Giriş
(3)

Prizde çamaşır makşnadı takılıyken elektrik gidiyor.

Şöyle:Çamaşır makinasını çalıştırdım. Bi 10-15 dk çalıştı. Sonra kapanı. Tv açıktı o da gitti. Elektrik gitti sandım. sonra kontrol ettim lambalar yanıyor, buzdolabının bağlı oldugu prizde çalışıyor.Sonra çamaşır bakşnasına baktım. Çalışma ışığı bi yanıyor bi sönüyor. Yani elektrik bi gelşyor bi gid
Şöyle:
Çamaşır makinasını çalıştırdım. Bi 10-15 dk çalıştı. Sonra kapanı. Tv açıktı o da gitti. Elektrik gitti sandım. sonra kontrol ettim lambalar yanıyor, buzdolabının bağlı oldugu prizde çalışıyor.

Sonra çamaşır bakşnasına baktım. Çalışma ışığı bi yanıyor bi sönüyor. Yani elektrik bi gelşyor bi gidiyor gibi. Makşnaya zarar vermesin diye fişini çektim. Baktım fişi de ısınmış.

Neden böyle oldu. Makinadı kaldı çamaşırlar. Bu arada tv yi tekrar prize taktim, sorunsuz elektrik var. Ama çamaşır makşnasını takınca gidiyor o iki prizdeki elektrik gidiyor.

Yıllardır sorun yaşamadım ilk kez oluyor.ne yapmak lazım?
servisi çağırın, termostat arızası olabilir, tıkanmış olabilir.


mikahakkinen
(15.10.20)
Önce çamaşır makinesinin takıldığı prize zarar görmeyecek başka bir cihaz takıp prizin sağlam olup olmadığını kontrol edin, elektrik süpürgesi deneyin mesela.

Prizde sıkıntı yoksa makineden şüphelenin, önce fişini ve kablosunu kontrol edin, fiş ve kablo sağlamsa makineye bir ustanın bakması lazım.


John Bloor
(15.10.20)
John bloor'un dediği gibi prize elektrik süpürgesi takıp tam güçte normal çalışıyor mu kontrol edin. Yalnız şu 1000+ wat olanlardan olsun yani dikey süpürge falan değil. Düzgün çalışmazsa prizde veya tesisatta sorun var demektir.


mikro patlama
(15.10.20)
(3)

Şu rahatsızlık için hangi doktora gitmeliyim?

Arkadaşlar Google da ararken bu duyuruyu buldum. Kelimesi kelimesine aynı sorunu yaşıyorum.Cevaplardan doktor branşı göremedimk. Ben de emin olamadım. Ortopediye mi gitmek gerekiyor? Hangi branşa gitmeliyim? Kemik mi ağrıyor emin değilim çünkü. İstanbul Anadolu tarafında devlet hastanesi doktoru ta
Arkadaşlar Google da ararken bu duyuruyu buldum. Kelimesi kelimesine aynı sorunu yaşıyorum.

Cevaplardan doktor branşı göremedimk. Ben de emin olamadım. Ortopediye mi gitmek gerekiyor? Hangi branşa gitmeliyim? Kemik mi ağrıyor emin değilim çünkü.
İstanbul Anadolu tarafında devlet hastanesi doktoru tavsiyesi de iyi olur.
Tşk ederim.

www.eksiduyuru.com
Hepsine ortopedi bakmıyor mu zaten, sen ortopediye git.


angelus
(12.10.20)
fizik tedavi/spor hekimliği de mantıklı olabilir.


argent dawn
(12.10.20)
el cerrahi, efdal güdemez.


(7)

Mp3 çülük öldü mü?

Mesela bir filmin soundtrack ini indirmek istiyorum. Pc yok. Torrent yok dolayısıyla. Telefondan Googl ile filmi yazıp soundtrack Mp3 indir diye aratıyorum.Ama girdiğim hirbşr link işime yaramadı. Ey gidi rapidshare vardı mesela bir aralar. Nasıl yapabilirim bu istediğimi?
Mesela bir filmin soundtrack ini indirmek istiyorum. Pc yok. Torrent yok dolayısıyla. Telefondan Googl ile filmi yazıp soundtrack Mp3 indir diye aratıyorum.

Ama girdiğim hirbşr link işime yaramadı. Ey gidi rapidshare vardı mesela bir aralar.

Nasıl yapabilirim bu istediğimi?
Müzik YouTube'da varsa siteler MP3 olarak indirebiliyor.


dissendium
(05.10.20)
slider.kz burayı kullanıyorum lazım olunca ama yerli şarkı bulmak biraz zor olabilir.


