Giriş
(8)

Erkek arkadaşımla seyahat etmek zevk vermiyor

Geçen gün bir yere gittik iki tane fotoğrafımı çekmesini istedim burun kıvırdı. Ki okdr heryerde fotoğraf delisi değilim. Arabasını yeni aldı, aşırı dar yerlerden geçerken aşırı stres oluyor arabanın içi. Bilmiyorum hiç tad vermiyor. Ben böyle giyiniyorum süslemiyorum, hic birşey yapmıyor. Evde
Geçen gün bir yere gittik iki tane fotoğrafımı çekmesini istedim burun kıvırdı. Ki okdr heryerde fotoğraf delisi değilim.

Arabasını yeni aldı, aşırı dar yerlerden geçerken aşırı stres oluyor arabanın içi.

Bilmiyorum hiç tad vermiyor. Ben böyle giyiniyorum süslemiyorum, hic birşey yapmıyor. Evde giydiği tişörtle dışarıya çıkıyor. Artık bir yerden sonra içimdeki istek azaldı.

Şimdi karadeniz gezisi dedi. Nedense hiç gidesim fln yok. Kesin kavga edeceğiz biliyorun. Ya böyle çekingen bir çocuk gibi. Bir türlü büyüyememis gitmis. Fotoğrafımı çeker misin derim insanlar geçiyor der. Bekler yarim saat. Sonra kavga ederiz. E şimdi gittiğimiz yerler kalabalık vs olacak.

Hiç böyle tadım yok. Gezelim gidelim.

Sizce nasıl geçer bu modum. Konuşurken herşey güzel, uygulamada yine yok.

Defalarca gittiğim yerlere de şuan gitmek istemiyorum.

Muhtemelen de ayrılacağım. Öyle olur herhalde yani. Evet ciddi bir kavga vs yok ama neşeli eğlenceli olamıyorum yanında. Kavgalar vs de çabası.
mobydick
(25.07.21)
Etme o zaman.


ayrılmak için çok fazla kavga etmeye gerek yok, kendim olamıyorum rahat edemiyorum demen ve ayrılmak istemen de geçerli bir sebep, birbirine uyumsuzsunuz


grimavi
(25.07.21)
Tatil, seyahat, ilişkiyi ileriye ya da geriye götüren, çok kısa sürede insan hakkında çok net fikirler veren olaylar.

Ege tatili yaptık sevgilimle, 3000 km yol yaptık. O da şıkır şıkır giyinmeyi sever. Tüm gün deniz, kum, antik kent gezisi, akşam gecelere şık kıyafetlerle gitmek çok tatlıydı. Ben de şort tişört ile gitseydim, morali bozulurdu ve ilişkimizin gidişatını etkilerdi, tam tersi olsaydı da beni üzerdi. Çok normal senin hissettiklerin.

Ayrıl derim ama istediğin gibi bir erkek pek bulunmuyor. Genelde odun gibiyiz, en azından yontulma niyeti olanı bul.


gabe h coud
(25.07.21)
Benimle cikiyorsun sanirim.

Valizi sen yap, hatta kiyafet aldir. sabah giyecegi seyi ver, o zaman direnemez.

Yine de duzelmeyiz bizim de tatil anlayisimiz bu.
Tatile en les soluk tisortumle cikmazsam zevki cikmiyor.

Yolda cikolata cips falan yer sonra elimi de ustume surerim.
Araba cope doner her yer deniz kumu olur.

Normalde asiri titiz ve gomlek giyen adamim :) arabamda toz zerresi bile olmaz.


divit
(25.07.21)
sevgisi bitmiş, üzülme diye ayrılma faslına girmiyor.


oberon
(25.07.21)
Sabır diliyorum ben de sevgilimle bi avrupa gezisi sonrasında ayrılmıştım. Normalde göremediğiniz halini gördüğünüz için aklınızdan bu tatillerdeki davranışı çıkmayacak.


jazzabel
(25.07.21)
Yanlış adam bu
Aman düzelir diye hiç diretme
Sıradaki de geç


photo85
(25.07.21)
sizin ona saygınız azalmış gibi. çekingen bir çocuk gibi yazmışsınız, bu düşünce "kendine güveni olmayan biri" şekline gelirse ilişkiniz daha ciddi zarar görür ve ayrılık daha acı verir.

kılık kıyafet, plan program noktasında siz yönlendirici olursanız muhtemelen o da kabul edecektir. arabayla zor yerlerden geçerken falan stres olması kabul edilebilir, yeni aldı demişsiniz.

bence ilişkinizi sağlamlaştırın öyle çıkın tatile, yoksa tatilden geldikten sonra sevginiz iyice azalacak gibi gördüm.


biseysorcaktim
(25.07.21)
(2)

ameliyatlı kanser adamın başını okşayan eşinin hikayesi

bir hikaye vardı, kızlarının dilinden yazılmış olan. "içerideki odada babam ameliyattan çıktı ve biz hepimiz onun bir gaz çıkarması için bekler olduk. annem saatlerdir babamın kel başını okşuyor rahatlasın ve bir gaz çıkarsın diye" devam eden. ve onlara bakınca aralarındaki sevgi güven ve sıcaklığa
bir hikaye vardı, kızlarının dilinden yazılmış olan. "içerideki odada babam ameliyattan çıktı ve biz hepimiz onun bir gaz çıkarması için bekler olduk. annem saatlerdir babamın kel başını okşuyor rahatlasın ve bir gaz çıkarsın diye" devam eden. ve onlara bakınca aralarındaki sevgi güven ve sıcaklığa dünyadaki bütün ilişkiler saçmalığın daniskası gibi geliyor diye bitirişi olan. kızın kendi dilinden yazılmış olan şeklini aradım ama bulamadım.

bilen duyan benden daha net hatırlayıp linkini yazının görselini atabilecek olan var mıdır
mobydick
(07.05.21)
Benim de favorilerimden biridir

eksisozluk.com


mey17
(07.05.21)
Benim de favorimdir


mobydick
(07.05.21)
(3)

Baz istasyonu

Yatak odamdan çektiğim bir fotoğrafı paylaşıyorum. Uzaklık en fazla 15-20 metredir. Bu evden taşınmayı düşünüyorum. Taşınmak çok sancılı bir süreç ama, gözümü karartıp yapacağım. Üst kat ve karşı daire boş. Direk baz istasyonunu gören dairedense oraya da taşınabilirim. Yahut eğer çok zararlı ise baş
Yatak odamdan çektiğim bir fotoğrafı paylaşıyorum.

Uzaklık en fazla 15-20 metredir. Bu evden taşınmayı düşünüyorum.
Taşınmak çok sancılı bir süreç ama, gözümü karartıp yapacağım. Üst kat ve karşı daire boş. Direk baz istasyonunu gören dairedense oraya da taşınabilirim. Yahut eğer çok zararlı ise başka sessiz sakin bir apartmana da. Uzak bir yere taşınırsam ilk kriterim bu olacak şehir dışına doğru bir yerlere bakacağım. Karşı daireye taşınmanın kolaylığı ise açık ve seçik.

Sizce ne kadar zararlıdır bu baz istasyonu? Ne yapmalıyım?

hizliresim.com
mobydick
(20.02.21)
Arastirmalara gore baz istasyonunun 1cm yakinda tuttugumuz cep telefonundan daha fazla bir zarari yok. Birkac sene once bakmistim


fakyoras
(20.02.21)
baz istasyonları ilgili şu var:
www.turkiye.gov.tr

onun haricinde, bence bi ölçüm yaptır. ya kendin araştır : tinyurl.com
ya da bilen birine yaptır

baz istasyonu anteni küre şeklince ışın yaymıyor, şöyle bi şekli var. yani sizde az bile çekiyor olabilir.
images.app.goo.gl

üst kat boş olabilir ama bina ne kadar blokluyor acaba o ışını.


ama ben olsam ben de işkillenirdim. hatta imkanım varsa taşınırdım.


sttc
(20.02.21)
büyük şehirlerde baz istasyonundan uzakta yaşaman imkansız. sadece bazıları görünür yerlerde, bazıları ise görünmeyecek şekilde yerleştirilmiş durumda. baz istasyonlarından işkilleniyorsan şehirde yaşamaman lazım.

hatta bazı yüksek binaların içinde bile baz istasyonları olabiliyor.


roket adam
(20.02.21)
(8)

Hayat bazen size de çok zor gelmiyor mu

Bu aralar biraz zorlandığım bir dönem geçiriyorum. 2 ay boyunca hasta oldum ve halen hastayım. Geçmiyor. Abartısız kendime bebek gibi bakıyorum oysa. Ve bebek gibi. Yediğim içtiğim herşeye. Tabi bu nokta da inanılmaz zorlayıcı. Bu süreçte hastalığım ile uğraşırken bütün işlerim birikti. Evimin büt
Bu aralar biraz zorlandığım bir dönem geçiriyorum. 2 ay boyunca hasta oldum ve halen hastayım. Geçmiyor. Abartısız kendime bebek gibi bakıyorum oysa. Ve bebek gibi. Yediğim içtiğim herşeye. Tabi bu nokta da inanılmaz zorlayıcı.

Bu süreçte hastalığım ile uğraşırken bütün işlerim birikti. Evimin bütün işlerini kendim yapıyorum yemek, temizlik, düzen vs vs. Aynı zamanda çalışıyorum. Sanki eskiden bukdr çok yorulmuyordum bilmiyorum.

Arabamı satacaktım kaldı ben ilgilenene kadar fiyatlar düştü, işyeri için bir desteğe başvuracaktım kaldı, aylık 1000 lira zarardayım.

Bazen diyorum ki kendime bir asistan fln mı tutsam. Okdr çok iş var ve ben yetemiyorum. Okdr yoruldum ki.

Sürekli iş dışı ailemin işi ile de uğraşmak mahfetti beni. Hastalığımla ilgilenemedim ilerledi fln. Şimdi 5 kat uğraşmak zorunda kaldım.

Son zamanlarda ne yapsam elimde patlıyor gibi. Bugun o desteği de kaçırmış olmam bardağı taşıran damla oldu sanırım.

Belki de hata bende idi insanlar hayatı iki kişi paylaşıyor tek başıma herşeyle ilgilenmek çok çok yorucu.

Siz herşeye nasıl yetiyorsunuz, haftasonu dahi 7 de uyanan bır insanım, bok gibi de çalışıyorum, bıraz daha böyle çalışırsam tukenmışlık sendromuna girecdğim belki de girdim bilmiyorum.

Belki de insanlar sadece kendinden sorumlu bilemiyorum. Ne yapacağını bilemiyorum. Okdr çok trik noktam var ki. Bu hayatta yasarken okdr çok detayım. Hiç birşeyi alalade yapmama çabam.

Şöyle giyini süslenmekten başka bir bok bilmeyen kendisini başlamalarının üzerine atabilen bir kız olmayı ne çok isterdim oysa, ne çok.. Ama herşeyi moby yapmak zorunda. Sonra kendi içimde patlıyorum işte.
mobydick
(15.02.21)
Tek başına hasta olmak çok kötü, en son böyle bir grip geçirmiştim, kolumu kaldıracak halim yoktu yemek bile yapamıyordum sadece mandalina ve çubuk kraker ile besleniyordum :)


freebird5406_2
(15.02.21)
her seye tek basiniza yetismeye calismayin, bir noktada tukenirsiniz her anlamda.

ekonomik olarak zorlamayacak ise kesin asistan diyorum


sweetoffice
(15.02.21)
Maddi gücünüz varsa önce temizlik işini halledin, iki haftada bir (bütçeniz uygunsa haftada bir) gelecek birini ayarlayın. Geldiğinde iki tencere yemek de yapıp bırakacak birini bulabilirseniz daha da iyi, en azından 2-3 gün o yemekler götürür sizi.

Bir de her an her şeye yetişmek zorunda olmadığınızı fark edin, ev bazen dağınık kalabilir, mutfağı toplamak ertesi güne sarkabilir. Bazen bazı şeyler dağınık kalsın, bırakın. Pandemi falan derken herkes tükendi, böyle hissetmeniz ve yorulmanız çok normal. İmkanınız varsa 1-2 gün ayırın kendinize, tatil yapın. Bir yere gitmenize gerek yok, aklınızı işten uzak tutup dinlenin, en sevdiğiniz filmleri izleyin, pizza, tatlı falan söyleyin dışarıdan. Kafanız dinlensin. Bazı şeyleri alelade yapın :)


kobuzchu kiz
(15.02.21)
Uzun süredir işsizim sanırım hayatımın en sıkıntılı dönemi


karmaşık
(15.02.21)
bu süreçte hepimizin psikolojisi çok zorlanıyor, yaşadığınız şeylerde çok normal.

hayatında bir partner olupta sizden benden çok daha fazla yalnızlık çeken, her şeye bir de üstüne hayatındaki kişinin sorumluluklarına da tek başına koşturmak zorunda kalan yığınla kişi var. bu doğru bir kıyas değil. elbette sorumluluklarını, dertlerini, sevinçlerini paylaşabileceğin bir yol arkadaşı çok önemli ama bu tek başına çözüm değil.

eğer işler bu kadar yığılıyorsa acaba zaman yönetiminizde mi bir aksaklık var? bunu bir gözden geçirebilirsiniz.

ailenizin işlerine de koşturmaktan bahsedince sanki sınır çizmekte ve hayır demekte zorluk yaşayan birisiniz gibi geldi bana. ya da kurtarıcı, iş bitirici, sorun çözücü rollerine kendinizi fazla kaptırıp burdan besleniyor olabilir misiniz?

kobuchu kızın önerdiklerini bende yazacaktım, o yüzden +1 demekle yetiniyorum. şayet maddi durumunuz bunlara elvermiyorsa misal bir hafta sonu üstünde iyi düşünülmüş ön hazırlıkları yapılmış yiyecekler atabilirsiniz buzluğunuza. benim mesela mutlaka birkaç kap mercimek çorbam olur buzlukta. kavrulmuş kıyma, fırında ön pişirimi yapılmış patlıcan veya kabak bulundururum sonra bunları çözdürür, kıymayı salçayla hazırlayıp hemen fırına veririm. hastaykende çok işe yarar bu tarz ön hazırlıklar. tarhana mesela en sağlıklı ve faydalı hazır çorba bence, yoksa bulundurmanızda çok fayda var.

evle ilgili de ıvır zıvır, biblo, örtü, fazla eşya vesaire toparlayıp kaldırıp evin temizlik süresini kısaltabilirsiniz.

çok yüklenmeyin kendinize. en başta da dediğim gibi çok zor bir süreç bu hepimiz için. hepimizin iniş çıkışları oluyor, çok normal yaşadıklarınız.


Phoebe
(15.02.21)
Benim için de tam tersi... yapacak hiç bir şeyim yok. İş arıyorum yok, kendim bir gelir kapısı oluşturmaya çalışıyorum yok. Ev işleri hemen bitiyor boşluktan. Gıcık olacaksınız belki insan nasıl yapacak bir şey bulamaz diye ama yok gerçekten. Amaçsızca sürüklenip gidiyorum. Beni de bu şekilde yoruyor hayat. Umarım size boş zaman, bana da uğraşacak bir şeyler verir hayat.


cometome
(15.02.21)
@cometome, teşekkür ederim. Hep evrene şükretmeye çalışıyorum. Bazen böyle doluyorum ama anladım. Teşekkür ederim. Size de bir iş bulur inş :)


mobydick
(15.02.21)
Emin olun hepimizin bu gibi sıkıntıları vardır o yüzden umutsuzluğa kapılmayın yine de bu günlere şükredin. Bir de ben sürekli not defterine notlar alırım yada telefona onları kafamdan bi nebze olsun oraya atarak kafamdaki ağırlığı atarım yaptıkça da tik atarım ne bilim alışverişe gidilecek yazıp tik atmak bile çok hoşuma gider. Bir de sosyal çevreniz azaldığından ya da ailenizle zaman geçirmeniz azaldığından karamsar olmuş olabilirsiniz bu alanlara da yogunlugunuzu vermeye çalışın


(1)

Beyaz pantolon kurtarma

Ne yapıyoruz? Bu lekeler nasıl çıkıyor. Kuru temizlemeye mi versem acabaLekeler, domates, yağlı salça lekesi, çikolata ayrı ayrı pantolonlarda. Bir tane beyaz pantolonum yok çünkü hepsi kirlenmiş.Ne yapmak lazım. Şu deterjan iyi süper şöyle yap en zor leke bile çıkıyor vs diyeniniz olur mu
Ne yapıyoruz? Bu lekeler nasıl çıkıyor. Kuru temizlemeye mi versem acaba

Lekeler, domates, yağlı salça lekesi, çikolata ayrı ayrı pantolonlarda. Bir tane beyaz pantolonum yok çünkü hepsi kirlenmiş.

Ne yapmak lazım. Şu deterjan iyi süper şöyle yap en zor leke bile çıkıyor vs diyeniniz olur mu
mobydick
(21.10.20)
Lekeler yeniyse şu anda hiçbir şey yapmayın, yıkamayın pantolonları.

drbeckmann.com.tr Şuradaki leke canavarı ürünlerinden "yağ ve soslar" bir de "meyve ve içecekler" (kakao yazıyor onda da) olandan alın. Yanlış hatırlamıyorsam Rossmann'larda vardı. Sonra her leke için uygun leke çıkarıcıyı üzerinde yazan şekilde kullanın ve yıkayın.

Evde bunun üç çeşidi var, her işimi görüyor.

Edit: Her leke için uygun ürünü kullanıp sonra hepsini bir seferde normal deterjanınızla yıkayacaksınız tabii.


kobuzchu kiz
(21.10.20)
(13)

Annenin en az değer gören çocuğu olmak

Yaşayan var mı bunu?Şimdi ben dün ameliyat oldum dikiş fln var yani. Anneme gelme dedim sen işinle ilgilen tamam dedi hiç alınmadım ben böyle istedim hem. Böyle birilerine muhtaç olmayı pek sevmem. İşte dün tek başıma ankarada ameliyatımi oldum fln, sonra kalacak yerime geçtim. Yaklaşık bir gündür d
Yaşayan var mı bunu?

Şimdi ben dün ameliyat oldum dikiş fln var yani. Anneme gelme dedim sen işinle ilgilen tamam dedi hiç alınmadım ben böyle istedim hem. Böyle birilerine muhtaç olmayı pek sevmem. İşte dün tek başıma ankarada ameliyatımi oldum fln, sonra kalacak yerime geçtim. Yaklaşık bir gündür de sessizlik ve sükunetle kendi bakımımı yapıyorum.

Yarın erkek kardeşim arkadaşının düğününden dönecek ankaraya, ona da pztsi sen dönünce ameliyat olacağım dedim yoksa benim için düğüne gitmeyecekti.

Neyse.

Şimdi öbür pazar günü benim doğumgünüm. Aracımla ankaradan döneceğim. 10 saat fln yol var. Akşam üzeri yaşadığım şehirde olrum bu arada annem yol üzerinde ve yaşadığım şehre 2 saat.

Annem bugün mesaj atmış kız kardeşimin evine gidecekmiş tam cumartesi günü, 17 sinde. Hayır insan bir merak eder benim çocuğum ameliyat olmuş der, tek başına neler yaptı der, pazar günü benim kızımın doğumgünü der. Göreyim 1-2 gün geç gideyim der. Ama yok. Hayatında varsa yoksa bir kız kardeşim. Hayır ciddi bir doğumgünü fln beklemiyorum. Tek istediğim şey beni düşünmesi ve değer vermesi.

Annenin herşeyiyle ben ilgilenirim bu arada. Vitaminleri, sabahları kara üzüm ekstreleri, çörek otu yağları, keçi boynuzu özleri, tahinleri pekmezleri balları, sporu, ingilizce uygulamalar kurarım telefonuna fln. İlgilenirim yani baya. En doğalından ona da alırım evine taşırım fln. Ceviz ve fındık çiğnemeyi sevmiyor diye mermer dövecek fln aldım. Sağlığına ben olmazsam dikkat eden yok.

Hayır yani kız kardeşim ailenin problem manyağı. Sürekli abuk sabuk kişilerle sevgili olur, sonra depresyona fln girer.

Ben gözümden birşey mi kaçırıyorum, sizce bu bana reva mı. Ve bulunduğum şehirde pek arkadaşım yok son 1 yılda 6-7 arkadaşım birden tayin istedi yeter bu kadar doğuda dedi gitti, ben de pek yeni kimse ile arkadaş olmadım. annem bunu biliyor, muhtemelen doğumgünümü tamamen tek geçireceğim.

Ya bir anne bir çocuğunu bu kadar mı merak etmez ya, ameliyat olup döneceğim üstelik, uzun yoldan. Gerçekten aklım almıyor.

