Giriş
(12)

Apartman Elektriği

Merhaba, apartmanda 4 daire var kimse kimseyle samimi değil. Eskiden apartman elektriği taşınan birinin üstüneydi, o kişi aboneliğini iptal ettirecekmiş haliyle. Mevcut durumda hiç kimse apartman aboneliğini üstüne almak istemiyor, bu durumda ne olacak? Bana hoş aslında, giriş kattayım ne otomat ne
Merhaba, apartmanda 4 daire var kimse kimseyle samimi değil. Eskiden apartman elektriği taşınan birinin üstüneydi, o kişi aboneliğini iptal ettirecekmiş haliyle. Mevcut durumda hiç kimse apartman aboneliğini üstüne almak istemiyor, bu durumda ne olacak?

Bana hoş aslında, giriş kattayım ne otomat ne ışık ne asansör zerre alakam yok. Normalde olsa aboneliği üstüme alırdım ama apartmandaki bir komşuya epey uyuzum uğraşmak istemiyorum.
koskoca kirpi
(23.02.21)
Kanka neden kişi üzerine ki? bilmediğimden soruyorum. Bizim apartman faturaları apartman adına geliyor.


@allah yazdıysa bozsun Alakası var mı bilmiyorum ama 4 daireli küçük apartman olduğundan yönetim yok.


koskoca kirpi
(23.02.21)
E bosver madem, digerleri dusunsun, hem uyuz oluyormussun :D


invictae
(23.02.21)
@invictae ne bileyim ceza meza gelir durduk yere ortak olmayak olaya diye ondan soruyorum. zamanında bunlar yüzünden asansör bakımını yaptırmamışlar giriş kat miriş kat demediler çaktılar cezayı daireye geldi ceza payı direkt.


koskoca kirpi
(23.02.21)
6 daireli bizim bina. Apartman adına elektrik. Bunu ilinizdeki elektrik idaresine sorun.


ykyt
(23.02.21)
Dairenizin içinde, kontrolünüzde olmayan elektriği sakın üzerinize almayın derim. Birisi kaçak hat filan çeker, bilerek bilmetyerek zarar verir. Biliyorsunuz kaçak elektrik kullanınca hapis cezası veriliyor, hem de abone kimse ona, benim haberimm yoktu filan dinlemiyorlar. Bence ayrı bir sayaç taktırılsın projesini çizdirip. Ama o da masraflı olur tabii..Yukarda denilmiş elektrik şirketi ile görüşülebilir, ya da mahallenin elektrikçisi varsa belki o da bilir.


firez
(23.02.21)
Bizde de 4 daire var. Gelen faturalar apt yönetimi adına. Kişi adına apt elektriği saçmalığı mı olur? Ki daireye giden bir hat da değil sonuçta bu


denizgonen
(23.02.21)
@denizgonen yönetmeliğe göre 10 daire altına yönetici zorunluğu olmadığından burada da yapmamışlar, şu ana kadar da ihtiyaç duyulmamış.


koskoca kirpi
(23.02.21)
Bizim de 3 daire var yaşlı bi amca bakıyor, temizlik ürünleri masrafı ve elektrik faturası 6 aylık 20 lira falan oluyor daire başı, asansör yok ama. Sen girişteysen hiç karışma, daire başı 5 10 lira gelecek, istesen alsan dert almasan dert toplu alsan sıkıntı zaten sevmiyormuşsun


mg3929
(23.02.21)
Önce bir daire sahibini yönetici seçin. O elindeki evraklari ile ben şuranın yöneticisiyim diyip apartman adına açtıracak.


cilekli pasta
(24.02.21)
Bir yönetici seçilecek, karar defteri hazırlanıp noterde onaylatılacak, bu defter ile elektrik şirketine gidilip bina adına abonelik yaptırılacak.


John Bloor
(24.02.21)
@cilekli pasta @joh bloor mesele o zaten kimse istemiyor.


koskoca kirpi
(24.02.21)
(3)

Gümrük E-Posta ile Kimlik Belgesi İstiyor

Merhaba,Aliexpressten bir tane DIY set ısmarlamıştım. Gümrükteki çalışanın hanımla kavga ettiği güne denk geldi herhalde içerisinde faturası olan kutuya değer tespiti yapamamış. Şimdi dünden evde yokken yazı bırakmışlar, değer tespiti yapılamadığından ödeme belgesini ve kimlik fotokopisi bize e-post
Merhaba,

Aliexpressten bir tane DIY set ısmarlamıştım. Gümrükteki çalışanın hanımla kavga ettiği güne denk geldi herhalde içerisinde faturası olan kutuya değer tespiti yapamamış. Şimdi dünden evde yokken yazı bırakmışlar, değer tespiti yapılamadığından ödeme belgesini ve kimlik fotokopisi bize e-posta ile gönderin dmeişler? Bu ne saçma uygulama, daha önce başına gelen var mı?
koskoca kirpi
(23.01.21)
Benim DHL ve UPS gönderilerimde rutin olarak istiyorlar bunları


giovanne
(23.01.21)
@givovanne ben tüzel işletme değilim ki, bireysel tek parça koli ağırlığına baktım 1,5 kilo bile değil, bir avuçtan az büyük kutu boyutu var nesine takıldı gümrüğe anlamadım. Hem böyle kimlik görüntüsü göndermek ne kadar güvenli tereddüt ettim.


koskoca kirpi
(23.01.21)
Benim bireysel gönderimde de istediler (UPS ile yollamışlardı), standart bir prosedür yani. Kolinin ağırlığı ile alakası yok.


roket adam
(23.01.21)
(3)

Takım Elbise Diktirmek

Merhaba. Aranızda hiç takım elbise diktiren var mı? Fiyat skalası nasıl oluyor, çok fahiş fiyatlar mı? Referans olması için fiyat bilgisi verebilir misiniz?
Merhaba. Aranızda hiç takım elbise diktiren var mı? Fiyat skalası nasıl oluyor, çok fahiş fiyatlar mı? Referans olması için fiyat bilgisi verebilir misiniz?
koskoca kirpi
(03.01.21)
ben geçen sene 8400 e milimetric de diktirmiştim. bu fiyat seçtiğiniz kumaşa göre farklılık gösterir. fikir vermesi açısından la misuradan gomlek dikimine de 900 tl verdim


akiskan
(04.01.21)
@akiskan teşekkür ederim hemen hemen tüm sitelerde fiyat verilmiyor çok da bodoslama gitmek istememiştim. Peki bunun usulu nasıl oluyor misal takım dediğimiz tek pantolon tek ceket değil mi? Gömlek misal kalıp çıktığı için çift veya 2 çift vs. alınca fiyatı olumlu değişiyor mu?


koskoca kirpi
(04.01.21)
burada belirleyici faktör ağırlıklı kumaş ama kar sağlayan yer el işciliği. prova sayısı azalacağından 2x olmayacaktır fakat çok da yüksek bir indirim gelmez.


akiskan
(04.01.21)
(3)

Asus Z170 Anakart Muadili hk.

Merhaba, bilgisayarimin anakarti (Asus Z170 Deluxe 3733 mhz) cortladi, tamire goturdum guney cipi yanmis tamir olmuyor yedek parcasizliktan. Uzerinde Intel i7 6700k islemci var. Bilgisayardan pek anlamiyorum, fakat buna muadil anakart bulamadim. Tamirci dahil 2 bilgisayarci gezdim, yok diyor adamlar
Merhaba, bilgisayarimin anakarti (Asus Z170 Deluxe 3733 mhz) cortladi, tamire goturdum guney cipi yanmis tamir olmuyor yedek parcasizliktan. Uzerinde Intel i7 6700k islemci var. Bilgisayardan pek anlamiyorum, fakat buna muadil anakart bulamadim. Tamirci dahil 2 bilgisayarci gezdim, yok diyor adamlar piyasada. Bunun muadili nedir arkadaslar, amacim performans falan degil sadece bozuk kart yerine muadil ariyorum yok. Illa islemciyi de mi degistirmek lazim?
koskoca kirpi
(08.12.20)
5 yıllık platform. normal öyle yerel satıcılarda bulunmaması. internetten bulursun ancak...

overclock yapacaksan ki çarpan kilitsiz işlemci varken yapmamak saçma, z170 veya z270 anakart alacaksın.

ama o kadar eski bir platformda pahalı anakart almak daha saçma olur... eski stokta kalan ürünlerde fiyat ne civarda olur bilemiyorum. ucuz bulursan z serisi al ama bulamazsan h110 b150 q150 h170 q170 b250 q250 h270 q270 chipsetli anakartların uygun olması lazım. kesin emin olmak için anakart üreticisinin sitesinde o modelin uyumluluk listesine de bak. h110 chipsetli düşük seviye bir anakartın vrmi de yetersiz kalabilir belki.

tldr: muadili z170 ve z270 ama o işlemciyi çalıştıracak alternatif daha kötü seçenekler de var.

www.hepsiburada.com

www.n11.com

en ucuz gördüklerim bunlar overclock destekleyen seçenekler arasında.


bu da ucuz alternatif. takarsın çalışır ama oc yapamazsın ve vrmler çok kötüyse performans sorunu yaşatabilir www.amazon.com.tr

yine alt seviye örnek www.n11.com


konetsu
(08.12.20)
Hocam cok sag olasin, overclock'la falan isim yok. O zaman islemciyle birlikte bundle nispeten uygun fiyata gelmisti ondan almistim. Misal link verdiginiz hepsburada adresindeki karti alsam beni kurtarir mi? 16 gb (2*8) ddr4 ram ve asus r390x (strix) ekran karti takacagim. Simdiden cok tesekkurler.


koskoca kirpi
(08.12.20)
hepsiburada'daki kartla bir sorun yaşamaman lazım zaten 6. nesil k serisi işlemcilerle kullanılsın diye yapılan anakartlardan işte.

teknik olarak dördü de destekler zaten uyumluluk listesinde de var ama vrm kötüyse kasa içi soğutmanın iyi olması biraz daha önemli oluyor, vrmlere direkt hava akışı olması yardımcı olur mesela. şahsen oc yapmayacak olsam 500tl daha ucuz olanlardan seçerdim ben. amazon'un kendisinin satması da güven vereceğinden muhtemelen asrock'u alırdım. tabi son karar senin.

ben yeni sistem toplayana kadar idare etsin diye düşünürdüm. uzun yıllar kullanırım yeni pc planı yok diyorsan msi'ı da alabilirsin. her yönüyle daha iyi bir anakart sonuçta.


konetsu
(08.12.20)
(1)

İnstagram Bildirim Uyarısı

Merhaba, instagramda karşılıklı takipleştiğimiz birisi var. Ondan gelen herhangi bir şeyi kaçırmamak için özel bildirimleri açık. Fakat yaklaşık 2 haftadır story attı diye ara ara bildirim geliyor, açıp bakıyorum bir şey yok. İlk başlarda acaba sildi de yetişemedim mi diyordum ama karantina dönemi 2
Merhaba, instagramda karşılıklı takipleştiğimiz birisi var. Ondan gelen herhangi bir şeyi kaçırmamak için özel bildirimleri açık. Fakat yaklaşık 2 haftadır story attı diye ara ara bildirim geliyor, açıp bakıyorum bir şey yok. İlk başlarda acaba sildi de yetişemedim mi diyordum ama karantina dönemi 2 defa telefon elimdeyken tak açtım ama yok bir şey.

Neden böyle oluyor? Acaba "yakın arkadaşlar" kısıtlamasıyla story attığında ben storyi görmüyorum ama bildirim mi alıyorum? Hesabımı kısıtlaması yok, özellikle dikkat ediyorum ben bir şey gönderdiğimde bakıyor.
koskoca kirpi
(06.12.20)
Hikayelerini sizden gizlemiş


ifsitifi
(07.12.20)
(19)

Hiç Anlaşmalı Evlilik Teklifi Aldınız mı?

Merhaba, 35 yaşında er kişiyim. Daha önce Ankara'da memurken 1 kişi tayin için evlilik teklif etmiş, hatta üzerine para da teklif etmiş fakat haliyle kabul etmemiştim. Artık kamuda çalışmıyorum. Yalnız son 5 senede bugün 3. kez (totalde 4 oldu) kıdem tazminatı almak isteyen bir arkadaşım daha "Kirpi
Merhaba, 35 yaşında er kişiyim. Daha önce Ankara'da memurken 1 kişi tayin için evlilik teklif etmiş, hatta üzerine para da teklif etmiş fakat haliyle kabul etmemiştim.

