Giriş
(11)

Etkileyici eski filmler

Misal vermem gerekirse 1973 yapımı papillon filmi benim için çok etkileyici bu zamana kadar nasıl izlememişim dedirten bir filmdi. hissiyatı onun kadar olmasa da Clint Eastwood'un alcatraz'dan kaçış filmini de çok beğenmiştim.Bu tarz, eski, arşivlik etkileyici film tavsiyesi olarak neleri tavsiye e
Misal vermem gerekirse 1973 yapımı papillon filmi benim için çok etkileyici bu zamana kadar nasıl izlememişim dedirten bir filmdi. hissiyatı onun kadar olmasa da Clint Eastwood'un alcatraz'dan kaçış filmini de çok beğenmiştim.

Bu tarz, eski, arşivlik etkileyici film tavsiyesi olarak neleri tavsiye edersiniz ? Renkli filmler olursa çok iyi olur.
joehigashi
(30.12.20)
The thing (1982)


Uncle Sam
(30.12.20)
Renkli degil ama etkilenirsin garanti 12 angry men


Fotoğraftaki Kadın (1995)

Çekim biraz amatör kaçsa da senaryosu güzeldir. Bulabilirsen izle.


heidi'nin dedesi
(30.12.20)
Bisikket hırsızları, siyah beyazdır fakat filmin hissi izleyene geçer


freebird5406_2
(30.12.20)
Gone girl de iyi bence veya prestige


Sleuth (70ler)


EasyTiger
(30.12.20)
Young Frankenstein
The Apartment


Ocean s eleven in orjinal versiyonu.

Heat

Ronin

True romance

Road house

Great escape

Yedi silahşörler

Sara ya iki katır

Butch cassidy and sundance kış

Point break ilk versiyonu

Aşk denizi

Başkanın adamları

The deer hunter

Cape fear( Robert de niro lu versiyon)


deer hunter
(30.12.20)
Bir Zamanlar Amerika
Kasabanın Sırrı


ankarakecisi
(30.12.20)
Smoke (1995)

Etkileyici denebilir mi, emin değilim. Filmin hikayesi bile silindi aklımdan. Sadece bende çok hoş izlenimler bıraktığını hatırlıyorum. Karakterler çok hayatından içinden, çok samimi gelmişti bana. Farklı bir tadı vardı bu filmin. En sevdiğim filmlerden biri sanırım.


huçi kuçi
(30.12.20)
12 angry man (1957) +1

Ingmar Bergman filmlerine de bakabilirsiniz, misal Persona (1966)


taurina
(31.12.20)
(4)

Butun geri donusum materyallerinin ayni kutuya atilmasi

Coplerden geri ddonusume uygun olani mumkun oldugunca ayirip belediyenin geri donusum kutularina atiyorum. Yalniz bizim burda soyle bi durum var geri donusume uygun urunler kategorize edilmemis yani kagit cam plastik ahsap hepsi ayni kutuya atiliyor bildigim kadariyla bunlarin kategorize edilmesi ge
Coplerden geri ddonusume uygun olani mumkun oldugunca ayirip belediyenin geri donusum kutularina atiyorum. Yalniz bizim burda soyle bi durum var geri donusume uygun urunler kategorize edilmemis yani kagit cam plastik ahsap hepsi ayni kutuya atiliyor bildigim kadariyla bunlarin kategorize edilmesi gerek
Bu durum normal mi yani sonradan kategorize ediliyor mu yoksa bu kutular bi nevi göz boyamak icin mi konuyor ?
joehigashi
(29.11.20)
Kategorizasyonu geri donusum merkezleri yapiyor genelde.

Avrupa'da da Cam - Geri Donusum - Gidasal Atik ve Genel Cop diye ayriliyor atiklar. Cam haric geriye kalan kagit, karton, geri donusturulebilir plastik vb hepsi Geri Donusum bidonuna atiliyor.


sertac akin
(29.11.20)
bazı firmalar öyle anlaşıyorlar belediyelerle. yeter ki evsel atığı ayrı atsınlar geri dönüştürülebilir atıkları bir atsınlar biz ayrıştırırız diyorlar. step by step gitmek gerek. bence de böylesi daha iyi ilk başta. onu bile yapmayanlar var hala mesela.


dedim ben sana
(29.11.20)
önümüzdeki sene sonuna kadar türkiye'de sıfır atık sistemine geçilecek ve büyük ihtimalle herkes kendi ayırıp çöpe verecek.


malheiros
(29.11.20)
Genel olarak tat denilen tesislerde ayrılıyor bantta. Bu sebeple evsel atık ve geri dönüştürülebilir atık şeklinde 2 tane kutu olmalı. 3. kutu olarak ıslanmamış adına kağıt kutusu olabilir.


renegade
(29.11.20)
(9)

Filtre kahve kağıtlarının hangisi iyidir ?

Kütahya porselenin v60 seramik filtre kahve demleme ekipmanını aldım lakin demleme için kağıt da gerekiyor. Konu hakkında pek bilgim yok internette bir çok filtre kahve kağıdı mevcut rossman da 10 tl ye n11'de 50 tl ye filtre kahve kağıtları mevcut. Hangisini tercih etmem gerekir ? Fiyatın bu kadar
Kütahya porselenin v60 seramik filtre kahve demleme ekipmanını aldım lakin demleme için kağıt da gerekiyor. Konu hakkında pek bilgim yok internette bir çok filtre kahve kağıdı mevcut rossman da 10 tl ye n11'de 50 tl ye filtre kahve kağıtları mevcut. Hangisini tercih etmem gerekir ? Fiyatın bu kadar farklı olması kahvenin lezzetini çok fark ettirir mi ?
joehigashi
(17.11.20)
Merak ederek ilave bir şey de ben eklemek istiyorum bu kağıtların beyaz ve açık kahverengi olarak 2 rengi oluyor bunların farkı nedir?


kilimanjaro
(17.11.20)
filtreler arasında dikkat etmeniz gereken en önemli özellik boyut (3 numara 4 numara vs) kabınızdan taşma yapmayacak herhangi bir filtre kullanabilirsiniz.

kahverengi filtre kağıtları ile beyazlar arasında süzme anlamında bir fark yok. fakat kahverengi olanlar işlenmemiş kağıtdan elde edildiğinden daha doğa dostu.


akiskan
(17.11.20)
Kahverengi olanlar doğa dostu olmanın yanında sizin sağlığınız için de daha sağlıklı.


mobydick
(17.11.20)
Günlük hayatta kullandığımız kağıt üretim aşamasından beyaz olarak çıkmıyor, beyazlatma için ağartma işlemi uygulanıyor. Beyaz filtre kağıdı ağartma işlemi yapılmış olanlar, açık kahverengi kağıtlarsa işlenmemiş olanlar. Ağartma işlemi yapılmamış kağıtlar kahveye çok hafif kağıt tadı bulaştırabiliyor ama doğa dostu. Kahverengi kağıtlar kullanırken kağıdı önceden hafif ıslatarak bu tat değişimini önlemek mümkün, beyaz kağıtlardaysa bu işleme gerek kalmıyor.

Fiyat farkı kağıt kalitesinden ve sayısından da kaynaklı olabilir. Ben Tchibo nun beyaz kağıtlarını kullanıyorum, orta kalite bir filtre kağıdı. Açıkçası kahveci işletmiyorsanız günlük içeceğiniz 2 - 3 bardak için aradaki farkı anlamanız zor olacaktır.


Filtre kağıtlarının kalitesi kahve aroması geçirgenlik oranına göre belirleniyor diye biliyorum. O da arkalarında yazar %98-99-99,5 falan. Yani hem kavveyi tutup hem de birebir geçirmektir aslında marifet olan. 100'e yakın olan iyidir.

Bende aynı markanın bir adet işlenmemiş kağıt yani sarı olanı var onda 99 yazıyor. İşlenmiş beyaz olanında da 99,5 yazıyor. Yani o teknik olarak daha iyi ama pratikte bu farkı anlıyor muyum, anlamıyorum. Bence her kağıt iş görür de önemli olan kahvenin kalitesi.


ananiyimioguz
(17.11.20)
@akiskan'in dediği gibi kağıdın en önemli kısmı boyutu, hazneden taşan kağıt varsa isterseniz tüm kahveyi boşaltın kağıda su içmiş olursunuz.


gule gule
(17.11.20)
coffee.stackexchange.com

şunu inceleyebilirsiniz. karşılaştırma yapmışlar.


starbuckstaki (4) veya tchibo'nunki güzel. Tchibo'nunki daha çok süzüyor gibi gelmişti bana, tam tersini istediğim için Starbucks'ta satılanı alıyorum. (40'lılar 11 lira gibi bişey, tchibo 80'liyi en son 18 liraya mı ne almıştı birkaç ay oldu ama)

Boyut önemli demişler evet önemli lakin v60'ta suyu sen üstten koyduğun için taşma veya su içme gibi bir durum olmaz. Makinelerde belki sıkıntı oluyordur bilemiyorum. Ama v60, chemex gibi şeylerde zaten sen üstten parça parça verebilirsin suyu.


nhk ni youkosu
(17.11.20)
v60 icin Rossmann bildigim kadariyla kagit satmiyordu.

v60 filtresi alin, Hollanda menseeili olanlari tavsiye ederim. Sanirim Japonya´dan gelenler daha kagit tadi veriyordu, James Hoffmann test etmisti.

Evet tat farki oluyor, akis hizi farkliligi da var.


buf-e kür
(17.11.20)
(3)

Apartman ortak çanak anten sorusu.

Apartman turksatı ortak çatıdan kullanıyor. şöyle bir durum var ki önceden oturma odasına gelen sinyal 1 aydır gelmiyor. Farklı odada oturduğumuz için önemsemedim ama oturma odasına geçtiğimizde televizyonu kullanamıyoruz. Diğer odalarımız çalışıyorKonu ile ilgili bir antenci çağırdım ama " abi tesi
Apartman turksatı ortak çatıdan kullanıyor. şöyle bir durum var ki önceden oturma odasına gelen sinyal 1 aydır gelmiyor. Farklı odada oturduğumuz için önemsemedim ama oturma odasına geçtiğimizde televizyonu kullanamıyoruz. Diğer odalarımız çalışıyor

Konu ile ilgili bir antenci çağırdım ama " abi tesisatı döşeyen yapsın bu işi kablolar, sistem çok karışık şimdi öteki dairelerin yayını bozarız" dedi tamire yanaşmadı. Apartmanda uydu sistemini yapan arkadaş da iş yoğunluğundan ötürü bir türlü gelemiyor.

Merkezi sistemde sorunlu olan yeri bulmak bu kadar zor bir olay mı ? Herhangi bir uydu antenciyi getirtmek yerine mutlaka merkezi sistemi yapan antenciyi mi bulmak gerekir ?
joehigashi
(16.11.20)
Senin dairene gelen kablo dağıtıcıdan hangi girişe bağlı onu bulmak imkansıza yakın. O tesisatı kuran kişi neye göre yaptıysa onu açıklamalı ya da kendi düzeltmeli.


himmet dayi
(16.11.20)
Sinyal ölçüm cihazlarıyla kontrol edilir, problem neyse bulunur ama yeni kablo döşenmesi gerekiyorsa eğer çok zahmetli iş. Yayın olan odalardan birine ek yapıp uzatırlar en kötü istenen odaya. Koridorda kablo dolaşır ama.


IncredibleMau
(16.11.20)
Çatıya çıkıp merkezi sisteme bi bakmak lazım, her kablo yerli yerinde kendi girişinde duruyorsa iş zor, size gelen kabloyu tespit edip test etmek lazım.

Ha çatıya çıkar bakarsın, kablolardan biri yerinden çıkmıştır, o da sizindir büyük ihtimal ile.

Şu da olabilir, teras kattaki ya da en üst kattaki vatandaş bir odasına daha hat çekmek için sizin kabloyu çekmiş olabilir.

Hangi kablonun size ait olduğunu anlamak için de test etmek lazım tek tek, test cihazı yoksa şöyle yapılabilir;

Sizin salondaki kabloya 9 volt ya da 12 volt enerji verilir, tabi öncesinde önlem için sistemin fişi çekilir ki bişeylere zarar vermeyelim.

Sonra çatıya çıkıp tek tek kablolarda bu enerji aranır, bir ampül de olabilir bu bir ölçü cihazı da.


John Bloor
(17.11.20)
(6)

Şu filtre kahve demleme standı nasıldır ?

https://www.dripesso.com/drip-coffee-stand--kahve-demleme-seti---kucuk-boy-34Linki yukardadır. Acaba yukarıdaki aparat güzel bir filtre kahve demlemek için yeterli midir ya da bu fiyat bandına o olmaz şu daha iyidir diyebileceğiniz başka bir demleme ürünü var mıdır ?Not: Elektrikli makine kullanmak
www.dripesso.com

Linki yukardadır. Acaba yukarıdaki aparat güzel bir filtre kahve demlemek için yeterli midir ya da bu fiyat bandına o olmaz şu daha iyidir diyebileceğiniz başka bir demleme ürünü var mıdır ?

Not: Elektrikli makine kullanmak istemiyorum.
joehigashi
(12.11.20)
gereksiz. onun yerine seramik dripper al 40-50 lira bir şeydi kütahya porselenin mesela. altına koyacak sürahin yoksa da 10-20 liraya da litrelik sürahi al belki misafirin gelirse çok yapmak için tamam. o bakır zımbırtı, hortum falan gereksiz bence...


malheiros
(12.11.20)
@malheiros

Misafirlik değilde iş yerinde kendim için kullanacağım. Birde güral porselenin dripperları 60-70 tl bandında hani o aparata 60 tl vermektense böyle bir şeye acaba 150 tl vermek daha mı iyi olur diye düşündüm.


joehigashi
(12.11.20)
malheiros +1 Gereksiz sistem ve masraf.
bir tane seramik dripper, doğrudan kupanın üzerine demleyebilirsiniz.

Alternatif olarak aeropress diyeceğim ama fiyatları uçmuş.


kobuzchu kiz
(12.11.20)
Ben görsel olarak çok beğendim.


jazzabel
(12.11.20)
teşekkürler arkadaşlar 50 tl ye porselen dripper aldım.


joehigashi
(12.11.20)
birkaç yıldır bunu kullanıyorum
www.ikea.com.tr

70-80 lira gibi bir şeye almıştım ama şimdi fiyatı yükselmiş tabii.
kahvenin yağlı olmasının hoşuma gitmesini geçtim kağıt değiştirme işiyle uğraştırmaması bile büyük kolaylık.


d e j i n
(12.11.20)
(1)

n 95(ffp2 ) maske kullanım süresi hakkında

Uzmanların dediği bir defa kullanın bir daha kullanmayın şeklinde ya da en fazla 2 defa kullanın deniliyor. Peki bunun ideal bir süresi var mı ? Mesela bir günde 5-10 dakika civarı bu maskeyi kullandım 5 dakika için maskeyi kullandıktan sonra atmam mı gerekiyor yoksa koruyuculuğunu yitirmesi için be
Uzmanların dediği bir defa kullanın bir daha kullanmayın şeklinde ya da en fazla 2 defa kullanın deniliyor.