3 çocuğu var ben hayatında ilk 5 e bile girmiyorum sanırım. Gerçekten çok üzgünüm. Bugun ağladım. Ve dikişlerim o bölgede idi. Beni bu halde üzdü ağlattı. Sonra da konuyu değiştirmeye çalışıyor.

Ben de seninle arama artık mesafe koyacağım dedim. Çok üzdü beni. Beni birazcık teselli eder misiniz.
mobydick
(10.10.20)
üzgünüm ama sizin anneniz anne değil. mesafe kararı çok doğru olmuş. anne diye de her söylediğine tamam diyecek haliniz yok. biraz kıymetinizi anlasın. erkek kardeşinize aferin ama keşke yalan söylemeseydiniz. ameliyattan sonra dikişler alınmadığı takdirde yalnız kalmanız hiç doğru değil, bu fedakarlık değil cahillik ve kendine değer vermemezlik. önce kendinize değer verin. bu noktada bile dikkat çekiyor bu durum.


biseysorucam
(10.10.20)
her ailede ailenin büyüğü gibi davranan bir çocuk oluyor malesef böyle.
Kusura bakmayın sizin özelinizden bahsetmiyorum ama
anne - baba cahil veya bencilse bir çocuk evin büyüğü haline geliyor
diğerlerinin normal çocuk olarak kalması da ona batıyor.

Bizim evde anne - baba tam otorite mesela, ben de kardeşim de çocuğuz
ama eşimin evinde, eşim ailenin büyüğü
Kardeşinin gideceği okul, kalacağı yurt, babasının kardeşine vereceği harçlık
annesiyle babasının birbiriyle konuşmadığı sorunlarının çözümü
anneannesi, dedesinin hastalıkları
herşeyle o ilgileniyor, onun istediği olmazsa da sinirleniyor
İnsanlar da ister istemez ona bırakmış durumda kararları, köyün delisi gibi geziyor yani :)

Ama bu durum, onu çocuk kategorisinden çıkartıyor
Hem pastam dursun hem karnım doysun malesef yok
evin ebebeyni sen oluyorsan, çocuğu olmaya dönemiyorsun.

kendi çocuklarınızı ona göre yetiştirin
ameliyatınızda çok geçmiş olsun
biz burdayız, elimizden birşey gelirse söyleyin lütfen.


@biseysorucam, doktorum. Belki ondan ameliyat sonrasi için rahat davranmış olabilirim.


mobydick
(10.10.20)
haklısın mesafe doğru karar


basond
(10.10.20)
Aile arasında evlat olsa sevilmez diye bir tabirimiz var. Öyle olabilir misiniz? Belki siz çok sevimsizsiniz ama farkında değilsiniz.


boray eris
(10.10.20)
ben arkadaşlara katılmıyorum. diğer ilişkilerde olduğu gibi, aile ilişkilerinde de garantiye alma durumu oluyor. sen ne kadar olgun olursan, sorunsuz olursan, onlara değer verirsen, seni o kadar garantiye alıyorlar. kardeşin sorunlarıyla ilgi topluyor. annen ilgilendiği zaman annelik duygusunu tatmin ediyor. ama sen öyle değilsin. annen seninle olduğunda bir annelik duygusu yaşamıyor. ona ihtiyacın olduğunu hissetmiyor.

küsme, mesafe koyma. bunu da böyle kabul et. eminim ona gerçekten ihtiyacın olduğunu hissetse yanından ayrılmazdı. zaten doktormuşsun. gelip de ne yapacağım demiştir. ya annene annelik yapması için fırsat vereceksin. bazen elinden gelse de ondan bir şeyler isteyeceksin. yemek tarifi, kıyafetlerle ilgili görüş, temizlikle ilgili görüş isteyebilirsin. ya da arayıp eskilerden bahsedersin, annenin sizin için fedakarlık yaptığı zamanları konuşursun. küçük şeyler tekrar annenin senin için şefkat beslemesini sağlayacaktır. ya da hayatına böyle devam edeceksin ama bu nedenle ailen ile arana mesafe koyarsan sonra çok pişman olursun. dünyada en önemli bağ aile bağı.


stewie
(10.10.20)
@boray eris, annemin göz bebeği olmasam da annem tarafının göz bebeğiyim. Hatta geçen annem anneannemin torunları arasında en çok beni sevdiğini beğendiğini kendisi söyledi. Teyzemler fln da öyle. Dayımlar da. sevimsiz bir kişiliğim yok. Ayrıca insanın her durumda kendini suçlamasını da seviyorum. Annemin böyle olması beni azaltmıyor, arttırmıyor da. Daha derin sadece, hüzün veriyor.

@summatinyourteeth, annem cahil bir kadın değil. Hatta arkadaşlarım annemi çok zeki tatlı vs bulur. Beni üzen şey de bu. Çocuğu gibi görmüyor heralde beni, gerçekten. Belki benden kaynaklanıyordur. Ona çok az ihtiyacım oluyor çünkü. Ben söz konusu olunca herşey önemsizleşiyor. Ameliyatıma çağırmadım çünkü aklı işte kalacaktı. İşle ilgilenmem lazım daha iyi olur dedi. Sonra kız kardeşimin psikolojisi kötü imiş diye cart diye uçak bileti alıp gitmeye karar veriyor. Hayır okdr kötü ise hemen gitsin, yok okdr kötü değilse 7 8 gün sonra gidiyorsa, 1-2 gün daha bekleyip mobydick i görüp öyle gitsin. Ben de ne kdr yetişkin de olsam nihayetinde çocuğuyum.

Ama bu kadar düşüncesiz olması bazen gerçekten kırıyor. Gerçekten aşırı kırgınım. Üstüne bir de kendisini haklı beni anlayışsız görüyor. Ameliyatıma çağırmamışım gelmiyor diye trip atmamışım. Cidden çok tek taraflı bakıyor. Varsa yoksa kız kardeşim.


mobydick
(10.10.20)
sorunsuz, olgun, başarılı insanlar aileleri tarafından pek sevilmez. muhtemelen sizin durum da böyle. benzer şeyleri yaşıyorum. tek çözümü onlardan uzaklaşıp kendi hayatınızı kurmak.


Pertev nail
(10.10.20)
Anneannem de beş çocuğunun arasından en az anneme değer veriyor diye düşünüyoruz biz. Bunun temel nedeni acı çektirene aşık olmaktır. Annem hiç dert çektirmemiş anneanneme. Teyzem ve dayılarımın işlerinden dedem de anneannem de kanser oldu, aşırı sağlıklı insanlardı, dertten hasta oldular, çektikleri acı onları daha da bağladı. Kendinizde sorun yok, dert yaşamayın ailenize de yaşatmayın boş verin.


Hallegadola
(10.10.20)
kendimi gördüm sanki. kendi kendine yeten aileye dert olmayan çocuk pek sallanmıyor. benim de kız kardeşim mesela ekonomik özgürlüğü yok, gitti saçma sapan bi evlilik yaptı şimdi de hamile annem deli oluyor ay kızıma şunu götüreyim bana da arabayla bizi götür falan demek için muhatap oluyor mesela nişanımı atmak üzereyim haberi yok :)))

beni evin reisi falan zannediyor sürekli maddi taleplerde bulunuyor bunun dışında hiç ilgilenmiyor. insanı derinden üzen bir şey bu. ama nasıl başedileceğini ben 30 yaşındayım ve çözemedim. diyebileceğim tek şey sorun sende değil. o da bir insan ve hatalı bir davranış sergiliyor bu da seni yaralıyorsa mesafe bence iyi bi karar.


ruby elixir
(10.10.20)
@mobydick doktorsanız daha da kötü durum, üzgünüm. keşke söylemeseydiniz. benim de çevrem doktor dolu. kimse bu durumda yalnız kalmıyor. yapmayın böyle şeyler. bu rahat davranılacak bir durum değil. siz temkinli olmazsanız bu halk nasıl olacak? neyse konumuz değil. umarım annenizle aranıza mesafe koymuşsunuzdur. sizi haketmiyor. böyle bir durumda çocuğunu merak etmeyen insan anneyim diye gezmesin ortada yani.


biseysorucam
(12.10.20)
Bana sürpriz yapıp gelmiş demin. Kapı çaldı pat girdi. Hem de benimle arabada yolculuk yaparak dönecekmiş 10 saat. Burdan da geçmeyecekmiş daha kısa olurdu aslında. Sonra ertesi gün uçakla kardeşimin yanına gidecekmiş. Gerçi kabul etmiyor ilk başta ciddi düşüncesizlik yaptığını, uçak biletini değiştirirken baya bir tutar ödediğini söyledi de neyse önemli değil. Ama tabi ki şuanki davranışı sonucu ben şok. Neyse baya mutlu oldum. Bilsem burdan geç kardeşimin yanına derdim. önceden de beni defalarca geriye atma huyu vardı çocuklarının arasında, bu ilk olay değildi de, şuan ciddi şoktayım ama.

İyice artık beni yalnız bırakmamak için 10 saat benle yolculuk yapmalar fln. Annemin değer verdiği çocuğu oldum sanırım uzun zaman sonra galiba. Şoktayım net.


mobydick
(14.10.20)
haklısınız okurken ben bile üzüldüm.


drako
(21.10.20)
(14)

Mesai saatinde iş yerinde olmayan personele uygun fıkra atasözü deyim

Şimdi böyle bir durum var sık sık. Ve ben bu durumda sürekli uyarıyorum. Diğer doktorlar benim kadar değil. Yapmıyorlar. Benle konuşunca hak veriyorlar ama uyarmak konusunda çok çekingenler. Çünkü bir moby kolay yetişmiyor. Ah ah neyse. Yarın toplantı olacak sürekli uyardığım içim personel bana suçl
Şimdi böyle bir durum var sık sık.

Ve ben bu durumda sürekli uyarıyorum. Diğer doktorlar benim kadar değil. Yapmıyorlar. Benle konuşunca hak veriyorlar ama uyarmak konusunda çok çekingenler.

Çünkü bir moby kolay yetişmiyor. Ah ah neyse.

Yarın toplantı olacak sürekli uyardığım içim personel bana suçlayıcı davranmaya çalışacak. Diğer is arkadaşlarım da ortada kaldı. Ben de bu durumla hem dalga gecmek ve hem de kendimi savunmadan ki savunmam saçma olur, çok daha guzel bir sekilde anlatmak istiyorum.

Çünkü görev tanımında olan bir konuda neden sürekli uyarmam gerektiğini ve mesai saatinde neden onları personel odasından topladığımı anlayabilmiş değilim. Mesai saatinde aşı odası boş bırakılamaz. Hasta geliyor yani. Ve ben uyardığım için suçluyum.

Uyarırken sertmişim. Benim düşünceme göre de benim uyarmama gerek olmaması lazım çünkü işleri o ve diğer odada. Her gün kahvaltıdan onları hastaların yanına toplayamam.

Kendimi savunmak yerine kısa ve öz anlatmak istiyorum. Hatta fıkra ya güldürtürken düşündürmek.

Bu duruma uygun birşey var mıdır teşekkür ederim şimdiden
mobydick
(16.09.20)
Hocam çocukla mı uğraşıyorsunuz, kovun gitsin? Kovmaya yetkiniz yoksa zaten istediğiniz kadar uyarın, sizi niye dinlesin ki?


Onlar memur konumunda biz amir..


mobydick
(16.09.20)
Bence mevzu gayet net. Kendinizi savunacak bir durum yok. Onların özür dilemesi gerekiyor, kendilerini nasıl savunuyorlar, siz neden görev yerinizde değilsiniz deyince ne cevap geliyor ? Bence onlar hem suçlu hem güçlü olmaya çalışıyor.


Bizim diğer dr arkadaslar da bu mevzuyu benim gibi düşünse.


mobydick
(16.09.20)
youtu.be
Biraz zorlama olacak ama


Bu durum işleyişi çok aksatmıyor olabilir mi ? o yüzden diğer arkadaşlar tepki göstermiyor olabilir (gerçi her türlü görev disiplini açısından görev yerlerinde olması gerekir). İşleyişi aksattığı halde diğer arkadaşlar tepkisiz kalıyorsa o da enteresan.


Bazı aksatıyor bazı aksatmıyor. Ve ilk etkilenen benim odam.

Ama uyardığımda gördüğüm tavır korkunç. Ben rencide ediyorum hakaret ediuorum gibi davranıyorlar ki yapmadım inanın. Hastalar gözleri ile dövüyorsa tepki çıkartıyorsa bu benim suçum mu.

Moby ikinci kere mobinge uğrayacak.


mobydick
(16.09.20)
Ne dersen de sen suçlu olacaksın bu hep böyledir. Şu ana kadar hatasını kabul eden çok nadir insan gördüm. Asıl mesele neden işten kaytardıklarında bence.


savunma istemek diye bir şey var. tatlı bir dille uyarın. yetkiniz varsa bir sonrakinde bir kurban seçip savunmasını isteyin. baktınız düzelmiyor bir daha yapın. baktınız yine düzelmiyor - ki genelde bu aşamada istifa ederler- 3. sarı kartta kırmızı kart verip işten çıkarın.

artık yine düzelmiyorlarsa kadroya bir imam da alın tam olsun.


ozdek
(16.09.20)
Ben aşırı amirim. Ve başka dr lar da amir. Onlar benim gibi sert değil. Beni kötü göstererek beni göndermeye çalışıyorlar.


mobydick
(16.09.20)
Kamuda çalıştığınızı varsayarak söylüyorum; durumu açık açık anlatın öyle fıkra vb ile anlamazlar daha da cıvıtırlar. Bazen kötü desinler bırakın takmayın.


murtiii
(16.09.20)
Şimdi ben normalde aşırı sert biri olduğum icin bunu yumusatayim dedim o sebeble. Yoksa soyleyemeyecegimden degil. Bu ilk kavgam degil. Son da olmayacak.


mobydick
(16.09.20)
Çünkü diğer doktorların yaninda hala sert olup işte şuan bile sertsiniz bizi de böyle uyariyordunuz cart curt demelerini istemiyorum, çünkü tek yürüyebilecekleri nokta burasi.


mobydick
(16.09.20)
Bazi insanlarin calisma amaci bulundugu organizasyonu isler kilmak, deger yaratip is tatmini yasamak degil. Bu insanlarin amaci is ortaminda sosyal yasam kurmak, karsi cinslerle iliski yasayabilecegi ortamlar bulundurmak ve isten kaytararak para kazanmak. Ve bu 'bazi insanlar' seviye gozetmeksizin maalesef ozellikle kamuda ezici cogunlugu olusturuyorlar. Isini duzgun yapmak istiyorsan bunlarla anlasamazsin, isini yapmayanlari 'kotu gosterdigin icin' veya 'su guzel ortami' bozdugun icin sana cephe alirlar. Bu sebeple deyimin atasozunun etkisi olacagini sanmiyorum. Tavsiyem sert oldugun cepheleri azalt, daha onemlilerinde sert ol.


dunal
(17.09.20)
(5)

aşırı uyku hali

evet bir dr olarak şahane bir soru ile karşınızdayım. aslında tıbbi bir sorudan çok, yaşam tarzı ile alakalı bir soru olarak cevaplayabilirsiniz. bu aralar çalıştığım yerdeki aşırı hasta yoğunluğundan dolayı, kahvaltı öğünlerimin üzeri çizildi. ilk yemeğimi 12 gibi yiyebiliyorum. bu da hali ile meta
evet bir dr olarak şahane bir soru ile karşınızdayım. aslında tıbbi bir sorudan çok, yaşam tarzı ile alakalı bir soru olarak cevaplayabilirsiniz.

bu aralar çalıştığım yerdeki aşırı hasta yoğunluğundan dolayı, kahvaltı öğünlerimin üzeri çizildi. ilk yemeğimi 12 gibi yiyebiliyorum. bu da hali ile metabolizma hızımı inanılmaz düşürdü. ve öğle yemeğinden inanılmaz bir uyku bastırıyor. tamam yarım saat uyuyayım diyorum, ama bütün öğleden sonrama yayılıyor, hasta aralarında 40-50 sn de olsa kendimi uykuya dalmış, ya da uyumak isterken buluyorum. hiç kendimden beklediğim ve yakıştırdığım hareketler değil. cık cık cık. ve bu durum 3'e 4'e kadar sürüyor. bugün biraz önce kahve çekirdekli drajelerden yemesem kendime gelemeyecektim sanırım.

kahveye direnmeye çalışıyorum oysaki. ve hayatıma öyle bir bağımlılık katmak istemiyorum. spor yapıyorum. vitamin değerlerim süper. koenzim q10 kullanımına alıştıramadım kendimi, belki ona alıştırsam, kayda değer bir gelişme olur mu bilmiyorum. magnezyum, d vit, b12 düzenli aldığım sevdiğim takviyelerim.

hayat kalitemi etkiliyor bu durum. öğleden sonraki yaklaşık 50 kere uykuya dal çık dal çık seromonisi baş ağrısı yapıyor. çok pis bir alışkanlık oldu.

arkadaşlarıma sordum, vitamin eksikliğidir dediler. zaten doktorlar hiçbir zaman kendilerine tanı koyamaz. hep bir goygoy muhabbet şeklinde gider hastalıkları. şaka tabi :D

sizce ne yapmalıyım? siz neler yapıyorsunuz? öğleden sonra bastıran uyku mahmurluğunu nasıl aşıyorsunuz? bir iki sportif hareket yapayım desem, hem yemekten hemen sonrası olması hem de sıcak yapamam sanırım.

kahveye direnmeyi bırakıp gelişini kabullenmeli miyim? azıcık motivasyon lazım bana sanırım.
mobydick
(17.08.20)
2 saat daha erken yatıp daha çok uyumak. Sabah da yarım saat erken kalkıp kahvaltı yaparsanız bence sorun çözülür.


sta
(17.08.20)
ben modiodal ile öğlen uyuklamalarımı engelleyerek uyku düzenimi yerine oturttum. kahve veya hareket ile elde ettiğim canlılık çok kısa sürüyordu. öğlen uyuklaması gece verimsiz bir uyku uyumanıza sebep oluyor muhtemelen. bir süre sonra geceleri iyi ve erken uyuduğum için yemek sonrası uyku isteğim de azaldı.

gece uykunuzu etkileyen bir burun tıkanıklığı, allerjik bir tıkanıklık olabilir mi ?
şeker durumuna bakmışsınızdır diye düşünüyorum.


orpheus
(17.08.20)
Kan değerlerinize baktınız mı? Babamda da sürekli yorgunluk uyku hali vardı, sodyum eksikliği çıktı.


inheritance
(17.08.20)
" öğleden sonraki yaklaşık 50 kere uykuya dal çık dal çık seromonisi baş ağrısı yapıyor. " uyku apnesi > narkolepsi?
yakında uyku lab. varsa bir randevu alabilirsiniz.


unalub
(17.08.20)
Insulininizi asiri yukseltecek seyler mi yiyorsunuz? Hafif seyler yemeyi denediniz mi?

Yorgunluk hali sabah da varsa gece uyku kalitesiyle ilgili olabilir. Yemek yemekten sonra olusuyorsa yediklerinizi gozden gecirebilirsiniz.


taurina
(17.08.20)
(7)

Tenis raketinden anlamak

https://www.wilson.com/en-us/tennis/rackets/ultra-100l-tennis-racketBu tenis raketine tr fiyati ile 1700 verilir mi?Bir de hoca dedi ki bu tarz bir üst raketler kordajsız gelir normalde, biz ona güzel bir kordaj takacağız vs vs. Doğruluk payı var mı ben bunu internetten alsam kordajsız mı gelecek?Dü
www.wilson.com

Bu tenis raketine tr fiyati ile 1700 verilir mi?

Bir de hoca dedi ki bu tarz bir üst raketler kordajsız gelir normalde, biz ona güzel bir kordaj takacağız vs vs. Doğruluk payı var mı ben bunu internetten alsam kordajsız mı gelecek?

Düzgün bir grip ve kordaj ile bu rakete tr fiyatı ile 1700 verir misiniz?

Ve de raketinize yurtdışından gelirken ufacık birşey olsa ezilse vs vs dedi. Kafamde deli sorular.

Siz olsanız ne yapardınız
mobydick
(11.07.20)
1700 lira verilebilir, o bütçenize kalmış bir şey.
ama bu raketi yurt dışından istemenize gerek yok ki, n11'de bile satılıyor.
kordajsız olduğu doğru, onu aldığınız yer de çeker.
fiyatı da yine aynı civarda, türkiye'den alın.


blatta hiberna
(11.07.20)
decathlon'dan babolat bakmanı tavsiye ederim. kordaj da çekerler.


sorudan anladğım kadarıyla tenise ve raketlere çok çok yakın değilsiniz. bu nedenle bu rakete 1700 tl vermenize gerek yok. benzer kalitede 500-600 tl'ye raket alın onları kullanın hem ne tarz bir raket kullanmak istediğinizi belirleyin sonra isterseniz geçersiniz.

