Giriş
(6)

Ev alma hayali

2018 sonu 2019 başı gibi kadıköyün sevdiğim bölgelerinde alabileceğim eski ve giriş katı binalar için 150k civarı kredi çekip alabiliyordum. O zamandan bu zamana para biriktirdim, hazırda birikmiş param da baya değerlendi ama aynı evleri almak için 300-400k kredi çekmem lazım. O zaman kredi çekmediğ
2018 sonu 2019 başı gibi kadıköyün sevdiğim bölgelerinde alabileceğim eski ve giriş katı binalar için 150k civarı kredi çekip alabiliyordum. O zamandan bu zamana para biriktirdim, hazırda birikmiş param da baya değerlendi ama aynı evleri almak için 300-400k kredi çekmem lazım. O zaman kredi çekmediğime baya pişmanım hem 2 senedir kira veriyorum hem ev alma hayalinden çok daha uzağım. Şimdi ben yine paramı yatırıma yönlendirip değerlendirmeye çalışmaya devam mı ediyim? Bu şekilde ev almak artık bana imkansız gibi geliyor. Kim ne derse desin istanbulda ev almak bence hala güzel bi yatırım. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Almak imkansız mı oldu? Bırakiyim mi bu işin peşini?
mg3929
(17.01.21)
yatırım için alacaksan gerek yok. ama eve ihtiyacın var ve içinde oturacaksan, durduğun her dakika ziyan. faiz oranı düştüğünde yapılandırabileceğin bir kredi çek al evini.


etna
(17.01.21)
bütçene uygun bulursan al tabii ama bulamazsan paranı yatırmaya devam et. ben de istanbul'dayım, bütçemle ıvır zıvır yerlerden evler bulabiliyorum ama ev almak gibi 10 yıllık bir topa girmedim, sabit gelirim olduğu halde.

evler ve arabalar durmadan artar, dediğiniz gibi o yıllardan 250 bin liraya satılan oturulacak bir ev şimdi 700 bin lira.

ben kirada oturmayı tercih ediyorum 3 yıldır da kirada oturuyorum.

bu soru senin sabit gelirine ve taksitleri 5 10 yıl ödeme durumuna bağlı, aylık kazancın 10 binden yüksekse alabilirsin ev, her halükarda kendini döndürürsün taksitlerden kalan parayla.


rock bottom
(17.01.21)
eski binada, giriş katı... bir kere oturdum ve tövbe ettim. iyi ki almamışsın. o daireler yaşlı insanlar veya home office vb. çalışan ama müşterisi de gelen insanlar için uygun.

ev almak mantıklı ama param yetmiyor diye öyle yerlere de girme.


malheiros
(17.01.21)
eksisozluk.com

Okumanı tavsiye ederim


otopsicocugu
(17.01.21)
O evleri tercih etmezdim. Eski tip binalarda altyapı, ısınma vb. durumlarda sıkıntı ihtimali daha yüksektir. Ola ki kentsel dönüşüme girer, ikamet için tercih edeceğin ev yenilenir ama küçülür. TL her zaman değer kaybedecek. Bunda önemli olan değer kaybının süresi. Mevcut ekonomi durumunda kredi çekmen artık saçma olur. Yazın 0,64-0,74 döneminde çekmiş olsaydın belki ama artık krediye bulaşma. Şimdi yüksekten çekip gelecekte yeni orandan yapılandırma gibi bir şey saçma olur. Konut kredileri normal ihtiyaç kredisine benzemez.


silah taciri
(17.01.21)
kadıköy'de eski ve giriş kat bir ev almanı önermem kısmına +1 katılıyorum.
ev almak için ise: şu anda faizler çok yüksek, faizlerin düştüğü ilk fırsatta bütçenin yettiği en yeni evi almanı tavsiye ederim. atıyorum kadıköy olmaz ama e5 hattında maltepe olur, yeni ev olur daha makuldür yani.


roket adam
(17.01.21)
(8)

Peteklerin suyunu almak

Bu iş zor mu? Evi su basacak gibi bi korku var içimde halledebilir miyim bunu tek başıma?
Bu iş zor mu? Evi su basacak gibi bi korku var içimde halledebilir miyim bunu tek başıma?
mg3929
(10.01.21)
Havasını?
Kolaydır. Yanınızda bir kap ve bez olsun Yeter


kisa
(10.01.21)
Sonrasında kombinin basıncı düşecek. İşlemden önce kombi su dolum musluğunun çalıştığından emin olun.


çok basit. özel anahtarı var onun elinde bardak maşrapa gibi bir şeyle yaparsın.


xrated
(10.01.21)
Kombi bu sırada açık mı olmalı kapalı mı?


mg3929
(10.01.21)
fark etmez kombinin durumu ama sistemde, kombinin altındaki saatte su basıncı 3 e yakın olsun.


kisa
(11.01.21)
Geçen gün internette gördüğüm şahane bi yöntemi tarif edeyim, bu sayede yere bez koyma suyu kap'a akıtma derdi yok.

İnşallah anlatabilirim;

bir 5 lit plastik şişeyi 3-5 cm çapta yandan kesin, bu delik petek üstündeki hava alma prjörüne denk gelecek. Bu deliğin tam karşısına değil de şişenin diğer iki yanına el girecek büyüklükte bir delik açın bıçakla/makasla.

Küçük deliği hava alma pürjörüne dayayın, diğer delikten bir elinizi sokup pürjörü gevşetin, böylece fışkıran akan sular şişe içine akacak.


John Bloor
(11.01.21)
basıncı 3 yapmayın sakın yukardaki arkadaşın dediği gibi. 1.5-2 arası olmalı.


xrated
(11.01.21)
:) yapın yapın
Şaka bir yana, basıncı arttiriesaniz biraz daha tazyikli olur hava tahliyesi ama kontrol edilmeyecek bir şey değil. basınç az olursa ve çok hava varsa iyice düşebilir basınç su basmanız gerekebilir.
Ben git gel kontrol etmek istemediğim için öyle yapıyorum, xrated in dediği gibi de yapılabilir, şart değil benimki.


kisa
(11.01.21)
(3)

Borsa kazancının vergisi var mı?

Aracı kurumla çalışıyorum. Kar elde edip banka hesabıma aktarırsam vergisi var mı bunun?
Aracı kurumla çalışıyorum. Kar elde edip banka hesabıma aktarırsam vergisi var mı bunun?
mg3929
(06.01.21)
hayır. kesintileri yapılıyordur.


false pretension
(06.01.21)
Yok. Yatırım fonlarından stopaj kesintisi oluyor ama


primetime
(06.01.21)
Var ama %0


(8)

Bozuğum yok diyen taksici

Az önce biri yine 1.5tlme çöktü. Adam bozuk yok diyor ısrarla dövüp cebinden bozuk para mı çıkarıcaz. 1 lirasında 2 lirasında değilim ama 1 liranın peşine düşecek kadar küçülen adama kuruş vermek istemem.
Az önce biri yine 1.5tlme çöktü. Adam bozuk yok diyor ısrarla dövüp cebinden bozuk para mı çıkarıcaz. 1 lirasında 2 lirasında değilim ama 1 liranın peşine düşecek kadar küçülen adama kuruş vermek istemem.
mg3929
(27.12.20)
işte bu yüzden bitaksi, bu yüzden kartla ödeme...


Jux
(27.12.20)
Bitaksi kullanıyorum ama valizim vardı ellerim doluydu o an ilk taksiye binmek zorundaydım :(


mg3929
(27.12.20)
yorum olarak yazin, baskasi binmesin


ateistanbul
(27.12.20)
ben de deli oluyorum, onun için bir miktar bozuk hep bulundurmak iş görüyor.

@ateistanbul söz konusu bitaksi olmayan taksi zaten sanıyorum.


harfitarif
(27.12.20)
Bozugun yoksa sen eksik al diyeceksiniz en ciddi tonunuzla. Sonra sinirli bir sekilde oralari karistiracak, laga luga edecek. O parayi vermese bile o kadarlik cani sıkılacak.


Bi taksiciler bir de emlakcilar ciddi haz etmiyorum


balpolen
(27.12.20)
bana 5tl bozuk yok dedi. 5tlye çöktü o..
benim de valizlerim vardı


esref
(27.12.20)
plaka varsa İBB beyaz masa'ya şikayet edin


spankenstein
(28.12.20)
(1)

Boğaz yanması ve burun tıkanıklığı

Soğuk bir yerdeyim. Geçen biraz üşüttüm, çılgın bi boğaz yanması ve zaman zaman burun tıkanıklığı var. Covid değildir diye düşünüyorum. Bunlara ne iyi gelir sizve doktora gitmek istemiyorum
Soğuk bir yerdeyim. Geçen biraz üşüttüm, çılgın bi boğaz yanması ve zaman zaman burun tıkanıklığı var. Covid değildir diye düşünüyorum. Bunlara ne iyi gelir sizve doktora gitmek istemiyorum
mg3929
(13.12.20)
kendinize dikkat etmek
üşümemek
bol bol sıcak içecek
burnunuz tıkanırsa tuzlu su çekin burnunuza

ilaçla 1 haftada, ilaçsız 7 günde iyileşirsiniz. karar sizin.


co2s2
(14.12.20)
(6)

laptop fanının çok hızlı çalışması

bilgisayarım normalde sıfır sesle çalışıyor. 5 yıllık lenovo 8gb ram, ssd, 4gb ekran kartı, i5 işlemci. csgo oynarken fanı çok hızlı çalışıyor, çılgın ses yok ama normale göre çok fazla normalde dediğim gibi sıfır ses oluyor. bu bilgisayara zararlı mı? bilgisayarı yakında elime alır mıyım? ısınma yo
bilgisayarım normalde sıfır sesle çalışıyor. 5 yıllık lenovo 8gb ram, ssd, 4gb ekran kartı, i5 işlemci. csgo oynarken fanı çok hızlı çalışıyor, çılgın ses yok ama normale göre çok fazla normalde dediğim gibi sıfır ses oluyor. bu bilgisayara zararlı mı? bilgisayarı yakında elime alır mıyım? ısınma yok.
mg3929
(05.12.20)
Fanı değiştirmek lazım. Hazır açmışken termal macunu da yenileyin. Ele almak demeyelim ama zamanla çok ısınıp kapanmalar başlar. Size toplam maliyeti 100-150tl olur. Kendiniz yaparsanız fan+macun 50-70tl civarı tutar.


the coon
(05.12.20)
hemen hemen o yaşlardaki her bilgisayar oyun oynarken yüksek performans harcayacağından, işlemci ve ekran kartı, yüksek performans sonucunda aşırı ısınma meydana geldiğinden fanların öyle tam devir çalışması normaldir ama 5 senedir içine toplanan toz toprak, tüy topları ve termal macunun kuruması bu durumu zorlaştırır.

arkadaşın dediği gibi fan miladını doldurmuş da olabilir, açıp termal macun yenileyip fanları soğutucuyu temizlersen ses de azalır, soğutma kapasitesi de artar.

daha önce kıytırık asus bi laptopun fanlarını temizliyeyim termal macunu değiştireyim dedim açtım baktım baktım baktım, adamlar öyle karışık ve düzensiz yapmışlarki, ben bunu söksem bi daha toplayamam dedim vazgeçip soğutucu aldım.

maci book proyu söktüm geçen adamlar herşeyi düzenli tertemiz yapmışlar, çat çat çat temizledim kapadım.


killerbee
(05.12.20)
Eskiden cs:go oynarken fanı bu kadar hızlı çalışmıyor muydu?

Fan mekanik bir parça. Miadını doldurmaz. Fanın altında kalan kısım elden geçmeli. Soğtucu var ise temizlenmeli ve aradaki termal macun yenilenmeli.

Ancak işlemci fanının yüksek hızda çalışması normal bir durum. Zararlı bir durum olursa Windows bunu anlayıp sistemi koruma aldına alır zaten.


himmet dayi
(05.12.20)
Hep böyle çalışıyordu. Ben bu laptopu çok az kullandım hep ve basit işler için kullandım video izlemek vs gibi. Isınma yok laptopta. Geçen sene adam fana macuna falan baktı en ufak toz parçası bile yoktu ilk günkü gibi demişti. Tekrar baktırmaya gerek var mıdır ki:((


mg3929
(06.12.20)
Bence gerek yok. Fanın öyle çalışması normal.


himmet dayi
(06.12.20)
Fan soğutmaya yetişip soğutamıyor, laptop ısıdan kapanıyorsa bir çözüm aranmalı. Ama yok laptop çalışmaya devam ediyorsa fanın hızlı çalışmasında sıkıntı yok.

PC çok güç harcamıyorken çok ısınmıyor ve fan yavaş dönüyor, pc çok güç harcadığında fazla ısınıyor ve fan bu ısıyı bertaraf etmek için hızlı dönüyor. Görevini yapıyor yani.


