Giriş
(9)

Psikolojik travmayı engellemek

Mümkün müdür? Özellikle bilirkişi var da yazarsa çok sevinirim. Herkes de yazabilir. Yani yaşanmış olaylar sonrası travma yaşıyor insanlar, travma olmasa da gelecekteki davranışlarını olumsuz etkileyecek bir şey en basiti. Olayı daha yaşarken hissediyoruz ki bu durum bizi bozacak. Nasıl engellenir?
Mümkün müdür? Özellikle bilirkişi var da yazarsa çok sevinirim. Herkes de yazabilir. Yani yaşanmış olaylar sonrası travma yaşıyor insanlar, travma olmasa da gelecekteki davranışlarını olumsuz etkileyecek bir şey en basiti. Olayı daha yaşarken hissediyoruz ki bu durum bizi bozacak. Nasıl engellenir? Teşekkürler.
noisette
(25.11.19)
bosver ya salla gitsin diyorsun engelleniyor


joelskellington
(25.11.19)
:D ben bunu nasıl düşünemedim


noisette
(25.11.19)
Engellenemez, kendi kendini atese atmadigin surece.

Cunku travmalar tekamul icindir.
Ozellikle bu donemde yasayan bircok kisi gecmis yasamdan tasinanlar dahil, genetik, aile ile aktarilan travmalari temizlemek icin dunyaya geldi.

Eger bir bireyin o travmanin yarattigi duyguyu yasamasini engelledigini duusnsen bile, arkani donunce baska yerden yasayabilir.
Ama kendin icin sana travma olusturabilecek seyi, duyguyu durumu tespit edersen kismen engelleyebilirsin.

Bu konu cok derin. Mesela deden bisikletten dusmustur ama sen sebepsiz bisiklet suremiyorsundur...


terapiye gitmek çözüm olabilir. o olayı konuşmak, hisleri dışa vurmak, içe hiçbir şey atmamak, olan bitenin farkında olup gerekirse acısını çekmek gerek. içe atmamak ve üzerine konuşmak çok önemli.


fragile lady
(25.11.19)
Engelleme kisminda ise, bazi teknikler var evet.
Al mesela cisis kirayst, isa peygamber.
Acinin icinde sevgide kaldi ve dedi ki yaradanina, onlari affet. Kendini olduren insanlari affetmesini istedi!

Sevgide kalmanin da bircok yolu var. sevgiyi en yogun hissettigin ana donup, tekrar ayni hisse giirp onu buyutmek.
Ilerlettiginde sen de isa gibin olursun belki...


Olayın yaşandığı mekanı bir an evvel terketmek, durmamak, hareket etmek, mümkünse yolculuğa çıkmak.


alfred
(25.11.19)
ulan tramvay okudum. bende psikolojik travmadayım muhtemelen... takmıycan...


Tears of Devil
(25.11.19)
Olmak zorunda değil. Zaten travmatik olaylara fazlasıyla maruz kalıyoruz gün içinde bile. Sadece biz Orta Doğuluyuz diye travmatik olay eşiğimiz yüksek sadece.
Afet gibi ciddili travmatik durumları ele alsak bile herkes travma sonrası stres sendromu yaşamıyor. Akut stres bozukluğu yaşıyor çoğu insan, bunun da belli bir süresi var (yamulmuyorsam iki aydı) ve bu süreden sonra kişi hâlâ günlük yaşamına uyum sağlayamamışsa, hâlâ flaşbekler görüyorsa, gece kabuslarla uyanıyorsa, yeme içme normale dönmemişse, travmatik olayı hatırlatacak her ufak şeye aşırı tepki veriyorsa vs o zaman tssb denir.

Yoksa her tecavüze uğrayana "of bittin sen ya, travma yaşıyorsun, aboo daha da nasıl olacak ki senin cinsel yaşantın?" dersek zaten hiçbir insana yardımcı olamayız.
Kişinin bunu nasıl anlamlandırdığı da önemli. Galiba Judith Hermann'ın kitabındaydı, ikinci dünya savaşındaki kamplardan sağ çıkmış insanların hayat uyumları incelenmiş ve o kampta yaşadıklarını orada bırakabilmiş insanların hayata bakış, mutluluk vs gibi uyumlarının daha yüksek olduğu görülmüş.


mor bembombom
(25.11.19)
Benim bildiğim, travma dile gelemeyen; anlamlandırılamayandır. Yani, yıkıcı bir mevzunun olduğunu hissederiz; ama onu bir zihnimizde yere bir türlü oturtamayız.
Bu bağlamda, travmanın olumsuz etkilerini atlatmak için bir tanığa ihtiyaç var. O tanıkla birlikte çıkılacak bir yolculuk gerekli.
Bu kişi, çok güvenilir birisi olacağı gibi, bir psikiyatrist(terapist) de olabilir; hatta ikincisi sanki daha iyi olur gibime geliyor.


pangea
(25.11.19)
(6)

Her şey hayal kırıklığı

Yaşadığım her şey o kadar tırt sonuçlanıyor ki. Okul hayatım, insan ilişkilerim, gönül işlerim, iş hayatı (şu anlık olamayan iş hayatı). Neyi yapamıyorum anlamıyorum bile. Artık sorunlarıma çözüm üretemez oldum her şey saçma sapan sonuçlandıkça. Öylesine biseyler yapıyorum sadece. Kpss'ye falan sard
Yaşadığım her şey o kadar tırt sonuçlanıyor ki. Okul hayatım, insan ilişkilerim, gönül işlerim, iş hayatı (şu anlık olamayan iş hayatı). Neyi yapamıyorum anlamıyorum bile. Artık sorunlarıma çözüm üretemez oldum her şey saçma sapan sonuçlandıkça. Öylesine biseyler yapıyorum sadece. Kpss'ye falan sardım. İşsizlik maaşı alıyorum son aydayım ve bitince açım resmen. Beynim ve algım sorunlu diye düşünmeye başladım. iş bulamıyorum. Niye bulamadığımı bile unuttum bu süreç içinde. Ülke mi problemli, ben mi? Hepimiz mi yoksa gerçekten. Bugüne gelmemde kendi hatalı seçimlerimin etkisi de çok büyük. Bunu ayırt edebiliyorum hala. Fakat bunları fark ettikten sonra hala kendimi toparlayamamış olmayı dünyayı doğru algılayamayan biri olduğuma bağlamaya başladım. Karşı cinsle ilişki desen on asırdır yok. Zaten bozuk kafayla yürütebilecegimi de sanmıyorum. Ne ara böyle oldum acaba sanki günleri skip skip yaparak geçmişim gibi geliyor :D öf öyle işte. Benim de içimi dökesim geldi.

Var mı hayatta bi an gözünü açıp şöyle bi etrafına bakınca tünelin sonunun hayal kırıklığının dibine çıktığını gören başkaları?
noisette
(22.11.19)
Valla iş konusu genel sıkıntı sadece senlik değil ancak enseyi karartmaya gerek yok. Kendine yatırım yapmaya devam et, karşılığını alırsın bişekil.


Olmaz mı? Bir sürü var böyle düşünen.
Bir kaç kez dibe vurdum çıktım her seferinde en dip dedim ama daha da beterini gördüm.
Ama hepsi de geçti, başka dertler geldi :) onlar da geçecek başkaları gelecek.

Çabalamaya devam, pes etmek yok


kisa
(22.11.19)
Seninle aynı durumdayım ve sanırım uzun süre işsiz kalmış birçok insan için durum böyle. Yüksek lisans sonrası askerliği aradan çıkardım. Geldiğimden bu yana 1 yıldır ben de iş arıyorum. benim de son 2-3 ayımı meşgul eden duygular hayal kırıklığı ve hayata geç kalmışlık hissi ve bu ruh halinden çıkmak ve ayağa kalkmak gerçekten zor. İçindeki ateş söndükten sonra bu uzun boş vakti verimli geçirmek mümkün değil. Bugün dünün aynısı oluyor. Zaman boş ve çabuk geçiyor. Bu da yetmezmiş gibi çevredeki insanların yaşamlarını çoktan düzene oturtmuş olması insanın kendisini daha da değersiz hissetmesine yol açıyor. Ama okudukça görüyorum ki bu duyguları Avrupalı veya Kuzey Amerikalı da yaşıyor. Bu aralar başkalarının dibe batış hikayelerini okuyup ayakta kalmaya çalışıyorum yani. Sana önerim de günlük tutman. En azından zaman algını yitirmemiş olursun. Günlerin defterde birer anlamı olur.


In a silent way
(22.11.19)
Yazdıklarını okuyunca yalnız değilmişim dedim :) Bence sorun bir türlü kurtulamadığımız düşüncelerimizde olabilir. Ben mesela geçmişi hiç düşünmemeye çalışıyorum. Arada geçmişi hatırlayıp dibe vurduğum oluyor ama yarın yeni bir gün diyorum kendime. Ve şunu unutma kimsenin hayatı mükemmel değil. Önemli olan huzurlu olman huzurlu olduktan sonra gerisinin önemi kalmıyor.