üst sınıf raketler kordajsız gelir, kullanan tercihine ve oyun stiline göre kordaj alır çektirir.


biergarten
(11.07.20)
500-600 lük raketim var onu kullanıyorum 1 yıldır.

Sadece hoca ısrarla bunu almamı istiyor. Ben de üst sınıf raketler kordajsız vs bununla ilgili çok bilgim yok açıkçası.


mobydick
(11.07.20)
Öncelikle rakete baktım. Orta seviye bir raket ve bu para verilmez. Yani ekstra bir özelliği yok, muhtemelen babolat pure drive serisine eşdeğer. 1400 lira etmez ayrıca.

Kordaj olayı da şöyle; prof raketlerde, standart gelen dandik kordajlar(evet hepsi idare ederden fazla değiller) yerine kendi oyun stiline, konforuna, balansına göre kordaj seçmen beklenir. Çok çeşitli hatta melez kordajlar dahi var. Çoğu naylondur fakat hayvan barsakından kordajlar da vardır mesela.

Bence hocanın raketini, ya da sizinkinden daha iyi raketleri kullanıp performans farkı görmeden raket değiştirmeyin, hayal kırıklığına neden olabilir. Raket bu işin %30u gibi bir fark yaratır ama iş oyuncuda biter. Ve herkesin rahat ettiği raket değişkenlik gösterebilir.

Muhtemelen şu raket ondan daha iyidir: www.samuraysport.com

Yani özetle salla hocayı


filipis
(11.07.20)
@filipis, çok teşekkür ederim.

Hocanın raketi 20 gr daha ağır olduğu için onu alamıyorum ama inanılmaz güzeldi.

Bununla değil ama 1400 lük şu raketle oynadım biraz fark etti. Güzeldi.
www.tenisshop.com

Hocanın bana önerdiği raketin mağaza linki de bu.
www.tenisshop.com


mobydick
(12.07.20)
İlla alma niyetiniz varsa bence spx mağazalarından(internet mağazasından kontrol ederek) indirime giren bir babolat almanız. Wilsonla eşdeğer ürünler zaten.

Mesela; www.spx.com.tr


filipis
(14.07.20)
(2)

xiaomi kordon çelik mi, kumaş mı

https://www.teleplus.com.tr/xiaomi-mi-band-4-hasir-miknatisli-kordon.htmlhttps://www.teleplus.com.tr/xiaomi-mi-band-4-retro-kumas-kordon.html?gclid=CjwKCAjwxev3BRBBEiwAiB_PWFZxU1aOpILVqjw6g97qyHgZrme3p3J4x0IZ28Dz4qtpFx4ZBlhONxoCZ3kQAvD_BwExiaomi kordon alacağım, çelik yerine kumaş kordon daha sağlık
www.teleplus.com.tr

www.teleplus.com.tr

xiaomi kordon alacağım, çelik yerine kumaş kordon daha sağlıklıdır diye düşündüm, çelik diye satılanlar sağlıksız metaldir. yıkayacağım fln çünkü sürekli, sizce?
mobydick
(30.06.20)
çelik daha hoş gibi. ama kumaş daha rahat olabilir.


jelly bear
(30.06.20)
Aliexpressten £2 vererek aldığım güya çelik kordon nası 109 tl olur Allah aşkına?

Metal kolumu yara yaptı, diğerine de baktım o kapanan kısmı metal, tam benim bileği yara yapan yer.
En güzeli içinden çıkan silikon, diğerleri fena yara yapıyor beni.


Ben işe giderken daha resmi görünsün diye metal takıp eve gelince silikonla değiştiriyorum, sırf uykuyu takip edebilmek için.


(2)

Elektrik süpürgesi açabilir miyim

Şuan saatler 10.14 ü gösterirken evde temizlik yapmak ve elektrik süpürgesi açmak için için erken bir saat mi? Evet benimki biraz gürültülü. Teşekkürler.
Şuan saatler 10.14 ü gösterirken evde temizlik yapmak ve elektrik süpürgesi açmak için için erken bir saat mi? Evet benimki biraz gürültülü. Teşekkürler.
mobydick
(27.06.20)
12'den önce açmamaya özen gösteririm. ama alt kattakiler uyanmış, bebelerin sesleri geliyor. (evet yalıtımımız bu şekilde, istesek oturduğumuz yerden konuşabiliriz) başka işim varsa açarım uyandıkları için.


trajikomix
(27.06.20)
Şuan saat 10 ve üst katımdaki kadın pata küte dalmış durumda. Saygılı ve ölçülü bir apartman değil ki burası..

Vakti zamanında bu soruyu ilk sorduğumda, baya tepkili cevaplar vardı silindiler sonra, ben de onlara bakarak o gün temizlik yapamamıştım. Çünkü sonra işim vardı. Ama yani durum bu. Bence insan yaşadığı yere göre değiştirmeli davranışlarını. Sonra tek düşünen siz oluyorsunuz.


mobydick
(19.07.20)
(13)

Vegan olmak

Sizce de bir okadar güzel ve etik, ve bir o kadar da zor değil mi?
Sizce de bir okadar güzel ve etik, ve bir o kadar da zor değil mi?
mobydick
(19.06.20)
neyi yiyeceğini bilmek büyük bi bilinç. bu bilince ve bilgiye sahipsen zor değil. çünkü seçeneklerin azalıyor. herzaman yediğin veya yiyebileceğin şeyler daha az.

ben vegan değilim ama sebze yemeyi artırmaya çalışıyorum. ama dönüp dolaşıp aynı şeyleri yiyorum. yeni tarifler öğrenmek gerek.


sttc
(19.06.20)
Vegan olmamak etik dışı mı şimdi? Tam anlamadım.


himmet dayi
(19.06.20)
Bence değil. Kendimi standart bir hayvandan çok daha üstün görmüyorum. Sindirim sistemim hem etçil hem otçul olarak gelişmiş buna göre besleniyorum.

Neyi yemek isteyip istemediğin beni ilgilendirmez ama yeşillerim yüzünden etik değil dersen haklı bulamam seni.


ruzgar1
(19.06.20)
Vegan olmamak ne kadar güzel ve etik ise vegan olmakta o kadar güzel ve etik, Et yemek ne kadar zor ise vegan beslenmek te o kadar zor.

Allah beni nur içine yatırsın, toprağım bol olsun. Vegan mafyası is coming


paramolacak
(19.06.20)
evet öyle. iki ev arkadaşım ve kız arkadaşım vegan. bir önceki kız arkadaşım da vegandı. birbirleriyle alakaları olmamalarına rağmen böyle bilinçli insanlar arasında bulunduğum için şanslı hissediyorum çünkü tüm ömrümce bunun en etik beslenme tarzı olduğunu düşündüm. hepsine insani olarak saygı duyuyorum. ben de et tüketimimi son zamanlarda bayağı azalttım.


bohr atom modeli
(19.06.20)
Güzel ve etik değil.


bayc
(19.06.20)
Zor degil, ben olali 7 sene olacak yakinda.

Abartilip daha ulasilamaz yapilmasini sevmiyorum. Herkesin cok kolayca adapte olabilecegi bir yasam tarzi cünkü.


buf-e kür
(19.06.20)
ben bir süre boyunca vejetaryandım, hatta kendimi vegan olarak görmesem de bir süre vegan besleniyordum. sakin ve huzurluydum. sanırım bu sözcükle ifade etmek yanlış olmaz: dinginlik.

ama zordu. bulunduğum şehirde dışarıda bir şey yiyemiyordum mesela.
öğrenci olduğum için evde beslenmek de zordu.

sırf çevresel faktörler elverişli olmadığı için önce veganlıktan, hatta sonra vejeteryanlıktan vazgeçtim.

eğer şartlar farklı olsaydı vegan kalmaya devam edebilirdim.

etik olup olmaması hakkında yorum yapmak istemiyorum ancak yediğim eti asla ziyan etmem. süt, peynir ve yoğurt ziyan olursa çok üzülürüm.


biseysorcaktim
(19.06.20)
Veganlıkla etik olmanın ne alakası var? Yemek tercihine göre insanları nasıl etik ya da değil diye sınıflandırıbailiyorsunuz?

Vegan olmayı etik bulanları ben de "proteinsizlikten sağlıklı düşünmeyenler" olarak nitelendirsem, olur mu?


Et girmeyen yere.... Şaka şaka
Vegan değilim hiçbir zaman da olacağımı düşünmüyorum. Eti severek yiyorum. Hatta et yemediğimde doymuyorum.
Ama veganlara büyük saygıyla bakıyorum. Sırf ben et yiyeyim diye milyonlarca canlı işkenceli bir hayat sürüp, benim için vahşice öldürülüyor. Hatta daha yumurtasındayken antibiyotiklerle canlı başka bir varlığa dönüştürülüyor. Üretim çiftliklerini gören bir insanın hala et yiyebiliyor olması etik demeyelim de vicdansızlık olarak görüyorum. Evet vicdansızım.
Bu arada ben güzel güzel arabalara binip, güzel evlerde oturup, 8 saat pembe g.tlü gibi narin işlerde çalışıp, açlık ve ölüm korkusu yaşamadan, 3 öğün en azında basit bir ekmek yiyebilirken, tüm ulaşım ve iletişim araçlarına sahip olup, en azından temiz suya erişebileyim diye Çin, Hindistan, Myanmar ve bilumum fakir ülkedeki insanlar işkence benzeri bir hayat sürüyor ve o durumdan kurtulmaları için ben hiçbir şey yapmıyorum.
Vicdansızlık konusunda yalnız mıyım?


rastinon
(19.06.20)
Belli vitaminlerin besin dışında takviye olarak alınması gerekiyormuş, bu kısmı bana veganligin söylendiği gibi doğal bir beslenme tarzı olmadığını düşündürüyor. Endustriyel çiftliklerin azalması, hatta kapatılması ve hayvanlarin özgürlüklerine kavuşma hedeflerine diyebileceğim bir şey yok ama vegan beslenme bizi nereye kadar götürür? Bu kısım muallak bende ve yıllarca et yemiş biri olarak birkaç yıllık veganliktan sonra kendimi nasıl hissederim, bilemiyorum. Tartışmaları bayağı merakla takip ediyorum ama, bakalım bu iş nereye varacak.


isa'dan sonra 2020 yılında, sömürüden uzak bir hayat yaşama hayali gercekci degil bana göre, bir burjuva avuntusu. hayvanları sömürmeyeyim diye vegan oluyor insanlar ama singapurda cocuk iscilerin ürettigi nike ayakkabilari giyiyor, sendikasiz calistirilan kadınların ürettigi giysileri giyiyor, karbon salinimi konusunda hicbir önlem alınmamis toplu tasima araclarini kullaniyor, emegi sömürülen basın emekcilerinin cikardigi gazeteyi okuyor, televizyonu seyrediyorlar.

eger veganlik etik ve politik bir secim ise, sadece yemek ile alakali bir durum degilse, bu etik ve politik bir tavri her alanda sürdürmedigi sürece iki yüzlüdür.


proteus
(20.06.20)
veganlıkla etiğin şöyle alakası var, hayvanlara işkence edip bir kafese tıkılmalarına neden olmuyorsun. ölecekleri zamana karar veren bir mekanizmanın devam etmesini sağlamıyorsun. yavrularıyla geçirecekleri zamana başkalarının karar vermesini, yürüyecekleri, duracakları, yiyecekleri içecekleri zamana cellatlarının karar vermesini istemiyor oluyorsun.

etik kısmı bu. yoksa bir yiyeceği başka yiyeceğe tercih etmek değil olay. veganlık da öyle basitçe et yemiyorum çünkü sevmiyorum değil. etin tadını seviyorum ama vicdanım el vermediği için yemiyorumdur. bu herkes kırmızı giymelidir çünkü kırmızıyı çok seviyorum gibi bir şey değil.


bohr atom modeli
(20.06.20)
(19)

Rutinleriniz neler

Özellikle sabah kalkınca olanları merak ediyorum. Ben uyanıyorum, bir diş fırçalama, düzgün yüz yıkama, 1 bardak su içme, sonra yok efendım birkaç yağ yeme içme, cevizimi yeme, vitaminlerimi alma, çişe gitme, bitkilerime su verme, yatağımı toplama odamı havalandırma, limonlu karabiberli çayımı içme
Özellikle sabah kalkınca olanları merak ediyorum.

Ben uyanıyorum, bir diş fırçalama, düzgün yüz yıkama, 1 bardak su içme, sonra yok efendım birkaç yağ yeme içme, cevizimi yeme, vitaminlerimi alma, çişe gitme, bitkilerime su verme, yatağımı toplama odamı havalandırma, limonlu karabiberli çayımı içme vs vs uzuyor.

Bazen şey gibi geliyor insanlar yataktan kalkıyor pat hazırlanıp işe gidiyor. Bu nasıl olabilir :D

Sizin de rutinleriniz var mı? Yoksa yüzünü bile yıkamadan çıkanlardan mısınız?

Rutinlerinizin zamanınızdan çaldığını düşünüyor musunuz?
mobydick
(17.06.20)
ketili calistiriyorum, cis + dis fircalama, aynada gordugum yuze sovmece, kupaya sicak su ve poset cay atip bikac dk sonra icmece. o sirada biraz twitter/instagram bakiyorum uyurken olup biten bisi var mi diye. gofret falan varsa bisi atiyorum agzima, giyinip cikiyorum sonra. firina dogru yaklasirken "aa maskeyi unuttuk mk" diyip geri donuyorum, maskeyi takip tekrar cikiyorum.


hjarteblod
(17.06.20)
kalk çişini yap dişini fırçala ayağına kot üstüne tshirt (mevsim kışsa bir de hırka) sonra işe git (corona yüzünden gitmiyordum ama gitseydim yine böyle olurdu).

telefonla oyalanmazsam 7-8dk içinde evden çıkabiliyorum. geç kaldıysam daha da aşağı iniyor.


argent dawn
(17.06.20)
uyanış, yüz yıkama ve hemen çay demleyip kahvaltı etmece... hemen denize girip soguk duş sonrası çalışmaya baslamaca.


picassoishere
(17.06.20)
@mobydick nerde bu rahatlık Belçika mı Hollanda mı?

Benim uyanma, yüzümü yıkayıp diş fırçalama, ufaklığı beşiğinde mıncıklama ve laptopu açıp haber sitelerine girme.

Not: homofis.


Ay ne güzel ya çok özeniyorum. O kadar depresyondayım ki keyfi şeyleri geçtim kahvaltı hazırlamaya başlamam bile uyandıktan sonra en az üç saati buluyor gerçekten. Birkaç senedir hep böyle motivasyonsuzum ama uzaktan eğitime geçince iyice sıçtı ruh halim. Kalkıp okula gitmek zorunda olmak en azından zorla bir düzene sahip olmamı sağlıyormuş onu anladım. Gerçi o zamanlarda da kalkıp elimi yüzümü yıkayıp dişlerimi fırçalayıp çıkıyordum kantinde kahvaltı ediyordum her ne kadar her gece erken uyanıp evde sağlıklı kahvaltı etmeyi planlasam da. Yine rutinlerine sadık bir insan sayılmazdım yani asgdasd.


love my way
(17.06.20)
Gözümü açtıktan sonra uyanmaya çalışmak için Twitter'a giriş, sonra çiş, yüz temizleme+yıkama, diş fırçalama, yaz geldiği için güneş kremi sürme giyinip çıkma.

Milletin rutinine bak bir de denize girme falan var adfjklkgjk


Sabah erkenişe gittiğim için kalkar el yüz yıkar giyinir çıkarım 4-5 dk max


basond
(18.06.20)
İse gideceksem, tinne rutin. Yuzunu yika cisini yap giyin cik.


red g
(18.06.20)
pencereyi aciyorum. cis, tartilma, el-yuz yikama, su icme. sonra yaklasik 1 saat gunu karsilama seansim var, muzik, podcast veya video esliginde; durus, esneme vs iceren. sonrasi planlarima bagli degisiyor.


kedi uyanik olursa o degistirebiliyor rutini tabii.


misterturist
(18.06.20)
dinç uyandıysam cızır cızır radyomu açarım, balkonda çiçeklerimi falan sularım, braz puzzle'a falan bakınırım. bunlar toplamda 15-20 dk zaten. erkenden uyandıysam tibet'in 5 hareketi ya da çok kısa bir yoga serisi. sonra da işe gitmek için hazırlanırım, duş vesaire. yeterince dinç uyanamadıysam ilk aşamayı atlar doğrudan hazırlanırım.


Phoebe
(18.06.20)
Denize girme, bir rutin olarak.. kıskandım vallahi. Özellikle bulunduğu şehirde deniz olmayan biri olarak.

Herkese cevapları için teşekkür ederim. son 2 rutin de çok tatlı. Tibetin hareketlerini ne zmndr yapmıyordum, ben de ona başlayayım dur.

Bu arada @kumulatifvergimatrahi, doğu anadolunun bir ilinde yaşıyorum :DD


mobydick
(18.06.20)
Kalk ; ketıla su , kuşları mıncır ,tuvalet. Kahveyi koy hanımı öpe koklaya uyandır peşpeşe sigaralar , duş (hangimiz önce girdiyse açıkta kalan ütüyü yapar) , giyin çık. Olmaz ya binde bir uyanamamışsam kalkmamla kapıda hazır bitmem 5 dakika.


synax
(18.06.20)
Tuvalet, kedilere mama ve su verme, kahvaltı, sigara, diş fırçalama, makyaj, saç, giyinme, çıkış. Yaklaşık 40 dakika sürüyor.


auroraaurora
(18.06.20)
Sabah kalk elini yüzünü yıka, elbiseni giy, çık servise bin. en fazla 10-15 dakika arası sürüyor. Serviste tekrar uyuyorum.


alarmımı yarım saat erkene kurarım, o yarım saatte alarmı erteleye erteleye yarı uyanık şekilde şekerleme yaparım. vakit geldiğinde yataktan çıkarım, kedimle bi sabah sevişmesi yaparız fix :D sonra sırasıyla yüz yıkama, diş fırçalama, giyinme, saçları yapma, makyaj yapma. içinde eksikler varsa eğer çanta hazırlama. eskiden kahvaltı ederken mutlaka sabah haberlerini izlerdim ama artık kahvaltı etmediğim için işe gittiğimde kahvemi alıp biraz haber okuyorum mesaiye başlamadan :) bu şekilde.


theseachange
(18.06.20)
Normalde kalk el yüz yıka giyin çık modundaydım ama diyete başladığımdan beri her şeyi bir düzene sokmaya çalışıyorum. Birkaç aydır durum şu;

1- Banyo işleri (tuvalet, duş/el yüz yıkama, diş fırçalama)
2- Giyecek kıyafetleri hazırlama
3- Su ısıtıcıyı açıp o ısınırken ütü gerektiren kıyafet varsa ütüleme yoksa kahvaltı tabağını hazırlama
4- Saç düzleştirme duruma göre örme/toplama
5- Kahvaltı
6- Kahvaltı yaparken ya video izleme ya da podcast/müzik dinleme.
7- Evden çıkmadan yatağı kapatma

Uyanış: 06:30/07:00
Evden çıkış: 08:00/08:30


mutekebbir
(18.06.20)
evden cıkacaksam duş diş saç üstbaş ve cıkış.
cıkmayacaksam bazen yine aynı bazen duş yerine yüz yıkama. başka ekstra bi rutinim yok


callosum
(19.06.20)
sekizde uyanış ve dokuza kadar yatakta dönmece
hemen kalkıp denize girmece ve duş. akabinde kahvaltı ve ise evden başlamaca. sonra gene deniz duş çalışmaya devam. sonra gene deniz duş ...


picassoishere
(24.06.21)
evden çalışıyorum. 8.30'da kalkarım, hop duşa. 15 dk duş. sonra bilgisayarı açıp çok acil bir şey var mı diye bakma. 9 gibi bir espresso, sonra diş fırçalama.


gabe h coud
(24.06.21)
(2)

Telefon için fotoğraf yazıcı

Haftada bırkac gün fotoğraf çekip, bunları basmak istiyorum. Pratik olması önemli. Çünkü diğer türlü ertelerim ve bir süre sonra da yapmam.Önereceğiniz bir marka ya da model var mı?Aşırı pahalı olmaması tercih sebebi. Ekstra bir hobi olacağı için.
Haftada bırkac gün fotoğraf çekip, bunları basmak istiyorum. Pratik olması önemli. Çünkü diğer türlü ertelerim ve bir süre sonra da yapmam.

