Giriş
(3)

Reel buyume nasil hesaplanmis?

Merhaba. TSB’nin sitesinde sigorta brans bazinda reel buyume hesaplamislar. Reel buyume dedigimiz sey gorunen buyume(nominal buyume)-enflasyonsa bunlar her brans icin farkli enflasyon mu buluyorlar? Enflasyon ve nominal-enflasyon kolonlarini ben ekledim. Buradaki reel degisimi nasil hesaplamis olabi
Merhaba. TSB’nin sitesinde sigorta brans bazinda reel buyume hesaplamislar. Reel buyume dedigimiz sey gorunen buyume(nominal buyume)-enflasyonsa bunlar her brans icin farkli enflasyon mu buluyorlar?

Enflasyon ve nominal-enflasyon kolonlarini ben ekledim. Buradaki reel degisimi nasil hesaplamis olabilirler?
karaca2
(17.01.21)
Her kategorinin enflasyonu farkli. Bu yuzden sadece o kalemdeki enflasyonu hesaplayarak reel buyume hesaplamislar gibi okudum


ala09
(17.01.21)
Haberlerde enflasyondan arindirilmis kasko buyumesi olarak buradaki reel degisimi veriyor. Ama haberi okuyan benim aklima dumduz ekim ayi enflasyonu geliyor haliyle buradaki reel degisime ulasamiyorum. Bana sacma geldi biraz. Reel buyume hesaplama mantigi farkli mi?


karaca2
(17.01.21)
ekim ayı enflasyonu çok genel bir ifade, çünkü içinde gıda fiyatları gibi hesaplamalar da var. bu yüzden diğer şeylerin fiyatından arındırıp sadece kendi kategorileri için hesaplanan enflasyon üzerinden nominal değerden reel değere ulaşmışlardır.
ki bence mantıklı olan bu, hesabı yapan ben olsam ben de aynısını yapardım.


ala09
(18.01.21)
(2)

TCMB kurlarini excel’e almak

Merhaba. TCMB’deki dolar alis kurlarini her gun kullaniyorum. Bunu excel’de bir sheet’e embed edip refresh edildikce guncellenmesi gibi bir islem olur mu? Amacim her gun siteye girmemek.
Merhaba. TCMB’deki dolar alis kurlarini her gun kullaniyorum. Bunu excel’de bir sheet’e embed edip refresh edildikce guncellenmesi gibi bir islem olur mu? Amacim her gun siteye girmemek.
karaca2
(17.01.21)
makro ile yapabilirsiniz.


Pertev nail
(17.01.21)
peakup.org


cowboy
(17.01.21)
(11)

Nasıl motive kalıyorsunuz?

Merhaba. Özellikle geleceğin belirsiz olduğu durumlarda yaptığınız işte, hobinizde, tutkunuzda nasıl motive oluyorsunuz? Dunden beri youtube’ta 2021 felaket senaryolari videolari izledim, cogunlugunun olmama ihtimali dusuk ama ne olacak boyle, nasil yasamaya devam ediliyor? En basitinden yeni bir di
Merhaba. Özellikle geleceğin belirsiz olduğu durumlarda yaptığınız işte, hobinizde, tutkunuzda nasıl motive oluyorsunuz? Dunden beri youtube’ta 2021 felaket senaryolari videolari izledim, cogunlugunun olmama ihtimali dusuk ama ne olacak boyle, nasil yasamaya devam ediliyor? En basitinden yeni bir dil ogrenme hevesim varken bile boyle haberlerde cok dusuyorum ve tum istegim yok oluyor. Her sey mahvolacak, hayallerimi gerceklestiremeyeceksem niye vakit harcayayim diyorum. Cok sacma farkindayim ama siz ne dusunuyorsunuz?
karaca2
(03.01.21)
Senin de farkında olduğun gibi çok saçma olduğunu ve aklını bunlarla meşgul etmek yerine yapmak istediklerini yapmanın herkes için daha iyi olacağını düşünüyoruz.


temasettin
(03.01.21)
Etten, kemikten varlıklarız. Hayatımızın bir sonu olacak. Bundan kaçış yok. Geleceğimiz zaten belirsiz. Olduğu kadar uğraşıyorum ben. 2020 fantezisine de anlam veremiyorum. İnsanlar evdeyken doğa ve canlılar rahat nefes almıştır. İnsanlar sadece yaptıklarının karşılıklarını alıyorlar. Felaket denen şeyler de Dünya'nın oluşumundan beri aralıksız gerçekleşen şeyler. Bunların farkına varırsak bunlardan korkmamıza gerek kalmaz.


dissendium
(03.01.21)
Bir şey yapmamak, cabalamamak için bahane arıyorsunuz gibi geldi bana


yarey
(03.01.21)
Hiç bir şey mahvolmuyor. Dili öğrenen öğreniyor yaşayan yaşıyor mutlu olan oluyor. 5 kişi fazla izlesin 20 lira kazanayım kafasında hazırlanmış videoları izlemenin manası yok.


avatar is back
(04.01.21)
Her şeyin yolunda gideceği varsayılarak yaşanmalı bence. Aksi taktirde görüşü karartan çok fazla ihtimal var.

Toplasan 70-80 senen var. En güzelini nasıl yaparım diye düşünüp yol alınmalı. Yolda kafana taş düşerse zaten yapacak bir şeyin yok.

