Giriş
(1)

Ocağın Çakmağı Takılı Kaldı

Selam ahali. Ankastre ocak var, herhangi bir gözünü çalıştırdığımızda çakmak takılı kalıyor ve kapatana kadar çıt çıt atıyor. Ama tüm gözler kapalı iken bir ses yok yani çakmak takılı kalmıyor. Bu problemin sebebi nedir, nasıl düzeltiriz sizce?
Selam ahali. Ankastre ocak var, herhangi bir gözünü çalıştırdığımızda çakmak takılı kalıyor ve kapatana kadar çıt çıt atıyor. Ama tüm gözler kapalı iken bir ses yok yani çakmak takılı kalmıyor. Bu problemin sebebi nedir, nasıl düzeltiriz sizce?
giovanne
(2 saat)
su kaçmış olabilir. 1-2 güne geçer öyleyse.


jelly bear
(2 saat)
(8)

Rehber Öğretmeni Saçmalığı ?

Selamlar, rehber öğretmenleri hangi bilgi birikime veya mesleki tecrübeye göre öğrencilere üniversite bölümleri hakkında yönlendirme yapıyor? Bu konuda mesleki bir eğitim alıyorlar mı? Tam görev tanımları nedir bilmiyorum ama bu konudaki cesaretleri tam olarak nereden geliyor?Kardeşimi bugün çok yan
Selamlar, rehber öğretmenleri hangi bilgi birikime veya mesleki tecrübeye göre öğrencilere üniversite bölümleri hakkında yönlendirme yapıyor? Bu konuda mesleki bir eğitim alıyorlar mı? Tam görev tanımları nedir bilmiyorum ama bu konudaki cesaretleri tam olarak nereden geliyor?

Kardeşimi bugün çok yanlış yönlendirmiş mühendislik alanları hakkında, kendi alanım olduğu için anlatıp biraz açıklama getirdim ama belki bu şekilde anlattığı bazı kişiler gidip yanlış tercih yapacak.
giovanne
(28.07.21)
Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama ben de bir mühendis olarak ne anlatmış merak ettim açıkçası


reactionic
(28.07.21)
pdr mezunları rehber öğretmen oluyorlar. evet bunun eğitimini alıyorlar ama daha çok öğrencinin kişiliğine uygun meslek nedir tarzında ilerliyorlar. günümüzde bütün sektörlerin gerçekte ne durumda olduğunu bilmeye imkanı olmadığı için %100 doğru yönlendirme yapması mümkün değil zaten. iş olanakları, geleceği, maaaşı vs. için o bölümden mezun kişilerle konuşmak daha sağlıklı olacaktır. sadece karaktere uygunluk açısından rehberlere danışılmalı.


candide
(28.07.21)
Bana rehber öğretmenim çocuk gelişimi düşünebilirsin demişti o günden sonra yanına gitmedim. Başka bir rehber öğretmenimiz yıl üniversiteye yerleşeceğimiz ikiz kardeşime yaşadığımız şehir dışındaki bir şehri yazdırmaya çalışmasının tek sebebi ortamı gör olmuştu. İki çocuk dışarıda nasıl okutulurun muhasebesini bile yapamayan biriydi zannederim hala yapamıyor.

Normalde öğretmenler bu kadar hayat değiştiren bir karar karşısında çok net konuşmak istemezler haklı olarak. Öğrencinin kendi kararı olmalı çünkü yüksek ölçüde hayatını belirleyecek bir şey. Rehber öğretmenlerin tercih döneminde sıralama konusunda yardımı dokunurdu ama bu işi artık Yök Atlas bile yapıyor açıkçası.

Bu konudaki cesaretleri rehber öğretmen sıfatına sahip oldukları için öğrencilerin kararlarına bu kadar müdahil olabileceklerini düşünmelerinden geliyor. Tercih dönemlerinde okulda hocalar da olmuyor genelde. Öğrenciler tercih yapmaya okula geldiklerinde istedikleri gibi çalıp oynayabiliyorlar yani. Tabi ki deneyimlerini aktarmaları ve durumu dışarıdan değerlendirmeleri kötü değil ama bazıları çok boş konuşuyor.


