Giriş
(1)

filmcilikte neden para yok

bu aralar vlogging işine sarmak üzere olduğum için biraz detaylı araştırmam gerekti ve eskiden aman video işte diye izlediğim şeylere şu an farklı bir açıdan bakabiliyorum. kaliteli sinema-video ekipmanı oldukça pahalıyken, mikrofonları yerleştirmesi, bi mikrofonun doğru durması bile çok önemliyken,
bu aralar vlogging işine sarmak üzere olduğum için biraz detaylı araştırmam gerekti ve eskiden aman video işte diye izlediğim şeylere şu an farklı bir açıdan bakabiliyorum. kaliteli sinema-video ekipmanı oldukça pahalıyken, mikrofonları yerleştirmesi, bi mikrofonun doğru durması bile çok önemliyken, üstelik en ufak bir hatada yaptığın tüm emeklerin çöpe gittiğine şahit olma riskin varken, neden videografi yeterince para kazandırmıyor bunu merak ediyorum. günlük 300-500 liraya çağırdığımız çocukların elindeki dandik boom standı bile 1000 liraymış, altı üstü metal bir tutucu. bu adamlar neden bu kadar ucuza çalışıyor? yoksa ben mi bilmediğim bir dünyada fazla büyüleniyorum.
roket adam
(17.11.20)
yanlış taraftan bakıyorsunuz öncelikle. bir işin zor, zahmetli, pahalı olması değerini belirlemez, tüketicinin verdiği değer belirler.

içerik üretmek çok ucuz, çok kolay. milyonların erişebileceği platformlara koymak bir tık.O yüzden mass kitle nereye giderse para oraya gidiyor, kitlenin de nereye gittiğini popüler içeriklerden biliyorsunuz zaten.


acan99670
(17.11.20)
(1)

youtuber, vlogger vs arkadaşlara soru

izleyici sayısı ya da gelir elde etmekten ziyade bulunduğum sektörde beni daha tanınır hale getirmesini hedeflediğim bir video kanalı projem var.beni neden izlesinler, benzer bilgileri veren bir sürü yer var, ben olsam izlemem gibi olumsuz yorumları kenara atıp, kimin izleyip izlemeyeceğini takmadan
izleyici sayısı ya da gelir elde etmekten ziyade bulunduğum sektörde beni daha tanınır hale getirmesini hedeflediğim bir video kanalı projem var.

beni neden izlesinler, benzer bilgileri veren bir sürü yer var, ben olsam izlemem gibi olumsuz yorumları kenara atıp, kimin izleyip izlemeyeceğini takmadan böyle bir emeği verme noktasında, kendine güveninizi nasıl sağlıyorsunuz? ne kadar başlamaya hevesli olursam olayım hep bir noktada "eee ne bu şimdi" psikolojisini üstümden atamıyorum.
roket adam
(15.11.20)
Selam. en temel motivasyonun "bir şeyler üretmeyi sevmek" olduğunu düşünüyorum. eşim'in gezi kanalı (www.youtube.com) var. bu süreçte daha çok DIY'e dönüştü ama olsun. ilk başladığı zamanlar o da izlenme ve para kazanmadan çok istediği ve sevdiği bir şeyi yapmak ve üretmek motivasyonu ile hareket ediyordu. gerçi hala öyle ama bir süre sonra ortaya koyduğunuz ürüne olan ilginin kısıtlı olduğunu görünce moraliniz çok bozuluyor ve motivasyonunuz sarsılıyor.

burada en önemli olan şey sanırım vazgeçmemek. tabi bir de kanalınızı insanlara söylediğiniz de gelen tepkilere alışacaksınız. çünkü tek skala takipçi sayısı. ilk zamanlar bir ortamda kanalından bahsettiğinde (50-100 kişi takip ederken) insanlar burun kıvırıyordu. şimdi (yaklaşık 2k takipçi var -ki bu da aslında düşük bir sayı) daha farklı bir tavır sergiliyorlar. bu sayı yarın 10k olduğunda bambaşka bir tavır içerisinde olacaklar.. bunu niye yazdım. sektörde tanınır olmanın maalesef tek yolu takipci sayının çok olması. tabi işin algoritma vs. gibi teknik yönlerini sürekli araştırman ve yayınlarını ona göre ayarlaman gerekiyor. bunu da zamanla öğreniyorsun.

başlangıçta her ne kadar takipçi sayısı gibi şeyleri dert etmediğinizi söyleseniz de bu sizin motivasyonunuzu uzun süre ayakta tutacak saç ayaklarından birisi. ama pes etmemek en önemlisi.

şimdiden başarılar.


(3)

videoculara mikrofon ve yer sorusu

arkadaşlar selamlar, genelde iki - max üç kişiden oluşan video interview'ler çekmeye karar verdim. ufak bi odada buluşup muhabbet edeceğiz yani. elimde şu anda rode videomic shotgun kamera var. bir de iphone headset'i, başka da bir şeyim yok. bu mikrofon supercardioid denilen yapıdaymış, direkt dire
arkadaşlar selamlar, genelde iki - max üç kişiden oluşan video interview'ler çekmeye karar verdim. ufak bi odada buluşup muhabbet edeceğiz yani. elimde şu anda rode videomic shotgun kamera var. bir de iphone headset'i, başka da bir şeyim yok. bu mikrofon supercardioid denilen yapıdaymış, direkt directional değil yani.

bunu ben nasıl konumlandırmalıyım ki tam karşıdaki iki kişinin de sesini alsın?
roket adam
(12.11.20)
tr.rode.com

polar pattern şekline bak. direkt olarak karşısını ve yanların bir kısmını alıyor.

cdn2.rode.com

yani mikrofonun 150 derece karşısını alabilir.

www.google.com

bu görseller sana bir fikir verebilir.

www.youtube.com


killerbee
(12.11.20)
Onu anladım ama ben mikrofonu iki konuğun tam ortasından 1 metre uzağa masaya koyduğumda odada yankı alıyorum. Mikrofon konuşanın dibinde olduğunda ise bu yankı sorunu yok. Dolayısıyla daha efektif bir yolu vardır gibi geldi.


roket adam
(12.11.20)
yankı akustik düzenleme ile alakalı, tabi ağzına kadar getirip öyle konuşturursan yankıyı almayacaktır.

senin sorunun mikrofonun yeterli olmaması değil akustik düzenleme kaynaklı room soundu.

akustik düzenleme nasıl yapılır, yankı nasıl kesilir onu araştır. odan sanıyorum ki normalden çok daha boş.

www.akustikkumas.com

bak bu duvardaki şeyleri bu yüzden koyuyolar.

ben avrupa yakası dizisini çok izlerim mesela, tepeden boom ile alıyolar sesi, onda da dehşet yankı sorunu vardır. video falan işin içine girince sıkıntı dekoru bozmadan akustik düzenleme yapabilmek.


killerbee
(12.11.20)
(3)

islamiyet öncesi türk tarihini anlatan kitap

selamlar, islamiyet öncesi türk inanışlarını ve şu anki ritüellerimiz ile olan benzerliklerini anlatan bir kaynak var mıdır elinizde? mesela bugün yeni ölmüş insanların üzerine konulan bıçağın, eski türk inanışında demirin kötü ruhları korkutması ile ilgili olduğunu okudum. bu tarz örnekleri merak e
selamlar, islamiyet öncesi türk inanışlarını ve şu anki ritüellerimiz ile olan benzerliklerini anlatan bir kaynak var mıdır elinizde? mesela bugün yeni ölmüş insanların üzerine konulan bıçağın, eski türk inanışında demirin kötü ruhları korkutması ile ilgili olduğunu okudum. bu tarz örnekleri merak ediyorum.
roket adam
(10.11.20)
Kitap bilmiyorum da tahtaya vurma aliskanligi da bu tarz bir ornek.

Ovalara kiyasla ormanlarda gorus kisitlamasi oldugu icin agaclarin arasinda kotu ruhlarin yasadigina inanilirmis. Bu kotu ruhlar da agac govdelerine, dolayisiyla tahtalara sinermis. Bu kotu ruhlari kovmak icin tahtaya vurma olayi baslamis. Simdi bile bir olay anlatirken kotu ruhlar duyup isi bozmasin diye (baska bir deyisle nazar degmesin diye) en yakindaki tahtaya vurur cogu Turk.


sertac akin
(10.11.20)
İbn-i Fadlan seyahatnamesi var. Arap bir gezgin Türkler Hazar denizinin doğusundayken gelip günlük yaşantıyı inceliyor. Tam olarak istediğin tarz değil ama az çok bilgi verebilir.


Kitap arayana sözlük içeriği önermek saygısızlık olmayacaksa şunu yazmak isterim:

eksisozluk.com


pass
(10.11.20)
(2)

Videocu arkadaşlara sorumdur // renk sorusu

Mesleki bir takım videolar çekmeye başladım. Final Cut Pro X ile kurgu yapıyorum, hatta Apple Motion ile görsel 3d ıvır zıvır efektler bile ekleyebiliyorum artık. Amma velakin şu renk olayına kafam basmıyor, ilgimi de çekmiyor. Böyle normal iphone kamerası ile çekilmiş farklı farklı ortamlardaki değ
Mesleki bir takım videolar çekmeye başladım. Final Cut Pro X ile kurgu yapıyorum, hatta Apple Motion ile görsel 3d ıvır zıvır efektler bile ekleyebiliyorum artık. Amma velakin şu renk olayına kafam basmıyor, ilgimi de çekmiyor. Böyle normal iphone kamerası ile çekilmiş farklı farklı ortamlardaki değişik değişik videoları, bir bütünlük sağlayacak renk paletine oturtmak için otomatik bir yöntem var mıdır?

Mesela geçen bir video hazırladım, uzun yıllardır farklı telefon ve kameralarda, açık kapalı farklı ortamlarda çektiğim bir çok görüntüyü arka arkaya veriyorum kısa sürelerle. Birbirinden aşırı derecede kopuk duruyorlar. Bu lut falan filan olayları ile tek tıkla otomatikman bir bütünlük sağlayacak palete oturtamaz mıyım final cut pro içerisinde? Yoksa mesela youtuberlar, diziciler falan oturup her bir sahne ve sekansı sıfırdan mı renkliyorlar davinci gibi uygulamalarda?
roket adam
(06.11.20)
profesyonel hayatta evet önce beyaz dengesi ve ışıklar düzeltilir, sonra nasıl görüntü isteniyorsa ona göre 'grading' yapılır.

sen çekerken beyaz dengeleri ve ışıklarına dikkat edebilirsin. Biri çok patlak diğeri karanlık, birinin beyaz dengesi bozuk olursa uğraşman gerekir. Bir de telefonlar kendi işlemlerini uyguluyorlar, zaten benzetmen zor. Mümkün olduğunca ham çekip işlemek en iyisidir. Sen işlenmiş şeyleri düzeltmeye çalışıyorsun. Mesela sony'nin, canon'un kendi color science'ları vardır ve uğraşmazsan gerçekten birbirinden çok farklı görünürler.

Yapman gereken şey önce beyaz dengelerini eşitlemek, (her çekimde 1sn beyaz bi kağıt göstersen veya mekanda varsa kurgu programının renk kısmından orayı gösterip otomatik yaptırabilirsin aslında. Ben Davinci kullanıyorum ama Finalcut'ta da vardır eminim) Sonra ışık seviyelerini levels veya curves efekti ile düzeltirsin. (veya daha kolay "shadows-mids-highlights" varsa oradan. Sonra hepsine hazır lut atsan benzer bir şey çıkar. Çünkü zaten çoğu şeyi eşitledin. Lut sadece senin de manuel olarak yapabileceğin rengin otomatik filtre hali.

not: davincinin bile son versiyonuna "match clips" geldi aslında. Yavaş yavaş yapay zekalı şeyler gelmeye başlıyor böyle. Finalcut'ta da olabilir bir araştır derim. Fakat aynı mekanda çekilmiş farklı kameralar için daha iyi çalışıyor bunlar. Bambaşka şeyler göstersen neyi eşitleyeceğini bilemez.


nhk ni youkosu
(06.11.20)
Aynen hocam, aslında sıkıntım o, ham çekemiyorum. Elimdeki ekipman ve çekim yaptığım ortamlar ona uygun değil. Dolayısıyla dediğin gibi farklı markaların, farklı farklı modellerinin farklı videoları farklı ortamlarda çekilmiş olarak bulunuyor bende.

Ancak "match clips" dedin mi bana anahtar kelimeyi vermiş oldun. FCPX'te de aynı özellik varmış, denedim şimdi, çok iyi olmasa da idare etti açıkçası, teşekkür ederim: support.apple.com


roket adam
(06.11.20)
(2)

youtuberlara royalty free müzik sorusu

şimdi arkadaşlar, bir halk müziği arıyorum (kalinka) ama royalty free versiyonunu bulmak imkansız. para da vermek istemiyorum. böyle 15 yıl önce, adamın birinin sokakta çalarken yüklediği, hiç bir copyright'a da takılmamış (video description'unda copyright ile ilgili bir şey yazmayan) bir videoyu al
şimdi arkadaşlar, bir halk müziği arıyorum (kalinka) ama royalty free versiyonunu bulmak imkansız. para da vermek istemiyorum. böyle 15 yıl önce, adamın birinin sokakta çalarken yüklediği, hiç bir copyright'a da takılmamış (video description'unda copyright ile ilgili bir şey yazmayan) bir videoyu alsam, videoma koysam, adamın da ruhu duymasa, yine strike yer miyim sizce?
roket adam
(05.11.20)
yersin.
Adamın videosunun strike yememe sebebi büyük ihtimalle o videodan para kazanmıyor oluşu


godless frog
(05.11.20)
izin iste belki kullandırır


olaylar olaylar
(05.11.20)
(14)

İşler nasıl (Tüm duyuru kullanıcılarına çok genel soru)

Genel olarak herkese sorum: çalıştığınız ya da sahip olduğunuz firmanın işleri, geçen yılın aynı dönemine göre ne durumda? Daha iyi mi, daha kötü mü, ne kadar iyi ne kadar kötü? Bir de hangi sektör.Çalıştığım sektör genel ekonomik kaidelerin tam tersinde ilerlediği için (güvenlik) bunun genel ekonom
Genel olarak herkese sorum: çalıştığınız ya da sahip olduğunuz firmanın işleri, geçen yılın aynı dönemine göre ne durumda? Daha iyi mi, daha kötü mü, ne kadar iyi ne kadar kötü? Bir de hangi sektör.

Çalıştığım sektör genel ekonomik kaidelerin tam tersinde ilerlediği için (güvenlik) bunun genel ekonomiye yansımalarını net bir şekilde yorumlayamıyorum. Böyle bir başlık açıp yorumları dinlemek istedim
roket adam
(03.11.20)
Sektör 1 ; özel okulculuk, dershanecilik eğitim sektörü.


