Giriş
(1)

Bedelli Askerlik

Bedelliye başvurduktan ne kadar süre sonra birliğimiz ve sevk tarihimiz belli oluyor? Başvuruyka teslim olma arasında uzun bir süre oluyor mu?
Bedelliye başvurduktan ne kadar süre sonra birliğimiz ve sevk tarihimiz belli oluyor? Başvuruyka teslim olma arasında uzun bir süre oluyor mu?
kojonotsuki
(23.11.20)
e devletten takip et.
hemen düşebilir 2 gün sonra da 2 ay sonra da


xdenizx
(23.11.20)
(1)

Deri cüzdan- kola dökülmesi

Merhaba,Deri cüzdanın küçük bir bölümüne kola döküldü, döküldüğü bölüm hafif kabardı ve iz oluştu. İnternette bakındım bulamadım. Bu izi ve kabarmayı gidermenin yolu var mıdır?Teşekkürler
Merhaba,

Deri cüzdanın küçük bir bölümüne kola döküldü, döküldüğü bölüm hafif kabardı ve iz oluştu. İnternette bakındım bulamadım. Bu izi ve kabarmayı gidermenin yolu var mıdır?

Teşekkürler
kojonotsuki
(17.11.20)
Görsel var mı? Görürsem yardımcı olabilirim.


(4)

Arabaya vaktinden önce bakım- mantıklı mı?

Şu anda araba 84 binde, en son bakımı 76.600'de yaptırmıştım, bir dahaki bakım 86.600 (daha 1 yılın dolmasına oldukça var). Ayın 26'sında ankaraya gideceğimden arabanın bakımını tanıdık ustada yaptırayım diyorum. Ankaraya gidene kadar araba 85 bine yaklaşmış olur zaten.Sizce biraz erkenden bakım yap
Şu anda araba 84 binde, en son bakımı 76.600'de yaptırmıştım, bir dahaki bakım 86.600 (daha 1 yılın dolmasına oldukça var). Ayın 26'sında ankaraya gideceğimden arabanın bakımını tanıdık ustada yaptırayım diyorum. Ankaraya gidene kadar araba 85 bine yaklaşmış olur zaten.

Sizce biraz erkenden bakım yaptırmak saçma mı? Yoksa ustan ordayken yaptır, istanbuldaki çakallarla uğraşma mı?
kojonotsuki
(17.11.20)
Ben uzun yola çıkmadan önce bakımı yaklaşmışsa yaptırıyorum, yolda kalsan daha büyük sıkıntı.


Gidip döneceksen dönünce yaptır, yok gidip uzun süre orada kalacaksan gitmeden hemen önce 85 bin gibi yaptır.

1-2 bin km önemi yok az veya çok, yeter ki yağ eksiltme olmasın.


John Bloor
(17.11.20)
Bakım değil de genel bir kontrol yaptırın sadece.


Erva
(17.11.20)
Yaptır gitsin derim, 1 - 1500 km için yağ eksiltme vs risklerine girmeye gerek yok. Ustan oradaysa kafan rahat olsun.


roket adam
(17.11.20)
(5)

İnternet Servis Sağlayıcı- Peki hangisi?

Merhaba,Evde türk telekom kullanıyorum ve değiştirmek istiyorum. Ama ekşide hangi firmanın başlığına girsem “kesinlikle uzak durulması gereken firma” gibi yorumlar görüyorum. Objektif yorumlara ihtiyacım var. Kullanıp memnun kaldığınız issler neler?Bir de almışken fiber almak gerekiyor değil mi?
Merhaba,

Evde türk telekom kullanıyorum ve değiştirmek istiyorum. Ama ekşide hangi firmanın başlığına girsem “kesinlikle uzak durulması gereken firma” gibi yorumlar görüyorum. Objektif yorumlara ihtiyacım var. Kullanıp memnun kaldığınız issler neler?

Bir de almışken fiber almak gerekiyor değil mi?
kojonotsuki
(15.11.20)
superonline kullanıyorum memnunum fiber alt yapımız var. ancak bu göreceli. komşular superonline'dan memnunsa kesinlikle tercih et.

bir de liste fiyatlarını uygulamıyorlar daha düşük olabiliyor. ben yenileme döneminde vodafone ile superonline'ı birbirine kırdırmıştım (aslında ikisi de aynı altyapıyla bana hizmet verecekti) 2 yıl geçmesine rağmen daha düşük bir bedelle yenilettim tarifemi.


fistikthecat
(15.11.20)
Kablonet


giovanne
(15.11.20)
Türksat kablonet herkesin beğendiği ve sevdiği bir firma ama tabi altyapısı var ise.

Türknet millenicom vs. Müşteri hizmetleri sıkıntılı. Eğer bir sorun olmazsa ucuza Türk telekomla aynı hizmeti alırsın. Amaaa olurda bir gün müşteri hizmetlerine işin düşerse sıkıntı yaşama ihtimalin yüksek.


infernalcadre
(15.11.20)
turknet. istersen 1 ay bedava kullanmanı sağlayacak kod verebilirim


nedir bilmiyorum ama en azından dsmart değil. sakın


(5)

İzmir otel

Dostlar merhaba,Yarın İzmir’de olacağım. 1 gün kalmam gerekecek gibi. Otel önerileriniz var mıdır? Ucuza kaçmasına gerek yok, güzel ve butik bir otel olabilir. Bir de özellikle araba park yeri olsun.Teşekkürler
Dostlar merhaba,

Yarın İzmir’de olacağım. 1 gün kalmam gerekecek gibi. Otel önerileriniz var mıdır? Ucuza kaçmasına gerek yok, güzel ve butik bir otel olabilir. Bir de özellikle araba park yeri olsun.

Teşekkürler
kojonotsuki
(17.09.20)
swiss otel'de vale de var 700TL.
anemon otel 200tl civarı.
kilim otel 400tl civarı, kordonda ama bu fiyata değmez
ramada iyi 300tl ama parkı var mı bilmiyorum.
ibis otel kıbrıs şehitlerine yakın, ortalama bir otel. Yakınlarında açık ve kapalı otopark dolu.

en temizi google'a izmir basmane oteller yazıp aratmak. Adını duymadığım uygun fiyatlı oteller de gördüm. Dikkat et, çok ucuz da olmasın, malum amaçlı otellerden olabiliyorlar.


kimlanbu
(17.09.20)
Hilton da kalabilirsin. Şehir merkezi + manzara. 28. kat tavsiyemdir.
Max 400 tl kral gibi odada konaklarsın.


Yarın Wyndham'da kalacagım çok ucuk fiyat değildi.


Hiltonun bazı odalarında hala eski mobilyalar var, belirtin muhakkak yeni oda olsun diye bir de manzarası güzel ama camları çok pis. Rezervasyon esnasında camların da temizlenmesini istiyorum derseniz temizlerler.


irene
(17.09.20)
ramada. denize sıfır dersen izmir palas


mikahakkinen
(17.09.20)
(1)

Kamu hukuku yüksek lisans (özelinde gsü)

Dostlar merhaba,Galatasaray üniversitesinde kamu hukukunda tezli yüksek lisans yapacağım. Hem yazılı hem de sözlü sınav olucak. Özellikle hangi konulara çalışayım, nelerden yararlanayım?Haydi el birliği beni bu programa sokalım!
Dostlar merhaba,

Galatasaray üniversitesinde kamu hukukunda tezli yüksek lisans yapacağım. Hem yazılı hem de sözlü sınav olucak. Özellikle hangi konulara çalışayım, nelerden yararlanayım?

Haydi el birliği beni bu programa sokalım!
kojonotsuki
(09.09.20)
Konu hakkında bilgim yok ama o alandaki hocaların yayımladığı makalelere ve verdiği derslerin izlencwlerini bulabilirsen onlara bakmanı tavsiye ederim.


(4)

İstanbul-marmaris geçiş ücretleri

Dostlar merhaba,İstanbul sarıyerden marmarise, osmangazi köprüsü ve izmir otoyolu üzerinden arabayla ulaşım sağlarsak toplamda gidiş-dönüş masrafı ne kadar çıkar (benzin parası dışında, sadece geçiş ücretleri)
Dostlar merhaba,

İstanbul sarıyerden marmarise, osmangazi köprüsü ve izmir otoyolu üzerinden arabayla ulaşım sağlarsak toplamda gidiş-dönüş masrafı ne kadar çıkar (benzin parası dışında, sadece geçiş ücretleri)
kojonotsuki
(11.08.20)
araç normal binek araba ise;

Osmangazi Köprüsü-İzmir arası

293,25x2= 586,5 TL

İstanbul içide boğaz köprüsü dahil 20 TL desek

606,5 TL ye gider gelirsiniz.


paudi
(11.08.20)
paudi + 7tl izmir-aydın otoyolunu da dahil edebilirsiniz. yani toplam git gel 620 tl.


awlmi
(11.08.20)
Ben geçen hafta gittim, geldim. Eğer aceleniz yoksa Osmangazi köprüsünden sonra Bursa'dan çıkın ve eski yoldan gidin. Ben öyle yaptım. Sıfır trafik ve otomana göre (hız sınırları dahilinde) 40 dakika fark etti navigasyonuma göre. Ama ben otobana çıkarım 200 ile giderim diyorsanız o 40 dakika 2 saat de olabilir. Ama aceleniz yoksa Bursa-İzmir arasını eski yoldan (Balıkesir, Susurluk, Akhisar, Manisa) yolundan gidin bence.


himmet dayi
(11.08.20)
eski yoldan giderseniz susurluk festivanın önünde trafik ışıklarından aklınız şaşar.


kenarortay
(11.08.20)
(2)

Klima boruları/ Ortak yer

Herkese merhaba,Büyük bir sitede kat malikiyim. Her blokta klima sistemi var ve klima boruları bütün dairelere bağlanmış durumda. Bu borular evin içinde, tavan duvarının içinde yer almakta.Sorun şöyle, bu ay klima faturası çok yüksek geldi (olay fazla yakma falan değil) ve yönetim evde yer alan klim
Herkese merhaba,

Büyük bir sitede kat malikiyim. Her blokta klima sistemi var ve klima boruları bütün dairelere bağlanmış durumda. Bu borular evin içinde, tavan duvarının içinde yer almakta.

Sorun şöyle, bu ay klima faturası çok yüksek geldi (olay fazla yakma falan değil) ve yönetim evde yer alan klima borusu arızalanmıştır dedi (üst duvarın içinde yer alan ekipman). Ben bunun ortak yer olduğunu ve dolayısıyla aidatlar kapsamında yönetim tarafından değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda yüksek faturadan dolayı da sorumlu olmamalıyım.

Klima borusunun duvarın içinde yer alması dolayısıyla ortak yer olduğunda çok netim. Sizce yanlış mı düşünüyorum, ortak yer değil de bağımsız bölüm ve eklentisi niteliğinde midir?
kojonotsuki
(21.07.20)
Gider boruları da taban duvarının içinde ama ortak yer olarak düşünülmüyor ve giderde sızıntı olursa o kattaki ev sahibi bunu yaptırıyor.

klimada durum farklı mıdır bilmem ama ben sizden faklı düşünüyorum.


himmet dayi
(21.07.20)
merkezi hatta sorun olsa evet ama bu konuda siz haksızsınız


KaraSakall
(21.07.20)
(12)

MacBook Pro Hayal Kırıklığı

Dostlar merhaba,MacBook Pro 2020 giriş modeli aldım (8 gb ram, 8. nesil i5 işlemci). Fiyattan dolayı çok mu beklentim vardı bilmiyorum ama kurulum ve sonraki aşamalarda (update, iCloud aktarma vs.) çoklu işlemlerde bilgisayar çok ısındı, hatta yer yer deli gibi fan çalıştırdı.Video, fotoğraf edit, m
Dostlar merhaba,

MacBook Pro 2020 giriş modeli aldım (8 gb ram, 8. nesil i5 işlemci). Fiyattan dolayı çok mu beklentim vardı bilmiyorum ama kurulum ve sonraki aşamalarda (update, iCloud aktarma vs.) çoklu işlemlerde bilgisayar çok ısındı, hatta yer yer deli gibi fan çalıştırdı.

