Giriş
(17)

kira artışı ve ihtar

selamlar herkes.kirada bir yılı doldurmak üzere olduğum bir ev var. ev sahibi arayıp çeyrek altının fiyatının arttığından ve civardaki evlerin kirasının arttığından bahsedip %40 zam istedi. bunun yasal olmadığını anlatıp tüfe kadar arttırarak hesabına yatıracağımı söyledim. kabul etmediği takdirde d
selamlar herkes.

kirada bir yılı doldurmak üzere olduğum bir ev var. ev sahibi arayıp çeyrek altının fiyatının arttığından ve civardaki evlerin kirasının arttığından bahsedip %40 zam istedi. bunun yasal olmadığını anlatıp tüfe kadar arttırarak hesabına yatıracağımı söyledim. kabul etmediği takdirde de yasal işlemi başlatmasını tavsiye ettim.

bunun hakkında iki sorum olacaktı:

1. okuduğum kadarıyla kira kontratının sonuna gelinmiş olması kiracıyı çıkarabilmek için yeterli bir durum değil. ben de kirayı şimdiye kadar bir gün bile geciktirmedim. bu şartlar altında ihtar ile benim hemen çıkmam gerekir mi?

2. imzaladığımız standart sözleşmede şu yazıyor: "iş bu kontrat bir yıllıktır. kontratın sona ermesinden 15 gün evvel taraflar yazılı olarak ihtarda bulunmadıkları sürece kontrat yenilenmiş kabul edilir". kontratı da tam 12 eylül günü yapmıştık. bugün ihtar çekse 15 gün içinde sayılır mı? ben elle saydığım zaman tam 15 gün yapıyor ama bir sorayım dedim :)

herkese şimdiden teşekkürler.
hobolo
(28.08.20)
size olta atmış gibi. altın fiyatıyla kiranın ne alakası var.
kontrat bitmeden ihtar çekerse kontratınız bitmiş olur.
eğer ihtar çekmezse bir sene daha uzamış olur.

bu olursa siz tüfe kadar artışınızı yapıp oturmaya devam edebilirsiniz.


ozdek
(28.08.20)
sana bildirimin ulaşmasından itibaren 15 gün, bugün sana bildirim yapmış olması lazım ki 15 gün olsun. yarın yaparsa geç kalmış olur.
sen kira dönemin geldiğinde tüfe kadar arttır (eğer sözleşmende farklı bir rakam yoksa) ve kirayı artık o bedel üzerinden gönder. çıkartamaz seni.


ihtar çekse de çıkmama hakkınız var. kiracı bakımından sözleşme 1 yıl da olsa 10 yıla kadar oturabilirsiniz. ihtar olayı kiracının çıkmak istemesi açısından kullanılır ki ev sahibi yeni kiracı arayışına girsin diye. kiraları zamanında ve eksiksiz ödemeniz ve kirlama amcın auygun kullanmanız durumunda ihtarla veya başka bir sebeple çıkarılmanız mümkün değil. Kontrattaki ibareye itibar etmeyin.
yine kira kontratında %40 yazsa dahi geçerli değil. siz yasal artış oranını hesaplayıp hesabına gönderin.


ground
(28.08.20)
isteyenin bir yüzü kara diyip istemiş, hiç sallamayın.


bobinhoo
(28.08.20)
Sözleşmede yazanların hiçbir yasal geçerliliği yok. Borçlar kanununun kira ile ilgili bölümünü okursanız tüm sorularınıza cevap alırsınız. 1 sayfada her şeye hakim olursunuz. Orada yazanlara aykırı bir sözleşme maddesi sadece yazıdan ibaret.


Abdurrahman
(28.08.20)
işin hukuki boyutu bir yana, ben olsam yerinizde evimden çıkmanı istiyorum birisinin evinde kalmak için diretmezdim. türlü türlü manyak var, rezillik kepazelikler olabilir. istenmediğim yerde durmam der çıkar giderdim ben.


reanarchy
(28.08.20)
teşekkürler herkese.

@Abdurrahman yazınca baktım şimdi: Türk Borçlar Kanunu'nun 347. maddesi direkt olarak bu konuyu açıklamış zaten: www.anayasa.gov.tr

buraya da yapıştırayım da ileride arayanların gözüne çarpsın:

"MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler"

benimle tam ilgili nokta olarak "Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez" yazıyor.


hobolo
(28.08.20)
@reanarchy hak kısmı bir yana bu iş benim de canımı çok sıktı. bu aralar şehir/ülke değiştirme planları yapacaktık ancak pandemi işleri değiştirdi. planlar kesinleşinceye kadar başka bir ev bulma zahmetine girmek istemiyordum.

zaten canımız sıkıldı şimdiden. bakalım ne kadar dayanabiliriz.


hobolo
(28.08.20)
yahu ne güzel söylüyorsunuz, sözleşmenin geçerliliği yok diye. al sana, ilgili kanun bile sözleşmeye atıfta bulunuyor :

"MADDE 327- Açık veya örtülü biçimde bir süre belirlenmişse, kira sözleşmesi bu sürenin sonunda kendiliğinden sona erer."

"MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.

Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir."

"MADDE 348- Konut ve çatılı işyeri kiralarında fesih bildiriminin geçerliliği, yazılı şekilde yapılmasına bağlıdır."

tam emin olmamakla birlikte, 12 eylül günü yapılan sözleşme için yarın da yazılı olarak bildirirse sözleşmeniz sona erdirebilir.

"Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez" ibaresi, belirsiz süreliye dönmüş sözleşmeler için geçerli.


Kiracıları evden çıkarmak kolay değil günümüz şartlarında. Ola ki ev sahibinin üzerine kayıtlı başka evi olmasın, kendi oturmak için kiracının evini boşaltmasını isterse kanun ev sahibinden tarafta.. öbür türlü kiracı avantajlı..


silah taciri
(28.08.20)
adam aklı sıra fırsatçılık yapıyor. kiranı yasal miktarda zamla gönder, hiçbir şekilde seni çıkaramaz. kiracı çıkarmak öyle kolay değil. korkmayın size bir zarar da veremez sonuçta evinizin dokunulmazlığı var. yiyorsa bir şey yapsın


catch the arrow
(28.08.20)
iyi ki adamın vizyonu çeyrek altın kadarmış.


Gününde tebligatla çatır çatır çıkarabilir.
Siz burada "işte gününde tebligat almış olsanız bile on yıl kalabilirsiniz" diyenlere itibar etmeyiniz.

Belirtilmiş günlerde ve tarihlerde yapılmış sözleşmelerde gününe uygun yapılmış tebligat ile tahliye için gerekli mercilerden sonuç alınır. icra yolu ile de ev boşaltılabilir.


baharat
(28.08.20)
10 yıl oturbilirsin kiranı düzgün ödüyorsan.


jamswety
(28.08.20)
genelde ev sahibinin tahliye hakkı yok görüşünü görsem de arada karşıt görüşler söyleyenler de oluyor. biraz yaşayarak göreceğiz artık.

bu arada TBK 347. maddesini şu linkte Hikmetyar Ceylan isimli avukat yorumlamış: acikerisim.ticaret.edu.tr

"Bu hüküm gereğince belirli süreli sözleşmeyi sona erdirme hakkı yalnızca kiracıya tanınmış bir haktır. Yasal süre içerisinde kiracı tahliye edeceğini bildirmemiş ise kira sözleşmesi bir yıl daha uzayacaktır. Ancak 10 uzama yılının sonunda kiraya veren üç ay öncesinden yazılı olarak bildirimde bulunmak şartıyla herhangi bir haklı sebep göstermeksizin bu hüküm gereğince kiralananın tahliyesini talep edebilecektir.

