Giriş

Arkadaşım sebepsiz yalanlar söylüyor

Selam millet. İlginç bir durum var.Çocukluk arkadaşım herhangi bir mecburiyeti, getirisi ya da başka bir sebebi olmadığı halde (ki bu hallerde bile yanlış) yalanlar söylüyor veya palavra atıyor.Örneğin arabamla gidiyorum. O da evinden yola çıkmış, sokağından çıkıyor ve arabasıyla önüme düşüyor. Gide
Selam millet. İlginç bir durum var.

Çocukluk arkadaşım herhangi bir mecburiyeti, getirisi ya da başka bir sebebi olmadığı halde (ki bu hallerde bile yanlış) yalanlar söylüyor veya palavra atıyor.

Örneğin arabamla gidiyorum. O da evinden yola çıkmış, sokağından çıkıyor ve arabasıyla önüme düşüyor. Gideceğimiz yerde arka arkaya gidip park ediyoruz. Arkasında olduğumu fark etmiyor. Ne yapıyorsun falan diye sorduğumda "ne yapayım, çıktım yola polis çevirdi biraz tartıştık şunu şunu dedim, polis de bana bunu dedi" falan diyor. e yaşanmadı bu. o fark etmedi ama yol boyu önümdeydi.

Çalıştığı yerde patronu arkadaşım. Mesela benim arkadaş bana diyor ki "bizim patron araba alacakmış, geçen gittik araba baktık ona. şöyle oldu böyle oldu". ben de adama diyorum ne yaptınız araba aldın mı sonunda? adam da bana diyor ki ne arabası o nereden çıktı?

Veya fırına gidip ekmek alıp geliyor. Fırıncıyla ilgili komik diyalog kuruyor kafasında ve onu yaşanmış gibi anlatıyor.

Böyle böyle şeyler. Bu bir psiokolojik rahatsızlık değil midir? Nasıl yardımcı olabilirim ona bu konuda?
(5)

Oto Ekspertiz Hatası Yaşasanız

Selamlar. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Araçta sorun olmadığını tesbit ettim ancak, olsaydı bu gibi durumlarda öfke kontrolü yapamayan biri olarak başıma iş alabilirdim. Siz nasıl davranırdınız bunu merak ediyorum. Öfke kontrolü gerektiren durumlarda önceden insanların davranışlarını kafamda
Selamlar. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Araçta sorun olmadığını tesbit ettim ancak, olsaydı bu gibi durumlarda öfke kontrolü yapamayan biri olarak başıma iş alabilirdim. Siz nasıl davranırdınız bunu merak ediyorum. Öfke kontrolü gerektiren durumlarda önceden insanların davranışlarını kafamda canlandırarak kontrol sağlamak amacıyla soruyorum bu soruyu. (en alttaki editi okuyunuz)

Şu an başta gerçek olarak yaşanmış fakat çözülmüş olayı çözülmemiş bir senaryo ile devam edelim:


Geçen sene eşime otomatik, uygun fiyatlı bir araba bakacaktım. Bir tane toyota yaris buldum. Satıcının dediğine göre komple boyalı (ön direkler dahil), 4-5 parça da değişen var. Motor, şanzıman kusursuz (gerçekten de öyle; zaten aradığım da buydu).

Tavanda da boya olması dolayısıyla zaten uygun fiyat yazılmış olan bu aracı, daha da uygun fiyata almayı düşündüm. Şase vb. yerlerde sorujn var mı diye ekspertize sokacağım dedim. Satıcı istediğim yerde sokalım dedi. Gün içinde de araba alma işini bitirmek istiyordum. Biraz acelem de vardı. Satıcıyla yola çıktık. İstediğim yere doğru gidiyorduk. "Abi yetişsin istiyorsan ta Avrupa yakasına geçmeyelim. Bu bölge e5 üzerinde ekspertizcilerle dolu. Gir istediğine yaptıralım" dedi. Oradan buradan dönerken bak burada ben daha önce birkaç defa yaptırdım. "İstiyorsan buraya girelim fiyatları da makul oluyor, sen bilirsin" dedi.

Girdik, yaptırdık. Araç satıcının dediği gibi çıktı. Bir sene bindik. Araba o kadar sorunsuz ki. Neyse aracı malum siteye bile değil whatsapp durumumuzda satılık olarak paylaştık. Yakın sayılabilecek arkadaşlarımızdan biri hemen alıyorum dedi. Sabah buluştuk. O da ileride satarken elimde evrak olsun, ekspertize sokayım dedi. Aracı bir soktuk eskpertize tavan değişmiş çıktı. O esnada ben yoktum. Eşimin arkadaşı olduğu için beraber gidebilirsiniz demiştim. Neyse eşim itiraz vs. edememiş. Arabayı satma, al gel. Ben çözerim bu işi dedim.

Ertesi gün kendi ekspertizcime gittim. Sert bir giriş yaptım. Başta onlar da sert karşılık verecekken bir sebepten dolayı benden çekinerek hemen ağam paşam durumuna geçtiler. Dedim siz organize misiniz? Bana satan elemana da gideceğim buradan. Benim canım yanarsa çok canlar yanacak diye.

Anlattılar, abi birinden alınacak 3-5 kuruş avanta için 20-30 bayisi olan kurumsal bir şirketi hangi yakın arkaba, arkadaş için riske atarız? En fazla şu olmuştur, sonuçta maaşlı eleman. Aklı bu işe kaydıysa tesbit edelim tüm değer kaybını karşılatalım. Eski sahibini aradım. Abi eksperde çıkacağını bile bile neden gizleyeyim. Ben de bilmiyordum. Öyle olsa, eksper benim tanıdığım olsa tavandaki boyayı da saklardım. Eksper hatası bu dedi.

Eksper inceleme yaptı. Elemanla satıcının arasında herhangi bir iz bulamıyoruz. Kameradan incelediğimiz kadarıyla eleman yorgunluk, bezginlik yahut herhangi bir başka sebepten çok dikkatli incelememiş arabayı. Vermemiz gereken hizmeti verememişiz. Biz ekspertiz ücretini size iade edelim. Zaten zaman eski zaman değil. Araba fiyatları uçtu. 30'a aldığınız araba şu an bu haliyle 60 bin lira. En fazla kardan zararınız olur ama sinir harbi yaşamayın. Bize kalsa size güveniyoruz. Kardan ettiğiniz zararı da verelim ama siz güvenilirsiniz de, bu yolu bir açarsak bu işten bile para kazanmaya çalışacakların önünü açmış oluruz. Bizden hata kollayıp gelip para koparmaya çalışandan tutun, bize getirdiğinde hatasız olup, kendi hasar yaptığında bu zaten vardı, siz görmediniz diyenlere kapı aralamış oluruz. Şirket olarak bunun önüne geçmek için mahkeme yoluna sevk etmek zorundayız sizi. Mahkeme de üzerinden 1 sene geçtiği için bizim kaygılarımızı taşıyacak. Bu tavanın sizde değişmediğini ispatlamanızı isteyecek. Tüm maddi zararınızı karşılamak istiyoruz ama başkalarının suistimaline yol da açamayız dediler ve eskpertiz ücretini iade ettiler.

Neyse ben emin olamadım. Başka yerlere gösterdim tavan değişmemiş. Fakat değişmiş olsaydı ve ben şu an 60 bine satacağım arabayı mecburen 40-50 bine satsaydım kardan zararım olacaktı. İstesem kendimi ve ailemi riske atıp pislikleşebilir, hem ekspertiz şirketini hem eski satıcıyı bir şekilde kardan zararımı tazmin edecek notkaya getirebilirdim. Ama çoluk çocuk sahibi insanız ve 3-5 kuruş için mafyacılık oynamak işime gelmezdi. Ama kardan zarar da olsa sebepsiz bu zararı da sindiremezdim. Yani yeni alacağım arabaya 10-20 bin daha cebimden az para çıkma imkanını elimden almış olacaklardı. (Hatta paranın değerini düşünürsek kardan zarar bile değil. Direkt zarar...)

Siz olsanız ne yapardınız böyle bir durumda?


Edit:daha önce açtığım duyuruda senaryo gereği yazdığım şeyler yanlış anlaşılabileceği için bazı kısımlaro düzelterek tekrar açmam icap etti duyuruyu.
1. kendi seçmediğim yere gitmem.
2. satıcının dediği yere hiç gitmem.
3. kendi seçtiğim exper ile sorun olursa ve kesme tavanı anlamadı ise onu üzebilrim :) ama daha gizli bir kusur için daha ılıman olabilirim.
4. bence o tavan değişmiştir.


helenart
(16.10.20)
memlekette güvenilecek adam kalmadı arkadaş yaa.şaka gibi.uzman bilirkişi diye gidiyorsun onlar bile yalan söylüyor.kazandıkları kuruş haram zıkkım olsun.


since1907
(16.10.20)
1. eğer aldığınız aracın sahibi ilk sahibi ise ve el değiştirmemişse
2. ilan vermiş ve ilan içinde tavan veya hangi hasarsa işte onunla ilgili bilgi vermemişse

dava açardım

yoksa, mesela aracın ikinci sahibi ise, ben de böyle aldım der ve belki de gerçekten öyle almıştır, hasardan haberi yoktur bilemezsiniz ki. veya ilan vb. mahkemede delil olarak sunulacak bir belge yoksa, "ben tavan değiştir demiştim, öyle kabul etti" der ve olay biter.


malheiros
(16.10.20)
1) Ekspertize çok anlam yüklüyorsun, o kadar profesyonel değiller, gözden kaçan çok noktaları oluyor, hukuk da tamamen onların yanında. Ben ekspertiz şirketinin yerinde olsam aradan 1 sene geçmiş kardeş, tavanı senin değiştirmediğin ne malum derdim.
2) İkinci el araç almanın riskleri bunlar. Bunun hiç bir garantisi yok maalesef. Ekspertizde asgari ücretle çalışan çocuklar bu işi nasıl hakkıyla çözebilirler.
3) Öfke kontrolü başına kötü şeyler gelmemiş insanlar içindir. Kendinizin ve ailenizin başına gerçekten bir şeyler getirecek şeyleri bi kere deneseniz, öfkenizi çok güzel kontrol edebilecek noktaya gelirsiniz diye düşünüyorum allah korusun.


roket adam
(16.10.20)
eksperden önce tanıdığım kaportacıya daha sonrada motor kontrolü için tanıdığım yere giderim. eğer bunlar yoksa tabi ki ekspere giderim.

@roket adam +1 2. el her zaman risktir.


mikahakkinen
(16.10.20)
(8)

Router /Accsess Point Kurulumunda Sıkıntı

Arkadaşlar selamlar.Şimdi elimizde bir tane kablonet modemle çalışan kablonet internet var. Ev büyük olduğu için uzak odalarda wifi ile güçlük yaşanıyor. Bunun için TPlink- Ac1200 alındı.İstenen şey şu. TPlink, kablonet modeme etharnet kablosu ile değil wifi ile bağlansın ve tplink evde istenen yere
Arkadaşlar selamlar.