Önereceğiniz bir marka ya da model var mı?

Aşırı pahalı olmaması tercih sebebi. Ekstra bir hobi olacağı için.
mobydick
(17.06.20)
Sticker boyutunda istersen hpnin canon un vardı.


sutlu nescafe
(17.06.20)
Canon Selphy öneriyorum. Çok başarılı ve maliyeti düşük bir cihaz. Sticker ya da kart boyutunda basanlar boyut olarak çok yetersiz kalıyor. Selphy'de büyük basma imkanın da var.


roket adam
(18.06.20)
(2)

Güzel arabaya atmalık katlanır sandalye seti önerisi

Piyasada satılanlardan daha kaliteli birşey arıyorum aslında. Zamanında çok araştırdım bu süper diyebileceğiniz ne var?
Piyasada satılanlardan daha kaliteli birşey arıyorum aslında. Zamanında çok araştırdım bu süper diyebileceğiniz ne var?
mobydick
(16.05.20)
Zamanında çok araştırmadım ama kendi kullandığımız Praseat'i önereceğim: www.hepsiburada.com

Her yerde bulunan kolçaklı sandalyelerden çok daha rahat ve daha az yer kaplıyor. Çok seviyoruz biz.

Edit: Bu arada Google'da bulduğum ilk linki verdim, bizimkiler Aliexpress'ten alınma, o yüzden fiyat referansı veremiyorum. Bir de 29 Mayıs'ta mı ne, Bim'e kamp ürünleri gelecekmiş, Praseat benzeri de olacakmış.


kobuzchu kiz
(16.05.20)
Vuuu, çok iyi. Bu arada verdiğiniz link çok iyi, çünkü ilk defa bir hepsiburada ürünümün altında kargo yorumları değil de olması gerektiği gibi düzgün açıklayıcı yorumlar var. sanırım bunu alan kişiler özenli ve bu meseleye önem veren kişiler.


mobydick
(16.05.20)
(4)

Okeyde bütün akşam sadece bir el açabiliyorum

Hiç bitemiyorum.Salak biri değilimdir heralde. Herkesin attığına bakıyorum, elini tahmin etmeye çalışıyorum. Alabileceği şekilde atmıyorum. Ciddi manada psikolojim bozuldu ama. Gösterge bile mi gelmez. Bu arada eskiden böyle değildim. Son 2-3 haftadır böyle. 2 saatte 1 el açamıyorum ya da en fazla 1
Hiç bitemiyorum.

Salak biri değilimdir heralde. Herkesin attığına bakıyorum, elini tahmin etmeye çalışıyorum. Alabileceği şekilde atmıyorum.

Ciddi manada psikolojim bozuldu ama.

Gösterge bile mi gelmez. Bu arada eskiden böyle değildim. Son 2-3 haftadır böyle. 2 saatte 1 el açamıyorum ya da en fazla 1 el açabiliyorum o akşam.

Hayır bu nedir ya, bir insan bukdr mı şansız olur delireceğim. Artık dalga konusu oldum. Zeka olsa yapacağım. Ortak diyor ki gösterge bari aç, hayır sanki benim elimde. Artık son iki gecedir 1 er el açabiliyorum, ortağımla yeniliyoruz ki genelde aradaki fark onun bütün çabaları ile çok az oluyor, iyice moralmen bitiyorum.
Oynamamam gerek biliyorum. Ama belki bu akşam şans bana döner diyorum. Yok. Yok. yok.

Zekamdan şüphe etmeye başladım. Bir de sanırım evren benle dalga geçiyor.

Sadece bundan mutsuz olmak çok saçma evet. Ama yine de bu evrenin benle dalga geçtiği gerçeğini değiştirmiyor.
mobydick
(15.05.20)
O zaman bitmeye çalışma milleti batırmaya çalış, eşin biter belki ahahaah
:) elinde hep alakasizlari topla. (şimdi aklıma geldi)


kisa
(15.05.20)
Yakın bir arkadaşım, aynı zamanda yazlıktan da arkadaşım. Bir yaz dönemi boyunca bir iskambil oyununda beni iki kere falan yenmiştir. Ben bile şansıma şaşırıyordum, gerçekten sırf denk geliyordu. Artık benle oynamamaya başladı, o derece bir şans. O oyun da öyle zeka gerektiren falan bir oyun değildi. Şansın iyisi de kötüsü de kontrol edilemiyor.

Bu tür durumları çok üstünüze almayın derim, hepi topu oyundur sonuçta. Eğlence için oynuyoruz, kazanmak ya da kaybetmek işin sonucu sadece.


mor bembombom
(15.05.20)
çok dert etme bence şans işi. ben geçen sefer 2 kere okey attım, 1 kere normal bittim. diğerleri bi şey yapamadı benim yüzümden :d olur yani


jelly bear
(15.05.20)
Üzen şey kaybetmekten de öte, her akşam, hadi kızım bu akşam şans sana dönecek diye ele başlıyorum. Her alakasız gelen elden sonra, bir sonraki el güzel olacak diyorum. Ama yok.

Gece boyu son ele kadar direniyorum demoralize olmamaya çalışaraak. Ama yok. Tabiki de evren benle dalga geçiyormuş gibi geliyor. Bu kadar olamaz diyorum. Sonra ertesi gün oynayalım mı dediklerinde, yine içimden diyorum ki tamam bu akşam şansım döner, en azından dün kadar kötü olamaz biraz daha normal olur, ama yine yok. Aslında üzen şey bu galiba. Taşların bana her seferinde acımasız davranması. Bir bakıma evrenin..


mobydick
(16.05.20)
(4)

lenova yetkili servis

notebookumun sağ kenarı bu şekilde yamuldu. evet havalımanında sabahlarken unutup içinde olduğu çantaya yaslanıp uyudum. ama aşırı hassas. ben bu kadar hassas bir notebook daha görmedim. geçerken bir yere değsin hemen yamuluyor. neyse.bir yıldır böyle. ekranı dokunmatik. 720 model. yaklaşık 12 ederi
notebookumun sağ kenarı bu şekilde yamuldu. evet havalımanında sabahlarken unutup içinde olduğu çantaya yaslanıp uyudum. ama aşırı hassas. ben bu kadar hassas bir notebook daha görmedim. geçerken bir yere değsin hemen yamuluyor. neyse.

bir yıldır böyle. ekranı dokunmatik. 720 model. yaklaşık 12 ederi var şuan. garanti süresi bitmesine 20 gün var. başka bir sıkıntısı yok. göndereyim mi sizce?? nasıl bir tavır takınayım.
mobydick
(09.04.20)
Kullanıcı hatası diyecekler ki öyle :)
Bir sonuç çıkacağını zannetmem


kisa
(09.04.20)
sonuç çıkmayacaksa yollarda ve lenovo office de harap olmasın yavrucak. illa yapılsın gibi bir derdim yok. siz olsanız yollar mıydınız


mobydick
(09.04.20)
Yolla. Ucuz bi lenovom vardı menteşelerden kırıldı gitti. Kronik sorunu gerçi ama başta yaptırmadığım için pişmanım. Arkadaş asusun üzerine oturdu servis tamir etti beleşe


glamdr1ng
(09.04.20)
Lenovolarin kronik sorunu, kasa malzemelerinin çok kötü oluşu. Şu an kullandığım laptop da 8 yıllık z580 modeli, menteselerini 2 defa değiştirmek zorunda kaldım. Bunun dışında bir kere bilgisayarı yaklaşık 1 metreden yere düşürdüm, ve ekranda beyaz bı çizgi oluştu. Servise gönderince birşey sormadan yapıp geri gönderdiler. Bence şansınızı deneyin.


ciagra
(09.04.20)
(6)

Bisiklet önerisi

Daha önce hiç bisiklet satın almadım. Bu aralar hava güzel ve yapacak fazla bir şey yok. bisiklet alayım tek başıma temasta bulunmadan arada biraz turlarım diyorum. araba çok kasvetli geliyor. bisiklet önerileriniz varsa alabilirim.
Daha önce hiç bisiklet satın almadım. Bu aralar hava güzel ve yapacak fazla bir şey yok. bisiklet alayım tek başıma temasta bulunmadan arada biraz turlarım diyorum. araba çok kasvetli geliyor. bisiklet önerileriniz varsa alabilirim.
mobydick
(09.04.20)
Merida Big Nine 70, gerçekten çok severek kullanıyordum. İstemeye istemeye satmak zorunda kaldım.


joker hakki
(09.04.20)
Öncelikle bir mağazaya gidip deneyerek satın almanı öneririm. Boyuna uygun olması önemli.

Yukarıdaki arkadaaşın dediği bisiklet dağ bisikleti diye biliyorum, sen şehir bisikleti al kendini dağa taşa vurmayacaksan dağ bisikleti şehir içinde kullanmak için gereksiz ağır ve hantal.


an engineer
(09.04.20)
Yılların demode tartışmasına başlayacağız şimdi :D Yabancı kaynaklardan beslenen bu tartışma bizim memleket için tam geçerli değil. Yamalı, delik deşik, rezalet asfaltlar, zırt pırt yol çalışması gibi sebeplerle mtb şehir için de gayet kullanışlı olabiliyor. ayrıca Big Nine 70'te kilitli amörtisör mevcut. Kaymak gibi yol bulduğunuzda ya da yokuş çıkarken maşayı kitleyerek sabit maşalı bir bisiklet gibi kullanıp istediğiniz zaman açarak amörtisörden faydalanabilirsiniz.

Dağ bisikleti arazide, şehir bisikleti şehirde binilir gibi ayrımlar birazcık demode kalmaya başladı. Çevremdeki çoğu profesyonel bisikletçi yoğun antrenman yapmadıkları günlerde, gündelik ulaşım ve gezi için yani mtb kullanıyorlar. Bu segment ve üstü mtb'leri 20 kiloluk Bianchiler gibi düşünmeyin.


joker hakki
(09.04.20)
-sıfır mı, ikinci el mi almak istiyorsun?

-bütçen nedir? ekipman da almak gerekecek onu da hesaba kat.

-boyun nedir? boy ve iç bacak uzunluğu çok önemli. bisikletçiler elinde ne kalmışsa onu kakalıyorlar. sonra bel ağrısı sırt ağrısı çeken sen oluyorsun.

-ne amaçla kullanacaksın?

bilen bi arkadaşınla gidersen daha iyi olur.


denlar
(09.04.20)
@denlar doğudayım. Bu sorulardan bisikletçinin bile haberi olduğunu sanmıyorum.

Boy ve iç bacak ben ölçerim.
Ne amaçlı kullanacağım şuan için kafa dağıtmalık yakın mesafe gidişler için. Aracım var ve biraz rahat bir insanım. Profesyonel olarak kullanmam sanırım.

Bütçem yok ama 2 vs verebilirim. Üzerine de çıkabilirim aöa 2 de kalsa iyi olur tabi.


mobydick
(09.04.20)
iyi bir katlanır bisiklet veya, arada hız yaparım diyorsan başlangıç yol bisikleti olur diye düşünüyorum senin için.


denlar
(14.04.20)
(7)

yemek yeme kültürünüzde ne gibi farkındalıklar oluştu

Eskiden ne yiyordunuz nasıl bir yeme alışkanlığınız vardı. Misal dışarda iskender lahmacun döner mi gömüyordunuz yoksa evde kendiniz mi yapardınız. Bütçeye göre miydi, keyfinize göre mi. Peki bu süreç sizi nasıl etkiledi. Corona geçtikten sonra nasıl olacağınızı düşünüyorsunuz? Tamamen organiğe mi
Eskiden ne yiyordunuz nasıl bir yeme alışkanlığınız vardı. Misal dışarda iskender lahmacun döner mi gömüyordunuz yoksa evde kendiniz mi yapardınız. Bütçeye göre miydi, keyfinize göre mi.

Peki bu süreç sizi nasıl etkiledi. Corona geçtikten sonra nasıl olacağınızı düşünüyorsunuz?

Tamamen organiğe mi geçtiniz yoksa ev yemekleri yapıp market ürünleri kullanmaya devam mı ediyorsunuz. Bir an önce bitsin bir yüzyıl daha yemek yapmayacağım mı diyorsunuz yoksa bundan sonra böyle devam etmeliyim mi diyorsunuz?

Laflamak istedim bu başlık altında.

Gerçekten belki de bu süreçte dünyada olan olumlu şeylerden önemli bir tanesi beslenme alışkanlıklarının olumlu yönde değişiklik göstermesi olabilir.
mobydick
(08.04.20)
önceden iş yerinin orda bi lokantada ızgara yaptırıp öğlen ve akşam yemeğini yiyordum, az önce evde konserve barbunya yedim sfgsdfgd


nahtoderfahrung
(08.04.20)
evde de yapardık ama haftada en az 2 akşam dışardan yerdik, kebap, tantuni, burger vs.. şimdi 1 aydır hep evde yapıyoruz daha hiç dışardan sipariş vermedik.

organiğe geçmedim, normal ev yemekleri yapıp market ürünlerine devam ediyorum. ama insan dışardan yemeyi özlüyor :/

beslenme alışkanlığımız da değişmedi ama bağışıklığı sağlam tutalım diye et suyudur vs.. ağırlık veriyoruz.


benaslinda
(08.04.20)
Hiç bişi değişmedi, hep kendim yapıp kendim yerdim zaten ama ara sıra poğaça falan alırdım, bi de fırından taze ekmek. Şimdi bi tek onları çıkardım listeden.


superfluid
(08.04.20)
daha düzenli öğünler halinde daha hafif yiyorum. arada çok fazla atıştırma yapmama rağmen kilo daverdim.


pearson
(08.04.20)
degisiklik olmadi, evden ve disaridan yiyorum.


stavro
(08.04.20)
Bir şey değişmedi. Kendim dışarıda yemediğim sürece dışarıdan sipariş vermiyordum zaten. Bu süreçte de evden yemeye devam.

Edit: Baklava almaya devam ediyorum. Bazen alıp mikro dalgada ısıtıyorum ya da 1 gün balkonda bekletiyorum.


Amaranta ursula
(08.04.20)
Surekli disardan yiyordum. Olaylar patlak verince evde makarna& disaridan siparis devam ettim. Baktim olacak gibi degil anneme tasindim.
Simdi her gun ev yemegi yiyorum.
Sabah kahvalti yapiyorum. 3 4 gibi cay iciyorum vs.
Normalde yedigimden fazla ogun yemis oluyorum. Simdilik memnunum.


nax
(08.04.20)
(9)

Radyasyon ölçer cihazı öneriler

Bir baz istasyonu çevresinde bulunan dairedeki maruziyeti ölçmek adına bir adet radyasyon ölçer bakınıyorum.Önerebileceğiniz bir tane var mıdır?Bütçe max 2000.Hepsiburadada var 180 liraya. İşimi görürse o da olur ama alıp ve almamak farksızsa pahalı birşey de alabilirim. Kullanırım bundan sonra. Ner
Bir baz istasyonu çevresinde bulunan dairedeki maruziyeti ölçmek adına bir adet radyasyon ölçer bakınıyorum.

Önerebileceğiniz bir tane var mıdır?

Bütçe max 2000.

Hepsiburadada var 180 liraya. İşimi görürse o da olur ama alıp ve almamak farksızsa pahalı birşey de alabilirim. Kullanırım bundan sonra. Nerde ne var bilemiyoruz artık heryer kapalı kutu.

Çok teşekkür ederim.
mobydick
(08.04.20)
Alıcağın cihazın yaptığı ölcümü hangi kurum kabul eder sence? Bu öşçümü yapan şirketler vardır bence.


yeliz adeley
(08.04.20)
Kurumsal olmayacak. Kendim için.


mobydick
(08.04.20)
taek'e sor...
www.taek.gov.tr

Portatif Radyasyon Doz Hızı Ve Doz Ölçen Cihazlar
ya da
Kişisel Elektronik Dozimetre

bunlardan biri işinizi görecektir, linkte numaralar var, arayıp sorabilirsiniz.


late viper
(08.04.20)
Teşekkür ederim :)


mobydick
(08.04.20)
Şunu çok net söyleyebilirim ki çok usulsüz bir yayın yapılmıyorsa evinizde kullandığınız floresan ya da pc monitorunden aldığınızdan fazla radyasyon alıyor olamazsınız.

Dip not:Zararlıdır değildir kısmına yorum yapamayacağım çok çok uzun yıllar sonra belki farkedeceğiz asıl etkisini


O radyasyon o radyasyon değil.
Aldığınız aletin RF-EMR değerini ölçtüğüne emin olun.


archmage mahmut
(08.04.20)
Hangi cihazdan aldığına dikkat et. Geiger sayacı ile RF, elektromanyetik dalga ölçümü yapılmaz :)

Ayrıca yukardaki arkadaş haklı. Çok bir şey bekleme. Evindeki wifi modemin sana zararı muhtemelen daha fazladır.


synesthesia
(08.04.20)
yönlendirmeler yanlış.

taek iyonize radyasyon konusunda ölçümler yapar elektromanyetik değil.

elektromanyetik radyasyonu da aslına bakarsan sen ölçemezsin. uygun bir isotrophic anten ve geniş bandlı bir spectrum analyser ile bir sürü ölçüm yapılması gerekir.

oyuncaklara para kaptırıp ölçüm yaptığını zannetme parana yazık olur.


orpheus
(08.04.20)
Teşekkürler cevaplar için. Sizce ordan taşınayım mı. Küçük bir ilde hafif şehirin uzak bölgesinde ama yine birsürü apartman var, bir odanın manzarası çok güzel diye taşınmıştım diğer pencerelerden hiç bakmadım. Uyuduğum odanın 10 metre ilerisinde baz istasyonu var. Odamı değiştirip hafifce daha uzak bır odaya mı yatağımı taşısam?


mobydick
(08.04.20)
(8)

Bir adet yalnızlık içerir

Etraftaki herkes çıkar peşinde. Yanda iki erkrk dr var kanka diyip arkalarından birbirlerine denedikleri yapmadiklari kalmıyor. Bir de çok garip birsey keşfettim birbirlerine kanka dedikten bir saat sonra birbirlerinin gtnde şemsiye açıyorlar. Bana bir gün kanka derlerse fena sıçtım. Yemek yediğim y
Etraftaki herkes çıkar peşinde. Yanda iki erkrk dr var kanka diyip arkalarından birbirlerine denedikleri yapmadiklari kalmıyor. Bir de çok garip birsey keşfettim birbirlerine kanka dedikten bir saat sonra birbirlerinin gtnde şemsiye açıyorlar. Bana bir gün kanka derlerse fena sıçtım.

Yemek yediğim yerde tuvalete gidiyorum iki kız önce birbirine laf sokuyor sonra yanak yanağa selfy çektiriyor. Iste bu yüzden hiç arkadaşım yok benim..

Ilişkilerim bile yürümüyor. Aşırı derecede flört etmem lazım. Aşırı derecede modunu yükseltecek birilerine ihtiyacım var. Ama kimseyle öylesine birkac birsey hissetmek ya da anlık zevkler icin yaşayamam benim bir ruhum var.

Evime taşınan ve cipsine birasına çikolatasına kadar benden geçinen sevgilimden eve katkıda bulunmasını ya da düzgün bir köse takimi almasını isteyince param yok dedi. Ayrıldım..

Geçmişte ya sevmedim red ettim. Ya da olabilir diyip, bir iki olaydan sonra sevme kabiliyetini yeterli bulmadığım adamlar Beni sevmeyen adamlar gitti baska kadınları sevdi evlendi. ya da evlenince sevmeler geldi bilemiyorum.. Yok hiçbiri aklimda kalmış değil de benim o yenilerinden ya da onların benden bir farkı yok. Evet çok ironik..

Geçen gece cok garip yıllarca sevdiğim adamı rüyamda gördüm durup dururken bunları düşünmezken. Aşırı mutlu bir birlikteliğimiz vardi. Heralde paralel evrenlerin birine uçtum gece gece. Çünkü artık kimse öyle degil. Ben de o değilim.. baska biri mesaj atardı belki ama bir rüyaya kendimi tekrar parçalara ayıramam.

