Giriş
(17)

Sıfır ev kaç günde ısınır?

Yeni bir eve taşındı ailem. 2+1 yerden ısıtmalı. Alt ve üst kat boş şuan. 2 gündür kombi son derecede açık ama ev hala buz gibi. Normal mi bu durum, normalse ne zaman ısınırız?
Yeni bir eve taşındı ailem. 2+1 yerden ısıtmalı. Alt ve üst kat boş şuan.
2 gündür kombi son derecede açık ama ev hala buz gibi. Normal mi bu durum, normalse ne zaman ısınırız?
valarmurgulis
(30.01.21)
yerler sıcak mı peki?


rodeocu
(30.01.21)
Alt ve üst katta oturan olmadıkça zor ısınır.


fikox
(30.01.21)
Birkaç haftada oturdu bizimki; 16 katlı yeni bina; şubatta taşındaık geçen sene ; bir kaç hane vardı.
Bina baharda ısındı


gadlemler
(30.01.21)
Peteklerin altı-üstü eşit ısınıyor mu kontrol edin. Kombi yanlış bağlanmış olabilir. Pencerelerden soğuk girişi varsa sünger bantlardan alın.


?
(30.01.21)
alt ve üst boş oldugu surece zor. hele yerden ısıtmada.


Yerden ısıtma zor ısınıyor 4 5 gün almıştı bizim evin ısınması ilk çalıştırmada. 3 gün geçip yerlerde ılıklık bile yoksa havasını aldırmak için servis çağırın. En yüksek ayarda başlamanız gerekiyor. Kısık tutarsanız ısınmıyormuş ilk çalıştırmada.


curukturpkokusu
(30.01.21)
@rodeocu, Yerin fayans olduğu yerler sıcak ama parke olan odalar buz gibi. Parken olan odalardan biri aşırı soğuk diğerleri sadece soğuk.


valarmurgulis
(30.01.21)
şu tarz ürünleri denemek iyi olabilir www.cimri.com

arkadaşımda da benzer sorun vardı her ay 600 700 doğalgaz geliyordu. ısınmıyordu ev


ShadowOfMoon
(30.01.21)
Sıfır ev ise 4-5 ay sürebilir. O da yerden ısıtma olduğu için. Nisan ayında da ısıtma sistemini çalıltırmanızı tavsiye edebilirim belki. Yani nisanda havalar ılıdı diye kapatmayın sistemi.

Alt üstün boş olması ile şu anda ilgili değil evin ısınmaması. Başlıkta da yazıldığı gibi evin/binanın sıfır olması ile ilgili.


Bahar 2018'de taşınmıştık, Kış 2018-2019 ve Kış 2019-2020'de ciddi üşüdük. Merkezi sistemde son derecede olmasına rağmen iki kat eşofman-üst-hırka takıldık. Ancak bu kış-2020-2021 kışında eski evimizdeki gibi odaların ısısı, normal. 2 senede ancak oturdu öyle söyleyeyim.


paroles
(30.01.21)
Ev yeni mi? Odalardan ayarlanan kumanda varsa aşırı soğuk odanınki kapalı olabilir. Eğer açıksa ve ısınmıyorsa havasını aldırmanız lazım.


curukturpkokusu
(30.01.21)
kombinin altındaki vanalardan bütün odalara giden hatları açtınız değil mi?


kibritsuyu
(31.01.21)
Alt üst boşsa ve duvarlar taban ve tavanda işi yalıtımı yoksa o ev ısınmaz. Üzülerek ama böyle. Bende bir sene dondurucu sogukta böyle bir evde kaldım kombi 80 derecede bile evi isitmiyordu


grid
(31.01.21)
Binanın sıfır olması yüzünden diye iddia edenler olmuş. Sadece gülüyorum. Bina sıfır da olsa bin yıldır hiç ısıtılmamış da olsa tüm katlar ısıtıldığında bir günde ısınır. Hele bir de yalıtımı varsa daha da iyi. Yok bina sıfırmış nisana kadar ısınmazmış haha. Millet salak midir nedir


grid
(31.01.21)
Yalıtımı iyi, tüm odaları güney cepheye bakan sıfır binaya geçen ay taşındım. (2+1)İlk bir hafta 60 derecede yaktım. Böyle yaktığım 10 günlük fatura 200 tl geldi. Sonra 40-43 arası yaktım doğalgazı.Güneş alıyorsa ve yalıtım varsa pek problem olmuyor. Gerçi sonraki fatura gelmedi ama.


coca cola
(31.01.21)
bir arkadaş dalgasını geçmiş. ben de ilk duyduğumda inanmamıştım ama büyükler hep "yeni bina ilk sene ısınmaz" derler. inanmamıştım, ama sıfır binaya giren arkadaşlardan da böyle şikayetler duydum zamanla. aradan bir yaz geçmesi, binanın duvarlarının tamamen ısıyı emmesi gerekiyor. sonrasında ısıtınca daha rahat ediyorsunuz. çevrenizdekilere bu durumu sorun derim.

ev eski de, yeni de olsa, komşular yokken ısınma zor. ama mesela benim ev eski, komşular doğalgaz yakmıyor. küçük bir odaya yatıp kalkıyorlar kışın, benim de zemin çok soğuk oluyor. yakan komşu önemli.


lovemyself
(31.01.21)
Termodinamik dersi almadım ama imalatın içinden biri olarak ben de bu yeni ev ısınmaz efsanesi nereden çıktı anlamıyorum, @grid +1

Aynı tayfa uzun yıllar "abi sıfır aracı alınca otobana çıkıp sonuna kadar basman lazım, hatta bi kere son gaz Ankara'ya git gel, yoksa motor sağır kalır" tayfanın torunları sanırım :)

Kimseyi kırmadan şakamızı yaptıysak soruya olan cevabıma geleyim;

Kombi yanıyor ve kolektörlerin hepsi açıksa tüm odalara sıcak su ulaşmalı ve tüm odaların yeri bir iki saat içinde sıcacık olmalı.

Isınmayan oda zemini varsa kolektör kapalı olabilir, kolektör arızalı olabilir, sistemde hava olabilir.

Montajı yapan firmayı ya da binayı üreten firmayı arayın gelip kontrol etsinler.

Tüm odaların zemini ısınmaya başladıysa ve ev yine de istediğiniz kadar ısınmıyorsa, yanlış kaloride kombi seçimi, kısa ya da gereksiz uzun tutulan yerden ısıtma tesisatı sıkıntısı olabilir.

Ev sıfır olduğu için mantolama kesin vardır ona değinmiyorum bile.

Yerden ısıtmanın petekli sisteme göre evi geç ısıtması doğrudur, ama geç de soğur. Bu geçten kasıt bir gün bile değildir, petekli sistem 4 saatte ısıtıyorsa yerden ısıtma 8 saatte ısıtır mesela (saatleri tamamen salladım)

Edit: Alt katın boş ve soğuk olması elbette ısınmanıza etki edecektir, ama performans olarak değil de biraz fazla yakıt tüketimi olarak etki edecektir.

Camları kapalı bir ev ise çok önemli değil.


John Bloor
(01.02.21)
(5)

Netflix de izlediğiniz en iyi filmler

Buraya yazarsanız çok iyi olur.Netflix yapımı olmasına gerek yok netflix de olması yeterli.
Buraya yazarsanız çok iyi olur.
Netflix yapımı olmasına gerek yok netflix de olması yeterli.
valarmurgulis
(01.01.21)
Rüzgarı dizinleyen çocuk muydu ismi, oyle bir film var. Netflix yapımı. O filmin hatrina "netflix kötü bir içerik üretici" yargim kırıldı.


biseysorcaktim
(01.01.21)
The Matrix, LOTR, Shawshank Redemption, Forrest Gump gibi klasiklerin alayı.

Ama fazla bilindikler olmasın dersen The Invisible Guest öneririm.


himmet dayi
(01.01.21)
@himmet dayı The Invisible Guest harikaydı, teşekkürler.


valarmurgulis
(01.01.21)
The Hater


adivar
(02.01.21)
Cube.

Çok iyi bir film mi, hayır ama izlemeye değer bence. İnsanın evrendeki anlam arayışıyla ilgili felsefi motifleri de olan, gerilimli, merak uyandırıcı bir film. Oyunculuklar biraz amatörce yalnız.


huçi kuçi
(02.01.21)
(4)

Böyle olmak normal mi?

Kredi kartı borcunuz var diyelim 15 ine kadar ödemezseniz faiz biniyor ve kredi notunuz düşüyor, paranız da var ama ödemiyorsunuz 3 5 gün geciktiriyorsunuz her zaman ya da trafik cezası yiyorsunuz 15 gün içinde ödersiniz indirim oluyor ama siz asla bu dönemde ödemiyorsunuz. Bugünün işini her seferin
Kredi kartı borcunuz var diyelim 15 ine kadar ödemezseniz faiz biniyor ve kredi notunuz düşüyor, paranız da var ama ödemiyorsunuz 3 5 gün geciktiriyorsunuz her zaman ya da trafik cezası yiyorsunuz 15 gün içinde ödersiniz indirim oluyor ama siz asla bu dönemde ödemiyorsunuz. Bugünün işini her seferinde yarına bırakıyorsunuz. Bu durumdan da hiç rahatsız değilsiniz. Normal mi bu?
valarmurgulis
(31.12.20)
Normal değil. Param varsa asla kredi kartı borcunu geciktirmem. Ceza bir kere yedim. Onda da 1 hafta içinde ödemiştim. Niye enayi gibi geciktireyim ki %25 indirimli ödemek varken?


himmet dayi
(31.12.20)
kredi notunuz düşüyor yoktan yere. İleride kredi çekerken çok sıkıntı yaşarsınız.


bahoho
(31.12.20)
ilk kredi kartıma sahip olduğum zamanlarda böyleydim. üniversite öğrencisiydim fakat parasızlıktan değil de yok yere geciktiriyordum ben de hep. sonra kendi paramı kazanmaya başlayınca bu alışkanlık geçti, günü gününe ödedim faiz yememek için. sanırım para kazanmanın kolay olmadığını fark etmem sebep oldu buna.


juninho77
(31.12.20)
kendinizden değil sizi bu konuda gıcıklayan birinden bahsediyorsunuz sanırım geçmiş olsun. ben de normal karşılamıyorum ya sorumsuzluk ya hayata bakış açısı bizden rahat biri. herhangi bir şeyin en pahalısına para verilebilir bu en dandik şey de olabilir ama durduk yere faiz yemeyi beklemek müsriflik de diyemiyorum sorumsuzluk en yakın kelime.


ala09
(31.12.20)
(4)

Hafızam çok kötü

Hafızam etrafımdaki insanlara oranla baya kötü. Örneğin onlar Bi film izler 1 ay sonra 10 detay verebilirler ben anca 2 detay verebilirim. Ya da ilginç bi yazı okuduğumda 3 5 güne unuturum. İlgimi çeken bir şey olmasa normal unutmam ama baya aklıma kazıyarak okuyorum ama boş. Ya da bir. Şiir ya da s
Hafızam etrafımdaki insanlara oranla baya kötü. Örneğin onlar Bi film izler 1 ay sonra 10 detay verebilirler ben anca 2 detay verebilirim. Ya da ilginç bi yazı okuduğumda 3 5 güne unuturum. İlgimi çeken bir şey olmasa normal unutmam ama baya aklıma kazıyarak okuyorum ama boş. Ya da bir. Şiir ya da söz ezberlenecek, iyi yapanlar 3 seferde ezberliyorum, orta 10 ise ben 100 sefer okusam bile ezberleyemiyorum. Sırf bu yüzden üniversite zamanı 24 Türk boyunu ezberleyemedim ve kopya çekerek anca geçebildim. Ek olarak fazlasıyla unutkanım. Her zaman yanımda olması gereken bir şeyi eğer Bir rutinim değişirse büyük ihtimalle unuturum ve bu benim ve etrafımdakiler için süpriz olmaz. Örneğin yoldan almam gereken arkadaşlarım var ve her gün alıyorum. Ama o gün farklı bir sokaktan geçeyim ya da farklı bir zamanda geçeyim büyük ihtimalle o kişiyi unuturum yanımdakiler mutlaka hatırlatır.
Bu durum hep vardı ama artık değişmesini istiyorum. Doktorluk bir şey mi sizce bu durum?
valarmurgulis
(21.12.20)
eğer geçmişten beri böyleyse yaradılış derim ben, insanın yetenekleri ve özellikleri çok farklılık gösterir. sizin de hafızanız kötüdür ama başka bir özelliğiniz iyidir mesela. ben olsam kafaya takmam.


killerbee
(21.12.20)
B12 baktırmayı deneyin.


dissendium
(21.12.20)
bir suru sebebi olabilir. bu konulara kafa yoran biri olarak: sunlari test edebilirsin.

asiri masturbasyon, kotu uyku duzeni, kotu beslenme, vitamin eksikligi, depresyon, stres.


buenosdias
(22.12.20)
Şöyle bir şey var, belki iyi hissettirir: seyler.eksisozluk.com


ultranil07
(22.12.20)
(7)

Esra Erol çıkanlar

Esra Erola çıkanlar gerçek mi yoksa millet izlesin diye sallamayın olaylar mı?1 saat kadar izledim neler varmış dedim.
Esra Erola çıkanlar gerçek mi yoksa millet izlesin diye sallamayın olaylar mı?
1 saat kadar izledim neler varmış dedim.
valarmurgulis
(15.12.20)
Anadolu köylerinde veya büyükşehir varoşlarında biraz takılıp dedikodu dinleme fırsatınız olsaydı daha iğrençlerini bile duyardınız.


dr doofenshmirtz
(15.12.20)
Ajanslardan, tiyatrolardan vs de temin ediliyor. Hepsi gerçek değil.


mahone
(15.12.20)
Bu benim bilgim olan bir konu, açılın.

Hepsi wutsap üzerinden dertlerini yazıyorlar. Reyting olur bu dediklerini çağırıyorlar. Ortalama 1 hafta ağırlıyorlar otelde. Dedikleri doğru mu? Hikayesi gerçek mi? Reyting çıkar mı? gibisinden araştırmaya başlıyorlar kişi otelde kalırken. Olur verdikleri haliyle otelde kalmaya devam ediyor, olmaz dedikleri ise anında yolcu ediliyor. Sonra tv'ye çıkarıyolar.
Ajans veya tiyatro kesinlikle yok. Bu kişiler gerçek ve gerçekten berbat insanlar. Neler neler dönüyor. Ceplerinde 5 liraları yok. Bağıra bağıra konuşurlar. Kavgacıdırlar. Tipik Anadolu insanı işte.


Amory Lorch
(15.12.20)
Bu insanların tiyatrocu oyuncu olduğunu sanan naif insanlarla arkadaş olmak isterdim :)

Ya hu oyuncu olsalar oscar'lık oynuyolar, bu kadar yetenekli oyuncuları ne ara yetiştidik biz?

Yanlız rezil olacaklarını bile bile ekrana çıkmaları için bir teşvik olmalı, başvuran için demiyorum. Şikayet edilen, suçlanılan kişiyi ekrana çıkmak için nasıl ikna ediyolar çözemedim.


