Giriş
(4)

Fiş lazım olacak mı abi?

Bazen benzin alırken bunu soruyorlar. Bugün ödeme yaparken ekrana baktım başka bir plaka yazıyordu. Çıkarları ne bu işten?
Bazen benzin alırken bunu soruyorlar. Bugün ödeme yaparken ekrana baktım başka bir plaka yazıyordu. Çıkarları ne bu işten?
sckxyss
(10.10.20)
fişleri satıyorlar. satın alan kişiler de gider gösterip vergiden düşüyor bildiğim kadarıyla.


sutlu nescafe
(10.10.20)
ödediğin kdv yi görmüyor musun? onu kullanıyor birileri.

benzinlikte çalışan bir abiden tavsiye, fişini asla bırakma, benzinde kaçak olur, problem olur, kanıtın olmaz.


Bazı firma çalışanları yakıt istasyonu ile anlaşmalı oluyor.

Firma çalışanı şirketine yakıt gideri olarak bu fişleri ibraz ediyor, ay sonunda maaşına ek olarak yakıt ödemesi alıyor. Sanki kendi cebinden çıkmış gibi. belli bir yüzde pompacıya aktarılıyor. gün de 5 araç desen çılgın rakamlar döner.


NOT: her zaman yakıt fişinizi alın. yanlış yakıt dolumu gibi durumlarda sigorta firması ve ilgili istasyona ibraz etmeniz gerekir.


janavarorion
(11.10.20)
filoların araçlarını benzin almış gibi gösterip vergiden düşüyorlar diye bliyorum
asla fişinizi atmayın kontrol edin benzin yerine mazot koyar pis olur arıza yapar elinizde kanıt olsun.


basond
(11.10.20)
(3)

Ptt'nin posta dağıtım merkezinden kargo alınıyor mu?

4 gündür posta dağıtım merkezinde bekliyor kargo. Arıyorum acmiyorlar. Gidip alabilir miyim şube gibi?
4 gündür posta dağıtım merkezinde bekliyor kargo. Arıyorum acmiyorlar. Gidip alabilir miyim şube gibi?
sckxyss
(09.10.20)
Alabilirsin


westblack
(09.10.20)
aktarım merkezinden alamazsın ama posta dağıtım merkeziyse verirler evet


argent dawn
(09.10.20)
Karantinada olabilirler, bir ilçede 14 gün posta işleri durdu neredeyse.


infernalcadre
(09.10.20)
(2)

WhatsApp mesaj göndermeden önce izin istesin istiyorum

Whatsapp'ta çok fazla fail oldum. Arkadaşlara atacağım şeyleri iş grubuna attım iki üç kere. WhatsApp iş grubuna mesaj atarken emin misin? Gönderiyorum bak? şeklinde beni uyarsın istiyorum. Bunun bir yolu yok sanırım ama yine de bir sorayım dedim emin olmak icin. Teşekkürler.
Whatsapp'ta çok fazla fail oldum. Arkadaşlara atacağım şeyleri iş grubuna attım iki üç kere. WhatsApp iş grubuna mesaj atarken emin misin? Gönderiyorum bak? şeklinde beni uyarsın istiyorum. Bunun bir yolu yok sanırım ama yine de bir sorayım dedim emin olmak icin. Teşekkürler.
sckxyss
(25.09.20)
Bunun sebebi biraz da en son mesaj trafiği olan sohbetin otomatik olarak en üste taşınması. İş grubu haricindeki sohbetleri pinleyip en üste sabitleyin. Böylece iş grubu sürekli aşağılarda daha sabit bir konumda kalır. Ya da tersi sadece iş grubunu en üste alın. Yeri sabit olursa hata yapma şansı azalır.


mikro patlama
(25.09.20)
Süper fikir teşekkürler. Yaptım şimdi en fazla 3 tane sohbet pinleniyormus ama yine de riski azalttı :)


sckxyss
(25.09.20)
(8)

Son muayene geçerlilik tarihi

Arıcın muayene tarihi geçtiğine dair sms geldi tuvturk'ten. Randevu almaya calisiyorum son muayene tarihi soruyor. Ruhsata islememisler, ayrıca kağıt verdilerse de kaybettim. Edevletten baktım orada da görünmüyor. Muhtemelen temmuzda falan bitti ama net tarihi bilmiyorum. Rastgele bir bitiş tarihi s
Arıcın muayene tarihi geçtiğine dair sms geldi tuvturk'ten. Randevu almaya calisiyorum son muayene tarihi soruyor. Ruhsata islememisler, ayrıca kağıt verdilerse de kaybettim. Edevletten baktım orada da görünmüyor. Muhtemelen temmuzda falan bitti ama net tarihi bilmiyorum. Rastgele bir bitiş tarihi secip randevu alsam sorun olur mu?
sckxyss
(09.09.20)
Sorun olmaz. Ödeyeceğin miktarı hesaplayıp göstermek için soruluyor. Zaten eski raporu istemeyecek müşteri kabul görevlisi. Aylık yüzde 5lik bir faiz vardı değişmediyse. Ona göre yanına 50-100lira fazla nakit alırsan sorun olmaz.

Edit: Plakaya yapıştırılan etikette hangi ay olduğu işaretlidir bu arada. Tabi etiket duruyorsa.


the coon
(09.09.20)
e-devletten görebilirsin.


awlmi
(09.09.20)
şu anda muayene tarihi geçmiş de olsa ceza işlemiyor. 30 eylüle kadar uzatıldı süre.


@altinci nesil caylak in yanlışını düzeltmeye geldim. o sadece nisan-temmuz arası muayenesi olanlar içindi. ceza ödeyeceksiniz. ben 17 tl civarı bir ceza ödemiştim birkaç hafta önce


oekuklu
(09.09.20)
@awlmi, edevlette görünmüyor.
Muayenenin ne zaman bittiğini bana niye soruyor ki? O görmüyor mu zaten sistemden? Salladım bir tarih aldım bakalım ne oluyor.


sckxyss
(09.09.20)
valla çıkan haberlere göre yazmıştım. benim nisanda biten muayeneyi temmuzda yaptırdım, ceza ödemedim. yenileri için de geerl olur diye düşünüyordum.

www.hurriyet.com.tr


bende e-devlette görünüyor. araçlarım menüsünden araç bilgilerine girdiğinde. atlamışlar galiba seninkini.


awlmi
(10.09.20)
@ altinci nesil, dedim ya nisan temmuz arası muayene dönemi olanlar için geçerli ceza ödememe durumu. Ağustos ve sonrası ceza ödüyor


oekuklu
(10.09.20)
(9)

Nasıl çilingir olunuyor

Ekside cilingiler ilgili başlık görünce aklıma geldi. Bu Çilingirler genelde anahtarcı dükkanı olanlar falan oluyor. Ben anahtarcilik dukkancilik falan yapmadan kapı nasıl açılır ogrenip, alet edevatimi alıp cilingirlik yapabilir miyim acaba? Evde olurum arayan olursa gider açarım falan. Mümkün mü b
Ekside cilingiler ilgili başlık görünce aklıma geldi. Bu Çilingirler genelde anahtarcı dükkanı olanlar falan oluyor. Ben anahtarcilik dukkancilik falan yapmadan kapı nasıl açılır ogrenip, alet edevatimi alıp cilingirlik yapabilir miyim acaba? Evde olurum arayan olursa gider açarım falan. Mümkün mü bu?
sckxyss
(07.09.20)
Şu, meslekleri beş dakikada öğrenip para kazanma merakı, eline aldığı işi yüzüne gözüne bulaştıran çok adam çıkmasına sebep oldu piyasaya.

Sorunun cevabı gibi görünmeyebilir ama sorunun cevabıdır.

Milyon çeşit kilit, anahtar düzeneği, bir meslek olarak ancak çalışarak öğrenilebilir.

Eldeki alet edevatla vatandaşın malına zarar verilmeye başlamadan önce, mesleklerin nasıl öğrenildiğinin öğrenilmesi gerek.


rezilrusfaadam
(07.09.20)
Ekside berberler ile ilgili başlık görünce aklıma geldi. Bu berberler genelde berber dükkanı olanlar falan oluyor. Ben berber dukkanında falan çalışmadan saç nasıl kesilir ogrenip, alet edevatimi alıp berberlik yapabilir miyim acaba? Evde olurum arayan olursa gider keserim falan. Mümkün mü bu?

Belki fikir verir.


archmage mahmut
(07.09.20)
@archmage mahmut dediğiniz mümkün değil berberliği öğrense de mümkün değil, ama çilingirlik mümkün. eğer biliyorsa gidip kapıyı açacak.

burada mesele müşteri nasıl bulacak ( çilingirliği öğrendiğini kabul ediyoruz.)


fezagezgini_4
(07.09.20)
Valla @arch mantığının yanlış olduğunu vurgulamış ancak çok yanlış örnek kullanmış. Uzun zamandır kendi saçını kesen biri olarak arkadaşların saçlarını kesme işine de el atmıştım bir ara. Gayet de dediği gibi aradıklarında ya ben gidiyordum ya da onlar geliyordu ve saçlarını kesiyordum.

Çilingirlik özelinde işler nasıldır tam bilmiyorum ancak bir işi yapmak için illa dükkan açıp ordan hizmet vermek gerekmiyor. Misal bilgisayar tamiri de aynı. Bilgisayar tamirci dükkanım yoktu ancak tamir ettiğim bilgisayarın da haddi hesabı yoktu.


Belirli bir eğitimi var mı bilmiyorum. Tahminen çıraklıktan yetişiyorlardır. Bazen hobisini mesleğe çeviren insanlar oluyor. Youtube'da lockpickinlawyer diye bir kanal var. Onu izlemeni öneririm. Yine de herhangi bir mesleği yapmak için bir eğitim ve tecrübe gerekiyor.


the coon
(07.09.20)
r/lockpicking


biergarten
(08.09.20)
"Milyon çeşit kilit, anahtar düzeneği, bir meslek olarak ancak çalışarak öğrenilebilir."

milyon çeşit kilit var ama çilingirin önüne gelecek kilitler bellidir, kale kilit ev kapıları vb.. toplasan 50 tip kilit vardır iş gelecek, bozuk kilitleri toplar pratik yaparsın, elin yatkınsa zaten öğrendiğini anlar insan, bir güven gelir. gerisi de ilan, semtlerin facebook sayfalarına reklam verme şeklinde iş bulmak.

kafada her şeyi bu kadar büyüten insanlar aldığı bir kitap yüzünden devamında 10 alakalı kitap daha alıyor daha sonra yatıyor o kitaplar.


marlonbranda
(08.09.20)
"kafada her şeyi büyüten insanlar"

Evet milyon tane birbirinin aynı civata var ama birini yanlış sıkarsan, yeri gelir 10.000 tl'lik silindir kapağını çöpe atarsın.

Milyon tane birbirinin kilit var, önüne ancak 50 60 tanesi sürekli gelir ama, biraz karmaşık bir yapı ile karşılaşınca hem kilide ve bağlı olduğu kapıya zarar verir, hem kilit sahibinin zamanını çalar, hem açamadığınız kilidi daha da arap saçı yapıp, başka ustanın da açabilmesini zorlaştırırsınız.


rezilrusfaadam
(08.09.20)
Valla çilingirlik hakikaten enteresan meslek. Gayet yanlış amaçlarla kullanılabilir. Bunun etik düzenlemesini merak ettim şahsen.

Size cevap olarak:
Anahtarcılık mesleği için eğitimi; mesleki eğitim merkezleri tarafından “Anahtarcılık ve Çilingirlik” alanı “Anahtarcılık ve Çilingirlik” meslek dalında verilmektedir. Verilen eğitimde Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinde başarılı olmak gereklidir.

Eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır. Haftada 4 gün işletmede pratik eğitim, 1 gün mesleki eğitim merkezinde teorik eğitim verilmektedir. İlköğretim okulu mezunu öğrenciler teorik eğitimde Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi Genel Bilgi dersleri ile Ortak beceri, Teknik Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.

Lise veya dengi okul mezunları ise sadece Ortak beceri, Teknik ve Mesleki Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.

Çilingir çıraklık eğitimine başlayabilme şartları
Çilingir (anahtarcı) mesleği için açılacak eğitimlere başvurabilmek için aranan şartlar şunlardır:
En az ilköğretim okulu mezunu olmak. 14 yaşını doldurmuş olmak, Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

Detaylı Bilgi:
www.iskur.gov.tr
mbs.meb.gov.tr


SiyamkedisiZorro
(08.09.20)
(7)

Bilkent neden ucuz

Koc'ta sabanci'da yıllık ücret 110 bin TL, Bilkent 50 bin TL. Neden bu kadar fark var? Dandik sokak universiteleri bile o civarlarda para istiyor, Bilkent çok ucuz geldi gözüme.
Koc'ta sabanci'da yıllık ücret 110 bin TL, Bilkent 50 bin TL. Neden bu kadar fark var? Dandik sokak universiteleri bile o civarlarda para istiyor, Bilkent çok ucuz geldi gözüme.
sckxyss
(03.09.20)
bence koç, sabancı pahalı. abd'de public üniversitelerin yıllık tuitionı kadar tuition kesiyorlar. dünyadaki ilk ilk 100deki public okullardan pahalılar. aklı ve parası olan yurtdışına gider.


antikadimag
(03.09.20)
ankarada olması da çok büyük etken. istanbulda olmak zaten başlı başına fiyatı çok yükselten bir etiket. bilkent'in yarısı kadar değerli olmayan ama lokasyon olarak istanbulda bulunan okullar bilkent kadar para istiyorlardır (bilmiyorum sadece tahmin). bunda şehrin etkisi var.


siyahliadam
(03.09.20)
Hayır. Cevabı Ihsan Doğramacı da. Adamın mantığı vakıf üniversitesi kuruyoruz ama buna rağmen eğitime insanların gücü yetebilmeli idi. Bu ideolojiyi devam ettiriyorlar. Ankara'da olmasıyla falan alakası yok. Hatta Bilkentte diğer vakıflara göre burslu ogrenci sayısı da çok.


superfluid
(03.09.20)
bakınız burada anlatmış.
"1947 yılında ailesiyle birlikte Ankara'ya yerleşti. Amerika'da incelediği kâr amacı gütmeyen özel yükseköğretim kurumlarına benzer yapıdaki üniversitelerin Türkiye'de oluşturulmasını daha o yıllarda planlamaya başladı. "
www.bilkent.edu.tr


ankarakecisi
(03.09.20)
@superfluid iyi açıklamış.