Bim mağazaları gibi kurumsallık ayağına mantar gibi türeyen, belirli bir geçmişe sahip olmayan, sadece kurumsallık??? vurgusu yapan orta kesime ve alt kesime hitap eden kurumlar batmak üzere. Hem yanlış planlama hem de covid. Orantısız büyümenin acısını çekecekler. Ultra lüks binalara milyonlar verip öğretmenlere asgarî ücret veren kurumlar batsa umrumda olur mu? Tabii ki olmaz. Ama asgari ücret alan insanlara çok üzülüyorum.

Geçen sene yumruk yemişlerdi. Muhtemelen bu sene nakavt olacaklar. Giderler çok fazla. Gelirler aynı. Orta kesim fakirlesiyor. Herkes dişinden tırnağından arttırıp koleje??? yollamaya çalışsa da pandemi süreci ve online eğitimden dolayı özellikle esnaf kesim öğrencileri okullarından aldı. Geçen seneki uzaktan eğitimden memnun olmayan kesim de öğrencileri okuldan alıp özel ders konseptine döndü.


Dershaneler de en çok bu durumdan nasiplenenlerden. Geçen seneye göre %50 azaldı öğrencileri. Yeni oluşumlar muhtemelen batacak. Krediler patladi sayılır.

Kısacası:
Özel okulculuk sektörü çok ağır darbe yedi. Öğretmenlerin özel ders sayıları arttı parçayı bir şekilde kurtarıyorlar ama kurumlar gidici.


Sektör 2: Psikoterapi. İnanılmaz bir yoğunluk var. Ücretler artmasına rağmen talep çok fazla. Maddi kaygılar başka problemleri tetikliyor şu an. Seanslar full. 2 hafta sonrasına randevular veriliyor.


westblack
(03.11.20)
Sektör: Otomotiv

Pandemi başında 1-2 ay bayağı sakindi. Sonrasındaki 4 ay i-na-nıl-maz bir yoğunluk. Son 2 aydır da normal seyrediyor inişler çıkışlar olsa da.


Arthur Dayne
(03.11.20)
Sektör: Enerji ve Kimya. B2B

Mart-Haziran arası bazı sektörlerde, özellikle otomotiv sektöründeki düşüş bizi de etkiledi.

Son iki aydır satış rekoru kırıyoruz. Geçen senenin %70 fazlası satışlar. İnanamazsınız, talebe yetişemiyoruz.

Tahsilat sorunu sıfır. Şüpheli alacağımız toplamda 100 bin lira yoktur. Vademiz 38 gün. Eylül'de geçen seneki satışı yakaladık. Ekim'de yine satış rekoru kırdık, Kasım ve Aralık da böyle devam ederse, gelsin primler.


stewie
(03.11.20)
İşler Geçen seneye göre daha iyi. Ama ithalatçı firma olduğumuz için şu an ithal malları ülkeye sokmak çok sıkıntı. Mallar geldi gümrükte bekliyor ama çekemiyoruz. Cari açıktan dolayı yukarıdan bayağı baskı var anladığım kadarıyla. Şu an çoğu malı yok satıyoruz ama oldukça talep var.
Sektör; hırdavat


etna
(03.11.20)
Sektör: Sigorta

Genele bakınca geçen seneden çok farklı değil. Bazı alanlarda satışlar patladı, bazılarında hiç iş yok. Dengeliyor.


jazzabel
(03.11.20)
Sektör: Turizm.

Yabancı turistlere İstanbul ve Türkiye Turu yapıyoruz. İşlerin nasıl olduğunu anlatmama gerek yok. İş yok. Cepten yiyoruz. Cepte kalmadı.


habarbey
(03.11.20)
Otomotiv sektöründeyim. Mart-Nisan döneminde epey zorlamıştık ama Mayıs'tan sonra geçen seneden bile iyi hale geldik.Ağustos ayında geçen senenin cirosunu aşmıştık. Şu anda yeni siparişlere 4-5 ay termin vermek durumunda kalıyoruz yoğunluktan ben hayatımda böyle bir şey yaşamadım.


Sektör ; Kozmetik ( kullan at grubu ) , küçük işletmeyim.

Kuaförleri kapatma kararında , beklentim o yönde olduğundan masrafları kısıp , kira eleman ödemelerini yaparak ve bekleyerek atlattık. İzin verilip açılınca siparişe yetişemedik (hammadde kısıtlamasınında etkisi vardı). Bütün yıllık iznimi dükkanda geçirdim (sabah 8,30 gece en erken 23,00 ) , kurban bayramından beri ilk kez bu pazar evdeydik.

Pandeminin bize en büyük iyiliği vade,çek,senet işi ortadan kalktı, her sene bu aylarda elimde tahsilat gününü bekleyen en az 20 yaprak çek senet olurdu.

Her sene olduğu gibi kozmetikte kasım ayında işler %50 daralır , şu anda da öyle olmaya başladı.

Dolar kuru canımızı çok yakmaya başladı , zam demekten bıktık , şu reel piyasayı dolara endeksleyip tahsilatı tl'ye çevirseler bizde müşteride delirmese yeter.


synax
(03.11.20)
Sektör : Yazılım - Canlı Skor Müsabakalarının Yayını

Çok yoğun, ocak şubat 60 70 maç civarında yapıyorduk 1 ayda
şimdi 90 ı buldu
nefes alamıyoruz


Sektör: güç yönetimi

Ikinci ceyrekte etkilendik ama alınan aksiyonlarla (zamlarin ertelenmesi, gelecek seneye sadece 5 gun izin birakmak, müdürlerin bonuslarda %75 düşüş, devletin karsiladigi kisa sureli issizlikleri kullanmak ve bazi yoneticilere de zorunlu ücretsiz izin aldirmak falan) maliyetler düştü+ikinci yarıda fiyatları artırdık. Satislar geçen seneye göre düşmüş olsa da sirketin sıkıntısı yok. Son iki ayda yüksek satış bekliyoruz. Bu sayede geçen seneye oranla daha az kâr olsa da zararla falan kapatmayiz.

Sektör pek etkilendi denemez, tüketici değil b2b bir sektör daha çok. Tek etkilendiği zamanlar ülkelerin lockdowna girmesi ile siparisleri teslim edecek yer olmamasi. Su siralar cok çok yogunuz. Kendi grubumun raporunu dun yaptim; agustos 5.4m euro, eylul 6.3m euro, ekim 8.2m Euro satis. Kısacası isler son ceyrekte düzelmiş gibi ve tahminler de böyle diyor.


logisticsmanager
(03.11.20)
sektör: bpo-customer care

işler çok iyi, hatta kapasiteyi aşan büyümeye ayak uydurulmaya çalışılıyor. rekabet çok yüksek pazarda, tepede kalmak için riskli hamleler var. pandemiden beri beklenmeyen talepleri karşılamaya çalışıyoruz, şimdilik sorun yok. bu karlılık çalışanlara da yansıyacak umarım 2021 itibariyle, beklenti içindeyiz.


Bruce
(03.11.20)
sektör: sanat eğitimi + atölyeler filan.
2018 - 2018 zamanlarında ayda 8 - 10 atölye X 10 kişi eğitim atölyesi açarken,
2019 son ayları 1-2 atölye açmaya zorlandır. (ekonomik kriz yüzünden)
pandemi sonrası insanlar atölyede bir araya gelemeyecekleri için açamadık. internet üzeri eğitim de biz de mümkün değil. Mayıs ayında fiziksel olarak tüm yerleri kapattık.
Şimdi işsizim. Çalışanlar da öyle :-)


ankara06
(03.11.20)
sektör: yazılım
yoğunluk namına değişen bir şey olmadı daha çok çalışıyom hatta, ofiste olsam geyik yapar günün yarısını boş geçirirdim şimdi öğle arasını kendime ayırmayı bile unutuyom çalışırken


nahtoderfahrung
(03.11.20)
teknoloji yatırımları danışmanı
sektör / otomotiv, makine, kimya, enerji, IT

kimse yeni teknoloji yatırımı yapmıyor. büyük firmalar dahil. herkes standart üretimini sürdürme derdinde o konuda yatırımlar yapılıyor.
bu sebeple bana çok gerek kalmıyor çünkü standart üretimle işim yok benim. o sebeple kötü. baya kötü.


(2)

Bisiklet için kış giyimi

Selamlar,istanbul içi 2-3 saatlik bisiklet gezilerimiz için üst baş tamamlamaya çalışıyorum. sorunum üst.en alt katman olarak şunu kullanıyorum: https://www.tennis-point.com/adidas-supernova-climachill-t-shirt-men-black-green-00543107789000.htmlüstüne pamuklu kapüşonlu giyiyordum ama çok ter tutuyor
Selamlar,
istanbul içi 2-3 saatlik bisiklet gezilerimiz için üst baş tamamlamaya çalışıyorum. sorunum üst.

en alt katman olarak şunu kullanıyorum: www.tennis-point.com

üstüne pamuklu kapüşonlu giyiyordum ama çok ter tutuyor, o yüzden şöyle teknik bir şey aldım: www.decathlon.com.tr

bu ter tutmuyor kabul ama bu sefer de üşüyorum. bu denkleme ne eklemem lazım? çok masraf yapmadan nasıl sıcak tutan ama ter tutmayan, rüzgar da geçirmeyen bir sistem elde ederim?
roket adam
(03.11.20)
Genelde aktivite sırasında üşüme terin soğuması yüzünden olur.
En içe termal içlik. Giymelisin. Termal icligin asıl amacı teri dışarı atmasıdir, sıcak tutması değil.
Termal içlik, üzerine pamuklu bir sey, onun üzerine de sıcak tutacak bir şey. Polar ya da mont gibi
. Hava koşullarına göre artık. Ama en içte termal İçlik şart


kisa
(03.11.20)
benim kombinim şöyle:

altımda: www.decathlon.com.tr

içlik: www.decathlon.com.tr

içliğin üstüne hava durumuna göre bi de tişört giyiniyorum.

en üste: www.decathlon.com.tr

eğer iyice çılgın soğuksa en üste giydiğimi çıkarıp onun yerine mont tarzı bi şey giyilebilir.


mg3929
(03.11.20)
(1)

şömine uzmanlarından ileri şömine yakma teknikleri dersi rica ediyorum

şimdi ayıptır söylemesi yeni yazlıkta güzel bi şömine var evin içinde, havaların soğumasıyla onu dün bi yakayım dedik. malzemelerim çıra, tahta parçaları ve kuru meşe odunu. şömine kapalı camlı tipte. bu işi bilen ve yapan arkadaşlara sorularım olacak:1) ateş yandıktan sonra, arada ortam şenlensin d
şimdi ayıptır söylemesi yeni yazlıkta güzel bi şömine var evin içinde, havaların soğumasıyla onu dün bi yakayım dedik. malzemelerim çıra, tahta parçaları ve kuru meşe odunu. şömine kapalı camlı tipte. bu işi bilen ve yapan arkadaşlara sorularım olacak:

1) ateş yandıktan sonra, arada ortam şenlensin diye içine tahta parçaları atıyorum. bazı kaynaklarda diyor ki bu yanlış, siz nasıl yapıyorsunuz? tahta parçaları sadece ilk alevlenmede mi atılmalıdır?

2) yanan ateş üzerine meşe odunu atılmaz, çabuk tükenir diyorlar, doğru mu? közlenmiş diğer odunların üstüne mi koymam lazım? ben hep önce tahta parçası atıp, şenlendirip sonra meşe odunu attım.

3) ek odun atmak için arada kapağı açınca içerisi duman ve koku oluyor. ne yapmak lazımdır? toptan içini ağzına kadar doldurup bunun camını hiç açmıyor musunuz? yoksa bu ben sürekli tahta parçası attığım için olabilir mi?

4) akşam 7'den gece 3'e kadar tam bir çuval meşe odunu harcadık. tüketim çok yüksek değil mi? tüketimi yavaşlatmak için ne yapmak lazımdır? alttaki hava kanalını kapattım bu arada.

5) bunu söndürmek için ne yapmak lazım? gece yanık bıraktım, bu sefer soba zehirlenmesi anksiyetesi yaşıyorum. camlı şöminenin gece yanık bırakılmasının bir zararı var mıdır? (sonuçta kapalı bir sistem, içeri tütmüyor yani)

6) şömine camının sağ üstünde geri çekilebilen bir düğme var, bunun ne işe yaradığını biliyor musunuz?

7) başka tüyo ve önerileriniz varsa süper olur.

teşekkürler.
roket adam
(01.11.20)
kendi evinde şömine işi çok eziyet. Harcadığım odunlara mı üzüleyim, o kadar çabama rağmen istediğim gibi olmayan ateşe mi? En güzeli odunları yerel odun kömür satan bir yerden almak. Bulamazsanız çevrenizdeki fırıncılara odunları nerden aldıklarını sorup öğrenebilirsiniz. O oduncuya derdinizi anlatın. Gelsin sizin evde şömine nasıl yakılır göstersin, öğretsin. Biraz da bahşiş verin oldu bitti.


(4)

istanbul'da hiç bilmeyen için motocross sevdası

selamlar, hiç motor kullanmadım, ancak haftasonu aktivitesi olsun diye böyle bir şeye sarabilirim gibi hissettim. motor, kıyafet vs almak istemiyorum. hiç bilmeyen birine hem motor kullanmayı öğretecek, hem hafiften motocross öğretecek, hem de öğrendikten sonra arada bi gidip kiralayıp gazlayabilece
selamlar, hiç motor kullanmadım, ancak haftasonu aktivitesi olsun diye böyle bir şeye sarabilirim gibi hissettim. motor, kıyafet vs almak istemiyorum. hiç bilmeyen birine hem motor kullanmayı öğretecek, hem hafiften motocross öğretecek, hem de öğrendikten sonra arada bi gidip kiralayıp gazlayabileceğimiz bir tesis biliyor musunuz? fiyatlar ne kadardır?
roket adam
(30.10.20)
Selamlar Roket,
motocross kısmını bilemem ama genel eğitim için yamaha ve honda yı öneririm.


kisa
(30.10.20)
Enduropark

youtu.be


onemoremile
(30.10.20)
Şakir şenkalaycı nın eğitim verdiği bir yer vardı. Kaskına tulumuna eldivenine kadar her şeyi kiralayabiliyorsun. Çok oldu hatırlayamadım adını ama biraz bakınırsan bulursun. Eğitim de şahaneydi bu arada.


