Giriş
(1)

c# sorusu(class ı parametre olarak geçmek ?)

Basit bir şey aslında ama jetonum bir türlü düşmedi. Diyelim Page diye bir class ımız var. Ondan türeyen FalanPage, FilanPage,... bir sürü class var.list.Where(i => i is FalanPage).Any() diyerek ben listede FalanPage var mı aratabiliyorum. Genel bir yöntemi nasıl yazarım peki. Yani GetPage(FalanPage
Basit bir şey aslında ama jetonum bir türlü düşmedi. Diyelim Page diye bir class ımız var. Ondan türeyen FalanPage, FilanPage,... bir sürü class var.


list.Where(i => i is FalanPage).Any() diyerek ben listede FalanPage var mı aratabiliyorum. Genel bir yöntemi nasıl yazarım peki. Yani GetPage(FalanPage), GetPage(FilanPage) gibi bir şeyle listeyi filtreleyeceğim.

stackoverflow.com

Buradaki gibi bir şey mi yapmalıyım? Daha nezih bir yolu var mı?
sorucu
(30.11.20)
gettype.name de olur, şöyle.

rextester.com


aziz dostum jack
(30.11.20)
(1)

Kafeler kapalı mı?

Bütün kafeler, restoranlar kapalı mı şimdi?
Bütün kafeler, restoranlar kapalı mı şimdi?
sorucu
(28.11.20)
İçeri müşteri alınmıyor, paket ve gel al servis var.


antihero
(28.11.20)
(5)

Öyküde bilinmeyen, merâk edilen açıklanmalı mı, açıklanmamalı mı?

Kendimi bildim bileli düşlemsel, bilimkurgusal, tuhaf edebiyatı, sinemayı severim. Bir şey merak ettim. Şimdi şöyle bir ayrım yapabiliriz bu tarz öykülerde. Sıradışı, tuhaf olanın nedeninin açıklandığı ve açıklanmadığı öyküler...Yani başka bir sürü örnek verilebilir ama aklıma ilk gelen... Süpermen
Kendimi bildim bileli düşlemsel, bilimkurgusal, tuhaf edebiyatı, sinemayı severim. Bir şey merak ettim. Şimdi şöyle bir ayrım yapabiliriz bu tarz öykülerde. Sıradışı, tuhaf olanın nedeninin açıklandığı ve açıklanmadığı öyküler...

Yani başka bir sürü örnek verilebilir ama aklıma ilk gelen... Süpermen neden uçabiliyor ve güçlü... Çünkü Kriptonlu olarak güneşten enerji alıyor vs...

Doctor Who'da vampir, peri vb. gibi mitik gözüken birçok yaratık esasında uzaylıdır.

Falan yerde neden onu bunu öldüren kötücül bir yaratık vardır. Çünkü falan kimse zamanında haksızca, işkenceyle öldürülmüştür o da intikam için böyle bir yaratığa dönüşür vb vb...

Ama mesela bir de The Birds... Kuşlar saldırıyor. Neden saldırıyor? Allah bilir. Filmi beğendim ama hep bir açıklama bekledim.

Soracağım şu... Bu tarz öykülerde olağanüstünün nedeninin açıklanmasını mı beklersiniz? Yoksa açıkta kalması daha mı iyi?
sorucu
(12.11.20)
valla güzel soru.
genelde bu açıklamalardan tatmin olmadığım için bunu ben de hep düşünmüşümdür.

ben "kötü" olanın nedenini öğrenmeyi istiyorum açıkçası.
sanırım o empatiyi yapabilmek beni psikolojik olarak daha çok bağlıyor.
hatta mesela bu açıklamayı kendince yapan filmlerin sunduğu neden yeterince iyi olmazsa "eeahh ama yani" falan diyorum, filmi hafifletebiliyor.

seri katillerin seri katil olma süreci, kötünün kötüleşme süreci, işkence yapanın geçmişi vb. bende daha çok merak uyandırıyor.
yani doğa üstü ya da gerçek fark etmez, insan faktörü varsa bilmek istiyorum.
hayaletin neden intikam almak istediğini de merak ediyorum yani.

ama işte elin uzaylısı gelmiş saldırıyorsa, "ay neden saldırıyor acaba?
gezegeninde çok mu işkence ettiler garibana?" falan demiyorum.
yani işin içine bilimkurgu girince bilmeye ihtiyaç duymuyorum pek.

çünkü insani hikâyeler daha grift ve derin olabiliyor.
bilimkurgu, uzaylı falan işin içine girince en fazla işte anası babası öldürülmüş de onun intikamını alıyor falan oluyor.
belki o derinlik verilemediği için de sunulan neden tatmin etmiyor zaten.
ve merak da uyandırmıyor.


blatta hiberna
(12.11.20)
Çok güzel soruymuş gerçekten. Birkaç arkadaş vardı burada böyle konularla baya ilgili olan işşalla denk gelir bir şeyler karalarlar ben de merak ediyorum fikirlerini.

Bu iki tarafı da keskin bir kılıç bence. Tabi merak edilenin, açıklanması tartışılanın ne olduğu da önemli ama. Çok ince bir ayarı olduğunu düşünüyorum. Tolkien birçok şeyi açıklarken birçok şeyi de açıklamamıştır mesela. Üzerine teoriler, akademik çalışmalar hatta kitaplar var bu açıklanmayan konuların.

Lovecraft en büyük korku bilinmeyenin korkusudur der.

Dediğim gibi ben iyi bir dengede tutulması gerektiğini düşünüyorum. Foregzempıl süpermenin birtakım yeteneklerinin kaynağını öğrenmek isterim ama eru yu çok detaylandırmasını istemem.


Giovanni Pipitto
(12.11.20)
Bence bahsedilen gizemin anlatıda yer aldığı şekil önemli. Mesela radiohead’in just klibinde youtu.be sebebi merak etsek de, gerçekleşen olayların oluş şeklinde bu bilgiyi öğrenememek rahatsız etmiyor. Ama sadece devam edecek olaylar silsilesi için tetikleyici görevinde olmayan gizemleri öğrenmemek beni gıcık eder

Bu arada sanki filmlerde açıklanmayan nesnelerin de bir ismi vardı, çantada herkesin bakıp şaşırdığı ama ne olduğu açıklanmayan şey gibi


ats
(12.11.20)
Valla benim icin olay genelde bisekil bir tutarliligin olmasina baglidir. Ben esasen farkli olanin aciklanmasini isterim ki en azindan olaylara daha hakim olabileyim. Tabii bu durumun direkt olarak 'bu boyle oldugu icin su soyle oldu' seklinde verilmesini pek sevmiyorum. Iste bu noktada da devreye anlatim teknigi giriyor.

Mesela benim en cok hosuma giden anlatim ve isleme teknigi taraflarin ayri ayri anlatildigi teknikler oluyor. Mesela diyelim ortada bir A kisisi vardir ve A kisisinin de dusmani olan B kisisiyle ilgili anlatilan bir takim efsaneler, ornekler falan vardir. Bu noktada sadece A kisisinin gozunden hikaye anlatilinca B ye karsi bir merak olusuyor ancak sebepler uzerinde fazla durulmuyor. Yani o noktada B kisisinin sahip oldugu ozellikler o islenen evren ve konulara bagli olmakla beraber cok cok uc degilse pek merak cezbetmiyor cunku daha cok A tarafiyla bir bag kurdugun icin B tarafi direkt alt edilmesi gereken bir dusman imaji ciziyor. Ana amac olaylari tum sekliyle islemekten ziyade bir konuya, bir tarafa odaklama oluyor cunku.

Ama iste o diger durum devreye girince yani hem A hem de B nin gozunden hikaye islenince olay cok daha degisiyor. Bu durumda sen bir tarafin gozunden bakmak yerine daha cok genel olaya odaklaniyorsun. Yani eger B tarafinda bir olaganustu durum varsa bunun sebebini ogrenmek istiyorsun cunku artik o taraf da senin radarina girmistir. Klasik 'dusman' tarafi degildir artik. O olaganustu ozelligin de direkt en basta verilmesi hosuma gitmez. Daha cok tarafla ilgili verilen kucuk kucuk yeni bilgilerle onu kesfetmek ve en son sonuca ulasmak daha cok hosuma gider.

Yazarin, yonetmenin olaylari nasil ele aldigi da onemli mesela. Atiyorum her olayda deli gibi ayrinti veren(bu noktada da tolkieni anmamak olmaz) bir yazarin/yonetmenin bir seylerin altini doldurmadan verecegine inanmazsin ve o yuzden o olaganustu durumun ayrintilari senin ilgini ceker. Ama gidip oyle cok detayli olmayan aciklamalarin oldugu ya da o gizemli, olaganustu seylerin basit iste 'mutasyon', 'donusum' gibi seylere baglandigi durumlarda da pek merak etmezsin detaylari cunku bilirsin ki onun da genel cevabi oyle olacak.

Yani kisaca bence, neyin anlatilmak istendigiyle birlikte nasil anlatildigi da farkettiriyor.


Eskiden böyle bir şey yapıldığında tutmuş olabilir. Ama şu an seyirci açıklamanı bekliyor. En basitinden lost a hepimizin uyuz olmasının sebebi hiçbir şey açıklamadan bitmiş olması. Yoksa ilk 3-4 sezonu şimdi açsak yine soluksuz izlenir.

O günün şartları ile bugün birbirinden çok farklı.

Yanlış hatırlamıyorsam the lights adında kısa bir film vardı. Evde ışıklar kapanınca bir silüet beliriyordu karanlıkta. Işıklar açılınca hiçbir sey olmadığını görüyorduk. Çok kısa idi ve durum açıklanmıyordu. İnsanlar ilgi gösterince hemen uzun metrajını çaktılar.

Şimdilerde ancak seri olması düşünülen ilk filmler (maze runner, hunger games vs) ya da düşük bütçeli filmler (cloverfield, rec) falan bu şekilde çekiliyor.


baal
(12.11.20)
(4)

Korku filmi önerisi

Seri kâtil teması içermeyen, tercihen fantastik ya da bilimkurgusal korku filmi önerisi bekliyorum. Beğendiğim birkaç tirildetici film...A Quiet PlacePontypoolHereditaryThe Exorcist(1973)The BirdsSuspiria(2018)The Wicker Man -1973The Thing 1982
Seri kâtil teması içermeyen, tercihen fantastik ya da bilimkurgusal korku filmi önerisi bekliyorum. Beğendiğim birkaç tirildetici film...

A Quiet Place
Pontypool
Hereditary
The Exorcist(1973)
The Birds
Suspiria(2018)
The Wicker Man -1973
The Thing 1982
sorucu
(12.11.20)
güzel bi güney kore korku filmi: the wailing (goksung).


