Giriş
(2)

bizim şirket mesai saatlerini değiştirmedi sizde nasıl?

yine 8-18 olacak. bakanlığın yayınladığı genelgeye göre 8-17 veya 9-18 olması gerekiyordu. sizde durumlar ne? sömürge düzeni her yerde devam ediyor mu yoksa az da olsa vicdanlı işveren var mı
yine 8-18 olacak. bakanlığın yayınladığı genelgeye göre 8-17 veya 9-18 olması gerekiyordu. sizde durumlar ne? sömürge düzeni her yerde devam ediyor mu yoksa az da olsa vicdanlı işveren var mı
messina123
(06.11.20)
Bizde hep 9 18di. O yüzden bir değişiklik olmadı.


biseysorcaktim
(06.11.20)
bizimki 7:30 - 17:30


king lizard
(06.11.20)
(6)

dolar daha nereye kadar yükselecek?

daha 2 sene önce sözlükte dolar 4 euro 5 benzin 6 babel 7 hızlı ve öfkeli 8 diye dalga geçilirdi. bugün neredeyse 10 cent 1 lira. daha nereye kadar yükselmeye devam edecek?
daha 2 sene önce sözlükte dolar 4 euro 5 benzin 6 babel 7 hızlı ve öfkeli 8 diye dalga geçilirdi. bugün neredeyse 10 cent 1 lira. daha nereye kadar yükselmeye devam edecek?
messina123
(27.10.20)
hep artar heralde. kimse bilmiyor ki. hükümet bir yandan rekabetçi kur iyidir diyor ertesi gün dolara müdahele için merkez bankası milyarlarca dolarlık müdahale ediyor. ne hükümet, ne mb, ne de bakanlar bilmiyor inan ne yaptığını.

her 2-3 haftada bir, 1-2 gün dolar böyle artacak. sonra duracak sonra yine aynı döngü. bence 1-2 sene böyle gidecek ve rezil hale gelecek. insanların dolarla kurla dalga geçmekten başka çaresi kalmadı.

en erken seçim seneye sonbaharda olur. maybe 2022 baharında. o zamana kadar böyle devam edecek dolar. çok iyi bir koalisyon ve hükümet gelirse durağanlaşır ve 1 yılda toparlanır. içerisinde ali babacan'ın iyip'ten ve chp'den çok iyi ekonomistlerin olmadığı bir sistemde de bu mümkün olur mu sanmıyorum. iyi partinin ekonomi kadrosu iyi, deva'da babacan ve imf'de getirdiği bir kaç kişiyle iyi bir kadroya sahip. chp eli en güçlü parti olması gerekirken üstüne çok düşmüyor bu konuya.

tabi hepsinden önemlisi çok seri şekilde hukukun üstünlüğüne inanan bir hükümetin gelmesi gerekiyor.


avatar is back
(27.10.20)
yurtdışından yabancı sermeye gelmeden dolar düşmeyecek hep yükselecek. dışarıdan sermaye gelmesi için karısı 50 bin euroluk hermes çannta kullanan birilerinin ona buna gider yapmayıp yandaş inşaatçılara döviz bazında garantili ihaleler vermek gibi iğrençlikleri kesip hukuk sistemine müdahil olmayı kesmesi lazım. bu da imkansız yani döviz hep yükselecek.

twitter.com


10-11 liraya kadar yolu var. su an macron'la ilgilendiğimiz için dolar su an pek önemli değil.


koela
(27.10.20)
Çok temel bir mantıkla, her sene %20-25 aralığında yükselmesi normal. O yüzden aylık 15 kuruş civarında yükselmesinde zaten ekstra bir durum yok.


talasas
(27.10.20)
@xportant

Ben problem yok demedim, ekstra bir durum yok dedim.

2014 2,1865
2015 2,7191 24,36%
2016 3,0181 11,00%
2017 3,6445 20,75%
2018 4,8301 32,53%
2019 5,6712 17,41%

Yukarıdaki tabloda yıl bazında ortalama dolar kuru ve bir önceki yılın ortalamasına göre artış oranı var. Gördüğünüz üzere son 5 yıldır (isterseniz son 20 yıla kadar gidin, sonuç pek değişmez) paramız yıllık ortalam %21 değer kaybediyor. Eğer bazı senelerde bunu bir şekilde kalıcı olmayan yöntemler ile baskılarsak bir sonraki senelerde bu açık geri kapanıyor.

Siz bu sene neyi daha önceki senelerden daha iyi yaptığımızı düşünüyorsunuzda doların %20 yükselmesini ekstra olarak görüyorsunuz ? İhracatı mı, yerli üretimi mi, turizmi mi artırdık ? İthalatı mı azalttık ? Vergi sistemimizi üretim odaklı olarak mı güncelledik yoksa işsizlik sorununu mu çözdük ? Yada türkiyenin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak doğal kaynak mı bulduk ? Hukuk sistemimiz mi düzeldi ? İhale kanunumuz kamu yararına mı değişti ? Yönetim kadrolarına alanında duayen ne yaptığını bilen kişiler mi getirdik ?

