Giriş
(8)

yumurta sorunu

günde 4-5 yumurta yiyen biriyim. ancak yumurta fiyatlarında oluşan artışla birlikte büyük bir gider kalemi olmaya başladı bana. migrosun mlife organik yumurtasını alıyorum. 10'lu fiyatı 15 lira. yiyorsak en azından organik olsun diyorum ama ne kadar organik orası allah kerim fatih terim. gidip düz y
günde 4-5 yumurta yiyen biriyim. ancak yumurta fiyatlarında oluşan artışla birlikte büyük bir gider kalemi olmaya başladı bana. migrosun mlife organik yumurtasını alıyorum. 10'lu fiyatı 15 lira. yiyorsak en azından organik olsun diyorum ama ne kadar organik orası allah kerim fatih terim. gidip düz yumurtacıdan ucuz yumurta alsak protein konusunda patlar mıyız?
Organik olup olmaması protein yağ değerlerine-kalitesine etki etmez.


angelus
(21.10.20)
Mahallenin tavukçu/yumurtacı dükkanından 30'lu alıyoruz, ucuza geliyor. Organik, köy yumurtası falan olmasına gerek yok.


kobuzchu kiz
(21.10.20)
tane başına 1.5 lira çok fazla. bizim markette organik olmayanlar genelde 60-65 kuruş civarında oluyor. ara ara indirim oluyor 50 kuruşa düşüyor. hemen alıveriyorum 30luk
organik olmasının protein miktarı ile alakası yok. organik yazanlar ne kadar organik orası ayrı mevzu


dafuq
(21.10.20)
yiyorsak besleyeci olsun diye düşünerek organik olana yöneliyorum aslında. her şey yapaylaştı en azından doğru olana yönelelim diye düşünmüştüm ancak cevaplardan anladığım pek bir önemi olmadığı. Teşekkürler.


Organigin şöyle bir önemi var, tavuk yetiştiriciliği pis, ve tavukların gerçekten minicik bir alanda kipirdayamayacak kadar çok sayıda tavuğun bir arada beslenmesi, ve birbirlerini yemeleri, birbirlerinin üzerine pislemeleri şeklinde gerçekleşiyor. Bu durumda tavuklar kaçınılmaz olarak hasta oluyor. Tavuklar hasta olmasın diye her türlü antibiyotik basılıyor o hayvanlara. Avrupa Birliğinde çeşitli yan etkilerinden dolayı yasak olan pek çok ilaç Türkiye'de yasal. Bu ilaçların hepsinin kalıntısı o yumurtaların içinde. Ayrıca tavuklar çok yumurtalasin, erken yumurtlamaya başlasın diye hormonlar veriliyor. Bu hormonlar da aynen yumurtada mevcut. Organiklerde kurallar daha sıkı, en azından bu kadar yoğun ilaç yükü yok. Ancak tavuklara daha kibar davranmak zorunda kaldıkları için fiyatlar yüksek, çünkü o kadar çok hayvanı bir arada tutamiyorlar, o kadar yüksek kapasiteli üretim yapamıyorlar. Eğer sen ucuza hormon ve ilaç tüketmekten memnunsan emin ol satan da memnun. Kişisel tercih meselesi.


JohnOakley
(21.10.20)
ürünün alternatifi var mı bilmiyorum reklam değil onu söyleyeyim bi tek bu ürününü kullanıyorum, whey türevlerinde sindirim sorunu yaşadığım için spor sonrası hızlı protein ihtiyacını bununla karşılıyorum.
zamla beraber şu an daha da avantajlı hale geldi benim için. www.proteinocean.com


marlonbranda
(21.10.20)
pazarda organik yumurta 1 di 1.25 oldu. yakınlarınızda bir pazar varsa yumurta satanlar vardır. gidin konuşun güven veriyorsa alıp denersiniz.


morcivert
(21.10.20)
Yumurtanın organiğine takılmayın, ucuz bulduğunuzu yapıştırın gitsin.


halitkin
(21.10.20)
(3)

ortodonti tedavi sonrası takılan iç tel

8 yıl önce diş teli tedavisi sonrası ön alt ve üst dişlerimin arkasına tel takılmıştı(sabit retansiyon). bugün, takılan bu telin bir kısmı kırıldı. dilime batmaması için kopardım. şu anda alt dişlerimin iki tanesinde bu tel yok yani. Bunun bir zararı olur mu? Acil müdahale gerektirir mi?
8 yıl önce diş teli tedavisi sonrası ön alt ve üst dişlerimin arkasına tel takılmıştı(sabit retansiyon). bugün, takılan bu telin bir kısmı kırıldı. dilime batmaması için kopardım. şu anda alt dişlerimin iki tanesinde bu tel yok yani. Bunun bir zararı olur mu? Acil müdahale gerektirir mi?
benım usttekı kırılmıstı. ben komple cıkardım, gerı acıldı dıslerın arası ühü ühü :'(
2 dısten bır sey olur mu bılmem ama bence duzelttırın.


komorebice
(10.10.20)
Dişlerin çok mu bozuktu? Benim alt dişlerim düzgündü, tel kırılsa da bir şey değişmedi.

Üst dişlerim bir tık daha bozuktu, tel kırılınca yine bir tık eski haline döndü


abuzer
(10.10.20)
3 kardeşiz. üçümüz de tel taktırdık. benim pandemi sürecindeki alttaki telin yarısı kırıldı. bozulma yok. üstteki tel sapasağlam ama dişimin açısı bozuldu ve çok hafif aralandı. aralanma fark edilmiyor bile.
kardeşleriminkilerde hiçbir çıkma, kırılma olmamasına rağmen onlarınki bozuldu. bizimkilerin bozulması genetik sanırım :( üçümüz de gece plaklarını düzenli kullandık ve bozulmalar tel tedavisi bittikten 3-4 sene sonra başladı.

gidip tekrar taktırmanızı tavsiye ederim ama.


(7)

şeker(doğal vs sofra)

bildiğimiz bu kutu süt içinde 100 ml içerisinde 5 gr şeker varmış. kutunun üstünde öyle yazıyor. ben her gün 500 ml içiyorum. 25 gr yapıyor. protein süt kutusuna baktım, 25 ile 28 gr arasında şeker içeriyormuş. protein tozuna baktım o da 13 gr şeker içeriyor. nereden baksam gün içinde 60 gr şeker al
bildiğimiz bu kutu süt içinde 100 ml içerisinde 5 gr şeker varmış. kutunun üstünde öyle yazıyor. ben her gün 500 ml içiyorum. 25 gr yapıyor. protein süt kutusuna baktım, 25 ile 28 gr arasında şeker içeriyormuş. protein tozuna baktım o da 13 gr şeker içeriyor. nereden baksam gün içinde 60 gr şeker alıyorum vücuduma. bu kadar şeker alımı zararlı mı?
*Gün içinde başka şekerli(doğal ya da yapay) ürün kullanmıyorum.
En sağlıklı beslendiğim dönemde bile günlük 200 gram civarı karb. aldığım oluyordu, karbonhidrattan şekerden bu kadar korkmayın, enerji metabolizmasında kullanılmayan yapay şeker almadığın sürece o miktarları sistem zaten kullanıyor, hatta sen şeker almadığında ketojenik de beslenmiyorsan beynin sinir sistemin bir tek şekerle çalışıyor, o şekeri nereden buluyor? Evet kasları yıkıp aminoasitleri glikoza çevirip kullanıyor. O da kas kaybı yapıyor. Sedanter biri için günlük 100 grama kadar normal, spor yapıyorsan hareket hacmin artıyorsa miktar da paralel olarak artar.


angelus
(19.09.20)
60 gr şeker bayağı fazla. doğal veya sofra şekeri olması pek bir şey fark etmiyor. doktorlar meyve yiyebilirsiniz diyor mesela ama onu bile az yemenizi öneriyor. meyveden doğalı mı var? yok. meyve yiyin demelerinin sebebi ise "meyve o kadar yararlı ki, içindeki şekere RAĞMEN yemelisiniz"

mesela WHO, 25 gram şeker tavsiye etmiş. ama gidin de kutu kola için anlamına da gelmiyor bu.

www.who.int

A new WHO guideline recommends adults and children reduce their daily intake of free sugars to less than 10% of their total energy intake. A further reduction to below 5% or roughly 25 grams (6 teaspoons) per day would provide additional health benefits.

----

Reducing sugars intake to less than 10% of total energy: a strong recommendation

---

Further reduction to less than 5% of total energy intake: a conditional recommendation


edit: ben kendi yaptığımı söyleyeyim. en sağlıklı beslendiğim dönemde ortalama ayda bir bi' tatlı yedim, günde 2-3 tane hurma yiyordum (ama tabii bazı günler kendimi tutamayıp 8-10 tane yediğim de oldu). yoğurda siyah üzüm koyuyordum, bazen kendimi tutamayıp 1-2 avuç koyduğum oluyordu. şekerli içecek kesinlikle yok, arada protein sütü içiyordum, proteinli yoğurt yiyordum vs. vs.

vücudun şeker ihtiyacını karşılamak için azcık azcık meyve yiyebilirsiniz.

çok bilgiçlik taslıyor gibi olduysam kusura bakılmasın. benim dediğim mutlak doğru diye bir şey yok (zaten beslenme alanında bir sürü farklı görüş var), fikrimi söyledim.

ama tabii şeker bayağı zararlı bir şey :) hükümetler bile uyarıyor, vergi koymayı düşünüyorlar.


ahm1
(19.09.20)
Şeker zararlı bir şey değil. Şeker angelus'un dediği gibi vücut tarafından kullanıliyor. Sadece added sugari azaltmak lazim. Bahsedilen sugar intake olayi da bundan hesaplaniyor.
Protein sütun içine ekstra şeker koyulmuyorsa, 100gr sütte 5gr şeker var ve bu şeker o bahsedilen hesaplamalara meyve gibi dahil değil.
Kısacası protein sütün, sütünden gelen şekerse sıkıntı yok.

Buna ek olarak aşırı şeker aliminin (onu alip kalori nasil tutturulur bilemiyorum zaten) dışında spor yapan, kalori takibi yapan biri için şekerin zararı dis çürüğü falan olur o da dis ipi+yemek sonrası fircalayip seker artigi birakmamakla çözülür. Varsa araştırma biri koysun ama daha böyle yaşayıp seker yüzünden sorun yasayan göremedim duymadim, böyle bir arastirma da görmedim.

Ne karbonhidrat öcü ne şeker. "Everything in moderation"


logisticsmanager
(19.09.20)
Yanlış anlamadıysam ilk bildiğimiz kutu süt dediğinizde ki şeker laktoz. Laktoz spesifik bir mutasyona sahip olmayan insanların vücudunda sindirilmiyor bile ( bu mutasyon daha çok Avrupalılara görülüyor). Sonra söylediğiniz proteinli sütteki nedir bilemiyorum. İçindekilere bakmak lazım.


slow like honey
(19.09.20)
of of of meyvedeki şeker tabii ki hesaplanıyor. şu ana kadarki hayat tarzınızla devam edip bir yandan da günde 3-4 bardak taze taze sıkılmış portakal suyunuzu (ekstra şeker konmadan) için bakalım 1-2 ay sonra kaç kilo oluyorsunuz.

misal, WHO ne diyor: "A new WHO guideline recommends adults and children reduce their daily intake of free sugars to less than 10% of their total energy intake. "

"Free sugars refer to monosaccharides (such as glucose, fructose) and disaccharides (such as sucrose or table sugar) added to foods and drinks by the manufacturer, cook or consumer, and sugars naturally present in honey, syrups, fruit juices and fruit juice concentrates."

fruktoz dediği ne peki? bildiğimiz meyvedeki şeker, doğal şeker. ne diyor peki who? az yiyin diyor, herkesin az yemesi, azaltması lazım diyor.

"çok spor yaparsam her gün tatlı gömebilirim" diye bir şey de yok bu arada. obez olmazsınız belki ama bir bakmışsınız önce hipoglisemi, sonra şeker hastasısınız.

bir de bu işin "balcıları" var bu arada. en eğitimli insanın bile "e süte/çaya vs. şeker koymuyorsan bal koy" dediğini duydum. bilmiyor ki bir kaşık balda, bir kaşık toz şekerden daha çok şeker var, çünkü bal daha yoğun kıvamda (kaynak: bbc'nin bir belgeseli).


ahm1
(19.09.20)
Sevgili ahm1, neden who'yu kutsal kitap gibi kaynak aldigini anlamıyorum ama illa kaynak istersen nhs;
www.nhs.uk

"Sugar found naturally in milk, fruit and vegetables does not count as free sugars.

We do not need to cut down on these sugars, but remember that they are included in the "total sugar" figure found on food labels.

How much sugar can we eat?
The government recommends that free sugars – sugars added to food or drinks, and sugars found naturally in honey, syrups, and unsweetened fruit and vegetable juices, smoothies and purées – should not make up more than 5% of the energy (calories) you get from food and drink each day."
Kisacasi nhs'e göre bu sekerler alinmiyor.
Ek olarak verdiğin kaynagi biraz daha dikkatli okumus olsaydin iki satır asagida bunun yazdigini gorurdun. "Of of of".

"The WHO guideline does not refer to the sugars in fresh fruits and vegetables, and sugars naturally present in milk, because there is no reported evidence of adverse effects of consuming these sugars."

Kısacası who senin çevirdiklerinin hiçbirini demiyor. Nhs de demiyor. Varsa başka kaynak koyarsan sevinirim.

Son dediğinle de alakalı kaynağın varsa sevinirim. Çünkü;
Diabetes.org.uk
www.google.com

"With Type 2 diabetes, though we know sugar doesn’t directly cause Type 2 diabetes, you are more likely to get it if you are overweight. You gain weight when you take in more calories than your body needs, and sugary foods and drinks contain a lot of calories."

Kısacası şeker yemek seni diyabet yapmaz. Şeker yiyip kilo alırsan type 2 olma ihtimalin var ama seker-diyabet direkt ilişkili değil, böyle bir kanit yok. "Correlation does not mean causation."

Kalori takibimi yaptigim, macrolara uydugum sürece istedigimi yerim.


logisticsmanager
(19.09.20)
ben hipoglisemiyim (ciddi bir şey değil, kişiye göre etkisi de farklı olur tabii, beni etkilemedi niyeyse), doktor daha geçen ay "şeker hastası olmamak için şeker hastası gibi beslenmen lazım" dedi. "hamur işi yemiceksin" vs. dedikten sonra "meyve de çok yeme, muz vs. (birkaç bir şey saydı, hatırlamıyorum, zaten yememem gerektiğini bildiğim için dikkatli dinlemedim) yeme." dedi.

zamanında şeker hakkında çok araştırma yapmıştım, çok izlemiştim. meyvenin çoğu zarar diye beynime iyice kazınmış. şu an kendimi sorgular hâle geldim. tekrar bir bakmam gerekecek sanırım ama bence benim dediğimin doğru olması lazım.


ahm1
(19.09.20)
(2)

Kreatin alımı

Bu arkadaşı normal suyla alınca, suyun tadı ayni şebeke suyu gibi oluyor. Bunu protein sütüne falan karisitirip icsek sorun olur mu? Ya da yulaf yedigim gunler yulafin icine katsam?
Bu arkadaşı normal suyla alınca, suyun tadı ayni şebeke suyu gibi oluyor. Bunu protein sütüne falan karisitirip icsek sorun olur mu? Ya da yulaf yedigim gunler yulafin icine katsam?
İstediğin gibi al. Ben ağzıma atıp üstüne su içiyorum.


angelus
(13.09.20)
kreatin de bir protein yani protein içeceğine katabilirsin. vişne, şeftali gibi meyve sularıyla daha kolay gidiyor. ben 50-60ml miktarı aşmıyorum içerken.


orpheus
(13.09.20)
(3)

Kadikoy vapur

Besiktastan kadikoye hala 00.00 sonrasi vapur var mi?
Besiktastan kadikoye hala 00.00 sonrasi vapur var mi?
Hayır babus. 21de mi ne bitiyor. Üsküdar motorları çalışıyor.


bir angaralı olarak iddia ediyorum ki beşiktaş kadıköy gece 24 e kadar çalışıyor :-)


ankarakecisi
(05.09.20)
eskiden 21.00 gibi bitiyordu artık uzattılar. beşiktaş son kalkış 23.45 görünüyor.

www.sehirhatlari.istanbul


nimberjack
(05.09.20)
(5)

Çok mu abartı?

