Giriş
(3)

masaüstü sabit disk

bu ikisi arasındaki fark nedir? bana aynı şey gibi geldi ama inanılmaz fiyat farkı var?https://www.amazon.com.tr/Western-Digital-WDBWLG0100HBK-EESN-Harici-Sabit/dp/B07G364YHX/ref=asc_df_B07G364YHX/?tag=googleshoptr-21&linkCode=df0&hvadid=390108414228&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=14890250082518760192&hvpon
bu ikisi arasındaki fark nedir? bana aynı şey gibi geldi ama inanılmaz fiyat farkı var?

www.amazon.com.tr

www.amazon.com.tr
lesmiserables
(20.10.20)
satıcı farkı. ilk linkteki amazon diğeri HAFSA ETİCARET diye bir yer.


false pretension
(20.10.20)
Yanlış görmüyorsam ucuz olan harici disk, diğeri sabit disk. Harici diskler üretim çokluğundan, performanstan, malzeme azlığından dolayı daha az maliyetli oluyor.


ryhmer
(20.10.20)
İkisi de aynı ürün açıklama kısmında aynı model kodu girmişler.

WDBWLG0100HBK-EESN

Amazon’un fiyatı normal piyasa seyrinde iken diğer satıcı sanıyorum bir yanlışlık yapmış.


jamiro
(20.10.20)
(4)

sigarayı bırakmak

selamlar.şu zor zamanda sigarayı bırakmaya karar verdim. son 2 haftadır günde 1-2 sigara içiyorum, yetiyor. ama komple bırakmayı henüz becerebilmiş değilim. evet, canım sigara çekiyor ama sigara için deli olmuyorum. yine de, inanılmaz gergin ve öfkeli oluyorum. paketim 4 gün önce bitmişti, 4 günden
selamlar.

şu zor zamanda sigarayı bırakmaya karar verdim. son 2 haftadır günde 1-2 sigara içiyorum, yetiyor. ama komple bırakmayı henüz becerebilmiş değilim. evet, canım sigara çekiyor ama sigara için deli olmuyorum. yine de, inanılmaz gergin ve öfkeli oluyorum. paketim 4 gün önce bitmişti, 4 günden sonra gidip bugün yeni paket aldım. hala daha bırakmaya kararlıyım ama nasıl yapabileceğimi pek bilmiyorum. zira salgından dolayı sürekli evdeyim, iş yok, kız arkadaşım başka bir şehirde vs.

"çerez tüket" dışında var mı önerileriniz? bırakanınız nasıl bıraktı? neler yaparak bıraktı?

not: 29 yaşında erkeğim. 6 yıldır içiyorum. son 5 yıldır da tütün içicisiyim.


teşekkürler
lesmiserables
(29.04.20)
çok denemelerim oldu, en uzun süre ara vermemi sağlayan yöntem champix idi. Normalde günde ne kadar içiyorsunuz bilmem ama günde 15-20 sigara içen birisinin ilaç desteği olmadan bırakması çok zor gibi geliyor bana. İnşallah başarırsınız.


cowboy
(29.04.20)
ilk 3 gün atak gelecek sık bir şekilde. aklından çıkmayacak vs. 3 gün ve dahası ilk 1 hafta önemli. başarabilirsin. ataklar kısa sürüp atlatabilmene bağlı. gerçekten kendi iradenle başbaşa kalacakasın.

ağzın yüüzn ellerin kokuyor. kız arkadaşın bile sabah senin ağız kokunu duymamak için neler vermezdi onu düşün. ya ağzın leş gibi. kendini motive et. hazır olduğunda bırak. 3 kez bıraktım.

ilk 1 haftayı nasıl atlacağını söylüyorum. diğer alternatif. sigarillo alacaksın. puronun küçüğü rocks marka. tr.pinterest.com şu. tek satılanlardan alma. tabakalı al. onlarda nikotin yok. içerken bir iki fırt çekiyosun zaten nikotin çok az yani öööyle boşu boşuna duman çekip üflüyorsun bir iki dumanda tıkar zaten. bu da bir alternatif. ama 1. haftada sigariloyu da bırakıyorsun değerli duyuru arkadaşım.


elitoangelito
(29.04.20)
Ben çok garibim ya bu alışkanlıkları bırakma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadan bırakıyorum,sigara da içtim bir dönem ve ertesi gün bıraktım ,genellikle arkadaşlarında dediği gibi boş durduğunda aklına sürekli geliyor sigara yada birisi içtiğinde canın çekiyor buda arkadaşın filansa özellikle sana kapı açıyor içmen için.. Bir arkadaş demiş ya işte ağız kokusu vs. çok makul bir sebep bencede ayrıca cebe zarar .. Ben korku duygumla bıraktım yani evde birisi bilmiyorsa sigara içtiğini ve kızıyorsa örneğin baban olabilir bir süre onunla yaşa karantinada otomatik bırakırsın heralde :D , onun dışında içtiğindeki nefes alış verişinle içmediğindeki farkı tat belki yine motive olur bırakırsın.Dedem 60 senedir içmiş sigarayı ve bir kez hastaneye düştü sigara yüzünden adam ertesi gün birden bıraktı bizde şaşırdık şuan kimsenin yanında duramıyor sigara içen ...


madurumdamadurum
(29.04.20)
ben juul diye bir e sigarayla biraktim. sigaradan juula gectim 3 ay falan kullandim sonra onu da biraktim.


joelskellington
(30.04.20)
(5)

Şehirlerarası yasağı şahsi araçları kapsıyor mu?

Normalde kapsamıyor, biliyorum. Ama şöyle bir durum var:Yaklaşık 2 haftadır istanbulda olup ankaraya evine dönmek isteyen biri için arkadaşı önce ankaradan istanbula, oradan da evine gitmek isteyen kişiyi alıp tekrar ankaraya dönecek.Bu durumda izin verilir mi? En sağlıklı bilgiyi nasıl edinebiliriz
Normalde kapsamıyor, biliyorum. Ama şöyle bir durum var:

Yaklaşık 2 haftadır istanbulda olup ankaraya evine dönmek isteyen biri için arkadaşı önce ankaradan istanbula, oradan da evine gitmek isteyen kişiyi alıp tekrar ankaraya dönecek.

Bu durumda izin verilir mi? En sağlıklı bilgiyi nasıl edinebiliriz?

Teşekkürler
lesmiserables
(28.03.20)
Evet kapsiyor.


all girls dream
(28.03.20)
evet kapsıyor diyen arkadaş hangi kaynaktan haber alıyor acaba? şahsi araçlar kesinlikle kapsam dışı, sadece şehir çıkışında polisler durdurup ateş ölçüyor ve zorunlu değilseniz gitmeyin uyarısı yapıyor.


cowboy
(28.03.20)
şu anda kapsamıyor, bu dediğinizi yapabilir gibi görünüyor. Ama onu almaya gelen arkadaşı İstanbul'a gelince, yarın yeni bir yasak çıkar mı, bunu kimse bilemez.


cursor
(28.03.20)
Biraz daha beklerseniz hiç gidemeyeceksiniz dedik dinlemediler şimdi deve ile istanbul ankara arası gidin deseler gidecek tipler var.

Aynısı yurt dışına gitmesi gerekenler için de geçerli. Uçuşlar tümden iptal oldu şimdi Bulgaristan’a yayan girmeyi oradan geçmeyi düşünüyorlar.

Tüm ülke prison break kafasında.

Kararsızlık öldürür.

Not: 17 Mart 07:59 öncesi kaçtım.


ozdek
(28.03.20)
şu anda sorun olmaz.

hatta dönecek kişi valilikten izin alıp otobüs ile de dönebilir. bir şekilde başka şehre seyahat edip kalacak yeri olmayanlara izin var.


(1)

yurtdışından alışveriş - kargonun gelmemesi

tam bir ay önce danimarka'dan bir ürün aldım. first class air mail ile gönderildi. araya 9 günlük bayram tatili ve haftasonlarının da girdiğini düşünürsek, bu ürün gelir mi? yoksa soğuk su mu içeyim? yapılacak bir şey var mıdır?not: ürün 9 euro civardındaydı. ikinci el bir ürün. satıcı a4 kağıdına b
tam bir ay önce danimarka'dan bir ürün aldım. first class air mail ile gönderildi. araya 9 günlük bayram tatili ve haftasonlarının da girdiğini düşünürsek, bu ürün gelir mi? yoksa soğuk su mu içeyim? yapılacak bir şey var mıdır?

not: ürün 9 euro civardındaydı. ikinci el bir ürün. satıcı a4 kağıdına basılmış fiyat belirten bir kağıt ile birlikte gönderiyor. ukim'den tarafıma hiçbir şekilde posta vs. ulaşmadı.
lesmiserables
(22.06.19)
haziran başı itibariyle tüm postalar gümrüğe tabi olduğundan aşırı bir yoğunluk var ve normalde 1-2 haftada gelmesi gereken postalar takılmış durumda. sizinki de bunların içindedir. beklemekten başka çare yok. gelecektir elbet.


mr.goodcat
(22.06.19)
(2)

first class air mail

daha önce bu meretle alışveriş yapan oldu mu? ingiltere'den türkiye'ye gelmesi kaç gün sürer tahmini olarak? takip numarası yok.teşekkürler
daha önce bu meretle alışveriş yapan oldu mu? ingiltere'den türkiye'ye gelmesi kaç gün sürer tahmini olarak? takip numarası yok.

teşekkürler
lesmiserables
(13.05.19)
4-5 defa kullandım. Hiçbirinde 15 günü geçmedi.


Avustralya’dan 7 günde geldi.


mekaniker
(13.05.19)
(1)

Bozuk diskten veri kurtarma

Elimde bir adet harici HDD var. Verileri HDD'ye taşırken herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ancak dosyaları geri almak istediğimde dosyaların çok büyük bölümü okunmuyor, geri alınamıyor, herhangi bir tepki vermiyor (Diskin bozuk olduğunu da bu noktada anladım zaten).Bu verileri nasıl kurtarabilirim
Elimde bir adet harici HDD var. Verileri HDD'ye taşırken herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ancak dosyaları geri almak istediğimde dosyaların çok büyük bölümü okunmuyor, geri alınamıyor, herhangi bir tepki vermiyor (Diskin bozuk olduğunu da bu noktada anladım zaten).

Bu verileri nasıl kurtarabilirim? Herhangi işe yarar bir program var mıdır? Yoksa verilere elveda mı diyeyim?

Teşekkürler.
lesmiserables
(05.04.19)
(2)

gece-gündüz ağlayan köpek

Yan binanın önünde köpek bakan bir hane var. Köpeği evin önünde küçük bir kulübenin önüne kısacık zincirle bağlamışlar. Köpek haftalardır gece gündüz aralıksız ağlıyor, kulübeye tırmanıp çıkmaya çalışıyor, zinciri sağa sola sıkışıyor. Adım atacak kadar alanı yok. Mama verecekleri yerde makarna artığ
Yan binanın önünde köpek bakan bir hane var. Köpeği evin önünde küçük bir kulübenin önüne kısacık zincirle bağlamışlar. Köpek haftalardır gece gündüz aralıksız ağlıyor, kulübeye tırmanıp çıkmaya çalışıyor, zinciri sağa sola sıkışıyor. Adım atacak kadar alanı yok. Mama verecekleri yerde makarna artığı gibi şeyler veriyorlar. Kaldı ki, mahallede başka köpek besleyenler de var ama köpekler salık olduğundan onlarla ilgili bir sorun yok. Bu köpeği kaçıyor, kavga ediyor gibi bahanelerle salmamakta direniyorlar.