Ben de çok uzun zamandır aynı çıkmazdayım. Kendime kpss ye girip başarılı olmak gibi bi hedef koydum, ayrıca ücretli öğretmenlik yapıyorum. Bu ikisi ayakta tutuyor beni. Biraz ayağa kaldırıyor yani. Bir şeyler yapmalısın iyi kötü.


Haydaaa ben de senin gibiyim işsizlik maaşı ilişki şu bu dedim ben mi yazdım bu duyuruyu? Kadıköyde buluşup çay içelim hep beraber.


guitarissimo
(22.11.19)
(13)

Sizce beyaz kot

Çok mu varoş işi? Bildiğin beyaz yani. Bana öyle geliyordu nedense ama şimdi bilemiyorum. Ne dersiniz hanımlar beyler?
Çok mu varoş işi? Bildiğin beyaz yani. Bana öyle geliyordu nedense ama şimdi bilemiyorum. Ne dersiniz hanımlar beyler?
noisette
(25.10.19)
Apaçi işi bence


paramolacak
(25.10.19)
değil bence.


kablelvuku
(25.10.19)
Kombine bağlı aslında bu ama giymemeyi tercih ederim.


whyamy
(25.10.19)
Erkekte;
-Evet

Kadinda;
-UuU beybi


bir3iki7
(25.10.19)
kombine bağlı

skinny ise boy lazım. kısa boyda kötü duruyor bence açık renk, dar pantolon


elorelia
(25.10.19)
erkekte öyle, kadında değil.


fragile lady
(25.10.19)
beyaz kot çok güzel oluyor ama ince bi yapın olması lazım. aksi halde fail.

www.instagram.com


sonsuz
(25.10.19)
erkekte evet, bazı kadın modellerinde hayır. yakışması için de uzun ve ince olmak gerek.


candide
(25.10.19)
değil. üstün ve ayakkabın aynı renk olsun.


sinek kral
(25.10.19)
bence acayip keko isi.
erkekte de kadinda da acayip kekovare.


turbo sadık
(25.10.19)
Kadinda harika duruyor, hele yaz icin her seyle giyiliyor. Erkekte kabus.


kassiopeia
(25.10.19)
Lan almayı düşünüyordum yorumları okuyunca vazgeçtim :DD


eazy
(25.10.19)
Erkekte *bne gibi duruyor, veya p.z.v.nk gibi.
Kadında da bi Serenay Sarıkaya’ya yakışıyor diğer türlü kim giyse selülitleri falan belli ediyor, olmasa da varmış gibi gösteriyor.


megalomaniac
(25.10.19)
(3)

Kadın kışlık giyim

Bu sene her şey çok mu saçma sapan bana mı öyle geliyor? Kışlık kıyafet ihtiyacım var ve ne doğru düzgün pantolon ne kazak bulabiliyorum. Ya abuk subuk desenler, ya saçma sapan kesimler. Sinirlendim. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bu sene her şey çok mu saçma sapan bana mı öyle geliyor? Kışlık kıyafet ihtiyacım var ve ne doğru düzgün pantolon ne kazak bulabiliyorum. Ya abuk subuk desenler, ya saçma sapan kesimler. Sinirlendim. Siz ne düşünüyorsunuz?
noisette
(04.10.19)
kesinlikle geçen senekilerle idare edeceğiz bu sene sanırım :(


İkinci el uygulamaları var ya. Ordan temiz bir iki şey düşebilir belki


anarsika
(04.10.19)
H&m uygulamasında başka bir şey bakarken güzel trikolar gördüm, basic. Zaten kışı hemen hemen full trikoyla geçirdiğim için alışveriş zamanımda alıcı gözle bakarım dedim.
Siz de bir bakın.
Kaban da en son networkten almıştım önceki yıl, düz gri yakası ufak kürlkü, %70 yün 700 tl civarındaydı ama çok sık giymeme rağmen ilk günkü gibi.


(6)

Kulaklığım bozuldu çok üzgünüm

Sennheiser cx300ii kullanıyorum. Çok dayanıklı dedilerdi. 1 sene olmak üzere ve sol kulaklıktan ses gidip geliyor. Garanti belgesini kaybetmişim. Bi yolu yok mudur acaba sizce? Kalbim acıyo. Ortam sesi önleyici, ekstra bass vermeyen, standart insan bütçesine uygun kulakiçi kulaklık tavsiyelerinizi a
Sennheiser cx300ii kullanıyorum. Çok dayanıklı dedilerdi. 1 sene olmak üzere ve sol kulaklıktan ses gidip geliyor. Garanti belgesini kaybetmişim. Bi yolu yok mudur acaba sizce? Kalbim acıyo.

Ortam sesi önleyici, ekstra bass vermeyen, standart insan bütçesine uygun kulakiçi kulaklık tavsiyelerinizi alırım.
noisette
(30.09.19)
Garanti belgesine gerek yok. 3 kere garantiden sıfırı geldi bana. Fatura yeterli olacaktır. Fatura da yoksa yarın canlı yardıma bağlan yardımcı olurlar.


kablelvuku
(30.09.19)
Maille gelen fatura duruyormuş. Onu sorayım bi, çok teşekkür ederim.


noisette
(30.09.19)
E-Fatura ile doğrudan değişim yapıyorlar.


sorumatik
(30.09.19)
Kronik sorun bu. Ben de 2 kere değiştirdim. 7-8 tane sennheisser kullandım, hiçbiri 1 yıl bile dayanmadı hep bi taraf bozuldu. Dayanıksız kulaklıklar ama değişim yapıyorlar


mg3929
(30.09.19)
Bircom'a gonderin, degisim yaparlar.


marcelorios
(30.09.19)
Valla bana da ayni sey oldu
Bir sene bile dayanmadi. Sanirim bu markanin sikintisi bu. Oyle seneler dayaniyor falan hikaye


balpolen
(30.09.19)
(29)

Karpuz peynir anketi

Bu ikisini birlikte yemeyi seviyor musunuz?
Bu ikisini birlikte yemeyi seviyor musunuz?
noisette
(24.09.19)
hayır.


kuralım son derece net. tatlı ile tatlı yerim, tuzlu ile tuzlu, ikisini asla karıştırmam.


evet seviyorum


freebird5406_2
(24.09.19)
kesinlikle severek yerim
ama her peynir değil beyaz peynir


basond
(24.09.19)
Hayır. Nein. Niet.


Bruce
(24.09.19)
İkisi bir fidanın güller açan dalı gibi. Cevabım evet.


neyse ya bosver
(24.09.19)
evet devamlı kuru veya beyaz farketmez


sivrisinek
(24.09.19)
Çok severim. En az simit peynir kadar. Imyeh


apartman teyze
(24.09.19)
Evet. Ekmekle beraber daha güzel yerim.


Başkalaşım
(24.09.19)
Bayılırım, muhteşem ikili!


halitkin
(24.09.19)
severim.


Bayılırım.


duptıs
(24.09.19)
evet. hele rakı da varsa off


MtKrt
(24.09.19)
Evet


eylul
(24.09.19)
hayır


faik abi
(24.09.19)
Evet.


ms brownstone
(24.09.19)
evet hatta yazın izmir tulum alıp onunla yerim. deneyin yakışıyor.


mirotic
(24.09.19)
yazin tum ogunlerde sadece karpuz peynir yerim. peynir ozellikle sert izmir deri tulumu olacak. olsa da yesek


crucio
(24.09.19)
Bütün yaz yedim. Yine yerim


westblack
(24.09.19)
Hiç sevmem.


battal gemalmaz
(25.09.19)
efso.


baldur2
(25.09.19)
çok severim


superb
(25.09.19)
tatlı & tuzlu beraber iyi giden ikililerden, beyaz peynir olmak şartıyla.

baklava/ayran, bal/süzme yoğurt da iyi gider.


Bayılırım.
Üzüm peynir ikilisine de baylrım hele de hakikisinden kopanisti peyniri bulmuşsam değme keyfime.
İzmir taraflarına gelirseniz kopanisti peynirini denemeden dönmeyin derim.


Hayır


pati
(25.09.19)
cok severim.

hele ikisi ayni anda biterse cok mutlu olurum.


jimicik
(25.09.19)
Severim.


fotrsapka
(25.09.19)
karpuz peynir bildigin kulturel bir mevzu artik.


baldur2
(25.09.19)
(3)

Spotify'da bulunduğu çalma listeleri

Diye bir özellik yok muydu? Kaldırdılar mı ben mi göremiyorum ya?
Diye bir özellik yok muydu? Kaldırdılar mı ben mi göremiyorum ya?
noisette
(06.09.19)
cep telefonumda arama bölümüne şarkı adını yazınca tüm çalma listelerini gör bölümü açılıyor .


kafadanbacakli
(06.09.19)
Yok, o isimle açılmış çalma listeleri çıktı. Mesela x şarkısını içeren çalma listeleri diye bir şey hatırlıyorum sanki ya.

