Giriş
(5)

göğüs/kalp ağrısı

babam bu akşam 5 6 civarı çalışırken kalp bölgesinde ağrıdan yakındı. 14 sene evvel çok ağır bir kalp ameliyatı (3 kapakçık değişimi) geçirdi ve birçok ilaç kullanıyor. bu ilaçlardan biri aldactone. ağrısı bir süre sonra geçti, çalışmaya devam etti hatta ama aynı ağrıyı şu anda da yaşıyor. buna norm
babam bu akşam 5 6 civarı çalışırken kalp bölgesinde ağrıdan yakındı. 14 sene evvel çok ağır bir kalp ameliyatı (3 kapakçık değişimi) geçirdi ve birçok ilaç kullanıyor. bu ilaçlardan biri aldactone. ağrısı bir süre sonra geçti, çalışmaya devam etti hatta ama aynı ağrıyı şu anda da yaşıyor. buna normal olmayan bir şişme (sağ ayak bileğinden kalça kısmına kadar uzanan) eşlik etti. (sağ ayağında senelerdir geçmeyen varis mevcut bu arada)

babamın düzenli kullandığı ilaçlardan biri olan aldactone eczacımızda kalmamış (piyasada yok denildi bize), onun yerine spylacton verdi, tamamen aynı etkiye sahip olduğunu ve tek farkının ticari isim olduğunu söyleyerek. bu ağrıların her ikisi de bu ilacı kullandıktan sonra oldu. babam ve ben ilaç konusunda bilgi sahibi değiliz, eczacımıza güvenerek kullandı. yaşanılan sıkıntı ilaçtan kaynaklı olabilir mi?

aynı zamanda bu ilaç muhabbetinden bağımsız olarak ne yapmalıyız şu an?
isimsiz uye
(25.11.20)
ciddi bir şey olmadan yakın bir hastane aciline başvurun. siyami ersek gibi kalp hastanesi olursa daha iyi olur sizin için.

edit: ciddiye almazsanız diye söylüyorum, doktorum.


@bass solo take one, uyudu şu an uyandırmak istemiyorum. pide dükkanımız var bir yıldan fazla süredir her gün 13 14 saat dükkanda duruyor çünkü. bu sürenin en az yarısında kendi koşuşturdu pideye ızgaraya çorbaya. her halinden çok belli çok yorgun durumda ama borç harçtan dolayı başka alternatifi yok. ben de işi bilmiyorum ki eli ayağı olayım.

sizin ilaçlar hakkında bilginiz var mı?


isimsiz uye
(25.11.20)
etken madde aynı ama etkinlikleri ilaçların birbirinden farklı olabiliyor o konuda net konuşamayacağım.
bu gece olmasa -bana kalsa şu an başvurmanız daha doğru olur- bile yarın mutlaka bir doktora görünün ertelemeyin.


doktor degilim ama agir kalp ameliyati, yas ve o kadar calismaya bu belirtiler basladiysa sabah ilk ilk isiniz doktora gitmek olsun. kalbin en ufak sakasi olmaz hocam, sonra cok pisman olursunuz. belki acil ameliyata bile alacaklar yarin. ilk isiniz doktor olsun. gecmis olsun


oscar
(25.11.20)
Geçmiş olsun. Aldactone bir süredir piyasada bulunmuyor, diğer ilacı veriyor eczaneler, bunu söylemeye geldim.

Siyami Ersek acilinde ekg, duruma göre eko yapılıyor, kan değerlerine bakılıyor. İmkanınız varsa oraya gidin, daha teferruatlı bir tetkik için de kardiyolojiden randevu alın.

Yazmayı unutmuşum akciğer röntgeni de çekiliyor. Yani normal acile göre daha kalbe yönelik ilerliyor işler sanırım.


hair freak
(26.11.20)
(3)

ikinci el motor piyasası

selamlar. dükkanımızda paket teslimatı için kurye motoru arıyoruz. bütçemiz yeterli olmadığından düşük model baktım. bugün yuki 2017 model 100cc scooter denk geldim. 1100 kilometrede. 6 bine indi en son fiyat olarak. bana uygun geldi ama piyasadan çok anlamıyorum. ne dersiniz? bir de kilometresine n
selamlar. dükkanımızda paket teslimatı için kurye motoru arıyoruz. bütçemiz yeterli olmadığından düşük model baktım. bugün yuki 2017 model 100cc scooter denk geldim. 1100 kilometrede. 6 bine indi en son fiyat olarak. bana uygun geldi ama piyasadan çok anlamıyorum. ne dersiniz? bir de kilometresine nasıl güvenebilirim? görerek anlaşılabilir mi yoksa test vs gerekir mi?
isimsiz uye
(26.10.20)
1100 kilometreyi kurye motoru en fazla 10 günde yapar zaten. Sizin bakalit yerine sac kasalı, malzeme kalitesi yüksek bir motor bakmanız lazım.

Hem ucuz hem de kuryeye gidecek motosiklet için Hero Dash, TVS Jupiter bakabilirsiniz. Bir tık daha yüksek olur fiyatı yukiye göre ama masraf çıkarma ihtimali çok daha düşük olur.


armagan abanuz
(26.10.20)
selamlar, uzun süre kullanacaksanız maalesef yuki küba vs çin malı motorlardan uzak durmanız gerekir. hele kurye için alacaksanız o motorlar 1-2 seneye yamuluyor. bu gün kuryelerin hemen hepsinin honda scooter kullanmasının bir nedeni var.

20-30 binde honda spacy, yamaha ybr veya honda cbf bakmanızda fayda var. bu motorlar kurye işini kaldırır arıza vs çok uğraştırmaz.

çin malı olanı alacaksanız 1100 km deki motor zaten sıfır sayılır öyle düşünün bakınca onu anlarsınız. muayene kağıtlarına da bakarak bir sonuca varabilirsiniz.

20-30 bindeki motoru anlayamazsınız. servise götürüp ekspertiz yaptırmayı ve ücretini ödemeyi teklif edin. üçkağıtçı adam servise götürmez. ben öyle almıştım servisin kapısına getirdim içeri girmeden gerek yok alıyorum dedim.


egokalp
(26.10.20)
Kalabalık bir caddeye çıkın ve 15 dakika gelip geçen kuryeleri izleyin, genel olarak hangi modelleri kullandıklarını anlarsınız?

Sonra sahibindene girip ilgili modellere bakın, yaşı eski olsa da dayanıklı modellerden alın.


John Bloor
(27.10.20)
(12)

işçi çıkarmak

bir ustamız var. ilk iki hafta çok güzel başlamıştı işe, ardından yavaş yavaş boşlamaya başladı. şu an varlığı yokluğu bir. her akşam alkol ve geç yatma problemi var. bu da işine yansıyor. dün, mesaiye başlayacağı saatten yarım saat önce mesaj atmış "acil işim çıktı gelemeyeceğim" diye. pazar günü d
bir ustamız var. ilk iki hafta çok güzel başlamıştı işe, ardından yavaş yavaş boşlamaya başladı. şu an varlığı yokluğu bir. her akşam alkol ve geç yatma problemi var. bu da işine yansıyor. dün, mesaiye başlayacağı saatten yarım saat önce mesaj atmış "acil işim çıktı gelemeyeceğim" diye. pazar günü de restoran sektörünün en fazla iş yaptığı gün. o olmadığı için bütün işler aksadı. daha evvel de yapmıştı birkaç defa aynı hareketi. işe geldiğinde de devamlı uykulu ve yorgun bir izlenimi var. son bir aydır tek yaptığı yeşillik-domates doğramak ve kebap yapmak. günlük 170 tl para veriyoruz. yarısını bile haketmiyor.

her neyse, esas sorun şu ki ben bu adamı nasıl işten çıkaracağım? işten çıkarmak zaten zor bir şey, bir de kendisini de seviyorum. yani dükkana faydalı olamıyor. iş konusunda yanımda istemiyorum ama onu kırmak da istemiyorum.
isimsiz uye
(26.10.20)
soru resmi açıdan nasıl bir işlem yapılacak mı? yoksa işe yaramadığı ve hatta işe gelmediği halde işten çıkarma konuşmasını nasıl yapacağım mı?

durum böyleyse benim personelim olsa bir dakika düşünmem ve yarın gelme güle güle, der gönderirim. hiç uzatmaya bile gerek yok.


scudman1
(26.10.20)
@scudman1 sorun ikincisi


isimsiz uye
(26.10.20)
Hayır kurumu işletmiyorsan maalesef bu şartlar altında seni daha fazla çalıştıramam diyeceksin.

Bir şans daha ister ve işine tutunur belki ama pek sanmıyorum tutunacağını. Tabii ki sen tanıyorsun adamı, konuş bakalım bi önce.


chicha_v2
(26.10.20)
uyardiniz mi? uyarmadiysaniz basina gelecekleri de belirterek uyarin, tekrarladigi durumda basina ne gelecegini bildiginden kendi hatasi oldugunu daha net anlar, aptal degilse kirilmaz. kirilirsa da yapacak bir sey yok o saatten sonra. muhim olan uyarmak yani bence.


lemmiwinks
(26.10.20)
ya zaten ekonomi berbat, canla başla çalışacak binlerce insan işsiz. uyarın, devam ederse direkt çıkarın bence.


rose parks
(26.10.20)
iki üç kere tutanak tut ve savunmasını iste yazılı olarak. işe gelmediği veya geç geldiği tarihleri şahitler ile tutanağa yaz.

seni ciddiye almıyor olabilir.


Önce bir uyarın bence de. İşini önemsiyorsa toparlamaya çalışacaktır. Çünkü pandemi sürecinde yeni iş bulmak da kolay değil


nuevo
(26.10.20)
durumu izah et. kafanı toplamak için sana 20 gün ücretsiz izin veriyorum. kendi toparla öyle gel devam et işine de. Eşşek değilse durumu anlar zaten. 20 gün sonrada istifa dilekçesini al elinden gönder.

20 gün çalışmadan duracak hali yok. başka yerde çalışırsada senin gönderme hakkın doğuyor. yani işten çıkarmak yasaklandı ama daha beterine izin verdiler. "ücretsiz izin"


paudi
(26.10.20)
daha önceden uyardık. "birkaç gün dinlen, kafanı düzeltince gel" dedik. 3 gün sonra çıkıp geldi haber vermeden. hala aynı...


isimsiz uye
(26.10.20)
tekrar "acil işim çıktı gelemeyeceğim" falan derse "bundan sonrada hiç zahmet etme gelmek için" deyin, sebebini sorarsa anlatırsınız sebeplerinizi.


amour fou
(26.10.20)
Madem sevdiğiniz bir insan, o zaman yalnız kalacağınız bir ortamda oturun konuşun, bir sıkıntısı, derdi mi var, belki yardımcı olabileceğiniz birşey vardır, belki hastası var, belki yakınını kaybetti. Yine de konuşmazsa işi aksatmasının yarattığı sıkıntıları gündeme getirirsiniz.


mikro patlama
(26.10.20)
belli ki iyi bir insan kötü bir yöneticisiniz. iş yerinde çalışanı sevmek ya da sevmemek diye bir şey olmamalı. ya da daha doğrusu sevseniz de sevmeseniz de bu kararınızı etkilememeli. o ve onun gibileri çıkarmazsanız yarın sizin bir işletmeniz kalmayacak, usta hepinizi işsiz bırakmış olacak. böyle düşünün


r evolution
(26.10.20)
(10)

her gün 5 bira içmek

yaz boyunca her akşam en az 4-5 bira içtim. (son birkaç senedir her yaz durum böyle). kışın seyreltiyorum ama yazın verdiği zevke dayanamıyorum valla. bu durum sağlık açısından kalıcı bir hasar bırakır mı sizce?
yaz boyunca her akşam en az 4-5 bira içtim. (son birkaç senedir her yaz durum böyle). kışın seyreltiyorum ama yazın verdiği zevke dayanamıyorum valla. bu durum sağlık açısından kalıcı bir hasar bırakır mı sizce?
isimsiz uye
(06.10.20)
evet.


ayıptır sorması göbeğiniz ne durumda acaba?


makbur
(06.10.20)
Bana kilo aldırmasa ve param olsa ben de içerim valla. Sen bunları sağlıyorsan ve spor yapıyorsan iç gitsin.


Tochinoshin
(06.10.20)
ethanolün güvenli alt limiti olmadığını dünya sağlık örgütü resmen açıkladı.
hatta "vucütta hemene hemen her organa zarar veriyor" diye bir ifade geçiyordu.

www.euro.who.int

"This might not be the answer people want to hear, but there is no safe level for drinking alcohol"

edit: who bildirisi ayrıca 60 farklı hastalıkla doğrudan ilişkili diye yazmış.

tekrar ediyorum. güvenli alt limit yok.

"günde 1 paket sigara içeceğime günde 1 tane sigara içsem daha iyi değilmi"
diye sorarsan sorunun cevabı "hiç içme olm salakmısın" dır.


Bırakır. Vücudunuza saygınız olsun.


5 bira aşırı değil ama en azından haftanın 1 ya da 2 günü mola verin.


sta
(06.10.20)
bir arkadas var her allahin gunu 4-5 bira cakiyor, 30lu yaslarin sonlarinda su anda, en son kan testine girdi, doktor karaciger alarm veriyor eger ickiyi azaltmaz isen 50'ni goremeyebilirsin demis. sen oradan hesapla artik..


cooperr
(06.10.20)
Hemoroid, husursuz bağırak sendromu, gastrit, reflu gibi hastalıklara zemin hazırlıyorsunuz. Bira dışında %100 sağlıklı beslenen ve spor yapan biri olduğunu düşünürsek vücut belki birayı tolere eder.


Fazla. Ayrıca dişlere de zarar


Sintia
(07.10.20)
Toleransı da çok artmıştır senin, iki tane içsen anlamazsın bile. Bence de hafta da 2, 3 gün düşür.


sarcophagus
(07.10.20)
(7)

bu kuş ne yer?

hiç anlamıyorum kuşlardan. resimdeki kuş 20 gündür balkonumuzda böyle bir yuva yapmış ve günde bir defa kalkıp yemek bulup geri dönüyor. o kısa zamanı saymazsak üç haftadır hiç kıpırdamadan bu şekilde duruyor. altında da iki tane yumurta var. buna ne yemek vermeliyiz?https://hizliresim.com/cib6tUhtt
hiç anlamıyorum kuşlardan. resimdeki kuş 20 gündür balkonumuzda böyle bir yuva yapmış ve günde bir defa kalkıp yemek bulup geri dönüyor. o kısa zamanı saymazsak üç haftadır hiç kıpırdamadan bu şekilde duruyor. altında da iki tane yumurta var. buna ne yemek vermeliyiz?

hizliresim.com
hizliresim.com
isimsiz uye
(24.08.20)
kendisi gördüğüm kadarıyla bir kumru. ona göre googlelayıp bakabilirsiniz, gerisine bir cevabım yok. bu arada kendi haline bırakmak en iyisi de olabilir, ama bilemiyorum.


nimberjack
(24.08.20)
bulgur, buğday vs. bayılıyorlar. :)


Aman abi bulgur olmaz.çatlar ölür hayvan,

Hiç bir şey yoksa ekmeği nemlendir koy.mümkünse buğday olur,darı olur,muhabbet kuşu yemide olur.


duptıs
(24.08.20)
pencere önüne gelen kumru ve serçelere buğday veriyoruz biz. serçeler biraz zor yiyor boyutundan dolayı ama kumrular bayılıyor.

el falan sürersen katiyen gelmez yumurtalarının yanına haberin olsun. yumurtalarını ellersen de kokudan gelmez.


bizim cam önüne gelenler bulgur yemiyor ama buğdaya bayılıyor. su da önemli. kare yoğurt kabına su da koy.


Bir kaba ufalanmış ekmek koyabilirsiniz.


pro9it9is9
(24.08.20)
Kursaginda biriktirmistir yeteri kadar yiyecek dert etmeyiniz, kuluckadayken acliktan olen kus duymadim. Hic ucma sansi yoksa sadece bulgur vermeyin taslik icin kum ya da kucuk tas ihtiyaci olur. Ama basta dedigim gibi cok mudahale etmeyn rahat birakin bence


rockinside
(25.08.20)
Hiç sorun olmaz. Benim var öyle bebeğim. Hep gelir yumurtlar gider. Ama eşi gelir mutlaka. Görmüyor olabilir misin?

Yer değiştiriyorlar eşiyle. Ben de bir ara üzülmüştüm. Çok sonradan fark ettim. Belki öyle bir şey de oluyordur.


makarnacanavari
(25.08.20)
(3)

ilişki konusunda körelmek

birkaç gün önce benzer bir duyuru açmıştım, hastanede çalışan hoşlandığım kız ile ilgili. en ufak bir girişimim olamadı. bir yıldır pideci dükkanımız var, her gün 12 saat -öğlen 11 gece 11- dükkanda olmak zorunda kalıyorum. bayram boyunca açmadık, bir iki dostumla görüşünce fark ettim. gençliğin dil
birkaç gün önce benzer bir duyuru açmıştım, hastanede çalışan hoşlandığım kız ile ilgili. en ufak bir girişimim olamadı. bir yıldır pideci dükkanımız var, her gün 12 saat -öğlen 11 gece 11- dükkanda olmak zorunda kalıyorum. bayram boyunca açmadık, bir iki dostumla görüşünce fark ettim. gençliğin dilini unutmuşum (veya artık saçma geliyor). belki yaştan (25) ötürüdür. bilmiyorum ama gerçek şu ki müşterilerimiz genelde orta yaşlı ve erkek. zaman geçtikçe onların düşünce yapısında düşünmeye alışıyorsun. genç bir kızla muhabbet kurmayı tamamen unuttum, zaten dükkan öncesinde de pek normal kız arkadaşım yoktu. bir süre daha bu hayatı yaşamak zorundayım ama sosyalliğimden de geri kalmak istemiyorum. bu yaşlarda ne beyin ne vücut kaldırabiliyor yalnızlığı. ne önerirsiniz?
isimsiz uye
(02.08.20)
O da hastanede çalıştığına göre o da yetişkin diline alışmıştır. daha 95lisin, ruhen max ne kadar yaşlanmış olabilirsin ki. aga bee, dewamke, keşke bundanım olsa, bu dorumu, mezuna kalmak falan de, kapatırsın hemen açığı.


semitika
(02.08.20)
Maalesef efendilik samana dondu. Elinden ne gelirse gelsin ise yaramiyor.

instagramdan yurumek falan gerekiyormus. ben hayatta yapamam. bana ters geliyor cok utanc verici ama daha gencsin. nasip, nasipten otesi yok. cevremde 30 ustunde o kadar guzel kalbi temiz kadinlar var ki bekar, emin ol yalniz degiliz. yasitlarimizda da var.

buralarin okundugunu bildigimden fazla yazmayacagim. yalnizlik hayatin bir parcasi sadece.


baldan kaymak
(03.08.20)
Yaşım 30 ne yap et kadınlara yürü ben yalnız kaldım sen kalma. Yaşın geç değil ama benden daha fazla yıl var önünde. Abaza gibi yürüme ama yürü sosyal medya vs bir yerden başla.