Bu madde hükmü çok eleştirilmekle birlikte bazı eleştirilerin salt kiracıyı koruma amacından ayrılmamak adına yapılmış olmasından dolayı bu görüşlere katılmamaktayım. Kanun koyucu bu hükümle kiracı ile kiralayan arasında denge kurmayı ve ekonomik döngüyü dolayısıyla kamu düzenini korumayı amaçlamaktadır."


hobolo
(28.08.20)
AVUKAT olduğumu belirtmeyince böyle oluyor işte. Benim yazdıklarımın aslı astarı olmadığını söyleyenler var. konuya hakim olmadan yanlış bilgiyi kendisi veriyor bir de. Her neyse kardeşim. onlarca kez yaptığımız üzere kira kontratı ister 1 yıl isterse 5 yıl düzenlensin kiracı kirasını gününde ödedikten sonra hiç bir şartta 10 yıldan önce çıkaramazsınız. ayrıca kiralanan yeri kirada yazılan amacına uygun (konut, işyeri, lokanta vs) kullanırsanız hiç bir sorun yaşamazsınız.bildirim yükümlülüğünüz yok. ancak belli bir yıldan sonra çıkmak istiyorsanız kanunen kira bitiminden 30 günce yazılı bir ihtar ile ( ya da ispatlayacağınız başka bir yolla) 10 yılı beklemeden de çıkabilirsiniz. hatta kira yılının ortasında da çıkabilirsiniz ancak "mahrum kalınan kira gelirinin tazmini" davası ile karşılaşabilirsiniz. burada da geriye kalan tüm aylar değil uygulamada şu an en fazla 3 ay kira bedelini ödemek zorunda kalabilirsiniz.


ground
(28.08.20)
mantık çerçevesinde baktığımızda da doğru ne yani kira sürem 15 gün sonra dolaracak bugün ihtar postası geldi ben ne zaman çıkacam şaçma bulamıyorum istediğim gibi ev gelde çıkart böyle birşey olsa bile tahliye davası açmadan polis kapına gelemez bile

yapmanız gereken üfeye göre yüzde 11-12 arttırıp hesabına göndermek
hesabı iyi kontrol edin kendi tapuda yazan kişie ait hesap olsun kira seçeneği yaparak gönderin iban vermiyor ise ptt üzerinden adına ve tcsine olacak şekilde yatırın ve belgeyi saklayın siz parayı vermişsiniz alır almaz onu bağlar.


sivrisinek
(28.08.20)
(7)

terasta yatmak için çadır/cibinlik

merhabalar.sıcaktan kavrulan bir akdeniz şehrinde yaşıyoruz. klima ile uyumayı pek sevmediğimiz için terasta uyumayı düşündük.ancak küçük de bir bebeğimiz olduğu için sineklerden korunacak bir düzen ayarlamamız gerekiyor. daha sonra kamp yaparken de kullanabileceğimiz bir çadır almayı düşündüm önce.
merhabalar.

sıcaktan kavrulan bir akdeniz şehrinde yaşıyoruz. klima ile uyumayı pek sevmediğimiz için terasta uyumayı düşündük.

ancak küçük de bir bebeğimiz olduğu için sineklerden korunacak bir düzen ayarlamamız gerekiyor. daha sonra kamp yaparken de kullanabileceğimiz bir çadır almayı düşündüm önce. decathlon'daki şu model olabilir gibi geldi: www.decathlon.com.tr ancak içinin esinti alıp almayacağından emin olamadım.

teras sabah güneş almıyor o sebepten her tarafı tül şeklinde olan bir çadır olsa bizim işimizi görür aslında. acaba sizin önerebileceğiniz modeller var mıdır?

bir de cibinlikler varmış bu iş için ama o ne kadar kullanışlı olur bilemedim.
hobolo
(15.05.20)
hic terasta tek uyumayi denediniz mi? gunes cok erken dogdugu ciin kavurucu bir sicaklik olur gunes almasa da. decathlonunki ruzgar almaz. tul gibi bir sey daha cok ise yarayabilir ille de disarda yatmak istiyorsaniz.


fakyoras
(15.05.20)
Düşündüğün çadır şu an kullandığım çadır.
Güneşten koruduğu kesin.
Esinti konusunda ise bilemiyorum.
Sonuçta önünü açabilirsin


otopsicocugu
(15.05.20)
Sonradan olma akdenizli misin abi.

Her tarafı tül olan çadıra cibinlik deniyor.pazarda veya eve yakın tuhafiye gibi yerlerde bulursun.alıp asıyorsun onu,yatmadan evvel alt kısımlarını yatagın altına sokusturuyorsun ki börtü böcek yavruyu kemirmesin.bunun dışında kapalı olacak her seçenek sauna etkisi yapar akdenizde.


duptıs
(15.05.20)
@fakyoras bugün deniyorum. zaten bebek dolayısıyla çok geç kalkmıyoruz. o yüzden güneş sorun olmayabilir.

@otopsicocugu tek bir taraftan mı açabiliyoruz? bir de açtığımızda sinekten koruyacak tül gibi bir şey var, değil mi? aslında çift yerden tül olacak şekilde açabilsek yeterli olur gibi.


hobolo
(15.05.20)
@duptıs doğru diyorsun en güzeli cibinlik ama dış ortamda olur mu bilemedim. bir bakayım modellerine.

çadır bizim için yanlış seçim olur gibi.


hobolo
(15.05.20)
abi made in iskenderun olarak bildiriyorum,başka alternatifin yok.doğduğumdan beri bu şekilde yatıyorum.damda sarmaşığın altında.


duptıs
(15.05.20)
X bir çift katlı çadır alın, üst katı kurmayın. Sonra kamp falan da yaparsınız, böcek için de daha iyi olur tamamen kapalı olduğu için.


knazım
(16.05.20)
(2)

macar polisi pasaportuma çıkış damgası basmamış

hani pasaportta vizenin karşı sayfasına giriş çıkış damgaları basılıyor ya; şimdi farkettim ki macaristan'dan çıkarken damga basılmamış. yani sırf pasaporttaki bilgiye göre berlin'e girmişim(ilk gittiğim yer) daha da çıkmamışım.yeni vizeler alırken sıkıntı yaratır mı bu durum? yıllardır oralarda kaç
hani pasaportta vizenin karşı sayfasına giriş çıkış damgaları basılıyor ya; şimdi farkettim ki macaristan'dan çıkarken damga basılmamış. yani sırf pasaporttaki bilgiye göre berlin'e girmişim(ilk gittiğim yer) daha da çıkmamışım.

yeni vizeler alırken sıkıntı yaratır mı bu durum? yıllardır oralarda kaçak yaşadığımı düşünmezler inş.
hobolo
(22.07.19)
Bir şey olmaz. Elektronik olarak kayıtlar esas zaten...


malheiros
(22.07.19)
benimkine de girerken okunamayacak kadar silik bir damga basmışlardı, kasıtlı yapıyorlar sanki, 5 değil 50 karış surat zaten hepsinde.


(3)

ispanya turist vizesi - 12 gün kala

selamlar,maalesef vizeye başvurmada geç kaldım. yarın BLS'den randevum var ve seyahat tarihim 12 gün sonrasına denk geliyor. adamlara ulaştığımda yasal süre 15 gün deyip durdular. ama başvurumu bu halde kabul edip etmeyeceklerini bir türlü söylemediler.yani sorum şu: ben vizenin yetişmeme riskini al
selamlar,

maalesef vizeye başvurmada geç kaldım. yarın BLS'den randevum var ve seyahat tarihim 12 gün sonrasına denk geliyor. adamlara ulaştığımda yasal süre 15 gün deyip durdular. ama başvurumu bu halde kabul edip etmeyeceklerini bir türlü söylemediler.

yani sorum şu: ben vizenin yetişmeme riskini alarak 15 günden az zaman kalmışken başvurabiliyor muyum? uçak bileti ve otel rezervasyonlarını bu tarihe göre yapacağım. eğer vize yetişmezse yine de gitmem gerekiyor. ona göre 3-5 gün sonrası için tekrar uçak bileti almayı düşünüyorum.

bunun dışında belgelerimi tamamladım. bu konuda bilgisi tecrübesi olanlar yazabilirse çok iyi olur.
hobolo
(22.07.19)
Merhaba
Canını sıkmak istemem ama BLS ret vemek için bahane aramakta bir numara.
Ayrıca kendi sayfasında “gerekli belgeler” listesinde 17 gün şartı var. Yani bahane değil direkt geçerli sebep olarak ret verebilirler.
Almanya 15 gün mesela..

Çok acilse paraya kıyıp VIP deneyebilirsin. Ret olursa da paran gidecek nasılsa..


jimjim
(22.07.19)
Sonunda soruya şöyle bir cevap alabildim kendilerinden:

"Başvuru sırasında bilgilendirildiğinize dair bir dilekçe imzalıyorsunuz.Bu şekilde başvurunuzu alabiliriz."

