Giriş
(8)

define hazine aramalı türk filmi

aklınızdakileri paylaşır mısınız
aklınızdakileri paylaşır mısınız
semenderr
(14.06.20)
Umut 1970


Ufuk
(14.06.20)
ak altin


misterturist
(14.06.20)
koyden indim sehire


in vino veritas
(15.06.20)
Doruk filminde hazine define arama olayları var, Orhan Gencebay ve Cüneyt Arkın i biraraya getiren nadir filmlerden, ama çok fazla bişey beklemeyin.


candanag
(15.06.20)
Köyden indim şehire değil, onda hazineyi bulup bozdurmaya çalışıyorlar.

Define aramalı olanı: Salak Milyoner


kibritsuyu
(15.06.20)
@kibritsuyu dogru ya :) ikisi zaten birbirinin aynisi gibi evet salak milyoner olacak.


in vino veritas
(15.06.20)
www.sinematurk.com

tam anakonu değil ama içinde geçiyor


faik abi
(15.06.20)
harbi define


(5)

çalışmak için anadolu yakasında huzur arıyorum - malum kütüphaneler kapalı

bitirmem gereken bir senaryo taslağı ve tretman var. kaynak için topladığım bilgisayarıma yüklü yirmi küsür kitapla birbirimize bakıyoruz günlerdir. evhapsi artık psikolojik sınırı aştı benim için, tıkandım kaldım 3 gündür hiçbir şey yazamıyorum. dağa bayıra çıkmam çimenlere yayılmam gerekiyor.kütüp
bitirmem gereken bir senaryo taslağı ve tretman var. kaynak için topladığım bilgisayarıma yüklü yirmi küsür kitapla birbirimize bakıyoruz günlerdir. evhapsi artık psikolojik sınırı aştı benim için, tıkandım kaldım 3 gündür hiçbir şey yazamıyorum. dağa bayıra çıkmam çimenlere yayılmam gerekiyor.

kütüphaneler kapalı. aklımda sahiller kayalıklar var ama güneş tam tepemdeyken nasıl olacak bilmiyorum. sahil kafelerini düşünemiyorum çünkü 3 aydır işsizim birikimim tükenmek üzere.

sanıyorum kartal aydos civarlarında, bazı ormanlık alanlardaki piknik alanlarını düşünebilirim gibi (resim ekledim) ama onlar da nerededir tam bilmiyorum, arabam da yok. otobüs gider mi, e 5 ten geçer mi, bilen gören çıkar mı bilmiyorum.
gözdğağı'na en on belki on yıl önce çıktığımda iyidi, ne halde şimdi bilmiyorum. ya galiba yaşlanıyorum. nerede huzur var, nerede çalışılır hiç aklımda yok.

yardımcı olur musunuz?
semenderr
(12.06.20)
Acik mi bilmemekle birlikte kadikoy idea kutuphane derim ben. Bahcesi de cok guzel.


tuborg yesili
(12.06.20)
@tuborg yesili, ücretli ve ücreti yüksek galiba. konsepti tam anlamamış da olabilirim. biraz bilgi verir misiniz, ilk kez gidecek için.


semenderr
(12.06.20)
Calisma alani ucretsiz olmasi lazim kadikoy belediyesine ait icinde cafe tadinda bir isletme var. arayip yine de bilgi alin isterseniz gitmeden. Eksi sozlukte de yorumlara bakin. Denize nazir guzel sakin bir ortami var. acikligi ve ucret konusunda emin degilim belediyeden arayip teyit edebilirsiniz.


tuborg yesili
(12.06.20)
Bu arada kütüphaneler açılmaya başladı. Karşının taksisi olduğum için Anadolu yakasında durumu bilmiyorum ama bizim üniversitenin haftaya ve Taksim Atatürk kütüphanesinin ise bu hafta açıldığını biliyorum. Yakınınızdaki kütüphaneleri bir kontrol edebilirsiniz. Güneşin altında çalışmayın.


Kartal Bülent Ecevit kültür merkezi kütüphanesi hafta içi 9.30 17.30 saatleri arası açık


cambalkon
(12.06.20)
(1)

sars-cov-2 hakkında uzman görüşü gerekiyor

bu benim için çok değerli, bu yüzden hassas cevaplar verilmesini önemle rica ediyorum.yaşım 32, sanıyorum ki belirtilerin bir kısmını gösteriyorum.- öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik ve daha önemlisi; sık görüştüğüm aile üyelerim pozitif akrabalarım ile görüşüyorlar.ikilemde kaldığım noktaya gelmeden
bu benim için çok değerli, bu yüzden hassas cevaplar verilmesini önemle rica ediyorum.

yaşım 32, sanıyorum ki belirtilerin bir kısmını gösteriyorum.
- öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik ve daha önemlisi; sık görüştüğüm aile üyelerim pozitif akrabalarım ile görüşüyorlar.

ikilemde kaldığım noktaya gelmeden önce kendi hakkımda vereceğim doneler,
- maskesiz ve hatta eldivensiz sokağa çıkmıyorum. devamlı ellerimi yüzümü yıkıyorum dışarı çıkmadan önce, hiçbir kronik hastalığım yok. genlerimde ortaya çıkan bir problemden ötürü yaklaşık on yıldır normalin yarısı kadar duyup, yarısı kadar görmem haricinde hiçbir sağlık sorunum yok yalnız yaşadığım için etkileşimim de yok.

benim için önemli olan en büyük problem şu ki;
* ben eğer pozitif isem uygulanacak tedavi ile neler kazanacağım?
- tedavi olmazsan ve pozitifsem muhtemelen bağışıklık kazanacağım bu enfeksiyondan ötürü eğer tedavi olursam bana getirisi olacak mı?

çünkü! eğer pozitif olduğum kesinleşirse girmem gereken karantina ve tedavi sürecinde en az iki hafta evde veya hastanede gözetim altınca olma halim benim için maddi anlamda büyük çöküş olacak.

açıklamaya çalıştığım durumum ile alakalı empati kurmanızı rica ediyorum. konuyu anlatayım;
- gözlerim iyi görmüyor, kulaklarım az duyuyor en yedi sekiz yıldır. yüzde 60 engelliyim. eğitimini aldığım bölümüm ile alakalı bir iş yapamıyorum. aslında hiçbir iş yapmaya elverişli bir tecrübem yok hayatımı adadığım eğitimimden başka. bu yüzden, benim için büyük şans olan bir büyük kredi ile kafe açtım yakın zamanda.
- kafe henüz yeni olduğu için pandemiden önce tatilsiz günde on iki saat mesai harcamam ancak asgari geçimime ve kredi ile faturalarıma yetiyordu.
- bu üç ayda biriken borçlarım haddinden çok fazla.
* yani eğer bir kaç gün sonra verilecek izin ile ben kafeyi açamazsam maddi anlamda mahvolacağım.
* test olursam muhtemelen pozitif çıkacak, gözetim altına alınacağım.

endişelerimi sizinle paylaştım. derdime ortak vicdan muhasebesi yapacağınızı ümit ederek soruyorum;

ben şimdi ne yapacağım?
semenderr
(09.06.20)
Uzman değilim ama pozitiften negatife döndüm. Test yaptıracak cesaretin olsaydı buraya sormak yerine çoktan hastaneye gitmiştin ve şuan sonucu bekliyordun. Benim de semptomlarım vardı kanser babamla aynı evde yaşıyordum ondan uzak kalmak için test yaptırdım pozitif çıktım. 2 hafta ayrı evde normal karantina +2 daha negatife döndükten sonra toplam 1 ay dünyadan koptum. Şu an sağlığım yerinde, işime geri döndüm ama psikolojik olarak eski halimden çok uzağım, yıprandım. İyi ki hastaneye gitmişim. Hemen test yaptırıp babama hastalık bulaştırmadığım için vicdanım çok rahat. Bu işin bilincinde olarak virüsü kronik hasta birine bulaştıtırsan ömür boyu vicdan azabı çekebilirsin. Kararı verecek olan sensin ve çok hassas noktadasın dikkat et. Geçmiş olsun.

Ek: hastanenin verdiği ilaçların çok faydalı olduğunu düşünmüyorum. c vitamini, demir, zencefil gibi ek takviyeler bende daha faydalı olduğu düşüncesindeyim.


