Giriş
(2)

Aygız Türküsünü Gitar ile Söyleyen Pavorotti Sesli Abi

söyle söyle sene bele noldu yar olan aygız türküsünü klasik gitarla söyleyen ankaralı bir abi vardı. hatırladığım kadarıyla akademisyendi ve şu an yaşamıyor. ayrıca gitarı çalan da kendisi değildi. efsane bir albümü vardı bu ikisinin. ama hatırlayamadım bir türlü. hatırlayan var mıdır?
söyle söyle sene bele noldu yar olan aygız türküsünü klasik gitarla söyleyen ankaralı bir abi vardı. hatırladığım kadarıyla akademisyendi ve şu an yaşamıyor. ayrıca gitarı çalan da kendisi değildi. efsane bir albümü vardı bu ikisinin. ama hatırlayamadım bir türlü. hatırlayan var mıdır?
lamneth
(04.11.20)
hakan yılmaz ve kadir şan tarhan beraber bir albüm çıkarttılar. hakan yılmaz boğaziçi'nde akademisyen. kadir şan tarhan'ı kaybettik ne yazık ki. ama ikisinin çıkardığı albümde hakan yılmaz aygız'ı tekrar söylemiyordu. ezginin günlüğü'nün sabah türküsü albümünde var.

bunu yazarken, bunu buldum bu arada sanırım aradığınız bu :) www.youtube.com


aynen ömer yılmaz :) süpersiniz.

bu sevda türküleri gerçekten muhteşem bir albümdü ya.


lamneth
(04.11.20)
(2)

Olasılık Sorusu

Merhaba,Pelin, Rüya ve Saliha isimli üç arkadaştan her biri, diğer iki kişiden birinin ismini aynı anda söyleyerek bir oyun oynuyorlar.Oyunda bu üç kişinin her birinin farklı bir isim söyleme olasılığı kaçtır?Açıklaması ile cevaplayabilir misiniz?Teşekkürler.
Merhaba,

Pelin, Rüya ve Saliha isimli üç arkadaştan her biri, diğer iki kişiden birinin ismini aynı anda söyleyerek bir oyun oynuyorlar.

Oyunda bu üç kişinin her birinin farklı bir isim söyleme olasılığı kaçtır?

Açıklaması ile cevaplayabilir misiniz?

Teşekkürler.
lamneth
(20.10.20)
P, R ve S nin her birinin önünde 2 şer seçenek var. Yani P, R veya S der. Aynı şekilde R, P veya S gibi...

Bunların birbiri ile oluşturabileceği ihtimallerin sayısı 2x2x2=8. Bu, ortaya çıkması mümkün tüm ihtimallerdir.

P-R / R-S / S-P
veya
P-S / R-P / S-R

dediği durumlarda sorunun istediği şart oluşuyor. Herkesin farklı isim söylediği başka bir durum yok. Dolayısıyla ihtimal 2 / 8 = 1 /4 oluyor.


Novice
(20.10.20)
@Novice süper!


lamneth
(20.10.20)
(6)

2011 Model 1.5 DCi Renault Kangoo Araç Almak?

merhaba,Gerek az yakması, gerek de panelvan tarzı bir araca ihtiyacım olmasından dolayı Renault Kangoo araç almayı kafaya koydum. Fakat çok bi bütçem yok (max. 45bin gibi)Şimdi bi araç buldum. 330bin km'de. 41bine bırakacak sahibi. Fakat motor hiç sıfırlanmamış. Ben ve arabadan daha iyi anlayan bir
merhaba,

Gerek az yakması, gerek de panelvan tarzı bir araca ihtiyacım olmasından dolayı Renault Kangoo araç almayı kafaya koydum. Fakat çok bi bütçem yok (max. 45bin gibi)

Şimdi bi araç buldum. 330bin km'de. 41bine bırakacak sahibi. Fakat motor hiç sıfırlanmamış. Ben ve arabadan daha iyi anlayan bir arkadaşım ikimiz de sürdük, sürmesi çok keyifli. Bi ustaya da gösterdik ama usta sadece çalışırken kaputu açıp baktı. Öyle motoru indirme falan yapmadı. Ne iyi, ne kötü diyebilirim dedi.

Bu aracın motoru hiç sıfırlanmamış. Fakat çok diri bir araca benziyor. Motor bakımları da pek yapılmamış yağı falan eksikti. Usta 1-1.5bin TL gibi bir rakama bakımlarının yapılabileceğini söyledi.

Yani ne dersiniz almak mantıklı olur mu bu aracı?

Diğer alternatifim de 2008 model, 210binde ve motoru yeni sıfırlanmış bir araç Fakat onda da çok sarsıntı var. Baya langır lungur gidiyor ama onun da motoru baya iyi görünüyordu. Ya da bu aracı mı alsam?

Teşekkür ederim.
lamneth
(11.10.20)
kangooların cok sıkıntısı oluyor, 4 yıl doblo kullandim, panelvan alacaksaniz doblo-tourneo-caddy (kötüden iyiye dogru) tercihleri dışında pek bir sey düsünmeyin bence.


proteus
(11.10.20)
Motorun sıfırlanmasından anladığınız ne bilmiyorum (aslında biliyorum , üzmek istemiyorum) ama sıfırlamaya takılmayın.

Baktığınız araç ticari araç ; ilk seçeneğinizi adam bildiğiniz eşşşşek niyetine kullanmış masraf çıkmış !!! eli kulağında saplayıp geçecek birini arıyor. Ustanız olacak zat-ı şahanenin yapacağı bakım dediği (o fiyat aralığında) filtreler,yağ, fren balatalarıdır. Triger seti, baskı balata (debriyaj seti) gibi gibi işlemler dahil miymiş 1.500'e onu öğrenin, şanzımana mutlaka baktırın. Araç diri durabilir bu kadar bakımsız iken 330.000 km soru işaretidir.

2. seçeneğiniz ; 200.000 km'de kapak açılmış ticari bir araç , öküzün altından geçmiştir kısa ve öz olarak.

@proteus; Haklı en kötüsü bir doblo bakın , sıfırlanmış motor iyi bir şey değildir. Km'si bu kadar yüksek araçta büyük bakımların yapılıp yapılmadığı en önemli kriteriniz olsun.


synax
(11.10.20)
@synax: sıfırlamanın ne olduğunu biraz biliyoruz. çok fazla bilgimiz olmadığı için zaten burada sorup öğrenmek istiyoruz. üzmek istemiyorum ne demek? egonuzu başka yerde tatmin edebilirsiniz.

hayır madem çok iyi biliyorsunuz en baştaki "sıfırlamaya takılmayın" derken, en sondaki "sıfırlanmış motor iyi bir şey değildir" cümleleriniz arasındaki bağlantıyı tam olarak açar mısınız?

diğer bilgiler için teşekkürler.


lamneth
(11.10.20)
ne demek sıfırlanmış motor iyi değildir? adam 330 bine gelmiş, o motor çoktan yağ eksiltmeye başlamıştır, en basitinden sekman ister yarın öbürgün, bi açtırsa en aşağı 8000 hayırlı işler derler.

200 binde sıfırlanmış, en azından sekman atılmış olan da bi o kadar daha idare eder, tabi ustaya bağlı, motor yaptırdık derler, içine bi katkı maddesi katarlar, 300-500 km eksiltmeden gider, aha bi bakarsın aslında motor yapılmamış.

km yüksek dizeli tanıdıktan, güvendiğin kişiden, veya garantili şekilde yapıldı ise alacaksın.

ha adam güvenilir birisidir, 300 bine kadar bakımları düzenli yapılmıştır, baktırırsın ustaya duman atmıyordur, yağ eksiltmiyordur, bi şekilde idare eder. ama o km de dizel, uzak dur dostum.


lostys
(11.10.20)
ha ufak bi ek. gaz verip egzoza bak. duman mavi ise yağ yakıyordur, siyah ise pompa ayarsızdır. elini egzoza koy, dumanı elle, kokla, yağ gibi kokuyorsa eksiltiyordur, duman gibi kokuyorsa sıkıntı yoktur.


lostys
(11.10.20)
Egomu kıçı kırık araba sohbetinde heba edecek değilim o konuda merakınız olmasın. Sanayide sıfırlanmış arabanın nasıl sıfırlandığınız ve başınıza neler geleceğini bilmediğinizi belirtmek için söyledim.

Cümleyi bağlamından koparmaz iseniz ne dediğim gayet açık, sıfırlanmış arabaya takılmayın yani iyi bir şeymiş gibi size sunulmasına izin vermeyin anlamında dedim , doğal olarak sıfırlanmış muhabbetinden uzak durmaya çalışın demiştim yazının sonunda.

Bakın ; bu memleketin sanayisinde en basit üst kapak conta için tork anahtarı kullanmadan kaba kuvvetle civata sıkıp kapak kapatan ustacıklar var, kullanan da hangi model araçta kaç torkla sıkılır onu bilmez opelide aynı sıkar, mersedeside. Size derki ben 10 numara yaptım sen sıkıştırmışsın arabayı.

İllaki bu iki araç arasında kalırsam 330 luğu alırım ama 6-7 tl'yi gözden çıkarıp a'dan z'ye bakımını düzgün bir ustaya yaptırıp binerdim.

Mayıs ayında sattığım 2012 ducato 275.000 km'deydi hiç motor açılmadı, benden önce öküz arabası gibi kullanılmıştı 2 yıl tüm bakımlarını yaparak kullandım , şubat ayında satacağımı bile bile trigerinden,baskı balatasına varıncaya kadar değiştirmiştim.

Starexim var 2003 model 340.000 de olması lazım hiç motor açılmadı ama bakımlarına iyi para harcıyorum.

Uzun lafın kısası , motor açılmamış araba bakın , trigerin,baskı balatanın,şanzımanın ve hidrolik pompasının durumuna mutlaka baktırın. Alınca hemen bütçenize göre hızlıca önemli parçalarını değiştirin kafanız rahat binin.


synax
(12.10.20)
(3)

Ücretsiz İzin Hakkı

Merhaba,Malumunuz şirketler artık istedikleri işçiyi ücretsiz izine çıkartabiliyor. Benim şirketim ise beni ücretsiz izine çıkarmadı ama ben kendi isteğimle çıkmak istiyorum. Bu durumda şirket bana benim talebim ile ücretsiz izin vermek zorundadır mı yoksa karşılıklı anlaşma mı gerekiyor bilgisi ola
Merhaba,

Malumunuz şirketler artık istedikleri işçiyi ücretsiz izine çıkartabiliyor. Benim şirketim ise beni ücretsiz izine çıkarmadı ama ben kendi isteğimle çıkmak istiyorum. Bu durumda şirket bana benim talebim ile ücretsiz izin vermek zorundadır mı yoksa karşılıklı anlaşma mı gerekiyor bilgisi olan var mıdır acaba?

Teşekkürler.
lamneth
(14.09.20)
ikisi çok alakasız konular, şirket size ücretsiz izin vermek zorunda değildir, anlaşmanız gerekiyor tabiki.


benaslinda
(14.09.20)
@benaslinda

Nasıl alakasız olabiliyor acaba? Pandemi döneminde işten çıkarmanın yasaklandığını ve bu sebeple işverenin sorgusuz sualsiz yani anlaşmadan işçiyi direkt ücretsiz izine çıkarabildigini bilmiyor musunuz? İşveren kendini maddi olarak korumak istiyorsa, işçi de kendini sağlık açısından korumak isteyerek ücretsiz izine neden çıkamıyor?

Ya da bir ihtimal daha var. Siz de bu kanun işine gelen bir patronsunuz!


lamneth
(15.09.20)
:) keşke patron olsaydım vallahi çok güzel olurdu, sadece mevzuat biliyorum maalesef.

sizin sorunuza da mevzuat bilgim dahilinde yaklaştım, dediğiniz doğru pandemi sebebiyle işveren artık mutabık kalmadan ücretsiz izne çıkartabiliyor ama aynı hak çalışanlara verilmedi, kanuni olarak bu hak verilmediği için işveren ile anlaşmanız gerektiğini belirttim.

iş kanununda işçilere verilen her hak işverene verilmez, aynı şekilde işverenin sahip olduğu her hak da işçiye verilmiyor, bu şekilde bakmamanız lazım.


benaslinda
(15.09.20)
(2)

İTÜ yüksek lisans tez teslimi

Merhaba,Geçen cuma yüksek lisans tez teslimi dilekçeleri verildi malumunuz. Ve yüksek lisans tezlerini bu aşamada almadılar. Jüri belli olacak dediler. Cuma günü danışman hocam kendisine jüri ile ilgili mailin geldiğini söyledi. Fakat bu tezleri jüri üyelerine ne zaman teslim edeceğimiz hakkında kim
Merhaba,

Geçen cuma yüksek lisans tez teslimi dilekçeleri verildi malumunuz. Ve yüksek lisans tezlerini bu aşamada almadılar. Jüri belli olacak dediler. Cuma günü danışman hocam kendisine jüri ile ilgili mailin geldiğini söyledi. Fakat bu tezleri jüri üyelerine ne zaman teslim edeceğimiz hakkında kimse bir şey demiyor.

