Giriş
(3)

Excel formul yardimi

Merhaba, aslinda yapmak istedigim sey cok da zor degil ama kuramadim formulu bir turlu. Ekteki gibi bir tablom var; kolonlarda Turk Lirasi ile gosterilen degerlerin, en yukarida USD toplamina ulasmak istiyorum. Dosya icinde her ayin karsisinda kur bilgisi var. Binlerce satir ve onlarca kolon oldugu
Merhaba, aslinda yapmak istedigim sey cok da zor degil ama kuramadim formulu bir turlu.

Ekteki gibi bir tablom var; kolonlarda Turk Lirasi ile gosterilen degerlerin, en yukarida USD toplamina ulasmak istiyorum. Dosya icinde her ayin karsisinda kur bilgisi var. Binlerce satir ve onlarca kolon oldugu icin tek tek yapamam. Cok fazla kolon oldugu icin her TRY kolonunun yanina USD kolonu da acamam. Tek hucrede bitirmem gerekiyor isi. Ortalama kur da kullanamam.

Yani en tepede (ocak ayinin toplami x ocak ayi kuru) + (subat ayinin toplami x subat ayi kuru) + ... gibi bir formul yazmam lazim.

Yardimci olabilecek var midir?

(Veriler tamamen uydurma, 'oyle kur mu olur' demeyin :) )
mammamia
(29.09.20)
örnek 400 satırlık, ibb.co


örnek dosyayı upload edersen formülü yazar gönderirim


biseysorucam
(29.09.20)
F sütununda TL bedel yanındaki hücreye bunu yaz aşağı doğru çek =E6/I6 bedelin o ayki döviz karşılığını bulacaksın. bu hücreyi görüntülenmesini istemiyorsan sonradan sütunu gizleyebilirsin.
Usd karşılığı toplamı bulmak istediğin hücreye de (E3) şunu yazarsın =F6+F7+F8+F9+F10

formüller örnek verdiğin exceldeki satır ve sutunlara göre yapıldı dogrudan kullanabilirsin. mantıgı anladıktan sonrada kendi exceline uygulayabilirsin.


erty_ksk
(29.09.20)
(4)

Ise hakim olamama

Merhaba, kendi kendime dusunurken duyurunun dusuncelerini merak ettim. finansal kontrolor (ecnebilerin financial controller dedikleri) olarak calisiyorum ve isimle ilgili sikintilar yasiyorum. isimin sanki %60ina kadar hakim hissediyorum kendimi sadece. finans o kadar genis bir alan ki, bir turlu %1
Merhaba, kendi kendime dusunurken duyurunun dusuncelerini merak ettim.

finansal kontrolor (ecnebilerin financial controller dedikleri) olarak calisiyorum ve isimle ilgili sikintilar yasiyorum. isimin sanki %60ina kadar hakim hissediyorum kendimi sadece. finans o kadar genis bir alan ki, bir turlu %100e ulasamiyorum. (ya da finans genis degil de benim kafam basmiyor, o da olabilir) belki uzun sure tek bir sektorde calismadigim icin de boyle hissediyor olabilirim ama icerigini bilmedigim ya da tam hakim olmadigim bir konuyla ilgili mail geldiginde hala geriliyorum. bu yuzden de beyaz yakaliligin gerektirdigi kendini one atma eylemini yapamiyor, mudurume belki gereginden cok danisiyor ve daha cok golgede kaliyorum 'ya hakim olmadigim icin salakca bir sey soylersem?' diye

boyle hisseden var mi? bu arada meslekteki 6. yilim ama 6 yilda finans icinde farkli roller yaptim (butce, analiz, raporlama gibi) - tek bi konu uzerinde 6 sene calismadim yani. Bu ozguven, konulara hakim olmanin zamanla gelecek bir sey oldugunu anliyorum ama sizde durum nedir? yaptiginiz ise %100 hakim misiniz?
mammamia
(25.06.20)
ben aynı sektörde 9 yıldır çalışıyorum, son 1 yıldır şef pozisyonundayım. inanın o 1 yılda ilk yıllarda yaptığım hataların çoğunu tekrarladım. ama şu an %99 işe hakimim diyebilirim.


sizofren06
(25.06.20)
inanamıyorum, duyuruyu noktalama işaretlerine kadar ben yazmış gibiyim :)
6 sene iş tecrübesinden tut, bütçe-analiz-raporlama işlerine kadar ve iş konusundaki tereddütlerin de dahil aynılarını bire bir yaşıyorum.

benim gözlemim, sanırım en önemli şey aynı şirkette uzun süre kalmak işe tam hakimiyet için. bir konu çıktığında bilmememizin sebebi o case'le daha önce karşılaşmamış olmak.
önceki işyerimde 3 sene kadar çalışmıştım, ilk zamanlar ürkek bir ceylan gibiydim işlere hakimiyetim çok azdı, 3. senemin sonunda soru sorulan kişi olmuştum. çünkü artık nerde ne çıkacağını biliyordum orda.

