Giriş
(1)

geçen cuma 2.doz aşımı oldum.bu çarşamba da yirmilik dişimi çektireceğim.

dolayısıyla en az 1 hafta falan antibiyotik kullanacağım.herhangi bir sorun olmaz değil mi?yoksa randevuyu ertelesem mi?
dolayısıyla en az 1 hafta falan antibiyotik kullanacağım.herhangi bir sorun olmaz değil mi?

yoksa randevuyu ertelesem mi?
antibiyotikler ile biontech / pfizer asisi arasinda bilinen herhangi bir etkilesim ve kisitlama yok. sinovac ise bilmiyorum.


robokot
(01.08.21)
(5)

galatasaraylı arkadaşlar,

2012-2013 sezonu yakalı formamın arkasına hangi topçunun ismini yazdırmalıyım sizce?
2012-2013 sezonu yakalı formamın arkasına hangi topçunun ismini yazdırmalıyım sizce?
Bence hiç yazdırma. Ama illa yazdırılacaksa Drogba tabii ki.


himmet dayi
(01.08.21)
Sneijder


makarnavodka
(01.08.21)
Elmander yazdırırdım

www.fcnblog.com

Baros ve sonra Sneijder


otopsicocugu
(01.08.21)
felipe melo.


drako
(01.08.21)
melo
o olmadı sabri (:


mermize
(01.08.21)
(1)

4 ay önce istanbul büyükşehir belediyesi’ne üniversite stajı için

başvurmuştum.bayramdan önce aradılar beni ‘sizinle bayram sonrası whatsapp’tan 10 dk sürecek bir online mülakat yapacağız.’dediler.ben daha öncesinde bir belediyede daha staj yaptım.mülakatta bundan bahsetsem mi bahsetmesem mi diye düşünüyorum.bahsetsem beni elerler diye korkmuyor değilim.’aa bu dah
başvurmuştum.bayramdan önce aradılar beni ‘sizinle bayram sonrası whatsapp’tan 10 dk sürecek bir online mülakat yapacağız.’dediler.

ben daha öncesinde bir belediyede daha staj yaptım.mülakatta bundan bahsetsem mi bahsetmesem mi diye düşünüyorum.bahsetsem beni elerler diye korkmuyor değilim.’aa bu daha önceden staj yapmış,bu elemanın bize ihtiyacı yok.bize daha fazla ihtiyacı olanları alalım.’ derler mi sizce?

şöyle de söyleyebilirim aslında.’’ daha önce bir belediyede 1 ay süren bir staj yaptım ama çok faydalı olmadı benim için maalesef.ibb’de kendimi daha fazla geliştireceğime inanıyorum.’’( gercekten cok da faydalı olmadı bu arada.)

sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.tesekkürler simdiden.
Son cümleniz etkili olur.


(2)

biontech 1.dozu 16 haziran günü oldum.

e-nabız'a bakıyorum.'' ikinci doz 07 temmuz -28 temmuz tarihleri arasında yapılacak.''diyor.ben 28 temmuz gününe randevu aldım tamam da ikinci doz çok sarsıyor diyorlar.30 temmuz cuma günü olsam olur mu? gününü geçirsem de yaparlar aşımı heralde ya değil mi?
e-nabız'a bakıyorum.

'' ikinci doz 07 temmuz -28 temmuz tarihleri arasında yapılacak.''diyor.

ben 28 temmuz gününe randevu aldım tamam da ikinci doz çok sarsıyor diyorlar.30 temmuz cuma günü olsam olur mu? gününü geçirsem de yaparlar aşımı heralde ya değil mi?
yaparlar


xiii
(25.07.21)
"İkinci doz çok sarsıyor" illa olacak bir şey değil. Bana, eşime, etrafımızdaki birçok arkadaşımıza hiçbir şey yapmadı, 1-2 gün kol ağrısı yaşadık sadece. Bazılarına fazla yan etki yapmış, 1-2 gün grip gibi yatmışlar. Ama illa yataklara düşürecek diye bir şey yok.

Biontech iki doz arasında 40-42 günü aştıkça koruyuculuğu azalıyor, bugün yarın gidin yaptırın bari.

Edit: www.cdc.gov
"The recommended interval between doses is 21 days for Pfizer-BioNTech and 28 days for Moderna; however, up to 42 days between doses is permissible when a delay is unavoidable."


kobuzchu kiz
(25.07.21)
(6)

işletme bölümü mezununa yedek subaylık çıkma olasılığı çok düşük,değil mi?

iibf fakültesi mezunu yedek subay arkadasınız,tanıdığınız oldu mu?
iibf fakültesi mezunu yedek subay arkadasınız,tanıdığınız oldu mu?
Dusuk ama ihtimal var.
O sene 100 adam lazimsa(saglikcilari saymiyorum) 90 muhendis basvurduysa 10 tane de iibf alabilirler.
Ben sozelciye bile denk geldim ama cok az var.


divit
(14.07.21)
İşletme bitirmiş asteğmen vardı. Olasılık düşük yine de.


dissendium
(14.07.21)
oldu


westblack
(14.07.21)
Bence hiç düşük değil. Kendi çevremden örnek vermem gerekir bu durumda tabi. Bedelli yapmayıp uzun dönem giden tanıdığım ben dahil 6 kişi varız. 2 elektrik mühendisine çıkmadı, sınıf arkadaşım 2 iktisatçı yedek subay olarak yaptı.


materyalist imam
(14.07.21)
çok var. istiyorsanız çıkmaz diye başvuru yapmamazlık yapmayın sakın..


debian
(14.07.21)
Evet hem de çok yakınımda oldu. Hiç beklemiyorduk bize de sürpriz oldu.


hrvl
(14.07.21)
(12)

lisans mezunları neden askerlikten kaçabildiği kadar kaçıyor?

2 yıl daha tecil etme hakları var tabi ki biliyorum ama bedelli yapabilen bedelli yapsa,benim gibi o ücreti veremeyecekler 6 ay yapıp hemen kurtulsa veya( astsubay olma seçeneği de var 12 ay) daha iyi bir seçenek değil mi?yani demek istediğim şey lisans mezunu oldun.bir işe gireceksin diyelim ,en ba
2 yıl daha tecil etme hakları var tabi ki biliyorum ama bedelli yapabilen bedelli yapsa,benim gibi o ücreti veremeyecekler 6 ay yapıp hemen kurtulsa veya( astsubay olma seçeneği de var 12 ay) daha iyi bir seçenek değil mi?

yani demek istediğim şey lisans mezunu oldun.bir işe gireceksin diyelim ,en basit iş bile askerliğini bitirmiş eleman istiyor.bunu olabildiğince ertelemek yerine hemen yapıp kurtulmak daha mantıklı değil mi?
Saf işsiz güçsüz biriyse evet direkt gitmek mantıklı. Mezuniyetten sonra yabancı dil kasan, kpss hedefleyen, x konusunda tecrübe edinmek isteyen birinin tüm hedeflerini baltalıyor askerlik. Bedelli zaten yeni mezunun kolayca yababileceği bişey değil. Anne baba çok zengin olacak ki “al bakalım 43bin’i 1 ay askerlik yap gel” desin.

Kendi iş yerini açabilecek gücü bilgisi ve parası olanlar, ne iş olsa yaparımcılar içinse çok mantıklı direkt gidip gelmek


avatar is back
(10.07.21)
herkesin sartlari, gelecekten beklentileri farkli. her universite mezunu "simdi mezun oldum, oradan ise girecegim ve emekli olana kadar calisacagim" gibi dusunmuyor, sartlari farkli.

mesela yurtdisinda master'a basvurmak istiyor diyelim. 2 yili dolmadan kazanip gitmek amaci. veya askerlik sart demeyen is bulup para biriktirip bedelli yapmak istiyor olabilir. yeni bir hic gitmemeli bedelli bekliyor olabilir. gitmek istemedigi / karsi oldugu / korktugu icin erteleyebilecegi kadar erteliyor olabilir. yurticinde master / doktora yapmak istiyor olabilir. ne bileyim sayisiz opsiyon var. ilk paragraftaki kisi icin muhtemelen hemen gitmek daha mantikli bence de evet, ama her durumda gecerli degil. ben askerlik cagim geldikten sonra 10+ sene erteledim. master yaptim, yurtdisina basvurdum vs. sonra kosulsuz bedelli bekledim, sonunda cikti 18 bin liraya mi ne kislaya ayak basmadan hallettim. hic bir yerde maasli calisma niyetim de yoktu benim isime geldi mesela. herkes icin boyle olmayabilir.


robokot
(10.07.21)
mallık çünkü, mezun olunca ilk 6 ay iş bulacağın kesin değilse direkt gideceksin aslında. ben o hataya düştüm. okulun son 3 ayını pandemi yüzünden uzaktan geçirdim, sonra pandemi, okuduğum bölümün boktanlığı vs. derken 7 ay işsiz kaldım, evde kaldım. bu 7 ayın 3 ayı değişik işlerde çalıştım, o yüzden 7 ay işsiz kaldım diyebiliyorum. sonra bir iş buldum, şimdi de asgari ücretle çalışıyorum. tecilimin bitiş tarihi eylül 2022. o zamana kadar bedelli askerlik için kayda değer bir birikim yapmam imkansız bu maaşla. hatta şu an çalıştığım iş de 3 ay sonra bitiyor. tekrar iş bulacağım da meçhul. askere gitmek istemiyorum. kafamda sürekli okulu bitirdiğim günden itibaren geçirdiğim o 7 boş ay geliyor. o 7 ayda nasıl halletmedim bu işi, nasıl bir mallık yaptım bilmiyorum. insan karar veremiyor. bi bakıyorsun 2 sene tecilin var, iyi ya daha varmış diyorsun, ama zaman fırt diye geçiyor. o arada kenara para da koyamıyorsun, iş de bulamıyorsun. e sonra buluyorsun iş de boktan. birikim yapamıyorsun. askere gidip gelmen en az 8 aylık bir süreç. e sekiz asgari ücrete çalışsam elime geçecek para yemeden içmeden 24 bin lira, bedellinin yarısı. bedelli yapasın da gelmiyor, o paraya da acıyorsun, kendine de acıyorsun. bok gibi bir durum. okuldan mezun olur olmaz iş hayatının i'sini dahi görmeden askere gidip geleceksin ve sanki okuldan yeni mezun olmuş gibi hayatına devam edeceksin. en güzeli o. ben yapamadım, okuyan arkadaşlar varsa yapsın. son bir saattir bu konu hakkında düşünüyordum, duyuruyu görünce döküldüm biraz, zamanınızı çaldıysam kusura bakmayın.

öyle işte.


Okul 21 Yaşında bitti, biter bitmez işe girdim, o zaman açıköğretime dikey geçiş yapanlara koşulsuz şartsız 30 yaşına kadar tecil veriyorlardı, '' ulan önümde daha 9 sene var be eheyy ne gidicem buradaki yerimi garantileyeyim'' dedim gitmedim. Ulan bi baktım yaş oldu 28 sınavlarında zaten hiçbirine girmedim var milyon tane ders 2 senede siksen bitmez, allahtan bedelli çıktıda bi telefon parasına askere gittik.

Şimdiki aklım olsa işim yoksa diplomayı alır ertesi gün giderim, işim varsa 1 sene çalışır öyle giderim.


paramolacak
(10.07.21)
Hocam çok çetrefilli konular. Geneli iş bulur para biriktirir bedelli yaparım diye düşünüyor ama Türkiye şartları buna pek imkan vermiyor..

Bu arada askere gitmek de bedavaya olan bir şey değil. Tsk er harçlığı olarak aylık 150 tl verir ve sigara tüketen, askeriye ortamında ortalama bir hayat yaşayayım canımın istediğini yiyeyim içeyim vs dersen ayda 1500 tl harcıyorsun zaten. Askerlik öncesi alışveriş vs 1000 tl de hazırlık aşaması var.

Kısaca 6 aylık askerliğin bir kişiye maliyeti zaten 10 bin tl. 2 sene çalışıp o aradaki 30 bini biriktirebilirim gibi geliyor.


materyalist imam
(10.07.21)
Eger gideceksen gec gitmek daha mantikli, isyerinden tazminat da aliyorsun gelince de is hayatini bilerek geliyorsun.

Mezun olup gidince gidene kadar 3 ay falan bosa geciyor, 6 ay gittin geldin.
Geldigince cepte 5 kurus yok, is bulamiyorsun, ortamlardan kopmussun arkadaslarin terfi falan almis sen meslegi bile unutmussun.


Ben mezun olunca gittim bir de yedek subay, gittim geldim is buldum diyene kadar 2 sene gecti.
Is gorusmesine gidiyorum ne ingilizce kalmis ne pc bilgisi kafa resetlenmis.
Benim donemdekiler o ara takim lideri falan olmuslardi aramizda ucurum olusmustu.


divit
(10.07.21)
Ben hemen gitseydim bedelli yapamayacaktım, yasalar değişiyor.

Bir de herkesin hayat amacı okul, askerlik, iş, evlilik, ölüm değil; şartlar ve istekler farklı +1


howfaristhesky
(10.07.21)
2018de mezun oldum. Uzatabilecegim kadar uzatmak istiyorum gitmeme sürecini. Çünkü hayatımdan 6 ay vermek istemiyorum. Şimdi yüksek lisans yapıyorum. 2024e kadar tecilli. Doktoraya başlar yine gitmem. En sonunda bir iki ayda kazanacağım bir meblaga dönecek bedelli parası. O halde neden 6 ay gitsin hayatımdan.


dre mithatoğlu
(10.07.21)
Senin için daha iyi bir seçenek olabilir ancak herkesin amaçları farklı. Ben mezun olduğum gün işe başladım. Tecilimin bitmesine yakın da bedelliye başvurdum. Başka bir arkadaşım 3 ay iş aradı bulamadı. Sonra dil kursuna gitti. Dil kursundan sonra şans yüzüne güldü yurtdışına yerleşti. Bir başkası mezun olur olmaz uzun dönem askere gitti. Başka bi arkadaşım aylarca iş aramadı tatil yaptı. Mezun olduktan 1 sene sonra işe başladı ve bedelli parası biriktirdi. 40 çeşit insan, 40 çeşit hayal/hayat var anlayacağın


birmilyonunvarmi
(10.07.21)
Ben son sınıfta işe girdim. Tecil için yüksek lisans başvurusu yaptım, aynı zamanda SMMM yüzünden de 2-3 sene tecil olduğu için bekledim, tazminatımı aldım.