Uncle Sam
(05.10.20)
o tür şeyler için torrent siteleri var. mesaj atayım.


torrent telefonda da kullanılan bir şey


nahtoderfahrung
(05.10.20)
pc olmadığını sonradan okudum fakat şunu şuraya bırakayım (bkz: soulseek )


youtube to mp3 yapıyoruz en kolay şekilde.


Ben hala telefonuma mp3 indiriyorum; Spotify'ı vs şarkı keşfetmek için kullanıyorum her ne kadar oradaki listeler de %90 birbirine benze de. Her neyse, eğer yabancı bir albümse aradığım, direkt Google'dan (telefondan bile) "şarkıcı + albüm + iTunes m4a download" yazıyorum kabaca. Mesela m.i.a.'in matangi albümünü indireceğim. "m.i.a. matangi m4a album download" diyorum, iTunes'un mp3 formatında kaliteli şekilde indiriyorum. YouTube'dan mp3'e çevirme işlemini ise bir tek çok beğendiğim canlı performanslarda yapıyorum.


m e b
(05.10.20)
(4)

İst Anadoluda orman gibi gidip kafa dinlenecek

Nereler var?pek bilgim yok. Bir kere aydosa gitmiştim. Oranın içinde bir de göl varmış onu görmedim. Tavsiye eder misiniz? Toplu taşımaya kolayca gidelecek bir yer olmalı. Kendi masamı sandalye i vs gmrirmeyeceğim. Birkaç saatlik kaçmalok yer, yürüyüş yapmalı bir yer arıyorum merhaba. Tşkler.
Nereler var?pek bilgim yok. Bir kere aydosa gitmiştim. Oranın içinde bir de göl varmış onu görmedim. Tavsiye eder misiniz?

Toplu taşımaya kolayca gidelecek bir yer olmalı. Kendi masamı sandalye i vs gmrirmeyeceğim. Birkaç saatlik kaçmalok yer, yürüyüş yapmalı bir yer arıyorum merhaba.

Tşkler.
Küçük Çamlıca


alfred
(04.10.20)
-Küçük Çamlıca +1.
-Fethipaşa Korusu.

İkisine de Üsküdar-Çekmeköy metrosuyla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Duraklara çok yakınlar.


desdenova34
(04.10.20)
Hidiv Kasrı Korusu


kaset
(04.10.20)
Yukarida önerilebilir tatil günleri aşırı kalabalık olur. Atasehir cevre yolu kenarında Nezahat gokyigit bahçesi var. Gidebilecek gibiysen bir denersin.


sarcophagus
(04.10.20)
(8)

Digiturk u savcılığa vs şikayet etsem.

Son 2-3 aydır onlarca farklı numaradan hergün aranıyorum.Numaraları engelledikçe bitmiyor. Bu sefer aynı numaralardan sms gelşyor. Özellikle bir numara var. Bana gün içinde 6-7 defa sms atıyor. Yani artık bilerek Manuel olarak yapıldığından eminim. Sorun özetle böyle. Sinir hastası oldum ne yazıkki.
Son 2-3 aydır onlarca farklı numaradan hergün aranıyorum.
Numaraları engelledikçe bitmiyor. Bu sefer aynı numaralardan sms gelşyor.

Özellikle bir numara var. Bana gün içinde 6-7 defa sms atıyor. Yani artık bilerek Manuel olarak yapıldığından eminim.

Sorun özetle böyle. Sinir hastası oldum ne yazıkki.
***
Savcılığa ya da ne bileyim başka bir kuruma bu konuda şikayet yapılabilir mi? Bugüne kadar karakolun önünden bile geçmemişimdir, konular hakkında hiç fikrim yok maalesef.
Eğer cevap evetse, nerden nasıl başlamam gerekiyor. Annem babam yaşlı insanlar. Eve adımın geçtiği polismiş savcılımış kağıdı gelirse korkarlar. Bu tür durumlar olur mu? Ya da başka bir zamanda benim karşıma, yaptığım bir şikayet olumsuz bir şekilde çıkabilir mi?
Para ödeniyor mu şikayet ederken? Ödeniyorsa ne kadar?

Bilgi veren herkese tşkler.
Savcılık değil de BTK’ya şikayet edebilirsin. Ücretsiz, kolay ve yerine ulaşıyor.


giovanne
(26.09.20)
tiss.gtb.gov.tr

Her bir numara icin ayri sikayet kaydi acabilirsiniz. Arama kaydi ekran goruntusu ve aramadaki soylenenleri yazmanizda fayda var. Eksiksiz ve dogru doldurursaniz para cezasi yiyorlar.


Kirmizibavul
(26.09.20)
son 3 aydir, her gun istisnasiz farkli no dan ariyorlar, bezdim. bezdim gercekten. pazar gunu bile aranir mi insan ?


rehberdeki numaraları aldığın bile bile sadece bunlardan kurtulmak adına true caller uygulamasını kurdum ve spam aramaları-smsleri bloke ettim. şimdi bunu okuyunca fark ettim ki o günden beri kafam rahat. belki bir ya da iki tane sms kaçırmıştır.


orpheus
(26.09.20)
@kırmızıbavul dediğini yaptım. Ne yazıkki değişen birşey olmadı. btk ya şikayet de bu oluyor sanırım.