(4)

Acil bir Word Uygulama Sorusu

derdim var dostlar, 4 saat içinde benim için zor olacak bir metin hazırlamam gerekiyor, 1 2 safya. fakat gözlerimde sorun var, retinam yandı, gece körlüğüm var, gözlerim beyaza bakamıyor.word'ü zifir siyah yapmanın bir yolu var mı, beyaz harflerle yazsam? ben bulamadım. hoş bakmam da zor ekrana, ayr
derdim var dostlar, 4 saat içinde benim için zor olacak bir metin hazırlamam gerekiyor, 1 2 safya. fakat gözlerimde sorun var, retinam yandı, gece körlüğüm var, gözlerim beyaza bakamıyor.
word'ü zifir siyah yapmanın bir yolu var mı, beyaz harflerle yazsam? ben bulamadım. hoş bakmam da zor ekrana, ayrıntıları yapamıyorum.
semenderr
(06.06.20)
onu bilmiyorum ama flux programini kurup ekran isigini ayarlayabilirsiniz. beyaz olan yerler sariya donuk oluyor, gozu hic yormuyor.


pide
(06.06.20)
@pide plux benim sorunuma tam karşılık değil dostum. beyaz sarı yakıyor gözlerimi hemen. yazmamı zorlaştırıyor. illa ki siyah olacak.


semenderr
(06.06.20)
tinyurl.com

word de:
page layout > page color
siyahı seçin.


sttc
(06.06.20)
File-Options-General-Display-Black


aks-i endaz
(06.06.20)
(9)

en iyi b12 takviyesi

malum hastaneye gidemiyoruz, reçetesiz alinabilen fiyat olarak da ev parasina yakin olmayan b kompleks ve öncelikle b12 takviyesi olarak ne onerirsiniz?
malum hastaneye gidemiyoruz, reçetesiz alinabilen fiyat olarak da ev parasina yakin olmayan b kompleks ve öncelikle b12 takviyesi olarak ne onerirsiniz?
semenderr
(05.06.20)
apikobal


murtcu
(05.06.20)
Benexol


shredd
(05.06.20)
Apikobal,benexol,tribexol hepsi birbirinin eşdeğeri ama ben alacak olursam benexol alıyorum.


Benexol


sanguine mcqaer
(05.06.20)
Emilim problemi varsa iğne daha faydalı olabilir. Henüz kullanmaya başlamadım ama ben arkadaş tavsiyesi ile solgar b12 methylcobalamin aldım. Her ürün gibi bunda da "hayatımı kurtardı" ile "hiç faydasını görmedim" yorumları bolca var.


zihua
(05.06.20)
iğnenin yerini tablet tutmaz elbette.

ben dodex vurduruyordum. vurdurma imkanınız var iğne tercih edin.


fezagezgini
(05.06.20)
O değilde b12'yi kafanıza göre almayın.Çünkü fazla alımda,cidden kızarıyorsunuz,çişiniz kokuyor.doktora danışın


somon sosu
(05.06.20)
eşimin b12si yıllardır diplerdeydi. solgar dilaltı b12 aldık. 2 aydır kafasına göre haftada 2-3 alıyor. bugün ölçtürdük, üst sınıra yakın (700küsür) çıktı. işe yaradı bizde


yemrem
(05.06.20)
New life kullaniyorum ben dil altı kullaniyosun. Oncesinde benexol kullanmistim verimli degildi.


hindistan cevizi
(05.06.20)
(1)

yol hikayesi / intihar edenlerin toplandığı kasaba

dilimin ucunda, adı aklıma gelmiyor.
dilimin ucunda, adı aklıma gelmiyor.
semenderr
(03.06.20)
buldum,

Wristcutters A Love Story – Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi


semenderr
(03.06.20)
(2)

imdb'de türk filmlerini araştırmam için yardım eder misiniz?

90lardan 2000e, 2000den 10a ve 10dan 20ye; tüm türk filmleri, derecesine göre(8+,7+,6+,5+) türk filmleri, romantik komediler, dramlar şeklinde bir liste yapmam gerekiyor. sanıyorum imdb'nin bu tarz listeler için bir gelişmiş arama mekanizması var. ben bulamadım, yardımcı olur musunuz?
90lardan 2000e, 2000den 10a ve 10dan 20ye; tüm türk filmleri, derecesine göre(8+,7+,6+,5+) türk filmleri, romantik komediler, dramlar şeklinde bir liste yapmam gerekiyor. sanıyorum imdb'nin bu tarz listeler için bir gelişmiş arama mekanizması var. ben bulamadım, yardımcı olur musunuz?
semenderr
(28.05.20)
www.imdb.com


bruges
(28.05.20)
www.imdb.com

edit: 2 saniye geç kaldım skdlf


kljgslsdkjsd
(28.05.20)
(1)

2004te kolumda olan meshur saati arıyorum

lisedeydim. markasi poloydu. tamamen çelikten tahminimce 4 santim kadar capiyla ufakbir ekrani vardi. ivinde galiba sayilar yoktu. kadin saati gibiydi ama degildi. ya o saat cok güzeldi hiçbir yerde bulamıyorum:( bileklerim ince, baya ince. bir o saat guzel duruyordu:(bulunabilir mi?
lisedeydim. markasi poloydu. tamamen çelikten tahminimce 4 santim kadar capiyla ufakbir ekrani vardi. ivinde galiba sayilar yoktu. kadin saati gibiydi ama degildi. ya o saat cok güzeldi hiçbir yerde bulamıyorum:( bileklerim ince, baya ince. bir o saat guzel duruyordu:(
bulunabilir mi?
semenderr
(22.05.20)
m.snapdeal.com


funl
(22.05.20)
(5)

türkçe sorusu - kelime aklıma gelmiyor!

tüm dikkatini vermek anlamına gelen bir kelime vardı, neydi o?
tüm dikkatini vermek anlamına gelen bir kelime vardı, neydi o?
semenderr
(21.05.20)
@cosmicstring, odaklanmak benim de aklıma geldi ama bu değil. daha keskin bir kelimeydi.


semenderr
(21.05.20)
pürdikkat


Dikkatini yoğunlaştırmak?


Dikkat kesilmek


mevsimler
(21.05.20)
Konsantre olmak

Hocam 4 cevabı da tiklemişsin hangisi doğru :))


senolll
(21.05.20)
(1)

Senaryo Yazımı Hakkında

Merhaba, amatör senaryo yazarlarının buluştuğu topluluklar var mı internet üzerinde?
Merhaba, amatör senaryo yazarlarının buluştuğu topluluklar var mı internet üzerinde?
semenderr
(08.05.20)
genel olarak sinemayla ilgili filmfabrikası var. güzel site.


black mamba
(08.05.20)
(2)

dükkan kira sözleşmesine yasal hak sorunu

merhaba, ben bir kafe açtım. 1 yıl oldu. dükkanın mütedeyyin evsahibi kızlı erkekli gelindiği için beni çıkarmaya çalışıyor. ben bu dükkana onbinlerce lira masraf yaptım. başka yere taşıyamam. 1 sene kirayı da muhit ve konum iyi diye verdim. yoksa başka yer tutardım. bu adam beni çıkarmak için sözle
merhaba, ben bir kafe açtım. 1 yıl oldu. dükkanın mütedeyyin evsahibi kızlı erkekli gelindiği için beni çıkarmaya çalışıyor. ben bu dükkana onbinlerce lira masraf yaptım. başka yere taşıyamam. 1 sene kirayı da muhit ve konum iyi diye verdim. yoksa başka yer tutardım.
bu adam beni çıkarmak için sözleşmeyi 2 katına çıkarabilir mi?
sözleşme bitti kalk git diyebilir mi?
semenderr
(04.05.20)
çıkaramaz. üfe mi tüfemi o miktarı geçemez nette yazar. hava parası verirse cıkarır.


sizofren06
(04.05.20)
Sözleşmede sebepsiz zenginleşmeyle alakalı bi madde var mı? Eğer yoksa yaptığınız masraflarla alakalı dava açabilirsiniz. Emsalleri var.


(3)

anakarta ram ekleme sorusu

anakart üzerinde 2 tane birbirinin aynı "4,00GB Dual-Channel DDR3 @ `668MHz`" ram var. anakartın desteklediği ölçütte ama farklı markada 2 tane 4,00GB DDR3 @ `1333MHz`" ram ekleyebilir miyim? 668MHz ram bulmak imkansız
anakart üzerinde 2 tane birbirinin aynı "4,00GB Dual-Channel DDR3 @ 668MHz" ram var. anakartın desteklediği ölçütte ama farklı markada 2 tane 4,00GB DDR3 @ 1333MHz" ram ekleyebilir miyim? 668MHz ram bulmak imkansız
semenderr
(02.05.20)
eklersin. o hızda (668) çalışır.


Techsavvy
(02.05.20)
ddr=double data rate. yani mevcut ramlerin zaten 1333mhz

bir de bunlar zaten factory oc profili. istersen 800mhzde de çalıştırırsın istersen denersin şanslıysan daha yüksek hızda oc de edebilirsin. o xmp profilindeki hız sadece üreticinin test ettiği sistem şartlarında stabil olacağını söylediği hız. her ram her sistemde de aynı hızda çalışamayabilir. mesela 1. nesil ryzenlarda 3200mhz üzerine çıkmak çok zordu istersen 4000mhz+ extreme oc ram al yine 3000mhz civarında kalacak.

kimse 800mhz olarak satılan rami 1333mhzde kullanamazsın demiyor yani. sadece stabilitesini garanti etmiyor firma. test edilmemiş o hızda işte... sorun yaşama ihtimalini düşük tutmak için 1333 kit alıp ekleyebilirsin. aynı marka ve seri olması tercih sebebi ama muhtemelen sorunsuz çalışır. latency farkı varsa yavaş olan kit hızında çalışır diğer kit de genelde. biostan bakarsın manual olarak ayarlayabilirsin muhtemelen anakart destekliyorsa. ddr3 eski sistem ne kadar detaylıdır oc ayarları bilemiyorum orta-alt seviye anakartlarda.


konetsu
(02.05.20)
eski nesil bir sistem bu zaten.