Yani başvurabiliyorum ama muhtemelen @jimjim'in dediği gibi haneme negatif puan yazıyor. hayırlısı bakalım.


hobolo
(22.07.19)
ben basvuru yaptıktan tam 13 gün sonra vize basvurum sonuclandı. ( 1 haftada sonuclanan bile vardı ) Bildiğim kadarıyla ucus tarihiniz belirleyici etken. şansınızı denemekte fayda var derim.


sislerrr
(22.07.19)
(2)

şahıs şirketi ile schengen başvurusu - oda kaydı olmadan

Merhabalar,Önümüzdeki hafta İspanya'ya turist vizesi için başvuru yapacağım.Ben yazılımcı olarak serbest çalışıyorum ve üç yıllık aktif olan bir şahıs firmam var. Başvuru için gerekli evrak listesinde şunları görüyorum: "Şirkete ait Faaliyet Belgesi, Oda Sicil Kaydı, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sir
Merhabalar,

Önümüzdeki hafta İspanya'ya turist vizesi için başvuru yapacağım.

Ben yazılımcı olarak serbest çalışıyorum ve üç yıllık aktif olan bir şahıs firmam var. Başvuru için gerekli evrak listesinde şunları görüyorum: "Şirkete ait Faaliyet Belgesi, Oda Sicil Kaydı, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası"

Bunlardan vergi levhasını muhasebecimden(veya internetten) alabiliyorum. Oda kaydım olmadığından Oda Sicil Kaydı ve Ticaret Sicil Gazetesi alamıyorum galiba. Hatta imza sirküleri için de sanırım "Kurumun kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi." gerekiyormuş.

Sorumu şu şekilde toparlayayım:

Sabit belgelerin(kimlik, fotoğraf, rezervasyonlar) yanında vergi levhası, içinde para olan banka hesap dökümü, ev tapusu ve araba ruhsatını başvuruma ekleyeceğim. Oda kaydı olmaması sıkıntı yaratır mı? Başvurumu kolaylaştırması için yanına hangi belgeyi ekleyebilirim?
hobolo
(20.07.19)
serbest meslek mükellefi misiniz? yani serbest meslek defteri mi tutuyorsunuz?

çünkü 2012 yılından beri birinci sınıf veya ikinci sınıf şahıs işletmeleri, ticaret odası kaydı olmadan defterlerini tasdik ettiremiyorlar. eğer birinci sınıf (bilanço esası, yevmiye kebir envanter defteri) veya ikinci sınıf (işletme defteri) iseniz oda kaydınız mutlaka vardır.

serbest meslekler de kendi odalarına kayıt olurlar (baro, x mühendisleri odası, mimarlar odası, tabipler odası, mali müşavirler odası vs). ama herhangi bir odaya kayıtlı olmadan çalışabilen bir meslek mensubu iseniz ve yaptığınız iş gereği ilgili bir odaya kayıt olmanız gerkemiyorsa onun da bir yolu vardır muhakkak.


kibritsuyu
(20.07.19)
@kibritsuyu abi o kısım biraz karışık. yurtiçi işler için serbest meslek defteri tutuluyor ve makbuz kesiyorum. yurtdışına yaptığım işler için de bildiğim kadarıyla normal işletme defteri tutuluyor ve fatura kesiyorum. hatta bu çift defter sebebiyle bir kez vergi dairesinde bir karışıklık yaşamıştım.

oda kaydının zorunlu olduğunu bilmiyordum. en iyisi pazartesi günü gidip bir muhasebecimle konuşayım. ama oda kaydı için ilk üyelik ve yıllık aidat paraları ödenmiyor mu? ben işe başlarken 150 lira, daha sonra yıl sonunda da 400 lira defter tasdik bedeli ödemişim sadece. belki de dediğin gibi oda kaydı mecbur olmadığından dolayı bir şekilde halletmişlerdir.


hobolo
(20.07.19)
(5)

Askerde telefon ve kredi kartı

Selam arkadaşlar,Yakında bedelli askerlik yapacağım. Kafama takılan üç konuyu danışmak istiyorum.1. Kantinlerde para geçmiyormuş ve temassız kredi kartı geçiyormuş. Bu kartın Ziraat bankasından olma şartı yok değil mi?2. Limiti yüksek bir kredi kartım var temassız özellikli. Sıkıntı yaşama ihtimali
Selam arkadaşlar,

Yakında bedelli askerlik yapacağım. Kafama takılan üç konuyu danışmak istiyorum.

1. Kantinlerde para geçmiyormuş ve temassız kredi kartı geçiyormuş. Bu kartın Ziraat bankasından olma şartı yok değil mi?

2. Limiti yüksek bir kredi kartım var temassız özellikli. Sıkıntı yaşama ihtimali doğurur mu yoksa düşük limitli bir kart mı çıkarayım?

3. Evde akılsız ama kamerası olan bir telefon var. MP3 de çaldığından onu götürmek istiyorum ama kamerayı sorun ederler mi? Bantla üzerini kapasam falan?

Şimdiden teşekkürler.
hobolo
(06.06.19)
1-Evet öyle bir şart yok. Temassız da olmayabilir.
2- Nasıl istersen öyle yap
3- Bizde iphone getiren bile vardı. Yeter ki yakalanma


gölgede aynı
(06.06.19)
1. ziraat olma şartı yok, (dönüşte paranı ziraat'e yatırıyorlar sadece) illa temassız da olması gerekmiyor ama temassız daha iyi. diğer türlü sıra yavaş akıyor diye bazı yerlerde sıra hızlı aksın mantığı ile temaslı kartın şifresini isteyip kantinci kendi giriyormuş, belki rahatsız olursun.

2. sıkıntı yaşama ihtimalin düşük ama için rahat olacaksa çıkar.

3. sıkıntı çıkartacaklarını zannetmiyorum. herkes askerlik anılarını abartır. orada öyle küçük şeylere takmazlar. zaten uzun dönemlerin hepsinde akıllı var.


1- temassız veya herhangi bir bankadan olmasının önemi yok. Temassız ödeyeceğim dediğinde suratına mal mal bakan tipler bolca mevcut.

2- özellikle uzun dönem kantinciler şifreni mutlaka sorar. Kendin girmek istersen de ısrarla gözünü dikip bakar.

3- bir şey olmaz. Askeriye dediğiniz yer artık eski günlerinden uzak.


iki teker asigi
(07.06.19)
1 temassız olsun
2 temassızda günlük alışveriş için alışveriş adedi ve toplam alışveriş tutarı limitleri var. Kantinde ne alırsan al bu limitler seni zarara sokmaz. Öğren bu limitleri mutlaka.
3 arkadaşlara hak vermekle birlikte bu durumunun gittiğin yere göre değişebileceğini hatırlatmak isterim. temkinli ol. 10 yıl önce askerdeydim ve arkadaşlarım akıllı telefonlarla askerlik yaparken, bizim kısa dönemden 3 kişinin sırf telefon yüzünden askerliklerinin uzandığına şahit oldum.


cliquot
(07.06.19)
1 yok
2 20000 limitli kartla gittim bir şey olmadı
3 tamamen yerine göre. kimisinde zorunlu askercell aldırıyorlar o derece. mevzuatta kullanılacak telefonların tanımı var. sd kart takılmayacak bilgisayara bağlanamayacak mp3 çalamayacak diye kısıtlamalar var. ben kamerasız mp3 çalan bir samsung götürdüm çok bakmadılar ama uzun dönemler biz sokamıyoruz abi diyince dönerken onlara bıraktım telefonu.
uzun donemlerde hat yakalatmak 7 telefon yakalatmak 14 gün uzatıyor. bedellilere uygulamıyorlar bunu genelde ama yine yerine göre ceza verebilirler. gitmeden önce araştır.


argent dawn
(07.06.19)
(5)

türkiye'de emeklilik vs yurtdışında çalışma

farazi bir soru sormak istiyorum farklı bakış açılarını görebilmek için.Türkiye'de çalışmadan 6bin lirayı mı yoksa Avrupa/Amerika'da normal tempoda bir işte çalışarak ülke ortalamasının üzerinde para kazanmayı mı tercih ederdiniz? nedeniyle birlikte yazabilirseniz daha süper olur.Ekstra açıklamalar:
farazi bir soru sormak istiyorum farklı bakış açılarını görebilmek için.