Şimdi elimizde bir tane kablonet modemle çalışan kablonet internet var. Ev büyük olduğu için uzak odalarda wifi ile güçlük yaşanıyor. Bunun için TPlink- Ac1200 alındı.

İstenen şey şu. TPlink, kablonet modeme etharnet kablosu ile değil wifi ile bağlansın ve tplink evde istenen yere konsun.

Tüm talimatlara uygun kurulum yapılıyor access point olarak. Sonra diğer cihazlar artık kablonet modeme değil buna bağlanarak internete giriyor. Ama modem ve router arasındaki etharnet kablosu söküldüğü anda ağ sabit kalıyor ama internet bağlantısı kesiliyor. Etharnet kablosu ile kullandığımızda amacına uygun olmayacak. (kablonet modemden köprüleme özelliği aktifleştirildi).

Kaçırdığımız ne var? Neden modemle router'ı kablosuz bağlayamıyoruz?
köprülemeyi açarsan kablonet modemin wifi kapanmıyor mu? tek ethernet portu aktif hale geliyor.

gerçi yeni eklemişler sanırım benim modemde önceden kablosuz köprüleme yok diyordu şimdi öyle bir ayar gelmiş. default olarak devre dışı. o mu kapalı acaba?


Uzmanı değilim ama şunu biliyorum: access point tplink ve kablonet modemin kablolu bağlanması demek. Tplink'i kablonet modeme kablosuz bağlamak istiyorsan eğer tplinki bu durumda repeater olarak kullanmak gerekiyor. Kurulumda access point ve repeater ayrımı vardı diye hatırlıyorum. Repeater olarak kullanınca wifi ağında kablonet modemin mevcut adı, tplink sayesinde güçlenmiş olarak listede görünür. Amacı da sinyali güçlendirmektir zaten.

Tplink kurulum ekranına bi bakmak lazım.


IncredibleMau
(16.10.20)
Kurulumda iki aygıtı kablolu bağlayacaksanız router, wifi ile bağlayacaksanız access point olarak seçin diyor seçeneklerde.


bu cihaz sadece access point olarak çalışıyor sanırım. menüde çalışma modunda repeater yoksa kablosuz olarak tekrarlama yapmaz. zaten kablosuz tekrarlama olayı hiç sağlıklı değil. bu cihazı koyacağınız yere kadar ya bir kablo çektirin ya da powerline adaptör alıp onun ucuna bağlayın.


community.tp-link.com

Repeater özelliği yokmuş cihazın. Kablolu bağlantı dışında seçenek görünmüyor.


IncredibleMau
(16.10.20)
Bu cihaz bir modem veya router olarak kullanılabilir, yani eve kadar genel vdsl/adsl hattını direkt modeme takıp wi fi sinyal alabilirsiniz, ya da fiber internet ile GPON cihazından buna ethernet ile bağlayıp wi fi alabilirsiniz, ya da zaten internet bağlantısı olan bir modeme WAN girişi üzerinden ethernet ile bağlanıp uzak bir yere kablolu olarak taşırsınız interneti.

Ev iki katlıdır mesela, giriş katta bir modem vardır ve orada wi fi yayın yapıyordur, lan çıkışından ethernet kablosuyla sinyal alıp üst kata kadar kablo çeker ve üst katta diğer cihazın WAN girişine bağlar ve burada da farklı bir wi fi yayını yaparsını.

Bu işlem zaten router işlemi, kablosuz olarak sinyali alıp uzağa taşıma işi ise repeater işlemi.


John Bloor
(16.10.20)
Peki diyelim ki kabloyla istediğimiz yere uzattık. alt kata indirdik cihazı. Bu sefer de üst kattaki bilgisayarlar buna uzak kalacak. Biz üst katta modeme, alt katta bu cihaza bağlayarak mı çözmeliyiz sorunumuzu?


İşte tam olarak bu işe yarıyor router özelliği olan modemler ya da direkt router cihazlar.


John Bloor
(16.10.20)
(2)

Kan tahlili yorumu

Ekte gorselde tahlillerim var. fmf suphesi ile acilde yapildi. Bazi degerler yuksek. Lokosit mesela. O tamam da digerleri nedir? Yardimci olabileceklere cok tesekkurler.
Ekte gorselde tahlillerim var. fmf suphesi ile acilde yapildi. Bazi degerler yuksek. Lokosit mesela. O tamam da digerleri nedir? Yardimci olabileceklere cok tesekkurler.
billirubin karaciğer ile ilgili olması lazımdı.

doktor değilim, üsttekileri de hiç bilmiyorum. bir ara tahlil sonuçlarına merak sarmıştım:)


Atak anında hastaneye gittiyseniz ve crp yüksek çıktıysa bu durum fmf'i destekler. Endoskopi, kolonoskopi,safra, mr, apandisit sonuçları temizse ve hala periyodik olarak karın bölgesinde ağrılar yaşıyorsanız ibre fmf'e doğru kayar. Araştırma hastanesinde gen testi yaptırın, patoloji sonucuna göre fmf olayı netlik kazanır.


(7)

Hic kredi kartı kullanmamis birine bilgi

Merhaba. Hayatimda hic kredi kartım olmadı. Bazı sorularim var. 1- Donem borcunun yüzde kaci asgari tutar oluyor?2- Nakit avans cekince cektiginiz tutarın tamami mi yatiriliyor yoksa o da donem borcu icine dahil edilip asgari odemeye dahil oluyor mu? Yoksa diger harcamalar asgarisi + cektiginiz naki
Merhaba. Hayatimda hic kredi kartım olmadı. Bazı sorularim var.

1- Donem borcunun yüzde kaci asgari tutar oluyor?
2- Nakit avans cekince cektiginiz tutarın tamami mi yatiriliyor yoksa o da donem borcu icine dahil edilip asgari odemeye dahil oluyor mu? Yoksa diger harcamalar asgarisi + cektiginiz nakit avansin tamami mi?
3- kac kere taksitli nakit avans cekiliyor? Limit kadar ve istedigin adette mi?
4- ekstre erteleme, islem taksitlendirme hakkinda bilinmwsi gerekenlee neelrdir?
5- ekstre taksitlendirme hakkinda bilinmesi gerekenler?

6- 4 ve 5. Madde kac kere yapilabiliyor bir senede?

7- ayni anda ekstre erteleme, islem taksitlendirme ve ekstre taksitlendirme yapiliyor mu? X islemi yaptiginiz icin y islemi yapılamaz deniyor mu?
Sorularınıza cevap vermediğim için özür dilerim fakat:

Sorduğunuz bütün sorular kredi kartlarının asla kullanılmaması gereken fonksiyonlarıyla ilgili. Lütfen kredi kartı almayın. Faizleri çok yüksektir ve kısa sürede batarsınız.

Finans sıkıntısı yaşıyorsanız kredi almaya çalışmanızı öneririm.


ozdek
(23.06.20)
Bugune kadar kredi karti olmadan idare ettiyseniz hic bulasmayin. Banka karti candir. Varsa harcarsin yoksa beklersin.

Erteleme, taksitlendirme, avans vs hepsi kol gibi faizle batmakta olan bireyin batisini geciktirmek icin kullanilan seylerdir. Kullandikca daha uzun vadede ama daha derine batarsiniz.


erectrode
(23.06.20)
sen kredi kartını çok yanlış anlamışsın.


sizofren06
(23.06.20)
asllaaa girmeyin derim kredi kartı işine eğer ki aklınıza bunlar geliyorsa. kan alırlar kan


delidiyorum
(23.06.20)
şimdi aldığınız şeyleri taksitle almak istiyorsanız mantıklı ama bu saydıklarınız ile "olmayan paranızla" bir şeyler alacaksanız belki de direkt kredi çekmeniz daha mantıklıdır?

ben de yıllardır kredi kartı kullanırım bunları hiç bilmiyorum. Bir kere ekstreyi taksitlendirdim, belli oranda faiz alıp böldü. (şimdi biraz düştü sanırım o faiz). Birkaç kere de peşin aldığım şeyi bankadan böldürdüm o kadar.


nhk ni youkosu
(23.06.20)
www.bonus.com.tr

Bu sayfada bütün hepsi için bilgiler var, güncel faizleri de görebilirsiniz.

Madde 7 için şunu bilin, ekstre erteleme veya takstilendirmede uygun harcamalar işleme alınır, başka bir işlemi ertelemiş veya taksitlendirdiyseniz yeni işleme dahil edilmez.


kredi kartını sadece cebinde nakit taşımamak için kullan.

taksit, avans nakit, ekstre ertelemee, taksitlendirme vs bunlar hep aşırı yüksek faizlerle oluyor.

sakın bulaşmayın.


co2s2
(23.06.20)
(5)

Kullanilmayan banka hesaplarini kapamak

Bunu tek tusla e-devletten yapabilsek ne kadar guzel olmaz miydi?Benim 2007'den beri cesitli yerlerde burs, maas vs icin hesaplarim var. Su an maas hesabimin oldugu ve bir de baska bir bankanin hesabi haric hepsini tek bir yerden kapatabilmemin bir yolu var mi? O bankalarla hicbir iliskim kalmayacak
Bunu tek tusla e-devletten yapabilsek ne kadar guzel olmaz miydi?

Benim 2007'den beri cesitli yerlerde burs, maas vs icin hesaplarim var. Su an maas hesabimin oldugu ve bir de baska bir bankanin hesabi haric hepsini tek bir yerden kapatabilmemin bir yolu var mi? O bankalarla hicbir iliskim kalmayacak sekilde ama.

Çoğu banka mobil subeden kapatmaya "ana hesabınızı subeden kapatabilirsiniz" diyerek kapattirmiyor. Bazilarinin subeleeiy uzak sehirlerde sonuçta.
Ben ee askerken acılan heaabi kapattirmadim para kesiliyor mu bilmiyorum bu konuyu da bilen cevaplayabilir mi?


ir mania
(20.06.20)
gerek var mı kapatmana? ücret kesilmez hiçbir şekilde.


jelly bear
(20.06.20)
Şube müdürlüğü dikkatine dilekçe yazıp, dilekçede derdinizi anlatıp, kvkk kapsamında kişisel verilerinizin de silinmesini istediğini talep edip, varsa bankanın internet sitesindeki veri sildirme talep formunu da doldurup, kimlik fotokopiniz ile beraber şubeye postalayın. Postalarken, teslim edilmemesi halinde iade seçeneği olan bir posta seçin.
Gerisini banka halledecektir.


irene
(20.06.20)
çağrı merkezi üzerinden kapatmıştım ing bankta.


inheritance
(20.06.20)
Ben ilgili şubelere faks çekerek kapattığımı biliyorum.