Peki bunun ideal bir süresi var mı ? Mesela bir günde 5-10 dakika civarı bu maskeyi kullandım 5 dakika için maskeyi kullandıktan sonra atmam mı gerekiyor yoksa koruyuculuğunu yitirmesi için belli bir süre ( örneğin 3-4 saat kullanım gibi) mi geçmesi gerekiyor ?
joehigashi
(28.10.20)
bunun ideali aslında günlük 3-4 saat kullanıp atmak. ama şu an bizim arkadaşlar ve bazı hekimler şu şekilde uygulama yapıyorlar; 10 kadar ffp2 maske alıp bunları 1 gün kullanıp 1 hafta bekletip tekrar kullanmak şeklinde.


surprise
(28.10.20)
(5)

Xiaomi Mi TV Stick yavaşlama ve takılma sorunu

İlk 15-20 gün bu aleti çok güzel kullandım ama sanki 660 mb lık güncelleme geldikten sonra bazı sıkıntılar yaşamaya başldadım1- Spotify uygulamasını daha önce denememiştim ama güncellemeden sonra bir müddet kullanınca tepkiler gecikiyor ve sonra kumandanın tuşları işlemeyerek uygulama kitleniyor mec
İlk 15-20 gün bu aleti çok güzel kullandım ama sanki 660 mb lık güncelleme geldikten sonra bazı sıkıntılar yaşamaya başldadım

1- Spotify uygulamasını daha önce denememiştim ama güncellemeden sonra bir müddet kullanınca tepkiler gecikiyor ve sonra kumandanın tuşları işlemeyerek uygulama kitleniyor mecburen usb'den çekmek durumunda kalıyorum. Yani spotify da ciddi bir ağırlık var.

2- Youtube'da uzun videolar izleyince ara ara takılmalar yapıyor misal ses görüntü senkronu bozuluyor sonrasında da kitleniyor.

3- Amazon prime da da tepkilerin gecikmesi gibi bir ağırlık söz konusu.

Sizde de bu cihazda buna benzer sıkıntılar yaşayan var mı ? Yoksa ne kaynaklı olabilir ?
joehigashi
(26.10.20)
Direkt fişe mi bağlı yoksa TV'ye mi? Ben TV'ye bağlamıştım, tv usb çıkışının sanırım voltajı yetmediğinden bu tarz problemler yaşadım, fişe bağlayınca çözüldü.


roket adam
(26.10.20)
@roket adam

usb den televizyona bağlıyorum stick in fiş girişi var mıydı ?


joehigashi
(26.10.20)
O yüzden olabilir. Stick'in içinden bir de micro USB - elektrik fiş adaptörü çıkmış olması lazım (benimkinden çıktı). Direkt o adaptör ile elektriğe bağla derim.


roket adam
(26.10.20)
Telefon şarj eder gibi prize takabilirsin, herhangi bir şarj adaptörü ile. Benden adaptör çıkmadı sadece kablo çıktı. Geçen benimki de sapıttı sanırım voltaj az geliyor.


infernalcadre
(26.10.20)
Kullanan kişileri bulmuşken hemen araya kaynak soru soracağım.
Mi stick e vodafone tv yi yükleyip normal tv izleyebilir miyim? Deneyen var mı?


Neyazayım
(26.10.20)
(10)

Covid ile temaslı olana gelecek filyasyon ekibi test yapıyor mu ?

Haftasonu evimize gelen eşimin ablasının testi bu gün pozitif çıktı. Pazartesi yapılan test negatifken bu gün koku kaybı olmasına rağmen hata olabilir diye yaptırdığı ikinci test pozitifti.Eşime 5 kasıma kadar evden çıkmayın filyasyon ekibi sizle irtibata geçecektir mesajı gelmiş bana her hangi bir
Haftasonu evimize gelen eşimin ablasının testi bu gün pozitif çıktı. Pazartesi yapılan test negatifken bu gün koku kaybı olmasına rağmen hata olabilir diye yaptırdığı ikinci test pozitifti.

Eşime 5 kasıma kadar evden çıkmayın filyasyon ekibi sizle irtibata geçecektir mesajı gelmiş bana her hangi bir mesaj gelmedi ki baldız evdeyken bende evdeydim.

İrtibata geçen ekip sürüntü örneği alıyor mu ? Tam olarak ne yapılacak ?
joehigashi
(22.10.20)
Belirtisi olmayan temaslilara test yapilmiyor


elorelia
(22.10.20)
elorelia haklı. Aynen dediği gibi oldu bizde de. Belirtiniz varsa da kendiniz hastaneye başvuruyorsunuz.


roket adam
(22.10.20)
benim çalıştığım iş yerinde çıktı. önce filyasyon ekibi geldi ve karantinanızı başlattık dediler. sonra pozitif çıkan kişiyle ne kadar temaslı varsa hepsini test yaptılar. şehir şşehir uygulamalar değişiyor sanırım. test yaptıklarından da belirtisi olan kimse yoktu.filyasyon ve test ekibi farklıydı.farklı zamanlarda geldiler.


deccal kenya
(22.10.20)
yer istanbul, babam covid+, hastanede yatıyor. anneme test yapılmadı. günlük olarak arayıp belirtileri takip ediyorlar.


fever
(22.10.20)
Biz kötü olduğumuzu, tat koku alamadığımızı belirttik. Erken Uyarı diye bir numara var onunla konuştuk evde gelip yaptılar.

Zaten yaptıkları tek hizmet bu oldu bir daha arayıp sormadılar.


infernalcadre
(22.10.20)
İş yerindeki arkadaş pozitif çıkınca benimle başka bi arkadaşın adını verince karantinaya alındık. 7 gün bitti 7 kaldı.

İlk gün;

Gelen sms: "Sn. onemoremile pozitif vaka ile temas ettiğinizden 29.10.2020 tarihine kadar izolasyonda kalmanız gerekmektedir. Filyasyon ekiplerimiz sizinle iletişimi 03129901453 üzerinden yapacaktır. Koronavirüs ile mücadele kapsamında sağlık personelimiz xxx ve yyy sizi ziyaret edecektir. Lütfen onay kodunuzu, sizi bizzat ziyarete gelen sağlık ekibimize veriniz. Onay kodu: xxxxx Sağlıklı günler dileriz"

Ve evet geldiler. Şikayetim olsa bile test yapamayacaklarını söylediler. Gerekenleri anlattılar. Rapor istersen şimdi yazalım istemezsen aile hekimine yazdırırsın dediler. İstemedim. Ama dikkat et aile hekimibe 3 gün içinde başvur dediler.

İkinci gün: bekçi aradı balkona çıksana bi dedi.
Üçüncü gün: yine bekçi uyandırdı.

İlk mesai günü: aile hekimi aradı. Bi şikayetin var mı dedi. Yok ama rapor yazabilir misin dedim, yazdı, hemen sisteme düştü.

Bundan sonraki hergün sağ olsun bekçiler uyandırdı (saat 11 gibi). Balkona çıkıp el sallıyorum. Bi şikayeyin var mı diye soruyolar. Balkonda görünce de sırıtıyolar.

Bigün yağmur ararken aradı, yağmur yağıyo nasılsın diyo. Afsdfafs. Dedim tamam gerek yok gelmene konum atayım istersen.


onemoremile
(22.10.20)
Haa bütün bunlar olup biterken arkadaşın evine ilk gün gelen filyasyon ekibi dışında hiç bekçi gelmedi.


onemoremile
(22.10.20)
Ben pozitiftim aynı evdeki temaslıma belirtisi olmasına rağmen yapılmadı biz gidip özel hastanede yaptırdık benim karantina bitişimde.

Sadece onu 1 kez polis aradı. Beni sağlık ocağından 1 kez aradılar. Filyasyon gelip kapıdan ilaç verip gitti.


tuborg yesili
(22.10.20)
test yapmıyorlar. her gün arıyorlar. evleri memurlar kontrol ediyor.


mikahakkinen
(22.10.20)
Babama dun gece pozitif teshisi kondu. Bugun bir ekip gelip ilac verdi. Yarin da baska bir ekibin gelip evdeki diger yasayanlara test yapacaklarini soylediler. Bakalim...


invictae
(22.10.20)
(1)

Redmi note 8 telefon açılıp kapanma sorunu

Alalı 1 sene olmayan note 8 telefon iki gündür 3-4 defa kendi kendine açılıp kapanıyor. Hatta açılırken zorlanıyorda ekrandaki redmi note 8 yazısı defalarca gelip gidiyor. Çok satan bir telefondu, benzer problemi yaşayan var mı ? Varsa nasıl çözdünüz ?
Alalı 1 sene olmayan note 8 telefon iki gündür 3-4 defa kendi kendine açılıp kapanıyor. Hatta açılırken zorlanıyorda ekrandaki redmi note 8 yazısı defalarca gelip gidiyor.

Çok satan bir telefondu, benzer problemi yaşayan var mı ? Varsa nasıl çözdünüz ?
joehigashi
(21.10.20)
redmi note 7mde oldu bi ara ama benimkinin power tuşu kırık oradan sıkıntı yapıyor gibi.


glamdr1ng
(21.10.20)
(1)

One drive'ın sürekli upload yapması

Başlıktaki gibidir.Windows 10 home kullanıyorum. Bu one drive denen sanal sürücü sürekli olarak istemediğim halde dosyalarımı upload edip duruyor ve kapasitesi dolduğunda da kapasite dolu uyarısı veriyor ne yaparsam yapayım bu olaya engel olamadım kapasiteyi boşaltıyorum bu seferde kafasına göre dos
Başlıktaki gibidir.

Windows 10 home kullanıyorum. Bu one drive denen sanal sürücü sürekli olarak istemediğim halde dosyalarımı upload edip duruyor ve kapasitesi dolduğunda da kapasite dolu uyarısı veriyor ne yaparsam yapayım bu olaya engel olamadım kapasiteyi boşaltıyorum bu seferde kafasına göre dosya yüklemeye devam ediyor şu şekilde bir yükleme oluyor.

hizliresim.com

Yükleme başarısız olduğunda ise fotoğraf dosyalarının küçük halini göstermiyor ve fotoğraf dosyalarının yanında şöyle bir kırmızı çarpı görünüyor.

hizliresim.com

1- Ben bu one drive denen olayın kendi kendine isteğim dışı dosya upload etmesini nasıl engellerim ? Yüklemek istediğim bir dosya olursa bunu kendim seçmek istiyorum.

2- İkinci fotoğrafta görünen bu kırmızı çarpı işaretli dosya durumunu nasıl kapatırım ? Özetle sürekli olarak dosyaların yanında beliren bu kırmızı çarpıyı görmek istemiyorum.
joehigashi
(30.09.20)
default documents ve desktop u sürekli sync eder. programın ayarlarından hangi folderlar senkronize olacak ayarlayabiliyorsunuz. senkron ayarı yapılınca o çarpı da gitmesi lazım.


ozdek
(30.09.20)
(9)

Göz muaynesi sırasında sıkılan damla

Göz bebeğini büyüten bi damla sıkıyolardı ve o damladan belli bir süre sonra bulanık görme gibi bir durum ortaya çıkıyordu. Göz doktorlarında hala bu uygulama var mı ? Muayneden sonra araba kullanmakta sıkıntılı bir durum oluşuyor mu ?
Göz bebeğini büyüten bi damla sıkıyolardı ve o damladan belli bir süre sonra bulanık görme gibi bir durum ortaya çıkıyordu. Göz doktorlarında hala bu uygulama var mı ? Muayneden sonra araba kullanmakta sıkıntılı bir durum oluşuyor mu ?
joehigashi
(28.08.20)
Hala var mı bilmiyorum da araba kullanmayı bırak yürürken önünü doğru düzgün göremiyorsun o damladan sonra.


pati
(28.08.20)
Ben göz tansiyonuma fısfıslı makine ile baktıramıyorum. Gözüme bu damlayı damlatıp doktor kendisi bakıyor. Bu işlem dışında hiç kullanmadılar bende.

Yanlış olmasın diye ekleme yapmak isterim, bana damlatılan hem uyuşturuyor gözü hem büyütüyor. Sonrasında pati nin dediği etkileri yaşıyorım yine


jazzabel
(28.08.20)
evet hala var bu uygulama. bu uygulama daha çok yakın görmeyi etkiliyor. yazıları hiç göremiyordum. araba kullanmayı yarım saat / bir saat içinde yapabilirsin bence
ama muayene sırasında gözüne ışık tutarsa o uzağı görmen için daha büyük sıkıntı yapabilir.


dafuq
(28.08.20)
bazen sikiyorlar bazen sikmiyorlar neye gore bilmiyorum, toplu tasima kullanin bence


iki sene önce hala vardı. yan etkisini söylemeden sıkmışlardı önümü bile göremiyordum kapıda arabayla mal gibi kaldım :) etkisi yaklaşık 6-7 saat sürüyor. kör gibi dolanıyorsun ortada. araba kullanmak mümkün değil. yoldan falan da karşıdan karşıya geçmeni tavsiye etmem. baştan söyleyin arabayla geldim sıkıntılı bir durum oluşur mu diye.


hala kullanıyorlar evet :/


lcha
(28.08.20)
hala kullanıyorlar, geçende eşimde kullanmışlar, eve yürüyerek dönmekte bile zorluk çekmiş. bence hiç riske etmeyin, yanınızda biriyle birlikte gidin ya da kimsenin yoksa taksi kullanın şu korona zamanında.


pasp
(28.08.20)
Eğer gözün arka kısmına bakılacaksa (retina vs.) sıkılıyor.35 yıllık gööz hastası olduğumdandır belki,bende hafif ağrı dışında,görmede vs bi sıkıntı yaratmıyor,araç kullanabiliyorum.


arenas
(28.08.20)
Baya göz doktoruna gittim ama hiçbiri damla sıkmadı. Gerçi çocuğunlukla özele gidiyorum ben devlettekiler genelde lens yazmadığı için,bir ilgisi var mı bilmiyorum.


(2)

windows 10 kurulumu hakkında -rufus programının olayı ne ?

Kurulum esnasında iki seçenek sunuyor bir imaj dosyası yazma ve diğer seçenek olarak flash diske yazdırma şeklinde. İzlediğim bütün videolarda rufus isimli bir program vasıtası ile imaj dosyası oluşturuluyor ve flasha yazdırılıyor kurulum bu şekilde gerçekleşiyor.Şunu sormak istiyorum dosyaları hiç
Kurulum esnasında iki seçenek sunuyor bir imaj dosyası yazma ve diğer seçenek olarak flash diske yazdırma şeklinde. İzlediğim bütün videolarda rufus isimli bir program vasıtası ile imaj dosyası oluşturuluyor ve flasha yazdırılıyor kurulum bu şekilde gerçekleşiyor.

Şunu sormak istiyorum dosyaları hiç bunlarla uğraşmadan ilk seçeneği seçerek flash diske atarak windows 10 kurmanın ne gibi bir sakıncası var acaba neden herkes bu ikinci yöntemi tavsiye ediyor ?
joehigashi
(26.08.20)
Onlar başka yerden indirdiği iso'yu bootable yapıyorlar sanırım.

Windowsun aracı direkt kendisi dosyaları indirip bootable usb oluşturuyor. Ben de hep windowsun programıyla yaptım.


nhk ni youkosu
(26.08.20)
flasha sonradan dosya atabilmek için sanırım


hoot
(26.08.20)
(5)

Ssd tavsiyesi (maksimum bütçe 350 tl)

2 sene önce aldığım sözümona i5 işlemcili dell notebook format atmama rağmen 2-3 excel çizelgesi açtığımda dahi caleron hızında çalışmayı sürdürünce sorunun hdd den olabileceğini düşünerek ssd almaya karar verdim.Lakin piyasada çok çeşitli ssd markaları var ama her kafadan bir ses çıkıyorSandisk: ba
2 sene önce aldığım sözümona i5 işlemcili dell notebook format atmama rağmen 2-3 excel çizelgesi açtığımda dahi caleron hızında çalışmayı sürdürünce sorunun hdd den olabileceğini düşünerek ssd almaya karar verdim.