Saat 12de ilk ogun. 18de son ogun olacak sekilde 2300 kaloriden fazla almaya calisiyorum. (Tdee 2300 cikti)Bu sabah kahvaltim;200 gr yulaf1 olcek protein tozu2 tatli kasigi yer fistigi ezmesi(sekersiz)1 muz2 cay kasigi tarcin500 ml protein sutBunlari karistirip icerken yaninda 2 yumurta1 yemek kasig
Saat 12de ilk ogun. 18de son ogun olacak sekilde 2300 kaloriden fazla almaya calisiyorum. (Tdee 2300 cikti)

Bu sabah kahvaltim;

200 gr yulaf
1 olcek protein tozu
2 tatli kasigi yer fistigi ezmesi(sekersiz)
1 muz
2 cay kasigi tarcin
500 ml protein sut
Bunlari karistirip icerken yaninda
2 yumurta
1 yemek kasigi zeytinyagi
2 dilim ciya tohumlu ekmek yedim.

Toplam 1900 kalori civari bu ogun.

Duzenli spor yapiyorum. Amacim hacim kazanmak bir tik. Ama sanki ilk ogunum bieaz sekerli gibi geldi. Sunu ekle ya da sunu cikart diyebileceginiz bir sey var mi?

**400 kaloriden fazla olacak aksam yemegi onerinizi alirim.
Süt yerine kefir ya da yoğurt tüketin. Mümkünse ev yapımı.
Ayrıca bol yeşillik ekleyin menüye.


Unde bach canim
(23.08.20)
Sana dünyanın en basit makro ayarlama yöntemini söyleyeyim, buna göre ayarlarsan fazla mı oldu az mı oldu diye endişen olmaz.

Doğal çalışan biri için vücut ağırlığı*1,2-1,5 gram protein; kilo başı*1 gram yağ; kalan açığı karbonhidratla kapat.

Şimdi sen bu hesaba göre alacağın proteini ve yağı hesapla, kalan açığı da karbonhidratla kapat. Yani bir hedefin varsa bunun gerekliliklerini hesaplaman, ona göre bir yol çizmen gerekir, bunun içinde de "bu abartı oldu mu" diye bir kaygının olmaması lazım.

Şimdi senin TDEE skorun 2300 diyelim, senin kütle alman için 2600-2800 arası bi kalori alman lazım. Diyelim ki 2600 kalori alacaksın; yukarıda verdiğim protein ve yağ miktarlarını kendine göre hesaplayıp ikisinin toplam kalorisini bulacaksın.

Misal kilon 75;

75*1,5=112. 112 gram protein alacaksın.

112 gram protein*4=448 kalori yapar.

75 gram yağ alacaksın

75*9=675 kalori yapar.

448+675=1123 protein ve yağdan gelen toplam kalori bu.

Senin toplam kaç kalori alman gerekiyor? 2600-2800 arası. Diyelim ki 2600 kalori alacaksın.

O zaman toplam alman gereken kaloriden proteini ve yağı çıkaracaksın;

2600-1123=1477 kalori.

Yani karbonhidrattan 1477 kalori alman gerekir.

O da; 1477/4=369 gram karbonhidrat yapar.

Hadi ona 370 diyelim. Yani elde çok açık bir miktar olan 370 gram karbonhidrat var. Yani senin günlük 370 gram karbonhidrat alman gerekiyor.

Bu hesaba göre yol alırsan az mı aldım çok mu aldım şeklinde bir kaygın olmaz, bunun için de öncelikle hedeflerine göre gerekli araçları hesapla, net verilerin ve planların olsun, belirsizce yol alma, ancak bu şekilde daha kesin geridönüşlerin olur.


angelus
(23.08.20)
@angelus, adamin dibi oldugunu soylemis miydim? :D

Bu sekilde bir makro cikartayim kendime.


@angelus, mobil oldugum icin editleyemiyorum. Sunu sormak istiyorum, saglikli yagi artirip karbonhidrati dusurmek nasil fikir? Yandan yemis keto diyeti gibi mesela?


Ketojenik yöntemler diyet dönemlerinde işe yarar ama kas kültesi artışında çok çalışan yöntemler değildir, zira yüksek karbonhidrat sadece "eksik kalori kapatma aracı" olarak algılanmasın, karbonidrat+insülin kas inşası için gerekli prosesleri başlatma (protein sentezi için ribozomların uyarılması ya da aminoasitlerin kaslara taşınması ya da growth hormonun sentezlendii igf-1'in üretilmesi ya da antrenmanlarda kullanacağın enerji için kaynak yaratmak gibi) görevleri vardır, bunlar yağ ile olmaz, o nedenle yağı düşük karbonhidratı yüksek almak daha etkin bir yöntem.


angelus
(23.08.20)
(4)

istenilen vücuda ulaşma çabaları

öncelikle buraya iki vücut bırakıyorum;1) https://images.app.goo.gl/WvFSz1ZdSNjPCrYPA2) https://www.instagram.com/p/CCoQuuHgh2i/istediğim aslında 2 numaralı vücut tipi. az yağ oranı, düşük kilo. 1 numara yağ oranı düşük ama kaslardan dolayı kilosu fazla.neden 2yi istiyorum, çünkü koşuyorum ve ağırlı
öncelikle buraya iki vücut bırakıyorum;

1) images.app.goo.gl

2) www.instagram.com

istediğim aslında 2 numaralı vücut tipi. az yağ oranı, düşük kilo. 1 numara yağ oranı düşük ama kaslardan dolayı kilosu fazla.

neden 2yi istiyorum, çünkü koşuyorum ve ağırlığım arttığı zaman dizlerim acıyor ve mesafe düşüyor. Kaslarla şişmiş bir vücut göze daha hoş gelebilir ama amacım o değil. fit ve ince bir vücut isteğim var.

şu anda 70 kiloyum, boyum 181.
göbek deliği çevrem; 78 cm
göbek deliğinin 2-3 parmak üstünden ölçersem 72 cm

Üst karın kaslarım belliyken, aşağıya doğru gittikçe sadece yanlardan belli oluyor.

Kahvaltı,ara öğün,öğle yemeği,ara öğün,akşam yemeği şeklinde ilerliyorum.

ekmek yok.
günlük min 170 gr protein alıyorum.
sadece öğlen 2 avuç makarna yiyorum çünkü sabah spor yapmış oluyorum. makarna yanında fırında hindi ya da tavuk yiyorum.
2 bardak filtre kahve içiyorum gün içinde.

Sorum şu; 70 kiloya takıldım. 2 numaralı tipe sahip olmak için daha kilo vermem gerekir mi yoksa spor yaparak 70 kiloda sabit kalıp yağ ile kasın yerini değişmesini sağlayabilir miyim?
yoyoyoy egefitness gibi olma sansın yok bu adamların artık neredeyse ikinci işi bu oluyor. o formu korumak imkansız. yemek uyku iş hepsini vucuduna göre planlamak lazım. 70 kg eğer kas ile yağ yer değişsin istiyorsanız yük altına girmeniz gerekli.

bu arada her beden farklı tepki veriyor. bu işler üzerine öyle yapın böyle yapın diye ahkam kesiyoruz ama tutmayabilir.


turbo sadık
(18.08.20)
Hocam ben de düzenli koşu yapıyorum ve evde fitness falan. Boyum seninle aynı ama kilom 63. Üç sene önce 77'lerden düştüm ve zayıfım şu an. Karın kaslarımda damarlar belli oluyor ve göğüslerim arası 2. fotodaki herif gibi dolu değil. Yani sözü şuraya getireceğim, Kilo verirsen öyle olamazsın. Hatta biraz alman bile gerekebilir.


malheiros
(18.08.20)
sen bu adamların 7/24 böyle göründüğünü mü düşünüyorsun. dönem dönem kilo alıp yağlanıp veriyorlar. reklam pozları seni aldatmasın. uzun süre çok düşük yağ oranlarında kalamazsın ve kalmamalısın da zaten sağlıklı değil.

ikinci olarak genetik farklılıklar çok büyük etken.


orpheus
(18.08.20)
Bence kilo almalı ve karbonhidrat dahi yemelisin, sen şu an zayifsin bile, görünüşün iyi fakat kas oranın az bi 80 ol spor yapıyorsan zaten bi zararı olmaz


olaylar olaylar
(18.08.20)
(3)

protein süt

Günlük 200 gr kadar protein almaya çalışıyorum. Süt içmekten çok hoşlanan biriyim. Düz süt içmek yerine gün içinde bir şişe bu protein sütlerden içsem zararı olur mu? Protein açısından 26 gr protein içerdiğini söylüyor paket üstünde. Bir zararı var mı bunların?*gün içerisinde 30 gr protein tozu kull
Günlük 200 gr kadar protein almaya çalışıyorum. Süt içmekten çok hoşlanan biriyim. Düz süt içmek yerine gün içinde bir şişe bu protein sütlerden içsem zararı olur mu? Protein açısından 26 gr protein içerdiğini söylüyor paket üstünde. Bir zararı var mı bunların?

*gün içerisinde 30 gr protein tozu kullanıyorum*
*6 gün spor yapıyorum*
Zarardan ne anladığına bağlı, süt şekeri laktoz disakkaritini meydana getiren galaktoz+glikoz ikilisinden galaktozun çözülmesi daha zor olduğu için çok daha fazla su tutuyor o da zamanla deriyi daha "kalın" hale getiriyor, ben bu nedenle tüketmem ama sen benim için bir sıkıntı yok diyorsan kullanırsın protein proteindir ama sütteki protein, sonradan whey ilave edilmemişse, %80 oranına kazein yapılı bu arada, yani geç sindiriliyor, illa kullanılacaksa gece yatmadan önce kullanılması daha efektif fayda sağlayabilir.


angelus
(04.07.20)
zararı olup olmadığını kimse söyleyemez, her bünyede farklı bir etki bırakabilir. angelus güzel açıklamış ama deri kalınlaşması bana biraz geyik geliyor yani çok podyum cümlesi. biraz düz mantık olacak ama sindiriminizi vücudunuzu en iyi siz takip edebilirsiniz. bir de protein çeşitliliği iyiidir, yani e bu iyiymiş diyip günlük abanmak yerine haftada 3 gün tercih ederdim ben. bu işi gerçekten bilinçli yapanlar, proteinin de karbı da yemek yiyerek temin etmeye çalışıyor. son 20-30 gr da supp kullanılıyor. siz de zaten toz alıyormuşsunuz.


Barbell
(04.07.20)
sütteki protein kaliteli protein değil ki. reklam olsun proteinli süt densin diye yapılmış bir süt


ipmus90
(04.07.20)
(7)

anneye telefon

iki seçeneğim var elimde.xiaomi redmi note 9s 128 gb ya da xiaomi redmi note 8 pro 64 gb.Whatsapp, instagram vs takılır. Kelimelik oynar, fotoğraf çeker vs. bu işler için f/p olan ürünü arıyorum.Bu iki seçeneğe gelme sebebim, note 9s oldukça büyük ekran kullanmaktan zevk alır diye düşünüyorum, note
iki seçeneğim var elimde.

xiaomi redmi note 9s 128 gb ya da xiaomi redmi note 8 pro 64 gb.

Whatsapp, instagram vs takılır. Kelimelik oynar, fotoğraf çeker vs. bu işler için f/p olan ürünü arıyorum.

Bu iki seçeneğe gelme sebebim, note 9s oldukça büyük ekran kullanmaktan zevk alır diye düşünüyorum, note 8 pro ise kamera yönünden başarılı gözüküyor.

note 9s en büyük artısı pil ömrü.

3250 bütçem var. Başka öneriniz varsa onu da dinleyebilirim.

iyi pazarlar!
note 8 pro 128gb der geçerim. note 9sin pil ömrüne baktım. yüzde 12 daha hızlı diyor ama aslında çok düşük bir oran bu, ekranı da daha büyük.

karşılaştırmayı burada bulabilirsin:

kiyas.la

bu arada ben de aşağıdaki linkten aldım bir de ertesi gün teslim ödedim 15 liraya ertesi gün elimdeydi tertemiz. hiçbir problem yaşamadım. bir de yeşilini al, harika renk.


biseysorucam
(28.06.20)
Redmi Note 9 Pro 128 GB

HB'de baya agresif fiyatı var.

www.hepsiburada.com


efreet sultan
(28.06.20)
@efreet sultan, kıyas.la üzerinden baktığımda 8 pro daha iyi gözüküyor.

kiyas.la


Note 8 64gb alın. Paranız cebinizde kalsın. Bir anne için bile çok fazla özelliklere sahip bir telefon.bataryası da güzel.
(cevap, bu model telefondan yazıldı)


Erva
(28.06.20)
Ben dün M31 aldım anneme. pembe renk seçeceği var bir kere :) 8 pro ile karşılaştırdım çok önemli bir fark bence yok, RAM kapasitesi yüksek ama hızı düşük mesela. Fotoğraf konusunda da ikisinin de iyi olduğu yönler var.

kiyas.la


gsgsgsgsgsgsgsgs
(28.06.20)
Yav bu kıyasla daki bilgiler doğru değil ki. Note 9 pro da NFC yok diyor. Snapdragon 720g ise mediatekten kötüymüş diyor. Çok sağlıklı gelmedi bu bilgiler. Epeyden filan bakmak lazım


infernalcadre
(28.06.20)
Note 8 pro bendeki de temel şeyler için kullanıyorum harika bence


chemnil
(28.06.20)
(4)

banggood

buradan aldığım ürün gümrükten ayrılmış gözüküyor en son. ptt dağıtıma çıkarttığında takip numarası falan düşüyor mu ekrana yoksa öyle evde bekleyecek miyiz paketi gelsin diye?
buradan aldığım ürün gümrükten ayrılmış gözüküyor en son. ptt dağıtıma çıkarttığında takip numarası falan düşüyor mu ekrana yoksa öyle evde bekleyecek miyiz paketi gelsin diye?
Lütfen takip numarasını paylaşır mısınız dm yorumlayalım


protrek
(24.06.20)
turkey direct mail ile aldıysanız ptt değil aras kargo getiriyor


nahtoderfahrung
(24.06.20)
ALLJOY ile geliyor gözüküyor.


tamam turkey direct mail o zaman aras kargo getirecek


nahtoderfahrung
(24.06.20)
(9)

kaliteli güneş kremi

güneş kremi yazında 100 bin farklı sonuç veriyor siteler. kullanıp memnun kaldığınız kaliteli güneş kremi öneriz var mıdır?
güneş kremi yazında 100 bin farklı sonuç veriyor siteler. kullanıp memnun kaldığınız kaliteli güneş kremi öneriz var mıdır?
Avene.