Benim zamanımda dershanedekiler bir şey bilmiyordu pek. Genetik bölümünü geleceğin mesleği diye anlatıyorlardı. Sorsan hayatında laboratuvara girmemiştir. Bu şekilde çok kişiye tercih yaptırdılar. Ben rehber öğretmenlerinin söylediklerine yüzde yüz güvenilmemesi taraftarıyım.


dissendium
(28.07.21)
Valla hocam gidip basit bir google aramasi yapip pdr mufredatina baksan aslinda sorunun cevabini alacaksin. Zaten 'psikolojik danismanlik ve rehberlik' seklindeki isminden de aslinda daha cok @candide nin dedigi gibi isin psikolojik tarafina yogunlastiklari belli.

Cesaretlerinin nereden geldiginin cevabini da bu duyuru dolayli olarak veriyor. Yani dusun sen bile adamlarin yaptigindan rahatsiz oldugun halde gidip ne yaptiklarini, hangi egitimi aldiklarini, o egitimin iceriginin ne oldugunu falan arastirmadan gelip direkt buraya sordun. Bizi bisekil rehber ogretmen sifatina sokup bizim cevap vermemizi istedin. Biz gelip yanlis bisey soylemis olsak eger gorup de duzeltecek kisi olmadigi muddetce sen de o yanlis bilgiyle yetinebilirsin.

Ee ogrencilerin yaptigi sey de ayni degil mi? Onlar da bisey konusunda hic arastirma yapmadan, ugrasmadan direkt cevap almaya calisiyorlar ve soracaklari kisi de o rehber ogretmen oluyor. Sonra da oturup onun saglamasiyla falan ugrasmak istemiyorlar. Mesela senin kardesin orneginde sen biseyin yanlis oldugunu farkedip duzeltici oldun ancak ya olmasaydin? Kardesin gidip onun arastirmasini ve saglamasini yapacak miydi?


Pdr mezunları kariyer danışmanlığına dair bilgi birikimine sahip değiller. Meb gerekli hizmet içi eğitimleri vermiyor. Ülkemizde kariyer danışmanlığı pek tercih edilen bir alan değil ve alandaki çalışmalar da cok az.

Yani son dakika su okulu yaz olayı inanılmaz gereksiz, riske edilmemesi gereken, vebal edilmemesi gereken bir şey.


İsin dogrusu sudur. Cocukluktan itibaren planlara bu konuyla alakalı gerekli etkinlikler yapilir ve koyulur. Okula, sınıfa sık sık velilerden öğrencilerin ilgisini ceken meslek grubunda çalışan insan var ise okula davet edilir ve gerekli sorular ve cevaplarının verilmesi sağlanır.

Son dakika sinav sonrası su okulu şu bölümü yaz demek işgüzarlık. 2000lerin dershaneci anlayışı. İnsan gibi komplike bir varlığı sadece puana ve sıralamaya göre hem de son dakika yönlendirmek aptallık.


westblack
(28.07.21)
Elbete alıyorlar. Üzgünüm ama kardeşinizi sizden daha iyi tanıyor olabilir veya sizden bizden daha bilimsel bir yaklaşımla önerilerde bulunuyor olabilir en azından iletişimsel seviyede.

Öte yandan pdr veya diğer branşlar öğretmenler çapsızdır, vasattır, niteliksiz önerilerde bulunur falan o ayrı bi tartışmanın konusu. Sonuç olarak çocukları aman kapağı atayım, sabit gelir diyen bir zihniyet; az paraya çalışıp kendimi geliştirme fırsatı yaratmakta zorlanan bir kitle, bi on sene önce ülkenin güzel okullarını/bölümlerini kazanamadığı için bu mesleği seçenler, yıllarca atanamayıp ağır depresyonlardan geçen bir grup yetiştiriyor.
Kimya hocasını alkışlayıp pdr’yi gömmenin alemi yok. Yanlış tercih doğru tercih diye birşey yok ne yazıkki trde . Bakın siz de mezunmuşsunuz bilmeniz gerek. Yanlış bir sistemde (çocuklar neye yetenekli, yetenekli veya değil hangi alanda mutlu olacağını düşünüyor, ne denemek istiyor, nerede yaşamak istiyor soran merak eden, buna altyapı hazırlayan imkan mı var? Sistem mi var? Sınav mı var?