John Bloor
(16.12.20)
esra erolun şu anki programındakilerin hepsi gerçek

evlilik programında cast vardı ama şu anki programda yok. ihtiyaç da yok zaten. anadolu insanı sağolsun program konuk bulmakta zorluk çekmiyor


dafuq
(16.12.20)
Gerçekse ben arada izleyeyim, filmlerde bu kadar fantastik olaylar yok.


valarmurgulis
(16.12.20)
Çıkanların figüranlık yaptıklarını sanmıyorum öyle olsa belli olurdu


kasapsevenkoyun
(16.12.20)
(6)

Ceza yemiş miyimdir?

Az önce başıma gelen olayı anlatayım. Arkadaşımın iş yerine ara sıra gitmek için izin belgesi çıkardı arkadaşım. Çalışmaya gitmiyorum ama oraya gidip zaman kalmamız gerekebilir. Az önce yola çıktık polisler kesti yolumuzu. Gbt filan baktılar. Ne iş yapıyorsun dediler öğretmenim dedim. İzin belgesi n
Az önce başıma gelen olayı anlatayım. Arkadaşımın iş yerine ara sıra gitmek için izin belgesi çıkardı arkadaşım. Çalışmaya gitmiyorum ama oraya gidip zaman kalmamız gerekebilir. Az önce yola çıktık polisler kesti yolumuzu. Gbt filan baktılar. Ne iş yapıyorsun dediler öğretmenim dedim. İzin belgesi ne alaka dediler. Yardım etmeye gidiyorum dedim. Bu yaptığın bizi kandırmak oluyor biliyorsun Di mi dediler. Cevap veremedim. Sizce ceza yemiş miyimdir?
valarmurgulis
(13.12.20)
Yememişsindir.


paramolacak
(13.12.20)
Yemezsin.


eurhka
(13.12.20)
"yaptığını yemedik ama iznin olduğu için de bişey yapmıyoruz, yoksa kanını emmeyi çok isterdik" demişler meali.


la traviata
(13.12.20)
yemeliydin ancak yemedin. ceza kesmeleri durumunda tebligat verirlerdi. ya daha inandırıcı yalan söylemeyi öğren veya şansını zorlama.


johnnie w lker
(13.12.20)
ben de izin belgesi ile geziyorum, bakıyorlar ama ne ettin ne yaptın diye kimse sormuyor, doğrudan geç diyorlar.


co2s2
(14.12.20)
@co2s2 bizde de normalde öyle oluyordu ama bu sefer baya şüphekendiler bizden. Arabayı aradılar, bizi aradılar 2 araba dolusu polis geldi baya detaylı baktılar bize. Birine vursak bu kadar polis toplanmazdı herhalde.


valarmurgulis
(14.12.20)
(10)

Anksiyete nedir?

Nedir bu herkesin ortak sorunu, somut olarak örnek vererek anlatabilir misiniz? Kelime anlamını biliyorum ama kafamda tam oturmuyor.
Nedir bu herkesin ortak sorunu, somut olarak örnek vererek anlatabilir misiniz? Kelime anlamını biliyorum ama kafamda tam oturmuyor.
valarmurgulis
(07.12.20)
doğmamış bebeğe don biçmek (olumsuz yönde)


nahtoderfahrung
(07.12.20)
İnsanın ilkel hayatta kalma içgüdüsü, sürekli kötü bir şey olacak kaygısı ve her an tetikte olmanın getirdiği gerginlik.

insanoğlu yıllardır bu temel içgüdüyü bu zamana kadar taşıyor ve hayatı tehdit eden unsurlar(yırtıcı saldırısı, mevsim şartları vb..) ortadan kalkmış olmasına rağmen yerine gereksiz şeyleri koyarak bu içgüdüyü devam ettiriyor.


montakristokondu
(07.12.20)
anksiyete bir hastalıktır. çok kötü bir hastalık hem de. insanın hayat kalitesini sıfıra düşürür. şimdi insanların bahsettiği anksiyete bu anlattığım değildir. ufak tefek moral bozukluğudur. anksiyete şiddetine göre ilaç tedavisi ve psikoterapi gerektirir.


iddaaci
(07.12.20)
öf. berbat bir şey. kelimelerle anlatmak gerçekten çok zor. ben ağır bir anksiyete hastasıyım. günlük ihtiyaçlarım için gittiğim süpermarkette bile korkuyorum. birisi ters bir şey söylerse, kasiyer beklemediğim bir laf ederse, ya paramı evde unuttuysam... böyle abuk sabuk onlarca korku söz konusu. hiçbir zaman kafam rahat değil. hep bir şeylerden korkuyorum. bazen korktuğum başıma geliyor ve korktuğum şeylerin aslında o kadar da korkunç olmadığını fark ediyorum. böyle olunca daha çok sinirleniyorum.

mesela ben "çıkıp yürüyüş yapayım" diye düşündüğümde aklımda direkt olarak "umarım bıçaklamazlar" düşüncesi beliriyor. "bıçaklasalar hastaneye yetişebilir miyim?" diye düşünüyorum. "ölürsem annem çok üzülür mü? kardeşim ne yapar?" falan gibi düşünceler geliyor aklıma.

şaka yapmıyorum maalesef. bir nevi AŞIRI farkındalık hali diyebiliriz. kafada kötü senaryolar dönüp duruyor. şöyle arkana yaslanıp kahve içecek olsan, "acaba çin amariga'ya savaş ilan etti mi??? ya şu an nükleer bombalar dünyanın bir ucundan diğer ucuna uçuyorsa??" diye düşünüyorsun.

benim tedavi olacak param yok açıkçası, yavaş yavaş kafayı yiyorum böyle. acayip saçma ve lüzumsuz düşünceler olduğunu biliyorsun ama kafa kendi kendine çalışıyor işte, durduramıyorsun. kafasına eseni yapıyor.

sonuç itibariyle çok ürkek, her türlü deneyimden kaçınan, sıradan bir insan için "sıradan" olan eylemler için ekstra efor sarf etmek zorunda olan birine dönüşüyorsun.

inanılmaz boktan bir şey. bazı insanlar öyle topluluk önünde konuşurken heyecanlanmayı anksiyete zannediyor... anksiyete öyle bir şey değil. aslında belli düzeyde anksiyete zaten insana gerekiyor. hepimiz bazı şeylerden korkuyoruz, bazı şeylere karşı temkinliyiz. anksiyete bu "korkaklık" halinin seni tümüyle ele geçirmesi, her şeyden korkar hale gelmek.

ben bazen patronumun yaptığım işi hiç beğenmediği için çok sinirlendiğini düşünüyorum mesela. telefon sessizde. "aramış mı?" diye bakıyorum. aramamışsa bile kendi kendine çok sinirlendiğini, benim de hassas olduğumu bildiği için kalbimi kırmamak adına ses etmediğini düşünüyorum misal. halbuki adam "bak şunu yanlış yapmışsın" derken bile beni öven, her zaman iyi davranan, benimle çalışmayı kendisi istemiş bir insan.

anksiyete korkunç ve bombok bi şey. tüm dünyanın yükünü omuzluyorsun, yatıp uyumak da dahil hiçbir eylemi KAFAN RAHAT gerçekleştiremiyorsun.


der meister
(07.12.20)
çok kahve tüketimi tetikliyormuş diye okumuştum.


Anormal bir şekilde kaygılı hissetmek.
Bende belirsizliğe katlanamama gibi durumlar da olmuştu.
Mesela bir süre evde yalnız kalmam gerekiyordu.10 gün boyunca eve hırsız girer diye doğru düzgün uyuyamamıştım.
Uykusuzluktan ölsem de gece uyanıp sabaha kadar ayakta duruyordum.En ufak bir ses duyunca bir daha uyuyamıyordum.

İnsanın hayatını cehenneme çeviren bir hastalık yani, tedaviden sonra demiştim ki “dünyadaki cehennemde yaşıyormuşum.”


Fiyu
(07.12.20)
Diger insanlarin normal karsiladigi durumlarda (senin de gecmiste 100% normal karsiladigin durumlarda) biri kafana silah dayamis ve seni oldurmek uzereymis gibi bir vucut / zihin tepkisi verdigini dusun. Bunun sacma oldugunu rasyonel olmadigini tum benliginle bildigin halde bu tepkini durduramadigini dusun. Hatta durdurmaya calistikca kotulestigini dusun. Senin kontrolun disinda, ve seni kontrol eden, beyninin primal taraflarinin kontrolden cikmasi sonucu ortaya cikan bir korku. gereksiz oldugunu bildigin, ama bilginin isine yaramadigi bir teror.

Bunun sonucu zamanla o acilari hissetmemek icin o durumlardan kacmak, normal hayatta fonksiyonunu yitirmek, belki isini - iliskilerini kaybetmek, bazen artik evden cikamayacak duruma gelmek. Kontrol altina alinmazsa.


robokot
(07.12.20)
Düzeyleri de var sanıyorum, ben yukarıda arkadaşların bahsettikleri şiddette değil ama daha hafifini yaşıyorum birkaç senedir. Kadınlarda hormonal döngüyle birlikte de zaman zaman şiddetlenip hafifleyebiliyor, benimki öyle.

Yanlış teşhis koyulan (alerjik astım dediler alakası yok) bir nefes darlığım vardı mesela. Meğer kaygıdan dolayı ağızdan nefes alıp verdikçe nefes açlığı oluşuyormuş, tam nefes alamıyormuş gibi hissedip ağızdan daha derin nefes almaya çalışıyordum (esnemeyle mesela), bu da kısır döngüye sokuyormuş iyice. Nefes egzersizleri, yoga, meditasyonla çözdüm.

Sonra mesela uçağa binmekten hiç korkmazdım, korkar oldum. O da uçma anksiyetesiymiş, bağlantılı diğer kaygılı halimle. Uçağa binince özellikle kalkana kadar kalbim atıyor, karnım ağrıyor, ellerim terliyor. Havalandıktan sonra uçak sakin uçmaya başlayınca geçiyor :) Gereksiz bir korku olduğunu bilsem de engelleyemiyorum, alkol yardımcı olabiliyor.

Bazen de mesela sevdiklerime bir şey oldu / olacak kaygısı yaşıyorum, alakasız durumlarda. Atıyorum eşim markete gittiğinde bile gelebiliyor bu korku, halbuki ne alakası var? Bunun gibi şeyler.


gmzo
(08.12.20)
Sürekli olumsuz düşüncelere sahip olma. Herşey yolunda gittiğinde bile başına felaket gelecek hissi. İşler yolunda gitmediğinde depresyonla beraber görülüyor bende.


ashleybon
(08.12.20)
Babamlarin haylaz ve garip bir kedisi var, 8-9 aylık falan. Kedinin garipliği bir şekilde garip olmadik bir yere saklanıp bulunamaması ve uzun süre oradan cikmamasinda, yani 1 gün boyunca bulunamayabiliyor.

Geçenlerde de bunu yapmış, işte konusuyoruz telefonda, dedim ki ya o girmiştir saklanmıştır bir yere cikar. Ama çıkmamış bir yerden. Ama 24 saat bile geçmemesine rağmen (ki diyorum ya kedinin huyu da bu) 70 türlü senaryo yazmışlar, ölmüş camdan atlamış araba çarpmış, zehirlenmiş, bir şeyden elektrik çarpmış kablo kemirirken ama evin içinde bulamıyoruz, dışarı atladı ama evi bulamıyor... ama o kadar yazmışlar ki annemle beraber dinlerken "e öldü herhalde yapcak bir şey yok" moduna geçtim.

işte anksiyete budur, olmayanı olmayacağı olmuş; ölmeyeni ölmeyecegi ölmüş yapar.

ha sonra kediye noldu, buzdolabının arkasında herhalde sıcak hoşuna gitmiş uyumuş, sabah da uyandırmış bizimkileri.


(6)

23 aylık yeğenim bana baba diyor?

2 3 kelime biliyor durmadan bir tek bana baba diyor, sevinsem mi üzülsem bilemedim. Normal mi bu yılda 2 3 defa görüyor beni.
2 3 kelime biliyor durmadan bir tek bana baba diyor, sevinsem mi üzülsem bilemedim. Normal mi bu yılda 2 3 defa görüyor beni.
valarmurgulis
(04.12.20)
Genelde öğrendikleri ilk ve en kolay kelime baba olduğundan seri şekilde herkese diyorlar gördüğüm kadarıyla. Benim yeğenim de 16 aylık ve herkese baba diyor. Parka çıkınca gördüğü her adama baba diyor:/


Amaranta ursula
(04.12.20)
Yolda gördüğüm çocuk baba diye bacaklarıma sarıldı. Beterin beteri var


Babama da bebekler hep dede diyor, o da ona üzülüyor. :)


Hallegadola
(04.12.20)
@allah yazdiysa bozsun ; O nasıl bir mesaj nick uyumudur :)


synax
(04.12.20)
Benim yeğenim ve arkadaşımın kızı bana dede diyor.
32 yaşındayım.


himmet dayi
(04.12.20)
Rusya'da asansorde komsunun cocugunun anne babasinin yaninda bana baba demisligi var. Belli bir donemde oyle olur, sonra geciyor.


kartonpiyer
(05.12.20)
(4)

1.31 den kredi çektim

Çok iyi değil mi? En az 1.40 bekliyordum. Yarın faizler yine düşecek mi yoksa?
Çok iyi değil mi? En az 1.40 bekliyordum. Yarın faizler yine düşecek mi yoksa?
valarmurgulis
(18.11.20)
Çok iyi. Geçen hafta 1.47 den teklif almıştım hangi banka?


bepicolombo
(18.11.20)
iyi oran. faizler düşmeyecek.


fever
(18.11.20)
yarın güzel bir oranda artış bekleniyor. 400 baz puan..


roverandom
(18.11.20)
Neticede artış geldi ;-)


fever
(20.11.20)
(8)

Tamirci ücreti kazık yedim mi?

Ford focus 2009 arabamın 4 fren balatasını değiştirdim. 2 disk de tornada işlem gördü. 500 lira tuttu toplam arkadaşım kazık yemişsin dedi. Kazım mı yedim cidden?
Ford focus 2009 arabamın 4 fren balatasını değiştirdim. 2 disk de tornada işlem gördü. 500 lira tuttu toplam arkadaşım kazık yemişsin dedi. Kazım mı yedim cidden?
valarmurgulis
(14.10.20)
Parça parası ne kadar?


ykyt
(14.10.20)
Normal bence 200-250 parça fiyatı desen. 150 torna desen. 100-150 işçilik kalıyor. Normal gibi. Çok da aman aman kazık yedim tribine girmene gerek yok gibi


1917
(14.10.20)
Yetkili serviste mi yaptırdınız yoksa sanayide mi


oekuklu
(14.10.20)
Bana da kazık geldi, 300'e hal olurdu sanki, bilemedin 350. Ön arka balata takımı 170-180 liradır.


