Giriş

tr binance kimlik doğrulanmama sorunsalı

2 gün önce fotoğraflarla kimlik doğrulama başvurusu yaptım ama hala bilgileriniz inceleniyor uyarısıyla karşılaşıyorum. dün maille bunun nedenini sorduğumda da cevap alamadım, benimle aynı problemi yaşayan var mı?
2 gün önce fotoğraflarla kimlik doğrulama başvurusu yaptım ama hala bilgileriniz inceleniyor uyarısıyla karşılaşıyorum. dün maille bunun nedenini sorduğumda da cevap alamadım, benimle aynı problemi yaşayan var mı?
northern eagle
(13.01.21)
(1)

Sıfırdan android ve ios için güçlü bir veritabanına sahip kısıtlı etkileşim

imkanı sunan bir app geliştirmeyi planlıyorum, kafamdaki fikir gayet orijinal fakat tamamen kendi emeğim ile geliştirmeyi planlıyorum. şu an için kotlin ve algoritma üzerine çalışmaya başlamayı planlıyorum fakat tabii uzun vadede uygulamanın hem android hem ios için kullanılır olmasını istiyorum. bu
imkanı sunan bir app geliştirmeyi planlıyorum, kafamdaki fikir gayet orijinal fakat tamamen kendi emeğim ile geliştirmeyi planlıyorum.
şu an için kotlin ve algoritma üzerine çalışmaya başlamayı planlıyorum fakat tabii uzun vadede uygulamanın hem android hem ios için kullanılır olmasını istiyorum. bu anlamda bana bir yol haritası oluşturmamda yardım eder misiniz?
yani kullanabileceğim platform, alabileceğim ders ve kaynaklar vesaire konusunda bilgim sıfır şimdilik.
northern eagle
(30.12.20)
ilk aklima gelen sorular sunlar?

- veritabani telefonda olan, her kullanicinin kendi datasini tuttugu bir uygulama mi olacak? yoksa her cihaz merkezi bir veritabanina mi ulasacak?
- guclu veritabani derken tutulacak veri tahmini ne kadar buyuklukte?
- gerekli veri veritabanindan cekildiginde veri uzerinde cok fazla islem yapilacak mi?

eger tum cihazlar tek bir veri havuzuna erisecekse ise ios ve android disinda bir de sunucu tarafinda gelistirme ve api yazmak gerekecektir. sunucuda kullanilacak veri tabani da ihtiyaca gore mqsql, postgres gibi klasiklerden biri. ya da mongodb gibi bir nosql veritabani olabilecegi gibi eger veri miktari cok yuksekse herhangi bir blut servis olmasi iyi olabilir.

ama her cihaz lokal bir veritabani tutacaksa bu cok guclu olmayacaktir ve cihaz ozelliklerine gore yapilabilecekler limitli olacaktir. eger bu konuda cok buyuk bir ihtiyac yoksa sqlite kullanilabilir.

verinin uzerinde ne gibi islemler yapilacak o da onemli. eger islem miktari cok fazla ise sunucu tarafinda islem yaptirmak daha mantikli. diger turlu isin performansi cihazdan cihaza degistigi gibi ios ve android icin iki farkli business logic yazilmali.

alternatif olarak da android(kotlin) ve ios(swift) disinda her iki cihazda tek bir gelistirme icin flutter, veya react native de kullanilabilir ama bu da tamamen yapilacak isin gereksinimlerine bagli ve her sekilde sunucu tarafinda gelistirme ve api erisimi gerekebilir.


emrahday
(31.12.20)
(7)

Reçetesiz bi şekilde alınabilecek antidepresan?

Öğrenci olduğumdan psikiyatra para bayılmak istemiyorum. bu anlamda eczaneden antidepresan almayı planlıyorum fakat herkes farklı bi ilaç adı veriyor. Sizin kesinlikle önerebileceğiniz bir antidepresan var mı etkili ve yan etkileri az? Teşekkürler.
Öğrenci olduğumdan psikiyatra para bayılmak istemiyorum. bu anlamda eczaneden antidepresan almayı planlıyorum fakat herkes farklı bi ilaç adı veriyor. Sizin kesinlikle önerebileceğiniz bir antidepresan var mı etkili ve yan etkileri az? Teşekkürler.
northern eagle
(29.12.20)
antidepresan o konuda ehil olmayan kişilerce öneri üzerine kullanılacak bir ilaç değil ki. gss'niz var ise devlet hastanesinden en azından bir hekim kontrolünde kullanmanızda fayda var.

onun haricinde böyle bir yönlendirme olmadan, insanların 'abi xxx isimli ilaç çok iyi geldi' demesiyle bence kullanmayın. herkesin farklı ilaç adı vermesi de bundan. herkesin rahatsızlığı bir değil.

yani teşhis olmadan tedavi yapmak hemde bir hekim yönlendirmesi olmadan biraz problem.


kobretti
(29.12.20)
Herkesin rahatsızlığı farklı, o yüzden kafana göre ilaç kullanırsan bozuk olmayan yeri de bozma riskin var.


hayirsiz
(29.12.20)
çoğu antidepresan reçetesiz alınıyor ama eczacılar vermiyor.kafana göre antidepresan alırsan olanı da bozarsın


nahtoderfahrung
(29.12.20)
Yukarıdaki yorumlara katılıyorum
Öğrenciyken antidepresanlarla, psikiyatri servisleriyle haşır neşir olmuş biri olarak kesinlikle hekim kontrolünde kullanmanızı öneririm. Durumunuza göre dozajı belirler, düzenli aralıklarla dozajı azaltır veya artırır. Yani en sağlıklısı hekim kontrolünde ilerlemek ve bunun için para bayılmanıza gerek yok.

Yazıldığı gibi gss'niz varsa en yakınındaki devlet psikiyatri servislerine veya üniversitenin bulunduğu şehirdeyseniz üniversite hastanenize gidebilirsiniz.

Evet biliyorum aradığınız cevap belki bu değildi ama inanın en sağlıklısı bu.


Antidepresan zamana yayılan bir tedavi biçimi. Aldım, hop iyi hissettim yok. Bir ay sonra sonuç almaya başlayabiliyorsunuz. O arada vücudunuzun diğer taraflarını rahatsız etme ihtimali var. Profesyonel gözetim altında kullanın.


cosmicstring
(29.12.20)
Devlet hastanelerinde psikiyatri muayenesine gidin o zaman. Kafaya göre ilaç kullanmayın.


superfluid
(29.12.20)
Ortalama fiyati 25 lira antidepresanlarin. Doktora gidin, rapor cikartin. Hem doktor gozetiminde kullanin hem de ucretsiz alin. Kesinlikle devlet hastanesinde psikiyateiste gitmek zor birsey degil.


uncle fyodor
(29.12.20)
(2)

Stres kaynaklı saç dökülmesinde finasterid/minoxidil/dermaroller vs kullanı

Saçlarım doğuştan seyrek ama hemen hiç dökülmeyen tipteydi fakat son 1.5 senedir stresten baya bir miktar döküldü. Özellikle şakaklarımın üst taraflarında ve kafamın en tepesinde saçlar deriyi kapatamıyor tam. Yaşım genç (23) olduğundan saç derim hala canlıdır diye düşünüyorum. Sizce bu aşamada tek
Saçlarım doğuştan seyrek ama hemen hiç dökülmeyen tipteydi fakat son 1.5 senedir stresten baya bir miktar döküldü. Özellikle şakaklarımın üst taraflarında ve kafamın en tepesinde saçlar deriyi kapatamıyor tam. Yaşım genç (23) olduğundan saç derim hala canlıdır diye düşünüyorum. Sizce bu aşamada tekrar kaybettiğim saçların çıkması, diğer saçlarımın da hızlı bir şekilde uzaması için hangi yönteme başvurabilirim? Spor (kan dolaşımını arttırmak) cidden işe yarar mı? Başlıkta belirttiğim gibi yöntemleri denemeli miyim?
northern eagle
(06.12.20)
Finasterid nedir hiç duymadım. Minoxidil'i duydum ama pek kullanıcısı yok, bence işe yarıyor olda kadınlar bu ürünü deli gibi kullanır, bende büyük ihtimal kullanıcı yorumunu görürdüm, dermorellerin saç derisi için uygun olduğunu düşünmüyorum.

Erkeklerin saç dökülmesi biz kadınlara göre farklı. Ben evde yaptığım maske ile yeni saç tellerimin çıkmasını sağlamıştım sizde ne kadar işe yarar bilmiyorum. Ama saçlarım bu maskeyi yaptığım süreçte baya güçlenmişti. Hindistan cevizi yağı, fındık yağı, susam yağı ve eczaneden aldığım birkaç serumu karıştırıp saçıma sürmüştüm.

Erkek tipi saç dökülmesi yaşadığınız için en doğrusu sizin eczaneden bu tip dökülmeleri engellemek için bir ilaç almanız. Yani önce mevcut saçlarınızı korumanız lazım. Ondan sonra dökülmenizi iyice azaltmak için şampuan değiştireceksiniz, en sonda saç serumu/saç maskesi ile yeni saçların çıkmasını sağlayacaksınız. Yaklaşık 6 ayda sonuç alırsınız.


stresten olduğuna emin miyiz?
Açıldığını söylediğin bölgeler gayet erkek tipi saç dökülmesi gibi duruyor. İlla 30 olman gerekmez benim de 20'lerde dökülüyordu 27'de çok hızlanmıştı.

Dermatolog'a gitsen Minoxil verecek, kullanırsan işe yarıyor ama bırakırsan eski haline (ve yıl geçtiği için normalde dökülecek olup dökülmeyenler de dökülüyor, daha kötü bile gelebiliyor) Yani bırakmadan yıllarca kullanırsan iş görebilir.

Finasterid'i doktora danışmadan kullanma. Önce sende kimyasal bi eksiklik (çinko da verirler genelde) var mı ona baksınlar. Finasteride şakaya gelecek bir şey değil, doktor bana kullanabilirsin dediği halde kullanmadım. (hormon baskılayıcı bu, testosteronunla oynuyor.)

Forumlarda dermaroller kullanan vardı ama kafanı delmeden önce yine dermatologla görüş derim. Bir ihtimal kafaya yapılacak prp veya mezoterapi de şu anki kökleri canladırıp ömürlerini biraz uzatabilir.


nhk ni youkosu
(07.12.20)
(2)

yüksek lisans için tez konusu ve danışman belirlerken nelere dikkat edilir

yüksek lisans yaptığım alandaki potansiyel konu yelpazesi çok geniş olduğundan tez konusu seçme aşamasında kafam karışık. Sizce bu durumda tez konusunu belirlerken nelere dikkat etmem gerek günümüz şartlarını da hesaba katarak? Ayrıca programdaki akademik kadro ile henüz pek bir tanışıklığım/samimiy
yüksek lisans yaptığım alandaki potansiyel konu yelpazesi çok geniş olduğundan tez konusu seçme aşamasında kafam karışık. Sizce bu durumda tez konusunu belirlerken nelere dikkat etmem gerek günümüz şartlarını da hesaba katarak? Ayrıca programdaki akademik kadro ile henüz pek bir tanışıklığım/samimiyetim olmadığından danışman seçimini nasıl yapacağım da gözümü korkutuyor. bu konularda tavsiyeleri olan var mı? teşekkürler.
northern eagle
(22.11.20)
yazmış olmak için yazmayacağınız, gerçekten ilginizi ve merakınızı cezbeden bir konu seçin. yoksa işkenceden farkı kalmaz.


hazen
(22.11.20)
En çok yayın yapan ve en çok atıfı olan hocayı seç akademide devam etmek istiyorsan. Tabi çok yaşlı olmasın doçent olursa daha iyi olur, profesörler kendini salabiliyor yayın konusunda.


(2)

Traşsız saç ekimini nasıl/nerede en az maliyetle yaptırabilirim?

23 yaşındayım ve kafamın genelinde strese bağlı seyrelme var ciddi derecede. Bu bağlamda traşsız saç ekimi düşünüyorum ama tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı nispeten düşük fiyatlı? Saç ekimi öncesi, sırası ve sonrasında yapılan işlemleri özetleyebilir misiniz?
23 yaşındayım ve kafamın genelinde strese bağlı seyrelme var ciddi derecede. Bu bağlamda traşsız saç ekimi düşünüyorum ama tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı nispeten düşük fiyatlı? Saç ekimi öncesi, sırası ve sonrasında yapılan işlemleri özetleyebilir misiniz?
northern eagle
(14.11.20)
Traşsız saç ekimi çok yanlış bir uygulama öncelikle hiç tavsiye etmiyorum. Greftlerin toplanacağı bölgeyi zaten kazıyorlar, ekim yapılacak alan da büyük ölçüde kazınmak durumunda, saçma sapan bir görüntü ortaya çıkar. Düzgünce saçını kazıt zaten 10 günde kendine geliyor.