Topalordek
(03.08.20)
(2)

bugün yarın çevirme ekibinin durumu

bugün gece ve yarın gece polis çevirmesi normale göre artar mı sizce bayram sebebiyle?
bugün gece ve yarın gece polis çevirmesi normale göre artar mı sizce bayram sebebiyle?
isimsiz uye
(31.07.20)
Son 3 gecedir hep çevirme olan yerde çevirme yok. Tam da bunu düşünmüştüm, önceki günleri boşaltıp nöbetleri bayrama kaydırdılar sanırım. Bununla beraber bayramlarda çok çevrildigimi hatırlıyorum.


bruges
(31.07.20)
bayramlarda çok çevirme olur + artık bir çok kasabanın giriş çıkışlarına kamera eds yerleştirdiler


ankarakecisi
(31.07.20)
(16)

hasta kayıttaki hanımefendiyle tanışmak

iyi geceler Güzin ablalarım.amacım özel bir hastanenin hasta kayıtında çalışan bir hanımefendiyle tanışmak. yaklaşık 1 sene önce pideci dükkanı açtık, bu süre boyunca dükkanla uğraştığımdan sosyal ilişkilerim epey zayıfladı. ben de sizden tavsiye almaya geldim.kendisi pide dükkanımızın olduğunu bili
iyi geceler Güzin ablalarım.
amacım özel bir hastanenin hasta kayıtında çalışan bir hanımefendiyle tanışmak. yaklaşık 1 sene önce pideci dükkanı açtık, bu süre boyunca dükkanla uğraştığımdan sosyal ilişkilerim epey zayıfladı. ben de sizden tavsiye almaya geldim.
kendisi pide dükkanımızın olduğunu biliyor, birkaç defa broşür verdim ama paket olarak sipariş vermediğini söyledi. ben bornovadayım, o bucada. bu yıl içinde bir defa ayağımı bir defa da el bileğimi kırdım, üzerine annem de el bileğini kırınca ister istemez personel-müşteri ilişkisinden öte birkaç ayak üstü sohbet yaşadık.
aklıma ilk olarak kendisine yemek götürüp içine bir not iliştirmek geldi ama yemeği teslim aşamasında epey sıkıntı yaşayacağım için bu taktikten emin olamadım. sizden bu fikrimle ilgili de yorum almak istedim. mesela "ben sipariş vermedim" gibi bir tepki geldiğinde nasıl durumu çevirip oradan uzaklaşacağımı bilemedim :) bu arada kendisi oldukça güzel ve tatlı birisi. ben pek yanına yakışacak biri değilim
isimsiz uye
(29.07.20)
Yemek götürmektense instagramdan vs bul ekle. Kabul ederse fotolara bi bak sevgilisi var mı diye. Olmadugı izlenimini edinirsen msj at merhaba hatırladınız mı ben şuyum elimi kolumu kırmıştım de.

Vereceği cevaba göre belli eder zaten kendisini.

Dediğin gibi ben yemek istemedim derse, ki der, üstüne yecek birşey olmaz.


ismini biliyorum da soyadını bilmiyorum. instagramdan bulamadım bu yüzden


isimsiz uye
(29.07.20)
Valla yemek işi ters teper. Market, cafe falan olsa arada git muhabbet etmeye çalışıp samimiyeti arttır derdim de hastane de şimdi değişik yer. O yüzden geriye üç seçenek kalıyor ya gidip konuşursun, ya bişekilde sosyal medyadan bulursun ya da ortak arkadaş falan denk getirmeye çalışırsın.

Tavsiyem gidip konuşman şeklinde olur. Ters tepme olasılığı en yüksek seçenek bu ancak kafan rahat olur en azından. Boşa vakit harcamamış olursun.


Kadın belki herkesle aynı. Tacizci damgası yiyebilirsiniz. Adını kendisine sor, sosyal medya hesabını sor, dükkanı takip edin de. Verirse öyle yürü.


banacevaplazım
(30.07.20)
ilgileniyor olsa bu vakte kadar coktan anlamistin. belli etmissin ilgini, daha ne? sevgilisi falan vardir, bu kadar israrci olma.


anais
(30.07.20)
Yemek işi sıkıntı ben şahsen rahatsız olurdum çalıştığım yerde böyle bir. şey olmasına.

Muhabbeti ilerletip soyadını öğrenmeye çalış, diğer seçenekler rahatsız edici olur bence.


cesario +1500 demek istiyorum.
dedikleri hiç şaşmaz 99% doğrudur. o sana adım atmazsa boşa ümitlenme. yemek götüreyim de deme. zaten broşür falan bırakmışssın daha ne.


lycoxin
(30.07.20)
Atman gereken tek kurşun var o da şu:Yanına gidip sohbet muhabbeti ilerletip sosyal medya hesabını istemen sonrasında bir buluşma ayarlamak sana kalmış.Aslında doğru olan sosyal medya istemeden direkt kahve teklifinde bulunmak fakat hastanede olmaz o iş.


shredd
(30.07.20)
her ne kadar gözü sağda solda olduğu iddia edilse de çalışan insanı gidip de sizinle tanışalım vs. diye rahatsız etme. bir de bornovadan bucaya tanımadığın kızı görmek için çalıştığı hastaneye gidiyorsun üstüne anneni de götürüyorsun.

dışarda denk gelirse tanış tabi. ahlak bekçisi değilim.


paco de lucia
(30.07.20)
@paco de lucia bucada değil bornovada çalışıyor. ikamet ettiği yer buca


isimsiz uye
(30.07.20)
tavsiye ve öneri yazmayacağım... sadece bu sıkıntını okurken zamanında benimde içinde bulunduğum benzer durum aklıma geldi. hatta karşı tarafta hastane çalışanıydı(hemşire). adım atmaya çalıştım ama ışık göremedim, ilerleyemedim.


braveheart xakah
(30.07.20)
"ben pek yanına yakışacak biri değilim"

bu düşüncen sonucu özetliyor zaten. böyle olup olmadığını ve o kızın karakterini bilmiyoruz. fakat senin bu düşünce yapısında olman zaten ilerlemene engel.

kızdan bir sinyal almış olsan eyvallah ama diğer durumda vaktini harcamamanı tavsiye ederim.


orpheus
(30.07.20)
umudumu körelttiniz valla :)) vazgeçtim... hasta kayıtta birkaç kız daha duruyor, rezil olmadan bu işi başarmak mümkün durmuyor zaten


isimsiz uye
(30.07.20)
Batı kültürünün bu şeyleri çoktan çözmüş olmasına hastayım, biz hala rezil mi oluruz o bana bakmaz öylemi yapsam böyle mi yapsam diye yaşamayı kaçırıyoruz. Karşı cinsleri ilişkileri gözümüzde çok büyütüyoruz gereksiz yere. Hayat denen yere bir kere geliyoruz, bir kere yaşıyoruz ve aman çok hızlı akıyor geçiyor, keşke dememek için her türlü riske girilir rezilde olunur vezirde. Normal bir şekilde gidin güzelce mesasinin ne zaman bittiğini ve mesasinin ardından birlikte bir şeyler içip içemeyeceğinizi sorun, karşı cevaba görede yolunuzu çizin bu kadar basit. Unutmayın oda sizin gibi insan.


zekicalik
(30.07.20)
Abicim kurye degilsin mekan sahibisin, kiza neden devamli kurye kiliginda gidip pide yedirmeye calisiyorsun? Mesai bitimi ne zaman ogren, mesai bitimine yakin duzgun elbiseni giyer, trasini olur gidersin, bir kahve icelim dersin. Olursa olur olmazsa olmaz. Olur derse alip senin dukkana goturme! :)

"Ben pek yanina yakisacak biri degilim" kafasindan kurtulman lazim yoksa gorucu usulu evlendirirler gidersin.


cooperr
(30.07.20)
çok güzel konuşuyorsunuz da bunları nasıl yapacağım? mesaisinin hangi saatte bittiğini nasıl öğrenebilirim? ne bahaneyle mesela? zaten bunu öğrenebilecek kapasitede olsam burada ne işim ne ki


isimsiz uye
(30.07.20)
(7)

kuzenin düğünde ne giyilir

erkeğim. takım elbise şart mı
erkeğim. takım elbise şart mı
isimsiz uye
(09.07.20)
mobil edit: yaş 25


isimsiz uye
(09.07.20)
valla ben giymemiştim. pişman mıyım hiç değilim. ütülü düzgün bi gömlek ve kumaşımsı pantolonla gitmiştim, yaz düğünüydü. kuzenimin en yakın arkadaşı kot tişört gelmişti ve en çok eğlenen de onunla kuzenimdi.

yaşım=kuzenimin yaşı-7


lycoxin
(09.07.20)
En az bi chino pantolon gömlek ister takım giymeyeceksen.


angelus
(09.07.20)
Evde takım elbisen varsa riske atma onu giy. Yoksa şık biseyler ayarla. Kotla da gidilmez yani.


elorelia
(09.07.20)
Kış aylarında olsak şart.

Ancak havalar sıcak, illa kravat ceket olmasa da düzgün bir gömlek ve gabardin pantolon olur.


Ben böyle durumlarda takım giymediğim zaman diğer herkes çok şık oluyor ve genelde pişman oluyorum.


himmet dayi
(09.07.20)
ben bu sıcakta babam bir daha evlense de takım elbise giymem.

kanvas pantolon + keten gömlek yeterlidir.


reanarchy
(09.07.20)
(1)

1 soru

288 inç karelik kartondan üstü açık ve bir bölmeli dikdörtgen bir kutu yapılacaktır. Mümkün olan en büyük hacme sahip kutunun boyutu kaçtır?
288 inç karelik kartondan üstü açık ve bir bölmeli dikdörtgen bir kutu yapılacaktır. Mümkün olan en büyük hacme sahip kutunun boyutu kaçtır?
isimsiz uye
(25.06.20)
tinyurl.com


sttc
(25.06.20)
(1)

3 matematik sorusu

https://i.hizliresim.com/KDyh2y.png1- 288 inç karelik kartondan üstü açık ve bir bölmeli dikdörtgen bir kutu yapılacaktır. Mümkün olan en büyük hacme sahip kutunun boyutu kaçtır?2- R; y=-x, y=x kare ile sınırlanan bölgedir. integrali bulun3- integrali bulunşimdiden çok teşekkürler
i.hizliresim.com

1- 288 inç karelik kartondan üstü açık ve bir bölmeli dikdörtgen bir kutu yapılacaktır. Mümkün olan en büyük hacme sahip kutunun boyutu kaçtır?

2- R; y=-x, y=x kare ile sınırlanan bölgedir. integrali bulun

3- integrali bulun

şimdiden çok teşekkürler
isimsiz uye
(24.06.20)
1. soru 35 puan mı? hangi üni? çözcektim ama vazgeçtim, eleştiriyi göğüsleyerek puan yerlerini karalamasaydın çözerdim.

soruya cevap: tarayıcınızdan bulabileceğiniz, integral hesabı yapan sitelerden çözebilirsiniz.


paco de lucia
(24.06.20)
(2)

matematik sorusu

https://hizliresim.com/Xwt5sYmerhaba. ilk soruyu maksimum kar 75000, üretim seviyesi 2100 olarak buldum doğru mu sizce? diğer sorular için de yardımcı olursanız :')
hizliresim.com

merhaba. ilk soruyu maksimum kar 75000, üretim seviyesi 2100 olarak buldum doğru mu sizce? diğer sorular için de yardımcı olursanız :')
isimsiz uye
(05.06.20)
3- sketchtoy.com

16/3

ayrıca çözümü : www.wolframalpha.com

-16/3 çıktığına bakma, denklemi doğru yazmamışımdır:)


bu tip soruları çözmenin tembelliğini wolframalpha'yı keşfettikten sonra ssahip oldum. hahaha

4. soru

www.wolframalpha.com


(17)

kiracıyı çıkarmanın yolları

üst katta bir kiracımız var. seslerinden çok rahatsızız. apartman kapısını çarparak kapatmalar, tabana vura vura basmalar, bağırışmalar ne ararsanız var yani ama bunu kanıtlamanın bir yolu yok. 7 senedir aralıklarla uyarıyoruz, artık canımıza tak etti boşaltın dedik sözlü olarak, ev bakıyoruz dedile
üst katta bir kiracımız var. seslerinden çok rahatsızız. apartman kapısını çarparak kapatmalar, tabana vura vura basmalar, bağırışmalar ne ararsanız var yani ama bunu kanıtlamanın bir yolu yok. 7 senedir aralıklarla uyarıyoruz, artık canımıza tak etti boşaltın dedik sözlü olarak, ev bakıyoruz dediler ama 6 ay oldu ses çıkmadı. çok araştırdım bunun yasal yolu seneler sürüyormuş. aile şirketi olduğumuzdan dolayı eve yorgun argın geliyoruz ve her akşam uyutmayacak hareketleri var. balkondan aşağı (3.kat) çöp atmalarına, apartman merdivenlerini kendi eşyalarıyla doldurmalarına değinmiyorum bile.

olabilecek en kısa sürede kendilerini çıkarmak istiyoruz. iş inada bağlarsa daha zormuş. tavsiyelerinize ihtiyacımız var
isimsiz uye
(30.05.20)
Kira sözleşmenizi bulacaksınız avukatla ihtar yollayacaksınız sözleşme yenilenme tarihine göre.


kira sözleşmemiz yok malesef. onu not geçmeyi unutmuşum


isimsiz uye
(30.05.20)
Faturalar senin üzerine mi? Tümünü iptal et.


rastinon
(30.05.20)
asla kavga, tartışma, onları zor durumda bırakmayı tavsiye etmiyorum. bir yalan bulup taşınmalarını hızlandırın. bu konuşmalarda da üzgün olduğunuzu hissettirin, zorunluluk belirtin. bir akrabanızın işsiz kaldığı, onların taşınacağı gibi. tartışırsanız işi inada bindirirler, sözleşme olmadığı için de zor durumda kalırsınız. bilinçli kötü davranabilirler. yalanı asla tasvip etmiyorum, ama güzel ayrılmak en iyisi. siz onları zorlarsanız onlar daha beter zorlar sizi. çıkmamakta direten kiracı fenadır.


lovemyself
(30.05.20)
siz taşının, ciddiyim.


bugisme
(30.05.20)
Avukata gideceksiniz.


Evin tapusu sizin olduğu için elektrik su doğalgazı kapatabilirsiniz.

Direkt elektriği kapatın. Ertesi gün çıkar. Eve zarar vermemeleri için çıkarlarken kontrol edin. Gerekirse bir şeye el koyarsınız.


kickboxer
(30.05.20)
eve tadilat yaptıracağız diyerek çıkartabiliyorsunuz. Avukatım öyle demişti.


guitarissimo
(30.05.20)
@guitarissimo, hocam benim de aklıma gelen ilk bahane buydu. lütfen bilgin varsa detaylı bilgi verir misin bu konuyla ilgili


isimsiz uye
(30.05.20)
Onlar laftan anlamaz. Pazartesi elektriği kestir salı koşarak kaçarlar.


kickboxer
(30.05.20)
amcamın oğlu hapistan çıkıyo, 12 yıldır içerdeydi cinayetten. işi yok gücü yok, onu alıcaz bu eve de.


antihero
(30.05.20)
bazı düzeltmeler yapmak istiyorum yapılan yorumlar üzerine.

1)kiracınız kiraları ve aidatları ödüyorsa çık diyemezsiniz. Ödemiyorsa da yasal yollar üzerinden önce uyarı vermeniz gerekiyor. Hiç kira ödemiyor olsa dahi işi inada bindirirse bu süreç 1 yılı bulur.

2)kira sözleşmesinin bitimi kiralar ödendiği sürece sadece kiracıyı bağlar. ev sahibinin kira sözleşmen bitti, çıktı demeye hakkı yoktur. Ev sahibi sözleşmedeki kira artışı bedelini alır ve susar. (10 yıl dolduğunda çık denebilir)
3)kira sözleşmesi sözlü de yapılabilir. Faturalar onun adına ise kanıt olarak kabul edilir. Ödemeyi banka üzerinden yapıyorsa gene bu kanıt olarak kabul edilir, elden alıyorsanız zaten bir suç.

4)kiracıyı evde x yapılacak y yapılacak sebepleriyle tek taraflı olarak çıkaramazsınız. Kiracıyı akrabam taşınacak diye çıkarabilirsiniz fakat gene sözleşme tarihini beklemek ve mahkemeye geçerli bir sebep de sunabilmeniz gerekiyor. Ayrıca kiracıyı akrabam taşınacak bahanesi ile evden çıkardığınız takdirde 3 yıl boyunca o evi bir başkasına kiralayamazsınız.

özetle yasalar kiracıdan yana.


denizgonen
(31.05.20)
hocam bu kiracıyı bilmem ama bir sonraki kiracıya "tahliye taahhütnamesi" imzalatın.
max 2 ayda çıkartırsınız hukuki yollardan.
tahliye rtaahütnamesini kira sözleşmesinden 1 gün sonra yapacaksınız ve ikisinide noterde yapacaksınız. yoksa adam imza benim değil dese 8 ay atar mahkemede.


Evi satacağız, satmadan önce bakım yaptırıp fiyat yükseltmek istiyoruz gibi bir şey söyleyin. Mutfağı yenileyeceğiz gömme dolap yaptıracağız gibi şeyler.


pislick0
(31.05.20)
Valla bizim komşunun sizin gibi aynı sorunu vardı. 1.5 yıl uğraştı çıkarmak için. Sonra mafyaya gitti. 15 gün sonra koşarak kaçtı kiracıları.