Amaranta ursula
(20.06.20)
marka önemli değil içerik önemli.

diğer canlılara zarar vermeyen zehirsiz, doğal etken maddeler içersin.
şuradaki yeşil renkler idealdir.
i.pinimg.com


architects creed
(20.06.20)
yağlı/karma, sivilceye meyilli cildiniz varsa la roche posay anthelios fluid ultra light. renklisi de var. yapısı incecik, su gibi.


www.instagram.com

Ben bioderma satın almıştım. Kapadokya'ya tatile gitmiştik. Güneş altında o kadar yol yürüdük, güneşten hiç şikayet etmedim. Tavsiye ederim.


En iyisi diyemesem de la roche posay’in kremleri gayet güzeldir. Her cilt tipine uygun krem var bu markada. Ben en son yağsız olanını kullanmıştım. Anthelios Dry Touch İsmi.
50 faktör olmasına gerek yok diyorsanız Murad markasınınki de kalitelidir. Murad Oil-Free Sunscreen Broad Spectrum Yazarsanız kahverengi ambalajlı olan. Makyaj altına da günlük kullanımda da beni hiç rahatsız etmedi.
Şu an Esthederm photo reverse kullanıyorum. Çok çok hafif parlama yapmayan beyazlık bırakmayan bir ürün ama ben biraz daha kuvvetli ürünleri sevdiğim için ikincisini almayacağım.
Bunların üçü de kaliteli ürünler bence. Yoğunluklarına göre yazdım. Elimdeki bittikten sonra shiseido deneyeceğim mesela. Beğenmezsem ve yine bahsettiğim ilk ürüne döneceğim.


pudra
(20.06.20)
clinique, Shiseido, la roche posay iyidir turkiye'de satilan markalar arasindan.

murad direk les instagram influencer markasi. cok vasat ve asiri pahali. benden kurus alamaz.


hot potato
(20.06.20)
La roche +1
Yagsiz bi sey cok guzel.
Her seyin alerji yaptigi cildimde sorun da yaratmiyor.


Kittie
(20.06.20)
La roche krem baktım tavsiye üzerine. bir çok türü var. amacım kollarımın yanmaması. renk değişikliği istemiyorum o yüzden amacım kaliteli ve sonuç alabileceğim bir krem.


@kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili

kaliteli gunes kremi sorunca herkes sana yuzun icin gunes kremi onerisi verdi. kollarin icin uzerinde uvb/uva broad spectrum gibi seyler yazan herhangi bir gunes kremi yeterlidir, luks olmasina gerek yok. zira icerdigi koruyucu maddelerin islevi aynidir.

yuz icinse icinde sivilce yapacak madde bulunmayan, uzerine makyaj yapinca kotu durmayan, fazla alkol, parfum falan icerip yuzunde tahrise/kurumaya yol acmayacak formuller tercih edilir. kaliteden kasit o.


hot potato
(21.06.20)
(5)

kas kaybetmek

105 kilolardan 70 kiloya kadar geldim 1 sene içinde. son zamanlarda artık yediğime içtiğime dikkat ediyorum. kilom*1,2 gr protein alıyorum günlük. evde sporumu düzenli olarak kendi vücut ağırlığım ve dambıllarım ile yapıyorum. ancak yağ oranı ve kas kaybı yaşıyorum. 1 hafta içerisinde 300 gr kas kay
105 kilolardan 70 kiloya kadar geldim 1 sene içinde. son zamanlarda artık yediğime içtiğime dikkat ediyorum. kilom*1,2 gr protein alıyorum günlük. evde sporumu düzenli olarak kendi vücut ağırlığım ve dambıllarım ile yapıyorum. ancak yağ oranı ve kas kaybı yaşıyorum. 1 hafta içerisinde 300 gr kas kaybetmişim. bazal metebolizmam 1565 kalori çıkıyor. ben 1565 kalori + 500 kalori daha alsam bu şekilde spora devam etsem aldığım fazla kaloriyi kas olarak yerine koyabilir miyim?

Aldığım 500 kalorinin nasıl alındığının önemi var mı? gidip pizza yesem ve o kaloriyi alsam 2000 kaloriyi tamamlasam bir sorun olur mu? yoksa illa sağlıklı bir şekilde mi o açık olan kaloriyi almam lazım?

boy:181,yaş:28, E
@kiyiya vuran dildolar, xiaomi mi2 body composition tartı var onunla.


Diyet yaparken kas kaybı her zaman olur, vücut enerji tüketimi için yeterli kaloriyi bulamadığında kaslardan aminoasit çekmeye başlar, kaslardaki aminoasit çekimi belli bir sistemde rutine geçtiğinde kas kaybı olur. Bunu nasıl tolere edersin? Kaybettiğin aminoasitleri yerine koyarak. Yani 1,2 gr protein aldığında bunu tolere edemiyorsun demek ki, o nedenle protein alımını artırabilirsin ama bunun amacı kas kaybettim yerine yeni kas koyacam olmamalı, günlük olarak kaybettiğin aminoasitlerin yerine kas kaybı olmasın diye yenisini koymak olmalı. Yani giden kaslar gitti, daha fazla kaybetmemek için bu şekilde yapabilirsin. Kas inşası döneminde, yani anabolik dönemde aldığın protein miktarı yeterli ama katabolik dönemde, yani diyet döneminde vücut sadece yağdan katabolik duruma geçmez kastan da geçer, bunu en düşüğe çekmek için protein miktarını artırmak gerekir 2 grama kadar alabilirsin.


angelus
(17.06.20)
@angelus, o zaman ekstra kalori almak yerine protein alımını arttırmam yeterli olacak mıdır?


Protein alımını artırmak yeterli olacaktır. Yalnız sormamışsın ama ben ek olarak söylemek isterim. Bence bu noktadan sonraki amacın artık kilo vermek değil doğru bir makro ayarlamasıyla kilo almak, yani kas inşası yapmak olmalı. Yani zaten yeterince kilo vermişsin ama tahminime göre kasların hem hacimsel hem yoğunluk bakımından oldukça yetersiz durumdadır, yani atıyorum bi 5 kilo daha versen kasların yine istediğin görüntüde olmayacak, o nedenle hedefini bu yönde değiştirmen senin için daha iyi olabilir.


angelus
(17.06.20)
soru: Aldığım 500 kalorinin nasıl alındığının önemi var mı? gidip pizza yesem ve o kaloriyi alsam 2000 kaloriyi tamamlasam bir sorun olur mu? yoksa illa sağlıklı bir şekilde mi o açık olan kaloriyi almam lazım?
* Aynadaki görüntünün değişmesini istiyorsan aldığın her kalorinin makro dağılımları amacına uygun olmalı. ek olarak vücut bazal met + 500 kalori diye bakmaz olaya. aldığın her kalori bağımsızdır.
Bir de kas kaybı yaşıyorum derken daha önce spor yapmışlıpnız var mı? yani ciddi bir kas varsa daha önceden kas kaybından bahsedebiliriz.
Siz antremanlarınıza dikkat edin, evde yapılan antremanların şiddeti düşük olur. 15 çömel kalk ile quadricepslerinizi geliştiremezsiniz, pauselar direnç bandları vs zorlaştırmaya bakın. hemen hemen her sette tükenişe gitmeye çalışın.


Barbell
(17.06.20)
(17)

iş durumları

çok severek çalıştığım bir işim var. çalıştığım ekip 10/10. yaklaşık 2.5 senedir buradayım ve daha şimdiye kadar ekip arasında bir tatsızlık ya da kavga tarzı laf dalaşı olmadı. Bahsettiğim bu ekip developer olan ekip.Ekipçe çalıştığımız 1 adet analist var. Klasik müşterinin taleplerini toplayıp get
çok severek çalıştığım bir işim var. çalıştığım ekip 10/10. yaklaşık 2.5 senedir buradayım ve daha şimdiye kadar ekip arasında bir tatsızlık ya da kavga tarzı laf dalaşı olmadı. Bahsettiğim bu ekip developer olan ekip.

Ekipçe çalıştığımız 1 adet analist var. Klasik müşterinin taleplerini toplayıp getiriyor, biz eforluyoruz müşteriyle konuşuyor zart zurt işte. Ancak bu analist arkadaş analizleri pek doğru yazamıyor. Analizi okuduğun zaman oturup iş geliştirmek yerine iş birimiyle konuşmak zorunda kalıyorsun ya da daha tecrübesiz biriyse seni arayıp yardım istiyor bu analiz ne demek istemiş diye.

Yine bu durumu yaşadığımız bir süreç içerisindeyiz ve durum iyice büyüdü;

Analizde yazana göre yapılacak iş: A
Sözlü müşteriye verilen söz : A+B

Şimdi geliştirici olarak işi bitirdiğimizi bildirdik. İş birimi hayır iş eksik diyip fatura ödenme talebini red etmiş.

İş biriminin genel müdür yardımcısının CC'de olduğu bir mail itelemişler bize. Direktör maile cevap verip, geliştirici/analist ekibi suçlu buldu ve iş biriminin tarafında oldu. Bunu daha önce yapmıştı ama çok üzerinde durmamıştım. Ancak yine böyle bir durumda bizim parmakla suçlu gösterilmemiz midemi bulandırdı. Bu direktör 2 haftadır sabah toplantılarında işi bitirelim hemen fatura kesicez diyip duruyordu. Mailde paranın öneminin olmadığını, işin tam olmasının daha önemli olduğunu vurgulamış.

Bu durumda direktöre şikayetinizi dile getiren nazik dille bir mail atar mıydınız yoksa her şeyi göze alıp iş mi bakardınız?

İş yaptığımız sektör:bankacılık
ilk işin olduğunu düşünüyorum. Senin suçun veya hatan olmadığı bir durumda daha ilk olumsuzlukta istifa etmek ne bileyim garip geldi bana. İş hayatında bu tip olaylarla çok karşılaşacaksın her seferinde istifa etsen ohoooo. iş hayatının %70'i iş yapmaksa kalan %30'u içinde bulunduğun ortamı ve yöneticini yönetmektir. Eğer sorun sizde değilse size gelen analiz talebinin bu şekilde olduğunu ve buna göre yaptığınızı güzel bir şekilde mail veya sözlü bir şekilde anlatın.


hlt1985
(11.06.20)
hlt1985 +1
ohooo diyorum ben de. daha bunun gibi ne olaylar yaşayacaksın.

ben olsam direktöre mail ile cevap vermezdim. konu büyür. direktör ile didişme sakın. eğer bi şikayetin varsa telefon et. durumu telefonla izah edersen karşı taraf daha anlayışlı olur.


himmet dayi
(11.06.20)
silsile yöntemiyle kim kime sözünü geçirebilirse durumu. piyango sizde. analiste tüm görüşmeleri mümkünse sesli olarak kayıt altına almasını rica edin. ben öyle yapıyorum.


phonex
(11.06.20)
sorun şu, bu olay ilk kez olmuyor. analist tarafından gelen eksik bilgilendirmelerden dolayı işlerin kapanış tarihi uzatılıyor devamlı. Yoksa ilk kez oluyor olsa tabii ki istifa düşünmem.

Bu analist olayı daha önce dile getirildi ancak yine dönüp dolaşıp bizim ekiple iş yapmaya kaldı.


User storyleri herkesin gozune sokun bence :(


kuehles blondes
(11.06.20)
Bir fabrikada çalışıyordum, amerika'ya fabrikayı iyi gostermek icin (nasil salaksa amerikadakiler) uretim plani 10 diyorlar ama 12 yapip, planin ustune ciktik diyorlar her ay. Boyle olunca malzeme yetmiyor sürekli aciliyet var ama suclu tedarik zinciri oluyor çünkü uretim 12 gösteri 11 yapsa kotu gözükecekler ve üretimden onemli birim de yok onlara göre.
Vallaha ekip cok iyi oldugundan dayaniliyordu ama boyle haksizlik kolay is degil. Bir de fabrika müdürü sabah toplantilarinda cocuk gibi azarlardi resmen.

Kısacası boyle firmalarda calismak zor acikcasi, analisti suclamaya gerek yok. Onun isini nasil daha iyi yapabileceğini bulmak lazim. Yani hata yapilir onemli olan hatayi nasil onleyeceginiz ve buna da ust yönetim kafa yoramiyorsa ve böyle bir gelenekleri yoksa o zaman varsa is arayin.


logisticsmanager
(11.06.20)
istifaya gerek yok.
analistten kurtulun.


sizofren06
(11.06.20)
Olay yine analiste patlamış :D
Yazılım süreçlerinizde bir problem olmasın? Analizi iş birimi onaylamıyor mu? A dediyse analiste,o da A'yı detaylandırıp yazmıştır. Ona göre de iş biriminin onay vermesi gerekir. Onaylı analize de kimse çıkıp ama biz B'yi de istemiştik diyemez. Onay verirken soyleseydin derler.
Peki süreçlerinizde analiz review'u var mı? Yazılım olarak işe almadan review yapıyor musunuz?
Bu konudan rezalet çıkaramadım. Süreçlerinizde bir eksiklik var gibi geldi bana.


amuzende
(11.06.20)
@amuzende, adam gidip iş birimine sözlü olarak biz size işi A+B şeklinde teslim ederiz diyor. Bizim bundan haberimiz yok. Doğal olarak, iş birimi diyor, bize sözlü olarak işi A+B yapacaktınız kendisine sorabilirsiniz. Soruyoruz, adam cidden öyle demiş. Ama yazılım ekibinin bundan haberi yok.


ulan duyuruda bile analiste patlıyor :)

acaba siz o "on numara" ekibinizle dedikodunun dibine vurup, kendinize toz kondurmayıp, "biz süperiz b'oolum analistler ühühüh" diye birbirinizi gaza getiriyor olabilir misiniz sadece soruyorum çünkü türkiyedeki developerların yüzde doksanı böyle.

senin o kalbine çok dokunan hedef gösterilme var ya, onu günde yüz kere ortalama bir analist yaşıyor. neyse ki senin gibi bebeksi kalpleri yok da internette böyle bir de sağa sola anlatmıyor :)

direktöre analisti çekiştiren mail at da dünya kaç bucak gör. sorunlarınızı kendiniz çözün. belki müşteri gerçekten problemli? talep toplantılarına gidin. hala aynı fikirdeyseniz yöneticiniz mal değilse sorunu kendi kendine anlar zaten. bu konuda bir aksiyon alabilecek durumda değilsiniz. analist iyi mi kötü mü onu yöneticiniz bilir. size bununla çalışın diyorlarsa sadece çalışın.


kenarortay
(11.06.20)
@kenarortay, analistle aramız iyi. o da sonuçta ekibin bir parçası. Adamla normalde hayatımda da görüşüyorum yani. Ama iş yapış biçimi ne yazık ki uygun değil.