Bu konuda bilgisi olan var mıdır?
lamneth
(07.05.19)
jüri üyeleri belliyse hepsine ayrı ayrı mail atın ve tezde ne yaptığınızı kısaca belirtin, ek olarak pdf ini gönderin ve müsait oldukları bir zamanda basılı halini getirebileceğinizi belitrin.

mailden sonra basılı halini istemeyebilirler, şart değil zaten. hiç kimse istemezse siz yine de numunelik bir tane basarsınız savunmaya götürmek için.

imza: yarın savunması olan tez öğrencisi.


taurina
(07.05.19)
taurina +1

Ne zaman teslim edeceğiniz size bağlı. Ne kadar erken mail atarsanız jüri üyelerinin okumak için o kadar çok vakti olur.


fezagezgini
(07.05.19)
(1)

Şiir Bestelemece

merhaba,uzun zamandır burada değildim. o kadar ki sitenin kullanımını bile neredeyse unutmuşum. siz de farketmiş değilisinizdir muhtemelen. burda olmayışımın :)neyse şu mecburi dostumuz yalnızlık sağolsun, tek başına içmekten, tek başına film izlemekten, tek başına şiirler okumaktan vs. kusmak üzere
merhaba,

uzun zamandır burada değildim. o kadar ki sitenin kullanımını bile neredeyse unutmuşum. siz de farketmiş değilisinizdir muhtemelen. burda olmayışımın :)

neyse şu mecburi dostumuz yalnızlık sağolsun, tek başına içmekten, tek başına film izlemekten, tek başına şiirler okumaktan vs. kusmak üzereyim. o yüzden yaklaşık 2 yıl önce bestelemiştim olduğum ekteki şiiri sizlerle paylaşmak bikaç insanla etkileşmek istedim naçizane. iyi/kötü farketmez yorumlarınızı gönderirseniz ne de hoş olur.

övün beni demiyorum yanlış anlamayın. aksine yerin, zerre gocunursam namerdim. istediğim sadece evrene gönderdiğim bikaç telegramın bana geri dönmesi isteği. o kadar.

www.youtube.com
lamneth
(01.12.17)
daha az mavi sakal daha çok jamiroquai dinlersen iyi bir besteci olabilirsin.

şaka bir yana güzel olmuş da kaydı neyle yaptın abi? pulluk ve sabanla mı?


alperz
(01.12.17)
(1)

zevkime hitap etmeyen bir şey gördüğümde kusma isteği oluşması

merhaba,son zamanlarda özellikle sanatsal açıdan gördüğüm kötü işler bende kusma isteği gibi ya da boğuluyormuş gibi hisler uyandırmaya başladı. mesela şu otobüslerde bulunan funtoro markasını bilirsiniz. görünce bile şu yazıyı öyle deliriyorum ki.ya da mesela lé cola markası bir diğer örnek olabili
merhaba,

son zamanlarda özellikle sanatsal açıdan gördüğüm kötü işler bende kusma isteği gibi ya da boğuluyormuş gibi hisler uyandırmaya başladı. mesela şu otobüslerde bulunan funtoro markasını bilirsiniz. görünce bile şu yazıyı öyle deliriyorum ki.

ya da mesela lé cola markası bir diğer örnek olabilir.

markadan bağımsız olarak, çalıştığım şirkette bir makinanın tasarımı çalışmayınca çalışan başka bir sistem ikame etmeyi düşündüler. bu sistem işlevsel olarak kusursuz olmasına rağmen görüntü olarak beni çıldırttı tam anlamıyla. zaten bu problemimi ilk bu çözümü görünce bu kadar yoğun hissettim.

psikologların hastalarına gösterdikleri resimler vardı galiba. böyle insanda değişik duygu durumları yaratabilen. ve buna bağlı olarak teşhis koyulabilen türden şeylerdi sanırım.

acaba diyorum ki ben de psikolojik olarak epey yıprandım mı acaba? psikologa gitmenin vakti midir sizce?
lamneth
(24.07.15)
mesela nasıl kolaylıklar yaşayabilirim? ve nasıl yönetip şekillendirebilirim ki?


lamneth
(24.07.15)
(3)

Daft Punk - Lose Yourself to Dance tarzı şarkılar

selam,https://www.youtube.com/watch?v=TBXv37PFcAQabi böyle gitarlı dans şarkılarına bayılıyorum. mesela bee gees'in stayin' alive da bu tarz gibi geliyor bana. bu tarz şarkı önerilerinizi almak isterim.bir de bu tarzın ismi nedir tam olarak?son olarak da istanbul'da bu tarz şarkıların çaldığı dans e
selam,

www.youtube.com

abi böyle gitarlı dans şarkılarına bayılıyorum. mesela bee gees'in stayin' alive da bu tarz gibi geliyor bana. bu tarz şarkı önerilerinizi almak isterim.

bir de bu tarzın ismi nedir tam olarak?

son olarak da istanbul'da bu tarz şarkıların çaldığı dans edebilecek yer var mı? mümkünse damsız da alanından olsun. böyle yer olsun gözüm damı mamı görmez zaten :)
lamneth
(10.07.15)
70'lerin soul etkili disko sarkilari bunlar. Daft Punk'inki de onlarin modernize versiyonu.
Earth, Wind & Fire olur
www.youtube.com
Kool & The Gang olur
www.youtube.com

Bob McGilpin abi olur
www.youtube.com

Daha yeni seyler icin Jamiroquai olur
www.youtube.com

Boney M olur zorlaninca
www.youtube.com

Donna Summer vereyim
www.youtube.com
Hatta onun daha guzel hali
www.youtube.com

Yasasin groove!


aychovsky
(10.07.15)
jamiiiryooo :)

süpersin aychovsky. çok teşekkürler :)


lamneth
(10.07.15)
evet evet, modjo.

lady (hear me tonight)

(git: www.youtube.com


mermize
(11.07.15)
(1)

İtalya'da Aşçılık

selam,italya'da aşçılık okumak istiyorum. apicius diye bi yer varmış baya methediyorlar.http://fua.it/Prospective-Students/career-programs-1-year-culinary-arts.htmlşu programı bana mantıklı geldi.bu program hakkında bilgisi olan var mı?genel anlamda her türlü öneriyi bekliyorum. başka okul, başka ül
selam,

italya'da aşçılık okumak istiyorum. apicius diye bi yer varmış baya methediyorlar.

fua.it

şu programı bana mantıklı geldi.

bu program hakkında bilgisi olan var mı?

genel anlamda her türlü öneriyi bekliyorum. başka okul, başka ülke tavsiyeleri de olabilir.

bu arada yaşım 28. bu mesleğe girmek için geç mi acaba?

saygılar.
lamneth
(05.07.15)
oha çok güzelmiş bence çok keyifli olur dene şansını derim dostum. yaşın 28 olması bence bir şey ifade etmez, futbolcu değilsin ki genç yaşta başlayasın :) ama aşçılık pis meslek biraz. sürekli yağ kokusu içerisinde olacaksın bunları düşünerek gir derim...


hullabaloo
(05.07.15)
(2)

Epiphone DR100 Gitarı Alsam mı?

http://www.enstrumanworld.com/U389,26,.htmkullanmış olan var mı?https://www.youtube.com/watch?v=maKdM1GhUZ0 adresindeki incelemesinde çok hoşuma gitti. bu fiyata baya uygun geldi bana.gitar konusunda başlangıç değilim ama epey amatörüm ve geliştirmek istiyorum. bu gitarla mümkün müdür?
www.enstrumanworld.com

kullanmış olan var mı?

www.youtube.com adresindeki incelemesinde çok hoşuma gitti. bu fiyata baya uygun geldi bana.

gitar konusunda başlangıç değilim ama epey amatörüm ve geliştirmek istiyorum. bu gitarla mümkün müdür?
lamneth
(01.05.15)
mümkündür.


Tutesh
(01.05.15)
güncelleme: aldım, çok güzel. siz de alın :)


lamneth
(10.07.15)
(4)

Ayedaş'a Dava Açacağım

merhaba,15.04.2015 tarihinde kiracı olarak çıktığım evin elektriğini üzerime almak için başvuru yaptım. haftasonu eve gittiğimde elektriğin açılmadığını gördüm. 4446186'yı aradım ve bana elektrik açma ihbarı oluşturulmamış dediler. yani sanıyorum abonelik işlemini alan kişi bunu bildirmemiş. neyse o
merhaba,

15.04.2015 tarihinde kiracı olarak çıktığım evin elektriğini üzerime almak için başvuru yaptım. haftasonu eve gittiğimde elektriğin açılmadığını gördüm. 4446186'yı aradım ve bana elektrik açma ihbarı oluşturulmamış dediler. yani sanıyorum abonelik işlemini alan kişi bunu bildirmemiş. neyse olsun dedim, ihbarı oluşturdular. hafta sonu olduğu için hafta içi açılacağını söylediler, tamam dedim.

1 hafta eve uğramadım, çünkü daha taşınamamıştım. hafta sonu tekrar gittim, elektrik yine yoktu. tekrar aradım. elektriğiniz açık görünüyor dedi. elektrik panosundaki mühürün ise emin olmamakla birlikte değiştirildiğini gördüm. fakat yine de mühür panonun elektrik kablolarının olduğu kısıma erişimi engellemeyecek şekilde bağlıydı. ve sigortalar da açılmıştı. sonra kabloların olduğu kısıma baktığımda sayaca giren kablonunun birisinin bağlı olmadığını gördüm.

daha sonra tekrar aradım, durumu anlattım. tahminimce elektriği açmaya gelen süper zeki kişi kabloya hiç dokunmadan sigortayı kaldırınca elektriğin açıldığını düşünerek çekmiş gitmiş. ve bahsettiğim kablo da ucu açık bir şekilde panonun içinde duruyordu. bildiğin cinayet teşebbüsü yani.

ve ayedaşı tekrar tekrar aradım, her seferinde ya gerizekalılarla muhatap olmak zorunda kaldım, ya da iyi niyetli olanlarının hemen her yere en acil seviyede bildirim yapıyoruz demesine karşın hala hiç kimse gelmedi. toplamda belki 15-20 kez telefon ettim. ama kimse gelmedi. ben de dün akşam artık kabloyu kendim taktım. kabloyu takmak benim için problem değildi zaten, fakat

1. işini yapması gerekenler işini yapmıyor/eksik/tehlike oluşturacak (cinayet teşebbüsü) şekilde yapıyor,

2. panoya benim müdahalem sonucu ilerde birisi gelirse bana panoya müdahale etmişsin, cezai yaptırımı var diyebilirler,

3. bu süreçte ayrıca bir sürü zamanımı bu işe ayırmak zorunda kaldım ve kombiyi çalıştıramadığım için bir de hasta oldum,

4. ve toplamda 16 gün geçmesine rağmen hala sorun çözülemedi.

şimdi ne yapmam gerekir? dava açacağım fakat daha önce kimseye dava açmadım. sizden yardım bekliyorum.

teşekkür ederim.
lamneth
(01.05.15)
epdk'ya veya bimer'e şikayet edin. neye dava açacaksınız?


argent dawn
(01.05.15)
nasıl neye dava açacağım? ayedaşı mahkemeye vermek istiyorum işte.


lamneth
(01.05.15)
dediğim gibi yetkili kurum epdk. mahkemeler ilgilenmez sizinle çok büyük ihtimalle.


argent dawn
(01.05.15)
(3)

SGK Hizmet Dökümü

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/bu amına koduğum sitesine ne olmuş bileniniz var mı acaba?işe giricem, iş yerinden istediler. 3 gündür soktuğum sitesi çalışmıyor. bu ne biçim devlet anasını sikeyim ya.
esgm.sgk.gov.tr

bu amına koduğum sitesine ne olmuş bileniniz var mı acaba?

işe giricem, iş yerinden istediler. 3 gündür soktuğum sitesi çalışmıyor. bu ne biçim devlet anasını sikeyim ya.
lamneth
(15.04.15)
gecen baktim ben de. bu isler icin turkiye.gov.tr'yi kullanin diyor.


oshamahue
(15.04.15)
ha postaneye para ver diyor yani. anlaşıldı.


lamneth
(15.04.15)
O site kapandı muhtemelen bir daha da açılmayacak . Tek yol e-devlet :)


barude
(15.04.15)
(5)

İşe Girişte İstenen Sağlık Raporu

merhaba,aslında anladığım kadarıyla artık bu raporu iş yeri hekimi vermek zorundaymış, fakat hekimin dışarıda yaptırılan testleri görmesi gerekiyormuş. galiba en ucuz osgb denen yerler yapıyormuş bunları.fakat sorum şu ki kaç günde çıkartıyorlar bu testleri? perşembeye iş başı yapmam gerekiyor da. y
merhaba,

aslında anladığım kadarıyla artık bu raporu iş yeri hekimi vermek zorundaymış, fakat hekimin dışarıda yaptırılan testleri görmesi gerekiyormuş. galiba en ucuz osgb denen yerler yapıyormuş bunları.

fakat sorum şu ki kaç günde çıkartıyorlar bu testleri? perşembeye iş başı yapmam gerekiyor da. yarın sabah erkenden gitsem yetişir mi çarşamba akşama kadar?

bir de aksaray civarı tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır?

herkese iyi geceler.

istenen testler;

o Akciğer Grafisi – P.A

o SFT

o Odyometri

o Hemogram

o TİT

o HbsAg

o Glikoz

o Refraktometrik Göz Kontrolü
lamneth
(13.04.15)
Ben işe giriş için osgb'den birkaç rapor aldım öğlene doğru (10.30 civarında) gitmeme rağmen sonuçları aynı gün (17.00) verdiler..


