Giriş
(1)

akıllı prize grup priz takılırsa devreye zarar verir mi?

tp-link'a ait hs100 modeli priz sipariş ettim. elimde 6'lı grup priz var. bu grup prizi akıllı prize taksam herhangi bi sorun yaşar mıyım??ekleme: led tv, modem, powerbank bir arada kullanıyorum genellikle.
tp-link'a ait hs100 modeli priz sipariş ettim. elimde 6'lı grup priz var. bu grup prizi akıllı prize taksam herhangi bi sorun yaşar mıyım??

ekleme: led tv, modem, powerbank bir arada kullanıyorum genellikle.
kurmalifare
(4 saat)
teknik özelliklerinde Maksimum Güç
3.68KW diyor altılı prizin hepsine led tv taksan genede yeter


(3)

excel sorusu

isim SOYADI listemiz var. istenen, isimleri ayrı SOYADları ayrı sütunlarda gösterilmesi. sorun şurada başlıyor. listede çift isimler olduğu gibi kızlık soyadıyla beraber çift soyadları da mevcut. veri araçları > metni sütunlara döndür yapıldığında tam istediğim olmuyor. iki ismi olanları parçalamada
isim SOYADI listemiz var. istenen, isimleri ayrı SOYADları ayrı sütunlarda gösterilmesi. sorun şurada başlıyor. listede çift isimler olduğu gibi kızlık soyadıyla beraber çift soyadları da mevcut. veri araçları > metni sütunlara döndür yapıldığında tam istediğim olmuyor. iki ismi olanları parçalamadan tek sütunda göremiyorum.

bu arada SOYADIların hepsi büyük harflerle.
kurmalifare
(19.02.20)
Sağdan veya Parça al formülü olabilir mi? Gerçi gene tam isteyeni vermeyecektir.


Tek isim ve tek soyisime sahip kişiler için..

İsim ayırma =SOLDAN(A1;BUL(" ";A1)-1)
Soyisim ayırma =PARÇAAL(A1;BUL(" ";A1)+1;100)

Çok isim ya da soyisimli kişiler için..

Ayşen Deniz Miske ismini ele alalım. Deniz'in ikinci soyisim mi yoksa ikinci isim mi olduğunu ayıracak bir yöntemi olmadığı gibi, soyisim büyük yazılmadıysa eğer mantıken ayırmak da mümkün değil. O yüzden hücrede boşlukları saydırıp 1 den fazla boşluklar için manuel giriş yapılabilir en fazla.

=UZUNLUK(A1)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A1;" ";""))


IncredibleMau
(19.02.20)
isimlerin ilk harfi büyük mü?

Ayşe Fatma TATLISES YILMAZ gibi mi yani? (Ayşe Fatma isim, TATLISES YILMAZ soyisim olursa)

bu şekilde ve max 2 isim 2 soyisim olabileceği senaryoda;

önce tüm isimleri text to colum ile boşluğa göre ayır,

ekteki resime göre;

H1'de yazan formül : =TRIM(IF(EXACT(C1;UPPER(C1));"";C1) & " " & IF(EXACT(D1;UPPER(D1));"";D1) & " " & IF(EXACT(E1;UPPER(E1));"";E1) & " " & IF(EXACT(F1;UPPER(F1));"";F1))

I1'de yazan formül : =TRIM(IF(EXACT(C1;UPPER(C1));C1;"") & " " & IF(EXACT(D1;UPPER(D1));D1;"") & " " & IF(EXACT(E1;UPPER(E1));E1;"") & " " & IF(EXACT(F1;UPPER(F1));F1;""))

diğer satırlara aynısını uygulayabilirsin. H sütunu isim, I sütunu soyisimler verir. verilerini kontrol edip ismi 4 kelimeden uzunsa fomülüe g kolonunu da eklemek gerekebilir.

i.hizliresim.com


(4)

direksiyonu önünüze kırıp kasıtlı su sıçratanlara hukuki yaptırımı yok mu?