Bazı sanatçı profillerinde sanatçı çalma listeleri diye bir şey çıkıyor, sanırım onunla karıştırdım. Teşekkürler.


noisette
(06.09.19)
Oyle bir sey vardi ve ben de goremiyorum artik.


lyh
(06.09.19)
(1)

bazı şeyleri kabullenmek

hayatımda yaşadığım her krizde dönüp dolaşıp takıldığım birkaç sorun mevcut. bunları buraya uzun uzun yazmak istemiyorum. aslında uzunluğundan ziyade hiç yazmak istemiyorum çünkü gelecek yanıtların teselli niteliğinde olmasını istemiyorum. ve takıldığım noktaları da değiştirme imkanım malesef bulunm
hayatımda yaşadığım her krizde dönüp dolaşıp takıldığım birkaç sorun mevcut. bunları buraya uzun uzun yazmak istemiyorum. aslında uzunluğundan ziyade hiç yazmak istemiyorum çünkü gelecek yanıtların teselli niteliğinde olmasını istemiyorum. ve takıldığım noktaları da değiştirme imkanım malesef bulunmamakta. geriye sadece bunları kabul etmek kalıyor. normal zamanda bu düğümleri kabul ettiğimi ve aştığımı düşünüyorum ama artık kendimi kandırdığımı fark ettim. belki başkasının gözünden gerçekten önemsiz olan şeyler ama benim hayata bakış açımı etkileyecek kadar bana önemli geliyor. ve bunları kabul edemediğim takdirde beni intihara bile sürüklemesinden korkuyorum. şimdi ben bunları aşmaya gerçekten gönüllüyüm ama bir türlü sindiremiyorum. bir şeyi kendini kandırmadan kabul etmenin yolu nedir fikirlerinizi soruyorum. psikolojik destek harici önerilerinize açığım. tikler yarın gelecek.
noisette
(01.09.19)
Meditasyon.zihnini arındırmana ve pozitif bakış açısı kazanmana yardımcı olacaktır.


astrid
(01.09.19)
(1)

budizm ile ilgilenen var mı?

sb. varsa mesaj atabilir misiniz? teşekkürler.
sb. varsa mesaj atabilir misiniz? teşekkürler.
noisette
(30.08.19)
Buyrun nasıl yardımcı olabilirim


JohnOakley
(31.08.19)
(8)

Tek başına konsere gitmek ama

If Beşiktaş gibi bir mekanda bir kadın tek başına konsere gidebilir mi? Gider de dönebilir mi? Tek olduğunu fark edip rahatsızlık verecek birileri çıkar mı ne düşünüyorsunuz?
If Beşiktaş gibi bir mekanda bir kadın tek başına konsere gidebilir mi? Gider de dönebilir mi? Tek olduğunu fark edip rahatsızlık verecek birileri çıkar mı ne düşünüyorsunuz?
noisette
(23.08.19)
Gider ama gittiğine pişman olur başka sebeplerden üzülür tek


trgydl
(23.08.19)
Ben çok gittim gidiyorum o tarz yerlerde rahatsızlık veren olmadı. Gerçi belki çirkin oldugumdandır bilemedim.


malwethiel
(23.08.19)
niye rahatsızlık versinler yahu? gayet nezih bir mekan.


fragile lady
(23.08.19)
Bilmiyorum hiç gitmedim o yüzden soruyorum. Teşekkür ederim.


noisette
(23.08.19)
damsız giriş yok diye biliyorum. bir sorun olacağını sanmam. geç saatte çıkarsan taksi ile dön derim ama.


six packsiz
(23.08.19)
if'e nezih diyemem ama oyle rahatsiz edileceginiz bir mekan da degil, hem damsiz almiyorlar hem de sacma sapan tipleri alacak bi yer degil. gidilir yani istenilen bir konsere.


aydonno
(23.08.19)
Selam, ben çok gidiyorum. Herhangi bi sikinti olmadi şu ana kadar :) bazen birileri tanışmak için geliyor, sevgilim var be diyerek en temizinden uzaklaştırdigim oldu. Çünküm yok seninle ilgilenmiyorum vs tutmuyor. Gerçi o da 2 kere olmuştur en fazla.


burchak
(23.08.19)
Tek veya kız kıza konsere gitmisligim vardır; şimdiye kadar herhangi bir konserde rahatsız edildiğimi hatırlamıyorum.

Yalnızca ironiktir; etraftaki populasyondan rahatsız olduğum tek konser if Beşiktaş'taki bir konserdi. Söz konusu rahatsız eden kişiler de içip içip sapitan kadın grubuydu. Böyle bir ortamda hemcinslerimden rahatsız olacağım hiç aklıma gelmezdi ama abartılı hareketleri ile konseri bize dar etmişlerdi.


fraise
(23.08.19)
(11)

İngilizce listeningin bir türlü gelişmemesi

Kendi çabam ile geliştirmeye çalışıyorum. Yaptığım şeyler altyazılı veya altyazısız dizi izlemek ve birkaç uygulamadan sesli metin takip etmek falan. Bunun yanı sıra çok fazla yabancı şarkı dinlerim. Kesinlikle okuma düzeyimin kat kat altında kaldı duyma olayım. Kursa veya yurt dışına gitmeden olabi
Kendi çabam ile geliştirmeye çalışıyorum. Yaptığım şeyler altyazılı veya altyazısız dizi izlemek ve birkaç uygulamadan sesli metin takip etmek falan. Bunun yanı sıra çok fazla yabancı şarkı dinlerim. Kesinlikle okuma düzeyimin kat kat altında kaldı duyma olayım. Kursa veya yurt dışına gitmeden olabilecek en iyi şey bu mudur? Normal mi bu yoksa ben sağır mıyım?
noisette
(30.07.19)
voscreen tavsiye ederim. 1 ay kadar kullansana. günde 5000 puan hedefi koy mesela, gelişeceğini düşünüyorum


avatar is back
(30.07.19)
İndirdim. Enteresan bir yöntemi var, teşekkürler.


noisette
(30.07.19)
altyazılı ve altyazısız dizi izleyerek listening gelişmeyeceğine dair youtube da bir video izlemiştim, bunun için sadece ve sadece podcast dinelmemiz gerektiğini söylüyordu. çünkü video izlediğimiz zaman dili hiç bilmesek de anlayabileceğimizi çünkü beden dili ve çevrenin zaten iletişimmi büyük ölçüde sağladığını flan filan söylemişti

bir de şarkı dinlemeyi ezberlemeyi ve söylemeni tavsiye ederim.

bu hüseyin demirtaş'a bak, her söylediği işine yarayacak ve kesin değil ama işe yarar şeyler var kesinlikle youtu.be

şarkı için lyrics training var podcast için british council podcast uygulaması var. ayrıca kanada televiyonununun podcastlerini de tavsiye ederim.

bbclearning english'i söylememe gerek olmadığını düşünüyorum


hoot
(30.07.19)
listening calismak icin dizi/film izlemek yanlis hareket. radyo dinlemen gerekiyor (Cambridge English bunu tavsiye ediyor). Genellikle giris seviyesindeki ogrencilere ingiltere de BBC world news dinletilir. Sunan Ingiliz aksani ile konusmaz cunki baslangic icin daha anlasilir olur. Daha sonra seviyene gore BBC'ye gecebilirsin ama en onemli kismi sadece dinlemen, kesinlikle video olmamasi.

Cambridge'in cd ile gelen kitaplarindan alabilirsin. Bu sayede sadece dinleme yapmassin dinlerken onundeki kitapta bosluklari birakilan yerleri doldurursun, context'den cikartmaya calisirsin. Eger kitaplar orada pahali ise Ingiltere'deyim ben Agustos sonu gelicem, getiririm


Hepinize çok teşekkür ederim.

Hoot, podcast dinlemek bana Türkçe bile çok sıkıcı gelen bir şey. Aklım başka düşüncelere kayıyor hayallere dalıyorum görsellik olmayınca. Videodaki kişinin yöntemlerini denicem o sardı beni.