Şirketin üniversitesi değil üniversitenin şirketi meselesi.


owaki
(03.09.20)
bilkent mezunuyum, evet değerli ihsan doğramacı nın en büyük hedefiydi
kaliteli eğitimi herkes alsın isterdi...
Su an damat Abdullar Atalar okulu mühendislik fakültesine cevirerek , en cok önemi oraya vererek mahvetti nerdeyse ama yine de iyidir

Pahalı olsun kaliteli olsun mantığı bu okul için gecerli değil
yemeğe, kahveye ve okul içi giderlere diğer ünilerden carpı 4 geciriyor olmaları gerceği bir yana :)
kütüphanesi ve ingilizce eğitimi icin bile olsa kesinlikle istanbuldaki apartman üniversitelerine bin basar
Kaldı ki,en ipsiz sapsızı bile 8- 5 memur gibi derse katılmak zorundadır, en sevdiğim yanı buydu
ve kütüphanesindeki essiz kitaplar..


blackgirl00
(03.09.20)
Bilkent bana göre gerçek anlamda Türkiye'deki tek "vakıf" üniversitesi. Onu bir kenara bırakıyorum.

Bilkent ayrıca Ankara'daki vakıf üniversiteleri içinde en pahalılarından. Örneğin Atılım Ünv. 41000 TL civarında ücretli bölümleri. İstanbul ile kıyaslayınca ucuz kalıyor. 50 bin TL ne kadar ucuzsa artık :)

Sebebine gelecek olursak, eskiden de bir fark vardı ama makas bu kadar geniş değildi, vakıf üniversiteleri benzer oranlarda zamlar yapıyor, son yıllarda yapılan zamlar aradaki farkı iyice açmış. Lokasyon İstanbul olunca fiyat direkt yükseliyor temel sebep bu. Bilkent o dersane bozması okullardan fazla fazla üstün o ayrı, kıyas dahi etmem.


Lethe
(03.09.20)
(1)

Üniversiteye kayıt olucam, kimliği bulamiyorum

Hobi amaçlı bir bölüm okumaya karar verdim. Perşembe günü kayıt var. Kimlik ve fotokopisi isteniyor. Ehliyet tasidigim için kimlik evde bir yerlerde ama bulamadım bir türlü. Ne yapicam kayıtta? Ehliyet kabul ederler mi? Online kayıt olmuyor bu arada, kampüse gitmem gerekiyor. Teşekkürler.
Hobi amaçlı bir bölüm okumaya karar verdim. Perşembe günü kayıt var. Kimlik ve fotokopisi isteniyor. Ehliyet tasidigim için kimlik evde bir yerlerde ama bulamadım bir türlü. Ne yapicam kayıtta? Ehliyet kabul ederler mi?
Online kayıt olmuyor bu arada, kampüse gitmem gerekiyor. Teşekkürler.
sckxyss
(01.09.20)
Edevletten kimlik sayfasinin ciktisini goturmeyi deneyebilirsin


nax
(01.09.20)
(8)

Boğazda köprü manzaralı restoran onerisi

Yurtidisindan gelecek bir arkadaş. Boğazda, köprüyü çok net ve mümkünse yakından gören bir yerde yemek yemek istiyor. Fiyat sıkıntısı yok. İyi servisi ve çalışanları olmasi lazım. Neresi olabilir bu söylediklerime uyan yer?Asagidakine benzer bir manzarası olursa güzel olur. Teşekkürler.https://image
Yurtidisindan gelecek bir arkadaş. Boğazda, köprüyü çok net ve mümkünse yakından gören bir yerde yemek yemek istiyor. Fiyat sıkıntısı yok. İyi servisi ve çalışanları olmasi lazım. Neresi olabilir bu söylediklerime uyan yer?

Asagidakine benzer bir manzarası olursa güzel olur. Teşekkürler.
images.app.goo.gl
sckxyss
(25.08.20)
Feriye falan olmaz mı


Kahir ekseriyet
(25.08.20)
Sur balık


sta
(25.08.20)
Villa Bosphorus
Biraz daha uzak Del Mare


otopsicocugu
(25.08.20)
lacivert restaurant


biergarten
(26.08.20)
bütçe sıkıntısı yoksa kesinlikle lacivert.


Kesinlikle Gümüşyalı Anadolu Hisarı. Hem sizin hem misafirlerinizin dibi düşecek garanti veriyorum. Bahçede bar da var, birer aperitifle başlayıp (yabancılar sever bu şekli) sonra da deniz tarafında yemeğe geçersiniz.


dougsampson
(26.08.20)
Kandilli Borsa da çok güzeldir.
Lacivert, evet
Feriye, evet
Ah, pandemi. Gidesim geldi...


SiyamkedisiZorro
(26.08.20)
Beylerbeyi polis evi.


(3)

Trafik kazası sonrası hangi hasteneye goturuyorlar

Mesela tek başıma kaza yaptım ve yaralıyım. Birileri ambulansı aradı, ambulans geldi beni aldı. Nereye goterekler beni? En yakın hastaneye mi? En yakın hastane iyi bir hastane değil belki, ya da daha iyi tedavi alabileceğim bir yer var belki, buna kim nasıl karar veriyor?
Mesela tek başıma kaza yaptım ve yaralıyım. Birileri ambulansı aradı, ambulans geldi beni aldı. Nereye goterekler beni? En yakın hastaneye mi? En yakın hastane iyi bir hastane değil belki, ya da daha iyi tedavi alabileceğim bir yer var belki, buna kim nasıl karar veriyor?
sckxyss
(23.08.20)
karar falan yok en yakın hastaneye paket ediyorlar. arkadaşımın yaptığı ufak motosiklet kazasında böyle olmuştu.

tabi durumun aciliyetine, yaralanma tipine ve o hastanede yeterli ekipman olmasına göre bakılıyordur.

geçmişte bir yakınımızın aracı ankara civarında kaza yapmıştı. omurilik yaralanması olan bir kişiyi helikopter ambulansla bolu tıp fakültesine direkt naklettiler.


orpheus
(23.08.20)
ambulans merkezden çıktığı anda aslında gideceği hastane belli oluyor. ama olay yerinde kendilerine aksettirilenden daha kötü bir durum varsa 112 merkezle görüşüp hastane değiştirebiliyor.


1917
(24.08.20)
basima geleni anlatayim, atar damarim kaza sonucu kesildiginde gelen ambulans yola ciktigi gibi en yakin hastaneyi (devlet hastanesi) arayip damar cerrahi olup olmadigini sordu teyit aldiktan sonra o hastaneye goturdu.


tahtakafa
(24.08.20)
(7)

İstanbul İzmir otoyolu sorusu

İstanbul-izmir-istanbul yapacağım Osmangazi koprusu ve otoyolu kullanarak. Araçta aktif bir OGS var ama ben bunu kullanmak istemiyorum. OGS benim üzerime değil ve üzerine olan kişinin oradan gectigimden haberi olmasın istiyorum. Öğrendiğim kadarıyla nalit/ kredi kartı gişeleri bulunuyormuş. Bu gişel
İstanbul-izmir-istanbul yapacağım Osmangazi koprusu ve otoyolu kullanarak. Araçta aktif bir OGS var ama ben bunu kullanmak istemiyorum. OGS benim üzerime değil ve üzerine olan kişinin oradan gectigimden haberi olmasın istiyorum. Öğrendiğim kadarıyla nalit/ kredi kartı gişeleri bulunuyormuş. Bu gişelere gidersem yine de araçta OGS olduğu için oradan mi alır yoksa hiç OGS okumadan nakit/ kredi kartı ile geçebilir miyim, OGS sahibinin haberi olmadan?
Teşekkürler.
sckxyss
(04.08.20)
Nakit gişesine giderseniz sadece para ödeyerek geçiş yapabilirsiniz


araca takılı olan ogs'yi sökmeniz gerekir. eğer yeni nesil ogs ise bagajda bile olsa okuyabilir. o yüzden ogs'yi söküp evde bırakın. o zaman nakit gişede sorun olmaz öder geçersiniz ama vakit kaybı olur kuyruk olabilir nakit gişede.


@walter
Yani nakit gişede de OGS/HGS okuyucusu var? Hem nalit alıp hem OGS okursa iki kere bile ödeme riski var o zaman. Çıkarma şansım da yok, o zaman başka bir yol düşüneyim.


sckxyss
(04.08.20)
Artık plakadan oluyor cihaza gerek bile yok het halükarda belli olur


sonhakan
(04.08.20)
adamların önceliği paraya bir şekilde almak. nakite gidince hgs ogs den otomatik çekiyor. bariyer açılıyor.


renegade
(04.08.20)
Hiç o riske girmem ben.bununla alakalı bir kaç videoya denk geldim,nakit ödedikleri halde karttanda düşüm yapılmış ,bunu düzeltmek için bir yetkiliyede ulaşmak oldukça zor diye isyandaydı izlediklerim


duptıs
(04.08.20)
Evet, nakit giselerde de okuyucu var. Eger ogs/hgs varsa direk ordan aliyor.


balpolen
(05.08.20)
(1)

Bedelli askerlik-tecil-yuksek lisans

Bir arkadasim için soruyorum. Arkadaşın lisans sonrası tecili bitiyor bu ay. Eylül gibi yüksek lisansa basvurmak istiyor. Sonrasında da bedelli yapmak istiyor. Haziran'da tecili bittiği ve yüksek lisansa da henüz başlamadığı için bedelli askerlik yapma hakkını kaybetme gibi bir durum olabilir mi bun
Bir arkadasim için soruyorum.
Arkadaşın lisans sonrası tecili bitiyor bu ay. Eylül gibi yüksek lisansa basvurmak istiyor. Sonrasında da bedelli yapmak istiyor. Haziran'da tecili bittiği ve yüksek lisansa da henüz başlamadığı için bedelli askerlik yapma hakkını kaybetme gibi bir durum olabilir mi bunu öğrenmek istiyor.
Aşağıdaki gibi şeyler yazıyor haber sitelerinde o nedenle bu soruyu soruyor.

"Tecil sürelerinin bitiminde askerlik hizmetine başlamayarak ‘bakaya’ kalanlar ya da asker kaçağı konumuna düşenler, bedelli askerlik kapsamı dışında tutulacak."
sckxyss
(09.06.20)
7179 sayılı kanun'un 3. Bölümün'deki 9. Maddenin 6. Fıkrası der ki,

"Bedelli askerlik hizmetinden; fiilî askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamazlar."

www.resmigazete.gov.tr

fakat burda şöyle bir durum var, tecil bitse de hemen 2 ay içerisinde kimseyi askere göndermezler, celp tarihlerine vs. bakmak gerekiyor. tecil süresi bittikten sonra yüksek lisans kaydı yaptırıp askerliği erteleyenleri gördüm ben 2 sene önce, fakat son durumlar nedir bilmiyorum.

en sağlıklısı şubeye gidip danışsın.


aziz dostum jack
(09.06.20)
(4)

Devlet kurumlarından veri almak neden bu kadar pahali

Meteoroloji genel müdürlüğünden bir veri seti bulmam gerekti. Girdim sistemlerine ve 3000 TL fiyat çıkardılar. Yani 5 dakikalık bir sorgu ile çekebilirler bu verileri, zaten hazırda tuttukları veriler. Neden bu kadar pahalı bu? Başka devlet kurumlarında da böyle pahalı olduğunu biliyorum. Neden böyl
Meteoroloji genel müdürlüğünden bir veri seti bulmam gerekti. Girdim sistemlerine ve 3000 TL fiyat çıkardılar. Yani 5 dakikalık bir sorgu ile çekebilirler bu verileri, zaten hazırda tuttukları veriler. Neden bu kadar pahalı bu? Başka devlet kurumlarında da böyle pahalı olduğunu biliyorum. Neden böyle?
sckxyss
(17.05.20)
O verinin eldesi için harcanan ekipman ve memur maaşı ekliyorlar olsa gerek. Üniversite öğrencilerine tez için izinle ücretsiz veriyorlar diye biliyorum. Birini bulursanız bu şekilde, dilekçe ile talep edilebilir. Yalnız bu durumda verilerin ticari amaçla kullanılması yasal olmaz, bu da bilginize.

Not: dsi den ve belediyeden bu şekilde veri almıştık.