John Bloor
(22.06.20)
(16)

Gariban arabasina binmek

Arkadaslar, kendimi bildim bileli hep yuksek model ya da sifie km cok guzel arabalarim oldu. Cesitli maddi sebeplerden dolayi küçülmeye gittim. Arabami falan sattim. Bir suredir arabasizdim. O kadar alismisim ki arabam olma fikrine, adeta psikolojimi derinden etkiliyordu. Nihayetinde alacak karşılığ
Arkadaslar, kendimi bildim bileli hep yuksek model ya da sifie km cok guzel arabalarim oldu. Cesitli maddi sebeplerden dolayi küçülmeye gittim. Arabami falan sattim. Bir suredir arabasizdim. O kadar alismisim ki arabam olma fikrine, adeta psikolojimi derinden etkiliyordu.

Nihayetinde alacak karşılığı elime cok temiz, gicir gicir boyanmis, boyle bakınca yikik dökük gorunmeyen skoda favorut geçti.

Araba sorunsuz. Her turlu isimi goruyor. Benim icin gayet guzel bir durum. Ancak eski model arabaya binmeye hic aliskin degilim. Zannediyorum ki herkes bana bakip kucumsuyor falan. Halbuki hic hoş bir dusunce degil bu benimkisi. Aliskanliklardan dolayi boyle saniyorum. Arabayi satmayi bile düşündüm hemen ama su virüs surecinde toplu ulasima mecbur birakmamasi bile lutuf.

Alacak karsiligi motor alacaktin, cesaret edemeyince bunu aldim dört teker olsun diye.

Sorum ise sudur ki, sizde favoritin intibaı nasil? Trafikte vs gorunce ne dusunuyorsunuz?
Araban ya da maddi durumun kimliğinin ve imajının bu kadar önemli bir parçası olmamalı. Ben cayır cayır binerdim sağlam olduğu sürece. İnsanların beni fakir görmesi beni rahatsız etmiyor.


roket adam
(19.06.20)
Arabayı makas atarak, sinyalsiz trafik canavarı gibi kullanmıyorsanız sorun yok bence. Marka/ model ne olursa olsun ben genelde insanların trafikteki seyir hallerini yargılıyorum. :) ileride daha iyisini alırsınız, bu kadar endişe etmeye gerek yok. Rahat olun biraz.


kucukne
(19.06.20)
bahsettiğin araba trafikte dikkat çekmeyen bi araba. intiba falan bırakmıyor yani. görünce şaşırdığım bi araba değil.


sttc
(19.06.20)
oha pis fakire bak, insan şuna bineceğine gururuyla yürür, metrobüse dolmuşa biner, hiç utanma kalmamış diye düşünmüyorum tabi. bu arada arabadan anlamıyorum, dediğin arabayı bilmiyorum bile. kendim kırmızı ve boyalı parçaları arasında acayip renk farkı olan 2005 corsa'ya gururla biniyorum.

not: umarım billur geçmek için soruyorsundur.


pati
(19.06.20)
bu konu sizin başka psikolojik sorunlarınızın yansıması olabilir. profesyonel bir destekle üzerine düşmenizi öneririm. soruya gelecek olursam trafikte rastlarsam olumlu ya da olumsuz bir şey düşünmüyorum.


lapregunta
(19.06.20)
abi ben seni anlıyorum, allah kimseyi gördüğünden geri bırakmasın. çok lüks takılıp da o tarz arabalara binmek gerçekten bir nebze tuhaf hissettirir ama ben trafikte görünce kesinlikle hiçbir şey hissetmiyorum. ne hissedebilirim ki? hayat bu. kimse kimseyi takmıyor yani. aynı zamanda über lüks (1-2 milyon tl üzeri ) araçlar harici kimseye de oha arabaya bak demiyorum. salla yani, sen mutluysan sorun yok. hayatının bir dönemi de böyle gitsin, işler düzelince toparlarsın.


garavel
(19.06.20)
Düşük model arabaya binen kişi it kopuk serseri değilse olumlu izlenim bırakır bende. İşini görmek için kullandığını, gösteriş veya konfor meraklısı olmadığını düşünürüm.


curukturpkokusu
(19.06.20)
5000 dönüm tarlası olup renault-12'ye binen, levend model pikap kullanıp bildiğim bir vadeli hesabında 1 milyon küsur tl olan adam da tanıyorum. Kısacası otomobil çok az şey gösterir.
Gariban arabasına binmekle gariban olmak aynı şey değildir.


r evolution
(19.06.20)
skoda favorit çok kral arabadır.
babamın ve ailemizin ilk arabası.
benim de ilk kullandığım araba. eski model kırmızı bir araçtı.
hiç sorun çıkarmadı. kim bilir biz kaçıncı sahibiydik. lpg'si vardı. benzinden gaza geçerdik. ilk günlerde hafif bir bayırı çıkarken araba bayılmıştı. sonraları şoförlük yeteneklerinin artmasıyla o bayırın aslında bayır olmadığını farkettik.

kullanmak çok kolay değildi o aracı. bir de lpg'li olunca trafikte dur kalk yaparken stop edebiliyordu. böyle stresli günlerimiz de oldu.

işte trafikte düşük model bir araba, özellikle skoda favorit görünce aklıma bu geliyor. eski modelleri küçümsediğim yok ama özellikle istanbul trafiğinde dikkatimi çekiyor "kullanmak kim bilir ne kadar zordur, insanın ayağı ağrır debriyajla uğraşırken" diyorum. çünkü benim öyle oluyordu. onun dışında bir şey düşünmüyorum.

bende özel bir anısı olduğu için skoda favorit kullananları ayrı bir yere koyuyorum. küçümsemek şöyle dursun, aksine, gıpta ediyorum.

bu arada bende özel bir yer edinmeden önce de favorit'i beğenirdim ben.


biseysorcaktim
(19.06.20)
Bence bin başkan. Çevrendeki asıl dostlarının kim olduğunu anlarsın.

Geçmişte Toros'a bindim.


Trafikte görünce hiçbir şey düşünmüyorum. Genel olarak markalara anlam ve değer yüklemem zaten.
Şu anda koşullar bunu gerektiriyorsa kabullenmek gerekiyor.
Hiç kimsenin de bunu düşünüp o gözle baktığını sanmıyorum. Benim yaşadığım bölgeden olsa gerek, trafikteki araçların çoğu böyle. Zaten ekonomik durum ortadayken kimsenin bunu yadırgayacak hali de yok.


pro9it9is9
(19.06.20)
İş, aşk anlaminda etkilemen gereken kimseler varsa bilemem ama tanimadigin insanlar ne dusunur diye arabasiz kalinmaz.


pofudukayi
(20.06.20)
Çok acayip düşünüyorsunuz, çevremde ağa diye bahsedilen, evinde hizmetçisi olan zenginliği konuşulan adam da var arabası eski model. Değiştir denildiğinde arabaya anlam yüklemediğini söylüyor. Yine aynı şekilde patronum yıllarca eski araba kullandı para babasıdır. Benim çevremdeki zenginler arabayı önemsemediğinden herhalde ben de önemsemiyorum bunu. Yine çevremde lüks arabaya binip kredi borçları asla bitmeyen zengin görünümlü normaller de var. Ama ben bu çelişkileri göre göre markaya hiç anlam yüklemez oldum. Birileri ne düşünecek diye araba alınmaz. Arabanızı görsem de farklı bir şey hissetmem ( trafik magandası olmadığınız sürece)


Ben buradakiler gibi bir yorum yapamayacağım malesef. Benim de çok fazla bi param yok. Bu arabayı almaktansa arabasiz olarak gezmeyi tercih ederim. Ki geziyorum da, arabasiz olmak niye bu kadar koydu ki sana? Günde bedavadan spor yaptırıyor arabasiz olmak ve asiri ekonomik tabii. Bu araba yaşlı arabası ve güven vermiyor.

Araba da güneş gözlüğü gibidir. Yokluğu kötü bir alternatifine sahip olmaktan daha iyidir bence.


sonsuz
(20.06.20)
apartmanda iki tane borca batmış aile var son model audili. ikisi de kiracı. benim o kadar borcum olsa o arabadan keyif alamam.

elalem ne der hapishanesinden tez zamanda kurtulmanız dileğiyle


Fakirsen ve araba almak istiyorsan fakir arabası alırsın. Bunda gocunacak bir şey yok. Birileri arabana bakıp sana değer verir, birileri bunu umursamaz. Ama ben olsam Favorit'e bineceğime arabasızlığı tercih ederim.


alfred
(20.06.20)
(4)

Motosiklete cesaret

Arkadaslar bir turlu alamadigim alacagima karsilik peugeot kisbee model 50 cc moped gececek elime. Motosiklet tecrubem yok ara ara arkadaslarinkini surmek disinda. Pisi pisine birilerinin lastikleri altinda kalmaktan cok korkuyorum. Çoluk çocuğum var. Baska turlu de oluruz oleceksek de bu cok pisi p
Arkadaslar bir turlu alamadigim alacagima karsilik peugeot kisbee model 50 cc moped gececek elime.

Motosiklet tecrubem yok ara ara arkadaslarinkini surmek disinda.

Pisi pisine birilerinin lastikleri altinda kalmaktan cok korkuyorum. Çoluk çocuğum var. Baska turlu de oluruz oleceksek de bu cok pisi pisine olur.

Ama inanilmaz da hevesim var. 50cc bana yeter. Gezinti amacli kullanicam.

1. Kopruden gecer mi bu arac?

Cesaret etmeli miyim?
hocam hiç bulaşma bence. ben de aynı endişeler içindeyim. uzun zamandır istiyordum, alayım edeyim derken her iç çektiğimde ya da tamam alıcam ulan dediğimde kaza görüyorum. daha yeni , balkondan bakarken hiç trafiği olmayan önümdeki yolda 2 motor kafa kafaya yavaşça çarpıştı ama hasarı beklediğimden kat kat fazlaydı. bence araba düşün. türkiyede motor kullanmak bence delilik. avrupaysa o zaman tamam.


MtKrt
(17.06.20)
bende acaip korkuyordum. gözümü kararttım aldım bi 50lik. şimdi üstünden inmiyorum. ama yaşadığın şehir önemli tabi. istanbuldaysan 2 kere düşünürdüm.


cptxxx
(17.06.20)
10 yılı aşkın sürüyorum. Vukuatım yok çok şükür. Hayatta hiçbir şeyin garantisi olmadığı için yine de her seferinde kötü bir şey olabilecegi ihtimalini kabuk ederek biniyorum.
Ancak şunu da söylemek isterim ki bazı temel kuralları asla ihlal etmezseniz dusundugunuzden çok çok daha az riskli bir hale gelir. Bu kurallar arabalar için geçerli olanlardan farklı değil. Sinyal vermeden, aynani kontrol etmeden şerit değiştirme, hız yapma, aracını tani, vs...