7 ay önce başka bir şirkete geçtim. yine ürkek bir ceylan gibiyim. eski şirkette öğrendiklerim işe yaradı ama burada daha fazla sorumluluk var. sürekli skype toplantıları oluyor ve her seferinde büyük stres yaşıyorum çünkü yeni yeni karşılaştığım şeyler çok. bu kadar operasyonel süreçlerin içinde değildim önceki işimde. raporlamacıydım. şimdi controller pozisyonu. neden olmuş, ne olmuş diye sürekli sorgulamak gerekiyor. ne soracağını bilmek için de konuya hakim olman gerekiyor. bende o hakimiyet yok.

evet bence de ilacı zaman ama etrafımda iş öğreten, sorumluluğu paylaşabileceğim biri olsa çok daha iyi olacaktı. direktöre bağlıyım ve ara pozisyon yok. müdür sorumluluklarım var ama müdür değilim. zor geliyor.


juninho77
(25.06.20)
Yaptığın işe %100 hakim olsan kendine hakim olamazsın burada harcanıyorum diye. 100'e yaklaştıkça o pozisyondan kopup yönetici yörüngesine gelirsin. Bu genelde böyledir. Yönetici olduğundaysa 100'den aşağı düşüp zamanla körelmeye başlarsın ama kritik noktalarda vereceğin kararlarla bu performansa ihtiyacın olmaz. Artık anı full performansala geçirmekle değil, ileriyi görmek önemlidir senin için. Sen tek bir konuda uzmanlaşmayıp, farklı dallarda bilgi sahibi olduğun için bilakis ileride yöneticiliğe daha yakınsın aslında.


onemoremile
(25.06.20)
bence önemli olan, hakim olduğun %60'ın hangi %60 olduğunu bilmek. yani yaptığın şeyden ne kadar eminsin? neyi bildiğini bilmediğini biliyor musun?

eğer birileri seni böyle bir pozisyona getirdiyse, sende bir şey görmüşler demektir. sen de bu yüzden kendinden emin ol. dikkatini ver, hata yapmazsın.


co2s2
(25.06.20)
(9)

Maraton kosmak

Simdi haftada 3 gun antrenman ile baslasam, 24 ocak 2020'deki full maratonu kosacak hale gelir miyim?Haftada 3 yetmezse, kac olmali?edit: su an 3km tamamlarim anca, kondisyonum yok. sigara icmiyorum.
Simdi haftada 3 gun antrenman ile baslasam, 24 ocak 2020'deki full maratonu kosacak hale gelir miyim?

Haftada 3 yetmezse, kac olmali?

edit: su an 3km tamamlarim anca, kondisyonum yok. sigara icmiyorum.
mammamia
(12.08.19)
Babam marathoncu, Biraz dalga geçer gibi geldi söylerken ama yine de dediğini söyleyeyim :D

Haftada 7 gün antrenman yaparsa 3 sene sonra koşar diyor :D


Haftada 3 gün antrenman uygun.
Gayret edersen 2021'deki maratona yetişeceğine inanıyorum.
İyi bayramlar.


Mirket
(12.08.19)
Maraton geçmişiniz olmadığını varsayıyorum çünkü olsaydı sormazdınız bile. Yaklaşık 22 hafta içinde şuan ham haldesiniz maraton mümkün değil. Yarı maraton da mümkün değil 10km yada 15km için ciddi şekilde hazırlanmanız en doğrusu.


ykyt
(12.08.19)
10k ustune cikma, 2021'de yarim denersin. sonrasina sen karar verirsin. 3-4 kere yarim kosmus, kosmayi asiri seven biri olarak yarim bile kolay degil, 17-18km'den sonrasi eziyete donusebiliyor. 42km kosmak icin oncelikle oldukca hafif falan olmak lazim, zor hadise. oyle haftada 3 kere ile olacak is degil, adam gibi program cikartmak lazim.


cooperr
(13.08.19)
Gayet de koşarsın, hiç hazırlamadan koşuyor insanlar:

youtu.be

Evet süper bir zaman yapmamış videodaki kişi ama bitirmiş mi, bitirmiş.

