Giriş
(13)

Üniversite sınavında bazı optikler pert olsa?

Diyelim İstanbul'daki bir okuldan ÖSYM'ye optikleri götüren araç kaza yaptı (kimse ölmedi tabii) ve optikler yandı kitapçıklarla birlikte. Nasıl bir çözüm yoluna gidilirdi acaba, seneye yine bekleriz, size yeni sınav yapalım, buyrun istediğiniz okula kaydolun vs.
Diyelim İstanbul'daki bir okuldan ÖSYM'ye optikleri götüren araç kaza yaptı (kimse ölmedi tabii) ve optikler yandı kitapçıklarla birlikte. Nasıl bir çözüm yoluna gidilirdi acaba, seneye yine bekleriz, size yeni sınav yapalım, buyrun istediğiniz okula kaydolun vs.
Benzer bir sınava sokarlar kısa süre içerisinde bence. Seneye alalım deseler dava açılır kaybeser ösym


glamdr1ng
(01.07.18)
o formlar sınav tarihinden çok öncesinde teslim ediliyor okullara. yani oldu da birşey oldu, yenisi düzenlenip gönderilebiliyor o süreye kadar.


sorularimicinfeykhesap, hayır ben sınav sonrasından bahsediyorum. Sonuçta sınav yerinde okumuyorlar onları, ÖSYM'ye gidiyor.


Kitapçıklar değerlendirilir bence.


sapere aude
(01.07.18)
ha anladım pardon, ben yanlış anlamışım. onu bilmiyorum :) haklısın. ama bu ihtimal illaki düşünülmüştür bence. yanmaz yırtılmaz paketler vs?? :D


Niye bu soru? Bi planin mi var :D?


superfluid
(01.07.18)
buna benzer bir olay yaşanmıştı, ösym mi okul mu birisi bu optik formu kaybediyor, sonra o öğrenciye özel bir sınav olmuştu diye hatrılıyorum, bu durumda da buna benzer bir şey yaparlar.


@ superfluid,

Hahaha yok ben de sınava girdim ama eşit ağırlık puanım hesaplansa yetecek, 1 matematik yapmam gerekiyordu 4 tane yaptım rahatım.


sorudan bağımsız olarak;

formlar sınav sabahı okullara götürülüyor. imza karşılığında bina sınav sorumlusuna teslim ediliyor. öncesinden gitmiyor yani.


şubatsonrası
(01.07.18)
Optiklerin kopyasını almazlar mı? Yedeklemezler mi? O kadar acizse bu sistem zaten hiç girmeyin o sınava.


"öğrenciler tarafından İŞARETLENMİŞ OPTİKLER ÖSYM'ye teslim edilmeden başına bir iş gelirse ne olur?" gibi açık bir soru nasıl oluyor da "ÖSYM o optikleri sınav sabahı okula ulaştıramazsa ne olur?" gibi bir soru şeklinde algılanıyor, hayret verici cidden.


Soruya cevap: Özel bir sınav yapılır öğrenciler mağdur olmasın diye.


m e b
(01.07.18)
Plastik kilitli kasalarda gidiyor. Kaza durumunda etrafa saçılacak bir şey yok. Arabaya kaza yaptı cayır cayır yandı plastikler eridi filan o zaman yeni sınav yaparlar.


Lim5
(01.07.18)
Bugüne kadar ÖSYM aracının kaza yaptığını duymadım. Büyük olasılıkla siz de duymamışsınızdır. Çünkü ÖSYM belgelerini taşıyan araçlara polis araçları eşlik ediyor. Tüm kurallara uyuyorlar bu nedenle. Diğer araçlar da kaza yapsalar büyük olasılıkla polis eşlikçilerle bir kaza yaşarlar. Araçlarda çıkacak bir yangın vb. için önlemler de alınmış durumdadır. Yani bunun için kaygılanmaya pek gerek yok.


conrad moricand
(01.07.18)
(1)

Bu hatunun adı nedir? (muhabir)

Pembeli olan.https://ibb.co/gjHB78
Pembeli olan.

ibb.co
Vay be 440 kişi bakmış bilen yok, herhâlde sıradan biri.


(10)

Pahalı ütü meselesi

Babam dün bizim bayağı bir yıllık ütüyle gömleğini ütülerken gömleği yakmış, sonra o sinirle gitmiş şu ütüyü sipariş etmiş 450 liraya. https://www.philips.com.tr/c-p/GC5032_20/azur-elite-azur-elite-buharli-uetueBen de ardından baktım şu ütüyü buldum, bu 300 lira ve arada kayda değer bir fark göremed
Babam dün bizim bayağı bir yıllık ütüyle gömleğini ütülerken gömleği yakmış, sonra o sinirle gitmiş şu ütüyü sipariş etmiş 450 liraya.

www.philips.com.tr

Ben de ardından baktım şu ütüyü buldum, bu 300 lira ve arada kayda değer bir fark göremedim.

www.philips.com.tr

Ben bu ilk ütüyü direkt iade edip ikinciyi mi alsam yoksa 150 liraya değecek bir şeyi var mı sizce?
450 TL. ütüye harcanacaksa, gömlekleri ve pantolonları kuru temizlemeciye ütüye vermek aynı fiyata gelebilir.


olivia
(22.05.18)
tefal al kardeşim. fark eder. buhar gücünden anlarsın.


mikahakkinen
(22.05.18)
seriler farklı ayrıntılı bakmadım ama vardır bir şeyler kesin.
450 lira bu zamanlarda cüzi bile kalabilir, dolar euro olmuş anasının örekesi. ütüyü almak bile euro'ya yapılmış bir yatırım gibi :d


mikahakkinen, bizim şu anki ütü Tefal, farklı bir marka denemek istiyorum bu sefer.

atom karincanin torunu, bilemiyorum ya doğru diyorsun aslında ama baktım 80 liraya da ütü var yani 450 bayağı çok şu durumda bile.


450TL iyi bir ütü parası değil bu arada iyi bir ütü 1500 TL dolaylarından başlar, İsviçre bu işin ağa babasıdır.


ütüde sadece buhar miktarına bakarım. yüksekse daha çok buhar, daha kolay ütü demek. biri 50 diğeri 65 g/dk
ben 50 g lık başka bi model kullanıyorum. gayet memnunum. 65 olsa tabi ki daha iyi olur ama 50 yeterli oluyor.


sttc
(22.05.18)
sakın siemens alma o zaman.


mikahakkinen
(22.05.18)
Arzum aldim ben gecen carrefourdan. 120 tl mi ne biseydi. Fiyat performans cok iyi.


65 derece
(22.05.18)
İsviçreliler kusura bakmasın yaptıkları saate 1500 lira verdim ama tek vasfı buhar sıkmak olan bir şeye o kadar para vermem.


biz yıllarca tefal kullandık, fakat philips'in azur serisi fark attı.
gerçekten çok iyi ütü, kazanlılardan falan bile daha iyi.


blatta hiberna
(22.05.18)
(3)

Aşk-ı Memnu'dan birkaç mekan

Beşir demleniyor: https://i.hizliresim.com/y0OPOk.jpgBir AVM: https://i.hizliresim.com/p6QRQr.jpgBihter boğaza karşı: https://i.hizliresim.com/D7vljo.jpgBuralar nereler bilen var mıdır?
Beşir demleniyor: i.hizliresim.com
Bir AVM: i.hizliresim.com
Bihter boğaza karşı: i.hizliresim.com

Buralar nereler bilen var mıdır?
biher boğaza karşı: yildizhisar.com


avm de metrocity www.nenerede.com.tr


Yahu imgur kullanıyorum ona giremiyoruz diyorsunuz yasaklı diye de hizliresim'in nesi var?


