Giriş
(1)

age of empires ii: definitive edition'u mac'te oynamak

mümkün mü?yani, mac'e zarar vermeden. nasıl olabilir?https://store.steampowered.com/app/813780/Age_of_Empires_II_Definitive_Edition/
mümkün mü?

yani, mac'e zarar vermeden. nasıl olabilir?

store.steampowered.com
hooiken
(24.12.20)
steam oyunlarını wine ile çalıştırmak mümkün ama detayını bilmiyorum.

ben olsam virtualbox indirip windows kurarım. onun üzerinde oynarım. bootcamp de olabilir.


alperz
(24.12.20)
(1)

m7 metro hattı

merhaba,kadıköy'den kanal d binası'na gitmem gerekiyor.metrobüs ile mecidiyeköy'e geçip m7 metro hattı'na aktarma yapabiliyor muyum? m7 metro göztepe durağında inip, biraz yürüdüğümde kanal d binasına ulaşabiliyor gözüküyorum. doğru mudur?
merhaba,

kadıköy'den kanal d binası'na gitmem gerekiyor.

metrobüs ile mecidiyeköy'e geçip m7 metro hattı'na aktarma yapabiliyor muyum?

m7 metro göztepe durağında inip, biraz yürüdüğümde kanal d binasına ulaşabiliyor gözüküyorum. doğru mudur?
hooiken
(13.12.20)
metroyla gitmedim, ama birkaç kere kanal d binasından dönüşte kullandığım otobüs durağının orada gözüküyor metro istasyonu. bir 5-6dk falan yürümeniz gerekir sadece.


dunga
(13.12.20)
(11)

yılbaşında birleştirilmiş sokağa çıkma yasağı

merhaba,29-30-31 ve sonrası için sizce böyle bir yasak gelir mi? ne düşünüyorsunuz?
merhaba,

29-30-31 ve sonrası için sizce böyle bir yasak gelir mi? ne düşünüyorsunuz?
hooiken
(02.12.20)
31 ve 01'i haftasonuna bağlarlar bence.


onemoremile
(02.12.20)
yılbaşı kutlamalarını askıya alın lafını söyledi zaten. 31 aralık ve haftasonunu bağlarlar bencede


sutlu nescafe
(02.12.20)
1-2-3 olur bence. sadece cumayı yasaklarlar. 31inde zaten 9dan sonra yasak olacaktır. böylece yılbaşında toplanmayı da engellerler. yılbaşını kutlayacam diye milletin evinde 3 gun geçirilmez.


amuzende
(02.12.20)
kimse kahin değil tabi ama öncesinde bir seyahat yasağı bekliyor musunuz? çok önemli bir seyahati bir hafta öne çekmeyi düşünüyorum şu durumda çünkü.


hooiken
(02.12.20)
Seyahat yasağı ve sokağa çıkma yasağı denklemde birbirini götürüyor bence. Yani yılbaşı gecesi bir çevirmeye girdin diyelim, yasağın adı, içeriği ne olursa olsun ceza yememek için göstereceğin izin belgesi aynı sonuçta.


onemoremile
(02.12.20)
@onemoremile: yok yok aslında demek istediğim şu, 29-30-31-1'ini kapsayan zorunlu bir seyahatimiz var ve gittiğimizde de sokağa çıkmak zorundayız. 31 ve 1 çıkamayacaksak, boşuna otele para vermenin anlamı yok, seyahati öne çekerim.

o yüzden sormak istemiştim fikirlerinizi :)


hooiken
(02.12.20)
sokağa çıkmak zorundaysanız izin belgesi alıp çıkabilirsiniz zaten. bu durumda yine yazdığım yere geliyor, izin olduktan sonra yasağın cinsi çok önemli değil.

nasıl bir zorunluluk burası önemli.


onemoremile
(02.12.20)
@onemoremile: keyfi zorunluluk esasen biraz. benim için zorunlu :)))

kapadokya'da, anlamı çok önemli bir seyahat. çıkıp gezmemiz gerekecek. bunun için de izin belgesi vermezler bence.