Saç ekimi çok karmaşık bir uygulama değil ama lokal anestezili bir ameliyat olduğu unutulmamalı. Basitçe ense bölgesinden greftler (saç kökleri) tek tek toplanır ve bir solüsyonda bekletilir. Daha sonra da dökülen bölgelere tek tek enjekte edilir, ameliyat bölgeleri bandajla kapatılır.

Sonrasında pansumana gidersin, ilk yıkamayı klinikte yaparlar ve sargıları çözerler. Çeşitli ilaç ve vitaminleri takviye olarak kullanırsın ve süreç tamamlanır.

Ekimden yaklaşık 20-30 gün sonra şok dökülme dediğimiz süreç başlar. Ekilen ve hatta kendi saçın dahil dökülür. Kızarıklılar olaacaktır. Üst seviye bir doktora yaptırırsan 3-4 aydan sonra saçlar kendine geliyor, tekrar daha güçlü şekilde çıkıyorlar. Normal saçtan hiç farkı olmuyor.


Lethe
(14.11.20)
Piyasayı bilmem. Bu konuda dünya genelinde tescilli bi kurum var yardımcı olabilirim fiyatta


(8)

Yüz yağlanmasına basit çözüm

Yüzüm aşırı derecede yağlanıyor. bu konuda kolayca deneyebileceğim (pahali bakim urunleri falan almadan) bir yontem var mi bu gereksiz yaglanmayi azaltmak icin?
Yüzüm aşırı derecede yağlanıyor. bu konuda kolayca deneyebileceğim (pahali bakim urunleri falan almadan) bir yontem var mi bu gereksiz yaglanmayi azaltmak icin?
northern eagle
(03.10.20)
yağlı şeyler yemeyi azaltın. her sabah yüzünüzü basit bir temizleyici ile yıkayın. 20-30 liraya birçok ürün var. bunlar yeter diye düşünmekteyim.


rose parks
(03.10.20)
Kil maskesi yapabilirsiniz. Aktarlarda çok uygun fiyata satılıyor olması lazım. Birde aşağıdaki ürünler yağlı ciltler için. İki ürünü kullanmıştım. Yağlı ciltler için iyi birer temizleyiciler.

www.narecza.com

www.recete.com


Yağı kurutma hedefli kullanacağınız ürünler sonrasında cilt noluyoruz neden kurudum daha da yağlanmam lazım diyebilir. Bu yüzden temizleyici+nemlendirici

@ GoodMorningTeacher ın önerdikleri +1


jazzabel
(03.10.20)
Yüzünüzü nemlendirin.


westblack
(04.10.20)
biodermanın sebium toniği baya başarılı, temizleme sonrası kullanabilirsiniz. yağlanmayı dengeliyor.


rayde
(04.10.20)
- Çılgınca bir yeme dönemi olduysa onu hafif de olsa düzenlemek, en azından paketli gıda vb azaltmak
- Çay ağacı yağını seyreltip yüzümü siliyorum (Rossmanndan almıştım), üstüne hafif nemlendirici dokunduruyorum. Çay ağacı yağı bana iyi geldi.


Sulfoxaflor
(04.10.20)
Sıkıntıyı dışardan yerine içerden çözmeye bakın. Karaciğeri temizleyen gidalar tüketin. Enginar gibi mesela.


elitoangelito
(04.10.20)
İnstagramda @acelyadogal ve @hayraalameturetimevi diye iki hesap var. %100 doğal çalışıyorlar ve bu konuda çok titizler. Bi bak ve bence onlardan ürün al. En doğrusu o olur.


1bir1bir1
(04.10.20)
(1)

hibrit mobil uygulama geliştirmek için öğrenilmesi gerekenler

kafamda anket temalı ama nispeten komplike bir uygulama fikri var. böyle bir uygulama geliştirmek için (hem android hem ios) hangi yazılım dillerini ve platformları kullanabilmem gerek?
kafamda anket temalı ama nispeten komplike bir uygulama fikri var. böyle bir uygulama geliştirmek için (hem android hem ios) hangi yazılım dillerini ve platformları kullanabilmem gerek?
northern eagle
(26.09.20)
react native de inceleyebilirsin


azeroth
(26.09.20)
(4)

Seyrek saçlı fakat düzgün yüzlü bir erkek saçını sıfırlamalı mı

Merhaba. Yaşım 22 ve stres nedeniyle şu son 6 ayda saçlarım baya döküldü. Şimdi asker traşı gibi fakat yanlar azıcık uzasa, sakal bıraksam bile kötü duruyor. Işıkta komple kafa derim gözüküyor, teller sayılacak seviyede. Saçları sıfıra vursam da yüz yapım keskin olmadığı için (matt damon modeli işt
Merhaba. Yaşım 22 ve stres nedeniyle şu son 6 ayda saçlarım baya döküldü. Şimdi asker traşı gibi fakat yanlar azıcık uzasa, sakal bıraksam bile kötü duruyor. Işıkta komple kafa derim gözüküyor, teller sayılacak seviyede. Saçları sıfıra vursam da yüz yapım keskin olmadığı için (matt damon modeli işte) iyi durmaz gibi geliyor. Sizce ne yapmalıyım?
northern eagle
(21.09.20)
resim paylaşsan daha net cevap alabilirsin


kckmlqm
(21.09.20)
fotoğraf +1


rose parks
(21.09.20)
bence kısaltacağına uzat. uzun saç boşlukları kapatır.


jelly bear
(21.09.20)
tek sebep stress olmayabilir, bir sağlık kontrolünden geçmekte fayda var.


efx
(21.09.20)
(3)

saat tavsiyesi

Merhaba. halihazırda çok sevdiğim bir Orient Mako diver saatim var fakat onun haricinde bir saat daha almayı planlıyorum.Bütçem 1500 tl. marka olarak kalitesi bilinen tissot, citizen veya seiko gibi markalara yönelmeyi planlıyorum. tarz olarak ise bir dress watch veya kronograf seçmek istiyorum faka
Merhaba. halihazırda çok sevdiğim bir Orient Mako diver saatim var fakat onun haricinde bir saat daha almayı planlıyorum.
Bütçem 1500 tl. marka olarak kalitesi bilinen tissot, citizen veya seiko gibi markalara yönelmeyi planlıyorum. tarz olarak ise bir dress watch veya kronograf seçmek istiyorum fakat 1500 tl limit ile nasıl bir seçim yapabilirim bilemiyorum.
Citizen'in şu kronografını hoş buldum örneğin www.amazon.com fakat Türkiye'ye bu saati nasıl bütçemin altına getirtebilirim veya Türkiye'de bu modeli 1500 tl nin altında bulabilir miyim o da soru işareti tabii.
bu konuda yardımcı olursanız (tavsiye, öneri) çok sevinirim.
northern eagle
(15.09.20)
dress watch olarak yine orient'in bambino larına bakabilirsiniz, otomatiktir
tissot pr 100 serisi de olabilir


edaddy
(15.09.20)
Verebileceğim tek tavsiye orient'in varsa seiko almaman olacaktır. Seiko zaten orient'i satın aldı. İkisi de japon saati. Bir tane de İsviçre al.


prole
(15.09.20)
buldugun saat cok guzelmis alasim geldi :D


orient bambino arti 1.


baldur2
(15.09.20)
(5)

Diş çürümesinin hızı nelerle bağlantılı?

dişlerim çok sağlıksız. bir tane tam çürük var (dişçiye gideceğim) ve bugün diğer başka bir üst dişimde de kararma farkettim. Genel olarak diş çürümesi neleri yeyip yememekle ile ilişkili oluyor? Şu an pandemiden ötürü biraz çekimserim dişçiye gitme konusunda ama dişçiye gidinceye kadar veya dişçide
dişlerim çok sağlıksız. bir tane tam çürük var (dişçiye gideceğim) ve bugün diğer başka bir üst dişimde de kararma farkettim. Genel olarak diş çürümesi neleri yeyip yememekle ile ilişkili oluyor?
Şu an pandemiden ötürü biraz çekimserim dişçiye gitme konusunda ama dişçiye gidinceye kadar veya dişçiden sonra bu çürüme sürecini nasıl yavaşlatırım?
northern eagle
(14.09.20)
Diş fırçalayarak. Yemek yediğiniz zaman dişinizde kalan yemek artıkları bakteriler tarafından yenir/öğütülür bunun sonucunda asidik sıvılar meydana gelir. dişi çürüten budur. bakteriler de şekeri ziyadesi ile sevdiğinden şeker yemek dişleri çürütmenizi tetikler. ama şeker yedikten sonra dişleriniz iyi fırçalarsanız şeker artığı kalmazsa pek bir şey olmaz. ama takdir edersiniz ki her bir şey yedikten sonra dişlerimizi fırçalamıyoruz.

Dişinizi iyi fırçalamanız gerekir. diş ipi ve arayüz fırçası kullanmanız dişinizi korumada önemlidir. hatta ileri seviyeye taşıyarak ağız duşu kullanabilirsiniz.

www.hepsiburada.com

Genel olarak diş çürümesi yedikten sonra diş fırçalamamak ile ilişkili oluyor. Diş fırçalayacak durumda değilseniz en kötü ağzınızı suyla çalkalayın yemek artıkları kalmasın. Günde 3 kereye gerek yok. Bir kere fırçalayın ama iyi fırçalayın.


fezagezgini_4
(14.09.20)
turkiye'deki discim eski toprakti, artik emekli oldu 70'i gecti. 20 sene once yaptigi kaplamayi yurtdisinda goren disciler bana nerde yaptirdigimi falan sorup fotograf cekiyorlar, cok iyiymis. Neyse, ozetle isi iyi yapan bir elemandi.

Cocuklutan beri dislere ozen gosteririm ama curumeyi ben de onleyemiyorum, benim disler iceriden curuyor resmen, disardan ufak bir leke oluyor bir aciyorlar cogu gitmis, defalarca oldu. Benim disci bu olaya genetik derdi, ne kadar fircalarsan fircala babanin disleri ne zaman curuduyse seninkide onu takip edecek diyordu, siralamasina kadar.

Bir de 100 yasini gorursen 3. set dis cikacak o yuzden fazla kafaya takma da diyordu, ben de pesini biraktim 100u bekliyorum :D


cooperr
(14.09.20)
Şeker çok etkiliyor. Bir de diş fırçası tek başına yeterli olmayabiliyor, diş ipi şart. İlk kullanımdan sonra anlıyorsunuz aslında diş ipinin ne kadar elzem olduğunu.


voyager 1
(14.09.20)
Diş fırçalamayan (yılda 4-5 kez) arkadaşımı gördükten sonra diyebilirim ki alakası yok fırçalamayla. Adam sürekli et yiyor ondan olabilir diye düşünüyorum, bir de genetik.


Brk37
(14.09.20)
Istersen on numara bakim yap: firca + dis ipi + arayuz vs... bazen de genetik!


invictae
(14.09.20)
(2)

Tezsize de başvursam mı

Yüksek lisans için rekabetin biraz fazla olduğu bir tezli alana başvuracağım ve bu alanda 10 kişilik bir de tezsiz yüksek lisans kontenjanı var. Sizce hem tezli hem tezsize başvursam mı? Bu benim mülakat puanımı etkiler mi? Tezsizden tezliye geçme imkanı varmış fakat bundan emin olamıyorum, emin old
Yüksek lisans için rekabetin biraz fazla olduğu bir tezli alana başvuracağım ve bu alanda 10 kişilik bir de tezsiz yüksek lisans kontenjanı var. Sizce hem tezli hem tezsize başvursam mı? Bu benim mülakat puanımı etkiler mi? Tezsizden tezliye geçme imkanı varmış fakat bundan emin olamıyorum, emin olduğum tek şey tezlide şekilde mezun olmam gerektiği. Siz olsanız ne yaparsınız?
edit: imla
northern eagle
(14.09.20)
Tezsiz programa başvurmak yerine, aynı alanda başka bir kurumun yüksek lisans programına da başvurun.


gmzo
(14.09.20)
Eskiden tezsizden tezliye geçiş oluyordu ama şimdi durum ne tam bilmiyorum. Enstitüye sormakta fayda var. Ama ben olsam şansımı 2'ye çıkarmak için ikisine de basvururdum. Nitekim başvurduğum programda hem tezli yüksek lisansa hem de bütünleşik doktoraya başvurmuştum. İkisine de kabul almıştım. Mülakat puanımı da etkilemedi. Sadece kayıt olduktan sonra bı hoca gülerek bizi bırakacaksın diye korktum diye sitem etmişti.


