Giriş
(2)

sinema günlüğü için defter önerisi

izlediğim bütün filmler üzerine bir şeyler yazacağım, filmde beğendiğim bir planın ekran görüntüsünü bastırıp ekleyeceğim bir günlük yapma fikrim var. her film için maksimum iki yaprak ayırmayı düşünüyorum. günde ortalama 2-3 film izliyorum.sorun şu ki şöyle deri kaplı, büyük boydan bir tık daha büy
izlediğim bütün filmler üzerine bir şeyler yazacağım, filmde beğendiğim bir planın ekran görüntüsünü bastırıp ekleyeceğim bir günlük yapma fikrim var. her film için maksimum iki yaprak ayırmayı düşünüyorum. günde ortalama 2-3 film izliyorum.

sorun şu ki şöyle deri kaplı, büyük boydan bir tık daha büyük boy bir defter bulamadım. okullardaki öğretmenlerin yoklama-müfredat defteri büyüklüğünde bir defter arıyorum. deri kaplı olması o kadar önemli değil, büyük boy ve çizgisiz olsun yeter. nereden temin edebilirim?

bulamadığımı varsayarsak bu defteri imal ettirebileceğim bir yer var mıdır? şöyle birkaç tane yaptırıp birkaç sene kafamı rahat ettirebileceğim...
mind mischief
(12.09.20)
evernote kullan. online daha iyi bence.


black mamba
(12.09.20)
A3 eskiz defterleri işinizi görür belki


lapris
(12.09.20)
(3)

aynasız fujifilm xt3 için sd kart önerisi

selam, az önce aylardır araştırdığım makineden vazgeçip bir fujifilm xt3 aldım. şimdi aynı online mağazadan bir de sd kart alacağım. birinci slota 4k 10bit için sıkıntı yaratmayacak en ucuz kart hangisidir?ikinci slotu ise fotoğraf için kullanacağım. yazma hızı, markası vs. f/p kart önerisi var mı?ş
selam, az önce aylardır araştırdığım makineden vazgeçip bir fujifilm xt3 aldım. şimdi aynı online mağazadan bir de sd kart alacağım.

birinci slota 4k 10bit için sıkıntı yaratmayacak en ucuz kart hangisidir?
ikinci slotu ise fotoğraf için kullanacağım. yazma hızı, markası vs. f/p kart önerisi var mı?

şimdiden teşekkürler.
mind mischief
(20.07.20)
Hangi marka ucuz bilmiyorum ama 4k 10bit için "UHS-2" kart alman lazım. Kitapçığına bak yine kaç mb/s öneriyor. Ama uhs-1'lerin kurtaracağını hiç sanmıyorum.

Fotoğraf için herhangi "Uhs-1 U3" (minimum 30mb/s yazan) kart işini görür.

Hayırlı olsun


nhk ni youkosu
(20.07.20)
@nhk ni youkosu uhs2 128 gb sandiskler 1800 lira civarıymış... 1080p çekmeye razı oldum.

çok teşekkürler.


mind mischief
(20.07.20)
:/ bu arada fujide birçok seçenek var diye biliyorum, 1080'e düşmen gerekmez ama bitrate'i düşük, 10 bit değil de 8bit vs çeksen yine 4k çekebilirsin. Ya da h265 çok daha fazla sıkıştırıyor o şekilde Uhs-1 karta yazabilir sanırım ama kurcalaman lazım hangi ayar kurtarıyor diye.

Bu arada, ben zamanında Amazon Amerika'dan sd kart getirttim hep, Türkiye'de 180 lira olan şey oradan vergisi kargosu dahil 70-80 liraya geliyordu :D Tabii 2-3 yıl önceydi o, şimdiki kurlarla nasıldır bilmiyorum ama çeşitli indirim dönemlerinde Amazon'u takip et derim.


nhk ni youkosu
(20.07.20)
(3)

canon eos m6 mark ii vs sony a6400

merhabayın, bir kamera alacağım. kullanım amacım ticari bir iş yapmak, fotoğrafçılık vs. olmayacak. fotoğraf kompozisyonlarını öğrenebileceğim, öğrendikten sonra da bir kenara atmayacağım bir makine almak istiyorum. kısa film çekmek, ucundan kıyısından sinemaya bulaşmak istiyorum. aynasız dünyasında
merhabayın, bir kamera alacağım. kullanım amacım ticari bir iş yapmak, fotoğrafçılık vs. olmayacak. fotoğraf kompozisyonlarını öğrenebileceğim, öğrendikten sonra da bir kenara atmayacağım bir makine almak istiyorum. kısa film çekmek, ucundan kıyısından sinemaya bulaşmak istiyorum. aynasız dünyasındaki gelişmelerden haberdar olduktan sonra dslr fikrini komple kaldırdım attım. yüzlerce inceleme videosu, onlarca mesaj-mail fasilitesinden sonra yine de kararsız kaldım.


7000 civarı bir bütçem var. ilk başta m50 yapıştırıp geçecektim fakat croplu 4K olayı baya canımı sıktı. 1.6 üzerine ekstra crop kısa film işlerinde canımı çok sıkar diye düşündüm.

iki cihaz arasında temel fark sony'nin 1.5 canon'un da 1.6 croplu olması. sony'nin 24megapiksel canon'un ise 32megapiksellik bir sensörü var. bu 32megapiksel büyük bir avantaj mıdır anlayamadım. (yabancı forumlarda renk aralığının sonye göre çok daha iyi olduğu söyleniyor.) son olarak sonylerin lensleri canona göre daha pahalı. şu aşamada kit lens dışında bir lens alternatifim olmadığı için bunu şu an düşünmüyorum.

2 haziran 2020 itibariyle canon eos m6 mark ii'nin fiyatı 7400 lira civarı.
yine sony a6400 de türkiyede 8500 liraya bulanabilmesine rağmen sony'nin türkiye fiyat politikasından ötürü bir arkadaşıma yurt dışından 7200 lira civarına getirteceğim. canon'un vizörü bodyde değil, aparat olarak takılıyor. o da fiyata dahil. napayım ne alayım?
mind mischief
(02.06.20)
üç tercih hakkım olsa üçünde de Sony derim.

* imza A9MKII kullanıcısı.


ismailbüyük
(02.06.20)
ben ikisini de almaz, aynı bütçede ikinci el a7 serisinden yeni bir model kovalardım(modeller çok coştu o yüzden direkt önerim yok benim). ilk alacağın ürün ve bu işi ciddileştireceksen sana yetmeyecek her halükarda. o yüzden sıfır almaya gerek yok, daha çok şey yapabileceğin bir makine olursa öğrenme sürecin hızlanır.

illa ikisinden biri diyorsan ben sony alırdım çünkü eye oto focus gibi iş videoya gelince gimmick'ten ziyade faydaya dönücek irili ufaklı özellikleri var. renk aralığı dediğin şey önemli ama sen video işine kısa film odaklı giriyorsan ham çekip düzenlemek zorundasın. bu sebeple s-log ve c-log olarak araştır iki kameranın yapabildiklerini.

ayrıca kısa film çekeceksen kameraların ekranları yetmiyor, harici monitör alman lazım. vizördü falan o yüzden önemli değil.

muhtemelen overall özellikler arasından karşılaştırmalara baktın ama işin içine kısa film girince farklı dinamikler daha ağır basıyor. panasonic'in gh modelleri bir ara revaçtaydı çok bu alanda, sinema öğrencilerine önerilirdi, bilmiyorum şimdi ne durumdalar. sen de güncel önerilerden gidebilirsin, sinema öğrencilerine önerilen kameralar gibi kısa film odaklı aramalarla.


Bruce
(02.06.20)
Amator kullaniciyim, M50'yi gec hocam. Alip ertesi ay sattik. Bi ise yaramaz.

6d vardi zamaninda acaip memnundum.

Simdi arkadasta sony a7ii var. Kullandim biraz ama niyeyse isinamadim. Benimki teknik ozelliklerden ziyade makinenin verdigi hissiyat.

Canon'la cektigim seyler hep daha guzel geldi bana. Simdi alacak olsam 6d mark ii alirim. Tamamen bu hissiyattan dolayi :)


brkylmz
(03.06.20)
(2)

twitter şifre sorusu. hacker kardeşlerim yardım...

bir arkadaş twitter şifresine ulaşamıyormuş. ama uygulama telefonunda açık, hesabına erişim var. mail adresi ve telefonu da hesaba kayıtlı olmadığından doğrulama kodu gelemiyor. uygulama içindenden de şifreyi değiştirmek istediği zaman şifre istiyor. twittera mail atıp kimliği atsak bize yardımcı ol
bir arkadaş twitter şifresine ulaşamıyormuş. ama uygulama telefonunda açık, hesabına erişim var. mail adresi ve telefonu da hesaba kayıtlı olmadığından doğrulama kodu gelemiyor. uygulama içindenden de şifreyi değiştirmek istediği zaman şifre istiyor. twittera mail atıp kimliği atsak bize yardımcı olabilir mi? ya da başka bir yolla bunu halledebilir miyiz?
mind mischief
(06.05.20)
Telefonda kayıtlı tüm parolaları görebilirsiniz.

İphone için : ayarlar > parolalar > uygulamalar ve web

Android bilmiyorum ama vardır oradada


avatar is back
(06.05.20)
Ayarlar bölümünden telefonunu hesabına eklesin.


kaset
(06.05.20)
(5)

indirilemeyen pdf- google drive

merhaba, bir pdf dosyası indirmek istiyorum. google drive'da indirmeye kapalı. görüntüleyen indiremez şeklinde bir yasak var. milyon tane program denedim, eklenti denedim. yine indirmiyor. bu dosyayı nasıl indiririz. ticari bir gerekçesi yok. sadece arşive ekleyeceğim. dosya buradahttps://drive.goog
merhaba, bir pdf dosyası indirmek istiyorum. google drive'da indirmeye kapalı. görüntüleyen indiremez şeklinde bir yasak var. milyon tane program denedim, eklenti denedim. yine indirmiyor. bu dosyayı nasıl indiririz.

ticari bir gerekçesi yok. sadece arşive ekleyeceğim. dosya burada


drive.google.com
mind mischief
(16.04.20)
www.youtube.com

şurada gösterilmiş. dedektiflik filmi izliyor gibi izledim yeminle, kendim de deniycem.


Bruce
(16.04.20)
ben de buldum bunu ama sağ tıklamaya izin vermiyo benim sistem...


mind mischief
(16.04.20)
f12'ye bas o zaman açılıyor konsol, orada görürsün network'ü.


Bruce
(16.04.20)
f12-sağ tık yemiyor...


mind mischief
(16.04.20)
ben konsoldan imaj linkine eriştim ancak batch indirme yaparken örnek videodaki gibi sadece sayfa sayısını göstermiyor, daha karışık bu dosyanın sayfa yapılandırması; "skip highlight" ibaresi var arada. kodlama bilen biri yardımcı olursa bu detayı çözmeye bence hallolur. bu haliyle dosyaları görüyor ve batch indirme yapıyor ama png imajı olarak algılamadığı için internal server hatası veriyor. sıfır yazılım bilgimle bu kadarını yapabildim. ama taktım ben bu işe, alternatiflere de bakıcam. benden haber bekle, "mischief managed" diycem sonunda.


Bruce
(16.04.20)
(1)

güvercin, kumru ve yulaf ezmesi

merhabayın, yaklaşık 2 yıldır günde birkaç defa pencerenin önüne kuşları beslemek için bulgur koyuyordum. hiç bulgurum bitmemişti. markete gitmeye üşendiğim için de ne koyabilirim diye düşünürken aklıma yulaf ezmesi geldi. (ben yiyorum normalde)bu yulaf ezmesini iki gündür falan koyuyorum. şöyle bir
merhabayın, yaklaşık 2 yıldır günde birkaç defa pencerenin önüne kuşları beslemek için bulgur koyuyordum. hiç bulgurum bitmemişti. markete gitmeye üşendiğim için de ne koyabilirim diye düşünürken aklıma yulaf ezmesi geldi. (ben yiyorum normalde)

bu yulaf ezmesini iki gündür falan koyuyorum. şöyle bir sıkıntı oldu: gelen kuşlar azaldı ve sadece küçük kumrular yiyor. büyükler hiç dokunmuyor bile.

bunun sebebi nedir? aramızda kuş olduğunu sanmıyorum ama veteriner falan varsa bir fikir verebilir diye düşündüm. midelerinde falan şişip hayvanları öldürmeyelim durduk yere.
mind mischief
(04.01.20)
arpa yulaf buğday gibi besinler aslında kanatlı beslenmesi için çok da uygun besinler değillerdir. suda çözünmeyen polisakkarit içerikleri yüksek olduğundan bir nevi antibesinsel ajan gibi davranırlar. bunları sindirecek enzimler kanatlılarda ya yoktur ya da eser miktardadır. siz yine de ıslatılmış olarak koyarsanız en azından hayvanların kursağını daha kısa sürede boşaltırlar.


r evolution
(04.01.20)
(15)

apartman aidatı toplamanın yasallığı ve kiracı çıkarmak için makul neden

merhabayın3'ünün kiracı - biri biz- geri kalanının da ev sahibi olduğu 10 dairelik bir apartmanda oturuyoruz. apartmanın çoğu işsiz güçsüz yaşlı tayfası. uğraşacak, tutunacak bir şeyi olmayan tipler. böyle yazıyorum çünkü gerçekten böyleler.her neyse, geçen sene yönetici değişti. yönetici dediysem n
merhabayın