Türkiye'de çalışmadan 6bin lirayı mı yoksa Avrupa/Amerika'da normal tempoda bir işte çalışarak ülke ortalamasının üzerinde para kazanmayı mı tercih ederdiniz? nedeniyle birlikte yazabilirseniz daha süper olur.

Ekstra açıklamalar:
* Lira enflasyonunu gözardı etmek için Türkiye'deki sabit geliri bin dolar da kabul edebiliriz.
* Ülke ortalaması üzerinde derken o ülke için iyi bir maaşı kastetmeye çalıştım. Bunu da mesela Almanya ve Hollanda'da aylık 3500 euro, İngiltere'de aylık 4 bin pound ve ortalama bir Amerikan şehrinde 5 bin dolar olarak düşünebiliriz. Net maaş olacak şekilde.
* Türkiye'de istediğiniz yerde yaşayabilirsiniz.
* Yurtdışında her yerde yaşayamazsınız. Beyaz yakalı işlerin yoğun olduğu Avrupa/Amerika şehirleri olması lazım.
* Türkiye'de hobi olarak çalışmaya devam da edebilirsiniz bu parayı ekstra para olarak kullanarak.

ekleme:
* Türkiye'de çalışmadan gelen para koşulsuz olarak ölene kadar gelecek. Emeklilik maaşı gibi düşünebiliriz.
hobolo
(24.10.18)
ingilterede ne iş olsa yaparım. burada kazandığım paranın emenike... bi boka yaradığı yok.


Tears of Devil
(24.10.18)
açıkcası gönlüm avrupa dese de aklım türkiye diyor.

her ay ekstra gelen 1000 dolar ile 40 yaşıma gelmeden emekli olabilirim. ömrümün sonuna kadar çalışmaktansa, türkiyenin her yerini karış karış gezebilir, izlemek istediğim tüm filmleri izleyebilirim. ayrıca vakit bulamadığım ama yapmak istediğim veya yapmayı merak ettiğim hobilere vakit ayırabilirim.


belkider
(24.10.18)
Türkiye’de para çok çabuk çöpe dönüyor. 6bin liranın veya sabitleyerek 1000 dolar yapmışsın, bunun yarın alım gücünün ne olacagını kestıremıyorsun. Yurtdışı için dediğin maaşlar da oldukça iddialı, onlarla bir iş bulabiliyorsan yurtdışında birikim yapıp türkiye’ye dönme şeklinde derdim.
Zaten çalışmanın amacı da biraz yaşılılığını emniyete almak bence. Eger kira veya emeklilik maaşı gibi sorunlar yoksa ortada türkiye’de 6000 ile bir ay rahat geçirilir gibime geliyor. Yoksa 6000’den sıgorta, emeklilik primi, aylık kira vs. Masraflar düşüldüğünde neyle geçinip iyi bir hayat standartı yakalamaya çalışılır hiç bilemiyorum.


maq
(24.10.18)
Türkiye +1


insomnia
(25.10.18)
neden birilerini zengin etmek için çalışayım ki?

bu gelen parayı faize yatırır. workaway gibi sitelerden gönüllü çalışacak yerler ayarlayarak (barınma ve yiyeceği neredeyse bedavaya getirmek için çok az çalışma) dünyayı dolaşırdım. hem de ne dolaşma. öyle iki tık resim çektim hadi diğer şehre değil. neredeyse 1 ay kalıp yerlisi gibi olana kadar. baya bi sürer heralde devr-i alem. hayalim bu.


xiii
(25.10.18)
(5)

hangi lastiği nereden alayım?

ikinci el bir araba aldım geçenlerde. üzerindeki lastiklerin değişme vakti gelmiş durumda ve ben ilk defa lastik alacağım.arabaya uzun bir süre binme niyetim olduğundan ucuza kaçmadan güzel ve sağlam bir lastik almak istiyorum. eğer mümkünse araba az sallansın, çok yakmasın ve güvenlik kısmı da iyi
ikinci el bir araba aldım geçenlerde. üzerindeki lastiklerin değişme vakti gelmiş durumda ve ben ilk defa lastik alacağım.

arabaya uzun bir süre binme niyetim olduğundan ucuza kaçmadan güzel ve sağlam bir lastik almak istiyorum. eğer mümkünse araba az sallansın, çok yakmasın ve güvenlik kısmı da iyi olsun istiyorum. lastiklerin tanesi de 650-700 lirayı geçmesin de istiyorum tabi :) acaba optimum seçim hangi marka ve model olur? michelin konfor ve ses açısından güzel bir modelmiş galiba. Michelin Primacy 4 veya energy saver güzel midir mesela?

akdeniz ikliminde yaşadığım için kış lastiğine ihtiyaç yok. 4 mevsim lastikler de pek gerekli değil galiba.

bu arada araba modeli de volvo v40 cross country. şu anda arabada olan lastikler de 205/60/16. sanırım önerilen versiyon buymuş.

son olarak da lastiği nerden almak daha mantıklı olur? küçük bir yerde yaşıyorum o yüzden çok fazla bayii gezme şansım yok. hepsiburada'dan alıp burada taktırmak kolay olur mu?
hobolo
(12.07.18)
Michelin Primacy 4 veya energy saver işini görür mü? Görür. Bir çok firmanın sıfır aracının üzerinde gelen lastiklerdir. Sağda solda farklı yerlere telefon aç sor. Aynı lastik için fiyatlar değişiyor.
Küçük bir yerdeysen de daha büyük bir yere gidip yaptırabilirsin. Bir-iki saatlik bir iş.

Ben olsam bu ayarda bir lastiğe bakardım. Bilindik marka dışına çıkmazdım.

Önce lastikçiyle anlaş, dışarıdan alsam ne kadar olur diye, o zaman karşılaştırırsın hepsiburada ile vs.


burfak
(12.07.18)
lastiğin üretim tarihi önemli tarih eskidikçe fiyat düşer.
205 çok bulunan bir lastik. pirelli alabilirsin.
ancak continental daha iyidir. michelin de güzeldir. her lastikçinin bayiisi her ilçede var ana sayfasından bakabilirsin.


mikahakkinen
(12.07.18)
Ne alırsan al, aldığın yerde taktırıp balans yaptırıp teslim alınan bir alışveriş yap.


John Bloor
(12.07.18)
michelin energy saver bence gereksiz pahalı ayrıca çok yumuşak bir lastik. yumuşak olması aslında çok iyi ama yağmurlu zeminde arabanın durmadığını söylüyorlar. benim aracımın üzerinde de energy saver var ve kenarında ince bir açılma var nasıl oldu bilmiyorum. ama çukura girince balon yapan internette bayağı kullanıcı var. bu sepele energy saver tavsiye etmiyorum.

son zamanlarda araştırdığım kadarı ile continental bayağı iyi marka ona bakın, good yearın efficiency grip modeli var çok güzel lastik, hankook ventus prime k125 var çok övülüyor.


Michelin crossclimate al geç. yazlık kışlık lastik derdinden kurtul.

n11 hepsiburada gibi sitelere bak. üretim tarihi dışında pek bir parametresi de yok. taktırırken rot-balans ayarlarına baktırmayı unutma.


babilbaligi
(13.07.18)
(8)

100 bine v40 cross country alınır mı?

yakında doğacak bebemizden dolayı biraz daha güvenli ve geniş bir araba bakıyorum. şu anda getz kullanıyoruz.bir tanıdık 2014 model dizel volvo cross country'sini satıyor. 50 bin kilometrede ve değişen boyalı bir parçası yok. geçen gün deneme amaçlı sürdüm. fena değildi ama bizim külüstürden sonra ç
yakında doğacak bebemizden dolayı biraz daha güvenli ve geniş bir araba bakıyorum. şu anda getz kullanıyoruz.

bir tanıdık 2014 model dizel volvo cross country'sini satıyor. 50 bin kilometrede ve değişen boyalı bir parçası yok. geçen gün deneme amaçlı sürdüm. fena değildi ama bizim külüstürden sonra çok iyi olduğunu da düşündürmedi hani :) mesela arka cam çok küçük geldiğinden dolayı park etmek daha zor gibi geldi. acaba park kamerası takılabilir mi buna sonradan?

bu modeller az yakıyormuş ama arıza durumunda parça ve servis pahalı oluyormuş sanırım. ikinci eli de epey bir zayıf galiba. ama bu benim için pek sorun değil çünkü iş gördüğü sürece araba değiştirmek isteyen birisi değilim.

araba işlerinden pek anlamıyorum. aklınıza gelen bütün yorumlar bana faydalı olacaktır.
hobolo
(07.06.18)
Araç dizel mi? Artık dizeli üretilmiyor, o yüzden sordum. Dizel olduğunu varsayarsak çok güçlü bir motoru yok. Elbette üretim kalitesi, donanımları gayet iyidir ancak o paraya geniş ve güvenli birçok araba alınır. Ben olsam başka modellere bakardım. Örneğin Octavia devasa bir bagaja ve arka oturma alanına sahip.


orient blue
(07.06.18)
@orient blue evet araç dizel. En son 2015'de dizel motoruyla satılmışlar galiba.