Video, fotoğraf edit, mühendislik-mimarlık programları 0. Tez yazımı, ofis kullanımı, multitasking için aldım bilgisayarı. Tek isteğim rahat aksın, tatava yapmasın bana ve uzun yıllar götürsün beni.

Çözüm ne olsun?

1- 16 gb ram yap

2- 10. nesil işlemci yap, 8 gb ram kalsın

3- kurulum aşamasında olur öyle, takılma

4- macten vazgeç

Teşekkürler herkese
kojonotsuki
(18.07.20)
ram yükseltebilirsin
işlemci zor
ssd'ye bak genelde çok az yer kalıyor ondan ısınıyor.

macbook artık ömrünü doldurdu. dell xps, asus falan var. çok iyi aletler.

air var bende de.


onceelikle 8gb ram anca gunu kurtarir, 16gb bile uzun yillar gotturecek bir seviye degil artik. islemcin de zaten 2 yil oncesinin orrta seviye islemcisi yani zaten bilgisayar omrunun 2 yilini tamamlamis gibi dusun. uzun yillar gidecek birsey istiyorsan guncel donanimli bilgisayar alman lazim. madem sadece ofis uygulamalari icin kullanacaksin, parani cope atma. 16gb ram'li, mumkunse ram yukseltmesi yapabilecegin 10. nesil i7 islemcili bir bilgisayar al. 2-3 yil sonra ram'i 32 yapip 5-6 yili devirirsin bilgisayarla


crucio
(18.07.20)
4-çöpten vazgeç.

kesinlikle sadece macosta olan bir yazılım kullanman gerekmediği sürece apple fanboyu da değilsen asla bulaşmamak gereken berbat ürünlere sahip bir marka.

macbooklar form over function mantığında tasarlanan, tamamında ısınma sorunu olan mühendislik rezaletleridir.

apple soğutma sistemini şurada görebilirsin bu air tabi pro bi tık daha iyi, ama hiç olmayandan bi tık iyi olması iyi olduğu anlamına gelmez, yine rezalet.
www.youtube.com


konetsu
(18.07.20)
Ya yeni aldigin icin her sey guncelliyordur şimdi belki de. Biraz dur bakalim. Sorun devam ederse destek’i ara.


oyy bi duyuru altina ne kadar cok hater toplanmis ya. biri 2015 biri 2017 2 macbook pro sahibiyim giris modeli. yazilimdan 3d modellemeye her seyi yapiyorum nedense sorun yasamiyorum, kasimi gozumu sevdi zaar. normalde 6 ay kullanim sonrasinda uzerinde palamut izgara yapacagin bilgisayarlari onermisler bi de.


hjarteblod
(18.07.20)
iCloud aktarma arasında indexleme yapıyor, bu da epey cpu intensive bir işlem. dolayısıyla fan ve ısınma normal. düz kullanımda bu kadar çok kaynak isteyen başka bir işiniz olmaz herhalde (video fotoğraf vs işlerinde olabilir tabi). ama günlük kullanımda bir sorun yaşamazsınız.

onun haricinde yapabiliyorsanız her türlü ram'i yükseltin. ben yeni mac aldım, normalde 16 kullanıyordum ama uzun götürsün diye 32 aldım mesela, öyle düşünün. 8'le günü bile kurtaramayabilirsiniz kullanım şeklinize göre.

bu arada yazılımcıyım. son 10 yıldır günlük ortalama 14 saatim bilgisayar başında geçiyor. ilk mac'imi 6 yıl kullandım, ikincisinden de benzer bir performans bekliyorum. dell, hp falan hikaye, lenovo ise pişmanlıktır. biraz kullanın siz de farkedersiniz zaten.


8 GB ram hata olmuş bence. İşlemci 8. ve 10. nesiller arasında öyle çok uç bir fark yoktur. O yüzden işlemciye bulaşma bence.

Cevabım öncelikle 3. Hala tatmin etmiyorsa 1.

Bir de hater bir arkadaşın dediği gibi çöp bir cihaz değil kesinlikle. Pahalı mı? Evet. Aynı paraya daha iyi Windows bir bilgisayar alabilir misin? Evet.

Ama bu makineye de çöp diyen teknoloji cahilidir. Kimse kusura bakmasın.


himmet dayi
(19.07.20)
8 GB gayet ofis işleri için gayet yeterli. Hatta başından aşar. Burada her yazana inanmayın. Lgs çalışan tipler yazılımcıyım diye sallıyor.
Gelelimssizin soruna artık mac ler böyle. 2017 den beri acayip bir ısınma problemi var pek çok şikayetçisi var. Tavsiyem yapabiliyorsanız i7 ye geçin olmuyorsa iade, o da olmuyorsa araştırma yapın ısınma sorununa çözüm üretenler var bazen oluyor bazen olmuyor.


x571
(19.07.20)
- 13" tek fanlı olan modellerden mi aldınız? ek olarak yaz mevsiminde daha fazla ısınma ve fan çalışması görmeniz daha fazla olacaktır sıcaklıklardan dolayı. aynı işlemi klimalı soğuk bir odada yapmaya çalıştığınızda daha az yaşadığınızı göreceksiniz :)
- maalesef 8 gb ram yeterli değil.
- işlemci görece güncel işlemcilerden değil ama bu yaşadığınız sorunun birincil sebebi değil.

not: lgs'ye çalışan tiplerden değilim, yazılım mühendisiyim :)


blackpen
(19.07.20)
hocam sorunundan bağımsız olarak ben de tecrübemi anlatmak istiyorum.

büyük bir hevesle macbook pro 2017 aldım. 2 ayda nefret ettim. senin ben macbook gibi ta amına koyim seviyesne geldim.

tek yaptığım chrome ile film izlemek haber okumak ve sosyal medya.

word de ödev yazmak

powerpoint de sunum hazırlamak. hepsi bu.

ama bu amına kodumun makinesi chrome de deli gibi ısınıyordu. internette arattığımda macbook'un chrome ile uyumlu olmadığı için çok fazla ram tüketimi ve işlemci tüketimi yaptığını okudum. haliyle chrome'dan vazgeçerek safari kullanmaya başladım. ona da pek alışamadığım için zor oluyordu.

parasını vererek aldığım makine resmen bana dayatmalarda bulunuyordu. ben de sattım. şimdi macbook pro2017 fiyatlarına baktım. yarı yarıya düşmüş. iyi ki satıp kurtulmuşum.

ek olarak usb portu da yok amk. makinesinde. gittim usb portu aldım (sıfırı 80 dolar ikinci eli 40 dolar. )


tavish11
(19.07.20)
seninkinin 16gb olanı bende var şu an.
bi numarası yok. işletim sistemindeki çocuk oyuncağı imajına ısınamadım.
dediğin gibi, ısınmak için yer arıyor. şu anda sadece chrome açık mesela, 5 sekme var, alet sıcak. tabii şu aşamada fan çalıştırmıyor. photoshop açarsam kesin çalıştırır.

yani 3 kuruşa 5 köfte yok.
bu kadar küçük kasa ısınmak zorunda.
ısınmasın diyorsan büyük kasalı bir şey alacaksın/alacağız.

işletim sistemi windows'tan kesinlikle ama kesinlikle daha pratik değil.
net.


@işimdeyim gücümdeyim'in yorumu çok doğru. fakat macbooklar zaten en pahalı bilgisayarlar arasında.basit işlemler için bu kadar para vermek akıl karı değil.


tavish11
(19.07.20)
(2)

Roarcraft cüzdan kullanan

Etenna katlanır deri kartlık aldım buradan. 4 kart girişi var ama alttaki girişler çok dar. Kartı sokup çıkarmak işkence. Firma deri genişleyecek merak etmeyin dedi. Kullanan arkadaşlar teyit edebilir mi? Genişler mi deri kartlık?
Etenna katlanır deri kartlık aldım buradan. 4 kart girişi var ama alttaki girişler çok dar. Kartı sokup çıkarmak işkence. Firma deri genişleyecek merak etmeyin dedi. Kullanan arkadaşlar teyit edebilir mi? Genişler mi deri kartlık?
kojonotsuki
(14.07.20)
Genişliyor evet.


angelus
(14.07.20)
Evet, kesinlikle genişliyor.


ascendant
(14.07.20)
(3)

Airpods’u Proya yükseltme

Herkese merhaba,Halihazırda airpods 2. nesil kullanıyorum ve çok memnunum. 800 tlye airpods pro alma fırsatı önüme geldi (normal fiyatı 1800 tl). Okuma yaptım proyla ilgili ama kullanan arkadaşlara da sormak istiyorum.Prodan memnun musunuz? 2. nesilden proya geçen oldu mu, iyi ki geçmişim dediniz m
Herkese merhaba,

Halihazırda airpods 2. nesil kullanıyorum ve çok memnunum. 800 tlye airpods pro alma fırsatı önüme geldi (normal fiyatı 1800 tl). Okuma yaptım proyla ilgili ama kullanan arkadaşlara da sormak istiyorum.

Prodan memnun musunuz? 2. nesilden proya geçen oldu mu, iyi ki geçmişim dediniz mi?
kojonotsuki
(11.07.20)
geçtim, bence daha güzel


birinci ve ikinci nesil dışarıda kullanılamıyor resmen gürültüden. o nedenle değer bence.


avianthem
(11.07.20)
Direkt pro kullanmaya başladım... daha iyisi yok piyasada.


Boris
(11.07.20)
(3)

Apple okul açılışı indirimi

Apple’ın okula dönüş kapsamında her yıl kulaklık verdiği bir dönem alıyor. Sizce o dönem ne zaman başlar?
Apple’ın okula dönüş kapsamında her yıl kulaklık verdiği bir dönem alıyor. Sizce o dönem ne zaman başlar?
kojonotsuki
(03.07.20)
ağustos eylül gibi


jelly bear
(03.07.20)
2019'daki,

09 Temmuz 2019 - 17 Ekim 2019 arasındaydı.

2018'deki

12 Temmuz 2018 - 2 Ekim 2018 arasındaydı.

bence bu ay gelir.


aziz dostum jack
(03.07.20)
(4)

Akıllı band/saat

Merhaba,Akıllı saat/band almayı düşünüyorum, apple watch 3 alıcaktım ancak şarj süresi çok kısa. Onun yerine acaba fitbit charge 4 ya da garmin vivosmart 4 mü alsam diye düşünüyorum.Görüş/öneri/tavsiye alırım (alma da tavsiyeler arasında)İyi haftasonları
Merhaba,

Akıllı saat/band almayı düşünüyorum, apple watch 3 alıcaktım ancak şarj süresi çok kısa. Onun yerine acaba fitbit charge 4 ya da garmin vivosmart 4 mü alsam diye düşünüyorum.

Görüş/öneri/tavsiye alırım (alma da tavsiyeler arasında)

İyi haftasonları
kojonotsuki
(03.07.20)
Gshock benzeri bir saat düşünüyorsan elimde amazfit trex var satabilirim aslında benim aklımda olan Huawei GT 2 (Honor magic watch 2)


protrek
(03.07.20)
Xiaomi band fena degil. Tavsiye edebilirim.