3'ünün kiracı - biri biz- geri kalanının da ev sahibi olduğu 10 dairelik bir apartmanda oturuyoruz. apartmanın çoğu işsiz güçsüz yaşlı tayfası. uğraşacak, tutunacak bir şeyi olmayan tipler. böyle yazıyorum çünkü gerçekten böyleler.

her neyse, geçen sene yönetici değişti. yönetici dediysem noter onaylı bir yönetim yok. o piti piti piti hesabı bir yönetici seçip "seni yönetici seçtik pikachu" diyorlar. bina için toplanan paralar elektrik ve temizlik için kullanılıyor.

bu herif yönetici olduktan sonra yaptığı ilk iş binayı boyatmak oldu. tabii ki ev sahiplerinden herhangi bir ücret talep etmeden binanın birikmiş parasıyla... ve kimseye "binayı boyatıyoruz, var mı bir fikriniz?" demeden. tüm bunlar yaşanırken 2 senedir binanın çatısından oturma odamıza akan kirli su problemi de çözülmedi. "çatıdan su akıyor" denildiği zaman da "e yaptırın o zaman" cevabını aldık.


binanın noter onaylı bir yönetimi, gelir-gider defteri yok. makbuz kesiliyor sadece. o da kırtasiyeden alınmış, kaşesiz matbu bir "makbuz".


biz de "lan buranın kerizi biz miyiz? biz neden veriyoruz?" diyerek aidatı kestik. bu herif ev sahini arayıp "sizin kiracınızla anlaşamıyorum, aidatı da vermiyor." demiş. ev sahibi de kira parasıyla geçinen asalak bir herif. binada 2 dairesi var. bize "satıcam daireyi çıkın" dedi. her ayın 15'i kira ve aidat ödediğimiz dairede birden istenmeyen adam olduk.

en son bu akşam apartman girişine aidat vermeyenler listesi asmış yönetici. aşağı inip saçma sapan bir şey yapmamak için peygamber sabrına sahip olmak lazım. ben o sabra fazlasıyla sahipmişim.şimdi 3 soru var

1- bu aidat işi yasal mı? herhangi bir yaptırımımız olabilir mi? vallahi avukata 5 yıllık aidat parasını dökerim ama bunlara bir lira bile aidat vermem.

2- ev sahibi kafasına göre evden çıkarabilir mi? bu geçerli bir sebep mi?

3- bu herifi vursam kaç yıl yerim?

sevgiler.
mind mischief
(26.12.19)
Anladık ki binadakiler, yönetici ve sizin ev sahibi tümden olumsuz tipler bir siz haklısınız. Bu (!)haklılığınıza rağmen bu kadar baş ağrısını yaşamanız manidar.

1 . aidat tabiki de verilmek zorunda. bunun gerekliliği ara lambaların yanmaması asansörün ve kaloriferin çalışmamasıyla çok net şekilde görülebilir.
2. arada geçerli bir belge yok ise çıkarabilir. bildiğim bir çok meselede öyle oldu. ev sahibi kızdığı zaman kiracılar çıkar. evde kalmaya devam eden görmedim.
3. çok yıl yersin.

Sanırım haklı olduğun konu çatının akması meselesiyle ilgilenilmemesi.


Erva
(26.12.19)
doğru anlamışsınız. olumsuz değil geri zekalı ve çıkarcı tipler. baş ağrısı falan yok ayrıca. en fazla gider haraç -ki haraç bunun adı- alıyorlar diye polise şikayet ederim.

- apartmanda kalorifer, asansör yok. sadece bina temizliği 2 ayda bir, ve ara lambalar (otomatik).

- "ev sahibi kızdığı zaman çıkar" diye bir gerekçe yok. siz çıkıyorsanız bilemem tabi.. kontrat bunun için yapılıyor zaten. yenilemezse de verir mahkemeye çıkarır.

- biliyorum. iyi bir avukat aramak için yazdım zaten.

sanırım haklı olduğum konu eve su akması da değil. bu ve benzeri geri zekalılarla sürekli muhatap olmam.


mind mischief
(26.12.19)
tamamen haksızsın. sorunlarını bu şekilde çözemessin. tavan akıyorsa ev sahibini arasana ne duruyorsun.


paudi
(26.12.19)
@paudi çatı ev sahibine ait değil. binanın çatısı. zaten genelde çatılar binanın çatısıdır.


mind mischief
(26.12.19)
1- aidat yasal. Vermek zorundasınız.

2- çıkaramaz ama can sıkar.

3- çok.

Ayrıca ya hu siz hangi ülkede yaşıyorsunuz noter onayla apartman yöneticisi hayatımda görmedim.


kljgslsdkjsd
(26.12.19)
aidat ödemek zorundasın, biriken aidat borçları, avukat masrafları ve faizlerle beraber haciz yoluyla kiracıdan tahsil edilir. maaşının %25 ine borcun bitene kadar her ay el koyarlar gayet basit.

apartmanda defterler düzgün tutulmak ve kararla belli bir oylama sistemi ile alınmalı ancak toplantıya katılan olmamıştır falan filan uzun hikayeler.

özetle bizim bir komşu apartmana ısı pay ölçer yapılmıyor diye 1 sene inat etti aidat ödemedi (oğlu ısı pay ölçer satıyordu) avukat ve icra yolu ile parayı tıkır tıkır tahsil ettiler.


orpheus
(26.12.19)
@kljgslsdkjsdekşi sözlük yazarı

"Madde 36 – Yönetici, kat malikleri kurulunun kararlarını protokolleri, yapılan ihtar ve tebligatın özetini ve tarihlerini ve bütün giderleri, 32 nci maddede sözü geçen deftere tarih sırasiyle yazmaya ve bu defteri ve giderlerin belgeleriyle diğer bütün belgeleri bir dosyada saklamaya mecburdur.

Bu defterin, her takvim yılının bitmesinden başlıyarak bir ay içinde yönetici tarafından notere kapattırılması mecburidir."

türkiye'de yaşıyorum. sahibi olduğumuz dairede de, diğer oturduğum her yerde de noter tasdikli gelir gider defteri vardı.

sıksın. sıkıntı değil.


@orpheus toplantı falan yok. olsa da, yasal bir defter ve onaylı makbuz olana kadar vermeyeceğim. hatta daha da kudurursam alındı belgelerini gidip savcılığa bile verebilirim. uğraşmak-haciz falan dert değil. yasal olan bir parayı kayıtsız kullanamazlar. sizin verdiğiniz örnek spesifik bir örnek. burada bir çıkar söz konusu değil.


mind mischief
(26.12.19)
alıntı
Kat mülkiyeti kanununa göre aidat ödemekte aslında evsahibi yükümlüdür. Kiracı, bundan yasa gereği yükümlü değildir. Ev sahibi ödemediği için kiracıdan alınabilir, o da kira parasından düşülebilir. Ama genelde kira sözleşmesinde yazıldığı için bu masraflar kiraya ek olarak kiracıya yükletilir. Kira sözleşmesinde kiracının bu aidatları ödeyeceği konusunda anlaşma yapılmamışsa ev sahibi de sorumlu olacaktır. Eğer masrafları kiracının ödeyeceği sözleşmede yazılıysa aidatın ödenmemesi durumunda apartman yöneticisi ve diğer kat malikleri sulh mahkemesine başvurabilir.


efruz
(26.12.19)
Hazır onu vurmuşken benim yöneticiyi de vur. O da aidatı sadece benden alıyor. Geri kalan olan özellikler aynı.

İlla şikayet etmek istiyorsan apartman adına banka hesabı yok diye et.


banacevaplazım
(26.12.19)
Kirayı geciktirmiyorsanız kiraya veren sizi kiralanandan tahliye edemez.
Yukarıda geçerli bir belge olmaz ise... denmiş. Yok böyle bir şey. Kira sözleşmesi yazılı olmak zorunda değil.
Aidat konusuna girmedim sadece bu yanlış bilgiyi düzeltmek istedim.
Edit: mobil


han20
(26.12.19)
8 daireden fazla olan binalarda resmi bir yönetim oluşturulmak, yönetim defteri alıp bunu notere onaylatmak, ve tüm işlemleri kayıtlı yapmak zorundasınız.

Yönetime talip olup bu işlerle uğraşmayı teklif edin, yoksa düzene devam edin.


John Bloor
(27.12.19)
öncelikle tek haklı olduğunuz konu akan çatının çözülmemesi.

yönetimin oluşması çeşitli şartlara bağlıdır. seçim yapılıp oy çokluğu ile yönetici atanabilir. noter onayı hiç bir zaman gerekli değildir. yönetici, tahsilat ve ödemeleri makbuz ile yapabilir.

aidat konusuna gelince; kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür. yanisi, kira sözleşmenizde aidat ile ilgili bir madde olmaması ev sahibini değil sizi bağlar. sakın buna güvenerek ödememezlik yapmayın. ödediğinizi ispat etme yükümlülüğü de sizdedir. yöneticinin ödeme listesi çıkarması gayet doğal, ödemediğiniz bir borcunuzun ilan edilmesinden neden rahatsızsınız?

her ne kadar aidat veya demirbaş ödemelerinde asıl borçlu kat maliki olsa bile, kira sözleşmenizde aksi madde bulunmadıkça siz ödemekle mükellefsiniz. kat maliki oluşan bu borcu kendi ödeyerek -uğradığı zararın tazmini hakkı her zaman saklı kalmak koşulu ile- tahliyenizi isteyebilir.

yönetim veya genel kurullarlarda alınan kararlara itiraz için, her halükarda karardan 6 ay sonraya kadar itiraz hakkınız mevcut. yönetimden şikayetçi iseniz, mahkemeye başvurarak hakim tarafından yönetici atanmasını isteyebilirsiniz. ancak bu yol giderlerinizi daha da fazlalaştıracaktır.


Ev sahibi satacağım deyip, siz çıkınca evi satmazsa 1 yıllık kira bedeli kadar tazminat alabilirsiniz.

Anladığım kadarıyla sinirli bir yapınız var. Ev sahibinden "satacağım" bildirimi alıp, evi boşaltın. Satmazsa dava edin.

Her halükarda yeni bir eve çıkmanız bence en güzeli. Muhitinizi bilmiyorum ama çok zorlanmazsınız...


.


verdiğimiz bütün paraların makbuzları mevcut. sanırım parayı neden vermek istemediğimiz anlaşılmamış. tekrardan hortlatayım.

apartmanın birikmiş parasını ----temizlik ve elektrik---- için birikmiş parasını kimseye sormadan boya için kullandılar. apartmanın temel sorunları dururken, çatıdan, balkondan su akarken. böyle bir durumda herhangi bir şekilde gönüllü para veren insan kusura bakmasın geri zekalıdır. duyuruyu tam okumadan "ama herkes veriyorsa siz de verin" gibi bir yaklaşım da aynı şekilde zeka geriliğinden kaynaklanıyor.

mevzu üç beş kuruş da değil. işin yokuşa sürülmesi. borçlu-alacaklı durumunun ifşası da değil. -ki zaten ne borcu, kime borç ajsjdajs- 5 senedir asılmayan kağıt bugün asılıyorsa tek sebebi "sen vermezsen ben de buraya asarım" mantığı. asar, amenna. ama ilk boş günümde de gerekli yerlere gerekli şikayetleri yaparım. uğraşsın dursun. aynı şekilde ev sahibi de.


bu arada buraya yolu düşenler için peşin not: avukat olduğunu iddia edenlerin bile bilmediği gelir gider defteri, tabela, oy birliği ile tadilat, işlem, imzalı-kaşeli alındı makbuzu vs. gibi şeylerden bir haber olduğunu görmek üzdü. (bir başka avukat arkadaşın ifadesi) eğer bunların hiçbiri yoksa -bizde hiçbiri yok- o aidat değil "aman kendi aramızda çözelim" tarzı bir para toplanıyor. ve bu yasal değil. hakkınızı arayın. işi yokuşa sürmek gibi bir niyetiniz varsa polise gidip "haraç" alıyor bile diyebilirsiniz. ki ben öyle yapacağım :)) sonrası mahkeme artık.


mind mischief
(27.12.19)
aynı sizin gibi 10 dairelik bir apartmanda yöneticiyim. yönetici seçilmesi "noter" onaylı olmak zorunda değil. sadece "karar defteri"nin onaylanması şart. onu da zaten bir kere yaptırıyorsunuz.

boyama işini çoğunluk sağlanırsa yapabilir, bunu size sormak zorunda değil. karar defterine bunun yazılması gerekli ama. buna bakmak isteyebilirsiniz.


teknikekip
(27.12.19)
(6)

Antalya'dan Ankara'ya Dosya Göndermek (En hızlı Taşıma Şirketi?)