İnvisible man ve split aklıma gelenler


Sintia
(12.11.20)
The Cabin in the Woods. spoiler vermemek için aradığınız tüm öğeler mevcut demekle yetiniyorum


Tenant


EasyTiger
(12.11.20)
(3)

Saç ektirenler. Memnun musunuz?

Yıllardır saç ektirmeyi düşünürüm ama çekinirim. Yıllar geçtikçe de teknoloji ilerliyor yani bir sürü başarılı saç ektirme haberi alıyorum. Sevgili saç ektirenler? Memnun musunuz? Tavsiye eder misiniz?
Yıllardır saç ektirmeyi düşünürüm ama çekinirim. Yıllar geçtikçe de teknoloji ilerliyor yani bir sürü başarılı saç ektirme haberi alıyorum. Sevgili saç ektirenler? Memnun musunuz? Tavsiye eder misiniz?
sorucu
(07.11.20)
Kısmen memnunum şuan, tam sonucu göremedim daha. Eğer çok sorun etmiyorsanız boşverin ekmeyin uğraşmaya değmiyor.


valarmurgulis
(07.11.20)
Başarı oranı çok düşük. Çevremde en az 10 kişi yaptı, 1 kişi dışında fayda gören yok.


pass
(07.11.20)
ben memnunum ama 20 yaşına dönmeyi hayal ediyorsan o zor. Kalın saç telleri olanlarda daha kapatıcı oluyor. Benim ince mesela.

Doğru doktor/ekip ve iyi bünye ile düzgün sonuç alınıyor. Ama çok fazla yer açıldı bi çoğu çöp işte. Yaptıkları iş aynı olsa da planlama, alınan saçların zarar verilmeden alınması, dışarıda çok bekletilmeden ekilmesi gibi detaylar çok fark ettiriyor.

Benim üstte saçım kalmamış gibiydi, artık var. Hatırlayan arkadaşlar "vay be olm saçın var" diyorlar, ama geri kalan insanlar bi değişiklik hissetse de "gençleşmişsin ama neden bilmiyorum" gibi şeyler düşünüyorlar :)

uğraşacak bişey yok bu arada. 1 günde ekim, 15 gün dikkatli bakacaksın kabuklar dökülecek. Sonra 1 ay içinde ekilen saçlar dökülüyor kökler kalıyor, 3 ay kel dolaşıyorsun, 6.aya kadar baya çıkmaya başlıyor. 12.aya kadar da baya toparlıyor.

edit: bazı doktorlar (benimki dahil) finasteride ve/veya minoxil vb. ile desteklemek istiyorlar ama ben onları kullanacak olsam ektirmem zaten. Kullanmadım. Finasteride kötü yan etkilerinden bahsedilen bir ilaç, saç çıkarıyor orası ayrı. Minoxil de kullandıkça işe yarayan bırakınca geri dökülen bir şey. 20'lerimde doktor verince kullanmıştım ama bırakmıştım 1 yıl sonra falan.

sacekimisonuclari diye bir forum var, orada takıl bir süre. Doktorlar ve sonuçları, süreç vs. hakkında baya bilgi sahibi olursun.

edit2: bir de sadece önleri azıcık açılmış ve onu tamamlatmak isteyenler mutlu olmuyor. Baya dede gibi kelleşiyorsan ektirirsen üstte saçIn olacağı için mutlu olursun :D


nhk ni youkosu
(07.11.20)
(1)

Gözlük buğulanması

Normalde gözlük kullanmıyorum ama bütün gün ekran başında olduğum için ekrandan koruyucu gözlük aldım. Çay içerken, maskeden nefes verirken gözlük sürekli buğulanıyor. Devamlı silmek durumunda kalıyorum. Yok mudur bunun çözümü?
Normalde gözlük kullanmıyorum ama bütün gün ekran başında olduğum için ekrandan koruyucu gözlük aldım. Çay içerken, maskeden nefes verirken gözlük sürekli buğulanıyor. Devamlı silmek durumunda kalıyorum. Yok mudur bunun çözümü?
sorucu
(30.09.20)
gözlüğe tükür, sil sonra yıkama.

ya da şunlardan al paraya kıyıp
www.gittigidiyor.com

ama bil ki hiçbir şey tükürük kadar etkili olamaz. tükürük candır.


biseysorucam
(30.09.20)
(2)

wikipediadan mobi oluşturmak

2012'de hatırlıyorum bir site vardı wikipediadaki makaleleri doğrudan mobiye çeviriyordu ben de kindle a atıp okuyordum. Adresini unuttum. Bilen var mı? Ya da bunu yapmanın başka bir yolu var mı? Kindle'ın browser ında wikipediada bir şey okumak çileli... PDF olarak indirmek de iyi olmuyor yani...
2012'de hatırlıyorum bir site vardı wikipediadaki makaleleri doğrudan mobiye çeviriyordu ben de kindle a atıp okuyordum. Adresini unuttum. Bilen var mı? Ya da bunu yapmanın başka bir yolu var mı? Kindle'ın browser ında wikipediada bir şey okumak çileli... PDF olarak indirmek de iyi olmuyor yani...
sorucu
(19.09.20)
mediawiki2latex.wmflabs.org

bura var epub yapıyor


nahtoderfahrung
(19.09.20)
Send to Kindle var. Resmi eklenti. Eklentiye tıklayınca içeriği olduğu gibi Kindle a mail atıyor uygun formatta.

Eskiden readibility vardı dediğiniz yıllarda. Aynı işi yapıyordu. Şimdi instapaper olarak hayatına devam ediyor.


biseysorcaktim
(20.09.20)
(1)

Google fotoğraflardaki bütün fotoğrafları indirmek

Google fotoğraflardaki bütün fotoğrafları bilgisayara indirmek istiyorum.Takeout.google.com dan arşivlenip indiriliyor sanırım. Başka bir yöntem var mı acaba?
Google fotoğraflardaki bütün fotoğrafları bilgisayara indirmek istiyorum.

Takeout.google.com dan arşivlenip indiriliyor sanırım. Başka bir yöntem var mı acaba?
sorucu
(13.09.20)
Ben indirdim o şekilde, yıl yıl klasörledi bir sürü klasör indi. Hayır klasörler içinde fotolar harici düzenleme dosyası diye farklı bir uzantılı dosyalar da var.

Tüm klasörleri birleştirip o dosyaları silip tek bir klasör altında toplanabilir fotolar.


John Bloor
(14.09.20)
(1)

Mühr-ü süleyman, ejderha

İki zülfün iki ejder gibi görindüğ'içünOrta yirinde lebün mühr-i Süleymân görinürNecâti Beğ(Saç lülelerin ejder gibi göründüğünden ortasındaki dudağın Süleyman peygamberin yüzüğü gibi gözükür.)Süleyman'ın yüzüğünün etrafında ejderler olduğuna ilişkin bir şey mi var acaba oraya mı gönderme yapıyor? Y
İki zülfün iki ejder gibi görindüğ'içün
Orta yirinde lebün mühr-i Süleymân görinür

Necâti Beğ

(Saç lülelerin ejder gibi göründüğünden ortasındaki dudağın Süleyman peygamberin yüzüğü gibi gözükür.)

Süleyman'ın yüzüğünün etrafında ejderler olduğuna ilişkin bir şey mi var acaba oraya mı gönderme yapıyor? Yanlış mı anladım.
sorucu
(31.08.20)
hayır, yüzük zaten sevgilinin dudağına benzetilir. bunun başka örnekleri var. hazreti süleyman yüzükle hayvanlara söz geçirdiği için iki ejder bu benzetmeye katkı sağlamış - diye düşünüyorum.


ebabil curnatasi
(31.08.20)
(3)

Sigarayı bırakmak + Kilo vermek

Hem sigarayı bırakmak, hem de kilo vermek mümkün mü aynı süreç içinde... Yoksa evvela sigarayı bırakıp bir iki ay sonra mı kilo verme işine odaklanmalı? Tuhaf bir soru oldu ama yani deneyimlerinizi falan paylaşabilirseniz sevinirim.
Hem sigarayı bırakmak, hem de kilo vermek mümkün mü aynı süreç içinde... Yoksa evvela sigarayı bırakıp bir iki ay sonra mı kilo verme işine odaklanmalı? Tuhaf bir soru oldu ama yani deneyimlerinizi falan paylaşabilirseniz sevinirim.
sorucu
(21.08.20)
sigarayı bırakmadan önce ideal kilomda sayılırdım, bıraktıktan sonra hızlı bir şekilde kilo almaya başladım. yaştan dolayı metabolizmam eski hızında çalışmadığı için öyle olduğunu düşündüm. hiç vakit kaybetmeden yürüyüş, koşu ve bisiklet yapmaya başladım, ideal kiloma döndükten sonra kas geliştirmeye odaklandım.
bence bırakır bırakmaz sportif aktiviteye girişmeniz sağlığınız açısından da iyi olur. başlarda zor gelebilir ancak pes etmeyin.


paradoxical
(21.08.20)
Ben yaptım onu bir kere. Sigarayı bırakınca kilo almaktan çok korktuğum için dengeli ve düzenli beslenmeye başladım, spor yapmadan, kalori sayıp yediğimden kısmadan bir yılda 8 kilo verdim. Ama sonra şehir değiştirdim, düzenim bozuldu, büyük sıkıntıları (annemi kaybettim) atlatmaya çalışırken kendimi yemeğe verdim, üstüne pandemi patlayınca bir de hareketsizlik eklendi ve hayatımın en yüksek kilolarına çıktım. Ama aynı anda hem sigarayı bırakıp hem kilo vermek yapılabiliyor sonuç olarak :)

(Yemek düzenimi bozmuş olabilirim ama 5+ yıldır sigara içmiyorum, anneannemin ve annemin cenazeleri süresinde toplam 8-10 sigara içtim sanırım, sonra yine içmemeye devam ettim hiç zorlanmadan.)


kobuzchu kiz
(21.08.20)
Yaptım ben 2012 yılında 100 kiloya dayanmışken sigarayı bıraktım bisiklete başladım 1 sene içerisinde içkiyi de bıraktım 76 kiloya düşmüştüm. Sigarayı da (salak saçma sevip çok içerken) aniden bırakıp hiç zorlanmamıştım.