Try again, burda her şey pahalı artık hey gidi. Teşekkür ederim, play store'un kölesiyik.


noisette
(30.07.19)
IELTS çalışıyosan "deliberate practice" ile çalış yani test çöz bol bol.


kadirrr
(30.07.19)
ben böyle durumlarda belirli bir şeye takılıp sürekli onu dinleme taraftarıyım faydasını gördüğüm için.

sene 2013. yazılı ingilizcemin gayet iyi olduğu, konuşabildiğim fakat tuhaf bir şekilde dinlediğimi pek de iyi anlayamayan bir adamım. evden çıkmıyorum. dota hastasıyım. sabah akşam profesyonel dota maçlarını izliyorum. o senenin sonunda dinlemem %50 ise %80'e fırlamıştır. "ne alaka?" diyecek olursan: maçlarda anlatım bellidir. sürekli aynı adamlar sunduğu için üslup robotik olmasa bile fazla değişmez. adam ana dilinde konuşur, bazen farklı kelimeler ve anlatım tarzları tercih eder ama sonuç itibariyle maç anlatıyordur: kalıpların dışına sık çıkmaz. böyle böyle bir sene boyunca aynı şeyleri duymuştum. ilk senenin sonunda hiç abartmıyorum 50 dakika süren bir maçta anlamadığım kelime sayısı 5-10 falan olmuştu. "overzealous" diyor mesela. bu olay başlamadan önce duysam asla anlamam. maç izlemeye başladıktan sonra, daha önce duymadığım halde, adam söylediğinde kelimeyi direkt çıkarmıştım. gidip anlamına baktım sonra sözlükten.

son 3 aydır aynısını rusçayla yapıyorum. artık işim gücüm olduğu için sabah akşam dota maçı izleyemiyorum tabii ama hazır yazın boş vaktim var, rusya ikinci ligi futbol maçları olsun, dota maçlarının rusça anlatımları olsun... oraya daldım. bayağı fark etti.

özetle spesifik bir konuya dair dinlemeler yaparsan faydası olabilir diye düşünüyorum. çünkü beynin bir sürü farklı şeyi kapmak için uğraşmıyor. neredeyse çaba sarf etmeden belli şeyleri duyuyorsun sürekli, alışıyorsun. bir nevi beyni düşük kapasitede çalıştırmana rağmen ne duyuyorsan patır patır alıyorsun. haliyle kapasite kullanılmadığı için beynin genel olarak kendini o dili algılamak üzere yapılandırması, dil içerisindeki kalıpları (tam karşılıyor mu bilmiyorum, demek istediğim şey pattern) anlamlandırması, bilmediği kelimeleri dahi önceki tecrübelerinden yola çıkarak daha isabetli ve hızlı bir şekilde sindirmesi mümkün oluyor.

düşün mesela ağır iskoç aksanı içeren ve hiçbir bilginin olmadığı bir alanda herhangi bir yapım izliyorsun. anlamazsın. anlamadıkça moralin bozulur. odaklanırsın. bir kelime çıkarırsan takip eden dokuz kelimeyi kaçırırsın. çünkü beynin dili sindirmek, kavramak derdinde değil; sadece kelimeleri çıkarmaya çalışıyor. benim dediğini yaptığında ise beyni bir anlamda boşa alıyorsun, beyin "sen istemesen de ben öğrenicem kardeşim, 30 kere duyuyorum aynı kelimeyi" demeye başlıyor. arka planda ilmek ilmek dili de işliyor. ben bu açıdan yemek videosu da çok izlerim. senya diye bi rus dayı var mesela, ruslar "hep aynı şeyleri söylüyosun" diye eleştiriyor... ben bayılıyorum. sayesinde 50 bin tane fiil, kelime, yapı öğrendim. çünkü gerçekten çok tekrarlıyor ve görüyorsun. "iyi de aynı şeyleri duymak genel olarak fayda sağlamaz ki" diyebilirsin ama yok yau sağlıyor, en azından bende öyle oldu. çünkü sonuç itibariyle sürekli aynı kelime tekrarı falan değil, ana dilinde aktif olarak konuşan ve zaman zaman farklı kelime/yapı kullanan birini dinliyor oluyorsun.

söylediklerimin bilimsel temeli yok tabii, kendi tecrübemden yola çıkarak yaptığım bir değerlendirme. ben çok faydasını gördüm, denemeye değer olduğunu düşünüyorum. hem çok keyifli ve kolay bir yöntem. adam patates ve havuç doğruyor, ben mal mal izliyorum. baksan "deli" dersin. halbuki dil öğreniyoz işte. faydası oluyor. mis.

bir nevi vücut geliştirme gibi. belli bir süre belli kaslara oynuyorsun. bunun getirdiği genel bir sağlıklı olma ve güç hali diğerlerini de anlamana yardımcı oluyor, zemin hazırlıyor.


der meister
(30.07.19)
Der meister, saçma bir şekilde mantıklı geldi. Duyarak ezberleme yapıyosun yani. Bunu bir süre yapıp başka bir konuya geçtiğinde yeni terimlerle karşılaşacağın için yine zor olur ama en azından duyuyor olmanın getirdiği bir güven olur sanki. Beyin sürekli duymadığını düşünmek yerine en azından orda bir yerlerde yabancı terimler olduğunu bilir ve ona odaklı çalışır. Çok mantıklı yav. Yapıcam bunu da.

Kadirrrin dediği şey bu sanırım ya ama tam anlamadım. Ben bunu enstrüman çalma için düşünmüştüm. Notadan başlamak yerine belli bir parçayı çalmayı ezberleyerek ve onun üstüne sonradan yorumlamak olarak. Aydınlanicam bi dk.


noisette
(30.07.19)
aynen öyle. hatta bunun şöyle bir avantajı var: görsel açıdan da desteklediğin için kafana çok daha rahat giriyor. bu yönüyle tam olarak ezberleme bile sayılmaz aslında. çünkü ben bir şeyi ezberleyeceğim zaman affedersin eşek gibi oturup tekrar tekrar okuyorum. böyle kelime öğrenmek çok zordur mesela. bağlam olmadıktan sonra aklında kalmaz çünkü, beynine işlemen çok zor olur. öte yandan söylediğim yöntemde atıyorum futbol maçı olsun, top kornere gitti, spiker "corner kick" diyecek. sen topun dışarı çıktığını görüyorsun. üstüne spiker anlayacağın bir şekilde durumu açıklıyor (anlamasan da olur, sonuçta 50 kere duyacaksın uzun vadede, elbet anlıyorsun bir noktada). bu şekilde hem dinleme pratiği yapmış hem de kelimeleri hafızana işlemiş oluyorsun. deftere 50 kere "corner kick" yaz, bir süre sonra unutursun. böyle görsel olarak destekleyip uzun vadede sürekli görünce çok güzel işleniyor aklına. bu süreçte dinlemede de büyük yol alıyorsun. bunun gibi şeyler.

spesifik bir alanda tekrarlanabilir niteliğe sahip şeylerin bu açıdan çok faydalı olduğunu düşünüyorum. misal rastgele yemek kanalı bul youtube'da, otur canın istedikçe izle. 100 videoyu bitirdiğinde fark edeceksin ki artık kelime kaçırmıyorsun. ama işte yemek videosu olmayan diğer videolarda da daha iyi anladığını göreceksin bunu yaptıktan sonra. yoksa zaten önermem. ne oluyor artık bilmiyorum ama beyin sindiriyor yani, hep aynı şeyleri duysa bile kendince bir sistem geliştiriyor galiba, sonra hoop başka bir şey izlediğinde aynı sistemi ona da uyguluyor.


der meister
(30.07.19)
Bu dediğinin bilimsel temeli kesinlikle vardır ya. Çok mantıklı geldi bana. Bir konu üzerine ortalama 1000 kelimeyi döndüre döndüre konuşursun sonuçta. Kelimeleri ezberledikce cümle yapıları kapmaya başlarsın ve vurgulari falan duymaya başlarsın yani.


noisette
(30.07.19)
sarki dinlemek cok anlamsiz. onun disinda podcast dizi falan dinlemek yapmaya devam etmen gereken seyler. Muhtemelen yeterince yapmamissin.


hot potato
(30.07.19)
(10)

Bir kadın yorumlamaca vol sekizyüzelli

Kendisinin ismi Natasha Lyonne. Hiç izlemişliğiniz var mı? (Orange is the new black ve russian doll dizilerinde falan oynuyor) Çok güzel bir tarzı yok mu yaa. Oynadığı roller de relax, feminenlikten oldukça uzak kişilikler. Siz ne diyonuz? https://www.instagram.com/nlyonne/?hl=trhttps://encrypted-tb
Kendisinin ismi Natasha Lyonne. Hiç izlemişliğiniz var mı? (Orange is the new black ve russian doll dizilerinde falan oynuyor) Çok güzel bir tarzı yok mu yaa. Oynadığı roller de relax, feminenlikten oldukça uzak kişilikler. Siz ne diyonuz?

www.instagram.com

encrypted-tbn0.gstatic.com

encrypted-tbn0.gstatic.com

pbs.twimg.com
noisette
(26.07.19)
meriç mode on:
anlattığın üzre bir kadını sadece fotolardan yorumlamak aptalca. işvesi, edası, tepkileri, gülüşü, kahkahası, kendine güveni, kafa yapısı falan işin içine bir sürü faktör girer. ben tanımıyorum mesela bu kadını, sadece fotolardan yorumlasam 3/10.