(8)

Şarap şişesine geçirilen plastik nedir?

http://i.hizliresim.com/XPrgBk.jpgMacro'dan aldım bunu, kasada taktılar. Daha önce başka yerlerden aldığım şaraplarda takmamışlardı, işlevi nedir?
i.hizliresim.com

Macro'dan aldım bunu, kasada taktılar. Daha önce başka yerlerden aldığım şaraplarda takmamışlardı, işlevi nedir?
Tek şişe aldım.


Tırt bir şeye benziyor, sanki yere düşürsem şişe kırılmayacak file var diye.


tek şişe de alsan yanına koyacağın başka şeyler olabilir. şarap şişesinin yanına cam kavanozda turşu koyup aynı poşette taşıyacaksın belki.

ince hareketler bunlar.


error522
(07.04.18)
hafif darbeleri emsin diye var. istersen tek bunu al yine takmak makul çünkü belki yolda giderken kazara direğe değdireceksin poşeti. o darbeleri emsin diye. ha çooook işlevsel mi, değil. ama hiç yoktan iyidir. yurt dışında gümrüksüz içki alırken de bunu takıyorlar. ince ve şık bir hareket. zaten macro üst segment müşteri grubuna hitap ettiğinden doğal. çünkü oralarda bazen çılgın fiyatlı içkide oluyor sürekli bulunduruyorlar, ucuz içkiyede takıyorlar.


ManikD
(07.04.18)
ben bunu şişe elinden kaymasın diye takıyorlar diye düşünüyordum hep.


japon askeri
(07.04.18)
Teşekkürler. Daha önce Küp'ün Nar şarabını içmiştim, bunun alkol oranı daha yüksek belli ki hafif çarptı yarım kadeh içince, tadı da daha ağır diğeri meyve suyu gibi gidiyor.


ben o fileleri sivi yag siselerine takiyorum, disina tasmissa bile elime gelmiyor. genisledikce cikarip uzunlamasina cekip isitiniz...


supergirl
(07.04.18)
(12)

Eskiden internet daha mı zevkliydi?

Ne bileyim icq.com'a girer bilgi yarışması kısmında hem soru cevaplar hem milletle sohbet ederdim, isketch'e girer çizim oyunu oynardım şimdi twitter ve instagram dışında başka sitede insan yok gibi geliyor (tabii ki var da anladınız). O zamanlar yaşım küçüktü ona rağmen habire yeni birileriyle tanı
Ne bileyim icq.com'a girer bilgi yarışması kısmında hem soru cevaplar hem milletle sohbet ederdim, isketch'e girer çizim oyunu oynardım şimdi twitter ve instagram dışında başka sitede insan yok gibi geliyor (tabii ki var da anladınız). O zamanlar yaşım küçüktü ona rağmen habire yeni birileriyle tanışır msn'e eklerdim şu an kimse yok öyle vs. vs.
hah işte, wan2die'ın anlattığı şey tam olarak ekşisözlüğün neden bozduğunun da cevabı. Eskiden ya üniversitelerde internete girermiş insanlar ya da parası pulu olan adamlar evlerinde-ofislerinde. Şimdi ise ''ehehehe'' yazmayı başarabilen herkes herhangi bir konuda fikir ve bilgi sahibi olarak internette yerini alıyor.

Sözlükte eskiden o yüzden daha kapalı bir ortam varmış, keza yine icq sonrasında irc-msn dönemi de görece öyleydi.

sosyo-kültürel bi' elit-avam ayrımı yapmak istemiyorum ama zannımca olayın özünde bu var.


mete kudur
(03.04.18)
reddit'i keşfet.


bunlarolmaz
(03.04.18)
Reddit'te takılıyorum zaten de özlem duyduğum ortam orda da yok.


doymuşluk ve kanıksama da var. sene 92 falan şu an tanımlayamayacağım bir terminal üzerinden odtü'deki elemanlarla yazışırdık. dos ekranında yeşil yazılar vardı. hepsi bu ama orada aldığım keyfi şu an hiçbir şey veremez bana. çünkü o zamanlar için online sohbet olağanüstü bir imkandı.


lazpalle
(03.04.18)
Msn hack dönemlerini özledim. Google a ne yazsak msn hack çıkıyordu


empedokles
(03.04.18)
internetin sonuna geldik gibi hissediyorum bir süredir. eskiden her yeni sekmede yeni bir şey öğrenebilir, bi şey keşfedebilirdin. şimdi o ihtimal çok çok azaldı.


Jimmy McNulty
(03.04.18)
hayır, sen yaşlandın.


want2die +1


vassal
(03.04.18)
hacıdede ve hacınineler, hayır yaşlandık hepimiz. g*tümüzdeki kıllar pişmaniye artık kabul edelim bunu.


hosein
(03.04.18)
Ben daha yirmilerin başındayım nerem yaşlı.


reddit gibi çöplük echo chambera gideceğine 4chana git en azından çöpün de hasını görmüş olursun.


idonthaveatvset
(03.04.18)
daha zevkliydi tabi ki.. çünkü görece olarak daha pahalıydı ve altyapı olarak daha zordu. Hala saklarım Superonline'ın 1 aylık internet paketinin kağıdını. adsl mevzusu piyasa girince biraz daha gelişti, kolaylaştı ulaşım. saatlerce evin telefonunu kilitlediğimi bilirim. arayanlar sürekli meşgul sesini duyuyordu :)146 ile internete bağlanabilecek kadar deliydim. benim için hala Atakule, hellori hazretleri vb. gibi şeyler efsanedir :)


silah taciri
(03.04.18)
(7)

Hesabı masaya bırakıp giden var mı?

Dizilerde filmlerde görüyorum da gerçekte ne gördüm ne de yaptım, bunu yapan var mı? Hiç hesabı istemeden parayı masaya sıkıştırıp kalkıp gidiyorsun.
Dizilerde filmlerde görüyorum da gerçekte ne gördüm ne de yaptım, bunu yapan var mı? Hiç hesabı istemeden parayı masaya sıkıştırıp kalkıp gidiyorsun.
trde yaparsan odemeden kaciyor sanirlar aniden kafana yumrugu yiyebilirsin.