Xiaomi gts var bende memnunum baya


c1b2k3
(03.07.20)
huawei gt 2 aldım. Her beklentimi karşılıyor, çok memnunum


hakmut
(03.07.20)
(6)

Kişisel mail vs. Üniversite maili

Diyelim kendi adımıza açılmış hotmail/gmail uzantılı mailimiz var. Bir de üniversitenin mezun olduktan sonra bize verdiği süresiz alumni ve okulun adı uzantılı mailimiz var. (örnek: kojonotsuki@alumni.üniadı.edu.tr)Önem verdiğimiz kişilere mail attığımızda veya bir yerlere başvurduğumuzda hangisini
Diyelim kendi adımıza açılmış hotmail/gmail uzantılı mailimiz var. Bir de üniversitenin mezun olduktan sonra bize verdiği süresiz alumni ve okulun adı uzantılı mailimiz var. (örnek: kojonotsuki@alumni.üniadı.edu.tr)

Önem verdiğimiz kişilere mail attığımızda veya bir yerlere başvurduğumuzda hangisini kullanmamız daha iyi olur? Profesyonellik, itibar vb. açısından?
kojonotsuki
(28.06.20)
Üniversitenin mail altyapısına güvenmediğim için önemli işler için kişisel maili kullanıyorum.


ben dijital sektörde çalıştığım için böyle durumlarda isim@isimsoyisim.com şeklinde kendi domain'imi kullanıyorum.


kivanc1
(28.06.20)
Bana universite maili kullanmak cok ezikce geliyor. Hala ogrencisindir, calisansindir kullanirsin sorun yok tabi de. Mezun olunmus bitmis yani, hala prim kasmanin manasi nedir. Altyapisi, arayuzu falan dandiktir zaten universite mail sistemlerinin eziyete gerek yok bence. Asi69 nickli maili kullanmaktan iyidir tabi gene:)


Yuksek lisans, doktora basvurularinda okulun mailini kullan. Digerleri spam'e düşebiliyor.


Coma
(28.06.20)
akademi ile alakalı bir durum yoksa okul mail adresini kullanmak çok komik duruyor. bence adresin ne olduğundansa mail de ne yazdığı daha önemli, spama düşmeyip önünüze gelen mail doğru düzgün olmalı bundan bahsediyorum.


paco de lucia
(28.06.20)
Öğrenci, hoca veya okulun çalışanı değilsen o maili kullanmak aşırı saçma.


(13)

pt.com.tr

Buradan macbook pro almayı düşünüyorum. Apple’ın yetkili satıcısı. Apple.com.tr’ye göre istediğim alet 1000 tl daha ucuz burada.Siz olsanız napardınız? Apple’ın kendi sitesinden şaşma, 14 gün koşulsuz iade hakkın var mı dersiniz yoksa 1000 tl az değil buradan al mı dersiniz?
Buradan macbook pro almayı düşünüyorum. Apple’ın yetkili satıcısı. Apple.com.tr’ye göre istediğim alet 1000 tl daha ucuz burada.

Siz olsanız napardınız? Apple’ın kendi sitesinden şaşma, 14 gün koşulsuz iade hakkın var mı dersiniz yoksa 1000 tl az değil buradan al mı dersiniz?
kojonotsuki
(15.06.20)
14 gün koşulsuz iade hakkı paha biçilmez.


foolrules
(15.06.20)
ben de macbook pro bakıyorum ve pt ilk sıramda. fiyat gerçekten rakipsiz zira.


internetten yapılan alışverişlerde 14 gün iade yasal bir hak, Apple'ın özel sağladığı bir şey değil. Apple bunu mağazadan olan fiziksel satışlarda da sağlıyor, o Apple'a özel evet.


14 gün koşulsuz iade her türlü mesafeli satış için geçerli bir şey. Ben bir akustik bateri almıştım mesela bayağı iyi bir paraya, sonra iade etmek için karşı tarafla görüştüm, ısrarla neden iade etmek istiyorsunuz diye sordu satıcı taraf ben de sebep göstermek durumunda değilim canım istiyor dedim. Üstüne kargoyu kitlemeye çalıştılar üstüne ama onu da yapamadılar çünkü iadelerde kargo iadesi de satıcı firma tarafından ödenmek zorunda. Bilginize.


@vedatchilipeppers maalesef yanlış. mesela hepsiburadadan aldığınız herhangi bir şeyin kutusunu bile açsanız iade almıyor :) buradan hepsiburada kullanmaması için uyaralım yeri gelmişken. amazon ve apple dışında alışveriş yapmıyorum asla.


blackpen
(15.06.20)
@blackpen,

www.resmigazete.gov.tr

Cayma hakkı madde 9 fıkra 1, kargo parası için de madde 12 fıkra 1'e bakabilirsin.


@blackpen

daha önce iki defa kutusunu açıp hepsiburadaya iade ettiğim ürün oldu. hiç sıkıntı da yaşamadım.

14 gün iade süresi ile "koşulsuz iade" farklı değerlendirilebilir. içeriğini bilemem ancak; iade için kullanım sorun çıkartabilirken, koşulsuz iade olduğunda adı üstünde fiziksel bir sorun verilmediyse her türlü iade yapılabilir.


foolrules
(15.06.20)
koşulsuz diye özel bir durum yok. internetten alınan ürüne iade hakkı tanınmasının sebebi bu süreçte ürünü denemek, kullanmak. emin olmadığınız bilgileri lütfen başka insanlarla gerçekmiş gibi paylaşmayın. internetten alınan ürünlerin 14 gün boyunca zarar verilmediği takdirde koşulsuz iade hakkı vardır. buna hijyen ürünleri ve iç çamaşırları dışında her şey yasal olarak dahildir.


@kiyiya vuran dildolar'a ek olarak,

Eğer pakedini açmadıysanız hijyen ürünleri ve iç çamaşırlarını dahi iade edilebiliyor.

Hatta kaynağını da gösterelim:

www.resmigazete.gov.tr

Cayma Hakkının İstisnaları
Madde 15, fıkra 1, ç bendi:

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler. (Meali: Pakedini açtıysan sağlık ve hijyen ürünleri teslim edilemiyor, ancak pakedi açmadıysan cayma hakkının istisnalarına girmiyor ve onu da iade edebilirsin.)


açılın ben bunlardan macbook pro aldım 3-4 ay oldu alalı.

bir kere fiyat araştırması yapmıştım ben de senin gibi piyasada bunlardan ucuza apple ürünü satan yok. benim aldığım dönem apple macbook alana kulaklık hediye ediyordu fakat kulaklığa ihtiyacım yoktu ve pt.com.tr'de hediyesiz hali 1000 tl belki daha da fazla ucuzdu o yüzden pt.com.tr'den aldım.

almadan önce buradan sordum, alan var mı diye, biz aldık sorun yaşamadık dediler.

sonuç olarak ben de aldım, kapalı kutu, tertemiz bir şekilde kargoyla geldi. yaklaşık bir ay kadar kullandım ve durduk yere kilitlenme ve kapanma sorunuyla karşılaştım. apple forumlarında filan araştırdım 2020 touchbar modellerinde bu sorun çıkabiliyormuş vs.

bulunduğum şehirdeki apple yetkili servisine götürdüm, henüz yeni alındığı için cihazı hiç açmadılar ve donanım hatası olduğuna dair bir rapor verdiler.

o raporla birlikte cihazı tekrar pt.com.tr'ye kargoladım. pt.com.tr hiç sorgulamadan kapalı kutu yeni bir cihaz gönderdi. tek problem ikinci gönderim süresi biraz (10 gün) uzamıştı. fakat 14 günü geçtiği için cihazı tamir ettirip tekrar yollayabilirlerdi, bunu yapmak yerine yeni cihaz göndererek beni mutlu ettiler.

ikinci macbook geldi uzun zamandır kullanıyorum sorunsuz.

bu arada buradaki sorduğum soruyu görüp bana "aldın mı diye soran" bir ekşi sözlük yazarı daha vardı onunla da mesajlaştık. o da benimle aynı dönemde aldı ve sorunsuz bir şekilde ilk gelen mac'i kullanmaya devam ediyor.

bir de 14 günlük koşulsuz iade hakkı kendilerinde de var yukarda söylendiği gibi,

satış sözleşmesi şurada,

www.pt.com.tr

ALICI; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde, SATICI’ya bildirmek şartıyla hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir.


aziz dostum jack
(15.06.20)
monitördü benim aldığım ürün. monitör üzerindeki jelatinlere bile zarar vermediğim halde geri iade almadılar. hepsiburada da bunu savundu bir sürü mailler vs döndü. hdmi kablo bilmem ne araç gereçleri aldıysanız sorun yaşamamış olabilirsiniz.


blackpen
(15.06.20)
@blackpen; hepsiburada tam bir Türkiye firması olduğu için yapmıştır, inanırım. yaptıkları işin yasal dayanağı yok aslında. tüketici heyetine gitseniz lehinize karar çıkar, ona itiraz edip tüketici mahkemesine bile çıkarmazlar mesela. hatalı olduklarını bildikleri için masraf yapmazlar. ama yakalayabildiğine geçirme mantığıyla çalışan pis bir yer orası.


bu ürün böyle hani beğenmedim vazgeçer miyim diye alınacak bir ürün değil ki? yani bakim evde güzel durmazsa veya rengi hoşuma gitmezse iade ederim denebilecek bir şey değil. macbook pro alacak adam onu zaten iyice araştırmıştır. ee pt.com.tr yetkili satıcı yani oradan gelecek cihaz ile appledan gelecek arasında bir fark yok.

fakat bildiğim kadarıyla pt taksit yapmıyor o fiyatlara.


nuisance
(15.06.20)
(5)

Yabancının türkiyedeki evini satması

Merhaba,Yabancı biri türkiyede bulunan yazlığını türk vatandaşına satmak istiyor. Adam önceden dolandırıldığı ve hiç türkçe bilmediği için adama yardımcı olmam için benden rica ettiler. Normal tapu işlemlerinden ne gibi farkı olabilir satıcının yabancı olmasında? Nelere dikkat etmeliyim?Ek bilgi: ad
Merhaba,

Yabancı biri türkiyede bulunan yazlığını türk vatandaşına satmak istiyor. Adam önceden dolandırıldığı ve hiç türkçe bilmediği için adama yardımcı olmam için benden rica ettiler. Normal tapu işlemlerinden ne gibi farkı olabilir satıcının yabancı olmasında? Nelere dikkat etmeliyim?

Ek bilgi: adam, halasının apostilli vekaletnamesiyle satışa yetkilendirilmiş. Kendisi halası adına gelip satışı yapıcak.

