Giriş
(2)

Oyunların dil dosyalarını Türkçeleştirme nasıl oluyor?

Arkadaşlar selamlar. Malumunuz oyunlarda Türkçe epey az ben de elimden geldiğince bazı oyunları Türkçe yapmak istiyorum. Sadece yeni oyunlar değil kült olmuş nintendo (nes/snes) ,sega ve konsol - pc oyunlarını Türkçe yapıp bir veritabanı oluşturmak istiyorum. Kendi başıma yapacağım için son nesil de
Arkadaşlar selamlar. Malumunuz oyunlarda Türkçe epey az ben de elimden geldiğince bazı oyunları Türkçe yapmak istiyorum. Sadece yeni oyunlar değil kült olmuş nintendo (nes/snes) ,sega ve konsol - pc oyunlarını Türkçe yapıp bir veritabanı oluşturmak istiyorum. Kendi başıma yapacağım için son nesil devasa satırları olan oyunlarda zorlanırım ama eski oyunları yapabilecek düzeydeyim. Bunun için bana yol gösterirseniz pek bi sevinirim :)

Saygılar şimdiden teşekkürler
maschinengewehr
(07.02.21)
Oyun dosyalarının arasında bir tane dosya olur, onun içinde bulunur metin içerikleri. Ama o dosyaya bazı oyun yapımcıları özellikle erişilmesini istemez, o yüzden şifrelerler. O şifreleri de çözmek için özel yöntemler var, ileri seviye yazılım bilmek gerekiyor.

Hangi dosyaya erişmen gerekeceğini bilmek de oyununa (yazılıma) göre değişir, dosyayı kaynak kodlarda nerede gösterdiyse o dosyadır.

Ayrıca oyunlar eski bile olsa oyunun kaynak kodlarını değiştirmek ve paylaşmak suçtur, telif davası açabilirler.


Papers, Please için Türkçeleştirme yaparken Luke Pope hem ilgili dosyaları, hem de kullanmamız için editör yazıp vermişti. O editör üzerinden yapıyorduk değişikliklerimizi.


heritage
(07.02.21)
(6)

Yurt dışından gelen hediyeye vergi verilmesi sorunsalı

Arkadaşlar merhabalar. Eşimin arkadaşı Amerikadan 1 hafta önce Ups ile iki çocuğumuza yılbaşında giymeleri için elbise yollamıştı . Gönderildikten 2 gün sonra havayolu aracılığıyla Türkiye'ye geldiğini öğrendik . Sonra baktık kargo bir türlü gelmiyor. Sonradan öğrendik gümrüğe takılmış. Ups bize onl
Arkadaşlar merhabalar. Eşimin arkadaşı Amerikadan 1 hafta önce Ups ile iki çocuğumuza yılbaşında giymeleri için elbise yollamıştı . Gönderildikten 2 gün sonra havayolu aracılığıyla Türkiye'ye geldiğini öğrendik . Sonra baktık kargo bir türlü gelmiyor. Sonradan öğrendik gümrüğe takılmış. Ups bize online yoldan göndermek üzere bir pdf gönderdi. Şimdi merak ettiğim şey şu : Hediye olduğu için etiket falan yok şimdi devlet bize hediye için de vergi mi kitleyecek? Eğer vergi ödeyeceksek (ödersek bize bu vergiyi ödetenlerin ta 7 ceddini) ne kadar olacak bu miktar?

Teşekkürler şimdiden.
maschinengewehr
(24.12.20)
Gümrüğe tabi ürünler yurtdışına girerken vergilendirilir. Gümrük kanununda yazar. Hediye olması farketmiyor. hatta sembolik olarak 1-2 dolar gibi fiyatla faturalansa bile, açıp rayiçini belirleyip öyle vergilendiriyorlar.

Dışarı döviz çıkmasın diye son 2-3 yıldır çok sıktılar.


efruz
(24.12.20)
evet hediye olunca da vergi veriliyor. yurtdışı ile bağlantısı olan bir çok insan oradaki tanıdıklarına hediye kabul etmediğini söylemek zorunda kalıyor hatta benim bildiğim.


jamiro
(24.12.20)
Gecmis olsun, depoda bekledigi gun icin de sizden para talep edecekler.