Belediyenin veteriner birimine şikayette bulundum, henüz bir ses çıkmadı. Dost derneğine yazdım, oradan da henüz bir cevap gelmedi. Az önce de köpeğin video'sunu çektim. Bu hayvanla ilgili başka ne yapabilirim? Nerelere başvuruda bulunabilirim?

Teşekkürler.

edit: şehir istanbul
lesmiserables
(10.01.19)
Instagramdan sohayko'ya yazın


lonelily
(10.01.19)
Haysev e yazın Facebook hesapları var ayrıca Facebook ta çok fazla böyle grup var hayvan severler vs diye aratıp yazarsanız ortalığı ayağa kaldıracaklardır


Dylan Murphy
(10.01.19)
(3)

aliexpress siparişlerinin geri dönmesi

Son zamanlarda Aliexpress'ten bir şey aldınız mı? Uzun zamandır bir şey almıyordum. Son verdiğim iki siparişin biri Türkiye'ye gelmeden, diğeri ise buradaki gümrükten geri döndü. Adresi kontrol ettim, adres de doğru (geçen sene verdiğim ve elime ulaşan siparişlerdeki adresle aynı yani).Ürünlerin fiy
Son zamanlarda Aliexpress'ten bir şey aldınız mı? Uzun zamandır bir şey almıyordum. Son verdiğim iki siparişin biri Türkiye'ye gelmeden, diğeri ise buradaki gümrükten geri döndü. Adresi kontrol ettim, adres de doğru (geçen sene verdiğim ve elime ulaşan siparişlerdeki adresle aynı yani).

Ürünlerin fiyatı 10 dolar ve altında.

Sebebi ne ola ki?
lesmiserables
(11.12.18)
girişi yasak ürün olabilir. örn. kozmetik örn. sertifikası yok.


helenart
(11.12.18)
@helenart

bluetooth ses yükselticisi (daha önce aynı siparişten verdim) ve not defteri söylemiştim. yasaklı ürün değil bunlar sanırım.


lesmiserables
(11.12.18)
11.11'de aldığım geçen hafta geldi, black friday'de aldığım yolda görünüyor.

Çok fazla alışveriş yaptıysan son 1 senede, bu adam ticari takılıyor diye düşünmüş olabilirler. Aklıma başka sebep gelmedi, en kötü seni çağırırlar ne iş derler; direkt gönderme bir tek yasaklı ürünlerde oluyor diye biliyorum.


Jux
(11.12.18)
(7)

askerlik işlerinden anlayanlar...

selamlar. soruları cidden bir fikri, tecrübesi olan yanıtlarsa sevinirim. şöyle ki:2016 haziranda üniversiteden mezun oldum ancak herhangi bir şekilde ne diplomayı almaya, ne de askerlik şubesine gitmedim. bugün diplomayı almışken e-devletten de askerlik durumunu sorgulatayım dedim. "şahsın derhal a
selamlar. soruları cidden bir fikri, tecrübesi olan yanıtlarsa sevinirim. şöyle ki:

2016 haziranda üniversiteden mezun oldum ancak herhangi bir şekilde ne diplomayı almaya, ne de askerlik şubesine gitmedim. bugün diplomayı almışken e-devletten de askerlik durumunu sorgulatayım dedim. "şahsın derhal askerlik şubesine başvurması gerekmektedir" minvalinde bir şeyler yazıyordu. bense askere gitmek istemiyorum, yüksek lisansla biraz daha geçiştireyim diyorum.

1- lisanstan sonra 2 yıllık tecil hakkı var diye biliyorum. ancak yukarıda da dediğim gibi askerlik şubesine gitmedim şimdiye dek. böyle bir haktan hala yararlanabiliyor muyum (yani, önümüzdeki hazirana kadar askerliği resmi olarak uzatma ve 2 yıla tamamalama ihtimalim var mı?)

2- yüksek lisans için ek tecil gerekecek açıkçası birkaç ay kadar. hazirana kadar olan tecil üzerine böyle bir ek tecil alma imkanım var mı?

3- yukarıdakilerin hiçbiri mümkün değilse ve askere alınmam gerekiyorsa "ben eylül-ekim-kasım gibi gideceğim" diyip ileri attırabiliyor muyum?

konunun cahiliyim. bilale anlatır gibi anlatırsanız sevinirim.

teşekkürler.
lesmiserables
(08.03.18)
mezun olduktan sonra 2 ay içerisinde askerlik şubesine gidip tecil ettirmen gerekiyordu bunu yapmadığın için bakaya duruma düşmüşsün. bence askerlik şubesine diplomanla birlikte gidip durumu anlatman ve verdikleri bazı belgeleri doldurmalısın. büyük ihtimal para cezası kesecekler ve 2018 yılı haziran ayına kadar tecilli olduğunu söyleyecekler.
ek tecil konusunda da ilk kez senden duydum bu terimi :-)
kolay gelsin.


yaşın 29 değilse, bakaya kalsan bile yüksek lisansa başvurup, kayıt yaptırabilirsin fakat kayıt esnasında şubeden kağıt alman gerekecek. cezayı ödeyeceksin sanırım. bakaya durumunda yüksek lisansa başvurup, başlayan insanlar var.

birde link ekleyeyim: www.akademikpersonel.org


false pretension
(08.03.18)
askerlik şubesini ara sor.


askerlik şubesini ara bi hala tecil yapabiliyo musun öğren, oluyosa git askerlik şubeye tecilini yaptır, para cezasını falan iptal etsinler. eğer süresi geçti falan derlerse direk 2. aşamadan devam et.

yüksek lisansa girdiğin dönem de tecilin bitmiş olursa tekrar askerlik şubeye git, askerlik durum belgesi lazım bana yükseğe gircem de seni bi sonraki bilmemne dönemine alcaklar ve durum belgesi vercekler.

o belgeyle git kaydını ol, öğrenci işlerine de sor sevk tehiri siz mi yapıyosunuz yoksa benlik bi durum var mı diye, onlar sonrasında yardımcı olur zira üniversiteden üniversiteye değişiyor o olay.


yuto
(08.03.18)
öncelikle tecil yaptırmış olsanız zaten 3 ayınız kalmış olcak ve haziran itibariyle bitecekti. sevk zamanınız eylül gibi olsa bu arada y.lisansa kayıt olarak tekrar tecile girebilirdiniz.

1. böyle bir hakkınız var fakat hazirandan sonra 2-3 ay içinde bu hakkınızı askerlik şubesine giderek talep etmeniz durumunda alabiliyorsunuz. eğer bakayaya kaldıysanız, artık bir erteleme şansınız yok. polise yakalanmadan okula kayıt yaptırabilirsiniz fakat bu sizin tecil ettirmenize yaramayacaktır.

2. yok. hatta hakkınızda arama emri dahi olabilir. otelde kalmayın ve gbt sorgulamalarına takılmayın yeter. ha olduki takıldınız, olan para cezası olur.

3. atamıyorsun, yalnız ailendeki bir ölüm kağıdı, ciddi bir hastalık raporu erteleyebilir. fakat zaten bakaya düşmüşsün, bir telafisi yok.

bu arada tutup götürme olayı kalkalı çok oldu. yakalansanız dahi size tutanak imzalatıp bırakıyorlar. korkmanıza gerek yok. tek sıkıntı ceza meblağları.


neysene
(09.03.18)
Yuto’yla neysene’nin cevaplari farkli tamamen. Bakaya kaldiktan sonra da tecil yapilabiliyor diye biliyirum ben de. Bilirkisi bir arkadas teyit ederse seviniriz.


cevap vermeye çalışanlara çok teşekkür.

bugün şubeye gittim, aynı durumda olan varsa diye açıklayayım:

öncelikle 2 seneye yakın yoklamadan kaçtığım için (hoş, bir dönem de kaçsanız aynısı olacak) mezuniyet doğrulama/yoklama kaçağı belgesi çıkardılar. daha sonra normal yoklama belgeleri düzenleyip aile doktoruna/hastaneye sevk ettiler. önümüzdeki 4 celp dönemi içinde de celp olunacağım (mayıs 2019'a kadar) bilgisini verdiler.

son celp dönemine kadar bir yüksek lisans bölümüne girilecek olunursa, tecil işlemlerini ilgili okul yapıyor, aday da bu işlemlerin takibini yapıyor (tecil edilmiş mi edilmemiş mi diye). yüksek lisans yaparsanız okula, yapmazsanız 1 sene içinde askere gidiyorsunuz.


lesmiserables
(09.03.18)
(3)

Ataşehirden sabiha gökçene

Sabah 5 civarında nasıl gidilir? Doğrudan giden otobüs var mıdır?Teşekkürler
Sabah 5 civarında nasıl gidilir? Doğrudan giden otobüs var mıdır?

Teşekkürler
lesmiserables
(25.12.17)
öncelikle belirteyim, taksi 50 lira yazar.

kozyatağı'na inip oradan binebilirsin havabüs'e, 4:15'te servis başlıyor kadıköyden.

e11 ise sabaha kadar devam ediyor. yine kozyatağı'ndan binebilirsin.


hosein
(25.12.17)
Kozyatagi degil yenisahra, kozyatagina girmeden teme giriyor cunku o otobusler.


red g
(25.12.17)
taksi 50'den fazla yazar.


iddaaci
(25.12.17)
(5)

camiden gelen garip sesler

dibimizde olması yetmezmiş gibi arada bir bizim mahalle imamı garip garip sesler çıkarıyor minare megafonlarından. genelde hep gece 12-1 gibi oluyor. ses kontrol desem uzun sürüyor, polis telsizi gibi sesler gelip gelip gidiyor.sizin oralarda da böyle mi? ne yapmaya çalışıyorlar? canları mı sıkılıyo
dibimizde olması yetmezmiş gibi arada bir bizim mahalle imamı garip garip sesler çıkarıyor minare megafonlarından. genelde hep gece 12-1 gibi oluyor. ses kontrol desem uzun sürüyor, polis telsizi gibi sesler gelip gelip gidiyor.

sizin oralarda da böyle mi? ne yapmaya çalışıyorlar? canları mı sıkılıyor?

teşekkürler.
lesmiserables
(06.12.17)
hayra alamet değil...


sylr
(06.12.17)
imam olduguna emin misin?
(bkz: cin)


hikmetkaraman
(06.12.17)
Yeni bir meltem banko vakası olmasın:)

Bonus: youtu.be


sylow
(06.12.17)
arada burada da oluyor. tam dediğin tarzda sesler geliyor, bazen yarım saat kadar sürüyor. herhalde açık kaldı, basıldı falan diye düşünüyorum ama tam olarak da dediğin saatlerde namaz saatlerine en uzak zamanda oluyor. 2-3 kere oldu.