Artık kamuda çalışmıyorum. Yalnız son 5 senede bugün 3. kez (totalde 4 oldu) kıdem tazminatı almak isteyen bir arkadaşım daha "Kirpi nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum diye başladı" direkt anlaşmalı evlilik teklif etti. Artık tipimden gereksiz bir güven mi veriyorum karşı tarafa, yoksa enayi mi belliyorlar anlamadım. Hiç sizin başınıza geldi mi? Bir insan biriyle niye anlaşmalı evlensin, her iki taraf için de çok riskli değil mi? Bu son teklif eden de tee üniversiteden 15 yıllık arkadaşım.
koskoca kirpi
(26.11.20)
kıdem tazminatı için de evlenmezsin ya:)


@şifresini unutan adam ben de onu diyorum alsan alsan kaç para kıdem alacaksın 10 sene desen 100 bin aldın aldın, yani bunun için anlaşmalı evlenilir mi saçma sapan ben de onu merak ediyorum. Yani ondan soruyorum ben de bilmediğim bir şey mi var, yoksa çok mu olağan bu durum da bana mı denk gelmedi başkasından.


koskoca kirpi
(26.11.20)
ilk kez bu tür bir şey duyuyorum, belki benim çevremde hiç olmadığındandır bilemiyorum ama evlenmek kolay boşanmak zor. evlenmenin ve boşanmanın türlü yükümlülükleri var, hayatın hiç ummadığın şekilde zindan olabilir. karşındaki fikrini değiştirdiği anda yıllarca uğraşman gerekebilir. punduna getirirse belki nafaka bile ödersin:) gerek var mı?


heueheu, bu erkek milleti tuhaf :) anlasmali diyerek size oltayi atiyorlar, kidem tazminati, tayin vb. isimlerle... sonra nafaka odeyerek geciyor hayatiniz; yeni bir gelir kapisi'dir; dikkat edin


sweetoffice
(26.11.20)
Müthiş olaymis. hayatımda ilk kez duydum ve çok güldüm.

Herhalde cidden çok güven veren, etliye tuzluya karışmayan, kendi halinde bir adamsın.

Tabii Nafaka işi de olabilir.


westblack
(26.11.20)
Nafaka işi boş iş. Bu tarz evlenen insan sizden nafaka istemezler. İsteyemezler. Öyle uzun davaları falan kaldıramazlar. Anlaşmalı evlilik çokta yasal bir şey değil.

Benim kafama şu takıldı.Bu yaşınıza kadar niye evlenmediniz ? 35 yaşındasınız. 20 yaşınızdan beri sizi tanıyan kadın sizinle neden evlenmek istiyor ? Bu kadınların hepsiyle arkadaş mısınız ? Yoksa görücü usulü bir evlilik mi söz konusu olacaktı ?


ycaycayca
(26.11.20)
Şakasına da olsa 2 kere aldım bende, kendim zaten iyi Bi yerde değilim ama arkadaşlarım nasıl kötü Bi yerdeyse böyle Bi şeyi akıllarından geçirdiler.


valarmurgulis
(26.11.20)
Ben almadım da, bir arkadaşımın babası (evet babası, lise çağında çocuğu olan evli adam) almıştı yıllar önce. Paraya ihtiyaçları vardı, kadın da türkiye'de kalmak isteyen bir rus'tu, iyi para teklif etmişti. Adam ve eşi ciddi ciddi düşünmüştü, tabi önce adamın eşinden boşanması lazımdı, işin ilginci eşi de olumlu bakmıştı ilk başta. Sonra reddettiler.


pati
(26.11.20)
@ycaycayca Vallahi yazdığım gibi kıdem tazminatı dedi, işten ayrılacağım hakkımı yedirmek istemiyorum istifa etsem komple alacağım kalacak falan dedi. Zaten evlenmek gibi bir niyetim yok şu an için ne kendisiyle ne de başka biriyle.

@valarmurgulis Ben de yani kendi yağımızda kavruluyoruz modundayım, bir de dediğiniz gibi zaten içlerinden biri zamanında şaka ya falan dedi girdi konuya, "hiç olmasa benim akraba geniş bir sürü altın gelir falan" dedi yokladı. Olur mu öyle saçma şey konusuna getirince ben, iyice şakaya falan vurdu fakat sonra biriyle evlendi 2 sene sonra da boşandı. Şu an yurt dışında master yapıyor misal o hala aklımdadır. Acaba o evliliği öylemiydi diye.


koskoca kirpi
(26.11.20)
bir kere aldım. 4 kere iyiymiş yalnız. en çok para edeni kabul et bence :)


prizmatik
(26.11.20)
Öğretmen çocuğu olarak böyle evlilikler olduğunu biliyorum. Evlilik sözleşmesi yapıyorlar zaten boşanmak da kolay oluyor.
Bana eşim evlendikten sonra mal ayrımı sözleşmesi teklif etmişti. Olmayan malın neyini paylaşıyoruz diyip kapatmıştım konuyu.


cilekli pasta
(26.11.20)
Sizin durum cidden ilginç.
Ben başlığı görünce vatandaşlık veya tayin işini düşündüm. Tayin icin görücü usulü sevgisiz evlilik oluyor.
Ama sizin durumda 15 sene boyunca bu kadın / kadınlar. Sizinle birlikte oldular mı ? Birliktelik oldu mu ?
Cevap hayir ise . Neden sizi tercih ediyorlar . Kadın milleti bizden daha akıllıdır. Sizde birşey görmeseler istemezler.


ycaycayca
(26.11.20)
Herkes niye bu kadar şaşırmış anlamadım. 4 fazla olmuş tabii de etrafınızda fazla memur varsa bu da olabilir bir şey. Yakın bir arkadaşım da tazminat alabilmek için anlaşmalı evlilik teklifi almıştı. Evlenmekte boşanmakta kolay anlaşmalı olduktan sonra bir dilekçeye imzaya bakıyor. İki tarafında çıkarı varsa yapılabilir bence.


anarsika
(26.11.20)
Nafaka için olabilir. Aldığın mallara ortak olmak için olabilir. Bu teklifi kabul edecek adam süzme olmalı. Kadın zararlı çıkmaz, olan erkeğe olur.


kickboxer
(26.11.20)
Yok, öyle bir teklif almadım. Teklif etmeyi düşündüğüm olmuştur, ama ciddi ciddi düşündüğüm hiç olmamıştır. Biraz vizyon ya hu! Hani Kanada vatandaşlığı, iyi bir ülkede oturum izni vs. anlarım da...


Olaylar Ankara’da mı geçiyor? Çok merak ettim.


buf-e kür
(26.11.20)
doktorlar öğretmenler o kadar çok yapıyordu ki, kimsenin başına bir şey geldiğini de duymadım. kıdem için yapanları da duydum. ben hiç almadım da böyle şeyler olabiliyor. yani 100 bin lira için evlenir bi çok insan bana tuhaf gelmiyor. sonuçta aynı eve filan çıkmayacaksın, düğün vs yapmayacaksın. gidip 2 şahitle bir imza atıp, iş bittikten sonra da bir dilekçeyle 2 dakikada boşanabiliyorsun, pek bir riski yok. çalışan iki taraf varken nafaka vs de çıkmaz. ancak karşı tarafın ciddi deli olması lazım olayı uzatması için.


red g
(26.11.20)
Şaşılacak bişey yok hakkariye Şırnak'a tanıyor kimsenin yolunu bilmediği bir köye. En az 4 yıl orda kalması gerekiyor. Bundan kurtulmak da batıdan Bi meslektaşla evlilik yapmaktan geçiyor. Çok basit Bi nikah sonra da boşanıyorsun. Öyle Bi yerde olsam ben de denerdim.


valarmurgulis
(26.11.20)
"Artık tipimden gereksiz bir güven mi veriyorum karşı tarafa, yoksa enayi mi belliyorlar anlamadım"

güven derken, işler halledildikten sonra çamura yatmayacak, sorun çıkarmayacak bir insan olduğunu düşünmüşlerdir. sonuçta gerçekten evlenmek için bir evlenmek değil bu. enayi olarak görülmeyi nasıl bağdaştırdığını ise anlamadım. sonuçta bir süre evli kalıp boşanacaksın. kaybedecek bir şeyin yok, hatta sana da kazandıran şeyler (üzerine para verme) varmış yazdığın kadarıyla.

tayin için evliliği duymuştum da kıdem tazminatı için duymamıştım. çok mantıklı olay.
@red g +1 "sonuçta aynı eve filan çıkmayacaksın, düğün vs yapmayacaksın"

askerde insanların (subay, astsubay) elli liralık yol ödeneğinin bile peşinde ne kadar kendini paraladığını görmüştüm. burada çok daha ciddi kazanımlar elde edilebiliyor. neden olmasın. bana gelse evlenirim :D


tabudeviren
(26.11.20)
Geçenlerde yaşadım böyle bir şey. Tamamen benim yararıma bir olaydı ama. Arkadaşımın kuzeni avusturalyada yaşıyor. Evleniyim götüreyim dedi ciddi ciddi. Oturumu alınca boşanırız falan dedi işte. Bir an aklıma yattı yani çok da güzel olurdu. Birkaç gün sonra kız kenara çekip oğlum saçmalama boşanmaz bu uğraşırsın saçma sapan deyince cesaret edemedim.


Giovanni Pipitto
(27.11.20)
(6)

Eski Harddisk Bilgisayara Bağlama

Merhaba,Yaklaşık 10 yıldır kullanmadığım harddiskten (görselleri ektedir) bir kaç şey almam gerekiyor, ama mevcut bilgisayar kasasında buna uygun soket/kablo göremedim. Mevcudu çıkarıp bunu takayım dedim ama bu sefer de soket uymadı çizgi gibi bir şey bununla alakası yok.Özetle bunu bilgisayara nası
Merhaba,

Yaklaşık 10 yıldır kullanmadığım harddiskten (görselleri ektedir) bir kaç şey almam gerekiyor, ama mevcut bilgisayar kasasında buna uygun soket/kablo göremedim. Mevcudu çıkarıp bunu takayım dedim ama bu sefer de soket uymadı çizgi gibi bir şey bununla alakası yok.

Özetle bunu bilgisayara nasıl bağlayabilirim?
koskoca kirpi
(18.11.20)
hocam bu ide diye geçen eski tip bağlantı kullanıyor, ide sata dönüştürücü kablo almanız gerekiyor


hocam kablo değil de, böyle dönüştürücüler çıktı bunlardan mı lazım?

www.gittigidiyor.com


koskoca kirpi
(18.11.20)
Bu hard disk 3.5 inc ide hard disktir. Büyük ihtimal anakartin desteklemiyordur. Anakart'in bir resmini / veya modelini gönderebilir misin ? Ona göre dönüş yapalım.


ycaycayca
(18.11.20)
Donusturucu kablo yerine 3.5" ide usb kutu alirsaniz kasa iciyle ugrasmadan usbden kullanirsiniz. Hem de tasinabilif bir harddiskiniz olmus olur.


rockinside
(18.11.20)
Mevcut kasada DVD rom var mı? Varsa onun kablosuna bakın IDE mi yoksa SATA mı?

Belki de dvd-cd rom ıde kabloyla takılmıştır zamanında, bir de evde eski anakart kuturları vs varsa bi kurcalayın, içinde IDE kablo olabilir.

Anakartta hiç yoksa 1 tane IDE girişi vardır diye tahmin ediyorum


John Bloor
(18.11.20)
@john bloor @ycayca yok anakart desteklemiyormuş, dvd rom falan da mevcut değil kasada aradım taradım yok.

@rockinside dediğinize baktım 29 liraya buldum bir satıcıdan, adam kesinlikle olacağını yalnızca harddiske powerı kasadan ayrıca vermem gerektiğini söyledi video açıklama yolladı, ona yöneldim olacak galiba. Cümleten teşekkürler.


koskoca kirpi
(18.11.20)
(4)

Ücretli VPN

Merhaba,Netflix, Amazon ve özellikle Steam içeriklerine erişimde sorun yaşamayacağım ücreti muakabilinde hizmet veren memnun olduğunuz VPN önerebilir misiniz? Konuya çok uzağım, internet hızım oldukça vasat hızda, bu yüzden en az kaybı yaşayacağım sistem daha işime yarar olacaktır. Sağ olun.
Merhaba,

Netflix, Amazon ve özellikle Steam içeriklerine erişimde sorun yaşamayacağım ücreti muakabilinde hizmet veren memnun olduğunuz VPN önerebilir misiniz? Konuya çok uzağım, internet hızım oldukça vasat hızda, bu yüzden en az kaybı yaşayacağım sistem daha işime yarar olacaktır. Sağ olun.
koskoca kirpi
(12.11.20)
hotspot shield bu işin kralıdır..


roverandom
(12.11.20)
Hotspot nasil baglaniyor ki netflixe? Benim bildigim banli hotstpot vpnleri Netflixde.
Bende amerika netflix icin ayda 1.5 euro civari odedigim windscribe var.


logisticsmanager
(12.11.20)
@logisticsmanager cidden ben de ulaşamadım, acaba free versiyonu diye mi düşünüyordum.


koskoca kirpi
(12.11.20)
netflix icin surfshark


unalub
(13.11.20)
(3)

Fast Food Sektöründe yönetici ya da çalışan var mı?