Hediyeye yurtdisinda da vergi var, sacma ama boyle. Hediye ayagina millet vergi kaciriyor diye muhtemelen.


cooperr
(24.12.20)
Arkadaşlar hepinize minnettarım güzide yanıtlarınız için . Belki de vereceğim vergi ile Türkiye'de elbisenin tutarı kadar para vereceğim muhtemelen . Bizi bu hale sokan yayında ve yapımda emeği geçen herkesin tek tek abv.


maschinengewehr
(24.12.20)
Üzerinde hediye diye beyan edilmesi bir şeyi değiştirmez önemli olan gümrüğe tabii olup olmamasıdır her ürüne hediye diye yazılabilir. Etiketinin olup olmaması da bir şeyi değiştirmez sonuçta etikete isteilen fiyat yazılabilir gümrüklerin her ürün için kendi tarifesi var. Aslında hiçde saçma değil gümrük politikaları son derece mantıklı ve bütün dünyada üç aşağı beş yukarı aynı (dönemsel olarak değişebilir) hem hizmet isteyeceksin, hem cari açıktan şikayet edeceksin hem de vergiden şikayet edeceksin asıl tuhaf olan bu. Ayrıca 2018'de bir çok ithal ürüne gümrük vergisi getirildi öncesinde alibaba, ebay vesaire gibi sitelerden ne kadar çerçöp varsa alınıyordu dövizimiz yurtdışına akıyordu devlet uluslararası anlaşmaların izin verdiği ölçüde kısıtlama getirdi hem yerli üretici korundu hem de bu kadar yüksek cari açığı olan bir ülkenin dövizinin yurtdışına akması azaltıldı.


berkan11
(24.12.20)
(3)

Ps5 hakkında birkaç soru

Ps5te geriye dönük PS4 oyunları oynanacağı söylendi. Malumunuz PSN plus'ta PS4 e dair oyunlar var acaba ps5 buradaki oyunları mı destekleyecek yoksa ayriyetten ps5 sistemine satın alınacak PS4 oyunları mı desteklenecek ? Bir de varsayalım hazır PSN plus abonesiyiz ps5 çıktığında kütüphanemize konsol
Ps5te geriye dönük PS4 oyunları oynanacağı söylendi. Malumunuz PSN plus'ta PS4 e dair oyunlar var acaba ps5 buradaki oyunları mı destekleyecek yoksa ayriyetten ps5 sistemine satın alınacak PS4 oyunları mı desteklenecek ?

Bir de varsayalım hazır PSN plus abonesiyiz ps5 çıktığında kütüphanemize konsolu almadan oyunları ekleyebilecek miyiz ? Ben daha kararı bir donanım çıkana kadar konsolu alma işini ertelemeyi düşünüyorum (6 ay kadar) ve beleşe PSN + oyunlarını da ufaktan eklemeyi planlıyorum da :)


Yanıt veren tüm iyi yürekli arkadaşlara benden teşekkürler şimdiden .
maschinengewehr
(20.10.20)
Ayrica ps5 sistemine almana gerek olmayacak. Birkac oyunda iste ps4 oyununu updgrade etmek istersen ayrica upgrade alman gerekecek ama ucuz ps4 oyunu alip oynayabileceksin yani.

6 kadar bir sure icin o oyunlari eklemene degmez o psn+ parasi


Ha gerci unuttum 29 ekimde zam gelecek ps+'a hesabini yap belki avantajli olabilir


Teşekkürler zaman uyarısı ve bilgiler için :) 29 Ekim gelmeden alayım o zaman ben en azından bir sene kurtarılmış olur.


maschinengewehr
(21.10.20)
(1)

Bir İskandinav drama filmi

Merhaba arkadaşlar. 3-4 sene önce izlemiştim rastgele ama ismini unuttum anahtar kelimeler falan girdim ama bulamadım. Kentten izole edilmiş ada vari bir yerde bir okul var. Orta okul lise düzeylerinde eğitim veren ama sert kuralları olan bir okul. Aklımda tek kalan köylü şapkası gibi bir şapkası ol
Merhaba arkadaşlar. 3-4 sene önce izlemiştim rastgele ama ismini unuttum anahtar kelimeler falan girdim ama bulamadım.
Kentten izole edilmiş ada vari bir yerde bir okul var. Orta okul lise düzeylerinde eğitim veren ama sert kuralları olan bir okul. Aklımda tek kalan köylü şapkası gibi bir şapkası olan sübyancı bir öğretmen vardı . Drama ve gerilim içeriyordu yani okulun tutumu bazen sövecek kadar kötüydü.Tahminime göre İsveç filmiydi.