John Bloor
(07.12.20)
(7)

Almanyaya göç videolarının bıktırması

Çok abartıldı gibi geliyor bana. Türkiyede zor şartlarda yaşıyoruz doğru ama bu şekilde almanya almanya diye bir sürü içerik olması bıktırdı beni. Neden hollanda değil, ingiltere, isviçre vs değil almanya? Almanyada çok türk olması bir neden olabilir ama bu videoları yapanlar almancılar değil, son b
Çok abartıldı gibi geliyor bana. Türkiyede zor şartlarda yaşıyoruz doğru ama bu şekilde almanya almanya diye bir sürü içerik olması bıktırdı beni. Neden hollanda değil, ingiltere, isviçre vs değil almanya? Almanyada çok türk olması bir neden olabilir ama bu videoları yapanlar almancılar değil, son birkaç senede gidenler. Fransayla ilgili neden bu kadar video ya da içerik yok mesela? Fransa kötü ülke mi? Yaşam şartları bizden düşük mü? Değil.
mg3929
(29.11.20)
İngiltere, Fransa ve Almanya arasında göçmen politikası en gevşek olan (en azından Türkler için) Almanya gibi duruyor. İlaveten Almanya'da iş bulmak daha kolay çünkü zaten kalifiye işgücüne ihtiyacı var Almanya'nın. Pandemi olmasaydı bu yıl çok fazla göçmen alacaktı Almanya. Sebebi bu olabilir.


himmet dayi
(29.11.20)
çünkü gidenlerin çalıştığı sektörlerin yoğun olduğu ülkelerin başını almanya çekiyor. sektör yoğun olduğu için sadece ingilizce bilerek iş bulabiliyorsunuz. 100 ilan varsa 90 tanesi almanca bilgisi isterken 10 tanesine ingilizce bilerek başvurmanız mümkün. hollandada ise 10 tane ilan varsa 9 tanesi flemenkçe bilgisi istiyor ve kalan 1 iş için dünyanın her yerinden özellikle hindistan gibi eskiden ingiliz sömürgesi olan ve ingilizce konuşabilen insanlarla yarışıyorsunuz. 10 ilana karşı 1 ilan olduğu için almanyada iş bulabilen insanları daha çok görüyorsunuz.


nahtoderfahrung
(29.11.20)
@nahto bu gerçek mi ? ben nedense tam tersini düşünüyordum.


garavel
(29.11.20)
@garavel hangisinin tam tersini düşünüyorsun abi bir sürü şey söyledim :) ben de almanya'da iş arayan birisi olarak ve etrafımda bir sürü giden gelen insan olduğu için konunun içinden kendi görüşümü bildirdim. almanya dışındaki avrupa ülkelerine artık başvurmuyorum bile nerdeyse. sektör yazılım.


nahtoderfahrung
(29.11.20)
Almanya benim bildiğim kalifiye işçi arıyordu en son. Bunun etkisi vardır çünkü Fransa vs aramıyor. Yoksa misal Fransa'da emeklilik, tatil hakları falan daha iyi :) ha tabi Almanya'da daha çok türk var vs etkisi vardir belki.

Bir de Almanya ekonomisi güçlü diye gidiyorlardır. Bu kişinin hayatına ne etkiliyor bilmiyorum tabi, maaşın artmıyor, emekliligi duzeltmiyorlar, ek tatil vermiyorlar ama devlet kâr ediyor.


logisticsmanager
(29.11.20)
Almanya sadece Türkiye'den değil; İtalya, Romanya, İspanya ve Solevanya gibi ülkelerden de iş gücü olarak göç alan bir ülke. Adamlar WWII'dan beri bellerini doğrultamadı gitti ara eleman ihtiyacı konusunda.


dünyada en çok göçmen alan ülkelerden biri. bir türk için en çok göç olanağı olan ülke. gidip dönerci olarak da, patron olarak da, yönetici olarak da çalışabileceğiniz bi yer.


roket adam
(29.11.20)
(21)

Hamburgerle ayran tüketmek

Ayran çok severim ve hemen her yemeğin yanında içerim. Hamburgerle ayran içenleri görünce tiksiniyorum, patates kızartmasıyla falan da. Ben mi saçma düşünüyorum yoksa hamburger ve patates kızartmasının yanında ayran içmek cidden iğrenç mi?
Ayran çok severim ve hemen her yemeğin yanında içerim. Hamburgerle ayran içenleri görünce tiksiniyorum, patates kızartmasıyla falan da. Ben mi saçma düşünüyorum yoksa hamburger ve patates kızartmasının yanında ayran içmek cidden iğrenç mi?
mg3929
(28.11.20)
neden iğrenç olsun ki? kola içmeyi bıraktığımdan beri hep ayran içerim gayet de güzel gidiyor.


berkes2
(28.11.20)
Hiçbir şey hiçbir şeyle iğrenç değil. Bir şeyi bir şeye "yakışır" kılan ne ki? Mesela hamburgerin yanında asitli kola iğrenç değil, doğal ve sağlıklı bir içecek olan ayran niye iğrenç olsun? Bence sağlıksız bir şeyle sağlıklı bir şeyi yan yana görmek istemiyorsun, birbirlerine zıt geliyorlar. Ama aslında öyle değil. Herkesin ağız tadına göre.


hitokiri kenshin
(28.11.20)
Ben severek tüketiyorum. Bence iğrenç değil. Her şeyin yanında ayran tüketebilirim.


jelly bear
(28.11.20)
değil neden olsun, sizin damak tadınıza hitap etmiyordur. ben de genelde suçumu hafifletmek için ayran içiyorum.


signore
(28.11.20)
ayranın balık dışında her yemekle oluru var.


ben hamburgerle her zaman ayran içerim, asitli şeyler sevmem.


candide
(28.11.20)
Evde handmade bir burger yapmanı tavsiye ederim ayranla içmek için. Namet'in 280 gr'lık beef burger'ı var muhteşem onu güzel bir hamburger ekmeği ile ev yapımı patates ve güzel bir ayranla kombola cayır cayır yanacaksın lezzetten


galas
(28.11.20)
İğrenç mi? Bence tam tersi. Gurme hamburgercilerde genelde ayran isterim. Kola ya da gazoz ağız tadını bozuyor asidiyle. Ayran çok iyi geliyor. Özellikle güzel hamburgerin tadı damağında kalır ayranla.

Benim pizza ile bile ayran içmişliğim var.

Yani köfte ekmekle ayran içmek gayet normalken hamburgerle içmek niye iğrenç olsun ki?


himmet dayi
(28.11.20)
Ayranı yoğurdun yanında bile içerim. Ama hamburger yiyeceksem kola arıyorum. Muhtemelen pazarlama stratejisi.


Aaa o bende de var. Bir takim yiyeceklerin yanina ayran bana garip geliyor. Diger turlu epey severim ayrani. Mesela ayranla sigara icilmesi de garip geliyor, diger her turlu icecek tamam da ayrani dusunemiyorum. Ama tabi igrenc degil :D


Haldamir
(28.11.20)
Ben de dışarıda yediğimde yanında ayran söylerim genellikle. Bana hiç iğrenç gelmiyor.


peki madem
(28.11.20)
Kolaya kırmızı rengi veren madde karmin böceği mesela ben de kola içemiyorum, hamburgerle kola içeni görünce tiksiniyorum. Ayran içmek normal. Hamburgerle gerçi bira güzel gidiyor.


monkey
(28.11.20)
Ben hep ayran içerim. Yukarıda yazan arkadaş gibi balık hariç her şeyin yanında içebilirim. Bana da yemekle kola içmek iğrenç geliyor. Başlık açıp tartışma mı başlatsam?


catch the arrow
(28.11.20)
İğrenç değil, çok da güzel olur


Bence iğrenç açıkçası.


chavezding
(28.11.20)
Kofte ekmegin yaninds guzelken hamburgerde nasil igrenc olabilir?


tosunpasa
(28.11.20)
köfte ekmek demeye geldim ben de. Köfte ekmeğin yanına gayet yakışıyor ayran, hamburgerin yanında da olur.
ama patates kızartmasıyla falan uyumuz. iğrenç değil bana göre ama uyumsuz.


niye iğrenç olsun ki? başlığı ilk okuyunca mcdonalds'ta ayran içmek olarak algıladım ama sanırım o sorulmuyor. nedense "mcdonalds'ta kola tüketilir" olarak beynime kazınmış, ayran garip geldi ilk bakışta ama ben birçok kez başka burgercilerde burgeri hep ayran ile tükettim. gayet de güzel oluyor. ayrıca sizi kola gibi büyük bir günahtan da kurtarıyor.


ahm1
(28.11.20)
on numara 5 yildiz. gom gitsin baba.


baldur2
(28.11.20)
Hamburgerin yanında ayran içerim. Aşırı iyi gidiyor ayran. Dün eve paket servis istedim hamburger ayran en yakın zaman içersinde. Sadece Homemade hamburger ya da kasap hamburgeri (cezzar, Nusret) de ayranla içmem, Big mac i de ayranla içerim çok iyi oluyor.


Hallegadola
(29.11.20)
"iğrenç" değil ama köfte ekmekle ayran içmekle de, hamburgerle ayran içmek aynı şey değil bence.
işin içine mayonez, ketçap, cheddar falan girince ben ayranı yakıştıramıyorum yanına mesela, illa kolaya falan ihtiyaç duyuyorum.

ki hatta hamburger ve patates kızartmasıyla milkshake de içiliyor.
o da fena olmuyor ama fikir olarak o daha iğrenç mesela.
ayranı ben yakıştırmıyorum ama damak tadı meselesi tabii ki.
iğrençten ziyade alakasız geliyor bana da.


blatta hiberna
(29.11.20)
(2)

eYDS vs YDS

Eyds her zaman yds yerine geçiyor mu? Bir dezavantajı var mı?
Eyds her zaman yds yerine geçiyor mu? Bir dezavantajı var mı?
mg3929
(24.11.20)
Geçiyor. Bir dezavantajı yok. Sadece alışkın değildim üç saat bakmaya bilgisayara başım ağrıdı çok.


Hallegadola
(24.11.20)
Bilgisayardan çözmek bana daha zorlayıcı geldi.


(3)

Türkiyenin son 40 yılı

80lerden itibaren türkiyede neler olmuş, nasıl bugünlere gelmişiz. Bunları anlatacak kitap, belgesel, video vs ne önerirsiniz? Genel 40 yılı anlatmasına gerek yok, tek bir olay, dava vs de olabilir.
80lerden itibaren türkiyede neler olmuş, nasıl bugünlere gelmişiz. Bunları anlatacak kitap, belgesel, video vs ne önerirsiniz? Genel 40 yılı anlatmasına gerek yok, tek bir olay, dava vs de olabilir.
mg3929
(21.11.20)
32. Gün belgeselleri


32. Gün 28 Şubat Belgeseli

ilk bölüm: www.youtube.com


himmet dayi
(21.11.20)
Yüzyılın Manşetleri
bir kısmı burada.
www.dailymotion.com
bir kısmı da burada.
www.youtube.com


ankarakecisi
(21.11.20)
(1)

Ders çalışamıyorum

Üni biteli 3 sene oldu, elime ilk kez kalem alıyorum. Hiç çalışamıyorum şu an. Oturuyorum elim telefona gidiyor, sigara içiyim vs diyorum ve bi bakmışım 1 saat olmuş elde var sıfır. Odaklanarak ders çalışmak için ne yapmalıyım?
Üni biteli 3 sene oldu, elime ilk kez kalem alıyorum. Hiç çalışamıyorum şu an. Oturuyorum elim telefona gidiyor, sigara içiyim vs diyorum ve bi bakmışım 1 saat olmuş elde var sıfır. Odaklanarak ders çalışmak için ne yapmalıyım?
mg3929
(18.11.20)
Sigarayı başka odaya bırakın. Telefonunun alarmını 20 dakika sonra çalacak şekilde kurun ve odada göremeyeceğiniz, erişemeyeceğiniz bir yere koyun. 20 dakika, alarm çalana kadar çalışın, 10 dakika ara verin. Bir nevi pomodoro tekniği. (Şimdi oturup bu tekniği araştırmayın. Yarın kahvaltı ederken araştırırsınız.)


cosmicstring
(18.11.20)
(2)

adobe reader yardımı

https://get2.adobe.com/tr/reader/yukarıdaki linkten adobe reader indirdiğimde highlight etme özelliği kapalı geliyor. pdf üzerinden ders çalışıyorum ve bazı yerleri highlight etmem gerekiyor, bunu yapabileceğim adobe reader'ı nereden indirebilirim bulamıyorum :(
get2.adobe.com

yukarıdaki linkten adobe reader indirdiğimde highlight etme özelliği kapalı geliyor. pdf üzerinden ders çalışıyorum ve bazı yerleri highlight etmem gerekiyor, bunu yapabileceğim adobe reader'ı nereden indirebilirim bulamıyorum :(
mg3929
(15.11.20)
torrentten crackli olarak bulabilrisin belki. ya da google aadobe crack vs yazıp bi cracklemeyi dene. ama virüs de bulaşabiilir pc ne dikkatli ol.


(1)

spl lisans sorusu

düzey 3 lisansı için sınava girmek istiyordum. sınava 37 gün falan var. sizce bu sürede sınava çalışıp geçebilir miyim? yoksa erteleyeyim mi?
düzey 3 lisansı için sınava girmek istiyordum. sınava 37 gün falan var. sizce bu sürede sınava çalışıp geçebilir miyim? yoksa erteleyeyim mi?
mg3929
(13.11.20)
aylar önce de oturup çalışsan son bir ay da çalışsan pek bir farkı olmuyor sınavda. daha önce hiç girmediysen sadece soruları görmek için bile girmen işine yarar. bu arada da birkaç ders geçmiş olursun. kaybedecek bir şeyin yoksa sınava gir.


silver apple
(13.11.20)
(5)

yazılıma nereden başlanmalı?

finans alanında çalışıyorum. çok fazla boş vaktim var. bir programlama dili öğrenmek istiyorum. aklımda java, python ve excel vba var. sizce bunların hangisini öğrenmeliyim öncelikli olarak?
finans alanında çalışıyorum. çok fazla boş vaktim var. bir programlama dili öğrenmek istiyorum. aklımda java, python ve excel vba var. sizce bunların hangisini öğrenmeliyim öncelikli olarak?
mg3929
(10.11.20)
python ogrenin. nispeten basit bir dil oldugu icin cok zaman kaybetmeden, detaylarla ugrasmadan isinize yarayacak seyleri uretebilirsiniz. basit ama ayni zamanda bircok sey yapabilecek kadar iyi bir dil.


emrahday
(10.11.20)
python +1


Phyton + R


bisorumolacaktı
(10.11.20)
Okuldan
Bi 4 sene oku once
Kursla yazilimci.olunmaz


bence bu egitim iyi

cs50.harvard.edu


foster
(10.11.20)
(4)

Altında gerileme ihtimali?

Çılgın atıyor. Biraz geri gelme ihtimali var mı?
Çılgın atıyor. Biraz geri gelme ihtimali var mı?
mg3929
(06.11.20)
Altına bakarken ons/dolar fiyatını baz alın, ons'a bakarak çılgın attığını söyleyemeyiz. Şuan 1950 dolar civarında, bundan 2-3 ay kadar önce 2000 doları geçmişti ve bir süre 2000 dolar çevresinde dolaştı. Bu kadar yüksek gözükmesinin sebebi doların fırlamış olması.

