Giriş
(2)

göze cisim kaçması

denemediğim yöntem kalmadı, saatlerdir çıkmıyor namussuz. (hem görünmüyor da) gözüm kan çanağına döndü burnum akıp duruyor. bu saatte açık hastane de bulamadım. lokasyon Bornova. devletin acilleri ilgileniyor mu bu tarz bi şeyle?
denemediğim yöntem kalmadı, saatlerdir çıkmıyor namussuz. (hem görünmüyor da) gözüm kan çanağına döndü burnum akıp duruyor. bu saatte açık hastane de bulamadım. lokasyon Bornova. devletin acilleri ilgileniyor mu bu tarz bi şeyle?
isimsiz uye
(24.07.21)
Acil Servis'in işi bu zaten. İlgileniyor tabii ki.


dissendium
(24.07.21)
Temiz su ile durula, bebek şampuanı ile yıka, yeniden durula... Sabah olunca da göz yaşı damlası al, refresh filan markası...


mahsus mahal
(25.07.21)
(1)

izmir içi psikolog

referans olabileceğiniz güvenilir kaliteli biri var mı? bornovaya yakın olursa daha iyi, tercihen erkek.
referans olabileceğiniz güvenilir kaliteli biri var mı? bornovaya yakın olursa daha iyi, tercihen erkek.
isimsiz uye
(20.07.21)
Ferhan bıçakcilar. Alsancakta.


westblack
(21.07.21)
(7)

ne yapayım kafayı yiyeceğim

çok kısa yazacağım.dönerci dükkanımız var. en çok işimiz pazar günü oluyor, diğer günler kapatmak yanlış anlaşılacağı için 7 gün boyunca açığız. 1 gün tatilimiz yok.sadece annem, babam ve ben çalışıyoruz. her birimiz iki kişilik çalışıyoruz mekanda. psikolojimiz ve fizyolojimiz mahvoldu ama dükkanın
çok kısa yazacağım.

dönerci dükkanımız var. en çok işimiz pazar günü oluyor, diğer günler kapatmak yanlış anlaşılacağı için 7 gün boyunca açığız. 1 gün tatilimiz yok.

sadece annem, babam ve ben çalışıyoruz. her birimiz iki kişilik çalışıyoruz mekanda. psikolojimiz ve fizyolojimiz mahvoldu ama dükkanın çok borcu olduğu için ve kirası çok yüksek olduğu için kapatamıyoruz.

giren elemanlar iki hafta durmuyor. babam normal hayatında melek gibi ama iş içinde çekilmez bir adam. sırf bu yüzden ben bile bir hafta dükkandan içeri girmedim, diğer herkes aynı şeyi düşünüyor ve bu yönden adımız çıkmış durumda.

şu an 26 yaşındayım, iki senedir 1 gün tatil yapamadım. her gün 14 saat çalışıyoruz. bugün en sonunda patladım. normal bir insanın kaldırabileceği iş değil çünkü. ama hayatın gerçekleri de var. borçlar var, elimizden başka bir iş gelmemesi var, elaleme kendimizi güldürmek var.

kısa dedim ama tutamadım kendimi yine. daha anlatsam çok şey yazacağım da bir faydası yok.
isimsiz uye
(05.07.21)
1)diğer günler geç açıp erken kapatın

2)babayı pazar hariç dükkana sokmayın

3)kirası yüksek borcu çok... kapatmaya neden engel?


bronz böcek
(05.07.21)
akraba, eş, dost, tanıdık vs çevreden okumamış, okumayı düşünmeyen genç yaşta 1-2 kişi bulun. onları eğitin ve yavaş yavaş babanızın ayağını dükkandan kesin. güveninizi kazanırlarsa annenizle siz sırayla 1-2 gün dinlenirsiniz.


golgi aygıtı
(05.07.21)
bazı günler (mesela hafta içi) döneri az takıp öğlene kadar bitirmeye baksanız bir çok açıdan iyi olur. hem nefes alma şansınız olur, hem hafta sonuna daha dinç girersiniz hemde müşterilerde "öğlene kadar bitiyor buranın" döneri imajı oluşursa biraz daha tercih edilirsiniz.
benim aklıma bu geldi.


etna
(05.07.21)
et döneri çok çok iyi yapan bir yer biliyorum. tavuk yok. ogleden sonra üç buçuk - dörtten sonra orada döner kalmayacağını herkes bilir, bunu bilerek uygun saatte döner bitmeden gidip yerler.

iyi yapın, az takın, azıcık daha pahalı olsun ve erken kapatın.

aklıma baska birşey gelmiyor.

sözünü ettigim mekan ara sokakta ve köhne bir yerdi ama fiyatları çok pahalıydı.


boyle buyurdum
(05.07.21)
istanbul'daysaniz bi ugrayin

62 Döner Kebap
(0212) 529 41 57
maps.app.goo.gl


boyle buyurdum
(05.07.21)
icimden gecen kendinize baska bir is bulmak ve gelirinizi ailenizle paylasmak.dukkana da baska eleman almak. butun aile calismanin kismetsizlik getirecegini falan okudum hep birlikte gorununce nazar degiyo deyin xd


ala09
(05.07.21)
abi şimdi tatili boşver. ben 27 yaşındayım 4 senedir 1 gün tatil yapmadım. mesele o değil. seni tatil de paklamaz bu durumda. sana lazım olan dükkanı çekip çevirecek biri. baba bu işi beceremiyor belli ki. yok mu bu işi devralabilecek birisi? birini müdür gibi dükkanın başına koyup baba sen dinlen öğleden sonra gel falan diyeceksiniz. başta düzgün bir müdür olursa kuryesi de, komisi de 2 haftada kaçmaz. işler yoğunsa eleman alacaksınız. sürdürülemez çünkü bu. bi yerde öyle bi patlarsınız ki yeni eleman bulmaya eğitmeye ve gözlemlemeye bile gücünüz kalmaz. şimdiden işe birilerini alıp siz kenara çekilip önce eğiti ve gözlemleyici rol, daha sonra da denetleyici rol üstlenmelisiniz(tamamen değil tabii ki, mümkün olduğunca. yoksa illa ki işe el atmanız gerekir)

tatil yapabilmeniz için işi yapan değil denetleyen olmalısınız yani özetle. babanın gelmediği gün sen olacaksın, senin olmadığın gün müdür, müdürün olmadığı gün baba vs.

ha baba eğer yanaşmıyorsa buna, kapatın gitsin. batık maliyet yanılgısına düşmeyin, borçları kapatalım derken 1 sene sonunda bi bakmışsınız dükkanı kapatacağınıza kıyasla çok çok ufak bir borç bitirmişsiniz. erirsiniz bitersiniz dayanamazsınız.


(2)

instagram mevzusu

instagramda takipleştikten hemen sonra kadın kişisi seksendört'ün,"kendime yalan söyledimyalnızım bunu ben istedimparamparça bütün aynalariçimde kan revan birisi var"sözlerini paylaşıyor şarkı eşliğinde. benimle takipleştikten sonra değil ama. başka bir arkadaşla takipleştikten sonra yapıyor bunu. ş
instagramda takipleştikten hemen sonra kadın kişisi seksendört'ün,

"kendime yalan söyledim
yalnızım bunu ben istedim
paramparça bütün aynalar
içimde kan revan birisi var"

sözlerini paylaşıyor şarkı eşliğinde. benimle takipleştikten sonra değil ama. başka bir arkadaşla takipleştikten sonra yapıyor bunu. şu an ikimizle de sadece arkadaş (yani sanırım). ben normal muhabbet ediyorum ama arkadaş bildiğin kur yapıyor kıza. evli de üstelik. bense baya baya vurgunum, yanıyorum yani o derece. şimdi bu hikayeyi gördüm, vakit geçmeden bizim çocuk kendi fotoğrafını koyup fona "barış akarsu - gözlerin" iliştirmiş kendi hikayesine. çalıştığımız yer aynı, bugün 3 saatliğine işyerinden ayrılmıştım o zaman olmuş bunlar. takipleşmiyorlardı bile

neyse uzatmayayım salak oldum zaten iyice sağlıklı kelime kullanamıyorum. bir anlam çıkar mı bu anlattıklarımdan diyeceğim. (kızın yaptıklarından yani. yoksa çocuğun zaten gözü var)
isimsiz uye
(14.06.21)
(bkz: platoniğin aşırı umut veren sıradan davranışları)

çok gereksiz bir anlam yükleme halindesin.


himmet dayi
(15.06.21)
manasız


KaraSakall
(15.06.21)
(5)

üzerimizdeki kara bulutlar

hayatta daha evvel nazar, kara bulut, kötü enerji gibi tabirlere inanmazdım ama bir dükkan açtık ailece başımıza gelmeyen kalmadı! daha önce yaşamadığımız sağlık sorunları, ruh hallerimizdeki gel-gitler, ev ve iş yerinde düzeni oturtamama vs vs.şöyle somut bir örnek vereyim: bizim hiçbirimiz daha ev
hayatta daha evvel nazar, kara bulut, kötü enerji gibi tabirlere inanmazdım ama bir dükkan açtık ailece başımıza gelmeyen kalmadı! daha önce yaşamadığımız sağlık sorunları, ruh hallerimizdeki gel-gitler, ev ve iş yerinde düzeni oturtamama vs vs.

şöyle somut bir örnek vereyim: bizim hiçbirimiz daha evvel kırık vakası yaşamamıştık. son bir yılda 4 defa yaşadık.

ne yapılması gerek? 'mantıklı' olsun lütfen.
isimsiz uye
(30.05.21)
Bunlar kara bulut değil hocam. Hiçbir şey yapmayan adamın başına hiçbir şey gelmez genelde. Kırık vakası yaşamanın sebebi dükkan açman değil. O dükkan icin daha çok hareket edince ne bileyim merdivenle rafa cıkarsın, dükkan için alışverişe gidersin vs, yani hareketin ve hareket alanın artar bu da kırıkla karşı karşıya olma olasılığını artırır vs gibi.. iş te kazanırsın, kaybedersin ruh halin değişir. Zaten hiçbir şey yapmasan şu dönemde kendi işini yapmak bile sağlam psikoloji istiyor. Zaman geçtikçe yönetebilirsin bu durumu dert etme bence


primetime
(30.05.21)
kendiniz kara bulut, nazar, kötü enerji diyip "mantıklı" bişiler bekliyorsunuz. o bana biraz tuhaf geldi.

olaya mantıklı bakıyorum; o dediğiniz kara bulutların dükkanla en ufak alakası yok. olayları dükkanla ilişkilendirmeyin. sonuçta dükkan gidip sizin kemikleri kırmıyor değil mi? olaya daha sakin ve "mantıklı" bakın.


ilgeru
(30.05.21)
Valla @ilgeru nun dediği gibi "kara bulutlara, nazara inanmaya başladım" ve "mantıklı öneri verin" ifadeleri çelişkili olmuş. Yani böyle şeylere inanan biri için mantıklı öneriler, "kurşun döktürün" ya da "şu duayı okuyun" tarzında mi olmalı?

Eğer öyle değilse, @prime in dediği gibi olay bişekil sebep-sonuç ilişkisi. Yani dükkan olunca onunla ilgili yaptıkların seni zayıflatıp, belki tehlikeye açık hale getiriyordur falan. Kırık vakaları nasıl yaşandı, o kişi ya da varsa olaydaki başka kişi dükkanda ne yapıyordu vs şeklinde bakmak gerek olaya. Yani evet dükkan sebep oluyor olabilir ancak düşündüğün şekliyle değil.


ben sirketlere danismanlik yapiyorum, özellikle de start up ve satin alimlarda.

türkiyeden startup düzeyinde bolca sirketle görüstüm, hepsindeki ortak nokta risk yönetimi yok. herkes exit strateji yapmis ama bugun sirketi kurdum her sey süper gidiyor ama corona ciksa/kol kirilsa/hastalik olsa/co founder vefat etse/server yansa/deprem olsa seklinde bir planlari yok.

türkiyede baska bir sey ise sirket kuranlara cevresinin verdigi kosulsuz destek, ya da cogu kisi cikintilik yapmamak icin gaz veriyor. bundan dolayi bir cok girisim baloncuk icerisinde düsünüyor. bir sikinti olursa bu ilginc seylere baglaniyor.

yani siz sirket kurarsiniz her sey olabilir, kirik olmasi en basit sey. gecmis olsun elbette, birakin sirket kurmayi normal hayat kosullarinda bunu zaten düsünmek gerekiyor. büyüklü kücüklü bizzat cokca kaza yasadim, su anda mesela sarj aleti, powerbank, acil durum information card, su gibi basit seyler yanima almadan hic bir sekilde disari cikmiyorum.

neyse konumuza dönelim, basarilar dilerim ama güzel bir risk degerlendirmesi ve acil durum plani olusturun kendinize.

ortakliginiza aile disindan kimseler ortak ise, ortagin beklenmedik ölümü durumunda hisselerin onun ailesi gecmesi durumuna karsi satin alim opsiyonu koyun ya da kendisi ile ve ailesiyle konusun bunu. bu örnek beklenmedik durumlar listemde en cok olan sey. yaklasik bir rakam olarak 1000 startup in 2-3 tanesinde bu sorun oluyor. hic az bir sayi degil.

standart aktüerya datalarina bakin mesela, oransal olarak size fazla gelmis olabilir ama oluyor kazalar:)


bkz. kendi kendini gerçeklestiren kehanet / self fulfilling prophecy

çok çok özet olarak olumsuz duygular, olumsuz sonuçlar doğurur.

kaygılı ruh hali kazaları ve aksilikleri mıknatıs gibi çekebilir.

derin kaygı, uzun süren belirsizlik ve yorgunluk hali ve insanın alıştığından fazla mental yük hali insanın kafasını allak bullak ederek dikkat dağınıklığına, planlama yapamamaya, yanlış kararlara, kazalara, sakarlıklara, depresyona yol açabilir.

tr.m.wikipedia.org

bunların ötesinde değişim her zaman stres getirir. değişim çok sevindiğimiz, beklediğimiz bir müjde dahi olsa değişimdir ve stres yükü getirir.


la lykia
(30.05.21)
(7)

antidepresan bıraktım

6 aylık arayı saymazsak 8 senedir düzenli olarak (20mg) paxil kullandım. hem de tamamen kafama göre kullandım.1 ay önce bırakmaya karar verdim yavaş yavaş azaltmıştım şu an ise 4 gündür içmiyorum. bir daha içmeyi düşünmüyorum. ancak yan etkileri çok rahatsız edici. müthiş bi kafa karışıklığı, unutka
6 aylık arayı saymazsak 8 senedir düzenli olarak (20mg) paxil kullandım. hem de tamamen kafama göre kullandım.

1 ay önce bırakmaya karar verdim yavaş yavaş azaltmıştım şu an ise 4 gündür içmiyorum. bir daha içmeyi düşünmüyorum. ancak yan etkileri çok rahatsız edici. müthiş bi kafa karışıklığı, unutkanlık, titreme, hafif baş ağrısı, çarpıntı, uyuyamama ama hep uykulu olma ve bulanık görme şu an aklıma gelenler.

bununla beraber çok hafif ve tatlı tatlı "eski doğal duygularıma dönme" hissi yaşıyorum. çok basit bir olaya aşırı duygusal tepki verdiğim anlar oluyor, sonra hemen kesiliyorum. öyle ki bu duygusallığı 15 20 saniye daha yaşasam hüngür hüngür ağlayacam. ilacı kullanırken duygularım tamamen yok olmuş resmen.

her neyse. merak ettiğim iki şey var.

bu yan etkilerin hiçbiri kalıcı olmadan eski normal halime tamamen dönebilir miyim? şu an hiçbir doktor ile irtibatım yok. sadece direniyorum. ikinci olarak eğer öyleyse tahminen ne kadar daha bu kabusu yaşarım? tecrübesi olanlar yorumlarını eksik etmezse çok sevinirim.
isimsiz uye
(21.05.21)
1 aya normale dönersiniz. Dönmezseniz doktora gidin.


doktor derken psikolog mu yoksa yan etkilerin ilgili bölümleri mi?


isimsiz uye
(21.05.21)
Merhaba. Paroksetin etken maddeli ilaclarin cekilme belirtileri birlac hafta surebilir, bu ilaci birakan pek cok kiside gorulebilir bunlar. unutkanlik sersemlik vs birkac hafta surebilir normaldor, ancak duygusal degisimler bu sureden daha uzun surer ve yasantinizi etkileyecek siddette olursa o zaman psikiyatriye gitmenizi oneririm


gibicibicis
(21.05.21)
Hangi ilacı kullandıgımı suan hıc hatırlamıuorum ama baslarda ıkı hafta xanax ıle baslayan ıkı aylık bı sureydı sanıyoruö. Doktorumun ve cevremın uyarılarına rağmen dınlemeyerek ılacı bıraktım. Ve bır gun ıse godemeyecek kadar kötü oldugumu hatırlıyorum. Sankı bedenım ve vucudum ayrı hareket edıyordu yururken ve ben yukardan bedenımı ızlıyor gibiydim. Vapurda bas donmesınden bayılır gibi oldugumu hatırlıyorum. Belırtıler ıkı aya kıyasla 4-5 gun surdu dıyebılırım. Ben de dırendım ve zamanla kayboldular. Zamanla gerı gelen eskı benlık ve davranıslar ıse harıka. Bıraz sabredın eskısınden ıyı olacaksınız.


apurucikipi
(21.05.21)
@apurucikipi bu anlattıklarınızı yaşayalı ne kadar zaman geçti? antidepresan kullanmadan önceki halinizden de daha iyi misiniz psikolojik olarak


isimsiz uye
(21.05.21)
15 sene kullandıktan sonra bıraktım, 20 gündür içmiyorum. Halen anlık baş dönmesi gibi hafif belirtiler var. Serex 25 kullanıyorum bu nedenle de çekilme belirtilerini fazla hissetmiyor olabilirim.


hebanon
(21.05.21)
En sonuncu ilacım prozactı, bırakınca (bir de programlı bırakmıştım) 1,5 ay kadar baş dönmesiyle dünyam döne döne iflahım kurudu sonra doktorumla görüştüm geçmiyor bu belirtiler vs bu konuşmadan 3-4 gün sonrasında baş dönmesi azalmaya başladı bir iki haftaya da azalarak bitti. Demem o ki bırakabileceğime kendimi ikna etmiş oldum o konuşmayla. Kafada bitirebilmek de önemli. Normalde 2 hafta falan sürmesi gerek yoksunluğun ama bir aya kadar uzayabilir.


heathen
(21.05.21)
(2)

covid bulaşma riski

mesleğim gereği (kurye) günde onlarca insanla temas ediyorum ama en fazla 1 dakika sürüyor. maskeme, hijyenime ve mesafeye dikkat ediyorum.ancak az önce bir istisna oldu. müşteri ile ödemede sorun çıktı, telefondan telefona ödeme denedik vs. derken ben onun telefonuna temas etmek zorunda kaldım.ödem
mesleğim gereği (kurye) günde onlarca insanla temas ediyorum ama en fazla 1 dakika sürüyor. maskeme, hijyenime ve mesafeye dikkat ediyorum.
ancak az önce bir istisna oldu. müşteri ile ödemede sorun çıktı, telefondan telefona ödeme denedik vs. derken ben onun telefonuna temas etmek zorunda kaldım.
ödemeyi alıp aşağı indiğimde birinci kattaki kadın elimi kıyafetlerimi dezenfektan yağmuruna tuttu resmen. bahsettiğim kişi covid pozitifmiş. ikimizde de maske vardı ama 5-6 dakika kadar aynı ortamda kaldık.
isimsiz uye
(18.05.21)
Onda da maske varsa risk minimuma inmiştir bence. Birkaç gün bağışıklık sistemini düşürmemeye çalışsan iyi olur.


thewhitewolf
(18.05.21)
Şöyle bir haber görmüştüm:

"Povidon iyot, hidrojen peroksit, klorheksidin; bunlardan oluşan gargaralar ile virüsü vücudumuza girmeden ilk savunma istemi olan ağızda durdurabiliriz. Dışarı çıktıktan sonra eve geldiğimizde nasıl elimizi, yüzümüzü yıkıyorsak her dışarı çıktıktan sonra gargara yaparsak virüsün akciğere inişini ağzımızda durdurabiliriz" diye konuştu."

www.dha.com.tr

Ne kadar doğru bilmiyorum ama gargara yapmanın zararı da olmaz.


cosmicstring
(18.05.21)
(7)

bira göbeği

yaklaşık 10 senedir düzenli alkol kullanıyorum. son birkaç senedir ise bira içmediğim gün sayısı sayılı. bira içmekten kastım da günde en az 5 tane.şu an iki ayaklı dubayım. bira göbeği erimez diyorlar ama yine de işin uzmanlarına sorayım dedim.
yaklaşık 10 senedir düzenli alkol kullanıyorum. son birkaç senedir ise bira içmediğim gün sayısı sayılı. bira içmekten kastım da günde en az 5 tane.