1333 mhz ram var sende. Eğer daha da sorunsuzluk hedefliyorsan aynı markada aynı cas değerlerine sahip ram ekle, ya da farklı marka, aynı cas değerlerine sahip ram ekle. ramin modelini yazınca cas latency değerleri çıkar.


denizgonen
(02.05.20)
(6)

eşimle anlaşmalı bir şekilde bosanacagiz

avukata ihtiyaç var mıişlemler nasıl sürüyoren kısa sürede nasıl bitirebilirizboşanmış arkadaşlar ve avukatlardan yardım bekliyorumavukat istememe sebebimiz, zaten maddi açıdan batak5a oluşumuz. ikimiz de maddi açıdan mahvolmuş durumdayız.kızımız var 2 yaşında. bu durumdan etkilenmesin istiyoruz.
avukata ihtiyaç var mı
işlemler nasıl sürüyor
en kısa sürede nasıl bitirebiliriz
boşanmış arkadaşlar ve avukatlardan yardım bekliyorum
avukat istememe sebebimiz, zaten maddi açıdan batak5a oluşumuz. ikimiz de maddi açıdan mahvolmuş durumdayız.
kızımız var 2 yaşında. bu durumdan etkilenmesin istiyoruz.
semenderr
(16.03.20)
Avukat şart değil. Dilekçeyle boşanabilirsiniz. Güzel ve herşeyin yazıldığı boşanma protokolü olursa ilk duruşmada boşanabilirsiniz

Protokol için www.wonder.legal


efruz
(16.03.20)
bu dilekçeyi ikimiz de imzaladıktan sonra ben gidip mahkemeye vereceğim bitecek mi


semenderr
(16.03.20)
1. önce tüm maddeleri konusunda anlaşılan bir "boşanma protokolü" hazırlanacak. tırnak içindeki kısmı google'da ararsan epeyce örnek var. onları kendi durumunuza uyarlaycaksınız. ikiniz de imzalayacaksınız. tabi bir de mahkeme de kimse buna itiraz etmeyecek. bir taraf itiraz ederse çekişmeliye dönüşüür. eğer varsa ev, araba, arsa kimde ne kadar kalacak yazılacak. tabi cocuk velayeti konusunda yazılacak.

2. anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanacak. bunun da google dan bulabiilirsiniz. biriniz davacı olmak zorunda ama anlaşmalı olduğu için kimin davacı olduğunun bir önemi yok.

3. şehir belitrmediğinizden istanbul'da olduğunuzu varsayıyorum. Aile mahkmesine gidip dilekçeyi ve protkolü vereceksiniz. Bir de dava harci odeyeceksiniz.

4. dilekçe kaleme çıkınca daha günü verilecek. bu size teblig edilecek. dilekçe verdikten sonra kalemle görüşüp tarih konsunda bilgi almayı deneyebilirsiniz.

5. mahkeme günü gideceksiniz. hakim soracak emin misiniz? protokolde hem fikir misiniz? diye itiraz eden olmazsa, boşanma kararı çıkacak. sonra temyiz süresi var. bundan mahkeme sonrası hemen vazgecebilirsinziz. böyle kararın kesinleşmesi hızlanır.

6. şahsi kredi borçların herkesin kendisine aittir. bu konuda eşlerden biri diğerine ödeme yapacaksa bu prokole süresi ile birlikte yazın. örneğin; bilmem ne kredisi icin a, b'ye 30 ay boyunca 1000 tl ödeyecektir.

7. avukat olmadan bu şekilde oluyor. baktınız olmuyor. ikiniz tek avukatla başvurabilirsiniz.


helenart
(16.03.20)
bence siz boşanmayın. maddi sıkıntınız da varmış birbirinize destek olun karşim.


prizmatik
(16.03.20)
teşekkür ederim cevaplarınıza. destek olamadığımız için boşanıyoruz


semenderr
(16.03.20)
Mahkeme şahit de istiyor. Yani aranızda şiddetli geçimsizlik vs olduğuna dair bir üçüncü kişiden tanıklık etmesini istiyor. Bu sebeple anlaşmalı boşansanız da bir kişi sizlerin sıkıntılı bir ilişki yaşadığınıza dair görüş bildirmesi gerekiyor.
Keşke ilişkiler bu şekilde saygı çerçevesinde iki tarafı olgunlukla karşılayıp karar verdiği şekilde sonlansa. Ne olursa olsun evliliklerin bir şekilde son bulması beni üzüyor. Yaşanmışlıklar hatıralar ve gerçekler neden bu noktaya geldi niyeler keşkeler...


creedwar
(16.03.20)
(1)

avrupa yakasındaki bir kaç hastane için yol tarifi

okmeydanı eğitim araştırmabağcılar ilçe sağlık merkezisultangazi ilçe sağlık merkezigazi osman paşa eğitim araştırmabağcılar eğitim araştırmahangi hastaneden kadıköye veya bostanncı metroya ulaşım daha kolay, sıralama yapmam lazım yardımcı olur musunuz?
okmeydanı eğitim araştırma
bağcılar ilçe sağlık merkezi
sultangazi ilçe sağlık merkezi
gazi osman paşa eğitim araştırma
bağcılar eğitim araştırma

hangi hastaneden kadıköye veya bostanncı metroya ulaşım daha kolay, sıralama yapmam lazım yardımcı olur musunuz?
semenderr
(17.02.20)
teşekkür ederim. ilk sıraya okmeydanı o halde


semenderr
(17.02.20)
(5)

Erkek Giyim Tavsiyesi - Kotun Altına Nasıl Bir Ayakkabı Gider?

sanki yüzyıldır kot giymiyorum. bu kış bir dolu kot aldım kendime. botlarla giydim güzel güzel ama istanbulda kış bir aydı ve bitti. arkadaşlar otuz yaşındayım, pek genç sayılmam. üstte gömlek altta kot giyersem, onun altına hangi ayakkabıları önerirsiniz? bot olmaz artık.
sanki yüzyıldır kot giymiyorum. bu kış bir dolu kot aldım kendime. botlarla giydim güzel güzel ama istanbulda kış bir aydı ve bitti. arkadaşlar otuz yaşındayım, pek genç sayılmam. üstte gömlek altta kot giyersem, onun altına hangi ayakkabıları önerirsiniz? bot olmaz artık.
semenderr
(12.02.20)
süet/nubuk oxford tarzı ayakabı


kablelvuku
(12.02.20)
sizce şu nasıl? images.app.goo.gl


semenderr
(12.02.20)
Bence olur bu


tangoalfa
(12.02.20)
farklı olarak ne tavsiye edersiniz?


semenderr
(13.02.20)
ben otuzbir yaşındayım, şu an kot ve beyaz sneaker giyiyorum:)
koyu kahve süet ayakkabılar da güzel oluyor


ilkot
(13.02.20)
(3)

tiyatrocu arkadaşlar yardımcı olabilir mi / bir kelime var aklıma gelmiyor

ya şey nasıl anlatırım tam emin değilim. biri bir şey söylüyor, oyunun onun söylediğine göreşekilleniyor. sonra başka bir şey söyleniyor, oyun yine şekilleniyor. bu tür hikayeyazımına bir şey söyleniyor da neydi o kelime. yani bir hikaye oluşturuyorsun ama onu anbean oluşturuyorsun. neydi o kelime y
ya şey nasıl anlatırım tam emin değilim. biri bir şey söylüyor, oyunun onun söylediğine göreşekilleniyor. sonra başka bir şey söyleniyor, oyun yine şekilleniyor. bu tür hikayeyazımına bir şey söyleniyor da neydi o kelime. yani bir hikaye oluşturuyorsun ama onu anbean oluşturuyorsun. neydi o kelime ya. beynimpatlayacak. etkileşim değil aksiyon değil. anbean oluşan hikaye.

kelime "interaktif" @onemoremile teşekkür edeirm.
semenderr
(11.11.19)
spontane diycem, ama tiyatroyla hiç alakam yok. hani anbean diyince doğaçlama ve spontan/spontane geldi aklıma sadece.


dunga
(11.11.19)
bandersnatch'in tiyatro versiyonu ama doğaçlama soslu.

interaktif?


onemoremile
(11.11.19)
improvize = dogaclama?