Çok geniş bir araca ihtiyacımız yok aslında. Şimdiki arabanın bagajı tüp de olduğundan çok küçük kaldı.

Octavia tavsiyesi için teşekkürler. Bir bakayım ama öncelikli olarak gönlümüz bir hatchback arabadan yana.


hobolo
(07.06.18)
düz vites mi otomatik mi?


bobinhoo
(07.06.18)
Cross country modeller Türkiye için gereksiz doğuda yaşamıyorsanız. O araçlar karda tuzlamada pas tutmasın diye üretiliyorlar. Asıl hedef pazar İskandinavya, Rusya, Kanada ve Abd'nin kuzeyi.

Aynı paraya daha iyi sedan, sw, hb bulursanız düşünün derim.


@bobinhoo otomatik. genel olarak da otomatik bakıyoruz eşim acemi olduğu için.


hobolo
(07.06.18)
ihtiyaca bağlı eğer güvenlik önemliyse alınır. konfor yedek parça dersen 100 bine alternatif çok. kafam rahat olsun dersen 116i al.


mikahakkinen
(07.06.18)
Alınır uzmez


steward
(07.06.18)
ben geçen ay aldım. 88 bin tl'ye. 2014 model. 82 bindeydi araba. ama cross country diildi. güzel araba alınır. ben arabayı değiştirsem yaşını küçültürüm herhalde sadece. aynı modele devam ederim. arka camı da çok sorun etmeyin. park sensörü var. ayrıca kamera da taktırabilirsiniz her araca diye biliyorum ben.


(8)

yeni alınacak müstakil ev ve havlayan köpekler

herkese merhaba.geniş bahçeli ve müstakil bir ev için anlaşmak üzereyiz. evin her özelliği kriterlerimize fazlasıyla uyuyor ve aksilik olmazsa alıp hemen taşınmayı düşünüyoruz.başlıktan da görebileceğiniz gibi tek çekincemiz komşunun havlayan köpekleri. evi görmek üzere farklı zamanlarda 2 kere ziya
herkese merhaba.

geniş bahçeli ve müstakil bir ev için anlaşmak üzereyiz. evin her özelliği kriterlerimize fazlasıyla uyuyor ve aksilik olmazsa alıp hemen taşınmayı düşünüyoruz.

başlıktan da görebileceğiniz gibi tek çekincemiz komşunun havlayan köpekleri. evi görmek üzere farklı zamanlarda 2 kere ziyaret ettik ve ikisinde de görüş mesafelerine girdiğimiz anda kafeslerini yıkarcasına havlamaya başladılar.

kedi köpeklerle bir sorunumuz yok. ancak bu köpeklerin durumu bize yan komşu hakkında kötü bilgiler veriyor. bu komşu kocaman bir bahçeye sahip olmasına rağmen ufacık bir kafese(2 kolumu açtığımdaki kadar en ve boyda) 4 tane köpek hapsetmiş. tam emin olamamakla birlikte köpekler benzer yaşlarda, 1 yaşından küçük ve av köpeğine benzeyen ırklardaydı.

ilk önce bizi tanımadıkları için havlamaya başladıklarını düşündük. ama sonra farkettik ki sokaktan geçen kediye, arabaya, hatta evin penceresini açıp kapamamıza bile havlıyorlar. bir tanesi havlamaya başlayınca diğerleri de gaza geliyor ve birkaç dakika durmaksızın bir kargaşa oluyor. köpeklerin sahibini henüz göremedik ama duyduğumuza göre bir astsubaymış. köpeklerle ne derecede ilgileniyor, ya da bu havlama işi ne kadar süredir var bilmiyoruz henüz.

fiyat ve ev tam istediğimiz gibiyken vazgeçmek zor geliyor. ancak bu şekilde de huzur bulamayacağız sanki. haziran ayında bir bebeğimiz olacak ve ben de homeofis çalışıyorum. sessizlik bize sürekli gerekecek :( havlama dışında sıfır gürültülü bir yer. evler müstakil olduğu için neredeyse her evde bir köpek var ama gördüğümüz kadarıyla tek havlayan bunlar.

adamı gördüğümde bir konuşacağım ama eldeki bilgilere göre duyarlı bir cevap alamayacağımı düşünüyorum. aklıma gelen tek çözüm umudu kendisinin başka bir yere tayin olması. biz bu işten vazgeçelim, değil mi?
hobolo
(30.03.18)
adamla konusup boyle boyle demek ben evde calisacagim bir çözüm dusunebilir miyiz diye sormak lazim hem komsun olacak adami tanimis olursun bu sayede. belki de kopek sorunundan daha buyuk komsu sorunu var ve bunu ogrenmek lazim bu sayede.


000000
(30.03.18)
nasıl bilmiyorum ama bunun bir yolu var.

benim annemin kuzenlerinin de müstakil, bahçeli bir evi var. evlerinde de bir tane köpek vardı, hani şu çok tüylü, kafasının tepesine kurdele takılan minik köpeklerden. yorkshire terrier galiba cinsi. bunu çiftleştirdiler, 4 tane yavrusu oldu. sonra yavruların da ikisi çiftleşti, 2-3 tane de ondan oldu. evde aynı model, sürekli cav cav cav diye havlayan 8-9 köpek. hatta misafirliğe giderken köpeklerin sesini takip ederek evi bulduk (misafirlikte hem beni, hem eşimi ısırdı en anne olan ilk köpek).

her neyse komşular şikayet etmiş, süreç nasıl işledi bilmiyorum ama anne dışındaki bütün yavruları sahiplendirmek zorunda kaldılar. yani öyle komşu şikayet ediyor diye güzellikle vermediler. zorunda kaldılar. kendileri de üzüldü ama yapacak da bir şey yoktu. hayvansever olmanın da bir sınırı var.

köpek havlıyor diye vazgeçmeyin yani. sahibi ile çözemezseniz yasal yolu var.


kibritsuyu
(30.03.18)
kibritsuyu
anayi evladindan (cogul) ayirmak yazik degil mi?


000000
(30.03.18)
@000000
Anayi evladindan ayirmayalim diye kopek ciftligi mi kuralim? Komsu ile konusun olmadi sikayet edilir. Ancak bi sure hayvanlara musade etseniz. O sizi tanisin. Siz onlari taniyin. Bence iki taraf icin de daha iyi olacaktir.


yani ne desem ki...
ben de bahçeli bir evde yaşadım bir süre ama müstakil değil tam, bitişik nizam
komşum çingene bir aileydi :) sağolsunlar arsızlık, gürültü diz boyuydu, 1 dakika susmuyorlardı
köpekleri de susmuyordu
şöyle ki bol köpekli (köpeğiyle meşhur) bir kıyı kasabası, bir bunların köpeği vardı 1 dakika susmayan.
ama cidden aileyle alakalı bir şey bu. bunlara gelen misafir olsun mesela kadını adı ayşe olsun sokağın başından başlıyorlardı ayşeeeeee diye ünlemeye en az 10 dakika kesintisiz
köpeğin adı biber olsun her gün 6 kişi en az 15er dakika ünlüyordu (güya sevmek beslemek gibi amaçlarla) bibeeeeer diye.
ve ben de home office çalışıyorum :( ben geçici kaldığım için sabrettim ama uzun kalacak olsam kalamazdım
kasaba sakinleri orayı çingene bölgesi olarak kabul etmişler karışmıyorlar ama ev de almıyorlar mesela. çünkü adamlarla uzlaşılmıyor. - içip içip gece yarıları bangır bangır arabada arabesk dinlemek, kadınlarına ağza alınmayacak küfürler etmek gibi bin tane huyları var, 1 köpekten nereye geldin diye şey etmeyin.

neyse çok uzattım. bu komşu beyefendi ne kadar asabi ve ne derecede komşuluk edilir birisi, tüm mesele burada yatıyor.


niye ama
(30.03.18)
Belki de komşunuz arıza bir tip diye evin fiyatı uygundur? Şüpheli yaklaşmak lazım, satın almadan önce komşunuzla gidip konuşun, hatta diğer komşularla da konuşun, belki söyleyecekleri vardır. Köpeklerin sahibi anlayışlı biridir belki, gerçi anlayışlı olsa küçük kafese dört köpek koymazdı.


