Giriş

ikinci el kitap satmak

merhaba, yeni kitaplar alabilmek için eski kitaplarımı satmak istiyorum. bunun için nereyi kullanabilirim? buz ve ateşin şarkısının tüm serisinden, türk edebiyatına, çizgi romanlara kadar epey satacağım kitap var.kitaplarını insanlara ödünç vermeyecek derecede korumacı olan, çok temiz kullanmış biri
merhaba, yeni kitaplar alabilmek için eski kitaplarımı satmak istiyorum.
bunun için nereyi kullanabilirim? buz ve ateşin şarkısının tüm serisinden, türk edebiyatına, çizgi romanlara kadar epey satacağım kitap var.

kitaplarını insanlara ödünç vermeyecek derecede korumacı olan, çok temiz kullanmış biriyim. alan kişiler çok şanslı olacak bu açıdan. sıfırdan farksız gibi kitaplar.
steve rogers
(23.11.20)
(4)

Web tasarımı ve kodlama hakkında öneri

Merhabalar, görüşlerinize ihtiyacım var. Ekonomi bölümünden mezun oluyorum. Sınavsız 2. üniversite ile anadolu üni’den web tasarımı ve kodlama bölümünün önlisans eğitimini almayı düşünüyorum.Kodlama ve web tasarımı hakkında hiçbir bilgim yok ancak öğrenmeye meyilli, araştırmacı biriyimdir. digital m
Merhabalar, görüşlerinize ihtiyacım var.
Ekonomi bölümünden mezun oluyorum. Sınavsız 2. üniversite ile anadolu üni’den web tasarımı ve kodlama bölümünün önlisans eğitimini almayı düşünüyorum.
Kodlama ve web tasarımı hakkında hiçbir bilgim yok ancak öğrenmeye meyilli, araştırmacı biriyimdir. digital marketing ve sosyal medya üzerine de kendimi geliştiriyorum.
internette okuduğuma göre anadolu ünisindeki 2 yıllık bölüm çok donanımlı bir eğitim değilmiş. takviye şart diyorlar bu alanda nitelikli iş yapmak için.
şimdi
1. olasılık web tasarımı ve kodlama okumamak. (bu saatten sonra hiç zamanını harcama diyenleri de gördüm)
2. olasılık sadece web tasarımı ve kodlama okumak.
3. olasılık web tasarımı ve kodlama’yı okumak, bunu yaparken de udemy’den 36 tlye satılan setifikalı 15-20 saatlik kurslarla takviye almak.
4. olasılık web tasarımı ve kodlamayı okumak, bunu yaparken de youtube’daki sıfırdan html, css, java derslerini izlemek. seri halinde ders anlatan birkaç kanal buldum.

25 yaşındayım, çaba sarf edilirse yol kat edilmeyecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. düşüncelerinizi ve yönlendirmelerinizi öğrenmek istiyorum. çok teşekkür ederim şimdiden.
steve rogers
(10.10.20)
aöf'den birşey öğrenemezsin. O diplomayı kimse ciddiye almaz.
Diploma istiyorsan tekrar sınava gir uzaktan eğitim bilgisayar programcılığı oku.


Udemy kursları iş yapar. Fakat tasarım ve programlama için 3-5 farklı kurs al.
15-20 saatte herşeyi öğreten kurs. Çok birşey öğretemez.


ycaycayca
(10.10.20)
aöf ya da başka bir yerde okumanın ekstra bir kazancı yok. ama okuyun. aöf genelde iyi bir portal. hem öğrencilik imkanından faydalanmış olursunuz.

web tasarım ve kodlama bölümü özelinde bilmiyorum ancak siz daha ziyade frontend kelimesi ile kendinize bir müfredat arayın. hangi okul olursa olsun zaten verdiği eğitim işinize yaramayacak. özellikle udemy'de sıfırdan profesyonele frontend videoları var. türkçe olanları değil de ingilizce olanlarını önereceğim. andrei nougei adındaki adamın kursları iyi. zero to hero ya da junior to senior şeklinde başlıkları.

aöf okumak zaten fazla vaktinizi almayacak. ancak oradan bir şey beklemeyin. dediğim gibi, elinizde edu adresiniz olur, teknik manada bir çok şeyden ücretsiz faydalanırsınız.

web tasarım ve kodlama çok geniş bir kavram. html, css ile başlarsınız. javascript öğrenseniz başka hiç bir şeye ihtiyacınız kalmaz. bunlar genel banada frontend kategorisinde incelenir. (ancak javascript o kadar geniş bir kavram ki, sadece frontend değil artık backend olarak da kullanılıyor)

bence siz frontend ile başlayın, zihninizde bir şeyler oluşunca backend öğrenmek ister misiniz, hangi alanda ilerlemeyi düşünürsünüz karar verirsiniz.


biseysorcaktim
(10.10.20)
Yaşla ilgili bir sorun yok bence, o yaşta başlanır. Ama önemli 2 nokta var:

1- Junior seviyede iş bulabilmek için 1000 saat pratik yapmak lazım. Günde 3 saat pratik yapsan (daha azının faydası olmaz), hiç mola vermesen, önümüzdeki 1 sene boyunca her gün bununla uğraşman gerekecek demek bu.

2- Okul önemsiz, çünkü "öğrendim bitti / mezun oldum" gibi bir durum yok. Bu işi yapacaksan ömrünün bundan sonrası her gün ders çalışarak, yeni bir şeyler öğrenerek geçecek. O yüzden herhangi bir okul/program/kurs'tan beklentiye girmek yerine kendi kendine bir şeyleri nasıl öğrenebileceğini öğrenmen lazım. Öğrenmen gereken 100 birim şey varsa anadolu üni sana 1 birim bile veremeyecek, o yüzden sadece "takviye" değil, başka bir eğitim programı yapman şart.

Örneğin, şu linkteki ilk 900 saatlik kursu tamamlarsan "başlangıç seviyesi"ne gelebilirsin: www.freecodecamp.org

Gözün kesiyorsa gir, bence çok keyifli bir alan, ama çok çalışman ve disiplinli olman gerekiyor, "bir anlık heves"le olacak iş değil.


Aöf web tasarım ve kodlama mezunuyum, bir kere bilgisayar başına geçmeden, kitap açmadan mezun oldum. Web tasarımcı filan değilim standart bir bilgisayar kullanıcısıyım.

Özet; aöf pek bişey öğretmiyor gibi ama belki kitaplarını okusam, çalışsam öğrenebilirdim bilmiyorum.


infernalcadre
(10.10.20)
(1)

yaz okulunda geçilen derslerin sisteme girilmemesi

Merhaba , yaz okulunda Ba ve Aa aldığım dersler, ders kayıt haftası başlamasına rağmen kendi okulumun sisteminde görünmüyor. Bu dersler ff göründüğü için yeni ders kaydımı yaptığımda bunları da seçmek zorundasın uyarısı veriyor sistem. Şu an kaydı yapsam, sisteme işlediğinde ekle-çıkar ile yaz okulu
Merhaba , yaz okulunda Ba ve Aa aldığım dersler, ders kayıt haftası başlamasına rağmen kendi okulumun sisteminde görünmüyor. Bu dersler ff göründüğü için yeni ders kaydımı yaptığımda bunları da seçmek zorundasın uyarısı veriyor sistem. Şu an kaydı yapsam, sisteme işlediğinde ekle-çıkar ile yaz okulunda geçtiğim dersleri çıkartsam olur değil mi?
steve rogers
(29.09.20)
Öğrenci işleriyle iletişime geç. Ya onlar halleder ya da bilgi işleme yönlendirirler.


the coon
(29.09.20)
(1)

yatırılan ikinci öğretim harç ücreti sistemde görünmemesi

dün akşam 9 civarı iş bankası atm’sine yatırdığım harç ücreti hala sistemde ödenmedi olarak görünüyor. banka hafta sonu olduğu için bu işlemi yavaştan mı alıyor? normalde bir gün sonra görünürdü. işin kötü yani yatırdığım atm makbuz vermedi. olası bir sıkıntıda şubeye gitsem parayı ödediğimi kanıtla
dün akşam 9 civarı iş bankası atm’sine yatırdığım harç ücreti hala sistemde ödenmedi olarak görünüyor. banka hafta sonu olduğu için bu işlemi yavaştan mı alıyor? normalde bir gün sonra görünürdü. işin kötü yani yatırdığım atm makbuz vermedi. olası bir sıkıntıda şubeye gitsem parayı ödediğimi kanıtlayabilirim değil mi? kendi tc, öğrenci no ve telime yatırdım sonuçta parayı. paranın yatmama gibi bir durumu yok çünkü ödendi onayını gördüm ekranda.
steve rogers
(26.09.20)
Endise etme ben de io okudum benzer bi sey yasamistim harc yatirinca. H.sonu diye boyle oluyor p.tesi tekrar kontrol et düzelmiş olur.


hindistan cevizi
(26.09.20)
(1)

uçak bileti açığa alma/değiştirme

cumartesi olan uçuşumu bugün(çarşamba) içinde bir saate almak istiyorum. ama ne yapacağımı anlayamadım. açığa mı alayım yoksa değiştireyim mi? hangisini yaparsam ek ücret ödemek zorunda kalmam? ek ücret derken değiştirme/açığa alma ücreti. değiştirdiğim biletle kendi biletim arasındaki fiyat farkı
cumartesi olan uçuşumu bugün(çarşamba) içinde bir saate almak istiyorum. ama ne yapacağımı anlayamadım. açığa mı alayım yoksa değiştireyim mi? hangisini yaparsam ek ücret ödemek zorunda kalmam? ek ücret derken değiştirme/açığa alma ücreti. değiştirdiğim biletle kendi biletim arasındaki fiyat farkı değil.

not: pegasus
steve rogers
(15.09.20)
Bilet işlemlerinden giriş yapıp deneyerek görebilirsin. Biletin sınıfına, saatine vs göre değişiklik gösterir çünkü, bilemeyiz.


elorelia
(16.09.20)
(1)

gaz maskesi olayından anlayan biri var mı?

saç boyası işi yapıyoruz. solumamamız gereken kimyasal gazlar ve için hangi maskeyi önerirsiniz. bizi yönlendiren biri yok. bunu bulduk. sizce nasıl? başka öneri varsa da bekliyorum. teşekkürler.https://urun.n11.com/maske/drager-tam-yuz-maskesi-ve-gaz-filtresi-set-P325602287
saç boyası işi yapıyoruz. solumamamız gereken kimyasal gazlar ve için hangi maskeyi önerirsiniz. bizi yönlendiren biri yok. bunu bulduk. sizce nasıl? başka öneri varsa da bekliyorum. teşekkürler.
urun.n11.com
steve rogers
(09.09.20)
biz 3m'in genelde yarım veya bazen gerektikçe tam yüz maskelerini kullanıyoruz. bu linkteki olabilir gibi, ama yüzünüze sıçraybilecek bir kimyasaldan da korunmaya çalışmıyorsanız yarım da iş görür.
not: boyacı

edit: gözlüğü unutmayın.


pati
(09.09.20)
(2)

1.78lik ortalamayı 2 yapmak

not yükseltme sınavlarına gireceğim ve maalesef ortalamam bu seviyede. mezun olabilmek için 2’ye ulaşmam gerekiyor. bunun için not yükseltme sınavlarında dd olan kaç dersi aa vermem gerekiyor? (kredileriyle beraber yazarsanız sevinirim) ayrıca not yükseltme sınavıyla mezun olan kişilere sorum var. g
not yükseltme sınavlarına gireceğim ve maalesef ortalamam bu seviyede. mezun olabilmek için 2’ye ulaşmam gerekiyor. bunun için not yükseltme sınavlarında dd olan kaç dersi aa vermem gerekiyor? (kredileriyle beraber yazarsanız sevinirim) ayrıca not yükseltme sınavıyla mezun olan kişilere sorum var. genel sınavlar gibi mi oluyor (zor soran zor, basit soran basit mi soruyor) yoksa ekstra bir destek var mı hocalarda?
steve rogers
(05.09.20)
hocam bunu hesaplamak çok zor değil :(. internette bile hesaplayan sayfalar var.

zaten şuan kaç kredi verdiğinizi yazmamışsınız.

Ortalama 150 kredi tamamlamış olsanız diyelim. toplam 11 kredilik DD olan dersi AA yaparsanız 2,00 oluyor ortalamanız.


fezagezgini_4
(05.09.20)
kaç kredi aldığın, kaç kredilik dd dersin var, bölüm kaç krediyle bitiyor bunlar önemli sorular.


(2)

hes kodunu ne zaman almalıyım?

çarşamba günü uçuşum var. ne zaman almalıyım?bir de dönüşüm belli değil. dönüş için de mi geçerli olacak bu kod?
çarşamba günü uçuşum var. ne zaman almalıyım?
bir de dönüşüm belli değil. dönüş için de mi geçerli olacak bu kod?
steve rogers
(30.08.20)
uçak bileti alırken HES kodu soruyor zaten ? yoksa alınmıyordu en son.

1 sene geçerli


AlsterWasser
(30.08.20)
Süresiz hes kodu alın. Sene sonuna kadar geçerli sanırım


Unde bach canim
(30.08.20)
(6)

Üniversiteler açılır mı?

