Giriş
(8)

Covid geçirenler

3 gündür koku alamıyorum. İşkillendim. Bugün teste gittim pozitif çıktı. İlginç olan şey şu ki, hiçbir şeyim yok. Geçen hafta 2-3 günlük, nereden geldiği belirsiz bir bel ve vücut ağrısı, hafta sonu da hafif bir nezle geçirdim. Bunların covid ile ilgisi var mı bilmiyorum. Hepsi geçti. Nefes darlığı
3 gündür koku alamıyorum. İşkillendim. Bugün teste gittim pozitif çıktı. İlginç olan şey şu ki, hiçbir şeyim yok. Geçen hafta 2-3 günlük, nereden geldiği belirsiz bir bel ve vücut ağrısı, hafta sonu da hafif bir nezle geçirdim. Bunların covid ile ilgisi var mı bilmiyorum. Hepsi geçti. Nefes darlığı yok. Ateş yok.

Şimdi merak ettiğim, hastalık semptomsuzken ya da hafif geçerken de paat diye kötüleşebiliyor muyum? Afedersiniz turp gibiyim çünkü şu anda. Böyle başlayanlar genelde böyle mi geçiriyor yoksa her an her şey olabilir mi?
Ben sifir belirti ile (temasli oldugumdan test yapildi) ogrenmistim pozitif oldugumu. Annemde de vucut agrisi vardi sadece. Oylece gecti gitti. Kotulesmedik hic. 1 ay gecti, herhalde bu saatten sonra da kotulesmeyiz diye dusunuyorum.


Siz de bu sekilde hafif sekilde atlatir gidersiniz umarim. Gecmis olsun.


invictae
(18.11.20)
pat diye kötüleşme olayına ben hep semptomlu kişilerde rastladım şahsen. tıpkı gribi ağır geçirir gibi nispeten ağır seyreden semptomlar, istirahat ihtiyacı, iş göremeyecek kadar enerji düşüklüğü vs... sonra daha iyi hissetmeye başlıyorlar, tam "aa toparlıyorum" derken daha da kötüye gidiyor. hatta bunun bilimsel açıklamasını da yapmışlardı, emin değilim ama sitokin fırtınasıydı galiba, bağışıklık sisteminin friendly fire'ı açık unutması şeklinde gelişiyordu. yanlışım varsa düzeltilsin plz, dediğim gibi bu tamamen sıradan vatandaş olarak benim gördüğüm şey, ondan yazıyorum.

onun dışında geçirenlerin çoğu zaten yakalandığını bile bilmeden atlatıyor, o açıdan semptom göstermemek veya hafif atlatmak korkulacak bir şey olmasa gerek.

beni en çok korkutan bu pıhtılaşma dolayısıyla sonradan kalp krizi, beyin kanaması gibi şeyler. maalesef bir akrabamız "aha iyileşti" derken kalp krizinden vefat etti. ben azılı bir şüşko olarak covid kapsam tatava yapmayıp direkt ölürüm zaten o açıdan kafa karışıklığım yok da anam babam için korkuyorum böyle bir ihtimalden.


der meister
(18.11.20)
Çok olağanüstü bişey olmazsa böyle geçer gider. Maksimum olacaklar, hafif eklem ağrısı, baş ağrısı, çabuk yorulma.

Evin tadını çıkar bol bol dinlen. Beslenme çok önemli düzenli ve güzel beslen. Kişisel tavsiye olarak ben c vit d vit ve çinko takviyesi aldım. Fakat doktor tavsiyesi değildir bilgi olarak yazıyorum. Su iç bol bol. İyiyim diye yorulma, her şeye atılma hemen. İşe başlamak, sosyalleşmek için acele etme. Alabildiğin kadar rapor al (çalışıyorsan).

Hissetmiyor olsan bile vücudunda "bişeylerin" "bişeyleri" düzeltmeye çalıştığını unutma. Ona yardımcı ol.

Geçmiş olsun


infernalcadre
(18.11.20)
Böyle geçer muhtemelen. Ben en fazla göğsümde daralma hissetmiştim. Psikolojik de olabilir, favira(favicovir) etkisi de.


kaderimse np
(18.11.20)
Dinlediğim, okuduğum covid öykülerin hepsinde, hafif geçiriyorken, bir kaç gün sonra testi pozitif çıkıp ilaca başlayanların hastalığı kötüleşiyor. Ve bu hastalarda ilaca başladıktan sonra görülen semptomların hepsi, ilacın yan etkileri olarak görülebilen semptomlar.


olivia
(18.11.20)
@olivia

ne demek istediğinizi anlamadım. hastalık ilaçlar yüzünden kötüleşiyor demeye mi çalışıyorsunuz?


@olivia ilaca başlayanlar derken hangi ilaca başlayanlar keşke onu söylesen. Çünkü biliyor olmalısın ki iki farklı ilaç kullanılıyor.

Favicovir (Evet 8 tane içtiğimiz ilaç) yan etkisi olduğu söylenen bir ilaç değil. (istisnalar hariç)
Plaquenil ise yan etkileri olduğu söylenen bir ilaç. Bu ilacı kullananlardan "yav ben iyiydim bu ilacı kullandım yataktan kalkamadım" diyenleri duydum. Ayrıca görme sorunları yaşattığını da bizzat doktorum söyledi.

Kendim bizzat Favicoviri kullandım bir sorun yaşamadım. Fakat plaquenili bilerek kullanmadım.


infernalcadre
(19.11.20)
@infernalcadre ve @i ve been mistreated ve merak eden herkes için, bahsettiğim ilaçlar Favicovir ve plaquenil. Planguenil, kullanmaya başlar başlamaz yoğun, geçici ve kalıcı yan etkiler gösteriyor. Favicovir ise kullanırken pek yan etki göstermese de sonrası için ağır ve kalıcı yan etkiler gösteriyor. Üstelik her ikisi de ilaçların prospektüsünde bile yazan uyarılar dikkate alınmadan veriliyor hastalara. Böbrek hastası olduğu tüm kayıtlarda yazan birine asla ve asla verilmemesi gereken bu ilaç veriliyor. Her iki ilaç da Karaciğere hemen ve uzun vadeli büyük hasar verdiği bilindiği halde karaciğerinde kitle olan enişteme verildi. Aynı şekilde tansiyon, kan pıhtılaşması vs gibi konularda yoğun yan etkiler gösterdiği bilinmesine rağmen bu hastalıkları kronik olarak taşıyan hastalara da veriliyor. Covid'den öldüğü beyan edilenlerin hepsi de ilaçları kullananlar. Ve hemen hiç birisi akciğer sorunlarından değil kalp, böbrek,karaciğer sorunlarından vefat ediyor genellikle. Oysaki covid'in saldırdığı yer akciğer bildiğimiz gibi. Bir kaç pozitif olan yakınıma da ilaç getiren sağlık personeli off the record olarak "biliyorsunuz herhalde pek muhteşem ilaçlar değil bunlar, mümkünse bağışıklığınızı yükseltmeye çalışın daha çok" demişler.


olivia
(20.11.20)
(21)

Müptezel ne demek? (Sözlüğe bakmak yok)

Sözlüğe, başka kaynağa bakmadan, ilk aklınıza geleni söyleyin lütfen. Bir anket gibi düşününüz. Mümkünse yorum yapmayınız:)
Sözlüğe, başka kaynağa bakmadan, ilk aklınıza geleni söyleyin lütfen. Bir anket gibi düşününüz. Mümkünse yorum yapmayınız:)
düşkün, düşmüş gibi bi şeydi sanırım.


tek yaprak havlu
(07.11.20)
bağımlı


dvoynik
(07.11.20)
Değerini kaybetmiş


ryhmer
(07.11.20)
bağımlı +1


marul hirsizi
(07.11.20)
keş


killerbee
(07.11.20)
bakmadım :) bağımlı


ya ben lan neyse
(07.11.20)
her hangi bir madde kullanarak yüksek gezmeyi seven kimse.


hayaletimsi
(07.11.20)
kelime anlamından önce aklıma ezel’in müptezhel albümü geldi. ne güzel bulmuş ismi. :)


violetsky
(07.11.20)
bir derde düşüp veya bir konu hakkında kafayı kırmış, bitmiş kül olmuş, çamura bulanmış
bende uyandırdığı düşünce bu


MtKrt
(07.11.20)
anlamını hatırlamıyorum ama bağımlı demek değil, onu hatırlıyorum. hatta madde bağımlıları için müptezel denmesinin yanlış olduğunu okumuştum.


himmet dayi
(07.11.20)
bağımlı


addicted to you
(07.11.20)
müptela ile karıştıraln kelime. looser gibi bi anlamı vardı.


etna
(07.11.20)
sıradan demek. çok bulmaca çözerim :)


rose parks
(07.11.20)
Bağımlı, birine takıntılı


neymis
(07.11.20)
Bayağı


old possum
(07.11.20)
Ayuas, madde bagimlisi, dusmus insan


2oda1salon
(07.11.20)
Bagimlisi olmus kisi


karlmarx
(07.11.20)
Bağımlı


biseysorcaktim
(07.11.20)
müptela kelimesiyle karıştırılıyor sanırım.
bağımlı değil de, ayağa düşmüş ve değersiz anlamında keş daha uygun.


blatta hiberna
(07.11.20)
Valla müptezel Samet karakterinden hareketle esrarkeş, bağımlı diyorum ben de.


Bağımlı demek değil. Bağımlının karşılığı müptela. Nedense bilgisiz kitle arasında bu yanlış bilgi çok yaygın. Böyle de bir müptezellik görmedim ben! Umarım son cümlem açıklayıcı olmuştur.


microfiction
(07.11.20)

Kulak Burun Boğaz tavsiye doktor aranıyor.

Merhaba Yarın bir kulak uzmanına görünmeliyim. Kulağım ağrıyor ve çınlıyor. Ziraat tamamlayıcı sigortam var iş yerinden. Bu işlerden pek anlamam, hep devlet hastanesine giderdim ama 15 gün sonraya randevu verdiler. Bana özel bir hastanede iyi bir kbb uzmanı tavsiye edebilir misiniz? Teşekkürler.Edit
Merhaba

Yarın bir kulak uzmanına görünmeliyim. Kulağım ağrıyor ve çınlıyor. Ziraat tamamlayıcı sigortam var iş yerinden. Bu işlerden pek anlamam, hep devlet hastanesine giderdim ama 15 gün sonraya randevu verdiler. Bana özel bir hastanede iyi bir kbb uzmanı tavsiye edebilir misiniz? Teşekkürler.

Edit: yer istanbul avrupa yakası.
(4)

filme benzeyen filmler olan dijital platform

selamarkadaşlarla netflix'e girdik. fakat baktım ki içindeki türk filmleri kısmı görüntü ve içerik bakımından süpermarketin abur cubur sağlıksız ürün reyonu gibi.böyle daha yeni dönemden ödüllü yönetmenlerin çerez olmayan filmlerini topluca bulup izleyebileceğim bir platform var mı? estetik ve hikay
selam


arkadaşlarla netflix'e girdik. fakat baktım ki içindeki türk filmleri kısmı görüntü ve içerik bakımından süpermarketin abur cubur sağlıksız ürün reyonu gibi.


böyle daha yeni dönemden ödüllü yönetmenlerin çerez olmayan filmlerini topluca bulup izleyebileceğim bir platform var mı? estetik ve hikaye bakımından daha doyurucu olan ne bileyim... hani celal ile ceren değil de yozgat blues falan çıksın karşıma... yabancı yönetmenler de olur...
Mubi var bunun için


freebird5406_2
(02.11.20)
netflix isinize yaramaz sizin, mubi en iyisi


sweetoffice
(02.11.20)
TRT 2 var, aylık süper filmler yayımlıyorlar. Instragram’dan da takip edip bakabilirsiniz. Mubi de sanat filmleri seçeneği.


cemallamec
(02.11.20)
Blutv de fena değil. Emin Alper, Tolga Karaçelik vb yönetmenlerin her filmi vardı.


nhk ni youkosu
(02.11.20)
(9)

insanların sürekli 1 euro-1 tl-1 dolar karşılaştırması yapması

biri sözlükte ps5 için demiş ki, "italyan bebesinin 500 birime aldığını ben 9000 birime alıyorum, olmaz böyle şey".bu tür karşılaştırmalar anlamsız değil mi? eskiden de 1 milyon, 10 milyon, 1 milyar vardı, o zamanlarda olsak fiyatları nasıl karşılaştıracaklardı bu insanlar? ya da tam tersine, fiyat
biri sözlükte ps5 için demiş ki, "italyan bebesinin 500 birime aldığını ben 9000 birime alıyorum, olmaz böyle şey".

bu tür karşılaştırmalar anlamsız değil mi? eskiden de 1 milyon, 10 milyon, 1 milyar vardı, o zamanlarda olsak fiyatları nasıl karşılaştıracaklardı bu insanlar? ya da tam tersine, fiyat orada 3 bizde de 1 birim olabilirdi ama bu sefer de bizde kazanılan ortalama para 0,01 olabilirdi, onlarda 10 birimken. o zaman gurur mu duyulacaktı ya da ne denecekti acaba? asıl eleştirilmesi gereken alım gücünün düşmesi değil mi? kaçırdığım bir nokta mı var?
Evet haklısın. Bu tarz karşılaştırmalar, iki ülkedeki maaşlar birim cinsinden aynı olduğunda mantıklıydı. Bir zamanlar aynı meslekteki italyan ile türk 2000 birim para kazanıyordu kendi ülkelerinde. Artık bu maaşlar denk değil.

Bazıları asgari ücret karşılaştırması yapıyor, o da yanlış. "Onlar asgari ücretle şu kadar domates alırken ben bu kadar alabiliyorum" diyorlar. Halbuki orada asgari ücretli çalışan sayısı çok az. Asgari ücret orada toplumu temsil etmiyor. Türkiyede ise herkes asgari ücretli. Şunları kıyaslamalıyız: sıradan bir italyan ile sıradan bir türk, kendi maaşlarıyla ne kadar alışveriş yapabiliyorlar?


benaaymi
(02.10.20)
Saçma tabiki, Japonya'da 50 küsür bin birime satılacak PS5, birim olarak karşılaştırmak saçma.

Alım gücü üzerinden karşılaştırılmalı, mesela asgari ücret üzerinden günlük kazanç hesaplanıp karşılaştırılabilir.

Mesela Avrupa'lı bir haftalık maaşıyla alıyoken biz 4 aylık maaşla alıyoruz denilebilir.


John Bloor
(02.10.20)
direkt birim karşılaştırmak saçma ama genelde bizden gelişmiş yerler tek haneli olduğu için öyle örnek gösteriliyor. İsveç Kronu falan birim olayının dışında mesela :D Ama aldıkları maaşa bakarsan yine kaç katımız.

Ben şuna bakıyorum ama, mesela geçen Xbox tartışması vardı, adamların 500 euroya aldığı şey bizde 4539 tl olsa tam karşılığı, bunda sıkıntı yok. Onun asgari ücretinin üçte biriymiş bizim 2 katıymış bunlar bizim fakirliğimiz. Fakat bizde bu aletin satış fiyatı 9000 küsur lira. Adamların 500 euro verdiği şeye biz 1000 euro veriyoruz. Hem de onlardan 3-4 kat az kazanarak. Bence bunlar belirtilmeli.


nhk ni youkosu
(02.10.20)
Çok mantıksız sayılmaz. Asgari ücret olan bir ülkede, asgari ucret bizimkine yakınsa kolay bir şekilde alım gücü hakkında fikir edinmeye yarıyor.
En azından diğer tür karşılaştırmadan daha mantıklı. Yani adamların 10 euro verdiği şeye bakın orada da pahalı 90 lira veriyorlar, demek.


prizmatik
(02.10.20)
Dorğudan karşılaştırmak mantıklı değil tabii ki ama ABD'de senin işini yapan birinin ortalama maaşına bak mesela. Ben baktım benim yaptığım işi yapanlar 100.000 dolar alıyor yıllık. bunun vergisini düşünce 72 bin dolar yapıyor. Yani aylık 6.000 dolar.