Mental olarak güçlü olman gerekiyor


leben
(13.08.19)
@leben hiç hazırlanmadan koşuyor diyerek konuyu bomboş bir noktaya çektiniz, tebrik ederim.


ykyt
(13.08.19)
@ykyt haksız çıkınca bomboş diyip sıyrılmaya çalışmayın yorumda bulunun bir zahmet, sizce neden arkadasin maratonu koşması imkansiz o kadar antrenmanla?
Ben antreman yapmasın demiyorum, sadece olaya farklı bir perspektiften bakmasına yardımcı oluyorum. Soru sahibi zaten derece peşinde değil başlayıp bitirmek istiyor, ben de doğru bir programla hazırlanırsa maratonu koşabileceğine imkan olduğunu ornekleyerek açıklamaya çalışıyorum, videodaki kişi sporcu degil ve sıradan biri ayrıca bu tek emsal değil biraz araştırma yaparsanız görürsünüz.


leben
(13.08.19)
derece yapmak gibi bir hedefin yoksa, amacın katılmak ve tamamlamaksa yeter de artar bile. 3 kasım'daki istanbul maratonuna katılıp bir deneme yapabilirsin bu arada.


sevecen
(13.08.19)
hayir ocak 2020'ye kesinlikle yetisemezsin.


hot potato
(13.08.19)
(3)

Isyerinde dalginlik

Bu dalginlik nasil gecirilir?4 aylik calisanim daha, bugun sunum gonderdim direktorume, rakamlarda vs hata yok ama yazim hatalari olmus bikac tane, onceki ay ismini degistirmemisim birkac grafikte, masraflar artinca varyansi kirmizi yapmam gerekirken sanki iyi bir seymis gibi yesil yapmisim, bikac s
Bu dalginlik nasil gecirilir?
4 aylik calisanim daha, bugun sunum gonderdim direktorume, rakamlarda vs hata yok ama yazim hatalari olmus bikac tane, onceki ay ismini degistirmemisim birkac grafikte, masraflar artinca varyansi kirmizi yapmam gerekirken sanki iyi bir seymis gibi yesil yapmisim, bikac sayfaya koydugum dipnotu alakasiz bir sayfaya da koymusum. 6 senelik de tecrubem var oncesinde baska sirketlerde, yeni mezun degilim yani.
sozde kontrolde edip gonderdim.
ara ara bu tarz olaylar yasiyorum, dikkatsizlik mi dalginlik mi bilmiyorum.
bu nasil asilir? kontrol etmekse olay kontrol ediyorum tabi ama bir dosyayla o kadar fazla ugrasinca disaridan bakan bir insan gozuyle bakamamaya ve o farklari gorememeye basliyorum.
nedir caresi? bu kadar dalgin ve dikkatsiz olup da direktorumun ve mudurumun guvenini daha en bastan kaybetmek istemiyorum.
mammamia
(30.07.18)
yaptığın işlerin senin için basit ve bilgine ve birikimine göre hafif kaldığını düşünüyor olabilir misin?

ilk işe başlayınca bana da öyle olmuştu, o kadar hafif şeylerle uğraşıyordum ki alttan alta hiç dikkat etmeden yapabileceğimi sanıyordum. görünürde dikkat ediyordum ama aslında verebileceğim en yüksek seviye değildi. sonra büyük bir hata yaptım ama yine ister istemez aynı sorun devam etti, ta ki sorumluluk gerektiren ve uğraştırıcı ve daha dişime göre görevleri devralana dek.

genel olarak bir hafife alma durumu varsa olabilir yani.


Bruce
(30.07.18)
Bu dalgınlık aynı zamanda verimsiz çalışmayla ilgili de olabilir.

Metodik davranırsan, 'Best Practice' takip edersen hata riskini de azaltırsın.

Bir işi gerçekleştirmeden önce planlayıp, iş akışını belirleyip, notlar al. Ondan sonra uygulamaya geç. Öncesinde tasarlamadığın, doğaçlama yaptığın, doğrudan uyguladığın işler, taslaklarda bulunacak ve düzeltilmesi gereken hataları da ister istemez doğuracaktır.

Önce tasarı ve plan, sonra uygulama.

Bu anlamda @Bruce'un dediği gibi işleri hafife alıyor olabilirsin.


idexo
(30.07.18)
Belki insanların gözüne girme isteiği veya iş yetiştirme stresi de buna neden oluyor olabilir, bizde öyle oluyor, genelde ofiste ne zaman iş yetiştimeye çalışsam hep hatalı yapıyorum ve fark edilince çok kötü oluyor, hatta dikkatsiz olduğum ve bu sorunu çözmezsem mesleğimi yapamayacağımı söyleyenler bile oldu. Ben sebebini tamamen strese bağlıyorum. Bi de yukarıda yazıldğı gibi not almadan ve plansız çalışmak da neden oluyor hatalara, illa ki bir şey kaçıyor aradan. Bence kesin bir çözümü yok bunun bu yüzden.