Biden'ın Pandemiye yaklaşımı Trump'a göre daha fazla dolar basmayı gerektiren bir yaklaşım gibi geliyor. Bence Biden'ın başkanlığı belli olmaya başlayınca artmasının sebebi bu. Biden bu minvalde politikalar izlerse artmaya devam edecektir büyük ihtimalle. Ve Pandemi'nin bitişiyle ilgili bir gelişme olduğunda (aşı bulunması mesela) sağlam bir düşüş olabilir.


fobfilm
(06.11.20)
TL'ye karşı sanmıyorum.


lcha
(06.11.20)
ons/dolar gerileyebilir.

gram/tl büyük ihtimal gerilemez. dolar da çılgın atarken...

tabii ki yatırım tavsiyesi değil. siz yine de on yıllık ons/dolar ve gram/tl grafiklerine bakın. ne demek istediğimi göreceksiniz.


fever
(06.11.20)
altından bağımsız olarak türk lirasının herhangi birşey karşısında değer kazanma ihtimali yok.
devletin hedefi ülkeyi $150 asgari ücret seviyesine çekmek.


(5)

Filipinli dadı

İnsanların bunları tercih etme nedeni ne? Exat gruplarında hep filipinli nanny ilanları oluyor, çok mu iyi biliyorlar çocuk bakmayı?
İnsanların bunları tercih etme nedeni ne? Exat gruplarında hep filipinli nanny ilanları oluyor, çok mu iyi biliyorlar çocuk bakmayı?
mg3929
(05.11.20)
ucuz olabilirler.


sutlu nescafe
(05.11.20)
Yabancı dil, yatılık, gelen giden misafir akraba kardeş sevgili eşi vs yok.

Edit : Ucuz değillermiş.


John Bloor
(05.11.20)
Çok çalışkanlar, İngilizceleri iyi, diğerleri gibi işten kaçmıyorlar.


sta
(05.11.20)
hem iyiler, hem de bu işi yapan çok fazla filipinli kadın olduğu birbirlerini işe sokuyorlar. meslekle özdeşleşme durumu da var. midyecilerin mardinli olması gibi bir şey.


sir gawain
(05.11.20)
@cesario nun evin erkeği ile alakalı görüşünü bizzat yaşadım.

ankarada yaşayan akrabalar çocuklarına ingilizce bilen ve öğretebilecek bir dadı arıyorlardı yaz ayları için. bende ukrayna da ingilizce öğretmenliği son sınıfta olan ve işe ihtiyacı olan kızı yönlendirdim. daha önceden referansları da olan bir kızdı. fiyatı da diğer milletlerden bakıcılara göre uygundu

neyse evin annesi ile telefonda görüştürdük beğendiler kızı her şey tamam dedik. ta ki çocukların annesinin içine kurt düşüp whatsapp dan kızın profil fotosuna bakana kadar.. ertesi gün dadı işinden vazgeçtiğini söyledi. biz tabi durumu anladık aradan biraz zaman geçince de kocasına güvenmediği için istemediğini açıkca söyledi.


ada meltemi
(05.11.20)
(6)

Sokak kedisi ve fare

Sokak kedileri olmasa fare sorunumuz olur mu? Hiç fare görmedim şehir içinde türkiyede, kediler mi yiyor yoksa fare mi az?
Sokak kedileri olmasa fare sorunumuz olur mu? Hiç fare görmedim şehir içinde türkiyede, kediler mi yiyor yoksa fare mi az?
mg3929
(05.11.20)
Fare kedi kokusu olan yere gelmiyor. Yemeyi birak, kedinin kokusu bile fareye korku veriyor.


luluki
(05.11.20)
İlaçlama yapılıyor. Kediler fare konusunda büyükşehirlerde hiçbir işe yaramıyor. Bazı kedilerin fareden korktuğu oluyor, bazısı yanından fare geçse umursamıyor. Aynı şey fareler için geçerli, illa kediden korkuyor diye bir şey yok. İstanbul'da Kadıköy-Beşiktaş gibi ilçelerde fare sorunu oluyor, ilaçlama yapılıyor. İlaçlama olmadan da kedilerle fare sorunu çözülemez.


Mantık yürütüyorum, Kadıköy Beşiktaş gibi kedi besleyen ve sokağa mama bırakan insanların çoğunluk olduğu ilçelerde bu sorun olabilir.

Ama kedilerin tam bir orman zorluğu yaşadığı ve insanlardan kaçtığı, kimsenin mama vermediği ilçelerde fare sorunu olacağını sanmam.

Mesela Anadolu'da köylerde kedileri gereksiz besleyenlere kızar köylüler, kedilerin hazır yemeğe alıştığı için avlanmadığını ve fare böcek vs problemlerinin çoğalacağını söylerler.


John Bloor
(05.11.20)
kedilerin etkisi var elbette.
fare sorununun kökünden çözülmesi imkânsız, öyle olsa avcının olduğu yerde başka hayvan barınamazdı.

bir de, farelerin çok zeki olması da bir etken tabii.
sokakta kedi var ama kedilerin var olamadığı lağımlarda, apartman içlerinde falan çoğalıyor ve yaşıyorlar.
kedilerin olmadığı yerlere göre strateji geliştiriyorlar.

kedinin varlığı fareyi ürkütüyor ama fare var, fare var.
lağım faresi insana bile saldırabiliyor yeri geldiğinde.
ama daha küçük türler için kesinlikle caydırıcı.

bu arada fare peşine (tercihen) doğum yapmış olan dişi kediler düşer.
erkek kediler fareye ne yapacağını pek bilmezler.


blatta hiberna
(05.11.20)
bu video 2 aylik anca. daha sap dokmemisim cunku.
santiyede iki tane kedi besliyorum. ikisi de cesur olsun yurekli olsun diye, sarinin adini cecen siyah beyaz olani kosovali koydum. nerdeeee.
bizimki fare izin verirse oyle bakiyor. videonun sonunda da fare kediye saldiriyor bizim kediler topuk. videoda kufur cok oldugu icin yarida kesti. istek olursa farenin saldirdigi anlarini da atarim.

streamable.com


turbo sadık
(05.11.20)
Köylerde kediler aç bırakılır ki fare yakalasin. Şehirde karnı tok sırtı pek kedi pek fare yakalamiyor.


ycaycayca
(05.11.20)
(1)

Elektrikli ısıtıcı kaç lira yakar

https://m.trendyol.com/luxell/lx-2820-quartz-isitici-2019-1800-w-p-5615859?boutiqueId=316716&merchantId=109931&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ejav2ha_253g15b&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.66.5Elimde şu ısıtıcının çok benzeri var. Boyut a
m.trendyol.com


Elimde şu ısıtıcının çok benzeri var. Boyut aynı, marka aynı, wattı falan da aynıdır sanırım. Bunu 1 saat çalıştırsak ne kadar elektrik yakar ortalama?
mg3929
(02.11.20)
1800 watt = 1,8 kW

1 kWh elektriğin fiyatı 0,7511 lira

1,8 * 0,7511 ~= 1,35 TL/sa


himmet dayi
(02.11.20)
(7)

Kombiyi açtınız mı?

Benim ev artık iyiden iyiye soğumaya başladı, artık açıcam sanırım. Siz açtınız mı?İstanbul
Benim ev artık iyiden iyiye soğumaya başladı, artık açıcam sanırım. Siz açtınız mı?

İstanbul
mg3929
(01.11.20)
Bugün açtık ilk defa yorgan battaniye kar etmedi.


1a2b3c4d
(01.11.20)
bizim merkezi isitma. cuma gunu yanmaya basladi.


in vino veritas
(01.11.20)
Birkaç haftalığına Antakya'ya geldim, evde askılı ile terliyorum. Pantolonları boşuna getirdim, dışarı şortsuz çıkamıyorum. Yazdan kurtulamadım :)


hadi ya la
(01.11.20)
az önce açtık.


ayin yazari
(01.11.20)
İstanbul çekmeköy'den bildiriyorum:

Cumaya kadar şort-tshorttüm- yatakta üzerimize pike alıyorduk
Cumartesi uzun kolluya geçtim- pike devam etti
Az önce eşimle yorganı çıkardık- kombiye girişmedik daha.

Tahmini bu hafta gece yatak odasını açmaya başlarız en düşük devirde.


ManikD
(01.11.20)
hayır. şort tişört devam. üşürsem polar tarzı bir şey giyiyorum. battaniye yetiyor.


sutlu nescafe
(01.11.20)
(5)

Borsada olanlar?

Hayatta satmam dediğiniz hisseler neler? Bu aralar bence güzel bi şeyler olacak dedikleriniz neler?
Hayatta satmam dediğiniz hisseler neler? Bu aralar bence güzel bi şeyler olacak dedikleriniz neler?
mg3929
(28.10.20)
Tekfen olur kendileri ayrıca 3 senedir nikahsız eşim olur kendileri inat ettim satmiyorum. Birde kendileri portfoyumun en fazla yer kaplayan hisse.
2. Dusunduklerim var da girmek için zaman kolluyirum.


spacevan
(28.10.20)
su anda yatirimci olarak turkiye borsasinda olmak icin ya kumar bagimlisi ya da derin cepli yabanci manipulator olmak lazim. tl serbest dususte, merkez bankasi savunmayacagim diyor, ekonomi bakani savunmayacagim diyor, hisse tl olarak yukselse ne olur yukselmese ne olur.


robokot
(28.10.20)
Türkiye sinai kalkınma bankası,uçucak.


docrivers
(28.10.20)
@docrivers tskb uçtu zaten. bu saatten sonra daha uçacak demek için ortaya sağlam analiz koymak lazım. bir de malum spk var, neye dayanarak uçacak yazıyorsun geniş geniş.


lazpalle
(29.10.20)
isgyo


flo
(29.10.20)
(3)

acayip bi bilgisayar sorusu

bilgisayarı ben normalde windows 10 lisanslı, içinde office 2016 yüklü olarak aldım. geçen sene hdd'yi çıkardım yerine ssd taktım, bilgisayarcı elindeki windows 10'u kurdu ama sağ altta lisans yükleyin yazısı çıkmaya başladı umursamadım çok. bu tarz windows yüklü gelen bilgisayarlarda lisans anakart
bilgisayarı ben normalde windows 10 lisanslı, içinde office 2016 yüklü olarak aldım. geçen sene hdd'yi çıkardım yerine ssd taktım, bilgisayarcı elindeki windows 10'u kurdu ama sağ altta lisans yükleyin yazısı çıkmaya başladı umursamadım çok. bu tarz windows yüklü gelen bilgisayarlarda lisans anakartta tanımlı oluyormuş ama tekrar lisansı tanıtmak için uğraşmadım. adam bir de office 2010 yüklemişti, crack falan yapmıştı. ben dün bu office 2010'u kaldırdım, thepiratebay'den office 2016 yükledim. 5 yıl önce yüklenmiş bu torrent ve yıllardır bir sürü yorum var yani binlerce insan kullanmış bunu. bu office'in bir de .exe dosyası var crack için, bunu da denedim. bu dosyaya windows virüs uyarısı veriyor ama 5 yıldır yorumlarda herkes bunun virüs korumasını kaldırıp yükleyip sonra tekrar açtım falan yazmış. bu exe dosyası hem office hem de windows lisansını yeniliyormuş. bi bakim ne olacak diye windowsu crackleye tıkladım, sağ alttaki windowsu etkinleştirin uyarısı kayboldu şimdi. office'i crackleyemedim ama, sonra hem office hem de bütün setup dosyalarını shift delete ile sildim.

yorumlarda biri bu .exe dosyasının hack için yapılmış olma ihtimalini neden kimse düşünmüyor yazmış ama bu torrent 2016da yüklenmiş ve baya bilinen bir kullanıcı tarafından, piratebayde vip kullanıcı simgesi falan verilmiş ve binlerce insan bu office'i indirip kurmuş kullanmış.

şimdi ben bilgisayara virüs bulaştırmış olabilir miyim? windows deffender ile taratınca bi şey çıkmıyor. bilgisayardaki bazı fotoğrafları flash diske atıp sonra format atsam o diske de virüs bulaştırır mıyım eğer varsa? hiçbir şey olmamış gibi mi devam edeyim?

ek: office 2016 nasıl kurucam ben bu bilgisayara, öğrenci değilim. :)
mg3929
(27.10.20)
Kaspersky gibi düzgün bir antivirüs programı kullanmanı öneririm, böylece mevcut durumda güvende olduğuna emin olabilirsin. Ucuz bir şey zaten.

Sonra office 2016'yı farklı kaynaklardan indirip, kaspersky'nin kızmadığı bir versiyonunu kuracaksın. Çünkü arkadaşların belirttiği gibi, crack'li yazılımları genellikle babalarının hayrına yapmıyorlar, mutlaka içinde bir backdoor olabiliyor.


roket adam
(27.10.20)
hacı bende ofis 2010 var
gel
virus v.s yok


kingcyrax
(27.10.20)
Antivirüs programları (windows defender da dahil) crack(patch) dosyalarını trojen olarak görebiliyor içinde olmasa da. Yorumlarda bir sıkıntı yoksa bir şey olmaz. Ha içeriğinde veri hırsızlığı var mı onu bilemem tabi.

2016 için ise crack dosyalarını path etme işlemleri safhasında antivirüs proglarını inaktif edin, olsun bitsin.


Unde bach canim
(27.10.20)
(5)

Acil- şarjı olmayan bilgisayar ve havaalanı

bilgisayarın şarjı sıfır ve şarj aleti yok. Havaalanına girişte açtırıyorlardı en son bilgisayarları. Bilgisayarı açılmayınca almamaları gibi bir durum olabilir mi?
bilgisayarın şarjı sıfır ve şarj aleti yok. Havaalanına girişte açtırıyorlardı en son bilgisayarları. Bilgisayarı açılmayınca almamaları gibi bir durum olabilir mi?
mg3929
(18.10.20)
ben hiç açmadım bilgisayarı. açmana gerek yok.


jelly bear
(18.10.20)
Uzun zamandır açtırmadılar bana. çantadan çıkartıp, x-ray e tek olarak sokturuyorlar.


janavarorion
(18.10.20)
benim başıma geldi, şarjımın olmadığını belirttim ve x-ray den geçirip devam ettirdiler.


guest9999
(18.10.20)
En son gittiğimde görevli aç dedi. Düğmesine bastım. Açılmasına yetecek kadar şarjı yetmedi. Garip birseyle inceledi geçtim.