Aynı sınıftan arkadaşım mezun oldu, askere gitti geldi, iş bulamadı, iş bulduğunda benim tecilim bitmiş, askere gidip gelmiştim.


gabe h coud
(10.07.21)
2 sene calisip bedelli yapacak maddi gelire sahip olmaya beklerdim ben de olsam, bizim zamanimizda bedelli surekli olmadigi icin her turlu tecille uzatip bedelli yakalamaya calisiyordur tabi.


pofudukayi
(10.07.21)
Askerlik; çoğu serseri, ciğeri beş para etmez adamla aynı sofrada yemek yeyip, aynı yatakhanede uyuyacağınız bir yer. Ve asıl sıkıntı, bu ciğeri beş para etmez serserilere orada yetki veriliyor. Tertipçilik, devrecilik vs cabası. Geçenlerde internete düşen bir video vardı, elemanın birisine üst devreleri eziyet ediyordu. İşte askerlik öyle karaktersiz heriflerle dolu.

Üni mezunlarına sesleniyorum, bedelli yapma imkanınız yoksa eğer erken gidin,zira kendinizden küçüklerle askerlik yapmak iyi bir şey değil. Ben 7 yaş küçüklerle askerlik yaptım(okulu 6 senede bitirdim), neyse ki yazıcı olarak yaptığım için askerle sadece yemekhanede ve yatakhanede karşılaşırdım, onun dışında komutanların içinde memur gibi geçti askerliğim. Ama yazıcı olmasaydım mutlaka birilerini döverdim.


el conquerador
(10.07.21)
(24)

ikinci doz aşınızı ne zaman oldunuz veya olacaksınız?

4 hafta,5 hafta,6 hafta ?
4 hafta,5 hafta,6 hafta ?
6. haftaya randevu almıştım, iptal edip 4. haftaya çektim son değişiklikten sonra. bayramdan önce olacağım ikinci dozu.


5. haftada olmustum. Yer yurtdisi


kuehles blondes
(08.07.21)
6 hafta. 4 haftaya indirdiklerinde zaten 5. haftadaydim, erkene cekme imkanim da olmadi.


lemmiwinks
(08.07.21)
4. hafta. Ben de ikinci doz için ilk randevu aldığımda 6 hafta sonraya verdi. Yeri uzaktı diye 1 hafta sonra tekrar kontrol ettim, 4 hafta sonrasına verdi bu kez. 6'yı iptal edip 4'ü aldım yakında bir hastaneden.


IncredibleMau
(08.07.21)
6'ydi 4'e indirdim. haftaya oluyorum.


buenosdias
(08.07.21)
4. Hafta oldum


25 temmuz'da, 28. Günde olucam.


Jux
(08.07.21)
6'ydi. 4'e dusurulunce en erken tarihe aldim.


invictae
(08.07.21)
6. haftaya randevu almıştım, iptal edip 4. haftaya çektim son değişiklikten sonra +1


kobuzchu kiz
(08.07.21)
3. haftada oldum yurtdisinda


Acream
(08.07.21)
6'dan 4'e indi 15 temmuzda 2. doz biontech olacağım.


reanarchy
(08.07.21)
33. gun


bay b
(08.07.21)
4 hafta 4 gün sonra bugün olacağım.


avianthem
(08.07.21)
24 temmuzdu, 4 haftaya inince hemen değiştirdim. tam 4 hafta sonrasına aldım.
2 saat önce oldum.


halanne
(08.07.21)
28. gün


tamam sakinim
(08.07.21)
28. gün


yeninesiltupcu
(08.07.21)
28 gün, 30 nisanda oldum


respect
(08.07.21)
6. hafta idi. Ama 4. haftaya çekmeyi planlıyorum. Bayramdan önce olup bayrama öyle çıkmak istiyorum.


zimbirik
(08.07.21)
6. Hafta 1 ağustosta.


lüzumsuz adam
(08.07.21)
4 hafta sonunda oluyorum.


robokot
(08.07.21)
21 Haziran ✓ 19 temmuz


anon1m
(08.07.21)
6. haftaya randevu almıştım, iptal edip 4. haftaya çektim +1

9 Haziranda olmuştum ilkini. İkincisi de yarın olacağım hayırlısıyla.


8. haftada olacam eger kalmadi falan demezlerse- yurtdisi


cooperr
(08.07.21)
4 hafta


photo85
(09.07.21)
(4)

istanbul'da yaşayan sinemaseverlere 2 sorum var.

1-)en çok sevdiğiniz veya tercih ettiğiniz sinemalar hangileri?2-)beyoğlu,kadıköy gibi klasik sinemaları mı tercih ediyorsunuz,avm sinemalarını mı?
1-)en çok sevdiğiniz veya tercih ettiğiniz sinemalar hangileri?

2-)beyoğlu,kadıköy gibi klasik sinemaları mı tercih ediyorsunuz,avm sinemalarını mı?
1-Maalesef en çok sevdiğim sinemalar artık yok, Emek Sineması en sevdiğim sinema idi. Rexx'in büyük salonunu severdim onun da akıbeti meçhul. Capitol'ün büyük salonunu seviyorum ve bana yakın olması sebebiyle, ses ve görüntü problemlerinden hoşlanmasam da Caddebostan Budak en çok tercih ettiğim sinema. Atlas'ı da severim (yeni halini görmedim) ama festivaller dışında ok hayatıma dahil olmuş bir sinema değil.

2-İzlemeyi sevdiğim filmler genelde Beyoğlu, Kadıköy (önceden Rexx) gibi sinema salonlarında gösteriliyor ama son yıllarda Cinemaximum da Arthouse filmler göstermeye başladığından beri avm sinemalarına gider oldum, Capitol de aynı şekilde. (Capitol'un arthouse filmleri gösterdiği salon çok kötü)


(03.07.21)
Rexx'e giderdik hep ama malumunuz... Avm sinemasından hiç keyif almıyorum, filmden çıkınca direkt hayatın içine karışmak ve izlediğim şeyler üzerine düşünürken açık havada yürümeyi seviyorum. Avm dikkat dağıtıyor. Bir de avmdeki sinema devlerine para kazandırmak istemiyorum. Rez atıyorum bu duyuruya o yüzden.


Mossy
(03.07.21)
Ucuz olduğu için ve yakınlığı dolayısıyla Cinemaximum Pendorya :)

Misal dün akşam Fast and Furious 9’a gittim. Hilltown Cinemaximum’da Tam bilet 45 TL iken burada 13 TL idi


Northern Mariner
(03.07.21)
İşin nostaljisini kenara bırakırsak ses dizaynı, koltukların rahatlığı ve perde-salon oranı açısından benim en keyifli film izlediğim sinema cinemapink demirören'in ana 2 salonu. Dolby atmos çok başarılı, deri koltuklar geniş ve rahat, çok koltuk yok, haliyle çok insan yok.
Tek sorun, ulu orta bir yerde konumlandığı için film izlerken konuşan zibidilere denk gelmek daha olası.

Imax için tercihim istinye park cinemaximum. Bazı filmleri imax izlemek gerekiyor.

Sanat sepet filmlerini gösteren çok sinema yok zaten, hepsini bu anlamda seviyorum. Ama en çok Beyoğlu sinemasına gitmişimdir, atlas nedense daha kasıntı gelir, Beyoğlu daha samimi. Küçük salonda film izlemek işkencedir ama orası için bile alternatif kalan filmleri izleyecek tek yer genelde orası olur. Fuaye alanında festivallerde çok beklediğim için o açıdan da bir özdeşleşmişlik var. Ama kızdığım bir nokta var, o da sanatsal açıdan kıymetli filmleri rahat rahat izleyememek. Sanat filmi izletiyor diye konforsuz, dar koltuklara razı olmak istemiyorum.

Karşıya gelirsek, Rexx'i pek sevmiyorum, neden bilmem. Kadıköy sinemasının atmosferi daha iyi bence, yine fuaye alanı ile ilgili olabilir. Salonun pandemi öncesi dizaynı da iyi olmuştu zaten.

Standart salonlar arasında bence en düzgünü özdilek avm'deki cinetime. Koltuk mesafesi, salon eğimi, perde boyutu her salonda çok iyi.

2. soru çok anlam ifade etmiyor bence, her film her salonda gösterime girmiyor. Blockbuster izleyeceksem avm salonu tercih ediyorum, sanat filmi için diğerlerini. Ama mesela festivallerde city's de dahil oluyor seçkiye, eve yakın diye oraya gidebiliyorum.


Jux
(03.07.21)
(4)

elektrikli scooter'ın prime dönemi çok mu kısa sürdü bana mı öyle geliyor?

eğer öyleyse nedeni nedir?
eğer öyleyse nedeni nedir?
Fiyattan olabilir bence (Euronun önlenemez yükselişi) Kiralıklarda belli bir oranda yayılabildi.


infernalcadre
(23.06.21)
hangi şehirdesin bilmiyorum ama istanbulda baya ana ulaşım aracı oldu bizim çevre için. millet arabasını çıkarmayıp scooterla geziyor (ben dahil) özellikle yokuşlu olmayan semtlerde baya yaygınlaştı, biz ciddi ciddi ulaşım aracı olarak kullanıyoruz. o ilk baştaki eğlence amacı geçti ama minibüs, taksi gibi ulaşım aracı olarak oturdu.

bende bi tane var, gerekirse martı da kullanıyorum ayrıca.

lokasyon: istanbul Ataşehir, Kadıköy, Maltepe


roket adam
(23.06.21)
geçen pttye gittim. kargo dağıtımı için her şubeye 5 tane almışlar.


orpheus
(23.06.21)
Bende xiaomi pro 2 aldım. Gayet memnunum, işyeri kısa mesafede ve özellikle insanlar artık aaaa bu ne diye bakmıyor artık.


yamuhu
(23.06.21)
(2)

2.dozu 45 gün sonra oluyoruz.çok uzun bir süre değil mi?

sb
sb
Bence degil. Mantikli olan bu. Olabilecek en fazla insani ilk dozla korumaya alip daha sonra 2. Doz ile tam korumaya gecmeli.


üretici ülkeden bildiriyorum burada da yaklasik aynı süre gecerli.

1. asi: 17 haziran (yarın)
2. asi: 29 temmuz

buradaki sistem 1. randevuyu alırken 2. yi otomatik veriyor.


helenart
(16.06.21)
(10)

yeni açıklanan anketlere güveniyor musunuz?

örneğin metropoll'ün yaptığı son araştırmada mansur,imamoğlu,meral akşener rte'yi geçmiş gözüküyor.kararsız seçmenler ve muhalif adaya oy atacağını söyleyen kişiler oy günü rte'ye verir mi sizce ?özellikle iç anadolu ve karadeniz bölgesi seçim günü 'son kez akp amugggee' derler mi sizce?
örneğin metropoll'ün yaptığı son araştırmada mansur,imamoğlu,meral akşener rte'yi geçmiş gözüküyor.

kararsız seçmenler ve muhalif adaya oy atacağını söyleyen kişiler oy günü rte'ye verir mi sizce ?
özellikle iç anadolu ve karadeniz bölgesi seçim günü 'son kez akp amugggee' derler mi sizce?
Hiçbir ankete güvenmiyorum, bu anket firmalarının güvensizliğinden değil vatandaşın denyoluğundan kaynaklı. Bu coğrafyada seçim sandıkta kazanılır.

Şu an kızgınlıkla sinirle tü kaka derler
Sandıkta ampül derler. Bu hep böyle olmuştur amerikayı yeniden keşfe gerek yok. O nedenle akp yüzde 10 bile çıksa kemiksiz yüzde 50 si var. Neden var çünkü ihtiyaç anında her zaman din, ülke güvenliği, hak hukuk helalliği kavramlarını çıkardılar çekmeceden. Millet zaten ne dersen yiyor.


paramolacak
(03.06.21)
genel gidişatı göstermesi açısından önemli.
fakat seçim sathı mahalline girmeden yapılan anketler çok gerçekçi olmaz.


nuisance
(03.06.21)
metropoll ve konda en iyi firmalardan. konda anketi sadece seçimden önceki perşembe yayınlıyor.

seçim yoluna girmeden hiç bir şey belli olmaz. pandemiden önce akp oyları 35 civarıyken nisan mayıs ayında 45'leri geçmişti. aşırı tehlikeli ve insanların korktuğu zamanlarda iktidar kim olursa olsun oyları artar. ancak ortam sakin devam eder ve akp hata üstüne hata yaparsa 31 mart veya 23 haziran gibi, akp oyları daha da düşer diye düşünüyorum.


avatar is back
(03.06.21)
Ankete degil halkin kaypakligina guvenmiyorum.
- Mesela z kusagindan bile onemli miktar oy gelecek Akpye. Cunku bir cogu Akpyi destekliyorum demeye utaniyor, arkadas cevre baskisindan muhalefete atarim diyor. Kaldi ki bizim gordugumuz hep buyuk sehirlerdeki z kusagi. Anadolu'daki z kusagini bilmiyoruz.
- Pandemi muhabbetinden anketlerin cogunlugu telefonla yapiliyor, fislenirim korkusuyla insanlar gercek dusuncesini soylemeyebilir. Atiyorum telefona cagri geliyor bilmemne arastirmadan yarin secim olsa kime oy verirsiniz diye soruyor bu sartlar altindaki beyana ne kadar guvenebiliriz ki. AKPnin oyu daha yuksek gozukuyor bir anlamda telefonda. Cunku insanlar korkuyor
- Bir de yuksek miktarda kararsiz denen tek hucreli yasam formlari var. Ulan demokrasiden yana mi yoksa diktatorlukten yana misin onun secimini yapiyorsun bir nevi bu neyin karasizligi:) Sen bunca olaydan bunca yildan sonra hala kararsiz olabiliyorsan kripto AKPlisindir zaten birak bu kararsiz ayaklarini. Onceden akpye oy vermistir, simdi gonul koymustur pahalilik vs diye ama sandigi koysan onune caat diye basar gene Uzun adama. Onun kararsizligi sandigi gorene kadar.
- AKP ve RTE tamamen farkli ek olarak, RTE her zaman buyuktur AKPden. Ozellikle son raddede RTEyi gorunce pusulada RTEyi sececek dolu secmen vardir, diger partilerden oylar da akacak RTEye. Belediye secimi ve baskanlik tamamen farkli dinamikleri olan 2 secim. Muhalefet belediye secimlerini asla kistas almamali.
- Son olarak da simdiki siyasi ortam ve secimler oncesi siyasi ortam kesinlikle ayni olmayacak. Ne yalan haberler, manipulasyonlar olaylar yasanacak, icerde, disarda. Sinir otesi harekatlar, beka sorunu, teror, Israil, basortulu bacilar, icki icen chpli, kasetler falan. Acilisi yapti zaten Reis. Rize'de halk geregini yapti geline diye sufleyi verdi.


Anketlere güvenmiyorum çünkü insanlar bu atmosferde fişlenirim korkusuyla düşündüğünü kolay kolay belirtmeyebilir. Onu geçtim örneklemlerini nasıl belirlediklerini de bilmiyorum.


