Giriş
(5)

Tamamlayıcı sağlık sigortası

Şimdi bir sgk lı olarak, bu sigortadan yaptırsam;1- Anlaşmalı özel hastanelerden ücretsiz faydalanabiliyor muyum?2- Sigorta yaptırır yaptırmaz hemen kullanabiliyor muyum?3- Daha önce geçirdiğim rahatsızlıklardan tekrar hastaneye gidersem bunun ödenmediğini duydum bu doğru mu? (Mesela ilaç yazdırmak
Şimdi bir sgk lı olarak, bu sigortadan yaptırsam;

1- Anlaşmalı özel hastanelerden ücretsiz faydalanabiliyor muyum?

2- Sigorta yaptırır yaptırmaz hemen kullanabiliyor muyum?

3- Daha önce geçirdiğim rahatsızlıklardan tekrar hastaneye gidersem bunun ödenmediğini duydum bu doğru mu? (Mesela ilaç yazdırmak adı altında bol bol akut sinüzit vs gibi hastalık girişleri yapılıyor sisteme yada geçen sene geçirdiğim bir mide rahatsızlığı sebebiyle bu sene tekrar rahatsızlanırsam bunu ödememe ihtimali var mı?

4- 3. soru ile ilgili olarak, bir muayeneyi ödeyip ödemeyeceği hemen belli oluyor mu? Mesela her türlü tahlil vs den sonra "sürpriiiiiz sigortanız bunları ödemiyor borcunuz 99999 TL" gibi bişeyle karşılaşıyor muyum?

5- Göz, diyetisyen, psikiyatri, diş gibi nispeten daha spesifik bölümleri de karşılıyor mu?
infernalcadre
(03.01.21)
1 - evet
2 - evet. bilgisini verirler zaten.
3 - bu biraz karışık. ilaç yazdırmada sorun olacağını sanmıyorum. bildiğim kadarıyla hastalık geçmişini sigorta şirketi siz ne kadarını bildirirseniz o kadarını biliyor. hastanede işlem öncesi provizyon veriyor mu vermiyor mu diye sigorta çalışanları kontrol ediyor normalde. verdi diyelim, ameliyat oldunuz kabul edelim. ameliyat sonrası epikriz raporunda detaylı yazıyor zaten ne olduğu. sigorta firması bu durumda ne yapıyor ben de bilmiyorum.
4 - evet belli oluyor. muayene öncesi sekreter söylüyor zaten.
5 - yine muhtemelen sigorta paketine bağlıdır ama psikiyatrinin olduğunu sanmıyorum.


IncredibleMau
(03.01.21)
Bunu bende anlamadım, soracaktım hazır burası var diye araya kaynak yapayım dedim. Bizim şirket yaptırdı bize mesela ama bulunduğum ilde bunların anlaşmalı hastanesi yok, başka hastane ya da özel tıp merkezine gidemiyor muyum ?


paramolacak
(03.01.21)
5- gözü karşılar, kalanını karşılamaz. diş için bazılarında yılda bi kez diş taşı temizliği ve muayenesini karşılar. gözlük cam falan da karşılamaz

@paramolacak teminatı yatarak mı yatarak + ayakta mı? anlaşmalı hastane yoksa ücretini alır sizden, veya anlaşmalı olduğu başka hastaneye gitmeniz gerekir


oekuklu
(03.01.21)
@oekulu ayakta+30 bin tl ye kadar yatarak diyor


paramolacak
(03.01.21)
1. hastane anlaşmalı olması yetmiyor doktorunda anlaşmalı olması gerekiyor.
2. hayır. benimki 3 gün sonra kullanabilirsin dediler. ayrıca bazı tedaviler 3 ay içinde karşılanmıyor yazıyor poliçede. kasık fıtığı, bel fıtığı vb.
3. sigorta girişinde birşey beyan ediyorsan büyük ihtimal sonra karşılamıyorlar, doğuştan gelen sorunları da karşılamıyorlar mesela. tss ye özel şeyler değil bunlar. sinüzit beyan edilmez zaten.
4. çoğu hastane personeli deneyimli bu konuda önce onay alıyorlar kritik işlemlerde. muayenelerde pek sorun çıkmaz, limitler içindeyseniz onaylanır, önemli olan küçük müdahale, ileri tanı tetkikler vs. dediğim gibi bunları için genelde hastane önce onay alıyor.
5.tamamen poliçeye bağlı. genelde çok kısıtlı oluyor. benim tss de 1 kez diyetisyen ve sanırım 1 kez de psikiyatri var. diş tedavi anlamında değil de diş taşı temizliği vs. tırıvırı şeyler oluyor. göz karşılanır genelde.


surprise
(03.01.21)
(1)

Kanal D neden Bursa TV oldu?

Son bir ay içinde ne zaman açsam Bursa'dan bir haber var, hatta peş peşe Bursa haberleri çıkıyor. Benzer büyüklüklerde olan illerden Ankara İzmir Antalya gibi illerden neredeyse hiç habere denk gelmedim. Şimdi ya bu Bursa teksasa döndü ya da demirören haber ajansı sürekli Bursa'da iş yapıyorHangisi?
Son bir ay içinde ne zaman açsam Bursa'dan bir haber var, hatta peş peşe Bursa haberleri çıkıyor. Benzer büyüklüklerde olan illerden Ankara İzmir Antalya gibi illerden neredeyse hiç habere denk gelmedim.

Şimdi ya bu Bursa teksasa döndü ya da demirören haber ajansı sürekli Bursa'da iş yapıyor

Hangisi?
infernalcadre
(02.01.21)
Bursa zaten Teksas gibi bir yerdi (bunda övünülecek bir şey yok akıllılar için). Şu WhatsApp hattı muhabbeti etkili olmuş olabilir.


prole
(02.01.21)
(3)

Siber Güvenlik Tezsiz Yüksek Lisans yapılır mı?

Yani sormak istediğim zorlanır mıyım?Daha önce açıköğretimden web tasarım ve kodlama ve sosyal medya yöneticiliği bölümlerini bitirdimFakat bu konulara ilgim olmasına rağmen, pek bilgim yok. Bu bilgi azlığım sebebiyle (özellikle kod yazma yada programla dili konusunda) geçmekte zorlanır mıyım?Dersle
Yani sormak istediğim zorlanır mıyım?

Daha önce açıköğretimden web tasarım ve kodlama ve sosyal medya yöneticiliği bölümlerini bitirdim

Fakat bu konulara ilgim olmasına rağmen, pek bilgim yok.

Bu bilgi azlığım sebebiyle (özellikle kod yazma yada programla dili konusunda) geçmekte zorlanır mıyım?

Dersler;

TSBG-611 Kişisel ve Kurumsal Bilgi Güvenliği 3 Zorunlu
TSBG-612 Bilgisayar Olay Analizi ve Müdahale Teknikleri 3 Zorunlu
TSBG-613 Kritik Altyapılar ve Güvenliği 3 Zorunlu
TSBG-614 Siber Güvenlik ve Savunma Politikaları, Stratejileri ve Hukuku 3 Zorunlu
TSBG-615 Araştırma Yöntemleri 3 Zorunlu
TSBG-621 Adli Bilişim: Teknikler, Teknolojiler ve Yöntemler 3 Zorunlu
TSBG-622 Casus, Fidye, Vb. Yazılımlar ve Korunma Yöntemleri 3 Zorunlu
TSBG-623 Siber Güvenlik Operasyon Yönetimi 3 Zorunlu
TSBG-624 Güvenli Yazılım Geliştirme ve Yazılım Güvenliği 3 Zorunlu
TSBG-625 Siber Güvenlikte Güncel Tehditler (Apt, Iot, vb.) Korunma Yöntemleri 3 Zorunlu
TSBG-691 Dönem Projesi 0
infernalcadre
(22.12.20)
Benim de çok bilgim yok ama hangi ders etkin biçimde kodlama isteyen bir ders sizce?
Uzaktan bir yl programıysa hele ki tezsiz diyorsanız çok zorlayacağını asla düşünmüyorum. Bu dersler bende udemy kurslarına benzer gibi bir izlenim bıraktı.


Zor bir tarafı yok çünkü tezsiz yüksek lisans programı denilen olayın baştan sona içi boş. Konular da gördüğüm kadarıyla ancak yüzeysel bilgi sunacaktır bu konularla ilgili. Bununla uğraşacağına, IT üzerine sertifikaları kovalasan daha faydalı olabilir (ccna, cissp vs gibi)


roket adam
(22.12.20)
Derslerin hiçbirinde kod yazmanı gerektirecek bir şey yok. En fazla "bu iş için X programı kullanılıyor, onun için de şu komutları kullanıyoruz" seviyesinde bir şeyler olur. Onda da 3-5 satır şey ezberlemen gerekir. O da zorlamaz bence.


(1)

Ya bu nedir (Bankacılıkla İlgili)

Bir yere bir ödeme yapmam gerekiyor. Bir nevi düzenli bağış olacak bu ama ödemeyi; https://www.directdebit.co.uk/ sitesi üzerinden kabul ediyor. Bu site ise bank sort code (6 hane xx-xx-xx şeklinde) ve 8 haneli hesap numarası soruyor.Şİmdi bi site nedir? sort code nedir? iban numarası mı istiyor? B
Bir yere bir ödeme yapmam gerekiyor. Bir nevi düzenli bağış olacak bu ama ödemeyi; www.directdebit.co.uk sitesi üzerinden kabul ediyor. Bu site ise bank sort code (6 hane xx-xx-xx şeklinde) ve 8 haneli hesap numarası soruyor.

Şİmdi bi site nedir? sort code nedir? iban numarası mı istiyor?

Bilen var mı?
infernalcadre
(15.12.20)
ingiltere ve irlanda'da kullanılan banka şube kodu. oralarda hesabınız varsa bankanızdan öğrenebilirsiniz.


(9)

Antalya'dan Sonra

1-İzmir mi?2-Bursa mı?Bilenler için ek sorular;3-İzmir ise en uygun* semt/mahalle neresidir?4-Bursa ise en uygun* semt/mahalle neresidir?*Uygun= Yaşanılabilecek, kira/ev fiyatları nispeten uygun, evleri sağlam, çevresi güvenli vs. gibi Kira; max 2500
1-İzmir mi?
2-Bursa mı?

Bilenler için ek sorular;
3-İzmir ise en uygun* semt/mahalle neresidir?
4-Bursa ise en uygun* semt/mahalle neresidir?

*Uygun= Yaşanılabilecek, kira/ev fiyatları nispeten uygun, evleri sağlam, çevresi güvenli vs. gibi Kira; max 2500
infernalcadre
(08.12.20)
Uygun çok göreceli birisi için 4000 kira uygunken diğerinin tüm parası olabiliyor, biraz daha açarsan İzmir için cevap verebilirim.


IcedFlames
(08.12.20)
12 yıldır gitmedim ama çocukluğum Bursa'da geçti. Yaşadığım dönemde Marmara'nın Erzurum'u olarak bilinirdi, geçen zamanda çok değiştiğini sanmıyorum. Aynı şey toplu taşımanın pahalılığı ve trafiği için de söylenebilir. Son yıllarda revaçta olan ilçesi Nilüfer. Burası son 30 yılda yerleşime açıldı. Yapılan evler yeni ve 'sağlam' olsa bile zemin konusunda emin değilim. Her tarla üzerine bina dikilmeye uygun olmayabilir.

İzmir'de yaşamadım ama Bursa ise kıyaslayacaksak İzmir der geçerim :)


bruce mclaren
(08.12.20)
bursayı bilmem ama artık izmir trafik anlamında çok sıkıntılı bir yer. trafik yoğunluğunda istanbuldanda beter. izmirde iş yerine yakın olmak önemli. araban varsa çiğlide 1500 tlye 1+1 soyak vb sitelerden ev bulursun.


mikahakkinen
(08.12.20)
deniz kenarında yaşayan birinin deniz kenarında olmayan bir yerde yaşaması çok zor. antalya'dan sonra izmir olur bence.


co2s2
(08.12.20)
İşyeri belli ise oradan yola çıkarak İzmir tavsiyesi verebiliriz, daha net olur. Ben Balçova iyidir derim , iş kemalpaşa'dadır bu ne lan dersiniz gibi gibi.


synax
(08.12.20)
mevsim acisindan izmir
istanbula konserlere, tiyatrolara giderim dersen bursa


Ley
(08.12.20)
Bursa biraz muhafazakar. antalya'dan sonra zorlanabilirsiniz. İzmir derim ben.


co2s2 +1. antalya'dan sonra bursa afganistan gibi gelecektir size. bu yüzden izmir hocam


ala09
(08.12.20)
bana seçenekler bu ikisiyse antalya'yı özlersiniz gibi geldi. ama illa birini onereceksem izmir diyorum. antalya'dan sonra bursa tatmin etmez. insanları antalya'ya göre muhafazakar. izmir daha çirkini olmak kaydıyla antalya'ya benziyor. hem konum hem insan acısından zengin ve rahat.


hazen
(09.12.20)
(4)

Shakespeare'in soneleri

Bunları sürekli farklı çevirmişler. Hatta yetmemiş Haluk Bilginer şarkıya çevirmiş ki çok iyi olmuş.(18. Sone) Ama bunun doğrusu yok mu? Doğru, yorumsuz çeviri hangisi ?
Bunları sürekli farklı çevirmişler. Hatta yetmemiş Haluk Bilginer şarkıya çevirmiş ki çok iyi olmuş.(18. Sone) Ama bunun doğrusu yok mu? Doğru, yorumsuz çeviri hangisi ?
infernalcadre
(03.12.20)
Şarkı olanı bilmiyorum.
Uzun zaman önce okumuştum, soneler is bankası yayınlarında vardı. hem Türkçe hem İngilizce aynı kitapta. çevirisi güzeldi


coca cola
(03.12.20)
Yorumsuz mota mot çeviri doğru çeviridir diyemeyiz bence soneler söz konusu ise.
düz türkçeye çevirince anlam yitebiliyor.

konservatuvarda çok sonesini canlandırdık tiyatrocu arkadaşlarla ortak derslerimizde.
sorayım bi hangi çevirileri en çok kullanıyorlar şu an.


la traviata
(03.12.20)
Talat halman çevirileri güzel, can yücel çevirileri bana aşırı yorumlu geliyor


freebird5406_2
(03.12.20)
can yücel çevirilerinde 'türkçe söyleyen: can yücel' görürüz. hatta meşhur hsmlet tiradı 'to be or not no be'yi, 'bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin?' diye çevirir. özel tiyatrolar çevirmene telif ödememek için, genelde oyunlarını kendileri çevirirler. haluk bilginer'in şarkı yaptığı sone muhtemelen şekspir müzikali oyunlarından. doğru/yorumsuz çeviri tabirine bir çevirmen olarak katılmasam da, bülent bozkurt çevirilerini tavsiye ederim.


kral lear
(04.12.20)
(1)

Telegram hakkında

Bu telegram fi tarihinden rehberimde olan insanları telegram rehberinde gösteriyor. Bu şahıslar normal rehberimde yok silmişi filan daha önce.Bunu nasıl engelleriz/sileriz?Birde rehberimde biri telegramı kullanmaya başladığı an bana mesaj geliyor "mahmut telegrama katıldı" diye. Bana ne mahmuttan. B
Bu telegram fi tarihinden rehberimde olan insanları telegram rehberinde gösteriyor. Bu şahıslar normal rehberimde yok silmişi filan daha önce.
Bunu nasıl engelleriz/sileriz?