Merhaba, Bu bilindik meşhur fast food zincilerinden paket sipariş verince hep geç, eksik ya da hatalı geliyor. Yemeksepeti sayfa sayfa bu dediğim şikayetleri içeriyor. Ama bakıyorsun zincir olmayan bir kafe, dandirik mahalle kebapçısı bile bir şey istediğinde eksiksiz tam getiriyor. Bakıyorsun bu kü
Merhaba,

Bu bilindik meşhur fast food zincilerinden paket sipariş verince hep geç, eksik ya da hatalı geliyor. Yemeksepeti sayfa sayfa bu dediğim şikayetleri içeriyor. Ama bakıyorsun zincir olmayan bir kafe, dandirik mahalle kebapçısı bile bir şey istediğinde eksiksiz tam getiriyor. Bakıyorsun bu küçük yerlere hep ucuz iş gücü, nispeten deneyimsiz kişiler. Ama büyük zincirler tersine daha iyi maddi ve sosyal olanaklar barındırmıyor mu? Neden bu kadar kötü işletiyorlar, neden çalışanları diğer firmalara göre daha savsak? Eleman işten çıkarmak mı zor, yoksa nasıl olsa poşete hıyar koysak bunlar zaten alıyora mı getiriyorlar sebep nedir?
koskoca kirpi
(04.11.20)
her türlü satış yaptıkları için takmıyolardır. maliyet de düşük. çoğu çalışanları asgari ücret alıyor.


jelly bear
(04.11.20)
Mesele maddi şartlar değil aşırı yoğunluk ve personel sıkıntısı gün içerisinde yüzlerce sipariş geliyor dolayısıyla karışıklıklar olabiliyor. Ayrıca motokurye işinde personeller genelde sürekli çalışmıyor bir kaç ay çalışıp ayrılıyorlar dolayısıyla sürekli personel değişimi oluyor küçük esnafta büyük zinci şirketlere nazaran daha rahat ve esnek çalışma ortamı var.


berkan1
(04.11.20)
@jelly bear yani köşedeki kebapçı da asgari ücretten fazla vermiyordur, kaldı ki sigortası bile yoktur oradakinin ama canavar gibi çalışıyorlar.


koskoca kirpi
(04.11.20)
(5)

Normal Kesim Kot Pantolon

Yıllardır kot pantolon almıyordum, şimdi bakıyorum 50 çeşit modeli çıkmış alayı skinny, ultra skinny, straight, yok dar paça bilmem ne vs. Eski elimdeki kotlara bakıyorum bedeni w28-l32, standart eski tip normal beden kot pantolon için bunların hangisinden almak lazım. Beli normal, paçası normal, vü
Yıllardır kot pantolon almıyordum, şimdi bakıyorum 50 çeşit modeli çıkmış alayı skinny, ultra skinny, straight, yok dar paça bilmem ne vs. Eski elimdeki kotlara bakıyorum bedeni w28-l32, standart eski tip normal beden kot pantolon için bunların hangisinden almak lazım. Beli normal, paçası normal, vücuda yapışmasın...
koskoca kirpi
(27.10.20)
mid-rise straight olabilir aradığınız şey.

low/mid/high-rise bel yüksekliğini anlatıyor.
straight, regular fit, wide leg falan da aradığınız paça biçimi olabilir. Skinny diyenlerden uzak durun.


kobuzchu kiz
(27.10.20)
dediğiniz normal kesim straight, ama her markanın normali aynı olmuyor kalıplar çok oynuyor. internetten rastgele bi markanın normalini alıp da vücüda oturması ihtimali baya düşük, deneme şansınız varsa önce mağazada denemek sonra internetten almak da düşünülebilir.


egokalp
(27.10.20)
Mavi Hunter

www.mavi.com


faithless
(27.10.20)
levis 504


turbo sadık
(27.10.20)
mavi hunter +1


cekcekli
(27.10.20)
(4)

Upload sırasında internetim kitleniyor

Merhaba, misal 5 mb bir dosya maile ek yapacak olayım ya da whatsapp'tan mesaj atıyorum diyelim o an upload normal çalışıyor ama normal internetim kitleniyor. Neredeyse sıfır veri geliyor o anda, uzaktan erişimle şirkete bağlı olduğumdan o an erişimim de kopuyor.Ya da misal buluta bir şey yükleyeceğ
Merhaba, misal 5 mb bir dosya maile ek yapacak olayım ya da whatsapp'tan mesaj atıyorum diyelim o an upload normal çalışıyor ama normal internetim kitleniyor. Neredeyse sıfır veri geliyor o anda, uzaktan erişimle şirkete bağlı olduğumdan o an erişimim de kopuyor.

Ya da misal buluta bir şey yükleyeceğim yine aynı gelen data neredeyse sıfır oluyor. Upload ve veri gelişinin ayarı var mı bir yerlerde google'dım ama doğru kelimeleri kullanamadım galiba abuk sabuk şeyler çıktı.
koskoca kirpi
(23.10.20)
İnternetiniz ne?


boray eris
(23.10.20)
@boray reis Ttnet hocam 16 mbps.


koskoca kirpi
(23.10.20)
bende de aynısı oluyor. sanırım normal bir durum bu kadar düşük upload ve download değerleriyle.


xrated
(23.10.20)
16mbps olarak belirttiğiniz download hızınız. Ancak bunun upstream yönü en fazla 4mbps'dir. Eğer fiziksel koşullardan dolayı bunu daha da düşük alıyorsanız (1-2mbps) bu sorunu yaşamanız normal. Modem içinden fiziksel oturan hız miktarına ve speedtest sonuclarına bakarak operatörünüzle görüşmenizi ya da değiştirmenizi önerebilirim.


ned flanders
(23.10.20)
(1)

Pixel Art

Merhaba, yüklediğim fotoğrafları pixel art'a dönüştüren bir uygulama var mı ücretsiz kullanabileceğim? Kaba taslak çevirse de olur, sıfırdan başlamaktansa kabadan ilerlerim.
Merhaba, yüklediğim fotoğrafları pixel art'a dönüştüren bir uygulama var mı ücretsiz kullanabileceğim? Kaba taslak çevirse de olur, sıfırdan başlamaktansa kabadan ilerlerim.
koskoca kirpi
(15.10.20)
(4)

35 Yaşından Sonra Üniversite

Merhaba, 35 yaşından sonra örgün öğretim üniversite eğitimi alan oldu mu? Olduysa ne zorluklar yaşadınız? Hocalar, diğer öğrenciler duruma nasıl yaklaşıyor? Okulu bitirebildiniz mi?
Merhaba, 35 yaşından sonra örgün öğretim üniversite eğitimi alan oldu mu? Olduysa ne zorluklar yaşadınız? Hocalar, diğer öğrenciler duruma nasıl yaklaşıyor? Okulu bitirebildiniz mi?
koskoca kirpi
(29.09.20)
merhaba kirpi.

31 yaşında Edebiyat fakültesinde okudum. 2 ay önce bitirdim. Zorluklar-uyum biraz sorun oluyor, liseden mezun olan bebeler zaman zaman acımasız olabiliyor, hocalarla yas farkın fazla olmadıgı ıcın daha kafa oluyorlar, zaman zaman çalısıyorsan yardımcı olabiliyorlar.

Sormak istediğin baska seyler varsa memnuniyetle cevaplarım.

benim tavsiyem go for it. kimseye ihtiyacın yok, 18 yasında arkadasın olmayıversin.


Techsavvy
(29.09.20)
Ben değil ama öğrenciyken okulda olan biri kadın, biri erkek 35 yaş üstü iki sınıf arkadaşım vardı. İkisi de okulu güzel dereceler ile bitirdiler.
Öğrenciler olarak çok severdik ikisini de, bizi koruyup kollar, gençliğimizden, toyluğumuzdan dolayı anlamadığımız şeylerde bize yardımcı olur, akıl verirlerdi. Hatta kadın olan arkadaşımız, okuldaki etkinliklere bizden küçük oğullarını da alır gelirdi.
Hocalarımız, özellikle asistanlar ile de araları çok iyiydi. Yapılmasını istediğimiz şeyler için onlarla mesaj gönderirdik hocalarla.
Hem zaten 35 yaş ne ki...


ucanokuz
(29.09.20)
34 yasinda universiteye yeniden basladim, kimse anlamadi valla buyuk oldugumu. kardeees, kanka falan diye sesleniyolardi hatta cocuklar. oyle kucuk de gostermiyorum bence. yani kel falan degilseniz kimse anlamaz bile.


ehti
(29.09.20)
ben 26 yaşındayım. bölümümüzde bir emekli asker abimiz ve hatta bir de wiki sayfası bile bulunan bayağı bayağı siyasetçi bir abimiz var :) ikisi de 40 yaş üstü. benim gibi 25-26 yaşlarında olanlar da var. kaldı ki biz öyle çok öğrencisi olan bir bölüm değiliz, çoğu ders maksimum 20 kişiyle yapılır.

buna rağmen benim gördüğüm kadarıyla bizde herkesin keyfi büyük oranda yerinde. bu iki abimiz de bizimle yemekhaneye gelir, hep sohbet ederiz, konuşuruz... onlar muhtemelen bizim gerizekalı olduğumuzu düşünüp sıkılıyordur ama sonuç itibariyle arada devamlı bir iletişim ve "sınıf arkadaşlığı" söz konusu. kimse yadırgamıyor, her şey gayet güzel.

hocaların tutumu yaşı ilerlemiş öğrencilere karşı bence daha yumuşak oluyor. çünkü siz söylemeseniz bile tam zamanlı çalıştığınızı, hatta evli olduğunuzu vs. varsaydıkları için okula yeni başlamış 20 yaşındaki çocuklarla aynı tempoda devam etmenizi beklemiyorlar. eh bir de bekleseler bile 35 yaşındaki adama "niye ödev yapmadın?" diye çıkışacak halleri yok. o açıdan derslere katılan, en azından temel sorumluluklarını yerine getiren bir öğrenci için hiçbir hocanın zorluk çıkaracağını sanmıyorum.

tabii muhtemelen bölümden bölüme, okuldan okula değişiyordur bu ama benim gördüğüm kadarıyla bizim bölümde bu şekilde.


der meister
(29.09.20)
(5)

Kedi kısırlaştırma ameliyatı hk.

Merhaba,Bugün sabah kedimi (erkek) kısırlaştırdım, engelli kedi olduğundan mecburdum. Öğlen 11 ameliyat girdi, az önce 19'da gelip alabilirsiniz dediler. Gittim almaya iki patisinde damar yolu duruyor, e bunlar diyorum sabah geleceksiniz alacağız onları e niye şimdi gel al dediniz kalsaydı sabah ala
Merhaba,

Bugün sabah kedimi (erkek) kısırlaştırdım, engelli kedi olduğundan mecburdum. Öğlen 11 ameliyat girdi, az önce 19'da gelip alabilirsiniz dediler. Gittim almaya iki patisinde damar yolu duruyor, e bunlar diyorum sabah geleceksiniz alacağız onları e niye şimdi gel al dediniz kalsaydı sabah alaydım diyorum yok siz götürün sabah getirin diyor. Yemek su vereyim mi diyorum sabaha kadar vermeyin diyor. E ben ameliyata girecek diye dün akşam 18'den beri yemek vermiyorum 2 gün olacak neredeyse diyorum olsun diyor. İnternete bakıyorum 6 saat sonra ameliyattan verilir diyor.

E arkadaş sen bunu neden gel dedin bana madem yemek su verilmeyecek sabah geri gelecek, hem bu kolundakiler neden duruyor. Anlamadım soruyorum gececi veteriner ben bilmiyoruma getiriyor vallahi anlamadım ben durumu. Bunun mantıklı açıklaması var mı yoksa çok bilendim sabaha. Yemek su vereyim mi tilt oldum veterinere.
koskoca kirpi
(23.09.20)
Biz bir gece klinikte bırakmıştık. O yuzden yapılan işlemleri bilmiyorum. Ama teslim aldıktan sonra bize de mama, su vermeyin dediklerini hatırlıyorum. Hekim vermeyin dediyse vardır bir bildiği.
Damar yolu kısmı ilginçmiş ancak engelli diyorsunuz, belki tekrar müdahale gerekebilecegi için bırakmayı uygun görmüştür.

İnternetteki bilgi kirliliğine guvenmektense hekime güvenmeyi tercih etmek lazım.

Geçmiş olsun.


elorelia
(23.09.20)
Siz bence bir başka veterinere daha sorun.benim de erkek kedim vardı. Sabah işe giderken bıraktım, iş çıkışı aldım. Ne damar yolu ne başka bir şey. Sadece ameliyat olan bölge tıraşlıydı haklı olarak ve tabii sersemdi. Su içsin, yiyebilirse de kuru ya da yaş mama verebilirsiniz demişti doktoru. Öyle de yaptım. O gün gece kendine geldi. Bol bol su içti ki insanlarda da oluyor böyle, narkoz sonrası çok susama hali. Ben işkillendim. İstanbul avrupa yakasındaysanız da doktor önerebilirim.


makarnacanavari
(23.09.20)
Teşekkürler. Bir veteriner dm'den ulaştı bana bir kaç soru sordu, yanıtlara istinaden sıkıntı yok verebilirsin dedi. O veterinerin kendi işgüzarlığı dedi. Çocuğa su verdim kana kana içti rahat bir 5 dakika, ıslak mama verdim ona hallenmedi zaten. Su içti yatıyor. Damar yolunu da tembellikten bırakmış, bir daha açmak durumunda kalırsa uğraşmamak için dedi.


koskoca kirpi
(23.09.20)
bize söylenen kısırlaştırmanın akşamında su , ertesi sabah da yemek, birçok kedide aynı şekilde uyguladık. ama sabah verin dedilerse bir bildikleri olabilir. açlık-susuzlukla ilgili bir problem olmaz muhtemelen ama neden iki patisinde damar yolu açılmış o konu ilginç. bazı işlemler yapılmış, size yeterli bilgi verilmemiş gibi görünüyor, gececi de sorup öğrenmemiş.
ama sizinle kalması daha iyi bir bakıma takip edersiniz.

edit: damar yolu kısmı yine de çok açık değil. siz sorun.


not dark yet
(23.09.20)
Hayvanın bilinç durumu, yapılan ilaç uygulamaları vs. ile ilgili olarak size gıda vermeyin denmiş olabilir. Damar yolu tekrar açılmamasına istinaen uğraşmamak istememiş, tembellikten bırakmış ifadelerini etik bulmuyorum, lütfen herkese itibar etmeyiniz bu anlamda .Bu, hastayla ilgilenen hekimin verdiği bir karar, siz de en baştan gerekenleri, işlemleri vs. detaylıca öğrenmelisiniz. Geçmiş olsun.