Yalniz hepsi bir yana, AKP'nin yüzde 50 oyunun olduğunu söyleyen ya da kararsızlari tek hücreliler olarak nitelendiren üstteki arkadaşlara da hiç katılmıyorum.

Akp şu an hiçbir koşulda yüzde elli alamaz, akp yüzde elli alacağına inansa zaten gidip MHP ile ittifak olaylarına girişmez ve direkt su an seçim yapar. Tarihte hangi güç gücünü paylaşmaya gerek yokken gönüllü olmuştur? Ittifak kuruyorlarsa demek ki adamlar tek başlarına iktidar olamıyor.

Kararsız gözüken çoğu kişi de ya dediğim gibi fişlenmek istemiyor olabilir ya diğer taraftan bir çıkarı olabilir ancak ona rağmen emin olmayabilir ya da gerçekten kararsız olabilir ki bu da oldukça normal. Seçimler öyle soyut şu Xci şu Yci şeklindeki düşüncelere göre ilerlemiyor hep. Kişinin X partisinden bir çıkarı varsa inanmasa bile gidip X partisine verebilir. Yani adamlar seçimlerini yaparken "şuradan pay alayım" ya da "payımdan olmayayım" düşüncesi ile yapabilir. Bir de her şey bir yana kararsız kişiyi tek hücreli olarak nitelendirmek de çok saçma bir olay bana kalırsa.

Türkiye'nin güncel siyasi ortamında hiçbir parti iyi değil. Insanlar da gidip kötünün iyisini seçmek istemeyebilir gayet. Hatta bence kararsız adam körü körüne AKP ya da CHP yi savunan adamdan daha mantıklıdır.

Edit: Koalisyon degil ittifak olacakti.


Yukardaki aga neyin koalisyonundan bahsediyor. Baskanlik sistemine gectigimiz bilgisi ulasmadi mi henuz ona?


ishak77
(03.06.21)
@j r r tolkien hayrani tek hucreli sozume takilmissin kardes, hak verebilirdim onceden ama artik baskanlik sistemi denen bir ucube sistem var, merkez bankasi baskanini kovarsin, Montro'den, istanbul sozlesmesinden bilmemne sozlesmesinden cikarsin, kayyum atar, savasa girer, bakan kovarsin, secim iptal edersin kimse sana naapiyorsun diyemez. Yani gelecek secim artik saraydan, diktatorlukden yana olanlar ve demokrasiden yana olanlar seklinde bir secim olacak. Ki son secim olabilir. Bundan sonra formaliteden sandik koyulur sadece onumuze, Navalny'nin basina gelenler gibi muhalifleri hastanelerden toplariz. E adam yaslaniyor zaten kukla yapar biz yonetiriz arka planda diye parti icinden, cemaatlerden, derin devletten ne entrikalar donecek, ki donuyor zaten, sen bir de yabanci istihbarati gor, diktator bizden olsun diye Amerika, Rusya ne komplolar kuracak, sonucta bir kisiye bagli olacak tum ulke. Suriye gibi oluruz saka maka. O yuzden bu saatten sonra hala kararsizim diyen adama saygim yok, parti meselesini coktan asti cunku olay rejim meselesi artik


ben bu sayfada türkiye ile ilgili anketlere güveniyorum. daha doğrusu bana mantıklı geliyor.

www.instagram.com


dafuq
(03.06.21)
Şu an konuşmak için bence çok erken.


roket adam
(03.06.21)
Parti isimlerine takılmadan, Türkiye'de seçimler,
1. İnanç,
2. Yürütülen siyaset ve uygulamalar
3. Çıkar/menfaat
4. anlık sinir veya önemsememezlikle verilen oylarla belirleniyor.

partilerin hatrına bazı kişilerin de millet vekili olduğu malum.
Böyleleri için geçen şöyle bir yorum yapılıyordu: bağımsız aday olarak bulundukları yerde seçime girseler hanımlarının bile oy vereceği şüpheli.
Doğruya doğru bir söz .

Soruya gelirsek oyları alırsa zaten alırsa akp değil başta Erdoğan ve sonra Süleyman soylu alır.
MHP de her zaman (akp için değil devlet adına) destek olur.

Ciddi olarak şunu da söylemek gerekirse Akp'li seçmen, çeşitli sosyal alanlarda parti ve Erdoğan'ın etrafını saran yiyici, ihaleci, her daim malı götüren takımdan çok rahatsızlık duyuyor.
Ve bunlardan genel olarak Erdoğan'ın haberini olmadığını düşünüyor.

Covidle birlikte, ekonomik kriz, halktaki genel psikolojik yorgunluk ve son olarak s.peker açıklamalarına rağmen akp'nin seçimi almasını ben asla şaşırtıcı bulmam.
Çünkü Türkiye gibi her an gündemi, coğrafyası, denizleri, toplumsal sorunlu bir ülke temelde maneviyatla ayakta durur. Başka hiç bir ülke hiç bir şekilde bu yıllar yılı süregelen problemlere dayanamaz.


Erva
(03.06.21)
(5)

tobey'in spiderman serisi dışında spiderman filmi izlemedim.

andrew garfield'lı ve/veya tom holland'lı seri izlenir mi?vakit kaybı mı?ve fav spider man'iniz hangisi?
andrew garfield'lı ve/veya tom holland'lı seri izlenir mi?
vakit kaybı mı?

ve fav spider man'iniz hangisi?
Andrewli olanları izledim. Biraz liselilik var swride. Çiğ hareketler olduğu için çok ciddi izleyemedim. Manitaya hava atmak için süper hareketler yapmalar falan. Ama izlenir. Sıkıcı değil.


baal
(25.05.21)
Spiderman into the spider verse izlemeniz yeterli. Diğerlerine gerek yok bence.


Andrew’lu olan gayet güzel. Tom Holland’lı olanı izlemedim orijinal hikayeden uzak.

En güzel ve en iyi uyarlama olan Spiderman şu, YouTube da vardı. Örümcek Adam g.co


Hallegadola
(25.05.21)
tobey'li olan seriyi ve andrew'lı olanın ilkini izledik tekrar yakın zamanda. tobey'li olan bana daha güzel geldi. diğeri de vakit geçirmelik izlenebilir ama ilk serinin ayakları yere daha sağlam basıyor sanki. dramı filan dozunda. bir de allah affetsin andrew'ın aptal saptal mimikleri var, normal bi suratı yok.

tom holland'lıyı da izledim eskiden ama yeniden izlemediğim için yorum yapamıyorum. ama vakit geçirtsin, eğlendirsin diyosan bence tom'u izle.

bu arada @put it in +10000
www.imdb.com
bunu da kesinlikle izlemelisin.


elorelia
(25.05.21)
Marvel cinematik universe filmlerini izliyorsanız eğer, iron man, avengers, black panther falan, Tom Holland'lı spiderman'leri de izleyin. Ama onları da izleyeceksiniz MCU filmlerini sırayla izleyin daha iyi.


kobuzchu kiz
(25.05.21)
(8)

sedat peker rte'ye de bulaşır mı gelecek bölümlerde?

sb
sb
Onu yaparsa örgüt ilan edilir


indifferent
(23.05.21)
Süloya savaşı kaybederse ve rte'den karşı baskı görürse evet. Ama böyle olacağını sanmıyorum, ya sülo istifa edicek ya da bir bunun istediğini verip susmasını sağlayacaklar.


Jux
(23.05.21)
Bütün oklar rte'ye çıkarken seve seve bulaşacak.
En kötü hepiniz oradaydınız be der.


neymis
(23.05.21)
Adım adım yaklaşıyor. 1000aliyi yaktı. Sıradaki kim olucak yeni bölümde görücez.


scudman1
(24.05.21)
Sanmıyorum. Türkiye'ye hapse girmeden dönmesi şuan için imkansız. Hapse girmeden dönmesi küçük bir ihtimal. O ihtimalin olabilsemesi için tek çözüm rte. Peker akıllı adam o ihtimali yakmaz.


kckmlqm
(24.05.21)
Halihazırda bulaşıyor zaten. Adam akp'ye sille tokat girişti resmen. Akp demek rte demek. Direkt rte adını kullanmasına gerek yok.


msb
(24.05.21)
Hükümette sadece akp yok. Cumhur ittifakı var: akp ve mhp. Peker, mhp'ye çakıyor. Erdoğan bunları görevden alsın istiyor ama a-la-maz...

Erdoğanın da aslında mhp ile arası iyi değil ama açıkca cephe alsa, Bahçeli erken seçim diyebilir. Ondan çekiniyor.

Her halükarda, hükümet değişene kadar, bir şey çıkmaz bunlardan. Ancak adalete güven olmadığı için; bu iddialar, bu kişilerin üzerine yapışır. Yapmasalar da yaptı derler. Hükümet: adaleti ve kurumlardaki devlet ciddiyetini, gelenekleri yok etti. İktidardan düştükleri anda, fetö'den beter olacaklar.


.


ona bulaşmaz. onun kurtulmak istediklerine buluşur.


mikahakkinen
(24.05.21)
(4)

sözlükte yazarlıktan çaylaklığa çok düşülüyor mu?

düşülürse nedeni ne oluyor?ve süresi ne oluyor,kalıcı olarak mı?
düşülürse nedeni ne oluyor?
ve süresi ne oluyor,kalıcı olarak mı?
Genelde 1 ay lanetli çaylak kalma süresi. Başlığı yukarıda tutmak için (yardım toplama başlıklarında vs) "up" diye entry girmek, bir başlığa aynı gün içerisinde veyahut arka arkaya aynı gün entry'i silip tekrar aynı entry'i girmek, özetle flood yapmak; buna spam da denilebilir. En sık karşılaşılan yazarlıktan çaylaklığa düşme nedenlerinden biridir.


Cesario
(19.05.21)
temel kurallara uymayanlar affedilmiyor benim bildiğim, bi hesabımda böyle olmuştu en azından.

tanım yerine bkzla başlıkla iletişime geçip bi soru sormuştum mesela. ardından çaylak olup 10 entry daha girip tekrar yazarlığa yükselmiştim.

tanım vermemek en büyük çaylak olma sebeplerindendir muhtemelen. heralde ardından küfür, hareket vs. gelir.


tempor
(19.05.21)
reklam entrylerini protesto ettiğim için leyla yaptılar 5 sene önce. o geri dönmedi. Sonra tekrar yazar oldum 1 sene sonra. Sonucunda ilk entry'mde yine leyla yaptılar. Yaklaşık 1 gün yazar kaldım. sonra bi daha uğraşmadım yazar olmakla.


Ben cok uzun zamandir yazarim tonla sey yazdim, sadece 1 kere caylak oldum.

Onun sebebi de kanzuk'a laf sokmamdi. Kufur hakaret falan yoktu, algoritmayi elestirmistim saak diye caylak yapti.

"Moderasyona haksiz itham" diye bir sebep var. Ekside modlarca suistimal ediliyor.


divit
(19.05.21)
(17)

cumartesi günü şampiyon kim olur?

tahminleri alalım...
tahminleri alalım...
duygusal bakıyorum ve umuyorum, beşiktaş


hooiken
(13.05.21)
Galatasaray.


himmet dayi
(13.05.21)
akşamına motorları maviliklere süreriz :) anlaşılmıştır sanırım :)


freebird5406_2
(13.05.21)
Galatasaraylıyım, Galatasaray'ın şampiyon olmasını isterim ama büyük ihtimalle Beşiktaş şampiyon olacak.


muzmin evli
(13.05.21)
Gs


Hallegadola
(13.05.21)
ben hala beşiktaş diyorum. güldük eğlendik ama üst üste üç maçta takılmazlar bence.


der meister
(13.05.21)
Iyi gulduk eglendik ama gs sampiyonlugu zor. O yüzden bjk olur diyorum.


logisticsmanager
(13.05.21)
Cimbomun olmasini isterim ama aslinda bjk haketti.
Bjk olursa uzulmem, buradan verirlerse buyuk yikim olur. Sergen alsin, Fatih hoca da artik emekli olsun.


cooperr
(13.05.21)
galatasaray %80

beşiktaş yense bile tek farkla yener, galatasaray en az 5-6 fark atar.


bohr atom modeli
(13.05.21)
fenerbahçe diyeyim de çeşit olsun :D


Ben Beşiktaşın berabere kalacağını düşünüyorum, skor da verelim tam olsun 1-1.
Gs 3-1 yener şampiyon olur.


Jux
(13.05.21)
bjk'liyim. muhtemelen gs alır gibi.


jangbogo
(13.05.21)
Galatasaray


2027
(13.05.21)
gs olacak ama beşiktaşlı olarak beşiktaşın kazanmasını dilerdim :/


rose parks
(13.05.21)
galatasaraylıyım. maçlar bittiğinde skorların verdiği gazla "tamam haftaya gs bırakmaz şampiyonluğu." dedim. hatta eğer gs şampiyon olursa bir parçalı çekeceğim üstüme. sonra ortalık duruldu, mantıklı düşünmeye başlayınca bjk'nın şampiyonluğunun çok büyük bir ihtimal olduğuna kanaat getirdim. neyse 200 küsür tl cevimde kalır. (:

bjk şampiyon olur.


avianthem
(13.05.21)
Göztepe ve Malatya, şampiyonluk stresi taşıyan rakiplerine karşı favori olarak sahaya çıkacaktır. Arkadan gelmenin rahatlığıyla Fenerbahçe galibiyeti alıp şampiyon olacaktır. Bunu haftasonu herkes görecektir.


havadakarada
(13.05.21)
kartal


zagrebingözleri
(13.05.21)
(12)

kızılay'a kan bağışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

para bağışı yapılmayacağını çok net öğrendik ama kan vermek hakkındaki düşünceleriniz nedir?
para bağışı yapılmayacağını çok net öğrendik ama kan vermek hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Leş kargası olsalar ven de ölsem yine kanımı vermem.


1bir1bir1
(11.05.21)
kanları satmadilar mi bunlar


all girls dream
(11.05.21)
Daha önce Kızılay’da çalışmış birisi olarak Kızılay’a yalnızca iki konuda destek verebiliyorum gönül rahatlığıyla. Birisi kan diğeri de doğal afet.


