Giriş
(11)

Binanın kolonlarında çatlak var sanırım, bilen biri bakabilir mi?

Binanın bodrumunda biraz çatlak, demirlerde paslanma gördüm.Hep söylenen demirler düz değil tırtıklı olmasının aksine düz gibi gördüm ve kalınlığını anlamadım. Biraz video ve fotoğraf çektim. Konudan anlayan bir arkadaş bakabilir mi?Telaşlanmalı mıyız? Linki bırakıyorum:https://drive.google.com/fold
Binanın bodrumunda biraz çatlak, demirlerde paslanma gördüm.
Hep söylenen demirler düz değil tırtıklı olmasının aksine düz gibi gördüm ve
kalınlığını anlamadım. Biraz video ve fotoğraf çektim.
Konudan anlayan bir arkadaş bakabilir mi?
Telaşlanmalı mıyız?

Linki bırakıyorum:

drive.google.com

Şimdiden teşekkür ederim.
ykyt
(28.11.20)
Görüntüler iç açıcı değil, eski bir bina anladığım kadarıyla. 20 yaşından büyük binada nervürlü (sizin deyiminizle tırtıklı) demir olma ihtimali çok az zaten, hazır beton da kullanılmamış galiba, demirleri beton kenarından uzaklaştırarak paslanmasini engelleyen paspayı dediğimiz aparat da kullanılmadığı için demirler açıkta. Kolonlarda sıva var mı anlaşılmıyor, çatlaklar sıvada değil de kolon ve perdedeyse o da sıkıntılı.

Telașlanmalı misiniz? Evet, ama İstanbul'un %80i, Türkiye'nin yarısı sizinle aynı durumda. İmkanınız varsa daha yeni bir binada oturun.


temasettin
(28.11.20)
"Binanın bodrumundaki demirleri görüyorsan zaten kaç"
Eşim, inşaat mühendisi.

Gelip fotoğraflara ve videolara baktı, özellikle klasördeki üçüncü ve dördüncü fotoğraftaki çatlağa "sevimsiz" dedi. Son videoda da "kolon ve kiriş ayrılmış" dedi.

Coğrafi konumunuz neresi? Bina depremde hasar almış olabilirmiş, çok iç açıcı değilmiş. Yakın bir zamanda büyük bir deprem olmazsa (mesela İzmir'deyseniz) çok aşırı telaşlanmanıza gerek yokmuş.


kobuzchu kiz
(28.11.20)
Bina istanbul'da. 1999 öncesi yanılmıyorsam 95-96yılları gibi yapıldı.


ykyt
(28.11.20)
3. 4. fotoğraflar sıkıntılı gibi. Bazı yerlerde sıva çatlağı var. Giderlerin etrafı kırılmış bazı noktalarda onlar çok önemli değil. Pas payı az olan yerlerde de rutubetten dokülmeler olmuş demir çıkmış ortaya. Binada işçilik berbat ötesi kolon kiriş yamuk.


Yani burayı napsak ücreti ile nereye kontrol ettirilebilir? Annem yaşıyor burada. Ev sahibi.
Kiraya da veremeyiz bu şekilde başkasına, ayıp. Ama taşınmadan önce nasıl emin olabiliriz buranın kötü olduğundan?


ykyt
(28.11.20)
25 yaş "normal şartlarda" uzun bir süre değil ama maalesef ülkemizde bu işin miladı 99 depremi. Ondan önce yapılan her standart sokak arası binaya şüpheyle bakmak lazım. Hazır beton bu işin abc'si. Bu yoksa, hele de demirler paslanmaya başlamışsa teknik olarak betonarme olmaktan çıkıyor zaten yapı.


temasettin
(28.11.20)
Deprem dayanıklılık testi yapan firmalar var internette bulabilirsin. Ortalama 3-5 bin. Sadece yüzeysel baksınlar dersen 500 e falan bakarlar.


Bina kac katli?

Bana da pek parlak gorunmedi acikcasi. Hele ki istanbul'daysaniz patlamaya hazir 3 fay var bildigim kadariyla. Bina sakinlerini konuyla ilgili uyarip bi sekilde topluca aksiyon almak lazim. Artik guclendirme mi olur, yeniden yapim mi olur masaya yatirmali.


msb
(28.11.20)
4-5 bin lira bütçe ayırıp binanınza test yaptırın.

bazı binalarda sadece bodrum ve giriş katta kolon güçlendirme yeterli olabiliyor.


orpheus
(28.11.20)
@msb girişte dükkan üstünde de 3 kat var. Bina sakinleri bir şey yok havasında. Ya kendimiz test yaptıracağız ya da taşınacağız bakalım.


ykyt
(29.11.20)
Siz gidip test için başvurabiliyorsunuz. "Karot aldırmak" diye geçiyor bu deyim.
Hem bina durumunu inceliyorlar, hem de betondan numune alıp (karot aldırmak buradan geliyor) beton kalitesine de bakıyorlar. Kolon boyutları, dağılımı ve numune sonucuna göre bir rapor belirliyorlar.
Buradan bina "riskli" gibi bir sonuç çıkarsa, belediye zorla binayı yıktırıyor 2 ay içerisinde.
İnşaat Mühendisi değilim, ama bu görüntülerdeki binaya "güvenli" yorumunu yapacak kimseyi tanımıyorum. %99 bina incelemeden sonra yıktırılır.

Bence bir an önce bina sakinleri ile görüşün, arsa payının 2/3'ü ile mütaahite verme kararı alabiliyorsunuz. Baktınız itiraz ediyorlar, karot aldırın, zorunlu olarak bir sonuca ulaşacaklardır.


burfak
(29.11.20)
(2)

Güncel Corona yasakları il il listesi var mı?

Mesela izmir'de sahilde oturmak yasak, karabük, bartın'daEv ziyareti yasak. Belli saatlerde sokağa çıkmak yasak. Kafam karıştı, il il yasak listesi ve zaman aralıkları var mı?
Mesela izmir'de sahilde oturmak yasak, karabük, bartın'da
Ev ziyareti yasak. Belli saatlerde sokağa çıkmak yasak.
Kafam karıştı, il il yasak listesi ve zaman aralıkları var mı?
ykyt
(27.11.20)
güncel olarak il bazında bir kısıtlama yok bildiğim kadarıyla. bütün kısıtlamalar yurt genelinde.

yanlış biliyorsam düzeltin.


kibritsuyu
(27.11.20)
il bazında listesi yok, ülke genel kısıtlamaları haricinde il bazında düzenlemeler her ilin hıfzısıhha kararında detaylı yazar.


bordeaux
(27.11.20)

Bca- kaynakçada başbakanlık cumhuriyet arşivi diye bir şey var..

Bunu devlet arşivinden nasıö arayabiliyorum?BCA, 030.10/116.809.3.Kaynakçada yukarıdaki gibi. Bu sayıları nasıl ayırıyorum?Kutu gömlek sıra numarası mı? Yardımcı olur musunuz?
Bunu devlet arşivinden nasıö arayabiliyorum?

BCA, 030.10/116.809.3.

Kaynakçada yukarıdaki gibi. Bu sayıları nasıl ayırıyorum?
Kutu gömlek sıra numarası mı? Yardımcı olur musunuz?
ykyt
(17.11.20)
(5)

İstanbul bina sağlamlık kontrolü?

Bu özel şirketlere kime yaptırılır? Fiyatıne olur,Bilgisi olan var mı? Apartmanda birlik yok. KendimizÜcretini karşılayalım diyoruz.
Bu özel şirketlere kime yaptırılır? Fiyatıne olur,
Bilgisi olan var mı? Apartmanda birlik yok. Kendimiz
Ücretini karşılayalım diyoruz.
ykyt
(02.11.20)
Merhaba, bu hafta bizim binanın riskli olduğu tespit edildi. Bu konudaki duyuruda kadıköy belediyesi’nden gelen yetkili olarak yazılmıştı. İsterseniz belediyenizle iletişime geçin


ats
(02.11.20)
Orada büyük sıkıntılar var. Bu yapılan tamamen yanlıştır ve savunmuyorum. Eğer binanız depreme elverişsiz raporu alırsa elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi abonelikleri bina bazında iptal ediliyor. Bina kullanışsız hale geliyor. Yanlış dediğim şey ise bazı kimselerin bunu bildiği için kontrol ettirmemesi. Hayatımıza mal olabilir çünkü. Belediye de birçok binaya direkt deprem riskli raporu veriyor. Üzerindeki sorumluluğu devretmek için.

"Bu süre sonunda da riskli yapıların maliklerince yıktırılmaması halinde, riskli yapılara elektrik, su ve doğal gaz verilmemesi..."


iddaaci
(02.11.20)
En son yıktığım binayı 5 bin liraya yaptırmıştım diye hatırlıyorum, ama bu fiyata resmi evraklar yazışmalar vs dahil.

Yani yetkili firmadan onay alıp tapuya şerh düşebilmek vs hepsi dahil.

Siz bunları yaptırmak istemiyorsanız, yani sadece kendiniz bilmek istiyorsanız sadece karot alımı ve demir incelemesi yapılırsa 2-3 bin liraya hal edilir tahminim.

Ama nacizane bir önerim var, amacınız sadece binanın sağlamolup olmadığını bireysel olarak bilmekse ben ve bu işi bilen bir çok duyurucu bunu ücretsiz olarak size söyleyebilir.

Binanızın dıştan bir fotosunu atın (yapı şekline göre yapım tarihini tahmin etmek için), ya da yapım yılını biliyorsanız onu yazın o da yeterli.


John Bloor
(03.11.20)
@John Bloor
dıştan herhangi bir şey yok. ailem oturuyor, kontrol amaçlı istiyorum eğer bir şey varsa kolonlarda vs. şimdiden taşınalım diye aslında inceletmek istiyordum.


ykyt
(03.11.20)
Ben dıştan hasar görelim diye demedim, binanın tipine bakınca hangi yıllarda ve hangi tekniklerde yapıldığı %99 belli eder. 1990'lardan önce yapıldıysa riskli yapı olduğuna %99 emin olurum. 1990-2000 arası yapıldıysa bi ihtimal derim ama az biraz düşününce ve yapı kalitesine bakınca nasıl bir beton ve demir kullanıldığını tahmin etmek güç değil.