Lakin piyasada çok çeşitli ssd markaları var ama her kafadan bir ses çıkıyor

Sandisk: bad sektor sorunu var yazma hızı düşük tukaka

Western digital: yazma hızı düşük bulaşma

Kingston: piyasadaki en kötü ssd markası

Hangi marka ve modeli daha iyidir bunların ? 240 gb alacaktım ama Bütçeyi esnetip 350 tl ye 480 gb da alabilirim ne tavsiye edebilirsiniz ? Birde en iyi samsung evo deniliyor ama oyun oynayıp performans beklediğimde yok. bilgisayarın açılışını hızlandırsın 2-3 excel tablosu açtığımda hasta etmesin, birde durduk yere bad sektor vs çıkarmasın sağlam olsun önemli olan o benim için.
joehigashi
(25.08.20)
Samsung 860 evo aldım. Yağ gibi akıyor meret.


crucial bx500 öneririm. macbookuma taktım efsane oldu tam bir fp ürünü


biseysorucam
(25.08.20)
iki bilgisayarımda da adata 240 gb var. taş gibiler, yıllardır sorunsuz kullanıyorum. şirketin it'cisi önermişti.


sir gawain
(25.08.20)
İki bilgisayarda adata var iyi çalışıyor. Yalnız itopya nin her cuma gaming geceleri var güzel fiyata ssd ekliyorlar oradan bir bak bence. Ben olsam ordan alırdım m2 ssd de ekliyorlar.


Topalordek
(25.08.20)
+1 crucial bx500

tam bir fiyat/performans canavarıdır.

adata'nın da benzer ürünü var, sanırım su630'du onların f/p ürünleri, gerçi şimdi göz attım su635 falan çıkmış yeni qlc teknolojisi ile falan... iki markadan da memnun kalırsınız.


susamli cubuk
(25.08.20)
(5)

Laptopa Ssd takma

Dell Inspiron 5567 marka bir laptopum var. Hdd ile yavaşlama dayanılmaz boyutlara vardığı için ssd takmak istiyorum.Laptopun arka kısmında sadece harddisk ulaşabileceğim bir kısım olmadığı için kapağı komple sökmem ve youtube videolarında gördüğüm kadarıyla da tornavida ile hafif kanırtarak açmak ge
Dell Inspiron 5567 marka bir laptopum var. Hdd ile yavaşlama dayanılmaz boyutlara vardığı için ssd takmak istiyorum.

Laptopun arka kısmında sadece harddisk ulaşabileceğim bir kısım olmadığı için kapağı komple sökmem ve youtube videolarında gördüğüm kadarıyla da tornavida ile hafif kanırtarak açmak gerekiyor öyle olunca da açarken bir yerleri kırıp zarar vermekten çekiniyorum.

Şunu merak ediyorum yetkili servise ssd'yi alıp götürsem sırf bu işlem için ne kadar para alırlar ? Yoksa servise gitmek yerine kapağı açıp kendim takmayı denesem daha iyi bir seçim mi olur ?

laptopun açılması da şöyleymiş:


www.youtube.com

Bu arada laptopun garantisi doldu.
joehigashi
(24.08.20)
emin ol dell servisi çok da işine yetkin insanlardan oluşmuyor:) üstüne fahiş bir fiyat ta alırlar. bence halledersin. notebook çok ısınıp arka kapak plastiği sıcaklıktan özelliğini yitirmediyse kırılacağını düşünmüyorum. ama en hassas yer olan menteşelere doğru kıvrım yerlerine açarken dikkat et. videodaki gibi plasik ince bir şeyle açmanı tavsiye ederim. çok fazla güç kullanmadan yoklaya yoklaya. vidaların da hepsini söktüğüne emin ol.


cdrom yerine tak :)
yaparsin güven kendine


hitsumo
(24.08.20)
dişğer laptopların çoğıunda harddiske ulaşmak çok kolay, arkada iki vida sökünce hard disk karşına çıkıyor. dell'de ise ne var ne yok sökmek gerekiyor.

ben youtube videolarına bakıp kendim yaptım. tavsiyem söktüğünüz her parçanın vidalarını ayrı yere bırakmanız. bazı parçaların vidaları diğerlerinden daha uzun veya kısa olabiliyor.

ayrıca klavyeyi çıkarmak için de arkadaki tüm vidaları sökmeniz gerekiyor, yoksa klavye yerinden çıkmıyor.

yada ben uğraşamam derseniz, dell servisi yerine bir bilgisayarcıya gidip taktırın 20 tl ye


yemrem
(24.08.20)
yemrem+1 —bazı dell modellerinde disk çok saçma yerde ve her şeyi sökmeyi gerektiriyor.

yapılmayacak iş değil, vakti evvelinde yaptım ama vidaları vs. çok özenle not edin ve iyi bi yere koyun. evinizde kedi filan varsa ve yanlışlıkla dağıtırsa toplamanız çok zor olur.

özenle ve dikkatle yaparsanız çok zor iş değil.


fever
(24.08.20)
ben de kendim yaptım hocam, hiç zor değil çık ama çok kolay bir işlem. eğer hdd yerine takmak istemiyorsanız cdrom varsa oraya takın. caddy adında kaplar satılıyor, ssdyi onun içine koyup bir vidanın tuttuğu cdromu çıkarıp onun yerine sürgü gibi ittiriceksin,

eğer açacaksan alttan hazır açmışken fan temizliği ve macun yenileme yap, ssdyi de taktığında yap gibi akar, vida kaybetmemeye çalış açarken.ama servise verip de tabiri caiz ise ütülme :)


bugisme
(24.08.20)
(7)

Bu bardakların 6 tanesi 100 tl eder mi ?

https://www.youtube.com/watch?v=b8zdsYa7pHIBimde dikkatimi çekti. Özelliği nedir, 6 tanesi 100 tl eder mi ? hacim olarakta büyük çay bardağı kadardı nerdeyse.
www.youtube.com

Bimde dikkatimi çekti. Özelliği nedir, 6 tanesi 100 tl eder mi ? hacim olarakta büyük çay bardağı kadardı nerdeyse.
joehigashi
(14.08.20)
Termos şeklinde bardak işte.
Bunun benzerini alacaktım ama Kalmamıştı mağazada :(
Bu modeli de sevmedim doğrusu.


kisa
(14.08.20)
Şimdi emin olamadım bir daha izleyince. Icle dış arasında hava mı var yoksa tamamen cam mi dolu. Benim dediğim arada hava varsa geçerli.


kisa
(14.08.20)
@kisa

Evet iç ile dış arasında hava var. Ben daha büyük modelini kullanmıştım ama öyle içeceği sıcak tutma gibi bir özelliği de yoktu normal çay bardağında ne kadar sıcak kalıyorsa o kadar sıcak kalıyordu.


joehigashi
(14.08.20)
eder. zaten kupa bardaklar tanesi 15 tl falan. o fiyata geliyo


sizofren06
(14.08.20)
bunun orjinali başka bir marka var 6 tanesi 400 civarıydı geçen sene burada gördüğüm duyurulardan :) bayağı da popüler


hem şişko hem deli'ni ndediği bu olabilir:

www.hepsiburada.com

ben de almak istiyoruma ama pahalı.


panamera
(14.08.20)
Çift cidarlı bardak daha geç soğur içindeki sıcak içecekler. Lazımsa eğer fiyat iyi. Panamera paylaşmış o marka hep pahalı oluyor demlikleri falan da var cam.


(1)

Yemekten hemen önce alınması gereken antibiyotiğin tok karna alınması

Dış kulak iltihabı nedeniyle aile hekiminin yazdığı antibiyotiğin prospektüsünde yemekten hemen önce yazmakta fakat ben 2 dozunu tok karna kullandım. Bu durum alınan antibiyotiğin etkisini düşürür mü ?
Dış kulak iltihabı nedeniyle aile hekiminin yazdığı antibiyotiğin prospektüsünde yemekten hemen önce yazmakta fakat ben 2 dozunu tok karna kullandım. Bu durum alınan antibiyotiğin etkisini düşürür mü ?
joehigashi
(25.06.20)
düşürmez.


sizofren06
(25.06.20)
(3)

İstanbul avrupa yakası çocuk doktoru

Özel hastanede veya kendi muaynehanesinde çalışan, işini ve çocukları seven, acil bir durumda çocukla ilgili bir sıkıntı yaşadığımızda en azından whatsapp dan ulaşıp danışabileceğimiz, memnun kaldığınız çocuk doktoru tavsiyesi olarak kimi önerirsiniz acaba ?Not: Beylikdüzü, büyükçekmece, avcılar, ba
Özel hastanede veya kendi muaynehanesinde çalışan, işini ve çocukları seven, acil bir durumda çocukla ilgili bir sıkıntı yaşadığımızda en azından whatsapp dan ulaşıp danışabileceğimiz, memnun kaldığınız çocuk doktoru tavsiyesi olarak kimi önerirsiniz acaba ?

Not: Beylikdüzü, büyükçekmece, avcılar, bahçeşehir gibi lokasyonlara yakın olursa çok iyi olur.
joehigashi
(09.06.20)
www.selasekocsansar.com

Selase hanım var gerçekten gözüm kapalı tavsiye edebileceğim. Şuan yeri Ataşehirdeymiş :/ Ama aklınızda olsun. Hem insan olarak hem hekim olarak alanında çok iyi birisi. Benim 8-9 sene boyunca kimsenin fark etmediği rahatsızlığımı fark etmişti. Çocuklara ve ailelerine karşı tavırlarıda fazlasıyla sevecen.


@GoodMorningTeacher

bana çok uzakta kalıyor malesef teşekkür ederim.


joehigashi
(09.06.20)
Nesim Eskinazis

Hilal Mocan

Raif Üçsel


(3)

Eski bir bilgisayar oyununu soruyorum.

Aslında oyunda değildi tam olarak bilgisayarı yeni aldığım günlerde sanırım bir marketten almıştım 1997 oyunu olabilir.Cd'de 1995-1996 yılında iskoç liginde ve premier ligte atılan güzel goller, premier lig takımlarının en iyi kadroları, futbolla ilgili soruların olduğu quiz kısmı gibi bölümler vard
Aslında oyunda değildi tam olarak bilgisayarı yeni aldığım günlerde sanırım bir marketten almıştım 1997 oyunu olabilir.

Cd'de 1995-1996 yılında iskoç liginde ve premier ligte atılan güzel goller, premier lig takımlarının en iyi kadroları, futbolla ilgili soruların olduğu quiz kısmı gibi bölümler vardı. Birde müzikleri çok hoştu.

Oyunun adı ultimate futbol diye aklımda kalmış ama google da hiçbir sonuca ulaşamadım. Yaşı yeten, oyunu hatırlayan, yetmese bile görmüşlüğü olan var mıdır ? Varsa ismi nedir bu oyunun ?
joehigashi
(03.06.20)
Sky sports football quiz the ultimate football challenge olabilir mi?


logisticsmanager
(03.06.20)
@logisticsmanager

Şimdi oyun görüntülerine baktımda bu değildi malesef


joehigashi
(03.06.20)
Carling'in the ultimate football quiz book diye kitabo var onun cdli bir versiyonu olabilir mi peki?


logisticsmanager
(03.06.20)
(5)

Tatil iptal ettiren var mı ? Oteller zorluk çıkartıyor mu ?

haziran ortası için rezervasyonunu yaptığımız ve ücretini ödediğimiz tatil gittiğimiz taktirde virüs nedeniyle burnumuzdan geleceği için iptale karar verdik.Geçenlerde sözlükte bir arkadaş bir siteden yaptığı ve iptal sigortası olan rezervasyonu iptal ettirmek istediğinde çok büyük güçlükler yaşadığ
haziran ortası için rezervasyonunu yaptığımız ve ücretini ödediğimiz tatil gittiğimiz taktirde virüs nedeniyle burnumuzdan geleceği için iptale karar verdik.

Geçenlerde sözlükte bir arkadaş bir siteden yaptığı ve iptal sigortası olan rezervasyonu iptal ettirmek istediğinde çok büyük güçlükler yaşadığını falan bahsetmişti.

Salgın öncesi rezervasyon yaptık ve iptal sigortamızda var. Rezervasyonu doğrudan otelin kendisinden yaptık aracı bir firmadan değil. Oteller bu durumda iptallerde ve ücret iadesinde güçlük çıkartıyorlar mı acaba ? durumlar nedir ?
joehigashi
(12.05.20)
İptal sigortanız varsa ve bu doğrudan otel tarafından veriliyorsa hiçbir sorun olmaz ama çok bekletmeyin derim


shredd
(12.05.20)
oteller açılacak gibi 1 hazirandan sonra hatta ben bayramı bekliyorum. iptal için geçerli sebebiniz nedir?

devletin otelleri açtığı bir ortamda ben virüsten korkuyorum demek sigorta tarafından kabul edilecek mi? hemen deneyin yakında uyanabilirler.


ozdek
(12.05.20)
ben 9 mayıs haftası için hotels.com'dan rezervasyon yaptırmıştım bozcaadaya. parasını ödemiştim. bu olaylardan dolayı hotels.com hiç otelle konuşmama gerek kalmadan ödediğim ücret kadar hediye çeki verdi. elbet bu işler durulacak o zaman kullanmış olurum.


Sözlükteki başlıkları takip ederseniz bu konuda pandemi bahanesiyle iadede sigorta olasa dahi sorun yaşandığını görebilirsiniz.


vampir akrep
(12.05.20)
ets sigortasi olan herkesi iptal ediyordu 1 ay oncesine kadar.Jolly tour ise sigortasi olanlari bile iptal etmiyordu.Ben ets'den Agustos sonundaki tatilimi iptal ettirdim.SU an guncel durum nedir bilmiyorum.ETS de sorun cikartiyormus diye duydum birisinden


turkuaz
(12.05.20)
(9)

Haziranda tatile gidilir mi ?

Salgından önce erken rezervasyon ile antalyada otel rezervasyonu yapmıştık.2-3 gündür haberlerde "tatilcilere müjde, sertefikaya sahip olan oteller açık olacak, güvenlik önlemleri alınacak vs." tarzı haberler dönüyor. Haziran'da tatile gidilir mi yoksa bu salgın süresince tatili unutalım mı ?
Salgından önce erken rezervasyon ile antalyada otel rezervasyonu yapmıştık.

2-3 gündür haberlerde "tatilcilere müjde, sertefikaya sahip olan oteller açık olacak, güvenlik önlemleri alınacak vs." tarzı haberler dönüyor.

Haziran'da tatile gidilir mi yoksa bu salgın süresince tatili unutalım mı ?
joehigashi
(04.05.20)
Tatil anlayışınıza bağlı. Eğer karantina ve seyahat kısıtları kalkarsa, kendi halinizde denize girmek, güneşlenmek, yürüyüş yapmak için falan gidilir elbette.


malheiros
(04.05.20)
bana gore onlar izin verse bile otele gitmek icin deli olmak lazim.


hot potato
(04.05.20)
Ben olsa gitmezdim.


karayel
(04.05.20)
İyi ki tatil satın almamışız diye seviniyorum.
En erken gelecek yaz.


pro9it9is9
(04.05.20)
Vallahi çok cesaretlisiniz. Çalışmak için mecburiyetten 2 gün işe kendi aracımla gidiyorum. Evimde 20 günlük çocuk var. Ben 2020 sonuna dek plan yapamazken Haziran da tatile gitmek çok uç bir karar gibi geliyor. Hayırlı olsun


oligomer
(04.05.20)
Ortak havalandırması olan hiçbir yere gidilmez. Şu an büyük tehlike havalandırmalar. Kendiniz sahilde ev kiralayıp üç beş gün az insanın olduğu koylara gidecekseniz ve evde kendi yemeğinizi yapıp mekanlardan genelde uzak duracaksanız belki.