Giovanni Pipitto
(30.10.20)
Teşekkürler arkadaşlar. Bunlara ek olarak bir de süleyman memnun'u buldum, ona da soracağım.


roket adam
(30.10.20)
(2)

Michelin Rainmaster silecek

Selamlar, Amazon'da sadece bu silecek satılıyor. Kullanan var mıdır? https://www.amazon.com.tr/Michelin-RainforceTM-MC13924-Universal-Silecek/dp/B07D19FF3B/ref=sr_1_2?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=silecek&qid=1603832043&sr=8-2Araç Audi A3. Bir de bunların Bosch'un sileceklerinden farkı var mıd
Selamlar, Amazon'da sadece bu silecek satılıyor. Kullanan var mıdır?

www.amazon.com.tr

Araç Audi A3. Bir de bunların Bosch'un sileceklerinden farkı var mıdır? Yoksa hepsi aynı, al gitsin mi dersiniz?
roket adam
(27.10.20)
Michelin in farklı ürünlerini (pompa mesela) kullanıyorum ve memnunum. Silecek kullanmadım ama muhtemelen iyidir. Bosch ayarındadır


mezarkabul
(27.10.20)
ben sunlardan kullaniyorum audi icin:
www.hepsiburada.com

en saglam silecek bunlar, senin linktekiler eski tip artik onlar 90larda kaldi.


cooperr
(28.10.20)
(3)

Istanbul - COVID + kabul eden özel hastane

Ambulans falan çağırmadan, kendi arabama binip, fenalaşan bir covid + olarak servise yatabileceğim bir özel hastane var mı istanbul avrupa yakasında? medipol, medical park, o bu bir sürü yeri aradım, hiç biri kabul etmiyor. bu keşmekeşte, refakatçi falan da alınmıyorken devlet hastanesinin insafına
Ambulans falan çağırmadan, kendi arabama binip, fenalaşan bir covid + olarak servise yatabileceğim bir özel hastane var mı istanbul avrupa yakasında? medipol, medical park, o bu bir sürü yeri aradım, hiç biri kabul etmiyor. bu keşmekeşte, refakatçi falan da alınmıyorken devlet hastanesinin insafına kalmak istemiyoruz, parası neyse vereceğim deyip bi özel hastaneye gidemiyor muyum? Var mı tecrübesi olan?

Kendim için değil bir yakınım için soruyorum.
roket adam
(22.10.20)
Reşat Bahat SGK ödemeleri kesilince demişti;
Vatandaş bundan sonra Kovid-19’da özel sektörü bir tercih olarak kullanamayacak. Geldiğinde cebinden de ödemeyecek çünkü özel sektör bu fiyatlara alamayacak. Sürekli zarar ederek hasta bakamayız. Genellikle acil şartlarda gelir koronavirüs hastaları. Özel sektör bunun için bir ekipman bulunduramayacağı, ilacı karşılayamacağı için doğal olarak hasta alamayacak. Kamu hastaneleri bakacak.


etfalmorgu
(22.10.20)
şu an öyle bir özel hastane bulamazsınız. varsa da istediğiniz gibi medipol, medical park ayarında değildir hasta bakmış olmak için bakan bir hastanedir. ilk dalgadaki gibi bakanlık tüm hastaneleri pandemi hastanesi ilan ederse olur ancak.


hadsafhada
(22.10.20)
Ozel hastaneler covid suphelilerini kabul etmiyor. Sehir hastanelerine bakmaniz gerekiyor. Refakat olayini ailedeki covid suphelerinin ikisini birden ayni odaya yatirarak cozuyorlar genelde. Yatirilanlardan hafif geciren digerine bakiyor.


nax
(22.10.20)
(8)

fenalaşan covid+ ne yapılmalı?

bütün aile covid + oldu desem yeridir. ciddi ciddi belirtileri hissedenler de var. olası bir kötü habere karşılık şunu sormak istiyorum, fenalaşma, nefes darlığı ve benzeri belirtiler gösteren bireyler olursa, tam olarak ne yapmak lazım?
bütün aile covid + oldu desem yeridir. ciddi ciddi belirtileri hissedenler de var. olası bir kötü habere karşılık şunu sormak istiyorum, fenalaşma, nefes darlığı ve benzeri belirtiler gösteren bireyler olursa, tam olarak ne yapmak lazım?
roket adam
(22.10.20)
hastaneye gitmek lazım abi. napcan başka. sen de yani. o durumda ilk nereye gidebilirsin onu sorman lazım.


anti-kahraman
(22.10.20)
Hastaneye de hangi hastaneye? Her hastane covid almıyordu en son sanırım? Devletler, özellerde vs protokoller farklı mıdır?


roket adam
(22.10.20)
valla 112 yi ararım ambulans gelir filan diyorsan zor o iş eğer büyük illerden birindeysen.

Umarım araban vardır, eğer varsa (karantinada olsan bile) hastaneye gidebiliyorsun. Vardığında pozitif olduğunu söylemeyi unutma.

Araban yoksa; çözüm sanırım araba almak.

Not: Bu tabi benim bizzat deneyimlediğim tecrübedir. Bulunduğun yer bu konuda çok daha iyi olabilir, o zaman 112den yardım alabilirsin.

Edit: Devlet olanların 3. basamak olanların hepsi sanırım yani eğitim araştırma ve üniversite hastaneleri. Aslında "yozgat pandemi hastenesi" gibi bi arama ile veya 112 yi arayarak bilgi alabilirsin bence.


infernalcadre
(22.10.20)
112'yi arıyorsunuz, gelip durumunuza göre en yakın uygun hastaneye götürüyorlar.


hadsafhada
(22.10.20)
Covid geçirdim fenalaştım 112 yi aradım gelip aldılar hastaneye götürdüler gerçi dönüşte taksiye bin dediler ama o ayrı konu.


tuborg yesili
(22.10.20)
Valla medical park, medipol gibi kalburüstü hiç bir özel hastane kabul etmiyor şu anda. Hepsini teker teker arayıp soruyorum. Yok.


roket adam
(22.10.20)
Ben ventolin aldım evde duruyo, nefes darlığı olursa onu deneyip, geçmezse hastaneye gitmeyi düşünüyorum. Doktor değilim.


500 mg aspirinden iki tane çiğneyerek bol suyla icirin.covid bir çok kişide damarda pıhtılaşma yapıyor. Aspirin de hızlı şekilde kan sulandiriyor.


deer hunter
(23.10.20)
(5)

Şu kaporta göçüğünü yaptırmak ne kadar tutar?

Sb.
Sb.
roket adam
(20.10.20)
100-200 boyasız.


pass
(20.10.20)
Boya ister gibi geldi ama emin değilim.


kisa
(20.10.20)
Yaptırmak zorunda değilsen ve gözüne takılmıyorsa yaptırma. Benim arabanın kapıda buna benzer hiç yaptırasım yok


1917
(20.10.20)
boya istemez bence. fiyat zorluğu da sacda tasarımsal kıvrım olan yer de falansa artıyor. burası düze yer gibi. bence de merdiven altı- tanınmış yerlerde 100-300 arası yaptırırsın diye tahmin ediyorum.

ayrıca tek buysa yaptırma bekle, sonra toplu yaptırırken daha uygun olur.


sarcophagus
(20.10.20)
ayı yerin aynı büyüklükteki göçük için doracare firması 600 tl dedi. ben de çüş dedim. bunların çoğu pezevenk.


iddaaci
(21.10.20)
(8)

French press seçimi

Kahveden ve french press'lerden hiç anlamıyorum. Bir arkadaşımın french press'ini kırdım, yerine yenisini almam lazım. Alırken neye dikkat etmek lazımdır? Plastik olanlar var metal olanlar var, hangisi makbuldür? Tavsiyesi olan var mı çok tuzlu olmayacak şekilde.
Kahveden ve french press'lerden hiç anlamıyorum. Bir arkadaşımın french press'ini kırdım, yerine yenisini almam lazım. Alırken neye dikkat etmek lazımdır? Plastik olanlar var metal olanlar var, hangisi makbuldür? Tavsiyesi olan var mı çok tuzlu olmayacak şekilde.
roket adam
(19.10.20)
kahve dünyasınınkini kullanıyorum. hatta kırdım tekrar aynısını aldım. memnunum.


sutlu nescafe
(19.10.20)
Bende Bodum var memnunum.
Edit:
@onemoremile yazınca hatırladım, evde Paçi marka bi French press daha var. Latte yapacağım zaman sütü köpürtmek için kullanıyordum. Geçenlerde Bodum kirli olunca Paçi'de kahve yaptım ve ben de hiçbir fark sezemedim açıkçası. Gerçi kahve olayında henüz çok yeniyim çok ince detayları/ölçüler pek fark etmem ama ille de pahalı olan iyidir anlamına gelmiyor demek istiyorum.


Amaranta ursula
(19.10.20)
www.ikea.com.tr

1 lt olanı tavsiye ederim. pratik temiz , şık


janavarorion
(19.10.20)
Tchibo'dan 300 ml'liği 50 tl'ye
Bim'den 600 ml'liği 25 tl'ye aldım.

Rakamlar gerçekten böyle %50 oranında.

İkisi de aynı performansı veriyor şu ana kadar. İkisi de cam gibi ve ikisi de tel kevgir sıyırıcıya sahip. Hatta bimdekinin kutusunda ateşte ısıtmaya müsait yazıyor. Çibonunkinde öyle bir yazı göremedim. Bu ısıtma olayı kamplarda falan ekstra su ısıtma kabından kurtarır, hatta ekstra lezzet de katabilir.


onemoremile
(19.10.20)
ikeanin tek kupalık olanı var. 3 senedir sorunsuz kullanıyorum. arada süzgeçli kısmının vidası gevsiyor sıkılaştırınca sıkıntı yok. makinada da yıkanabiliyor.


dedim ben sana
(19.10.20)
kirdiginin aynisini alman gerekmez mi?


Kırdığımın aynısını bulamıyorum maalesef, ben de onu düşündüm ama yok :/


roket adam
(19.10.20)
Bodum marka alacaksın, yanlış olmaz.
Cam olanı makbul, boyutu önemli.


burfak
(20.10.20)
(15)

Audi Q7 - 2006 model 3.0 TDI alınır mı?

Hayatımda hiç eski araç kullanmadım, sanayiye adım atmadım, hep yetkili servise gider kazığımı yer otururum ama kafam rahat olur.Ancak bu arabanın bu kasasına gerçek manada hastayım. Mevcut aracımı satıp, şöyle bi araç alsam, kronik ne arızalar çıkabilir, ne masraflar yapılır? https://www.sahibinden
Hayatımda hiç eski araç kullanmadım, sanayiye adım atmadım, hep yetkili servise gider kazığımı yer otururum ama kafam rahat olur.

Ancak bu arabanın bu kasasına gerçek manada hastayım. Mevcut aracımı satıp, şöyle bi araç alsam, kronik ne arızalar çıkabilir, ne masraflar yapılır? www.sahibinden.com Aranızda böyle eski bi araca gönül verip, pişman olan var mı?
roket adam
(18.10.20)
2006 model 250.000de A6 alan arkadaşım 4 ayda arabaya 80k lira masraf yaptı. bilgi olarak vereyim


ismim ibrahim
(18.10.20)
Neye yaptı mesela hocam? Nedir problemi yani?


roket adam
(18.10.20)
valla ilkini bilmiyorum da ikinci mevzuda kol çıkardı. 30k masraf.


ismim ibrahim
(18.10.20)
Bir tarafını yaptırırsın öbür gün başka yeri arıza verir. Başıma geldi ordan biliyorum.


reactionic
(18.10.20)
Audi nin parçası pahalı. 2010 model a6 da birkaç olayda tecrübe ettik. Servise gitsek daha kötü fiyat çıkar. Bu yaşta audi de düşük km olmaz, ya da bize denk gelmedi. Ben tavsiye etmiyorum özellikle masrafı düşüneceksen. Araba tip olarak evet güzel ama 14 yaşında şu an.


Topalordek
(18.10.20)
"sanayiye adım atmadım, hep yetkili servise gider kazığımı yer otururum ama kafam rahat olur"

senin aracın değil bu. canından bezersin.


orpheus
(18.10.20)
@Topalordek 2010 A6 da bir diğer fantezim mesela, eskidikçe daha yakışıklı olan bir kasa. Aynı şeyi Porsche Cayenne için de söyleyebilirim. Amma velakin dediğiniz gibi 3-5 başlayınca devamının gelmesi korkutucu.


roket adam
(18.10.20)
93 model mercedes 190 E'ye biniyorum, senelik masrafım 2k'yı geçmez. Yorum yapan arkadaşlar bu otomobilleri hyundai segmenti araçlar ile karıştırıyorlar sanırım. Audi, mercdes tarzı otomobillerin imalat videolarını izleyin. Alman kalitesi diye bir olay var. Temizini bulursan ömürlük gider.


Audi Q7 iyi bakarsan sana bakar. A6 da keza öyle. Ben 2006 e350 aldım cok memnunum. Bakımını yaptır benzin doldur git.


Bence sen bu işe girme.

Ben eski araçlar,klasik araçlar hatta komple parçalanmış araçlar alıyorum ama bunlarla uğraşmayı sevdiğim için yapıyorum bunu.

Ben audi sevmem ama sevmediğimden sen alma demedim.bu araçlarda kendilerine iyi bakan arkadaşlar onları değiştirdikleri çok zaman oldu.audi servisleri gereksiz kalın olduğundan ehil olmayan adamlar kurcaladılar bunları.muhtemelen yağ değişimleri bile fazlasıyla geciktirdiler vs.kullanıcı kitleside önemli etken.üstüne vw klasiği dsg,ilanı göremiyorum ama dizeldir muhtemelen enjektör,neyse uzatmayayım başta yaptığın tanımdan yola çıkıp ben girme derim.

Dumbest ın bahsettiği touareg te ben al demiştim ama o arkadaş touareg i alayım parasını harcayayım,hevesim gitsin modundaydı,touareglerde uygunca alabildiğin araçlar.

@kanla karışık,abi sen başka yerden girmişsin.bu arkadaş audi 100 alıyorum dese tamamdık ama aldığı araç ful mekatronik kurulumlu,arızasının çoğunluğu bundan kaynaklı bir araç,en ufak hatada beyincilerde gezmeye başlıyorsun o arkadaşlarında tamir anlayışı tamamen şans üzerine kurulu,şansa olursa oluyor olmadımı beyin gitmiş abi diyorlar.


duptıs
(18.10.20)
yapmaman gereken bazı şeyler vardır, onların birisi de 2. el premium alman aracı almak :)


m orak
(18.10.20)
q7 audi'nin en riskli araci. hic eski arac kullanmadim demissin, eski arac isine bu q7 ile girmeni hic tavsiye etmem.

premium araclarin malesef kalitesi ozellikle 2000lerin basindan sonra oldukca dustu, kalite olarak bu arac 93 190e ile pek kiyas kabul etmez, 90'larin mercedeslerinin motorlarinin cogu aksami mekaniktir, metaldir. Pek plastik bulamazsin motorlarda. Bu modern premium araclarin cogu aksami elektronik ve plastik malesef.