John Bloor
(03.11.20)
(1)

n11' deki webcam'lerde bir sıkıntı olabilir mi?

https://www.n11.com/arama?q=webcamwebcam diye arattığımda şu turuncu çizgili birbirinin aynı ama adının biraz değiştiği ve fiyatının da azıcık oynadığı aynı webcam'ler var. Bunlarda bir sorun mu var?
www.n11.com

webcam diye arattığımda şu turuncu çizgili birbirinin aynı ama adının biraz değiştiği ve fiyatının da azıcık oynadığı aynı webcam'ler var.

Bunlarda bir sorun mu var?
ykyt
(19.10.20)
hepsi çin malı saçma sapan bir şeydir.


(4)

Çeviri makale yayımlanabilir mi?

Yabancı birinin makalesi var diyelim. İngilizce. Alex b. Diyelim yazarına. Bunu biri Türkçeye çeviriyor, yayımlıyor. Hakemli dergide. 1. YazarAlex b. İkinci yazar ahmet c. 1. Yazarın soyadının yanında dipnot var. Bu yazarın şu makalesi çevrilmiştir diye. Kaynakça falan noktası virgülü 1. Yazara ait
Yabancı birinin makalesi var diyelim. İngilizce. Alex b. Diyelim yazarına.
Bunu biri Türkçeye çeviriyor, yayımlıyor. Hakemli dergide. 1. Yazar
Alex b. İkinci yazar ahmet c.
1. Yazarın soyadının yanında dipnot var. Bu yazarın şu makalesi çevrilmiştir diye. Kaynakça falan noktası virgülü 1. Yazara ait bir yazı.
Böyle yayın yapılabiliyor mu? Yazar puan mı alıyor bundan?
ykyt
(12.09.20)
İkinci yazar olarak yazamaz kendisini.
Ancak çeviri makale olarak yayınlanabilir, kendi adını da çevirmen olarak yazabilir.
İkinci yazar (co-auth) bambaşka bir şey, yazıya gerçekte emek veren, katkı koyan, yazıyla ilgili çalışan biridir. Ceviren bu şekilde adını yazamaz.


fempusay
(12.09.20)
bu yazar ne çakal yazar, alex b ne bahtsiz bir first author, bu makaleyi bu sekilde basan dergi ne kutlu bir dergi.

böyle bir sey yaparsan, ceviriyi yapan ikinci yazar olarak yazilmaz. ceviri olarak basılır ama ceviriden puan alamaz. bu makaleyi basan dergi de en yakin zamanda o makaleyi geri cekmez zorunda kalır.

sakıncasi yoksa özelden link gönder kardesim yayalim ortamlarda, insanlar ne kadar düşebiliyor, rezil olabiliyor herkes görsün.


proteus
(12.09.20)
çeviri diye bir ibare yoksa büyük sorun bu. Paylaşır mısınız?


piotr
(12.09.20)
yanlışlık yapmamak için bakıyorum. dergipark apa'sında;

. (2020). 'makalenin adı'(çevirmenin adı soyadı, Trans.)
yazıyor.

dergiye baktığımda bu yayımlanmış makaleyi göremiyorum ilgili sayıda. çeviri diye herhalde anlayamadım. makalenin içinde ise makalenin en başında başlığın altında makalenin esas sahibinin adı ve çevirdiğini söyleyen akademisyenin adı var. dipnotta da;

1Bu çalışma, ... yazarının "makalenin adı" başlıklı makalesinden çevrilmiştir.

ibaresi var. yani bana garip gelen makaleyi elime aldığımda 1. yazar yabancı 2. yazar türk gibi algılıyorum. 1. yazarın yanındaki 1 ile gösterilmiş dipnota gittiğimde görüyorum çeviri olduğunu. Bu türlü bir gösterim görmemiştim ondan merak edip size sorayım dedim. ama dergipark'ta apa'sında trans. ibaresi var. yani çeviri olduğunu oradan kanıtlıyor sanırım.

sorun olmadığı için hiç böyle bir tartışma yaratmıyım yazar hakkında onun için hiç paylaşmıyım yazıyı :)


ykyt
(12.09.20)
(3)

Kamuda WhatsApp yasaklandı mı?

Bu kesin mi, devlet üniversitesi de dahil mi bu duruma?
Bu kesin mi, devlet üniversitesi de dahil mi bu duruma?
ykyt
(07.09.20)
devlet üniversitesi de kamu sonuçta ama kurumsal yazışmalarda kullanılmayacak. kamuda yasaklandı demek çok geniş bir durumu kapsıyor.

sonuçta normal günlük yazışmalarda kullanılabilir. hoca asistan arasında, ya da dekan bölüm başkanları ile wp den konuşuyor.


fezagezgini_4
(07.09.20)
Kurumsal yazışmalar yasak. Şahsi şeyler değil.


Hallegadola
(07.09.20)
Bazı kurumlarda WhatsApp webe bile girilmiyor


sanguine
(07.09.20)
(1)

Başlık arama özelliği?

Eskiden sözlükte şöyle yazınca tüm başlıklar çıkıyordu diyeHatırlıyorum:1 eylül 2020*Bu şekilde başlayanları listeliyordu. Şimdi yok.Nasıl bulabilirim?
Eskiden sözlükte şöyle yazınca tüm başlıklar çıkıyordu diye
Hatırlıyorum:

1 eylül 2020*

Bu şekilde başlayanları listeliyordu. Şimdi yok.
Nasıl bulabilirim?
ykyt
(31.08.20)
Detaylı arama


(2)

Ege Üniversitesi'nin havuzu açık mı?

Corona'dan kapanmıştı sanırım, açıldı mı güncel bilgisi olan var mı?
Corona'dan kapanmıştı sanırım, açıldı mı güncel bilgisi olan var mı?
ykyt
(11.08.20)
1 ay evvel gittiğimde gençler girip çıkıyordu.


phonex
(11.08.20)
Üstü açık olan açık ondan eminim de kapalı havuzu bilmiyorum.


tey tey
(11.08.20)
(1)

Piyanolar hakkında bilgi sahibi olan biri yardımcı olabilir mi?

https://www.do-re.com.tr/casio-celviano-grand-hybrid-gp-300bk-dijital-piyanoDijital piyano almayı düşünüyordum ama karşıma bu çıktı. Hibrit piyanolar hakkında ne düşünüyorsunuz? Genel olarak yeni başlayacak biri için neler önerirsiniz duymak istedim.
www.do-re.com.tr

Dijital piyano almayı düşünüyordum ama karşıma bu çıktı.
Hibrit piyanolar hakkında ne düşünüyorsunuz? Genel olarak yeni başlayacak biri için neler önerirsiniz duymak istedim.
ykyt
(30.04.20)
Sizin gösterdiklerinizin fiyatı benimkinden epey bir yüksek sanırım. 5-10 arası dijital bakıyordum. Bu önüme çıkınca merak ettim, casio neden almazsınız? Yani kronik sorunları mı var ya da tasarımını beğenmiyorsunuz?


ykyt
(30.04.20)
(4)

Corona kredisi desteği-hanehalkı geliri ne demek?

Aile olanlar tamam ama ev arkadaşı ile yaşayanlar içinHane halkı geliri 0 denilebilir mi işsiz birisi için?
Aile olanlar tamam ama ev arkadaşı ile yaşayanlar için
Hane halkı geliri 0 denilebilir mi işsiz birisi için?
ykyt
(01.04.20)
O evde ikameti bulunanların toplam gelirleri demek işte. Ev arkadaşı ile yaşayanların toplam geliri 5 bin altındaysa hak kazanılıyor. 5 bin miydi emin değilim.


himmet dayi
(01.04.20)
Ben sabah bankaya gittim daha yazı gelmedi dedi adamlar internet bankacılığı şifresi aldım ona da giremiyorum.


yeliz adeley
(01.04.20)
Yani ev arkadaşlarımın gelirleri beni nasıl etkiler ki? Çok saçma değil mi?


ykyt
(01.04.20)
Öğrenci evi ya da bekar evi mi kaldığın yer adrese dayalı sistemden beri böyle gss prim dahi böyle hesaplanıyor


yeliz adeley
(01.04.20)
(1)

python'da bir modül var çalıştıramadım? pygaze

yanlış terimler kullanırsam kusura bakmayın. ihtiyacım kadar python kullanmaya çalışıyorum bir yerde takıldım.şimdi eyetracking diye bir olay var. teknolojik alet. bir resime bakıyorsunuz diyelim, göz hareketlerinize bakarak resmin neresine baktığınızı kayıt ediyor. bununla ilgili yazılım ve cihazla
yanlış terimler kullanırsam kusura bakmayın. ihtiyacım kadar python kullanmaya çalışıyorum bir yerde takıldım.

şimdi eyetracking diye bir olay var. teknolojik alet. bir resime bakıyorsunuz diyelim, göz hareketlerinize bakarak resmin neresine baktığınızı kayıt ediyor. bununla ilgili yazılım ve cihazlar var fiyatları yüksek.

bir arkadaş da open source kodunu yazmış. paylaşmış pygaze diye. şimdi bunu yükleyip çalıştırmak istiyorum ama python bilgim oldukça kısıtlı ve gerekli diğer kütüphaneleri indirdim ama pygaze i yükleyemiyorum. ubuntu kullanıyorum. pygaze in dosyalarını paylaşıyorlar ama nereye atacağımı bulamadım. isteğim çalıştırıp birkaç göz hareketini kayıt etmek. sitesinden okuyorum da, konuyu komple yanlış anlamadım dimi bir bakar mısınız? webcam ve bu kodlar ile bu isteğimi yapabilecek miyim?

anlattıklarım burada: www.pygaze.org
ykyt
(18.01.20)
ubuntu'da terminali aç, şunu yaz: pip install python-pygaze

sonra python kodunda "import pygaze" yazarak kullanabilirsin.

alternatif olarak .py uzantılı source code'u usr/lib/pymodules klasörüne kopyalayıp "import pygaze" ile kullanabilirsin.