000000
(28.03.18)
Ben normalde nakit -neredeyse- hiç taşımıyorum, o yüzden mecbur hesabın gelmesini bekliyorum çoğumuz gibi. Ama bazen yanımda nakit varsa ve bahşiş de bırakacaksam (+düz hesap cebimdeki paraya uyuyorsa) masaya bırakıp gitmişliğim de var. Ama yine göz takibi yaparım, garsonun masadaki parayı gördüğünden emin olurum yani.


gonion
(28.03.18)
Yıl 2008 filan Kocaelide barista diye bir yer vardı, yolun ortasında o zamanki tabirle 'butik'' bir yer. Gelen gidenin az çok birbirini tanıdığı dükkanı da o apartmanda oturanların işlettiği minnak bir cafe. Orada çok yapıyordum, zaten 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyleri içiyorsun fiyatları da biliyorsun zaten kalkerken de 3 aşağı 5 yukarı masaya bırakıp kalkıyorduk.


mete kudur
(28.03.18)
kahvede, çaycıda falan çay içerken sadece. tabii bunu en son yaptığımda çay oralarda 1 liraydı şu an ne kadar bilmiyorum da 1 lira bırakıp gidiyordum.


dün akşam aynısı aklıma geldi ufak tefek cinayetleri izlerken. bence de döverler :)


naksidil
(28.03.18)
sadece düzenli gittiğim yerlerde oluyor.


lazpalle
(28.03.18)
bunu sadece ben mi yapıyorum diye düşünürdüm sanırım sadece ben yapıyormuşum :)

istanbul-bodrum arası karışık bir yaşamım var şuan bodrumda bahsis bırakmadığımdan (çalışanlar lakayit tipler genelde) hesabı tam oduyorum.
İstabulda ise gittiğim yerlerin göz aşınalığı olduğundan ve bahşiş bıraktıgımdan masaya koyup üstüne şekerliği falan koyuyorum devam ediyorum. Bunu yapma sebebim çok acelem vardan ziyade garson arkadaşa "üstü kalsın"demekten çekindiğimden olabilir. bırakıp gidiyorum işte parayı


Aşk Adamı
(28.03.18)
(4)

İstanbulkart doğum günü kutlaması

Bugün doğum günümdü metroda kart basınca doğum gününüz kutlu olsun diye yazılı ve sesli mesaj çıktı, iki senedir varmış ama bana ilk kez denk geldi mutlu oldum görünce. Başına gelen varsa ne düşünüyor merak ettim siz de güldünüz mü benim gibi?
Bugün doğum günümdü metroda kart basınca doğum gününüz kutlu olsun diye yazılı ve sesli mesaj çıktı, iki senedir varmış ama bana ilk kez denk geldi mutlu oldum görünce. Başına gelen varsa ne düşünüyor merak ettim siz de güldünüz mü benim gibi?
Hahaha sözlükte okudum birini alkışlamışlar, güzel olurdu evet.


Hiç beklemediğim bi anda bu sene duymuştum. Bi mutlu oldum.


Ben hiç mutlu olmuyorum ya aksine sinirimi bozuyor.
Hiç hoşlanmam böyle şeylerden.
Yeri gelmişken de sorayım kapattırmanın bir yolu var mı acaba?


mutekebbir
(21.03.18)
Keşke o gün ücretsiz olsa. İlk denk geldiğinde bakiye yetersiz diye korkmuştum.


(4)

Sarıyer'de ne yapılır?

Kadıköy Sarıyer arası vapur varmış, günde iki sefer bir gidiş bir dönüş sadece, ona bineyim diyorum da dönüş ta akşam. Akşama kadar ne yapılır, haritadan baktığım kadarıyla İstinye Park İstinye'ye dahi bayağı uzak, doğru baktıysam. Emirgan Korusu yakın sanırım İstinye iskelesine.
Kadıköy Sarıyer arası vapur varmış, günde iki sefer bir gidiş bir dönüş sadece, ona bineyim diyorum da dönüş ta akşam. Akşama kadar ne yapılır, haritadan baktığım kadarıyla İstinye Park İstinye'ye dahi bayağı uzak, doğru baktıysam. Emirgan Korusu yakın sanırım İstinye iskelesine.
Vapur bundan anladığım kadarıyla: www.adalardan.net

Dün ilk kez denk geldi bana, beğendim ben güzelmiş.

Teşekkür ederim.


Balık ye, sahilde yürü, konaklara bak, Sarıyer böreği ve dereotlu poğaça al çay bahçelerinde otur.


Kilyosa çık uzunya’da piknik yap


Kanatcı kardesler tabiki de:)


solenkol
(17.03.18)
(4)

Bir şeyi isteyerek yapmak ve yapmak zorunda olmak arasındaki fark

Öncelikle burada kastım severek piyano çalmak/zorla piyano kursuna gönderilmek falan değil, çok limitli bir bağlamda soruyorum.1- Çok zengin olmasına rağmen toplu taşıma kullanmak/araba alacak parası olmadığı için toplu taşıma kullanmak.2- Çok zengin olmasına rağmen küçük-normal bir dairede oturmak/
Öncelikle burada kastım severek piyano çalmak/zorla piyano kursuna gönderilmek falan değil, çok limitli bir bağlamda soruyorum.

1- Çok zengin olmasına rağmen toplu taşıma kullanmak/araba alacak parası olmadığı için toplu taşıma kullanmak.
2- Çok zengin olmasına rağmen küçük-normal bir dairede oturmak/parası olmadığı için küçük bir dairede oturmak.

Bir insan parası olmamasına rağmen toplu taşıma kullanıp bundan memnun da olabilir, bunu da sormuyorum, sadece iki kıstas var. Zengin olan, olmayanın zorunluluktan yaptığı ve memnun olmadığı şeyleri kendi isteğiyle yapıp memnun oluyor.

Bu durumdayken zengin olmayan kişinin memnuniyetsizliği sadece o şeye ulaşma imkânı olmamasından mı kaynaklıdır sizce, yoksa altında başka sebepler (neler?) de yatıyor mudur?

Zengin açısından bakarsak da "metroya biniyorum ama istersem helikopter alırım" rahatlığı mı olayı otantikleştiriyor (bir nevi oryantalizm gibi), yoksa o kişide helikopter alacak para olmasa da aynı zihniyette mi kalacak?
toplu taşıma ve araba örneği üzerine söyleyeyim, üçüncü durum da var ve o durumdakilerden biri benim. arabalara oldum olası merağım yok, ayrıca nasıl sürerim ya çarparsam diye mecbur kalsam bile sürmeyi öğrenmem çok zor. bisiklet sürerken bile aynı endişeyi taşıyorum. bu yüzden param var yok zenginim değilim meselesine hiç gelmeden araba satın almak benim için bir seçenek olmaktan çıkıyor.

demek istediğim, o şeyi arzuluyor olmaktan da öte kafasında olduğundan öte şeylerle ilişkilendirir olmak (statü-zenginlik göstergesi, konfor sağlayıcı vb.) memnuniyetsizliği doğuruyor. yani ordaki memnuniyetsizlik araba satın almakla bağlantılandırılmış şeylerden kaynaklanıyor arabanın kendisinden ziyade.


dafaisss
(26.02.18)
Bir şeyi yapabiliyor olmak yapmak kadar zevk vericidir. Yapamıyor olmaksa acı vericidir, çünkü hem o şeyden mahrum olursun hem de mahrumiyete mahkumsundur. Zengin kişi seçme hakkına sahip olduğu için mahkum değildir ve bu sebeple tercih ettiği memnun olmayacağı bir durum onun üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz.


harvey
(26.02.18)
Bence, beğenmediği durumdan istediği an kendini kurtaracak olmanın rahatlığı var o tür insanlarda. Maddi ya da manevi yönden yapacak bir şeyi olmayan kişilerin kurtulmak için kaçacağı bir alternatifi yok ama.