Yani hic rastlamadim ama hakikaten baska bir telsiz yayini karisiyor olmasin? En mantikli aciklama bu geldi aklima.


(3)

stolichnaya

türkiye'de, özellikle de istanbul'da satılıyor mu?tenks.
türkiye'de, özellikle de istanbul'da satılıyor mu?

tenks.
lesmiserables
(16.10.17)
Var. Migros ve seçkin tekellerde.


shenergy
(16.10.17)
Migros. Güzel vodka, afiyet olsun.


eazy
(16.10.17)
Daha dün aldım. Karamelli olandan. Bi avm'nin içindeki bi markette vardı


(7)

kedim kayboldu

5 yıldır baktığım kedim kayboldu. normalde dışarıdayken her 2-3 saatte bir eve gelir, geceyi de mutlaka evde geçirirdi. gelmese bile dışarı çıkıp çağırdığımda mutlaka bulurdum. aynı kedi dün akşam 8'den beri yok. oturduğum muhitin her yerini dolaştım, çağırdım ama yok.biraz umuda ihtiyacım var. kedi
5 yıldır baktığım kedim kayboldu. normalde dışarıdayken her 2-3 saatte bir eve gelir, geceyi de mutlaka evde geçirirdi. gelmese bile dışarı çıkıp çağırdığımda mutlaka bulurdum. aynı kedi dün akşam 8'den beri yok. oturduğum muhitin her yerini dolaştım, çağırdım ama yok.

biraz umuda ihtiyacım var. kedinizin normalde huyu olmayıp da hiç böyle yaptığı oldu mu? kaç günde geri geldi? (diğer kedim de gider, 4-5 gün sonra geri gelir hep, ona alışığım).


bir de ilan asmak vb. dışında mantıklı önerilere açığım.

tenks.
lesmiserables
(30.08.17)
ben çok duydum gidip bir süre sonra gelen. ama tabi her ihtimal var, aramayı bırakmamak lazım.

evde sevdiği spesifik mama, kullandığı kum varsa kapının önüne koyun bence. daha önceden de sokağı ve muhiti bildiği için ekstrem bir şey olmadıkça sağlıklıdır diye umuyorum. umarım döner.


Sevismeye gitmis olabilir. Bizim buradakiler bu aralar sevisiyor gibi sesler cikariyorlardi yine.


@proletarier

kısırdı, azgınlık durumu yok. Olsa bile kapının önünde tonla kedü var. Uzağa gitmezdi.


lesmiserables
(30.08.17)
çevredeki esnafa, kedili teyzelere, varsa hizmetlilere ve hatta çocuklara kedinizin fotoğrafını gösterin; etrafta benzer kedi gördüler mi sorun, görürlerse lütfen aramaları için telefon numaranızı verin. ilaç kullanması gerekiyor diyip acındırın biraz, kafalarında yer edinsin aksi takdirde he der geçerler.

benim kedim bugün evden kaçtı, aklımı oynattım bi saat sonra bulmamıza rağmen. inşallah kısa sürede çıkar gelir <3


Muhtemelen bi yerde ilgisini çeken bişey gördü daldı gitti. Arkadaşın da dediği gibi esnafa vs foto gösterip söylerseniz belki dikkatlerini çeker. Ama sizin yerinizde olsam hep gittiği gidebileceği yerleri sürekli dolaşırdım, böyle ilgisini çeken size dair bir ses var mıydı? Benimki anahtar sesinden tanır gelir meselâ. İnşallah kendisi bu gece döner gelir=( geldiğinde buraya yazın lütfen.


mslny
(30.08.17)
herkese teşekkürler. kedi geldi

büyük ihtimalle yolunu kaybetmiş bir şekilde. yorulmuş ve acıkmış. kendini temizlememiş bile.

sabah tuvalet kabını kapıya koymuştuk, sanırım ortalık sakinleşince meydana çktı ve tuvaletinin kokusunu vs aldı.

tekrardan teşekkürler


lesmiserables
(30.08.17)
İyi bi haşlasaydınız sıpayı, çok sevindim. Gözünüz aydın, haber verdiğiniz için teşekkür ederim.


mslny
(30.08.17)
(2)

Askerlik tecil ve yurtdışına çıkış

Sevgili duyuru,Okuldan geçen sene haziran gibi mezun oldum ama ne diplomayı aldım ne de askerlik şubesine gittim. Bildiğim kadarıyla üniversiteden sonra 2 sene tecil hakkı var ama ben herhangi bir işlem yaptırmadım henüz. Eylülde yurtdışına çıkacağım. Giderken gümrükte bir sorun olur mu? Yurtdışına
Sevgili duyuru,

Okuldan geçen sene haziran gibi mezun oldum ama ne diplomayı aldım ne de askerlik şubesine gittim. Bildiğim kadarıyla üniversiteden sonra 2 sene tecil hakkı var ama ben herhangi bir işlem yaptırmadım henüz.

Eylülde yurtdışına çıkacağım. Giderken gümrükte bir sorun olur mu? Yurtdışına çıkıia izin verirler mi? Aynı durumda tecrübe eden var mı? Bir an önce diplomayı alıp tecil yaptırsam mı?

Teşekkürler
lesmiserables
(13.08.17)
sorun olmaz, kesin bilgi.


sanrı
(13.08.17)
bir şey olmuyor genelde. en kötü kağıt imzalatırlar


argent dawn
(13.08.17)
(2)

güneyli ve akdenizli duyuruculara

sevgili duyuru,istanbulda yaşıyorum ve artık güneye veya egeye taşınmak istiyorum. siz bodrumlu, muğlalı, antalyalı müstakbel hemşehrilerim:nerede yaşıyorsunuz?yaşam giderleriniz neler? aylık geliriniz/gideriniz ne kadar?ne iş yapıyorsunuz? sosyal olarak mutlu musunuz?istanbuldan bulunduğunuz yere t
sevgili duyuru,
istanbulda yaşıyorum ve artık güneye veya egeye taşınmak istiyorum.

siz bodrumlu, muğlalı, antalyalı müstakbel hemşehrilerim:

nerede yaşıyorsunuz?
yaşam giderleriniz neler? aylık geliriniz/gideriniz ne kadar?
ne iş yapıyorsunuz?
sosyal olarak mutlu musunuz?
istanbuldan bulunduğunuz yere taşınmak isteyene tavsiyeleriniz neler olur?

not: hayatı boyunca tek muhitte ve aileyle yaşamış, evden çalışan biri.

teşekkürler
lesmiserables
(06.08.17)
silivri'yi dusunmez misiniz? daha bu taraflari kesfeden cok olmadi. kisin cok sakin bi yer. kiralar daha uygun. mustakil eve 850 veriyorum (2+1) ve burda kim ogrense kaziklandigimi soyluyor. fatih-kocamustafapasa'da 1700 verdigimden su anki kaziklanmam hic umrumda degil :) muhiti duzgun, tek sorununuz araba yoksa ulasim olabilir. kisin 9'a kadar cevre koylere ulasim var merkezde oturmazsaniz. sessizlik sizi sikmayacaksa burayi da dusunun derim.


pide
(06.08.17)
İstanbul'a gelince açık cezaevine gelmiş gibi hissediyorum. Akdeniz denilmiş ama ben akçaydayım. Çok çok da mutluyum. İstanbul'da zorunlu olmadıkça yaşamayın. 25 yıl istanbul'da yaşadım şimdi iki günlüğüne bile gidesim gelmiyor.


steven wilson
(06.08.17)
(3)

Ukraynaya yeni kimlikle giriş

Yapılabiliyor mu? Arkadaşın pasaportu yok. Giriş yapılabiliyorsa ekstra bir prosedür uygulanıyor mu? Birinci elden tecrübe eden var mı?Teşekkürler
Yapılabiliyor mu? Arkadaşın pasaportu yok. Giriş yapılabiliyorsa ekstra bir prosedür uygulanıyor mu? Birinci elden tecrübe eden var mı?

Teşekkürler
lesmiserables
(30.07.17)
yapılabiliyor.


brakgn
(30.07.17)
en son 26 haziran'da harkiv'den cenk eyledim ukrayna'ya, kimlikle gelenleri ayrı bir sıraya alıp form doldurtmuşlardı. onun dışında bir şey yoktu, formu dolduran girmişti.


der meister
(30.07.17)
geçen hafta girmeyi denedim. kimliği uzattım polise bana form verdi bunu doldurun diye immigration form bi ton yer var doldurulacak. sonra baktım diğer türkler pasaport uzatıp bi şey doldurmadan geçiyor ben de işte tam bu durumlar için yanıma pasaportu da almıştım. diğer sıraya girip pasaportla beklemeden geçtim.


kelepir
(01.08.17)
(1)

Beykoz- Florya İst. Aydın Üni.

Beykoz'dan İstanbul Aydın Üni. Florya yerleşkesine en hızlı nasıl giderim? Ne kadar sürer?Teşekkürler.
Beykoz'dan İstanbul Aydın Üni. Florya yerleşkesine en hızlı nasıl giderim? Ne kadar sürer?

Teşekkürler.
lesmiserables
(15.05.17)
121 A numaralı otobüs ile mecidiyeköy metrobuste in. Sonra metrobüs ile beşyol ya da florya durağında in. Eğer 2.köprü doluysa 15 numaralı otobus ile tünel durağunda in. Boğaziçi köprüsü metrobüs durağına geç Avcılar meteobusune bin.

Bu düzergahı defalarca gittim galiba.


karsinin aksisi
(15.05.17)
(2)

Monster HDD sorunu

https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A7-V7-1-1.html#.WPdNA4iLSUkgeçen hafta üzerine eklemeler yaptırarak linkteki laptopu aldım. Ürün özelliklerinde 1. port HDD'de "1 TB Seagate HDD" görülüyor ama aldığım bilgisayarda sadece SSD var. Monster'ı aradığımda ise 1 TB HDD'nin ürün özelleş
www.monsternotebook.com.tr

geçen hafta üzerine eklemeler yaptırarak linkteki laptopu aldım. Ürün özelliklerinde 1. port HDD'de "1 TB Seagate HDD" görülüyor ama aldığım bilgisayarda sadece SSD var.

Monster'ı aradığımda ise 1 TB HDD'nin ürün özelleştirme ile eklendiğini, linkteki açıklamanın yalnızca port bilgisi olduğunu söylüyorlar. Madem yalnızca port bilgisi için yazılıyor, direkt "1 TB Seagate HDD" niye yazmışlar? Burada bir mantıksızlık yok mu? Aynı şekilde, SSD'yi niye taktıklar o zaman? Tekrar arayayım mı yoksa ben mi bir şeyleri kaçırıyorum?