21 aralık haftasına çekmek mantıklı gibi gözüküyor bu seyahati.


hooiken
(02.12.20)
Kesin gelecek gibi geliyor.


roket adam
(02.12.20)
ben itirafımı aldım :)

o yüzden evet 1 hafta öncesi mantıklı.


onemoremile
(02.12.20)
31 gece 9dan sonra 4ü zabah 5 e kadar kitlerler.


mikahakkinen
(02.12.20)
(2)

kadıköy'de süpürge hortumu satan yer

merhaba,var mıdır bilen? süpürgenin hortumu çekmiyor, bozulmuş. orijinal parça aramıyorum, var mıdır böyle uyumlu muadillerinin satıldığı bir yer bilen?
merhaba,

var mıdır bilen? süpürgenin hortumu çekmiyor, bozulmuş.

orijinal parça aramıyorum, var mıdır böyle uyumlu muadillerinin satıldığı bir yer bilen?
hooiken
(28.11.20)
Sanki yazıcıoğlunun olduğu sokaktan sağa dönünce orda bir iki nalburda gördüm gibi.


John Bloor
(28.11.20)
John Bloor'a teşekkür etmekle beraber, Yazıcıoğlu'nun oralarda uygun uçlu hortum bulamadığım için Söğütlüçeşme Cami'nin pilavcıyla arasındaki sokağında "Süpürgeci Halil" dükkanında hortumu tamir ettirdim. İhtiyacı olan olur belki diye buraya da yazıyorum.


hooiken
(28.11.20)
(6)

kapadokya'da şarap nereden alınır?

merhaba,pandemi dolayısıyla tadım yaptırmak neredeyse hepsinde yasakmış. bu yüzden tamamen şans olacak.tabi ki kapadokya bölgesinin üzümlerinden yapılan şaraplardan almak istiyoruz. nereden, neyi tavsiye edersiniz?
merhaba,

pandemi dolayısıyla tadım yaptırmak neredeyse hepsinde yasakmış. bu yüzden tamamen şans olacak.

tabi ki kapadokya bölgesinin üzümlerinden yapılan şaraplardan almak istiyoruz.

nereden, neyi tavsiye edersiniz?
hooiken
(09.11.20)
Marka olarak Turasan ve Kocabağ var.

Fakat önerim Ürgüp'te Mahzen Şarap Evi'nin Aşk Şarabı. Ellerinde varsa kaçırmayın.


faith no more
(09.11.20)
koacabag'dan kirmizi olarak leo's ve kalecik karasi, beyaz olarak da emir. ama hepsi guzeldi baska da alinabilir. turasan da ictim, begenmedim o kadar.


lemmiwinks
(09.11.20)
Aksaray'dan, Kölnlü Udo'dan alınır tabii ki. Tam da, Kapadokya'nın kendi üzümlerinden yapıyor. Az şişe çıkıyor, aroma mayasıdır, aşırı filtrelemedir yok.

Keten Gömlekleri çok güzel. Kalecik Karası da şahaneymiş, daha deneyemedim maalesef.

'Gelveri' şarap üreticisi ismi altında aratmanız gerekiyor. Oraya gidince, onlara sorun, tavsiye ettikleri küçük üreticiler olur belki.
Ürgüp ilçesinde Turasan var. Turasan'ın Emir'i bence başarısız, ama seveni, alanı çok. Bence sıkıcı bir şarap. Seneler serisi, 'ağır' şarap seviyorsanız ideal. Gövdeli kırmızılar yapıyor, bence Türk damak tadına uygun.

Genel olarak Emir bakın. O yörenin üzümü.


buf-e kür
(09.11.20)
Ben kocabağ'dan almıştım birkaç şişe kendim de memnun kaldım hediye ettiklerim de öyle.


chicha_v2
(09.11.20)
Kocabağ güzeldir.


mobydick
(09.11.20)
29 ekimde kapadokyadaydık, turasanda tadım yapılıyordu.


aynenbencede
(10.11.20)
(3)

ABD Başkanlık Seçimi

Merhaba,Seçimi televizyondan ya da internet üzerinden canlı takip edebileceğimiz bir yer var mı? Türkiye saatiyle kaçta başlayacak? Daha önce izleyip, işleyişi bilen var mı?Maksat "listening" yapmak olsun :)
Merhaba,

Seçimi televizyondan ya da internet üzerinden canlı takip edebileceğimiz bir yer var mı? Türkiye saatiyle kaçta başlayacak? Daha önce izleyip, işleyişi bilen var mı?