Günahımı bağışlamam. Malum partinin arka bahçesi olmuş durumdalar.


angina pektoris
(11.05.21)
Verdim, seve seve tekrar veririm.
Kan cok onemli, kizilay gibi merkezi bir kan bankasi olmasi cok onemli.


kuehles blondes
(11.05.21)
Bilmeden bol keseden sallamanın anlamı yok. Yakın zamanda kanser olan arkadaşım için kızılaydan bol miktarda kan yardımı alabildik, ki bu sayede kemoterapinin ikinci dozuna geçilebildi. O yüzden kan bağışı yapılabileceğini düşünüyorum.


kojonotsuki
(11.05.21)
üst edit: kan verme motivasyonunuz varsa kızılay olmasada diğer kurumlara mutlaka verin. doğum esnasında eşime gecenin dördünde başka merkezden araçla kan getirip verdiler. o an kan olmasa öldü gitti kadın işte. bu kadar acil bir ihtiyaç.doğum gibi kanseri var, trafik kazası var, diğer hastalar var, varoğlu var.

bazı özel hastaneler ve üniversite hastaneleri kan bağışı alabiliyor.
kızılaya vermezseniz onlara verebilirsiniz.
kendi adıma kızılaya 20-30 defa vermişimdir.
4-5 senedir hiçbir kuruma kan vermedim. pandemi girdi araya zaten evden çıkamıyoruz.
kızılayada vermem, üşenmesem özel hastaneye veririm ama.

kızılay kanı satmıyor. alınan her kan üstünde hepatit/aids gibi önemli testler yapılıyor. o testlerin maliyetini alıyor sadece, belkide zarar ediyor bile olabilir. kanı satmasına takmayın yani.

ama kanları bekletip siyasilere öncelikli vermesi gibi her pislik beklenir.


Şu kan satma olayını çıkaran ve yayılmasını sağlayan insanların cahilliği yüzünden çok insanin hayatı tehlikeye giriyor. Ne yazık ki kimse başına gelmeden bilemiyor kanın önemini. İnşallah bilmezler fakat artık şunu yapmasin insanlar. Sen vermiyorsan insanları engelleme. Dolaylı olarak kan verme mefhumunu ticaret gibi gösteriyorsunuz.

Soruya cevap; veriyorum, öneriyorum, önemsiyorum. Sadece kan değil plazma bağışı da yapalım. Ek olarak sadece 2 tüp kan ile herhangi bir Kızılay merkezinden kök hücre gönüllüsü olabilir ve kök hücre bankasına kayıt olabilirsiniz. Size hiç bir zararı yok. Kan verir gibi kanınızdan kök hücre toplanıyor ve belki de bir hayat kurtariyorsunuz.


mekaniker
(11.05.21)
universitedeyken duzenli kan bagiscisiydim. hatta kan vererek kurtardiginiz hayatlar adina dogum gununuzu kutlariz falan diye mesaj atarlardi.

imkanim olsa gene verirdim herhalde. kan onemli. hem bagiscinin sagligini da olumlu anlamda etkiliyor.


chezidek
(12.05.21)
eskiden düzenli bağışçıydım, zaten sms ile de hatırlatıyorlardı. Fakat siyasi duruşlarını çok güzel gösterdiler, yapılan bağışların elalemin otelinden çıktığı falan oldu. Kendilerine günahımı bile bağışlamam. 3 senedir kan vermiyorum kendilerine.


denizgonen
(12.05.21)
but that was just a dream +1

Kızılay kan ve doğal afet konusunda Türkiye'de işini layığıyla yapan tek kurumdur. İçeriden sayılabilecek biri olarak söylüyorum ben de bunu.


jacque
(12.05.21)
Öso ve türevlerine kan verildiğinden beri ben vermiyorum. Yahu bunlar yıllar önce okullarda kızılay için bağış zarfı dağıtılırken para vermedikleri için övünüyorlardı. Yok arkadaş yok kb.


biravekahve
(12.05.21)
(2)

gözlük camımı değiştirmek istiyorum.çok çabuk kirleniyor ve kalın,

daha kaliteli bir camla degistirmek istiyorum.göz numaraları sistemde gözüktüğü için direk atasun'a mı gitmem gerekir yoksa göz doktoruna gitmeme gerek var mı ?
daha kaliteli bir camla degistirmek istiyorum.göz numaraları sistemde gözüktüğü için direk atasun'a mı gitmem gerekir yoksa göz doktoruna gitmeme gerek var mı ?
Göz numarası zaman içinde değişebiliyor. Gözlük pahalı bir şey. Yenilerken, hekim kontrolüyle numarayı teyit etmekte fayda var.
Ben şahsen iki doktora görünmeden gözlük yaptırmadım hiç.


Mirket
(08.05.21)
gitmene gerek yok ama yukarıdaki arkadaşın dediği gibi doktora göründükten sonra almanda fayda var. muayene ucuz, gözlük camı pahalı çünkü. ha 1 ay önce aldım ama memnun kalmadım diyorsan o ayrı tabi ki ama numaran çok önce belli olduysa ve gözlükle kendini şu an iyi görüyor hissediyorsan bile muayene ol. daha iyi bir görüntü yakayalabilecekken olan sana yeterli geliyor olabilir.


ps. sürekli gözlük kullanıyorsanız çerçeve ve camda asla paradan kaçmayın. sürekli olarak gözünüzde olan ve dolayısıyla hayat konforunuzu direkt olarak etkileyen bir şeyi alabildiğiniz kadar size uygun almaya çalışın. parası neyse verin yani.


syozkn
(08.05.21)
(5)

şu iki robot süpürgeden hangisini tavsiye edersiniz?

birincisi ile ikincisinin arasında 1100 tl'lik fark var.pahalı olanı almaya değer mi?yoksa 'aşağı yukarı aynı görevi yapıyor zaten,daha ucuzunu al.'mı?https://www.trendyol.com/xiaomi/mi-robot-vacuum-mop-pro-cleaner-robot-supurge-ve-paspas-beyaz-p-36502435https://www.trendyol.com/xiaomi/mi-robot-vac
birincisi ile ikincisinin arasında 1100 tl'lik fark var.pahalı olanı almaya değer mi?

yoksa 'aşağı yukarı aynı görevi yapıyor zaten,daha ucuzunu al.'mı?

www.trendyol.com

www.trendyol.com
ucuz olanda haritalama özelliği yok diye biliyorum.
yani istediğin yeri temizletemiyorsun, açtığında komple bütün evi temizliyor.


teritori
(27.04.21)
Birinin haritalandirma ozelligi yok, digerinin var. En onemli farki bu sanirim. Bunun da 1000 liraya degip degmeyecegine siz karar vereceksiniz :)

Ben pro'yu kullaniyorum epey memnunum, ozellikle harita kaydetme ozelligi cok isime yaradi. Uygulamadan İstedginiz odayi veya odalari secip sadece onlari supurturebiliyorsunuz. Yemeklerden sonra sadece mutfagi secip calistiriyorum mesela.


invictae
(27.04.21)
bizde pro olan var. odayı geç alan bile seçip temizletebiliyorsunuz. yere azıcık bir şey dökülse elimle silmek daha kolayken robot arkadaşı yolluyorum :D


Haritalama özelliği olmayan ni süpürge almıştım desim istediğim yeri temizlemese de olur yavaş yavaş temizlesin bütün evi. Öyle bişey olmuyor. Bir yeri 15 kez süpürüyo diğer yeri sıfır. Sakın alma.


cilekli krep
(27.04.21)
İkisinin ortası fiyatta 1c modeli var. Onda var haritalama özelliği biz onu kullanıyoruz


Olric
(27.04.21)
(7)

selamlar.bugün diş dokturuna gittim.1 dolgu ve diş temizletme işlemi

uygulandı.toplamda 500/500 olmak üzere 1000 tl ödedim.şaşırdım açıkçası,fazla geldi bana.normalde de her şeyin fiyatını sorarak alısveris yaparım,bunda sormadan gideceğim tuttu :Dfiyatlar piyasa ortalamasında mı sizce yoksa ortalamanın üstünde mi?dolgu neyse de diş temizleme işlemine de 500 almazsın
uygulandı.toplamda 500/500 olmak üzere 1000 tl ödedim.şaşırdım açıkçası,fazla geldi bana.
normalde de her şeyin fiyatını sorarak alısveris yaparım,bunda sormadan gideceğim tuttu :D

fiyatlar piyasa ortalamasında mı sizce yoksa ortalamanın üstünde mi?
dolgu neyse de diş temizleme işlemine de 500 almazsın be :S
nasıl fazla geldi ya.
normal bence hatta uygun bile denebilir. dolguyu güzel yaptıysa bi de içiniz rahat olsun.


rewlack
(26.04.21)
diş temizleme için 400 tl verdim ben de bir kaç ay önce. güncel fiyatlar için: kaannejat.com


nzessia
(26.04.21)
maalesef fiyatlar böyle. ben de geçen hafta diş temizliğine 450 lira verdim, ankara'nın merkezi bir yerinde. üç yıl önce yazlık yerde 250 lira vermiştim. bence normal.


nerede bu dr.
benim gittiğim klinik temizleme 280 tl
dolgu: 450 tl


jamswety
(26.04.21)
fiyatlar normal. zaten taban fiyat uygulaması var.


jelly bear
(26.04.21)
1 ay önce dolguya 350 verdim, kocaeli


geçen ay dolgu ve diş temizletme yaptırdım, aynı fiyatı ödedim. bana da fazla gelmişti demek ki normalmiş:)
daha uygun yerler vardır muhakkak ama en azından 'uçuk' değil...


asisamus
(26.04.21)
(4)

iphone 11 kullananlara bir sorum var.

telefonunuzu sarj ederken kaç wattlık adaptör kullanıyorsunuz?veya kaç wattlık adaptör kullanılmalı,uzun vadede bataryanın zarar görmemesi için?
telefonunuzu sarj ederken kaç wattlık adaptör kullanıyorsunuz?

veya kaç wattlık adaptör kullanılmalı,uzun vadede bataryanın zarar görmemesi için?
Kutudan çıkanı kullanıyorum. Gece yatarken şarj ettiğim için şarj dolma süresi çok da önemli değil benim için.


six packsiz
(15.04.21)
12W, eskiden ipadlerin yanında verilen adaptörle şarj ediyorum. Yeterince hızlı şarj oluyor.


10032007
(15.04.21)
shorturl.at/rDISZ

ben bundan kullanıyorum. Apple'ın kendisi sattığı için bataryaya zarar vereceğini düşünmüyorum zaten aksesuarsız kutu artık. Gidip de 5w adaptör almamızı beklemiyorlardır.


rayde
(15.04.21)
20W


ala09
(15.04.21)
(3)

spoilerli soru////gone girl filmi hakkında anlamadığım bir nokta var.

başrol nick kız kardeşiyle ensest ilişki yaşıyor muydu yaşamıyor muydu?bana yaşıyordu gibi geldi çünkü filmin sonlarında nick evliliğimi sürdüreceğim dediğinde kız kardeşi feci bi sekilde aglıyordu.
başrol nick kız kardeşiyle ensest ilişki yaşıyor muydu yaşamıyor muydu?bana yaşıyordu gibi geldi çünkü filmin sonlarında nick evliliğimi sürdüreceğim dediğinde kız kardeşi feci bi sekilde aglıyordu.
Kitapta da devamlı "twincest" dedikodularına maruz kaldıkları yazıyordu ancak aralarında böyle bir ilişkiyi kanıtlayan bir şey yok. Birbirlerinin ilk ve tek dostları olduklarından bahsediliyor genelde. Filmin/kitabın sonunda Nick'in kararı Margo'yu hayal kırıklığına uğrattığı için ağlıyordur diye düşünüyorum.


hayır, ensest ilişki yoktu aralarında.
kardeş olmakla beraber çok da iyi dostlardı
o sahnede ağlamasının sebebi nick'in böyle bir evlilikte kalmaya devam edeceği için margo'nun üzülmesiydi


noxell
(11.04.21)
Filmin hiçbir yerinde böyle bir vurgu yoktu, nereden çıkardın :) Ensest dedikodusu klasik medyanın yüklenmesi onlara. Kız kardeşinin feci bir şekilde ağlaması da Nick'in sosyopat, katil ve ruh hastası bir kadınla evliliğini sürdürmesi, kardeşi sonuçta.


awareim
(12.04.21)
(6)

3 senedir iphone 6s 32 gb kullanıyorum.bugüne kadar beni pili hariç üzmedi.

yeni pille de değiştirince kendine geldi.hafıza konusunda beni pişman etmedi yani.şimdi iphone 11'E geçmeyi düşünüyorum.sizce 64 gb mi alsam,yoksa almışken 128 gb mi alayım?aradaki 500 tl'lik farka değer mi?
yeni pille de değiştirince kendine geldi.hafıza konusunda beni pişman etmedi yani.şimdi iphone 11'E geçmeyi düşünüyorum.

sizce 64 gb mi alsam,yoksa almışken 128 gb mi alayım?

aradaki 500 tl'lik farka değer mi?
3 senede ortalama bir telefonun üzeceğini düşünmüyorum. Zaten 2 yıl garantisi var.

Farka bence değer. Her geçen gün telefonda tutulması gereken veri boyutu artıyor.


baal
(09.04.21)
Değer.


vudin
(09.04.21)
ben de aynı ikilemde kaldım kesinlikle 128.


kablelvuku
(09.04.21)
hafıza her şeydir. 128 yapın


denizmaniaherif
(09.04.21)
sadece hafıza artmıyor, hızı da etkiliyor yüksek hafıza.


xrated
(09.04.21)
Bulut sistemlere para vermekle kıyaslanabilir mi bilmiyorum ama (telefon bozulunca içindekileri kurtaramamak) daha ucuza gelmiş oluyor 128 gb. Ben olsam 128 gb alırım.
Not: Hala 6s 32gb kullanıcısı


Unde bach canim
(09.04.21)
(6)

biliyorum daha çok uzun süre var eylül/ekim aylarına ama üniversiteler güz

dönemi açılır mı sizce?öngörüleriniz nasıl?şahsen ben önümüzdeki dönem %99 açılır o kadar da değil diyordum ama onun için de beklentim oldukça düştü şu sıra.
dönemi açılır mı sizce?

öngörüleriniz nasıl?

şahsen ben önümüzdeki dönem %99 açılır o kadar da değil diyordum ama onun için de beklentim oldukça düştü şu sıra.
hayır, açılmayacak. aşı krizi ayyuka çıkacak. hocalarınız ve arkadaşlarınız arasında vefat edenler olunca zaten gitmek de istemeyeceksiniz.


rakicandir
(05.04.21)
rakicandir +1
Aşılama %70lere gelmeden şu anki durum değişmez. Ekim-kasıma kadar mevsimsel olarak bi düşüş olacak ama ekime aşılar bu orandan az bir oranla girilirse yine sayılar artacak. Nasıl ki geçtiğimiz kış pandeminin başından daha çetin geçti, bu kış da böyle olacak. 2022 bahar döneminden önce mümkün görünmüyor, ufak bir gecikme ile o da zora girebilir.