Şimdi 6000 dolar maaşım olsa ve PS4'ü 400 dolara alırsam tabii ki Türkiye'ye kıyasla çok çok çok ucuz oluyor. Çünkü burada çıkacak fiyata göre maaşın yarısını bırakmak zorunda kalacağız.


himmet dayi
(02.10.20)
Benim de kil oldugum bir davranis. Kisisel olarak Euro 6 civariyken alim gucu oranimi 2.5 - 3 civari hesaplamistim (Turkiydeki maasim vs Avrupadaki maasim) simdi o hesap darmaduman oldu. Yani 10 euroluk bir urunu alirken Turkiyede buna 30 lira oder miyim diyordum o donemde.

Milletin yaptigi hesaplardaki bir sikinti da asgari ucretle x saat vs... tarzi hesap yapmak. Cogu avrupa ulkesinde asgari ucretle calisan insan orani cok dusuk. Turkiyede %50 neredeyse.

Asgari ucret civarindaysaniz standart harcamalardan cok para kalmiyor hicbir yerde. Standart harcamalarinizin ne kadar ustune cikarsaniz o kadar sey alabiliyor veya tasarruf yapabiliyorsunuz.


cleric
(02.10.20)
Aşırı derecede anlamsız. Birim para diye bir şey yok. (bkz: birim para/@roket adam).


roket adam
(02.10.20)
Yav anlayın işte sizin bu dediklerinizin halk dilindeki basitleştirilmiş hali 1 TL 1 dolar.


olaylar olaylar
(02.10.20)
ben alım gücü, çalışma zamanı kısmı diye karşılaştırma yapıyorum.
İngilterede yazılımcılar günlük 300-400 pound arası kazanıyor
2 3 günlük maaşıyla 1 iphone alabiliyor
burada 1 aylık maaşıyla anca

benim karşılaştırma dayanaklarım böyle


(1)

Öğretmenlik ek puanı

2007’de anadolu öğretmen lisesinden mezun oldum. O günün puan sistemine göre öğretmenlik tercihi yaptığımda kazanacağım 24 ek puanım vardı. Sonradan ek puanla ve aöl’ler kaldırıldı. Bize kazanılmış haklar ger alınamaz dendi. 1-Ben şimdi öğretmenlik tercih etsem ek puanım olacak mı? 2-Olursa yine 24
2007’de anadolu öğretmen lisesinden mezun oldum. O günün puan sistemine göre öğretmenlik tercihi yaptığımda kazanacağım 24 ek puanım vardı. Sonradan ek puanla ve aöl’ler kaldırıldı. Bize kazanılmış haklar ger alınamaz dendi.


1-Ben şimdi öğretmenlik tercih etsem ek puanım olacak mı?


2-Olursa yine 24 mü olacak yoksa başka bir puan mı?

3-24 olursa yine büyük fark yaratıyor mu bugünün sisteminde? Puanlama kaç basamaklı hiç bilmiyorum.
2006-2007 Öğretim Yılından önce 5’lik not sistemine göre belirlenen yıl sonu başarı ortalamaları, 100’lük sisteme çevrilirken yıl sonu başarı ortalamasına 1.00 eklenir ve çıkan sayı elli bölü üç (50/3) ile çarpılır.


diploma notunuz 5'lik sistem değilse;

diploma notunuz*5*0,12= ek puansız obp
diploma notunuz*5*0,12+ diploma notunuz*5*0,006= ek puanlı obp

-------------------------------------------


Tablo 3A ve Tablo 3B.1, ortaöğretimdeki bazı alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen ek puan uygulanacak lisans programlarını göstermektedir. Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de yer alan programlar için ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır.


(3)

Motosikletime hangi aküyü almalıyım

Aküm öldü. Şarj da turmuyor. Şu ikisini buldum ama fiyatları arasında çok fark var. Hangisini almalıyım?Vespa ET4 125 Lityum Akü YTX9-BS (HJTX9-FP-I)(1996-0)https://www.hepsiburada.com/vespa-et4-125-lityum-aku-ytx9-bs-hjtx9-fp-i1996-0-p-HBV00000AQBW0?magaza=motoonlineVespa ET4 125 Vlm Akü YTX9-BS(19
Aküm öldü. Şarj da turmuyor. Şu ikisini buldum ama fiyatları arasında çok fark var. Hangisini almalıyım?

Vespa ET4 125 Lityum Akü YTX9-BS (HJTX9-FP-I)(1996-0)
www.hepsiburada.com


Vespa ET4 125 Vlm Akü YTX9-BS(1996-0)
www.hepsiburada.com
ikisi arasındaki temel fark pahalı olan kuru akü diye tabir edilen akü

alttaki vlm olan ise sulu akü içinde kurşun ve asit var.

aradaki fiyat farkının sebebi bu.

kuru ve sulu akü farkını araştır.

eskiden biliyodum ama unutmuşum şeyttiremedim :)


VLM akü iyidir, gerek yok diğerine bence. Yanlız sulu akü suyu ayrı gelir, önce suyunu ekleyip sonra şarj etmeniz gerekli.


John Bloor
(15.09.20)
benim motorumda orjinal gelen akü kuru aküydü, akü bitti 2 sene sonra, baktım ki kuru aküler çok pahalı sulu akü aldım, hatta vlm almıştım 2 tane vlm akü kullandım 2 seneyi çıkardı.(2 defa olunca 4 yıl oluyo)

şöyle yapmıştım, akünün suyunu dikkatlice koyup, akü suyu asit bu arada üstüne başına gelirse yakar kezzap gibi düşün.

motoru vurdurarak çalıştırıp turlamıştım farları falan kapatıp gündüz, ondan sonra öyle gittiydi 2 sene.

senin motor vurduralmıyorsa akücüden al, şarj edip versin. hızlı şarj makinaları falan oluyo onların.

benikinde kickstart yoktu belki seninkinde vardır, kickstart varsa onunla çalıştırırsın akü boş olsa bile.


(8)

Youtube, spotify dilenciliği

MerhabaBunu yapanları görüp şaşıran ve garipseyen bir tek ben miyim? Günde muhtemelen saatlerini geçirdiği platforma 1 paket sigara parasını feda edememek çok tuhaf değil mi?
Merhaba

Bunu yapanları görüp şaşıran ve garipseyen bir tek ben miyim? Günde muhtemelen saatlerini geçirdiği platforma 1 paket sigara parasını feda edememek çok tuhaf değil mi?
Dilencilik olarak nitelemem ama 15 lira vermemeyi "garip" buluyorum :) yani ortak olmak için harcayacagim mesai o paraya degmiyor bence. Ver 15-20 lira geç


abuzer
(13.09.20)
Ben kendi arkadaş çevreme sormuştum ortak girelim mi diye, öyle bir imkan varken tek vermeye gerek yok ama bu tarz platformlardan uğraşmam.


fezagezgini_4
(13.09.20)
ben garipsemiyorum. para zor kazanılıyor. 15 lira vermek istememek de bir tercihtir. bugün kim kime 15 lira veriyor :D

ama bir ayrım yapmak gerekiyor. ikisinin de üyelik planlarını bilmiyorum. eğer birinin aldığı grup üyeliğinde boşta kalan üyeliği parayla satın almak istiyorsa normal bir şey bence. sonuçta tek başına aldığı zaman daha pahalıya geliyor.

internette grup üyeliklerinde kullanılmayan boşta kalan hesabı dilenenler varsa bunu garipserim. aslında eskiden olsa garipsemezdim. günümüzde çok fazla leşçi ölücü var. senden ücretsiz hesap aldı mı sana keriz muamelesi yapan tipler. böyle insanlara çöp bile vermek istemiyorum. gerçekten ihtiyacı olan birine vermek rahatsız etmez ama. üniversite öğrencileri gibi...


tabudeviren
(13.09.20)
Çok çok fakir değilse gitsin kendi üyeliğini alsın.

Ailedir ortak arkadaştır toplu üyelik mantıklı, anlarım da, tanımadığın dört adamla 5₺ vermemek için grup kurmak çok saçma geliyor bana, bir nevi dilencilik sınırında bir ucuzculuk. Tabii gerçekten parası az olup öğün yemeğin bile zor yiyen insanları hariç tutuyorum


KaraSakall
(13.09.20)
Dilencilik ile alakası yok siz zenginsiniz belli ki, bunun ekonomik kriz yok herkesin arabası var demekten ne farkı var


olaylar olaylar
(13.09.20)
Katılıyorum, dilencilik bir tarafı ugrastigina değecek bir şey degil yani aşırı aşırı değilsen. Zaten o kadar fakirsen youtubea spotifya nereden gireceksin :)


Kesinlikle tuhaf.

Ben 90'lardan 2000'lere kadar harçlığımdan biriktirerek ayda bir ya da iki tane kaset/cd alabiliyordum ki yabancı albümler türkçelerin nerdeyse iki katı fiyatlı oluyordu, ya çekme alıyorduk ya da boş kaset alıp arkadaş çevresinden kayıt yapıyorduk..
şimdi bir kaset/cd fiyatına her şey önümde diyorum ve insanlar buna bile para vermek istemiyor. Aldığın şey rakı olsa, şarap olsa tamam, ikişer bira içene kadar ortak rakıya girelim denir de yani çok garip geliyor bana.


foolrules
(13.09.20)
ne alakası var ben aile üyeliği kullanıyorum misal ve ailemde 3 kişi var. o yüzden ihtiyacı olan 3 kişiye de aileme katılma imkanı sunuyorum. 2 seneyi geçkindir böyle takır takır işliyor sistem. spotify aile sistemi çok izole olduğu için bu mümkün.

mesela apple'da kimseyi aileme almam.

youtube üyeliği gerekecek kadar kullanmıyorum niye de satılıyor daha çözemedim. ileride ona da bulaşırsak ailesi de varsa bir aile kurarız.


ozdek
(13.09.20)
(5)

kby bayrağına gıcık olan insanlar

kürdistan bölgesel yönetimi - çavuşoğlu görüşmesine verilen tepkilere sosyal medyada denk geliyorum. neden bu bayrağa bu kadar sert tepki veriyorlar? renkler kürtlerin renkleri olabilir. bu pkk demek olmuyor ki. başka bir sebep mi var?konuya tamamen dışarıdan bakan, taraf olmayan bir insanım. bizim
kürdistan bölgesel yönetimi - çavuşoğlu görüşmesine verilen tepkilere sosyal medyada denk geliyorum. neden bu bayrağa bu kadar sert tepki veriyorlar? renkler kürtlerin renkleri olabilir. bu pkk demek olmuyor ki. başka bir sebep mi var?


konuya tamamen dışarıdan bakan, taraf olmayan bir insanım. bizim millet tepkisini genellikle laf sokma ve küfür türü şeylerle gösterdiği için insanların ideolojilerini, ne düşündüklerini anlamakta çok zorlanıyorum.
Hani bir laf var ya; iş tutarsın aldırmaz, ılık dersin kızar. O hesap işte. Hiçbir şeye kızma, bozulma ama kby bayrağına bozul. Söylesen tesiri yok, sussan gönül razı değil. Ne bileyim başkan. Şimdi türlü rezilliğe karşı çıksan Allah korusun ucu haşmetlimize bile dokunabilir. Ama böyle daha hoş. Evdesin, hakaret ediyorsun güzel bence.


Erdogan'in arka planinda bu bayrakla cekilmis tonla resmi var ama algici comarlar baska seylerin derdinde.


Türkiye, çok yanlış bir politika izleyerek, Irak merkezi yönetimini atlayıp, direk IKBY ile iş tuttu. İnsanlar uyardı ama hükümet dinlemedi. Sonunda IKBY ne yaptı? "Ben bağımsızlık ilan edeceğim, ayrılacağım" diye referandum yaptı. Hem de Türkiye'nin yarısını içine alan bir Kürdistan haritası ile...

Mantalite olarak IKBY ile pkk arasında çok bir fark yok. Fark 4 parçalı Kürdistan'ı ben yönetirim, sen yönetirsin kavgası. Bu harita neden Türkiye'nin yarısını içeriyor dediğinde geveliyorlar...

IKBY ile iyi ilişkiler kurulabilir, ticaret yapılabilir vs. vs. Ancak Irak merkezi yönetimi gözetiminde olmalı ve ayrılığa giden yolu engelleyecek şekilde olmalı. IKBY'nin Irak'tan ayrılması en çok bize ve İran'a zarar verir.

Bayrağa gıcık olma diye bir durum yok. IKBY bayrağının çekilmesi bu açıdan zararlı.


.


Tepkiler tamamen halkın birbirine siyasi propagandası.

“Ben daha milliyetçiyim hayır ben daha çok milliyetçiyim. Ben kabul edemem hayır ben daha çok kabul edemem” tiyatrosu. Boş işler.

En az 20 senedir bizim sınırdaki askerimiz o bayrağın karşısında nöbet tutar.


pass
(07.09.20)
su ulkede araplara yapilan pozitif ayrimciligin yuzde 10'u cumhuriyet tarihi boyunca kurtler'e yapilsaydi, turkiye guney kore'den daha gelismis bir ulkeydi simdi. hatta pozitif ayrimciliga da gerek yok. normal, esitce davranilsaydi yeterdi.


baldur2
(07.09.20)
(2)

ev yapımı birada şerbetçiotu kullanımı

selam,1- kitten kurduğumuz biraya nasıl katıyoruz? açıklamaları okuyorum ama kovaya şişeleme öncesi ne miktarda, ne zaman katmalıyım tam emin olamıyorum.2- bu ürünü istanbulda bulabilir miyim? beşiktaş-şişli çevresinde aktarlarda var mıdır? yoksa internetten mi sipariş edeyim?teşekkürler.
selam,

1- kitten kurduğumuz biraya nasıl katıyoruz? açıklamaları okuyorum ama kovaya şişeleme öncesi ne miktarda, ne zaman katmalıyım tam emin olamıyorum.


2- bu ürünü istanbulda bulabilir miyim? beşiktaş-şişli çevresinde aktarlarda var mıdır? yoksa internetten mi sipariş edeyim?


teşekkürler.
Hazir kitten mi yapiyorsunuz yoksa tahildan kendiniz mi kaynatiyorsunuz? Ona gore degisiyor diye hatirliyorum. Gerci belki bunu zaten biliyorsundur ama belki de bilmiyorsundur diye yazayim dedim.

Serbetci otlari ithal bildigim kadariyla aktarlarda zor o yuzden bira sitelerinde rahat bulursun ama. Hatta youtube kanali olan bir arkadas gubumun sitesinde satiliyordu en son


dry hop amacı ile ise, şişelemeden iki üç gün önce olduğu gibi kovanın içine atabilirsiniz. şişeleme çubuğunu tıkamaması için temizlediğiniz bir kese içine dibe batması için ağırlık ekleyerek de koyabilirsiniz.


inheritance
(07.09.20)
(1)

beklemiş starsan

yaklaşık 1 sene önce kullanıp plastik şişeye koyduğum starsanı bugün kullanabilir miyim dersiniz? biraz salladım halen köpürüyor. halen etkili midir? şişelemede kullanmam muhtemelen, kova, musluk ve karıştırıcı temizliğinde kullanacağım.
yaklaşık 1 sene önce kullanıp plastik şişeye koyduğum starsanı bugün kullanabilir miyim dersiniz? biraz salladım halen köpürüyor. halen etkili midir? şişelemede kullanmam muhtemelen, kova, musluk ve karıştırıcı temizliğinde kullanacağım.
kullanırsınız.