Maksat "listening" yapmak olsun :)
hooiken
(03.11.20)
6-7 saat daha var abd'de yeni gün için. bugün de oy verme işlemi devam edecekti sanırım. türkiye saati ile gece 2-3 gibi falan cnn, fox falan gezer dururuz heralde. yanlış hatırlamıyorsam 2016 seçimlerinde türkiye'de sabaha karşı seçim sonuçlanmıştı, sabah uyandığımda sonuçları takip etmiştim.


avatar is back
(03.11.20)
youtube'da cnn, fox, msnbc canli yayinlari var ordan takip edebilirsin.
carsamba sabaha karsi 3-4 gunu ise yarar sonuclara gelmeye baslar ama kesin sonuc kacta belli olur emin degilim. bu sene postayla cok oy kullanan var diye biraz daha uzun surebilir diyorlar. her eyaletin farkli sistemi var cunku. ama florida, pensilvanya gibi swing stateler belli olursa baskanlik sonucu da asagi yukari ortaya cikar cok gec olmadan.


bay b
(03.11.20)
2016 seçimleri ertesi gün 10.30'da belli olmuştu.


himmet dayi
(03.11.20)
(3)

kira kontratı sonlanmadan evden çıkmak

merhaba,3 yıldır kontratsız bir şekilde oturduğumuz ve kira gününde hiç bir sorun yaşatmadığımız evin ev sahibi, yeni yıl itibariyle kontrat yapmak istedi. bunda bizim için hiçbir sorun yok fakat biz nisan-mayıs gibi taşınmayı düşünüyoruz. yapılacak kontrata, "15 gün ya da 30 gün önce haber vermek ş
merhaba,

3 yıldır kontratsız bir şekilde oturduğumuz ve kira gününde hiç bir sorun yaşatmadığımız evin ev sahibi, yeni yıl itibariyle kontrat yapmak istedi. bunda bizim için hiçbir sorun yok fakat biz nisan-mayıs gibi taşınmayı düşünüyoruz.

yapılacak kontrata, "15 gün ya da 30 gün önce haber vermek şartıyla, kiracı kontrat süresi tamamlanmadan evden taşınabilir" gibi bir ibare ekletebiliyor muyuz? bunu her iki taraf da imzaladığında, sonrasında sorun yaşar mıyız? bu 1 aylık süreyi doldurduğumuzda, ev sahibinin kiracı bulmasını beklemek zorunda mıyız?
hooiken
(05.10.20)
kira sözleşmesi 1 yıl yapılmak zorunda değil ki. sözleşmede süre belirterek istediğiniz süreli kira sözleşmesi yapabilirsiniz. ancak sözleşmeyi 1 sene yapıp erken çıkarsanız, ev sahibinin kalan aylar için kira bedelini talep etme hakkı bulunuyor.


hmmm, ocak-şubat-mart-nisan aylarını kapsayan 4 aylık bir kontrat yapılabilir dediğiniz gibi.

peki, böyle bir kontratı kabul etmemesi durumunda; "tamam 1 yıllık yapalım fakat 1 ay önceden haber vermek şartıyla istediğimiz zaman evden taşınabiliriz" ibaresini koydurup karşılıklı imzalayamıyor muyuz?


hooiken
(05.10.20)
kırtasiyelerde satılan standart sözleşmede böyle bir madde var zaten. imzalarken dikkat etmemiştim ama çıkmam gerektiğinde sözleşmeye göz atınca görmüştüm ben de, kirac en az 15 gün önceden haber vermeyi taahhüt eder gibi bir şey yazıyordu. bu şekilde ev sahibiyle konuşup ayrıldım bir problem yaşamadan. ev sahibiyle konuşup anlaştıktan sonra kendiniz de istediğiniz şekilde ekleyebilirsiniz zaten sözleşmeye problem olmaz.


hadsafhada
(05.10.20)
(4)

kartal ya da maltepede site/rezidans

merhaba,örnek veriyorum, kartal moment istanbul gibi ya da bu tarz site/rezidans tarzı yerlerde oturan var mı? memnun mu? 30-40 tane bu tarz yer var fakat hangisi daha iyidir bilemiyorum. metroya yakın olması çok önemli tabi.var mı bilgi verebilecek? :)
merhaba,

örnek veriyorum, kartal moment istanbul gibi ya da bu tarz site/rezidans tarzı yerlerde oturan var mı? memnun mu? 30-40 tane bu tarz yer var fakat hangisi daha iyidir bilemiyorum. metroya yakın olması çok önemli tabi.