Antalya Muratpaşa'dan Ankara Sinema Genel Müdürlüğüne bir dosyayı (Altındağ-Kale) 9 aralık mesai bitimine kadar en hızlı şekilde hangi kargo şirketi ulaştırır?
Antalya Muratpaşa'dan Ankara Sinema Genel Müdürlüğüne bir dosyayı (Altındağ-Kale) 9 aralık mesai bitimine kadar en hızlı şekilde hangi kargo şirketi ulaştırır?
mind mischief
(05.12.19)
aras kargonun günaydın diye bir seçeneği var. ertesi gün saat 10'a kadar teslim; fakat kargoya 10 ya da 11den önce vermek gerekiyor.


garaser
(06.12.19)
şu anda en temizi birini ayarlamanız olur bence.
bütün kargo şirketleri yılbaşı ve blackfriday mevzularından patlamış durumda.
ayın 3ünde verdiğim sipariş 10unda teslim edilecekmiş kendi programlarına göre.

otobuse ver eş dost alıp teslim etsin garanti olsun.


qxgviper
(06.12.19)
araya haftasonu giriyor ve cogu kargo sirketi dagilmis durumda, haftalardir bekleyenler var. kargo ile çok sıkıntılı olur diye dusunuyorum; ups,dhl filan bir sorulabilir ama


sweetoffice
(06.12.19)
aras pert olmuş durumda, günaydın servisi tamamen çökmüş. ankara'da da kimsem yok. dhl ve ups'ye bir bakayım.


mind mischief
(06.12.19)
Eşe dosta sor otogarda bir tanıdık bul. Çaycı da olur, otobüs şoförü de, farketmez yeter ki tanıdık olsun. Ona durumu anlat bir muavin ayarlasın, muavinin cebine 20 lira harçlık koy, sağ Salim gider o evrak. Ondan sonra Ankara otogarda bir tanıdığın gitsin teslim alsın veya kurye ayarla muavinden alsın adrese götürsün. Bu işi yapanlar var.


Thy kargo ile göndermiştik biz. Ama ankarada bir tanıdığınızın olması şart.


sacrilegious
(06.12.19)
(3)

kısa film desteği, kültür bakanlığı

bu fonlamayı almaya hak kazanan var mı? ya da çevrenizde birileri? çok sorum var çok...
bu fonlamayı almaya hak kazanan var mı? ya da çevrenizde birileri?

çok sorum var çok...
mind mischief
(08.11.19)
istanbul'daysaniz altyazi dergisinin yapimcilik atolyesi/egitimi var su aralar.

bakanliktan-festivallerden-ozel sektorden fon bulan yatirimcilar egitmen olarak katiliyor.


brkylmz
(08.11.19)
@brkylmz maalesef değilim.

ayrıca eksik yazmışım. direkt yönetmen-senarist olarak fon bulan kişilere ihtiyacım var. yapımcılar ayrı bir yol izliyor başvuru/kabul için.


mind mischief
(08.11.19)
@mind mischief o yolu da izle diğerini de zaten fon bulmaya çalışan sen değil misin? Bu yapımcı da yapar seni. Detaylarını bilemediğim zorlu ve şans gerektiren süreçler, kolay gelsin.


new day new life
(08.11.19)
(2)

film afişi baskı (boyut,yer,kalite)

selamlar, çok sevdiğim bir filmin afişini bastırmayı düşünüyorum. bulabildiğim en büyük görsel boyutu 1350x2000.bir başka filmin bulabildiğim en büyük görseli de 2024x3000 sanıyorum normal boydaki afişler için bu boyut ve çözünürlük kullanılmıyor. ancak ben bu haliyle bastırsam da çok kalitesiz ola
selamlar, çok sevdiğim bir filmin afişini bastırmayı düşünüyorum. bulabildiğim en büyük görsel boyutu 1350x2000.

bir başka filmin bulabildiğim en büyük görseli de 2024x3000


sanıyorum normal boydaki afişler için bu boyut ve çözünürlük kullanılmıyor. ancak ben bu haliyle bastırsam da çok kalitesiz olacağını düşünmüyorum.

bir de bunları kim basar? hangi kalitede basar? nasıl ve ne kadara basar?

not:antalyada'yım. şehir dışından katlı ve özel kılıfta gelen hiçbir posterden yüzüm gülmedi. mümkünse antalya içi baskıcı arıyorum.
mind mischief
(18.10.19)
Poster için ozalitçi bulmanız lazım. Kuşe kağıda basıyorlar ama o çözünürlükler yetersiz gelebilir, vektör olmadığı için büyüttükçe görüntü bozulacaktır çünkü.


phoarbix
(18.10.19)
hazır afiş satın alın.


ozdek
(18.10.19)
(2)

koşu-yürüyüş uygulamaları. ios

ios 10 altında da çalışabilen koşu/yürüyüş uygulama önerisi istiyorum. runkeeper vardı fakat artık cihazda çalışmıyor. kat ettiğim mesafeyi harita üzerinde göstermesi ve zaman/mesafe göstermesi dışında ek bir şeye gerek yok. ücretli uygulamalar da olabilir.
ios 10 altında da çalışabilen koşu/yürüyüş uygulama önerisi istiyorum. runkeeper vardı fakat artık cihazda çalışmıyor.

kat ettiğim mesafeyi harita üzerinde göstermesi ve zaman/mesafe göstermesi dışında ek bir şeye gerek yok. ücretli uygulamalar da olabilir.
mind mischief
(10.10.19)
Strava?


aydin meyrin
(11.10.19)
runtastic


Hakan1980
(11.10.19)
(3)

vücut spreyini kalıcı hale getirmek?

merhabayın, çok sevdiğim hatta hayatımda en sevdiğim kokulardan birine sahip bir vücut spreyi var.o kadar seviyorum ki 75 ml 2 haftada falan bittiği oluyor. saçıma falan da sıkıyorum manyak gibi. ancak sorun vücut spreyi olduğu için kalıcı olmaması. çok aradım ancak parfümünü bulamadım. çok yakın bi
merhabayın, çok sevdiğim hatta hayatımda en sevdiğim kokulardan birine sahip bir vücut spreyi var.o kadar seviyorum ki 75 ml 2 haftada falan bittiği oluyor. saçıma falan da sıkıyorum manyak gibi.

ancak sorun vücut spreyi olduğu için kalıcı olmaması. çok aradım ancak parfümünü bulamadım. çok yakın bir kokuya sahip aynı marka ve serinin bir parfümünü buldum ama aynı tadı vermedi. erkekler spreyi olmasının da etkisi olabilir tabii.

bu spreyi bir karışımla ekle falan daha uzun süre kalıcı hale getirecek bir formül var mıdır ya? parası pulu umurumda değil. umurumda da o kadar değil. şöyle 30-40 şişe falan alıp 10 yıl götürecek kadar parfüm yapalım.
mind mischief
(16.09.19)
Etken maddeleri uçurmadan, suyu azaltıp daha konsantre hale getirebilirsiniz ama zor iş. Cep boya aktarıp etkisi geçtikçe sıkmak en kolay yol


Bileklere filan hafif vazelin surup dagitip ustune sıkarsanız biraz daha artar kalıcılığı.


hindistan cevizi
(16.09.19)
Sabah öğle akşamüstü sık işte?


prizmatik
(17.09.19)
(1)

2 yaşındaki eren için nöroloji doktoru, capsli.

öncelikle birkaç gün bu duyurunun üstlerde kalmasını modlardan rica ediyorum.selamlar, komşumuzun iki yaşında dünyalar tatlısı bir oğlu var. çocuk yaşıtları yürüyüp, konuşmasına rağmen yürüyüp konuşamıyordu. ailenin çevresindeki herkes bu durumu tembelliğe yormuş. fakat aile doktora gittiği zaman ya
öncelikle birkaç gün bu duyurunun üstlerde kalmasını modlardan rica ediyorum.

selamlar, komşumuzun iki yaşında dünyalar tatlısı bir oğlu var. çocuk yaşıtları yürüyüp, konuşmasına rağmen yürüyüp konuşamıyordu. ailenin çevresindeki herkes bu durumu tembelliğe yormuş. fakat aile doktora gittiği zaman yapılan tetkikler sonucunda genetik bir sıkıntı olduğunu öğrenmiş. çocuğun annesinin kardeşinde de bu tarz bir rahatsızlık varmış. doktorlar çocuğun hayatı boyunca konuşup, yürüyemeyeceğini, bir başkasının yardımıyla hayatını devam ettirmek zorunda olduğunu söylemiş. zekası da söylenilene göre günden güne geriye gidiyormuş. şimdilik palyatif bir tedbir olarak vitamin tedavisine başlanmış. aile ve biz rahatsızlığın adının ne olduğunu bilmediğimiz için tanım yapamıyoruz.

ben çocukla zaman geçirdiğim zaman uzaktan kumandalı araba, topaç gibi tek seferde öğrenilemeyecek şeyleri öğretip yaptırabilmiştim. özellikle ipli topaçın mantığını zor da olsa kavramasına yardımcı olup kendisine de yaptırmıştım. ancak böyle bir problem çıkabileceğini kimse beklemiyordu. çocuk abisi ve babasına sık sık kollarından tutup yürütülmesi için kendince istekte bulunuyor. çok basit sesler çıkarıyor vs. istek var yani çocukta.


yok mudur bu durumun bir çaresi? yurt içi veya yurt dışı bu tarz vakalar üzerinde çalışan nöroloji veya ayrı bir bölüm doktoru bulunamaz mı? gittikleri iki doktor da durumun kabullenmesi gerektiğini söylemişler. eren'e yardımcı olamaz mıyız?

caps 1 : eksiup.com
caps 2 : eksiup.com
mind mischief
(06.08.19)
openaccess.acibadem.edu.tr

Burada bahsedilen hastalık sanırım


mavibalık
(06.08.19)
(3)

istanbul'dan antalya'ya motor getirtmek-taşıma işi

selam, uzun zamandır almayı düşündüğüm bir motor vardı. nihayet buldum. motor antika sayılabilecek bir yaşta ve 250 kg civarında. eski commuter'lardan.benim de sadece otomobil ehliyetim var. çevremde de tek allahın kulu motorcu yok. ki olsa bile motor hava soğutmalı olduğundan ve iyi kondisyonlu olm
selam, uzun zamandır almayı düşündüğüm bir motor vardı. nihayet buldum. motor antika sayılabilecek bir yaşta ve 250 kg civarında. eski commuter'lardan.

benim de sadece otomobil ehliyetim var. çevremde de tek allahın kulu motorcu yok. ki olsa bile motor hava soğutmalı olduğundan ve iyi kondisyonlu olmadığından yaz sıcağında o yola dayanamaz.

açıkçası tüm bütçeyi zorlayıp motoru alacağım. güvenlik ekipmanları için bile şu aşamada bütçem yok. ehliyeti alıp sürmeye başladıktan sonra sıra gelecek onlara. doğal olarak taşıma için de öyle aman aman bir bütçem yok.

soru şu: bu motoru en ucuz şekilde nasıl antalya'ya getirebiliriz? ev falan taşıyanlar riskli olduğu için yüklerine almıyorlarmış diye duydum. 2000 model astra var hali hazırda. arka koltukları söksek sığar mı? motoru tek parça getirmek istiyorum. ne yapayım? eğer bu motoru getiremezsem mecburen cbr'lara duke'lara falan yönelmek durumundan kalacağım. parlak fikri olan arkadaşlar hadi bakalım, top sizde.
mind mischief
(28.06.19)
ambarlarda antalya'ya donen cok kamyon vardir bu aralar . Bi kamyoncu ile anlasim arkada bos bir yerine koyup getirecek.


1917
(28.06.19)
Commuter dediğiniz için çok büyük bir alet olmadığını düşünerek otobüs bagajına konularak da getirilebilir. Yapanlar oluyor bu şekilde.
Diğer seçenek vw caddy veya transporter tarzı bir van tipi araç arkasına konularak da getirilebilir. Hayırlı olsun güle güle kullanın.


yekkyea
(28.06.19)
Çantalarıyla beraber 300 kg'ı aşan büyük bir enduroyu 400tl'ye istanbul'dan hatay'a getirttik geçen hafta. Sürerek getirilse aynı maliyet olurdu. Mümkünse tecrübeli ve güvenilir bir nakliyeci bulun. Otobüs sizin motoru almayabilir. Scooter alıyorlar genelde. Ama nakliye işi daha mantıklı.


the coon
(28.06.19)
(2)

diş kayması mümkün mü?

selamlar, bir iki haftadır diş eti iltihabıyla ve çekilmesiyle cebelleşiyorum. en kısa sürede diş hekimine başvuracağım. ağrıyı azaltmak için karanfil koyarken ön iki dişimin sağ tarafındaki dişin ön iki dişime doğru kaydığını hatta çok ufak bir kısmının da arkasına saklandığını gördüm. ancak dişin
selamlar, bir iki haftadır diş eti iltihabıyla ve çekilmesiyle cebelleşiyorum. en kısa sürede diş hekimine başvuracağım. ağrıyı azaltmak için karanfil koyarken ön iki dişimin sağ tarafındaki dişin ön iki dişime doğru kaydığını hatta çok ufak bir kısmının da arkasına saklandığını gördüm. ancak dişin sol tarafında hiçbir açıklık, bozukluk vs yok.

diş hekimi arkadaşıma mesaj attığımda travmaya bağlı kırılmalarda, diş çekimlerinde ve çok ileri diş çürümelerinde gözle farkedilemeyecek kadar diş kayması yaşanabileceğini söyledi. ancak çürük dişim sol arka tarafta ve çekileli 1 sene oluyor. travma-kaza falan da olmadı. diş eti çekilmelerinde de görülüyormuş. ancak benimki o kadar ileri bir diş hastalığı değil.

bu şekil bir diş kayması yaşayan var mı? hafif sızlama vs.

bir de bunu nasıl düzeltirler?
mind mischief
(09.06.19)
20'liklerde herhangi bir acı-yanma yok. 7-8 diş birden kaydırıyorsa öyle 20'liğin...


mind mischief
(09.06.19)
ağızda çekilmiş vs. diş boşluğu varsa da kayıyor. benimkiler kaydı.