Eskiden bir mercedes alinir, 25 sene binilirdi. O isler malesef bitti, su anda 15-20 senelik mersoyu yolda tutabilmek ciddi butce ister. Oyle olmasa bu araclar yurt disinda $5000'e alici bulmakta zorlanmazdi, alayina cop gozuyle bakiliyor.


cooperr
(19.10.20)
@dumbest_man_alive

Alakası şu;
Almanın temizini bulursan ve bakımını yaparsan uzun yıllar kullanırsın. Patates araçlar ile karıştırmayın.


dizel otomatik şanzıman her daim riskli olabilir. vw grup parçaları pahalı. riski severim dersen al. zevk işi.


mikahakkinen
(19.10.20)
Şans işi saatli bomba da olabilir tertemizde olabilir aracı biliyorsan tanıyorsan al ama yabancı birisinden alacaksan ben uzak dur derim


basond
(19.10.20)
(6)

bu hafta sonu yedigöller'de kamp yapılır mı?

kampçı bir arkadaşımızın peşine takıldık. ilk defa kamp yapacağız. sizce doğru zaman mı? gece donar mıyız? ayı iner mi? vesaire, vesaire. ilk defa kamp yapacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?
kampçı bir arkadaşımızın peşine takıldık. ilk defa kamp yapacağız. sizce doğru zaman mı? gece donar mıyız? ayı iner mi? vesaire, vesaire. ilk defa kamp yapacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?
roket adam
(15.10.20)
Yapılır. Güzel zaman ama gece soğuk olur. Uyku tulumunun altına iyi mat vs alın. Birde yakmaklık odunda götürün.


1917
(15.10.20)
Gece hava 9 dereceye düştü 2 hafta önce, evden götürdüğün battaniye falan işe yaramaz ilk defa kamp yapacaksan. Uyku tulumu şart. Kalabalık orası ayı inmez, odun büfede var 35 TL ufak çuval, bize 2 çuval yetmişti


Taban olduğu gibi nemli yaprak vs olacağı için yakmalık odun bulmanız imkansız. Ben Temmuzda bile 3-4 dal anca bulabilmiştim. Büyük gölün yanında bi dere akıyor onun yanına kurmuştuk çadırı. Normalde yasak bölge ama sesimizden millet rahatsız olmasın diye uzağa yerleştik, tavuk yapmıştık bi kısmını yemedik masaya bıraktık açık şekilde. Gece 2 tane kurt geldi tepeye bariz gördük ama ufaklardı. tabi biraz aksiyon oldu ama tavuklara dokunmamışlar. Akşam 7den sonra ateş yakmak serbest. gündüz çay bile demletmiyor görevliler eğer görürse. kalın giyinin, içlik giyin, tulum şart tabiki.


plastic_angel
(16.10.20)
İlk defa kamp yapacak için pek mantıklı değil, ama ekipmanlar yeterliyse sıkıntı olmaz.

Hafta sonu hava gece en düşük 9 derece diyor, buna uygun uyku tulumu olmalı mutlaka, sınırı 10 derece değil comfort 10 derece olmalı tulumda.

Mat zaten şart, çadırın da su geçirmediğini farzediyoruz.

Yabani hayvanlar için geçerli olan kamp kurallarına uyarsanız ayı da gelmez başka hayvan da.


John Bloor
(16.10.20)
Geçen hafta sonu Sakarya'da 1000 m civarı rakımda açık havada kamp yaptık. Standart çadır, standart mat ve tulum ile epey sıkı giyinmemize rağmen gece 10 derecenin altındaydı ve zaman zaman üşüdük.

Yedigöller biraz içeride kalıyor ve daha soğuk olabilir gece. Ateş için nasılsa ormandayız her türlü odun buluruz demeyin hazırlıklı gidin. Gerekirse satın alın arkadaşların dediği gibi. Ateş olmazsa hem keyfi olmaz hem üşürsünüz hava karardıktan sonra.


chicha_v2
(16.10.20)
Gittik, çok güzeldi. İlk defa yaptık. Comfort 10 derece olan bir uyku tulumu, iyi mat, şişme yatak, dışarıdan aldığımız güzel odunla güzel bir ateş, sıcak su torbası ile efsane bi gece geçirdik. Teşekkür ederim tavsiyeler için.


roket adam
(18.10.20)
(4)

manuel dslr ayarları

selamlar, fuji'nin bir makinası var elimde. video çekerken kullanacağım.senaryo şu: evin penceresinin önündeyim, arkam direkt güneş alan bir manzara. ben aydınlık çıkayım, arka taraf bulanık çıksın istiyorum.bir türlü beceremedim. ya arka taraf çok patlıyor, ya ben çok karanlık kalıyorum. nasıl yapm
selamlar, fuji'nin bir makinası var elimde. video çekerken kullanacağım.

senaryo şu: evin penceresinin önündeyim, arkam direkt güneş alan bir manzara. ben aydınlık çıkayım, arka taraf bulanık çıksın istiyorum.

bir türlü beceremedim. ya arka taraf çok patlıyor, ya ben çok karanlık kalıyorum. nasıl yapmak lazımdır?
roket adam
(15.10.20)
arka tarafın bulanık çıkması için lensinizden diyaframı en açık konuma getiriyorsunuz (1.8 gibi) bu da haliyle daha fazla ışık almanızı sağlıyor dolayısıyla arka patlıyor. enstantane ile biraz dengelenebilse bile parlak olan arka plan ile sizin aranızda çok stop farkı olduğu için istediğinizi ancak kendinize yönetilecek bir destek ışığı ile sağlayabilirsiniz.


Ufuk
(15.10.20)
camdan gelen ışığın azaldığı bir saati denk getirip varsa destek ışığı veya yansıtıcı ile kendinize ekstra ışık kullanmanız lazım, başka yöntemler de var fakat gereksiz masraf olur


olaylar olaylar
(15.10.20)
eğer 25 fps video çekeceksen enstantane 50 fps ye ayarlı olmalı, tam olarak 2 katı yani.

arka planı bulanıklaştırmak istiyorsan, lensin özelliğine göre en açık f değere veya bir üstüne getirilmeli, f1.8 veya f 2 gibi

ışığın fazlalığını azaltmak için de nd filtre kullanılmalı, sabit nd filtreler olduğu gibi ayarlanabilir olanları da var.

aydınlık çıkmak için de ışık takviyesi veya reflektör kullanmak gerekir.

dinamik alan her zaman problemdir, sen yeteri kadar aydınlık çıktığında muhtemelen arka plan sönük kalacaktır.


Teşekkürler arkadaşlar.


roket adam
(15.10.20)
(3)

instagram'ın 7-8 sene önceki hali gibi bir platform arıyorum

böyle arkadaşlarının paylaştığı şeyleri takip edeceğin, güzel video ve fotolar paylaşacağın, hatıra defteri gibi olacak bi sosyal network biliyor musunuz?insta inanılmaz karmaşık ve kalabalık bir hale geldi, sürekli bir şeyler satmaya çalışıyor bana ve yukarıda belirttiğim asıl amacımdan çok uzaklaş
böyle arkadaşlarının paylaştığı şeyleri takip edeceğin, güzel video ve fotolar paylaşacağın, hatıra defteri gibi olacak bi sosyal network biliyor musunuz?

insta inanılmaz karmaşık ve kalabalık bir hale geldi, sürekli bir şeyler satmaya çalışıyor bana ve yukarıda belirttiğim asıl amacımdan çok uzaklaştı maalesef. çok reklam var, çok içerik bombardımanı var, çoğu da aşırı boş şeyler. böyle biraz daha 2012-2013'lerin instagramına benzer bir yapı arıyorum.
roket adam
(07.10.20)
vsco olabilir belki.


avianthem
(07.10.20)
Instagramda sadece arkadaşlarınızı takip ederseniz karşınıza reklam ya da size bir şey satmaya çalışan birileri çıkmaz ki. Takip ettiklerinizi kısıtlayın yeter.


sta
(07.10.20)
(3)

d smart net ve altyapı ilginçliği

şile'de bir yazlık aldık. henüz yeni yapılmış. internet bağlatmaya çalışıyorum.Türk Telekom altyapım yok diyor (çalışmalar devam ediyormuş)Superonline yok diyortürknet yok diyormillenicom yok diyorVodafone yok diyorilginç bir şekilde sadece d smart net birebir o adres ve sokak ve binada fiber olduğu
şile'de bir yazlık aldık. henüz yeni yapılmış. internet bağlatmaya çalışıyorum.

Türk Telekom altyapım yok diyor (çalışmalar devam ediyormuş)
Superonline yok diyor
türknet yok diyor
millenicom yok diyor
Vodafone yok diyor

ilginç bir şekilde sadece d smart net birebir o adres ve sokak ve binada fiber olduğunu ve hemen bağlayabileceklerini iddia ediyor. direkt firmaların kendisiyle konuştum bu arada saçma sapan bayilerle değil.

d smart net'e okey dersem ve bu abilerin aslında altyapı olmayan yere var dediği ortaya çıkarsa ne yapabilirim yasal olarak? mal gibi taahhüte girip uğraşmak istemiyorum.
roket adam
(01.10.20)
tt altyapısını kullanıyor bunların çoğu ya da gerçek fiber.
yalan bence.


ozdek
(01.10.20)
Gelip bağlayın demenin bir bağlayıcılığı yokki. Belgeleri eve gelip kurulum yaptıklarında imzalıyorsunuz.

Yalan ise gelip bağlayamazlar zaten.


Başvurduk bakalım, sonuçları yazarım.


roket adam
(02.10.20)
(2)

kablosuz güvenlik kamerası / kablosuz görüntülü kapı zilleri

müstakil ev için soruyorum:1) aramızda arlo, nest gibi tamamen kablosuz kamera setleri kullananlar var mı? önerir misiniz?2) kablosuz güvenlik kamerası olarak ucuz yollu öneriniz var mıdır (onvif destekli olması tercih sebebidir)3) yine arlo, ring gibi kablosuz görüntülü kapı zilleri kullananlar var
müstakil ev için soruyorum:

1) aramızda arlo, nest gibi tamamen kablosuz kamera setleri kullananlar var mı? önerir misiniz?

2) kablosuz güvenlik kamerası olarak ucuz yollu öneriniz var mıdır (onvif destekli olması tercih sebebidir)

3) yine arlo, ring gibi kablosuz görüntülü kapı zilleri kullananlar var mıdır, önerir misiniz?
roket adam
(24.09.20)
Nest iyi ama pahali. Bi yerden sonra servis uyeliklerine, cloud'a usd bazinda para bayilmaktan gina gelebilir.

Biz huzuru wyze'de bulduk. Bi arastirin derim.


brkylmz
(24.09.20)
Evet fiyat olarak Wyze çok iyiymiş, lakin outdoor cam ve doorbell'i preorder'da şu anda :/ Açıkçası evde NAS'ım var zaten, oraya kayıt yaptırabilirim, o yüzden cloud üyeliğine para vermem mantıksız olur. Bu durumda arlo, ring vs hiç birini kullanamıyorum sanırım.


roket adam
(24.09.20)
(6)

video stabilizasyonu

selamlar, bisiklet videoları çekiyorum ancak kamerayı gidona yerleştirme hatasında bulunduğumdan aşırı titreşimli çıkmış videolar. bilhassa final cut pro x için, stabilizasyon önerileriniz nelerdir? ne yapsak da bu videoları biraz daha adam etsek? (mevcuttaki stabilization ve rolling shutter özellik
selamlar, bisiklet videoları çekiyorum ancak kamerayı gidona yerleştirme hatasında bulunduğumdan aşırı titreşimli çıkmış videolar. bilhassa final cut pro x için, stabilizasyon önerileriniz nelerdir? ne yapsak da bu videoları biraz daha adam etsek? (mevcuttaki stabilization ve rolling shutter özellikleri dışında tabii)
roket adam
(23.09.20)
böyle sorular sorarken kamera model, kurgu programı gibi sorsanız keşke.
görüntülerinizi bilmiyorum fakat tahminim; gimbal kamerayla çekmemiş olmanızdır.
hangi kurgu programını kullanıyorsunuz kurgu proglarında stabilazör var. bilgisayarı biraz zorlar fakat stabil eder.


ankarakecisi
(23.09.20)
gidonda acayip titreşim olur, zaten farketmişsiniz :) çok yüksek frekanslı titreşimleri yazılımla düzeltmek pek iyi sonuç vermeyebilir. en iyi çözümler; gimbal kullanmak ya da kamerayı vücuda takmak.

ben motosiklette şunu kullanıyorum;
snapmounts.com

Kickstarter'dan almıştım zamanında, gayet güzel iş görüyor. gopro'nun yazılımsal titreşim engelleyicisini de açıyorum, gayet izlenebilir videolar çıkıyor.


orient blue
(24.09.20)
Aynen hocam, çok doğru tespit. Yüksek frekanslı titreşim var, ışıklar falan birbirine giriyor. Gimbal değil de chest mount almayı düşünüyorum dediğin gibi. Son bir soru olarak, normal tripod yuvası olan bir kamerayı kask ya da göğüse takmak için aparat tavsiyeniz var mıdır*


roket adam
(24.09.20)
merhaba,
bisiklet uzerinde video cekecekseniz kameranizda goruntu sabitleme ozelligi olmasi sart. cekim sonrasi video duzenleme programlari ile bisiklet titresimini yoketmeniz mumkun degil gibi.

gogus aparati ile de bunu engelleyemezsiniz malesef, gimball belki kurtarir ama bisiklete ya da vucut icin benim bildigim gimball mount da yok malesef.


ornek olarak kendi cektigim videolar icin kanalimi birakayim, bu kalitede cekim istiyorsaniz bastan soyledigim gibi is ozelligi olan kamera sart.
www.youtube.com


whisky
(29.09.20)
Evet arkadaşlar, belirttiğiniz gibi post'ta bu titreşimi düzeltmek imkansız. Göğüs bandı da bu durumu değiştirmeyecek diye düşünüyorum gördüğüm örnek videolara istinaden.

Aksiyon kamerası bakıyorum artık :) @whisky senin görüntüler kaymak gibi işte :/ hangi kamera bu?


roket adam
(29.09.20)
hero 7 black


whisky
(29.09.20)
(4)

rüzgarlı havalarda bisiklet

selamlar pedalşörler, şöyle bir sorum olacak. şimdi tüm yaz boyu periyodik olarak istanbul sahil kesimlerinde (caddebostan - maltepe) turladık, çok da güzel oldu. üstümde de adidas'ın şimdi hatırlayamadığım ter tutmayan bir tişörtü, altta yine benzer nitelikte bir şort, yazın o yakıcı etkilerinden ç
selamlar pedalşörler, şöyle bir sorum olacak. şimdi tüm yaz boyu periyodik olarak istanbul sahil kesimlerinde (caddebostan - maltepe) turladık, çok da güzel oldu. üstümde de adidas'ın şimdi hatırlayamadığım ter tutmayan bir tişörtü, altta yine benzer nitelikte bir şort, yazın o yakıcı etkilerinden çok etkilenmedik.

lakin soğuk havalar gelmeye başladıkça bunlar yeterli olmamaya başladı. geçen üstüme kapüşonlu sw giyip çıktım ama bu sefer de o pamuklu kumaş tüm teri emdi, güneşli havada üşüdüm diyebilirim.