Riske değmez bence.


tessera
(04.05.20)
bizim de haziranın ilk haftası balayımız var kıbrıs'ta, iptal etmeye çalışıyoruz. düğünü erteledik zaten, nikah yapacağız sadece, o da bildiğim kadarıyla sadece şahitlerle oluyor, yani ana baba bile içeri giremiyor :( belki izin alırız gerçi sosyal mesafeye uyarak falan. ama tatil bence de izin verilse bile gidilmesi çok riskli bir durum şu tarihler için. eylül-ekim için bile risk var bu arada, çünkü ikinci dalga bekleniyor"muş" gerçi muş mişle iş olmaz ama risk de çok yüksek.


pasp
(04.05.20)
ikinci dalga kesin olacak. benim bu sene için en büyük hayalim 1 kere daha ölüdeniz'de denize girmekti. ama maalesef artık imkansız. ulan 2020.....


matilda
(04.05.20)
tatile gidilir tabii de bunun tek yolu otel değil. ne derlerse desinler (sertifika alınması, dezenfekte edilmesi vs) koca oteller 3-5 kişiye hizmet edemeyeceği için illa risk olacak. ne gerek var.. zaten o kadar gerilime tatilin de tadını çıkaramazsınız.

ben nerdeyse koşarak market alışverişi yapıp çıkmaya çalışırken bi adam arkamdan geliyor, enseme enseme hapşuruyor. tamamen delirme sebebi.

karavan kiralayın, ya da çadır alıp arabayla ege koylarını gezin, ya da birkaç hafta için yazlık ev kiralayıp ya da tanıdık birinin yazlığına gidip, öncesinde dezenfekte ettirebilirsiniz. yemekleri de evde yapıp, kalabalık olmayan koylarda denize girebilirsiniz.

ama 2020 de otele gitmek bayaa bayaa intihar bence.


(4)

Semtinizde kalabalık durumları nasıl ? 20 nisan 2020

Az evvel annemlere bir şeyler almak için kasaba gireyim dedim dükkana girmek mümkün olmadı içerdeki 4 kişiyi görmemle dönmem bir oldu. yoldaki diğer market, kasap, manav gibi dükkanlara baktım yine hepsi dolu ve kalabalık. Bim, carrefour gibi marketlerin önüne park eden araçlar sokaktaki trafiği dah
Az evvel annemlere bir şeyler almak için kasaba gireyim dedim dükkana girmek mümkün olmadı içerdeki 4 kişiyi görmemle dönmem bir oldu. yoldaki diğer market, kasap, manav gibi dükkanlara baktım yine hepsi dolu ve kalabalık. Bim, carrefour gibi marketlerin önüne park eden araçlar sokaktaki trafiği dahi tıkamış vaziyette.

Bulunduğum yerde salgın sürecinin ilk aşamalarında bu iş böyle değildi artık maskesine güvenen kalabalıklara karışıp tabir yerindeyse sosyal mesafenin anasını ağlatmaktan en ufak bir sakınca görmüyor.

Sizin semtte durumlar nedir ?
joehigashi
(20.04.20)
Market hariç boş markette de ssyili kişi aliyorlar


basond
(20.04.20)
Marketler kalabalık, kişi sayısına dikkat ettiklerini sanmıyorum. Fırın, kasap, eczaneler içeriye teker teker alıyor.


eazy
(20.04.20)
Evim pazara giden sokağın üzerinde olduğu için kalabalık. Pazar olmasa da yarın yine kalabalık olacak. Haftasonları sokağa çıkma yasaklarından sonra insanların üzerine bir rehavet çöktü maalesef. Hem maske hem de havaların güzel olması da bahane olmamalı. Geçen haftalarda sokakta tek tük kişi görüyordum, şimdi sokak insandan gürültüden geçilmiyor.

1 aydır kent kameralarını izliyorum. Meydanlar boş ama marketlerin, bankaların olduğu yerler gayet kalabalık (izmir).

Markete, eczaneye gitmek içinse salı, çarşamba, perşembe günleri tercih edilmeli (kötünün iyisi).


yineiyisinoxford
(20.04.20)
Yine dan diye yasak getirirler 4 güne çıkar diye sokaklar cıvıl cıvıl, sosyal mesafe hak getire, maskeler takılı ama burun açık (sıcak ya nem yapıyo, hava almıyo herhalde..), marketler yine yağmalanmış..

Konum: İzmir


superfluid
(20.04.20)
(4)

kağıt havlunun maske koruyuculuğunu arttırdığını anlatan eczacı abi

Şöyle bir video dönüyor ortada:https://twitter.com/YolTV2/status/1250316520137175042işin uzmanı değilim ama doğruluk payı var mıdır ? Yani normal maskenin önüne kağıt havlu koyduğumuz taktirde koruyuculuğu arttırma veya bizdeki olası virüsü dışarı yayma ihtimalini daha da azaltabilir miyiz ?
Şöyle bir video dönüyor ortada:

twitter.com

işin uzmanı değilim ama doğruluk payı var mıdır ? Yani normal maskenin önüne kağıt havlu koyduğumuz taktirde koruyuculuğu arttırma veya bizdeki olası virüsü dışarı yayma ihtimalini daha da azaltabilir miyiz ?
joehigashi
(15.04.20)
Ozellikle evde yapilan veya medikal ozelliklerinden suphe duyulan (siyah maskeler varmis) maskelerde Conley olarak evet yararli.

Cunku bu meretin partikul boyutu cok kucuk. Kagit havlu koyarak hem maskenin nemlenerek kisalan kullanim suresini uzatiyorsunuz hem dekumasin dokuma araliklaridan gecebilecek virusu de eliyorsunuz.

AMA ben su linkteki bilgilere dayanarak non wowen suya dayanikli (su gecirmez degil) yeniden kullanilabilen market posetlerinden filtre yapmayi tercih ederim. Cunku normalde medikal maskelerin cogunun malzemesi de o. Burada naylon poset yasak oldugu icin sadece non woven var. Kolay bulunuyor. Turkiyede bulunabilirligi nasil bilmiyorum tabii.


Sahikaa
(15.04.20)
eksisozluk.com

Burda bir yazar, bu konuda karşılaştırmalı bir çalışmanın özetini paylaşmış sağolsun. Bakın lütfen.

Kağıt havlu olup olmamasından ziyade, materyaline göre artı bir katman muhtemelen artırır bu araştırmaya göre koruyuculuğu.

Çakmak üfleme testinin saçmalığı bir tarafa, bu kadar ciddi bir konuda spekülasyondan kaçınmak zorundayız hepimiz. Bu ilgi meraklısı eczacıyı görenler korumuyormuş yaa diyerek maske takmayı bırakmazlar umuyorum.


gayda
(15.04.20)
ben bu çakmak üfleme testini anlamıyorum. daha önce de görmüştüm, o zaman da aklım ermemişti.

bu videolarda diyorlar ki, "çakmak sönmüyorsa iyidir". e o zaman naylon poşet takalım, streç film koyalım, zerre kadar hava geçerse şerrefsizim.

yani çakmağın sönmemesi demek, alıp verdiğimiz havanın maskenin içinden değil, yanlarından girip çıkması anlamına gelmiyor mu? çakmağa üflüyorum, alev hiç oynamıyor. ama yanlardan, üstten çıkıyor bütün hava. gözlüğüm buğulanıyor. aynı şekilde nefes alırken de oralardan giriyor. yani hapşırırken, öksürürken elinle ağzını burununu kapatmanın alternatifi olabilir ancak.

oysa maskenin filtre etmesi lazım filtre. filtre denen şeyin mantığı bu değil mi? arabanın hava filtresi içine havayı alacak ama tozu toprağı süzecek. musluk filtresi suyu geçirecek ama pisliği tutacak. maske dediğin de havayı geçirecek ama virüsü tutacak.

o yüzden havanın geçmesi lazım değil mi? hava geçecek, hava geçerken içindeki virüs geçemeyip maskede kalacak. amacın bu olması lazım.

biz filtreyi tıkayıp havayı da geçirmezsek o hava başka yol bulup girer, bu mu yani daha sağlıklı olan?


kibritsuyu
(15.04.20)
@kibritsuyu
naylon tabii ki daha iyi ama boğulmak gibi bir handikapı var :)

deneyselliğe açıksanız en iyisi tam yüz maskesidir.


Unde bach canim
(15.04.20)
(11)

Markete giderken corona tedbirleri alıyor musunuz ? (eldiven maske vs.)

Soru başlıkta. Geçen gün televizyonda Prof.Dr. Mehmet ceyhan enfekte olmamış kişilerin maske ve eldiven kullanmasının hastalık bulaşı açısından kullanmayan kişilere göre daha fazla risk oluşturduğunu söyledi.(maskenin nefes ile eldivenin ise terle nemlendiği için virüslerin üremesi için daha elveriş
Soru başlıkta. Geçen gün televizyonda Prof.Dr. Mehmet ceyhan enfekte olmamış kişilerin maske ve eldiven kullanmasının hastalık bulaşı açısından kullanmayan kişilere göre daha fazla risk oluşturduğunu söyledi.(maskenin nefes ile eldivenin ise terle nemlendiği için virüslerin üremesi için daha elverişli bir ortam yarattığından bahsetti özetle) Bir çok doktorda bu görüşü destekliyor. Siz markete gidip alışveriş yapmak zorunda olduğunuz zaman nelere dikkat ediyorsunuz, koruyucu tedbirler alıyor musunuz ?
joehigashi
(31.03.20)
maske, eldiven kullanmıyorum.

insanlara yakın olmamaya gayret ediyorum. pek konuşmuyorum, ağzımı aça aça yürümüyorum.
geçen çamaşırları yıkayıp duşa girecektim, bari önden markete gideyim dedim. döndüğümde hem kendimi hem kıyafetlerimi yıkadım. sık sık dışarı çıkmıyorsan bu makul ve yeterli bir önlem bence.

maske neyse de, eldiven kullanmak bana hastalığı daha bulaştırıyor gibi geliyor. elinde eldiven olunca her şey yapabilme özgürlüğüne kavuşuyor insanlar. ben eldivensiz daha dikkatliyim. ayrıca yanımda ufak bir sprey dezenfektan oluyor. sıkıveriyorum içim rahat etmezse.


biseysorcaktim
(31.03.20)
az önce marketten geldim. eldiven taktım sadece. kimseye 2 metreden fazla yaklaşmadım. aldıklarımı balkona attım, bozulacaklar hariç 2 gün ellemem. üstümdekileri çıkartıp makineye attım, duşa girdim.


scudman1
(31.03.20)
kesinlikle kullanıyorum.
mehmet hoca eminim iyi niyetle mantıklı şeyler söylemiştir ancak mantık iyi niyet bizim toplumda yok. normal şartlarda değiliz.

maskeyi,
1.hasta olduğu halde maske takmayanlardan korunmak için,
2.kendi elimi yüzüme burnuma getirmemek için kullanıyorum.

eldiveni de iki kat giyiyor ve üstüme başıma değdirmiyorum. ayrıca zaten üstümü başımı eve girince tersten çıkarıp yıkıyorum.


rewlack
(31.03.20)
ya şu demeçlere sinir oluyorum.tamam belki iyi niyetle söylenmiştir ama yine de sinir oluyorum.
biri de söylesin doktorlar, hemşireler, danışmada duran sağlık personeli sekreterler neden takıyor maske eldiven. yani hastaya temas etmeyeni, uzak duranı da kullanıyor.
madem sadece hastalar takmalıydı o zaman sağlıklı doktor neden takıyor ameliyat falan da yapmıyorken üstelik. bunu kimse düşünmüyor mu cidden yaa!


elbette takıyorum eldiven maske.
rewlack+1


jimjim
(31.03.20)
Sadece maske çünkü eldiven sadece psikolojik güven veriyor insanlara. Zaten geçirgen bir yapısı var, ellerimi illaki dezenfekte edeceğim sonrası, onun için eldiveni gereksiz buluyorum.

Bende makina yok o nedenle dışara giydiğim kıyafetler ayrı ve çıkarken sadece onları giyiyorum. Biriktirip haftada bir bir akrabamda gidip yıkıyorum. Şu an yapabileceğim daha iyi bir çözüm yok.

Onun dışında et peynir vs değilse aldıklarım dışarsı sıcaksa balkonda ya da oda sıcaklığında 2.5 saat bekletip yerleştiriyorum. Aldığım bazı ürünleri salça, ketçup, makarna gibi,, hemen kullancaksam paketlrini sabunla yıkıyorum.

Artık ne kadar işe yarıyor bilmiyorum da imkanlarım buna el veriyor şu an :)


superfluid
(31.03.20)
Hiçbir şey takmıyorum. Eve gelince elimi yıkıyorum sadece. Bir de dışarıda asla yüzüme ellemiyorum.


catch the arrow
(31.03.20)
Biz maske de, eldiven de kullanıyoruz. Bu konuyla ilgili çelişkili demeçler veriliyor, ben doğru kullanımda maske-eldiven ikilisinin koruduğuna inanıyorum.


gmzo
(31.03.20)
Eldiven, maske takmıyorum.
Marketler 10'da açılıyor. 10.15 gibi gidiyorum, çalışanlar dışında kimse olmuyor. Eve gelince de ellerimi yıkamaktan başka bir şey yapmıyorum.


yineiyisinoxford
(31.03.20)
arabada eldiven var bolca. arabadan indikten sonra eldivenleri takıyorum. alışverişimi tamamen bu eldivenle yapıyorum. arabaya geri binerken eldivenin birini çıkarıp torpidodan ıslak mendil alıp kredi kartımı o ıslak mendille (kolonyalı) silip cüzdana koyup diğer eldiveni de çıkarıp ikisini bir çöpe atıyorum.


Tears of Devil
(31.03.20)
Normal şartlarda maske ve eldiven korur ancak
1-maske belirli bir süreden sonra işe yaramaz hale geliyor. Değiştirmeniz gerekiyor. Islandığı için
2-eldivenler çift kat ve her 1 saatte 1 değiştirilip üstteki atılmalı
3-elinizde eldiven olması sadece elinizdeki açık yaralara bulaşma riski için gerekli olabilir. Zira eldiveniniz olmasıyla elinizi dezenfekte etmeniz açısından bir fark yok.
4-doktorlar ameliyat veya müdahaleden sonra maske ve eldivenlerini yeniliyorlar.
5-doktorların özellikle eldiven kullanması direkt şüpheli vakalara müdahale, ameliyatlarda açık yaraların her ihtimale karşı elinden enfekte olmasını engelleme, hemşirelerin de aynı sebeplerle iki hasta arasında ellerini yıkama imkanı bulamaması durumu yerine eldiven değiştirerek mikrobu bir hastadan diğer hastaya taşımaması için.


neysene
(31.03.20)
Evim markete 5 dakika yürüme mesafesinde. Toplu alışveriş yaptığımız için markete pek sık gitmiyoruz. Son gidişimizde, pazar günü eldiven ve maske taktık. Hızlıca alışveriş yapıp marketten çıktık.

Az önce komşum, market çalışanlarından birinin corona testinin pozitif çıktığını söyledi. Biraz korktum tabii ama gerek paketleri çamaşır sulu suyla silmemiz, hemen duş almamız, elbiseleri 60 derece yıkamamız ve eve dönünce antreyi, kapı kollarını yine çamaşır suyuyla silmemiz, ellerimizi sürekli yıkamamız... bunları düşününce az biraz rahatladım.

Umarım bir sorun yaşamayız. Şimdilik turp gibiyiz.


chihirovekohaku
(31.03.20)
(1)

Adsl nakil işlemi - internet başvuru sırasında hemen kesilir mi ?