Amaranta ursula
(14.09.20)
(1)

bilet alma, uçuş prosedürleri

Türk Hava Yollarından haftaya için bilet almam gerek fakat dikkat etmem, uymam gereken güncel prosedürler neler bilen varsa sıralayabilir mi?
Türk Hava Yollarından haftaya için bilet almam gerek fakat dikkat etmem, uymam gereken güncel prosedürler neler bilen varsa sıralayabilir mi?
northern eagle
(10.09.20)
Yurtdışı ise covid testi için 12 saat önceden gitmen grrekebilir


basond
(11.09.20)
(5)

dişçi fobisi (anestezi vs mümkün mü)

dişim çürüdü ve dişçiye gitmem şart fakat bu bana idama gitmek gibi geliyor. yani dişçi koltuğunda kriz falan geçirebilirim korkudan, öyle diyeyim. bu konuda tıpkı ameliyat gibi uzun süreli uyutulma vs mümkün mü?
dişim çürüdü ve dişçiye gitmem şart fakat bu bana idama gitmek gibi geliyor. yani dişçi koltuğunda kriz falan geçirebilirim korkudan, öyle diyeyim. bu konuda tıpkı ameliyat gibi uzun süreli uyutulma vs mümkün mü?
northern eagle
(10.09.20)
Mümkün.

Sizinkisi dişçi korkusu ya da iğne korkusu olabilir.aslında çok basit ama daha gitmeden sizde travmatik bir durum yaratıyorsa anestezi altında bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Bunu bazı klinikler kendi yerlerinde dışarıdan anestezi uzmanı getirerek yapıyorlar ama bence bu kesinlikle hastane ortamında olmalı ve uyutulmadan evvel diğer bölümlerden bununla alakalı onay alınmalı.


duptıs
(10.09.20)
Gitmeden önce sakinleştirici bir şey falan almayın. Uyuşturmak için yaptıkları iğnelerle ne tepki vereceğini bilemezsiniz. Alkol bile o iğnelerin etkinliğini azaltıyor.

Anestezi değil sedasyonla yapıyorlar (dişçi korkum yüzünden ben bir kere yaptırdım). Genel anestezi gibi uyumuyorsunuz ama acı eşiği çok yükseliyor, uyumak üzereymiş ve aşırı sarhoşmuş gibi (ama mide bulantısı baş dönmesi olmadan, temiz sarhoşluk) hissediyorsunuz, doktor arada ağzını aç kapa diye komut verirse yapabiliyorsunuz ve 1-2 saat içinde çıkıp eve dönebliyorsunuz (araba kullanmamak lazım yine de).

Ben Eskişehir'de devlet hastanesi ADSM'de yaptırmıştım, anestezi uzmanı vardı. Özellerde durum nasıl bilmiyorum.

Edit: Bu arada muayene için yapmazlar tabii bunu. Ama tedavi için ne gerektiği ortaya çıktıktan sonra doktorunuzla konuşup yönlendirmesini isteyebilirsiniz.


kobuzchu kiz
(10.09.20)
korkunun ecele faydası yok. diş ihmale gelmez ve kaçışınız yok. yıllar yılı kaçtım sonunda dişlerimi elime aldım ve mecburen aylarca süren tedaviye başladım. 3-4 günde bir iğneleri yemek, iki saat ağzı açık durmak, tek seferde 4-5 dişin çekilmesi, her seferinde yüzün gözün şişmesi vs. vs. sıradan hale gelmişti. hiç korkmayın. sadece siz değilsiniz. 1 tane çürük dişin tedavisinden hiçbir şey olmaz güle oynaya gidin. orada geçireceğiniz 10 dakika sizi ömür boyu pişmanlıktan kurtaracak, rahat edeceksiniz, cesaretiniz gelecek hem de. zaten hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.


hayal fazlasi
(10.09.20)
anksiyete tetiklemek gibi olmasın ama, anestezi, diş için yapılan uyuşturucu iğneden çok daha spesifik ve komplikasyonları olan bir olaydır.


Korkunun ecele faydası yok +1. Bende de aynı korku vardı, senelerce korkudan dişçiye gitmedim ve sonunda dişler iyice gitti. Dişçiye gittiğimde ben de aynı şeyi dişçime sormuştum. Kendini kontrol edemeyen akıl hastaları ve çocuklara yapıyoruz deyince kazık kadar insanım, neden bu kadar korkuyorum ki diye bana bir güven geldi ve o koltuğa yattım.

Zaten dişinizi uyuşturduklarında hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Hatta doktor işe girişmeden önce ilgili bölgeye dokunup bir şey hissedip hissetmediğinizi soruyor ki gerekirse daha fazla uyuştursun. İki gün evvel dişime bir operasyon yaptılar, bir an gözlerimi açtığımda ağzımdan dikiş ipi sarktığını gördüm. Gözümü açmasan ağzımda dikiş olduğunu fark etmeyecektim bile, o kadar hissetmiyorsunuz :) Tedavi sırasında gözlerinizi kapayın, dişçinizden müzik açmasını falan rica edin.

Şunu da hesaba katın: Dişinize yapılacak işlem tek seferde bitmeyebilir. Mesela kanal tedavisini bir gün, dolguyu daha sonra yapabilir doktor. Sürekli anestezi altında olmak ister misiniz?


(1)

Mesleki Bilgi Değerlendirme Sınavında Nasıl Sorular Çıkar?

Yüksek lisans için bu sınava gireceğim de, sizce akademik ağırlıklı sorular da (tez yazım kuralları vs) gelir mi, yoksa sadece gireceğim bölümle-alanla ilgili sorular mı çıkar?
Yüksek lisans için bu sınava gireceğim de, sizce akademik ağırlıklı sorular da (tez yazım kuralları vs) gelir mi, yoksa sadece gireceğim bölümle-alanla ilgili sorular mı çıkar?
northern eagle
(10.09.20)
bölüm-alan ile ilgili gelir.


fezagezgini_4
(10.09.20)
(3)

İkinci üniversite (önlisans) ve yüksek lisans programına aynı anda başvuru?

önlisans bir ikinci üniversite programı ile yüksek lisansı aynı anda idare etmek mümkün mü?
önlisans bir ikinci üniversite programı ile yüksek lisansı aynı anda idare etmek mümkün mü?
northern eagle
(10.09.20)
bence mümkün ama ikisine aynı anda kayıtlı olunca programlardan birine harç ödemek zorunda kalıyorsun aklında olsun.


theseachange
(10.09.20)
2. Üni uzaktansa fazlasıyla mümkün.


westblack
(10.09.20)
Örgün de olsa mümkün.


Unde bach canim
(10.09.20)
(1)

Yüksek Lisans Mesleki Bilgi Değerlendirme Sınavı'na nasıl hazırlanılır?

Gireceğim bölümle ilgili böyle bir sınava ve birde mülakata girmem gerekiyor. sizce hazırlanırken fakülte'de ders veren hocaların yazdıkları veya tavsiye ettikleri kitaplara mı ulaşmaya çalışmalıyım, yoksa internetten bölümün derslerini esas alacak biçimde daha genel olarak mı çalışmalıyım? (önümde
Gireceğim bölümle ilgili böyle bir sınava ve birde mülakata girmem gerekiyor. sizce hazırlanırken fakülte'de ders veren hocaların yazdıkları veya tavsiye ettikleri kitaplara mı ulaşmaya çalışmalıyım, yoksa internetten bölümün derslerini esas alacak biçimde daha genel olarak mı çalışmalıyım? (önümde düz hesap 20 gün var çalışabileceğim)
northern eagle
(05.09.20)
Jüriyi bilmiyorsanız genel çalışmak gerekir. O bölüm ile ilgili temel sayılacak dersler kitaplar vardır onlara ağırlık verin.


fezagezgini_4
(05.09.20)
(1)

ALES puanım Yüksek Lisans başvuru sayfasında gözükmüyor?

Bu sene Alese girdim ve şimdi de bir üniversitenin yüksek lisans programına başvurmaya çalışıyorum ama 2018 de girdiğim yds puanı gözükürken bu sene girdiğim alesin puanı çıkmıyor. Üniversitenin sitesinden kaynaklı bir sorun mudur, yoksa ösym ile mi alakalıdır? nereden yardım alabilirim bu sorunu çö
Bu sene Alese girdim ve şimdi de bir üniversitenin yüksek lisans programına başvurmaya çalışıyorum ama 2018 de girdiğim yds puanı gözükürken bu sene girdiğim alesin puanı çıkmıyor. Üniversitenin sitesinden kaynaklı bir sorun mudur, yoksa ösym ile mi alakalıdır? nereden yardım alabilirim bu sorunu çözmek için?
edit: ösym çağrı merkezini aramayı denedim ama işe yaramadı.
northern eagle
(05.09.20)
dün mü ne bir rektör sistemden kaynaklandığını yazmıştı twitterda. ösym taraflı sanırım.


(3)

Mesleki Bilgi Değerlendirme Sınavına (Yüksek Ls) 3 haftada hazırlanılır mı?

Mezun olduğum bölümden biraz farklı bir yüksek lisans bölümüne girmek istiyorum ve bu bölümle ilgili pek detaylı akademik bilgilerim yok henüz. sizce bu sınav ve mülakattan üç haftalık tempolu bir çalışma ile kayda değer puan alır mıyım?
Mezun olduğum bölümden biraz farklı bir yüksek lisans bölümüne girmek istiyorum ve bu bölümle ilgili pek detaylı akademik bilgilerim yok henüz. sizce bu sınav ve mülakattan üç haftalık tempolu bir çalışma ile kayda değer puan alır mıyım?
northern eagle
(03.09.20)
Alırsın. Bence dene. Alamazsan bile tecrübe olur.


Amaranta ursula
(03.09.20)
kendi alanindan ne derece farkli bir bolum olduguna gore degisir ama alinabilir diyorum ben de.


xfestos
(03.09.20)
zaten kendi alanin olmadigi icin sana bu gozle yaklasacaklar, boun felsefe'de bolum disi ogrencilere yuksek lisansta yuklenmiyorlardi mesela.
bolume gore degisir ama yaparsin bence de.


(3)

Ücretsiz cv hazırlama sitesi

Çok sayıda şablon seçeneği olan bir CV hazırlama sitesi var mı önerebileceğiniz
Çok sayıda şablon seçeneği olan bir CV hazırlama sitesi var mı önerebileceğiniz
northern eagle
(02.09.20)
europass? 3 sablon var gerci


novoresume.com

tek sayfa ücretsiz. tek sayfaya sığdırırsan çok güzel taslaklar var.


himmet dayi
(02.09.20)
Canva


kaset
(02.09.20)
(1)

bilgisayara 4.5x6 cm vesikalık fotoğraf yükleme

internet üzerinden yapacağım bir başvuru için benden 4.5x6 cm vesikalık fotoğraf isteniyor da, bu bağlamda elimdeki vesikalığı nasıl aynı kalitede bilgisayara atabilir ve 4.5x6 cm şeklinde ayarlayabilirim?
internet üzerinden yapacağım bir başvuru için benden 4.5x6 cm vesikalık fotoğraf isteniyor da, bu bağlamda elimdeki vesikalığı nasıl aynı kalitede bilgisayara atabilir ve 4.5x6 cm şeklinde ayarlayabilirim?
northern eagle
(02.09.20)
Tarayicin yoksa telefonundan Office Lens uygulamasiyla fotografini cek, pc'ye gonder fotografi. Uygulama zaten cekerken sadece fotografi taniyip cekmesi lazim, olmadi cektinten sonra sinirlari ayarlayabiliyorsun oyle denersin.


seksli harf
(02.09.20)
(1)

İnternetten renkli numarasız lens sipariş etmek için reçete şart mı

İnternetten renkli numarasız lens sipariş etmek için reçete şart mı
İnternetten renkli numarasız lens sipariş etmek için reçete şart mı
northern eagle
(01.09.20)
Hayır, reçetesiz lens satışı aslında yasak ama internet üzerinden reçetesiz alabiliyorsun.


thesL
(01.09.20)
(1)

Elimdeki müzik aletini nasıl değerine yakın satar veya takas edebilirim

Elimde sıfır fiyatı 2000 tl civarlarında olan bir klarnet var ve ben bunu satmak veya elektro gitar setiyle takas etmek istiyorum ama sahibinden ve letgo'da hep ölücü teklifler geliyor. Müzik markete gitsem değerine yakın fiyata alırlar mı
Elimde sıfır fiyatı 2000 tl civarlarında olan bir klarnet var ve ben bunu satmak veya elektro gitar setiyle takas etmek istiyorum ama sahibinden ve letgo'da hep ölücü teklifler geliyor. Müzik markete gitsem değerine yakın fiyata alırlar mı
northern eagle
(01.09.20)
Müzik markete gitseniz asıl ölücülüğü orada görürsünüz.