turuncu tonlarda
(30.07.18)
(7)

Eşit ağırlıkçıya bilim öğretiyoruz

Saf bir eşit ağırlıkçıyım. Lise 1'den sonra fen görmedim, öncesinde gördüğümde de dersler çok zayıftı. Matematik ve edebiyatım çok iyi. Ne var ki fen bilmiyorum ve eksikliğini hissediyorum. 30 yaşındayım ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Aklıma ciddi ciddi ÖSS fizik, kimya, biyoloji kitabı
Saf bir eşit ağırlıkçıyım. Lise 1'den sonra fen görmedim, öncesinde gördüğümde de dersler çok zayıftı. Matematik ve edebiyatım çok iyi. Ne var ki fen bilmiyorum ve eksikliğini hissediyorum. 30 yaşındayım ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Aklıma ciddi ciddi ÖSS fizik, kimya, biyoloji kitabı alıp oturup çalışmak geldi ama sonra saçma bir fikir olduğunu düşündüm. Mühendis bir arkadaşım "dili çok ağır olmayan dergiler, makaleler var oradan başlayabilirsin" dedi ama o da çok ortasından dalmak gibi geldi. Uzayla, bilimle ilgili belgesel izliyorum mesela, bahsedilen temel şeyleri bilmediğim için izleyip gördüklerim aklımda kalmıyor uçup gidiyor.

Bilemedim, ben nasıl geliştirebilirim kendimi bu konuda?
mammamia
(28.02.18)
Eksikliğini hissettiğin yerden başlayabilirsin. Mesela belgesel izlerken anlamadığın yeri not al ordan yürü.

Ben de fen bilimlerinde "otur sıfır"ım. ( biyoloji ve fizik hiç görmedim, örtmen yoktu :) Şimdi karşıma çıkan "bu niye böyle" dedğim konulara balıklama dalıyorum. Ordan dallanıyor. İlerledikçe dalların kimini bırakıyorum kimini ilerletiyorum. İlgi alanım yönünde ilerlemiş oluyorum.


Youtube'da harika kanallar var takip edebilirsiniz. Türkçe olarak aklıma gelen evrimagaci.org


fotrsapka
(28.02.18)
popüler bilim tadında bi' şey arıyorsan çok zor değil. yok ama ben parçacık ve hızlandırıcı fiziği vs. neyse artık çıkarıp çat çat masaya vurmak istiyorum dersen o biraz zor tabii. ilki için lise kitapları vs. biraz anlamsız olur. az biraz ingilizce varsa
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.reddit.com

buralar gayet yeterlidir bence.


Jimmy McNulty
(28.02.18)
Youtube.


stavro
(28.02.18)
aya bak, ruzgari kokla, agaclari izle, yosun gor, tursu yap, resim ciz, hamur kar, meyve tabagini dolu tut, dikis ogren... boyle baslanabilr bence...


e haliyle
(28.02.18)
MIT fizik profesörü Walter Lewin'in dersleri var. Fizik 01 dersleri temel fiziktir, Newton'dan başlar.

m.youtube.com


"@bos gezenin bos ustası" güzel link vermiş. matematiğin iyiyse (en azından linear algebra ve partial/ordinary differential equations biliyorsan) richard feynman'ın lectures on physics serisi de çok iyidir:

www.feynmanlectures.caltech.edu


slhmlr
(28.02.18)
(3)

TCMB Günlük Kurlar

TCMB'nin sitesinden excel'e günlük kur çekebiliyorduk csv formatında. Bulamıyorum o sayfayı, beni aşağıdaki sayfaya yönlendiriyor. Bana ise excel'de gün bazlı çekilmiş kurlar lazım.http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TCMB+TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Doviz+Kurlari/Gosterge+Niteligindeki+Mer
TCMB'nin sitesinden excel'e günlük kur çekebiliyorduk csv formatında. Bulamıyorum o sayfayı, beni aşağıdaki sayfaya yönlendiriyor. Bana ise excel'de gün bazlı çekilmiş kurlar lazım.

www.tcmb.gov.tr

Bilen eden gören varmı? Nasıl ulaşabilirim excel'de günlük kurlara?

@kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili; hocam çok teşekkürler ama ihtiyacım olan bu değil. Birkaç döviz cinsinin 3-4 senelik trendi gerekiyor bana.
mammamia
(29.01.18)
Tarihleri koy bir sütuna.
Yanına da dilediğin para birimlerini koy.
Excel'de makro tüm verileri getirir bir kaç dakika içerisinde.
Sonra dilediğin trend analizini yaparsın.


cakabo
(29.01.18)
(6)

Hangi tuz?