John Bloor
(14.10.20)
Ben bugün 800 verdim hepsi değişti, hepsi torna gördü. Bence iyi bile vermişsin.


habarbey
(14.10.20)
Kazık yemişsin. Yani 300’e de hallolurdu. Hadi olsun 400 ama 500 çok.


giovanne
(14.10.20)
Euroya çevir rahatla abi 50 euro tutmuş alt tarafı, Almanya’da buranın 50 lirası gibi. Çok değil.


sekerse tehlike
(14.10.20)
bence iyi. kazık yok.


d e j i n
(15.10.20)
(8)

Şöyle bir seçim vaadi nasıldır?

Gece gece arkadaşlarla araba fiyatlarını konuşurken şöyle bir fikir geldi.Muhalefet partilerinden biri dese ki araba ve telefondaki ötv yi kaldırıcağım sadece normal bir vergi alacağım. Yani gelişi 100 bin olan araba 300 bin değilde 130 140 bin olacak. Bu nasıl bir seçim vaadidir ve sizce inandırıcı
Gece gece arkadaşlarla araba fiyatlarını konuşurken şöyle bir fikir geldi.
Muhalefet partilerinden biri dese ki araba ve telefondaki ötv yi kaldırıcağım sadece normal bir vergi alacağım. Yani gelişi 100 bin olan araba 300 bin değilde 130 140 bin olacak. Bu nasıl bir seçim vaadidir ve sizce inandırıcılığı var mı?
valarmurgulis
(01.08.20)
geçenlerde aynısını birisine sordum aynen başka partiye veririm dedi.
benim sabit bir partim olmadığı için destekleyebilirim
akaryakıt,telefon,araç ihtiyaçtır

fakat maalesef tüm siyasiler aynıdır a,b,c partisi yok kimsenin işine gelmez yoksa akıllarına gelmeyecek değilya?


sivrisinek
(01.08.20)
Tahminimce bizim hazine o kadar bu vergilere bel bağladı ki kimse cesaret edemiyor böyle bir hamleye, hatta vaadine bile. İflas garantisi ile gelen bir vaad olabilir, dövletimiz ne kadar gelir elde etmiş bu gelirlerden, toplam gelirin ne kadarı bir bakmak lazım. Bence de komple kalksın, orası ayrı


Ne yazıkki uygulanması mümkün değil. Bu sebeple vaad verilemez. Ha yalandan söylenir de kim inanır kim yerse... O ayrı.


tr nin tek kazanci vergiler, uretim yok, bu mumkun degil


konu sadece vergi almak değil. tüketim ile yurtdışına giden para miktarını sınırlamak.

araba ucuzladı ve herkes satın almaya başladı çok güzel bu araç nereden geliyor almanya, japonya vs bu ne demek sen oluk oluk parayı bu ülkelere akıtıyorsun demek. bu ülkenin kaldırabileceği bir durum değil bu.


orpheus
(01.08.20)
orpheus

ulkenin kaldiracagi durum degil diyorsun da millet arabaya binmesin mi? turklere araba manyagi diyorlar, ingiltere'de yilda 3 milyon 0 araba satiliyor, turkiye'de 300 bin.

bir kisi de cikip demiyor ki araba neden luks oldu bu devirde.


baldur2
(01.08.20)
Ekonomik boyutunu kenara birakirsak, arabasinin degeri yari yariya dusecek bircok insan da bu durumdan memnun kalmayacaktir.


brkylmz
(02.08.20)
Araba sahibi olan insanların hiçbirinden oy alamaz
Tüm devlet yatırımları vergiler üzerinden yürüyor, devlet yatırımları azalır, devlet yatırımlarında çalışan kimse oy vermez.

Dolayısıyla tamamen patates bir vaat. Türkiye'de araba satışları şu anda rekor seviyede, pazarda fiyatlarla ilgili herhangi bir sıkıntı ya da endişe yok.


roket adam
(02.08.20)
(2)

Yolda trafik kurallarına uymayan polis

Yolda giderken kırmızı ışıkta polis geldi, ışıkta durdu baktı araba yok bastı geçti. Napıyonuz bu durumda. Ben kornaya abanıyorum böyle kurallara uymayanlara. Bi gün başıma bi şey gelebilir mi?
Yolda giderken kırmızı ışıkta polis geldi, ışıkta durdu baktı araba yok bastı geçti. Napıyonuz bu durumda. Ben kornaya abanıyorum böyle kurallara uymayanlara. Bi gün başıma bi şey gelebilir mi?
valarmurgulis
(28.07.20)
trafikte manyak cok. basina bir sey gelebilir, biri onune kirar, cikar silahi vurur. kim vurduya gidersin :(


fakyoras
(28.07.20)
Kendime sorarım bu şehrin zaptiyesi ben miyim diye.

Sonra o mu bu şehrin zaptiyesi diye sorarım.

Sonra kimi kime şikayet edeceğim diye sorarım.

Bu arada yeşil ışık yanmış olur ve geçerim.

Ben de bazen trafikte slalom yapanları vs. engellemeye çalışıyordum ama baktım ki salaklık, vazgeçtim. Onlar zaten bir yerden bir şekilde bulacaklarını buluyorlar. Boşuna kendimi yakmaya hiç gerek yok.


armagan abanuz
(28.07.20)
(11)

25 yaşında saç ektirdim

Pişman olur muyum sizce?
Pişman olur muyum sizce?
valarmurgulis
(26.07.20)
eksiklik görmüşsün kendinde çareside buymuş yaptırmışsın.güle güle kullan ne pişmanlığı.


duptıs
(26.07.20)
25 yaşındayım, param olsa 1 saniye bile beklemem, eğer doğal gözüküyorsa iyi ki ektirmişsin bence


Ben 27 yaşında ektirmistim şimdi 33 yaşındayım kazıyorum. İyi ki yapmışım diyorum, olmazsın.


mirty
(26.07.20)
Arkadasim seneler boyunca yaptiracagim deyip erteledi en son 29 yasinda yaptirdi ve su an cok iyi gozukuyor, kendisi de memnun. Pisman olmazsiniz bence.


voyager 1
(26.07.20)
pişman olmazsın da, ikinci ekim gerekebilir (daha da açılan yerler olursa), ama kafan boş dolaşacağına biraz dolu dolaşırsın güzel. Ben 27-28 yaşında şu anki halimden yaşlı görünüyordum (30'um :D)


nhk ni youkosu
(26.07.20)
Teşekkürler güzel cevaplarınız için. Ekim daha yeni 1 hafta olacak. Şimdilik iyi gidiyor çıkmasıı beklicem.


valarmurgulis
(26.07.20)
Süper yapmışsın. Tebrik ederim


westblack
(26.07.20)
öncesi sonrası varmı işe yaradımı. ben de düşünüyorum da korkuyorum


ShadowOfMoon
(26.07.20)
sonucu 6 ay sonra görür. Öncesi sonrası istiyorsanız sacekimisonuclari.com gibi forumlara bakın.


nhk ni youkosu
(26.07.20)
İyi yapmışsın fakat 2. Operasyon ileride gerikebilir. Ekilenler kalıyor Eskiler dokuluyor.


monkey
(26.07.20)
bunu yaptirmadan once sorman gerekmiyor mu? :)

en kotu ihtimalle komple kazitirsin. ama sunu soyleleyim ektirdigin 1-2 yil sonra bile cok belli ise komple vazgec bu isten. cunku kazitmak peruk gibi sac ile dolasmaktan iyi duruyor cogu kiside.


rm
(26.07.20)
(6)

3 tane ceza yemişim

Belediyeciğimin öve öve bitiremediği 12 şeritli yolda 70 hız sınırını aştığım için 3 tane ceza yemişim, napayım ben su mu içeyim?
Belediyeciğimin öve öve bitiremediği 12 şeritli yolda 70 hız sınırını aştığım için 3 tane ceza yemişim, napayım ben su mu içeyim?
valarmurgulis
(22.06.20)
Şimdilik tertemiz serin bi su içip, bir dahakine hız sınırını aşmamayı deneyebilirsin.


roket adam
(22.06.20)
Erken odeyip yuzde 25 indirim yaptir. Sonrasi icin roket adam+1


brkylmz
(22.06.20)
su iç tabi, ama kesinlikle sövmene katılıyorum. hız sınırı şehir içi bölgeler haricinde çok düşük geliyor.


hamsiii
(22.06.20)
Cezalar nasıl tek geçişte 3 ceza mı? Farklı günlerde mi geçiş?


Topalordek
(22.06.20)
@topalördek farklı zamanlarda yemişim ama hiç biri tebliğ edilmedi.


valarmurgulis
(22.06.20)
bu aralar çevremden kiminle konuşsam trafik cezası çıkıyor sürpriz bir şekilde. hız sınırını aştıysanız tabii ki sistem haklı. ama benim dikkatimi çeken nokta arkadaşlarla konuştuğumuz son 3-4 haftadaki cezaların tamamının fahri trafik müfettişlerince yazılmış olması.


Phoebe
(22.06.20)
(21)

Engelli doğacak çocuk

Diyelim ki evlisiniz ve çocuğunuzun engelli olacağı söylendi. Aldırma şansınız var. Ne yaparsınız? Dini kısmını düşünmeden cevaplarsanız sevinirim. (konu benimle ilgili değil)
Diyelim ki evlisiniz ve çocuğunuzun engelli olacağı söylendi. Aldırma şansınız var. Ne yaparsınız? Dini kısmını düşünmeden cevaplarsanız sevinirim. (konu benimle ilgili değil)
valarmurgulis
(11.06.20)
başa gelmeden bilinmez ama ben bu konuyu düşündüğümde hep aldırırdım sanki gibi geliyor.


lenah
(11.06.20)
İki sene özel eğitimde çalıştım. Aldırmanın travması, hayat boyu sürecek travmadan daha katlanılır geliyor.
Gerçekten, çocuğunun kendinden önce ölmesi için dua etmek çok zor bir durum.
Dolayısıyla aldırırım diyorum.


mor bembombom
(11.06.20)
+1 lenah.
Esimle arada konusuyoruz ama aldiririz diyoruz. Ben engelli dogacak olsam ve ailem beni aldirsa haberim olmazdi cunku ben ortada yoktum. Engelli olarak dunyaya gelmek istemezdim. Cocukken yaşadığım bir kazada doktor iyi cikmasa bir ayagim 15 cm kisa olacakti ve bu bile gerek sosyal hayatim, gerek kariyerim, gerek spor her seyi etkilerdi. Bu kadar detay bile ne kadar değiştiriyorsa engelli olmak 100 kati.


logisticsmanager
(11.06.20)
Engelli çocuk ilerleyen yıllarda ailesine bir şey olursa hayatına nasıl devam edecek?
bu sorunun cevabına göre hareket ederdim.


foolrules
(11.06.20)
Ben de oyumu aldirmaktan yana kullanırdım ama eşim de aksini istese ne olurdu bilmiyorum.


Fusha
(11.06.20)
Aldırırım.


hayirsiz
(11.06.20)
Gebeliği sonlandırırım. Sadece engelli doğma riskinde değil, herhangi bir gerekçeyle kürtaja karşı değilim.


kobuzchu kiz
(11.06.20)
@sys coyg, çocuğun doğmamış olması farkın kendisi zaten. Doğmuş olsa niye öldürelim ki? Ona göre optimum bir yol çizilir; ancak bile bile lades yapıp hem çocuğa hem kendine bu kadar eziyet etmek bana manasız geliyor.
Bir de kürtaja duygusal olarak yaklaşmak, kendini süreğen bir travmaya maruz bırakmak ayrıca garip geliyor.

Ülkemiz engellilere karşı bireyselden çok halkçı bir politika izlense, bilsem ki çocuk arkamdan bakılacak, özel eğitimlerde gerçekten çocuk yararı için politika izleniyor vs o zaman neyse derim.
Cidden yetişkin ve işlevsel bir engelli insana ben neredeyse hiç rastlamadım. Özel eğitimde alacağı eğitim (hafif bir engelse) çoğunlukla 18'inden sonra bitiyor, sonra o çocuk naparsa yapsın deniyor.
Özel eğitimlere sırf çocukla aynı ortamda kalamaktan bıktığı (suçlamak için söylemiyorum, haklılar. sonuçta sürekli birinin sorumluluğu üstünde ve bunalıyor insan) için, maksat üç saat çocuktan uzaklaşabilmek için çocuğunu özel eğitime getiren aileler var. Çocuk engelli diye etrafından dışlanan, dolayısıyla sosyal olarak izole yaşamak zorunda kalan, tek sosyal ortamı özel eğitim merkezi olan aileler var. Bu bahsettiğim sadece düşük sosyokültürel/sosyoekonomik düzey değil ayrıca.


mor bembombom
(11.06.20)
Kürtaj yönünde oy kullanırım. Hem aileye yazık hem çocuğa.


fezagezgini
(11.06.20)
j r r tolkien hayrani +1, oyum kürtajdan yana olur.


Bruce
(11.06.20)
Engel durumuna ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğuna bağlı.

Zaten zihinsel engeli yoksa gebeliğin 4. ayından sonra "biz bunu aldıralım" deme lüksünüz yok. Ortopedik engeller ya da diğer anomalilerde, örneğin bir gözü kör, bir ayağı kısa, bir kulağı eksik, doğduktan sonra yaşama şansı yüzde 50 gibi durumlarda bunun kararını anne-baba adayı veremez. Hekimler kurulu toplanır, doğacak çocuğun olası yaşantısı, sahip olacağı anomali, aile üzerine etkisi vs tartışılır görüşülür ve ailesine aldırmak için izin verilir ya da verilmez.