Kafana taş düştüğünde "nihai hedefime ulaşamadım, her şey boş" demek saçma bence. O hedefe giderken yapılanlar zaten hayatın kendisi. O hedefe, yani varamadan kafaya taş düşerse vakit boşa gitti denen yere, hiç bir zaman ulaşılamayacak devamlı bir sonrası olacak fakat ulaşmak için uğraşmaktır zaten bize haz veren, tatmin yaratan.


Novice
(04.01.21)
Haberler daha çok okunması için her zaman olabilecek en kötü ve en iyi olayları manşete taşır. Hiç bir zaman "seneye de bu seneki gibi aynı olacak" diye bi haber göremezsin. Eğer motivasyonun ıvır zıvır haberlerden etkileniyorsa, haberleri izleme. Felaket senaryoları videolarının hiç kimseye bi faydası yok. Bu "shocking content" dene olaydan uzak durmak mümkün.


roket adam
(04.01.21)
spor, iyi beslenme. fırsat buldukça yürüyüş.
haberlere çok bakmamaya çalışıyorum.


htolp98
(04.01.21)
O zaman eninde sonunda öleceğiz neden yaşıyoruz?


sta
(04.01.21)
4 yaşında bir oğlum var. çocuğun daha ne hayali var, ne de gelecek kaygısı ama hayallerinin kaygılarının olacağı yaşlara geldiğinde onun rahat etmesi için benim bir şeyler yapmam gerekiyor.

yoksa giderim memlekete bir şekilde geçinir giderim.


co2s2
(04.01.21)
Dünyadaki en gerçek şey ölüm. O ana kadar ne yapsan kardır.


o komplo teorilerine inananlar eğer samimiyse zaten korktukları o dünyada yaşıyorlar. çiple beynimi ele geçireceklerini düşünüyorsam zaten o korku tarafından beynim ele geçirilmiş demektir. bununla meşgulüm, korkuyorum, hareket alanım kısıtlı. esaret korkusu beni esaret altına almış. bugünümle o korkunç gelecek arasında pek fark yok.

bunları düşündükçe ya bi defolun gidin diyorum ve önümdeki iş neyse onu tamamlamak için daha bir motive oluyorum.


evanka
(04.01.21)
(3)

R programlama dili/basit bir soru

Merhaba. R dilini ogrenmeye basladim, cok basir bir soru ama internette arastirma yaptim/ya da yapamadim tam bilmiyorum. Burada bilen varsa sormak isterim.a<-5.124as.integer(a)a5class(a)numerica degiskenini integer yapmama ragmen degisken tipini sordugumda hala neden numeric diyor?
Merhaba. R dilini ogrenmeye basladim, cok basir bir soru ama internette arastirma yaptim/ya da yapamadim tam bilmiyorum. Burada bilen varsa sormak isterim.

a<-5.124
as.integer(a)
a
5
class(a)
numeric

a degiskenini integer yapmama ragmen degisken tipini sordugumda hala neden numeric diyor?
karaca2
(20.12.20)
R bilmiyorum ama numeric derken sayısal ya da metin olduğunu belirtiyor olabilir. yani 5 bir tamsayı olsa da matematiksel işlemlerde kullanılabileceğini belirtmek için numeric diye tanımlanmış olabilir.


himmet dayi
(20.12.20)
@j r r tolkien; evet sizin soylediginiz gibi oldu, atayinca integer olarak algiladi. Tesekkurler

R mi python mu sorusunda neden python’un kazandigini buldum, python’da boyle bir seye gerek yoktu diye hatirliyorum :)


karaca2
(20.12.20)
Python'da aynı şekil :)


influx
(20.12.20)
(3)

SQL Basit Sorgu yardimi

Merhaba. SQL’de gun, ay, yil ayri olmak uzere 3 kolonun oldugu bir data seti var. Ben dorduncu bir kolon olusturup “gun-ay-yil” i birlestirmek istiyorum. Bunun icin sorguya ne yazmaliyim?
Merhaba. SQL’de gun, ay, yil ayri olmak uzere 3 kolonun oldugu bir data seti var. Ben dorduncu bir kolon olusturup “gun-ay-yil” i birlestirmek istiyorum. Bunun icin sorguya ne yazmaliyim?
karaca2
(20.12.20)
select gun, ay, yil, gun+ay+yil as fulldate from table


datnet
(20.12.20)
select CAST(convert(nvarchar,convert(nvarchar(4),yıl)+convert(nvarchar(2),ay)+convert(nvarchar(2),gün),112) AS DATE) from table


prezarlatif
(20.12.20)
SQL Server versiyonu 2012 ve sonrası ise;

SELECT DATEFROMPARTS(YIL, AY, GUN) FROM TABLE


(2)

İtalyanca grammar kitabı önerisi

Merhaba. İtalyanca öğrenmek istiyorum temelim yok, evde kendim çalışacağım. Bana çok iyi olan grammar kitabı önerebilir misiniz? Anlatım dili Türkçe, İngilizce fark etmiyor. Çok teşekkürler şimdiden.
Merhaba. İtalyanca öğrenmek istiyorum temelim yok, evde kendim çalışacağım. Bana çok iyi olan grammar kitabı önerebilir misiniz? Anlatım dili Türkçe, İngilizce fark etmiyor. Çok teşekkürler şimdiden.
karaca2
(10.12.20)
(6)