(2)

ms office ile ilgili sayılabilecek bir sorun

makale hazırlıyorum. okuma ve anlam bütünlüğü açısından sık kullanılan kelimeleri belirleyip yazıyı hazırlamak istiyorum. word'de veya başka bir programda, "hangi kelime ne kadar kullanılmış" düzenleyicisi var mı?cevap için teşekkürler.
makale hazırlıyorum. okuma ve anlam bütünlüğü açısından sık kullanılan kelimeleri belirleyip yazıyı hazırlamak istiyorum. word'de veya başka bir programda, "hangi kelime ne kadar kullanılmış" düzenleyicisi var mı?

cevap için teşekkürler.
semenderr
(11.11.19)
Metni Excel'e alıp, kelimeleri hücrelere böldükten sonra pivot tablo ile saydırmak mümkün olur.


cakabo
(11.11.19)
(2)

Chrome hakkında / gizli sekme ve kısayol oluşturma hususu

merhaba gönül dostları. ben bir chrome sayfasını gizli sekmede açmak ve masaüstüne atmak istiyorum. yapılabilir mi? linki tıkladığımda gizli sekmeden o sayfa açılsa ne mutlu ne şen olurum bilemezsiniz.
merhaba gönül dostları. ben bir chrome sayfasını gizli sekmede açmak ve masaüstüne atmak istiyorum. yapılabilir mi? linki tıkladığımda gizli sekmeden o sayfa açılsa ne mutlu ne şen olurum bilemezsiniz.
semenderr
(26.10.19)
masaüstünde shrtcut ın sonuna -incognito yazarsanız chrome otomatik olarak incognito modda açılır. yani şöyle:

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" -incognito www.google.com

sona yazdığım google'ı pornhub ile değiştirirseniz işlem tamamdır.


ozdek
(26.10.19)
@ozdek işyerinde ekşi yasak. ekşiye girmek içindi :( teşekkür ederim.


semenderr
(26.10.19)
(2)

hamlanma ve yüzme meselesi

dün yıllar sonra ilk kez bisiklet sürdüm. daha kötüsü yıllardır spor da yapmıyordum. bacaklarım ağrıyor. zor yürüyorum.simdi motorla açılacağız. herkes yüzecek, ben de açıkta denize girebilir miyim? bir tehlikesi olur mu. orta düzeyde yüzme yeteneğim.
dün yıllar sonra ilk kez bisiklet sürdüm. daha kötüsü yıllardır spor da yapmıyordum. bacaklarım ağrıyor. zor yürüyorum.
simdi motorla açılacağız. herkes yüzecek, ben de açıkta denize girebilir miyim? bir tehlikesi olur mu. orta düzeyde yüzme yeteneğim.
semenderr
(29.09.19)
kramp girebilir dikkatli olun.


tezek
(29.09.19)
Kramp girebilir dikkatli olun+1
Motordan çok uzaklaşmadan yüzebilirsiniz yine de.


Kediyi üzdün
(29.09.19)
(3)

Anneden süt emen çocuk balık yiyebilir mi?

Soru baslikta.
Soru baslikta.
semenderr
(26.09.19)
kati gida yemeye basladiysa yiyebilir bir alerjisi yoksa.


tanaka
(26.09.19)
alerjisi yoksa yiyebilir +1. bir sakıncası olmaz.


babilbaligi
(26.09.19)
yiyebilir ama bebek kaç aylık?


dipte yaşayan balıklar yerine yüzey balıkları öneriliyor ilk zamanlarda(diptekiler ağır metal içeriyormuş).

onu da bir araştırın.


(13)

ilk buluşma için anadolu yakasında samimi mekan

ekşide tanıştık. farklı şehirlerdeyiz. aylardır konuşuyoruz ama yoğunluktan ilk kez yanyana gelebileceğiz. samimi bir yer önerebilir misiniz?
ekşide tanıştık. farklı şehirlerdeyiz. aylardır konuşuyoruz ama yoğunluktan ilk kez yanyana gelebileceğiz. samimi bir yer önerebilir misiniz?
semenderr
(24.09.19)
kadıköyde kahvaltı yapın, yumma www.zomato.com


aziz dostum jack
(24.09.19)
kadıköy yel değirmeninde sakin güzel mekanlar var


nahtoderfahrung
(24.09.19)
başka :) yaşlar 30 civarı bu arada ama ben şahsen 16 hissediyorum.


semenderr
(24.09.19)
Kadıköy - Masal Evi

Kadife sokağın sonuna doğru.


halitkin
(24.09.19)
Story Coffee. ortam "cosy" ama gidiş gün ve saatine göre çok sakin olmayabilir, Google'dan kontrol et.


Bruce
(24.09.19)
başka :) harika yerler keşfettim. yarın çoğuna gider birer limonata içerim. hep kadıköyden geldi güzel ama manzaralı ilçeler de var, gelir mi devamı.


semenderr
(24.09.19)
Moda bigchefs. En temizi. Gidin saatlerce oturup kaynasın :)


kisa
(24.09.19)
üsküdar nevmekan (iki şubesi de olur ama sahildekini tavsiye ederim). tam oturup sohbet etmelik yer


yemrem
(25.09.19)
Mekan neden illa? Caddebostanda sabah kendi kahvaltınızı kendiniz yapın. Alın bir kahveciden kahveninizi ya da evde yapıp koyun termosa, çantaya atın yiyeceklerinizi, örtünüzü, öğlen edin işte, sonra elde bira oturursunuz doyasıya.


mahsus mahal
(25.09.19)
ben olsam rıhtımdaki ayıya giderim. akşam beşe kadar bira 10 lira kampanyası vardı bi ara.


kahvalti mi yapacaksiniz? yoksa aksam bulusmali mi? yemek yenecek mi? ickili yer mi kahveci mi? bir de araba var mi?


jimicik
(25.09.19)
@jimicik kahvaltı ile başlayıp güne uzanacak. akşam ayrılacağız.


semenderr
(25.09.19)
Boğ chefs o zaman


kisa
(25.09.19)
(3)

bana güzel bir resim görüntüleyici önerir misiniz?

irfan isimli saçma şeyin hiçbir fonksiyonu yok. uzun kullanımda rahat da değil. microsoftunki de törenle açılıyor.
irfan isimli saçma şeyin hiçbir fonksiyonu yok. uzun kullanımda rahat da değil. microsoftunki de törenle açılıyor.
semenderr
(16.09.19)
windows kullandığım dönemde xnview kullanıyordum, bi göz atın isterseniz.


sheeper
(16.09.19)
Honeyview diye bir şey indirmiştim ben microsoft çok yavaş diye. Çirkin ama basit bir şeydi.


influx
(16.09.19)
Honeyview


heritage
(16.09.19)
(2)

işlemci anakart uyumluluğu

Gigabyte GA-H110M-S2Intel Core i5-4460 bu ikisi uyumlu mu?
Gigabyte GA-H110M-S2
Intel Core i5-4460
bu ikisi uyumlu mu?
semenderr
(09.09.19)
alttaki linke göre değil.

www.gigabyte.com.tr


kahoan
(09.09.19)
Anakart LGA1151 soketmiş, yazdığınız işlemi LGA1150 soket tipi.


John Bloor
(10.09.19)
(4)

klibinde addams ailesi dans ediyordu

ne idi o şarkının adı. ne kadar hoş ne kadar güzeldi. edit: buldum; Waldeck - Memories https://www.youtube.com/watch?v=PP8XYmBCCUM&list=LLEJfg521q7-zry2KVXLilvA&index=970&t=0s tavsiye ederim.
ne idi o şarkının adı. ne kadar hoş ne kadar güzeldi.
edit: buldum; Waldeck - Memories www.youtube.com
tavsiye ederim.
semenderr
(02.09.19)
adams ailesi sandığın şey beetlejuice, klip sandığın şey de filmin yemek sahnesi olmasın?

www.youtube.com


sir gawain
(02.09.19)
@sir gawain yok be dostum. yaşlıyım biraz. addams ailesi ile beter böcek farklı hisler farklı tatlar uyandırıyor. ayrı bu.


semenderr
(02.09.19)
peki bu ?

www.youtube.com


kimlanbu
(02.09.19)
@kimlanbu bu da fillm içinden bir sahne dostum. 40 lar 50 ler havası vardı şarkıda ingilizce. adams ailesinden sahneler ile uymlanmış eğlenceli bir şarkı.


semenderr
(02.09.19)
(4)

enerjim aşırı düşük

ne tavsiye edersiniz? enerjik olmak istiyorum. götünde kurt mu var desinler istiyorum. kokaine param yetmiyor.
ne tavsiye edersiniz? enerjik olmak istiyorum. götünde kurt mu var desinler istiyorum. kokaine param yetmiyor.
semenderr
(03.08.19)
2 bardak kahve.:) çok da abartma sonra kalp hastası olabilirsin. hatta 1 yeter.


kadirrr
(03.08.19)
Bu şikayetle aile hekimine ya ds dahiliyeye gitmenizi tavsiye ederim, kansızlık, vitamin eksikliği vs çıkabiliyor.
Ya da sadece günlük hayatın stresi de olabilir tabi.


Aşık ol


Delay Fuze
(03.08.19)
hipotroidi olabilir. bir aile hekimine uğrayın bence. uyku düzeni, su ve protein tüketimi de etken.


new cosmos
(09.08.19)
(2)

flac dosyası indirmek için torrent sitesi arıyorum

yardımcı olur musunuz?
yardımcı olur musunuz?
semenderr
(01.07.19)
rutracker.org


rich brian
(01.07.19)
çoğu torrent sitesinin birleşimi olan bu var

btkittyla.xyz

malum çoğu torrent sitesi gibi virüslü olabiliyor
kategoriye popüleriteye vs göre sıralamada yapabilirsin dosya sayısı çok her türü rahat bulurusn

düz çalışmıyorsa vpn ile dene veya farklı domainlerde


stocker16
(01.07.19)
(5)

anlatım bozukluğu sorusu

arkadaşlar yardım bekliyorum, ben edebiyat hocasıyım çözemedim. belki türkçe hocaları veya türkçe gönüllüleri çözebilir. şurada ne anlatılmak isteniyor;"bu sıra 10 entry'yi ne zaman doldurduğunuza göre her gün hesabına giriş yapanlar arasından baştan belirlenmektedir."
arkadaşlar yardım bekliyorum, ben edebiyat hocasıyım çözemedim. belki türkçe hocaları veya türkçe gönüllüleri çözebilir. şurada ne anlatılmak isteniyor;
"bu sıra 10 entry'yi ne zaman doldurduğunuza göre her gün hesabına giriş yapanlar arasından baştan belirlenmektedir."
semenderr
(26.06.19)
her gün hesaba giriş yapan çaylakların bir listesi var ve bu liste de o çaylaklardan en eski tarihte entry girenlerden en yeni tarihte entry girenlere göre ilerliyor. ertesi gün yine hesaba giriş yapan çaylaklardan farklı bir liste yapılıyor, yine aynı kritere göre entry tarihine göre bir sıralama oluyor.


mg3929
(26.06.19)
Şartlar;
-10 Entry girilecek
-Her gün hesaba giriş yapılacak.