m e b
(26.02.18)
Zengin olan rahat semtte otobuse biner ve kendini digerleri gibi hisseder. 6 yil boyunca metrobusle yenibosna'ya gelsin oradan sabah aksam gunesli bagcilar minibusune binsin.


ykyt
(26.02.18)
(5)

Kudret narı kullananlar

Mide için bunu kullananlar, ballısını mı tavsiye edersiniz zeytinyağlısını mı? Zeytinyağlısı iğrençmiş ama daha etkiliymiş diye okudum, bir de hangi marka kullandınız? Ben Arifoğlu almayı düşünüyorum ama birkaç seçenek daha var gibi.
Mide için bunu kullananlar, ballısını mı tavsiye edersiniz zeytinyağlısını mı? Zeytinyağlısı iğrençmiş ama daha etkiliymiş diye okudum, bir de hangi marka kullandınız? Ben Arifoğlu almayı düşünüyorum ama birkaç seçenek daha var gibi.
ben kullanmadım bir arkadaş zeytinyağında bekletip öyle kullanmış iyi gelmiş


coca cola
(25.02.18)
40 senedir babannem zeytinyaglisini yapar. Geleneksel olanı o. Gerçekten de iyi gelir ama tadı berbat. Hemen yut.


retiredcolonel
(25.02.18)
Teşekkür ediyorum, zeytinyağlısından bir alayım bakayım.


ben zeytinyağlı olanı yiyemediğim için akzer marka ballı macunlusunu kullandım. bu da fayda etti ama yiyebiliyorsanız zeytinyağlısı daha iyi.


dedimmidemedimmi
(26.02.18)
ballısını annem alıyor

marka: aksu vital
ücret: 25 .tL


füt
(26.02.18)
(17)

Müntehir kelimesini biliyor musunuz?

Ben bugün öğrendim, intihar eden kişi demekmiş, hoşuma gitti. Türkçede ne kadar ince anlamlı kelime varsa Arapçadan geliyor zaten.
Ben bugün öğrendim, intihar eden kişi demekmiş, hoşuma gitti. Türkçede ne kadar ince anlamlı kelime varsa Arapçadan geliyor zaten.
Yeni duydum.


arapçayı gramer yapısı olarak bükümlü dil olması dolayısıyla ben de hoş bulurum ama "türkçede ne kadar ince anlamlı kelime varsa arapçadan geliyor zaten" kısmı çok saçma olmamış mı? ayrıca neresini ince buldun bunun, "intihar eden kişi" demekmiş işte, ince veya özel olan kısmı nedir? ince kelime dediğin schadenfreude falan olur, dilimizde olmayan bir kavramı veya duyguyu ifade eder vesaire. "intihar eden kişi"nin nesinde incelik var? arap hayranıysan orası başka tabii


der meister
(24.02.18)
bilmiyordum ama osmanlıca/osmanlı türkçesi bildiğim için gramer yapısından, anlamını bakmadan çözümledim.


wilhelmwasmuss
(24.02.18)
resmi evrakların vazgeçilmezidir bu kelimeler. neden bilmem.


Biliyordum. Bilmesem de yapısindan cozerdim.


aquarium
(24.02.18)
Arap hayranı olduğum şeklinde saçma sapan bir tümevarımı nasıl yaptın bilmiyorum. İnce bulmamın sebebi üç kelimeyle ifade ettiğimiz bir anlamı tek bir sözcüğe sığdırmaları. Bir de kulağa hoş gelmesi durumu var tabii, Arapça kelimeler özellikle Türkçeye geçmiş hâlleri ile öz Türkçe kelimelere göre çok daha ahenkliler.


ne söylemek istediğinizi anladım. peyami safa romanları okudunuz mu ?
çok hoşunuza gidecek ifadelerle doludurlar bu konuda.


güneyli çocuk
(24.02.18)
bilmiyordum, açmadan önce intihar eden kişi diye tahmin yürüttüm.


Peyami Safa'nın-Osmanlıca Türkçe Uydurmaca kitabını özellikle tavsiye ediyorum. İnanılmazdır. Bu nüanslar üzerinde saatlerce konuşur. Ayrıca Peyami Safa'nın tüm eserleri +1.

Sabahattin Ali de arada kullanır. Aslında 1940'lar öncesi yazarların çoğunun kitapları bu tarz naif kelimelerle dolu. Kelimeler arasında kaybolmaktan kitap okutmaz adama (mutluluktan)


slymene
(24.02.18)
Arapça+Farsça demek istiyorum. Bilhassa Farsça birleşik kelimeler hoşuma gidiyor. Söylediğin kelimeyi bilmiyordum, lakin yapısından intihar ile bağlantılı olduğu anlaşılıyor. (müNTeHiR - iNTiHaR)
Tıpkı zalim, zulüm, mazlum gibi. :)


@güneyli çocuk, hayır okumadım ama bakacağım, teşekkür ederim. Ben de tam Ahmet Hamdi Tanpınar da kullanıyor diyecektim ki @slymene aynı şeyi söylemiş. Mesela şimdi Huzur'u açıp rastgele baktım, teşerrüf kelimesiyle karşılaştım, isim Bir kimse ile tanışmaktan onurlanma, şereflenme, şeref duyma. Bunun gibi kelimeler. Müstehzi kelimesini de çok severim basit bir anlamı olmasına karşın.


Ilk defa duyuyorum


all girls dream
(24.02.18)
biliyordum ama bilmesem de yapisindan cozerdim +1

muktedir iktidar
muteber itibar
mukadder takdir
mubarek tebrik

gibi


supergirl
(24.02.18)
Biliyordum. Nahr köküne iftihal vezni geliyor, degil mi Osmanlıca bilenler? Vezinlerle kelime kurmak güzel bir ugras ama ince anlamlı bulmadım pek kendini öldürmeyi. Olsa olsa m ünsüzün güzelligindendir o. Dudaksı tüm ünsüzler biraz seksi. Maalesef Türkce'de de m ile bir tek kelime var.


buf-e kür
(24.02.18)
Türkçesi kendine kıyan. Bence Türkçesi daha güzel. Yapı ile alakalı olarak pek çok şeyi birden fazla kelime ile ifade ediyoruz.


kelimeyi ilk kez duydum ama yapisindan ne oldugu cikiyor.

m_n_t_h_r (intihar eden)

m harfi haricindekiler kelimenin anlamini ele veriyor. lisede mi ortaokulda mi ne gostermislerdi.

mustakbel, mushaf, muhakkak, muntazam vs. kelimeler hep boyle.


tabudeviren
(24.02.18)
Geçerken uğradım. "Türkçe'de ne kadar ince anlamlı kelime varsa Arapça'dan geliyor zaten" demek bence de çok anlamlı olmayabilir. Bu konuda pek çok örneğe rahatlıkla ulaşmak mümkün.

"Müntehir"in ne söylenişinde, ne anlamında ne de tınısında büyüleyici bir yan ben de göremiyorum şahsen.

taktikmaktikyokbambambam'ın da belirttiği gibi, bu sözcüğün Türkçesi çok daha güzel. Hem hayatımız boyunca "intihar eden kişi" kişi demeye kaç kere gereksinim duyabiliriz ki? Yabancı bir dilden sözcük alıp getirmeye değecek kadar bile değildir diye düşünüyorum.