Aslında paylaştığın linkte downloads kısmında yazıyor bu söylediklerim.


benaaymi
(18.01.20)
(1)

hangout performance hall - izmir' e daha önce gitmiş olan var mı?

konserler nispeten ucuz, giden var mı? düzgün bir yer mi, ses sistemi, gelen giden, mekan falan?
konserler nispeten ucuz, giden var mı? düzgün bir yer mi, ses sistemi, gelen giden, mekan falan?
ykyt
(11.01.20)
Sözlükte ucuz ama biraz fazla kalabalık olduğu yazılmış ama bana yine de cazip göründü.


esther
(11.01.20)
(4)

bu siteye girebiliyor musunuz?

http://tuad.org.tr/Türkiye Araştırmacılar Derneği burası. Siteye giremiyorum, sizde açılıyor mu?
tuad.org.tr

Türkiye Araştırmacılar Derneği burası. Siteye giremiyorum, sizde açılıyor mu?
ykyt
(11.01.20)
Bu siteye ulaşılamıyor


mesa
(11.01.20)
"It's not just you! tuad.org.tr is down."

downforeveryoneorjustme.com


crown
(11.01.20)
@crown, artık hiç açılmaz mı, ölmüş mü yani?


ykyt
(11.01.20)
@ ykyt: Su an icin acilmiyor, ileride acilir mi sitenin yoneticileri bilir. Mesaj atip sorabilirsiniz: twitter.com


crown
(11.01.20)
(10)

12 yaşında erkek yeğen için laptop ne alabilirim? bütçe 1500 tl

Açıkçası bunun için çok para ayıramıyorum 1500 liraya iyi bir şey alabilir miyim?çocuk sevinsin, ayrıca 12 yaşında çocuk ne yapar laptop ile çok fikrim yok. artık onun için eğleneceği ve ona faydalı şeyleri yapması için yeterli gelir mi bu bütçe?
Açıkçası bunun için çok para ayıramıyorum 1500 liraya iyi bir şey alabilir miyim?
çocuk sevinsin, ayrıca 12 yaşında çocuk ne yapar laptop ile çok fikrim yok. artık onun için eğleneceği ve ona faydalı şeyleri yapması için yeterli gelir mi bu bütçe?
ykyt
(01.01.20)
12 yaşındaki çocuğun bilgisayarda yapacağı tek şey oyun oynamaktır. Onun içinde 5000 liralık bütçe gerekir. Almanızı tavsiye etmiyorum açıkçası. 2 ay sonra youtube’da dona dona oyun videosu izlerken nerden çıktı bu ya diye küfreder muhtemelen bilgisayara. O fiyata olan pc incelemelerini izlerseniz doğru düzgün video bile açamadığını görürsünüz

Telefonu yoksa telefon alabilirsiniz. Ya da başka elektronik aletlere bakabilirsiniz.


avatar is back
(01.01.20)
samsung'un iyi bir telefonu var. anneannesi almıştı. yani ben de ucuz bir şey alıp kullanamayacaksa hiç almama taraftarıyım. kendime 1500 liralık alırım çünkü ubuntu kurup libre kullanırım sadece oyun falan da almam ama çocuğa ne istersin sorma gafletinde bulundum ve tabi ki laptop dedi, 5000 tl verme durumum yok malesef. onun için uygun bir şey mantıklı mı diye sormak istedim size. eğer mantıksız görürseniz almayıp başka bir şeye yönelmek istiyorum.

elektronik şey almasam ne alacağım? onu da bilemedim ondan elektroniğe bakıyorum. elektronik alsam ne alacağım bilgisayar dışında makey alsam, tek başına çözebilir mi bilemedim. mbot falan da çok pahalı.

yeni nesil çocuklara hediye almak çok zor yahu.


ykyt
(01.01.20)
o yaşlardayken pentium 3 866 mhz 128 mb ramli bir bilgisayar alınmıştı akrabam tarafından. asla "bu ne böyle götüm gibi" diye hayıflandığımı hatırlamıyorum. bütçeniz 1500 lira ise o fiyata alacağınız bilgisayar için size küfür etmez mutlu olur.

www.ebrarbilgisayar.com

(bkz: lakırtı)


goodz
(01.01.20)
Oyun oynar.
Alacağın pcde yeni neslin sevdiği oyunları pek oynayamaz.
Ben olsam o paraya 2. El ps4 alır veririm.


kambek
(01.01.20)
kesinlikle laptop almanızı tavsiye etmiyorum, yeni nesil çocukları eskiler gibi kalender değil, bana da goodz'a alınan gibi bir bilgisayar alınmıştı, belki on seneden fazla kullanmışımdır, benden sonra kardeşim de kullanmıştır -ki o da az küfretmedi- ben ne küfür ettim ne birşey yaptım -tamam illa ki biraz etmişimdir çünkü mühendislik öğrencisisin autocad'de zorlanıyorsun ödev yaparken, hoş değil- ama çok da güzel idare etmişimdir. şimdi sizdeki çocuğun bir yaş büyüğü kuzenim var, elindeki bilgisayar niye sims 4 açmıyor diye ağlıyor -kız çocuğu bu- ha pubg, fortnite falan da oynamıyor değil ama telefondan falan sanırım oynuyor. bize geldiğinde benim bilgisayarda sims 3 oynuyor, ona bile kızıyor niye 4 yüklemiyorsun diye. e bilgisayarın donanımı yetmiyor eşşek sıpası! diye kızıyorum ama nafile, git kendine yeni bilgisayar al, alırken de bana da al, diyor (-_-) yani yeni nesille baş edilmez :D bence de olabiliyorsa oyun konsolu daha iyi olur, diye düşünüyorum.


pasp
(01.01.20)
Xbox One S All-Digital Edition alın.

Game Pass aboneliği ile birlikte tonla oyun demek.


amateur
(01.01.20)
kindle alin


Bence de 2. el PS4, tabi yoksa.


John Bloor
(02.01.20)
Ben de eğlence için xbox derim ama her evde bilgisayar olması taraftarıyım aynı zamanda, insanlar bilgisayarı önemsemiyor ve aileler de önemsemiyor ama bildiğiniz bilgisayar kullanmayı bilmeyen bir nesil yetişiyor aslında, en aptalın, kedinin köpeğin bile kullanabileceği tabletler-telefonlar ile beyin çürütüyorlar. Evet xbox alın :D


ya oyun oynar ya da oyun oynayan yutubir videosu izler. insan anlam veremiyor ama oyle, kufrede kifrede pc oyunu oynayan 16-26 yas araliginda tiplerin videolarini izliyorlar.

satranc veya muzik kurslari olabilir alternatif.
veya kaykay, paten gibi sportif bir hediye.


jimicik
(02.01.20)
(2)

x şehrinde doktora yaparken y şehrinde araştırma görevlisi olmak ?

Mümkün mü?dersler bitmiş. tez bitmek üzereyken. bununla ilgili hangi yönetmeliğe bakmamız gerekiyor, teşekkür ederim.
Mümkün mü?

dersler bitmiş. tez bitmek üzereyken. bununla ilgili hangi yönetmeliğe bakmamız gerekiyor, teşekkür ederim.
ykyt
(03.12.19)
35. madde.


fezagezgini
(03.12.19)
Mumkin. 35e ihtiyacin yok ama 50/d isen bir programa kaydini gostermen lazim. Bu arada mevcut ar gor okulunda doktora programi olmasa iyidir. Varsa da bol bask siki iliski, vaziyeti idare. Aksi halde gondermeyebilir. Amma zaten 50/d olarak tezi verince kuturdefirler hafezanallah...


fempusay
(03.12.19)
(9)

excel'de seçimlere göre sonuç çıkartmak.

tablolar hazırlayacağım. veri doğrulama ile hücrelere geçersiz bir şey girilmesini engelleyeceğim ve kullanıcıdan atıyorum 4 tane ayrı ayrı bilgi isteyeceğim. kullanıcı bunları seçtiği zaman bir sonuç çıkmasını istiyorum.yani; ilk bilgi için 3 seçenek arasından birini, ikinci seçenek için 2 seçenek
tablolar hazırlayacağım. veri doğrulama ile hücrelere geçersiz bir şey girilmesini engelleyeceğim ve kullanıcıdan atıyorum 4 tane ayrı ayrı bilgi isteyeceğim. kullanıcı bunları seçtiği zaman bir sonuç çıkmasını istiyorum.

yani; ilk bilgi için 3 seçenek arasından birini, ikinci seçenek için 2 seçenek arasından birini.... gibi 4 şeyi seçecek ve bir sonuç çıkacak.

arka planda tüm bu kombinasyonu yapmam gerek. boş sonuç olmayacak. bir şekilde sonuç çıkartacağım. peki bu arka plandaki mantıksal yapıyı hangi formül ile yapabilirim. yani ;

soru1:a
soru2:b
soru3:c
soru4:d
sonuç: akrep

soru1:k
soru2:j
soru3:d
soru4:f
sonuç: sandalye

gibi sonucu versin.

edit:

dosyayukle.club

buraya örnek excel yükledim. aşağıdaki seçenekleri hücrelere sabitledim. kullanıcı bunları seçecek ve sonucunda bu 4 seçeneğe göre benim istediğim sonuç kelime/cümle çıkacak.
ykyt
(01.12.19)
bir 10 dakikanızı ayırıp örnek dosya hazırlayıp nerede ne istediğinizi orada gösterirseniz daha rahat olur. ben anlamadım şahsen böyle.


biseysorucam
(01.12.19)
@kezban whisperer

örnek görsel ve excel dosyası yükledim. bu şekilde bir şey yapmaya çalışıyorum. seçenekleri oluşturma aşamasındayım. her seçim kombinasyonu farklı bir sonuç çıkaracak o yüzden epey uzun bir formülleştirme süreci olacağını düşünüyorum. ama 1 tanesini yaparsak gerisini aynı mantık ile tüm seçenekleri yaparım. mesela kullanıcı exceldeki gibi seçim yaptı. o zaman " xxx " yazsın mesela sonuç kısmında.


ykyt
(01.12.19)
Peki sonuçta ne yazacak?


birdenbire
(01.12.19)
Bu arada Excel’in hangi sürümünü kullanıyorsunuz?


birdenbire
(01.12.19)
Arkadaşların bahsettiği gibi Form Elamanı kullanamdan da, sizin Excel dosyasındaki örnek üzerinden gidersek, Data Validation ile yapmak bunu mümkün.

Ama dikkat etmeniz gereken bir şey var: Tablonuzun soru 1 diye tanımladığınız sütun başlıkları rakamla başlamamalı, türkçe kelime içermemeli, iki kelimeden oluşuyorsa arada boşluk kullanılmamalı, "_" alt çizgi dışında özel karakter kullanılmamalı...

Yani sizin örneğinizde "soru 1" yerine "soru1" ya da "soru_1" kullanmanız gerekir. Hem seçeneklerde hem de kullanıcının seçeceği yerde..

Tablo başlıklarını yukarıdaki şekilde düzenledikten sonra...