Birde rehberimde biri telegramı kullanmaya başladığı an bana mesaj geliyor "mahmut telegrama katıldı" diye. Bana ne mahmuttan.
Bunu nasıl engelleriz?
infernalcadre
(15.11.20)
Ayarlar -> Gizlilik -> Eşitlenen Kişileri Sil,

Mahmut kısmını ben de çözemedim sadece bildirimler kısmında bildirimleri kapatabilirsin ama sohbette çıkıyor yine de.


(3)

İkinci ya da üçüncü defa korona

Durun hemen çeşitli haber sitelerden tanımadığınız adamların haberlerini atmayın.Soru şu; bu aralar herkes "yav eskiden korona nedir bilmezdik, haberlerde duyardık şimdi bize kadar geldi" diyor.Bu ne demek; kendisi ailesi yakın arkadaşı bizzat korona olmuş demek.Bende böyle yaygın bir şekilde ikinci
Durun hemen çeşitli haber sitelerden tanımadığınız adamların haberlerini atmayın.

Soru şu; bu aralar herkes "yav eskiden korona nedir bilmezdik, haberlerde duyardık şimdi bize kadar geldi" diyor.

Bu ne demek; kendisi ailesi yakın arkadaşı bizzat korona olmuş demek.

Bende böyle yaygın bir şekilde ikinci veya üçüncü kez korona olan var mı onu soruyorum. Sağlık çalışanları hariç.

Mesela aradığım cevap; "benim sevgilim ikinci kez korona oldu" gibi yani bizzat gözle görülür elle tutulur örnekler Sağlık çalışanları hariç.
infernalcadre
(15.11.20)
"bize kadar geldi" ile ikinci kez korona olmanın alakasını kuramadım -saat geç, algılarım kapanmış olabilir.

İkinci kez enfekte olma konusunda en başta yapılan yayınların güvenilir olmadığı ortaya çıktı. Şu an literatürde güvenilir biçimde ikinci kez enfekte olduğu belirlenen bir kişi var. Virüs DNA'sına bakarak iki virüsün farklı olduğu tespit edilmiş. Bu kişi ilk enfeksiyondan yaklaşık 5 ay sonra ikinci kez enfekte oluyor. Şimdilik bunun ender görülen bir durum olduğu konuşuluyor. Ender değilse de ikinci enfeksiyonun asemptomatik olabileceğini belirtmişler.

Science'tan konuyla ilgili bir yazı: www.sciencemag.org


evrim halkasi
(15.11.20)
arkadaş diyor ki; ikinci veya üçüncü defa korona olmuş çok yakınız biri var mı? direkt ilk ağızdan duyduğunuz biri.

benim yok.


batlegolas
(15.11.20)
Bizzat tanıdığım var ikinci kez korona olan. Sağlıkçı falan değil. Bir Haziran'da oldu bir ekimde. İkisi de aynı agirliktaydi diyebilirim.


sckxyss
(16.11.20)
(4)

Yıl olmuş bilmem kaç (Fotoğraf Yükleme Hakkında)

Hala bir fotoğraf upload etme konusunda sıkıntı yaşamıyor muyuz?Biri diyor o siteye yükleme açılmıyor,Öbürü diyor o siteyi kapattılar vpn ile giriliyor Bi siteye yüklemişler sağında solunda başka şeyler reklamlar çerçevelerYa bu çok basit bir işlem değil mi ? Google filan terabayt alanlar filan suna
Hala bir fotoğraf upload etme konusunda sıkıntı yaşamıyor muyuz?
Biri diyor o siteye yükleme açılmıyor,
Öbürü diyor o siteyi kapattılar vpn ile giriliyor
Bi siteye yüklemişler sağında solunda başka şeyler reklamlar çerçeveler

Ya bu çok basit bir işlem değil mi ? Google filan terabayt alanlar filan sunabiliyorken bir kullanıcının linke bastığında şak diye reklamsız eksiz yönlendirmesiz o fotoğrafı görebilmesi gerekmez mi?

Bu duyurunun ekine bir arkadaşın paylaştığı imgur isimli siteye tıkladığımda gördüğüm manzarayı paylaşıyorum. Ben niye linke tıkladığımda doğrudan adamın paylaştığı şeyi göremiyorum ?

(Acaba duyurunun ekine eklediğim fotoğrafı siz görebilecek misiniz o da belli değil)
infernalcadre
(12.11.20)
bende imgur sıkıntısız çalışıyor ama çalışmayan çok var niyeyse. servis sağlayıcıdan kaynaklı galiba.


sutlu nescafe
(12.11.20)
Bende imgur Uydunet internetiyle açılıyor, Vodafone mobilde sizin eklediğiniz görsel gibi kalıyor.

En reklamsız, uğraştırmasız, pırıl pırıl görsel paylaşma servisi de imgur aslında. Doğru düzgün açsalar da rahat etsek.


kobuzchu kiz
(12.11.20)
Keşke Google böyle bir servis açsa artık, Google Pics ya da Google Upload tarzı ss yüklenebilecek.


siyah giyen adam
(12.11.20)
imgbox tavsiye edebilirim. seneler önce yüklediğim fotolar duruyor hala.


sutlu nescafe
(12.11.20)
(11)

Arabada maske takmak zorunlu mu?

Evet ise ilgili kararı buldurabilir misiniz ?Arabada tek kişi iken yada Birden fazla kişi iken zorunlu mu?(Otobüs vs gibi ulaşım araçları ya da taksi değil, kişisel araç)
Evet ise ilgili kararı buldurabilir misiniz ?

Arabada tek kişi iken yada
Birden fazla kişi iken zorunlu mu?

(Otobüs vs gibi ulaşım araçları ya da taksi değil, kişisel araç)
infernalcadre
(06.11.20)
kişisel araçta tek kişi zorunlu değil
iki kişi isen zorunlu


ankara06
(06.11.20)
değil. iki kişi falan olunca da değil.


hadsafhada
(06.11.20)
Hadi bakalııııım şimdi nolacak değerli üyeler?
@ankara06 @hadsafhada

Kim haklı?


infernalcadre
(06.11.20)
"Bilim Kurulunun önerisiyle açık alanlar ve toplu bulunulan kapalı mekanlarda ve arabada maske takmak zorunlu hal geldi. Özel araç içinde aileniz dışında birileri var ise araç içinde maske takmak zorunlu. Onun dışında araç içinde maske takmak zorunlu değil. Toplu taşıma araç içlerinde ise maske takmak zorunlu."


himmet dayi
(06.11.20)
Zorunlu.
Yolda araçla gideken, polisi denetleme yaparken gördüğümüzde önceden akla emniyet kemeri gelirdi şimdi ise maske geliyor. demek ki zorunlu


Erva
(06.11.20)
içişleri, emniyet ya da valilik gibi resmi bir kaynağı olan varsa paylaşabilir. olmadığını ispatlama şansım yok takdir edersiniz ki.

@erva, şimdiye kadar daha mantıklı bir şey duymamıştım. ikna oldum zorunlu olduğunadsfgfhg


hadsafhada
(06.11.20)
@hasdhashdash

www.icisleri.gov.tr

burada ilgili madde var. Meskenler hariç tüm alanlarda maske takmak zorunlu.


himmet dayi
(06.11.20)
@himmet dayı, o genelgede özel araçlarla ilgili bir açıklama yok. toplu taşımada zorunlu olduğu yazıyor sadece. istanbul için cimer üzerinden sordum ne olur olmaz diye, özel araçlarla ilgili alınmış bir karar yoktur diye yanıt geldi.

mesela muş hıfzısıhha kurulunun aldığı karar var: İlimiz genelindeki seyahat halindeki tüm motorlu taşıtlarda maske takma zorunluluğu getirilmesine karar verilmiştir. www.mus.gov.tr

özetle özel araçlar için genel bir yasak yok. il kurulları içişleri genelgesinin üzerine kendi şehirleri için ayrıca karar alabilirler muşta olduğu gibi. şu an için istanbulda böyle bir yasak yok. ileride gelebilir tabi.

maske kullanımına dikkat etmek önemli tabi orası ayrı.


hadsafhada
(06.11.20)
"Bilim Kurulunun önerisiyle açık alanlar ve toplu bulunulan kapalı mekanlarda ve arabada maske takmak zorunlu hal geldi. Özel araç içinde aileniz dışında birileri var ise araç içinde maske takmak zorunlu. Onun dışında araç içinde maske takmak zorunlu değil. Toplu taşıma araç içlerinde ise maske takmak zorunlu."

@himmet dayı; saygıdeğer dayım bu açıklama çok somut değil gibi. Mesela ben kız arkadaşımla araçtayken takmak zorundayım ama kızı alıp nikah kıyıp resmî olarak evlenirsem maske olmaksızın araç içinde durabiliyoruz. Sonuç resmî olarak evlendiğimizde aile olmuş oluyoruz.

@hadsafhada haklı sanki o zaman valilik sitesini kurcalamak lazım


infernalcadre
(06.11.20)
kişisel araçta tek başınayken 3000 kusur ceza yiyen tanıdığım var.
ayrıca cezayı kesen polise "böyle bir kanun yok" derseniz,
mahkemeye git iptal ettir o zaman der.
5 sene uğraşırsın.
norveçmi kardeşim burası :)


Haberlerden duyduğum kadarıyla tek kişi zorunlu değildi, iki kişi olunca iş değişir. Ancak yine de uygulamaya güven olmayacağından uyanık olmak da fayda var, ceza geliyorum demez.


epitaf
(06.11.20)
(11)

İzmir İçin Yardım Kampanyaları

Katılabileceğimiz bir bağış-yardım kampanyası var mı? (Devlet kurumları hariç) (Böyle ufakta olsa SMS filan göndererek olabilir)Edit:Sabitlendiğine göre bir düzenleme yapalım. Her türlü yeni bilgi geldiğinde güncelleme yapılacaktır.Ahbap Derneği: https://fonzip.com/ahbap/bagisAkut: AKUT yazıp 2930’a
Katılabileceğimiz bir bağış-yardım kampanyası var mı? (Devlet kurumları hariç) (Böyle ufakta olsa SMS filan göndererek olabilir)

Edit:Sabitlendiğine göre bir düzenleme yapalım. Her türlü yeni bilgi geldiğinde güncelleme yapılacaktır.

Ahbap Derneği: fonzip.com

Akut: AKUT yazıp 2930’a kısa mesaj yazıp gönderebilirsiniz, böylece 10 TL'lik bağış tarafımıza ulaşabilir. www.akut.org.tr

Şöyle bir site var ama açıkçası pek bilgim yok belki iş görebilir: yardimageldikizmir.bigcrunch.co
infernalcadre
(01.11.20)
Akut, ahbap izmir


cemallamec
(01.11.20)
aşık veysel çadır kentler var


kushkush
(01.11.20)
yardimageldikizmir.bigcrunch.co

not: tegv gönüllü grubunda buldum bu ilanı.


ihtiyaç haritası sitesi instagramdan ihtiyaçları sürekli duyurmakta. getir banabi migros sanaldan sipariş verip, buz sporları salonu kızılay mah. 506 sok. no:1 aşık veysel rekreasyon alanı bornova izmir adresine gönderebilirsiniz.


mikahakkinen
(01.11.20)
www.instagram.com kediler içinmiş


ShadowOfMoon
(01.11.20)
twitter.com


Mirket
(02.11.20)
arkadaşlar. bana en acilinden 180 cm enli şimdilik 70 metre polar kumaşı gerekli. maliyeti fiyatına satabilecekler mesaj atsınlar.

biz aydın-söke’de bir avuç insanız. deprem esnasında ailemle mansuroğlu mahallesindeydik. o korku anını uzun uzun anlatmak isterim. ama daha sonra. depremin olduğu gece parkta sabahladık. bizim ufaklık 4 yaşında. oyun çağı çocuğu olduğu için hayli hareketli. hava sıcaklığının 8-9 dereceye düştüğü akşam saatlerinde üşümemesi için epey bir çaba sarfettik.

bunu referans alarak deprem alanındaki yaşlı ve çocuklar için basit bir panço tasarladık. konfeksiyon öğretmeni olan annemin tasarımıyla en kısa zamanda imal edilebilecek, en korunaklı ve maliyeti düşük bir kalıp çıkarttık.

bir panço için 150 cm kumaş gidiyor.

şu an sadece derdimiz uygun fiyatlı polar kumaşı bulabilmek. burdaki esnaf insafsız. 35 lira fiyat çekti en iyisi. bunun için yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen en kısa zamanda iletişime geçsinler. en önemlisi en kısa zamanda tedarik edebilmem. izmir-aydın-milas çevrelerinde olursa bizzat kendi aracımla almaya gelebilirim.

herhangi bir ticari maksadım yoktur. bu fikiri gerekli ekipmanla kendiniz de uygulayabilirsiniz. kalıp ölçülerini atabilirim. önemli olan çocukların üşümemesi.

saygılar.

edit: imalattan sonra anlaştığım kuru temizlemeci endüstriyel makinada steril olacak şekilde yıkayacak. ardından hijyen kuralları çerçevesinde ayrı ayrı poşetleyeceğiz.

edit2: ilk etapta talep ettiğim miktarla hedefimiz 100 adet çıkartmak.


hidrolikortakol
(04.11.20)
deprem yaz 2868 e gönder


berkan1
(04.11.20)
Aşık Veysel parkında 5 günüm geçti.