Unde bach canim
(17.05.20)
af edersin, yönetici diye seçtiğimiz tayfanın mallığından öyle. Meteorolojiden bilgi vermek ücretsiz olsa ne olur? O bilgi yayılsın ki, onun üzerinden hizmetler geliştirilsin, bilimsel çalışmalar yapılsın. Verinin hazırlığının maliyeti oradan çıkarılamaz, o kurumların misyonu data'dan para kazanıp karlı olmak değil.

mesela diyanet'ten fetva ücretli değil, oysa orada onu biri oturup yazıyor. yazık değil mi diyanet'e? O da para kazansın mesela?


ebabil curnatasi
(17.05.20)
ebabile %100 katiliyorum. Devlet kurumları veri satarak para kazanmak üzerine kurulu degil. Meteoroloji deveri satarak para kazanan bir kurum değil. Meteorolojinin görevi hava sicakliklarini tutmak. Yani ben istedim diye ekstra bir çalışma yapmiyorlar. Database'e girip istediğim Aralık için CSV çıkarıp vericek bana hepsi bu.
Aradığım veriye Amerika için ücretsiz olarak, hatta daha detaylı, ulaşıyorum ama Türkiye için ulaşamıyorum ve bu sinir bozucu.


sckxyss
(17.05.20)
nasadan ücretsiz onlarca gb global rüzgar datası indirmiştim.
siteye login olmam bile gerekmedi.
nasa'nın bütçesi ile karşılaştırın işte.


(2)

Haber için izinsiz goruntu kaydedilmesi

Aksam dışarıda yuruyordum. Bir tane kameraman elinde kocaman kamerayla yanimdan önüme geçti ve iki-uc metre sonra bana doğru döndü ve kaydetmeye başladı. Benimle birlikte 5-10 saniye yürüdü. Sonra görüntüyü durdurduğu bir anda gittim yanına "x haber ajansı, tüm kanallarda cikacak" falan dedi. Yani d
Aksam dışarıda yuruyordum. Bir tane kameraman elinde kocaman kamerayla yanimdan önüme geçti ve iki-uc metre sonra bana doğru döndü ve kaydetmeye başladı. Benimle birlikte 5-10 saniye yürüdü. Sonra görüntüyü durdurduğu bir anda gittim yanına "x haber ajansı, tüm kanallarda cikacak" falan dedi. Yani dışarıda yürüyor insanlar kalabalık falan diye haber yapicaklar. İstemiyorum yayınlanmasını dedim, "kamusal alan cekebilirim" dedi.

Ulan, evden pijamayla çıkmışım yarım saat bir yuruyeyim diye, adam tüm Türkiye'ye servis edicek beni. Cidden kanunen ok midir bu durum? Genis acı bir çekim olsa ben de kenardan görünüm falan ok da adam direkt açtı ışığı dibimde beni çekti.

Bu arada ne ünlü biriyim, ne de umrumda yayınlanması, sadece kamusal alanda elime bir kamera alıp iki metre önünden insanları takip edebiliyor muyum kaydederek merak ettim. Teşekkürler.
sckxyss
(14.05.20)
Kamuya açık alanda bulunarak insanların sizi görmesine izin vermiş oluyorsunuz. Bu da sokaktayken görüntülenmeye otomatikman izin vermiş oluyor. O yüzden kamusal alanda izinsiz fotoğraf çekmek, görüntü almak yasal diye biliyorum. Ama uzman değilim tabi, hukukçu biri varsa daha iyi açıklayacaktır.

Şöyle de bir entry var;
eksisozluk.com


synesthesia
(14.05.20)
aslında yasal ama kvkk'nın hayatımıza girmesinin ardında bunun bir tartışması yapılabilir diye düşünüyorum. isterseniz o ajansı çok pis uğraştırabilirsiniz yani.


karsiyakaliyiz
(15.05.20)
(4)

Kargo şirketleri kargoları başka kargo şirketlerine de mi veriyor

Bugün bir kargo geldi yurtiçi kargo calisanindan. Paket yurtiçi paketi, açtım içinde PTT paketi var. Ürünüm onun içinde. Satıcı pttye vermiş, o da yurtiçine mi vermiş?
Bugün bir kargo geldi yurtiçi kargo calisanindan. Paket yurtiçi paketi, açtım içinde PTT paketi var. Ürünüm onun içinde. Satıcı pttye vermiş, o da yurtiçine mi vermiş?
sckxyss
(13.05.20)
Satıcı kendi ptt paketinin için koyup onu vermiş olabilir.


himmet dayi
(13.05.20)
ptt ile çalışıyordur normalde ona göre hazırlamıştır önden paketleri ama yoğunluk olduğu için kabul edilmeyince mecbur yurt içine vermiştir.


Bugün bize de aras poşetli(ve barkodlu) kargoyu ups getirdi.

Fakat alıcı ödemeli dedi başta anlamadık verdik, aslında gönderici ödemeli yazıyor pakette. Başka kargoya verince parayı da bize kilitlediler olaya bak. Baya da büyük mağaza bunu yapan.


nhk ni youkosu
(13.05.20)
aynısı geçen başıma ups paketli kargonun mng ile gelmesi şeklinde tezahür etti. Arkadaşım mng de yönetici ona sordum. "satıcının elinde ups poşedi vardır ona koymuştur önemli olan barkod" dedi.


NightBringer
(13.05.20)
(2)

Askida fatura olayı hakkinda

Şimdi buraya giriyorum da bulabildiğim faturalar 700-800 liralık faturalar, küçükler ödenmiş sanırım. Anlayamadigim nasıl 800-900 liralık fatura gelebilir?Yani ben orta belki üst seviye biri olarak o kadar doğalgaz yakmiyorum, faturasını bile ödeyemeyecek seviyedeki insanlar nasıl bu kadar doğalgaz
Şimdi buraya giriyorum da bulabildiğim faturalar 700-800 liralık faturalar, küçükler ödenmiş sanırım. Anlayamadigim nasıl 800-900 liralık fatura gelebilir?
Yani ben orta belki üst seviye biri olarak o kadar doğalgaz yakmiyorum, faturasını bile ödeyemeyecek seviyedeki insanlar nasıl bu kadar doğalgaz harcayabiliyor? Hadi odenmeyip faiz bindi diyeceğim o kadar faiz de binemez, yıllarca ödenmemesi lazım ki o durumda hukuki işleme girmiyor mu faturalar?
sckxyss
(06.05.20)
Su faturalarını ödeyemeseniz de su kesilmiyor sanırım. Dolayısıyla 8-9 aylık cari borç bunlar yüksek ihtimalle


3 faturadan sonra kesiliyormuş su.


sckxyss
(06.05.20)
(6)

Balkon kapısını nasıl dıştan kapatabilirim?

Balkon odadan açılıp kapanıyor, balkon tarafında kol yok. Tek taraflı yani. Kışın sigara içerken eve soğuk doluyor, yazın da sigara kokusu. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim? Kapıyı delip kol takmak gibi falan değil de daha pratik bir aparat falan varsa alabilirim.
Balkon odadan açılıp kapanıyor, balkon tarafında kol yok. Tek taraflı yani. Kışın sigara içerken eve soğuk doluyor, yazın da sigara kokusu. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim? Kapıyı delip kol takmak gibi falan değil de daha pratik bir aparat falan varsa alabilirim.
sckxyss
(06.05.20)
Sağlam bir çocuk kilidi iş görebilir.

www.hepsiburada.com
şöyle bir şey?


kobuzchu kiz
(06.05.20)
Kobuzcu kız'in dedigi ya da bildigimiz kanca kilitler. ikisini de kullandim, ikisi de ise yariyor.


65 derece
(06.05.20)
Çocuk kilidi çok mantıklı ama kapıyı delmek gerekecek vidalamak için. Matkap gerekir mi acaba plastik kapıya delik açmak için yoksa vidayi zorlasam girer mi? Ya da çok iyi yapışkanlı bir çocuk kilidi varsa harika olurdu :)


sckxyss
(06.05.20)
Yapışkanlı kedi kilidi olabilir başka çözüm bulamazsanız, yine de sinir bozucu olabilir açıp kaparken. Kanca en mantıklısı.


kaset
(06.05.20)
Ya ben yanlış anladım ya da cevap verenler, açıklığa kavuşturmak lazım, çocuk kilidi kapınin içeriden dışarıya açılmasını engellemek içindir, dıştan içe herhangi bir şekilde monte edilmez, edilse bile kapının kapanmasini sağlamaz. Kapı kolunun tek taraflı olması hırsızlığı önlemek amacıyla mantıklı elbette ama bana göre tek çözümü, iki taraflı kilitli kol.


candanag
(06.05.20)
Yok yahu, yanlış anlamadık. Çocuk kilidi yeterince sağlamsa dışarıdan kilitleyince kapıyı bir sigara içimi kapalı tutmaya yeter, iki taraflı kapı kolu takılmayacağı için de güvenlikten eksiltmemiş olur.

Yapışkana gelince, evde sürgülü dolap kapağında yapışkanlı çocuk kilidi kullandık, bizim kediye fazla dayanmadı. Ama aliexpress'ten ucuz ve dandik bir şey almıştık ve kedi sürekli zorluyordu kapağı. Biri içeriden zorla açmaya çalışmadığı sürece tutar herhalde yapışkanlı kilitler.


kobuzchu kiz
(06.05.20)
(1)

2007 genel seçim sonuçları lazım-mahalle bazında

Mahalle bazında olması gerekiyor. 2010 ve sonrası için seçsis üzerinden erişebiliyorum ama 2007 için çok seçsiste. başka bir yerde illaki vardır diyorum ama bulamadım.teşekkürler.
Mahalle bazında olması gerekiyor. 2010 ve sonrası için seçsis üzerinden erişebiliyorum ama 2007 için çok seçsiste. başka bir yerde illaki vardır diyorum ama bulamadım.
teşekkürler.
sckxyss
(03.05.20)
biruni.tuik.gov.tr
Aradığın burada, seçim çevresi ve bölgelerine göre olanı seçip tablo olusturacaksin, seçim sonuçları en ayrıntılı TÜİK ve ysk da vardır.


candanag
(03.05.20)
(3)

bu arkadaşın adı ne

geçen yıl balkona saksağan yuva yapmıştı. kış gelmeden çıkıp gitmişlerdi ama nasıl sağlam yaptıysa yuvayı, hiçbir şey olmadan kışı atlatmıştı. geçen hafta yine yumurtalar gördüm yuvada, anne yoktu ama. bugün anneyi de gördüm. baya yırtıcı bir kuş, gagasından, tüylerinden belli. bir arkadaşa sordum,
geçen yıl balkona saksağan yuva yapmıştı. kış gelmeden çıkıp gitmişlerdi ama nasıl sağlam yaptıysa yuvayı, hiçbir şey olmadan kışı atlatmıştı. geçen hafta yine yumurtalar gördüm yuvada, anne yoktu ama. bugün anneyi de gördüm. baya yırtıcı bir kuş, gagasından, tüylerinden belli. bir arkadaşa sordum, doğan olabilir dedi ama istanbul'da doğan ne geziyor diye düşündüm içimden.
konu hakkında bilgili bir arkadaş varsa aydınlatabilirse misafirlerimizi tanımış oluruz :)

imgur.com
sckxyss
(27.04.20)
büyük ihtimalle doğan. ayrıca istanbulun neresinde yaşıyorsunuz; saksağan, doğan falan geliyor yahu bize anca kumrular yuva yapıyor :)


tabirimekruh
(27.04.20)
bu mu acaba ? tr.wikipedia.org


imumax
(27.04.20)
Doğan'ınız hayırlı olsun.


bahoho
(27.04.20)
(9)

Tavla kuralı sorusu

Diyelim ki 6-4 attım. İki farklı yerde pullarım var. Eğer bir sıradaki pulu önce 4 oynarsam sonra 6 oynayamiyorum, dolu her yer. Ama önce 6 oynarsam sonra 4 oynayabiliyorum. Bu durumda ben önce 4 oynayıp durabilir miyim yoksa önce 6 sonra 4 oynamam mi gerekir? Yani ikisini de oynayabildigim senaryoy
Diyelim ki 6-4 attım. İki farklı yerde pullarım var. Eğer bir sıradaki pulu önce 4 oynarsam sonra 6 oynayamiyorum, dolu her yer. Ama önce 6 oynarsam sonra 4 oynayabiliyorum. Bu durumda ben önce 4 oynayıp durabilir miyim yoksa önce 6 sonra 4 oynamam mi gerekir? Yani ikisini de oynayabildigim senaryoyu mu gerceklestirmem gerekiyor?
sckxyss
(19.04.20)
ikisini de oynayabileceğin senaryo doğru olanı. istemesen bile.


kljgslsdkjsd
(19.04.20)
ikisini de oynamak zorundasınız.


İkisini de oynamak zorundasın


basond
(19.04.20)
ikisi de oynanmak zorunda denilmiş miydi:)


unabomber
(19.04.20)
ek: diyelim 6yi oynasan dordu, 4u oynasan 6yi oynayamadigin bir durumdasin. buyuk olani oynaman zorunlu.


ateistanbul
(19.04.20)
@ateistanbul, böyle bir durum nasıl olabilir ki hayal edemedim.

edit: tamam çizerek buldum kendim. hehe


bohr atom modeli
(19.04.20)
karşı bir cevap gelmemiş, o nedenle ikisini de oynamak zorundayız bu net. peki bu kural nerede yazıyor? yani tavla kuralları için referans olarak nereye bakılıyor? bu kural yazıyor mu orada?


sckxyss
(19.04.20)
tavlavehayat.com

3-f maddesi.

yapabiliyorsa iki hamle yapamıyorsa büyük hamle oynanır.