özetle, kışın şehir şartlarında bisiklet sürerken hasta olmamak için giyim olarak ne önerirsiniz? Direkt link yollarsanız daha güzel olur nokta atışı.
roket adam
(20.09.20)
Rüzgarlık. Decathlon'da bisiklet giyim kategorisinde bir sürü şey bulursun.


prole
(20.09.20)
Buluyorum, gördüm de işe yarıyor mu gerçekten? Çok ince yağmurluk gibi bir şeye benziyor, o yüzden kullanıcı yorumu sormak istedim.


roket adam
(20.09.20)
Ben ter atabilen içlik giyiyorum bu havalarda. Biraz daha soğuklar için de içlik + bisiklet forması + bisiklet ceketi.

www.ydsshop.com

www.decathlon.com.tr


chicha_v2
(20.09.20)
merhaba,

Butun yili ruzgarli ve yagmurlu memlekette yasiyorum ve yol bisikleti ile 7-8 bin km yapiyorum her sene. Bu konuda epey tecrubem var.

Oncelikle kislik bisiklet malzemesi icin dechatlonu unutun. Yazlik malzemeleri ise yarar fakat gunluk kullanim icin olan yagmur pantalonu haric hic bir urunu kisin tatmin edici degil.

Kisin bisiklete binecekseniz mesele usumemek degil, terli kalmamak. Hatta bisiklete bindiginizde ilk 10-15 dk ( vucut tamamen isinana kadar ) usumuyorsaniz fazla giyinmissiniz demektir.

Eger yol bisikleti ile performans surusleri yapacaksaniz o zaman f/p acisindan en mantikli secim castelli.
Kisin (-5 ile 15 derece arasi diyelim ) eger hava cok soguksa termal iclikle beraber trasparente serisi uzun kollu formasini kullaniyorum. Ruzhar gecirmez, suya dayanikli. Bunun yerine yeni bir seri cikartmislar sanirim linkini bulamadim.

Yazin ise 20 dereceye kadar olan havalarda ise castelli gabba serisi kisa kollu forma kullaniyorum. Bu da ruzgar gecirmez, suya dayanikli.
www.castelli-cycling.com

Castelli'nin Turkiye fiyatlari cok sacma sapan. Yurt disindan Turkiye'ye satis yapan sitelerde indirim zamanlarinda nerdeyse yari fiyatina urunleri oluyor, o zaman almak mantikli.
Gabba kisa kollu forma, kol isiticilari ile beraber uzun kolluymus gibi kullanilabilir, Istanbul'un ikliminde yeterli olacaktir.

Eger yagmurda cikarim derseniz bu sefer isler iyice karisiyor. En alttaki iclikten formaya kadar nefes alir urunler kullanip bunun da ustune gor-tex gibi malzemeden yapilmis yagmur ceketleri almaniz gerekli ki bunlarin fiyati formalardan da yuksek. Bunlar icin de f/p urunleri gore-tex in kendi markasi olan gore-wear'in c5 ve c7 serileri, yine castelli'nin idro ceketleri. Yagmurda tayt ile surus yapsaniz da olur ama ayaklari sicak tutmak sart, bu yuzden su gecirmez overshoe'da almalisiniz.


whisky
(22.09.20)
(3)

Parlak beyaz ahşap plaka arayışı (Duyurunun marangozlarına)

Arkadaşlar selamlar, banyomda aynı bunun renginde bir kısım var: https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/kitapliklar-ve-raflar/acik-raf-sistemleri/acik-raf-uniteleri/50305739/kallax-acik-raf-unitesi.aspxBir kısmında biraz geniş bir boşluk bırakmışlar, istiyorum ki oraya raf yapayım. Birkaç tane bu ren
Arkadaşlar selamlar, banyomda aynı bunun renginde bir kısım var: www.ikea.com.tr

Bir kısmında biraz geniş bir boşluk bırakmışlar, istiyorum ki oraya raf yapayım. Birkaç tane bu renkte plaka alıp, dremel ile kesip, alttan tutucu ile destekleyeceğim.

Lakin bu renk bir ahşap plakayı bulamadım. Ne diye aratmam lazım bunu? Nereden bulurum?
roket adam
(19.09.20)
Beyaz lake mdf diye aratabilirsiniz.


glavina
(19.09.20)
Beyaz lake+1


filipis
(20.09.20)
parlak beyaz lakeli mdf (mdf diye varsaydım ama sunta istiyor da olabilirsin).

yalnız uyarayım, beyaz var beyaz var. tek bir "beyaz" yok. ayrıca boyadan boyaya beyazın tonu farklı olacağı gibi parlaklık, imaj netliği, yayılma gibi şeyler de hem kullanılan boyaya hem de uygulamaya göre değişir. yan yana gelecek olan parçalarda bu farklar gözlerini kanatabilir. ha tabi boyaların ışıkta ve/veya karanlıkta sararması da birbirinden farklı olur, kimi farkedilmeyecek kadar az sararır, kimi sapsarı olur. ikea'nınkiler muhtemelen az sararan lakeyle boyanmıştır. bunları linkteki gibi boyalı bir yüzeyin yanında kullanacağını düşünerek yazdım.


pati
(20.09.20)
(2)

yüzme için bluetooth kulaklık

yüzme güzel hoş da yüzerken çok sıkılıyorum. kafamda en son ne düşünce varsa dönüp duruyor. musiki ya da podcast falan dinleyeyim diye bi bt kulaklık alayım dedim ama bir sürü model var. iki sorum olacak:1) şu sadece mp3 çalan kulaklığı alan, kullanan var mı? hem kulağa su kaçmasını engelleyip, hem
yüzme güzel hoş da yüzerken çok sıkılıyorum. kafamda en son ne düşünce varsa dönüp duruyor. musiki ya da podcast falan dinleyeyim diye bi bt kulaklık alayım dedim ama bir sürü model var. iki sorum olacak:

1) şu sadece mp3 çalan kulaklığı alan, kullanan var mı? hem kulağa su kaçmasını engelleyip, hem de ses veriyor mu? www.decathlon.com.tr

2) sony'nin ve jbl'in blutut kulaklıkları var. malum su altında bt range'i düşük ama apple watch'e eşleştirsem, 50-60 cm üzerinden çeker mi, sıkıntı olur mu? su altı bulutut kulaklık deneyen var mı?
roket adam
(08.09.20)
Jabra'nin da bir modeli vardi sanırım. 75T action miydi neydi hatırlayamadım ezberden.


pass
(08.09.20)
ben teee fi tarihinde sony'nin mp3 çalarını -evet mp3 çalar- baya ucuza almıştım, dolar 3 tele miydi belki o kadar bile değildi, hala daha da kullanma fırsayım olmadı, ama yorumları iyiydi. şu seriden olması lazım: www.sony.com.tr ama bu kadar pahalı birşeye gerek olduğunu sanmıyorum, ben aldığımda 150 tlya almıştım çünkü, şimdi olmuşlar 600 - 700 tele :(


pasp
(09.09.20)
(3)

python dependency problemleri

Abiler, ben ıvır zıvır py işleri yapıyorum bu ara, hoşuma da gidiyor. Ancak çözemediğim şöyle bi sıkıntım var.Kendi Mac'imde, pycharm üzerinde geliştiriyorum. Dışarıdan bir modül almam gerekirse pycharm konsolundan "pip install requests" diyerek mesela o modülü yükleyebiliyorum. Amma velakin aynı sc
Abiler, ben ıvır zıvır py işleri yapıyorum bu ara, hoşuma da gidiyor. Ancak çözemediğim şöyle bi sıkıntım var.

Kendi Mac'imde, pycharm üzerinde geliştiriyorum. Dışarıdan bir modül almam gerekirse pycharm konsolundan "pip install requests" diyerek mesela o modülü yükleyebiliyorum. Amma velakin aynı scripti dayının biri indirip denemek istediğinde, kendi sanal ortamını oluşturup teker teker bu modülleri yüklemesi lazım. Üstüne üstlük, işin içerisine farklı py versiyonları ve farklı dependency versiyonları da eklenince olay çok karışıyor. Mesela ben requests'in 1.3.5 versiyonuna göre kodu yazmışım, 1.3.6'da bir şeyler değişmiş son sürümü çekince kod çalışmıyor. Aynı durum py için de geçerli, halen neden python 2 ve 3 ayrı ayrı sürüm olarak mevcut kullanılıyor ve aralarında bu kadar major farklılıklar var anlayamıyorum.

Siz bu işi nasıl çözüyorsunuz? Öyle bir şey istiyorum ki dayı kodu github'ımdan indirip çalıştırdığında, tüm dependency'ler ya indirilen kodumun içinde olsun, ya da o zamanki versiyonlar ile otomatikman kurulsun. Bu işin içinden çıkamadım, bazı yöntemler var görünüyor ama bir de sizlere sorayım dedim. Tenks e lot.
roket adam
(05.09.20)
Benim gördüğüm açıklama kısımında dependency listesi veya direkt konsola girilecek halde komut bırakıyorlar. Mesela "pip install -U catkin_pkg cryptography empy ifcfg lark-parser lxml netifaces numpy opencv-python pyparsing pyyaml setuptools"


reactionic
(05.09.20)
Cevap şuymuş arkadaşlar, pipenv oluşturup tüm işi bitirdikten sonra

pip freeze > req.txt yapıyorsunuz, o txt dosyasının içine tüm dependency'leri versiyonları ile beraber yazıyormuş.


roket adam
(05.09.20)
requirements.txt icin suna bakabilirsiniz - note.nkmk.me

bir de virtualenv var konu ile ilgili faydali olabilir

packaging.python.org


kolonyaa
(06.09.20)
(2)

havacılık meraklıları, şu iki uçuş ne olabilir?

https://fr24.com/00000007/25683101https://fr24.com/00000010/2568e0dd
roket adam
(04.09.20)
iha olabilir


false pretension
(04.09.20)
İHA bunlar, Yunan geriliminin en başından beri o bölgede devamlı havadalar. Normalde TB2XX gibiydi isimleri.


influx
(04.09.20)
(8)

Maske ve dezenfektan tercihleriniz nelerdir?

Soru başlıkta.
Soru başlıkta.
roket adam
(31.08.20)
maske bim sanibon
dezenfektan kolonya


exlibris
(31.08.20)
dezenfektanı bıraktım kolonyaya geçtim.

maskenin markasına bakmıyorum, eczaneden klasik telli bez maskelerden alıyorum bittikçe.


sir gawain
(31.08.20)
cerrahi maske + 80 derecelik limon kolonyası


Maske ne denk gelirse, telli falan olanlardan işte. Kumaş maske de diktim 2-3 katlı ama yıkadıkça ağızları yüzleri kaydığı için kullanmayı bıraktık.

Dezenfektan WHO tarifiyle evde yaptığımız, bir de Eyüp Sabri Tuncer'in mandalina, çeşme limonu, kiraz çiçeği falan diye giden bir serisi var, koklayıp koklayıp onlardan alıyorum, bağımlısı oldum.


kobuzchu kiz
(01.09.20)
maske kendi diktiğim eski atletlerden üç kat kumaşlı don lastikli bir maske. şimdi kendi dezenfektanımı da yapacağım.


alperz
(01.09.20)
Maske eczaneden alıyordum, markası olmuyordu, şimdi Blue mask ve orlex sipariş ettim ama henüz gelmedi, bakalım.

Dezenfektan Maratem. (5 litrelik bidonunu aldım, koksuun bir şeyini sevdiğimden değil ama çakma ürün falan çok oluyormuş, bu yorumlarından falan güvenli geldi)


hair freak
(01.09.20)
maskeyi n11'den aldım ben şundan, kumaşı falan kalın ama biraz büyük: urun.n11.com

dezenfektan da kolonya + hipoklöröz asit üreten bir zımbırtı var elektroliz ile o


Maske ucuz hangisi olursa. Yeter ki ceza yemeyelim.
Dezenfektan kullanmıyorum. Elimi yıkamak yeter işte abartmanın manası yok.


catch the arrow
(01.09.20)
(2)

Çok basit Python sorusu

Bu aralar tekrardan py'a sardım. Şimdi sorum şu:güzel bi script yazdım. scripti "python3 roket.py eksisozluk.com" diye çalıştırınca o sayfayı açıyor, veri çekiyor, sonra içeriğini sqlite database'e yazıyor. sqlite db'den yazdığım içerikleri okuyacak scriptim de hazır. istediğim gibi veri çekebiliyor
Bu aralar tekrardan py'a sardım. Şimdi sorum şu:

güzel bi script yazdım. scripti "python3 roket.py eksisozluk.com" diye çalıştırınca o sayfayı açıyor, veri çekiyor, sonra içeriğini sqlite database'e yazıyor.

sqlite db'den yazdığım içerikleri okuyacak scriptim de hazır. istediğim gibi veri çekebiliyorum.

Şimdi istiyorum ki bu operasyonda bir de frontend arayüzüm olsun. Çektiğim veriyi görselleştireyim, ne bileyim tablo yapayım paragraf olarak göstereyim vs vs.

Hiç frontend tecrübem yok. Ne önerirsiniz? En kolay nasıl yapılmalı? Mesela hiç db tecrübem de yoktu ama sqlite ile kolayca bi günde istediğim seviyeye ulaştım, böyle basit bi framework olarak ne önerirsiniz?
roket adam
(27.08.20)
Flaski incele.