Hata bizde olsa sorun yok. elimize gelen onaylı analize göre iş yapılıp teslim ediliyor. ne oluyorsa sonra iş birimi biz telefonda konuştuğumuzda iş A+B olacaktı diye söz vermişti X Bey diyor.

Analist bize gelip, siz bunu yapın eforu başka geliştirmede yansıtırız diyor. Ekstra efor benim cebime girmiyor.

Aynı ekip başka projelerde başka analist ile çalışırken hiç sorun çıkmıyor. O yüzden developer ekibin sorunlu olduğunu düşünmüyorum.


konuyu birde analistten dinlemek lazim bütün suçu analiste atarak bu işten sıyrılamassınız analistin konuyu anlayıp anlamadığına sen nasil karar verdin ?
anlattıklarına bakılırsa iş geliştirme aşamasında patlamış bence suç direk sizde sen işin sizin üstünüzde patlayacağı korkusuyla suçu bir başkasına iteleme
yöntemini seçmişsin, genelde developerlarda gözlenen davranış biçimidir.


baknedicem
(11.06.20)
@baknedicem, anlamamakta ısrar ediyorsanız daha net yazayım. İş birimi işin A kısmı çok iyi olmuş, istediğimiz gibi ama bu işin yanında X Bey'in söz verdiği B kısmı eksik diyor. Geliştirici ekibi B olayını sonra öğreniyor. Ortaya çıkan iş beğenilmiş ama eksik olan B kısmı için nasıl geliştirici ekip suçlu oluyor?

Ayrıca şikayetimi analist bazında değil, direktörün kendisine ekibin arkasında durmaması üzerine yapacaktım. Analist tü kaka bok demeyeceğim.


bu işte bir hata varsa tüm ekipte var yani B kişisi işi sonradan developera söylemiş olsa bile geliştiricilerin işten sonradan haberi olsa bile....filan filan bunların hiç biri bahane değil laf kalabalığı bir kişinin hatası tüm ekibi ilgilendirir analistinden geliştiricisine müdüründen iş birimine siz bir ekipsiniz hepinizde azar azar da olsa hata var bunu kabul edeceksiniz ama suçlu aramayacaksınız hatayı yine bir takim gibi hep beraber üstlenip çözmelisiniz biz bu hatayı bu ekiple ve bu analistle nasil çözerize bakmanız gerekirken direktör bizi suçladı bir suçlu değiliz tavrından kurtulun başarı bu şekilde gelir.


baknedicem
(11.06.20)
Amuzende +1
Hirdavat toptanci sirketlerinde bile is surecleri yazili olarak yurutuluyor. Karar vermeden once kirmizi baslikli kizin hikayesini bi de kurttan dinleme taraftariyim.


Kirmizibavul
(11.06.20)
müşteri onayı almayan tasarıma start vermek sizin şirketinizin amatörlüğü tamamen. ne analistin ne geliştiricinin suçu var burda. müşteri anlatır derdini, analist işi analiz eder raporu hazırlar müşteriye de sizinle konuştuğumuz şeylerden çıkardığımız iş tasarımı bu şekilde inceledikten sonra onay istersiniz, ve o tasarım geliştirilmeye başlanır. iş onayı almadan geliştirmeye alıp sonrada eksik iş yapıldı diye şikayet edilen bir yerde çalışılmaz,


nahtoderfahrung
(11.06.20)
Analistle hiç konuştunuz mu? Abi bak iş bu demişsin ama şu çıkmış, neden böyle oldu dediniz mi? Belki bir feedback vererek çözebileceğiniz bir durum bu, ne yaptığının farkında bile olmayabilir, ekip olarak sizin göreviniz bu durum bir daha yaşanmasın diye feedback vermek ve süreçlerinizi buna göre düzenlemek. Süreç kısmını da yukarıda arkadaşlar anlatmış zaten, ama takım arkadaşlarınızı bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız feedback konusunu da atlamamanız lazım.


montreal
(15.06.20)
(4)

düşüncelerimde haklı mıyım haksız mıyım?

Uzun süreli bir ilişkiden çıkalı 1 seneyi geçti. Dışarı da çıkınca mutlu çiftleri görünce özeniyorum. Bakıyorum ne güzel gülüp eğleniyorlar. 2 dakika geçiyor başka bir çift görüyorum ya tartışıyorlar ya da ellerinde telefon birbiriyle konuştukları yok. O zaman diyorum kendi kendime, başkasıyla tartı
Uzun süreli bir ilişkiden çıkalı 1 seneyi geçti. Dışarı da çıkınca mutlu çiftleri görünce özeniyorum. Bakıyorum ne güzel gülüp eğleniyorlar. 2 dakika geçiyor başka bir çift görüyorum ya tartışıyorlar ya da ellerinde telefon birbiriyle konuştukları yok. O zaman diyorum kendi kendime, başkasıyla tartışıp canımı sıkacağıma yalnız kalırım daha iyi.

Şimdi iki ucu boklu çubuk gibi bir şey bu. Gülü seven dikenine katlanır kafasına alışmak mı lazım yoksa dert tasa çekemem diyip yalnız mı kalmak gerekiyor?

1 senelik süreç içerisinde 5-6 kişiyle yakınlaşıp flört aşamasındayken bir sonraki aşama adımını atmadım ve uzaklaştım. Sebebi rahatımın bozulması ve anlamsız tartışmalarla canımın sıkılmasını istemememdi.

Haklı mıyım haksız mıyım bu düşüncelerimde? kendi iç savaşımda düşüncelerinizi merak ettim.

yaşım:28
Dert tasa çekemem diyip yalnız kalma bence biraz insanın kendini kandırması. Hele o yaşlarda. Hiç bir çift ilişkiye başlarken mutsuz olacağını, kötü sonu hayal etmez.

Ama anlamsız tartışma ayrı, doğru/ sana uyan kişiyi bulamadın demektir.


fezagezgini
(10.06.20)
belki de rahatınız bozulmayacak, tartışmayacaksınız. belki de tartışmaktan zevk alacaksınız. denemeden bilemezsiniz. mantık çerçevesinde düşünürsek haklısınız ama gerek yok bence böyle düşünmeye. demirden korksak trene binmezdik. denedikten sonra karar verin bence.


golgi aygıtı
(10.06.20)
Bence bu düşünceler, yeni bir ilişkiye hazır olmayışınızla ilgili olabilir. Kendinize zaman tanıyın.

İlişkiler ille de iki kesin uçta yaşanacak diye genelleyemeyiz. Karşılıklı uyum sağlayabildiğiniz, anlaşabildiğiniz birileri elbette olacaktır.


chihirovekohaku
(10.06.20)
Dışarıda gördükleriniz belki bir açık ilişkidi ya da günlük takılmacalardır. Artık uzun soluklu ilişkiler zor oluyor


kickboxer
(10.06.20)
(9)

kredi kartı bilgilerim çalındı

dün gece enpara kredi kartımdan 9 adet harcama ve bir o kadar harcama talebi oluşturulmuş. sabah uyanınca gördüm. hemen müşteri hizmetlerini arayıp kartı kapattırdım, harcama itirazında bulundum. bundan sonra izlemem gereken bir adım var mı? ilk kez başıma böyle bir iş geliyor.harcamaların ekran gör
dün gece enpara kredi kartımdan 9 adet harcama ve bir o kadar harcama talebi oluşturulmuş. sabah uyanınca gördüm. hemen müşteri hizmetlerini arayıp kartı kapattırdım, harcama itirazında bulundum. bundan sonra izlemem gereken bir adım var mı? ilk kez başıma böyle bir iş geliyor.

harcamaların ekran görüntüsü;

hizliresim.com
3D doğrulama ile yapılmayan her işlem iptal edilir, merak etmeyin.


John Bloor
(06.06.20)
Baya güzel yemek yemişler... Sizin yapacağınız başka bir şey yok. Bunlar iptal edilip bedeli tarafınıza iade edilecek.


salihdt
(06.06.20)
bana da oldu yapı krediden 1 dolar çekme denemesi yapmışlar onaylanmadan yakaladım bende işlemide iptal ettiler ve kartı da. Büyük meblağlarda başına gelen arkadaşlarım oldu kimisi parayı aldı kimisi alamadı sebebi ne yöntemle parayı çektiklerine bağlı.


basond
(06.06.20)
kartı nerelerde kullanıyordunuz? bir yere kayıtlı mıydı (trendyol, hepsiburada vs.) bir yere otomatik ödeme olarak kayıtlı mıydı? (spotify, netflix vs.) ?


mr.goodcat
(06.06.20)
@mr.goodcat, netflixe kayıtlı sadece. hesaba giriş olmamış mailleri kontrol ettim. çoğu alışverişi bkm ekspressin kare kodu ile ödeyerek yapıyorum. kart bilgilerimi kaydetmiyorum yani sitelere.


eğer online da gerçek kart kullanıyorsanız kullanmayın. sanal kart kullanın. gerçek kart pek çok nokta da kopyalanmış olabilir.


helenart
(06.06.20)
Kartın haksız kullanımı ve sigortalanması
MADDE 12 – Kartın ya da 16 ncı maddede belirtilen bilgilerin kaybolması veya çalınması halinde kart hamili, yapacağı bildirimden önceki yirmidört saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan yüzelli Yeni Türk Lirası ile sınırlı olmak üzere sorumludur.

Yani velevki banka size tüm masrafı tahsil etmeye çalıştı, yukarıdaki kanun hükmü buna engel, zararınız 150 tl olabilir sadece.


fistikthecat
(06.06.20)
@fistikthecat, bunu ilk kez gördüm. bu bilgi iyi oldu. teşekkürler.


Bu arada kartınızı internet kullanımına kapatın, yurt dışında değilseniz yurt dışı kullanıma da kapatın.

Üşenmeyin her seferinde sanal karta limit yükleyip sanal kart ile alışveriş yapın.


John Bloor
(06.06.20)
(2)

alıcı ödemeli kargo

gittigidiyor üzerinden ürün aldım. kargo ücretsiz yazıyordu. bugün ürün kargoya verilmiş, ancak alıcı ödemeli gözüküyor. satıcıya mesaj attım ama cevap bile vermedi. bu durumda ne yapıyoruz? gittigidiyor sorunu çözüyor mu yoksa ürün gelince kabul etmeyip geri mi gönderiyoruz?
gittigidiyor üzerinden ürün aldım. kargo ücretsiz yazıyordu. bugün ürün kargoya verilmiş, ancak alıcı ödemeli gözüküyor. satıcıya mesaj attım ama cevap bile vermedi. bu durumda ne yapıyoruz? gittigidiyor sorunu çözüyor mu yoksa ürün gelince kabul etmeyip geri mi gönderiyoruz?
siparişi iptal et,alma geri gitsin


somon sosu
(30.05.20)
GittiGidiyor hediye çeki veriyor


(1)

nike.com alışveriş para sorunu

selamlar,nike.com üzerinden 3 parça alışveriş yapmıştım. 1000 lira karttan çekildi ve provizyondan düşüp kartın ekstresine işlendi. sonra baktım aldığım ayakkabı iptal edilmiş diğer 2 ürün için sorun gözükmüyor. ama hala kartta çekilmiş 1000 lira para gözüküyor.Baktım bugün aldığım ürün tekrar gelmi
selamlar,

nike.com üzerinden 3 parça alışveriş yapmıştım. 1000 lira karttan çekildi ve provizyondan düşüp kartın ekstresine işlendi. sonra baktım aldığım ayakkabı iptal edilmiş diğer 2 ürün için sorun gözükmüyor. ama hala kartta çekilmiş 1000 lira para gözüküyor.

Baktım bugün aldığım ürün tekrar gelmiş. gidip bir daha sipariş verdim. 550 lirayı çekti. provizyondan ekstreye düştü. kontrol ettim ürün yine iptal edilmiş.

Nike'ın bana vermesi gereken 1100 lira para var ve telefonla müşteri hizmetlerini arıyorum kimse açmıyor telefonu. Daha önce böyle bir şey yaşayan oldu mu? İade süreçleri nasıl işliyor? Ürünü ben iptal ya da iade etmediğim için SSS kısmında bununla ilgili bir açıklama yok.
nike ın müşteri hizmetleri çok iyidir.
aldığım ayakkabıyı 2 ay kullanıp iade etmişliğim ve yeni ayakkabı yollamışlıkları falan var.
0212 365 04 90 ı ara ara deneyin. b


rentts
(11.05.20)
(11)

herkes dışarıda?

https://istanbuluseyret.ibb.istanbul/cameraşuradan bir bakayım dedim, normal zamanlar gibi her yerde insan var. banklarda oturanlar, dip dibe gezenler. bıraktık mı karantina olaylarını artık?
istanbuluseyret.ibb.istanbul

şuradan bir bakayım dedim, normal zamanlar gibi her yerde insan var. banklarda oturanlar, dip dibe gezenler. bıraktık mı karantina olaylarını artık?
Kesikli yasak uygulanınca olacağı bu. Hafta sonu insanlar eve tıkılınca yasak kalkar kalkmaz herkes kendini sokağa atmış. Maalesef bilinçsiz toplum hareketleri bunlar. Biz mecburiyetten ofisteyiz ama keyfi olarak sosyal mesafeyi ihlal eden insanları anlamıyorum cidden.


himmet dayi
(27.04.20)
ya bir şey dicem de ben bir çok merkezi noktaya baktım şu an ve bomboş sokaklar meydanlar. bağdat caddesi, kadıköy meydan, istiklal caddesi filan gayet bomboş. evet bir kaç tane insan gördüm ama bir kaç tane. yanyana gezenler de zaten beraber olanlar, yani aynı evde yaşıyorlar veya aynı ofiste çalışıyorlar, her türlü beraberler yani.

ben insanların büyük çoğunluğunun dikkatli olduğunu düşünüyorum, olmayanları zaten hiçbir şekilde ıslah edemezsin. ölümle bile ıslah olmuyor bunlar.


teritori
(27.04.20)
6-7 lokasyona baktım bomboş her yer? tamam insan var da biri yürüyor biri elinde poşetle. tam olarak neresi normal zamanlar gibi?


avatar is back
(27.04.20)
bağdat caddesi 1 kamerasına bakarsanız yeterli bir insan sayısını göreceksiniz. kadıköy rıhtım aynı şekilde.

bankta oturanları kaldırmışlar sanırım. şerit çekilmiş çünkü.


İstanbullu musunuz bilmiyorum ama normal zamanlar gibi değil. Kalabalık genel olarak yuzde 30'lara inmiş.


prole
(27.04.20)
Evet kesinlikle bir gevşeme var, 4 günlük yasak sonrası diye olabilir, istatistikler iyi gidiyor diye göründüğünden olabilir, havanın güzel olması nedeniyle olabilir. Ben de başından beri bu kameralardan izliyorum dışarıyı, tabii ki normal zamanın kalabalığı yok ama geçen haftalara göre daha çok insan var dışarda.


