Giriş
(7)

Adli Trafik Kazası Bilirkişisi

Olmak nasıldır sizce ?. 1000 TL verip sertifika almaya değer mi ?.
Olmak nasıldır sizce ?. 1000 TL verip sertifika almaya değer mi ?.
sumuklurakun
(07.10.20)
Adliyede bağlantın yoksa sana dosya gelmeyebilir. Çünkü mahkemeler bildiği bilirkişilerle çalışır. Eğer dosya alabilirsen iyi kazanırsın.


infernalcadre
(07.10.20)
Geleceğe yatırım olarak 1000 tl verilebilir.
Bir ara ben de düşünmüştüm ama sonra bir şekilde unutup gittim.

yakın tarihli kurs var mı?


Mahkemeler bildiği bilirkişilerle mi çalışır? Bilirkişilik kanunundan haberiniz yok sanırım. Bilirkişi listesi vardır her adli bölgede hakim bilirkişiyi seçmez.

İş gelir mi? Onu bilemem. Her yerin vaka yüküne ve bilirkişi sayısına göre gelir. Çok bilirkişi varsa pasta payı küçülür tabii ki.


eatpraylaw
(07.10.20)
@eatpraylaw kim belirliyor bilirkişiyi ? Elbette bilirkişi listesinden seçilir bilirkişi.

Sizin bölgenizde nasıl bilmiyorum ama bizim bölgede 2-3 tane trafik polisi ve 2 tane rütbeli polis bilirkişi var. 10 senedir bu arkadaşlar yapar bu işi. Her sene zaten listede olurlar. Tayinleri çıkarsa yerlerine birilerini tavsiye ederler.

Çoğu branşta böyle. Özellikle trafikte polisler "ele geçirmiş" durumdalar.

Sizin bölgede bilirkişi kuruluna yazı filan yazıyorsunuz herhalde onlar belirliyor?


infernalcadre
(07.10.20)
@eatpraylaw, @infernalcadre Bilirkişi listesinde zaten hakimin tanıdığı bildiği, raporuna güvendiği bilirkişiler vardır oradan seçilir sorun orası değil zaten. Önemli olan yeni bilirkişilere açık hakimlere gidip kendini tanıtıp bu işi yapabileceğini kısaca anlatmak. Çoğu bilirkişi bu şekilde hakimlerle tanışmaya, kartvizit bırakmaya gelir. Bu şekilde kendinizi tanıtmazsanız onlarca kişinin uzmanlığı olacak bir daldan sizi seçmeleri anca tek tük olur yılda. Ona göre düşünün :)


mimetorg
(07.10.20)
@mimetorg hay ağzın bal yesin ya. Bende tam olarak bunu diyorum. Yani söylemeyeyim diyorum ama seçilmek için "kartvizitten daha fazlasını" yapan bir çok bilirkişi tanıyorum.


infernalcadre
(07.10.20)
bilirkişi listesi her sene yenilenir. bilirkişi de yayınlanmış bilirkişi listesinden seçilir. hakimin, bu bilirkişi listesinde özellikle çalışmak istediği bir bilirkişi yoksa kalemdekiler tanıdık varsa ona, yoksa listeden uygun herhangi birine verirler. kalemdekilerle arayı iyi tutmak iş garantisidir.

ben 5-6 yıl hiç mahkemeye gitmeden bilirkişilik yaptım, dosyalar hep bana geldi.


(1)

Kahve taksit

Çekirdek kahve alımında taksit yasak mı ?
Çekirdek kahve alımında taksit yasak mı ?
sumuklurakun
(03.10.20)
Gıda sektöründe taksit yasak.


(11)

Yazmak

Duygularınızı ve düşüncelerinizi bir deftere yazıyor musunuz yada yazdınız mı?.Bunu yapmayı çok istiyorum ancak ketumluğum sözlü olduğu gibi yazılı da sanırım.
Duygularınızı ve düşüncelerinizi bir deftere yazıyor musunuz yada yazdınız mı?.
Bunu yapmayı çok istiyorum ancak ketumluğum sözlü olduğu gibi yazılı da sanırım.
sumuklurakun
(02.10.20)
yazdım ama nadıren. telefonumda gunluk dıye bı uygulama var. degısık bır sey oldugunda oraya yazıyorum ara sıra dusuncelerımı & duygularımı, bır de yazdıgım seyle alakalı fotograf eklıyorum.


komorebice
(02.10.20)
Duygularımı değil ama düşündüğüm şeyleri bilgisayarda not defterine yazıyorum.


dissendium
(02.10.20)
bazı yaşadığım şeyleri dışarıya kapalı tumblr hesabıma yazıyorum blog gibi


nahtoderfahrung
(02.10.20)
günlük diye bişey tutardık biz eskiden. dinazorlar olarak :-)


ankarakecisi
(02.10.20)
Valla bir ara sarhoşken bir word belgesi açıp 10 sayfa kadar yardırmistim. Sonra ayik kafayla okuduğumda çok saçma sapan düşüncelerimin olduğunu farkedip "iyi ki yazmışım sadece" demiştim. Aklıma geldikçe gülüyorum hala o asi ve mal halime.