İstanbuldan acil yardım ekipleri ile birlikte Tırları transfer ettik yemek dağıttık
Halen aşık Veysel parkında tırımız yemek dağıtımı yapıyor.
Aşık Veysel parkında çok fazla dışarıdan gelen ihtiyaç sahiplerinin dışında insanlar var.
İlk günlerde battaniyeler giysiler neler neler götürdüler.
çok fazla lokmacı var.
Bence sıcak yemek ihtiyacı çok fazla haftasonları parka çok fazla turistik ziyaret için insanlar geliyor.
Bunların engellenmesi lazım
Ancak izmir halkının ellerinde malzemelerle parka erzak taşımaları da takdir edilecek bir durum.
Elazığ depremine de ilk giden yardım ekiplerinden biriydik
Elazığ’da malzemelere ulaşabilmek için depremzedeler ve ihtiyaç sahiplerinin münakaşa ettiklerini gördüm
Gergin hava vardı.
İzmirdeki insanların çok sakin ve bilinçli yaklaşımları panik havası oluşturmadı.
İzmir’e ulaştığımız ilk gece insanların bize karşı ilgisi sevinç gözyaşlarını hissettim.
ilk gece Bornova Ege ünv devlet hastanesi bahçesine çadır ve yemek aracı Kurulumu yaptık.
Askerler özveri ile çalıştılar.
İzmir halkı deprem yardımları konusunda yaklaşımları gerçekten çok etkiyeci ve takdir edilecek şekildeydi.
Aşık Veysel parkında 5 günüm geçti. Durum sakinleşince İstanbul’a dönüş yaptım.

İzmirli arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yakınlarını kaybedenlere Başsağlığı diliyorum.


voyage
(05.11.20)
bu işi en iyi yapan dernek ahbap derneği zaten başkasına güvenmiyorum.


doclarens
(07.11.20)
www.sessizmuzayede.com

şu müzayedede son 17 eserin geliri akut'a bağışlanacak


bir garip melek
(08.11.20)
(3)

Youtube da bazı videolar neden böyle çizgi çizgi ?

Sadece bazı videolarda böyle oluyor? Ekran kartı bios tarayıcı güncellenebilecek her şey güncel. Win 10 pro yüklü, korsan değil, youtube premium var. Antivirüs yüklü ve güncel.
Sadece bazı videolarda böyle oluyor?

Ekran kartı bios tarayıcı güncellenebilecek her şey güncel. Win 10 pro yüklü, korsan değil, youtube premium var. Antivirüs yüklü ve güncel.
infernalcadre
(26.10.20)
Bildiğim kadarıyla bu videoyu çekenin kamerası veya rip'leyenin kullandığı codec nedeniyle oluyor. Sizinle alakası yok.

Ha başka cihazda aynı video sorunsuz ise onu bilemiyorum.


kibritsuyu
(26.10.20)
Sony kameramızda 1080i 720i'ye ayarlayınca çekim kalitesini bilgisayarda böyle izleniyordu. 1080p ve 720p'de sorun olmuyordu. kibritsuyu haklı sanırım codecle alakalı.


olutaklidi
(26.10.20)
Videodaki bu etkiye "interlacing" denir, senin bilgisayarinla alakali degil kaynak videoyu hazirlayan kisi videoyu hazirlarken interlacing olayina dikkat etmemis ondan boyle oluyor. Bunu videolardan temizleyen yazilimlar var videolar senin icin onemliyse indireceksen falan ama onun disinda senin bilgisayarinla alakali bir durum degil yani.


robokot
(26.10.20)
(9)

Hangi telefonu alayım ?

İPhone 7 Plus var ama hem çok eski hem de ara sıra takılıyor gibi.Android deneyesim var ama emin değilim iPhone 11 de alabilirim.Ama iOS’da mobil ödeme (NFC) aktif değil Max 7.500 TL bütçe var (iPhone 11 fiyatı)1- Telefon alma iPhone 7 devam 2- iPhone 11 al3- Şu modeli al, iPhone 7 Plus tan sonra am
İPhone 7 Plus var ama hem çok eski hem de ara sıra takılıyor gibi.
Android deneyesim var ama emin değilim
iPhone 11 de alabilirim.
Ama iOS’da mobil ödeme (NFC) aktif değil
Max 7.500 TL bütçe var (iPhone 11 fiyatı)

1- Telefon alma iPhone 7 devam
2- iPhone 11 al
3- Şu modeli al, iPhone 7 Plus tan sonra aman Allahım bu nasıl bir telefon iyi ki geçmişim dersin (Lütfen Model Belirtiniz)
Samsung Note 10 Lite, Samsung S20 FE gibi telefonlar ilgimi çekiyor ama bilemedim.

Not: İlla 7.500 TL lik bir telefon önermek zorunda değilsiniz daha ucuz olabilir.
Not2: Çok ekonomik davranmayın 1000 TL ye şunu al üstüne de şöyle yap gibi önerilerde bulunmayınız lütfen.
Not3: 7.500 TL ye şunu ekle şunu al gibi tekliflerde bulunmayınız.
infernalcadre
(18.10.20)
S20 FE alma, değişim kampanyasıyla 4500'e alabilecekken vazgeçtim. (reddit'te ve hatta donanımhaberde ekranında "ghost touch" olduğunu söyleyenler var. Kaydırırken birden bir yere tıklıyor, yanlış yere tıklıyor gidiyor vs.) Bazıları donanımsal olabileceğini söylüyor. Yabancılar iade ediyor değiştiriyor da Türkiye'de servisle uğraşmak istemezsin.

Eğer tam para vereceksen ve büyük telefon seviyorsan S20 zaten 6600'lere bulunuyor gibi. 5200 liralara da S10+ var, o da gayet iyi duruyor. NFC ödeme, akbil yükleme vs. her şey var tabii bunlarda :D Kameraları da çok mutlu eder.

Not: Ben tam tersi yılların androidcisi olarak küçük telefon istediğim için ve ülke fakirleştiği için (ileride satabilmek için) SE 2020 siparişi verdim. Asıl beklediğim telefon iphone 12 mini gibi küçük ve tam ekran telefondu, ama henüz alım gücüm o seviyede değil. Android telefonlarda da (S20 vs.) satmak sıkıntı, alıp 4 yıl kullanırım dersen güzel ama. Ben Galaxy S7'yi 4 yıldır kullanıyorum, hala takılma vs yok ama dahili hafıza yetmiyor. 128gb SE'ye geçmek iyi olacak.

edit: Note 10lite'ı da boşver bence. Gorilla glass'ından, su-toz geçirmezliğinden kısılmış, kamerası daha kötü modeller onlar. Note 10 lite alan bi tanıdık kamerasından şikayet edip ip11'e geçti. Android alacaksan bu yıl olmasa bile geçen yılın amiral gemisini al, başın ağrımaz.


nhk ni youkosu
(18.10.20)
çok değiştirmek istiyorsan iphone se al derim ama iphone 7 plus henüz değiştirilecek bir telefon değil.

iphone'dan androide geçme pişman olursun.


jelly bear
(18.10.20)
@nhk ni youkosu aynı kafadayız galiba. S7 kullanıyorum. Halen daha iyi ama şarjı haliylen cort. günde 3-4 kere şarja takar oldum. batarya değişimi yapmayı düşünüyorum. Yoksa ip12 mini alıcam gibi. Bana küçük boy bi tel gerekiyor . Kullanımı rahat.


sakince
(18.10.20)
İphone 7den geçtim, Samsung note 10 lite aldım gayet memnunum, erkek değilim.


kums
(18.10.20)
iPhone 7 Plus'in bataryasını değiş, iOS14 yükle yağ gibi aksın.


pass
(18.10.20)
samsung s20 serisi telefonlarda cakallik cok, sakin. fakat, samsung m51 modeli fiyat performans olarak iyi gibi.

iphone 11 almak mantikli degil, iphone 11 pro ya da iphone 12'lere bakabilirsin butcen varsa.

xiaomi redmi 9 pro vs alma..

oneplus 8t cikti, turkiye pazarina girerse alinabilir.

xiaomi mi 10 lite 5g kullaniyorum, 239 sterline almistim. gayet memnunum. 3-3.5bin tl'ye bulursan alinabilir.

suan telefona para gomeceksen, amoled ekrani olmasi onemli. battaryasinin en az 4bin mah ve hizli sarj ozelliginin olmasi onemli. iphone 11, ips ekran, amoled degil. xiaomi'nin pekcok modeli ips ekran. alinmaz degil, ama 2500lira'dan fazlasini haketmiyorlar.


iPhone 12 ler 11 den daha ucuza satışa çıkacak. Biraz daha bekleyip 12 veya 12mini alabilirsiniz. Fiyata göre 12pro da olabilir tabii ama 12'yi bekleyin derim.


andoreii
(18.10.20)
4'den beri apple ekosistemindeyim, her iki nesilde bir telefon degistiriyorum. en severek kullandigim 7plus idi, isinma derdi yoktu, pili iyi gidiyordu, ekrani buyuktu, zamani icin teknolojik olarak iyiydi, ozellikle kamerasi cok iyiydi.

11 nasil bilmiyorum ama pro almadigin surece degecegini dusunmuyorum. 11pro alamiyorsan o zaman ben olsam alete bir format atar, gerekirse pil degistirir ve fiyatlarin dusmesini beklerim.


cooperr
(19.10.20)
1


ayin yazari
(19.10.20)
(4)

Belediye başkanı nasıl seçilir?

Seçim dönemi dışında, mevcut başkanın devam edememesi durumda, yeni başkan nasıl seçiliyor?Eğer belediye meclisi ile ise ve başkan x partili, meclis çoğunluğu y partili ise o zaman y partisinin adayı başkan olabiliyor mu?Aday neye göre belirleniyor? Mecliste olmayan biri aday olabiliyor mu?Büyükşehi
Seçim dönemi dışında, mevcut başkanın devam edememesi durumda, yeni başkan nasıl seçiliyor?

Eğer belediye meclisi ile ise ve başkan x partili, meclis çoğunluğu y partili ise o zaman y partisinin adayı başkan olabiliyor mu?

Aday neye göre belirleniyor? Mecliste olmayan biri aday olabiliyor mu?

Büyükşehir belediyesi ise bu örnekteki yer, ilçe belediye başkanları aday olabiliyor mu ?

İlçe belediye başkanları aday olup kazanırsa onların yerine nasıl seçim yapılıyor ?
infernalcadre
(10.10.20)
Aynı partiden bir kişi başkan vekili olarak devam ediyor. O da meclisten olması gerek diye biliyorum.


fezagezgini_4
(10.10.20)
Meclis dışından aday olmaz. Tek istisnası kayyım meselesidir o da terör örgütü irtibatı gerektirir. Bunun disinda meclislerde parti grupları vardir bunlar kendi adaylarını gösterir ve meclis kendi içinden birini böylece secer. Bkz adana bsb Aytaç durak vakası. Yalova Bld vefa salman vakası.
Büyükşehirde ilçe Bld başkanı doğal üyedir. Buna dayalı olarak aday olabilir. Olur ve seçilirse ilçe belediye başkanı kendi meclisi içinden yukaridaki gibi secilir.


fempusay
(10.10.20)
kadir topbaş istifa ettirildiğinde meclis içinde ekrem imamoğlu ve topbaş'ın yerine geçen kişi arasında seçim yapılmıştı. imamoğlu'nun kaybettiği tek siyasi seçim o. onda da halka danışılmadı zaten.


d e j i n
(11.10.20)
(7)

Apple Watch Şarjı ?

Şu an xiaominin bir saatini kullanıyorum da, mesela bu aletin şarjını doldurdum mu neredeyse 1 ay idare ediyor beni. Bu apple watchlardan almak istiyorum iphone kullandığım için ama sanırım bu aletlerin şarjı 1 gün filan gidiyormuş. Bu doğru mu?Aktif olarak apple watch kullananlar şarjınız ne kadar
Şu an xiaominin bir saatini kullanıyorum da, mesela bu aletin şarjını doldurdum mu neredeyse 1 ay idare ediyor beni.

Bu apple watchlardan almak istiyorum iphone kullandığım için ama sanırım bu aletlerin şarjı 1 gün filan gidiyormuş. Bu doğru mu?

Aktif olarak apple watch kullananlar şarjınız ne kadar gidiyor?
infernalcadre
(09.10.20)
1-2 gün


Benim 1.5 gün gibi.


jazzabel
(09.10.20)
2 günü biraz geçiyor


ayin yazari
(09.10.20)
1 gün zor gidiyor benim de. Seri 4.


roket adam
(09.10.20)
Seri 3. Kullanıma bağlı şarj biraz ama max 2 gün gidiyor. uyanıkken sürekli kolumda, sesle mesaj yanıtlıyorum, bildirimlere bakıyorum, spor yapıyorum yani saati bayağı kullanıyorum 2 gün, ikinci gece şarja takıyorum. Başta uyku takibi için gece de takıyordum, o zaman da 1.5 gün gidiyordu.


ludmilla
(09.10.20)
seri 5 sabah 7'de başlıyorum. akşam 22 de şarjı %10 falan kalıyor.

ekran açık, her şey açık en az 120 dk da aktif spor var. en çok bu etkiler zaten.


ozdek
(09.10.20)
Series 5 kullanıyorum. Sabah 8'de şarjdan alıyorum. Tüm gün açık ekran ve aktivitelerden sonra gece 12 civarı yüzde 35-40 ile yeniden şarja koyuyorum. Apple Watch'un diğer akıllı saatlere göre en büyük eksisi her gün şarj etme sorunu maalesef.


ultranil07
(09.10.20)
(4)

Ben neden şu siteye giremiyorum sevgili duyuru kullanıcıları ?

Bazı ermenistan uzantılı sitelere giremiyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Sanırım tek giremeyen benim. Özellikle neden beni seçmişler ?Örnek: http://nkrmil.am/Edit: Bizzat şahsı bilgisayarımla, herhangi bir şirket ağına bağlı olmaksızın, kendi ücretini ödediğim 100 mbit hızla hizmet aldığım (sınırsız
Bazı ermenistan uzantılı sitelere giremiyorum.
Bunun nedeni ne olabilir?
Sanırım tek giremeyen benim. Özellikle neden beni seçmişler ?

Örnek: nkrmil.am

Edit: Bizzat şahsı bilgisayarımla, herhangi bir şirket ağına bağlı olmaksızın, kendi ücretini ödediğim 100 mbit hızla hizmet aldığım (sınırsız) ev tipi bireysel bir kullanıcı olduğum internetimle giremiyorum.

Edit2 : Linke bastığımda çıkan ingilizce yazıları buraya sordum ama duyuruda hiç ingilizce bilen olmadığı için çevirebilen olmadı. Bir arkadaş sağolsun googledan çeviri yapmış ama orada da ermenistan mı beni engellemiş ben mi ermenistanı engellemişim yoksa ttnet mi buna engel olmuş belli değil.