Yardım edin de bir daha izleyeyim. Eğer bu tür izleyenler var ise Ondskan'ı da izlesinler.
maschinengewehr
(26.11.18)
Film Norveç filmiymiş arkadaşlar
Kings of the devil's Island adı da Kongen av Bastøy
Spoiler olmasın diye açtığım başlığı yalın hale getiriyorum.


maschinengewehr
(26.11.18)
(4)

Usb Wireless adaptör hakkında

Merhaba arkadaşlar. Kısa zaman önce dizüstü bilgisayarım ethernet kartı tamamen görmemeye başladı. Ne kadar driver güncellesem de yeniden hepsini silip geri yüklesem de işe yaramadı. Bir arkadaşım harici USB ile bağlanan bir alıcıdan bahsetti. 20-30 liraya bile varmış. Şimdi bu USB alet benim derdim
Merhaba arkadaşlar. Kısa zaman önce dizüstü bilgisayarım ethernet kartı tamamen görmemeye başladı. Ne kadar driver güncellesem de yeniden hepsini silip geri yüklesem de işe yaramadı. Bir arkadaşım harici USB ile bağlanan bir alıcıdan bahsetti. 20-30 liraya bile varmış. Şimdi bu USB alet benim derdime çözüm olur mu? Yoksa bu alet pcdeki mevcut donanıma ihtiyaç duyan bir alet mi? Pahalı modelleri de gördüm ama pc ile modem arası 3 metreyi aşmadığı için geniş alan desteğine ihtiyacım yok + 16mbit İnternet var evde.

PC 6 senelik çok beklentim yok zaten 1-2 sene idare edecek ucuz önerilere açığım

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim :)
maschinengewehr
(16.11.18)
bende şundan var kısa bi sürelik gerekliydi tr.aliexpress.com

dell laptopun intel wifi kartından daha iyi çekiyor şaka gibi... ben 2 tanesini 1 dolara almıştım şimdi de daha ucuz satan vardır herhalde ürünü göstermelik link :D buradan al demiyorum yani 3 dolar çok buna.

online oyun vs. oynamıyorsan o kadar kısa mesafede ne alsan iş görür derim.


konetsu
(16.11.18)
Lafacukur hocam pc de internet namına şu an bir şey yok wifi alıcısı da ethernet kart gülmeyince gitti. Yani bana tavsiyeleriniz gibi aletler lazımdı kafamdaki sorun oem aygıt olmadan bu aparatları kullanabilme ihtimalim idi ki şunu görüyorum oluyormus. Teşekkür ederim :)


maschinengewehr
(16.11.18)
cloud.mail.ru buradan bunu ( Samdrivers_18.10 ) indir. driverları kur. bakalım ne olacak. 500 mb boyutu.


illegalstar
(16.11.18)
Tamam üstad deneyeceğim


maschinengewehr
(26.11.18)
(3)

Alfabeden Almanca kaynak yardımı

Arkadaşlar selamlar . Ev ortamında Almanca öğrenmeye karar verdim. İngilizce kaynak var ama Türkçe daha iyi olur diye düşündüm böyle bir talebim var bana Alfabeden itibaren konu ilerleyişine sadık bir kitap önerir misiniz? Her yönüyle modern almanca kitabını sipariş ettim ama geliştirici her türlü ö
Arkadaşlar selamlar . Ev ortamında Almanca öğrenmeye karar verdim. İngilizce kaynak var ama Türkçe daha iyi olur diye düşündüm böyle bir talebim var bana Alfabeden itibaren konu ilerleyişine sadık bir kitap önerir misiniz?

Her yönüyle modern almanca kitabını sipariş ettim ama geliştirici her türlü öneriye açığım . Teşekkürler şimdiden

Edit: Dalgaya alan arkadaşlar olabilir evde öğrenme üstüne onlar için de Rusça ve İngilizce'yi evde öğrendim. Rusçam C2 seviyesinde İngilizce B1
maschinengewehr
(09.09.18)
Kaynak harici iki şey önereceğim
Duolingo
Diğeri pimsluer


fasulyek
(10.09.18)
Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgilere erişimi sağladım kendimi geliştiriyorum :)


maschinengewehr
(03.10.18)
(8)

İhracatta nakliye prosedürleri nelerdir?

Merhabalar arkadaşlar ben yaklaşık 50 bin lira sermayeyle Ukrayna'ya tekstil ihraç edeceğim kısa bir sürede. Numuneler yollandı müşteriler ayarlandı ama tek bir sıkıntı var o da nakliyenin brütal derecede pahalı olması. Nakliye firmalarını gezdim adamlar ağız birliği yapmış gibisine adrese teslim ki
Merhabalar arkadaşlar ben yaklaşık 50 bin lira sermayeyle Ukrayna'ya tekstil ihraç edeceğim kısa bir sürede. Numuneler yollandı müşteriler ayarlandı ama tek bir sıkıntı var o da nakliyenin brütal derecede pahalı olması. Nakliye firmalarını gezdim adamlar ağız birliği yapmış gibisine adrese teslim kilo başı 4 usd çektiler. Benim de ortalama ilk yollayacağım sefer 1,5 tona tekavvül ediyor (bu da ortalama 4500 dolar 12-13 bin lira demek. Şimdi ben ilk seferde diyelim ki bu firmalarla yolladım sonrasında bir kamyonet alsam şöyle 3-4 ton kapasiteli düşsem yollara.Bunda herhangi bir engel var mı transit vize ve uluslararası ticari araç ehliyetten başka? Çünkü bu tip araçlar km de ortalama 1 lira yakıyor ve Türkiye dışından sonra her şey yakıt olarak daha kelepir (mesafe ise toplam git gel 3000 km)