Bu yabancı arkadaşımızı emlakçıların eline bırakmayalım duyurunun güzel insanları
kojonotsuki
(14.06.20)
tr vatandaşı olarak yabancıdan satış aldım ben, her hangi bir vatandaş satışından farksız, sadece bir adet tercüman bulunması gerekiyor, ben o dili biliyorum tercüme ederim derseniz de o iş öyle değil, yeminli tercüman denilen bu tür resmi işlerdeki terimleri vs. leri bilen tercüman gerekiyor. Yabancıların çokça yaşadığı bir bölgede iseniz tapu dailerilerinde tercümanların telefon numaraları bulunuyor orada arayıp ulaşıyorsunuz, eğer öyle bir bölgede değilseniz internet üzerinden araştırarak arayıp fiyat alabilirsiniz, alıcı taraf yabancı olsa idi o zaman durum farklı oluyor.

edit: gerçi ben direk kişiden aldım, vekaletnamesi olan birinden değil. en fazla vekaletnamenin tercümesi gerekecektir.


selam
(14.06.20)
Bu yabancı arkadaşımızı yabancılarla yapılan işlemler konusunda deneyimli, işini düzgün yapan bir emlakçının ya da avukatın eline bırakalım, kendi iyiliği için. Bir kişinin dilini dahi bilmediği bir ülkede kendi başına ev alıp satmaya kalkması deli işi.


mikro patlama
(14.06.20)
mikro patlama'ya ayrıca katılıyorum, ben yabancıdan satış aldım ancak bir aile dostumuzdan ki kendisi tr'de bulunan yabancıların ev alış satışları ile ilgilenir yardımcı oldu. Sizde destek alabilirsiniz bu konuda ancak yine de başında durun adamı yine dolandırmasınlar.


selam
(14.06.20)
@mikro patlama, @selam

Kendim avukatım. Buraya sormamım sebebi uygulamada haberdar olmadığım bir husus olması durumunda önceden hazırlıklı olmak.


kojonotsuki
(14.06.20)
şu linkten yeminli tercümanlara ulaşabilirsiniz, işleme gelen tercümanı ben buradan kontrol ediyorum : bilirkisilik.adalet.gov.tr

şuradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.
yourkeyturkey.gov.tr

özetle, değerleme raporu ve yeminli tercüman şart, apostilli vekalette yetki varsa problem yok.

işlem yönünden korkulacak, zor bir durum yok, memur arkadaşlar da yardımcı olur diye tahmin ediyorum. siz sadece alıcı ile para alışverişi kısmını garantiye almaya bakın, onun için de tapu takas var kullanan var mı bilmiyorum ama bi göz atın : www.taputakas.com.tr


(1)

Xiaomi Mi band 5

Sizce ne zaman gelir türkiye’ye?25 temmuzda arkadaşımın doğumgünü var. Hediye etmek istiyorum. Eğer yetişmezse aliexpressten söylemek istiyorum. Aliexpressten söylemek mantıklı mı?İyi pazarlar
Sizce ne zaman gelir türkiye’ye?

25 temmuzda arkadaşımın doğumgünü var. Hediye etmek istiyorum. Eğer yetişmezse aliexpressten söylemek istiyorum. Aliexpressten söylemek mantıklı mı?

İyi pazarlar
kojonotsuki
(14.06.20)
www.google.com

Global versiyon temmuzun başında çıkarsa bir ihtimal yetişebilir.
Buraya yetişmezse bile global versiyonu ali'den söyleyebilirsin. Global versiyon olması önemli ama, Çin versiyonunu verimli kullanamaz.


Bruce
(14.06.20)
(9)

Macbook Pro Kararsızlığı

Merhaba,2020 model macbook pro desem, ram olarak 8 mi dersiniz 16 mı?Yapacağım işler video, müzik editleme, photoshop vb. tarzı programlar asla olmayacak. Ama çok sayıda programı aynı anda kullanacağım (ms office,pdf,15 sekme, spotify vb.) Bir de uzun süreli gitmesini istiyorum bilgisayarın. Son bi
Merhaba,

2020 model macbook pro desem, ram olarak 8 mi dersiniz 16 mı?

Yapacağım işler video, müzik editleme, photoshop vb. tarzı programlar asla olmayacak. Ama çok sayıda programı aynı anda kullanacağım (ms office,pdf,15 sekme, spotify vb.) Bir de uzun süreli gitmesini istiyorum bilgisayarın. Son bilgisayarım 7 yıldan uzun süre rahat götürmüştü beni.

16 al kafan rahat etsin mi, yoksa 8 yeter kasma mı?
kojonotsuki
(03.06.20)
office - pdf - sekmeler - spotify filan macos'ta biraz cerez gibi kaliyor. onumuzdeki 7 sene sadece bunlari yapacaksan 8gb yeterli olur. bende 8gb var, bunlardan cok daha fazlasi ve agirlari acikken bir sorun ciktigini hic gormedim.

ilerde baska seyler de yapabilme ihtimali acisindan 16gb secerdim ben.


fakyoras
(03.06.20)
16 tek geçerim. ileriyi düşün bence.


foolrules
(03.06.20)
8 gb minimum sınır şu anda, 7 sene gibi uzun bir hedefin varsa 16 al; ram'in fazlası olmaz.


Bruce
(03.06.20)
Günlük işler için ait al bence. Hafif olması da büyük avantaj.


black mamba
(03.06.20)
Hocam 8 son demlerini yaşıyor şu aralar, hatta yetersiz bile sayılır. 16 tavsiye ediyorum bu ikilemde, ben geçen ay mbp aldım 32 tercih ettim, onu da tavsiye ederim, 5 sene sonra daha rahat edersiniz.


Air yazıcaktım. mobilim tam yazamamışım.


black mamba
(03.06.20)
16 al tabii ki. ileriyi de dusun.


lycoxin
(03.06.20)
bence 16 alt sınır artık


nuisance
(03.06.20)
office ve spotify icin 16 gb ram alt sinir olmaz. hangi dunyada yasiyorsunuz anlamiyorum ki. evet 16 daha uzun omurlu olur ama o dediklerinizi 4gb ram de yapar.


icim urperiyor
(03.06.20)
(1)

Sokağa çıkma yasağı-Avukatlar

Merhaba,Normalde avukatlar şehirler arası giriş çıkış sınırlamasından muaftı. sokağa çıkma yasaklarında bu muafiyet devam ediyor mu, bilen var mıdır?
Merhaba,

Normalde avukatlar şehirler arası giriş çıkış sınırlamasından muaftı. sokağa çıkma yasaklarında bu muafiyet devam ediyor mu, bilen var mıdır?
kojonotsuki
(28.05.20)
Normalde evet meslek sebebiyle muafiyet devam ediyor ancak internette gördüm geçen hafta sonu bir meslektaşa para cezası uygulanmış öyle de bir sorun var. İptal edilmesi gerekir muhtemelen de iptal edilecektir ama böyle sıkıntılar da yaşanabiliyor görevli polislerin tutumuna bağlı olarak. Gerçi şimdiye kadar sadece bir örneğini gördüm bu tip durumun, normalde polisler de işi sebebiyle dışarda olan avukatlara sıkıntı çıkarmıyorlar genel olarak.


gypsy punk
(28.05.20)
(7)

Macbook air/pro

i5 işlemcili, 8 ya da 16 gb ramlı 2020 versiyon macbook air almak istiyorum. Yapacağım işler; ofis, web, film izlemek, aynı anda çok sayıda belge ve word sayfası açmak gibi basit sayılabilecek işlemler. mesleğim gereği daha fazlasını yapacağımı sanmıyorum. deneyimli olan arkadaşlara 2 sorum olucak;1
i5 işlemcili, 8 ya da 16 gb ramlı 2020 versiyon macbook air almak istiyorum. Yapacağım işler; ofis, web, film izlemek, aynı anda çok sayıda belge ve word sayfası açmak gibi basit sayılabilecek işlemler. mesleğim gereği daha fazlasını yapacağımı sanmıyorum. deneyimli olan arkadaşlara 2 sorum olucak;

1- ramı 16 gbye yükseltmek f/p anlamında mantıklı mı?

2- macbook pro 13 inch ekran i5 işlemci ve 8 gb ram ile neredeyse aynı fiyata geliyor acaba almışken ve fiyatlar bu kadar yakınken macbook pro mu almak daha mantıklı olur?

herkese iyi bayramlar diliyorum :)
kojonotsuki
(22.05.20)
pek fazla yardımcı olamicam, ama mac book air sahibi oldugumu ve bu bahsedilen isleri (ayni anda bir cok office dosyasi, film, muzik vs) cok rahat yapabildigimi soylemek istedim.


gunes123
(22.05.20)
Air daha hafif, daha az ısınır, daha uzun pil ömrü var
pro daha güçlü.

sizin durumda air yeterli.
yanına sarj aleti bile almadan çık, gez gel o derece iyi pil ömrü var


Corc
(22.05.20)
2015 air ile bahsettigin seyler yapilabiliyor..pro'ya ihtiyacin olmaz.


cooperr
(22.05.20)
i5 , 8 gb, air. Yeterli.


garavel
(22.05.20)
air işinizi görür. daha fazlasını aramıyorsanız fazla para vermenin gereği yok.

size de iyi bayramlar :D


chezidek
(22.05.20)
retina ekranlı olsun


picassoishere
(22.05.20)
dediğin işler için bile 8gb ram yeter. macbook air al ince kasa tüy gibi oluşu zaten esprisi. pro da ekstra fan mevcut ancak yeni airlerde kaliteli klavye var. önerim air. eski bir air sahibi ve 2020 air siparişi vermiş biri olarak


traki
(23.05.20)
(7)

Ayakkabı Seçimi Yardım

Kendime sneaker tarzı bir ayakkabı almak istiyorum.Adaylar şunlar: https://www.boyner.com.tr/tommy-hilfiger-sneaker-914411-3546790https://www.korayspor.com/puma-ayakkabi-gunluk-rs-x%C2%B3-puzzle-37157005/https://www.boyner.com.tr/tommy-hilfiger-gunluk-ayakkabi-922816-3546791https://www.boyner.com.tr
Kendime sneaker tarzı bir ayakkabı almak istiyorum.

Adaylar şunlar:

www.boyner.com.tr

www.korayspor.com

www.boyner.com.tr

www.boyner.com.tr

Filanın piyasada çok çakması falan olduğundan çekiniyorum. Tommynin de ayakkabıları sağlam olmuyor diye yorumlar aldım.

Ne diyosunuz hangisi olsun? Var mı buna benzer önerebilecek?
kojonotsuki
(09.05.20)
sadece 3. güzel. baya tarz, diğerlerini hiç beğenmedim.


anarsika
(09.05.20)
Ben 2 numarayı beğendim. 1 de güzel.


valarmurgulis
(09.05.20)
2 numara diyorum bende. Tommy den ne alırsan al ayakkabı alma. Akıllanmadan devam eden 4 tecrübeyle sabittir.


IcedFlames
(09.05.20)
1


paramolacak
(09.05.20)
2 yi al geç


amonaki
(09.05.20)
2


creedwar
(09.05.20)
2 yi uzun zamandır ben de kesiyorum


kaderimse np
(09.05.20)
(5)

Yurtdışından geliş/karantina

Arkadaşlar merhaba,Annemler kurtarma uçuşuyla bu hafta trye gelecekler ancak uçuş yetkilileri uçuşun nereye olacağını söylememişler, her yer olabilir demişler?!Bilgisi olan var mıdır, genelde uçuşlar hangi ile oluyor ve bir yerden sonra söylerler mi uçuşun nereye olacağını?Bir de kesinlikle 14 gün k
Arkadaşlar merhaba,

Annemler kurtarma uçuşuyla bu hafta trye gelecekler ancak uçuş yetkilileri uçuşun nereye olacağını söylememişler, her yer olabilir demişler?!

Bilgisi olan var mıdır, genelde uçuşlar hangi ile oluyor ve bir yerden sonra söylerler mi uçuşun nereye olacağını?

Bir de kesinlikle 14 gün karantina uygulanıyor mu yoksa evde karantinaya izin veriyorlar mı?