Bu ekstra bilginin ardından, dediğim gibi engel durumuna bağlı. Zihinsel sorunu olan ya da ömür boyu yatağa bağlı yaşayacak bir çocuğu aldırırdım. Ama ortopedik engeli olan ya da göz, kulak, iç organ gibi sorunu olan bir çocuğu, "yaşama süresi kısıtı yoksa" aldırmazdım. Bazı engellerde çocuk 5 yaşına ya da örneğin 16 yaşına kadar yaşayabilir, sonu kesin ölüm. Böyle durumda doğsun 16 yaşına kadar yaşasın diye bakmazdım. O daha zor.


elestirman
(11.06.20)
ben de bir ömür hem kendime hem ona eziyet olmasın diye aldırırım diye düşünüyordum ama başka gelmeden bilinmez. hamile olmak, anne olmaya hazır olmak çok başka şeyler. insan bambaşka bir duygu ve ruh hali içerisinde olur.


rose parks
(11.06.20)
Silinen Cevap: yeğenim için doktorlar engelli dediler doğmadan önce. yengemin psikolojik olarak neler çektiğini tahmin edemezsiniz. yeğenim doğdu, büyüdü, çok şükür dişlerinin çarpık olması dışında bir problemi yok. eşek sıpası bir de yakışıklı oldu:) şimdi lisede basket takımında, havasından geçilmiyor:)


yemrem
(11.06.20)
direk aldirilmali, dimdirek, o cocuga da yazik anne babasinada, dunyanin sonu degil, aldirmazsan bu kez dönüşü yok, son pismanligin careside..


alttaraf
(11.06.20)
Bu konuyla ilgili üniversitede özel eğitim hocamız derse başlamadan aynı bu şekilde sormuştu.
Sınıfın büyük çoğunluğu en başta aldırmam demişti.
Ders sonunda, ailelerin ve çocuğun yaşadığı deneyimler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, bu sefer büyük çoğunluk aldırırım demişti. :)
Can sorumluluğu almak zor bir şey bana göre. Doğum esnasında veya sonrasında başka türlü hastalıklarla da engelli olarak yaşam sürebilir çocuk.


coca cola
(11.06.20)
ben ve babası öldükten sonra o çocuğa ne olacak? benden ve babasından başka kim bakabilecek? herkese yük olacak, belki itilip kakılacak. niye çocuğuma bunları yaşatayım? aldırırdım çok üzülerek de olsa. ama hem onun hem kendi iyiliğim için bu.
bir de şu var, engelli olacağı söyleniyor ama engelsiz, sapasağlam doğabiliyor. belki o da engelsiz olacaktı ama ihtimali bilirken aldırırdım yine de tabii engelsiz görünüp engelli de olabilir ama ona da yapılacak hiçbir şey yok.

ben de kısa bir dönem çalışmıştım özel eğitimde. özel eğitime gönderen anneler şey kafasındaydı, 3-4 saat gitsin de ben de kafamı dinleyeyim, komşumla oturayım vs. bana çok garip geliyordu ama çocuğun da olsa insan eti ağır demek ki.


matilda
(11.06.20)
engellilik derken? eksik uzuv mu mesela ya da genetik geçişli hayatı zehir eden hastalıklardan mı? hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyecek durumda aldırmak tabii mantıklı.


not dark yet
(11.06.20)
Dini hassasiyetle bakmadan cevaplanamaz. Toplumun engelli bireye de ihtiyacı var. Dini acidan bakarsak o mesele engel degil lütuftur.


luluki
(11.06.20)
normal çocukla zor uğraşılır, bir de engelli?
yok kalsın


eyeinthesky
(11.06.20)
ben aldırma taraftarıyım. eşimi kendimi geçtim bir ömür boyu adaptasyon sorunu yaşayacak çocuk olacak olması çok zor bir durum.


mikahakkinen
(11.06.20)
Lisansta okurken üniversitenin Çocuk Hastalıklarında 2 sene kadar eeg teknisyenliği yaptığım bir süreç var. Potansiyel hasta kitlesi nöroloji bölümünün hastaları malumunuz. Mental retarde hasta sayım çoktu.

Aldığımız etik dersinde (Biyoloji okudum) en yoğun tartıştığımız konulardan biri kürtajdı. Mezuniyetim üzerinden 10 seneden fazla geçmiş olsa da hatırladığım en net konulardan biri bu tartışmalarda özellikle bu konuda dini olarak erkeklerin kürtaj konusuna daha mesefeli hatta karşı oluşuydu.

Hastanede çalışırken yaptığım gözlemlere gelecek olursak; mental retarde çocuklarla genellikle anneler yoğun olarak ilgileniyor ve hayat şartları olarak en çok onlar etkileniyorlar. Hepsinde de en büyük kaygı çocuktan önce öleceklerini düşünüp çocuğa kim bakacak ve sahip çıkacak kaygısıydı.

Çalışma şartlarında bunları gözlemlemiş biri olarak ve aynı zamanda kadın bir birey olarak, kürtaj olmayı uygun görüyor ve destekliyorum. Türkiye şartlarında, ekstrem bir durum olmadığı (çocukla babanın ilgilendiği veya maddi olarak çok iyi bakılabileceği, ebeveynlerin ölmesi durumunda dahi yaşam koşullarının etkilenmeyeceği gibi) takdirde bence bu kararı alırken en önemli birey anne adayıdır ve onun düşünceleridir. Bu karar dışardan bakan insanların ahkam kesip yargılayamayacağı kadar zor bir karardır. Çevrenizde varsa lütfen sadece kararı alanlara destek olunuz.

Bahsettiklerimi yaşayan ve büyük bir sevgiyle ilgilenen bütün aileleri tenzih eder, kucaklar ve saygılarımı iletirim.

Sağlık sektöründen uzak bir kariyer planlamamda ise bu çalıştığım dönemin büyük bir etkisi vardır.


(3)

Kanıt dizisi benzeri öneri

Bu dizinin netflixte olan benzeri yapım var mı? İnternette izlerken eziyet çekiyorum çıkan reklamlar yüzünden.
Bu dizinin netflixte olan benzeri yapım var mı? İnternette izlerken eziyet çekiyorum çıkan reklamlar yüzünden.
valarmurgulis
(24.05.20)
How to Get Away with Murder

Hatta TLC' de de vardı.


Kanıt zaten criminal minds dan uyarlanma diye biliyorum. Netflixte sanırım bi ara vardı ama hala var mı bilemedim. Bakmadım epeydir.


superfluid
(24.05.20)
varmı netflix te bilmiyorum ama CSI: serileri olabilir


faik abi
(25.05.20)
(11)

Duş alma sıklığı

Corona döneminde duş alma sıklığınız azaldı mı?Ben hiç dışarı çıkmadığım için azalttım. Sizde durumlar nedir? Azalma var ise kaçtan kaça düştünüz haftalık bazda?
Corona döneminde duş alma sıklığınız azaldı mı?
Ben hiç dışarı çıkmadığım için azalttım. Sizde durumlar nedir? Azalma var ise kaçtan kaça düştünüz haftalık bazda?
valarmurgulis
(18.05.20)
eeah normalde kışın iki günde birdi, yazın her gün. korona olunca dışarı daha az çıktığım için 3-4 günde bir olmaya başladı. fakat havalar ısınınca tekrar günde bire döndüm.


aziz dostum jack
(18.05.20)
Değişmedi. Yine her gün duş alıyorum. Çünkü her gün spor yapıyorum. Spor yapmadığım nadir günlerde de bunaldığım için yine duş alıyorum. Kendimi iyi ve temiz hissetmek moral oluyor.


Şu ara günde 2-3 normalde 1


garavel
(18.05.20)
benimde azaldı, normal bir hayat sürememekten, corona vb, psikolojimin depresif bir hal alması olarak düşünüyorum.

normalde en az 1 defa duş alırım, sıcaklarda 2 bazen sırf serinlemek aamcıyla 4 5 defa ama temizlik olarak söyledim yukarıdakini.


Maksimum 2 günde bir ki 2 günün sonunda kendimi lağımdan çıkmış gibi hissediyorum. Normalde de her gün alırdım, şu anda da genelde öyle gidiyor.
3-4 gün nasıl dayanıyorsunuz lan...


anatomik
(18.05.20)
normalde her gün alırım, şuan kokana kadar bekliyorum.


owaki
(18.05.20)
Benim değişmedi, her gün almaya devam ediyorum. Güne başlarken iyi geliyor. Önceki alışkanlıklarımı olabildiğince değiştirmemeye çalışıyorum.


fotrsapka
(19.05.20)
kışın dahi her gün işten dönünce duş alırdım, şu aralar 2 günde 1'e düşürdüm; ama korona dolayısıyla değil. kafa derim çok kurumaya başlamıştı, toparlansın diye azalttım.


chezidek
(19.05.20)
Aynen normalde her gun alirdim şimdi 2-3 günde bir


Tam1Hi0n3
(19.05.20)
2 günde bir, coronadan önce de bu şekildeydi. hava soğukken ve corona varken bi ara 3 günde bire dönmüştüm


ayin yazari
(19.05.20)
pek değişmedi.


jimjim
(19.05.20)
(6)

25 yaşından sonra alerji

25 yaşında erkek kişisiyim. Bu yaşıma kadar herhangi bir şeye alerji olmadım. Ama son 3 4 aydır ara ara birden kaşınmaya başlıyorum. Çok büyütmedim bunu ama son 1 kaç haftadıe hergün 1 kaç defa birden heryerim kaşınmaya başlıyor. 1 kaç dakika sürüyor bu ve çok abartı bi kaşınma değil. Kendimi tutabi
25 yaşında erkek kişisiyim. Bu yaşıma kadar herhangi bir şeye alerji olmadım. Ama son 3 4 aydır ara ara birden kaşınmaya başlıyorum. Çok büyütmedim bunu ama son 1 kaç haftadıe hergün 1 kaç defa birden heryerim kaşınmaya başlıyor. 1 kaç dakika sürüyor bu ve çok abartı bi kaşınma değil. Kendimi tutabiliyorum. Yediğim bir şeyden olduğunu düşünmüyorum çünkü yediğim bir şey yok. Az önce yine oldu mesela, düşünüyorum düşünüyorum neden olduğunu bulamıyorum. Böyle saçma bi durum neden olmuş olabilir?
valarmurgulis
(10.05.20)
hayatında önemli değişiklikler olduysa ya da hayal ettiğin gibi gelişmiyorsa, vücudun tepki vermeye çalışıyor olabilir.


silver apple
(10.05.20)
@joel yiyorum tabi ama kaşınmanın olduğu zamanlarda hiç olmuyor bu onu demek istedim.


valarmurgulis
(10.05.20)
Alerjinin yaşı yok ki, herhangi bir zamanda alerji sahibi olup herhangi bir zamanda varolan alerjinden kurtulabilirsin. Tamamen vücudun ve bünyen ile alakalı.


polen alerjisi 20'li yaşlarda başlar. bir belirtisi de kaşınmadır. ama 4 aydır oluyorsa polen değildir. son birkaç haftadır yoğun olarak var polen.

şeker yükselmesi de kaşıntı yapabilir. kolesterolde de olduğunu duymuştum. bi kan tahlili işe yarayabilir.


lovemyself
(10.05.20)
Belli bir yaştan sonra aniden çıkan alerjiler var. Bir arkadaşımın balık alerjisi aniden, hem de teknede tatildeyken çıkmıştı. Apar topar hastaneye zor yetiştiler. Ben çocukluğumdan beri kedi bakarım & severim son 5 yıldır başladı kedi tüyüne alerjim. Evde kedi var üstelik, ömrü / ömrüm yettiğince de bizimle kalacak. Ama maalesef artık sarılamıyorum kediciğime. Sevdikten sonra hemen ellerimi yıkamam gerekiyor. Yok unutur da yüzüme sürersem ellerimi derim parça parça kabarıyor. Yazları bizim evde 3 kedi oluyor, o zaman da burnum tıkanıyor.


SiyamkedisiZorro
(11.05.20)
Benim de 25'te alerjik rinitim çıktı. Artık ilaç bile fayda etmiyor. Senin yine iyi, sadece kaşıntı varmış.


(6)

Karantine sürecinde kendini geliştirenler

Ne kadar zaman oldu bilmiyorum ama en az 1 aydır evdeyiz. Ben bu sürede kendimi geliştirmeyi düşünüyordum ama bugün kendime baktığımda kendime kattığım bir şey göremedim. Siz de durumlar nasıl, herhangi bir konuda kendinizi geliştirdiniz mi? Evet ise hamgi alanda?
Ne kadar zaman oldu bilmiyorum ama en az 1 aydır evdeyiz. Ben bu sürede kendimi geliştirmeyi düşünüyordum ama bugün kendime baktığımda kendime kattığım bir şey göremedim. Siz de durumlar nasıl, herhangi bir konuda kendinizi geliştirdiniz mi? Evet ise hamgi alanda?
valarmurgulis
(02.05.20)
Makarnadan başka yemek beceremeyen, onun bile kıvamını tutturamayan bir insandım, bu 2 aylık süreçte birçok çeşit sebze ve et yemeğini çok lezzetli şekilde pişirmeyi öğrendim internetteki tariflerden fikir ala ala.


nihannihan
(02.05.20)
isntanbul enstitüsü müydü neydi onun kurslarına kaydoldum şöyle gelişeceğim böyle süper olacağım dedim ama 1 videoyu bile tam izleyemedim. ödevlere bakıp oyun oynuyorum sadece.


1.5 aydır evdeyim. finans alanında hiçbir bilgim yok ama ilgim vardı. Düzenli araştırmalar yaptım, bloglar, kitaplar okudum. Hatta ufak bir hesaplama ve analiz aracı bile geliştirdim. Şimdi düzenli olarak günlük kısa takipler yapıyorum, yakın zamanda gene tümüyle buna döneceğim.

Şimdi ise 2-3 haftadan beri uzun süredir eğilmek istediğim çalışmalar, planlamalar vardı. Herşeyimi düzene sokuyorum, çalışmalarımı yapıp yazılarım, incelemelerim üzerine notlar alıyorum. Online verimlilik araçları, uygulamaları ile daha tertipli çalışıyorum ve haftanın hangi günü olursa olsun günde ortalama 4-5 saat masanın başında oturuyorum.


burka
(02.05.20)
Yıllardir erteledigim işimi e ticarete de taşıma fikrini hayata geçirdim sonunda. Bir de yıllar önce radyoda yaptığım bir konsepti YouTube a teknik cehaletimden ve vakitsizlikten tasiyamiyordum. Bu günlerde onu asip çok mutlu hissettiğim bir program sunmaya başladım. Kendimde ozledigim bir tada yeniden kavuşmuş oldum. Bir de sözlük bagimliligimi azaltıp film izleme bağımlılığına geri döndüm:)


deer hunter
(02.05.20)
çok merak ettiğim ansys diye bir program vardı. işlerimin yavaşladığı birkaç gün içerisinde inceleme ve kullanma fırsatım oldu. şu an iş için lazım olsa kullanabilirim. bunu kattım kendime. başka katacak şeylerim de var aklımda fırsatım olursa.


tukenmez adam
(02.05.20)
Varlığım dizi sektörüne armağan oldu

La casa de papel’i erteliyordum, bitirdim.
Parade’s end yarım kaldı sanıyordum, nasıl silmişsem hafızamdan yeniden izleyince hatırladım ki bitirmiştim. Tekrar oldu.
Chuck en baştan son sezona geldim, bitmek üzere.

Planladığım işler güçler, okumalar yazmalar vs hiç bir şey yapamadım :(


epitaf
(02.05.20)
(3)

Bu Türk Telekom benimle dalga mı geçiyor?