Genel toparlanma motivasyonu iyi bir şey.


hedep
(21.08.20)
(2)

İlker Gümüşoluk

İlker Gümüşoluk'un stand up'ına giden var mı? Güzel miydi?
İlker Gümüşoluk'un stand up'ına giden var mı? Güzel miydi?
sorucu
(11.08.20)
Güzeldi, gitmeye değer.


yillar once mesut sureyle beraber yaparlarken gitmistim, guzel gelmisti. mesuttan guzeldi.

mesut sure'nin stand up'ina gittim gecen sene, kendini gelistirmisti. ilker de o kadar gelistirdiyse gayet iyi bir sey ortaya cikmistir.


fakyoras
(11.08.20)
(3)

Spotify da takip edilesi podcast hesapları

Spotify da takip edilesi podcast hesabı tavsiyesi bekliyorum. Türkçe ya da İngilizce... Mirgün Cabas'ın nereden başlasım'ını takip ediyorum bi...
Spotify da takip edilesi podcast hesabı tavsiyesi bekliyorum. Türkçe ya da İngilizce... Mirgün Cabas'ın nereden başlasım'ını takip ediyorum bi...
sorucu
(13.07.20)
yeni haller
mental klitoris
anormal şartlar altında
soru cevap (ferhan şensoy)
zamanlar mekanlar eşyalar

günün ve güncelin edebiyatı
kıraathane
edebiyat günlüğü
ben okurum

geçmişten gelen

KALT
Adaptasyon
11 dakika


freebird5406_2
(13.07.20)
Nilay Örnek ~ Nasıl Olunur


since1907
(13.07.20)
kpk. (ruhsar'dan tanıdığımız mihrace yekenkülüğ, o muhteşem sesiyle aralarda alıntıları okuyor)


matilda
(13.07.20)
(1)

İngilizce karikatür tavsiyesi

İngilizce karikatür çizeri tavsiyesi bekliyorum. Yani daily strip gibisinden...
İngilizce karikatür çizeri tavsiyesi bekliyorum. Yani daily strip gibisinden...
sorucu
(13.07.20)
(2)

İstanbul'da keçi sevebileceğim bir yer?

İstanbul'da keçi sevebileceğim bir yer var mı?
İstanbul'da keçi sevebileceğim bir yer var mı?
sorucu
(13.07.20)
Ben adakcılarda denk geliyorum bazen, google haritaları açıp size yakın adakçıları bulun, telefon edip sorun keçi var mı diye. Sevicem diye sormayın ama :)


John Bloor
(13.07.20)
Bostancı sahili. gündüzleri 10-15 taneyi gezmeye çıkarıyolar


waztp
(13.07.20)
(2)

Dilin kenarındaki beyazlık

Dilimin kenarında şöyle ufak bir beyazlık var epeydir. Yani oraya temas edince acıyor. Sigaradan olabilir mi? Yoksa çay içerken yanlışlıkla yaktım dilimi de böyle oldu? Yoksa şuradaki gibi bir şey mi?https://www.mynet.com/dilinizin-rengi-beyazsa-aman-dikkat-beyaz-dil-hastalik-habercisi-1172080-myyem
Dilimin kenarında şöyle ufak bir beyazlık var epeydir. Yani oraya temas edince acıyor. Sigaradan olabilir mi? Yoksa çay içerken yanlışlıkla yaktım dilimi de böyle oldu? Yoksa şuradaki gibi bir şey mi?

www.mynet.com
sorucu
(09.07.20)
aft sanki.


inheritance
(09.07.20)
Aft olmus gibi duruyor.
Ben eskiden gunde 1-2 sigara icerdim ama partiledigimde filan 10 sigara ictikten sonra hemen olurdu.

Bir sure cok sicak cay icmeyin, sigara az icin. Aslinda bir ilaci var da muhtemelen bulamayacaginiz icin (eczaci yapimi, kim yapar kim yapmaz bilmiuorum) dikkat edin ve oynamayin


kuehles blondes
(09.07.20)
(2)

Öğreneyitmek

İşkembe-i kübrâmdan uydurdum bu sözcüğü... Öğrenme sürecinde öğrenilecek şeylerin çokluğunda kendini yitirmek diyelim.Mesleğimle(yazılım) doğrudan alakâlı ya da değil farklı farklı alanlarda okumak istediğim zilyon tane kitap, araştırmak istediğim zilyon tane mesele, izlemek istediğim zilyon tane öğ
İşkembe-i kübrâmdan uydurdum bu sözcüğü... Öğrenme sürecinde öğrenilecek şeylerin çokluğunda kendini yitirmek diyelim.

Mesleğimle(yazılım) doğrudan alakâlı ya da değil farklı farklı alanlarda okumak istediğim zilyon tane kitap, araştırmak istediğim zilyon tane mesele, izlemek istediğim zilyon tane öğretici video var. Ne kadar plan yapmaya çalışırsam çalışayım bir yerden sonra dağılıyorum bir iş bitmeden başkasına atlıyorum. Yani internetle istediğin her bir şeye ulaşabilmek büyük nimet de... Bir yandan da zihin çok dağılıyor.

Düzenli çalışmayı, plan yapmayı nasıl beceriyorsunuz? Nasıl yitip gitmiyorsunuz?
sorucu
(05.07.20)
Bu kadar çok şey öğrenmeyi istemenizin veya bundan dolayı kaygı duymanızın sebebiyle ilgili bir kelime de var: FOMO.

Planlı çalışmanın bir kaç farklı yolu var. Benim için en işe yarayanı, hedefleri net belirleyip, o hedefe bir deadline verip programa uymak.

Örneğin yeni bir framework deneyeceğim, diyorum ki bu framework ile şöyle bir uygulama yap (mesela to-do list). Bunu yapmak için kendime bir süre veriyorum, diyelim ayın 10'u ile 17'si arasındaki hafta. Eğer bu süre içerisinde yapmazsam, o planı kafamdan (ve notlarımdan) siliyorum. Bu da beni uzun vadede planlara uymaya itiyor.


aynı durumdayım ve psikolojimi bozmaya başladı bu durum. her şeyi bir kenara itip amaan da diyemiyorum. bilmiyorum ne olacak.


marlonbranda
(06.07.20)
(1)

Anatolian Rock Revival Project

Anatolian Rock Revival Project'ten kimi şarkıları çok seviyorum. Meselâ sevdiklerimhttps://www.youtube.com/watch?v=Ln6ya0xahG0https://www.youtube.com/watch?v=qXN15uh4DLUhttps://www.youtube.com/watch?v=oMN-Cwz_E_Ahttps://www.youtube.com/watch?v=Wl3xPKwGQbghttps://www.youtube.com/watch?v=A1-sKYsLAogBu
Anatolian Rock Revival Project'ten kimi şarkıları çok seviyorum. Meselâ sevdiklerim

www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com

Bunları seven şunları da sefer diyeceğiniz parça önerileriniz varsa çok makbûle geçer.
sorucu
(03.07.20)
(4)

Koronazedelik

Birinci dereceden koronazedeler mâlûm ki COVID-19'a yakalananlar. Hepsine âcil şifâlar diliyorum.İkinci dereceden koronazedeler ise salgın yüzünden birçok plânı suya düşen garipler... Şunu yapacaktım, buna başvuracaktım falan filan diye bir sürü hesap, kitap yapmıştım. Ama Tabiat Efendi'nin başka bi
Birinci dereceden koronazedeler mâlûm ki COVID-19'a yakalananlar. Hepsine âcil şifâlar diliyorum.

İkinci dereceden koronazedeler ise salgın yüzünden birçok plânı suya düşen garipler... Şunu yapacaktım, buna başvuracaktım falan filan diye bir sürü hesap, kitap yapmıştım. Ama Tabiat Efendi'nin başka bir hesâbı varmış.

İkinci dereceden koronazedeler olarak bu gâile ile zihnen nasıl başa çıkıyorsunuz? Hiç yeniden plân yapasım da gelmiyor. Gelecek öyle belirsiz ki...
sorucu
(03.07.20)
Bahar ayları için çok güzel planlarım vardı. Hiçbiri gerçekleşmedi haliyle. Gerçekleşeceği tarihlerde keşke olsaydı diye düşünüp üzüldüm artık ama ertelenecek, tekrar gerçekleşecek şeyler pek değildi o yüzden artık umursamıyorum. Dediğiniz gibi gelecek de çok belirsiz, plan yapmaya isteğim de kalmadı açıkçası. Hala görüşemediğim birkaç kişi var, tek isteğim onların yüzünü görmek şu an.


resmen yikildim

mart basi seul
mart sonu srilanka
nisan ortasi barcelona
haziran da turkiye
aralik tayland

hepsinin hazirligi yapilmisti, elimde patladi...

artik plan yapmaktan ziyade o an istedigimde yapmaya karar verdim


cairo
(03.07.20)
Cocuk yapacaktık ya... şimdi 2 sene sürer diyorlar 2 sene bekleyecek miyim, kafam cok karışık a dostlar


hushhush
(03.07.20)
nasilsa hemen olmaz en azindan denemeye baslayalim derken cocuk yaptik biz de :) 1 yil ugrasiriz nasilsa o arada virus gecmis olur demistik, yolda simdi kendisi geliyor yil sonunda :) ayrica evlilik kidemimi alip mayis ayinda istifa etmeyi dusunuyordum virus cikmasa ama virus cikinca nasilsa evdeyim hamileligi de evde geciriyorum diyerek erteledim bunu da dogum sonrasina :) iyi mi oldu kotu mu oldu bilmiyorum da butun planlar birbirine girmis oldu virus sayesinde :)


in vino veritas
(03.07.20)
(4)

Isaac Asimov

Isaac Asimov nasıl bu kadar yazabilmiş arkadaş... Makina mıymış neymiş?
Isaac Asimov nasıl bu kadar yazabilmiş arkadaş... Makina mıymış neymiş?
sorucu
(01.07.20)
Bir de kimya üzerine doktorası varmış adamın. Artık nasıl bir zaman yönetimi varsa.
Çocukluğundan beri aşırı okuyormuş, sonra her boş bulduğu anda yazmaya başlamış. Hatta şöyle alıntılayım:
"Yazmak heyecan vericiydi çünkü sonunu bilmeden yazıyordum. Hikaye ben yazdıkça ortaya çıkıyordu ve bu da sanki henüz yayımlanmamış bir kitabi okumak gibi bir şeydi."
Dolu Dolu Yaşadım adlı otobiyografisinden.

Isaac Asimov <3 Ben


mor bembombom
(01.07.20)
Bne sadece isaac asimov sevmeye geldim. onun o müthiş beynini yiring.


kablelvuku
(01.07.20)
Adam manyak, sırf kurgu da yazmamış, bir yandan da popüler bilim yazıları, dergileri, makaleleri var. Bu adamın bu kadar üretken olması kendi tembelliğimi yüzüme çok vuruyor, çok üzülüyorum. Isaac Asimov <3 ben de


kobuzchu kiz
(01.07.20)
Ben de <3 asimov
Bilinsin.


kisa
(01.07.20)
(4)

Tahta kurusu mu?