Şimdiden tüm cevaplar için teşekkürler.
kojonotsuki
(20.04.20)
tamamen tahmin yürüterek en mantıklı seçeneği söylüyorum. uçağa binecek kişilerin yaşadığı yerlere göre son anda belirleniyor olabilir nereye ineceği. atıyorum uçaktakilerin %80 i istanbulda yaşıyorsa ya sabihaya iner ya da istanbul havalimanına.

veya

yerleştirilecekleri yurtlar açısından en boş yurt nerdeyse oraya en yakın havalimanına iner.


mr.goodcat
(20.04.20)
gecenlerde sozlukte bir entry vardi. ucaga binerken istanbula denmis ama o sirada planlamalar degismis ve ucak ankara'ya inmis, karantina ankara yakinlarinda olmus. tutup ucagin giresuna inecek hali yok diye dusunuyorum zira tesisler de ona gore az, buyuk sehirlerden biri olur herhalde.

cok yukseklerde tanidiklarinizi devreye sokmazsaniz karantina zorunlu diye biliyorum.


hot potato
(20.04.20)
gelen herkes karantinaya aliniyor. ucak da hangi sehirde karantinaya gireceklerse oraya iniyor. dogrudan kanratinaya alinacaklari yurda goturuluyorlar. herkes ayri odada olacak sekilde iki hafta kaliyorlar. duzenli olarak test yapiliyor. pozitif cikanlar hastaneye sevk ediliyor. gecen bir grup tam karantinadan cikarken iclerinden birisi pozitif ciktigi icin 15 gun daha karantinaya alindilar


crucio
(20.04.20)
Hangi ilde yurt varsa oraya iniyor, bu herhangi bir il olabilir. Orada 14 gün karantinadan sonra evlerine ulaştırılıyor.

www.airporthaber.com


Northern Mariner
(20.04.20)
Müsaitlik durumuna göre iniyor. İkametgah vs etki etmiyor, her yer olabilir.
3 gün önce gelen arkadaşlarım malatyaya indi. Orda karantinaya girdi.

Kurtarma uçuşu olduğu için kesin karantinaya girecekler evet.

Bu arada merak etmeyin, koşullar ilk günlerdeki gibi değil çok daha iyi.
Odalar tek kişilik. Odalardan çıkış yasak.


artci sarsinti
(20.04.20)
(1)

Hepsiburada/iade

Selamlar,Hepsiburadadan aldığımız ekipmanın bilgisayarımıza uymaması durumunda iade etme şansımız oluyor mu?
Selamlar,

Hepsiburadadan aldığımız ekipmanın bilgisayarımıza uymaması durumunda iade etme şansımız oluyor mu?
kojonotsuki
(06.02.20)
evet


ozdek
(06.02.20)
(1)

Macbook/tv’ye aktarma

Dostlar merhaba,Macbook air/mid-2011 var elimde. Ekranı bozuldu, istenen tamir ücreti çok yüksek. Acaba bilgisayarı evdeki tv’ye bağlayıp kullanabilirim? Ne yapmam gerekiyor?Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.
Dostlar merhaba,

Macbook air/mid-2011 var elimde. Ekranı bozuldu, istenen tamir ücreti çok yüksek. Acaba bilgisayarı evdeki tv’ye bağlayıp kullanabilirim? Ne yapmam gerekiyor?

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.
kojonotsuki
(29.01.20)
(git:www.eksiduyuru.com )


scudman1
(29.01.20)
(4)

Macbook air/ekran

Dostlar merhaba, bilgisayarın durum bu. Nedir sorun sizce
Dostlar merhaba, bilgisayarın durum bu. Nedir sorun sizce
kojonotsuki
(25.01.20)
Sorun büyük gibi duruyor dostum. Büyük olasılıkla hardware ilgili ilgili bir durum. LCD ekran göçmüş olabilir, düşük bir ihtimal de menteşelerle ilgili bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Açılıp bakılması lazım.


giovanne
(25.01.20)
Gecen hafta benzer bir sorunla gittim (ekran durduk yere pembe oldu, seritler vs cikti) 4200+kdv fiyat cikardilar. Ki bu bozulan ekrani gecen sene servis degistirmisti.

Sokarim boyle ise deyip monitor alip ona bagladim bilgisayari.


brkylmz
(25.01.20)
lcd panelin kirilmis, degismesi lazim.


crucio
(25.01.20)
epey uzun süre önce su dökümle vakası oldu mu? bir arkadaşımınkine su dökülmüştü. 1 sene sonra böyle oldu servise götürdü. sudan cevabını aldı. su içerde kalınca cürütüyormuş. anakartı yanmış denmişti sanıyorum.


fosforlu cevriye
(26.01.20)
(2)

İtü inşaat mühendisliği binası

Merhaba,Yarın alese gireceğim de itüye araba sokabiliyor muyuz? Sokamıyorsak yanımıza para alabiliyor muyuz dolmuş için?Teşekkürler
Merhaba,

Yarın alese gireceğim de itüye araba sokabiliyor muyuz? Sokamıyorsak yanımıza para alabiliyor muyuz dolmuş için?

Teşekkürler
kojonotsuki
(16.11.19)
8. Maddede yazıyor sınav giriş kagıdında. Araç anahtarı olmaz basit ev anahtarı olabilir. Ulasım kartı olabilir diyor. Para da olur tabii.


ykyt
(16.11.19)
itüye araba sokabilirsin elbette ama park ücreti gayet dolgundur.


tururo
(16.11.19)
(1)

Erdoğanın yanındaki sakallı

Anıtbakırdeki törende erdoğanın yanındaki sakallı adam kim bilen var mı?
Anıtbakırdeki törende erdoğanın yanındaki sakallı adam kim bilen var mı?
kojonotsuki
(29.10.19)
protokol müdürü


redskull
(29.10.19)
(6)

Kredi Kartı

İyi bayramlar,aidatsız kredi kartı arıyorum, en önemli kriter pek çok yerde taksitlendirme olanağı vermesi. Aidatlı olup da oldukça avantajlı olan, aidatına göre avantajı bol dediğiniz kartları da tavsiye olarak alırım dostlar
İyi bayramlar,

aidatsız kredi kartı arıyorum, en önemli kriter pek çok yerde taksitlendirme olanağı vermesi. Aidatlı olup da oldukça avantajlı olan, aidatına göre avantajı bol dediğiniz kartları da tavsiye olarak alırım dostlar
kojonotsuki
(29.10.19)
Bonus Flexi, ya da Maximum aidatsız. Maximumu tam incelemedim ama Flexi'yi okuyunca hiç bir fark göremedim kayda değer, aldım kullanıcam bakalım eksiklik hissedecek miyim?

Mesela şimdi baktım Bonus Flashtan, N11'de 100 tl bonus kampanyası var. Hemen katıldım ve detaylaarı okudum, normal bonus da Flexi de katılabiliyor kampanyaya.

Dur bari şu 100 lirayı kazanayım sayende :)


John Bloor
(29.10.19)
bonus flexi bazı kampanyalara katılım için ücret alıyor.


sutlu nescafe
(29.10.19)
İş bankasının aidatsızı beş para etmez. Axess free online alışverişlerde axessle aynı taksidi yapıyor. Mağazada bazen yapıyor bazen 2.90 falan komisyon istiyor. Enparanın kartı da finansbankın taksitlerini aynen yapabiliyor.


baal
(29.10.19)
enpara kredi kartı


redskull
(29.10.19)
Enpara +1


Uğraşırım diyorsanız herhangi bir kart. Sadece bir dilekçe ile iptal oluyor diye biliyorum.

Uğraşmam diyorsanız enpara iyidir


aguen
(29.10.19)
(3)

En avantajlı banka kartı

En önemlisi hesap işletim ücreti&eft-havalevar mıdır tavsiye?
En önemlisi hesap işletim ücreti&eft-havale

var mıdır tavsiye?
kojonotsuki
(26.10.19)
enpara, cepteteb gibi şubesiz bankacılık oluşumlarına göz at. hesap işletim ücreti ve havale/eft masrafı almıyorlar zaten. döviz, altın alım satımı yapacaksan makasa ve kampanyalarına göz at. hangisi kafana yatarsa ona başvurursun.

şahsen uzun zamandır enpara kullanıyorum memnunum. tavsiye ederim.


hadsafhada
(26.10.19)
Enpara.


bahoho
(26.10.19)
Enpara,cepteteb doviz alim satimi dusunuyorsan cepteteb 10 adim onde


E.R.W.
(26.10.19)
(2)

HGS satın alma

Merhaba,Bugün Ankara’dan İstanbul’a arabayla yola çıkacağım ama hgs almayı unutmuşum. Bugün nereler açıktır alabileceğim?İyi tatiller.
Merhaba,

Bugün Ankara’dan İstanbul’a arabayla yola çıkacağım ama hgs almayı unutmuşum. Bugün nereler açıktır alabileceğim?

İyi tatiller.
kojonotsuki
(30.08.19)
açık yer bulamazsan. yarın alırsın. 15 gün içinde satın alırsan cezası yok. sadece geçiş ücretlerini alırlar.
iyi yolculuklar :)


sutlu nescafe
(30.08.19)
giselere girmeden ptt var belki aciktir. Birde yol ustu bazi shell istasyonlarindan alinabiliyor. @sutlu nescafe'nin dedigi gibi gecistende sonra 15gun icinde almaniz da yeterli olabiliyor.


1917
(30.08.19)
(4)

Mezuniyet sonradı iş/master

Dostlar merhaba,Hukuk bölümü mezunuyum. Yüksek lisans yapmak istiyorum. Sizce önce staj yapıp biraz deneyim kazanıp mı yüksek lisansa başvurmak daha mantıklı yoksa mezun olur olmaz sıcağı sıcağına mı? Hukukçu olmayanların da görüşlerini merak ediyorum.
Dostlar merhaba,

Hukuk bölümü mezunuyum. Yüksek lisans yapmak istiyorum. Sizce önce staj yapıp biraz deneyim kazanıp mı yüksek lisansa başvurmak daha mantıklı yoksa mezun olur olmaz sıcağı sıcağına mı? Hukukçu olmayanların da görüşlerini merak ediyorum.
kojonotsuki
(18.06.19)
Akademi düşünmüyorsan yüksek lisans zaman kaybı. Bu yüzden iş tecrübeni arttır derim. Çok hukukçu var. 2 yıl yüksek lisansla geri gidersen bir sürü yeni mezun gelecek.


integrative
(18.06.19)
mezun olur olmaz iü sbe de özel hukuk alanında yüksek lisansa başladım ve malesef getirilen sınırlamadan dolayı tez yazamadan atıldım. geriye dönüp baktığımda tamamen laylaylom geçirdiğim bir yüksek lisans dönemi olmuş o yüzden tavsiyem 1-2 sene iş hayatında tecrübe edinip ve olgunlaşıp ardından yüksek lisans yapmalısın. tabi tüm bu söylediklerim avukat olmak istemene dair faraziyeye dayanıyor. akademisyen vs olmak istiyorsan ne kadar erken başlarsan o kadar iyi tabi.


karsiyakaliyiz
(18.06.19)
siz almanya'ya gitmeyecek miydiniz? eger yurtdisi kovaliyorsaniz ciddi bir sirkete ya da hukuk burosuna girip stajdan sonra bi an once uzmanlasmaya bakin. eger turkiye'de yasamayi dusunmuyorsaniz durusma tecrubesi falan kazanmanin da pek bir anlami yok, tahkime yogunlasin onun yerine. daha once burada cok yazdim, enerji, insaat, IT, insan haklari vs. hangisi ilginizi cekiyorsa bos alan hala var, ingilizcenizi bir yandan cok iyi sekilde hukuki metin anlayip yazip konusacak seviyeye getirin. benim tavsiyem eger aceleniz yoksa cikmak icin iki sene falan calistiktan sonra yurtdisina gidin yuksek lisansa. ama uzmanlasmadan, bir buroya girip icra bosanma vs. ne olursa kovalayacaksaniz anlami yok master yapmanin.


kassiopeia
(18.06.19)
staj 5. aydan selamlar, ruhum çekiliyor artık

kassiopeia’nın dediği gibi yurt dışı olayın varsa gir legal500’e seç bas arbitration’a sırala en üstten aşağı bürolara başvur; gireceksin illaki birine, stajı yap sonra yurt dışı master kovala, mastera gittikten sonra zaten dönmemenin bir yolunu bulursun - bulmalısın.

ben şahsen stajı bitirip kenardaki paramın üstüne 8-10k da borç alıp büro açmayı düşünüyorum direkt, o yüzden halihazırda stajda gündüzleri marabalık yapıp maraba işleri öğrenirken akşamları da hukukun teorik kısımlarında gelişmeye kasıyorum zira zibilyon tane mezunun olduğu bu ortamda ruhsatımı aldığım günden itibaren her şeyden anlayıp iş götürebilecek seviyeye gelmek istiyorum, sırf bir yerde çalışıp ekstra bir şeyler yapmayınca bu pek mümkün gözükmüyor; velhasılı kelam, her türlü çok çok kasmak gerekiyor avukatlıkta, diğer türlü ikamen bol ve işçisin sen işçi kal


(5)

Belçika'da / Almanya'da sürekli oturma izni?