Fakat alacağınız 50cc motor ile bu işe kalkışmayın bence. Ancak mahalli yollarda kullanıma uygun olur. Üstelik muhtemelen ekipmana falan da para harcamak istemeyeceksiniz. Bu iş ilginizi çekiyorsa girin ama ciddiye alarak, ogrenmeye, yatırım yapmaya hazır olarak girin.


chavezding
(17.06.20)
(1)

Bedelli başvurusu

Merhaba. Su an bedelli basvurusu yapılabiliyor mu? Su an basvuru yapan kisi en gec hangi tarihe kadar odeme yapmak zorunda?
Merhaba. Su an bedelli basvurusu yapılabiliyor mu? Su an basvuru yapan kisi en gec hangi tarihe kadar odeme yapmak zorunda?
evet haziran sonu sonrası fiyat değişiyor ama. ödemeler temmuz'un bir tarihine kadardı onu bak istersen internetten emin olamadım.


sting
(01.06.20)
(2)

site icerigini toplu indirmek

http://docs.neu.edu.tr/library/nadir_eserler_el_yazmalari/Yukarisi derya deniz beyler. Ama cogu eser jpg formatında. Her sayfayi tek tek indirmek zorluyor. Gördüğümüz klasör formatinda nasil indirebilirim? İnternet Download Manager biraz işime yaradı da tam degil.
docs.neu.edu.tr

Yukarisi derya deniz beyler. Ama cogu eser jpg formatında. Her sayfayi tek tek indirmek zorluyor.

Gördüğümüz klasör formatinda nasil indirebilirim? İnternet Download Manager biraz işime yaradı da tam degil.
firefox'ta DownThemAll diye bir eklenti var, pdf'lerde işe yaıyor ama jpg de olur heralde


halanne
(19.05.20)
docs.neu.edu.tr
(bkz: WHAT'S NOT PERMITTED
• Robots and systematic downloading
Systematic downloading using robots, spiders or manual means is not permitted. Publishers
keep track of patterns of use and where the publishers suspect misuse in the form of
systematic downloading (e.g. more than one article from an issue, continuous downloading
from a particular journal etc.) they will cut off access requiring Library to investigate and take
action on those who have misused the e-Resour ces. There have been instances recently
where publishers have withdrawn access to their online resources to the entire Institute.
This prevents access by the majority of re sponsible users to information needed for their
research and learning. It becomes obligatory on the library’s part to investigate such
misuses and report the same to the publishers. It takes longer time to get the access
restored and convince the publisher that re-occurrence of such misuses will be stopped.
• Downloading more than one article and few bibliographic records
Downloading, copying orprinting more than one article per issue of a journal (electronic or
print), downloading of more than few hundred of bibliographic records, one or two chapters
from a e-book without the permission of the owner (generally publisher), downloading the
entire contents of an electroni c journal or an entire book to your PC, home le space or
writable CD is illegal.)


ozhan
(19.05.20)
(6)

iPhone 5s alınır mı?

Mevcut telefonumun ekranı, dokunmatigi arıza verip düzeliyor kendi kendine. Garanti kapsamına girmeyeceğinden eminim. 450-550 aralığında baya temiz 5s var. Ben telefonu sadece haber, mail, WhatsApp, yandex.disk için kullanıyorum. Biraz da Twitter.Kaç sene daha bu uygulamaları destekler?Bütçem yok ma
Mevcut telefonumun ekranı, dokunmatigi arıza verip düzeliyor kendi kendine. Garanti kapsamına girmeyeceğinden eminim.

450-550 aralığında baya temiz 5s var. Ben telefonu sadece haber, mail, WhatsApp, yandex.disk için kullanıyorum. Biraz da Twitter.

Kaç sene daha bu uygulamaları destekler?

Bütçem yok malesef. Bir de büyük telefon sevmiyorum. 5s boyutu benim için harika.

Biraz bütçem olsa en azından ilk çıkan SE'lerden alırdım da. 5s yeter sanıyorum ya. Aşırı mi yavaş ki?
iphone 5 var bende 2 tane ve çok yavaşladılar. ama 5s in 1 senesi daha var diye düşünüyorum o yavaşlığa gelmesi için.


ozdek
(16.04.20)
Aktif kullanıyor musunuz @ozdek


sms, whatsapp için kullanıyorum sadece.


ozdek
(16.04.20)
Yakın zamanda telefonumu sattım, eski telefonum olan 5S'i kullanıyorum. iOS 11.3.1 yüklü üzerinde. Instagram, Twitter, WhatsApp vb. uygulamar dahil bir çok uygulamayı sorunsuz kullanıyorum. Bazı uygulamaları desteklemediği için yüklenmiyor sadece, güncelleme yapsam onların bir çoğunuda kullanabilirim. Ben yeni batarya taktım şarj konusunu da çözdüm sayılır. Tek sorunum telefon çok fazla ısınıyor ama ona da alıştım.

Son sürüm yüklü (iOS 12.4.6) bir cihaz alırsanız benim dediklerime nazaran biraz daha fazla kasabilir, denemeden bilemezsiniz. Uzun lafın kısası ben aktif kullanıyorum memnunum.

7 yaşında telefon olduğunu unutmamak lazım.


lana del rey
(16.04.20)
5-6 yıllık 5s kullanıcısıyım. Hala da kullanıyorum son derece memnunum. Ben de küçük olmasından dolayı seviyorum telefonu. Rahat taşıyorum, atıyorum cebe. Daha büyüğü gerekirse zaten tablet var. Tek sıkıntısı bataryası neredeyse bitti ve kapanıyor kısa zamanda. Ona da batarya alacağım sanırım, bir süre daha bu telefonla devam. Bence daha baya bir uygulamalarda sıkıntı olmaz, kullanılır yani.


va
(17.04.20)
iOS 10 ya da hatta iOS 9 olursa daha rahat çalışır diye düşünüyorum. Ama sıfırdan bazı uygulamaları kurmak sıkıntı olabilir. Bir de 16'lık değil de en azından 32 ya da daha iyisi 64 olsa daha rahat edebilirsin diye düşünüyorum. 16 hemen bitiyor.

5S kullanan insan hala var, hatta tek tük iPhone 4 (ya da 4s) kullanan bile görüyorum sağda solda. 5 yıl önce çalıştırdığı programı neden hala çalıştırmasın öyle değil mi?

not : iphone 6 spor. ios 10. sıfır kasma


mirafiori
(17.04.20)
(1)

Motosiklet Sigorta Kasko ve Kredi

Merhabalar. Sıfır km Yamaha nmax için tamamına kredi çıkarıyor mu yetkili bayi? Kredi ile alınınca kasko zorunlu mu?31 yaş için motosiklet kasko ve trafik sigortası ortalama fiyatları nedir?Henüz ehliyetim yok. Corona sürecinde ehliyeti nasıl alacağız bilmiyorum ama araç zamlanmadan alıp, ehliyeti a
Merhabalar.

Sıfır km Yamaha nmax için tamamına kredi çıkarıyor mu yetkili bayi? Kredi ile alınınca kasko zorunlu mu?

31 yaş için motosiklet kasko ve trafik sigortası ortalama fiyatları nedir?

Henüz ehliyetim yok. Corona sürecinde ehliyeti nasıl alacağız bilmiyorum ama araç zamlanmadan alıp, ehliyeti aldıktan sonra kullanmayı planlıyorum. Peki ehliyet olmadan kasko ve sigorta yaparlar mı?
Ehliyet olmadan araç alabilir, sigorta ve kasko yapabilirsiniz. Bunun ehliyetle alakası yok, belki aracı başka bir şoför kullanacak.

Tamamına kredi çıkar mı? Zor, ama bayinin kampanyası vs olup da bir kısmına taşıt bir kısmına ihtiyaç kredisi olabilir.

Sigorta fiyatları ne olur peki? O da yaşa, şehire, araca göre değişir.


John Bloor
(16.04.20)
(12)

Cinsellikle cezalandıran eşe

Ne yapmalı? Nasıl cezalandırmalı? Karşı taraf kadın. Not: Boşan diyecekler, ortada ufak bir çocuk var.
Ne yapmalı? Nasıl cezalandırmalı? Karşı taraf kadın.

Not: Boşan diyecekler, ortada ufak bir çocuk var.
cinselliği sana ceza olarak kullanmamasını sağlarsın. yanaşma, ilişme, öpme koklama, uzak dur, onu arzulamadığını hissettir. ya ters psikoloji etkisiyle o sana yanaşacak, bu durumda kazanan sen olacaksın. ya da bunun sana ceza olmadığını anlayacak ve manevi tatmin yaşayamayacak, bu durumda ise kazanmış olma hissini elinden almış olacaksın.

normalde sana niye ceza vermek istediğini anlayıp, ortada senden kaynaklı bir sorun varsa çözmek için üzerine düşeni yap, o da ceza vermek zorunda kalmasın derdim ama seksi ceza olarak kullanma kontrolüne sahip bir kadını olgun bir tavırla yola getiremeyeceğini düşünüyorum.


Bruce
(15.04.20)
@bruce cevap için çok teşekkür ederim. İlk paragrafı uyguluyordum ben de.

İkinci paragrafiniz için çok teşekkürler. Beklediğim olası tepkiye vereceğim olası cevabı vermişsiniz. Teşekkürler. Harikasınız.


bruce'a katılıyorum, ama yine de sorayım...
cinsellikle "cezalandırdığından" emin misiniz?
yoksa sizinle ilgili bir sebepten kalbi kırıldığı ve/veya üzgün olduğu için içinden gelmiyor da mı bir şey yapmıyor ya da istemediğini söylüyor?
yani gerçekten isteği kırılmış olabilir mi?

çünkü sizin dediğiniz gibi olması için "istediğim ayakkabıyı almazsan olmaz" yüzeyselliğinde olmalı sanki.
o kadar yüzeysel biriyle evliyseniz tek ve ilk sorun bu olmamalı.
o yüzden sormak istedim.


blatta hiberna
(15.04.20)
Blatta+1


kedili bisiler
(15.04.20)
Evlilik terapisine gitmeyi düşündünüz mü hiç? Böyle bir sorununuz varsa muhakkak derinlerinde başka sıkıntılarınız da vardır. Bir uzmandan destek aldığınızda ilişkinize, kendinize daha farklı bakıp sorunlarinizi çözme ihtimaliniz artar. Birbirinizi cezalandirarak ya da ters psikoloji uygulamaya çalışarak bir yere varamaz, aksine daha da zarar verirsiniz.

Evlilik terapilerinde cinsel sorunlar da ele alınır, günlük sorunlar da. Bence şu corona süreci geçtikten sonra eşinizle konusup bir uzman ile görüşün.


fraise
(15.04.20)
"Ceza"nın nedenini bilmeden yorum yapılamaz bence, belki ceza değil de sadece o nedenden dolayı soğumuş olabilir ve canı istemiyor olabilir.


austra
(15.04.20)
blatta hiberna+100

konuşmayı denediniz mi?

ayrıca aklıma gelen olasılıklar;

1) çocuk ne kadar küçük bilmiyorum ama eşiniz doğum sonrası depresyonu/pps yaşıyor olabilir mi? hiç araştırdınız mı veya bu konuda bilginiz var mı bilemiyorum ama bu çok ciddi ve zor atlatılan bir süreç psikolojik olarak.