(3)

Dolar yükseldiğinde makas açmayan internet bankası

Dolar yükseldiğinde makası açmayan internet bankası var mı? Bugün dolar alamadık da. Piyasa fiyatındsn değil 10 kuruş yüksekten satıyorlar.
Dolar yükseldiğinde makası açmayan internet bankası var mı? Bugün dolar alamadık da. Piyasa fiyatındsn değil 10 kuruş yüksekten satıyorlar.
Kuveyttürk şuan:
Alış 6,925
Satış 6,975


İcbc en düşük


Mistyimage
(28.07.20)
Kuveyttürk tavsiye ederim.
Türkiye finans tavsiye ederim.
ICBC tavsiye ederim.


derleme
(28.07.20)
(7)

Burcumun çok sıkıcı olması

Burçlarla ilgim doğduğum ayın hangi burca denk geldiğini bilmek bir de insanların üzerime yakıştırdıklarını biraz aklımda tutmak şeklindedir. Son zamanlarda değişik kadınlarla tanışıyorum. Bana çok anlamsız gelse de muhabbetin bi noktasında hemen hepsi burç muhabbeti üzerinden insanı onlar adına uta
Burçlarla ilgim doğduğum ayın hangi burca denk geldiğini bilmek bir de insanların üzerime yakıştırdıklarını biraz aklımda tutmak şeklindedir. Son zamanlarda değişik kadınlarla tanışıyorum. Bana çok anlamsız gelse de muhabbetin bi noktasında hemen hepsi burç muhabbeti üzerinden insanı onlar adına utandıran çeşitli genellemeler, tespitler yapmaya çalışıyorlar. O noktada insanlığın henüz alamadığı yola hayıflanıyorum. Aşırı sıkıcı geliyor ama ekmek çıkar diye katlanıyorum. He canım evet bebeğim, hadi ya, vay canına falan diyorum. Maksat gönlü olsun.

Neyse ben boğa burcuyum. Bu burca kimse sağda solda uzun uzun yorum yapmıyor ve alınıyorum. Hep aynı sıkıcı şeyleri söylüyorlar. Yok terazi şöyleymiş, yok oğlak böyleymiş, akrep şöyle olurken balık duygusalmış (bi bu kaldı aklımda). Bunların çaprazlamasını yapıp yapıp türlü muhabbetler ediyorlar. Bunların içinde benim burcum olan boğa kimsenin umurunda olmuyor. Hep dikkat ediyorum özellikle, şu burç muhabbetinin bi yerinde de benim burcum geçse diyorum geçmiyor. Yengeç bile geçiyor benimki geçmiyor arkadaş. Burçları ciddiye almasam bile isyan edeceğim, kırılıyorum artık.

Ey burçseverler sizce de boğa böyle sıkıcı bir burç mu? Yıldızlar falan değişir mi, burcumda 3 vakte kadar bir süpernova patlaması veya karadelik ziyareti bekleniyor mu, ki böylece benim burcum da kendinden geçip değişken güvenilmez seksi çapkın ıvır zıvır özellikleri olan arsız arlanmaz bir burç olsun?
bu durumda " yhaa şapşik ben burcumun özelliğini taşımıyorumm kiii" diyerek kendine ikizlerden yükleme yapıyorsun sonra gelsin yıldızlar. kubrick in dev eseri ıssız adam ı izlemeni tavsiye ederim.


paco de lucia
(17.07.20)
abi çok da şey yapmamak lazım. burç eyvallah arada mevzu bahis olunur, gülünür geçilir de, uzun uzun çeşitli genellemeler yapmak gereksiz. sonuçta burçlar,astroloji yalan bildiğiniz üzere. laf olsun torba dolsun diye konuşuyorum ben günlük hayatta fal gibi, o da biri bahsini açarsa. daha fazla ilgilenmemek lazım.


fezagezgini_4
(17.07.20)
Şimdi yükselen diye bir nane var tamam mı? Bir şekilde doğum saatini bilmiyorsan öğrenip o yükselen burcuna bak internetten. Belki yükselenin çok konuşulanlardan çıkar. Sen de ortamda "ama yükselenim ikizler şekerim" falan dersin.


kedili bisiler
(17.07.20)
cok burc seyim yok, pek ilgim de yok ama bi esimi taniyorum boga burcu. bence dunyanin en muthis insani kendisi. baska boga tanimadigim icin genelleme yapamam ama hem agirbasli hem zeki hem komik hem ince zevkli filan. nerede nasil davranmasi gerektigini bilir, hep ileriyi dogru tahmin eder vs vs. sayamayacagim kadar cok guzel ozelligi var. eger bogalar boyle oluyorsa bence cok sanslisin hic sikayet etmene gerek yok.


in vino veritas
(17.07.20)
boğa sıkıcı bir burç değil ya. yanlış söylemişler sana. ya da sen öyle bir izlenime kapılıp kendi kendini gerçekleştiren kehanet gibi olmuşsun.

boğa deyince iki şey gelir aklıma. yemek ve cinsellik.
tanıdığım tüm boğalar yemek yemeyi seviyorlardı.

enerjik, hareketli bir burç. maddiyata önem veren biri. maddiyat derken sadece para konusunda değil. dünyalık manasında. zaten nefsine de düşkün olurlar.

ya işte, sıkıcı değiller. aslında senin burcun zaten senin istediğin tırı vırı özelliklere sahip. polemik olmasın ama balık da olabilirdin :(


biseysorcaktim
(17.07.20)
"Burnumun çok sıkıcı olması" olarak okuyup "Lan gene kim bilir ne yazdılar..." diye geldim. Meğerse bir başka burç muhabbetiymiş. Güzel kardeşim burçlara niye bu kadar takıyorsunuz :) Burç bir elbisedir, balık burcu duygusaldır, koç burcu yavşaktır diye genelleme yapıla yapıla insanlar da kendilerini o kalıplara sokarlar ve ister istemez eşleştikleri burcun insanı olur çıkarlar. Hatta bazı uymayan karakterler için de bir adet "yükselen" icat etmişler "Haa senin yükselenin x demek ki bu huyun da oradan geliyor" derler. Bunlara takılıp kendinizi kafese koymayın. Sen sıkıcı biriysen sıkıcısındır, niye sizi sıkıcı bulduklarını anla ve bunların çözümünü ara. Yoksa "Yaw ben boğa burcuymuşum, eğlenceli olamam !" diye kendi kendinizi mi lanetleyeceksiniz. Tey allam...

Not : Ayrıca ilk okumamda "Burnumun ucunun çok sıkıcı olması" diye de okumuştum. Siz bunları boşverin, komiklikten kim usanır. Siktiredin gitsin, siz eğlenceli biri olabilirsiniz, değilseniz de değilsinizdir nolcak.


burka
(17.07.20)
“Yengeç bile geçiyor” asdghjlş

Benim en aşırı çok nefret ettiğim burçtur, bi de erkekmişsin sakın karşıma çıkma bu burçla.
Yatağa bağımlı yaşayan, arada aşırı acıkma krizi yaşayan, savurgan. Cinsellik de bi süre sonra fos çıkıyor...
halbuki aslan öyle mi <3


megalomaniac
(17.07.20)
(2)

Hesapları spamletip ele geçiren sosyal medya mafyaları

İnstagram’da 2 kadın arkadaşımın hesapları bu türden bir yolla ele geçirildi. Biri 3500 takipçili hesabını kaybetti. Öbürü nasılsa bir tanıdığı yoluyla geri almayı başardı. Ortak özellikleri alımlı hoş genç kadınlar olmaları. Bir de tanımadıkları feyk bir hesap “güle güle, görüşürüz” türü mesajlar
İnstagram’da 2 kadın arkadaşımın hesapları bu türden bir yolla ele geçirildi. Biri 3500 takipçili hesabını kaybetti. Öbürü nasılsa bir tanıdığı yoluyla geri almayı başardı. Ortak özellikleri alımlı hoş genç kadınlar olmaları. Bir de tanımadıkları feyk bir hesap “güle güle, görüşürüz” türü mesajlar atıyormuş hesabı onlardan almadan önce. Bu olayın benzerlerini duyan var mı? Belki ben tam anlamamış da olabilirim. Nedir ne değildir, bilen açıklayabilir mi? Nasıl mücadele edilir bu zorbalarla?
Kız,diğer kızın hesabını çalmış olabilir


shredd
(07.06.20)
Nasıl spamlatıp alıyo anlamadım mail bilmiyo şifre bilmiyoken.mail öğrense bile alamaz pat diye


ShadowOfMoon
(07.06.20)
(4)

“Feminist değilim ama” diye söze başlayanlar

Bu insanlar “feminizm” diyerek kastettikleri şeyde neyi reddediyor olabilir?
Bu insanlar “feminizm” diyerek kastettikleri şeyde neyi reddediyor olabilir?
feminizm dedikleri seyin ne oldugu konusunda fikirleri yok. feminizmin erkeklere karsi dusmanca bir tavir oldugunu saniyorlar, erkekleri baskiladigini dusunuyorlar. sozluk ozelinde de gorebilirsiniz feminizm veganizm gibi gorece yeni "izm" lerin ne oldugunu toplumun yuzde 99'u bilmiyor ama konusmakta kimse beis gormuyor cunku bu tip kavramlarin onlara saldirdigini dusunuyorlar.

genel yapi somurucu, dolayisiyla herkes bu somuren yapi icinde bu yapiya biraz bulasmis durumda ve ne yazik ki bu sistematik elestirilere karsi dusmanlasiyorlar.


hewit
(06.06.20)
feminizm erkek düşmanlığını hatta kadının erkeğe üstünlüğünü çağrıştırıyor.
bu insanlar feminist değilim derken erkek düşmanı değilim diyerek iki tarafı da anlayabildiklerini ve bahsettiği durumda da kadınları haklı bulduğunu ifade ediyor.


biseysorcaktim
(06.06.20)
ben üstteki cevaplara katılmıyorum. bal gibi de feminist olmadıklarını söylüyorlar. fikirleri olmadığını nereden bilebiliriz. bizim dışımızda herkes cahil mı yani.


dafuq
(06.06.20)
Kişi "feminist" olarak yaftalandığında görüşleri birtakım önyargıların sonucuymuş gibi görünüyor. Önyargılardan tamamen tarafsız bir görüş ileri sürdüğünü ifade etmek için böyle deniyor.

Hükümetin yaptığı bir şey hakkında olumlu konuşurken "malum partiye oy vermedim ama..." demek gibi bir savunma mekanizması. Feminist olmanın olumsuz çağrışımları oluştu. Akla daha çok "feminazi"ler geliyor.


(3)

Babam bana ev al dedi

Faizler düşmüş. Ayda ödeyebileceğim para 5000 6000 falan. Bu paraya sosyoekonomik seviyesi görece iyi ve merkezi hangi semtte nasıl bir ev alınabilir? Anadolu yakasını pek bilmiyorum. Avrupa yakası daha iyi olur. Çok merkezi değilse de arabamı park edebileyim ve arabamla merkeze kolayca gelebileyim
Faizler düşmüş. Ayda ödeyebileceğim para 5000 6000 falan. Bu paraya sosyoekonomik seviyesi görece iyi ve merkezi hangi semtte nasıl bir ev alınabilir? Anadolu yakasını pek bilmiyorum. Avrupa yakası daha iyi olur. Çok merkezi değilse de arabamı park edebileyim ve arabamla merkeze kolayca gelebileyim en azından. Şehir İstanbul.

Not: Hayalimde hep tekfen bomonti estetiğinde bir yerde oturmak var ama öylesi bu paraya zor sanırım.
Ayda ödeyebileceğiniz miktar gayet iyi. Ödeme gücünüz varken bu faiz oranlarıyla ev almak çok mantıklı bir hareket olur. Semt bilmem Ankara'dayım ben. Ankara'ya ne kadar uzak o kadar iyi Avrupadan alın :P


benfakirdegilim
(02.06.20)
Ayda 6 bin liraya, yeni kamu banka faizi hesabıyla, 10 yıl vadeli alabileceğin kredi tutarı 720bin lira civarı olur. İstediğin gibi bir ev bulursun biraz da şansla.


Bruce
(02.06.20)
tekfen bomonti benim de hayalim ara ara yürürken önünden geçip bi iç geçiriyorum.

Ayda 6K ödemeyle maks. 700binlik bi eve çıkılabiliyor eğer elinde birikim yoksa, bu şekilde bakarsak her iki yakada da 1+1 istediğin semtte oturabilirsin. Ama 2+1 bakıyorsan pek güldürmez.

Kredi faizleri sadece almak isteyene düşmediği için, tüm evlerin fiyatı da paralelinde arttı. Saçma sapan Şişli Perihan sokakta 1,25Milyona ev satıyolar. Delilik!


lcha
(02.06.20)
(5)

Evcil hayvan sağlık sigortası ve hayvan hastanesi

Mesela atıyorum senelik 500 lira ödeyerek evcil hayvanımızı sigorta ettirebileceğimiz, Böylece her gittiğimizde teste muayeneye astronomik paralar ödemeyeceğimiz bir sistem var mı? Yoksa kurulması düşünülmüş müdür? Yapılabilir mi? Olamazsa neden olamaz? Cevaplarınız için teşekkürler.
Mesela atıyorum senelik 500 lira ödeyerek evcil hayvanımızı sigorta ettirebileceğimiz, Böylece her gittiğimizde teste muayeneye astronomik paralar ödemeyeceğimiz bir sistem var mı? Yoksa kurulması düşünülmüş müdür? Yapılabilir mi? Olamazsa neden olamaz? Cevaplarınız için teşekkürler.
Genel olarak sigorta beklenmedik masrafları karşılamak içindir. Düzenli muayne, aşı, test vb giderleri karşılamaz.

Hayvanın risk profilini çıkarmak da kolay olmaz. Mesela üçüncü katta yaşıyorsanız kedinizin risk primi yüksek olur, dördüncü kattan sonra azalır :/


archmage mahmut
(29.05.20)
yurt dışında var ama sigorta derken hayat sigortası gibi düşünün ama acil durumları da kapsıyor.

sizin istediğiniz sağlık sigortası. galiba o da var burada ama emin değili pet insurance diye altında çok çeşitli kapsamlar oluyor. google'a erişiminiz varsa ve meraklıysanız bakabilirsiniz.


ozdek
(29.05.20)
aksigorta ve mapfre yapmıştı. millet dolandırdı bir şeyler yaptı kaldırdılar. şu an mapfre yeniden var diye biliyorum ama emin değilim. anlaşmalı vetler ve işlem limitleri vardı.


aksigorta'da pati sigortası halen var da teminatları çok işe yarar değil


rayde
(29.05.20)
araba çarpması camdan atlaması gibi acil şeyler için var diye biliyorum ben de.


argent dawn
(29.05.20)
(1)

Motosiklet muayenesi

Selam, aracı normal muayene merkezlerine de götürebiliyorum değil mi? Mekanın Sadece motor için olması gerekmiyor.
Selam, aracı normal muayene merkezlerine de götürebiliyorum değil mi? Mekanın Sadece motor için olması gerekmiyor.
evet gidilebiliyor.


prezarlatif
(18.05.20)
(13)

Polis kimlik sorduğunda diklenen insanlar

Her türlü güncel ya da tarihi olaydan, siyasi ilintiden bağımsız soruyorum. Bana polis kimlik sorunca tek düşündüğüm “göstereyim de başıma dert almadan bi an önce yürüyüp işime gücüme gideyim” oluyor. Peki başka insanlar için niye bu bir tabu derecesinde, hatta “sen kimsin ki bana kimlik soruyorsun”
Her türlü güncel ya da tarihi olaydan, siyasi ilintiden bağımsız soruyorum. Bana polis kimlik sorunca tek düşündüğüm “göstereyim de başıma dert almadan bi an önce yürüyüp işime gücüme gideyim” oluyor. Peki başka insanlar için niye bu bir tabu derecesinde, hatta “sen kimsin ki bana kimlik soruyorsun” türünden bir ego manyaklığı seviyesinde? Neden yani? Ki kazanma şansı da yok. İyi ihtimalle göz altına alınacak. Kötü ihtimalle dayak yiyecek. Zaten bi şekilde kimliğini öğrenecekler yani, “tamam kardeş sen de gösterme eyv” deyip salacaklar mı ki.
Aslında üslup çok kıymet arzediyor.