9kuyruklukedi
(09.06.19)
(8)

apartman bahçesinde horoz besleyen sığır

selam, yaklaşık 5 yıldır aynı yerde oturuyorum. oturduğum yer antalya kaleiçi'ne 5, muratpaşa merkeze 2 dakika uzaklıkta. şehrin tam göbeği yani. getto falan değil.yan apartmanda bir tane sığır var. adam muhtar. karısı horoz manyağıymış. vizyonsuz köylüler işte. geldiğim günden beri istisnasız her g
selam, yaklaşık 5 yıldır aynı yerde oturuyorum. oturduğum yer antalya kaleiçi'ne 5, muratpaşa merkeze 2 dakika uzaklıkta. şehrin tam göbeği yani. getto falan değil.

yan apartmanda bir tane sığır var. adam muhtar. karısı horoz manyağıymış. vizyonsuz köylüler işte. geldiğim günden beri istisnasız her gece 3'de başlayıp sabah 6'ya kadar ötüyor. öğlen ne durumda bilmiyorum. bir süre idare ettim. 2 sene önce dayanamayıp cimer'e yazdım. il sağlık müdürlüğüne falan şikayet edin diye cevap verdiler.

uğraşmadım saldım. malum antalya'ya yaz geldi. pencereler falan açılınca tekrardan bu horozların sesini duymaya başladım. gece boyu ayaktayım, kitap okuyorum, film izliyorum, çalışıyorum, müzik dinliyorum. ses her türlü dikkatimi dağıtıyor. horozlara alıştık artık. herif bir köpek bir koyun almış. boynuna da çan takmış. bahçede dolaştıkça ses çıkıyor. daha önce bir iki kişi bizzat gidip adama şikayet etmiş. bu muhtar da kodaman bir tip. boş beleş bir çomar. malum parti üyesi falan. zamanında kopardığı kupon arazilere benzinlik falan kurmuş, gelenleri bir şekilde ikna etmiş. rüşvet mi, ikram mı, sus payı mı ne derseniz deyin.


devlet dairesinde uğraşacak vaktim ve iştahım yok. belediye'nin online şikayet sisteminden falan şikayet etmeyi düşünüyorum. muratpaşa belediyesinin başkanla görüşme günleri varmış. başkana da bizzat söyleyebilirim. bir yaptırımı olur mu bilmiyorum.

bir diğer alternatif de zehirli darıyı bu çomarın bahçesine salmaktı. vicdanım el vermedi. günahsız hayvanlar sonuçta. ama herif de hak ediyor. çocukken benim köpeğimi zehirli etle zehirmelemeseler şu an gidip uçururum o bahçeyi.

bu çomarla nasıl baş edeyim? çanını ayrı, horozunu ayrı, küçükbaş hayvanını ayrı öpesim var. şehrin göbeğinde şehre adapte olamamış bir çomara gidip de "rahatsız oluyoruz ühühühü" çekecek halim de yok. klasik anadolu çomarı.

ne yapayım? etik, ahlak vs. hak getire artık. insanlar böyle katil oluyormuş, onu anladım. tarlasında hayvan otlatan köylüyü vuran köylüyü şimdi daha rahat anlayabiliyorum.
mind mischief
(04.05.19)
Abi güle ağlaya okudum ya. Harika bir duyuru olmus. Baya da sabretmissiniz aslinda. Kalben size destek oldugumu soylemek istedim :)


güneyli çocuk
(04.05.19)
Oha ciddi misin, bu ne ya gece gece kahkaha attım. Nasıl bir çomarlıktır bu :D

Davacı olun derim.


Elduinnnn
(04.05.19)
okurken bende gülümsedim :)
illaki siz gibi rahatsız olanlar vardır, yanınıza bir kaç şikayetçi daha alıp, sakin bir dille uyarın söyleyin
diğer türlü ortalık bahaneli, gerginliğe gerek yok, tek başınıza bir şey yapmayın, sonra siz suçlu olursunuz.


tamamhosdiyonda
(05.05.19)
Bence trollsün. Bu kadar merkezi bir yerde apartman bahçesinde koyun, horoz beslenebileceğine inanamıyorum.

Eğer ciddiysen il sağlık müdürlüğüne telefonla ulaşabilirsin. Bir de bir ara şehir merkezinde tavuk, horoz veya küçükbaş beslenmesinin yasaklanacağı konuşuluyordu. Ne oldu, bilmiyorum. Yasaklandıysa belediyeye de bildirebilirsin. 153'ü ararsan ilgili birime yönlendirirler ve işlem yapılır.


hiç devlet dairesiyle falan uğraşmayacaksınız. il sağlık müdürlüğü, halk sağlığı, zabıta en kolayı hangisi ise sizin için, arayıp horoz ve koyun beslendiğini söyleyip adres vereceksiniz.
eğer adres köy ya da mücavir alan sınırları içinde değilse ki söylediğinize göre değil (amma velakin resmi kayıtlarda farklı olabilir) gelip ceza kesip süre verecek ve gidecekler. verdikleri süre sonunda hayvanlar gitmemiş olursa el konuluyor. şehir merkezlerinde kamu sağlığının korunması için bu tür besi hayvanı beslemek yasak. kanun sizden yana.


halanne
(05.05.19)
online şikayetmiş zartmış zurtmuş bunlar hikaye. savcılığa git ve kamu düzenini bozmak suçundan dava aç. şikayetini geri alsan bile dava kapanmaz. uğraşsın dursun sonra.


mr.goodcat
(05.05.19)
Japonyada rastlaniyor evde tavuk/horoz besleyene. Adam kesmek icin beslemiyosa ve hayvanlar mutluysa, ben katlanirdim. Ama ben tabii.
Durumu ne kadar cok irdelerseniz o kadar caninizi sikar.
Zehir isine girmeyin, lanetlenirsiniz


gunes123
(05.05.19)
cevaplar için teşekkürler. vallahi kurmaca bir hikaye değil, ben de troll vs. değilim. mahalle ve bizim sokak işinde gücünde orta gelirli insanlardan oluşuyor. kimse kimseyle uğraşmak istemiyor. 2 sene önce kız mevzusu yüzünden kızın ailesinin evine bira şişesi atıp arabayla mahallenin ortasında sıfır çizen serserileri bile benden başka kimse polise bildirmemiş. herkes balkona çıkıp izliyordu, o ayrı... ben de anlatırken durumun trajikomikliğine güldüm, yalan yok :)

birkaç hafta içinde söylediğiniz kurumlara dilekçeyle bile şikayet bildirebilirim. mahkemeyle falan uğraşamam sanırım. mevzu sadece birkaç horoz değil. 10 15 tane horoz var. horoz dövüşü vs. ile uğraştıklarını, kesip yiyeceklerini falan sanmıyorum. sadece horoza düşkünlük durumu varmış. bir horoz kanat çırpıp öttükten sonra ardı arkası kesilmiyor. horoz mesajlaşması gibi. koyunu da herhalde kurban bayramı için aldılar. bilemiyorum.

cevaplar için teşekkürler. ^^


mind mischief
(05.05.19)
(3)

opera browser silinen hızlı arama (çok önemli)

selamlar, yaklaşık 1 saat önce programlardan opera'yı kaldırıp tekrar kurdum. ancak yeniden kurulum sırasında tüm verilerin silindiğini gördüm. şifreleri google passwords ile kurtardım da diğerlerini kurtaramadım. developer sürümünü silip beta kurduğum için yüklenmedi büyük ihtimalle.benim için geçm
selamlar, yaklaşık 1 saat önce programlardan opera'yı kaldırıp tekrar kurdum. ancak yeniden kurulum sırasında tüm verilerin silindiğini gördüm. şifreleri google passwords ile kurtardım da diğerlerini kurtaramadım. developer sürümünü silip beta kurduğum için yüklenmedi büyük ihtimalle.

benim için geçmişten gelen çok önemli birinin bir youtube kanalı vardı. sadece adını yazdığı için de arama ile bulmam imkansız. kanal kodunu da aklımda tutamadım doğal olarak.

soru şu; developer dosyalarından temp klasöründen falan bu kanalı tekrar gün yüzüne çıkaramaz mıyız? herhangi bir yer imine kaydetmedim bu kanalı. sadece hızlı aramalarda youtube.com/userxxxxx yazınca çıkıyordu.

ikinci soru şu: google geçmiş etkinlikleri kaydetme açık. ancak oradan da arama kutusundan yazınca bulamadım. kanal falan kaydetmiyor mu bu meret?

çözebilirsek sözlüğe ve duyuruya çok büyük minnet duyacağım. yok mu olm aranızda hacker falan ya :(
mind mischief
(26.04.19)
tam anlamadım ama kanalın videolarından birini youtube hesabınızla izlediyseniz video geçmişinde görebilirsiniz.


m4a87td
(26.04.19)
youtubeta hesabınız açıktıysa ve telefonda da öyleyse telefondan da bulabilirsiniz


senolll
(26.04.19)
cevaplar için teşekkürler.

kanalın hiçbir videosu yoktu. etkinlik geçmişinde sadece aramalar ve videolar görünüyor. (benim ayarlardan da kaynaklanıyor olabilir)

ben de kanalın aklıma gelen oynatma listelerinden birini youtube'da kişinin ismiyle birlikte aradım. 600 küsur sonuç çıktı. biraz zamanımı aldı ama kanalı buldum.bulur bulmaz da 2 ayrı yere url'ini yapıştırdım. artık sıkıntı çıkmaz sanırım.

son olarak benzer durumlar yaşayıp da buralara yolu düşenler için not: chrome tabanlı browserlarda eğer c'deki dosyalar silinmemişse temps klasöründen senkronize ederek tüm verileri geri yükleyebiliyormuşsunuz. çok daha detaylı anlatımları var birkaç forumda.


mind mischief
(26.04.19)
(6)

poster bastırma

nasıl oluyor bu işler? 1275x867 çözünürlüğünde bir görseli kuşe kağıda bastırmak istiyorum. internete falan bulaşmadan şehirdeki matbaalar basar mı bunları? ne kadara patlar?
nasıl oluyor bu işler?

1275x867 çözünürlüğünde bir görseli kuşe kağıda bastırmak istiyorum. internete falan bulaşmadan şehirdeki matbaalar basar mı bunları? ne kadara patlar?
mind mischief
(05.04.19)
copy center, ozalit, baskı merkezi anahtar kelimeleriyle şehrinizdekileri bulabilirsiniz. yalnız o çok iyi bir çözünürlük değil, posterin boyutuna göre kalitesi düşecektir.


senolll
(05.04.19)
1275*867 A4 kağıdından bile ufak neredeyse.


wolfg
(05.04.19)
@senoll internette bulabildiğim en yüksek çözünürlüklü görsel buydu. üzerine biraz grain efekti ekledim, çözünürlüğe olumsuz etkisi olur mu? 5e2 karış büyüklüğünde düşünüyordum.


mind mischief
(05.04.19)
görsel şu bu arada.
eksiup.com


mind mischief
(05.04.19)
1.bp.blogspot.com

üstünde masaüstü kısayolları olmayan 1392x938'i var. yalnız yakın tarihli fotolarına baktım, françoise hardy ne çökmüş ya.. zaman kimseye acımıyor gerçekten. :(


QweAsdZxc
(05.04.19)
@QweAsdZxc 1392x938'i bende de vardı da üşendim aramaya direkt ss alıp yardırdım.


mind mischief
(05.04.19)
(6)

yurtdışında lisans okuyup yerleşmek.

mümkün müdür böyle bir şey? son zamanlarda çokça karşıma çıkıyor. liseden arkadaşlarım 22 23 yaşında okudukları bölümü bırakıp doğu avrupa'da lisans okumaya gidiyorlar. birbirini tanımayan, alakası olmayan arkadaşlarım bir de bunlar. birbirlerinden haberleri olması mümkün değil yani.böyle bir şey mü
mümkün müdür böyle bir şey? son zamanlarda çokça karşıma çıkıyor. liseden arkadaşlarım 22 23 yaşında okudukları bölümü bırakıp doğu avrupa'da lisans okumaya gidiyorlar. birbirini tanımayan, alakası olmayan arkadaşlarım bir de bunlar. birbirlerinden haberleri olması mümkün değil yani.

böyle bir şey mümkünse en ideal yer neresidir? kaç sene sonra oturum alınabilir? ücretleri nelerdir? ne okunabilir? yıllık 10k euro'ya falan patlarsa düşünebilirim ben de.

internette ufak çaplı bir araştırma yaptım fakat çıkan sonuçlar hep ajansların, aracıların siteleriydi. ne diyorsunuz?
mind mischief
(26.02.19)
dogu avrupa'yi bilmiyorum ama avrupa geneli icin en temiz yol türkiye'de lisansi bitirip yüksek lisans icin yurtdisina gitmek. sebebiyse hem lisansa göre daha kisa sürmesi, hem de master programlarinda ingilizce seceneginin daha genis olmasi. yüksek lisans bittikten sonra cogu ülke 6-12 ay arasi is arama izni veriyor.

hem ekonomi hem de sürat acisindan yüksek lisans en temizi diyip cekiliyorum.


ben de
(26.02.19)
alamanya. eğitim ücretsiz. ama almanca öğrenmeniz gerek.


görünmezkaza
(26.02.19)
@ben de, lisansı yarıda bırakıp okuldan ayrıldım ben. yani yüksek lisans için en iyimser 4-5 sene var önümde.