var mı bilgi verebilecek? :)
hooiken
(03.10.20)
Gülsuyu metronun yakınında Ritim İstabul var daire yoktu zaten de soruşturunca araplar aldı yönetim çok kötü zaten iyi olmuş demişlerdi. Piazza’ya bakmıştık o da çok pahalı idi. Bizim bütçemize Nuvo Dragos uymuştu metroya biraz yürünüyor haritadan bir bakın. hem fiyatlar insani seviyede hem ortamı imkanları çok güzel gelmişti bize ama sonra taşınma işi topyekün iptal oldu :)


cilekli pasta
(03.10.20)
O taraflarda istmarina dışında düzgün yönetilen yok. Onda bile tonla sorun var. Site sakinleri yönetimi ele geçirene kadar güzel yönetilir sonra leş olur.

Dumankayalardan uzak durun kayyum vs hikayelerinden çok kötü yönetildiler. Bu arada bu tip yerlerde tek sıkıntınız eskort vs varlığı ve günlük kiralama olmalıdır. Bunu sıkıntısız engellemek çok zor ama işi baştan sıkı tutarsan oluyor.


ozdek
(03.10.20)
Rezidansta escortu engelleyemezsin. Bu tarz şeylerden rahatsız olacak kişi rezidansta oturmayacak. Sitelerde bu kadar olmasa da yine olur.

Bu tip yerler aile hayatı olmayan, bekar kişilere göre. Komşuluk iletişimi istemiyorsan tam ideal ortam.


kickboxer
(03.10.20)
Bu evlerde escorttan daha onemli bi sorun var.
Aidat.
Her residenceta sabit olmuyor o aidatlar. Yonetimler yolunu bulmus diyeyim. Xyz kalemi cikti bu ay... xyz nedir, bekle ki cevap alasin.
Biraz arastir herkes bundan yakiniyor. Bu kadar insan yalan soyluyor olamaz.
Hele bi de elektrigi ustune al, digerleri sitenin uzerine modeli var ki tam bir bela.
Yani iyi arastirip iyi yonetimliyi bulmak lazim. Onerim yok ama escorttan once bu konulari sorgulayarak arastir.


Kittie
(03.10.20)
(4)

altın hesabı

merhaba,halihazırda kullanan ya da önceden altın hesabı kullanmış olan var mı?çok bi para değil eldeki fakat maksat vadesiz hesapta durmasın başına bi iş gelmesin. malum 10 lirayı bile kaybetsek üzülür durumdayız bu aralar.hangi bankadan açılmalı? bir vergi alıyorlar mı? mantıklı mı? altın birden pa
merhaba,

halihazırda kullanan ya da önceden altın hesabı kullanmış olan var mı?

çok bi para değil eldeki fakat maksat vadesiz hesapta durmasın başına bi iş gelmesin. malum 10 lirayı bile kaybetsek üzülür durumdayız bu aralar.

hangi bankadan açılmalı? bir vergi alıyorlar mı? mantıklı mı? altın birden pat diye düşer mi?
hooiken
(01.10.20)
herkes vergi alıyor
pat diye düşebilir ama dolar euro gibi düşmez ama korkma düşüyorsa hayvan gibi çıkacağı içindir. Altın döviz cinsi değildir kıymetli madendir. ve yer yüzünde rezervi sabittir. dolayısı ile türkiyenin yüzölçümü kadar bir alanda altın rezervi bulunmadığı sürece altın öyle pat diye düşmez. düşüyorsa da belli bir sebebi vardır geri yerine çıkacaktır.
hangi bankadar açılır kısmına gelirsek bankaların alım satım makas aralıklarına bak, gerçi al-sat yapılacak bir dönem değil ama yine de kur dışında baya bir üzerine ekleyen bankalar var, ben ıng kullanıyorum. alım satım kolay ve takibi güzel bence. aradaki makas piyasa kapalıyken yüksek ama piyasalar açıkken gayet makul gibi.
uzun süreli hesabımda dursun diyorsan hangi bankadan olduğunun bir önemi yok hatta git kuyumcudan hurda altın al ya da gram gram al koy bir kenara şeklinde de yapabilirsin.


erty_ksk
(01.10.20)
Geçen haftaya göre biraz yüksek, geçen hafta ortalama 465 lirayken faizin açıklandığı günün sabahı 458 liraya kadar düştü. Çok insan 460 liraya altın aldı o gün, gerçi vergiyle birlikte gramı 465 liraya gelir ama yine de iyi fiyat.