Aman diyeyim ne yaparsanız yapın bir üstteki yazarın dediği gibi mafyaya filan bulaşmayın. Bugün sizin sorununuzu çözer ertesi gün başınıza bela olurlar. Aman diyeyim.


solo
(31.05.20)
banyonuza su sızdığını usta göndereceğinizi söyleyin. tanıdık usta gitsin. sıhhi tesisatta sorun olduğunu, giderde kaçak olduğunu, bulamadığını, komple kırıp dökmek zorunda olduğunu en az 2 hafta tuvalet banyoyu kullanamayacaklarını söylesin.

faturalar sizin adınıza ise abonelikleri iptal edin.

elbette güzellikle halletmeye çalışın olmadı bunları deneyin.


phonex
(31.05.20)
(8)

kurye motoru

herkese iyi akşamlar.pideci dükkanımız için kurye motoru bakıyoruz ama bizim pek bilgimiz yok motorlarla ilgili. paket servis için yeterli hız ve sağlam olması dışında bir özellik aramıyoruz. en uygun fiyatlı nereden bulabiliriz? marka/model önerilerinizi de alabilirim elbette.ikinci el konusunda ön
herkese iyi akşamlar.

pideci dükkanımız için kurye motoru bakıyoruz ama bizim pek bilgimiz yok motorlarla ilgili. paket servis için yeterli hız ve sağlam olması dışında bir özellik aramıyoruz. en uygun fiyatlı nereden bulabiliriz? marka/model önerilerinizi de alabilirim elbette.

ikinci el konusunda önyargım var. motordan anlamadığım için ikinci eline güven duyamıyorum
isimsiz uye
(26.05.20)
1 yaz geldiği için sıfır fiyatları yükseldi
2 yas geldiği için sıfır fiyatları yükseldiği için ikinci el fiyatları da yükseldi.
3 sıfır fiyatları zaten hep gereksiz derece yüksekti.
4 devlet 250 cc altına yeni ayrı bir vergi , 250 cc üstüne yeni ayrı bir vergi çıkardı.
5 bu vergi de sıfır ve ikinci el fiyatlarını etkiledi.

fiyatlara baktım hiç alıncak gibi değil. bilmiyorum artık ne alırsınız? en aşağı bi 100cc olması lazım hızlı gitsin diyorsan,

yuki gibi dandik bi marka alacaksan picasso 100 olabilir 6500 lira


Direkt motorlu kurye çalıştırsanız? Motoruyla gelecek. Hem anlamadığınız bir ürünle ilgilenmek zorunda kalmazsınız hem kaskosu, sigortası, motoru hor kullanması gibi sorunlarla uğraşmazsınız. Kuryenin motor bakım vs. masraflarıyla ilgili de anlaşma yaparsınız ya baştan fiyatını ona göre belirler hiçbir şeye karışmazsınız. Her ay X TL fazla ödeme yaparsınız motosiklet giderleri için.


pass
(26.05.20)
Kuryede çalıştıracağınız motosikletin en büyük gideri sigorta gideridir. Hususi kullanımın 3-5 katına çıkıyordu eskiden, o sebeple önce bir sigortacıyla da görüşün derim. En azından bilginiz olsun.


Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, şu an hondanın hangi scooterı paket servis için piyasadaysa ondan alacaksınız.

Baktım da, hala Activa modeliymiş bu iş için satılan ve üretilen.

Bir de bu işler için motor kiralayan firmalar var, bakımı arızası her şeyiyle kendileri ilgileniyorlar, onlara da bir bakın isterseniz.

Bir kaç tane buldum google ile;

gobox.com.tr

herofilo.com

motorfilo.com


John Bloor
(27.05.20)
arkadaşın önerisine kulak verip amerikayı yeniden keşfetmek yok dersen.

15.400 tl motor fiyattı + plaka ve trafik sigortası masrafına katlanacaksın.

honda.com.tr

ben 2 tane cbf 150 1 tane xl 500 parçaladım, sıkı bir honda fanıyım yalnız hondanın fiyatı politikasını beğenmiyorum, hondanın hiç bir motoru verdiğim parayı haketmiyor artık, çok daha güzel ve kaliteli seçenekler var.


@hem şişko hem deli, verdiğin önerinin üzerine 1000 tl daha koyup rks rs 100 almak mantıklı mı? www.sahibinden.com bu daha iyi sanki özellik olarak


isimsiz uye
(27.05.20)
mondial, yuki, küba ve bunun gibi bir sürü marka var.

burada kim hangi markadan modelden memnun onu araştırmak lazım. honda , yamaha, suzuki gibi markalar fiyatları yüzünden fantazi kalıyor artık.

yine kendisi binecek adam için tamam derim de, iş için önüne gelen binip kullanacaksa çok büyük paralar yani.

ayrıca 50 cc olayı var. eğer araba ehliyetin var ama motor ehliyetin yoksa, 50cc altı motor alıp araba ehliyetiyle kullanabiliyorsun.

50 cc üzeri motor ehliyeti istiyor. motor konusunda küba , yuki, sym gibi markaların hepsi işi çözer. zamanında yağını değiştir, benzinini koy, gevşeyen yeri falan olursa sık, devam. eskisi gibi değil yani honda alayım aman yolda bırakmasın vb. hepsi aynı teknolojiyi hepsi aşağı yukarı aynı kalitede malzemeyi kullanıyor.


eyvallah. elimizde bir tane 50cc rks var ama hız anlamında pek tatmin edici değil. onu 80liğe çevirmeyi düşünüyoruz. alacağımız motor da 50cc üzerinde olur muhtemelen


isimsiz uye
(27.05.20)
(11)

köpek ısırması

motorda giderken iri yarı bi sokak köpeği pantolonumu ısırdı. pantolonumda yırtılma yok, olaydan 5 dakika sonra baktığımda deride de belirgin bir iz/kanama yoktu. bu durumda kuduz bulaşma ihtimali var mı?
motorda giderken iri yarı bi sokak köpeği pantolonumu ısırdı. pantolonumda yırtılma yok, olaydan 5 dakika sonra baktığımda deride de belirgin bir iz/kanama yoktu. bu durumda kuduz bulaşma ihtimali var mı?
isimsiz uye
(12.05.20)
Kulağında küpesi var mıydı ? Varsa kuduz aşısı oluyorlar diye biliyorum


kveldulv
(12.05.20)
vardı ama küpe kısırlaştırılmış hayvanlar için değil mi


isimsiz uye
(12.05.20)
Hem kısırlaştırılmış,hem de kuduz asisi olmuş hayvani temsil eder kupe.


zeyna
(12.05.20)
@zeyna, hocam valla çok mutlu oldum şu an :D eminsiniz değil mi? bu karışık ortamda acile gitmek de hiç istemiyorum


isimsiz uye
(12.05.20)
kuduz salyadan bulaşır. köpeğin dişleri etinizi delip salyası kanınızla temas etmediği sürece bulaşmamış demektir.


bir garip melek
(12.05.20)
ısıran köpeği belediyeye bildirmen lazım.

seni ısırdı bişey olmadı, demek ki agresif bir hayvan, çoluk çocuğu ısırır öldürür.

hemen belediyeye falan bildirin, hiç olmadı yerini değiştirirler.


@isimsiz üye,Evet eminim.Motorla giderken size havlasa bile gitmesi icin tepki olarak gitmesi için tekme ..vs atmaniz hayvani agresiflestirir.Hayvanin tepkisi insana degil orda.Hizli gecen motor,araba..vs hepsine bu tepkiyi verir.Ama siz korkunca tabi uzaklasmasi adına muhtemelen gitsin diye tekme attıysanız şayet,o durumda kendi koruma mekanizmasi olarak o tepkiyi vermiştir.O durumda hızlıca geçin,hayvanin verdiği tepkiyi size yönelik bi saldırı diye aldirmadan transit geçiş yapmalisiniz.Eminim basini okşasanız bi zararı olmayan bi kopektir.


zeyna
(12.05.20)
Nerede yaşıyorsunuz? Şundan dolayı sordum yaşadığınız yerdeki kuduz aşısı yapan bir hastaneyi arayıp sormanizi tavsiye ederim en doğru bilgiyi onlar verir.


Sakinolmamlazim
(12.05.20)
diş geçirme olması lazım, diş geçirme pantolon üzerinden olunca risk düşüyor. kanama falan olursa risk daha da artıyor. olayın oluş şekli de önemli. falan filan bir sürü parametre. ama risk 0 kimse diyemez. hemen sabunlu su ile yıkamak gerekiyor bölgeyi. kırsal bölgedeyseniz risk bir kademe artıyor. Türkiye'de her yıl kuduzdan ölen sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor, bazen sıfır ölüm veya 1-2 ölüm oluyor, onlarda genelde kırsalda, bu da istatistik tarafı. hastanedeki sürece gelince; özeller aşı yapmaz. büyük devlet hastanelerinde aşı sadece acil den girilerek yapılır.ben tuzla devlette oldum. acilde sarı bölgeden triaj a alınırsınız ve 15-20 dakika içinde işiniz biter çok yoğun değilse, ben gece 3'te gittim direkt dr un yanına girdim. aşı başlar ise 4 doz uygulanıyor. ilk gün bana tetanoz da yaptılar. 0-3-7-14. günlerde kuduz aşısı yapılıyor. sonraki gelişlerinizde hiç sıraya falan girilmiyor direkt aşı odasına girip aşı oluyorsunuz, 5 dakikalık süreç. ilk doz aşının erken başlaması önemli, ne kadar erken o kadar etkili oluyor aşı. 1 haftadan sonra falan giderseniz aşı başlamayabilirler. karar sizin.


surprise
(12.05.20)
Pantolonda bile yırtılma/delinme yoksa, doğal olarak cildinizde de bir yırtık, yarık, kanama yoktur.

Olmadığını kendiniz de görmüşsünüz, boşuna evham yapmayın. Hayvanın kuduz olma ihtimali çok düşük, hadi diyelim kesin kuduzdu bu hayvan, e size bulaşması için cildinizde bir giriş yeri olmamış ki.

Korkmayın.


John Bloor
(13.05.20)
köpekten kuduz vakası türkiyede yok denecek kadar az. kuduz asıl olarak kemirgenlerden geçiyor.


orpheus
(13.05.20)
(4)

esnaf arkadaşlar bakabilir mi

halkbank esnaf destek kredisi alma şartlarını tam olarak bilen var mı? veya başvuru yapıp olumlu/olumsuz yanıt alabilenler tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.bizim durum şu: eylül 2019'da faaliyete başladık ancak henüz oda ve sicil kaydımız ile ruhsatımız yok (pideci). bugün bu kayıtları gerçekleşti
halkbank esnaf destek kredisi alma şartlarını tam olarak bilen var mı? veya başvuru yapıp olumlu/olumsuz yanıt alabilenler tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

bizim durum şu: eylül 2019'da faaliyete başladık ancak henüz oda ve sicil kaydımız ile ruhsatımız yok (pideci). bugün bu kayıtları gerçekleştirsek bu destek kredisini alabiliyor muyuz? aynı durumdaki mobilyacı komşumuz alabildiğini söyledi ama bankayı aradığımızda en az 6 aylık faaliyet süreci istiyor. bu konuda kesin bilgiye/tecrübeye sahip varsa yardımcı olabilir mi?
isimsiz uye
(25.04.20)
Normal kredide şansınız daha yüksek minimum 3 ay oda kaydı istiyorlar


deer hunter
(25.04.20)
emin misiniz peki? komşumun dediği kafamı karıştırdı o alabilmiş direkt, ama bir yandan da boşuna o kadar para bayılmak istemiyoruz


isimsiz uye
(25.04.20)
Yani benim çevremde başvurup oda kaydı olmadan alabilen olmadı ama kredi sicili bozuk olduğu halde su 10 binlik krediye başvurup alan çok kişi oldu.


deer hunter
(25.04.20)
10 binliğe sms ile başvurduk ondan da bir geri dönüş olmadı. iki hafta oluyor.


isimsiz uye
(25.04.20)
(11)

maskeleriniz geldi mi?

deli olacağım, ne eczanelerden maske satın alabiliyorum ne de internet başvurum sonucunda (hem ptt hem de e-devlet üzerinden) maskeye ulaşabildim. merak ettiğim internetten başvuru yapıp maskeleri eline ulaşan oldu mu? öyleyse bu başvuruyu nereden/ne zaman yaptınız?esnaf + kurye olduğum için en risk
deli olacağım, ne eczanelerden maske satın alabiliyorum ne de internet başvurum sonucunda (hem ptt hem de e-devlet üzerinden) maskeye ulaşabildim. merak ettiğim internetten başvuru yapıp maskeleri eline ulaşan oldu mu? öyleyse bu başvuruyu nereden/ne zaman yaptınız?

esnaf + kurye olduğum için en riskli iş gruplarından birindeyim. en kısa sürede nasıl maske temin edebilirim?
isimsiz uye
(09.04.20)
Buff ya da bandana gibi şeyleri ikiye katlayıp arasına kahve filtresi kâğıdı kullanarak idareten bir maske yapabilirsiniz. Filtre kâğıdı her kullanımdan sonra çöpe, kumaş kısım da kirli sepetine tabii.

www.cdc.gov (bandana face covering kısmına bakın.)


kobuzchu kiz
(09.04.20)
Gelmedi.
Sipariş verilebileceği duyurulduğu akşam her iki platformdan da sipariş verdim.
İstanbul'da dağıtıma başlanmış diye haberlerde gördüm. Öncelik verilmiş olabilir.


livaneli kadir
(09.04.20)
büyük ihtimalle bir daha markete gidersem maskesizlikten ceza yiyeceğim dolayısıyla açlıktan ölmemek için evde halıflex kemireceğim.

evde kumaştan yaptığınız maske bir işe yaramaz.

@acebi abi sen kadrolu musun yoksa, giri başına mı? bir değil iki değil :'(((


paco de lucia
(09.04.20)
valla bize gelmedi öyle bişey bekliyoruz ama yok hala hayretler içersindeyim


Efespilsen
(10.04.20)
hayır, eczaneden alınacak kodla falan diyorlardı, son durum ne bilmiyorum.


not dark yet
(10.04.20)
evet, bizim maskelerimiz kargo yoluyla bu sabah itibariyle geldi ancak getirme sıralamasının neye göre yapıldığı hakkında bir fikrim yok.


gelmedi ama erken geldilerse zili duymamış olabilir miyim diye şüphelenmedim de değil.


windows95
(10.04.20)
hem epttavm hem edevlete başvurdum.
geleceğine inanmıyorum, sıkıntıdan başvurdum.
bu kadar hızlı dağıtımı ancak noel baba yapabilir.
bir marketten 50 tane almıştım, duruyor evde. lazım olmuyor pek, bana 6 ay yeter.


Gelmedi ama 2 yerden maske geldi

1) Antalya Organize Sanayi işyerlerine ücretsiz maske dağıttı.
2) Antalya Konyaaltı Belediyesi evimize kadar ücretsiz maske getirdi.

Buradan kendilerine sevgilerimi saygılarımı iletiyorum.


kimlanbu
(10.04.20)
ıslak mendille maske yapma videoları var. Islak mendille yapıp zaruri ihtiyacını görebilirsin sonrası da Allah kerim artık bakalım.


(19)

mevcut durumda pideci reklamı?

yaklaşık 6 aylık bir pideci dükkanımız var. gün geçtikçe içeri giriyoruz. kapatıp gitsek borçları ödememizin imkanı yok. çok eski bir işletme olmadığımızdan kemik müşterimiz de fazla değil. şu şartlar altında nasıl müşteri çekilebilir bilmiyorum. bulunduğumuz durumda nasıl bir reklam ilginizi çekerd
yaklaşık 6 aylık bir pideci dükkanımız var. gün geçtikçe içeri giriyoruz. kapatıp gitsek borçları ödememizin imkanı yok. çok eski bir işletme olmadığımızdan kemik müşterimiz de fazla değil. şu şartlar altında nasıl müşteri çekilebilir bilmiyorum. bulunduğumuz durumda nasıl bir reklam ilginizi çekerdi?
isimsiz uye
(01.04.20)
Pidenin yapım aşamasını video ya çekip sosyal medyadan basın reklamı. Şu dönemde steril üretildiğini görenler sipariş verecektir.


paramolacak
(01.04.20)
reklamla falan olacak iş değil. neden dersen, iş yerlerinin çoğu çalışmıyor, çalışanlar da belki iş gelir umuduyla sizin durumda olanlar. bu durumdaki iş yerlerinde çalışanlar dışardan yemeğe para veremez bence. ayrıca işsizlik çok arttı, işsiz olmayan da para kazanamıyor(sizin gibi), dar gelirli insan da dışardan yemeyi hem riskli hem de fuzuli harcama olarak görüp kuruşu hesaplar hale geldi.

virüs başımıza bela oldu, yiyecek içecek sektörü olduğu için çok büyük bir kısım da virüs olayından çekiniyor.

eğer iflas verebiliyorsanız verin, ohal falan çıkarsa iflas etme durumu yasaklanırsa ki geçmişte buna benzer şeyler duymuştum ohal sebebiyle(bunu hemen araştırın), iflas bile veremeyip , iş yapamadığınız halde borçlar katlanır gider.

3 ay sonra virüs tamamiyle yer yüzünden silinse bile bunun ekonomik etkileri belkide yıllar sürecek, en azından bizim ekonomimiz normalken ne durumdaydı biliyoruz. ona göre hesap et.

bu devirde eczanen varsa kazanırsın onun dışında herşey haram oldu, bak marketlere, temel gıdalar, temel temizlik malzemeleri hariç hiç bişeye el sürmüyor millet bu böyle de gidecek. zaman gelcek raflardaki tüm ürünlerin tarihi geçecek.

dersen ki bana dükkan benim, vurur kilidi giderim. o bi derece mantıklı.

şahsa ait borçları bilmem de, ödeyememe konusunda yalnız değilsiniz. böyle gittiğini farzederek söylüyorum, kredi kartları, krediler, faturalar ve ev kiralarını bile ödeyemecek çok büyük bir kitle. o yüzden bunu da avantaj olarak görebilirsin.

tabi borcunu ödeyemeyecek hale gelen insan dışardan yiyebilir mi onu da bilmiyorum.


Ben açıkçası iki haftadır dışarıdan yemiyorum ve özledim ancak endişem virüs :)


kisa
(01.04.20)
yakın apartmanlara sitelere el ilanı dağıtın.


jelly bear
(01.04.20)
@hem şişko hem deli, o riski göze alamayız. şu an için dükkandan kár etmek dışında borçlarımızı azaltmanın bir imkanı da yok. yalnızca gecikmiş kira + banka borcumuz 50ye yakın. kasabı, motorun taksidi osu busu derken 70 80i buluyor.


isimsiz uye
(01.04.20)
abicim öyle diyorsun da 24 nisan ramazan, ramazanda zaten bir çok yer kepenk indiriyordu. bu da üstüne tuz biber oldu.

bilmiyorum geçtiğimiz senelerde işler nasıldı, belki ramazanda çok iyi kazanırsınız ama genel itibari ile pek öyle bir durum olmadığını düşünüyorum.