Dostlar Merhaba,Eşten dosttan duyuyorum; master'a gitmiş Avrupa'ya, orada oturma izni almış sonra da sevgilisiyle evlenip onu da götürmüş yurtdışına vs. Ben de 1 yıllık bir süre için master'a gideceğim (Belçika/Almanya). Merak ettiğim, orada oturma/çalışma izni kovalayabilir miyim (Evlilik olayıyla
Dostlar Merhaba,

Eşten dosttan duyuyorum; master'a gitmiş Avrupa'ya, orada oturma izni almış sonra da sevgilisiyle evlenip onu da götürmüş yurtdışına vs. Ben de 1 yıllık bir süre için master'a gideceğim (Belçika/Almanya). Merak ettiğim, orada oturma/çalışma izni kovalayabilir miyim (Evlilik olayıyla beraber düşünelim)?

İnternette çok bilgi var, hangisi doğru / hangisi yanlış bilemedim. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Not: ikimiz de hukuk mezunuyuz. Benim almanca problemim yok (B2).
kojonotsuki
(08.06.19)
Almanya eger oradan bir okuldan mezunsan (master) ekstradan calisma izni edinmek zorunda olmaksizin 18 ay izin veriyor. Is bulursan kaliyorsun.

Belcika'nin bu tip bir olanak sagladigindan emin degilim, gocmenlere karsi daha soguk olarak aklimda kalmis, gerek kultur gerekse politika olarak.


hot potato
(08.06.19)
@hot potato peki iş bulursak (bu 18 ayda) sonrasında evlenme yoluyla yanımızda eşimizi getirebiliyor muyuz?


kojonotsuki
(08.06.19)
Bence bunu googlea yaz zaten almanlar tane tane acikliyor da genel prensip zaten sana oturma izni veriyorlarsa partnerine de veriyorlar seklinde. Dolayisiyla esle ilgili bir sikinti cikacagini sanmiyorum.


hot potato
(08.06.19)
Almanya icin:

Mastera gidiyorsaniz, sonrasinda is bulmaniz icin oturma izniniz uzatiliyor. 1 yillik master programi sonrasinda bu yapilir mi, iyi arastirin, ben gormedim duymadim. Surekli oturma izni, yani suresiz oturma izni master bittikten sonra verilen bir sey degil.

Süresiz oturumu, ancak is yerinizden size süresiz kontrat yapilirsa ya da esiniz Alman vatandasi ve isinden suresiz kontrati varsa alabilirsiniz, ki ikincisi de Almanya´daki ikametinizden seneler sonra verilir. Eger esiniz AB Bölgesi´nde dogmus, uzun yillardir burada ikamet ediyor ve isi yine garantide biriyse, yine size süresiz oturum hakki taninabilir, en azindan 3, 5 ya da 10 yillik oturum verilir. Oyle bir yillik evlilik ya da bir yillik master sonrasinda degil.

Partneriniz is bulmadan, siz master yaparken, sizin davetinizle muhtemelen gelemez. Finansal olarak guvende degilse iki taraf, bir taraf ogrenci statüsündeyken hayal dediginiz sey. Eger siz iki tarafi da rahatca finanse edebileceginizi kanitlarsaniz ve evliligin sahte olmadigina kanaat getirilirse kisa surede esiniz ile aile birlesimi yapabilirsiniz. (Baska ulkelerden gelenlerin islerini kolaylastirmak icin evlilik yolunu secme cok sik bir durum. Alman merciilerinin Türkiye´de yapilan bir evliligi tanimama hakki vardir. Cok nadirdir bu, ama bilin diye soyluyorum. Evlenecekseniz en yakin vakitte evlenin, burada master isine girmeden. En azindan daha inandirici olur. Ancak siz ilk oturma izninizi alirken formda medeni halinizi ve esinizi getirip getirmeme dusunceniz olup olmadigini soracaklar. O sekilde, ogrenci vizesine basvururken size oturum cikar mi, o da ayri bir husus.)

b2 ile Almanca bolumde okuyacaksaniz, cok buyuk ihtimalle okuyamazsiniz. Giris siniri bellidir C1, hatta sosyal bilimlerde bircok universite c2 giris olmasini da bekler. Ama oturum ile alakali bir durum degil bu. Sifir Almanca bilgisi ile de oturum alinir.

Mavi kart hakkinda cok bilgi sahibi degilim, ancak rahatca oturum izni aldiklari asikar. Onun sartlarini arastirmanizi oneriyorum.


buf-e kür
(08.06.19)
Instagramda takip ettigim bir sayfa var, yoldabiblog.
Birkac sene once master icin Almanya'ya giden hukukcu ve mimar bir cift.
Su an Munih'te yasiyorlar ve bu konuyla ilgili cokca paylasim yaptiklarini gordum, bloglarinda okuyabilir ya da kendilerine sorabilirsin.

Bol şans!


yaraticinick
(08.06.19)
(2)

Yargı Reformu

Dostlar,Sizce ilgili vaatler ne zaman yasalaşır? özellikle de yasal staj öncesindeki ösym sınavı için (avukatlara yönelik) soruyorum. Yıllardır geldi gelecekti. Sizce gerçekten sınav gelir mi, gelirse de en yakın ne zaman?
Dostlar,

Sizce ilgili vaatler ne zaman yasalaşır? özellikle de yasal staj öncesindeki ösym sınavı için (avukatlara yönelik) soruyorum. Yıllardır geldi gelecekti. Sizce gerçekten sınav gelir mi, gelirse de en yakın ne zaman?
kojonotsuki
(30.05.19)
Bu sefer geliyor. adalet bakanı şu an öğrenci olanları kapsamayacak demişti. Öyle olursa sınavlar 4-5 seneye anca başlar. Ama belli olmaz. Şu an öğrenci olanları da kapsaması gerek. Çünkü 5 seneye sonra piyasadaki avukat sayısı ikiye katlanacak.


adwokat
(30.05.19)
Sınav olursa akpye bir hile fırsatı daha doğar. Yandaşlar beri diğerleri geri.


prizmatik
(30.05.19)
(3)

Samsung buds vs. Airpods 2

İphone ve macbook’le beraber kullanılacak. Siz olsanız hangisini alırdınız?
İphone ve macbook’le beraber kullanılacak. Siz olsanız hangisini alırdınız?
kojonotsuki
(11.05.19)
iPhone ve Mac varsa AirPods tabii ki de. Şura da sağlam bir inceleme-karşılaştırma videosu var;

www.youtube.com


lana del rey
(11.05.19)
tabii ki airpods. buds baya kötü zaten. airpods da baya uyumlu apple ürünleri ile.


tinky winky
(11.05.19)
airpods piyasadaki en kaliteli bluetooth kulaklık. Fiyat performans analizinde. Hele de apple ekosisteminde olupta airpods harici düşünmek hiç mantıklı değiş.


KaraSakall
(11.05.19)
(3)

Macbook Air Şarj Adaptörü

Dostlar merhaba,Şarj adaptörüm bozuldu ve yenisi apple store'da 570 civarı. Bunları buldum internette, sizce sorun çıkarırlar mı? (orijinal diyor)https://www.hepsiburada.com/apple-macbook-air-icin-45w-magsafe-guc-adaptoru-mc747z-a-p-HBV0000049HW0https://www.hepsiburada.com/apple-macbook-air-45w-mags
Dostlar merhaba,

Şarj adaptörüm bozuldu ve yenisi apple store'da 570 civarı. Bunları buldum internette, sizce sorun çıkarırlar mı? (orijinal diyor)

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com
kojonotsuki
(10.05.19)
bu şarj adaptörlerini mahalle arası elektrikçiler bile tamir edebiliyor bazen.
ben Kadıköy'de bi yere yaptırmıştım bozulduğunda, hala da çalışıyor. bi bakın isterseniz onlara da boşuna para vermeyin tamiri kolay bişeyse.

edit: linktekilerin de sorun çıkaracağını sanmıyorum ayrıca.


amelie poulain
(10.05.19)
tamir ettirin ama asla öyle yan sanayi bir adaptör almayın. bataryası çok hızla tükenecek, ısınma sorunu yaşayacaksınız.


osmanyueksel
(10.05.19)
apple gezgin bilgisayar var maltepe’de oraya tamir ettirebilirsiniz.


osmanyueksel
(10.05.19)
(3)

Goethe Ankara Kayıt

Merhaba,Yine Goethe'nin ellerine düştük. B2 için kayıt yaptırmam lazım ama iki seferdir kayıt yaptıramadan elim boş dönüyorum. Bilenlerden taktik istiyorum, önceden telefonla arasam darlasam mı, o gün kaçta sıraya girsem?
Merhaba,

Yine Goethe'nin ellerine düştük. B2 için kayıt yaptırmam lazım ama iki seferdir kayıt yaptıramadan elim boş dönüyorum. Bilenlerden taktik istiyorum, önceden telefonla arasam darlasam mı, o gün kaçta sıraya girsem?
kojonotsuki
(19.02.19)
b2 için sıra olması ilginçmiş. ben genelde ilk gün 10:30 gibi telefonla kayıt oluyorum, akşama gidip kaydı kesinleştiriyorum.


cedex
(19.02.19)
@cedex hangi kur için bu


kojonotsuki
(19.02.19)
b1.3’e kayıt oldum en son


cedex
(19.02.19)
(2)

Sabiha'ya yetişme

5'te zincirlikuyuya 10 dakikalık mesafede (yürüyerek) olan bir yerden çıkıcam.Sabiha'dan 20.50 uçağına bilet alsam yetişir miyim? (kabin bavulu var sadece, online check-in yapılacak)Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.İyi haftasonları.
5'te zincirlikuyuya 10 dakikalık mesafede (yürüyerek) olan bir yerden çıkıcam.Sabiha'dan 20.50 uçağına bilet alsam yetişir miyim? (kabin bavulu var sadece, online check-in yapılacak)

Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

İyi haftasonları.
kojonotsuki
(26.01.19)
Yetisirsiniz rahatlikla: metrobusle uzuncayir'da inin, E-11e binin (sakin e10'a veya 16S'e binmeyin, çok dolaniyorlar) Trafik de olsa 60-70 dk suruyor E-11.

Alternatif: 4. Leventten e-3e binmek ama onu hic tecrube etmedim. İETT sitesinde ort sure 113 dk diyor.


gusano
(26.01.19)
Evet yetisirsiniz, ben taksime gecer ordan havas a binerdim


balpolen
(26.01.19)
(4)

Referans Mektubu

Yüksek lisans başvurusu için hocadan istedim, hoca da kabul etti. Ama ben 3-4 yere birden başvurmak istiyorum. Sizce birden fazla mektup istesem çok mu şey istemiş olurum?Bir de bana taslak yazmamı söyledi. Ne oluyor tam olarak taslak? Kendimi nasıl değerlendirebilirim ki?Bilenler yardımcı olursa ço
Yüksek lisans başvurusu için hocadan istedim, hoca da kabul etti. Ama ben 3-4 yere birden başvurmak istiyorum. Sizce birden fazla mektup istesem çok mu şey istemiş olurum?