Kısacası ne geçen senelerden daha iyi oldu da paramız geçen senelerden daha az değer kaybetsin ?


talasas
(27.10.20)
Devlet pek siklemiyor, vatandaş kafasına göre herkes..

Limitsiz.

Kafadan tahminlerim 2023 bence 30 lira .bu iyi niyetli tahmin


kleider
(27.10.20)
(7)

Prilli su içtim bi zararı olur mu?

Plastik sürahiyi bulaşık makinesinde yıkamıştım. Az önce makineden alıp içine su doldurdum. Sürahideki suyu üstünden içtim. Bardağa katıp içsem durabilirdim ama sürahiden içince duramadım ve içmek zorunda kaldım. Su pril kokuyordu. Aslında pril kokması da tuhaf. Fairy kullanıyorum. Demek ki içerikle
Plastik sürahiyi bulaşık makinesinde yıkamıştım. Az önce makineden alıp içine su doldurdum. Sürahideki suyu üstünden içtim. Bardağa katıp içsem durabilirdim ama sürahiden içince duramadım ve içmek zorunda kaldım. Su pril kokuyordu. Aslında pril kokması da tuhaf. Fairy kullanıyorum. Demek ki içerikleri benzer. Neyse şimdi karnım ağrıyor gibi biraz. Mide zehirlenmesi mi geçiriyorum acaba?
messina123
(26.10.20)
Mikroplar kırılmıştır hep mis gibi


anon1m
(26.10.20)
bence bu işin şakası olmaz hemen acile gidin midenizi yıkasınlar


hopp
(26.10.20)
plastik sürahi makinede yıkanmaz. muhtemelen bir şey olmaz ama ağrılar artarsa acile gidin.


rose parks
(26.10.20)
bol su iç yeter. karnın ağrıyor gibiyse psikolojiktir o bir şey olmaz endişelenme.


ada meltemi
(26.10.20)
acile git hemen


Parmağını boğazına sokup kendini kustur


Unde bach canim
(26.10.20)
Eğer hastaneye gitmiyorsan bol bol su iç hemen.


(12)

Bu kuşun kafası niye böyle

Bugün hediye geldi. Geldi geleli kafası hep böyle. Hasta mı? Hediye eden kişi yaşı küçük ondan böyle dedi. Ama bence bu kuş hastahttps://i.hizliresim.com/jBtuYt.jpg
Bugün hediye geldi. Geldi geleli kafası hep böyle. Hasta mı? Hediye eden kişi yaşı küçük ondan böyle dedi. Ama bence bu kuş hasta

i.hizliresim.com
messina123
(22.10.20)
Bu kuş kesinlikle hasta. Mutlaka bir bilene danışın.


JohnOakley
(22.10.20)
hep mi öyle? hareket etmiyor mu? eline alıp bakmadın mı? bence de bir sıkıntı var gibi. küçük olmasıyla bir alakası yok.


black mamba
(22.10.20)
Gavur bu duruma stargazing ya da torticollis der.oyle gozukuyor gibi.

Sana hediye getirenlere sorsana aldıklarında böylemiydi.hiç düzelme olmuyorsa bir veterinerin görmesi lazım.


duptıs
(22.10.20)
Bence de bi sorun var. Benim önceki kuşlarım hasta olsa bile böyle durmuyordu. En yakın zamanda bi veteriner +1


Gece gece çok üzüldüm lütfen veterinere götürün yazık... su içiyor yem yiyor mu? İştahı yoksa durum ciddi çünkü. Çok da şeker bir yavrucak. Ah yazık..


helena
(22.10.20)
ay ben de çok üzüldüm kesinlikle bir sıkıntısı var küçük olmayla alakası yok. ayrıca küçük de değil. veterinere götürün :/


tabirimekruh
(22.10.20)
Arkadaşımın kuşunda da benzer duruş vardı, veteriner gözlerinde ve denge merkezinde sorun olduğunu söylemişti. Daha iyi görebilmek için bu şekilde duruyormuş. Farklı bir durum da olabilir sizinki, en yakın zamanda veterinere götürün bence.


Ay kıyamam ya. Gagası da siyah gibi sanki. Lütfen veterinere götürün. Bebek olsa da öyle durması normal değil. Üstelik kuşlar pek kafesin dibinde durmaz, yüksek yerde olmak isterler, iyiye işaret değil.


Kuş hasta olabilir. En yakın zamanda veterinere götürün lütfen. Bakışı durduğu yer, genelde hasta ve mutsuz olduklarında zeminde böyle duruyorlar. Kakası normal mi yemek yiyor ve su içiyor mu kıyamam yaa benim Fikri'me çok benziyor :((


Corpsebridee
(22.10.20)
Egzotik hayvan bakan bir veteriner hekime götürün bence. Hasta olduğu belli.