Güzel bir konu olmuş yine de.. İyi akşamlar herkese.


hana bi
(24.02.18)
(6)

Takım elbise 550 TL?

Bir takım elbise var, sezon fiyatı 2050 liraydı. Beden tek kaldığı için pantolon 150 TL'ye düşmüştü, aldım işte %100 yün İtalyan üretimi bayağı güzel, ceketi de aynı özelliklere sahip 400 liraya düşmüş, alsam mı?
Bir takım elbise var, sezon fiyatı 2050 liraydı. Beden tek kaldığı için pantolon 150 TL'ye düşmüştü, aldım işte %100 yün İtalyan üretimi bayağı güzel, ceketi de aynı özelliklere sahip 400 liraya düşmüş, alsam mı?
paran varsa ve yakışıyors al


KaraSakall
(16.02.18)
Açıkçası ihtiyacım yok ama seviyorum kıyafet almayı, bu ara çok şey aldığımdan kararsız kaldım.


alma abi boşver. kıyafet almayı sevmekten yola çıkarak hareket ettim ben de bir iki ay, ekstrede 1.5 porsiyon kol böreği vardı.


bu kadar düşmüşse ve almayı istiyorsan ben olsam alırım. giyecekte bazen ihtiyacın olmadan da alman iyi olabiliyor. bazen ihtiyacın olduğunda arıyorsun bulamayabiliyorsun.


puc
(16.02.18)
Direk al


bedbed
(16.02.18)
Bence alma.


silver apple
(16.02.18)
(10)

Deri ceket

https://static.massimodutti.net/3/photos/2017/I/0/2/p/3315/230/700/3315230700_2_3_16.jpg?t=1509992753680Alayım mı?
önce gidip deneyin, bazıları tam oturmuyor vücuda bir de oradaki çalışanlara bakımı hakkında sorular sorun derisi bir farklı olup hemen yırtılmalar başlayabiliyor, nasıl temizlemeliyim, hangi havalarda giymemeliyim vs


Denedim az önce mağazada, tam oturuyor.


proletarier, çıkıyor hacı öpsen takmam o kapüşonu yazmayı unutmuşum. Sezon fiyatı 1300 liraydı, harbiden de sattılar o fiyata, şu an 500.


ben geçen baktım deriler en ucuzu 900'dü 500'se iyiymiş


Güzel.al.


synesthesia
(04.02.18)
Alma.


Kalteli ve sade görünmesi iyi zaten. her tarafına fermuarlar, metaller doldurulmuş, garip garip şekiller verilmiş bir deri cekettense sade bir ceket her zaman daha iyidir.


synesthesia
(04.02.18)
gayet güzel, al


powerpufgirl
(04.02.18)
Sipariş ettim, içindeki kazağı da geçen ay almıştım, takım oldu.


çok şık. şıklığı sadeliğinden kaynaklı. güle güle kullan. :)


naksidil
(04.02.18)
(5)

Roman Polanski sever misiniz?

S.B.Benim en sevdiğim yönetmenlerden biri, favori filmim de Bitter Moon.
S.B.

Benim en sevdiğim yönetmenlerden biri, favori filmim de Bitter Moon.
Favroilerimden değil. En beğendiğim filmi tenant.


EasyTiger
(24.01.18)
başarılı ancak tecavüzcü bir yönetmen olduğu için filmlerini beğenirim ama adamı sevmem. neden seviyim çünkü?


ma ya
(24.01.18)
Sadece şu filmini izleyip psikolojik geriliminden etkilenmiştim. Bitter Moon (1992) m.imdb.com

Sonra tecavüzcü diye filmlerini izlemedim.


kaset
(24.01.18)
filmlerini severim. repulsion, rosemary's baby, tenant üçlemesi de çok iyi.


karısının hatrına severim, tecavüzcüyse kaç sene hapis yattı bilgilendirirseniz sevinirim


docrivers
(24.01.18)
(13)

Bu fotoğrafı çok seviyorum

https://timedotcom.files.wordpress.com/2015/01/woody-allen.jpg?quality=85Kıyafetleri, duruşu falan çok sıcak geliyor, sizce de öyle değil mi?Edit: Woody Allen'ın sineması hakkındaki boş fikirlerinizi kendinize saklayın lütfen, sorum bu değildi. Aynı şekilde taciz iddialarını da sormadım.
timedotcom.files.wordpress.com

Kıyafetleri, duruşu falan çok sıcak geliyor, sizce de öyle değil mi?

Edit: Woody Allen'ın sineması hakkındaki boş fikirlerinizi kendinize saklayın lütfen, sorum bu değildi. Aynı şekilde taciz iddialarını da sormadım.
Katiliyorum.
Woody Allen in tarzi boyle zaten, gosteristen uzak.
Ziraat bankasinda maas sirasinda gorsen yadirgamazsin, adeta icimizden biri.


battal gemalmaz
(23.01.18)
Türk gibi çıkmış. Mahallede görsem, "Nasılsın İsmet Amca, bayramda geliyor mu torunlar?" derim. Normalde takip ettiğim, samimi bulduğum biri değil.


dissendium
(23.01.18)
bu fotografa baktigimda evlat edindigi kizina defalarca tecavüz etmis birisini görüyorum. şuradan okuyalim.

kristof.blogs.nytimes.com


eriksatie
(23.01.18)
Pfdsfdf defalarca bir de ha, yalanın bu kadarı. Hiçbir kanıt yok bunu yaptığına dair, aksine kanıtlar var, kızın beyni yıkanmış annesi tarafından.

Attığın linki de okumamışsın galiba, tecavüz iddiası falan yok, kızın iddiası bir keresinde oyuncak trenle oynarken tacize uğradığı, iki gün önce aynı şeyi gene demiş. Evlat edindiği kızı değil ayrıca öz kızı. Olaydan bu kadar habersiz olup fikir belirtmek...

www.cbsnews.com

Edit: İngilizce bilen birisine demiş asdfasfads. Evet ben de o konuda hatalıymışım kabul ediyorum. Peki söylesene defalarca tecavüz nerede yazıyor?


o zaman şuradan alalim.

www.vanityfair.com

ingilizce bilen birisine su cümleyi cevirtsene aslan parcasi, tirnaklar bana ait. senin verdigin linkte yaziyor bu.

Only on "CBS This Morning," Dylan Farrow is speaking candidly for the first time on television about her sexual assault allegations against "her adoptive father", actor and director Woody Allen.


eriksatie
(23.01.18)
çok tatlı. severim kendisini.


adam iyi foto kıyafet kötü


Bence degil abi. Duz adam. Bayagi duz yani.


stavro
(23.01.18)
değil.


adamı görünce midem bulanıyor, isterse Güneş'ten ceket yapsın yine sıcak olamaz.


nice tnetennba
(23.01.18)
"bu kadar şöhreti edinecek ne yaptım" diye boş gözlerle bakan biri intibasını aldım ben.

ya da dur vazgeçtim;
"bu alemde benden daha overrated başka yönetmen var mı ki acaba" bakışı diyorum.