Herkesin görüşünü bekliyorum. Bence güz dönemi online olacak gibi duruyor.Şimdilik gündemde olan şeyler:Uygulamalı dersleri olanlar yüz yüze, kalanlar online.güz dönemi için online.amfi dersleri online, diğer dersler yüz yüze.not: boğaziçi zorunlu dersleri yüz yüze, hazırlık ve kalan dersleri online
Herkesin görüşünü bekliyorum. Bence güz dönemi online olacak gibi duruyor.

Şimdilik gündemde olan şeyler:
Uygulamalı dersleri olanlar yüz yüze, kalanlar online.
güz dönemi için online.
amfi dersleri online, diğer dersler yüz yüze.

not: boğaziçi zorunlu dersleri yüz yüze, hazırlık ve kalan dersleri online yapacağını açıkladı(güz için). başka açıklayan yok sanırım.
steve rogers
(14.08.20)
bence diyecek bir durum yok. dün yök basın aciklamasi yapti. 1 ekim'de basliyor üniversite, her üniversite derslerin %40'ını online yapacak (ama burada bir hesaplama ayrintisi var, %40'i yillik ders saati üzerinden yapiyor yani sonbahar döneminde %80'ine kadar cikacak bu sayi). yök, ben sorumluluk almiyorum. her üniversite kendi kosullarini degerlendirsin, salginin gidisatina göre tamamen online'a gecsin dedi.

üniversitelerin büyük kısmi tamamen online'a gececek sekilde hazirligini yapiyor, programları ona göre ayarliyor. 1 ekim'e kadar bekleyip görmek istiyorlar, büyük ihtimal tümü online olacak.


proteus
(14.08.20)
twitter.com


ted
(14.08.20)
Çalıştığım yayınevinin sahibi Ziya Selçuk'la baya yakındı. Virüsün en sallanmadığı, geçti denilen dönemde güz dönemi online olacakmış gibi yayın hazırlığı yapıyordu.


jacque
(14.08.20)
En son Bilgi üniversitesi: "isteyen gelsin derse girsin, isteyen online katılsın" diye açıklama yapmıştı. Ben böyle karma bir model bekliyorum. Ancak bu altyapıyı her üniversite kurabilir mi, bilmiyorum.

Sınavlar okulda olacak. İsteyen gelecek, isteyen online seyredecek...


.


Valla nerden baksanız bir garip kalıyor.

Uygulamalı dersleri yüz yüze yapıp diğerlerini online yapsanız, öğrenciler o kadar şehir değiştirecek. örneğin bir mühendislik bölümünde aynı dönemde lab ders saati 1 öğrenci için max 4-5'dir taş çatlasa.

Diyelim ki bunun için okula çağırmak yerine. uygulamalı öğrencileri , tıp, diş, mühendislik, fen, mimarlık bunları okula çağırırsın, diğer bölümlerin hepsi uzaktan olur. aynı zamanda diğer bölüm binalarının dersliklerini kullanıp tüm öğrencileri sınav düzeni oturturabilirsin, kantinlerde çalışır bu yöntemle. ama diğer bölüm öğrencisinin günahı ne uzaktan alıyor, diğerleri yüz yüze alırken burada bir eşitsizlik olabilir mi onu bilemedim.

ya da itü yıldız gibi tamamı uygulamaya dayalı bölümleri ne yapacaksın tüm kampüsü çağırman gerekiyor.

muhtemelen üniler %40 uzaktan yapacak, öğrenciler ünilerin olduğu şehirlere gelecek ekonomi canlansın diye, ama okula az gidecekler. okulda bulaşmayı önleyecekler mi evet, ama o kadar şehir değiştirme yurtlar vs nasıl olacak o da ilginç.

boğaziçinin dediği zorunlu haller uygulama ise, haftada 5 saat uygulama için öğrencinin istanbula gelmesi bilemedim.


fezagezgini_4
(14.08.20)
İtü odtü ytü gibi okullarda isteyen gelsin isteyen uzaktan sistemini uygulayamazsın. Kontenjanların az olduğu vakıf üniversiteleri sunabilir bunu.

Lablar/sınavlar kampüste geri kalanı online yapmak bile çok güç çünkü okullar çok kalabalık. Hele hele kampüsünde yurt varsa büyük risk. Bazı bölümler belli dersleri örgün devam ettirirken çoğu bölüm online olacaktır.

Yani demek istediğim kontenjanların, kampüs hayatının yoğun olduğu iyi devlet okullarında büyük oranda online olması kaçınılmaz. O nedenle üniversitenin altyapısı ve mevcut öğrenci sayısına göre devlet üniversitelerinin online eğitim vereceğini öngörmek zor değil.


patiska
(14.08.20)
(1)

üniversite tek ders hakkı

okuduğum üniversite akademik takvimini açıkladı ama tek ders sınavı şubat ayında yapılacak. ben yaz okulunda alıp verdiğim dersler sonucunda tek derse kaldım. ben kendi okuluma dilekçe yazsam bu hakkı elde edebilir miyim? yani böyle bir hakkım var mı? daha önce benzer durumu yaşayanlardan yardım bek
okuduğum üniversite akademik takvimini açıkladı ama tek ders sınavı şubat ayında yapılacak. ben yaz okulunda alıp verdiğim dersler sonucunda tek derse kaldım. ben kendi okuluma dilekçe yazsam bu hakkı elde edebilir miyim? yani böyle bir hakkım var mı? daha önce benzer durumu yaşayanlardan yardım bekliyorum.
çoğu üniversite eylülde de tek ders sınavı yaparken benim okulumun yapmaması çok saçma.
steve rogers
(13.08.20)
2019-2020 takviminde yaz dönemi sonunda tek ders sınavı gözükmüyorsa öyle bir hak vermezler.


sumuklurakun
(13.08.20)
(2)

transkriptte görünmeyen ders

merhaba geçen sene güz döneminde alıp, dersine girdiğim ve geçtiğim ders transkript ekranında görünmüyor. “seçilen dersler” bölümünde görünüyor sadece. harf notu vs de var. bu sistemsel bir sorundur değil mi? öğrenci işleriyle halletmem gerekiyor sanırım. o ders olmayınca eksik kredim oluyor ve doğa
merhaba geçen sene güz döneminde alıp, dersine girdiğim ve geçtiğim ders transkript ekranında görünmüyor. “seçilen dersler” bölümünde görünüyor sadece. harf notu vs de var. bu sistemsel bir sorundur değil mi? öğrenci işleriyle halletmem gerekiyor sanırım. o ders olmayınca eksik kredim oluyor ve doğal olarak mezun olamıyorum. benden yeniden bu dersi almamı istemezler değil mi?
steve rogers
(12.08.20)
Öğrenci işlerine sor. Sorun varsa 1 dilekçe ile hallolur. Onlar seni yönlendirir zaten. Sakin.


westblack
(12.08.20)
benim öğrenciler her dönem öyle sıkıntılar yaşıyor, çözülür dert etme
ne olur ne olmaz ekran görüntüsü de al ama


(7)

şarap önerisi

merhabalar yeni yeni şaraptan keyif alan biri olarak öneri lazım. ama daha başlangıç seviyesinde bile değilim. lütfen çok üst segment öneriler yapmayın. kırmızıları daha çok seviyorum. örneğin buzbağ kırmızıyı çok sevdim. migros rafında çok fazla çeşit vardı. oralarda biraz dolanmak ve sonra zamanla
merhabalar yeni yeni şaraptan keyif alan biri olarak öneri lazım. ama daha başlangıç seviyesinde bile değilim. lütfen çok üst segment öneriler yapmayın. kırmızıları daha çok seviyorum. örneğin buzbağ kırmızıyı çok sevdim. migros rafında çok fazla çeşit vardı. oralarda biraz dolanmak ve sonra zamanla daha farklı şeyler denemek istiyorum.
steve rogers
(01.08.20)
başlangıç için bir de kavaklıdere selection deneyin. yalnız önce üzümleri tanıyın.


iddaaci
(01.08.20)
Sarafin Sauvignon Blanc


jamswety
(01.08.20)
En son Kavaklıdere Ancyra Merlot almıştım gayet memnum kaldım. Eski kaşar ile pek güzel gitti.

69 TL.


vedat milör'ün yerli şarap önerisini şuraya bırakayım.
i.hizliresim.com


ankarakecisi
(02.08.20)
Marka yerine üzüm çeşitlerine ve yılına odaklanın. Üretici 3. Planda olsun. Yani “buzbağ kımızı” yı sevdim demek bir şey ifade etmiyor. Şişeleri bol bol okuyun, farklı ülke şaraplarını deneyin, çok şarap alın. Bol keyifler.


ehti
(02.08.20)
Kayra Vintage`in Öküzgözü. Buzbag seven bunu da sever.

Kalecik Karasi ve Papaz karasi kolay icimi olan ve asiri meseye maruz birakilmayan uzumler. Markaya bakmadan alin, karsilastirin.

Cabernet Frank haricinde yerli olmayan kirmizi uzume cok bulasmayin. Merlot falan olmuyor.

Fiyati arttirinca Chamlija saraplarina bakabilirsiniz. Viognier hala bulunuyor online olarak.

Ben en funkylerden baslayacagim, reduktif sarap istemem derseniz, Gelveri´nin Keten Gomleklerine bakin. Uzunca karafe edebilirsiniz, iki gun, uc gun acik birakabileceginiz bir sarap.

Bulabilirseniz, Mosel Kabinettleri ya da Feinherbleri saraba baslamak icin harika beyazlar.


buf-e kür
(02.08.20)
En iyisi gerçekten de üzüm türlerine göre gitmek başlarda. Kalecik Karası, Öküzgözü ve Boğazkere'den yapılan farklı fiyat seviyesindeki şarapları deneyip, hangilerinin, hangi özelliklerinin beğenildiğini not alarak ilerlemek en doğrusu. Sonra yabancı üzümlerle devam eder.

Bizim dükkana da sohbete beklerim, orada uzun uzun konuşabiliriz:
www.instagram.com


loras
(03.08.20)
(2)

cam çay demlikleri

merhabalar verdiğim linkteki cam çay demliklerden bir tane almayı düşünüyorum. çok pratik duruyor.bunlardan kullanıl memnun olan var mı? süzgeci iyi çay demlemeyi sağlıyor mu? https://www.hepsiburada.com/evim-tatli-evim-cam-demlik-ve-cam-isitici-seti-600ml-pm-HB00000GP9MF
merhabalar verdiğim linkteki cam çay demliklerden bir tane almayı düşünüyorum. çok pratik duruyor.
bunlardan kullanıl memnun olan var mı? süzgeci iyi çay demlemeyi sağlıyor mu?

www.hepsiburada.com
steve rogers
(30.07.20)
o mum simsiyah yapmaz mi cay demligini, ayrica o kadar da enerji vermez mum, bir ise yaramaz gibime geliyor.


compumaster
(30.07.20)
kullandim. cam zamanla sapsari oluyor. tavsiye etmem


buenosdias
(31.07.20)
(1)

Ekonometri’den iyi anlayan biri var mı? (zaman serisi modelleri)

zaman serisi modelleri dersiyle ilgili sıkıntı yaşıyorum. belirli bir ücret karşılığında yardım istiyorum. tanıdık kişileri de yönlendirebilirsiniz beni.
zaman serisi modelleri dersiyle ilgili sıkıntı yaşıyorum. belirli bir ücret karşılığında yardım istiyorum. tanıdık kişileri de yönlendirebilirsiniz beni.
steve rogers
(12.06.20)
Merhaba, yardimci olabilirim. Dm atar misiniz?


ala09
(12.06.20)
(1)

operator değiştirme hakkında

merhaba dün 12 aylık taahütüm bitiyordu, uygun bir teklif yapılmadığı için hattımı başka bir operatore taşıdım. geçiş onayı alındı ve salı günü yeni verilen kartı takacağım, o mesaj da geldi. yalnız geçiş yaptığım operator bugün şu mesajı atmış. Degerli abonemiz, indirimli kontrat kampanyanizin 12 a
merhaba dün 12 aylık taahütüm bitiyordu, uygun bir teklif yapılmadığı için hattımı başka bir operatore taşıdım. geçiş onayı alındı ve salı günü yeni verilen kartı takacağım, o mesaj da geldi. yalnız geçiş yaptığım operator bugün şu mesajı atmış.