Teşekkürler
lesmiserables
(19.04.17)
cok sacma. 500GB western digital hdd taksan uymayacak mi yani? oyle port bilgisi mi olur. ara bence.


hopeless
(19.04.17)
kac gb ssd?
m2 portuna takıldıysa ssd
standart sata portuna normal hdd takabilirsin
yani opsiyonel gibi o 1 tb hdd


kingcyrax
(19.04.17)
(4)

hoover marka

nasıldır? güvenilir midir? özellikle hoover marka çamaşır makinesi tecrübe eden var mı? türkiye pazarına yeni girdiği için pek bir bilgi bulamadım internette. tenks.
nasıldır? güvenilir midir? özellikle hoover marka çamaşır makinesi tecrübe eden var mı? türkiye pazarına yeni girdiği için pek bir bilgi bulamadım internette.

tenks.
lesmiserables
(10.04.17)
yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum kurutmalı olandan. pek bir yamuğunu görmedim. daha iyileri vardır. mükemmel diyemem.


nugre tias
(10.04.17)
türkiye pazarına yeni girmedi. çok eski ve kaliteli markadır. bir dönem pazardan çekildi sonra tekrar girdi.

ben 5yildir hooverin alt markası candy bulaşık mak. kullanıyorum. 8 programlı (kısa da var) makinayı standart 2 programlı makinalardan kargo dahil daha ucuza almistim.
4 kere de taşındım. hala mis gibi kullanıyorum. elektrik sınıfı da a.

ben tavsiye ederim. çamaşır mak. bozulursa da hoover ve candy ilk bakacağım marka olur.


balik kraker
(10.04.17)
Tr pazarinda yeni degil. Eski ve koklu bir marka hatta.

Bizim kurutmali camasir makinamiz var hooverdan, 10-15 senedir var herhalde.
Istanbuldan antalyaya kargoyla gitti, 3 ay ustu kapali ama disarida olan balkonda yatti filan. Gayet guzel calisiyo. Temizlemesinden de cok memnunuz.


kuehles blondes
(10.04.17)
Bizde 6 senelik kurutmalı çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi var, ikisi de daha bir kere tık demedi (maşallah diyelim), sağlamlık konusunda güvendiğim bir marka.


peggy
(10.04.17)
(1)

laptop önerisi

sevgili duyuru,5-6 bine kadar laptop önerilerinize açığım. daha çok çeviri yapmak için kullanacağım ama sağlam bir şekilde uzun yıllar gidecek, arada bir oyun oynatacak, 7-8 program birden açınca sapıtmayacak bir şey arıyorum. teşekkürler.
sevgili duyuru,

5-6 bine kadar laptop önerilerinize açığım. daha çok çeviri yapmak için kullanacağım ama sağlam bir şekilde uzun yıllar gidecek, arada bir oyun oynatacak, 7-8 program birden açınca sapıtmayacak bir şey arıyorum.

teşekkürler.
lesmiserables
(05.04.17)
(4)

Laptopa çay döküldü. Ne yapmalı?

Az önce laptopun üzerine bardaktan çay döküldü ve kendiliğinden hemen kapandı. Yan çevirip içindeki sıvıyı biraz akıttım ve o pozisyonda bıraktım.Ne yapayım? Bir şey olur mu? Yoksa kuruyunca geçer mi? Ne kadar sürede kurur?
Az önce laptopun üzerine bardaktan çay döküldü ve kendiliğinden hemen kapandı. Yan çevirip içindeki sıvıyı biraz akıttım ve o pozisyonda bıraktım.

Ne yapayım? Bir şey olur mu? Yoksa kuruyunca geçer mi? Ne kadar sürede kurur?
lesmiserables
(01.01.17)
Evde pirinç varsa içine göm. Sabah da saç kurutma makinesi ile kurut. Fişe takma 2 gün


mr2alp
(01.01.17)
kapat ve açma bir süre, saç kurutma makinesi kullanmanı önermem, çünkü ısı zarar veriyor makineye


atalet momenti
(01.01.17)
Pirince gömdüm şimdi. Saç kurutma makinesi kullanmayacağım. Yarın çalışmaz mı :/


lesmiserables
(01.01.17)
eğer laptop u sökmeyi biliyorsanız içini açın ve sıvıyı silin. oksitlenme yapmasını önlemek için. sakın saç kurutma makinesi ile müdahale etmeyi ısı zarar verir.


sudo su
(01.01.17)
(2)

Kadıköy veya Kavacık'ta ucuza çıktı

Alabileceğim bir yer var mı? Üniversite civarında 5 kuruşa çıktı alanlar gibi bir yer lazım.Teşekkürler
Alabileceğim bir yer var mı? Üniversite civarında 5 kuruşa çıktı alanlar gibi bir yer lazım.

Teşekkürler
lesmiserables
(23.12.16)
kavacık'ta tim cafe mi ne öyle biyer vardı, ziraat bankasının altında hemen, ucuz baya orası..

kadıköyde ise üniversite civarlarında bulursun.


hosein
(23.12.16)
Marmara göztepe kampüsüne gt çevredeki fotokopicilerden alırsın


(5)

türkçe caz/blues

aşağıdaki örneklere benzer türkçe veya türklerin icra ettiği caz/blues önerilerinizi beklerim. tenks.https://www.youtube.com/watch?v=gWW9hXDVbsQhttps://www.youtube.com/watch?v=YdCdBFC16Tshttps://www.youtube.com/watch?v=Y8j1s5w48eIhttps://www.youtube.com/watch?v=GJMw2S96b2Mhttps://www.youtube.com/wat
aşağıdaki örneklere benzer türkçe veya türklerin icra ettiği caz/blues önerilerinizi beklerim. tenks.

www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
lesmiserables
(16.11.16)
Birsen Tezer güzeldir..


st curse
(16.11.16)
www.youtube.com
www.youtube.com (tülay german'ı ayriyetten dinlemeni öneririm)


cemallamec
(16.11.16)
yenilerden
www.youtube.com


chatrefhill
(16.11.16)
www.youtube.com

tüm albüm çok güzel. özellikle ali'yi gördüm. sanırım ilk türk jazz albümü. geçtiğimiz hafta tekrar plak olarak satışa sunuldu.


yerden sert orta
(16.11.16)
www.youtube.com ayten alpman'ın bu tür eski kayıtları mevcut. bence çok hoş.

www.youtube.com


(5)

Ankara'da 2 günlüğüne ne yapılır?

Daha önce hiç gitmemiş biri olarak nereleri gezelim? Ne yapalım?Teşekkürler
Daha önce hiç gitmemiş biri olarak nereleri gezelim? Ne yapalım?

Teşekkürler
lesmiserables
(19.10.16)
MelihLand...hiçbir şey yapılmaz. koşarak uzaklaş geldiğime pişman oldum ki ben bir aralar severdim ankarayı.


qazaqwsx
(19.10.16)
AVM gezilir. 2 yıllığına gidersen de AVM gezilir. Başka bi bok bırakmadı amk AKP'si şehirde. Her şeyi yıktı AVM yaptı. Şimdi de AŞTİ'yi yıkıp AVM yapacağını söyledi i. Melih Gökçek.

Seni içeri sokacak arkadaşın varsa odtü'yü gez.


harzem
(19.10.16)
Anadolu medeniyetleri muzesi <3

Kale ve civarini da sevmistim ben. Pek tekin yerler degilmis galiba ama bilmiyorum-bilmiyordum zaten.


kuehles blondes
(19.10.16)
Hiç gelmediyseniz öncelikle havalar burada aşırı soğuk, çok deli soğuk, haberiniz olsun. İlk başta Anıtkabir'i söyleyim, gezin görün. Anıtkabir'e yakın diye oradan Bahçelievler 7. ve 6. Cadde'ye göz atabilirsiniz. Gelmişken Bigos'tan yemek yemeyi unutmayın.

Hafta sonuna denk getiriyorsanız Tunalı Hilmi civarında Kıtır'dan kokoreç yiyip Gaziosman Paşa'daki meyhanelerde akşamınızı geçirebilirsiniz. Bizim GOP'umuz İstanbul'unkinden farklı.

Bunların yanında klasik olarak Anadolu Medeniyetler Müzesi'ni şiddetle öneririm. Çok yokuşlu ama gittiğinize değecek bir yer. Ankara Kalesi'nin manzarası hiç fena değildir, oradan inerken Hamamönü'nde de bir bazlama patlatabilirsiniz.

Aklıma geldikçe yazarım, hoşgelin ve kalın kıyafetler getirmeyi unutmayın.


mor bembombom
(19.10.16)
anıtkabir


westblack
(19.10.16)
(1)

Kabakta ne yapılır?

Bu akşam 3 arkadaş kabağa gidiyoruz. Bu aylarda nasıldır, ne yapılır? Aklınıza gelenleri esirgemeyin.
Bu akşam 3 arkadaş kabağa gidiyoruz. Bu aylarda nasıldır, ne yapılır? Aklınıza gelenleri esirgemeyin.
lesmiserables
(30.09.16)
akşam serindir, ateş başında oturup barbekü kokabilirsiniz. onun dışında şelaleye gidin, mağaraya gidin ne bileyim kabak'ta yapıcak çok bişiy de yok zaten tembellik dışında.


(4)

Yarın bankalar açık olur mu?

Sb.Teşekkürler
Sb.

Teşekkürler
lesmiserables
(15.09.16)
acik


feedback
(15.09.16)
daha şimdi bankacı bir arkadaşımla konuştum ben de. evet, açık.


kimseyle konuşmanıza gerek yok. internette "resmi tatiller" diye arama yaparsanız, orada gözüken günlerde bankalar kapalıdır. gözükmeyen hergün de açıktır. bu kadar basit ve net. zaman zaman "9 güne birleştirildi" haberleri sadece idari tatilleri içerir, yani sadece devlet daireleri kapalıdır. bankalar idari tatillerde de açıktır.


507
(15.09.16)
ben de, daha demin bir bankacı arkadaşımın arkadaşının kız arkadaşının arkadaşıyla meraba-merbası olan bir arkadaşımla konuştum ve evet; bankalar yarın açıkmış.


pangea
(15.09.16)
(1)

poster baskı

genelde kadıköy-akmar'da satılan film posterlerine benzer birkaç poster bastırmak istiyorum ancak boyutları daha büyük olsun istiyorum. en uygun nerede bastırabilirim? ortalama kaça malolur?lokasyon: istanbulteşekkürler.
genelde kadıköy-akmar'da satılan film posterlerine benzer birkaç poster bastırmak istiyorum ancak boyutları daha büyük olsun istiyorum. en uygun nerede bastırabilirim? ortalama kaça malolur?

lokasyon: istanbul
teşekkürler.
lesmiserables
(30.06.16)
Ozalitte bastırabilirsin. Kadıköy'de Cemil Ozalit vardır mesela belediyenin oralarda. Boyut, içerik ve kağıt kalitesine göre fiyat değişir. A0 renkli bir mimari tasarım paftası standart kağıda 19 tl civarı. Ancak aynı boyda poster, kuşe kağıt ve bol renkli bir çıktı galiba 30-50 arası değişir. Yine de dediğim gibi gidip kağıt türünü seçip, çıktı istediğin görseli gösterip bir fiyat alman lazım.


mimarbasi
(30.06.16)
(3)

çay lekesi tamamen nasıl çıkar?

sb.teşekkürler.not: çay şekersiz.
sb.

teşekkürler.


not: çay şekersiz.
lesmiserables
(16.06.16)
Dr.beckermann çay kahve leke çıkarıcı


placebo z
(16.06.16)
tuzla çıkar


follow rivers
(16.06.16)
çay lekesini bilmiyorum da şarap lekesini kosla oxi action çok güzel çıkarmıştı. çayı da çıkarır herhalde.