(1)

Ücretsiz İzin Kullanıp Başka Yerde Staj yapabilir miyim?

Merhaba,Eğitim dolayısıyla almam gereken 30 günlük bir stajım olacak, mevcut işimden ayrılmadan (ücretli ve ya ücretsiz izin) söz konusu stajı yapmam bir şekilde mümkün olabilir mi? İşten zaten ayrılacağım da eğitimim tamamlanınca, yalnızca bunlara kıdem tazminatımı yaktırmak istemiyorum. Google'lad
Merhaba,

Eğitim dolayısıyla almam gereken 30 günlük bir stajım olacak, mevcut işimden ayrılmadan (ücretli ve ya ücretsiz izin) söz konusu stajı yapmam bir şekilde mümkün olabilir mi? İşten zaten ayrılacağım da eğitimim tamamlanınca, yalnızca bunlara kıdem tazminatımı yaktırmak istemiyorum. Google'ladım ama bir şey bulamadım, staj laborant veterinerlik, bir tane veteriner kliniği ayarladım ama staj da olsa SGK girişi yapılması lazım. Teşekkürler.
koskoca kirpi
(06.09.20)
zorunlu stajlarda sigorta yapılması da zorunlu diye biliyorum. bir yerden sigorta yatarken diğer yerde de yapılamayacağından mümkün değil malesef. firmalarla anlaşarak çözebilirsiniz belki.


lcha
(07.09.20)
(3)

GSM Hat Taşıma

Merhaba, şimdi Turkcell'den bu ayın 24'ü 25'e bağlayan gece sonlanacak taahhütlü tarifem var. Ben hattımı Vodofone taşımak istiyorum, başvuruyu ne zaman yapmalıyım ki taahhütten çakmasınlar ya da yeni dönem için gecikmeden Turkcell'e ekstra para ödemek zorunda kalmayayım?Bir de misal taahhütüm bitti
Merhaba, şimdi Turkcell'den bu ayın 24'ü 25'e bağlayan gece sonlanacak taahhütlü tarifem var. Ben hattımı Vodofone taşımak istiyorum, başvuruyu ne zaman yapmalıyım ki taahhütten çakmasınlar ya da yeni dönem için gecikmeden Turkcell'e ekstra para ödemek zorunda kalmayayım?

Bir de misal taahhütüm bitti ama ben bir hafta daha Turkcell hatta kaldım, o 1 hafta için tam ay ücreti mi ödüyorum yoksa aylık ücreti 1 haftaya oranlıyorlar mı?

Teşekkürler.
koskoca kirpi
(22.08.20)
1 haftalık fatura çıkıyor.


jugador
(22.08.20)
Taahhütsüz dönem oranlanarak faturalandırılır, sabit vergiler tam alınır olmalı.


Kimse 1. Soruya cevap vermemiş.
Şimdi bu işin maks süresi 6 gün ama ana bir bayiden işlem yaptırıp girişinin hemen yapılmasını rica edersen 3-4 güne geçersin.

Taahhüt bozma olayı son ay olmaz unutma. Mesela taahhüt 24.08 de bitiyor ya 25.07 den itibaren numara değişikliği yapabilirsin. Ama son ayın ücretini peşin alırlar yani faturan 50 TL ise 26.07 de de 24.08 de de taşıma yapsan 50 TL yi ödersin.

Taahhüt bittikten sonra taahhütsüz ücretin kullandığın süresi kadarını ödersin.


infernalcadre
(22.08.20)
(2)

Araba Yolculuğu Sonrası İştahsızlık

Merhaba, veterinere götüreceğim ama sırf gereksiz pimpirikliğim adına boş yere kediyi veterinere götürüp fazladan eziyet çektirmek istemediğimden soruyorum. Dün gece kedimle yaklaşık 10 saat bir araba yolculuğu yaptık, eve geldiğimizden beri yaklaşık 12 saattir ne yemek yiyor ne su içiyor ve durgun.
Merhaba, veterinere götüreceğim ama sırf gereksiz pimpirikliğim adına boş yere kediyi veterinere götürüp fazladan eziyet çektirmek istemediğimden soruyorum. Dün gece kedimle yaklaşık 10 saat bir araba yolculuğu yaptık, eve geldiğimizden beri yaklaşık 12 saattir ne yemek yiyor ne su içiyor ve durgun. Normal midir? Geldiği ev normaldeki rutin evimiz, gidiş yolculuğu 4 saatti bu kadar sıkıntı olmamıştı.
koskoca kirpi
(30.07.20)
Bu ara en çok sorulan soru hayvanla yolculuk üzerine.ben bunkarda dinlenerek götürün yazıyorum.bırakın kendi haline dinlensin iyicene.eğer aynı şekilde süre uzarsa bir veterinere götürün.


duptıs
(30.07.20)
1 2 gun daha takip edin, yas mama fln verin. Yemek degil de su daha onemli, sirtindan derisini cekin yukari sonra birakin. Deri kendini hemen toparliyorsa susuz kalmamistir, ama derisi yukarda kaliyor ise susuz kalmistir.


oscar
(30.07.20)
(5)

Akü Problemi?

Merhaba,Korona sebebiyle başka bir şehirdeydim ve aracım otoparkta yaklaşık 4 aydır hareketsiz kalmış, bugün bir denedim akü bitmiş durmaktan. Yarın arkadaşın arabayla aküyü şarjlıycam da, şarjladıktan sonra hareket ettirmesem de durduğu yerde motoru çalıştırsam yine de akü verimli şarj olur mu yoks
Merhaba,

Korona sebebiyle başka bir şehirdeydim ve aracım otoparkta yaklaşık 4 aydır hareketsiz kalmış, bugün bir denedim akü bitmiş durmaktan. Yarın arkadaşın arabayla aküyü şarjlıycam da, şarjladıktan sonra hareket ettirmesem de durduğu yerde motoru çalıştırsam yine de akü verimli şarj olur mu yoksa hareket etmek mi lazım?
koskoca kirpi
(27.06.20)
olmaz denedim


m orak
(27.06.20)
minumum 30 dk bulunduğu yerde çalıştırmanız yeterli olacaktır. Seyir halinde 15 dk da şarj olacaksa beklemede 30 dk şarj oluyor .

not: verdiğim dakikalar temsilidir. 60A bir akü 6 amperlik bir dinamo ile 10 saatte şarj olur. rölantide 4A üretiyorsa 15 saatte şarj olur. Akünün ne kadar bitik olduğuna bağlı


janavarorion
(27.06.20)
Eğer akü sağlamsa şarj sonrası normale döner. Bitik veya zayıfsa bir kaç gün sonra tekrar aynı duruma gelir, marş basmaz. İmkan varsa hareket ettirin aracı 1- 1,5 saat stop etmeden çalıştırın. Stop ettikten sonra ertesi gün de marş basmaz ise geçmiş olsun.


Arthur Dayne
(27.06.20)
biraz bulundugu yerde calistirdiktan sonra yuksek devirle kullanilmasi gerekiyor diye soylemisti bizim sanayideki arkadaslar.


fakyoras
(27.06.20)
yakın arkadaşın arabası ile yaptığınız bağlantı sizin akünüzü şarj etmez. arkadaşın aküsünü kullanarak kendi aracınıza ilk hareketi verip motoru çalıştırmanızı sağlar. bu işleme 'takviye' denir.

aküyü yine kendi aracınızın şarj dinamosu, motor hareketini kullanarak şarj eder. motor ne kadar devirli çalışırsa, akü o kadar çabuk dolar.

yani arkadaşın aracıyla takviye yapıp aracı çalıştırdıktan sonra motoru kapatırsanız yine çalışmaz. arkadaşların da dediği gibi, akü sağlamsa, sadece boşalmışsa, motorun belirli bir süre çalışıp aküyü şarj etmesi gerekir.


kibritsuyu
(27.06.20)
(2)

1 yaşından sonra kediye lösemi aşısı gerekli midir?

Merhaba,Kedim 17 aylık, 3. ayında lösemi aşısı olmuştu. Kuduz aşısını yinelemek için veterinere götürdüğümde lösemi yaptıracak mısınız bu sene dedi veteriner. Her sene yapılmıyor mu dedim. Yapılıyor ama mecburi değil biz tavsiye ediyoruz dedi. (Eve yayan tek veteriner diye bu ara sadece ona götürebi
Merhaba,

Kedim 17 aylık, 3. ayında lösemi aşısı olmuştu. Kuduz aşısını yinelemek için veterinere götürdüğümde lösemi yaptıracak mısınız bu sene dedi veteriner. Her sene yapılmıyor mu dedim. Yapılıyor ama mecburi değil biz tavsiye ediyoruz dedi. (Eve yayan tek veteriner diye bu ara sadece ona götürebiliyorum, ama dehşet paragöz bir kadın) İnternette taradım yaptırın diyen var, 1 yaşından sonra yaptırmayın gereksiz diyen var. Parasında değilim, ama gereksizse de yaptırmak istemem, en başında çocuğa aşı eziyet şimdi. İlk yılın ardından cidden gerekli mi lösemi aşısı, veteriner var mı aramızda?
koskoca kirpi
(05.06.20)
Biz hiç yaptirmadik. Çok araştırdık ve böyle karar verdik. Hekimimiz de neden yaptirmadiniz demedi.


elorelia
(05.06.20)
Benim vet. 2. Lösemiye gerek yok dedi


elitoangelito
(06.06.20)
(2)

Sigortasız Çalışan Apartman Temizlikçisi

Merhaba, Oturduğum apartmanda merdiven temizliğini yapan bir kadın var. Kadına ısrarla temizliğe gelmemesini belirtmeme rağmen üst kat komşusunun istediğini belirterek geliyor. Kadın geçen gün ayağı takılmış apartman camını boydan boya kırdı. İnanın parasında pulunda değilim, yalnız sigortasız gelip
Merhaba,

Oturduğum apartmanda merdiven temizliğini yapan bir kadın var. Kadına ısrarla temizliğe gelmemesini belirtmeme rağmen üst kat komşusunun istediğini belirterek geliyor. Kadın geçen gün ayağı takılmış apartman camını boydan boya kırdı. İnanın parasında pulunda değilim, yalnız sigortasız gelip gidiyor hasbelkader kendine zarar verse hem ona yazık hem bize. Komşuyu sigortasız gündelikçi gibi temizlikçi çalıştıramayacağı konusunda uyardım ısrar ediyor. Apartman zaten 3 katlı, yönetici vs. yok.

Eni sonu kadını (apartmanı temizleyen ve kendisini çağıran) şikayet edeceğim. Kendisini kaç kez uyardım. Bunun usulu nasıldır, nereye şikayet etmek lazım? Ayda 1 kez gelip yarım saat apartmana gelip gidiyor kadın. Teşekkürler.
koskoca kirpi
(06.04.20)
Kardeş engellemek yerine sigorta yapın. Sms ile bu tip calısma sigortalanıyor. Hem size hem kadına faydası var.


yeliz adeley
(06.04.20)
@yeliz adeley, sigortayı da söyledim bir şey değil zaten çok komik bir para. Ama apartmanda yönetici yok, komşu da yanaşmıyor sorumluluk almıyor. Ben de istemediğim bir şeyin sorumluluğunu alacak değilim maalesef.


koskoca kirpi
(06.04.20)
(2)

Buzdolabından gelen ses

Merhaba,Buzdolabından "zınn zınn zınn" diye tekrarlanan sesler geliyor, yalnız elimle dolabı şöyle bir sarsınca sesler düzeliyor. Yarım saat bir saat sonra yine aynı ses, rahat bir 5 dakika sürüyor sonra kendiliğinden gidiyor ya da ben sarsınca. Tam olarak sesin neresinden geldiği de anlaşılmıyor. B
Merhaba,

Buzdolabından "zınn zınn zınn" diye tekrarlanan sesler geliyor, yalnız elimle dolabı şöyle bir sarsınca sesler düzeliyor. Yarım saat bir saat sonra yine aynı ses, rahat bir 5 dakika sürüyor sonra kendiliğinden gidiyor ya da ben sarsınca. Tam olarak sesin neresinden geldiği de anlaşılmıyor. Buzdolabı tamirci çağırmak için fazla vasat, en ekonomik yoldan halletmeye çalışıyorum. Ne problem olabilir?
koskoca kirpi
(11.01.20)
Uygun zamanda boşaltıp fişini çekin. Buzluk eridikten sonra sesler kesiliyorsa fan buz tutuyordur, endişelenmeye gerek yoktur


r evolution
(11.01.20)
Buzdolabının ayaklarını düzgün ayarlamanız gerekiyor olabilir.


prole
(11.01.20)
(4)

Nisan ayında kesilen trafik cezası?