Degerli abonemiz, indirimli kontrat kampanyanizin 12 aylik ilk donemi 21.09.2019 03:30 tarihinde sonlanacaktir. Kampanya degisikligi yapmadiginiz durumda ikinci 12 aylik doneminiz taahutname kosullariniza gore otomatik olarak baslayacaktir.

demiş. bu bir sorun çıkaracak mı bana? geçiş yaptığım operatordeki görevki sorun olmaz dedi ama yine de sormak istedim. fatura yansımasın diye müşteri hizmetlerini arayamıyorum şu an.
steve rogers
(22.09.19)
başka bi numaran arayın müşteri hizmetlerini
bayidekiler tarafından yanlış bilgilendirildiğim günler oldu, o yüzden ben güvenmezdim


sttc
(22.09.19)
(3)

arkadaşının kedisine kalacak yer bulamıyoruz (istanbul-kocaeli)

arkadaşımın kedisine 2-3 ay kalacak yer alıyoruz. bir barınak veya gönüllü sahiplenme isteyen birilerini nereden bulabiliriz? ve başka öneriniz var mı?
arkadaşımın kedisine 2-3 ay kalacak yer alıyoruz. bir barınak veya gönüllü sahiplenme isteyen birilerini nereden bulabiliriz? ve başka öneriniz var mı?
steve rogers
(12.08.19)
2-3 ay tamamen ücretsiz bulmanız epey zor.


cudananin laneti
(12.08.19)
Uygun miktar ve kedinin masrafları dahilinde birini bulurum isterseniz


Boris
(12.08.19)
Benim de aynı şartlarda bakan iki tanıdığım var İzmit’te, eğer ücretsiz olarak bulamazsanız ki o süre hiç pek sanmıyorum, mesaj atabilirsiniz yönlendiririm


cudananin laneti
(12.08.19)
(4)

hayatta şans ne kadar önemli?

merhaba, yeni netflix tr dizisinin oyuncu kadrosundaki kişiler kimdir, nedir diye aratıp bakarken şaşırtıcı bir kariyer gördüm. bu yüzden buraya gelip düşüncelerinizi öğrenmek istedim. oyuncunun kendi ağzından bu işlere nasıl girdiği var alt tarafta. çukur ve vatanım sensin dizilerinde oynuyormuş.
merhaba, yeni netflix tr dizisinin oyuncu kadrosundaki kişiler kimdir, nedir diye aratıp bakarken şaşırtıcı bir kariyer gördüm. bu yüzden buraya gelip düşüncelerinizi öğrenmek istedim. oyuncunun kendi ağzından bu işlere nasıl girdiği var alt tarafta. çukur ve vatanım sensin dizilerinde oynuyormuş. dizileri izlemedim ama bayağı popüler yapımlar. sizce hayatta şans ne kadar önemli? bunu örnekten dolayı sadece ünlü, popçu, rockçı olmaya indirgemeyin lütfen. basit fikirleri(daha önce 17262626. kişinin düşünebileceği) büyük başarılara dönüştüren insanlar da var.

Kubilay Aka: Muğla-Milas Havalimanı’nda özel bir şirkette çalışıyordum. Ufuk Ergin, sanatçısı Ozan Doğulu ile lounge kısmına giriş yaptı. İşlemlerini gerçekleştirdim. O sırada yaka kartımdan adıma soyadıma bakmış. 10 dakika sonra Instagram’dan bir mesaj geldi. Bana “Vatanım Sensin” dizisindeki Ali Kemal karakteri için deneme çekimine gelip gelemeyeceğimi soruyordu. Görmesem, kim olduklarını bilmesem, birileri bana şaka yapıyor zannederdim.
steve rogers
(07.08.19)
Bence şans dediğimiz şey öngöremediğimiz faktörler oluyor. Öngörebildiklerimize şans demiyoruz çünkü. Mesela bir doktora şanslı demiyoruz, çünkü o noktaya nasıl gelindiğini biliyoruz. Almanlar şanslı oldukları için mi otomotiv sanayide başarılılar?

Örnek verdiğiniz bu arkadaş nezdinde ise bence 2 etken var. 1-genetik faktör 2-çalışılan iş. Ayrıca tümdengelim yapıldığı için sonucun hatalı olduğunu düşünüyorum. Yani bu sektörde çalışmak için yırtınan, bir sürü eğitim alan binlerce insanı görmemiş oluyorsunuz.

Bence hayataki başarıyı veya elde edilen herhangi bir şeyi şans, kader, kısmet olarak tanımlamak sıkıntılı bir durum.

Bir de bu düşüncenin gidişatına bakmak lazım. Diyelim bunun şans olduğuna karar verdiniz. O zaman sorumluluk sizden kalkacak. 'İnsanda şans olacak abi', 'para parayı çeker', 'gümüş kaşıkla doğmadık' gibi mottolara yelken açacaksınız. Başarı tanımlamasıyla da ilgili biraz.

Sonuç olarak klişe bir şekilde 'insan şansını kendi yaratır' diyorum. Hayatta insanın karşına belli fırsatlar geliyor. Ama evde otururken değil. Sonuçta çalışan kazanır, elması kızarır:)


the coon
(07.08.19)
@the coon,

sadece o söylediğin genetik faktör olayı bile başlı başına şans zaten, neyi uzun tartışıyoruz ki.

hayatta şans var mı, muhakkak. sadece şansla insanlar önemli yerlere gelip büyük işlere imza atabilir mi, orası zor biraz. şans da olacak, emek de.


del piero10
(08.08.19)
Hayatta bizim şans diye adlandırdığımız öngöremediğimiz şeyler var ancak bunlar genelin hayatında çok önem arzetmiyor. Lotoyu oynayan 1 milyon insandan birisi kazanıyor ve onunkisi "İnsanda şans olacak" hikayesi olup gerçekleşme olasılığından daha fazla dikkat çekiyor. Belli bir kişinin lotoyu kazanma olasılığı çok çok düşük olsa da lotoyu birinin kazanacağı kesin.


salihdt
(08.08.19)
Herkesin motivasyonu var, hareket ediyor bir şeyleri etkiliyor. Bazen ‘imkansız’ görülen en düşük olasılıklar gerçek oluyor ama en dışarıdan en büyük resme bakınca her şeyin koca bir ‘belki’den ibaret olduğunu görüyorsun.

İşte şans da böyle. Bazen denk geliyor ve sen nasıl denk geldiğini açıkladığın zaman şans değilmiş gibi oluyor.


marsargo
(08.08.19)
(2)

eskişehir’de yaşayanlar ve daha önce eskişehir’de bulunmuş olanlar

yaz okulu için eskişehir’e geliyorum. yaklaşık 1 ay kalacağım. kalacak yer olayını falan hallettim. eskişehir hakkında bilgi almak istiyorum. mutlaka git dediğiniz önemli yerlerini ve öğrenciler için uygun maliyetli yemek mekanları vs... paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim cevapla
yaz okulu için eskişehir’e geliyorum. yaklaşık 1 ay kalacağım. kalacak yer olayını falan hallettim. eskişehir hakkında bilgi almak istiyorum. mutlaka git dediğiniz önemli yerlerini ve öğrenciler için uygun maliyetli yemek mekanları vs... paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim cevaplar için.
steve rogers
(11.07.19)
anadolu üniversitesi kampüsünü bit gezin, içinden japon bahçesine girebilirsiniz.

klasik olarak odunpazari evlerini ve oradaki müzeleri gezin.

kentpark.

havacılık müzesi.

sazova parkını ve akvaryumunu falan oradaki yerleri gezin.

alkol alıyorsanız barlar sokağı.

adalar.

hamamyolu.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.

yemek mekanı paylaşamayacağım çünkü 5 yıldır istanbuldayım, fiyatları artık bilemiyorum. ... inci börek, papağan çibörek... bir de çarşı tramvay durağının orada çok güzel bir çiğköfteci var. karakedi bozacısı.

belediye durağından hava müzesi durağına kadar geze geze yürü.


batlegolas
(11.07.19)
Yiyecek mekanı olarak donas tavsiye ederim.


(4)

yaz okulunda devam zorunluluğu var mı?

sb
sb
steve rogers
(28.06.19)
okula ve derse göre değişir. bizde genelde oluyordu. ama bütün mühendisliklerin aldığı ortak bir derste yaz okulu boyunca bir arkadaşımın yerine imza atmıştım, farkedilmemişti. bölüm dersi olsa farkedilirdi.


pati
(28.06.19)
Okuldan okula değişir, güz ve bahar donemlerinde zorunlu olan ders yazın da zorunlu oluyor.


Mossy
(28.06.19)
resmiyette devam zorunluluğu var. uygulayıp uygulamama hocaya kalmış.


yemrem
(28.06.19)
hocaya bağlı kaptan.


ozdek
(28.06.19)
(3)

internetten bisiklet almak

11-14 yaş arası bir çocuğa bisiklet alacağız da, bu bisiklet direkt tek parça halinde geliyor değil mi? sonradan ayrıca takma, birleştirme olayı yok değil ? internetten bisiklet almadığım için hiç bilmiyorum.
11-14 yaş arası bir çocuğa bisiklet alacağız da, bu bisiklet direkt tek parça halinde geliyor değil mi? sonradan ayrıca takma, birleştirme olayı yok değil ? internetten bisiklet almadığım için hiç bilmiyorum.
steve rogers
(18.06.19)
kutu içerisinde parça parça geliyor. siz birleştiriyorsunuz. ama birleştirmesi gayet basit yapılır.


mg3929
(18.06.19)
normalde birleştirmelik bir şey olmaması lazım.sadece gidonu düzeltip sıkmak yeterli olur. bir de pedallar takılı gelmeyebilir.


pedal ve ön tekerlek demonte olur genelde kurulumu servisi ücretsiz yapar ama götürmen gerekir... bir de vites ayarıydı gevşek şeyler varsa sıkmasıydı vs. gerekebilir.

bu arada çelik kadro, 20kilo dandik bişey alıp çocuğu bisikletten soğutmayın derim.

11-14 yaş da anlamsız bir kriter. 11 yaşında yaşıtlarına göre de kısa olan bir çocukla 14 yaşında yaşıtlarından büyük bir çocuk arasında devasa fark var :D önemli olan çocuğun boyu, hatta asıl iç bacak boyu. kadro boyu buna göre belirlenir. 14 yaşında bir çocuk normal yetişkin bisikletinin s kadrosunu kullanabilir belki, 11 yaşında çocuğa çocuk bisikleti şart olabilir...

illaki bunlardan birini alın diye değil örnek olarak 3 seçenek de bırakayım.

20" çocuk bisikleti www.salcano.com

24" www.salcano.com
26" www.salcano.com

lastik çapı değil kadro boyu önemli asıl olarak. yoksa uygun kadro boyuyla bir çocuk 29" bisiklet de kullanabilir. ama genelde 24" bisikletlerde daha küçük kadro seçenekleri olabiliyor.

bunlar minimum seviyede alınması gereken bisikletler. bütçeniz varsa siz tabiki daha iyisini alın. şehir içinde maşanın kilitlenebilmesi güzel bir özellik mesela düz yolda giderken enerji kaybını azaltır. yine bütçe arttıkça daha kaliteli çekiş sistemi, daha iyi lastik, toplamda daha hafif ve daha az yoracak bir bisiklet alınabilir. ne kadar ekmek o kadar köfte olayı :D ng serisi aluminyum kadroların giriş seviyesi.

hiç atlamaz zıplamaz sadece düz yolda sürer derseniz ön maşanın amortisörlü olmasına da gerek yok. şehir-tur bisikleti olarak geçen seçeneklere de bakılabilir ama bunlarda çocuk bisikletleri az. normal small kadronun uygun olması durumunda düşünülebilir.


konetsu
(18.06.19)
(1)

erdem tepegöz’ün zerre filmi

film imdb’de 80, sitelerdeki kopyaısnda 72 dakika olarak gösteriliyor. elinde dvd’si olanlar kontrol edebilir mi?
film imdb’de 80, sitelerdeki kopyaısnda 72 dakika olarak gösteriliyor. elinde dvd’si olanlar kontrol edebilir mi?
steve rogers
(16.06.19)
genelde fps farkı kaynaklı 5-10 dk süre farkı olabiliyor sitelerdeki haliyle imdb'de yazan hali arasında. bunda da öyle bi durum vardır büyük ihtimal kesilmiş film koymuyolar pek sitelere çünkü ama belli de olmaz tabii.


(6)

superbad, zombieland, cornetto üçlemesi tadında komedi filmleri

bu tarz eğlendiren her şeyden öte bir noktadan sonra pişman etmeyecek komedi filmi arıyorum.
bu tarz eğlendiren her şeyden öte bir noktadan sonra pişman etmeyecek komedi filmi arıyorum.
steve rogers
(03.06.19)
idiocracy

step brothers

crazy, stupid love


superbad tadında , high school var. project x var.


kitik
(03.06.19)
edit : 21 ve 22 jump street de fena değildir.


kitik
(03.06.19)
merhaba.
shoun of the dead
hot fuzz,
world's end.
hatta paul'u da izleyin.


libertine
(03.06.19)
tucker & dale vs evil


catch the arrow
(03.06.19)
Scott pilgrim vs the world


(3)

about time tarzı iyi hissettiren film öneriniz var mı?

tez bitirme-final öncesi son aşamalardayım. bu tip iyi hissettiren birkaç film izleyip motive olmak istiyorum boş zamanlarımda.
tez bitirme-final öncesi son aşamalardayım. bu tip iyi hissettiren birkaç film izleyip motive olmak istiyorum boş zamanlarımda.
steve rogers
(28.05.19)
Midnight in Paris.