Sizdeki yaklaşımın eleştirdiğiniz şeyden çok uzak nir yanı yok ne yazıkki.


rewlack
(28.07.21)
Tercih yaparken herkese danışın, fikir alın. Meslekten, bölümden olanlara daha çok (son dönemlerdeki mezunlara en çok), olmayanlara (rehberlik hocaları gibi) daha az güvenin ama hiç ummadığınız biri beyninizde bir ışık yakabilir.


cosmicstring
(28.07.21)
(4)

Trafik Cezasının Detayını Nasıl Öğrenebilirim?

Selamlar, bugün radar cezası geldi. Ama limit kaçmış ve ben kaçla geçmişim onu anlayamadım. Sadece şöyle bir bilgi var : Kırıkkale - Çorum RADAR 1 (D/190-01 Km 04+100)Ben detayı nereden öğrenebilirim acaba?Danke
Selamlar, bugün radar cezası geldi. Ama limit kaçmış ve ben kaçla geçmişim onu anlayamadım. Sadece şöyle bir bilgi var : Kırıkkale - Çorum RADAR 1 (D/190-01 Km 04+100)

Ben detayı nereden öğrenebilirim acaba?

Danke
giovanne
(27.07.21)
aslında hepsi yazar tebligatın üzerinde. kişisel bilgilerinizi silip foto olarak atarsanız söylerim


co2s2
(27.07.21)
Abi tebligat yok da e devletten bakıyoruz.


giovanne
(27.07.21)
2 tane yediğim ceza için cimer'e yazdım. bir tanesi için radar görüntüsünü yolladılar, diğerinde birşey yollamadılar.


surprise
(27.07.21)
Yakında tebligat da gelir posta ile, orada fotoğraflı radar görüntünüz ve hızınız vs yazar. Belki de gelmiştir, muhtara tebliğ edilmiştir, bir sorun muhtara.


John Bloor
(28.07.21)
(9)

Samsun’de Ne Yapalım?

Selamlar. Samsun’a 1 saatlik bir yerdeyiz, bayramın 3. günü Samsun’a gidelim dedik günübirlik. Sabah gidip akşam döneceğiz. Varsa şurada şunu yiyin/için, şuraya da uğramayın dediğiniz bir şeyler çok makbule geçer.Danke
Selamlar. Samsun’a 1 saatlik bir yerdeyiz, bayramın 3. günü Samsun’a gidelim dedik günübirlik. Sabah gidip akşam döneceğiz. Varsa şurada şunu yiyin/için, şuraya da uğramayın dediğiniz bir şeyler çok makbule geçer.

Danke
giovanne
(19.07.21)
Atakum sahilinde gezin. Çalışıyorsa teleferikle amisolos tepesine çıkın. Çiftlik caddesinde döner yiyin.


aslil
(19.07.21)
Menemen yiyin kesinlikle


bandırma vapuru, osmanlı son dönem binası görmek için bankalar caddesi, eski saathane meydanı. oraya gitmişken lezzet dönerde döner (1925 olan diğerleri ile karışmasın). ama burada en geç saat 3'e kadar döner oluyor. sonrasında dükkan kapanıyor diyorlar.


Lezzet döner 1925 +1


mey17
(19.07.21)
Ben de tavuk döner diyorum. Cumhuriyet Meydanı'ndaki McDonald's'ın karşısında dönerci var iki tane. Dönerler iyiydi.


dissendium
(19.07.21)
niye pide demediniz ya. Pide ye mutlaka, samsun pidesi efsane güzel oluyor.


eazy
(19.07.21)
Pide çok merak ediyorum cidden. Nerede yiyelim peki?


giovanne
(19.07.21)
Ben Samsunlu arkadaşımın tavsiyesi üzerine Çarşamba'da pideci galip ustada yemiştim, güzeldi.
Merkezi bilmiyorum


mey17
(19.07.21)
Galip ustaya giderseniz sadece pide değil yağlı da yiyin mutlaka


aslil
(19.07.21)
(5)

İkea Su Şişeleri Nasıl?