Evet cevap flask imiş. Kullanması da kolaymış. Teşekkürler.


roket adam
(13.09.20)
(3)

Şile bölgesinde müstakil evler

Özellikle Ahmetli taraflarında bir çok güzel villa tipi ev mevcut, yaşayan eden de epey aile var. Var mı yorumlarınız, nasıldır?
Özellikle Ahmetli taraflarında bir çok güzel villa tipi ev mevcut, yaşayan eden de epey aile var. Var mı yorumlarınız, nasıldır?
roket adam
(16.08.20)
güzeldir tavsiye ederim.

ne kadar zaman gecireceksiniz yilda bu önemli.


duygusuzromantik
(16.08.20)
Haftada 2-3 gün geçirilecek minimum gibi düşünüyoruz. Hatta anne baba iyicene emekli olunca toptan da yerleşebilirler.


roket adam
(16.08.20)
istanbuldan her hafta olayi bir zaman sonra yalan oluyor biliyorsunuzdur. ama gideceklerse toptan gitsinler cok mutlu olurlar.


hatta istanbuldaki evi satip orada alin kalan parayi ölene kadar yesinler.


duygusuzromantik
(16.08.20)
(3)

elektronik sorusu - kızılötesi vericimin mesafesi çoook kısa

Klimaya arada bi uzaktan komut basayım diye raspberry pi'ye direkt dirençle şu led'den bağladım:https://www.robotistan.com/infrared-ledkizil-otesi-ledAlıcı da koydum, öğrettim kodunu falan. Sıkıntı şu ki, akşam çok güzel çalışıyor ancak içeri güneş girmeye başlamasından itibaren klimanın dibinden an
Klimaya arada bi uzaktan komut basayım diye raspberry pi'ye direkt dirençle şu led'den bağladım:

www.robotistan.com

Alıcı da koydum, öğrettim kodunu falan. Sıkıntı şu ki, akşam çok güzel çalışıyor ancak içeri güneş girmeye başlamasından itibaren klimanın dibinden ancak çekiyor kumanda. Bunu vericinin yetersiz güçte olmasına yordum. (Ev inanılmaz güneş alıyor yüksek katta ve boydan boya camlı olduğu için)

Bu noktada ne önerirsiniz? Kızılötesi led'in range'i nasıl artırılmalıdır?
roket adam
(04.08.20)
telefonun kamerası ile bakınca ne parlaklıkta yanıyor senin led ? evdeki başka bir kumanda ile kıyaslayabilirsin.

normalde güneşten etkilenmez çünkü 35-40 khz bir modülasyonla gidiyor data. direk raspbery pine bağladıysan ledi sürememiş olabilir transistörler sürebilirsin.

raspi çıkışları 3.3 volt diye hatırlıyorum. direnç değerini 47 veya 100ohm civarına düşürebilirsin.

daha kaliteli ve verimi yüksek led şeçebilirsin. robotistandan alacağın elektronik malzeme ucuzun ucuzu en düşük kalite olur genelde. ozdisan.com üzerinden datasheetini speclerine bakarak led seçebilirsin.


orpheus
(04.08.20)
Evet direkt pi'ye bağladım, ben de bahsettiğin durumdan şüpheleniyorum. Peki hangi lede, hangi transistörü bağlamam gerektiği ile ilgili teorik de olsa yardımcı olacak bir site, döküman vs var mıdır? Hiç bir fikrim yok konuyla ilgili


roket adam
(05.08.20)
öncelikle aldığın ledin bir dökümanı olmadığı için çalışma voltajını, akımını etkin dalgaboyunu bilemiyoruz.

rpi portları muhtemelen 20ma kadar verebilir lede yetmesi lazım. ilk olarak koyduğun seri direnci düşürmelisin. bir de genelde source akımı daha yüksek olur. yani ledin artı ucunu 3.3 veya 5 volta bağlayıp eksi ucunu gpio porta bağlamalısın.


orpheus
(05.08.20)
(3)

bisiklet manyaklığı peydah oldu - istanbul içi rota tavsiyesi

geçen bodrumdaki bisikleti çıkardım. bi tur attım deli gibi sürmek isteği oluştu. arkadaşlarıma da bisiklet aldırdım, şu an ataşehir - caddebostan - maltepe sahil hattında çete olarak geziyoruz. ancak kesmemeye başladı.hatta geçen kınalıada'ya gittik orada turladık, acayip keyifliydi.yeni tecrübesiz
geçen bodrumdaki bisikleti çıkardım. bi tur attım deli gibi sürmek isteği oluştu. arkadaşlarıma da bisiklet aldırdım, şu an ataşehir - caddebostan - maltepe sahil hattında çete olarak geziyoruz. ancak kesmemeye başladı.

hatta geçen kınalıada'ya gittik orada turladık, acayip keyifliydi.

yeni tecrübesiz bisikletçiler olarak, istanbul ve çevresinde önerebileceğiniz güzel bilinmedik rotalar var mıdır? gerekirse bisikletleri arabaya atıp gidebiliriz. önerilerinizi beklerim.
roket adam
(03.08.20)
Yalova'ya feribotla geçip sahil yolu bisiklet rotasını takip edebilirsiniz. Erken giderseniz daha iyi.


kaset
(03.08.20)
Ride with GPS uygulamasini indirin, surmek istedigiz bolgeyi yazin size egim bilgisiyle birlikte onlarca bisiklet rotasi cikartir.

ridewithgps.com


Bol bol yokuş antrenmanı yapın ve sonra kendinizi İstanbul'un kuzeyine atın. Çok güzel rotalar var o tarafta Şile, Üvezli, Ömerli taraflarına gidin derim.

Diğer türlü sahil şeridinde Anadolu yakası en ideali, Avrupa yakasının sahili pek zevkli değil yollar dar ve her daim çokça trafik olduğundan. Ama sabah erken saatte Beşiktaş - Sarıyer de yapabilirsiniz keyifli bir rota orası da.


chicha_v2
(04.08.20)
(2)

son zamanlarda izlediğiniz en iyi film tavsiye duyurusu

hazır evdeyken, güzel bi film önerin de izleyelim isterim. buyrun.
hazır evdeyken, güzel bi film önerin de izleyelim isterim. buyrun.
roket adam
(01.08.20)
Knives out(bıçaklar çekildi)


the coon
(01.08.20)
Green book


(3)

klimadaki fan modu taze hava mı basar?

vestel klima kullanıyorum. ısıtma soğutma nem alma ve fan modu mevcut. fan modunda dışarıdan temiz hava mı basıyor, yoksa içerideki havayı mı sirküle ediyor bilen var mıdır?
vestel klima kullanıyorum. ısıtma soğutma nem alma ve fan modu mevcut. fan modunda dışarıdan temiz hava mı basıyor, yoksa içerideki havayı mı sirküle ediyor bilen var mıdır?
roket adam
(27.07.20)
çok emin değilim ama fan modunda dış motor çalışmıyor diye biliyorum dolayısıyla havayı sirküle ediyor.

vantilatör gibi oluyor yani. güç tüketimi de aşağı yukarı o şekilde.


jugador
(27.07.20)
split klimalar hiçbir zaman dışarıdan hava alıp içeri vermez. ısıtmada-soğutmada-nem almada- fan da.

içerdeki havayı alıp ısıtıp-soğutup-kurutup geri içeri verir.

fan da da vantilatör gibi çalışırlar.

bu arada üzerindeki filtreleri temizlemeyi unutmayın.


paudi
(27.07.20)
split klima asla taze hava basamaz. dış ve iç ünite arasında sadece sıcak-soğuk gaz boruları gider.


orpheus
(27.07.20)
(1)

bronzlaşmak isteyen ama cilt kanseri olmak istemeyen için güneş kremi seçim

50+ faktör kremimiz var ama öğle güneşinde bile peynir gibi kalıyoruz. cildi korusun ama bronzlaşma da sağlasın desek hangi kremi önerirsiniz?
50+ faktör kremimiz var ama öğle güneşinde bile peynir gibi kalıyoruz. cildi korusun ama bronzlaşma da sağlasın desek hangi kremi önerirsiniz?
roket adam
(27.07.20)
krem değil yağ kıvamında olması yeterli. yani ürün beyaz değil, şeffaf olmalı. 50'den o kadar düşebilirseniz hawaiian tropic 20 spf çok güzel gider. daha yüksek olup hâlen yağ olması için nuxe, bioderma, lancaster gibi markalara bakmak lazım.


bir garip melek
(27.07.20)
(8)

"hükmün açıklanmasının geri bırakılması"

hagb avantajı sayesinde bir çok insan bir kereden bir şey olmaz modunda bir çok suç işleyebiliyor ve başına hiç bir şey gelmiyor adamın. ben şu an bu altta cevap yazanlardan birinin tüm ailesine küfür edebilirim ama dava açılırsa ceketimi alıp çıkabiliyorum. keza kavga gürültü darp konularında da ay
hagb avantajı sayesinde bir çok insan bir kereden bir şey olmaz modunda bir çok suç işleyebiliyor ve başına hiç bir şey gelmiyor adamın. ben şu an bu altta cevap yazanlardan birinin tüm ailesine küfür edebilirim ama dava açılırsa ceketimi alıp çıkabiliyorum. keza kavga gürültü darp konularında da aynı maddeden ötürü bir çok insan suç işlediği halde dışarıda gezebiliyor.

bu ab'de, medeni ülkelerde falan da böyle mi? yoksa sadece bizde mi böyle bir durum söz konusu? avukat arkadaşlar, sizce de durum garip değil mi?
roket adam
(23.07.20)
Diğer ülkeleri bilmiyorum.
TCK suçluyu olabildiğince az cezalandırmaya çalışıyor. Yani bunu tam anlatabilir miyim bilmiyorum ama “ceza verelim ama olabildiğince kolaylık sağlayalım iki tarafta memnun olsun” gibi bi anlayış var. Yani çok absürt bir örnek olacak ama mesela n11 den bir bilgisayar alacaksın ücreti 10.000 TL (bu cezan) sana kampanya ile 9.000 TL yaptı (infaz sistemi) 500 TL ilk hediye çekin vardı (takım elbise giydi indirim aldı) 8500 TL oldu. Bir de sana 8 taksit yaptı her türlü kolaylığı sağladı. Şu anki sistem buna benziyor.

Hagb ile ilgili ise; “bir daha yapmaz abisi” gibi bişey. Ceza aldı mı aldı ama cezayı çekmiyor. İyi tarafı ise bir tür tehdit unsuru. Hagb aldıktan sonra atacağın her adımı dikkatli atman gerekiyor


infernalcadre
(23.07.20)
HAGB ceketi alıp çıkmak anlamına gelmiyor. En ufak bir 2. Ceza gerektiren durumda paşa paşa çekiyorsun cezasını.

Evet hukuk sistemimiz işleyiş bakımından sorunlarla dolu ama kalkıp kasten adam yaralayan birisine Hagb verilmiyor.

Mesela sizce birisine hayatında ilk defa küfreden birisi nasıl bir ceza almalı? Bu kişiden kişiye değişir.

Zaten birinciye Hagb alırsa ikinci kez en ufak bir suç işleyemez hale gelir. İşlerse de cezasını çeker.

Hagb bana göre gayet güzel işliyor.


Resme daha geniş açıdan bakarak söylersek Türkiye’deki infaz sistemi çok sorunlu. TCK’da öngörülen cezalar ile bu cezaların infazı arasında çok büyük bir uçurum var. Konuyla ilgili çok güzel bir çalışma var. Tavsiye ederim: dergipark.org.tr


microfiction
(23.07.20)
hagb sahibiyim, medeni ulkelerde geri birakilacak bir hukmum olmazdi. sadece sizde* boyle bir durum soz konusu.


ateistanbul
(23.07.20)
Herkes ikinci bir şansı hakeder. Hagb gibi, kamu hizmeti cezalarının artması gerektiğini düşünüyorum. Uzun uzun yazılır bu konu hakkında da gerek yok.


x571
(24.07.20)
her suç işleyeni ilk suçunda içeriye tıkmak nasıl bir özgürlük anlayışının ürünüdür bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum.
"aslında taksim'de sallandıracaksın bunlardan iki tanesini" gibi şeyler de diyor musunuz gündelik yaşamınızda?

el cevap: bizim ceza kanunu italya'dan alındı. ordan geldi zaten bu fikir. hırsızlık yapanın elini kesmek gibi hammurabi kanunları işletilmiyor yani ab'de.


ala09
(24.07.20)
Şimdi tek tek bakmaya üşendim ama başka birçok ülkede de (elbette farklı şartlar ve uygulama rejimleriyle) olan bir ceza türü HAGB ve usul hukuku bakımından da birçok sorun doğuruyor. Ceketi alıp çıkmaktan ziyade insanı dikkatli davranmaya iten bir cezadır; 5 senelik denetim süresi boyunca o hükmün açıklanmaması için kişiyi daha dikkatli davranmaya iter. Türkiye'de sorun, genelde kamu görevlilerine hapis cezası vermek için yeterli olacak durumlarda (örneğin bir eylemcinin direkt gözüne gaz fişeği sıkmak suretiyle kasten yaralama) cezaların HAGB verilme sınırına kadar indirilip onları dışarıda tutmak için kötüye kullanılmasıdır. Adam gibi uygulansa mantıklı bir ceza türü; caydırıcılığı var.

Her devlet takip ettiği ceza politikasına uygun olarak daha hafif suçlar için insanların özgürlüğünden mahrum bırakmayacak farklı yaptırımlar ve infaz türleri benimsiyor. Mesela çevreyi kirletme suçunu işleyen adama biz hapis cezası ve HAGB veriyoruz; bazı ülke de sen git iki hafta sokakları süpür diyor. Gerçekten kamu kaynaklarını herkesi içeri tıkmaya harcamak da mantıklı değil; ağır suçlar (cürümler) içeride kalmalı diye düşünüyorum. Mesela son yıllarda konuşulan bir konu, hakaret suçlarının doğrudan suç olmaktan çıkarılması ve kişinin sadece tazminat sorumluluğunun olması. Her şeyin çözümü hürriyeti bağlayıcı ceza değil.


HAGB sahibiyim bende.

HAGB olmasa hükümeti eleştirdiğim için mahkum olacaktım.

HAGB sicili düzgün, duruşu düzgün, yargılamaya konu olan suçlamaların düşük olduğu durumlarda, şüpheliye "dostum bu yaptığının TCK da karşılığı var ama sen düzgün birine benziyorsun. hizaya gel" deme şekli.

5 sene boyunca sana saldıran adama bile "lan önceki mahkemeden başıma bir iş gelir" kafasıyla nefsi müdafaada bulunurken bile aklına gelebilen bir şey.

tabi düzgün adam için. it kopuğu kesmez. onlarında sicili falan bozuksa zaten HAGB alamıyorlar.


NightBringer
(24.07.20)
(1)

araç değer kaybı bedeli sonrası dava açılması

selam, bundan bi yıl kadar önce yepyeni arabama biri arkadan vurdu. karşı tarafın kaskosu vardı (allianz), oradan yaptırdık. ayrıca değer kaybı için de bir büroya vekaletname verdim ve belli bi süre sonra parayı aldım.şimdi uyap'a girdiğimde baya dosya no'su olan, karşı tarafın da allianz olduğu, be
selam, bundan bi yıl kadar önce yepyeni arabama biri arkadan vurdu. karşı tarafın kaskosu vardı (allianz), oradan yaptırdık. ayrıca değer kaybı için de bir büroya vekaletname verdim ve belli bi süre sonra parayı aldım.