Bruce
(23.01.18)
bana biraz sert bakıyor gibi geldi woody.
yani gözlere dikkatlice bakınca, vücuduna hasıl olan asabiyeti farketmemek elde değil.


pangea
(23.01.18)
(5)

Bu size de oluyor mu? Film indirmek izlemek-izlememek

İndirdiğim bir filmi izleyeceksem çok büyük oranda indirir indirmez izliyorum, o film sonraya kalırsa senelerce bilgisayarda duruyor. Uzun süre durduktan sonra açıp izlediğim film çok nadirdir. Böyle böyle bir sürü film birikiyor. İzleyecek bir şey bulamayınca bakıyorum ama hiçbirini açasım gelmiyor
İndirdiğim bir filmi izleyeceksem çok büyük oranda indirir indirmez izliyorum, o film sonraya kalırsa senelerce bilgisayarda duruyor. Uzun süre durduktan sonra açıp izlediğim film çok nadirdir. Böyle böyle bir sürü film birikiyor. İzleyecek bir şey bulamayınca bakıyorum ama hiçbirini açasım gelmiyor. Sb.
o gun gelir ve internet bir haftaligina kesilirse o izlenmeyen filmler hazineye donusuyor.


lifeframe
(18.01.18)
Aynı durum bende de var, geçenlerde madem izlemiyorum sileyim şunları dedim. Silerken elim titredi.
2005ten beri bilgisayarımda olan film varmış.


facebook
(18.01.18)
Aynı şey oluyor(du). Buzdolabını açıp içeri mal gibi bakma hissiyatiyla aynı hissiyat.


femme vitale
(18.01.18)
Bende de vardı aynı durum ama internet olmayan, olsa bile torrent kullanılamayan bir yerde olunca onlar tek tek paşa paşa öyle güzel izleniliyor ki. Geçmiş ben'e teşekkür etmişliğim var bu arşivci yanı için


nickfury
(18.01.18)
aynen öyle oluyor. torrent'e düşer düşmez blade runner'ı indirmiştim. hala bakmadım.


mungojerry
(18.01.18)
(8)

Fransızca tercüme çok pahalı değil mi?

Yahu 1000 karakter başı 15 lira falan diyordu. Bir tane bürodan fiyat teklifi istedim 180 lira artı KDV dediler. Belgeler şunlar:1- Lise diploması, iki satır yazı var.2- Lise not dökümü, bu da sayılardan ibaret, sadece ders adları var.Ben şimdi bunu ödemek zorunda mıyım yoksa bunlar mı kazıkçı? Note
Yahu 1000 karakter başı 15 lira falan diyordu. Bir tane bürodan fiyat teklifi istedim 180 lira artı KDV dediler. Belgeler şunlar:

1- Lise diploması, iki satır yazı var.
2- Lise not dökümü, bu da sayılardan ibaret, sadece ders adları var.

Ben şimdi bunu ödemek zorunda mıyım yoksa bunlar mı kazıkçı? Notere gidip yemin belgesi alsam daha ucuza gelir yahu bu ne.
Noter onaylı mı istiyorlar?


Hayır noter onayı gerekmiyor. Bu da onaysız fiyatmış.


E fransiz dil edebiyati okuyan bi ogrenciden falan cevirtsen olmaz mi o zaman madem onay gerekmiyor? Ceviri burolarinin sulaleleri raad ondandir.


proletarier,

Noter onayı gerekmiyor ama yeminli tercüman çevirisi olması lazım, yoksa ben de çevirirdim.


bence farklı bir kaç tercüme bürosundan daha fiyat alın. belki daha ucuza yapacak bir yer bulabilirsiniz. ben yaklaşık 4 yıl önce bahsettiğinizden daha fazla belgeyi 150 tl ye çevirtmiştim. gerçi benim evraklarım fransızcada türkçeye tercüme edilmesi içindi.


Noter onayı gerekmiyorsa kamudan yetkin biri de olabilir.

mesela ben ingiltere’ye belgeyi kendim çevirdim, milli eğitim’de bir daire başkanı aslı gibidir, çeviridir ıvır zıvır gibi damgaladı. yine ingiltere’de bizim resmi belgeyi çevirip altına kendim imza attım, öyle önermişlerdi zaten.

alternatif yollar olabilir yani.


Birkaç büroya daha sordum, onlardan da 200-220 lira arasında fiyatlar aldım, hem de belgenin gerekmeyen bir kısmını kesip biçip öyle gönderdim. Piyasa bu demek ki.

@passion rules the game,

Bilmiyorum ki, Campus France net bir şekilde yeminli tercüman çevirisi demiş. İngiltere vizesi alırken de kendin çevirip altına ben çevirdim diye imza atıp hâlledebiliyormuşsun mesela, onların sistem farklı gibi.


Öğrenciye %50 indirim yapan bir yer buldum, 100 liraya gelecek. Umarım vaktinde yaparlar.


(9)

Askeri kimlik kartı niye nüfus cüzdanı yerine geçmiyor?

Bugün bankada havale yapacaktım. Bir süredir cüzdan yerine kartlık taşımaya başladım ona da nüfus cüzdanı sığmıyor malum. Neyse yanıma almayı da unutmuşum işte, onu isteyince askeri kimlik kartı olmaz mı dedim ehliyet yok mu dedi, o da yok da annem yanımdaydı öyle hâllettik.Araştırdım ama bir yasa f
Bugün bankada havale yapacaktım. Bir süredir cüzdan yerine kartlık taşımaya başladım ona da nüfus cüzdanı sığmıyor malum. Neyse yanıma almayı da unutmuşum işte, onu isteyince askeri kimlik kartı olmaz mı dedim ehliyet yok mu dedi, o da yok da annem yanımdaydı öyle hâllettik.

Araştırdım ama bir yasa falan göremedim. Onu da devlet veriyor bunu da, üzerinde kimlik numaram da var yani niye kabul etmiyorlar sebebini bilen var mıdır?
Yeni kimlik kartlarından alsana?


malheiros
(03.01.18)
Almayacağım zaten havaleyi de Fransız Büyükelçiliğine yaptım işler yolunda giderse ağustosta yolcuyum.


www.turkcell.com.tr

Bunu buldum, bankaların keyfinden geçmiyor demek ki.


askeri kimlik kartında kimlik numarası yazmıyordu öyle hatırlıyorum. sicil numarası yazar sadece.


Er değilim babam asker, yazıyor. Onunkinde de yazıyor.


"Banka görevlilerinin sizden talep edeceği; Türk uyruklular için “T.C. nüfus cüzdanı, T.C. sürücü belgesi veya pasaport”, Türk uyruklu olmayanlar için “pasaport veya ikamet belgesi” aslını veya noter onaylı suretini ibraz ediniz.

Banka görevlilerinden, yukarıda sayılan belgeler dışında başka bir belge ibraz ederek işlem yapılmasını talep etmeyiniz, çünkü 5549 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca kimlik tespitinde sadece sayılan bu belgeler geçerlidir. "

www.masak.gov.tr

gerçi bu biraz eski sanırım. yukarıda dendiği gibi barodan alınan avukat kimliği de geçiyor artık. kısacası mevzuatta yer alan kimliklerle işlem yapılabiliyor sadece.


nrmnm
(03.01.18)
Tamamdır gerekli belge bulundu. Mantıksız bulsam da yasal gerekçesi varmış.