şu an iki ayaklı dubayım. bira göbeği erimez diyorlar ama yine de işin uzmanlarına sorayım dedim.
isimsiz uye
(08.05.21)
Erir yeaaaaa... (Seninle aynı durumdayım)


new day new life
(08.05.21)
birayi birakarak baslayabilirsin :D


baldur2
(08.05.21)
birayı kes. yüksek alkollü şekersiz içkilere yönel. yanında bir şey yeme. yiyeceksen de kuru et falan ye.

theconversation.com

her türlü buğday ürününü ve tatlı olan şeyleri de beslenmenden çıkar. günde yarım saat bir yere yetişmeye çalışır gibi yürürsen bir yılda en az on kilo verirsin. garrranti :)))


alperz
(09.05.21)
5 bira 750 kalori yapar. Sadece birayı bıraksan ciddi bir değişiklik görürsün.


gabe h coud
(09.05.21)
"en az" beşse ve "bir anda kesemem" diyorsanız bari ikiye falan düşürün, o bile fark yaratabilir.


blatta hiberna
(09.05.21)
O göbek benim bildiğim kadarıyla biradan değil yanında yediğin yemeklerden oluyor. Yani birayı bırakmayacaksanız yanında yemeyi bırakın. Öncesinde de çok yağlı şeyler yememiş olun ve mideniz biraz boş olsun. Sonrasında da yemek yemeyin. Bunun yanında zaten biraz egzersiz biraz sağlıklı beslenme yapılırsa neden erimesin ki? Diyetisyen değilim ama faydasını görürsün gibi.

Yukarıda kalorisi yazılmış. alkol tabi ki çok kalorili ama protein değil karb değil yağ değil vücutta depolanan bir kalori değil. Zehir gibi vücut onu hemen sindirmeye çalıştığı için yanında öncesinde sonrasında yediklerini her zamanki gibi sindiremiyor onlar da göbek vs olarak kalıyor.

Ben kilo verdiğim sırada kalori sayıyordum mesela ve çok içmeme rağmen tartıya yansımasını görmüyordum. Hatta düşünüyorum bir dönem her gün içtiğim zamanlarımız vardı kimsede kilo problemi yoktu mantıklı düşününce yani o kadar kalori depolanan kalori olsa hepimizin kilolu olması lazımdı.


Alkol kilo aldırmaz, yanında yediklerin kilo aldırır geyiği külliyen yalan. Alkol karaciğerde sitratı arttırır. Sitrat da yağ asidi sentezini arttırır. Yani siz kalorisi 0 bir alkol tüketseniz, yanında da hiç bir şey yemezseniz bile vücudunuzdaki yağlanma artıyor. İnsan metabolizması çok kompleks bir yapı. Öyle aldığın kaloriden fazlasını yakarsan kilo almazsınla açıklanacak bir yapı değil.


alisamadim
(09.05.21)
(9)

duş jeli bitmiş. şampuanla yıkansam

temizlik sağlar mı?
temizlik sağlar mı?
isimsiz uye
(05.05.21)
Sağlar


kisa
(05.05.21)
vücut kılların ahenkle dans bile eder.


himmet dayi
(05.05.21)
aynı şeyler zaten aslında. farklı şişelerde.


jelly bear
(05.05.21)
Yeni taşındığımız sırada, acil olarak sıvı el sabunu bile hem şampuan hem de duş jeli görevini görmüştü. Yani kullanılır.


pro9it9is9
(05.05.21)
Her turlu...


invictae
(05.05.21)
Sabunla yıkan ne şampuanı ya.


1bir1bir1
(05.05.21)
Sabun yok mu evde. Milletin bu duş jeli yüzünden cildi bozuk. İnsanın üzerinden kıyafet kayıyor durulanmıyor duş jeli. Nerede kaldı Gül kokulu beyaz hacı Şakir.


Hallegadola
(05.05.21)
banyo sabunu duş jelinden, şampuandan daha güzel temizler.


antihero
(05.05.21)
Durulanmak sıkıntılı oluyor şampuanda. 'Durulandım' hissi bir türlü oluşmuyor.


Mirket
(06.05.21)
(6)

sokağa çıkma veya maskesizlik cezası plakaya yazılabilir mi?

soru başlıkta
soru başlıkta
isimsiz uye
(18.04.21)
Bu sıralar İdari işlemlerin hukuka uygunluk karinesini kolluk kontrolsuz sınırsız kullanıyor. Özetle "ben yazayım sen itiraz et" kafasındalar.


hebanon
(18.04.21)
nereye nasıl itiraz edebiliriz?


isimsiz uye
(18.04.21)
Maske küçük bir ihtimal ama sokağa çıkma ihlali plakaya yazılamaz.


hayır tabiki.
(iki sorunun da cevabı)


etna
(18.04.21)
tabıkı yazılır, bununla ilgili genelge var.


annesharley
(18.04.21)
@annesharley paylaşır mısın?


isimsiz uye
(19.04.21)
(8)

ev temizlik maliyeti

hayal edebileceğiniz en pis evi düşünün. 8 senedir sadece sokak kedileri girip çıkıyor içine. dört tarafı örümcek ağı sarmış. banyosu ve tuvaleti bok götürüyor. böyle büyük çaplı bir temizliği hangi firmalar yapabilir? + sizce maliyeti kaç tutar? 10 bini geçer mi?
hayal edebileceğiniz en pis evi düşünün. 8 senedir sadece sokak kedileri girip çıkıyor içine. dört tarafı örümcek ağı sarmış. banyosu ve tuvaleti bok götürüyor. böyle büyük çaplı bir temizliği hangi firmalar yapabilir? + sizce maliyeti kaç tutar? 10 bini geçer mi?
isimsiz uye
(13.04.21)
yok yahu 10 bine biz fabrika temizletiyoruz :)

muhtemelen evi görüp öyle fiyat verirler ama 1000-2000 arası bence.


profesyonel makinelerle temizlik yapan iyi bir firma bulmanız lazım.
on bin çok uçuk bir fiyat, o kadar da değil.
bence de iki bin civarı falan tutar çünkü muhtemelen bir günde bitmez, birkaç gün gerekir.


blatta hiberna
(13.04.21)
mutlubiev


silver apple
(13.04.21)
Böyle bir ev temizlik haricinde ancak boya badana yapılarak gerçekten temizlenebilir.


mg3929
(13.04.21)
3+1 inşaat sonrası temizliğini 800tlye yaptırdık. Normalde 3+1 evi 250ye temizletiyoruz. Evin büyüklüğüne ve eşyaların çokluğuna bağlı. Ama 10 bin nedir fabrika mı burası:) o kadar da değil.


mg3929'a katılıyorum, sadece temizlik masrafı olarak düşünme. içerideki tüm yüzeylerin renovasyonu ve tuvalet / banyo / mutfak tezgahı yenilemesi de gerekecektir.


roket adam
(14.04.21)
2 temizlikçi kadın gelir, günlük 200-250 tl gibi para alırlar. 400-500 tl arasında toplam para alıp bir günde bitirirler. temizlik malzemeleri sizden tabii ki. bu arada öğle yemeğini de sizin ısmarlamanız lazım. ev boş olduğu için zor olmaz temizliği. haldur huldur kova kova suyla dalacaklar.


co2s2
(14.04.21)
vaktin varsa koruyucu kıyafetle kabasını al yarım gün
sonra random bir abla çağır

en ucuz böyle olur


bir soru sorcam
(14.04.21)
(4)

bira bağımlılığı

selamlar.akşam 5e kadar sorun yok, hatta tiksiniyorum. ama 5ten sonra saatte bir "eve geçsem de bira içsem" modundayım. beynim tuhaf tuhaf bahaneler uyduruyor. esnafım örneğin. bugün iyi iş yaptık 4 tane gömsem yine kârdayım. veya bugün hiç iş olmadı 5 tane içeyim keyfim yerine gelsin... alkol bağım
selamlar.
akşam 5e kadar sorun yok, hatta tiksiniyorum. ama 5ten sonra saatte bir "eve geçsem de bira içsem" modundayım. beynim tuhaf tuhaf bahaneler uyduruyor. esnafım örneğin. bugün iyi iş yaptık 4 tane gömsem yine kârdayım. veya bugün hiç iş olmadı 5 tane içeyim keyfim yerine gelsin... alkol bağımlılığı gibi de değil çünkü bira dışındaki alkolleri para teklif etseler içemem. hatta bira bağımlılığı bile olduğunu düşünmüyorum çünkü akşam olana kadar tiksinti duyuyorum biradan da. en uygun kelime alışkanlık gibi geliyor ama yıllardır kurtulamadım. hava kararınca aklımdan çıkmıyor. ailemle de aramı açtı nispeten. çok acil kurtulmam gerektiğini hissediyorum. ne yapayım nerelere gideyim?
isimsiz uye
(23.02.21)
konunun uzmanı değilim ama alkol bağımlılığı değil de bir tür bir yeme bozukluğu gibi bir şey olabilir mi acaba?
bana içten içe hayattaki günlük kaygı seviyeniz yüksek, bunu akşama kadar idare ediyorsunuz ama gün bitimine yakın gevşeme ihtiyacı hissediyorsunuz gibi geldi okuyunca.
tamamen yanılıyor da olabilirim.


la lykia
(23.02.21)
bende de var şu sıralar. İşsizim ve gece geç saatlere kadar oturuyorum. 5e 6ya kadar içmek aklımdan bile gelmiyor akşam olunca 2 bira alıyım gece otururken içerim demeye başlıyorum ama takıntı derecesinde yani almazsam ölücem sanki :d ben işsizliğe bağladım ama bağımlılık demek için de çok az içiyorum yinede. ( her gün ama az adını sen koy )


ishak77
(23.02.21)
yıllardır kurtulamadıysanız alışkanlığı geçmiş demektir.

bu tarz bağımlılıklarda beyin son raddeye kadar kabullenmeyi reddediyor ama en azından bir farkındalığınız var. günde 3-4 sigara içen insan da 15 sigara içen insan da bağımlıdır örneğin. zaten canınızın sabah istediğiniz gibi kafanızı dinleyip "demlenemeyeceğiniz" bir zamanda bira istememesi gayet normal, istiyor olsanız sıkıntı olurdu. ancak yıllardır sürüyor ve ailemle aramı açtı, kurtulmak istiyorum dediğiniz şey için yardım gerekir. amatem kadar hard olmasa da yanlış hatırlamıyorsam hastanelerin de bağımlılık merkezleri oluyordu diye biliyorum. (bakmaya çalıştım ancak internetimde sıkıntı var şu an)


amugochi
(24.02.21)
la lykia yeme bozukluğundan bahsetmiş, bana da öyle geldi. uzman değilim ama yıllardır yeme bozukluğu ile uğraşıyorum, sizin durumunuz çok benziyor bu konuya. serotonin hormonunuzla da ilgili olabilir. yani vücudunuz mutlu olmak için birayı kullanmaya çalışıyor belki de. bazı insanların şekerli besinleri ansızın, durup dururken birden tutkuyla istemesi gibi. alkol bağımlılığı ihtimali aklınıza hiç gelmiyorsa bunu bir düşünebilirsiniz.

bir arkadaşım da kendini bildiğinden beri biraya düşmüş durumdaydı, ilk önce her gece bir şişeyi yavaşça içmeye başladığını söyledi. sınır koymuş kendine. daha sonra da bu şişeyi elma suyu ile değiştirmiş. böyle böyle bıraktığından bahsetmişti. biraz ilkel ve kalıcı bir çözüm değil gibi ama yazmak istedim yine de. umarım bir çözüm bulursunuz.


sivilceli ergen
(24.02.21)
(5)

kurye motoru (alınır mı?)

selamlar. dükkanımıza Honda kurye motoru bakıyorum ama bütçemiz çok kısıtlı.şu an elimizde iki adet yuki bir adet rks rico var. en yükseği 100cc. habire arıza çıkarıyorlar.yanımızdaki çiğköfteci de motorunu satacakmış.motor honda spacy. 2011 model 110cc. 22 bin km'de. herhangi bir sorunu yok sadece
selamlar. dükkanımıza Honda kurye motoru bakıyorum ama bütçemiz çok kısıtlı.
şu an elimizde iki adet yuki bir adet rks rico var. en yükseği 100cc. habire arıza çıkarıyorlar.
yanımızdaki çiğköfteci de motorunu satacakmış.
motor honda spacy. 2011 model 110cc. 22 bin km'de. herhangi bir sorunu yok sadece yağını 15 günde bir değiştir yeter dedi.
10 bin tl istiyor alınır mı?
isimsiz uye
(20.02.21)
fiyatını bilmiyorum. ama honda her zaman için en dayanıklı motorları yapıyor. zamanında dominos vs. neler denediler günün sonunda dönüp dolaşıp honda activa aldılar mecburen.

22bin yeni sayılır temiz bakarsanız sizi epey götürür. kurye motorlarının derdi bakımsızlık. adamın arka balata bitmiş. artık demir demire sürtüyor. çığlık atıyo arka teker hala öyle gidiyor kurye. adamın zerre umrunda değil.


orpheus
(20.02.21)
yağını 15 günde değiştirecek kadar yol yapmış, 2011 model ve 22bin km de öyle mi? inanma. japon bi scooter senin ihtiyacın tamam da onu alma.


antihero
(20.02.21)
@antihero bana da tuhaf geldi. bir motorcuya götürsek anlar mı derdi olup olmadığını?


isimsiz uye
(20.02.21)
@Antiher +1 alip bakim yaptirdan 1k da oraya yaz ya da bakim masrafini dusup satin alinabilir


hunharca ben
(20.02.21)
Biz restoran isi yaparken sahibindenden birini bulmustuk, dominostan cikma motorlari satiyordu, kayisdag taraflarinda. Kurulsam oldugundan en azindan bakimlaro daha duzgun yapilir

Bir sahibindene bakin derim. Biz de motordan anlamadigimizdan motorcuyu da yanimizda goturmustuk, o surup bakmisti.


oscar
(20.02.21)
(13)

flört etmek istiyorum

kendisi dördüncü kattaki avukatlık bürosunda avukat.ben zemin katta pide dükkanının sahibinin oğluyum. tesadüfen karşılaştığımızda merhaba-merhabamız var. en fazlası bu kadar. iki gündür rüyalarıma giriyor.ben erkek (26) o kadın (25)
kendisi dördüncü kattaki avukatlık bürosunda avukat.
ben zemin katta pide dükkanının sahibinin oğluyum. tesadüfen karşılaştığımızda merhaba-merhabamız var. en fazlası bu kadar. iki gündür rüyalarıma giriyor.
ben erkek (26) o kadın (25)
isimsiz uye
(04.02.21)
Sipariş vermeden pide götür, üstüne de sucuktan telefon numaranı yaz.


Jux
(04.02.21)
@jux dahice :) ama yemezler


isimsiz uye
(04.02.21)
aklima su geldi: www.youtube.com

biraz daha merhaba merhaba yapip sosyal medyadan ekleyip yuruyebilirsin, belki sevgilisi/esi vardir.


fakyoras
(04.02.21)
fakyoras dur zaten ortalık karışık, kafam bi dünya :)


isimsiz uye
(04.02.21)
@Jux güzel demiş aslında sipariş vermeden pide gelse ben çok mutlu olurdum:) ama kıymalı olmasın hatta etli bişey olmasın çünkü vejetaryen olabilir.