Öncelikle seçenekler dediğiniz tüm tabloyu seçin. Daha sonra CTRL+SHIFT+F3 kısayol tuşu ile otomatik alan isimlendirmesini açın lütfen. Oradan Top Row seçili kalsın sadece. Çünkü Data Validation ile sadece Top Row'da bulunan soru_1 isimli hücreyi alan bağlığı, onun altındakileri de hücre değeri seçeceğiz. Tamam düğmesine tıklayın.

Bu kadar.

Akabinde alt satırına gelerek Data > Data Tools > Data Validation > List yerine =INDIRECT(B$9) yazmanız. Türkçe olarak da =DOLAYLI(B$9) yazabilirsiniz. Daha sonra bu hücreyi sağa doğru çoğaltın ki diğer sorular için de seçenekler gelsin Data Validation ile...

Şimdi ise sonuç yerine şunu yazmalısınız: =TEXTJOIN(", ";1;B5:E5) Office 2019'da var bu TextJoin, başka versiyon kullanıyorsanız ona göre şekillendiririz...

Örnek dosya da burada: dosya.co


birdenbire
(01.12.19)
Excel 2019 kullanmıyorsanız, TextJoin fonksiyonu çalışmayacaktır muhtemelen... Bunun yerine sonuç için:

=SUBSTITUTE(TRIM(B5&" "&C5&" "&D5&" "&E5);" ";", ")

yazmanız gerekmektedir.


birdenbire
(01.12.19)
Seçmiş olduğunuz yanıtlara göre kombinasyonlar arasından sonucu çıkarıp da, uygun yere yazan bir örnek detaylı şekilde aşağıdaki dosyada mevcut.

dosya.co


birdenbire
(01.12.19)
hepinize çok teşekkür ederim.

@birdenbire'nin yaptığı gibi olacak. birdenbire sonuçta ne yazacak diye sormuşsun, her seçimde bambaşka bir şey yazacak. sen zeki çok zeki vs yazarak orayı aşmışsın teşekkür ederim. yapmaya çalıştığım oydu. kullanıcı bir şeyler seçtiğinde bir cevap almalı. o cevapların hepsini ben ayrı ayrı oluşturacağım.

yani : akrep-bmw-masa-kindle yazan hollanda cevabını alacak.
yılan-audi-sandalye-telefon seçen izmir cevabını alacak. bir sürü cevap olacak şimdi formülü kopyala kopyalaya tüm seçenekleri yapmam lazım.

office sürümüm 2010 ama hata veriyor sürekli. indiriyorum şimdi 2019 yükleyeceğim.

gerçekten teşekkür ederim hepinize.


ykyt
(01.12.19)
İşinizi görmesine sevindim. Bir yerde takılırsanız yazmanız yeterli.

Kolay gelsin.


birdenbire
(01.12.19)
(2)

Android Chrome 'dan brave' e geçicem, şifreleri toplu aktarım

Yapılabiliyor mu? Dışa aktardım şifreleri ama mailime gönderebilirim.İçe aktar yapamıyorum brave'de. Adblock browser dolphin falan da denedim.Olmuyor. Yapabilir miyim _? Nasıl?
Yapılabiliyor mu? Dışa aktardım şifreleri ama mailime gönderebilirim.
İçe aktar yapamıyorum brave'de. Adblock browser dolphin falan da denedim.
Olmuyor. Yapabilir miyim _? Nasıl?
ykyt
(27.11.19)
Ben bilgisayarda geçiş yaptım geçen hafta, geçmiş,şifreler vs. ne varsa geldi otomatik olarak. Android için farklı bir işlem varmı bilmiyorum.

Android kullanmıyorum ama Google passwords yoluyla gelmesi lazım otomatik olarak aslında.Chrome'da girdiğim tüm parolalar bende passwords'de gözüküyor -biraz da- korkunç bir şekilde. Ama tabi kendi işletim sisteminde kendi tarayıcılarını kullanmanız için bu işlemi zorlaştırmış olabilirler.


mirafiori
(27.11.19)
Bilgisayardan yapabilirsin icerik aktwrma islemlerini. Ardindan telefonla bilgisayari eslestirince de o sifreler telefona da gelir.

Hosgeldin aramiza, oldukca basarili bi tarayici


fakyoras
(27.11.19)
(3)

youtube'a giremiyorum?

evin internetinden youtube açılmamaya başladı, 2 laptop 2 telefon ile denedim olmuyor. opera vpn ile giriliyor. ama vpn siz girilmiyor. chrome 'u fabrika ayarlarına döndürdüm ama işe yaramadı. opera, firefox ve chrome'da denedim. dns kullanmıyorum. turknet internet. neden olabilir ki?
evin internetinden youtube açılmamaya başladı, 2 laptop 2 telefon ile denedim olmuyor. opera vpn ile giriliyor. ama vpn siz girilmiyor. chrome 'u fabrika ayarlarına döndürdüm ama işe yaramadı. opera, firefox ve chrome'da denedim. dns kullanmıyorum. turknet internet. neden olabilir ki?
ykyt
(19.11.19)
Sözlükte de bir sürü insan giremediğini yazmıştı. Yurt dışında bir sorun yok, sorunsuz giriliyor ama Türkiye özelinde erişim sorunu ya da belki kısıtlaması var demek ki.


crown
(19.11.19)
türkiye için genel bir sorun söz konusu sanırım. ben de giremiyorum, arada sapıtıyor. arkadaşlarımda da durum farklı değilmiş. bende bu akşam diğer siteler de öyle çoğunlukla... başta cevap vermiyor sayfa. sonra hiçbir şey olmamış gibi jet hızında yükleniyor. sizde de öyle mi acaba? ben de türknet kullanıyorum, yine onlardan kaynaklı bir tuhaflık mı, merak ettim. internet stabil değil bu akşam. sıkıntı var.


der meister
(19.11.19)
C:\Windows\System32\drivers\etc içindeki host dosyasını açıp içindekileri silin, ben böyle çözdüm.
edit: çözemedim,düzelmedi.


(1)

google translate ile makale çevirme sorunu

2 sütun halinde yazılmış ve dergilerde yayımlanmış makaleyi paragraf olarak kopyalayıp çevirdiğimizde anlam bozuk oluyor. gereksiz boşluklar vs alıyor 2 sütun olduğundan. düzenleme işlemi ile epey uğraşmak gerekiyor. pdf olarak da attığımızda aynı sorun. pdf yi word e çevirdiğimde de şekli kaymış ol
2 sütun halinde yazılmış ve dergilerde yayımlanmış makaleyi paragraf olarak kopyalayıp çevirdiğimizde anlam bozuk oluyor. gereksiz boşluklar vs alıyor 2 sütun olduğundan. düzenleme işlemi ile epey uğraşmak gerekiyor. pdf olarak da attığımızda aynı sorun. pdf yi word e çevirdiğimde de şekli kaymış oluyor. bunun bir çözümü ya da sorunla karşılaşıp oluşturduğunuz bir taktiği var mıdır?
ykyt
(07.11.19)
(2)

python ile twitter'dan veri çekmek ile ilgili bir soru

https://towardsdatascience.com/extracting-twitter-data-pre-processing-and-sentiment-analysis-using-python-3-0-7192bd8b47cfpython'ı yeni öğreniyorum, şuradaki şeyi yapmaya çalışıyorum.kodun toplu hali burada:https://www.dropbox.com/s/5enwrz2ggswns56/Telemedicine_twitter_v3.5.py?dl=0her şeyi yaptığımı
towardsdatascience.com

python'ı yeni öğreniyorum, şuradaki şeyi yapmaya çalışıyorum.
kodun toplu hali burada:
www.dropbox.com

her şeyi yaptığımı düşünüyorum ama aşağıdaki hatayı veriyor:

Traceback (most recent call last):
File "med.py", line 186, in <module>
write_tweets(telemedicine_keywords, telemedicine_tweets)
File "med.py", line 177, in write_tweets
csvFile = open(file, 'a' ,encoding='utf-8')
FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: 'data/telemedicine_data_extraction/telemedicine_data.csv'


.csv dosyası ben bir yere oluşturmadım. kendisi neden oluşturup içine yazmıyor? Ya da sorun başka bir şey mi? kod sadece var olan csv yi okumaya yönelik mi onu çözemedim.
ykyt
(16.09.19)
stackoverflow.com

tam adresi yazmadığından olmuyor sanırım."C:\Folder\file.txt" tarzı yazman gerekiyor diyorlar.


bahoho
(16.09.19)
csvFile = open(file, 'w+' ,encoding='utf-8')

mevcut koddaki "a", append yapıyor. mevcut dosyaya eklemek istiyor ama mevcut dosya yok. o yüzden önce bi dosya oluşturmak gerek, w ile overwrite yapılabilir. + ise yoksa oluştur demek.

emin değilim, bi deneyin


sttc
(16.09.19)
(4)

İzmir'e bildiğiniz vw golf dizel tamircisi var mı?

İşten anlayan birini arıyorum, Halkapınar tarafında olursa sevinirim.
İşten anlayan birini arıyorum, Halkapınar tarafında olursa sevinirim.
ykyt
(05.09.19)
model ?


lostys
(05.09.19)
@lostys 1995 model mk3 bunun dilinden anlayan biri lazım. Birkaç işi var.


ykyt
(05.09.19)
burdan bulduğun usta seni öyle bi silkeler ki arabanı hurdaya versem mi diye düşünürsün bence =)


kveldulv
(05.09.19)
@kveldulv ben zaten arabadan anlıyorum, düzgün bir usta bulup işlerimi ona yaptırmak istiyorum. Çünkü kriko Vs yok bende. Takım da yeterli değil. Bir dükkan bulmam şart.


ykyt
(06.09.19)
(3)

Spl çalışma notları düzey 3, nereden bulabilirim?