Elektrik gitar takaslı diye ilan açıp uzun uzun beklemek en mantıklısı 20 mesajdan biri normal insan evladı olup almaya niyetleniyor benim tecrübem sarı sitede.


hedep
(01.09.20)
(4)

Bir savunma sporunda uzaktan eğitim ile ilerlemek mümkün mü

Bir savunma sporunda pandemi ortamı aşılana kadarki süreç içerisinde internetten edineceğim bilgi ile az da olsa bir aşama katedebilir miyim yoksa illa bir partnerimin olması şart mı tüm savunma sporları için?
Bir savunma sporunda pandemi ortamı aşılana kadarki süreç içerisinde internetten edineceğim bilgi ile az da olsa bir aşama katedebilir miyim yoksa illa bir partnerimin olması şart mı tüm savunma sporları için?
northern eagle
(25.08.20)
Hadi kamera olsa yaptığın tüm hareketleri eğitmen izlese bir nebze olur derim ama bir yerlerden bir şey okuyarak ya izleyerek imkansız. Öğreneceğin şeyler sadece yanlış teknikler olur.


Depik
(25.08.20)
Önceden öğrenmiş olsanız, evde antremana devam edersiniz ama sıfırdan çok zor. Yanlış hareketlerle sakatlanma ihtimaliniz de var.


jazzabel
(25.08.20)
olmaz.


co2s2
(25.08.20)
Daha önce öğrendiğiniz şeyleri kendi kendinize ilerletebilirsiniz diye düşünüyorum. Sıfırdan öğrenmek ise etkili olmaz çünkü muhtemelen hareketlerin geneli eksik uygulanacaktır. Zaten uzaktan eğitim denmez buna sonuçta karşınızda bir hoca olmayacak anladığım kadarıyla.

Bununla beraber, ilgi duyduğunuz bu savunma sanatı ile ilgili bilgilendirici videolar ve maçlar izlemek hem spora başlayacağınız zaman yabancılık çekmenizi önleyebilir hem de başlama noktasında motivasyonunuzu kaybetmenizin önüne geçebilir.


havadakarada
(25.08.20)
(11)

Rezil olmaktan korkmak

Mükemmeliyetçi biriyim. Yani rezil olma fikri bile birşeylere sıfırdan başlamamı engelliyor. Kendimi iyi bir okulda okumuş olmama falan rağmen niteliksiz gördüğümden, nitelik kazanabilmek için ilk adımları atmaya (staj yapmak, referanslar edinmek) bile çekiniyorum. Yani sanki şu halimle bir staja fa
Mükemmeliyetçi biriyim. Yani rezil olma fikri bile birşeylere sıfırdan başlamamı engelliyor. Kendimi iyi bir okulda okumuş olmama falan rağmen niteliksiz gördüğümden, nitelik kazanabilmek için ilk adımları atmaya (staj yapmak, referanslar edinmek) bile çekiniyorum. Yani sanki şu halimle bir staja falan başvursam benimle alay edilecek gibi geliyor. Öyle ki zamanında da bir turnuvada yenilince rezil olduğumu düşünerek satranca baya küsmüştüm misal. Sosyal anlamda da yaşıtlarımın aksine çok kasıntı bir tip olmama sebep oluyor bu mükemmeliyetçiliğim gene.
Sizce bu mükemmeliyetçiliği nasıl aşabilirim? (Terapi vs önermeyin)
northern eagle
(25.08.20)
Bence ilk adım olarak böyle bir durumun var olduğunun ve bunun zararları olabileceğinin farkına varmış olmanız güzel bir şey. İsterseniz kendinizin bir şekilde bunu aşacağınızı düşünüyorum.


havadakarada
(25.08.20)
umursamayarak. tabi çevreni ve onların düşüncelerini umursama.. "rezil olsam ne olur ki amk" demeyi denemelisin bence. ya da kendinin rezil olacağını düşündüğün bir konuda başkasını düşün; ona karşı ne düşünürsün, hayatın boyunca o mevzu aklına mı gelir? Herşey unutuluyor ve kimse böyle şeyleri takmıyor..

hem zaten bu ülkede herşey olunabiliyor ama sadece rezil olunamıyordu değil mi :)


foolrules
(25.08.20)
Bu arada tavsiye niteliğinde de bir yorum yapayım: Bence anahtar nokta özgüven. Gerçekten özgüvenli bir insan olabilirsek eksik yanlarımıza veya muhtemel kötü geçen olaylara rağmen kendimizi değerli bulur ve iyisini yapacağımıza inanırız. Böyle olunca bir konuda eksik olmak veya bir mülakatta yetersiz kalmak gibi durumlar bizi sadece yüzeysel etkiler. Kendimize saygımız ve inancımız eksilmez. Ders çıkarır ve yolumuza bakarız. Bunun bilincinde olmak da bizi bu konularda daha iyi yapar dye düşünüyorum.

Yazım hataları düzeltilip ekleme yapıldı.


havadakarada
(25.08.20)
bu durum iş hayatını bu kadar etkiliyorsa ortada terapilik bir durum vardır, olmasaydı bu noktaya gelmezdin zaten. bunun adı mükemmelliyetçilik değil ayrıca, bu sadece kendini kandırmak için uydurduğun bir bahane. mükemmelliyetçi insan başarısız olmaktan korkmaz, korkup eylemsizliğe geçmez; aksine başarısız olmamak için her şeyi yapar.

herkes rezil olmaktan korkar, herkesin yıkması gereken duvarları vardır. ama normal bir psikolojideki insanlar senin kadar zorlanmaz, kendilerini zorlayıp bir şekilde o atılımı yaparlar. sen bunu yapacak gücü kendinde bulamıyorsan bakış açını ve düşünce şeklini değiştirmesi için terapi önermekten daha doğal bir şey yok.


Bruce
(25.08.20)
"terapi vs önermeyin" diyerek terapi manyaklarının tavsiyelerinden kaçamazsın. Öyle yağma yok.

@eileengray'e ek olarak.. yaşının genç olduğunu tahmin etmiştim. Önceki duyurularından 23 civarı olduğun anlaşılıyor. Yaş biraz ilerleyince, genel anlamda çiğliği üzerinden biraz atınca "rezil olmak" diye tabir ettiğin ama aslında sadece bazen kaybetmek, bazen mahcup olmak dediğimiz şeylere verdiğin tepkiler buhar gibi uçup gidiyor. O an utanç duyuyorsun ama birkaç saate unutuyorsun.


IncredibleMau
(25.08.20)
Bence mukemmeliyetci biri degilsiniz.
Özgüven sorunu ve anksiyete bozuklugu var bence ve bunlarin terapisiz asilabilecegini dusunmuyorum. Ha spor filan yapmayi deneyebilirsiniz ama ona da rezil olma korkusuyla baslayamazsaniz evde baslayin.


kuehles blondes
(25.08.20)
Yapacaklarınızı üzerine düşünmeden yapın. Staja mı başvurulacak? Zaten başvuracaksınız bir noktada. Bir de başlayınca göreceksiniz ki kat kat niteliksiz insanlar utanmadan işin başına geçmeye hevesliler. Onlar rezil olmuyorsa....


eatpraylaw
(25.08.20)
işin sonu terapi yalnız. terapi istemezsen şu kitabı oku : hayatı yeniden keşfedin.


black mamba
(25.08.20)
Cevap basit; "birkaç kez " rezil olarak. Başka türlü o özgüveni kazanamazsin, çünkü arka planda hep bi ses "ya yapamaz da rezil olursam?" diyecek.


superfluid
(25.08.20)
azdan çoğa doğru ilerle. amiyane tabirle kaşarlanarak üstesinden gelinir böyle şeylerin.

-mehmet ali erbil izle.
-tarzın olmayan kıyafetler giy.
-tanımadığın insanlara selam ver, yanına otur.
-gir bir düğüne halaya katıl.

ciddiyim örnekler çoğaltılabilir. biz sosyal varlığız, etkileşime girmemiz lazım. insanlar oturmuş seni yargılamak için beklemiyor. ünlü bir psikolog buna benzer uygulamalar yaptırıyordu danışanlarına, küçükten büyüğe doğru. çok heyecanlanıyorsan düşük dozlu nabız düşürücü hap al eczacıya danışarak.


heidi'nin dedesi
(25.08.20)
Arada kimsenin kimseyi o kadar umursamadığını kendine hatırlat.


(1)

dayanıklı kulaklık tavsiyesi

Şu zamana kadar pek çok kulaklık kullandım ve hemen hepsinin sonu arızalanmak, kırılmak oldu. bu bakımdan ya dayanıklı bir kulaklık ya da güzel bir ses kalitesi sunan, nispeten uygun fiyatlı bir kablosuz kulaklık almayı planlıyorum.Tavsiyeniz var mı?
Şu zamana kadar pek çok kulaklık kullandım ve hemen hepsinin sonu arızalanmak, kırılmak oldu. bu bakımdan ya dayanıklı bir kulaklık ya da güzel bir ses kalitesi sunan, nispeten uygun fiyatlı bir kablosuz kulaklık almayı planlıyorum.
Tavsiyeniz var mı?
northern eagle
(24.08.20)
Ben Sennheiser CX 200 kullanıyorum. yıllarıdır cebimde, çantamda sağda solda her türlü eziyeti çekti bana mısın demedi. Odyofil değilim ama ses kalitesi yeterli. başka kulaklık takınca kendi kulaklığımı arıyorum ses kalitesi olarak.


marsabil
(25.08.20)
(3)

Yüksek lisans için hangi kıstasları koymalıyım?

Bu sene Marmara'dan mezun oldum ve yüksek lisans yapmak istiyorum fakat bu konuda hala bilgisizim. Şu an için ALES'e girdim tek ve sözelden 80, EA dan ise 70 gibi bir not alırım sanırım. Bir de 65 ile 70 arası bir YDS notum vardı 2 3 sene öncesinden ama şu an girsem rahat 80 alırım.Sizce ne yapmalıy
Bu sene Marmara'dan mezun oldum ve yüksek lisans yapmak istiyorum fakat bu konuda hala bilgisizim. Şu an için ALES'e girdim tek ve sözelden 80, EA dan ise 70 gibi bir not alırım sanırım. Bir de 65 ile 70 arası bir YDS notum vardı 2 3 sene öncesinden ama şu an girsem rahat 80 alırım.
Sizce ne yapmalıyım? Hangi bölümde yüksek lisans yapmam (sözel veya EA) ilerde yurt dışında çalışma ihtimalimi güçlendirir? Özel okula mı yoksa devlete mi başvurmalıyım?
northern eagle
(20.08.20)
Hangi bölümden mezun olduğunuzu bile bilmiyoruz.

Mezun olduğunuz alanda mümkünse yabancı ortaklı, girebildiğiniz en iyi firmada işe girin. İş öğrenin, dilinizi geliştirin, çevre yapın. Burada yaptığınız yüksek lisansın size yurt dışında çok bi artısı olmaz.


archmage mahmut
(20.08.20)
Yurt dışı düşünüyorsan Tr'de yaptığın masterın etkisi yok gibi.


indifferent
(20.08.20)
Tr’yi boşver ve yurtdışında yüksek bak.
Almanya, hollanda gibi avrupa ülkeleri olabilir,
Finlandiya (master’ı araştırmanı öneririm) ya da isveç gibi yerlere bakabilirsin avrupa şartı koşmuyorsan.
Ya da temiz temiz kanada.