yağmurlu havada şemsiyesiz iş çıkışı takım elbisenle metroya güç bela yürürken şoförün ardı yandığından kasten mobese kameralarının gözü önünde size sıçratsa? bunu şikayet edecek bir mercii bulamaz mıyız?
yağmurlu havada şemsiyesiz iş çıkışı takım elbisenle metroya güç bela yürürken şoförün ardı yandığından kasten mobese kameralarının gözü önünde size sıçratsa? bunu şikayet edecek bir mercii bulamaz mıyız?
kurmalifare
(30.01.20)
Kasitli yapmiyordur o, çukurdan tumsekten falan kaciyordur o yüzden kırıyordur sana dogru.

Sikayete gelince, soyle tahmin ediyorum ki adam bir sahis olup herhangi bir kamu kurumunu ya da bir tuzel kisiligi temsil etmedigi icin direkt sahistan davaci olman falan gerekir heralde anca. Ondam da bir sey cikmaz tabii. Karakola gitsen adam gulmekten yorum yapamaz ve derdini opeyim der.


stavro
(30.01.20)
insanlar adami olduresiye dovunce bile aninda serbest kaliyor, sana su sicratti diye bir sey olacagini sanmam... bilerek yapan bir suru insan var ve bundan zevk bile aliyorlar, kac kez basima geldi benimde


sweetoffice
(30.01.20)
(bkz: yayaya su sıçrattığı için 108 tl ceza yiyen sürücü)

kim olursa olsun yanlarına bırakmayın şunu. "ehliyet" alan her sürücünün yoldaki diğer sürücülere olduğu gibi yayalara karşı da sorumlulukları var. ne olacak ne çıkacak her dediğimiz sürece akıllanmayıp trafiği kaosa sürükleyecek bu magandalar.


kurmalifare
(30.01.20)
Bir keresinde şehir içinde aracı sollayınca önümdeki su birikintisini geç fark ettim maalesef yan kaldırımda duran yayaları ıslatmıştım. Kasıtlı değildi ama oldu bir kere.

Burada kasıt var mı yok mu ? Bunu bilmeden yorumlamak doğru olmaz. Dengesiz bir sürücüye denk geldiyseniz ne kadar ispatlayabilirsiniz ne ceza alır bilemeyeceğim.


creedwar
(30.01.20)
(1)

excel sorusu

sürekli veri işleniyor. aynı barkodlu ürün envantere girince 1 envanterden çıkınca -1 değeri veriyoruz. aaynı işlem diğerlerine de uygulanıyor. merak ettiğim şu. çıkışı yapılmış ve envantere henüz girmemiş ürünleri görüntülememin bi yolu var mı?
sürekli veri işleniyor.
aynı barkodlu ürün envantere girince 1 envanterden çıkınca -1 değeri veriyoruz. a
aynı işlem diğerlerine de uygulanıyor.

merak ettiğim şu. çıkışı yapılmış ve envantere henüz girmemiş ürünleri görüntülememin bi yolu var mı?
kurmalifare
(23.01.20)
envantere hiç mi girmeyecek yoksa son hareketi -1 olup ondan sonra +1 yapılmamışlar mı görüntülenecek.

etopla ile barkodun karşılığındaki değerleri toplatırsınız sıfırdan küçük olanlar dediğiniz kritere girer

örnek excel atarsanız daha rahat yorumlayabiliriz.


kablelvuku
(23.01.20)
(1)

telegram gruplarında paylaşılan tüm medyaları indirebilmek

yüzden fazla medyayı toplu şekilde indirmenin basit bir yolu var mı? quora'da bahsi geçmiş ama github'da paylaşılanı pek anlamış değilim.
yüzden fazla medyayı toplu şekilde indirmenin basit bir yolu var mı? quora'da bahsi geçmiş ama github'da paylaşılanı pek anlamış değilim.
kurmalifare
(19.10.19)
Windows uygulamasını bilgisayara kurun, oturum açıp export dediğinizde bütün dosyaları çıkarıyor.