@xportant hemen tak diye cevabı alıp işlemleri başlatayım diye sormuyorum. dediğim gibi araştıdığım kaynaklarım tamamı aracı kurumlar. işleri para kazanmak, yargılamıyorum. doğal olarak size gerçekçi ve doğru bir yol önereceklerini sanmıyorum. giden falan varsa daha net bilgi alayım diye yazdım.

@görünmezkaza liseden kalma çatpat almanca var ama eğitim için tabii ki yeterli değil. ingilizce ilk tercihim.


mind mischief
(26.02.19)
Hocam ingilizceniz iyi ise aracilara ekstra para vermenize gerek yok.
Ben uzuluyorum boyle aracilara para kaptiran insanlara, halbuki gitmeye zaten niyetliysen belirli bir sevideye yabanci dilinin olmasi gerekiyor. Okul bolum sekreterlikleriyle de mail uzeriden gorusebilirsiniz veyahut Skype uzerinden. Bu insanlarin isi bu, egitim almak isteyen uygun ogrencilere rehberlik yapmak.

Siz oncelikle sunlari netlestirin:
Hangi ulke(artisi eksisi ile)
Hangi bolum
Yabanci dil seviyeniz (Ielts-toefl ya da okulun kabul edilebilir sertifikalar listesini inceleyin)
Polonya - Macaristan - Cekya gibi yerlerde 10K gibi bir rakamla cok rahat egitim alabileceginizi dusunuyorum.


kahramanikarus
(26.02.19)
En güzeli Almanya bunu yapmak icin. Okulu bitirince 18 ay is arama izni de veriyorlar.


chitosan
(26.02.19)
Macaristan - Cekya gibi uyduruk ve gocmen karsiti ulkelerde okuduktan sonra kolay kolay is bulamazsiniz, zaten gocmenlik kurallari da kolay kolay izin vermez kalmaniza. Oyle liseli kafasiyla erasmus tadinda olacak is degil bu. Sonrasini dusunup plan yapin.


hot potato
(26.02.19)
(2)

fanzin çıkarma maliyeti?

internette aradım ancak net bir bilgiye erişemedim. artık butik matbaalar basıyor sanırım.ortalama 40 sayfa, 150 adet bize ne kadara patlar?
internette aradım ancak net bir bilgiye erişemedim. artık butik matbaalar basıyor sanırım.

ortalama 40 sayfa, 150 adet bize ne kadara patlar?
mind mischief
(02.01.19)
tanesi 35 lira


40 sayfa 10 yaprak demek, önlü arkalı 5 sayfa; 150x10=1500 sayfa fotokopi demek. Fotokopiyi kaç kuruşa bulursanız 1500 ile çarpın.

Bahsettiğiniz ürün muhtemelen fanzin olarak nitelendirilmeyecek. 40 sayfa bir fanzin icin iddiali bir rakam. Matbaa arayışı da sizi fanzin tanımından uzaklaştırır.


(10)

hasta olmamak için ne yapıyorsunuz?

merhabayın, malum kışa girdik. fakat daha kışın gelmediği bir şehirde bile 2 defa grip-soğuk algınlığı oldum. öksürük, tıkanıklık, halsizlik gırla. evden çıkmadan, tek odada yaşıyorum. vücudum sanırım çökmeye başlamış.siz hasta olmamak için ne yapıyorsunuz? her şey olur. koca karı ilacı, vitamin tak
merhabayın, malum kışa girdik. fakat daha kışın gelmediği bir şehirde bile 2 defa grip-soğuk algınlığı oldum. öksürük, tıkanıklık, halsizlik gırla. evden çıkmadan, tek odada yaşıyorum. vücudum sanırım çökmeye başlamış.

siz hasta olmamak için ne yapıyorsunuz? her şey olur. koca karı ilacı, vitamin takviyesi, aşı falan filan.
mind mischief
(27.10.18)
Düzenli beslenerek
Bol bol meyve tüketerek
Sıcak şeyler içerek
Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durarak.


Amaranta ursula
(27.10.18)
c vitamini takviyesi. ester c. Geçen kışı hasta olmadan hallettim. öyle çokta almıyorum haftada 1 filan. Eczanelerde satılıyor. internette de var ama güvenemiyorum.

edit: @amantra ursula'nın dediklerini zaten yapıyorum ilaveten olarak sorduğunu düşünüyorum. yoksa sürekli öksüren birisi ile uzun süre kapalı bir ortamda kalırsan hasta olmaman mucize.


belkider
(27.10.18)
Uykusuz kalmamak çok önemli ben uykusuz kalınca hemen vücut direncim düşüyor


pastörizesüt
(27.10.18)
Amaranta'nın dediklerini dikkate al:

- Düzenli beslenerek
- Bol bol meyve tüketerek
- Sıcak şeyler içerek
- Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durarak.


İlaveten, mutlaka hareket et. Hiç değilse günde 1 saat kadar tempolu şekilde yürü. Bağışıklık sistemine iyi gelir.

Unutmadan, düzenli uyku da oldukça önemli.


fever
(27.10.18)
Komşularım gripten ölüyorlar mışıl mışıl uyuyorum. Geniz akıntım bile yok. Gelelim sadede: d vitaminimi düştüğü an yükseltirim. Sabahları favori kahvaltım bal ve tereyağı oldu. Ama 10 dan önce yaparım. Tereyağını abimden alıyorum mis gibi. Bal da hediye geldi. Sonra yoga yapıyorum. Birde grip olacakmışım gibi hissedince burnuma bol kaya tuzulu su çekip pamuk mendilimle bi güzel temizliyorum. 2 gün sonra gripten ölebilirim de ama illa bunlardan diyemem. Asıl önemliyi gećmişim 9 buçuk 10 arası uyuyorum erken kalkıyorum.


for day to break
(27.10.18)
benim için en önemli şeyler: uyku, açlık ve tabi üşüme
bunlara dikkat ediyorum


dafuq
(27.10.18)
Bir ara çok sık bronşit oluyordum, yani soğuk algınlığı ile başlayıp bronşit olmadan geçmiyordu hastalığım. O zaman doktor önerisiyle grip aşısı + antibiyotik profilaksisi + zatüree aşısı olmuştum 2 sene üst üste. Antibiyotik tedavisi de şöyle oluyor: kasım aralık ocak aylarında penadur iğne şubatta deposilin. 2 sene hasta olmadım, sonra yine başladı. Doktora danışın belki size de önerir.


curukturpkokusu
(27.10.18)
Günde bir kez Imutor ve omega 3 alıyorum.


agluna
(27.10.18)
cok dikkat edersen hasta olursun, en cok onlar hasta zaten


Traveller
(27.10.18)
Annem aşı yaptırıyo

Ben spor yapıyorum, soğuktan korkmadan makul kalınlıkta giyiniyorum.


Delay Fuze
(27.10.18)
(7)

tişört baskı-boya

merhabayın. şöyle düz renk tişörtlerime yazı yazmak istemiştim. moda tasarımı okuyan bir arkadaşımdan markasını hatırlamadığım bir kumaş boyası alıp boyamış ve ilk yıkamadan sonra perte çıkarmıştım. tişörtler de pamukluydu bu arada. boya da fikir vermesi açısından 20-30 liralık bir boyaydı.sorum şu:
merhabayın. şöyle düz renk tişörtlerime yazı yazmak istemiştim. moda tasarımı okuyan bir arkadaşımdan markasını hatırlamadığım bir kumaş boyası alıp boyamış ve ilk yıkamadan sonra perte çıkarmıştım. tişörtler de pamukluydu bu arada. boya da fikir vermesi açısından 20-30 liralık bir boyaydı.

sorum şu: böyle farklı farklı kendi verdiğim tişörtleri makul fiyatta ve yüksek kalitede basacak bir yer var mıdır? reklamcılarda ve adi baskıcılarda bastırmak istemiyorum. fiyat da önemli tabii.

bir de sadece yazı yazmak amacıyla tişörtten çıkmayacak kadar kaliteli bir kumaş boyası var mıdır? bunun fiyatı hiç önemli değil. sadece bir iki sene silinmesin yeter.
mind mischief
(12.09.18)
boyadıktan sonra ters çevirip ütülemeniz lazım.


kablelvuku
(12.09.18)
ütülediğim halde perte çıktı zaten...


mind mischief
(12.09.18)
aldığınız boya serigrafi boyası mıydı?

moda tasarım mezunuyum ben de ve serigrafi ile bir sürü baskı yaptım (direkt fırçayla boyama nasıl olur bilmiyorum bizim yaptığımız ince katman halinde baskılardı) ve senelerdir giyiyorum. en kaliteli dijital baskıdan bile daha dayanıklı oluyor serigrafi.

tek renk basmak daha kolay ama farklı renkler basılacaksa üst üste basılması lazım (diyelim 3 renkli bir ev çizimi var. önce pembe renkli binanın kendisi üstüne sarı renkli camlar ve kırmızı çatısı şeklinde 3 kere farklı basılmalı) biraz uğraştırıcı ama sonuç temiz ve güzel olur.

koskoca şişesi de 20 liraydı en son. şimdi 30 olsun ama çok rahat 30 40 tshirt boyar.


dedi ayca
(12.09.18)
Kaç derece ile yıkadınız?
Pebeo nun kumaş boyası ile boyadığım tshir 4-5 senedir hala giyiliyor.


fasulyek
(12.09.18)
sorunuza tam cevap olmayabilir; ama kendimce bir alternatif önermek istedim.

koyu renkli tişörtler için çamaşır suyu kullanıyorum ben. gayet güzel sonuçlar aldım. hele ki stencil kesme yeteneğiniz varsa işiniz daha da kolay olur. "bleach t-shirt" diye aratırsanız örnekleri çıkıyor.


starborn
(12.09.18)
@starborn benim de aklıma gelmişti tişörtü çürütür diye düşünmüştüm. bu perte çıkan tişörtün soluk boyası üzerinde deneyeceğim. teşekkür ederim.

@fasulyek 30-40 derecede yıkadım.benim boyadığım boyanın şişesi şeffaftı. fiyatı yüzünden alternatifler arasına alıyorum teşekkür ederim.

@dedi ayca denemedim. böyle bir şeyin olduğundan bile yeni haberim oldu. ben sadece tişört üzerine yazı yazmak için kullanmıştım ve kullanacağım. kağıttan negatif baskı alıp içini oyuyorum. fırça yardımı ile boyuyorum. siyah tişört üzerine beyaz renk yazı gibi mesela. serigrafi boyası alıp fırça ile deneyeceğim. sanırım işimi görür. ayrıca serigrafi olayı çok ilgimi çekti. videolarını izleyip bir de o şekil çalışacağım. teşekkür ederim.


mind mischief
(13.09.18)
Merhaba
Yakın zamanda tişörte baskı/boya yapan biri olarak kendi deneyimimi yazayım.
Yazacağım yazinin kalibini reklamci bir arkadaşım çıkarttı. Bana kalan tek şey yapışkanı siyah tişörtüme yapıştırıp kırtasiyeden aldigim beyaz kumaş boyasını fırça ile harflerin boşluğuna boyamak oldu. Ben şu boyadan aldım:
encrypted-tbn0.gstatic.com
bir problem olmadı. Önceleri baskı çıkar diye elde yıkardım tişörtü ama sonra erinince makineye de attım bir şey olmadı. Yalnız boyayı sürdükten sonra 1 gun kuruması için balkona aldım. Ertesi gün tersinden ütüledim. Kolay gelsin size.
Edit boyayı da kırtasiyeden 3-5 liraya almıştım sanırım tam net hatırlamıyorum ama.


Amaranta ursula
(13.09.18)
(4)

kaz dağları rehber zorunluluğu

merhabayın, hafta içi kaz dağlarına gitmeyi düşünüyorum. İnternetten anladığım kadarıyla rehberle çıkılıyormuş. rehber acentasını aradığımda da yoğunluktan dolayı 150-200 lira civarında bir fiyat çıkardılar. ben de bu parayı vermek istemiyorum. soru 1 : rehbersiz nereye kadar çıkabiliriz? çıkacildi
merhabayın, hafta içi kaz dağlarına gitmeyi düşünüyorum. İnternetten anladığım kadarıyla rehberle çıkılıyormuş. rehber acentasını aradığımda da yoğunluktan dolayı 150-200 lira civarında bir fiyat çıkardılar. ben de bu parayı vermek istemiyorum. soru 1 : rehbersiz nereye kadar çıkabiliriz? çıkacildiğiniz yerler gezmeye değer mi? Soru 2: rehber arkadaşa parayı verip bizi rahat bırak demek mümkün mü? Soru 3: illa Kİ rehberle çıkılıyorsa memnun kaldığınız bir rehber var mı? TEŞEKKÜRLER.
mind mischief
(24.08.18)
Flaş haber

Kaz dağlarında kaybolan turistleri arama çalışması sürüyor.