Yeni Macbook Air

Merhaba. Notebook icin 10k-15k limitim var uzun zamandir ayni pc kullaniyorum yine uzun sure kullanmak istiyorum, en az 10 yil mumkun mu bilmiyorum ama iyi olur. Python, SQL, Anaconda pycharm gibi programlar kullaniyorum. Yazilima da merakim var. M1 islemcili yeni macbook air benim icin ideal midir?
Merhaba. Notebook icin 10k-15k limitim var uzun zamandir ayni pc kullaniyorum yine uzun sure kullanmak istiyorum, en az 10 yil mumkun mu bilmiyorum ama iyi olur. Python, SQL, Anaconda pycharm gibi programlar kullaniyorum. Yazilima da merakim var. M1 islemcili yeni macbook air benim icin ideal midir? Macos oldugu icin biraz endiseliyim, windows10 icin de hizli bir pc markasi onerebilir misiniz?
karaca2
(06.12.20)
mac alacaksan bir kaç ay beklemeni öneririm herşey şuan m1'e adapte olmaya çalışıyor. saydığın şeyler windows'a özel şeyler değil o yüzden mac al.


nahtoderfahrung
(06.12.20)
matebook 14 bakabilirsin r5 4600h işlemcili. macbook'a rakip olabilecek bir cihaz.


signore
(06.12.20)
kullandigin programlarin m1 uyumluluklarina isapplesiliconready.com surdan bakabilirsin. ben yazilimci/tasarimci olarak air degil pro alirim ama bu m1 air'ler onceki pro'lardan da performansli calisiyor ortalik karisti biraz :d youtube'da senin isini yapanlarin incelemelrini izle derim (m1 macbook air for programming vs), en iyi yaniti onlar verir. windows'u bosver 2 seneye ustunde palamut izgara yaparsin onlarin, m1 air'de fan bile yok gerek yok diye cikarmislar :d


hjarteblod
(06.12.20)
M1 ile yürü hocam. Python vs ekosisteminde çalışıyorsan, Windox'a hiç bakma bile.


fever
(06.12.20)
5 senedir macbook pro kullanıyorum. hala hiçbir sorun yok maşallah. yalnız yeni macbook'larda bir ton problem oluyor arkadaşlarımın çoğu servise verdiler ilk seneden itibaren. özellikle ekranları çok tırt.

bir de yeni macbook'larda donanımı asla değiştiremiyorsun. benim modelim early 2015 ve şanslıyım donanımını değiştirebiliyorum ama şu ana kadar ihtiyaç duymadım. dolayısıyla 6-7 sene çok rahat kullanırsın.

ama benim tavsiyem macbook air yerine pro alman olur.


elektr10
(06.12.20)
gunluk kullanim icin M1 evet yillarca goturur ama programlama yapiyorsan, ne kadar buyuk kodlarla calistigina bagli. hobi olarak ufak projeler falan yaziyorsan sorun olmaz. ama python ML train etmek icin kullaniyorsan ozellikle Air'in fansiz olmasi seni sikintiya ugratir. M1'li MBP'lardan almaya calis. tabi onlarinda 16GB Ram'li olanlari futur proof olmasi acisindan daha iyi olur. MBP'nin 256GB SSD, 16GB Ram'li modeli 16500TL. butcen el veriyorsa bunu yapistir


crucio
(06.12.20)
(1)

Faiz oranlari/aciklamalari

Merhaba. Makroekonomik parametre olarak asagidaki gibi bir cok faiz orani var. Bunlarin anlamlari, hangisine ne icin bakilir soyleyebilir misiniz?CBRT O/N borrowing rateCBRT 1 week repo rate (policy rate)CBRT Avg. Funding rateBenchmark Bond 2 years3 Months Bill10 year Bond
Merhaba. Makroekonomik parametre olarak asagidaki gibi bir cok faiz orani var. Bunlarin anlamlari, hangisine ne icin bakilir soyleyebilir misiniz?

CBRT O/N borrowing rate
CBRT 1 week repo rate (policy rate)
CBRT Avg. Funding rate
Benchmark Bond 2 years
3 Months Bill
10 year Bond
karaca2
(26.11.20)
1 ve 2 merkez bankasinin bankalara verdigi borclardaki faizler, vadeleri farkli. 3, 1 ve 2 ve Tcmb nin verdigi diger borclardaki faizin agirlikli ortalamasi. 4, 5, 6 devlet hazinesinin aldigi borclardaki faizler, vadeleri farkli.


dunal
(27.11.20)
(9)

Iphone 6 mi 12 mi

Evet baslik olarak sacma ama ben iphone 6 ile ciddi bir gonul bagi kurdum. Boyutu cok iyi, hafif vs. en az 2-3 sene daha bunu kullanmak istiyorum ama uygulamalar iyice yavasladi ve telefonun ahize kisminda ciddi sikinti var. Insanlarla konusurken ses o kadar az geliyor ki kulaklikla sadece telefon g
Evet baslik olarak sacma ama ben iphone 6 ile ciddi bir gonul bagi kurdum. Boyutu cok iyi, hafif vs. en az 2-3 sene daha bunu kullanmak istiyorum ama uygulamalar iyice yavasladi ve telefonun ahize kisminda ciddi sikinti var. Insanlarla konusurken ses o kadar az geliyor ki kulaklikla sadece telefon gorusmesi yapabiliyorum. Simdi sirf ahize bozuk diye 10.000 tl vermek anlamli gelmiyor ama bu ariza giderilebilir mi, yaptirmama deger mi? Bagimsiz bir soru olarak da iphone 12 almak benim durumum icin mantikli mi?
karaca2
(25.11.20)
Aynı durumdayım, 6s'imi çok seviyorum ama 5 yıl bir telefon için yeterli bir süre, 12 alıcam :)