@sckxyss

kuraldan ziyade oyunun felsefesi kazanmak da var kaybetmek de, zardan ne gelirse bahtimiza seklinde oldugu icin istedigin zari secip oynamak, digerini reddetmek falan olayin ruhuna aykiri. kadercilik bir nevi.


hot potato
(19.04.20)
(5)

Hangisi kulağa daha doğal geliyor

"Anne ile babanın kavga etmesi." "Baba ile annenin kavga etmesi." İlki daha doğal geliyor bana. Birkaç kişiye daha sordum onlar da öyle dediler. Neden böyle oluyor?
"Anne ile babanın kavga etmesi." "Baba ile annenin kavga etmesi." İlki daha doğal geliyor bana. Birkaç kişiye daha sordum onlar da öyle dediler. Neden böyle oluyor?
sckxyss
(08.04.20)
cunku hep anne-babalar(imiz) diye kulagimiza islendi cocukluktan beri. bir de daha akici anne baba demek seslendirme olarak, icinden soylerken bile baba anne daha zor.


acan99670
(08.04.20)
tamamen anne-baba sıralamasına alıştığımız için. başka bir sebebi yok.


minik pattis
(08.04.20)
İlki +1 alışkanlık


basond
(08.04.20)
cok guzel bir soru bence. tebrikler.

anne ile baban daha akiyor kulakta. baba ile anne tirmaliyor kulagi.


duygusuzromantik
(08.04.20)
İlki, ikincisi "babaanne kavga ediyor ama kiminle??" hissi yaratıyor.


hair freak
(08.04.20)
(8)

Ekmekleri martılar yiyor

Evdeki ekmek kraker gibi şeyleri karşı binanın çatısına atıyorum güvercinler serçeler yesin diye. Ama çoğu zaman martılar yiyor, bırakmıyor küçük kuşlara. Martıların tahil yemesinin onlara zararlı olduğunu okumuştum. Ne yapsam, hiçbir şey atmasam mi?
Evdeki ekmek kraker gibi şeyleri karşı binanın çatısına atıyorum güvercinler serçeler yesin diye. Ama çoğu zaman martılar yiyor, bırakmıyor küçük kuşlara. Martıların tahil yemesinin onlara zararlı olduğunu okumuştum. Ne yapsam, hiçbir şey atmasam mi?
sckxyss
(01.04.20)
Benim gçrdüğüm martılar hep tahıl yiyor, bi zararı olduğunu düşünmüyorum.


valarmurgulis
(01.04.20)
yıllarca martıları simitle besledik napsın hayvan ne bulursa yiyor.


jelly bear
(01.04.20)
martının ana öğünü simit yahu. zararı olmaz.

atın atın hayvan onlar da. teşekkür ediyorum onların adına.


ozdek
(01.04.20)
kedi mamalarını bile yiyor çakallar.


karga ve martilar her seyi yer :) siz atmaya devam edin kucuk kuslar icin kucuk parcalar kalir illa ki


tahtakafa
(01.04.20)
Küçükler için bakliyat atabilirsiniz


elorelia
(01.04.20)
@elorelia +1 bulgur olabilir


tahtakafa
(01.04.20)
Küçükler için ezerek büyük parçanın içine zulalayabilirsiniz


alicek
(01.04.20)
(2)

İş bankası CHP hisseleri devredilebilir mi?

Daha önce iki kere hazineye geçmiş ama bunlar CHP kapatılınca hisselerin boşa çıkmasıyla olmuş. Şimdi miras ve vakıflar hukukunda değişiklik yapılacak, bu sayede chp hisseleri ile munzam sandık vakfı hisseleri(>50) devredilecek deniliyor. Kanunlardaki nasıl değişikliklerle böyle bir devir yapılabili
Daha önce iki kere hazineye geçmiş ama bunlar CHP kapatılınca hisselerin boşa çıkmasıyla olmuş. Şimdi miras ve vakıflar hukukunda değişiklik yapılacak, bu sayede chp hisseleri ile munzam sandık vakfı hisseleri(>50) devredilecek deniliyor. Kanunlardaki nasıl değişikliklerle böyle bir devir yapılabilir? Yapılabilir mi?
sckxyss
(18.02.20)
Normal şartlarda devredilemez, hukuk olduğu ortamda devredilemez ancak ak parti hukuk enkazı bırakıyor bundan 10 sene sonra ya aihm tazminatlarıyla çocuklarımızın gelecekleri çalınacak ya da iç savaştan dolayı bunlar bile akla gelemeyecek


fistikthecat
(18.02.20)
Edemez. Çok ağır sonuçları olur. Bugün CHP'nin sorumlu olduğu hisseleri alabilirler, yarın rastgele başka birinin hisselerine de çöker demek olur bu. Yabancı yatırımcılar "lol" der Arjantin'e gider.

Bir de şey var, eğer malum şahıs bunları takmayıp illa hisselere konmak istese bile, İş bankasının bunu engelleyecek yeterince çözümü var.


aguen
(18.02.20)
(6)

Yakacak odun nereden bulurum

Bu aksam ateş takicam. Kamp ateşi gibi bir şey. Nereden yakmalik odun bulabilirim? Öyle çuvalla falan değil az miktarda lazım. Veya 1 çuval da olabilir. İstanbul'da merkezi bir yerde bulmam lazım. Teşekkürler.Pideci-firin çok mantikliymis. Çok teşekkürler.
Bu aksam ateş takicam. Kamp ateşi gibi bir şey. Nereden yakmalik odun bulabilirim? Öyle çuvalla falan değil az miktarda lazım. Veya 1 çuval da olabilir. İstanbul'da merkezi bir yerde bulmam lazım. Teşekkürler.

Pideci-firin çok mantikliymis. Çok teşekkürler.
sckxyss
(17.02.20)
mangalcılarda olur piknik yerlerine yakın vs.
oduncuya da gidebilirsin direkt


jelly bear
(17.02.20)
İnternette çıkan oduncular hep uzak ilçelerde. Benim kadikoy, Beşiktaş, şişli, Beyoğlu veya kagithane'de bulmam lazim.


sckxyss
(17.02.20)
en yakın pide - lavaş fırınına git ver 5 lira bi kucak al çık


Big bada bum bum
(17.02.20)
Metro da şömine odunu vardı bir zamanlar.
Odun fırını varsa oraya sorabilirsin pideciye falan


kisa
(17.02.20)
Ara sokaklara gir ev önlerine bak sahibinden iste. yada doğruca odun ateşinde ekmek yapan fırınlara, pidecilere uğra.


Erva
(17.02.20)
@Big bada bum bum +1

Ekmek fırınlarının da hemen hepsi odun kullanıyor, iki tane fırına gitseniz birinde olmasa diğerinde olur.


John Bloor
(17.02.20)
(13)

Kiraniza ne kadar zam yapıldı?

2500'du 2850 yapalım dedi. Bana çok geldi. Yasal oranın %15.87 olduğunu söyledi. Bu hesapla doğru oluyor ama sizde durum ne, ne kadara anlastiniz merak ettim. Teşekkürler.
2500'du 2850 yapalım dedi. Bana çok geldi. Yasal oranın %15.87 olduğunu söyledi. Bu hesapla doğru oluyor ama sizde durum ne, ne kadara anlastiniz merak ettim. Teşekkürler.
sckxyss
(27.12.19)
Ben %10 yaparim herhalde.


crown
(27.12.19)
maksimum 200 tl yapılmalı diye dusunuyorum. kiracım ödemesini düzenli yaptığı için 50-100 arasında zam yapıyorum..

350 tl fazla..


sislerrr
(27.12.19)
%10 zam yaptı. Aslında daha fazla istiyor ama pek zorlayamıyor. Çünkü 3er aylık peşin yaptırıyorum kirayı.


balik kraker
(27.12.19)
Mobil edit:yatırıyorum


balik kraker
(27.12.19)
benimki yillik tefe-tufe ortalamasiyla yüzde 19 civari bir sey yapmaya kalkti, cunku kontratta tefe-tufeye gore artis yaziyor.
yuzde 15,87'ye ben indirdim yasal maksimum oran oldugu icin.
benden iyi kiraci bulamaz, ama sirf bu yüzden seneye tasinacagim.
terbiyesizlik resmen.


blatta hiberna
(27.12.19)
2750 bence iki tarafa da uygun olur. Fırsatın varsa çık **k gibi kalsın, bir ay boşta yatsın ev göreyim onu.

Benim zam %10, ne beni çok yorar ne ev sahibini üzer.


kimlanbu
(28.12.19)
2500 kirada 100 lira artis olmaz. burada yazanlara bakma yasal oran belli; ortasi bulunabilir... 2750-2800 yapmasi icin teklif olabilir


sweetoffice
(28.12.19)
3 tane daire ve ufak bir işyerini kiraya veriyorum.
her sene yasal zam oranının biraz altında zam yapıyorum. çıkan rakamıda 15-20 az olcak şekilde düzlüyorum. 840 çıktı mesela 825 düz yapıyoruz.


2500'den 2750'ye çıktı. kaç yatırayım dedim. %10 zam yapsak uyar mı dedi. uyar dedim. 3 saniyede karar verdik.


Negombo
(28.12.19)
1700den 2000 yapalim dedi. Ben de evdeki kotu durumlari vs saydim su an ortada belli bir sey yok. Ama ben yasal oran %19 diye 300 lira artirabilir diye dusundum. Yukarida %15 olmali falan demisler ama bilen varsa aydinlatabilir mi maksimum ne kadar yukseltebilir?


Olric
(28.12.19)
yasal oran dediği maksimum oran. Aylık tüfe %9.5 falandı Kasımda biz ona göre yaptık. Yıllık hesapta %16 falan çıkıyor galiba evet zaten o oranı da geçemez.

Biz kendimiz görüşmedik emlakçı aracı oldu, diğer ev sahiplerinin yaptığı oranları ve yeni kiracı bulma durumlarını falan anlattı o açıdan iyi oldu.


nhk ni youkosu
(28.12.19)
@olric:

cumhurbaşkanlığı kararnamesi var, ona göre maksimum artış yüzde 15,87 olabilir.
yıllık tefe-tüfe ortalaması çok yüksek çıktığı için yüzde 15,87'yle sınırlandırdılar aşırı artış olmasın diye.


blatta hiberna
(28.12.19)
@blatta hiberna tesekkur ederim.


Olric
(28.12.19)
(7)

Akdeniz'de deniz seviyesinde kar yağıyor mu?

Antalya, Mersin, adana gibi şehirlerde deniz seviyesinde kar yağıyor mu hiç? Yükseklere yağdığı oluyormuş da kıyıda kar görülmüş mu hiç merak ettim.
Antalya, Mersin, adana gibi şehirlerde deniz seviyesinde kar yağıyor mu hiç? Yükseklere yağdığı oluyormuş da kıyıda kar görülmüş mu hiç merak ettim.
sckxyss
(25.12.19)
3 senedir antalya'dayım, damla kar düşmedi, buraya 15-20 senede bir yağıyormuş. Yüksek yerlere yağıyor hatta saklıkent kayak merkezi var antalya'da.

Aynı zamanda nereden çıkarsan çık anında karla karşılaşırsın. Korkuteli tarafından çık kar vardır, burdur bucak tarafından çık kar vardır, konya tarafından çık kar vardır.


kimlanbu
(25.12.19)
Yağmıyor. Yer: Adana-Mersin.


prole
(25.12.19)
3 sene once mersin de dalistaydik. ciktigimizda uzerimize yagiyordu kar. bilg. da bir yerde videosu da mevcut. uzun surmedi ama guzeldi.


unabomber
(25.12.19)
Yağmıyor. Yaylalara yağdığı zaman soğuğu geliyor
Mersin


Ben Antalya merkezde en son 93 de kar gördüm.


2009 muydu, 2010 muydu neydi, ben Antalya’da yaşarken merkeze bir üç dakika kadar kar yağdı. Ondan önce 93’te yapmış zaten.

Buldum, 2008’miş. (bkz: 18 subat 2008 antalyada kar yagisi)


kobuzchu kiz
(25.12.19)
Bkz çalışmadı, mobilde editleyemedim.
eksisozluk.com


kobuzchu kiz
(25.12.19)
(1)

Şirkette maaşlar ne durumda?

Özellikle 5-10 yıllik çalışanlar ne kazaniyor? Pozisyon ve sektörle birlikte yazarsanız super olur. Tesekkurler
Özellikle 5-10 yıllik çalışanlar ne kazaniyor? Pozisyon ve sektörle birlikte yazarsanız super olur. Tesekkurler
sckxyss
(13.12.19)
5 yil web tasarimci, 8k


mayeskuel
(14.12.19)
(5)

Arkadaş telefonunu kaybetti, sonra bulundu- ne yapmalı

Arkadaş dün gece taksiye biniyor. Telefonu takside unutuyor. Farkettikten sonra telefonunu arıyor arıyor acmiyorlar. Telefonda takip etme özelliği varmış takip ediyorlar ama sabit bir yerde durmuyor hiç. Neyse bugün yine ararken bir adam açıyor telefonu. Adam Suriyeli, Türkçe bilmiyor yoldan geçen b
Arkadaş dün gece taksiye biniyor. Telefonu takside unutuyor. Farkettikten sonra telefonunu arıyor arıyor acmiyorlar. Telefonda takip etme özelliği varmış takip ediyorlar ama sabit bir yerde durmuyor hiç. Neyse bugün yine ararken bir adam açıyor telefonu. Adam Suriyeli, Türkçe bilmiyor yoldan geçen birine veriyor telefonu(burasi kolpa olabilir) yoldan geçen şahıs telefonun x düğün salonunda gel al diyor.