O yüzden, soruma cevap arıyorum.

Tşk ederim cvplarınıza.

Edit. Btk şikayetini bilmiyordum farklı imiş. Tşk ederim buraya da şikayet kaydı ileteceğim.


@sorular, bunun btk ile ilgisi yok. Btk'nin alani disinda bir durum. Gumruk ve ticaret bakanligi sikayet kaydi benim attigim. Incelenmesi ve sonuclanmasi en az 3 ay suruyor. Ayni sayfadan takip edebilirsin sikayetini. Tacizi engellemiyor bir sure ama yuregine azicik olsa da su serpme niyetiyle her arama/sms icin kayit olusturmak lazim.
Benim olusturdugum 6 sikayetten 2sine para cezasi kesilmis. 3u de eksik bilgiden dolayi red edilmis. Sms'lerin sonuclanmasi daha garanti. Telefon aramalari sikayeti icin soylenenleri aynen yaziya dokmeyi dene derim.


Kirmizibavul
(26.09.20)
Bir ara buyuk bir akaryakit sirketinden smsler geliyordu ve defalarca beni sms listesinden çıkarın diye uyarmama rağmen sonuç alamadım. Şirketin tüm üst düzey yöneticilerini linkedinden buldum ve tüm isism soyisim kombinasyonlariyla oturakli bir mail gönderdim. Sonra bir daha asla sms gelmedi


exlibris
(26.09.20)
Arayanın digitürk olduğuna emin misiniz?
Bu sıralar digiturk adına arayorum diyen çok. Birkaç tanesini google da arattım, dolandırıcı vs. yazıyordu.


(12)

İnsan kendine sosyal medyadan nasıl sevgili bulabilir?

Bulayım ye sormuyorum. Mantığım almıyor. Fazla saçma geliyor. Tanımadığınız bir kızı ya da erkeği mesela instagramdan takip edip de mesaj mı atıyorsunuz? Nasıl bir mesaj, Nasıl bir muhabbet gelişebilir de, o iki kişi sevgili olabilir. Ya da sadece seks mi amaç?Eski kız arkadaşımın kapalı instagram
Bulayım ye sormuyorum. Mantığım almıyor. Fazla saçma geliyor.

Tanımadığınız bir kızı ya da erkeği mesela instagramdan takip edip de mesaj mı atıyorsunuz? Nasıl bir mesaj, Nasıl bir muhabbet gelişebilir de, o iki kişi sevgili olabilir. Ya da sadece seks mi amaç?

Eski kız arkadaşımın kapalı instagram hesabına hergün mesajlar gelirdi. Mesajları okusanız kusarsınız. Yani değil tavlamak, ne bileyim insan gibi konuşmaya bile tenezzül edilmeyecek kişiler. Ya da kendine çok güvenme zengin vs tipler. Ama mesajları bir görün. Güler misin ağlar mısın öyle şeyler. 65 yaşında Annemin kapalı profil hesabına bile msjlar geliyor. Sapıkça olanları geçtim, işi gücü olan düzgün tipli adamlar bile güya msj atıyor. Düzgün Türkçe ile saygılı msjlar. Komedi filmi gibi.

Anama bile msj geliyorsa, genç bir kadını düşünemiyorum. Nedir bu işin mantığı? Önüne gelene olta atmakla ya tutarsa mı? Cahil özgüveni mi?

Aranızda kadın olup da, bu şekilde bir arkadaşlık ya da ilişki kuran oldu mu? Olduysa nasıl oldu mesela?

Tşkler.
İnsanlar "benim gibi düşünen ve arayışta olan biri muhakkak vardır" kafasındalar. Her türlü eyleme açık olan internet, başta cinsellik olmak üzere her yönden aç olan insanlar için en uygun yol.


Erva
(20.09.20)
benim var böyle bir arkadaşım, buluyor. tabii öyle bodoslama ve önüne gelene değil; kendine bir hedef kitle seçti ve o kitleye hitap edecek şekilde yürüyor. yoga-evcil hayvan-doğaseverlik-kamp-fotoğrafçılık kümelerinin birleşimi içerisindeki etiketlerden, topluluk profillerinden gözüne kestirdiğini takibe alıp önce hikayelere yanıt verme, postlara yorum yapma ve dm üzerinden ilerliyor. bazen takibini kabul edenlere direkt yürüyor. attığı mesajlar kibar ama net. tipi ortalamanın bir tık üstü, ağzı laf yapıyor. çoğu 3-5 buluşmada sevişmede sonlanıyor ama neticede reele döküyor bir şeyler.

kısacası bu işin bir yolu yordamı var, senin gördüğün örnektekiler bir halt elde edemiyorlar ama usul erkan bilenler yolunu buluyor.