Jux
(05.04.21)
Hiiç zannetmiyorum. Aşılama istenen seviyede değil. İnsanlar aşı olmasına rağmen hasta olmaya ve ne yazık ki bulaştırmaya devam ediyorlar. Devlet üniversiteleri inanılmaz kalabalık. Tıp, hemşirelik öğrencilerinin son sınıflarını çağırırlar diye düşünüyorum.

Barınma problemi çok büyük bir sorun. Devletin yurtları zaten yetmiyor özellikle büyük şehirlerde. 4-6 kişilik odaların mevcudu yarıya indirilirse büyük sıkıntı olur.

Özel yurtlar ne yapacak, o da ayrı bir konu.


Acarlar. Asi masi da umurlarinda olmaz. Zaten doktora ve master ogrencileri hep gitti okula (cogu okulda), dersler yuz yuze olmasa da...


e mice
(05.04.21)
2022 bahar döneminden önce açılmasını beklemiyorum.
Hatta 2022 güz dönemini de bulabileceğini düşünüyorum.


chihirovekohaku
(05.04.21)
duyum henüz yok.
biliyorsunuz ki burada bi gecede bi karar çıkıyor ve mantığı olsun olmasın uygulanıyor.

genel gözlemim ve fikrim şöyle;
yaz okulları genellikle online olacak.
güz döneminde gecikmeli açılma (akademik takvimi ileri kaydırma), hibrit veya ilk haftalar kapalı sonrası belirsiz olacak gibi düşünüyorum.


rewlack
(06.04.21)
(4)

neden her firma 'zorunlu stajyer'maddesini koyuyor stajyer başvurusu

alırken? ibb bile zorunlu stajyer istiyor.benimki bir devlet okulu. zorunlu staj imkanı yok.olması imkansız mı?
alırken?
ibb bile zorunlu stajyer istiyor.benimki bir devlet okulu. zorunlu staj imkanı yok.olması imkansız mı?
Staj yapmak zorunda olanlar o imkandan faydalansın, keyfi isteyenler işgal etmesin diye olabilir.


Cinfizz
(01.04.21)
Zorunlu staj olduğunda sgk giderlerini okul karşılıyor. Diğer türlü kurum karşılamak zorunda.


kaptan memo
(01.04.21)
Benim okuduğum yerde zorunlu vardi ama daha fazla yapmak istersen de karsiliyorlardi. Ben iki staj fazla yapmistim.
Okulunuz stajin giderlerini karsilayip karsilamadiklari tek umursadiklari. Yoksa zorunluymus değilmiş önemi yok.


logisticsmanager
(01.04.21)
kaptan memo +1 . Bazı üniversiteler sigorta ücretini/primini öğrencinin yatırması koşuluyla sigorta yapabiliyor. Bu yıl yanılmıyorsam bu ücret aylık yaklaşık 35 TL gibi bir rakam. Üniversitenize sorabilirsiniz.


tss
(01.04.21)
(11)

üniversite okuyan arkadaşlara sorum,canlı derslere katılıyor musunuz?

yoksa sonradan ders kaydını mı izliyorsunuz?veya canlı yayınlara katılıp sınav öncesi bir de videoları mı izliyorsunuz? veya hiçbiri mi?ve neden?
yoksa sonradan ders kaydını mı izliyorsunuz?veya canlı yayınlara katılıp sınav öncesi bir de videoları mı izliyorsunuz? veya hiçbiri mi?

ve neden?
katılıyorum. sonradan izlemeye kalktığımda ekstradan vakit yiyor. sadece anlamadığım konular için kayıtlara bakıyorum.


xrated
(26.03.21)
hoca için katilim onemliyse katiliyorum yoksa kayıt


Kardeşim hepsine katılıyor. Hocalar dikkat ediyormuş katılıma demişti.


Hallegadola
(26.03.21)
ders kayıtlarını hiçbir hocamız paylaşmıyor.
hepsi yoklama alıyor. geçen dönem bir tanesi devamsızlıktan birkaç kişiyi bıraktı.
mecburen bütün derslere giriyorum.


Valla katılıyorum, hemen sıkılıyorum. Çok verimsiz çok. Yoklama alınmasa hiç giröeyeceğim. Dersleri de saldım. Uzadı okul


sonuncu nokta
(26.03.21)
katılıyordum ama dinlemiyordum. bizim hocalar kayıt etmiyolardı, yani sonradan izleme gibi bir seçenek yoktu.


jelly bear
(26.03.21)
Eş zamanlı giriyorum hem devam için hem de sonradan izlemek daha zor oluyor. Anlamadığım yerleri tekrar izliyorum. Yl öğrencisiyim.


hoca için önemliyse katılıyorum, değilse kayıttan dahi izlemiyorum. sabah dersine kalkıp girmiyorum bile.

tamamen salmış vaziyetteyim. son sınıf / son dönem.


derse girip-girmemenin dışında, derse girip online gözüküp kafasına göre takılan da çok.


yemrem
(26.03.21)
YL öğrencisiyim. Hepsine katılıyorum. Hem sonradan kayda bakmak daha fazla vakit alıyor istediğim zaman durdurup çay kahve molası verdiğim için, hem soracağım bir şey olursa derste soruyorum. Hem de zaten dersin vaktinde girmezsem vicdan yapar yaptığım diğer aktiviteye de odaklanamam.

Ayrıca kameram da hep açık ki hocalar yüzümü hatırlasın :)


eatpraylaw
(26.03.21)
ne canlısına katılıyorum ne geçmişini izliyorum. online gaming forever.

fark ettiğim eksileri şunlar:
birincisi bugün saat 12'ye kadar şu şu şu ödevi yapın deniyor, ancak siz geçmiş kayıtlardan izlediğiniz için ohaaaa ödev mi varmış :@@@@ moduna girebiliyorsunuz.
ikincisi de dönem sonu +5 puan vermek için yoklama alıyorlar. siz bu şansı kaçırmış oluyorsunuz.


beretta beretta
(26.03.21)
(2)

5 aydır saçımı uzatıyorum.daha da uzatmayı düşünüyorum.saçımı toplayacak

uzunluğa kadar uzatmak istiyorum.ama daha 5 aylık olduğundan bu çok zor.sorum şu: sağlıklı uzaması için kuaföre gitmeme gerek var mı? yoksa kuaföre hiç gitmeyeyim 'sal gitsin' mi?
uzunluğa kadar uzatmak istiyorum.ama daha 5 aylık olduğundan bu çok zor.
sorum şu: sağlıklı uzaması için kuaföre gitmeme gerek var mı? yoksa kuaföre hiç gitmeyeyim 'sal gitsin' mi?
Saç uçlarında yıpranmalar,kırıklar varsa saçlarınızı kestirirseniz daha iyi olur. Çünkü bu saç uçlarında başlayan saç kırıkları uzadıkça hoş olmayan bir görüntüye neden oluyor. Birde yırpanmış haliyle saç uzadığı için saç kabarık bir hal alabilir. Ama şuan için saçınızda kırık olduğunu sanmıyorum. Uzun saçlarda ya da düzleştirici, fön makinesinin sık kullanıldığı saçlarda kırıklar genellikle oluşuyor.

Bu arada saçların hızlı uzaması için sıkça kullanılan bir ürün var,
www.watsons.com.tr


Saç uzatıyorum. Berberim de son kesimi ona göre yapmıştı zaten. "Kırıkları alma falan hikayey, uzayanı kesiyorlar" demişti. Tabi bu toplanana kadar uzatma evresinde geçerli. Sonrasında kadınlar da kestiriyor. Uzama aşamasında bir süre (5-7 ay arası) hem tepeden hem arkadan iki toka ile topladım. Arada da arkayı serbest bıraktım. Ama tek toka ile toplamak alın bölgesindeki saçları koparıyor bende. O bölgedeki saçlar halen kısa. Tek toka ile toplanması 9 ayımı aldı. Şu an 13 ay olmuş son kesimden beri. Ev içinde (saçım hafif kıvırcık olduğu için) bandana takıyorum. Ek bir ürün kullanmadım saç uzatmak için. Saldım gitti.


prole
(15.03.21)
(1)

kazık olmayan meyhane tavsiyesi verebilir misiniz?

çukur meyhane vardı mesela,mezeler fln ucuzdu.konum istanbul/avrupa yakası.
çukur meyhane vardı mesela,mezeler fln ucuzdu.konum istanbul/avrupa yakası.
Müdavim değilseniz zor ama meze rakı için her Zaman aret in yerini öneririm <3


kisa
(14.03.21)
(3)

4500-5000 tl civarlarında hangi ipad'i tavsiye edersiniz?

bir de hangi siteden alalım,pozitif teknoloji mi hepsiburada mı,veya her neyse.link de atabilirsiniz.
bir de hangi siteden alalım,pozitif teknoloji mi hepsiburada mı,veya her neyse.link de atabilirsiniz.
Vatandan alacağım ben dün her yerden kıyasladım 100₺ lira falan daha ucuz


fıytfıyt
(13.03.21)
Air candır. @fıytfıyt haklı en uygun vatan şu an için 5500tl. Çoğu zaman trendyol veya hepsiburada daha ucuz oluyor.


the coon
(13.03.21)
Aslinda birkac kriter versen, ona gore baksak. Mesela sadece wifi yeterli mi? Min kac gb hafiza olsun? Ekran min veya max kac inch dusunuyorsun? Kalemle mi kullanacaksin?

Mesela ben olsam air candir +1 diyerek air 3(retina ekranli) veya air 4(ips ekran) bakardim.

Sen bize hangi ozellikler senin icin olmazsa olmaz onari yaz...


invictae
(13.03.21)
(12)

sözlüğe kaçıncı senenizde yazar oldunuz?

4.senemdeyim ben,hala çaylağım.çaylak onay listesi sıram da 18 bin küsür.rekor kimde, merak ettim.
4.senemdeyim ben,hala çaylağım.çaylak onay listesi sıram da 18 bin küsür.rekor kimde, merak ettim.
ilk kullanıcım 2013'te yazar oldu, 18 ay civarı sürmüştü diye hatırlıyorum.
ikincisi ve üçüncüsü için 2 sene civarı olması lazım, onlara çok aktif girmiyordum.


Jux
(12.03.21)
bir saat sürmüştü :)


clones
(12.03.21)
Benim de 3-4 seneyi bulmuştu yanlış hatırlamıyorsam.


ms brownstone
(12.03.21)
2009 veya 2010 yilinda 3-4 aylik bekleyisten sonra olmustum.


fakyoras
(12.03.21)
15 16 aydan önce olmadı iki hesabım da.


mezarkabul
(12.03.21)
İlk kez 2003'te çaylak oldum, red yemiştim o zaman :) İkincisinde 2012'de çaylak oldum tekrar, sonra 2013'te toplu alım yaptıkları zaman yazar oldum.

Büdüt: Aynı zamanda duyuruya da ayrı üye olmuştum o yüzden hala duyuru hesabımı kullanıyorum burada, ekşi hesabımı değil.


peki madem
(12.03.21)
3 ay filandi :) 13 sene önce :)


kaptan maydanoz
(12.03.21)
2.5 senede oldum.


1 sene.


candide
(12.03.21)
İlki 18 ay, 2.si 6 ay. İlki 1 sene sonunda ban yedi, 2.si yazar oldum yarım saat sonra ban yedi (Sebebini anlamadım). Banlayan kişinin duyuruda da takılan syd isimli yazar olduğunu biliyorum bi de. kendisi söyledi. her gördüğümde eksilerim


3 hesabım yazardı. ikisi 3 ay içinde diğeri 4-5 ayda. 4 sene falansa ilk 10 entry'n çöptür. boşa bekleme yeni hesap açıp bilimsel teknik konularda sağlam 10 entry girip pusuya yat


avatar is back
(12.03.21)
1 sene sürmüştü. 2012 girişliyim


Unde bach canim
(13.03.21)
(4)

sevdiğiniz ve en çok takip ettiğiniz youtube kanalları hangileridir?

sb
sb
muebbet muhabbet www.youtube.com

jonna jinton www.youtube.com

kanada'ya goc www.youtube.com

living big in a tiny house www.youtube.com

daire www.youtube.com


exlibris
(09.03.21)
joel haver
electroboom
graenolf
imamu room
lockpickinglawyer
flutv
hannah witton


sttc
(09.03.21)
bald and bankrupt
yiğit can iç
serkan beyde videoları


kornisch
(09.03.21)
socrates
ruşen çakır
ssport
bilyoner
muebbet muhabbet
murat yetkin
bir milyon mehmet


mikahakkinen
(09.03.21)
(4)

neden her geçen gün netflix'in içeriği azalıyor?

şener şen'in geçen sene 3 filmi vardı mesela 1'e düşmüş en basit örnek.
şener şen'in geçen sene 3 filmi vardı mesela 1'e düşmüş en basit örnek.
İzlenmiyordur lisansı için para vermek istemiyorlardır.


glamdr1ng
(08.03.21)
glamdring arti 1.

bir kesim var, hakikaten netflix'teki istisnasiz butun icerigi izlemisler de izleyecek baska bir sey hakikaten bulamiyorlar ve bunun icin sokaklara dokuleceklermis gibi duran. inanilmaz.


baldur2
(08.03.21)
Netflix'in içeriği azalmıyor. Çıkanlar var yeni gelenler var. Yeni gelenler daha çok.

Zamanında The Matrix serisi ve LoTR serisi kaldırılmıştı. Dönem dönem oluyor böyle şeyler.


himmet dayi
(08.03.21)
Bu aralar ben de "bu x adlı yapımı y tarihine kadar izleyebilirsiniz" notunu çok sık görmeye başladım. Genelde bitmesine 2 hafta falan kalmış oluyor. Tribe giriyosun, ne demek para verdiğim şeyi kaldırmak diye, izleyeceğin yoksa da izliyosun hırs yapıp. Saçma saçma işler.


onemoremile
(08.03.21)
(4)

boy 24 cm en 34 cm küçük boy bi pazılım var çok eski.

çerçevelettirmek aşağı yukarı ne kadara patlar sizce?
çerçevelettirmek aşağı yukarı ne kadara patlar sizce?
ikea'da falan boyuna uygun çerçeve bulsanız kendiniz halledersiniz aslında. hem daha ucuza gelir. ne kadar söylediklerini unuttum ama ablama gereksiz pahalılıkta bir fiyat vermişti çerçeveci.


amugochi
(11.02.21)
tam uygun ölçüye uyan bulabilirim gibime gelmiyor ya.


ankarada 30-40 tl


9kuyruklukedi
(11.02.21)
Mahalle arasındaki yerlerde 50tl maks, semte de bagli


sarcophagus
(11.02.21)
(9)

macbook'un en düşük modeli bilgisayarda oyun oynamayan birini üzer mi?