(27.04.20)
Sık bırak sık bırak olacağı bu bence. Yasak yokken insanlar "eve tıkılcaz ya şu lazım olursa ya bu lazım olursa, yok çocuğumun sütü bezi biterse, yok nakit sıkıntısı yaşarsam, eve sipariş için siparişlerim eksiksiz ve zamanında gelir mi gelmez mi" bilmem ne korkusu yaşamadığından bu kadar kalabalık etmiyodu sağda solda. Ben baştan beri bu saçma yasaklara karşıyım. Doğru düzgün sosyal mesafe ve maske olayını halka benimsetseler bu görüntüler hiç oluşmayacaktı, ilk habersiz yasak geldiği gece arbede yaşanmayacaktı vs. Ama şu anki kameradaki görüntüler sakin. Fakat yasak bittiği ertesi sabahı hep çok kalabalık oluyo her yer.


superfluid
(27.04.20)
Ofisten ve iş yerinden çalışmak zorunda olan birçok insan var ve dedikleri gibi yasak sonrası bunalım tepkileri de olabilir. Gerçi ben 40 günü geçti evdeyim, henüz bir kurtlanma yok vakit geçirebilecek kadar kendinizi oyalabiliyorsanız.

Ayrıca Kadıköy rıhtım normal zamanlarda böyle değil. Sırf eve yürürken kalabalığa girmeyeyim diye rıhtımda inmeyen biri olarak şu hali benim için bomboş diye nitelendirebileceğim bir seviyede. Keza diğer kalabalık caddeler de aynı şekilde.

Yine de nüfusun daha büyük çoğunluğu evlerinde. Biz buzdağının görünen kısmını yorumlamaktan başka bir şey yapamıyoruz bize sunulan veriler sadece suyun üzerindeki kısım olduğu için. Gevşeme sanıldığı kadar çok değil şahsi kanaatime göre.


desdenova34
(27.04.20)
istiklal caddesine baktım bomboştu geçen iki üç kişide de maske vardı. almanya'da yaşadığım şehirle kıyaslıyorum gerçekten çok şaşırtıcı. 20 milyonluk şehirde insanların bu kadar duyarlı olabilmesi beni sevindiriyor. yok yere küçümsüyorsunuz bence.

burada sokaktakilerin en fazla %50'sinde maske vardır o da bugün zorunlu hale getirildiği için. herkes de dışarıda ayrıca normaldekinden bir farkı var mı ondan bile emin değilim.


bohr atom modeli
(27.04.20)
bi gevşeme gözükmese de var. pazar günki gibi sessiz sakin değil ve patk halindeki araçlar azalmış. tabi insanlar işlerine güçlerine gidiyor onların getirdiği bi hareketlilik de var.

kesikli yasak uygulanmasının bi sakıncası olduğunu sanmıyorum. 1, hadi 2 ay boyunca sadece market-köpek gezdirme-eczane-spor/egzersiz izinli karantinaın sonucunda ne bekliyorsunuz. 0 vaka sayısı mı? kesikli yasağın sebebi vaka sayısını sıfırlamaya yardımcı olması değil, kontrol altında tutup hastanelere olan yığılmayı önlemek. bu hastalığa ilaç bulmadıkça bitmesini beklemeyin. ülkemizde sıfırladık diyelim, seyahat yasakları tekrar kalkınca nolacak? tek bir taşıyıcıyla -hastalık belirtisi göstermeyebilir de- 10 marta geri döneriz.


olutaklidi
(27.04.20)
Evet biraz gevşeme var ama fazla abartılacak bir durum yok bence insanlar sosyal mesafe kuralına riayet ediyor ve herkes maskeli 4 günlük yasak sonrası normal bir durum bir çok ülkede insanlar bizdeki kadar duyarlı değil NYC'de hala parklarda boş boş maskesiz gezen insanlar var bir de Türkiye'ye bakın ezici çoğunluk kurallara riayet ediyor ayrıca insanlar ceza korkusuyla değil rızai olarak kurallara uyuyor.


acebi
(27.04.20)
(3)

sokağa çıkma yasağı ve iklimsel olaylar

istanbul gibi büyük şehirlerde bu tür sokağa çıkma yasağının küresel ısınmanın önüne geçmek gibi faydası var mı? hava kirliliği kesin azalıyordur. nereden baksak %90 oranın daha az araç var dışarıda. var mı bununla ilgili bir yazı ya da fikir yürüten?
istanbul gibi büyük şehirlerde bu tür sokağa çıkma yasağının küresel ısınmanın önüne geçmek gibi faydası var mı? hava kirliliği kesin azalıyordur. nereden baksak %90 oranın daha az araç var dışarıda. var mı bununla ilgili bir yazı ya da fikir yürüten?
Pek çok makale yazı okudum bu konuda, şu an elimin önünde yok ve araştırmaya da üşeniyorum iş bilgisayarımın geçmişindeler diye, ama bir harita vardı şehirlerin kirlilik haritası tarzı, tüm dünyada tertemiz olmuş, çin'de hava kirliliği dörtte birine inmiş vs.

Küresel ısınma olarak da, tabii ki output azalmış onlarca yıl geriye gitmiş ama ısınma duruyor haliyle :) Onunla aktif olarak mücadele etmemiz gerekiyor artık kirliliği azaltmak yetecek bir yerde değiliz.


aguen
(23.04.20)
Karbon emisyonu ikinci dünya savaşından beri ilk defa bu kadar azaldı. Yani evet, pozitif etkisi var. Ama her şey normale döndüğünde eskiye dönecek ve artarak devam edecek.
www.google.com
www.google.com


Bruce
(23.04.20)
iklim değişikliğine sebep olan sera gazlarının çoğunun atmosferdeki ömrü 100 yıl civarı. yani bu yıl sokağa çıkmadık diye iklim değişikliği ortadan kalktı diye bir şey yok.

ayrıca şimdi sokağa çıkamamanın acısı, salgın bittiği anda herkesin kendini sokağa, geziye, tura atmasına sebep olacak. bkz: sokağa çıkma yasağının bitti pazartesi günü sabahı, hatta gece yarısı. yani şimdi ufak bir toparlanma olduysa bile bunun etkisini hissedemeyeceğiz bile ne yazık ki.


halanne
(23.04.20)
(5)

Taciz - şikayetçi olmama

şöyle bir haber okudum;https://tr.sputniknews.com/turkiye/202003041041529330-metrobuste-taciz-iddiasina-dayak/videosu şu;https://twitter.com/dhainternet/status/1235119456738828289?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1235119456738828289&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fturk
şöyle bir haber okudum;

tr.sputniknews.com

videosu şu;

twitter.com

taciz edildiğini söyleyen kadın daha sonra şikayetçi olmayacağını söylemiş.

Çok anlamsız değil mi? Taciz edildiyse neden şikayetçi olmuyor? adamın boş yere dayak yemediğini nasıl bilebiliriz?

**Suçlu, suçsuz, haklı ya da haksız arayışım yok.**
Uğraşmak istememiştir. Zaten herif fena dayak yemiş, içi soğumuştur. Ama sallamıştışta olabilir. Böyle tarz başka videolar vardı, millet durakta adamı tutarken taciz edildiğini söyleyen kadınlar da orada bekliyorlardı. Bu kadın otobüsten bile inmemiş :D

* şey dicem ya, bu benim ciddi hayattaki en büyük korkumduraq. Kadının birine çarpsam, dokundu bu bana diye bağırsa falan. Allahım, karşılık versen daha fazla döverler, video çekenler falan rezil olursun. Ben dayanamam intihar ederdim. Toplu taşımalarda kadınlara hiç yaklaşmamaya çalışıyorum.


eazy
(04.03.20)
" adamın boş yere dayak yemediğini nasıl bilebiliriz?"
Cok basit, bilemeyiz. Olmamis sey degil. Tonlarca ornegi var.


stavro
(04.03.20)
bürokrasiyle uğraşmamak için. mahkeme yıllarca sürecek. aynı ifadeyi 34634645. kez polise, savcıya, avukata, hakime verecek. bu adamla 456457 kez tekrar karşılaşacak. adam bu kadına belki başka türlü iftiralar atacak, ilişkimiz vardı falan diyecek. zaten zarar görmüş psikoloji bu süreçte daha da yıpranacak. ama bu süreçle uğraşmazsa belki birkaç gün sonra unutur geçer.


Adam suçsuzsa çok büyük travma. Suçsuz demiyorum ama suçsuz olma ihtimali değerlendirilmeli bi şekilde. Bence kadın şikayetçi olmasa da incelenmesi lazım böyle olayların. Kadın haklıysa zaten atsınlar adamı hapise. Şayet iftiraysa kadına çok ciddi ceza lazım.


Linç toplumda iyice kültür oldu. Kadın taciz edilmiştir belki bilmiyorum ama metrobüste adami zorla bekletip polisi arayıp teslim etmek daha mantıklı. Kadının şikayetçi olmaması uğraşmamak içindir. Adamı bir daha görmek istemiyor olabilir, yediği dayak ona yeter diyebilir. Şayet iftira ise kadına büyük ceza lazım.


Topalordek
(04.03.20)
(2)

silinebilir kağıt üstüne baskı

Sprint burndown chart için silinebilir kağıt üzerine baskı yaptırmak istiyorum. Bir kere istediğimiz grafiği çizelim sonra her sprint sonunda kağıt silinsin ve grafik bozulmasın istiyorum. Ancak silinebilir kağıt üzerine baskı yapan internet sitesi bulamadım. Var mı sizin bildiğiniz?
Sprint burndown chart için silinebilir kağıt üzerine baskı yaptırmak istiyorum. Bir kere istediğimiz grafiği çizelim sonra her sprint sonunda kağıt silinsin ve grafik bozulmasın istiyorum. Ancak silinebilir kağıt üzerine baskı yapan internet sitesi bulamadım. Var mı sizin bildiğiniz?
sabah akşam instagramda reklamını gördüğüm kağıttahta var. istenilen baskıyı yapıyorlar mı bilmiyorum ama belki destek oluyolardır.


lcha
(03.03.20)
aynı şekilde sabah akşam instagram reklamlarından gına getirdiğim kağıttahta demeye gelmiştim, demek ki yalnız değilmişim. Yahu ne kazanıyorlar da bu kadar reklam veriyorlar.


ManikD
(03.03.20)
(1)

istanbul'u koşuyorum

8 martta koşulacak etap sadece kadınlara mı açık?https://www.istanbulukosuyorum.istanbul/etaplar/kadinlar-gunu-etabi/kayıt ol seçeneğinde bilgilerimi girdiğim alanda devam et seçeneği çıkmıyor. Acaba birileri kontrol edebilir mi devam et seçeneği çıkıp çıkmadığını?Teşekkürler.
8 martta koşulacak etap sadece kadınlara mı açık?

www.istanbulukosuyorum.istanbul

kayıt ol seçeneğinde bilgilerimi girdiğim alanda devam et seçeneği çıkmıyor. Acaba birileri kontrol edebilir mi devam et seçeneği çıkıp çıkmadığını?

Teşekkürler.
Evet, yalnızca kadın koşucu kayıtlarına açık.


aydin meyrin
(02.03.20)
(2)

Antalya cahiline yol gösterin

Antalya havalimanından kaleiçi'ne nasıl gidilir toplu taşıma ile? Gideceğim tam yer:Barbaros Mah. Hamit Efendi Sok. No.: 9 Kaleiçi - The ninova otel
Antalya havalimanından kaleiçi'ne nasıl gidilir toplu taşıma ile?

Gideceğim tam yer:Barbaros Mah. Hamit Efendi Sok. No.: 9 Kaleiçi - The ninova otel
Tramvaya binin (havalimanı içinde) İSMETPAŞA durağında inin. Umarım valiz filan yoktur. Çünkü bir miktar yürüyeceksiniz. Veya o bölgeden bir taksiye binseniz 10-15 tl tuttar en fazla.

Otobüsle filan giderseniz aktarma yapmak gerek. Yine de aklınızda bulunsun. Cumhuriyet meydanı yada Dönerciler Çarşısı/ Üç kapılarda ineceksiniz.

Ama en pratik tramvay.

Soru olursa dm pls.


infernalcadre
(13.01.20)
@infernalcadre +1 Taksiye ekstra +1 valizle yürünmez.. :)


denizmaniaherif
(13.01.20)
(2)

Sağa sola tıklayamama sorunu

Ekşi normalleştirici kullanıyorum ancak, yenile butonu, mesaj butonu vs hiçbir şey çalışmıyor. Bugün tuşuna basarsam ekranın ortasında başlıklar çıkıyor. Adblocker ve ublock origin kullanıyorum, kapatıp denesem bile değişiklik yok. Var mı aynı sorunu yaşayan.Tarayıcı: chrome
Ekşi normalleştirici kullanıyorum ancak, yenile butonu, mesaj butonu vs hiçbir şey çalışmıyor. Bugün tuşuna basarsam ekranın ortasında başlıklar çıkıyor.

Adblocker ve ublock origin kullanıyorum, kapatıp denesem bile değişiklik yok. Var mı aynı sorunu yaşayan.

Tarayıcı: chrome
Benim de iki defa basmam gerekiyor başlıklara falan.


prole
(04.12.19)
ekşi sözlük'ü bıraktırdı bu durum bana. sadece arada açıp gündem başlıklarına bakıyorum. çift tıklamadan açılmıyor hiçbir şey adblock aktifse.

adamlar da haklı, ekşi bir hayır platformu değil neticede.


avianthem
(04.12.19)
(2)

futbolcuların yapıştırdığı bant

Bazen futbolcular bacak içlerine böyle büyük farklı renkte bant gibi bir şey yapıştırıyor. Sırtında falanda oluyor. Bu bant ne amaçlıdır? Adı nedir?
Bazen futbolcular bacak içlerine böyle büyük farklı renkte bant gibi bir şey yapıştırıyor. Sırtında falanda oluyor. Bu bant ne amaçlıdır? Adı nedir?
Kinesiotape, kas ağrısı vs gibi durumlarda ağrı kesici özelliği var diye pazarlanıyor ama plasebo olma ihtimali daha yüksek.


angelus
(03.12.19)
(1)

spora devam etmeli miyim?

Selamlar,pazartesi, salı ağırlık ve kardiyo, çarşamba koşu,perşembe ağırlık ve kardiyo,cumartesi koşu olacak şekilde devam ediyordum. Ancak dün koşunun 8ci km sol dizimin yanında bir acıma hissettim ve yavaşlayarak durdum. Hemen doktora gittim ve şu tanılar kondu;iliotibial band sendromu, kuadriseps
Selamlar,

pazartesi, salı ağırlık ve kardiyo,
çarşamba koşu,
perşembe ağırlık ve kardiyo,
cumartesi koşu

olacak şekilde devam ediyordum. Ancak dün koşunun 8ci km sol dizimin yanında bir acıma hissettim ve yavaşlayarak durdum. Hemen doktora gittim ve şu tanılar kondu;

iliotibial band sendromu, kuadriseps kas ve tendonunun yaralanması. Flexo ampul 3 adet iğne verdi. Dün ve bugün iğnelerimi oldum. Yarın son iğneden sonra celebrex 200 mg hap'a başlamam gerektiğini söyledi. Koşuya ara vereceğim okey ama normal sporu bırakmam gerekli mi? O anda acıyla bunu doktora sormayı unuttum belki fikir verebilecek birileri vardır diye buraya sormak istedim.
ağrı geçene kadar bırak. benim çapraz bağlarım koptu hala squat girip normal koşumu yapıp ağırlık kaldırıyorum.