Yukarı çıkıp ücreti mukabilinde hukuki bişeyler danışın. Ordan muhabbet kurarsınız belki. Mesela “ben x şirketi kurmak istiyorum da prosedür nasıl ilerler” vb.
Ücreti kabul etmezse(sanmıyorum ama shdjş) pideyi ozaman gönderirsiniz:)

Duyuru yüzünden canı pide çeken sadece ben değilimdir umarım.


megalomaniac
(04.02.21)
öncelikle kolay gelsin diyorum.

sakın ama sakın, sadece "merhaba-merhaba"nız varken pide yollama. tamirci çırağına bağlarsın, hiç cool olmaz, direkt "keko" imajın oluşur.

bunun yerine zamanla muhabbeti artırmaya çalış derim. sırf onunla değil, bürodaki diğer insanlarla da arkadaşlık kur. bu şekilde arkadaş canlısı, güvenilir bir imajın olur. sonrasına bakarsın duruma göre.


noxell
(04.02.21)
Sigara falan içiyor mu, içen arkadaşlarına eşlik de ediyor olabilir. Hava almaya çıktığı ortama bi şekilde gir, çakmak iste havadan sudan sebepten muhabbete gir, kusura bakmayin kulak misafiri oldum avukatsınız sanırım böyle böyle bi durum var kime danışmalıyım vs vs

Bide bu asil niyeti saklama olayı erkeklerde düşündüğümüz kadar üstü kapalı olmuyor. kadınlar onlara yaklaşan erkeklerin niyetini erkeklerin sandığından 10 kat daha hızlı sezerler diye bi psikolojik paper okuduydum fi tarihinde. Ben direkt olmaktan yanayım, ha avını bekleyen tilki modu çok daha efektif ama amaan kim kafa yoracak ona ?


wiekannich
(04.02.21)
Ayaküstü hukuki bilgi sorma sakın, en çok kızılan şey bu.


megalomaniac
(04.02.21)
Sizin title ne? Bu avukatlar gereksiz egolu oluyo. İyi niyetli biri değilse çok üzülürsün. (linç yiyeceğim ama genç avukatlar genelde böyle)


westblack
(05.02.21)
kız geçerken mfö den ali desidero şarkısını açabilirsin.


xdenizx
(05.02.21)
pide dükkanımız var ben de hala okuyorum. başka bir title'ım yok. ilgimi nasıl belli edeyim? gidip telefon isteyemem. instagramdan yapabilirim her şeyi


isimsiz uye
(05.02.21)
Daha önce de hastane'de çalışan birine 'yazıyordun' diye hatırlıyorum. Ne oldu o iş? Böyle bir oradan bir buradan birine aşık olursan işin iş.


bitchesaintshit
(05.02.21)
@bitchesaintshit evet. kendisiyle hiç konuşamadım. bir daha denk de gelmedik zaten. imkansız gördüğüm için üstüne de düşmedim. yani denenmeden kaybedildi.
aşık olduğumu söylediğimi hatırlamıyorum. o çok farklı bir boyut. benim hissettiğim yüksek derece hoşlantı. birini kaybettik diye ölene kadar o düşünceye esir mi yaşayalım?


isimsiz uye
(05.02.21)
(1)

yılbaşı itibariyle 4 gün restoranlar açık mı

paket servis yapılabiliyor mu?
paket servis yapılabiliyor mu?
isimsiz uye
(26.12.20)
bu haftasonu için kurallar neyse o 4 gün boyunca yine aynı kurallar geçerli. yani evet belirli saatler arasında açık olacak.


hadsafhada
(26.12.20)
(4)

esnaflıkta basit usule tabi olmak nedir

kabaca bir örnek rica edebilir miyim
kabaca bir örnek rica edebilir miyim
isimsiz uye
(14.12.20)
Kazancınız sınırlı olacağından 3 ayda bir vergilendirilirsiniz. Örneğin her ay kdv ödemezsiniz (3 ayda bir toplu gelir/gider girilir)


devlet diyo ki sen madem basit esnafsın, ticaret hacmin belirli düzeyde ve işler kolay yürümüyo... o zaman sen batma ben de kazancı yüksek olanlar kadar yakana yapışıp seni bunaltmayayım.

yalnız günümüzde bu basit usul denilen şey art niyetli esnaflar için elmas değerinde. adam altında 5.20 ile geziyo ama muhasebecisine sorsan bu adamın dükkanına giren senelik para 100-150 bin ya vardır ya yoktur...


johnnie w lker
(14.12.20)
basit usül denilen mevzu, yıl içerisinde çok cuzi kiralar veren, çok cuzi gelirleri olan vb. gibi işletmeler için vergi kolaylığı sağlayan bir esnaflık şeklidir.


pccopath
(14.12.20)
2020 yılı için aldığın fatura 140.000, kestiğin fatura 220.000 lirayı geçmiyorsa basit usule tabi olabilirsin.


John Bloor
(15.12.20)
(6)

askerlikte yaş sınırı

selamlar. şu an üniversite 3.sınıfım, yaşım 25. askerliğimi öğrenim görmem sebebiyle tecil ettirmiştim. bildiğim kadarıyla okuyor olsan bile askerlik için bir yaş sınırı vardı. kimisi 27 kimisi 28 diyor. e devletimdeki askerlik durum belgesinde "AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN ÖĞRENCİLİĞİ DEVAM ET
selamlar. şu an üniversite 3.sınıfım, yaşım 25. askerliğimi öğrenim görmem sebebiyle tecil ettirmiştim. bildiğim kadarıyla okuyor olsan bile askerlik için bir yaş sınırı vardı. kimisi 27 kimisi 28 diyor. e devletimdeki askerlik durum belgesinde "AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN ÖĞRENCİLİĞİ DEVAM ETTİĞİ TAKDİRDE 31/12/2024 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ YOKTUR" notu düşülmüş. bu tarih verilirken yaş sınırı düşünülmemiş olamaz değil mi? bu tarihe kadar okulum bitmezse yolda çevirmesinler. bir de okulu dondurursam tecil sona eriyor mu?
isimsiz uye
(11.12.20)
lisans ile 29'a kadar
ylisans/dr ile 34'e kadar tecil edilebiliyor diye biliyorum.


debian
(11.12.20)
@debian +1

29 bitince ilk celpte çağırıyorlar. O arada da birkaç ay geçiyor yani.

Bir arkadaşım 30'da bitirdi. Bir defa otobüs yolculuğunda çevirmede resmi bir uyarı aldı. Bir miktar cezası oluyor. Sanırım aylık 100-150 lira gibi bir şeydi tam hatırlamıyorum. Özetle; kimse kolundan tutup götürmüyor. Daha 4 yıl var zaten. Ayrıca istediğin zamanda bedelliye başvuru yapabilirsin bu süreçte. Okulu bitirdiğin anda da 2 yıl tecil hakkın olacak. 30 yaşında da bitirsen 2 yıl yani.


the coon
(11.12.20)
@the coon, teşekkür ederim. 2 yıl tecil hakkı nedir?


isimsiz uye
(11.12.20)
@isimsiz

Okul bitince direkt askere gitmek zorunda değilsin yani. 2 yıl tecil edebileceksin. Lisans için tabi bu bahsettiğim. Yüksek lisans bitince 1 yıl tecil hakkı olsa gerek.


the coon
(11.12.20)
Ben 31 yaşında mezun olunca askere gitmiştim.. hiç yaş ile ilgili bir sınır duymadım.


kaptan memo
(12.12.20)
okulla tecil işi 34 te son bulunca artık 35 de bedelli ile gittim :)


lostys
(12.12.20)
(7)

üniversite mezunu olmak ya da olmamak

selamlar. kısaca kendimden, sonra da derdimden bahsedeyim.bir sene istanbulda üniversite okuyup bıraktım, şu an izmirde aynı bölümü okuyorum 3.sınıfım. hazırlığı da sayarsak, üniversite ortamını yeterince gördüm diyebilirim. yaş 25.bundan 1 sene evvel babam pide çorba kebap salonu açtı. zaten yaşı v
selamlar. kısaca kendimden, sonra da derdimden bahsedeyim.
bir sene istanbulda üniversite okuyup bıraktım, şu an izmirde aynı bölümü okuyorum 3.sınıfım. hazırlığı da sayarsak, üniversite ortamını yeterince gördüm diyebilirim. yaş 25.
bundan 1 sene evvel babam pide çorba kebap salonu açtı. zaten yaşı vardı, bir de işler istediği gibi gitmeyince stres-kronik hastalık-sıkıntı derken işleri çok sağlıklı yürütemez oldu. ben dükkanda olmayınca siparişler sağlıklı karşılanmıyor. bunun dışında, dükkanın arkaplanındaki işlerin hemen hepsinde ben varım. öyle ki, bugün sınavımın ortasında 2 defa babam aradı bunu nasıl yapalım, bu nedir diye.
yani öğrenimim şu an için uzaktan, ama dükkanın onca işi ile beraber gitmiyor. nitekim sınavlarım çok çok kötü geçti. bu dönem kaldığım kesin.
eskiden düşüncem, okul ile işi aynı anda götüreyim, okul bittiğinde dükkanın tamamen başına geçeyim, tutturamazsam mezun olduğum sektörden işe gireyim idi.
ancak bu haftaki sınavlardan anladım ki ikisini beraber götüremiyorum. yani çalışmadan ve dersi takip etmeden yapılacak sınav değiller. her gün tatilsiz 12 saat dükkandayım, kafam mümkün değil almaz çalışsam da. babamlar sınav olduğu gün idare ederler beni ama verimli çalışamıyorlar işte. bunun daha stajı, tezi var.
şimdi okulu bırakıp tamamen işe odaklasam kendimi, neler kazanırım/kaybederim diye düşünüyorum. okuduğum bölümü (lojistik) hiç sevmiyorum ve bölümle hiç alakam yok. sadece parası güzel diye seçmiştim. esnaf olmak daha yorucu olmasına rağmen ticarete az çok kafam bastığı için daha heyecanlı geliyor.
siz ne düşünüyorsunuz okulu bırakma konusunda? lisans mezunu olmamanın "kağıt üstünde" dezavantajları çok mu fazla? siz ne yapardınız?
isimsiz uye
(09.12.20)
dükkana eleman alınsa? çünkü iş kaçmıyor, iş sizin ama okulu bitirmek önemli


neira
(09.12.20)
sonuna gelmişken bitir.


candide
(09.12.20)
@neira yine de orada bulunmam gerekiyor çoğu zaman


isimsiz uye
(09.12.20)
@candide +1 bence de sonu gelmişken bitir, harcadığın zaman ve emek senin yanında diploma olarak dursun en azından.

Üniversite mezunu olmamak bir eksi değil, önemli olan faydalı bir iş yapmak ve yaptığı işi yapabildiği en iyi şekilde yapmak. Gıda sektörü gayet kıymetli bir sektör, insanlara yemek yapıp ulaştırmak da öyle. Bu alanda çalışmak çok kıymetli, insanların sağlığı üzerinden güven elde etmektir çünkü. Onun için üniversite okumaya gerek yoksa yoktur, bu bir olumsuzluk veya eksi puan asla değil.

Fakat şu var; sen şimdi canını dişine takar çalışırsın ömrünü vakfedersin vs. Ama gün gelir senin kendine ayrılman gereken bir zaman dilimi olur, Allah vermesin ama olur a, hastalık mesela. Ya da yabancılaşırsın bir anda sürmenaj gibi, dinlenmen gerekir. Öyle bir durumda hiçbir şey inan ki sağlığından kıymetli değil, o işler illa ki yürüyecek. Onun için her ne iş yaparsan yap, özel hayatınla (ya da kendinle diyelim) işin arasında bir denge muhakkak gözet. Ne işin galip gelsin ne kendi hayatın. Çalışmak muhteşem şey, gençlik enerjisi aliyyül pekâlâ bişey ama sağlık önemli. Yaşlılığın yatırımını bugünlerde yapıyoruz. Lütfen sağlığına ve kendine güzel yatırım yap.


1bir1bir1
(09.12.20)
Kazancın iyiyse boşver diplomayı. Bir şekilde mezun olursun.


Andrew
(09.12.20)
şuan online ile bitmeyecek bölüm yok. okul bir şekilde biter aceleye gerek yok.


Sosyal teokrat
(09.12.20)
-okudugun bolumu sevmiyorsun. diplomayi para araci olarak goruyorsun.
-ticaret kafan var, esnaf olasin var.

senin gibi tiplerin okumasina gerek yok, universiteyi askiya al restauranttan yardir. Eger batarsan af falan ile geri doner bitirirsin ki ben donecegini sanmiyorum.

diplomayi salla gitsin +1milyon


cooperr
(09.12.20)
(3)

bir sosyal medya uzmanına ulaşmak istiyorum

bu arkadaşları nerelerde bulabiliriz?
bu arkadaşları nerelerde bulabiliriz?
isimsiz uye
(06.12.20)
ekşi sözlük iş ağında çokça görüyorum. çoğu da iddialı.


etna
(06.12.20)
derdinizi alayım. derman bulmaya çalışayım?
:-)


ankarakecisi
(06.12.20)
instagram ve facebookta pide dükkanımın tanıtımını yapmak ve yüksek sayıda kullanıcıya ulaşmak/görüntüleme almak istiyorum


isimsiz uye
(09.12.20)
(5)

göğüs/kalp ağrısı

babam bu akşam 5 6 civarı çalışırken kalp bölgesinde ağrıdan yakındı. 14 sene evvel çok ağır bir kalp ameliyatı (3 kapakçık değişimi) geçirdi ve birçok ilaç kullanıyor. bu ilaçlardan biri aldactone. ağrısı bir süre sonra geçti, çalışmaya devam etti hatta ama aynı ağrıyı şu anda da yaşıyor. buna norm
babam bu akşam 5 6 civarı çalışırken kalp bölgesinde ağrıdan yakındı. 14 sene evvel çok ağır bir kalp ameliyatı (3 kapakçık değişimi) geçirdi ve birçok ilaç kullanıyor. bu ilaçlardan biri aldactone. ağrısı bir süre sonra geçti, çalışmaya devam etti hatta ama aynı ağrıyı şu anda da yaşıyor. buna normal olmayan bir şişme (sağ ayak bileğinden kalça kısmına kadar uzanan) eşlik etti. (sağ ayağında senelerdir geçmeyen varis mevcut bu arada)

babamın düzenli kullandığı ilaçlardan biri olan aldactone eczacımızda kalmamış (piyasada yok denildi bize), onun yerine spylacton verdi, tamamen aynı etkiye sahip olduğunu ve tek farkının ticari isim olduğunu söyleyerek. bu ağrıların her ikisi de bu ilacı kullandıktan sonra oldu. babam ve ben ilaç konusunda bilgi sahibi değiliz, eczacımıza güvenerek kullandı. yaşanılan sıkıntı ilaçtan kaynaklı olabilir mi?

aynı zamanda bu ilaç muhabbetinden bağımsız olarak ne yapmalıyız şu an?
isimsiz uye
(25.11.20)
ciddi bir şey olmadan yakın bir hastane aciline başvurun. siyami ersek gibi kalp hastanesi olursa daha iyi olur sizin için.

edit: ciddiye almazsanız diye söylüyorum, doktorum.


@bass solo take one, uyudu şu an uyandırmak istemiyorum. pide dükkanımız var bir yıldan fazla süredir her gün 13 14 saat dükkanda duruyor çünkü. bu sürenin en az yarısında kendi koşuşturdu pideye ızgaraya çorbaya. her halinden çok belli çok yorgun durumda ama borç harçtan dolayı başka alternatifi yok. ben de işi bilmiyorum ki eli ayağı olayım.

sizin ilaçlar hakkında bilginiz var mı?


isimsiz uye
(25.11.20)
etken madde aynı ama etkinlikleri ilaçların birbirinden farklı olabiliyor o konuda net konuşamayacağım.
bu gece olmasa -bana kalsa şu an başvurmanız daha doğru olur- bile yarın mutlaka bir doktora görünün ertelemeyin.


doktor degilim ama agir kalp ameliyati, yas ve o kadar calismaya bu belirtiler basladiysa sabah ilk ilk isiniz doktora gitmek olsun. kalbin en ufak sakasi olmaz hocam, sonra cok pisman olursunuz. belki acil ameliyata bile alacaklar yarin. ilk isiniz doktor olsun. gecmis olsun


oscar
(25.11.20)
Geçmiş olsun. Aldactone bir süredir piyasada bulunmuyor, diğer ilacı veriyor eczaneler, bunu söylemeye geldim.

Siyami Ersek acilinde ekg, duruma göre eko yapılıyor, kan değerlerine bakılıyor. İmkanınız varsa oraya gidin, daha teferruatlı bir tetkik için de kardiyolojiden randevu alın.

Yazmayı unutmuşum akciğer röntgeni de çekiliyor. Yani normal acile göre daha kalbe yönelik ilerliyor işler sanırım.


hair freak
(26.11.20)
(3)

ikinci el motor piyasası

selamlar. dükkanımızda paket teslimatı için kurye motoru arıyoruz. bütçemiz yeterli olmadığından düşük model baktım. bugün yuki 2017 model 100cc scooter denk geldim. 1100 kilometrede. 6 bine indi en son fiyat olarak. bana uygun geldi ama piyasadan çok anlamıyorum. ne dersiniz? bir de kilometresine n
selamlar. dükkanımızda paket teslimatı için kurye motoru arıyoruz. bütçemiz yeterli olmadığından düşük model baktım. bugün yuki 2017 model 100cc scooter denk geldim. 1100 kilometrede. 6 bine indi en son fiyat olarak. bana uygun geldi ama piyasadan çok anlamıyorum. ne dersiniz? bir de kilometresine nasıl güvenebilirim? görerek anlaşılabilir mi yoksa test vs gerekir mi?
isimsiz uye
(26.10.20)
1100 kilometreyi kurye motoru en fazla 10 günde yapar zaten. Sizin bakalit yerine sac kasalı, malzeme kalitesi yüksek bir motor bakmanız lazım.

Hem ucuz hem de kuryeye gidecek motosiklet için Hero Dash, TVS Jupiter bakabilirsiniz. Bir tık daha yüksek olur fiyatı yukiye göre ama masraf çıkarma ihtimali çok daha düşük olur.


armagan abanuz
(26.10.20)
selamlar, uzun süre kullanacaksanız maalesef yuki küba vs çin malı motorlardan uzak durmanız gerekir. hele kurye için alacaksanız o motorlar 1-2 seneye yamuluyor. bu gün kuryelerin hemen hepsinin honda scooter kullanmasının bir nedeni var.