Bruce
(20.09.20)
Zaten akli basinda kizlar da onlarin aralarindan sectiklerine kapi araliyor.

Goruntu, yas, tahsil ve yasanti en onemli kriterler. Ha bir de lokasyon tabii.


Neden bulamasın. Kim ne arıyorsa onu buluyor hayatta. Bu kadar milyonluk dünyada sizinle aynı arayışta olan insalarda oluyor ve tanışıyorlar.

Sonrası evliliğe giden de oluyor, tek gecelik ilişki olan da.

Internetten insanların tanımasına bu kadar şaşıranlara şaşırıyorum esasen ben.

Ben tanışmadım ama İnternetten tanışıp 10 senedir çok güzel evlilik yürüten arkadaşlarım var.


Tanımadığınız bir kızı ya da erkeği mesela instagramdan takip edip de mesaj mı atıyorsunuz?
* evet, geri takip ederse uzun bir süre bekleyip, yapıştırıyorum hikayesinden kalp veya ateş emojisini. Muhabbet bir şekilde açılıyor. Geri takip etmezse zaten beğenmemiştir demektir. O yüzden takipten çıkıyorum :) Haa niye uzun süre bekliyorum. Çünkü direkt takipleşip yazarsan eksi puan. Aa abazaya bak, hemen yazdı derler. Kısa süre beklersen, aaa avcıymış derler. Ama uzun süre beklersen, sanki sadece dikkatini çektim de kalp attı geçti. hımm cool derler :P

Sadece seks mi amaç
*Hayır, ben zaten hoşlanmadığım biriyle seks yapamıyorum. Amaçsız oluyor, yani böyle kolay gibi oluyor ya keyif almıyorum. Çok beğendiğim kızla seks yapabilmek için uğraşıyorsun falan ya böyle o daha keyifli oluyor. Sevgililik birinci amaç :)

*Zaten öyel merhaba, nasılsınız, tanışalım mı, çok güzelsiniz gibi şeyler kalmadı. Onları yazanlar genelde köylü oluyor. Yazdıkları kişiler öyle mesajlara çok geri dönüş yapmaz. Beğense bile yapmazaq :D Beğenirse kalp at, ateş at geç her türlü muhabbet açılıyor.

evet kızlara sosyal medyada çok yazan oluyor ama yüzde 80'i boş tipler. Ben bir kızla takılmıştım mesela, sallamıyorum 3 bin takipçisi var. Çok aktif, sürekli hikaye atar. SDüşünsene ne mesajlar geliyordur ona ohooo. hatta benim yanımdayken arkadaşı falan hikaye atmıştı sürüyle kişi yazmıştı. Ama kız 3 bin kişi içinde beni seçti ahahahah niye? Çünkü coolum :PPP

Valla ben oluyorum, olmaya devm ederim. Kızlar da oluyor yani. Güvendikleriyle, bundan bir zarar gelmez dedikleriyle gayet oluyorlar. İnstagram zaten kimlik gibi bir şey oldu. Bir insanın artık ne müzik dinlediğini, ne içtiğini, ne giydiğini, nerede takıldığını falan anlayabiliyorsun. Bir sıkıntı yaşamadım, yaşatmadım. Şükür :))


eazy
(20.09.20)
Cinsel acligin Afrikasina hosgeldin. Neden sonuc iliskisi aslinda. Kadinlari kapatan, toplumdan uzaklastiran erkekler, sonra kadinsizliktan abazanlasan gene erkekler.

Sokaga cikip kadin goremeyecegin saatler ve Sehirler var ulkede halen.


baldur2
(20.09.20)
bunu şöyle düşün: elinde buğday var ve tarlaya avucunla savuruyorsun. tek tek dikmekle uğraşmıyorsun. hangisinden buğday çıkarsa suluyorsun. bunlardaki de o hesap. yüzlerce kişiye yazıyor hangisi denk gelirse.

ama bu gelen yüzlerce mesaj yanıltmasın. içinde doğru düzgün insan sayısı 100 kişiden 5 bile değildir.
niteliksiz bir çoğunluk yazıyor. kaybedeceği bir şey yok. karşısındaki de değer verdiği biri değil. ücretsiz piyango. ya tutarsa..


tabudeviren
(20.09.20)
instagram tamamen marketplace olacak birkaç yıl içerisinde. sabahtan akşama kadar dudak kremi reklamının yapıldığı bir ortam zaten. boktan çağımızın boktan uğraşı. tipsiz olsam ben de kendimi bir halt zannetmek için düşerdim herhalde bu batağa. ama yoo dostum yoo.