şimdi uyap'a girdiğimde baya dosya no'su olan, karşı tarafın da allianz olduğu, benim davacı olduğum bir dosyayla karşılaşıyorum. dosya türü olarak "Hakem Kararları Saklama Dosyası" yazıyor. bu noktada benim aksiyon almam gereken bi durum var mı? olayın üstünden 1 yıl geçti, bu dosyanın kapanması gerekmez miydi?
roket adam
(21.07.20)
sigorta tahkim komisyonunda karar çıktıktan sonra dosya ist. and. tic. mahkemelerinden birine gönderilir ve orda saklanır.
tabi saklanırken de dosyaya yeni bir numara verilir, o numara da e devlette görünür.
taraflardan kararı istinaf-temyiz edecekse dilekçesini o mahkemeye verir, mahkeme de dosyayı istinafa yollar.
kimse istinaf dilekçesi vermezse dosya, bahsettiğim ticaret mahkemesince saklanır.
korkmanıza-bir şey yapmanıza gerek yok.


de jure
(21.07.20)
(2)

Ziraat Bankası kredi için otomatik ödeme talimatı istiyor ve iptal ettirdim

Ziraat'ten ev kredisi çekmiştim. 2 tane otomatik ödeme istediler. Yaptım, birkaç ay sonra iptal ettirdim. Az önce arayıp söz vermiştiniz bıdı bıdı dediler. Bu talimatları tekrar vermesem, iptal ettirmiş haliyle kalsa, bir yaptırımı olur mu acaba?
Ziraat'ten ev kredisi çekmiştim. 2 tane otomatik ödeme istediler. Yaptım, birkaç ay sonra iptal ettirdim.

Az önce arayıp söz vermiştiniz bıdı bıdı dediler.

Bu talimatları tekrar vermesem, iptal ettirmiş haliyle kalsa, bir yaptırımı olur mu acaba?
roket adam
(20.07.20)
Benim de Ziraatten kredim var ve otomatik ödeme talimatı vermiştim mecburen. Taşınınca tesisat numaram değişti ve oradan ödeme yapmıyorum. 8 ay oldu arayan soran yok. Kredinizi iptal edecek halleri yok. En fazla kredi yapılandırmada zorluk çıkarabilirler (zaten yapmıyorlar)


ned flanders
(20.07.20)
imza attığın evraklarda otomatik ödeme talimatıyla ilgili bişeyler var mı bi oku derim


izmitcan
(20.07.20)
(3)

işsizlik maaşı alırken evlenirseniz

hanım kızın soyadı değiştiğinde, maaşın yatması ile ilgili bir problem oluyor mu?maaşı da kız alıyor. işten ayrılmanın evlilikle ilgisi yok.
hanım kızın soyadı değiştiğinde, maaşın yatması ile ilgili bir problem oluyor mu?

maaşı da kız alıyor. işten ayrılmanın evlilikle ilgisi yok.
roket adam
(03.07.20)
Hiçbir problem olacağını sanmıyorum çünkü bilgileri kendileri guncelliyorlar. Ben iskura kayıt olduğumda bekardim. İşsizlik maaşını almaya başladığımda evliydim. Sisteme giriş yaptığımda soyadım guncellenmisti. Sizde de öyle olur. Bankalar bile mernisten çekip kendi kendilerine guncelliyorlar artık.


elorelia
(04.07.20)
hiç bir problem olmaz.


benaslinda
(04.07.20)
Otomatik güncelleniyor sorun olmuyor


(7)

Nikah öncesi foto

İstanbuldayım, nikah öncesi şöyle güzel bi foto çektirelim diyoruz dışarıda. Ancak mekan ücretleri dahil 4 bin liralar falan telaffuz ediliyor. Böyle bi operasyon yaptıran arkadaşlar, ne kadar ödediniz, nasıldı neredeydi? Bu krizde 4 bin nakit istenmesi normal mi yoksa bu insanlar delirdi mi?
İstanbuldayım, nikah öncesi şöyle güzel bi foto çektirelim diyoruz dışarıda. Ancak mekan ücretleri dahil 4 bin liralar falan telaffuz ediliyor. Böyle bi operasyon yaptıran arkadaşlar, ne kadar ödediniz, nasıldı neredeydi? Bu krizde 4 bin nakit istenmesi normal mi yoksa bu insanlar delirdi mi?
roket adam
(11.06.20)
öncelikle, hiç bu işi yapmadım ama yapanların olduğu taraftayım.

İnsanlar delirdi orası kesin. Doğum fotoğrafçılığından falan da iyi para kazanan var, böyle nikah vs. de.

Mekanlar ücret alıyor olabilir bilmiyorum, en kötü ulaşım sağlıyorlardır sanırım. 2-3 kişi çalışıyor olabilirler foto-video, ekipmanların maliyeti çalışan ücreti vs düşününce olabilir. Şöyle söyleyeyim en yeni teknoloji ekipmanlar hep bu tür çekim yapan tiplerde oluyor. Aynı şekilde fotoğrafları işlemek, videolara güzel şeyler yapmak için hazır efektler vs. satın alıyorlar. Yani kendileri aşırı uğraşmasalar bile bulup seçip telifini ödeyip alıyorlar, kullanıyorlar. Eğer düzgün bir yerse ve öyle fotolar-videolar istiyorsanız verilir.

herhangi arkadaşın yapabileceği bişey değil.(en azından bu şekilde olmaz) Hatta kısa film çeken ödüllü mödüllü arkadaşın gelse o bile tam öyle çekemez, konseptlere kadrajlara ışığa alışık değil çünkü. (ayrıca sarıyerde sahilde falan gördüm, baya paraflaşla dolaşıyor bunlar. Işıksız çektiğin de aynı olmaz yani)

ve son olarak, hep 2000 sonrası şımarıklıklar bence bunlar. Ama yine de öyle bir şey istiyorsanız bu paraları vermeniz gerekebilir onu yazmak istedim. 4000 üst ucu bile değil, 8-10 vb. bin liralara çıkar bu iş yerine göre.


nhk ni youkosu
(11.06.20)
bence 4 bin iyi rakam ben olsam bulmuşken balıkları 14 bin isterim, deliren fotocular değil çektirenler.


paramolacak
(11.06.20)
4 bin lira verilecek kadar değerli bir mesele olarak görmüyorum ben. Ancak şunu belirtmeden edemeyeceğim. Profesyonel fotoğrafçı ile amatör fotoğrafçı tarafından çekilen fotoğraflar arasında dağlar kadar fark olur. Öyle bilmem kaç megapikselli kamera var al çek demekle olmuyor.

Şu sitede birkaç örnek var. Ne demek istediğimi anlayacaksın:
www.boredpanda.com


himmet dayi
(11.06.20)
Gerçekten Instagram atıp geçeceğiniz ve bir kere bile bakmayacaginiz o iğrenç efektli, belden sarılmalı fotoğraflara dört bin lira mi vereceksiniz?

Hayır bir de tek tip, aşırı abartılı pozlar ve efektler vs. Komik duruyor.


elorelia
(11.06.20)
elo+1

kendiniz veya arkadaşlarınızın çektiği instagram hikayeleri bile daha samimi ve daha hoş olur. hiç gerek yok bence. herkeste artık kaliteli fotolar çeken telefonlar var. eminim bayılacağınız kareler çıkacaktır.


MtKrt
(11.06.20)
Arkadaşlar ben de gereksizliği konusunda kesinlikle sizlere katılıyorum. Yoksa sahilde paraflaşla çekilen fotolar en iyi ihtimalle inanılmaz yapay duruyor, gerçekten mutluyken 32 diş güldüğümüz an çekildiğim dandik bir selfie'yi tercih ederim o yapaylığa. Örneğin himmet dayının gönderdiği boredpanda linkindeki profesyonel fotoğraflar gerçekten iyi değil, sadece efekt basılmış, yapay fotoğraflar, ancak kadrajı güzel olanlara eh işte diyebildim.

Amma velakin böyle bi gündem oluştu birden işte. Hayat. Bilmiyorum 2 saat için 3-4 bin lira gerçekten acayip paralar bence, bu kadar kolayca telaffuz ediliyor olması beni şaşırttı. Hem de nakit he.


roket adam
(11.06.20)
Esra pozan ile bir görüşün derim. Ben İstanbul'da olsaydım işinizi yapardım . Esra hem güzel iş yapar, hem fiyatları makuldür.


oligomer
(11.06.20)
(3)

Susuz araç yıkama servisleri

İstanbulda böyle online servisler türedi, arıyorsunuz ya da uygulamadan giriş yapıyorsunuz adamlar gelip susuz olarak aracınızı iç dış temizliyor. Nasıl yapıyorlar bilen var mı? Susuz temizleme mümkünse aracımı direkt kendim yıkayabilirim artık otoparkta.
İstanbulda böyle online servisler türedi, arıyorsunuz ya da uygulamadan giriş yapıyorsunuz adamlar gelip susuz olarak aracınızı iç dış temizliyor. Nasıl yapıyorlar bilen var mı? Susuz temizleme mümkünse aracımı direkt kendim yıkayabilirim artık otoparkta.
roket adam
(06.06.20)
Ozel kimyasallar kullaniyorlar: www.youtube.com


crown
(06.06.20)
yukarıda arkadaşın verdiği gibi yapıyolarsa bu resmen cinayet.

o toz toprak boyanın anasını ağlatır, çizer, mikro çizikler olur gözle göremezsin ama zararlıdır yani.

hatta aracın üstüne mermertozu gibi sert bi toz gelirse sen fırçayla ya da direkt olarak basınçlı suyla yıkarsan kumlama etkisi bile yapıyor.

özetle bu boyayı çizme olayı az buz bir problem değil.


4-5sene evvel böyle bir firma vardı,buharla yıkıyordu arabayı.haftada bir bizim ofise gelip bütün arabaları yıkıyorlardı.


duptıs
(06.06.20)
(6)

Akım korumalı prizi çoklu priz ile kullanmak

Evde bir çok pahalı elektronik cihazın bulunduğu bir odam var (bir nevi sunucu odası), tesisatta maalesef o odaya bir adet duvar prizi yerleştirilmiş, dolayısıyla ikeadan aldığım çoklu prizler ile çalıştırıyorum hepsini. Binada hem içeride hem dışarıda sigortalar vs olmasına rağmen, ben işimi garant
Evde bir çok pahalı elektronik cihazın bulunduğu bir odam var (bir nevi sunucu odası), tesisatta maalesef o odaya bir adet duvar prizi yerleştirilmiş, dolayısıyla ikeadan aldığım çoklu prizler ile çalıştırıyorum hepsini. Binada hem içeride hem dışarıda sigortalar vs olmasına rağmen, ben işimi garantiye almak için bir de akım korumalı priz mi alsam diyordum.

www.hepsiburada.com

Şu aleti alsam, arkasına çoklu prizler bağlasam ve cihazları öyle çalıştırsam, bana güvenlik açısından ek bir fayda sağlar mı?
roket adam
(23.05.20)
bu alet gerilim koruması sağlıyor yalnız. sizin çekeceğiniz fazla akımı önlemiyor.
elektrik tesisatını korumuş olmuyorsunuz bu durumda, sadece cihazları koruyorsunuz.


blackmamba
(23.05.20)
Ben cihazları korumak istiyorum, tesisatı zaten sigortanın koruması gerekiyor değil mi? Yanılıyor muyum? Anlamıyorum pek bu işlerden de.


roket adam
(23.05.20)
evet sigorta konusunda haklısınız.
sadece tv-monitör olsaydı yukarıdaki alet iş görür derdim ama sizin durumunuzda ups kullanmak en mantıklısı.


blackmamba
(23.05.20)
Çoklu prizi bir tane akım koruyucuya bağlayarak koruma sağlayamazsınız.Çoklu akım korumalı almalısınız.


global pandemic
(23.05.20)
@blackmamba pili bitmiş ups'de koruma sağlar mı?


spackinq
(24.05.20)
@global pandemic --< Neden?


roket adam
(24.05.20)
(5)

2020 Mayıs itibariyle nikah günü verebilen belediyeler?

Hemen bugün gel deyip de nikah kıymaya gidebileceğimiz bir belediye var mıdır?
Hemen bugün gel deyip de nikah kıymaya gidebileceğimiz bir belediye var mıdır?
roket adam
(17.05.20)
hepsi kıyar ama nikah salonları kapalı. biraz paraya kıyıp yıldırım nikahı falan da kıyılabilir elbette.

çok acil evlenme ihtiyacı mı doğdu? yıldırım nikahı o zaman.


ozdek
(17.05.20)
Yıldırım nikahı nasıl kıyıyoruz hocam?

Biraz gecikmiş bi nikahın darlanmasını yaşıyoruz şu anda :)


roket adam
(17.05.20)
Yıldırım nikahı diye bir şey yok türk filmindemiyiz :)


goodman
(17.05.20)
yıldırım nikahı diye bir şey kalmadı tabi ama şu anlamda kullandım. açık bir belediye buluyorsunuz. mesela kadıköy'e baktım haziran'da gelin diyor.

hemen belgeleri topluyorsunuz sağlık raporu vs en önemlisi.

nikah salonları zaten kapalı olduğundan memurun makamı vs ya da para almak için nerede kılacaklarsa oraya randevu alıyorsunuz (belediyeye müracaat). harçları marçları da öderseniz ve müsaitlik varsa 3-4 gün içinde evlenebilirsiniz.

alın size yıldırım nikahı.


ozdek
(17.05.20)
Sağlık raporu vs. lazım. Bütün belgeleri topladıktan sonra tarih alabilirsiniz. Aynı gün olmaz (Tabi daha önceden alınmış ve erkene çekmek istediğiniz tarihiniz ve belgeleriniz yoksa)


cursor
(17.05.20)
(4)

Klima tavsiyesi rica ediyorum + Samsung Windfree yorumlarınız?

70 m2 2+1 eve klima almam gerekiyor. Klimanın yeri belli, mümkünde güçlü bi model alayım da tüm eve soğuğu bassın istiyorum. Min 24000 btu baktım. Vestel'in bir kliması var, önceki evde onu kullanıyordum. Onun dışında önerebileceğiniz bir marka model var mıdır? Samsung windfree diye bir şey çıkarmış
70 m2 2+1 eve klima almam gerekiyor. Klimanın yeri belli, mümkünde güçlü bi model alayım da tüm eve soğuğu bassın istiyorum. Min 24000 btu baktım. Vestel'in bir kliması var, önceki evde onu kullanıyordum.

Onun dışında önerebileceğiniz bir marka model var mıdır? Samsung windfree diye bir şey çıkarmış, biraz fiyat farkı var ama gerçekten değecek bi fark yaratıyor mu?

Klimadan tek beklentim iyi soğutması fakat bunu yaparken suratıma soğuk rüzgar estirip beni hasta etmemesi.
roket adam
(16.05.20)
Yer cekimsiz ortamda cikolata aksin ama tadi cilek gibi gelsin.

Klima karsisindaysaniz terliyseniz her turlu carpar zaten. Size dokunmayacak sekilde montaj yaptirirsiniz.