İş yerimizi hafta sonuna doğru taşıyacağız lakin internet hayati öneme sahip. Nakil için başvurduğumuz taktirde eski adresimizdeki interneti hemen keserler mi yoksa yeni iş yerine telekom yetkilisi gelip gerekli işlemi yaptıktan sonra mı kesilir ?
İş yerimizi hafta sonuna doğru taşıyacağız lakin internet hayati öneme sahip. Nakil için başvurduğumuz taktirde eski adresimizdeki interneti hemen keserler mi yoksa yeni iş yerine telekom yetkilisi gelip gerekli işlemi yaptıktan sonra mı kesilir ?
joehigashi
(02.01.20)
Yenisi bağlandığında önceki iptal oluyor diye hatırlıyorum. Bende Superonline var. Yeni eve taşındıktan sonra nakil için aradım. 45 dakika içinde gelip hallettiler. Yeni evde internet aktif olunca eskisinde kesilmişti.


himmet dayi
(02.01.20)
(4)

Yakın zamanda gidip memnun kaldığınız ultra her şey dahil oteller

Fiyatı abartı düzeyde olmayan, 11 aylık bebekle gidebileceğimiz, ultra her şey dahil kategorisinde en önemliside denizi ve plajı güzel olan otel tavsiyesi olarak nereyi verebilirsiniz ?Not: voyage otelleri hariç olursa iyi olur oralar bütçemin üstünde kalıyor.
Fiyatı abartı düzeyde olmayan, 11 aylık bebekle gidebileceğimiz, ultra her şey dahil kategorisinde en önemliside denizi ve plajı güzel olan otel tavsiyesi olarak nereyi verebilirsiniz ?

Not: voyage otelleri hariç olursa iyi olur oralar bütçemin üstünde kalıyor.
joehigashi
(09.12.19)
Başkan geçen yıl cratos da yapmıştık tatili hem güzeldi hem de eğer çocukla gideceksen havuz kenarı zemin kattan oda alırsan süper olur. Biz 4 aile gitmiştik 3 u çocuklu. Herkes cok rahat etmişti yemekler havuz güzeldi. Deniz de güzel diyorlardı ama üşenip havuz kenarından gitmedik açıkcası maldivler gibi yapmışlar. Gece de altta kumarhane var orası da ayrı eğlence oynarsin oynamazsın bilmem ama gidersiniz. Bebekle giremezsiniz de biriniz bakar biriniz gidersiniz. Tatilbudur dan almıştık biz. Voyage cok iyi değil bence rixos o ayarda daha iyi. Ben de maxx royale kovalıyorum hep pahalı,hiç off sezonu bile yok


monkey
(09.12.19)
Antalya Belek otellerini ilk sıraya koyun. Sonra Kundu. Bütçeniz yeterse Kemer Maxroyal..

Ege bölgesi için de sanıyorum Marmaris ve Bodrumda güzel oteller var.


denizmaniaherif
(09.12.19)
tuana club fethiye


Gloria Golf'ü tek geçerim bu klasmanda.


roket adam
(09.12.19)
(5)

Türk telekom'dan vodafone'a geçmeye değer mi ?

İstanbul silivri'deki depremden sonra türk telekomun patlamasından ötürü vodafone'a geçmek istiyorum telekom hiç güven vermiyor. Fakat vodafone ile ilgili sözlükteki olumsuz yorumlar da kararımı sorgulatmış vaziyette. kapsama alanı sıkıntısı, internetinin yavaşlığı gibi sebeplerden ötürü epey bi olu
İstanbul silivri'deki depremden sonra türk telekomun patlamasından ötürü vodafone'a geçmek istiyorum telekom hiç güven vermiyor. Fakat vodafone ile ilgili sözlükteki olumsuz yorumlar da kararımı sorgulatmış vaziyette. kapsama alanı sıkıntısı, internetinin yavaşlığı gibi sebeplerden ötürü epey bi olumsuz yorumlar mevcut.

Özellikle türk telekom hattından vodafone'a geçen, memnun olan ya da olmayanların yorumları neler ?

Not: Kontürlü yani bakiyeli bir hatta geçeceğim.
joehigashi
(18.11.19)
konturlu hakkında bilgim yok, fakat 2 sene önce tt'den vodafone'a geçtim gayet memnunum.


yaşadıgın yere göre değişir
istanbulda merkezi bir yerde evde vodafone internet zor çekiyor
telekom biraz daha iyi bence bunlara bakmak laızm


seyyar satıcı
(18.11.19)
ben de o sebepten düşünüyorum. Bugün aradılar taahhüt yenilemek için, akşam tekrar arayın dedim.

Valla Vodafone'dan TT'ye geçen arkadaşlarım oldu vodafone'u beğenmediler, o yüzden Vodafone değil de Turkcell veya TT arası gidip geliyorum ben. Zaten 13 yıllık falan Turkcelliydim son zamanlardaki politikalarından dolayı Türk Telekoma geçmiştim (ayrıca fiyat da baya fark etti), fakat şimdi TT'den Turkcell'e geçersem ilk geçiş için uygun paketler var sanırım. Ama öyle bile yapsam ikinci yıl yine Turkcellde kalmam yıl yıl geçerim :D millet öyle yapıyor daha uygun tarifeler kullanıyor.


nhk ni youkosu
(18.11.19)
Vodafone en son tercih edeceğim operatördür.

fiyat
turkcell > vodafone > telekom

performans
turkcell > telekom > vodafone

haliyle ben de telekomu tercih ettim. yıllardır vodafonedaydım. interneti çok kötü. 4g hızları almanız imkansız. telekom hem ucuz hem güzel. geçen aradılar tarifemde durduk yere indirim yaptılar daha nolsun.


jelly bear
(18.11.19)
Türk Telekom, pek çok açıdan vodafone'dan daha iyi. Çekim kalitesi, konuşma netliği, internet vs.

Depreme hiç bir sağlayıcı hazır değil ki...


.


(1)

Mediamarkt - resmi üretici firma garantisi

Mediamarkt'ın gittigidiyor üzerindeki satışından bir telefonun fiyatı uygun geldi. Garanti için "ürünün samsung türkiye garantisi" dahilinde olup olmadığını sorduğumda ise bana "Merhaba Ürün resmi üretici firma garantisi altındadır " cevabı geldi yani evet ürün samsung türkiye garantisi altındadır d
Mediamarkt'ın gittigidiyor üzerindeki satışından bir telefonun fiyatı uygun geldi. Garanti için "ürünün samsung türkiye garantisi" dahilinde olup olmadığını sorduğumda ise bana "Merhaba Ürün resmi üretici firma garantisi altındadır " cevabı geldi yani evet ürün samsung türkiye garantisi altındadır dememişler ya da kaçınmışlar sebebini anlayamadım.

Daha önce mediamarkt'da gittigidiyor üzerinden sipariş veren oldu mu acaba ? Bahsettikleri garantinin anlamı nedir ?
joehigashi
(31.07.19)
üretici garantisinde demiş. yani samsung için tr si koresi beni ingilendirmez. samsung nereye git dersen oraya gidecen demek. gg mediamarkt'tan 2 kere alışveriş yaptım. bir mba ve bir philips led tv. ikisi de sorunsuz geldi.


helenart
(31.07.19)
(3)

Bebek odası için tavsiye mobilyacı(ist avrupa yakası)

Çevremde çilek mobilya pek övülüyordu ancak sözlükteki yorumlar pek iç açıcı olmadığı gibi mağazaya gittiğimizde de hiç de doğru düzgün çeşit göremedik. Konu hakkında hiç bir bilgim yok özetle avrupa yakasında işini düzgün yapan, çeşit bulabileceğim mobilyacılar kimler olabilir ?
Çevremde çilek mobilya pek övülüyordu ancak sözlükteki yorumlar pek iç açıcı olmadığı gibi mağazaya gittiğimizde de hiç de doğru düzgün çeşit göremedik. Konu hakkında hiç bir bilgim yok özetle avrupa yakasında işini düzgün yapan, çeşit bulabileceğim mobilyacılar kimler olabilir ?
joehigashi
(10.05.19)
biz bütün bebek odasını ikea'dan aldık, çok da memnun kaldık.

edit: ikea'nın bebek için tam boyasız modelleri var. @pati'nin dediği polemiklere hiç girmemenizi sağlıyor. bebek illa ki o mobilyayı kemirdiği için özellikle öneriyorum.


babilbaligi
(10.05.19)
İşin içinden bildiriyorum, benim çocuğum olsa ikea'dan alırdım. Kullanışlılığının yanısıra kullandıkları ahşap ve boyanın sağlığa zararlı madde içermediğini / salmadığını söyleyebilirim, test ettiriyorlar.


pati
(10.05.19)
bende ek yapabilir miyim duyuruya ya anne yanı beşik diye tabir edilen yataklardan almayı düşünüyor musunuz?
bende ikeadan bakacağım sanırım ama tam karar veremedim araştırma içerisindeyim.


(4)

Park yeri tutmak icin hurda motorsikleti genisten koyan tip

Bulundugumuz mahallede ciddi bir park sorunu mevcut. Mahallede bir kiside soyle bir durum var ki arabasina park yeri tutmak icin motorsikletini genisten koyup bir arabanin girmeyecegi sekilde ortaliyor ya da arabasini oyle bir park ediyor ki mahallede 1 arabalik yeri ekstradan tutuyor hal boyle olun
Bulundugumuz mahallede ciddi bir park sorunu mevcut. Mahallede bir kiside soyle bir durum var ki arabasina park yeri tutmak icin motorsikletini genisten koyup bir arabanin girmeyecegi sekilde ortaliyor ya da arabasini oyle bir park ediyor ki mahallede 1 arabalik yeri ekstradan tutuyor hal boyle olunca zaten mahallede park yeri yok epey uzaklarda yer aramak durumunda kaliyoruz. Boyle bir durum icin belediyenin veya zabitanin yada trafigin bi yaptirimi oluyor mu acaba ?
joehigashi
(21.04.19)
dövmek lazım.


ozdek
(21.04.19)
olmaz


2 tostos turan
(21.04.19)
silecekleri kaldırmayı denediniz mi? :)


Hakan1980
(21.04.19)
Hurda motorun cekilmesini/trafikten men edilmesini vs isteyebilirsiniz. Ancak oyle olur bence.


kuehles blondes
(21.04.19)
(10)

Karıncalardan kurtulma yolları

Kırıntı, gıda maddesi vb. şeyleri mutfakta ısrarla bırakmamamıza rağmen tezgah üstünde gezinen ve mutfağı istila eden karıncalardan kurtulmak mümkün olmadı. kadar denenen çözüm önerileri:1- Tarçın: dalga geçer gibi tarçın konan yerin üstünden gidiyorlar2- Limon: bir kaç saat işe yaradı sonuç olarak
Kırıntı, gıda maddesi vb. şeyleri mutfakta ısrarla bırakmamamıza rağmen tezgah üstünde gezinen ve mutfağı istila eden karıncalardan kurtulmak mümkün olmadı. kadar denenen çözüm önerileri:

1- Tarçın: dalga geçer gibi tarçın konan yerin üstünden gidiyorlar

2- Limon: bir kaç saat işe yaradı sonuç olarak kazanan yine karıncalar

3- Kahve: Çözüm yok boş çaba

4- Karbonat, sarımsak, sirke vs de herhangi bir başarı sağlayamadı.

5- Öldürmek istemeyip organik yollarla savaşı kazanmak mümkün olmayınca geçenlerde raid'in karınca hapını aldım ancak nasıl bir üstün ırksa bizdekiler yemin şöyle bir içine girip kaçmaları bir oluyor sanırım zehir olduğunu anladılar ve hiçbir şekilde yanaşmıyorlar.

Özetle bütün buların dışında denenen, faydalı olan çözüm önerisi var mı acaba yoksa bu savaşın galibi her daim karıncalar mı oluyor ?
joehigashi
(25.03.19)
salatalık kabuğu diye okumuştum. denemedim.


veritaslibertas
(25.03.19)
reston sprey kullandım ve sonuç aldım.


teritori
(25.03.19)
bayer-k-othrine-sc-50 . Yıllardır kullanıyorum, ilaca temas etseniz bile size zararsız ama şimdiye kadar ki karşılaştığım bütün böcek ve türevlerini nakavt etti. Üstlerine , geçtikleri yollara sıkarsanız kesin sonuç , dışarıdan taşınma ihtimallerine karşı balkon pencere kenarlarına da sıkın (suyun az temas ettiği yerlere) gelecek olanlara da çare olur.


synax
(25.03.19)
Öncelikle nerelerden geldiklerini bulup oraları kapatarak başlayın işe. İlk yapmanız gereken bu. Bunu yapmadıkça gelecekler.

Sonra bol bol temizlik. Karıncılar daha önce gelenin bıraktığı izleri takip ederek geliyorlar oraya. Bir şey salgılıyorlar. O salgıladıkları şeyi sürekli olarak temizlemediğiniz sürece yine gelecekler.

Nane yağı işe yarayabilir. Ama bunlar olmadan hiçbiri yaramaz. Limon, sirke de yarardı, bunlar olsaydı.

Fesleğen de bir nebze işe yarar. Bu kokulu şeyler onların, "lan burada bu kokan şey dışında bir şey yok galiba hadi gidelim" demesi için. Diğer şeylerin kokusunu alamasınlar diye.

Pestisit kullanmayın lütfen. Önce kendinize sonra çevrenize sonra da doğaya zarar vereceksiniz pestisit kullanırsanız. Böceği öldüren ama size zarar vermeyen bir zehir olamaz. Zehir bu.


karincanin tam mevsimi. bende de var, tiksinmedigim icin ellemiyorum. arada yanlislikla basiyorum, o kotu. guzergahi degistirmeniz lazim. baska bir rota cizin onlara. seker fln serpin. o rotaya alisirlarsa belki tezgahi es gecerler.


jimicik
(25.03.19)
www.migros.com.tr kesin çözüm. 2 yıl önce koloniye nasıl bir korku verdiyse hala tek karınca görmedim.

raid bir işe yaramıyor bu arada zaten denedim demişsin.


Tuz kullanmıştım fayda etmiş gibiydi. Süpürgelik kenarlarına, ara veya boşluk her yere dökünce etki edebilir, denemekte fayda var.


Uncle Sam
(25.03.19)
geçtikleri yere oda spreyi sıkıyorum. bugüne kadar %80 başarılı oldu.


violetsky
(25.03.19)
spreyli bir şişeye su ve bir kapak çamaşır yumuşatıcısı koyun. karıncaların geçtikleri yerlere püskürtün. zamanla azalırlar.


boyalı kuş
(25.03.19)
raid karınca tozu dünyanın en güzel icadı. kökünü kazıyor valla.


(1)

Çok basit excel sorusu

Fotoğrafını attığım kayıtta yukarıdaki 3 tarihe göre sonraki sütunları gün gün arttırmak istediğimde kopyalama özelliği sapıtıyor ve aşağaki sütunlara tarihleri istediğim gibi kopyalamıyor 3/10/2018, 4/10/2018, 5/10/2018 şeklinde gitmesini istememe karşın kopyalama özelliği yılları 2019 olarak algıl
Fotoğrafını attığım kayıtta yukarıdaki 3 tarihe göre sonraki sütunları gün gün arttırmak istediğimde kopyalama özelliği sapıtıyor ve aşağaki sütunlara tarihleri istediğim gibi kopyalamıyor 3/10/2018, 4/10/2018, 5/10/2018 şeklinde gitmesini istememe karşın kopyalama özelliği yılları 2019 olarak algılıyor ve tarihleri 3'erli ardışık gruplar olarak kopyalıyor fotoğrafta durumu izah etmeye çalıştım.