bombalayan işsizlikten amaçsızlıktan uğraşıyor. tam boşluk yani.


paco de lucia
(20.09.20)
eazy +1 ben en son ne zaman sosyal çevremden biriyle takıldığımı hatırlamıyorum, geneli instagram


KaraSakall
(21.09.20)
kadınım ben kurmadım ama yakın arkadaşım böyle bir arayış içinde.o da ego tatmin ediyor işte. ilgisiz kalmaya dayanamıyor. o kadar çok mesaj geliyor ki küçücük fotoğraftan adam ne görüyor ben anlamadım. tabi bu yaşla alakalı herhalde biz 30'lardayız. gençler daha iyi flört buluyor buradan.


Sosyal medyadan bulunabilir. Hayatında doğal akışı içindeki bir yer sayılır artık. Dating ortamlarından çok daha etkili. Ben kadını beğendiysem mesaj atıyorum.


insomniac
(21.09.20)
Sürümden kazanmaya çalışıyorlar.


(5)

Kiralık ev tutma işleri

Selamlar. İstanbul Anadolu tarafında kısıtlı bütçeyle EŞYALI KİRALIK daire arıyorum. Ancak bulduğum her eve babam tarafından bir bahane bulunuyor. Mesela bir ev buldum bugün. Marmaray durağı dibinde. Eski bina tabii. Ama arakat daire full EŞYALI. Fiyatı da bana uygun. Muhit de çok güzel. Babam diyor
Selamlar.

İstanbul Anadolu tarafında kısıtlı bütçeyle EŞYALI KİRALIK daire arıyorum. Ancak bulduğum her eve babam tarafından bir bahane bulunuyor.

Mesela bir ev buldum bugün. Marmaray durağı dibinde. Eski bina tabii. Ama arakat daire full EŞYALI. Fiyatı da bana uygun. Muhit de çok güzel.

Babam diyorki "eski binanın sorunu çok olur" ne sorunu olur diyorum. İşte çamaşır makinesi eskidir, bozulsa ne yapacaksın su, elektrik tesisatlarında sorunlar olur, bir de onlarla uğraşırsın diyor. Ekstra masraf çıkar diyor. Dediğinde haklı eyvallah.

Yeni binada ev tutacak zaten bütçe yok. Nispeten yeni bina bulunca da, bu sefer "ev sahibi güvenilir mi, evde bir sorun olsa kimle muhatap olacaksın, bir de onlara masraf çıkar vs"

Yani demek istediğim her şeye bir bahane var. Dedikleri doğru ama doğru diye ne yapayım. Elbette tuttuğum evde yarın hiç beklemedik bir sorun çıkabilir.

Böyle böyle 5 aydır şu an oturduğum evden çıkamadım. Şu an oturduğum ev de rutubetli, -1 kat gibi bir daire. 25metrekare falan ufacık. Ancak sırf site içi diye cazip. Bir sorun olsa anında site hallediyor. Sırf bundan dolayı tuttum bu evi babamın zoruyla.

Ne yapayım ben. Babamı es geçip bildiğimi mi yapayım?

Bugün artık iyice sinirlendim. Bir süre ellerim vs titredi sinirden. babama birşey demedim tabii kırmamak için.
Sanırım sana verdiği değer yüzünden site dışına çıkmanıı istemiyor, güvenlik sebebiyle. Anlayış göster ve ikna et.


John Bloor
(08.09.20)
babana haber vermeden evi tuttum bir hayırlı olsununu alırım diye son noktayı koy


nahtoderfahrung
(08.09.20)
Evi satın alacak ve uzun yıllar oturacak olsanız, evet eski bina olmaz derdim ama sonuçta kiralık ev. Herhalde bir sürü sorun tam siz o evde otururken çıkacak diye bir şart yok. Ev sahibi ile bunları konuşabilirsiniz, tesisatta ev eşyalarında arıza olsa masrafı nasıl hallederiz, diye. Ev sahibinin tutumuna göre de evi tutar ya da tutmazsınız.

Eğer güvenilir, düzgün bir semtte ev bulduysanız bence kiralayın geçin. Beni babam böyle 5 ay oyalasa, kendisinden düzgün ev kiralamak için para isterim, sen sorusinsuz, masrafsız evi tut bana haber ver, derim.


eski bina deprem öncesi yapılmışsa çok tehlikeli. tesisat vs. konuları belli olmuyor ama deprem mevzusu önemli.