Tutkun
(30.03.18)
cevap veren herkese teşekkür ederim. mahalle genel olarak sessiz sakin ve kendi halinde insanların olduğu bir yer. son kararı vermeden bir şekilde komşuyla tanışmak lazım kesinlikle.

köpeklerin de bu şekilde tutulması onlara eziyet. iki günlük gözlemim bu şekilde. komşuyla tanışmak son fikri verecek herhalde. umuyorum ki bu geçici bir durumdur.


hobolo
(30.03.18)
hocam önemsiz gibi geliyordur belki size ama bunlar önemli ayrıntılar.huzur getiriyor.


birdposing
(30.03.18)
(3)

Erteleme nedeni: Sınıf ve tertibat bekliyor

Selamlar,Geçtiğimiz ay bir yüksek lisans programından mezun oldum. Ancak başka şehirde olduğumdan henüz gidip diplomayı alamadım ve askerlik şubesine teslim edemedim.Biraz önce e-devlet'ten kontrol ettiğimde erteleme nedenini başlıktaki gibi gördüm. 29/07/2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönün
Selamlar,

Geçtiğimiz ay bir yüksek lisans programından mezun oldum. Ancak başka şehirde olduğumdan henüz gidip diplomayı alamadım ve askerlik şubesine teslim edemedim.

Biraz önce e-devlet'ten kontrol ettiğimde erteleme nedenini başlıktaki gibi gördüm. 29/07/2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur diye de eklemişler.

Ayın 29'una kadar diplomayı teslim edersem 1 yıl tecil alabilirim şeklinde anlıyorum ben bu durumu(yüksek lisans bitince verilen 1 yıl). Bir şey kaçırmıyorum, değil mi?
hobolo
(12.07.17)
Benim bildiğim kadarıyla yüksek lisansta okul, askerliği en başta zaten hakkınız olan tecil süresi kadar tecil eder. Bu süreye mezun olduktan sonraki 1 yıllık sürede dahildir. Mezun olduktan sonra ekstra bir tecil süresi vermez. Yani tecil bitimi 29 Temmuz ise daha fazla uzamaz.
Okulunuzu aramanızda fayda var.


razvan rat
(12.07.17)
diploma mezuniyet ya da herhangi bir evrak alıp askerlik şubesine verin 1 yıl tecil ettirin.


yüksek lisansı bitirdikten sonra 1 sene tecil hakkın var. illa diplomaya gerek yok, mezuniyet belgen varsa onunla gidersin. okulun, okulu bitirdiğini hemen askerlik şubesini bildirdiği ve sen de bir işlem yaptırmadığın için neredeyse kaçak durumuna düşmek üzeresin.


alibaba06
(12.07.17)
(2)

kuduz aşısı ve enfeksiyon

dün bir sokak köpeği elimi ısırdı. baş parmağımda biraz derin olacak şekilde bir delik açtı. hemen elimi sabunlu suyla yıkadım ve 1 saat içinde de hastaneye gittim. hastanede kolumdan 2 tane aşı yapıldı. sormadım ama sanırım birisi tetanoz birisi de kuduz aşısıydı. daha sonra pansuman yapıp, aşı ka
dün bir sokak köpeği elimi ısırdı. baş parmağımda biraz derin olacak şekilde bir delik açtı. hemen elimi sabunlu suyla yıkadım ve 1 saat içinde de hastaneye gittim. hastanede kolumdan 2 tane aşı yapıldı. sormadım ama sanırım birisi tetanoz birisi de kuduz aşısıydı. daha sonra pansuman yapıp, aşı kartı verip yolladılar.

bu konuda iki sorum olacak.

1. tetanoz ve kuduz aşıları hiç acıtmadı. bir de daha çok yakan başka bir aşı yapılabiliyormuş bazı durumlarda. ilk gün yapılmadıysa artık yapılmaz diyebilir miyiz ona?
2. aşıyı yapan hemşire(ya da doktor, üniforma renklerinden pek anlayamadım) pazartesi günü enfeksiyon bölümüne gidip görünürsem iyi olacağını söyledi. internetteki kuduz prosedürlerinde bu aşamayı pek göremedim. 2. aşıyı normalde salı günü olmam gerekiyor. bunu neden istedi ki acaba?

cevap verenlere şimdiden teşekkürler.
hobolo
(25.12.16)
1. Eğer herhangi bir aşı daha yapılması gerekiyor olsaydı hastanede yapılırdı. Yüksek ihtimalle bundan sonra da yapılmaz.
2. Mesele echinococcus isimli ve insanlarda kist hidatik hastalığına neden olan bir çeşit parazit var. Bu ve benzeri etkenlerden dolayı görünmekte fayda var. Bulaş ihtimali en yüksek organizmalar açısından antibiyotik koruması da gerekli olabilir. Bu sebeple gitmeniz iyi olacaktır.


tobias fünke
(25.12.16)
Tetanoz yakar normalde, seni yakmamış belli ki. Benim kolum her seferinde davul gibi şişiyof, nefret ediyorum.


manuel mandalina
(25.12.16)
(3)

sahibinden.com'daki nakliyat firmalarıyla çalışan var mı?

İstanbul'dan Mersin'e 2+1 evi taşımak için şuradaki puanı yüksek firmalardan fiyat alıyorum: https://www.sahibinden.com/evden-eve-nakliyat-hizmetlerişimdiye kadar iki firma döndü ve ikisi de beklentimin altında teklif verdi(2500 ve 2600 lira). ben çevreden duyduğuma göre 4bin lira civarında olacağın
İstanbul'dan Mersin'e 2+1 evi taşımak için şuradaki puanı yüksek firmalardan fiyat alıyorum: www.sahibinden.com

şimdiye kadar iki firma döndü ve ikisi de beklentimin altında teklif verdi(2500 ve 2600 lira). ben çevreden duyduğuma göre 4bin lira civarında olacağını düşünüyordum. acaba bu fiyatlar düşük taşınma sezonunda olmamızdan dolayı mıdır? iki firma da sahibinden.com'da bolca güzel yorumlar almışlar ama o yorum sistemi ne kadar güvenilir emin olamadım.
hobolo
(23.11.16)
ben yazın taşıdım sigortalı vs. 2300 verdim içanadolu - istanbul olarak. sakın ama sakın sigortasız taşıtma 50-100 fazla ver sigorta yaptır eşyalara.


England
(23.11.16)
ben de mobilden takipçisi olayım duyurunun.sehirlerarasi nakliye yaptıracağım. nasıl olacak bilmiyorum. sahibinden.com da aranabileceğini o bilmiyordum. taşınınca yorumlarınızı öğrenmek isterim.

ayrıca formata çok ayıp etmeyip android için "Enakliyat programı var. bir de onu deneyin" diyeyim.


balik kraker
(23.11.16)
@balıkkraker 2600 liraya olanla anlaştım. küçük eşyaları(mutfak, kıyafetler) biz paketleyeceğiz şeklinde anlaştık.

bu sahibinden'deki en çok puanı alan firma. bakalım nasıl olacak. sonuçtan haberdar ederim.


hobolo
(24.11.16)
(4)

ekşiduyuru mobil uygulaması için gönüllü tasarımcı aranıyor

selam arkadaşlar,ekşiduyuru için ios ve android'de çalışacak bir uygulama yapayım diyorum. kar amacı gütmeyen bir uygulama olacak ve kodlarını da github'dan yayınlayacağım. hem kendim kullanırım, hem insanlık faydalanır hem de portfolyoma eklemiş olurum diyorum.tasarımını kendim derme çatma bir şeki
selam arkadaşlar,

ekşiduyuru için ios ve android'de çalışacak bir uygulama yapayım diyorum. kar amacı gütmeyen bir uygulama olacak ve kodlarını da github'dan yayınlayacağım. hem kendim kullanırım, hem insanlık faydalanır hem de portfolyoma eklemiş olurum diyorum.