Pişirirken yemeğe koymalık ve piştikten sonra gerekirse üzerine serpmelik hangi tuzdan alalım? Himalaya, kaya, deniz, limon, normal ucuz? İyotlu, iyotsuz?Değirmenli, değirmensiz? Büyük parçalı, toz?Tuz nasıl alınır ki?
Pişirirken yemeğe koymalık ve piştikten sonra gerekirse üzerine serpmelik hangi tuzdan alalım? Himalaya, kaya, deniz, limon, normal ucuz? İyotlu, iyotsuz?
Değirmenli, değirmensiz? Büyük parçalı, toz?

Tuz nasıl alınır ki?
mammamia
(01.11.17)
tuzun bile öyle çok çeşidi oluştu ki, insanların şaşırmaması imkansız, marketten gidip gönül rahatlığı ile bir anda tuz bile alamaz duruma gelmişiz vay be!

Bu konunun uzmanı olanlar içerdiği mineraller gibi konulara girer belki ama makbulü çok iri taneli olmayan kaya-himalaya tuzunu alıp değirmende öğüterek kullanmak. Evde ayrıca temizlik ve bazı diğer işler için ucuz-rafine tuz da bulundurmak lazım.

NOT: okurum diyorsanız özet niteliğinde bir yazı www.fitekran.com


candanag
(01.11.17)
İyotlu normal tuz.

yalansavar.org

Edit: İyot alımı önemli ve kaya tuzu gibi şeylerde iyot eklenmediği için iyot eksikliği tiroit problemlerine yol açabiliyor.

Edit 2: Üstteki linkte şöyle bir cümle var: Son olarak sofra tuzunun çok fazla sodyum içerdiğini belirtmek istiyorum. Bu değer diğer tuzlardan neredeyse %97 daha fazla.
Birincisi, bizim kullandığımız ve makul miktarlarda tüketimi sağlıklı olan tuzun kimyasal formülü zaten NaCl, sodyum klorür. Ya ne olacağıdı?
İkincisi, aynı yazının devamında bir tabloda sodyum miktarları var. Sofra tuzu 381 mg, himalaya tuzu 368 mg, deniz tuzu 375 mg diyor. Hani %97 fazlaydı?


kobuzchu kiz
(01.11.17)
koşer tuz diyollar. www.google.com.tr


Zeth
(01.11.17)
Normal iyotlu tuz alıyorum. Diğerlerinin bir avantajı olduğunu düşünmüyorum.


curukturpkokusu
(01.11.17)
Çoğu yemeğe tuz atman gerekmiyor bile.


kargn
(01.11.17)
Hakiki Çankırı kaya tuzu. Çekilmişi de irisi de var.


yaren
(01.11.17)
(4)

sıkıldım

masa basi calisiyorum, bugun yoneticim yok, cok isim de yok.aslinda acip dizi film izlemek istiyorum ama arkamdan baskalari gectigi icin yapamiyorum boyle bi sey.internette takilip arada excel aciyorum, ne yapayim ben bugun 5e kadar?
masa basi calisiyorum, bugun yoneticim yok, cok isim de yok.
aslinda acip dizi film izlemek istiyorum ama arkamdan baskalari gectigi icin yapamiyorum boyle bi sey.
internette takilip arada excel aciyorum, ne yapayim ben bugun 5e kadar?
mammamia
(24.05.17)
Sırtını kapalı alana alamaz mısın? Malesef başka şansın yok, cepten izle :/


lcha
(24.05.17)
İzin al git sen de bence


gneral
(24.05.17)
google görsellere komik karikatürler yazıp karikatür oku. yarım saatini iyi değerlendirirsin. cidden.


ben de masa basi calisiyorum, ben de cok sikildim ama tek fark isim cok. tavsiye edecegim bi cozum yok ama kendini yalniz hissetme diye yazayim dedim.


superfluid
(24.05.17)
(1)

Allahını seven üzerime yorgan atsın

Pamuk veya yün çift kişilik yorgan istiyorum ama nereye gitsem farklı fiyat söylüyorlar. En ucuzu (madame coco) 200 dedi o da indirim varmış, 400-500 diyen de var. Yok mu bunun daha uygunu? Bir yorgan için çok para değilmi bunlar?yaptırabileceğim yaşlı birisi yok ne yazıkki.
Pamuk veya yün çift kişilik yorgan istiyorum ama nereye gitsem farklı fiyat söylüyorlar. En ucuzu (madame coco) 200 dedi o da indirim varmış, 400-500 diyen de var. Yok mu bunun daha uygunu? Bir yorgan için çok para değilmi bunlar?