Spl nin sitesi çalışmıyor.https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.spl.com.tr/spl/eep/kurumportal/Content/sinav-hazirlik-rehberleri/56/&ved=2ahUKEwiL9cbYr57jAhVQ_KQKHSs4AzcQFjAAegQIBxAC&usg=AOvVaw0YPtd234VSq_Smi0PIZWcQ&cshid=1562350122395Nereden bulacağım?
Spl nin sitesi çalışmıyor.

www.google.com

Nereden bulacağım?
ykyt
(05.07.19)
Ben türeve girdiğimden türev notları var ortak dersleri gönderebilirim ama hafta içi.


tuborg yesili
(05.07.19)
sitesindeki notlara çalışma. vaktin varsa kursa git. yoksa internette bu konuyla ilgili kitaplar var onlardan çalış, soru çöz. bir de facebook da bununla ilgili gruplar var. onları da takip et.


silver apple
(05.07.19)
(5)

Bu boya ile küvet boyanır mı?

https://m.n11.com/akzonobel-renault-389m-kar-beyaz-2k-duz-renkler-1grup-1-lt-P319874080Daha önce sprey ile boyadım. Çıktı. Araba boyası çıkmaz diyorum. Önce zımpara yapıcam sonra fırça ile süreceğim.
m.n11.com

Daha önce sprey ile boyadım. Çıktı. Araba boyası çıkmaz diyorum.
Önce zımpara yapıcam sonra fırça ile süreceğim.
ykyt
(04.07.19)
yeni boyalar çıktı hybrid akrilik boya. bununla fayans küvet dolap her şey boyuyorlar. yapanlar düzgün sürülür ve cilalanırsa çıkmıyor diyor. bira araştır istersen.


elphantgun
(04.07.19)
Baktım şimdi her şey var küvet yok. Direkt su ile muhatap olduğundan sorun yaşıyorum. Kiracıyım, Bi kere boyayayım artık bir daha çıkmasın.


ykyt
(04.07.19)
cift komponentli kuvet boyalari olmasi lazim. emaye spreylerle buzdolabi boyadim ama kuvet nasil olur bilemiyorum. iki komponentli epoksi boyalar isinizi gorur gibi. suya karsi korumali oluyor.


tanaka
(05.07.19)
yat malzemeleri satan yerler ile konuşsan bence doğru doğru yönde gitmiş olursun diye düşünüyorum. Sonuç olarak tekneler uzun süre su içinde kalıyor ve içinde kaldıkları su tuzlu su. oldukça yıpratıcı bir ortam.

tekneleri boyamak için farklı farklı boyalar var. zehirli boya denilen bir tür var. astar boya var. son kat boya var. var oğlu var. bunlardan birisi kuvet için uygun olabilir. bu malzemeleri satan kişiler daha çok bilgi sahibidir diye düşünüyorum.

normal boya kullanmak yerine epoksi boya kullanabilirsiniz. yat malzemeleri satan yerler ile bir konuşun derim.


draconas
(05.07.19)
Emaye olmaz, bekar evimde boyadım, bir kaç ay sonra çıktı. Yüksek reçine oranlı yol çizgi boyası denedim, o bile çıktı. düşün üstünden dünya trafik geçiyor bir şey olmuyor, küvette dayanamadı.

Ömürlük çözüm istersen epoksi yapman gerekiyor. onu da uygulaması bir acemi için oldukça zor.


kimlanbu
(05.07.19)
(3)

Bisiklet arka kasetten ses geliyor?

Ön 3 te iken arkayı 7 ve 8 e aldığımda her iki pedalda daTıkır tıkır tıkır ritmik ses duyuyorum/hissediyorum.Carraro 225. Daha yeni servisinde göbekler Vs yağlandı. Tekrar götürdüm kontrol ettiler kullandılar. Bir şey yok güç binince telden olabilir diyorlar ama biraz hızlanıp daha rahat çevirince d
Ön 3 te iken arkayı 7 ve 8 e aldığımda her iki pedalda da
Tıkır tıkır tıkır ritmik ses duyuyorum/hissediyorum.
Carraro 225. Daha yeni servisinde göbekler Vs yağlandı.
Tekrar götürdüm kontrol ettiler kullandılar. Bir şey yok güç binince telden olabilir diyorlar ama biraz hızlanıp daha rahat çevirince de o tıkırtı
Geliyor. Sorun ayar olabilir mi? Gitmeden ayarlayabilir miyim?
ykyt
(22.06.19)
Gormeden, kullanmadan yorum yapmak zor, gercekten jant tellerinden olabilir, ama elinize yoklayinca gevsek tel yoksa, buyuk ihtimalle tellerden degildir. Pedal gobeginden de olabilir, ilgili Aynakol veya kaset dislilerde erime veya hasar olabilir, gobekler yaglandi demissiniz ama hangi gobekler ? Arka teker gobeginden de olabilir, aynakolun gobeginden de olabilir, hatta aynakolun disliyi tutan vidalarindan olabilir.


Durduğum yerde bisikleti ayağı var ya onun üzerinde arka lastiği kaldırıyorum. Elimle pedalı çeviriyorum sesi hissediyorum/duyuyorum. 6 ya atıyorum ses duruyor. 7 ve 8 de tıkır tıkır tıkır geliyor.


ykyt
(22.06.19)
onemsiz bir zincir sesi de olabilir tarifinize gore. Zincir tam duz bir cizgide durmaz vitesli bisikletlerde ve yipranma durumuna, modeline, kalitesine gore ses yapar acisindan saptigi durumlarda.

Zinciri yaglayin, ses azaliyorsa onemli degil, normal bir sestir duydugunuz.


(3)

Bomemetre ve kimya hakkında bir soru.

0-70 lik bir bomemetre ile seramik sıvı sır ölçüyorum.Bomemetre 51 gösteriyor. Ama bomemetre nin üzerinde 20'c yazıyor. Galiba bu sonuç sıvı veya ortam sıcaklığı 20'c olduğunda doğru sonucu veriyor. (hangisi?) Ben sıcaklığı ölçmedim. Sıcaklığın bomemetre deki sonuç üzerindeki etkisininasıl bulabilir
0-70 lik bir bomemetre ile seramik sıvı sır ölçüyorum.
Bomemetre 51 gösteriyor. Ama bomemetre nin üzerinde 20'c yazıyor. Galiba bu sonuç sıvı veya ortam sıcaklığı 20'c olduğunda doğru sonucu veriyor. (hangisi?)
Ben sıcaklığı ölçmedim. Sıcaklığın bomemetre deki sonuç üzerindeki etkisini
nasıl bulabilirim? Formülü var mı? Sıcaklığı ölçsem sıvının sıcaklığını mmı ölçmeliyim yoksa ortam sıcaklığını mı?
ykyt
(30.05.19)
nşa gibi bişi işte tam doğru sonucu 20 derecede gösterir demek istiyor. ortam sıcaklığı kastediyor. zaten sıvıyla aynı sıcaklıkta oluyor. buzdolabından çıkmıyorsa sıvı tabi? neyse onu da beklerseniz oda sıcaklığına gelir zaten.


ozdek
(30.05.19)
@ozdek Şuan mevsim olarak ortam sıcaklığı 30 derece gibi. 20ye düşüremiyorum. Bu yüzden kaç derecelik sapma ile 51 bomeyi buluyorum onu hesaplamam gerekiyor. 30 derecede ölçtüğüm bomeyi 20 derecede ölçebilsem farklı çıkacak. Bu fark yapacağım işlemin sonucunu etkiliyor. Formülü varsa ona ulaşmaya çalışıyorum.


ykyt
(30.05.19)
bence bir deneyin çok abartı bir sapma var mı yok mu anlaşılır. camın genleşme katsayısından bomenin yazılı olduğu ölçekteki x ya da y eksenindeki uzamayı ölçmeye çalışmaktan daha pratik gibi geldi gözüme.


ozdek
(30.05.19)
(3)

meizu telefon nereden satın alınabilir?

meizu m5s satın almak istiyorum ama sadece hepsiburada n11 gibi sitelerdeki telefoncularda var. yorumlarına bakıyorum. Bazı yorumlarda kutusu açık, telefona kurulum yapılı geldi gibi sıkıntılar yazıyor. Güvenemiyorum. Vatan bilgisayar, mediamarkt gibi yerlere baktım internetten bu telefon yok. Bu en
meizu m5s satın almak istiyorum ama sadece hepsiburada n11 gibi sitelerdeki telefoncularda var. yorumlarına bakıyorum. Bazı yorumlarda kutusu açık, telefona kurulum yapılı geldi gibi sıkıntılar yazıyor. Güvenemiyorum. Vatan bilgisayar, mediamarkt gibi yerlere baktım internetten bu telefon yok. Bu en güvenli nereden alınır sizce? Şimdi kullandığım telefonu hepsiburada'dan aldım ama satıcı hepsiburada idi, sorun yaşamadım kapalı paket geldi.
ykyt
(02.05.19)
bende xiaomi kullanıyorum, alırken eğer tanıdığın bir telefoncu varsa ona getirtmesini ve ondan satın almayı düşünebilirsin, 50-100 tl fark oluyor n11 veya hepsiburada ile arasında ama açılmamış kutuda geleceği için tanıdığın telefoncu aracılığı ile getirtmek bana mantıklı gelmişti, 2 sene oldu sorunsuz kullanıyorum.


www.hepsiburada.com

hepsiburada üzerinden telefonal diye bir satıcı 879,00 TL demiş. bu telefon mu ?


faithless
(02.05.19)
Faith evet bu


ykyt
(02.05.19)
(3)

Askerlikte hangi renk çamaşır?

Merhaba, şu an karacı asker için ne renk çamaşır çorap gerekiyor? Örnek görsel gönderir misiniz?
Merhaba, şu an karacı asker için ne renk çamaşır çorap gerekiyor? Örnek görsel gönderir misiniz?
ykyt
(31.03.19)
Bedelli icinse alt ve corap farketmiyor.


Normalde de fark etmiyor


all girls dream
(31.03.19)
Ben turkuaz, beyaz, yesil hepsinden giyiyordum. Normalde de farketmiyor +1


stavro
(31.03.19)
(8)

Bu laptopa ne alsam render alırken uçar?

Monster laptop var. Rhino'da daha hızlı olmasıİçin neyi guncelleyelim? Ne kadar daha iyi olur?Ekran kartı GTX 1050İşlemci: i5 7300 hq16gb ram250 GB SSD + 1tb hdd
Monster laptop var. Rhino'da daha hızlı olması
İçin neyi guncelleyelim? Ne kadar daha iyi olur?