Keşke duyuruda ingilizce dilini bilen biri olsa
infernalcadre
(28.09.20)
şirket bilgisayarı ile giriyorsan çok saçma ama uzantı sebebi ile olabilir.


teritori
(28.09.20)
ben de giremedim ama sanırım ermenistan kapattırmış bu siteleri. saldırı yememek için önlem almış olabilirler


ala09
(28.09.20)
girmeye çalışınca şu yazdı:
Connection denied by Geolocation Setting.

Reason: Blocked country: [Armenia]

The connection was denied because this country is blocked in the Geolocation settings.

Please contact your administrator for assistance.
WatchGuard Technologies, Inc.


jamiro
(28.09.20)
belli lokasyonlardan girilmesini engellemişler akıllarınca. tabi tr ip başta gelir. vpn ile hollanda yapınca paşa paşa açtı.


lazpalle
(28.09.20)
(2)

Android Forumu

Yav ben mi beceremedim, android telefonlara root olur rom olur yükleme ile ilgili TÜRKÇE ve GÜNCEL bir forum yok mu? Bu yabancıların xda forumu gibi var mı bizde ?
Yav ben mi beceremedim, android telefonlara root olur rom olur yükleme ile ilgili TÜRKÇE ve GÜNCEL bir forum yok mu? Bu yabancıların xda forumu gibi var mı bizde ?
infernalcadre
(25.09.20)
İnternette teknik bir konuda doğru düzgün bir paylaşım okumak istersen İngilizce öğrenmelisin. Biz Türkler paylaşmayı değil, kapıp kaçmayı severiz. Yabancılar öyle değil. Oturur yazarlar, çizerler. Ben Google'da doğru düzgün Türkçe arama yaptığımı pek hatırlamam. Yaparsam ya 15 sene önceki bir bilgi çıkar karşıma ya da beni kandırmaya yönelik gazete siteleri.


xda varken kimse bakmaz ki. geliştiren adamlar orada zaten.


argent dawn
(25.09.20)
(1)

Bana niye böyle mesaj geliyor sürekli

PS4 aldığımdan beri çeşitli aralıklarla (hafta 5-6) şöyle bir sms geliyor telefonuma.Gönderen: PhoneID2 adımda doğrulama Sony Entertainment Network hesabınızda etkin. Sony cihazınızla kulla....Bu normal mi? Biri hesabıma mı girmeye çalışıyor.Neden bu kadar çok geliyor bu?Cihaz uyku modunda ama kapal
PS4 aldığımdan beri çeşitli aralıklarla (hafta 5-6) şöyle bir sms geliyor telefonuma.

Gönderen: PhoneID
2 adımda doğrulama Sony Entertainment Network hesabınızda etkin. Sony cihazınızla kulla....

Bu normal mi? Biri hesabıma mı girmeye çalışıyor.
Neden bu kadar çok geliyor bu?

Cihaz uyku modunda ama kapalı iken de geliyor hatta şu an internete bağlı değil.
infernalcadre
(23.09.20)
biri girmeye çalışmıyor da bildiğim kadarıyla cihaz kurulum şifresi diye bir şey var hesap şifrenize alternatif olarak onu kullanabiliyorsunuz, cihazı izin verilenler listesine ekliyor.


nahtoderfahrung
(23.09.20)
(11)

50 tane hap mı yutacağız ?

Her gün bişey çıkıyor. Önce C vitamini dediler aldık. Sonra mutlaka d vitamini dediler onu da aldık. Sonra çinko olmazsa olmaz dediler onu da aldık. Şimdi de beta glukan mı nedir o mutlaka alınmalı diyor.Şimdi burada 4 tane hap oldu. Bunu 2 kere alsan günde 8 hap. 1- Tek hapta toplanan hali yok mu ?
Her gün bişey çıkıyor. Önce C vitamini dediler aldık. Sonra mutlaka d vitamini dediler onu da aldık. Sonra çinko olmazsa olmaz dediler onu da aldık. Şimdi de beta glukan mı nedir o mutlaka alınmalı diyor.

Şimdi burada 4 tane hap oldu. Bunu 2 kere alsan günde 8 hap.

1- Tek hapta toplanan hali yok mu ?
2- Bu kadar hap karaciğer yada böbreğe zarar vermez mi ?
3- Siz ne kullanıyorsunuz, günde kaç tane ?
infernalcadre
(21.09.20)
ben venaturanun d3k2 sini kullanıyorum. bir de arada çinko-bakır ve b12 sini kullanıyorum. kendimi halsiz hissettiğimde bir tane sambucol efervesan tablet alıyorum. arada yine c vitamini tablet alıyorum. you plus diye bir marka hepsi içinde bişi çıkarmış ama içinde katkı maddesi de varmış. ben bıktım ya artık bu takviye olaylarından. doğru mu yapıyoruz yanlış mı bir fikrim yok. kafalar karışık.


omonia
(21.09.20)
ben sadece d alıyorum. damla o da


ShadowOfMoon
(21.09.20)
3. Hiç kullanmıyorum.
2. Bir doktorun "bunu her gün kullan" dediğine başka doktor "o şuna şuna zarar verebiliyor çok kullanma" diyor.
1. Gerek yok ki?

D vitamini eksikliğiniz yoksa dışarıdan almanıza gerek yok. C vitamininin fazlası zaten idrarla atılıyor, mandalina portakal yiyin, kivi yiyin. Diğer mineraller de vücut eksikliğini çekmiyorsa fazla biriktirmek gerekmeyen şeyler. Tahlil yapılıp eksikliği belirlenmemişse bunlardan hiçbirini almanıza gerek yok aslında. Bağışıklık destekleyici olarak önerilen şeylerden dönem dönem kullanırsanız zararı olmaz ama her gün kokteyl yapmanız daha zararlı bile olabilir.


kobuzchu kiz
(21.09.20)
Hiç kullanmıyorum.


Amaranta ursula
(21.09.20)
Yiyeceklerden kolayca alabileceğin vitamin ve mineralleri neden ısrarla haptan almak istediğini anlamadım. Benim şahsen yiyip içtiklerimden aldıklarım fazlası ile yetiyor d vitamini ve demir hariç. Çünkü onlarda kronik eksikliğim var.


superfluid
(21.09.20)
Sağlıklı besleniyorum böylece ek vitamine gerek kalmıyor. Bunların hepsini besinlerden alabilirsin.


sta
(21.09.20)
kim alın diyor gerçekten? instagram prof.ları mı?

c vitaminini muhtemelen aldığınız gıdalardan içeceklerden temin ediyorsunuzdur emin olun. eviniz bodrum katta ve işsizseniz güneş görmüyorsanız d alın ama 2 sokak güneş görüyorsanız d'ye de ihtiyacınız yok.

bahsettiğiniz ilaçların toplumda çok ama çok azının ihtiyacı var. bu kadar reklama algıya kapılmaya gerek yok


avatar is back
(21.09.20)
besinlerden nasil d vitamini aldiginizi aciklayabilir misiniz? biz de alalim.


ehti
(21.09.20)
B12 eksikligim oldugu icin hergun b12 aliyorum ama ben de acikcasi bugun ek vitamin almayi dusunuyordum bagisiklik guclensin diye. Simdi burada yazilanlari okuyunca yediklerim karsiliyordur zaten deyip bir geri cekildim. Of kafam karisti. :(


benim adim fts
(21.09.20)
ben f/p ürünü decavit kullanıyorum. normalde devletin hamileler için verdiği bir multivitamin. içeriği ve miktarları çok zengin. fiyatı da inanılmaz ucuz.

bunun yanına bir şey ekleme şansım olsa efa-dha değerleri yüksek bir balık yağı eklerdim sadece.


orpheus
(22.09.20)
(6)

Tekrar Covit Olur muyum?

*** Durun biliyorum 2. ye olanları filan ama önce okuyun ve okuduktan sonra cevap verinŞimdi ben pozitif çıktım 10. gün Bugün doluyor (Bugün cuma)Pazar günü KPSS sınavı var.OSYM mesaj atmış HES Koduna göre "şu an" pozitifsin o yüzden pazar günkü sınava diğer pozitifler ile gireceksin.Şimdi benim, ha
*** Durun biliyorum 2. ye olanları filan ama önce okuyun ve okuduktan sonra cevap verin

Şimdi ben pozitif çıktım 10. gün Bugün doluyor (Bugün cuma)

Pazar günü KPSS sınavı var.

OSYM mesaj atmış HES Koduna göre "şu an" pozitifsin o yüzden pazar günkü sınava diğer pozitifler ile gireceksin.


Şimdi benim, hazır iyileşmişken, tekrar pozitif hastalarla aynı ortamda 2 saat bulunmam, bana sıkıntı yaratır mı ?

Tekrar bulaşır mı bu sürede?
(KPSS sınavı sırasında maske takmanın zorunlu olmadığını göz önünde bulundurunuz)

EK SORU: O zaman sınava girmiyorum ben çok riskli görünüyor. Ne dersiniz ?
infernalcadre
(18.09.20)
2-3 kat maske tak eldiven tak. her fırsatta dezenfektan kullan ve Allah'a dua et.


jelly bear
(18.09.20)
bence hemen enfekte olmaniz cok zor, bagisiklik taze olmus olacak. yine de jellynin yazdigi gibi onlemli girin tabi


galandar kostumu
(18.09.20)
ben olsam girerdim


galandar kostumu
(18.09.20)
Olan tanidigimdan bildigim kadari ile olanlar antikor olusturuyor ve bu antikor seviyesi dusene kadar koruyuculuk saglaniyormus, ama antikor olusmayan vakalarda varmis..


eja
(18.09.20)
Benim eşim pozitifti 21 gün karantinada kaldık vın test bile yapılmadı ama sanırım tekrar covid oluyorum .


dunyatuhaf
(18.09.20)
(3)

Covid 19 Karantina

Pozitif çıkanlara 10 gün karantina diyorlar ama bu süre nasıl hesaplanıyor bilemedim.8 Eylül gece test yaptılar9 Eylül öğleden sonra sonuç belli oldu.Benim karantina ne zaman bitiyor ?"PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptombaşlangıcından itibaren 10. günün sonund
Pozitif çıkanlara 10 gün karantina diyorlar ama bu süre nasıl hesaplanıyor bilemedim.

8 Eylül gece test yaptılar
9 Eylül öğleden sonra sonuç belli oldu.

Benim karantina ne zaman bitiyor ?

"PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptom
başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılır."

***Cevabı buldum belki merak eden olur : Testi yaptırdığınız (test sonucunun çıktığı gün değil) günden sonraki 10. gün dahil karantina sürüyor.

Yani 08 Eylülde yapılan test için, 18 Eylüle kadar karantinada oluyorsunuz 19 Eylülde karantinanız bitmiş oluyor.
infernalcadre
(17.09.20)
9 eylül temaslı idik, 14 gün karantinadayız. tc noları sisteme işlediler, aile hekimi de 14 günlük rapor verdi, işyerine iletilmek üzere.
siz pozitif olmanıza rağmen 10 gün mü karantinada kalacağınız söylendi?

kesin bilgiyi ilçe sağlık müdürlüğünü arayarak alabilirsiniz.


slogan bulamadik
(17.09.20)
@slogan şöyle bir gariplik var; duyurunun sonunda yazdığım gibi pozitif çıktığında 10 gün uygulanıyor.

Şu rehbere göre uygulama yapıyorlar; covid19.saglik.gov.tr


infernalcadre
(17.09.20)
Pozitif cikanlar 10 gun, yakin temaslilar 14 gun karantinada kaliyorlar. Aile hekimini ararsaniz her kisinin karantina bitis tarihini öğrenebilirsiniz.


Kirmizibavul
(17.09.20)
(5)

Keçi sağmasını bilen var mı ?

Sb
Sb
infernalcadre
(16.09.20)
heee


ankara06
(16.09.20)
Bu devirde keçi sagmasini bilmeyen de tiki cadde kızıdır


abuzer
(16.09.20)
Memesi olan her şeyi sağabilirim, konu nedir


ananiyimioguz
(16.09.20)
Keçi, inek, koyun, fark etmez hepsi Uygun şekilde sağılır


olaylar olaylar
(16.09.20)
keçi memesi inek veya koyun gibi sağılmaz. keçi memesi, kökünden baş parmak ve işaret parmağıyla sıkılıp geri kalan 3 parmakla "sıkılarak" süt çıkarılır. diğer küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar kökten uca sıvazlanarak sağılır. keçi bi değişik hayvan.


(2)

Uçuş sırasında bagaj kaybolması

Çok normal bişey mi ?Yani burada "ya nolcak gönderirler" "adamlar daha ne yapsın bulmuşlar bagajını"gibi bir çok yorum okudum.Yani ben anlamıyorum, bir yolcunun bagajını kaybetmek, geç ulaştırmak büyük bir olay. Mesela bir devlet memuru böyle bir hata yapsa idari açıdan ceza alır, cezai açıdan da ma
Çok normal bişey mi ?

Yani burada
"ya nolcak gönderirler"
"adamlar daha ne yapsın bulmuşlar bagajını"
gibi bir çok yorum okudum.

Yani ben anlamıyorum, bir yolcunun bagajını kaybetmek, geç ulaştırmak büyük bir olay. Mesela bir devlet memuru böyle bir hata yapsa idari açıdan ceza alır, cezai açıdan da mağdur olan kişi herkesi ayağa filan kaldırır. Resmen görevi ihmal suçu bu.

Bir kargo firması kargoyu kaybedince yeri geliyor ücretini ödüyor ama kimse ya parasını ödedi daha ne istiyorsun demiyor.

Hava yolları firmaları bagaj işini sevap kazanmak için mi yapıyor ? Asıl görevi yolcu taşımak, onun dışında hiç bir şeyden sorumlu değiller mi ? Bagajın kaybolmasını, geç getirilmesini çok doğal mı karşılıyorsunuz ?
infernalcadre
(16.09.20)
buradaki temel olay aslında pek cok vaka da bagaj kaybolmuyor. bagaj ucagın ucaga yüklenmesi sirasinda problem oluyor. bu durumda en çok birden çok bacak uçulan uçuşlarda oluyor. özellikle büyük havalimanlarında bagaj uçaktan uçağa yetişmeyebiliyor (örn. aktarma süresi az geliyor). dogal olarak bir sonraki ucakla gönderiyorlar. bazen bir uçuşta varsa bile gec gelebiliyor ama netice de yerine ulaşıyor. ayrica adrese teslim ettikleri için genelde abartılı tepki vermiyoruz bence.

tabi bagaj komple kaybolsa ve bu vakaların sayısı çok olsa o zaman tepkiler daha dikkat çekici olur.


helenart
(16.09.20)
Bagajınız mı kayboldu? Bir kere thyde başıma geldi ertesi gün otele geldi bavul. Sunexpressde böyle bir durum yaşadık iki yıl mahkeme sürdü ama ben kazandım. Mahkeme süresince konuya çok hakim oldum bir durum olursa tecrübelerimi aktarırım.