EkimBebesi
(13.04.15)
aynı günde veriyorlar, alt tarafı kan testi, ciğer filmi çekiyorlar sadece.
devlet hastahaneleri de veriyor diye biliyorum, ben oradan almıştım.


livaneli kadir
(13.04.15)
devlet hastanelerinde 300tl civarı rakamlardan bahsediyorlar. osgbler 50 tlye veriyormuş.


lamneth
(13.04.15)
devlet hastahanesinde çektiğin çileye deymez geçen ay salaklık edip devlet hastahaesine gittim sadece göz muayenesi için 2 saat bekledim, odyo, kan tahlili, ciğer filmi için görevli numara kalmadı dedi bir imza için iki saat surat yaptı,gişeye sordum hepsi 100 Tutar dedi. yakındaki bir özel hastahaneye gittim goz muayenesi dılındaki herşeyi yarım saatte yaptırdım hemde seksen liraya.
göz için beklediğim saatlere acıdım.


kuzey li
(13.04.15)
bulunduğun şehre göre sonuçları alma süren değişebilir yanlız devlet hastanesindense bu iş sağlığı güvenliği merkezleri var orda yaptırmanı tavsiye ederim. benim bulunduğum şehide 20 tl gibi bir ücret alıyorlardı ve yukarda saydığın birçok şeyi yapıyorlardı. zaten standart herhalde. işim 1 saatte bitti aldım belgemi gittim.

bu arada işin hayırlı olsun.


(3)

İngilizce Listening Mp3'leri Olan Site

böyle çok site var biliyorum ama ben daha önce bir tanesini bulmuştum, çok iyiydi şimdi bulamıyorum siteyi. tam olarak listening alıştırmalarının ötesinde günlük hayatta sık kullanılan deyimlere de bolca yer veren mp3leri olan bir siteydi.bulamazsak da en azından sizin tavsiyeleriniz olanları yazabi
böyle çok site var biliyorum ama ben daha önce bir tanesini bulmuştum, çok iyiydi şimdi bulamıyorum siteyi. tam olarak listening alıştırmalarının ötesinde günlük hayatta sık kullanılan deyimlere de bolca yer veren mp3leri olan bir siteydi.

bulamazsak da en azından sizin tavsiyeleriniz olanları yazabilir misiniz acaba?

teşekkür ederim.
lamneth
(04.04.15)
Şu an mobilim eve geçince editliycem.


Giovanni Pipitto
(04.04.15)
hah eslpod'tu ya. süpersin @m e b!!!


lamneth
(04.04.15)
(2)

Fuse Tea Reklamı - Hangi Şarkıydı?

https://www.youtube.com/watch?v=n6iKeErveFgreklamın sonundaki şarkı neydi ya?
www.youtube.com

reklamın sonundaki şarkı neydi ya?
lamneth
(03.04.15)
Da da da..

www.youtube.com


EkimBebesi
(03.04.15)
hah ya. cover olunca çıkartamadım :)


lamneth
(03.04.15)
(8)

Patent Nasıl Alınıyor? Kaç Paradır?

bi fikrim var arkadaşlar. ama maalesef burada yazmak istemiyorum. yalnız halihazırda günlük kullanımda olan bir eşyada modifikasyon yapmayı düşündüğüm bir fikir.öyle deli gibi bir mekanizma da yok arkasında. çok küçük bir modifikasyonla daha kullanışlı olacağını düşünüyorum.ve bunun patentini almak
bi fikrim var arkadaşlar. ama maalesef burada yazmak istemiyorum. yalnız halihazırda günlük kullanımda olan bir eşyada modifikasyon yapmayı düşündüğüm bir fikir.

öyle deli gibi bir mekanizma da yok arkasında. çok küçük bir modifikasyonla daha kullanışlı olacağını düşünüyorum.

ve bunun patentini almak istiyorum. bu bana kaça patlar acaba? bi de türkiye'de veya yurt dışında alsam farkeder mi?
lamneth
(14.01.15)
Patent ofislerini veya turk tescil kurumu mu nedir oralari arayip bilgi alabilirsin


Solem2
(14.01.15)
hocam bu ntv yarışmalarında filan o işin pahalılığından derleniyorlardı, ama şöyle bi sayfa var belki işinizi görür.

www.tpe.gov.tr


mete kudur
(14.01.15)
patent sadece tescil edilen ülkenin sınırları dahilinde buluşunu korumanı sağlar.

tabi fikrinin buluş olup olmadığı değerlendirilmesinin yapılması lazım. buluş basamağı taşıyıp taşımadığı, yeni olup olmadığı önemli.

senin fikrin daha önce başka biri tarafınan da düşünülmüş ve de o kişinin buluşuna patent verilmiş olabiilir. o zaman sen onun patent aldığı ülkelerde patent alamazsın.

yani oldukça derin bir konu. o yüzden de mutlaka marka-patent hizmetleri sunan şirketlerden danışmanlık hizmeti al başvuru yapmadan önce.


m e l t e m
(14.01.15)
yaklaşık 5.000 tl'ye maloluyor.


bir de sanırım sadece fikri kabul etmiyorlar, yapıp imal etmen lazım. ya da üretimi zor veya büyük bir ürün ise ciddi projeler çizimler üretime hazır hale getirilip prototip yapmalısın.

bir de bir tavsiye, kolay kopyalanabilecek bir ürün ise boşuna masraf edersin patent için. para edeceğine inanıyorsan bir an önce üretime geç ve piyasaya sür, kısa sürede ne kazansan kardır.

kopyalanana kadar alınabilir yüksek fiyattan satarsın, piyasa rağbet ederse kopyalanmadan önce fiyatları geir çeker kimsenin kopyalamasına gerek bırakmazsın.

adamlar son teknoloji ürünü elektronik cihazları kopyalıyor, senin alet de çok rahat kopyalanır merak etme.

kimse de patent matent umursamaz, avukat polis tek tek bütün merdiven altı imalathaneleri mi arayacaksın. kazandığından daha çok parayı o işe harcarsın.

ya da büyük markaların satın alacağına inanıyorsan hiç üretmeyip doğrudan fikri satacaksın.

bana söyle ne olduğunu ben tutup tutmayacağını söyleyeyim sana :)


"bir de sanırım sadece fikri kabul etmiyorlar, yapıp imal etmen lazım. ya da üretimi zor veya büyük bir ürün ise ciddi projeler çizimler üretime hazır hale getirilip prototip yapmalısın."

yok öyle bişey. bu cehaletle ürünün tutup tutmayacağını söylemek ayrı bir zor.

patentin koruma sağlamayacağı da aynı cehalet.


@eksi sozluk e bir daha geldim

oradaki "sanırım" kelimesi emin olmadığım anlamına geliyor di mi?

yani patent almak için sadece fikir olması yetmiyor, üretilebileceğini ya da ürettiğini ispat etmen gerekiyor diye bir şeyler okumuştum diye hatırlıyorum.

beni cahillikle suçlamışsın ama bir parça ya da aletin (patenti alınsın ya da alınmasın) onlarca ayrı firma tarafından merdiven altında üretildiği bir ülkedeyiz.

patent yasal olarak seni elbette korur ama merdiven altına asla engel olamazsın demek istedim.

büyük firmalar ürünün kopyalamaz, işine gelirse satın almak ister. ama merdiven altı atölyeler anasını bile beller.


sanayiye uygulanabilir olması gerekiyor. somut prototip olması şart değil. zaten buluşun tanımını yapıyorsun başvuruda detaylı bir biçimde.

fikri şekillendirmek gerekiyor kısacası, ama cisme dönüştürmek şart değil.

ortada korunmaya değer bir buluş varsa patent korumasını mutlaka almak gerekir. illa ki merdiven altı işletmeler kopyalacak diye bir şey yok. gayet büyük firmaların ar-ge'leri de kopayalayabilir "şöyle bir şey varmış piyasada, patenti de yokmuş" deyip...


m e l t e m
(15.01.15)
(4)

Atatürk'ün Mozolesine Çiçek Koymak

merhaba,şimdi Türkiye'ye hangi yabancı devlet adamı gelse, soluğu ilk önce anıtkabirde alıyor. bu Türkiye'ye girmeden önce bir gereklilik mi, yoksa herkes mi Atatürk'e çok büyük saygı duyuyor? mesela başka bir ülkede de bu şekil ziyaretler söz konusu mu? ne bileyim mesela amerikaya ilk vardığında bi
merhaba,

şimdi Türkiye'ye hangi yabancı devlet adamı gelse, soluğu ilk önce anıtkabirde alıyor. bu Türkiye'ye girmeden önce bir gereklilik mi, yoksa herkes mi Atatürk'e çok büyük saygı duyuyor? mesela başka bir ülkede de bu şekil ziyaretler söz konusu mu? ne bileyim mesela amerikaya ilk vardığında bizimkiler de washington'ın mezarına mı gidiyor?
lamneth
(01.12.14)
resmi ziyaret ise yapmak zorunda evet. çalışma ziyareti ise yapmıyorlar.

başka ülkelerde de mevcut. Ermenistan soykırım anıtına çiçek koyduruyor heralde.


fallthepieces
(01.12.14)
geçen biri geldiydi o gitmedi Atatürke kıyamet koptuydu. araplardan mıydı kimdi acep

edit: iranmış www.risaleajans.com


emirkulu
(01.12.14)
protokol ziyaretlerinin bir parçası diye biliyorum.


argent dawn
(01.12.14)
bizimki de ukrayna'ya gidince orada bilimum yere gidiyor falan. hemen her ülkede var diye biliyorum da zorunluluktan çok nezaketen olduğunu düşünüyordum. şimdi papa gelmiş mesela. 2 gün burada olacaksa ne yapacak adam? 2 gün muhabbet edecek halleri yok. böyle böyle dolduruluyor programlar.


desdinova
(01.12.14)
(4)

Yılbaşı'nda Berlin vs. Polonya'nın herhangi bir şehri?

polonya ise hangi şehir?tşk. kib. bye.
polonya ise hangi şehir?

tşk. kib. bye.
lamneth
(26.11.14)
polonya ise krakow sadece


la noix
(26.11.14)
şu da varmış

eksisozluk.com


lamneth
(26.11.14)
polonya krakow+1


isadora
(26.11.14)
krakow +1


secilmis uye
(26.11.14)
(5)

Moderatörler Kan Duyurularını Neden Yukarı Sabitlemiyorsunuz?

selam,ilk önce şu moderatörlere nasıl ulaşıyoruz?asıl sorum neden benim açtığım kan duyuruları yukarı sabitlenmiyor? bu kaçıncı oldu yahu!!!http://www.eksiduyuru.com/duyuru/833387/florence-nightingale-hastanesi-sishane-binasinda-0-rh-erkek-trombosit
selam,

ilk önce şu moderatörlere nasıl ulaşıyoruz?

asıl sorum neden benim açtığım kan duyuruları yukarı sabitlenmiyor? bu kaçıncı oldu yahu!!!

www.eksiduyuru.com
lamneth
(12.09.14)
buradan mesaj atmayı dene.

modlar en altta yazıyor "compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin"


doxanikee
(12.09.14)
groove salad ve kibritsuyu her konuda çok yardımcı oluyor, compumaster, fader ve hollowlife'a yazma bile.


Nohut Bey
(12.09.14)
bu işi insanların insiyatifinden kurtaran bir sistem var ama ilgisizlikten kullanılamıyor.

www.acilkanarama.com

www.eksiduyuru.com


titiraprap
(12.09.14)
Mesaj atmadan kimse duyurulari sabitlemiyor.


fraise
(12.09.14)
işte kan duyurusu sabitlenir diyor kan duyurusu açacağın zaman. onlara güvenip kontrol etmiyordum. ama görüyorum ki kontrol etmek gerekiyormuş.


lamneth
(12.09.14)
(2)

Erasmus Dönüşü Transkript Teslimi

merhaba,erasmus dönüşünde transkripti son teslim tarihi ne zaman bunu merak ediyorum. 30 eylül 2014 erasmus sürecinin sonu. bu tarihten önce belgeleri teslim etmemiz gerekiyormuş. Fakat burada tez yaptığım için 15 gün kadar uzayacak. yani yaklaşık ekim gibi nihai transkriptimi alabileceğim.böyle bir
merhaba,

erasmus dönüşünde transkripti son teslim tarihi ne zaman bunu merak ediyorum. 30 eylül 2014 erasmus sürecinin sonu. bu tarihten önce belgeleri teslim etmemiz gerekiyormuş. Fakat burada tez yaptığım için 15 gün kadar uzayacak. yani yaklaşık ekim gibi nihai transkriptimi alabileceğim.

böyle bir durumda kalmış olan oldu mu hiç? okula sordum tam bir cevap veremediler. ilk önce aradığımda kasıma kadar getir dediler. sonra bi arkadaşla konuştum süresi yok onun diyince bi daha aradım okulu bu sefer başka birisi de süresi yok dedi okuldan. sonra ben kendisine ama daha önce böyle demiştiniz bi yanlışlık olmasın diyince birilerine sordu tamam sen eylül sonuna kadar gönderebildiğin belgeyi gönder dedi. ama hiç güven vermedi açıkcası. sonra arkadaşıma durumu anlattım durumu mail attı o da. bu sefer de şu cevabı vermişler;

"Belgelerinin bize Eylül sonuna kadar orijinallerinin teslim edilmesi lazım. İstersen bütün belgelerinin tamamsa bir arkadaşına gönder bize teslim etsin kalan hibe işlemlerini halledelim burada.