Kimliği devletin vermesi bir şey değiştirmiyor, devletin aynı zamanda bu kimlikler için güvenlik garantisi de vermesi gerekiyor. Misal eski ehliyetler banka işlemlerinde kullanılıyor ama yeni ehliyetler kullanılamıyor devlet böyle bir güvence veremediği için, böyle düşün. Güvenlik nedeniyle kabul etmiyorlar. Yoksa devlet verdikten sonra otobüs pasosunu da devlet veriyor.


angelus
(03.01.18)
angelus,

Dediğin mantıklı geldi ancak güvenlik garantisinden kastın ne anlamadım, ben de araştırdım.

"Üst düzey bankacılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yeni ehliyetlere yönelik kimlik doğrulaması güvenilir olarak yapılamıyor. 5 yıl daha geçerliliğini koruyacak mevcut ehliyetlerde, kimlik doğrulama için gereken anne ve baba adı gibi aile ile kütük bilgileri yer alıyor. Ancak yeni ehliyetlerde ise sadece isim, TC kimlik numarası ile doğum tarihi bilgisi bulunuyor. Bu da bankacılık işlemlerinde sorun yaratıyor. Yeni ehliyetin sahtesinden ayrılmasını sağlayan özel güvenlik özellikleri de henüz bankalara bildirilmemiş durumda. İçişleri Bakanlığı’nın, paralarda yer alan hologramlar gibi ehliyetlerin de kendine has güvenlik niteliklerini bankalara ulaştırması gerekiyor."

Evet mantıklı. Neyse Fransa'da bankacılık sistemi berbatmış zaten bizimkine laf atmanın alemi yok kimlik istediler diye, sorun devletteymiş.


(13)

Olasılık sorusu

Bir hastalık için test yaptırıyorsunuz ve pozitif çıkıyor. Dünyadaki %0.1'i etkileyen nadir bir hastalık. Test hastalığa sahip olan insanların %99'ını doğru bir şekilde tespit ediyor, hasta olmayan insanların %1'ini ise hatalı bir şekilde hasta buluyor. Hastalığa sahip olma ihtimaliniz yüzde kaç?---
Bir hastalık için test yaptırıyorsunuz ve pozitif çıkıyor. Dünyadaki %0.1'i etkileyen nadir bir hastalık. Test hastalığa sahip olan insanların %99'ını doğru bir şekilde tespit ediyor, hasta olmayan insanların %1'ini ise hatalı bir şekilde hasta buluyor.

Hastalığa sahip olma ihtimaliniz yüzde kaç?

---

Ben bir videoda izleyip gördüm soruyu, yani cevabı biliyorum. Kaç kişi bilir acaba diye bir sorayım dedim.

EDİT: CEVAP YÜZDE DOKUZ FORMÜL VE ÇÖZÜM İÇİN: www.youtube.com
1/1000*99/100


baldur2
(11.11.17)
%99 ilk datanın hiç bir manası yok.


pofudukayi
(11.11.17)
pofuduk arti 1. alakasiz olaylar cunku.


baldur2
(11.11.17)
Üç cevap da yanlış. %50 de değil %99 da değil.

Edit: %10 da değil. :)


test yaptırdım ve pozitif çıktı. e testin güvenilirliği de %99 ise benim hasta olma ihtimalim de %99'dur.

ya ne olacağıdı?


uyuzcan
(11.11.17)
sorunun "%X'ini hasta olmasına rağmen hatalı bir şekilde sağlıklı buluyor" kısmı olsaydı ilk verdiğin data kullanılabilirdi. Soruyu emin olmak için tekrar bir gözden geçir, olayı da kişiselleştirme. neyse merakla bekliyorum.


pofudukayi
(11.11.17)
Bayesian statistics. Mobilden link atamadım akşam düzenlerim


nifak tohumu
(11.11.17)
gelen cevap yanlış bayasian koşullu olaylarda kullanılır.


pofudukayi
(11.11.17)
Yanlış değil, Youtube yorumlarında da senin gibi anlamayanlar var, biri açıklamış al belki yardımcı olur.

Your problem is with the data given by the doctor: "among those who are positive on the test, just 1% are falsely diagnosed." This is not the information given by the doctor, though I also thought this at first, and I've seen this mistake in other comments. In fact, I think this is the misstep that Derek is trying to highlight.

The doctor actually gives two Separate pieces of data: 1: "the test will Correctly identify 99% of the people that Have the disease," and 2: "it will only Incorrectly identify 1% of those who Don't have the disease."

This sounds like he's addressing two halves of a population, first those with accurate results, and then those with inaccurate; and, you would expect the two halves to add up to 100% (99%+1%=100% Yay!).

Except these statistics are actually about two different populations, those With the disease and those Without. First, of those With the disease, 99% will get a True Positive. Second, of those Without the disease, 1% will get a False Positive, meaning 99% of those Without will get a True Negative. Each statistic gives 99% accuracy for its population, together providing the overall 99% accuracy of the test, which is what Derek says most people will use as the accuracy of their Positive Result. Except the accuracy of the Test is not the same as the accuracy of the Positive Results, because the rate of Sick people getting Positive results(99%) is not the same as the rate that Positive results go to Sick people(Because some go to Healthy people as False Positives)...

Where are the positives going: 99% of the Sick people get True Positives and 1% of the Healthy people get False Positives. But, there are 999 times more Healthy people than Sick people. So, from 1000 people, you would expect (1person)(0.99accuracy)=0.99~1 True Positive and (999people)(0.01inaccuracy)=9.99~10 False Positives. So, while 99% of Sick people get Positive results, only 1/(1+10)~9% of Positive results go to Sick people.


Bence soru soyle sorulmali. Test yaptirdiginizda pozitif ciktiginiz zaman hasta olma ihtimaliniz nedir? Bu durumda bayes theorem ile direkt cozebilirsiniz. Videonun linkini buraya koyabilirseniz daha detayli bilgi paylasimi yapabiliriz.


meteonur
(11.11.17)
kavga etmeye gerek yok gençler, sakin.

bayes'e göre asıl soru bu testin güvenli olup olmadığı. şurada açıklanmış bak: (git: eksisozluk.com)

test yaptırmadan önceki hasta olup olmama olasılığından söz ediyor.