Biz üniversitedeyken abuk subuk sebeplerle okula çevik kuvvet çağrılırdı ve okul kampüs içinde olmasına rağmen yani kimliksiz zaten içeriye girilmemesine rağmen yemekhaneden çıkınca biraz ileride polis bekliyorsa orada kimlik sorulmasına ben de ''dikleniyor''dum. Polisin bazı alanlara müdahale etmemesi gerekiyor, gezi ''olaylarında'' kaskının arkasındaki numarayı kapatıp ''müdahelede'' bulunan polis de polis, hırsızın peşine düşen de polis.

Yani bence insanlar durduk yere sinirlenmiyorlar, ya kültürel bi' problem oluyor ya da usülde bi' problem oluyor. malum usül esastan önce gelir derler.


mete kudur
(16.05.20)
Üslup +1
Bir defa "kimlik rica eden" polise denk geldim. Gerisi "het, höt". Ayrıca asıl sorun polisin bize vermesi gereken güven duygusunun eksikliğidir. Mesela sen de "göstereyim de başıma bir şey gelmesin" diye gösteriyorsun. Polise yardımcı olma gibi bir kaygısı yok birçok kişinin çünkü özellikle 1) polislerin tip seçtiğini düşünüyor. 2) en gıcık olduğum: abi iş çıkış saati nezih muhitte neyin kontrolünü yapıyorsun? 3) keyfi kontrol yapan ve kaba polisler çok fazla. Dolayısıyla bu kontrollerin bizim faydamızdan ziyade kontrol altına alma, baskı altında tutma, tedirgin etme, polisin keyfi güç gösterisi şeklinde olduğunu düşünen biri çok kolay bir biçimde kimlik göstermeyi reddetmese bile polisin kimliğini görmek isteyebilir ki haksız da olmaz.


prole
(16.05.20)
Yeni yetme 1-2 yillik polisler bence sikinti. Liseliden hallice ergenin biri polisi oluyor hasbel kader. Yuruyusu degisiyor uniformayi, silahi giyince, Ego tavan, artislik bini bin para. Tavir, davranis, uslup da sikinti olunca da vatandas kendine yediremiyor hemen tartisma, kavgaya donusuveriyor. Trafikti, mesaiydi, gecim derdiydi derken adama hot deyince oda karsilik veriyor. Sonucta vatandas da bos degil, kurtlar vadisi, cukur mukur izliyor adamlar 7/24,


bu ülkede polise büyük saygı sevgi beslenir ama bunun değerini bilmeyip üslupta vatandaşa yanlış yaparlarsa bunun bir karşılığı olarak herkes insanlık onurunu korumak ister. ama Allah'a şükür bugüne dek saygılı polislerle muhatap oldum.


KUCO
(16.05.20)
Haberlerde sahte üniforma edinmiş dolandırıcıları gördükçe ben de açıkçası önce polis olduğunuzu kanıtlayabilir misiniz şu bu haberden dolayı çekincelerim vard iyorum açıkcası, henüz diklenmedim ama asıl diklenen polisler oluyo, "sen bana nası kimlik sorarsın höt pöt bıdı bıdı" iki saat egolarının dinmesini bekliyoruz! Nerden biliyim abi ben gerçek mi değil mi?! Öyle bi ülkede yaşıyoruz ki babamı bile sorgularım gerekirse.


superfluid
(16.05.20)
Ben de senin gibi başıma bir iş gelmesin diye gösteriyorum. Hiç de kibarına denk gelmedim ve tipe göre seçtiklerini inkar etmek için aptal olmak lazım. Tamamen keyfi, taciz eder üslupla yapıyorlar.


Üslup +2

Polis bana kimlik sorduğunda ben de gösterip geçiyorum ama içten içe bir hukuk devletinde polisin kafasına göre kimlik sorma yetkisi olmadığını, hangi yazılı emre dayanarak beni durduğunu söylemesi gerektiğini düşününce hüzünleniyorum. Bu endişelerimi polise dillendirsem aramızdaki iletişimin dikleşmeye varacağından da eminim. Polis yetkisini hukuktan aldığını idrak edemiyor; polis olunca her şeyi yapabileceğini düşünüyor. Bu kendi kendini yetkilendirme tavrına sinirlenince de üslup çirkinleşiyor. O anda polise açıp PVSK okutamayacağın için düşük seviyeli kavgaya dönüyor.


üslup önemli bir etmen ama sanki aranması varmış gibi atara kalkan vatandaşlar da var. polis kibarca talep etse bile sanki atasına anasına küfredilmiş gibi abartılı sinirlenen vatandaşlarımız olabiliyor. polislerin çoğu keyfi kimlik kontrolü yapmazlar çünkü ciddi suçlardan arananlar neyse de asker kaçakları falan çıkınca başlarına harbi büyük bela almış oluyorlar. gbt sisteminden şahsın aranması göründüğü için ve aramayı yapan ekip de kayıtlara girdiğinden adamı alıp merkeze getirmezlerse başlarına bela alırlar ama asker kaçaklarının yakalandıktan sonraki işlemleri polise de vatandaşa da zulümdür. polisin yaptığı gbt kontrollerinin çoğu üstlerinden gelen emir neticesinde olmaktadır. yani nezih bir semtte de olsanız, tipiniz at hırsızı gibi olmasa da o bölgenin karakol amiri ya da o bölgeden sorumlu emniyet müdürü rutin gbt yapacaksınız derse denk gelen talihli vatandaşlara gbt yapılır. böyle bir durumla karşılaşırsanız ve aranmanız da yoksa gereksiz polemiğe girmeye gerek yok, zaten tabletten baktıkları için 2 dakikada gbtnizi yapar kimliğinizi verirler. bazı vatandaşlarımız sinirlenebiliyorlar ancak bu tarz rutin gbt kontrolleri sayesinde yakalanan o kadar çok suçlu oluyor ki şaşarsınız.


khalef
(16.05.20)
Geçen yıl hergün evimin guzergehinda bekçi duruyordu, gbt yapiyordu ister istemez geriliyorum 30 günde 25 defa kimlik gösterince.


Denton
(16.05.20)
Bir gün gece saat 01:30 civarı havaalanında bavulumu beklerken gerçekten at hırsızı görünümlü bir memur kimlik sordu. Gözlerim zaten yarı açık, üç defa aramadan geçip kimlikle binilen bir araçtan inip henüz serbest alana geçmeden kimlik sorulunca atar yaptım. Sonra pişman oldum. Adamın suçu değildi, ama insanlık hali bazen herkesin siniri bozulabiliyor.


r evolution
(16.05.20)
benim başıma bi olay geldi.

sene 90ların sonu genciz o zaman reşit değilim, yanımda arkadaşım var benden bi yaş küçük,

işte bi şehirde geziyoruz, o şehre de çok sık polis tayini gelip gidiyor, neyse temmuz ağustos arası, saat akşam 8.

hızlıca bi polis arabası geldi durdu yanımızda, yani hem ters yoldan geldi, hem de zınk diye durdu, arabanın ön amortisörler falan kapandı, şaşırdım tabi, polislerden bizim tarafta oturan artis artis gençler kimlikleri görelim falan dedi, ben çıkardım verdim, aynen ulan başımıza iş almasak bari, kimliği de verdik ne olcak acaba diye düşünüyorum.

arkadaşım vermedi, sen önce kendini tanıt, ne biçim kimlik sormak bu falan dedi. ben şaşırdım. polisler de genç bu arada hani yeni başlamışlar, muhtemelen de ilk görev yerleridir.

sen ne biçim konuşuyorsun benimle deyip, hışımla arabadan inip iki tokat asılması bir oldu benim arkadaşa. bişeyler dediler söylendiler falan bastılar gittiler benim arkadaş ağlamaya başladı.

olm s.ktir et boşver, kimse de görmedi üzülme sen falan dedim. derken bu telefona sarıldı, ard arda telefon etmeye başladı birilerine.

kaç senelik arkadaşımdır, çok da efendi akıllı uslu, herkes sever , çok saygılıdır falan. hep sorardık biz baban ne iş yapıyor diye o memur derdi, işte atıyorum şurada memur burada memur.

olm adamın babası o şehrin emniyet müdürüymüş. vay anam , çok değil 3 dakka içinde ne kadar polis varsa, sivilden, ekip arabasına kadar, kim varsa hepsi geldi. ortalık oldu polis bahçesi gibi, işte arkadaşıma ne oldu hayırdır anlat bakalım falan derken, babası da öğrenmiş o da kalktı geldi.

o arkadaşı döven polisleri getirdiler, arkadaşın babası dedi ki, ben 30 senelik polisim, daha bir kimsenin çocuğuna el kaldırmadım, siz daha dün göreve başlamışsınız, artislik peşindesiniz diye, çaat çuut iki tokat çaktı bunlara, agalar oldukları yerde bi tur döndüler, bastılar gittiler sonra.

sonra sorduydum ne oldu onlara diye tayini çıktı falan dedi salladı. söylemedi.


üslup çok önemli evet. ama beni hep olmaz zamanlarda çevirdikleri için üsluba takılmıyorum bile. zaten suçum yok aranmam yok çıkartıp veriyorum kimliği.

gıda sektöründe amelelik yapmış biri olarak hiçbir polisin keyfine bir yerde dikilip insanlarla muhatap olmak istemeyeceğinin farkında olduğum için hiç sıkıntı çıkarmıyorum. yani zaten suçsuzsam neden sıkıntı çıkarayım ki. gerek yok.

insanlarla uğraşmak gerçekten çok zor.


genelde söğütlüçeşme metrobüs çıkışında yapılan gbt'lerde full "kardeşim bi kimlik görelim" derler bana. ama sadece sakallı olduğum zaman. yani "tipim" kesinlikle bi kriter.

hiç kasamıyorum, direkt kimliği çıkartıp veriyorum. bi kez insanların çantalarını didik didik ediyolardı, çantam da davul gibi şansa, laptoptur kıyafettir vs. var. kimliği verdim. "üstünü arıycam" dedi, "tamam" dedim, aradı bitti. o sırada çantamı çıkarmaya yeltendim, onu arasın da uzatmasın mevzuyu diye.
yandan diğer polis kimliğimi uzattı. adam "tamam kardeşim çantanı çıkarmana gerek yok, eyvallah" dedi saldı.

bi kere arkadaşla yine metrobüsten çıkıyoduk, gbt kontrolü vardı. çekmediler beni, tam "lan ilk defa gbt kontrolü varken beni kenara çekmediler" dedim, dedikten 2sn sonra arkamdan bi polis "kardeşim bi kimlik ver" diye koştu geldi.

uğraşmaya değmiyor gerçekten.

artık nerede bi çevirme görsem elim otomatikman kimliğe gidiyo, nası olsa çevriliyorum diye.


dunga
(16.05.20)
(4)

Çekmeyen Türksat kablo modem

SelamHesapta çok hızlı bağlantı. 100 mbit. Hız testine göre doğru da. Ama modem sadece salonda ve bilgisayarda etkili. iPhone’um benim odamdayken modemle nedense bir türlü iyi bir bağlantı kuramıyor. Sürekli lte’ye geçmek zorunda kalıyorum. İphone 11 böyle, 6 birazcık daha iyiyidi ama o da zorlanıyo
Selam

Hesapta çok hızlı bağlantı. 100 mbit. Hız testine göre doğru da. Ama modem sadece salonda ve bilgisayarda etkili. iPhone’um benim odamdayken modemle nedense bir türlü iyi bir bağlantı kuramıyor. Sürekli lte’ye geçmek zorunda kalıyorum. İphone 11 böyle, 6 birazcık daha iyiyidi ama o da zorlanıyordu. Bu modemin sinyalini artırmak için yer değişikliği haricinde ne yapılabilir? (Zihni sinir çözümlerine açığım)
www.hepsiburada.com

aynı durumdayım. kablonet modemleri çok kötü ya. ben şundan aldım. mutlaka tavsiye ederim işimi gayet çözdü. modemle odanın tam ortasına koyarsan iyi sonuç alırsın


biseysorucam
(13.05.20)
başka telefonlarda da aynı sıkıntı var mı?


carpenic
(13.05.20)
Başka telefonları bilmiyorum.


bence bir dene öyle al ne alıcaksan belki sorun teldedir


carpenic
(13.05.20)
(3)

Kargo masrafı sorusu

Mesela alışveriş sitelerinden birkaç parça ürün alıyoruz. Bunların her biri farklı mağazalardan olabiliyor. Belli bir fiyattan sonra kargo ücretsiz oluyor. Örneğin topluca 10 ürün alırken bir mağazadan sadece 5 TL Tutarında bir ürün alıyoruz. Bu mağaza sırf bu ürünü kargolayınca zarara girmiyor mu?
Mesela alışveriş sitelerinden birkaç parça ürün alıyoruz. Bunların her biri farklı mağazalardan olabiliyor. Belli bir fiyattan sonra kargo ücretsiz oluyor. Örneğin topluca 10 ürün alırken bir mağazadan sadece 5 TL Tutarında bir ürün alıyoruz. Bu mağaza sırf bu ürünü kargolayınca zarara girmiyor mu? Ya da birkaç farklı mağazadan alınan ve postalanan ürünlerin kargosunun bedava olması bir yerde satıcılara patlıyor mu? Eğer onların anlaşması varsa ve bedavaya gönderiyorlarsa o zaman neden bedava kargo limiti var?
alışveriş sitelerinin kargo şirketlerinde kotaları var, onları minimalize etmek için bedava kargo limiti koymuş olabilirler. bedava kargo olayının satıcıya etki ettiğini sanmıyorum bazı kargolarda hangi site aracı olarak kullanıldığını sormuşlardı bana bir kod vasıtasıyla kargomu bulmuşlardı. bedava kargo limitinde alışveriş yapıldığında satıcıya kargoyu bedava gönderebilmesi için referans kod veriyorlardır.


nahtoderfahrung
(13.05.20)
Bu durum amazon ve hepsiburada için geçerli, 3. taraf satıcı var ama kargo işini hizmet veren site sağlıyor. Amazon ve hepsiburada anlaşmalarında 3. taraf satıcılar kargo ücretinden muaf oluyorlardı yani kargoyu hepsiburada karşılıyor gibi düşünün.

N11 gibi yerlerde ise dediğiniz senaryo yok, sepeti satıcılara göre grupluyor zaten.

Neden limit var diye sormanız mantıklı ama pek açıklanabilecek bir şey değil, siparişlerin ne kadarı dediğiniz senaryoda oluşuyor, maliyetleri neler gibi bir çok etken var.


yok hocam ne alakası var kargoyu seve seve satıcı ödüyor sen hepsiburada'dan 75 tl üzeri alışveriş yaptığında 5 liralık ürün de alsan tek bir satıcıdan. hepsijet anlaşması falan yoksa tabii hepsijet şartlarını bilmiyorum çünkü. zarar etmiyordur ama pek kar da etmiyordur para bazında bakarsan. belki 5 liralık üründen 50 kuruş ya kar ediyordur ya etmiyordur ama önemli olan ürününün satış miktarının artması o yüzden tamamen bir kayıp yok ortada. büyük ihtimalle bi deposu falan vardır kiralık aylık 400-500 lira kira verdiği o yüzden döndürebiliyorlar. bi de o satıcı sadece öyle ufak ürünler satmıyor sadece hep.