Şartları sağlayanlar sırayla içeri alınacak

Hepsi bu


infernalcadre
(26.06.19)
cumlede anlatim bozuklugu yok. sadece gore'den sonra bir virgul istiyor.

diyor ki: insanlar sira ile yazar oluyorlar. Insanlar 10 entry'yi ne zaman doldurduklarina gore siralaniyor, ama sadece hesaba giris yapanlar bu listeye girebiliyor.

Hesaba hangi siklikla girenlerin listeye girdigi ise belirtilmemis. Bu yuzden sik sik girmek bir avantaj olabilir belki?


ebabil curnatasi
(26.06.19)
Bence "ve" bağlacı eksik diye anlam karmaşası olmus. Göre' den sonra ve gelirse anlam oturacak. Bir de üstteki arkadaşlar zaten açıklamış neler gerektiğini.


Amaranta ursula
(26.06.19)
Ne tür bir anlatım bozukluğu var bilmiyorum. Ama daha sarih bir anlatım için cümlenin

"bu sıra 10 entry'yi doldurma zamanına göre her gün hesabına giriş yapanlar arasından baştan belirlenmektedir."

olması daha iyi olurdu.


theodor
(26.06.19)
(5)

skechers tavsiyesi verebilecek var mı?

spor yapmıyorum, günde 6 saat masa başında çalışıyorum ve 1 2 saat her gün yürüyorum. 30 çeşit ayakkabım var belki ama botlar hariç :) hepsi rahatsız. hangi modeli almalıyım sizce?zengin değilim. en en fazla 350 400 verebilirim ayakkabıya ama dayanıksız olduğu çok söylenen bu markanın ürünlerine par
spor yapmıyorum, günde 6 saat masa başında çalışıyorum ve 1 2 saat her gün yürüyorum. 30 çeşit ayakkabım var belki ama botlar hariç :) hepsi rahatsız. hangi modeli almalıyım sizce?

zengin değilim. en en fazla 350 400 verebilirim ayakkabıya ama dayanıksız olduğu çok söylenen bu markanın ürünlerine para vermek konusunda çok tereddütteyim. bu yüzden indirimle bilmemneyle 200e kadar düşürebileceğim bir modelini almak istiyorum. tabi tavsiye edilen modelin sağlamlığı da tavsiye edilir ise 400 liraya kadar çıkabilirim.

edşt: modellerinin çoğu çirkinmiş diyorlar, bu benim umursadığım bir durum değil.
semenderr
(21.05.19)
5-6 senedir hep Sketchers kullanıyordum. Özellikle rahatlık açısından rakiplerine göre çok iyi hissettiriyordu. Geçenlerde yeni ayakkabı alacağımda baktım fiyatları 400-500 lira olmuş. Kesinlik bu fiyatları hakettiğini düşünmüyorum. Yurtdışında fiyatları Adidas, Nike modelleriyle aynıyken burada bir şey zannedildiği için 100-200 lira arası pahalı satılıyor.

Onun yerine Adidas'ın Sketchers stili çıkardığı Cloudfoam tabanlı bir modelini aldım ve rahatlıkla söyleyebilirim ki Sketchers'tan daha rahat. Ben Ayakkabı Dünyası'ndan 300 liraya 75 lira indirim çekiyle 225 liraya aldım. Bu piyasada harika diyebilirim. Aldığım model:

www.adidas.com.tr


en uygun modellerinden birini aldim. tabani rahat ama gunici uzun sure kullanima uygun degil. belki hava alan modelleri isinize yarayabilir (air cooled)


eipcack
(21.05.19)
www.amazon.com.tr

ben geçen bunu aldım, baya memnunum.
adidas eğer sonradan çıktıysa iyi çalmış yalnız :)


ben hep bunu alıyorum.

www.boyner.com.tr

şu an sepete atıp YAZ300 koduyla fiyatı 274 tl'ye düşürebilirsiniz. bazen kart kampanyası da oluyo axess'ê filan 50-100 tl gibi karta iade şeklinde. bi kaç kombo yakalayınca ben tekrar alıcam mesela.


spirit crusher
(22.05.19)
yanları kumaş (verilen linklerdeki gibi) ayakkabılar almayın. yanlarından kesinkes patlıyor. daha önce bir skechers çöp oldu bu şekilde. şu anda adidas cloud foam tarzı var ayağımda bunlar da patladı birebir aynı yerden. anladım ki olay o kumaşımsı şeyde bitiyor. orasıjnın deri falan olması lazım belki kurtarır.


(5)

aliexpres'ten telefon almış olan var mı?

engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum. normal alışverişten ziyade ne gibi farklarla karşılaştınız? türkiyeye göndeerilmez ibareli ürünler kesinlikle türkiyeye gönderlmez midir? bir çıkar yol var mıdır?300 dolar üzerinde bir telefon alırsam, ne kadar gümrük öderim? pasaporta işlemek pahalı, esk
engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum. normal alışverişten ziyade ne gibi farklarla karşılaştınız? türkiyeye göndeerilmez ibareli ürünler kesinlikle türkiyeye gönderlmez midir? bir çıkar yol var mıdır?

300 dolar üzerinde bir telefon alırsam, ne kadar gümrük öderim? pasaporta işlemek pahalı, eskiden root ile hallediyoruk, şimdi böyle şeyler var mı?
semenderr
(21.05.19)
Alamazsin. gumrukte takilir gelmez.


brkylmz
(21.05.19)
sim kart girişi olan hiçbir cihazı ülkeye kargoyla sokamazsın. geri döner.


false pretension
(21.05.19)
Sim kart girişli smart watch bile geri döndü.


Gümrük şu aralar çok sıkı zor girer.
Hadi girdi diyelim işlemci mediatek ise imei atmanız 5 dk sürer ama snapdragon ise modeline göre bayağı uğraşabilirsiniz. Mediatekler imei partitionuna direkt yazmaya izin verirken qc bu konuda biraz sıkı


Cep telefonu yasak ürün kapsamında. Vergi ödeyip almak mümkün değil. Gümrük yakalarsa gerisin geri Çin'e gönderiyor. Şans işi. Aliexpress te tr ye gönderim yapan yüksek puanlı firmalara bakın. Yorumlar olumluysa şansınızı deneyebilirsiniz. İade olursa paranızı da iade ediyorlar genelde ama tabi ki yaptıkları masraftan dolayı firmalar ödediğiniz paradan kesinti yapabiliyorlar. Ama eskisi kadar kolay değil artık bu işler. Bu da bir gerçek.


nihayet
(22.05.19)
(3)

thermaltake mi zalman mı?

hangi psu markasını tercih ederdiniz?
hangi psu markasını tercih ederdiniz?
semenderr
(11.05.19)
markadan çok sertifikasına baksan daha faydalı olur gold ,silver , platinium gibi
bu konuda silverstone markası çok iyidir


baknedicem
(11.05.19)
thermaltake'te birkaç çürük yumurta var. zalmanda yok. ikiside iyi marka.


aşksız prens
(11.05.19)
mümkünse seasonic al, ikisini de hatta diğer tüm markaları psu konusunda döver.

thermaltake ve zalman arasında kalsam ben thermaltake alırdım, düşünmeden.


washe
(12.05.19)
(2)

amd ryzen yeni nesil hakkında

yav bu yeni nesil ryzenler çıkınca, şimdikilerin fiyatı düşer mi sizce? ya da çıkanlar düşük fiyattan çıkar m ı?
yav bu yeni nesil ryzenler çıkınca, şimdikilerin fiyatı düşer mi sizce? ya da çıkanlar düşük fiyattan çıkar m ı?
semenderr
(09.05.19)
Dolar bu seviyedeyken ucuz çıksa bile pahalı olacak.


bahoho
(09.05.19)
dusecek


(3)

altyazı ile ilgili

merhaba, çeşitli media oynatıcılarda altyazı senkron ayar kısayolları var. herhangi birini kullanırken altyazıyı 1 saniye geri aldım ve mutlu mesut filmi izliyorum diyelim, filmin devamında, misal yarım saat sonra, bu sefer 0.5 saniye ileri almam gerekti. pc başında bu bir kaç müdahele ile sorunsuz
merhaba, çeşitli media oynatıcılarda altyazı senkron ayar kısayolları var. herhangi birini kullanırken altyazıyı 1 saniye geri aldım ve mutlu mesut filmi izliyorum diyelim, filmin devamında, misal yarım saat sonra, bu sefer 0.5 saniye ileri almam gerekti. pc başında bu bir kaç müdahele ile sorunsuz filmi izledim, diyelim.
aylar sonra o filmi açtığımda yaptığım ayar kalıyor mu? düzenleme altyazı üzerinde kalıcı bir düzenleme mi oluyor? filmi hdd'ye atıp tv'den izlemek istersem, altyazı ayarı başa mı sarıyor?
hayat neden böyle zor ve bu kadar güzel?
semenderr
(08.05.19)
altyazı ayarı başa sarar.


sutlu nescafe
(08.05.19)
Ya yamulmuyorsam GOM Playerda kayıt edebiliyordun ama düşündüğün gibi bölgesel değilde bütün altyazı dosyasını ileri ya da geri olarak kaydediyordu. O dediğini yapmak için .srt yada .sub dosyasının içindeki timecodeları ellemen lazım sanırım oda zaten altyazıyı baştan yapmak demek =) umarım yardımcı olabilmişimdir...