2) genel olarak cinsel sorunlar yaşayan akadaşların kadın tarafıyla sohbetlendiğimizde nerdeyse hepsinin ortak paydası adamın sadece işini görmek üzere hareket ettiği ve kadının tatmin olup olmamasını umursamadığı. sizde kesin böyledir demiyorum tabi ama acaba gündelik koşuşturmaca telaşından yeterince özen gösteremiyor olabilir misiniz cinsellikle ilgili?


Phoebe
(15.04.20)
bekara karı boşamak kolay demeyecekseniz ben aldatırdım net.

e


golgi aygıtı
(15.04.20)
Sadece uzak durmak yetmez bence. Akşamları güzelce giyinin parfümü sıkın sonra parkta bir tur atın.


karahan01
(16.04.20)
Blatta +1500

Fiziksel olarak bir ihtiyac olan seyi karsi taraf istemiyorsa sizden sogumak icin gecerli sebepleri vardir. Belki kadina normal hayatinizda özensiz davraniyorsunuz, belki sizde bir hijyen eksikligi var ve istemiyor. Karsiniza alip konusmayi deneyin bence.


chitosan
(16.04.20)
Önce sizi neden cezalandırdığını anlayın, yok zaten biliyorsanız bize de anlatın ona göre yorum yapalım.

Arkadaşların dediği gibi ceza değil de belkide sadece seks yapmak istemiyordur.

Belki de seks yapmak istese de sizinle yapmak istemiyordur, yaptığınızda onun için bir amaç ya da sonuç yoktur, boşuna ne uğraşıcam diyordur.

Bunlar sorunuza cevap değil elbette, ama yine de insan irdeliyor.

Herşey tamam, hiç bir sorun yokken kıllığına yapıyorsa eğer. Ben olsam kendisine yardımcı olması için bir kuma bulmasını, bunu benim yaparsam yakışık almayacağını, kumasını kendisinin seçmesi gerektiğini şaka yollu söylerdim.


John Bloor
(16.04.20)
Bence sizde bazı şeyler çapraşık gelişmiş.
Cinsellik iyi bir iletişim, uyum, arzu ve istek ile gelişiyor genelde.
Bu konunun bacakları sağlam değilse afedersin seks de olamayabilir.


Frederick Co
(22.04.20)
(1)

Teknolojik dağınıklık

Tüm dijital varlığımı tek yerde ve tek sifrede toplamak istiyorum. Bir sürü mail, bir sürü şifre vs. var. Bunun önüne nasıl geçtiniz?İşim gereği artık cloud olayı da önemli benim için. Şimdi herşeyimi tek bir yere taşımak, her yere aynı şifreyi vermek (biliyorum güvensiz), tüm sosyal medya hesapları
Tüm dijital varlığımı tek yerde ve tek sifrede toplamak istiyorum. Bir sürü mail, bir sürü şifre vs. var. Bunun önüne nasıl geçtiniz?

İşim gereği artık cloud olayı da önemli benim için. Şimdi herşeyimi tek bir yere taşımak, her yere aynı şifreyi vermek (biliyorum güvensiz), tüm sosyal medya hesaplarında da tek mailimi kullanmak istiyorum.

Ama bunu nasıl başarabiliriz? Mesela akademik çevrede kullandığım mailim var. Önemli bir arşiv resmen. Ama tanıtım maillerinden bezdim. Yeni mail alsam duyurmak zor. Yönlendirme yapsam reklamlar da gelecek.

Neyse sorum bile dağınık oldu kusura bakmayın. Kafam yanmış vaziyette çünkü.

Özetle ben Google kullanıyorum. Teams ile iş yalmaua başlayacağım. Microsoft'u. Cloud olayı nasıl sizce?

Taşınayim mi?
Parola yöneticisi platformlar kısmen dertlerinizi çözebilir. Mesela Bitwarden'i tarayıcı eklentisi olarak kullanırsanız sitelere giriş işini sizin için halledebilir.

bitwarden.com

Ek olarak güvenli notlar da saklayabiliyorsunuz. Mobil uygulamaları da var vs.


jnlbnnn
(13.04.20)
(6)

Corona kapma ihtimalim?

Az önce standart bakkal kalabalığı olan bir bakkaldan ufak bir alışveriş yaptım. Kart şifresini girerken tuşlara bastım haliyle. Bu gibi durumlar için yanımda hep kolonya var. Kolonya döktüm mu dokmedim mi hatırlamıyorum. Ve eve gelmeden ağzımın kenarını kasidim o elimle gayriihtiyari. Büyük ihtimal
Az önce standart bakkal kalabalığı olan bir bakkaldan ufak bir alışveriş yaptım. Kart şifresini girerken tuşlara bastım haliyle. Bu gibi durumlar için yanımda hep kolonya var. Kolonya döktüm mu dokmedim mi hatırlamıyorum. Ve eve gelmeden ağzımın kenarını kasidim o elimle gayriihtiyari. Büyük ihtimal kolonya surmustum ama hatırlamıyorum da.

Endişe etmeli miyim?
Etme bence dostum. Evdekilerden uzak dur odadanda takıl bi süre


izmitcan
(10.04.20)
endişe etsen de bir faydası olmaz. etme.


fezagezgini
(10.04.20)
Etrafına ve ailene bulaştırmamak için her ihtimali göze alıp dikkat et bence.

Ama bu durum sadece seni etkileyecekse şöyle bir düşünceyi kendine edinebilirsin. Fantastik Canavarlar filminde duymuştum :d

"Benim felsefeme göre endişelenmek çifte acı çekmek demek."


olan olmuş bir kere.
şu dakikadan sonra endişe etsen de corona'ya karşı bir faydası olmaz diye düşünüyorum... hatta, belki de zararı olur! stresin, vücut direncini düşürdüğünü söylüyor uzmanlar.


pangea
(10.04.20)
bulaş olayı tahminlerimizden de ileri seviyede. yaşayan hiçbir canlı bu kadar hızlı ve kolay bulaşan başka bir virüs görmedi. o yüzden dünya bu halde.

umarım bişey çıkmaz. birkaç güne belli eder.


istanbul gecesi
(10.04.20)
Boyle durumlarda eve gelir gelmez ellerinizi yikayin ve dokundugunuz yeri de sabun ve suyla guzelce yikayin. Hatta disarda maske de kullanmis olsak, eve gelince ellerimizi yikayip burnumuzu da ilik su ile temizlemek (once sumkurun ama) faydali. Panik olmayin, virusun hasta edecek sayiya ulasmasi icin birkac saat bolunerek o bolgede cogalmasi lazim. Eve gelince hemen yikarsaniz bunun onune gecersiniz.


anthemis nobilis
(11.04.20)
(4)

Kötü kokuyu hafizamdan atamıyorum

Arkadaslar, oturdugum binada alt katimdaki ciftin evi maalesef asiri kotu kokuyor. Havalandırmamaktan kaynakli sinmis yemek, yag, havasizlik kokusu evlerinden gitmiyor. Burunları alıştığı icin farkinda bile degiller. Kapilarini acsa binayi les gibi koku kapliyor.Banyo ve tuvalet havalandirmasindan
Arkadaslar, oturdugum binada alt katimdaki ciftin evi maalesef asiri kotu kokuyor. Havalandırmamaktan kaynakli sinmis yemek, yag, havasizlik kokusu evlerinden gitmiyor. Burunları alıştığı icin farkinda bile degiller. Kapilarini acsa binayi les gibi koku kapliyor.

Banyo ve tuvalet havalandirmasindan bizim eve dolup duruyor. Midemiz havada geziyoruz. İnanin tarif edemeyecegim, igrenc bir koku bu. Baskasina ait olmasi bile zaten yeterli.

Camlari falan kapali tutup idare ediyordum. Gecen o kadar yogun basmis ki bu koku. Evi havakandirip, banyo ve tuvalet penceresini posetle kaplayayim dedim. O esnada kokuya asiri maruz kaldim. Kokuyu baskilasin diye temizlik falan yaptim.

Nispeten o kokuyu sindirdim. Ama koku beynime o kadar islemis ki akkima gekdigi anda ogurme reflejsi olusuyor. Aklımda devamlı o koku.

Tam unutuyorum, normale doniyorum. Bir sejilde ufak da olsa tuvaletten tekrar gelince midem kalkiyor.

Ya da evlerine giris cikis yapiyorlar. Koku yayılıyor ve tekrar midemiz kalkiyor. Ustumize basimiza siniyor. Bornizlara havlulara.

Vatandasi uyaruyorum. Havalandırma meselesine ekstra dikkat edip evini daha com havalandiracshini soyleyip ozur diliyor. Demek cok havasiz biraktik evi sinmis kusura bakmayın diyor. Yapıcı bir arkadas. Adama evinde yemek yapma da diyemezsin zaten.

Ona da bise diyemiyorum. Senin svin kokuyor denmiyor. Mecburen yemek kokusu cok geliyor demek zorunda kalıyorum. O şekilde yumusatiyorum.

Naftalin falan aldim kendi evime. Bu sefer de benim ev yaşlı evi gibi koktu.

Ben bu kokudan ve mide bulantimdsn nasik kurtulurum?

Yani işe gidiyorum. Yolda arabada koku aklima gekiyor ve midem kalkıyor.
o kokuya maruziyetin bittiginde kendiliginden geciyor o his de. ama o kokuya oyle veya boyle bir sekilde maruz kaldigin surece beyin unutmuyor maalesef.


in vino veritas
(04.04.20)
havalandırmaya fan bağlayabilirsiniz. sürekli içeriden dışarı hava iteceği için size hiç koku gelmez ama sorun şu ki diğer dairelerde fan olmadığı için havalandırma kanalından onlara doğru hava itilecek yani hava çıkması yerine hava girecek ki bu sizdeki durum gibi hiç hoş değil.

fikir sadece


sttc
(04.04.20)
normal evde böyle bir koku olamaz. evde kedi köpek besliyorlar mı ? veya sizin kokuya karşı aşırı hassasiyetiniz olabilir mi ? evde akla gelmeyecek işler çeviriyor olabilirler mi mesela garip bitkiler yetiştirmek gibi ?

bu ortak havalandırmanın çatıdaki ucu düzgün şekilde açık mı ? bazen kuşlar yuva yapıyor, birşey tıkanıyor ya da soğuk veya su gelmesin diye kapatıyorlar. bunu bir kontrol edebilir misiniz ?

çözüm banyo ve evin ortak havalandırmalarına pozitif yani sizin evin içinden dışarı basacak şekilde fan takmak. böylece baca usulu temiz hava camdan girer ve banyodan dışarı çıkar. ortak hava boşluğu da aşırı dar değil ise ve çıkışı açıksa diğer dairelere hava basmış olmazsınız.


orpheus
(04.04.20)
başka bir eve taşınarak kurtulabilirsiniz


h264
(04.04.20)
(9)

Corona ile ilgili su argumani çürütür musunuz?