2013-2014 akademik dönemi için hibelendirme süresi 01 Haziran 2013- 30 Eylül 2014 arasıdır. Bu süre içerisinde 12 ayı tamamladıysan ekstradan bir işlem yapmana gerek yok. Bu sürenin dışına taşmışsa ne yazık ki ödeme yapamayız."

bunlar fazladan kalırsam fazla para alır mıyız?'ın derdine düştük sanıyorlar gibi geldi bana. siz ne diyorsunuz?
lamneth
(16.07.14)
ben erasmustayken geri dondugum tarihte hala sinav sonuclari aciklanmamisti. hatta bir ayi falan buldu transkrptin cikmasi. bi sorun da olmadi. notlar aciklandiginda hem mailime gonderildi hem de oradan postaya verdiler.

zaten learning aggrement'taki sure neyse onun uzerinden odeme yaparlar, sen istersen bir yil fazladan kal farketmez. onlar bir an once dosyayi kapatip is yukunden kurtulma derdindedr.


nicki martin
(16.07.14)
12 aydan fazla ödeme yapmıyoruz diyor. burası açık.
belge olarak da kesin bilgi alamıyorsan elindeki belgeleri, açıklanan notlarını gösteren transkripti onaylatıp okula gönder (bir şekilde). ardından da nihai transkripti alır gelirsin, düzeltirler. keyfi bişey yok sonuçta.


sttc
(16.07.14)
(12)

Alkolik Mi Oldum Ben?

merhaba,yaklaşık 9 aydır almanya'dayım ve içki ucuz olunca gözüne gözüne vurdum burada. ama ramazan geldiğinden beri ara verdim. (konumuz 11 ay içki içip, ramazanda içmeyen adam değil. baştan uyarayım)ara verdim, fakat canım acayip alkol çekiyor. hani diğer senelerde de aynıydım. şimdiye kadar ramaz
merhaba,

yaklaşık 9 aydır almanya'dayım ve içki ucuz olunca gözüne gözüne vurdum burada. ama ramazan geldiğinden beri ara verdim. (konumuz 11 ay içki içip, ramazanda içmeyen adam değil. baştan uyarayım)

ara verdim, fakat canım acayip alkol çekiyor. hani diğer senelerde de aynıydım. şimdiye kadar ramazanda hiç içmişliğim yok ama hiçbir ramazanda bırak canımın içki çekmesini aklıma bile gelmezdi.

gerçi zaten burada ramazan'ın havası da yok. hatta oruç bile tuttum, tutuyorum ama türkiye'deki ramazanların tadı olmadığı için mi böyle hissediyorum acaba?

baya da yalnız sayılırım. bir kaç arkadaş var burada. onlarla da çok sık görüşmüyorum. sabah çıkıyorum evden, akşam geliyorum. acaba bu yüzden psikolojik bir açlık mı bendeki alkole karşı, yoksa alkolik mi olmuşum farketmeden?
lamneth
(12.07.14)
alkolik olmada kriter tek içmeye başlamaktır bence. tek başına içiyorsan yola girmişsin demektir.


aşksız prens
(12.07.14)
%60-70 tek içerim. ama beraber içmeyi de severim.


lamneth
(12.07.14)
alkolizm bu değil.


baldur
(12.07.14)
tek başına içmekle alakası yok. ben de hep tek içerim ama öyle "canım acayip alkol çekiyor" demem hiçbir zaman. kilit cümle bu bence. dikkat et kendine.


trinitrotoluen
(12.07.14)
ilk defa sigara bağımlısı olduğumu anladığım zamanlardaki gibi bir hissiyat var içimde. ramazan'dan sonra da ara versem geçer mi ki acaba bu?

mesela eskiden nispeten daha fakirken "param olsa her gün içerim" derdim ama 2 gün üst üste içsem en az 1 ay içmezdim bi daha. canım da çekmezdi zaten.


lamneth
(12.07.14)
Canın cekince değil canının her cektiginde ictigin zaman alkolik olursun.


bence olay şu; canın istediğinde değil, canın istemese bile içmen. bu alkolik olduğun anlamına gelir, benim yorumlamama göre.

sigarada da durum böyle değil midir? örneğin, 10 dakika önce sigara içmeme ve hiç istememe rağmen, içtiğim sigara beni kesmediğinden bir tane daha ateşledim.

bağımlılık, tercihe bağlılıktan, ihtiyaç olarak görmeye evrilirse başlamış demektir.


dead and broken
(12.07.14)
aynen alışkanlık olmuş heralde bu bende. gerçi hani bi hikaye var. ben 30 yıldır içiyorum bu mereti yapsa bende bağımlılık yapardı gibi olmasın da sonu artık :)


lamneth
(12.07.14)
alkoliklikten kastın ağırlıklı olarak bira tüketimi ise o güzelim yöresel biraları ara ara hüpletmeyip de naapacan, götür elbet ama her gün her gün de olmasın. Toprağı bol olsun Alaman büyüğümüz Nietzsche ne demiş: "Es ist zuviel Bier in der deutschen Intelligenz." Alaman zekasının ucundan nasiplen sen de işte.


candanag
(12.07.14)
haha aynen :) özellikle weißbier gibisi yok :)


lamneth
(12.07.14)
her ne kadar altbier tutkunu olsam da Erdinger gibi weissbierler de makbule geçer elbet:)


candanag
(12.07.14)
franziskaner diyorum ben :)

altbier yasak burada :)


lamneth
(12.07.14)
(4)

Almanya'yı Vize Bitiminden Sonra Terk Etmek İçin Talepte Bulunabilir Miyim?

merhaba,bi bilet buldum fakat vizemin bitiş tarihinden sonra. aslında vizem bitmeden önce vizemi 6 ay daha uzatmak için başvuru yapacağım, fakat vizemi uzatmazlarsa, sadece 2-3 günlük bir süre için yani biletim şu güne diyip uzatma talep edebilme hakkımız var mı?bu arada erasmus'la geldim ve vizemin
merhaba,

bi bilet buldum fakat vizemin bitiş tarihinden sonra. aslında vizem bitmeden önce vizemi 6 ay daha uzatmak için başvuru yapacağım, fakat vizemi uzatmazlarsa, sadece 2-3 günlük bir süre için yani biletim şu güne diyip uzatma talep edebilme hakkımız var mı?

bu arada erasmus'la geldim ve vizemin son tarihi itibariyle almanya'da tam 1 yıl geçirmiş olacağım.

teşekkürler.
lamneth
(06.07.14)
Vize bitiminden sonrasına bilet alıp başınızı derde sokmayın. Dediğiniz gibi vizenizin süresi uzatılmazsa ve vize bitiminde hala ülkede olursanız bunun bilmem kaç yıl o ülkeye girememe gibi cezaları var diye biliyorum. Ayrıca kayıtlara geçer, ileride hangi schengen ülkesine başvurursanız başvurun, hep önünüze çıkar bu, vize almanızı zorlaştırır. Yapmayın.


green knight
(06.07.14)
sorum yanlış anlaşıldı. böyle bir şeyi yapmak istemediğim için zaten burada soruyorum :)

sorum 6 ay uzatılmazsa, en azından 2-3 günlüğüne uzattırabilir miyim?


lamneth
(06.07.14)
hayır sanmıyorum


konsolosluğa sor bunu.


freekara
(06.07.14)
(2)

Almanya'da Kira Depozitosunu Geri Almak

selam,mayıs başında oturduğum evden yerime başka bir kiracı bularak ayrıldım. ev sahibi sorun etmedi. zaten başta da bu şekilde anlaşmıştık. ya yerine birini bulursun ya da çıkmadan 2 ay önce bildirirsin demişti.daha sonra kadına gel yeni sözleşmeyi yap burada dedik. yok gelemem dedi postayla yollad
selam,

mayıs başında oturduğum evden yerime başka bir kiracı bularak ayrıldım. ev sahibi sorun etmedi. zaten başta da bu şekilde anlaşmıştık. ya yerine birini bulursun ya da çıkmadan 2 ay önce bildirirsin demişti.

daha sonra kadına gel yeni sözleşmeyi yap burada dedik. yok gelemem dedi postayla yolladı yeni sözleşmeyi. bu arada mayıs başından itibaren yapmak istiyorduk yeni sözleşmeyi fakat maillerime geç cevap verdiği için mayıs başı geçti ve haziran başından itibaren geçerli olacağını söyledi.

bu yüzden mayıs ayı için yeni kiracıyla ben aramda 1 aylık alt sözleşme yaptım.

daha sonra yeni sözleşme geldi. yeni kiracı imzaladı gönderdi. kendi depozitosunu ve kirasını gönderdi.

daha sonra ben kadına dedim sözleşmemiz bitti depozitomu göndermeyecek misin dedim? tamam hesap numaranı gönder bana göndereyim dedi. neyse gönderdim ben bunu 15 gün geçti hiç bişey gelmedi. sonra tekrar mail attım, aradım ama katiyyen cevap vermiyor. 10 gün daha geçti üzerinden. toplamda bana verdiği cevabın üzerinden 25 gün geçti ve ben artık parayı vermeyeceğini düşünüyorum.

araştırdığım kadarıyla kiracıyı koruyan yasalar var almanyada. fakat bu kadın neye güveniyor anlamadım. evden çıkarken eve bakmaya gelmedi bile. yani eve şunu yapmışsın bunu yapmışsın deme şansı yok. dese de ispatlayamaz hiç bir şeyi. kaldı ki evi girdiğimden daha güzel bir halde bıraktım.

bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim tavsiyeleriniz var mıdır?

teşekkürler.
lamneth
(01.07.14)
"Cevap vermeye devam etmezseniz avukatımla görüşmek zorunda kalacaksınız" de. Avukat deyince Almanlar bir değişir.

Bir de önce neden cevap vermediğini öğrenmeye çalış. Belki başına bir şey gelmiştir filan. Ya da tatildedir. 2-3 hafta süren tatiller yapmayı severler.

Bu arada depozitonun üstüne yasal faizini koyarak vermek zorunda size, eğer sözleşmede bunu iptal eden bir madde yoksa.


burfak
(02.07.14)
benzer durumu yaşadım 3 ay gecikti, avukat vs diye mektup attım cevap olarak "yasal olarak 6 ay hakkımız vardı" onu kullandık dediler ama akabininde şak diye yatırdılar parayı.

tabii her sözleşmede farklı bi süre vs olabilir onu bilemeyeceğim


ayk
(02.07.14)
(1)

Kan Duyurusu Neden Yukarı Sabitlenmedi Ki?

http://www.eksiduyuru.com/duyuru/797037/amerikan-hastanesi-nde-erkek-donor-a-rh-kan-ihtiyaci numaralı duyurumu öğleyin açmıştım. kendilerini tanımıyorum, fakat kaynak sağlam olduğu için elimden geleni yapmak istedim.Merak ettiğim yukarı sabitlenmesi için iletişime mi geçmemiz gerek illa ki? ya da ye
www.eksiduyuru.com numaralı duyurumu öğleyin açmıştım. kendilerini tanımıyorum, fakat kaynak sağlam olduğu için elimden geleni yapmak istedim.