0zzy
(08.05.19)
altyazı işi ile uğraşan gönüllülerin hakkı ödenmez akıl işi değil be ya. notpad'de açıp düzenlemek tek çare ama yazılım öğrenirim bunu yapana kadar.


semenderr
(08.05.19)
(5)

PUBG için Sistem Tavsiyesi

Medium ayarlarda en az 60 FPS alacak sistem tavsiyelerinizi bekliyorum.
Medium ayarlarda en az 60 FPS alacak sistem tavsiyelerinizi bekliyorum.
semenderr
(05.05.19)
sifir mi ikinci el mi ?


eipcack
(06.05.19)
Sıfır.


semenderr
(06.05.19)
www.itopya.com

ya da RX 570'i olan bi PC işini rahatlıkla görür.


washe
(06.05.19)
hocam
sıfır topluyorsanız full ayarda 60 fps hedefleyin
eger orta ayar diyorsanız
aynı paraya
full ayarda oynatacak sistemi toplarsınız


kingcyrax
(06.05.19)
en uygunu rx570 li bir ekran kartli sistem kurmak

onu besleyecek en dusuk r3 2200g gibi bir islemci
onu tasiyacak minimum a320 anakart
minimum 8 gb ddr4 ram
minimum 400 watt guc
gerisi sizde.

tavsiyem bu inventus.com.tr


eipcack
(07.05.19)
(2)

video dönüştürücü arıyorum

elimdeki 100 kadar avi mp4 ve ts uzantılı videoyu mkv ye çevirmek için video dönüştürücü arıyorum. free studio vardı 29 dolar olmuş. ücretsiz versiyonu da ekrana reklam ekliyor. toplu çeviri yapabilen, hızlı ve ücretsiz bir yazılım var mı bildiğiniz?
elimdeki 100 kadar avi mp4 ve ts uzantılı videoyu mkv ye çevirmek için video dönüştürücü arıyorum. free studio vardı 29 dolar olmuş. ücretsiz versiyonu da ekrana reklam ekliyor. toplu çeviri yapabilen, hızlı ve ücretsiz bir yazılım var mı bildiğiniz?
semenderr
(28.04.19)
anyvideoconverter


(2)

cnbc-e'de yayınlanmış bir yemek programını arıyorum

bulamıyorum. italyan abiler vardı, 50 yaş üzeri bu iki abinin muhabbeti öyle güzeldi ki hatırlarım lise zamanlarında, gece saat 1i beklerdim izlemek için. şimdi o iki italyanı her yerde arıyorum. italyancam ilk on sayı, ingilizcem de ilk yirmi sayı düzeyinde olduğu için altyazı da ararım bulursam. s
bulamıyorum. italyan abiler vardı, 50 yaş üzeri bu iki abinin muhabbeti öyle güzeldi ki hatırlarım lise zamanlarında, gece saat 1i beklerdim izlemek için. şimdi o iki italyanı her yerde arıyorum. italyancam ilk on sayı, ingilizcem de ilk yirmi sayı düzeyinde olduğu için altyazı da ararım bulursam. söyleyin bana imkansız mı bu dileğim?
semenderr
(20.04.19)
Two greedy italians


038576
(20.04.19)
two greedy italians


freebird5406_2
(20.04.19)
(5)

2200G ve 8 Gb 3200 Ram PUBG için yeterli midir?

merhaba, 5 6 ay içinde ekran kartı ve ram alacağım ama şimdilik düşüğün üstü, ortanın altı fps seviyelerinde pubg, gta5, apex, cs: go, fortnite, rainbow six siege ve lol için bu sistemi kullanabilir miyim?eksileri ve artıları ne olur sizce?
merhaba, 5 6 ay içinde ekran kartı ve ram alacağım ama şimdilik düşüğün üstü, ortanın altı fps seviyelerinde pubg, gta5, apex, cs: go, fortnite, rainbow six siege ve lol için bu sistemi kullanabilir miyim?
eksileri ve artıları ne olur sizce?
semenderr
(09.04.19)
ekran kartı ne hocam


kingcyrax
(09.04.19)
@kingcyrax, apu sistem ekran kartı yok. 2200g nin içindeki ekran kartı var dahili, vega 8


semenderr
(09.04.19)
tümleşik ekran kartı ile o iş zor bence.
sıfır randıman alırsın.

şuradan bir kontrol et istersen

www.systemrequirementslab.com


teritori
(09.04.19)
en dusuk ayarda pubg, orta ayarda gta5, espor oyunlarini da normal sekilde oynayabilirsniz. Intel hd serisi gibi onboard ekran kartlarindan daha guclu bir ekran karti vardir 2200g nin . eger ekran karti alma sureniz uzayacaksa 2400 g alin onunla daha iyi oynayabilirsiniz.


eipcack
(09.04.19)
gt1030 a eşdeğer bir performans verir ortalama. Lol hariç diğerlerini lowda oynatır muhtemelen, youtube da vardır bi izlemek lazım fikir vermesi açısından.


(14)

İnternet kafede hangi oyunları oynuyorsunuz?

soru başlıkta. ben bi knight oynuyordum. şimdi linç ederler diye oynayamıyorum.
soru başlıkta. ben bi knight oynuyordum. şimdi linç ederler diye oynayamıyorum.
semenderr
(02.04.19)
Hocam zaman makinasıyla geçmişe gidip mi sordun bu soruyu ne yaptın :)

Uzun zamandır gitmiyorum. Fakat topluca Cs atmayı özlemişim :)


aynabugusu
(02.04.19)
en son 2006 da gitmiştim sanırım, most wanted ile cs oynamıştım.


killerbee
(02.04.19)
cs1.6
-iceworld
-poolday
-assault
-awp india
half life
-crossfire
-stalkyard
halen arada sırada oynadığımız oluyor.


ezkaza
(02.04.19)
serious sam


internet kafe mi kaldı ki hiç görmüyorum artık.


rotten head
(02.04.19)
cs1.6
-awp dust
-iceworld
-poolday
-de dust
-cs assault

half life
-crossfire
-stalkyard

aynı sokakta büyüdüğümüz arkadaşlarımızla +20 yıldır değişmeyen stres atma aktivitemiz.


calucifer
(02.04.19)
Fifa 99 oynardık hiç unutmuyorum. half life da oynanıyordu.


battal gemalmaz
(03.04.19)
carmageddon


superb
(03.04.19)
Sensible soccer. Yanında disket götür golleri kaydedersin.


reyals
(03.04.19)
10+ yıl oldu gideli en son. cm 01/02 ile age of empires ii oynardım genelde. toplu gidince counter.


efreet sultan
(03.04.19)
en son bir iddia üzerine aoe 2 oynamıştık arkadaşlarla hepsinin eline vermiştim sene 2003 falandı.


sir gawain
(03.04.19)
10 senedir falan gitmiyorum sanırım. Eskiden bilgisayarım oyunları kaldırmadığı için gider internet kafede oynardım, abiyle de anlaşıp save dosyasıni kaydederdim. Baya oyun oynadım öyle.

Onun dışında şimdi çok şık internet kafeler var aslında ama hepsinde pubg lol dota gibi online oyunlar oynanıyor ve ben sevmiyorum o oyunları. Oyuncu sandalyesinden mousepadine her imkani olan nezih yerler yani dediklerim


nundu
(03.04.19)
zamanında bi arkadaşımın babası internet cafe almıştı. arada gidiyodum kapanış saatinde, ışıkları kapatıp sabaha kadar dota oynuyoduk. weplacılara, garenacılara selam olsun.

bir de cs oynanıyodu eskiden haliyle. birinci olana limonata hediyeli hem de yani, boş değil skldhfskj
sinirler geriliyodu limonata mücadelesinde. yaşı büyüklerden bir tanesi birine kıl olup, "serseri34 hile lan, kim ulan serseri34" falan diye bağırıyodu.
bir kere kazanmıştım limonatayı, süperdi lan.


internet kafe mi kaldi diyenlere cevap vermek istiyorum, kalmis evet. gecen gittim isim vardi, on onbes ergen vardi iceride. ANANİ SİKİYİM OLDUM LAN nidalari esliginde pek nostaljik hissettim...


aydonno
(03.04.19)
(1)

A320 Anakartlar 2400 Mhz Üzerini Destekler mi?