Bak kaz dağı değil. Dağları.o açıdan büyük bir alan. Nereden çıkılacağını inilecegini bilmezsen ya da acil bir durum olursa fena kalırsınız.


binder dandet
(25.08.18)
rehbersiz olarak sütüven şelalesi'ne kadar çıkabilirsiniz.
çoğu turun çıktığı son nokta orasıdır.
görmeye değer, şelale küçük ama hasan boğuldu göleti denen yere yürüş keyifli.
çok özel bir ilginiz yoksa daha üstteki köylere çıkmasanız da olur.


halanne
(25.08.18)
teşekkür ediyorum.


mind mischief
(28.08.18)
Biz arabayla rehbersiz girdik, yolu takip ederek yaklaşık 45 dakika gittik, ana yoldan 2-3 km dışına kadar dolandık. benim gördüğüm rehberlerde aynı yoldan götürüyordu insanları mutlaka vardır arada derede girdikleri yerler. Radar noktasına kadar gitmiştik biz araçla


mirty
(28.08.18)
(4)

enpara encard cvv

enpara encard online kartın cvv'si gizli görünüyor. bunu açmanın veya değiştirmenin bir yolu var mıdır;?
enpara encard online kartın cvv'si gizli görünüyor. bunu açmanın veya değiştirmenin bir yolu var mıdır;?
mind mischief
(31.07.18)
geçen gün arayıp sordum ben de, yokmuş. eskiden görülebiliyordu ama güvenlik nedeniyle kaldırmışlar. hatta bir ara kart numarası ve skt'yi bile kaldırmışlardı ama onlar görülebiliyor şimdi.


nrmnm
(31.07.18)
@nrmnm büyük ihtimalle yalan söylemişler. banka kartının arkasında yazan cvv encard cvv'si olarak da geçiyor-muş. yeni öğrendim.


mind mischief
(31.07.18)
banka kartı = encard zaten??


nrmnm
(31.07.18)
encard online kart diye birşey yok. elindeki fiziksel banka kartın encard zaten. onunda cvv'si internet şubede görünmüyor. bunu da açamazsın.


neyehbe
(31.07.18)
(6)

bu bir telefon dolandırıcılığı mı?

merhabayın, bugün öğlen saatlerinde peder bey'i 0535'li bir numara aramış. halkbank kredi kartı olduğunu ve 1650 lira kredi kartı borcu olduğunu söylemiş. fakat halkbank'ta ne hesap ne de kredi kartı var. üstelik kadın tc kimlik numarasını da söylemiş. bana şimdi söylediği için müşteri hizmetlerine
merhabayın, bugün öğlen saatlerinde peder bey'i 0535'li bir numara aramış. halkbank kredi kartı olduğunu ve 1650 lira kredi kartı borcu olduğunu söylemiş. fakat halkbank'ta ne hesap ne de kredi kartı var. üstelik kadın tc kimlik numarasını da söylemiş. bana şimdi söylediği için müşteri hizmetlerine de ulaşamadım.

sorum şu: tc kimlik numarası ile kredi kartı açmak mümkün müdür? yoksa bu bir telefon dolandırıcılığı mı?
eğer açılıp bu harcama yapıldıysa ne gibi bir şey yapabiliriz.

teşekkürler.
mind mischief
(24.07.18)
Dolandiricidir. 535li numaradan aramaz hic bir banka. Arayip sorun bankayi gece bile ulasabilirsiniz musteri hizmetlerine


veritaslibertas
(24.07.18)
Büyük ihtimalle dolandırıcı. Herkesin tc kimlik numarası ortalığa saçılmış durumda zaten. Kimse sadece TC ile kredi kartı çıkaramaz.

Arayın halk bank müşteri hizmetlerini, babanızın adına, hesap, kredi kartı vs. var mı söylerler.


amortisman
(24.07.18)
TC kimlik numarası çok kolay bir şekilde bulunabiliyor. Bankanın müşteri hizmetlerini ararsanız kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı kimlik bilgilerinizi kimseye vermeyin. Dolandırıcılığa benziyor.


bankaya 17 dakika sonra ulaşabildik. dolandırıcılıkmış.

benzer sorunlar yaşayanlar için duyuruyu silmiyorum.

teşekkürler.


mind mischief
(24.07.18)
Banka niye borcunu hatırlatmak için aradığında TC kimliğini söylesin ki? Tabii ki dolandırıcı.

"aa galiba haklı" dedirtmek için kişisel olduğunu düşündüğümüz bilgileri söylüyorlar. 50 milyon kişinin tc kimlik numarası zaten ifşa oldu.

Atıyorum şu CIA adlı uygulamaya kafandan uydurma bir numara yaz. isim zaten çıkıyor. biraz spesifik bir isim ise tc kimlik numarasını zaten eşleştirirsin. sonra arayıp ikna etmeye çalışyorlar.


himmet dayi
(24.07.18)
tc kimlik numarası adres hatta kart bilgilerini bile verebiliyorlar. farklı taktikleri var böyle. yok kart borcunuz var yok sigortanız yenilecek vs gibi bişeyler bulup para istiyolar.


entropik
(24.07.18)
(13)

diş taşı temizliği acıtıyor mu?

merhabayın,1 ay önce falan diş çektirdim. 1 ay sonra gel diş taşların temizlenecek dedi.dişimi çektirirken zerre acı hissetmedim. çürük dişti gerçi 5 dakikada filan çekildi. iğneyi filan da hissetmedim. acı eşiğim de öyle çok yüksek değildir ama acımadı ilginç şekilde.şimdi sözlükte diş taşı temizli
merhabayın,1 ay önce falan diş çektirdim. 1 ay sonra gel diş taşların temizlenecek dedi.

dişimi çektirirken zerre acı hissetmedim. çürük dişti gerçi 5 dakikada filan çekildi. iğneyi filan da hissetmedim. acı eşiğim de öyle çok yüksek değildir ama acımadı ilginç şekilde.

şimdi sözlükte diş taşı temizliği çok acıtıyor, şöyle sızlatıyor falan gibisinden yorumlar okuyorum. öğlen 2'de randevum var. bu sıralar ders çalışmam lazım olduğundan yaşam konforumu düşürmemesini istiyorum.

cidden acıtıyor mu bu illet ya?
mind mischief
(28.05.18)
Yok ya. Yani bende acimadi.


baldur2
(28.05.18)
yok yav bazıları tez canlıdır .. acı yok zırlayan bir alet ve sadece :)


later
(29.05.18)
Acıtmıyor da irrite ediyor.


jazzabel
(29.05.18)
normali acıtmaz ama derin diş taşı temizliği denilen kök yüzeyi düzleştirme ya da küretaj (zaten lokal anestezi altında yapılıyor) gün içinde biraz hassasiyet yaratabilir.


neverlose
(29.05.18)
Neverlose+1
Bir de sonrasında sıcak soğuk gıdalarda sızlama yapabiliyor bir süre.


Raadol anestezi gerekmeksizin hic acitmiyor. Hissetmezsin bile. Ben yaptirmadan once disci arkadasima olm az bi hassasiyet bile olacaksa igne vur uyustur demistim. Raadol dedi yapti 10 dk'da acisiz tamamlandi.


japon askeri
(29.05.18)
Benimki biraz farklı. Aşırı taş biriktiği için epey rahatsız etti temizlerken. Dayanamayıp lokal anestezi istedim.

Lokal anesteziyle bir şey hissetmiyorsunuz. Temizlik bitince de harika oluyor zaten.


monogram
(29.05.18)
on alt dislerde hassasiyet oldugu icin o bolgeyi azcik uyusturuyor, geri kalan hicbir sey acimiyor, sizlamiyor.


orange coffee
(29.05.18)
Bende acimisti ama belki ileri seviyede oldugu icindir.


chitosan
(29.05.18)
Acıtmıyor normalde ama dişetinin dibinde ısrarcı bir taş varsa onu temizlemek için uğraştıkça dişeti hafiften sızlıyor. Bir de dişetlerinde çekilme varsa diş taşları gidince oralar boş kaldığı için soğuk şeyler içerken biraz sızlıyor.


curukturpkokusu
(29.05.18)
benim tecrübem çok acıtıyor. annemin tecrübesi acıtmıyor dişleri hassaslaştırıyor sonrasında sızı vb. rahatsızlık kolayca ortaya çıkabiliyor. kanımca elletmeyin çok mecbur değilse


kush
(29.05.18)
cevaplar için teşekkürler.

açıkçası şu an yemedi.

ağustos-eylül'e erteledim :)


mind mischief
(29.05.18)
geçen hafta yaptım. acımadı ki!
korkacak bir şey yok bence büyütmeyin gözünüzde. yazın tertemiz dişlerin keyfini çıkarın.


cliquot
(29.05.18)
(8)

diş çekimi ve sigara

merhabayın. 2 saat önce çürük dişimi çektirdim. gayet başarılı ve normal bir şekilde şekildi. kanama 20 dakika önce durdu gibi. doktora sigara içebilir miyim diye sorduğumda "içmesen iyi olur" dedi. ben de pek üstelemedim. o can havliyle "içersem ne olur?" demek gelmiyor tabii akla.şimdi sigara içer
merhabayın. 2 saat önce çürük dişimi çektirdim. gayet başarılı ve normal bir şekilde şekildi. kanama 20 dakika önce durdu gibi. doktora sigara içebilir miyim diye sorduğumda "içmesen iyi olur" dedi. ben de pek üstelemedim. o can havliyle "içersem ne olur?" demek gelmiyor tabii akla.

şimdi sigara içersem sıkıntı yaratır mı? apse, iltihap gibi. 1 gün boyunca sigar içmesem zaten sigarayı bırakırım arkadaş.

edit: ılık kahve filan da beni 2-3 saat götürür.
mind mischief
(07.05.18)
içme alveolit olursun, ağri neymis o zaman anlarsın. çok net tavsiye. kesin icme.


carabelli
(07.05.18)
hocam içme sen de ya.. sağlık mevzusunda bile bu kadar vazgeçemiyor olmak çılgınlık.


lcha
(07.05.18)
2 gün içmemek gerekiyor. carabelli'nin dediği gibi alveolite neden oluyor.
Beni hekimim uyarmamıştı bu konuda. Gerçi uyarsa da içerdim ama neyse. :)


auroraaurora
(07.05.18)
@auroraaurora 1 günde mutabık kalalım ya. 2 gün nereden çıktı allah aşkına... arkadaşların da dediği gibi söz konusu sağlık. alveolit, iltihap filan çekemem bir de. 1 gün ılık kahveyle idare edeceğiz mecburen...


mind mischief
(07.05.18)
Valla ben enfeksiyon olunca yakında bir kliniğe gittim. Adam bana sigara mı içtin çekimden sonra diye sordu. 2 saat içmedim deyince 2 gün içmeyecektin dedi. Ben onun yalancısıyım.


auroraaurora
(07.05.18)
@auroraauror her şeye göze aldım ya. 4 saat bile geçmedi. 44 saat hiç geçmez. 24-25 saat sonra içeceğim... :/


mind mischief
(07.05.18)
aslında geçer 44 değil 444 de geçer. sorun senin kendini geçmeyeceğine inandırmış olan.
belki 44'ü geçirmen vesile olur sigaradan kurtulmana.


kaputt
(07.05.18)
Ben geçenlerde 3 tane çektirdim ikisi yirmilik. Pazartesi iki cekimden sonra icmedim. Carsamba bir yirmilik daha cekildi, ertesi gun persembe aksamı icmeye basladım. Bir problemim olmadı. Ama kesinlikle en az 24 saat beklenmeli.
İki saat sonra icip problem yasamayanlar var evet, ama bu sizde olmayacak değil. Her durumda sigara iyilesme surecini uzatıyor.
En kotu durum da yazilmis, alveolit. Bence en az 24 saat icme garanti olsun diye.


rhinwedd
(07.05.18)
(3)

kesişme vb

merhabayın. mesela bir mekanda oturuyorsunuz. karşı masada veya mekanda karşı cins var. uzun bir süre kesişiyorsunuz. artık bi süre sonra göz kaçırma mevzusunu da geçip 5 saniye filan göz göze geliyorsunuz. artık öyle bir hal alıyor ki kendi arkadaş grubunuzdaki muhabbete odaklanamıyor ve komple mev
merhabayın.

mesela bir mekanda oturuyorsunuz. karşı masada veya mekanda karşı cins var. uzun bir süre kesişiyorsunuz. artık bi süre sonra göz kaçırma mevzusunu da geçip 5 saniye filan göz göze geliyorsunuz. artık öyle bir hal alıyor ki kendi arkadaş grubunuzdaki muhabbete odaklanamıyor ve komple mevzuya kilitleniyorsunuz.

bir süre sonra karşıdaki kişi gitmek zorunda kalıyor. siz de oturup mal gibi izliyorsunuz. ve en son gidiş anındaki bakışma kafada milyon tane aşk acısı şarkısı çaldırıyor.

soru şu: bu gibi durumlarda sizler ne yapıyorsunuz? peşinden gitmek, hakkında bir şeyler öğrenmek, hatta kafayı kırıp konuşmak filan...

not: karşı cinse fazla ilgi duymayan ve her türlü sosyalleşmeden kaçan bir erkeğim.
mind mischief
(10.04.18)
Kız tarafı olarak, ağııırr ağıırr yürüyerek lavaboya giderim, kapıda oyalanırım, gelmesini beklerim, wc'ye girmem hatta sadece aynaya bakıp ruj sürüp çıkarım. Peşimden gelmemişse dönüşte aslaaa 1 saniye bile yüzüne bakmam.


megalomaniac
(10.04.18)
O anki ruh hali ve motivasyonuma bağlı takaip edip muhabbet ettiğim de oldu, şans diyip işime gücüme döndüğüm de oldu.


cleric
(11.04.18)
Haha bir anımı aklıma getirdi anlatayım. Her hafta, aynı gün, aynı saatte gittiğim bir yer vardı. Tek başıma ortalama 40 dk süresince vakit geçiriyordum. Bir gün bir adamın sürekli olarak beni hedef alarak görüş açısına beni alabileceği bir yerlere oturmaya çalıştığını fark ettim. Artık adam saatlerimi ezberlemişti, ne zaman gelsem o da 5 dk sonra arkadaşlarıyla oraya geliyordu. Zannediyorum böyle 6 ay kadar geçti :D Basit bir sosyal flörttü, bu tarz şeylere çok takılmam.