neymis
(20.10.19)
(2)

kindle whitepaper nasıl temin edebilirim

amazon yabancı ülkelerde satışını yapıyor ama türkiyeye gönderimi yok. bu konuda nasıl yol izlenir. yerli tedarikçiler fiyatları yukarıya çekmişler. 2. el piyasasına da sıcak bakmıyorum. yurtdışından nasıl getirtebilirim?
amazon yabancı ülkelerde satışını yapıyor ama türkiyeye gönderimi yok. bu konuda nasıl yol izlenir. yerli tedarikçiler fiyatları yukarıya çekmişler. 2. el piyasasına da sıcak bakmıyorum. yurtdışından nasıl getirtebilirim?
kurmalifare
(26.09.19)
amerikadaniste gibi siteler ve giden/gelen eş dost. arada buralara da 'şu tarihte amerika'dan geliyorum, belirli bir komisyon karşılığında ürün getirebilirim' diyenler mevcut.


kafadanbacakli
(26.09.19)
20 gün önce yazmış olsaydın buralardan getirirdim bir tane ama yakında türkiye'ye dönme planım yok. eğer aralık sonuna kadar bulamazsan yaz bana buradan gelirken getirebilirim. indirimli dönemine denk gelirse -ki önümüz cyber monday- yeni nesil kindle paperwhite reklamlı 89 euro reklamsız 109 euro.


viyana kangurusu
(26.09.19)
(4)

e reader almak ne kadar mantıklı?

özellikle sorum kullanıcılarına. gün ışığında ekranı kullanabilmek, 1 haftaya dayanan sarj ömrü, taşıma kolaylığı ve basılı kitaplar için alanı olmayanlar için büyük avantaj. ilk soru almak ne kadar mantıklı? ikinci soru: yalnız ink teknolojisi kullanan e readerlarda pdf formatında manga ya da çizgi
özellikle sorum kullanıcılarına.

gün ışığında ekranı kullanabilmek, 1 haftaya dayanan sarj ömrü, taşıma kolaylığı ve basılı kitaplar için alanı olmayanlar için büyük avantaj.

ilk soru almak ne kadar mantıklı?

ikinci soru: yalnız ink teknolojisi kullanan e readerlarda pdf formatında manga ya da çizgi romanlarda sorun yaşar mıyım?

3. soru: özellikle pdf için bana ne önerirsiniz? tablet daha mı mantıklı.
kurmalifare
(23.09.19)
son derece mantiklidir. ben pdf olarak daha cok makaleler falan okuyorum bir sorun yasamadim renkli resimler disinda. renklisi daha guzel oluyor simdi. ama kitap okumak icin bir paperwhite alinir. cok da memnun kalinir. memnun kalmayanla tanismadim. ya da tanistim ama memnun kalmayan bir insan oldugu icin unuttum gittim densizi.

cizgi romanlariniz renkli ise e-ink teknolojisi henuz renkli degil. o yuzden sorun yasarsiniz.

ozellikle renkli ve pdf kullanicisi iseniz tabii ki tablet daha mantikli. ama sahsi gorusum sadece okuma amacli kaliteli ekranli bir tablet ile yine de bir e-reader almaniz. duzenli kitap okuyan biri iseniz elbette.


tanaka
(23.09.19)
PDF için ben tablet öneririm.

renksiz epub vs formatı kitaplar için ise Kindle Paperwhite veya kobo.


cedex
(23.09.19)
1. Bugüne kadar aldigim en verimli elektronik alet. 5 yıldır kullanıyorum. Göz yorma kesinlikle olmuyor. 70 kitap okumuşum. Yanına birden çok kitap taşıyabilme lüksü sağlıyor aynı zamanda.
2. PDF veya cbr uzantılı dosya/çizgi roman okumak verimli değil. Boyutu çizgi romanın tam sayfası için küçük. Panele zoom yapmak gerekiyoe. Epub/mobi gibi ekitaplar için mantıklı.
3. PDF ve çizgi roman kullanımı için ipad mantıklı. Hızlı sayfa geçişi ve rahat zoom yapma açısından rahat kullanım sunuyor. Bütçe daha az ise, ekranı hoşunuza giden 9-10 inç bir tablet işinizi görür.