Kocaman bir yalnızlığa hapsoldum. Kime dokunsam elektrik çarpıyor. Çıkara allerjim var. Laflamak isteyen olur mu?
mobydick
(18.02.20)
önerim yok ama şarkı paylaşalım
youtu.be


freebird5406_2
(18.02.20)
Çıkarcı, kötü insan çok ve maalesef değiştiremezsin onları. Mutlaka iyiler de vardır denk gelememişsindir. Böyle bir durumda yalnız kalmaktan şikayetçi olma. Çünkü inan bana böylesi daha iyi. Samimiyetsiz, kötü insanlarla sırf yalnız kalmamak için ilişki kurarsan çok üzülürsün. Kendinle bol bol zaman geçir, kimseye ihtiyacın yok.


rock n roll
(18.02.20)
bikac cikarsiz arkadasin varsa en iyisi sensin


kveldulv
(18.02.20)
Doktorları bilmiyorum da akademide de rekabet çok birbirinin ayağını kaydırmak isteyen çok ama yine de tatlı insanlar var ya, arkadaş bulabiliyorum. Hiç kimseyi tanımadığım bi şehre geldikten sonra bile 7-8 yakın arkadaşım oldu, yani hadi bu olmadı eski arkadaşlardan bile bir şeyler çıkar diye düşünüyorum, mesela benim bi arkadaşımın hiç arkadaşı yok çünkü üniversitedeyken 1 arkadaşı varmış ve bitince de çalışmamış, hiç değişik bir çevreye girmemiş yani ama sen öyle değilsin, insanların başkaları hakkında söylediklerini de boşverebilirsin aslında herkesle aşırı yakın olmana gerek yok, pragmatist yaklaş biraz sen de, yalnız oturmaktansa gülüp eğlenmek daha güzel değil mi?

Özel hayat konusu bambaşka bi durum çoğu insan için başarısız olabiliyor bu, dinle bak çok tatlı şarkı youtu.be Bu konuda başka diyecek bir şeyim yok maalesef. Genel olarak laflamak istersen istediğin zaman mesaj atabilirsin.


ekaterina
(18.02.20)
Çıkarcılık artık hayatın her aşamasında var, bu sadece işe özgü değil. Ancak özel yaşamda olması ve yakın arkadaşların böyle olması üzücü. Benim bu durumda tek yaptığım böyle kişileri hayatımdan çıkarmak ve arkama bakmamak oldu :) Bir süre sonra gerçekten mutlu oluyorsun.


Northern Mariner
(18.02.20)
Bence bunu dert etme. Buradı çıkar gözeten de olsa yüzüme biri baksa, sevgili olsak diyen insanlarla dolu. Bu yüzden pek doğru yer değil burası bu soru için :))

Cevaba gelirsek ya odak çevreni değiştir ya da çok uzun da olsa çıkarsız sevecek birini bekle. Ha öyle biri çıkar da bu da çok efendi tipli deyip beğenmezsen o halde yalnızlığa mahkum olman normal.


filipis
(18.02.20)
Aşk kanatlandirir. Mutsuz bir yalnizlik ,kötü bir ilişkiden iyidir . Umarım beyaz atlı prensinizi bulursunuz.....


opitseri
(19.02.20)
kanka lafı zaten oldukça samimiyetsiz gelir, hiç kullanmadım. ister istemez herkes menfaat peşinde, çok beklentiye girmemek lazım aslında. az insan çok huzur mantalitesi mutluluk getiriyor. flört kısmı da zaten aramakla, istemekle olmuyor, elbet kafa dengi birileri çıkıyor karşına.


(7)

yurt dışı dil eğitimi

30 gün ayırdım. Malta düşünüyordum çok Türk oluyor vs diye yorumlar okudum. Kanada ya da İngiltere arasında kaldım. Tavsiye verebilecek olan var mı? Bu arada 1 ay az bir süre evet farkındayım ama speaking için istiyorum daha çok. Sürekli konuşmak zorunda kalınca ve dönüşte de arayı açmadan cambly fl
30 gün ayırdım. Malta düşünüyordum çok Türk oluyor vs diye yorumlar okudum. Kanada ya da İngiltere arasında kaldım. Tavsiye verebilecek olan var mı? Bu arada 1 ay az bir süre evet farkındayım ama speaking için istiyorum daha çok. Sürekli konuşmak zorunda kalınca ve dönüşte de arayı açmadan cambly fln kasarsam iyi bir seviyeye gelir diye düşünüyorum.
mobydick
(06.02.20)
Tamamen yabancıları olduğu 2-3 türk olan kampta arkadaşım 3 ay kaldı geldiğinde hala akıcı konuşamıyordu çok yol katedememişti, o tabi onun eşekliği de olabilir. Demek istediğim, 1 ay az bir süre tamamen ona bel bağlamayın derim sorunuza cevap olarak İngiltere


garavel
(06.02.20)
Kanada


helena
(06.02.20)
1 ay hakikaten az bir süre.


bence paran cebinde kalsin ama uk konusunda egitimle ilgili tavsiye istiyorsan iletisim bilgilerini atarsan bizim musteri temsilcilerinden biri seninle iletisime gecebilir. ingiltere'de kurulmus ve bu konularda hizmet veren bir sirketimiz var. londra'dayiz.

lutfen butceni de belirt. cunku genelde hayal kirikligini butcede yasiyor insanlar. ayrica vize ihtiyaci, kalacak yer ihtiyaci falan olacak mi onlari da bilmek lazim.


ozdek
(06.02.20)
Bence kotu bir strateji. 1 ayligina yurtdisina gittiginde speaking gelistirebilecek kadar oranin yerlileriyle iletisime gecemeyeceksin ki. Erisebilecegin tek grup sinif arkadaslarin olacak, onlar da senin gibi ingilizce bilmiyor olacak.

Gereksiz para kaptirma. Onun yerine Turkiye'de gunde 1-2 saat ozel ders alabilecegin native speaker hoca bulsan cok daha fazla verim alirsin ve daha ucuz olur.


hot potato
(06.02.20)
@hot potato, bunu düşüneceğim, olabilirr.


mobydick
(06.02.20)
Bence parayı yıtirtmak ya da yakmakla aynı şey. Burada yabancı hocadan özel ders al ve konuşma kulüplerine git. Bilgi Üniversitesi'nin Birtane vardı.

Çok basit iki cümle kurulacak diye, vize uçak vb o kadar para gömmek inan verimli değil. Burada en azından B1 bitirecek seviyeye bahsettiğin paranın çok azını kullanarak özel ders desteğiyle gelirsin. Sonra yurtdışına bakarsın.


kaset
(06.02.20)
(8)

bu tv alınır mı

https://www.teknosa.com/samsung-49q60r-49-124-ekran-4k-qled-tv-p-110019160?gclid=Cj0KCQiAjfvwBRCkARIsAIqSWlO-KUom7msvhJoCMQ3HvEGIW0yjdEcjAvDYIZCcr8QVnYJuUUCxQpQaArFoEALw_wcB&gclsrc=aw.dsfiyatı da özellikleri de güzel gibi. sizce??başka önerisi olan varsa bütün önerilere açığım. çok teşekkürler şimdi
www.teknosa.com

fiyatı da özellikleri de güzel gibi. sizce??

başka önerisi olan varsa bütün önerilere açığım. çok teşekkürler şimdiden.
mobydick
(15.01.20)
eğer 49 şart değilse, 55 de odaya sığacaksa 55XF9005 öneririm sony'den.
panel full array.


valentinov
(15.01.20)
bütçemde daha fazla çıkmak istemedim. tekim ve hayatım bir iki yıl içinde değişecek. o zamana kadar kullanmak için aldım açıkcası.


mobydick
(15.01.20)
Fiyat cok. O fiyat bandinda hepsi ayni kalite zaten smart ozellikleri degisiyor. O konuda da ya lg al ya da android. Her seyden ote 49 inch tv alinmaz. Alacaksan 50 al. Panel uretim konusu cok les 49 inchlerde hiyar bile cikabilir


4k tvyi alacaksan 55inç almalısın panel yüzünden.

ben 55xf9005 kullanıcısıyım. çok memnunum.

ama sen 2 sene sonra düzenim değişecek diyosan full hd 43 inç bir şey al 2-2.5'a marka önemsiz. axen falan bile olur. kullan 2 sene sonraya bakarsın.


Of ya fiyati 200 tl oynattılar.


mobydick
(16.01.20)
55 ini alacaktım bunu iptal edip. Müşteri hizmetleri ile konuştum yapamıyorlarmış.


mobydick
(16.01.20)
Yahu lg 7450 falan al 55 inch bu fiyata rahat et. Yukarida onerilen sonyi alamiyorsan. Veya philips 55 inch bi modeli var onu. Philips android hantal teknolojiye sabrin yoksa delirtir ama ambilight olayi enfes. Samsung al-ma. Alacaksan da o modeli alma tam bir tokatlamaca.

www.amazon.com.tr

al abi mis gibi tv, va panel hem de.

www.teknosa.com

bu da farklı bi alternatif.

2 sene içinde ne yapacaksın peki tv'yi bırakma gibi bir ihtimalin varsa bunları komple hiç alma. bi full hd tv axen falan bi şeyler + android tv box al keyfine bak.


Aslında başlangıçta sadece öylesine bir tv alacaktım ama 4 binliklere bakmaya başlayınca gerisi geldi. 55xf9005 aldım. Süper şuan için. Tavsiyeler için teşekkürler.


mobydick
(06.02.20)
(2)

Tokatta güvenilir eksper

En iyi hangisidir tarif edebilecek var mi
En iyi hangisidir tarif edebilecek var mi
mobydick
(13.12.19)
gezenadam var benim bildiğim.

eksper.gezenadam.com.tr


false pretension
(13.12.19)
ne eksperi?


ayaklibalik
(13.12.19)
(27)

Nişanlanacak bir kız bir haftadır her gece aldatıyor

Önümüzdeki hafta nişanlanacak bir kız, bir haftadir evli bir adamla kendi evinde beraber yaşıyor. Sevgilimin iş arkadaşı çünkü adam. Normalde hiç bir insana karışmam etmem ama bu olay çok farklı. Bu olay evli bir insanın aldatmasından da iğrenç. Daha heyecanı üzerinde olması gereken yeni nişanlana
Önümüzdeki hafta nişanlanacak bir kız, bir haftadir evli bir adamla kendi evinde beraber yaşıyor. Sevgilimin iş arkadaşı çünkü adam.

Normalde hiç bir insana karışmam etmem ama bu olay çok farklı. Bu olay evli bir insanın aldatmasından da iğrenç.

Daha heyecanı üzerinde olması gereken yeni nişanlanacağı adamı aldatıyor. Evliler aldatıyor arada çocuk vs ayrılamıyor aldatıyor hayır bunu da doğru bulmuyorum da, bu kadın kişisi direk nişan öncesi hafta gözünün içine baka baka adamı aldatıyor. Adamı tanımıyorum ama bulup açıkçası bu kızla nişanı atmasını sağlayabilirim. Tabiki aldattığını söylemeyeceğim kan çıkar. Buralarda her ailede bir büyük olur herkes onu dinler. O kişinin kulağına su kaçırıp bu işi bozduracağım. Ve bunu yapmayı da düşünüyorum. Bence hiç kimse bu kadar iğrenç birine güvenip evlenmemeli. Siz olsanız?
mobydick
(11.09.19)
Bence sen üstüne vazife olmayan yorumlarda bulunuyor olabilirsin :)
Ayni evde kaldıklarını nereden biliyorsun


Sana bunu anlatan üçüncü kişi
Ben hala olayların bu şekilde cereyan edebileceğine ihtimal vermiyorum
Kimse seks için böyle risk almaz


sen niye karışasın ki? müdahale etmemelisin tanımadığın insanların hayatına. ilişkilerinin dinamiklerini bilmene imkan yok bi kere. durum sandığından çok farklı bir şey de çıkabilir neticede.


theseachange
(11.09.19)
@okadardakolaydegilmis, kardeş foto isteyeceğim emin oluruz oldu mu.


mobydick
(11.09.19)
Valla vicdan yapmakta haklısın, yapmam gerekiyor diyorsan yap bunu.
Ama boyle seylere bulasmak iyi fikir degil, ahlak bekciligine soyunmamak lazim. Sen kotu olursun hic ummadigin anda.

Ama bu gordugun olaganustu bir sey degil soyleyeyim, bu sadece senin bizzat tanik oldugun. Cok yaygin boyle seyler.

Yukaridakine istinaden; seks icin hem de ne riskler alınıyor.
Bu gözler neler gordu.


stavro
(11.09.19)
Böyle durumlarda milletin sağı solu belli olmaz takiverirler bıçağı görürsün. Hiç bulaşma. Kim ne bok yiyorsa yesin. Sen yeme yeter


jackyr
(11.09.19)
Sen direk söyleme. Kötü olursun Fake bir hesap aç, oradan patlat. Hiçbir insan evladı aldatılmayı haketmiyor.


Yaa çok kötü adam için. Üstüme ne vazife evet ama Ben de söylemenin yolunu arardım sanıyorum. Bana yapılmasını istemediğim bir şeyin başkasına yapılmasını mümkünse engellemek isterim.


Fake hesaptan soyle.


cilekesgargi
(11.09.19)
Cennetliksin


Dünyalı dostum
(11.09.19)
nişanlı adayı abim falan olsa söylerdim de elalemin işine neden karışayım ki?


9kuyruklukedi
(11.09.19)
Elalemin işinden bana ne deyip karışmasan bir insanın kurtulabilecek yılları öp olacak belki de.

Ama bi yandan da bize ne. Bilemedim.

Sen olsan söylenmesini ister miydin? Bazen de soyleyip sen suclu oluyorsun


Senin fitne sokman sonucu cocuk kizi oldururse kizin akrabalari da bunu senin yanina birakmaz, cesedini bir derede buldular diye okuruz :P


hot potato
(11.09.19)
Üstüne vazife olmayan işlere karışma derim


xdenizx
(11.09.19)
Büyük harflerle sana ne bize ne kime ne?!
Adam da bu kadar salak olmasın, salaksa da aldatılsın. Aynısı kadınlar için de geçerli.
Kaç kere aldatıldım hepsine de hissettim ve haklı çıktım. Kimse bunu anlamayacak kadar salak olamaz. Salağa yatıyorsa da hak ediyordur.


Feyk hesap aç anlat her şeyi


avatar is back
(11.09.19)
Feyk hesap +37377372


Delay Fuze
(11.09.19)
hedda gabler +1

aile büyüğünün sözünün dinlendiği bir yerde yaşıyorsan muhtemelen namus cinayetleri de vardır diye düşünüyorum. vicdanen rahatsız olmak çok normal böyle bir durumda ama bu kadar bilenip kafana takacağın bir durum değil bence, olmadık işlere yol açabilirsin. ben olsam fake hesaptan kıza her şeyi biliyorum, nişanlından ayrıl yoksa ben anlatırım gibi bir mesaj atardım sanırım. kız kendi halletsin nasıl istiyorsa, nişanlı da bu durumdan kurtulmuş olur. ama sen direkt kıza bilenmişsin garip bir şekilde, canı yansın istiyorsun sanki.

evli adamın karısına neden haber vermiyorsun mesela?


ma ya
(11.09.19)
@hedda gabler +1

Evli adamın karısına fake hesaptan patlat olayı, öyle su yüzüne çıksın herşey.


chitosan
(11.09.19)
kim ne bok yerse yesin, sen karışma bence.


tabirimekruh
(11.09.19)
Ben olsam söylemem. Ama illa söyleyeceğim kendime hakim olamıyorum dersen de fake hesap+1


türkiye burası adam cuckold da çıkabilir, aşırı muhafazakar çıkıp kadını mermi yağmuruna da tutabilir. sizi ilgilendiren bir şey yok.


nahtoderfahrung
(11.09.19)
Hedda+1500

Ayrıca sana ne?


jimjim
(11.09.19)
Aynısına şahit oldum geçen hafta. 3-5 gün sonra nisanlanacak olan bir kız, bir arkadaşımla sevişti.


el conquerador
(11.09.19)
yani söyleyin söylemeyin bir şey diyemem, söylerseniz erkeğin eşine de söylemek gerekir diye düşünüyorum ben. Kadın burda kadın olduğu için hatalı değil, aldattığı için hatalı zira. Aynı şeyi yapan erkek de olduğuna göre, ona da aynı yaklaşım gösterilmeli. Ne yaparsanız ikisine de yapın yani.

Fakat, ben gizli bir hesap bana ulaşarak eşimin aldattığını söylediği ve detay verdiği için boşandım. Kim olduğunu bilmiyorum ama iyi ki beni bu durumdan kurtardı diyorum. Ha ben çocuksuz, iyi para kazanan, kendi ayakları üstünde tuzu kuru bir insanım. Eşimin eline bakıyor olsaydım ne hissederdim bilemem.


sopiro
(12.09.19)
Adamın eşi aldattığını biliyor gibi birşey. Kızın kim olduğunu bilmese de adam eve gitmiyor bazı geceler. En son babasının evine gitti eşi. Erkek arkadaşıma bugün çalışmıyor nerede olduğunu biliyor musun diye gece 2 de mesaj attı daha önce. Hayır eşi bir de kapalı muhafazakar. Erkek arkadaşıma gece mesaj atacak denli rahatsız olmuş durumdan. Ama fazla yapacak birşeyi yok.

Benim için erkeğin aldatması da iğrenç de. Evli bir insandan çok nişanlanacak bir insanın aldatması daha iğrenç bence. Daha sen heyecanlı olmalısın birsürü güzel duygu içinde. Kadın gidip başkası ile sevişiyor.


mobydick
(20.10.19)
son tahlilde ne yaptınız peki? merak ediyoruz


9kuyruklukedi
(20.10.19)
(4)

Azcık can sıkıntısına şarkı önerisi

Böyle zamanlarda dinlemelik listeleriniz var mı
Böyle zamanlarda dinlemelik listeleriniz var mı
mobydick
(16.08.19)
Gün içinde kulaklıksız geçirdiğim çok az zaman olmasına rağmen hala böyle bir liste oluşturmamış olduğuma inanamıyorum, çok lazım, en lazım resmen.


www.youtube.com

www.youtube.com

www.youtube.com

www.youtube.com

www.youtube.com


saveur
(17.08.19)
ismail yk dinlerim.

ornek:

music.apple.com


(15)

Iyi niyetli olarak eski sevgiliyi aramak

Sadece muhabbetine soruyorum. Olay şu;Sevgilimin 2 yıl fln beraber yaşadığı kız ayrıldıktan 1 yıl sonra evlenip eş durumu ile başka bir şehre gidiyor. Sonra şans eseri 6 ay önce eş tayininden yine bizim olduğumuz şehre geliyorlar. Herşey iyi güzel. Biz tatilde iken bu kız sevgilimi arayıp spor hakkı
Sadece muhabbetine soruyorum. Olay şu;

Sevgilimin 2 yıl fln beraber yaşadığı kız ayrıldıktan 1 yıl sonra evlenip eş durumu ile başka bir şehre gidiyor. Sonra şans eseri 6 ay önce eş tayininden yine bizim olduğumuz şehre geliyorlar. Herşey iyi güzel.

Biz tatilde iken bu kız sevgilimi arayıp spor hakkında birsey soruyor. Sorduğu şey, uzun zamandır spor yaptığı vücudunun istediği sekle girdiği ancak daha fazla ilerlemediği. Şimdi ne yapabilirim daha fazla ilerlemek için diyor? Benim ki de fikir veriyor. Geçen basit bir diyalog da naber nasılsın nerdesin tatildeyim tek mi gittin vs.

Şimdi bu kızın eşi aile hekimi doktor. Ben sevgilime dedim ki kız iyi niyetli bile olsa eşi duysa hoş karşılamaz. Buna katıldı. Iyi güzel.

Peki sizce bu kızın tamamen iyi niyetle başka kimseyi bulamadığı için erkek arkadaşımı aramış olma ihtimali mi yüksek bizim gibi minnacık bir cevrede sevgili yaptığını duyup araması mi? Teşekkürler.
mobydick
(16.08.19)
İyi niyetli değil horoz ölür gözü çöplükte kalır misali. Eğer sevgili olduğunuzu öğrendikten sonra aradıysa kendince geride bıraktıklarını yoklamak istemiş olabilir. Hatta bunu kendi bile fark etmeden dürtüsel olarak yapmış da olabilir.


eylul
(16.08.19)
İyi niyet taşımaz, Şahsen son kişi bile olsa aranmaz


Bu diyaloğu iyi niyetle karşıladıysan helal olsun sana:)))
Sevgilin saf olabilir iyiniyetli olabilir ama onu arayan diişi kişinin iyi niyetli olma ihtimali yüzde sıfır


ikikerekac
(16.08.19)
Hata seninkinde. Direk ayrılmalısın.


valentinov
(16.08.19)
eski yeşilçam filmlerinde var böyle toz pembe dünyalar


kelepir
(16.08.19)
Vucudum sekle girdi diyor, bomba gibiyim diyor. Salmadim diyor.