Tekrar söylüyorum boşver burada masterı falan.


rewlack
(20.08.20)
(4)

sebepsiz yere stres yapmak

nedense sebepsiz yere stres yapıp duruyorum yani herhangi bir tetikleyici olmasa bile sürekli stresliyim. bu konuda antidepresan falan hariç ne yapabilirim çözüm olarak? kendi kendime çözebilmem mümkün mü?
nedense sebepsiz yere stres yapıp duruyorum yani herhangi bir tetikleyici olmasa bile sürekli stresliyim. bu konuda antidepresan falan hariç ne yapabilirim çözüm olarak? kendi kendime çözebilmem mümkün mü?
northern eagle
(19.08.20)
valla ben alkole vurdum fazla fayda etmedi bir de sen dene istersen.


sizofren06
(19.08.20)
sanırım tek yolu gerçekten kendini hep çok meşgul tutup kuruntu yapmaya izin vermemek. detaylara takılmaya bile fırsat bulamamak, işleri %100 kusursuz yapmak için vakit bulamamak... ancak stresli insanlar yapıları gereği bence asla stresten tamamen kurtulamıyor. minimumda tutmak önemli.


violetsky
(19.08.20)
kendi kendinize zor gibi. telkin etmeyi deneyin. işe yaramazsa bir terapiste gözükün derim. hayata bakış açısıyla ilgili bunlar çünkü genelde.


argent dawn
(19.08.20)
Uğraşacak bir şeyler bulmalısın.


pass
(19.08.20)
(2)

şimdiden iletişime geçmeli miyim

merhaba, ben ales sözelden 80 ales eşit ağırlıktan ise 70 gibi bir not bekliyorum. sizce bu notlar gelmiş gibi düşünüp şimdiden yüksek lisans programları ile iletişime geçmeli miyim? birde eşit ağırlık ve sözel yüksek lisans programları arasından yurt dışı ve özel sektörde artı kabul edilebilecek bi
merhaba, ben ales sözelden 80 ales eşit ağırlıktan ise 70 gibi bir not bekliyorum. sizce bu notlar gelmiş gibi düşünüp şimdiden yüksek lisans programları ile iletişime geçmeli miyim?
birde eşit ağırlık ve sözel yüksek lisans programları arasından yurt dışı ve özel sektörde artı kabul edilebilecek bir alan tavsiyeniz var mı?
northern eagle
(19.08.20)
iletişime geçilecek bir şey değil ki. başvurular açıldığında başvurursunuz.


fezagezgini_4
(19.08.20)
İletişime geçmek derken? Başvurular açılsın hele bakarsınız program şartlarına bölümlerin.


Hallegadola
(19.08.20)
(2)

ekşi sözlükteki entryleri silmenin en kolay yolu

ekşi sözlükteki entryler en kolay nasıl silinir? bunun yöntemi falan var mı?
ekşi sözlükteki entryler en kolay nasıl silinir? bunun yöntemi falan var mı?
northern eagle
(18.08.20)
hesap açık mı kalacak?


eksisozluk.com

şunla 4bin küsür entry sildim, bilgisayarı açık bıraktım baya sürdü.


nahtoderfahrung
(18.08.20)
(11)

22,5 yaş herşeye sıfırdan başlamak için geç mi?

siz bu yaşta olsanız nasıl bir plan yapıp herşeye sıfırdan başlardınız?
siz bu yaşta olsanız nasıl bir plan yapıp herşeye sıfırdan başlardınız?
northern eagle
(16.08.20)
Hicbir seye gec degil


kuehles blondes
(16.08.20)
Benin okul mühendislik fakültesi 21 yaşında bitmişti. 22,5 yaşında askerde idim. Olay sıfırdan başlamaksa ben gemileri yakar bir şekilde yurtdışına çıkardim.

Ha sen bana bakma ama, bana green card çekilişi de cıktı 2005 te gitmedim.


Filinta61
(16.08.20)
28 yaşındayım. hayır geç değil. türkiye'de herkes bir şeylere geç başlıyor zaten.


black mamba
(16.08.20)
22,5 yas erken bile olabilir.


pass
(16.08.20)
Doğuma geri mi dönüyoruz?

Her şeye derken biraz daha açıklayıcı olsanız bence daha anlaşılır olur.


bitchesaintshit
(16.08.20)
Geç değil. Bir üniversite daha okunabilir.

Sıfırdan başlayacak olsam önceliğim kesinlikle yurt dışı olurdu. Özellikle ABD ve İngiltere. İyi bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyup iyi ülkelerde çalışmak isterdim.


dissendium
(16.08.20)
zaten okulu yeni bitirmiş oluyorsun sıfırdan başlamak bu olmuyor mu? daha neye sıfırdan başlamak?


bohr atom modeli
(16.08.20)
22,7 olmadan başlaman lazım, yoksa olmaz.


noluyo yaa
(16.08.20)
çok geç bence, öyle böyle değil aşırı geç.


clones
(16.08.20)
10 sene önce yurtdışı yapamam diyordum ama şimdi nasıl defolup gitsem diye düşünüyorum.
10 sene önce evden uzaklaşmam en fazla 3 km öteye idi. Evden Kadıköy'e gidebiliyordum ki Kadıköy'e öyle çok bilmiyormuşum. Şimdi anlıyorum.

2020 senesi itibariyle Yaş 31. Sadece Kadıköy değil, Avrupa Yakasındaki bir semtte nerede ne var biliyorum. 2017 senesinin sonlarda müdür tarafından zorla senelik izne çıkartılmışım, kalkıp Lviv'e gitmiştim. Tura katılmıştım gerçi.

Geç değil. Yeter ki ne istiyorsunuz emin olun.


hayat cok ilginc, kimisi basarili olur kimisi olamaz. yas ile zerre alakasi yok hayatin.

baslanir, ben heralde 30 yasi gibi sifirladim her seyi.


duygusuzromantik
(16.08.20)
(1)

İstanbul'da nerede kalabilirim

Öğrenciyim ve bu hafta istanbula gitmeyi planlıyorum bir veya iki haftalığına. Güncel şartlarda nerede kalabilirim bir öğrenci olarak?
Öğrenciyim ve bu hafta istanbula gitmeyi planlıyorum bir veya iki haftalığına. Güncel şartlarda nerede kalabilirim bir öğrenci olarak?
northern eagle
(15.08.20)
1- vpn-booking-istanbul-filtrele-fiyata gore

2- airbnb-istanbul-filtrele-fiyata gore


ateistanbul
(15.08.20)
(7)

kendimden başarılı insanlar beni hayattan soğutuyor, ne yapmalıyım?

22 yaşındayım. iyi bir devlet üniversitesi mezunuyum ama bana sorarsanız boş bir insanım, çünkü herhangi bir alanda gelişmeye başlamaya karar verince o alanda çok iyi insanlar görmek beni nedense aşırı derecede sinir ediyor. Hele de o insanlar o alana 22 yaşından önce başladılarsa tamam diyorum, ben
22 yaşındayım. iyi bir devlet üniversitesi mezunuyum ama bana sorarsanız boş bir insanım, çünkü herhangi bir alanda gelişmeye başlamaya karar verince o alanda çok iyi insanlar görmek beni nedense aşırı derecede sinir ediyor.
Hele de o insanlar o alana 22 yaşından önce başladılarsa tamam diyorum, ben bu alanda başarılı olamayacağım. misal biriyle sırtüstü yüzme anlamında yarışacak olsam ve o bu alanda benden daha tecrübeli olsa tamam yenildim diyorum. birçok alanda kendimi geliştirmeye bu yüzden başlayamadım. misal gitar çalacağım ama benden çok iyi gitar çalan biriyle karşılaşsam, hele de yaşı bana yakınsa ve diğer birçok alanda da benden iyiyse kıskançlık krizine giriyorum. tanıştığım biri benden yakışıklıysa mesela tamam diyorum dünyanın en çirkini benim. çocukluğumda bir turnuvada benden yaşça büyük bir kıza elenip derece alamadım diye satrancı bıraktım düşünün.
Sizce ne yapmalıyım?
northern eagle
(12.08.20)
Tedavi olmalısın, bu hayatta daima birileri seni bir alanda geçecek bunu kabul ederek ve gözlerini yumum kendi yolunda ilerleyerek hayatına devam etmelisin yoksa haytı kendine zindan etmeye devam edersin


basond
(12.08.20)
Herkesin hayat şartları farklı.O yüzden kendinizi başkalarıyla değil önceki halinizle kıyaslayın.Sizden iyi yüzen kişi belki çok erken yaşlarda yüzmeye başladı,iyi gitar çalan kişi senin gibi düşünseydi hiç bir zaman ilerleyemeyecekti belki de başlayamayacaktı gitar çalmaya. Çünkü her zaman bu işlere bizden önce başlamış deneyimli insanlar olacak hayatta. Hayat bir simülasyon değil herkes aynı zamanda aynı şartlarla başlamıyor yarışa.
Dünyada 7,5 milyar insan var. Kaçımız hollywood aktörleri kadar yakışıklı-güzel, ünlü sanatçılar,sporcular kadar yetenekliyiz ki? Hayat devam ediyor bir yerinden yakalamak lazım.


glavina
(12.08.20)
şöyleki o kadar yarış atı gibi yetiştiriliyoruz ki küçük yaşlardan itibaren hepimiz birer hırs manyağına dönüşüyoruz. bu nedenle böyle olman garip değil başta söylemek gerekirse ama şunları sorgulamanı tavsiye edebilirim.
yeni bir şey öğrenmenin kendi bireysel keyfi yok mu peki?
bir şey sadece birilerinden iyi olmak için yapılmaz ki? sadece evde kendi kendine çalacağın iki şarkı sana neden yetmiyor neden başkalarından iyi olmalısın? mesela sevgilin için dünyadaki en yakışıklı adam sen olacaksın zaten var mı daha önemlisi?


takunyali kokos
(12.08.20)
Henüz 22 gibi ruhu anne sütü kokan muhteşem bir yaştayken ruh sağlığı ve selametin için kelime dağarcığından çıkarman gereken ilk kelimeyi söylüyorum: Başkaları.


pass
(12.08.20)
tedavi olmalısın. bu hislerin bir şeyleri devam ettirmemek veya bitirmemek için bir kaçıştır belki ve bu kaçışın altında farklı sebepler vardır.


wmeh
(12.08.20)
Tedavi olmalisin.
Bu sekilde bir kiskaclik hayra alamet degil. Verdigin kararlari, calismak istedigin konuyu, alani falan etkiler. Gidip tez vakitte kurtul bu psikolojiden.


chitosan
(12.08.20)
bende mesleğim konusunda tam tersiyim benden daha iyi biri ile çalışmak isterim, ortamdaki en bilgili olan ben olmayayım ki daha çok öğrenebileyim. ben adamlardaki bilgiyi kıskanıyorum ama hasetlik şeklinde değil, o öğrenebilmiş ve yapabiliyorsa bende yaparım şeklinde. mesleğimle ilgili benden daha bilgili daha zeki insanlar görünce soruyorum hemen nasıl başladın, ne okudun, hangi sitelerde üyeliğin var/takip ediyorsun, neler yapıyorsun nasıl yapıyorsun falan diye. kıskançlığımı kendime olumlu bir dönüş için kullanıyorum. Bu aslında çok da işe yarıyor. çünkü meraklısın ve çaba gösteriyorsun bu fark ediliyor, daha fazla zam alıyorsun daha sık zam alıyorsun, insanlar sana o bilgili kişiye duyduğu saygı kadar saygı duyuyor. belki bir linus torvalds değilim ve olamayacağım ama zaten hedefim de linus olmak değil.

davul çalmaya çalışıyorum falan o konularda genç yetenekli insanlar biraz moralimi bozuyor açıkcası, bu adamın sol kolu kadar çalabilsem bana yeter diyorum ama o yetenek işi. mesleğim veya bazı başka işler ise bilgi ve tecrübe meselesi, bunlarla ilgili bir sıkıntım yok.

zaten biraz akıl yürütünce kitap dediğin şeyin bir başkasının bilgi ve tecrübelerini aktarma yöntemi olduğunu fark ediyorsun, demekki bilgi ve tecrübeyi dışarıdan edinebiliyoruz, evet bir usb stick ile henüz yükleme yapılamıyor ama kitap şu anda bunun en pratik hızlı yöntemi, tabii teknoloji ilerledi artık videolarda var hayatımızda onu da ekleyebilirsin ama yarım saatlik bir videodan edineceğin bilgiden kat be kat fazlasını okuyarak edinebilirsin.

santranç ustasına sormuşlar nasıl iyi bir santranç oyuncusu olurum diye, senden daha iyilerle oynayarak demiş. sürekli yendiğin biri ile oynarsan o kendini geliştirir ama sen kendini geliştiremezsin.

semih saygıner bilardo oynarken X şehirde çok iyi oynayan biri var diye duyum aldığında kalkıp o adamı bulup oynuyormuş. be like semih.


selam
(13.08.20)
(4)

yüksek lisans mülakatı çok mu zor

sırf bu korkumdan ne yapacağımı bilemiyorum. yüksek lisansa girerken mülakatta alanla ilgili çok spesifik sorular soruluyor mu (özellikle devlet üniversiteleri için soruyourum)
sırf bu korkumdan ne yapacağımı bilemiyorum. yüksek lisansa girerken mülakatta alanla ilgili çok spesifik sorular soruluyor mu (özellikle devlet üniversiteleri için soruyourum)
northern eagle
(12.08.20)
Bölümden bölüme okuldan okula ve hatta kişiden kişiye göre bile değişebiliyor.