"Dunyada cok daha önemli olaylar, savaslar, trafik kazalari, daha oldurucu virusler varken kimse harekete gecmedi. Su ana kadar hepi topu 30 bin kisiyi bile oldurmemis bir virus icin dunyanin carki durdurluyor. 85 yas ve uzerinin bile bir kismini olduren bu virus icin ununde koca bir omur olan insan
"Dunyada cok daha önemli olaylar, savaslar, trafik kazalari, daha oldurucu virusler varken kimse harekete gecmedi. Su ana kadar hepi topu 30 bin kisiyi bile oldurmemis bir virus icin dunyanin carki durdurluyor. 85 yas ve uzerinin bile bir kismini olduren bu virus icin ununde koca bir omur olan insanlarin belki de acliktan olmesine sebep olunuyor. Daha cok sayida olume sebep olacak tonla sey olmasina ragmen olduruculugu bu kadar kisitli bir virüsün butun dunyayi teyakkuz haline sokmasindaki amaci anlayamiyorum. Su anki istatistiklere gore dunyadaki her bir ferd enfekte olsa 7 milyar insanin maks %3'u olecek diye hepimizin ekonomik gelecegi calinmiyor mu? Buradaki mantik nedir? Tamam her bir birey kiymetlidir ama tum dunyanin %3'u %97'den de kiymetli midir? Keske tek bir kisi bile olmese ama yakinda acliktan birbirimizi öldüreceğiz ve daha cok insan olecek"

Evet. Birisi bu argumani mantikli bir aciklamayla curutebilir mi lutfen?
Açlıktan birbirimizi öldürmeyeceğiz. Zombi istilası altında değiliz.

Patronlar 2-3 ay para kazanmaktan vazgeçebilseler, Devletler sosyal devlet yükümlülüklerini doğru dürüst yerine getirebilseler, böylelikle mavi yakalılar dahil herkes evinde otursa çok daha az insan ölmez mi? Bu kötü bir şey mi? Geleceğimizin çalındığını da nereden çıkarmış? Bilakis geleceğimizi kurtarıyoruz bence. Bu musibetten eğer insanlık olarak bazı dersler çıkarmazsak, sağlık sistemi, devlet yapısı, işçi hakları adına bir şeyler değişmezse yarın daha ölümcül bir virüs geldiğinde ne hâle düşeriz?


amortisman
(27.03.20)
"yakinda acliktan birbirimizi öldüreceğiz ve daha cok insan olecek"

iddia sahibi önce kendi argümanını düzgün kursun, biz çürütürüz çürütemeyiz orası ayrı.
yukarıdaki tahmine neye bakarak varmış? kim aç kalıyor? kim kiminle savaşmış corona yüzünden? aksine tüm dünyayı aynı hedefe karşı toplamış, ışid'in bile cihatçılarına evde kalın uyarısı yaptığı bir kriz kimin daha çok ölmesine sebep oluyormuş?

günümüz politik doğruculuk çağında, medeniyet seviyesinde en yukarı çıkmış milletler-ki bunlar dünyanın gidişatına yön veren ülkelerde yaşıyorlar- "greater good" için değil, toplumun her bireyi için hassasiyet gösterirler. bu fikre göre hareket etse avrupa, politikacıları darma duman ederler. sosyal devlet olmak, en zayıf halkamız kadar güçlüyüz düşüncesinde olmak modern çağın popüler fikri ve bunu "aç kalıp birbirimizi öldürücez yoksa" diyerek karşı argümanla çürütemezsin. yazıyı alıntıladığına göre sen yazmadın gerçi ama genel söylüyorum ben de.

bu arkadaşın dediğin gibi olursa survival of the fittest'ın geçerli olduğu orman kanunlarına dönmüş oluruz. o zaman eline silah alan maskeleri götürür, zengin olan hastaneleri kapatır. bunların olmamasını sağlayan şey bu toplumcu zihniyet. geriye adım atarsan gerisi gelir, durduramazsın.


Bruce
(27.03.20)
Açlıktan birbirimizi öldüreceğiz diyen birinin sorusu ciddiye alınıp yanıtlanmamalı ama dzügün cevap verenler çıkacaktır maalesef.


saçmalık

dünyanın %3'ü dediği şey 30 milyon insan yapıyor. 30 milyon insan 5 ayda ölecek olsa bu insanlara bırak hastane yetiştirmeyi mezarlık bile yetiştiremezsin.

Hayatın falan da durduğu yok ayrıca. Çok bulaşıcı olduğu bilinen virüsün yayılmasını engellemeye çalışıyoruz o kadar. Şu cümleleri kuran birine mantıklı argüman söylemeye gerek yok engelle gitsin.


ayin yazari
(27.03.20)
İlk olarak 5 ayda 30 Milyon insan ölmesi çok fazla bir sayı değil. Şu ana kadar 2020 yılı içinde yaklaşık 14 Milyon insan öldü. 5 ayda 30M bu istatistiğe göre normal. Bunu bir kenara koyalım.

İkinci olarak dünyanın %3'ü 30 milyon değil. Yaklaşık 230 milyon. Dünyanın nüfusu yaklaşık 7,7 Milyar. 30 milyonu nasıl hesapladınız çok merak ettim.

Asıl soruya dönecek olursak ölüm oranı %3 değil. İtalya'da ölen insanların, kapanan vakalara oranı %44. Yani bu hastalığa yakalanan her 100 kişiden 44'ü öldü, 56'sı iyileşti. Bu orana göre durum baya ciddi. Şu an Türkiye'de açıklanan bilgilere göre ölüm oranı %75 (75 ölüm, 26 iyileşme)


himmet dayi
(27.03.20)
youtu.be


freedonia
(27.03.20)
2020'de şu ana kadar 14 milyon kişi öldüğü için 30 milyon coronavirüs ölüsü normal mi oluyor yani?
Sanki corona varken normal ölümler devam etmiyor.


ayin yazari
(28.03.20)
@ayin yazari

öyle bir şey demedim. "30 milyon insan ölünce mezarlık yetişmeyecek" iddianın mantıksızlığını anlatmaya çalıştım.

5 ayda 30 milyon insan zaten ölüyor. hadi 60 oldu diyelim. mezarlıklar yetişmez gibi bir durum olmaz.


himmet dayi
(28.03.20)
@himmet dayi

aynen bütün haberler de öyle diyor.

www.bbc.com

www.hurriyet.com.tr


ayin yazari
(28.03.20)
(4)

Film onerisi (netflixten olsun)

Mevcut yasantisindan, esinden vs bikmis aile babasi anlatan bir film var mi onerebileceginiz?
Mevcut yasantisindan, esinden vs bikmis aile babasi anlatan bir film var mi onerebileceginiz?
american beauty


egokalp
(23.03.20)
American beauty diyecektim, yazmışlar..


KaraSakall
(23.03.20)
Dizi olarak da the affair izleyebilirsin


american beauty diyenler...
tr versiyonunda yok ki.


(6)

Nerede calisayim?

Doktora tezimi yazıyorum. Bir gun, bir di bile vakit kaybetme luksum yok. Malum eve kapandik. Fakat evde kucuk cocugum var. Asla izin vermiyor yazmama. Calistigim kurum kapali, odama da gidemem o yuzden. Riske girmeden, arabayla nereye gidip laptopu takip calisabilirim İstanbul'da sizce?
Doktora tezimi yazıyorum. Bir gun, bir di bile vakit kaybetme luksum yok. Malum eve kapandik. Fakat evde kucuk cocugum var. Asla izin vermiyor yazmama. Calistigim kurum kapali, odama da gidemem o yuzden.

Riske girmeden, arabayla nereye gidip laptopu takip calisabilirim İstanbul'da sizce?
sizi almayı kabul ederse, tek yaşayan ve karantina halindeki bir arkadaşınızın evi olabilir.


lil siztah
(20.03.20)
kurum kapalı olsa da, odaya girişe izin verecek güvenlikçiler yok mu?


halanne
(20.03.20)
Üniversite kütüphanesi?


superfluid
(20.03.20)
üni kütüphaneleri kapalı demeye geldim


windows95
(20.03.20)
danışmanından yardım iste. Zaten okulda bütün akademisyenler. Bir yer ayarlar sana.


westblack
(20.03.20)
soruyu ben sordum zannettim.

en iyisi gece çalışmak üzerine düzen kurmaya çalışmak.


(5)

Hangi Telefon Kolay Satılır

Nakite çevirmek için orta bütçeli bir cihaz alıcam tarifeye ek. Kutusunu açmadan satacağım.Samsung a30s: 229tl * 12 ayOppo Reno2z: 299 * 12 ayOppo A9 2020: 199 * 12 ayApple dışında bunlardan başka önerebileceğiniz, zararı az satışı kolay başka cihaz var mı? Aynı gün satabilmem önemli. Zarardan da bi
Nakite çevirmek için orta bütçeli bir cihaz alıcam tarifeye ek. Kutusunu açmadan satacağım.

Samsung a30s: 229tl * 12 ay
Oppo Reno2z: 299 * 12 ay
Oppo A9 2020: 199 * 12 ay

Apple dışında bunlardan başka önerebileceğiniz, zararı az satışı kolay başka cihaz var mı? Aynı gün satabilmem önemli. Zarardan da bir tık önde hızlı satış.
samsungta yukselebildigin kadar yuksel, samsung satar..
note serisinden yurumeni tavsiye ederim


alttaraf
(02.03.20)
@alttaraf, birkaç senedir telefon piyasasını hiç takip etmiyorum. hissiyat olarak artık samsung diğer çinlilerin gerisinde kalmıştır diye düşünüyordum. yanılıyor muyum?


yalnız samsung 1800e hepsiburadada satılıyor. sen 2750 ödicen. iyi düşün telefon işini.


jelly bear
(02.03.20)
hocam bu isten nakit para girisi disinda bir artiniz yok, cok zarar edersiniz

samsung+1 diyorum


sweetoffice
(02.03.20)
En kolay bunların arasından samsung.Normal zamanlarda apple.


simsey
(02.03.20)
(5)

Çocukken kafami carptigim yer

96 senesinde, ufak bir cocukken esekten dusup kafamin sol arka kosesini tasa vurmustum. Kanama olmamizti, fakat yumurta kadar sismisti. Benim ultra aydin super ailem de galiba kan falan görmeyince onemsemedi, hastaneye goturmedi. Dusunuyorum oyle bir kafa travmasinda koşarak hastaneye gotururum çocu
96 senesinde, ufak bir cocukken esekten dusup kafamin sol arka kosesini tasa vurmustum. Kanama olmamizti, fakat yumurta kadar sismisti. Benim ultra aydin super ailem de galiba kan falan görmeyince onemsemedi, hastaneye goturmedi. Dusunuyorum oyle bir kafa travmasinda koşarak hastaneye gotururum çocuğumu.