Açılmayan bilgisayardan yapışkan bant ile numune alıp makineden gçiriyorlar. Bomba kontrolü için. Bazen o bandı çantalarda falan da kullandıkları oluyor.


himmet dayi
(18.10.20)
(3)

Android hava durumu önerisi

verebilir misiniz? Samsungta iphone gibi gömülü bi hava durumu uygulaması yok sanırım ya da ben bulamadım.
verebilir misiniz? Samsungta iphone gibi gömülü bi hava durumu uygulaması yok sanırım ya da ben bulamadım.
mg3929
(09.10.20)
MGM en güzeli ve sağlıklısı, saatlik tutuyor yakın tarihleri.


John Bloor
(09.10.20)
Chronus


konetsu
(09.10.20)
Buluttan applikasyonu sahanedir


eja
(09.10.20)
(19)

alkol bütçenizi zorluyor mu?

ben çok aşırı alkol tüketen biri değilim ama yine de alkole harcadığım parayla ilgili sıkıntı yaşıyorum. eskiden kafam atınca gidip sessiz sakin bi barda pubta 2 3 bira atar çıkardım. şimdi marketten almaya bile mesafeli olmaya başladım. 3 bira alsam ölmem ama acıyorum biraya o kadar para verirken?
ben çok aşırı alkol tüketen biri değilim ama yine de alkole harcadığım parayla ilgili sıkıntı yaşıyorum. eskiden kafam atınca gidip sessiz sakin bi barda pubta 2 3 bira atar çıkardım. şimdi marketten almaya bile mesafeli olmaya başladım. 3 bira alsam ölmem ama acıyorum biraya o kadar para verirken? bu durumun düzelmesi gibi bir ihtimal var mı?
mg3929
(09.10.20)
Bazen yurtdışına gitsem hayatımda ne değişir diyorum.
Kesinlikle alkol içerken suçluluk duymamak.
Abi 35 lik vodka dünyanın parası. İçim acıyor.


ycaycayca
(09.10.20)
Benim tüketim alışkanlığıma göre zorlamıyor ama bu durum alkolün ucuz olduğu manasına da gelmiyor.


elorelia
(09.10.20)
yurtdışında yaşıyorum, bir yıldır falan buradayım. işten arkadaşlarla haftada üç gün çıkıyorum ve sabaha doğru evin yolunu zor buluyorum bir aydır. haftada 40-50 euro falan harcıyorum ki günlük kazancımın yarısı bile değil ve bir öğrenci işinde çalışıyorum.

buradan kıyaslayın.


bohr atom modeli
(09.10.20)
katılıyorum. 3 bira alınca suçluluk oluyor. çok vergi alıyorlar. yani bu hayattaki belki kendimizi rahatlatabileceğimiz 2 3 şey varken onlara bile ulaşırken sıkıntı yaşıyoruz.


mikahakkinen
(09.10.20)
kktc'de 4-5 liraya tuborg gold alabiliyorsun. orada ortalama mekanlarda 10-15'i gecmezken, burada 25-30'lara dayandi.

hukumet degisirse bir sure zam gelmeyip, zamanla normallesebilir. tek ihtimal bu. yillar once jim beam'e mail atmistim: "tr'deyim, viski alirken evi ipotek ettiriyorum" diye. bolge mudurlugunden "%300 vergiyle bir dunya markasisisiniz, valla biz de kazanmiyoruz" diye cevap gelmisti. simdilik cozumum: senede 1 kibris'a git, olumune ic. tatili bedavaya getir. halloween'de bir baska oluyormus ozellikle... (covid bunu begendi)


ateistanbul
(09.10.20)
butcemi zorlamasi butcemle ilintili daha cok, alkol bagimsiz bir parametre oluyor burada.


ateistanbul
(09.10.20)
2 yıldır usa’de yaşıyordum. Haftanın 3-4 günü her türlü içkiyi rahatlıkla alıp içebiliyordum. Hem dışarda barda, hem de evde. Türkiye’ye döneli 1 hafta bile olmadı, ama burada çok sevmeme rağmen pek kullanacağımı düşünmüyorum. Maddi olarak zorlanmakla ilgili değil, bu bir tepki, bir içkiye dünyanın parasını vermek istemiyorum.


astrid
(09.10.20)
Zorluyor abi zorlamaz mi. Ben seviyorum alkol almayı. Özellikle gün içinde dahi durup dururken canım bira çekebiliyor özellikle yazları.

Cuma akşamı mesai bittiği gibi buz biramı açınca haftanın yorgunluğu gitmeye başlıyor. 6 bira alıyorum 75 tl gidiyor yanında aldığım turşu ve cipsle. Cumartesi de çıkıp dışarıda içsem en iyi ihtimal 150 tl.

Ama yapacak bir şey yok. Şu an yemekten kisiyorum onun yerine. 1.5 tl'ye makarna alıp onu yiyorum. Makarnayı da sade sevmem yanında et tavuk olması lazım ama yapacak bir şey yok, bir yerden kısmak gerekiyor.


materyalist imam
(09.10.20)
Bir ara ayda bir Kıbrıs’a giderdim. Alkollü içkiler o kadar uygun ki ihtiyacım olmamasına rağmen hep almışım. Şimdi evde 20 şişe falan premium içki var. Market fiyatlarını gördükçe bitmesin diye içmeye kıyamıyorum neredeyse.

Bira desen, 24lü alırım hep, artık tuborg gold bile 300 liralara dayandı ve hali ile zoruna gidiyor insanın. Dediğin gibi, mesele para da değil, insanın zoruna gidiyor.


giovanne
(09.10.20)
azaltıyorum.

yurt dışından gelen bir tekilam var bitmesin diye shot bardağının yarısını doldurarak içiyorum. bira + tekila en büyük keyfim. zaten başkaca keyfim yok gibi. ama tekila olmuş 200 lira. yazık yani. o paraları vermem cidden. tekila bitince bira ile devam. bu arada birayı da efes malt alıyorum. eskidendi bomonti falan.


Ben genelde bira içiyorum, evde içmem, haftada 2-3 kez iş çıkışı arkadaşlarla yemek + 2 bira yapıyorum. Çok zorlamıyor, ama bu ucuz demek değil tabi.

Ara sıra evde güzel şarap alıp içiyorum, o biraz üzüyor. Çünkü eskiden 50-60 liraya güzel şarap bulmak mümkünken şu an 200 lira altına içilecek bir şey bile bulunamıyor.


az önce 70'lik yeni rakı yeni seri 'ye 162,50 verdim :'(


since1907
(09.10.20)
Hiç zorlamıyor.
Niye?
Çünkü kendi alkolümü kendim damıtıyorum.
Şekerden damıtırsam Litresi 20-25 TL
Meyveden (Üzüm, incir gibi) damıtırsam 30-35- TL ye geliyor. :-)


ankarakecisi
(09.10.20)
Zorlamiyor, cunku bilerek ve isteyerek ve de zevkle maasin yarisini saraba veriyorum.

Mental olarak yorucuysa, zevk alinan bir sey olmaktan cikar. Amacina aykiri kullanim. Bu durum duzelmez derken, alkollu icecekler ucuzlamaz, hayir. Mecburen azaltacaksiniz tuketiminizi.


buf-e kür
(09.10.20)
Yani bu yüksek vergi muhabbetiyle evde bira ve şarap üretmeye başladım. Şu haliyle zorlamıyor. Ama hiç evden çıkmamış halimle haftada 2 şişe şarap 7-8 bira tüketiyor olsam verdiğim para beni rahatsız ederdi.

Bir şey var ki çözüm bulamıyorum; mekana gitmek. Tek biraya 25 vermek can yakıyor.


baal
(09.10.20)
20 senedir özel sektörde çalışıyorum, sektörümde çok ciddi uzmanlığım var, utanmasam rakam da söylerim de yani ülke geneline göre iyi kazanıyorum diyeyim kısaca.

haftada minimum 20 bira içiyorum, her hafta içiyorum istisnasız.
alırken o kadar koyuyo' ki anlatamam.


kumandanim
(09.10.20)
bira sevmiyorum, içilebilir şaraplar da anlamsız vergiler yüzünden 200den başlıyor.
haftada bir arkadaşlarla gidip iki üç bardak kokteyl içerdik şimdi corona da bahane oldu gitmiyoruz. bizim çözüm bu.


pink cadillac
(09.10.20)
zorluyor.
yurt dışına göç edeceğim. sebeplerden biri daha. sadece alkol değil, geneşl tüketim alışkanlıklarım artık zorluyor beni.

çözüm olarak azaltmak ve metro gross gibi, yurt dışından dönen arkadaşlardan satın almak ve daha kaliteli içecekler almak gibi çözümlerle idare ediyorum.


rewlack
(09.10.20)
ben alkole de sigaraya da verilen paraya acıyorum. alkolü bu şekilde azaltıp bıraktım. sigara da ayda yılda bir içtiğim halde parası fazla geliyor.

evde içinde bile bir bira 20den fazlaya geliyor yanına bir şey alınca. akşam kendimce demleneyim desen en az 50 lira gidecek. büyük para değil bu ama bu paraya muhtaç insanlar biliyorum ben.

güvendiğim kurumlar var, alkole vereceğim parayı onlara yardım ya da öğrenci bursu olarak harcıyorum.


biseysorcaktim
(09.10.20)
(11)

ekonomik mutsuzluklar

20bin euro civarı param vardı. sattım borsaya girdim çünkü daha çok paraya ihtiyacım vardı. 6-7 aydır tüm paramla borsadayım, bugün baktığımda 20bin euro üzerine maksimum bikaç yüz euro koyabiliyorum güncel kurda. bu tc devletinde yatırımla para kazanmak hayal mi? ne var ne yok satıp euroya geçip ka
20bin euro civarı param vardı. sattım borsaya girdim çünkü daha çok paraya ihtiyacım vardı. 6-7 aydır tüm paramla borsadayım, bugün baktığımda 20bin euro üzerine maksimum bikaç yüz euro koyabiliyorum güncel kurda. bu tc devletinde yatırımla para kazanmak hayal mi? ne var ne yok satıp euroya geçip kafa rahat mı yaşasak?
mg3929
(08.10.20)
TL bu vaziyetteyken eğer çok sağlam bir şey keşfetmediysen bu dönemde Türkiye'de herhangi bir varlığa yatırım yapılmaz. Yanlış zamanda girmişsin.


synesthesia
(08.10.20)
Kime sorsan dövizini satıp borsaya girmeni önermezdi, en baştan hata yapmışsın zaten.


roket adam
(08.10.20)
anapara hala yerindeyse sikinti yok. Cikin bir an once, Turkiye'de borsada kucukleri ezerler


bir kaç yüz euro'nun tam olarak kaç yüz euro olduğu önemli bence. döviz, özellikle euro faizleri acayip düşük. 20 bin euro'ya 6-7 ayda %1'den hesaplasak 120 euro kadar bir faiz alırdın ki bu oranı veren de burgan ve fibabank görünüyor, diğerleri çok daha düşük.

bence euro mevduat'ın üzerinde getiri sağlamak küçük yatırımcı için küçümsenecek bir başarı değil türkiyede. borsa tabii ki daha fazla kazandırabiliyor ama belli dönemlerde. o dönemleri yakalayabiliyorsan zaten hakediyorsun daha yüksek kazançları.


gman
(08.10.20)
gman’e katılıyorum. Getiri mevduat ile karşılaştırılır öncelikle. Euro için fena kazanç değil bence.


euro'da kalsan paranın değerini korurdun ama sorun değil, bu da sana hayat dersi olsun. 20k cok bir para değil bence. şöyle de düşünebilirsin, şans yanında yer alsaydı 20k euroyu cok rahat 60k yapabilirdin, mesela 4-5 ay önce pegasus hissesi 22 tlye düştü sonra 70 tl lere cıktı. orada kazandıgın için daha cok para koyacaktın ve en sonunda hepsini kaybedecektin. türkiyede para kazanmak hayal değil, hatta gelişmiş ülkelere kıyasla cok fazla fırsat vardı ama şu dönemde yok, dikkatli olmakta fayda var.

son olarak tavsiyem de şu: paranı euro, dolar, sterlin şeklinde bölebilirsin.


monicapp
(08.10.20)
Tc devletini bu konuda eleştirmek yerine borsada asıl olarak kimlerin parayı nasıl döndürdüğünü , borsanın kimlerin dükkanı olduğunu araştırmalısın. Yada borsanın tarihinden işe başla ..

Bu konuda her zaman fiziki altın almak daha az risk teşkil eder. Altın hesabı açarak bankayı da kâra ortak etmemek gerek.


Erva
(08.10.20)
borsada dönen oyunları, neler olabildiğini görüyorum ve bunların farkındayım. benim anlatmaya çalıştığım şey bu saatten sonra dövizin önünü alma imkanımız yok mu? borsada kazanmışken döviz bazında çok az kazanmış oldum. bu risk katlanarak artacak mı ya da artıyor mu? geç olmadan zengin olma sevdasından vaz mı geçmeli?


mg3929
(08.10.20)
Dövizin türkiye tarihinde artmadığı bir dönem yok ki? Yani şu anki olaylar gerçekten bir haber değeri taşımıyor, zaten yüzde 10-20 artıyordu her sene, bu sene pandemi dolayısıyla daha çok arttı. Dövizin önü hiç bir zaman alınamadı, enflasyon bu ülkenin kronik bir sorunu yani.