yaptırabileceğim yaşlı birisi yok ne yazıkki.
mammamia
(09.05.17)
elyaf yorgan + yün battaniye alsanız aynı sıcaklık seviyesine daha ucuza ulasabilirsiniz belki. çok pahalıymıs 400ler 500ler.


turk kizi
(09.05.17)
(6)

Beyaz Eşya - Hediye

toplu beyaz eşya alımında hediye verme gibi bir olay kaldı mı? 4 parça büyük beyaz eşya alıcaz (buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi) eskiden kettle, mikrodalga, el mikseri, 37 ekran tv falan verirlerdi hediye olarak. artık var mı öyle birşey? direk gidip arçelik veya bosch bayisinde
toplu beyaz eşya alımında hediye verme gibi bir olay kaldı mı? 4 parça büyük beyaz eşya alıcaz (buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi) eskiden kettle, mikrodalga, el mikseri, 37 ekran tv falan verirlerdi hediye olarak. artık var mı öyle birşey? direk gidip arçelik veya bosch bayisinden alacağım, bimeks falan değil.
mammamia
(20.04.17)
Biz alirken verilen tek hediye bir bardak cay olmustu.


nax
(20.04.17)
çeyiz paketleri var, bozdolabı, çamaşır mak, bulaşık mak. gibi. daha ekonomik oluyor o sekilde.


physcos physcos
(20.04.17)
biz geçen buyaka arçelik'ten beyaz eşyamızı aldık. hem çeyiz indirimi oldu hem de tatil hediye ettiler.
beko'da da çamaşır bulaşık buzdolabı alana kurutma makinesi hediyeydi.
hotpoint'te de küçük ev aleti hediye ediyorlardı ya da indirimli veriyorlardı.


Hepsini muhtemelen bir yerden alacaksın, ki öyel yap.
Çatır çatır pazarlığını da yap tabi.
Fiyatı anlaş, sonra da az biraz yüzsüzleşip direkt hediyeni iste.
Ciddiyim.


sahan seti vermişlerid bana. elden çıkarmak için satışa sunulan bi üründü ama o yüzden olabilir.


dedim ben sana
(20.04.17)
(5)

Bankadan dolar çekmek

finansbanktan veya garantiden gidip 4bin dolar ceksem hemen verirlermi? yoksa "su an kasada o kadar para yok" ayagi mi cekerler?
finansbanktan veya garantiden gidip 4bin dolar ceksem hemen verirlermi? yoksa "su an kasada o kadar para yok" ayagi mi cekerler?
mammamia
(11.01.17)
Bilemeyiz... Fakat öğleden önce gidip söylersen, öğleden sonra senin gibi nakit ihtiyacı olan müşteri için servisleri para getiriyor. Akşama doğru alırsın paranı.


malheiros
(11.01.17)
4bin dolar para mı? verir tabii.


şubesine göre değişir. büyük, işlem hacmi çok olan bir şubede hemen verebilirler. küçük bir şubede para istemeleri gerekebilir.


inheritance
(11.01.17)
Şubeye göre değişir +1 Merkez bir şube verir, işlem hacmi küçük bir şube 10.000 TL bile veremedi bana (Ostim Albaraka)


ING Besiktas subesinden 5000TL cekmeye calismistim ve kasada para yoktu haliyle isim yarim kalmisti. O gunden sonra ne zaman para cekecek olsam onceki gunu arayip haber veriyorum


ahoy kaptan
(11.01.17)
(7)

bu insanlar nasıl koşuyor

bakiyorum hic spor yapmadigini bildigim adam bi haftasonu fotograf paylasiyor "10KM kostum!", yine kondisyonunun olmadigini bildigim kadin "7KM kostum!" diye fotograf paylasiyor. ben c25k programini yapmaya calisiyorum, bunun disinda spor kondisyonum cok iyi ama 2km kostugumda cigerim sisiyor dilim
bakiyorum hic spor yapmadigini bildigim adam bi haftasonu fotograf paylasiyor "10KM kostum!", yine kondisyonunun olmadigini bildigim kadin "7KM kostum!" diye fotograf paylasiyor. ben c25k programini yapmaya calisiyorum, bunun disinda spor kondisyonum cok iyi ama 2km kostugumda cigerim sisiyor dilim disari sarkiyor. bunlar nasil antrenmansiz kosabiliyor boyle?

sigara icmiyorum bu arada
mammamia
(02.05.16)
belki yalan söylüyorlardır? ya da dura dura koşuyolardır toplamını paylaşıyolardır?