tasarımını kendim derme çatma bir şekilde oluşturabilirim ama benimle benzer motivasyonlara sahip tasarımcı birisi bulabilir miyim diye önce bir sormak istedim. amacım sade, göz yormayan ve rahat kullanılabilen bir uygulama çıkarmak. yani katkı verecek arkadaşın mobil uygulama tasarımı işinden biraz anlaması iyi olur. birlikte güzel çalışabilirsek para kazanabilecek işler de yapabiliriz sonrasında.

bu arada ben 5 yıldır yazılım, son 2 yıldır da mobil yazılım ile uğraşıyorum. hatta iOS için kullanıcısı az ama beğenisi çok olan bir ekşisözlük uygulamam da var.
hobolo
(18.11.16)
API olmadan siteyi parse ederek yapma mobil uygulamayi.


compumaster
(18.11.16)
@compumaster peki. API gündemde var mı peki?


hobolo
(18.11.16)
Ben gönüllüyüm. Elimden geleni yaparım.


sorumatik
(18.11.16)
open source yaparsan haber ver hocam belki katkimiz olur bir suru yazilimci var burada.


jedilance
(18.11.16)
(1)

türkiye'den alınacak ucuz yollu drone

selamlar,bir süredir drone almak istiyordum. önümüzdeki hafta memlekete gidicem kısa bir süre için. hazır boş araziyi bulmuşken oralarda bi deneyeyim, yani gitmeden istanbul'dan bir tane alayım diyorum.200-250 lira civarında bir para harcayabilirim. çabuk elimde olmasını istediğimden yurtdışından ge
selamlar,

bir süredir drone almak istiyordum. önümüzdeki hafta memlekete gidicem kısa bir süre için. hazır boş araziyi bulmuşken oralarda bi deneyeyim, yani gitmeden istanbul'dan bir tane alayım diyorum.

200-250 lira civarında bir para harcayabilirim. çabuk elimde olmasını istediğimden yurtdışından getirme seçenekleri maalesef uygun değil.

önerebileceğiniz bir model var mıdır? istanbul'da gidip alabileceğim veya Türkiye içinde kısa sürede kargolayabilecek online alışveriş siteleri tavsiye edebilir misiniz?
hobolo
(08.01.16)
www.hepsiburada.com
Bundan aldim ben de vaktim olmadigi icin. Dogumgunu hediyesi olarak. Kargoda daha gelmedi.


innerbliss
(08.01.16)
(3)

almanya'daki eski borçlar

Guten abend Alman arkadaşlar.Bundan beş sene önce 10 ay kadar Almanya'da yaşamıştım(dil eğitimi). Daha sonra maddi sorunlardan dolayı okula başlayamadan geri dönmek zorunda kalmıştım.Türkiye'ye kesin dönüş yaptığımda hem internet hem de telefon servisleri için verdiğim taahhütleri iptal ettirmedim.
Guten abend Alman arkadaşlar.

Bundan beş sene önce 10 ay kadar Almanya'da yaşamıştım(dil eğitimi). Daha sonra maddi sorunlardan dolayı okula başlayamadan geri dönmek zorunda kalmıştım.

Türkiye'ye kesin dönüş yaptığımda hem internet hem de telefon servisleri için verdiğim taahhütleri iptal ettirmedim. Taşındığımı gösteren belgeyle edebiliyordum ama eşekliğimden dolayı yapmadım.

Bu aralar bi Almanya seyahati düşünüyorum. Bu adamlar beni kapıda bir faturayla mı karşılarlar acaba? Alman disiplini almam için hapse falan mı atarlar :)?
hobolo
(02.12.15)
Geçerli vizeniz hali hazırda mecvut mu?

Aksi halde vize alamayabilirsiniz resmi borçlarınız mevcut ise. Bir de zaten şu sıralar vize almak çok zor ekstra olarak.


qazaqwsx
(02.12.15)
Borclariniz nedeniyle almanyadaki adresinize 3 kere uyari gelmistir. 3.uyaridan sonra tahsilat icin avukatlik bürosuna havale etmislerdir isi. Avukatlik bürosu da birkac kere mektup göndermistir ve yine sizi bulamayinca adresinize adam göndermistir. Borclariniz katlanarak artmis, ayrica avukatlik hizmetlerinini masrafi da üzerine eklenmistir. Büyük ihtimal yine bulamayinca bunun ile ilgili rapor düzenlemislerdir. Borcunuzu bagli olduklari sigorta sirketine ödetmislerdir. Simdi bu islemler yürütülürken bununla ilgilenen memur "Ausländerbehörde" (yabancilar dairesini) bilgilendirdiyse, ve yabancilar dairesindeki memur da pasaport polisini bilgilendirdiyse bu konu sisteme islemis olabilir. Ama söz konusu süre 5 yil, bence unutulup gitmistir, kimse takip etmez, sisteme islenmemistir bile. Bu borclari telefi eden sigorta sirketi de coktan kayip olarak islemistir bu parayi. Ama bu almanlarinda islerine akil ermez o nedenle düsükte olsa önüne cikma ihtimali var.


emrahday
(02.12.15)
Cevaplar için teşekkür ederim.

Geçtiğimiz ay İtalya'dan aldığım çoklu girişli bir vizem geçerli hala. O yüzden sonucu gittiğimde kapıda öğreneceğim gibi.


hobolo
(02.12.15)
(1)

türkiye'den yurtdışına çalışırken vergi ve sigorta işleri

Kanada'daki küçük bir firmada çalışmak için anlaşmak üzereyim. Anlaşırsak tam zamanlı olarak bu şirkete Türkiye'den yazılım yapacağım ve her ay düzenli olarak maaşı hesabıma yatıracaklar.Kanada'da bu iş için sanırım vergi ödemeyecekler. Yani vergi ve sağlık sigortası işini benim halletmem gerekecek.
Kanada'daki küçük bir firmada çalışmak için anlaşmak üzereyim. Anlaşırsak tam zamanlı olarak bu şirkete Türkiye'den yazılım yapacağım ve her ay düzenli olarak maaşı hesabıma yatıracaklar.

Kanada'da bu iş için sanırım vergi ödemeyecekler. Yani vergi ve sağlık sigortası işini benim halletmem gerekecek. Bu işi en az maliyetle nasıl halledebilirim acaba? Şahıs firması mı kurmam gerekiyor, yoksa maaş üzerinden gelir vergisi ödesem yeterli olur mu? Sigorta olayını nasıl yapıcaz? Bu işi detaylı olarak mali müşavirlere mi danışmak gerekir?

Şimdiden çok teşekkür ederim. Profesyonel yardım alabileceğim birilerini önerebilirseniz o da çok işime yarar.
hobolo
(11.10.15)
mantıken şunu yapman gerekir..şahıs yada limited firması kurarak her ay karşı tarafa fatura kesmen gerekir.. böyle yaparsan vergi+muhasebe+bağkur çıkar.. vergi'ye %20 + 150 TL dersen muhasebeye 150 TL dersen bağkur'a da 460 TL dersen.. sen hesap et işte.. bunlar şahıs firması için limited biraz daha masraflı.. bağkur burada senin sigortan oluyor..

yada bir tanıdık firma sahibi bulup onun muhasebe kalemlerine yazılımı ekletip onun üzerinden fatura kestirebilirsin.. adama sadece vergi masrafını verirsin daha az masraflı olur.. sen gss'ni ödersin..

başka türlü ise onu yazarsın ona göre birşey buluruz..