Amaranta ursula
(28.05.19)
Flipped, moonrise kingdom, the royal tenenbaums, 500 days of summer
About time çoğzel ya görünce how long will I love you dııı dı dıı diye söylenmeye başladım

Flipped'ı 2 kere izledim çoğzel bi daha bile izleyebilirim izlemediysen ilk onu izle bence


lorne malvo
(28.05.19)
Amelie

NOT: Diğer filmi görmedim, hatta ilk burada okudum. O yüzden aynı tarz olmayabilir, hatta Royal Tenenbaums'u gördüm tavsiyeler arasına da, benzemiyor gerçekten. Ama iyi hissettiren film konusunda bir numaralı tercihim.


d max
(28.05.19)
(3)

office uygulaması bulamıyorum

-online kullanışsız-öğrenci-öğretmen versiyonunu alamıyorum-1 ay ücretsiz versiyonunda kredi kartı istiyor. o da bende yok. word ve powerpoint lazım.tüm yollar tıkandı resmen. başka bir alternatif, link, yöntem bilen varsa çok sevinirim.
-online kullanışsız
-öğrenci-öğretmen versiyonunu alamıyorum
-1 ay ücretsiz versiyonunda kredi kartı istiyor. o da bende yok.
word ve powerpoint lazım.
tüm yollar tıkandı resmen. başka bir alternatif, link, yöntem bilen varsa çok sevinirim.
steve rogers
(30.04.19)
google uzerinden kullanabilirsin, birine gondermen gerekirse download edip dosya olarak gonderirsin?


Polaris Office


Topalordek
(30.04.19)
Eğer öğrenciyseniz mensubu olduğunuz üniversiteye mensuplarına ücretsiz kullanım için şifre tanımlamış olabilirler.

Üniversite sayfasını biraz kurcalayın, göremezseniz bilgi işleme sorun.

Tabi öğrenciyseniz


yemrem
(30.04.19)
(1)

apple Bu e-posta adresi kullanılamaz. Farklı bir adres seçin. hatası

yeni mail adresime geçtiğim için her şeyi taşıyorum ama bu hatayı alıyorum. ne yapmam gerek? kullanmak istediğim mail adresini daha önce başka bir apple kimliğinde kullanıyordum ama oradan kaldırdım.
yeni mail adresime geçtiğim için her şeyi taşıyorum ama bu hatayı alıyorum. ne yapmam gerek?
kullanmak istediğim mail adresini daha önce başka bir apple kimliğinde kullanıyordum ama oradan kaldırdım.
steve rogers
(24.04.19)
appleid.apple.com

Buradan değiştirdiğiniz mail adresini editleyip güncellemeyi deneyin.


Beherit
(24.04.19)
(1)

ekonometri eviews ödevim için yardıma ihtiyacım var.

merhaba. eviews ile iligli örnek makaleden çalışma yapmam gerek ama usd dolar kurunu neye göre alacağımı anlayamadım. tcmb sitesinde farklı farklı değerler var.yi=b0+b1*İTHAL+b2*USD+ui (1)Sözkonusu modeldey=İHRAC:İhracat Değeri (Milyon $), İTHAL : İthalat Değeri (Milyon $), USD : Dolar Kuru (Bin YTL
merhaba. eviews ile iligli örnek makaleden çalışma yapmam gerek ama usd dolar kurunu neye göre alacağımı anlayamadım. tcmb sitesinde farklı farklı değerler var.


yi=b0+b1*İTHAL+b2*USD+ui (1)
Sözkonusu modelde
y=İHRAC:İhracat Değeri (Milyon $), İTHAL : İthalat Değeri (Milyon $), USD : Dolar Kuru (Bin YTL).
ui : Hata terimini ifade etmektedir.
USD ve Faiz Oranı verileri TCMB, İthalat ve İhracat değerleri DTM internet sitesinden elde edilmiştir. Değişkenlere ait veriler aylık olarak 1996 Ocak – 2005 Aralık dönemini kapsayan 120 veriden oluşmaktadır. İhracat, ithalat ve USD değişkenlerinin grafikleri sırasıyla Şekil 1, 2 ve 3’te verilmiştir.


burada söylenen usd: dolar kuru(bin ytl) değişkenini nedir? bana bunu açıklayabilir misiniz?
steve rogers
(18.04.19)
işte bir dolar kaç ytl imiş, bildiğin döviz kuru. evds'den bakacaksın o'na. orada detaylı giriliyor frekans şu bu.


(2)

gsyh, turizm geliri ve turist sayısı çeyreklik verilerini nasıl bulabilirim

resmi sitelerde 2010’lu yılları bulabiliyorum ama öncesini bulamadım. 1990’a kadar bulsam yeter. ödevim için lazım günlerdir bulamadım. yardımcı olabilecek biri var mı?
resmi sitelerde 2010’lu yılları bulabiliyorum ama öncesini bulamadım. 1990’a kadar bulsam yeter. ödevim için lazım günlerdir bulamadım. yardımcı olabilecek biri var mı?
steve rogers
(17.04.19)
TUIK yoksa OECD yoksa Wikipedia ve onun kaynaklari


Traveler
(17.04.19)
TÜİK verileri şüheli, doğru olmayabiliyor. OECD nin sitesinden bulabilirsniz.

data.oecd.org


Rh Negatif
(17.04.19)
(3)

türkiye yıllık ortalama dolar kuru değerlerini nereden bulabilirim?

1980-2017 arasını arıyorum. ödevim için lazım. yardımcı olabilir misiniz?
1980-2017 arasını arıyorum. ödevim için lazım. yardımcı olabilir misiniz?
steve rogers
(08.04.19)
Filtre ekleyerek indirebilirsiniz;
evds2.tcmb.gov.tr


archmage mahmut
(08.04.19)
www.ktto.net

googleda biraz dolaşmak lazım. ama sağlamasını yap gerekiyorsa.


elorelia
(08.04.19)
Tradingview teknik grafik açıp yukarıdan periyodu yıllık yapabilirsin.


mekaniker
(08.04.19)
(1)

trailer park boys dizisini izleyenler gelsin

netflix bu 12 sezonluk dizinin çizgi dizi versiyonunu getirmiş. dizinin sonlandığı yerden başlıyormuş. diziyi hiç izlemeyen ama yetişkinlere yönelik çizgi dizileri seven biri olarak sizce direkt çizgi dizi izlersem bir sorun olur mu?
netflix bu 12 sezonluk dizinin çizgi dizi versiyonunu getirmiş. dizinin sonlandığı yerden başlıyormuş. diziyi hiç izlemeyen ama yetişkinlere yönelik çizgi dizileri seven biri olarak sizce direkt çizgi dizi izlersem bir sorun olur mu?
steve rogers
(31.03.19)
az biraz keyif alırsınız belki ama tpb başından beri izlenmeden anlaşılabilecek tarzda bir dizi değil.


catch the arrow
(31.03.19)
(2)

anadolu üniversitesi’nin açtığı e sertifika programı

buna daha önce katılan var mı? kararsız kaldım. 250 tlymiş kayıt ücreti. hem bitirme tezi hem de proje ödeviyle uğraşıyorum. eğer gerçekten bir katkısı olacaksa bu yoğunluk içerisinde zaman ayırıp çalışırım. önce fikirlerinizi almak istedim. ona göre kayıt yapacağım. değmez diyorsanız hem para hem d
buna daha önce katılan var mı? kararsız kaldım. 250 tlymiş kayıt ücreti. hem bitirme tezi hem de proje ödeviyle uğraşıyorum. eğer gerçekten bir katkısı olacaksa bu yoğunluk içerisinde zaman ayırıp çalışırım. önce fikirlerinizi almak istedim. ona göre kayıt yapacağım. değmez diyorsanız hem para hem de emek harcamayayım. web tasarımla ilgili bir şeye başvurabilirim.
steve rogers
(15.03.19)
çöp.

_döner sermayenin paraya ihtiyacı var rektör bey
_tamam açın bi sertifika
_hayyaşa!


Techsavvy
(15.03.19)
çöp 2


KaraSakall
(15.03.19)
(1)

-yardım- muhsin bey filmini bulamıyorum

youtube’da olan versiyonları kısa. bana 2 saatlik versiyonu lazım. http://www.indirmedenfilmizle1.com/muhsin-bey.html şunun dışında bulamadım. restore edilen versiyonları kısa o yüzden 2 saatlik versiyonu lazım.
youtube’da olan versiyonları kısa. bana 2 saatlik versiyonu lazım.
www.indirmedenfilmizle1.com
şunun dışında bulamadım. restore edilen versiyonları kısa o yüzden 2 saatlik versiyonu lazım.
steve rogers
(26.02.19)
bir iki hafta önce bende aramıştım, ama bulamadım. restore edilmiş olanı izledim. kesmişler filan ama güzel restore etmişler,


füt
(27.02.19)
(8)

bojack horseman, good place. fleabag tarzında dizi önerileri

üç diziyi de izlemeyenler veya başka tarz dizi önerecekler için ne **istemediğimi** de yazayım başka öneriler de gelir böylece.-15 yaş kitle için yapılan fantastik, süper kahraman, aksiyon, içi boş, neon ışık basılmış sci-fi, distopya vs... dizileri.-sit-com(komedi değil yanlış anlaşılmasın kaliteli
üç diziyi de izlemeyenler veya başka tarz dizi önerecekler için ne **istemediğimi** de yazayım başka öneriler de gelir böylece.
-15 yaş kitle için yapılan fantastik, süper kahraman, aksiyon, içi boş, neon ışık basılmış sci-fi, distopya vs... dizileri.
-sit-com(komedi değil yanlış anlaşılmasın kaliteli komedinin köpeğiyim)
-polisiye, suç, gizem, katil kim acaba? dizileri
-dönem dramaları.öneriler için şimdiden teşekkür ederim.
steve rogers
(24.02.19)
Good Place i çok sevip Bojack i hiç sevmemiş biri olarak Big Mouth diyorum.


taurina
(24.02.19)
Californication.


reyals
(24.02.19)
big mouth’u izlerken eğlenmiştim. californication’ın ilk sezonunu izledim, kalanını izleyesim gelmedi.


steve rogers
(24.02.19)
brooklyn Nine-Nine


amkonun
(24.02.19)
brooklyn nine nine +1
ingiliz komedilerine ısınabiliyorsanız peep show (first person cringe comedy)
it crowd (ingiliz komedisi yine)
santa clarita diet (amerikan komedisi)


chewing gum
louie
kidding
don't trust the b---- in apartment 23
love
it crowd

seversin bunlardan birini bence, fleabag ve the good place sevmiş biri olarak önerilerimdir.


kronik
(25.02.19)
You're the Worst
Master of None
Love
Casual

beğenmezsen getir, garantisi benim.

belki sevebileceklerin ise -bu kötü anlamına gelmiyor ama sevmeyebilirsin-
Dag
Barry
Mozart in the Jungle
Norsemen
Future Man
The Marvelous Mrs. Maisel


denek hayatım
(25.02.19)
community,
the office *,
parks and recreations *,
brooklyn nine-nine *,
arrested development,
scrubs,
its always sunny

* the good place'in yaratıcısı Michael Schur'un diğer dizileri.


inheritance
(25.02.19)
(5)

5 hafta 5 günlük hamile olan biri ne zaman doğum yapar?

normal şartlar altında eylül başına denk geliyor sanki?
normal şartlar altında eylül başına denk geliyor sanki?
steve rogers
(23.02.19)
Ekim sonu 26 ekim civari


cedex
(23.02.19)
Eylül değil Ekim. 2-3. Haftası.
Normal gebelik 40 hafta, 280 gündür. 9 ay 10 gün yani.
Pazartesi günü 6 haftalık gebe olan birisinin, 34 hafta sonra gebeliğinin bitmesi gerekir.


aylakadam
(23.02.19)
En son regl olduğu tarihten 3 ay geri gitsin, sonra ona 7 gün eklesin. Mesela son regl 23 Şubat'sa doğum yapılacak tarih 30 Kasım olabilir. Eskiden böyle hesaplarlarmış. Aşağı yukarı tutuyor bu hesap. :)


34 hafta sonra.

hafta hafta saysın, hiç antin kuntin hesaplara gerek yok.


babilbaligi
(23.02.19)
siyah noktalı film +1
Naegele Formülü ancak kaç günde bir adet gördüğüne göre birkaç gün değişebiliyor.


Lim5
(23.02.19)
(16)

ideal kahvaltı sizce nedir?

1 tane haşlanmış yumurta, biraz peynir, biraz zeytin, biraz domates-salatalık-biber, biraz ceviz, fındık, badem + kepek ekmeği + su.ardından da 1 fincan filtre kahvesizce bu kahvaltı ideal midir? siz nasıl kahvaltı yapıyorsunuz?
1 tane haşlanmış yumurta, biraz peynir, biraz zeytin, biraz domates-salatalık-biber, biraz ceviz, fındık, badem + kepek ekmeği + su.
ardından da 1 fincan filtre kahve

sizce bu kahvaltı ideal midir? siz nasıl kahvaltı yapıyorsunuz?
steve rogers
(20.02.19)
iyi bence.


baldur2
(20.02.19)
Haşlanmış yumurta, zeytin sevmiyorum. Badem ile fındığı da kahvaltıda yemeyi pek tercih etmem. Kahvedense çay diyorum bu yüzden idealim değil.
Yağda yumurta ya da omlet, biraz peynir, biraz domates salatalık, biraz patates kızartması, biraz menemen, iki çeşit reçel, pankek ve çay. İdealim bu :)


bitse de gitsek
(20.02.19)
Bu kahvaltı hafif ve sade bir kahvaltı. Sağlıklı hatta.