Bir ara heveslendim ama birkaç gün yazıp bıraktım. Bu anlamda sözlüğü kullanır oldum.


halitkin
(02.10.20)
sözlüğü kullanırdım + 1

sonra hepsini sildim kafam rahat.


Sözlüğe çok yazdım. Baktım yazmanın ben dahil kimseye bir faydası yok zaten kimse bir şey okumuyor, bıraktım. Yazdıklarımın 4'te 3'ünü de sildim.


pass
(02.10.20)
Karantinada aşağı yukarı 3 ay boyunca her gün yazdım. 102 sayfalık bir Word dosyam var, ilerde dönüp baktığımda neler hissedeceğim kim bilir.


düzenli yapabildiğim bir şey olmamakla birlikte, insanın yazarak çok daha sağlıklı düşünebildiğini, düşünceleri üzerinde daha sağlıklı olarak değerlendirmelerde bulunabildiğine inanıyorum.


EasyTiger
(03.10.20)
eskiden çok yazdım yazmayı yıllar önce bıraktım ama iyi bir şey olduğunu söyleyebilirim genel olarak yani bir şekilde insana iyi geliyor mesela eller ve gözler sağa sola gittiği için emdra benziyor travmatik anıları duyarsızlaştırıyor


kushkush
(03.10.20)
(4)

Serviste yağ bakımı çok mu ucuz ?

En son sanayide Castrol yağ+filtresi+hava filtresine 430 lira verdim. (250si yağ zaten) üstelik yağ ve hava filtresi yan sanayi. Dün meraktan servise sorayım dedim. Yağ + filtre + hava filtresi + yağ tapası+ 4 teker bakım dedi sanırım 550 TL dediler.Ya bu servis ile sanayi arasında fark bu kadar az
En son sanayide Castrol yağ+filtresi+hava filtresine 430 lira verdim. (250si yağ zaten) üstelik yağ ve hava filtresi yan sanayi. Dün meraktan servise sorayım dedim. Yağ + filtre + hava filtresi + yağ tapası+ 4 teker bakım dedi sanırım 550 TL dediler.

Ya bu servis ile sanayi arasında fark bu kadar az mı cidden ?. Fren balatası değiştireceğim 2-3 aya onu da serviste yaptırayım diyorum.

Not: araç 10 yaşında.
sumuklurakun
(29.09.20)
Mobil: ucuz derken sanayiye göre vve "servis pahalı" algısına göre


sumuklurakun
(29.09.20)
yaşı yüksek araçlara özel paketler yapıyorlar. yan sanayi ürünler vs kullanan servisler de oluyor. reno mesela böyle yapıyor daha ucuz yedek parçasıyla fiks paketler yapıyordu. yaş olarak da 7 yaş ve üstüne yapıyor bunu sadece. dolayısıyla sanayiyle rekabet edebiliyor.

fiyat sormak ayıp değil önceden fiyat sorup ona göre gidin.


ozdek
(29.09.20)
Servis sizin 250'ye aldığınız yağdan kullanmayacak, 150-175 lira arası bir yağ kullanacak. Tabi yine standartları karşılayan bir yağ, ya da açık/varilden yağ kullanacak.

Aslında sen yağı pahalıya almışsın, 5-30 Petrol ofisi partiküllü yağ 150 lira ortalama. Yani sanayide 350 liraya da bitirebilirdin işi.


John Bloor
(30.09.20)
sen çok vermişsin hocam. 180 tl yan sanayi filtre ve işçilik için çok bence. servis belli ki kampanya yapmış.


giovanne
(30.09.20)
(6)

Dizel motor için katkı maddeleri

0'ın altına yılda en fazla 10 gün düşen bir yerde yakıt katkısı kullanmak gerekli midir ?.Gerekiyorsa bunu her depoda ilave etmek gerekiyor değil mi ?.Ayrıca enjektör temizleyici ve motor temizleyici gibi katkıları ne durumlarda kullanmak lazım ?.
0'ın altına yılda en fazla 10 gün düşen bir yerde yakıt katkısı kullanmak gerekli midir ?.

Gerekiyorsa bunu her depoda ilave etmek gerekiyor değil mi ?.