Dosya hazır bir şablon ve verileri bu şablon özelliklerine göre gireceğim için hücre özelliklerinde değişiklik yapamıyorum acaba tarihleri gün gün bu şablona göre nasıl arttırabilirim ?

i.imgyukle.com
joehigashi
(16.01.19)
çünkü hücreler "metin" olarak kalmış. işlem yapmak istediğiniz hücreleri seçip sağ tıklayın, hücreleri biçimlendire gelip soldan tarihi seçin. oradan istediğiniz formatı seçip ok deyin. ya da excelde yukarıda metin yazar, onu tarih yapın.

2educateyou.com


veritaslibertas
(16.01.19)
(7)

Belgesel için d smart mı digitürk mü ?

Babam belgesel hastası eve digitürk veya d smart'dan birini taktıralım diyorum. Acaba hangisi fiyat ve kanal çeşitliliği açısından daha uygun olur ?
Babam belgesel hastası eve digitürk veya d smart'dan birini taktıralım diyorum. Acaba hangisi fiyat ve kanal çeşitliliği açısından daha uygun olur ?
joehigashi
(27.12.18)
d smart


prasinos
(27.12.18)
Brother bende fazla bir kutu var. Full paket. 10 yıllık üye olduğum için 30-35 TL para veriyorum. konum yakinsa sana veririm. Anlaşırız birşeyler.


mmmtarantino
(27.12.18)
D smart fazlaca belgesel kanalı var.


mmmtarantino
(27.12.18)
d smart da belgesellere ek belgesel paketi var.


mikahakkinen
(27.12.18)
digiturk'ü bein izleyecek bile olsan alma kardeş. etrafımda 1 günlük müşterisinden 10 yıllık müşterine kadar, digiturk alıp da pişmanlık yaşamamış arkadaş yok. ben de dahilim.


barankovan
(27.12.18)
turktorrent.im
türkçe belgesel kaynağı


dsmart alacaksınız telefonla arayıp üye olmayın.
telefonla eski müşteri vs indirimiyle minimum aylık 15 liraya gelirken şunun gibi bir şey alırsanız 7-8 liraya geliyor.
urun.n11.com


oz suser
(27.12.18)
(2)

Hangi filmdi bu acaba ?

Seneler önce izlemiştim. bir lisede çalışkan kendi halinde bir kız sınıfın serserisine aşık oluyor. Sınıfın serseriside uyuşturucu müptelası sonrasında bu eleman kızı kullanıyor ve kız bu serseriye para bulmak için bir süre sonra bedenini satmaya başlıyor ve o da uyuşturucu ağına düşüyor. Fransız fi
Seneler önce izlemiştim. bir lisede çalışkan kendi halinde bir kız sınıfın serserisine aşık oluyor. Sınıfın serseriside uyuşturucu müptelası sonrasında bu eleman kızı kullanıyor ve kız bu serseriye para bulmak için bir süre sonra bedenini satmaya başlıyor ve o da uyuşturucu ağına düşüyor. Fransız filmiydi sanırım adı ne olabilir ?
joehigashi
(12.12.18)
christiane f. olabilir sanki ama emin olamadım.


www.imdb.com
aradığınız film bu olabilir mi?


(1)

petbesinleri.com.tr güvenilir mi, açık mama alınır mı ?

Kedimize veteriner kısırlaştırmadan sonra royal canin sterilised önerdi. Petshoplarda epey pahalı bir mama internette de pek uygununu bulamadım fakat petbesinleri.com.tr sitesinde açık olarak 1 kg'si 30 tl ye satılmakta. Acaba site güvenilir bir site midir ? Paketli 400 gramı 30 tl ye satılırken 1 k
Kedimize veteriner kısırlaştırmadan sonra royal canin sterilised önerdi. Petshoplarda epey pahalı bir mama internette de pek uygununu bulamadım fakat petbesinleri.com.tr sitesinde açık olarak 1 kg'si 30 tl ye satılmakta. Acaba site güvenilir bir site midir ? Paketli 400 gramı 30 tl ye satılırken 1 kg'sinin açık olarak 30 tl ye satılması mümkün olabilir mi ?
joehigashi
(05.09.18)
fiyatlar konusunda bi sey diyemem ama site guvenilir. cokca alisveris yaptim.


pide
(05.09.18)
(3)

Göz muaynesinde göz bebeğini büyüten damla kesin kullanılıyor mu ?

Gözlük kullanıyorum ve 4 numara hipermetropum. 2 sene sonra kontrol için göz doktoruna gittiğimde "göz bebeğini büyüten göz damlası sıkmadan bakamam öyle olursa da araba kullanamazsın" dedi. Daha önce gittiğim doktorlar damla olmadan muayne ediyor ve reçeteyi veriyordu neredeyse 20 senedir gözlük ku
Gözlük kullanıyorum ve 4 numara hipermetropum. 2 sene sonra kontrol için göz doktoruna gittiğimde "göz bebeğini büyüten göz damlası sıkmadan bakamam öyle olursa da araba kullanamazsın" dedi. Daha önce gittiğim doktorlar damla olmadan muayne ediyor ve reçeteyi veriyordu neredeyse 20 senedir gözlük kullanır ve gözlerimi bir kaç senede bir kontrol ettiririm çocukluğumda muayne olduğumda bir kere bu göz damlasını damlatmışlardı bu ikinci oldu.

şunu merak ettim acaba bu damla olmadan göz numarası alırsam yanlış göz numarası alma ihtimalim çok mu fazla olur ? (araba kullandığım için pek yanaşmak istemiyorum) bu tür muaynelerde bu damlanın etkisi ne kadar önemli ?
joehigashi
(16.07.18)
Göz muayenesinden sonra, 1-2 saat beklerseniz, güneş gözlüğünüzü takıp, araba kullanabilirsiniz.


agluna
(16.07.18)
39 yaşındayım, 9 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum, onlarca kere göz muayenesi oldum, bir kere bile damla damlatmadılar.

damla göz bebeğini büyütüyor. makine ile yapılan ölçümü daha doğru ölçüyor evet. ama mercek deneyip tabeladaki yazıları okuyarak denemek sakat. onu da doğru okuyamazsınız. tabeladan okutmayıp sadece makine ile ölçüp bırakacaksa damla zorunlu.

bir tek oğlum 2 yaşındayken, henüz konuşamadığı için, tabelaya bakıp görüp görmediğini söyleyemeyeceği için, yani sadece makine ölçümü ile gözlük verileceği için ona damlattılar. makine ile ölçüp gözlük verdiler. konuşmaya başladıktan sonraki kontrollerinde ona da damlatmadılar.

bir de göz kusuru haricinde göz dibini incelemek gerekirse o zaman damlatırlar.


kibritsuyu
(16.07.18)
Damla ile çıkan ölçüm sonucu kesin. Çocuklar pek işbirliği yapmadığı için onlara damla ile bakılıyor. Erişkinler de yanlış yere odaklanırsa makine yanlış ölçer. Damla kesin ama erişkinde şart değil.


Lim5
(16.07.18)
(4)

Marmara üniversitesi göztepe kampüsüne yakın otopark

Başlıktaki gibidir. 2 hafta sonra burda smmm sınavına gireceğim sınav epey kalabalık olacağı için kampüste sıkışıklık yaşamamak adına yakın bir noktada arabayı otoparka bırakmak istiyorum. Uygun, sabah 7 gibi açık olacak bir otopark var mıdır yakın çevrede, varsa ne taraflardadır ? toplu taşıma ile
Başlıktaki gibidir. 2 hafta sonra burda smmm sınavına gireceğim sınav epey kalabalık olacağı için kampüste sıkışıklık yaşamamak adına yakın bir noktada arabayı otoparka bırakmak istiyorum. Uygun, sabah 7 gibi açık olacak bir otopark var mıdır yakın çevrede, varsa ne taraflardadır ? toplu taşıma ile 2-3 durak uzaklıktaki bir nokta da kabulümdür.
joehigashi
(27.02.18)
öğretim görevlileri ve idari personel hariç kampüse araçla giriş yok zaten. eskiden herkese giriş serbestti. sonra girdi çıktı ücretli oldu. sonra otopark yerine bina yapılmaya başlanınca anca yol kenarı park yerleri kaldı. onlar da öğrenciler gelirse yetmiyor diye dediklerim haricinde araç girişi yasak.

otopark bulamazsınız. atatürk fen lisesi civarındaki sokaklara bırakıp cami/şantiye girişinin oradan yaya olarak giriş yapacaksınız.


@deveyi diken adamin ta kendisi

abi neredeyse silivri den geleceğim. kampüse çok yakın bir nokta olmasa dahi kabulüm. Otobüs, metro vs. tarzı toplu taşıma ile ulaşsam da olur marmara üniversitesine. O gün sokakta da yer bulamazsam sınava yetişme falan sinir basar beni.


joehigashi
(27.02.18)
İste okulun arka kapisi civarinda mutlaka yer bulunuyor. Garanti olsun derseniz sogutlucesmede genis bir ispark var. Tek otobusle 3-4 dkda okuldasiniz. Ama o İSPARK otoparki da dolu oluyor genelde. Park sorunu yasamazsiniz ya.


okul içerisinde park yeri bulman için çok erken gitmen lazım. seneler önce SPK sınavına girmiştim de az daha geç kalıyordum sınava. kadıköyde bir otoparka parkedip dolmuşla göztepe kampüse geçebilirsin.

tavsiye edebilececğim otoparklar
rıhtım ispark
yandex.com.tr

eski salıpazarı ispark
yandex.com.tr

söğütlüçeşme camii otopark
yandex.com.tr


teritori
(27.02.18)
(7)

Oda termostatı doğalgaz tüketiminde aşırı fark yaratır mı ?

2 kişiyiz ve çalışıyoruz. Yani gündüzleri haftanın 5 günü evde değiliz.Evde yokken kombiyi gündüz ya 30 derecede çalıştırdık ya kapattık akşamları ise 40-45 derece arası kullandık. onu da her akşam yakmadığımızı söyleyebilirim buna rağmen 220 tl fatura geldi yan komşumuz ise eşi ev hanımı olmasına
2 kişiyiz ve çalışıyoruz. Yani gündüzleri haftanın 5 günü evde değiliz.

Evde yokken kombiyi gündüz ya 30 derecede çalıştırdık ya kapattık akşamları ise 40-45 derece arası kullandık. onu da her akşam yakmadığımızı söyleyebilirim buna rağmen 220 tl fatura geldi yan komşumuz ise eşi ev hanımı olmasına yani gün içersinde kombiyi kullanmalarına rağmen 130 tl faturaları geldi.

Sorduk oda termostatı kullanıyorlarmış birde kombileri yoğuşmalı kombiymiş. Termostat olayı bu kadar fark ettirir mi işi ? Yoksa kombinin yoğuşmalı olması mı bu kadar fark ettiriyor ?

Az evvel baymak'ı aradım termostat için 400 tl fiyat çektiler ne yapsak bilemedik. değer mi acaba normal kombi + termostat ile tüketim açısından verim alır mıyız ?
joehigashi
(18.01.18)
Yogusmali fark ettiriyor bence.bizim komşuya 110 gelirken bana 190 geldi dediğin gibi doğru düzgün yakmadigimiz halde.


brnbrs
(18.01.18)
ankaradayim, yogusmali son model kombi var, gunduz iste olmama ragmen kismiyorum; gece-gunduz acik ama aksam evde tshirt sort ve corapsizim; en son 310 geldi :) en dusuk 35 olmasina ragmen surekli 55'de

edit: ev dubleks cati kati bu arada


kamyonsans
(18.01.18)
bana sorarsan sadece odalarınızı açık tutun.

ikinci olarka da gündüz evde değilseniz yakmayın öyle deneyin, böylece bence en az bi 100 tl fark edecek.

millet kombi yakıyor tamam ama heryerin peteklerini açmıyor ki.


Photographer
(18.01.18)
@Photographer

bize gelen tesisatçı kombi aç kapa yapmanın daha fazla tüketim yaptırdığını kullanmadığımız zaman düşük derecede açık kalması gerektiğini söylemişti bizde ona uyduk ama iyi olmadı galiba :/

Zaten yanan 3 oda 3 petek kullanmadığımız odaları yakmıyoruz.


joehigashi
(18.01.18)
Yoğuşmalı bizim memlekette çok da gerekli değil diyen bi inceleme okumuştum, getirdiği gerekçeler mantıklıydı.

Termostat akıllı çözüm. (Şart değil ama termostatların saat ayarlı olanları var. şu saatler arasında şu derece biz eve gelmeden önce şu derece olsun diyebilirsiniz.)

Kapatıp açmak pahalıya gelir, bütün suyu soğutup tekrar ısıtıyorsunuz. Ev ve eşyalar da soğuyor. Evde yokken kısık ayarda evde olunca yüksek ayarda uyurken düşük ayarda gibi ayarlarsanız daha ekonomik olur.

Bir de başkalarıyla karşılaştırırken evin konumunu da göz önüne almak lazım. alt ve üsttekilerin ısınma durumları, dış cephe duvarlarının çokluğu vb. etkenler yakıt masrafını direkt etkiliyor.


temel farklardan biri yoğuşmalı olmasıdır.

komşunun evi güneye sizinki kuzeye bakıyorsa bu da fark yaratır.

komşunun alt ve üst katı cayır cayır yanıyor seninki ise boşsa o da fark yaratır.


hosein
(18.01.18)
Termostatın mantığı şu; ortam sıcaklığı ayarlanan dereceden yüksek ise kombinin sirkülasyon yapmasını engelliyor. Bu yüzden oda sıcaklığı düşmediği sürece kombi sıcak su basmıyor.

Isı düşerse devreyi açıyor, kombi devre açıldıktan sonra sıcak su ısısını yükseltiyor ve peteklere sıcak su basıyor.

Termostat olmadığında kombi kendi programı ile belirli periyotlarda suyu pompalıyor, dönüşüm yapan su doğal olarak soğuyor ve kombi ayarladığınız yanmaya başlıyor.

Yani termostat olmadığında kombi oda sıcaklığını değil içinde dolaşan su sıcaklığına göre açılıp kapanıyor. Hele ki kombi balkon gibi odadan daha soğuk bir ortamda ise sarfiyat artıyor ve ev gereksiz ısınıyor.

400 TL çok para, alın bir tane manuel termostat 50-60 TL aynı işi görür. Pahalı olan günlük haftalık dijital programları vardır, işe yarıyor ama o kadar paraya değmez.

Atıyorum sabah evden çıkarken termostatı 17-18 gibi ayarlar giderseniz. Akşam gelince de 22 gibi yaparsınız, mis.