Tabii ki tek gitmekten çekiniyor. Bu aksam x dugun salonuna en yakın karakola gidip polis ile birlikte bahsedilen adrese gitmeyi dusunuyor. Ben adamın eşgali bilinmediği için polisle gitmesinin ise yaramayacagini, adamın kendini gizleyecegini düşünüyorum. Kendin git, yakında merkezi bir yerde bulus, istediği parayı ver al telefonunu, ya da komple sal diyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Ne yapmalı arkadaş?
sckxyss
(04.12.19)
polis pek sallamaz gibime geliyor. uğraştırma bizi ayakları vs.. kabul ederlerse de sivil polisle gitsin bari. para nerden çıktı ayrıca? adam para mı istiyor?

bir iki arkadaş gidip alsınlar işte. diğer bi arkadaş da erketede dursun ne olur ne olmaz.


Improbable
(04.12.19)
yahu amma abartmıs, iyi niyetli biri bulmus da olabilir telefonu. polise bu taleple giderse gülerler muhtemelen:)


Kötü niyet olsa mekan adresi vermezlerdi, muhtemelen orada çalışan biri telefonu bulan.

Bir arkadaşınızla beraber gidip gündüz vakti alabilirsiniz, hatta kapıda telefon edersiniz belki aşağı da iner eleman.


John Bloor
(04.12.19)
telefondaki suriyeli telefonu satın aldığını söylemiş. yani muhtemelen taksici bir şekilde bu suriyeliye telefonu sattı.


sckxyss
(04.12.19)
Cok cok dikkat edin. Bu bir numaradir ayni zamanda. O mekana sizi cekip para isterler. Kesinlikle once karakola gidin,


oscar
(04.12.19)
(4)

apartmandakilerle park sorunu - motosiklet

apartmanın 4 araba sığan parkı var yanında. 4 tane araba buraya parkediyor. bu dört parkın yanında araba sığmayacak kadar bir yer var. oraya da 4 motosiklet park ediyor. motosikletlerin park ettiği yer çoğu zaman önceden parketmiş arabalar tarafından bloklanıyor. motosikletler sokakta bir yere park
apartmanın 4 araba sığan parkı var yanında. 4 tane araba buraya parkediyor. bu dört parkın yanında araba sığmayacak kadar bir yer var. oraya da 4 motosiklet park ediyor. motosikletlerin park ettiği yer çoğu zaman önceden parketmiş arabalar tarafından bloklanıyor. motosikletler sokakta bir yere park etmek durumunda kalıyor. veya tam tersi acil bir durumda çıkarılamıyor motosikletler.


ben ve diğer motorcular artık bu sıkıntılı durumdan bıktık. apartmanın giriş kapısının önünde genişçe bir alan var. bu alana önceleri merdiven ile ulaşıldığından motosikletin inme şansı yoktu ama geçen hafta rampa yapıldı ve motosiklet indirilip rahatça bırakılabilir.

geçen hafta buraya bıraktım motosikleti ve bıraktığım anda camdan bir kadının bağırışını duydum. yok oraya motor bırakılmazmış. o rampa bavul taşımak için yapılmış bilmem ne. rampadan inildikten sonra en az 5 metrelik yer var. motosiklet sondaki 2 metreyi kapatıyor. yani bavulu falan engellemiyor hiçbir şekilde ama işte teyzeye anlatamadım, aldım motoru geri.

bugün de arabalardan biri çıkarken motora vurmuş. arka ışık ve plakalığı kırmış. baya sinirlendim doğrusu.

sormak istediğim şu: ben bahsettiğim rampadan indirip park etsem girişe, buna karşı çıkma gibi bir hakları var mı? oraya parkedilip parkedilmeyeceğine kim nasıl karar veriyor?

ikinci olarak: motorların parkettiği o dar yere parketmek yerine motorumu araba parkına gayet ortalı bir şekilde koysam. yani 1 araçlık yeri kullansam buna bir şey diyebilirler mi? neticede motosikletlere tahsis edilmiş bir yer yok.

ve son olarak siz ne önerirsiniz?
sckxyss
(13.11.19)
araç sahipleri yer bulamadıkça size cephe alır. arada cengaverler çıkar motoru taşımaya kalkar. deviren olabilir. sonra hır gür.

ama böyle yapmakta inat ederseniz tüm araç sahipleri motorları o teyzenin şikayet ettiği yere park etmeniz konusunda sizin arkanızda durabilir.


emfuzi
(13.11.19)
yönetimsel bir karşı çıkış olabilir ama apartman toplantısı olacakta gündeme taşınacakta hee hee der geçerim.

apartman önündeki 4 araçlık park yeri konusunda da şahsen cort diye park etmem ama 2 motor 1 araçlık yere rahatlıkla sığar. hatta 4 araç ve yanındaki 4 motorluk alana denk gelen araç yerine park ederim ki diğer motorlarda rahat rahat girer çıkar.

motorlu taşıt yani, ille kenarda kuytuda olacak diye bir durum yok bence. araba nasıl ruhsatlıysa, motorda ruhsatlı ben böyle düşünüyorum.

bina önündeki alana da bırakılabilir. teyzeler hep konuşur.


qxgviper
(13.11.19)
Asfalt boyası al, bi köşeye çizgi çek, içine de şablonda motosiklet resmi çiz. Oraya koyun. Yeriniz belli olsun.


antihero
(13.11.19)
Hır gür olmadan, araç sahipleriyle de konuşarak teyzeleri de ikna ederek bir çözüm bulmaya çalışın.

Binada kaç daire var mesela, 4 araç 4 motor zar zor sığıyorsa daire sayısı daha fazladır. Erken gelen yer kapıyordur herhalde.

Bir toplantı tertip edin ya da bir akşam tek tek dolaşın diğer motor sahipleriyle birlikte.

Unutmayın, tatlı dil her zaman kazanır, ama kendinizi ezdirmeden, haklarınızı bilerek.

Bir de motorlara alarmlı disk kilidi takın.


John Bloor
(14.11.19)
(8)

Baklava yaptım çok kötü oldu- neyi yanlış yaptım.

Ayda yılda bir yemek yapan halimle kalkıp baklava yapmaya çalıştım, elimde kaldi. Epey canımı sikti. fıstığın altındaki katmanlar vıcık vıcık olmuş, erimiş hepsi. Yani neredeyse kaşıkla yemek gerekecekti. İki sebebi olabilir diye düşünüyorum ama size de sormak istedim.Marketlerde satılan baklavalık
Ayda yılda bir yemek yapan halimle kalkıp baklava yapmaya çalıştım, elimde kaldi. Epey canımı sikti. fıstığın altındaki katmanlar vıcık vıcık olmuş, erimiş hepsi. Yani neredeyse kaşıkla yemek gerekecekti.

İki sebebi olabilir diye düşünüyorum ama size de sormak istedim.
Marketlerde satılan baklavalık yufka denen hazır yufkaları kullandım.
Şerbet kaynamaya başladıktan sonra aldım, koyulasmamisti pek.

Şu videodaki tarifi tepsinin boyuna göre oranlayarak yaptım.

youtu.be

Baklava neden kötü oldu?
sckxyss
(28.10.19)
Şerbeti dökmeden önce iyi pişirmemiş olabilirsiniz. Üstüne de şerbeti çok sıcakken döktüyseniz hamur hamur olmuştur.


lapris
(28.10.19)
İki şeyden birini yanlış yapmışsındır ondan olmamıştır.

1 - Baklava hamurunun iyi pişmemiştir yani çok sertleşmeden kıtır kıtır olmalıydı.

2 - Şerbeti çok sıcakken dökmüşsündür.


Hamurun kırmızı olana kadar pişmesi gerekiyor. Dokununca pul pul dökülecek kadar.
Şerbet sıcak (fokur fokur değil, sıcak denecek kadar), hamur iyice soğumuş olacak.


heritage
(28.10.19)
Haha okuyunca çok güldüm çünkü basıma geldi.

Nedeni gayet açık aslında hamurun iyi pişmemiş videodaki gibi kıtır sesi duyman gerekiyordu. Sabırsız olduğum icin ben de üsttekiler kabarınca fırından almıştım beklemek gerekiyor.


Mcfly
(28.10.19)
annem duzenli baklava yapar. simdiye kadar begenmegeni de olmadi. marketlerde satilan her baklavalik yufka ile baklava acilmiyor maalesef. annemin hep kullandigi ve tarif verirken ozellikle "sadece bu marka olacak" dedigi hastel marka baklavalik yufka kullanacaksin. her yerde bu marka satilmiyor ama a101'de satilan baklavalik yufka da hastel fabrikasinda uretiliyor o yuzden o da olur.


crucio
(28.10.19)
3 sebebi olabilir.
1) baklavanın altı iyi pişmemiştir. (alt yufkalar)
2) şerbet iyi koyulaşmamıştır.
3) yufka ve şerbet sıcakken birbiri ile kavuştuysa hamurlaşır. (mutlaka ya şerbet ya da baklava soğuk olmalı)

video'yu izlemedim. yufka çesidinden öyle hamur gibi olmaz tahminimce. o sadece tadını etkiler. berbat tadı olur o kadar.


turbo sadık
(29.10.19)
@Mcfly,
Muhtemelen dediğin gibi tam pismeden aldım. Dışarıdan bakınca üstü kızarmış görünüyordu olmuştur diyip aldım ama alttakilerin pişmesi daha uzun sürer tabi.

Bugün soğuyunca biraz daha iyi olmuş. 1 ay sonra falan tekrar denerim. Sonucu buraya editleyecem :)


sckxyss
(29.10.19)
ben şimdi şekerpare yapıyorum aşağıdaki tarife göre, şerbeti soğuk hamuru sıcak olsun diyor. www.youtube.com


yapınca caps atarım.

i.hizliresim.com

i.hizliresim.com


for day to break
(29.10.19)
(3)

Harley Davidson ile kaza yapıp ölen ünlü

Çok ünlü olmayabilir, ama duyunca uzuldugumu hatırlıyorum, o yüzden bilinen birisiydi sanırım. Tahminim son 1 yıl içerisinde gerçekleşmişti. 50-60 yaşlarında birisiydi sanki. Olay Ege veya Akdeniz'de meydana gelmişti diye hatırlıyorum. Kazadan çok kısa bir zaman önce instagrama story atmıştı, yine m
Çok ünlü olmayabilir, ama duyunca uzuldugumu hatırlıyorum, o yüzden bilinen birisiydi sanırım. Tahminim son 1 yıl içerisinde gerçekleşmişti. 50-60 yaşlarında birisiydi sanki. Olay Ege veya Akdeniz'de meydana gelmişti diye hatırlıyorum. Kazadan çok kısa bir zaman önce instagrama story atmıştı, yine motor üzerinde, tur gibi bir şey yapıyordu galiba.

Böyle bir olay vardı ama kimdi bir türlü hatirlayamadim. İnternetten de aradığım sonuç çıkmadı. Var mıdır hatirlayan?
sckxyss
(05.08.19)
İsmet badem


ismet badem +1, kaza çanakkalede olmuştu.


a340
(06.08.19)
İsmet badem doğru cevap, teşekkürler


sckxyss
(06.08.19)
(5)

Yılda bir milyon TL kazanan kaç kişi vardır?

Türkiye'de kaç kişi yılda 1 milyon TL kazaniyordur?
Türkiye'de kaç kişi yılda 1 milyon TL kazaniyordur?
sckxyss
(30.07.19)
183 bin 607'den az.


nodrap
(30.07.19)
1'den çok.


himmet dayi
(30.07.19)
Genel kanının aksine çok zengin-varlıklı olmayıp(göstermeyip) milyon kazanan çok. Beni en çok şaşırtan örneği anlatayım. Tarım sanayisi olan bir ilçenin biçer-döver servisine gitmiştim. Küçük sanayide, 3-4 kişinin çalıştığı oto tamirci boyutunda bir dükkan bu. Adam bölgede tekel durumunda. Yoğunluktan, yetişememekten dert yanarken kaç adet araçla ilgilendiğini söyledi. Bu piyasayı bildiğimden, yılda 2.5 milyon tl civarı ciro yaptığını anladım.

Bu adam tahminen ortaokul mezunu ve sanayide yetişmiş. Bir tekel bayi bile ayda 20 bin kazanabiliyor. Ev ve otomobil fiyatlarını ve birilerinin bunları aldığını düşünürseniz. Bence bilinenin üstünde bir rakam bu parayı kazanıyor. 1 milyondan fazladır diyim.


the coon
(30.07.19)
Bence her sulalede birkac kisi vardir. Cevreme bakiyorum adam gecen ay 1.5 milyonluk apartman almisti, bu ay da 1 milyonluk arazi almis cevresini cevirmek icin falan 200bin masraf yapiyordu.
Allah bereket versin gerci de nasil kazaniyorlar merak ediyorum. :/


ciro mu kar mı?