Merak ettiğim yukarı sabitlenmesi için iletişime mi geçmemiz gerek illa ki? ya da yeterince acil bulunmadı mı?
lamneth
(30.06.14)
gözden kaçmış olma ihtimali var. iletişime geçmek en sağlıklısı.


jacknife
(30.06.14)
(4)

Kanal Tedavisi

Merhaba,Geçen hafta dişçiye gittim. dişimin kanala kadar çürüdüğünü söyledi. üzerini temizledikten sonra 2-3 kat koruyucu koyduktan sonra dolgu yapmış söylediğine göre. ama dedi dişin durumu kötü 1 hafta bakalım eğer ağrı olursa kanal tedavisi yapmamız gerekir dedi.ilk birkaç gün daha az ağrı vardı
Merhaba,

Geçen hafta dişçiye gittim. dişimin kanala kadar çürüdüğünü söyledi. üzerini temizledikten sonra 2-3 kat koruyucu koyduktan sonra dolgu yapmış söylediğine göre. ama dedi dişin durumu kötü 1 hafta bakalım eğer ağrı olursa kanal tedavisi yapmamız gerekir dedi.

ilk birkaç gün daha az ağrı vardı ama bugün sabah ağrıyla uyandım. gerçi öyle çok aşırı bir ağrı değil. dayanılmayacak gibi değil yani. ama elma kabuğunu mesela ısıramıyorum.

kanal tedavisi yaptırmasam bu ağrıdan daha fazla ağrı çeker miyim? ve dahası dişim daha kötü bir duruma gelir mi?

aslına bakarsanız doktora pek güvenmedim. türkiyede de değilim. türkiyedeki doktorum olsa ne derse inanırdım ama bu doktor güven vermedi işte. siz ne dersiniz?
lamneth
(30.06.14)
Kanal tedavisi ihmale gelmez. Mutlaka yaptır. Sonra acısını çok çekersin.


kaynak kicim
(30.06.14)
Doktor dişinizi kurtarmaya çalışmış, zira kanal tedavisi demek dişi öldürmek demek. Son noktaya gelmedikçe kanal tedavisi yapmaz iyi bir hekim. Zannediyorum dolguyla kurtarma yoluna gitmiş, olmazsa kanal tedavisi yapacak. Umarım kanal tedavisine ihtiyacınız kalmadan atlatırsınız. Geçmiş olsun.


angelus
(30.06.14)
@angelus: teşekkür ederim cevap için. peki
ağrım geçmezse kanal tedavisi olmalı mıyım? ve de bu ağrı geçer mi?

dediğim gibi çok abartı bir ağrım yok, bu durumda bırakılsa ilerde bir sorun olur mu onu düşünüyorum aslında.


lamneth
(30.06.14)
Dolgu sonrası bir süre daha ağrı olması normal. Bir hafta bekleyin; bir gelişme olmazsa tekrar doktorunuza gidin, durumunuzu anlattığınızda gerekli görürse kanal tedavisi yapar. Ama ihmal etmeyin.


angelus
(30.06.14)
(13)

Türkler'deki Efkar Kültürü

https://www.youtube.com/watch?v=mKtoWwc0KU8#start=0:00;end=3:00;cycles=-1;autoreplay=false;showoptions=falseşunu izlerken aklıma geldi. bu nasıl bir kültür abi? biz türkler olarak neden efkarı bu kadar çok seviyoruz? bizden başka bu tarz bir kültüre sahip ülkeler var mı bildiğiniz?yaklaşık 9 aydır a
www.youtube.com

şunu izlerken aklıma geldi. bu nasıl bir kültür abi? biz türkler olarak neden efkarı bu kadar çok seviyoruz? bizden başka bu tarz bir kültüre sahip ülkeler var mı bildiğiniz?

yaklaşık 9 aydır almandayım ve burada adamlar hep şen şakrak. özellikle dışarı çıktıklarında. evde yalnız takılırken nasıllar bilemiyorum.

ha gerçi bir keresinde kafam baya iyiyken bi barda almanın birine hiç unutamadığım kızdan bahsetmiştim. o da bana anlatmıştı kendisininkini. orada bir iç dökme söz konusuydu. ama yine böyle kültür boyutunda bir efkardan bahsedemeyiz.

öyle işte. bu konudaki tecrübelerinizi ve görüşlerinizi merak ediyorum.
lamneth
(19.06.14)
Ben de hep bu soruyu sorarim. Tam bunalim milletiz.


delifaruk
(19.06.14)
rakıdan mı oluyo acaba? mesela son zamanlarda şarap içerken kafamın çok farklı çalışmaya başladığını farkettim. ama bira ile o tarz bi kafa olmuyor hiç.

bu da kafama takılmaya başladı. farklı içkilerin insan bünyesindeki etkileri de farklı oluyor sanırım ve rakınınki de böyle mi tezahür ediyor olsa gerek?


lamneth
(19.06.14)
Aç bi 70'lik tolga çandar, erkan Oğur dinlet almana hala şen şakrak mı


materyalist imam
(19.06.14)
@materyalist imam: ama bunlar hep kısır döngü işte. efkarlandıkça daha çok efkarlı şarkılar çıkıyor. daha çok efkarlı şarkılar dinledikçe daha çok efkarlanıyoruz :)


lamneth
(19.06.14)
biz arabesk bir milletiz. ayrıca herşeye ağıt yakıyoruz. ağıt yakarken şarkı yazıyor insanlar. ayılıp bayılmalar, bağırmalar. ben acı bir olay yaşadığımda sessizce ağlarım o kadar. şiddetli tepkiler vermem, kendimi yerlere atmam. çok tuhaf geliyor bana. sadece üzücü durumlarda değil, bir yakınını yıllardır görmemiş oluyor mesela görünce çığlık çığlığa bağırıyor. hiç bana göre değil.


rock n roll
(19.06.14)
Arabesk bir toplumuz. Bir yandan Akdeniz etkisi ve coşkusu taşırken diğer yandan da arap kültüründen etkilenip ortaya böyle bir harman çıkarmışız diye düşünüyorum.

Aynı zamanda kırsal bir toplum olmamız, bir göç toplumu olmamız, bitmeyen bir fakirlik, ezilmişlik ve savaşlar halinde olmamız da bizleri umutsuz ve karamsal bir ruh haline sokmuş ve coşku ile ağdalı hisleri bu şekilde birleştirerek yaamamıza sebep olmuştur diye düşünüyorum. Müzikte, mobilyada, iletişimde hep böyle bu yüzden...


pandispanya
(19.06.14)
Karakter meselesi zannedersem. Efkarli dinledikce daha efkarlanan insanlar var. Ama kendimi ornek verirsem efkarli dinlemeye tahammul edemiyorumki dinledikce dahada efkarlanayim. Ornek; cok sevdigim kiramayacagimö bir arkadasim rica etse benim icin su efkarli parcayi sonuna kadar bir kere dinle dese yapamam, lutfen benden baskabirsey iste derim o derece. Ayrica ne tur alkol alirsam alayim asiri mutlu ve iyimser oluyorum. Oyleki hakaret etsen kizamam. Ama tam tersi olan cok iyi anlastigim insan da var. Ayrica durgun bile olsam yanimdaki sen sakrak ise birkac dakika icinde ban da bulasiyor. Bu ara cokta harika sorunsuz bir hayatim falanda yok yani.


delifaruk
(19.06.14)
@delifaruk +1

daralırım ben, bunalırım, gelemem efkara falan. bana inanılmaz anlamsız geliyor, dertlenmek için içmek, müzik dinlemek, ortam kurmak vs. insan kendine bunu niye yapsın ki? benim de çok süper bir hayatım yok ama olduğu kadarına sevinmek varken, olmayana niye üzüleyim? hiç kendimi öyle ezik, fakir, umutsuz, arabesk hissetmedim, hissedemem istesem de.


kerbeee
(19.06.14)
tamam siz öyle değilsinizdir zaten kimler böyle diye sormamıştım :)

aslında belli bir zenginlik seviyesinin üzerndeki insanlarda bu tarz bir kültür olmadığını da söylemek yanlış olmaz heralde. ne biliyim bir ali koç'un falan arada böyle efkarlandığını hiç sanmıyorum açıkcası :)


lamneth
(19.06.14)
:) ben türklükten ziyade karakter yapısı olabileceğini vurgulamak istemiştim. zenginlikle de alakası olduğunu sanmıyorum. sakıp sabancı geliyor aklıma hemen, o zenginliğin içinde az dertli değildi adam. türklükle alakalı kısmı "rakı sofrası" olabilir bence olsa olsa.


kerbeee
(19.06.14)
karakter yapısı olarak etkilidir elbette. ben de efkarlanmak istemiyorum ama bir ihtiyaç gibi bir zaman sonra sigara gibi bünye istiyor :)

ama asıl sorum aslında genel olarak türkiyede böyle bir kültür var. ve türkiye dışında başka hangi ülkelerde var mıdır merak ediyorum. mesela yunanistan'da olabilir gibi geliyor.


lamneth
(19.06.14)
Tango, tanguero kültürünü bi tanısanız, arabeskteki efkârı ikiye katlar. Hakiki bir tanguero'nun günlük hayattaki konuşması bile, harbiden ızdırap çeker gibidir. Gözümle görüp, kulağımla duydum. Dolayisıyla, Müziği bizden daha efkârlı en az 1 ülke var, o da Arjantin.


compadrito
(19.06.14)
Neden tsşıdığımız acıları yük değil de madalya gibi gördüğümüzü yıllar yılı ben de anlayamadım. Televizyonda ağlayanlar para kazanıyor, her program ağlak. Dizilerin bile ağlatanı tutuyor diye en ağlatanından yapıyorlar. Kaç yıldır televizyon açmıyorum, iç karartmak dışında bir işe yaramıyor.

Aslında çok mutlu olmalarına rağmen, Portekiz'de fado çalan yerlerde bir küçük efkar ruhu olabiliyor. Ağıt müziği aslında ama müzik bazı bazı "Düriye'min Güğümleri Kalaylı" veya "Evreşe Yolları Dar" ne kadar hareketsiz. Artık sözünde neler sayıklıyorlarsa, herkes önüne bakıyor kafalar eğik, gözlerde yaş damlaları. Bütün gece halı deseni inceleyen suçlu çocuk gibi oturmak gerekiyor. Bir "Derdiniz ne" diyesiniz geliyor. Ama oradan birinin söylediğine göre belli bir iki ünlü fado sanatçısı dışında fado genellikle turistlerin dikkatini çekiyormuş; yerel halkın çoğunluğu fadoyu sallamayalı epey oluyormuş.


aychovsky
(19.06.14)
(3)

İtalya'da 1 Haftalık İnternet ve Telefon Paketi Nasıl Alınır?

merhaba,soruya uygun en mantıklı çözüm nedir bilen var mıdır? hangi hattı kullanmak gerekir mesela?teşekkürler.
merhaba,

soruya uygun en mantıklı çözüm nedir bilen var mıdır? hangi hattı kullanmak gerekir mesela?

teşekkürler.
lamneth
(08.06.14)
Haftalik internet paketi wind de vodafone da sunuyor, haftalik konusma paketi var mi bakmak lazim.
Simdi wind e bir goz attim 30 yas alti yeni musterilere 200 dk sinirsiz mesaj ve sinirsiz internet veriyor aylik 10 euroya.
Vodafone internet konusunda daha iyi ama paketleri biraz da pahalidir winde gore.

Ricaricabile promosyonlarina bir goz atin derim, haftalik internet sinirli oliyor 500mb filan en son vodafone 3 euroydu haftalik. Aylik abonman yapmak daha mantikli olabilir, cok ucuk rakamlar istemiyorlar sonucta.


nwnd
(08.06.14)
Bu arada pasaportunuz ile birlikte herhangi bir operatorun dukkanina gittiginizde aninda simi cikarirlar asagi yukari 1 saat icinde de acilir hat.


nwnd
(08.06.14)
sakin vodafone'a bulasayim deme. 5 senelik wind maceramin 5 aylik bir kismini vodafone'la gecirmistim daha ucuza veriyoruz diye aramislardi. milanonun merkezinde devamli kopup duruyordu interneti.

1) tim
2) wind

vodafone ve tre'ye bulasayim deme.

ben wind'de 1 gb sinirsiz internet (32kbps ye dusuyor sonra)+300 dk (her yone)+300 sms 9 euro veriyorum aylik.


(12)

Venedik'te Kaç Gün Kalınır?

evet soru başlıkta. 2 gün kalmayı düşünüyordum ama 1 güne indirsem kaçıracağım şey çok olur mu?bir de italyaya gitmişken denize gireyim diyorum. venedik plajları mı iyidir roma mı?tarih 10-17 haziran arası.teşekkürler.
evet soru başlıkta. 2 gün kalmayı düşünüyordum ama 1 güne indirsem kaçıracağım şey çok olur mu?

bir de italyaya gitmişken denize gireyim diyorum. venedik plajları mı iyidir roma mı?

tarih 10-17 haziran arası.

teşekkürler.
lamneth
(25.05.14)
venedik için 1 gün derseniz murano adasına vs gitmeden sadece merkezi dolaşabilirsiniz. gayet yeterli olur.

plajı bilmiyorum. plaj görmedim aslında, kayalıklardan veya iskeleden atlayanlar vardı. kum vs yok bildiğim kadarıyla. ama etraftaki tekne trafiğinden dolayı deniz epey dalgalı. yüzülecek gibi değil.


muranoda güzel cam el işi taşlar var. ana adadan fiyat olarak daha pahalı ama, yapım atölyelerini falan görebilirsiniz. başka da bişey yok. zaman ayırmaya gerek yok eğer zaman kısıtlıysa.

romayı bilmiyorum.


sttc
(25.05.14)
Venedik'te ben kalmamıştım bile. sabah erken saatte trenle gidip akşamüstü gene trenle dönmüştüm. ha murano adası'na ben de gidemedim ama çok bir şey kaçırdığımı düşünmüyorum. yürümeyi seven birisiysen 6-7 saat epey yeterli venedik için.


reavelyn
(25.05.14)
(bkz: venedik/@neyehbe)

adalara gitmezseniz venedik'e1 gün yeter. lido adası plaj adasıdır, kilometrelerce kumsal plaj mevcuttur.


neyehbe
(25.05.14)
uc dort gun once oradaydim, bir gun yeter diyorum venedik icin. mumkunse sabah erken varin, istediginiz gibi fotograflarini cekersiniz. aksam hava kararinca da sonraki duraginiza gecersiniz. su fotografi saat 5.30 sularinda cekmistim: i.imgur.com

oradan kazanacaginiz gunleri gozunuzu kapatip floransa'ya basin.

bu arada akilli telefonunuz varsa tripadvisor venedik'i kurun, o sokaklarda harita ile bile kaybolunabiliyor. telefondan haritalara bakinca en azindan gps ile "aa burdayim simdi" diyorsunuz.


fakyoras
(25.05.14)
1 gün.adalar dahil.hadi en fazlaaa 1.5.2 olursa bayar.bana kalırsa gunu birlik


lampetia
(25.05.14)
bir gün bile fazla bence. 4-5 saat yeter


pvivn
(25.05.14)
Acikcasi Venedik'te ne yapacaginiza bagli. Eger sadece sokaklarinda dolanip rialto'dan buyuk kanala bakip san marco'yu turlayacaksaniz yeterli.
Ama yok tarihi binalarini, ara sokaklarini, venedigin anarsist yanini, muzelerini gezicem diyorsaniz haritasiz kaybolarak arka sokaklarina dalacaksaniz 1 gun bence yetmez.
Ustelik orda bulunacaginiz tarihte biennale yeni baslamis olacak, kapsaminda bir suru etkinlik olacaktir. Bu sene mimarlik biennali var eger ilginizi cekiyorsa en az 2 gununuzu alir gezmek.