çakıstes
(17.06.16)
(5)

fight club kitabı ve filmi

iki makale üzerinden fight club eleştirisi ile ilgili bir büt'üm var. kitap ve film paralel midir? yoksa kitap filminden çok daha farklı mıdır? kitabını okuyayım mı?
iki makale üzerinden fight club eleştirisi ile ilgili bir büt'üm var. kitap ve film paralel midir? yoksa kitap filminden çok daha farklı mıdır? kitabını okuyayım mı?
lesmiserables
(01.06.16)
oku.


oku.


Goddard
(01.06.16)
Okuyun kesinlikle.


pike
(01.06.16)
oku ama sonra benim gibi fc 2 çizgi romanlarını alma.


Apocalypse
(01.06.16)
Kitabıyla, filmi birebir olan nadir uyarlamalardan. Ama oku bence de.


Aman Sen de
(02.06.16)
(2)

mesaj engelleme

nasıl yapılıyor? biraz kurcaladım ama bulamadım sanırım. bunun için uygulama falan var mıdır? beykoz belediyesinin mesajlarından gına geldi, acilen önüne geçmem lazım.not: mesaj "beykoz belediyesi" olarak gönderiliyor, numarası yok sanırım.teşekkürler.
nasıl yapılıyor? biraz kurcaladım ama bulamadım sanırım. bunun için uygulama falan var mıdır? beykoz belediyesinin mesajlarından gına geldi, acilen önüne geçmem lazım.

not: mesaj "beykoz belediyesi" olarak gönderiliyor, numarası yok sanırım.

teşekkürler.
lesmiserables
(27.05.16)
Google play'de Messenger diye bi program var. Ben onu kullanıyorum.


damdanakan
(27.05.16)
Hangouts kullanıyorum ben SMS'ler için de. Engelleme var. People & options altında Block olması lazım.


the ungroundable
(27.05.16)
(6)

üç çizgi üst üste yapmak

capste görülen işareti hangi kısayolla yapabilirim? en üstteki mutlaka kavisli çizgi olmalı.teşekkürler.
capste görülen işareti hangi kısayolla yapabilirim? en üstteki mutlaka kavisli çizgi olmalı.

teşekkürler.
lesmiserables
(24.04.16)
kopyalayabilirsin ≅


freetakilir
(24.04.16)
@freetakilir kopyaladım, teşekkürler ama nasıl yapıldığını söylesen daha güzel olur.


lesmiserables
(24.04.16)
onu bilmiyorum malesef :D her lazım olduğunda buraya giricen artık xd


freetakilir
(24.04.16)
word'de yazarken ALT'a basılı tutarak 8773


dehri
(24.04.16)
başlata basıp charmap diye aratın.


ThomasJefferson
(24.04.16)
Alt+2245 imiş.


koskoca kirpi
(24.04.16)
(1)

pasaport sorusu

arkadaşım pasaport başvurusunda bulunmuştu fakat bugün ilgili birimden arayıp "son 6 aydır çalışıyor görünmediğiniz için pasaport alamıyorsunuz. bir işe girip tekrar başvurun" demişler. ben pasaport aldığımda (öğrenci belgesi vermememe rağmen) böyle bir şey söylenmemişti.ne yani? şimdi işsiz olanlar
arkadaşım pasaport başvurusunda bulunmuştu fakat bugün ilgili birimden arayıp "son 6 aydır çalışıyor görünmediğiniz için pasaport alamıyorsunuz. bir işe girip tekrar başvurun" demişler. ben pasaport aldığımda (öğrenci belgesi vermememe rağmen) böyle bir şey söylenmemişti.

ne yani? şimdi işsiz olanlar pasaport alamıyorlar mı? ne ara çıktı bu kanun?
lesmiserables
(30.12.15)
Arkadaşını kafalamışlar.

Tutuklama kararı durumları hariç olmak üzere parasını veren herkes pasaport alabilir.


cakabo
(30.12.15)
(1)

verilik palto - kime, nasıl ulaştırayım?

elimde iki adet kullanılmayan sağlam palto (ve belki birkaç parça daha kıyafet) var. bunları ihtiyaç sahibi insanlara nasıl ulaştırırım? özellikle doğuya, nasıl ve kime gönderebilirim?
elimde iki adet kullanılmayan sağlam palto (ve belki birkaç parça daha kıyafet) var. bunları ihtiyaç sahibi insanlara nasıl ulaştırırım? özellikle doğuya, nasıl ve kime gönderebilirim?
lesmiserables
(24.12.15)
facebook'ta atmaver diye bi grup var.
uzun süredir takip ediyorum bu tür şeylere epey ihtiyacı olan insan var.


cookieki
(24.12.15)
(3)

şu durumda rapor alabilir miyim?

sınav tarihini yanlış hatırladığım için kaçırdım (9 kasım sınav tarihi, 10 kasım benim hatırladığım). aile hekimine gitsem rapor alabilir miyim? veriyorlar mı? yoksa, illa nazımızın geçtiği, tanıdık bir doktor mu olması lazım? geçmişe yönelik (9 kasım için) rapor yazdırabiliyor muyum?
sınav tarihini yanlış hatırladığım için kaçırdım (9 kasım sınav tarihi, 10 kasım benim hatırladığım).

aile hekimine gitsem rapor alabilir miyim? veriyorlar mı? yoksa, illa nazımızın geçtiği, tanıdık bir doktor mu olması lazım? geçmişe yönelik (9 kasım için) rapor yazdırabiliyor muyum?
lesmiserables
(09.11.15)
yazmaz.


yorke
(09.11.15)
9 kasım için nazının geçtiği doktorda yazamaz, belgede sahteciliğe girer yakalanırsa başına iş alır.


kuzey li
(09.11.15)
10 kasımdan önce herhangi bi doktora muayene olduysanız raporu yazabilirler. ama muayene de olmadıysanız, doktor istese de geçmiş tarihli size muayene kaydı açamaz.


(4)

kimlik fotoğrafı değiştirmece

kimliğimin haşatı çıkmış durumda ve fotoğrafım pvc'siyle beraber çıkıyor. tekrardan pvc kaplatayım diyorum ama kimlik fotomu da değiştirmek istiyorum.kimliği yeniden kaplatırken başka bir resim koydursam hukuki açıdan sıkıntı yaratır mı?yoksa yeniden nufüs idaresinden mi çıkarayım?
kimliğimin haşatı çıkmış durumda ve fotoğrafım pvc'siyle beraber çıkıyor. tekrardan pvc kaplatayım diyorum ama kimlik fotomu da değiştirmek istiyorum.

kimliği yeniden kaplatırken başka bir resim koydursam hukuki açıdan sıkıntı yaratır mı?

yoksa yeniden nufüs idaresinden mi çıkarayım?
lesmiserables
(03.11.15)
yeniletmek gerekiyor.


devilred
(03.11.15)
Sorun olabilir. şu an sanirim 7.5 tl değistirmesi. giderken yaninda 3 adet bulundur. biri yeni kimliğe biri kuruma biri de ne olur ne olmaz hesabına.


1adam
(03.11.15)
Fotografin oldugu kisma vuruyor soguk damgayi ve damganin 1/3'unun ya da 1/4 (tam bilmiyorum) fotoyu kapsamasi gerekiyor. Soguk damga dedikleri sey elinle dokununca hissedebilecegin damga. Eger fotoda o hissedilmezse (ki sen iyi niyetlisin ama dolandiricilar foto degistirir direkt, yani ilk bakilan yer fotodaki damgadir) zor durumda kalirsin ve devlet dairelerinde islem yaptiramazsin. Bir de nufus mudurlugu kopya aliyor o fotodan sanirim yani ortaya cikarsa kamu davasi acilma ihtimali var diye biliyorum, salliyor da olabilirim, bilemedim :)


pietro
(03.11.15)
Tabii ki, fotografi degistirdigin anda kimligin "sahte kimlik" olur. Cezasi var. Foto degiseceksen yenisini cikaracaksin 15 dakka surmez.


robokot
(03.11.15)
(10)

kitaplarım böceklenmiş

şehir dışına çıkmadan kitaplarımı paketlemiştim ancak sakladığım yer rutubetliydi. uzunca zaman (yaklaşık 3 ay kadar) nemli bir yerde kaldıkları için böceklenmişler. bugün açtığımda minik sineklere benzeyen böceklerden olduğunu farkettim.bunları nasıl defederim? birkaç gün açık havada bekletsem gide
şehir dışına çıkmadan kitaplarımı paketlemiştim ancak sakladığım yer rutubetliydi. uzunca zaman (yaklaşık 3 ay kadar) nemli bir yerde kaldıkları için böceklenmişler. bugün açtığımda minik sineklere benzeyen böceklerden olduğunu farkettim.

bunları nasıl defederim? birkaç gün açık havada bekletsem giderler mi?
lesmiserables
(30.10.15)
kolonyalı bez ya da ıslak mendil ile temizleyip sonra da dediğin üzere açık havada beklet istersen.


1adam
(30.10.15)
ay çok korkunç. açık havada bekletirken naftalin, katı sabun falan koy çevresine üstüne bilmiyorum. kitaplar çok kıymetli ve yeniden alınamaz diilse burn them with fire bence ya. ayy. dışarıda bekletirken de böyle mandalla kapaklarından tuttur, açık dursun sayfaların arası hava mı alsın bilmiyorum. önce böyle yap. sonra sil, sonra tekrar havalandır. her dolunayda dışarı çıkarıp etrafında ateş yak kitapların.


@snape: sen nerenin manyağısın lan?


ya ben lan neyse
(30.10.15)
@snape

maalesef tekrar alınamayacak, nadir kitaplar ve toplam 4-5 bin lira değerinde. yakarsam mahvolurum ben :(

ateş yakarken ateş dansı da yapayım mı? faydası olur mu?


lesmiserables
(30.10.15)
arkadaşımın arp'i kurtlandığında kapalı haznenin içinde bi gazda beklettiklerini söylemişti. bu tarz bi ilaçlama yapılabilir belki, şirketlere falan bi sorarsan yol gösterirler.


ya bende buna benzer bir duyuru açacaktım.

Bende de kitaplar kolilerde duruyordu. geçen bir elimi attım kitaplardan birine, sanırım böcek partisini böldüm. Gümüş böceği denen tiplerden vardı. Kanatlı hamam böceği ve dinozorlardan sonra en nefret ettiğim böcekler.


faydası olur tabii. şaka bir yana cidden ilk yapacağın şey havalandırmak olsun, sonra temizleyip temizliğin nemi geçsin diye tekrar havalandır bence. bi de odaya falan da güve ilacı koy bolca, bu elbise için olan kokusuz tabletler falan oluyo. belki yayılmışlardır mobilyalara kazaklara.