Saka la saka oylesine aramistir tabi ki.


brkylmz
(16.08.19)
Normal falan gelmedi bana


kisa
(16.08.19)
Normal


westblack
(16.08.19)
İyi niyetli olarak eski sevgiliyi aramak mı? Asdsdsd Ayy bir gülme geldi.


bitchesaintshit
(16.08.19)
Nasıl bi iyiniyet bulcaz burda ben anlamadım, vücudum istediğim şekle girdi demesinde mi iyiniyet, dünyada online veya yüz yüze ücretsiz/ücretli hizmet veren binlerce antrenör/danışman varken eski sevgilisine sormasında mı iyiniyet, seni yoksayar gibi o telefonu açıp her şey çok normalmiş gibi cevap verip muhabbet eden sevgilinde mi iyiniyet?
404 not found
Sorry


megalomaniac
(16.08.19)
Kotu ihtimal cok daha yuksek.
Adam personal trainer falan değilse.


stavro
(16.08.19)
iyi ya da kötü niyetli olarak değil de birlikte oldukları sürede spor yapan tiplerse spor muhabbeti geçmiştir. gerçekten bunu düşündükten sonra aklına ilk gelen kişi o olabilir ve sorunca da ayıp olmasın diye small talk yapılmış olabilir. bence ciddiye almamak lazım.

sevgili yaptığını duymuşsa da kaynağını doğrulamak istemiş olabilir, bu kötü bir şey mi? küçük dedikodular işte :)


sonsuz
(16.08.19)
Vücudunun istediği şekle girdiği ancak daha fazla ilerleyemediği gerekçesiyle eski sevgiliyi aramak? Spor hocası olsa bile aranmaz. Hiç iyi niyetli gelmedi.


asteriks
(16.08.19)
Bunda iyi niyet bulan ve normal gören insan anormaldir.

Taş gibi oldum, bi bak demiş işte. Ne biçim insanlar var ya. Seninkinde de var biraz.


Delay Fuze
(16.08.19)
biz de evliyiz ama eski sevgililerimize vücüdumuz hakkında arayıp danışmıyoruz. bu duruma sevgilin baskın birşekilde “normal askım yaa bi art niyet yok kii” diye savunma mekanizması uyguluyorsa aldanma sakın onun da içi kıpırdanıyor demektir. evlilik sorumluluk gerektiren bir müessesedir. bunu yapan kadının kocasının yerinde olmak sanırım kimse istemezdi. ha ben isterim ne var diyen genişlere de bişey diyemem.


bugisme
(17.08.19)
(4)

Sadece zihnimden düşündüğüm şeyleri reklamlarda görüyorum

Konuştuklarımızın reklamları etkilediğini biliyorum. Hatta direk onlar. Bunla ilgili güzel bir film de vardi. Araba konuşuyorum modeli hemen google anasayfada. Bozcaada tatile gideceğim diyorum bozcadaki bir olayın haberi gibi. Bunlar sıradan. Ama 2-3 seferdir zihnimde düşündüklerim çıkıyor. Mesela
Konuştuklarımızın reklamları etkilediğini biliyorum. Hatta direk onlar. Bunla ilgili güzel bir film de vardi.

Araba konuşuyorum modeli hemen google anasayfada. Bozcaada tatile gideceğim diyorum bozcadaki bir olayın haberi gibi. Bunlar sıradan.

Ama 2-3 seferdir zihnimde düşündüklerim çıkıyor. Mesela araba alacağım bir volvo buldum. Anneme bugün 2-3 seferdir ondan bahsediyorum. Demin anneme yine volvo volvo derken içimden de, ya volvo biraz pahalı hem de yollar çok kötü kazı vs, şimdi öyle diyorum ama belki de polo alırım, cidden polo mu alsam, uygun olur diye düşündüm. 5 dk geçmedi şuan polo reklamı. Inanılır gibi değil. Anneme sadece volvo volvo volvo dedim. Hayır cidden. Volswagen grubu 3 gündür lafı geçmedi. Buna benzer zihnimden geçen şeylerin karşıma çıkmasını 2-3 kere daha yaşadım son zamanlarda.

Garip değil mi? Size de hiç oluyor mu bu zihin olayı?
mobydick
(15.07.19)
Algida Keçicilik


038576
(15.07.19)
sen uykudayken mikro çip yuttun. hatırlamıyorsun.
beyaz tavşanı izle ve beni bul.


rhan
(15.07.19)
bende de son 1 haftadir oluyor


tar minastir
(15.07.19)
sorunun cevabı algoritmalar.

her ne kadar aksini düşünmeyi sevsek de bize benzeyen milyonlarca insan var. örneğin senin dahil olduğun insan grubu, bunlara x diyelim, internette polo aratıyorsa onlara polo reklamı gösteriliyor. buraya kadar normal. algoritma burda işin içine giriyor, bu x grubuna dahil olan adamlar polo aratıyorsa biz polo reklamını mobydick'e de gösterelim diyor algoritma. algıda seçicilikle de birleşince böyle bi durum ortaya çıkıyor.


(6)

üzerime az bilindik ama izlenmeli film atın

çok makbule geçer. bu duyuruyu silmeyeceğim, belki benim gibi yeni film arayışında olan duyuruculara da nefes olur.
çok makbule geçer.

bu duyuruyu silmeyeceğim, belki benim gibi yeni film arayışında olan duyuruculara da nefes olur.
mobydick
(08.07.19)
sorrentinonun tony servillo filmleri

il divo

le conseguenza dell'amore

L'uomo in piu

ayrıca servillonun gorbaciof filmi


same idiot
(08.07.19)
10 adet birer saatlik dizi/film serisi
Dekalog (1989)
www.imdb.com


yanginmerdiveni
(08.07.19)
Relatos salvajes


Being there. Enfestir.


fatih in fedaisi
(08.07.19)
Kapital. Fransız filmi.


stavro
(08.07.19)
Nordwand
Via Castellana Bandiera
Después de Lucía
O Som ao Redor
Yeo-haeng-ja


(3)

kapadokya tavsiyesi

nerede kalsak bilemedik. geceliği 700-800 olan bir yerde 2 gece yapıp, 2-3 gün daha ucuz bir yerde mi, yoksa 5 gün orta halli bir yerde mi.daha önce ikimizde gitmedik. konumlar arası mesafeler var. güzel kalacak yer tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler :)
nerede kalsak bilemedik. geceliği 700-800 olan bir yerde 2 gece yapıp, 2-3 gün daha ucuz bir yerde mi, yoksa 5 gün orta halli bir yerde mi.

daha önce ikimizde gitmedik. konumlar arası mesafeler var. güzel kalacak yer tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler :)
mobydick
(07.07.19)
konum mutlaka göreme olsun diğer hususlar maddi durumunuza göre artık.


adwokat
(07.07.19)
oteli ucuz bişi bak. biz sadece uyumaya otele gidebilmiştik. gezilecek cok yer var. bos yere pahalı otele para vermek manasız. sonucta otelde oturmayacaksınız bütün gün


evildead
(07.07.19)
Yatmadan yatmaya gideceksiniz çok para vermeye değmez. Gezilecek yerlere odaklanın, ucuz otel ayarlayın derim.


tenkc
(07.07.19)
(26)

Telefonunuzu kaç sene kullanıyorsunuz

Android mi Ios mu onu da belirtirseniz sevinirimi. Şimdi benimkini alalı 2 yıl oldu samsung s7 edge ama sıkıldım mı bilmiyorum. Hayır telefondan sıkılacak kdr rahat harcaması gereken biri değilim. son zamanlarda kılıfsız fln kullandım çat düştü ekranda köşede piksel kaybı fln oldu. gereksiz işler.Şi
Android mi Ios mu onu da belirtirseniz sevinirimi.

Şimdi benimkini alalı 2 yıl oldu samsung s7 edge ama sıkıldım mı bilmiyorum. Hayır telefondan sıkılacak kdr rahat harcaması gereken biri değilim. son zamanlarda kılıfsız fln kullandım çat düştü ekranda köşede piksel kaybı fln oldu. gereksiz işler.

Şimdi ötv zammı diye yeni bir tane ekledim sepete aldım fln. Hem ikinci bir iş hattına ihtiyacım vardı. Bir yandan da kafamda deli sorular bir android kaç yıl kullanılabilir?

Telefonunuzu kaç sene kullanıyorsunuz?
mobydick
(01.05.19)
Android, iki buçuk.


pispinti
(01.05.19)
ios. 3 sene ama en az 2 kez pil değiştiriyorum


sttc
(01.05.19)
İlk androidimi 4 sene (Eylül 2010 - Şubat 2015), ikincisini de 4 sene (Şubat 2015 - Nisan 2019) kullandım. İkincisi donanımsal sıkıntılar çıkarmasaydı ve 16 gb hafıza sıkıntı yaratmasaydı ve bu zammın gelmeyeceğine inansaydım, 1 sene içinde şu anki alabildiğimden daha iyi bir telefonla değiştirirdim.

Android dönemin amiral gemisi alındığında 4-5 sene götürür normal şartlarda. Bugün hala note 3 kullananlar baya var piyasada, dönemin ciddi seviyede iyi cihazıydı, her ne kadar yavaş çalışsa da özellikle zamanında 3Gb ram koymaları cihazı eskitmiyor sayılır ki cihaz çıkalı 6 sene olacak neredeyse.


2.5 yıl oldu tam, gittiği yere kadar kullanırım. çift hatlı xiaomi kullanıyorum bu arada, tavsiye ederim. iki telefon taşımaktan kurtarıyor.


soft
(01.05.19)
Android. 2 yil hep. Yavaslamaya basliyor falan. Yavas calisan seylere tahammulum yok, o konuda takintiliyim.


stavro
(01.05.19)
android kullanıyorum bu yaz 5.senem dolacak tam telefon alacaktım ötv zammi geldi bunu hak etmiyodum :(


İos. 2015 kasımdan beri kullanıyorum hiçbi problem yok.


mg3929
(01.05.19)
Android 2 yıl stock kullanıyorum genelde 2. yıldan sonra yavaşlama başlayınca rom kernel allah ne verdiyse girip 5-6 yıla oynuyorum


2013 mayıs ayında 2. el 1,5 yıllık bi iphone 4s almıştım. geçen sene ekim ayında bozuldu. şimdi de xiaomi aldım. 7 aydır kullanıyorum. bakalım ne kadar gidecek.


spirit crusher
(01.05.19)
Bozulup beni bırakana kadar. Ben sıkılmam artık ne yaparsam yapayım acilmiyorsa yenisini alırım. Bu da 5-6 yıl sürer. Android.


brnbrs
(01.05.19)
iphone 4s: 6 yıl
iphone x: muhtemelen bir 6 yıl da o.


bohr atom modeli
(01.05.19)
iphone 3g: 4 yıl, ios update gelmedi bi süre sonra, uygulamaları çalıştıramaz oldum.

samsung galaxy s4: 4 yıl, sim kart slotu bozuldu algılamamaya başladı, yaptırdım düzelmedi.

lg g2 mini: 1 yıl, denize düştü sonra :(

xiaomi mi 5s: 2 yıl olacak, taş gibi maşallah. ekranını kırıp değiştirdim ama o benim sorumsuzluğum, telefonda bir problem yok yoksa.


taurina
(01.05.19)
iphone 5s : 5 yıl kullandım bıraktığımda hala sapasağlamdı


sanquis
(01.05.19)
Ortalama 2 yıl ama öncekiler performanstan değil başka sorunlardan gitti hep. Windows phone işi bitti lumia 920yi kullanamaz oldum, galaxy a5 2016 almıştım feci yağmurlu bir günde mevta oldu.

1.5 yıldır s7 kullanıyorum, su geçirmemesi ve artık benim uslanıp doğru düzgün kılıf kullanmam nedeniyle (spigen tough armor) sanırım daha uzun yıllar kullanırım. Yazılımsal olarak bir sıkıntı yaşamadım. Kamerası hala iyi bence. Nfc ile temassız ödeme yapabiliyorum. (Şimdi 2000li paralara alabileceğim bazı alt model telefonlarda hep kamerayı nfc'yi falan kısmış oluyorlar)

Yeni telefon alacak olsam ara modeller yerine birkaç yıl öncenin amiral gemisini alırım herhalde. Hiç ummadığın sensör ummadığın yerde gerekebiliyor. Ayrıca yeni telefon alacağım zaman 5g'ye uygun olmasına da bakarım herhalde uzun ömür için.


nhk ni youkosu
(01.05.19)
Kasım 2014ten beri iPhone 6 kullanıyorum. Hala canavar gibi Apple ios 12 ile desteği çekecek ondan 1 yıl sonra değiştiririm artık. Uygulamalar güncellenmiyor, babaanne telefonu kullanıyor gibi oluyorsun.


Mcfly
(01.05.19)
ios, ortalama 3 yilda bir yeniliyorum. elmanin avantaji ikinci elinin cok saglam olmasi, telefona temiz baktigim icin 24 saat icinde elimden cikartiyorum, eski telefonlarin alayini sattim.

telefona para vermiyorum bu arada, iki-uc sene kontrat yapinca zaten telefonu $300-400 civarina veriyorlar, onu da eski telefonun satis fiyati karsiliyor.


cooperr
(02.05.19)
2-3 yıl arası. Bunun sebebi de biraz hor kullanmam. Çok düşer kalkar iş sebebiyle çok yoğun kullanıyorum anca çıkarıyor yoksa çok daha uzun süre kullanırım.


Deathcomenearme
(02.05.19)
Iphone 5s'i 5 senedir kullanılıyorum.


samsung note 4, 4 yıldır kullanıyorum.

bin kere düşürmüşümdür ancak hafif bir çizik dışında camı sağlam. sadece arka kamera son düşürdüğümde fena kırıldı ama hala çekiyor sorun değil. ben bunu daha çok kullanırım. yenisini alacak durumda da değilim, iyi bu idare ediyor. yavaşlama falan yok.

önceki telefonum da samsung ve 4 yıl kullanmıştım.


batlegolas
(02.05.19)
Ios - 3 sene. Şirket politikası bağımlısıyım. arada bir defa da pil değişiyor.


SiyamkedisiZorro
(02.05.19)
iphone, 1,5 2 senede bir son çıkanı alıyorum.


Jesus Christ
(02.05.19)
iphone 6 - 2014 eylül'den beri kullanıyorum, sadece bataryasını değiştirdim. 1-2 sene daha kullanmayı düşünüyorum bozulmazsa.


contavolta
(02.05.19)
iPhone 6, bozulana kadar...


babilbaligi
(02.05.19)
6s plus. 4. seneyi geçtim. 16gb olmasına rağmen 2-3 sene daha kullanmayı düşünüyorum. pilini orijinaliyle yeniledim.


jugador
(02.05.19)
iphone 5s- yaklasik 6 yildir kullaniyorum.


Benim de S7 Edge. 2017 Şubat'ta almıştım. Bana kalsa 3 yıl kullanırım bi telefonu ama bu telefonu daha fazla kullanmam gerekecek sanırım.

Bundan önceki telefonum da Note 3'tü. Onu da 3 sene kullandım, şimdi hala babam kullanmaya devam ediyor.


nundu
(03.05.19)
(14)

Ne para var be

Şimdi hadi ünlüler magazin o bu vs bizim ilgi odağımızla olan reklamlardan para kazanan kişileri anladık alıştık vs.Aynı yerde çalıştığım hemşire hanım zengin bir yere gelin olacak. Haftasonu evinin eşyalarını almak için o şehre gitti. Hayır yani bir oturma grubuna 100k verilir mi. Tasarım olsun o o
Şimdi hadi ünlüler magazin o bu vs bizim ilgi odağımızla olan reklamlardan para kazanan kişileri anladık alıştık vs.

Aynı yerde çalıştığım hemşire hanım zengin bir yere gelin olacak. Haftasonu evinin eşyalarını almak için o şehre gitti. Hayır yani bir oturma grubuna 100k verilir mi. Tasarım olsun o olsun bu olsun. Kız odamdan çıktı etkisi çıkmadı. Insan kendini mal gibi hissediyor. Sistemin sömürdüğü bir karınca. Şuan odamda oturmuş bütün evin eşyalarına ne kdr verdiklerini düşünmeye çalışıyorum. Herhalde benim için bir ev parasını fln bıraktılar :D

Bu nasıl bir sistem ya. Şu hayatta zengin koca arayışındaki insanlara ilk defa hak veriyorum. Doğru yani ellerinde olanı kullaniyorlar.

Ben mi abartıyorum ama çok pahalı değil mi 100k sadece oturma grubu? Yoksa herkeste para mı bok?
mobydick
(29.04.19)
kız olsam zengin koca arardım.net


dafuq
(29.04.19)
100.000 liraya oturma grubu alan insan mutluluğu para ile arıyordur ve asla bulamaz. yetişemeden ölür gider.

kusura bakmasınlar ama gerçek zengin göstermeye ihtiyacı olmayandır.


babilbaligi
(29.04.19)
koca firavunlar ölmüş gitmiş, kurtlu götlerini açıyorlar canlı yayında herkese gösteriyorlar. altından don giyse ne olur gördük o götü. ayrıca ölmüşsün havan kime. sanırım herkes zengin olup dünyaya altın kazık çakmak istiyor ama yok öyle, ben de ölüyorum siz de ölüyorsunuz zenginler tüm mal varlığınızla.

"bir yaşam formundan ötekine geçerken acı çekmek kaçınılmazdır. çekilen acıların kaynağı tutkular ve ihtiraslardır. acılardan kaçınmak için nefsin heveslerine gem vurmalı, insanın hayvani yönünü törpüleyen sevgiyi çoğaltmalıdır"


hasmetizm 2046
(29.04.19)
Hemşire mi? Damat neciymis? 100binde iyimis.


Topalordek
(29.04.19)
abartmıyorsunuz çok pahalı gerçekten, ama herkes imkanı elverdikçe zevklerine yönelik alışveriş yapar. kendiniz de dahil olmak üzere kimseyi bu kuraldan istisna tutamazsınız. hemşire hanım da bir istisna değilmiş, varmış ki harcamış. güle güle otursun.


Parası olan takılıyor abi. Takılsın zaten hayat onlara güzel :D Benim param olsa var ya ohoooo, bir eşofman altına 3 bin lira verilir mi? bir kabana 9 bin verilir mi lan diye anama söverler. Şimdi bile alacağım şeyin en pahalısını ve kalitesini almaya çalışıyorum, param olsa kimse tutamaz :D


eazy
(29.04.19)
evde liyakat kalmamis +1

Yani bu çok saçma bir mantık. Bunun sonu yok ki. Yemende her gün açlıktan onlarca kişi hayatını kaybediyor. Bakın açlıktan. Biz burada yemekleri patır kütür çöpe döküyoruz. İmkanımız var. Fazlasını atıyoruz. Sizin için yemeğe verdiğiniz 10 lira nasıl abuksa, biri için de koltuklara verdiği 100.000 lira abuk bir rakam. Konuşulacak bir şey değil. Yemendeki çocuklar da bizi düşünüp, ulan ne zenginler var, hem yemek yiyorlar hem de çöpe döküyorlar diyorlardır. Onlar daha haklı hem. Onların durumu temel ihtiyaçlar odaklıyken, bu koltuk işi lüks tüketim.

Ayrıca herkeste olsa siz de kanıksar, buna şaşırmazdınız. Demek kümenin büyük bölümü böyle değil.

Bu zengin koca arayışı falan lafları da boş laf. Ona yorum yapamıyorum bile. Kadın olsa zengin koca arayanlar, erkekken de arasın boş laf yapacaklarına. Öyle oluyorsa, böyle de olur. Bir farkı yok.


Ben erkegim, basindan beri hak veriyordum zengin koca arayan kizlara. Kusura bakmasinlar da herkes kendini dusunmek zorunda, kimse erdemli olacam diye bir seylerden feragat etmek zorunda degil. Zengin koca arayisi da karakter oncelikli koca arayisi gibi bir tercih sadece, bu bir tercih. Insan dogasi bu, luks evde oturup luks tatil yapip luks bir hayat yasamayi istemek serefsizlik degil. Bazilarimi bazilarimizdan daha hevesli oluyor sadece buna.
Kadinin dogasinda vardır zengin kocaya sahip olma istegi, buna hak verip vermeme tartismasi da gereksiz. Icten ice ister hemen hemen her kadin bunu.