(2)

koşu için ayakkabı

Yol koşusu için şu arkadaşlar iyi midir?https://www.nike.com/tr/t/joyride-run-flyknit-ko%C5%9Fu-ayakkab%C4%B1s%C4%B1-PcjT8s/AQ2730-60010 - 15 km arası koşulacak. Bu mesafeleri karşılar mı bu ayakkabı?
Yol koşusu için şu arkadaşlar iyi midir?
www.nike.com

10 - 15 km arası koşulacak. Bu mesafeleri karşılar mı bu ayakkabı?
bu ayakkabıyı bilmiyorum ama adidas ultraboost bakmanı tavsiye ederim.


şok emici mi istiyorsun, içe mi basıyorsun gibi gibi dış sorular var
Zayıfım, fazla kilom yok, içe/dışa basma derdim yok diyorsan
barefoot running ayakkabısı al, postürün de doğal yollarla düzelir başta canın yanar ama en naturel koşu bu, en sağlıklısı da bu

fazla kilon varsa, sakın barefoot running işine girme, eklemlerini eline alırsın


Corc
(11.11.19)
(2)

netflix içerik indirme

Selamlar,İstediğimiz dizi ya da filmleri telefona indirebiliyoruz ancak aynısını bilgisayar üzerinde yapabiliyor muyuz? Bakındım ama göremedim öyle bir tuş
Selamlar,

İstediğimiz dizi ya da filmleri telefona indirebiliyoruz ancak aynısını bilgisayar üzerinde yapabiliyor muyuz? Bakındım ama göremedim öyle bir tuş
Tarayicidan yapilmiyor, uygulamasi olmasi gerek bilgisayarda da


Olric
(17.10.19)
tarayicidan denemedim, bende desktop app var. oradan indirilebiliyor.


(10)

Dövücem ama dövmüyorum

Çalıştığım şirket bir proje için başka ülkeye gider misin dedi. Dedim giderim ne olacak ki. Neyse telefon görüşmeleri yapıldı cart curt ve bana dediler ki sadece kaynak sistemden diğer sisteme data akmasını yapacaksın(SSIS-ETL) ve işin bitecek. Bu şekilde anlaştık ve buraya geldim.Daha geldiğim ilk
Çalıştığım şirket bir proje için başka ülkeye gider misin dedi. Dedim giderim ne olacak ki. Neyse telefon görüşmeleri yapıldı cart curt ve bana dediler ki sadece kaynak sistemden diğer sisteme data akmasını yapacaksın(SSIS-ETL) ve işin bitecek. Bu şekilde anlaştık ve buraya geldim.

Daha geldiğim ilk gün projeyi uçtan uca bana kitlemeye kalktılar. Dedim ki, ben sadece ETL developer olarak geldim çizilen iş planı bu şekilde daha fazlasını yapamam. Normalde şirkette uçtan uca çalışıyorum ama buraya özel olarak görev tanımım kısıtlandı.

Bu adam git sen bizim genel müdürü ara. Buraya yolladığınız adam bir şey bilmiyor diye. Sonra genel müdür, direktörümü aramış konuyu anlatmış. Direktör bana sahip çıkmış sorun yok.

Bugün ofisteyim böyle bi poster var yazılım geliştirme ve iş zekasıyla alakalı ona bakıyorum. Burada ki beni şikayet eden adam yanıma gelip, çok senlik değil, asıl iş zekası burası dedi (ETL'den sonraki adımları kastediyor sivri zekalı). Hiçbir şey demeden olay yerinden uzaklaştım ancak adamı döve döve bayıltmak istiyorum. Sadece 9 kez daha görmem gerekiyor ama acayip sinirliyim ve öfkemi boşaltamıyorum resmen.

Soru yok aslında bir nebze iç dökmek oldu.
keşke ben de 9 kere görebilsem, senin yöneticin iyiymiş benimkiler klasik türk şark kurnazları öyle bişey olsa 2dk da satarlar beni ve ben 9 dan fazla kere görmek zorundayım aynı adamları asdasfa. geçen gün işini eksik gönderen adama jira üzerinden şunlar bunlar eksik diye şikayet edildiğimi öğrendim neymiş oraları müşteriler de görüyomuş nasıl eksiklerden bahsedermişim.


nahtoderfahrung
(06.10.19)
Böyle adamlara kamuda katlanan bir çalışanım. Ne iş yaparsam eksik bulur, beğenmez, bisey bilmiyorsun gibisinden arada laf sokar. 9 kere görme imkanım olsa sevinçten havalara uçarım. Adam satma konusunda zaten üstüne tanımam. Senin üstün iyimis. Böyle adamları takma boşver işini yap bırak. Seneye atama ile şehir değiştirecem sırf kurtulmak için.


Topalordek
(06.10.19)
Denk getirip sen de bir laf sokarsin. Icinde kalmasin.


stavro
(06.10.19)
tekrar konusu acilirsa bilgimle dov, tecrubenle ez. daha sonra da muhatap olma. is taniminin disina cikmamakla dogru yapmissin.


crucio
(06.10.19)
9. görüşmenden sonra. işi bitip tam gideceği vakit çok pis bir laf sok içinde kalmasın.


Son işime kadar böyle sıkıntılı çok adamla karşılaştım. Genelde onlar bana 1 laf soktuğunda ben onlara 2-3 kere sallıyordum. Bir süre sonra vazgeçiyorlar.


dövmesesine döv de, adamın memleketindesin.

yarın birgün duyuru açarsın,
ACİL YARDIM dubaide 5 kişi üstüme saldırdı en yakın hastane nerede?

DUBAİ POLİS REZALETİ dubai polisi şikayet dilekçemi kabul etmedi.

vs diye.

o yüzden çok da şey yapma


mistikla
(06.10.19)
@mistikla, adam Türk. Ben oldum siz kim kopeksiniz havasinda geziyor.


cok guzel anlatmissin, ne oldugunu da meslegim icabi gayet iyi anladim.
haklisin, hakliligini koru. Isinin hakkini ver, cunku bunlar yazdigin ETL'de sorun cikarsa, onu da dillerine dolarlar.

Sen isi bir yana birak, adami dove dove bayiltmak istemen katiyen normal degil. Bu soruna odaklanman lazim. Dunya adaletli bir yer degil, bu tarz adamlar her zaman cikabilir, bundan 40 kat kotuleri de var, emin olabilirsin. Her sacmalayana, her dangalaga bu kadar ofkelenirsen sen zararli cikarsin. 1) Bu ofke ve stres sagligini olumsuz etkiler, bunun sonucunu uzun donemde gorursun. 2) Bu ofke sana is hayatinda yanlis yaptirir. Is hayatinda ezik olmamalisin, ama kavgaci da olmamalisin.


ebabil curnatasi
(07.10.19)
Bence dov, hem de o surecte senin agzin burnun yamulursa getirir buraya yazarsin bize de eglence cikar.


hot potato
(07.10.19)
(7)

Nereden nereye değil mi?

İlk önce sizi nisan ayına alalım: http://eksiduyu.ru/1349768Bu olaydan 3 gün sonra aldatıldığımı öğrenmiştim. Bir şekilde toparlayıp hayatıma devam ettim. 25 kilo verdim eridim bittim ama toparladım sayılır.Ancak bugün linkedin'de takılırken tanıyor olabileceğiniz kişilerde önüme çıktı ve evlendiğin
İlk önce sizi nisan ayına alalım: eksiduyu.ru

Bu olaydan 3 gün sonra aldatıldığımı öğrenmiştim. Bir şekilde toparlayıp hayatıma devam ettim. 25 kilo verdim eridim bittim ama toparladım sayılır.Ancak bugün linkedin'de takılırken tanıyor olabileceğiniz kişilerde önüme çıktı ve evlendiğini öğrendim. Biz nişanlanıp evlenme planı yaparken olanlara bak.

5 sene her şeyini paylaştığın bir insan 5 ayda nasıl evlenebilir aklım almıyor. Üzerinde 10 adet dövmesi vardı ve hepsini ben seçmiştim. Hatta bir tanesini ben tasarlayıp yaptırmıştım. Bu kadar iz varken üstünde hiçbir şey olmamış gibi 5 ay içinde evlenmek nasıl oluyor.

Ve şu anda türkiyede değilim. Dışarı çıkıp 1-2 bira içip atlatayım durumu yok bulunduğum yerde. Yeni geldiğim için tanıdığım insanda yok.

Buraya yazıp iç dökmek istedim. Üzüldüm mü ondan bile emin değilim. İçim bir tuhaf oldu. Resmen 5 senem karanlık bir nokta gibi. Neyse öyle işte. Kalın sağlıcakla.
Abi ben bu duyuruyu hatırlıyorum. Kadın kısmı ilginç gerçekten. Genelde de hep bunu yapıyorlar. Tanıdığim bir kaç kadın var ve hepsi 3-5 senelik ilişki sonrası ilk gelenle evlendiler ilginç bir şekilde.

Yeni bir yerdesin, biraz zorlanacaksin, sevgi ihtiyacın olacak. Bir şekilde yeni insanlarla tanış, çevre edin takılı kalma hatunda. Hatun yaşın 5 aşamasını geçirdi mı bilmiyorum ama muhtemelen gecirmeyip kolaya kaçtı. Bir şekilde bir yerden patlar o iliski bence. Artık patlasa da patlamasa da bizi ilgilendirmez. Önümüze bakıyoruz. Yeterince üzüldüğünüzü varsayiyorum zaten. Ki yeni bir ulke, yeni insanlar tanımak uzeresiniz bayağı da sanslisiniz tadini cikarin.

Geçmiş olsun tabii.

Hep diyordum insanlar nasıl eski duyuruları hatırlıyor falan diye. Hatirlaniyormus.


westblack
(03.10.19)
Neler neler oluyor hayatta. Yapacak bir şey yok ki kurtulduğuna sevinmekten başka.

Bu duygusal sıkıntıyı çekeceksin. Yapacak bir şey yok ve geçecek.

O 5 yıla karanlık nokta diye bakma, hayatın bir parçası. O süre boyunca mutluydun. Sonu kötü bitti ama süreç güzeldi. Sinemaya gitmişsin gibi düşün.
Hayat zaten böyle şeylerin toplamı değil mi?
Geldi geçti bitti.


kisa
(03.10.19)
herkes her seyi atlatiyor. 5 yil uzun sure evet ama kaybolmus gibi dusunme. su an oldugun kisinin sekillenmesinde cok payi var emin ol. ayrica ustteki cevaba katiliyorum, o sure icerisinde mutluydun, surec guzeldi yani.

ayrica o kisi icin de ayni durum gecerli, sana olan hislerinin ne zaman bittigini bilmiyorsun, belki de ayrilmadan cok uzun bir sure once o kafasinda atlatmaya baslamisti bile. o yuzden 5 ayda nasil unuttu filan gibi dusuncelere gerek yok. zaten dusunerek cevabini bulabilecegin sorular da degil bunlar. cevaplari sende de degil. yeni bir yerde kimseyi tanimiyor olmak biraz bosluga dusurmus olabilir seni. yine de mumkun oldugunca onune bakmaya calis. yeni arkadasliklar kurmaya, yeni bir seyler denemeye calis. eskiyi dusunme, gerekli degil su an sana. hayatina bak. o 5 yil degil ama bitmis bir iliski hakkinda dusundugun kafa yordugun sure tamamiyla kayip senin hayatin icin. bu tarafindan dusun.


in vino veritas
(03.10.19)
sizi aldatmış biriyle ne kadar mutlu olabilirdiniz ki aldatmasa bile? bence hayrınıza olmuş. 25 kilo vermişseniz muhtemelen daha iyi görünüyorsunuzdur. yasınızı yaşayıp bitirmişsiniz, bu da son kalıntısı. mutlaka bi gün bi yerde görecektiniz ne yaptığını ettiğini.
geçenlerde bi yazı okumuştum uzun süren ilişkilerin ardından insanların neden başkalarıyla kısa bi zaman içinde evleniverdiklerini. sadece zamanının geldiğine inanıyorlarmış.

her evli de çok mutlu değil. dediğim gibi aldatan insandan kurtulmuşsunuz. olan oldu, hayata kaldığı yerden kendiniz için en faydalı şekilde devam edin.


durme
(03.10.19)
Koydu tabi değil mi! Beş sene az değil! Dövmesini bile kendin tasarlamışsın bunu unutmak mümkün mü? Bu insanlar neleri neleri unuttu var ya sen mi unutmıycan! Üzülmen normal ama geçecek. Yani bunu yaşayacaksın ve geçecek başka türlüsü mümkün değil.


[GODDARD]
(03.10.19)
Hatırlıyorum bu duyuruyu. Amacı sadece evlenmekmiş sen veya başkası olması önemli değildi demekki. İlk günden sosyal medyada soyadını da değiştirmiştir büyük ihtimalle. Bu tipler öyle oluyor çünkü.
Yaşadıklarından pişmanlık duyma, bir sonraki ilişkilerin için sana ders olsun yaptıkların veya yapmadıkların. sen onun yaptığı hatayı yapma, yani evlilik gibi önemli bir kararı uzun ilişkin bittikten sonrasında hızlı bir şekilde verme sağlıklı olmayacaktır çünkü.
Gez,toz,eğlen gelip geçecek bu günler. O ilk duyuruyu attığın zamanı düşün, aldatıldığını öğrendiğin an nefes alamadığın zamanları düşün birde şuanı düşün. Gayet iyisin , kilo vermişsin , kendine gelmişsin daha da iyi olacaksın merak etme.


ladybird
(04.10.19)
bence şu an inanılmaz şanslısın. tahmin edebiliyorum insan konduramıyor, şok oluyor, oha diyorsun ya 5 sene boyunca tanıdığım insan olamaz bu?

ama şöyle düşün, aşina olduğun çevrenden uzak olmayı avantaja çevirebilirsin. arkadaş ortamın olmasa bile uygun bir vakitte git kendi kendine iç biranı, eğlenen arkadaş ortamlarına takılmaya çalış, öyle olmasan bile fazla özgüvenli ve sevimli davran. kafanı dağıtırsın. geçmiş olsun.


piremses
(04.10.19)
(6)

apple saat

İş için dubaide bulunuyorum apple watch 5 serisi satışta. Buradan alsam ve türkiyede kullanmaya kalksam bir sorun yok değil mi?Cahillik için kusura bakmayın teşekkürler :)
İş için dubaide bulunuyorum apple watch 5 serisi satışta. Buradan alsam ve türkiyede kullanmaya kalksam bir sorun yok değil mi?
Cahillik için kusura bakmayın teşekkürler :)
sıkıntı yok hayır. ama facetime dubai'de kısıtlı oradan gelen telefonlarda olmuyor. apple watch'da var mıydı facetime hatırlamıyorum. ona göre dikkat edin.


bir sorun yok wifi ve bluetooth bağlantısı var telefonla, haliyle herhangi bir sim sınırlaması vs. gibi bir şey yok.

tek dert edebileceğin şey yurt dışından alınan apple ürünlerinin garantisinin türkiye'de geçerli olmaması ile ilgili bir durum vardı, onu bir araştırman iyi olur.

veya son durumu bilen biri varsa cevaplasın biz de öğrenelim.


aziz dostum jack
(01.10.19)
Dubai'de satılanlarda EKG özelliği yok henüz bildiğim kadarıyla. Ona bakman lazım mutlaka. Saatin en önemli özelliği o desem yeridir.