Odamın duvarları ahşap kaplamalı? Duvardan sıklıkla garç gurç diye bir ses geliyor. Bakınıyorum etrafa bir böcek falan mı var diye bir şey yok. Tahta kurusu böyle bir ses çıkarır mı? Ya da başka bir hayvan? Odayı kırıp dökmeden bu meretle mücadele etmenin yolu var mıdır?
Odamın duvarları ahşap kaplamalı? Duvardan sıklıkla garç gurç diye bir ses geliyor. Bakınıyorum etrafa bir böcek falan mı var diye bir şey yok. Tahta kurusu böyle bir ses çıkarır mı? Ya da başka bir hayvan? Odayı kırıp dökmeden bu meretle mücadele etmenin yolu var mıdır?
sorucu
(22.06.20)
Garc gurc tahta kurusundan değildir. Isi farkından dolayıdır muhtemelen.


kisa
(22.06.20)
yattığın odada tahta kurusu olsa gece uyurken seni delik deşik ederlerdi. öyle bir durum yoksa tahta kurusu değildir o sesler.


sir gawain
(22.06.20)
Tahta kurdu (ağaç kurdu) olabilir. Zararsızdır. Ses çok rahatsız ediciyse yok etme yöntemleri google da bulabilirsin.


Mirket
(22.06.20)
gıcırdıyorsa sıcaklığın etkisiyle ahşabın hareket etmesindendir.
lambriler eskiyse oynak olan yerlerini biraz elden geçirebilirsiniz.

tahta kurusu gibi canlılar hem size de musallat olurdu +1, hem de onlar daha çok "tıkır tıkır" gibi bir ses çıkartıyorlar.


blatta hiberna
(22.06.20)
(2)

Hepsiburada reklamı

https://www.youtube.com/watch?v=JK8uzXh-73QHepsiburada reklamın başta ve sonda gözüken kız kimdir? Ve arkada çalan şarkı nedir?(Shazam bulamadı.)
www.youtube.com

Hepsiburada reklamın başta ve sonda gözüken kız kimdir? Ve arkada çalan şarkı nedir?(Shazam bulamadı.)
sorucu
(19.06.20)
muhtemelen kampanya için yapılmıştır. o yüzden bulamıyorsunuzdur.


vital
(20.06.20)
büyük ihtimalle özel bir jingle'dır ama bence şu çok benziyor illa o tarzda bi şeyler dinlemek istersen

www.youtube.com


(3)

Windows 10 Home'dan Pro'ya yükseltme

Biraz cahilce bir soru soracağım. Yeni dizüstü alacağım. Lisanslı bir Windows 10 pro lazım bana... Şimdi Freedos alıp windows 10 alırım diyordum da Windows 10 Pro lisansı 1899 TL...https://www.microsoft.com/tr-tr/store/b/windows30, 40 liraya da Windows 10 lisansları var ama nedirler bilmiyorum.Dolay
Biraz cahilce bir soru soracağım. Yeni dizüstü alacağım. Lisanslı bir Windows 10 pro lazım bana... Şimdi Freedos alıp windows 10 alırım diyordum da Windows 10 Pro lisansı 1899 TL...

www.microsoft.com

30, 40 liraya da Windows 10 lisansları var ama nedirler bilmiyorum.

Dolayısıyla dizüstü alırken windows yüklü alayım diyorum.(Yani windows yüklüyse lisansında bir sorun yoktur herhalde?) Windows pro yüklü olan var, home yüklü olan var. Home'dan pro'ya yükseltmek de ücretli mi? Ne kadardır?
sorucu
(04.06.20)
30-40 liralık lisanslardan al. Donanımhaberdeki satıcıları öneririm referansları yüksek olsun yeter. Boşuna lisans ödeme.

Uzak masaüstü vs kullanmayacaksan pro anlamsız. Kullanım amacın pro gerektiriyorsa anlarım da normal bir kullanıcı açısından pro gereksiz bir sürüm.


denizgonen
(04.06.20)
hocam sen pc yi al
sana key veririm
elinde eski windows 7 key varsa
yedirebilirsin
para verme


kingcyrax
(04.06.20)
2 gün önce 3.5 liraya gitti gidiyordan aldım taş gibi çalışıyo


westblack
(04.06.20)
(1)

Tekrar eden değerleri belli bir özelliği göre sınırlama

Şöyle bir sınıfımız olsun.public class DenemeClass{public int id{ get; set; }public int value{ get; set; }...}(constructor ının olduğunu da düşünün yazmaya üşendim şimdi)Elimdeki veriler idler bazen tekrar ediyorList<DenemeClass> list = new List<DenemeClass>();list.Add(new DenemeClass(1, 5));list.Ad
Şöyle bir sınıfımız olsun.

public class DenemeClass{
public int id{ get; set; }
public int value{ get; set; }
...
}

(constructor ının olduğunu da düşünün yazmaya üşendim şimdi)

Elimdeki veriler idler bazen tekrar ediyor

List<DenemeClass> list = new List<DenemeClass>();
list.Add(new DenemeClass(1, 5));
list.Add(new DenemeClass(2, 4));
list.Add(new DenemeClass(3, 6));
list.Add(new DenemeClass(3, 7));
list.Add(new DenemeClass(4, 9));
list.Add(new DenemeClass(4, 10));
.....

Ben list i mümkünse LINQ ile şöyle kısıtlamak istiyorum. id den bir tane varsa sıkıntı yok listeye eklensin ama tekrar ediyorsa valuesu büyük olan eklensin. yani yukarı listeden şu çıkacak

list.Add(new DenemeClass(1, 5));
list.Add(new DenemeClass(2, 4));
list.Add(new DenemeClass(3, 7));
list.Add(new DenemeClass(4, 10));

Nezih bir şekilde nasıl yapılır bu c# ta? (Başka bir dilde de cevap makbuldur gerçi)

Yani forla döneyim daha önce id eklenmişse o id yi listeden alayım valueları karşılaştırayım dedim ama algoritma olarak pek şık değil gibi...
sorucu
(29.05.20)
list.GroupBy(x => x.id).Select(y => y.OrderByDescending(z => z.value).FirstOrDefault(z => z.id == y.Key)).ToList();

Ben olsaydım bu şekilde yapardım.


sacco
(29.05.20)
(7)

Kelliğinizle nasıl barıştınız?

10 sene önceki fotoğrafıma bakıp saçlarıma ağıt yakarım sık sık.. Nefret ediyorum kel olmaktan. Kelliğinizle nasıl barıştınız?
10 sene önceki fotoğrafıma bakıp saçlarıma ağıt yakarım sık sık.. Nefret ediyorum kel olmaktan. Kelliğinizle nasıl barıştınız?
sorucu
(27.05.20)
www.youtube.com

barisamadik. arada daha cekici oldum sanki desem de icimde hep bir yara.


tanaka
(27.05.20)
henüz kel değilim fakat stres, anksiyete, genetik unsurlar, gerizekalı gibi yaşam vb. faktörler nedeniyle 40'ı görmeden kafamda saç kalmayacağını düşünüyorum. 25 yaşında olmama rağmen çok fazla döküldüğü için şimdi bile pek uzatamıyorum mesela, hep 3-5 numara civarına takılmış durumdayım.

ben kelleri karizmatik bulduğum için bunu kendi adıma çok sorun etmiyorum. "şu yaşa geldim bi halt olamadım" diye üzüldüğüm bir gün alexander wesselsky'nin (eisbrecher'in solisti) birkaç videosunu izlemiştim. sonra düşündüm... ulan adam kel ve 50 yaşında. benden daha genç, diri, yakışıklı görünüyor. benimse "o adam" olmak için önümde koca bir 25 sene var. piii. sıkı bir wesselsky hayranı olduğum için biraz "bu herif saçsız iyiyse ben de olabilirim" kafasındayım jsfjsk. o yüzden çok sorun etmiyorum, zaten kilo verip fiziksel olarak kendimi toparlayabilirsem muhtemelen 40'ı beklemeden kafayı kazıtırım.


der meister
(27.05.20)
kelliğin en kötü dönemi saçların dökülmeye devam ettiği dönem. o zaman ister istemez saç durumunuzu geçmişle karşılaştırıyorsunuz. saçları sıfıra vurmaya başladığınızda ise o geçmiş üzüntüler gidiyor.

tabiki saç sahibi olmak güzel birşey ama herkeste saç david beckham'da durduğu gibi durmuyor bu birincisi. yani saçlı haliniz beckham saçsız haliniz sabri durumu olmayacak. ikinci olarak tabiki bazı kadınlar kel erkek sevmeyebilir ama seven de çok. en azından ben ekmeğini çok fazla yedim. kilonuza dikkat edin, kıyafetinize davranışlarınıza dikkat edin,vücudunuza iyi bakın. etraftan pozitif feedback aldıkca kendinize güveniniz artacak emin olun.


monicapp
(27.05.20)
yaşadığım yerde büyük bi nalbur vardı. malzeme ala ala tanış olduk, zaman içinde eve gitmeden önce bir yarım saat falan uğrayıp çay may içerdim.

içerideki güvenlik kameralarından birini tam ana giriş kapısının tam üstüne, içeriyi görecek şekilde yerleştirmişler, lcd ekran da bu giriş kapısının tam karşısında.

bir gün dükkandan girerken kendi tepemi gördüm, ulan amma kelmişim ben dedim, öyle farkedip barıştım. ama önce bi "ohaaa kamerayı koyduğunuz yere sokim, kelmişim ya oğlum ben hahahaha" falan diye baya bi gülüştük. yani bunun önüne geçmenin bir yolu yok sonuçta, babamdan, amcalarımdan, dayılarımdan genetik miras.

yaklaşık bir 15 senedir falan saçlarım seyrelmeden önce de 3 numara yapıyodum zaten, şimdi de aynen devam. arada kafama göre 1 numara falan yaptığım da oluyor. sakallarım dökülürse çok moralim bozulur ama. sakallarım olduğu sürece bi problem görmüyorum açıkçası.


chezidek
(27.05.20)
Bıyıkla birlikte barışırsın bence.


antihero
(27.05.20)
10 senedir barı şa ma dım. yarın evde saçlarımı ciddi anlamda kısaltacağım, valla moralini bozmak gibi olmasın ama ben barışamadım müdr, barışamadım.

ayar oluyorum.
ayar.


kumandanim
(27.05.20)
sarhoşken yazmışım mesajı muhtemelen, gene saehoşum.
halen barışamadım.


kumandanim
(13.06.20)
(1)

Bit kaydırarak alt küme bulma

https://stackoverflow.com/a/40417765/7825868Burada alt küme bulmak için iki çözüm verilmiş. Recursive olanını anladım da iterative olanını anlamadım.alt küme sayısı kadar dönüyor da >> shift operatörüyle tam olarak ne yapıyor?
stackoverflow.com

Burada alt küme bulmak için iki çözüm verilmiş. Recursive olanını anladım da iterative olanını anlamadım.

alt küme sayısı kadar dönüyor da >> shift operatörüyle tam olarak ne yapıyor?
sorucu
(24.05.20)
comboCount'u 2*n-1'e esitlemis yani bitlik duzende n bitlik bir sayi. olusturmus oluyor. diyelim liste 5 uzunlugunda olsun. 2^5-1. =31. 2'lik sistemde 11111'de denk geliyor. 0'dan 31'e kadar dongu kurdugunde 00000'dan 11111'e kadar olan sayilari donmus oluyor. her sayinin ikilik sistemindeki 0 ve 1'ler her bir elemanin secilip secilmedigini belirtiyor. ic dongude >> yaparak sayiyi ikiye boluyor sonra da modunu alarak son basamagi aliyor. boylece o pozisyondaki elemanin secilip secilmedigini kontrol ediyor.


crucio
(24.05.20)
(6)

Bu işler ne zaman normale döner?