Evet abartmiyorsun oturma grubuna 100k dehset bir para. Cogu insan bu paraya sahip oldugunda "bunu nasil degeerlendirsem, nasil yatirim yapsam" diyorken adam bunu cat diye oturma grubuna veriyor, siradan bir sey degil. Buna bir kadinim heveslenmesi de gayet dogal.


stavro
(29.04.19)
Satinaldigin ürünü yarı fiyata sataşmıyorsan ağır kazık yemişesindir. Bu işin tasarımla zenginlikle fln alakası yok. Zenginlerin etrafında onları sömüren bir sistem var ve adamlar bundan gayet memnun. Kazandığın bu kadar parayı harcayamadigini düşünsene o da problem. 100k alınan koltuk takımı 50k geri satılamaz ağır kazık. Bu arada malın fiyatını satıcı değil alıcı belirler.


wolfg
(29.04.19)
100 bine oturma grubu alan bide bunun üstüne konuşan bence salaktır.


mikahakkinen
(29.04.19)
Herkesin hayatta bir beklentisi var. 100K bir oturma grubu için çok fazla. Neden? Çünkü ben o parayı kolay kazanmıyorum. Kolay kazanan biri böyle düşünmüyor, çat diye veriyor parayı. Zengin koca arayışı farklı bir şey. Benim yetiştirilme kodlarımda yok. Bulduğum kişi zengin olsaydı süper olurdu ama ilk kriter bu olmadı hiçbir zaman.


SiyamkedisiZorro
(29.04.19)
100 bin lira bir koltuk takimi icin cok fazla.
Ben böyle, esyalara haddinden fazla veren insanlara mal gözüyle bakiyorum.

Bu kadar cok param olsa 10 bin liraya koltuk takimi alir kalanini Lösev, Tema vakfi, Darüssafaka, Ayn Soup Academy gibi kurumlara bagislar; bir miktariyla da Ihtiyac Haritasi'ndan ulasabildigim kadar insana yardim ederdim.
"Seni tutan mi var, simdi de para bagisla!" diyebilirsiniz, su anda bunu elimden geldigi kadariyla yapmaya calisiyorum ama cok param olsa daha fazla etkili olurdum herhalde.

Koltuk iste, üstüne kicimi koyucam ya da uzanicam alt tarafi. Bu kadar büyütmeye gerek yok.


chitosan
(29.04.19)
siz de zengin koca bulun kardeşim. önce kapan kazanır.


Neill
(29.04.19)
Günde 100k'dan fazla kazanan bir arkadaşım var. Çocuğun arabası 2008 model ve şu anki değeri 50k. Yılda 100k bile kazanamayan bir arkadaşım daha var. Arabası 2019 model ve değeri 300k. Bizim millet gösteriş meraklısı. Asgari ücretli adamın elinde bile 8-9k'lık telefon var :) Zengin kocayı arayan çok kız var tabi. Ama karakterlisine denk gelmen lazım..


(2)

zorlu turkcell platinium, balkon nasıl

bir konser için gideceğim de balkon da en önde yer var. normal salon da en yakın H sırasında. balkon nasıl hiç bilmiyorum. sizce??
bir konser için gideceğim de balkon da en önde yer var. normal salon da en yakın H sırasında. balkon nasıl hiç bilmiyorum. sizce??
mobydick
(10.04.19)
son 1 ayda 2 defa balkon en ön sırada izledim, biri tek biri çift. seyir olarak güzel ama bacak sığmıyor duvarla aradaki mesafe çok dar. onun dışında bir problem yok.

platinum sahnesinde tek bi balkon var zaten.


hadsafhada
(10.04.19)
1. Balkon mu 2. Balkon mu? Ilk balkon fena degil. En ust balkonsa o fazla uzak kaliyor.
1. Orta balkon varsa al.


stavro
(10.04.19)
(4)

Airbnb super ev sahibi tuttum ama endiseliyim

Istanbulda tuttum çok da ucuza kapattim. Daha once cok yerde kaldim ama bu sefer icime bir kurt düştü. Bir bavulumda değerli esyalar var 13 bin civarında. Yanimda tasimam mumkun degil. Birsey olur mu ki? :((
Istanbulda tuttum çok da ucuza kapattim. Daha once cok yerde kaldim ama bu sefer icime bir kurt düştü. Bir bavulumda değerli esyalar var 13 bin civarında. Yanimda tasimam mumkun degil. Birsey olur mu ki? :((
mobydick
(05.04.19)
özel kasa var mı evde? bazılarında oluyor. yoksa, sizin yerinizde olsam odasında kasa olan bir otelde kalmayı tercih ederdim.


taurina
(05.04.19)
13 bin lirayla otel dışında bir yerde kalmazdım ben o da kasası varsa.


kablelvuku
(05.04.19)
yanındaki şey macbook sanırım bir şey olmaz bence host un yorumlarına falan bak.


makarnavodka
(05.04.19)
Macbook saymadım onu da sayarsam daha fazla. Ya ben 20 30 kere kaldım bir sürü yerde. Başka bir zaman kadiköyde seyahate gitmeden bütün fotoğraf mak pc dır bırakıp decatlona fln gitmistim. Ama bu sefer bilemiyorum ya işte..


mobydick
(05.04.19)
(2)

Izmır canlı rock müzik

Evet mekanları alayim. 6.45 kaybdedenler kulübü diye saçma bir yere geldik. Batesit yok ama bateri müziği var. Adamlar çalmıyor playbackin alasi. 2 gitar tınısı ile canlı müzik mi olur. Bekliyorum efem. Kulaklarımızın pası silinsin.
Evet mekanları alayim.

6.45 kaybdedenler kulübü diye saçma bir yere geldik. Batesit yok ama bateri müziği var. Adamlar çalmıyor playbackin alasi. 2 gitar tınısı ile canlı müzik mi olur.

Bekliyorum efem. Kulaklarımızın pası silinsin.
mobydick
(08.03.19)
dungeon, beri blues


bios bar


reproduktif klon
(08.03.19)
(10)

hangi bordo spor ayakkabı

https://www.amazon.com.tr/Skechers-BOBS-SQUAD-LEAGUE-Ayakkab%C4%B1lar/dp/B07KKQWZDShttps://www.amazon.com.tr/Skechers-BOBS-SQUAD-LEAGUE-Ayakkab%C4%B1lar/dp/B07L4XVYT6linkler ikişer olarak aynı. sadece 2 ürün var. ton farkı vs iki adet ekledim o sebeble. http://www.sheridanmusic.co.uk/bobs-from-skech
www.amazon.com.tr

www.amazon.com.tr

linkler ikişer olarak aynı. sadece 2 ürün var. ton farkı vs iki adet ekledim o sebeble.

www.sheridanmusic.co.uk

www.alve.com
mobydick
(18.02.19)
hepsi güzel birbirine de benziyor. hangisini alabiliyorsan onu al


prasinos
(18.02.19)
ben olsam 4 numaraliyi alirdim


mula
(18.02.19)
ikincisinin tabani daha guzel duruyor.


crucio
(18.02.19)
Maalesef güzel değiller:(


oldumusimdi
(18.02.19)
1 numara


japon balığı
(18.02.19)
Hiçbiri


rakidabalikolsa
(18.02.19)
belirgin bir fark yok bence, kumaş gibi olanlar daha zor temizleniyor
ekrandan gördüğüm kadarıyla dışı daha polyester durduğu için, ikiyi alırdım.


Coma
(18.02.19)
Skechers Bobs Clique Fierce Heart 32726 BURG


xdenizx
(19.02.19)
hiçbiri güzel değil. skechers ayakkabılarına da o kadar para verilmez.


koela
(19.02.19)
@koela, skechers bir yıldır giyiyorum, taş gibi dağa kampa seyahate heryere giydim. ilk defa bir ayakkabıyı bukdr eskitebildim ama yine eskimedi. tek bir açık patlama hiçbirşey olmadı. bence verilir o para. görünümü de rahatlığı yanında, nike adidas gibi ben sporum diye çok bağırmıyor uzaktan.


mobydick
(20.02.19)
(3)

hangi laptop

https://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-ideapad-330-core-i5-8300h-2-3ghz-8gb-256gb-ssd-15-6-gtx1050-2gb-w10.htmlhttps://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-ideapad-330-core-i5-8300h-2-3ghz-8gb-256gb-ssd-15-6-gtx1050-2gb-w10.html
mobydick
(18.01.19)
İki link de aynı sanırım elf gözlerim yanlış görmüyorsa. 4900 civarına hepsiburada da 1050tilı asuslar falan satılıyor onlara da bakın derim.


bahoho
(19.01.19)
elinizdekiyle idare edebiliyorsanız idare edin bence, yukarıdaki özelliklere sahip bir laptop'a 4-5 bin lira para verilmez. döviz düşene kadar elinizdekiyle idare edin.

aşağıdaki arkadaşa da aynısını yazdım. laptop fiyatları inanılmaz seviyelere çıkmış durumda şu anda.


sfteses
(19.01.19)
Linkler yanlış olmuş evet.

Valla @sfteses bu kdv indirimli fiyatı. Yani indirimsiz 6 7 diyebilirsin. Dolar düşmez. Dolar düşsün de pc alayım demek utopik bir hayal. Aldım ben de bu linktekini. Diğer buraya yazmayı unuttuğum linki eledim.


mobydick
(20.01.19)
(3)

baş belası laptop sorunsalım

ikinci laptopum olacak. işte kullanmak için. şuan basit programlar kullanacağım. ama yine de olabilecek güzel bir combo olsun istiyorum. önce o da olsun bu da olsun derken bütçe 5 oldu. 4 e kapatsam iyiydi diyorum.elimde ssd var eski pc ye ait. onu taktırırım dedim.4 gb ram bile olsa bir 4 de ben at
ikinci laptopum olacak. işte kullanmak için. şuan basit programlar kullanacağım. ama yine de olabilecek güzel bir combo olsun istiyorum.

önce o da olsun bu da olsun derken bütçe 5 oldu. 4 e kapatsam iyiydi diyorum.

elimde ssd var eski pc ye ait. onu taktırırım dedim.
4 gb ram bile olsa bir 4 de ben atarım dedim. bundan emin değilim 8 de alabilirim verimli olmayacaksa.

i5 8250u olsun ve
bundan sonra fena değil iyi bir ekran kartı ve full hd olsun dedim.

ne dersiniz?

bu haftasonu hazır indirimler varken alayım diyorum.
mobydick
(18.01.19)
Oyun oynamayacaksan, basit programlar kullanacaksan, daha çok günlük işler için kullanmayı düşünüyorsan laptopun specleri yerine dış öğelerine önem vermelisin.

Gaming laptop alırsın bi film bile izleyemezsin 2 sene sonra bataryası yüzünden hoş olmaz.

Specleri çok iyi olan, fiyatı makul ama malzemesi bokum gibi plastik bir laptop alırsın 2-3. sene sonra kasa bozulur, klavye bozulur, ekran gevşer vs.

Tam olarak ne için alacağına karar ver. Güncel i3'ler bile uçurur seni belki.

Ayrıca SSD, ram takarsın zaten kendin, ampul değiştirmek için usta çağırmaya gerek yok. 8gb günlük işler için yeterli zaten, 16 gb olunca hızlanmayacak.


Tam limit belirtirseniz en iyi bilgisayarı size önerebilirim.


sorumatik
(18.01.19)
elinizdekiyle idare edebiliyorsanız idare edin bence, yukarıdaki özelliklere sahip bir laptop'a 4-5 bin lira para verilmez. döviz düşene kadar elinizdekiyle idare edin.


sfteses
(19.01.19)
(10)

Ne renk çorap giyiyorsunuz? Bayanlar özellikle

Kot altına, çizme bot içine? Rengarenk, siyah, düz renk, yoksa pamuklu olmayan ten çorap? Sizinki hangisi?
Kot altına, çizme bot içine?

Rengarenk, siyah, düz renk, yoksa pamuklu olmayan ten çorap? Sizinki hangisi?
mobydick
(13.01.19)
günlük desenli komikli çoraplar genellikle. şık giyindiysem siyah.


theseachange
(13.01.19)
Kisin genelde duz ve koyu renk. Spor giyindiysem renkli desenli de giyiyorum bazen. Ten rengi ince corapla hayatta kalmam imkansiz, ayaklarim cok usur.


bxgx
(13.01.19)
Düz siyah, yazın da düz siyah babet çorabı. Komikli çorapları evde giyiyorum.


Ben kışın yuzde 99 siyah giyiyorum. Diğer zamanlarda da beyaz, beyaz simli ve simli gri giyiyorum ya galiba. Renkli giyemiyorum asla.


mobydick
(13.01.19)
Hepsi. Pantolon altina renkli corap giydigim oluyor, genellikle koyu renkler bordo gibi... Şu parıltı olanlardan da giyiyorum oxford içine, görünecek şekilde: www.falke.com

Etek altina da farkli renklerde giyiyorum yine. İşlemeli siyahlarda İtalyan firmaları çok yaratıcı, bayıla bayıla alıyorum.

Ten rengi corabı dirndl altina giydim bir kez, eger konsept kifayet vs. degilse alsa giymem.

Kıyafette siyah ve abartısız giyinmeyi cok sevdigim icin, farklı-desenli corap giyinmeyi seviyorum.


buf-e kür
(13.01.19)
Genelde koyu renkler sade desenliler.
Çorapları toplu olarak aldığım için hep aynı oluyorlar çorap çekmecemi görmeyen her gün aynı çorabı giydiğimi düşünebilir.

%40 siyah
%40 koyu gri
%20 lacivert ve diğerleri olarak oranlarsam yanlış olmaz herhalde.


mutekebbir
(13.01.19)
renkli ve desenlileri günlük giyiyorum. biraz daha şık giyinmişsem üzerime de uygunsa simli soket çoraplara bayılıyorum. hemen her rengini, bluz ya da kazağıma uydurup botla, oxfordla, spor ayakkabılarla giyiyorum.

çok şıksam opak ya da ince siyah naylon çoraplar. uyuma göre bronz inceleri seviyorum, ten sevmem. bu arada bazı elbiseler ve botlarla da penti'nin (15 den) mürdüm rengi harika oluyor.


j lithium
(13.01.19)
oxford icine ince siyah corap. usuyorum ama hos gorunsun diyorsaniz altina kalin ten rengi (koton bile olabilir) giyip ustune ince giyin (file veya ince). ben denemedim hic ama boyle bir urun gormustum iki katli.

beyaz casual spor ayakkabi icine simli trainers corap

babet icine babet corabi


my pink
(14.01.19)
Ben kışın genelde siyah giyiyorum. Siyah yoksa koyu renk çorap. Eve gelince de açık renk yumuşak ev çoraplarımı giyiyorum. Evde koyu renk çorap pek giymiyorum zira koyu renk pamukları dökülüyor etrafa giyip çıkartırken.

Yazın ise ten rengi ince çorap giyiyorum (sahra), evde de çorap giymiyorum, giysem de açık renkler giyiyorum yine.


her zaman siyah.


(3)

laptop sorum

eveeet bir laptop daha almam lazım. evde bir adet dokunmatik ekranlı fln birşey var. aldıktan sonra fark ettim ki, sürekli taşıyabileceğim birşey değil. evimde çalışma masamın sabit elemanı olmuş olup, narin kullanımlık. şuan için işyerinde bıraktığım pc bozuldu. sadece basit işler için kullanacağı
eveeet bir laptop daha almam lazım. evde bir adet dokunmatik ekranlı fln birşey var. aldıktan sonra fark ettim ki, sürekli taşıyabileceğim birşey değil. evimde çalışma masamın sabit elemanı olmuş olup, narin kullanımlık.

şuan için işyerinde bıraktığım pc bozuldu. sadece basit işler için kullanacağım gibi görünse de, ilerleyen süreçte ne olur bilemiyorum. 2800-3000 bine hallet kızım desem de, her zamanki gibi fiyatta açıldıkça açıldım.

www.hepsiburada.com

şuan bunu buldum.

ssd diskim eski pc imde var. çıkarttırdım. onu taktırmayı düşünüp hdd birşey mi alsam, ekran kartından mı vazgeçsem bilemedim.

siz olsanız ne yapardınız?
mobydick
(12.01.19)
eski pc de ne bozuldu
belki toparlanır paran cebinde kalır

ama illa laptop alacaksan
i5 islemcili gtx ekran kartı 8 gb ramli alman lazım
oyun oynamıyorsan ekran kartına gerek yok ama photoshop video programlarına felan gerekir


kingcyrax
(12.01.19)
verdiğim link dediğiniz şeyleri içeriyor galiba. Nvidia GeForce MX150 var ekran kartından emin değilim o da gtx oluyor galiba?

eski pc toparlanmaz emektar benim :D 8 yıl oldu herhalde


mobydick
(12.01.19)
toparlanır ya
mx150 cok iyi bir ekran kartı degil
zaten bunun ekran full hd degil 1366 x 768
ben size bakayım aksam uygun bir alternatif onereyim
zaten ssd varmıs elinizde uygun cozum buluruz
ozelden siz bana yine de modeli atın
eger kullanılacak bir şeyse diriltiriz


kingcyrax
(12.01.19)
(7)

Samsung j7 a7 vs vs bunlar nedir

Anneme telefon alacağım j serisi a serisi vs var. J7 a7 aynen fiyat. 2000 civarı birsey arıyorum ama bu fiyatlarda cok fazla seçenek var ben de hâkim değilim. Konu hakkında bilgisi olan yakın zamanda bir telefon almış olan var mı? Cok tesekkur ederim ;)
Anneme telefon alacağım j serisi a serisi vs var. J7 a7 aynen fiyat. 2000 civarı birsey arıyorum ama bu fiyatlarda cok fazla seçenek var ben de hâkim değilim. Konu hakkında bilgisi olan yakın zamanda bir telefon almış olan var mı? Cok tesekkur ederim ;)
mobydick
(31.12.18)
anneye artık xiaomi alıyoruz samsung devri bitti


prasinos
(31.12.18)
Xiaomi arayüzü ayfonlara benziyor kullanımı daha kolay samsunglara göre. Marka takıntısı yoksa xiaomi bakın bence.


bahoho
(31.12.18)
Annem hali hazırda kullanıyor samsung. Yine samsung olsa daha iyi olur ya.


mobydick
(31.12.18)
O zaman almışken biraz yeni tasarım olan a7 2018 alın bari. Yok fazla para vermem derseniz mi 8 lite işini görür.


bahoho
(31.12.18)
A7'nin farklı sürümleri var. 2018 ile 2017 arasında ciddi farklar var. Alırken dikkat edin.


amortisman
(31.12.18)
J serisi ekonomi, A midrange denen orta sınıf, S ise flagship yani üst segment cihazlar Samsung'da. A8 gibi ortanın üstü cihazlar dışında gerisi traş, dandik, çöp. Zira Samsung artık markasına para istiyor. Aynısı Huawei için de geçerli. Bu markaların en üst segment telefonları iyidir, alınır ama orta ve alt segmenti leştir.

Xiaomi'nin orta sınıf telefonları günümüz şartlarında fiyatına göre en iyisini vaadeden cihazlar.

Yine 1 sezon öncesinin flagship cihazları güncel orta sınıf oluyor hız olarak, malzeme kaliteleri de üst seviyede. Mesela Sony XZ1, Nokia 8, Oneplus 5, 5T, Mate 10 Pro falan.

2000 tl civarına başında A veya J olan Samsung alma bence. Sonunda Lite yazan Huawei de alma.

Arayacağın özellikler;
Snapdragon 845, 835, 660 yonga setleri, minimum 64 gb bellek, minimum 4gb ram olsun. Geri kalanları artık tercihine göre değişir. Kiminin kasası, kiminin kamerası, kiminin ön kamerası, kiminin ekranı ön plana çıkar.