(2)

garanti bankası altın alım günü

düğün sonrasında elimde kalan bir miktar çeyrek altın ve bilezik var. bunlardan gelen parayı 1-2 sene sonra yatırım yapmak üzere saklamak istiyorum.garanti bankası'nda altın alım günü diye bir şey varmış. daha önce bu veya diğer bankalara bu şekilde altın veren oldu mu? altının gramını kuyumculardan
düğün sonrasında elimde kalan bir miktar çeyrek altın ve bilezik var. bunlardan gelen parayı 1-2 sene sonra yatırım yapmak üzere saklamak istiyorum.

garanti bankası'nda altın alım günü diye bir şey varmış. daha önce bu veya diğer bankalara bu şekilde altın veren oldu mu? altının gramını kuyumculardan çok daha düşük hesaplamıyorlardır değil mi?

altını kuyumcuda bozdurup daha sonra bankadan altın veya dolar alırsam bi dolu komisyon ödemek zorunda kalıyorum. o yüzden bu şekilde yapmak daha mantıklı gibi geldi, ne dersiniz?
hobolo
(13.09.15)
1 gram altını .99 ya da .9 gram gibi hesaplıyorlar sanırım. yani kuyumcudan daha güzel bir komisyon kaldırıyorlar diye biliyorum. bu iş tüm bankalarda böyle sanırım

kuyumcular da farklı fiyat verebiliyor, bunları arayıp fiyat alın
güncel fiyat vermiyor birçok kuyumcu, kapalıçarşı fiyatından farklı vermeyin


probiyotik
(13.09.15)
Mantıklı olanı o gün içinde kuyumcudan ve bankadan fiyat alarak hesaplayabilirsiniz, bence de kuyumcu daha avantajlı olacaktır.


(2)

Kadıköylüler

Hasanpaşa'da ''NAZİFBEY SOKAK''ta (git:https://www.google.com/maps/place/Nazifbey+Sk,+34200+Kad%C4%B1k%C3%B6y%2F%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye/@40.994216,29.035679,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x14cab8725ecdab5f:0xbc19c9abfe735f20 ) bir ev kiralamaya karar verdik. Semt hakkında pek bilgimiz yok. Tereddü
Hasanpaşa'da ''NAZİFBEY SOKAK''ta (git:www.google.com!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x14cab8725ecdab5f:0xbc19c9abfe735f20 ) bir ev kiralamaya karar verdik. Semt hakkında pek bilgimiz yok. Tereddütlerimiz var: Öncelikle güvenlik ve deprem konularında.

Bu civar hakkında bilgisi/tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi? Fikir edinmemizi sağlayacak her konuda yorumlarınızı bekliyoruz.
hobolo
(19.05.15)
orası hasanpaşa değil de yıldızbakkal. sakin bir ortadirek semtidir. kadıköye de yakındır.


tururo
(19.05.15)
Nazifbey ve Yıldızbakkal civarı lüks denemeyecek ama son derece nezih denebilecek bir alan. Evler bitişik nizam ve ortalama 30 yıllık olur genelde, tek tük yeni binalar yapıldı ve kiralar 1500 civarında dolanıyor. Depremi bilemem, son 30 yıldaki tüm depremleri görmüştür o binalar. Güvenlik konusunda ise hiç bir sıkıntı yaşandığını duymadım, terkedilmiş ahşap binalar olmasına rağmen rahatsız edici bir şey görmedik duymadık. Gürültü, kalabalık, olay vb olmaz. Marmaraya, metrobüse, metroya, boğaya, modaya, salı pazarına,rıhtıma çok kolay gidersiniz.


napoli
(20.05.15)
(4)

freelancer için şahıs firması kurmak vs normal çalışan olmak

muhasebeden anlayanlara veya şahıs firması sahibi freelance'lara bir sorum var.yeni başlayacağım şirketteki iş için şahıs firması kurma ve kendim için fatura kesme şansım var. yine aynı firmada aynı işi sadece çalışan olarak yapma ihtimalim var. uzun bir süre devam edecek bu anlaşma.faturalı halinde
muhasebeden anlayanlara veya şahıs firması sahibi freelance'lara bir sorum var.

yeni başlayacağım şirketteki iş için şahıs firması kurma ve kendim için fatura kesme şansım var. yine aynı firmada aynı işi sadece çalışan olarak yapma ihtimalim var. uzun bir süre devam edecek bu anlaşma.

faturalı halinde bana 21x lira artı kdv ödenecek ve bütün giderlerim(vergi-sigorta) benim üzerimde olacak. çalışan olma ihtimalinde ise maaş 13x olacak.

hangi ihtimal benim için daha avantajlı olur? şahıs firması kurmak kolay ama gelir vergisi %35'e kadar çıkabiliyor. onu dışında bağkur ve muhasebe gibi giderleri var. bir de homeoffice yapınca evin kirasının %22'sini stopaj diye ödemek var ki onu aklım almadı. yine satın aldığım şeyleri vergiden düşebilme avantajı var sanırım.

karar vermeden önce bir muhasebeciyle mi görüşmem gerekiyor? freelance işlerinden daha iyi anlayan muhasebeciler var mı? çok fazla soru oldu. ne zor işlermiş bunlar.
hobolo
(13.05.15)
Şirketine masraf olarak gösterebileceğin ne kadar giderin olacağına göre değişen bir cevabı olur bana göre. Mesela ayda 5500 lira gider gösterebilirsen şirket adına faturalı (çoğu şeyi şirket adına faturalı alabilirsin ayrıca evin faturalarını da gösterebilirsin) sadece 5000 liranın gelir vergisini ödersin. Ayrıca 5500 liranın da kdv'sinden kara geçersin.


slayerrr
(13.05.15)
ben ikincisini alırdım, göründüğü gibi değil şirket işleri pek. kiranın bir kısmını düşebiliyorsun, eve ait faturalarında sanırım %20 sini düşürüyorsun vergiden, daha sonra da deli gibi fiş/fatura toparlaman lazım ki vergi düşebilesin. sonuçta aynı paraya gelecek +ekstra uğraşacaksın.


selam
(13.05.15)
eğer şahıs firması kurduğunda sadece o firma için çalışacaksan, başka işler yapamayacaksan şahıs firması kurmanın pek bir manası yok.
ama başka işler de kovalarım filan diyorsan firma.


retiredcolonel
(14.05.15)
başka iş yapmayacaksan hiç bir anlamı yok, ve muhasebeci ücreti, vergiler, sigorta, ıvır zıvır derken yine aynı paraya yaklaşacaksın.

Belki fatura kesersen ve düzgün bir harcaman var ise biraz daha kar elde edebilirsin ama her hafta belli bir süre ıvır zıvır işi ile uğraşman gerekir.

Eğer 1 den fazla yer ile çalışmayacaksan çok gereksiz bir durum olabilir.


cursor
(14.05.15)
(1)

marsgate'de seanslar ne zaman açılıyor?

selamlar,marsgate'den cuma günü için IMAX bileti almak istiyorum. şu anda en erken perşembe günü biletleri açık gibi.sanırım 4 gün öncesinden açılıyor biletler ama saat kaçta olduğunu bilen var mı?
selamlar,

marsgate'den cuma günü için IMAX bileti almak istiyorum. şu anda en erken perşembe günü biletleri açık gibi.

sanırım 4 gün öncesinden açılıyor biletler ama saat kaçta olduğunu bilen var mı?
hobolo
(10.11.14)
sinemalarda filmler cuma gunu degisir. o nedenle cumaya kadar gosteriyor. yeni program muhtemelen persembe gece yuklenir.


helenart
(10.11.14)
(3)

kredi kartsız araba kiralama

merhabalar,bir günlüğüne araba kiralamak istiyorum. ama bütün kurumsal firmalar provizyon için kendi adıma olan bir kredi kartı istiyorlar.etraftaki küçük firmalar da istiyor mu bunu? yoksa senet imzalamaya falan mı zorluyorlar?nasıl çözeriz bu işi?
merhabalar,

bir günlüğüne araba kiralamak istiyorum. ama bütün kurumsal firmalar provizyon için kendi adıma olan bir kredi kartı istiyorlar.

etraftaki küçük firmalar da istiyor mu bunu? yoksa senet imzalamaya falan mı zorluyorlar?

nasıl çözeriz bu işi?
hobolo
(09.09.14)
merdiven altı firmalar yapar bunu ama sonra başına bir iş filan gelir maazallah.


teknikekip
(09.09.14)
garanti bankası hesabınız varsa vadesiz hesaptan sanal kart oluşturabiliyorsunuz. ben de kredi kartı kullanmıyorum, sırf bu yüzden garantiden hesap açtım, oraya para aktararak sanal kartla kredi kartı gibi alışveriş yapıyorum.


shiranai
(09.09.14)
Debit kart da kullanıyor olabilirler. Bir ara sor bence. Türkiye'de oluyor mu bilmiyorum ama ABD'de Avis, Budget, Hertz falan debit ile kiralıyor arabayı.


himmet dayi
(09.09.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.