Bugün 474 lira, pek almak için mantıklı değil. Hafta başı tekrar kontrol edin, 470 altına düşerse ve uzun vadeli düşünüyorsanız alın bence.


John Bloor
(01.10.20)
Herkes kuveyt diyor.
Vergi alınır,
Vergiden kaçmak için ziraat bankasından altın endeksli fon alabilirsiniz.
Pat diye düşmez. Uzun vade için mantıklı.


jimjim
(01.10.20)
vadesiz mevduat hesabindan vergi almiyor bankalar ama altin alirken binde 2 kambiyo vergisi var onu almayan banka yok diye biliyorum. banka onerisi yapamam cunku tek bankayla calisiyorum digerlerini bilmiyorum. bir anda onlarca lira dusmesi mumkun degil (hatta bi mucize olmadigi surece uzun vadede bile degil artik bence). minik minik duser de cikar da en basitinden soyle ornek vereyim, dun altin alirken 469'dan aldim gramini yarim saat sonra baktigimda 474 olmustu. bugun 469lara geri dustu gun icinde sonra tam takip etmedim ama yine 473 civarina cikti saniyorum. gunluk boyle minik oynamalar olur mutlaka ama uzun vadede 50-100 lira dususler beklenmemeli (yukselis beklenebilir bittabii, birkac ay once 375ti grami misal).


in vino veritas
(01.10.20)
(3)

ingilizce öğrenme ile ilgili tavsiye

selamlar,yıllardır tembelliğimden geliştirmeyi ertelediğim bu konu, bir iş ilanını kaçırınca kafama çok büyük dank etti :)şöyle ki, okuduğum bir metni -bilmediğim kelimeler hariç- anlayabiliyorum. yani en kötü ne denmek istediğini tahmin ediyorum. hoş bu da iyi bir şey deği ama... sözlüğe ya da çevi
selamlar,

yıllardır tembelliğimden geliştirmeyi ertelediğim bu konu, bir iş ilanını kaçırınca kafama çok büyük dank etti :)

şöyle ki, okuduğum bir metni -bilmediğim kelimeler hariç- anlayabiliyorum. yani en kötü ne denmek istediğini tahmin ediyorum. hoş bu da iyi bir şey deği ama... sözlüğe ya da çeviri programına bakıp mantığını anlamaya çalışıyorum en azından.

oturup da biriyle havadan sudan ya da profesyonel bir konuyu yazışamam ya da sesli konuşamam. pratiğim yok, çekiniyorum çünkü tamamen ya da kısmi olarak konuya hakim değilim. cümle bütünlüğünü oluşturamıyorum, grammar eksik ama oturup da he/she/it kısmından başlayacak kadar da yok hükmünde değilim.

bir kitap satın almam lazım, o belli. grammar olarak tavsiye edeceğiniz bir şey var mıdır? ya da bunun yanında, şunu da al bunu da al diyeceğiniz? yalan yanlış başlangıç seviyeleri alıp sıkılıp bırakıyorum. advance alsam da bön bön bakıcam, bilemiyorum.

cümle oluşturmayı yazılı ya da sözlü hallettikten sonra, cambly almayı düşünüyorum. başka türlü konuşarak pratik yapamam çünkü. önce bir altyapıyı oturtmadan da cambly alıp, "ehe ehe hello" demek de istemiyorum. zira ucuz bir şey değil..

şimdiden çok teşekkürler.
hooiken
(21.08.20)
Eğlendiğiniz bir aktiviteyi ingilizce yapmaya çalışın. Şarkı,dizi,film, mektup arkadaşı,haberler...