Ekran kartı GTX 1050
İşlemci: i5 7300 hq
16gb ram
250 GB SSD + 1tb hdd
ykyt
(24.02.19)
Ekran karti ve islemciyi unut. Kisaca daha hizli olmaz renderda. Kaldirdigi maksimum mhz ve kapasitede ram takabilirsin az bir sey farkedecektir Ha 1600mhz ha 3200 mhz arada 5 kat fiyat farki var ama renderda yapacagi farki belki pratikte farketmezsin. HDD renderda farketmez ancak laptopu kullanim rahatligi icin SSD gerekli olacaktir her halukarda.


ram haricinde birşey değiştiremezsin büyük ihtimalle. maksimum ram miktarını öğrenip onu alabilirsin. render'a katkısını bilemem.


sutlu nescafe
(24.02.19)
guncelleme degil de harici bir ekran karti takarsaniz renderlar hizlanir.


lifeframe
(24.02.19)
@lifeframe ekran kartı zaten harici. Onboard değil


ykyt
(24.02.19)
M. 2 ssd


neymis
(24.02.19)
öyle harici değil canım. böyle harici: cdn.mos.cms.futurecdn.net


alperz
(24.02.19)
ykyt harici dediğin thunderbolt destekliyorsa external olarak takmak.
şu tarz www.razer.com
pek bişey yapamazsın kısacası... thunderbolt yoktur o kadar alt seviye laptopta. ki olsa da performans kaybı var yine tam gücünü kullanamıyorsun. üst seviye bir ekran kartı ile birlikte external enclosure fiyatı mantıksız kalır, ayrı masaüstü sistem toplarsın onun yerine render için :D olduğu gibi kullan, beklemeye alış tamamen yeni bir sisteme geçebilecek bütçen olana kadar.


konetsu
(24.02.19)
Bunu o zaman bir şey yapmadan kullanalim biz :)


ykyt
(24.02.19)
(2)

Ayakkabicilar sanayide baska sektorden is yapilir mi?

Ayakkabici degilim, bir dukkan var. Boyle ozelOlarak tanimlanmis sanayi sitelerinde farkli sektordenDukkan acilabilir mi? Bunun prosedurunu bilen var mi?
Ayakkabici degilim, bir dukkan var. Boyle ozel
Olarak tanimlanmis sanayi sitelerinde farkli sektorden
Dukkan acilabilir mi? Bunun prosedurunu bilen var mi?
ykyt
(24.12.18)
Dediğin yeri bilemiyorum ama iş kurulmak istenen sanayi bölgesine kiralama yapılmadan başvuru yapmak ve faaliyetinin orada yapılmasına izin verilip verilmeyeceğini öğrenmen lazım özellikle ihtisas osbler için durum bu


bokmuhendisi
(24.12.18)
yapılır. organize sanayi değilse izin falan olayı yok. etrafa bakın, mutlaka vardır.


babilbaligi
(24.12.18)
(8)

Roma'da konaklama onerisinde bulunur musunuz?

Daha once kaldiginiz bir yeri onerir misiniz?-2 kisi-kendinden banyolu-temiz-merkezi/kismen merkezi
Daha once kaldiginiz bir yeri onerir misiniz?

-2 kisi
-kendinden banyolu
-temiz
-merkezi/kismen merkezi
ykyt
(19.12.18)
alex's guest house.


kibrit kutusu
(19.12.18)
Hotel Clarin.
Leonardo Da Vinci Havalimanı, Trenitalia, Roma güzergahı
Roma'da 15 dk yürüme mesafesiydi. Gece 23:00 kolayca buldum açıkçası. Zaten binalar tarihi, beğendim, özel şeylerin de yaşandığı bir yerdi Roma. Unutamam. :)
Kolezyuma'a da 15 dk yürüme mesafesi vardı. Zaten o bölge hep otel dolu tabi.


zagem
(19.12.18)
Ben her gittigimde Luxury Navona'da kaliyorum.

- Eski barok mimarili bir Roma evini butik otele cevirmisler
- Cok merkezi, her yere yuruyerek gidebiliyorsunuz
- Havalimanindan ulasimi kolay

www.booking.com


crown
(19.12.18)
bir kaç günlük ise couchsurfing uygulamasını öneririm


clownarmy
(19.12.18)
Lüks beklentiniz yoksa, i sette re merkeze yakın, ucuz ve temizdi. Çok konforlu değildi, odası banyosu küçüktü, ama biz memnun kalmıştık. Kahvaltıda italyan işi şeyler veriyorlardı. Ortak mutfak vardı.


pati
(19.12.18)
Casa Martinez diye bir yerde kalmıştık biz eşimle. St.giovanni'de önünde hemen metro durağı var ulaşımı da kolay. Banyosu şusu busu tertemiz bir yer. Geçen yıl iki kişilik odaya 50 Euro vermiştik gunluk. Bekarken gezdigimde kullandığım hostellerle kiyasladigimda da fiyat çok uygundu bence. Hosteller kişi başı 15-20 eurodan başlıyor zaten elle tutulur olanlar.


akatreil
(19.12.18)
Biz vatikana yakin 2+1 ev kiralamistik. Gecen ocakta 7 gun icin 350eur odemistik . yine gitsek ayni yerde kaliriz. www.booking.com


lamartin
(20.12.18)
scott house otel. termini'nin hemen yanı. havalimanına gidiş ve dönüşü çok rahatlatmıştı. biz çok memnun kalmıstık 2 kişi. temiz ve kahvaltısı güzeldi.


hemsta
(20.12.18)
(2)

ünlü ressamların resimlerinin olduğu toplu bir arşiv?

tabi karmakarışık değil de, ressam ressam ayrılmış olabilir akımlar, dönemlere göre ayrılmış olabilir. nerede, nasııl bulabilirim?
tabi karmakarışık değil de, ressam ressam ayrılmış olabilir akımlar, dönemlere göre ayrılmış olabilir. nerede, nasııl bulabilirim?
ykyt
(03.12.18)
sanatabasla.com


kassiopeia
(03.12.18)
(1)

ege üniversitesi yüksek lisans yabancı dil muafiyet sınavı?

başvurusu nereden nasıl yapılıyor bilen var mı?akademik takvimde şu şekilde yazıyor tarihini: 11 Ocak 2019 Cuma Yeterlilik Sınavı Yüksek Lisans Yabancı Dil Yeterlilik SınavıSaat 17.30
başvurusu nereden nasıl yapılıyor bilen var mı?

akademik takvimde şu şekilde yazıyor tarihini:
11 Ocak 2019 Cuma Yeterlilik Sınavı Yüksek Lisans Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı
Saat 17.30
ykyt
(28.11.18)
Sitesine bak. Yabancı diller yüksekokulu na gidip kayıt yaptiracaksin. Öncesinde para yatırman gerekiyor bankaya. Dekontla git.

Ayrıca eski sorulara bak. Aynıları çıkıyor çünkü


westblack
(28.11.18)
(2)

Miras paylasim acik arttirmasina nasil girilir?

Ailenin anlasamadigi mulk var. Acik arttirmaya cikacak.Bizim avukatimiz yok. Simdi bu acik arttirma ne zaman olacak,Nasil girebiliriz? Bunlari nereden ogrenebiliriz?
Ailenin anlasamadigi mulk var. Acik arttirmaya cikacak.
Bizim avukatimiz yok. Simdi bu acik arttirma ne zaman olacak,
Nasil girebiliriz? Bunlari nereden ogrenebiliriz?
ykyt
(25.11.18)
size tebligat gelecek satış günü icradan dosyanızı da takip edin tabi öncesinde sulh hukuk mahkemesinde varsa onları da

satış günü size tebliğ olmadan zaten satış yapılamaz. ama tebligat muhtara yapılabilir.


hoot
(25.11.18)
Mirasçı olarak satın alma önceliğiniz var diye biliyorum


neysene
(25.11.18)
(1)

sgk ilave istihdam desteği?

1/1/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren 12 veya 18 ay süreyle bu destekten yararlandırılır.şu maddeye göre 3. aydan itibaren ne demek? yani 1 ocakta eleman girdi diyelim işletme ocak şubat mart ın sgk primini mi ödeyecek? yoksa ocak şu
1/1/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren 12 veya 18 ay süreyle bu destekten yararlandırılır.

şu maddeye göre 3. aydan itibaren ne demek? yani 1 ocakta eleman girdi diyelim işletme ocak şubat mart ın sgk primini mi ödeyecek? yoksa ocak şubat ı ödeyecek, mart ayında mı destek başlayacak?
ykyt
(22.11.18)
ocakta bildirdin, takip eden 3 ay şubat mart nisan oluyor. 3. ay nisan, yani nisandan itibaren başlayacak.


Bruce
(22.11.18)
(6)

Salatanin icine hangi kirmizi et koyulur?

Salatali hayata gectim. İcine bakliyat da haslayip koyuyorum. Biraz da kirmizi et haslayip koymak istiyorum. Ama hangi turden almaliyim?Antrikot falan cok pahali. Onu kizartip yemek daha iyi.Ucuz ve haslamalik kemiksiz dananin ya da kuzunun neresini aliyim?
Salatali hayata gectim. İcine bakliyat da haslayip koyuyorum.
Biraz da kirmizi et haslayip koymak istiyorum. Ama hangi turden almaliyim?
Antrikot falan cok pahali. Onu kizartip yemek daha iyi.
Ucuz ve haslamalik kemiksiz dananin ya da kuzunun neresini aliyim?
ykyt
(09.10.18)
gerdan, incik olabilir.


contavolta
(09.10.18)
kuzu sağ ön kol.


alperz
(09.10.18)
Kırmızı et salataya olur mu yaa??
Ton balığı daha iyi olmaz mı?


etna
(09.10.18)
salataya tavuk ya da balik konur benim bildigim, kirmizi ete hic denk gelmedim. tavuk gogus ya da ton baligi konserve.


cooperr
(09.10.18)
Etna ve cooper: tum yemegi tek tabakta toplamak istiyorum. İcinde birkac cesit bakliyati da katarak cesitli ihtiyaclari tek seferde almayi planliyorum. Ondan demir bundan vitamin şundan protein gibi.kirmizi Et niye koyulmasin? 1 kilo et alacagim. Max 5 e bolecegim. Her yemekte 200 gram et yemis olacagim. Salatasi bakliyat vs ile doyurucu ve besleyici komple bir ogun.


ykyt
(09.10.18)
Antrikot olur. Kizartip ince dilimle. Cok koyma zaten bir dilimden iki salata cikar.
Kuzu eti kokar salatada. Yagli oldugu icin salata da soguk oldugu icin yagi donar kotu olur.


nax
(09.10.18)
(1)

kancalı lastiğin teknik adını bilen var mı?