@the coon, senin dediğin durumda kar 1 milyondan çok daha az olabilir.


piremses
(30.07.19)
(5)

türkçe sorusu- şu iki kullanımdan hangisi doğru

merhaba,yabancı bir arkadaşım türkçe öğreniyor. kitabındaki bir durum dikkatini çekmiş. bir cümlede "çocuklarınız nasıllar?" diyor. daha sonra bir başka cümlede "çiçekleriniz çok güzel" diyor. çoğul eki almamış güzel kelimesi, bu durum kafasını karıştırmış. iki farklı cümleyi değil de aynı cümleyi d
merhaba,
yabancı bir arkadaşım türkçe öğreniyor. kitabındaki bir durum dikkatini çekmiş. bir cümlede "çocuklarınız nasıllar?" diyor. daha sonra bir başka cümlede "çiçekleriniz çok güzel" diyor. çoğul eki almamış güzel kelimesi, bu durum kafasını karıştırmış.

iki farklı cümleyi değil de aynı cümleyi düşünürsek:

çiçekleriniz çok güzel
çiçekleriniz çok güzeller

kullanımlarından dilin kurulları açısından hangisi doğru?

teşekkürler
sckxyss
(20.06.19)
özne cümlede söze dökülmüş olarak bulunuyor ise ve özne -canlı (veya –insan ?) ise, yüklemde -lAr eki kullanılmaz

canlı için çoğul eki kullanılmaz


otopsicocugu
(20.06.19)
eğer özne insan değilse yüklem her zaman tekil olur:

---> çiçekler açıyor. (doğru)
---> çiçekler açıyorlar. (yanlış)

eğer özne insansa ve çoğulsa yüklem hem çoğul hem tekil olabilir:

---> çocuklar koşuyor. (doğru)
---> çocuklar koşuyorlar. (doğru)

detaylı konu için: anlatım bozukluğunda özne yüklem uyumsuzluğuna bakabilirsiniz.


cemallamec
(20.06.19)
yani yukarıdaki örnekler için “çoğul eki kullanımı hatalı”


otopsicocugu
(20.06.19)
İlk iki cevap birbirini götürdü sanki :)


sckxyss
(20.06.19)
@cemallamec çok doğru açıklamış, +1.


(2)

İstanbul piyano kursu

Merhaba, İstanbul'da nerede piyano kursu alabilirim? Tercihen Avrupa yakasinda, ve çok pahalı olmamalı. Teşekkürler,
Merhaba,
İstanbul'da nerede piyano kursu alabilirim? Tercihen Avrupa yakasinda, ve çok pahalı olmamalı.
Teşekkürler,
sckxyss
(13.06.19)
lokasyon tercihi neresi?


piyano dersi ben de veriyorum. Kadiköy Bahariye.

fakat değinmek istediğim konu o değil. "...çok pahalı olmamalı..." kısmına yorum yapmak istiyorum.

alacağınız şey, bir eğitim, yumurta değil. ki eminim onda da gezen tavuk ürünü olsun diye pahalısını alıyorsunuzdur...
ayrıca yabancı dil gibi, sokakta elinizi salladığınızda en kötüsünden en iyisine yüzlerce kişiye dokunabileceğiniz bir eğitim değil. yani çok az kişi bu işi yapıyor.
hatta şöyle söyleyeyim, her isteyen yapamıyor! belirli spesifik doğuştan yetenek gerekiyor..ayrıca çok az kişi bunun eğitimini almış.

piyano eğitimi almış piyano çalan birini aramak ile, devlet konservatuvarında piyano dersi görmüş, piyano dersi veren bir profesyonel müzisyen aramak arasında fark var. düzgün müzisyenler, 100-150TL'den aşağıya saatlik ders ücreti ile çalışmazlar.

ayrıca bir ek bilgi daha, kurslara gittiğinizde işinin ehli olmayan, henüz 3-5 senelik şöyle böyle piyano geçmişi olan hatta halen öğrnimi devam eden kiişilerle çalışırsınız. bunun nedeni kurs patronları, öğrenciden aldıklarının %50-70'ini kendilerine alarak çok az bir pay eğitmene öderler. ve elbette kurslar arasındaki rekabet nedeniyle kurs ücretleri her zaman özel dersten ucuzdur...

totalde şuna benziyor. burun ameliyatı olacaksınız, ama hastanenin hasta bakıcısı operasyon yapmaya kalkıyor. çünkü o ücretsiz.. doktor pahalı..

ve biraz da müslüman mahallesinde salyangoz satmak...
ne yazıkki biz müzisyenler, her eline gitar alanın sahilde 10 kaplan gücünde müzisyen olduğu, biraz sesi olanın "sanatçı" olduğu bir dönemde ilkokul çağımızdan eşek kadar olana kadar saniyede titreşen frekanslar bütünü ile kafamızı yorarak, "tıp" eğitimi ile yakın sürede edinilen konservatuvar enstruman eğitiminden sonra (min. eğitim 10 yıl) işimizi yaparak hayatta kalmaya çalışıyoruz...

saygılar.


jeanluc
(13.06.19)
(5)

Arı sokmasi- hangi bölüme gitmeliyim?

Merhaba, pazar günü başımın şakak bölgesine yakın yerden iki tane arı soktu. Ertesi gün soktuğu bölge şişti, onemsemedim. Dün bugün sislik yüzünün diğer kısımlarına da yayıldı. Ayrıca, sağ kulak memesinin arka kısmında bezelye büyüklüğünde bir şişlik farkettim, derinin altında. Bu daha önce yoktu. A
Merhaba, pazar günü başımın şakak bölgesine yakın yerden iki tane arı soktu. Ertesi gün soktuğu bölge şişti, onemsemedim. Dün bugün sislik yüzünün diğer kısımlarına da yayıldı. Ayrıca, sağ kulak memesinin arka kısmında bezelye büyüklüğünde bir şişlik farkettim, derinin altında. Bu daha önce yoktu.

Arkadaşlar doktora gorunmemi söyledi ama hangi bölüme gitmeliyim(gitmeli miyim) emin olamadım. Fikri olan var mı?
sckxyss
(16.05.19)
acil?


Fodera
(16.05.19)
acil+1


Acil +1

kulak memesini arkasındaki şişlik beze olabilir.


ceann deas
(16.05.19)
Kulak memesinin arkasındaki yağ bezesi olabilir +1


bitse de gitsek
(16.05.19)
kulak arkası lenf bezleri de olabilir

yine acil diyorum.


Fodera
(16.05.19)
(1)

Vize için işyerinden aldığım belgedeki sorun

İş yerinden vize için aldığım belgeye imza atan müdürün adı imza sirkulerinde yokmuş. Evrak teslimindeki kadın farketti. Eksik belge formu gibi bir şey doldurttu. Vize çıkar mı bu şekilde? Tekrar mi basvurmam gerekecek?Teşekkürler.
İş yerinden vize için aldığım belgeye imza atan müdürün adı imza sirkulerinde yokmuş. Evrak teslimindeki kadın farketti. Eksik belge formu gibi bir şey doldurttu. Vize çıkar mı bu şekilde? Tekrar mi basvurmam gerekecek?
Teşekkürler.
sckxyss
(10.05.19)
eksik evraki tamamlayabilirsiniz. sirkülerde ismi olan biri imzalasın ekrakı. sizde eksik evrak olarak götürüp teslim edin.


helenart
(10.05.19)
(3)

Şu baz istasyonu mu

Karşı evin çatısında şöyle bir şey olduğunu farkettim. Tam bizim katın hizasına denk geliyor. Baz istasyonuna benzettim ama emin de olamadım. Eğer öyleyse bize bir zararı oluyor mudur?https://eksiup.com/p/5g2121w8jmds
Karşı evin çatısında şöyle bir şey olduğunu farkettim. Tam bizim katın hizasına denk geliyor. Baz istasyonuna benzettim ama emin de olamadım. Eğer öyleyse bize bir zararı oluyor mudur?
eksiup.com
sckxyss
(04.05.19)
baz istayonu gibi duruyor.


sutlu nescafe
(04.05.19)
Bende benzettim. E devletten evine en yakın baz istasyonunun uzaklığını öğrenebilirsin.


mekaniker
(04.05.19)
Baz istasyonu. Tehlike yok.


valentinov
(04.05.19)
(9)

Ofisteki çöp kutuları kaldiriliyormus

Ofiste herkesin masasının altinda var olan çöp kutuları kaldırılacakmis. Katta ortak bir noktada geri dönüşüm kutuları olacakmış çöpleri oraya atacakmisiz. Geri dönüşüm falan güzel bir olay da ben çok beğenmedim bu fikri. Birincisi zip pıt cop için yerimden kalkmam gerekecek. Burnumu çok sık siliyor
Ofiste herkesin masasının altinda var olan çöp kutuları kaldırılacakmis. Katta ortak bir noktada geri dönüşüm kutuları olacakmış çöpleri oraya atacakmisiz. Geri dönüşüm falan güzel bir olay da ben çok beğenmedim bu fikri. Birincisi zip pıt cop için yerimden kalkmam gerekecek. Burnumu çok sık siliyorum ve her seferinde kalkmak odaklanmami zorlaştıracak. İkincisi, zaten geri dönüşüm kutuları var, isteyen oraya atabilir, insanları zorlayarak yapılmaması gerekiyor bence bu olay. Bence tek tek tüm masalardan çöp toplamakla ugrasilmasin diye böyle bir şey yaptılar. Siz ne düşünüyorsunuz? Ofisinizde böyle bir uygulama olsun ister miydiniz?
sckxyss
(12.04.19)
masanın altına koy bir poşet, eski sistemine devam et. Çöp için işini böl, kalk git falan saçma. Masada çekmecede sümüklü mendil mi biriktirsin millet. İşte bunlar işsiz ik nın recycle, sustainability bilmemne diye kelime öğrenmesinden oluyor


freedonia
(12.04.19)
Demek calisanlar zorlaniyor ya da bir kismini isten cikaracaklar bu bir hazirlik, eger kendin cop kutusu ya da poset alirsan kendin temizlemeyi unutma.


Traveler
(12.04.19)
Isterdim, ne güzel. Hem hareket olur. Sürekli otur otur olmuyor. Bizim katta iki tane tuvalet var. Ben sirf hareket olsun, biraz acilayim diye uzak olanini kullaniyorum.


pilav
(12.04.19)
Sacmalik. Begenmedim.


baldan kaymak
(12.04.19)
Ayni olay bizim ofiste gundeme geldi. Arkadaslarin argumanlari ile iste hareket edilmis olur, ÇÖP POSETInden tasarruf edilir filan.
Asil amaci bana da gider azaltma hamlesi gibi geldi. Traveler +1 yani,
Biz ofis olarak itiraz ettik, sefimiz cop poseti aldi ve kaldirtmadik. Çöp icin her seferinde kalkmam gerekse is yapamam ben. Gerekçelerinizle ben istemiyorum demeye calisabilirsiniz. Kendi posetinizi alirsiniz.


a perfect lie
(12.04.19)
o çöp ayırma olayı gemilerde vardır. atık kimyasal, pil dışında her çöp kutusundan 3 tane vardır. her yerde de yanyana durur.

şimdi biz çöpleri 3 e ayırıcaz diye sadece 1 yere koysalar o iş yürür mü? yürümez.

tamam masa altlarındakileri kaldırıyor olabilirler fakat en azından ulaşılabilir bir mesafeye yan yana koymaları lazım.

ofis ortamında en çok çıkacak çöp de kağıt ve plastik olur diye tahmin ediyorum, ee kokmaz bozulmaz.

bu şekilde bişey yapana kadar çöp kutularını ufaltıp yine masa altlarına koyabilirler, dikkat etmek için de renk ayrımında bulunabilirler.

çöp kutusu dediğin kaç para ki?


killerbee
(12.04.19)
Okuyunca farkettim, bizim ofiste yillardir bahsettiginiz gibi. Ortak alanlarda geri donusum kutulari var. kimse de garipsemiyor.


lynda.com
(12.04.19)
eskiden bizim de masamızın altında vardı sonra katlarda belli yerlere kutular konuldu tıpkı bahsettiğiniz gibi. herkes şikayet etmeden poposunu kaldırıp çöplerini o kutulara atıyor.


iseedeadpeople
(12.04.19)
Bizde de yillar once kaldirildi, ortak alanlarda yan yana 3 adet geri donusume yonelik cok kutusu var (recyclables, compostables, general waste).

Bir sikinti yok bence.


crown
(13.04.19)
(5)

Yurtdışından gelip İstanbul aktarmalı başka şehire giden var mi

Mesela x ülkesinden İstanbul aktarmalı Ankara'ya giden? İstanbul'da bagaj kontrolü oluyor mu?
Mesela x ülkesinden İstanbul aktarmalı Ankara'ya giden? İstanbul'da bagaj kontrolü oluyor mu?
sckxyss
(21.02.19)
Uçuşlar bağlıysa, yani valizi havayolu firması aktarıyorsa zaten yolcu valizi görmüyor bile. Muhtemelen ikinci bir kontrol de olmuyordur.

Ama valizi son varış noktasında yurt dışı yolcularının olduğu yerden alıyorsunuz. Siz son uçuşu İstanbul-Ankara yapmış olsanız bile valiz X Ülkesi - Ankara şeklinde işleme alınıyor ve çıkışta gümrükten geçiyor.


crown
(21.02.19)
Çıkış ve varış noktalarında oluyor.


Oslo İstanbul İzmir seferinde birbirine bağlı uçuşlarda valizi Oslo’da verip İzmir’de alıyordum öyle birsey yaşamadım


fıytfıyt
(21.02.19)
Valizi en son varış noktasında görüyorsunuz ama pasaport kontrolüne İstanbul’da gireceğiniz için orada da gümrük var. El bagajınızı kontrol edebilirler sadece.


Lim5
(21.02.19)
ic hatlarda ucaga binmeden el bagaji kontrolu var


cooperr
(21.02.19)
(10)

Türk kabul etmeyen hostel

Bir hostel insanları ırkına göre ayırıp Türkleri kabul etmiyoruz diyebilir mi? Düpedüz irlicilik bu, yok mu bir cezası falan?
Bir hostel insanları ırkına göre ayırıp Türkleri kabul etmiyoruz diyebilir mi? Düpedüz irlicilik bu, yok mu bir cezası falan?
sckxyss
(03.02.19)
teoride var cezası. insanlara sebepsiz yere ayrımcılık yapmaktan dolayı falan. ama prtatikte yoktur yani kimse uğraşmaz maalesef. siz yine de şikayet edin.


kurabiye kirpisi
(03.02.19)
Parasıyla değil mi kardeşim? Sen girdin Migros'a alışveriş yapıyorsun diyelim. Türkiye Cumhuriyeti pasaportun yok diye satmıyorum lan dese ne dersin bir Alman olsan? Böyle adilik olabilir mi?