7 8 aydır nakil olmayan bir internetim var. Bunun için ev değiştirdim ama yine olmadı. Uzun bir süre vazgeçtim, corona yüzünden ailrmin yanına gelince barş buraya nakil edeyim dedim. Başvurdum sorun yok ama bugün aradım kendilerini olumsux sonuçlandığını söylediler.nedeni bilinmiyor, bana kesinlikle
7 8 aydır nakil olmayan bir internetim var. Bunun için ev değiştirdim ama yine olmadı. Uzun bir süre vazgeçtim, corona yüzünden ailrmin yanına gelince barş buraya nakil edeyim dedim. Başvurdum sorun yok ama bugün aradım kendilerini olumsux sonuçlandığını söylediler.nedeni bilinmiyor, bana kesinlikle haber verilmiyor. Her ay 1 mb bile kullanmadığım faturayı da ödetiyorlar bana. Valla elime bi türk telekom çalışanı geçse döveceğim, o derece sinir ettiler beni. Napayım ben kafayı yicem.
valarmurgulis
(14.04.20)
Twitterdan yazın


fezagezgini
(14.04.20)
nakil işi yaş. iptal ettirip yeni abone olursan hemen halloluyor. Başıma aynısı geldi ya donduracaksın aboneliğini ya da iptal edeceksin. İnat ettim ikisini de yapmadım, faturaları da ödemedim. Sonuç avukat yoluyla tahsil ettiler:)


Restclean
(14.04.20)
@restclean bende 6 7 ay ödemedim geçen hepsini aldılar oçlar djdjd


valarmurgulis
(14.04.20)
(1)

İnternet nakil sorusu

Başka bir şehirde 6 7 aydır kullanmadığım(dolandırdılar biraz beni) ama faturasını ödediğim bir internet hattım vardı. Bugün aklıma geldi ve hattı ailemin olduğu eve taşımaya karar verdim. Tüm faturaları ödedim ve nakil başvurusunda bulundum. Perşembe gününe randevu oluşturuldu. Altyapı sorunu yok.
Başka bir şehirde 6 7 aydır kullanmadığım(dolandırdılar biraz beni) ama faturasını ödediğim bir internet hattım vardı. Bugün aklıma geldi ve hattı ailemin olduğu eve taşımaya karar verdim. Tüm faturaları ödedim ve nakil başvurusunda bulundum. Perşembe gününe randevu oluşturuldu. Altyapı sorunu yok. Yalnız benm modem diğer şehirde, arkadaşımın modemini alsam kablo gelince bilen biri bağlasa olur di mi?
valarmurgulis
(10.04.20)
olur


nahtoderfahrung
(10.04.20)
(5)

Bomboş geçecek 4 5 ay

Corona yüzünden tatil uzayacak gibi geliyor ve bu süre en az 4 5 ay olacak gibi görünüyor. Dışarı da çıkamıyoruz, tüm gün nerdeyse bomboş duruyorum. Ben de bu süreci değerlendireyim dedim ama napacağımı bilmiyorum. Bir tane enstürman öğrenmek istiyorum ama karar veremedim bir türlü. Sizin öneriniz n
Corona yüzünden tatil uzayacak gibi geliyor ve bu süre en az 4 5 ay olacak gibi görünüyor. Dışarı da çıkamıyoruz, tüm gün nerdeyse bomboş duruyorum. Ben de bu süreci değerlendireyim dedim ama napacağımı bilmiyorum. Bir tane enstürman öğrenmek istiyorum ama karar veremedim bir türlü. Sizin öneriniz nedir? Buna ek olarak işime yarayacak evde öğrenebileceğim bir şeyler var mı?
25 yaşındayım, sınıf öğretmeniyim.
valarmurgulis
(06.04.20)
bence zaten ilgilendiğin ve daha fazla eğilip zaman ayırmanın çalışırken mümkün olmadığı şeylerden başla.
eğer yoksa öyle bir şey bir önerim yok maalesef.


Sektörler tamamen değişeceği için alanınızla ilgili bir şeyler öğrenin, hayatta kalma güdüsü gibi düşünün. Öncelikle alanınızdaki iş olanaklarını araştırın ve istenen yeteneklere bakın. Online eğitim, İngilizce, çocuklara yönelik davranış bilimi vb bu tip sertifikalar ve bunlara abanın. Normal hayata döndüğümüzde hiçbirşey normal olmayacak, şu an ne yaparsanız kar. Kişisel gelişim değil, kendinizi kurtarmak gibi düşünün.


kaset
(06.04.20)
@kaset amma abartıyorsunuz yahu ne eskisi gibi olmayacak? insanlık tarihi boyunca salgılar olmuş. sektörler falan değişmeecek. dünya değişiyor da bunun salgınla bir alakası yok.


black mamba
(06.04.20)
@black mamba iş kısıntısı olacağı kesin, işverenler nitelikli sektörde de ucuz işgücüne kaçabilir. Uzun süre hijyen korkusu nedeniyle durağan olacak alanlar olacak, AVM ve dükkanlar mesela. Demeye çalıştığım bu. Eski yeteneklerimize sıkışıp kalamayız. Çalışırken insan çok fazla kendini geliştirmiyor, o nedenle bunun olağanüstü durum old. bilinciyle geliştirmeye başlamalı


kaset
(06.04.20)
Dil öğren bence. Bir de yazılıma meraklanmak iyi olabilir. Enstrüman da güzel bir şey ama çok uzun soluklu olur o.


muhayyer divan
(06.04.20)
(7)

Araba muayenesi

Yarın arabanın muayenesi var, dikkat etmem gereken neler var? Buna kesin dikkat et, yoksa kalırsın dediğiniz mimik şeyleri bekliyorum.
Yarın arabanın muayenesi var, dikkat etmem gereken neler var? Buna kesin dikkat et, yoksa kalırsın dediğiniz mimik şeyleri bekliyorum.
valarmurgulis
(01.04.20)
Kendi sitesinde yazıyor tek tek. Oradan bakın en sagliklisi.
Plaka mühim.. Plaka da vida deliği varsa kalırsınız.


kisa
(01.04.20)
farlar, park lambaları, fren lambaları kısaca yanması gereken bütün ışıkları kontrol etmelisin. bir kere bu yüzden dönmüştüm. sırf rahatlığımdan bakmadım. ilkyardım çantası, yangın söndürme tüpü vs kontrol ediliyor. egzoz ölçümü yenilenmesi gerekiyorsa önce ona giriyor araç. bunun ekstra ücreti var.


ofelia
(01.04.20)
yangın söndürme tüpü son kullanma tarihi


porn star
(01.04.20)
Yangın söndürme tüpü
Yedek lastik


silah taciri
(01.04.20)
1. Farlar, lambalar kısacası plaka aydınlatması dahil bütün aydınlatmaların çalışıyor olması lazım. Ayrıca renkli ampüllerin (fren, sinyal) renginde olması lazım.

2. Ön takım ayarı (rot&balans)

3. Lastikler yeni olmalı

4. Emniyet kemerleri çalışır durumda olmalı

5. Cam fıskiyeleri çalışır durumda olmalı

6. Frenler sağlam ve sağlıklı çalışıyor olmalı

Bu saydıklarım aklıma gelen ağır kusur sebepleri. Muayene öncesi aracınızın rot balans sistemini kontrol ettirin. Aydınlatmalarınızı ve latiklerinizi kendinizde kontrol edebilirsiniz. Frenlerinize güvenmiyorsanız fren testi yaptırabilirsiniz.


acebi
(01.04.20)
Yangı tüpü ve ilk yardım çantası kesinlikle şart değil, olmadığı not ediliyor hafif kusur sebebi, bunlar yok diye muayeneden kalmazsınız.

Sizin bireysel olarak yapmanız gereken tek şey aydınlatmaları kontrol etmek, tümünün çalıştığından emin olun, yanmayan ampül varsa gitmeden değiştirin.

Aracınızın yaşı 15+ değilse frende vs kolay olay sorun çıkmaz, ön takımda ciddi bozukluk varsa muayeneye gitmeden siz de fark edersiniz zaten.

Muayeneye hazırlık, ön muayene gibi kavramlar saçma ve para tuzağı, zaten bir eksiğiniz varsa ve ağır kusur sebebiyse 1 ay içinde bunu düzletip geri gelmenizi istiyorlar, 2. muayene de ücretsiz.


John Bloor
(02.04.20)
Ödeme nakit oluyor. Kart yok.

Bir de kimliğin olması gerekiyor yanında. Komik ama ben oradayken yarım saat içinde 3 kişi geldi, kimliği yanında yok diye işlem yapamadı.

Kimlik dediğim, nufüs kağıdı, ehliyet veya pasaporttan herhangi bir yeterli. Hiçbiri yoktu bu insanlarda.


burfak
(02.04.20)
(2)

Animasyon yapmayı öğrenmeye çalışmak

Merhabalar,Bu boş günlerde bir şey öğreneyim dedim ve ilerde işime de yarayacak animasyon yapmak geldi. Var mı böyle bi program ve derslerini alabileceğim bir site?
Merhabalar,
Bu boş günlerde bir şey öğreneyim dedim ve ilerde işime de yarayacak animasyon yapmak geldi. Var mı böyle bi program ve derslerini alabileceğim bir site?
valarmurgulis
(30.03.20)
www.google.com.tr

Bunlar ücretsiz ama animasyon yapmak basit ve araya sıkıştırılacak bir şey değil.


danbrownie
(30.03.20)
Pixel art seviyorsanız www.aseprite.org

store.steampowered.com


ganosh
(30.03.20)
(2)

The platform hakkında soru(spoiler)

Filmi az önce 2.defa izledim, çocuğunu arayan kadından bahsedilirken oğlu olduğu söyleniyor ama filmin sonunda kız çıkıyor. Dublajda mı hata var yoksa o çocuk alakasız biri mi?
Filmi az önce 2.defa izledim, çocuğunu arayan kadından bahsedilirken oğlu olduğu söyleniyor ama filmin sonunda kız çıkıyor. Dublajda mı hata var yoksa o çocuk alakasız biri mi?
valarmurgulis
(24.03.20)
dublaj hatası. orjınal izle kızı diyor.


paudi
(24.03.20)
Altyazıda hep kızı diyor


neysene
(24.03.20)
(10)

Corona kehaneti

2013 de ölmüş bir adamın kehanetini şimdi okuyabildim. Böyle şeylere hiç inanmıyorum ama adam yazmış yani. Tamamen tesadüf demek istiyorum ama yine de bişeyler eksik gibi. Siz ne düşünüyorsunuz bu kehanetle ilgili? Ekşide başlığını bulamadım.
2013 de ölmüş bir adamın kehanetini şimdi okuyabildim. Böyle şeylere hiç inanmıyorum ama adam yazmış yani. Tamamen tesadüf demek istiyorum ama yine de bişeyler eksik gibi. Siz ne düşünüyorsunuz bu kehanetle ilgili? Ekşide başlığını bulamadım.
valarmurgulis
(22.03.20)
zarr zor okunduğunu düşünüyorum şahsen :D


superfluid
(22.03.20)
2005 basımı kitapta geçiyor diye whatsapp da dolanıyor bu video sanırım.
gerçek olup olmadığını kontrol edemedim.


basond
(22.03.20)
@superfluid tw da var net hali ordan okuyabilirsiniz,
@basond orjinal halini de attılar. Ben de kontrol etmedim ama gerçek gibi.


valarmurgulis
(22.03.20)
Baktım da şimdi. Kadının işi buymuş; kehanet uydurmak. Çini yakından gözlemlemiş belli ki. Sars falan hep zatürreye sebep oluyor sanırım. Ama iyi tutturmuş.Yılına kadar bilmiş. Keşke tedaviyi de yazsaymış, olmaz böyle ama.

Geçen bir arkadaşım da "bill gates hastalığı tahmin etmiş" diyordu. Tahmin ettiği şey ilerde salgın olabileceğiymiş.. Hiçbirinin de elle tutulur bir yanı yok.

Tekrar baktım da şimdi. Ben bu kadının bir kitabına sahip olmuştum aghsbf.


e yok mu bu adamın adı? kitabın adı? kontrol etmesi gayet kolay.

bunun yanı sıra
youtu.be

şu videoyu da izleyin. kehanet değil normal bir konferans ama nokta atışı.


n62
(22.03.20)
yazarı silvia browne'ymiş.

valla kim ne derse desin bu işin "çinliler canlı hayvan pazarından yılan ve yarasa yediler, zaten çok pis insanlardı. o yüzden dünyaya yayıldı" kadar basit olduğuna inanmıyorum.

bu alıntıyı ilk kez gördüm. daha önce de başka bir kitaptaki alıntı popüler olmuştu ama onun hakkında o şekilde olmadığına dair yalanlama gelmişti.

bilim adamlarının yapmış oldukları matematiksel modellemeler ile olası bir salgının ne kadar zamanda nasıl yayılacağını, nerelerde etki gösterip kimleri öldüreceğini hesaplayabiliyorlar. mesela gates vakfı daha önce (2018 nisan), wuhan'dan çıkan bir virüsün tüm dünyaya nasıl yayılacağını ve nereleri etkisi altına alıp kaç kişinin öleceğine dair bir çalışma yapmıştı. www.gatesfoundation.org (ikinci video)

bir kore dizisinde tam olarak bu virüsü anlatan bir replik geçmişti.

yerli ya da yabancı farklı tv programlarında dünyayı bir virüs salgınının beklediğini ve bunun kontrollü bir şekilde yapılacağını konuşuyordu insanlar yıllardır.

tabi bunlara "düşük zekalı insanların inandığı komplo teorileri" deyince tümden görmezden geliyoruz.

bu virüs salgını ile ilgili olarak bir şeyler eksik, ve eksik kalmaya devam edecek. ancak ben yarasa yedikleri için ortaya çıkan ve dünyaya yayılan doğal bir virüs olduğuna inanmıyorum.


biseysorcaktim
(22.03.20)
Yahu bu 2030'lu yıllarda çok büyük deprem olacak demek gibi bir şey. Malumun ilamı.

Asıl ilginç olan bu kadar artan nüfusa ve pislik içinde yaşayan milyonlarca insana rağmen bu çapta bir salgının en son 100 yıl önce görülmesi.

SARS çıktığı zaman biliminsanları eğer ciddi bir hazırlık yapılmazsa daha tehlikeli bir versiyonunun yayılması muhtemel demişler (ben de yeni öğrendim) Yani ortada sıra dışı olan bir şey yok.

Keşke okullarda saçmasapan tarihler ve marşlar ezberletileceğine içinde yaşadığımız dünya doğru düzgün öğretilse. Komplo teorilerine ilginin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.


bruce mclaren
(22.03.20)
Yazarı araştırmadım ve araştırmaya da gerek duymadım açıkçası. Kısaca birkaç şey yazıp gideyim.

1) Kehanetin kehanetlik ne tarafı var çözemedim açıkçası.”Elleri eldivenli, yüzleri maskeli adamlar göreceğiz” kısmı ise tam bir fiyasko. Kehanette bulunan kişi ilk insanlardan biri olsa, etkileyici olurdu bak bu kısım. Kalan bölümler ise (biraz da ben alaya almak istiyorum hehe) bildiğin grip.

2) Bir de bu tür uydurmacalarda ortaya çıkan algıda seçicilik konusu var. Milyon tane şey salla (sallamalar da bir şeye benzese bari), aradan birkaçı tutsun (aşırı genel ve gri kehanetlerde bulunanlar için başarısız bir orandır gerçi bu), geri kalan başarısız tahminler hemen göz ardı edilir ne yazık ki.