Benim için şunlardan biri veya birkaçı olursa idealdir;

-Mantarlı omlet veya sucuklu yumurta(3. Tercihim haşlanmış)
-Portakal suyu
-Humus (bakla ezmesi yanına)
-Kızarmış peynir
-Biberli veya katıklı(ıspanaklı) ekmek
-Krep (peynir ve bal yanında)
-Tost
-Yeşil zeytin (halhalı diyoruz)


the coon
(20.02.19)
Neden Türkler göbeklidir sorusunun cevabı bu kahvaltı.

Kahvaltı dediğin şey basit bir sandviç, bazen tek bir muz veya elmadır. Hadi olsun olsun yulaf ezmesidir.

Biz(kendim dahil) alışık değiliz böyle batılı usulü kahvaltıya, öğlen olmadan kan şekerimiz düşer yığılır kalırız.

İşte o yüzden diyetlerimiz sürdürülebilir değil, sürekli kilo alıyor insanlar. Sonra spor diyet vs veriyor, tabi bu sürdürülebilir değil, bir daha kilo alıyor. Böyle gidiyor.

O kahvaltının bir diğer dezavantajı da adamı bayması. O kahvaltıyı ettikten sonra zaten sindirene kadar mecalin kalmıyor. O yüzden millet olarak tembeliz.

Almanları, İskandinavları falan örnek alın kahvaltıda. Az yiyin, lifli yiyin, öğle yemeğine veya kahve molasına saklayın iştahınızı.


bu kahvaltı türklerin göbeğini açıklıyor demek büyük talihsizlik bence.

steve rogers'ın biraz dediği şeyler birer kilo değilse bu kahvaltı bence ideal değilse bile ona yakın bir kahvaltı. içinde protein var, zeytin (lif, e vitamini, zeytin mucize ya) var, sağlıklı yağlar var, günün geri kalanında lazım olacak kaloriye sahip kuru yemişler var, şeker yok. kolay kolay açlık hissi de yaşamaz bu kahvaltıyı yapan kişi. ekmek bir dilimi geçmiyorsa kalabilir.

alman kahvaltısı bildiğim kadarıyla hamur işi-bratwurst ağırlıklı, kulağa pek ideal gelmiyor. iskandinav kahvaltısı diye bir şeyi hiç duymadm. bu ikisini çok bildiğimi söyleyemem ama kahvaltı için illa aç gezmek zorunda olduğumuzu düşünmüyorum.

benim kahvaltım da buna baya benziyor:
3 ya da 4 yumurtalı, hindi fümeli-kaşarlı omlet
iki çeşit peynir
salatalık-domates
yeşil veya siyah zeytin
süt
arada kaçamak yapmak istiyorsam muz da ekliyorum.
ekmeğin hiçbir türü kesinlikle yok.


yalnız haftada 5-6 gün ağırlık+boks idmanım oluyor, ona lazım bu kadar yemek. göbek yaparsın diyen olursa darılırım :)


reavelyn
(20.02.19)
Yumurta (herhangi bir şekilde pişirilmiş olabilir), bol peynir, zeytin, yazın domates-salatalık, kışın kurutulmuş domates veya muhammara gibi domates yerine yenecek şeyler, reçel. Tabi yanına sınırsız çay.


pati
(21.02.19)
Bence ideal kahvalti 1 litre suyun uzerine cifte espressodur.


alperz
(21.02.19)
Ben öyle serpme kahvaltı tadında yemeyeceğim şeylerin olduğu sofrayı sevmiyorum pek. Peynirden bir çatal alsam yetiyor çünkü bana.

Menemen, sucuklu yumurta, patates kızartması, tost vs bunlardan bir tanesi olmadan doymam hayatta. Peynirli, zeytinli, reçelli sofra güzel ama bu bahsettiklerimden birinin yanında hepsinden birer çatal alsam yeterli oluyorlar.


akatreil
(21.02.19)
ben hafatiçleri kahvaltı yapmıyorum. çok daha zinde ve hafif hissediyorum.

sadece akşam da pek yiyemezsem, o akşamın ertesi sabahında haşlanmış yumurta, biraz ekmeksiz menemen ya da domates, peynir, zeytin yiyorum. Öğlene kadar midem rahatsız oluyor hafif yememe rağmen.


piremses
(21.02.19)
haftaiçleri bir yumurta, iki çeri domates, bir küçük salatalık, kibrit kutusu kadar peynir, bir dilim esmer ekmek, varsa biraz kuruyemiş, yeşil çay. seninkine yakın bir kahvaltı yapıyorum. ideal bence. haftasonları bazen tüm bu malzemelerle tek bir omlet yapıp onu yiyorum.

yukarıda bir arkadaş bu kahvaltıyı kötüleyip avrupalıları yüceltmiş ki kesinlikle katılmıyorum. yıllardır kilo almak bir yana, kilo veren biriyim. ayrıca avrupa'da hangi pansiyonda otelde vs kaldıysam hepsi sabahları yağlı kruvasana, marmelata, sosise falan abanıyorlardı. yanına da zehir gibi kahve içip sabah sabah vücutlarına kafein depoluyorlar. bok gibi kahvaltı yapıyorlar özetle.


sir gawain
(21.02.19)
tere roka maydonoz olursa daha güzel olur.


mikahakkinen
(21.02.19)
su yerne cay olsaydi, biraz limonlu yagli maydonoz veya roka olsaydi, zeytin yesilse, biber aci degilse, ekmek de kizarmissa ve tum bunlari bir baskasi benim icin hazirlamissa mukemmel bir kahvalti benim icin.


jimicik
(21.02.19)
ekmek peynir ve cay.

ideal kahvalti budur.


yediğimin toplamı bir avucu geçmez. 1 yumurta, peynir, füme, bir parça ekmek


Jesus Christ
(21.02.19)
Otelde tatile gelene verilen kahvaltıya falan ne bakıyorsunuz abi siz? Çalışan insanların iş günü yaptığı kahvaltıya bakın.

45-50 tane insanla beraber çalışıyoruz şurda, hepsi ne yiyor gözümüzün önünde. İşbaşı saati 6:45, öncesinde kahvaltı yapma şansı olduğunu sanmıyorum. Zaten 9:00'da kahvaltı molamız var. Yenen en ağır yiyecek haşlanmış yumurta ve çavdar ekmeği. Veya ham denen domuz eti dilimiyle düz bizdeki UNO ekmek dilimi. Bu yani ötesi yok kahvaltının. Hele kadınları görseniz ağlarsınız bir elmayla geçiştiren, muz yiyip devam eden gırla.

Türkler kadar ağır kahvaltı eden millet yok iddiamda ısrarcıyım. Turistik ortamla günlük ortam farklı. Tatilde herkes kilo alır.


Ne zaman doyarsam o zaman ideal kahvalti diyorum ben. Beni tam doyuran kahvalyi ideal kahvaltidir.


stavro
(21.02.19)
(12)

vefasız arkadaşlarınıza nasıl tepki veriyorsunuz?

hayatımda ilk defa 25 yaşında vefasız arkadaş sendromu yaşıyorum. liseden beri görüştüğüm ve özellikle son yıllarda “ha işte gerçek dostum, arkadaşım buymuş” dediğim biri var. lisede de samimiydik, üni başlarında fazla görüşmedik ve üni ortalarında bir gün bir mekanda karşılaştıktan sonra eskisinde
hayatımda ilk defa 25 yaşında vefasız arkadaş sendromu yaşıyorum.
liseden beri görüştüğüm ve özellikle son yıllarda “ha işte gerçek dostum, arkadaşım buymuş” dediğim biri var. lisede de samimiydik, üni başlarında fazla görüşmedik ve üni ortalarında bir gün bir mekanda karşılaştıktan sonra eskisinden daha da samimi olduk. 3-4 senedir de böyleyiz.
insanları darlamayı sevmem, çok sık aramam arkadaşlarımı (sürekli arayarak rahatsızlık verdiğimi düşünürüm) insanların kişisel hayatına kim olursa olsun saygılıyım yani. bu arkadaşımla 6-7 ay öncesine kadar haftada 1-2 kez telefonda muhabbet ederdik, bazen 10 dk bazen 1 saat, münkün olduğunca dışarı da çıkardık. 1.5 sene önce 3 yıllık ilişkisi bittiğinde çok zor günler geçirdi psikolojik açıdan. bayağı destek oldum. motive edici konuşmalar, kafası dağılsın diye eline kitap, film falan vermeler, beraber psikologa gitmeler falan. yaklaşık 6-7 ay önce tinder kullanmaya başladı, oradan biriyle tanıştı ve kafaları uyuştu. çok mutlu olmuştum iyi anlaşıyorlardı çünkü. flört aşamasını geçip sevgili oldular ve sevgili olduktan sonra ne aramaya ne benim haftada yaptığım max 1-2 aramalarıma çıkmamaya başladı. 1 saat mesafeki komşu şehirde yaşıyor üniye gittiği için. önceden her hafta sonu gelirdi ama son 6-7 ayda sadece 2 defa geldi. aylardır telde konuşmuyoruz çünkü ben 2-3 defa dönmeyince artık aramayı bıraktım. 6-7 ayda 1 defa yüz yüze görüştük. ben ilişkinin ilk 3-4 ayı olduğu için birbirleriyle vakit geçirmek istiyorlar diye düşünüp çok kasmamıştım bu durumu. ama geldiğimiz şu noktada saçma sapan şeyler düşünmeye başladım artık.
çünkü bir önceki ilişkisi iyi giderken de benzer şeyleri yapıyor, ilişkisi kötü gidince bana gelip dertlerini anlatıyor, sabahlara kadar farklı konularda geyik muhabbeti yapıyorduk.

insanlar neden bu kadar bencil? yoksa bana bencili mi denk gelmiş? şu güne kadar neden dostum diyebilecek kadar fazla insanla samimiyet kurmadığımı hatırlattı resmen bu arkaşım bana. düşüncelerinizi merak ediyorum? siz de buna benzer bir şeyler yaşadınız mı? yani bir insan sevgilisiyle vakit geçirmeli çok doğal ama haftada bir de 10 dk da olsa telefonda bana vakit ayırsın bir zahmet. bu arada arkadaşım sadece okula gidiyor, iş veya başka bir şeyler uğraşmıyor.

edit: erkeğiz
steve rogers
(19.02.19)
ben 25te de yaşadım, evlendim 33e geldim 30da da yaşadım. zaman değişti. insanlar artık pragmatist, ancak arkadaşlıkta sevgili yapılınca durum değişiyor.
önemli olan arkadaşın işi düştüğünde gelmesi değil, her zaman gelmesidir. bu hayal kırıklıklarını hep yaşayacaksın...
biz de yaşayacağız. vefa istanbul da bir semttir.


mikahakkinen
(19.02.19)
cinsiyetleri merak ettim ben ikinizin de, bence fikir yürütebilmek için önemli bir faktör.


baharat
(19.02.19)
Kız arkadaş yapınca satılanlardanım.


bahoho
(19.02.19)
bakis acin yanlis bence. benim 20 senelik arkadaslarim var bazen 2 sene arayip sormam sonra bulusunca oturur sabahlara kadar konusuruz. cunku arkadaslik baki ama hayat devam ediyor, oyle her allan gunu arayip soramam adami, onlar da ayni sekilde. ama gotu sikisinca hemen beni ararlar ben de onlari. ne durumda falan anam analarindan ogrenir o derece arayip sormam adamlari. ne konusacam erkek erkege telefonda, sacma.


Birazcık bos gezenin bos ustasi+1
Yakın arkadaşım saydığım insanlarla bazen uzun süreler görüşmesek bile bir araya gelince ya da konuşunca kaldığımız yerden devam ederiz. Adam okuyor, sevgilisi de var, her hafta sonu niye gitsin memleketine, yaptığı çok normal.

Arkadaşlara, sevgiliye trip atar gibi "ama bana vakit ayırmıyorsun" demek pek gerekli gelmiyor bana. Ha bir derdiniz olur, ihtiyacınız olur da yanınızda olmazsa orada haklısınız. Bir de aradığınız her seferinde açmıyor ya da sonrasında dönmüyorsa ayıp ediyor.


kobuzchu kiz
(19.02.19)
ikili erkek ilişki dinamiklerinde ortak bir eğlence anlayışı şart. kamp yaptığım 15 yıllık dostumla kamp harici çok nadir görüşüyoruz çok yakın olsak da. o içmeyi sevdiği için başka arkadaş grubuyla daha samimi ya da daha sık görüşür araşır, whatsapp geyik grubu falan var onlarla. ben de tanıyorum hepsini ama denk geldiğimde giderdim yoksa çağırmazlar özellikle. bi başka 15 yıllık vardı onunla da haftada 2 kere buluşur kahve içer bol bol sohbet ederdik. sonra o küstü mesela iş bul çalış dedik diye :) 30 yaşında evde takılmayı seviyordu. henüz 2 ay geçmişti küseli, babamın öldüğünü haber veremedim misal adama, açmadı telefonunu. 2 senedir konuşmuyoruz şimdi.
dost nedir biliyor musun? ayrıldıktan sonra eski sevgili gibi bıçaklamaya çalışmayandır. tek fark o. herkes gider, dost giderken can acıtmaya uğraşmaz sadece sevgililer gibi.


hasmetizm 2046
(19.02.19)
İnsanın tek dostu ailesidir. onun dışında herkes geçici. hayatının bir süresinde dahil olup ayrılıyorlar sadece. bir benzerini 2 defa yaşadım. şimdi napıyorum ben de arayıp sormuyorum. onlar da arayıp sormuyor zaman bir şekilde geçiyor.


böyle biri vardı benim için de. nişanlandı, evlendi, çocuğu oldu hiç birinde yanında değildim. zaten yanında olmami isteseydi çağırırdı. en son sosyal medyadan engelledim. artık eskisi gibi olamayacağımızı da açık açık belirttim. biraz napsam ne etsem aramızı düzeltsem moduna girdi ama sonra aynı terane. o hayatına baktı ben de. şimdi amerikada kocası ve çocuğuyla.

başka birisi daha vardı. onunla da sürekli mesaj atan, arayan, buluşup görüşmeye çalışan bendim. bunları yapmayı bırakınca özür mesajı attı. kendimle vakit geçirmek daha iyi geliyor dedim ona da. bitti gitti uzun zamandır görüşmüyoruz.

velhasıl insanlar böyle dostum. alınmayacaksın, gücenmeyeceksin. ama sınırını da koyacaksın. görüşmek, buluşmak için heveslenen, çaba gösteren sen olursan basit insan kategorisine giriyorsun benim tecrübelerime göre.


dedim ben sana
(19.02.19)
Tony soprano abimizden sana gelsin.