Yaklaşık 3 yıl gibi bir süre sonra yeni işimin 3. gününde bu adamı gördüm :D Meğer o da iş değiştirmiş aynı şirkete geçmişiz haha. Arada muhabbet ediyorduk kahve falan içip.

Enteresan di mi :D


perfectum
(11.04.18)
(3)

sözlükçü-duyurucu diş hekimleri

merhabayın,1 yıldır diş hassasiyeti sorunuyla cebelleşiyorum. daha önce doktora gitmiş ve diş taşlarını temizletmek için ileri bir randevu almıştım. ancak bu sefer temizletmek için gittiğimde 3 saniye- evet burası önemli 3 saniye- içinde dişimin çürük olduğunu söyleyip çekilmesi gerektiğini belirtti
merhabayın,1 yıldır diş hassasiyeti sorunuyla cebelleşiyorum. daha önce doktora gitmiş ve diş taşlarını temizletmek için ileri bir randevu almıştım. ancak bu sefer temizletmek için gittiğimde 3 saniye- evet burası önemli 3 saniye- içinde dişimin çürük olduğunu söyleyip çekilmesi gerektiğini belirtti.

şimdi sorularım şunlar;

1-)2 ay içerisinde bir diş çekilecek raddeye gelir mi?
2-) çekilmesi gereken bir dişe dolgu filan yapılamaz mı?
3-) çektirmesem diğer dişleri de çürütür mü? çektirmemek için çürük diş ağrısına dayanabilirim...

ps: isteyene özelden dişimin fotoğrafını atarım, isteyene tabii...
edit: bu arada çürük olan dişim hiç ağrımıyor. sadece sağ ve sol tarafımda diş hassasiyeti yaşıyorum.
mind mischief
(05.04.18)
1)ilk gittğinde gözden kaçmiş, dikkat edilmemiştir. Sonra fark edilmiştir. Yani olabilir.
2)çekilmesi gereiyorsa çekilir. Dolgu olacak olsa dolgu olacak denirdi.
3)ağzında çürük, koku yapacak engeksiyon oluşturacak bir şeyle yaşamayı sorun etmiyorsan kalabilir.


@biarkadastanduydum, günde yüzlerce röntgene bakan birinin olası bir çürüğü gözden kaçırması ihtimali pek kuvvetli gelmedi.


mind mischief
(06.04.18)
@mind mischief
İnsan faktörünün olduğu yerde tabiki gözden kaçma, fark edememe oluyor. Olmamasi mümkün değil asıl.


(7)

konser videosu 4k 30fps vs 1080p 60fps ?

konser videoları paylaşan amatör bir kanal açmayı düşünüyorum. sizde 4k 30fps mi yoksa 1080p 60 fps mi çekim yapayım? siz genelde hangisini izliyorsunuz?
konser videoları paylaşan amatör bir kanal açmayı düşünüyorum. sizde 4k 30fps mi yoksa 1080p 60 fps mi çekim yapayım? siz genelde hangisini izliyorsunuz?
mind mischief
(08.03.18)
1080-60

4k video izleyen kitle oldukça az. youtube'da amacın ise fazla izlenme sayısı ve süresi olduğuna göre çoğunluğa hitap etmen lazım


Kurgudan geçirilecekse 4k çok zaman alır ama çok güzel kurgulanır. Kurguladıktan sonra 2kya düşürüp öyle yayınlardım, 4kyı tercih etmem ki zaten 4k ekran yok bende.


babaganus
(08.03.18)
Siz 4K yukleyin, isteyen 4K isteyen, isteyen 1080p, isteyen 720p izler zaten.


crown
(08.03.18)
belki araştrmışsınızdır ama telif hakkı yüzünden ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.


mysql34
(08.03.18)
1080-60. Daha canlı bir his uyandırıyor. Konserde önemli bence.


4K cekim yap. 20 yıl sonra da izlenebilsin.


tomcruise
(08.03.18)
@acımasız gercekler herhangi bir izlenme kaygısı filan yok. sadece gittiğim ve kayıt altına aldığım konserlerden bir iki parça atacağım. 10 kişi izlese bile o 10 kişinin genelde hangi kaliteyi tercih ettiğini merak ediyorum.

@babaganus , evet kurgu ve montaj aşaması olacak. render sürecinde biraz zaman kaybı oluyor fakat 4k'yı bu sebepten dolayı dikkate alıyorum. teşekkürler.

@mysql34 telif hakkı yüzünden dmc ile bir süredir kapışıyoruz. sorun yok :)

@cıkmaz sokaktan cikagelen cocuk ben de 60 fps taraftarıyım.ama 4k 60fps çeken bir kamera alana kadar bekleyeceğim bakalım.

@tomcruise öneri için teşekkürler, ama 20 sonra youtube diye bir mecra olmazsa? :)


mind mischief
(08.03.18)
(5)

ankara'da yaşayanlar-okuyanlar

ankara'da yaşayanlar-okuyanlar neden ankara?
ankara'da yaşayanlar-okuyanlar neden ankara?
mind mischief
(15.02.18)
turkiye'de iyi egitim almak icin buyuk sehirde yasaman sart. istanbul'da bes sene yasadim ve nefret ediyorum oradan. ben de bolum ve okul dolayisiyla ankara'ya sicak bakiyordum, sehre de sempatim vardi. alti ay falan oldu geleli, kesinlikle hayatimda verdigim en dogru karar oldugunu dusunuyorum.

uzun lafin kisasi, turkiye standartlarinda gelismis, modern, imkanlari genis ve ayni zamanda kopek gibi yasamak zorunda kalmayacagim, yasam savasi vermek yerine insanlarla ve insan gibi yasayabilecegim bir yerde olmayi istedim. ankara'yi cok seviyom.


der meister
(15.02.18)
Okumaya geldim, işimde başarılı olmak istediğim için kaldım, şimdi evleniyorum. Zaten büyük şehirde kalmayı seviyorum ama Ankara hem büyük şehir hem değil ve bu hoşuma gidiyor.
Mamak, Sincan, Pursaklar gibi çok merkezi olmayan yerler dışında hemen her yerini biliyorum. Nereye, nasıl gidilir, ne yenir, ne yapılır falan hepsine hakimim.

Öyle çok aşırı kalabalık değil, keşmekeş değil, toplu taşıma ya da trafikte kahrolmuyorum ki en son İstanbul'dan gelirken 1,5 saat sadece köprüyü geçmekle geçti, çekilir dert değil bence.
Bu sabah Yenimahalle'den 08.30'da bindiğim otobüsle trafiğe rağmen 08.55'te işime (Kızılay'a) nefes alarak geldim, mis.

İş olanağı kısıtlı maalesef, sürüne sürüne yükselmeye çalışıyorum kendi alanımda ama verilen parayla geçim oranı düşünülünce İstanbul'da belki 1000 tl fazla alıcam ama o 1000 tl yine İstanbul'a gidecek. E ne anladım bu işten?

En önemli kısımlardan biri de aşk galiba. Hayatımın eşine rastladım mezun olur olmaz, şimdi hayatımızı birlikte kuruyoruz. Bence önemli bir etken.


mor bembombom
(15.02.18)
Istanbul´da aile yaninda üniversite ogrencisi olmak yerine baska yerde macera aramaydi. Bunun yaninda iyi üniversite ve istenilen bölüm de Ankara´da vardi. Ama hatami anlayip, üniversite bittiginde olabildigince uzagina yerlestim.

Not: FC Köln.


buf-e kür
(15.02.18)
Benimki mecburiyetten. Yillar önce sivasta calisirken ankaraya atanma olasiligim ortaya cikmisti okadar sevinmistim ki. O atama olmadi ben sonra izmire yerlestim. Ve yine ankara olasiligi ortaya cikti ve bu sefer gerceklesti. O kdar uzuldum ki. Yani ankara needen geldigine veya niye geldigine gore degisen bir sehir. Genel olarak trafik yasam kalitesi anlaminda iyi. Gidecek fazla yer yok.sanatseverseniz sanslisiniz. Bu sene istisna kislari soguk. Cankayayala sincanin mamakın insani degisik. Eryamanla etimesgutun bile degisik.


delicevat
(15.02.18)
Ankara'da üniversite'ye kadar yaşadım. Sonra da 15 sene İstanbul'da. Ankara daha huzurlu.


malheiros
(15.02.18)
(3)

diş hassasiyeti, doktor fobisi

merhabayın, yaklaşık 1 senedir diş hassasiyeti problemiyle cebelleşiyorum. soğuk, sıcak bir şeyler içemememekle birlikte son 2-3 aydır soğuk besinleri tüketemiyorum. zaman zaman soğuk hamur işleri bile sıkıntı yaratıyor.bugün diş hastanesine gittim. o malum koltuğa uzandım. doktor hanım 30 saniyelik
merhabayın, yaklaşık 1 senedir diş hassasiyeti problemiyle cebelleşiyorum. soğuk, sıcak bir şeyler içemememekle birlikte son 2-3 aydır soğuk besinleri tüketemiyorum. zaman zaman soğuk hamur işleri bile sıkıntı yaratıyor.

bugün diş hastanesine gittim. o malum koltuğa uzandım. doktor hanım 30 saniyelik gözlemden sonra dişlerimi fırçalamadığım izlenimine vardı. ama dişlerimi günde 2 kere fırçalıyorum. bunu söyledikten sonra da diş taşlarınız oluşmuş, temizletmelisiniz dedi ve ekledi " dişlerinizi fırçalamıyorsunuz."

malum sabah kalkınca dünyanın en sinirli insanı olan ben konuyu uzatmadım. çünkü farklı yerlere kayacaktı konu. sorum şu; özel ve kamu farketmeksizin diş doktoruna gitmeyeceğim. parodontax da diş hassasiyetine zerre çözüm üretmiyor. reçetesiz ilaç, gargara ve diş macunlarıyla bu sorunu çözmek mümkün mü?
mind mischief
(01.02.18)
dişlerinizi yetersiz temizliyor olabilirsiniz. pek çok hasta dişlerini fırçalar ama doğru yapmadığı için hiçbir sonuç alamaz. dişleri iyi temizleyememenin ağız içinde çok açık seçik belirtileri vardır ve bırakın 30 saniyeyi, 2 saniyede falan direkt olarak anlaşılır. fırçalamanız en az 3-4 dakikayı bulmalı, her dişin her yüzeyi dişetinden dişe olacak şekilde süpürülmeli. kanama olan yer varsa daha çok fırçalanmalı, kanama olan yerden kaçınılmamalı.