Aklımdan geçen çözümü paylaşmadığımı farkettim. ayrıca öneri isteyecektim..

ben kitapları extra jumbo çöp poşetine parti parti doldurup içine kitaplara zarar vermeyecek kadar sinek ilacı sıkıp, ağzını bağlayıp bir gün tutup sonra balkona yağmur yağmıyorsa havalandırmayı düşünüyordum.

fazla abartılı düşünmüşüm sanki.

havalandırmak hepsini kaçırmazsa ikinci yöntem olabilir. sonra tekrar havalandırmak tabi..


@snape ne tür maddeler tavsiye ediyorsun?


pillimiyango
(30.10.15)
karanlıkta, nemli yerde yaşayan böceklerin en büyük düşmanı güneş. güneşli bir yere kitaplarınızı tek tek yayın. hatta hani öylesine kitap bakanların eline alıp tüm sayfaları bir anda elinden geçirme hareketini yapın. sayfa aralarına yerleşmiş olabiliyorlar. kitapları korumak için gardrop içine asılan güve uzaklaştırıcı ama kokusu sinmeyen şeyler var onlardan koyabilirsiniz saklamanız gerekiyorsa tekrar.


madarch
(31.10.15)
(1)

Terkedilmiş yavruya soğuk havalarda geçici / kalıcı yuva.

1 hafta önce farklı anneler tarafından terkedilmiş iki yavru birden buldum. Biri hasta ve zayıf olduğundan dayanamadı ve öldü. Resimdeki yavru tek başına yaşamını sürdüremeyecek kadar küçük. E malum, soğuklar da geldi. Bu kara bebek için mümkünse kalıcı ya da en azından geçici yuva arıyorum. Kış bit
1 hafta önce farklı anneler tarafından terkedilmiş iki yavru birden buldum. Biri hasta ve zayıf olduğundan dayanamadı ve öldü. Resimdeki yavru tek başına yaşamını sürdüremeyecek kadar küçük. E malum, soğuklar da geldi. Bu kara bebek için mümkünse kalıcı ya da en azından geçici yuva arıyorum. Kış bittiğinde geri alabilirim. Önemli olan soğuklarda heba olmaması, kendini koruyabilecek kadar büyümesi.

Evde kedilerim olduğu için sürekli kutu içinde tutmak zorundayım, bu yüzden ben alamıyorum. Daha rahat hareket edebilmesi için sahiplendirmem gerek.

Yer: İstanbul, Beykoz.
Mümkün olabildiğince İstanbul içinde herhangi bir noktaya getirmeye çalışırım.
lesmiserables
(27.10.15)
haber var mı?


(6)

gidilesi tiyatro oyunu

1-bu aralar gidilesi oyun olarak ne var? 2- fü isimli oyun güzel midir? gideniniz var mı?not: öneri olarak, devlet tiyatrosu hariç ve moda sahnesinin saçmaladığı oyunlar gibi değil, sekizinci kat'ın veya kumbaracı50'nin oyunları gibi kaliteli olsun, kafi.teşekkürler.
1-bu aralar gidilesi oyun olarak ne var?

2- fü isimli oyun güzel midir? gideniniz var mı?

not: öneri olarak, devlet tiyatrosu hariç ve moda sahnesinin saçmaladığı oyunlar gibi değil, sekizinci kat'ın veya kumbaracı50'nin oyunları gibi kaliteli olsun, kafi.

teşekkürler.
lesmiserables
(22.10.15)
oyun atolyesinde nehir diye bir oyun var ona gidebilirsin.
ben en son hansel ve gretelin oteki hikayesine gittim, oyle abarti iyi degildi.


safepassage
(22.10.15)
pürtelaş; savaş
dot; iki kişilik yaz
hayal perdesi;İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

fü güzel.

bir de dt'yi ya da işt'yi yanlış anlamayın, çok şeapmayın yani. her oyun öyle diil.

iyi seyirler.


jimjim
(22.10.15)
@jimjim

dt hariç olsun dedim. dt'ye zaten gidiyoruz. dt'de de güzel oyunlar var tabii.


lesmiserables
(22.10.15)
cuma ve cumartesi akşamı çevre tiyatrosunda metot oynuyor.


lansta
(22.10.15)
tatbikat sahnesi: bir delinin hatıra defteri, mezarsız ölüler

salon: özel kadınlar listesi

craft: personel

zorlu center psm: ormanlardan hemen önceki gece, globe to globe hamlet


whimsical
(22.10.15)
tiyatro yanetki.. "romeo yu beklerken"


entryleri okuyabilirsin. cok sevdigim ırmak örnek oynuyor. akasya aslıtürkmen de var.

çok güzel. çok seveceksin.


la traviata
(22.10.15)
(7)

uyumak için...

ne yapabilirim?gece 5'ten önce uyuyamıyorum. e haliyle öğleden sonra 2 gibi uyanabiliyorum ancak. gündüz erken uyanabilmek için alarm kurmayı falan denedim ama farkında olmadan kapatıp geri yatıyorum.erken uyumak için napıyorsunuz? ne yapmak lazım?
ne yapabilirim?

gece 5'ten önce uyuyamıyorum. e haliyle öğleden sonra 2 gibi uyanabiliyorum ancak. gündüz erken uyanabilmek için alarm kurmayı falan denedim ama farkında olmadan kapatıp geri yatıyorum.

erken uyumak için napıyorsunuz? ne yapmak lazım?
lesmiserables
(08.10.15)
alkol alıyorum bazen, esneyip uykuya alıştırmaya çalışıyorum kendimi bazen de.


ripolip
(08.10.15)
Ben uykumu duzenlenmem gerektiginde bi gun komple uyumuyorum. Ertesi gun erkenden uyuyorum.


yorke
(08.10.15)
aynı şey bende de var. nedenini bilyorum ama, pc. pcden uzak dur uyumak istediğin saatten bir kaç saat önce. pc telefon tv vs ne ile haşır neşir isen. şuan yine pcdeyim ve uyumasam hiç uyumam herhalde.
bir de kitap okursan uykun gelir.


veritaslibertas
(08.10.15)
uyumadan bir saat kadar once telefona bilgisayara bakmayi birak. bunu mutlaka yap. bir bardak sut ic ya da yogurt ye. bir yarim saat kadar sonra uykun gelecek.

bilgisayar telefon vs beyinde uyarici etki yapiyor. bakmamali.


federer
(09.10.15)
Yatma saatini yavaş yavaş geri al. Akşam 10'dan sonra ışıkları azalt. Kafein tüketimin 4-5 gibi bitsin en geç.


Üniversitedeyken mütemadiyen bana da olurdu. Hergün yarım saat, yarım saat geç kalırken birden bir bakardım ki 5-6 gibi yatıyorum, öğleden sonra kalkıyorum. Bir gün hiç yatmazdım, çok uykum gelse bile kafamı koyup masada kestirirdim yatmadan. İyi kötü akşamı edebildimmi saat 11 gibi yatardım, düzeni sağlardım.

3-4 ay sonra gene aynı tabi.


arnatuile
(09.10.15)
bir iki bira içip kitap okumak fayda edebilir


(8)

nasılsınız?

napıyorsunuz?uyumayanlar, canı sıkkınlar, dertliler, sebepsiz mutlu olanlar; anlatın da dinleyelim. niye böylesiniz? derdiniz ne?https://www.youtube.com/watch?v=pkUBU8f8T8s
napıyorsunuz?

uyumayanlar, canı sıkkınlar, dertliler, sebepsiz mutlu olanlar; anlatın da dinleyelim. niye böylesiniz? derdiniz ne?

www.youtube.com
lesmiserables
(06.10.15)
abi ben şu an mutsuzum. yaklaşık 1 saat sonra sebepsiz yere mutlu olabilirim ama öyle bir ruh halim var.

2 yıldır sosyal ortamım yok. ondan her şey.


dead and broken
(06.10.15)
bok gibi


işsizim çirkinim mutsuzum ama birazdan kendime yeni güzel bir dizi bulup mutsuzluğumu unutucam.


yorke
(06.10.15)
proje toplantısı var yarın, yine son güne bi sürü iş kaldı yetiştirmeye calisiyorum. durum boktan.


Ben iyiyim ya. Hayat güzel. Biraz da param olsa süper olacak ama bakalım, o da zamanla :)


iyi be. sevdiğim şehre vardım, odama yerleştim. tek eksiğim kilimim yok yerler çıplak. ama uykum gelmiyor


ripolip
(06.10.15)
biraz karnım ağrıyor ama iyiyim çooooook iyiyim.


sayns
(06.10.15)
aynı evde iki yabancı gibiyiz. tv izlerken koltukta uyuyakalmışım. kumanda yere düşünce uyandım, yine uyudum. sabah kalktığımda omurgam şekil değiştirmişti.

ama güzel para kazanıyorum, istediğim şeyleri yavaş yavaş da olsa alabiliyorum.

evlilik çok emin olmadıkça yapılmaması gereken bişeymiş sanırım. ya da kişiye göre değişiyor. bana uygun değilmiş yani. böyle sıkıntılı zamanlardayım.


safepassage
(07.10.15)
(4)

şuan facebook'a girebiliyor musunuz?

sb.bende girmiyor. sevice unavailable diyor.
sb.

bende girmiyor. sevice unavailable diyor.
lesmiserables
(28.09.15)
unavailable cunkı.


bryan fury
(28.09.15)
yok


yalnız değilsin.


all girls dream
(28.09.15)
dünya giremiyor, fb'siz bir dünya ne güzel değil mi :D


selam
(28.09.15)
(7)

blues, jazz

müzik türlerini çok ayırt edemem (aşağıdakilerin jazz mı blues mu olduğundan bile emin değilim). ama şu minvalde şarkı önerileriniz varsa müteşekkir olurum:https://www.youtube.com/watch?v=PwXai-sgM-shttps://www.youtube.com/watch?v=nHpqQaf0EK8thx.
müzik türlerini çok ayırt edemem (aşağıdakilerin jazz mı blues mu olduğundan bile emin değilim). ama şu minvalde şarkı önerileriniz varsa müteşekkir olurum:

www.youtube.com
www.youtube.com

thx.
lesmiserables
(26.09.15)
justin? :(

yarım tik veriyorum sana.


lesmiserables
(26.09.15)
sonny blues yapar
hawkins'ke jazz diyebiliriz. ama tam jazz da değil. hatta soul da diyebiliriz.

buddy guy, moddy waters, ella fitzgerald öneririm.


tahtelbahir
(26.09.15)
@tepedeki adam

tam aradığım şey hocam. harlem rönesansı tadında şeyler lazımdı, tam oturdu.


lesmiserables
(26.09.15)
asdffhjkl oha Justin nerden çıktı! Ne alaka?!:D Pardon yaa ben eskileri yad ederken arkadaşlara bu şarkıyı yollamıştım ordan karışmış :D

halbu ki paste yapacağım şarkı buydu www.youtube.com

o yarım tiki tam yapalım litfen :P


totkymotky
(26.09.15)
@tottky

tikin şimdi tam oldu )))
böyle hatalar yapma üzme bizi :/


lesmiserables
(26.09.15)
(5)

nasılsınız?

naptınız bugün? iyi misiniz? keyifler nasıl?ben alain badiou'nun konferansına gittim arkadaşlarla. fransızca zehirlenmesi yaşadım. sonra biraz kadıköy'de oturup döndüm. (yarın zizek'e gelen varsa haber edebilir.)siz naptınız?not: bir de bir dolandırma olayı olmuş. biri özet geçse ya la? nolmuş?https
naptınız bugün? iyi misiniz? keyifler nasıl?

ben alain badiou'nun konferansına gittim arkadaşlarla. fransızca zehirlenmesi yaşadım. sonra biraz kadıköy'de oturup döndüm. (yarın zizek'e gelen varsa haber edebilir.)

siz naptınız?

not: bir de bir dolandırma olayı olmuş. biri özet geçse ya la? nolmuş?

www.youtube.com
lesmiserables
(25.09.15)
iyiyim, hı hı.

beklediğim haberi aldım sonunda, içim rahatladı.

erken kalkmak güzelmiş, uzun zamandır yapmıyordum bunu.

konuşma günümdeydim, kendimi şaşırtacak denli çok konuşabildim.

böyle işte.


devilred
(25.09.15)
Tezimi, burs basvurumu bitirdim. Pazartesi okul acilana kadar hicbir sey yapmak zorunda olmamanin keyfini yasiyorum.