Eve dün tebligat gelmiş. tee 4 Nisan'da hız cezası, yav ben arada araca muayane bile yaptırdım. 8 aydır gelmeyen ceza neden bugün geldi, sene sonu geldi hedefler mi tutmadı nedir. Az buz da değil 500 lira ceza gelmiş. O gün neredeydim ceza doğru mu diye OGS sorgulayayım dedim, o bile 6 aydan öncesin
Eve dün tebligat gelmiş. tee 4 Nisan'da hız cezası, yav ben arada araca muayane bile yaptırdım. 8 aydır gelmeyen ceza neden bugün geldi, sene sonu geldi hedefler mi tutmadı nedir. Az buz da değil 500 lira ceza gelmiş. O gün neredeydim ceza doğru mu diye OGS sorgulayayım dedim, o bile 6 aydan öncesini sorgulatmıyor :) Yok yani ceza yediysek doğruysa ödeyeyim sıkıntı yok hak etmişimdir de, böyle 8 ay ceza mı bekletilir. Var mı başka böyle çok geriden ceza gelen?
koskoca kirpi
(08.12.19)
1 yıl sonra bile gelen cezalar var maalesef


gecen ay 1 yil onceki ceza gelmis. bir de faiz isletmisler.


brkylmz
(08.12.19)
Devlet kurcaladikca bulduklarindan para istiyor daha eski cezalarda gelebilir hazir ol


basond
(08.12.19)
Dönem dönem toplayıp yolluyorlar. 1 yıllık ceza ödediğimi bilirim.

Mevzu biraz da şundan kaynaknakli, bu posta masraflaeinicin (ciddi yekun tutar) ödenek lazım, bunun planını başta doğru yapmayınca bekliyor cezalar sonra bütçeye dahil edilip para çıkınca hepsini yolluyorlar.


kisa
(08.12.19)
(9)

Burun tikanikligi acan yesil renk koku?

Merhaba. Bugun yemek yedigim yerde, teyzenin biri burun tikanikligim icin yesil bir yag gibi bir sey koklatti, haci yagi gibi kokuyordu ama yemin ediyorum 10 saniyede burnum acildi. Ne bu abla alayim ben bundan dedim, aktarlardan bulursun yesil yag dedi. 10 tane aktar gezdim yok. Yesil yag diyorum a
Merhaba. Bugun yemek yedigim yerde, teyzenin biri burun tikanikligim icin yesil bir yag gibi bir sey koklatti, haci yagi gibi kokuyordu ama yemin ediyorum 10 saniyede burnum acildi. Ne bu abla alayim ben bundan dedim, aktarlardan bulursun yesil yag dedi. 10 tane aktar gezdim yok. Yesil yag diyorum anlatiyorum alakasiz seyler gosteriyorlar. Bu nedir bilen var mi, kucuk cam sisede çince etiket vardi.
koskoca kirpi
(18.11.19)
Kutsal krem (bkz: vicks)


masseter
(18.11.19)
@masseter Vicks bunu gorse diz coker onunde tovbe eder, oyle acayip bir seydi :) Yag dedigim krem formunda degil de sivi boyle yogun yesil renk.


koskoca kirpi
(18.11.19)
Toros nane yağı ya da okaliptüs yağı


deer hunter
(18.11.19)
abi hacı şeyi o ya... bizim enişte de kullanıyordu. çaya maya da döküyolar bir damla. şu camilerin önünde hacı yağı satan amcalar satıyormuş ben sormuştum o zaman (vefat etti kendisi) hatta öksürük olunca göğsüne sürer, sırtı ağrıyınca sırtına sürer falan...


Tears of Devil
(18.11.19)
(bkz: çin yağı)


nahtoderfahrung
(18.11.19)
(bkz: cold-mix) Belki bu da olabilir. Televizyonlarda cold-mix damla diye reklamlarında görmüştüm.


çin yağı ya da nane yağı. ikisini de kullanıyorum.


uzerinde cince yaziyorsa china oel degildir diye dusunuyorum.

green liquid tiger balm diye yazarsaniz google'a orda cikanlardan biri sanirim. guney dogu asya ve cin'de cok sik kullanilir. hatta minik roll-on seklinde olanlari var. buruna rahat rahat sur diye. nerden bulabilirsiniz? bilemiyorum hic satin almadim. hep birileri getirdi donerken oralardan.


tanaka
(19.11.19)
(3)

Ido Bursa'dan Nilufer'e Gidis?

Merhaba, mobildeyim de saglikli google'layamadim herhal hep alakasiz sayfalar cikti. Ozetle ido bursa iskelede inince Nilufer'e en basit nasil gecilir? Taksiye binilse asagi yukari ne yazar? Tesekkur.
Merhaba, mobildeyim de saglikli google'layamadim herhal hep alakasiz sayfalar cikti. Ozetle ido bursa iskelede inince Nilufer'e en basit nasil gecilir? Taksiye binilse asagi yukari ne yazar? Tesekkur.
koskoca kirpi
(17.11.19)
Nilüferin neresine geçeceksiniz orası önemli çok.Minibüsle FSM'ye kadar gidebilirsiniz ama .Bu arada Bursa'da taksi fiyatları çok pahalı bence binmeyin.


choclatetekila
(17.11.19)
@choclatetekila Nilufer duragina kadar gitmem lazim, fsm dediginiz ondan bir onceki durak olansa o da isimi gorur. Minubus olmasi iyiymis, tesekkurler.


koskoca kirpi
(17.11.19)
idodan inince zaten emek otobusleri hazir yolcu bekliyor oluyor. otobusle emek metro duragina direkt ulasilabiliyor. oradan da metroyla (bursaray) nilufer duragina gidebilirsin.


in vino veritas
(17.11.19)
(3)

RC Arac H.limani Guvenlik

merhaba, yigene rc arac aldim 50cm civari, elektrikli, hediye paketi falan yaptirdim ama bu uber h.guvenligi aliyor mu ucaga... bagaja da veririm.muhim degil ama acma mi isterler mi ambalaji... paketi bozulsun istemiyorum. tesekkur.
merhaba, yigene rc arac aldim 50cm civari, elektrikli, hediye paketi falan yaptirdim ama bu uber h.guvenligi aliyor mu ucaga... bagaja da veririm.muhim degil ama acma mi isterler mi ambalaji... paketi bozulsun istemiyorum. tesekkur.
koskoca kirpi
(29.08.19)
Fragile yapıştırıp bagaja ver.sorunsuz gelir


duptıs
(29.08.19)
Bagaja ver ve mümkünse kutuda olmasın gümrükte xray e koyacaklar valiz.


emfuzi
(29.08.19)
Bu arada hangi marka model aldın?


emfuzi
(29.08.19)
(5)

Hukuk Terimi

Mahkemeye gitmektense uzlasalim ya da kabul edelim daha az maliyetle isi cozeriz anlaminda bir terim vardi. Aklima takildi bulamiyorum. Neydi bu?
Mahkemeye gitmektense uzlasalim ya da kabul edelim daha az maliyetle isi cozeriz anlaminda bir terim vardi. Aklima takildi bulamiyorum. Neydi bu?
koskoca kirpi
(21.05.19)
Turkiye'de uzlasma deniyor artik ama? Tesviye olabilir mi? Ecnebilerin settling dedigi sey...


robokot
(21.05.19)
arabulucu ?


Sulh


adwokat
(21.05.19)
Sulh olmak


microfiction
(21.05.19)
Yok bunlar değil, eni sonu hatırıma gelince editleyeceğim bunu :(


koskoca kirpi
(21.05.19)
(2)

İstanbul Avrupa Yakası Kedi Oteli

Merhaba,İstanbul Avrupa yakasında kedimi bırakabileceğim güvenli bir kedi oteli arıyorum. Kullandığınız, bildiğiniz, tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır?
Merhaba,

İstanbul Avrupa yakasında kedimi bırakabileceğim güvenli bir kedi oteli arıyorum. Kullandığınız, bildiğiniz, tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır?
koskoca kirpi
(09.05.19)
sariyer'de tip top pet hotel. kopeklerimi birakiyordum ben cok memnundum. kedi de kabul ediyorlar.


pide
(10.05.19)
Beşiktaş Yuvam Klinik, gitmeden önce arasanız iyi olur.


kumandanim
(10.05.19)
(2)

İnstagramdan Toplu Fotoğraf İndirmek Mümkün mü?

İnstagramdan tek tek değil de belli bir hashtag tanımlı ya da kullanıcı adından toplu fotoğraf indirmem mümkün mü? Biraz google'ladım, ama sağlıklı çalışan bir şey bulamadım. Tek tek url kopyala yapıştır çok uzun sürecek, kullandığınız bir program var mıdır?
İnstagramdan tek tek değil de belli bir hashtag tanımlı ya da kullanıcı adından toplu fotoğraf indirmem mümkün mü? Biraz google'ladım, ama sağlıklı çalışan bir şey bulamadım. Tek tek url kopyala yapıştır çok uzun sürecek, kullandığınız bir program var mıdır?
koskoca kirpi
(12.02.19)
chrome için "downloader from instagram" yükleyip, kişinin profiline giriyorsun. daha sonra en üstte sağda "download all" butonu çıkıyor ve indiriyorsun.

edit: daha önce yazan olmuş, görmedim pardon.


goodenuff
(12.02.19)
(3)

Yürüyüş Ayakkabısı

Merhaba,Çok uzun zamandır converse ve iş için rugan ayakkabı dışında bir ayakkabı giymedim. Yalnız bugünlerde düzgün bir koşu ayakkabısına ihtiyacım var, ama bu konuda çok cahilim, ayakkabı fiyatları da uçmuş durumda ne nedir hangisi düzgün belli değil. Ayakkabı ile ya uzun süre yürünecek ya da asfa
Merhaba,

Çok uzun zamandır converse ve iş için rugan ayakkabı dışında bir ayakkabı giymedim. Yalnız bugünlerde düzgün bir koşu ayakkabısına ihtiyacım var, ama bu konuda çok cahilim, ayakkabı fiyatları da uçmuş durumda ne nedir hangisi düzgün belli değil. Ayakkabı ile ya uzun süre yürünecek ya da asfalt zeminde basketbol oynanacak, kaliteli bir şey olduğu ve asgari ücret ile ölçeklenebilecek uçuk bir fiyatı olmadığı sürece sorun yok. Tavsiye modeliniz mevcut mudur?
koskoca kirpi
(10.02.19)
Skechers


bradshaw
(10.02.19)
nike air max serisi genel olarak rahat.


not dark yet
(10.02.19)
skechers çok rahat ama ben bu ayakkabı yüzünden ayağımı kırdım. biraz da benim mallığımdı tabi. fiyatlar artık hep yüksek. boyner'de filan zaman zaman kampanyalar oluyo. denk getirip uyguna alabilirsiniz.


spirit crusher
(10.02.19)
(1)

Bodrum'da Euroleague Maci Izlenecek Mekan

Merhaba, is icin Bodrum'dayim, yarin da pana - anadolu efes euroleague maci var. Bira patates esliginde izlemek niyetindeyim, ama bobregimi de hesap olarak birakmak istemiyorum :) Mekan onerisi var midir? (Not:Bodrum bu olu sezonda bile dehset pahali, hadi gezmeye gelen neyse de maasli calisan nasil
Merhaba, is icin Bodrum'dayim, yarin da pana - anadolu efes euroleague maci var. Bira patates esliginde izlemek niyetindeyim, ama bobregimi de hesap olarak birakmak istemiyorum :) Mekan onerisi var midir? (Not:Bodrum bu olu sezonda bile dehset pahali, hadi gezmeye gelen neyse de maasli calisan nasil geciniyor burada anlamak mumkun degil.)
koskoca kirpi
(30.01.19)
merhaba. bodrum marinaya kadar yürürseniz karşı hizasında sıra sıra mekanlar göreceksiniz. sünger pizza fifi, yunuslar v.s. düz devam edin o kaldırımdan. taa yolun sonunda memedof meyhaneyi falan da geçip ilerleyin. bi tane arada kalmış bira üzerine yoğunlaşmış mekan var ismini bilmiyorum. o sırada tüm dükkanlar kapandığı için yanında şu var diyemiyorum ama bodrum marina otoparkının kapısının tam karşısına denk geliyo. orda hem maç var(maç parası falan yok), hem mutfağı iyi, tuborg uygun oluyo guiness'e, Weihenstephan'a göre.

çarşı tarafında atatürk caddesinde otantik ocakbaşı var. tek kişi orası biraz tuzludur. atatürk ilköğretimin karşısında churchill diye bi mekan var orada da maç veriliyo ama orası da kazık bence. ilk dedigim yer iyi ya oraya gidin.

not: belki henüz keşfetmemişsinizdir, yalnız gitmek için iki güzel yer paslaşayım. datça feribotlarının karşısında molly malone's + çarşı içinde arka pizza. maçsız.


libertine
(30.01.19)
(2)

Discord Mikrofon Sorunu Hk.