şimdi nisanda evde olsa millet, mayısta artık ufak tefek normale dönse bile ramazana denk geliyor ki? ee haziran dedin mi yaz gelir , pide öyle yazın çok tüketilen bişey değil, eylüle attı sizi işte.

iyi oturup düşünük hareket etmek lazım, 70 80 binlira borç bişey değil, düşünsene iflas vermenin yasak olduğunu ve iş yapamadığın halde hatta dükkana bile gitmediğin halde 2 yıl vergi ödemek zorunda olduğunu

hani kötü düşünüyorum söylüyorum ama benim de esnaf arkadaşlarım var ve gerçekten zor durumdalar, mesela araba tamircisi, sanayide dükkanı olan çok arkadaşım var, hepsi kan ağlıyor. dükkanlarını devretmeye çalışıyolar arayıp soran yok. zaten genel itibari ile işler kötü gittiği için vergi, sgk ıvır zıvır bi ton borçları var. valla durumlar çok fena. trump'ın dediğine gelicez, corona'dan çok intihardan kayıp bekliyoruz misali.


genel itibari ile özellikle pide çorba kebap sektöründe ramazan ayında işler yoğunlaşıyordu. hatta sanırım tüm gıda sektörü için öyleydi izmir bornovada en azından. bu özel durum içinde nasıl olur bilemiyoruz. bilemediğimiz için tavsiyelere, müşteri gözlerine ihtiyacımız var.

gerçekten ramazan bizim için dezavantaj olsa bile dükkanı kapatmak bizim için çok büyük bir yük olacak @hem şişko hem deli


isimsiz uye
(01.04.20)
Valla şu anda tek tercihim ortalama üstü f/p ve açık olması. Ankarada merkezi bi yerde oturuyorum. 25 tl limit koyunca 160 civarı dükkan olurdu. Şimdi 15 20. 2si 3ü yenilebilir şeyler. Pide olsa habire onu gömerim. Korona çok korkutmuş valla milleti bilmiyorum nasıl kurtulursunuz. İyi şanslar


glamdr1ng
(01.04.20)
Gördüğüm kadarıyla, normalde hazır beslenmeyen insanlara ulaşmaya çalışıyorlar. Hiç olmadığı kadar pizzacı, lahmacuncu görüyorum instagram'da.

Ben normalde de dışarıdan beslenirim, hani beni steril hazırladığına ikna eden mekandan en az haftada bir yerim şu şartlarda.


aguen
(01.04.20)
pide olarak odaklanma, yapabildiğin kadar çeşit yap.

mesela tosttan hamburgere, gerekirse çorbaya, kokoreçe, sucuk ekmeğe.

önemli olan ayakta kalabilmekse, mantık olarak çeşidi ne kadar arttırırsan o kadar çok insan talep eder.

çalışma saatleri konusunda bilmiyorum devlet bir limit koydu mu, koymadıysa 24 saate çevir. millet alışana kadar pek bi hareket olacağını sanmam ama alışınca gece çok yer açık değilse size döner.


Yemeksepeti'ne üyeyseniz, her müşteri yorumuna cevaben pideleri nasıl hazırladığınızı, steril olması açısından neleri uyguladığınızı yazabilirsiniz. (dikkat ettiğinizi varsayıyorum).

Ofislerde en çok dönen muhabbet :
-Yemek pişince/fırında yüksek ateşte virüs ölüyormuş
+ Virüs ölüyor ama fırından çıkaran usta, pakete koyan motorcu ya dikkat etmezse...

Yanisi insanlar yüksek ateşteki yemeğin içinde virüs olmadığına iknalar ama sonrasından emin olamıyorlar. Siz sonrası için insanları ikna ederseniz olumlu etkisi olacaktır.


brkylmz
(01.04.20)
pide kutusunun kapandıktan sonra ilk defa müşterinin açtığını kanıtlayan sticker, mekanizma, artık neyse, ondan yap bence de. kurye gelirken içine tükürdü fikrini ortadan kaldırmış olursun en azından.


Bruce
(01.04.20)
Kampanya yapmak
Yemeksepetine uye olmak
Urun yelpazesini degistirip ekmek vb yapmak


nax
(01.04.20)
Brkylmz+1 benim çekingem yemeğin değil ama konulan kaplarin, kartonlarin ve kuryenin steril olup olmadığına güvenmemem. Dışardan yemek konusunda zaten hassasım, şu dönemde iyice hassasladstim. strelizasyon konusunda ikna edici bir şeyler yaparsanız şansınız artar.

Ve şuna eminim; bu olaylar bitince insanların çoğu sosyalleşmek için disariya akın edecek. Şu bırkaç ayı çıkarmak için bir şeyler bulabilirsiniz umarım.


fraise
(01.04.20)
Kupon gibi bir şey yap. 5-6 kupon sahibine ücretsiz pide ver ki insanlar bedavayı yiyebilmek için sürekli senden söylesin. Benim burada bunu yapan pizzacı var ben bu yüzden sürekli buradan söylüyorum sırf bu yüzden. Süt helvası gibi ucuz bir tatlı yapıp ufak porsiyonlarla hediye yollayabilirsin paketlerde.


congratulations
(01.04.20)
Steril üretildiğini ve müşteriye gelene kadar steril kaldığını gösteren bir yöntem bulmalısıniz. Yapılış ve paketleme aşamasını göstermek +1

Malzemesini kendi hazırlayip size pişirmeye gelen oluyor muydu? Eğer öyleyse malzemeni evden alalim pisirip getirelim gibi bir yenilik iyi olabilir.


biseysorcaktim
(01.04.20)
Basit ve pazara uyan çözümle ilerleyin, şu dönemde en hijyenik nasıl pide üreteceğinizi araştırın, uzmanıyla çalışın, işsiz insan çok, uygun fiyata birini bulursunuz. Sonra Ramazanda hijyenik üretilmiş ve eve servis ya da yine hijyenik taşınabilecek pide konusunu planlayın ve mahalle çevresinde el ilanı yapın. Yemeksepetine girin.


kaset
(02.04.20)
Durumunuz gercekten kötüyse ilk olarak steril calistiginiza dair video veya resim ile bilgilendirme yapin. Devamin da, size daha önceden siparis vermis kisileri arayip, servisten memnun kalip kalmadigini sorarak yol yapin. Yeniden siparis vermek istermisiniz diye sorun...Zaten karsidaki de odun degilse ve imkani varsa zor durumda oldugunuzu anlayip destek olmak ister.


VIPCH
(02.04.20)
Türkiye'de daha en kötüyü görmedik. üstelik hayat normale dönmeye başladığında bile bir anda eskisi gibi olmayacak. 3-4 ay böyle dayanma gücünüz yoksa uzatmadan zarar kes yapmaya bakın.


nuisance
(02.04.20)
(4)

bir gecede yürüyemez oldum!

şaka değil, gerçekten. gece uyuyana kadar hiçbir şey yoktu. yalnızca hayal mayal, gece ara ara uyandığımda ayağımı aşırı kütlettiğimi hatırlıyorum. sabah kalktığımda topallayarak yürümeye başladım ağrı sebebiyle. ağrı, sağ ayağımın sağ yanında yoğunlaşıyor. yaklaşık 10 saat de dışarıdaydım bugün işi
şaka değil, gerçekten. gece uyuyana kadar hiçbir şey yoktu. yalnızca hayal mayal, gece ara ara uyandığımda ayağımı aşırı kütlettiğimi hatırlıyorum. sabah kalktığımda topallayarak yürümeye başladım ağrı sebebiyle. ağrı, sağ ayağımın sağ yanında yoğunlaşıyor. yaklaşık 10 saat de dışarıdaydım bugün işim gereği. şu an ise yattığımda dahi uyutmayacak bir ağrı var. neden olabilir böyle bir şey?
isimsiz uye
(13.01.20)
Of of...
Aynı durumdaydım. 1 ay çektim. Sol ayak bileğim uzun süre ayakta kalmaktan ödem toplamış. Mutlaka, geciktirmeden doktora görün derim. Ayağının altında yastık olacak şekilde havada tutarak uzanmalı, uyumalısın. Beni kurtaran Voltaren-100 Mg ve sürekli buz kompresi oldu.

Geçmiş olsun.


flo
(14.01.20)
Umarım derin ven trombozu değildir. Ağrıyan kısımda renk değişimi var mı bir bakın.


deer hunter
(14.01.20)
bende de olmuştu bacak bileğimi istemsiz kütletmişim bi süre yürümek haram olduydu


nahtoderfahrung
(14.01.20)
bende de aynısı var, ayak bileğinden şüpheleniyorum. dizime mr çektirdim bir şey çıkmadı. voltaren aldım mı hemen etkisini gösteriyor, iyileşiyorum yoksa 2-3 gün topallayarak geziyorum. çok şey denedim ama faydasını henüz gördüğüm bir şey olmadı. solgar içtim, kıkırdaklar güçlensin diye her hafta ayak paça çorbası içtim, ark desteği kullandım. hiçbiri fayda etmedi. sadece askerdeyken jel tabanlık kullanmıştım, o beni 2 hafta idare etti.


(5)

kaçak bina ihbarı

merhaba. binasını kaçak olarak kullanan bir işletmeyi yıkım talebi için şikayet etmek istiyorum. bulunduğumuz bölgede on tane şubesi var. elektrikleri kesilmiş olmasına rağmen halen daha devam ediyorlar. kritik bir konumda oldukları için -bildiğin cadde ortasındalar neredeyse- biz ve birçok işletmen
merhaba. binasını kaçak olarak kullanan bir işletmeyi yıkım talebi için şikayet etmek istiyorum. bulunduğumuz bölgede on tane şubesi var. elektrikleri kesilmiş olmasına rağmen halen daha devam ediyorlar. kritik bir konumda oldukları için -bildiğin cadde ortasındalar neredeyse- biz ve birçok işletmenin görünmesini engelliyorlar. nereye talepte bulunsak en kısa sürede sonuç alabiliriz?
isimsiz uye
(09.01.20)
Abi yazdıklarından hiç bir şey anlaşılmıyor.kaçak bina mı yaptılar ,olan binada ruhsatsız mı çalışıyorlar,elektrik olmadan çalışmalarına engel bir durum mu var,adamın ruhsatı yoksa bina neden yıkılsın gibi deli sorular.


duptıs
(09.01.20)
@duptıs kaçak bina yapmadılar. yıllar evvel legal olarak inşa edilen binada şube açmışlardı. şu an ise yıkımı gerekli görülmüş ancak çıkmıyorlar. elektrik durumu şu: yıkım gerekli görüldüğü için belediye, binaya elektrik vermeyi kesti kısa süre önce. şu an buna rağmen kaçak elektrik kullanarak işletiyorlar marketi.


isimsiz uye
(09.01.20)
Deminki haliyle anlaşılmıyordu,şimdi tamam.yıkılana kadar ne yapsak kardır diye bakıyorlardır muhakkak.şikayetlik çok halleride yok,belediye gelip yıkacak binayı,prosedür sürüyordur mutlaka.


duptıs
(09.01.20)
elektriği bölgedeki elektrik dağıtım şirketine, içindekileri belediyeye şikayet edeceksin


argent dawn
(09.01.20)
yıkım ekiplerini bilemem. Belediye illaki bir süre içinde binayı boşaltmaları gerektiğine dair bir uyarı göndermiştir. Büyük ihtimalle o süre bekleniyordur. Yıkım ekipleri planlanan tarihte gelip yıkıma başlayacaktır. Ha ben illa şikayet edeceğim diyorsan ilgili makam belediye.

kaçak elektrik olayını elektrik dağıtım firması güzel bir şekilde tahsil eder. acıta acıta alır parayı. siz ihbar edecekseniz oraya edebilirsiniz.


draconas
(10.01.20)
(16)

yemek siparişi veren arkadaşlar

merhabalar. bu ileti reklam amaçlı değil, yalnızca tavsiye alma amaçlı yazılıyor. özellikle konum veya isim de belirtmiycem :)bundan 3 ay evvel bir pideci dükkanı açtık. bulunduğumuz konum itibariyle keşfedilmeye kısmen müsaitiz. 3 ay, büyüyüp tanınmak için çok az bir süre ancak üzerimizde çok fazla
merhabalar. bu ileti reklam amaçlı değil, yalnızca tavsiye alma amaçlı yazılıyor. özellikle konum veya isim de belirtmiycem :)

bundan 3 ay evvel bir pideci dükkanı açtık. bulunduğumuz konum itibariyle keşfedilmeye kısmen müsaitiz. 3 ay, büyüyüp tanınmak için çok az bir süre ancak üzerimizde çok fazla borç var. en kısa sürede tanınıp gelişmek ve borçlarımızı hafifletip biraz olsun rahatlamak istiyoruz. bunun için gerek iş yerlerinde çalışan, gerekse evde arada bir yemek yapmaya üşenip dışarıdan sipariş veren arkadaşlardan ricam olacak. öncelikle yemek siparişi vereceğiniz zaman ilk başvurduğunuz platform neresi? devamlı söylediğiniz özel bir yer varsa bile lütfen böyle olduğunu belirtin. ikinci olarak ne tarz kampanyalar dikkat çekici olabilir? örneğin tek pide fiyatının ortalama 12 tl olduğu bir bölgede nasıl bir kampanya dikkatinizi çeker?
isimsiz uye
(26.12.19)
2 kişiyi kapsayan içecek dahil paket bir fiyat kampanyası etkili olur bence.
Yemeksepeti önemli. Gece açık olan yemeksepeti restoranları daha çok ilgimi çeker.


megalomaniac
(26.12.19)
Gunumuzde bence fiyat,lezzet ve kaliteden daha onemli sey servis hizi. Ben super teslimat yapan yerlerden soyluyorum. Zaten vakit olsa evde kendim biseyler yaparim oyle degil mi?


burockbudarock
(26.12.19)
@burock +1. Hız ve güleryüz cidden çok önemli. Ayrıca pide yanında gönderdiğiniz mezelerde sizi diğerlerinden ayırabilir. İçecekli menü de çok önemli. Onun dışında hız ve lezzette istikrar. Merkezi konumdaysanız mutlaka multinet ve ticket işine girin. Restoranlar için biraz kötü yanları olabilir ama multinet gibi yemek kartınız varsa ve fiyatını uygunsa yemek kartı kullanan kişi için ilk tercih sebebi olursunuz.


philiptraum
(26.12.19)
Birde şunu eklemek istiyorum. Ofisinin yakınında bi sandaviççi var, adamlar her siparişe "mutlu bir gün geçirmenizi dileriz :)" gibi el yazısı ile notlar yazıp notun yanına en dandiğinden küçük bir şeker iliştiriyorlar. Fiyatların pahalı olmasına rağmen millet manyağı olmuş restoranın. Restoran puanları 9 un üzerinde geziyor.


philiptraum
(26.12.19)
türk milleti hediyeyi çok sever.yanındaki küçük bir tatlı(halley,çokoprens)tüketicileri çok mutlu eder.yemeksepetinden verilen siparişlerde servis puanınızı arttırır.ve sipariş sayınız çoğalır


istanbul’daysanız, biz mesela yemeksepet’inden başka getir yemek’i de kullanıyoruz.
sipariş verirken puan dışında, uygun bir yerse örneğin, minimum sepet tutarı’nın atıyorum bi pide söylememe izin vericek miktarda olmasına dikkat ederim.
tek tek almaktan daha uyguna gelecek bir menüyü e ona 12 verene kadar tatlı ve içecekli 17’lik menüyü alayım diyerek alma ihtimalim daha fazla olur.


Glovo ve getir yemek kullanıyorum.


apartmanalara kampanyalı broşür dağıt ve yemek sepetine üye ol. en önemli şey söyledikleri gibi hız. bir de lahmacuna kas 2 lahmacun 15 artı ayran gibi kampanya yap.


mikahakkinen
(27.12.19)
Yukarıdakilere katılıyorum ama tekrarlamayım.
Ankara için söylemek gerekirse semt gerekten çok önemli. Esnaf ağzıyla "tamam abla, ayran da içer misin?" gibi değil de "yanına içecek bir şey ister misiniz?" demek çok fark ediyor.
Yenimahalle'nin biraz ücrasında bir arkadaşım oturuyordu ve zorunda kalırsak yemek söylüyorduk. Aşırı esnaf, torbanın içinde on tane broşür falan direkt eliyordum açıkçası.
Eryaman'ın nispeten güzel bir kısmında oturuyoruz, benim için kibar konuşan satıcı direkt artı puan. Aradaki fark kendimi özel hissetmek değil, kazıklanmadığımı bilmek. Herkese aynı/standart yaklaşıldığını bilmek.

Mesela Çayyolu'nda bir tostçu keşfettik, lezzetli olması bir yana o kadar kibarlar ki düz tost için oraya kadar giderim.


mor bembombom
(27.12.19)
yemek sepeti + getir kullanıyoruz ofiste.
arkadaşlar çok güzel öneriler vermiş zaten.

alakasız olabilir ama ben ek olarak şunu söylemek istiyorum, dükkanınızın nerede olduğunu bilmiyorum ama bazı pizzacılar ve hamburgerciler beyaz yakalıların çok olduğu semtlerde sadece online sipariş alarak çalışıyor istanbul'da. böylece dükkanın fiziki maliyeti düşüyor sadece atölye gibi kullanıyorsunuz.


Yemeksepeti.
Urunun sicak gelmesi, yaninda pecete ve islak mendil vs de bulunmasi onemli.
Gece gec saatlerde de acik olmasi tercih sebebi.


nax
(27.12.19)
yemeksepeti ve glovo kullanıyorum.
çevremde de en çok bunlar kullanılıyor.

yemeksepeti için notlara dikkat etmek, küçük bir ikramda bulunmak, hızlı servis, restoranın çok geç saatlere kadar açık olması gibi şeyler olumlu etkileyebilir.
glovo için ne yapılabilir bilmiyorum, ama hız önemli tabii.

iki platform için de "menü" mantığı pratik olacağı için işe yarar diye düşünüyorum.


blatta hiberna
(27.12.19)
yemeksepeti.

bir tane düzenli sipariş verdiğim yer vardı. iki tane temel sebebi vardı.