alors
(08.09.20)
Evi kiraladiktan sonra soyleyin, inanılmaz moral bozuyor ve insanin kafasini karistiriyorlar bu yaklaşımlariyla, yasadim oradan biliyorum. Ama siz de evlere bakarken goruslerine guvendiginiz kendi de yalniz yasayan bir arkadasinizla bakmayi deneyin, cok ise yariyor. Bu arada sahibindendeki bazi ilanlar icin uyarmak istiyorum. Muhite gore cok uygun fiyatli esyali ve sahibinden olan, apartmanin disaridan fotogrqfi olmayan evler dolandiricilik amacli veriliyor.


red g
(08.09.20)
(12)

Otrivin sprey ile ilgili

Bu sprey burnu bir süre sonra tamamen kapatıyor mu nedir?Benim nefes almada hep sorun vardı amleyiat olmam gerekiyor ama hep ertelettim. Parasızlık sonra corona vs neyse.Özel hayatla ilgili epey stresliyim ve uyuyamıyordum. Dedim bari rahat nefes alayım bikaç gece kullanayım belki daha hızlı uyurum
Bu sprey burnu bir süre sonra tamamen kapatıyor mu nedir?

Benim nefes almada hep sorun vardı amleyiat olmam gerekiyor ama hep ertelettim. Parasızlık sonra corona vs neyse.

Özel hayatla ilgili epey stresliyim ve uyuyamıyordum. Dedim bari rahat nefes alayım bikaç gece kullanayım belki daha hızlı uyurum diye düşündüm.

1 hafta kadar yatarken kullandım.bağomlısı oldum artık her gece sıkıyorum. Ve burnum normalde gün içinde iyi kötü az biraz hava alırken artık tamamen kapalı gibi. İçinde bişey şişmiş de duruyor gibi bir his var.

Bu 10 günlük sprey kullanımı öncesi bu kadar değildi bu durum.

Psikolojik mi yoksa sprey gerçekten böyle bir duruma yol açmış olabilir mi?
Tşk
20 yıldır kullanıyorum bir bağımlılığını görmedim.


duptıs
(04.07.20)
yol açmış olabilir. ben de geçenlerde 2-3 ay üst üste kullandım. sadece geceleri tek buruna sıkıyordum. bi süre sonra dediğin gibi oldu. bir ara havadan mı nemden mi diğer nedir, gerek duymadım. 2-3 haftadır kullanmıyorum.


Otrivine için tek kural var, 5 günden fazla kullanmamak gerekir. Rinitis medikamentoza denilen bir durum var. Bu otrivine ve illiadine türevi spreyleri 5 günden uzun süre kullanınca ters tepiyor ve burun iyice tıkanıyor.

Birkaç gün kullanmayın otrivine. burnunuz için sinüs rinse alın. Plastik bir şişe ve suyla hazırlamalık karışım olan bi kit. Onunla burnunuzu yıkayın gün içinde. Hatta otrivine uzun süre kullanmayın mümkünse. Hala daha geçmezse doktora gidin KBB'ye. Ama sinüs rinse rahatlatacaktır.

Bi daha da asla bu ilaçları uzun süreli kullanmayın. Çok bilinen bir durumdur bu, hiç duymamış olmanız üzücü :(


nundu
(04.07.20)
nundu +1 sürekli kullanmak bayağı tehlikeli, ayrıca etkisi de bünyeye göre gitgide düşüyor veya ters tepiyor. prospektüslerinde kocaman yazar, 5 günden fazla ve burnunuz açılınca kullanmayın diye.


cursor
(04.07.20)
5 gün olayını bilmiyorum. Yatmadan yatmaya kullanıyorum :/

Sinüs ringse kullandım. Ama o benim burnumu açmıyor. Burnum afedersiniz sümükten dolayı tıkalı değil. Gribim nezlem yok. nefes alırken ve verirken sanki burun deliğim parmağımın ucuyla kapalı da azıcık bir aralıktan hava giriyor gibi. İğne ucu gibi.

Elmacık kemiğimden bastırıp yanaklarımı yana dupru çekince, burnumun içinde yapışık gibi olabçn şey aralanıyor ve hava giriyor. Başımın yastığa koyduğumda burnumun içinde bireyin şiştiğini hissediyorum ve beton dökülmüş gibi kapanıyor burnum. Ayaktayken ya da otururken bu kadar kötü değil. Bu kadar ifade edebildim bilmem anlatabildim mi.
Bu yüzden gece yataga başımı koyduğumda boğulma hissi geliyor. Doktor tavsiyesi için de ayrıca başlık açacağım çünkü durumum ameliyatlkı sanırım.

Ağlayacam sinirden...


Tamam sinüs rinse sadece sümük için değil. Mesela burunda alerjen bir etken varsa onu uzaklaştırmada da etkili. Ayrıca tuzlu su olduğu için bi miktar ödem çözücü etkisi de var. Birkaç günlük düzenli kullanımda etkisini görürsünüz. Otrivine asla kullanmayın ama bu süreçte.


nundu
(04.07.20)
Belki durum ameliyatliktir. Et veya kemik alınmai gerekiyordur.


elorelia
(05.07.20)
Eczacı ya da doktor söylemedi mi? Nasil iş yapıyorlar, peynir ekmek gibi satılıyor üstelik.