çare macunda değil ne yazık ki. yapmanız gereken öncelikle diş taşlarınızı temizletmek,dişlerinizi dişetinden dişe olacak şekilde doğru teknikle fırçalamak ( bunu bir diş hekiminden dinlemeniz, hatta sizle birlikte fırçalama yapması en güzeli) ardından eğer hassasiyete neden olan şeyler arasında çürük veya dişeti çekilmesi varsa bunların tedavisidir.

geçmiş olsun.


iphone allerjisi
(01.02.18)
oncelikle dislerinizi nasil fircaliyorsunuz bilmiyorum ama gunde iki kere fircalamaniz ya da gunde bes saat fircalamaniz bile dogru fircaladiginiz anlamina gelmiyor eksik yapiyor olabilirsiniz. ya da dis anatominiz geregi dislerinizle siradan fircalamadan daha fazla ilgilenmeniz gerekiyor olabilir dis ipi kullaniyor musunuz bilmiyorum ama bazi dis yapilari icin ozellikle dikkat edilmesi gerekiyor buna.

ayrica duzgun fircaliyor bile olsaniz sekerli seyler yedikten sonra belli bir sure gecmeden fircalamaniz durumu da zararli imis. hemen fircalanmasi durumunda - mekanizmasini cok bilmiyorum ama - dislere yapisiyormus ve bu da tas olusturuyormus.

sizin yanlis olmaniz ihtimalinizi gectikten sonra gelelim doktora. tavrini begenmemis olabilirsin belki yanlis teshis koymus ya da detayli aciklamamis olabilir-ki bence en sık yaptiklari hata- ama en nihayetinde bir hekime kizip korkuyu da bahane edip kimseye gitmemek cocukluktur. eksik bilgilerle bugunlerine gelen hekimlerin yaninda cok basarili hekimler de var sonucta. bugun gecistirmeye calistiginiz seyler ilerde cok daha fazla basinizi agritabilir. kendi kendinize bu isin lisansini alan kisilerden daha dogru tedavi uygulayamaniz dusun bir ihtimaldir. arastirip iyi bir dis hekimine gorunebilirsiniz.

verdigim bilgiler de dis hekimligi okuyan kardesimden ogrendigim seyler. yatirim tavsiyesi degildir.


sacmasalakbirisi
(01.02.18)
Çoğumuz, ne yazık ki, diş fırçaladığını sanarak yaptığı eylemle diş etlerini katletmekte, diş eti çekilmesine sebep olmakta.
Diş taşı oluşumundan sonra, diş taşlarını temizletmek dışında yapabileceğiniz bir şey yok. Aksi halde, diş eti kanamaları, diş hassasiyeti, diş eti çekilmesi, ağız kokusu ve diş kaybı seni bekliyor olacak.
Sana tavsiyem, öncelikle iyi bir hekim bulup diş taşlarını temizletmen,
Tam olarak nasıl yapıldığını öğrenip, günde iki kez dişlerini fırçalaman ve yine nasıl yapıldığını öğrenip en geç iki günde bir diş ipi kullanman,
Diş fırçasının olması gereken sertlik derecesini ve diş ipinin cinsini doktorundan öğrenmen.
Diş hassasiyeti için, sabah fırçalamanda ipana pro-expert hassasiyet kalkanı adlı macunu kullanmanı öneririm.
Not: Diş hekimi değilim.


oguz altun
(01.02.18)
(12)

dizi önerisi

daha önce game of thrones'un ilk 2 sezonunu, mad men'in ilk 3 sezonunu ve halihazırda peaky blinders'ı izliyorum. house of cards'a başlamayı düşünüyorum. yani dizi kültürüm hiç yok. suç, gangsterlik, serserilik temalı dizi önerilerinizi bekliyorum.
daha önce game of thrones'un ilk 2 sezonunu, mad men'in ilk 3 sezonunu ve halihazırda peaky blinders'ı izliyorum. house of cards'a başlamayı düşünüyorum. yani dizi kültürüm hiç yok.

suç, gangsterlik, serserilik temalı dizi önerilerinizi bekliyorum.
mind mischief
(07.12.17)
white collar.


mete kudur
(07.12.17)
The Wire


agluna
(07.12.17)
boardwalk empire
the night of


fragile lady
(07.12.17)
breaking bad?


amortisman
(07.12.17)
@amortisman aslında yakın tarihte geçen suç, gangsterlik, serserilik temalı diziler arıyordum. eksik yazmışım. ama breaking bad'in de ilk sezonunu izlemiş ve bırakmıştım.


mind mischief
(07.12.17)
olur mu bilmiyorum ama → oz


siradam
(07.12.17)
The Wire
The Sopranos

izlemeye başla sonra teşekkür edersin.


sonütücü
(07.12.17)
Narcos, True Dedective, westworld


soyut park
(07.12.17)
kesinlikle fargo izle çok beğeneceksin.


freetakilir
(07.12.17)
Banshee demeye geldim.


lana del rey
(07.12.17)
The Sopranos.


ms brownstone
(07.12.17)
serserilik dersen Nerde kalmıştık isimli bir dizi var. Türkmax kanalında yayınlanmıştı. 13 bölüm. Haluk Bilginer, tatlı hayattaki irfan var. Şebnem dönmez ve Deniz Arcak var. Deniz Arcak hayranı oldum ben mesela.


(1)

windows 10 güncellemede takılı kaldı

merhabayın, windows 10 güncellemesini kurarken simsiyah bir ekranda takılı kaldı. hiçbir komut algılamıyor.forumlarda şarj durumundan kaynaklı olduğu yazıyor ama pil yüzde 60'lardaydı. temsili görsel ektedir.
merhabayın, windows 10 güncellemesini kurarken simsiyah bir ekranda takılı kaldı. hiçbir komut algılamıyor.
forumlarda şarj durumundan kaynaklı olduğu yazıyor ama pil yüzde 60'lardaydı.
temsili görsel ektedir.
mind mischief
(08.11.17)
hocam biraz bekle
ssd degilse takilma olabilir
bekle biraz daha
yoksa setup u yeniden baslat


kingcyrax
(08.11.17)
(4)

videodan ses silmek?

bir konser kaydında telefonu tutan arkadaşımın sesinin vokalden daha fazla olması ve vokalin önüne geçmesi yüzünden arkadaşımın sesini silmek istiyorum. video 4k ve stereo. mümkün mü böyle bir şey?
bir konser kaydında telefonu tutan arkadaşımın sesinin vokalden daha fazla olması ve vokalin önüne geçmesi yüzünden arkadaşımın sesini silmek istiyorum. video 4k ve stereo. mümkün mü böyle bir şey?
mind mischief
(26.09.17)
değil.


alperz
(26.09.17)
mevcut teknoloji ile zor, 10-15 yıl sonra mümkün olur ama sanırım.


cedex
(26.09.17)
Sizin kaydetmiş olmanızın bir manası kalmaz ama sesi komple kapatıp aynı şarkının başka bir konser kaydı sesini ya da şarkının orjinalini ekleyebilirsiniz :D

Sizin dediğiniz standart programlarla olmaz da pro. olan, film vs editingi için kullanılan farklı programlar iki sesi ayırt edip istenileni silebiliyordur belki.
Tamamen sallıyorum ama araştırmak lazım.


demoniclewinsky
(26.09.17)
böyle bi şeyi kusursuz yapabilmek için aynı anda kayıt yapan 2. mikrofon olması ve bu iki mikrofon arasındaki uzaklığın bilinmesi gerekiyor diyebiliyorum. ama profesyönel editlerle nasıl yapılır ne kadar başarılı olur bilmiyorum.


oddyseus
(26.09.17)
(3)

nfs carbon benzeri yarış oyunu önerisi

hem 2000'lerin efsane araçlarının hem de 70'lerin klasiklerinin olduğu oyun önerileri istiyorum.
hem 2000'lerin efsane araçlarının hem de 70'lerin klasiklerinin olduğu oyun önerileri istiyorum.
mind mischief
(21.06.17)
Burnout paradise


westblack
(21.06.17)
test drive unlimited serisi güzeldir.


sana forza horizon 3 lazım.


arakaali
(21.06.17)
(1)

şu upload boyutları normal mi?

internete hiçbir şey yüklemiyorum. browserdan oynanan town of salem harici oynadığım bir oyun yok. bu upload boyutları nasıl bu kadar çok oluyor?casus bir program filan mı var acaba bilgisayarda?
internete hiçbir şey yüklemiyorum. browserdan oynanan town of salem harici oynadığım bir oyun yok. bu upload boyutları nasıl bu kadar çok oluyor?
casus bir program filan mı var acaba bilgisayarda?
mind mischief
(21.06.17)
internetten bir şey indirebilmen için, daha anlaşılablir haliyle diyim, bi web sitesini açmak için dahi senin de internete veri göndermen gerek. sana hangi verinin geleceğini söylemen gerek. özetle normal.


washe
(21.06.17)
(1)

bu motorun marka ve modeli ne?

mark linkous abimizin bindiği motoru merak ettim. motordan anlayanlar biliyordur umarım. gerçi bana custom bir motor gibi geldi ama...
mark linkous abimizin bindiği motoru merak ettim. motordan anlayanlar biliyordur umarım. gerçi bana custom bir motor gibi geldi ama...
mind mischief
(26.05.17)
Moto Guzzi California Vintage


malheiros
(26.05.17)
(2)

iphone kablosuz veri aktarma

selamlar, iphone 4s'in orjinal kablosu bozuldu. ben de idareten bir kablo aldım. şarj etmek amaçlı.orjinal olmadığı için bilgisayarım tanımadı. unkown device uyarısı alıyorum. driverları güncellesem bile cihazı görmüyor. telefondan bilgisayara veri aktarmak için alternatif bir yol var mıdır?
selamlar, iphone 4s'in orjinal kablosu bozuldu. ben de idareten bir kablo aldım. şarj etmek amaçlı.orjinal olmadığı için bilgisayarım tanımadı. unkown device uyarısı alıyorum. driverları güncellesem bile cihazı görmüyor. telefondan bilgisayara veri aktarmak için alternatif bir yol var mıdır?
mind mischief
(21.05.17)
Fİle master uygulaması var. Ftp ile browser üzerinden veri alışverişi yapılır. Pc ve tel aynı ağda ise


efruz
(21.05.17)
Send anywhere


(4)

sennheiser cx 275s kullanan var mı?

bu kulaklığı almayı düşünüyorum. bir elektronik mağazasının açılışına özel 99 liraya düşmüş. genelde indie, alternative, blues ve türkü dinliyorum. kullananlar varsa yorumlarını alabilir miyim? cx300 kullananların da yorumlarını alabilirim.
bu kulaklığı almayı düşünüyorum. bir elektronik mağazasının açılışına özel 99 liraya düşmüş. genelde indie, alternative, blues ve türkü dinliyorum. kullananlar varsa yorumlarını alabilir miyim? cx300 kullananların da yorumlarını alabilirim.
mind mischief
(15.02.17)
hangi mağaza? cx200 kullanıyodum ben, sennheiser muazzam bir marka ya.


1shot2shots
(15.02.17)
@1shot2shots antalya terracity mediamarkt açılışına özelmiş. akg ve sony ile acı tecrübelerimden sonra sennheiser gibi bir markanın beklentimi karşılamayan ürününü bu kalp kaldırmaz...


mind mischief
(15.02.17)
cx 200 ve cx 300 kullandim. simdi hd25'im var :P
kesinlikle pisman olmazsin. 100tl iyi fiyat, al gitsin. ozellike o modeller tam fiyat/performans urunu. ustune bi de fiziksel olarak epey saglamlar.


hopeless
(16.02.17)
Yapıştır. Ben kullanıyorum. İyi kulaklık. 100 lira muazzam fiyat.


zirrealist
(16.02.17)
(1)

akut bronşit kaç günde geçer?

merhabayın, peder bey geçtiğimiz perşembe öksürmeye başladı. halsizlik, balgam, boğaz ağrısı, ateş gibi belirtiler yüzünden soluğu en yakın acil serviste aldık. doktor, akut bronşit tanısı koydu. iğne ve ilaç derken 2 gün geçmesine rağmen ateşi düşmedi, öksürüğü şiddetlendi. bir de özel hastaneye gi
merhabayın, peder bey geçtiğimiz perşembe öksürmeye başladı. halsizlik, balgam, boğaz ağrısı, ateş gibi belirtiler yüzünden soluğu en yakın acil serviste aldık. doktor, akut bronşit tanısı koydu. iğne ve ilaç derken 2 gün geçmesine rağmen ateşi düşmedi, öksürüğü şiddetlendi. bir de özel hastaneye gidelim dedik. orada da tanı değişmedi. ılık su içmesi ve dinlenmesi gerektiği söylendi. aradan 5 gün geçmesine rağmen durumda herhangi bir gelişme yok. dağ gibi adam bir de. şunca yıllık evladıyım 3 kere hasta olduğunu gördüm. başka bir şey olmasından korkuyorum. göğüs hastalıklarına filan gitmeye gerek var mı? yoksa kaç günde geçer bu durum? şimdiden teşekkürler.
mind mischief
(10.01.17)
şu sıralar influenza a herkes. ateş gripal. ateş 3-4 gün sürüyor sonra 1 hafta toparlanıyor.geçmiş olsun bol sıvı.


priboi
(10.01.17)
(3)

hayvan satışı

bir arkadaşımın facebook gönderisinde gördüğüm kadarıyla hala internet üzerinden hayvan satışı yapılıyor. bunun kanunen yasak olduğunu biliyorum. ancak egm'ye şikayet edilse bile sonuç alınamayacağını düşünüyorum. yok mudur bunu engellemenin bir yolu?
bir arkadaşımın facebook gönderisinde gördüğüm kadarıyla hala internet üzerinden hayvan satışı yapılıyor. bunun kanunen yasak olduğunu biliyorum. ancak egm'ye şikayet edilse bile sonuç alınamayacağını düşünüyorum. yok mudur bunu engellemenin bir yolu?
mind mischief
(03.01.17)
Hayvan satışı malesef yasak değil ancak ruhsatlı yerlerin satma izni var.

Şöyle denmiş bu konuda da:
İnternet üzerinden yapılan canlı hayvan satışının, 3285 sayılı kanuna dayalı olarak "Ev ve Süs Hayvanları Satış Yerleri"nin ruhsat ve kontrollerine tabi olduğu bildirilmektedir. 3285 sayılı Kanunun 44. ve devamı maddelerinde cezai yaptırımın gerekli olduğu ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasının gerekliliği belirtilmektedir.

siber.ihbar@iem.gov.tr adresine ihbar maili atarak, hayvan satışı yapan kişinin tel nosunu veya irtibat için verdiği adres hangi formattaysa onu verebilirsiniz.


buff
(03.01.17)
haytap a link atın


Big bada bum bum
(03.01.17)
tüm bilgilerini vererek siber.ihbar@iem.gov.tr'ye şikayet ettim. arkadaşım da haytap'a yazdı. ne kadar umutsuz olsam da çok teşekkürler.


mind mischief
(03.01.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.