Prosedürleri bilen bir arkadaştan yanıt bekliyorum. Teşekkürler
maschinengewehr
(02.08.16)
12 -13 bin mi!!! Biz profil ihraç ediyorduk bu ülkelere ve 3 - 4 tonluk malzemeleri 2 -3 bin eur civarında gönderiyorduk. tabi firma büyük olduğu için uygun teklif veriyorlardı ancak yine de bu kadar büyük fark olması ilginç. diğer konuyla ilgili çok bilgim yok direkt mevzuata giriyor detaylı bir konu. Gümrük müşavirliklerinden danışmanlık alabiliriz en kötü ihtimalle.


ukraynalı nakliye firmaları ile de iletişime geçebilirsiniz. buraya mal getiren, ama sonrasında boş gitmek istemeyen araçlar biraz indirime gidebilir. fakat, yine de nakliye firmalarının fiyatları çok değişmiyor ne yazık ki.

kendinin taşıması ile alakalı bilgi sahibi değilim ne yazık ki. ama bu nakliyeci abiler bile yapıyorsa, hayli hayli yaparsın diye düşünüyorum :)


tavukbanalop
(02.08.16)
www.nakliyerehberim.com

google'a yazınca ilk çıkan sayfa sıralı tam liste.


babilbaligi
(02.08.16)
sayın hocam
öncelikle adrese teslim derken musterilere tek tek gidemez bu mal sanırım oyle demek istemediniz.
size tavsiyem fiyat alırken

en x boy x yukseklik kg
ustune mal konulur mu konulmaz mı
paketler ust uste konur mu

bunları yazıp, örn kiev depo teslim olarak fiyat almanız.
örn www.orionlojistik.com

buraya sorun.
orada alıcı firmanız gumruk islemlerini yapacak.
birden fazla firmaya gonderiyorsanız her alıcı icin ayrı paket ayrı beyanname acilacak


kingcyrax
(02.08.16)
Abi simdi kavram kargasalarini giderelim.birincisi seninkisi ihracat degil bavul ticaretinin bir tik ustu.ikincisi karsindaki adamlar kargocu.eger karsinda normal transportcular olsa kilo basi 1.10-1.20 eurodan gidersin,parsiyel oluncada az ustu olur ama ukrayna,risya icin durum farkli.o kargocu senden mali alip oraya kapiya teslim ediyor ve sen hocbirseyle ugrasmiyorsun.gumruk vesaire hersey ona ait.

Kamyonet alip bu isi yapabilirmisin.evet yaparsin,ozellikle avrupada 3,5 ton alti araclarla speedy transport hizlica artiyor,yukselen yol ucretleri,dozvololar gibi sebeplerden .ukrayna icin nasil olur konusunda bilgilerim cok eski,gayriresmi proseduru oldukca fazla olan bir islem olur sadece.


duptıs
(02.08.16)
Arkadaşlar öncelikle hepinize tek tek teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

duptıs arkadaşımızın söylemine gelmek istiyorum. Evet başta büyük bir sermaye olmayacak ama kar marjı tüm masrafları çıkardıktan sonra %60 diye düşündüm . Git gel çoğaldıkça bavulun iki tık üstünü de aşmayı hedefliyorum

kingcyrax arkadaşımıza yanıtım da : ben orda kendime depo sağlayacağım yani Türkiye'den gelecek olan araç benim orda oluşturacağım depoda yer alacaklar ben minivan bir araçla müşterilere ulaştıracağım.


maschinengewehr
(02.08.16)
Arkadasim hayirli olsun.kotu bir anlamda bundan bahsetmedim,nakliyenin iceriginin anlasilmasi adina soyledim.yuksekliginin sebebi butun islemleri kargocunun yapmasi anlaminda.umariz bir gun kendi tirinida yaparsin,hayirli olsun.


duptıs
(02.08.16)
Teşekkürler duptıs dostum.
Buradan girişim yapmak isteyen arkadaşlara duyurulur. Kilosu 2$ a bir kaç yer buldum. Faturalı faturasız fark etmeden yollayabiliyorsunuz. Ödemeyi karşı taraf kargoyu aldığında yapıyorsunuz. Hatta güvence olsun diye 5-10 kilo gönderim de yapabiliyorsunuz. Benim gittiğim yerdeki kargocuları tüm laleli tanıyor ve de adamlar hayvan paralar dönderiyorlar. Ben gittiğimde bir sevkiyattan adamlar 16bin usd kazanmışlar yani sizin yollayacağınız mal onlar için çerez gibi kalır bilginize. Daha kapsamlı bilgi isteyen olursa mail atın bilgilendireyim
fatihyildirims@yandex.com


maschinengewehr
(29.04.17)
(3)