Bir de bana taslak yazmamı söyledi. Ne oluyor tam olarak taslak? Kendimi nasıl değerlendirebilirim ki?

Bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.
kojonotsuki
(25.01.19)
başvurmanı istediğin yerler referans mektubunu elden mi istiyor?


şöyle bir örnek olabilir belki.
ahmet mehmet'i, 2018-2019 güz döneminde açılan X dersimi aldığı dönemde tanımış bulunuyorum. kendisi, dönem boyunca dürüst, disiplinli, dersleri zamanında takip eden ve derslere katılım gösteren bir öğrenci profili çizmiştir. Ayrıca dersimden XX alarak geçmiştir (burada XX'in AA olması iyi olur tabi, umarım öyledir). --bunu yanında şu şu projelerde çalışmış, şu konularda kendini geliştirmeye gayret etmiştir.-- kendisinin anabilim dalınızda açılacak Y programına girmek istediğini öğrenmiş bulunuyorum. bu alanda başarılı bir öğrenci olacağı kanaatindeyim. gerekli diğer kriterleri sağladığı taktirde başvurusunun kabul edilmesini tavsiye ederim.

ayrıca elden verilecekse zarf da olsun yanında. onu kapatıp sana öyle verir hocan.

edit: bu arada mektuplarda başvuru yapılacak her yere ayrı başlık olmalı. bu mektupların kime gideceğini hocan da bilmeli.


panamera
(25.01.19)
@hayley sistemleri var, oraya yükleyeceğim


kojonotsuki
(25.01.19)
normalde sisteme sen hocanın adını soyadını mailini girersin, o okul hocanın mailine referans mektubunu yüklemek için bir link atar, hoca da mektubu bu şekilde ulaştırır. o yüzden sordum. dediğim sistem çok daha kolay çünkü diğer türlü elinde referans mektubu bitti mi bir daha hocanın yanına gitmen gerekecek.

kolaylık olsun diyorsan 1 mektup yazdırıp sonra onu başvurduğun her okulun sistemine yükleyebilirsin. ama nasıl olsa taslağı sen yazacağına göre hocanın ağzından x üniversitesindeki y bölümünde yüksek lisans yapmaya uygun olduğu düşünüyorum tarzı bir cümle yazarsın. sonra bu başvuracağın 3-4 okulu önceden belirleyip hocaya mektubu imzalatırken her biri için ayrı çıktı alıp öyle imzalatırsın. birazcık daha iş yükü olur ama daha güzel bir sonuç çıkar.

benim henüz taslak çıkarmam gerekmedi, hocalar kendi yazdı ama genel olarak önce hocanın seni nereden ve ne kadar uzun zamandır tanıdığı belirtilir. (benden şu dersi 2 yıl önce almıştı gibi) hoca kısaca kendini tanıtıp 1-2 cümleyle niye sana referans vermeye uygun olduğunu açıklayabilir. (şu üniversitenin şu bölümünde profesörüm) en sonda da senin niye bu programa uygun olduğunu söyler. (dersi şu notla geçti, projelerde çok etkindi, çalışkanlığı ve özverisi ile beni etkiledi tarzı.) reference letter format ve template diye internetten bakabilirsin. ben öyle yaptım şimdi.


(3)

ielts sonuç

merhaba dostlar,bilgisayar üzerinden yapılan ielts'in sonuçları 5-7 günde çıkıyormuş. sınavı deneyimleyen arkadaşlar, bu sürelerde herhangi bir gecikme oluyor mu?bir de speaking sınavı 3 gün sonra olduğunda tahmini 5-7 günlük süre speaking'le mi başlıyor, bilgisi olan var mıdır?iyi haftasonları
merhaba dostlar,

bilgisayar üzerinden yapılan ielts'in sonuçları 5-7 günde çıkıyormuş. sınavı deneyimleyen arkadaşlar, bu sürelerde herhangi bir gecikme oluyor mu?

bir de speaking sınavı 3 gün sonra olduğunda tahmini 5-7 günlük süre speaking'le mi başlıyor, bilgisi olan var mıdır?

iyi haftasonları
kojonotsuki
(10.11.18)
Bu sorunun cevabini bilmiyorum ama aceleniz varsa PTE cogunlukla ertesi gun acikliyormus. Bir suru yerde de gecerli.


evrim halkasi
(10.11.18)
bildiğim kadarıyla IELTS'in bilgisayar tabanlı bir çeşidi yok. IELTS kağıt kalemle sınav salonunda yapılan bir sınavdır ve sonuçları iki hafta sonra belli olur.
PTE'ye girmek isterseniz sonuçlar 24 saat içinde belli olur.


vusvuslat
(10.11.18)
Bende gecikmedi.


stavro
(10.11.18)
(1)

Tarih üzerine yazı yazmak

Merhaba,3 yılı aşkın bir süredir internet üzerinde yayımlanan bir gazetede tarih üzerine yazılar yazıyordum (muhtevası makaleye yakın) ancak yakın zamanda ayrıldım. Başka siteler üzerinden devam etmek istiyorum (basılı yayınlar da olabilir). Herhangi bir öneriniz var mıdır?
Merhaba,

3 yılı aşkın bir süredir internet üzerinde yayımlanan bir gazetede tarih üzerine yazılar yazıyordum (muhtevası makaleye yakın) ancak yakın zamanda ayrıldım. Başka siteler üzerinden devam etmek istiyorum (basılı yayınlar da olabilir). Herhangi bir öneriniz var mıdır?
kojonotsuki
(02.11.18)
tarih dergilerinin editörlerine kendinizi tanıtan ve daha önceki yazılarınızı gösteren bir mail atın. gelecek sayının teması sorun, dosya konusuna katkı sunmayı teklif edin.


kullanıcı adı
(02.11.18)
(2)

Yds'e eşdeğer Almanca sınav?

Merhabalar,YDS Almanca'ya eşdeğer olacak şekilde 4 sınav var:Testdaf, DSD II, TELC Deutsch ve Goethe Institut.Şu anda B1'i bitirdim ve yukarıdaki sınavlardan birine girerek C1 belgesi almam lazım. Gelecek Eylül'e kadar da zamanım var. Sizce hangi sınava girmem daha mantıklı olur (hem kolaylık hem ge
Merhabalar,

YDS Almanca'ya eşdeğer olacak şekilde 4 sınav var:
Testdaf, DSD II, TELC Deutsch ve Goethe Institut.

Şu anda B1'i bitirdim ve yukarıdaki sınavlardan birine girerek C1 belgesi almam lazım. Gelecek Eylül'e kadar da zamanım var. Sizce hangi sınava girmem daha mantıklı olur (hem kolaylık hem geçerlilik)? Bunlardan herhangi birini deneyimleyen var mı?

iyi akşamlar.
kojonotsuki
(08.10.18)
testdaf daha akademik, goethe daha genel gecer.

ben goethe b1 aldim, zordu ama kursta cok deneme yaptigimiz icin hallettim.


cedex
(08.10.18)
Testdaf gecerli her yerde. Goethe C1 ya da C2 sınavlarına gore de daha kolay. TELC her yerde gecerli olmayabiliyor.


buf-e kür
(08.10.18)
(1)

Eve İnternet

Merhaba dostlar,Dokuz ay, tek kişi, film ve dizi izleniyor sık sık. Bu koşullarda hangi internet sağlayıcıyı ve kampanyayı-paketi önerirsiniz?İyi akşamlar.
Merhaba dostlar,
Dokuz ay, tek kişi, film ve dizi izleniyor sık sık. Bu koşullarda hangi internet sağlayıcıyı ve kampanyayı-paketi önerirsiniz?

İyi akşamlar.
kojonotsuki
(26.09.18)
Netspeed,taahhüt yok,akn olmayan paketleri mevcut.Ben 24mbit,akn siz 62₺ paketini kullanıyorum


arenas
(26.09.18)
(2)

Leipzig- ay yıldız faturasız hat

Merhaba dostlar,Ayyıldız faturasız hat almak istiyorum ancak nerede bulabilirim bilmiyorum. Berlin’de her tarafta vardı ama Leipzig’de nerde olur hatta olur mu kararsızım. Bilgisi olan var mıdır?Bir de Almanya’da en avantajlı faturasız hat nedir? Önceliğim internet.İyi haftasonları.
Merhaba dostlar,

Ayyıldız faturasız hat almak istiyorum ancak nerede bulabilirim bilmiyorum. Berlin’de her tarafta vardı ama Leipzig’de nerde olur hatta olur mu kararsızım. Bilgisi olan var mıdır?

Bir de Almanya’da en avantajlı faturasız hat nedir? Önceliğim internet.

İyi haftasonları.
kojonotsuki
(30.06.18)
Mediamarkta baktiniz mi? Orda kesin vardir.


superfluid
(30.06.18)
bu konuda yardim edecegimi hic dusunmezdim :)
goo.gl
dukkanin adini hatirlamiyorum ama bu isaretledigim yerin 2-3 dukkan on veya arkasindaydi diye hatirliyorum.
dukkanin caminda ayyildiz logosunu goruyordunuz. icerideki ismini unuttugum abi baya sohbeti iyi birisiydi.
orasinin karsisindaki 'osteria' nin pizzalari da baya guzeldir tavsiye ederim.
friedrich ebert str'nin kosesindeki tamers'in de donerleri guzeldir mutlaka yiyin.


jedilance
(30.06.18)
(3)

Modem kurulumu- acil yardım

Dostlar garip bir durumun içinde kaldım, yardımcı olursanız sevinirim.şöyle ki:Bulunduğum yerde internete bağlantı sadece ethernet kablosu üzerinden sağlanıyor. Ben de sadece bilgisayarı bağlamak yerine yanımda modem yetirdim. Şimdi benim anladığım, bu modemi kullanabilmek için access point olarak a
Dostlar garip bir durumun içinde kaldım, yardımcı olursanız sevinirim.şöyle ki:

Bulunduğum yerde internete bağlantı sadece ethernet kablosu üzerinden sağlanıyor. Ben de sadece bilgisayarı bağlamak yerine yanımda modem yetirdim. Şimdi benim anladığım, bu modemi kullanabilmek için access point olarak ayarlamam lazım ancak bilgisayar olmadan ayarlayamıyorum. Bilgisayar da macbook air olduğundan ethernet girişi yok, dönüştürücüler de ateş pahası. Sonuç olarak ben napayım? İlla ethernet dönüştürücü almam gerekir mi? Alacaksam da bunun ucuzları yok mudur?