3) Varsayalım ki adam/kadın gerçekten bir şeyler bildiği için yazmış olsun. Bu durumda da, kehanetin bilinmesinin ne gibi etkileri olacak? Ne bu gerçeğe nasıl ulaştığını biliyoruz ne de bu gerçeği bize neden ulaştırdığını? Bu kısmı daha fazla uzatmadan geçeyim: Sağı solu, önü arkası olmayan; tek başına bir kehaneti, gerçek de olsa, ne yapayım ben? Bu tutturmalarını devamlı ve çok daha ayrıntılı bir hale getirirse, o zaman dikkate değer işte.


sylvia browne ise o kadın tam bir deli. ciddiye bile almayın.


matilda
(22.03.20)
Buna Texas Sharpshooter Fallacy deniyor sanırım.


maxim gorki
(22.03.20)
(1)

Fare kopyalama programı mobil

Bilgisayarda faare ile yağtığımız şeyleri kopyalyıp, bunu tekrar ettiren bi ton program var. Bunun mobil için olanı var mı?
Bilgisayarda faare ile yağtığımız şeyleri kopyalyıp, bunu tekrar ettiren bi ton program var. Bunun mobil için olanı var mı?
valarmurgulis
(21.03.20)
auto clicker diye mağazada aratırsanız çıkacaktır. eskiden kullanıyordum bende ama unuttum şimdi hangisi idi.


fezagezgini
(21.03.20)
(5)

Evde üretilecek bir şeyler

Kendimizi eve kapadık ve bu biraz sürecek gibi duruyor. Bu sürede evde üretebileceğimiz neler yapabiliriz? ahşap oyma gibi ama daha yapılabilir.
Kendimizi eve kapadık ve bu biraz sürecek gibi duruyor. Bu sürede evde üretebileceğimiz neler yapabiliriz? ahşap oyma gibi ama daha yapılabilir.
valarmurgulis
(20.03.20)
seramik kil hamurundan heykel, çeşitli figürler objeler


freebird5406_2
(20.03.20)
mutfak konusunda yeni şeyler deneyebilirsiniz. hem günlük besin ihtiyacı karşılanmış olur hem size hobi. eğer satma gibi hedefiniz yoksa mutfakta yapabileceklerinizi keşfettikçe baya mutlu olma ihtimaliniz var


ManikD
(20.03.20)
Ekmek yapmaya girişebilirsiniz
Seramik hamur +1 çok keyiflidir
Ebru setleri var ufak, onlardan alıp deneyebilirsiniz


kobuzchu kiz
(20.03.20)
evde podcast hazırlayıp yayınlayabilirsin, bilgili olduğunu düşündüğün konuşmayı sevdiğin bir konuda

nasıl kaydedip yayınlayacağınla ilgili bir çok kaynak var internette


freebird5406_2
(21.03.20)
Kanavice, etamin, akrilik boya


chitosan
(21.03.20)
(4)

Okuduğum şeyi unutmak

Ekşi şeylerin çoğunu okumuşumdur. Sözlüğün de güzel başlıklarının belirli kısımlarını okumuşumdır. Bazen aynı şeyi görüyorum yazının hepsini okumadan kesinlikle hatırlamıyorum ya da hatırlasam bile okuduğumu sonumu hatırlamıyorum. Dikkatimi çekmiyor da değil ama yok hatırlamıyorum. Genel olarak unut
Ekşi şeylerin çoğunu okumuşumdur. Sözlüğün de güzel başlıklarının belirli kısımlarını okumuşumdır. Bazen aynı şeyi görüyorum yazının hepsini okumadan kesinlikle hatırlamıyorum ya da hatırlasam bile okuduğumu sonumu hatırlamıyorum. Dikkatimi çekmiyor da değil ama yok hatırlamıyorum. Genel olarak unutkan biriyim zaten. Bu bi sorunun habercisi olabilir mi? Yaş 25
valarmurgulis
(06.03.20)
Her okuduğumuzu hatırlasaydık, ohooo. Normal :)


influx
(06.03.20)
abi mesela ben de senin tam tersin, okuduğumu çok iyi hatırlarım. Bilmem kaç yıl önce ekşide, wiki'de okuduğum bi bilgiyi ya da bi kitaptan okuduğum bi hikayeyi hatırlayıp antabilirim.

Ama benim de yüz ve isim hafızam rezalet. Hatta yüz hafızam özellikle yok direkt. Bugün 2 saat konuştuğum insanı yarın tanıyamayabilirim. Ya da fotoğrafından gördüğüm birini gerçek hayatta görünce tanımam muhtemelen. Aslında görsel hafızam fena değil, bayrak olsun logo olsun deli gibi ezberliyorum bu tarz şeyleri ama yüzleri asla aklımda tutamıyorum..

Bi de alakasız ama ip bağlama, düğüm atma gibi konularda beynim çalışmıyor xd ayakkabı bağlamayı 20 yaşımda falan öğrendim, onun dışında da bi şey bağlamak gerekiyorsa direkt panik oluyorum..


nundu
(06.03.20)
Benimde yaşadığım cağımızın hastalığı. Sanırım sebebi gün içinde telefondan bilgisayardan istemli istemsiz o kadar çok bilgi yüklenmesi yapılıyor ki beyin hangisinin gerekli hangisinin gereksiz olduğunu bilemiyor.


iwillsurvivee
(06.03.20)
çok fazla sosyal medya, internet falan takılıyorsan olabilir. yaşın genç.


tabudeviren
(06.03.20)
(3)

Sporda sakatlanma

1 kaç haftadır spora gidiyorum. Ptesi günü omuz çalışırken 8.tekrarda boynumu zorladığımı fark ettim ama son 2 diyerek devam ettim. 9 da daha çok ve 10 da çok daha fazla zorladım. Hareket bitince bişeyler olduğunu anladım ama sıcak olduğu için çok acımadı. Spordan eve geldim soğudukça acı arttı. Duş
1 kaç haftadır spora gidiyorum. Ptesi günü omuz çalışırken 8.tekrarda boynumu zorladığımı fark ettim ama son 2 diyerek devam ettim. 9 da daha çok ve 10 da çok daha fazla zorladım. Hareket bitince bişeyler olduğunu anladım ama sıcak olduğu için çok acımadı. Spordan eve geldim soğudukça acı arttı. Duş alamayacak seviyeye geldim en iyisi uyuyayım geçer düşüncesiyşe zar zor yatağa girdim. Tüm uyku pozisyonlarını denedim ama acı git gide arttıüı için gece yarısı acile gittim arkadaşla. Acilde anlattım kas gevşetici iğne yaptılar. İğne ile acı biraz azalınca eve gelip hemen uyudum. Sabah acı hala devam ediyordu, hemen eczaneye gidip kas gevşetici aldım.2 gündür kullanıyorum acı baya azaldı ama hala sağ kolum ve boynum rahatsız. Bugün de spor günü ve ben gitsem mi diye düşünüyorum. Gitsem çok zarar verir miyim kendime dikkatli çalışarak?
valarmurgulis
(04.03.20)
3 ay önce aynısı oldu boynum maalesef ben devam ettim ve ağrısı bir aydan fazla sürdü. Tavsiyem ağrı tamamen geçene kadar gitmeyin.


mcgrain
(04.03.20)
Kesinlikle gitme. İyileş öyle git spora. Eğer zorlarsan kalıcı hasara sebep olabilirsin. Acı 1 haftadan uzun sürerse doktora kesin git.


2k
(04.03.20)
ağrı geçmeden gitme, yoksa düzelmiyor.


(1)

Öküz gibi yedim ama zayıfladım

1 hafta önce spora başladım. Bununla birlikte öküz gibi yemeye de başladım. Normalde ev arkadaşımın yarısı kadar yiyen biriyken 1 haftadır ondan çok daha fazla yiyorum. (ev arkadaşım kilolu ve iyi yer). Şöyle besleniyorum baya sağlam kahvaltı, orta derece bi öğle yemeği ve baya etli bir akşam yemeği
1 hafta önce spora başladım. Bununla birlikte öküz gibi yemeye de başladım. Normalde ev arkadaşımın yarısı kadar yiyen biriyken 1 haftadır ondan çok daha fazla yiyorum. (ev arkadaşım kilolu ve iyi yer). Şöyle besleniyorum baya sağlam kahvaltı, orta derece bi öğle yemeği ve baya etli bir akşam yemeği, arada da abur cubur. Bugün spora gittim tartılayım dedim bir de ne göreyim 1 kilo vermişim. Nasıl oluyor bu?
185 boyunda 75 kilo bir erkeğim.
valarmurgulis
(25.02.20)
su vermişsin.


(11)

Ezel dizisi

Bir kaç yerden iyi bir dizi olduğunu duydum. YouTube da karşıma çıkınca da izleyeyim dedim. 7 bölüm oldu ama sıkıldım şimdiden. İlk bir kaç bölüm güzeldi sadece. Sonrası sıkıcı oldu. Sorum şu, izlemeye değer mi bu dizi yoksa gerek yok mu?
Bir kaç yerden iyi bir dizi olduğunu duydum. YouTube da karşıma çıkınca da izleyeyim dedim. 7 bölüm oldu ama sıkıldım şimdiden. İlk bir kaç bölüm güzeldi sadece. Sonrası sıkıcı oldu. Sorum şu, izlemeye değer mi bu dizi yoksa gerek yok mu?
valarmurgulis
(22.11.19)
Begenen çok, ben sıkıldım. Konu güzel ama çok uzatmışlar.


curukturpkokusu
(22.11.19)
güzel dizi, değer.


jelly bear
(22.11.19)
aslında ilerledikçe güzel bana kalırsa türkiye'de eli yüzü düzgün, hikayeli en iyi dizilerden biri. fakat 7 bölüm izlemene rağmen sarmadıysa izleme, bu tarz eski dizileri izlemek zordur, çünkü bilmem kaç sezonluk dizi bir tık ile önünde. haliyle heyecanlandırmıyor insanı, kolay kolay giremiyorsun içine vakit alıyor.


aziz dostum jack
(22.11.19)
bence değmez ya...
ben de başlamıştım, 10 bölüm falan izledim, "ezel diye delirdikleri bu muymuş?" dedim bıraktım.
yani izlersen izleniyor, bir şekilde izliyorsun da, içine giremedim ben.
belki de sorun bendedir.

mesela merhamet, öyle bir geçer zaman ki falan çok çok daha iyi diziler bana göre.
belki genel hikaye ya da kurgu olarak değildir, çünkü Ezel'i o açıdan çok övüyorlar.
ama daha izlenebilir, daha içine girilebilen diziler.
ezel bana biraz zorlama gelmişti.


blatta hiberna
(22.11.19)
art arda izlersen sıkar biz zamanında haftada bir bölüm izliyorduk


bir soru sorcam
(22.11.19)
dizi zamana ve kisiye gore degisiyor ayni kiside bile degisiyor.
2000 miydi 2001 yili miydi neydi cnbcede passions diye dizi vardi. deli gibi severek izlerdim. cuceden de korkardim.
gecen boyle dizi vardi bi bakayim yeniden izleyem dedim. aman allahim o ne uyduruk ne igrenc ne berbat diziymis neresini seviyorduk da izliyorduk bilmiyorum.
ama surekli izleyebilecegim diziyi de kimse sevmiyor em sevdigim dizilerden biri mesela northern exposure ama kimse sevmez.

ezel'i hicbir zaman sevmedim. hele meshur bi eyşan mi ne vardi. benim arkadas da hastaysiydi.
kisacasi baskanim seni tanimiyoruz. kalburusu bakarsak tirt dizi diyebilirim. en azindan bu yillarda bu bolluk varken...


turbo sadık
(22.11.19)
13. bölümde bu ne be diyip bıraktım. Çok saçma bi dizi. Ayrıca Kenan İmirzalıoğlu hayatımda gördüğüm en kötü oyuncu. Oyunculuktan kazandığı her kuruş haram olsun. Boyu uzun diye zamanında kazandığı best model yarışmasının ekmeğini yiyor inanılmaz.


nundu
(22.11.19)
56. bölüme gelince ben de aynı hisse kapıldım. bi buçuk saat dizi olur mu lan dedim hatta. 2 ay ara verdim sonra aklıma esti gelmişken buraya bitireyim dedim. toplam 71 bölüm. of abi o son 15 bölüm neydi öyle ya, cidden iyiki izlemeye devam etmişim. turkish masterpiece resmen.


neorealism
(22.11.19)
gerek yok, değmez. şu dandik diziye ayıracağın zamanla 10 tane kaliteli dizi izlersin. 7 bölüm fazla bile dayanmışsın. benim de birkaç arkadaşım 10. bölüm civarı sıkılıp bıraktı ki bence fazla bile dayandılar. ben zamanında yaratılan hype'a kapılıp sürü psikolojisi ile izlemiştim ancak ziyan olan vakte acıyorum. o da sadece ilk sezonu izleyebildim, ikinci sezona tahammül edebilmek mümkün değil, aşırı kötü. şu an izlemeye kalksaydım birkaç bölüm sonra asla devam edemezdim.


rotten head
(22.11.19)
dizi güzel. en iyi yerli dizi diyebilirim. Bana kalırsa asıl güzel olan kısımlar ikinci sezondaydı.

ama ilk yedi bölümü sevmediyseniz izlemeyin. zevk meselesi neticede.


bg
(22.11.19)
Ben de ilk defa geçen sene izledim, bu güne kadar izlediğim en iyi Türk dizilerindendir.

Bi kere kurgu ve hikaye çok güzel, flashbackler olay örgüleri şahane.

7 bölümdür beğenmediyseniz ya size hitap etmiyordur ya da birşeylerle uğraşırken bir yandan da diziyi izliyorsunuzdur, kaçırıyorsunuzdur bir şeyleri.


John Bloor
(23.11.19)
(4)

Trick

Son günlerde duymaya, görmeye başladığım bir kelime bu. Ne olduğunu anlayamadım bir türlü. Başına başka kelimeler de geliyor bazen. Tam olarak ne demek bu trick?
Son günlerde duymaya, görmeye başladığım bir kelime bu. Ne olduğunu anlayamadım bir türlü. Başına başka kelimeler de geliyor bazen. Tam olarak ne demek bu trick?
valarmurgulis
(13.11.19)
püf noktası
taktik
stratejik adım


jimjim
(13.11.19)
Genelde Tips&Trick diye ikisini kullanırlar.


birdenbire
(13.11.19)
aslinda kullanilan yere gore anlami degisen bir kelime

mesela cok kolay gorunen birseyde karsilasilan alengirli seye de trick ya da tricky deniliyor (hoca cok kolay sormus kesin bir trick var bu soruda gibi) ya da tam tersi zor gorunen birseydeki hile, ince, puf noktaya da (trickini bilsen sen de yapasin onu gibi)


Labyrinthe
(13.11.19)
hadi bir de ben söyleyeyim

(bkz: one trick pony)


rosencruz
(13.11.19)
(7)

Sosyal medya

Çektiği sıradan birfotoğrafı hem instagram hem WhatsApp hem de face de paylaşanlar ne amaçlıyor acaba?
Çektiği sıradan birfotoğrafı hem instagram hem WhatsApp hem de face de paylaşanlar ne amaçlıyor acaba?
valarmurgulis
(10.11.19)
fotoğraf paylaşmanın amacı göz önünde olmak, hatırlanmak. bunu sağlayabilen her ortamdan faydalanıyorlar.

whatsapp'ta olup instagram'da veya face'de olmayan kişiler de var mesela ek olarak.


sosyal medyayi amacina gore kullaniyordur. paylasim yapmayi amacladigini saniyorum. sanatsal veya edebi bir kaygisi olmasi gerekmediginin farkindadir sadece paylasmak istedigi seyi paylasiyordur. siradan bir fotografi paylastigina gore niye paylasiyor ki bunu diye dusunenler kadar uzerinde dusunmuyordur muhtemelen.


in vino veritas
(10.11.19)
sen gör bu soruyu sor diye paylaşıyor olabilir. ne bilelim 40 türlü niyet vardır, sevdiği insan görsün diye çabalıyordur, çok beğenmiştir her yerde bulsun anısı olur diye düşünmüştür, işsizdir sıkıntıdan yapıyordur, psikolojisi bozuktur, obsesiftir bir yere atmazsa kafasına takılıyordur...


for day to break
(10.11.19)
@in vino veritas hiç açık kapı bırakmıyorsun ;) bence de bir ilginçlik aramaya gerek yok


olaylar olaylar
(10.11.19)
bir çeşit uyma davranışı. zannettiğimiz kadar önem atfetmeye gerek olmayabiliyor çoğu zaman.


debian
(10.11.19)
Fotogrsfi paylasmayi amacliyorlar.


stavro
(10.11.19)
Kendilerini eğlendiriyorlar.