Örneğin İÜ'ye başvurmuştum, önceki kişilerde mülakat İngilizceydi ve bilgi sorusu sormuşlardı.
Bana ne bilgi sorusu sordular ne de mülakat İngilizceydi. Sadece ne çalışmak istediğimi falan sordular.
(Ancak puanlarım diğer başvuranlara göre çok yüksekti, benimle aynı şekilde olan bir arkadaş için de aynı şekilde) İÜ'de tanıdığım tek bir hoca yok bu arada


ted
(12.08.20)
Aşırı değişken hocam


fezagezgini_4
(12.08.20)
genelde nabıyon panpa neden geldin iş mi bulamadın da yüksek yapıyon tarzı geyik dönüyor.


turbo sadık
(12.08.20)
Birak okulunu bolumunu, o gun mulakatta olan hocadan hocaya bile degisir.


howfaristhesky
(12.08.20)
(3)

Tezli ile tezsiz yüksek lisans arasındaki güncel farklar

bu ayrım üzerine güncel bilgiler veya tavsiyeler verebilecek kimse var mı?
bu ayrım üzerine güncel bilgiler veya tavsiyeler verebilecek kimse var mı?
northern eagle
(09.08.20)
tezsiz ile akademide ilerleyemezsin.

zaten tezsizin çok bir olayı da yok, cv için anca. çalışıyorsan bile başka bir alanda tezli daha prestijli.


Her ikisini de (tezli yüksek lisansım halen devam ediyor) yapmış biri olarak, aralarındaki tek fark tez diyebilirim. Ben ikisini de kaliteli bir üniversitede yaptım, belki vasat altı üniversitelerde durum daha farklı olabilir.

Alınan dersler aynı, hatta sınavlarda sorulan sorular bile aynı. Tezsiz programlarda daha az, genellikle uygulamaya yönelik dersler açılıyor. Tezlide ise hem uygulama hem de teorik ağırlıklı, tezsize göre 6-7 kat daha fazla ders açılıyor. Şahsi fikrim, öğrenim görülmek istenen programın tezsiz seçeneğini varsa, akademik kariyer düşünülmüyorsa ve maddi imkan da varsa tezsiz yüksek yapmak daha mantıklı.

Tabi burada bir parametre daha var: Alınmak istenilen dersler tezsiz programda da var mı. Eğer cevap hayır ise tezli yapmak daha mantıklı.


vhdl
(09.08.20)
Zaten ayni okul fakülte bolumdeyse aynı kisiler girecek derslere aşağı yukarı. tamamen aynı olmasa bile dersler de benzer olacak. Bazı okullarda tezsizde dersleri verdikten sonra dilekçe ile tezliye geçmeyi kabul ettiklerini duymuştum, tabii arada sınav mülakat neyse o şartları sağlıyor olmak kaydıyla. Gündüz derse gitmek sorun olacaksa bu da araştırılabilir okul neresiyse.


(3)

Cv nasıl doldurulur?

Biraz saçma bir soru gibi gelebilir ama bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var. İyi bir devlet üniversitesinden, iyi bir ortalama ile mezun oldum bu snee fakat bu mezuniyetim, erasmusa gitmem ve yabancı dil ile hobilerim falan hariç Cv'm boş ve ne yazık ki bunun da farkına anca 22 yaşında varıyorum. Sizc
Biraz saçma bir soru gibi gelebilir ama bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var. İyi bir devlet üniversitesinden, iyi bir ortalama ile mezun oldum bu snee fakat bu mezuniyetim, erasmusa gitmem ve yabancı dil ile hobilerim falan hariç Cv'm boş ve ne yazık ki bunun da farkına anca 22 yaşında varıyorum.
Sizce 25 yaşına kadar Cv'mi nasıl olması gerektiği gibi doldururum? Bu konuda 2020 şartlarına göre bir rehberliğe ihtiyacım var. :(
northern eagle
(27.07.20)
yeni mezun cv lerinde geçmiş iş deneyimi olmadığından eğitiminiz varsa kurslar ve stajınız hk bilgi verin.
varsa hobi ve spor becerilerinizle nasıl bir vizyon sahibi olduğunuzu ve sosyal olduğunuz hakkında kısmen kişiliğiniz yansıtın.
çok da abartmayın bir iş geçmişiniz olmadığı için ilk etapta okul, meslek ve yabancı dil bilginiz önemli olacaktır.
cv den çok iş görüşmelerine odaklanın derim.


erty_ksk
(27.07.20)
Bazı şeyler ne yaparsanız yapın engeldir. Ehliyet kesinlikle olmalı. Erkekseniz askerliğinizi kesinlikle yapmış olmalısınız. Bunları ertelemeden gerçekleştirmeye bakın. İkincisi, en önemli şey söylediğiniz her şey hakkında kanıt sunabilmek. İngilizce karşısına orta seviye yazmanız hiçbir şey ifade etmiyor. Onun yerine YDS'den şu yılda şu kadar puan aldım yazmanız seviyeniz hakkında daha iyi bilgi verir.


dissendium
(27.07.20)
Öğrenim bilgilerinde çok üst düzey bir liseye gitmediyseniz gerek yok yazmaya. Çok takan yok ama stajları yazabilirsiniz. Ehliyet (alınma yılı ve sınıfı), medeni durum (normalde olmaması gerekir), askerlik durumu (tecilliyse ne zamana kadar tecilli), yabancı dil (kur şeklinde (c1-,c2 gibi) yazmayın anlamıyor çoğu, ya 5-10 üzerinden bir puan yazın yada iyi orta filan), doğum yeri-tarihi (saçma ama istiyorlar), alanınızdaki yetenekleriniz, bildiğiniz yazılımlar vs, katıldığınız önemli etkinlikler (tutup da üni de katıldığınız 2-3 saatlik kurs, seminer vs yazmaya gerek yok). Ayrıca fotoğraf.

Bunun haricinde Türkiye'de standart bir CV formatı yok. Avrupa'da, ABD'de; fotoğraf, doğum tarihi vs ayrımcılık olmasın diye yazılmıyor ancak burada çoğu yer istiyor. Hatta mala anlatır gibi yazmanı istiyorlar.


Euxinos
(27.07.20)
(4)

Mutlu insanları kıskanıyorum ama mutlu olmak için çaba göstermek

İçimden gelmiyor. Sanki mutluluk kötü ve ulaşılması çok zor bir şeymiş de mutsuzluğa teslim olmuş olmak, depresif takılıp gençliğimi bilgisayar başında oyunlarla falan harcıyor olmak daha rahat, tatmin edici bir şeymiş gibi geliyor. Sizce ne yapmalıyım?
İçimden gelmiyor. Sanki mutluluk kötü ve ulaşılması çok zor bir şeymiş de mutsuzluğa teslim olmuş olmak, depresif takılıp gençliğimi bilgisayar başında oyunlarla falan harcıyor olmak daha rahat, tatmin edici bir şeymiş gibi geliyor. Sizce ne yapmalıyım?
northern eagle
(22.07.20)
Bir psikoloğa görün derim.


conta
(22.07.20)
mutsuzluktan mutlu oluyor olamaz mısın?


AlsterWasser
(22.07.20)
bilinçaltı konforu sever.
mutluluk arzu edilen olsa da, mutsuzluğun ve düzenin konforunu bırakmak cesaret isteyen bir şey.
o yüzden herkes cesur ve mutlu olamıyor zaten.


blatta hiberna
(22.07.20)
üstteki iki kişiye de katılıyorum. değişmek için, seni mutlu edecek bir şeyler yapmak veya başarmak için adım atmaya üşeniyorsun. aynı yolda gitmenin rahatına alışmışsın, yörüngeyi kırmak istemiyorsun. tembelsin ve üşengeçsin. ne garip ki bazen insanın ruhu bile kendisi için iyi olanı istiyor ve yapmadığında kişiyi rahatsız ediyor. tatmini falan da işin içine katarak kendini haklı göstermeye, rahatlatmaya çalışıyorsun.


wmeh
(22.07.20)
(3)

Motivasyon eksikliği, dikkat dağınıklığı

Bir yıldır depresyondayım ve depresyondan çıkmaya da eğilimliyim yani düşününce ama kendimi bişeyler yapma konusunda motive edemiyorum. (ders çalışıyorum dikkatim dağılıyor, spor yapıyorum bir süre sonra sıkıyor vesaire vesaire)Ne yapabilirim?
Bir yıldır depresyondayım ve depresyondan çıkmaya da eğilimliyim yani düşününce ama kendimi bişeyler yapma konusunda motive edemiyorum. (ders çalışıyorum dikkatim dağılıyor, spor yapıyorum bir süre sonra sıkıyor vesaire vesaire)
Ne yapabilirim?
northern eagle
(22.07.20)
İş yapmaya koyulduğunda kendine kuşa bir zaman belirle ve o süre boyunca dikkatini dağıtacak her şeyi kendinden uzaklaştır. Bu süre 10 dakika bile olabilir. Aynı anda sadece tek bir işe odaklan. Güne küçük bir işini hallederek başla bir de.


Kronometre kullanıyorum ben. Ders çalışmaya başladığımda açıyorum, ara verdiğimde kapatıyorum. Günlük hedefler koyuyorum, dört saat mesela, o hedefi tutturmaya çalışıyorum. Excelde basit programlar yapıyorum kendime, şu saatte şunu yap, bunda bunu yap vs.


bu iş eş dost tavsiyesiyle, vitaminle, sporla, pazar ekindeki "istersen yaparsın" yazısıyla malesef olmaz.

uygun bir hastanenin psikiyatri servisinden randevu al. dikkatin mi dağınık, uyku sorunun mu var, kanında mı bir sorun var bakılsın.

bütçen uygunsa terapi ile beraber, spor iyi beslenme vs ile aşarsın.


orpheus
(22.07.20)
(5)

Siz olsanız ne yapardınız?

Merhaba. Ben 22 küsür yaşında ve yoğun bi depresyon süreci atlatmaya başlamış biriyim. Bu süreçte kendimi geliştirmeye çok fırsatım olmadı ve İstanbul'da bir devlet üniversitesi bitirip, İngilizce'de uzmanlaşmak ve azıcık İspanyolca hariç kendime elle tutulur yatırım yapmadım. Herneyse, sizce bu aşa
Merhaba. Ben 22 küsür yaşında ve yoğun bi depresyon süreci atlatmaya başlamış biriyim. Bu süreçte kendimi geliştirmeye çok fırsatım olmadı ve İstanbul'da bir devlet üniversitesi bitirip, İngilizce'de uzmanlaşmak ve azıcık İspanyolca hariç kendime elle tutulur yatırım yapmadım.
Herneyse, sizce bu aşamada nasıl hareket etmeliyim? İkinci bir üniversite mi okumalıyım? Yoksa yüksek lisans kazanmayı deneyip, yüksek lisans yaparken aynı zamanda iki yıllık bir bölüm mü okumalıyım? Yüksek lisans yaparken bir yerde çalışmalı mıyım ve çalışacaksam da alelade bir part time iş mi bulmalıyım? yoksa mezun olduğum alanda (pek sevmesemde) staj gibi bişey mi yapmalıyım?
Edit: Halkla İlişkiler ve Tanıtım/Reklam mezunuyum ve sosyal psikoloji, yönetim ve çalışma psikolojisi gibi alanlara baya ilgim var...
northern eagle
(21.07.20)
İmla*


northern eagle
(21.07.20)
haddim değil ve özel şartlarınızı bilmiyorum ama
çalışıp okumaya devam etmenizi öneririm
yaşınız genç hem deneyim hem eğitim mükemmel birşey


çınarım
(21.07.20)
okul bitmiş, yabancı dil hallolmuş onlar güzel.
ama ne okuduğunu, ne alanda çalışacağını ya da ne okumayı planladığını söylmeden burada kim ne diyebilir? bir de siz olsanız demişsin. ne bilelim, en ufak fikrimiz yok ki.


not dark yet
(21.07.20)
Mezun olduğun alanı bilmiyorum ama sevdiğin alanda iş bulmana engel olan bir bölüm mü?