John Bloor
(18.01.18)
(9)

Boğaz manzaralı "aşırı pahalı" olmayan restorant tavsiyesi

-Avrupa yakası-içkisiz 2 kişi en fazla 300-350 tl ye kalkabileceğimiz-evlilik yıl dönümü kutlamaya uygun-boğaz olmasa bile şurasınında manzarası süperdir olabilir denilecekrestorantlar olarak nereleri tavsiye edilir ?
-Avrupa yakası
-içkisiz 2 kişi en fazla 300-350 tl ye kalkabileceğimiz
-evlilik yıl dönümü kutlamaya uygun
-boğaz olmasa bile şurasınında manzarası süperdir olabilir denilecek

restorantlar olarak nereleri tavsiye edilir ?
joehigashi
(24.11.17)
Vogue ya da Sunset


cakabo
(24.11.17)
Vogue en son gittiğimizde eşofman takımıyla kafasında beyzbol şapkası olan Araplar ve onların aşırı makyajlı dev güneş gözlüklü eşleriyle doluydu. Tshirtle gezen garip tipler de cabası.
Pek özel/romantik bir havası yoktu kısaca :(


quaker
(24.11.17)
Sed Hotel - Doğadan Balık Restaurant


duyond
(24.11.17)
saydıklarının yanına "farklı bişeyler de yemiş oluruz" dersen banyan derim.
www.zomato.com


Bruce
(24.11.17)
paysage


since1907
(24.11.17)
sarıyer'de güzelyer var. çarşıdan yukarı doğru deniz tarafından devam edeceksin, telli babayı geçtikten sonra. ilgilenirsen bana mesaj at ismimi vereyim, selamımla git. saklı bir yerdir, esnaf temizdir balığın en tazesini yersin, içkisiz hemen hemen 200 TL'yi asla geçmez, içki ile de max. 350 diye düşünüyorum. yediğin balığa göre değişir, lagos yerine levrek yerim diyorsan zaten kilosu 110 tl civarı, en büyüğünü yeseniz 1.3 kg yeter size 145 tl balık desen, 4 mezeye 80tl versen, tatlısı içkisi 350 tl geçmez bence. bu havada şal ile dışarda bile oturabilirsiniz bence, kayalık yanında kaldığından rüzgar pek olmuyor.


pietro
(24.11.17)
Avrupa yakası demişsiniz ama 2.köprüden 5 dakika anadolu hisarı'nda olduğu için ben yine de yazayım lacivert'ten iyi bir yer bulamazsınız evlilik yıl dönümü kutlamak için. Yukarıda yazılan vogue, sunset lebi derya hepsine gitmişliğim var ve yine her türlü lacivert derim. Kız arkadaşımı yıldönümünde götürmüştüm ben de.


iyisin tabi
(24.11.17)
(6)

istanbul'da evlilik yıl dönümü kutlanacak manzaralı restorant tavsiyesi

Avrupa yakasında olan, otopark olayının sorun olmadığı birde aşırı pahalı olmayan(tamam manzaralı yerler illa pahalıdır ama olayı abartmayan) yerler nereleri olabilir ?Not: araba kullanacağım için içki olayına girmeyeceğim yani içki harici fiyatları uygun mekanlara da açığım.
Avrupa yakasında olan, otopark olayının sorun olmadığı birde aşırı pahalı olmayan(tamam manzaralı yerler illa pahalıdır ama olayı abartmayan) yerler nereleri olabilir ?

Not: araba kullanacağım için içki olayına girmeyeceğim yani içki harici fiyatları uygun mekanlara da açığım.
joehigashi
(20.11.17)
mikla


rentts
(20.11.17)
@rentts, ne yaptın hacı pahalı olmayan demiş :) yalnız @joehigashi, buraya gidersen verdiğin her kuruşa değer, orası ayrı.

www.zomato.com


Bruce
(20.11.17)
@bruce

hocam giderim ama 2 kişi ne kadara çıkabilirim burdan ?


joehigashi
(20.11.17)
Galata Kulesi şiddetle tavsiye edilir.İnanılmaz makul rakamları vardır ve en az 1 hafta önceden rezervasyon yapın.


josefen
(20.11.17)
www.zomato.com

burada 420 demiş ama tercihe göre artar o. benim yolladığımda max 300'e dolu bir yemek yiyebilirsiniz.


Bruce
(20.11.17)
google da " sapphire seyir terası restaurant " görsellerde aratıp fotolara bakmanızı öneririm .
gerçi ben ablamla gitmiştim ama özel günler için mükemmel bir seçim


devilone
(20.11.17)
(3)

Döküm tavada köfte olur mu yoksa içi çiğ mi kalır ?

Akşam kasaptan köfte alayım döküm tavada yapayım diyorum ama nette genelde yapılan yorumlar köftenin tam olmadığı, dışının yandığı ve içinin çiğ kaldığı yönünde bende etin çiğ hafif kanlı kalmasını sevmiyorum tam pişmiş ya da pişmişe yakın seviyorum.Acaba köfte döküm tavada olmuyor mu yada içi çiğ m
Akşam kasaptan köfte alayım döküm tavada yapayım diyorum ama nette genelde yapılan yorumlar köftenin tam olmadığı, dışının yandığı ve içinin çiğ kaldığı yönünde bende etin çiğ hafif kanlı kalmasını sevmiyorum tam pişmiş ya da pişmişe yakın seviyorum.

Acaba köfte döküm tavada olmuyor mu yada içi çiğ mi kalıyor ? Eğer böyle oluyorsa hiç o temizlik macerasına ve koku zahmetine girmeyelim.
joehigashi
(07.09.17)
muhurleme yapmazsan olur.
atesi az ac, yavas pissin.

ama dokum tava esas antrikot gibi yuksek atesle muhurlenen etler icin ideal.


cedex
(07.09.17)
Ateşi çok açma +1
Birde döküm tavada mühürleme yapmak için tavayı en az 5 10 dakika önceden ısıtmaya başlıyoruz. Sen böyle yapma, tavayı en fazla 2 dakika ısıt sonra bas köfterelloları. Bide mümkünse hazır köfte alma ya, onu da kendin yap bi zahmet :(


Tears of Devil
(07.09.17)
Bunun için bir söz var; attığın taş, ürküttüğün kurbağaya değmez. O tavayı telle ov, yağla, tekrar ısıtıp nemini al diye uğraşıp karşılığında normal bir tavadan daha az bir performans almaya hiç gerek yok.

Döküm tavanın olayı mühürleme. az ya da orta pişmiş etler için ideal. Hele tam pişmişe yakın seviyorsanız, köfteyi normal tavada, başta orta sonra da kısık ateşte yapmak sizin için daha iyi olur.


thracia
(07.09.17)
(1)

2 ufak ingilizce paragrafın çevirisi

"Gilgamesh, what you seek you will never find. For when the Gods created Man they let death be his lot, eternal life they withheld. Let your every day be full of joy, love the child that holds your hand, let your wife delight in your embrace, for these alone are the concerns of humanity."Recognize t
"Gilgamesh, what you seek you will never find. For when the Gods created Man they let death be his lot, eternal life they withheld. Let your every day be full of joy, love the child that holds your hand, let your wife delight in your embrace, for these alone are the concerns of humanity."

Recognize that the true "concerns of humanity" should be boiled down to relationships with those you care about and enjoying what you're doing each day. Also acknowledge that people have been fretting over this subject for a long time so don't feel stigmatized or unhappy with the fact that you are having a tough time focusing on the present and simply enjoying each day. I've had a difficult time finding more insightful words than those written to Gilgamesh several thousand years ago


Google translate'de biraz karışık bir çeviri çıktı yardımcı olursanız çok memnun olurum.
joehigashi
(06.09.17)
"Gilgamesh,istediğini asla bulamayacaksın. Tanrılar insanı yarattığında ölümün onların kaderi olmasına izin verdiler, sonsuz hayatı esirgediler. Her gününün neşe dolu olmasına izin ver, elini tutan çocuğunu sev, eşinin senin sarılmanla keyiflenmesine izin ver, bunlar yalnız başına insanoğlunun endişeleridir."

Gerçek "insanoğlunun endişeleri"nin, önem verdiğin insanlarla olan ilişkilerine ve her gün yaptığın şeylerden zevk almana indirgenmesi gerektiğini fark et. Ayrıca insanların bu konuyu uzun zamandır yıprattığını bil yani bugüne odaklanmakta zorluk çektiğin ve basitçe her günden zevk aldığın gerçeğiyle küçük düşürülmüş ya da mutsuz hissetme. Birkaç binyıl önce Gilgamesh'e yazılanlardan daha anlayışlı sözler bulmak adına zor zamanlar geçirdim.


tugsansan
(06.09.17)
(4)

Laptop tavsiyesi - 2000 Tl'ye kadar

Bütçem: maksimum 2000 tlİsteklerim: Açılışta kastırmasın, az problem çıkartsın ve en önemlisi lightroom, photoshop gibi programlarda efekt verirken hayattan küstürüp ağırlaşmasın. Aşırı bir oyun isteğim yok. Fotoğraf işlemeyi çok seviyorum ama son laptopum bu ağırlaşma yüzünden beni delirtti.Sorular
Bütçem: maksimum 2000 tl

İsteklerim: Açılışta kastırmasın, az problem çıkartsın ve en önemlisi lightroom, photoshop gibi programlarda efekt verirken hayattan küstürüp ağırlaşmasın. Aşırı bir oyun isteğim yok. Fotoğraf işlemeyi çok seviyorum ama son laptopum bu ağırlaşma yüzünden beni delirtti.

Sorularım: Bu taleplerimi i3 işlemci karşılar mı yoksa i5'e mi yönelmeliyim ? 4 gb ram az mı olur yoksa ideali 8 gb mı ?

Özet: taleplerimi karşılayacak kullanışlı bir laptop tavsiye eder misiniz ? Acer olmazsa sevinirim.
joehigashi
(05.09.17)
ikinci el bir thinkpad alın. 10 sene boyunca bu dediklerinizi yaparsınız sıkıntısız.

4gb ram az, minimum 8 gerekli photoshop içün.


Tears of Devil
(05.09.17)
i5 olursa daha iyi olur ancak ssdli i3 de işinizi çok rahat görür.
i5 + ssd olsun ram 4 olsun mis


lightroom'da ne kadar büyük fotoğrafları işleyeceğinize göre değişir. ben 5d mark3'ün rawlarından panoroma yaparken 16gb ram ve i7 bile kafayı yedirtebiliyor. i3 kesinlikle yetmez. 4gb'da keza. 8 tek lightroom ve ya photoshop açıksa yeter ikisini birden açarsan o da yetmez.


argent dawn
(05.09.17)
Tears +1
Satıyorum thinkpad ilgilenirsen yeşillendir.


Giovanni Pipitto
(05.09.17)
(4)

Ets tur ile 1 günlük batum gezisi hakkında

Eşimle karadeniz turuna çıkacağız ve programda batum'da var yakın zamanda gidenlere şunları sormak istiyorum:1- Kimlik dışında gümrükten geçerken başka bir belge gerekiyor mu ? ( sgk hizmet dökümü vs.) Gümrükte şu aralar çok sıra bekler miyiz ? 3-4 saat gibi ?2- Batum'dayken nelere dikkat etmek gere
Eşimle karadeniz turuna çıkacağız ve programda batum'da var yakın zamanda gidenlere şunları sormak istiyorum:

1- Kimlik dışında gümrükten geçerken başka bir belge gerekiyor mu ? ( sgk hizmet dökümü vs.) Gümrükte şu aralar çok sıra bekler miyiz ? 3-4 saat gibi ?

2- Batum'dayken nelere dikkat etmek gerekir ? Daha önce hiçbir yurt dışı tecrübemiz yok özellikle şehir güvenlik açısından ne durumda ?

3- Tur programında akşam yemeği olmadığı ve gürcü gecesi olabileceği yazıyor. Bu gürcü gecesi nasıl geçiyor ? Ekstra para verip katılmaya değer mi ?

4- Dönüşte eşe dosta 2 şişe viski vodka falan alsam sorun olur mu, dönüşte sıkıntı çıkar mı yada bu işin limiti nedir ?
joehigashi
(04.08.17)
bu arada şu ceplere farkında olmadan yasa dışı madde koyup ihbar ediyorlar olayını yazmış birkaç kişi ? Bu olay ne iştir, gerçekten bu tarz şeyler oluyor mu ?


joehigashi
(04.08.17)
Bayramda oradaydım.
1. Sadece kimlik yeterli. Ehliyet kabul etmiyorlar. Bayramda biraz sıra vardı ama şu aralar o kadar olmaz diye tahmin ediyorum. Bayramda bile 1 saat beklemiştik.
2. Türklerden uzak durduğunuz sürece hiç bişey olmaz. Gürcülerin çoğu Türkçe biliyor zaten. Birde turla gittiğiniz için hiç bir şey olmaz.
3. Bunu yeni duydum. Sıra gecesi gibi bişey mi acaba?
4. Yok abartmadiginiz sürece 1-2 siseyle bişey olmaz.


etna
(04.08.17)
arkadaşlar şöyle bir durum var.

ets'nin batum konaklamalı ve batum konaklamasız gezisi arasında hemen hemen 500 tl fiyat farkı var 2 kişi için üstelik akşam yemeği gibi ekstralar da hariç.

bu fiyat farkını verip 1 gece orda kalmaya değer mi yoksa günübirlik gezmek yeterli gelir mi ?

bu arada yabancı dilimizde yok.


joehigashi
(04.08.17)
herkes herşeyi yazmış son sorunuza yanıt vermeye geldim .
booking den otel seçebilirsiniz ben 60 tl ye miş gibi temiz bir otelde kalmıştım batum şehir merkezinde.
yemekler de ucuz olur bence kalın . 500 tl fazla abartmışlar.
aslında tur dışında gitmek daha mantıklı gürcistan ucuz ve kolay bir ülke ben geçen ay tiflis'e gittim 3 gün gezdim döndüm . hayatımda yediğim en güzel ve ilginç yemekleri aşırı ucuza yedim. müzeler tarihi eserler harika.
batuma sınırdan yürüyerek de geçmiştim . o bölgede çingeneler dilenciler toplanıp üstünüze atlayabilir korkmayın 1-2 tl verince gidiyorlar . çoğu küçük çocuk .
bunun dışında bir güvenlik sorunu yaşamadım . tek gittim kadın olmama rağmen hiç sorun yaşamadım .
içki ve sigarada 3 er adet getirmeniz problem olmaz ben kullanmadığım için almadım ama tiflis havaalanında ve batum dönüşümde türklerin hepsi almıştı.


devilone
(04.08.17)
(3)

İstanbul'da laptop tamiri yapacak güvenilir yerler

"Abi bu gün git yarın gel parçayı temin etmemiz lazım demeyen, ekipmanı ve donanımı sağlam, temiz iş çıkaran ve fiyat konusunda da insaflı davranan laptop tamir servisleri nerelerde olabilir ? Bizim burdaki tamirciler kendi yapmıyor ve gönderdikleri servisten gelmesininde 15 günü bulabileceğini söyl
"Abi bu gün git yarın gel parçayı temin etmemiz lazım demeyen, ekipmanı ve donanımı sağlam, temiz iş çıkaran ve fiyat konusunda da insaflı davranan laptop tamir servisleri nerelerde olabilir ?

Bizim burdaki tamirciler kendi yapmıyor ve gönderdikleri servisten gelmesininde 15 günü bulabileceğini söylüyorlar. gün içersinde makineyi bırakıp yine gün içersinde alma ihtimalim olan tamirciler kimlerdir ?

Not: Avcılar, bakırköy, büyükçekmece civarı çok iyi olur olmazsa kadıköy yazıcıoğlu han'da işini düzgün yapan servisleri de değerlendirebilirim.
joehigashi
(14.06.17)
kadıköyde yazıcıoğlunun karşısında samsung yetkili servisi var. onun katında me-tek diye bir tamirci var. işinin ehli ve hızlı. çok sıkıntılı bir işi yoksa bilgisayarın ve tabi kendisi de çok yoğun değilse aynı gün teslim eder. fiyat performansı da iyidir.