Benim bildiğim A320'lerde O.C desteği yok ama tüm A320'lerin RAM özelliklerinde "Support for DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2667/2400/2133 MHz memory modules " gibi ibareler var, e hani O.C yoktu?
Benim bildiğim A320'lerde O.C desteği yok ama tüm A320'lerin RAM özelliklerinde "Support for DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2667/2400/2133 MHz memory modules " gibi ibareler var, e hani O.C yoktu?
semenderr
(23.03.19)
Cpu multiplier arttırma yok, voltaj arttırma yok. Sadece bclck arttırılabilir o da zaten her şeyi kararsızlaştırıyor %3-4 arttırmadan itibaren.

Ram oc dediği rami orijinal hızında çalıştırmak. 3200 ram takıyorsun 2400'de çalıştırıyor, bios'tan profilini gösterince kendi hızında çalışıyor bu sadece.


(3)

bilgisayar aksesuarlarını nerede inceliyorsunuz?

evime yakın olan neomarin ve pendoryaya gittim. 4 teknoloji marketi, neredeyse hiç ürün yok. avmler zaten ölü, olan ürümler de kutuda. çalışan çocuklar desen bu ay da beni kovarlar mı korkusundan harem kahyaları gibi yapışıyorlar. klavye fare kulaklık yazıcı listesi yaptım onar tane, hangi avm den h
evime yakın olan neomarin ve pendoryaya gittim. 4 teknoloji marketi, neredeyse hiç ürün yok. avmler zaten ölü, olan ürümler de kutuda. çalışan çocuklar desen bu ay da beni kovarlar mı korkusundan harem kahyaları gibi yapışıyorlar. klavye fare kulaklık yazıcı listesi yaptım onar tane, hangi avm den hangi teknoloji markette inceleyebilirim? var mı istanbulda ürün inceleyebildiğiniz bir yer, mümkünse anadolu yakasında.
semenderr
(18.03.19)
youtube'da inceleme izliyorum. öyle şunu çıkar bi bakalım diyebileceğin bi yer olduğunu sanmıyorum. belki mediamarklarda


aşksız prens
(18.03.19)
O şekil bir alışveriş kalmadı bu sektörde.

Açacaksın inceleme videolarını izleyeceksin, kullanıcı yorumlarına bakacaksın, sözlüğe modelini yazacaksın vs ne istediğine karar vereceksin, alacaksın sonra internetten.


arkadaşlar çok teşekküler. inceleme videoları benim hiç aklıma gelmemişti.


semenderr
(18.03.19)
(4)

en düşük kredi faizli tüketici kredisi hangi bankada

google artık sırf reklam olmuş. zerre bilgiye ulaşılamıyor. bilen varsa beri gelsin.
google artık sırf reklam olmuş. zerre bilgiye ulaşılamıyor. bilen varsa beri gelsin.
semenderr
(17.03.19)
10.000 lira, 12 ay vade, 906,55 TL/Ay Halkbank

Ekleme: Vakıf ve Ziraat'te de aynıymış


Mirket
(17.03.19)
Dediğin gibi reklam da olabilir ama Bi sıra uygun kredi bulma motorları vardı, şimdi ne durumdadırlar, işe yarar mı bilmiyorum


ziraat 1,53 ten vakıf 1,55 ten halk 1,59 dan kredi veriyor en uygunları bunlar.


mikahakkinen
(18.03.19)
(2)

Ram ve Anakart konusunda uzman görüşü gerek

anakart özelliklerinde şöyle bir ibare var;"Dual Channel DDR4 Memory Technology- 2 x DDR4 DIMM Slots- AMD Ryzen series CPUs (Pinnacle Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933(OC) / 2667/2400/2133 ECC & non-ECC, un-buffered memory*- AMD Ryzen series CPUs (Summit Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933(OC) /
anakart özelliklerinde şöyle bir ibare var;

"Dual Channel DDR4 Memory Technology
- 2 x DDR4 DIMM Slots
- AMD Ryzen series CPUs (Pinnacle Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933(OC) / 2667/2400/2133 ECC & non-ECC, un-buffered memory*
- AMD Ryzen series CPUs (Summit Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933(OC) / 2667/2400/2133 ECC & non-ECC, un-buffered memory*
- AMD Ryzen series CPUs (Raven Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933/2667/2400/2133 non-ECC, un-buffered memory*
- AMD 7th Gen A-Series APUs support DDR4 2400/2133 non-ECC, un-buffered memory*
- Max. capacity of system memory: 32GB**
- 15μ Gold Contact in DIMM Slots"

şimdi bu anakartın kaç mhz ram desteği var?? OC yapmayacağım. işlemci 2200g olacak.
semenderr
(16.03.19)
Anakartın sitesinde test edilmiş uyumlu ramler vardır ordan seç beğen al


washe
(16.03.19)
Oc yazanlar taktığında o MHz ile otomatikman çalışmaz. Bios'tan girip tanımlı ram profilini kullanarak o hıza çıkartırsın. Basit bir işlemdir, nete chipsetini yaz ram overclock yaz çıkar mesela b350 ram overclock yaz youtube'da göreceksin nasıl yapıldığını.


(2)

excell'de arka planı değiştirmek

mümkün müdür? gözlerim ağrıyor da beyaz temada. komple siyaha boya öyle çalış diyecekleri duyar gibiyim. demeyin lütfen olmuyor. arkayı komple sepya yapsak siyah yapsak temalarla var mı hal çaresi?
mümkün müdür? gözlerim ağrıyor da beyaz temada. komple siyaha boya öyle çalış diyecekleri duyar gibiyim. demeyin lütfen olmuyor. arkayı komple sepya yapsak siyah yapsak temalarla var mı hal çaresi?
semenderr
(06.03.19)
Dolgu diye birsey var. Onu deneyin.

Ama arkaya manzara gelsin yapamazsiniz.


baldan kaymak
(06.03.19)
Sayfa Düzeni -> Arkaplan

paintte hangi renk olmasını istiyosanız bi görsel oluşturup kaydedin üstteki menüden açın.


nahtoderfahrung
(06.03.19)
(3)

rx 570 ayarında ne önerirsiniz?

pc kafe için toplu alacağım. 25 35 tane olacağı için maliyetten kısmaya çalışıyorum. rx 570 almayı düşünüyordum ama nakit sıkıntısı çekiyorum. bana bu kart ayarında daha uygun fiyatlı hangi kartları tavsiye edersiniz?
pc kafe için toplu alacağım. 25 35 tane olacağı için maliyetten kısmaya çalışıyorum. rx 570 almayı düşünüyordum ama nakit sıkıntısı çekiyorum. bana bu kart ayarında daha uygun fiyatlı hangi kartları tavsiye edersiniz?
semenderr
(06.03.19)
Valla hocam bulacaksın rig bozan bi miner, topluca alacaksın kartlarını denk getirip. Amd kartları zaten F/P konusunda nvidia'nın önünde.


ayarında sayılmaz ama kafede rx 550 kullanılabilir bence. maliyeti güzel düşürür. 25 tane rx 550li 5 tane 570 li toplayıp onları performans masası diye açabilir fiyat farkıyla. f/p olarak cidden rakibi yok şu an 570 in.


denek hayatım
(06.03.19)
Bilmediğin miningten çıkan kartlara hiç bulaşma, hangi şartlar altında günde kaç saat çalıştırıldığı belli olmayan gpulari almak çok büyük kumar.


ciagra
(06.03.19)
(7)

bu deyim ne anlama geliyor

"nobody exists on purpose nobody belongs anywhere everybody's gonna die"
"nobody exists on purpose nobody belongs anywhere everybody's gonna die"
semenderr
(27.02.19)
dunya sultan suleymana kalmadi...diye cevirdim ben. yanlis olabilir. takipteyim


balik kraker
(27.02.19)
google sordum, benim lise terk ingilizcemden kötü çevirdi.


semenderr
(27.02.19)
"Kimsenin bir amaç uğruna doğduğu yok, hiç kimsenin bir yere ait olduğu da yok. Herkes bir gün ölecek."


landho
(27.02.19)
"hiç kimse bilerek dünyaya gelmez, kimse bir yere ait değil, herkes ölümlü.


rakidabalikolsa
(27.02.19)
rick and morty'nin en güzel bölümlerinden birisinde, morty'nin ablasını teselli etmek için söylediği bir söz bu. bölümü izlersen daha anlamlı gelecektir.


hasmetizm 2046
(28.02.19)
landho +1


wang
(28.02.19)
deyim de degil bu ayrica


n62
(28.02.19)
(3)

masa dizayn etmem gerekiyor

çizimim kötü. kafamda 3 boyutlu canlanıyor ama reseme aktaramıyorum. sadece diktörtgenlerden oluşuyor kıvrım ve ayrıntı yok. aşırı basit. bana bunu 3 d ortamda yapmam için yardımcı olabilecek bir iternet sitesi var mı? 3 d grafik programlarını öğrenmeye vaktim yok. yapmam gereken masa çok basit. bil
çizimim kötü. kafamda 3 boyutlu canlanıyor ama reseme aktaramıyorum. sadece diktörtgenlerden oluşuyor kıvrım ve ayrıntı yok. aşırı basit. bana bunu 3 d ortamda yapmam için yardımcı olabilecek bir iternet sitesi var mı? 3 d grafik programlarını öğrenmeye vaktim yok. yapmam gereken masa çok basit. bilen biri printer'da 2 dakikada çizer. ben bilmiyorum.
semenderr
(25.02.19)
bir dikdortgen ciz. extrude et.

sonra yuzeylerden birini cizim duzlemi olarak sec. koselere dort tane kare ciz. onlari da extrude et.

bu kadar. (en basitini anlattim)


Ölçüleri söylerseniz yardımcı olabilirim


limondanhallice
(25.02.19)
app.sketchup.com

3d grafik programlarının en ama en basitidir, kurmanıza gerek yok browser içinden çalışır.