12 mini'yi çok beğendim aslında ama pilinin daha az gidiyor olması biraz kafamı kurcalıyor, mini mi normal mi pro mu, ona henüz karar veremedim.


bütçe varsa çok mantıklı hem de. ben de 7'den geçicem, iphone 6'dan sonra baya baya baya fark hissedeceksiniz.


garavel
(25.11.20)
eğer tipi değişmeden içini güncelleyeyim dersen -> iPhone SE (2020) 128gb al tepe tepe kullan. (ben aldım, hızı kamerası vs güzel, pil ömrü eh. Sürekli dışarıda olduğum dönemler gelse yetmez)

diğer türlü upgrade edeceğin şey 12 mini veya 12 olur. Kocaman ekran ve iyi pil (+daha ucuzca olsun) dersen iphone 11.


nhk ni youkosu
(25.11.20)
Ben 6 kullanıyorum 6 senedir. Telefonda yavaşlamayı hissettiğim için (uygulamar ve siteler yeni telefonlara optimize ediliyor biz gariban kalıyoz, yoksa telefon hala hızlı aslında) 12 mini düşünüyorum.

Pili kötü dedikleri 12 mini'nin pili iPhone 6'dan 4 kat daha uzun gidiyor.

12 mini alırsam da 6'yı kullandığım gibi yıllarca kullanmak isterim tabi. Her ne kadar donanımsal ve yazılımsal olarak belki daha uzun süreli gibi gözükse de mesela 2-3 sene sonra pilini değiştirmek gerektiğinde tamiri 6'ya göre çok daha zor. Ama öbür yandan 6s'ten sonraki her iPhone'da daha zor tamir.

Son cümleye bağlı olarak, iPhone 6'nın da tamiri çok kolay. Ekranda yapışkan olmadığı için kolay sökülüyor ve her parça da rahatlıkla değişebiliyor. Yani ahize de değiştirilebilir. Ekranı çıkarıp ön kamerayı kaldırdıktan sonra oradan hemen değişiyor. Hiç açmadıysan 30-40 dk, biraz tecrübeliysen 5-15 dakikada değiştirebilirsin. Parçanın ise 6-10€ arası fiyatı var. Takdir senin :)


mirafiori
(25.11.20)
Ahize kısmına seloteyp bant / sakız yapıştırarak temizle düzelir.


sekerse tehlike
(25.11.20)
Ahize kısmındaki süzgeç değişecek. 30TL civarında masrafı var. İstanbuldaysanız 10 dakikalık bir işlem.


excespeace
(25.11.20)
6'yı seviyorsan SE tam senlik bence de. 10 bin çok para gerçekten. Full ekranlı modeller seni cezbetmiyorsa SE bi 4-5 yıl götürür.


himmet dayi
(25.11.20)
Ahizeyi temizletmek 20-30 lira denildigi gibi.

Simdi 6 guzel diyorsun ama 12’ye de aninda alisirsin hocam. Ama 6 dedigin gibi 2 sene daha rahat goturur.


c1b2k3
(26.11.20)
Troy teknik servisi 50 TL fiyat verdi :) ben acikcasi 300-500 lira isterler gibi dusunmustum, cok uygunmus. Tesekkurler tum cevaplar icin


karaca2
(26.11.20)
(8)

Mücbir sebepler

olayı nedir? instagram'da story'lerde herkes kahkahalarla gülüyor, paylaşıyor. siz keyif alıyor musunuz, orijinal bir iş mi?
olayı nedir? instagram'da story'lerde herkes kahkahalarla gülüyor, paylaşıyor. siz keyif alıyor musunuz, orijinal bir iş mi?
karaca2
(22.11.20)
Pandemi dönemi nedeniyle ortaya çıkmış birşey. Çok tutunca devamını yaptılar. Ben hepsini izlemedim ama bazen altına sıçırtacak kadar komik oluyor.


himmet dayi
(22.11.20)
Bir kere izlemeye çalıştım. Buna Gülen arkadaşım olursa konuşmayı keserim diye düşündüm.


catch the arrow
(22.11.20)
bir kere izlemeye çalışınca hiçbir şey anlaşılmaz.
oturup başından izlemek lazım, çok fazla "inside joke" ve izleyen yorumlarıyla ilgili espri var.
kendi jargonu oluştu artık.
bazen bir gün bile izlemeyince, ertesi bölümde yapılan espri kaçabiliyor.
gerçekten çok komik ve eğlenceli, çok seviyorum.


blatta hiberna
(22.11.20)
Oturup başından izledim gülmedim. Orijinal mi değil mi bilmiyorum ama gerçekten bazen bunlara da gülen oluyormuş demek ki diye geçiyorum içimden.


paramolacak
(22.11.20)
abartılan bir program sadece.


false pretension
(22.11.20)
pandemide keyfimi yerine getiren birkaç şeyden biri. evet başından beri izleyenler için baya bir inside joke var. biraz boş muhabbeti de seviyor olmanız gerekiyor. insan içindeyken bile ne anlatıyor bu adamlar yea diye düşünüyor ama akışına bırakınca epey komik bence.