Otrivine ve benzeri kortizonlu burun spreyleri pespese 3 günden fazla kullanılmamali. Mukozayi kurutur, hatta bazen burun kanamasına yol açar. Mukoza azaldığı için hastalikliklara yakalanma imkanı da artar.

Otrivine kadar etkili değilse de kortizonsuz spreyler var, onları kullanabilirsiniz. Ayrıca ben vicks i burnumun altına sürüyor ya da sıcak suya biraz koyarak buharindan faydalanıyorum.

En azından 3 gün kortizonlu bir kaç gün kortizonsuz kullanarak yan etkilerini bertaraf etmiş olursunuz.


biseysorcaktim
(05.07.20)
Önceki cevabıma ek:
Alerjik rinit gibi bir durum olabilir mi? Birden ortaya çıkabiliyor ve özellikle yatınca burun tamamen kullanılmaz oluyor. Gün içinde ayaktayken ya da hareket ederken, mesela spor yaparken, nefes almak konusunda sıkıntı yaşanmıyor.


biseysorcaktim
(05.07.20)
Nundu +1

@biseysorcaktim Otrivine kortizonlu değil. Dekonjestan. Kortizon içerseydi zaten böyle yan etkilerle uğraşmazdık. Kortizonlu spreyler etkisini birkaç gün sonra gösterir zaten, 3 gün kullanılıp kesilmez.


Lim5
(05.07.20)
Allerjit Rinit +1, benimki de aynı durum, burnunuz büyük ihtimalle etleriniz şiştiği için tıkanıyor. Şu aylar de benim burnum da berbat durumda. Bunun için otrivin ancak çok kısa süre biraz rahatlatıyor gibi gelebilir. Sizin başka bir tedaviye başlamanız lazım.


cursor
(05.07.20)
(7)

ben en son pentium 3 de kaldım

merhaba.benim gençliğimde pentium 2 ve 3 vardı. pentium 3 olan pc ler çok iyi falandı. öyle muahbbetler ederdik. intel mi amd mi, pentium kaç, kaç gb harddisk vardan öteye geçmezdi bilgimiz, diyaloglarımız.ben o dönemden sonra koptum.şimdi ssd muhabbetleri vs var.okuyup anlamaya çalıştım ama yok kaf
merhaba.

benim gençliğimde pentium 2 ve 3 vardı. pentium 3 olan pc ler çok iyi falandı. öyle muahbbetler ederdik. intel mi amd mi, pentium kaç, kaç gb harddisk vardan öteye geçmezdi bilgimiz, diyaloglarımız.

ben o dönemden sonra koptum.
şimdi ssd muhabbetleri vs var.

okuyup anlamaya çalıştım ama yok kafam almadı.

ssd nedir? ne işe yarar?
mesela ben bi laptop almak istiyorum uygun bütçeli. ama neye nasıl dikkat etmeliyim bilemiyorum haliyle.

bilal'e anlatır gibi anlatabilecek birisi var mıdır? ya da bilgi edinebileceğim vereceğiniz bir link vs de olabilir.

tşk.
hdd eski, ssd yeni teknoloji kisaca. Burada cok iyi anlatiyor: uk.crucial.com

BUrada da temel laptop buying guide: www.currys.co.uk


freedonia
(12.04.20)
bilale anlatır gibi anlatırsam çok detaya girmeye gerek yok. SSD normal hard disklerden sonraki teknoloji, içinde mekanik bir disk yok eskisi gibi. Daha hızlı ve daha dayanıklı darbelere vs karşı.
pentium faşan dediğimiz şeylerse işlemciler. intel i5 i7 hatta i9 var galiba. laptop alacaksanız düşük bütçeyle ssd olsun mutlaka hızlı olur. işlemcilerin çok modeli var ve nesil denen yani yılına göre modelleri var. yani i5 in yeni modeli i7 nin eski mdeolinden hızlı olabilir.Onların kıyasına da şu siteden bakabilirsiniz.
www.cpubenchmark.net

öte yandan marka güvenirliği de var. Ucuz bir marka biraz iyi işlemci vs ssd içerebilir ama kasa plastik olabilir, diğer malzemeler kalitesiz olabilir vs. Siz bütçenizi ve kullanım amacınızı söyleyin daha faydalı öneriler gelecektir. Mesela ben 4k video editlicem derseniz 4k ekran önerilir, yok ben ekşide falan yazı okuorum derseniz hd bile yetebilir vs. Çok mobilseniz ince ve hafif bir şey, evde kullanacaksanız masaüstü olabilir. Oyun oynayacaksanız iyi eran kartı, iş için kullancasaknız excel office vs ekran kartı çok iyi olmasa da olur vs.