İsveç'te böyle bir şey yapsın bir otel/hostel falan direkt adam toplar Vänsterpartiet'ten gider o otelin sahibini doğduğuna pişman ederim. Evini arabasını yakarlar. Yakıyorlar.


herkes olayın yurtdışında yaşandığına çok emin ama bunu taksim'de de yaşıyor olabilir arkadaş. beyefendiler turist olmayınca almak istemiyorlar.


Olay Kapadokya'da geciyor


sckxyss
(03.02.19)
Yapamazlar. Şikayet edin.


noluyo yaa
(03.02.19)
Türkiye dışındaysa buna ırkçılık, ayrımcılık denir. Mutlaka hakkınızı arayın, teşhir edin. Bu tarz mekanizmalar ülkemizde olduğundan daha güçlü, özellikle Batı Avrupa'da ve Nordik ülkelerde.

Türkiye'de olduysa buna çakal esnaflık, paragözlük, yabancı turist kazıklamak isteyen tiplerin işletme sahibi olması denir. Türkiye'de Türke ırkçılık yapılmaz, "Türküm demek bile suç oldu laaan!" diye politika üretmeye çalışanlara kulak asmayın. Yine mutlaka hakkınızı arayın, teşhir edin.


Esnaf çakallığı olsa da sebebin sırf ırk olduğunu nasıl ispatlayacaksınız o mesele, zira başka bir sebeple hizmet etmeme hakkı saklıdır devlet kurumu değilse...


mavicorap
(03.02.19)
Mavicorap
Adam açıkça Türkler kalamaz diye yazmış internet sitesinde.


sckxyss
(04.02.19)
Şikayet edin.

Fakat büyük ihtimalle bir deneyim sonucu öyle denmiştir, hostel diyince aklıma 4-6-8 kişilik odalar geliyor ve toplu yaşama uyum sağlayamamış bir sürü insanımız var. Neyse. Yine de herkesi bağlamamalı.

Ha ben Nice'de hostelda kalırken Türk'üz diye 2 tane Praglı kamyoncu tipli herifin yanına vermişlerdi :D hani yasaklayamasa da böyle şeyler yapabilirler.

Tüm odayı sen alırsan (2 kişilik tek kişilik vs.) zaten bir şey diyememesi lazım.


nhk ni youkosu
(04.02.19)
Taksim'deki hosteller böyleydi, şimdi nasıldır bilmiyorum. Yabancı bir arkadaşıma hostel ayarlamaya çalışırken öğrenmiştim, Türk olup olmadığını sormuşlardı.
Ayrıca yine Beyoğlu'nda Türk kabul etmeyen hamam var mesela. Biz 3 kız (hepimiz Türk) gidince aldılar ama normalde Türk kabul etmiyoruz dediler. Benim anladığım Türk erkek kabul etmiyorlar aslında. Sebebinin de barzoları uzak tutmak olduğunu düşünüyorum. Yani bütün Türkleri aynı kefeye koyduğundan evet hoş bir durum değil tabii ki ama yapacak bir şey olmadığını düşünüyorum.


peggy
(04.02.19)
(5)

Hayali seçmenler

Bu seçimde daha çok duyduk sanki bu durumu. Ahırda 9 kişi, bir evde 1000 kişi gibi. Bu olaylar önceki seçimlerde de bu kadar oluyor muydu yoksa bu sefer mi arttı?
Bu seçimde daha çok duyduk sanki bu durumu. Ahırda 9 kişi, bir evde 1000 kişi gibi. Bu olaylar önceki seçimlerde de bu kadar oluyor muydu yoksa bu sefer mi arttı?
sckxyss
(18.01.19)
Oluyordu


levpontryagin
(18.01.19)
Hep oluyordu da ilk defa seçimden önce gündeme geldi. Önceden ya seçim gecesi ya da ertesi gün konuşulurdu. Gelişme görüyorum bu konuda.


adwokat
(18.01.19)
En az 7-8 senedir çıkıyor bu muhabbetler.


dox
(18.01.19)
Seçmen taşıma her zaman, özellikle yerel seçimlerde yıllardır olan bir şey.

Nufusu kritik olduğu için ilçe özelliğini kaybedecek diye akrabalarının ikametini taşıyan başkan mı dersin, kendi sülalesini kendine oy versin diye taşıyan muhtar adayı mı dersin.

Olağan şeyler yani, bir evde olabilecek seçmen/insan sayısına bir sınırlama getirilmeli. Başka çözümü yok, her parti adayları ya da bağımsız adayların sık sk yaptığı bir şey.

Yaşınız kaç ki buna şaşırıyorsunuz Allah aşkına?


John Bloor
(19.01.19)
(2)

Zamlanmadan pasaportu yenilemek.

Bugün bankaya gidip parayi yatırsam, randevuyu daha sonra alsam olur mu? Randevu sistemi çalışmıyor çünkü alamıyorum tarih. Bu para eksik artık pahalandi derler mi ocak ayında randevuya gittiğimde?
Bugün bankaya gidip parayi yatırsam, randevuyu daha sonra alsam olur mu? Randevu sistemi çalışmıyor çünkü alamıyorum tarih. Bu para eksik artık pahalandi derler mi ocak ayında randevuya gittiğimde?
sckxyss
(31.12.18)
derler.


helenart
(31.12.18)
0.5 kuruş bile olsa istiyorlar o farkı.
15 kuruş için bankaya gidip ilave para yatırdığımı bilirim. stcw sertifika harçları için.


killerbee
(31.12.18)
(1)

Güncel fotokopi fiyati

Yıllardır çıktı almadım fiyatları bilmiyorum. Yaklaşık 2000 sayfa çıktı almam gerekecek. Ne kadara mal olur? Lokasyon Besiktas- Kadıköy.
Yıllardır çıktı almadım fiyatları bilmiyorum. Yaklaşık 2000 sayfa çıktı almam gerekecek. Ne kadara mal olur? Lokasyon Besiktas- Kadıköy.
sckxyss
(23.11.18)
önlü arkalı sayfası siyah beyaz 7 kuruş falandı ama bu mayıs ayının fiyatı. sonra dolar falan yükseldi bilmiyorum


neverlose
(23.11.18)
(11)

Binada kaç daire dolu bulmam lazim

Bina yeni, kaç daireye tasinilmis bulmam lazim. Bir akşam gidip ışıkları saymayı düşünüyorum. Hangi gün ve saatte gidersem en çok kişi evde olur ve böylece en doğru sayıya ulaşırım? Ben pazartesi 10 gibi düşünüyorum. Sizce?
Bina yeni, kaç daireye tasinilmis bulmam lazim. Bir akşam gidip ışıkları saymayı düşünüyorum. Hangi gün ve saatte gidersem en çok kişi evde olur ve böylece en doğru sayıya ulaşırım? Ben pazartesi 10 gibi düşünüyorum. Sizce?
sckxyss
(14.11.18)
Pazar 10-11
Pazartesi iş var akşamında hazırlık yapılır


zxcd
(14.11.18)
perde?


loser blueser
(14.11.18)
pazartesi günü akşam saat 4 gibi binaya gir, tüm elektrik sigortalarını kapat. aynı gün akşam 10 gibi tekrar git, kaç tanesi açılmış say.


Tears of Devil
(14.11.18)
Affedersiniz, hırsızlara yol göstermiş olmuyor muyuz acaba? :/


Barbaros59
(14.11.18)
elektrik saatlerinden hangileri donuyorsa onlara tasinilmistir.


supergirl
(14.11.18)
Supergirl +1,

Elektrik ve su saatlerine bakın, 0 olmaz ama tek haneli rakamlarda olanlar boş dairedir.


John Bloor
(15.11.18)
Bina rezidans gibi bir şey, çok katli, girişinde güvenlik falan var. İçeri girip saatlere bakamam. Pazar 10 mantıklı gorunuyor.


sckxyss
(15.11.18)
Yonetime sorsaniz soylerler


brkylmz
(15.11.18)
daire satınalacak gibi davranıp, dairelerden birini gezin. o sırada sorabilirsiniz emlakçı veya satış ofisine.


megasalexandros
(15.11.18)
Zillerine bas kaç


insomnia
(15.11.18)
@megasales
emlakci bilmez. zaten verecekleri cevap da fikstir "yuzde 99 doluluk var. bi bu daire kaldi bi tane de cati kati dubleks var, digerler hep dolu"


brkylmz
(15.11.18)
(5)

Turist vizesiyle her yıl 3 ay Amerika'ya gidebilir miyim?

Türkiye'de yaşıyorum. ABD turist vizem var. Daha önce bir kez gidip 10 gün kalıp döndüm. Bu vize ile her yıl Amerika'ya gidip 3 ay orada yaşayip, sonra Türkiye'ye dönmek istiyorum. Boyle bir durum mümkün müdür? Teşekkürler.
Türkiye'de yaşıyorum. ABD turist vizem var. Daha önce bir kez gidip 10 gün kalıp döndüm. Bu vize ile her yıl Amerika'ya gidip 3 ay orada yaşayip, sonra Türkiye'ye dönmek istiyorum. Boyle bir durum mümkün müdür? Teşekkürler.
sckxyss
(09.11.18)
Tabi mumkun


180 güne kadar mümkün


cedex
(09.11.18)
Yasal sınır bir girişte 180 gün. Ama gümrük polisi soruyor kaç gün kalacaksın diye. 3 ay dersen "hayırdır bu nasıl bir turistik gezi" diyebilir. 3 ay değil 2 hafta deyip 3 ay kalırsan bir sonraki girişte "2 hafta demişsin, 3 ay kalmışsın, ne iş" diyebilir. Açıkçası o kadar sıkı bir gümrüğü yok ama bunları bilmen iyi olur.


himmet dayi
(09.11.18)
Gümrükte sorun çıkması mümkün. Özellikle uçak biletine bakabilir, buna göre kalış süren 3 ay dersen yanında ya da gösterebileceğin bankada ne kadar paran var diyebilir. Bunları göz önüne almalısınız.


kaset
(09.11.18)
her yıl tekrarlanır ise kimiisni uyarıyorlar kimisini uyarmıyorlsr tamemn gümrük memurunun tavrına bağlı. bir tanıdığım her yıl 5 ay kalıp dönüyor diğeri 4 ay kalıyor ama 4 ay kalana b2 vizesinin amaçlarını aşıyorsun dendi son girişinde. tamamen vize memuru işe alakalı


oscar
(09.11.18)
(5)

Osman Kavala nasıl içeride tutuluyor?

Osman Kavala sadece bir örnek. Bu adam 1 yılı aşkın süredir tutuklu ve hakkında bir iddianame bile yok. Bırakın iddianameyi adamın avukatlarınin delillere erisimine bile izin verilmiyor. Yani delilsiz, iddiasız bu adam 1 yıldır hapis yatıyor. Benim sormak istediğim, bir insan tutuklanip, sen x,y,z's
Osman Kavala sadece bir örnek. Bu adam 1 yılı aşkın süredir tutuklu ve hakkında bir iddianame bile yok. Bırakın iddianameyi adamın avukatlarınin delillere erisimine bile izin verilmiyor. Yani delilsiz, iddiasız bu adam 1 yıldır hapis yatıyor.
Benim sormak istediğim, bir insan tutuklanip, sen x,y,z'sin diyip, hakkında bir iddianame olusturulmadan, delil gösterilmeden ömrunun sonuna kadar hapiste tutulabilir mi? Bu hukuken mümkün mü, değilse 1 yıl nasıl tutuluyor, bunu merak ediyorum.

Bu soruyu sorarkenki on koşulum: hukukun yok sayılmadığı. Yoksa soruyu boş bırakınız.
sckxyss
(07.11.18)
Ya sen ciddi misin?
Tahminimce Miami'de doğup büyüdün ve ana vatanında ne olup bittiğini tam anlamıyorsun? Öyle değil mi?


ebabil curnatasi
(07.11.18)
İddianamesi var diye anlatmıştı İsmail Saymaz, ama komik bir şey: Mehmet Ali Alabora ve eşi, Mısır'da Ukraynalı bir tiyatro grubuyla bir araya geliyorlar. O grup, baskıcı yönetimleri eleştiren bir oyun-eylem olduğunu ve bizim ülkemizdeki siyasi duruma da çok uygun olduğunu anlatıyor. Buna göre bizimkiler, Ukraynalılardan aldıkları direktiflere göre gidip Gezi Parkı'nda işte direniş yapıyorlar ve Osman Kavala da bunu finanse ediyor... Gezi Parkı'nın sorumlusu 3 kişi olarak geçiyormuş: Mehmet Ali Alabora, Eşi ve Kavala. Yavuz Oğhan falan da sık sık dile getiriyor saçmalığını da işte...


malheiros
(07.11.18)
Vallahi ben de hayretler içindeyim. Her şey on numara giderken niçin bu adam içerde anlamak mümkün değil.


zxcd
(07.11.18)
CMK 102/2: Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu
süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı, 5237 sayılı
Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci
Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu
kapsamına giren suçlarda beş yılı geçemez.