1) siparişimi inanılmaz hızlı getiriyorlardı. 20dk'da yemeği yemeye başlıyordum (tabii köfte siparişi ile pide arasında fark vardır illa. ben köfte söyledim hep)

2) ne kadarlık sipariş verdiğim önemli değil, kendileri 2-3 kaşıklık minnak bir kapta ev yapımı irmik helvası yolluyorlardı. üstelik sıcacık. çok tatlı seven biri de değilim yani. irmik helvası da dandik bir şey. ama bir tek onlar yapıyordu bunu.

şimdi dışarıdan sipariş vermiyorum uzun süredir. ama versem muhtemelen ilk yine onlardan verirdim.


he bir de birkeresinde bu adamlardan soğan halkası sipariş etmiştim. bir porsiyonda 8 tane oluyormuş. ellerinde 6 tane soğan halkası kalmış. yemeksepetinde menülerde bir porsiyonda 8 tane var falan yazmıyordu bu arada. soğan halkası yazıyordu sadece. yani adam bana 6 tane getirse itiraz edebileceğim bir durum yok. saftorik adamım zaten.

neyse adam aradı işte size 6 soğan halkası + patates kızartması yollasak olur mu dedi eksik soğan halkaları yerine. olur dedim. valla bir ton patates yollamış adam.

bu normalde zaten yapılması gereken bir şey de, başka siparişlerde ürün olmayınca kafasına göre ürün değiştiren haber vermeyen odunlar da gördüm. adama atıyorum içeçek olarak şalgam söylüyorsun, siparişte şalgam değil ayran geliyor. sonra arayıp kendin durumu söylüyorsun, adam şalgam kalmamıştı abi diyor.

önceden arayıp söylemek + puan.


Negombo
(27.12.19)
ben yemeksepeti'nden sipariş veriyorum çoğunlukla. arkadaşlar kampanya olarak güzel önerilerde bulunmuş, pideci olduğunuz için minik bir öneri yapmak istiyorum. pide hamurunun gevrekliğini ve yağlılık oranını müşteri seçimine bırakın. telefonla sipariş verirken olsun, yemek platformlarından seçim yaparken olsun bu bence belirleyici bir şey.


nerde actın söylede siparis verelim dostum.


sizofren06
(27.12.19)
İçecekli siparişlerde Yemeğin yanında 1 tl ye filan malolacaksa gazoz açacağı ekleyebilirsiniz. Poşete aşırı broşür koymayın birde dandik kutu değilde, sağlam pizza kutusunda getirenler var burda pideleri ordan sipariş ediyorum. Mümkünse alt limitte 15 tl den fazla olmasın.


Topalordek
(27.12.19)
(3)

sevilmediğin bir ortamda başarı sağlamak

okulumdan (deü) bahsediyorum ama bu sevilmeme mevzusunu açayım önce. bunun nedeni yaptığım davranışlar olabilir, sosyal olmaya çalışırken kasılmak olabilir ve hatta sırf sevimli bir tipim olmadığı için bile olabilir. kendimi hiçbir zaman zorla sevdirmeye çalışmadım, bunun için bir role bürünmedim am
okulumdan (deü) bahsediyorum ama bu sevilmeme mevzusunu açayım önce. bunun nedeni yaptığım davranışlar olabilir, sosyal olmaya çalışırken kasılmak olabilir ve hatta sırf sevimli bir tipim olmadığı için bile olabilir. kendimi hiçbir zaman zorla sevdirmeye çalışmadım, bunun için bir role bürünmedim ama ister istemez yanlarındayken kasıldım. durum üzerine de çok düşündüm. yanlışlarımı ve itici özelliklerimi törpülemeye çalıştım ama pek başarılı olamayıp vazgeçtim. bunları 'sevilmeme' kısmına odaklananlar için belirttim.

bir yandan da 3 ay evvel bornova'da pideci dükkanı açtı babam. (elde olan olmayan her şeyini koyarak) ama gelirden çok gider oluştuğu için elemanları gönderttim, şimdi okulum dışında kalan her an gün sonuna kadar orada bulunmam gerekiyor. haliyle sınav haftası olsun, ders tekrarı için olsun okul için çalışmaya çok vaktim olmuyor. ama biraz hevesim olsa bir şekilde halledebilirdim diye düşünüyorum. o kadar yalnızım ve yalnızlığımdan utanç duyuyorum ki okula gittiğimde (herkesin kendine göre ortamı var), ne ders dinlemeye gidesim geliyor ne de gittiğimde derse odaklanabiliyorum. ve bu okulun tek bir dönem bile kayıp geçmeden bitmesi gerekiyor. (yaş 24 ama 2.sınıfım daha) vizelerim de berbat geldi :/ çok kısa sürede kendimi toparlayıp başarılı olmam gerekiyor. siz böyle bir durumda nasıl motivasyon sağlardınız?
isimsiz uye
(14.12.19)
Profesyonel ortamlarda sevmek ya da sevilmek gibi şeyler bence amatörlere göre.

Sen geçtiğin derse, kendine ve ailene katkı sağlayan şeylere kanalize ol. Emin ol o sevgi pıtırcığı arkadaşların yüzde 90ı mezun olduktan sonra birbirinin yüzüne bakmıyor. Ama ailen hep yanında olacak...

Dersleri bir şekilde hallet. Bu arada okula sadece ders için odaklan. Kimsenin seni sevmesine ihtiyacın yok.

Bununla birlikte hobin varsa ona zaman ayır. Gerçekten sevdiğin bir şeyin vesilesi ile sosyalleş.


Sevilmediğin varsayımın yanlış olabilir.


KUCO
(14.12.19)
"okulda sevilmemek" kavrami cok mantiksiz ve cocuksu. otobuse bindiginde otobusteki kimsenin seni sevmemesi gibi bir sey. bu gerceklikten kopuk "sevilme" ihtiyacini asman ve onceliklerine odaklanman gerekiyor: bunlar pideci dukkani ve dersler. okulda herkesin ortami var falan ilkokulda olsan da ezik hissetsen anlarim ama esek kadar adamsin, boyle hezeyanlara kapilma. senin su bulundugun durumdaki basarin babanin isini ne kadar iyi idare etmen ve derslerini ne kadar cabuk gecmen uzerinden olculuyor, kantinde ne kadar populer oldugundan degil.


hot potato
(15.12.19)
(2)

8 vizenin 6'sına girmemek

hepsi için raporum var. bir sıkıntı olur mu sizce?
hepsi için raporum var. bir sıkıntı olur mu sizce?
isimsiz uye
(20.11.19)
gerçekten hastaysan sorun yok, yok çalışmadığın için girmediysen senin iş sakat. okullar pek sorun çıkartmıyor bu konuda, hocalar da zaten daha zor soruyor.


montreal
(20.11.19)
yönetmelikte böyle bir şey varsa sorun olmaz.


curious mind
(20.11.19)
(4)

nasılsınız

cumartesi ve saat 3 buçuk. nasıl/ne hissediyorsunuz?
cumartesi ve saat 3 buçuk. nasıl/ne hissediyorsunuz?
isimsiz uye
(02.11.19)
dışarıdaydım. bedelli alışverişi yaptım (biraz kazıklandım), kadıköyde arkadaşlarla vakit geçirdik, dolandık. başım ağrıyordu biraz ama geçti. fena bir gün değildi, iyi sayılırım.

sen nasılsın?


lesmiserables
(02.11.19)
Güzel parti falan verdik güzel bir gündü


monkey
(02.11.19)
iyiyim. gayet stabilim. peki ya, sen nasılsın?


pangea
(03.11.19)
Miskin hissediyorum. Zaten bu aralar genel olarak böyleyim havadan sanırım...
sen nasılsın?


megalomaniac
(03.11.19)
(4)

kredi çekimi hakkında

en basit şekliyle anlatayım.2 hafta evvel kredi çekme isteğime akbank tarafından 39,500 tl'ye kadar onay verildi ve ben 10,000 tl çektim.ancak şu an 7,000 tl'lik kredi başvuruma onay verilmiyor.kredi notum yüksek olmasına rağmen yetkilinin tahmini şu: 10,000 tl kredinin ödeme durumuna bağlı olarak y
en basit şekliyle anlatayım.

2 hafta evvel kredi çekme isteğime akbank tarafından 39,500 tl'ye kadar onay verildi ve ben 10,000 tl çektim.
ancak şu an 7,000 tl'lik kredi başvuruma onay verilmiyor.
kredi notum yüksek olmasına rağmen yetkilinin tahmini şu: 10,000 tl kredinin ödeme durumuna bağlı olarak yeni kredi alıp alamayacağım şekilleneceği için şu anda bir krediye daha onay verilmiyor.
10,000 tl kredi borcumu hemen şu anda kapatsam, yeniden 39,500 tl'ye kadar kredi çekip çekemeyeceğimin ise şu anda bilinemeyeceğini söylüyorlar. sizce nasıl olur?

-öğrenciyim çalışmıyorum. sigorta girişim vardı ama temmuzun başında çıkış yaptırmıştım-
isimsiz uye
(21.10.19)
edit: sigortam da 2 aylık gözüküyor


isimsiz uye
(21.10.19)
Çekemezsin. Sigortasız halinle akbankın 10 bin lira vermesi bile mucize olmuş. İnternet üzerinden kullandın diye tahmin ediyorum?

10 bin işini görüyorsa devam et. Kapatırsan tekrar hiç kredi alamazsın. Kredi borcun olmasıyla alakalı bir durum değil, öyle düşünmüş olabilirsin. Sen bilir kişi misin sen uzman mısın diyebilirsin. Evet maalesef öyleyim. Kredi başvurusunu değerlendiren sistem otomatik red veriyor muhtemeln şu an. Sen başvuru yapmaya da devam ettikçe, kredi alma şansın da azalıyor.


mahone
(21.10.19)
@mahone, bana da çok şaşırtıcı geldi bu kadar kredi vermeleri. ve hayır, hepsini nakit olarak kullanabildim.

peki sigortamı tekrar göstertip denesem şansım ne olur?


isimsiz uye
(21.10.19)
Muhtemelen varlık borç dengen %50 nin uzerine cikti ve kredi notunda da dusus oldu. Bu yuzden kredi alamadin. 10 bini kapatsan bile kredi notun kasim 10 da guncellenecek. Ancak o zaman belli olur


goodman
(22.10.19)
(25)

pideciye isim önerileri

iyi geceler herkese. iki üç hafta sonra pide salonu açmış olacağız ama isim konusunda takıldık. aklımıza yatan önerinin sahibini dükkanımıza bekliyor olacağız :)
iyi geceler herkese. iki üç hafta sonra pide salonu açmış olacağız ama isim konusunda takıldık. aklımıza yatan önerinin sahibini dükkanımıza bekliyor olacağız :)
isimsiz uye
(01.09.19)
pidegen


false pretension
(01.09.19)
PideY


somon sosu
(01.09.19)
pidey döner-y çakması gibi olur. köfteci yusuf'un alt şubesinin.


H'ayran Pide


Bu vaka baya şi
(01.09.19)
Pideo
Pidello
Pidellos
Pidequella


coca cola
(01.09.19)
Pideci ismini esprili şakalı yapmak için kasmaya gerek yok samimiyetsiz bir hva yaratıyor müşteride. Ürünün veya sizin özelliğinize göre bir isim seçilmeli. Karadeniz pidesi mi ege pidesi mi yapıyorsunuz? Özelliğiniz ne? Eğer hiçbir olayı olmayan dümdüz malzemeli ekmek yapıp satacaksanız kasmayın soyadınızı koyun gitsin.


glide
(01.09.19)
Kesinlikle urun ismi yapin. Karadeniz pide , gorele pide fln gibi


oscar
(01.09.19)
kardesler pide salonu


crucio
(01.09.19)
Pidye


sekerse tehlike
(01.09.19)
Deva Pide


heritage
(01.09.19)
Açbırakmaz pide


windows95
(01.09.19)
tat pide ya da pidetat


tabirimekruh
(01.09.19)
Just Pide


borumu
(01.09.19)
Bidene


theconqueror
(01.09.19)
PideHub


Delay Fuze
(02.09.19)
Pidestan
Slogan da hazir; bu pideye destan yazilir haha.


justathought
(02.09.19)
Piderya


curukturpkokusu
(02.09.19)
3.14 pide ( π)


jimicik
(02.09.19)
Pidde gibi isimler itici oluyor. Pideciden komikli isim beklenem ben. Pideci, ali pide, ahmet pide vs iyi


owaki
(02.09.19)
Epidermis


hasmetizm 2046
(02.09.19)
Muhteşem Süleyman gibi Muhteşem Pide


alt4y
(02.09.19)
π pide (ilk baştaki zımbırtı pi sayısının sembolü ama nedense bana çogacayip geldi yazı fontundan kaynaklı sanırım.)

hızlı okuyunca pipide oluyor evet hem zeki hem esprili.

benimkini seçerseniz sınırsız pide isterim, 2 ekmekten tost yapıp yiyip yarım saat sonra acıkan insanım ona göre.

light versiyonunu da buldum bak, fi pide. böylece hızlı okuyunca pipide olmuyor hahah ya hahaahah yaaa


pidestan


since1907
(02.09.19)
Klasik pideci adlarından vazgeçmeyin. Diğer xpide falan AVM pidecisi adı gibi. İnsanın aklına iğrenç pideler getiriyor.

-kardeşler pide
-çavuşoğlu pide
-aydın pidecisi

vb isim koyun


gölgede aynı
(02.09.19)
pidenem (tabelada kocaman pidenem yazıyor. yanında da aşkitonuzun pide açarken yöresel kıyafetlerle çekilmiş bir fotoğrafı, hani çiğ köftecilerdeki gibi)


kafadanbacakli
(02.09.19)
(1)

pulse konser dvd'si

merhabalar arkadaşlar. pink floyd'un pulse konser dvd'sini almak istiyorum. d&r'da tükenmiş gözüküyor haftalardır. amazon'da satın alınabilir gözüküyor ancak daha önce amazon üzerinden satın alma deneyimim olmadı. mesela şu linkte 3 farklı eklenebilir opsiyon gözüküyor bunların hangisini seçmeliyim
merhabalar arkadaşlar. pink floyd'un pulse konser dvd'sini almak istiyorum. d&r'da tükenmiş gözüküyor haftalardır. amazon'da satın alınabilir gözüküyor ancak daha önce amazon üzerinden satın alma deneyimim olmadı. mesela şu linkte 3 farklı eklenebilir opsiyon gözüküyor bunların hangisini seçmeliyim veya seçmeli miyim: www.amazon.co.uk aynı şekilde new from ve used from kısmındaki farklı fiyatların anlamını da çözemedim.
isimsiz uye
(01.07.19)
oradaki üç seçenek "edisyon" denen olay, koleksiyon değeri taşıyan ürünler genelde ilk edisyon ürünleri olur. seri numaraları filan farklıdır bu üç edisyonun da ama kalite olarak bir farkları olmaz. dediğim gibi koleksiyon toplayanlar içindir.

new (from) xxx euro veya used (from) xxx euro olayı da şöyle: new denilen ürün sıfırdır. dağıtımcı veya üreticiden direkt satılır ambalajı açılmamış olarak.
'used' ise 'kullanılmış' demek malum. random bir satıcı satıyordur bunu. 'from' dediği olay da taban fiyat. 'ikinci elleri bu fiyattan başlar' demek yani o cümle.


fiach mchugh
(02.07.19)
(7)

sevdiğim insanı son defa gördüm

ölüm gibi cidden, farkı sezilmiyor. diyemediklerimin yükü cabası
ölüm gibi cidden, farkı sezilmiyor. diyemediklerimin yükü cabası
isimsiz uye
(10.06.19)
bende ya yarın ya da bir sonraki hafta pazartesi son kez görecem. 2 yıldık bakıştığım birbirimize açılamadığımız sevdiceğimle ayrılmış olacaz :/ neler hissediyorsun bilmiyorum ama yakında aynısını hissedeceğim


avatar is back
(10.06.19)
boşver kanka sana kız mı yok!! ondan önce nasıl bulduysan ondan sonra da bulursun:’)


'
(10.06.19)
@isimsiz uye senin gönül işlerin için ana sayfayı meşgul etmeye gerek de yok ona bakarsan. eğer duyuru kullanmayı bilmiyorsan kullanma.

soru olan kısmı neresi?
niye bunu biz ana sayfada görüyoruz?


Fodera
(10.06.19)
@fodera, zamanını çaldıysam kusura bakma, ödeşmiş olduk.


isimsiz uye
(10.06.19)
ben de geçen sene bu zamanlar görmüştüm. 20 metre önümde yürüyordu. o zorlu'ya gitti, durup gözden kaybolana kadar onu izledim, sonra metrobüse yöneldim. bilenler bilir o ayrımı zincirlikuyu tünelinde. keşke yol hiç bitmese demiştim yürürken kendi kendime.

inşallah daha da görmem kendisini. :) rüyalarımdan çıkaramadık ama. evlendi, çocuğu oldu be. yeter aq.

zor reis.


efreet sultan
(10.06.19)
bu şarkı benden sana gelsin kankam

www.youtube.com


Elduinnnn
(10.06.19)
Denilmeyenler bitmiyor salla gitsin.


baldan kaymak
(11.06.19)
(2)

kuafaj sonrası soğuk içmek?

bugün sol azı dişlerimden birine kuafaj işlemi uygulandı ancak soğuğa karşı epey tepki veriyor bu normal mi/bir zararı var mı?
bugün sol azı dişlerimden birine kuafaj işlemi uygulandı ancak soğuğa karşı epey tepki veriyor bu normal mi/bir zararı var mı?
isimsiz uye
(25.05.19)
O hep öyle olacak.


valentinov
(25.05.19)
kendi tecrübelerime göre dişin sinir damar paketi açıldıysa, kanal tedavisi tercih edilebilirdi.


hap var ot var
(30.05.19)
(9)

şimdiyi yoğun yaşamak

bu konuda tavsiyeleriniz/düşünceleriniz nedir?
bu konuda tavsiyeleriniz/düşünceleriniz nedir?
isimsiz uye
(23.05.19)
yoğun yaşamak nedir?


matrix
(23.05.19)
@matrix, her şeyi şimdide arama/yaşama çabası ve geçmiş ile geleceğe gölgeden farksız bir gerçeklik biçme eğilimi


isimsiz uye
(23.05.19)
bol bol yüz. su havadan daha yoğundur.