(1)

Ameliyatlardaki risk oranı

Doktorlar ameliyattan önce bilmem yüzde maçlık bir risk oranı var diyor. Bunu neye göre belirliyorlar.daha önceki benzer ameliyatların oranları mı yoksa farklı bir şey mi?
Doktorlar ameliyattan önce bilmem yüzde maçlık bir risk oranı var diyor. Bunu neye göre belirliyorlar.daha önceki benzer ameliyatların oranları mı yoksa farklı bir şey mi?
valarmurgulis
(08.11.19)
istatislik bilimi bence tıp'ın yarısını oluşturuyor. istatislik olmasa hiç bişey yapamaz doktorlar.


(1)

Öğretmenlikten müdür yardımcılığına geçiş

Bir köy okulunda müdür yetkili öğretmenim. 1 yılı geçti. Çoğunlukla tek başıma çalıştım okulda. Zaten şu an 16 öğrencim var. Tek başımayım ve çok sıkılıyorum. Köyü, köylüleri hiç sevmiyorum, öyle TV'lerde gördüğünüz gibi öğretmeni çok seven değer veren tipler değiller. Sorsan hepsinin 100 lerce dönü
Bir köy okulunda müdür yetkili öğretmenim. 1 yılı geçti. Çoğunlukla tek başıma çalıştım okulda. Zaten şu an 16 öğrencim var. Tek başımayım ve çok sıkılıyorum. Köyü, köylüleri hiç sevmiyorum, öyle TV'lerde gördüğünüz gibi öğretmeni çok seven değer veren tipler değiller. Sorsan hepsinin 100 lerce dönüm tarlaları, inekleri vs var ama öğrencilere gelince dünyanın en fakirleri oluyorlar. Kalemlerini defterleri kendim alıyorum. Mont ve botu burdan toplamıştım. Köy de biraz sorunlu, geçenlerde birbirlerini vurdular. Öğrencilere gelirsek onların algıları çok kötü. Çünkü Türkçe'ye yarım yamalak yeni yeni öğreniyorlar. Yine de öğrencilerle Bi sorunumuz yok gayet iyi anlaşıyoruz.

Bugün ilkokul ortaokul birleşik olan büyük bir köy okulunun müdürü ile konuştum. Okullarına müdür yardımcısı eksiği var. Oraya gideyim mi ne dersiniz? Müdür yardımcısı olmanın ne gibi avantajları ve dezavantajları var?
valarmurgulis
(27.10.19)
Peki tatil durumu nasıl? Okulda 5 e kadar kaldığımız için fazladan ek ders mi alıyoruz?


valarmurgulis
(27.10.19)
(8)

Bir türlü geçmeyen aft

Alt dudağımın iç tarafında neredeyse 1 aydır geçmeyen aft lar var. Hastaneye gitmek istemiyorum ama geçecek gibi de durmuyor. Ne yapayım var mı bildiğiniz Bi çözüm?
Alt dudağımın iç tarafında neredeyse 1 aydır geçmeyen aft lar var. Hastaneye gitmek istemiyorum ama geçecek gibi de durmuyor. Ne yapayım var mı bildiğiniz Bi çözüm?
valarmurgulis
(21.10.19)
Bu kadar uzun süre duran aft için kan tahlili yaptırmanız gerekebilir. Doktor zaten aft ilacı veriyor. Benim çok stresli olduğum dönemde 20 tane aft çıkmıştı konuşamıyordum bile. Jel formunda bir ilaç vermişti ve kan tahlili istemişti doktor. Eczaneye danışabilirsiniz ilaç için.


jazzabel
(21.10.19)
bence de bir kan tahlili yaptırın. vücut bir şeye tepki veriyor.


anx
(21.10.19)
Mutlaka denemişsinizdir ama bir ihtimal denemediyseniz diye yazayım: Kenacort bu konuda çok iyi bir ilaç, ben hep onu kullandım birkaç güne geçti her seferinde.


yanginmerdiveni
(21.10.19)
oralmedic adında bir ilaç var. eczanede bulabilirseniz bakın. bulamazsanız bende birkaç kutu fazladan var. size de temin edebilirim. (ilaç satışı yasak biliyorum)


eeb
(21.10.19)
doktora gitmek istemiyorsan eczaneden aft ilacı alabilirsin.


ayin yazari
(21.10.19)
@yanginmerdiveni dediğin ilacı daha önce denedim evde de var ama kullanmak nedense hiç aklıma gelmedi. Teşekkür ederiö


valarmurgulis
(21.10.19)
1 ay çok uzun bir süre. Ben aft zannettiğim şey için geçen yıl hastaneye başvurduğumda iki ayrı kitle çıkardılar dilimden. İhmale gelmez.


auroraaurora
(21.10.19)
Gectigimiz persembe de bende cikti.

Kenocart var onu kullandim. 3 gun surmedi.

Genelde vitaminsizliktenmis. Vitamin hapi verdi.

Not eczaneye gittim doktora degil ve tibbi birine danismadan buraya yazilanlarla hareket etmemelisiniz. Cunku her tedavi kisiye ozeldir.


baldan kaymak
(21.10.19)
(3)

duyurunun üstte kalmasını rica etmek için kiminle iletişime geçiyorduk?

soru başlıkta.
soru başlıkta.
valarmurgulis
(21.10.19)
duyuruya not olarak modlardan rica et.


modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis


elorelia
(21.10.19)
angelus, basond, ron dennis, fraise aktif moderatörler herhangi birisi ile iletişime geçersen yardımcı olurlar.


basond
(21.10.19)
(5)

Hiç ya yanlış düşünüyorsak dediğiniz oluyor mu?

Şu reddit ile ilgili yazıları okudum. Genel olarak onlar manipüle edilmiş deniliyor. Peki biz manipüle ediliyor olamaz mıyız? Nerden biliyoruz haklı olduğumuzu?
Şu reddit ile ilgili yazıları okudum. Genel olarak onlar manipüle edilmiş deniliyor. Peki biz manipüle ediliyor olamaz mıyız? Nerden biliyoruz haklı olduğumuzu?
valarmurgulis
(12.10.19)
Akıl var mantık var. Düşün kendin bul.


[GODDARD]
(12.10.19)
Fazlasıyla evet. Sonuçta siyasetin ne kadar kaypak olabileceğini en yakından görüyoruz, o yüzden de olabildiğince net sonuçlara varmamaya ve sadece izlemeye çalışıyorum.
Yine de çok rahatsız edici bir durum tutunacak somut bir veri olmaması. Tankın altına yatan adamın kafası benden daha rahattır eminim çünkü adamın olayı belli.


mor bembombom
(13.10.19)
Reddit ile ilgili yazilanlar nedir bilmiyorum.

Her konuda dusunutrum bunu. Her zaman kafamın bir yerinde yanlis düşünüyor olma ihtimalim var.

Reddit mevzusu nedir?


stavro
(13.10.19)
Reddit mevzusu şu ordaki herkes Türkiye'yi haksız buluyor.


olaylar olaylar
(13.10.19)
Oluyor, olmalı. "Benim dediğim/inandığım/bildiğim 100% doğru" algısı hiçbir işe yaramaz, böyle bir düşünce yapısıyla bir yere varılamaz. Fikirlerini test etmek, olaylara sana karşı çıkan insanların gözünden değerlendirmek, onlar hatalıysa da neden hatalı olduklarını, o hataya neden ve nasıl düştüklerini anlamak önemlidir.


salihdt
(13.10.19)
(2)

Son 1 saatteki bildirimler

Bu bildirimlere acilen ulaşmam lazım çok önemli.Telefon Android. Nette yazan yöntemi bir türlü yapamadım. Söylenen uygulamalar da yüklendikten sonra ki bildirimleri gösteriyor.
Bu bildirimlere acilen ulaşmam lazım çok önemli.
Telefon Android. Nette yazan yöntemi bir türlü yapamadım. Söylenen uygulamalar da yüklendikten sonra ki bildirimleri gösteriyor.
valarmurgulis
(24.09.19)
soyle:
1)ana ekranda bos biryere uzun tikliyorsun
2) widget ekleyi seciyorsun
3) acilan ekrandan "settings shortcut" secenegini ana ekrana tasiyip birakiyorsun.
sana hangi ayar icin kisayol sececegini soruyor. orada "notification log" diye bir secenek var. onu sectiginde, ana ekraninda bildirim loglarina erisebildigin bir kisayol olmus olacak


crucio
(24.09.19)
@crucio maalesef huawei telefonumda yok böyle bir şey


valarmurgulis
(25.09.19)
(5)

aliexpresden getirilen ürün

aliexpresden telefonum için ekran alacağım. çok sürer mi gelmesi?(git: https://tr.aliexpress.com/item/33062090529.html?src=google&albslr=202374720&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&a
aliexpresden telefonum için ekran alacağım. çok sürer mi gelmesi?
(git: tr.aliexpress.com )
valarmurgulis
(16.09.19)
takipli ürünler (linkteki öyle) 2 haftada gelir. 10-15 tl arası da ptt ye haraç vereceksin.


Takipsizler gelmiyor artık. Haziran ayındaki iki siparişim gelmedi refund aldım.


Takipli olduğu nerde yazıyor?


influx
(16.09.19)
kargo bilgisi yazısına tıklıyorsun, takip'in altında tik varsa takipli demektir.


16 temmuzda verdiğim "takipli" sipariş 4 gün önce elime ulaştı. yaklaşık 2 ay sürdü. acil değilse verin siparişi bence.


(3)

win 7 pc ye instagram yükleyebilir miyim?

telefonum kırıldığı için bi süre pc den instagrama girmem gerekiyor. var mıdır böyle bi uygulama? (bilgisayarı android yapan uygulama olmuyor)
telefonum kırıldığı için bi süre pc den instagrama girmem gerekiyor. var mıdır böyle bi uygulama? (bilgisayarı android yapan uygulama olmuyor)
valarmurgulis
(16.09.19)
instagram.com

kendi sitesinden giriliyor.


nahtoderfahrung
(16.09.19)
tarayıcıdan instagrama gir , sağ tıklayıp inceleye bas . sonra elementsin solunda tablete benzeyen simgesi olan yere tıkla. sonrada sayfayı yenile .


(1)

p20 pro ekran kırılması

gül gibi telefonumun ekranı kırıldı. telefoncular ve huawei servisi 1300 lira gibi bir fiyat verdiler. aliexprese baktım çok daha uyguna var.(git: https://tr.aliexpress.com/item/33062090529.html?src=google&albslr=202374720&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=G
gül gibi telefonumun ekranı kırıldı. telefoncular ve huawei servisi 1300 lira gibi bir fiyat verdiler. aliexprese baktım çok daha uyguna var.
(git: tr.aliexpress.com )
300 ile 500 lira arasında bir fiyatı var ama benim hangisini almam gerekiyor bilmiyorum. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

ek olarak bununla hiç uğraşmayıp direk huawei servisine göndersem nasıl olur? asslında maddi durumun bu ay sıkıntıda yoksa direk bu yolu seçerdim.
valarmurgulis
(15.09.19)
merhaba, eğer yedek telefonunuz varsa, bir süre durumunuz toparlanana kadar bekleyin. huawei servisine gönderin en azından 1 yıl herhangi bir durumda garantiniz de olur... aliexpressteki ekranlar genellikle ikinci ve hatta üçüncü kalite oluyor genellikle yazık etmenizi istemem cihaza.


sodakapagi
(15.09.19)
(2)

Sözlüğe debe gelmiş!

Sözlüğe tekrardan debe gelmiş. Ne zaman oldu bu olay, hiç duymadım tesadüfen denk geldim.
Sözlüğe tekrardan debe gelmiş. Ne zaman oldu bu olay, hiç duymadım tesadüfen denk geldim.
valarmurgulis
(31.08.19)
eksisozluk.com

ben bu debe meselesinin büyütüldüğünü düşünüyorum. daha önce de takip etmezdim, şu an baktım yine tatmin etmedi. dünkü popüler başlıkların en sansasyonlu entry'leri gibi bişey diyebiliriz bence. çok da ilgimi çekmiyor ama gerçekten burayı bu kadar takip eden var mı acaba onu merak ediyorum. ha olsun olmasın değil o ayrı.


dün haber edildi, bugün geldi.


tinky winky
(31.08.19)
(6)

Bu adama napayım?

Dün normal yolda araba sürerken yaşlı amcanın biri birden kapısını açtı ve bizim arabanın dikiz aynasını kırdı. Durduk geldi özür diledi, hatalıyım ne gerekiyorsa yapacam dedi. Beni takip edin dedi. Aldı bizi eskiden çalıştığı Renault servisine götürdü. Bizim araba focus. Basit bir şey olduğu için y
Dün normal yolda araba sürerken yaşlı amcanın biri birden kapısını açtı ve bizim arabanın dikiz aynasını kırdı. Durduk geldi özür diledi, hatalıyım ne gerekiyorsa yapacam dedi. Beni takip edin dedi. Aldı bizi eskiden çalıştığı Renault servisine götürdü. Bizim araba focus. Basit bir şey olduğu için yaparlar dedim. Arabayı verdim 2 3 saat sonra almaya gittik yapmışlar bantlı olduğu için detaylara bakamadım. Sabah bantları kaldırınca eski dikiz aynasının takıldığını ve içine saçma sapan Bi cam takıldığını gördüm. Ek olarak aynanın otomatik şeri de çalışmıyor. Renault servisine geldik biz bişey yapamayız, rica üzerine yaptık dediler. Yaşlı adamı aradık etikten bahsetmeye başladı. Yapmışım daha ne bekliyorsunuz diyor. Ek olarak siz hızlısınız bana çarptınız dedi ve kapattı. Elime geçse yaşlı filan demem dövücem de bulamam adamı. Polise gitsem ne yapacak ki polisler. Saçma sapan Bi durum. Siz olsanız naparsınız?
valarmurgulis
(28.08.19)
her ihtimale karşın fotoğrafını çekip tutanak tutmanız gerekirdi. zaten yaşlı adammış. bulsanız bile ters yaparsa bunun için dövecek misin adamı ?

ben sineye çekerdim. cana gelen mala gelsin derdim.


catch
(28.08.19)
Yani şimdi normalde o anda ne yapılması gerekiyorsa o yapılmalıydı sanırım, yani tutana mı tutuluyor ne yapılıyorsa ama bu noktadan sonra iş işten geçmiş oluyor gibi geldi bana, bi şey çıkmaz sanki.


angelus
(28.08.19)
selam, bu durumun aynısını birebir yaşadım ama karşı taraf hatalı olmasına rağmen kavga çıkarmaya çalıştığı için uğraşmadım. sadece oto ayna işiyle ilgilenen bir yere yaptırdım eğer ankaradaysanız yerini söyleyebilirim.


theseachange
(28.08.19)
Öncelikle geçmiş olsun, .yapılan en büyük hatalardan birine, ve en sık kullanılan bir oyuna gelmişsiniz. Öncelikle çok büyük ihtimalle amcanın zorunlu trafik sigortası yok ya da ehliyeti yok yani resmi olarak başını ağrıtacak süreçten kaçmak için size oyun oynamış. Bir daha böyle bir durum olduğunda ne olursa olsun direk trafiği arayın rapor tutturun.