Ayrıca enjektör temizleyici ve motor temizleyici gibi katkıları ne durumlarda kullanmak lazım ?.
sumuklurakun
(13.08.20)
Yakıt katkısı derken antifriz mi?

Dizel yakıt zaten -20 dereceye kadar donmaz. Ama katkıyı donmasını engellemek için mi koyuyorlar onu bilmiyorum. Benim bildiğim radyatör suyuna antifriz koyuluyor o su donmasın diye.


himmet dayi
(13.08.20)
Antifriz ama donmadan ziyade viskoziteyi korumak için.


sumuklurakun
(13.08.20)
Abi ya açıklayamamışsın ya da kafan karışmış.

Antifrizi suya koyarsın.amaç donup genleşip soğutma sistemlerine zarar vermesin.

Yakıt katkısı keyfine kalmış.enjektör temizleyiciler falan var.az da olsa katkıları olur.

Yağ katkıları var.son olarak.o da keyfine kalmış.piston sağlığı için iyidir.sızıntı engeller filan.


duptıs
(13.08.20)
enjektör temizleyicisi euro 6 dizellerde işe yarayabilir. çünkü çok sağlam kurumlanıyor motor ve hatta silindir dengesizliği hatasına yol açıyor silindir kapağında da kurum biriktiği için.

ama onun dışında 0'ın altına en fazla 10 gün düşen yer diyorsun ya hani, almanya 200 bin 300 bin km yapmış dizel arabaları satıyorlar yaşadığım ülkede, üstüne bir de bunlar 1000 bin km yapıyor. yine çok bir şey olmuyor.

sıcaklık konusunda dizelin bir problemi yok.

----

not: kısa mesafe kullanıyorsan dizelden uzak dur, hele euro 6.1 6.2 6.3'lerden kaç.


rain when i die
(13.08.20)
Kafam karışık değil bahsettiğim ürün şu eshop.wuerth-industrie.com kışın viskoziteyi artan dizelin tutuşması için bir nevi seyrekleştirici, antifiriz gibi tutuşma kolaylığını arttırıyor.


sumuklurakun
(13.08.20)
Bence tamamen gereksiz bu urunler. Ben ilk zamanlarda kullanmistim. Yaksta ve cekiste hic fark gormedim. Oldukca soguk bir ulkede 3 yildir EURO3 ve EURO5 iki tane dizel arac kullaniyorum. -20lerde bile sorun olmuyor. Isitma bujisi ilk calistirmada daha fazla calisiyor sadece.


erectrode
(02.09.20)
(5)

Arabanın elektrik donanımından gelen ses

Bugün çakmaklığa iki telefonu şarj için taktım (18w çekiyor) ama gaza basınca bi vınlama sesi geldi. İlk aklıma turbo geldi ama tesadüfen şarjı çıkarınca elektrikten olduğunu anladım. Neyden gelir bu ses tehlikeli bi durum mu ?
Bugün çakmaklığa iki telefonu şarj için taktım (18w çekiyor) ama gaza basınca bi vınlama sesi geldi. İlk aklıma turbo geldi ama tesadüfen şarjı çıkarınca elektrikten olduğunu anladım.

Neyden gelir bu ses tehlikeli bi durum mu ?
sumuklurakun
(09.08.20)
telefon aynı anda aracın ses sitemine bağlı mıydı? benim eski arabada benzer bir ses geliyordu aracın çakmaklığından şarj ederken aux'a bağlıysa.


himmet dayi
(09.08.20)
alternatör mü yetmiyor acaba


argent dawn
(09.08.20)
cogu cakmaklik kisa devre yapip kacak akim olusturuyor bence ondandir.


turbo sadık
(09.08.20)
araba bmw mi ? Bazen müzik sisteminin şasesi ile ilgili sıkıntı olabiliyor, düzgün bir yerden şase alınca düzelir. Yoksa gaza bastığında devre göre hoparlörden ses geliyor.


kimlanbu
(10.08.20)
Radyo/ses sistemi açıkken geliyorsa taktığınız cihaz parazit üretiyordur. Yani ses araçtan değil hoparlörlerden geliyordur.

Radyo/ses sistemi kapalıyken bir ses geliyorsa (ki sanmam) başka birşeydir.


John Bloor
(10.08.20)
(1)

O ses türkiye

Programda konuşmalar esnasında ara sıra hafif bir gitar giriyor. Parçayı bilen var mı ?
Programda konuşmalar esnasında ara sıra hafif bir gitar giriyor. Parçayı bilen var mı ?
sumuklurakun
(07.12.19)
Like a stone olabilir


000000
(07.12.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.