"Ne kadar yakın olduğunun bir önemi yok, Arkadaşlar eninde sonunda seni yarı yolda bırakır. Tek gerçek şey ailedir."


caletti
(19.02.19)
Temel nokta beklentiye girmemek. Biliyorum insan duygusal bir varlık ama günümüz ilişkilerinde az sayıda insana kendini endekslemeyeceksin. Birarada olduğun zamanlarda keyfine bak. Sen faydalan, diğerleri senden faydalansın. Günün sonunda kendinle başbaşa kalmaktan korkma. İlber hoca hep der insan yalnız kalmayı öğrenmeli Türk insanı yalnız kalmayı başaramıyor diye.


mekaniker
(19.02.19)
adam tam bir ezik demek ki. kız arkadaşından ayrılırsa geri dönüş yaşar aramalarına merak etme. oradan anlarsın ayrıldıklarını.
böyle insanlara katlanamıyorum.


alicandan
(19.02.19)
aynısını hatta beterini yaşıyorum aylardır. biz de erkeğiz, seninle yaşıtız. benim olayımın kişisi de çook yakın bir dostumdu, aşırı emek verdiğim ve özen gösterdiğim, benim için çok çok çok çok önemli ve değerli bir insandı hayatımda. haftada en az 1 kez yüz yüze görüşürdük, meslektaşız.

bahsini geçirdiğim bu değerli dostum ilk flört döneminde kız arkadaşı ile epey sorunlar yaşamışlardı, biz her şeyi konuşurduk, anlatırdı, benimle dertleşirdi, beraber çözüm bulmaya çalışırdık.
o dönem baya soğumuştu kızdan, ben destek ve teşvik oluyordum ona "kıza böyle yapma anlayışlı ol, ılımlı yaklaş" falan diye (meğer kendi ellerimle mezarımı kazmışım)

zamanla sorunlarını aştılar, 4-5 ay önce ilişkiye başladılar ve başlamaları ile iletişimimiz canım dostum tarafımdan bitirildi, yani bitirilmiş. yaşayarak fark ettim.

o zamanlar yeniler diye ben sıkboğaz etmemek için aramadım ve yazmadım, onun aramasını/yazmasını bekledim (öyle olmalıydı, ilişkisi yeni başlayan oydu, o ne zaman müsait hissederse o zaman elbet yazar diye düşünmüştüm, aksi hiç aklımın ucundan geçmezdi) ama aramadı ve yazmadı maalesef.

çok dehşet bir şekilde yıkıldım çünkü en değer verdiğim dostumdu. dehşet üzüldüm.
ilk acısı gibi değil şu an elbette ama onun yerine koyabildiğim/koyabileceğim (büyük konuşmayayım) bir hemcins dostum yok. o başkaydı, kardeş gibiydi bana.

canı sağolsun, iyi olmasını ve iyi şeyler yaşamasını dilerim. ama dehşet yıprandım.
soruna geleyim; bu bencillik midir bilmiyorum, belki kendi somut durumuma bunu kondurmak istemiyorum. senin de umarım durumların düzelir, özel mesajdan da iletişime açığım istersen, damdan düşen hesabı. beklerim.


(3)

her şeyin fiyatlarının artması? ne olacak böyle?

marketteki cipsten, pazardaki elmaya, burger kingdeki menuden, giysilere kadar her şeyin fiyatı sistematik olarak artıyor. tamam kriz döneminde elimizdeki parayyı tutmak gerek ama zaten ekstra bir şey yapmamamıza rağmen olanlar durduğu yerde artıyor. üstelik bu fiyat artışlarını hemen yansıtıyorlar,
marketteki cipsten, pazardaki elmaya, burger kingdeki menuden, giysilere kadar her şeyin fiyatı sistematik olarak artıyor. tamam kriz döneminde elimizdeki parayyı tutmak gerek ama zaten ekstra bir şey yapmamamıza rağmen olanlar durduğu yerde artıyor. üstelik bu fiyat artışlarını hemen yansıtıyorlar, ekonomi düzeldiğinde eminim aynı hızda fiyatlar düşmeyecektir. ne olacak bu durum? durum analizi yapabilecek var mı?
steve rogers
(13.02.19)
Ne olacsğını söyleyeyim. (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)


melonsucker
(13.02.19)
"ekonomi düzeldiğinde"
biraz iyimser olmuş bu. Nasıl düzelecek, ne zaman düzelecek? Ne yapılıyor ki düzeltmek için, tanzim satış? ucuz olsun diye ithal ürün?

bir de hadi diyelim ekonomi düzeldi, onu ne zaman deriz, insanların alım gücü arttığında muhtemelen. Şu anki durum o zaman normal olacak hatta alım gücü de yükseldiği için yine zamlar gelebilir. Bugün bir esnaf 5 liraya 2 kişiye zor satarken yarın 100 kişi alıyor olsa "ya bunlar nasıl olsa alıyor dur ben kârımı artırayım" diyip 6-7 lira yapmaz mı o malını?

düşse düşse dolara çok endeksli fiyatların ürünleri düşer o da kura endeksli zaten. Öte yandan yıllarca 50 kuruşa satılan ve artık her yerde 1 lira olan suyu bir daha hiçbir zaman 50 kuruşa alamayağız.


senolll
(13.02.19)
Fiyatlar zaten deflasyon vb. gibi Türkiye için olağanüstü bir durum olmadığı sürece düşmez zaten, olsa olsa alım gücü artar ama onun için de bir şeylerin iyi gitmesi; enflasyonun ve faizlerin düşmesi, insanların gelirlerinin enflasyonun üzerinde falan artması lazım. Halbuki şu anda olan tam tersi, enflasyon %X ise insanların gelirleri %X-10 artıyor, haliyle herkes fakirleşiyor.


salihdt
(13.02.19)
(1)

albüm (2016) filmini nereden izleyebilirim?

internette yer alan tüm videolar moviesmart hd kanalından alınmış ve filmin asıl süresi 1 saat 45 dakika olmasına rağmen bu internetteki versiyonu 1 saat 38 dakika olarak görünüyor. bu süre farkının sebebi nedir? sansürlü mü?
internette yer alan tüm videolar moviesmart hd kanalından alınmış ve filmin asıl süresi 1 saat 45 dakika olmasına rağmen bu internetteki versiyonu 1 saat 38 dakika olarak görünüyor. bu süre farkının sebebi nedir? sansürlü mü?
steve rogers
(11.02.19)
asıl süresinin 1 saat 45 dakika olduğunu nereden biliyorsun? imdb'deki süre bilgisi her zaman birebir tutmaz. yuvarlak hesap ya da tahmin yazdığı da olur imdb de.

dvd'sine baktım şimdi o da 1 saat 38 dakika. yani sansürle filan ilgisi yok imdb'deki süre bilgisi tam doğru değil sadece.

istiyorsan dvd'yi upload edebilirim ama moviesmart'tan kaydedilen hd olduğu için daha iyidir tabi dvd'nin kalitesi düşük kalır şimdi.

EDIT:
buyur dvdrip yükledim: mega.nz/#!QMw0DaLA!gWAVDm3JMujuiUCJCAZTdC2aqutCNkIdz0-uMeInvHk


(6)

sağlıklı beslenmek istiyorum ama ne yiyeceğimi bilmiyorum

merhaba sağlıklı beslenmek istiyorum ama özellikle ara öğünlerde ne yiyeceğimi bilemiyorum. bazen meyve yiyorum (1 hafta boyunca her gün 1 tabak yediğim için biraz soğudum) ve bazen kuruyemiş (bu da çok pahalı düzenli alamıyorum)bunlar dışındaki önerilerinizi bekliyorum. mesela marketlerden alacağım
merhaba sağlıklı beslenmek istiyorum ama özellikle ara öğünlerde ne yiyeceğimi bilemiyorum. bazen meyve yiyorum (1 hafta boyunca her gün 1 tabak yediğim için biraz soğudum) ve bazen kuruyemiş (bu da çok pahalı düzenli alamıyorum)

bunlar dışındaki önerilerinizi bekliyorum.
mesela marketlerden alacağım tüm fabrikasyon ürünlerini elemem mi gerekiyor içlerinden neleri seçebilirim ve bunu seçerken neye dikkat etmem gerek?
kilo vermek için değil tamamen kendimi daha iyi hissetmek için bu yeme alışkanlığımı değiştirmeye çalışıyorum çünkü sağlıksız beslenmek vücudumu yoruyor bunu hissedebiliyorum.
sağlıklı beslenmeyle ilgili küçük life hackleriniz varsa onları da duymak isterim.
ayrıca arada sırada bir paket çikolata kaçamağı fena olmaz sanki?
steve rogers
(08.02.19)
Saglikli beslenmenin temel diregi probiyotikleri es gecmemek bence. En iyi probiyotik de ev yogurdu.sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanmak, haftada 3_4 dis sarimsak, bir bas sogan, gunde bir avuc ceviz badem karisimi tuketmek, ayda en az 2 defa balik yemek, beyaz ekmegi azaltmak, abartmadan lahana tursusu yemek.mor,kirmizi siyah butun meyve ve sebzelerden ozellikle kirmizi uzum ve turbu pancari az da olsa tuketmek ve sabahları ac karnina bir cay kasigi soguk sikim coreotu yagi yemek, protein ve kalsiyumlu gidalari yani yogurt yumurta balik gibi temelleri tuketmek ama abartmamak, misir yagi vs degil sadece sizma zeytinyagi ve islenmemis zeytin tuketmek, mümkün mertebe posali ve lifli gida tuketmek.
Bunlar her yerde ulasabilecegin ve vucudunu, bagisiklik sistemini dengede ve kuvvette tutacak en sağlıklı temel besinler.


a summer day
(08.02.19)
ucuz ve besleyicileri yazayım: yumurta, lor, tahin, mevsimlik sebzeler(şu anda marul, karnıbahar, pırasa falan)


alperz
(08.02.19)
şeker ve işlenmiş besinlerden uzak durmak iyi bir başlangıç.

çoğumuzun eksiği taze sebze tüketmek. yeterince protein, et, karbonhidrat alıyoruz ama taze lifli gıdaları az tüketiyoruz. taze lifli gıdalar bağırsaklardaki probiyotik floranın oluşumu ve sağlıklı kalması için de çok önemli.

bir de farkında olmadan az su tüketiyoruz, vucut kendini stand by moduna alıyor. düzenli ve yeterli su tüketmeye başlayınca o ağırlık hissi kayboluyor.

sadece beslenme yerine sıkı bir fitness programı ile kombine etmek bu etkileri arttırır.


orpheus
(08.02.19)
Islenmis urunden ve basit sekerlerden uzak durdugunuzda otomatik olarak ortalama insana gore gayet saglikli beslenmis oluyorsunuz.

Probiyotik +1
Lif +1
Bol bol sebze

Organik sebzelerle normal her yerde bulunabilen sebze meyveler arasındaki besin değeri farklarını biraz araştırınca dehşete kapılmıştım. Heralde en iyisi güvenilir yerden tohum fide alıp kendi kendine yetiştirmek. Yaşadığınız şehire göre aslında o kadar zor değil.

Omega 3 çok önemli. Balıktan yeterince almak için sık sık tüketmek lazım, ülkemizdeki balıklar ne kadar güvenilir bilmiyorum ağır metal mevzusundan dolayı. İnternetten almanız gereken dha ve epa dozajların araştırıp güvenilir bir balık yağı takviyesi edinin.

Bir de coffee enema diye bir şey var ki akıllara zarar :) popodan ince bir boruyla kahve alıyorsunuz kolonunuza. Karaciğeri çok etkili bir şekilde temizlediği söyleniyor.

Bağırsak sağlığı için de water fasting olayını çok öneriyorlar bu ara.

Her yapılan çalışmayla başka bir şey öğreniliyor. Bugün doğru bildiğimiz yarın yanlış çıkabiliyor ve bu çok sık oluyor.

Uzun ömür için kanıtlanmış tek şeyin de düşük kalorili beslenmek olduğunu söylemeyi unutmayalım.