Tahmini olan var mı? Haziran, Temmuz? Yılsonu?
Tahmini olan var mı? Haziran, Temmuz? Yılsonu?
sorucu
(19.05.20)
Global bir firmada çalışıyorum. 2 ay önce durum değerlendirmesi yapmıştık, daha olay avrupaya bile adam gibi sıçramamıştı. Herkes yeni normale alışsın, eskiyi unutun, bu duruma ayak uyduranlarla yola devam edeceğiz, uyduramayanlar, geçmişteki normali beklemek isteyenlerle yolumuzu ayıracağız gibi bir şey demişlerdi. Dolayısıyla ben en az 1 sene daha bir şeylerin tekrar eskisi gibi olacağına inanmıyorum.


roket adam
(19.05.20)
seneye ancak


hasmetizm 2046
(19.05.20)
bi kaç farklı açıdan yaklaşıyorum ben.

ben bu öldürücü virüslerin falan, hep bilim adamları tarafından ilaçlarının, aşılarının bulunduğunu o yüzden salgın hastalıkların azaldığını düşünürdüm ama anladım ki öyle değil, bir oran bişey veremem ama büyük çoğunlukla virüsler kendi kendine daha az bulaşıcı, daha az öldürücü mutasyonlara uğrayıp yok oluyor ya da salgın olmaktan çıkıyor.

yani bunun aşısı bile yapılsa, türkiyedeki insanlar aşılanana kadar ya mutasyon geçirip aşı etkisiz hale gelecek ya da yapılan aşı çok koruyucu olmayacak, en başarılı aşının bile başarı şansı yüzde 60 falan diyolardı geçen televizyonda.

yeni normlara ayak uydurmak çok çok zor, 30 liralık otobüs bileti 100 lira olmuş durumda, herşeye zam geliyor.

ben en az 3 sene diyorum.


normalden kastınıza bağlı. Eğer aralık 2019'daki hayatımıza dönmeyi kastediyorsanız bence minimum 1-2 sene o hayatı unutun.

normalleşmeden kastınız kafelerin, restoranların açıldığı, sokağa çıkma yasağının olmadığı bir hayat ise ona bir kaç ay içinde kavuşuruz muhtemelen. mağazalar açılır ama tahminimce artık yeni hayatımızda bir takım önlemler olacak.

şu an bir yerden duyduğumdan falan değil tamamen götümden sallayarak örnek veriyorum:

her mağazaya metrekaresine göre, aynı anda içeride olabilecek müşteri sayısı verilir. her mağazaya da bunu kontrol altında tutma zorunluluğu getirirlir. atıyorum boyner mağazasının bilmem ne şubesinde aynı anda 20 müşteri kabul edilebiliyor olsun. kapısında bir güvenlik görevlisi içeride 20 müşteri varken içeriye yeni müşteri almayacak. her reyonda aynı anda 1 müşteri olacak, her müşteride maske olmak zorunda olacak, atıyorum prova kabinleri kapalı olacak kimse kıyafet deneyemeycek vs. bunun gibi bir takım önlemler olacak. normal hayatımız 2-3 yıl bu şekilde olacak.


levpontryagin
(19.05.20)
Cok degil birkac ay once sokakta maskeyle gezen birini gorsek garipserdik. Simdi ayni sekilde maskesiz gezen insanlari garipsiyoruz. Surekli evde olma durumu ozellikle hava guzelse yadirganirdi. Simdi disari cikmak harici bir durum gibi oldu.

Yani diyorlar ya virusle yasamaya alisacaksiniz diye.. Evet insanoglu bulundugu kosullara cok hizli alisip adapte oluyor. Bana kalirsa Ocak-Subat aylarindaki yasama donmemiz artik cok zor. Virus bitse bile gundelik yasamsal aliskanliklarimiz toptan kalici sekilde degisiyor.


msb
(19.05.20)
bulunduğum şirket artık ofise gelmeyi gönüllü hale getirdi. bu demek oluyor ki şehirde kalmaya gerek de yok. kent merkezlerinin kiraları yakında düşecek bu gidişle:) olaylar çok değişik bir yere gidiyor.


picassoishere
(19.05.20)
(1)

Reçetesiz sulinex almak

Yaklaşık 6 aydır Sulinex kullanıyorum. Elimdeki Sulinex 1 ay sonra bitecek. Normalde hekimime gidip yazdırırım ama malum karantina falan zor... Sulinex reçetesiz alınıyor mu? Yani daha pahalı olacak tabi ama hastaneye gitmem çok zor ve sıkıntılı... Reçeteli verilmiyorsa daha önceki reçeteleri göster
Yaklaşık 6 aydır Sulinex kullanıyorum. Elimdeki Sulinex 1 ay sonra bitecek. Normalde hekimime gidip yazdırırım ama malum karantina falan zor... Sulinex reçetesiz alınıyor mu? Yani daha pahalı olacak tabi ama hastaneye gitmem çok zor ve sıkıntılı... Reçeteli verilmiyorsa daha önceki reçeteleri göstermem işe yarabilir mi?
sorucu
(09.05.20)
büyükşehirlerde veriyorlar ama küçük şehirlerde nedense çoğu vermiyor, önceki reçetelerini götür muhtemelen halinden anlayıp verirler.


rakedi
(09.05.20)
(1)

Bu hangi hayvan?

Bu hangi hayvan?
Bu hangi hayvan?
sorucu
(02.05.20)
armadillo


sutlu nescafe
(02.05.20)
(1)

Fotoparca.com'u kullanan var mı?

https://www.fotoparca.com/apple-mac/macbook-magsafe-sarj-kablosu-tamiri-degisimi.html?gclid=CjwKCAjwhOD0BRAQEiwAK7JHmFcGp5EkNQPfIl-gPU7N3THGfOWS-Zgp4LgiCf2_SIks1yBq0yqwthoCx_AQAvD_BwE2013'te aldığım macbook air imin şarj kablosu aşındı da 600 TL verip yenisini almak istemiyorum. Çakma da almak istem
www.fotoparca.com

2013'te aldığım macbook air imin şarj kablosu aşındı da 600 TL verip yenisini almak istemiyorum. Çakma da almak istemiyorum makinayı bozar falan... Fotoparca.com'da şarj kablosu tamir ettiren falan var mı güvenilir midir? Yani korona günlerinde oraya gidip bekleme şansım da yok anca kargoyla gönderip, kargoyla alacağım?

Cahilce bir şey daha soracağım.

149 TL + KDV denilmiş. 149 + 149 * 0.18 = 175.82 TL mi oluyor yani?
sorucu
(16.04.20)
evet kdv konusu öyle. ama 8 de olabilir yüzdesi. ama genelde 18.

bu arada çakma adaptör bulabilirseniz alın bir şey olmaz.
yıllardır iphonelarımı çakma şarj aletleriyle şarj ediyorum. hatta kablosuz şarja geçtim son iki senedir. tüm kablolarım da çakma. daha havaya uçmadık. tabi kaliteli çakma kullanıyorum.


ozdek
(16.04.20)
(3)

Macbook Air şarj aleti

2013'te aldığım Macbook air'in şarj aleti bozuldu.https://www.hepsiburada.com/fast-apple-magsafe-2-macbook-air-a1466-45-watt-notebook-adaptoru-p-hbv0000080y6fŞu işimi görür mü acaba? Koronadan falan ötürü aliexpressten falan bir şey alınmaz herhalde...
2013'te aldığım Macbook air'in şarj aleti bozuldu.

www.hepsiburada.com

Şu işimi görür mü acaba? Koronadan falan ötürü aliexpressten falan bir şey alınmaz herhalde...
sorucu
(14.04.20)
Görür ama orijinal değildir o biliyorsunuz değil mi?
Letgo dan da bakabilirsiniz.


kisa
(14.04.20)
Kanka sana tavsiye sakın çakma alma, bende ucuza kaçtım ama gece yarısı şarja takılıyken kafamın yanında patladı. Tırstım ertesi gün gıttım 600 lira bayıldım


paramolacak
(14.04.20)
"Şarj aleti "MacBook"'a takıldığında "touch pad" kontrolü kayboluyor ve "cursor" gelişigüzel, kontrolsüz sağa sola oynuyor. Derhal çıkartıp, iade sürecini başlattık. Aklınızdan bile geçirmeyin. Sıfır yıldız vermek mümkün olmadığı için, tek yıldız vermek zorunda kaldığım için de çok üzgünüm."

Çakma alma +1


himmet dayi
(15.04.20)
(7)

Seboreik Dermatit ve sakal

32 yaşındayım. Seboreik dermatit benim 20 yıllık dostumdur, vefâlıdır, hiç yanımdan ayrılmaz. Mâlum ki bu hastalığın kesin bir çözümü yok. Cildiyeciye gidersin sana bir losyon, bir şampuan verir. Bir takım tavsiyelerde bulunur falan... Ama düzelse bile geçici olarak düzeliyor falan...Saçımda çok çık
32 yaşındayım. Seboreik dermatit benim 20 yıllık dostumdur, vefâlıdır, hiç yanımdan ayrılmaz. Mâlum ki bu hastalığın kesin bir çözümü yok. Cildiyeciye gidersin sana bir losyon, bir şampuan verir. Bir takım tavsiyelerde bulunur falan... Ama düzelse bile geçici olarak düzeliyor falan...