(9)

Elektriğin 110 lira gelmesi

SelamEvde telefon ve bilgisayar şarj oluyor, buzdolabı çalışıyor. Samsung smart tv standby'da bekliyor ve günde 1 saat çalışıyor. banyo ışığı günde en fazla 15 dk açık kalıyor. kettle 2-3 kere çalışıyor. ayda 4 kere çamaşır bulaşık makinesi. bir tek odamın sarı ampulü her gün 10 saat yanıyor. fiber
Selam

Evde telefon ve bilgisayar şarj oluyor, buzdolabı çalışıyor. Samsung smart tv standby'da bekliyor ve günde 1 saat çalışıyor. banyo ışığı günde en fazla 15 dk açık kalıyor. kettle 2-3 kere çalışıyor. ayda 4 kere çamaşır bulaşık makinesi. bir tek odamın sarı ampulü her gün 10 saat yanıyor. fiber modem var bir de.

Özetle günde 10 saat açık kalan bir sarı ampulden ve standby'da bekleyen bir smart tv'den başka her şey son derece sıradan. bütün bunlar 110 lira eder mi yav?
beyaz eşya varsa ve vergiler ile normal.


redeath
(08.05.20)
vergi cennetinde yaşadığımızı biliyorsunuz. faturaya bakarsanız tüketim bedelinizin muhtemelen 40-50 tl olduğunu göreceksiniz.


golgi aygıtı
(08.05.20)
Ocak 15'den beri Istanbuldaki evim bos.Kimse yasamiyor.Her ay 50-60 TL fatura gelmeye devam ediyor 3 aydir.Ben de anlamadim :)


turkuaz
(08.05.20)
@turkuaz

Benim evimde boş kimse yaşamıyor ama az tüketim olduğu için faturalandırılmadı diye fatura geliyor. Yapmayın şunları tamam vergiler falan vardır da boş eve 60 lira fatura gelmiyor kardeş.


respect
(08.05.20)
1 ay buzdolabı olmadan yaşadım. Buzdolabı gelince 20 tl olan fatura 60-70 tl oldu. Yani o faturanın;

20 tl si ampul modem ve bilgisayar, telefon şarjı, tv
30-40 tl si buzdolabı
Geri kalanlar da çamaşır bulaşık kettle vs.
Normal yani bu vergilerle


Unde bach canim
(08.05.20)
@respect ev nası boş komple mi? makineler fişe takılı mı değil mi? geçen sene yaz tatilinde boş kalan yalnızca buzdolabının fişe takılı olduğu eve 35 lira elektrik faturası geldi 3 ay boyunca.


golgi aygıtı
(08.05.20)
kettle buzdolabi gibi şeyler elektrik harcıyor. günde 1 saat çalışan televizyon faturaya etki etmez.

özetle minimum 90 lira elektrik faturası ödemek sıradan bir şey. bunun 30 lirası filanda vergi oluyor. işte ne kadar kettle, saç kurutma makinesi, fırın vs. kullanırsan ona göre artıyor. birde buzdolabının sınıfı ve büyüklüğü çok önemli. evde en çok elektrik harcayan alet o oluyor.


belkider
(08.05.20)
birazcık ülke gündeminden uzak kalmış olarak gözlemliyorum sizi. vergiler de cidden çok yüksek. yoksa sizin tüketim alışkanlıklarınızda bir sorun görünmüyor. :)


picassoishere
(08.05.20)
“kettle 2-3 kere çalışıyor”

Hocam kettle, fırın, ütü, saç kurutma makinesi ve elektrikli sobalar elektriği su gibi içerler. bana az bile geldi o kadar saydığınız elektrikli üründen sonra.

yanlış olmasın savunmuyorum bu durumu, malesef zam geldi her şeye elektrik de buna dahil. sanırım size garip gelen bu oldu. ben 200e yakın ödüyorum sizden çok farklı sayılmaz kullanımlarım.


bugisme
(08.05.20)
(9)

karantinada oyun tavsiyeleriniz :)

fazla sistem gereksinimi olmayan, "bağımsız" mı deniyor, o türden oyunları seviyorum.oynayıp beğendiklerim:ori and the blind forestthis war of mine (çok sevdim)hotline miamipapers pleasedon't starveoynayıp sıkıldıklarım:unturned, limbo, tropico, shadowrun, grimm, clicker heroes, the long dark...edit
fazla sistem gereksinimi olmayan, "bağımsız" mı deniyor, o türden oyunları seviyorum.

oynayıp beğendiklerim:

ori and the blind forest
this war of mine (çok sevdim)
hotline miami
papers please
don't starve

oynayıp sıkıldıklarım:
unturned, limbo, tropico, shadowrun, grimm, clicker heroes, the long dark...

edit: stardew oynadım. eh işte. 3 güne sıkıldım.
Buyrun, "Hollow Knight". Şimdiye kadar oynadığım en iyi oyunlardan, adeta bir başyapıt.


burka
(30.04.20)
İnternetiniz iyiyse geforce now'a kaydolun oradan sistem falan kafaya takmadan oynarsınız. Eğer yok ben öneri istiyorum derseniz stardew valley, 911 operator,banished, besiege aklıma gelenler.


bahoho
(30.04.20)
stardew valley


kablelvuku
(30.04.20)
bridge constructor portal.

eskilerden kingdom rush olabilir.


kingdom and castles vardı 1-2 gün idare eder keyifli oyun.


bahoho
(30.04.20)
Beğendiğin oyunlara göre beni önerilerim:

The stanley parable

Gone Home

Katana zero

Superhot

Dead Cells

Bunlar bağımsız ve bağımsız olduğu için çok yaratıcı oyunlar.


eazy
(30.04.20)
brothers - a tale of two sons (masalsı bir oyun favorim)
to the moon (çok güzel hikaye)
the white door (basit ama derin, psikoloji)
a normal lost phone (ufuk açıcı)
inside (limbo gibi ama ben sevdim)
kona (oynuyorum henüz bitirmedim, kar kış doğa ve dedektiflik seviyorsan çok güzel, survival öğeleri çok az long dark gibi değil)


@engelbert humperdinck

To the moon yazmış ya. bunu mutlaka oynamalısın, yani oynamayan varsa kesinlikle oynasın. hikayesi, müzikleri, o romantik teması harika işlenmiş.


eazy
(30.04.20)
Everybody's Gone to the Rapture


heritage
(30.04.20)
(4)

Robert Kolej ve ana sınıfı

Bu okulun eğer varsa alt okullarına ana sınıfından ya da birinci sınıftan başlayan bir öğrencinin lise sınavında çok yüksek puanlar çıkaramasa da liseyi de robertte okumaya devam edebilmesi gibi bir durum var mı? Ya da eskiden var mıydı?
Bu okulun eğer varsa alt okullarına ana sınıfından ya da birinci sınıftan başlayan bir öğrencinin lise sınavında çok yüksek puanlar çıkaramasa da liseyi de robertte okumaya devam edebilmesi gibi bir durum var mı? Ya da eskiden var mıydı?
Robert College lise sınavıyla öğrenci alıyor sadece. İlk okulu bulunmamakta.

edit. eskiden de yoktu. sadece orta okul sınavıyla giriş yapılıp orta-lise okunuyordu.


nwnd
(30.04.20)
2006 yılında liseye başladığımızra Robert kolejinin ilkogretim okulundan mezunum diyen bir arkadaş vardı. Hoca neden devam etmedin liseye diyince sınavı kazanamadım demişti.Bizim okul da Kadir Has Anadolu idi.
Doğru hatırladığıma eminm ama kız doğru konuştu mu bilemem.


cilekli pasta
(30.04.20)
oranın anasınıfı falan yok sadece lise


buiret
(30.04.20)
Bazı vakıf okulları ilkokuldan liseye geçişte bu sertbestiyi tanıyorlar, örneğin Koç lisesi. RC vakfının iştiraklerinden biri Hisar okulları, muhtemelen çilekli pastanın arkadaşı ilkokulu burada okumuştu. Ancak RC'ye giriş için o sınava girip kazanmak zorunda çocuk. Sadece parasıyla değil yani :)

Eskiden beri de bu böyle. Eskiden İlkokul sonrasında sınava giriyorduk, ortaokul&lise için. 1999'dan bu yana sadece lise giriş sınavıyla öğrenci alıyor. Belki 1960'larda olay farklıdır bilemedim.


SiyamkedisiZorro
(30.04.20)
(1)

açık havada motosiklet bağlamak için asma kilit

selamlarzincirin iki ucunu birleştirecek bir asma kilide ihtiyacım var. elimdeki dandik kilit geçiciydi ve yağmurda paslandı, zor açılıyor. çok pahalı olmayan ama dandik de olmayan iş görecek bir şey arıyorum. motor da öyle pahalı bir şey değil zaten. tavsiyeleriniz için teşekkürler.
selamlar

zincirin iki ucunu birleştirecek bir asma kilide ihtiyacım var. elimdeki dandik kilit geçiciydi ve yağmurda paslandı, zor açılıyor. çok pahalı olmayan ama dandik de olmayan iş görecek bir şey arıyorum. motor da öyle pahalı bir şey değil zaten. tavsiyeleriniz için teşekkürler.
kisisel deneyimlerimden hirsiza kilit dayanmiyor ama asma kilit kullanmayin. kirmasi cok kolay. gerci zinciri kesmesi bile 10 sn surmuyor ama asma kilit gercekten ufak bir cekicle bile alt ediliyor. ben masterlock urunleri kullaniyorum. kale'nin de guzel urunleri var aslinda..

eldeki kilit icin de wd40 alin biraz sikarsaniz kurtarabilirsiniz.


ozdek
(27.04.20)
(13)

İnsanlar niye dizi izliyor?

Ayda yılda bir izleyenleri değil de bir diziyi bitirip öbürüne başlamayı, düzenli olarak izlemeyi bir hayat tarzı haline getirmiş olanları soruyorum. Ekşide dizi başlıklarında dizi tartışanları örneğin. Ben dizileri türk yabancı fark etmez hep birbirine benzer ve klişe buluyorum. dünyadaki insan hay
Ayda yılda bir izleyenleri değil de bir diziyi bitirip öbürüne başlamayı, düzenli olarak izlemeyi bir hayat tarzı haline getirmiş olanları soruyorum. Ekşide dizi başlıklarında dizi tartışanları örneğin.

Ben dizileri türk yabancı fark etmez hep birbirine benzer ve klişe buluyorum. dünyadaki insan hayatının belli gerçekleri hep aynı kaldığı için sanırım döne dolaşa hep aynı şeyi izliyormuşum gibi geliyor. Ondan pek konsantre olup izleyemiyorum.
Vakit geçirmek için, sohbetlere yabancı kalmamak için falan filan.


kesinlikle yanlış diziyi izliyorsun o zaman.

bir kere türk dizisi asla izlememeye çalış.

sonra sağlam dizilerden bir iki tanesini aç izlemeye çalış.

benim dizi kuralım 3 bölümdür. ilk 3 bölümde sararsa devam edilir. yoksa başkasına geç dizi mi yok?

dizi tavsiyesini buradan alabilirsin mesela.

game of thrones ile başlayabilirsin. daha izleyip de mest olmayan görmedim nedenini bilmiyorum. son sezona kadar keyifle gelirsin.


ozdek
(25.04.20)
bence de yanlış şeyleri izliyor olmalısınız.
ki zaten izleyemiyorum diyorsunuz.

insan hayatında belli gerçekler var, ama farklı seçimler yapan, bunlara farklı tepkiler veren insanları izlemek, diyaloglarını dinlemek, bakış açılarını görmek bazen ufuk açıcı olabiliyor.
insanların tartışması da bu yüzden oluyor genelde.

bir diziden hayatın anlamını çıkartmak ya da bunu beklemek saçma, ama "hep aynı şeyler" biraz yüzeysel kalan bir yaklaşım.

sürekli dizi üzerine dizi izlemek zorunda değilsiniz.
arada bir güzel bir şeyler izlemek de yeterince tatmin edici.


blatta hiberna
(25.04.20)
Seninle o kadar aynı fikirdeyim ki! Dizi izliyceğime çıkıp bi hava alırım ya da kahvemi alıp kitabımı okurum balkonda güneşte daha keyifli. Dizi/film fark etmez, izledikten sonra başım ağrıyor, gereksiz bi düşünce görüntü kirliliği oluşuyo beynimde. Rahatsız ediyor beni.


superfluid
(25.04.20)
dizi izlemeyi ben de tercih etmiyorum ve bu sorduğunuz soruyu bazen kendime, bazen çok dizi izleyen arkadaşlarıma soruyorum. genelde kafa boşaltmak, eğlenmek, günün stresinden kaçmak olarak cevap veriyorlar. muhabbetlere yabancı kalmamak gibi bir istek de var. elbette herkesin farklı sebepleri olabilir. ingilizce öğrenmek ya ad geliştirmek en popüler sebeplerden biri ki bence dizilerin ingilizceye yararı çok düşük.

çok sevdiğim diziler oldu. bir oturuşta soluksuz tüm bölümlerini izlemek istedim. ancak bu arzu durumunun getirdiği rahatsızlık dizinin verdiği keyiften büyük olunca dizileri izlememeye başladım.

güncel dizileri izlemiyorum. süregelen olduğu için kopmak zor oluyor ve zihnimde büyük yer kaplıyor, arkadaşlar arasındaki muhabbete yansıyor ve saatlerce boş konuşabiliyoruz (sözlükte olduğu gibi). eski dizilerde olay kapanmış olduğu için sadece bir dizi olarak kalabiliyor. iyi vakit geçirdiğin ve seyir eyleminde bulunduğun bir şey sadece.

sanırım son zamanlarda dizilere yüklenen anlam "zaman geçirmek için seyredilen belli aralıklarla yayınlanan film"den çıkıp başka anlamlara bürünüyor.

yedi numara, yeditepe istanbul, bizimkiler, ... bir kaç dizi daha var böyle günümüzdeki standart türk dizisi algısından farklı. ben bunları beğenirim. arada açar izlerim. yedi numara yalnız olduğum zamanlarda bana büyük arkadaşlık etti. sözlükteki başlığını okuyunca bu duyguyu yaşayan bir çok kişi olduğunu gördüm. bir de böyle etkileri olabiliyor dizilerin.


biseysorcaktim
(25.04.20)
Gereksiz bir eylem .
Diziyi hazırlayanlar izleyici kitlesini iyi analiz etmiş ki ekrana yapışıp kalıyorlar.
Genellemeyelim tani ama Dizi alışkanlığı olanlarda çoğu zaman denk geldiğim özellik ise üretmekten ve öğrenmeye çalışmaktan aciz, hazır ve popüler şeylere hemen konan ,detaylı düşünmeyenler oluyor.


Erva
(25.04.20)
"dünyadaki insan hayatının belli gerçekleri hep aynı kaldığı için sanırım döne dolaşa hep aynı şeyi izliyormuşum gibi geliyor."

roman okumak da aynı kategoride o zaman?


ben de anlamiyorum. Film izlemeleri lazim. Hitchcock'u, Bergman'i tanimayan adamlar Netflixten son cikan diziyi izliyor, o kadar bolum diziye emek harcayacagina film izle cesit cesit. bir gun Akira Kurosawa dan Japon kulturunu tanirsin, baska gun amerikan ic savasi ile alakali bir fikrin olur, sonra Italyan yeni gercekciligi ile savas sonrasi Italyayi ogrenirsin, Notting hille, bridget joneslarla Londra atmosferi yasa, g.kore sinemasina dal falan. Lostcular nasil patladi, sonunu iyi baglayamamislar, hep sovuyordu mesela


freedonia
(25.04.20)
ayda yılda bir izlerim. bence izleyenler sağda solda çok meşgulüm vaktimi faydalı şekilde kullanmaktan başka yaptığım bir şey yok diyecekleri vakti dizi izlemeye ayırdıkları için izliyorlar kısaca insanın elinde olmayan tercihten ötürü.


paco de lucia
(25.04.20)
eğer mantık aranacaksa her şey saçma zaten. kardeş napak ölene kadar çalışsakta süper rahat bir hayat yaşıyamıyacağımız için dizi izlioz maç izlioz bira içioz işte yapıyoz bişeler.


mikahakkinen
(25.04.20)
Çünkü dizilerdeki karakterlere bağlanmayı seviyorum, bir süre sonra arkadaşımmış gibi hissetmeye başlıyorum, işte bunlar hep yalnızlık.


sta
(25.04.20)
Adam oturup bi hikayeyi baştan sona izleyemiyor bile, sonra gelip insanlar niye izliyor diye soruyor.


noluyo yaa
(25.04.20)
İyi yönetmenlerden örnek verenler olmuş, kimse bunları izlemek, şaşalı bir sinema kültürüne sahip olmak zorunda değil. Hayatın her alanında geçerli bu. Sizin sinemayı çok önemsemeniz ve usta işlerini takip etmeniz ve bu işlerin varlığı, herkesin bunlara aynı hassasiyetle yaklaşmasına sebep değil.