20-30 binde honda spacy, yamaha ybr veya honda cbf bakmanızda fayda var. bu motorlar kurye işini kaldırır arıza vs çok uğraştırmaz.

çin malı olanı alacaksanız 1100 km deki motor zaten sıfır sayılır öyle düşünün bakınca onu anlarsınız. muayene kağıtlarına da bakarak bir sonuca varabilirsiniz.

20-30 bindeki motoru anlayamazsınız. servise götürüp ekspertiz yaptırmayı ve ücretini ödemeyi teklif edin. üçkağıtçı adam servise götürmez. ben öyle almıştım servisin kapısına getirdim içeri girmeden gerek yok alıyorum dedim.


egokalp
(26.10.20)
Kalabalık bir caddeye çıkın ve 15 dakika gelip geçen kuryeleri izleyin, genel olarak hangi modelleri kullandıklarını anlarsınız?

Sonra sahibindene girip ilgili modellere bakın, yaşı eski olsa da dayanıklı modellerden alın.


John Bloor
(27.10.20)
(11)

işçi çıkarmak

bir ustamız var. ilk iki hafta çok güzel başlamıştı işe, ardından yavaş yavaş boşlamaya başladı. şu an varlığı yokluğu bir. her akşam alkol ve geç yatma problemi var. bu da işine yansıyor. dün, mesaiye başlayacağı saatten yarım saat önce mesaj atmış "acil işim çıktı gelemeyeceğim" diye. pazar günü d
bir ustamız var. ilk iki hafta çok güzel başlamıştı işe, ardından yavaş yavaş boşlamaya başladı. şu an varlığı yokluğu bir. her akşam alkol ve geç yatma problemi var. bu da işine yansıyor. dün, mesaiye başlayacağı saatten yarım saat önce mesaj atmış "acil işim çıktı gelemeyeceğim" diye. pazar günü de restoran sektörünün en fazla iş yaptığı gün. o olmadığı için bütün işler aksadı. daha evvel de yapmıştı birkaç defa aynı hareketi. işe geldiğinde de devamlı uykulu ve yorgun bir izlenimi var. son bir aydır tek yaptığı yeşillik-domates doğramak ve kebap yapmak. günlük 170 tl para veriyoruz. yarısını bile haketmiyor.

her neyse, esas sorun şu ki ben bu adamı nasıl işten çıkaracağım? işten çıkarmak zaten zor bir şey, bir de kendisini de seviyorum. yani dükkana faydalı olamıyor. iş konusunda yanımda istemiyorum ama onu kırmak da istemiyorum.
isimsiz uye
(26.10.20)
soru resmi açıdan nasıl bir işlem yapılacak mı? yoksa işe yaramadığı ve hatta işe gelmediği halde işten çıkarma konuşmasını nasıl yapacağım mı?

durum böyleyse benim personelim olsa bir dakika düşünmem ve yarın gelme güle güle, der gönderirim. hiç uzatmaya bile gerek yok.


scudman1
(26.10.20)
@scudman1 sorun ikincisi


isimsiz uye
(26.10.20)
Hayır kurumu işletmiyorsan maalesef bu şartlar altında seni daha fazla çalıştıramam diyeceksin.

Bir şans daha ister ve işine tutunur belki ama pek sanmıyorum tutunacağını. Tabii ki sen tanıyorsun adamı, konuş bakalım bi önce.


chicha_v2
(26.10.20)
uyardiniz mi? uyarmadiysaniz basina gelecekleri de belirterek uyarin, tekrarladigi durumda basina ne gelecegini bildiginden kendi hatasi oldugunu daha net anlar, aptal degilse kirilmaz. kirilirsa da yapacak bir sey yok o saatten sonra. muhim olan uyarmak yani bence.


lemmiwinks
(26.10.20)
ya zaten ekonomi berbat, canla başla çalışacak binlerce insan işsiz. uyarın, devam ederse direkt çıkarın bence.


rose parks
(26.10.20)
iki üç kere tutanak tut ve savunmasını iste yazılı olarak. işe gelmediği veya geç geldiği tarihleri şahitler ile tutanağa yaz.

seni ciddiye almıyor olabilir.


Önce bir uyarın bence de. İşini önemsiyorsa toparlamaya çalışacaktır. Çünkü pandemi sürecinde yeni iş bulmak da kolay değil


nuevo
(26.10.20)
durumu izah et. kafanı toplamak için sana 20 gün ücretsiz izin veriyorum. kendi toparla öyle gel devam et işine de. Eşşek değilse durumu anlar zaten. 20 gün sonrada istifa dilekçesini al elinden gönder.

20 gün çalışmadan duracak hali yok. başka yerde çalışırsada senin gönderme hakkın doğuyor. yani işten çıkarmak yasaklandı ama daha beterine izin verdiler. "ücretsiz izin"


paudi
(26.10.20)
daha önceden uyardık. "birkaç gün dinlen, kafanı düzeltince gel" dedik. 3 gün sonra çıkıp geldi haber vermeden. hala aynı...


isimsiz uye
(26.10.20)
tekrar "acil işim çıktı gelemeyeceğim" falan derse "bundan sonrada hiç zahmet etme gelmek için" deyin, sebebini sorarsa anlatırsınız sebeplerinizi.


amour fou
(26.10.20)
Madem sevdiğiniz bir insan, o zaman yalnız kalacağınız bir ortamda oturun konuşun, bir sıkıntısı, derdi mi var, belki yardımcı olabileceğiniz birşey vardır, belki hastası var, belki yakınını kaybetti. Yine de konuşmazsa işi aksatmasının yarattığı sıkıntıları gündeme getirirsiniz.


mikro patlama
(26.10.20)
(9)

her gün 5 bira içmek

yaz boyunca her akşam en az 4-5 bira içtim. (son birkaç senedir her yaz durum böyle). kışın seyreltiyorum ama yazın verdiği zevke dayanamıyorum valla. bu durum sağlık açısından kalıcı bir hasar bırakır mı sizce?
yaz boyunca her akşam en az 4-5 bira içtim. (son birkaç senedir her yaz durum böyle). kışın seyreltiyorum ama yazın verdiği zevke dayanamıyorum valla. bu durum sağlık açısından kalıcı bir hasar bırakır mı sizce?
isimsiz uye
(06.10.20)
evet.


ayıptır sorması göbeğiniz ne durumda acaba?


makbur
(06.10.20)
Bana kilo aldırmasa ve param olsa ben de içerim valla. Sen bunları sağlıyorsan ve spor yapıyorsan iç gitsin.


Tochinoshin
(06.10.20)
ethanolün güvenli alt limiti olmadığını dünya sağlık örgütü resmen açıkladı.
hatta "vucütta hemene hemen her organa zarar veriyor" diye bir ifade geçiyordu.

www.euro.who.int

"This might not be the answer people want to hear, but there is no safe level for drinking alcohol"

edit: who bildirisi ayrıca 60 farklı hastalıkla doğrudan ilişkili diye yazmış.

tekrar ediyorum. güvenli alt limit yok.

"günde 1 paket sigara içeceğime günde 1 tane sigara içsem daha iyi değilmi"
diye sorarsan sorunun cevabı "hiç içme olm salakmısın" dır.


Bırakır. Vücudunuza saygınız olsun.


5 bira aşırı değil ama en azından haftanın 1 ya da 2 günü mola verin.


sta
(06.10.20)
bir arkadas var her allahin gunu 4-5 bira cakiyor, 30lu yaslarin sonlarinda su anda, en son kan testine girdi, doktor karaciger alarm veriyor eger ickiyi azaltmaz isen 50'ni goremeyebilirsin demis. sen oradan hesapla artik..


cooperr
(06.10.20)
Hemoroid, husursuz bağırak sendromu, gastrit, reflu gibi hastalıklara zemin hazırlıyorsunuz. Bira dışında %100 sağlıklı beslenen ve spor yapan biri olduğunu düşünürsek vücut belki birayı tolere eder.


Toleransı da çok artmıştır senin, iki tane içsen anlamazsın bile. Bence de hafta da 2, 3 gün düşür.


sarcophagus
(07.10.20)
(7)

bu kuş ne yer?

hiç anlamıyorum kuşlardan. resimdeki kuş 20 gündür balkonumuzda böyle bir yuva yapmış ve günde bir defa kalkıp yemek bulup geri dönüyor. o kısa zamanı saymazsak üç haftadır hiç kıpırdamadan bu şekilde duruyor. altında da iki tane yumurta var. buna ne yemek vermeliyiz?https://hizliresim.com/cib6tUhtt
hiç anlamıyorum kuşlardan. resimdeki kuş 20 gündür balkonumuzda böyle bir yuva yapmış ve günde bir defa kalkıp yemek bulup geri dönüyor. o kısa zamanı saymazsak üç haftadır hiç kıpırdamadan bu şekilde duruyor. altında da iki tane yumurta var. buna ne yemek vermeliyiz?

hizliresim.com
hizliresim.com
isimsiz uye
(24.08.20)
kendisi gördüğüm kadarıyla bir kumru. ona göre googlelayıp bakabilirsiniz, gerisine bir cevabım yok. bu arada kendi haline bırakmak en iyisi de olabilir, ama bilemiyorum.


nimberjack
(24.08.20)
bulgur, buğday vs. bayılıyorlar. :)


Aman abi bulgur olmaz.çatlar ölür hayvan,

Hiç bir şey yoksa ekmeği nemlendir koy.mümkünse buğday olur,darı olur,muhabbet kuşu yemide olur.


duptıs
(24.08.20)
pencere önüne gelen kumru ve serçelere buğday veriyoruz biz. serçeler biraz zor yiyor boyutundan dolayı ama kumrular bayılıyor.

el falan sürersen katiyen gelmez yumurtalarının yanına haberin olsun. yumurtalarını ellersen de kokudan gelmez.


bizim cam önüne gelenler bulgur yemiyor ama buğdaya bayılıyor. su da önemli. kare yoğurt kabına su da koy.


Bir kaba ufalanmış ekmek koyabilirsiniz.


pro9it9is9
(24.08.20)
Kursaginda biriktirmistir yeteri kadar yiyecek dert etmeyiniz, kuluckadayken acliktan olen kus duymadim. Hic ucma sansi yoksa sadece bulgur vermeyin taslik icin kum ya da kucuk tas ihtiyaci olur. Ama basta dedigim gibi cok mudahale etmeyn rahat birakin bence


rockinside
(25.08.20)
Hiç sorun olmaz. Benim var öyle bebeğim. Hep gelir yumurtlar gider. Ama eşi gelir mutlaka. Görmüyor olabilir misin?

Yer değiştiriyorlar eşiyle. Ben de bir ara üzülmüştüm. Çok sonradan fark ettim. Belki öyle bir şey de oluyordur.


makarnacanavari
(25.08.20)
(3)

ilişki konusunda körelmek

birkaç gün önce benzer bir duyuru açmıştım, hastanede çalışan hoşlandığım kız ile ilgili. en ufak bir girişimim olamadı. bir yıldır pideci dükkanımız var, her gün 12 saat -öğlen 11 gece 11- dükkanda olmak zorunda kalıyorum. bayram boyunca açmadık, bir iki dostumla görüşünce fark ettim. gençliğin dil
birkaç gün önce benzer bir duyuru açmıştım, hastanede çalışan hoşlandığım kız ile ilgili. en ufak bir girişimim olamadı. bir yıldır pideci dükkanımız var, her gün 12 saat -öğlen 11 gece 11- dükkanda olmak zorunda kalıyorum. bayram boyunca açmadık, bir iki dostumla görüşünce fark ettim. gençliğin dilini unutmuşum (veya artık saçma geliyor). belki yaştan (25) ötürüdür. bilmiyorum ama gerçek şu ki müşterilerimiz genelde orta yaşlı ve erkek. zaman geçtikçe onların düşünce yapısında düşünmeye alışıyorsun. genç bir kızla muhabbet kurmayı tamamen unuttum, zaten dükkan öncesinde de pek normal kız arkadaşım yoktu. bir süre daha bu hayatı yaşamak zorundayım ama sosyalliğimden de geri kalmak istemiyorum. bu yaşlarda ne beyin ne vücut kaldırabiliyor yalnızlığı. ne önerirsiniz?
isimsiz uye
(02.08.20)
O da hastanede çalıştığına göre o da yetişkin diline alışmıştır. daha 95lisin, ruhen max ne kadar yaşlanmış olabilirsin ki. aga bee, dewamke, keşke bundanım olsa, bu dorumu, mezuna kalmak falan de, kapatırsın hemen açığı.


semitika
(02.08.20)
Maalesef efendilik samana dondu. Elinden ne gelirse gelsin ise yaramiyor.

instagramdan yurumek falan gerekiyormus. ben hayatta yapamam. bana ters geliyor cok utanc verici ama daha gencsin. nasip, nasipten otesi yok. cevremde 30 ustunde o kadar guzel kalbi temiz kadinlar var ki bekar, emin ol yalniz degiliz. yasitlarimizda da var.

buralarin okundugunu bildigimden fazla yazmayacagim. yalnizlik hayatin bir parcasi sadece.


baldan kaymak
(03.08.20)
Yaşım 30 ne yap et kadınlara yürü ben yalnız kaldım sen kalma. Yaşın geç değil ama benden daha fazla yıl var önünde. Abaza gibi yürüme ama yürü sosyal medya vs bir yerden başla.


Topalordek
(03.08.20)
(2)

bugün yarın çevirme ekibinin durumu

bugün gece ve yarın gece polis çevirmesi normale göre artar mı sizce bayram sebebiyle?
bugün gece ve yarın gece polis çevirmesi normale göre artar mı sizce bayram sebebiyle?
isimsiz uye
(31.07.20)
Son 3 gecedir hep çevirme olan yerde çevirme yok. Tam da bunu düşünmüştüm, önceki günleri boşaltıp nöbetleri bayrama kaydırdılar sanırım. Bununla beraber bayramlarda çok çevrildigimi hatırlıyorum.


bruges
(31.07.20)
bayramlarda çok çevirme olur + artık bir çok kasabanın giriş çıkışlarına kamera eds yerleştirdiler


ankarakecisi
(31.07.20)
(14)

hasta kayıttaki hanımefendiyle tanışmak

iyi geceler Güzin ablalarım.amacım özel bir hastanenin hasta kayıtında çalışan bir hanımefendiyle tanışmak. yaklaşık 1 sene önce pideci dükkanı açtık, bu süre boyunca dükkanla uğraştığımdan sosyal ilişkilerim epey zayıfladı. ben de sizden tavsiye almaya geldim.kendisi pide dükkanımızın olduğunu bili
iyi geceler Güzin ablalarım.
amacım özel bir hastanenin hasta kayıtında çalışan bir hanımefendiyle tanışmak. yaklaşık 1 sene önce pideci dükkanı açtık, bu süre boyunca dükkanla uğraştığımdan sosyal ilişkilerim epey zayıfladı. ben de sizden tavsiye almaya geldim.
kendisi pide dükkanımızın olduğunu biliyor, birkaç defa broşür verdim ama paket olarak sipariş vermediğini söyledi. ben bornovadayım, o bucada. bu yıl içinde bir defa ayağımı bir defa da el bileğimi kırdım, üzerine annem de el bileğini kırınca ister istemez personel-müşteri ilişkisinden öte birkaç ayak üstü sohbet yaşadık.
aklıma ilk olarak kendisine yemek götürüp içine bir not iliştirmek geldi ama yemeği teslim aşamasında epey sıkıntı yaşayacağım için bu taktikten emin olamadım. sizden bu fikrimle ilgili de yorum almak istedim. mesela "ben sipariş vermedim" gibi bir tepki geldiğinde nasıl durumu çevirip oradan uzaklaşacağımı bilemedim :) bu arada kendisi oldukça güzel ve tatlı birisi. ben pek yanına yakışacak biri değilim
isimsiz uye
(29.07.20)
Yemek götürmektense instagramdan vs bul ekle. Kabul ederse fotolara bi bak sevgilisi var mı diye. Olmadugı izlenimini edinirsen msj at merhaba hatırladınız mı ben şuyum elimi kolumu kırmıştım de.

Vereceği cevaba göre belli eder zaten kendisini.

Dediğin gibi ben yemek istemedim derse, ki der, üstüne yecek birşey olmaz.


ismini biliyorum da soyadını bilmiyorum. instagramdan bulamadım bu yüzden


isimsiz uye
(29.07.20)
Kadın belki herkesle aynı. Tacizci damgası yiyebilirsiniz. Adını kendisine sor, sosyal medya hesabını sor, dükkanı takip edin de. Verirse öyle yürü.


banacevaplazım
(30.07.20)
ilgileniyor olsa bu vakte kadar coktan anlamistin. belli etmissin ilgini, daha ne? sevgilisi falan vardir, bu kadar israrci olma.


anais
(30.07.20)
Yemek işi sıkıntı ben şahsen rahatsız olurdum çalıştığım yerde böyle bir. şey olmasına.