R ye basın rectangle ile bi kare çizin P'ye basın extrude ettirin bu kadar basit mouse ile çekiştirerek falan yapılıyor, ölçüsü sağ altta yazıyor. Yalnızca diktörtgen köşeler ise bu iki tool harici bişeye ihtiyacınız yok.


hedep
(25.02.19)
(6)

Ptt Kargo

aliexpressten verdiğim sipariş 10 gün önce ilçe merkezine kadar geliyor. on günde on sefer aramama rağmen evime ulaşıtırılmıyor, bugün aradığımda da çine iade edildi size ulaşamadığımız için deniliyor. var mı böyle bir şey arkadaş.
aliexpressten verdiğim sipariş 10 gün önce ilçe merkezine kadar geliyor. on günde on sefer aramama rağmen evime ulaşıtırılmıyor, bugün aradığımda da çine iade edildi size ulaşamadığımız için deniliyor. var mı böyle bir şey arkadaş.
semenderr
(25.01.19)
var. aynı şeyi ben de yaşadım. bilgiler yetersiz yanlış diye ptt geri gönderiyordu. tam zamanında pttye gidip çuvaldan çıkarttırdım. tüm bilgilerim doğruydu. telefon numaram da vardı paket üzerinde ve arayan da olmadı. oluyor yani.


veritaslibertas
(25.01.19)
aliexpressten alışveriş yaparken mutlaka "takipli kargo" seçeneğini kullanıyorum.. sizinki gibi evime yakın kuruma kadar geldiği halde kapıma gelmiyorsa hiç üşenmem gider kendim alırım..

ancak benim mahalleye bakan postacı hatunun telefon numarası var, evde olmadığım zaman cepten arıyor "nerdesin" diye soruyor.. yada dağıtımdan önce ben onu arıyorum "yarın müsait olamıycam bir sonraki gün getirir misin" diyorum.. hem onun çantasında ekstra yük olmuyor hem de en yakın postaneye götürüp bırakma angaryasından kurtulmuş oluyor..

uzun lafın kısası, yurtdışından alışveriş yapıyorsanız posta memurlarıyla arkadaş olmakta fayda var :)


strobist
(25.01.19)
gidip almak orunda mıyım arkadaş. ben pendiğin bir ucundayım onlar diğer ucunda. 2 otobüs yarım saat yürüme mesafesi var. kafayı yiyecem ya.


semenderr
(25.01.19)
Her zaman söylerim, bu durum için en güzeli tanıdık bir esnafın adresini vermek. Geldik evde yoktunuz ihtimali olamaz.


John Bloor
(25.01.19)
aynısı başıma geldi, çinden tekrar gönderdi satıcı, ikincide alabildim.


kronik
(25.01.19)
bırak çin'i gardaş, ekşiduyuru yılbaşı çekilişi için kitap yolladım Urfa'ya ptt ile döndü, başka adres alıp tekrar yolladım yine döndü. zahmet edip aramyorlar bile üstündeki tel. numarasını. ptt pişmanlıktır ama en ucuzu da o.


(4)

.flac için torrent sitesi arıyorum

bulamıyorum.
bulamıyorum.
semenderr
(22.01.19)
genre nedir?


rallied
(22.01.19)
tparser e bak bulursun genelde

tparser patlamış. torrentz gibiydi o. rutracker kaldı bi elimizde sanırım.


hasmetizm 2046
(22.01.19)
rutracker


oz suser
(22.01.19)
xbtmusic.org


rurouni
(22.01.19)
(3)

imdb sıralama ayarı

şimdi ben southpark bölümlerini puanına göre sıralamak istiyorum, yapamıyorum. yardımcı olur musunuz?
şimdi ben southpark bölümlerini puanına göre sıralamak istiyorum, yapamıyorum. yardımcı olur musunuz?
semenderr
(26.11.18)
cevabı buldum. ihtiyaç duyan için paylaşayım, şu şekilde dizi bölümlerini aratabilirsiniz. google'a şunu yazın; "Ranking all the South Park episodes from best to worst"
siz de south park yazan yeri silip evdeki malzemelerle kendi en iyi bölümlerinizi izleyebilirsiniz.


semenderr
(26.11.18)
dizinin imdb sayfasında sağ sütunda "top-rated episodes" olur. onun en altında "see more episodes"a tıklarsan iyiden kötüye tüm bölümleri görürsün.


sir gawain
(26.11.18)
(17)

bebek için marş gibi eğlenceli şarkılar

bizim kız 4 aylık ama gözlerinde yasadışı sol orgütlerle bağlantılı olanacağına dair emareler görüyorum. yav kız tüm repertuarımdan sadece çav bellayı seviyor. eşimle ne yaptıysak başka şarkı beğendiremedik ama çev bellayı duyunca nasıl bir coşku nasıl bir devrimci inanç anlatamam. dostlar bir ailec
bizim kız 4 aylık ama gözlerinde yasadışı sol orgütlerle bağlantılı olanacağına dair emareler görüyorum. yav kız tüm repertuarımdan sadece çav bellayı seviyor. eşimle ne yaptıysak başka şarkı beğendiremedik ama çev bellayı duyunca nasıl bir coşku nasıl bir devrimci inanç anlatamam. dostlar bir ailecek liboş insanlarız. ortayolcuyuz. yunuslu partiye oy veriyoruz. lütfen yardım edin. bir iki şarkı önerin, geçen devrimci mi olacan dedim, yumruğunu sıkıp sol elini kaldırdı yukarı :)
semenderr
(03.11.18)
grup yorum dinletin.


kibritsuyu
(03.11.18)
@kibritsuyu, en son o olacak. çocuğun kaderine mani olamayız. okumayı sökünce lenin okutacağım. maoist olmasın en azından :)


semenderr
(03.11.18)
Buena vista social club dinletin. :d
Ve tabii ki hasta siempre


dont eat me
(03.11.18)
Bandista dinletin


curukturpkokusu
(03.11.18)
yangına körükle gidiyorsunuz :( bandistayı 10 sene önce dinliyordum. repertuarımda yok unutmuşum. Buena vista social club için telaffuz sorunu yaşamazsam kendim söylemeyi bir denerim :) elektronik cihazlardan uzak tutup deneysel bir eğitim metodu üzerine yetiştireceğiz ama yeni bir celia sancez geliyor gibi. endişeliyim.


semenderr
(03.11.18)
ay carmela
youtu.be


freebird5406_2
(03.11.18)
Küçükken moğollar bi şey yapmali şarkısıyla evin icinde ziplayip dururmuşum annem oyle anlatıyor. Siz de deneyebilirsiniz..

Bi de polyushko polye dinleyebilirsiniz ozellikle andre rieu versiyonu güzel baya. Ya da italyanca sözlü hali var lungo la Strada sanirim o da guzel.

Kızıl ordudan katyusha dinletebilirsiniz, ufak bi kızın söylediği hali var. Cok güzel bi şarkı o da


nundu
(03.11.18)
mehter marşlarına ne dersiniz? böylelikle bir o uçtan bir bu uçtan derken zamanla ortayolu bulur :)


evanka
(03.11.18)
bizim arkadaş şunu seviyor:

www.youtube.com


evanka
(03.11.18)
banana phone
www.youtube.com

slava izleyebilir. mesela;
www.youtube.com

mozart dinletebilirsiniz. coşkulu klasik parçaları sevebilir.


m.youtube.com

Bir de gundogdu uyandik siperlere dayandik marsi var tsk versiyonu ama ne aratsam cikmadi. Sakincali versiyonu cikiyor.


acemi
(03.11.18)
izzet altınmeşe'den düğmeli dinletin. kendine gelecektir.

www.youtube.com


babilbaligi
(03.11.18)
şubadap cocuk var cok iyi. www.youtube.com


kakalamar
(03.11.18)
bende de var o modelden. cumhuriyet marşları dinlemiyorum.


balik kraker
(03.11.18)
mobil edit: dinletiyorum olacaktı o...


balik kraker
(03.11.18)
arkadaşlar harikasınız. izzet altınmeşe dahil tüm şarkıları dinleteceğim. çünkü işler boka sarmaya başladı, 8 10 tane peluş hayvanı var yanında, oynasın diye verdim barikat kurmuş. tövbeler olsun :(


semenderr
(04.11.18)
Benimkisi arkadaşım eşşek'e bayılıyor.Şehirlerarası yolda yarım saat boyunca arkadaşım eşşek dinlediğimizi bilirim

www.youtube.com

Üsttekini sevdiyse alttakine de bakın
www.youtube.com


turkuaz
(04.11.18)
(1)

kimyager sorusu

kapağını açmadığımız kolayı önce dondurup sonra tamamen çözülünce açıyoruz, değişim olur mu?
kapağını açmadığımız kolayı önce dondurup sonra tamamen çözülünce açıyoruz, değişim olur mu?
semenderr
(30.10.18)
Buzlukta unutmustum kolayi, iğrenc bir sey oldu çözulunce.


wishmaythşngs
(31.10.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.