özellikle uzun vadede. https://ty.gl/abbspk2lkyorumlar fazla olumlu.size de danışmak istedim.
özellikle uzun vadede.


ty.gl

yorumlar fazla olumlu.size de danışmak istedim.
kurgu yapmıyosan üzmez.


jelly bear
(01.02.21)
Hafızası kesinlikle üzer. En azından 256 gb olan bir model tercih edin veya yükseltilebilen bir modelse aldıktan sonra yükseltin. 256 gb model için yazıyorum: İnternet tarayıcı, film, müzik, tablo/belge/sunum ile uğraşacaksanız üzmez. Fotoğraf düzenleme, video kurgu, 3d modelleme, mobil ve masaüstü geliştirmede üzer.


kutukcu
(01.02.21)
Çok net söylüyorum. Bu bilgisayara bu kadar para verilmez.

www.pt.com.tr

2.300 lira fazla ver M1 işlemcili yeni nesil olanından al. Bu iki bilgisayar arasında 5 yıl falan fark var teknoloji olarak. Abartılı biraz tabii ama senin gönderdiğin mac'i 5 yıl kullanırsın maksimum, bunu 10 yıl. Hatta bence daha fazla.


himmet dayi
(01.02.21)
himmet dayı'ya katılıyorum. m1 işlemcili macbook pro'yu kırıp dökmedikçe çok uzun zaman rahat rahat kullanırsın.


alperz
(01.02.21)
bu modelin aynısını kullaniyorum. bundan öncede 2008 model bir macbook pro kullanmistim. 10 sene çalıştı. ki hala açıldığında 10 sene önceki windows tabanlı bir makineyi döver (linux'ü kapsam dışı tutuyorum).

bilgisayarla yaptıklarım.

1. profesyonel olarak bt sistem yoneticiliği
2. qgis ile harita cizimi
3. navigasyon programları ile veri aktarımı
4. rapor-kırtasiye işleri standart + video-müzik dinleme/izleme

Bu bilgisayarı üç senedir kullanıyorum. şuan baktim ~13 GB'dan civari boş yer var. Cihazı bu süreçte hiç formatlamadığımı ad belirtteyim. Yüklediğim ama kaldırmadığım gereksiz programlar olması yüksek ihtimal.

gelelim notlara:

1. ben yedekleme için icloud kullanıyorum. yani dosyalarımın %99'u icloudda yer aliyor. illa apple para vermek istemeyen için de bir sürü alternatif var. diske yedek almaya calismak yerine bence en etkin yöntem bu.

2. yazılımcı arkadaşlar bu tip sabit disk kapasitesi düşük cihazlarla problem yaşıyorlar. onlara genelde 256 bile yetmeyip 512'lik kullanıyorlar.

3. fiyatın için bir şey diyemiyorum. o sizin bütçeniz ile alakalı.

4. M1 tabi ki yeni bir teknoloji + ve - lerini görücez. yeni ürün almak her daim bir risk içerir.


helenart
(02.02.21)
dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması konusunda yapılan yorumlara katılmakla birlikte,
bu saatten sonra bu bilgisayar alınmaz. ekranı çok dandik. eski model. üzerine biraz daha koyup m1 işlemcili giriş seviyesi air almaya çalış. ukrayna'ya falan gidip alabilirsin hatta. daha ucuza gelir.


tavish11
(02.02.21)
akıl var mantık var, 5-6 yıl öncesinin güçsüz bir işlemcisi, 1400x900 ekran, tuhaf çerçeveler ve 7200 tl. şu bilgisayar halen neden satılır anlamıyorum. macbook alacaksanız m1'li olandan alın ama pc tarafında da iyi seçenekler olduğunu unutmayın bu paraya.


signore
(02.02.21)
@himmet dayi +1

Geçen sene 128 GB bi mac pro almıştım, valla kurtarmadı yani kafayı yedim, 1 sene geçmeden onu satıp 1 TB bişey aldım. Cloud kullanmıyorum.


bu seri biteli yıllar oluyor. en düşük m1 işlemcili bir cihaz al derim. bu çok ciddi şekilde geride kalmış bir cihaz şu anda.


roket adam
(02.02.21)
(13)

dürüm yerken lavaş mı tercih ediyorsunuz tırnak pide mi,neden?

sb
sb
Hamur yememek için lavaş tabii. Tırnak pideye dürüm de ilk kez duydum. Tırnak pidenin olayı ezogelin çorbası değil mi?


gabe h coud
(27.01.21)
Tombik pide varsa onun içinde yiyorum.
Yoksa lavaş içinde.

Tırnak pide içinde nasıl oluyor bu yaşıma kadar ilk defa duydum?

İnternetten baktım, hayrete düştüm çok estetiksiz geldi kalın kalın.

Hangi yörede yapıyorlar bunu?

@gabe, evet benim de bildiğim çorbayla gelir ya da biraz yağlarlar dönerin ve pilavın yanında verirler öyle yersin.


ananiyimioguz
(27.01.21)
@ananiyimioguz istanbul'un göbeğindeyim.yemeksepetinde bile adana veya urfa söyleyecekken tırnak pide,lavaş seçeneğini sunuyor birçok dürümcü.


nohut durum denen seyin tirnak pideyle yapildigini gorunce sasirmistim ama antepte normal bi seymis bence cok fazla. fazla hamur. istanbulda boyle satilan durum de gormedim


ala09
(27.01.21)
istanbulda tırnak pidenin olayı çorbadır. aksini ben de hiç görmedim.
düşündüğüm zaman gerçekten çok hamur yemiş gibi hissettirir. o yüzden lavaş.

ama tombik lavaş tırnak mı dersen gününe göre tombik seçebilirim.

anlık edit:
ben dürüm döner gibi düşünmüştüm. adana urfa gibi kebapları tırnakla yolladıkları oldu evet. ama içine koyma şeklinde değil de, üstünde yollama şeklinde açık.


la traviata
(27.01.21)
Adana dürümde tırnak pide, döner yerken lavaş.


Lavaş. Pide çiğköfteyi kupkuru yapıyor.


ryhmer
(27.01.21)
cift lavas bile istemem cok hamur oluyor. pide durumu ilk kez duydum ben de.


in vino veritas
(28.01.21)
lavaş tercih sebebi. kebap siparişi verdiysem, tırnak pide de varsa yağına banıp bir iki lokma da yerim.


Lavaş. Tırnak pide üzerinde gelen kebabı gördüm ama o haliyle sarıp yemeyi düşünmedim. Çok hamurlu ve kuru oluyor öyle. Hayır, kalori değil, tat anlamında söyledim onu.


nawar
(28.01.21)
ikisini de severek beğenerek yiyoruz ama öncelik tırnak pidede :)


sizofren06
(28.01.21)
Tek lavaş duble malzeme. Ekmeği daha az içini daha çok yiyebilmek için.


pass
(28.01.21)
yediğiniz yemeğe göre değişen bir durumdur.

örneğin; kebap gibi bol baharatlı ve lezzeti ön planda olan bir yemeği tırnak pide ile yiyebilirsiniz. Fakat, kuşbaşı , ciğer gibi yemekler ise tırnak pide içinde kaybolur gider. tadını alamazsınız, ağzınızda, onlardan çok pide geveliyor olursunuz. Aynı durum tantuni için de geçerlidir. Hatta onda lavaş bile tercih edilmemeli, gereksiz yere çiğ hamur kokusu ve tadı geliyor. somun candır.

şuraya da gösrsel bırakılım : prnt.sc


janavarorion
(28.01.21)
(3)

galatasaray bu formayı hangi sezon giydi?

https://hizliresim.com/L5oRei
1996-1997.

lakin bu forma çakma. zira galatasaray'ın formalarında tam ortada "adidas" yazıyor.


kibritsuyu
(21.01.21)
hepatu markası aslında kısa bir dönem eskiden galatasaray'a lisanslı ürünler üretmiş diye okudum hocam.


(14)

izlerken en çok keyif aldığınız,sürükleyici,kaliteli dizi hangisiydi?

2-3 tane de yazabilirsiniz tabii.
2-3 tane de yazabilirsiniz tabii.
Bosch, justified, mandalorian, true detective, mindhunters.


logisticsmanager
(29.12.20)
Dexter


stewie
(29.12.20)
The Sopranos


ms brownstone
(29.12.20)
Breaking Bad, cok yavas baslasa da inanilmaz surukleyici bir hal aliyor ilerleyen sezonlarda.

Fringe (son sezon haric), nefis bilim kurgu

The Good Place, surukleyici olmayabilir ama kesinlikle cok kaliteli, dusunmeye iten bir felsefe/komedi dizisi.


taurina
(29.12.20)
benim için "en" dizi the sopranos.


sanat guresi
(29.12.20)
Mindhunter
Escape at Dannemora
Killing (usa - ilk sezon)
Bosch (ilk sezon)
House of Cards (ilk 2 sezon)


sadegazoz
(30.12.20)
lost'tan aldigim tadi hic bir diziden alamadim.


in vino veritas
(30.12.20)
Dexter


Dexter.


breaking bad
dexter
sons of anarchy

dexter manevi olarak ayrı bir yerde ama yine de üçünü ayıramıyorum.


blatta hiberna
(30.12.20)
better call saul yazılmamış, olacak şey değil. better call saul dunyanin en iyi dizisi.


hazen
(30.12.20)
konu keyif ise peep show ve curb your enthusiasm. hakikatten keyif icinde izleyip güldüm.


duster
(30.12.20)
the sopranos
six feet under
the shield


diziler ile ilgili sorduğunuz cevabı lost'tur. ben hiç bir diziyi bu hafta ne olacak diye beklediğimi hatırlamıyorum.


co2s2
(30.12.20)
(13)

nuri bilge ceylan'ın en sevdiğiniz ve en az sevdiğiniz veya sevmediğiniz

filmi nedir?
filmi nedir?
En sevdiğim: Bir zamanlar Anadolu'da
En az sevdiğim: Iklimler


Amaranta ursula
(27.12.20)
Bir zamanlar anadolu’da en sevdiğim
Ahlat Ağacı’nı da çok sevdim ama sırf Onur Ünlü’nün sevgilisi olan kızı oynatmak için senaryoya alakasız bir karakter eklemeleri hoşuma gitmedi.
Mayıs sıkıntısı en sıkıldığım film.


kuş uykusu sanırım en sevdiğim. bir zamanlar anadoluda sinema sanatı açısından daha başarılı bir film ama filmdeki aydınla özdeşleştirdiğim için kendimi, bana daha çarpıcı ve etkileyici geliyor aydının içinde bulunduğu her diyalog.


Jux
(27.12.20)
uzak
bza
ahlat ağacı
kış uykusu
üç maymun
iklimler

şeklinde sıralıyorum.


bruges
(27.12.20)
en sevdiğim: bir zamanlar anadolu'da.
en az sevdiğim: kış uykusu ve 3 maymun başa baş.


filteria
(27.12.20)
sıralama istememişsiniz ama yine de en sevdiğimden başlayarak gidersem şöyle oluyor:

bir zamanlar anadolu'da
kış uykusu - mayıs sıkıntısı (ikisini de ikinciliğe koydum)
kasaba
ahlat ağacı
üç maymun
iklimler

uzak ve koza'yı izlemedim henüz.


nimberjack
(27.12.20)
bu soruya net cevabım: bir zamanlar anadolu'da

ama ben nbc'nin erken dönem filmlerini de çok severim. mayıs sıkıntısını kimse sevmez ama ben müthiş keyif alırım. mesela kasaba'ya bayılırım. ama dublajları berbattır, o ayrı.


iddaaci
(27.12.20)
en sevdiğim: ahlat ağacı
en sevmediğim: kış uykusu


purrp
(27.12.20)
Üç maymun en sevdiğim sanırım. Bir zamanlar Anadolu'da da iyiydi.

Kış uykusunu pek hatırlayamadım. Sanırım en az etkileyici o gelmiş.


1-)bir zamanlar anadoluda
2-)uzak, kış uykusu
sevmediklerim : kasaba, mayıs sıkıntısı, iklimler


owaki
(27.12.20)
En sevdiğim; Bir zamanlar Anadolu'da
Sevmediğim: üç maymun (bu filme üç kez izlememe rağmen ısınamadım, NBC filmi gibi gelmiyor hiç, onun imzasını hissedemiyorum. Demirkubuz çekse tamam derdim)


en iyisi: iklimler
en kotusu: ahlat agaci


hot potato
(27.12.20)
kış uykusu'nu çok severim.

kasaba ve mayıs sıkıntısı arasında kaldım. mayıs sıkıntısı'ndaki ufaklığı çok sevmiştim. kasaba'daki bazı çekimler aklımda daha fazla yer etmiş. kararsızım.


(8)

sizce erken seçim olur mu?

yoksa 2023'de mi olur? ve tahmininizce sonuçlar asagı yukarı ne olur?
yoksa 2023'de mi olur?

ve tahmininizce sonuçlar asagı yukarı ne olur?
2022'de olacağını düşünüyorum. Üstelik seçimden önce parlamenter sistem getirilebilir. Cumhur ittifakının anketlerde durumu iyi değil çünkü.


fobfilm
(25.12.20)
Hangi yarım akıllı bu yangın yerine dönmüş ülkede seçime gider ? Aynen devam.

Parlamenter sisteme geçilip seçim olsa, 18 yıllık saltanatın devamından başka bir sonuç çıkmayacaktır. Geçen onca seçimin nihai sonuçlarını inceleyin lütfen, bizim susak akıllı muhalefetin en büyük argümanı oy çalıyorları bir inceleyin.