Herneyse, burada senelerdir cok ama cok kucuk bir sislik kaldi o tarihten beri.

24 sene geçti yasadigim bir problem yok. Yavas yavas gelisen bir rahatsizlik olabilir mi bundan kaynaklı olarak ileride karsima cikma potansiyeli olan?


24 sene onceki düşme yuzunden bugun hastaneye gidip bana bir bakin biseyim var mi demek de bir garip. Ama haberleei goruyoruz bazej, cocukken yuttugu bilmemne surasinda yara yapti, oradaki enfeksiyon suraya sicradi 30 sene sonrs bundan dolayo felc kaldı vs diye. Korktum bir anda.
burası internet, bu yüzden... doğru tahmin ettiniz. beyin tümörü. evet.


masseter
(19.02.20)
Ben de alnımın tam saçımın başladığı yeri vurup aynı çizgi filmlerdeki gibi bir şişliğe sahip olmuştum. Şu an sadece ele gelen bir sertlik var aynı şekilde. Biz gitmiştik doktora ama sadece krem yazmıştı skdkkdkd. Gitmedik diye üzülme yani. Bir şey de olmamıştır muhtemelen.


kedili bisiler
(19.02.20)
olabilir hocam. beni 2-3 aylıkken kucaktan düşürmüşler o zaman doktor yapacak bişey yok demiş, görünürde hasar yok. ama yetişkinlik çağında baş ağrıları vs çekerse gittiği doktora düşme olayından bahsetsin demiş.


japon askeri
(20.02.20)
Ben de zamanında piskopatlarla ilgili bir yabancı makalede okumuştum, Bunların çoğu çocukken çocuk tacizine uğramış olanlar ya da çocukken başına darbe alanlarmış. Yok beynin bir bölgesi olması gerektiğinden az gelişiyor falan filan. Aradım da bulamadım ama var öyle bir şey: www.youtube.com


speedy
(20.02.20)
Valla kuzenim çocukken yerde oynarken dizine dikiş iğnesi giriyor. Çocuk zaten muzurluğundan iğneliği düşürdüğü için panik olmuş durumda annesine-babasına söylemiyor. 40'lı yaşlarında dizlerinden olmadığı ameliyat kalmadı. İğne kemiğe yürümüş. emar çektiremiyorlar. Geçen sene de en sonunda komple diz kapağını yenilemek zorunda kaldı.


SiyamkedisiZorro
(20.02.20)
(1)

Beykoz civarinda balik satan petshop

Arkadaslar 3.5 yasindaki kizima sorumluluk kazandirmak adina balik almak istiyorum. Bakmasi kolay, eziyet etmeyecegimiz bir tur ve bakim tavsiyesi istiyorum. Ayrica beykoz civarında, fiyatlari ucuz, bize guzel tavsiyeler verecek, aksam gec saatlere kadar acik bir yer bakıyorum. Var mi oneriniz?Beyko
Arkadaslar 3.5 yasindaki kizima sorumluluk kazandirmak adina balik almak istiyorum. Bakmasi kolay, eziyet etmeyecegimiz bir tur ve bakim tavsiyesi istiyorum.

Ayrica beykoz civarında, fiyatlari ucuz, bize guzel tavsiyeler verecek, aksam gec saatlere kadar acik bir yer bakıyorum. Var mi oneriniz?

Beykoz olmazsa maslak, levent, kadikoy, bostanci, maltepe civarı da olur.
Tavsiyem japon balığı ya da lepistes. Dayanıklıdırlar.

Fanus yerine biraz daha büyük karemsi minik akvaryumlar daha çok keyif verir. İki japon veya 1e 3d lepistes olabilir. Lepistes alırsanız yavrular, belki daha çok hoşuna gider. eğer dokunmazsanız yavruları yerler.

Lepistesleri çok seviyorum ya sanırım.


(1)

Hayat ve Tamamlayıcı Sigorta

Arkadaşlar, kendim, 3 yasindaki kizim ve esim icin tamamlayici, kendim icin de hayat sigortası yaptiracagim.Nelere dikkat etneliyimy? Tamamlayıcı icin yenileme garantisi olmasi gerektigini biliyorum. Baska neler olmalı? Hayat sigortasi icin de gecerli. Bana bir şey olursa ailen mağdur olmasin. Hicbi
Arkadaşlar, kendim, 3 yasindaki kizim ve esim icin tamamlayici, kendim icin de hayat sigortası yaptiracagim.

Nelere dikkat etneliyimy? Tamamlayıcı icin yenileme garantisi olmasi gerektigini biliyorum. Baska neler olmalı? Hayat sigortasi icin de gecerli.

Bana bir şey olursa ailen mağdur olmasin. Hicbir birikimim, dikili agacim yok çünkü. Onlari garanti altina almak istiyorum.
tamamlayıcıda yenileme garantisinin bir önemi yok çünkü kullandıkça fiyat artıyor.
500 tl ile başlayıp 1000, 2000, 3000 diye gidiyor. bütçeni aştıktan sonra yenileme garantisinin anlamı yok.

hayat sigortası için şartlara bakmanız lazım. benim şu an 500 bin pound'luk bir sigortam var misal ama kaza sonucu ölümü vs kapsıyor. trafik kazasını suçsuzsam kapsıyor. bin tane klozu var hepsini okudum ama aklımda kalanlar kadar işte..


ozdek
(29.01.20)
(8)

Yeni neslin ayrımcı olmamasi

Ve eski neslin biktirmasi hakkinda ne dusunuyorsunuz?Size bir olay anlatayim:Esimle ben, muhafazakar ailelerden cikmis, son derece acik goruslu, her cevreden arkadaslari olan, Atatürkçü, vatansever, yuksekogrenim gormus insanlariz. Esim başörtülü (bu kisim olayla alakali diye).Yasadigimiz bazi zorlu
Ve eski neslin biktirmasi hakkinda ne dusunuyorsunuz?

Size bir olay anlatayim:

Esimle ben, muhafazakar ailelerden cikmis, son derece acik goruslu, her cevreden arkadaslari olan, Atatürkçü, vatansever, yuksekogrenim gormus insanlariz. Esim başörtülü (bu kisim olayla alakali diye).

Yasadigimiz bazi zorluklardan sonra, kucuk kizimizi da alip, bir yemek yemeye gidelim dedik uzun zaman sonra.

Orada baska masanin cocuklari tum diger masalari ve nihayetinde bizim masayi taciz ettiler. Cocuktur yapar. Bizde de cocuk var. Ama ailenin gram umrunda degil.

Herkes barut ficisi gibi oldu. Son tahlilde bu çocuklar bizim 3 yasindaki cocugumuzun cok ufak yaralanmasina sebep oldu.

Ben de cocuklara degil ama aileye duydugum tepki uzerine tek cumle ile "beyefendi rica etsem cocuklarinizi alabilir misiniz masamizdan?" dedim. Tek soyledigim sey bu.

Akabinde cocuklari aldilar ama masadan devamli laf atiyorlar. En son masanin yasli annesi, bu yobaz basortululer buralara kadar nasil gelebiliyorlar. Cocuklara bile tahammülleri yok (buralardan kasit zengin bir yer, luks yer olmasi değil. Sosyal yapinin farkli oldugu alani kastediyor. Bunlari sallandiracaksin, bir tane birakmayacaksin vs gibi soyleniyor.

Ben cevap vermeyecektim. İsletmeciye sikayet edecektim ki orada o begenilmeyen yeni kusak basta olmak uzere herkes hakkimizi savundu. Karsi taraf ortaligi daha da birbirine katti ama tarifsiz bir pespayelik. Nihayetinde diger aileler de rahatsiz olduklarini soyledi kendilerinden. Bu sefer de onlara saldirdilar.

Herkes yanimiza geldi ve bize destek oldu. Ozellikle gencler, akranimiz genc ciftler yuksek sesle tepki de gosterdiler.

Bu ulkenin kanserli hucresi belli bir yas grubu uzerindeki sagci, solcu, seriatci, cakma kemalist tipler. Ama buradaki onemli husus yas grubu beyler. 50+ tipler bu ulkeyi yasanmaz hale getiriyorlar.

Bu olay bizi uzecegine, bu ulkede her yerde dindarin, ateistin, basortulunun, mini eteklinin, escinselin, hayvanlarin bu 50+ tiplerden sonra sorunsuz birlikte yasayabilecegini haykirma umudu verdi bize.

Biz cok mutlu olduk. Bu ulkeyi yeni jenerasyon kurtaracak. Dunyasini a haber ya da sozcuden sekillendiren degil, atiyorum kambocyadaki bir haberi teyit edebilmek icin istedigi anda bir kambocyaliyla ingilizce konusup doğru kaynağa ulasabilen bu yemi nesil guzellestirecek.
Yeni nesil derken hangi yaş aralığını kastediyorsunuz... siz kaç yaslarindasiniz bilmiyorum. Ben 28, hürmetler ^^

Ben yeni nesil sayiliyorsam, kendi akranlarimi dediğiniz kadar iç açıcı görmüyorum, ufakliklar daha ufak oldukları için bilemem, eskilerle ilgili de size katılıyorum.

Orada size, yani bir aileye saldirmislar, gerçi olaya bu şekilde bakabilseler yaşadıklarınızi hiç yaşamamış olurdunuz. Ve bu, kanaatim olayın kilit noktası.

Çünkü, yine kanaatimce, bir cocuk için gözü önünde anne ve babasının kötü bir şeye maruz kalıp karşılık verememesi, bir anne ve baba için de çocuğuna orada bir güvenlik hissi sağlayamaması/çocuğun gözünde imajının zedelenmesi kadar kotu bir şey olamaz.

O yeni nesil napmis orada pek anlayamadım, ama size o saldırıya uğrayan seylerinizi koruyup geri vermişler, eyvallah.

Ben orada olsam (şimdiye kadar hiç böyle bir şeye şahit olmadım ama olursa inşallah bu tepkiyi verebilirim düşündüğüm gibi) önce işletmeden birini alelacele çağırır, o saldırganları kastettigim anlaşılacak şekilde "burası ne biçim bir yer, böyle insanların huzurunu kaçıran it kopugu niye alıyorsunuz buraya" diye ortaya bagirirdim. Tahminim bir şey yapmazlardi, sonra da yakınlarına gidip sivrisinek gibi onlar konustukca kes sesini, huzuru bozuyorsun vb. diyip dururdum. Sonra nolurdu bilemiyorum.

Neyse, demek istediğim, yeni neslin, orada bulunan mensupları bunu yaptı diye yuceltilecek bir tarafı yok bence. İkincisi yaptıkları şey erekli değil, anlık insani bir tepki, yok değildir ama erekli tepkiler verebilecek pek yeni nesil tanimadim ben. Erekliden kastım, ve özetle demek istediğim bir çocuğun toplum içindeki güvenlik hissini, hele ki anne babasının yanında, böyle sarsan tipler korkutulmali ve bir daha aynı seyi yapmaya korkmalilar. Çünkü toplumun temeline, bir aileye saldırıyorlar.