Muhabbeti ilerletip soyadını öğrenmeye çalış, diğer seçenekler rahatsız edici olur bence.


cesario +1500 demek istiyorum.
dedikleri hiç şaşmaz 99% doğrudur. o sana adım atmazsa boşa ümitlenme. yemek götüreyim de deme. zaten broşür falan bırakmışssın daha ne.


lycoxin
(30.07.20)
Atman gereken tek kurşun var o da şu:Yanına gidip sohbet muhabbeti ilerletip sosyal medya hesabını istemen sonrasında bir buluşma ayarlamak sana kalmış.Aslında doğru olan sosyal medya istemeden direkt kahve teklifinde bulunmak fakat hastanede olmaz o iş.


shredd
(30.07.20)
@paco de lucia bucada değil bornovada çalışıyor. ikamet ettiği yer buca


isimsiz uye
(30.07.20)
tavsiye ve öneri yazmayacağım... sadece bu sıkıntını okurken zamanında benimde içinde bulunduğum benzer durum aklıma geldi. hatta karşı tarafta hastane çalışanıydı(hemşire). adım atmaya çalıştım ama ışık göremedim, ilerleyemedim.


braveheart xakah
(30.07.20)
"ben pek yanına yakışacak biri değilim"

bu düşüncen sonucu özetliyor zaten. böyle olup olmadığını ve o kızın karakterini bilmiyoruz. fakat senin bu düşünce yapısında olman zaten ilerlemene engel.

kızdan bir sinyal almış olsan eyvallah ama diğer durumda vaktini harcamamanı tavsiye ederim.


orpheus
(30.07.20)
umudumu körelttiniz valla :)) vazgeçtim... hasta kayıtta birkaç kız daha duruyor, rezil olmadan bu işi başarmak mümkün durmuyor zaten


isimsiz uye
(30.07.20)
Batı kültürünün bu şeyleri çoktan çözmüş olmasına hastayım, biz hala rezil mi oluruz o bana bakmaz öylemi yapsam böyle mi yapsam diye yaşamayı kaçırıyoruz. Karşı cinsleri ilişkileri gözümüzde çok büyütüyoruz gereksiz yere. Hayat denen yere bir kere geliyoruz, bir kere yaşıyoruz ve aman çok hızlı akıyor geçiyor, keşke dememek için her türlü riske girilir rezilde olunur vezirde. Normal bir şekilde gidin güzelce mesasinin ne zaman bittiğini ve mesasinin ardından birlikte bir şeyler içip içemeyeceğinizi sorun, karşı cevaba görede yolunuzu çizin bu kadar basit. Unutmayın oda sizin gibi insan.


zekicalik
(30.07.20)
Abicim kurye degilsin mekan sahibisin, kiza neden devamli kurye kiliginda gidip pide yedirmeye calisiyorsun? Mesai bitimi ne zaman ogren, mesai bitimine yakin duzgun elbiseni giyer, trasini olur gidersin, bir kahve icelim dersin. Olursa olur olmazsa olmaz. Olur derse alip senin dukkana goturme! :)

"Ben pek yanina yakisacak biri degilim" kafasindan kurtulman lazim yoksa gorucu usulu evlendirirler gidersin.


cooperr
(30.07.20)
çok güzel konuşuyorsunuz da bunları nasıl yapacağım? mesaisinin hangi saatte bittiğini nasıl öğrenebilirim? ne bahaneyle mesela? zaten bunu öğrenebilecek kapasitede olsam burada ne işim ne ki


isimsiz uye
(30.07.20)
(7)

kuzenin düğünde ne giyilir

erkeğim. takım elbise şart mı
erkeğim. takım elbise şart mı
isimsiz uye
(09.07.20)
mobil edit: yaş 25


isimsiz uye
(09.07.20)
valla ben giymemiştim. pişman mıyım hiç değilim. ütülü düzgün bi gömlek ve kumaşımsı pantolonla gitmiştim, yaz düğünüydü. kuzenimin en yakın arkadaşı kot tişört gelmişti ve en çok eğlenen de onunla kuzenimdi.

yaşım=kuzenimin yaşı-7


lycoxin
(09.07.20)
En az bi chino pantolon gömlek ister takım giymeyeceksen.


angelus
(09.07.20)
Evde takım elbisen varsa riske atma onu giy. Yoksa şık biseyler ayarla. Kotla da gidilmez yani.


elorelia
(09.07.20)
Kış aylarında olsak şart.

Ancak havalar sıcak, illa kravat ceket olmasa da düzgün bir gömlek ve gabardin pantolon olur.


Ben böyle durumlarda takım giymediğim zaman diğer herkes çok şık oluyor ve genelde pişman oluyorum.


himmet dayi
(09.07.20)
ben bu sıcakta babam bir daha evlense de takım elbise giymem.

kanvas pantolon + keten gömlek yeterlidir.


reanarchy
(09.07.20)
(1)

1 soru

288 inç karelik kartondan üstü açık ve bir bölmeli dikdörtgen bir kutu yapılacaktır. Mümkün olan en büyük hacme sahip kutunun boyutu kaçtır?
288 inç karelik kartondan üstü açık ve bir bölmeli dikdörtgen bir kutu yapılacaktır. Mümkün olan en büyük hacme sahip kutunun boyutu kaçtır?
isimsiz uye
(25.06.20)
tinyurl.com


sttc
(25.06.20)
(2)

matematik sorusu

https://hizliresim.com/Xwt5sYmerhaba. ilk soruyu maksimum kar 75000, üretim seviyesi 2100 olarak buldum doğru mu sizce? diğer sorular için de yardımcı olursanız :')
hizliresim.com

merhaba. ilk soruyu maksimum kar 75000, üretim seviyesi 2100 olarak buldum doğru mu sizce? diğer sorular için de yardımcı olursanız :')
isimsiz uye
(05.06.20)
3- sketchtoy.com

16/3

ayrıca çözümü : www.wolframalpha.com

-16/3 çıktığına bakma, denklemi doğru yazmamışımdır:)


bu tip soruları çözmenin tembelliğini wolframalpha'yı keşfettikten sonra ssahip oldum. hahaha

4. soru

www.wolframalpha.com


(17)

kiracıyı çıkarmanın yolları

üst katta bir kiracımız var. seslerinden çok rahatsızız. apartman kapısını çarparak kapatmalar, tabana vura vura basmalar, bağırışmalar ne ararsanız var yani ama bunu kanıtlamanın bir yolu yok. 7 senedir aralıklarla uyarıyoruz, artık canımıza tak etti boşaltın dedik sözlü olarak, ev bakıyoruz dedile
üst katta bir kiracımız var. seslerinden çok rahatsızız. apartman kapısını çarparak kapatmalar, tabana vura vura basmalar, bağırışmalar ne ararsanız var yani ama bunu kanıtlamanın bir yolu yok. 7 senedir aralıklarla uyarıyoruz, artık canımıza tak etti boşaltın dedik sözlü olarak, ev bakıyoruz dediler ama 6 ay oldu ses çıkmadı. çok araştırdım bunun yasal yolu seneler sürüyormuş. aile şirketi olduğumuzdan dolayı eve yorgun argın geliyoruz ve her akşam uyutmayacak hareketleri var. balkondan aşağı (3.kat) çöp atmalarına, apartman merdivenlerini kendi eşyalarıyla doldurmalarına değinmiyorum bile.

olabilecek en kısa sürede kendilerini çıkarmak istiyoruz. iş inada bağlarsa daha zormuş. tavsiyelerinize ihtiyacımız var
isimsiz uye
(30.05.20)
Kira sözleşmenizi bulacaksınız avukatla ihtar yollayacaksınız sözleşme yenilenme tarihine göre.


kira sözleşmemiz yok malesef. onu not geçmeyi unutmuşum


isimsiz uye
(30.05.20)
Faturalar senin üzerine mi? Tümünü iptal et.


rastinon
(30.05.20)
asla kavga, tartışma, onları zor durumda bırakmayı tavsiye etmiyorum. bir yalan bulup taşınmalarını hızlandırın. bu konuşmalarda da üzgün olduğunuzu hissettirin, zorunluluk belirtin. bir akrabanızın işsiz kaldığı, onların taşınacağı gibi. tartışırsanız işi inada bindirirler, sözleşme olmadığı için de zor durumda kalırsınız. bilinçli kötü davranabilirler. yalanı asla tasvip etmiyorum, ama güzel ayrılmak en iyisi. siz onları zorlarsanız onlar daha beter zorlar sizi. çıkmamakta direten kiracı fenadır.


lovemyself
(30.05.20)
siz taşının, ciddiyim.


bugisme
(30.05.20)
Avukata gideceksiniz.


Evin tapusu sizin olduğu için elektrik su doğalgazı kapatabilirsiniz.

Direkt elektriği kapatın. Ertesi gün çıkar. Eve zarar vermemeleri için çıkarlarken kontrol edin. Gerekirse bir şeye el koyarsınız.


kickboxer
(30.05.20)
eve tadilat yaptıracağız diyerek çıkartabiliyorsunuz. Avukatım öyle demişti.


guitarissimo
(30.05.20)
@guitarissimo, hocam benim de aklıma gelen ilk bahane buydu. lütfen bilgin varsa detaylı bilgi verir misin bu konuyla ilgili


isimsiz uye
(30.05.20)
Onlar laftan anlamaz. Pazartesi elektriği kestir salı koşarak kaçarlar.


kickboxer
(30.05.20)
amcamın oğlu hapistan çıkıyo, 12 yıldır içerdeydi cinayetten. işi yok gücü yok, onu alıcaz bu eve de.


antihero
(30.05.20)
bazı düzeltmeler yapmak istiyorum yapılan yorumlar üzerine.

1)kiracınız kiraları ve aidatları ödüyorsa çık diyemezsiniz. Ödemiyorsa da yasal yollar üzerinden önce uyarı vermeniz gerekiyor. Hiç kira ödemiyor olsa dahi işi inada bindirirse bu süreç 1 yılı bulur.

2)kira sözleşmesinin bitimi kiralar ödendiği sürece sadece kiracıyı bağlar. ev sahibinin kira sözleşmen bitti, çıktı demeye hakkı yoktur. Ev sahibi sözleşmedeki kira artışı bedelini alır ve susar. (10 yıl dolduğunda çık denebilir)
3)kira sözleşmesi sözlü de yapılabilir. Faturalar onun adına ise kanıt olarak kabul edilir. Ödemeyi banka üzerinden yapıyorsa gene bu kanıt olarak kabul edilir, elden alıyorsanız zaten bir suç.

4)kiracıyı evde x yapılacak y yapılacak sebepleriyle tek taraflı olarak çıkaramazsınız. Kiracıyı akrabam taşınacak diye çıkarabilirsiniz fakat gene sözleşme tarihini beklemek ve mahkemeye geçerli bir sebep de sunabilmeniz gerekiyor. Ayrıca kiracıyı akrabam taşınacak bahanesi ile evden çıkardığınız takdirde 3 yıl boyunca o evi bir başkasına kiralayamazsınız.

özetle yasalar kiracıdan yana.


denizgonen
(31.05.20)
hocam bu kiracıyı bilmem ama bir sonraki kiracıya "tahliye taahhütnamesi" imzalatın.
max 2 ayda çıkartırsınız hukuki yollardan.
tahliye rtaahütnamesini kira sözleşmesinden 1 gün sonra yapacaksınız ve ikisinide noterde yapacaksınız. yoksa adam imza benim değil dese 8 ay atar mahkemede.


Evi satacağız, satmadan önce bakım yaptırıp fiyat yükseltmek istiyoruz gibi bir şey söyleyin. Mutfağı yenileyeceğiz gömme dolap yaptıracağız gibi şeyler.


pislick0
(31.05.20)
Valla bizim komşunun sizin gibi aynı sorunu vardı. 1.5 yıl uğraştı çıkarmak için. Sonra mafyaya gitti. 15 gün sonra koşarak kaçtı kiracıları.


Aman diyeyim ne yaparsanız yapın bir üstteki yazarın dediği gibi mafyaya filan bulaşmayın. Bugün sizin sorununuzu çözer ertesi gün başınıza bela olurlar. Aman diyeyim.


solo
(31.05.20)
banyonuza su sızdığını usta göndereceğinizi söyleyin. tanıdık usta gitsin. sıhhi tesisatta sorun olduğunu, giderde kaçak olduğunu, bulamadığını, komple kırıp dökmek zorunda olduğunu en az 2 hafta tuvalet banyoyu kullanamayacaklarını söylesin.

faturalar sizin adınıza ise abonelikleri iptal edin.

elbette güzellikle halletmeye çalışın olmadı bunları deneyin.


phonex
(31.05.20)
(8)

kurye motoru

herkese iyi akşamlar.pideci dükkanımız için kurye motoru bakıyoruz ama bizim pek bilgimiz yok motorlarla ilgili. paket servis için yeterli hız ve sağlam olması dışında bir özellik aramıyoruz. en uygun fiyatlı nereden bulabiliriz? marka/model önerilerinizi de alabilirim elbette.ikinci el konusunda ön
herkese iyi akşamlar.

pideci dükkanımız için kurye motoru bakıyoruz ama bizim pek bilgimiz yok motorlarla ilgili. paket servis için yeterli hız ve sağlam olması dışında bir özellik aramıyoruz. en uygun fiyatlı nereden bulabiliriz? marka/model önerilerinizi de alabilirim elbette.

ikinci el konusunda önyargım var. motordan anlamadığım için ikinci eline güven duyamıyorum
isimsiz uye
(26.05.20)
1 yaz geldiği için sıfır fiyatları yükseldi
2 yas geldiği için sıfır fiyatları yükseldiği için ikinci el fiyatları da yükseldi.
3 sıfır fiyatları zaten hep gereksiz derece yüksekti.
4 devlet 250 cc altına yeni ayrı bir vergi , 250 cc üstüne yeni ayrı bir vergi çıkardı.
5 bu vergi de sıfır ve ikinci el fiyatlarını etkiledi.

fiyatlara baktım hiç alıncak gibi değil. bilmiyorum artık ne alırsınız? en aşağı bi 100cc olması lazım hızlı gitsin diyorsan,

yuki gibi dandik bi marka alacaksan picasso 100 olabilir 6500 lira


Direkt motorlu kurye çalıştırsanız? Motoruyla gelecek. Hem anlamadığınız bir ürünle ilgilenmek zorunda kalmazsınız hem kaskosu, sigortası, motoru hor kullanması gibi sorunlarla uğraşmazsınız. Kuryenin motor bakım vs. masraflarıyla ilgili de anlaşma yaparsınız ya baştan fiyatını ona göre belirler hiçbir şeye karışmazsınız. Her ay X TL fazla ödeme yaparsınız motosiklet giderleri için.


pass
(26.05.20)
Kuryede çalıştıracağınız motosikletin en büyük gideri sigorta gideridir. Hususi kullanımın 3-5 katına çıkıyordu eskiden, o sebeple önce bir sigortacıyla da görüşün derim. En azından bilginiz olsun.


Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, şu an hondanın hangi scooterı paket servis için piyasadaysa ondan alacaksınız.

Baktım da, hala Activa modeliymiş bu iş için satılan ve üretilen.

Bir de bu işler için motor kiralayan firmalar var, bakımı arızası her şeyiyle kendileri ilgileniyorlar, onlara da bir bakın isterseniz.

Bir kaç tane buldum google ile;

gobox.com.tr

herofilo.com

motorfilo.com


John Bloor
(27.05.20)
arkadaşın önerisine kulak verip amerikayı yeniden keşfetmek yok dersen.

15.400 tl motor fiyattı + plaka ve trafik sigortası masrafına katlanacaksın.

honda.com.tr

ben 2 tane cbf 150 1 tane xl 500 parçaladım, sıkı bir honda fanıyım yalnız hondanın fiyatı politikasını beğenmiyorum, hondanın hiç bir motoru verdiğim parayı haketmiyor artık, çok daha güzel ve kaliteli seçenekler var.


@hem şişko hem deli, verdiğin önerinin üzerine 1000 tl daha koyup rks rs 100 almak mantıklı mı? www.sahibinden.com bu daha iyi sanki özellik olarak


isimsiz uye
(27.05.20)
mondial, yuki, küba ve bunun gibi bir sürü marka var.

burada kim hangi markadan modelden memnun onu araştırmak lazım. honda , yamaha, suzuki gibi markalar fiyatları yüzünden fantazi kalıyor artık.

yine kendisi binecek adam için tamam derim de, iş için önüne gelen binip kullanacaksa çok büyük paralar yani.

ayrıca 50 cc olayı var. eğer araba ehliyetin var ama motor ehliyetin yoksa, 50cc altı motor alıp araba ehliyetiyle kullanabiliyorsun.

50 cc üzeri motor ehliyeti istiyor. motor konusunda küba , yuki, sym gibi markaların hepsi işi çözer. zamanında yağını değiştir, benzinini koy, gevşeyen yeri falan olursa sık, devam. eskisi gibi değil yani honda alayım aman yolda bırakmasın vb. hepsi aynı teknolojiyi hepsi aşağı yukarı aynı kalitede malzemeyi kullanıyor.


eyvallah. elimizde bir tane 50cc rks var ama hız anlamında pek tatmin edici değil. onu 80liğe çevirmeyi düşünüyoruz. alacağımız motor da 50cc üzerinde olur muhtemelen


isimsiz uye
(27.05.20)
(11)

köpek ısırması

motorda giderken iri yarı bi sokak köpeği pantolonumu ısırdı. pantolonumda yırtılma yok, olaydan 5 dakika sonra baktığımda deride de belirgin bir iz/kanama yoktu. bu durumda kuduz bulaşma ihtimali var mı?
motorda giderken iri yarı bi sokak köpeği pantolonumu ısırdı. pantolonumda yırtılma yok, olaydan 5 dakika sonra baktığımda deride de belirgin bir iz/kanama yoktu. bu durumda kuduz bulaşma ihtimali var mı?
isimsiz uye
(12.05.20)
Kulağında küpesi var mıydı ? Varsa kuduz aşısı oluyorlar diye biliyorum


kveldulv
(12.05.20)
vardı ama küpe kısırlaştırılmış hayvanlar için değil mi


isimsiz uye
(12.05.20)
Hem kısırlaştırılmış,hem de kuduz asisi olmuş hayvani temsil eder kupe.


zeyna
(12.05.20)
@zeyna, hocam valla çok mutlu oldum şu an :D eminsiniz değil mi? bu karışık ortamda acile gitmek de hiç istemiyorum


isimsiz uye
(12.05.20)
kuduz salyadan bulaşır. köpeğin dişleri etinizi delip salyası kanınızla temas etmediği sürece bulaşmamış demektir.


bir garip melek
(12.05.20)
ısıran köpeği belediyeye bildirmen lazım.

seni ısırdı bişey olmadı, demek ki agresif bir hayvan, çoluk çocuğu ısırır öldürür.

hemen belediyeye falan bildirin, hiç olmadı yerini değiştirirler.


@isimsiz üye,Evet eminim.Motorla giderken size havlasa bile gitmesi icin tepki olarak gitmesi için tekme ..vs atmaniz hayvani agresiflestirir.Hayvanin tepkisi insana degil orda.Hizli gecen motor,araba..vs hepsine bu tepkiyi verir.Ama siz korkunca tabi uzaklasmasi adına muhtemelen gitsin diye tekme attıysanız şayet,o durumda kendi koruma mekanizmasi olarak o tepkiyi vermiştir.O durumda hızlıca geçin,hayvanin verdiği tepkiyi size yönelik bi saldırı diye aldirmadan transit geçiş yapmalisiniz.Eminim basini okşasanız bi zararı olmayan bi kopektir.


zeyna
(12.05.20)
Nerede yaşıyorsunuz? Şundan dolayı sordum yaşadığınız yerdeki kuduz aşısı yapan bir hastaneyi arayıp sormanizi tavsiye ederim en doğru bilgiyi onlar verir.