Bana bu kancalı lastiklerin teknik adı gerekiyor. Patent araştırması yapıyorum doğru anahtar kelimelerini bulamıyorum. İngilizcesi ya da almancası falan da olabilir.https://productimages.hepsiburada.net/s/12/431/9161148268594.jpg
Bana bu kancalı lastiklerin teknik adı gerekiyor. Patent araştırması yapıyorum doğru anahtar kelimelerini bulamıyorum. İngilizcesi ya da almancası falan da olabilir.

productimages.hepsiburada.net
ykyt
(29.09.18)
bungee cord işe yaradı. ikinize de teşekkür ederim

patents.google.com


ykyt
(29.09.18)
(1)

İzmir'de ahşap cnc makinesi ve kalipli plastik uretimi?

Ahsap cnc makinesi olan ya da tanidigi olanVe ayni sekilde kalipli plastik ureticisi var mi?
Ahsap cnc makinesi olan ya da tanidigi olan
Ve ayni sekilde kalipli plastik ureticisi var mi?
ykyt
(25.09.18)
ya kemeraltı'da çok güzel bir dükkan var bu konuda ama nasıl tarif edeceğim. bilemedim. kızlarağası'na gider gibi o taraftan girin. o çevrede reklamcılar matbaacılar çok. onlara sorun. ahşap cnc mutlaka bildikleri vardır.


(5)

Yuvarlak ip lastik ucunu kesince dagiliyor?

Dugum atip kullaniyorum ama dagiliyor. Ucunu yakmak bir cozum,Ama daha estetik bir cozum ariyorum.Lastik dedigim sey bu: https://goo.gl/images/Pf7hU3
Dugum atip kullaniyorum ama dagiliyor. Ucunu yakmak bir cozum,
Ama daha estetik bir cozum ariyorum.

Lastik dedigim sey bu:

goo.gl
ykyt
(18.09.18)
kestikten sonra ucunu aglet ile kapatmalısınız, ya elle ya da makinesi lazım.


John Bloor
(18.09.18)
Yakmakdan başka bir çözümü yok.Yada plastik uçlama yaptırabilirsin, ama bir kaç adet için yapacak yer bulamayabilirsin.


topraam
(18.09.18)
silikon tabancasıyla azıcık silikon sıkıp kaplayın. hem çok az belli olur hem de tutar.


captainobvious
(18.09.18)
Aslinda eksik ifade ettigimi farkettim. Ben 10bin tane kadar yaptiracagim ama soyle bir sey var. Kullanici ipin uzunlugunu kendisi ayarlayacagi icin uzun ip verecegim. Kendisi kesip dugum atacak. Ona bir cozum ariyorum. Direkt urunun kotu gozukmesine yol acabilir. Ne biliyim diyorum bir parca kablo makaronu mu koysam yanina. Kablo makaronunu kendisi uygular.

Makaron dedigim sey, ısı ile daralan bir parca:

www.roboshop.com.tr


ykyt
(18.09.18)
Renkli makaron olur, on numara fikir.


John Bloor
(18.09.18)
(4)

Eylul 2018 kira zammi yuzde kac olacak?

Dukkan sahibi yuzde 18 yapmaya calisiyor. Enflasyon 17.9 cikmis tamam ama bi sitede hesaplattim.Eylul icin agustos rakamlari kullanilacak diyor.Ufe-tufe/2 seklinde hesaplayip 15.9 diyor. Kontratta da ufe-tufe / 2 yaziyor. Simdi en fazla kac zam isteyebilir?
Dukkan sahibi yuzde 18 yapmaya calisiyor.
Enflasyon 17.9 cikmis tamam ama bi sitede hesaplattim.
Eylul icin agustos rakamlari kullanilacak diyor.
Ufe-tufe/2 seklinde hesaplayip 15.9 diyor.
Kontratta da ufe-tufe / 2 yaziyor. Simdi en fazla kac zam isteyebilir?
ykyt
(03.09.18)
Maksimum kira artış oranı %18.78. Ufe-tufe artik yok. Sadece ufe oranına bakılıyor.


cloudybloody
(03.09.18)
işyerleri için durum biraz farklı evlere göre. normalde eylül ayı konut kirası için yapılabilecek maksimum zam oranı %18 fakat işyerlerinde 2020 yılına kadar belirlenmiş bir üst sınır yok. bir şey yazmasaydı kafasına göre artış yapabilirdi ama sözleşmede üfe tüfe/2 diyorsa bağlayıcıdır.


nrmnm
(03.09.18)
%18,78 cloudyboy+1


sekerse tehlike
(03.09.18)
Nrmnm doğru söylüyor. Kanundaki değişiklik şu an sadece konut kiralarını kapsıyor. İşyeri istisnasını unutmuşum.


cloudybloody
(03.09.18)
(7)

İzmir sicagi

İkinci yazimi geciriyorum. Hava gercekten cok mu sicak?Yoksa ben hasta miyim? Klimam yok evde de is yerinde de.Ama derdim terlemek. Dus almak falan kesmiyor. YuzumdenSipir sipir ter akiyor. Tshirt gomlek yer kalmayacak sekildeİslaniyor. Kilolu degilim. Normalin siniri nedir? Doktora gitmeli mi?
İkinci yazimi geciriyorum. Hava gercekten cok mu sicak?
Yoksa ben hasta miyim? Klimam yok evde de is yerinde de.
Ama derdim terlemek. Dus almak falan kesmiyor. Yuzumden
Sipir sipir ter akiyor. Tshirt gomlek yer kalmayacak sekilde
İslaniyor. Kilolu degilim. Normalin siniri nedir? Doktora gitmeli mi?
ykyt
(01.09.18)
Gömlek yapış yapış olduğu için hayatımda gitmediğim şeyi giydirdi bu yaz İzmir bana.

Atlet


jackyr
(01.09.18)
Bence bi sikinti yok, Izmir'e hosgeldin :D Belki bi defa daha sicak dalgasi gelir Eylul ayi icinde adet yerini bulsun diye ama sonra sonra rahatlar. Sanirim hafta ortasina dogru biraz daha rahatliycak. Mumkunse her firsatta sahile in, esen yerlerde bu kadar yogun hissedilmiyor.


superfluid
(01.09.18)
Geberiyorum sıcaktan. Gerçekten çok sıcak, normalsin


Normal İzmir sıcaği ya. Hatta geçtiğimiz senelerde daha sıcak olduğunu hatırlıyorum. Evde klima yok bizim de ama ön arka acik esiyor baya. Gectigimiz senelerde ona rağmen evde sıcaktan yandiğimi hatırlıyorum.

Dışarısı çok sıcak ama tabi yine de. Çok terleyen biri olarak 5 dakikada sırılsıklam oluyorum


nundu
(01.09.18)
İzmir'in sıcağı böyle oluyor böyle terletiyor.


dafaisss
(01.09.18)
bugün çok sıcak gerçekten. oturduğum yerde terliyorum.


nice tnetennba
(01.09.18)
Antalya'da yaşadım, buna sıcak falan demeyin. Birazdan Adanalı arkadaşlar da damlar küfretmeye


rakicandir
(01.09.18)
(9)

Metrodan bakliyat alinir mi?

Kendi markasi ora marka. Eve princ bulgur mercimek alacagim bol miktarda.Bu kendi markalari alinir mi? Lezzetli midir. Bilen var mi?
Kendi markasi ora marka. Eve princ bulgur mercimek alacagim bol miktarda.
Bu kendi markalari alinir mi? Lezzetli midir. Bilen var mi?
ykyt
(11.08.18)
Ben almam bi kere dondurulmuş patates kızartması almıştım iğrençti


all girls dream
(11.08.18)
ben dün a101 ve bim'den stokladım. onlardan daha iyidir herhalde.


eleutheiros
(11.08.18)
Niye ustadlar savas mi cikior?


Deathrow
(11.08.18)
Ben her seye zam gelecek diye, mensei turkiye olan urunlerden kisi gecirecek kadar koymaya calisiyorum. Buzluga barbunya bezelye ayiklayip koyuyorum falan.


ykyt
(11.08.18)
alınır tabi neden olmasın. sonuçta bakliyat. üç aşağı beş yukarı aynı şeyi alıyorsun diğer markalardan.

ben de normalde a101'e uğramazdım ama şu sıralar nugget falan alıyorum. devir ekonomi devri. çok dikkatli harcamak lazım.


tabudeviren
(11.08.18)
Tatları iyi. Alınır.


sutlu nescafe
(11.08.18)
kıtlık falan mı olacak? doğru söyleyin lütfen.


kıtlık yok. Ama tarımın bittiği, her şeyin ithal edildiği bir ortamda elimizdekini arttırmaya çalışıyoruz sadece.


Öncelikle bu tarz ürünler yılda bir çıkar. Yeni hasat henüz yapılmadı alacağınız ürünler hep geçen yıldan.

Ürünler kalite ve cinse göre farklı fiyatlara satılır, kırık pirinçle baldo pirinç aynı fiyata olmaz.

Sonra hem Metro'dan hem de bu işi yapan toptancılardan fiyat alabilirsiniz. Yerlerini bilip gidip fiyat almanız gerek.

Bir ürünün fiyatını az çok bilmiyorsanız veya toptancı tanıdık değilse muhtemelen toptancıyla pazarlık etmeyi de beceremezsiniz.

Yİne de şansınızı deneyin. Emin olmadığınız bir üründen önce tadımlık alın, sonra gidip pazarlık ederek toptan alın.


idexo
(11.08.18)
(5)

5. Sinifa gecmis erkek cocugu bu oyuncagi sever mi?

Biraz bilgisayardan kopsun sunlarla zekasi gelissin istiyorum.https://www.dr.com.tr/Hobi-Oyuncak/Clementoni-Mekanik-Laboratuvari-Kamyonlar/0-3-Yas-Oyuncaklar/Egitici-Oyuncaklar/urunno=0001756407001#Begenir mi? Yasina uygun mu?
Biraz bilgisayardan kopsun sunlarla zekasi gelissin istiyorum.
www.dr.com.tr

Begenir mi? Yasina uygun mu?
ykyt
(08.08.18)
beğenir bence lego gibi bir şey, yaşı olmaz bunun.


mattiadestro
(08.08.18)
Beğenmez. Ben çocuk muyum diye sitem bile edebilir.


naksidil
(08.08.18)
bayılır. ayna mahruti dişli ile 5. sınıfta tanışsaydım şimdi elon musk 2 idim.


goodz
(08.08.18)
cocugun karakterine bagli, lise ve hatta univesite caginda hala lego yapan insanlar var. eger legolara ilgi duyuyorsa olabilir. LEGO'nun teknik serisi var buyukler icin. starwars, harry potter vs cocugun sevdigi bir film temali LEGO teknik alirsaniz azicik da lego'lari seviyorsa cok hosuna gidecektir.


crucio
(08.08.18)
sever. zaten siz d&r'ın 0-3 yaş dediğine bakmayın, aslında bu 8+ yaş oyuncağı. zekasına pek etkisi olacağını sanmam, ama güzel eğlenir.


babilbaligi
(09.08.18)
(1)

Steam ne zaman indirime girer? İlk kez oyun alacagim.