Demek ki antremanlilar

Kosu ile diger sporlar bir degil. Dogru teknik ile gayet guzel surelerde 5-10k kosulur


la noix
(02.05.16)
şöyle söliim uzun mesafe koşmak çok zor iş değil.
max 5-6 antremanda sen de koşarsın.
ama antremanları düzenli ve bilinçli yaparsan ve bir sağlık sorunun yoksa
o yüzdendir ki bazen emekli amcalar görürsün bi başlar koşmaya allah ne verdiyse gider...
önemli olan o mesafeyi saatte kaç km ile koştuğun aslında. asıl orada işin içine dayanıklılık ve performans giriyor.

ultra maratoncular hayvan gibidir o konularda saatte 13-15 km ile koşabiliyolardı yanlış hatırlamıyorsam


rentts
(02.05.16)
Ne kadar sürede koştuğu önemli. Dura dura sohbet ede ede 5 saatte 7km yürüyen kezbanlar sanki maraton koşmuş gibi instagrama koyuyor da onu çok takmamak lazım.


Dinlenerek kosuyorlardir. Ben oyle yapiyorum 5 6 km. Yoksa cigerim yetmez


yons
(02.05.16)
darebee.com


superb
(02.05.16)
Dendiği gibi 8 km hızda koşmak oldukça basit. Parkurun tamamlanma süresi de önemli


hasmetizm 2046
(02.05.16)
(3)

yarın sevgiliyle istanbul

yarın saat 10.00-18.00 arası sevgiliyle istanbul'da ne yapılabilir?sergi, tiyatro, eğitim, kurs, workshop vs?ücretsiz veya ucuz olması tercihimizdir.
yarın saat 10.00-18.00 arası sevgiliyle istanbul'da ne yapılabilir?
sergi, tiyatro, eğitim, kurs, workshop vs?
ücretsiz veya ucuz olması tercihimizdir.
mammamia
(12.02.16)
yarın yağmurlu, şehir içi ıslanarak gezeceğinizi göz önünde bulundurarak lokasyon seçin. www.mgm.gov.tr


freya
(12.02.16)
Salt galataya gidebilirsiniz hem güncel bi sergi vardır hem de en altında eski Osmanlı bankası sergisi tarzı bişe var. Kafesi de çok güzel.
Buz pateni de geldi aklıma ama hoşunuza gider mi bilmem


livaist
(13.02.16)
(3)

İzmir gezisi

İlk defa İzmir'e gideceğim Ocak sonu. Amacım kafa dinlemek.Uçağımı ayarladım, oteli hangi semtten ayırtayım?Belki 1 gün araba da kiralar çevresini gezerim. Nerelere gitmeli?İzmir içinde neler yapmalı? Müze gezmem, sokak severim, güzel mekan severim.Özet: Türk bir turist olarak İzmir'e gideceğim ilk
İlk defa İzmir'e gideceğim Ocak sonu.
Amacım kafa dinlemek.
Uçağımı ayarladım, oteli hangi semtten ayırtayım?
Belki 1 gün araba da kiralar çevresini gezerim. Nerelere gitmeli?
İzmir içinde neler yapmalı? Müze gezmem, sokak severim, güzel mekan severim.

Özet: Türk bir turist olarak İzmir'e gideceğim ilk defa kış ayında. Neler yapayım 3 günde?
mammamia
(07.01.16)
Fırsat sitelerinde bu aralar İzmir şehir otellerinde uygun kampanyalar var bir bak istersen. Şehir merkezinde ( Alsancak, Konak, Fuar civarı) bir otelde kalmanı tavsiye ederim.
Şu bir kaç gündür hava yazdan kalma ancak İzmir'in soğuğu kuru bir soğuk ve adamı hakikaten fena üşütür sıkı giyin :)


wendettalk
(07.01.16)
alsancak'a yakin yerden tut
istanbulun kadikoyu gibidir alsancak
goztepe, karsiyaka, bornova café-bar-gezmelik
konak kemeralti kizlaragasi han alisveris-gezme
sigacik-urla-foca yakin cevre, deniz kiyisi kasabalar
inciralti-sahilevleri cekirdek citleyip sahilde yurumelik


jimicik
(07.01.16)
Calismaya devam ediyorsa teleferige cikabilirsiniz.