roket adam
(01.10.19)
@roket adam, türkiyede olmadığı için EKG çok sorun değil


Amerika'dan alırsan mesela EKG fonksiyonu oluyor ama ve türkiyede kullanabiliyorsun. Yani aldığın yere göre değişiyor, yaşadığın yere göre değil. Satmayı falan düşünürsen ucuza gider bu yüzden. Şu ülkelerden alırsan varmış: www.apple.com


roket adam
(01.10.19)
o parayı ona verene kadar güzel bir casio eqb al. hem her kıyafete gider hem eskimez.


sinek kral
(01.10.19)
(4)

dubai priz tipi

Bugün dubaiye gidiyorum ve 3 hafta oradayım. Ancak şimdi öğrendiğime göre priz şekilleri farklı. otellerde bize uygun priz var mıdır yoksa illa dönüştürücü almaya gerek var mı?
Bugün dubaiye gidiyorum ve 3 hafta oradayım. Ancak şimdi öğrendiğime göre priz şekilleri farklı. otellerde bize uygun priz var mıdır yoksa illa dönüştürücü almaya gerek var mı?
donusturucu al gotur
bizimkileri zorlayarak sokabiliyorsun ama
bir donusturucu bir uclu priz gotur
kafan rahat etsin


kingcyrax
(27.09.19)
bizimkilerin uyumlu oldugu prizler cok cok nadir. denk gelmen cok zor. donusturucu sart


brkylmz
(27.09.19)
duzgun bir otelde kalacaksaniz veriyorlar ama UK tipi donusturucu goturmenizi tavsiye ederim. UK kullaniyorlar.


kassiopeia
(27.09.19)
Havaalanında çok ucuza satılıyor dönüştürücüler, direkt alabilirsiniz iner inmez.


roket adam
(27.09.19)
(7)

Duty free alkol miktari

Simdi duty free gumruk ozurlusu olarak, ayni anda 1 buyuk jager ile 1 lt bowmore alabilme sansim var mi?Tek basimayim ekstra pasaport yok.
Simdi duty free gumruk ozurlusu olarak, ayni anda 1 buyuk jager ile 1 lt bowmore alabilme sansim var mi?
Tek basimayim ekstra pasaport yok.
Yüksek alkolde iki litreye kadar izin olması lazım. Alabilirsiniz


kisa
(01.09.19)
Çıkış yaptığınız ülkeden aldıklarınız pasaporta islenmez. Yine pasaport isterler çıkış için ama trde görülmez yani. Türkiye'de de bir tane alırsınız, diğer tarafın poşetini bunun içine koyarsiniz ve sorun olmaz. Gümrük memuru genelde kontrol etse bile nasıl olsa setur pasaport başı hakkınız kadar veriyor diye setur poşetlerine bakmaz.


prodeq
(01.09.19)
@prodeq emin miyiz bu konuda? Ona gore alacagim buradan? Patrona rezil olmayalim sonra :D


LKOLLÜ ÜRÜNLER
1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
2- Alkol derecesi % 22'yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

Böyle imiş


kisa
(01.09.19)
türkiye'deki duty free'den hem jager hem de bowmore alamazsınız. ikisi de ağır alkollü içkiler sınıfında. tek pasaportla ancak birini alabilirsiniz. geleceğiniz ülkenin duty free'sinden alabilirsiniz ama. bazı ülkeler seyahat edeceğiniz son destinasyonu sorup sınırlama yapmak isteyebilir fakat yine de minimum bir şişe ağır alkollü içki alabilirsiniz. farklı torbalarda bile taşısanız gümrük memuru hiçbir şey söylemez.


dijalli
(01.09.19)
Bende şimdiye kadar dedigim yöntem hep ise yaradı


prodeq
(01.09.19)
Gümrük memuru aynı havaalanı içindeki duty free çalışanı ile ters olmak istemez. yeni Atatürk havaalanından 4 şişe viski aldım gümrük memuru limiti aştığımı söyledi ben de duty free çalışanının sorun olmayacağını söyledi dedim, bu seferlik böyle olsun falan derken geçtim gittim.


(1)

vodafone yur tdışı internet paketleri

Normalde yurt dışına gittiğim arkadaşım da hep internet paketi olurdu ben gerek duymazdım hiç. Bu sefer tek başıma gittiğim için yurt dışında kullanmalık internet paketi lazım olacak. Uber çağırmak için kullanacağım sadece. Öyle instagramda takılmak değil amacım. Vodafone 100 mb için 12.5 tl istiyor
Normalde yurt dışına gittiğim arkadaşım da hep internet paketi olurdu ben gerek duymazdım hiç. Bu sefer tek başıma gittiğim için yurt dışında kullanmalık internet paketi lazım olacak. Uber çağırmak için kullanacağım sadece. Öyle instagramda takılmak değil amacım. Vodafone 100 mb için 12.5 tl istiyor ama 100 mb çok az geldi gözüme. Sizce yeterli olacak mıdır?

İkincisi indiğim havalimanından hat alsam telefona taktığımda,uygulamalara ulaşmakta sorun yaşar mıyım?
Red pasaport kullan. Gunluk 25tl idi en son.


stavro
(20.08.19)
(1)

stubhub üzerinden uefa maçına bilet satan

Bileti karşı tarafa nasıl yolladınız?
Bileti karşı tarafa nasıl yolladınız?
MNG kargoyla üstüne adres isim ve ref kodunu yazarak


kleider
(06.08.19)
(10)

Aldatilmanin acisi

Nasil geciyor lan bu aci? Neremize bicak batirip bitirsek bu aciyi. Nefes alinmiyor.
Nasil geciyor lan bu aci? Neremize bicak batirip bitirsek bu aciyi. Nefes alinmiyor.
Geçmiş olsun. Fena koyar ama elbet geçer. Öncelikle her yerden engelliyorsun. Sonra başkasını buluyorsun. Geçmedi mi? Bir başkasını buluyorsun. Benim 2.sinde geçmişti. Senin geçmezse 3. 4. Yü denemeni tavsiye ederim. Hala geçmemiş olursa psikolog yoluna başvurmalısın.


adwokat
(11.04.19)
Seri sevgili yap geçecek


fırt
(11.04.19)
Başkasını bulup duygularıyla oynamıyorsun öncelikle. Sevdiğin insanlarla dertleşiyorsun, onlarla vakit geçiriyorsun bol bol. Kafanı rahatlatacak uğraşlar buluyorsun. Zaman en iyi ilaç.


Mossy
(11.04.19)
mossy +1

birini bulmadan önce dertleşecek dostlar buluyorsunuz Konuştukça acı azalıyor


cedex
(11.04.19)
Gecmez. Hayat diyip tecrubeleyip gecceksin


baldan kaymak
(11.04.19)
Mossy +1
Ulan ne pis adamlarsınız.
öncelikle neden senin canın yanıyor bunun mantıksızlığını idrak ediyorsun. Bir eksiklikten senin sebep olduğun bir durumdan vs dolayı olmadı bu. Pür orospu çocukluğu yüzünden oldu. Kusursuz bile olsan aynı insan yine yapardı. Dolayısıyla senlik bir şey yok. Kogöte diyorsun.

Yalnız kalmıyorsun. Anlatmasan bile çünkü hepimizin çevresinde her şeyini anlatabileceği büssürü büssürü insan yok. Kafanı meşgul ediyorsun. Çıkıp geziyorsun bir hobi buluyorsun vs. Kafan sürekli meşgul oluyor özetle.


Giovanni Pipitto
(11.04.19)
zaman lazım. gerisi hikaye. daha fena acılar olduğunu unutma yeter.


scudman1
(11.04.19)
geçmiyor ki. beynimde her kıvrım acıyor. ne kadar ağır bir şey bu.


daha yenidir, bir kaç aya toparlarsın ondan yine bir kaç ay sonra umrunda bile olmaz.


hadsafhada
(12.04.19)
bak şimdi bundan 2 yıl önce 4 yıllık sevgilim benden ayrıldı. Ve 1 ay sonra çok yakın lise arkadaşım diye tanıştırdığı biriyle beni aldattığını öğrendim sonra da evlendiler. İlk öğrendiğinde canın çok yanıyor doğru. Ama 2-3 ay geçtikten sonra mantığın devreye girdiğinde böyle karaktersiz bi insanla iyi ki ayrılmış yollarım diyosun. Bir önceki duyurunda da yazmıştım kendini arkadaşlarınla ailenle vakit geçirmeye ayır,yalnız kalıp düşüncelerle boğma kafanı ve yaşadığın her şeyin senin iyiliğin için olduğuna inan. Bu insanla evlendikten sonra da bunu yaşayabilirdin o zaman çok daha zor olurdu her şey.
1 sene sonra bu yazdığını gülerek okuyacaksın kesin bilgi :)


ladybird
(12.04.19)
(12)

şimdi napıyoruz?

5 senelik ilişkim az önce bitti. kavga ya da hakaret olmadan. 5 senedir biriyle olunca hayatınız artık o olmuş oluyor. şimdi napıcam? nasıl başlıyoruz tekrar hayata.Şimdilik moralim iyi. kafamda kötü düşüncelerde yok. hatta sanki biraz için ferahladı.
5 senelik ilişkim az önce bitti. kavga ya da hakaret olmadan. 5 senedir biriyle olunca hayatınız artık o olmuş oluyor. şimdi napıcam? nasıl başlıyoruz tekrar hayata.

Şimdilik moralim iyi. kafamda kötü düşüncelerde yok. hatta sanki biraz için ferahladı.
5 sene sonra insan kişisel alanına dönünce çok rahatlıyor ama çabuk sıkılıyor. sonra zaman bi şekilde geçiyor, yenileri geliyor gidiyor vs.


datnet
(07.04.19)
Onunla yaşamayı nasıl öğrendiyseniz yalnız yaşamayı da öğrenirsiniz. Ki çok daha basit ve rahattır. Kendinizi keşif imkanı sunar sabrederseniz. Hayat ekseriyetle bir insana odaklanacak denli sıkıcı değil gençlikte.


Oncelikle iyi halt yedigini kabul etmek lazim. Cidden ilk process bu. 2.yi bende bilmiyorum on my way.


baldan kaymak
(07.04.19)
Bi süre iyi gelicek, o yüzden sal üzerine düşünme fazla, ne istiyorsan yap. Ama sonra paslandığını fark edeceksin, hele ki yaş ilerlediyse. Sonrası karışık işte, ben atamadım o pası hala, sen benden önce atarsan bana da haber ver.


Jux
(07.04.19)
bayağı zorlanacaksin muhtemelen şu an soktasin zaten hiç bir şey hissetmiyorsun emin ol. 2 ay sonra acısı çıkar. Devam etmek istiyorsan geç kalma ama. Sonra arkasından bakıyorsun uzun uzun


westblack
(07.04.19)
ilk 3 gün bende çok mutluydum sonra sıçış başlıyor


avatar is back
(07.04.19)
Çok düşünmemeye çalışıp önüne bak.


zor iş


ben çok yanlız kalıp kendimi gündüz işe akşam alkole vermiştim, bütün arkadaşlarım onun arkadaşlarıymış meğer onu fark etmiştim. siz benim yaptığımı yapmayın. arkadaşlarınız varsa onlarla vakit geçirin, yoksa arkadaş edinin. işkolik olmak da kısa vadede oyalıyor ama uzun vadede çekilir çile değil.


taurina
(07.04.19)
muhtemelen birkaç hafta sonra kötü hissetmeye başlayacaksın ama bir yerden sonra normale dönersin. Kendini meşgul tutacak şeyler yap ve bir daha yapmamak üzere gereken dersleri al.


aquarium
(07.04.19)
En önemli kısmını yazmamissin: ayrılmayı istiyor muydun, ya da aksi yönde bir çabaya hevesli olmana rağmen karşılıksız olduğu için ayriliverdiniz şeklinde mi oldu?

Şöyle düşünmek işe yarar belki:
- o yokken sen vardın


dafaisss
(07.04.19)
Başlarda zor gelecek ama sonra iyi ki diyeceksin.
Kendini eve kapatma, ailenle arkadaşlarınla daha çok vakit geçir, yurt dışı planı yap kafanı dağıt.
İlk 3 ay'ın rehavetine kapılıp geri dönme, arama, hatta heryerden sil , bir kere ayrılık olunca o ilişki düzelmiyor.
Yaşayacağın yeni ilişkilere ders olsun geçmişte yaşadıkların.
Her şey güzel olacak hacı.


ladybird
(09.04.19)
(1)

sql - xml

Merhabalar,Elimde 10 kolonlu bir tablo var. Bu tablonun kolonlarının bir tanesi ise XML şeklinde. XML'e tıklayınca açılan kod parçacığının içindeki bir sayıyı almam lazım. MAX() halini alacağım aslında. Ama bunu nasıl yapabilirim?
Merhabalar,

Elimde 10 kolonlu bir tablo var. Bu tablonun kolonlarının bir tanesi ise XML şeklinde. XML'e tıklayınca açılan kod parçacığının içindeki bir sayıyı almam lazım. MAX() halini alacağım aslında. Ama bunu nasıl yapabilirim?
aşağıdaki linkten kendine uyarlayabilirsin.

stackoverflow.com


bir bucuk adana
(24.01.19)
(1)

metglobal

Merhabalar,Bu şirketten bir iş teklifi aldım ancak internetten baktığımda insanlar biraz şirkete karşı cephe almış gibi. Yönetici şikayetleri vs. Çalışan ya da tanıdığı çalışan var mı?Pozisyon: ETL developer
Merhabalar,

Bu şirketten bir iş teklifi aldım ancak internetten baktığımda insanlar biraz şirkete karşı cephe almış gibi. Yönetici şikayetleri vs. Çalışan ya da tanıdığı çalışan var mı?

Pozisyon: ETL developer
metglobalde 6 aydan fazla calisan pek yok. cok onerilmez bu sektorde metglobal. baska alternatifin varsa onlari degerlendirmeni oneririm. ha 1 yil takilir cikarim diyorsan okey. cunku metglobal piyasa ustunde maas verebiliyor.


(2)

kaliteli poster

60*90 bir poster yaptırıcam ama kağıt türü falan ayrılıyormuş. iyi bir kalite için hangi özellikte kağıt kullandırmalıyım?
60*90 bir poster yaptırıcam ama kağıt türü falan ayrılıyormuş. iyi bir kalite için hangi özellikte kağıt kullandırmalıyım?
Ozalitçiler yardımcı olur gittiğinde. Parlak-mat kağıtlar var. Kağıt gramajları var. En güzeli gidip kağıda bakıp seçmek. Çok ince pek kaliteli olmaz ama tamamen senin tercihin. Parlak ufak, restoranların dağıttığı el afişi için olan kağıdı da kullanabilirsin; kalın, gramajı yüksek dolayısıyla daha sert-dayanıklı bir kağıt da kullanabilirsin (100gr üstü). Maliyetleri de bu boyutta çok farketmese de üst boyutlarda ciddi değişir.

Bana sorarsan en güzeli fotoblok (içi straforlu, çift tarafı parlak 5mm civarı kalınlıkta karton). Ancak maliyet artar biraz.

Yok, gerek yok kağıt olsun dersen de kuşe kağıt olacağı kesin de gramaj konusunda ben bir şey önermeyeyim. Kendin seçmen daha iyi olur.