Zengin olma sevdasındaysan çalışman gerekiyor, spekülasyon ile zengin olman için dayın olacak ki sana tüyo versin, o dönen oyunların tam içinde olasın.


roket adam
(08.10.20)
Seninkisi açgözlülük.


alfred
(08.10.20)
sen yat kalk anaparanı koruduğuna dua et


nuisance
(08.10.20)
(6)

Hes kodu

herkesin tc kimlik numarası gibi bir id'si varken neden ekstra olarak hes koduna ihtiyaç duyuldu? Covid geçmişi tc numarasına işlenemez miydi?
herkesin tc kimlik numarası gibi bir id'si varken neden ekstra olarak hes koduna ihtiyaç duyuldu? Covid geçmişi tc numarasına işlenemez miydi?
mg3929
(08.10.20)
otobüsler toplu taşımalar kamu kurumlarına giriş yapılacak derken çok alakasız yerlere gidebiliyoruz. tc'mizi herkese vermektense böyle bir yönteme gittiler sanırım.


avatar is back
(08.10.20)
Kimsenin aklına gelmedi o dönem . İş olsun diye hes adinda uygulama yaptılar . Kod mod hikaye .


ycaycayca
(08.10.20)
yalnız geçen hafta ptt'ye gittim, hiç hes kodu istemediler, ne içeri girerken ne de işlem yaparken. tüm kamu kurumlarında işlem yapmak için hes kodu gerekli olmayacakmıydı?


mrtkp1234
(08.10.20)
her şey yaptık demek için.

ama yapılan uygulanan bir şey yok.


jamiro
(08.10.20)
tc no kullanılsaydı başkasının tc'sini bilen herkes veya bu numarayı iş, ticaret vs. nedenle kaydetme, talep etme yetkisi olan herkes, senin hakkında sınırsız süreyle covid sorgusu yapabilirdi. Bu da sağlıkla ilgili bilgilerin gizliliğini imkansız hale getirirdi. Hes kodunu kendin geçici olarak yaratıyor ve kodu sadece gerek duyan kuruma veriyorsun. Tekrar sorgulanması, kimlikle ilişkilendirilmesi, başka kişilere iletilmesi, satılması vs. pratikte imkansız hale geliyor.


mikro patlama
(08.10.20)
Senin hakkında sınırsız süreyle covid sorgusu yapabilirdi
@mikro patlama

Keşke böyle bir şey olsa.
Hatta eskiden oy verdiğimiz zaman parmak boyası vardı. Öyle parmak boyasıyla boyasalar insanları.
Hasta olup gezen insanlar evlerinde otursa.


ycaycayca
(08.10.20)
(3)

Dün akşamki tavuğu yemek

dün akşam yemeğinde tavuk makarna yapmışım, ikisi de fazla olmuş. Bunları bugün ısıtıp yesem ölür müyüm?
dün akşam yemeğinde tavuk makarna yapmışım, ikisi de fazla olmuş. Bunları bugün ısıtıp yesem ölür müyüm?
mg3929
(07.10.20)
buzdolabında sakladıysanız yiyin bir şey olmaz. ama ben ısınmış tavuk tadını sevmiyorum mesela, biraz kremayla bu iki yemeği birleştirseniz güzel akşam yemeği olur bugün.


cell_in
(07.10.20)
Yemekle uğraşmamak adına hep yapıyorum o dediğini. Boldan yapıp sonraki gün yiyorum. Hatta 2 gün beklemiş haliyle bile yiyorum (buzdolabında bekliyor tabiki). Bir sıkıntı olmuyor merak etme.


buzdolabında beklediyse bir şey olmaz +1

ama şu market tavukları ısıtılınca çok kötü oluyor nasıl yiyorsunuz anlamıyorum. birazcık soğusa bile kötü oluyor.


morcivert
(07.10.20)
(10)

Alexandra olayı

kızın üzerine fazla gidilmiyor mu? Çok ağır hakaretler ediliyor, saçma sapan bi olay değil mi? Abartılıyor mu sizce?
kızın üzerine fazla gidilmiyor mu? Çok ağır hakaretler ediliyor, saçma sapan bi olay değil mi? Abartılıyor mu sizce?
mg3929
(05.10.20)
yolun açık olsun paşam yazarak bir yazarın uçurulmasına sebep olmasaydı muhtemelen millet kanzuk manitasını yazar yaptı seviyesinde geyik dönerdi ama kız bildiğin hanımağa gibi giriş yaptı siteye, milleti de gazlamış oldu böylece.


nahtoderfahrung
(05.10.20)
nedir?


kushkush
(05.10.20)
site kimsenin babasının malı değil.
son birkaç yıldır zaten inci sözlükten hallice bir yere dönüştü. bir yazarın diğer yazara daha esnek bir sı nır dahilinde söyleyebileceği şeyler var burada.
ben de ilk yazar olduğumda saçma entryler girdim, ikaz ettiler, zor anladım ortamı. anlamadan dinlemeden "bana böyle yazmış yaa" olmuş hatun. bu kötü.

ikincisi, biri uçurulduğunda, "yolun açık olsun paşam" denilemez. heleki bu uçma nedeni tamamen kişisel bir konuysa. altın bilezikli bir yeni gelin oluyorsun, kafa show tv, ortam ekşi gibi duruyor.

kız belki süper iyi biridir. ama yaptıkları yanlış. kocaş üzerinden birine "ahaha gördün mü" yapılmaz. trafikte yanındaki kaslı adama güvenip kornaya abanan, ya da sevgilisinin kaslarına güvenip barda "bu adam bana mı bakiyi yeaa" diye mızmızlanan biri gibi olmuş. şık olmamış.

bu ortamı anlamak için uzun zaman geçirmek gerekiyor. kalbim kelimesiyle dalga geçilir, din sorgulanır, ama yeni gelin kötüdür burda. bunu öğrenecek kadar susmalıydı.

her şey bir yana, kimliğini bu kadar açık ederek yazmak nedir. bize ne senin kocandan, kalbinden, kim olduğundan. 16 yaşında da çıkabilirsin, 58 de. ilgilenmiyoruz. entrylerinde direkt dikkat çekme çabası sezinledim. bu da hoş değil. ilerde, sözlüğe daha sık gelip, okuyunca fark eder bence. sonuç olarak, ezmiyorum, ama girişten hazzetmedim.


lovemyself
(05.10.20)
Olan biten bence çok garip. Kızın neden ilişkisi üzerine yapılan eleştirilere açıklama yapma gereği duyduğunu hiç anlayamadım. Bir mesleği, kariyeri olan birisinin internette bu şekilde anılmak isteyeceğini sanmıyorum. Adıyla soyadıyla yani kendisini belli ederek hesap açmasını, yazmasını da garipsedim.


Hatırlayanlar olacaktır, sözlükte agamemnon diye bir kullanıcı vardı, tevellütlü 2002 olan bir yazar, bu yazar 2015 yılında spam yapıyor gerekçesiyle uçuruldu sözlükten, otomobillerle ilgili engin bir bilgisi vardı, arada da bloğunda yazdığı yazıları paylaşıyordu okuyorduk, spam dedikleri de bu ama saygı duyarım. Yani böyle bir kural vardır uyarılmıştır devam etmiştir falan uçurmuşlardır, olabilir. Fakat sonra öğrendik ki o dönem bu arkadaş eşiyle boşanıyor ve eşinin avukatı da kanzuk, esasında bu olay dahilinde uçurmuşlar adamı, o dönem ssg falan da hala sözlükte ama müdahale etmiyor. Yani demem o ki kanzuk bu işleri hep yapıyor insanlar o nedenle tepki gösteriyor, ssg'nin o dönemki sevgilisine ithafı bir internet sitesinden bu günlere gelmiş bir şirkette böyle şeyler olunca çok fazla göze batıyor.


syd
(05.10.20)
Az bile yapılıyor.
O saçma sapan entreyleri girmeseydi eminim kimse kendisini farketmezDi bile. Ama o ve eşi olan kişi tam tersini yapmayı tercih etti. İstedikleri buymuş demekki. Çünkü kanzuk ya da ssg gibi birinin, olabilecekleri tahmin etmemesi mümkün değil.

Planlı bir olay bile olabilir.


beyefendiye duyduğu aşkı anlattığı vıcık romantizmle kalplerimizi eriteceğini düşünmesi çok komik. insanların "vay be ne büyük aşkmış. arkadaşlar, toplayın eleştirileri, geri dönüyoruz" diyeceğini düşündü herhalde. sırf bu yüzden, yapılanlar az bile :D

fakat "dayımın oğlu 6 senedir çaylak, bu kadın hiç beklemeden yazar olmuş" eleştirileri çok anlamsız. çünkü bugüne kadar hiç beklemeden yazar olmuş insan sayısını bilmiyorlar. ben de bilmiyorum. ama çok. baya çok.


bruges
(05.10.20)
saçma sapan bir gündem. ekşi özel bir şirket, demokratik olmak gibi bir iddiası yok. eşini de alır kardeşini de, isterse şirketi eşinin üstüne de yapar. işine gelen okur gelmeyen bi daha girmez. bu tarz gündemler işsizlik ve boşluktan dolayı gündem oluyor zaten. bir de insanlar mutlu ve varlıklı birilerini görmeyi çekemiyor.


roket adam
(05.10.20)
ssg bunu defalarca yapti kimse iplemedi, zaten iplenecek bir durum da yok. sirf benim gordugum 2-3 hatun geldi gecti, ssg basligina ahu dudum, zeka kupum yazan. kacirdiklarim olmustur.

burada bir perfect storm olayi var. durumcu zaten kil bir tip, hatun cuneyt hiyari sayesinde bilinen bir tip, sirada binlerce caylak var, insanlar gercek hayattaki esitsizlikten bikmis kendine sosyal medyada yer bulmaya calisiyor, hatun bunlarin ustune canim cicim kocacim diye mevzuya girince patladi :)

durumcuye de uzuldum ya onun da isi zor. binlerce dolarlik yuzuk alisin ise yaramaz sozluge yazar yap beni derler. Yapamam, ya da yapacam ama ses cikartma dese yuzugu bir yerine monte ederler...bu isler boyle :)


cooperr
(05.10.20)
hakaret şeklindeki tepkinin kabul edilir tarafı yok.
olayın gelişimine gelirsek içi boşaltılıp ticarileştirilmiş bir sosyal paylaşım sitesinde bile olsa bazılarının daha eşit olması hali bu ülkede artık ciddi bir tetikleyici unsur.
kızın belli ki sözlükle ilgili bir deneyimi yok, pek fikri de yok. olmak zorunda da değil. belki sırada bekleyen çaylaklardan haberi bile yok. kanzuk'a olan aşkını anlatan, format bükücü bir tanıtım yazısıyla giriş yapıyor ki hakikaten sözlükte biraz vakit geçirse, kanzuk'Un başlığının altına falan biraz bakınsa bu tarz bir yaklaşımın ne doğuracağını belki anlayacak, yapılan geyiklere cevap verecek bir durum olmadığını görecek.
asıl tuhaf olansa kanzuk'un bunu öngörememesi. profesyonelliği, sözlüğü geçtim kendi özel alanını koruma refleksi bile gösterebilse çoğunluğun iyi dileklerini iletip geçtiği bir konudan ibaret olacaktı.


not dark yet
(05.10.20)
(6)

istanbul bisiklet rotası

amatör bisikletçiyim kondüsyonum süper yüksek değil ama fena da değil. beşiktaş-sarıyer arası gidip gelebiliyorum, yaklaşık 45km yapıyor sanırım ama düz yol. Bu şekilde eğlenceli hangi rotaları deneyebilirim? üsküdarda oturuyorum.
amatör bisikletçiyim kondüsyonum süper yüksek değil ama fena da değil. beşiktaş-sarıyer arası gidip gelebiliyorum, yaklaşık 45km yapıyor sanırım ama düz yol. Bu şekilde eğlenceli hangi rotaları deneyebilirim? üsküdarda oturuyorum.
mg3929
(02.10.20)
modaya gel oradan kalamış-fenerbahçe-caddebostan-bostancı devam edersin. denemedim ama denenebilir.


sutlu nescafe
(02.10.20)
sutlu nescafe'nin soyledigi sekilde maltepeye kadar gitmiştim, daha da gidiyor bisiklet yolu, aralarda yola çıkmak gerek tabi.


nilmiye
(02.10.20)
Beşiktaşta oturan biri olarak söylüyorum avrupa yakası bisiklet sürmek için uygun bir yer değildir kesinlikle arkadaşların dediği gibi anadolu yakası bisiklet sürmek için harika yerlere saip. Moda,Kalamış,Bostancı,Maltepe yani kısacası Tuzlaya kadar uzun bir sahil var.


tolgame
(02.10.20)
kadikoy'den başlayan yol pendik'e kadar geliyor bildiğim kadarıyla.


tabudeviren
(02.10.20)
Ben Florya sahilinde biniyordum, eğer kendinize güveniyorsanız aqua florya önünden 2 tarafa da gidebilirsiniz. (Beylikdüzü yönü biraz daha sakin)


Ben soyle yapardim, Uskudar'dan Kadikoy'e gecip, Harem sonrasi yokus zorlarsa, vapurla karisya gecip, tekrar bir vapurla Kadikoy'e gidilebilir, sahilden gidebildigim yere kadar giderdim daha onceki cevaplardaki gibi, Tuzla'ya kadar yolu var ya da yine iki vapurla Buyukada ya da Heybeliada'ya giderdim ama oralarda yokus fazla tabii sahile gore, yine de cok zorlayici sayilmaz.


(02.10.20)
(4)

Wifi çekme alanını artırmak

modem değişme ihtimali yok. Kablonet. Wifi dip odada çekmiyor. Bunu nasıl artırabiliriz?
modem değişme ihtimali yok. Kablonet. Wifi dip odada çekmiyor. Bunu nasıl artırabiliriz?
mg3929
(22.09.20)
Modemin arkasındaki duvara folyo koyup yansıtıcı görevi görmesini sağlayabilirsiniz. Ya da daha uzun bir ethernet kablosu kullanarak modemi kapıya yaklaştırabilir veya koridora koyabilirsiniz


şunun gibi bir şey alıp ortada bi yerde fişe takabilirsin

www.hepsiburada.com


nahtoderfahrung
(22.09.20)
netmaster modemler maalesef öyle. modemi değiştiremezsin ama bridge moduna alıp, bir router bağlayabilirsin. bu sayede, kablonet modemin gerçekten modem özelliği açık olur ve wireless ve ethernet kısmı router üzerinde kalır. internet performansın da hiç değişmez.

biraz karışık bir işlem ama donamıhaberi tararsan konu ile ilgili bir çok yazı ve tarif var.