Saçımda çok çıkardı ama SD'nin büyük katkılarıyla tepem iyice saçsızlaştığı için bir de en son kullandığım şu an adını hatırlayamadığım bir şampuan(head & shoulders clinical strength sanırım) sayesinde sanırım saçımda pek çıkmaz oldu. Eskiden göğsümün ortasında çıkardı hep... Hiç çıkmıyor şimdi...

Tahmin edilebileceği üzere yıllarca zilyon tane yöntem denedim. İnternette de SDzedelerin paylaştığı zilyon tane çözüm önerisi var doğal/ yapay falan...

Madem kel kaldım bir sakal bırakayım diyorum. Ama sakalım bir santim uzadığı gibi ağzımın sağında ve solunda SD coşuyor, kaşınıyor. (Ekteki fotoğraflar) Şimdi yeni tıraş oldum ve dermovate sürdüm. Kaşımda da çıkıyor. Normalde dönem dönem çıkardı ama artık kılı gördü mü aynı yerlerde hep çıkıyor.

Evet kişiden kişiye göre de değişiyor ama gene sorayım. SD konusunda önerebileceğiniz doğal kür falan var mı? Zerdeçal ı sirkeyle karıştır da iç gibi şeyler... İkincisi yüzdeki SD'yi geçirmek için önerebileceğiniz krem vb. bir şey var mı?

www.hepsiburada.com

Şunu öneren var mesela?

Ayrıca

www.godermo.com

Şunun etkili olduğunu söyleyenler var? Sevgili SDzedeler birbirimize yardımcı olalım.
sorucu
(11.04.20)
ben sd hastasıyım çözüm olan tek şey ne yazık ki selenyum içerikli şampuanlar. ben abd den getirmiştim gıdım gıdım kullanıyorum. türkiyede çok pahalı karaborsadan güvenilir bir yerden alman lazım. yoksa 120 130 liran çöpe gider, abd de 5 dolar aynı şampuan. ben kullanmaya basladıgımda 2.yıkamada sıfırlamıstı.

içerikte selenyum sülfat yazacak.


sizin kadar olmasada benimde bıyık kısmında çıkıyor ve her zaman sakallıyım. ketoral şampuanı duşta yüzüme falan sürünce geçiyor 1 ay falan sıkıntı çıkarmıyor. sakalı uzatın ve o şekilde tedaviye devam edin bence.


xrated
(11.04.20)
www.hepsiburada.com

ben bunu kullanıyorum kesin çözüm ama şampuan gerçekse öyle değilse bilemiyorum. ürün gerçek olmalı. şampuan sahtekarlığı çok yaygın turkıyede. ve bu şampuanın satısı yok. gri market hepsi.

glsterdiğin ürünler ortaya çıkan soncuu kaldırmaya hafıfletmeye yonelık. benım gosterdıgım sey hastalıgı yani sebebi ortadan kaldırmak uzerıne.


CoreSatin (sarı) bence gayet etkili bir krem, küçücük kreme 100 TL vermek sıkıntıya sokmayacaksa denemeni tavsiye ederim. Ertesi gün kızarıklık kalmıyor. göze temasından kaçının, ciltte de hafif bir yanma hissi yaratıyor.


janavarorion
(11.04.20)
sedef ve egzama için kullandığım dermabon diye bir sabun var bir şans verin, ama direk sitesinden alın.


marlonbranda
(11.04.20)
Ben de clinical strength+ Neutrogena t/gel var ikisi de etkili.
Aksamlari ve sabahlari yuzumu uriage ds (dermatite séborrhéique demek bu) regulating foaming gel ile temizliyorum, üstüne azicik uriage ds regulating soothing emulsion sürüyorum.
Eger azmissa sebclair sterodissiz krem sürüyorum.


logisticsmanager
(11.04.20)
Egzama kremleri hariç kibir şeyden fayda görmedim ,
O kadar çok şampuan krem savun denedim iyice sistemi altüst ettim ,
Rusların bir sözü var mış.
Çalışıyorsa oynama diye.
Keşke başta duysaydım .
Yaşam kaliteni çok düşürmüyorsa hiç müdahale etme

Biz de okuduk 1000 kusur entry , gördük 5 10 dr , verdik şampuanlara bir çuval para ...

Kendi kendine geçine ihtimali ilaçla geçmesinden daha fazla , sd nin.


dunyatuhaf
(11.04.20)
(2)

Plastik sandalyedeki leke nasıl çıkar?

Şu şekilde bir kaç tane lekesi var ki çıkmıyor. Lavabo temizleyicisi, cifle falan denedim bana mısın demedi. Başka bir önerisi olan var mı?
Şu şekilde bir kaç tane lekesi var ki çıkmıyor. Lavabo temizleyicisi, cifle falan denedim bana mısın demedi. Başka bir önerisi olan var mı?
sorucu
(05.04.20)
Aseton?


irene
(05.04.20)
aseton +1


benaslinda
(05.04.20)
(1)

Tıraş makinesi tavsiyesi

Tıraş makinesi tavsiyesi bekliyorum. Yani berbere gidilmiyor malum zaten üstü dökülmüş saçı 3 e 4 e vuracağım.
Tıraş makinesi tavsiyesi bekliyorum. Yani berbere gidilmiyor malum zaten üstü dökülmüş saçı 3 e 4 e vuracağım.
sorucu
(27.03.20)
ben yıllardır kendi saçını kendi kesen biri olarak philips multigroom kullanıyorum. saç, sakal ve vücut için kullanılabiliyor, birçok aparatı var. gerçekten inanılmaz memnunum, şu ana kadar başka ürün gruplarında philips'ten çok çekmiş biri olarak söylüyorum: bugün kullanılmaz hale gelse makine, gider yine multigroom alırım, o derece.


(3)

Sağlık çalışanları nasıl önlem alıyor?

Bütün sağlık çalışanlarına kazâsız, belâsız mesâiler diliyorum. Çok sıkıntılı bir durumdalar... Nasıl önlem alıyorlar acabâ?
Bütün sağlık çalışanlarına kazâsız, belâsız mesâiler diliyorum. Çok sıkıntılı bir durumdalar... Nasıl önlem alıyorlar acabâ?
sorucu
(18.03.20)
Onu bilmiyorum da türkiye'deki ilk korona teşhisini koyan doktor müdürümün ablasının arkadaşıymış, şu an yoğun bakımdaymış nefes darlığından, kaptı virüsü herhalde :( 30'lu yaşlardaymış bir de yani yaşlı fln değil.


pati
(18.03.20)
Sağlık çalışanları durumu kurtarma peşinde. Yukarıdan idare edin lafları geliyor. 3-4 gün hastaneye gelip iş patlayınca ya ben yurtdışından gelmiştim kendimi karantinaya alıyorum diyen yetkili abiler ablalar var. Hasta geldikten 3 gün sonra korona şüphesi var diye önlem alarak bakılıyor. Testlerin sonuçları 4-5 gün sonra geliyor. Maskelerin gerekli olmadıkça (korona şüphesi vardır denmediği sürece) kullanılmaması gerektiğini, şimdiden çok maske tüketildiğini ve ilerde kritik süreçler yaşanırsa o zamana maske kalması gerektiği gibi söylemler duyuluyor. İşin özeti Allah'a emanet çalışıyorlar işte.


allaha emanet çalışıyoruz +1

maskeler hastanelerde de kısıtlı, yönetim her gün tutanak karşılığında 1 tane dandik kullan at maskelerden veriyor. başlıca sebebi ihtiyacı olmayan insanların stokları tüketmesi veya stokçuluk diyebilirim. polikliniklerde dezenfektan yanımızda, günde 30 defa sıkmaktan tahriş oldu eller, başka da bir önlemimiz pek yok gibi. hasta sayısı bugün (muhtemelen ölüm haberinden sonra) biraz azaldı ama önceki günlerde insanlar corona diye bir şey yokmuşçasına geliyordu. dahiliyeci bir arkadaş, hiçbir şikayeti yokken acaba bende tiroid var mı diye gelen bir hastadan bahsetti mesela dün gelen. halen ciddi bir farkındalık yok insanlarda malesef.

bu arada izinler ve önceden planlaması yapılan kongreler vs. hepsi iptal. bazı hastaneler gebe hekimlere bile izin vermiyor. üstelik yıllardır hiç görmediğimiz, tecrübemizin hiç olmadığı hastaların olduğu servislerde (bir psikiyatri hekiminin yoğun bakımda çalışması gibi mesela) gerektiği halde çalıştırılabileceğimizle ilgili bir yazı da yayınlandı. sadece çalışıyoruz kısaca şu an, başkaca çok bir şey yok.


gibicibicis
(18.03.20)
(6)

Kahve makinesi tavsiyesi

https://www.hepsiburada.com/delonghi-ec685-bk-dl-siyah-kahve-makinesi-pm-HB0000097FJOŞunu kullanan var mı tavsiye eder misiniz? Gene böyle hem filtre kahve, hem latte, cappucino vb. yapabilecek başka bir makina tavsiyeniz var mı? Bütçe 2000 TL
www.hepsiburada.com

Şunu kullanan var mı tavsiye eder misiniz? Gene böyle hem filtre kahve, hem latte, cappucino vb. yapabilecek başka bir makina tavsiyeniz var mı? Bütçe 2000 TL
sorucu
(09.03.20)
bu işin çok içinde değilseniz siemens'in otomatik makinelerine bakabilirsiniz.


simbolmina
(09.03.20)
Fakat bu filtre kahve yapmıyor, espresso yapıyor. Hem espresso hem filtre kahve yapanlar baya pahalı.

www.hepsiburada.com bizde bundan var, çok da memnunuz. Özellikleri sizin sorudaki makineyle aynı gibi gözüküyor.


kobuzchu kiz
(09.03.20)
bu makine filtre yapmaz ama gayet iyi bir espresso makinesidir.


awlmi
(09.03.20)
eger ozellikle ilgilenmiyorsaniz bu aletler bir sure sonra mesakkatli oluyor. filtrenin temizlenmesi capuccino icin sutun kopurtulmesi vb. bunlari yapmaktan en az kahveyi icmek kadar zevk aliyorsaniz metal aksamli delonghi harika bir makinadir. dogru kahve cekirdegiyle cok guzel kahveler yapabilirsiniz.

ama ben duz bir kahve icicisi oldugumdan kendi icinde kahve ogutucusu olan filtre kahve makinesi kullaniyorum. gerekirse de filtre kahvemin icine krema, sut, tereyagi vb. seyler ekliyorum.