(1)

tinder'da begeniyi kaldirinca

tinderda begeniyi kaldirinca mesajlar ne oluyor? karsi tarafin ekraninda ne oluyor? ucuyor mu bir anda mesajlar ve profil yoksa mesajlar kaliyor ama iletisim mi kuramiyor?
tinderda begeniyi kaldirinca mesajlar ne oluyor? karsi tarafin ekraninda ne oluyor? ucuyor mu bir anda mesajlar ve profil yoksa mesajlar kaliyor ama iletisim mi kuramiyor?
mammamia
(23.07.15)
Eş listesinden de uçuyor. O yüzden hem profili göremiyor hem de mesajları.


gkn
(23.07.15)
(5)

telefona bakma ihtiyacı

devamlı bir telefona bakma ihtiyacım var nedense. bu sosyal medya hesaplarım için geçerli değil, sadece telefon ve whatsapp. birisi benimle iletişime geçtimi geçmedimi diye merak ediyorum devamlı. tik haline geldi artık 15 saniyede bir telefonun ekranını açıp kapamak. halbuki sosyal kelebek de değil
devamlı bir telefona bakma ihtiyacım var nedense. bu sosyal medya hesaplarım için geçerli değil, sadece telefon ve whatsapp. birisi benimle iletişime geçtimi geçmedimi diye merak ediyorum devamlı. tik haline geldi artık 15 saniyede bir telefonun ekranını açıp kapamak. halbuki sosyal kelebek de değilim. birkaç arkadaşım vardır sadece. genelde baktığımda da hiçbirşey olmaz telefonda. oyle mal mal ekran açıp kapıyorum.

nasıl önlem alabilirim buna? aranızda böyle birşey yaşayan varmı?
mammamia
(11.03.15)
telefonunu kaybet :) ben kaybettim bugün bakamıyorum örneğin :)


aeroflot
(11.03.15)
sürekli bakmana gerek yok ki. bir arkadaşın mesaj attı diyelim bir ara cevap yazarsın. önemli bir durum olsa sürekli arar zaten, sesi açık bırakırsın, duyarsın.


rock n roll
(11.03.15)
bende de aynı şekilde mailleri kontrol etme durumu vardı, bildirim falan da açık yani geldiğinde zaten göreceğim.

her saat yalnızca bir kere kontrol etme kararı aldım. aklım orada kalmadan işime devam ediyorum. anlık cevap vermeniz gerekecek, aciliyeti olan bir durum olmadıkça siz de böyle bir sınır koyabilirsiniz. whatsapp için grupları sessize alıp bildirimleri kapatıyorum özellikle. acil işi olan arar nasılsa diye düşünmeye başlayabilirsiniz. acil değil, önemli de değil, o zaman yapmaya gerek yok.


aynı huy bende de var, gece tuvalete kalktığımda telefona bakıyorum, tuvaletten sonra tekrar bakıyorum o 3 dakikalık zaman diliminde bir atraksiyon olmuş mı diye. gerçi ben yavaş yavaş kendimi sosyal biri olmadığıma ikna ettim ve nasılsa bildirim (arama,sms) yoktur diye kontrol sıklığımı azalttım. psikolojik maalesef.


tolga asp
(11.03.15)
Sevgilin yok ya da aşırı kontrol eden paranoyak olanından var. Dışarıda da arkadaşlarınla değilsin ya da buluştukların ile mutlu değilsin/eğlenmiyorsun bir yerlerde daha iyi ortam olduğunu düşünüyorsun. İnsanlar sana ne kadar değer veriyor, seninle sürekli konuşmak istiyorlar mı merak ediyorsun.

Asıl sorun bu yukarıdakilerden biri buyuk ihtimalle. Sorunu her zaman kaynakta çözmek en sağlıklısı.


nawar
(11.03.15)
(5)

Kadın bacak ölçüsü

İdeal kadın üst bacak ölçüsü sizce kaç cm olmalı?Bir de bel ölçüsü göbek deliği hizasından mı alınır yoksa göbek deliğinin 2-3 cm üzerinden mi?
İdeal kadın üst bacak ölçüsü sizce kaç cm olmalı?
Bir de bel ölçüsü göbek deliği hizasından mı alınır yoksa göbek deliğinin 2-3 cm üzerinden mi?
mammamia
(25.01.15)
"İdeal kadın üst bacak ölçüsü" bence hic olmamali.
göbek deligi herkeste farkli yükselikte/alcakliktadir. bel ölcüsü belin en ince oldugu yerden alinir.


shi aila
(25.01.15)
ideal kadın bacak ölcüsü bileklerde ince, baldirlarda kalın, basensiz bacak ölcüsüdür. adı üstünde idealdir, gercekle yakından uzaktan alakası yoktur.


jaygatsby
(25.01.15)
Basensiz kilsiz ayrıca 165 boyu ve kilosu 70 altındaysa ideal


steward
(25.01.15)
53-54 civarı olmalı bence


sta
(25.01.15)
onemli olan bacagin boyu degil, vucutun kalanina oranidir. mesela kylie minouge'un boyu 1.52 ona gore bacaklari da cm olarak kisadir ama oran fena olmadigi icin guzel gorunuyor.

yani orana bakmak lazim


earthsea
(25.01.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.