Merhaba, discordda bir sorunum var cozemedim, google'yinca da alakasiz cozumler cikiyor. Sorunum su, konusmaya baslayinca sesimin ilk 1-1,5 sn'si karsiya gitmiyor. Sonrasinda sorun yok, ama konusma baslagici hep boyle es vererek gidiyor. Bunun cozmunu bilen var mi?
Merhaba, discordda bir sorunum var cozemedim, google'yinca da alakasiz cozumler cikiyor. Sorunum su, konusmaya baslayinca sesimin ilk 1-1,5 sn'si karsiya gitmiyor. Sonrasinda sorun yok, ama konusma baslagici hep boyle es vererek gidiyor. Bunun cozmunu bilen var mi?
koskoca kirpi
(04.01.19)
Ayarlar kisminda baskonus gecikmesi var. O dugmeyi en sola cekin.


nax
(04.01.19)
Tik attim onceki cevaplara ama bu cozum olmadi, ayrica bas konus ozelligi aktif degil bende, bir ustteki tercih aktif. Yani mikrofon surekli acik, konustukca karsiya ses gidiyor. Ama her konusmaya baslasigimda yaklasik ilk saniye karsiya ses gitmiyor.


koskoca kirpi
(04.01.19)
(7)

Ifsa Olmadan Havale EFT Yapma Hk.

Merhaba, bir hesaba 77 lira bir odeme yapacagim, hesaba havale ya da internetten mobil pos kullanarak. Ama gonderen kisi olarak gorunmek istemiyorum, bunu nasil yapabilirim?Kardesim el islerini sattigi bir site acti, onu desteklemek icin anonim bir kac siparis vermek istiyorum. Yasa disi bir is degi
Merhaba, bir hesaba 77 lira bir odeme yapacagim, hesaba havale ya da internetten mobil pos kullanarak. Ama gonderen kisi olarak gorunmek istemiyorum, bunu nasil yapabilirim?

Kardesim el islerini sattigi bir site acti, onu desteklemek icin anonim bir kac siparis vermek istiyorum. Yasa disi bir is degil yani, tereddut olmasin :)

Not: Ininal kartla olmuyor.
koskoca kirpi
(20.12.18)
İstersen bana yolla ben yapayım %)


kisa
(20.12.18)
E yardımcı olalım o zaman, ben alayım mesela.


John Bloor
(20.12.18)
Sag olun da, ara ara yaparim ben, hep birinden yapmak istemiyorum. Kendim yapabilecegim bir yol olursa cok iyi olur. Sag olun yine de :)


koskoca kirpi
(20.12.18)
ay ne kadar tatlisiniz :)
ne satiyor? link verin guzel bir seyse biz de alalim.


jimicik
(20.12.18)
Cidden, niye link vermediniz ki? Belki beğenip de alacağız?


fever
(20.12.18)
atm'den gönderebilirsin sanırım


garaser
(20.12.18)
Link verirse reklam için bahaneyle duyuru açtığı zannedilir diye vermek istememiştir belki.

Soruya cevap: Ancak başkasından rica ederek yapabilirsiniz. Çünkü online alışverişe tc kimlik ve telefon istiyorlar illa artık. Olmayanını görmedim.


(13)

Evine hirsiz daha sonra yakalanan biri var mi?

Merhaba, yakin zamanda ufak bir hirsizlik olayi yasadim. Inanin hirsiz sonrasi prosedur, yalandan kapidan parmak izi alma, tutanak tutma vs. o kadar bos ugras ki... o kadar bezgin halde yalandan yapiliyor ki islemler ben bir sonuc cikacagini zannetmiyorum. Bu arada kiminle konussam hirsizlik magduru
Merhaba, yakin zamanda ufak bir hirsizlik olayi yasadim. Inanin hirsiz sonrasi prosedur, yalandan kapidan parmak izi alma, tutanak tutma vs. o kadar bos ugras ki... o kadar bezgin halde yalandan yapiliyor ki islemler ben bir sonuc cikacagini zannetmiyorum. Bu arada kiminle konussam hirsizlik magduru hepsi bosa ugrasmissin su kadar sene ay oldu daha bir sey cikmadi benden falan diyor. Inanin meraktan soruyorum, evine hirsiz girip de daha sonra yakalanan, al bu da senden alinanlar diye teslim edilen bir kisi var mi?
koskoca kirpi
(28.11.18)
ev değilde işyerine girip çalınan telefonlar 2 sene sonra geri döndü bana.


goodman
(28.11.18)
çevremde birkaç tane yaşandı. hiçbirinden de bi halt çıkmadı. goodman'ın dediği gibi olur da bir şekilde yakalanırlarsa tutanak tutturduğunuz mallar size geri dönebiliyor yoksa senin evine giren hırsızın peşine falan düştükleri yok.


üniversite dönemimde 2009 yılıydı; üst kattaki öğrenci evine hırsız girmiş, evdeki çocuklar giden 4 dizüstü bilgisayarın 3'ünü daha sonra internette görüyorlar. hırsız ikinci el satıyormuş. oradan polis ile tekrar irtibata geçiyorlar, 3 dizüstünü geri alıyorlar, biri gidiyor.


barankovan
(28.11.18)
süreç şöyle işliyor; polis kesinlikle sizin hırsızın peşine düşmüyor. şansa mesela hırsız iş üstündeyken yakalanıyor. sonrs evinde ya da üstğnde çıkan eşyalara bakıyorlsr biraz da sıkıltırıyorlwr başka nerelere girdşn diye. o sırada sizin eve girdiğini söyler ise hırsızınız yakalanmış oluyor


oscar
(28.11.18)
Polisin tam olarak ne yapması gerekiyor bana açıklayabilir misiniz? Parmak izi aldı, sistemdekilerle karşılaştırdı, sistemde çıkmadı. Evet nedir sizce bundan sonra yapılacak işlem?


Ceza sistemimiz çok sıkıntılı, hele ki hırsızlığın cezası yok gibi bir şey. Polisin bıkkınlığı da bundan, yakalasalar da bir şey değişmeyecek.

Yakalanana kadar parayı eşyayı yemiş olacak hırsız, cezası da yok. Ohh mis, hırsız olsam neden korkayım ki adaletten?


John Bloor
(28.11.18)
babam evimize giren hırsızı bağdat caddesinde yürürken bulmuştu. adam babamın yarış takımının kaptan montunu çalmış giymiş tabi ne olduğunu bilmeden geziyor. babam da kendine özel yapılan montunu tanıyınca adamı yakalayıp bi güzel dövüp karakola götürmüştü:) tabi mont hariç hiçbir şey geri gelmedi ama adam ceza aldı.


polis içerisinde tanıdıklarınla alakalı olarak değişen bir durum, motosikleti çalınıp ertesi gün bulduklarını biliyorum


mirty
(28.11.18)
evine hirsiz girip zaten yakalanmayacak bari ev komur tozu olmasin diye polise haber vermeyen tanidigim var. bize de girdi cok bisey almadi, sonra mahkemeye cikti bikac ay cezayla cikti. baska hirsizliklari da vardi.


galandar kostumu
(28.11.18)
@isimdeyim gucumdeyim konuyu cok baska yere cekiyorsun, benim sorum acik? Gereksiz yere konuyu carpitmayalim. Var mi yok mu diyorum calinan esyasi bulunan?


koskoca kirpi
(28.11.18)
teyzemlerin evine hirsiz girdi gecen yaz. laptop, ipad ne varsa goturmus. hirsizlar ipad'i kapatmadigi icin kuzenler ipad'i internetten takip ederek hirsizlarin nerde oldugunu buldu. gittiler polise konumu verdiler polis yine birsey yapmadi.


crucio
(28.11.18)
@işimdeyim gücümdeyim
bu memlekette polisin isteyip de yakalayamayacağı hiçbir adam yok hele ki dört bir yanı kameraların sardığı bu dönemde. ama sizin anlattıklarınızdan sonra herhangi bir ilave işlem yapılmıyor.


bu ülkede hırsızlık gayet normal bir eylem. suçu yok gibi bir şey.


(3)

İddia'da Basketbol

30 küsur yaşında adamım 2 hafta önce merak edip basketbol'da iddia (yasal platform) oynamaya başladım. Sırf meraktan 10 lira ile başladım, ama parça parça hesabıma 1200 lira geri atmış oldum bugün itibarıyla. Özellikle basketbol maçları sizce de aşırı tahmin edilebilir değil mi?
30 küsur yaşında adamım 2 hafta önce merak edip basketbol'da iddia (yasal platform) oynamaya başladım. Sırf meraktan 10 lira ile başladım, ama parça parça hesabıma 1200 lira geri atmış oldum bugün itibarıyla. Özellikle basketbol maçları sizce de aşırı tahmin edilebilir değil mi?
koskoca kirpi
(20.10.18)
Burada hata yaptıran dürtü "Aşırı tahmin edilebilir değil mi" sorusu galiba, yani bahis işlerinden çok anlamam ama böyle deyip de bir bahiste tüm kazandığını kaybedebilirsin, genelde böyle oluyor sanırım kasa bu şekilde kazanıyor.


angelus
(20.10.18)
1,70 oranlarla 1200 TL yapmak için çok çok şanslı olman lazım.


rastinon
(20.10.18)
10 lirayı 1200 yaptıysan ve bunu iddia'dan yaptıysan iddia bu işin peşini bırakmaz, oranlara ayar çeker dskjıod. Yaktın bizi abi :PP

Evet basketbol maçları kazandırıyor. Ben ayda yılda bir kere çok canım sıkılırsa girer oynarım ama illegal yerlerde herkes genelde basketbol oynuyor. Basketbolla alakası olmayan adamlar bile bu sporu öğrenmiş oldu. :)


eazy
(20.10.18)
(2)

Instagram bir kitlenip bir acilan hesap

Instagram'da stalkladigim bir hesap var, guzelce bir kiz, yaklasik 2 bin kusur takipcisi var. Eklesem hemen karsilikli takiplesiriz, ama ilk o eklesin diye eklemiyorum, konusunu da acmiyorum. Yalniz soyle bir durum var, bu hesap 2 gun kilitli gizli oluyor, sonra 3-4 gun acik, sonra tekrar gizli vs..
Instagram'da stalkladigim bir hesap var, guzelce bir kiz, yaklasik 2 bin kusur takipcisi var. Eklesem hemen karsilikli takiplesiriz, ama ilk o eklesin diye eklemiyorum, konusunu da acmiyorum. Yalniz soyle bir durum var, bu hesap 2 gun kilitli gizli oluyor, sonra 3-4 gun acik, sonra tekrar gizli vs... bu boyle 6-7 aydir suruyor. Bu isin esprisi ne, beni engelleyip aciyor ondan mi oyle, yoksa boyle bir sekilde takipci mi kasiliyor anlamadim?
koskoca kirpi
(16.10.18)
seni engellese göremezsin. hashtag ile fotoğraf paylaşıyordun. oradan birileri görsün like sayısı artsın vs peşindedir.


kablelvuku
(16.10.18)
takipçi kasarken hesaplarını kitliyorlar ki profile sadece bakıp geçilmesin istek atılsın ve eklensin.


eja
(16.10.18)
(2)

Ilk baslanacak Murat Mentes kitabi?

Kitapsever bir arkadasima rahat okunur, kafa dagitir diye Murat Mentes onerdim. Kendisine ilk hangi kitabini vereyim karar veremedim?
Kitapsever bir arkadasima rahat okunur, kafa dagitir diye Murat Mentes onerdim. Kendisine ilk hangi kitabini vereyim karar veremedim?
koskoca kirpi
(03.10.18)
dublorün dilemması
korkma ben varım


kablelvuku
(03.10.18)
korkma ben varım olabilir


giovanne
(03.10.18)
(1)

TTNET Bitmeyen Ariza

Yaklasik 1 haftadir internetim ariza sebebiyle yok,her gun arayip duzenli sikayet kaydi birakiyorum. "Biz aciliyetini bildirecegiz, 48 saate donus yapacagiz" vs. diyorlar sonuc yok. Iptal ettirecegim ettiremiyorum 300 kusur lira cayma bedeli kitleyecekler. Ben ise bu soygunculara bir tl daha kazandi
Yaklasik 1 haftadir internetim ariza sebebiyle yok,her gun arayip duzenli sikayet kaydi birakiyorum. "Biz aciliyetini bildirecegiz, 48 saate donus yapacagiz" vs. diyorlar sonuc yok. Iptal ettirecegim ettiremiyorum 300 kusur lira cayma bedeli kitleyecekler. Ben ise bu soygunculara bir tl daha kazandirmak istemiyorum. Sozleme ornegini aradim taradim bulamadim, bu konuda forumlar ise tam bir copluk. Benim sorum ise su; ben bu firmaya cayma bedeli kaptirmadan hakli sebep ile bir sekilde iptal saglayabilir miyim?
koskoca kirpi
(20.09.18)
Paul beye yazın twitterdan güzel bir dille.