@meteonur doğru söylemiş.


uyuzcan
(11.11.17)
P( Hasta | Test Pozitif) = P(Test Pozitif | Hasta) * P(Hasta) / (P(Test Pozitif | Hasta) * P(Hasta) + P(Test Pozitif | Saglikli) * P(Saglikli))

P(Hasta | Test Pozitif) = 0.99 * 0.001 / (0.99 * 0.001 + 0.01 * 0.999) = 0.09

Yani test pozitif ciksa bile sizin hastaliga sahip olma ihtimaliniz yuzde 9 cunku bu hastalik cok nadir gorulen bir hastalik


meteonur
(11.11.17)
@meteonur doğru söylemiş dedim, o da cıvıttı.

aynı dili konuşmuyoruz galiba, bir kez daha açıklayım:
testi yaptırmış olsam olasılık testin güvenilirlik sınırında kalır.
testi yaptırmamış isem bayes'in yaklaşımı doğru.

hatta asıl soru şu olmalı aradığınız cevap için: "eğer şimdi ben bu testi yaptırırsam sonucun pozitif çıkma ihtimali nedir?"


uyuzcan
(11.11.17)
(11)

Besteme yorum

https://goo.gl/PQibAQTamamını dinlerseniz sevinirim, birkaç değişiklik var sonda. Merak eden olursa, Logic Pro X ile kaydettim.
goo.gl

Tamamını dinlerseniz sevinirim, birkaç değişiklik var sonda. Merak eden olursa, Logic Pro X ile kaydettim.
dostum beste demişsin ama bunun adı şaheser. +1111


secrexv2
(07.10.17)
Ben melodiyi sevdim. 1:59 dan sonra gitar başladığında arka sesler biraz rahatsız etti, değişse veya olmasa mı acaba.
1:55 e de bi el atabilirsin belki, bi uyumsuzluk var gibi.
edit 1:29 ile 1:55 arasında


güzel olmuş :)


Beğendim


EasyTiger
(07.10.17)
Teşekkür ederim.

Gitar solosunun üzerine düşünmedim, bir kerede çaldım hoşuma gitti bıraktım, olmak zorunda değil.

Uyumsuzluk ister istemez oluyor. Sondaki solo hariç iki elektrik, bir akustik, bir bas gitar, bir piccolo var, hepsini tek tek kaydettiğim için zamanlamayı mükemmel yapmak zor.


emeğine sağlık. tek tek kaydetmek zor ama yine de bi metronom çalışmasına ihtiyacın var gibi.


Bruce
(07.10.17)
Gitar solosu çok güzel olmuş, bence kaldırma. solo sırasında arkadaki sesler olmasa mı demiştim ben.


Melodi yok moruq :)


nocturness
(07.10.17)
Fena degil ama bagimlisi olmazdim. Biri acsa sesi kapatmam ama kendim acip dinlemezdin.

Solo kisme ritme uyumsuz, ona bir ayar cekmelisin bence. Soloyu parcanin beat'ine uydurman lazim, senkronize gitmiyor ve bu sekilde kulak tirmalar. Bir de piccolo bozmus isi.


stavro
(07.10.17)
Bence çok güzel, ayrıca tek tek kayıt olduğundan yukarda söylenen kısımlarda uyumsuzluk olmuştur heralde ve böyle yapmak çok zorlamıştır onu da düşünerek eline sağlık diyorum:) ve evet gitar solosu tek kalsa daha güzel olur sanki.


Solo ritme uyumsuz değil, ritim de solo da 4/4, arkada melodi giderken karışık gelmiş olabilir evet o arpeji susturabilirim.


(11)

Lacoste saat

Kullananlardan yorum alabilir miyim, memnun musunuz? Biraz araştırdım, Movado isimli İsviçre firması üretiyormuş Lacoste'un saatlerini.http://www.movadogroup.com/brands/lacoste.cfmBenim istediğim modelse bu.https://www.amazon.com/Lacoste-Quartz-Stainless-Leather-Casual/dp/B01DZ622W4Alanlardan biri f
Kullananlardan yorum alabilir miyim, memnun musunuz? Biraz araştırdım, Movado isimli İsviçre firması üretiyormuş Lacoste'un saatlerini.

www.movadogroup.com

Benim istediğim modelse bu.

www.amazon.com

Alanlardan biri fotoğraf koymuş, mekanizma Japonya, kordon Çin üretimi.

Morhipo'da 688 lira, 100 lira da paracık veriyor, alınır mı?
Modelini begenmedim ama lacoste iyidir ya. Tarzdir. Hostur.


brad pitt
(29.08.17)
O kadar para verilip Lacoste'den saat mı alınır? Hem de Quartz. Lacoste gitsin don falan satsın. Saat almak istiyorsanız işi saat üretmek olan markaları tercih etmenizi öneririm. 700 liraya Seiko ya da Orient'in saatlerine bakabilirsiniz.


Burada adı saatteki başarısıyla anılmayan bir markaya veriyorsun parayı.
Yani aslında saatten beklentine göre değişir. Ben saat tutkunu bi babayla büyüdüm. Swiss made olmayan bi saat almaktan bahsetsem evlatlıktan reddeder :)
Yine de mekanizma japonsa eğer seiko'yu tercih etsen daha iyi olur. İndirimde quartz seiko bulabileceğini tahmin ediyorum.
Şunu de ekleyeyim, saatte sadece görüntüye önem veriyorsan eğer, beğendiysen al. Çünkü esas olan keyifle takmaktır saati. Hep daha iyisi, pahalısı, prestijlisi çıkacaktır. Önemli olan senin içine sinmesi.


dijalli
(29.08.17)
Benim düşüncem şu şekilde: Seiko'nun işi saat üretmek evet, e ama Seiko alsam ne olacak? Patek Philippe olsa neyse de ne kadar kalite farkı olabilir ki, Lacoste'un saatlerini işi saat olan bir firma üretiyor sonuçta. Belki de yanılıyorumdur bilmiyorum.

Mesela aynı fiyat aralığında şu saati buldum Seiko'nun, o da Quartz.

www.saatvesaat.com.tr

@dijalli,
Saat kullanan bir insan değilim normalde, ortaokulda Casio bir saatim vardı taktığım o kadar. :) Yani evet benim için asıl önemli olan görünüş, Lacoste da sevdiğim bir marka. Swiss made bir saat almak isterdim ama şu an baba parası yediğimden saate o kadar para harcayamam. :) Seiko'ları da inceledim ama tasarımları hoşuma gitmiyor.

amazon.de'de lacivert kadranlısını buldum saatin, 500 lira hem de.

www.amazon.de

Beyaz kadranlısı da bir Türk sitesinde 550'ye var, yani 690 lira vermeyeceğim alırsam da.

-----

Otomatik mekanizmalı saatleri de en ucuza Fossil satıyor, şu mesela.

www.saatvesaat.com.tr

Kalitesi hakkında bir yorumunuz varsa alabilirim. (Mekanizma Çin'miş.)


Hiçbir zaman isviçreli bi saat firmasını herhangi bir ülkenin markasıyla (ne kadar harika da olsa) karşılaştırmamayı öğrendim. Ama seiko bi saat firması ve hatta in house üretebiliyor o yüzden saat sektöründe swiss olmayan ama saygı duyulan bi markadır.
Quartz'ın dezavantajı o pilleri x yıl sonra bulamayabilecek olman esasen ve mekanik kadar el işi ve teknik gerektirmiyor olması.
Ama sen zaten 40 yıl kullanırım diye düşünmüyorsun sanırım. O yüzden beğendiğini almalısın bence.


dijalli
(30.08.17)
tekstilciden saat alınmaz. saat markasından al, seiko iyidir. mekanik saatlere bak mesela.


ozman
(31.08.17)
bonkor banker miydi saatden anlayan ona bi bakmak lazım ekşide başlıklarda var yazıları


ozman
(31.08.17)
Tissot çok iyi tercih..
Lacoste neymiş..


st curse
(31.08.17)
tebrik ederim, iyi günlerde kullan.


ozman
(06.09.17)
Teşekkür ederim. :) Bugün geldi saat, bir fotoğraf da bileğimde ekleyeyim.

i.hizliresim.com


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.