Selamlar, kapaklı şişelerine bakıyoruz da, boyut olarak istediğimiz gibi. Plastiği ve mantarı falan var da acaba bunlardan kullanıp da zamanla koku problemi vs. yaşayan oldu mu?Danke
Selamlar, kapaklı şişelerine bakıyoruz da, boyut olarak istediğimiz gibi. Plastiği ve mantarı falan var da acaba bunlardan kullanıp da zamanla koku problemi vs. yaşayan oldu mu?

Danke
giovanne
(16.07.21)
Mantar kapaklı olan şişenin mantarını makinede yıkamak gibi bi gaflette bulunmuştum. Anında küflendi. Ama IKEA'da o mantar kapak ayrı olarak da satılıyor 2-3 lira bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. Bende şundan vardı, 2 hafta önce kırıldı. cdn.ikea.com.tr

IKEA'ya gidersem 2 tane daha alırım bundan.


himmet dayi
(16.07.21)
ankara'daysan aoç günlük pastörize süt al. şişesi çok güzel su şişesi oluyor.


alperz
(16.07.21)
mantarı biraz mantar gibi kokuyor; hiç kokmuyor denecek şekilde değil, ıslanmamasına özen gösterirseniz daha az koku oluyor. bunun dışında gayet güzel şişeler, senelerdir kullanıyorum.

ağza dikerek içmeyi seviyorsanız, başka şişelere yönelmek daha iyi olur ama. bunlar dökerek kullanılmaya uygunlar.


mestre
(16.07.21)
@alperz abi onu da yaptım biliyor musun :) ama biraz koktu o da, yani dolabın kokusu sindi sanırım


giovanne
(16.07.21)
mantarlıdan ben de alacağım haftaya. arkadaşta vardı kokmuyordu hiç.


xrated
(16.07.21)
(10)

70 beygir araba ile 2 bin km yol?

Selamlar, araç Pejo 208, 70 beygir 1.4 motor. Bayramda bu araba ile 2 bin km şehirlerarası yol yapılır mı sizce? Bir arkadaş çekilmez falan dedi, daha önce de hiö gitmedim bu kadar uzun bir mesafeyi. Ne dersiniz?
Selamlar, araç Pejo 208, 70 beygir 1.4 motor. Bayramda bu araba ile 2 bin km şehirlerarası yol yapılır mı sizce? Bir arkadaş çekilmez falan dedi, daha önce de hiö gitmedim bu kadar uzun bir mesafeyi. Ne dersiniz?
giovanne
(14.07.21)
Yav gidersin gitmesine de, yokuş filan varsa yavaş gidersin yani. Yoksa gidilmez diye bişi yok araba sonuçta.


infernalcadre
(14.07.21)
Gidilir. Arabanın kaç beygir olduğu önemli değil, iç konforunun kaç saniyede 100 km/sa hıza ulaştığı ile ilgisi yok. Çok yokuş tırmanmayacaksan 70 bg araç gayet uzun yolda kullanılır.


himmet dayi
(14.07.21)
gidilir korkma hem de rahat rahat gidersin. eskiden araba mi vardi.
brodwaylerle tanuslarla gidiliyordu. korkma hiiicbir sey olmaz. yabusdur.


turbo sadık
(14.07.21)
Şimdiye kadar Mersoların, Bmw'lerin tepesinden inmediyseniz evet çekilmez pejo 208 ile.


Cesario
(14.07.21)
boş yapan arkadaş modeli. neden gitmeyecek pejo ve 70 beygir diye 120-130 yapılmıyo mu bu arabada? konfor ve kullanım olarak mercedes, audi, bmw kadar iyi olmaz ama 3-4 saatte 1 kez mola verip gaza basıp gideceksiniz çok komplike bir iş değil. he ömrünüz boyunca saydığım modellere binip hayatınızda ilk kez bu arabayla yola çıkacaksanız canınız sıkılabilir orası ayrı. arkadaşınızda ne var da bu kadar eziklemiş, lamborghini falan mı?


golgi aygıtı
(14.07.21)
Gider. Niye gitmesin.

2 bin km bayağı uzun yol. Aracın bakımları tam olsun yeter. Lpg var ise dağlara çıkarken gaz yemeyecek oksijen azalmasından dolayı benzine alıp öyle çıkacaksınız şaşırmayın bu niye gitmiyor diye.