Russian dollda izleyip ben de karakteri çok sevmiştim. Çok havalı bir tipti bence


havalı tip +1 ama bi kabadayılık da var yani. fotoğraflardan görsen o havayı, tavırları hiç anlamazsın.


lilyb
(26.07.19)
Fazla maskülen.


contraparal
(26.07.19)
Hiç beğenmedim


Hiiiiic beğenmedin baya kötü.


all girls dream
(26.07.19)
Yoklukta gider


(s)AINT
(26.07.19)
american pie'dan meşhur kendisi
okulun kaşarı rolündeydi
para karşılığı, herkese ekipten birisi ile yattığını, yatakta harika olduğunu söyleyip reklamını yapmıştı.
liseliler bilmez, ben bile lise son veya üni 1 de izlemiştim


Corc
(26.07.19)
4/10 - kadın tarz ama yetmiyor.

bide neden bu kadar kadın puanlamaca sorusu açılıyor bu aralar merak ediyorum? :)


false pretension
(26.07.19)
@false, örgütüz biz.


noisette
(26.07.19)
(5)

27 yaşından sonra meslek değiştiren var mı?

Özellikle tekrar üniversiteye gitmeyi basabilmis birileri varsa aranızda nasıl yaptığınızı, nelerle karşılaştığınızı dinlemek isterim. İşin maddi boyutunu nasıl aştınız? Sorumluluğu üzerinizde olan kişiler varken bunu yapmak çok mu imkansız? Yoksa ölene kadar durumumuzun böyle kalacağını kabullenmel
Özellikle tekrar üniversiteye gitmeyi basabilmis birileri varsa aranızda nasıl yaptığınızı, nelerle karşılaştığınızı dinlemek isterim. İşin maddi boyutunu nasıl aştınız? Sorumluluğu üzerinizde olan kişiler varken bunu yapmak çok mu imkansız? Yoksa ölene kadar durumumuzun böyle kalacağını kabullenmeli miyiz?
noisette
(25.07.19)
Ben değil de bir arkadaş 23 veya 24 yaşında benim okulda (bilkent) ctis diye yazılımcı yetiştiren bir bölüme girdi, inşaat mühendisliğini mi ne bırakmış veya mezun olmuş emin değilim. Bu sene 28 yaşında mezun oldu, diplomayı almadan milsoft'ta iş buldu, 6 bin lira civarıydı sanırım maaşı, şimdi de almanya'dan teklif almış oraya gidiyor.


Elduinnnn
(25.07.19)
28 yaşımda evli ve çocuklu iken ülke değiştirdim sıkıntı yok yapabileceğinize inandıktan sonra her şeyin üstesinden gelinir


sivrisinek
(25.07.19)
çevre mühendisliği okumuş ve yaklaşık 4 yıl bilfiil yapmış bir arkadaşım işkur - bilgeadam kursları ile siber güvenlik üzerine çalışmaya başladı. gayet yaptı çocuk yani şimdi baya mutlu


roket adam
(25.07.19)
80 doğumluyum.
99da iktisatı kazandım.. 2003'te son senemde ayrıldım.
konservatuvara girip 6 sene daha okudum. 11 sene üniversite okumuş oldum yani.
tam sizin dediğinizi karşılar mı bilmiyorum ama son saniyede meslek değiştirmiş oldum.

sorumluluğu üzerinizde olan kişiler varken zor ama desteklerse eşiniz-sevgiliniz vs. çok da zor değil.

böyle durumlarda olan kişileri, ileride "keşke" dememeleri için mutlaka yeni bir şeye şans vermeleri konusunda yönlendirmeye çalıştım hep. yine de her şey sizde biter.


la traviata
(25.07.19)
27 yasinda meslegimle hicbir alakasi olmayan bir bölüm okumaya basladim. baslarda derslerde biraz zorlandim, okuldan mezun olali uzun zaman olmustu ve basta matematik olmak üzere islenilen konularda zorluk cektim ama sonradan adapte oldum. maddi sorunu calistigim yillarda biriktirdigim para ve tatillerde calistigim islerle astim ama yurtdisinda yasasdigim icin ögrencilere hep yapilacak isler cikiyor burda. türkiyede daha zor olabiliyormus bu isler. verdigim karardan hic pisman olmadim, simdi olsa yine yaparim. 27 yas gec degil hicbir sekilde.


mamu
(26.07.19)
(13)

Erkeklere stil sorusu

'iyi' giyiniyor dediğiniz kadınların giyim tarzlarını nasıl tanımlarsınız? İyi giyinmek dikkatinizi çekme konusunda ne derece ön plandadır? Dikkatinizi giyimi ile çeken kadınların ortak özelliği nedir?
'iyi' giyiniyor dediğiniz kadınların giyim tarzlarını nasıl tanımlarsınız?
İyi giyinmek dikkatinizi çekme konusunda ne derece ön plandadır?
Dikkatinizi giyimi ile çeken kadınların ortak özelliği nedir?
noisette
(14.07.19)
Belirli tarzı olanlara bayılıyorum ben. Ünide sınıfta en yakın kız arkadaşım mesela video oyun karakterleri gibi giyinirdi çok hoş duruyordu. Nerden buluyorsa bir gün last of us’tan , bir gün assasins creed’ten çıkmış gelmiş gibi geliyordu okula haha.

Kıyafetler güzel olur olmaz o ayrı ama tarzın olmalı. Oyun dizi film bağımlısıysan dediklerim olabilir. Ciddi biriysen daha farklı şeyler olur. Nihayetinde mesele tarzda


avatar is back
(14.07.19)
Dekolte sanırım, geri kalan kıyafetleri düşündüm de hiç bir şey canlanmadı gözümde.


neymis
(14.07.19)
Memesinin olması


İyi giyinmiş kadının kıyafeti dikkat çekmemeli sade olmalı. Kıyafetine değil kadına odaklanmayı sağlamalı. Aşırı renkli dekolteli kıyafetler bu anlamda benim gözümde kötü giyinmiş algısına dahil oluyor ister istemez.
Kalite ve sadeliği uyumlu şekilde giyen kadın şık giyinmiştir. Çok anlatamadım ama etrafımda var öyle örnekler :)


ikikerekac
(14.07.19)
Giyim bir insanın hele de bir kadının karakterini, ruhunu çok sarih bir şekilde ortaya koyar.

Giyim konusunda özenli, doğru kombinler yapan, küçük ve zarif detaylarla bunu destekleyen, oturaklı ve proporsiyonuna uygun giyinen bir kadın 3-0 önde başlar bence. Çünkü bu özeni sadece giyiminde değil, hayatın diğer alanlarında da yaşatan, özsaygısı yüksek biri olduğu intibasını uyandırır.


levent bilgen
(14.07.19)
fun size diye geçen hanım arkdaşların giydikleri sundress -bizdeki karşılığı konusunda fikrim yok- denen şeyler...
genel olarak sundress.
tişört kot. galaktik güçler, allah artık neyse bu kombinasyonun belasını versin.


Whily
(14.07.19)
umurumda değil. temiz bir tişört, bir pantolon ve bir çift ayakkabı yeter. makyaja, ojeye, dev çantaya uyuz oluyorum.


sinek kral
(14.07.19)
İnstagram’da thetimeisgrey diye bi kullanıcı var. Hatunun tarzına da kendine de hastayım. Mükemmel giyiniyo


(s)AINT
(14.07.19)
Benim için giyimin hiç önemi yok. Vücut güzel mi ona bakarım


(s)AINT
(14.07.19)
Hadi sahilde yürüyelim dediğimde kısacık jean şort, tişört, kısa spor çorabı, spor ayakkabıları, beyzbol şapkası ve bileğine bağlı eşarpla gelen kız, hadi seni akşam yemeğine götüreyim dediğimde stilettoları ve döpiyesiyle geliyorsa;
tadından yenmez. Anında evlenme teklif edilir.


Mirket
(14.07.19)
Kadinin vucudu güzelse iyi giyiniyordur. Vucut iyiyse ne giyse oturur, cok da sey degil.
Erkek icin giyimin o kadar onemi yok. Ay ne kadar guzel elbise, ayy cantasi ne kadar şık falan demiyoruz.


stavro
(14.07.19)
iyi giyinmek bir tarz meselesi, nerede ne giyecegini bilmek.


orpheus
(14.07.19)
Valla kadın güzel ve tatlıysa şayet, gecelik bile giyse ona yakışır zaten.

bknz. -> i.hizliresim.com


Psycho Mantis
(15.07.19)
(4)

Wordde sayfa numarası

Tez yazarken içindekiler özet bölümleri roma rakamları ile, geri kalanını normal rakamlar ile numaralandırmamız gerekiyor. Bunun için sayfa düzeninde kesmeler özelliğinden sonraki sayfa'ya tıklayıp sayfa numaralarını verdim. Ama kesme yaptığım yerde boş bir sayfa koydu ve türlü silemiyorum. Videolar
Tez yazarken içindekiler özet bölümleri roma rakamları ile, geri kalanını normal rakamlar ile numaralandırmamız gerekiyor. Bunun için sayfa düzeninde kesmeler özelliğinden sonraki sayfa'ya tıklayıp sayfa numaralarını verdim. Ama kesme yaptığım yerde boş bir sayfa koydu ve türlü silemiyorum. Videolarda öyle olmuyor. Boş sayfa da 1 numara, başlaması gereken bölüm de 1 numara oldu, gerisi normal. Nasıl yapayım anlamadım. Bozdum iyice. Yardım edeceklere teşekkürler.
noisette
(10.06.19)
soruya cevap değil ama önemli. ne yaparsan yap da yedeğini almadan kurcalama.