Ya şimdi gördüm kablonet demişsin. Biz de kablonet kullanıyoruz. Anten kablosunu uzattık modemi salonun kapısının yanına koyduk geceleri de koridora koyuyoruz kapının önüne her yerden çekiyor ev 120 m2


(3)

Müge anlı olayı nedir?

twitterda arkandayız müge anlı vs gibi şeyler dönüyor. Bu konuda çok cahilim. Şu an bir cinayet peşinden koştuğunu biliyorum. Tehdit falan mı edildi ne oldu? Teşekkürler şimdiden.
twitterda arkandayız müge anlı vs gibi şeyler dönüyor. Bu konuda çok cahilim. Şu an bir cinayet peşinden koştuğunu biliyorum. Tehdit falan mı edildi ne oldu? Teşekkürler şimdiden.
mg3929
(19.09.20)
özetle bir kadın öldürüldü. oklar sevgilisini gösteriyordu.
sevgilisinin babasının ise politikacılarla fotoğrafları-bağlantıları falan vardı.
müge anlı olayın üstüne gitti, deşti.

sevgilinin annesi de şüpheli mi acaba şeklinde tartışıldı.
derken bir anda anne intihar etti (güya) ve ölümümden müge anlı suçludur diye not bıraktı. (fakat annenin intiharı medyada şüpheyle karşılandı. çünkü bir ormanda ve maskeli bir şekilde ölmüş bulundu)

ama annenin intiharından sonra ölen kadının kocası ve şüpheli oğul, kadının yasını tutmaktan ziyade kameralara şov yapıp müge anlıyı tehtit etti vs.

www.milliyet.com.tr:~:text=Aleyna%20%C3%87ak%C4%B1r%2C%203%20Haziran%20tarihinde,Uygun%20polis%20ekiplerince%20g%C3%B6zalt%C4%B1na%20al%C4%B1nd%C4%B1.


la traviata
(19.09.20)
önceki yorum +1

katil zanlısı çocuk ölen kızı canlı yayında darp ediyor, kız öldürülmeden önce polise gidip darp raporu alıyor, arkadaşlarına haber veriyor. bunun gibi bir çok şey olduğu halde çocuğa hiç bir şey yapılmıyor. o zamandan beri dışarıda. ifadesi zanlı olarak bile alınmıyor.

annesinin intihar ettiğine kimse inanmıyor. annesi 25 yıllık öğretmenmiş ve çocuk esirgeme kurumu gibi bir kurumda çalışıyormuş. kendisinin 18 yaş ve altında olan bir çok genç kızı oğlu vasıtasıyla pazarladığı iddiası var. bu iddialar önceki yıllarda resmi kurumlara iletilmiş ve iletenler ceza almış. bu kişiye ise dokunulmamış. tv'ye bağlanan seyirciler bu olayları anlattıktan hemen sonra kadın ölüyor (ya da öldürülüyor).

acılı(!) eş ve oğulları müge anlı'nın bu ölüme sebep olduğunu söyleyip müge anlı'yı tehdit ediyorlar. aynı zamanda süleyman soylu'ya da bir kaç mesaj veriyorlar. acılı(!) eşin süleyman soylu ve devlet bahçeli ile fotoğrafları var. kendisi bir iş adamı ve yüksek makamdan siyasilerle içli dışlı.

halkın ve olayın üstüne giden medyanın bu konudaki yorumu bu aleyna çakır'ın öldürülmesinin münferit bir iş olmadığı ve işin içinde ucu yularıdakilere siyasilere dayanan bir çeteleşmenin olduğu yönünde. hatta komplo teorilerinden biri de bu kişilerin elinde önemli siyasi adamların sex kasetleri olduğu yönünde -ki öldürülen aleyna çakır da muhtelif görüntülerle şantaja maruz kalmış.

müge anlı'yla ilgisi de acılı(!) ailenin onu tehdit etmesi üzerine. atv'de yayınlanan bu program albayrak'ların kanalı. berat albayrak'ın arası süleyman soylu ile kötü. habervaktim müge anlı'yı karalayan bir haber yaptı, müge anlı ise bu olayın peşini bırakmayacağını söyledi.

olay çoktan alena çakır'ın öldürülmesini geçti. olay açığa çıkması süleyman soylu için kötü olabilir. belki de o yüzden bu programın yapılmasına izin veriliyor. zira rabia naz vatan cinayeti müge anlı'da işlenememişti.


biseysorcaktim
(19.09.20)
İşin bir başka enteresan yeri ise Yeni akit müge anlı'yı gömen haberler yaparken sabah gazetesi ve atv Müge Anlı'yı savunan haber yapıyor. Bunların birbirinden ayrıldığı tek konu bu oldu herahlde. Komplo teorilerine çok inanan biri değilim ama bu olay çok bok yerlere değiyor sanki


eazy
(19.09.20)
(1)

Cevahir-bağdat caddesi otobüs?

direkt otobüs var mı acaba?
direkt otobüs var mı acaba?
mg3929
(18.09.20)
Bağdat cad. Bostancı girişinin yakınına var 252 direkt yok.


Mistyimage
(18.09.20)
(7)

ihtiyaç kredisi hakkında

50k ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorum. 3 yıl vade. 1 yıl ödedim diyelim taksitleri, 1 yılın sonunda kalan taksitleri tek kalemde ödemek istesem ortalama ne kadar ceza yerim? bu mümkün olur mu?
50k ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorum. 3 yıl vade. 1 yıl ödedim diyelim taksitleri, 1 yılın sonunda kalan taksitleri tek kalemde ödemek istesem ortalama ne kadar ceza yerim? bu mümkün olur mu?
mg3929
(17.09.20)
ceza mı yiyorsun erken kapatırsan. bildiğim kadarıyla (ki bilmiyor da olabilirim) ceza falan yok. borcunu ödeyene adama neden ceza versinler :)


anti-kahraman
(17.09.20)
indirim bile yaparlar faiz kısmından erken kaparsan :)


Erkan kapatma cezası var. Evet. Ama bu totalde daha az ödeyeceğin gerçeğini değiştirmiyor. Ceza nasıl hesaplanır bilmiyorum.


himmet dayi
(17.09.20)
ihtiyaç kredisinde erken kapama cezası yok. kalan ana parayı öder ve borcu kapatırsın. 3 yıllık kredide ilk ödeyeceğin bir sene genel de faizie gider. bu durumda da yaklasik ana para borcun kadar ödeme cikar.


helenart
(17.09.20)
ceza bireysel kredilerde yok. +1
konut kredilerinde var erken kapatma cezası.
o da her bankada yok sanırım.


blatta hiberna
(17.09.20)
aylık 1800-1900 gibi taksit ödersin. 3yılda geri ödemen gereken tutar 70 bin civarı olur.
1 yılın sonunda kapatmak istersen, senden 46-48 bin lira falan alırlar yani ilk sene ödediğin paranın tamamına yakını faiz ödemesine gider. belki pazarlıkla falan 42-44 arasına çekersin.
3 sene vadeli kredi çektikten 1 sene sonra kapatmak mantıklı değil. kapatmak için vereceğin parayla döviz alsan ya da vadeliye yatırıp her ay ödemeye devam etsen daha karlı çıkarsın.
8-10 yıl vadeli çekip, 1-2 sene sonra kapatmak mantıklı olabilir ama tüketici kredisinde o kadar vade yok.


de jure
(17.09.20)
örnek :
50.000 tl 36 ay, aylık % 1,49 faizle toplam 68.497 tl ödüyormuşsun.

1 yıl sonra kalan ana para ödemesi : 36.727 tl'miş.

ya kalan 45.757 tl'yi 2 yılda ödersin, ya da 36.727 tl'yi ödeyip krediyi kapatırsın.

buraların yalancısıyım :
www.hesapkurdu.com
kredi.hesaplama.net


(2)

Decathlon ve bisiklet ekipmanı

decathlondan kask ışık falan almak istiyorum bisiklet için. Bisikletle gitsem ışıkların montajını yaparlar mı?
decathlondan kask ışık falan almak istiyorum bisiklet için. Bisikletle gitsem ışıkların montajını yaparlar mı?
mg3929
(15.09.20)
sen de yaparsın çok basit. belki yaparlar. ama sen yaparsın ya.


jelly bear
(15.09.20)
Tornavida falan hiçbi şey yok, bir şeye ihtiyacım olursa diye şeyaptım :(


mg3929
(15.09.20)
(11)

Çamaşır makineniz kaç dk çalışıyor

sentetik 60 dereceye aldığımda tam 2 saat sürüyor. Bu normal mi yoksa çok mu uzun?
sentetik 60 dereceye aldığımda tam 2 saat sürüyor. Bu normal mi yoksa çok mu uzun?
mg3929
(10.09.20)
bizimki pamuklu 40 derecede 3:40 dk calısıyor.

tamamen makinesine ve programına gore


sunriseee
(10.09.20)
Normal, benim eko 60 programinda 3,5 saat filan.
Makinanin klavuzunda hangi program ne kdar enerji harciyor gorebilirsiniz.
Uzun suruyo olmasi cok enerji harciyor anlamina gelmiyor


kuehles blondes
(10.09.20)
pamuklu 60 derece 1400 devir. normali 2.10, eko 4, speed perfect 1.10


sutlu nescafe
(10.09.20)
Hızlı yıkama yarım saat kadar sürüyor. Normalde renkli pamuklular programını kullanıyorum her şey için o da 1 saat 20 dakika kadar. 2-3 saat neymiş arkadaş


peki madem
(10.09.20)
Elektrik ve su faturası az gelsin diye hep 30 dk


dakota
(10.09.20)
hep 15 dk. eskiden çitileyenler de en fazla bu kadar yapabiliyordu ve tüm çamaşırlar temizleniyordu.
ne o öyle saatlerce yıkamalar. :-(


ankarakecisi
(10.09.20)
iki saat uzun degil de, sentetik ve 60 derece ilgincmis.


lamartin
(10.09.20)
@lamartin neden?


mg3929
(10.09.20)
Sentetik 60 derecede yıkanmaz.
Süreler makineye makineye göre değişir. Arçelik pamuklu bir buçuk saat sürerken altus üç saati bulabilir.


epitaf
(10.09.20)
bu büyük şirketlerin reklamlarına kanmayın. 10-15 dk yıkayın ve geçin. dediğimi bir kez deneyin bi de sizin bildiğinizi deneyin. arada hiç bir fark olmayacak. :-)


ankarakecisi
(10.09.20)
30 derecede yaklaşık 40 dakikalık bi ayar var çoğunu öyle yıkıyorum.
Nevresim havlu vs. olunca 1-1,5 saate yaklaşıyor 60 derecede.
Bence 2 saat çok uzun bi süre, mahveder kumaşları.


megalomaniac
(10.09.20)
(11)

Evde kertenkele var

az önce eve geldim 1 adet küçük kertenkele vardı camın az altında. Öldürdüm attım dışarıya. Bunun devamı var mıdır sizce? Ev 4. Kat, tırmanıp girmiş olabilir mi camlar sürekli açık. Dibe köşeye baktım ama başka yoktu. Varsa da uyurken zarar verecek hayvan mı bunlar?
az önce eve geldim 1 adet küçük kertenkele vardı camın az altında. Öldürdüm attım dışarıya. Bunun devamı var mıdır sizce? Ev 4. Kat, tırmanıp girmiş olabilir mi camlar sürekli açık. Dibe köşeye baktım ama başka yoktu. Varsa da uyurken zarar verecek hayvan mı bunlar?
mg3929
(07.09.20)
Kertenkele değil süleymancıktır o gerek yoktu öldürmene :/


freebird5406_2
(07.09.20)
Evde dursaydı o ya, börtü böceği yerdi :(


kobuzchu kiz
(07.09.20)
Abi napsaydım koynuma alıp uyutsa mıydım :( öldürmeden yakalamamın imkanı yok fıldır fıldır koşuyordu. Terlikle bi ufak vurunca ters döndü hemen zaten are :(


mg3929
(07.09.20)
Yav niye öldürdün güzelim hayvanı. Onlar evde yaşamaz pek, yolunu şaşırıp girmiştir öyle, arka pencereden çıkıp gidecekti muhtemelen. Yazık olmuş :(


msb
(07.09.20)
Bence de suleymanciktir. Benim evde de vardı geçen yıl. Araştırmıştım hiçbir zararı yok hatta yararı varmış bocek falan yiyorlarmis evdeki. Biraz daha açık renk oluyorlar şeffaf gibi. O ise hiç korkma, zarar vermez, devamı da olmak zorunda değil.


sckxyss
(07.09.20)
Sondaki soruya cevap: Evde başka olduğunu sanmıyorum, varsa da hiçbir şey yapmaz, dişi yok tırnağı yok zehri yok zavallının, siz kıpırdandığınız anda o korkup kaçar zaten.


kobuzchu kiz
(07.09.20)
yoğurt kabı gibi bir şey varsa, Biz üstüne onu kapatıp o şekilde öldürmeden çıkarmıştık hayvancağızı.


dimia
(07.09.20)
kamu spotu :(

www.turkherptil.org


bruges
(07.09.20)
Köydeki ev yeşillikten ötürü herhalde her gün örümcek ağı oluyor. Üst katın yarı kapalı terasının iki köşesine birer süleymancık yerleşti, gece çıkıyorlar arada denk gelir selam veririz.
annem diyor ki allah razı olsun bu kuzulardan, keşke karşı duvara da bi tane gelse de oradaki örümceklerden de kurtulsak :)
Bir daha gelirse birlikte yaşamayı teklif edin :)


kolibrit
(07.09.20)
onlar size bir şey yapmaz, evde olabilecek en faydalı hayvanlardan biri :) bir daha öldürmeyin, o kadar kolay da yerlesmiyorlar bir yere de uresinler, başka yoktur yani.