senolll
(12.04.20)
açıkçası evde film dizi izlemek,internette geiznmek için kullanacağım. çok nadir iş için mail takip, excel düzenleme vs. yani öyle mükemmel bir alete ihtiyacım yok. ama çok dandik de olmasın tabii
bütçem 3000 tl :/ çok mu az bilemiyorum. bu işlerden çok uzak kaldığım için hiç bir fikrim yok.


bence bütçeyi 4,5-5 arasına çekin. 3e giriş seviyesi laptoplar var nerdeyse sizi mutlu etmez. 5 civarına uzun yıllar ( görece ) götürebilecek bir laptop alırsınız sanıyorum.


garavel
(12.04.20)
intel aldigini varsayiyorum, islemcinin nesli mumkun oldugunca yuksek olsun, su anda 10. nesildeyiz. bir de SSD artik sart, eski tip HD kesinlikle alma.


cooperr
(12.04.20)
sayın hocam
ben size yarın tavsiyede bulunayım
3k butce yeter

i5 islemci
8 gb ram
240 gb ssd
yeter

ek olarak
full hd ekran olursa
gözünüz kanamaz
1366 x 768 ekran olmazsa daha bi iyi olur


kingcyrax
(12.04.20)
Islemci konusu en basit olarak ozetlersek:
En temel seviye
- Intel: Celeron, Pentium.
- AMD: A4, A6, A9
Orta seviye
- Intel: i3, i5.
- AMD: A10, Ryzen 3, Ryzen 5
Daha yuksege cikamazsiniz verdiginiz butceye gore, o yuzden gerisini yazmiyorum. senoll'un verdigi linke de bakarsiniz, modeline gore bir takim farkliliklar olabilir, oynamalar olur ama temel olarak islemci seviyeleri bu.

Sonrasi duz mantik> ne kadar core o kadar iyi, dual-core dan asagiya inmezsiniz, kalmadi zaten bu zamanda
clock speed GHZ la gosterilen ne kadar yuksek o kadar hizli islemci demek
Ram ne kadar yuksek o kadar iyi, 4gb dan asagiya dusmeyin
SSD alin, daha az guc tuketiyor, arti cok hizli
Graphics card dersen oyun oynayanlar icin, onda standard bir sey yeter size
Son olarak da full hd'nin altina kesinlikle dusmeyin.
Agirlik, ekran inchi falan sizin seciminiz zaten
Butcenizi biraz daha zorlayin, anladigim kadariyla aldiginiz urunu uzun yillar kullaniyorsunuz, almisken aldiginiza degsin


neck_and_neck
(13.04.20)
(1)

Bu sahne hangi filmdendir bilen çıkar mı?

Fotonun küçüklüğü ve saçma sapanlığı için özür dilerim.https://i.hizliresim.com/5AoGYL.jpg
Fotonun küçüklüğü ve saçma sapanlığı için özür dilerim.

i.hizliresim.com
Dekalog 1

Bu arada yandexin görsel araması gerçekten çok başarılı. tabii fotoğrafda ki fazlalıkları silip aratmak lazım.


fezagezgini
(20.03.20)
(3)

Ortaçağ temalı kağıt, parşömen nerden bulunur?

Merhabalat.Arkadaşa bir hediye kutusu hazırlıyorum. İçine birşeyler yazacağım. Böyle nasıl anlatsam, hani filmlerde olur ya rulo gibidir açarlar, kalındır hafif yıpranmıştır, rengi sarımtraktır vs vs. Anladınız. O tarz kağıt/parşömen vs nerden bulurum? İstanbuldayım ama iyi bilmiyorum İstanbulu. Bu
Merhabalat.

Arkadaşa bir hediye kutusu hazırlıyorum. İçine birşeyler yazacağım. Böyle nasıl anlatsam, hani filmlerde olur ya rulo gibidir açarlar, kalındır hafif yıpranmıştır, rengi sarımtraktır vs vs. Anladınız. O tarz kağıt/parşömen vs nerden bulurum?

İstanbuldayım ama iyi bilmiyorum İstanbulu. Bu tarz ürünler satan mağazalar dükkanlara da ihtiyacım var.

Tşkler.
KRaft kagit al, kenarlarini kesip bicip cakmak tutarak eskitme yap:) Ben onu denerdim.


stavro
(09.09.19)
bu işine yarayabilir. abla hogwarts mektubu yapıyor

www.youtube.com


elestirman
(09.09.19)
Hazırladığınız şey bana hep Beyoğlu Panter Kırtasiye'nin vitrininde gördüğüm şeyleri hatırlattı. Sitelerine bakıp şunu buldum hatta, ay ne güzel: www.panterstore.com


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.