(Not: Bir de "poster kağıt" kavramı ozalitte biraz farklı. Biz mimarların kullandığı büyük boyutlu ince kağıtlar için kullanılıyor. Aktarırken dikkatli ol :) )


mimarbasi
(07.12.18)
fuar afişlerini genelde 50x70 cm , 170 gr mat kuşe olarak basıyoruz. aklında bulunsun


euphrat
(07.12.18)
(4)

sql

Elimizde şöyle bir değer;1.2.3.4 diyelim. Ben charindex ile noktaların yerlerini tespit ediyorum ve onları 0 yapmak istiyorum. Kod çalışınca şöyle gözükecek yani; 1020304Nasıl yapılabilir?
Elimizde şöyle bir değer;

1.2.3.4 diyelim. Ben charindex ile noktaların yerlerini tespit ediyorum ve onları 0 yapmak istiyorum. Kod çalışınca şöyle gözükecek yani; 1020304

Nasıl yapılabilir?
yerlerini bulmakla filan kasmana gerek yok ya. şu değil mi istediğin?

SELECT REPLACE('1.2.3.4', '.', '0')


replace işini görür bence de


bir bucuk adana
(23.11.18)
ben rastgele yazdım noktaları. satırlar gittikçe büyüyor. 1.10.12 diye olanlarda var. o yüzden yerlerini bulmak lazım. Çünkü bu çalışan sistemin içine konacak. ama REPLACE işimi gördü case when içerisinde.


yerleri loglayacaksan (ya da başka bişe) charindex olabilir ama performansta yavaşlığa neden olur.


bir bucuk adana
(23.11.18)
(5)

vize- banka hesap dökümü

Enpara için internetten son 3 aylık hesap dökümünü alsak kabul etmezler mi? illa şubeden mi almalı? Ülke almanya.
Enpara için internetten son 3 aylık hesap dökümünü alsak kabul etmezler mi? illa şubeden mi almalı?

Ülke almanya.
İlla ıslak imzalı ve hatta banka ilgililerinin imza sirkür fotokopisi vs isteniyor, bankanıza söyleyin alışkınlar hemen hazırlar verirler.


John Bloor
(05.11.18)
Enpara hazırlayıp kargo ile gönderir. İslak imzali olmasi onemli.


fever
(05.11.18)
Finansbank şubesine uğrayıp alabilirsin ücretsiz.
Online kabul olmuyor.


cakabo
(05.11.18)
islak imzali olarak vermiyorlar. tum evraklar taranmis olarak gonderiliyor. musteri hizmetlerini arayarak islak imzali halini isteyebilirsiniz. kargo ile gonderiyorlar (finansbank subelerinden enpara hesabiniza ait ilgili dokumu vermiyorlar, en azindan 1,5 sene once boyleydi)


a340
(05.11.18)
Internetten olmaz, ıslak imzalı olmalı. Enpara müşteri hizmetlerini arayınca adresinize ıslak imzalı hesap dökümü+imza sirküleri+konsolosluk yazısı (isteğe bağlı) gönderiyorlar. İsterseniz artık herhangi bir Finansbank şubesinden de Enpara hesap özetini ücretsiz olarak alabilirsiniz, artık şubeler de veriyor.


neyehbe
(05.11.18)
(1)

telekom ankesörlü telefon

kredi kartı takılarak kullanılıyormuş sanırım. Doğru mu? Kendi sayfalarında yazıyor ama kullanıp test eden oldu mu?
kredi kartı takılarak kullanılıyormuş sanırım. Doğru mu? Kendi sayfalarında yazıyor ama kullanıp test eden oldu mu?
7 sene önce falan kullanmıştım kredi kartı ile.


inheritance
(03.10.18)
(2)

Apple tr

Bu aksam lansmanda 4cu nesil saat tanitilinca 3cu seride fiyat indirimini gosterdi. Ancak bizim apple tr sabah 2199 olan saati 2799 lira olarak guncellemis. Bu nasil indirim?
Bu aksam lansmanda 4cu nesil saat tanitilinca 3cu seride fiyat indirimini gosterdi. Ancak bizim apple tr sabah 2199 olan saati 2799 lira olarak guncellemis. Bu nasil indirim?
ayfon 7 de 5000 olmuş, 8 de 6500. inanılmaz komik bir durumdayız. ben valla acayip güldüm.


Apple türkye kuru 4.9da güncellemişti. Güncel kura getirdi.


valentinov
(12.09.18)
(5)

Hangisi daha iyi

Linkler asagida;1)https://www.lg.com/tr/tv/lg-49UJ701V2)https://www.lg.com/tr/tv/lg-49UH770V#Ps 4 pro icin alicam. 2 secenek kaldi hangisi?
Linkler asagida;

1)www.lg.com

2)www.lg.com

Ps 4 pro icin alicam. 2 secenek kaldi hangisi?
hdr10 olanı al geç


glamdr1ng
(25.08.18)
49UH770V

edit: neye göre demişsin. özellikleri birbirine çok yakın olduğu için daha ince çerçeveye göre söyledim ben açıkçası. diğeri eski televizyonlar gibi duruyor.


jamiro
(25.08.18)
Biriniz 710v dedi digerini 770v. Neye gore?


valla piyasayı modelleri bildiğimden değil. millet ps4 pro için hdr10 çok tatlı oluyor diyordu forumlarda.


glamdr1ng
(25.08.18)
teknik ozellik olarak %99 ayni ozelliklere sahipler. ikisi arasinda onemli olan iki fark var. 770'te Edge-LED kullanilmis ve 120hz yenileme hizi var. 701'de ise DirectLED kullanilmis vs 60hz yenileme hizi var. yenileme hizi, spor, film gibi sahnelerin hizli oldugu goruntulerde goruntunun daha net ve keskin olmasini saglar. bu yonden 770 701'den daha iyi. edgeLed ile directLed arasindaki farki tam olarak bilmiyorum. ama led'lerin nasil yerlestirildigi ekranin contrast renkleri ne kadar iyi gosterebilecegini belirler. ekranin bir kismi siyah bir kismi acik renk ise kullanilan teknolojiye gore o siyah kisim tam siyah olamaz ve biraz aydinlatma kalir orada. iki teknolojiyi arastirip iyi olanina gore karar verebilirsin.

simdi farkettim ps4 icin alcagini soyluyorsun. ps4 zaten 120hz hizinda cikis veremiyor. cogu oyun 30hz hizinda, bazilari 60hz'de calisiyor. o yuzden yenileme hizlarina bakmana gerek yok. led teknolojilerini arastir, iyi olanini al.


www.displayspecifications.com


crucio
(25.08.18)
(2)

Diyarbakır'da bir astronom

https://www.youtube.com/watch?v=d1fFAGQQyRsBeni fazlasıyla etkiledi. Düşüncesi, insanlığa katmak istediği düşüncesi, basamak olmak istemesi. NASA cevap dönüyor ama Türkiye üzerinde kimse sahip çıkmıyor mu bu düşünceye? Siz ne düşünüyorsunuz?
www.youtube.com

Beni fazlasıyla etkiledi. Düşüncesi, insanlığa katmak istediği düşüncesi, basamak olmak istemesi. NASA cevap dönüyor ama Türkiye üzerinde kimse sahip çıkmıyor mu bu düşünceye? Siz ne düşünüyorsunuz?
Keşke durumum olsaydı da ona teleskop hediye edebilseydim. Çok teşekkür ederim paylastiginiz icin bu kanala aboneyim ama gozumden kaçmısti. Umarım el birliği ile kamuoyu oluşturulur ve destek olunur. Yoksa cidden yazik olur.


Amaranta ursula
(11.08.18)
Üzüldüm adamın haline. Bir şeyler keşfedebileceği için değil ama kafa yorduğu ve düşündüğü için. Doğru ya da yanlış, düşünen ve hayal kuran insanlar değerlidir benim gözümde.


(1)

microsoft sertifika sınavı

Şirket microsoft partneri olduğu için çalışanların bu tür sertifikalara sahip olması gerekiyormuş. 70-767(Implementing a Data Warehouse using SQL) sınavına girin dediler ama 100$ ücret. Sınavı geçersek parayı verecekmiş şirket. 3 kuruş para veriyolar sınavı geçemezsen 100$ bize giriyor. Zor mu bu sı
Şirket microsoft partneri olduğu için çalışanların bu tür sertifikalara sahip olması gerekiyormuş. 70-767(Implementing a Data Warehouse using SQL) sınavına girin dediler ama 100$ ücret. Sınavı geçersek parayı verecekmiş şirket. 3 kuruş para veriyolar sınavı geçemezsen 100$ bize giriyor. Zor mu bu sınavlar?
dökümanlarını alip çalışabilirsin piyasada dump sorularda bulmak mümkün hazırlıklı gitmende fayda var


baknedicem
(02.08.18)
(10)

internet ücretiniz

Eve yeni internet bağlatıcam. Sokakta türk telekom var sadece. Ancak fiyatlar uçmuş gibi geldi. Bi de özel bir internet bağlantısıymış bu, önce belge yollayacakmışlar imzalamam gerekiyomuş sonra gelip bağlantı yapacakmışlar.24 Mbps,35 GB AKK 59.90 tl24 Mbps,100 GB AKK 71.90 tlhele tivibu dahil eders
Eve yeni internet bağlatıcam. Sokakta türk telekom var sadece. Ancak fiyatlar uçmuş gibi geldi. Bi de özel bir internet bağlantısıymış bu, önce belge yollayacakmışlar imzalamam gerekiyomuş sonra gelip bağlantı yapacakmışlar.

24 Mbps,35 GB AKK 59.90 tl
24 Mbps,100 GB AKK 71.90 tl

hele tivibu dahil edersen 21 lira daha ekleniyor(belgesel kanalları var.) bu ne arkadaş ne kadar pahalıymış bu. Sizin kullandığınız ve ödediğiniz ücretler nasıl?
En mantiklisi Turknet. 59.90 oduyorum hiz 30-35mbps civari akk yok sozlesme yok.


stavro
(27.07.18)
www.turksatkablo.com.tr

şurda en alttaki tarife.

100 Mbps'ye kadar 100 GB AKN'li Eko-Sınırsız 130.99 tl dediği.

TV olarak tüm kanallar da açık. son derece memnunum.

maaşımı dolarla almıyorum ama 130 lira 26 dolar ediyor :)


washe
(27.07.18)
Uydunet kullanıyorum. AKK yok, 25 mbps hız, modem dahil 75 tl.

O 24 mbps çakallıktan başka bir şey değil. 25 olsa, akn aşılınca 16 ya düşecek ama 24 olunca akn aşıldı mı 8 e düşürüyor bebeler.


giovanne
(27.07.18)
Şuan için
türknet 75 mbps'ye kadar, 65 tl

Çok merkezi bir yerde olmama rağmen hız olarak 50yi hiç görmedim, bazen 30lara bile düşüyor.


karabasun
(27.07.18)
herkes turknet, uydunet falan diyor da başkentte 600 milyor öğrencinin yaşadığı yerde altyapısı yok bu adamların. o yüzden mecburen türk telekom'dan aldım ben. 2 yıl taahhütlü. ilk iki ay 40 ya da 50 liraydı, sonra 75. 100 cigorayt akk, hız 10mbps. kotayı aşınca 5'e düşüyor.

yalnız yaşarken memnundum, iyiydi ama şimdi üç kişi eve çıkacağız ve yükseltme seçeneklerim aşırı absürt. akk 150gb'a çıkıyor, hız aynı, fiyat 210 lira. oldu aq. o yüzden mecbur (taahhüt bitmedi) bununla devam etçez gibi.


der meister
(27.07.18)
Telekom.

35mbit / 100 gb akn. 71 tl

Avantaji hiz 16ya dusuyor.


brkylmz
(27.07.18)
TTnet adsl, 100 gb akn, 16 Mbpsye kadar hız, 71TL.

Geçen sene 300 gb akn için 90 küsür lira demişlerdi, kabul etmedim ihtiyacım yok.


inheritance
(27.07.18)
türk net


lonelyman
(27.07.18)
Turknet, taahhütsüz, 35 mbps, sınrsız, 65 lira(Engelli, şehit, gazi, malul veya yakını iseniz de 51 lira falan olması lazım, engelsiz tarife olarak geçiyor).

Müşteri himetleri olmayışından dolayı sorununuzun uzun sürelerde giderilme ihtimaline karşın interneti ticari faaliyetleriniz için kullancaksanız ya da ben internetsiz yapamam kardeşim, bi' dizi keyfimiz var onun için de türknet efendinin keyfini bekleyemem diyorsanız önermem. Bunun haricinde daha uygunu yoksa kesinlikle Turknet.


apdulera
(27.07.18)
turknet olsa kullanirdim tasinmadan once kullaniyordum. ama simdi yeni yerde kapiya fiber var. 100mbit 200gb AKN ile 98 lira mi ne veriyorum ttnet. 100mbit de hiz alabiliyorum gercekten ama aradaki VPN 10mbit farka maloluyor. VPN kullanmazsan internetin yarisina erisemiyorsun zaten. turknet sansurleri uygulamiyor o iyi butun siteler acik vpn e gerek olmuyor.


robokot
(27.07.18)
(2)

Dis fiyati

1 adet 3 kanalli dis tedavisi2 ader 2 kanalli dis tedavisi10 adet iki yuzlu komposit dolguToplam 3600₺. Acibadem hastahanesinden verdiler bu fiyati.nasil uygun mudur baska yerden fiyat almakla ugrasmaya deger mi?
1 adet 3 kanalli dis tedavisi
2 ader 2 kanalli dis tedavisi
10 adet iki yuzlu komposit dolgu

Toplam 3600₺. Acibadem hastahanesinden verdiler bu fiyati.nasil uygun mudur baska yerden fiyat almakla ugrasmaya deger mi?
baya uygun.

kanal tedavilerini endodonti uzmanı yapmıyor is eki bu fiyata yapmıyordur, orada yaptırmayın. kanalı endodonti uzmanı yapsın.


oscar
(05.07.18)
baya uygun değil öncelikle. eğer her işi uzmanı yapıyorsa (dolgular önemsiz de kanalları endodontist'in yapması çok çok fark ediyor gerçekten) düşünebilirsiniz. çok uygun bir fiyat değil ama acıbadem standartında daha ucuza bulmanız çok zor.


neverlose
(05.07.18)
(1)

Kanal tedavisi sonrasi

Gecen hafta cuma devlet hastahanesine gidip disime kanal tedavisi yaptirdim. Doktor once iltihapi akitti sonra 2 saat ugrasip isini bitirdi. Ancak kanal tedavisi yapilan disim yanindaki 2 disimin ustue bastiramiyorum. Beynime kadar sizliyor. Agzimin ici yara doldu. Ilthap mi yayildi noldu anlamadim.
Gecen hafta cuma devlet hastahanesine gidip disime kanal tedavisi yaptirdim. Doktor once iltihapi akitti sonra 2 saat ugrasip isini bitirdi. Ancak kanal tedavisi yapilan disim yanindaki 2 disimin ustue bastiramiyorum. Beynime kadar sizliyor. Agzimin ici yara doldu. Ilthap mi yayildi noldu anlamadim. Tekrar farkli doktora mi gitmeli yoksa ilacin bitmesini mi beklemeliyim?
Ağrısı 1 haftada geçmesi lazım normalde. Ya yanlış dişe müdahale etti ya da başka bir sorun var. Farklı bir doktora görünün bence.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.