Oldurmeyin, koynunuza alip yatabiliyorsaniz yatin hatta, evde sinek bocek kalmaz.

Muhtemelen yanlislikla gelmistir. Uzuldum.


kuehles blondes
(08.09.20)
(10)

50k kredi çekeyim mi?

borsada çok iyi getiri sağlayacağını düşündüğüm bir hisse var. Hali hazırda tüm param ona bağlı. 50k kredi çekip onu da bassam çok mu riske girerim? Aylık geri ödemesi yatırıma yönlendireceğim tutar kadar olacak.
borsada çok iyi getiri sağlayacağını düşündüğüm bir hisse var. Hali hazırda tüm param ona bağlı. 50k kredi çekip onu da bassam çok mu riske girerim? Aylık geri ödemesi yatırıma yönlendireceğim tutar kadar olacak.
mg3929
(07.09.20)
3 hafta önce yapsaydın bir nebze de, şimdi sakın o topa girme derim. Elbette ytd


primetime
(07.09.20)
ne değişti 3 haftada?


mg3929
(07.09.20)
Ortalama bir gelirin var ise evet çok riske girersin ama aylık gelirini, yaşam standardını, yatırımcı profilini bilmediğimiz için net yorum yapamayız. Kendi adıma asla krediyle yatırım yapmam.

Ne olduğunu iletirsen teknik analizine bakmak isterim.


Lethe
(07.09.20)
En basitinden kredi faiz oranları 0,89 lardan 1,50 lere geldi.


primetime
(07.09.20)
pınar su 12 tl diyorlar. ytd


marlonbranda
(07.09.20)
50k sizin için ufak bir para mı? gözden çıkarabilir misiniz kolayca?

okuduğum finans kitapları ve blogları asla kredi çekerek bu iş yapılmaz diyorlar.
bir de borsa hakkında "ilk seferde kazandıysan şanssızsın" diye bir şey. çünkü o zaman borsa tekniği olan bir yatırım değil, şansa dayalı bir kumar olmaya doğru evriliyor.

rtalab'ın mart'tan sonra buralara geleceğini bilseydim kredi çeker ve hisse alırdım. ama bilemezdim. şimdi öyle bir hisse bulduysanız bile, asla bilemeyeceğiniz için kumar olur.

50k'nın maliyeti ne olacak? hisse belli oranda kar sağlasa bile kredinin vade farkı yüzünden aldığınız riske değmeyebilir.

bu ikilemleri tek bir soru çözüyor aslında:
kaybettiğimde üzülür müyüm? hiç bir şey olmamış gibi yoluma devam ediyorsam, yani bana koymuyorsa sorun yok. beni üzecekse bu işe girmem.


biseysorcaktim
(07.09.20)
çekme. krediyle borsa işi sakat.


alors
(07.09.20)
türkiyede borsa oynuyorsanız(evet borsa oynamak), paranız tl üzerinden işlem görüyor doğal olarak.

sizin çekeceğiniz 50bin (kaç ödeyeceksiniz onuda koyun), para kazanmayı öngördüğünüz sürede, aynı miktarın dolar bazında kazandıracağından fazla olduğunu düşünüyorsanız yapın derim.

geçtiğimiz aylarda borsadaki yükseliş aslında döviz kuruyla karşılaştırıldığında komik. buna pandemi sebebiyle ertelenen iddaa vs. şans oyunlarının bağımlılarının borsaya girişinin yarattığı şişme payı da var.


brakgn
(07.09.20)
Taşıma suyla değirmen dönmez. Gerek yok.


halitkin
(08.09.20)
Kesinlikle önermem. Bir bomba atılır, covid onlemi gelir borsa çöker.


konsomatrix
(08.09.20)
(1)

İnternet problemimi nasıl çözerim

superonline internet almıştım 1 ay önce. Adam bana yeni yer açmak yerine alt komşunun kablosunu çıkarıp benimkini takmış. Alt komşu da ttneti aramış internetim yok diye, onlar da benimkini çıkarıp alt komşununkini takmış. 4 gündür internet yok. Bi elektrikçi çağırsam halleder mi işimi? Superonline o
superonline internet almıştım 1 ay önce. Adam bana yeni yer açmak yerine alt komşunun kablosunu çıkarıp benimkini takmış. Alt komşu da ttneti aramış internetim yok diye, onlar da benimkini çıkarıp alt komşununkini takmış. 4 gündür internet yok. Bi elektrikçi çağırsam halleder mi işimi? Superonline oyalıyor işimi kısa zamanda yapmayacak gibi görünüyor.
mg3929
(07.09.20)
hayır elektrikçi halledemez. önceden telekom ekipleri gelip ankastreden ilgili açılımı yapıyor zaten. o panoya bakarsan zaten telekomun kartlarını görürsün bağlantılar üzerinde.

Nasıl bir şerefsizlikse yaptığı, başkasının internetini kesip sana aktarmak. Nasıl yaptı onu da anlamadım aslında.

arayıp telekom ankastre bağlantımı yapmadı, gelen adamınız başkasının bağlantısını bana aktardı cimere şikayet edeceğim vs de


denizgonen
(07.09.20)
(10)

1 gecede covid atlatılır mı?

10 gün önce tatile gittim otobüsle. Maskem vs hep takılıydı. Otobüsten indikten sonra otele gittim, sonra denize gittim güneş altında baya takıldım sonra odaya geldim biraz da klima altında takıldım.O günün akşamında iki kolum omuzlarımdan başlayarak çok şiddetli ağırmaya başladı ve şiddetli baş ağr
10 gün önce tatile gittim otobüsle. Maskem vs hep takılıydı. Otobüsten indikten sonra otele gittim, sonra denize gittim güneş altında baya takıldım sonra odaya geldim biraz da klima altında takıldım.

O günün akşamında iki kolum omuzlarımdan başlayarak çok şiddetli ağırmaya başladı ve şiddetli baş ağrısı vardı. Uzanır konumda ağrılar ve daralma artarken otururken rahatlıyordum. Eczaneden katarina diye bi ilaç aldım, içtim uyudum ve sabah uyandığımda düzelmiştim.

Şimdi bakıyorum covidde de böyle belirtiler var. Ben bu belirtileri sadece 1 gece göstermiş ve aşmış olabilir miyim yoksa basit bi klima ya da güneş çarpması mıydı?
mg3929
(07.09.20)
Ben de yaşadım geçenlerde benzerini, klimaya bağladım


Kahir ekseriyet
(07.09.20)
Gunes carpmasina benziyor. Bi de klimanin altina gecmissin.


Kittie
(07.09.20)
klimadandır, lanet hastalığın belirtisi her şeye benzediğinden şüphelenmen normal.


lcha
(07.09.20)
Klima ve güneş çarpması.


filipis
(07.09.20)
Atlatılır.


Otobüs+güneş+klima yüzünden olmuştur kesin.
Klimaya çok maruz kalmamaya çalışın, güneşten sonra hele bi de vücut ıslakken kötü etkiliyor.
Geçmiş olsun.


megalomaniac
(07.09.20)
Covid olmamışsın ki 1 günde atlatasın.


fezagezgini_4
(07.09.20)
Sanırım Hodson-Odoi ismindeki futbolcunun testi iki güm içinde pozitiften negatife dönmüştü ama profesyonel sporcu olması ve genç olması etkili olmuştur. Bağışıklığınız kuvvetliyse belki virüsü taşısanız da kendinizi iyi hisseder hale gelme ihtimali vardır.Fakat covid olmayıp daha basit bir şey olma ihtimali daha olası görünüyor.


evandro roncatto
(07.09.20)
Klimadir o


kuehles blondes
(07.09.20)
"..sonra odaya geldim biraz da klima altında takıldım" dan sonrasıni okumadım :)

Klimadir, panik yok :)


superfluid
(07.09.20)
(4)

evin kentsel dönüşüme gireceğini nasıl anlarız?

31 yaş üzeri yazan ilanlarda binanın kentsel dönüşüme girip girmeyeceğini nasıl anlayabilirim? Önümüzdeki 2-3 yılda kentsel dönüşüme girecek bi ev almak bulmak için ne yapmam lazım?
31 yaş üzeri yazan ilanlarda binanın kentsel dönüşüme girip girmeyeceğini nasıl anlayabilirim? Önümüzdeki 2-3 yılda kentsel dönüşüme girecek bi ev almak bulmak için ne yapmam lazım?
mg3929
(05.09.20)
Kentsel dönüşüm kararı verilmiş, imzaları atılmış ve konut sakinleri binadan yıkım kararıyla tahliye edildiyse 2-3 sene içinde bi itiraz olmazsa %90 ihtimalle yıkılıp yenisi yapılmış oluyor. Ancak bunun bile bir garantisi yok, itirazlarla vs bu süre uzayabiliyor. Onun dışındaki hiç bir şeyin %100 garantisi var diyemeyiz, eyüpte yıkılmak üzere olan bir evimizden adamları tahliye ettikten 2-3 yıl sonra bile hala kazma vurmamışlardı, yeri geliyor müteahht ben battım yapamicam diyor, vs v.s


roket adam
(05.09.20)
mahallenin cevval emlakçısına danışın.
belediyenin emlak işlerine sorun.
daha önce yan mahallelerde dönüşüm başlamış mı bi bakın.


ankarakecisi
(05.09.20)
öyle bir daire bulamazsınız. çünkü kentsel dönüşüm 8-9 yıllık bir süreç. satılan evler genellikle kentsel dönüşüme girmesi uzun sürecek daireler. önümüzdeki 2-3 yılda kentsel dönüşüme girecek evlerin sahipleri de zaten evlerini satmazlar.


tururo
(05.09.20)
Kentsel nödüşüme girip girmeyeceği önemli değil, önemli olan yeni imar ile ne kadar kazanım alacağı. Mesela;

hali hazırda binada 100 m2 10 daire vardır, zamanında imar mimar hak getire yalap şap yapılmıştır.

Şimdi yıkılıp yapılsa o arsaya verilecek imar izni hem 10 daire sahibine birer daire verebilecek, hem de imalat maliyetini çıkaracak için satılacak bi 8-10 daire daha fazladan çıkarmak gerekecek kadar olmalı.

Yani binayı yıkıp yeniden yapsak tekrar 10 daire yapabiliyorsak kentsel dönüşümden yararlanıp bir müteahhite yaptırmak pek mümkün değil.

Ancak arsa sahipleri cebinden maliyeti öderse olabilir, ya da duruma göre maliyetin yarısını veya hesaba göre başka bir oranı ödeyerek.

Her bina için, her arsa için, her sokak için ayrı ayrı hesaplanır bu işler, tek bir cevabı olamaz herkese verilecek.


John Bloor
(07.09.20)
(4)

Çevremde corona vakaları arttı

Eskiden hiç birebir tanıdığım corona vakası yoktu, şimdi acayip artmış durumda. Bugün de bi arkadaşımın babası vefat etmiş. Sizce durum söylenenden kötü mü?
Eskiden hiç birebir tanıdığım corona vakası yoktu, şimdi acayip artmış durumda. Bugün de bi arkadaşımın babası vefat etmiş. Sizce durum söylenenden kötü mü?
mg3929
(05.09.20)
Mart-nisan ayında çevremde çok fazla vaka duyuyordum. Haziran ve temmuzda duymadım. Şimdi yine tanıdığım bir on kişi vardır pozitif olan. Kötüyse de değilse de yapacak bir şey yok. AVM, kafe, kütüphane kapatma, sokağa çıkma yasağı gibi büyük çaplı tedbirlerin tekrar geleceğini düşünmüyorum. Kamuda esnek çalışma izni çıktı ve üniversitelerin büyük bir çoğunluğu açılmayacak sanırım, bunlar dışında önlem beklemiyorum. Kendi önlemimizi almaya devam her zamanki gibi.


Benim de birinci derece çevremde korona vakaları çıkmaya başladı. Ciddi ciddi görüştüğüm insanlar yani. Dolayısıyla evet biz eski karantina moduna geri döndük.


roket adam
(05.09.20)
arttı.


sutlu nescafe
(05.09.20)
Günlük sayının sonuna bi 0 ekleyin bence


photo85
(05.09.20)
(6)

Ucuz maske aldım atayım mı?

50 tanesi 25 liraya maske aldım biraz ince gibi. Üfleyince şişiyor ama. Bunu atayım mı ne yapayım?
50 tanesi 25 liraya maske aldım biraz ince gibi. Üfleyince şişiyor ama. Bunu atayım mı ne yapayım?
mg3929
(05.09.20)
tek kullanımlık takarsın.niye atıyorsun.yazık.


since1907
(05.09.20)
iki adet üst üste tak


freebird5406_2
(05.09.20)
ederi o zaten maskelerin. ucuz değil, biz aylardır çok pahalıya alıyorduk sadece. beyaz renkli maskeler hava almıyor ve nefes almak zor oluyor. ıslak mendile benzer bir kumaştan yapıyorlar. onlar iyi değil ama atılacak kadar da kötü değil. kullandıkça atarsın.


biseysorcaktim
(05.09.20)
Maske şu bu arada

www.trqzsurgicalmask.com


mg3929
(05.09.20)
ederi o +1

depolar doktorlara 18 tlden satıyor hatta.


fezagezgini_4
(05.09.20)
bazen bana da denk geliyor dandik maskeler. kısa süreli kullanacağım zamanlarda takıp geçiyorum.


sanal uyku
(05.09.20)
(3)

Siyahi bebeği olan sosyete

7-8 sene önce bebeği siyahi doğan sosyeteden biri vardı, adını sır gibi saklıyorlardı. O kimdi? Bekarlığa vedada hamile kalmıştı sanırım.
7-8 sene önce bebeği siyahi doğan sosyeteden biri vardı, adını sır gibi saklıyorlardı. O kimdi? Bekarlığa vedada hamile kalmıştı sanırım.
mg3929
(31.08.20)
şurada bir şeyler yazıyor ama bilemiyorum doğruluğunu.

bana büyük kolpa geliyor bu haber.

www.reddit.com


teritori
(31.08.20)
manolya demirören diyolladı ama bilmiyorum


delidiyorum
(31.08.20)
İnternet çıktı çıkalı her 2 senede bir, dünyanın 20 ülkesinde olur bu olay.


burfak
(01.09.20)
(4)

bu işe devam edeyim mi?