Linkteki makine güzel bi tercih.


antihero
(10.03.20)
ne kadar bu işin içindesiniz bilmiyorum ama güzel kahve içmek istiyorsanız tavsiyem iyi bir öğütücü alın yanına da herhangi bir demleme ekipmanı alın bütçenize ve damak zevkinize göre.

cidden lezzetli bir espresso içmek için öncelikle iyi bir değeirmen alamanız lazım, sonra bu makinenin portafiltresi basınçlı, öyle iyi bir şey çıkması zor, normal portafiltre alacaksınız. sonra hassas terazi de olmazsa olmaz. yav kardeş hiç umrumda değil öyle özene bezene espresso yapmak, tadı da bana farketmiyor diyorsanız, bu kadar da para vermenize gerek yok ,tipik delonghi'nin bir makinesini alın işinizi görür.

ben sizin yerinizde olsam, bu parayla iyi bir değirmen, artan parayla da moka pot, v60 dripper, terazi, gooseneck kettle vs alırdım.


(4)

İşten ayrılmanın hukuki süreci

Özel sektörde yazılımcı olarak çalışıyorum. Ne var ne yok diye iş görüşmeleri yapıyordum da bugün görüşme yaptığım kişi "İşe aldığımız takdirde ne zaman başlayabilirsniz?" dedi. İhbar süreci falana dair bir şey bilmediğim için bir şey diyemedim.Şu an çalıştığım şirkete 19 ay önce girmiştim. Dolayısı
Özel sektörde yazılımcı olarak çalışıyorum. Ne var ne yok diye iş görüşmeleri yapıyordum da bugün görüşme yaptığım kişi "İşe aldığımız takdirde ne zaman başlayabilirsniz?" dedi. İhbar süreci falana dair bir şey bilmediğim için bir şey diyemedim.

Şu an çalıştığım şirkete 19 ay önce girmiştim. Dolayısıyla 6 hafta önceden çıkacağımı söylemem gerekiyor öyle mi? Tam olarak ne demek bu? Yani o 6 hafta boyunca eski şirketimde normal çalışacağım sonra gireceğim öbür şirkete? Çalışmazsam 6 haftalık ücretim neyse onu tazminat olarak ödeyeceğim? Doğru mu anlamışım. İşveren inisiyatifine göre kısalabilir mi bu süre?

İşten çıkmışlığım yok bilmiyorum pek bu durumları beni aydınlatabilirseniz memnun olurum.
sorucu
(06.03.20)
Eğer özel iş sözleşmeniz yok ise 6 hafta kısmı tamam ama günlük 2 saat iş arama izniniz var. İşverene söyleyerek hepsini toplu şekilde 6 haftalık sürenin sonundaki kaç güne denk geliyorsa kullanabilirsiniz. Bu hakkınız kullanın. 6 haftayı çalışmak istemiyorsanız 6 haftalık brüt maaşı vermeniz gerekiyor, net düşünüp brüt çıkmasın karşınıza.


ykyt
(06.03.20)
aynen öyle 6 hafta çalışman lazım, yalnız istifa ettikten sonra günde 2 saat iş arama iznin var, bunları en sonunda kullanabilirsin. bu durumda 5 hafta kalıyor.

bunlar "zorunlu" süreler. iş yeriyle anlaşırsan, üstünde çok iş yoksa, birine rahat devredeceksen, bu süreler bir güne de inebilir.


hosein
(06.03.20)
Eğer seni çalıştırmak istemezse ihbar süresinin parasını vermek zorunda onu da ekleyelim.

Ha para verme çalıştırma da diye bir teklif yapabilirsin tabi.


kljgslsdkjsd
(06.03.20)
En önemlisi, istifa dilekçeni noter kanalıyla iletmek. Günlük iş arama hakkı çıktıktan sonra işten çıkacağın tarih de belirtilmeli. Aksi halde kötü niyetli bir işveren hakkını vermez, seni uğraştırır. Noter kanalıyla istifa dilekçesi çıkabilecek bütün yasal problemleri şak diye çözer.


nabrukk
(06.03.20)
(1)

Family Guy ve netflix

Netflix'im olmadığı için bilmiyorum. Family Guy'ın yeni bölümü çıktığı zaman(bugün mesela 18x11) o gün netflix e düşüyor mu bölüm? Yoksa sezon sezon mu?
Netflix'im olmadığı için bilmiyorum. Family Guy'ın yeni bölümü çıktığı zaman(bugün mesela 18x11) o gün netflix e düşüyor mu bölüm? Yoksa sezon sezon mu?
sorucu
(17.02.20)
Netflix'te şu an sadece 13'ten 16'ya kadar olan 4 sezon mevcut.


(1)

Monitöre görüntü gelmemesi

Laptopu HDMI ile bir montitöre bağlayıp iki ekranla çalışıyorum işyerinde... Cuma günü bir arkadaş uzaktaki bir prizden bilgisayarının fişini çıkardı ve monitördeki görüntü gitti. Akşam eve getirdim laptop u ve eski monitörüme taktım(vga to hdmi dönüştürücüyle) sorunsuz çalıştım. Şimdi pazartesi gel
Laptopu HDMI ile bir montitöre bağlayıp iki ekranla çalışıyorum işyerinde... Cuma günü bir arkadaş uzaktaki bir prizden bilgisayarının fişini çıkardı ve monitördeki görüntü gitti. Akşam eve getirdim laptop u ve eski monitörüme taktım(vga to hdmi dönüştürücüyle) sorunsuz çalıştım. Şimdi pazartesi geldim. Monitöre laptop u takıyorum görüntü yok. Monitörü diğer bilgisayarlara takıyorum monitöre görüntü geliyor sıkıntı yok monitörde de hdmida da.. Neden görüntü gelmiyor anlamıyorum. Display driverları, windows u falan da upadte ettim.Monitörün refresh hızları da aynı 60hz... HDMI yı takınca aşağıdaki ekran gözüküyor ama monitörde bir şey yok.
sorucu
(17.02.20)
Windows tuşuna basılı tutup P'harfine basınca ekran seçenekleri gelir, çoğalt derseniz aynı görüntüyü iki ekranda, genişlet derseniz iki ayrı ekran görüntüsü alırsınız.

Bunu yaptınız mı?


John Bloor
(17.02.20)
(3)

Upuzun string i parçalara bölmek

Visual studioda elimizde uzunca bir string varsa imleç string in bölmek istediğimiz yerindeyken enter a basarız ve visual studio string imizi string1 + string2 diye ikiye böler.Fakat benim elimde 29612 karakterli bir string var.Ben bunu 75 karakterlerden oluşan stringlere bölmek istiyorum.string1 +s
Visual studioda elimizde uzunca bir string varsa imleç string in bölmek istediğimiz yerindeyken enter a basarız ve visual studio string imizi string1 + string2 diye ikiye böler.

Fakat benim elimde 29612 karakterli bir string var.Ben bunu 75 karakterlerden oluşan stringlere bölmek istiyorum.

string1 +
string2 +
string3 +
....

Tek tek elle yapmaktan daha kolay bir yol var mı? Oturup programını falan da yazarım da üşeniyorum bir kolayı vardır gibime geliyor.
sorucu
(10.02.20)
Fonksiyon yaz, uzunluğa göre böldür.
sonra nereye yazacaksın?


neymis
(10.02.20)
notepad++ şu varmış işini görürse. büyük ihtimalle aynı regex vs te de çalışır.
superuser.com


oz suser
(10.02.20)
Excelde yap, sonra copy-paste.


faati
(10.02.20)
(1)

Meetup.com gibi siteler

Özellikle İstanbul için meetup.com benzeri siteler var mı? Toplanzi.com'u biliyorum bi...
Özellikle İstanbul için meetup.com benzeri siteler var mı? Toplanzi.com'u biliyorum bi...
sorucu
(05.02.20)
Meetup İstanbul'da da var ama hala 5 yıl önceki kadar aktifler mi bilmiyorum, incelemek lazım.


lcha
(05.02.20)
(1)

Youtube videosunun bir parçasını indirmek

Youtube videosunun diyelim ki 2.dakikası ile 4.dakikası arasını indireceğim tümünü değil... Clipconverter.cc ile indiriyordum ama sürekli bozuluyor artık... Ytcutter.com çok güzel çalışıyordu ama artık çalışmıyor. Var mı başka bir önerisi olan? Crop falan yapmak istemiyorum kesilmiş kısmını mp4 olar
Youtube videosunun diyelim ki 2.dakikası ile 4.dakikası arasını indireceğim tümünü değil... Clipconverter.cc ile indiriyordum ama sürekli bozuluyor artık... Ytcutter.com çok güzel çalışıyordu ama artık çalışmıyor. Var mı başka bir önerisi olan? Crop falan yapmak istemiyorum kesilmiş kısmını mp4 olarak indirmek istiyorum.
sorucu
(03.02.20)
(6)

İngilizce stand up tavsiyesi

Louis c.k, Bill burr, Jimmy Carr, Dave Allen severim. Ricky Gervais'e pek ısınamadım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Louis c.k, Bill burr, Jimmy Carr, Dave Allen severim. Ricky Gervais'e pek ısınamadım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
sorucu
(31.01.20)
kekeme bir arkadaş var, daha küçük çaplı ama ben gülüyorum
www.youtube.com


turk kizi
(31.01.20)
joe rogan
netflixte var standup'ları


ayin yazari
(31.01.20)
Ronnie Chieng
Chris D'Elia
Jeff Dye
Bo Burnham
Jim Jefferies
Trevor Noah
Anthony Jeselnik
Iliza
Sarah Silverman
Nate Bargatze
Jen Kirkman

Ben bu isimleri her gördüğümde izlerim.


sopiro
(31.01.20)
jim jefferries.
özellikle amerika'da ki silah kültürüyle ilgili tespitleri şahane.


pangea
(31.01.20)
Bill Hicks,
George Carlin.

Eskilerden ama iyiler.


himmet dayi
(31.01.20)
sebastian maniscalco'ya bakıyorum ben bu aralar. müteveffa mitch hedberg de iyidir.


bir garip melek
(31.01.20)
(2)

Gözlük temizleme

Bilgisayardan gözüm yorulmasın diye arada bir kullandığım bir 0.25 bir dinlendirici gözlük var. O yüzden gözlük kullanımından anlamam pek. Gözlük nasıl temizlenir? Sabunlayıp durulasam olur mu?https://www.trendyol.com/the-solution/the-solution-lcd--led--ekran--tablet--cep-telefonu--gozluk-temizleme-
Bilgisayardan gözüm yorulmasın diye arada bir kullandığım bir 0.25 bir dinlendirici gözlük var. O yüzden gözlük kullanımından anlamam pek. Gözlük nasıl temizlenir? Sabunlayıp durulasam olur mu?

www.trendyol.com

Şu LCD ekran silici ile silmem doğru olur mu?
sorucu
(29.01.20)
Düz musluk suyu ile üzerindeki tozları akıtıp gözlükçünün verdiği silme beziyle veya bildiğimiz beyaz atlet kumaşıyla silin. En basit ve olması gereken temizleme yöntemi budur.