Kesmeyi kaldırıp dene bir de. Sayfada yer kalmadıysa sonraki sayfaya atabilir.


o boş sayfa genelde hemen kesmenin yapıldığı sayfa tıklım tıklım doluysa oluyor. ya yan veya üst cetvelden sayfanın boyutunu bir tık uzatın ya da o sayfanın fontunu 0,5 küçültün. o zaman o boş sayfanın oluşmaması lazım.


lesmiserables
(10.06.19)
Oldu. Tam olarak nasıl oldu anlamadım, çok dolu değildi sayfa. "Öncekine bağla" diye bir kısma tıkladım sanırım öyle oldu. Teşekkür ediyorum hepinize.


noisette
(10.06.19)
(2)

Bu telif hakkı mı oluyor?

Örneğin, x markası muzlu süt üretti. Daha önce muzlu süt piyasada hiç yoktu varsayalım. Bunun için belirli bir üretim yöntemi var markanın.X markası bu ürün için telif hakkı mı alıyor patent mi? Farkı var mı? Y markası da muzlu süt üretmek istediğinde ne gibi bir sorun ile karşılaşıyor? Teşekkürler.
Örneğin, x markası muzlu süt üretti. Daha önce muzlu süt piyasada hiç yoktu varsayalım. Bunun için belirli bir üretim yöntemi var markanın.

X markası bu ürün için telif hakkı mı alıyor patent mi? Farkı var mı? Y markası da muzlu süt üretmek istediğinde ne gibi bir sorun ile karşılaşıyor? Teşekkürler.
noisette
(11.05.19)
patent oluyor. büyük ihtimal denetleniyordur formülizasyonlar.


dismainpula
(11.05.19)
bosch nasıl otomotive bu kadar hakim sanıyorsun.yada diğer firmalar.patent.


natallica
(11.05.19)
(8)

Hobi olarak

Sizce ne yapayım?Kaligrafi?Nakış??
Sizce ne yapayım?

Kaligrafi?
Nakış?

?
noisette
(03.04.19)
Kaligrafiyi nerede öğreneceksiniz ?(merakımdan soruyorum)
Ben olsam Nakışa yönelirdim.


aylakadam
(03.04.19)
İkisi de youtube'tan öğrenilecek. Youtube'u küçümsemeyelim.


noisette
(03.04.19)
Nakis.
Youtube'dan ögrendim. Pinterest de sagolsun su an baya güzel seyler yapabiliyorum.


chitosan
(03.04.19)
dikiiş. muhteşem bir şey.


fragile lady
(03.04.19)
kaligrafi.

renk renk kalemler, mürekkepler çok güzel, altın varaklı ve dolu seçenek var. istanbuldaysanız ismek, kayıtlar bitmişse özel bir hocadan 2 derste baya ilerleme kaydedersniz, sonrası yazmaya bakıyor.

kaligrafiye karar verirseniz şu defteri kesinlikle öneririm;

sanathobi.com


füt
(03.04.19)
Nakış :) çantalara, kot montlara, gömleklere çok güzel işlemeler yapabilirsiniz.


curukturpkokusu
(03.04.19)
nakışın uygulaması sınırsız.


hasmetizm 2046
(03.04.19)
bkz: bullet journaling


(6)

insanları teselli edememek?

en yakın cevrenizden bir insan düşünün mesela.anne olur kanka olur sevgili olur. diyelim yapıcak bir şeyleri olmamalarına rağmen bir şeyi kafalarına takıyor. mesela basit bir örnek: en yakın arkadasınız sınavdan kötü not aldı hocayla konustu yapıcak bir şey yok ama okul uzayacak falan. yani tam olar
en yakın cevrenizden bir insan düşünün mesela.anne olur kanka olur sevgili olur. diyelim yapıcak bir şeyleri olmamalarına rağmen bir şeyi kafalarına takıyor. mesela basit bir örnek: en yakın arkadasınız sınavdan kötü not aldı hocayla konustu yapıcak bir şey yok ama okul uzayacak falan. yani tam olarak 'sikilmiş g.tün davası olmaz' modunda bir konuyla gelip size sızlanıyor. nasıl susturuyonuz böyle insanları ya. yani ne deseniz saçma "çalışsaydın o zaman" desen 5 gün calıstım zaten of derler. tatlı dille olsun takma falan desen ya nesini takmıyım der. bir yorum yapmazsan sen de hiç yardımcı olmuyorsun derler. bu basit bir örnekti ama olayı anladınız siz. yani kelimeler kifayetsiz :D siz napıyonuz ya böle durumlarda annı skim diyip kaçıyonuz mu napıyonuz?
noisette
(06.05.16)
biraz beraber olaya söverim, biraz hayırlısı olsun derim, azıcık moral verip "önümüzdeki maçlara bakalım" gibi bir tavır takınırım.


maq
(06.05.16)
her şeyden abartarak şikayet edenler bunlar. ben bir şey yapamıyorum. yav he he moduna alıyorum kendimi. şikayet kapasiteleri muhteşem oluyor. ev başıma yıkılsa bu kadar isyan edebilir miyim diye iç dünyama dönüyorum...belki de her şeyi kolay kabullenen biri olmak zararlıdır uzun vadede. bak yine kendi kendime hesaplaşmaya başladım.


rayde
(06.05.16)
çare ondan daha mağdur birinin -sahte de olsa- hikayesini anlatmak.

mesela kötü not alıp dönemi uzatan sınıfta kalan için 2 hikayem var, fiks anlatıyorum işe yarıyor.
yazacağım örnek hikayedeki piçleri ve mağduru tanıyorum, sınıf arkadaşlarım ve hala daha görüşüyoruz.

-x kişisi dersi koşullu da olsa geçmiş fakat ders çok kolay olmasına rağmen kendisi gibi mal arkadaşlarından bazıları kalmış. yeter sayı bulunamadığı için yaz okulunda dersin açılmaması gündeme gelince bu arkadaşlar diğer derslerden yaz okuluna kalacak arkadaşlarını -zaten kolay hem ortalama yükselir vs diyerek- o derse de kayıt yaptırmaları için ikna ediyorlar, bazılarının harçlarını ödüyorlar ancak aralarından x arkadaşımız kabul etmiyor ben geçtim amk gelmem oraya diyor.
bu arkadaşlar da şerefsizliğin götlüğün kitabını yazarak x kişisini de yaz okuluna ondan habersiz türlü oyunlarla kaydediyorlar ve adama haber vermiyorlar.

yaz okuluna gelen herkes dersten geçiyor ve x dersten kalıyor.

anlat böyle bir hikaye, bitsin sıkıntı.


azizakin
(06.05.16)
bence asıl mesele her insana teselli verilmez.cunku her insan teselli istemez.özellikle bu bahsettiğiniz tiplere sessiz kalıp o anki ısyanını dınlemek bile yeterınce iyi bi davranıs.Ben arkadasıma esime dostuma ona kendını nasıl ıyı hıssedecekse öyle tesellı ederım kımısıne amaan s.ktır et be senın canın sagolsun derım.kımısıne beterin beteri var haline şükret derim falan.yakın cevre madem nabza göre serbet.


direkt "beni teselli et" demiyorlarsa yorum yapmana gerek yok. zaten onun derdi anlatıp gazını çıkarmak. "teselli etmeden ne anlamı var?" dersen dinlemediğini belli edeceksin.


dedi ve gitti
(06.05.16)
(32)

kötü biri olduğunuzu düşünüyor musunuz?

yani 'yatacak yerim yok benim lan' gibi değil de sanki böyle içinizde hafif dark side oldugunu düşünüyor musunuz? inancınız varsa ya bence ben cehenneme giderim gibi falan. yoksa "melek gibiyim be" mi diyorsunuz?
yani 'yatacak yerim yok benim lan' gibi değil de sanki böyle içinizde hafif dark side oldugunu düşünüyor musunuz? inancınız varsa ya bence ben cehenneme giderim gibi falan. yoksa "melek gibiyim be" mi diyorsunuz?
noisette
(26.04.16)
meleğin yakınından geçmiyorum.


devilred
(26.04.16)
kötü olduğumu biliyorum ve bundan mutluyum.


kuzey li
(26.04.16)
benim içimde çok kötülük var da hepsini ustalıkla bastırıyorum gibime geliyo, cennetliğim!


kesinlikle.
inancım yok ama cehennem var ise beni oraya bile almazlar.
bu konuda çok iyi ikna edildim.


shotgunwoman
(26.04.16)
onlar kötü olduklarının farkında değil bence. kavram kargaşası var onlarda. kötülüğü; güç, başarı, hırs, kazanç vb kavramlarla güzelce örtüyor ve vicdan azabı çekmiyorlar.