öncelikle sağlıklı beslenmek için ara öğün yapmak gerekmiyor. ara öğün elzem bir şey değil. ama illede yapmak istiyorsanız ya da gün ortası acıkırsınız falan kefir,quark, kuruyemiş yanına bir küçük meyve, bir kahve yine yanına kuru meyve ya da kuruyemişlerden. kafama göre takılıyorum.


ruh i tibbiye
(08.02.19)
Sağlıklı kalmak, insülin direnci geliştirmemek için ara öğün tüketmiyorum. Ana öğünlerimde düzgün besleyici yiyorum. Pilav makarna tüketmiyorum. Meyveyi yemek sonrasında, yemekle beraber tüketiyorum. Ara öğün olarak meyve tüketmiyorum çünkü bknz: insülin direnci, karaciğer yağlanması.

Yeşil sebzelere yöneliyorum. Sevmediğim, sık yemediğim sebzeleri bir yerde bulunca ilaç niyetine yiyorum.
Normal düzenime tatlı, şekerli, paketli gıdalar sokmamaya çalışıyorum. Haftasonu falan arada tüketiyorum, ama tükettiğim için kendimi cezalandırmıyorum.
Günde bir bardak kahve tüketiyorum, öğleden sonra falan,
Yemeklerin arkasından önünden çay içmiyorum, çünkü demir emilimini kötü etkiliyor.
Kırmızı ete çok yüklenmiyorum. Uzun vadede akdeniz diyetinin vücuda daha faydalı olduğu ile alakalı çok araştırmalar okudum. Ama kırmızı ete yüklendiğim dönemde daha zayıftım.

Yoğurt, yumurta, peynir çok tüketiyorum.

Benim sağlıklı kalmak için uyguladığım beslenme düzeni bu.


zimbirik
(08.02.19)
(2)

bir e-mail adresinin hangi sitelere üyeliği olduğunu nasıl bulurum?

e-mail adresimi değiştirmem gerek bu yüzden hangi sitelere üye olduğumu bulmalyım. böyle bir site var mı
e-mail adresimi değiştirmem gerek bu yüzden hangi sitelere üye olduğumu bulmalyım. böyle bir site var mı
steve rogers
(06.02.19)
unroll.me bu iyi bir başlangıç olabilir.


whoosie
(06.02.19)
mevcut e-mail adresinin gelen kutusunu taramadan boyle bir bilgiye ulasamazsin. unroll.me'yi ilk kez duydum ama hic de guvenli gelmedi. mail hesabini altin tepside adamlara sunmus oluyorsun. hizli bir google aramasi da zaten unroll.me'nin kullanici bilgilerini sattigiyla ilgili sonuclar donuyor.


crucio
(06.02.19)
(6)

günün sorusu: chrome mu yoksa firefox quantum mu?

hız, eklenti desteği ve hakim olmadığım, sadece işi bilen insanların yapabileceği her kıyasa açık bu.son zamanlarda twitter’da bizzat bu işlerle uğraşan insanlar firefox quantum övüyor. viral falan mı acaba? quantum’u ilk çıktığı zaman kullanıp sonra unuttuğum bir sebepten dolayı kaldırmıştım.
hız, eklenti desteği ve hakim olmadığım, sadece işi bilen insanların yapabileceği her kıyasa açık bu.
son zamanlarda twitter’da bizzat bu işlerle uğraşan insanlar firefox quantum övüyor. viral falan mı acaba? quantum’u ilk çıktığı zaman kullanıp sonra unuttuğum bir sebepten dolayı kaldırmıştım.
steve rogers
(05.02.19)
ben senelerdir firefox kullanıyorum. chrome'u hiçbir zaman ana browserım yapmadım. firefox eklenti konusunda oldukça zengin. hız konusunda da göz görülür bir fark yok chrome'la.


false pretension
(05.02.19)
eski bilgisayarlar icin hala chrome. firefox quantum ram'de sikinti yaratiyor


hikmetkaraman
(05.02.19)
chrome bilgisayarımın ram'ini perişan ettiği için 1.5 sene evvel kökten silip firefox'a geçtim çok memnunum. ama bu aralar yer imlerine link eklerken ve geçmişe tıklarken donuyor ve hiç girilemiyor çözümü de yok tüm güncellemeleri günü gününe yapıyorum.

bu yüzden 2 gün önce chrome'a geçmeye çalıştım da geçemedim hala çok ram yiyor hala bazı eksikleri var.

firefox'ta bir de bilgisayara kaydetmeden sağ tıkla ekran alıntısı alıp bi yerlere gönderebiliyorum o muazzam olay.


avatar is back
(05.02.19)
firefox

chrome'u sadece telefonda harita için kullanıyorum. telefonda da ana browser'ım safari.


aradan çıkmış gibi olacağım ama opera'yı deneyin derim. chrome eklentilerinin hepsini kullanabiliyorsunuz ve chrome gibi ram canavarı da değil kendisi (400 tab açıp kullanmışlığım var, bana mısın demedi). firefox da bana nedense her zaman biraz hantal gelmiştir. son olarak, chromeda google reklamlarını engelleyemiyorsunuz artık sanırım.


shadowfollower
(05.02.19)
Opera


ApaçiBebe
(05.02.19)
(6)

istenmeyen bölümü 6. seneye uzatmak

şu an içinde bulunduğum durum. ilk 2 sene eğlence , şamata geçip gitti, ilk 2 senedeki derslerin zorluk derecesi 2 ise 3. sınıfta bir anda zorluk derecesi 6’ya yükseldi, neyse dedim 3. sınıfa gelmişken bitireyim. alttan dersler kaldı falan 4. sınıf, 3. sınıftan da zorlaştı derken 1 sene uzattım, şu
şu an içinde bulunduğum durum.
ilk 2 sene eğlence , şamata geçip gitti, ilk 2 senedeki derslerin zorluk derecesi 2 ise 3. sınıfta bir anda zorluk derecesi 6’ya yükseldi, neyse dedim 3. sınıfa gelmişken bitireyim. alttan dersler kaldı falan 4. sınıf, 3. sınıftan da zorlaştı derken 1 sene uzattım, şu an 6. seneye uzatacağım gibi duruyor. bölümü istemediğimi 3. sınıf ortalarında iyice kavramıştım ve 1 sene daha okur gerekirse 2. üni, yüksek kovalarım diyordum ama bitmiyor!
yaz okuluna gidip 3 ders alıp daha da fazla uzatmamayı deneyeceğim ama moralim çok bozuk millet:( okul yüzünden istediğim şehirde yaşayamıyorum, 2. üni hayal oldu zaten:/ var mı benim gibi uzatıp bu ruh halini daha önce yaşayan birileri? varsa eğer tavsiyelerinizi, tecrübelerinizi(iyi/kötü fark etmez) dinlemeye ihtiyacım var. buradan yazmam diyen dm’den yazsın lütfen:/
steve rogers
(04.02.19)
Istedigin sehirde yasamana engel oluyorsa birak gitsin. Bir de mezun olunca is bulmana yardimci olacak mi? Yoksa birak gitsin X 2


hot potato
(04.02.19)
1 yıl daha okuyup mezun olmak varken 5 yıllık çabanı hiçe sayıp okulu bırakmak yapabileceğin en saçma şey olur herhalde.


Bölüm ne?


efx
(04.02.19)
(git: 1336404) Geçen biri sordu benzerini. Mühendislik okuduğu için ve 2 sene içinde bitirme şansı olduğu için ben dahil çoğu kişi bırakmamasını önerdi.

Ben bırakmak istediğimde 4. senemdi ve 2-3 karışık derslerim vardı. 5te bitmeyeceği kesindi. Bana ailem ve çevrem bırakmamam konusunda öğüt verdiler. Üniversitenin formalite olduğunu, başka bölümde de aynı sorunlar olduğunu söylediler. Ben o yaştan sonra bırakmak ve yeni bir okula başlayıp derslere girmek zor geldiği için bırakmadım aslında.

Şuan oldukça mantıklı bir karar olduğunu görüyorum. Mühendislik yerine sıradan bir bölüm seçseydim iş bulmak ve yükselmek çok zor olurdu sanırım. Gerekirse 6'da değil 7'de bitsin. Eğer iyi bir bölümse bırakmayın.


the coon
(04.02.19)
Okulda 4.senemdeyim 1 2 3 sınıfın ilk dönemleri 5 akts hariç tamam 1 2 sınıfın 2.dönemlerinden tan toplam 41 akts dersim eksik bu halde bile umutla ilk günkü aşkla olaya sarıldım bu dönem kendimi yormadan 40 akts verdim diğer dönem çok rahat 45 vermeyi planlıyorum okulun e kadar uzadığı değil bunu farkettikten sonra ne kadar başarılı olduğun önemli insan gerçekten döngüyü bir yerde kırıyor ve okul o noktadan sonra bitiyor.


ZetaStar1903
(04.02.19)
Okulu uzatacağım belli olduğunda zaten sevmiyorum bırakayım diye düşünmüştüm ben de. Fakat çalışmaya başladım, bir yandan da okula devam ettim. Çalışırken biraz ısındım işe ve derslere. İyi ki bitirmişim. Özel sektörde çalışacaksanız çoğu iş için diploma hiç önemli değil, ama yine de bir diploma olması iyi oluyor.

Tavsiyem mesleğinizle bağlantılı ve ilginizi çeken bir alanda part-time iş bulabiliyorsanız çalışıp bir yandan da okula devam etmeniz yönünde.


perferil
(05.02.19)
(2)

kısa film atölyesine katılmayı düşünüyorum

uzun yazı okumam diyenlere direkt soru: kısa film atölyesine gitmek istiyorum, fiyatı 300 tl, sinemayı çok seven biri olarak keyif alacağımı düşünüyorum, büyük beklentim yok. sizce gideyim mi? gidenler tecrübelerini aktarırsa sevinirim. merhaba uzun yıllardır sinema hakkında kitaplar okuyup, ustalar
uzun yazı okumam diyenlere direkt soru:
kısa film atölyesine gitmek istiyorum, fiyatı 300 tl, sinemayı çok seven biri olarak keyif alacağımı düşünüyorum, büyük beklentim yok. sizce gideyim mi? gidenler tecrübelerini aktarırsa sevinirim.


merhaba uzun yıllardır sinema hakkında kitaplar okuyup, ustalar diye tanımlayabileceğimiz yönetmenlerin filmlerini ve günümüz festivallerinde yer alan önemli filmleri izliyorum.
8 haftalık bir kısa film atölyesi buldum. haftada 1 gün yani toplamda 8 gün sürecek bir atölye bu.
atölyede senaryo yazımı, senaryo yazım teknikleri, temel fotoğrafçılık, çekim açıları, kadraj, plan-sahne-sekans anlatımı, kurgu mantığı, adobe premiere efekt kullanımları vs... gibi şeyler öğretilecek, atölye sonunda ise bir kısa film hikayesi oluşturulacak ve bir kısa film çekilecek. fiyatı 300 tl.
sorum şu: şu yukarıda yazdığım senaryo yazım teknikleri olsun, kadraj vs... olsun internette sürüyle içerik var, aynı şekilde youtube adobe premiere ücretsiz anlatım dersinden geçilmiyor. internet imkanlarıyla kısa film çekme hariç neredeyse her şey ulaşılabilir(zorlasan onu bulursun). bunları zaten yıllardır kıyıda köşeden okuduğum kitaplardan, izlediğim sinema belgesellerinden de görüyorum ancak artık birileriyle iletişime geçip bir şeyler üretip, konuda uzman diyebileceğim kişilerden bir şeyler öğrenip, harekete geçmek istiyorum. bu yüzden bu küçük çaplı eğitimi almak istiyorum. bir zararı olacağını düşünmüyorum kim bilir bildiğimi sandığım ama aslında hakkında hiçbir şey bilmediğimi fark edeceğim çok şey öğreneceğim. her anından zevk alacağımı düşünüyorum.
steve rogers
(28.01.19)
bir şeyler çekmek istiyorsanız ekipman alışverişi yapacağınız, yardım edip yardım alacağınız insanlarla tanışmak çok önemli. belli ki gitmek de istiyorsunuz, 300 lira çok değil. gidin.


Kursa git git, gidince vizyon sahibi oluyorsun. Ben de senelerdir fotoğraf diye söylenip duruyordum, bu sene moda fotoğrafçılığı kursuna gittim ve gerçekten fotoğraf çekmeye başladım. Bi yerden başlamak lazım, kurs da biraz sana nerden nasıl başlanır onu gösteriyor, öbür türlü youtube'a nerden dalacağını bile bilemiyor insan.


ekaterina
(28.01.19)
(13)

ilk defa orhan pamuk okuyacaklara kitap önerisi?

ilk olarak hangi kitabını okumak gerek?
ilk olarak hangi kitabını okumak gerek?
steve rogers
(12.01.19)
Kara kitap.
Bir cümle bir sayfa


bir demet ben
(12.01.19)
3-4 kitabını okudum kara kitap gibisi yoktu aralarında.


Tartışmasız "Kafamda Bir Tuhaflık".

Bozacı mevlütün hikayesi ve arka planda türkiyenin değişen sosyolojik durumuyla 60 70 lerden 2010'lara kadar geliyor konu.