Sakinolmamlazim
(12.05.20)
diş geçirme olması lazım, diş geçirme pantolon üzerinden olunca risk düşüyor. kanama falan olursa risk daha da artıyor. olayın oluş şekli de önemli. falan filan bir sürü parametre. ama risk 0 kimse diyemez. hemen sabunlu su ile yıkamak gerekiyor bölgeyi. kırsal bölgedeyseniz risk bir kademe artıyor. Türkiye'de her yıl kuduzdan ölen sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor, bazen sıfır ölüm veya 1-2 ölüm oluyor, onlarda genelde kırsalda, bu da istatistik tarafı. hastanedeki sürece gelince; özeller aşı yapmaz. büyük devlet hastanelerinde aşı sadece acil den girilerek yapılır.ben tuzla devlette oldum. acilde sarı bölgeden triaj a alınırsınız ve 15-20 dakika içinde işiniz biter çok yoğun değilse, ben gece 3'te gittim direkt dr un yanına girdim. aşı başlar ise 4 doz uygulanıyor. ilk gün bana tetanoz da yaptılar. 0-3-7-14. günlerde kuduz aşısı yapılıyor. sonraki gelişlerinizde hiç sıraya falan girilmiyor direkt aşı odasına girip aşı oluyorsunuz, 5 dakikalık süreç. ilk doz aşının erken başlaması önemli, ne kadar erken o kadar etkili oluyor aşı. 1 haftadan sonra falan giderseniz aşı başlamayabilirler. karar sizin.


surprise
(12.05.20)
Pantolonda bile yırtılma/delinme yoksa, doğal olarak cildinizde de bir yırtık, yarık, kanama yoktur.

Olmadığını kendiniz de görmüşsünüz, boşuna evham yapmayın. Hayvanın kuduz olma ihtimali çok düşük, hadi diyelim kesin kuduzdu bu hayvan, e size bulaşması için cildinizde bir giriş yeri olmamış ki.

Korkmayın.


John Bloor
(13.05.20)
köpekten kuduz vakası türkiyede yok denecek kadar az. kuduz asıl olarak kemirgenlerden geçiyor.


orpheus
(13.05.20)
(4)

esnaf arkadaşlar bakabilir mi

halkbank esnaf destek kredisi alma şartlarını tam olarak bilen var mı? veya başvuru yapıp olumlu/olumsuz yanıt alabilenler tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.bizim durum şu: eylül 2019'da faaliyete başladık ancak henüz oda ve sicil kaydımız ile ruhsatımız yok (pideci). bugün bu kayıtları gerçekleşti
halkbank esnaf destek kredisi alma şartlarını tam olarak bilen var mı? veya başvuru yapıp olumlu/olumsuz yanıt alabilenler tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

bizim durum şu: eylül 2019'da faaliyete başladık ancak henüz oda ve sicil kaydımız ile ruhsatımız yok (pideci). bugün bu kayıtları gerçekleştirsek bu destek kredisini alabiliyor muyuz? aynı durumdaki mobilyacı komşumuz alabildiğini söyledi ama bankayı aradığımızda en az 6 aylık faaliyet süreci istiyor. bu konuda kesin bilgiye/tecrübeye sahip varsa yardımcı olabilir mi?
isimsiz uye
(25.04.20)
Normal kredide şansınız daha yüksek minimum 3 ay oda kaydı istiyorlar


deer hunter
(25.04.20)
emin misiniz peki? komşumun dediği kafamı karıştırdı o alabilmiş direkt, ama bir yandan da boşuna o kadar para bayılmak istemiyoruz


isimsiz uye
(25.04.20)
Yani benim çevremde başvurup oda kaydı olmadan alabilen olmadı ama kredi sicili bozuk olduğu halde su 10 binlik krediye başvurup alan çok kişi oldu.


deer hunter
(25.04.20)
10 binliğe sms ile başvurduk ondan da bir geri dönüş olmadı. iki hafta oluyor.


isimsiz uye
(25.04.20)
(9)

maskeleriniz geldi mi?

deli olacağım, ne eczanelerden maske satın alabiliyorum ne de internet başvurum sonucunda (hem ptt hem de e-devlet üzerinden) maskeye ulaşabildim. merak ettiğim internetten başvuru yapıp maskeleri eline ulaşan oldu mu? öyleyse bu başvuruyu nereden/ne zaman yaptınız?esnaf + kurye olduğum için en risk
deli olacağım, ne eczanelerden maske satın alabiliyorum ne de internet başvurum sonucunda (hem ptt hem de e-devlet üzerinden) maskeye ulaşabildim. merak ettiğim internetten başvuru yapıp maskeleri eline ulaşan oldu mu? öyleyse bu başvuruyu nereden/ne zaman yaptınız?

esnaf + kurye olduğum için en riskli iş gruplarından birindeyim. en kısa sürede nasıl maske temin edebilirim?
isimsiz uye
(09.04.20)
Gelmedi.
Sipariş verilebileceği duyurulduğu akşam her iki platformdan da sipariş verdim.
İstanbul'da dağıtıma başlanmış diye haberlerde gördüm. Öncelik verilmiş olabilir.


livaneli kadir
(09.04.20)
valla bize gelmedi öyle bişey bekliyoruz ama yok hala hayretler içersindeyim


Efespilsen
(10.04.20)
hayır, eczaneden alınacak kodla falan diyorlardı, son durum ne bilmiyorum.


not dark yet
(10.04.20)
evet, bizim maskelerimiz kargo yoluyla bu sabah itibariyle geldi ancak getirme sıralamasının neye göre yapıldığı hakkında bir fikrim yok.


gelmedi ama erken geldilerse zili duymamış olabilir miyim diye şüphelenmedim de değil.


windows95
(10.04.20)
hem epttavm hem edevlete başvurdum.
geleceğine inanmıyorum, sıkıntıdan başvurdum.
bu kadar hızlı dağıtımı ancak noel baba yapabilir.
bir marketten 50 tane almıştım, duruyor evde. lazım olmuyor pek, bana 6 ay yeter.


Gelmedi ama 2 yerden maske geldi

1) Antalya Organize Sanayi işyerlerine ücretsiz maske dağıttı.
2) Antalya Konyaaltı Belediyesi evimize kadar ücretsiz maske getirdi.

Buradan kendilerine sevgilerimi saygılarımı iletiyorum.


kimlanbu
(10.04.20)
ıslak mendille maske yapma videoları var. Islak mendille yapıp zaruri ihtiyacını görebilirsin sonrası da Allah kerim artık bakalım.


(19)

mevcut durumda pideci reklamı?

yaklaşık 6 aylık bir pideci dükkanımız var. gün geçtikçe içeri giriyoruz. kapatıp gitsek borçları ödememizin imkanı yok. çok eski bir işletme olmadığımızdan kemik müşterimiz de fazla değil. şu şartlar altında nasıl müşteri çekilebilir bilmiyorum. bulunduğumuz durumda nasıl bir reklam ilginizi çekerd
yaklaşık 6 aylık bir pideci dükkanımız var. gün geçtikçe içeri giriyoruz. kapatıp gitsek borçları ödememizin imkanı yok. çok eski bir işletme olmadığımızdan kemik müşterimiz de fazla değil. şu şartlar altında nasıl müşteri çekilebilir bilmiyorum. bulunduğumuz durumda nasıl bir reklam ilginizi çekerdi?
isimsiz uye
(01.04.20)
Pidenin yapım aşamasını video ya çekip sosyal medyadan basın reklamı. Şu dönemde steril üretildiğini görenler sipariş verecektir.


paramolacak
(01.04.20)
reklamla falan olacak iş değil. neden dersen, iş yerlerinin çoğu çalışmıyor, çalışanlar da belki iş gelir umuduyla sizin durumda olanlar. bu durumdaki iş yerlerinde çalışanlar dışardan yemeğe para veremez bence. ayrıca işsizlik çok arttı, işsiz olmayan da para kazanamıyor(sizin gibi), dar gelirli insan da dışardan yemeyi hem riskli hem de fuzuli harcama olarak görüp kuruşu hesaplar hale geldi.

virüs başımıza bela oldu, yiyecek içecek sektörü olduğu için çok büyük bir kısım da virüs olayından çekiniyor.

eğer iflas verebiliyorsanız verin, ohal falan çıkarsa iflas etme durumu yasaklanırsa ki geçmişte buna benzer şeyler duymuştum ohal sebebiyle(bunu hemen araştırın), iflas bile veremeyip , iş yapamadığınız halde borçlar katlanır gider.

3 ay sonra virüs tamamiyle yer yüzünden silinse bile bunun ekonomik etkileri belkide yıllar sürecek, en azından bizim ekonomimiz normalken ne durumdaydı biliyoruz. ona göre hesap et.

bu devirde eczanen varsa kazanırsın onun dışında herşey haram oldu, bak marketlere, temel gıdalar, temel temizlik malzemeleri hariç hiç bişeye el sürmüyor millet bu böyle de gidecek. zaman gelcek raflardaki tüm ürünlerin tarihi geçecek.

dersen ki bana dükkan benim, vurur kilidi giderim. o bi derece mantıklı.

şahsa ait borçları bilmem de, ödeyememe konusunda yalnız değilsiniz. böyle gittiğini farzederek söylüyorum, kredi kartları, krediler, faturalar ve ev kiralarını bile ödeyemecek çok büyük bir kitle. o yüzden bunu da avantaj olarak görebilirsin.

tabi borcunu ödeyemeyecek hale gelen insan dışardan yiyebilir mi onu da bilmiyorum.


Ben açıkçası iki haftadır dışarıdan yemiyorum ve özledim ancak endişem virüs :)


kisa
(01.04.20)
yakın apartmanlara sitelere el ilanı dağıtın.


jelly bear
(01.04.20)
@hem şişko hem deli, o riski göze alamayız. şu an için dükkandan kár etmek dışında borçlarımızı azaltmanın bir imkanı da yok. yalnızca gecikmiş kira + banka borcumuz 50ye yakın. kasabı, motorun taksidi osu busu derken 70 80i buluyor.


isimsiz uye
(01.04.20)
abicim öyle diyorsun da 24 nisan ramazan, ramazanda zaten bir çok yer kepenk indiriyordu. bu da üstüne tuz biber oldu.

bilmiyorum geçtiğimiz senelerde işler nasıldı, belki ramazanda çok iyi kazanırsınız ama genel itibari ile pek öyle bir durum olmadığını düşünüyorum.

şimdi nisanda evde olsa millet, mayısta artık ufak tefek normale dönse bile ramazana denk geliyor ki? ee haziran dedin mi yaz gelir , pide öyle yazın çok tüketilen bişey değil, eylüle attı sizi işte.

iyi oturup düşünük hareket etmek lazım, 70 80 binlira borç bişey değil, düşünsene iflas vermenin yasak olduğunu ve iş yapamadığın halde hatta dükkana bile gitmediğin halde 2 yıl vergi ödemek zorunda olduğunu

hani kötü düşünüyorum söylüyorum ama benim de esnaf arkadaşlarım var ve gerçekten zor durumdalar, mesela araba tamircisi, sanayide dükkanı olan çok arkadaşım var, hepsi kan ağlıyor. dükkanlarını devretmeye çalışıyolar arayıp soran yok. zaten genel itibari ile işler kötü gittiği için vergi, sgk ıvır zıvır bi ton borçları var. valla durumlar çok fena. trump'ın dediğine gelicez, corona'dan çok intihardan kayıp bekliyoruz misali.


genel itibari ile özellikle pide çorba kebap sektöründe ramazan ayında işler yoğunlaşıyordu. hatta sanırım tüm gıda sektörü için öyleydi izmir bornovada en azından. bu özel durum içinde nasıl olur bilemiyoruz. bilemediğimiz için tavsiyelere, müşteri gözlerine ihtiyacımız var.

gerçekten ramazan bizim için dezavantaj olsa bile dükkanı kapatmak bizim için çok büyük bir yük olacak @hem şişko hem deli


isimsiz uye
(01.04.20)
Valla şu anda tek tercihim ortalama üstü f/p ve açık olması. Ankarada merkezi bi yerde oturuyorum. 25 tl limit koyunca 160 civarı dükkan olurdu. Şimdi 15 20. 2si 3ü yenilebilir şeyler. Pide olsa habire onu gömerim. Korona çok korkutmuş valla milleti bilmiyorum nasıl kurtulursunuz. İyi şanslar


glamdr1ng
(01.04.20)
Gördüğüm kadarıyla, normalde hazır beslenmeyen insanlara ulaşmaya çalışıyorlar. Hiç olmadığı kadar pizzacı, lahmacuncu görüyorum instagram'da.

Ben normalde de dışarıdan beslenirim, hani beni steril hazırladığına ikna eden mekandan en az haftada bir yerim şu şartlarda.


aguen
(01.04.20)
pide olarak odaklanma, yapabildiğin kadar çeşit yap.

mesela tosttan hamburgere, gerekirse çorbaya, kokoreçe, sucuk ekmeğe.

önemli olan ayakta kalabilmekse, mantık olarak çeşidi ne kadar arttırırsan o kadar çok insan talep eder.

çalışma saatleri konusunda bilmiyorum devlet bir limit koydu mu, koymadıysa 24 saate çevir. millet alışana kadar pek bi hareket olacağını sanmam ama alışınca gece çok yer açık değilse size döner.


Yemeksepeti'ne üyeyseniz, her müşteri yorumuna cevaben pideleri nasıl hazırladığınızı, steril olması açısından neleri uyguladığınızı yazabilirsiniz. (dikkat ettiğinizi varsayıyorum).

Ofislerde en çok dönen muhabbet :
-Yemek pişince/fırında yüksek ateşte virüs ölüyormuş
+ Virüs ölüyor ama fırından çıkaran usta, pakete koyan motorcu ya dikkat etmezse...

Yanisi insanlar yüksek ateşteki yemeğin içinde virüs olmadığına iknalar ama sonrasından emin olamıyorlar. Siz sonrası için insanları ikna ederseniz olumlu etkisi olacaktır.


brkylmz
(01.04.20)
pide kutusunun kapandıktan sonra ilk defa müşterinin açtığını kanıtlayan sticker, mekanizma, artık neyse, ondan yap bence de. kurye gelirken içine tükürdü fikrini ortadan kaldırmış olursun en azından.


Bruce
(01.04.20)
Kampanya yapmak
Yemeksepetine uye olmak
Urun yelpazesini degistirip ekmek vb yapmak


nax
(01.04.20)
Brkylmz+1 benim çekingem yemeğin değil ama konulan kaplarin, kartonlarin ve kuryenin steril olup olmadığına güvenmemem. Dışardan yemek konusunda zaten hassasım, şu dönemde iyice hassasladstim. strelizasyon konusunda ikna edici bir şeyler yaparsanız şansınız artar.

Ve şuna eminim; bu olaylar bitince insanların çoğu sosyalleşmek için disariya akın edecek. Şu bırkaç ayı çıkarmak için bir şeyler bulabilirsiniz umarım.


fraise
(01.04.20)
Kupon gibi bir şey yap. 5-6 kupon sahibine ücretsiz pide ver ki insanlar bedavayı yiyebilmek için sürekli senden söylesin. Benim burada bunu yapan pizzacı var ben bu yüzden sürekli buradan söylüyorum sırf bu yüzden. Süt helvası gibi ucuz bir tatlı yapıp ufak porsiyonlarla hediye yollayabilirsin paketlerde.


congratulations
(01.04.20)
Steril üretildiğini ve müşteriye gelene kadar steril kaldığını gösteren bir yöntem bulmalısıniz. Yapılış ve paketleme aşamasını göstermek +1

Malzemesini kendi hazırlayip size pişirmeye gelen oluyor muydu? Eğer öyleyse malzemeni evden alalim pisirip getirelim gibi bir yenilik iyi olabilir.


biseysorcaktim
(01.04.20)
Basit ve pazara uyan çözümle ilerleyin, şu dönemde en hijyenik nasıl pide üreteceğinizi araştırın, uzmanıyla çalışın, işsiz insan çok, uygun fiyata birini bulursunuz. Sonra Ramazanda hijyenik üretilmiş ve eve servis ya da yine hijyenik taşınabilecek pide konusunu planlayın ve mahalle çevresinde el ilanı yapın. Yemeksepetine girin.


kaset
(02.04.20)
Durumunuz gercekten kötüyse ilk olarak steril calistiginiza dair video veya resim ile bilgilendirme yapin. Devamin da, size daha önceden siparis vermis kisileri arayip, servisten memnun kalip kalmadigini sorarak yol yapin. Yeniden siparis vermek istermisiniz diye sorun...Zaten karsidaki de odun degilse ve imkani varsa zor durumda oldugunuzu anlayip destek olmak ister.


VIPCH
(02.04.20)
Türkiye'de daha en kötüyü görmedik. üstelik hayat normale dönmeye başladığında bile bir anda eskisi gibi olmayacak. 3-4 ay böyle dayanma gücünüz yoksa uzatmadan zarar kes yapmaya bakın.


nuisance
(02.04.20)
(4)

bir gecede yürüyemez oldum!

şaka değil, gerçekten. gece uyuyana kadar hiçbir şey yoktu. yalnızca hayal mayal, gece ara ara uyandığımda ayağımı aşırı kütlettiğimi hatırlıyorum. sabah kalktığımda topallayarak yürümeye başladım ağrı sebebiyle. ağrı, sağ ayağımın sağ yanında yoğunlaşıyor. yaklaşık 10 saat de dışarıdaydım bugün işi
şaka değil, gerçekten. gece uyuyana kadar hiçbir şey yoktu. yalnızca hayal mayal, gece ara ara uyandığımda ayağımı aşırı kütlettiğimi hatırlıyorum. sabah kalktığımda topallayarak yürümeye başladım ağrı sebebiyle. ağrı, sağ ayağımın sağ yanında yoğunlaşıyor. yaklaşık 10 saat de dışarıdaydım bugün işim gereği. şu an ise yattığımda dahi uyutmayacak bir ağrı var. neden olabilir böyle bir şey?
isimsiz uye
(13.01.20)
Of of...
Aynı durumdaydım. 1 ay çektim. Sol ayak bileğim uzun süre ayakta kalmaktan ödem toplamış. Mutlaka, geciktirmeden doktora görün derim. Ayağının altında yastık olacak şekilde havada tutarak uzanmalı, uyumalısın. Beni kurtaran Voltaren-100 Mg ve sürekli buz kompresi oldu.