Mutluyum!


Traveller
(25.09.15)
keyfim yerinde. güzel bi gün geçirdim. uzun zamandır böyle olmuyodu


durbikonusucaz
(25.09.15)
annemin mezarını ziyaret etmek üzere nişanlımla bindiğimiz metrobüste bir kadın metrobüs boş olduğu halde tam dibimde (yüzü yüzümün yanında, kafamı diğer tarafa çevirmezsem yanak yanağa oluyoruz şeklinde) durunca biraz mesafeli durmasını rica ettim. "yasak mı burada durmak!" cevabını aldığımda "nefes alamıyorum" dedim. kadın "geberin o zaman!" dediğinde sakinliğimi bozmadan "ben sizden bir ricada bulundum, o şekilde cevap verilecek bir şey demedim" diyebildim/sakin kalmayı başarabildim ve hatta gülümsedim. kızı da aldı götürdü kadını.

2 durak sonra indik, mezarlıkta teyzemle buluştuk. onunla birlikte annemin mezarını ziyaret ettik. teyzem yasin okudu, dua okudu; ben okumadım, mezarda yatanlarla konuşur gibi mezarla konuştum. geçen seneden beri olan gelişmeleri bildirdim. mezarı temizlettim. sonra pierre loti'ye gittik. orada çay içtik, ben peynirli patatesli gözleme de yedim; son 2 senedir 3. gözlememi yemiş oldum. tadı tam çocukluğumda annemle pazar gezerken alıp yediğim gözlemeler gibiydi.

sonrasında teyzemden ayrılıp sinemaya gittik, the intern'ü izledik. fena değildi, iyi vakit geçirdim. bir iki sahnede de ağladım.

sonra da ben biraz alışveriş yaptım. renklerini çok beğendiğim şeyler aldım.

ek: işbu cevabı yazarken bir duygu yoğunluğum da olmadı. sempati duymayın, baş sağlığı dilemeyin rica ediyorum ki. annelerin evlat acısı duymasındansa çocukların anne eksikliği duyması daha iyidir. <3 hem o kadar da iyi bir annem yoktu benim. olan biteni yazdım sadece. hassasiyete gerek yok. :)


whimsical
(25.09.15)
İki saat önce uyandım, kedimle hasret giderdim. Bir iki arkadaşa mesaj attım. Şimdi kendimi kitabın başına oturmak için ikna etmeye çalışıyorum. Yazın her günüm başka eğlenceliydi, şimdi hepsi fotokopi gibi. Düşündükçe içim acıyor. Böyle sıkıcı geçiyor günler.


Lim5
(26.09.15)
(2)

kartal dragos kazı alanı

kartal metro durağından dragos kazı alanı orhantepe mahallesi'ne nasıl gidebiliriz? yürüyüş mesafesinde midir yoksa otobüse vs. binmek gerekir mi?
kartal metro durağından dragos kazı alanı orhantepe mahallesi'ne nasıl gidebiliriz? yürüyüş mesafesinde midir yoksa otobüse vs. binmek gerekir mi?
lesmiserables
(24.09.15)
Kartal metro ile alakası yok. Esenkent veya hastane adliye durağında inip taksiye binilebilir. İlla otobüs olsun derseniz kartal metro durağından önce kartal sahile inip, oradan da dolmuş veya 16d gibi bir otobüsle kazı alanına geçebilirsiniz..


nrmnm
(24.09.15)
eğer konferans içinse beşiktaş, bostancı ve kadıköy'den servis de kalkıyor.


dave87
(24.09.15)
(25)

sorum kadınlara

şu ana kadar tanıdığım kadınların yalnızca 1 tanesi uzun sakallı erkeklerden hoşlanıyordu. onun dışında sakal seven kadın hiç görmedim. sakal bırakmayı ben de hiç sevmem.sizin sakala bakış açınız nedir? seviyorsanız ne tür sakal seviyorsunuz? kirli mi, uzun mu, bıyık mı? yoksa sinek kaydı iyidir diy
şu ana kadar tanıdığım kadınların yalnızca 1 tanesi uzun sakallı erkeklerden hoşlanıyordu. onun dışında sakal seven kadın hiç görmedim. sakal bırakmayı ben de hiç sevmem.

sizin sakala bakış açınız nedir? seviyorsanız ne tür sakal seviyorsunuz? kirli mi, uzun mu, bıyık mı? yoksa sinek kaydı iyidir diyenlerden misiniz?

erkekler de cinsiyet belirterek cevaplayabilir.

:3

notlu edit: hatun kaldırmak, hatun düşürmek gibi derdim yok. kimse için sakal bırakıp kesemem. sadece bakış açınızı soruyorum.

ayrıca sinek kaydının bu kadar yadırganmasına acayip şaşırdım diyebilirim :D
lesmiserables
(23.09.15)
kirli sakal severim

edit: bıyık konusunda sta+1


la noix
(23.09.15)
topsakaldan nefret ederim.
kirli sakal olabilir.
uzun sakal da sevmem.
bıyık konusuna zaten girmiyorum bıyıklı bir erkek anca kız arkadaşım olabilir rjdks


sta
(23.09.15)
Hocu ben de sevmeyen iki tane tanidim simdiye kadar.


fortisvita
(23.09.15)
kırlı sakal +1
bu topsakala karşı nötr olan bir tek ben miyim yahu.


kuzey li
(23.09.15)
bıyık :3


shotgunwoman
(23.09.15)
sakal-bıyık kombosu. ne çok uzun ne çok kısa sakal. uzunluk olarak şöyle bi şey olabilir;

www.irmakgezmis.com


devilred
(23.09.15)
@şatgan

solcu bıyığı mı, badem bıyık mı? yoksa "varla yok arası tayyip bıyığı" mı? ;_;


lesmiserables
(23.09.15)
@shotgun, hemen sakalı kesıp bıyıga ceviriyorum. haberleselim.


bryan fury
(23.09.15)
biyik berbat.
sakali cok severim, kirli de olur biraz uzun da olur.
ama hispter ve kanuni suluman sakallari berbat, yapmayin lutfen moda diye maymuna donuyorsunuz.
sakallar kizil ya da sarisinsa daha guzel, karasakallilar hosuma gitmez.


chaotic good
(23.09.15)
@chaotic tamam kesmıyorum, sarı


bryan fury
(23.09.15)
kirli iyidir. sevelim, koruyalım. ama çok da uzun olmasın be.


Sakal sevmeyen kadın mı var olm? nasıl bir çevre orası? ben bu yaşıma kadar görmedim, duymadım. sinekkaydı tıraş demek tüm erkekler için yakışıklılık hanesinden -1 puan demek.


Kirli sakal iyidir ya, sakalsız çizgisiz dosya kağıdı gibiler. Top sakal, çember sakal falan değil ama.. Doğal çıktığı haliyle çok uzun olmayanı makbul.


Aman Sen de
(23.09.15)
kirli sakal çok severim.
top sakal bana da çok itici geliyor.
bıyık yakışan bıraksın ama ülkücü ya da badem bıyık olmasın mümkünse.


Top sakal çok kötü
Kirli sakal güzel
Uzun sakal ve bıyık kişiye göre değişir. Bazısına yakışıyor


fridgetiness
(23.09.15)
Kirli sakal iyidir.

Bıyık kimisinde iyi durabiliyor yüz tipine ve çene yapısına bağlı olarak.

Top sakaldan ben de pek hoşlanmıyorum.


chitosan
(23.09.15)
sakal güzel, bıyık meh


sayns
(23.09.15)
Sakal ama kirli sakal.
Orami burami surerim. O kadinlar bilememis.


eskiler "kılda keramet olsa g*tte çıkmazdı" demişler doğru demişler. Sakal bahane, iş sakalı taşıyanda. Hatun sever sevmez ancak tavlayabilirsen sakal varmış yokmuş pek ilgilenmez. Bunu bir sakallı olarak yazıyorum. Ben sakalı sevmekten çok, kolay geldiği için bırakıyorum. Kesme zorunluluğum yok bende saldım saçı sakalı. Hem cildimde dinleniyor, hem tıraş zamanı bana kalıyor. O zamanda da işte atom filan parçalıyorum.

Tavsiyem; sakalın parça parça çıkmıyorsa ve tıraş olma zorunluluğun yoksa bırak gitsin. Keramet sakalda değil sende.


air
(23.09.15)
ben sakallıyım, hep kirli sakal vardır ve sevgililerimin hepsi sakallarıma bayılıyorlardı. oturup sakalımla oynayanı vardı yani.
bence mesele zaten bununla ilgili, sen de sakal bırakmıyormuşsun ve sevgililerin de sakal sevmeyen kızlar oluyorlar doğal olarak, sakalsızsın çünkü. benim de tam tersi. arz talep meselesi.


anil
(23.09.15)
kirli sakal az biraz da bıyık olabilir onun haricinde istemem

ha bi de sinek kaydı yakışana da hayır demem yakışma meselesi


indescribable
(23.09.15)
kirli sakal severim, diğer türlü köseymiş gibi gelir. bi yaştan sonra sakal istiyor insan kasjdf. büyük gösteriyor bir de karşımdakini. o sebeplerden. ha top sakal için aynı şeyi söyleyemem, 50 yaş üstü baba sakalı o.

kirli sakaldan kastım da hipsterlardaki gibi olmaması. media-cache-ec0.pinimg.com şu berbat mesela. insani uzunluk olacaksa olsun. hacıyla hipster arası verdiğim link.

kirli sakal + bıyık deyip gideyim.


nice tnetennba
(23.09.15)
sakal seviyorum ama şu sıralar moda olan hipstır sakalını değil.
kirli sakal veya çok az daha uzunu olabilir.
bakımlı olması lazım.
tek bıyık sevmem.


peggy
(23.09.15)
sakal + bıyık
kirli falan da değil, bildiğin sakal olacak. ama uzun olmamalı.
budur:
img.hurriyet.com.tr


mellifica
(23.09.15)
Ben sakal biraktim son 1 senedir. Sakal birakinca isler degisti, oyle soyleyeyim.