2. üniversite en iyi ihtimalla +5 sene demek. Geç kalmış sayılmazsın ama beklerken tekrar depresyon tetiklenir mi emin olamadım.


lcha
(21.07.20)
Normal işe girip düzen oturduktan sonra yüksek lisans daha makul bir seçim olur bence. Hayata atılmak depresyondan kurtarır. O yaşlarda geleceğin belirsizliği insanları daha da depresif yapabiliyor


The_Lollok
(21.07.20)
(3)

Alesten 70 almak

Bir ay sonraki sınavdan bir yetmiş almak istiyorum fakat sizce bu bağlamda matematikten hangi konulara çalışmalıyım (sözeli hallederim muhtemelen) ve tüm konuları internet vasıtasıyla nasıl üstünkörü kavrayabilirim?
Bir ay sonraki sınavdan bir yetmiş almak istiyorum fakat sizce bu bağlamda matematikten hangi konulara çalışmalıyım (sözeli hallederim muhtemelen) ve tüm konuları internet vasıtasıyla nasıl üstünkörü kavrayabilirim?
northern eagle
(18.07.20)
Ales sınavı kafanızda büyüttüğünüz kadar zor bir sınav değil. Kafası çalışan biriyseniz, mantık yürütme ve temel üniversite matematiğine aşinaysanız kolaylıkla 70 alırsınız.

bu demek değil ki çalışmadan alacaksınız.

Burada önemli olan seçeceğiniz yüksek lisans alanında , danışman hocanız sizi istiyor olsun. gerekirse özel öğrenci olarak alır, sonraki Ales sınavını saydırır.


janavarorion
(18.07.20)
Sinava sadece 1 ay kaldiysa biraz daha stratejik bir yaklasim uygulamaniz lazim. Butun konulari ustunkoru kavramaniz hemen tum konularda yanlis cevap vermenize yol acar.

Ben olsam;
1) Sinav ortamiymis gibi, sure tutarak en az 3 deneme testi ya da gecmis yillarin ALES'ini cozerim
2) Cevaplari ve ozellikle yanlis yaptigim konulari kontrol edip su sekilde siniflandiririm:

a) Kolay ve bildigim konular, calismama gerek yok
b) Yanlis yaptim ama az cok bilgim var, az biraz calismayla bu konudan gelen sorulardaki dogru cevap yuzdemi kolayca yukseltirim
c) Zor konular, cok yogun calisma gerektiriyor, 1 ay boyunca bile calissam dogru yuzdem cok yukselmez

a, b, c hepsine birden calisip ustunkoru ogrenmek yerine biraz a'ya, cok b'ye calisip b'deki basari yuzdemi artirirdim. C ile zaman kaybetmezdim cunku yatirimimin geriye donusu cok olmazdi.


crown
(18.07.20)
iki sene önce kpss'ye girmeden önce herhangi bir ösym sınavına girmek için ales'e girdim. hazırlığım hiç yoktu. siz hangi puan türüyle tercih yapacaksınız bilmiyorum ama netlerimi size yazıyorum ki durum anlaşılsın. sayısal 12d 3y/ sözel 44d 6y.

puanlar da şu şekilde;
sayısal: 64,79626
eşit ağırlık: 70,96525
sözel: 77,36781

size önerim kalan sürede deneme çözmeniz. benim matematik netlerim ortada çok da bakmadım sayısal kısma ama sizin az biraz temeliniz varsa halledersiniz. internette önceki yıllarda çıkan ales sorularını çözüp fazla soru gelen konulara eğilirseniz olur. gerçi eski usül sınav soruları çıkmıyor artık bir soruda bile birden fazla konuyu yokluyor ösym ama ales'in soruları daha çok mantık sorularına benzer. bir de kpss'de çıkan sözel-sayısal mantık sorularına bakmanız faydalı olabilir. sonuç olarak çıkmışlar size yol gösterici olacaktır bence. umarım sınavınız iyi geçer. başarılar :)


gadjodilo
(18.07.20)
(2)

2 ay içinde alese çalışmak?

Merhaba. 2 ay sonra Ales sınavına gireceğim yüksek lisansa başvurmak adına fakat şu zamana kadar Yds'ye odaklandığımdan Ales üzerine kafa yormadım hiç. Bu bağlamda 2 ay içinde, günde 3 4 saat çalışma ile 70 - 75 alabilir miyim?? Ayrıca soru çözerken hangi konulara yoğunlaşmalıyım? (özellikle matemat
Merhaba. 2 ay sonra Ales sınavına gireceğim yüksek lisansa başvurmak adına fakat şu zamana kadar Yds'ye odaklandığımdan Ales üzerine kafa yormadım hiç. Bu bağlamda 2 ay içinde, günde 3 4 saat çalışma ile 70 - 75 alabilir miyim?? Ayrıca soru çözerken hangi konulara yoğunlaşmalıyım? (özellikle matematikte) Son olarak bilgiğiniz ücretsiz sanal ders ve kaynaklar varsa önerir misiniz?
northern eagle
(12.06.20)
ales zeka testi gibi bir şey. kapasiteniz varsa biraz da çalışmayla yaparsınız.

ben eski sistemde hiç çalışmadan ilk bine yada ilk yüze girmiştim sanırım. tarihini söylemeyeyim. o zaman max 80 di 79 mu aldım 78 mi hatırlamıyorum.

bir arkadaşım iş yerinde çalışarak kitapla vs güzel bir sonuç almıştı yine. o çok hırslıydı gerçi kpss falan bişiler istiyordu.

bir takım kitaplar var bunlar nöronları hızlandırıyor ve sizi o soru tiplerine hazırlıyor. onlardan almanızı tavsiye ederim yoksa sadece zekanıza abanıyorsunuz. bana öyle olmuştu ama keyif de almıştım.

okuma ve anlama kısmı önemli mesela o zamanlar deli gibi okuyordum hiç zorlanmamıştım. şimdi herhalde zorlanırım.


ozdek
(12.06.20)
@ozdek +1

bir arkadaşla girdik, ben çalışmadan girip 93 aldım, o 1 ay kadar çalışıp 95 aldı, halbuki benden çok daha zeki biri. Yani matematikte, problemlerde biraz paslıysanız ya da konuları bilmiyorsanız pratiğin faydası olur ama halihazırda matematikle işiniz oluyorsa çok farketmiyor.


(3)

Farklı müzik aletleri için hazırlanan notalar nasıl dönüştürülür

Bir şarkının piyano için düzenlenmiş notalarını klarnet noktalarına nasıl uyarlayabilirim, bunu öğrenecek kadar nota bilgisi edinebileceğim bir aplikasyon var mı?
Bir şarkının piyano için düzenlenmiş notalarını klarnet noktalarına nasıl uyarlayabilirim, bunu öğrenecek kadar nota bilgisi edinebileceğim bir aplikasyon var mı?
northern eagle
(18.05.20)
Basitçe yapmak istiyorsan piyanoda o esnada çalan en ince notaları klarinet ile çalsan (muhtemelen) ana melodiyi çalmış olursun.

İlla güzel olsun istiyorum dersen, bunu yapmaya transkripsiyon deniyor. Mesela schubert'in schwanengesang isimli eser(ler)ini franz liszt piyano'ya uyarlamış. Zor bir iş.

Zor olmasının sebebi şu, bir enstrümanda kolayca yapılabilen bir şey başka birinde imkansız olabiliyor. Mesela kemanda parmağını telin üzerinde titretebiliyorsun (vibrato), piyanoda imkansız. Şu durumda transkripsiyon yapan besteci, vibratoyu görmezden gelebilir. Veya do-re-do-re-do-re gibi iki nota arasında hızlıca gitgel yapabilir.

Benzer şekilde piyanoda aynı anda 10 tuşa bile basabilirsin, klarinette imkansız.


benaaymi
(18.05.20)
Evet üst partiyi çalarsan melodiyi çalarsın amaa birisi sana eşlik edecekse o zaman transpoze etmen gerekir o notayı eğer si bemol klarnet çalıyorsan bu şu anlama gelir do majör bir eseri re majör çalmalısın ki eşlikçin sana eşlik edebilsin. Aksi halde eşlikçin sana ayak uydurmak zorunda kaldır ve parçayı si bemol majörden çalması gerekir. Bir de register değiştirmen gerekebilir.


guitarissimo
(18.05.20)
Avid sibelius işinizi görür. Transpoze ile uğraşmadan istediğin düzenlemeyi yapabilirsin. Programi Öğrenmek biraz zaman alabilir.


spackinq
(20.05.20)
(5)

Günlük hayatımı düzene sokmak istiyorum ama nasıl

Merhaba, bu ay 22 yaşına gireceğim ama şu an hayatımı düzene sokmanın tam sırasıyken karantinayı bahane edip spor ve yabancı dil falan hariç günlerimi verimsiz geçiriyorum. Bunu düzeltmek için aklımdaki en uygun çözüm hayatımdaki herşeyi bir plan dahilinde uygulamak ama sorun şu ki plan yaparken baş
Merhaba, bu ay 22 yaşına gireceğim ama şu an hayatımı düzene sokmanın tam sırasıyken karantinayı bahane edip spor ve yabancı dil falan hariç günlerimi verimsiz geçiriyorum. Bunu düzeltmek için aklımdaki en uygun çözüm hayatımdaki herşeyi bir plan dahilinde uygulamak ama sorun şu ki plan yaparken başarılı olamıyorum, yani hem planı yaptıktan sonra aklıma yeni eklemeler geliyor, hem de plan tam tıkırında gitmediği zaman (en ufak farklılıkta) anında eski moduna dönüyorum.
Bu konuda her türlü tavsiyeye açığım, teşekkürler.
northern eagle
(05.05.20)
Genelde plansız programsız olmak bizim kültürümğzde var bence. Bunu kabullen -)

Yaşın genç değerini bil.

Ufak ulaşılabilir hedefler koy ve disiplin kazanmaya çalış. günlük rutin olarak uygula. Sarkmasın hiç. Günde Yarım saat bile olabilir.


kveldulv
(05.05.20)
hepsini birden yapmaya calisma tavsiyem. ufak degisikliklerle ilerle. buyuk hedefler zorlar insani, yapamadigin zaman ben bir seyde basarili olamiyorum o yuzden hepsini salayim durumu olusuyor


The_Lollok
(05.05.20)
bence anahtar kelime disiplin. planlarin cok iyi olmasa bile, bir disiplin cercevesinde surdurebilmeye calis.


foster
(05.05.20)
1) Yapmak istediklerini sırasıyla bir deftere yaz. Telefonuna falan değil, deftere. En basitten en zora veya en kısa sürenden en çok vakit alana doğru sıralayabilirsin.

2) Telefonuna Todoist uygulamasını indir. Burada, yapman gerekenleri günlük olarak listele. Her gece yatmadan önce, ertesi gün yapacaklarını buraya ekle ve yaptıkça tik at.

3) Focus Keeper uygulamasını indir. Bu uygulama sana belirli süreler veriyor (örn. 25 dk). 25 dakika boyunca o yapman gereken şeyden başka hiçbir şey yapma. O süre bitince yap ne yapman gerekiyorsa. Uzun süreli çalışamıyorsan, odaklanamıyorsan, dikkatin dağılıyorsa bu yöntem güzel.

4) Akşam olduğunda, o defterine yazdığın listedeki hedefin için o gün ne yaptığını sorgula. Hiçbir şey yapmadıysan o şeyi gerçekten isteyip istemediğini düşün.

Ve en önemlisi aynı anda birkaç şeyi başarmaya/halletmeye çalışma.


jacque
(05.05.20)
Yapmanız gereken tek şey ufak hedefler. Günde 10 dk yabancı dil (Telefon uygulaması yaparsınız) ve mutlaka yürüyüş gibi. Bu şekilde 2 hafta rutin oluştursanız zaten iyi hissetmeye başlayacaksınız. Ufak da olsa sürekli yaptığınızda zaten baya yol almış oluyorsunuz. Bu ikisi dışında da plan yapmayın derim.