@bos gezenin bos ustası, çok teşekkür ediyorum sağolasın


mobydick
(31.12.18)
(15)

vietnam, tek, kadın gidilir mi

soru başlıktagidesim var gibi ama etraftan pek de oo git git gibi olumlu dönüşler gelmedi.
soru başlıkta

gidesim var gibi ama etraftan pek de oo git git gibi olumlu dönüşler gelmedi.
mobydick
(28.11.18)
neden vietnam peki? kadın başına sorun geleceğini sanmıyorum kurallara riayet ettiğin sürece tabi


prasinos
(28.11.18)
Dangers & Annoyances. All in all, Vietnam is an extremely safe country to travel in. The police keep a pretty tight grip on social order and there are rarely reports of muggings, robberies or sexual assaults. Scams and hassles do exist, particularly in Hanoi, HCMC and Nha Trang (and to a lesser degree in Hoi An).

diyor gugıl. ben onun yalancısıyım. Dinsizlik ve sosyalizm teoride güvenli bir ülke olmasını sağlar gibi ama pratikte de çok kötü örnekler var.


farabi
(28.11.18)
asya'da tek kadın olarak gezmenin genel olarak sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. vietnam için de takip ettiğim birçok gezginden güzel şeyler duydum, gördüm. neden olmasın?


kronik
(28.11.18)
şöyle bir cevap vereyim,

kız kardeşim gelse "abi ben vietnama gideceğim tek başıma" dese, gitmemesi için elimden geleni yaparım.


teritori
(28.11.18)
tek başına kamboçya'ya gidip orada kendisine hayat kuran bir kadın vardı istersen ona mail atarak daha detaylı bilgiler alabilirsin..

www.instagram.com


strobist
(28.11.18)
Soruyu dogru sormak lazim. bi insan tek basina vietnama gidebilir mi?


acemi
(28.11.18)
tüm güneydoğu asyayı eşimle turladık, onlarca tek kadın turist vardı. belki de tek kadın için en güvenli bölgelerden biri güneydoğu asya.
cevap: gidilir.


cedex
(28.11.18)
kiz arkadasim daha yeni gitti tek basina. varsa sorular alayim.


baldur2
(28.11.18)
ek olarak vize için de burası yardımcı oluyor: diem AT joymarktravel.com


cedex
(28.11.18)
Teşekkürler @ hey coc versene borc :)

Tek başıma da gidemeyeceksem dedim ve aldım ben de bileti.


mobydick
(28.11.18)
Gidilir kesinlikle


kisa
(28.11.18)
Aynen Istanbul cok daha tehlikeli bi yer. 17 gun gezdim vietnam I bu yaz, on numara insanlar super memleket. Biz iki kadindik ama tek basina da gayet rahat gidilir.


euteamo
(28.11.18)
millet ne büyütmüş ben de gelip buralarda sormuşum.

harika bir deneyimdi evet tek gittim ve gecenin 2 sinde şehrin en fakir semtinde sokaklarda gezip açık lokanta bulup kaldığım yere yürüyerek geri döndüm. bir sürü yeni insan tanıdım ve herkes yardımcı olmak için seferber oldu kimi zaman. şahane idi şahanneeee. 20 den fazla tapınağa gittim rahat ama skecherslarım çalınmadı. türkiyede olsa birincide olmasa, ikincide golü yerdim. ki bence ikiye de kalmazdı. dilini hiç bilmediğim ülkede aşırı rahat bir şekilde gezip fotoğraf çekek için çantamı defalarca uzaklarda bırakıp tek birşey bile çaldırmadan geri döndüm. evet bizden daha fakirler evet çok daha fakirler ama çok daha güvenli. emin oldum evet. bir daha soran olursa bana yollayın. cevabım türkiye'den daha güvenli olacak.


mobydick
(20.02.19)
vietnam'da işim olmaz. büyük konuşmak gibi olsun hayatta uzak doğuya gitmem.


prasinos
(20.02.19)
Gecen ay Vietnamdaydim. Kadinlarin cekinmeden gidebilecekleri bir ulke.Sirt cantali bitli turistlerin sik gittigi bir yer son yillarda.Firsat ciksa da tekrar gitsem, ben cok sevdim Vietnami


turkuaz
(20.02.19)
(6)

Önemli bir yere gelen bir avukata organik sepet gönderilir mi?

eski avukatım bir ilde baro başkanı olmuş. çiçek göndermek pek bana göre değil. https://www.kocamaar.com/ şu siteden bademli vs bir sepet yapıp yollasam hoşuna gider mi yoksa güler mi? eşinin doğal beslenmeyi sevdiğini biliyorum. bu arada şuana kadar deneyip de beğendiğim en efso çiftlik her ürün ş
eski avukatım bir ilde baro başkanı olmuş. çiçek göndermek pek bana göre değil. www.kocamaar.com şu siteden bademli vs bir sepet yapıp yollasam hoşuna gider mi yoksa güler mi? eşinin doğal beslenmeyi sevdiğini biliyorum. bu arada şuana kadar deneyip de beğendiğim en efso çiftlik her ürün şahane lezzetli ve şahane güzel.
mobydick
(22.11.18)
Www.bloomandfresh.com burdan mermer saksılı kaktüs vs yolla.
Çok şık olur. Baro bşknı olan arkadaşımdan hakim olanına dek hep bunu yollarım


photo85
(22.11.18)
o ilde teslimatı yok


mobydick
(22.11.18)
Organik sepet yerine odası için minik bi aksesuar şık olabilir. Mudo concept gibi. Odasında hep durur


photo85
(22.11.18)
Kulağa çok şahane bir fikir gibi geliyor :)


beetlejuice
(22.11.18)
organik sepetle başlayıp ahşap oyma biblo ile devam edip oltu taşlı tesbihle günü sonlandırdım :) oysa herşey şahane bir organik sepet göndermekle başlamıştı :D


mobydick
(22.11.18)
olur tabi, cok da guzel olur. hediye konusunda orkideye ve teraryuma, makarona ve komikli fincana saplanip kalma durumu bitsin artik. ofis hediyesi diye masaya konabilen bir sey olmasi gerekmiyor. hediye sizin onu dusundugunuzu gostersin, onu sevindirsin. bir sepet saglikli gidayi kim sevmez?


jimicik
(23.11.18)
(15)

Işimi satayım mı, içerde kalmaya mi karar vereyim?

28 yaşındasınız. Hayatınızda birikiminiz vardi diyelim 400k. Bunu bir ise yatırdınız size şuana kdr sadece 50 fln kazandırdı. Çünkü iş büyüdü ne kazandı ise içeriye istedi. Yeni cihaz o bu. Ama bundan sonra kazandıracak daha çok, bu da aşikar. Ayda 20 k kazandırır. Ama hayatınızı verdiniz yani. Tr d
28 yaşındasınız. Hayatınızda birikiminiz vardi diyelim 400k. Bunu bir ise yatırdınız size şuana kdr sadece 50 fln kazandırdı. Çünkü iş büyüdü ne kazandı ise içeriye istedi. Yeni cihaz o bu. Ama bundan sonra kazandıracak daha çok, bu da aşikar. Ayda 20 k kazandırır.

Ama hayatınızı verdiniz yani. Tr de bir olay olsa yüklenip gidebileceğiniz bir pozisyonda değil. Icerde yatıyor birikiminiz.

Aynı fiyata 50 k üstüne fln devir eder miydiniz? Sırf doğru zamanda çıkayım tr de bir boklar olursa param yanmasın içerde diye.

Yoksa işin 15 ayda fln kendini amorti etmesini mi beklerdiniz? Ki bu sürede hayatınız iş olmaya devam edecek zamanınızı vereceksiniz. Eğer tr de kötü seyler olursa hem paranız hem zamanınız uçmuş olacak.

Siz olsanız?

Dipnot: sizin icin küçük meblağ olabilir. Ama benim için suan sahip oldugum tek para o acıdan baya önemli.
mobydick
(22.10.18)
15 ayda amorti edebilecekse hiç düşünme devam bence.

300-400k tl'ye açılan kafeler bile tuttuktan sonra min. 3-4 katına devir ediliyor. aynı paranın 50k fazlası bence çok düşük. bu zamana kadar olan emeklerinin, bütün oturtmuş olduğun sistemin bedeli 50k mı?


canercuxy
(22.10.18)
satma


elorelia
(22.10.18)
Niye 50k üstüne devir?
Ayda 20k getirecek yatırım 400k nın baya üstüne satmanız mantıklı olur. Hazır alıcı mı var 450ye? Almak isteyen olursa teklifiniz 1 milyon falan olsun öyle alıcı çıkarsa satarsınız.


senolll
(22.10.18)
400k'yi 15 ayda amorti edecegin bir isten cikilmaz.


brkylmz
(22.10.18)
Hocam tamam Türkiye'de durumlar çok iyi değil ama o kadar da değil. Bence bu kadar yatırım yapmışken bırakmayın.


hitokiri kenshin
(22.10.18)
çıkacaksanız da önce amorti edip sonra da 1,5m den aşağıda olmayacak şekilde satıp çıkabilirsiniz


alaimisema
(22.10.18)
Hesabı yapan kişi kim onu merak ettim. Hayatının birikimini yeni işe yatıran arkadaşla, "aa türkiye çok karışık bi yer boklar olabiliyor" diye düşünen arkadaş aynı kişi ise çok net bir şekilde o parayı alıp faizde tutması daha mantıklı olur diye düşünüyorum zira hesapta yanlışlık olma ihtimali yüksek.


roket adam
(22.10.18)
sen ürün, alet, makina, malzeme aldığında dolar 3.5 liraydı

şimdi 5-6 lira ve geleceği de belirsiz. sen o aldıklarını şimdi almaya kalksan kafadan yüzde 60 70 fazla ödeyeceksin. bunu bu gün nakite çevirirsen de paran zaten erimiş olacak.

ben ne diyeyim başka sana?


killerbee
(22.10.18)
Yapman gereken şey doğru piyasa analizi.

Arkadaşım 24 yaşındayken ailesinin tüm birikimini bir işe yatırdı. İlk sene nerdeyse her gün yanımıza gelip "ben yapamıyorum, dönmüyor, para gelmiyor" demeye başladı. Sonra yavaş yavaş bu ziyaretler kesildi. Artık sadece instagramdan takip edebilir olduk. Geçenlerde görüştüğümde ofisini yenilemiş, arabasını yenilemiş, yeni makineler almış ve gayet düzgün bir geliri vardı. Farkın, piyasadaki açığı kovalayıp oraya saldırmak ve "olmuyo abi ya" zırlamasından vazgeçmekle gerçekleştiğini söyledi.

Fakat geçen hafta tekrar görüştüğümüzde yine "dönmüyor, olmuyor" demeye başladı. Değişen ne diye sorduğumda ise "artık piyasada saldıracağım bir boşluk kalmadı ve müşterilerim giderek küçülmeye başladı" dedi.

1- Planlarını her zaman uzun vadeli yap, günü kurtarmak ticaretteki en büyük hatadır.
2- Girdiğin/gireceğin sektörün pazar araştırmasını iyi yap. Ömrü olmayan bir sektörden beklentini, "ömür" kadar yap.
3- Sızlanmayı bırak çünkü ortada bir emeğin ve harcaman var.
4- Yapabilirsen iyi bir analizini yap durumunun. Gözü kapalı ilerleme.


kablelvuku
(22.10.18)
Isini sattin diyelim simdi. Bundan sonra ne olacak? Sattin para cepte, sonraki senaryo nedir?
Alip parayi yurtdisina mi gideceksin direkt?

15 ay degil 22.5 ayda amorti ediyor bu arada. He o da cok iyi ama.


stavro
(22.10.18)
türkiyeye bir şey olmaz. 400k ile yurtdışında nasıl bir hayat kurulacak? yurtdışında sağlam gelir olacaksa yapılabilir söylediğiniz. tr de olmayacaksa da diğer plan ne o önemli. 400k yı faize yatırıp evde mi oturulacak?


tukenmez adam
(22.10.18)
Hocam sektöre bağlı.

Yani sektör çok kırılgan, çok zorda bir sektörse, olabilir. Ama işler devam edecek gibi görünüyorsa, bence anlamsız bir hareket olur.

Diğer yandan da ayda 20 bin lira sizi mis gibi yaşatır. Ama 450 bin lira para yaşatır mı?

Başkalarını boşverin, kendi hayatınıza bakın siz. Takılmayın.

Sonuç: çok büyük risk yoksa anlamsız.


babilbaligi
(22.10.18)
K kişiler için kullanılmıyor mu?


jamswety
(22.10.18)
400k iyi bir para kimse için küçük meblağ değil. 20 milyonluk işyeri olan tanıdığım bile 400k parayı küçümsemez.

amorti imkanı varsa ve bu kadar emek harcadıysan mutlaka bekle. 2 sene hatta 3 sene dişini sık parayı katla. katlarken yatırımını daha garanti şeyler üzerindne yap. dolar-euro gibi.

senin sorunun ülkenin içinde olduğu durum değil işten sıkılmış olman bence.


orpheus
(22.10.18)
Pazarda kırılganlık yok. Şuan gecen seneden daha iyi. Şehirde adim duyulmaya basladi. Isi yuruttugum kadrom şahane.

Işe güvenim tam. Işın basında kardesim var ona da güvenim tam. Sıfırdan hic bilmediğimiz bir sektörü öğrenip ortakdan da alip ileriye tasidik.

Ama tr ye güvenim yok. Deseler ki 2 yıl dolar 6 emin olun milyon verseler bırakmam isi. Ama şuan suyun üzerinde yüzen küçük bir bot gibiyiz. Her an herşey kötü olabilir. Seneye dolar 8 olacaksa alip dolara yatırmak daha mantıklı geliyor. Belki kalsam daha çok kazanırım ama dolar bazında da birazcık zararimi
çıkarmış olurum.

Dolar 8 olunca bana gelen 20 k aynı değerse olmayacak. Damlalar giderek küçülüyor.

Belki başka ise girerim onu bilmiyorum.

Haziran ayında dediler dolar 6 7 olacak inanmadık kimse sallamadı ve oldu. Şimdi diyorlar 10 olur parayi alip oraya atsam 1 yildaki amortiden daha değerli bence.


mobydick
(22.10.18)
(5)

Dolar bir yıl icinde kaç olacak

Ben rahat 10 diyorum. Bir yıldan kastım 2018 bitimi değil. Seneye 2019 bu zamanlar. Sizce?
Ben rahat 10 diyorum. Bir yıldan kastım 2018 bitimi değil. Seneye 2019 bu zamanlar.

Sizce?
mobydick
(22.10.18)
8-8.5 arası

Yatırım tavsiyesi değildir şahsi görüşümdür.


senolll
(22.10.18)
2017 de dolar 3.30 ken 2018 şubatta dolar 5 tl olur dendi ancak çok ciddiye alan olmadı. seçimden sonra dolar 7yi gördü. dolar 10 lira olur desem. oladabilir, olmayadabilir.


mikahakkinen
(22.10.18)
tr enflasyonu kabaca %25,ABD enflasyon kabaca %2 desen zaten hiçbir şey olmasa bile %23 yükseliş beklentisi olur enflasyon farkından .

5.5 x 1.23= 6.95


turkuaz
(22.10.18)
O zaman gidip dolar alalım
Söylediğin durumun dayanağı ne


benaslindayohum
(22.10.18)
bana kalırsa 7'nin altında olmaz.


babilbaligi
(22.10.18)
(8)

Burun estetiği yaptırmayı düşünüyorum

Hafif bir kemer var aslında sadece. Ama bence etkiliyor. Mükemmel olsun istiyorum.Barış Çakırı düşünüyordum sonra netten okuyunca sadece kolay burunları işleme aldığını duydum. fiyatı da diğer doktorlara göre biraz uçuk 35-40 kadar, hem o kadar para verip hem de kötü yaparsa bozulurum. kötü yoruma d
Hafif bir kemer var aslında sadece. Ama bence etkiliyor. Mükemmel olsun istiyorum.

Barış Çakırı düşünüyordum sonra netten okuyunca sadece kolay burunları işleme aldığını duydum. fiyatı da diğer doktorlara göre biraz uçuk 35-40 kadar, hem o kadar para verip hem de kötü yaparsa bozulurum. kötü yoruma da müsaade etmiyormuş. bir de fazla tek tip gibi sanki ki yorumlar da öyleydi, çok da içime sinmedi. belki de şişirilmiş bir balon.

Fiyatı önemli değil, barış çakıra bile okeydim, şehir hiç önemli değil.

Daha önce yaptırıp da memnun olan var mı? ya da çevrenizden duyduğunuz birileri. isim ya da bütün tecrübelere açığım. şimdiden teşekkür ederim :)
mobydick
(07.09.18)
Burnu kırıyorlarmış.


her gece aç
(07.09.18)
Cem Karas-İzmir.Arastirabilirsin.


ırene adler
(07.09.18)
Ali Murat akkuş. 2 arkadaş yaptırdı çok memnunlar


kisa
(07.09.18)
Benim tanıdığım Barış Çakır'a yaptırdı çok da güzel oldu. Bence sen yine de Barış Çakır'a yaptır. Ama illa içime sinmedi diyorsan Emre İlhan da çok güzel burunlar yapıyor. Ücreti Barış Çakır'a yakın olması lazım.


ekaterina
(07.09.18)
Arkadas 6bin tl ye yaptirdi cok memnun. Doktoru arastirip gitmis. Burnu guzel oldu gercekten de. Foyati tekrar tekrsr sordum emin olmak icin 6000tl dedi. İstersen ogrenirim doktorun adini. Ist. Avr. Yakasi.


stavro
(07.09.18)
O acıya değmez


benaslindayohum
(07.09.18)
Emre ilhan


medusa
(07.09.18)
2008de 1500e yaptırdım.
Aynı dra yaptıran 2 kişininki rezil benimki fena diiyl
Şans işi
Dr emekli oldu çok yaşlı
Burun üstü derisi hep bi garip kalıcak
Ben mükemmel burun istemiyorum demiştim yaptığı çizimi gördüm ok dedim
Mükemmel burun sandığınız şey yapay durur
Ucu kalkık burun ise iğrenç bişi
Sadece kemeri hafifçe aldır derim


isimmisimyok
(07.09.18)
(5)

Türktelekom 25 yaş alti Olan varsa minik bir kod alabilir mi

Selfy biletix kampanyasından ücretsiz bir koda ihtiyacım var. %25 indirim. Çok teşekkürler yardimci olan kişiye simdiden. https://www.selfy.com.tr/selfye-ozel/selfydenbiletixkampanyasi
Selfy biletix kampanyasından ücretsiz bir koda ihtiyacım var. %25 indirim. Çok teşekkürler yardimci olan kişiye simdiden.

www.selfy.com.tr
mobydick
(20.06.18)
Mesâj attım.


Amaranta ursula
(20.06.18)
evet çok teşekkürler :) bir kod daha olursa çok iyi olacak iki kişiyiz


mobydick
(20.06.18)
tum sipariste tek kodu uygulayabiliyorsun?


pgup
(20.06.18)
Yardım lazım mı hala? :)


dont eat me
(20.06.18)
Hallettiler :)


mobydick
(20.06.18)
(4)

Hangi iki konser olsun

Joan baez ve teoman mı, White buffalo ve robert plant mı Joan baez daha önce gitmişliğim var bu arada. Siz ne derseniz o olsun.
Joan baez ve teoman mı, White buffalo ve robert plant mı

Joan baez daha önce gitmişliğim var bu arada. Siz ne derseniz o olsun.
mobydick
(17.06.18)
white buffalo & plant


freebird5406_2
(17.06.18)
Ben de öyle düşünmüştüm. Pztsı saliya koymuşlar ama yapacak birşey yok.


mobydick
(17.06.18)
Tabii ki Robert Plant.


ms brownstone
(17.06.18)
Robert plant :))))


kisa
(17.06.18)
(2)

Trabzon rize içecek sahil önerisi

oturup denize karşı 2 bira yudumlayacağım bir yer var mı ya da bir tepe var mi sehir manzarasina karşı içebileceğim. Araba var sorun şehre yabancı olmak.
oturup denize karşı 2 bira yudumlayacağım bir yer var mı ya da bir tepe var mi sehir manzarasina karşı içebileceğim. Araba var sorun şehre yabancı olmak.
mobydick
(03.06.18)
Trabzonda Boztepe var da orada icemezsin iste. Sehir manzarasi dedin diye dedim. Demlik cay getiriyorlar ama:)


stavro
(03.06.18)
Ugpoiuy +1 ahahahaha deli misin Rize de Trabzon da icicen


kisa
(03.06.18)
(2)

seçimden sonra ekonomik krizin boyutu

şuanda gizli bir ekonomik kriz var. bu şekilde mi devam eder. yoksa çok ciddi bir sarsılma bizi mi bekliyor? söylentilerde almış başını gidiyor. işin kötü tarafı söylenti olmama ihtimali var. sizce memurlar ne derece etkilenecek?şuan bukadar kişi devlet kurumlarına işe alım yapılıyor. seçimden sonra
şuanda gizli bir ekonomik kriz var. bu şekilde mi devam eder. yoksa çok ciddi bir sarsılma bizi mi bekliyor?

söylentilerde almış başını gidiyor. işin kötü tarafı söylenti olmama ihtimali var. sizce memurlar ne derece etkilenecek?

şuan bukadar kişi devlet kurumlarına işe alım yapılıyor. seçimden sonraki kriz hiç düşünülmüyor.

sizce bizi neler bekliyor?


dipnot: işlettiğim bir lazer epilasyon merkezi var. şuanki geliri iyi. bu kriz seviyesinde gideceksek tamam. ancak sarsılma olursa bizi vuracaktır. ve bu beni çok fazla ilgilendiriyor. hayatımın gidişatını çok değiştirebilir.
mobydick
(08.05.18)
Memur olarak alim gucunuz duser sadece.


stavro
(08.05.18)
kriz var ancak kimse televizyonda kriz demeyince insanlar yok sanıyor.
dolarlamı alıyoruz ekmeği diyor.

Seçimden sonra seçim sonucuna göre dolar düşer yada en azından tansiyonu düşer ama gerilemez. Yada dahada yukarılara tırmanır.

kriz çözülmez bu arada ülkenin geliri yok gideri çok.


basond
(08.05.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.