Kpds / yds Rusça iş olanakları

Merhaba arkadaşlar. Yurt dışında Rusça Havacılık ve Uzay Sistemleri Mühendisliği bitiren birisi olarak torpil olmadığından bir işe giremedim mağlesef. Düşündüm en azından Rusça dilini kullanarak birşeyler yapma telaşındayım. Baktım böyle bir dil sınavı imkanı varmış ve Rusça bilgime de güvenim tam.
Merhaba arkadaşlar. Yurt dışında Rusça Havacılık ve Uzay Sistemleri Mühendisliği bitiren birisi olarak torpil olmadığından bir işe giremedim mağlesef. Düşündüm en azından Rusça dilini kullanarak birşeyler yapma telaşındayım. Baktım böyle bir dil sınavı imkanı varmış ve Rusça bilgime de güvenim tam. Acaba bilen birisi varsa sınavdan iyi sonuç halinde nerelere girebilirim bilen varsa ve yazabilirim minnettar olurum

Teşekkürler şimdiden :)
maschinengewehr
(15.08.15)
çeviri yapabilirsin diyecektim ama "mağlesef" yazmışsın :(


cek
(15.08.15)
Türkiye'de iş yapmaz o meslek aselsan'a falan başvur. Odtüden mezun arkadaşım var 1 sene boyunca aselsan'ı kovaladı sonunda girdi. He işsiz kalmazsın ama branşını yapmak istiyosan roketsan ve aselsan' mecbursun gibi.


Mcfly
(15.08.15)
Teşekkürler arkadaşlar bilgi için yds bana pek de mantıklı gelmiyor gibi


maschinengewehr
(04.09.15)
(3)

Restorasyondan geçen Yeşilçam filmlerinin orijinallierini bulma

İyi etmişler güzel etmişler de Turkmax kanalında falan güzel görüntüleriyle izliyoruz da arkadaş Kemal Sunal'ın eşşoğuleşek demesini bile sansürlemelerine ayar oldum.Siz sayın dostlarımdan restorasyona uğramış lakin sansüre uğramamış yeşilçam filmlerini bulmamda bana yardımcı olmanız. Arşivlemek ist
İyi etmişler güzel etmişler de Turkmax kanalında falan güzel görüntüleriyle izliyoruz da arkadaş Kemal Sunal'ın eşşoğuleşek demesini bile sansürlemelerine ayar oldum.

Siz sayın dostlarımdan restorasyona uğramış lakin sansüre uğramamış yeşilçam filmlerini bulmamda bana yardımcı olmanız. Arşivlemek istiyorum gelecek nesil için

Siz var olun şimdiden teşekkürler ilgilenseniz bile benim için şeref olur
maschinengewehr
(11.12.13)
Çok ama çok fazla araştırdım. Şöyle ki, bu filmler ciddi rakamlar harcanarak temizletildi ve sadece birer kopya olarak özel kanallara teslim edildi. Sanal aleme düşme şansına yok gözüyle bakıyorum, siz de çok ümitlenmeyin.


Valla ne yalan söyleyeyim ben de çok aradım ama yoktu.Eğer durum böyleyse bence de haklısınız ümidi yitirmek gerek.

Sağolun bilgi için :)


maschinengewehr
(11.12.13)
sansür olayını bilmiyorum ama filmizle isminde bir sitede çoğunluk kemal sunal ve ilyas salman türü yeşilçam filmleri var (restorasyonlu).


puc
(11.12.13)
(3)

Kariyer yapılabilecek havacılık üstüne firmalar

Arkadaşlar yurt dışında havacılık ve uzay sistemleri üzerine eğitim almaktayım. Bu son senem ve kısmetse 1 seneye denkliğimi alıp askerlik görevimi yapıp Türkiyede özellikle merkezi şehirlerin herhangi bir yerinde yükselebileceğim bir firma bakınıyorum da sizce nerelere başvurmam gerek? Bilgisi olan
Arkadaşlar yurt dışında havacılık ve uzay sistemleri üzerine eğitim almaktayım. Bu son senem ve kısmetse 1 seneye denkliğimi alıp askerlik görevimi yapıp Türkiyede özellikle merkezi şehirlerin herhangi bir yerinde yükselebileceğim bir firma bakınıyorum da sizce nerelere başvurmam gerek? Bilgisi olan yada öneri sunacak herkese şimdiden minnettarım

Bir de hangi detaylara dikkat etmem gerek neleri öğreneyim nelerle meşgul olayım kabulu garantilemeye yaklaşmak için (örn : meslek dilinin ingilizce olması gibi )

Başta toy bir mühendis olacağım için ilk 1-2 sene kadar düşük maaş falan olabilir yani öğreneceğiz sonuçta işi :)
maschinengewehr
(22.04.13)
aselsan - tai - tubitak uzay


mazungu
(22.04.13)
Almanya'da gibi gördüm seni. Raum - Luftfahrtechnik'çilere aşırı özenmiştim EADS'e teknik geziye gittiğimizde :) Git EADS'e başvur dostum. Alman-Fransız-İspanyol olmayanlara 2. sınıf muamele ettiklerini duymuştum bizzat ama en azından bir staj verirler gibi geliyor. EADS'te stajdan sonra alır başını yürürsün hacıt. -BENCE-.