Bende bu durum çok mutlu olduğum anlarda oluyor. Serotonin ve adrenalin seviyem yükseliyor. Kalp atışım ve soluk alıp verişim de artıyor. Her şey saniyeler icinde oluyor. Haliyle beni hiç rahatsız etmiyor aksine zevk veriyor. Ancak bu durum genel bir ruh haliyse eğer bunu yenmek için nefes egzersizleri, kendi kendine telkinler, yatıştırıcı mantıksal açıklamalar yapmak faydalı olabilir. Özellikle üzüntülü durumlarda öz şefkat çok önemli. Aksi takdirde uzunca ve aci veren stres, üzünt ve kaygı atakları gelişebilir.


Amaranta ursula
(23.05.19)
telaş etmemek, koşturmamak.
aynı zamanda endişeden de uzak kalmak; gelecek kaygısı ya da geçmiş tasası gibi.


jimjim
(23.05.19)
meditasyon


dismainpula
(23.05.19)
esaslı bir şahsi sorgulama gerekiyor. aydınlanmayla alakalı bir durum. geçmişin ve geleceğin aslında olmadığını, onları ego'nun yarattığını, ego'nun tutunduğunu ve bu sebeple de asıl ve tek gerçek olan şimdi'yi ıskaladığımıza dair farkındalık geliştirmek ve bunu unutmamak gerekiyor. başına gelen her türlü deneyimi buna yedir. misal birisi sana küfür etti diyelim. küfüre kızma. onun yerine, kızsan bile "ben buna neden kızıyorum?" diye sor ve buna esaslı cevaplar bulmaya çalış. bulamazsan ya da bulduğun cevapların ego'nla alakalı olduğunu bulursan umursama. ve hiçbir cevap bulamazsan da bu kızma olayını devreden çıkar. çünkü bir küfüre bile tepki gösteren kişi aslında "ben" dediğimiz ama aslında ego'nun kimliği olmuş oluyor. yani bize ait olmayan, biz sandığımız bir illüzyona. gibi gibi.


matrix
(23.05.19)
Mindfulness


seyyar satıcı
(24.05.19)
internetten çıkmak


un
(24.05.19)
(9)

nietzsche'nin kırbaçlanan ata sarılıp ağlaması

bilen bilir meşhur bir söylenti bu, peki bu olayın yaşandığını kanıtlayan/yazan kaynak var mı? sizin düşünceniz nedir bu konuda?
bilen bilir meşhur bir söylenti bu, peki bu olayın yaşandığını kanıtlayan/yazan kaynak var mı? sizin düşünceniz nedir bu konuda?
isimsiz uye
(26.02.19)
Kanıt mı bilmem ama Nietzsche Ağladığında kitabının filminde vardı yanlış hatırlamıyorsam bu sahne. Irvin D Yalom kitapta yazmış mıydı hatırlamıyorum. Baya oldu okuyalı. Gerçi kitap kurgu ama..

Bir de Milan Kunderanın Varolmanın dayanılmaz hafifliğinde geçer bu olay.

ayrıca (bkz: a torinoi lo)


AlsterWasser
(26.02.19)
3 tane rivayet varmış o gün neler olduğu ile ilgili, yani kesin değil.

ama asıl ilginç olan Nietzche'nin Turin'de o sabah yaşananlardan sonra bir daha eskisi gibi davranmaması ve demansının kötüleşmesi olmuş bence. kısa süre sonra mental senatoryuma alınmış ve annesi ile ablasına bağımlı olarak yaşamış. 10 sene sonra ölümüne dek de bir daha konuşmamış.

kaynak: exploringyourmind.com


s0phiesw0rld
(26.02.19)
Kanıt konusunda hicbir bilgim yok fakat sence diye sorarsan ben gerçek olduğuna hic inanmiyorum. Dusuncem bu.


stavro
(26.02.19)
Suç ve Ceza'da da geçer bu olay.


@6 yasimdan beri metal dinliyorum; hayal dünyan için üzgünüm ama dostoyevski nietzsche'yi tanımadan ölmüştü


isimsiz uye
(26.02.19)
@isimsiz uye, "Hamamböcekleri yaklaşık olarak 250 milyon yıldır yaşadıkları halde hiçbir değişime uğramamışlardır."

Senin verdiğin cevaptan daha alakalı bi' cevap vereyim dedim.


niçe ve at metaforu çok fazla duydum. bir keresinde de bir düşüncesini geliştirirken, koşan atlardan bakarak düşünce sistematiğini oluşturmuş gibi bişi hatırlıyorum,

yoksa camus muydu acaba o?


füt
(28.02.19)
@füt, felsefesini tetikleyen noktanın, taraflarını hatırlamadığım bir savaş esnasında askerlerin hırsını görmesi ve bunu 'güç istenci'ne bağlaması olduğunu hatırlıyorum ben de. bu sanırım, yamuluyor olabilirim ama kitaplarının birinde kendisinin belirttiği bir şeydi.


isimsiz uye
(03.03.19)
Eski bir duyuru ama konusu geçince yazmak istedim, @6 yaşımdan beri metal dinliyorum haklı. Buna benzer bir olay Suç ve Ceza'da Raskolnikov'un rüyasında geçiyor. Hatta psikanalizin buradan başladığı söylenir. Üzerine akademik makaleler dahi çıktı biraz arayınca:
www.jstor.org


(4)

aşırı öksürük/kan tükürme

iki haftadır hastaydım (grip), şimdi geçti sayılır ama üç dört gündür acayip şiddetli ve sık öksürüyorum ayrıca devamlı tükürüyorum (balgam hissi var ama balgam çıkmıyor) bugün iki defa çok küçük nokta boyutunda koyu kırmızı kan pıhtısı gördüğümü düşündüm. şiddetli öksürükte klıcal damarların yırtıl
iki haftadır hastaydım (grip), şimdi geçti sayılır ama üç dört gündür acayip şiddetli ve sık öksürüyorum ayrıca devamlı tükürüyorum (balgam hissi var ama balgam çıkmıyor) bugün iki defa çok küçük nokta boyutunda koyu kırmızı kan pıhtısı gördüğümü düşündüm. şiddetli öksürükte klıcal damarların yırtılmasından vs dolayı normal olabiliyor denmiş bazı yerler ama içimi bi panik sardı. bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?
isimsiz uye
(02.02.19)
Doktor olmadığım için bilimsel bir bilgi veremiyorum haliyle fakat geçtiğimiz günlerde grip olduğumu sanıp kendi kendime geçirmeye çalışırken ben de öyle kan pıhtısını görünce korkup hastaneye gittim. Meğer zatürre olmuşum 10 gün yattım sonra.
Bence kılcal damar yırtılması da normal değil. Aa tamam ağzımdan kan geliyor ama normal diyerek bekleyecek misiniz?
Doktora gidin lütfen, kan gelmesi normalse de o söylesin ve size iyi gelecek ilacı versin.


irene
(03.02.19)
2 aydir oksuruyorum. cok siddetlendigi donemde bildigin bogazim cikacak gibi oluyordu. o donem benden de kan geldi bogazimdan tukurugumle beraber. 2-3 gun surdu bu. yine bi doktora gorunun tabi ama bogazin cok tahris olmus muhtemelen.

herkes farkli tarif verecektir ama benim olayi keciboynuzu cozdu. parca parca kirip buyukce bi cezvedeki soguk suya atip kaynattim. kaynamaya baslayinca 5 dakika daha kaynatip ictik. bizim evdeki oksuruk krizini bu cozdu. (oncesinde zencefil-bal-siyah turp falan da denemistik) :D

gecmis olsun hocam.


brkylmz
(03.02.19)
bogaz ne kadar tahris olursa olsun kanli oksuruk risk belirtisidir acilen hekime basvurulmalidir


azeroth
(03.02.19)
Hocam kan pıhtısı hiç hoş değil, geçirilmiş grip semtomlariyla birlestirince birkaç sıkıntılı şey olabilir, hemen göğüs hastalıklarına x'rayden kolay bir öneleme yapılır zaman kaybetme ...


(3)

tepkisizleşiyorum

eskisi kadar doğal gülemediğimi farkettim son birkaç gündür. her şey hiç olmadığı kadar olağan, yapay ve zevksiz. insanların sıradanlığı midemi bulandırıyor. hayatın akışından kopma fikrine o kadar uzaklar ki, farklı bir evrenden gözetleme şansım olsaydı her birinin cennette yaşadığını sanardımyaşta
eskisi kadar doğal gülemediğimi farkettim son birkaç gündür. her şey hiç olmadığı kadar olağan, yapay ve zevksiz. insanların sıradanlığı midemi bulandırıyor. hayatın akışından kopma fikrine o kadar uzaklar ki, farklı bir evrenden gözetleme şansım olsaydı her birinin cennette yaşadığını sanardım
yaştan (24) kaynaklı olabilir mi acaba?
isimsiz uye
(01.02.19)
senelerdir doğal akış içerisindeki en büyük heyecanım sinemaya kaçak kola ve jelibon sokmaktı. artık o da olağan hale geldiği için eskisi kadar tat vermiyor. yaşa yoruyorum ben de ama 24 iken daha farklıydım.


sanat guresi
(01.02.19)
Valla yaştan değil senin yapından kaynaklı. Ne zaman baksam böyle depresif duyurularını görüyorum hep. Bence sende acı çekmeye ve olayları büyütmeye karşı bir istek var.


Evet herkes sıradan sen çok farklısın :))))

Bu memleket nasıl bir yerse, milletin ağzına bakınca herkes sıradan ama herkes de çok farklı.


(2)

tecil dosyası ihlal edilmiştir

6736 sayılı vergi yapılandırmasının 2 aylık ödemesini yapmamış babam. ocak 2019 üçüncü ayıydı. az önce ödemek için gib'in sitesine girdik ve yukarıdaki hatayı verdi. nedeni: 2 aydan daha fazla gecikmiş ödeme bulunması yazıyor.şimdiki süreç nasıl işleyecek? ne olacak? yapılandırma hakkından tamamen m
6736 sayılı vergi yapılandırmasının 2 aylık ödemesini yapmamış babam. ocak 2019 üçüncü ayıydı. az önce ödemek için gib'in sitesine girdik ve yukarıdaki hatayı verdi. nedeni: 2 aydan daha fazla gecikmiş ödeme bulunması yazıyor.

şimdiki süreç nasıl işleyecek? ne olacak? yapılandırma hakkından tamamen mahrum mu olunuyor bir iki saat gecikmeyle
isimsiz uye
(31.01.19)
Yapılandırma iptal.


şubat sonuna kadar uzatıldı o. vergi dairesine gidip ödeyebilirsiniz. ilk üç taksidi kapatırsanız tamamdır.


babilbaligi
(01.02.19)
(4)

hastayken uyumamak?

haftalardır geçmeyen hastalığım ve yarın 13.30da sınavım var. hiçbir şey bilmiyorum. bugün grip biri ne kadar uyuyabiliyorsa o kadar uyudum gün içinde ve sınava kadar uyumasam mı diyorum. uyumazsam vücut direncim/hastalığım etkilenir mi?
haftalardır geçmeyen hastalığım ve yarın 13.30da sınavım var. hiçbir şey bilmiyorum. bugün grip biri ne kadar uyuyabiliyorsa o kadar uyudum gün içinde ve sınava kadar uyumasam mı diyorum. uyumazsam vücut direncim/hastalığım etkilenir mi?
isimsiz uye
(28.01.19)
Etkilenir. Dikkat ederseniz hastayken daha cok uykuya ihtiyac duyarsiniz zaten genelde.
Bence olabildigince yatip dinlenin.


stavro
(28.01.19)
Aferin varsa at bi tane sonra mışıl mışıl..


adwokat
(28.01.19)
Bence yat ve rapor al. Bu halde bi sınavda ne yapabilirsin ki


Aishaerova
(28.01.19)
@aishaerova, maalesef telafisi yok


isimsiz uye
(28.01.19)
(10)

bütünleme sınavları finale göre neden daha zor?

şimdi ben biraz derin söveceğim birtakım insanların arkasından da, vicdanım engel olsun istemiyorum belki vardır bu sacmalıgın bi sebebi.
şimdi ben biraz derin söveceğim birtakım insanların arkasından da, vicdanım engel olsun istemiyorum belki vardır bu sacmalıgın bi sebebi.
isimsiz uye
(28.01.19)
bizde ismi lazım değil bir yaratık var. bütünleme kağıdına tanrıdan gelen vahiyleri yazsan bile geçemiyorsun.


Finalle büt arasındaki 10gün çalışacaksın. finalde zar zor cc alacakken bütte bb alacak konuma gelmesin diye zor soruyorlar.


bahoho
(28.01.19)
finale girip geçenlere haksızlık olmasın diye. bir öğrenci 1 haftada 5 finale girip geçiyor, diğeri keyfi olarak 2sini bütünlemeye bırakıyor, doğal olarak sadece 3 sınava çalıştığı için daha yüksek notlarla geçme ihtimali var. bütünlemeye girdiği için ekstra çalışma süresi kazanıyor. bir de hoca bütünleme için ekstra sınav hazırlıyor onun da etkisi vardır.


Finale girenlere ayrimcilik olmasin diye, zaten artik bircok universite butunlemeleri kaldiriyor cunku tembel ogrenciler icin firsat olsuturuyor bu durum.


Traveller
(28.01.19)
yahu onlar da finale girmeseymiş o zaman? kim zorluyor bir haftada bütün dersleri vermek için. ben ağır grip geçirmiştim final zamanı, ne çalışabildim ne de girebildim sınavlara. benim hakkım ne olacak? gerçekten bu saçmalığı savunabildiğinize inanmıyorum


isimsiz uye
(28.01.19)
yukarıdakiler hep hoca galiba. Sana katılıyorum. Zaten o kadar sınav hazırlamışsın bir tane daha sınav hazırlamak koyuyor resmen adamlara. Adamların zoruna gidiyor resmen. Yapma o zaman arkladaşım. Sanki babasının hayrına yapıyor. Var böyle bir durum.


mekaniker
(28.01.19)
"çalışana hepsi kolay."

hadi bakim, oyna devam.


zgrydn
(28.01.19)
çalışana hepsi kolay +1

Bu geçirmiyorlar, kabul etmiyorlar, ne yazarsak olmuyor işi biraz yalan oluyor genelde. Büte kalan öğrencilerin de profili belli oluyor. Kişinin notlar ortada. Çok çalışan biri değil yani. Onlar diyor zaten, geçirmiyorlar hiç diye. Ben de büte kalan öğrencilerdendim oradan biliyorum.


Bahoho +1
Finalde daha genel olabilecek soruları soruyorlar, bütte daha kıyıda köşede kalmış soruları soruyorlar.
Bir arkadaş var mesela, bazı derslerin finaline hiç girmiyor, böylece finaline girdikleri derse daha iyi hazırlanmış oluyor. Bütüne girdiği derslerden de yüksek alıyor böylece. Ben yapmadım hiç risk almamak için. Bazen mantıklı ama bazen ise mantıksız oluyor. Hocasını iyi bilmek lazım.


uyusam iyi olur
(28.01.19)
Sadece zorlasa sorun yok aslında, Son girdiğim bütte yüzlük kağıt verdim ve 75 aldım


Mossy
(28.01.19)
(3)

oyun bilgisayarı

selam selam.ekran kartım yandığı için senelerdir oyun oyna(ya)madım. bir süre sonra da bu duruma alışıp yeni kart almakla filan da uğraşmadım. öyle ki internet cafeye, ps cafeye bile arkadaş zoruyla gidiyorum. yalnız az önce bi youtuber'ın oyun videosuna denk geldim, ben oyun oynamayı özlemişim baya
selam selam.

ekran kartım yandığı için senelerdir oyun oyna(ya)madım. bir süre sonra da bu duruma alışıp yeni kart almakla filan da uğraşmadım. öyle ki internet cafeye, ps cafeye bile arkadaş zoruyla gidiyorum. yalnız az önce bi youtuber'ın oyun videosuna denk geldim, ben oyun oynamayı özlemişim baya baya.

mobil üzerinden oyun oynamayı sevmiyorum. bu yüzden oyun bilgisayarı toplatmayı veya direkt almayı düşünüyorum. senelerdir oyun sektörüne çok uzak olduğum için de yardımınıza ihtiyacım var. özellikle hangi donanımsal özellikleri toplatmam gerektiği ile ilgili. piyasadaki hemen hemen hiçbir oyunda çok sıkıntı çıkarmayacak bir sistem önerir misiniz? ve toplam maliyeti ne kadara patlar? ayrıca laptop veya masaüstü farketmeyecek, maliyet açısından toplama bir masaüstü daha mantıklı olur değil mi?

ek olarak, şu anki pc'min genel özelliklerini de yazayım.

intel core i5-2500 cpu 3.3ghz (4cpus)
1 tb harddisk
8 gb ram

buna iyi özellikli bir ekran kartı alsam güncel oyunları kaldırır mı? (pc 7 buçuk senelik)
isimsiz uye
(08.01.19)
işlemci eh evet, i7 olsa iyi olabilirdi ramde mutlaka 16yı görmeli, iyi birde ekran kartı 1050/1060ti olursa oynatır bir şeyler


arabayla 15dk
(08.01.19)
@arabayla 15dk, o halde bu bilgisayarın üzerine parça ekletmem mantıksız, yeni kasa toplamam gerekiyor dediğiniz özelliklerde. ortalama kaç lira harcamam gerekir?


isimsiz uye
(08.01.19)
4-5k civarına ortalama bir oyun makinası (marka olmayan hazır sistemler) edinilebilir ya da bütçe varsa 7-8 bandına çıkabilir, oyun kısmında işlemci ve gpu önemli zira


arabayla 15dk
(08.01.19)
(3)

yalnızlık

zaman zaman yalnızlığınızın resmen planlandırılmış ve asla bozamayacağınız bir kader olduğunu düşünüyor musunuz?bu aralar kiminle sohbet etmeye çalışsam skinde olmuyorum afedersiniz. yani baya "nasılsın"a filan cevap alamıyorum şaka gibi. yine de yeni insanlarla tanışmak, eskileri unutmamak vs adına
zaman zaman yalnızlığınızın resmen planlandırılmış ve asla bozamayacağınız bir kader olduğunu düşünüyor musunuz?

bu aralar kiminle sohbet etmeye çalışsam skinde olmuyorum afedersiniz. yani baya "nasılsın"a filan cevap alamıyorum şaka gibi. yine de yeni insanlarla tanışmak, eskileri unutmamak vs adına derecesi önemsiz tüm yakınlarıma yazıyorum ama nafile. 1 2 aydır böyle. sizin de böyle dönemleriniz oldu mu/oluyor mu?
isimsiz uye
(02.12.18)
planlandırılmış ve asla bozulmayacak bir kader olduğunu düşünmüyorum.
olacaksa olur, olmazsa olmaz. birini bulmak için kendimi paralamam.
bunu kafaya takmaya gerek yok. görüyorsunuz, mükemmel:

pics.me.me


tabudeviren
(02.12.18)
Ya arada olur böyle. İnsanların üst üste ters zamanına gelmiş olabilir. Bu da sana denk gelmiş olabilir. Bundan dolayı da sorgulamaya başlamış olabilirsin.