Dedigim gibi ne yapmak istediginize bagli.


nwnd
(25.05.14)
Ben bir hafta kaldim. Hic de sikilmadim. Burano murano, lido adalari gorulmeli mutlaka. 2 gunden azi kurtarmaz


biz 2 güne yakın ayırmıştık, daha ayırsak da olurmuş
(git: venedik Gezilecek Yerler gezmekguzel.com) yazıma göz at istersen


sakti1
(31.03.17)
günübirlik bile yeterli bence. arkadaslarin dedigi gibi adalara falan gitmeyecekseniz -ki bence gerek de yok- sehir icinde 1 günde her yeri gezmis gormus olursunuz.


fayfim
(31.03.17)
@sakti1, @fayfim: soru 3 yıl önce sorulmuş. soru sahibi arkadaş herhalde çoktan tatilini yapmıştır :)


neyehbe
(31.03.17)
ah sakti beni de yakti :(


fayfim
(31.03.17)
(6)

İtalya'da 1 Haftalık Sınırsız Tren Bileti Almak Mümkün Mü?

selamlar.1 haftadan az da olabilir. ama sınırsız bir seçenek var mı, varsa fiyatı ne kadardır?teşekkürler.
selamlar.

1 haftadan az da olabilir. ama sınırsız bir seçenek var mı, varsa fiyatı ne kadardır?

teşekkürler.
lamneth
(19.05.14)
Italyada heryere sinirsiz sekilde interrail bileti disinda bir bilet bilmiyorum. Ya bolgesel ya da belli bir hat ustunde abonmanliklar olabiliyor.
One country pass isinizi gorebilir
www.interrail.eu

Bir de soyle bir sayfa var siz nerde ne kadar kalicaginiz soyluyorsunuz o da size mantikli bilet veya abonman seceneklerini sunuyor.
www.railsaver.com


nwnd
(19.05.14)
biraz daha araştırayım ben o zaman :)

italyada tren biletleri ucuz dediler ondan sordum aslında soruyu. italyada tek tek bilet almak istersem kaça patlar bi ölçüp tartayım en iyisi :)

çok teşekkürler.


lamneth
(19.05.14)
Trenitalia disinda italo'dan da bilet bakabilirsiniz.


nwnd
(19.05.14)
bu trenitalia yine de herseyi gostermiyor sanirim.
gitmeden once buradan fiyat hesaplatmistim iste tek tek rota girerek.
100 kusur euro idi.
hep trene binecegim gun istasyondaki makinalardan aldim internette gorduklerimden daha ucuzdu.
hep regional trenleri tercih ettim tabiki.
internette de gozukuyor onlar sanirim ama daha pahali.


jedilance
(19.05.14)
dediğin gibi bir şey imkansız, çünkü bilet fiyatları uzaklığa, yerine, doluluğa göre değişiyor hocam. Aylık akbil mi sandın bunu.


speedy
(19.05.14)
@speedy: Interrail oluyorsa bu neden olmasin?


lamneth
(20.05.14)
(1)

Münih-Zürih Seyahati

selam,aşağıdaki gibi bir plan yaptım flixbus ile gitmek için. fakat zürih'e hiç gitmesem mi diye de düşünmüyor değilim. yaklaşık 3 gün münihte kalacağım ama yeterli olur mu? tavsiyeleriniz nelerdir? ha bi de kalma kısmını minimuma getirmek istiyorum öğrenciyim sonuçta onun için bahnhoflarda falan ka
selam,

aşağıdaki gibi bir plan yaptım flixbus ile gitmek için. fakat zürih'e hiç gitmesem mi diye de düşünmüyor değilim.

yaklaşık 3 gün münihte kalacağım ama yeterli olur mu? tavsiyeleriniz nelerdir? ha bi de kalma kısmını minimuma getirmek istiyorum öğrenciyim sonuçta onun için bahnhoflarda falan kalınabilir mi? ya da en fazla 1 gece misafir edebilecek kimse var mıdır :)

çok teşekürler :)

24.03.2014 Pazartesi: Köln - München 11:05 - 19:10 Uhr

Salı : München

Çarşamba: München - Zürich 18:30 - 22:40 Uhr

Perşembe: Zürich

Cuma: Zürich - München 06:30 - 10:40 Uhr

29.03.2014 Cumartesi: München - Köln 11:45 - 19:50 Uhr

not: fiyat bilgisi de gireyim. köln-münih: 19 euro, münih-zürih: 13 euro
lamneth
(15.03.14)
Bana kalırsa münihin tam hakkini vermek icib yeterli degil 3 gün.Ama ben münih asigi biri olarak bunlari soyluyorum,yoksa klasik turist gezisi yapmak istiyosaniz yeter de artar bile.Ama dedigim gibi bana kalirsa Munih 3 gunden fazlasini hakediyor cunku Munih in cidden ayri bir ruhu var.

Tavsiye kismina gelince,sunlari soyleyebilirim:

-Karlsplatz'dan Marienplatz'a yavas yavas etrafi kese kese yuruyun.
-Viktualinmarkt'a kesinlikle ugrayin,binbir cesit sarkuteri dukkani ve meshur munih wurstleri(sosis)'ni gormus olursunuz.Et kokusundan igrenseniz bile ugramakta fayda var cunku Bavyera Kulturunun buyuk bir kismini kaplayan seyleri gorebilirsiniz.
-Gittiginiz tarih tam mevsimi olmasa da Englischer Garten'a bir ugrayin.Yemyesil,ibretlik bir sehir parki.Hava guzel olursa uzanin cimenlere,keyfinize bakin.
-Deutsches Museum'u da kesinlikle tavsiye ederim.Alman muhendisliginin özeti gibi.Hakkini vererek gezmek icin en az 2-3 saat ayirmak lazim.
-Bira sevseniz de,sevmeseniz de Hofbrauhaus'u görmenizi tavsiye ederim.Domuz yemiyorsaniz karninizi doyurup gidin cünkü yiyecek olarak domuzdan baska bisey yok pek.Bira tutkunuysaniz dolu bira markasinin kendi bierhauslari var,ugrayabilirsiniz.
-Nymphenburg sarayi guzel bahceleriyle gorulmeye deger bir yer keza.
-Dachau toplama kampini kesinlikle tavsiye ederim.
-Futbol seviyosaniz Allianz Arena gormeye deger.
-Neuschwanstein Satosu biraz uzak olsa da,vakit varaa gorulcek bir yer bence.
-Yazin gitseydiniz Bavyera Alplerine cesitli trekking turlari oluyor onlari tavsiye ederdim.Ben usumem diyosaniz yine tavsiye ederim.
-Onun disinda bol bol yuruyun Munihte.Klasik bir avrupa kenti olmadigini anliyacaksiniz yurudukce,Bavyeranin ruhunu taniyacaksiniz.

Kalma konusu Munihte cidden pahali.Ama yazin gitmediginiz icin makul fiyatlara hostel bulabilceginizi dusunuyorum.Hauptbahnhofta kalinir kalinmasina da gece tum dukkanlar kapaniyor galiba,aklinizda bulunsun.


jpsartre
(15.03.14)
(3)

Şekerbank Euro Kuru

http://kur.doviz.com/serbest-piyasa/euro buradan görüleceği gibi merkez bankasında bile euro kuru 2.66 iken, şekerbank 2.50 civarlarında alış ve satış rakamlarına sahip. bu nasıl olabiliyor? alış satış sırasında ekstra masraflar mı çıkarıyorlar acaba?
kur.doviz.com buradan görüleceği gibi merkez bankasında bile euro kuru 2.66 iken, şekerbank 2.50 civarlarında alış ve satış rakamlarına sahip. bu nasıl olabiliyor? alış satış sırasında ekstra masraflar mı çıkarıyorlar acaba?
lamneth
(16.09.13)
bı sacmalık olsa gerek.. boyle kur olmaz.. sekerbankı batırırlar burdan o derece bı acık ..

yada %10 kur farkı alıyordur fılan ..


kennym
(17.09.13)
sitede bir hata var.

www.sekerbank.com.tr


cakabo
(17.09.13)
Şimdi gençler, bankalarda bir kaç çeşit kur olur.
MB kuru (bir nevi ulusal standart)
Banka maliyet kuru (banka ne kadar temin etti bu parayı)
Banka piyasa kuru (eh tabi farklı olacak ki kar etsin)
Şimdi senin gördüğün muhtemelen piyasa kurudur. Sen şimdi git elinde binlerce EURO ile, adamla pazarlık yaparsın ve maliyete yakın bir fiyat alarak EUROnu bozdurursun. Ama 10-20 EURO ile gidersen, adamlar piyasa kurundan bozarlar. Bankaların piyasa kuru kapalıçarşıdan daha maliyetlidir. Çünkü bankaların işletme maliyetleri yüksektir ve döviz bürosu gibi iş yapmasına rağmen döviz işlem hacmi düşüktür (fiziki paralardan bahsediyorum).
Diğer yandan artan internet bankacışığı kullanımı ile bankalar, tutar ne olursa olsun, eğer internet üzerinden alım satım yaparsanız kapalıçarşı piyasasına yakın bir fiyat verirler. Dilerseniz interneti kullanabilirsiniz.

Kısacası çok paranız varsa, kapalıçarşıdan fiyatları öğrenip, sonra şubede pazarlık yapın. OK derlerse bozdurun, demezlerse aynı para birimini alın.

Az paranız varsa ne işiniz var bankada! Paranızı asıl biriminden çekin, yoksa talep edin. Doğru kapalıçarşıya.

Serbest Piyasa bu işte! Bilinçli olun.

NOT: Kapalıçarşıda da aynı fiyat farklılığı olur. En az 10 büro gezmeden dövizi bozmayın. Aralarında cüzi de olsa farklılık olur!


cliquot
(17.09.13)
(5)

Hat değiştirme ve (-) TL'lar

Merhaba,hat değiştireceğim de, hesabımdaki (-) TL'ları sıfırlamak gerekir mi? daha önce vodafonedan turkcelle geçmiştim (-) TL ile bir sorun olmamıştı. şimdi tam tersini yapacağım. gene sorun olmaz heralde ama sorum şu ki ilerde karşıma çıkıp "selam bizi hatırladın mı? biz (-) TL'ları takıp gittiğin
Merhaba,

hat değiştireceğim de, hesabımdaki (-) TL'ları sıfırlamak gerekir mi? daha önce vodafonedan turkcelle geçmiştim (-) TL ile bir sorun olmamıştı. şimdi tam tersini yapacağım. gene sorun olmaz heralde ama sorum şu ki ilerde karşıma çıkıp "selam bizi hatırladın mı? biz (-) TL'ları takıp gittiğin gsm şirketiyiz" derler mi acaba ne dersiniz?
lamneth
(21.03.13)
derler bence, babalarının oğlu değilsin muhtemelen?


herp
(21.03.13)
onların demesi önemli değil, kanun ne der acaba?


lamneth
(21.03.13)
turkcell den - 7 ile taşıdım avea da 1 lira vardı


hoot
(21.03.13)
sanki bişey olmaz, çünkü yeni üyelik gibi görünüyor galiba


jedilance
(21.03.13)
(git: 572691)
(git: 576031)


xenophobe
(21.03.13)
(3)

Umut Sarıkaya'nın Kolonyalı Mendil Karikatürü

Merhabalar,Başlıktan da anlayacağınız üzere bu karikatürü bulamıyorum. Birisi kolonyalı mendili atacağı sırada başka biri çıkıp attırmam, daha o mendille ayakkabılarımı silerim ben diyordu. Ya da bunun gibi şeyler. Bi buldurur musunuz?Teşekkürler.Not: Belki de Umut Sarıkaya değildir. Ama tarzı aynı
Merhabalar,

Başlıktan da anlayacağınız üzere bu karikatürü bulamıyorum. Birisi kolonyalı mendili atacağı sırada başka biri çıkıp attırmam, daha o mendille ayakkabılarımı silerim ben diyordu. Ya da bunun gibi şeyler. Bi buldurur musunuz?

Teşekkürler.