(4)

Covid olduktan sonra ne oluyor ?

Mesela yakalandık ve sonra hafif bi şekilde atlatıp iyileştik.1-İlk pozitif çıktıktan sonra ikinci test yapılmıyormuş o zaman 15. Gün işe mi dönüyoruz 2-Hastalığı geçirdikten sonra maskesiz bir şekilde rahat rahat takılabiliyor muyuz ? 3- Tekrar geçirme ihtimali var mı ? 6 aya kadar bağışıklık sağlı
Mesela yakalandık ve sonra hafif bi şekilde atlatıp iyileştik.

1-İlk pozitif çıktıktan sonra ikinci test yapılmıyormuş o zaman 15. Gün işe mi dönüyoruz

2-Hastalığı geçirdikten sonra maskesiz bir şekilde rahat rahat takılabiliyor muyuz ?

3- Tekrar geçirme ihtimali var mı ? 6 aya kadar bağışıklık sağlıyormuş 6 ay kafamız rahat mı o zaman
infernalcadre
(14.09.20)
2- maskesiz takılma, tekrar virüsü alıp baskalarina bulastirabilirsin


abuzer
(14.09.20)
Ülke genelinde maske takma zorunluluğu var. Bulaştırmasan bile şu an "geçirenler maske takmayabilir" diye bir şey yok. O yüzden ya ceza yersin ya da agresif kalabalıktan dayak yersin.

Hastalığın bağışıklığı konusunda net bir bilgi yok. O yüzden 6 ay olayına güvenme derim.


himmet dayi
(14.09.20)
geçirenler bir daha yakalanabiliyor.

eksisozluk.com

www.yenimeram.com.tr


aziz dostum jack
(14.09.20)
Bir doktor iki kez yakalanmis ve ikincisinde ölmüstü. Bilgine..


(5)

Hangi maskeyi almalıyız ?

“Beni” koruyacak kaliteli bir maske arıyorum. Bir sürü marka var iyisi kötüsü var hangisini almalıyız ?
“Beni” koruyacak kaliteli bir maske arıyorum. Bir sürü marka var iyisi kötüsü var hangisini almalıyız ?
infernalcadre
(12.09.20)
3m n95 alırsan şu anda doktorların kullandığı maskelerin birebir aynısını almış olursun.
ventilli olanları dışarı hava veriyor, sana bulaşma olasılığı düşük ama karşındakine baya hava vermiş oluyorsun.
ventilsiz olanları çift yönlü filtreliyor ama nefes alması daha zor.


roket adam
(12.09.20)
Evony marka maskeleri oneririm.


vampir akrep
(12.09.20)
N95 + cerrahi ( weltbrown filtreli ) + siperlik veya yanları full kapalı gözlük


photo85
(12.09.20)
boyle antiviraldir, yikanabilirdir vs. o maskelerin hepsini gececeksin SENI koruyan bir maske istiyorsan. Seni koruyacak hic bir maske yikanabilir degildir. pandemiyi yavaslatacak maskelerdir onlar. yani baskalarini senden korur nispeten.

bu konuda cok az secenegin var o yuzden isin kolay.

ORIJINAL olmak kaydi ile N95 ve ustu veya FFP2 ve ustu (FFP3 de olur, FFP1 olmaz) bir maske kullanabilirsin. bu maskeler KESINLIKLE yikanmaz (isini yapmasini saglayan statik ozelligi bozulur) ve kullanimlari toplamda bir kac saatle sinirlidir, sonra atman gerekir.

daha kalici bir cozum ariyorsan ve insanlarin sana bakmasinin verecegi rahatsizligi sagliginin yaninda solda sifir kaliyorsa alman gereken: 3M 6000 serisi veya 7000 serisi bir respirator (7502 oneririm, ara arastir 250 liradan fazla verme) ve buna kartus olarak bir cift 3M 6035 filtre aliyorsun. Sana ilk maliyeti 450 500 lira arasi toplamda ama bu setupi pandeminin sonuna kadar guvenle kullanabilirsin. hastanede yuzune kovidli hastalar hapsuran doktorlar boyle bir setup kullaniyorlar.

Bir de gozun etrafini tam kapatan bir gozluge ihtiyacin var. 50-100 lira arasina bulabilirsin.

asinin onaylanip biraz yayginlasmasina kadar kullanacaksin sonucta, bir kac ay daha yani.

bunun yaninda el yikama, disaridan gelenleri dezenfekte etme vs. ile tam koruma saglamis olursun desek yalan olmaz. kendi keyfine gore onlemleri azaltabilirsin tabii.

cogu kisi bu kadar onlem yerine eninde sonunda kapicam olsun bitsin modunda artik, ama hastaligin uzun vade organlara biraktigi zarar, omrunden ne kadar caldigi henuz bilinmiyor. asilara da cok kalmadi, bir kac ay daha dayanayim dersen yapman gereken budur.

ozetle FFP2 ve ustu bir (bir sure) kullan at maske, veya 3M 7502 maske ve bir cift 3M 6035 filtre (6038 de olur ama gereksiz, maskenin yaninda geliyorsa kullanabilirsin) ve gozlerinin etrafini kapatacak bir gozluk.


robokot
(12.09.20)
(3)

Yol Tarifi (Ankara)

Anadolu (Tandoğan) Metro İstasyonu önünden;Yahya Kemal Beyatlı Anadolu LisesiIşınlar, Yahya Kemal Cd. No 22, 06170 Yenimahalle/AnkaraAnıttepe Anadolu LisesiYücetepe, 88. Sk. No:7, 06570 Çankaya/AnkaraNasıl gidilir ?Baktığımda yakın görünüyorlar ama yürüyerek gidilmez gibi. Taksiye filan mi binmek la
Anadolu (Tandoğan) Metro İstasyonu önünden;

Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi
Işınlar, Yahya Kemal Cd. No 22, 06170 Yenimahalle/Ankara

Anıttepe Anadolu Lisesi
Yücetepe, 88. Sk. No:7, 06570 Çankaya/Ankara

Nasıl gidilir ?

Baktığımda yakın görünüyorlar ama yürüyerek gidilmez gibi. Taksiye filan mi binmek lazım ? Ne kadar sürede varılır ?
infernalcadre
(31.08.20)
Yahya Kemal icin;

İvedik metrosundan kalkan 208 nolu otobus direkt okulun önünden geçiyor.

Ya da Tandoğan metrosunun orda bir migros vardı eskiden. onun onundeki duraktan 202 bolu özel halk otobüsüne binip yakın bir durakta inip biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Güzergahlara bakmak için egonun sitesine bakınız.

Diğerini bilmiyorum


elorelia
(31.08.20)
anıttepe lisesi, tandoğan metroya 2-3 km dir tahmini. yolda genelde düz (yokuş yok). yürüye de bilirsin. taksi de olur. ama taksiye bineceksen. anıtkabir yönüne giden yoldan bin. diğer türlü ters olur.


helenart
(31.08.20)
hocam selam,

yahya kemale ivedik metrodan yürüyebilirsiniz yakındır. maks 10 dk'de yürünür.


dilligaf
(31.08.20)
(3)

Bir öğleden sonra Eskişehir

Bir sebepten Ankara'ya gideceğim. Eskişehir'i ve hızlı treni çok merak ediyorum. 10 da trenle gidip akşam 8 de dönsem gittiğime değer mi ?Bu saat aralığında nasıl bir plan izlemeliyim. İlla git/gör/ye/iç dediğiniz bişey var mı ?
Bir sebepten Ankara'ya gideceğim. Eskişehir'i ve hızlı treni çok merak ediyorum. 10 da trenle gidip akşam 8 de dönsem gittiğime değer mi ?

Bu saat aralığında nasıl bir plan izlemeliyim. İlla git/gör/ye/iç dediğiniz bişey var mı ?
infernalcadre
(30.08.20)
Gidilir.

Ciborek ve met havası ye. Sazova ve kanlikavak parkına git. Sazova da ciborek var.


nucleon
(30.08.20)
Adalarda otur porsuk çayına karşı çay iç, çibörek ye, hamamyolunu gez alışveriş yap, balmumu müzesini gez. Hepsi yürüme mesafesinde.


Uncle Sam
(30.08.20)
www.evernote.com
Şuradan seçin keyfinize göre. Bir günde yeterince görebilirsiniz zaten :)


kobuzchu kiz
(31.08.20)
(8)

Ceng ne demek ?

Bu donanımhaber liselileri Üniversite konularında hep ceng ceng diye bir bölümden bahsediyor. Iğdırda filan açılmış diye ağlıyorlar.Bu ceng hangi bölüm ? Neden gerçek adını yazmıyorlar ?
Bu donanımhaber liselileri Üniversite konularında hep ceng ceng diye bir bölümden bahsediyor. Iğdırda filan açılmış diye ağlıyorlar.

Bu ceng hangi bölüm ? Neden gerçek adını yazmıyorlar ?
infernalcadre
(26.08.20)
Muhtemelen computer engineering. Mal olduklari icin.


hot potato
(26.08.20)
ceng %99 bilgisayar mühendisliğidir. Computer Science olarak CS veya CSE gibi kısaltmaların kullanıldığı da oluyor.
İnşaat mühendisliği CE olarak geçer. (Ama tabi burası Türkiye, hele söz konusu Donanım Haber ise herşey olabilir.)

ceng.metu.edu.tr
ceng.iyte.edu.tr
ce.metu.edu.tr
ce.gatech.edu
cee.stanford.edu


cursor
(26.08.20)
bilgisayar mühendisliği için kullanılıyor donanımhaber forumda ceng. bkz:(computer enginering)

nedenini bilmiyorum biri demiş öyle ağız alışkanlığı kalmış sanırsam. bir zamanlar orada takılıyordum ordan biliyorum.


bilgisayar muhendisligi olabilir ama ona gelde cs diyorlar. ceng; civil engineering olaiblir


ahoy kaptan
(26.08.20)
C.eng. = computer engineering = bilgisayar mühendisliği, kesin bilgi.

Bu kısaltmayı odtü'nün icat ettiğini düşünüyorum bölümün web sitesi ceng.metu.edu.tr gibi birşeydi. Bilkent tayfası da bölümüne CS der. (computer science)

İngilizce'sini yazınca veya söyleyince ne oluyor ben de bilmiyorum, gelenek gibi birşey. Hadi bunlar bölümde de, donanımhaber liselilerine ne oluyor onu hiç anlamadım şimdiden havaya giriyorlar sanırım.


Lethe
(26.08.20)
bilgisayar muhendisligidir diye dusunuyorum, dili ingilizce olan okullarda bolum kodu o sekilde geciyor.


the end of time
(26.08.20)
bilgisayar mühendisliği, kesin bilgi.


"chartered engineer" olarak kullanildigini gordum. British abiler sever, kullanir bunu.


cooperr
(26.08.20)
(13)

Geziyor musunuz ?

İzinde tatilde olanlar; gezip tozuyor musunuz? Yoksa covidden dolayı evde misiniz?Bu aralar bulunduğum yerde vakalar filan çok arttı. Hayat eve sığar uygulamasında her yer kıpkırmızı oldu ama izindeyim ve evde geçirmek mutsuz ediyor beni sanki boşa gidiyormuş gibi. Siz olsanız ne yaparsınız ?
İzinde tatilde olanlar; gezip tozuyor musunuz? Yoksa covidden dolayı evde misiniz?

Bu aralar bulunduğum yerde vakalar filan çok arttı. Hayat eve sığar uygulamasında her yer kıpkırmızı oldu ama izindeyim ve evde geçirmek mutsuz ediyor beni sanki boşa gidiyormuş gibi.

Siz olsanız ne yaparsınız ?
infernalcadre
(25.08.20)
gezmeyeceğimi bildiğim için izin kullanmadım ben.


foolrules
(25.08.20)
işsiz olmama rağmen mümkün olduğunca topluluğa girmiyorum, gezeceksem de yoğun olmayan parklara, ormanlara vs. gidiyorum. 6 aydır dışarıdan yemiyorum içmiyorum.


aziz dostum jack
(25.08.20)
Yazlığa gittim. Denize de sabah girdim. Dağ bayır keşfe çıkabilirsin aracın varsa.


ocaktan beri sadece 1 defa kendi isteğim için arkadaşımın evine gittim. onun dışında evdeyim, market, eczane, hastane, atm gittiğim yerler bunlar bunları da haftada 1 ile sınırlandırıyorum hastane dışında.

bir de yarın ilk defa toplu taşımaya binip bi yere gidicem.


Evin yakınında, açık havada yuruyuse vs çıkıyoruz biz. Gölet, ağaçlık alan derken iyi geliyor. Son bir aydır dışarda bir şeyler de içiyoruz ama çok dikkatli şekilde. Yemek siparişini eve verip fırında biraz isitiyorum önce. O harita ne kadar doğru bilmiyorum da bizim bölge yeşil durumda.

Tatile gitmedim ama ailemin yanına yurtdışına geldim.

Ama iki hafta içinde ise baslayacagim ve toplu tasima kullanmak zorundayım; bundan sonrası için ne olur bilemem.


fraise
(25.08.20)
cumartesi tatilimiz basliyor, turkiyeye geliyoruz, ancak ucakla degil arabayla. tam almanci modu. gezip tozmayi planlamiyoruz, aileleri gormek amac. iki aile de ege'de deniz kenari kasabalarda yasiyor. eylul'de iyice bosalmis olur oralar diye umuyoruz, en azindan biraz denize girebiliriz diye umuyoruz ancak sart degil, duruma gore.


the end of time
(25.08.20)
Marttan beri ev modundayım. Toplu taşıma hiç kullanmadım, ev çevresi gezinti var ufak ufak. Misafirlik falan yok o zamandan beri.

Tatil mevzusunda kendi arabasıyla dağda çadır falan kuranlar hariç kızıyorum ben.


hedep
(25.08.20)
Yıllık iznimin 2. günü, Evdeyim, akşamları sadece yürümek için dışarıya çıkıyorum ve daha önce covid ten 1 hafta hastanede tedavi görmüş biri olarak insanlığın denize ve tatile olan aşkının ibretlik sonunu izliyorum. Yanmış millet susuzluktan.


paramolacak
(25.08.20)
geziyoruz, ağustos başı itibariyle ofise döndük biz her gün istanbulda toplu taşıma kullanıyorum, sosyal mesafeli bütün etkinliklere konserlere tiyatrolara gidiyoruz.

arkadaşlarımızla da evlerde değil parklarda buluşuyoruz.

erkek arkadaşım hemşire haftaya izne çıkıp kaşa tatile gideceğiz, çünkü ihtiyacımız var.


benaslinda
(25.08.20)
Haftasonları tek gecelik kamp yapıyoruz ayda 1-2 kez, her şeyi evden götürüp. Camping filan değil bildiğin doğanın içinde kimseyle muhattap olmadan. Gerçi kimseyle muhattap olmama kısmı covid'den çok insanlarla alakalı da olabilir ama olsun. ^^


amelie poulain
(25.08.20)
Dikili'ye kuzenimin yanına gittim. Kendimi dağa taşa köye yaylaya vurdum, drone uçurdum, sandalyemi çektim, biramı içtim. Tenha yerlerde denize girmeye çalıştım. Dışarıda hiç yemedim, en kötü marketten erzağı alıp, kendim sandviç yaptım.