Arada arkadaşlar Whatsapp grubuna atıyor ama hiç gülmedim nedense. Hasan Can Kaya'ya da gulmemistim yine. Belki baştan izleyince gulebilirdim ya da bunlar cidden komik değil.


Amaranta ursula
(22.11.20)
Bartu Küçükçağlayan varken gülmem imkansız. İstenildiği kadar zorlasalar bile yine de gülemem o varken.


bitchesaintshit
(22.11.20)
(3)

IELTS Speaking

Merhaba. Youtube’ta IELTS icin speaking interview ornekleri izliyorum. Gercek sinav boyle mi oluyor gercekten? Ben buradaki puanlamalari gorunce cok rahatladim ama sorular asagi yukari bu duzeyde mi? Ornek: https://youtu.be/COIwVbnwPsI
Merhaba. Youtube’ta IELTS icin speaking interview ornekleri izliyorum. Gercek sinav boyle mi oluyor gercekten? Ben buradaki puanlamalari gorunce cok rahatladim ama sorular asagi yukari bu duzeyde mi?

Ornek: youtu.be
karaca2
(21.11.20)
Format boyle puanlama degisebiliyor. Sonuca Itiraz etsen dahi (neredeyse sinav ucreti kadar olabiliyor) bircok sey tutorun takdiri olmasindan oturu birsey farketmiyor.


emininsel
(21.11.20)
evet ben de youtubedaki örnekleri izleyip girdim, öyleydi sınavda da.
ama önemli olan konunun denk gelmesi.
sana son gezdiğin sanat galerilerini anlat derse anlatablecek misin, onu düşün.
bilgin olan bi konu denk gelmesi lazım.
ben inşaat mühendisiyim, sınavda biraz tanışmadan sonra direkt olarak alanımla ilgili soru denk geldi.
sınav sonucum 8.


megacracker
(21.11.20)
evet genel olarak bu düzeyde, aslında bence bu elemanın aksanı çok iyi olmasa da düzgün cevaplar vermiş ve takılmamış 7 de alabilirdi.

az buçuk derdini anlatana 6 üstü veriyolar zaten. taksimde girdim ben 8.5 verdiler birkaç sefer teklememe rağmen


egokalp
(21.11.20)
(3)

IELTS Computer based

Gunaydin. Ielts sinavina hazirlaniyorum, listening’te rahat etmek adina bilgisayarli sinava girmek istiyorum. egitim aldigim video’da her seyi kagitta highlight ederek cozmek uzerine anlatiyor ama bilgisayar tabanli sistemde istedigim kelimeyi boyayabiliyor muyum ekran ustunde?
Gunaydin. Ielts sinavina hazirlaniyorum, listening’te rahat etmek adina bilgisayarli sinava girmek istiyorum. egitim aldigim video’da her seyi kagitta highlight ederek cozmek uzerine anlatiyor ama bilgisayar tabanli sistemde istedigim kelimeyi boyayabiliyor muyum ekran ustunde?
karaca2
(16.11.20)
evet, deneme sinavlarinin aynisi oluyor iste


aynose
(16.11.20)
ieltsonlinetests.com

şuradan örnek testler çözebilirsin. neler yapıp yapamayacağını da anlarsın hocam


avatar is back
(16.11.20)
Yakın zamanda girdim. Kesinlikle computer based doğru karar. Writing kısmını kağıt üzerinde mümkünü yok bitiremezdim silip yeniden yazmaktan. Kelimeleri de sayıyor sistem. Buna rağmen çalışma imkanım olmadığı için ikinci kez kontrol fırsatım olmadı spell/grammer check için.

Bütün kısımlarda müsvette olarak kullanmanız için kağıt veriliyor. Listening zaten aktığı için kağıt kalem kullanmadım. Reading kısmında metni okurken highlight özelliğini kullandım, yine not almadım. İstediğiniz kelimeleri boyayabilirsiniz. Ctrl+c/v yapabilirsiniz yine reading kısmında. Ctrl+f yapılmıyor. Müsvetteyi sadece writing task 1’de kullandım, grafik anlatımı için. Trendleri not alıp öyle geçtim yazma işini.

Bir de az bilinen bir şey, speaking kısmında bilmediğiniz bir kelime çıkarsa, examiner’dan kelimeyi açıklamasını isteyebilirsiniz. Bu konuda konuş diye kağıt verildi ve bilmediğiniz bir kelime var. Kelimeyi açıklamasını isteyebilirsiniz. Yahut söylediği kelimeyi bilmiyorsanız, açıklamasını rica edebilirsiniz. Çok sık yapılması tavsiye edilmiyor, ama bir hak tanımıştım ben kendime lazım olursa sorarım diye. Gerekmedi, ama herkesin bilmesi gereken bir şey bence girerken gerekirse diye.


gayda
(16.11.20)
(9)

Filtre Kahve

Merhaba. French press için kahveyi starbucks, kronotrop’tan alıyordum ama bunları son zamanlarda fazla beğenmediğime karar verdim. Siz hangi kahveleri içiyorsunuz?
Merhaba. French press için kahveyi starbucks, kronotrop’tan alıyordum ama bunları son zamanlarda fazla beğenmediğime karar verdim. Siz hangi kahveleri içiyorsunuz?
karaca2
(28.10.20)
kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili +1
bahsettiği 2 kavurucu ile beraber coffee department benim istanbul'da gördüğüm en profesyonel ve işini hakkıyla yapan kavurucular; kahvelerimi bunlardan alıyorum ben uzun zamandır.