unalub
(23.09.19)
harika yatırım. düşünme bile.


elektrodöner
(23.09.19)
(8)

vodafone'lu olanlar bakabilir mi?

turna.com'da bilet alacam fakat biraz pahalı. bana ne var'da çarkı çevirirseniz indirim kodu kampanyası varmış. vodafonelu olanlar zaman ayırıp çarkını çevirebilirler mi? turna hediyesi çıkarsa eğer mesaj kutumdan kodu gönderebilirler. teşekkürler^^
turna.com'da bilet alacam fakat biraz pahalı. bana ne var'da çarkı çevirirseniz indirim kodu kampanyası varmış. vodafonelu olanlar zaman ayırıp çarkını çevirebilirler mi?

turna hediyesi çıkarsa eğer mesaj kutumdan kodu gönderebilirler. teşekkürler^^
kurmalifare
(19.09.19)
şimdi sizin için çevirdim ama tavla stars diye bir şey çıktı maalesef :/


tabirimekruh
(19.09.19)
3 kişi buldum hepsi goldmaster çıktı. şansıma küstüm


kurmalifare
(19.09.19)
hocam şu linkten üye olun. 20 tl indirim kuponu veriyor.


spirit crusher
(19.09.19)
Bana da gold master çıktı. Ama isterseniz avantaj kampanyasından fast track ücretsiz geçiş, araba kiralama, s.gökçen iç hat dış hat flash pass cb kampanyalar var. Onlardan vereyim lazım olan bir şey varsa?


balik kraker
(19.09.19)
Bir de Ankara İzmir ve bodrumda 20 liraya lounge varmış. İşinize yararsa?


balik kraker
(19.09.19)
bana da gold master çıktı :(


Gold master +1


valarmurgulis
(19.09.19)
normalde istesem hediye 4gb internet vermez bu sefer vereceği tuttu :(


freebird5406_2
(19.09.19)
(3)

bi web sitesi arıyorum. bi el atın hayrına

room oluyor. bazen iki kişi bazen birden fazla kişi katılım sağlıyor ve ortaklaşa müzik dinleyebileceğiniz video izleyebileceğiniz platform. sürekli adresini kaybediyorum. bulmak için tarayıcı geçmişimi didik didik ettim. yine sonuç çıkmadı.
room oluyor. bazen iki kişi bazen birden fazla kişi katılım sağlıyor ve ortaklaşa müzik dinleyebileceğiniz video izleyebileceğiniz platform. sürekli adresini kaybediyorum. bulmak için tarayıcı geçmişimi didik didik ettim. yine sonuç çıkmadı.
kurmalifare
(03.08.18)
tinychat ?

ekleme: dubtrack.fm ?


apdulera
(03.08.18)
www.rabb.it ?


Northern Mariner
(03.08.18)
Şöyle bir şey de varmış ama? www.watch2gether.com


(1)

temizmama alternatifi var mı?

2 senedir buradan mamalarımı getiriyorum. iştahlarında sorun yok. severek yiyorlar yalnız fiyatları gittikçe şişiremeye başladılar. önerilere açığım.
2 senedir buradan mamalarımı getiriyorum. iştahlarında sorun yok. severek yiyorlar yalnız fiyatları gittikçe şişiremeye başladılar. önerilere açığım.
kurmalifare
(02.07.18)
Juenpetmarket


kablelvuku
(02.07.18)
(5)

goodreads alternatifleri arıyorum

kitap tutan eller dert görmesin. okuduğunuz okumak istediğiniz kitapların bi listesini nerelerde takibini yapıyorsunuz? filmde imdb gibi kitapta goodreads midir en bilineni? yoksa kullanım açısından beğendiğiniz alternatifler var mı? telefon uygulaması olarak kullanılabilirsek şukela olur.
kitap tutan eller dert görmesin.