2 gün önce personel arasında asgari ücret sohbeti vardı , kulak misafiri oldum. Hepsi yetmediğinin , yapılacak zammın kuş kadar olacağının farkında ama içlerinden en az 3'ü (5 kişiler) ''devlet'' daha ne yapsın heeep dış güçler diye öyle bir celalli anlatıyorlar benim içim acıdı o asgari ücretlilere. Milyonlarca emekli, milyonlarca memur , milyonlarca işçi ve dahil aileleri oy veriyor yıllardır. Bu kadar milyonu topla bir yere ,tükürseler baraj dolar ne denebilir ki daha.


synax
(25.12.20)
@synax +1

Seçimler normal zamanında olacaktır. Bu kadar güçlü merkezi yönetim varken kimse
seçime gitmez.


murtiii
(25.12.20)
seçimler kesinlikle ama kesinlike 2023'de olacaktır. hatta şöyle ki oy oranının düştüğünün bilincinde olan reis çok daha ağır oyunlarla gelecektir bu kez muhalefetin üzerine. bu sürecin sonunda kendisinin, yandaşlarının ve sülalesinin yargılanacağının bilincinde olması sebebiyle demokrasi'den aşırı kopuk bi seçim olacağı kanaatindeyim.

anayasal olarak seçilemiyor olacağını düşünürsek akp seçimi kaybeder ancak anayasayı sallamayan birisi var karşımızda ve o seçim gününde bu ülkede kıyamet kopar ama o koltuğu kimseye vermezler.


johnnie w lker
(25.12.20)
şu an seçime gitmeyi isteyecek tek kişi var, o da neden istesin ki? muhalefette böyle bir yıkıntıyı almaya hazır değil. kalacak olan büyük bir yıkıntı var eğer hazır alamazsan 2 sene dayanamaz gene seçime gidersin. eğer pandemi olmasa şu aylarda büyük ihtimal erken seçim vardı. seçimi isteyecek ne etkili kişi elindekini neden durup dururken kaybetsin ki? zaten muhalefet sağ seçmeni ürkütmemek için hiç bir şey yapmıyor.


mikahakkinen
(25.12.20)
Parlamenter sisteme donulur, tayyip putin gibi tekrar basbakan olur, butun yetkiler tekrar basbakanda toplanir, cumhurbaskanligina da bir tane noter atanir, oldu bitti.


baldur2
(26.12.20)
olmaz sanmıyorum. Sadece ana muhalefet partisi zaman zaman sanırım gündemde kalmak için bu iddiayı ortaya atıyor hükümet bu kadar güçlüyken düşük bir ihtimal.


berkan11
(26.12.20)
bence de parlamenter sisteme dönüş olacak.
yoksa bu haliyle kaybedecek.


alt4y
(26.12.20)
(13)

akp türkiyesi git gide şeriata gidiyormus gibi ama..

fuhuş hala yasal. neden?
fuhuş hala yasal. neden?
Hırsızlık da öyle.

Demek ki para Allah bağıntısı kuvvetli.


chicha_v2
(21.12.20)
Şans oyunları da devam ediyor mesela.


pro9it9is9
(21.12.20)
Şu anda bunu fuhuş olarak değerlendirmiyorlar ama ilerde "her yerde fuhuş var!!!" diye çıldırıp yasaklayarak "güç" göstermek için.


1bir1bir1
(21.12.20)
Üstelik fuhuşu fuhuş olmaktan çıkaran da kendileri. Hem de ilk icraatlardan biri.


1bir1bir1
(21.12.20)
şeriata mı gidiyormuş gibi? hiç alakası yok. yanlış anlamışsınız bence akp'yi.


bohr atom modeli
(21.12.20)
@bohr atom modeli :D
bir de başlığa kahkaha attım :D

i.pinimg.com


MtKrt
(21.12.20)
Bu gibi yasada olan bir şey insanların bunu yapmasını zorunlu hale getirmiyor. Yapmayana ceza da yok malum.

Bazı şeylerin yasal olması kesin doğru anlamına gelmiyor. Zamanla
koşullara bağlı olarak değiştikleri ortada. Yasal olduğu halde metrukiyet halinde olan başka kanunlar da var.
100 yıla yaklaşan Türkiye için değişim hemen hemen son 20 yıldaki akp ile değil, özellikle 1950 sonrası ile başlıyor denebilir.
O nedenle mesele bir kaç kanun maddesi ile değil ülkenin en azından yakın tarihi incelenerek anlam kazanıyor.


Erva
(21.12.20)
Türkiye seriate gidiyorsa ben de peygamberligimi ilan ederim.


Şeriata gidiş yok, onun da çakmasını yapmışlar :)
Yalnız teknolojimizle Almanya’yı, şeriatımızla da Arabistan’ı kıskandırıyor olabiliriz


epitaf
(21.12.20)
İlginçtir ki eşcinsellik de serbest. Akp söylem düzeyinde bir parti. Kendi seçmeninin gözüne girmek için arada atıp tutar da maçası yemez bazı şeylere. Milli piyango, alkol vs bu konularda birileri çıkar konuşur sadece.


olaylar olaylar
(21.12.20)
bizim memlekette şeriat çoook zor.
bu iktidarın top noktası 6 yıl önceydi.
hala her mahalleye cami + imam hatip açma derdindeler ama olmuyor, dolmuyor.
fakat bu memlekette din önemli bir yere sahip.
sağ iktidarlar + 12 eylül iktidarı camileri çoğaltıp, sağı güçlendirdi + imam hatiplerin sayısını arttırdı.
imam hatipler en iyi, en donanımlı okullar. fakat imam hatiplere artık kayıt olan yok.
şeriata gidebilecekleri bir oy çokluğu, normalite + motivasyonları yok. entellektüel, sanat alanında 20 yıldır yoklar. bilimde yoklar. sporda bile yoklar. kendi sosyalitelerini yaratamadılar. onlar da bunun farkında. yani şeriat bu ülkenin mayasında yok.
şamanizm bu ülkenin mayasında var (hala 3 kere tahtaya vuruyoruz :-)
sadece bu siyasal dinciler sonuna kadar her şeyi dayatmaya çalışıyorlar. fakat olmuyor. (en son haftasonu içki satışına izin vermediler mesela)
memleket elden gitmiyor korkma, herkes dalgasını geçiyor.
+ kapializmle + parayla + rüşvetle + çalmakla + ülkeyi soymakla adları anılır olmuş.
şimdilik korktuğumuz için sadece klavye kahramanıyız fakat günü gelir beşiktaş'ta zıplayınca kıçlarını nereye koyacaklarını bilemezler :-)


ankarakecisi
(21.12.20)
Sans oyunlarindan gelen kazanc
Iddaadan gelen kazanc
At yarislarindan gelen kazanc
Fuhustan gelen vergi
Alkolden gelen vergi
Sigaradan gelen vergiAkp seriati getirsin 3 aya ulke batar, erken secimle Baraji bile gecemezler.

Adamlar her gune sans oyunu koydu, at yarislarini sabah aksama cikardi. Akp'nin seriati ancak para seriati olur.


baldur2
(21.12.20)
kimse farkında değil ama fetö ile akp'nin ortaklığı bozulmasaydı, çok farklı bir ülkede yaşayacaktık. yavaş geçiş başlamıştı. mesela aynı evde kız erkek karışuk yaşayanları kontrol ve evlere müdahale başlamıştı. ama ortaklık bozulup güçten düşünce şu an tek amaçları iktidarlarını korumak.
www.youtube.com


vizivozo
(21.12.20)
(4)

airpods mediamarkt'da 999'a düşmüş.

daha düşer mi acaba?
daha düşer mi acaba?
daha düşecek bir yeri kaldığını sanmıyorum. şimdiye kadar gördüğüm en düşük 1150 civarlarıydı takip ediyorum ama kronik bir sıkıntısı olduğunu duydum ondan cesaret edemiyorum.


anarsika
(24.11.20)
geçen hafta elimdeki sıfır açılmamış kutuyu 950 den sattım..
bence daha düşmez.


jamswety
(24.11.20)
almışken pro alın derim.
Amerika'da 120 dolara düşmüş sanırım. Bugünkü parayla 950 TL
Yani daha düşse bile olsa olsa 50 lira düşer belki ama o sırada dolar yükselip 100 lira zam da gelebilir.
Bence para varsa şimdi alın gitsin, ama keşke Pro alsanız.


michael_knight
(24.11.20)
çinden replika ve kaliteli ürünlere bakın. vergi vs dahil daha ucuza gelecek ve aynı kalite. geçen hafta aliexpress ten airpods pro aldım. youtube incelemeleri falan var, orjinali ile arasında fark bulamıyorlar.


sttc
(24.11.20)
(3)

üst komsu corona olmus ama maskesiz dısarı cıkıp iniyor.

annem uyarmış ama hala yapmaya devam ediyor.üstelik günde 2-3 kez. evden çıkmamaları gerekiyor bu heriflerin.ne yol izlemek gerekiyor ?
annem uyarmış ama hala yapmaya devam ediyor.üstelik günde 2-3 kez. evden çıkmamaları gerekiyor bu heriflerin.ne yol izlemek gerekiyor ?
hayat eve sığar uygulaması üzerinden isimsiz ihbar edebilirsiniz. olmadı polis arayın.


false pretension
(15.11.20)
ihbar edin. hemen edin hatta. cezayı kessinler akıllanır. lan ne geri zekalı insanlar var ya. laf da anlatamıyorsun geri zekalı oldukları için. bu modeller söz konusu para olunca anlamaya başlarlar.


trt2deki ressam
(15.11.20)
Bir de belediyeyi arayip apartmani ilaclattirin.


red g
(15.11.20)
(5)

dün ilaç almak için eczaneye gittim.eczacı..

'ilaç 11 tl almak ister misiniz?' dedi.ben de maaştan kesinti oluyodu normalde dedim.öyle de olur dedi.okeylestik.sonra şöyle bir sms geldi.11 tl'lik ilaç için toplam 30 tl çıkmış olacak cebimden.fahiş bir kesinti değil mi bu ?
'ilaç 11 tl almak ister misiniz?' dedi.ben de maaştan kesinti oluyodu normalde dedim.öyle de olur dedi.okeylestik.sonra şöyle bir sms geldi.11 tl'lik ilaç için toplam 30 tl çıkmış olacak cebimden.fahiş bir kesinti değil mi bu ?
doktor ucretleri otomatik kesiliyor maastan, eczaneden belge, fotograf ya da ekrana bakmayi rica ederseniz gorursunuz ya da edevletten bakiniz


Eczacinin yapabilecegi bir sey yok burada... devletin olayi zaten eczaciyla vatandasi karsi karsiya getirmek. Hastanenin masrafinin eczanede kesilmesi cok sacma cunku, saglik sistemi bedava illuzyonu biraz da.

Bu arada 29tl cok hakikaten, Katilim paylari birikmis olabilir belki.


kuehles blondes
(12.11.20)
Eczanede ödediğimiz fark ücretini maaştan kestirme imkanımız mi varmış? Geçen cüzdan yanımda değilken para olmadığı için vermedi eczacı ilaçları. Ben de alamadım.


eczacilarin isi cidden zor, kizim icin gecen sene bir ilac yazdirdik almaya gidince cok fazla bir rakam cikti, dokum istedim; verdi. baktim 5-6 ay once gittigimiz devlet hastanesi katilim payi vb filan bir suru baska sey vardi (normalde ozel saglik kullaniyoruz ama tatilde ozel hastane olmadigi icin acil bir durum icin gitmistik)


sweetoffice
(13.11.20)
bazı ilaçlarda bu durum sıkça yaşanıyor. eczacı bildiğinden sormuştur zaten. sgk üzerinden alınca katılım payı ilacın kendi fiyatından yüksek çıkıyor.

"türkiyede sağlık hizmetleri bedava" cümlesindeki bedava bu ve bunun gibi daha bir çok şey aslında.


hadsafhada
(13.11.20)
(19)

direksiyon sınavını kaçıncı girişte geçtiniz ve altyapınız var mıydı?

2014 sonrası girenler için soruyorum çünkü o zaman zorlaşmış sınav.2 hafta sonra gireceğim tavsiyeniz varsa da dinleyebilirim.
2014 sonrası girenler için soruyorum çünkü o zaman zorlaşmış sınav.2 hafta sonra gireceğim tavsiyeniz varsa da dinleyebilirim.
Sifir tecrübeyle basladim, bugün ücüncü girisimde aldim. Tavsiyem parkura cok hakim olmaniz ve sakin kalmaniz bir sekilde...


feliss
(31.10.20)
2.de aldım sıfırdım.


drako
(31.10.20)
Tek seferde aldım. Arabayı sürmekten ziyade parkuru ezberledim.


aynabugusu
(31.10.20)
sıfır tecrübeyle girip tek seferde aldım


garavel
(31.10.20)
Sifir tecrube, 3. Giris.


balpolen
(31.10.20)
sıfır tecrübe, ilk seferde aldım.


stewie
(31.10.20)
2019. Sifir tecrube- ilk sefer


tosunpasa
(31.10.20)
sıfır tecrübe, ilk sefer.

edit:
sadece başlığı okumuşum.
2014 öncesi, manuel-otomatik ayrımı yokken standart manuel vitesle sınava girmiştim.


blatta hiberna
(31.10.20)
Hiç altyapım yoktu. 2. Denemede geçtim..


ElfElf
(31.10.20)
Sıfır tecrübe - 2.seferde.
İmkanınız varsa parkuru kendiniz de çalışın gece boş saatinde.

Ben 1.de kaldım, 2.de bir arkadaşım sınavdan önceki gece 1de beni götürdü, 2 kere kendim gittim. (yanımda oturdu) ertesi gün kendimi daha sakin hissediyordum, sınavı geçtim.
İlkinde stop ettirdiğim için kalmıştım. O zaman da sakindim ama başka bir arabayla kendim gidince daha hakim hissettim.


balik kraker
(31.10.20)
Sıfır tecrübe, ilk girişimde kendi arabamla giderek aldım.


valarmurgulis
(31.10.20)
Kardeşim Manuel’den ilk seferde aldı, sıfır tecrübe
Ben Otomatikten üçüncüde aldım, sıfır tecrübe.

Tamamen şahısın kendisiyle alakalı. Ben genel olarak beceriksiz ve sakar bir insanım. Hoca bana inanamadı. Yola çıkamıyorum. Kardeşim de aldığı gibi yollara düştü, uzun yola çıktı.


Hallegadola
(31.10.20)
Sıfır tecrübeyle başladım, ilk girişte geçtim. Ama kurstan 22 saat direksiyon dersi almıştım. Sakin ol yeter, heyecanlanma. Sinyalleri unutma. Durunca kalkarken vitesi 1'e almayı da unutma, 1'e alıyorum diye 3'e alma. Rahat ol. Ben geçtiysem herkes geçer. İyi şanslar.


pati
(31.10.20)
sınav zorlaşmadı, inanılmaz basit. düz yolda gidiyorsun, geri geri gidiyorsun, yokuşta kalkış yapıp bir de paralel park yapıyorsun. bunlar zor geliyorsa ehliyet almayın abi lütfen.

tavsiye: trafiğe kapalı alanda bol bol sürüş yapın.


klassno
(31.10.20)
2017'de 10 ders kurs ve sıfır altyapıyla ilk seferde aldım. Bir kez stop ettim normalde hiç etmediğim yerde (yokuşta kalkış), arabanın aküsü bitti ve çalışmadı, kurs eğitmeni geldi, arabayı çalıştırdı bana geri verdi ve devam edip bitirdim. Önceki sınavlarda tek stopta kalınıyormuş ama bizim sınavda ikinci şans vermeye başlamışlar. O sayede ilkinde aldım.