edit: kronotrop'un kahvesini beğenmediysen tchibo falan tatmin etmez. nitelikli kahve işi çok maliyetli bir iş, ucuza kaliteli kahve sattığını iddia edenler yalan söylemek zorunda. çünkü bu işin piyasası belli, adamlara "gelişi" o kadar.
ortada keriz silkelemelik bir durum olmadığı için(işin içini ve maliyet kalemlerini biliyorum) kaliteli kahve=pahalı kahve denkleminden kurtulamıyoruz. en basit şey düşünülmesi gereken şey kur artışı işte, neticede bu kahvelerin hepsi uzak kıtalardan ithal ediliyor.

ki bahsettiğim bu 3 kavurucunun kahveleri dünyanın en iyileri falan da değil ama kilosu 30-35 dolara geliyor yeni lot'ların, böyle bakınca ucuz bile denebilir dünyanın geri kalanına bakarsak.


Bruce
(28.10.20)
yukarıda tavsiye edilenler çok pahalı. ben, tchibo'nun guatemala isimli kahvesinden 100 gram çektiriyorum. öğütücüm olmadığı için, 100 gramlık alınca bayatlamıyor.

tchibo'dan kahve kartı çıkarmayı da unutmayın, biriken puanlarla bedava kahve alabiliyorsunuz.


istististist
(28.10.20)
çok yazıldı ama starbucks alacağın en kötü kahveyi satıyor.

tchibı guatemala aroması yüksek, acılığı düşük orta sertlikte bir kahvedir. yalnız çektirirken ne için ve nasıl kullanacağını belirtmen önemli.


orpheus
(28.10.20)
piyasadaki en ucuz (benim bulduğum) kahve olan jacopsu alıyorum. kilosu 60-70 lira arasıdna satılıyor


Kimba


sarcophagus
(28.10.20)
Benim f/p adresim
Demleniyor.com


karabasun
(28.10.20)
kahve.com'dan her defasında farklı çeşitler alıyorum ürün açıklamalarında aromaları, sertliği vs yazıyor. gönderim çok hızlı, ürünler taze. ben çekirdek olarak alıp kendim çekiyorum el değirmeninde. böylece daha uzun süre taze kalıyor.


cowboy
(28.10.20)
Cevabıma ek: sabalbaharattan alacaksanız ve filtre kahve yapacaksanız açık kavrumu tercih etmenizi tavsiye ederim.


karabasun
(06.11.20)
(4)

Yurtdisi is ilanlari

Merhaba. Turkiyede uluslararasi ve kendi sektorunde 1 numarali bir sirketin finans biriminde 5 yildir calistim ve isimden ayrilip nispeten daha az unlu bir sirkette calismaya basladim. Eski sirketimde kendimi biraz daha gosterip yurtdisi birimlerine gitme sansim varken is ortamindaki huzursuzluk yu
Merhaba. Turkiyede uluslararasi ve kendi sektorunde 1 numarali bir sirketin finans biriminde 5 yildir calistim ve isimden ayrilip nispeten daha az unlu bir sirkette calismaya basladim. Eski sirketimde kendimi biraz daha gosterip yurtdisi birimlerine gitme sansim varken is ortamindaki huzursuzluk yuzunden ayrilmak durumunda kaldim. (Aptallikti) Simdi benim yurtdisi hayalim hicbir sekilde gecmiyor. Nasil bir hazirlik surecine gireyim, kendimi nasil donatayim, nasil cv hazirliyim da kendimi yurtdisi ilanlara basvurur hale getireyim? Eger bu hayalimi gerceklestiremezsem oradan ayrildigima kopek gibi pisman olcam. Blog yazilari, kendi tavsiyeleriniz her seye acigim ve calismaya da hazirim.
karaca2
(23.10.20)
acikcasi uluslarasi bir sirkette 5 sene calismis biri bunu sormamali normal sartlarda.

cv nin sekli, tarzi filan isin geyigi. aslolan icerigi.

cok basit, ilanlara basvuru yapacaksiniz.

15 senedir avrupada yasayan ve binlerce is basvurusu yapmis, 100 ün üzerinde ise görüsmenin diger tarafinda degerlendiren olarak bulunmus biriyim. ik ile en önem verdigimiz seyler:
yeni mezunda:
üniversite adi, stajlar, part time isler, basarilari, not ortalamasi(en sonda ve en önemsiz)

tecrübelide:
calisilmis sirket isimleri, pozisyonlar, komünikasyon, oturus-konusma, sirkete uygunluk, üniversite ismi, master yapilan yerler alanlar, stajlar, basarilar etc.


duygusuzromantik
(23.10.20)
Yani acikcasi finans biriminden nasıl yurtdışında is bulursun bilemiyorum. (Transfer, Master vs gibi olanaklar değil direkt ise basvurarak) Benim Avrupa'da ikinci sınıf ülkelere transfer olan arkadaslarim var; amazon, coca cola, p&g vs. Ulkeler de macaristan, polonya, cek cumhuriyeti.
Buralara düz başvuru ile giden arkadasim da var. Onun dışında özel bir yetenek gerektirmeyen (mimarlik, tasarim vb) ve yazılım dışında öyle iş bulup giden son bir kaç yıldır hic duymadim.