Unde bach canim
(22.10.20)
hocam, bu kus kendisini buyuk ihtimal cama vurmus ve boynunu incitmis. sonra da hediye diye size vermisler. tahminim bu..cunku aynisi benim. guvercinlerime de oluyordu.
minik kusa da gecmis olsun. resimde normal olan bir sey yok. veterinere goturmek en iyisi.


turbo sadık
(22.10.20)
"A head tilt in budgies is almost NEVER ear infection, and rarely is a balance nerve issue"

enfeksiyon DEGIL diyor dr. pat ki epey iyi aciklamis durumu. gecmis olsun...


ateistanbul
(23.10.20)
(2)

sözleşme süresi dolmadan evden çıkılır mı

merhaba. eve taşınmamın üzerinden 4 ay geçti. bu 4 ayda ev satıldı. satılana kadar 3-4 kişi evi gezmek için gelmiştir muhtemelen. en sonunda bir tanesi aldı. şimdi de alan kişi evi yeniden satacakmış. emlakçıya benim numaramı falan vermiş. böyle iş olmaz. ben bu evden çıkmayı düşünüyorum. dediğim gi
merhaba. eve taşınmamın üzerinden 4 ay geçti. bu 4 ayda ev satıldı. satılana kadar 3-4 kişi evi gezmek için gelmiştir muhtemelen. en sonunda bir tanesi aldı. şimdi de alan kişi evi yeniden satacakmış. emlakçıya benim numaramı falan vermiş. böyle iş olmaz. ben bu evden çıkmayı düşünüyorum. dediğim gibi daha sözleşmenin dolmasına çok var. yine de çıkabilir miyim?
messina123
(19.10.20)
evi emlakçı gibi her gelene göstermek zorunda değilsin. yanılmıyorsam haftada 1 gün ve belli bir saat aralığına anlaşarak yatak odası hariç gösterme zorunluluğun var. diğer zamanlarda istersen telefonu açmazsın.

çıkmak istiyorsan da evsahibi ile görüş. taşınma masrafın hatta üstüne para teklif edebilir. çünkü kiracılı evi satmak çok daha zor.


orpheus
(19.10.20)
evi göstermiyorum ne haliniz varsa görün deme lüksünüz var.


mukremin citir
(20.10.20)
(2)

bir registerden iki byte okuma

i2c'de nasıl oluyor? pct2075 ile sıcaklık verisi okumam lazım. 8 bitlik veriyi okuyabiliyorum. kalan 8 biti okuyamıyorum
i2c'de nasıl oluyor? pct2075 ile sıcaklık verisi okumam lazım. 8 bitlik veriyi okuyabiliyorum. kalan 8 biti okuyamıyorum
messina123
(18.10.20)
datasheete göre ilki slaveden, diğer ikisi masterdan olacak şekilde 2ACK(low) 1NACK olması gerekiyor. Buna dikkat ettiniz mi?

Edit:@Sparkle kiddle doğru söylemiş, düzelttim.

Osiloskop +1 hatta logic analyzer çok daha iyi olurdu


reactionic
(18.10.20)
osiloskop ile sinyala bakma şansın var mı ya da baktın mı bilmiyorum ama okuduğun data'nın sıcaklık datası olduğuna emin misin?
Örneğin adres byte'ını okuyor olabilirsin.
datasheet'te "Read Temp, Tos or Thyst register with preset pointer (2-byte data)" kısmına bakıp aldığın sinyali karşılaştırırsan anlamlılaşabilir.
bu arada reactionic nereye baktı bilmiyorum ama yanlış bakmıyorsam 2 byte data için master ack low olmalı. o sinyale bakarsan o da iyi olur.


sparkle kiddle
(18.10.20)
(3)

gge sebebiyle silinen entry

sözlükte 4 yıl önce henüz çaylakken suriyelilere küfür ettiğim bir entry gge sebebiyle 4-5 gün önce silinmiş. bugün de lanetlendim. lanetlenince fark ettim. lanetlenme sebebim için nefret söylemi yazmışlar. yazdığım entryi hatırlamıyordum bile. 4 yıl önce yazılan bu entry için hakkımda dava falan mı
sözlükte 4 yıl önce henüz çaylakken suriyelilere küfür ettiğim bir entry gge sebebiyle 4-5 gün önce silinmiş. bugün de lanetlendim. lanetlenince fark ettim. lanetlenme sebebim için nefret söylemi yazmışlar. yazdığım entryi hatırlamıyordum bile.

4 yıl önce yazılan bu entry için hakkımda dava falan mı açıldı da acaba? başıma bir iş gelir mi? e-devlet dava sorgulama'dan baktım bir şey gözükmüyor ama bilemedim
messina123
(17.10.20)
Ya moderatörlere yeni denk gelmiştir ya da birisi entry'i moderasyona şikayet etmiştir. Dava falan açılmaz o meseleye merak etmeyin


Biri şikayet etmiştir silinmiştir, konuyla ilgili yasal bir durum olsa mahkeme kararıyla silindi yazardı.


angelus
(17.10.20)
Yok abi ya ne davasi, sozlugu bu kadar ciddiye almayin, kimler kimlere sovuyor da dokunulmuyor.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.