Temizleme sıvılarında bulunan kimyasal bir zaman sonra gözlük camı üzerindeki koruyucu filmi aşındırır. Cam çizilir, çizik cam da astigmata sebep olur. Aynı şekilde camdaki tozu almadan silerseniz o tozlar da çizer, yine astigmata davetiye çıkartmış olursunuz.

Bu temizleme mendillerini de sadece beyaz kalıp sabun ile yıkayın. Hacı şakir mesela. Diğer tip sıvı sabunlar fazla yağlı olduğu için bezin dokusuna zarar verir.


desdenova34
(29.01.20)
Yepyeni, hiç kullanılmamış, uzun tüylü mikrofiber bezler de hızla temizlemede çok pratik oluyor. Tabi camlar çok kirli, lekeli değilse. O zaman yıkamak gerekir.


pro9it9is9
(29.01.20)
(4)

Programlama için dizüstü önerisi

Programlama için dizüstü önerisi bekliyorum. Yani neler kullanacağım Visual Studio 2019(asp.net mvc, xamarin...), postgresql...Udemyden kursunu alıp üzerinde çalışmak istediğim şeyler Angular, React js, React Native, MongoDB, MEAN stack, MERN stack vb. vb(Hepsini bitirebilsem uçacağım.)Bütçe 5000 TL
Programlama için dizüstü önerisi bekliyorum. Yani neler kullanacağım Visual Studio 2019(asp.net mvc, xamarin...), postgresql...Udemyden kursunu alıp üzerinde çalışmak istediğim şeyler Angular, React js, React Native, MongoDB, MEAN stack, MERN stack vb. vb(Hepsini bitirebilsem uçacağım.)

Bütçe 5000 TL... Ama 6000'i de zorlayabilirim. En az 16 GB anabellek, 1 GB SSD olsun diyorum. Bunlar nasıl mesela...

www.hepsiburada.com
www.hepsiburada.com
sorucu
(22.01.20)
bence 1 gb ssd'ye yüklenmektense belleğe ve islemciye yüklenmek daha mantıklı. Ağır bir proje derleyeceksen visual studio'da hayvani bir bellek istiyor.

Ayrıca visual studio yerine visual studio code öneririm çok daha hafif ve .net projeleri de build alınabiliyor. Daha hafif şekilde çalışıyor belleği tüketmeden.


ayin yazari
(22.01.20)
MEAN stack icin cok iyi bir konfigurasyona gerek yok, ama rahat etmek adina en az 8GB ram 250 GB SSD iyi olabilir.

bunun ustu ilerde muhtemel mobil gelistirme yaparken kullanmaniz gereken emulator/simulator icin bir ihtiyac olabilir. web uygulamalarinin kaynak kullanimi cok yuksek degildir, ortalama bilgisayarlar is gorur.


emrahday
(22.01.20)
programlama yapacaksan intel U serisi islemcilerden uzak dur. min 16GB RAM dogru karar. en az 4 cekirdekli, minimum 8. nesil i7 yada ustu bir islemci olmali. geri kalan hersey keyfine kalmis. 1TB SSD cok mantiksiz mesela. parani cok gereksiz bir yere harcamis olursun. 256GB'lik bir ssd isini gorur, muziklerini videolarini ssd'ye koymanin anlami yok. yari fiyatina 3-4TB'lik bir external al oraya depola.


crucio
(22.01.20)
biraz agir ama su bilgisayar is gorur
www.hepsiburada.com

daha hafif urunler icin butceyi artirman gerekir


crucio
(22.01.20)
(3)

Visual Studio 2019 git sorunu

İşyerinde proxy falan kullanırken de visual studioda github üzerinden klonlama, commitleme falan yapabilmek için uğraşıyordum şuradaki komutları deneyerek...https://stackoverflow.com/questions/783811/getting-git-to-work-with-a-proxy-server-fails-with-request-timed-outNihayetinde normal bağlantıda bi
İşyerinde proxy falan kullanırken de visual studioda github üzerinden klonlama, commitleme falan yapabilmek için uğraşıyordum şuradaki komutları deneyerek...

stackoverflow.com

Nihayetinde normal bağlantıda bile klonlama yapamaz hale geldim. Ekteki hatayı alıyorum.

git config --global --unset http.proxy

ile proxy yi unset etmeyi denedim. Giti sildim, visual studio installerdan da kaldırdım. Baştan yükledim giti sitesinden indirerek sonra visual studio installerdan da yükledim. Gene aynı hatayı alıyorum. Nasıl düzeltebilirim acaba?
sorucu
(21.01.20)
env variables içinde proxy tanımlı mı kontrol eder misin?


paranoyak kedi
(21.01.20)
Ben bu konuya çok uğraştım ama bir cevap bulamamıştım.Şirket bilgisayarında policy'lere takılıyor ve github'dan clone harici hiçbirşey yapamıyordum.Sadece clone'a izin veriyordu bende.


josefen
(21.01.20)
IT 'den rica edin firewall üzerinden sizin için bir kural yazsın. bu işlem sırasında nereye erişmek istediğini analiz edip allow edebilirler. yoksa sıkıntı olarak kalmaya dvam ederi sizin için. en azından ben şirkette bu şekilde izin veriyorum :)


(4)

Gözleri dinlendirmek

İş gereği devamlı bilgisayara bakmak durumundayım. Evde falan da çalışıyorum. Haliyle gözlerim hafiften ağrıyor. Bu durum için ne tavsiye edersiniz? Yani 0.25lik bir dinlendirici gözlüğüm vardı onu kullanmaya başladım bilgisayar başında da... Dalinle göz etrafını yıkayın falan diyen var. Da bilemedi
İş gereği devamlı bilgisayara bakmak durumundayım. Evde falan da çalışıyorum. Haliyle gözlerim hafiften ağrıyor. Bu durum için ne tavsiye edersiniz? Yani 0.25lik bir dinlendirici gözlüğüm vardı onu kullanmaya başladım bilgisayar başında da... Dalinle göz etrafını yıkayın falan diyen var. Da bilemedim.
sorucu
(11.01.20)
Pamuğu sıcak-ılık suyla ıslatıp gözlerinin üzerine koyabilirsin, epey rahatlatıyor


helena
(11.01.20)
klimalı ortamda olmak da etki ediyor. kuruluk olabilir. göz yaşı sulandırıcı damlalar var her eczanede bulabilirsiniz (marka refresh önerilir)
devam ederse doktora gidiniz


mpm
(11.01.20)
Çay pansumanı iyi geliyor


arenas
(11.01.20)
refresh tears +1


noxell
(11.01.20)
(2)

Dinlendirici duş jeli

https://m.trendyol.com/iva-natura/dinlendirici-dus-jeli-400-ml-p-31650518?boutiqueId=382191&gclid=CjwKCAiA3uDwBRBFEiwA1VsajDG9og_usseOkk7qLk0QYBimQ1X2QEHn0oxwbgfL6bygh0JD3aMQ1hoCxHUQAvD_BwEKullanan var mı? İşe yarıyor mu gerçekten?
m.trendyol.com

Kullanan var mı? İşe yarıyor mu gerçekten?
sorucu
(11.01.20)
Hikaye. Kıçı kırık duş jeli dinlendiriyor olsaydı insanı ne dert ne tasa kalırdı insanlarda. En fazla kısa süreliğine gözenekleri açar bişeyler yapar vücudun ferahlar, o da ne kadar sürsün zaten.


Bruce
(11.01.20)
Dinlenmek için oturup veya yatıp dinlenseniz ihtiyaç duymazsınız böyle şeylere.

Masaj yapılınca oluşan rahatlığa benzer bir his veriyordur bu.


(2)

Az uyumak mümkün mü?

6.5 saat uyuyorum. Bir takım işlerimi yetiştirmem için daha az uyumaya ihtiyacım var. Acabâ daha az uyumak mümkün mü? Bir arkadaşım bir zamanlar iki saat uyuduğunu söylemişti. Yediği şeyleri değiştirince uyku süresi artmış. Belirli bir diyetle daha az uyumak mümkün mü merak ediyorum.
6.5 saat uyuyorum. Bir takım işlerimi yetiştirmem için daha az uyumaya ihtiyacım var. Acabâ daha az uyumak mümkün mü? Bir arkadaşım bir zamanlar iki saat uyuduğunu söylemişti. Yediği şeyleri değiştirince uyku süresi artmış. Belirli bir diyetle daha az uyumak mümkün mü merak ediyorum.
sorucu
(09.01.20)
hazır paketli ürünleri bırakınca ben de az uyumaya başladım
şekeri bırakınca
bir de spor


seyyar satıcı
(09.01.20)
daha az uyursanız saglıgınızdan olursunuz.


sizofren06
(09.01.20)
(4)

İkinci el kitapları satmak için

Elimdeki zilyon tane ikinci el kitabı satmak için nadirkitap.com'u düşünüyordum ama sadece vergi mükellefi kurumsal sahaflar ve kitabevlerine satıcılık üyeliği veriyorlarmış. Gittigidiyor.com dışında bir önerisi olan var mı ikinci el kitaplarımı satmak için?
Elimdeki zilyon tane ikinci el kitabı satmak için nadirkitap.com'u düşünüyordum ama sadece vergi mükellefi kurumsal sahaflar ve kitabevlerine satıcılık üyeliği veriyorlarmış. Gittigidiyor.com dışında bir önerisi olan var mı ikinci el kitaplarımı satmak için?
sorucu
(08.01.20)
buuk.com.tr


seyyar satıcı
(08.01.20)
letgo


tabudeviren
(08.01.20)
buraya koyabilirsin belki alan çıkar.


tabudeviren
(08.01.20)
forum donanım, kayıp rıhtımın ikinci el kısmı yine forumda.


(5)

Bu fırtınada şemsiyesi kırılmayanlar?

Şemsiyenizi nereden aldınız?
Şemsiyenizi nereden aldınız?
sorucu
(07.01.20)
Tchibo


fotrsapka
(07.01.20)
Celal birsen


nax
(07.01.20)
Fare marka wind fighter model :))


ninotevtidze
(07.01.20)
Tchibo +1


isyankar tosbaga
(07.01.20)
Arkadaşımın şemsiyesine el koynum, one numero çıktı, sağolsun :-)


euteamo
(07.01.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.