Açıkçası size verebilecegim tek tavsiye ulke olarak bu tarz ülkelere bakmaniz. Onun dışında çoğu firma malesef vize sponsoru olmaz prensip olarak.


logisticsmanager
(23.10.20)
@logicticsmanager tesekkur ederim cevap icin, aslinda benim sormak istedigim buydu. Bu halimle sansimin olmadigini biliyorum. Iyi firmada gecirdigim 5 sene, ortalama ustu bir universite ve iyi ingilizce disinda bir artim yok. Kendime ne katarsam daha cok one cikarim? Ya da sizlerin basvururken suraya bak diyeceginiz yerler olur mu?


karaca2
(23.10.20)
Finans buyuk bir alan, dunya capinda gecerli bin turlu sertifikasyonu var, boyle seylere bakabilirsiniz. Udemy'den alinmis '2 saatlik x dersini tamamlamistir' turunde seyler degil, CFA, CPA tarzi seyler dediklerim. Onlari inceleyin nedir ne degildir diye.

Linkedin hesabi acin, yurt disinda ilginizi ceken sirketlerde ilginizi ceken pozisyonlarda calisan insanlarin profillerine bakin, gecmislerinde neler yapmislar, simdi neler yapiyorlar. Pozisyonlar hakkinda fikir sahibi olun. Bazisina mesaj atin, sizinkine benzer bir kariyer hedefim var kisa bir gorusme yapabiliriz miyiz diye, ama insanlara aciklama olmadan bodoslama baglanti teklifi atmayin.

Sektorde gecerliligi olan sertifikali ogrenip aldiktan ve piyasalardaki sirketleri/pozisyonlari hazirladiktan sonra 1 sayfalik cv hazirlayin (burasi ciddi, kimse oturup kenarlari bosluklu, hobilerim kitap okumak tarzi seyler yazan inefektif cv lere vakit harcamak istemiyor, ki zaten cv'ler otomatik bir tarayicidan gecip text halinde iletiliyor ik'cilara ama departman mudurleri siziz hazirladiginiz versiyonu goruyor). Hazirladiginiz bu cv yi her basvurdugunuz ilanin anahtar kelimelerini icerecek sekilde ilana uyumlu hale getirip basvurunuzu yapin. Her yere ayni cv ile basvurmayin.

Is aramak, hele ki yurt disinda kimseyi tanimadiginiz bir alanda is aramak full + full time bir istir bunu aklinizdan cikarmayin. Hedef belirleyin, o hedefe ulasmak icin sektorden alakali insanlarla tanismaya bakin, cevrenizi genisletin (bkz: networking).

Son olarak, ilgilendiginiz ulkenin eventrbrite, meetup turu sayfalarindaki eventlere bakin, katilabildiklerinize katilin. Ne kadar fazla insan tanirsaniz o kadar isinize yarar. Networking demis miydim?

Bol sans.


taurina
(23.10.20)
(5)

Somon füme

Merhaba. Somon füme ile yapılacak lezzetli tarifleriniz var mıdır? İnternette dolandım ama niyeyse beğenemedim.
Merhaba. Somon füme ile yapılacak lezzetli tarifleriniz var mıdır? İnternette dolandım ama niyeyse beğenemedim.
karaca2
(23.10.20)
harika bir soğuk sandviç tarifi;

en mayalısından ekşi mayalı esmer çıtır ekmek dilimlerine labne peynir güzelce sürülür. Ardından iki ince dilim avokado yerleştirildikten sonra somon füme onun üzerine yatırılır. Elinizde varsa biraz kapari turşusuyla lezzet katılır ve ikinci dilim labneli ekmek üzerine kapatılır ve afiyetle yenir.


helena
(23.10.20)
Salmon Benedict ve gravlax benim sevdiğim iki yemektir. Biri kahvaltılık biri akşam veya öğlen beyaz şarapla :D


dougsampson
(23.10.20)
Sashimi olarak sunulabilir (biraz zeytinyagi ve kiraz gibi bir meyveyle). kanepe yapilabilir altinda avokado puresi ile.

yemek.com

Bir de soyle bir tarif var, fikir vermesi acisindan. Herhangi bir seyi panna cotta veya pure yapip somon fumeyle sunabilirsiniz mesela cok sık olur

www.kitchenstories.com


gibicibicis
(23.10.20)
krema, az bir bezelye, bol parmesan ve somon füme ile muhteşem bir makarna ortaya çıkar. yapacağım ben de bir ara.


bohr atom modeli
(23.10.20)
Somon füme yanına ben en çok haşlanmış yumurta yakıştırırım. Zaten İskandinav ülkelerinde de sandviçler genelde böyle. Ekmeğe de mayonez sürebilirsin.


prole
(23.10.20)
(1)

Yurtdışı vize durumları

Merhaba. Şu aşamada yurtdışına çıkmak istesem vize alamıyor muyum? Örneğin avrupa’da yüksek lisans başvurusunu kazansam gidemez miyim?
Merhaba. Şu aşamada yurtdışına çıkmak istesem vize alamıyor muyum? Örneğin avrupa’da yüksek lisans başvurusunu kazansam gidemez miyim?
karaca2
(04.10.20)
durumlar çok karışık ama spesifik olarak gitmeyi düşündüğünüz ülke için bakmanızı öneririm.