Benim tavsiyem bugunlerde de acik olan bir Koctas magazasina ugrayin. Fix olursa daha iyi olur sokak arasinda oluyor onlar.


baldan kaymak
(16.05.20)
Aynen biraz öyle oldu maalesef. Klima yeri belli olduğu için dokunmayacak şekilde monte ettirmem imkansız. Koçtaş'ta da elemanlara hangi marka para bastıysa o ürünü pompalıyorlar, o yüzden kullananlardan yorum almayı tercih ederim.ç


roket adam
(16.05.20)
tek bir klimayla 2+1 evin esit bi sekilde sogumasi imkansiz gibi bi sey. Hani evin plani uygunsa ve klimayi koridora taktirsaniz belki boyle bi ihtimal var, diger turlu zor.

benim tavsiyem sadece "suratıma soğuk rüzgar estirip beni hasta etmemesi" konusunda. klimanin onune konulan 'klima aparati' diye bi sey var. havanin direkt gelmesini buyuk olcude engelliyo


lamartin
(17.05.20)
Vestel Flora 18000 btu aldım. Ev küçük olduğu için tüm evi gerçekten soğutabiliyor, merak edenlere önerebilirim.

Hasta etmemesi konusunda baldan kaymak haklıymış :)


roket adam
(08.08.20)
(4)

Dağılan / dağılma sürecindeki aile şirketi hikayeleriniz

Türkiyede işletmelerin çok küçük bir kısmı 3. nesle kalıyormuş. Dedenin / babanın binbir güçlükle başlattığı, çocukların ilerletemediği, ya da insanların birbirine girdiği, paraların yendiği falan aile şirketi hikayeleriniz var mı? Anlatır mısınız? Benzer bir duruma doğru gidiyoruz da yalnız mıyız m
Türkiyede işletmelerin çok küçük bir kısmı 3. nesle kalıyormuş. Dedenin / babanın binbir güçlükle başlattığı, çocukların ilerletemediği, ya da insanların birbirine girdiği, paraların yendiği falan aile şirketi hikayeleriniz var mı? Anlatır mısınız? Benzer bir duruma doğru gidiyoruz da yalnız mıyız merak ettim.
roket adam
(14.05.20)
elimde hikaye yok ama söyle bir gözlemim var. özellikle yahudiler arasında baba-dede tarafından kurulmuş şirketlerin 1990 sonrası doğumlu yeni nesil tarafından işletilemediği ve yeni nesilin önceki nesiller kadar yeni işler başlatmak-şirket kurmakta istekli olmadığını görüyorum.

burada sanırım yeni neslin babalarının ve dedelerinin sahip olduğu esnaflık vasfına pek sahip olmaması ve sabırsızca bir anda yükselme-büyüme beklentisi var.


orpheus
(14.05.20)
boyle bir hikayem yok. ticarette de degilim. ancak vehbi koc un hayatini izlerken o da bu konudan bahsediyordu.

benle birlikte zengin olan bir suru aile, ikinci ucuncu nesilde patladi diyordu. o da o yuzden korkup onlem almaya baslamis

en sonunda da zaten profesyonel yoneticilige geciyorlar


foster
(14.05.20)
Dede baba baslatiyor da batma temellerini de aslinda yine dede baba baslatiyor farkinda olmuyorlar bu da ayri bi etken her zaman gecerli olmasa da


@proletarier +1
dertleşek, ben de çok umutlu değilim


redlinetheturk
(15.05.20)
(2)

Internetten ödeme almanın en kolay ve hızlı yolu nedir?

Yeni bir servis planlıyorum. Web sitesi üzerinde sık sık (günde birkaç kez) olacak şekilde 10-20 tl gibi ufak meblağlarda ödeme almam gerekecek. Henüz bir şirketim yok. Şu aşamada olabilecek en kolay hali nedir bu işin?Otomatik bir sistem olacağı için IBAN vermek vs işimi görmüyor. PayPal de TR'de y
Yeni bir servis planlıyorum. Web sitesi üzerinde sık sık (günde birkaç kez) olacak şekilde 10-20 tl gibi ufak meblağlarda ödeme almam gerekecek. Henüz bir şirketim yok. Şu aşamada olabilecek en kolay hali nedir bu işin?

Otomatik bir sistem olacağı için IBAN vermek vs işimi görmüyor. PayPal de TR'de yok.
roket adam
(09.05.20)
İyzico'nun çözümlerini okumuştum. Onlarında seçeneklerini incelemenizi öneririm.Bayağı çeşitliliğe sahip bir yapıları var görünüyor.

www.iyzico.com


murtiii
(10.05.20)
(10)

İstanbul içi 100 mbit'e yakın internet alabilen arkadaşlar

Hangi ISP ve hangi paketi kullandığınızı sorabilir miyim? Özellikle anadolu yakası, varsa ataşehir.
Hangi ISP ve hangi paketi kullandığınızı sorabilir miyim? Özellikle anadolu yakası, varsa ataşehir.
roket adam
(03.05.20)
turk.net, ataşehir, 75 mbit stabildi. 95 gösteriyordu ama ikna edemedim turkneti.


ozdek
(03.05.20)
Ya ben de türknet kullanıyorum ama bu ara fena patlıyorum, yarım saatte bi kesiliyor, upload hızım da çok düşük çıkıyor ondan değiştirmeyi düşünüyorum açıkçası.


roket adam
(03.05.20)
doğu ataşehirde superonline ile 100 alıyorum.


king lizard
(03.05.20)
daha önce yazmıştım ama yine yazayım:
vdsl hizmet alacaksanız turknet i değiştirmenize gerek yok. altyapı aynı. hepsi turk telekom.

bu bölgede en iyi alternatif turkcell superonline. açıkçası onların da taahhüt ve fiyat ve paket politikaları ile turknet i karşılaştırınca gerçek gün gibi ortada ki sol'e en az 2 ya da 3 taahhüt verdim sonra turknete geçtim huzuru buldum. sol 25 iken 35 alıyordum. sonra 75 e geçtim.


ozdek
(03.05.20)
altyapı önemli issden çok. vdslde 100mbps çoğu yerde alamazsın fiberse alırsın. bu da tercih şansın olan bişey değil zaten, fiber çektiği yerde yeni dsl aboneliği alınmasına izin vermiyor türk telekom. ki fiber varken dsl zaten saçma olur...

fiberde türknetin anlaşması yok, en iyi seçenek açık ara millenicom oluyor. türk telekomda taahhütsüz seçenekleri var ama solde taahhüt yine zorunlu. yine de fiyatları sole göre uygun.

vdslde türknet veya millenicom tercih edebilirsin. ben türknetle ciddi sorun yaşadığımdan kendim önermiyorum ama biraz daha ucuz şuanki fiyatları.


konetsu
(03.05.20)
kablonet var mı?


sutlu nescafe
(03.05.20)
millenicom 1000mbps sabit.
tt fiber altyapısı 100 tl


eipcack
(03.05.20)
ben avrupa yakası'nda sarıyer'de alıyorum. turk telekom.

içerenköy'de otururken tt'de 100mbps'yi 83 olarak alabiliyordum.


patates
(04.05.20)
turk.net anadolu yakası 85 mbit alıyorum


nahtoderfahrung
(04.05.20)
Arkadaşlar sorunum modemimdeymiş. Eski bir modem kullanıyordum, sürekli reset atıyormuş kendine alet. Modem değiştirince 80 / 7 civarı görmeye başladım. Teşekkürler.


roket adam
(05.05.20)
(7)

Dremel alacağım, hangisini alayım

Ortamım çok küçük, ayırdığım bütçe kısıtlı. Yapacağım işlemler:1) ahşap kesme2) pirinç / alüminyum ufak çubuklar kesme3) ahşap delik açma (bu şart değil el matkabım var)4) zımparaHangi set bana daha uygun olur?Bu mu? https://www.hepsiburada.com/dremel-3000-avantajli-kit-25-aksesuar-p-HBV00000KF3D3Bu
Ortamım çok küçük, ayırdığım bütçe kısıtlı. Yapacağım işlemler:
1) ahşap kesme
2) pirinç / alüminyum ufak çubuklar kesme
3) ahşap delik açma (bu şart değil el matkabım var)
4) zımpara

Hangi set bana daha uygun olur?

Bu mu? www.hepsiburada.com
Bu mu? www.hepsiburada.com

İkinci 50-60 tl farkla daha çok şey sunuyor gibi ama kutu içeriği yazmadığı için asıl ihtiyacım olam testere vs var mı anlayamıyorum. Bi de o uzatma kablosu gibi olan zımbırtı mesela ne kadar gerekir hiç tahmin edemedim.

Edit: asıl use case'im "kesme" olacağı için acaba gidip dandik bir kıl testere alıp denesem mi diye de düşünüyorum açıkçası.
roket adam
(19.04.20)
dremel degil einhell e yönelebilirsiniz

www.hepsiburada.com

kalite olarak aralarinda cok aman aman bir fark yok. dremel bir tik daha iyi olabiliyor ama genelde bu sürekli gunlük hayatta kullanacaksaniz ortaya cikiyor, haftada 1, ayda 1 kullanacaksaniz aradaki fark sifir.

uzatma kablosu bu arada bazen ise yarayabiliyor.


duygusuzromantik
(19.04.20)
resimde görülen yuvarlak metal diskler kesme aparatları. yalnız bunlarla ufak parçalar kesebileceğinizi unutmayın. ayrıca bu başlıklar ve başka zibilyon tane daha başlık ayrıca satılıyor dremel için, epey uygun fiyatlara edinebiliyorsunuz. ikinci linkteki uzatma mili olanı alırdım ben olsam, ki onu da aldım. aralarında 60 tl gibi bir fark var. o mili ayrı almaya kalksanız daha sonra çok daha pahalıya geliyor. ince işler için kullanılıyor o, mesela cama yazı yazmak isterseniz vs. gibi işler için


veritaslibertas
(19.04.20)
bu işin aslı kuyumcu frezesidir.

dremel falan hikaye.

urun.n11.com

bu ürünleri satan bi yer vardı atlas makinamıydı neydi(baktım değilmiş, sadece bu ürünleri ve envayi çeşidini satan bir sitesi vardı, binlerce ürün vardı falan.), bu aksesuarlardan tut da çok değişik binlerce şeye kadar var.

dremelin motorunu boşver o aksesuarları aşırı pahalı bi defa.


@hem

adam hobi amacli bir seyler yapiyor siz adama endüstriyel makine önermissiniz 3-4 kat fiyatli:)

hatta makine bile degil sirf motorunu.


duygusuzromantik
(19.04.20)
abicim şimdi dremelin aksesuarlarının fiyatlarına bakın, servet boyutunda.

ikincisi bu dediğim motorlar ikinci el 100-200 300 liralara bulunabiliyor.


İş istasyonu, çok amaçlı mengenesi, esnek mili ve ıvırı zıvırıyla dremel 4000 kullanıcısıyım. Size önereceğim şey; başlangıçta kıl testeresi almanız olacaktır. Dandik bir şey de almayın ama. Hatta kaba işler için şöyle basit bir şey çok işinize yarar; el motorunuz olsa da olmasa da alın:
www.bauhaus.com.tr
İnce işler için de şöyle bir testere var ama, bu biraz pahalı:
www.tekzen.com.tr

Ayrıca dremel “kesim” işleri için her zaman kolaylık sağlamayabilir. Basit bir kesim için dremeli açıp, ortalığı toza dumana boğmak pek mantıklı olmaz. İnce işleri de dremelle yapamazsınız zaten. Ayrıca çok kalın parçaları da kesemezsiniz.

Son olarak da uzatma kablosuna (asıl adı esnek mil) değineyim. Bu parçanın amacı aslında pek uzatma değildir. İnce işler için kullanılır ve yüksek devirlere gelmez. Zorladığınızda esnek mili kırma veya mili kilitleme (ucun dönmemesi) ihtimali vardır. Zaten bu mille olabildiğince düz, yani mile çok fazla açı yaptırmadan çalışmanız gerekir. Bu da aletin (esnek milin) ucunun yere dik ve dike yakın açılarda durması demek. Bu şekilde kesim işlemi yapmak da pek güvenli ve mantıklı olmaz zaten.


Kutu içeriği daha kalabalık olan modeli aldım. Gayet güzel. Ancak belirttiğiniz gibi bunlar öyle sopa falan kesmek için doğru aletler değil. Ancak kullanması gayet keyifli. Yeni bir hobiye yelken açmamı sağlayan sizlere teşekkür ederim.


roket adam
(30.04.20)
(1)

Unity sorusu // Android için uygulamam aşırı yavaş oldu

Selamlar, Android cihaz için çok basit bir uygulama yaptım. First person olarak dolaşma imkanı var, uygulamaya bir model import ettim, bilgisayardaki Unity preview'i içinde gayet güzel çalışıyor. Amma velakin, Android cihaza build edip apk olarak yükleyince, sanıyorum modeldeki detaydan ötürü aşırı
Selamlar, Android cihaz için çok basit bir uygulama yaptım. First person olarak dolaşma imkanı var, uygulamaya bir model import ettim, bilgisayardaki Unity preview'i içinde gayet güzel çalışıyor. Amma velakin, Android cihaza build edip apk olarak yükleyince, sanıyorum modeldeki detaydan ötürü aşırı yavaş çalışıyor. Özellikle tüm modeli gördüğüm kısımlarda aşırı yavaşlıyor, detaya yaklaştıkça normal hıza dönüyor.

Yapılmış bu uygulamadaki triangle, vertice ve draw call sayısını otomatik olarak düşürmenin genel bir yolu var mıdır? Mesela, import ederken çok detaylı import etme de daha düşük çözünürlükte import et, vs gibi.
roket adam
(13.12.19)
docs.unity3d.com şunu denemekte fayda var


kahoan
(13.12.19)
(3)

Aşağıdan yukarıya storlu perde

Selamlar, yüksek bi katta yaşıyorum, yukarıdan güneş girişini engellemeden, yerden yukarı doğru görüşü engellemem lazım. Aşağıdan yukarı doğru giden bir storlu perde sistemi gören bilen var mıdır?
Selamlar, yüksek bi katta yaşıyorum, yukarıdan güneş girişini engellemeden, yerden yukarı doğru görüşü engellemem lazım. Aşağıdan yukarı doğru giden bir storlu perde sistemi gören bilen var mıdır?
roket adam
(12.12.19)
var mıdır bilmiyorum ama alternatif olarak belki zebra perde üreten bir yerle iletişime geçip bir tarafı tamamen tül bir tarafı kapalı olan şekilde ürettirebilirsiniz, böylece dilediğiniz gibi kapalı kısmı aşağı yukarı oynatabilirsiniz. Belki hazır bile vardır böyle


whoosie
(12.12.19)
var tabi ki olmaz mı. zebra perde diye aratın çıkar. yok siz illa parça parça istiyorum diyorsanız jaluzi olarak aratabilirsiniz.


elorelia
(12.12.19)
plise perde diye aratırsan çıkar. fakat, kalite marka ve iyi bir perdeciye yaptırın.


malheiros
(12.12.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.