Not: Belki de Umut Sarıkaya değildir. Ama tarzı aynı Umut Sarıkaya bence.
lamneth
(23.10.12)
onun karikatür olduğundan emin misin ki? ben sanki öyle yazılı resimler var ya feysbukta paylaşılan öyle bir şey gibi hatırlıyorum görmüştüm sanki. ama karikatür değildi sanki yea..


in vino veritas
(23.10.12)
yok yok iyi hatırlıyorum karikatürdü. hatta biri elinde mendil tam atacakken öbürü yapışıyordu bunun eline attırmam diye. ya aslında sözlükten yönlenmiştim bu karikatüre ama yok işte bulamıyorum.


lamneth
(23.10.12)
imgur.com


rivulet
(11.12.14)
(5)

Resimdeki Parça için Hangi Tip Jack Gereklidir?

Soru başlıktaki gibi. Teşekkürler.http://i50.tinypic.com/x7k03.jpg
Soru başlıktaki gibi.

Teşekkürler.

i50.tinypic.com
lamneth
(22.06.12)
resim yok


vincenzo
(22.06.12)
niye eklenmemiş o anlamadım, boyutu büyük heralde.

@vincenzo: çok teşekkürler, resim eklendi.


lamneth
(22.06.12)
5v-12v güç kablosuna benziyor.
i.pchub.com

azsurplus.com
en.wikipedia.org


vincenzo
(22.06.12)
yok güç değil, data kablosu olması gerek. bi barkod okuyucu var da elimde, bilgisayara bağlamak istiyorum. orjinal kablosu da yok. acaba firma kendine özel bir üretim yaptırmış olabilir mi? elimdeki ürün accusort firmasının axiom-x isimli barkod okuyucusu.


lamneth
(22.06.12)
m12 diye yazıyor ama pek fazla bilgim yok.

news.thomasnet.com

www.alliedelec.com


vincenzo
(22.06.12)
(4)

Daylight Dil Okullarından Bedava Eğitim

Dün Taksimde çıktıları karşıma bedava eğitim vercez diye soru falan sordular bildim, sonra bi tane kadının yanına götürdüler kadın da böyle dişiliğini ön plana çıkarmaya çalışıyo böyle saçma salak hareketler. dedim bedavaysa bu kadar tatava niye? ha bi de 68 TL ye eğitim seti varmış sadece onu alaca
Dün Taksimde çıktıları karşıma bedava eğitim vercez diye soru falan sordular bildim, sonra bi tane kadının yanına götürdüler kadın da böyle dişiliğini ön plana çıkarmaya çalışıyo böyle saçma salak hareketler. dedim bedavaysa bu kadar tatava niye? ha bi de 68 TL ye eğitim seti varmış sadece onu alacakmışız. bunların dışında bu işin numarası ne olabilir sizce?

teşekkürler.
lamneth
(31.05.12)
online eğitim ise zaten amaçlarına ulaşmışlardır...


seindfeld
(31.05.12)
aman boşver yaa. canavar gibi torrent te var. indir oradan. ben öyle yaptım. fena değil eğitim cd leri. o paraya gider içersin.


iloushka
(31.05.12)
online değil, canlı ders ya. online olsa zaten takılmazdım bu kadar.


lamneth
(31.05.12)
bu arada yanlış hatırlamıyorsam "ingilizce konusamayan ingilizce ogretmeni" videosundaki adam da daylight'ta ogretmendi. aklınızda bulunsun.


sopiro
(31.05.12)
(1)

Canada Post ile Gönderilen Gönderiyi Türkiye'de Nasıl Alabilirim?

Merhaba,Başlıkta da belirttiğim gibi, Canada Post ile gönderilen bir zımbırtı var da, hatta faturasını falan da gönderdiler, ben bu Türkiye'de nerden alabilirim? Türkiye'de şubesi yok gördüğüm kadarıyla bunların. Bi bilen eden var mıdır bu işleri?
Merhaba,

Başlıkta da belirttiğim gibi, Canada Post ile gönderilen bir zımbırtı var da, hatta faturasını falan da gönderdiler, ben bu Türkiye'de nerden alabilirim? Türkiye'de şubesi yok gördüğüm kadarıyla bunların. Bi bilen eden var mıdır bu işleri?
lamneth
(29.05.12)
ptt yapar türkiye'deki dagıtımını.


rurouni
(29.05.12)
(1)

Paypalda Ödeme Yapma

merhaba,paypal'da kart numarasını falan girdikten sonra kartın sahibinin ismini yanlış girersek kart bloke olabilir mi?kartın son kullanma tarihi geçmiş diye uyarı çıkartıyor bana.acil cevaba ihtiyacım var.
merhaba,

paypal'da kart numarasını falan girdikten sonra kartın sahibinin ismini yanlış girersek kart bloke olabilir mi?

kartın son kullanma tarihi geçmiş diye uyarı çıkartıyor bana.

acil cevaba ihtiyacım var.
lamneth
(11.05.12)
panpa yazdıgından anlasılan kadarıyla, kartın bloke falan olmaz.
ama bi halt da satın alamazsın.


gil
(11.05.12)
(2)

AkademiKitabEvi --->>> Bu siteden alış veriş yapan oldu mu daha önce?

http://www.akademikitabevi.com/adresindeki sitede aradığım bi kitap çok uygun fiyata verilmiş. stokta 1 tane kalmış diyor. başka bi yerde bulduğumdan 10 TL daha ucuz. acaba son kitap olduğu için mi böyle yapmışlar emin olamadım.siz ne dersiniz?
www.akademikitabevi.com

adresindeki sitede aradığım bi kitap çok uygun fiyata verilmiş. stokta 1 tane kalmış diyor. başka bi yerde bulduğumdan 10 TL daha ucuz. acaba son kitap olduğu için mi böyle yapmışlar emin olamadım.

siz ne dersiniz?
lamneth
(11.05.12)
ingilizce bir ders kitabının çevrisini alacaksan alma derim. (bkz: #26393712)


trinitrotoluen
(11.05.12)
hmm ya bunlar çeviri yapıyor mu bilmiyorum benim alacağım kitap literatür yayınevinin çevirdiği otomatik kontrol sistemleri kitabı. bunlar sadece satıcı ama şimdi kötü bi intiba uyandı gene de :)


lamneth
(11.05.12)
(2)

Dijital Şerit Metre

Merhabalar,resimdeki alet hakkında bilgisi olan var mı? ölçümleri tutuyormuş ama bu ölçümlere aritmetik işlemler uygulamıyor sanırım? ve aritmetik işlemler uygulayan benzer aletler var mıdır bildiğiniz?aslında istediğim, hacim veya alan ölçmek. bu kadar. teşekkürler. kib. bye. öptm.
Merhabalar,

resimdeki alet hakkında bilgisi olan var mı? ölçümleri tutuyormuş ama bu ölçümlere aritmetik işlemler uygulamıyor sanırım?

ve aritmetik işlemler uygulayan benzer aletler var mıdır bildiğiniz?

aslında istediğim, hacim veya alan ölçmek. bu kadar. teşekkürler. kib. bye. öptm.
lamneth
(11.04.12)
Şerit olanlar hakkında bir fikrim yok ancak bazı lazer metrelerde alan ve hacim hesabı yapılabiliyormuş.

www.trotec24.com.tr

ptd.leica-geosystems.com


edaydin
(11.04.12)
evet biliyorum onları ama bize bundan lazım. çünkü diğerlerinde referansı belirtmek için bir ölçüm daha yapmak gerekiyor.


lamneth
(11.04.12)
(7)

Dijital Gösterge

Merhaba,sensörlerden gelen bilgileri miktrokontrolcüde hesapladıktan sonra, ekrana yazacağım, bir de loadcell den gelen bilgiyi aynı şekilde ekranda göstermem lazım ve bunlar alt alta olmalı, sensör bilgisi: xxxx, loadcell bilgisi: xxxx şeklinde.bunun için nasıl bir gösterge önerirsiniz? yalnız elek
Merhaba,

sensörlerden gelen bilgileri miktrokontrolcüde hesapladıktan sonra, ekrana yazacağım, bir de loadcell den gelen bilgiyi aynı şekilde ekranda göstermem lazım ve bunlar alt alta olmalı, sensör bilgisi: xxxx, loadcell bilgisi: xxxx şeklinde.

bunun için nasıl bir gösterge önerirsiniz? yalnız elektronik devresiyle uğraşmak istemiyorum, kompakt bir gösterge istiyorum.

teşekkürler.
lamneth
(06.04.12)
İki satır karakter lcd'de yapabilirsiniz bunu. Mikrokontrolör iler arayüzü de gayet kolay olur.


johan sebastian
(06.04.12)
oha dedim yukardaki linki görünce..56 tl+kdv..siyah üzerine beyaz yazmasında n başka bi özelliği de yok..ben ikinci el 10 tl bedavaya vermişim demek..


izole
(06.04.12)
@izole o lcd seri olarak çalışıyor. normal 16x2'den farklı bağlantısı.


thebug
(07.04.12)
www.yesilkoyelektronik.com de güzel alternatifler vardı


thefirstfbli
(17.04.12)
istediğini yapmışlar.
www.adafruit.com


thebug
(18.04.12)
(5)

Fotoelektrik Sensörlerler Mesafe Ölçümü Mümkün Müdür?

Öncelikle şu sensör bir fotoelektrik sensör sanırım? http://www.balluff-china.com/pdf/en/datenblaetter/BOS%2018KW-NA-1QC-C-02.pdfve fotoelektrik bir sensör ile, mesela bir cismin boyunu ölçmek mümkün müdür?
Öncelikle şu sensör bir fotoelektrik sensör sanırım? www.balluff-china.com

ve fotoelektrik bir sensör ile, mesela bir cismin boyunu ölçmek mümkün müdür?
lamneth
(06.04.12)
cisim sensörün önünden geçerse filan ölçülebilir bir şekilde.
ama bu sensör ile zor olur. daha farklı sensörler kullanmak lazım.


thebug
(06.04.12)
bu sensör ile mesafe ölçülemez, ama mesafe ölçebilen lazer sensörler de mevcut.


orpheus
(06.04.12)
ek olarak, lazer sensörler mesafeyi ölçüp veren sensörler mi oluyorlar? yani mesela, bir fotoselle şöyle bir şey yapmak mümkün değil midir?

diyelim ki fotoselin önüne bir cisimin geldiği mesafeye göre çıkış büyüklüğü değişir mi? yani 1 m ye geldiğinde bana 10 mA verip, 50 cm ye geldiğinde 20 mA çıkış verir mi? yani böyleyse bir karşılaştırmayla kendim ölçebilirim sanırım?

aslında işin özü bize ucuz bir sensör lazım. lazer sensörler çok kullanışlı ama acayip pahalı 200 euro lardan falan kapıyı açıyorlar. sizin bildiğiniz ucuz olanlar var mı acaba?


lamneth
(06.04.12)
sırf mesafeyse şu da iş görmez mi?

www.amazon.com


yuto
(06.04.12)
ya aslında ultrasonikleri de düşündüm ama 3 boyutu ölçücez, o yüzden x y z eksenlerine konumlandıralacaklar. bu yüzden birbirlerini etkileme ihtimalleri var bence.


lamneth
(06.04.12)
(2)

Siemens S7 1200 1212C AC/DC/RLY

bu sadece bir örnek, bunun dışında DC/DC/DC, AC/AC şeklinde tanımlamaların olduğu plc ler de var. bunlar ne anlama geliyor acaba?dc çalışma heralde ama neyin dc çalışması anlayamadım.bir de RLY nedir ?çok teşekkürler.
bu sadece bir örnek, bunun dışında DC/DC/DC, AC/AC şeklinde tanımlamaların olduğu plc ler de var. bunlar ne anlama geliyor acaba?

dc çalışma heralde ama neyin dc çalışması anlayamadım.

bir de RLY nedir ?