ben erasmus öğrencisi olarak letonya'ya geldim. süreç çok sıkıntılıydı. direkt uçuş yoktu, almanya üzerinden gelmem gerekti ama onlar da negatif covid testi istiyordu vs... seyahat yasaklarının kapsamını iyi araştırmak gerekiyor. normal şartlarda türk vatandaşları almanya'ya giremiyor mesela ama istisnası var, örneğin "avrupa birliği üyesi bir ülkeden uzun süreli vizeye sahip olmak" gibi. yüksek lisans için gidecekseniz bu şartı muhtemelen karşılıyorsunuzdur, haliyle sorun olmaması gerekir.

ama dediğim gibi nereye gidiyorsunuz, nereden gideceksiniz, uçuş var mı, başvuru kabul ediliyor mu vs. bunlar önemli detaylar.


der meister
(04.10.20)
(1)

IELTS Çalışma Programı

Merhaba. Yaklaşık 2 yıldır hep gireceğim dediğim IELTS’e artık girmek istiyorum. Birkaç kere evde çalıştım, cambridge test çözdüm. readingten 6,5-7, listeningten 7-8 almışlığım oldu. Writing ve speaking için böyle bir değerlendirme yapamadım haliyle. Şimdi ben evde masraf yapmadan bu kısımları nasıl
Merhaba. Yaklaşık 2 yıldır hep gireceğim dediğim IELTS’e artık girmek istiyorum. Birkaç kere evde çalıştım, cambridge test çözdüm. readingten 6,5-7, listeningten 7-8 almışlığım oldu. Writing ve speaking için böyle bir değerlendirme yapamadım haliyle. Şimdi ben evde masraf yapmadan bu kısımları nasıl hallederim? Bana çalışma programı öneren olursa çok makbule geçecek. Overall hedefim en az 6,5 en fazla 7,5. Aralık sonuna kadar alınır mı bu skorlar?
karaca2
(30.09.20)
zaten yapmanız gerekenleri yapmışsınız.

ielts-simonun writing gönderilerine bakın. tabii yazdıklarını düzeltecek biri olsa süper olur ama olmazsa da burdaki tatikler sizi taşır.

speaking için de hiçkimse yoksa bile kendinizle konuşun. gelen topicle ilgili biraz bakının üç beş yeni kelime öğrenip cümle içinde kullanın.

zaten muhtemelen overall 6,5 alacaksınız. hatta 7,0.

ama writing bir az düşük gelebilir o da normaldir.


AlsterWasser
(30.09.20)
(6)

30 sonrası geç mi?

Merhaba. Su anda 28 yasindayim. Her zaman aklimda olan ve gitmemem icin hicbir neden bulamadigim avrupa’da yasama fikrini bir turlu uygulamaya koyamadim ama hep aklimda dedigim gibi. Simdi calistigim yerde 2-3 sene calisip yurt disinda calisma firsati olabilir, cok guclu bir ihtimal degil tabii. Di
Merhaba. Su anda 28 yasindayim. Her zaman aklimda olan ve gitmemem icin hicbir neden bulamadigim avrupa’da yasama fikrini bir turlu uygulamaya koyamadim ama hep aklimda dedigim gibi. Simdi calistigim yerde 2-3 sene calisip yurt disinda calisma firsati olabilir, cok guclu bir ihtimal degil tabii. Diger secenek de su an gerekli calismalari yapip onumuzdeki yil yuksek lisansa basvurmak ve sonra orada kalmak icin yuksek caba sarf etmek. Maddi olarak orada 2 sene beni goturecek birikim yaptim. Daha fazla biriktirmek iyi olur deyip her yil kaliyorum ama zaman da gecip gidiyor. Avrupa’da yuksek lisans opsiyonu 30+ icin dusuk mu? Bunu umursuyorlar mi?
karaca2
(08.09.20)
Vay arkadaş.
Şu an 35'e az kaldı, üstüne bir de çocuğum var. 4 hafta sonra 10 yıldır hayal ettiğim yere taşınıyorum.
Hiç birşey için geç değil. Kuzenim benim yaptığımı iki çocukla 38 yaşında yaptı.
Yaş meselesini düşünmeden istediğin yerlere başvur, para var diyorsun üstelik.
Kaçırma fırsatı sonra pişman olma.


quaker
(08.09.20)
hayır değil, avrupa'da bu çok normal. lise sonrası, erkekler için askerlik yerine bir yıl zorunlu sosyal hizmet, bir yıl ara verip dünyayı gezmek, lisansı uzatarak okumak, iş deneyimi, sonra yüksek lisansa başlamak gibi yol çizen bir çok insan var. hem sizin iş deneyiminiz de var, iş deneyimi ile yüksek lisans yapmak daha olumlu karşılanır.


nzessia
(08.09.20)
35 Yasimda tasindim. 30 gec degil ama ne kadar erken o kadar iyi.


cleric
(08.09.20)
Aslında yüksek lisansı bu kadar da erteleme nedenim buraya dönmek zorunda kalır mıyım düşüncesiydi. Ben oraya geri dönmeme amaçlı gitmek istiyorum ve ihtiyaç duyacağım hiçbir şey de yok burada. Çünkü orada 2 sene yaşadıktan sonra gelip burada çalışmak istemem. Orada kalmak benim becerilerime de bağlı tabii ama yüksekten sonra dönmek istemeyip de iş bulamadan dönmek korkusu var.


karaca2
(08.09.20)
30 yaşında olsam tekrar üniversiteye bile başlayabilirdim.


pass
(08.09.20)
30 dediğin nedir ya? keşke 30'uma geri dönebilsem, iki yılımı feda edip mesleğimi değiştirir kanada'ya göçerdim.


sir gawain
(08.09.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.