hasmetizm 2046
(26.04.16)
olmaya çalıştım ama beceremedim yüzüme gözüme bulaştırdım


essoist
(26.04.16)
valla annemden sonra tanıdığım en melek insanım ama bende bile dark side var. egodan kaynaklı o da.


kül
(26.04.16)
Cinsellikle ilgili ucunu kestiremedigim noktalar var. Geri kalanim melek gibi.


shadowcat
(26.04.16)
Aslında değişiyor genelleme yapamıyorum. Bazen Allah belamı verecek de diyorum, keşke herkes benim gibi olsa da.


cehenneme gidip oraya cekiduzen verecegimi dusunuyorum.


ateistanbul
(26.04.16)
bunun tam tersi bir soru sorulmuştu ve herkes melek gibi olduğunu düşündüğünü söylemişti, ben dahil. atayiz sosyologlar hadi bunu da açıklayın!!

ben kötü biri olduğumu düşünmüyorum ama daha iyi biri olabileceğimi düşünüyorum. kimseye bi kötülüğüm olmamıştır, benden nefret eden herhangi biri olduğunu da sanmıyorum.


baba jo
(26.04.16)
ne melek ne de şeytan orta sularda yüzüyorum ama melekliğe bi adım daha yakınım.


freetakilir
(26.04.16)
hayır, arkadaşlarım çok saf ve melek gibi bir insan olduğumu söylüyorlar.

ne bir dedikodu, ne bir fesatlık içinde yer almadım, almam. dünyanın en güzel kızı bana gelip bana ilan-ı aşk etse, en yakın arkadaşıma bile bunu anlatmam; benimle mezara gider. bu ve benzeri birçok olaya yakın arkadaşlarım şahit oldukları için çok saf ve melek gibi olduğumu söylüyorlar.

inançsızım bu arada.


istististist
(26.04.16)
özeleştiri duyurusu olmuş la bu

bende kötülük yapacak gerekli donanım yok aga. default iyi doğmuşum.


yons
(26.04.16)
İnsanım ve minik günahlarım var ama kimse kötülük ettiğimi söylemedi kendisine. Tersini çok duydum. İstemeyerek, beceriksizliğimden veya farkında olmadan kötülük ettim. Bir kere kötülük yaptığım için hasta olmuşluğum, kendimi hasta etmişliğim var ama melek falan değilim. Birkaç kere dedikoduya katılmışımdır ve "Iyy, onu sevmiyorum" demişimdir. Bir iki trollemem oldu.


aychovsky
(26.04.16)
ben tam tersi çok iyi birisi olduğumu düşünüyorum tüm kalbimle.


Corc
(26.04.16)
dusunmuyorum, her insan gibi kotu oldugum taraflarim var, bunun da farkindayim.
Yuzde verecek olursa. %90 iyiyim diyebilirim.
(Kendimi ovmek degil tabi ki amacim)


rentts
(26.04.16)
Melek gibiyim be diyemiyorum tabi ki ama genel olarak iyi bir insan olduğumu düşünüyorum. Kötülük yapamayacak kadar melankolik bir insanım. Bazı insanları memnun etmeyecek ufak tefek şeyler elbette yapmışımdır ama kimseye büyük bir kötülüğüm dokunmadı şu ana kadar. Minik şeyleri de bilerek, isteyerek yapmadım. En büyük kötülükleri hayatta kendime yapmışımdır, kendimi üzmüşümdür. Dark side'a yatkınlığım yok diye düşünüyorum.


buff
(26.04.16)
Pipime sahip cikmayi ogrenmem gerekiyor.


duptıs
(26.04.16)
Dark side kesin vardir icimde. Ama genel olarak iyi biriyim, kimsenin kotulugunu isteyemem yufka yurekliyimdir yardimseverim empati yetenegim gelismis vs vs. birine zararim dokuncak diye cok cekinirim cok vicdan yaparim. Ama iyi olmayan bi nokta tespit ettim kendimde bi baskasinin mutsuzluguna sebep olabilecek, henuz pratige dokulmedi, umarim hicbi zaman da gerceklesmez.


saçdemeti
(26.04.16)
Bazi kavramlara bakis acim diger insanlara gore farkli ve bunu anlayamayan kisiler icin kotu bir insan olabilirim. Ama ben cok da kotu olarak gormuyorum kendimi. Yani tabi kotuyu ne olarak tanimladigimiza da bagli.

Yani mesela yalan soyluyorum ama birine kotuluk yapma amaciyla degil falan filan.

Ama bazen bazi durumlarda "of ne igrenc bi insanim" dusuncesi geliyor da gidiyor sonra.
Genele kotuluk yapmayi dusunmuyorum. Ne bileyim ya bana gelene kadar cok fazla kotu insan varmis gibi. Benimkisi olsa olsa ufak kotulukler olur.


kuehles blondes
(26.04.16)
İyi/kötü olmak nedir, ne değildir tartışılır ama büyük çoğunluğun kabul ettiği şekilde yorumlarsak kötü biri değilim. Saf ya da melek gibi diye tanımlanabilecek bir insan değilim ama özümde iyiyim.


pike
(26.04.16)
kötü tarafımda var iyi tarafımda her ne kadar iyi tarafımı beslesem de anlık kötü tarafımın üstün geldiği oluyor.
Ama öyle yatacak yerim yok vs lik bi durumum yok.
Kendi değerlerime göre iyi insan olmaya çalışıyorum.


basond
(26.04.16)
Evil mind olduğumu kabul ediyorum. Benle mezara gidecek iyi işler de yaptım kötü işler de. Hepsinin arkaplanı var ama, rastgele yapmıyorum. Yalnız bazen özellikle iyi yapmaya çalıştıklarım acayip ters tepiyor; öyle ki en evil mind halimle bile böyle bir sonuç elde edemem, o zaman dübürüme duhul ediyor işte.


ron dennis
(26.04.16)
Kafamdan bolca boktan şey geçtiği kesin ama iyi bir dünyaya inanarak yaşadığımdan davranışlarımın iyi tarafta olmasına çalışıyorum... Elden geldiğince.


yes


Alt4y
(26.04.16)
Iyi oldugumu dusunuyorum genel olarak ama bazen "bu yaptigin kotu bir insanin yapacagi sey" dedigim oluyor kendime. Bircok kez baskalarinin arkasindan konusurken buldum kendimi. Ayni sekilde onu bunu kinadigim da oluyor.


stavro
(26.04.16)
Kül +1
Shadowcat +1
Yons +1500

Gereksiz iyi kalpliyim


damdanakan
(26.04.16)
bazen evet.
ama kalbim temiz yine de, sinsi değilim.


kayranin kedisi
(26.04.16)
Saf ayağına yatan sinsi insanım ama eyleme dönüştürmem kendi halimde düşünür takılırım.

Aileme karşı kötüyüm ama. Yılan gibi dilin var der annem.


jazzabel
(26.04.16)
Benim net yatacak yerim yok ama belki cennetlik bile olabilirim bakış açısına göre değişebilir, biraz bıçak sırtı bir konu :)


bapyemir
(26.04.16)
Kimse kotu biri oldugunu dusunmez.


scars dont fade
(26.04.16)
(13)

hayattan ve her şeyden soğuduğunuzda napıyonuz

kafayı nasıl geri topluyoduk ya :(
kafayı nasıl geri topluyoduk ya :(
noisette
(18.04.16)
Mal mal oturuyorum


Motor sürüyorum, insanların olmadığı yerlerde (dağ, tepe, dere, ırmak, göl) yürüyorum.


quanche
(18.04.16)
şu an ancak spor yapabilirim o da yatakta zıplamak olur :( motorum yok gezdirilme fırsatını da yanlışlıkla kaçırdım. başkaa?


noisette
(18.04.16)
alkol ?


huleyn
(18.04.16)
Yat uyu.


iki duyuru altta var, cacık yapıyoruz. ŞÖYLE MİS GİBİ SOVUK SOVUK. en klasik yöntem dizi/film/maç izlemektir bence. kitap okumak belki. çok kompleks bi şey aramaya gerek yok. kafanı uzaklara götürecek şeyler her zaman iyi gelir.


der meister
(18.04.16)
Dostlarla alkol, muhabbet.