Ne yapabilirsiniz sorusunun cevabına gelince geçmiş olsun ama hiç bir şey yapılamaz artık şu noktadan sonra, sağlık olsun diyin, cana gelen mala gelsin diyin unutun gitsin.


solo
(28.08.19)
ayna ile kurtardigima sevinir, yeni ayna taktirir devam ederim.


cooperr
(28.08.19)
bu saatten sonra yapılacak bir şey yok.

iyi yırtmışsınız yine bir aynayla. "sağlık olsun." deyin, yaptırın geçin. en azından ders çıkarmış oldunuz.


avianthem
(28.08.19)
(11)

Bir kız kaç dk beklenir?

10 dy ya oradayım dedikten kaç dk sonra bekleme bırakılmalı?
10 dy ya oradayım dedikten kaç dk sonra bekleme bırakılmalı?
valarmurgulis
(26.08.19)
Erkeklerde 15 dk lik pay birakilirken, gecerli bir sebep olmadigi halde bu sure kizlarda 10 dk dir


mariposa
(26.08.19)
x2 yap 20 dk bekle totalde. 21 de sen git o gelirse yarım saate oradayım de beklet.


Tears of Devil
(26.08.19)
11


Bu vaka baya şi
(26.08.19)
Kızın güzelliği ile orantılı


all girls dream
(26.08.19)
kıza göre değişir


Kız çok güzel ve seksi ise 1 gün bile beklenir :)))


Beklemeyi bırakmazdım ama geldiği zaman bekletilmekten hoşnut olmadığımı söylerdim bu kadar mesele ettiysem. Sonuçta her şey olmuş olabilir, belki evden çıkmadan bir aksilik olmuştur vs.

Bırakılmamalı yani bence. Bu kadarcık şeye de tahammülün yoksa zaten niye flört ediyorsun?


Mossy
(26.08.19)
avm'de isen takıl etrafta geldim diye arayınca tamam geliyorum de. biraz da sen tak. dışardaysan da yapabilirsin aynı şeyi.


duster
(26.08.19)
Takılma bunlara insanlık hali


photo85
(26.08.19)
Kızı erkeği geçtim kim yaparsa yapsın karşısındaki insana saygısızlık.


Ben geç kaldığımda-kalcağımda şu oldu şu oldu o yüzden şuan gecikiyorum diye an be an bildiriyorum. Sebep söylemeden geç kalanlara sinir olurum.
@Tears of devil’in dediği süreye katılıyorum.


megalomaniac
(26.08.19)
(9)

Şems ve mevlana

Sizce bu ikilinin arasında nasıl bir ilişki var?Ben mevlana'nın şemse aşık olduğunu düşünüyorum. Şemse söyleyince de şems kaçıyor ordan gibi geliyor. Tamamen hayal dünyam tabi bu. Sizin de düşüncelerimizi merak ediyorum.
Sizce bu ikilinin arasında nasıl bir ilişki var?
Ben mevlana'nın şemse aşık olduğunu düşünüyorum. Şemse söyleyince de şems kaçıyor ordan gibi geliyor. Tamamen hayal dünyam tabi bu. Sizin de düşüncelerimizi merak ediyorum.
valarmurgulis
(20.08.19)
Bence homo degil.


stavro
(20.08.19)
Bence eşcinseller. Zaten 17-18. Yüzyıla kadar eşcinsellik gayet normal bizim kültürde. Yanlış bilmiyorsam. Biliyorsam da birileri düzeltsin beni


westblack
(20.08.19)
çok bilgim yok ama şems'e yazdığı birkaç şeyi okumuştum. adam düz aşık olmuş işte. ama fazla idealize edilmiş bir aşk gibi anlatmış. mevlana romantik adam.


sir gawain
(20.08.19)
Benim anladığım şems geldikten sonra mevlana şems ile tabiri caizse kapanıyor saatlerce, elbette cemaatten de her şeyden de kopuyor.

Tabi ki zamanla eşi, oğlu, cemaat vs hep bundan rahatsız oluyorlar. Şems de bütün çevre baskısına dayanamıyor ve oradan gidiyor. (Artık tehdit mi nedir durum bilemem) ama bence de aralarında cinsel bir çekim ve gerilim var. Bunun adı da aşk. Hem de karşılıklı.


marsargo
(20.08.19)
Aralarındaki durum da cloud atlas’taki sixsmith ve frobisher’ınkine benziyor.


marsargo
(20.08.19)
öncelikle eşcinsel ilişki islam'da haramdır, büyük günahtır. iskender döneminde, spartalılarda falan eşcinsel ilişki normal karşılanıyordu ama islam'da böyle bir durum söz konusu değil.

şems şam'dan döndükten sonra mevlana kızını şems'le evlendiriyor. kısa süre sonra kızı -çok genç yaşta- vefat ediyor. islami kaynakların anlattığı gibi aralarında tamamen felsefi-mistik bir arkadaşlık olabilir, kimya hatun da bir hastalıktan ölmüş oalbilir. diğer yandan şems ve mevlana arasında cinsel bir çekim de mantıklı görünüyor.


rusd
(20.08.19)
Bir şeyin haram olması onun yapılmadığı anlamına gelmez. Zaten cemaat de bundan rahatsız olmuştur.

Kuşkusuz gerçeğini mevlanayla şems bilir fakat aralarındaki o ‘ilahi’ aşk öyle bir aşktır ki islamdan ayrıdır. Tasavvuf ve islam başka şeylerdir.


marsargo
(20.08.19)
herşeyi kendimize benzetmeye çalışmamızın bir ürünü olarak eşcinsellikle karıştırılan aşk türüdür. eşcinsellik değil, eş'tinsellikdir bu ikilinin yaşadıkları.

öncelikle aşk kavramını tasavvufen ele almak lazım.

aşk dünyaya ait bir duygu değildir. aşk insanlara ait değildir. aşk allah'a aittir. ancak allah insanı halifesi olarak ilan ettikten sonra, ve ruhuna üfledikten sonra kendisindeki bu duygu insanın da mayasına karışmıştır. aslında bir kaç cümle önce yazdığım şu cümle yanlış, aşk insanlara ait değildir cümlesi...

aşk dünya'ya ait değildir. ama insan içinde "ruh" yani öte dünyaya ait olan o "öz" ü taşıdığı için bu duyguyu tadar. ancak bu duyguyu ruh tadarken beden asla bu duyguya ayak uyduramaz. iki sevgilinin ruhunun birbirine en yakın, en içeride olduğu an en kaba tarifiyle penisin uzunluğu kadardır. ancak ruh a bu da yetmez. hani hep çok sevdiğin insanları içine sokasın gelir ya... ruhun birleşme arzusunun bir dışavurumudur tümden bu olay.

yani kabaca aşk vahdet'e, vuslat'a işaret eder.. birleşmek isteyen ruhlarla alakalıdır. ancak bazı ruhlar, puzzle parçaları gibi, birbirlerini tamamlayan ruhlardır.... işte bu ruhlar arasındaki aşk nihayetine ermezse, (birleşmezse - not sexual content!!-) daha vahim bir acı çekiş meydana gelir. ruhların bu birleşmesinin en büyük durumu ise allah ile birleşmedir. allah en temel özdür. ve puzzle'ın oluşturabileceği en büyük resimin (mona lisa diyelim) mona lisasıdır. yaşayan mona lisa'sı değil, tablo olanı. (eğer yaşayan mona lisa dersek panteizm hatasına düşeriz. )

mevlana ile şems o kadar iyi uyan puzzle parçalarıydı ki, kendi birleşmelerinden çıkan sonuçta mona lisa'ya (allah affetsin) karşı tahminleri kuvvetlendi. anlayışları arttı. herşey sonuçta allah'ın kendisine çıkıyordu.

şimdi eli münasip olmayan yerlerden çekip vicdana götürmek gerekliliği var. böyle bir hissedişin olduğu yerde cinsellik barınmaz, barınamaz... çünkü cinsellik bu dünyayla ilgili, dünyaya ayağından çakılan bir çivi gibi. çünkü zevkten, çünkü nefsten... adamların işaret etmeye çalıştıkları yer ise dünya ile alakası olmayan birşey...

homosexüellik ise bambaşka bir konu.. ve homosexüel aşk olabilir. buna karşı herhangi bir duruşum yok. hatta aşk'ın olduğu hiç bir şeye karşılığım yok ama doğruyu eğip bükmek ve bunu kendi nefsimizi meşru kılmak adına yapmakta zarar var... dikkat edilmesi gerek....

mevlana demiş ki, "ben peygamberin ayağının tozuyum, kim bunun aksini iddia ederse o sözden de o sözü söyleyenden de şikayetçiyim".(bizarım)..

kimin hakkına girip kimin hakkına girmediğine dikkat etmek lazım ağızımızı açarken...


luluki
(20.08.19)
Elbette cinsel bir cekim var. Sevgi ve cinsellik bir birinden bagimsiz degil ki zaten.
O donemde bu tarz iliskiler yasak olmasina karsin hic nadir degildi. Mevlana gibi elit tabakada daha yaygindi.


ebabil curnatasi
(21.08.19)
(7)

90 kilo olayım mı?

185 boy 80 kiloyum ama zayıfım.(sen öyle sanıyorsun demeyin gerçekten öyle) Kolay kilo alan Bi yapım da yok. Kilo almak için ek gıda almayı düşünüyorum. 85 90 arası Bi kilo hedefim var. Spora gider ek gıda da alırsam çok rahat 85 90 kilo olurum gibi geliyor. Ama çok mu sağlıksız olur diye düşünüyoru
185 boy 80 kiloyum ama zayıfım.(sen öyle sanıyorsun demeyin gerçekten öyle) Kolay kilo alan Bi yapım da yok. Kilo almak için ek gıda almayı düşünüyorum. 85 90 arası Bi kilo hedefim var. Spora gider ek gıda da alırsam çok rahat 85 90 kilo olurum gibi geliyor. Ama çok mu sağlıksız olur diye düşünüyorum. Ne dersiniz?
valarmurgulis
(18.08.19)
1.80 -62kg'yim (pırasa kol) :)

zayıf olduğumun farkındayım ama bu halimle de mutluyum bir yandan. 1.80-80kg halimi de hatırlıyorum o zaman tek problemim göbeğimin olmasıydı bence.

o yüzden 90 kilo ol bence ama önemli olan kiloyu nasıl aldığın, yağ olarak alacaksan yapma, minimum karbonhidrat + maksiumum protein + spor ile 90 kg senin için ideal olacaktır.


ronartest
(18.08.19)
foto gormeden cevap vermeyelım


zaoaratu
(18.08.19)
Zargana zargana gezmek istemiyorsan ol.
Ben 90 kiloyum, boy 180. yağ oranım da %12
Benim gibi olacaksan ol. Yani yağ oranının az olması gerek. Yok şişman görünürsün, bıngıl bıngıl sarkar.


adwokat
(18.08.19)
Kilo almayı değil de spor yapıp düzgün beslenerek kaslarını belirginleştirmeyi hedeflemelisin bence.
Sürekli abur cubur fast food yiyerek 85’e ulaşırsan bi bakmışsın incecik vücuduna bel simidi takmışsın...


megalomaniac
(18.08.19)
90 kiloyum yağ oranım 12% demekle olmuyor. muhtemelen oksidatif stres aldı başını gidiyor. ALT/AST/GGT Sedimantasyon Hs-CRP testlerini getir bakalım damarlarında enflamasyon seviyesi ne derece görelim ondan sonra benim gibi olacaksan ol dersin

bu arkadaşa özeniyim deme çünkü iri görünmek özenilecek bişey değil


zaoaratu
(18.08.19)
@zaoaratu ifşa gününde paylaşmıştım hatta kilomu tahmin edin diye sormuştum. 68 kilosun 70 kilosun dedi buradakiler.


valarmurgulis
(18.08.19)
spor yaparak kilo alımı gerçekleştirmezsen kendini pek iyi hissetmeyeceksin. Spor yaparak temiz kas yağ karışık 7-8 kilo alman rahat 6-7 ay sürecektir. İlk 3 kiloyu ilk ayda dahi alabilirsin bu arada. Spora zaten fit ve güçlü kalmak için hayat standardı olması gerektiğine inanıyorum başlaman isabetli olur. kolay gelsin


Aşk Adamı
(18.08.19)
(2)

Yavru kedilerin öldürülmesi

Büyük kediler neden yavru kedileri öldürüyor, yemiyorlar da sadece öldürüyorlar.
Büyük kediler neden yavru kedileri öldürüyor, yemiyorlar da sadece öldürüyorlar.
valarmurgulis
(14.08.19)
anneleriyle çiftleşebilmek için.


theseachange
(14.08.19)
Kendi soyundan olmayan yavruları yok edip dişileri kendi soyuna bağlamak. Büyük kediler de (aslan, leopar vs) yapar.


glide
(14.08.19)
(1)

Ford focus 2009 dizel

Bu arana şehir içinde ne kadar yakarsa iyidir ne kadar yakarsa kötüdür, ve ortalama ne kadar yakarsa sorun yoktur?
Bu arana şehir içinde ne kadar yakarsa iyidir ne kadar yakarsa kötüdür, ve ortalama ne kadar yakarsa sorun yoktur?
valarmurgulis
(07.08.19)
Şehir içi 7 litre, şehir dışı 6 litre ortalama. Yukarıda paylaşılan fabrika verileri reelde yakalamak imkansıza yakın, ama imkansız değil.

Rüzgar direnci olmadan düz yolda ortalama 80 ile giderek 5 litrelere kadar düşer.

Sağlıklı bir araç için tabi.


John Bloor
(07.08.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.