Elimde birkaç yüz tane ingilizce ödev, essay falan vardı çeşitli alanlarla ilgili. ben de bunları alıp bir websitesi yaptım geçen ay, 50 tane falan yayınladım. şu an sitenin 10 tekil hiti var ortalama günlük ve yayınladığım alanların biriyle ilgili reklamlara google adsense 1.5 lira civarı veriyor t
Elimde birkaç yüz tane ingilizce ödev, essay falan vardı çeşitli alanlarla ilgili. ben de bunları alıp bir websitesi yaptım geçen ay, 50 tane falan yayınladım. şu an sitenin 10 tekil hiti var ortalama günlük ve yayınladığım alanların biriyle ilgili reklamlara google adsense 1.5 lira civarı veriyor tık başına. bu alan çok niche bir alan. sizce bununla ilgili yeni bir site açıp mı devam edeyim yoksa bu siteden devam mı? ya da devam edeyim mi genel olarak? günlük 1k civarı pasif gelir elde edebileceğim bir site oluşturabilir miyim?
mg3929
(27.08.20)
Kisiyee ozel odev yapiminda iyi para var diye biliyorum. Issiz oldugum donemde az kalsin aklim celinecekti o konuda. Etik mi? Degil.


cleric
(27.08.20)
1000 k kazanmak için seo'sunun en iyi sekilde olmasi lazim ki ilk sayfalarda çıksın


kreatin
(27.08.20)
Gunluk 1k civari gelir mi?? Mumkun mu oyle bir seyler. Isi gucu birakip bu alan gelelim


optimistbakunin
(27.08.20)
Aylık 1k pardon.

@eileen yazılar bana ait.


mg3929
(27.08.20)
(5)

Ankarada kalacak yer

devlet memuru, yeni atandı, işe başlamadan 1 ay ankadara kalması gerekiyor. Nerede kalınabilir? Apart yurt vs önerisi olan var mı?
devlet memuru, yeni atandı, işe başlamadan 1 ay ankadara kalması gerekiyor. Nerede kalınabilir? Apart yurt vs önerisi olan var mı?
mg3929
(26.08.20)
Başkent öğretmen evi.


@nedendir bilinmez dolu maalesef


mg3929
(26.08.20)
Ankara da hemen hemen tüm devlet kurumlarının, müdürlüklerinin misafirhanesi vardır. istediğinizi seçip kalabilirsiniz.


ankarakecisi
(26.08.20)
yapracık tokide eşyalı kiralık daireler var. elbet birisi 1 aylık verir. kötü yönü şehre uzak kalması.

not: pandemide misafirhane kapasiteleri baya düştü bazılar müşteri kabul etmiyor.


1917
(26.08.20)
Yapracik tokide imkansiz esyali evi 1 aylik kiralaman. Cok merkezi yerlere bakman lazim o is icin. Bosuna vaktini harcama bile o isle bi otelle anlas is yerine yakin yerlerdeki.


(18)

İstanbulda herhangi bir yerde otutma şansınız olsa

nerede oturmak isterdiniz?
nerede oturmak isterdiniz?
mg3929
(24.08.20)
Boğazdaki yalılardan birinde.

Bütçe azsa caddebostan, suadiye, etiler, levent gibi yerler olabilir.


himmet dayi
(24.08.20)
Depreme dayanıklı bir yapı bulursam yeniköy ve civarini hep çok sevmişimdir.


fraise
(24.08.20)
moda ile göztepe arası sahil yolu üzerine fitim:)
ama emirganı da çok seviyorum, koruya bakan ve boğazı gören güzel bi daire de olabilri.


red g
(24.08.20)
Zorlu Center. Zincirlikuyu mu oluyor o taraf bilmiyorum ama konumunun çok iyi olduğunu düşünüyorum.

Motorun, araban varsa istediğin zaman köprüden kaç karşıya geç.
Metrobüs desen var.
Minübüs desen var.
Metro desen var.
Otobüs desen var.
Bisikletle 5dk vapur desen var.
E avm zaten altında.

Denizin dibinde trafiğin sürekli kilit olduğu, toplu taşımanın pek olmadığı yerleri istemezdim :/

Edit: Şehri sürekli kullandığım için bu böyle tabi.

@mg3929 sdfshgh öğrenci modum açık kalmış. Öyle deme ama zorludaki ev fiyatlarından haberin var mı :(


ananiyimioguz
(24.08.20)
@oguz bu nasıl bi vizyonsuzluk :(


mg3929
(24.08.20)
Yeniköy. Huzur yoksa istemem o ayrı.


Zorlu Center'da oturup metrobüse binmek hayali de bi garip cidden :D


himmet dayi
(24.08.20)
fb, kalamış


anarsika
(24.08.20)
Selamiçeşme, göztepe, erenköy bazı noktaları. fb, kalamış civarı da güzel bak. buraların zıttı olarak diğer seçeneğim Üsküdar sultantepe ama manzara şart. Manevi değeri çok fazla. bir de kısıklı, küçük çamlıca tarafları güzel. Limite göre sıralanmıştır. Hadi diğerleri apartman dairesi düşündüm ama Kısıklı tarafı olursa bahçeli olması şart:)


halboyle
(24.08.20)
Tek bi yer:
Nisantasi, yuksek tavanli eski bi apartman dairesi
Eski evler herkesin dilinde bu ara ama deprem falan aklima gelmez orda olebilirim o derece begeniyorum
Yeni daire istemem


Kittie
(24.08.20)
25 yildir modadayim, gayet memnunum burdan.. Lokasyonu degistirmezdim ama evimin biraz daha buyuk olmasini ve otoparkli olmasini isterdim mumkunse.


bahele
(24.08.20)
ay kittienin cevabı görünce aklıma geldi ben de galatada yüksek tavanlı taş duvarlı tavan süsü olan bir dairede oturmak isterim.


red g
(24.08.20)
çengelköy, vaniköy, bebek


ankarakecisi
(24.08.20)
semt olarak acibadem olabilir

mekan olarak sorarsan istanbuldaki en iyi yer "padisahlar isini biliyormus" dedigim topkapi sarayinin bulundugu alan

bir de sepetciler kasri evim olsaydi iyi olurdu


exlibris
(24.08.20)
özel otoparkı olan bir yalıda tabi. istanbul'da en üst nokta budur.

kendine zengin diyen herkes yalıda oturur.


ozdek
(24.08.20)
bu konuda karışık duygularım var. bir yanım merkezi bir yerde loft daire istiyor, bir yanım KOCAMAN bahçesi olan müstakil bir ev... topağacında deniz gören ve arkasında bahçesi olan müstakil bir loft olsaydı böbreğimi satıp oturabilirdim...


Bruce
(24.08.20)
otopark sorunu olmayacak sekilde

kuzguncuk
moda


la traviata
(24.08.20)
Çok zengin olup yalılarda oturmak falan istemezdim. Şimdi bir şeyi çok isteyip, hayalini kurup almak veya alamamak daha heycanlı oluyor :D Yalıda oturup, her istediğimi alabilen zengin biri olsaydım ben kesin uyuşturucu bağımlısı olur, bir süre sonra sıkılıp intihar ederdim :D

O yüzden moda diyorum :)


eazy
(24.08.20)
(1)

Kaşta sandalye atıp oturmalık yer?

kaşta bir otelde 1 hafta kalacağız. yanımıza sandalye alalım mı oturulacak bi yerler var mıdır böyle akşamüstü sandalyeleri atıp takılmalık?
kaşta bir otelde 1 hafta kalacağız. yanımıza sandalye alalım mı oturulacak bi yerler var mıdır böyle akşamüstü sandalyeleri atıp takılmalık?
mg3929
(24.08.20)
patara plajı akşamları çok güzel olur ama girişi müze ören yeri girişi olduğu için akşamları girebilir misiniz bilmiyorum


emreozb
(24.08.20)
(9)

Bu ev bu fiyat eder mi?

sbhttps://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-gozde-den-suadiye-de-bagdat-caddesine-yakin-2-plus1-kombili-425000tl-843931526/detay
mg3929
(23.08.20)
Eder diyorum. İhtiyacın olmayan yatirimlik paranız varsa


Yatırımlık değil içinde oturulacak yalnız yaşayan erkek olarak


mg3929
(23.08.20)
Son fotografta duvarda kabarma gordum. Onemli bir nokta. Evde kuf, nem vs olabilir aklinizda bulunsun.


Müteahhit ile förüşmeler devam ediyor demişler, 1-2 yıl içinde yıkılacak belliki. Param olsa alırdım


+1 eder. fakat fotoğraflardan gördüğüm, tadilat gerektiriyor gibi.


ankarakecisi
(23.08.20)
Maalesef sirf suadiyede diye o paranin ustunu bile veren ciar. Elle tutulur tek yani suadiyede olmasi zaten. Asla almam.

Kentsel donusum olayi kesin olacak olsa o dairenib sahibi napar ne eder elinde tutar orayi, niye satip da ilerideki kardan olsun.


Kittie
(23.08.20)
Evi buraya koyduktan yarım saat sonra yayından kaldırdılar. Aldınız mı ne yaptınız :d


mg3929
(23.08.20)
tayyip 10 bin tane afgan-suriyeli vs yerlestirir o semte de, o zaman o evin degeri 5te 1ine duser.


İStanbul'un en yaşanılası mahallerinden biri, altın değerinde bi yatırım. Asla değer kaybetmez, bence alınabilir.


roket adam
(23.08.20)
(9)

fatura öderken kesinti yapılması

faturalarımı iş bankası uygulamasından ödüyorum. kredi kartımdan ödeyip 3-4 lira falan kesinti yapıyor her fatura için. bu her bankada var mı? iş bankasından ücretsiz ödeyemez miyim? maaş bankam aynı zamanda.
faturalarımı iş bankası uygulamasından ödüyorum. kredi kartımdan ödeyip 3-4 lira falan kesinti yapıyor her fatura için. bu her bankada var mı? iş bankasından ücretsiz ödeyemez miyim? maaş bankam aynı zamanda.
mg3929
(19.08.20)
Her bankada olmamakla beraber ürün ve hizmet ücretleri sayfasından hangi bankada ücretli hangisinde ücretsiz görebilirsin.
Kimisinde otomatik ödeme talimatı verilirse ücretsiz oluyordu sanırım.
Enparada direkt ücretsiz şimdilik.


Yapı kredide vadesiz hesaba bağlı bütün faturalar. Hiç kesinti olmuyor.


sta
(19.08.20)
yıllardır garantiden öderim faturalarımı. %90 hesaptan nakit ödeme yapıyorum nadiren de kredi kartıyla. hiç böyle ek bir ödeme çıkmadı şimdiye kadar.
(maaş hesabı)


foolrules
(19.08.20)
işbank bu konuda biraz fazla alıyor

bankara göre değişir

örnek akbank dogalgaz tutar önemsiz sabit 1 tl
enpara kredi kartlarında tüm faturalar ücretsiz
bonuslarda cep telegonu, ev telefonu gibi ücretsiz
elektrik doğalgaz denemedim


sivrisinek
(19.08.20)
ben e-devletten girip bakip oduyorum, is bankasi kredi karti ile hic kesintiye raslamadim


Bütün faturalar enpara kredi kartı otomatik ödemede 1 yıldır falan. Hiç kesinti olmadı şu ana dek.


westblack
(19.08.20)
ben de sinir oluyorum bu duruma, sırf bu yüzden giriyorum kendi platformlarından ödüyorum kredi kartı ile.

bu arada işcep üzerinden kredi kartı ile ödediğin için komisyon alıyorlar, vadesiz hesabından ödersen komisyon almıyorlar.


aziz dostum jack
(19.08.20)
Isbank otomatik odemelerim vadesiz hesaba bagliydi ve ekstra ucret odemiyordum. KK yerine vadesiz hesaba baglayabilirsiniz.


cleric
(19.08.20)
Vadesiz hesapta kesinti olmuyor +1.


(8)

Diyarbakır ve Kürt güzellemesi

son zamanlarda sosyal medyada bu tarz videolar çoğaldı. Sizce bilinçli mi yapılıyor?
son zamanlarda sosyal medyada bu tarz videolar çoğaldı. Sizce bilinçli mi yapılıyor?
mg3929
(16.08.20)
hayır


tam ben diyecektim. tabi ki de bilinçli yapılıyor.


Öncekiler rastlantısaldı belki ama son video viral kokuyor. Pembe mavi tableti kim satıyorsa...


pass
(16.08.20)
Buyuk resim gorulmus yine. 10 yil once de vardi ayni tarz videolar. Nope, nein


bahele
(16.08.20)
son video viral kesin zaten. sponsor vardı ama özel olarak bir yeri güzelleme amacı olduğunu sanmıyorum. videoyu çekenler oralı olabilir belki ama büyük bir kampanya falan yok. yarın da edirneli bir grup edirneyi güzelleyebilir.


black mamba
(16.08.20)
İnsanı sevmek, yardımcı olmak güzel tabi. Yalnız durduk yere Böyle videoları tweeterda ve diğer sitelerde parlatanların profiline bakmak gerekiyor.
Çünkü bir çok şey, siyaset eksenli düşünülüyor Türkiye'de.

Böyle durumlarda konu, çocuklar üzerinden yürütüldüğü için insan genel olarak art niyet aramıyor.


Erva
(16.08.20)
kugudur daha once cast kullanimina rasladim cunku o adi'nin kanalinda


Diyarbakır Sivas Giresun Kırklareli hepsinde bu şekilde yardım istediğinde benzer tepki ile karşılaşırsın. 30 yaşındayim yanıma biri yaklaşıp selam verdiğinde korkuyorum İstanbul'da.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.