Ha girişte pasaportunu teslim ettiğin bi tesiste çalışmak kasar dersen buraya geleceksin mecburen TAI falan kasacaksın.


roket adam
(22.04.13)
Yok dostum Kievden Ntuu Kpi mezunu gibi bişeyim :)Ama dile yatkınlığım var olmadı bir yere idareten girip kendimi geliştirerek yurt dışına tekrar çıkmak aklımın hep bir kenarında


maschinengewehr
(22.04.13)
(5)

Sizce Canon 40D almak mı yoksa 50D için sabır mı çekmek ?

Sevgili fotoğrafsever arkadaşlar elimde şu an 40D alcak para var gövde yapısı olarak 50D nin neredeyse aynısı ama aklımı kurcalayan sorulardan birisi 'biraz daha dişini sık 50D al daha yeni teknoloji 40D'ye göre' falan diyorSizce ne yapmalı? Büyük bir bütçe ayırmak istemiyorum kendi çapımda fotoğraf
Sevgili fotoğrafsever arkadaşlar elimde şu an 40D alcak para var gövde yapısı olarak 50D nin neredeyse aynısı ama aklımı kurcalayan sorulardan birisi 'biraz daha dişini sık 50D al daha yeni teknoloji 40D'ye göre' falan diyor
Sizce ne yapmalı? Büyük bir bütçe ayırmak istemiyorum kendi çapımda fotoğraf çekeceğim (550D kullandım 2 yıl çok basit makina bana göre çok basit yapısı var tatmin etmedi gövde, sattım kısa süre önce)

Arada çok fark yoksa 40D ile 50D arasındaki fiyat farkına lens için uğraşmak mı sizce?
Tamamen bunlarla alakasız kafamda Nikon'un D90 modeli de var
Yardımcı olup beni orta seviye makinalarla bi tanıştırırsanız çok sevinirim :)
maschinengewehr
(05.04.13)
birader o kadar 550D kullandim 2 yil diyorsun da acip bakmamissin anlasilan 40D ile 50D karsilastirmasina. 10 megapixellik DSLR alinir mi ya?

Havada karada eline veriyor 50D. Lensle falan kapanmaz o acik.

edit: 550'den bile daha kotuymus makina. hey yavrum hey.


she was my baby
(05.04.13)
Fakat şöyle birşey var Mp bir gövdeyi aklamıyor ki bilboard için fotoğraf çekmeyeceğim.Megapiksel onun için pek anlam ifade etmiyor.1D Mark III(ff) de 10mp ama 18mp lik 550d yi sekize katlar

550D kullandım oyuncak gibi yüksek isoda at çöpe gitsin yani harici flaş da paklamıyor karanlıkta.Ben de kendime her türlü koşulda iyi fotoğraf çekecek bir fotoğraf makinesi arıyorum.2-3 tane kafamda tanımadığım tanımak istediğim adayım var kullananlarla ortak bir yol bulmak istiyorum.Plastik peynir kutusu gibi bir giriş seviyesine karşı oluğum için destek bekliyorum.Yaptığım bir hatayı daha tekrarlamamak için
Sırf ayarları tek tek lcd ekrandan ayarlamamak için o güzelim display ekranı için bile alınır orta seviye makinalar
Saygılar


maschinengewehr
(05.04.13)
1D de 10mp ama dersen olmaz yani. ona guvenip gelip bu seviyede 10mp bi kamera alirsan parana yazik etmis olursun. ayrica mp'in buyuklugu her zaman daha fazla ozgurluk sunar. yani fotograf icinden fotograf cikarmak istediginde 10mp ile en basitinden 15mp kalitesi ayni olmaz. o yuzden 10mp coook ciddi bi zayiflik. ha ben alcam diyosan ona bir sey diyemem. senin kararin.