Benim söylemek istediğim yalnızlık ve onu algılamayla ilgili. Cepteyim uzun yazamayacağım fakat öğrenilmiş şekliyle ve kültür birikimiyle “yalnızlık” insanın korkması gereken bir şey olarak kodlanmış. Fakat bakış açına göre yalnızlık hiç de öyle öcü olmayabilir.

Ben mesela severim yalnızlığı. Eskiden hiç sevmeyeceğimi düşündüğüm halde günün birinde biten uzun bir ilişkimin ardından bile isteye yalnızlıkla aynı masaya oturdum. O gün bugündür çok severim. Bir kafeye gidip vakit geçirebilirim yalnızlıkla. Onu sinemaya veya bir parka oturmaya götürebilirim. İşteyken sigara molalarına çıkartırım onu. Ve hepsinde de çok keyif alırım.

Asosyal değilim, sosyal hayatımda da istediğim anlarda çok aktifim. Çünkü ne yalnız kalmaktan ne de ötekileşmekten hiç korkmuyorum. Korkmadıkça da istediğim an sosyalleşiyorum istemediğim an kendimle kalıyorum.

İşin özü karar veren benim ve bu bana kendimi iyi hissettiriyor. Yoluna girer ve yolunu bulursun. Üzülme.


reyals
(02.12.18)
Bir süredir ben de aynı durumdayım. Sanki herkesin daha önemli işleri ve daha fazla değer verdiği arkadaşlar var gibi. Afedersin beni s.klemiyorlar :D Ben de işte yeni bir çevre falan edinmeye çalışacağım mümkün mertebe.


dougsampson
(02.12.18)
(10)

doktor tavsiyesiz antidepresan

kaygı bozukluğumu 5 yıldır bu şekilde kontrol altında tutmaya çalışıyorum. aslında psikoloğum lustral önermişti ama hiçbir işe yaramadığından ikisini de bırakıp reçetesiz satılan paxil'e başlamıştım. günde 20 mg kullanıyorum, bir dönem 40'a kadar çıktığım, bir dönem ise ara verdiğim oldu. merak etti
kaygı bozukluğumu 5 yıldır bu şekilde kontrol altında tutmaya çalışıyorum. aslında psikoloğum lustral önermişti ama hiçbir işe yaramadığından ikisini de bırakıp reçetesiz satılan paxil'e başlamıştım. günde 20 mg kullanıyorum, bir dönem 40'a kadar çıktığım, bir dönem ise ara verdiğim oldu. merak ettiğim şu: şu an için bir sorun yok gibi ama bu durum uzun vadede vücudumda sorun yaratır mı? eğer öyleyse, şu an bırakmam çok mu geç olur vücudumun toplaması için? alkolle de çok kullandım/kullanıyorum
isimsiz uye
(02.10.18)
kaygı bozukluğu için kafanıza göre kullandığınız ilacın, yaratabileceği kötü sonuçlardan kaygı duyuyorsunuz. muhteşem bir kaos çalışması. sizi 3 evetle uğurlayalım.

cevap: ilacı milacı bırak.


Tears of Devil
(02.10.18)
Antidepresanlar çat diye bırakılmaz. En azından bırakma safhasında doktora danışın.


curukturpkokusu
(02.10.18)
@tears of devil, antidepresanı bonzai, kokain filan sanıyoruz galiba. kaygı bozukluğuma yardımcı oldu ama uçak moduna da girmedim. elbette aklıma takılan şeyleri soruyorum


isimsiz uye
(02.10.18)
Paxili doktorunuz mu onerdi? Kaygi bozuklugu icin onerilen bir ilactir. Tabii hayatinizin sonuna kadar kullanmaya devam edemezsiniz. Doktorunuz onermeden basladiysaniz surece doktorunuzu dahil edin. Genelde iyi hissettiginiz zaman asama asama biraktirilir. Yalniz alkol ile kullanarak kendinize kotuluk ediyorsunuz soyleyeyim. Basite indirgeniyor bu fakat ciddi anlamda zor duruma sokabilirsiniz kendinizi, bunu yapmayin.


veritaslibertas
(02.10.18)
kaygı bozukluğu çağımızın hastalığı nerdeyse 10 kişinin 7 sinde görülüyor. Psikiyatrik ilaçların etkisi belli süreler olur ve geçer. Beyne etki eden bir ilacın zararsız olma gibi bir ihtimali olduğunu düşünmüyorum.


mikahakkinen
(02.10.18)
Öyle hassas konular ki burada hic kafani karistirmamalisin.

Bi hekim bul ve kontrolüne gir.


the kene
(02.10.18)
@isimsiz uye sence bonzai ile karıştırmış gibi mi yazmışım? kaygıdan kurtulmak için yepyeni kaygılar edinmen ne kadar sağlıklı düşünebildiğinin apaçık bir göstergesi. ve eğer gelişigüzel seçilmiş bir insanın kaygı baremi en fazla 10'u gösteriyorsa seninki şimdiden 11 olmuş. yani ilaç işe yaramamış bunu anlatmaya çalışıyorum. doktora gitmeme sebebin de doktorların seni kobay olarak kullanabileceği düşüncesiyse yandın. buradan bu konuyla alakalı yardım alamazsın. bir profesyonele görünmen gerekiyor. veya o ilaçlardan avuç avuç al. kesin çözüm ^^


Tears of Devil
(02.10.18)
Psikoloğunuz ilaç önersinde bulunamaz. Psikiyatrist önerisinde bulunabilir sadece. Psikiyatriste gidin lütfen, ilaçlar yeteri kadar bir şeyi düzeltip diğerini bozarken, siz de kafanıza göre kullanarak iyileşme sürecinizi geciktiriyor belki de geriletiyorsunuz.

Ani ilaç bırakma konusuna gelirsek böyle bir hatayı başka bir ilaçta ben de yaptım, bir süre iyiydim en son ne hissettiğimi açıklayamaz halde kendimi terapist ararken buldum.


doktor kontrolünde kullanılmadığı sürece hiçbir anlamı yok bu ilaçların..


kronik
(02.10.18)
Reçetesiz nasil alabiliyorsun. Bence bu ilaçları kullan aspirin gibi yoksa bu hayat çekilmez. ama alkol alan birinin kullanmasi saçma. 20 mg de cokmus


her gece aç
(02.10.18)
(4)

burada ne demek istenmiş?

tev burs başvurusunda karşıma çıktı:"Veri sorumlusu sıfatı ile Vakfımız ve Vakfımız adına şubelerimiz, Iktisadi işletmelerimiz, internet sitelerimiz ile sosyal medya sayfalarımız veya ve bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü kanallar aracılığı ile; kişisel ve/veya özel nitelikli kişisel verileri
tev burs başvurusunda karşıma çıktı:

"Veri sorumlusu sıfatı ile Vakfımız ve Vakfımız adına şubelerimiz, Iktisadi işletmelerimiz, internet sitelerimiz ile sosyal medya sayfalarımız veya ve bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü kanallar aracılığı ile; kişisel ve/veya özel nitelikli kişisel verileriniz; tamamen veya kısmen elde edilebilir, kaydedilebilir , depolanabilir, değiştirilebilir, güncellenebilir , periyodik olarak kontrol edilebilir, yeniden düzenlenebilir, sınıflandırılabilir, işlendikleri amaç için gerekli olan ya da ilgili kanunda öngörülen süre kadar muhafaza edilebilir, kanuni ya da hizmete bağlı fiili gereklilikler halinde Vakfımızın birlikte çalıştığı ya da kanunen yükümlü olduğu kamu kurum ve kuruluşlarıyla ve/veya Türkiye'de veya yurtdışında mukim olan 3. kişi gerçek kişi/tüzel kişi, hizmet sağlayıcı ve tedarikçi firmalar, ve/veya Vakfımızın şubeleri veya Iktisadi işletmeleriyle paylaşılabilir, kanuni ya da hizmete bağlı fiili gereklilikler halinde aktarılabilir ya da kullanılmasının engellenmesi de dahil olmak üzere işlenebilir. Kişisel verileriniz, Vakfımız/şubelerimiz/iktisadi işletmelerimiz/internet sitemiz ve bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü kanallar aracılığıyla yazılı, sözlü ya da elektronik ortamda toplanabilir.

Vakfımız ve şubelerimiz 5737 Sayılı Vakıflar Kanunu ve bu kanun dayanak yapılarak hazırlanan diğer yönetmelik hükümlerinde belirtilen faaliyetlerini yerine getirirken, tarafınıza ait gerekli kişisel bilgileri yukarda belirtildiği şekilde 3. kişilerle, paylaşmak ve aktarmak durumunda kalabilir.

Aşağıda 6698 sayılı kanunda belirtilen tarafınıza ait hakların da altını çizerek; İşbu bilgilendirme ve onay formu ile Türk Eğitim Vakfı olarak yukarıda belirtilen haller dışında 6698 Sayılı Yasa’nın hükümlerine uygun olarak davranacağımızı taahhüt etmekteyiz. Burs yükümlülüklerimizi, kurulan sistem üzerinden yürütebilmemiz için kişisel verilerinizin işlenmesi ve paylaşılmasına ilişkin açık rızanızı talep etmekteyiz. Açık rızanız olmadığı takdirde kişisel veriler işlenemeyeceğinden başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Haklarınız;6698 sayılı kanunun 11. Maddesi çerçevesinde; “Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme, Kanun’un 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme (bu takdirde bursunuz kesilmektedir), Yukarıdaki talepler uyarınca yapılan işlemlerin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme”haklarına sahipsiniz."

-----------

benim anladığım; yasaklı sitelere girme, illegal bahis oynama, int. üzerinden dolandırıcılık yapma gibi durumları 3. şahıslara bildiriyorlar doğru mu anladım
isimsiz uye
(27.09.18)
“Sen bize bir konuda başvurdun ama biz bürokratik bir kurumuz, ilişki kurduğumuz herkesi ve herşeyi kayıt altına alırız, yarın birgün herhangi bir sorun olursa bunları herkesle paylaşırız, ya bu durumu kabul et ya da iletişimi keselim.”

Demişler.


Ayrıca demişler ki; senin numaranı saçma sapan markalara vereceğiz, onlar da sana saçma sapan reklam smsleri atacaklar.


Bursu ve daha fazlasını senin numaranı verdiğimiz kurumlardan çıkarıyoruz. Biz de ekmeğimizdeyiz, demişler.


odiilde
(28.09.18)
Kişisel verilerin korunmasına dair kanun çıktı.
Bununla ilgili olduğunu düşünüyorum.
Sen kişisel bilgilerini kurumlara veriyordun sonra ne yapıyorlar bilemiyordun, bu kanunla sen burs başvurusu yaptıgın yere benim bilgilerimi nerelerde kullandın vb gibi talepte bulunabiliyorsun.
İnternet sitelerine bak genelde KVKK diye bir sekme geldi çoguna.


liberal
(28.09.18)
(4)

komşunun pitbull u

karşı komşunun bahçesinde pitbull var ve annemin devamlı baktığı sokak kedilerinden bazıları bu hayvan tarafından parçalandı. kedilerin acı acı miyavlamasını duyduk bikaç defa ama artık onlara üzülmez oldum annem yüzünden, kadın üzüntüden yerlere yatıp ağlıyor her seferinde. son bi haftada 2 3 defa
karşı komşunun bahçesinde pitbull var ve annemin devamlı baktığı sokak kedilerinden bazıları bu hayvan tarafından parçalandı. kedilerin acı acı miyavlamasını duyduk bikaç defa ama artık onlara üzülmez oldum annem yüzünden, kadın üzüntüden yerlere yatıp ağlıyor her seferinde. son bi haftada 2 3 defa yaşadık. karşıdakiler de sıkıntılı tipler, şikayet ya da laf etsen konu uzar baya. ne yapılabilir?
isimsiz uye
(20.09.18)
E beslemek kanunen yasak değil mi? Belediyeye ve ilgilenebilecek diğer yerlere şikayet edin, belediyeye yazdığınız dilekçenin altına "bu dilekçenin bir kopyası da CİMER'e iletilmiştir" yazın iş hızlanır belki.


John Bloor
(21.09.18)
John Bloor +1

BİMER ve CİMER'e e-devletten yazın mutlaka. Belediyeye de şikayet edin.


monogram
(21.09.18)
açık açık kedileri katlettiğini, tehdit oluşturduğunu, karşıdakilerin de tekin tipler olmadıklarını bu yüzden kimliğinizin saklı kalması şartıyla başvuru yaptığınızı belirtin.

pitbulun günahı ne, ruhsal bütünlüğü tam olmayan insanlara karınca bile sahiplendirmemek lazım ama türkiye işte.


killerbee
(21.09.18)
şikayet edersen ceza alırlar hatta tekrarında hayvanı hayvan barınağına sahibini de cezaevine gönderirler.

Alıntı : Bu durumlarda gören halk ise DSİ, Orman Müdürlüğü ya da polise ihbar etmesi gerekmektedir. Özellikle tehlike arz ediyorsa kesinlikle ihbarı gerçekleştirmek gerekiyor. Pitbull sahiplerinin elinden alınırken ayrıca yaklaşık 5.500 TL idari para cezası verilmektedir.


kureseltikinma
(21.09.18)
(1)

yoğurt ve sütte şarbon var mı

sb
sb
isimsiz uye
(14.09.18)
odatv.com


cooperr
(14.09.18)
(10)

evimizin önündeki çöp konteynırı

nasıl kaldırtabiliriz bunları? belediye ilgilenmiyor ama her sabah kötü kokuyla uyanmaktan gına geldi.
nasıl kaldırtabiliriz bunları? belediye ilgilenmiyor ama her sabah kötü kokuyla uyanmaktan gına geldi.
isimsiz uye
(07.09.18)
sokağın boş bi yerine doğru ittir hocam. belediyeyi beklersen ölürsün.


datnet
(07.09.18)
@datnet, sonrası ne olur? geri getirirler mi? (insanlar değil belediye)


isimsiz uye
(07.09.18)
Eviniz köşe başıysa yeri orasıdır, kaldırmasalar da yıkanmasını isteyebilirsin.

Baktın olmuyor çamur politikası yürüt, "madem benim kapımda duruyor benden başkası çöp atamaz" yaz üstüne, bir tane de kilit vur. Sosyal medyanın gücünü kullanıp belediyeyi mecbur bırak bir şey yapmaya.


John Bloor
(07.09.18)
@john bloor, köşe başı değil yahu dört yol ağzındayız, 5 metre sonramız abdi ipekçi caddesi.


isimsiz uye
(07.09.18)
belli bir yeri yoksa bir gece vakti ittir gitsin. hatta gün gün azar azar ittir. kimse farketmez.


hononu
(07.09.18)
Ben olsam gün gün azar azar da ittirmem, itip ileride bırakabileceğim başkasının kapısı olmayan bir alan varsa iterim. Birisi çıkar da bir şey derse "al kapının önüne koy o zaman" derim.

www.youtube.com


John Bloor
(07.09.18)
@isimsiz uye, yok ya sanmam. çöp toplayan arkadaşların kolayına orası geliyorsa onlar geri iter. :D


datnet
(07.09.18)
Belediyenin internet sitesinde talep/şikayet tarzında bir başvuru alanı (örneğin beyaz masa) vardır, şikayetinizi ve talebinizi/teklifinizi yazın. Durumun anlaşılmasını sağlayacak resim vs. de ekleyin. Eğer sonuç alamazsaniz başka yöntemler denersiniz. Bizzat dilekçe ile belediyeye de başvurabilirsiniz.
Sonuç alınmaz demeyin, alınıyor.


tingen
(07.09.18)
@tingen, hocam denedik hepsini ilgilenmiyorlar


isimsiz uye
(07.09.18)
Ittirin +1

Bizim burdakiler surekli yer degistiriyor, belediye de yeni yere adapte oluyor :)


superfluid
(07.09.18)
(3)

oyunlar aşırı mı gelişti?

2015'e kadar oyun performansı açısından (genel anlamda) sıkıntı yaşamadığım pc'min özelliklerinin, güncel oyunların sistem gereksinimlerini okuduğumda yetersiz kaldığını farkettim. (son 2-3 senedir pc oyunları konusundaki bilgim herhangi bi dünya dışı canlıdan fazla değil) örneğin battlefield 5 için
2015'e kadar oyun performansı açısından (genel anlamda) sıkıntı yaşamadığım pc'min özelliklerinin, güncel oyunların sistem gereksinimlerini okuduğumda yetersiz kaldığını farkettim. (son 2-3 senedir pc oyunları konusundaki bilgim herhangi bi dünya dışı canlıdan fazla değil) örneğin battlefield 5 için "minimum" sistem gereksinimleri şurda geçilmiş: www.technopat.net

benim kasa ise genel hatlarıyla şu: eksiup.com
ekran kartı da AMD Radeon HD6950 GDDR5 2GB 256Bit MD DX11

modern dünyada hiç mi şansı yok? en azından orta ayarlarda...
isimsiz uye
(06.09.18)
vram sorun vram. hayvan gibi büyük dünya yapmaya başladılar. e bi de kart da eski yani şimdi.


bence tam tersine yavaşladı gelişme.

2014'ten beri kullandığım gtx970 ile hala çoğu oyunda yüksek ayarlarda oynayabiliyorum.

bf v'nin, bf 1 ile aşağı yukarı aynı olur sistem gereksinimleri, 6950 bf1 vs. diye aratarak performansa bakabilirsiniz.


mattiadestro
(06.09.18)
Pc'den anlamam ps kullanıcısı olarak sadece ''oyunlar aşırı mı gelişti'' sorusuna cevap için geldim.