İyi geldi. Zaten insan içinde olmayı çok sevmiyordum, bu şekilde normalde gitmeyeceğim görmeyeceğim yerleri keşfetmiş oldum.


faith no more
(25.08.20)
Öğrenciyim, marttan beri evdeyim.


northern eagle
(25.08.20)
Marttan hazirana kadar hicbir yere gitmedim,
Hazirandan itibaren 2 kez bulundugum ulkede tatil yaptim,
3 kez yurtdisina ciktim. (Italya, yunanistan, slovenya)

1 ay sonra da turkiye’ye geliyorum.

Ucaklarda ffp2 maske kullanip sonrasinda atiyorum.
Mesafemi korumaya calisiyorum - italya bu konuda cok iyi onlemler almisti ve cok da ciddiye aliyorlar.
Toplu tasimada ve kapali alanlarda maskemi kullaniyorum.

Geziyor olmamla yasadigim ulkede kalmam arasinda bir fark olmadigina karar verdim cunku burada herkes saldi gitti, ekonomisi cok buyuk oranda turizme bagli ulkelerde onlem var en azindan.


kuehles blondes
(25.08.20)
(6)

Fonetiği en iyi mail uzantısı

Ya bugün deli oldum gmail le cimeyil yazanlardan dolayı.Böyle okuma yazmayı yeni sökmüş "türk insanlarının" basitçe anlayabileceği bir uzantı yok mu ?gmail-cimeyilyandex- yandeksyahoo- yahobunlar olumsuz örnekler
Ya bugün deli oldum gmail le cimeyil yazanlardan dolayı.

Böyle okuma yazmayı yeni sökmüş "türk insanlarının" basitçe anlayabileceği bir uzantı yok mu ?

gmail-cimeyil
yandex- yandeks
yahoo- yaho
bunlar olumsuz örnekler
infernalcadre
(20.08.20)
Mail.Com'dan alıyorsun adam Gmail. Com diye kaydediyor.
Laf anlatmaya uğraşmak gereksiz hocam.


neymis
(20.08.20)
protonmail pm.me uzantıs da veriyor


blackpen
(20.08.20)
Bu karşındaki kişi ile ilgili .....@a.com daha zor, bilen bile hata yapar. Karşındaki kişi mal ise çözümü yok. Yani azıcık teknoloji okuryazarlığı olan kişi @ öncesine odaklanır. @ sonrası gmail derseniz doğru iş yapar.


ykyt
(20.08.20)
bu da olmuyorsa adres isteyip kişinin yanına git, bilgisayarına kendin yaz. gmail i cimeyil yazmanın çaresi yok zira. ya da üst insanlara iş yapmaya başlayabilirsin.


paco de lucia
(20.08.20)
me.com baya iyi bu konuda


roket adam
(20.08.20)
kişisel domain.
işimle ilgili alanlara dair birkaç adres oluşturdum. hepsi gmail adresime yönlendiriliyor.

tango@adsoyad.net
kickboks@adsoyad.net
başharf@adsoyad.net gibi


d e j i n
(21.08.20)
(1)

Youtube

Gittim parayı basıp yutubun premiyum xl elit sürümünü aldım.Lakin videoların sonuna doğru videoyu izletmeyecek şekilde başka bir videonun reklamını yapıyor. Yav videonun sonunda belki önemli bir bilgi var, izleyemeyecek miyim ?
Gittim parayı basıp yutubun premiyum xl elit sürümünü aldım.
Lakin videoların sonuna doğru videoyu izletmeyecek şekilde başka bir videonun reklamını yapıyor.
Yav videonun sonunda belki önemli bir bilgi var, izleyemeyecek miyim ?
infernalcadre
(20.08.20)
onu kanal sahibi koyuyor. Onlari engellemenin yolu yok. Premiumu reklam icin aldiysan yazik etmissin bu arada, ublock origin yukledim yukleyeli youtube da reklam gormedim, nazar degmez insallah


freedonia
(20.08.20)
(4)

Çok kötü değil mi ?

Ekşideki şu başlığı görünce çok şaşırdım. Yani gramer hataları bir tarafa, o kadar saçma talepler var ve bunu inanarak yazıyorlar oraya. Hepsinde kötüsü ise yazdıkları yerin yanlış olduğunu bilmemeleri ve sürü psikolojisi ile buna devam etmeleri.https://eksisozluk.com/bimere-diye-bir-garip-foruma-si
Ekşideki şu başlığı görünce çok şaşırdım. Yani gramer hataları bir tarafa, o kadar saçma talepler var ve bunu inanarak yazıyorlar oraya. Hepsinde kötüsü ise yazdıkları yerin yanlış olduğunu bilmemeleri ve sürü psikolojisi ile buna devam etmeleri.

eksisozluk.com

Yani bu adamlar benim komşum, alışveriş yaptığım bakkal, belki bunların çocuklarıyla filan evleneceğim. Bu yazılanlar çok tuhaf ve utandırıcı geliyor bana. (Yeni nesilin deyişi ile cringe)

En azından şu duyuruda ki kadar bir üslup, bir tarz bekliyordum.

Yanlış mı düşünüyorum?
infernalcadre
(15.08.20)
Ben de dün okudum ve çok üzüldüm. Komşusu bahçesini suladığı için ağır ceza almasını isteyen insan var. Birilerine sonu kötü olabilecek iftiralar atanlar da var.

İnternet okur yazarlığı diye bir ders vardır. Sanırım internette gördüğümüz her şeye inanmamak için buna ihtiyacımız var.


howfaristhesky
(15.08.20)
Forumdaki 10-15 yazıyı okudum. Taşeron problemi, okula gitmeyen öğretmen, mahallenin sinek sorunu, işe alımlarda memleket kayırmacılığı vs. "BİMER'e şikayet nasıl yapılır" başlıklı haberi şikayet hattı zannedip oraya yazmaları haricinde bir aptallık göremedim ben. Yazım şeklinden aklı başında olduğu anlaşılan insanlar da yazmışlar. Bana çok kötü gelmedi. En azından şaşırtıcı bişey yok.


IncredibleMau
(15.08.20)
Bu tip insanların hepsinin ortak noktası korkunç yazım hataları. Ortak dilleri var resmen. İçinde yazılanlara ise değinmek bile istemiyorum. Önce gülüyordum okurken sonra baya baya utandım ya. Böyle insanlarla aynı ülkede olmak beni üzüyor.

Daha fazla utanmak için bkz: Cumhurbaşkanlığı külliyesi google yorumları. İçinde harika fantastik yorumlar var.


Valla gram üzülmedim. Ekşi'dekilerin kattıkları yorumlarla birlikte okuyunca gülmekten öldüm. Uzun zamandır gülmemiştim böyle :D Ara sıra canım sıkılınca açar okurum :D

Olayın en komik tarafı ise ülkenin koskoca cumhurbaşkanının hiç işi yokmuş gibi oturup onların şikayetlerini okuyacaklarını düşünecek kadar saf olmaları.

Bir de bu adamlar bu zekayla 18 yıldır ülkenin kaderini belirliyor. Resmen ironinin dibi.


(3)

Bu THY

7 Eylüldeki bileti (aktarmalı-iç hat) sürekli değiştiriyor. Bir saat ileri bir saat geri filan.Soru: Benim bir hakkım hukukum var mı bu işte ?Soru2: Krizi fırsata çevirecek bir avantaj filan elde edebilir miyiz ? Bedava Lounge filan?
7 Eylüldeki bileti (aktarmalı-iç hat) sürekli değiştiriyor. Bir saat ileri bir saat geri filan.

Soru: Benim bir hakkım hukukum var mı bu işte ?
Soru2: Krizi fırsata çevirecek bir avantaj filan elde edebilir miyiz ? Bedava Lounge filan?
infernalcadre
(14.08.20)
Konunun uzmanı değilim ama uçuşa 3 haftadan çok var. Aynı gün ya da önceki gün değişiklik olsa neyse, bence bir şey çıkmaz. En iyi ihtimal, aktarmalı uçuşun 2. Ayağını kaçırırsanız o zaman otel konaklaması vs sağlarlar muhtemelen.


senolll
(14.08.20)
İptal ederse veya varış saatinden en az 3 saat sonra seni gideceğin yere ulaştırırsa tazminata hak kazanırsın. Ama biraz kovalaman lazım, müşteri hizmetleri hakkın da olsa vermemek için inkar edip yıldırmaya calısırlar. O durumda da çare sivil havacılık üzerinden şikayet oluşturmak


Ezequiel
(14.08.20)
daha önce sabiha - esb - trabzon aktarmalı uçuş almıştım mil ile. saat değişince alternatif uçuş seçme hakkım doğdu. ahl - ordu olarak direkt uçuş istemiştim vermişlerdi. saat değişince yakın bölgelere alternatif uçuş hakkın oluyor.

gideceğin yere direkt uçuş var ise bu şekilde düzenleme isteyebilirsin.

bir de ek olarak uçuş saati değiştiğinde çağrı merkezini arayıp yeni saatli uçuşu onaylaman gerekir. uçuş günü kapıda kalma sonra.


spirit crusher
(15.08.20)
(5)

Laptop ısınıyor

Diyebilmek için kaç dereceyi görmek lazım ?Mesela şu an sıcak bir şehirde youtube da video izlerken ve bu yazıları yazarken (8 sekme açık chrome da)CPU kullanımı en fazla yüzde 15 (genellikle yüzde 5-10 seviyelerinde) Sıcaklık max 56 derece (genelde 39-45 arası gidiyor)İki adet fan 2110 ve 2040 rpm
Diyebilmek için kaç dereceyi görmek lazım ?

Mesela şu an sıcak bir şehirde youtube da video izlerken ve bu yazıları yazarken (8 sekme açık chrome da)

CPU kullanımı en fazla yüzde 15 (genellikle yüzde 5-10 seviyelerinde)
Sıcaklık max 56 derece (genelde 39-45 arası gidiyor)
İki adet fan 2110 ve 2040 rpm hızında dönüyor şu an.

Yani bilgisayarım ısınmıyor demem için bu 10 derece filan mı olmalı anlamıyorum.

Not: Oyun oynarken max 89 dereceyi gördüm genelde 70-90 arası dolaşıyor. (cities skyliner-harita büyüdükçe işlemciye yük biniyor)
infernalcadre
(02.08.20)
normal hocam. 10 derece nasıl olsun ? ortam 10 derece mi ? sıvı soğutma ile 10 dereceye inemiyorlar.

56 gayet iyi. 89 da azcık yüksek ancak fena değil oyun için.

edit: 70-90 arası fena değil demek istedim. 90 yüksek.


fezagezgini_4
(02.08.20)
GPU veya CPU, oyun oynarken 90 derece ve üstünü görüyorsa ısınıyor diyebiliriz.


vhdl
(02.08.20)
Edge'de 8 sekme açınca cpu max 8, sıcaklık max 42.
Windows dengeli mod, 2700-2300 rpm.
Bence fan hızına göre 56 fazla sayılmaz ama oyundaki sıcaklık biraz sınırda gibi.


wrench
(02.08.20)
normal. oyun kisminda isindirmis ama.


turbo sadık
(02.08.20)
Normal yükte 80 küsür tam yükte 90 küsürse cpu macunu değişme ve temizlik zamanı gelmiş demektir. Laptop ise fanları dıştan da temizlemek biraz rahatlatır. Pc de ise fan yolları açık mı kontrol edilebilir. Toz varsa hava ile bunlar uzaklaştırılmalıdır. Eğer etki etmediyse termal macun değişimi en az 6 ay rahatlatır.


ozdek
(03.08.20)
(1)

Spotify son çalınanlar

Ya bu herkesin övdüğü spotify denen şeyde son dinlediklerim nerede tam olarak ?Fizy de bile çok basit şekilde buluyorum.Geçenlerde çalışırken şarkılar çaldı birini çok beğendim ama şimdi bulamıyorumUmarım ben bulamıyorumdur yoksa sileceğim uygulamayı
Ya bu herkesin övdüğü spotify denen şeyde son dinlediklerim nerede tam olarak ?
Fizy de bile çok basit şekilde buluyorum.
Geçenlerde çalışırken şarkılar çaldı birini çok beğendim ama şimdi bulamıyorum

Umarım ben bulamıyorumdur yoksa sileceğim uygulamayı
infernalcadre
(24.07.20)
support.spotify.com

telefonda yok sanırım ama masaüstü versiyonunda sıradaki şarkılar butonuna tıklayıp oradan geçmiş sekmesinden bulabilirsiniz son çalınan şarkıları. burada son 50 şarkı falan görünüyor yalnız.


senolll
(24.07.20)
(4)

Video Çekimi ve Yeşil Perde

YouTube için video çekmek istiyoruz ve tek eksiğimiz yeşil perde ve biraz ışıkSorular;1- Ya bu yeşil perde bildiğimiz yeşil perde değil mi ? Arkadaşın biri bunun özel bir perde olduğunu ve 700 TL 1000 TL gibi rakamlara satıldığını söyledi. Kumaş pazarlarından yeşil kumaş alsam aynı işi görmez mi ? H
YouTube için video çekmek istiyoruz ve tek eksiğimiz yeşil perde ve biraz ışık
Sorular;

1- Ya bu yeşil perde bildiğimiz yeşil perde değil mi ? Arkadaşın biri bunun özel bir perde olduğunu ve 700 TL 1000 TL gibi rakamlara satıldığını söyledi. Kumaş pazarlarından yeşil kumaş alsam aynı işi görmez mi ? Hatta kumaş yerine duvarın bir bölümünü mat bir şekilde yeşile boyamak yada yeşil karton/kağıt kullanmak aynı işe yaramaz mı ? Rengi tonu mu olay ?

2- Işık konusunda da rakamlar uçuyor resmen. Yeteri güçte 2 uzun florasan yeşil perdenin yanına konulsa gölgeyi engeller mi ?