Hayal meyal hatırlarım, çocukken babam alışveriş esnasında bir esnafla tartismisti, muhtemelen yanında ben varım olay çıkmasın diye koruma içgüdüsüyle ustelemedi, adam da bildiğin azarladı babamı. Ondan sonra -ve hala da bazen- esnaf dediğimiz türde dükkanlara girerken hep tetikte olurum, kötü bir şey olacak gibi gelir. Sizin olayda kızınızın maruz kaldığı şeye benziyor işte, umarım benzer bir etki kalmaz kizinizda.

Kısmen bu kendi yasadigim olay yüzünden, kısmen de kızınızın gözünden olaya bakınca, hararetle sert yazdiysam, surci lisan ettiysem mazur görün.

Geçmiş olsun.


diyanet halkın vergilerini fütursuzca harcarken, sünni islam, okullarda, televizyonlarda hatta devlet dairelerinde zorla dayatılırken insanlarda, özellikle de gençlerde diğer kesime karşı bir antipati oluşmayacağını düşünmek hayalcilik olur. malesef islamcılar para ve güçle olan sınavı geçemediler.


prizmatik
(27.01.20)
Yaş ile ilgili değil.

Prizmatik +1


Bir olay uzerinden(ki onun da yasanip yasanmadigi supheli) yapilmis sacma bir genelleme.

25 yas altinda da gayet yobaz, sacma sapan tipler mevcut..

Yasla uzaktan, yakindan alakasi yok.


twq
(27.01.20)
Pahalı bir restoranda gerçekten bu ülkenin insanı ile karşılaştığınızı mı sanıyorsunuz? Öyle bir yerde aksi olsa şaşırırdım.


baal
(28.01.20)
psikolojik sıkıntılı tiplere gelmişsiniz o kadar. genelleme pek doğru değil.


nuisance
(28.01.20)
başörtü konusunda eskilerin irtica korkusunun alışkanlığıyla gelen o saçma tavır yeni nesilde evet yok. çünkü bu korkutmadan arınınca gençler "kim ne giyerse giysin ne karışıyorsunuz" kafasına daha rahat erişiyorlar. tek dertleri kimse kendilerine de karışmasın. şu an açık gençlerin üniversitedeki başörtülü arkadaşını kendilerine dert ettiğini sanmıyorum. arkadaş olmak zorunda değil, ama "gelmesin girmesin okumasın" sığlığında gencin az olduğunu düşünüyorum. bu konuda evet bir tık ilerleme var bence de ama bu, gençlere olan umudumu yeşertmiyor maalesef, o ayrı konu :)


akil kupuru
(28.01.20)
Genç nesilde de tabi ki saçma insanlar var ama genç nesilde sağ-sol, türbanlı-açık gibi kimliklere göre ayrımcılık yapma durumu daha az. Önemli olan belli başlı özgürlüklere ulaşım, Avrupalı(ya da Amerikalı) akranlar gibi rahat bir hayat gayesi oluyor. Çünkü artık instagram, twitter, youtube gibi sosyal medyada amerika'daki almanya'daki bir gencin hayatını çok daha rahat görebiliyor ve ülkemizdeki saçma duruma isyan edebiliyoruz. Önemli olan kişinin ne giydiği, ne yaptığı değil. Ne düşündüğü de toplum nezdinde zararlı bir görüş değilse yine kendini ilgilendirir. Dediğim gibi bizim nesilde de çürük elmalar var ama çoğunluk gayet kapsayıcı. Zaten dünyanın her yerinde öyle. OK Boomer lafı boşuna çıkmadı. Dünyanın irini boomer nesli.


nundu
(28.01.20)
(8)

31 yasinda yeni bir kariyer

İmkansız mi? Bir devlet universitesinde akademisyenim. Sosyal bilimciyim. İngilizcem var. Kendi meslegim disinda bir yeteneğim yok. Universiteye baslmadan (lisansa) önce bilisimle ilgileniyordum. O alanda da çalışma firsatim olmustu.Hayatimdan cok sıkıldım. Bezmis durumdayim. Borclarim var ve memur/
İmkansız mi?

Bir devlet universitesinde akademisyenim. Sosyal bilimciyim. İngilizcem var. Kendi meslegim disinda bir yeteneğim yok.

Universiteye baslmadan (lisansa) önce bilisimle ilgileniyordum. O alanda da çalışma firsatim olmustu.

Hayatimdan cok sıkıldım. Bezmis durumdayim. Borclarim var ve memur/akademisyen maasiyla odenecek gibi değil. Zaten her ay sabit parayi beklemekten de bunaldim. Sinirlandirilmis gibi hissediyorum kendimi.
Akademiden değil de alanimdan da sikildim.

Cok iyi otomobil bilgisi, ingilizce, biraz bilisim ile ne yapabilirim? Acelem yok. Yazılım vs kursuna mi baslasam? Otomotiv ile ilgili bir seye mi girissem? Ne yapilabilir bu yastan sonra?

Evli ve kucuk cocukluyum.
çok çalışırsanız neden olmasın?


tamamhosdiyonda
(21.01.20)
Youtuber olabilirsiniz otomobil bilgisi ile.


hot potato
(21.01.20)
Valla sabit parayı beklemekten sıkıldıysan ticarete gir o vakit.


Günümüzde akademisyenler kadar kazanman çok ama çok zor özel sektörde. Bence bırakmayın ilginizi çeken alan yönelmeye çalışın kendi alanınız içinde.


kader deme kaderin üstünde bir kader vardır, degil mi?
kardes bence sana yakisan ugras, otomobil alip satmaktir. Bir yandan universiteye git, bir yandan ikinci el oto pazarina git.


ebabil curnatasi
(21.01.20)
Dogrusunu sen bilirsin ama ne yapacaksan su anki isin devam ederken yap ve borsa ile saadet zincirlerinden uzak dur. Bilisim/yazilim konusunda uzmanlasabilirsin belki ama bunun icin tam zamanli ugrasman gerekir. Sermayen varsa ticaretten anliyorsan ve iyi bi pazarlamaci dilin varsa Al-sat'tan cok iyi para kazanabilirsin. Tanidigim kisiler var bu sekilde.

Cocuk risk almayi cok zorlastiriyor. Alma da zaten. Hizli donus icin yapilacak bir çok sey sermayeye bagli. Senin bakiyede ekside. Su asamada girisimcilik fikirleri bularak bunlari hayata gecirmek icin arastirma yapabilirsin belki. Ingilizce burada devreye giriyor. Dise dokunur bir fikir bulursan da tasarim ve sunum icin bilisim alanindaki yeteneklerine basvurabilirsin.


Kirmizibavul
(22.01.20)
yeni bir meslek, yeni bir yetenek öğrenilir evet ama sonrasında bu işi yapacağın zaman da deneyim istenecek. ben de o düşünceye takılıyorum


Devlet üni'de akademisyen olarak maaş olarak iyi durumdasın onu söylemeye geldim.(özel sektörde yeni girene 6000 vermiyorlar) Ha dr.öğr.gör. isen vakıf üniversitesi deneyebilirdin ama sıkılmışsın.

Yazılım tamam da, aslında yeteneğin varsa 3d tasarım işleri, oyun sektörü yurtdışında çok aktif. Unreal engine öğrenip bir şeyler yapmaya başlarsan güzel şeyler olur diye düşünüyorum. Mimar bir arkadaşım oradan aldı yürüdü. Ayıracak birkaç yılım olsa yazılım değil 3d ye yönelirdim. (Biraz ilgi meselesi tabii)

Bu arada, doktora yapan myo'da öğretim görevliliği yapan biriyim. Ben de çok sıkıldım.


nhk ni youkosu
(22.01.20)
(6)

Bedelli Basvurularinin Uzmanlarına Soru

21.07.2021'e kadar tecilliydim. Doktora yapiyorum. Ne olur ne olmaz diye 2019 Ağustos gibi bedelli basvuru yaptim. Fakat halen parasini yatitmadim. Yatirmayi da dusunmuyorum. Simdi askerlik durum belgemde 30.12.2019 tarihine kadar askerlikke ilgiki sikintisi yoktur yaziyir. Durum olarak da siniflan
21.07.2021'e kadar tecilliydim. Doktora yapiyorum. Ne olur ne olmaz diye 2019 Ağustos gibi bedelli basvuru yaptim.

Fakat halen parasini yatitmadim. Yatirmayi da dusunmuyorum. Simdi askerlik durum belgemde 30.12.2019 tarihine kadar askerlikke ilgiki sikintisi yoktur yaziyir.

Durum olarak da siniflandirma ve tertibat bekliyor diyor.

Benim tecil yandı mi? Yoksa bedelli basvurusunu geri çekmek icin dilekce versem kaldigi yerden devam mi edecek tecilim?

Bedelli basvurum nedeniyle boyle gorunuyor ondan eminim.

Var mi bilgisi olan?
Tecil yandı.
Para yatırmak gibi bir zorunluluğun yok. Ancak en geç belirtilen tarihte askerlik şubesine giderek askerlik işlemlerini ( yoklama, muayene, sevk talebi) başlatman gerekiyor. Aksi halde kaçak durumuna düşeceksin.


Emin misiniz? Okulum devam ediyor ama?


Eminim. Okulunuzun devam etmesi hiçbirşey ifade etmiyor. E devletten veya askerlik şubesinden aldığınız askerlik durum belgesine göre "30.12.2019 tarihine kadar Askerlik yönünden sakıncası yoktur" ibaresi varsa - tam olarak böyle bir cümle vardır- şu anlama geliyor, siz devlete demişsiniz ki " ey tsk okulum devam ediyor ama bakma, ben askerliğimi yapmak istiyorum, süreç başlasın", tecil bozulmuş. Burası kesin.
Fakat dilekçe verirseniz ne olur, erteleme talebiniz kabul edilip yine temmuz 2021e tehir edilir mi? Bilemiyorum.
Bununla ilgili en sağlıklı bilgiyi askerlik şubesinden alırsınız.
Ben dahil hçkimseye itibar etmemenizi, - her ne kadar bu bilgiden emin olsam da- şubeye gitmenizi tavsiye ederim.
Burada kuru gürültü çok olur.


Çok teşekkür ederim. Subeye gitmistim, isterseniz dilekce verin bedello başvurumdan vazgeçiyorum deyin, isteeseniz belki karar degistirirsijiz yil sonuna kadar bekleyin. Odemezseniz tekrar tecil edilirsiniz demisti kadin.

Ama guvenemedim nedense. Sanki cok afaki geldi bana.


Cimer'e yazın, askerlik mevzuatını kurcalayın ya da bir avukattan destek isteyin.
Eğer şubedeki bilgiler tatmin edici değilse...
Naçizane tavsiye.


doktoraya nnasıl kabul aldınız


inekadam
(04.01.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.