"ben kendime her turlu iyi kosulda iyi fotograf cekecek bir fotograf makinesi ariyorum" demissin. www.dpreview.com asagida 50d-40d karsilastirmasi var. oraya bakip neden 40d almaman gerektigini rahatlikla anlayabilirsin. 50d'den daha iyi bi makine varsa aklinda onu da tartisiriz elbette.


she was my baby
(05.04.13)
Gerçekten de benim çektiğim fotoğraflar bir bilgisayarın ekran çözünürlüğünden büyük olmasa da olur.Ben güzel anlarımı compacttan daha iyi bir şekilde saklamak istiyorum.işte gövde takıntısı yaptı bende giriş seviyeleri

Ben işte 40D, 50D ve Nikon D90 arasında kalmıştım.Artık olmadı bütçeye uygun bişeyler yapıcam gibi


maschinengewehr
(05.04.13)
bence hiç boşa masraf etmeyin. 550d'ye bir battery grip alıp gövdeyi büyütün. hem pil performansınız da artar. sizin amacınıza (ekran boyutunu bile geçmeyecek anı fotoğrafı, o kadar ki ekran boyutunu geçmeyecek demek 2 megapiksel falan oluyor en fazla, dandik cep telefonu kamerası) kompakt bile yeter ama siz özelliği değil, 550d'den vazgeçip 40d alacak kadar gövde yapısını takıntı haline getirmişsiniz. hem 550d'nin iso performansı çok şahanedir nesini beğenmediniz, 50d'den falan daha üstün performans beklemeyin loş ışıkta (25 watt'lık tungsten ampul, gece lambası) 50mm f1.8 ile 6400 iso'da şahane fotoğraflar çekebiliyorum ben. 18 megapiksel çekip ekran boyutunda izleyince gren falan hiç belli olmuyor. ekranda köküne kadar zumlayınca grenleri parmakla sayarsınız ama öyle de fotoğraf izlenmez. 13x18 normal bir baskıda da neredeyse hiç belli olmuyor.

dslr makinelerin harici flaşları çiğ beyaz bir ışık verir. tam amatör işi. 550d de de aynıdır, 50d'de de. illa flaş kullanacaksanız harici flaş düşünün. hem daha doğal bir renkte ışık verir, hem de tavandan sektirme, difüzor kullanma gibi fonksiyonlar da kazanırsınız.

özetle amacınıza ulaşmak için gövde değiştirmek yersiz. sadece büyük olsun ele otursun, bi de tepede hesap makinesi ekranından hallice bir lcd gösterge daha olsun diye o kadar para verilmez bence.


kibritsuyu
(06.04.13)
(3)

Airbus A380 hakkında döküman

Arkadaşlar havacılık ve uzay sistemlerinde okumaktayım proje ödevim A380 lakin ben bunun hakkında sayılı döküman ve resme sahibim.Construction üzerine en az 70 sayfa bilgi hazırlamam gerek acaba görsel bilgi bulabileceğim bir kaynak gösterebilir misiniz? (eskiz çizimler , hangar görüntüleri eğer şan
Arkadaşlar havacılık ve uzay sistemlerinde okumaktayım proje ödevim A380 lakin ben bunun hakkında sayılı döküman ve resme sahibim.Construction üzerine en az 70 sayfa bilgi hazırlamam gerek acaba görsel bilgi bulabileceğim bir kaynak gösterebilir misiniz? (eskiz çizimler , hangar görüntüleri eğer şansım yaver giderse proje çizimleri de olsa tadından yenmez)

Şimdiden teşekkürler
maschinengewehr
(12.03.13)
En mantıklı adres havacılık forumları. "Aviation forum" şeklinde arama yap google'da.


cakabo
(13.03.13)
en iyi tavsiye şu olur, bende var ama sana nasıl ulaştırabilirim bilmiyorum (bendeki hd) internette kesin bulursun, national geographic airbus a380 belgeseli var, senin istediğin herşeyi mükemmel anlatıyor, yanlış hatırlamıyorsam muhteşem yapılar setinde yer almakta. İşine yaradıysa ne mutlu. :)


.sosyolog.
(13.03.13)
Aslında o belgelerin hepsinin üstünden geçtim ama detaylı bir şekilde izleyip notlar tutsam çok güzel olur.Sağolun yardımlarınız için :)


maschinengewehr
(13.03.13)
(4)

Canon eos 30d düşünüyorum ama

Aklımda bir kaç soru var arkadaşlar umarım kullanan arkadaşlar bana yardımcı olurlarBende geçen seneye kadar 550D vardı ve performansını ve gövdenin verdiği tatminsizlikten dolayı sattım ve orta seviye ve sadece fonksiyonu fotoğraf çekmek olan bir makineye karar verdim.f/p olarak kendime yaptığım li
Aklımda bir kaç soru var arkadaşlar umarım kullanan arkadaşlar bana yardımcı olurlar

Bende geçen seneye kadar 550D vardı ve performansını ve gövdenin verdiği tatminsizlikten dolayı sattım ve orta seviye ve sadece fonksiyonu fotoğraf çekmek olan bir makineye karar verdim.f/p olarak kendime yaptığım listede 30d / 40d ve 50D yi çıkardım.Elbet bunlar birbirinden farklı cihazlar ve sayı yükseldikçe kalitenin de arttığı aşikar ama ben portre,manzara ve sokak çekimleri yapmak istiyorum sizce 30D bana her ortamda yeter mi yoksa biraz daha katıp 40 yada 50D mi almalı?