stavro
(23.09.15)
(6)

sinirlerim bozuk

kedilerimden biri öldü. ayrıca az önce bacaklarıma (dizden aşağısına) yer yer kızgın yağ döküldü. acilen nasıl sakinleşebilirim? yanık sızısını nasıl geçirebilirim?teşekkürler.
kedilerimden biri öldü. ayrıca az önce bacaklarıma (dizden aşağısına) yer yer kızgın yağ döküldü. acilen nasıl sakinleşebilirim? yanık sızısını nasıl geçirebilirim?

teşekkürler.
lesmiserables
(21.09.15)
yanığın derecesi önemli, ihmale gelmez enfeskiyon vs. acile git. illa öneri istiyorsan silverdin yanık kremidir iyi gelir.


baba jo
(21.09.15)
silverdin +1
basin sagolsun, uzuldum.
gecmis olsun.
bitki cayi ic/soguk dus al.


chaotic good
(21.09.15)
her şey üstüste gelmiş gibi görünüyor. kediciğinize üzüldüm. yanık önemli dedikleri gibi. havluya/peçeteye sarılmış buz uygulayın. geçmiş olsun. buzu tutabildiğiniz kadar 1-20 dk arası tutun. beş dk ara verin yine tutun. ilk bir iki saat önemli olaiblir. sonra gerek kalmaz.

edit: kelime eklendi. ayrıca benim de bir kedim kayboldu. yıllardır gözüm onu arar sokakta. sana sabır ve esenlik diliyorum.


bıdıbıdı
(21.09.15)
şimdi bi yanık kremi sürdüm. sağolun

@bıdıbıdı, @godoşu beklerken

umarım kedilerin başına bir şey gelmemiştir de birileri almıştır yanına. oldukça üzücü bir durum.


lesmiserables
(21.09.15)
ruhunuz sagolsun... :/


e haliyle
(21.09.15)
kafaya takmamaya çalış hocam.geçmiş olsun.gerekli bilgiler yukarıda verilmiş.aç cem yılmaz izle bence.


darksdantes
(21.09.15)
(6)

anksiyete mi? (psikoloğa görünmeli miyim?)

4-5 yıl öncesine kadar insanlarla iletişim kurmakta güçlük çekiyordum. tanımadığım biriyle konuşmamı gerektirecek, topluluk önünde (3-5 kişilik bir topluluk olsa dahi) söz almamı icap ettiren durumlarda terliyordum, konuşamıyordum, "işte rezil oldum, benden adam olmaz" diye söyleniyordum içimden. ga
4-5 yıl öncesine kadar insanlarla iletişim kurmakta güçlük çekiyordum. tanımadığım biriyle konuşmamı gerektirecek, topluluk önünde (3-5 kişilik bir topluluk olsa dahi) söz almamı icap ettiren durumlarda terliyordum, konuşamıyordum, "işte rezil oldum, benden adam olmaz" diye söyleniyordum içimden. garsondan çay isterken, bankada görevliyle konuşurken bile kelimeleri bir araya getiremiyordum. günüm ve hatta o haftam rezalet geçiyordu. lan insan muhtardan ikametgah isteyemez mi? ben isterken bin defa düşünyordum. belki de sırf bu yüzden hala alışveriş yapmaktan, bürokrasiden, idari işlerden, evraklardan, müdürlerden nefret ederim. neyse.

bu sorunumu 4 yıl kadar önce aştığımı sanıyorum/sanıyordum. birkaç kez seyahat etme durumum oldu, yazları yabancılarla iletişim halinde olacağım bir işte çalıştım ve bu durumu bir nebze hafiflettim.

ancak dün sanırım yeniden hortladı. bir aylık köy yaşantısının ve kimseyle muhabbet etmemenin ardından geçenlerde istanbula döndüm. dün, oldukça saygı duyduğum bir hocamla bir öğrenci muhabbet ediyorlardı. ben de sonradan dahil oldum. hoca konuştu, konuştu ve "sen ne düşünüyorsun bu konuda" diye sordu. birden ne diyeceğimi bilemedim, kelimeler resmen boğazıma tıkandı ve yaklaşık 2 dakika öyle boş boş sağa sola bakındım, geveledim falan. soğuk ter boşalttım. "yine rezil olduk" falan diye söylendim kendi kendime. sonra zar zor toparlayıp saçmalama aşamasına girdim ve iyi-kötü bir şeyler söyleyip sıyırmaya çalıştım. aynı heyecanlanma hissini öğrenci işlerine indiğimde de yaşadım. gün boyu başka kimseyle iletişim kurmaya cesaret edemedim.

aslında verebileceğim çok fazla örnek var. ileriye dönük, insanlarla iletişim gerektiren konular aklıma geldikçe daralıyorum. nasıl iş bulurum, nasıl şurada-şurada şu-şu kişiyle konuşurum gibi konular ve arasıra vuran ölüm korkusu aklıma geldikçe ölümden beter oluyorum.

sizce bu sorun nasıl aşılabilir?
aranızda benzer şeyler yaşayanlar var mı? varsa nasıl aştınız?
psikoloğa görünmeli miyim? faydası olur mu?

uzun uzun tavsiye verecek olanlar, "bana da olmuştu, şöyle şöyle yaptım" diyenler ve psikolog olanlar özel mesaj da atabilirler.

teşekkürler.
lesmiserables
(10.09.15)
çarpıntı oluyor mu?


7876
(10.09.15)
@7876

kimi durumlarda evet. bir keresinde hoşlandığım biri vardı. ilk defa buluşmuştuk. o gün ölmek üzereyim sandım. kalp krizi geçirmiş olma ihtimalim bile var diyebilirim.

bunun kadar şiddetli olmasa da pek çok kez hafiften çarpıntı yaptığı da oluyor.


lesmiserables
(10.09.15)
bence pek normal değil.. bir uzmana danışmak da her zmn yarar vardır, ama iyi bir uzman bulmanız gerekiyor..


7876
(10.09.15)
geçmiş olsun bi de


7876
(10.09.15)
faydası olu mu bilmem ama online oyun oynamanı önerebilirim. mikrofonla konuşulan oyunları oynarsın, milletle konuşursun, küfredersin, bağırırsın. nasılsa kimse bilmiyor seni. reklam gibi olmasın ama cs:go olabilir.


diffarensiyel
(10.09.15)
Sosyal fobin var gibi duruyo. Psikologa git hayat boyle seylerle kendi basina ugrasmaya calismak icin fazla kisa.


(2)

çamurlu su

yaklaşık 1 aydır şehir dışındaydım. eve bugün döndüm. evdeki sular çamurlu akıyor. acaba şebekeden kaynaklanan bir sorun mudur, yoksa 1 aydır kullanılmamaktan mı böyledir? bir süre açık bıraksam düzelir mi?not: aynı apartmandaki arkadaşın suyu normal akıyor.
yaklaşık 1 aydır şehir dışındaydım. eve bugün döndüm. evdeki sular çamurlu akıyor. acaba şebekeden kaynaklanan bir sorun mudur, yoksa 1 aydır kullanılmamaktan mı böyledir? bir süre açık bıraksam düzelir mi?

not: aynı apartmandaki arkadaşın suyu normal akıyor.
lesmiserables
(08.09.15)
Uzun süre akmadığı için öyle, 1-2 dakika aktıktan sonra düzelir.


osurdum
(08.09.15)
uzun zaman kullanılmadığında dediğin gibi akar. suyu biraz aç boş boş aksın sonra düzelir.


vayezikhan
(08.09.15)
(7)

göz derecesinden anlayanlar...

pek anlamam göz derecelerinden. bugün ilk defa bir göz doktoruna gittim. astigmat olduğumu söyledi. sağ göz için -0.25, sol göz için -0.50 gözlük verdi. sizce bu değerler çok mu ileri? yoksa normal derecede mi?
pek anlamam göz derecelerinden. bugün ilk defa bir göz doktoruna gittim. astigmat olduğumu söyledi. sağ göz için -0.25, sol göz için -0.50 gözlük verdi. sizce bu değerler çok mu ileri? yoksa normal derecede mi?
lesmiserables
(24.08.15)
o dereceler bozukluk bile sayilmaz, takarsan rahat edersin ama onemsiz yani.


küçük yani bozuk bile denmez


basond
(24.08.15)
normal görüşünle hiç bir farkın olmaz. bana da sağ 0,50 sol 0,25 demişti. geçenlerde kontrole gittim. gözlüğü taktırdı ve bana iki cam arasında fark olup olmadığını sordu ben de hiç fark yok dedim. tamam astigmatın yok dedi. ben de gözlüğüm var ondan geldim kontrole dedim. istersen bilgisayar kullanırken vs kullanabilirsin fakat gördüğün gibi arada hiç bir fark yok dedi. taksan da takmasan da hiç bir şey olmaz, o kadar numara ilerlemez. gün boyu pc başında işi olan biriysen belki çok yoğun zamanlarında kullanabilirsin. bi müddet sonra gözler bulanıklaşıyor ama o da normal zaten, herkeste olur.


bıdıbıdı
(24.08.15)
@bıdıbıdı

geçen gün iki ayrı gözüm de çok feci ağrı yaptı. bi kere de göz kürelerim ağırlaştı, hareket attiremedim, herşeyi ikili gördüm kısa bir süre (bilgisayar ekranına bakmaktan oldu tabi bunlar). amfide 6.-7. sıraya geçtiğimde hocanın yüzünü seçemiyorum. cafede maç izlerken futbol topu görünmüyor (arkadaşın gözlüğünden baktığımda her şey net görünüyor). yani bence pek de normal değil aslında. ya da cidden benim göremediğim uzaklıktan herkes mi göremiyor?


lesmiserables
(24.08.15)
3.5 numara astigmat 2 numara miyopla sana sadece gülüyorum:)

dert edilecek şeyler değil.


yamuklu sucurta
(24.08.15)
8'er miyop 2'şer astigmatla duyurudan tasfiyeni talep ediyorum.


cokponcik
(24.08.15)
yav ben 2.25 miyop olana kadar gözlük takmadım :D ki hala takmıyorum, arada şekil olsun diye kullanıyorum bir tek. ama sen benim gibi yapma, benim yaptığım da iyi bir şey değil.


(2)

harem'den sabiha gökçene

en kolay ve hızlı şekilde nasıl gidilir?not: gündüz gidilecek. toplu taşıma da olabilir.
en kolay ve hızlı şekilde nasıl gidilir?

not: gündüz gidilecek. toplu taşıma da olabilir.
lesmiserables
(21.08.15)
harem -> kadıköy

kadıköy -> havaş(ya da havataş neyse artık adı)


leni 09
(21.08.15)
Harem gebze minibusune binin, uzuncayırda inin (10 dk) Uzuncayirdan e-11e binin, ekspres hat. (Trafiksiz yarım saat. Hafta içi 3 buçuk civarı binildi) E-10a sakin binmeyin çok dolaşıyor. E-11 kadikoy kalkis saatlerine bakın yaklaşık 10 dk sonra uzuncayirda oluyor.


gusano
(21.08.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.