Evet gelişti. Sektör artık bir film yapımına harcanan paranın 2 katını harcayıp, kat ve kat fazlasını kazanır hala geldi. Bunun nedeni ise ota boka açık dünya yapmalarından kaynaklanıyor. Adam basıyor açık dünyayı ee şartlara uygun olarak grafik, deniz, her yere kaplamalar, çizim mesafesi falan derken..

Bıktım açık dünya oyunlarından. Artık sırf zaman kaybı olmaya başladı.


eazy
(06.09.18)
(4)

tarihi geçmiş çikolata

az önce annem çıkardı dolaptan unutmuş orda, stt 27.08.2018 yazıyor. birkaç parça yedim tadında sorun yok gibi ama ebat olarak büyük. yani birkaç güne anca bitiririz. bir sorun çıkar mı?
az önce annem çıkardı dolaptan unutmuş orda, stt 27.08.2018 yazıyor. birkaç parça yedim tadında sorun yok gibi ama ebat olarak büyük. yani birkaç güne anca bitiririz. bir sorun çıkar mı?
isimsiz uye
(27.08.18)
yok artık, ne sorunu çıkacak?
saatli bomba mı bu?

afiyet olsun.


blatta hiberna
(27.08.18)
Stt yanlış anlaşılıyor tavsiye edilen tüketim tarihi olacak o süt değil veya sosis kısaca "gömün"


protrek
(27.08.18)
Bu tarihten önce yerseniz taze tadı alamazsınız gibi bir uyarı o. Her zaman skt bozulma tarihi olmuyor. Ben çok az umursarim. Zaman zaman skt'den önce bozuluyor zaman zaman iki ay sonra.


Traveller
(28.08.18)
bizdeki son kullanma tarihi olan kalıp yurt dışında Best Before olarak geçiyor. oradan yola çık. Gönül rahatlığı ile yiyebilirsin.


baharat
(28.08.18)
(4)

kredi kartı kapatma ve borç

az önce telefonla arayarak yapı kredi play kartımı kapattım ancak ödemediğim 35 tl kadar borç vardı içinde. (iki gün önce tekelden yaptığım alışveriş) müşteri hizmetlerine ek olarak ödemem gereken borcum yok mu diye sorunca hayır aksine 91 kuruş fazla ödeme yapılmış, kartı kırıp atabilirsiniz dedi.
az önce telefonla arayarak yapı kredi play kartımı kapattım ancak ödemediğim 35 tl kadar borç vardı içinde. (iki gün önce tekelden yaptığım alışveriş) müşteri hizmetlerine ek olarak ödemem gereken borcum yok mu diye sorunca hayır aksine 91 kuruş fazla ödeme yapılmış, kartı kırıp atabilirsiniz dedi. bu borcun sonradan kendisi veya faiziyle birlikte istenmesi mümkün mü? öyleyse ne gerekçeyle? ve asıl sorum; şu an bankaya gerçek bir borcum olup olmadığını kesin olarak nereden teyit edebilirim? aylar sonra borcunuz şu kadar faize bindi diyip üşüşmesinler başıma.

şunu da belirteyim tekel alışverişini temassız olarak yaptım. fişi aldım ama onay mıydı bilmiyorum. üstündeki miktara bakıp fişi attım direkt. yapı kredi mobil hesabımda da gözükmüyordu bu harcama.
isimsiz uye
(22.08.18)
Tekelciye sorulabilir çekmiş mi çekmemiş mi diye.

Yapı krediden borcun olmadığına dair yazılı evrak talep edilebilir.


Delay Fuze
(22.08.18)
Ekstre tarihinde ekstre kesilir, ona göre ödeme yaparsınız.


provizyonda olduğu için görünmemiş olabilir. 1-2 gün sonra yansır ekstreye.

haftaya bi ararsın ben kapattırmıştım da bi borcum harcım kaldı mı diye. söylerler. dert etme, borcun varsa onlar sana ulaşır zaten.


Temassız işlemler hemen görünmeyebilir. Temsilci sana “bugün itibariyle” demek zorunda hatta o yüzden.

Ekstre kesildiğinde belli olur.


(4)

demokrasi çelişkisi

türkiyenin mevcut haline baktığımda "bize müstehak" diye avutuyorum kendimi. açıkçası bir kesimin pişmanlıkları içimi rahatlatıyor. ne var ki yarın öbür gün millet pişman olup benim de desteklediğim bir şekilde yönetilmeye kalkarsak en çok sevinen yine ben olacağım. kendimi mi kandırıyorum acaba "oh
türkiyenin mevcut haline baktığımda "bize müstehak" diye avutuyorum kendimi. açıkçası bir kesimin pişmanlıkları içimi rahatlatıyor. ne var ki yarın öbür gün millet pişman olup benim de desteklediğim bir şekilde yönetilmeye kalkarsak en çok sevinen yine ben olacağım. kendimi mi kandırıyorum acaba "oh olsun" diyerek? öyleyse de çok acı değil mi? ve akıl sağlığını korumanın başka bir yolu mümkün mü?
isimsiz uye
(13.08.18)
ben de mustehak diyorum ve de uzuluyorum. ekonomi uzuldugumu gorup duzelmiyor maalesef, dua ile de duzelmez.

her seyin belli usulu, kurali vardir. ekonominin de ayni sekilde. insanlik bu bilgiyi kusaktan kusaga aktardi. belli yollar katedildi, ne yapilip ne yapilmamasi ogrenildi. bunlari hep tecrube ile kazandi insanlik. yani demem o ki, turkiye oyunu kurallarina gore oynamadigi icin tokezledi. her isin bir usulu var, duzelmesi icin ne yapilmasi gerektigi, cozumleri var. uygulaniyor mu? hayir. adamlar isi inada bindirmis.

krizi en az zararla atlatmamiz dilegiyle.


Acemi arti 1.

20 milyon kisi sosyal yardimla geciniyor. Kriz en cok lattesini icen, tatile mykonos'a giden, PlayStation 4 oynayan, beyaz yaka okumus muhalif orta kesimi etkiliyor. Digerlerinin hakikaten dolar 20 tl olmus umurlarinda degil


baldur2
(13.08.18)
20 milyon kişi -ki nüfusun %25'ine tekabül ediyor- sosyal yardımla geçinebiliyor ve batmamışız ha.

mevcut konjonktür, bu %25'lik kesimin zaten kıt kanaat geçindiği, üst tabaka diyebileceğimiz diğer %5-10'luk kesime bir şey yapamayacağını anladığı, kalan orta sınıf diyeceğimiz kesimden intikam alma süreci. amerikada da öyle, memleketimizde de.

evet krizden en çok orta sınıf etkileniyor, sayısı azalacak ama çoğunluğu bir şekilde krizi atlatacak. belki standartları düşecek ama yine de toparlayabilir durumda, ancak yine %25 değil de artık %35-40'a çıkmış kesim sosyal yardımlarla hayatını devam ettirmeye çalışacak. bu model sürdürülebilir bir durum değil. sarmal olarak çöküşe götürebilir.

çıkış yolu : ekonomide yapısal reform, bağımsız yargı, katma değerli üretim


altinci nesil caylak

neye sasirdin kanka? turkiye'deki hayvani vergi oranlari baska nerede var. 10 bin tl brut maas alan adam 7 bin lirasini gelir vergisi, otv kdv diye devlete veriyor. devlet de 1000 lirasini fakire dagitiyor iste.


baldur2
(14.08.18)
(4)

sigarayı bırakmak

iki gün önce sabahlarken paketim bittiğinde kararlı bir şekilde bırakacağım dedim kendi kendime. dün paket almadım. arkadaşımla dışarı çıktığımda iki dal uzattı diye içtim (aslında birini çok canım çekti diyerek ben aldım kendisinden :/) gece boyu allen carr yöntemini araştırdım, 1 saatlik videosunu
iki gün önce sabahlarken paketim bittiğinde kararlı bir şekilde bırakacağım dedim kendi kendime. dün paket almadım. arkadaşımla dışarı çıktığımda iki dal uzattı diye içtim (aslında birini çok canım çekti diyerek ben aldım kendisinden :/) gece boyu allen carr yöntemini araştırdım, 1 saatlik videosunu izledim ve kararımı daha da netleştirdim. ama rüyalarım full sigarayla ilgiliydi :) uyandığımda kaygım devam etti. titreme, aşırı nikotin isteği, sürekli sigara düşünme gibi belirtiler yaşamama rağmen vücudum daha dinçti sanki daha ikinci günden. az önce uykum daha da açılsın diye kahve yapacaktım ama 5 buçuk yıldır sigarasız tek bir bardak kahve içmediğim için dayanamayıp paket aldım. dün sigarasız kahve içerken çok zorlanmıştım çünkü. ne hissedeceğimi merak ettiğim için kahve yapmadan sigara yakmak istedim. sanırım tek olumlu tarafı burası: bunca yıl içtiğim her sigaradan sonra yaşamadığım şeyleri yaşadım. ağızda aşırı iğrenç tat, kusma isteği, göğüs yanması vs.

az önce paket alarak irademin çok kırılgan olduğunu ve başarısız olacağımı hissettiğimden kaygım arttı. özellikle sigarayı bırakabilmiş arkadaşlara soruyorum, siz de benzer sıkıntılar yaşadınız mı? şu an sigarayı bırakmanın hangi aşamasındayım ve en önemlisi bıraktım diyip tekrar paket almak asla bırakamayacağımı mı gösteriyor?
isimsiz uye
(07.08.18)
yalnızca şunu söylemek istiyorum. bazen tekrar tekrar denemek gerekebiliyor. kendinize fazla yüklenmeyin.

bırakabilirsiniz.


kljgslsdkjsd
(07.08.18)
moral bozmak niyetinde değilim ama paket aldıysanız yeniden sigaraya başlama aşamasındasınız :) hatta başlamışsınız. bu konularda oldukça deneyimliyim, fikirlerimi paylaşayım:

- azaltılarak bırakılmıyor. vücudun alıştığı bir nikotin seviyesi var, ilk başlarda idare ediyormuşsunuz gibi gelir ama bir an gelir ki başlarsınız arka arkaya yakmaya, eksik kalan nikotini de tamamlar vücut, yalan olur her şey.

- kararlı olmanız şart. hem kendimde hem de çevremde bıraktıktan sonra tek dal içenler mutlaka yeniden başladılar.

- motivasyon önemli ama bu motivasyon içten gelmeli. dışardan verilen gazlarla yada allen carr yöntemi gibi şeyleri izleyip heveslenmeyle olmuyor. içinizden gelmeli. annem 25 sene içti, bırakacağım dedi ve bir anda bıraktı 20 senedir ağzına koymadı. sigara içmek istediği zaman su içiyordu sürekli. evet bırakma süreci onun için de çok yıpratıcı oldu ama şu an 65 yaşında dağcılık yapıyor. sigara içmeye devam etseydi dağcılık yapmayı geçtim belki hayatta bile olmayacaktı.

- destek olması için mutlaka nikotin sakızı yada bandı kullanın. elbette sigaranın yerini tutmaz ama süreci kolaylaştırır sizin için.


- bırakma süreci çok zor. hiç bir şeyin işe yaramadığı durumlarda zyban yada champix deneyebilirsiniz. yan etkileri de oluyor bazen, bünyeden bünyeye değişiyor. zyban beni çok fena yapmıştı ama champixte hiç bir şey olmadı. 5 - 6 sene önce kullandım champixi. ilk paketi kullandım sadece. 1 seneye yakın içmedim. sonra true detective dizisi başladı oradaki rust cohle o kadar güzel sigara içiyordu ki "bir kereden bir şey olmaz" deyip bir tek yaktım, yakış o yakış. yalnız eskiden 2 paket içerken yeniden başladığımdan beri sarma sigara içiyorum. günde 5 - 6 tane sadece, yetiyor.


issiz karga
(07.08.18)
kendi açımdan benim en uzun süreli bıraktığım şekli şu şekildeydi.

ağustos aylarında, önümüzdeki yılbaşında deli gibi içicem sigara da içicem ama 1 ocak sabahından itibaren bi daha sigara içmicem dedim. kafamı buna göre hazırladım. ofisten 2 arkadaş daha bana katıldı hatta tamam ben de varım dediler.

yılbaşını bu 2 arkadaştan birisiyle geçirdim. 1 ocak sabahı da beraberdik, bu salak gitti direkt içti sigarayı ben içmedim. 1.5 ay boyunca sadece içkiyle beraber arkadaşlardan alıp da içtim. ama o da sadece 1-2 dal. canım eskisi gibi çekmiyordu gerçekten de. ta ki arkadaşın birisi paketini benim montun cebinde unutması ve benim o paketi eve götürmeme kadar :(

bu da işin bahanesi aslında ama bana sorarsan bi anda bırakıyorum demektense, kendine bi tarih koyman çok çok faydalı oluyor.


washe
(07.08.18)
Ben 4-5 yil boyunca degisik yontemlerle (biorezonans, champix, azaltarak birakma vs...) bircok kez biraktim ve sonra "bir tane icecegim, birsey olmaz" diyerek tekrar basladim. Sonrasinda Alan Carr videosunu ben de izledim, bence mekanizmayi gercekten cok iyi anlatiyor. Bir sabah saat 10 gibi 3. sigarami icip paketi bitirince, tamam baska paket almayacagim dedim ve biraktim. Uzun sure biraktim demedim, icmiyorum hala dedim, cunku krizler devam ediyordu, ve kendimden korkuyordum. Size tek soyleyecegim su, krizlerin arasi gittikce uzuyor. basta saat basi gelen kriz; ki 1 dk sonra geciyor, o ara agiza bir sakiz atmak, bitki cayi ya da su icmek yararli olabilir, daha sonralarinda gunde 1, haftada 1, ayda yilda bire dusuyor. 3 yil oldu benim artik, inanin aklima bile gelmiyor, en ickili ortamda bile, tersine cok rahatsiz oluyorum. Bastaki krizlere yenilmemeyi ogrendikten sonra sikinti yok. O paketi almissiniz, bir daha almayin. olmeyeceksiniz sigara icmezseniz merak etmeyin ve hayat tertemiz olacak... 1 tane ASLA ve ASLA icmeyin, hayir deyin, gecin. Unutacaksiniz, merak etmeyin, biraz sabir.


honfleur
(07.08.18)
(5)

midemdeki sorun

https://www.eksiduyuru.com/mobil/duyuru/1290721/noluyor-dunden-berihttps://www.eksiduyuru.com/mobil/duyuru/1292679/karnim-asiri-agriyorbunlar yaklaşık 1 hafta 10 gün arayla açtığım iki başlık...ikinci açtığımın etkileri hafiflese de devam ediyor. birkaç güne geçeceğini umuyorum. daha genel bir soru
www.eksiduyuru.com

www.eksiduyuru.com

bunlar yaklaşık 1 hafta 10 gün arayla açtığım iki başlık...
ikinci açtığımın etkileri hafiflese de devam ediyor. birkaç güne geçeceğini umuyorum. daha genel bir soru soracam ama,
kimle konuşsam doktora gitmemi önerdi. randevuyla uğraşmak istemiyorum ama. sağlık ocağı veya acil anlar mı sizce? (etkisi geçtikten sonra acile gitmemin de anlamı kalmıyor gerçi) ikinci sorum, sizce midemdeki sorun ne? ilkinde hadi sıcak havada paket siparişle gelen ketçap mayonez yedim diyelim ikincinin sebebini anlayamadım. annemin evde hazırladığı hiçbir besinden dolayı yaşamamıştım bu sorunu. son birkaç gündür midem boşken dondurma yiyorum onun dışında bir sebep bulamıyorum. bir de çok temiz olmayan bir mekanda ciğer yemiştim ama arkadaşlar da yemişti onlarda bişey yok
isimsiz uye
(07.07.18)
@acemi doktora gitmem gerekir mi peki bunun için?


isimsiz uye
(07.07.18)
Yemeklerden sonra ortaya çıkması safra kesesi sorunu olabilir diye düşündürüyor. Özellikle yağlı, yumurtalı besinler çok dokunur taş vs varsa. Riskli bir durum çünkü taş safra kanalını tıkadıysa ciddi enfeksiyona yol açabilir. O yüzden mutlaka doktora gitmek lazım.


curukturpkokusu
(07.07.18)
abi midemde bir hastalik olabilir mi demeden once normal insan gibi ye bir kac hafta bakalim bir sey oluyor mu.

yazdiklarina bakiyorum, ilk sikayetinde 6 midye, mezesiz kabuguyla kumpir, cips ve gunde 5-6 bira

ikincisine bakiyorsun 24 saat aclik uzerine sindirimi zor bir besin

son bir kac gune bakiyorsun, miden bosken dondurma

bunlar normal insanlarin midesine davranis bicimi degil, sindirim sistemine taciz ediyorsun, yasadigin karin agrisiyla kisitliysa sikayet etme bence.

bir kac hafta insan gibi kahvalti, oglen yemegi, aksam yemegi ye, sikayetin olursa gel o zaman sana doktora git diyelim.


robokot
(07.07.18)
Durumumuz benzer az önce nette okudum çörekotu cok etkiliymis mide sorunlarinda hemen bir cay kasigi iyice cigneyetek yedim sasirdim on dakka icinde baya rahatlatti hergun yemek gerekiyormus ben deneyecem bu arada tansiyonun kac stresli donemmi geciriyorsun hep bunlar tetikliyor benzer actigim baslik www.eksiduyuru.com www.google.com.tr


_k_u_z_g_u_n_
(07.07.18)
tansiyonumu ölçmedim ama stres durumu biraz var.
bu arada bugün neredeyse sıfıra indi etkisi


isimsiz uye
(08.07.18)
(3)

diyare için 24 saat içinde kaç defa wc'ye gitmek normal?

normal veya anormal olduğu sınırları var mı? bir de ağız kuruluğu yapması normal mi?
normal veya anormal olduğu sınırları var mı? bir de ağız kuruluğu yapması normal mi?
isimsiz uye
(07.07.18)
Sıklık o kadar önemli değil, çıkartacak bir şeyin yoksa çok çıkmaya da bilirsin. kıvam önemli daha çok, ya da bazen çıkartacak bir şeyin olmasa dahi içtiğin suyu çıka çıkartıyor oluyorsun.

Su kaybı olduğu için ağız kuruluğu da yapar.


Bruce
(07.07.18)
sabah 06.00-10.00 arası 20 kere gitmişimdir sanıyorum. artık sonlara doğru sadece suydu. öykk. acile gittim zar zor, bişey çıkmadı. bu durumdaysan doktora git.


elorelia
(07.07.18)
ağız kuruluğu yapması normal sivi kaybediyorsunuz. bol bol su


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.