Tyler89
(18.04.16)
kitap okurum. ıvır zıvırın dibiyle uğraşırım: içki şişelerini kesip mum dolduruyorum. böyle boş işlerle uğraşırım


MtKrt
(18.04.16)
az evvel böyleydim, önce meditasyon yaptım, sonra youtubedan motivasyon videoları izledim depoyu fulledim tam gaz devam


lemuria
(18.04.16)
agliyorum yatakta koltukta dusta tuvalette falan


madeleine elster
(18.04.16)
Cevaplar kesin goygoy ve sıkıcıdır diye düşünerek kendimce yardımcı olabilecek şeyler yazmaya geldim. Fiziksel efor gerçekten iyidir ama belki şu an yapmak istemiyosundur. Depresyona girmiyceksen ve atıyorum ertesi gün mecburen gideceğin bi yer varsa mutsuzluk uykusuna yatabilirsin, diğer türlü önermem, sen istemesen de evden çıkmanı gerektirecek bi şey olması şart. Zamanın ve paran varsa seyahate çık. Çok yoksa sakin bi bara git öyle bi şey yapmadan tek başına otur bi şeyler iç. Kendine en çok sevdiğin şeylerden al ve onlarla vakit geçir. Bu banyo topları olur, büyük resimli prestij kitaplardan olur bi konuyla ilgili, 6lı bira olur, viski çikolata olur, puzzle olur, olur yani. Acını sakin sakin yaşa, saçma şeyler yapma. Kendini bir ebeveyninmiş gibi koruyarak eğlendirmeye çalış. annen baban mutsuz ve hasta olduğunu görse sana nasıl davranır, neler öğütler, nasıl sakinleştirirdi diye düşün ve kendine öyle davran. Ben öyle yapıyorum. Mesela onlar iyimser konuşuyo ama sonuçta beni de kötü bi şeye hazırlıksız göndermek istemezler, demek ki o kadar kötü değil diyorum. Kendimle annem gibi konuşuyorum :p


ben hiçbir şey yapamıyorum.


ama bir dönem çok zorladığımda spor iyi gelmişti, yüzebilirsin. ya da yeni bir müzik aleti çalmanı öneririm, ya da tiyatro kurslarına falan katıl.

tek başına evde, bir şeyler izlemeyle alışverişle kısa tatillerle olacak iş değil.


buiret
(18.04.16)
uyurum


dedim ben sana
(18.04.16)
(5)

oyun hamuru çatlamasın diye

rengini attırmayacak şekilde ne sürülür? internette baktım bulamadım. ya da oyun hamuru yerine geçebilecek bir madde var mıdır tek renk sonradan boyanabilecek bir şekilde? amacım kendi kendime ufak şeyler yapmak ve uzun süre dayanabilmesini saglamak.
rengini attırmayacak şekilde ne sürülür? internette baktım bulamadım. ya da oyun hamuru yerine geçebilecek bir madde var mıdır tek renk sonradan boyanabilecek bir şekilde? amacım kendi kendime ufak şeyler yapmak ve uzun süre dayanabilmesini saglamak.
noisette
(02.04.16)
fimo hamuru kullanıp fırınlayabilirsiniz.

hobimarketim.com


kuzey li
(02.04.16)
kil. çoğu kırtasiyede vardır herhalde.


nilmiye
(02.04.16)
Sanat kili diyorlar sanırım. Bizim çocuğa almıştık. Mükemmel şeyler yapılabiliyor.


ozdek
(02.04.16)
jovi seramik çamuru da kullanabilirsiniz. images.hepsiburada.net


nax
(02.04.16)
Çok çok eski bir yöntemi deneyebilirsiniz oyun hamuru yerine.

Bir miktar un ile beyaz tutkalı karıştırıp hamur haline getirin ve istediğiniz şekli verin, kuruması için bekleyin. Kuruduktan sonra uygun bir boyayla boyayın, ardından boya da kuruyunca vernik-cila türü bir malzeme sürerseniz daha parlak olur.

Ancak elde edeceğiniz obje oldukça sert, taş gibi olacak kuruyunca - yani oyun hamurundan farklı olacak. Bu şekilde biblo, süs eşyası türü şeyler de yapabilirsiniz. Ölçü veremiyorum ancak büyük ihtimalle internette buna yönelik ölçülü tarif vardır. Malzemeyi karıştırırken elle değil de spatula, eski bir kaşık vs gibi birşey kullanmanız daha iyi olabilir.

Kullanacağınız boya ve cila için de hobi marketlere uğrarsanız çok çeşitli amaçlar için kullanılan farklı boyalar var, orada yardımcı olurlar sanırım.


cymbelina
(02.04.16)
(11)

sense8 izleyen var mı?

sevdiniz mi?
sevdiniz mi?
noisette
(31.03.16)
çok iyi bence, intro'sunu bile çok seviyorum :)


VickVickyVale
(31.03.16)
Cok umut baglamistim, bence fos cikti!


chunksia
(31.03.16)
çok iyi +1

bu kadar uzun ara vermeseydi keşke.


oziloz
(31.03.16)
Yonetmeni simdi cinsiyet degistirdi bu nedenle dizi ara verdi ama devam edecek.


Traveller
(31.03.16)
Çok güzel bence de


hasmetizm 2046
(01.04.16)
ilk bölümde 10 dakika tahammül edebildim. ne umutlarla izlemeye başlamıştım halbuki :/


cekilmis gayfe
(01.04.16)
uzun zamandır keyif aldığım bir dizi bulamıyordum iki günde hepsini bitirdik şahane bi dünya.


freya
(01.04.16)
fena değil, o kadar bayılmadım ama izlenir.

6/10


nathanieltroy
(01.04.16)
hastasıyım. 3. sezon onayı alamamış diye duydum hatta çok üzüldüm. Etrafımda da kime tavsiye ettiysem beğendiler.


aslmtn
(01.04.16)
10 bölümlük dizi 7.bölümden sonra çok fena sarıyor


KendineAteist
(07.04.16)
evet sevdim


(1)

organik bileşik adlandırıcısı

çok karmaşık organik bileşikleri adlandırma programı var mıdır? kesin vardır da ücretsiz olması gibi bir güzellik bu dünyada mümkün müdür?
çok karmaşık organik bileşikleri adlandırma programı var mıdır? kesin vardır da ücretsiz olması gibi bir güzellik bu dünyada mümkün müdür?
noisette
(26.04.14)
chemspider mı neydi, küçük bi programı var, siz halkaları zincirleri vs. seçiyorsunuz, read dediğinizde isimlendiriyordu. organik.labı alırken teeeeey lisans zamanında kullanmıştık ama, net anımsayamadım. editlerim sonra, bi bakınayım.


elmali kurabiye
(26.04.14)
(11)

psikolojik film önerisi ?

deliler falan olsun işte :( şizofreninin her türlü dalını barındıran konular kabul edilir. not: klişelerden kaçınalım
deliler falan olsun işte :( şizofreninin her türlü dalını barındıran konular kabul edilir. not: klişelerden kaçınalım
noisette
(12.04.14)
One Flew Over the Cuckoo's Nest


sıfırbir
(12.04.14)
the machinist derim tereddütsüz


www.imdb.com
ilk korku


uzunuzunilgi
(12.04.14)
(bkz: the perfect host ) :) bak sözlükten yorumara


hkaan
(12.04.14)
ocd filmi önereyim ben de: as good as it gets


m e l t e m
(12.04.14)
shutter island.

www.imdb.com


laplasyen
(12.04.14)
12 maymun


manifold
(12.04.14)
Taxi Driver - (bkz: şizotipal kişilik bozukluğu)


m e l t e m
(12.04.14)
The Tenant (1976) - Roman Polanski

Ulan şunu her psikolojik film isteyene yazıyorum biride izlesin artık :) Çok sağlam film


sahan666
(12.04.14)
(2)

kedi depresyonu???

bizim aile evinde beslediğimiz bi kedimiz var. kendisi epeydir bizimle. fakat benimle arasında bir aşk bağı var resmen. sorun şu ki: ben okul için şehir dışına çıktığımda o evde deliriyor. daha önce böyle yapmıyordu yeni başladı. hafta sonları geldiğimde barış doluyuz fakat ben evden gittiğimde deli
bizim aile evinde beslediğimiz bi kedimiz var. kendisi epeydir bizimle. fakat benimle arasında bir aşk bağı var resmen. sorun şu ki: ben okul için şehir dışına çıktığımda o evde deliriyor. daha önce böyle yapmıyordu yeni başladı. hafta sonları geldiğimde barış doluyuz fakat ben evden gittiğimde deliriyor. sürekli dışarı çıkmak istiyo ve evde kalanlara saldırıyor. acaba gerçekten depresyona mı girdi eğer öyleyse çözümü nedir? evde insan olmasına rağmen niçin böyle yapıyo? :(
noisette
(09.04.14)
en basitinden yokluğundan dolayı üzülüyor, özlüyor olabilir. "nerede bu noisette" diye çıldırıyor olabilir.

evdeki diğer kişiler onunla oynamıyorlarsa enerjisini atamıyor olabilir, ilgi göstermiyorlarsa kendini yalnız hissediyor olabilir.

ona arkadaş olsun diye bir kedi daha sahiplenebilirsiniz. tabi çok iyi anlaşabilecekleri gibi, hiç anlaşamamaları riski de var.


m e l t e m
(10.04.14)
yani evdekiler aslında ilgiyi normal dozda gösteriyorlar ama ben aşırı gösterdiğim için sanırım şımardı. ama dozu kaçmış yani evde kuduz gibiymiş. nasıl alışabilir ki gelip gitmeme?


noisette
(10.04.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.