Ama sınavdan sonra bir daha araba kullanmadım. Kurs çok dandikti, tamamen sınav geçmeye yönelik anlatmıştı. Paralel parkın asıl mantığını bir kere bile anlatmadı. Tüm kurs boyunca arabanın sağ arka tekerinin üstüne bi lamba yapıştırıp aynadan o lambanın kaldırım hizasına gelmesine göre kılavuz alarak park ettik. Sınavda müfettiş lambayı çıkardı ama kafamda canlandırıp geçtim. Yoksa normalde paralel parkta ne yapmam gerektiğini bi kere bile anlatmadı kurs.


nundu
(31.10.20)
sıfır tecrübe ilk girişte- 2020. Anahtar nokta, kurs ve hocanın iyi olması. Parkur zaten ezber.


Sıfır tecrübe ilk girişte b ehliyet, 2. Girişte tır ehliyeti aldım...


Boris
(31.10.20)
2015te kursun verdiği 9 10 saat ders dışında hiçbir tecrübem olmadan girdim ilk seferde aldım.


Tekrar ekleme olsun diye yazıyorum. Kardeşim 2019 martta ben 2019 eylülde aldım ehliyeti sınav aşırı zordu bana kalırsa. Ankara incek’te girdim sınava. Üçüncüde geçtiğimi yukarıda demiştim zaten, iki sefer de sinyal vermediğim için elendim. Parkta iyiydim çünkü hoca bandı görünce tam sağ yap işte kapı koluyla duba aynı hizaya gelince direksiyonu düzelt gibi şeyleri ezberletti ve geçtim. Paralel park ve l park bu şekilde çok kolay. Bir de komisyon çok önemli. Hatta aşırı önemli öyle diyim.


Hallegadola
(31.10.20)
(14)

ilişkilerini sosyal medyada yaşayanlardan mısınız,yaşamayanlardan mı?

story,post falan atar mısınız mesela?
story,post falan atar mısınız mesela?
asla atmam, bana saçma geliyor. ondan ayrılınca hepsini tek tek silmek zorunda kalıyorlar komik.


jelly bear
(25.10.20)
Ben bu tarz paylaşımlar yapmıyorum ama yapan kişilere de tuhaf bakmıyorum.


manuelka
(25.10.20)
asla, ben sosyal medya kullanmıyorum zaten de karşı tarafın atmasını da istemem.
artırıyorum, arkadaşlarla foto çekildiğimiz zaman fln da içinde benim olduğum fotoları sosyal medyaya koymamalarını rica ediyorum.

edit: ahaha @antihero +1


pati
(25.10.20)
Pek yapmam ama güZel, paylaşmaya değer bir an olduğunda da paylaşırım


Bir sevgilimle çok attım üniversite zamanı. Avrupa turu yapmıştık çok güzel fotoğraflarımız vardı. Ayrılınca sildim bir daha kimseyle fotoğraf koymadım. Fotoğraf ekle, tekrar sil vs artık zor geliyor. Arkadaşlarımla da zaten fotoğraf koymuyorum sadece ben ve gittiğim yerlerden fotoğraflar var.

Ama bu ilişkilerimde çok büyük sorun yarattı. Beni saklıyorsun, aldatıyor musun, neden beni göstermiyorsun, utanıyor musun gibi tartışmalar yaşadım. İki üç hikaye atar gönlünü yaparım bu yüzden.


jazzabel
(25.10.20)
Çok itici geliyor.

Yemek paylaşmak gibi, olan var olmayan var. Kıskanan gözlerle bakan da vardır, nazara inanmam ama inanan kesimin atmasını garip bulurum.

Ayrıca sanki bir şey ispatliyorlarmis gibi geliyor. Ölüyorum, seviyorum, bitiyorum.. Aksine aldatan insanlar ispat peşinde koşar. Bana ya sahte geliyor ya da psikolojik sorunları varmış gibi geliyor bu insanların. Anormal yani.

Sevgilim olursa boy boy fotoğraflarım olmaz sosyal medyada. Genel olarak da çok paylaşım yapmayı itici buluyorum. Sosyal medyaya bu kadar anlam yüklenmemeli. Facebook azalarak bitti, darısı instagramin başına.

Edit: sevgilileriyle her gün fotoğraf paylaşanları ve altına ölüp bitiyorum diyenleri kastettim. Yoksa manzaralı olur, güzel bir yer olur ona lafım yok, hatta ben sorarım neresi burası belki ben de giderim diye.


Cesario
(25.10.20)
İlişki yaşamayanlardnım.


antihero
(25.10.20)
Şu ara. Korona vs. Sebebiyle de iyice asosyal olduk.


antihero +1


westblack
(25.10.20)
Çok nadir, yılbaşında belki.


stewie
(25.10.20)
antihero +1

ilişkideyken de atmazdım. iki güne bir nefesim ömrüm diye paylaşanları da samimi bulmuyorum.

sürekli bunu sorun eden bir erkek arkadaşım vardı, onu sakladığımı ve aldattığımı düşünüp saçma sapan sadakat testleri uygulardı. kendi hesabı benimle olan fotolarla dolu diye kendi sevgisini överdi ne alakası varsa. meğer o aldatıyormuş. çok ciddiye almaya gerek yok yani.


pink cadillac
(25.10.20)
Hiç yan yana fotoğraf atmadım, manzara ya da güzel bir mekanın fotoğrafını çekersek birbirimizi etiketleyerek atıyoruz arada.


Hallegadola
(25.10.20)
arada bi toplu etkinliklere katıldığımızda story atmışımdır başka da yok, evlenmek üzereyiz hala fotosu yok yani.


rayde
(25.10.20)
Sevgilinin fotoğrafını sosyal medyada paylaşmamak kadar paylaşmak da normal. Biri kotulenirken birinin insanın kendisini övme aracı olması bana ilginç geliyor. Şu ara en çok kedimi paylaşıyorum. O zaman kedimle olan ilişkimi sosyal medyada mi yaşamış oluyorum? Doğrusu veya yanlışı olmayan durumlar için insanların aferin bekler gibi kendi davranışını yuceltmesi komik.

Cevap; çok değil ama paylaşıyorum.


elorelia
(25.10.20)
elorelia +1

ben paylaşmazdım. ama paylaşana da niye paylaşıyor gözüyle bakmam. ben zaten ayda yılda bir fotoğraf paylaşırım. onda da ekseriyetle ben yer almam.


himmet dayi
(25.10.20)
(16)

dostum diyebileceğiniz kaç insan var?

arkadaş edinmek zor değil ama dost edinmek zor gibi geliyor bana.dost olarak nitelendirebileceğim 1 kişi var galiba.
arkadaş edinmek zor değil ama dost edinmek zor gibi geliyor bana.dost olarak nitelendirebileceğim 1 kişi var galiba.
www.youtube.com


0 veya 3. Tanima gore.


hot potato
(13.10.20)
10 kişiden fazla var.

en son edindiğim dostum 2009 yılından kalma.

gerçekten ne zaman neye sıkışsam koşarlar gelirler, ellerinden geleni saklamazlar, ben de öyle yapmak isterdim ama pek imkanım olmadı.


Sıfır. Benim sadık yarim, kara topraktır.


stewie
(14.10.20)
Konusuna göre değişir dostluk. Bir insandan her konuda dostluk beklemek hayallerde gezmekten başka bir şey değildir.


pass
(14.10.20)
Hiç. Eksikliğini de hissetmiyorum.


1


hayirsiz
(14.10.20)
birkaç saniyede adını sayabildiğim temiz beş kişi var.
sürekli görüşmediğim ama dost olduğunu bildiğim bir beş daha var.
en yenisi 15-20 yıllık falandır.


blatta hiberna
(14.10.20)
0.


mrtkp1234
(14.10.20)
4-5


noluyo yaa
(14.10.20)
bir derdinizi tasanızı açtığınızda içten içe keyif duymayacak insan sayısı genelde sıfırdır.


ismim ibrahim
(14.10.20)
Bildiğin 0. Yok.


deveyidiken
(14.10.20)
5 tane.

4'üyle 15 yıldır, diğeriyle de yaklaşık 10 yıldır tanışıyorum. 1,5-2 yıl boyunca görüşmesek bile ilk buluşmada sanki en son dün buluşmuşuz gibiyiz. hepsi aileden biri gibi. zor zamanlarda hepsi oradaydılar.


bohr atom modeli
(14.10.20)
Hiç yok.


matrix
(14.10.20)
Sadece annem ve babam.


mobydick
(14.10.20)
diğerlerinden daha yakın olan bir arkadaşım var ama dost diyemiyorum.
sıfır.


ruby elixir
(14.10.20)
sıfır.

düz arkadaş desen o bile 4 bilemedin 5 kişi.


zikardo
(14.10.20)
(4)

ehliyet teorik sınavından kaç almıştınız ve kaçıncı seferde gectiniz?

2014 yılından sonra girenler için soruyorum.çünkü 50 soruluk sınav sistemi 2014 yılından sonra gelmiş.
2014 yılından sonra girenler için soruyorum.çünkü 50 soruluk sınav sistemi 2014 yılından sonra gelmiş.
96, tabi ki ilk seferde.
Teorik sınavdan, kafası asgari düzeyde çalışan bir insan, çalışmadan, ilk seferde geçebilir.


pati
(28.09.20)
86 almıştım ben. önceki yılların sorularına baktım, hea kolaymış dedim, hiç çalışmadan girdim. motor ve trafik bölümlerinden pek yanlış yoktu ama ilk yardım kısmını epey sallamıştım. sonra ilk yardım kursuna gidip vicdanımı rahatlattım :p


bruges
(28.09.20)
çıkmış soru, kitap vs hiçbirini açmadan 80 falan aldım galiba hatırlamıyorum 2017'de girdim. İlkinde geçemeyenin akli melekelerinde sorun vardır.


nundu
(28.09.20)
aöf sınavımla aynı güne çakışmıştı. aöfden erken çıkıp buna geç girmiştim hepsinden de geçmiştim. tam notu hatırlamıyorum yıllar geçti ama 90 üzeriydi. kurstaki teorik eğitime gitmedim kitapçığı açıp okumadım. aşırı basitti. değişmediyse ortaokul seviyesi öğrencinin filan rahat geçebileceği bir sınav


konetsu
(28.09.20)
(5)

güz dönemi okul yok.bahar dönemine ne olur sizce?

öngörüleriniz nasıl? bu arada evet daha 5-6 ay var.
öngörüleriniz nasıl? bu arada evet daha 5-6 ay var.
okul yok değil, uzaktan.

bahar da uzaktan olur toplum önlem almayı beceremediği için.


Bahar da uzaktan olur +1

Havalar soğudukça vakalar artar muhtemelen. Bahara düşmesi zor.


fezagezgini_4
(10.09.20)
Bahar dönemi nispeten soğuk havalara rastlıyor, sanmıyorum yüz yüze olacağını.


sözde şu an bile pratik dersler sıkıştırılmış şekilde Aralık sonundan Ocak ortasına (dönem sonuna kadar) yapılacak. Ama o zamana sayılarda azalma olmazsa iptal edilir bence.


nhk ni youkosu
(10.09.20)
Bu salgın bence bitmez. Açıköğretim tarzına devam.


(4)

iktisatta bir terim vardı.

1 bardak su içmek çok zevk verirken 10 bardak su eziyete dönüyordu.bunun ismi neydi
1 bardak su içmek çok zevk verirken 10 bardak su eziyete dönüyordu.bunun ismi neydi
Marjinal fayda mı


EasyTiger
(02.09.20)
Marjinal fayda teorisi


Sakinolmamlazim
(02.09.20)
azalan marjinal fayda yasası (law of diminishing marginal utility)


rusalka
(02.09.20)
mikro iktisatın bu kavramını anlatırken alkollü içecekleri örnek veremiyoruz.
o konuda azalan marjinal fayda sistemi çalışmıyor.


(8)

en sevdiğiniz 3 türkçe ve yabancı şarkıyı yazar mısınız?

sb
sb
su an aklima gelenler, belki daha cok sevdiklerim vardir ama ilk aklima gelenleri yazdim

candan ercetin - aski ne sandin www.youtube.com

candan ercetin - gamsiz hayat www.youtube.com

nalan - farzet www.youtube.com


exlibris
(16.08.20)
Birini yazsam öbürünün boynu bükük kalır ama ilk aklıma gelenler:

Vega - elimde değil
Fatih erdemci - ben ölmeden önce
Mor ve ötesi - yalnız şarkı


Depeche mode - stripped
Chris isaak - wicked game
The moody blues - nights in white satin


Türkçe:
Barış Manço Dönence
Orhan Gencebay Dokunma
Bu aralar İbrahim Erkal- Sen aldırma

Yabancı:
Kavinsky- Nightcall
Rammstein- Ohne Dich
Kesen- Everbody’s Changing


Hallegadola
(16.08.20)
Keane - Everbody’s Changing demek istemiştim


Hallegadola
(16.08.20)
ata demirer - büklüm büklüm
gaye su akyol - gamzedeyim
candan erçetin - kader (içerken dinlenirse daha güzel oluyor :)


türkçe daha fazla dinliyorum bu ara ama en sevdiğim şarkı diyebileceğim bir şey bulamadım. Türkçe rap olarak kayra, ağaçkakan ve muptezhel albümü öncesi ezhel'i çok dinliyorum.

Neil Diamond - Solitary man
Iron Maiden - Empire of the clouds
Post Malone - Die for me


En sevdiğim diyebileceğim şarkı yok, o yüzden bu aralar sık dinlediklerimi yazayım dedim.

Sakin - Hangi İz
Nazan Öncel - Çocuk Kalbim
Zeynep Casalini - Duvar

Mashrou' Leila - Inni Mnih
Keane - Nothing In My Way
LP - Forever For Now


whyamy
(16.08.20)
aşağıdakilere bakmadan yazacağım, çünkü ilk iki entryde sevdiğim şarkılar varmış şimdi fark ettim XD öyle olursa sabaha çıkamayız buradan.

beirut - nantes
morrissey - this charming man
shannyn sossamon - i wish that

korhan futacı ve kara orkestra - abra kadabra
fikret kızılok - zaman zaman
münir nurettin selçuk - tereddüt

bu arada 3'er şarkı kesinlikle yeterli değil, onu fark ettim. last.fm listeme bakarsam çok farklı şeyler çıkabilir -gerçi baktım da, türkçe şarkılar da hakkaten de ilk üç bu saydıklarımda, baya da istikrarlıymışım XD -

edit: yabancı şarkılarda da ilk üç yine üstte saydıklarımmış yav, baya kendimi tanımaya başlamışım demek ki, yaş 34,8, yolun 69,6'sı eder. doğru mu hesapladım bilmiyorum pazartesi sabahı pazartesi sabahı XD


pasp
(17.08.20)
(1)

tenet filmi sinemada imax mi izlenir 4dx mi ?

sb
sb
film 4dx e uygun çekilmişse evet. değilse imax


ankarakecisi
(15.08.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.