Yani ben mi çok amatör düşünüyorum yoksa bu işler gerçekten bu kadar masraflı mı ?
infernalcadre
(23.07.20)
Biraz sondan başlayacağım çok masraflı. Ama sizin için bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bu işten profesyonelce bir beklentiniz olmadığını varsayıyorum.
1- bildiginizden Biraz farklı bir perde. Yeşil mat bir kumaş alın işinizi görür. Duvarı boyamak da işinizi görür. Perde kullanacaksınız kırışıklık bırakmayın üzerinde. Boyada da mümkün olduğunca ton farkı yaratmamaya bakın. Kartonu tam birlestiremezsiniz diye düşündüm.
2- ışık pahalı bir ekipman. Gölgeyi mümkün olduğunca florasanla engelleyin. Tepe ışığını unutmayın. Nesneyi fona yapistirmayin.
Amator düşünüyorsunuz ama zaten amatorsunuz bence çok masrafa girmeden kotarabilirsiniz.


1- www.thomann.de

2- bence ilk başta ışık filan düşünmeyin. önce bir çekin bakalım, içerik planı yapın. kurgusunu vs yapabilecek misiniz, her hafta video çekebilecek misiniz... bunlara bakın ondan sonra işin profesyonel tarafını düşünürsünüz. aksi halde boşa zaman ve para kaybı olur.


elektr10
(23.07.20)
hocam yeşil perde'de amaç perde önündeki sahneyi arkası ile ayırt edebilmek. yeşil perde önündeki sahnelerde en az kullanılan renk oldugu için seçilmiş bir şey. dolayısıyla yeşil renkte ve renk geçişleri olmayan bir bez, ya da boya da iş görür tabi ki.
Aşırı koyu olmamakla beraber yeşil rengin çok açık olmamasına da dikkat edin. ışığı fazla yansıtmasın ki görüntü bozulmasın.


ışık için bitane tam karşıdan ya da iki tane kenarlardan aşağıdaki alternatifleri düşünebilirsiniz.
tek kişi konuşacaksa kamerayı bu çemberin içine koyup gölgesiz görüntü alınır sanki. 2 kişi olacaksa sağ ve soldan açılı ayarlamak lazım.

urun.n11.com
urun.n11.com

edit:
urun.n11.com
bu da uygun fiyatlı yeşil perde


ayin yazari
(23.07.20)
-illa yeşil olması şart değil. ön ile fonu ayırt eden her renk kullanılabilir artık. (o eskidendi)
- çekimlerinizde fazla aksiyon var ise green + blue screen kullanmanızı kesinlikle öneririm.


ankarakecisi
(23.07.20)
(2)

Hangi Bilgisayar Daha İyi ?

Seçenekler;1- Asus FX505DT-BQ190 Ryzen 5 3550H 8GB 1TB+256SSD GTX1650 15,6Fiyat: 6.299,00 TLLink: https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/asus-fx505dt-bq190-ryzen-5-3550h-8gb-1tb256ssd-gtx1650-156-P4330002962- ACER NİTRO NH.Q6ZEY.005 RYZEN5 3550H 8 GB 512SSD GTX1650 15,6 DOSFiyat: 5.999,00 TLLink: h
Seçenekler;

1- Asus FX505DT-BQ190 Ryzen 5 3550H 8GB 1TB+256SSD GTX1650 15,6
Fiyat: 6.299,00 TL
Link: urun.n11.com

2- ACER NİTRO NH.Q6ZEY.005 RYZEN5 3550H 8 GB 512SSD GTX1650 15,6 DOS
Fiyat: 5.999,00 TL
Link: urun.n11.com

3- ACER NITRO i5-9300H/8GB/512SSD/GTX1650/120HZ/15.6/FD NH.Q59EY.00N
Fiyat: 6.499,99 TL
Link: urun.n11.com

4- Diğer (Lütfen belirtiniz)
infernalcadre
(23.07.20)
geçen bir duyuruda paylaşılmıştı

www.hepsiburada.com

i5 10300H 8GB 512GB SSD GTX1650Ti 6.463,57 TL


fezagezgini_4
(23.07.20)
m.n11.com

Bu bilgisayar paylaştığınız bilgisayarlarda işlemci olarak çok daha iyi, grafik kartı olarak bir tık daha iyi. Ryzen 3. nesile göre 2 kat performans farkı var.


(1)

Bilgisayar tavsiyesi

Genelde internette takılacağım fakat; Cities Skyliner ( harita büyüdükçe işlemci ısınıyor)Euro Truck Simulator Football Manager 201xÇeşitli Tycoon oyunları (süper market kurma, hastane kurma vs. )Oyunlarını rahatlıkla oynayabileceğim ısınma sorunu yaşatmayacak bir bilgisayar arıyorumBütçe 5.000 TL
Genelde internette takılacağım fakat;
Cities Skyliner ( harita büyüdükçe işlemci ısınıyor)
Euro Truck Simulator
Football Manager 201x
Çeşitli Tycoon oyunları (süper market kurma, hastane kurma vs. )

Oyunlarını rahatlıkla oynayabileceğim ısınma sorunu yaşatmayacak bir bilgisayar arıyorum

Bütçe 5.000 TL
infernalcadre
(17.07.20)
şu an sıfır olarak satılan bütün bilgisayarlar bahsettiğin oyunları rahat kaldırır en ucuzu bile. kafana göre alabilirsin.


inancsiz deve
(17.07.20)
(1)

Facebook’um bozuldu

İPhone 7 Plus ( en güncel sürüm ) cihazımda bulunan Facebook uygulaması (en güncel sürüm) ana sayfada (haber kaynağı deniliyor sanırım) sürekli yeniliyor ve bana sadece 1 gönderi gösteriyor. Aşağıya indiğimde sayfayı yenileyip yine en başta 1 gönderi gösteriyor.Bu nasıl oldu; cihazın pilini değiştir
İPhone 7 Plus ( en güncel sürüm ) cihazımda bulunan Facebook uygulaması (en güncel sürüm) ana sayfada (haber kaynağı deniliyor sanırım) sürekli yeniliyor ve bana sadece 1 gönderi gösteriyor. Aşağıya indiğimde sayfayı yenileyip yine en başta 1 gönderi gösteriyor.

Bu nasıl oldu; cihazın pilini değiştirmek için telefonu iCloud’a yedekledim. Pil değişimi sonrası bu yedeği geri yükledim ondan sonra oldu.

Neler yaptım; yedeği geri yükledim, Facebook’u sildim, Facebook’un telefonda tuttuğu verileri sildim, telefonu çeşitli şekillerde kapatıp açtım.

Ne istiyorum; bu Facebook uygulamasını, diğer verilerimi kaybetmeden çalışıyor hale getirmek istiyorum.

Ne yapmalıyım ?
infernalcadre
(12.07.20)
Facebook’un kendi ayarlarına baktın mı? cihaz ile ilgili sorun gibi durmuyor bence.


everythingok
(12.07.20)
(10)

İnşaat Mühendislerinin İş Bulma Durumu

Bir arkadaşımla konuşurken gayet kolay iş bulabileceğini filan söyledi. Ekşideki başlık aklıma geldi şaşırdım. Adam İTÜ filan mezunu imiş.Soru şu; Anadolu’da bir özel üniversite inşaat mühendisliği mezunu bir kişinin iş bulma zorluk/kolaylığı nedir ? (10 üzerinden puanlayabilir, yazarak anlatabilirs
Bir arkadaşımla konuşurken gayet kolay iş bulabileceğini filan söyledi. Ekşideki başlık aklıma geldi şaşırdım. Adam İTÜ filan mezunu imiş.

Soru şu; Anadolu’da bir özel üniversite inşaat mühendisliği mezunu bir kişinin iş bulma zorluk/kolaylığı nedir ? (10 üzerinden puanlayabilir, yazarak anlatabilirsiniz)

Not: Lütfen kendini geliştirirse filan muhabbetlerine girmeyelim. Standart bir öğrenciden ortalama bir gano ile mezun birinden bahsediyoruz.
infernalcadre
(07.07.20)
Ne üzerine yoğunlaştığı önemli. Düz üstyapıcı, projeci bulamaz. Altyapıcı, yolcu bulabilir.


malheiros
(07.07.20)
5

herşey ortalamaysa iş bulma derecesi de ortalama olur ve tamamen şansa bakar.


foolrules
(07.07.20)
iyi sayılan devlet üniversitelerinden 2016 mezunu 2 inşaat mühendisi arkadaşım işsiz, 1 tanesi de alanı dışında çalışıyor.


şu anda inşaat sektörü durgun. iş bulması 3/10. itü mezunu falan işe girer ama o da komik maaşlara. şu an böyle seneye değişebilir.


xrated
(07.07.20)
bulur hocam. burada sorun iş değil adamlar işi yada maaşı beğenmiyor. hemen bulur. 10/8


sizofren06
(07.07.20)
eksideki sozde rezaleti okudum, 10 ustunden 0 verdim. insanlar itu gibi belli basli kurumlara bir sekilde kapagi atinca yirttik artik, bundan sonrasi kolay kafasina giriyor, sonra tunelin ucu bombok bir yere cikiyor. mulakatta ikram beklemeler, adamin konusmasina takmalar, bir suru gereksiz afra tafra.

elin adami size padisah muamelesi cekmek zorunda degil yaw. bir de muhendislerin zaten ezici cogunlugunun ciddi "soft skill" problemi var. biraz girdigin kabin seklini alacaksin.


cooperr
(07.07.20)
Benim arkadaşların çoğu işsiz. Hepsi de çok yüksek puanla kazanmıştı


Gabriel
(07.07.20)
tanıdık yoksa 10 üzerinden 1.


turbo sadık
(07.07.20)
Cooperr cok guzel demis

O eleman daha cok issiz kalir. Boyle seylere bu kadar aglayan adamin mizmizligini patron adam saniyede hisseder

Edit: bu arada ulke bok gibi is yok isverenler de kansiz ama sokaga cikip iyy yere tukuruyorlar, iyy dolmusta hep ayakta gidiliyor nasil ulke burasi diye aglamakla ayni seviyede gozumde. boyle rezalet basligi acmak her detayi bu kadar ufak ufak anlatmak o kisinin karakteri hakkinda biraz fikir veriyor. Yani aslında yetenekleri vs. değil bence direkt bizim rezaletçiye gıcık olmuş o patron da bundan önce reddeden patronlar da.


Turbo+1

İş beğensen nolacak, adam şirket zarar ediyor deyip maaşın üstüne yatmaya çalışıyor.


Unde bach canim
(07.07.20)
(4)

Tarih tekerrür mü ediyor ?

32. gün 28 şubat belgeselini izliyorum. Anap ve refah partilerinin yaptığı 'hataların' bir çoğu yine yapılıyor gibi sanki. O zaman ki benzer sıkıntılar değişik aktörler ile yine aynı gibi.Sadece iktidar olarak düşünmeyin muhalefetinde (bakınız shp) çok benzer yanları var.Gerçekten tekerrür mü ediyor
32. gün 28 şubat belgeselini izliyorum. Anap ve refah partilerinin yaptığı 'hataların' bir çoğu yine yapılıyor gibi sanki. O zaman ki benzer sıkıntılar değişik aktörler ile yine aynı gibi.Sadece iktidar olarak düşünmeyin muhalefetinde (bakınız shp) çok benzer yanları var.

Gerçekten tekerrür mü ediyor yoksa serdar ortaç beyfendinin dediği gibi 'topu topu 7 nota var kaç ayrı beste yapılabilir ki' durumu mu mevcut.

uyarı: bu soru aslında bir siyasi eleştiri yada ima olmayıp tamamen belgesel izlendikten sonra şaşırılan benzerlikler sebebiyle sorulmuştur.
infernalcadre
(18.06.20)
Tekerrür etmiyor :) hep aynı devam edıyordu zaten, değişen sadece parti logoları, ve genel başkan isimleri


paramolacak
(18.06.20)
Ben bunu ekonomik sıkıntılarla beraber fark ettim. Sanırım 1978 yılında Türkiye yine çok büyük bir ekonomik zorluktan geçmiş. Aha dedim o zaman, aynı olayları 40 yılda bir yaşayıp duruyoruz. Hiç ders almıyoruz, almaya da niyetimiz yok.

O nedenle haklısın diye düşünüyorum. Tek bir senaryo var. Dizi bittikçe yeni oyuncularla baştan başlıyoruz. Döneme göre bazı küçük değişiklikler olabiliyor.


yargin
(18.06.20)
anap, refah hata yapıyorsa halk neden onların benzerini neden seçiyor diye düşünmek lazım. Bire bir tekerrür etmiyor belki ama zaman, ortam ve koşul farkı nedeniyle yeniden bazı denemeler yapılıyor. Uluslararası alanda da Türkiye'nin tavrı çok durağan ve sessiz değil. Her daim yeni hamleler yapılıyor. Bu tekerrür değil, değişimdir


Erva
(18.06.20)
@erva

Cevabınıza tek tek sorularım ve yorumlarım var cevaplarsanız sevinirim.

anap, refah hata yapıyorsa halk neden onların benzerini neden seçiyor diye düşünmek lazım.
(bence halkın saplantıları ve takıntıları var.bunlar kaba hatlarıyla din ve laiklik. aynı eksende dönüp duruyoruz. halk bence asla yeniliğe açık değil)

Bire bir tekerrür etmiyor belki ama zaman, ortam ve koşul farkı nedeniyle yeniden bazı denemeler yapılıyor.
(Yani diyorsunuz ki 'bir doğru' var ara sıra ortam müsait oldukça deneniyor. doğru mu anlamışım)

Uluslararası alanda da Türkiye'nin tavrı çok durağan ve sessiz değil.
(bunu hiç anlamadım işte.)

Her daim yeni hamleler yapılıyor. Bu tekerrür değil, değişimdir
(Ama bu hamleler hep benzer. üstte verdiğim örnekten devam edersek örneğin bir parti dini görüşleriyle ülkeyi yönetmek isterken ordu engeline takılınca, benzer bir parti bu sefer orduyu siyasi yönden nispeten pasifize ederek aynı sonucun ortaya çıkmasına engel olmak istiyor.Bunu "ya ordu siyasete karışmamalı" diye yorumlamayın lütfen. demek istediğim hep aynı şeylerin başka başka yıllara göre versiyonları.)