Geçen sene arka arkaya 3 tane çöp sitcom izlemiştim. 3 sezonu geçmiyordu, bölüm sayıları da çok değildi. Sırf evde oturmaktan ve can sıkıntısından izledim. Bu karantina günlerinde bir kere daha deneyimledim, benim için boş zamanımın tamamını yararlı şeylere vermek mümkün değil. Kafam almıyor ve bir yerden sonra odağımı kaybedip verim alamıyorum mesela. Böyle zamanlarda açıp dizi izliyorum bazen. Ne yararı oluyor? Kafam dağılıyor, dinleniyorum, eğleniyorum. Diziler, filmler ve romanlar insanların deneyimleyemedikleri şeyleri en azından izleyip empati kurabilmelerine, o hissi biraz olsun yaşamalarına sebep olur. Bu açığı tamamlamak, gerçek hayattan bir süreliğine uzaklaşmak gibi etkenler var.

Ayrıca herkesin boş vaktini doldurmak için farklı aktiviteleri var, sürekli dizi bitirmek bunlardan biri.


(2)

Stardew valley

Torrentten indirirsem multi Oynayabilir miyim?
Torrentten indirirsem multi Oynayabilir miyim?
Hayır.


pangea
(18.04.20)
Oyun 24 lira yav, benim 300+ saatim var. Bu kadar parasına deyen kaç oyun var bilmiyorum


mirafiori
(19.04.20)
(2)

kolonya ve dezenfektanların koruyuculuğu

kolonya ve marketlerde, eczanelerde satılan çeşitli dezenfektanların koruyuculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz? sizce riskli ortamlarda temas edilen telefonu, bilgisayarı, fareyi, anahtarları sonradan bunlarla silmek yeterli oluyor mu? yoksa başka yöntemler mi lazım?
kolonya ve marketlerde, eczanelerde satılan çeşitli dezenfektanların koruyuculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz? sizce riskli ortamlarda temas edilen telefonu, bilgisayarı, fareyi, anahtarları sonradan bunlarla silmek yeterli oluyor mu? yoksa başka yöntemler mi lazım?
bizim ne düşündüğümüz çok önemli değil aslında :) %80 kolonyalardaki alkolün virüs vs'yi etkisiz hale getirmede yeterli olduğunu söylüyor uzmanlar.

dezenfektan diye satılanların içeriğinde ne var bilmiyorum.


savidan
(16.04.20)
Ben iki kere kolonya ile siliyordum telefonu. Geçen gün telefona kolonya kaçınca artık streç film ile telefonu kaplayıp çıkacağım evden. Eve gelince de streç filmi çöpe atarım.


(3)

Kapanmayan pencere problemi (Windows)

https://hizliresim.com/CPD3xsBenden büyük bir yakınım yeni bir bilgisayar almış. Bu pencere açık kalmış. Kapatamadığını söyledi. Görüntülü arama yaptık, ben de yardımcı olamadım. Arkada kalan her şeyin üzerini kapatıyor. Kullanılamıyor bilgisayar. Bu neyin nesidir, nasıl kapatılır?
hizliresim.com

Benden büyük bir yakınım yeni bir bilgisayar almış. Bu pencere açık kalmış. Kapatamadığını söyledi. Görüntülü arama yaptık, ben de yardımcı olamadım. Arkada kalan her şeyin üzerini kapatıyor. Kullanılamıyor bilgisayar. Bu neyin nesidir, nasıl kapatılır?
O altta duran büyütece basınca kapanması gerekiyor. Ya da klavyeden Windows tuşuna basınca.


heritage
(06.04.20)
Görev yöneticisinden Windows Gezginini yeniden başlatmak sorunu çözebilir.


ganosh
(06.04.20)
Unlocker ile denesin.


Erva
(06.04.20)
(1)

İnternetten maske siparişi

Tavsiye ettiğiniz bir ürün var mı? Birkaç tane belki daha çok sipariş edeceğim.
Tavsiye ettiğiniz bir ürün var mı? Birkaç tane belki daha çok sipariş edeceğim.
Ben şuana kadar hep cerrahi maske satın aldım. Yemeksepeti banabi uygulamasında 5li maske 32 lira, migrosta 2li maske 7 lira. Bunlardan ve ek olarak hepsiburada'dan 50li paket almıştım 175 liraya. Eczanelerde de satılıyor ama adet fiyatı 5-10 lira arasında değişiyor. Ama bunlar genelde tekli paket halinde satılıyor. Diğerlerinde bir kutuda/poşette birden fazla var.


(12)

V60 için kahve çekimi

Yeni v60 ve filtre aldım. İnternetten kahve alacağım. Nasıl çekilmiş sipariş edeyim?
Yeni v60 ve filtre aldım. İnternetten kahve alacağım. Nasıl çekilmiş sipariş edeyim?
V60 seçeneği yoksa, örneğin filtre varsa, ben olsam filtreyi seçer sonra firmaya mail atardım, v60a göre çeker misiniz, ayrıca bu seçeneği ekler misiniz diye


karabasun
(24.03.20)
v60 seçeneği sunan bir yerden sipariş et. mesela burası.
www.petracoffee.com
ya da burası
montagcoffee.com

edit: coffee department da iyidir aşağıda söylendiği gibi ama dünden itibaren online satışlarını kapattılar corona yüzünden. bi süre daha açmayacaklar.


Bruce
(24.03.20)
Çekilmiş almazdım, bu kadar önem veriyorsanız öğütücü de alın çünkü alacağınız çekilmiş kahve 1 haftaya lezzetini yitiriyor.

Ben de burayı öneririm coffeedepartment.co

Petra’nın kahveleri kadar güzel ve 250g’ı 60 lira değil.


Mcfly
(24.03.20)
@mcfly burada hiçbir ürün stokta görünmüyor.


@mcfly ayrıca v60 için çeken kahve öğütücü hangisi? Ona göre ayarı olan öğütücü var mı? Böyle spesifik bir sürü ayarda çekiyorsa Herhalde çok pahalı bir şey olmalıdır.


Niye bu kadar kasıyorsun v60 modu falan...

Al öğütücünü, v60 için ince çekeceksin. suyun kahveye temas süresi az olduğu için daha ince olması lazım. Deneyerek 2 veya 3.seferde sevdiğin çekim seviyesini bulursun. YouTube’a bak. Bu kadar sistematik olmayın, deneme yanılma kendi damak tadınıza göre çekin ve emin olun daha çok keyif alacaksınız..

Ayrıca bu hario v60 setine 200-300 lira verenleri de anlamıyorum. Plastiğini 1£sa almıştım geçen, gayet iş görüyor.

2 gün önce vardı stokçuluk yapmışlar burada da.


Mcfly
(24.03.20)
v60 inceliğini eşit miktarda çekecek öğütücüler en az birkaç bin tl. en güzeli ya v60 filtresi yerine normal filtre alıp iyi kötü kendin öğüt veya yine yine normal filtre satın al(ki büyük ihtimalle öyle yapmışsındır aslında) o zaman da kağıt filtreye göre çekilmiş kahve alman lazım.


Mcfly hakli

son bi kac aydir evde V60 yapiyorum her sabah ve her oglen. eger evde V60 yapacak kadar bu ise gonul verdiysen, V60'dan da once edinmen gereken sey bir el degirmeni. kahve uzmanlarina sorarsan demleme yontemine yapacagin yatirimdan cok ilk is olarak degirmen almani tavsiye ederler.

cekilmemis kahve alman sana en taze kahve alma imkani tanir cunki cekilmis kahve ne zaman cekilmis paketlenmis bilemessin. kimi firmalar sen siparis verdiginde cekip gonderebilir ama inandiriciligi sana kalmis.

ben £1'a hario'nun plastik V60 ve kagidini kullaniyorum
el degirmenim de hario skerton (£30 ingiltere'de)

biraz ince cekersen lokum gibi kahve icersin


öğütüm seçeneği varsa aralarında v60 de mutlaka vardır.


Arkadaşlar yatırım yapayım dedim, gittim Fakir Signature kahve öğütücü aldım.


sezycoffee.com V60 öğütüm seçeneği var gayet. tavsiye ederim.


haunan
(29.03.20)
@i ve been mistreated,

valla ne diyeceğimi bilemedim o kadar pahalı bi şeye ihtiyacın olacağını sanmıyorum. Coffeesapiens'in kahvesini aldım ben de bugün. Deneyip haber veririm.


Mcfly
(01.04.20)
(6)

modem arayüzüne erişemiyorum.

selamadresi 192.168.0.1 olan arayüzde dmz için 1 diye bir değer girdim. galiba ip adresinin sonuydu. o anda modemin arayüzü sayfası kapandı ve bir daha da açılmadı. açamıyorum valla gitti sayfa. napayım?
selam

adresi 192.168.0.1 olan arayüzde dmz için 1 diye bir değer girdim. galiba ip adresinin sonuydu. o anda modemin arayüzü sayfası kapandı ve bir daha da açılmadı. açamıyorum valla gitti sayfa. napayım?
modemin akasındaki reset tuşuna (deliğin içinde olan şey) iğne, tığ, uçlu kalem gibi bir şeyle 5 saniye basılı tut. modem resetlesin. Sonra bütün ayarları baştan yap.

19216811-sifre.com
resimde gözüken tuş.


jackyr
(22.03.20)
@jackyr verdiğin tavsiye iyi de benim de aklıma geldi zaten onu yapmak. ben aslında bu sorunun nedenini merak ediyorum.


abi o konuda bilgim yok. Kolaylıklar


jackyr
(22.03.20)
bir ethernet kablosuyla bağlantı yapıp, öyle girmeyi deneyin.
bana da olmuştu böyle bir sorun. ethernet kablosuyla bağlayarak çözmüştüm.


pangea
(22.03.20)
192.168.1.1. Bazi modemleron arayuz sayfasi. Buni da deneyebilirsiniz


exlibris
(22.03.20)
Kisaca anlatmak gerekirse DMZ (Demilitarized Zone) ev tipi modem/routerlarda her hamgi bir port forwardimg yapmaksizin veya firewall kurali olustirmaksizin tum inbound paketlerin belirtilen ip adresine yönlendirilmesini saglar.

Tahminimce dmz ip adresini modem arayuzunun ip adresiyle ayni yaptiniz. Modemin arkasindaki dmz portundan bilgisayari baglayip girdiginiz ip uzerinde erisebilmeniz lazim siye dusunuyorum.

Bu olmuyorsa cok kurcalamiyin resetleyin gitsin:)


Kirmizibavul
(22.03.20)
(2)

sözlükteki başlıklarda sayfalarca espri "kasan" insanlar

kendince ilginç bulduğu bir olay mı oldu, ooo espri. ama ben bu esprilerin hiçbirine gülmüyorum :( mesela örnek: https://eksisozluk.com/sivasta-toplu-yuruyen-budist-rahipler--6423159siz gülüyor musunuz? ya bende sorun var ya da bu komik olmayan sözleri söyleyenlerde bir sorun var :(başlık hakkında
kendince ilginç bulduğu bir olay mı oldu, ooo espri. ama ben bu esprilerin hiçbirine gülmüyorum :(

mesela örnek:
eksisozluk.com

siz gülüyor musunuz? ya bende sorun var ya da bu komik olmayan sözleri söyleyenlerde bir sorun var :(

başlık hakkında bilgi vermeye çalışmak yerine niye her şeyi dalgaya almaya çalışıyorlar ki? ben sivas'ta budistlerin ne işi olduğunu merak ediyorum ama kimsenin umurunda değil bu...

neyse tekrar sorayım, böyle başlıklarda gülen var mı?
Çünkü ekşi sözlük artık bir Twitter, artık bir dışarı kapalı milyonlu abonesi olan komik 9gag çakması instagram hesabı post'u. Başlık komik video, altındakiler de yorum. Bilgi falan kimsenin umurunda değil.


Bruce
(20.03.20)
Valla genelde öyle bir durum var cidden. Millet hep favori beğeni peşinde, kendini gösterme derdinde. O yüzden böyle düşünmeden her şeye kendince laf sokma, küfür etme espri yapma derdinde. Bu tür olaylar da adamların tahmin ettiği gibi beğeni vs alınca işin dozunu kaçırıyorlar bazen.

Bu arada içeriğinden bağımsız o başlığı ilk okuduğumda da gülmüştüm açıkçası. Garip olay çünkü biraya getirmek bunları, tabii ben eylem falan yapmışlar sandım başlık yüzünden ancak öyle değilmiş. O daha ilginç olurdu ama yine de komik başlık.


(6)

su ısıtıcı (kettle) tavsiyesi

selamevdeki kettle'ı açık unutmuşum. kaynatan kısmını değil de sıcak tutan kısmını. 2 gün öyle kalmış. çok şükür yangın falan çıkmamış ama bir plastik kokusu sarmış kendisini. mükemmel değildi ama idare ediyordu. bu haliyle kanserojen olduğunu düşünüyorum, içime sinmedi kullanmak.şimdi, 5 senede bir
selam

evdeki kettle'ı açık unutmuşum. kaynatan kısmını değil de sıcak tutan kısmını. 2 gün öyle kalmış. çok şükür yangın falan çıkmamış ama bir plastik kokusu sarmış kendisini. mükemmel değildi ama idare ediyordu. bu haliyle kanserojen olduğunu düşünüyorum, içime sinmedi kullanmak.

şimdi, 5 senede bir gerçekleşse de böyle bir durum karşısında yine eskisi gibi kullanmaya devam edebileceğim kalitede bir ürün arıyorum. 2 gün açık unutsam ölmeyecek kettle var mı? yoksa da iyi bir kettle tavsiye eder misiniz? philips metal kettle'lar var, onlardan mı alsam?
homendden memnunum oneririm belli bir sure sonra kendi kapaniyor zaten


ala09
(20.03.20)
arçelik ürünleri iyidir.


since1907
(20.03.20)
sinbo var bende. su ısınınca kendi kendine atıyor, sizinki nasıl atmıyor? yani benimki en ucuzu uyduruk bir şey. su olmadığı için mi atmamış?


adetsancısı
(20.03.20)
@adet valla içindeki su bitene kadar ısıtmış, kalmayınca da kapanmamış. kaynatma kendi kendine atıyor da sıcak tutma/açma kapama düğmesi sonsuza kadar gidiyor benimkinde. o sıkıntılı bi durum zaten.