Bir de radyatör ve soğutma sistemi borular falan kontrol edilsin. Hararet falan filan olmasın diye.

Edit: araba dizelmis zaten. İlk dediğimi unut. Bakımları tamsa sorun olmaz.


westblack
(14.07.21)
Arkadaş ağır saçmalamıș. 1.4 70 beygir 208 dediğinize göre dizel motor bu arada, yani torku yeterli. Yokuşta falan da zorlanmaz gayet gider o araç sorun yok. 1.4 70 beygir deyince ilk bakışta atmosferik benzinli gibi anlaşılıyor.


signore
(14.07.21)
tatil için 1.0, 75 beygir seat ibizayla 1000km yol yaptık. sıfır sorun. haftaya 1300km civarı yapıcaz.


scudman1
(14.07.21)
O arkadaşın hayatında hep e sınıfı lüx araçlar sürmüş yada aabadan hiç anlamıyor.

1.3 multijet 75 beygir punto ile 1100 km gittim yeri geldi 150 yeri geldi 130 110 la gittim gayet konforlu hatta yol boyu sıcaktan klima hep çalıştı.

Bizim millet hala 1.6 motor derdinde kasa çekmezmiş kafalar 30 sene geriden geliyor.


zanutsas
(14.07.21)
Klima varsa her türlü yapılır.
Daha geçen hafta 75bg punto ile 1850 km yol yaptım.Yolculuğu önceden iyi planlamak faydanıza olur.Yola çıkış saatiini erkene getirmek,molaları iyi hesaplamak vs.


arenas
(14.07.21)
(2)

Özel Dersin Saati Ne Kadar?

Selamlar, bir tanıdığıma özel ders aldıracağım bir tanıdığımdan. Ders fizik. Dersi veren eleman fena değil ama alacak öğrenci vasat altı. Bu işin piyasası nedir, saatlik mi oluyor, nasıl bir ücret ayarlaması yapmalı? Yer AnkaraDanke,
Selamlar, bir tanıdığıma özel ders aldıracağım bir tanıdığımdan. Ders fizik. Dersi veren eleman fena değil ama alacak öğrenci vasat altı. Bu işin piyasası nedir, saatlik mi oluyor, nasıl bir ücret ayarlaması yapmalı? Yer Ankara

Danke,
giovanne
(09.07.21)
150 civarından başlar, hocaya göre sonsuza gider.
çoklu/düzenli olacaksa 125 olabilir. saatlik veya 1saatten biraz fazla olacak şekilde molalı olabilir.


rewlack
(09.07.21)
100-150 bandindan baslar.


invictae
(09.07.21)
(5)

Kramp Nasıl Geçer?

Selamlar,Dizimin üzerinde, baldırıma kramp girdi, 2 gündür bitirdi beni. Bu nasıl geçer acaba? Danke,
Selamlar,

Dizimin üzerinde, baldırıma kramp girdi, 2 gündür bitirdi beni. Bu nasıl geçer acaba?

Danke,
giovanne
(08.07.21)
muz+maden suyu+kırmızı et bence yeterli olur.


magnezyum al.


joepiscopo
(08.07.21)
bize kursta muz verirlerdi. bi deneyin derim.


turbo sadık
(08.07.21)
anladigim kadariyla kramp girmis gecmis, sonrasinda kalan kas agrisi derdiniz. onun icin muz vs. bir ise yaramaz, tek yolu zaman. biraz hizlandiracak tek sey uyku / dinlenme ve hidrasyon - biraz masaj da iyi gelebilir.

arkadaslarin yukarida onerdigi seylerin daha cok kramp girmesini engelletmek uzerine faydali oldugu soylenir. su anda kramp sonrasi kas agrisi icin ise yaramaz.


robokot
(08.07.21)
bu dert biontech aşısından sonra bende olmaya başladı.
bol su içtim geçti.


jamswety
(08.07.21)
(7)

Mıknatısın Ayrılmaması (Araç Tutucu)

Selamlar, manyetik araç tutucu kullanıyorum, mıknatıs araç havalandırmasına taktığımız aparata sağlam yapışıyor, telefonu almak isteyince de tutucu ile birlikte çıkıyor :). Acaba böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu daha evvel, nasıl çözdüniz?Danke,
Selamlar, manyetik araç tutucu kullanıyorum, mıknatıs araç havalandırmasına taktığımız aparata sağlam yapışıyor, telefonu almak isteyince de tutucu ile birlikte çıkıyor :). Acaba böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu daha evvel, nasıl çözdüniz?