Bu çok klişe bir tavsiye ama öğrenmenin de en iyi yolu. Şöyle ki bir mektup arkadaşım türkçesini geliştirmeye çalışıyor. Kızın da baya iyi türkçesi. Kız sadece türk dizileri izleyip, türkçe şarkılar dinleyerek iyi bir seviyeye gelmiş. Tabii sizin iş mülakatları için ekstradan grammar çalışmanız gerekiyor. Grammar kitabı olarak "grammar in use" öneririm. 3 rengi var;kırmızı,lacivert ve yeşil(bu son renkten emin değilim) Lacivert renkteki için orta seviye deniliyor. Siz yine de bakarsınız.
Kolay gelsin.


tulumba
(21.08.20)
Çılgınlar gibi Engvid izlemece ve pratik


le jeune turc
(21.08.20)
Düzenli olarak çalışmanız lazım ancak öyle ogrenirsiniz. Yöntem olarak da Etkili Pratik İngilizce kanalını tavsiye ederim.
Bunun dışında sadece dizi VS ile öğrenemezsin, twlenel bilgileri almak lazım. Her gün 15 dk da olsa çalışacaksınız, kanalda yöntemler de yer alıyor.


kaset
(21.08.20)
(2)

balkonda mangal yapmak

merhaba,5. katta oturuyoruz; üst katımızda daire, sağımızda solumuzda bir apartman yok. karşımızda apartmanlar var sadece, onlar da bitişik değil.https://hizliresim.com/Ozl1stşu tarz küçük boylu bir barbekü tipi kapaklı mangal alıp balkonda yapsak, bir cezası yasağı var mı? kapıya polis gelir mi? ya
merhaba,

5. katta oturuyoruz; üst katımızda daire, sağımızda solumuzda bir apartman yok. karşımızda apartmanlar var sadece, onlar da bitişik değil.

hizliresim.com

şu tarz küçük boylu bir barbekü tipi kapaklı mangal alıp balkonda yapsak, bir cezası yasağı var mı? kapıya polis gelir mi? ya da çok duman çıkar da itfaiye gelir mi? :)

***

dipnot: apartmanımızın altında ocakbaşı var, aktif olarak her akşam açık ve onların ocakbaşı kokuları bize geliyor. tabii biz işletme değil daire sakini olduğumuz için, belki daire balkonunda yapmak yasaktır bilemiyorum.

***

n11'de bu bahsettiğim mangalı satan satıcıya da sordum, şöyle dedi:
meşe kömürü olursa fazla duman çıkmaz yanlız odun çıra kullanmayın. üzerine jel dökün. küçük bir kağıtla tutuşturun. yelpaze ile 10 dakika sallayın. korlaşır zaten bir 10 dakika hafif duman çıkar. beyazlaşınca hiç çıkmaz. 1 ton meşe odunundan 250 kg meşe kömürü çıkıyor. geriye kalan 750 içindeki dumanı dışarı atılıyor, yani gazı. bu yüzden meşe kömürünün çok dumanı çıkmaz. odun çıra yakmayın. öyle itfaiye gelecek kadar bir duman çıkmaz. zaten üst katta kimse yoksa duman aşağıdan yukarı gider. yukarıdan aşağı gitmez. daha tedirgin olurum derseniz akşam yakın kimse bilmez bile sadece et kokusu gelir. ceza olacağını sanmıyorum. şimdiye kadar balkonda mangal yaktı diye ceza yiyeni bilmiyorum. bu konuda bilgim yok ama ben hiç duymadım. 35 yıldır mangal ve meşe kömürü satıyorum. meşe kömürüde ürünler arasında var. çok kaliteli.
hooiken
(09.06.20)
ne kadar anlayışlı insanlarsınız ya tebrik ediyorum. balkonda mangal yapmanın sıkıntısı yok, cezası da yok bildiğim kadarıyla.

en büyük sıkıntı komşular olur. bir de bizim mahallede eskiden vardı annem balkonda mangal yaptırmazdı. canı çeken olur kokusu gitmesin diye. bu yüzden her gün et yiyebilecek durumdayken (rahmetli babam mangal için canını verirdi-mangal yakalım desen iskelede bile mangal yakardı hiç acımazdı) çoğu gün sebze vs yerdik.


ozdek
(09.06.20)
Üst katta otururum mangal yapıyorum. Duman çıkıyor hatta şiş yaparken kuyruk yağı da koyuyorum bayağı duman oluyor... Şimdiye kadar ceza meza duymadım. Rahatsız olup bana gelen olmadı. Olsa da umrumda değil. Alt kattaki adam cama, balkona çıkıp sigara içiyor cam açık olursa ev sigara kokuyor ben içmiyorum. kimse böyle şeylere dikkat etmezken de umrumda olmaz yani.


x571
(09.06.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.