Ne marka bu kullandiginiz? Almayalim.


adetsancısı
(20.03.20)
Touch me diye bir migros markası


(1)

Evde noodle yapmak

Selam, sağda solda noodle adı altında satılan ürünlerin hangisi çin restolarındaki nudıllardandır? Şuradan şunu al güzel diyene teşekkürler. Yer istanbul
Selam, sağda solda noodle adı altında satılan ürünlerin hangisi çin restolarındaki nudıllardandır? Şuradan şunu al güzel diyene teşekkürler. Yer istanbul
Herhangi bir markette bulabileceğin egg noodle'dan alabilirsin.


synesthesia
(19.03.20)
(3)

Sosyal ağlardaki iddaa tahmin hesapları

Yıllardır bu hesapları görürüm. Araba önünde poz vermiş jöleli tipler falan olur, tomarla para, teşekkür notları vs. Feyk olduklarından yola çıkarak soruyorum:O kadar farklı el yazısında teşekkürü kime yazdırıyorlar?Tomar tomar paraları nereden bulup fotoğraflarda çeşitli mizansenlerle kullanıyorlar
Yıllardır bu hesapları görürüm. Araba önünde poz vermiş jöleli tipler falan olur, tomarla para, teşekkür notları vs. Feyk olduklarından yola çıkarak soruyorum:

O kadar farklı el yazısında teşekkürü kime yazdırıyorlar?
Tomar tomar paraları nereden bulup fotoğraflarda çeşitli mizansenlerle kullanıyorlar?
Kullandıkları konu mankenleri kim?

Hepsi aynı para ve insanlar da benzer bir çevrenin birbirini tanıyan kişileri mi? Bu adamların tahminlerinden gerçekten büyük para kazanan var mı? Kim bu herifler? Dolandırıcıysalar nasıl dolandırıyorlar?
Genel mantık şu şekilde; 20 tane maç veriyorlar, ikisi tutuyor. Diğerlerini siliyorlar. Arada bir tutturan varsa paylaşıyorlar vs.


himmet dayi
(17.03.20)
Adam faceden 10 gizli kupon paylasimi yapiyor, sadece belli guruba görünecek sekilde. Yorumlarla süslüyor paylasimi. Bu 10 kupon icinde tutan olursada, paylasimi herkese acik yapiyor... Bu ve benzeri sekilde keriz tokatliyorlar. Bunlara inanipta para yollayanlarin s.k kadar beyni yoktur. Adamin tutturma yüzdesi bile yüksek olsa milyonlar yapar, onun bunun yollayacagi 100 tl ye mi tenezzül edecek :)


VIPCH
(17.03.20)
eksisozluk.com

bunun yaninda yatirip iptal ettikleri kuponlarin gorsellerini gizli sekilde paylasiyorlar. mactan sonra da tutan harici digerlerini silip acik hale getiriyorlar. bu durumda da sanki mactan once paylasilmis gibi duruyor. guven arttiriliyor.

entryde bahsedilen dilimlere ayirip bir gruba baska diger gruba baska sonuclar yollanan yontemle de sonunda aslinda kazandirdiginiz insanlar oluyor. onlar da para kazanip sizi etiketleyebilirler.


(2)

Cafissimo problemi

2 yıldır kullanmıyordum. İçindeki suyu boşalttım mı hatırlamıyorum. Galiba boşaltmadan kutuya koymuştum. Şimdi açtım, kırmızı ve sarı yanıyor ışık. Kırmızı yanmamalı çünkü hazne dolu. Sarı da kireç demekmiş. Kireç çözmem gerekiyormuş kılavuza göre. Sizce kireç çözücü almaya değer mi yoksa makine ölm
2 yıldır kullanmıyordum. İçindeki suyu boşalttım mı hatırlamıyorum. Galiba boşaltmadan kutuya koymuştum. Şimdi açtım, kırmızı ve sarı yanıyor ışık. Kırmızı yanmamalı çünkü hazne dolu. Sarı da kireç demekmiş. Kireç çözmem gerekiyormuş kılavuza göre. Sizce kireç çözücü almaya değer mi yoksa makine ölmüş müdür içinde su unuttuğum için?
Kireç çözücüden önce yarı yarıya beyaz sirke su karışımı yapıp onunla makineyi birkaç kez çalıştırın, belki çözülür sorun. (Limon tuzu da olur ama sirke daha yumuşak olduğu için ben olsam sirkeyle başlarım.) Böyle olmazsa da kahve makinesi temizleyiciler var, onlardan kullanın.

capsulehouse.coffee
www.youtube.com


kobuzchu kiz
(12.03.20)
kireç çözme uyarısı verdiyse, kireç çözme moduna alıp tamamlamadan makine çalışmıyor.
solüsyon almana gerek yok. rossmanlarda kireç çözücü toz var. Bir kaç lira. soğuk çeşme suyuyla karıştırıp kireç çözme programını başlat. ondan sonra çalışırsa çalışır zaten. çalışmazsa, tchibo mağazalarına servise bırakabilirsin. tamir fiyatı hesaplayıp geri dönüyorlar.


cliquot
(12.03.20)
(4)

Burası neresi? (İstanbul)

İkinci Bahar dizisinin ilk bölümünde yer alan bu binalar hangi semtte? Acaba halen ayakta mı?https://imgur.com/gallery/CtQmB0G
İkinci Bahar dizisinin ilk bölümünde yer alan bu binalar hangi semtte? Acaba halen ayakta mı?

imgur.com
binaları bilemedim ama ali haydar lokantası samatya'da idi.


renegade
(06.03.20)
açılmıyor.


tabirimekruh
(06.03.20)
samatya'da cekilmis o dizi. ayakta midir bilemem tanidik gelmedi ama binalar yanip duruyor orda yanmistir belki.


aydonno
(06.03.20)
Samatya,duruyor.


duptıs
(06.03.20)
(6)

ABD TR’ye neden hava savunma sistemi vermiyor?

Gıcıklık olsun diye değil di mi?
Gıcıklık olsun diye değil di mi?
sen git s400 al inat olsun diye sonra işler zora girince bana savunma sistemi.


@dedim dedim inat olsun diye? yıllardır patriotu satmamakta direttiler. ne zaman s400 ciddiye bindi patriot vermeyi düşünebiliriz moduna girdiler.


glamdr1ng
(05.03.20)
@dedim bugün için sormuyorum. Tr patriot alamadığı için s400 aldı zafen. Genel olarak vermeme sevebini sormuştum ama sanırım cevabı buldum.

www.quora.com


aslında şöyle: bizimkiler alacakları hava savunma sisteminin bazı özelliklerinin bilgilerinin, teknolojisinin bir kısmının vs. bizimle paylaşılmasını istiyoruz. know-how'ımızı artırmak için. ancak abd size sadece silah satarım, teknoloji transferi yapmam diyor. bizimkiler de bunu kabul etmiyor. yoksa trump bize sadece sistemi satmaya dünden razı.


yemrem
(05.03.20)
Yılmaz özdil çok güzel anlatmış.

www.google.com


pahalı olduğu için almıyoruz
fransa, çin le de görüşüldü farklı sistemler, ortak üretimler için
SSB'de 6-7 senelik mazisi var en az
rusya'da alınmak zorunda kalındı

hem patriot hem s400 hem de hisarları da eklersen kolay kolay delinmez zaten hava savunman
ancak abd tüm uçaklarıyla saldırırsa


bir soru sorcam
(05.03.20)
(4)

Motosiklet plakası değişimi

SelamMuayeneden geçmek için aynı plakayı yeniletmem gerekiyormuş. Plaka delikmiş çünkü. Bu işin prosedürü nedir? Ne kadar zaman alır? Teşekkürler.
Selam

Muayeneden geçmek için aynı plakayı yeniletmem gerekiyormuş. Plaka delikmiş çünkü. Bu işin prosedürü nedir? Ne kadar zaman alır? Teşekkürler.
Muayeneden kalinca verdiklleri kagit ile umraniyedeki trafik vakfina gideceksiniz. Plakalarinizi da sokup yaniniza alin. En son plaka basi 16 tl odeyerek 1 saat icinde alacaksiniz.

Muayeneye gitmeyecekseniz ilce trafik subeden kagit alacaksiniz. Plakalar yine yaninizda olacak


oscar
(02.03.20)
araba için plakalık alıp, plakayı ona taktım. delikleri de etiketle kapattım.


sutlu nescafe
(02.03.20)
Delikleri kapatmak işe yaramıyor genellikle, ben ve yanımdaki kişi kaldık birkaç ay önce. İstersen gidip o kaldı kağıdıyla çıkartıyorsun uğraşmak istemezsen de gittigidiyordan vs plaka basıp yollayanlar var, onlardan yaptırdım ben, mühür de basıyorlar. Bu sefer delmeden plakalıkla monte edip gidiyorsun.


aynı şekilde 2 defa geçtim muayeneden. hatta ikinci muayeneyi 2 defa yaptılar. muayene eden arkadaşı denetleyeceklermiş.


sutlu nescafe
(02.03.20)
(4)

Avukatlara ve bilenlere soru (TR oturma izni)

MerhabaAirbnb yaparken evimde 10 gün misafir ettiğim yabancı biri beni birkaç ay sonra arayıp türkiye'de türkçe kursuna gelmeyi düşündüğünü, bende uzun süre kalmak istediğini, ona oturma izni için ev sahibi olarak referans olup olamayacağımı sordu. kira kontratı ya da ev sahibi referansıyla oturm
Merhaba

Airbnb yaparken evimde 10 gün misafir ettiğim yabancı biri beni birkaç ay sonra arayıp türkiye'de türkçe kursuna gelmeyi düşündüğünü, bende uzun süre kalmak istediğini, ona oturma izni için ev sahibi olarak referans olup olamayacağımı sordu. kira kontratı ya da ev sahibi referansıyla oturma izni (ikamet diyor o) alınabiliyormuş. ben ev değil oda kiralıyorum bu arada. ben bu kişiyi pek tanımıyorum, sadece ilk bakışta iyi birine benzediğini düşündüm. en kötü senaryoyu düşünürsek, evimde kalan bu kişinin yasa dışı bir iş yapması durumunda benim başıma gelecek şey ne olur? İkamet için referans olmak bana kötü bir senaryoda ne kaybettirir? teşekkürler.
Hiç tanımadığınız biri için bu riski almaya değer mi? Aklınızdan bile geçirmeyin.


kaset
(20.02.20)
Yabancı birinde prosedür nasıldır bilmiyorum ama ikameti sizin evinizde olan birinin bankaya borcu olursa sizi rahatsız ederler, uğraştırırlar.


Referans olma olayı nedir, söyleyeyim. (Çok haşır neşir oldum bu olaylarla, araştırma yaparak bir bilgim var.)
İkamet izni almak da şöyle bir kolaylık var, açık gibi de düşünülebilir.
Eğer bir yabancı uyruklu, TR'de ikamet izni almak istiyorsa, kalışını ispatlaması için 3 yöntem var.
1. Kira sözleşmesi veya yurt dekontu.
2. Ev tapusu
3. Taahhütname.

Taahhütname burada önemli bir açık, neden mi?
Notere gidiyorsun, diyorsun ki ben bir yabancı uyruklu taahhütname belgesi almak istiyorum. Noter pasaport bilgilerini istiyor. Sonrasında taahhütnamede "barınma(bulunduğun ikamet), yiyecek ve içecek vs" her şeyi senin üstlendiğini belirtiyorsun, noter huzurunda.
sonra senin sabıka kaydın, tc kimlik kartı fotokopin ve ikametgah bilgilerini ekleyip veriyorsun ve hem barınma hem de kalmaya yeterli para için gerekli banka bilgilerini vermesine gerek kalmıyor. böylelikle kolaylıkla alabiliyor.
ha, güvenebileceğin biriyse yap.
bence o arkadaş bu dediğimi yapmanı istemiş. diğer türlü kira kontratı, hesabında belli para vs. bu tarz şeylerle uğraşmamış olacak.

edit: ayrıca, eğer sınır dışı edilirse de, uçak biletlerini senin karşılayacağın belirtilmekte taahhütnamede.


finduilas
(21.02.20)
valla yorumum tartışmaya girecek ama @finduilas'ın yazdıklarının bence detay olarak bir önemi yok. Kişinin gerekli çabayı harcamayıp başkasından birşey isteme işine çok alışkınız. Bizimki gibi toplumlarda da böyle işlere inanan çok oluyor. Biraz Batı'daki bencillik lazım. Her olgun insan resmi prosedürlere bağlı işlerini halledebiliyor, "rica" ve "yardım" kısmı işte bunlara girmeden işin kolayı. İnsanların da iyi niyetlerinden ve "hayır" diyememelerinden yararlanıyorlar. Kısaca detaylar ne olursa olsun böyle şeylere baştan karşı çıkmanın öğrenilmesi, neden göstermeksizin "hayır" demenin normal ve olgun bir insan davranışı olduğunun bilinmesini diliyorum. Hayır yani bir sürü yabancı arkadaşım var İstanbul'da, biri de gelip benden şöyle birşey istemedi.


kaset
(21.02.20)
(8)

Campaign bölümleri heyecanlı olan rts arıyorum

Selam. Mümkünse tarihi konularda olabilir. Güzel bir senaryo ve oyun mekaniği olabilir. Antik dönem, ortaçağ olabilir. 2005’ten sonraki oyunlar kabulüm. Civilisation gibi turn based oyunları sevmiyorum. Oynadıklarım: bütün age of serisi, total war serisi, command and conquer serisi, starcraft 2, eu
Selam. Mümkünse tarihi konularda olabilir. Güzel bir senaryo ve oyun mekaniği olabilir. Antik dönem, ortaçağ olabilir. 2005’ten sonraki oyunlar kabulüm. Civilisation gibi turn based oyunları sevmiyorum.

Oynadıklarım: bütün age of serisi, total war serisi, command and conquer serisi, starcraft 2, eu4 ve diğer paradox oyunları, tropico, caesar 3...

Edit: company of heroes da oynadım. Rise of nations oynadım.
Zaten başka kalmadı :D ww2 seversen company of heroes derim.


Onu yazmayı unutmuşum onu da oynadım.


World in Conflict var, 2007 yapımı. Senaryo alıp gidiyor, 2007 yapımı olmasına grafikleri hala etkileyici. Çıktığı yıl bir sürü ödül aldı. Hikayeyse Soğuk Savaş' ın ardından Sovyetler Amerika'yı işgal ediyor ve biz de Amerika'yı Rus istilasından kurtarmaya çalışıyoruz.

Sonra Men of War serisi var WWII temalı. Oynadığınız strateji oyunlarından biraz farklı, aslında taktiksel strateji de denebilir. Ama içine çekiyor. Hele emrinize bir Tiger veya King Tiger verdiklerinde çılgın atıyorsunuz resmen.

Warhammer 40K Dawn of War serisi var. O bayağı ilgi çekici ama hiç oynamadım. Bu arada Warhammer başlı başına bir evren olduğu için bir sürü başka oyun da var.

Wargame serisi var, o da bayağı detaylı. Soğuk Savaş, 3. Dünya Savaşı'na evriliyor. İki tarafı da kontrol edebiliyorsunuz. Bir sürü ülkeden yüzlerce aracı kullanabiliyorsunuz.

Wargame'e benzeyen Steel Division serisi var. Zaten aynı stüdyo yaptı. Bu da WWII temalı.


world in conflict güzel ve oynanışı tipik strateji oyunları gibi bina inşa et, asker bas gibi değil, oyunun verdikleriyle idare etme şeklindeydi yanlış hatırlamıyorsam. world in conflict aklıma gelmemişti, kesinlikle bi şans ver güzel oyundu o da +1


Northgard fena değil hocam. Tabletop'un rts haline dönüştürülmüş hali gibi, yılların strateji oyuncusu olarak ben beğendim.

Bi de hikaye arıyorsan warcraft 3 tabi ki, ama o 2002 çıkışlı. Reforged versiyonu da çıktı sanırım bu sene ama yorumlar kötüydü.


M2TW için Lands to Conquer Gold modunu indir, high era campaign'de fransa al.


sarki_indiren
(09.02.20)
Ha bu arada eski demezseniz, eski derken bayağı eski 2003-2004 yıllarında çıkmıştır, WWII temalı Codename Panzers Phase 1 ve 2 vardı. Çok hoşuma gitmişti oynadığım zamanlarda.