Yani bazı anahtar kelimeler var sizlerinden çok iyi bildiği fakat bu anahtar kelimeler içinde hiçbir zaman mesela atom enerjisi,balıkçılık,kültür sanat, vs (örnekler tamamen sallanmıştır) bulunmuyor nedense. Biraz ağır mı olur bilmiyorum ama sanki bi bataklıktayız ve çırpındıkça aynı yerde gibiyiz.


infernalcadre
(18.06.20)
(1)

Motivasyon Hakkında

Ekim ortası gibi gireceğim bir sınav var ve ben bu sınav çalışma ve soru çözme işine biraz uzak kaldım.Lakin sınavı geçersem hayatımın geri kalanında çok rahat edeceğim.Nasıl motive olup harıl harıl çalışabilirim ?
Ekim ortası gibi gireceğim bir sınav var ve ben bu sınav çalışma ve soru çözme işine biraz uzak kaldım.

Lakin sınavı geçersem hayatımın geri kalanında çok rahat edeceğim.

Nasıl motive olup harıl harıl çalışabilirim ?
infernalcadre
(18.06.20)
motivasyonun gelmesini beklemeyerek.

yapılan en büyük hata (ben de yapıyorum) bir şeylere başlamak için motivasyon/ilham vs. beklemek.

halbuki ıkına sıkıla oflaya poflaya da olsa mini bir plan yapıp başına oturmak gerekiyor.

aranılan motivasyon tam da biraz ritim kazandıktan sonra kendi kendine geliyor.

hayat tecrübesidir faidelenebilirsiniz.


AlsterWasser
(18.06.20)
(3)

Ne yapmalıyım ?

Kaç gündür fikir değiştirip duruyorum. Bana bir akıl verin.Çöpten 3500 TL para buldum. 1 kuruş azı yada fazlası yok.1-Telefon alayım dedim saçma sapan telefonlar var emin olamadım (İphone 7 plus kullanıyorum)2- Bilgisayar alayım dedim. 4000-5000 TL para lazım düzgün bişey için. Zaten elimde ofis pro
Kaç gündür fikir değiştirip duruyorum. Bana bir akıl verin.
Çöpten 3500 TL para buldum. 1 kuruş azı yada fazlası yok.

1-Telefon alayım dedim saçma sapan telefonlar var emin olamadım (İphone 7 plus kullanıyorum)

2- Bilgisayar alayım dedim. 4000-5000 TL para lazım düzgün bişey için. Zaten elimde ofis programları kullandıran film izleten bir alet var bir de ssd aldım cillop gibi oldu

3- Gençlik hayalim Ps4 alayım dedim tam bu fiyata buldum. Slim 500 GB 2 kol pes 2020 ile birlikte ithalatçı garantili.

Çok kafam karıştı.

Telefon alayım diyorum “bu para verilmez” diyorlar
Bilgisayar alayım diyorum oyun oynamak istesem biraz üstüne koymam lazım 5binlik bilgisayar öneriyorlar
Ps4 alayım diyorum “ 5 çıkacakmış bunlar çöp olacakmış çok pahalıymış milattan önce 750 liraya almışmış 3500 verilirmiymiş vs vs”

İçinizden aklı selim biri şunu yap desin

Önemli not: sadece 3 seçenek var lütfen bunlardan birini seçiniz tşk.
infernalcadre
(09.06.20)
Ben bu durumda ps4 alırdım. Telefonun iyi bir telefonmuş zaten ps4 alıp oyun oynayacaksın geri kalan şeyler için bilgisayarın iş görüyormuş. Ha istersen koy bir kenara ps5 bekle.


telefona o para verilmez lafı 2 sene önce için geçerliydi, artık öyle bir dünya kalmadı; 2 binden başlıyor her şeyiyle yeten telefonlar.

telefonun 1 sene sonra yetmemeye başlar muhtemelen(ne yaptığına da bağlı tabii), o zaman para sorun olmaz telefon alırım diyorsan ps al.
ama elindeki telefonun da değeri düşmeden onu satıp 3 bin civarına işini görecek orta-üstü bir xiaomi alabilirsin. kalanı da kartına yatırırsın, ps'i taksitle alırsın.

normalde böyle havadan gelen paralarla hevessel şeyler alırım ben, gençlik hayalinmiş ps al geç derdim ama telefon da ayrı bir ihtiyaç oldu artık. telefonla idare eder misin biraz daha, onu düşün.


Bruce
(09.06.20)
hepsi yapılabilir. elindekileri satman kaydıyla en iyisine sahip olabilirsin. mesela telefonu satıp üstüne 3500ü koyup yeni çıkan iphone se alınabilir. bilgisayar da aynı şekilde eskisinin üstüne koyarsan artı 5 yıl götürecek oyun da oynatacak bir bilgisayar alabilirsin. ben de ps istiyordum bir hevesle ilgilendim sonra bıraktım. gerçek bir oyuncuysan alabilirsin tabii, kişisel bir şey ama ben olsam almazdım. bilgisayarı tercih ederdim.


anarsika
(09.06.20)
(1)

Oyunlu Bundle

Pes 2020 oyunlu bundle ne demek ? Ps4 ilanında böyle yazıyor da bundle ne oluyor
Pes 2020 oyunlu bundle ne demek ? Ps4 ilanında böyle yazıyor da bundle ne oluyor
infernalcadre
(09.06.20)
gayet açık aslında, ekstra bir anlamı yok. ps4 ile birlikte pes 2020 oyunu da var.

zaman zaman ps satışları böyle bundle'lı oluyor, ps ile birlikte oyun da geliyor. bazen oyunun yanında ikinci kol filan oluyor vs. ps'in kutusunun tasarımı filan o oyuna özel oluyor.

örnek,
www.youtube.com


aziz dostum jack
(09.06.20)
(1)

Alınır mı ?

https://urun.n11.com/ikinci-el-yenilenmis-konsol/sony-ps4-slim-500gb-konsol-2-kol-fifa18pes-18nba-2k18-teshir-P223973872Bunun gibi teşhir ürünleri var. İki kollu oyunsuz 500 gb 3000 tl diyor teşhir. Alınır mı ?
urun.n11.com

Bunun gibi teşhir ürünleri var. İki kollu oyunsuz 500 gb 3000 tl diyor teşhir.

Alınır mı ?
infernalcadre
(09.06.20)
alınmaz gereksiz pahalı. sahibinden'de 2500e çift kol oyunsuz ve çok daha temizlerini bulabilirsiniz.


golgi aygıtı
(09.06.20)
(5)

Bana bilgisayar alalım

Üst limit :4.000 TLAmaç genel işlemlerEkstra istek; Cities Skyliner, Simcity, Euro Truck Similator, FM serisi gibi oyunları bilgisayar ısınıp kapanmadan, full ayarda olmasa da beni üzmeyecek ayarlarda oynamak istiyorum.Edit : Laptop olacakEdit2 : Hani iyi bir bilgisayar ise 4500 4600 seviyelerine de
Üst limit :4.000 TL
Amaç genel işlemler
Ekstra istek; Cities Skyliner, Simcity, Euro Truck Similator, FM serisi gibi oyunları bilgisayar ısınıp kapanmadan, full ayarda olmasa da beni üzmeyecek ayarlarda oynamak istiyorum.

Edit : Laptop olacak
Edit2 : Hani iyi bir bilgisayar ise 4500 4600 seviyelerine de çıkarım ama çıkmasam daha iyi.
Edit3 : Eski bi HP marka bilgisayarım var. Onun seri numarası ile 300 400 TL iade alabiliyorum bilginiz olsun.
infernalcadre
(08.06.20)
Dizüstü mü masaüstü mü ?

4000 liraya i5 ve 8gb ramli laptop sadece birkaç tane bulunabilir, uzun ömürlü bir şey için biraz daha fiyatın yükselmesi gerekir veya denk gelirse kampanya. Masaüstü için toplamayla bir şeyler yapılır.


lenovo ryzen 3500U 8gbram 256ssd 3600TRY civarı, biraz takip edersen, kupon kullanırsan 3400lere falan düşer.


plastic_angel
(08.06.20)
@Orpheus'un önerdiği seriniyi bir seridir, 15 inc istersen o fiyat bandına bulursun. Ryzen5 3500'un uzerindeki dahili grafik birimi istediğin oyunlarda is görür. Mx110dan iyidir vega8.

Yine de almışken icimde kalmasın dersen 4600tlye ryzen7'li asus makine:
www.epey.com bundaki dahili gpu da mx130-230 ayarında hatta daha iyidir.

5500tlye de su var: www.hepsiburada.com


(4)

Burada ne anlatıyor ?

Translate ile denedim ama ne demek istediğini anlamadım. Özet değil de çeviri yapabilecek var mı ?In 2017, when then-Veterans Affairs Secretary David Shulkin was selected, White House chief of staff Reince Priebus gave him a call several days before the joint address to Congress to ask him to serve
Translate ile denedim ama ne demek istediğini anlamadım. Özet değil de çeviri yapabilecek var mı ?

In 2017, when then-Veterans Affairs Secretary David Shulkin was selected, White House chief of staff Reince Priebus gave him a call several days before the joint address to Congress to ask him to serve as the designated survivor. Hours before the speech, the Secret Service spirited him away to an undisclosed location, where he watched the address on TV. At the time, Shulkin was 17th in the line of succession to the presidency, next to last, just before the Homeland Security secretary. He remained at a secret location until the president and others in the line of succession had been safely returned to their homes.
infernalcadre
(02.06.20)
2017 yilinda o zamanki emekli askerler kurulu sekreteri david shulkin secildiginde, Beyaz Saray Personel muduru Reince Priebus, Kongre'ye ortak teklifle, onun bir ic karisiklik halinde baskanin yerine vekalet edecek kisi olarak hizmet etmesini istemeden birkac gun once ona telefon etti. Konusmadan saatler once, Gizli servis aciklanmayan bir mekana gizlice goturdu onu. O sirada, Shulkin baskanliga vekalet hiyerarsisinde 17'nci siradaydi, sondan bir onceki sira, Anayurt Guvenlik sekreterinden once. baskan ve vekalet siralamasindaki diger herkes guvenli bir sekilde evine donene kadar da gizli bir mekanda kaldi.


baldur2
(02.06.20)
Üstteki çeviride kongreye ortak teklifle kısmı yanlış. Bilginize.


catch the arrow
(02.06.20)
oradan emin olamamistim zaten hatta dilbilgisi olarak bir eksiklik bile olabilir emin degilim. dogrusunu yaz bari?


baldur2
(02.06.20)
2017'de, o zamanın gazi işleri bakanı david shulkin göreve seçildiğinde, beyaz saray genel sekreteri reince priebus, kongre'ye ortak seslenişten birkaç gün önce, atanmış başkan vekili olarak görev almasını istemek için onu aradı.

homeland security secretary'ye de iç güvenlik bakanı denilebilir.


sanat guresi
(02.06.20)
(1)

Meteor hakkında

Ya bu meteor nereye düştü ? Şimdi tek bir meteor yok mu ? Evet ise tek bir yere düşmüş olmalıAsıl soru şu, bizim hava savunma sistemlerimiz filan yok mu ? Mesela ne tepki verdi bu olaya ? Yada radarlarımız tam nokta koordinat vermiyor mu ? Bu bi füze olsaydı böyle salına salına düşecek miydi ?Filmle
Ya bu meteor nereye düştü ? Şimdi tek bir meteor yok mu ? Evet ise tek bir yere düşmüş olmalı
Asıl soru şu, bizim hava savunma sistemlerimiz filan yok mu ? Mesela ne tepki verdi bu olaya ? Yada radarlarımız tam nokta koordinat vermiyor mu ? Bu bi füze olsaydı böyle salına salına düşecek miydi ?
Filmlerdeki gibi değil mi ? ABD başkanının odasına giriliyor başganım şu noktaya düşecek filan demiyorlar mı? Bizim devlet başkanı mesela biliyor muydu ? Yada bölgedeki hava bilmem ne komutanlığı filan canlı canlı takip etti mi ?

Nasıl oldu bu işler ?
infernalcadre
(27.05.20)
Meteor dediğin atmosfere girdiği an yanmaya başlıyor, özellikle büyük değilse yere kadar ulaşabileni küçücük bir parça oluyor. Yani düştüyse bile kolayca bulunamayacaktır. Uçaklar gibi öngörülebilir hareketleri olmadığı ve ne zaman atmosfere gireceği bilinmediği için de radarla tam da meteorun atmosfere girdiği bölgenin taranıp görülmesi düşük ihtimal.

Filmlerdeki gibi değil, dünyaya sürekli meteor düşüyor zaten ki "aaa yıldız kaydı" dediğimiz şeylerin hepsi meteor. Senede en az 2 kere düzenli olarak meteor yağmurlarından geçiyor dünya. Sırada bir olay yani aslında.


kobuzchu kiz
(27.05.20)
(1)

Telif Hakları

Ben bir şarkıyı ticari olarak kullanmak istesem nereye nasıl başvuruyorum ?Mesela bir tiyatro oyunumda bir şarkıyı kullanmak istiyorum yada youtube üzerinden yayınladığım bir kısa filmimde kullanmak istiyorum. Mesela x şarkısının telif hakları y kişisindedir gibi bir bilgiyi arıyorum açıkçası.Bir di
Ben bir şarkıyı ticari olarak kullanmak istesem nereye nasıl başvuruyorum ?

Mesela bir tiyatro oyunumda bir şarkıyı kullanmak istiyorum yada youtube üzerinden yayınladığım bir kısa filmimde kullanmak istiyorum.

Mesela x şarkısının telif hakları y kişisindedir gibi bir bilgiyi arıyorum açıkçası.

Bir diğer soru; O ses Türkiye gibi programlarda onlarca şarkı çalınıyor bunlar için tek tek ödeme mi yapılıyor ?

Yada canlı yayında istek üzerine başka birine ait bir şarkıyı okursa, bu durumda ne oluyor telif açısından ?
infernalcadre
(23.05.20)
muyapa başvuruyorsun herhalde


carpenic
(23.05.20)
(3)

Ssd yi şöyle kullanabilir miyim ?

Şu aleti;https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-samsung-120-gb-850-evo-m-2-sata-mz-n5e120bw-fiyati,5000858.htmlŞu alet ile;https://www.hepsiburada.com/alfais-4233-m-2-ngff-ssd-to-2-5-sata-3-cevirici-donusturucu-adaptor-p-HBV00000IS67G?magaza=HepsiburadaHDD yi söküp onun yerine takıp kullanabilir miyim ?
Şu aleti;
www.akakce.com

Şu alet ile;
www.hepsiburada.com

HDD yi söküp onun yerine takıp kullanabilir miyim ?
infernalcadre
(19.05.20)
Evet ama neden?
Direkt sata tipinde bir ssd alsanız?


kisa
(19.05.20)
Elimdeki SSD yi çöpe atmak istemedim :/


infernalcadre
(19.05.20)
Adaptör o iş için var . Ama ssd hızınız sata'nın hızını geçmez.


ycaycayca
(19.05.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.