Bana yardımcı olabilirsiniz diye düşünüyorum.Teşekkürler şimdiden
maschinengewehr
(26.02.13)
40d fiyatlari oldukca uygun hale gelmeye basladi. 30 yerine 40 alman daha mantikli..ama soyle alayim da sikisirsam satar nakte ceviririm diye dusunuyorsan 50d'den asagiya dusme..cunku 40d nin pazar payi satim yonunde oldukca dustu..Ben su andaki dslrimden once 40d kullaniyordum ve beni her yonu ile tatmin ediyordu. gerek govde gerek imaj kalitesi..Lenslerini de ona gore ayarlarsan tadindan yenmez hale gelir..


oligomer
(26.02.13)
Teşekkür ederim ben satmayı düşünmüyorum yani teknolojik olsun diye bir kaygım yok yani olsa bile bende var olacak kadim bir dost arıyorum gibi bişey :) Sanırsam 30d de sensör manuel temizleniyor bir de live view olayı yok ben ona göre kendimi en az 40D ye ayarlayayım madem kullanan birisinden onay geldiğine göre
Teşekkürlerimle :)


maschinengewehr
(26.02.13)
özelden yazdım.burdan da yazayım dedim.satılık 50D var elimde. 30d düşünüyorsan 20d'de düşünebilirsin burdan da söyliym dedim :)


rnks
(26.02.13)
Neticede 40D aldım herkese teşekkür ederim :)


maschinengewehr
(22.04.13)
(5)

Canon 500D ile Canon 550D arasında kararsızım da

Arkadaşlar cidden beni stüdyo ve normal çekimlerde idare edebilecek sağlam lenslerle profesyonelleşme aşamasında da bırakmayacak bi fotoaparat almak istiyorum.Öğrenci bütçesine de uygun bişey olsun diyorum Elemelerim sonucu benim bütçeme uygun 2 makina arasında kaldımBu iki cihazın arasındaki farkla
Arkadaşlar cidden beni stüdyo ve normal çekimlerde idare edebilecek sağlam lenslerle profesyonelleşme aşamasında da bırakmayacak bi fotoaparat almak istiyorum.Öğrenci bütçesine de uygun bişey olsun diyorum
Elemelerim sonucu benim bütçeme uygun 2 makina arasında kaldım
Bu iki cihazın arasındaki farklar nedir acaba?Hangisi caziptir
maschinengewehr
(02.01.11)
tabi ki 550d. çok daha üstün bir makine. bir kere ben onun 1080p 30fps video kaydına vuruldum. ama 500d de gideri olan bir makine. her türlü işinizi görür. aradaki fark ile güzel bir ya da bir kaç lens alabilirsiniz.

nikon d7000 e paranız yetiyorsa çok güzel bir makine, bunun haricinde nikon d3100 de gönülleri fetedecek bir alet.

bütün bu saydıklarım yüksek iso da iyi performans veriyor ve iyi makineler. ben param olsa ya d7000 ya da 550d alırdım.

ayrıca bahsettiğiniz bu iki makinenin bütün özelliklerini ve karşılaştırmasını dpreview den yapabilirsiniz.


bir de şu açıdan bakın 500d nikon d5000 ile karşılaştırılırken (raw çekimlerinde keskinlik olarak hiç bir farkı yok sadece daha yüksek çözünürlük sunuyor), 550d gerçekten fersah fersah ilerlemiş bir makine. 550d nin rakipleri de yazdığım gibi d3100 ve d7000. video kalitesi olarak 550d bu ikisinin de eline verirken bence d7000 video dışıdna her açından inanılmaz bir makine (magnezyum alaşım gövde, af motoru, non cpu lensleri desteklemesi vs...). düşünsenize 350 tl ye alınan hayvani iyi mf lensleri çatır çutur kullanıyorsunuz bu makinede.


500d kullanıyorum, yerinde olsam 550d alırdım. gerçi ben daha ziyade video açısından konuşuyorum.


edgenabby
(02.01.11)
Bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar 550D yakın gibi :)Matris 22.3 x 14.9 мм, 18 Мp...
D7000 1600$ çok aşar beni en azından kendimi profesyonel bi seviyeye getirene kadar böyle bişey alamam gibi geliyor
D3100'ü de bir denesem fena olmaz Matrisi 23,1 x 15,4 мм, 14,2 Мp


maschinengewehr
(02.01.11)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.