Yine ondan birkaç yıl sonra çıkan Blitzkrieg 2 var, o da WWII temalı, muhtemelen oynamışsınızdır. Ama oynadıysanız bir daha oynayın çünkü harika bir oyundu. Savaşın başlarından başlayıp tüm cephelerde savaşıyorsunuz ve 3 tarafı da kontrol edebiliyorsunuz. Oyunda neredeyse tüm WWII araçlarına yer vermişler. Bu arada oynanış süresi bakımından da çok uzun soluklu olduğunu belirtmek isterim.

WWII temalı oyunlar listesine Sudden Strike 3 ve 4' ü de ekleyebiliriz. 3. oyunun üzerinden biraz zaman geçti ama 4. oyun yeni sayılır. Hiç oynamadım ama Blitzkrieg 2 ayarında old school RTS olduğunu biliyorum.

Gelelim bir diğer WWII temalı oyun olan Order of War'a. O da oynanış bakımından World in Conflict'e benziyor. Senaryo da güzel. Almanya ve Müttefikler'i kontrol ediyorsunuz. Steam indirimlerinde 2.5 TL gibi komik bir fiyata alabilirsiniz bu güzel oyunu.

Şimdi bir diğer önerim olan Syrian Warfare'ye geçiyoruz. Suriye Savaşı'nı anlatan oyunda Esad güçlerini yönetiyoruz ve Işid'in falan canına ot tıkıyoruz. Güzel oyun.

Son önerimse Halo serisinden gelsin. Halo Wars, Halo: Spartan Strike ve Halo: Spartan Assault. Halo serisini seviyorsanız bunları da seversiniz.

Aklıma gelirse yazarım yine.


Stronghold


Acream
(10.02.20)
(4)

Buraya izlediği kötü filmler hakkında eleştirilerini

Koyan bir arkadaş vardı. Ama körü olduğunu biz biliyorduk, o sanki pek farkında değil gibiydi. Sürekli blogunun linkini verirdi. Türkçesi ve anlatımı bayağı kötüydü. Bir an aklıma geldi sorayım dedim. Hatırlayan var mı? Sitesi aktif mi halen?
Koyan bir arkadaş vardı. Ama körü olduğunu biz biliyorduk, o sanki pek farkında değil gibiydi. Sürekli blogunun linkini verirdi. Türkçesi ve anlatımı bayağı kötüydü. Bir an aklıma geldi sorayım dedim. Hatırlayan var mı? Sitesi aktif mi halen?
sour muydu neydi nicki.


Bruce
(04.02.20)
Sour değil


adam yaşarken kıymeti bilenmiş sanatçı gibi oldu arada bir soruluyor

www.eksiduyuru.com


Ufuk
(04.02.20)
Filmadlari isimli bloğunu kaldırmış ya da taşımış arşivin bir bölümü

web.archive.org


Ufuk
(04.02.20)
(3)

kablosuz kulaklık tavsiyesi

çok uzun okuyamam diyenlere : kulaklık tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.------------------------------------merhaba. telefonumda 3,5 mm jack olmadığından ve telefonla gelen kablolu kulaklık sürekli kulağımdan düştüğünden mümkünse kulak içi olan yeni bir kulaklık almam lazım. tepeden geçen kulakl
çok uzun okuyamam diyenlere : kulaklık tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

------------------------------------

merhaba. telefonumda 3,5 mm jack olmadığından ve telefonla gelen kablolu kulaklık sürekli kulağımdan düştüğünden mümkünse kulak içi olan yeni bir kulaklık almam lazım. tepeden geçen kulaklık istemiyorum.

ne alayım bilemiyorum. airpods 2. nesil veya airpods pro alabilirim ama değer mi bilmiyorum. bir sürü başka markanın da bir sürü başka çeşidi var.

aramalarda sesim karşıya gider mi endişem var.
ses yalıtımı mı diyorlar, onun videolarda gecikme yapmasından bahsedenler var.
ucuz ürünlerde bağlantı, ses kalitesi sorunlarından bahsedenler var.
ingilizce birkaç analiz okudum ama hiçbir ürün tam olarak tatmin edici görünmüyor, hepsine bir kulp takılmış.

sizin güvendiğiniz birkaç ürün incelemesi varsa gönderebilirsiniz. kendi tavsiyelerinizi yazabilirsiniz. teşekkürler.
beats x zamanında 600 tl almıştım. 1 seneyi geçti halen sıkıntı olmadı. apple ile senkronu da gayet iyi.


kurmalifare
(03.02.20)
platronics'in bilmem bişey edition'ını kullanıyorum ve çok memnunum.
gri renkli bişey ve kablosuz.
evi işi yaparken veya yemek yaparken hep kulağımda kendisi.
başarılı.


pangea
(04.02.20)
(2)

İnternetten şemsiye tavsiyesi

Şemsiye sipariş vermek istiyorum. Uzun yıllar kullanabileceğim kaliteli bir marka tavsiyeniz var mı?
Şemsiye sipariş vermek istiyorum. Uzun yıllar kullanabileceğim kaliteli bir marka tavsiyeniz var mı?
fare ve snotline kullanıp çok memnun olduğum 2 marka.


Bruce
(03.02.20)
fare marka şemsiye, alman malı.


tabudeviren
(03.02.20)
(3)

14 şubat başlığının düşündürdüğü

selamlarsözlükte dolaşırken "14 şubat para tuzağıdır diyen insan" diye bir başlık gördüm. entriler genelde "sevgilisi yoktur", "sen bunu sevgiline söyle de gör noluyor" minvalindeydi.benim de aklımda şöyle bir soru uyandı: bu 14 şubat türü günlerdeki beklenti genellikle kadından erkeğe doğru bir bek
selamlar

sözlükte dolaşırken "14 şubat para tuzağıdır diyen insan" diye bir başlık gördüm. entriler genelde "sevgilisi yoktur", "sen bunu sevgiline söyle de gör noluyor" minvalindeydi.

benim de aklımda şöyle bir soru uyandı:

bu 14 şubat türü günlerdeki beklenti genellikle kadından erkeğe doğru bir beklenti mi oluyor? mesela "14 şubat'ta bana hediye almadın" diye trip atan erkek var mı?
var


nahtoderfahrung
(28.01.20)
Ben hayatımda hiç görmedim, bana göre yok.

Hayatım: 32 sene.


ben de görmedim, genelde kadına hitap ediyor


(7)

Suri kelmesi

Suriyelilerden bahseden bazı insanlar böyle bir kelime kullanıyor. Bu kelime nereden çıktı? Suriyeliler kendiler için böyle bir kelime kullanıyor mu, Türkçede var mıydı yoksa uyduruktan bir kelime mi?
Suriyelilerden bahseden bazı insanlar böyle bir kelime kullanıyor. Bu kelime nereden çıktı? Suriyeliler kendiler için böyle bir kelime kullanıyor mu, Türkçede var mıydı yoksa uyduruktan bir kelime mi?
Ben suri ben aç.


cahs
(13.01.20)
"Ene Suri" dediklerine rastladım. (son yıllarda değil, 15-20 yıl önce de).

muhtemelen kendileri bu şekilde kullanıyor.


türkiyeli türk, suriyeli suri gibi. bana mantıklı geldi hiç sorgulamadım.


9kuyruklukedi
(13.01.20)
suri tom cruise'un kızı onu biliyorum ben bitek.


Bruce
(13.01.20)
Arapça'da "Suriyeli"ye denk gelen kelime böyle ("suuri") okunuyor çünkü.


ben, suri. Esed bum bum :))


ground
(14.01.20)
Kader ablanın da etkisi var: youtu.be


wertyu
(14.01.20)
(10)

Biri öldüğünde cep telefonu kilidi noluyor

MerhabaDiyelim ki bir kişi öldü, üstüne üstlük telefonu da kilitliyken. Şifreyi de ailesi bilmiyor. Telefon aile üyelerine miras kaldı. Kullanmak, satmak vs istiyorlar. Böyle bir durumda telefon nasıl açılıyor?
Merhaba

Diyelim ki bir kişi öldü, üstüne üstlük telefonu da kilitliyken. Şifreyi de ailesi bilmiyor. Telefon aile üyelerine miras kaldı. Kullanmak, satmak vs istiyorlar. Böyle bir durumda telefon nasıl açılıyor?
hem android hem ios formatla şifre kaldırılıyabiliyor. ios de icloud şifresi olayı var bide, telefon sahibinin adına olan faturayla götürdüğünüzde storelarda sıfırlıyorlar.


onurrrrr
(06.01.20)
android bi şekilde kırılır da, ios icloud şifresi olmadan imkansız. apple gizlilik gerekçesi ile bi suçlunun bile telefonunun açılmasına izin vermemişti. fbi 1 milyon dolar harcayarak kırmıştı şifreyi.

fatura varsa olabilir ancak.


jelly bear
(06.01.20)
Android için şifreleme yöntemine bağlı ama verilere ulaşma şansı var. IOS için ise verilere ulaşmak mümkün olmadığı gibi cihaz da kullanılmaz hale geliyor ama Apple Store müdürleri cihazı faturasını vb. gördükten sonra sıfırlayabiliyor.


salihdt
(06.01.20)
apple bilmiyorum ama androidi çeşitli tuş kombinasyonlarıyla fabrika ayarlarına döndürebiliyorsun


bilmediğiniz şey hakkında niye yanlış fikir veriyonuz lan?

iOS için bu faturayla yapılan işlemin mağazayla, müdürle zerre alakası yok. çağrı merkezinden yapılıyor.


cagri merkezinden yapiliyordu da fbi niye 1 milyon usd harcadi?


brkylmz
(06.01.20)
orada dert telefonu açmak değil de apple kimliği içindeki bilgilere erişmek olduğu için. şifre kırmaya harcadılar onu, iPhone'u kullanmaya değil. çağrı merkezinden de her isteyene yapılmıyor, ürünün orijinal faturasını temin edip, değerlendirmeden olumlu geçen cihazların etkinleştirme kilidi kaldırılıyor. etkinleştirme kilidinin kaldırılması demek, apple kimliğine tekrar erişim sağlamak demek değil.


Çağrı merkezinden halledilir. Ben 3-4 saat uğramıştım arkadaşın babası icloud şifresini unutmuş, maili de kullanmıyordu. Adamla birlikte çağrı merkeziyetkilisi ile üçlü konuşma yaptık çözdük.

Edit: ama sıfırlandı telefon.


Amcam rahmetlinin telefonunun kimse kiramadi şifresini. Oyle oglu aldı miras olarak


fempusay
(06.01.20)
Apple cihaz icin konusuyorum. fatura da gotursen store muduru bi skim yapamaz icloud sifresine. cagri merkezini aramak gerek ama onlar da direkt bir sey yapamaz. onlar baska br departmana aktariyor faturayi da onaylaniyor da bilmemne...

ama sorunuz bu degil. merhumun telefonunu nasil kullaniyoruz? parmak izini kullanip hala acabilirsiniz mesela. ordan sifirladiniz sifirladiniz. bir sure sonra onu da kabul etmez. veya her yeniden acilista passcode ister filan.

kullanmak satmak ise evet fatura ibraz edilecek cagri merkezine. ya da, merhumun olum belgesi ile aranacak. apple kimliginin de biliniyor olmasi gerekiyor bunun icin.

bu yontemle saniyorum ki verilere de erisme sansi var.

android zaten sifirla kullan.


yoggi
(06.01.20)
(8)

Torku bira geyiği

Bunun nesi komik? İnsanlar niye bir sürü entri yazıyorlar hiç çözemiyorum.
Bunun nesi komik? İnsanlar niye bir sürü entri yazıyorlar hiç çözemiyorum.
üstad öyle düşünme kafayı yakarsın. o kadar saçma sapan başlık var ki. bazı şeyler bazı kişilere komik geliyor. çok takmamak lazım.


fezagezgini
(29.12.19)
ben de bunaldım artık. bi bu bi de maaş geyiği. bi bitmediler. bu başlığa yazanlara gerçek hayatta kimse gülmüyo bence.


jelly bear
(29.12.19)
@veysel helal kesim yapan hristiyan da komik değil ki :(


ben de uyuz oluyorum bu geyiğe. Aynı şekilde maaş geyiğine de. Saçma sapan, olmayan olaylar üzerinden gerçekmiş gibi geyik döndürmek acınası geliyor.


nundu
(29.12.19)
Anlayana.


Onu bunu bırakın da ben ayfon konserini gerçek zannediyordum yok mu öyle birşey?


elitler anlamaz. basit insan işi.

ben bayılıyorum mesela şimdi gidip bir entry de ben yazacağım. çok basit bir insanım.


ozdek
(29.12.19)
ilk okudugumda ben gercek zannedip googleladim. nasildir acaba tadi filan diye düsündüm.

afyon konserini ayni sekilde. sona güldüm gectim. güzel seyler ama ilk görüldügünde.


duygusuzromantik
(29.12.19)
(4)

Boulangerie artisanale arıyorum

Hangi zincir fırına gitsem ürünler ezenyurttaki fabrikadan donuk gelmiş de orada ısıtmışlar gibi hissediyorum ya da böyle olmayanlarda da bir özensizlik, türkçesi yamuk kaçak Türkmen özbek çalıştrrma, bir güven vermeme durumu var. İstiyorum ki fırıncı ürünü orada fırında üretsin, işini bilsin ve se
Hangi zincir fırına gitsem ürünler ezenyurttaki fabrikadan donuk gelmiş de orada ısıtmışlar gibi hissediyorum ya da böyle olmayanlarda da bir özensizlik, türkçesi yamuk kaçak Türkmen özbek çalıştrrma, bir güven vermeme durumu var. İstiyorum ki fırıncı ürünü orada fırında üretsin, işini bilsin ve sevsin, kaliteli taze ve lezzetli ürün çıkarma amacında olsun. Böyle bir yer biliyor musunuz? Fransa’da bunlardan her mahallede her köşede vardı. Bizde neden yok :(

Benim denediklerim:
Backhaus: ürün çeşitliliği yok, hep yağlı poğaça türü şeyler var
Kovan: çeşitlilik ve tazelik iyi ama ürünlerin malzemesi ve tadı bana vasat geliyor
“Tarihi” nişantaşı fırını: aldığım ürünler hep bayat çıkıyor, 10 sn sonra geri girip paramı geri alıyorum

Sizin tavsiyeniz varsa buyurunuz. Almak istediğim şryler acıbadem, cevizli üzümlü kurabiye türü poğaçacı kafayı biraz aşan şeyler. Bunları da iyisinden, taze taze bulamayınca canım sıkılıyor.
Acıbadem kurabiyesini beşiktaş 7-8 hasanpaşa fırınından alabilirsin, çok güzel oluyor, bunun yanında kandil simidi, tuzlu pasta yapıyorlar onlar da çok güzel.

not: gitmişken bana da al bir kg parasını veririm :D


ekaterina
(20.12.19)
Yedi-Sekiz Hasan Paşa demeye geldim. O kuru pastalar gözümün önünde fırından çıkınca bir mutlu oluyorum. Koko alıyorum sık sık oradan. Lezzet olarak bir boulangerie tadı olmayabilir ama yerli ve milli tat var.

Bir de Ortaköy'deki Ortaköy Fırını'nın da kuru pasta ailesinden ürünleri taze oluyor. Normal pastalarından emin değilim ama ekmek ve kuru pasta türü şeyleri orada pişiriyorlar. Mini suflesinin hastasıyım.


turkiye'de yasarken 7-8'e sik sik giderim. haftasonu yine geliyorum, yine gidicem.


7-8 Hasan Paşa Fırını evet
Onun dışında bence her fırının iyi yaptığı bir ürünü oluyor. Bizim orada bir fırın çok güzel zeytinli ekmek yapıyor ama diğer ürünleri vasat, artizan filan değil. Beyaz Fırın ortalama üstü kalitede ama ortalamanın çoook üzeri fiyatları var. Ama acıbadem kurabiyesi süperdir oranın. Suadiye'deki Aum'un elmalı kurabiyeleri enfes, ama oranın da diğer ürünleri vasat.


SiyamkedisiZorro
(20.12.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.