okuduğunuz okumak istediğiniz kitapların bi listesini nerelerde takibini yapıyorsunuz? filmde imdb gibi kitapta goodreads midir en bilineni? yoksa kullanım açısından beğendiğiniz alternatifler var mı? telefon uygulaması olarak kullanılabilirsek şukela olur.
kurmalifare
(19.02.18)
Goodreads kullanirken baska bir seyin eksikligini hissetmiyorum. Mobil uygulamasi da iyi, hatta isbn'yi scan edebiliyorsunuz boylece elle kitap eklemeye gerek bile kalmiyor.


common of demons
(19.02.18)
Goodreads <3 ben
Türkçe alternatif olarak vikitap'ı kullandım bir süre ama yetmedi. Goodreads iyidir.


kobuzchu kiz
(20.02.18)
Libib'e denk geldim. İncelenebilir. Uygulaması var.


EasyTiger
(20.02.18)
1000kitap.com diye bir site var; geçenlerde arkadaşım tavsiye etmişti, iş görür gibi


fraise
(20.02.18)
www.librarything.com

şöyle bişi var geçen gördümdü de çok incelemedim.


melodica
(20.02.18)
(16)

bu kez sorum korku filmi fedailerine

sizi etkileyen underrated dediğiniz korku filmleri önerir misiniz gece arkadaşımla izleyecek film arayışındayız
sizi etkileyen underrated dediğiniz korku filmleri önerir misiniz
gece arkadaşımla izleyecek film arayışındayız
kurmalifare
(10.02.18)
The vvitch


uyusam iyi olur
(10.02.18)
İt follows


EasyTiger
(10.02.18)
begotten aslında kült film ama türkiye için underrated kalmış olabilir, izlemediyseniz bakın derim.

edit: the vvitch +1


dedimmidemedimmi
(10.02.18)
frailty (2001)
www.imdb.com

tahminen 12-13 yaşında bu filmi izlemiş ve o kadar etkilenmiştim ki 30 yaşına gelmeme rağmen bir daha korku filmi izle(ye)medim. haftalarca aklımdan çıkaramamıştım filmi.


japon askeri
(10.02.18)
lake mungo


witch gayet güzel ama bu kadar kişi yazdığına göre o kadar underrated değilmiş demek ki.
bu yazacaklarım başta underrated kuralına uyanlar, yoksa muhteşem filmler değiller.
aralarında en iyisi bu.
www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com


Bruce
(10.02.18)
Oculus ve as above so below +1


EasyTiger
(10.02.18)
gok-seung + milyon

as above so below +1

underrated değil ama kokuhaku

shion sono filmlerinin önemli bir kısmı mesela suicide club ve noriko's dinner table galiba (yalnız ya seversin ya nefret edersin, miike için de geçerli)

çoğu takeshi miike filmi

the invitation


daha çok gerilim ama hakkında konuşanı pek duymadım: ils.


sanat guresi
(10.02.18)
Darkness. Anna paquin oynuyordu sanırım. Güzel tırsmıştım.
Son dönemlerde de insidious, sinister ve the conjuring güzel filmler.
Bunlaın yanında the objective filmi de ilginç ve korkutucu.


cloudybloody
(11.02.18)
@sanat guresi haklısın. Ils gayet iyi bir film. yanına frontier(s)'i ekliyorum.


EasyTiger
(14.02.18)
Polanski´nin Repulsion ve The Tenant filmleri cok iyi filmler ama sadece Rosemary´s Baby ünlü. Spurlos fazlasiyla underrated. Housebound yeni yeni bilinmeye baslaniyor, o da cok iyi film.


buf-e kür
(14.02.18)
repulsion ve tenant benim favori filmlerinden ama korkudan çok gerilim demek lazım bence.
bi de diğer filmin tam adı spoorloos, aranıp bulunamaması ihtimaline karşı yazmak istedim. bunu biliyorum ama izlemedim henüz.


session 9.


sanat guresi
(17.02.18)
1408


harvey
(17.02.18)
buf-e kür +1

özellikle tenant belki de izlediğim en iyi birkaç korku filminden biridir. hatta bence rosemary's den iyidir.


EasyTiger
(17.02.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.