(2)

Chrome Sık Kullanılanlar

Bu chrome'da sık ziyaret ettiğimiz siteler ufak resimler halinde gözüküyordu ana sayfada browserı ilk açtığımda, o görünüm kayboldu. Derdimi tam google'yamadım da herhalde, arama yaptığımda hep yer imi ekleme yönergeleri çıkıyor. Çözemedim.
Bu chrome'da sık ziyaret ettiğimiz siteler ufak resimler halinde gözüküyordu ana sayfada browserı ilk açtığımda, o görünüm kayboldu. Derdimi tam google'yamadım da herhalde, arama yaptığımda hep yer imi ekleme yönergeleri çıkıyor. Çözemedim.
koskoca kirpi
(07.09.18)
Ayni problem bende de var ve cozum bulamadim sabahtan beri.


lyh
(07.09.18)
şunu enabled hale getirmeyi deneyebilir misiniz?

chrome://flags/#top-sites-from-site-engagement adres çubuğuna yapıştırıp enter a basın.


yedinci his
(07.09.18)
(6)

Sızdırmazlık Özelliği Olan Kahve Termosu

İnternetten değil de doğrundan biz zincir mağazadan alabileceğim, önerdiğiniz ya da kullandığınız herhangi bir kahve termosu var mı? Starbucks'tan alacaktım bir tane ama ağız kısmından epey sızdırıyormuş, çantamda dökülmeyecek/sızdırmayacak bir şey lazım.
İnternetten değil de doğrundan biz zincir mağazadan alabileceğim, önerdiğiniz ya da kullandığınız herhangi bir kahve termosu var mı? Starbucks'tan alacaktım bir tane ama ağız kısmından epey sızdırıyormuş, çantamda dökülmeyecek/sızdırmayacak bir şey lazım.
koskoca kirpi
(02.08.18)
store.starbucks.com

Bende starbucksin su stil termosu var. 5 yildir kullaniyorum, bir kere bile sizmadi. Hep de cantamda tasirim. Ben oneririm starbucksin metal olan termoslarini.


Haldamir
(02.08.18)
contigo, stanley. d&r satıyor fahiş fiyatlara. ikisi de kaliteli ama stanley daha iyi sanırım. gerçi tek isteğin sızdıramzlık ise ikisi de aynı benim bahsettiğim ısı yalıtımı.


zojirushi en iyisidir. hem sıfır sızdırma hem de maksimum sıcak tutma süresi.
bende şu var ve aşırı memnunum:
www.denizdukkani.com
internet değil diyorsunuz. izmir'de mağazaları varmış. başka satan yer var mıdır, bilmiyorum. yaşadığınız şehirde falan...

not: starbucks'tan uzak durun, tamamen şans işi. üç yıl önce eşimle aynı mağazadan aynı model birer termos almıştık. biri sızdırmıyor, ötekisi hayvan gibi sızdırıyor. istikrar yok...


@haldamir’in bahsettigi termostan iki tane kullandim, ikisi de eser miktarda sizdiriyordu...
Tantitoni’ninkiler sizdirmadi.


Stanley.


Tears of Devil
(03.08.18)
Bende tantitoni var sızdırmadı hiç


pastörizesüt
(03.08.18)
(1)

Hyundai Yetkili Servis Avrupa Yakası

Merhaba, İstanbul Avrupa Yakası'nda kullandığınız Hyundai yetkili servisi var mı tavsiye edebileceğiniz? Seçenek çok gözüküyor, ama hangisi f/p iyidir bilemedim. Teşekkürler.
Merhaba, İstanbul Avrupa Yakası'nda kullandığınız Hyundai yetkili servisi var mı tavsiye edebileceğiniz? Seçenek çok gözüküyor, ama hangisi f/p iyidir bilemedim. Teşekkürler.
koskoca kirpi
(01.08.18)
Kağıthane Hyundai Elmas.

10 yıldır uğrak yerimdir. Bazen hobi olarak bile giderim.


(3)

Yapı Kredi Bankası çalışanı var mı?

Selam,Şimdi bana bir soru geldi de, sistemi farklı olabilir diye anlayamadım. Şimdi diyelim Yapı Kredi'de şirket hesabımız var, çalışanlara da maaş hesabı açtık, maaş ödemesi tanımlattık ve her ay düzenli maaş yatırıyoruz. Misal x işçisinin maaş ödendi dekontu lazım oldu, ben internet şubeden bakıyo
Selam,

Şimdi bana bir soru geldi de, sistemi farklı olabilir diye anlayamadım. Şimdi diyelim Yapı Kredi'de şirket hesabımız var, çalışanlara da maaş hesabı açtık, maaş ödemesi tanımlattık ve her ay düzenli maaş yatırıyoruz. Misal x işçisinin maaş ödendi dekontu lazım oldu, ben internet şubeden bakıyorum maaş ödemesi tek kalem toplu fiş kesilmiş bütün işçiler için yekun tutar var. Oysa ki bana içlerinden sadece bir kişinin ki lazım, şu isimde adamın şu hesabına şu tarihte bu kadar yatmış diye... Ama müşteri temsilcisi de bunu sorduğumda bana bir excel listesi gönderiyor topluca, ayrı bir dekont veremiyor?

Cidden sistem böyle mi? Dediğim tarzda bir ödendi belgesini nasıl alabilirim?
koskoca kirpi
(22.05.18)
Sordum da cidden sistem böyleymiş. Çözüm olarak müşteriden (maaş alan çalışandan) bir talimat alıp onun hesabındaki harekete ait dekontun işverene verilmesi önerildi. Talimatta "hesabımdaki şu tarihli maaş ödemesi işlemine ait dekontun xxx şirketi yetkilisi xxx'e verilmesini rica ederim" gibi bir şey yazması yeterli.


orient blue
(23.05.18)
temsilci ne yaptığını bilmiyordur. bütün bankalarda her hareketin dekontu alınabilir, alınmak zorundadır.


akbank da öyle. önemli bir konu için lazım olduğunda fiziksel dekont hazırlayıp posta ile göndermişlerdi, halbuki pdf olarak gönderse biz de çıkartırdık ama yapamadılar(ya da yapmadılar).


Bruce
(23.05.18)
(5)

Durduk yere bilgisayar bozuldu, acilmiyor.

Dun gece download'a (steam) birakmistim. Sabah normal kapattim ciktim evden, simdi geldim calismiyor. Asagiya ozetliyorum durumu, belki bir bilen cikar.*Guc kaynaginin fani, kasanin fani, bilimum ic isiklar, ekran kartinin isigi vs. calisiyor.*Ekrana goruntu gelmiyor. (No source hatasi)*Harddisk'ten
Dun gece download'a (steam) birakmistim. Sabah normal kapattim ciktim evden, simdi geldim calismiyor. Asagiya ozetliyorum durumu, belki bir bilen cikar.

*Guc kaynaginin fani, kasanin fani, bilimum ic isiklar, ekran kartinin isigi vs. calisiyor.
*Ekrana goruntu gelmiyor. (No source hatasi)
*Harddisk'ten ses gelmiyor. (Ilk acilista cok kisa bir tur o kadar)
*USB klavye isiklari calismiyor, acilista tepki vermiyor. Guc gelmiyor mu diye baska yerleri de denedim olmadi, ama usb'ye guc geliyor. Denemek icin telefonu bagladim sarj ediyor.
koskoca kirpi
(25.04.18)
aynısı yıllar yıllar önce bana olmuştu. power suplyden ekran kartına güç gitmiyormuş. power değişmişti. ekran kartının fanları falan dönüyor mu?


karlmarx
(25.04.18)
@karlmarx ekran kartinin isiklar yaniyor, fani da donuyor hala cozemedim problemi


koskoca kirpi
(25.04.18)
benzer problem yıllar önce yaşamıştım, sorun anakartta çıkmıştı ancak sizde öyle olmayabilir, en iyisi anakarta bağlı parçaları (ekran kartı, ram, hdd vs.) çıkartıp teker teker takarak test etmek olacaktır.
muhtemelen anakart üzerinde ekrana görüntü alabileceğiniz bir port vardır (dvi/hdmi gibi) ekran kartını çıkardığınızda bu portu kullanabilirsiniz görüntü almak için. (en son ekran kartını takın derim eğer ondan şüpheleniyorsanız)
imkan varsa farklı bir PSU ile denemekte de yarar var sonuç alamazsanız bu yöntemle de.
ek olarak sorun anakartta değilse ya da anakarttaysa da yine hata kodu verebilecek durumdaysa; anakartın üzerinde normalde yanmayan ya da yansa da şu an normalden farklı renk ya da şekillerde yanan LED'ler varsa onları anakart kitapçığından bulup ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz, üreticiler genelde bu tarz LED kombinasyonlarını sorun çözme amaçlı hata kodu gösterceci olarak koyabiliyorlar özellikle yeni nesil anakartlarda. Ya da varsa sayı gösteren bir led ekran olabilir bu. En olmadı kasanızda speaker varsa ilgili yere (kasanın power tuşunun vs. bağlantığı noktada speaker out vardır) yine bağladığınızda ses kodunu (3 uzun, 2 kısa vs şeklinde olabilir örneğin) googleda aratabilirsiniz kitapçıkta yoksa, PC açılırken bip sesi çıkıyorsa zaten bu takılıdır.

led ışıkla debug için örnek:
athomecrypto.files.wordpress.com

led ekran için örnek:
images.hardwarecanucks.com

bahsettiğim speaker'ın bağlanmasını gösteren video (ayrı bir parça olarak değil de direk kasanın ön panelinden gelen bir kablo da olabilir, üzerinde Speaker ya da SPK gibi bişey yazar bağlantı noktasının)
www.youtube.com

kolay gelsin şimdiden, özellikle anakarttaysa problem anlamak oldukça güç olabiliyor.


deluhathol
(25.04.18)
@deluhathol ayrintili cevap icin cok tesekkur ederim. Deneyecegim, umarim sorunu cozebilirim.


koskoca kirpi
(25.04.18)
@deluhathol +1

HDD fişini ve ekran kartını sök, monitörü anakartın onboard girişine tak. Elektrik verince monitöre ekran geliyor mu bak, geldiyse sorun ekran kartındandır. HDD bozuk olsa böyle yapmaz, gelmediyse fişi çekip ramleri de sök, hatta klavye mouse usbde takılı ne varsa sök.

Sadece anakart, işlemci ve monitör bağlı kalsın bu şekilde de ekran gelmezse işlemciyi de sök. Sadece PSU anakart monitör bağlı kalsın, yine gelmezse büyük ihtimal anakart bozuk, ama yine de başka bir psu ile denemeden karar verme psu da bozuk olabilir.

Lan! Monitör sağlam di mi?


John Bloor
(26.04.18)
(6)

Postcrossing ilgilenen var mı?

Aranızda postcrossing kullanan var mı? Epey ilginç geliyordu bana, fakat epeydir erteliyordum da :( Özellikle gönderdiğiniz standart bir kart var mı? İçeriğine bir şey yazıyor musunuz? Yoksa usulu temiz mi yollamak?
Aranızda postcrossing kullanan var mı? Epey ilginç geliyordu bana, fakat epeydir erteliyordum da :( Özellikle gönderdiğiniz standart bir kart var mı? İçeriğine bir şey yazıyor musunuz? Yoksa usulu temiz mi yollamak?
koskoca kirpi
(23.04.18)
seneler evvel yapiyorduk.

cok ilginc sekilli kartlar aldigim oldu.

arkasina yazi yaziyorsunuz tabi ki. ben genelde resimde ne varsa onu anlatan detay yaziyordum. ayrica rastgele seylerde ekliyordum, iste havanin guzel olmasindan, o an nelerle ugrastigimdan, karsidaki ulkeyi ziyaret etmissem hatiralarimdan falan.

guzel samimi oluyor. cocuklardan falan kartlar geliyor yeni yazmayi ogrenmisler falan oluyorlar :)


jedilance
(23.04.18)
Ben devam ediyorum. Göndereceğiniz kişinin profilinde bazı naif istekler olabiliyor. Varsa eğer onlara göre bir şeyler ayarlıyorum elimde olanlar arasından. Yazılı ve pullu gönderim bu işin standardı fakat bazısı boş, zarf içinde, yazılı ama zarflı falan filan değişik şekilde isteyebiliyor.

Aksi belirtilmedikçe yazılı ve pullu göndermek en iyisi. Hiçbir şey yazamıyorsanız karttaki görsel, o anki hava durumu, hobileriniz, film-dizi tavsiyeleriniz gibi şeyleri yazabilirsiniz.


desdenova34
(23.04.18)
bu site nasıl çalışıyor? şu an ilgilenmeye başladım sanırım :)


buiret
(23.04.18)
Ben devam ediyorum.Bana gelen kartlarda uzun yazılar olması beni mutlu ettiğinden ben de elimden geldiğince dolu göndermeye çalışıyorum kartları.Bence çok eğlenceli bir olay. Posta kutumda kart gördüğümde mutlu oluyorum.Hem de koleksiyon yapıyorum kendimce.