Rise of nations'u alip oynamak istiyorum. İndirim zamanlari var mi?En yakin ne zaman olur?
Rise of nations'u alip oynamak istiyorum. İndirim zamanlari var mi?
En yakin ne zaman olur?
ykyt
(07.08.18)
perşembe günleri indirimleri oluyor diye biliyorum. bir de summer sale winter sale ya da yılbaşı falan gibi önemli zamanlarda büyük indirimleri oluyor.

şuradan indirimleri takip edebilirsin
steamdb.info


winston
(07.08.18)
(5)

Egzos muayenesi yaptirmam sart mi?

Arac muayene son tarihi 09.08.2018Egzos muayene son tarihi 08.08.2018Ben aracin muayenesini yarin yaptiracagim. 06.08.2018 yani. Egzos icin 2 gun daha surem var dimi?Onu sabah yaptiramasam da genel muayene icin bir engel degil?
Arac muayene son tarihi 09.08.2018
Egzos muayene son tarihi 08.08.2018

Ben aracin muayenesini yarin yaptiracagim.
06.08.2018 yani. Egzos icin 2 gun daha surem var dimi?
Onu sabah yaptiramasam da genel muayene icin bir engel degil?
ykyt
(05.08.18)
hocam muayene istasyonlarında ikisini aynı anda yaptırman çok kolay. içerde egzos emisyonu yerleri de var çunku.


binder dandet
(05.08.18)
sakın tüvtürkde kolayca yaptırırım diye düşünme baya kuyruk oluyor kendi randevunu da kaçırabilirsin.
Git dışarıda yaptır egzos muayenesi olmadan araç muayenesi yapıyorlar mı onu bilmiyorum.

edit:www.tuvturk.com.tr

buradan anladığım geçerli bir egzos muayenesi elinde olacağı için sıkıntı çıkmaması lazım


basond
(05.08.18)
hiç bu yönden düşünmemiştim.
muayeneyi 1 gün erken yaptırarak egzoz muayenesini 4 yılda bir yaptırabiliriz!

bence olur bu.


Randevum 9'da. O yuzden egzos emisyonu yaptirmaya gidersem muayene kacar. Diyorum yaptirayim muayeneyi. Sonra cikar rahat rahat egzosu yaptiririm. Verdiginiz bilgilere gore sorun cikmayacak gibi gozukuyor.


ykyt
(05.08.18)
@acemi uzun yol yapiyorum, trafik kontrolde sorun yasamak hic istemiyorum. Her seyi tam olsun. Kafam rahat olsun.


ykyt
(05.08.18)
(3)

izmir istanbul araba ile çanakkale üzerinden rota?

cuma sabaha karşı çıkacağım. en rahat nereden giderim? sahil boyunca ayvalık üzerinden geçip lapseki'den karşıya mı geçmeliyim?başka rota tekliflerinize açığım. körfez tarafını kullanmak istemiyorum.
cuma sabaha karşı çıkacağım. en rahat nereden giderim? sahil boyunca ayvalık üzerinden geçip lapseki'den karşıya mı geçmeliyim?

başka rota tekliflerinize açığım. körfez tarafını kullanmak istemiyorum.
ykyt
(01.08.18)
yolu uzatırsın gereksiz yere ama sen bilirsin.


hosein
(01.08.18)
körfezi kullanmak istemiyorsan lapsekiyi tavsiye ederim.. Çanakkale merkezden karşıya geçme.


xdenizx
(01.08.18)
bandırma'dan feribot ile de gecebilirsiniz yenikapi'ya.


for the record
(01.08.18)
(1)

Mudanya feribota ulasim nasil?

İzmir'den otobusle gelip mudanya-buyukcekmece seferini kullanacagim.Bursa otogara mi otobus bileti almaliyim? Mudanya'ya mi?Otobusten indikten sonra nasil gecicem feribota ve kac dk surer? Ona goreOtobusun saatini ayarlamam gerek.
İzmir'den otobusle gelip mudanya-buyukcekmece seferini kullanacagim.
Bursa otogara mi otobus bileti almaliyim? Mudanya'ya mi?
Otobusten indikten sonra nasil gecicem feribota ve kac dk surer? Ona gore
Otobusun saatini ayarlamam gerek.
ykyt
(12.07.18)
Geliş saati çok geç değilse Bursa'ya girmeden çevre yoluna girecek otobüs. (gece şehir içine girebiliyor firmaya göre)

Çevre yolunda Mudanya kavşağında bırakırsa ilk gelen otobüsle 15 dakikada oradasınız.

Tehlikeli falan diyerek bırakmayıp otogara götürürse, oradan bineceğiniz otobüsle yaklaşık 50 dakika-1 saat mudanya.


onemoremile
(12.07.18)
(3)

Tamami plastik tenis raketi ne ise yarar?

Esnek telleri bile yok.tek parca kaliptan cikmis.Bu ne icin uretilmis? 30 yildir falan evde duruyor.Zamaninda almanya'dan getirmisler. Dandik bir sey mi?Yoksa belli bir seyi oynamak icin mi uretilmis?
Esnek telleri bile yok.tek parca kaliptan cikmis.
Bu ne icin uretilmis? 30 yildir falan evde duruyor.
Zamaninda almanya'dan getirmisler. Dandik bir sey mi?
Yoksa belli bir seyi oynamak icin mi uretilmis?
ykyt
(08.07.18)
badmimtpm raketi olabilir mi acaba?


sutlu nescafe
(08.07.18)
bildiğin oyuncak yahu. at gitsin.


teritori
(08.07.18)
bizde de vardı turuncu renkli plastik raketler. bahçede tenis oynardık. 90'lı yıllar...


pispinti
(08.07.18)
(6)

İzmir'de masa tenisi nerede oynanir?

Alsancak, konak, karsiyaka, bostanli bu merkezlerde oynanabilecekGuzel bir yer var mi?
Alsancak, konak, karsiyaka, bostanli bu merkezlerde oynanabilecek
Guzel bir yer var mi?
ykyt
(08.07.18)
Edit: internetteki bilgiye dayanarak, evka4 te spor kompleksi varmis. Orada oynanabiliyormus. Ama bilgiler eski. Giden oynayan var mi?


ykyt
(08.07.18)
Evet orada var(dı) ama benim bilgi de 5 senelik.

Alaybey katlı pazar yerinin en üst katı var(dı), saatlik kiraliyorlar, aranıp bir sorulabilir, yalnız degistirmedilerse masalar da diğer teçhizat da berbat durumdaydı, halen varsa da önce gidip bir görün derim.

Konaktaki eski Eshot son duraklarının olduğu yerde (eskiden 63 ile 48'in, Bornova yönüne giden otobüslerin ilk durağı olan sokak, loplop kokoreç'in olduğu) bir bilardo salonu var. Hiç oynamadım masa tenisi ama kenarda bir masa vardı, bir ihtimal oraya da bakılabilir.


dafaisss
(08.07.18)
Tesekkur ederim bilgiler icin. Yani esasen soyle guzel bi masa tenisi oynanacak yer yok:(


ykyt
(08.07.18)
Hiltonda oynanıyour.


erty_ksk
(08.07.18)
Evet öyle maalesef :/ Hilton'u ben de bilmiyordum yalnız o bir ümit olabilir :) bir de şimdi aklıma geldi İzmir Atatürk lisesi de vardı, dışarıdan gelenlere kapatmadilarsa.


dafaisss
(08.07.18)
Hilton'da oynamıştık geçen sene. Masa, raketler filan baya kaliteliydi. 20 TL'ydi saatlik ücreti.


captainimsi
(08.07.18)
(2)

su motoru röle ve adaptör birleşimi?

arduino ile nemölçer yapacağım. şimdi röle, 12v motor ve evde bulunan bu adaptörü birleştirebilir miyim? elektrik işinden pek anlamıyorum. Bunlarda dikkat etmem gereken şey nedir?motor: https://eksiup.com/7a39d853584röle: https://eksiup.com/46b5e459124adaptör: https://eksiup.com/80e99a78426mükemmel
arduino ile nemölçer yapacağım. şimdi röle, 12v motor ve evde bulunan bu adaptörü birleştirebilir miyim? elektrik işinden pek anlamıyorum. Bunlarda dikkat etmem gereken şey nedir?

motor: eksiup.com

röle: eksiup.com

adaptör: eksiup.com

mükemmel uyum diyin de şunları birleştireyim.
ykyt
(06.07.18)
adaptörün çıkışını önden başka bi devreyle (breadboard'da falan da olur) bölüp bi çıkışı rölenin beslemesine verip diğerini de arduinonun 9v girişine takıp kullanabilirsin, o giriş 12v destekliyo, kendi içnde regüle edip 5v'a düşürüyo.

röleye (ve dolayısıyla motora) arduino üzerinden de besleme yapılıyo ama 12v çıkış alınmıyo sanırım, araştırdım ama bulamadım, dolayısıyla bölmek daha sağlıklı, zati arduino'nun amper çıkışı da sınırılı.

bi de arduino'ya giren güç soketinin center positive olması lazım, adaptörün fotoğrafında göremedim şu linkteki görselde gösteriliyor
playground.arduino.cc


yuto
(06.07.18)
Arduino çıkışına TTL level bir mosfet bağlarsın. Mosfet ile istersen motoru direkt olarak sürersin, istersen mosfetle röleyi sürersin, röle ile de motoru sürersin.

Amatörlerin en sık karşılaştığı problem motor çalışınca resetlenen işlemci ve kararsız çalışma problemleri olur. Önlem almazsan en iyi ihtimalle işlemcin kararsız çalışır, en kötü ihtimalle kartı yakarsın.

Motor hız kontrolü olacaksa ve ufak bir motor kullanıyorsan da bir transistör ile yapabilirsin. Örnek :

www.muhendisbilim.com


kimlanbu
(06.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.