Çok sağolun.
kojonotsuki
(27.06.18)
1. çevreden bir laptop bul- ayarları yap-laptopu geri ver :) *Best Option Only 9.99$*
2. aliexpress ya da n11 gg den uygun fiyatlı donusturucu bul.


binder dandet
(27.06.18)
sevgili dostum
ethernet kablosu nu o modeme takacaksın
o modemi de access point olarak kuracaksin - yeni bir wireless olarak
o wireless ten da baglanacaksın mac ile


kingcyrax
(27.06.18)
modemin marka/model nedir?

bazı modemler default olarak kablosuz yayın sunuyorlar kurulum yapabilmek için, bu özelliği araştırabilirsin var mı diye


mirty
(27.06.18)
(6)

Almanya’da yurt ve karşı cins

Merhabalar,Temmuzdan Eylül’e kadar leipzig’de yurtta kalacağım da (studentwohnheim), merak ettiğim küçük bir husus var, bilenler yardımcı olsun lütfen (tahminlere de açığım):Şimdi kalıcağım odaya tek kişilik oda demişler ve başka bir odada kalacak başka bir kişiyle tuvalet ve banyoyu paylaşacağız (s
Merhabalar,
Temmuzdan Eylül’e kadar leipzig’de yurtta kalacağım da (studentwohnheim), merak ettiğim küçük bir husus var, bilenler yardımcı olsun lütfen (tahminlere de açığım):
Şimdi kalıcağım odaya tek kişilik oda demişler ve başka bir odada kalacak başka bir kişiyle tuvalet ve banyoyu paylaşacağız (sadece ikimiz). Yani tek bir odanın içinde (apartman da denilebilir tabiri caizse) 2 farklı oda olacak. Acaba karşı tarafın karşı cins olma olasılığı nedir (dikkat ediliyor mudur cinsiyetlere)? Bu durumu istemediğime dair bildirimde bulunsam değiştirirler mi odayı?
kojonotsuki
(17.06.18)
Istemiyorsaniz soyleyin onceden.


Traveller
(17.06.18)
almanya'da böyle birşeye dikkat edeceklerini sanmıyorum.


Cinsiyet ayrımı olmaz hiç, başka odaları varsa oraya geçersiniz yoksa yapacak bir şey yok


vhs kaseti
(17.06.18)
şu an almanya'da böyle bir yurtta kalıyorum, bizim kattaki 10 banyodan 2'si farklı cinsiyetlerden kimseler tarafından paylaşılıyor. diğer katlarda da bildiğim kadarıyla durum benzer. yani dikkat ediyorlar ama her zaman değil, bence de önceden bildirirsen iyi olur.


mezzosprite
(17.06.18)
2010-2011 yıllarında almanya'da öğrenciydim, benzer bir yurtta kaldım, böyle bir şeye dikkat edildiğini hatırlamıyorum.


roket adam
(17.06.18)
Toplamda iki kisiyse %99 aynı cinstendir. Eger üc kisilik apartman olsaydı ve onlar kadın-erkek bir ciftse, oyle basvurup beraber kalıyor olabilirlerdi. Komsularınız da aynı katta karısık olacaktır. Ekstra basvuru ile degistirmeniz mümkün oluyor genelde.

Bir yıl yurtta kaldım, üç senedir de üniversitedeyim, kaynak duyum değil yani.


buf-e kür
(17.06.18)
(8)

Bimcell

Merhaba,Turkcell kullanıyorum ve bu ay taahhütüm bitiyor. Başka bir firmaya geçmek istiyorum ve bimcell’in fiyatları çok uygun. Ama biraz internet hızı ve çekim gücünden endişeliyim ( Avea altyapısı kullanıyormuş). Bimcell kullanan var mıdır? Varsa, yorumları alabilir miyim? Lokasyon: Ankara / Çank
Merhaba,

Turkcell kullanıyorum ve bu ay taahhütüm bitiyor. Başka bir firmaya geçmek istiyorum ve bimcell’in fiyatları çok uygun. Ama biraz internet hızı ve çekim gücünden endişeliyim ( Avea altyapısı kullanıyormuş). Bimcell kullanan var mıdır? Varsa, yorumları alabilir miyim? Lokasyon: Ankara / Çankaya.
kojonotsuki
(10.02.18)
istanbul icin bildiriyorum, normal bir hat nasıl cekıyorsa bimcell de aynısı. Daha pahalı hatlar kullananlara şaşırıyorum yemin ederim...


binder dandet
(10.02.18)
yöerinizde türk telekom(avea) iyise direkt alın. isimden çekinceniz varsa bilemem. ortamlarda turk telekom dersin kim bilececk :)


xiii
(10.02.18)
babam bir süredi kullanıyor, Turkcell'den geçti. Bir fark olmadığını söylüyor. Ben de TÜrk Telekom kullanıyorum, bence de bir fark yok.


babilbaligi
(10.02.18)
Babam kullanıyor, vodafonedan geçti. Memnun.


ankaradayım, bimcell kullanıyorum. memnunum. Avea ile tamamen aynı. Siz türkcell kullanıyorsunuz, atıyorum türkcell 100 çekiyor ise avea 80 çekiyordur belki, o farktan dolayı bir yavaşlama hissedebilirsiniz da bimcell ile ilgili değil zaten


The_Lollok
(10.02.18)
Ben neredeyse iki senedir kullanıyorum almadan önce avea çekimini yakın çevreme sordum sıkıntı olmadığını söylediler risk alıp geçtim (hatta sonrasında ailemi de bimcellli yaptım), şebeke ismi olarak Türk Telekom yazıyor. Fiyat olarak makul tarifeleri var üstelik kullanılmayan sms dayatmaları da yok, internet hızı da çok çok iyi değil ama yine de tatmin edici.


EkimBebesi
(10.02.18)
bir buçuk yıllık bimselliyim.
ilk yıl acaip ucuzdu.
son altı aydır türk telekomla kafa kafaya geldi.
fakat prensip olarak seviyorum taahhütsüz ve faturasız işleyişini.
internet sitesinden para yüklemek mümkün olduğu için pratik de.
yurtdışında en hesaplı seçenek hala.


İki sene önce ben de çok araştırmıştım. (Pocell, teknosacell gibi) bimcell için karar kılmıştım. Ama son dakika türk telekoma geçtim. Fiyat olarak en ucuz bimcelldi iki sene önce. 16 liraydı galiba. (Hala aynı diye bilmiyorum) Türk telekom ise 19 liraya anlaştım. Kontörlü hat olduğu için daha cazip bir fırsatta hemen çekip gidebilirim. Çekim gücü olarak ise ha bimcell ha turktelekom. Fark yoktur. Fakat bir tek şey okumuştum internette. Baz istasyonuna ulaşan aynı operatör kullanıcılarından daha türk telekom olanlar görüşebilirken sen görüşemeyebiliyormuşsun. Öncelik tanıyormuş kendi müşterilerine.(Bimcell de müşterisi ama teknik altyapı kullandığı için kendinden olanlara öncelik veriyormuş.) Sadece okudum.


(3)

Diyafram Nefesi

Merhaba,Birkaç gündür diyaframdan nefes almaya çalışıyorum. Alıyorum almasına ama eski durumuma göre sanki daha az nefes alabiliyorum ve daha fazla nefes alma isteği oluşuyor. Sizce psikolojik mi yoksa bir şeyleri yanlış mı uyguluyorum?
Merhaba,

Birkaç gündür diyaframdan nefes almaya çalışıyorum. Alıyorum almasına ama eski durumuma göre sanki daha az nefes alabiliyorum ve daha fazla nefes alma isteği oluşuyor. Sizce psikolojik mi yoksa bir şeyleri yanlış mı uyguluyorum?
kojonotsuki
(08.02.18)
Göğsün oynamayacak karnın şişecek. Diyafram nefesi öyle alınır. Nefes verirken de karın kaslarınla diyaframını yukarı iteceksin.


alperz
(08.02.18)
diyaframdan alinca daha kisa surede ihtiyacin olan hacimde havayi aldigin icin sana oyle geliyor olabilir.


sparkle kiddle
(08.02.18)
eğer diyafram nefesini doğru alıyorsan, söylediklerinin olması pek muhtemel değil. görünen o ki bir şeyler yanlış gidiyor.

köpek gibi solumayı, uzun uzun çiçek koklar gibi nefes almayı ve alabildiğin kadar nefesi alıp "ts, ts, ts" diye kesik kesik vermeyi dene.


babilbaligi
(08.02.18)
(2)

Ankara’da menschen kitabı

Merhabalar,Ankara’da en uyguna Menschen kitabını nerede bulabilirim? Renkli olarak olgunlarda var mıdır? Ya da orijinal kitabı en uyguna nereden alabilirim? Sağlıcakla kalın.
Merhabalar,

Ankara’da en uyguna Menschen kitabını nerede bulabilirim? Renkli olarak olgunlarda var mıdır? Ya da orijinal kitabı en uyguna nereden alabilirim? Sağlıcakla kalın.
kojonotsuki
(31.01.18)
Olgunlarda renkli olarak var.


20 30 lira gibi bir şeydi diye hatırlıyorum.


(3)

Apple servis (hukukçu arkadaşlar özellikle bakabilirse)

Telefonumu apple'ın yetkili servisine verdim. Ürün hala garanti kapsamında. Ancak bana verdikleri cihaz kabul formundaki iki şart kafama takıldı:1- ''parçalarına ayrılmış ve yetkisiz onarıma veya değişime tabi tutulmuş'' cihazlar garanti kapsamı dışındaymış. Cihazı sabah yetkili olmayan bir yere gös
Telefonumu apple'ın yetkili servisine verdim. Ürün hala garanti kapsamında. Ancak bana verdikleri cihaz kabul formundaki iki şart kafama takıldı:

1- ''parçalarına ayrılmış ve yetkisiz onarıma veya değişime tabi tutulmuş'' cihazlar garanti kapsamı dışındaymış. Cihazı sabah yetkili olmayan bir yere gösterdim ve açıp bana sorunu söyledi ancak onarım yapmadı. Onarım veya değişim olmadığından garanti kapsamı içindeyim hala değil mi?

2-''Garanti dışı servis işlemlerinde, onarım önerisi kabul edilmeyip, ürünün onarılmadan servisten alınması tercih edildiğinde teslim sırasında 120 TL tespit ücreti alınır.'' Bana bu şart biraz haksız gibi geldi, bu konuda bildirim falan yapılmadı bana. Tabii ben ilgili formu imzaladım (kabul ettiğimi beyan ettim).

Ne düşünüyorsunuz?
kojonotsuki
(12.01.18)
Zamanında ben de telefoncuya açtırtmıştım. Sonra servise verdim anlamadılar hiçbir şey. Çaktırma direkt size getirdim de sorarlarsa.


cloudybloody
(12.01.18)
Apple mağazaları yetkili servis dışında açılan telefonları tespit edebiliyor. Delikanlı telefoncu iphone u görünce önce garanti süresini soruyor


ergonomi
(12.01.18)
Telefonun üst kapağını çıkarttıktan sonra board u kaldirmak için sökülen videlardan birinin üzerini güvenlik bandı ile kapatımış oluyor. O bant yırtılır ve apple da daha önce telefonun tamir edildiğine dair bir servis kaydı yoksa telefonunuz garanti dışı kalıyor.

Hukuki açıdan servisle aranızda bir sözleşme yapılmış. Şartlarına uymak gerekir.


surfer
(12.01.18)
(3)

Dunkirk

Dunkirk'i imax mi izlemek mantıklı yoksa 2d mi? Cinemaximum'da 32 tl, değer mi bilemedim.İyi haftasonları.
Dunkirk'i imax mi izlemek mantıklı yoksa 2d mi? Cinemaximum'da 32 tl, değer mi bilemedim.

İyi haftasonları.
kojonotsuki
(21.07.17)
İlk seans 7 tl dururken 32 vermek nedir akkadaş


nivoandmira
(21.07.17)
imax hariç ama 3d dahil, sinemaya girmeden 5 dk önce alıp kodla giriyorum, gözlük de dahil. En çok 16.50

www.firsatbufirsat.com


senolll
(21.07.17)
Film özellikle imax'de izlenmesi gereken bir film. Evet, değer. Değmez düşünüyorsan şurdan al imax biletini 16tl

forum.donanimhaber.com

her imax'i buradan alıyorum ben.


awareim
(22.07.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.