Not: benim adım kırmızı hariç tüm romanlarını okudum.


biravekahve
(12.01.19)
En iyisi Cevdet Bey ve Oğulları’ndan başlayıp kronolojik ilerleyerek Orhan Pamuk’u daha iyi tanımak. En iyi kitabı Kara Kitap.


levent bilgen
(12.01.19)
Çok seviyorum kitaplarını. Sessiz evle başla. Ya da aslında var ya bunu soruyorsan hiç başlama sktr et.


[GODDARD]
(12.01.19)
Cevdet bey ve oğullarından başla


purrty ploop
(12.01.19)
Tartışmasız "Kafamda Bir Tuhaflık" derim. Okurken de bol bol yoğurt veya boza tüketmeniz olası :D


siflan
(12.01.19)
Karla baslama. Cok kotu.
Kara kitapla baslama. Cok guzel ama agir gelebilir. O kivama gelmek icin beklemen lazim.
Benim adim kirmizi da guzel ama emin degilim ilk adim icin.
Beyaz kale olabilir, kafamda bir tuhaflik, ya da masumiyet muzesi olabilir. Ama beyaz kale haric digerleri kalin romanlar.

Bence beyaz kale ile basla.


traktor
(12.01.19)
Olm niye sessiz ev demiyorsunuz? Hem kısa nispeten, hem de yazarın genel yazımını ortaya koyuyor. Hem de diğer kitaplarına nazaran daha nesnel.


[GODDARD]
(12.01.19)
Ben ilk Kar'ı okudum çok beğendim sonra Kara Kitap'ı okudum kara kitap olağanüstü güzel onu mutlaka oku


lorne malvo
(12.01.19)
Okuduğum ilk ve şimdilik tek Orhan Pamuk kitabı Yeni Hayat, hatta okuduğum ilk postmodern kitap sayılır ve müthiş bir keyif almıştım okurken. Hiç sıkmıyor ve değişik bir giz hissi veriyor. Diğer kitapları henüz okumadığım için Yeni Hayat’tan başla diyemem ama tavsiye ederdim yine de


siyah giyen adam
(12.01.19)
bana okumayı sevdiren kitap yeni hayat'tır.


adivar
(13.01.19)
Yeni Hayat +1

Ben de Yeni Hayat’la başlamıştım, sonra devamı geldi.


(9)

buğulanan araba camı hakkında

1 saat sonra araba sürmem gerek ve yağmur çok fazla. camlar buğulanacak. bir tuşa basarak arka camın buğusunu çözüyoruz onu biliyorum ama ön camı nasıl yapıyorduk? kaloriferi açıp, biraz ön camımı mı indirmem gerek?
1 saat sonra araba sürmem gerek ve yağmur çok fazla. camlar buğulanacak. bir tuşa basarak arka camın buğusunu çözüyoruz onu biliyorum ama ön camı nasıl yapıyorduk? kaloriferi açıp, biraz ön camımı mı indirmem gerek?
steve rogers
(03.01.19)
kaloriferi sıcağa alıp ön cama verirsen buğu gider. cam da indirebilirsin azcık yan camlar için.


killerbee
(03.01.19)
klimayı aç, soğuk sıcak çok farketmiyor. tam arada tut yeter. camlara ver. anında kurutur. kuruyunca klimayı kapatırsın. bi de havayı dışarıdan alsın, içeride sirküle etmesin.


sttc
(03.01.19)
arabanın kalorifer sisteminde u dönüşü şeklinde bir ok olur.
veya dışarıdan içeriye giren ok olur.

onu u dönüşü gibi olana getirirsen içerdeki hava döner ve durup dururken buğu oluşur.

dışarıdan içeriye giren oka getirirsen buğular kendiliğinden yok olur.


ben de klimayla çözüyorum


yuto
(03.01.19)
Ic sirkulasyon kesin kapalı olsun. Klimayi on cama. Ver. Yanal petekler de acik olsun. Cozdukten sonra 1. Kademede hep acik tut.

Ciddi bugu skrunu varsa muhtemelen eski ve yalitim soruni olan bir arac. Yalitim sebep oluyor buna. O yuzden klima yoksa diye dusuniyorum. Bas sicak kaloriferi gec. Ama ic sirkulasyon kesin kapalı olsun.

Bir tavsiye: traj jeli, köpük degil jel, jeli al cama sur bulasik sungeri ike. Bir iki dk bekle. mikrofiber bez ile sil. Lekesi cikana kadar sil. 3-4 gun asla bugu yapmaz.


alfist
(03.01.19)
Yukarıdakilere ilave olarak DH forumda çorabın içine silica kedi kumu koyarak buğulanma sorununu aştığını söyleyen kullanıcılar vardı.Denemedim henüz.Ancak benim araç yalıtım yönünden çok zayıf,klima vs mevcut.ancak kış aylarında buğu sorunu aıkıntısı mevcut.


arenas
(03.01.19)
buğu dediğimiz şey su buharı. yani bildiğimiz suyun buharlaşıp camın üstünde yoğuşmasından oluyor. yani neden olan şey su. araba camının buğulanmasının en önemli nedeni yalıtım falan değil, arabanın içinde buharlaşacak bir su bulunması. yağmur yağarken yürüyüp gelip arabaya biniyoruz. üstümüz başımız saçımız ıslak. e ufacık kapalı yere oturunca, hele bi de içeriyi ısıtınca ne oluyor o ıslaklık? buharlaşıp camda buğu yapıyor. yani istersen en löküs arabayı al, üst baş ıslak gelip binersen o cam buğulanır. iç sirkülasyon açıkken o nem bir türlü arabadan çıkamadığı için buhar oluyor zaten.

en hızlı çözme yolu klimayı soğuk olarak cama vermek. anında çözer. ama kapatınca yine buğulanır. üst baş kururuyana kadar yolu yok. sıcak hava vermenin pek faydasını görmedim. olsa olsa içerinin nemini bir an önce kurutmak için hızlı bir yöntem olabilir.


kibritsuyu
(04.01.19)
@kibritsuyu, dediğiniz doğru ama işte dolaylı yoldan yalıtımla çok alakalı. şöyle ki, vücut ısınız arabanın ısısından yüksek oluyor, verdiğiniz nefes de öyle. yalıtımı iyi bir araba dışarıdan soğuk havayı içeriye o kadar geçiremeyince sıcak soğuk farkı da oluşmuyor çok fazla ve buğu sorunu yeni ve yalıtımı iyi araçlarda pek olmuyor.

Japon arabaları veyahut eski Tofaş, R9 vb. araçlara bakın camlarından içeriyi göremezsiniz. Kaloriferleri de yeterli olmayınca iyice buğu oluyor.


alfist
(04.01.19)
Kalorifer yönünü cama ver (ya da çevir)

Son kademeye kadar aç, soğuk sıcak farketmez ama sıcak daha etkilidir.

Buğu giderilince fanı yeteri kadar kısıp kalorifer yönünü ön cam ve ayak konumuna al. Camı ısıttın ayağın da ısınsın.

Isı yeterlşyse 1 kademeye al ama asla kapatma, sıcaktan rahatsız olursan ısı ayarını ortaya al ılık yap.

Cama elini veya herhangi bir nesneyi sürme, camdaki buğuya dokunursan işler daha da zorlaşır.


John Bloor
(04.01.19)
(3)

laptop klavyesinde bazı tuşlar çalışmıyor

laptop 8 senelik. darbe veya sıvıya temas etmedi. çalışmayan tuşlar t, u,p,ü ve bazı sayılar. bunun sebebi nedir nasıl düzeltirim?
laptop 8 senelik. darbe veya sıvıya temas etmedi. çalışmayan tuşlar t, u,p,ü ve bazı sayılar. bunun sebebi nedir nasıl düzeltirim?
steve rogers
(30.12.18)
Tuşun bastığı kart devresinde oksitlenme, plastikte aşınma olabilir


Delay Fuze
(30.12.18)
tuslarin altina susam vs. gibi kucuk taneli seyler kactiysa o da yapiyor olabilir tusu cikarip altini temizlemeyi dene istersen.


in vino veritas
(30.12.18)
Bluetooth klavye al. Ugrasma.


tunaktunaktun
(30.12.18)
(4)

araba benzin doldurma hakkında

merhaba tam bir araba cahiliyimdir. zorunda kalmadıkça kullanmam. bugün babam benzini sen doldurmaya götürsene dedi. neyse depoyu fulledim. görevli başka bir arabayla ilgilenirken fullenmişti ben de işi biliyor diye sallamadım, pompa makinesi dit dit diye ses verince benzinci gelip çekti pkompayı.
merhaba tam bir araba cahiliyimdir. zorunda kalmadıkça kullanmam. bugün babam benzini sen doldurmaya götürsene dedi. neyse depoyu fulledim. görevli başka bir arabayla ilgilenirken fullenmişti ben de işi biliyor diye sallamadım, pompa makinesi dit dit diye ses verince benzinci gelip çekti pkompayı. yani yaklaşık 15-20 saniye pompa fullenmiş depo üzerinde bekledi. arabaya bir zarar gelmiş midir?
steve rogers
(21.12.18)
:) hiç bir şey olmamıştır.


veritaslibertas
(21.12.18)
hayır zaten otomatik duruyor dolunca


Sıkıntı yok


westblack
(21.12.18)
Dolduktan sonra dolum tabancası 3-5 sn. de geri çekilmezse güvenlik amacıyla içindeki yakıtı tekrar geri çekiyor. Ama bu arada pompada sayaç geri dönmüyor nedense, benzin istasyonlarının çakallığı. Yani en az 15-20 litre benzinini geri çekmiştir.


insomnia
(24.12.18)
(1)

chrome eklenti önerileri

buraya memnun olduğunuz chrome eklentilerini çok kişisel amaçlara hizmet ediyorsa bile önerin. ublock origin, tema++ gibi popüler eklentileri yazmasanız da olur. benim önerim bu https://chrome.google.com/webstore/detail/refined-twitter/nlfgmdembofgodcemomfeimamihokniptarayıcı için rahat bir twitter
buraya memnun olduğunuz chrome eklentilerini çok kişisel amaçlara hizmet ediyorsa bile önerin. ublock origin, tema++ gibi popüler eklentileri yazmasanız da olur. benim önerim bu chrome.google.com
tarayıcı için rahat bir twitter deneyimi sunuyor.

ayrıca bir arama motoru arıyorum.
örneğin elma kelimesini aratıyorum ama kendi seçtiğim 3-4 sitedeki sonuçların önüme çıkmasını/sekmesinin açılmasını istiyorum. araştırdım ama bulamadım. önerilerinizi bekliyorum
steve rogers
(29.11.18)
Google keep
Telefonla senkronize zaten
Bazen bir yazı seçince sağ tık yapıp direkt not alabiliyorum vs. Güzel


senolll
(29.11.18)
(2)

the story of cinema an odyssey ve cosmos ayarında belgesel önerisi

izlerken bu iki belgesel serisi gibi geniş içerik sunan, yer yer not aldıracak kadar değerli bilgiler veren belgesel önerisi olan var mı?
izlerken bu iki belgesel serisi gibi geniş içerik sunan, yer yer not aldıracak kadar değerli bilgiler veren belgesel önerisi olan var mı?
steve rogers
(27.11.18)
Şu seriyi öneririm:
www.imdb.com


simderun
(27.11.18)
a story of children and film


shezo
(27.11.18)
(3)

satır aralığı sorunu

elimde oldukça uzun bir metin var ve bu metin aşağıda gösterdiğim şekilde.aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaabu metin çok uzun olduğu için (15 sayfa hemen hemen) bu halde okumak işkence. bunu otomatik olarak normal bir metin haline nasıl getirebil
elimde oldukça uzun bir metin var ve bu metin aşağıda gösterdiğim şekilde.

aaaaaaaaaaaaaaaaa


aaaaaaaaaaa


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

bu metin çok uzun olduğu için (15 sayfa hemen hemen) bu halde okumak işkence. bunu otomatik olarak normal bir metin haline nasıl getirebilirim.

bunun gibi:

aaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
steve rogers
(26.11.18)
Microsoft Word -> Layout -> Spacing ?

Satır aralığını böyle ayarlayabilirsiniz.


monogram
(26.11.18)
Word’e atıp hepsini seçin, üst taraftaki paragraf kısmından satır aralığını 1 veya daha düşüğe ayarlayın


le jeune turc
(26.11.18)
Bütün yazıyı word'e attıktan sonra Ctrl+H komutuyla aranan metin kısmına ^p
değiştirmek istediğiniz metin kısmına da bir adet boşluk koyarsanız tüm paragrafları kaldırır.


himmet dayi
(26.11.18)
(1)

altyazı dosyasını nasıl açabilirim?

bazı altyazı dosyalarından metinleri alıp notlarıma kaydetmem gerek. (bir yerde kullanmak veya yeni bir altyazı oluşturmak için yapmıyorum) bunu en pratik şekilde nasıl yapabilirim?
bazı altyazı dosyalarından metinleri alıp notlarıma kaydetmem gerek. (bir yerde kullanmak veya yeni bir altyazı oluşturmak için yapmıyorum) bunu en pratik şekilde nasıl yapabilirim?
steve rogers
(18.11.18)
Notepad ile açabilirsiniz


kisa
(18.11.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.