Yasaya göre azami süre 5 yıl yâni.


istambul
(07.11.18)
@Ebabil cumartesi
Bu ülke özünde öyle olmasa da görünürde bir hukuk ülkesidir. Bir sahis cikip "şu adamı içeri atın sevmiyorum bu adamı" diyemez. Aslında der, ve attırır. Ama bunu kanun kılıfina uydurup yaptirir Bu Kavala durumunda böyle bir kanuna uydurma yok ortada. Yani (belki sahte) delil sunup "bunlar bunlar delil, bu da iddianame" dedikleri falan yok. Bunu demedikleri ve hala bu adami içerde tuttuklarina göre kanun buna elveriyor demektir. " İddianame şu kadar süre içerisinde hazırlanmalıdır, aksi halde kişi bu süreden uzun tutuklu bulundurulamaz" gibi bir madde yoksa istedikleri kadar tutarlar elbette.
Boyle bir durumun olup olmadığını bilen pek ala sorumu cevaplayabilirdi. Ama ülke gerçeklerini sadece sen okuyabildigin için laf atmak istedin bihabere.

@Istanbul

Tam olarak merak ettiğim boyle bir kanunun varlığıydi. Yani şu an bu adamın içeride tutulmasında bir kanunsuzluk yok. Teşekkürler.


sckxyss
(07.11.18)
(11)

Pahalı polis arabalarının sebebi ne?

Bugüne kadar mini Cooper, BMW 1 serisi ve Peugeot 3008 polis araçları gördüm. Baya mavi beyaz polis arabasıydı bunlar. Bir hyundai'nin, bir ford'un iki katı fiyata satılıyor bu araçlar. Neden daha fazla para verilip bu araçlar alınıyor emniyette?
Bugüne kadar mini Cooper, BMW 1 serisi ve Peugeot 3008 polis araçları gördüm. Baya mavi beyaz polis arabasıydı bunlar. Bir hyundai'nin, bir ford'un iki katı fiyata satılıyor bu araçlar. Neden daha fazla para verilip bu araçlar alınıyor emniyette?
sckxyss
(07.11.18)
Firmalar emniyete bedelsiz veriyolla. Genelde koprude ya da taksim meydaninda gorebilirsiniz. Reklam


exlibris
(07.11.18)
Yani bu firmalar "hiçbir karşılık beklemeden" devlete araç verebiliyor, ve devlet de bunu kabul edebiliyor mu?


sckxyss
(07.11.18)
Mondeoları, passatları, land cruiserları falan hiç görme o halde:)

Elin götü boklu devlet görevlilerine verilen arabaları görseniz ağlarsınız. Hala tsk ve emniyet dökük dökük araçlar kullanıyor, bu kadar acımazsız olmayın.

Taksim meydanında takılan Cooper hediye diye biliyorum bu arada.


Borusan veriyor mesela minicooperlari.


red g
(07.11.18)
Cogu reklam arabasi digerleri de vergisiz alindigi icin ucuz zaten. Otv kdv yok yari fiyatina aliyorlar.


acemi
(07.11.18)
herhngi bir suçtan el konulmuş olabilir mi?
uyuşturucu kaçakçılığı vs?


rhan
(07.11.18)
pahali derken bu araclar cok da pahali degil ki. bak pahali polis arabasi boyle olur :)

www.reddit.com


crucio
(07.11.18)
Turistik bölgelerde daha düzgün araçlar kullanıldığı doğru, ama "hediye ediliyor" efsanesine ben inanmıyorum.

Emniyetin kullanacağı aracın nasıl bir reklam getirisi olabilir ki reklam amacıyla bedavaya vereyim? Bir tek bana mı saçma geliyor?


John Bloor
(08.11.18)
şöyle bir durum da olabilir : misal devlet kurumları belirli aralıklarla bankalarla maaş ödemesi için anlaşma yapıyorlar, bu anlaşmalar çerçevesinde sayısal olarak kurum personeli ne kadar fazla ise o kadar promosyon dağıtıyor. bizim kurum vakıfbankla anlaşıyor, promosyon parasını senelik olarak bize dağıtıyor, ama başka kurumlara banka promosyon olarak çeşitli hediyeler -araba gibi- verebiliyorlar.


lostys
(08.11.18)
@john
Reklam dedigin nasil oluyor ki normalde? Bir markayi milletin gorecegi bir yere koyuyorsun ve bu reklam oluyor?
Futbol maclarinda sahanin kenarinda Mercdes-Benz yaziyor adam mesela, bu da reklam.
Nasil reklam getirisi olabilir dedigin sey bizzat reklamin kendisi. Bir kose basinda aksama kadar o araba duruyor. Gelen gecen goruyor, hem de isikli neli dikkat cekiyor. Daha nasil bir reklam olacak abi:)

Ama bana sorarsaniz hediye olmasa da sasilacak bir sey degil cunku OTV'yi KDV'yi cikinca o araclar hic de pahali degil. Emniyet butun araclari Audi yapsa sasirmam. Hatta yillardir neden en les arabalari kullanirlar anlamam.


stavro
(08.11.18)
@stavro;

polis arabaları kolay ve çok yıpranan, bakımsız (görsel) araçlardır. Aracın eskidikce dandik duran ne kadar parçası/dizaynı varsa polis arabalarında belli eder kendini.

Reklam için mantıklı değil sanki.


John Bloor
(08.11.18)
(3)

bim'in pringles çakması ürünü neden ithal?

bim'lerde party marka cipsler var. bimin kendi markası, yurtiçinde bir üreticiye ürettiyor. ancak bu party cipslerin pringles taklidi olan versiyonları Türkiye'de üretilmiyor, fransadan ithal ediliyor. bim gibi ucuzcu bir marka neden bu ürünü Türkiye'de ürettirmiyor da ithal ediyor? üretmesi teknolo
bim'lerde party marka cipsler var. bimin kendi markası, yurtiçinde bir üreticiye ürettiyor. ancak bu party cipslerin pringles taklidi olan versiyonları Türkiye'de üretilmiyor, fransadan ithal ediliyor. bim gibi ucuzcu bir marka neden bu ürünü Türkiye'de ürettirmiyor da ithal ediyor? üretmesi teknoloji gerektiriyor da ona sahip mi değiliz? fransa bizden daha ucuza mı üretebiliyor? onu da zannetmiyorum. öyle olsa diğer cipsleri de onlar üretirdi. var mı bir bilgisi olan?
sckxyss
(02.11.18)
3.5 liralik waffle'lari da hollanda uretimi, cevizler amerikadan. Nereden ucuzsa oradan aliyor


acemi
(02.11.18)
Turkiye'de bu urunler daha pahali olabilir. Meyve sebze genelde Turkiye'de daha ucuz olsa da bazi urunler ornegin soya, ispanak falan yurtdisinda cok daha ucuz olabilir.


Traveller
(02.11.18)
üretmesi teknoloji gerektiriyor olabilir çünkü pringles tipi cipsler patetes püresinden yapılıyor, doğrudan patetesler doğranıp kızartılmıyor.


(3)

Neresi kulaklık tamiri yapar

Kulaklığımin jak kısmı kırıldı. Sevdiğim bir kulaklık o yüzden yaptırmak istiyorum. Kim yapar bunu? Telefoncu, bilgisayarcı? Beşiktaş veya Kadıköy'de bir yer biliyorsanız süper olur. Teşekkürler.
Kulaklığımin jak kısmı kırıldı. Sevdiğim bir kulaklık o yüzden yaptırmak istiyorum. Kim yapar bunu? Telefoncu, bilgisayarcı? Beşiktaş veya Kadıköy'de bir yer biliyorsanız süper olur. Teşekkürler.
sckxyss
(25.10.18)
Hic öyle bişey duymadım. Ben temassızlık nedeniyle az ses veren kulaklıkları bile çöpe atıyorum


her gece aç
(25.10.18)
elin yatkınsa şu videoyu izleyip kendin halledebilirsin.
youtu.be

eski bir kulaklık jakını kesip, tamir olacak kulaklığın kabloları ile birleştir.


ayaklibalik
(25.10.18)
3.5 mm erkek jack alıp kulaklık kablonu lehimleyebilirsin, kibar bir şey alırsan mis gibi olur.

Ama kulaklık kaliteli birşeyse değer buna, yoksa uğraşılmaz.


John Bloor
(26.10.18)
(5)

Excel sorusu

Suradaki tablo 4 excelini indirebilirsiniz.https://www.osym.gov.tr/TR,15240/2018-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlari-kilavuzu.htmlBurada üniversite adı ve alt satırlarda fakülte ile bölüm adları yazılı. Benim istediğim üniversite adı o üniversite altındaki tüm bölüm satırlarında ayrı bir sütu
Suradaki tablo 4 excelini indirebilirsiniz.

www.osym.gov.tr

Burada üniversite adı ve alt satırlarda fakülte ile bölüm adları yazılı. Benim istediğim üniversite adı o üniversite altındaki tüm bölüm satırlarında ayrı bir sütun olarak yazsın. Yani a sütununda Ankara üniversitesi yazsın, b sütununda tıp fakültesi yazsın ve gerisi gelsin gibi.
Bunu yapmanın bir yolu var mı acaba?
Teşekkürler.
sckxyss
(16.10.18)
tek tek yapmanız lazım.


garaser
(16.10.18)
Böyle bir şey mi?

s3.eksiup.com

edit: tek tek falan yapmana gerek yok :)


himmet dayi
(16.10.18)
Himmet dayı, evet tam olarak oyle. Nasıl yaptın? :)


sckxyss
(16.10.18)
evet nasıl yaptın ?


mmmtarantino
(16.10.18)
Bu işin iki yolu var: Our way, or the highway...

Yok lan o başkaydı.

İki yol var: 1-) Aşağıda anlatacağım basit yöntem. 2-) Makro yazmak.

1'i anlatıyorum sıkı durun.

1) B sütünunu komple seçip (B harfine tıklayarak) kopyalıyoruz ve tekrar B'nin üzrine sağ tıklayarak 'Kopyalanan Hücreleri Ekle'yi seçiyoruz. Böylece B ve C sütunları aynı oluyor.

2) 3 numaralı satırı komple seçip Veri menüsünün altından Filtre'ye tıklıyoruz. Ardından B sütunundaki beliren küçük oka tıklayarak 'Renge Göre Filtre' seçeneği altındaki Siyah rengi seçiyoruz. Böylece kırmızı renkli üniversite adları kaybolmuş oluyor.

3) Filtre uyguladıktan sonra B sütununu komple seçip klavyedeki Del tuşuna basarak tüm içeriği temizliyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra Veri menüsünün altındaki Filtre butonuna tekrar basıp filtreyi kaldırıyoruz. Böylece B sütunda sadece üniversite isimleri ve altlarında boş hücreler kalıyor.

4) B sütununa 1. adımdaki işlemi tekrarlayıp bu sütunu tekrar çoğaltıyoruz.

5) C5 hücresine gelip şu formülü yazıyoruz: =EĞER(B5="";C4;B5)

6) C5 hücresinde Abdullah gül üniversitesi ibaresi belirdikten sonra bu hücreyi Ctrl+C ile kopyalıyoruz.

7) C6 hücresini fare yardımıyla seçiyoruz. Ardından En sağda bulunan kaydırma çubuğunu tutup en alta çekiyoruz ve 13649 numaralı satıra kadar gelmiş oluyor. Buradayken (bu kısım önemli) Shift tuşuna basılı tutarak C13649 numaralı hücreye fare yardımıyla tıklıyoruz. Böylece C6:C13649 arasını komple seçmiş oluyoruz.

8) Ctrl+V kombinasyonu ile kopyaladığımız hücreyi yapıştırıyoruz. Böylece tüm hücrelere formül otomatik gelmiş oluyor.

9) C sütununu komple seçip Ctrl+C ile kopyalıyoruz. Tekrar C harfine sağ tıklayıp 'Özel Yapıştır' seçeneğine tıklayıp gelen pencerenin sol üst tarafında bulunan Değerleri seçeneğini seçip onaylıyoruz.

10) B sütununu tepeden sağ tıklayıp siliyoruz.

Gerisi kozmetik.

Kozmetik kısmı da şu: Eğer B ve C sütununun ikisinde de üniversite isimleri yazan satılar da silinsin dersen. 10. adımı uygulamadan önce B sütununu kırmızı renkli yazıya göre filtreleyip, satırları sağdaki rakamlardan tutup aşağı çekerek seçtikten sonra silebilirsin. Sonra filtreyi kaldırdığında siyah yazılar geri gelecektir.


himmet dayi
(16.10.18)
(1)

Kemerden havalimanına en hızlı ve ucuz nasıl giderim

İn bin iki vasıta ile 20+20=40 liraya(iki kişi) gidiliyor ama çok uzun sürüyor ve yoruyor. Özel araçla transfer 150 lira dediler. O da çok geldi. Belki bu ikisi arasında bir yol vardır, belki servis gibi bir şey vardır toplu olarak tek seferde götüren. Ya da ne bileyim bizim tanıdık var orada 100 li
İn bin iki vasıta ile 20+20=40 liraya(iki kişi) gidiliyor ama çok uzun sürüyor ve yoruyor. Özel araçla transfer 150 lira dediler. O da çok geldi. Belki bu ikisi arasında bir yol vardır, belki servis gibi bir şey vardır toplu olarak tek seferde götüren. Ya da ne bileyim bizim tanıdık var orada 100 liraya atar derseniz ona bile açığım. Teşekkürler. (Yarın sabah lazim)
sckxyss
(11.10.18)
Blabla deneyebilirsin.
Otobüs dışında çok fazla alternatif yok maalesef.


neymis
(11.10.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.