Geçmiş olsun.


flo
(14.01.20)
Umarım derin ven trombozu değildir. Ağrıyan kısımda renk değişimi var mı bir bakın.


deer hunter
(14.01.20)
bende de olmuştu bacak bileğimi istemsiz kütletmişim bi süre yürümek haram olduydu


nahtoderfahrung
(14.01.20)
bende de aynısı var, ayak bileğinden şüpheleniyorum. dizime mr çektirdim bir şey çıkmadı. voltaren aldım mı hemen etkisini gösteriyor, iyileşiyorum yoksa 2-3 gün topallayarak geziyorum. çok şey denedim ama faydasını henüz gördüğüm bir şey olmadı. solgar içtim, kıkırdaklar güçlensin diye her hafta ayak paça çorbası içtim, ark desteği kullandım. hiçbiri fayda etmedi. sadece askerdeyken jel tabanlık kullanmıştım, o beni 2 hafta idare etti.


(5)

kaçak bina ihbarı

merhaba. binasını kaçak olarak kullanan bir işletmeyi yıkım talebi için şikayet etmek istiyorum. bulunduğumuz bölgede on tane şubesi var. elektrikleri kesilmiş olmasına rağmen halen daha devam ediyorlar. kritik bir konumda oldukları için -bildiğin cadde ortasındalar neredeyse- biz ve birçok işletmen
merhaba. binasını kaçak olarak kullanan bir işletmeyi yıkım talebi için şikayet etmek istiyorum. bulunduğumuz bölgede on tane şubesi var. elektrikleri kesilmiş olmasına rağmen halen daha devam ediyorlar. kritik bir konumda oldukları için -bildiğin cadde ortasındalar neredeyse- biz ve birçok işletmenin görünmesini engelliyorlar. nereye talepte bulunsak en kısa sürede sonuç alabiliriz?
isimsiz uye
(09.01.20)
Abi yazdıklarından hiç bir şey anlaşılmıyor.kaçak bina mı yaptılar ,olan binada ruhsatsız mı çalışıyorlar,elektrik olmadan çalışmalarına engel bir durum mu var,adamın ruhsatı yoksa bina neden yıkılsın gibi deli sorular.


duptıs
(09.01.20)
@duptıs kaçak bina yapmadılar. yıllar evvel legal olarak inşa edilen binada şube açmışlardı. şu an ise yıkımı gerekli görülmüş ancak çıkmıyorlar. elektrik durumu şu: yıkım gerekli görüldüğü için belediye, binaya elektrik vermeyi kesti kısa süre önce. şu an buna rağmen kaçak elektrik kullanarak işletiyorlar marketi.


isimsiz uye
(09.01.20)
Deminki haliyle anlaşılmıyordu,şimdi tamam.yıkılana kadar ne yapsak kardır diye bakıyorlardır muhakkak.şikayetlik çok halleride yok,belediye gelip yıkacak binayı,prosedür sürüyordur mutlaka.


duptıs
(09.01.20)
elektriği bölgedeki elektrik dağıtım şirketine, içindekileri belediyeye şikayet edeceksin


argent dawn
(09.01.20)
yıkım ekiplerini bilemem. Belediye illaki bir süre içinde binayı boşaltmaları gerektiğine dair bir uyarı göndermiştir. Büyük ihtimalle o süre bekleniyordur. Yıkım ekipleri planlanan tarihte gelip yıkıma başlayacaktır. Ha ben illa şikayet edeceğim diyorsan ilgili makam belediye.

kaçak elektrik olayını elektrik dağıtım firması güzel bir şekilde tahsil eder. acıta acıta alır parayı. siz ihbar edecekseniz oraya edebilirsiniz.


draconas
(10.01.20)
(16)

yemek siparişi veren arkadaşlar

merhabalar. bu ileti reklam amaçlı değil, yalnızca tavsiye alma amaçlı yazılıyor. özellikle konum veya isim de belirtmiycem :)bundan 3 ay evvel bir pideci dükkanı açtık. bulunduğumuz konum itibariyle keşfedilmeye kısmen müsaitiz. 3 ay, büyüyüp tanınmak için çok az bir süre ancak üzerimizde çok fazla
merhabalar. bu ileti reklam amaçlı değil, yalnızca tavsiye alma amaçlı yazılıyor. özellikle konum veya isim de belirtmiycem :)

bundan 3 ay evvel bir pideci dükkanı açtık. bulunduğumuz konum itibariyle keşfedilmeye kısmen müsaitiz. 3 ay, büyüyüp tanınmak için çok az bir süre ancak üzerimizde çok fazla borç var. en kısa sürede tanınıp gelişmek ve borçlarımızı hafifletip biraz olsun rahatlamak istiyoruz. bunun için gerek iş yerlerinde çalışan, gerekse evde arada bir yemek yapmaya üşenip dışarıdan sipariş veren arkadaşlardan ricam olacak. öncelikle yemek siparişi vereceğiniz zaman ilk başvurduğunuz platform neresi? devamlı söylediğiniz özel bir yer varsa bile lütfen böyle olduğunu belirtin. ikinci olarak ne tarz kampanyalar dikkat çekici olabilir? örneğin tek pide fiyatının ortalama 12 tl olduğu bir bölgede nasıl bir kampanya dikkatinizi çeker?
isimsiz uye
(26.12.19)
2 kişiyi kapsayan içecek dahil paket bir fiyat kampanyası etkili olur bence.
Yemeksepeti önemli. Gece açık olan yemeksepeti restoranları daha çok ilgimi çeker.


megalomaniac
(26.12.19)
Gunumuzde bence fiyat,lezzet ve kaliteden daha onemli sey servis hizi. Ben super teslimat yapan yerlerden soyluyorum. Zaten vakit olsa evde kendim biseyler yaparim oyle degil mi?


burockbudarock
(26.12.19)
@burock +1. Hız ve güleryüz cidden çok önemli. Ayrıca pide yanında gönderdiğiniz mezelerde sizi diğerlerinden ayırabilir. İçecekli menü de çok önemli. Onun dışında hız ve lezzette istikrar. Merkezi konumdaysanız mutlaka multinet ve ticket işine girin. Restoranlar için biraz kötü yanları olabilir ama multinet gibi yemek kartınız varsa ve fiyatını uygunsa yemek kartı kullanan kişi için ilk tercih sebebi olursunuz.


philiptraum
(26.12.19)
Birde şunu eklemek istiyorum. Ofisinin yakınında bi sandaviççi var, adamlar her siparişe "mutlu bir gün geçirmenizi dileriz :)" gibi el yazısı ile notlar yazıp notun yanına en dandiğinden küçük bir şeker iliştiriyorlar. Fiyatların pahalı olmasına rağmen millet manyağı olmuş restoranın. Restoran puanları 9 un üzerinde geziyor.


philiptraum
(26.12.19)
türk milleti hediyeyi çok sever.yanındaki küçük bir tatlı(halley,çokoprens)tüketicileri çok mutlu eder.yemeksepetinden verilen siparişlerde servis puanınızı arttırır.ve sipariş sayınız çoğalır


istanbul’daysanız, biz mesela yemeksepet’inden başka getir yemek’i de kullanıyoruz.
sipariş verirken puan dışında, uygun bir yerse örneğin, minimum sepet tutarı’nın atıyorum bi pide söylememe izin vericek miktarda olmasına dikkat ederim.
tek tek almaktan daha uyguna gelecek bir menüyü e ona 12 verene kadar tatlı ve içecekli 17’lik menüyü alayım diyerek alma ihtimalim daha fazla olur.


Glovo ve getir yemek kullanıyorum.


apartmanalara kampanyalı broşür dağıt ve yemek sepetine üye ol. en önemli şey söyledikleri gibi hız. bir de lahmacuna kas 2 lahmacun 15 artı ayran gibi kampanya yap.


mikahakkinen
(27.12.19)
Yukarıdakilere katılıyorum ama tekrarlamayım.
Ankara için söylemek gerekirse semt gerekten çok önemli. Esnaf ağzıyla "tamam abla, ayran da içer misin?" gibi değil de "yanına içecek bir şey ister misiniz?" demek çok fark ediyor.
Yenimahalle'nin biraz ücrasında bir arkadaşım oturuyordu ve zorunda kalırsak yemek söylüyorduk. Aşırı esnaf, torbanın içinde on tane broşür falan direkt eliyordum açıkçası.
Eryaman'ın nispeten güzel bir kısmında oturuyoruz, benim için kibar konuşan satıcı direkt artı puan. Aradaki fark kendimi özel hissetmek değil, kazıklanmadığımı bilmek. Herkese aynı/standart yaklaşıldığını bilmek.

Mesela Çayyolu'nda bir tostçu keşfettik, lezzetli olması bir yana o kadar kibarlar ki düz tost için oraya kadar giderim.


mor bembombom
(27.12.19)
yemek sepeti + getir kullanıyoruz ofiste.
arkadaşlar çok güzel öneriler vermiş zaten.

alakasız olabilir ama ben ek olarak şunu söylemek istiyorum, dükkanınızın nerede olduğunu bilmiyorum ama bazı pizzacılar ve hamburgerciler beyaz yakalıların çok olduğu semtlerde sadece online sipariş alarak çalışıyor istanbul'da. böylece dükkanın fiziki maliyeti düşüyor sadece atölye gibi kullanıyorsunuz.


Yemeksepeti.
Urunun sicak gelmesi, yaninda pecete ve islak mendil vs de bulunmasi onemli.
Gece gec saatlerde de acik olmasi tercih sebebi.


nax
(27.12.19)
yemeksepeti ve glovo kullanıyorum.
çevremde de en çok bunlar kullanılıyor.

yemeksepeti için notlara dikkat etmek, küçük bir ikramda bulunmak, hızlı servis, restoranın çok geç saatlere kadar açık olması gibi şeyler olumlu etkileyebilir.
glovo için ne yapılabilir bilmiyorum, ama hız önemli tabii.

iki platform için de "menü" mantığı pratik olacağı için işe yarar diye düşünüyorum.


blatta hiberna
(27.12.19)
yemeksepeti.

bir tane düzenli sipariş verdiğim yer vardı. iki tane temel sebebi vardı.

1) siparişimi inanılmaz hızlı getiriyorlardı. 20dk'da yemeği yemeye başlıyordum (tabii köfte siparişi ile pide arasında fark vardır illa. ben köfte söyledim hep)

2) ne kadarlık sipariş verdiğim önemli değil, kendileri 2-3 kaşıklık minnak bir kapta ev yapımı irmik helvası yolluyorlardı. üstelik sıcacık. çok tatlı seven biri de değilim yani. irmik helvası da dandik bir şey. ama bir tek onlar yapıyordu bunu.

şimdi dışarıdan sipariş vermiyorum uzun süredir. ama versem muhtemelen ilk yine onlardan verirdim.


he bir de birkeresinde bu adamlardan soğan halkası sipariş etmiştim. bir porsiyonda 8 tane oluyormuş. ellerinde 6 tane soğan halkası kalmış. yemeksepetinde menülerde bir porsiyonda 8 tane var falan yazmıyordu bu arada. soğan halkası yazıyordu sadece. yani adam bana 6 tane getirse itiraz edebileceğim bir durum yok. saftorik adamım zaten.

neyse adam aradı işte size 6 soğan halkası + patates kızartması yollasak olur mu dedi eksik soğan halkaları yerine. olur dedim. valla bir ton patates yollamış adam.

bu normalde zaten yapılması gereken bir şey de, başka siparişlerde ürün olmayınca kafasına göre ürün değiştiren haber vermeyen odunlar da gördüm. adama atıyorum içeçek olarak şalgam söylüyorsun, siparişte şalgam değil ayran geliyor. sonra arayıp kendin durumu söylüyorsun, adam şalgam kalmamıştı abi diyor.

önceden arayıp söylemek + puan.


Negombo
(27.12.19)
ben yemeksepeti'nden sipariş veriyorum çoğunlukla. arkadaşlar kampanya olarak güzel önerilerde bulunmuş, pideci olduğunuz için minik bir öneri yapmak istiyorum. pide hamurunun gevrekliğini ve yağlılık oranını müşteri seçimine bırakın. telefonla sipariş verirken olsun, yemek platformlarından seçim yaparken olsun bu bence belirleyici bir şey.


nerde actın söylede siparis verelim dostum.


sizofren06
(27.12.19)
İçecekli siparişlerde Yemeğin yanında 1 tl ye filan malolacaksa gazoz açacağı ekleyebilirsiniz. Poşete aşırı broşür koymayın birde dandik kutu değilde, sağlam pizza kutusunda getirenler var burda pideleri ordan sipariş ediyorum. Mümkünse alt limitte 15 tl den fazla olmasın.


Topalordek
(27.12.19)
(3)

sevilmediğin bir ortamda başarı sağlamak

okulumdan (deü) bahsediyorum ama bu sevilmeme mevzusunu açayım önce. bunun nedeni yaptığım davranışlar olabilir, sosyal olmaya çalışırken kasılmak olabilir ve hatta sırf sevimli bir tipim olmadığı için bile olabilir. kendimi hiçbir zaman zorla sevdirmeye çalışmadım, bunun için bir role bürünmedim am
okulumdan (deü) bahsediyorum ama bu sevilmeme mevzusunu açayım önce. bunun nedeni yaptığım davranışlar olabilir, sosyal olmaya çalışırken kasılmak olabilir ve hatta sırf sevimli bir tipim olmadığı için bile olabilir. kendimi hiçbir zaman zorla sevdirmeye çalışmadım, bunun için bir role bürünmedim ama ister istemez yanlarındayken kasıldım. durum üzerine de çok düşündüm. yanlışlarımı ve itici özelliklerimi törpülemeye çalıştım ama pek başarılı olamayıp vazgeçtim. bunları 'sevilmeme' kısmına odaklananlar için belirttim.

bir yandan da 3 ay evvel bornova'da pideci dükkanı açtı babam. (elde olan olmayan her şeyini koyarak) ama gelirden çok gider oluştuğu için elemanları gönderttim, şimdi okulum dışında kalan her an gün sonuna kadar orada bulunmam gerekiyor. haliyle sınav haftası olsun, ders tekrarı için olsun okul için çalışmaya çok vaktim olmuyor. ama biraz hevesim olsa bir şekilde halledebilirdim diye düşünüyorum. o kadar yalnızım ve yalnızlığımdan utanç duyuyorum ki okula gittiğimde (herkesin kendine göre ortamı var), ne ders dinlemeye gidesim geliyor ne de gittiğimde derse odaklanabiliyorum. ve bu okulun tek bir dönem bile kayıp geçmeden bitmesi gerekiyor. (yaş 24 ama 2.sınıfım daha) vizelerim de berbat geldi :/ çok kısa sürede kendimi toparlayıp başarılı olmam gerekiyor. siz böyle bir durumda nasıl motivasyon sağlardınız?
isimsiz uye
(14.12.19)
Profesyonel ortamlarda sevmek ya da sevilmek gibi şeyler bence amatörlere göre.

Sen geçtiğin derse, kendine ve ailene katkı sağlayan şeylere kanalize ol. Emin ol o sevgi pıtırcığı arkadaşların yüzde 90ı mezun olduktan sonra birbirinin yüzüne bakmıyor. Ama ailen hep yanında olacak...

Dersleri bir şekilde hallet. Bu arada okula sadece ders için odaklan. Kimsenin seni sevmesine ihtiyacın yok.

Bununla birlikte hobin varsa ona zaman ayır. Gerçekten sevdiğin bir şeyin vesilesi ile sosyalleş.


Sevilmediğin varsayımın yanlış olabilir.


KUCO
(14.12.19)
"okulda sevilmemek" kavrami cok mantiksiz ve cocuksu. otobuse bindiginde otobusteki kimsenin seni sevmemesi gibi bir sey. bu gerceklikten kopuk "sevilme" ihtiyacini asman ve onceliklerine odaklanman gerekiyor: bunlar pideci dukkani ve dersler. okulda herkesin ortami var falan ilkokulda olsan da ezik hissetsen anlarim ama esek kadar adamsin, boyle hezeyanlara kapilma. senin su bulundugun durumdaki basarin babanin isini ne kadar iyi idare etmen ve derslerini ne kadar cabuk gecmen uzerinden olculuyor, kantinde ne kadar populer oldugundan degil.


hot potato
(15.12.19)
(2)

8 vizenin 6'sına girmemek

hepsi için raporum var. bir sıkıntı olur mu sizce?
hepsi için raporum var. bir sıkıntı olur mu sizce?
isimsiz uye
(20.11.19)
gerçekten hastaysan sorun yok, yok çalışmadığın için girmediysen senin iş sakat. okullar pek sorun çıkartmıyor bu konuda, hocalar da zaten daha zor soruyor.


montreal
(20.11.19)
yönetmelikte böyle bir şey varsa sorun olmaz.


curious mind
(20.11.19)
(4)

nasılsınız

cumartesi ve saat 3 buçuk. nasıl/ne hissediyorsunuz?
cumartesi ve saat 3 buçuk. nasıl/ne hissediyorsunuz?
isimsiz uye
(02.11.19)
dışarıdaydım. bedelli alışverişi yaptım (biraz kazıklandım), kadıköyde arkadaşlarla vakit geçirdik, dolandık. başım ağrıyordu biraz ama geçti. fena bir gün değildi, iyi sayılırım.

sen nasılsın?


lesmiserables
(02.11.19)
Güzel parti falan verdik güzel bir gündü


monkey
(02.11.19)
iyiyim. gayet stabilim. peki ya, sen nasılsın?


pangea
(03.11.19)
Miskin hissediyorum. Zaten bu aralar genel olarak böyleyim havadan sanırım...
sen nasılsın?


megalomaniac
(03.11.19)
(4)

kredi çekimi hakkında

en basit şekliyle anlatayım.2 hafta evvel kredi çekme isteğime akbank tarafından 39,500 tl'ye kadar onay verildi ve ben 10,000 tl çektim.ancak şu an 7,000 tl'lik kredi başvuruma onay verilmiyor.kredi notum yüksek olmasına rağmen yetkilinin tahmini şu: 10,000 tl kredinin ödeme durumuna bağlı olarak y
en basit şekliyle anlatayım.