çalıştığım şirket kullanıyor orayı, ben kişisel bilgisayarımı da verdim memnun kaldım açıkcası.


re noreno
(14.06.17)
yazıcıoğlunun orada monster'ın karşı sokağında GND iletişim var, fena yer değildir güzel iş yapıyorlar, aynı gün teslim etme ihtimali var.


kmj
(14.06.17)
marka ne? yazıcıoğlu civarındakiler de ufak olmayan arızalara artık 5-10 gün diyor teslimata ve servis kadar fiyat çıkıyor. arkadaş ekranı kırdı, çıkma ekrana 30 günde takarız 1000 lira dediler. yetkili serviste 900'e yaptırdı, 3 günde de geldi alet.


hakikiwenger
(15.06.17)
(8)

Laptop ekranına görüntü gelmemesi

Merhaba.. Dün acer marka laptoptan lcd televizyona görüntü aktarırken laptopdaki görüntü gitti ve bir daha ekranı göremedim. Bilgisayar çalışıyor görünüyor ama ekranda herhangi bir tepki yok. Laptopun ekranını indirip beklemeye almak istediğimde dahi görüntü kapanmıyor ve laptop beklemeye geçmiyor.
Merhaba.. Dün acer marka laptoptan lcd televizyona görüntü aktarırken laptopdaki görüntü gitti ve bir daha ekranı göremedim. Bilgisayar çalışıyor görünüyor ama ekranda herhangi bir tepki yok. Laptopun ekranını indirip beklemeye almak istediğimde dahi görüntü kapanmıyor ve laptop beklemeye geçmiyor. Sorun ne kaynaklı olabilir ? Acaba bilgisayarcıya giderse ne kadar masrafı çıkar ya da benim kendi imkanlarımla yapabileceğim bir şeyler olabilir mi ?
joehigashi
(13.06.17)
klavyede tuşu var onun, görüntüyü tvye/projeksiyona gönderme ya da tekrar laptopa almak için. onu bulursanız çözersiniz muhtemelen. F tuşlarının üzerindeki simgelere bakın Fn+fx şeklinde bir tuşa basmanız lazım.


veritaslibertas
(13.06.17)
@veritaslibertas

dediğin işlemi yaptım herhangi bir düzelme olmadı. Bilgisayarı açtığımda turuncu hard disk ışığı da yanıp sönmüyor.


joehigashi
(13.06.17)
Kapatip açtınız mı pcyi? power tuşuna pc kapanana kadar basılı tutun, kapandıktan sonra da basıp tekrar açın.
edit: bu arada tvye görüntüyü aktarabildiniz mi? tvde görüntü var ama pcde mi yok?


veritaslibertas
(13.06.17)
Kapatıp açabiliyorum ancak fan sesleri dışında bilgisayarda herhangi bir tepkime olmuyor tv'ye aktarmak istediğimde de hiçbir şekilde görüntü gelmiyor.


joehigashi
(13.06.17)
kapatıp açtığınızda hdmi kablosu takılı halde mi?
bir de tvden görüntüyü alabiliyor musunuz yoksa hiç bir yerde görüntü yok mu?


veritaslibertas
(13.06.17)
laptop bataryasını söküp 15 sn bekleyip tekrar takın. hdmi kablosunu çıkartıp tekrar pc'yi açmayı deneyin.


teknikekip
(13.06.17)
makineyi burdaki bir bilgisayarcıya götürdüm ekran kartındaki bir çipin değişmesi gerektiğini 300 lira civarı masrafı olduğunu söyledi


joehigashi
(13.06.17)
düzgün çalışan notebookunuzu hdmi ile tvye bağladınız diye ekran kartındaki bir çipin mi değişmesi gerekiyormuş? yani sırf hdmi bağlantısı yaptınız diye böyle bir arıza meydana gelebilir mi bilemedim


veritaslibertas
(13.06.17)
(4)

Lava dokum tavayi yikarken cikan siyah kalintilar

Bu gun ilk defa dokum tavada et pisirdik. Ancak islem bitip yikama asamasina gelince tavadan siyah kalintilar cikmaya basladi ilk bas et kalintisi falan sandik ama baya baya tavadan soyuluyor. Bu ilk kez tava kullanildiginda normal bir durum mudur acaba yoksa bir seyleri yanlis mi yaptik? Tavayi sog
Bu gun ilk defa dokum tavada et pisirdik. Ancak islem bitip yikama asamasina gelince tavadan siyah kalintilar cikmaya basladi ilk bas et kalintisi falan sandik ama baya baya tavadan soyuluyor. Bu ilk kez tava kullanildiginda normal bir durum mudur acaba yoksa bir seyleri yanlis mi yaptik? Tavayi soguduktan sonra sicak ilik/sicak suyla yikadik sadece
joehigashi
(12.05.17)
onlar et kalıntısıdır. yıllardır döküm yava kullanırım yanan külöolam et yağlar flndır.


oscar
(12.05.17)
Aynı tavadan bende de var. Onlar et kalıntısı. Simsiyah. Özel inceledim.


iddaaci
(12.05.17)
aynı sorun bendede vardı. eti pişirdikten sonra kaynar su döküp bekletiyorum. sonrasında telle ovalayınca üstünde neredeyse hiçbirşey kalımıyor :)


sarlatan
(12.05.17)
Normaldir eskiyen teflonlarda börek vs yapınca hatta fırının icindede oluyor o kalintidan en güzeli sıcak su ile bekletip fırçalamak hemen çıkıyor çıkmazsa kaynatabilirsinizde


keditik
(12.05.17)
(2)

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu

dün kedimi yakalayamama ile ilgili duyuruma istinaden kediyi bir şekilde kafese koyup veterinere götürdüm. sağolsun veteriner tırmalanmak ve ısırılmak pahasına oldukça ilgilendi ciyaklaya ciyaklaya rahat 4-5 tane iğne vuruldu bizimkisi. Veteriner 4 gün süresince kediyi kendisine getirmemi ve iğne ya
dün kedimi yakalayamama ile ilgili duyuruma istinaden kediyi bir şekilde kafese koyup veterinere götürdüm.

sağolsun veteriner tırmalanmak ve ısırılmak pahasına oldukça ilgilendi ciyaklaya ciyaklaya rahat 4-5 tane iğne vuruldu bizimkisi. Veteriner 4 gün süresince kediyi kendisine getirmemi ve iğne yapacağını söyledi.

hayvancağızın dişi kırılmış ve ağır bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyormuş. Yemek yiyememe sebebi de bu rahatsızlıkmış. Ancak veteriner dün yaptığı iğnelerden birinin iştah açıcı olduğunu ve 1 saate hayvanın iştahının açılıp yemek yiyeceğini söylemesine karşın bizimkisi hala bir şey yemiyor. Fakat düne nazaran hareketleri biraz daha iyi sayılır.

Şimdi hayvanın bu rahatsızlıktan daha hızlı bir şekilde kurtulması için neler yapabilirim, yemek yemesini sağlamam için neler gerekir ?
joehigashi
(22.03.17)
Ödül mamalarından vermeyi deneyin. Benimkisi tok olsa bile ödül maması yer. Her kedi farklı olabilir. Mesela benimkisi hayatta yaş mama yemez. Deneyerek bulursunuz. Farklı mamalar verin derim.


latsc
(22.03.17)
Vetetinerlerde aşırı proteinli klinik kullanım mamaları oluyor. Pahalı ama en kötü durumdaki kedi dahi yemeye çalışıyor.

O olmazsa zorla besleme opsiyonu. Kedi dehidre kalmasın, ensesinden çektiğinizde deri esner hani, eğer deri sert ve bırakınca geri yürümeyecek kadar katıysa sulu bir şeyler. Ben şırıngayla blendırdan geçmiş ciğer veriyordum.


kargn
(22.03.17)
(4)

Veterinerlerin bahçede kedi muayne etmemesi - yakalama teknikleri

Bahçemizde 2 senedir baktığımız kedimiz 10 gündür hasta ve bu gün rahatsızlığına halsizlikte eklenince bulunduğum ilçede aramadığım veteriner bırakmadım. Hayvan aç ancak en sevdiği yemekleri verdiğimizde dahi yemek için uğraşsa bile koklayıp bırakıyor bir türlü yiyemiyor.Sokak kedisi olduğu ve korun
Bahçemizde 2 senedir baktığımız kedimiz 10 gündür hasta ve bu gün rahatsızlığına halsizlikte eklenince bulunduğum ilçede aramadığım veteriner bırakmadım. Hayvan aç ancak en sevdiği yemekleri verdiğimizde dahi yemek için uğraşsa bile koklayıp bırakıyor bir türlü yiyemiyor.

Sokak kedisi olduğu ve korunaklı eldivenlerimiz bulunmadığı için(kuduz aşısını yaptırmıştık bir şekilde) veterinerlerden yardım istedim ama gelmeye, muayne etmek için götürmeye yanaşmadıkları gibi bana verdikleri pişkin cevaplar şunlar oldu:

- Siz kediyi yakalayamıyorsanız biz nasıl yakalayalım(gülerek), biz ne yapalım ? Bu gün köylere gideceğim saat 6 gibi şu arkadaşımız gelecek onu arayın.

- Hayvanı sizin getirmeniz lazım ağzında boğazında yara vardır getirmeden yapacağımız bir şey yok

- hımm onun büyük ihtimal tahlillik işi var onu biz yapmıyoruz veterinerlik fakültesine götürün.

- Ensesinden tutarsanız bir şey yapmaz hareket edemezler zaten o şekilde tutup kutuya koyup getirin bize.

yahu arkadaşım benim derdim yakalamak zaten bana verdikleri nasihatlere bak !

Belediyenin veterinerlik hizmeti var ancak mahallede tedavi etmek ve aşılamak için götürdüğü hayvanların büyük kısmı bir türlü geri gelmiyor ve bu konuda kendileri güven vermiyor( Büyük ihtimal farklı bir yere bırakılıyor en son küpesiz olduğu için şikayet edilen anne bir köpek aşılanmak için götürülmüş bir daha da geri gelmemişti )

Az evvel gittim bir kedi kutusu aldım artık akşam ne olursa olsun kutuya atıp 24 saat açık bir kliniğe götüreceğim. Şimdi benim bu hayvanı kutuya yarasız beresiz koymam için ne yapmam gerek, nasıl kutuya koyabilirim uygun yöntemler neler olabilir ?

ek açıklama: hayvan kendini sevdiriyor aşırı yabani değil ancak samimiyeti fazla ileri götürmüyor yani her halükarda tırmalama ve ısırma refleksine girişebilir.
joehigashi
(21.03.17)
elinizi kolunuzu sargı beziyle iyice sarıp üst üste iki tane süveter gibi bişiyler giyin, fırın eldiveni takın, hayvancağızı mamayla oyalarken kollarının altından tuttuğunuz gibi kutuya koyun, hız çok önemli. canını acıtmaktan da çok korkmayın, hızlı ve kararlı olursanız üç dakika sürer kutuya koymanız vs. emin olun belediye de gelse veteriner de gelse orantısız güç kullanaca içiniz acıyacak. yuh lan canlı o diyeceksiniz. ek olarak burada yakalama taktikleriyle ilgili defalarca yazılar tavsiyeler yazıldı geçmişte, ufak bir araştırma yapıp oralardan da tüyo alabilirsiniz. çok geçmiş olsun.


kediler kutuya oturmayı seviyor. orta boy bi koliyi yarı kapalı koy (delikli tabii?) içinde yumuşak polarlı bi şeyler olsun içine zıplayınca çat öteki kapağı da kapat üstünü bantla. ama veterinerde nasıl yakalayıp içeri geri koyarsınız onu bilemiyorum.


freya
(21.03.17)
evde liyakat kalmamis+1

en fazla tırmalar ölecek değilsiniz ya korkuyorsanız tetanos ve kuduz aşışı olursunuz üzerine. yazık götürün bir an önce. elinizi kolunuzu güzelce sararsanız bir şey olmaz o kadar korkmayın.

belki şöyle bir yöntemde işinizi görür: www.youtube.com


yue
(21.03.17)
Lazerle kutu içine kadar sokarsın onu. Şu bildiğin lazer şeyi var ya kırtasiyede on liraya satılan. Hah onu kovalamayı pek severler


kablelvuku
(21.03.17)
(3)

Beyaz esya aldığınız için bedava digitürk veriyoruz diyen numara

Az evvel 0216 234 31 xx numarasından arandım. Eve beyaz eşya almıştık bir hafta öncesinde bana " beyaz eşya almışsınız size özel kampanya düzenliyoruz 3 sene bedava digitürk üyeliğimizden yararlanacaksınız sadece 10 tl kdv ücreti ödeyeceksiniz " falan dediler. İnandırıcı gelmedi akşam arayın dedim s
Az evvel 0216 234 31 xx numarasından arandım. Eve beyaz eşya almıştık bir hafta öncesinde bana " beyaz eşya almışsınız size özel kampanya düzenliyoruz 3 sene bedava digitürk üyeliğimizden yararlanacaksınız sadece 10 tl kdv ücreti ödeyeceksiniz " falan dediler. İnandırıcı gelmedi akşam arayın dedim salladım. Dolandırıcılık mıdır acaba ne iştir bu ? Ben beyazeşyayı hepsiburda'dan almıştım eğer dolandırıcılıksa bu adamlar nasıl öğreniyorlar benim alışverişimi yahu hepsiburda bilgi güvenliğimi koruyamıyor mu ya da spam yerlere mi sızdırıyor ?
joehigashi
(16.03.17)
ne olursa olsun, dijitürk'e hiç bulaşmayın. iptal etmek istediğinizde binbir takla atıyorsunuz da yine zor iptal oluyor. mafya gibi adamlar


dedimmidemedimmi
(16.03.17)
Yalan uzak durun


kurulum için servis çağırdıysanız oradan da numaranıza erişmiş olabilirler.


inheritance
(16.03.17)
(5)

Yemek yerken zorlanan, zorlukla yutkunan kediye yapılacaklar

Arkadaşlar biliyorum veterinere götürmek en net çözüm ama sokak kedisi ve öyle ele alınıp götürülecek bir hayvan değil.3-4 gündür doğru düzgün yemek yemiyor zayıfladı da. HAreketlerinde ve insanlara ilgisinde anormal değişim yok ancak yutkunurken hayvancağız zorlanıyor net olarak tükrüğü boğazından
Arkadaşlar biliyorum veterinere götürmek en net çözüm ama sokak kedisi ve öyle ele alınıp götürülecek bir hayvan değil.

3-4 gündür doğru düzgün yemek yemiyor zayıfladı da. HAreketlerinde ve insanlara ilgisinde anormal değişim yok ancak yutkunurken hayvancağız zorlanıyor net olarak tükrüğü boğazından zor geçiyor gibi.

Bu sabah tavuk suyu verdim biraz içti ama en çok sevdiği delirdiği whiskas'ı bile yiyemiyor, koklayıp bırakıyor. İyileşmesini hızlandırabilmemiz için neler yapabiliriz ? Eğer boğazında bir sorun varsa ağrısını yada iltihabını yumuşatmak için yapabileceklerimiz nelerdir ?
joehigashi
(16.03.17)
ayy konudan bağımsız ama whiskas vermeyin çok sağlıksız uzun vadede zararlı. böbrek karaciğer sorunları yapıyormuş.


yue
(16.03.17)
@yue

normalde vermiyoruz ama hiçbir şey yemeyince mecbur kaldık fakat fayda etmedi.


joehigashi
(16.03.17)
Benim aklıma ilkin boğazına bir şeyin takılması geldi, kemik ya da balık kılçığı. Ona da sizin müdahale etmeniz mümkün değil. Cidden durum bu ise tehlikeli de. Veterinere götürmeniz şart diyorum, riske atılacak bir şey değil.


buff
(16.03.17)
Benim kedim yavruyken tonsillit olmustu bogazi yumru gibi olmustu ve hicbir sey yutamiyordu. Antibiyotik ignelerle kurtuldu yoksa olecekti yiyememekten, su bile icemiyordu. Bence de veterinere goturun hemen.


neferkitty
(16.03.17)
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Öğlen bir veterineri eve getirmeye çalışacağım olmazsa gelsin bahçede bir muayne etsin müdahale edilecek bir durum varsa gerekeni yapsın yazdıklarınızı okuyunca durum ciddi gibi görünüyor ben gerekeni yapayım.


joehigashi
(16.03.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.