Ben kitap okuma konusunda günde 20 sayfa telefondan okuyacağım diye başladım ve alışkanlığımı geri kazandım örnek olarak. Bu saydıklarım dışında kendinizi zorlarsanız yine yol alamıyorsunuz.


kaset
(06.05.20)
(2)

21 yaşında elektro gitar çalmaya başlamak ve genel sorular

Merhaba, ben 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. enstrüman konusunda garmon tecrübem var (parmaklarım uzun ve ince) fakat telli çalgılarda deneyimim yok ve şu zamana kadar da sadece dinleyiciydim fırsat bulamadığımdan (veya biraz kendimi kandırdığımdan) ama yaşım alıp başını gitmeden önce her gü
Merhaba, ben 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. enstrüman konusunda garmon tecrübem var (parmaklarım uzun ve ince) fakat telli çalgılarda deneyimim yok ve şu zamana kadar da sadece dinleyiciydim fırsat bulamadığımdan (veya biraz kendimi kandırdığımdan) ama yaşım alıp başını gitmeden önce her gün en az bir kaç saat uğraşarak 3 4 senede bu enstrümanda ciddi bi ilerleme kaydedebilir miyim merak ediyorum?
İkinci olarak piyasadaki yaygın modeller hakkında bilgi verebilir misiniz, bir adult beginner için ikinci el dahi olsa hesaplı bir set öneriniz var mı?
Üçüncü olarak ingilizce ve türkçe önerebileceğiniz ücretli ücretsiz internet kaynakları var mı başlangıç için?
Dördüncü olarak amfi ve gitar arasındaki ilişki ne kadar hayati yani gerçek amfi yerine başlangıç aşamasında gitarı bilgisayara bağladığımızda seste çok büyük bir kalite düşüşü söz konusu olur mu?
northern eagle
(16.04.20)
merhaba. bir amatör olarak yazıyorum. ben daha önce kursa gidip bırakmıştım. şimdi selim ışık'ın elektro gitar metodu 1 kitabından ilerliyorum. kitaptan ilerlemek elimde somut bir şeyin olması benim çok işime geliyor. yanında dvdsi de var. onu tavsiye ederim. selim hocanın youtubeda ücretsiz videoları da var ama çok eskiler yine de fikir vermesi açısından faydalı olabilir. ayrıca udemy de dersi de var kitaplarını verdiği.

bunun dışında redditteki guitar subredditinde her şeyi sorabilirsiniz. yarım milyon üyesi var. ayrıca youtube da çok iyi bir araç. mesela form nasıl olmalı gitar çalarken bunu selim hoca pek detaylı anlatmıyor ama youtubeda eminim ki bir sürü video vardır.

enstrüman ve amfi önerisinde bulunamıyorum benimkiler çok eski ama genel kanı satın alırken anlayan biriyle gidip deneyerek almaktır. bir de ne tarz müzik yapmak istiyorsanız ona göre. sizin sevdiğiniz müzisyenler ne tarz gitarlar kullanıyorlar.

bir de david byrne'ın"how music works" kitabını öneriyorum. özellikle müzik yazma düşünceniz varsa. benim bakış açımı tamamen değiştirdi. önceden gitarı elime alınca çalabilecek miyim diye düşünüyordum. aslında olay o değilmiş. gamları notaları bilmek de değil. hiçbir şey bilmeden de çıkan seslerden keyif almak, taklit etmek, küçük bir melodi bulmak, kendini ifade etmek ve müzik yapma dediğimiz şeyin her insanın içinde olması. o yüzden evet metronomla çalışıyorum kitabı takip ediyorum ama artık keyif almak için de çalıyorum ve yeni şeyler deniyorum. çünkü diğer türlü ortaya bir şey koymak zaten mümkün değildi.

bir de youtubeda beğendiğim her gitaristi ve müzisyeni takip ediyorum. brandon acker, rob scallon, ichika nito, gami, adam neely... brandon acker'ın geçen bir videosunu gördüm 5 common practice mistakes o çok yararlı olabilir mesela çalışma yöntemi oluşturmak için.

sonuç olarak elde bir tane düzenli ilerleyecek kaynak olması ve başkaları neler yapıyor bunları görmek için youtube reddit gibi kaynaklardan yararlanmak iyi olur.


curious mind
(16.04.20)
gitar ve amfi olarak sattığında çok para kaybetmeyeceğin şeyler almanı öneririm. benim önerim
gitar: squier affinity strat (hss manyetik başlangıç için drive tonda daha başarılı olur)
amfi: blackstar id core 10 v2 olacaktır.
Bu ekipmanları çok zarar etmeden kolaylıkla satabilirsin.


allahinadiylaoku
(16.04.20)
(2)

Avrupadaki cogu konser ve etkinlik bilgisine erisebilecegim bir site

Merhaba, bu yaz haziran temmuz arasi ispanyadan baslayip danimarkaya kadar bir seyahat planlamak istiyorum ve seyahatim sirasinda ozellikle muzik ile ilgili lokal etkinlikler dahil her turlu konser ve etkinlikten haberdar olmak istiyorum fakat google'da bilgi kirliligi oldugundan buraya sormak durum
Merhaba, bu yaz haziran temmuz arasi ispanyadan baslayip danimarkaya kadar bir seyahat planlamak istiyorum ve seyahatim sirasinda ozellikle muzik ile ilgili lokal etkinlikler dahil her turlu konser ve etkinlikten haberdar olmak istiyorum fakat google'da bilgi kirliligi oldugundan buraya sormak durumundayim.
Bu tarz guzel bir site biliyor musunuz ve boyle bir seyahatin planlama asamasiyla ilgili ne tavsiyeleriniz olur?
northern eagle
(21.02.20)
Ticket Master var ama cok lokal seyler olmayabilir.

www.ticketmaster.ie girip sol ustten ulke secip bakabilirsiniz.


crown
(21.02.20)
Songkick'e bakabilirsin, sevdiğin sanatçıları işaretlersen, gideceğin yerlerde onların konseri varsa liste halinde görebilirsin. Ancak daha çok bar vb lokal konserler genel olarak internette kolay bulunmuyor. İşlek mahallelerdeki posterler, last.fm, Facebook işe yarayabiliyor, oranın alternatif konser mekanlarını ve sayfalarını takip edersen, Facebook sana ilgili event'leri gösterecektir.


kaset
(21.02.20)
(8)

Öğrenci vizesi almak ne kadar sürer ve süreç hızlandırılabilir mi

Merhaba, ayın sekizinde ispanya elçiliğine öğrenci vizesi almak için gerekli tüm belgelerimi tamamlayıp verdim fakat görevli işlemlerin iki haftadan uzun sürebileceğini söyledi. Bu durum benim için problem çünkü çok önceden 22 sine uçak bileti almıştım ve ispanyadaki okulum da gene erkenden başlayac
Merhaba, ayın sekizinde ispanya elçiliğine öğrenci vizesi almak için gerekli tüm belgelerimi tamamlayıp verdim fakat görevli işlemlerin iki haftadan uzun sürebileceğini söyledi.
Bu durum benim için problem çünkü çok önceden 22 sine uçak bileti almıştım ve ispanyadaki okulum da gene erkenden başlayacak, bilet tarihi değiştirme seçeneğim yok.
Sonuçta iki haftadan daha az sürede (8-21) öğrenci vizesi çıkar mı ve öğrenci vizesi konusunda işlemlerimin nispeten hızlı yapılması için bir şey yapabilir miyim?
northern eagle
(10.01.20)
emaille halini anlatip ucak biletini falan yollayabilirsin, ayni sekilde telefonla da zorlayabilirsin ama yanit almak konusunda cok umutlanma derim. Dunyanin en rezil proseduru bunlar zaten.


hot potato
(10.01.20)
14 gunde vizeyi cikarirlar normalde, ucak biletin de icinde, ucak bileti tarihi gecmesin diye anlayisli oluyorlar, bir mail ile meram anlatilabilir. Ben bu arkadaslardan 1 gunde bir kez de 3 gunde vize almistim zamaninda. olmaz is degil.


hewit
(10.01.20)
Bls diye bir firmanin mail adresini buldum sitelerinden ve onlara halimi anlattim ama ise yarar mi bilemiyorum


northern eagle
(10.01.20)
Vize sirasinda ucak bileti istenmedi benden bende o telasla sadece istedikleri belgeleri verdim :/ bu arada maili bls diye bir firma var ona attim. Birde pasaportumu 22 sine kadar kullanmam gerektiginden pasaportumu vermedim elcilige, gorevli sureci yavaslatmaz dedi ama pasaportumu vermemis olmam sureci yavaslatir mi?


northern eagle
(10.01.20)
Akil edemedim ne yazik ki, baska bir oneriniz var mi


northern eagle
(10.01.20)
Alil edemedim dedigim hic arastirmadim


northern eagle
(10.01.20)
Direkt evrak toplamaya koyuldum, ogrenci olunca haliyle


northern eagle
(10.01.20)
Fransa erasmus için 1 haftada çıkmıştı vizem


(2)

İstanbul'da gönüllü olarak çalışılabilecek bir kurum-kuruluş?

Merhaba. Gönüllü olarak çalışmam için benden, okulumdan götürebileceğim bir izin belgesi hariç herhangi belge istemeyecek ve çok fazla çalışma şartı aramayan, haftada birkaç saat için çalışabileceğim bir kurumu-kuruluş bulabilir miyim istanbul'da?
Merhaba. Gönüllü olarak çalışmam için benden, okulumdan götürebileceğim bir izin belgesi hariç herhangi belge istemeyecek ve çok fazla çalışma şartı aramayan, haftada birkaç saat için çalışabileceğim bir kurumu-kuruluş bulabilir miyim istanbul'da?
northern eagle
(30.08.19)
lösev (levent'teki yerleri)
ayrıca huzur evlerine gidip sorabilirsiniz.


jimjim
(30.08.19)
Öğrenci iseniz gençlik derneklerine gidin. Projelerine katılın. Bulunduğunuz ilçe Belediyesinin kent konseyi gençlik meclisleri vardır. Gidin bi göz gezdirin. İBB gençlik Meclisi de vardı ama seçimden sonra ne durumda bilmiyorum.


cliquot
(31.08.19)
(5)

6 ayda nasıl günlük hayatta yeterli olacak seviyede İspanyolca öğrenirim

Selam, Erasmus kazandığım için yarım sene sonra İspanyaya gideceğim (Bilbao - Bask Bölgesi) Herneyse, şu zamana kadar hep İngilizcem Erasmus sırasında yeterli olur diyordum ve İspanya da çok beklediğim bir yer değildi fakat Erasmus için İspanya çıktı ve şimdi acilen bana günlük hayatta yetecek düzey
Selam, Erasmus kazandığım için yarım sene sonra İspanyaya gideceğim (Bilbao - Bask Bölgesi)
Herneyse, şu zamana kadar hep İngilizcem Erasmus sırasında yeterli olur diyordum ve İspanya da çok beklediğim bir yer değildi fakat Erasmus için İspanya çıktı ve şimdi acilen bana günlük hayatta yetecek düzeyde İspanyolca öğrenmem lazım.
Bu açıdan sizce yarım sene içinde İspanyolcamı nasıl günlük hayatta hiç sorun çekmeyeceğim bir seviyeye çekerim?
Önerebileceğiniz her türlü kaynak, site, sohbet platformu vs. için şimdiden çok teşekkür ederim.
northern eagle
(11.07.19)
İspanyolca fransızcaya nazaran daha fonetik bir dil olduğundan telafuz ve okuma konusunda çok sıkıntı yaşamazsın. Onun dışında bulunduğun üniversitenin kütüphanesini araştırsana ? Temel düzeyde ispanyolca kaynak veya turist rehberi bulabilirsin mutlaka, sonuçta derdin dili öğrenmek filan da değilmiş.

Bunun dışında youtube da hayli güzel bir alternatif ama aşırı débutant gelebilir.


Psycho Mantis
(11.07.19)
italyada belediyenin falan dil okulları oluyordu, ispanyada da vardır. 6 aylık gidersin.

onun haricinde ucuza bulabiliyorsan tutor bul. öyle kültür merkezlerinde falan kağnı hızıyla dil öğrenirsin, geyik.


kveldulv
(11.07.19)
Bu arada aradığın her şey için aşağıdaki subreddit'leri kullanmanı öneririm;

www.reddit.com

www.reddit.com


Psycho Mantis
(11.07.19)
ilk iş olarak duolingo kur. boş kaldıkça pratik yap. temel kelimelere, kalıp cümlelere vs. aşinalık kazanırsın.


sir gawain
(11.07.19)
birkac koldan saldir. yerine gittigin icin amac ozellikle konusulan ispanyolcayi anlamak olmali. ve buna istinaden de temel duzeyde karsilik verebilmek.

temel olarka bir sinifa vb yazilabilirsin. bu cok kolaylik saglar.

ek olarak da ispanyolca radyo, duolingo ve kendi cabalarinla basit ispanyolca metinler uzerinde calisarak saldirabilirsin.

6 ay uzun bir zaman ve hakkini verirsin a1 seviyesini gecerek temel bir anlayisa sahip olabilirsin.

ispanyolca avantajlaR: yazildigi gibi okunur, kolay gramer, genel gecer bir dil.

dezavantajlar: cok hizli ve farkli aksanlarla konusulur.


eindaclub
(12.07.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.