2 hafta evvel kredi çekme isteğime akbank tarafından 39,500 tl'ye kadar onay verildi ve ben 10,000 tl çektim.
ancak şu an 7,000 tl'lik kredi başvuruma onay verilmiyor.
kredi notum yüksek olmasına rağmen yetkilinin tahmini şu: 10,000 tl kredinin ödeme durumuna bağlı olarak yeni kredi alıp alamayacağım şekilleneceği için şu anda bir krediye daha onay verilmiyor.
10,000 tl kredi borcumu hemen şu anda kapatsam, yeniden 39,500 tl'ye kadar kredi çekip çekemeyeceğimin ise şu anda bilinemeyeceğini söylüyorlar. sizce nasıl olur?

-öğrenciyim çalışmıyorum. sigorta girişim vardı ama temmuzun başında çıkış yaptırmıştım-
isimsiz uye
(21.10.19)
edit: sigortam da 2 aylık gözüküyor


isimsiz uye
(21.10.19)
Çekemezsin. Sigortasız halinle akbankın 10 bin lira vermesi bile mucize olmuş. İnternet üzerinden kullandın diye tahmin ediyorum?

10 bin işini görüyorsa devam et. Kapatırsan tekrar hiç kredi alamazsın. Kredi borcun olmasıyla alakalı bir durum değil, öyle düşünmüş olabilirsin. Sen bilir kişi misin sen uzman mısın diyebilirsin. Evet maalesef öyleyim. Kredi başvurusunu değerlendiren sistem otomatik red veriyor muhtemeln şu an. Sen başvuru yapmaya da devam ettikçe, kredi alma şansın da azalıyor.


mahone
(21.10.19)
@mahone, bana da çok şaşırtıcı geldi bu kadar kredi vermeleri. ve hayır, hepsini nakit olarak kullanabildim.

peki sigortamı tekrar göstertip denesem şansım ne olur?


isimsiz uye
(21.10.19)
Muhtemelen varlık borç dengen %50 nin uzerine cikti ve kredi notunda da dusus oldu. Bu yuzden kredi alamadin. 10 bini kapatsan bile kredi notun kasim 10 da guncellenecek. Ancak o zaman belli olur


goodman
(22.10.19)
(25)

pideciye isim önerileri

iyi geceler herkese. iki üç hafta sonra pide salonu açmış olacağız ama isim konusunda takıldık. aklımıza yatan önerinin sahibini dükkanımıza bekliyor olacağız :)
iyi geceler herkese. iki üç hafta sonra pide salonu açmış olacağız ama isim konusunda takıldık. aklımıza yatan önerinin sahibini dükkanımıza bekliyor olacağız :)
isimsiz uye
(01.09.19)
pidegen


false pretension
(01.09.19)
PideY


somon sosu
(01.09.19)
pidey döner-y çakması gibi olur. köfteci yusuf'un alt şubesinin.


H'ayran Pide


Bu vaka baya şi
(01.09.19)
Pideo
Pidello
Pidellos
Pidequella


coca cola
(01.09.19)
Pideci ismini esprili şakalı yapmak için kasmaya gerek yok samimiyetsiz bir hva yaratıyor müşteride. Ürünün veya sizin özelliğinize göre bir isim seçilmeli. Karadeniz pidesi mi ege pidesi mi yapıyorsunuz? Özelliğiniz ne? Eğer hiçbir olayı olmayan dümdüz malzemeli ekmek yapıp satacaksanız kasmayın soyadınızı koyun gitsin.


glide
(01.09.19)
Kesinlikle urun ismi yapin. Karadeniz pide , gorele pide fln gibi


oscar
(01.09.19)
kardesler pide salonu


crucio
(01.09.19)
Pidye


sekerse tehlike
(01.09.19)
Deva Pide


heritage
(01.09.19)
Açbırakmaz pide


windows95
(01.09.19)
tat pide ya da pidetat


tabirimekruh
(01.09.19)
Just Pide


borumu
(01.09.19)
Bidene


theconqueror
(01.09.19)
PideHub


Delay Fuze
(02.09.19)
Pidestan
Slogan da hazir; bu pideye destan yazilir haha.


justathought
(02.09.19)
Piderya


curukturpkokusu
(02.09.19)
3.14 pide ( π)


jimicik
(02.09.19)
Pidde gibi isimler itici oluyor. Pideciden komikli isim beklenem ben. Pideci, ali pide, ahmet pide vs iyi


owaki
(02.09.19)
Epidermis


hasmetizm 2046
(02.09.19)
Muhteşem Süleyman gibi Muhteşem Pide


alt4y
(02.09.19)
π pide (ilk baştaki zımbırtı pi sayısının sembolü ama nedense bana çogacayip geldi yazı fontundan kaynaklı sanırım.)

hızlı okuyunca pipide oluyor evet hem zeki hem esprili.

benimkini seçerseniz sınırsız pide isterim, 2 ekmekten tost yapıp yiyip yarım saat sonra acıkan insanım ona göre.

light versiyonunu da buldum bak, fi pide. böylece hızlı okuyunca pipide olmuyor hahah ya hahaahah yaaa


pidestan


since1907
(02.09.19)
Klasik pideci adlarından vazgeçmeyin. Diğer xpide falan AVM pidecisi adı gibi. İnsanın aklına iğrenç pideler getiriyor.

-kardeşler pide
-çavuşoğlu pide
-aydın pidecisi

vb isim koyun


gölgede aynı
(02.09.19)
pidenem (tabelada kocaman pidenem yazıyor. yanında da aşkitonuzun pide açarken yöresel kıyafetlerle çekilmiş bir fotoğrafı, hani çiğ köftecilerdeki gibi)


kafadanbacakli
(02.09.19)
(1)

pulse konser dvd'si

merhabalar arkadaşlar. pink floyd'un pulse konser dvd'sini almak istiyorum. d&r'da tükenmiş gözüküyor haftalardır. amazon'da satın alınabilir gözüküyor ancak daha önce amazon üzerinden satın alma deneyimim olmadı. mesela şu linkte 3 farklı eklenebilir opsiyon gözüküyor bunların hangisini seçmeliyim
merhabalar arkadaşlar. pink floyd'un pulse konser dvd'sini almak istiyorum. d&r'da tükenmiş gözüküyor haftalardır. amazon'da satın alınabilir gözüküyor ancak daha önce amazon üzerinden satın alma deneyimim olmadı. mesela şu linkte 3 farklı eklenebilir opsiyon gözüküyor bunların hangisini seçmeliyim veya seçmeli miyim: www.amazon.co.uk aynı şekilde new from ve used from kısmındaki farklı fiyatların anlamını da çözemedim.
isimsiz uye
(01.07.19)
oradaki üç seçenek "edisyon" denen olay, koleksiyon değeri taşıyan ürünler genelde ilk edisyon ürünleri olur. seri numaraları filan farklıdır bu üç edisyonun da ama kalite olarak bir farkları olmaz. dediğim gibi koleksiyon toplayanlar içindir.

new (from) xxx euro veya used (from) xxx euro olayı da şöyle: new denilen ürün sıfırdır. dağıtımcı veya üreticiden direkt satılır ambalajı açılmamış olarak.
'used' ise 'kullanılmış' demek malum. random bir satıcı satıyordur bunu. 'from' dediği olay da taban fiyat. 'ikinci elleri bu fiyattan başlar' demek yani o cümle.


fiach mchugh
(02.07.19)
(7)

sevdiğim insanı son defa gördüm

ölüm gibi cidden, farkı sezilmiyor. diyemediklerimin yükü cabası
ölüm gibi cidden, farkı sezilmiyor. diyemediklerimin yükü cabası
isimsiz uye
(10.06.19)
bende ya yarın ya da bir sonraki hafta pazartesi son kez görecem. 2 yıldık bakıştığım birbirimize açılamadığımız sevdiceğimle ayrılmış olacaz :/ neler hissediyorsun bilmiyorum ama yakında aynısını hissedeceğim


avatar is back
(10.06.19)
boşver kanka sana kız mı yok!! ondan önce nasıl bulduysan ondan sonra da bulursun:’)


'
(10.06.19)
@isimsiz uye senin gönül işlerin için ana sayfayı meşgul etmeye gerek de yok ona bakarsan. eğer duyuru kullanmayı bilmiyorsan kullanma.

soru olan kısmı neresi?
niye bunu biz ana sayfada görüyoruz?


Fodera
(10.06.19)
@fodera, zamanını çaldıysam kusura bakma, ödeşmiş olduk.


isimsiz uye
(10.06.19)
ben de geçen sene bu zamanlar görmüştüm. 20 metre önümde yürüyordu. o zorlu'ya gitti, durup gözden kaybolana kadar onu izledim, sonra metrobüse yöneldim. bilenler bilir o ayrımı zincirlikuyu tünelinde. keşke yol hiç bitmese demiştim yürürken kendi kendime.

inşallah daha da görmem kendisini. :) rüyalarımdan çıkaramadık ama. evlendi, çocuğu oldu be. yeter aq.

zor reis.


efreet sultan
(10.06.19)
bu şarkı benden sana gelsin kankam

www.youtube.com


Elduinnnn
(10.06.19)
Denilmeyenler bitmiyor salla gitsin.


baldan kaymak
(11.06.19)
(2)

kuafaj sonrası soğuk içmek?

bugün sol azı dişlerimden birine kuafaj işlemi uygulandı ancak soğuğa karşı epey tepki veriyor bu normal mi/bir zararı var mı?
bugün sol azı dişlerimden birine kuafaj işlemi uygulandı ancak soğuğa karşı epey tepki veriyor bu normal mi/bir zararı var mı?
isimsiz uye
(25.05.19)
O hep öyle olacak.


valentinov
(25.05.19)
kendi tecrübelerime göre dişin sinir damar paketi açıldıysa, kanal tedavisi tercih edilebilirdi.


hap var ot var
(30.05.19)
(9)

şimdiyi yoğun yaşamak

bu konuda tavsiyeleriniz/düşünceleriniz nedir?
bu konuda tavsiyeleriniz/düşünceleriniz nedir?
isimsiz uye
(23.05.19)
yoğun yaşamak nedir?


matrix
(23.05.19)
@matrix, her şeyi şimdide arama/yaşama çabası ve geçmiş ile geleceğe gölgeden farksız bir gerçeklik biçme eğilimi


isimsiz uye
(23.05.19)
bol bol yüz. su havadan daha yoğundur.


Bende bu durum çok mutlu olduğum anlarda oluyor. Serotonin ve adrenalin seviyem yükseliyor. Kalp atışım ve soluk alıp verişim de artıyor. Her şey saniyeler icinde oluyor. Haliyle beni hiç rahatsız etmiyor aksine zevk veriyor. Ancak bu durum genel bir ruh haliyse eğer bunu yenmek için nefes egzersizleri, kendi kendine telkinler, yatıştırıcı mantıksal açıklamalar yapmak faydalı olabilir. Özellikle üzüntülü durumlarda öz şefkat çok önemli. Aksi takdirde uzunca ve aci veren stres, üzünt ve kaygı atakları gelişebilir.


Amaranta ursula
(23.05.19)
telaş etmemek, koşturmamak.
aynı zamanda endişeden de uzak kalmak; gelecek kaygısı ya da geçmiş tasası gibi.


jimjim
(23.05.19)
meditasyon


dismainpula
(23.05.19)
esaslı bir şahsi sorgulama gerekiyor. aydınlanmayla alakalı bir durum. geçmişin ve geleceğin aslında olmadığını, onları ego'nun yarattığını, ego'nun tutunduğunu ve bu sebeple de asıl ve tek gerçek olan şimdi'yi ıskaladığımıza dair farkındalık geliştirmek ve bunu unutmamak gerekiyor. başına gelen her türlü deneyimi buna yedir. misal birisi sana küfür etti diyelim. küfüre kızma. onun yerine, kızsan bile "ben buna neden kızıyorum?" diye sor ve buna esaslı cevaplar bulmaya çalış. bulamazsan ya da bulduğun cevapların ego'nla alakalı olduğunu bulursan umursama. ve hiçbir cevap bulamazsan da bu kızma olayını devreden çıkar. çünkü bir küfüre bile tepki gösteren kişi aslında "ben" dediğimiz ama aslında ego'nun kimliği olmuş oluyor. yani bize ait olmayan, biz sandığımız bir illüzyona. gibi gibi.


matrix
(23.05.19)
Mindfulness


seyyar satıcı
(24.05.19)
internetten çıkmak


un
(24.05.19)
(9)

nietzsche'nin kırbaçlanan ata sarılıp ağlaması

bilen bilir meşhur bir söylenti bu, peki bu olayın yaşandığını kanıtlayan/yazan kaynak var mı? sizin düşünceniz nedir bu konuda?
bilen bilir meşhur bir söylenti bu, peki bu olayın yaşandığını kanıtlayan/yazan kaynak var mı? sizin düşünceniz nedir bu konuda?
isimsiz uye
(26.02.19)
Kanıt mı bilmem ama Nietzsche Ağladığında kitabının filminde vardı yanlış hatırlamıyorsam bu sahne. Irvin D Yalom kitapta yazmış mıydı hatırlamıyorum. Baya oldu okuyalı. Gerçi kitap kurgu ama..

Bir de Milan Kunderanın Varolmanın dayanılmaz hafifliğinde geçer bu olay.

ayrıca (bkz: a torinoi lo)


AlsterWasser
(26.02.19)
3 tane rivayet varmış o gün neler olduğu ile ilgili, yani kesin değil.

ama asıl ilginç olan Nietzche'nin Turin'de o sabah yaşananlardan sonra bir daha eskisi gibi davranmaması ve demansının kötüleşmesi olmuş bence. kısa süre sonra mental senatoryuma alınmış ve annesi ile ablasına bağımlı olarak yaşamış. 10 sene sonra ölümüne dek de bir daha konuşmamış.

kaynak: exploringyourmind.com


s0phiesw0rld
(26.02.19)
Kanıt konusunda hicbir bilgim yok fakat sence diye sorarsan ben gerçek olduğuna hic inanmiyorum. Dusuncem bu.


stavro
(26.02.19)
Suç ve Ceza'da da geçer bu olay.


@6 yasimdan beri metal dinliyorum; hayal dünyan için üzgünüm ama dostoyevski nietzsche'yi tanımadan ölmüştü


isimsiz uye
(26.02.19)
@isimsiz uye, "Hamamböcekleri yaklaşık olarak 250 milyon yıldır yaşadıkları halde hiçbir değişime uğramamışlardır."

Senin verdiğin cevaptan daha alakalı bi' cevap vereyim dedim.


niçe ve at metaforu çok fazla duydum. bir keresinde de bir düşüncesini geliştirirken, koşan atlardan bakarak düşünce sistematiğini oluşturmuş gibi bişi hatırlıyorum,

yoksa camus muydu acaba o?


füt
(28.02.19)
@füt, felsefesini tetikleyen noktanın, taraflarını hatırlamadığım bir savaş esnasında askerlerin hırsını görmesi ve bunu 'güç istenci'ne bağlaması olduğunu hatırlıyorum ben de. bu sanırım, yamuluyor olabilirim ama kitaplarının birinde kendisinin belirttiği bir şeydi.


isimsiz uye
(03.03.19)
Eski bir duyuru ama konusu geçince yazmak istedim, @6 yaşımdan beri metal dinliyorum haklı. Buna benzer bir olay Suç ve Ceza'da Raskolnikov'un rüyasında geçiyor. Hatta psikanalizin buradan başladığı söylenir. Üzerine akademik makaleler dahi çıktı biraz arayınca:
www.jstor.org


(4)

aşırı öksürük/kan tükürme

iki haftadır hastaydım (grip), şimdi geçti sayılır ama üç dört gündür acayip şiddetli ve sık öksürüyorum ayrıca devamlı tükürüyorum (balgam hissi var ama balgam çıkmıyor) bugün iki defa çok küçük nokta boyutunda koyu kırmızı kan pıhtısı gördüğümü düşündüm. şiddetli öksürükte klıcal damarların yırtıl
iki haftadır hastaydım (grip), şimdi geçti sayılır ama üç dört gündür acayip şiddetli ve sık öksürüyorum ayrıca devamlı tükürüyorum (balgam hissi var ama balgam çıkmıyor) bugün iki defa çok küçük nokta boyutunda koyu kırmızı kan pıhtısı gördüğümü düşündüm. şiddetli öksürükte klıcal damarların yırtılmasından vs dolayı normal olabiliyor denmiş bazı yerler ama içimi bi panik sardı. bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?
isimsiz uye
(02.02.19)
Doktor olmadığım için bilimsel bir bilgi veremiyorum haliyle fakat geçtiğimiz günlerde grip olduğumu sanıp kendi kendime geçirmeye çalışırken ben de öyle kan pıhtısını görünce korkup hastaneye gittim. Meğer zatürre olmuşum 10 gün yattım sonra.
Bence kılcal damar yırtılması da normal değil. Aa tamam ağzımdan kan geliyor ama normal diyerek bekleyecek misiniz?
Doktora gidin lütfen, kan gelmesi normalse de o söylesin ve size iyi gelecek ilacı versin.


irene
(03.02.19)
2 aydir oksuruyorum. cok siddetlendigi donemde bildigin bogazim cikacak gibi oluyordu. o donem benden de kan geldi bogazimdan tukurugumle beraber. 2-3 gun surdu bu. yine bi doktora gorunun tabi ama bogazin cok tahris olmus muhtemelen.

herkes farkli tarif verecektir ama benim olayi keciboynuzu cozdu. parca parca kirip buyukce bi cezvedeki soguk suya atip kaynattim. kaynamaya baslayinca 5 dakika daha kaynatip ictik. bizim evdeki oksuruk krizini bu cozdu. (oncesinde zencefil-bal-siyah turp falan da denemistik) :D

gecmis olsun hocam.


brkylmz
(03.02.19)
bogaz ne kadar tahris olursa olsun kanli oksuruk risk belirtisidir acilen hekime basvurulmalidir


azeroth
(03.02.19)
Hocam kan pıhtısı hiç hoş değil, geçirilmiş grip semtomlariyla birlestirince birkaç sıkıntılı şey olabilir, hemen göğüs hastalıklarına x'rayden kolay bir öneleme yapılır zaman kaybetme ...


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.