çok teşekkürler.
lamneth
(04.04.12)
DC: Doğru Akım
AC: Alternatif akım
RLY: röle


SiyamkedisiZorro
(04.04.12)
teşekkürler ama DC/DC/DC ne anlama geliyor acaba?


lamneth
(04.04.12)
(5)

i-Pad 2 16 GB, 3G Wi-Fi Beyaz Renkli

Merhaba,bir arkadaşa iş bankasından hediye çıkmış bu. kendisi kullanmayacağım için satmak istiyorum diyor. daha paketi bile açılmamış. ilgilenenler benle irtibata geçebilir.fiyat: 1350 TL
Merhaba,

bir arkadaşa iş bankasından hediye çıkmış bu. kendisi kullanmayacağım için satmak istiyorum diyor. daha paketi bile açılmamış. ilgilenenler benle irtibata geçebilir.

fiyat: 1350 TL
lamneth
(31.03.12)
sizin arkadaş fazla uyanıkmış. taksitli fiyatı 1320-1330 civarı bu aletin :))

peşin 1350 verecek adam bulabilirse ben de taksitlilerden 10 tane alıp satayım :)


lancelot du lac
(31.03.12)
hacı nerdeymiş o fiyata? 3G siz olanlarla karıştırıyor olmayasın?


lamneth
(31.03.12)
işte burdaaa

www.orionnet.com.tr

biz geçen hafta iş yerine aldık 6 tane gayet 3g'liydi. hatta maille pazarlık yapıp parayı peşin verdik 1260'a aldık.


lancelot du lac
(31.03.12)
@simrug

hayırdır hacı kuyruk acın mı var? :)))


lancelot du lac
(31.03.12)
vay anasını sayın seyirciler :) taam ben kendisine iletirim. teşekkürler hepinize...


lamneth
(31.03.12)
(9)

Kameranın Denizi Mavi Görmesi

(bkz: #389083) denizin veya gökyüzünün renginin aslında mavi olmadığını, yansıma açısından dolayı öyle göründüğünü biliriz ya. bu yanılsama bizim gözümüzden kaynaklanıyorsa, kameralar da niye aynı bizim gözümüz gibi görüyor? ya da kamera yine normal görüyor da biz gene onu yanlış mı algılıyoruz?
(bkz: #389083) denizin veya gökyüzünün renginin aslında mavi olmadığını, yansıma açısından dolayı öyle göründüğünü biliriz ya. bu yanılsama bizim gözümüzden kaynaklanıyorsa, kameralar da niye aynı bizim gözümüz gibi görüyor? ya da kamera yine normal görüyor da biz gene onu yanlış mı algılıyoruz?
lamneth
(30.03.12)
ayna duşun mavi bir duvarın karşısında..


ibomiu
(30.03.12)
e kameraya, fotoğrafa bakan de senin gözün? bir de köpeklere sormak lazım.


jangara
(30.03.12)
yok ibo senin cevabın bence mantıklı değil. köpeklere sormak lazım evet bir de :) ama en doğru cevabı sanırım görüntü işlemeyle alırız?


lamneth
(30.03.12)
kamera, senin gözün ne görüyorsa onu görüntülemek için tasarlanmış bir cihaz.

eğer gözüne gelen ışınlar mavi spektrumdaysa, kameraya gelen de mavi olacak. kamera senin gözün ne görüyorsa aynısını üretecek tabi ki.

yoksa kırmızı veya beyaz ışık geliyor da biz açıdan dolayı mavi görüyoruz diye bir şey yok.


nop
(30.03.12)
"denizin veya gökyüzünün renginin aslında mavi olmadığını,(yansıma) açısından dolayı öyle göründüğünü biliriz ya. bu (yanılsama) bizim gözümüzden kaynaklanıyorsa..."

yansımayı almış yanılsama yapmışsın. anlayamaman bundan. suyun rengi yok. baktığın açıdan gökyüzünü yansıttığı için suyun yani denizin rengi mavi görünür. tabi gökyüzünün rengi de yok. onun mavi görünmesinin sebebi dersen iş güneşten gelen ışığın içindeki ana renklerden kırmızı ve yeşilin atmosferde kırılıp mavinin daha az kırılıp ortada kalması gibi fizyolojik tanımlara kadar gider.
son kısımda kameralar bizim gördüğümüzden daha yanılsamalı görür. ama senin sorduğunun cevabı kameralar da bizim gibi mavi görüyorlar.


ilkinci
(30.03.12)
@ilkinci: deniz/okyanus/su rengi konusunda sudaki canlıların(algler, yosunlar vs.) da katkısını unutmayalım ama.


jangara
(30.03.12)
jangaranın da dediği gibi suya renk veren maddeler de olabilir. benim bahsettiklerimin temel neden olduğunu düşünelim. yoksa marmara denizi mevsimin belli dönemlerinde yukarıdan bakıldığında yemyeşil görünür. bunun sebebi bazı mevsimlerde denizdeki plankton sayısının artmasıdır. bunlar da başka konular. hafif gider yaptım :)


ilkinci
(30.03.12)
yani son olarak işin özü ışığın kırılması ve spektrumda mavi bölgenin kalması. aslında yansıma açısıyla değil kırılma açısıyla ilgili?

yani tamamen ışık spektrumundan kaynaklanıyor?

öyleyse kameranın mavi görmesi gerekir tabi. ama şu da var mesela çok sık yan yana mavi ve sarı noktalar döşense, belli bi mesafeden sonra insan gözü o görüntünün mavi ve sarı noktalardan oluştuğunu görmez alanı tamamen yeşil görür ya. ama kamerada böyle bir şey söz konusu değildir. yani benim sormak istediğim buna benziyordu aslında denizin veya gökyüzünün mavi görünmesiyle alakalı.


lamneth
(30.03.12)
sevgili lamneth (çok tiyatral bi ismin var da:) denizin mavi görünmesiyle yan yana yeşil ve mavinin uzaktan sarı görülmesi farklı konular. birisinde uzun mesafeler nedeniyle ışık kırılır (DENİZ- GÖKYÜZÜ), diğerinde uzak mesafe nedeniyle göz detaylı göremez ve iki renk bilgisini birleştirir ve ortaya ışıkların karışımından yeni bir renk çıkar. (bu işin fizyolojisini tam olarak hakim değilim ama sanırım bunun gibi birşey.)


ilkinci
(30.03.12)
(4)

Islanan Nesnelerin Renginin Koyulaşması?

herhangi bir nesne ıslanınca neden rengi koyulaşır acaba?her nesne değil elbet, mesela metal eşyaların rengi aynı kalıyor ama, bir kumaşın olsun, bir tahtanın olsun neden rengi koyulaşır?
herhangi bir nesne ıslanınca neden rengi koyulaşır acaba?

her nesne değil elbet, mesela metal eşyaların rengi aynı kalıyor ama, bir kumaşın olsun, bir tahtanın olsun neden rengi koyulaşır?
lamneth
(30.03.12)
ışığı yansıtma özelliği azaldığı içindir diye sallıyor ve artırıyorum.


enedwaith
(30.03.12)
madde içerisindeki boşluklar su molekülleri ile dolar. böylece yüzeye gelen ışığın yansıma açıları ve miktarları değişir.

"neden renk açılmıyor da koyulaşıyor?" dersen tahminim var ama net cevabım yok.


jangara
(30.03.12)
tahmin ediyorum: nesnelerin gözenekli yapısı suyu içeride hapsediyor ve bu da renk değişimine sebep oluyor nesnede.


devilred
(30.03.12)
ben de cevaplardaki şekilde düşünmüştüm, herhalde o yüzden. ama bu sefer de aklıma başka bi şey geldi :) (bkz: #389104)


lamneth
(30.03.12)
(4)

Excel Sorusu

resimde görüldüğü gibi I sütununda 28-59 arası hücreleri birleştirdim ve bunların içine sağda görülen tabloyu koymak istiyorum. yani sütunu kendi içinde bölmek istiyorum. tablonun hücrelerini I J K sütunlarına paylaştırmak istemiyorum.Bir fikri olan var mıdır acaba?Teşekkürler.
resimde görüldüğü gibi I sütununda 28-59 arası hücreleri birleştirdim ve bunların içine sağda görülen tabloyu koymak istiyorum. yani sütunu kendi içinde bölmek istiyorum. tablonun hücrelerini I J K sütunlarına paylaştırmak istemiyorum.

Bir fikri olan var mıdır acaba?

Teşekkürler.
lamneth
(23.03.12)
söylediğin gibi yapmak pek mümkün değil.
ancak resim olarak kaydedebilirsin ancak bu da excel'in mantığına ters düşer.


cakabo
(23.03.12)
Yukarıda 5 sütunu birlestir. Yazıların olduğu yerde, o zaman istediğin olmuş olmuyor mü?


arden v2
(23.03.12)
Yani 5 sütunu yazıların icine sikistir, sonra birlestir


arden v2
(23.03.12)
pardon, I J K arasında paylaştırmak istemiyorum demişsiniz.
Benim söylediğim, IJK ya yerleştir, Yukarıda da IJK arasını birleştir. Aynı görüntüyü elde edersiniz. Bunu söylemek istemiştim.


arden v2
(23.03.12)
(1)

Makina Otomasyonu

Merhaba,bir makina yapıcaz da siemens s7 300 kontrollü olacak. bilumum sensörler, motorlar falan olacak tabi ki. makinanın işlevi verdiğimiz nesneleri otomatik olarak belli kriterlere göre ayıracak. fakat ben ilk defa böyle bir işte çalışıyorum ve örneğin, makinada kullanılacak kabloların ne tür ve
Merhaba,

bir makina yapıcaz da siemens s7 300 kontrollü olacak. bilumum sensörler, motorlar falan olacak tabi ki. makinanın işlevi verdiğimiz nesneleri otomatik olarak belli kriterlere göre ayıracak. fakat ben ilk defa böyle bir işte çalışıyorum ve örneğin, makinada kullanılacak kabloların ne tür ve hangi kalınlıkta kablolar olabileceğini nasıl tespit edebilirim?

sonra bir de büyük bir asenkron motor seçimi olacak. maksiumumda yaklaşık 800 kg lık bir yükü tahrik edicek. minimum halinde ise 300 kg gibi. bunun için kaç kw lık ve kaç devirli bir motor seçmek uygun olacaktır?

sonra kablolar kısmına dönersek, elbette motora gelen kablolar ile sensörlere giden kablolar farklı olacak, ama hangi tür kablolar olacak mesela? böyle yapılmış hazır bir proje elinde olan varsa çok iyi olur.

bir de bu makinanın elektrik projesini çizmem gerekecek tabi ki. bir adet de elinde elektrik projesi olan varsa ondan rica etsem?

çok teşekkürler.
lamneth
(17.03.12)
hocam çok tefrruatlı sormuşsun..motor ayrı konu s7 300 ayrı konu kablolar ayrı konu..okurken başım döndü yahu..nokta atışı yaparsan daha net cevap alabilirsin belki..ya da en iyisi işi iyi bilen bi mühendisten yardım al diyeyim bari..


izole
(17.03.12)
(1)

Siemens s7 300 PLC ve Gerekli Donanımları

merhaba,çalıştığım firmada bir proje kapsamında siemens s7 300 ve gerekli donanımlarının alımı yapılacak. daha önce ben hiç böyle bişey yapmamıştım. açıkcası bazı malzemelerin ne işe yaradıklarını da bilmiyorum şu anda.Benim sorum, bu malzemeleri uygun fiyatlara alabileceğim yer önerileriniz var mıd
merhaba,

çalıştığım firmada bir proje kapsamında siemens s7 300 ve gerekli donanımlarının alımı yapılacak. daha önce ben hiç böyle bişey yapmamıştım. açıkcası bazı malzemelerin ne işe yaradıklarını da bilmiyorum şu anda.

Benim sorum, bu malzemeleri uygun fiyatlara alabileceğim yer önerileriniz var mıdır?

not: toptan alım yapmıycaz.
lamneth
(15.03.12)
kontrolkalemi dot com ....forum sitesidir ama ne arasan var,ilaç gibidir..


izole
(15.03.12)
(3)

Motorların Üzerlerindeki Parçalar Nedir?

http://www.hydraproducts.co.uk/hydraulic-pump-motor/dc-hydraulic-motor.aspx
lamneth
(13.03.12)
Pek anlamam ama kalbim temizdir. Tahminimce redüksyon için dişli seti + hidrolik pompa var.


skatheist
(13.03.12)
aslında oradan çıkan kablolar varmış ve motorun içine giriyormuş. ben de acaba bi servo düzeneği mi diye düşündüm ama bilemiyorum?


lamneth
(14.03.12)
başka bir sitede "Relief Valve" diyor.
www.fluidlink.co.uk


nicin ben
(14.03.12)
(3)

Videodaki Motor Kaç Kutuplu Oluyor?

http://youtu.be/P-eTLmJC2cQ?t=5m25sen önce 2p=6 kutuplu olduğunu düşündüğüm bu düzenek, videoyu açtığınız andaki haline dönüştürülünce kaç kutuplu oluyor?ve bu kutup sayısının amacı nedir?mesela n= 60*f/p formülünden kutup sayısı ne kadar düşükse, devir sayımızın o kadar büyük olacağı aşikar. Ama bu
youtu.be

en önce 2p=6 kutuplu olduğunu düşündüğüm bu düzenek, videoyu açtığınız andaki haline dönüştürülünce kaç kutuplu oluyor?

ve bu kutup sayısının amacı nedir?

mesela n= 60*f/p formülünden kutup sayısı ne kadar düşükse, devir sayımızın o kadar büyük olacağı aşikar. Ama bu videoda eğer (başladığı andaki gibi yapılırsa) kutup sayısı düştüğüne göre, hızının artması gerekmez mi?

eleman bobinleri birbirine bağladığını gösteriyor gerilim vermeden önce, bu durumda tek bobin haline geliyor. Aslında kutup sayısı=bobin sayısı*2 değil midir? yani bobinler normal bir asenkron motorun statoruna düzgün sarıldıktan sonra bu formül geçerli değil mi? eğer öyleyse, videodaki durumdan nasıl bir çıkarım yapabiliriz?

Çok fena kafam karıştı, nolur acil yardıma ihtiyacım var :(
lamneth
(13.03.12)
bence normal asenkron motor değil bu...eleman bobinleri bağlamış ama yıldız mı bağlamış belli bile değil.


izole
(13.03.12)
peki kutup sayısıyla ilgili, videodan bağımsız olarak, kutup sayısını düşürdükçe devrin artacağından emin misiniz? çünkü videoda tam tersi görünüyor. gerçi dediğim gibi, bobinlerin 2. durumunda hepsi birbirine bağlandığı için tek bir bobin gibi davranmazlar mı?


lamneth
(13.03.12)
ingilizcen varsa videoyu yükleyen kişiye sor bi bakalım bağlantıları nasıl yapmış,bobinleri nasıl enerjilemiş.


izole
(14.03.12)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.