İstanbuldaysanız Sirkeci'de Keskin Color'un üst katı kartpostal doludur ve kuruş hesabıyla satıyorlar tanesini.Baya uyguna geliyor öyle.Ben bir sürü alıp sonra bana çıkan kişilerin isteklerine uygun olabilecek olanları gönderiyorum.


lady andromeda
(23.04.18)
@lady andromeda'nın cevabına bir düzeltme eklemek istiyorum. Keskin Color maalesef Sirkeci'den taşındı. İstoç'ta açtılar yeni showroom'u.

Kartpostallar kitapçılarda, sahaflarda rahatlıkla bulunabiliyor. Bunun yanında sosyal medya üzerinden kendi tasarımlarını satışa sunan kişi ve gruplar mevcut. Dileyen olursa paylaşabilirim.

Ben her ay duyuru üzerinden kartpostal çekilişi yapıyordum fakat katılım çok az olduğu için bıraktım bir süre. Geri döner miyim bilmem. Dilerseniz birbirimize kart gönderebileceğimiz bir etkinlik oluşturabiliriz burada. Katılmak isteyen olursa bana mesaj atmasını rica edeceğim. Ben de yeni bir duyuru oluşturup bu gönderiyi görmeyen kartpostal meraklılarının da görmesini sağlarım bir nebze. Yılbaşı hediyeleşmesi gibi bir şey olabilir. Olursa da güzel olur :)

Sevgiler.


desdenova34
(23.04.18)
Ben de devam edenlerdenim, çok eğlenceli ama PTT sağ olsun, pahalanıyor gittikçe. FB grubu da var, yurt içi kartlaşmalar oluyor ya da soracak bir şey varsa yanıtlanıyor vs.
www.facebook.com


whoosie
(24.04.18)
(3)

Euroleague maçlarını izleyebileceğim Pub arıyorum.

Gençler, Euroleague maçlarını izleyebileceğim sessiz sakin bir Pub arıyorum. Ortam olmasına gerek yok, sessiz sakin ve orta fiyat skalasında olsa yeter. İstanbul Şişli, Mecidiyeköy, Gayrettepe, hadi eni sonu Beşiktaş civarlarında... Var mıdır tavsiye? Özellikle Anadolu Efes maçlarını izleyen bir gür
Gençler, Euroleague maçlarını izleyebileceğim sessiz sakin bir Pub arıyorum. Ortam olmasına gerek yok, sessiz sakin ve orta fiyat skalasında olsa yeter. İstanbul Şişli, Mecidiyeköy, Gayrettepe, hadi eni sonu Beşiktaş civarlarında... Var mıdır tavsiye? Özellikle Anadolu Efes maçlarını izleyen bir güruhu da varsa tadından yenmez :) Deplasman maçlarını izleyemiyorum.
koskoca kirpi
(12.10.17)
Belki de yok öyle bir yer. Mekanda aynı saatte dandik bir futbol maçı bile olsa tercih futbol oluyor. Hadi diyelim o saatte futbol maçı denk gelmedi, işletmeciye rica edip açtınız yayını, bir müşterinin mırın kırın yapıp 'bu ne yaa, gral fm falan yok mu' diye çemkirmeyeceğinin garantisi yok. türk takımı çeyrek final ve yukarısını görmedikçe zor biraz ülkemizde bu iş.

yine de dışarıda izleme kültürüm olmadığı için çok da ahkâm kesmek istemem ama görebildiklerim bunlar.


onemoremile
(13.10.17)
levent özdilek parkta bir sports pub var. ismi oleayrs tarzı bi şey olması lazım. zannımca orda izleniyodur.


Beyoğlu'ndaki Varuna Gezgin yayınlanan her euroleague maçını istisnasız yayınlıyor, ama ses vermeden.


kral lear
(13.10.17)
(4)

Bu spor ayakkabı fiyatları nedir arkadaş?

Yıllardır (rahat 5 yıl vardır) tek çift spor ayakkabı almış adam değilim. Yıllar önce bir yerden denk geldi 12 çift converse ayakkabı almıştım çeşit çeşit değiştire değiştire onları giyerim sivilde. Bugün dışarıdaydım kendime bir yürüyüş ayakkabısı alayım, az da düzgün bir şey olsun dedim, demez ola
Yıllardır (rahat 5 yıl vardır) tek çift spor ayakkabı almış adam değilim. Yıllar önce bir yerden denk geldi 12 çift converse ayakkabı almıştım çeşit çeşit değiştire değiştire onları giyerim sivilde. Bugün dışarıdaydım kendime bir yürüyüş ayakkabısı alayım, az da düzgün bir şey olsun dedim, demez olaydım. 900 liraya spor ayakkabı mı olur, ne yapıyorsunuz siz? Dedim herhalde burası pahalı, bir iki daha marka bilinen mağazaya baktım 400-500'den başlıyor en sade modeller. Kim alıyor bu ayakkabıları da kim veriyor bu paraları? Ayakkabının unvanın başına sıfat niyetine yürüyüş ya da koşu koyunca mı millet abanıyor.
koskoca kirpi
(24.09.17)
ben spor ayakkabıya 250 liradan fazla vermedim, rahatına düşkün biriyim hem de. hangi markalara baktın bilmiyorum ama skechers'ın 200-300 arasına gayet rahat ayakkabıları oluyor. üst model new balance, nike, asics, adidas da bulursun.

bana göre 300 de pahalı gerçi, fiyatların uçukluğu konusunda hemfikiriz. 1 seneden fazla giymediğim şeye -isterse içinde klima olsun- o parayı vermek israf geliyor.

farkın sebebi sadece kur değil, burada 250 liralık skechers 30-40 dolara amazon'da satılıyor. yürüyüş-koşu ayakkabılarının moda olma durumu var, o yüzden bir yükseltme de söz konusu bence de.


Bruce
(24.09.17)
Mağazalara bakmayın, dolaşın model beğenin internetten alın. Çok daha indirimli ve sorgusuz iade olanağı da oluyor. Ben ayak probleminden dolayı asics giyiyorum, mağazasında 400-500 olan modeli internetten 190'a aldım. Tabii ünlü sitelerden alışveriş yapın, sportsoul, barçın, yalıspor, sneaksup falan.


whoosie
(24.09.17)
benimki bu mesela mağazalarda genelde 500+ fiyat çekiliyor türkiyede internette 350-400 arası ben amazon.de'den aldım indirimdeyken, €55 verdim. shop.adidas.com.tr

ha ucuza bulamasam türkiyeden 350 liraya da alırdım çünkü değer... ama gidip mağazadan ayakkabı almam.


(3)

Modern Sefer Tası

İş yerine yemek götüren beyaz yakalılara soruyorum. Modern görünümlü/işlevsel (çatal kaşık da beraber taşınabilmeli) sefer tası öneriniz var mıdır? Hediye alınacak da, kullanan eden, tavsiyesi olan varsa memnun olurum. Not: Yemek tek çeşit için yeterli, tek bölmeli de olsa olur.
İş yerine yemek götüren beyaz yakalılara soruyorum. Modern görünümlü/işlevsel (çatal kaşık da beraber taşınabilmeli) sefer tası öneriniz var mıdır? Hediye alınacak da, kullanan eden, tavsiyesi olan varsa memnun olurum. Not: Yemek tek çeşit için yeterli, tek bölmeli de olsa olur.
koskoca kirpi
(09.09.17)
tanti toni'ye bakın


neynep
(09.09.17)
(1)

Kanal Tedavisi Geçici Dolgum Düştü

Geçen hafta Salı günü kanal tedavisi için kanalları temizledikten sonra üzerine geçici dolgu yapıldı. Normalde haftaya Cumartesi gününe kaplama ve devamı için gün vermişlerdi. Yalnız bugün geçici dolgum düştü, ağzıma da ilacımsı pis bir tat yayıldı. En erken bayramdan sonra Çarşamba günü dişçiye tek
Geçen hafta Salı günü kanal tedavisi için kanalları temizledikten sonra üzerine geçici dolgu yapıldı. Normalde haftaya Cumartesi gününe kaplama ve devamı için gün vermişlerdi. Yalnız bugün geçici dolgum düştü, ağzıma da ilacımsı pis bir tat yayıldı. En erken bayramdan sonra Çarşamba günü dişçiye tekrar gidebilirim. Bu dolgunun düşmesi sıkıntı yaratır mı?
koskoca kirpi
(02.09.17)
Sıkıntı yaratmaz pek, hatta bütün geçici dolgunun düşüp düşmediğine hafifçe bir bakın, kontrol edin. Çünkü bir kısmı parçalanıp düşmüş de olabilir. Ama yemek yerken falan o tarafı kullanmamaya bakın, temiz tutun orayı.


(2)

Ucuz Çerçeve

Gençler selam, elimde çerçevelenmesi gereken değişik boyutlarda çok sayıda poster var, amacım sadece bunların dışında en basitinden duvara asılabilir bir çerçeve olması ve eskimesini önlemek için de önünde bir koruyucu tabaka (plastik, cam vs.) bulunması. Bir kaç çerçeveci dolaştım, çok afaki parala
Gençler selam, elimde çerçevelenmesi gereken değişik boyutlarda çok sayıda poster var, amacım sadece bunların dışında en basitinden duvara asılabilir bir çerçeve olması ve eskimesini önlemek için de önünde bir koruyucu tabaka (plastik, cam vs.) bulunması. Bir kaç çerçeveci dolaştım, çok afaki paralar istiyorlar öyle böyle değil. Bu işi en ucuzundan nasıl kotarabilirim, elimden tamirat vs. işler gelir. DIY filan öneri var mıdır?
koskoca kirpi
(27.06.17)
ikea baktım sitede seçenek çok da, birebir ürüne ulaşabilecek bir şehirde değilim. aldınız mı siz, var mı önerebileceğiniz?


koskoca kirpi
(27.06.17)
Ikeada boyutlarına bakup alabilirsiniz yüksek kalite beklemeyin önlerinde de plastik kotiruyucu oluyor ben çok kullandım öğrencilik zamanında ama adını sanını hatırlayamıyorum.


(7)

Bolu çikolatası?

Gençler Bolu'nun çikolata ünşüymüş epey, gideceğimi duyan sipariş kitledi. Bunların en düzgünü hangisidir? Bolçi var, İmren çikolatası var bir de hacı bir şey var? Bolu yerlisi varsa söylesin bi hangisi iyidir bunların? :)
Gençler Bolu'nun çikolata ünşüymüş epey, gideceğimi duyan sipariş kitledi. Bunların en düzgünü hangisidir? Bolçi var, İmren çikolatası var bir de hacı bir şey var? Bolu yerlisi varsa söylesin bi hangisi iyidir bunların? :)
koskoca kirpi
(20.06.17)
Bizim eve hep bolçi gelirdi. Güzeldi. Diğerini duymadım.


apolitikherif
(20.06.17)
ben de hep bolçi alıyorum, diğerlerini gördüysem bile hatırlamıyorum.


imren bu işin en eskisidir, bi 4 sene öncesine kadar (çünkü 4 senedir gitmiyorum am 10 küsür sene yaşadım) da en kalitelisiydi. pek ticarileşemediler bolçi aldı götürdü. Bolçi bu işin ticaretini akıllıca yapan bir kurum. Çok fazla çeşit var. Bide beyçi falan bi yığın yan marka türedi. NŞA da aşırı fabrikasyon standardizasyona tabi olan ürünler kötü ve sıradan olur ama bolçi bu durumun dışında kaldı. her türlüsü var o yüzden alınabilir. ama bide imrenin bolu merkezdeki küçük dükkanına gidip orada da yiyin.


ManikD
(20.06.17)
bolçi için bolu'dan taşımaya gerek yok, bütün dinlenme tesislerinde, hatta şehrinizdeki avm'lerdeki orta standlarda var.

gitmişken başka bir şey alın da bari oradan taşıdığınıza değsin.


kibritsuyu
(20.06.17)
kibritsuyu kitabın ortasından konuşmuş :) bolçi artık her yerde. Alacaksan imrenden al bence.


primetime
(20.06.17)
bolçi çikolata değil kokolin satar bu arada. imren'i bilmiyorum


argent dawn
(20.06.17)
bolçi her yerde var+1 bence de imren'e bi bak.


limoncello
(20.06.17)
(3)

60'lar 70'ler kimdi bu manken?

60'lar-70'ler bir kadın manken vardı. Çok çok zayıftı, kocaman gözleri vardı, Fransızca konuştuğunu hatırlıyorum. Bir ara internette abudik gubidik figürlerle şapşalca dans ettiği 1 dkkalık eski bir görüntüsü paylaşılıyordu. Adı da shelby gibi bir şeydi tam hatırlayamadım, doğru da googleyamadım her
60'lar-70'ler bir kadın manken vardı. Çok çok zayıftı, kocaman gözleri vardı, Fransızca konuştuğunu hatırlıyorum. Bir ara internette abudik gubidik figürlerle şapşalca dans ettiği 1 dkkalık eski bir görüntüsü paylaşılıyordu. Adı da shelby gibi bir şeydi tam hatırlayamadım, doğru da googleyamadım herhaldeki bulamadım adını. Kocaman gözlü bir kedi edindik, kafa aynı bu :)) ismini koyacağım hatırlayamadım :)
koskoca kirpi
(09.06.17)
biricik bardo aka brigitte bardot


sophia loren olabilir mi?

i.huffpost.com


kibritsuyu
(09.06.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.