Danke,
giovanne
(07.07.21)
muhtemelen ızgara ince geliyor tutucu düzgün tutulmuyor, arasına bir şeyler sıkıştırıp kağıt falan gibi, öyle sıkıştırmayı deneyebilirsin belki.

mesela siyah renk elektrik bandı al, tutucuyu tutturacağın ızgaranın üzerine bir kat banttan geç altlı üstlü. eğer yine tutmazsa üzerine bir kat daha bant çek. o şekilde olur. ızgara da siyah muhtemelen görüntü kirliliği de yapmaz siyah bant. sökmek istediğinde leke de bırakmaz.

demek istediğim, ızgarada tutucuyu taktığın çubuğu, bant dolayarak kalınlaştır işte.


reanarchy
(07.07.21)
Yok ya, mıknatıs direkt tutucuya yapıştığı için sanırım. Yani magnet ile tutucu arasında bir kılıf vs. yok


giovanne
(07.07.21)
manyetik olan şey tutucu değil mi? telefona sadece metal parça sabitliyorsun kılıfa falan. eğer öyleyse o metal parçayı kılıfın arkasına almayı dene. eğer olmuyorsa üzerine bant falan çekebilir yine manyetikliği azaltabilirsin. ya da daha küçük bir metal pul falan alıp onu telefona/kılıfa monte edebilirsin.


reanarchy
(07.07.21)
düşündüğünüzün aksine, mıknatısın tutucuya yapışması iyi bir şey. telefonun yetersiz güç yüzünden yamulmasını düşmesini istemezsiniz. tutucunun ise ızgaraya sağlam tutunmaması kötü. başka bir tutucu deneyebilirsiniz, veya @reanarchy'nin dediği gibi tutucuyu sıkılaşıtabilirsiniz.


gkhncnzdgn
(07.07.21)
mıknatısta sorun yok.. tutucuyu ızgarada tutmaya odaklanın


efruz
(07.07.21)
hocam aynı durum bende de var. telefonu çekip almak isteyince tutucu ile beraber geliyordu. telefonu direkt çekmek yerine aşağı yada yukarı doğru kaydırarak alın. manyetik alandan kayarak kurtarın en kolay yöntemi bu.


bigcaptain
(08.07.21)
bende ızgarada değil cama sabit tutucu. metal aparat ise telefon kılıfının içinde serbest bir şekilde duruyor. ben çıkartırken telefonu çevirerek çıkartıyorum. manyetik alan ile telefonun paralelliğini bozmadan telefonu kendi ekseni etrafında çeviriyorum. Arada kılıf olduğu için direk bırakıyor.


zimbirik
(08.07.21)
(3)

Brezilya’da Türk Polisi var mı?

Tosuncuğu Brezilya’da teslim aldı Türk polisleri deniyor, merak ettim de buradan mı gidiyor almak için polisler yoksa orada elçiliğimizde vs. çalışan polisler mi var?
Tosuncuğu Brezilya’da teslim aldı Türk polisleri deniyor, merak ettim de buradan mı gidiyor almak için polisler yoksa orada elçiliğimizde vs. çalışan polisler mi var?
giovanne
(03.07.21)
Buradan bir ekip gidecek deniyordu geçen gün haberlerde. Hatta Brezilya tr den girişe izin vermiyormuş covitten dolayı, özel izin alınacak falan diyorlardı. Onlar gitmiş almışlardır belki.


primetime
(03.07.21)
bugün gördüm ben de. arkasında polis ve interpol yazıyordu. herhalde uluslarası durumlar için bu türde gidiş izinleri oluyordur.


sanal uyku
(03.07.21)
İnterpol un açıklaması zaten international criminal police organization oldugundan interpol kararı aldırdığınızda suçlunun bulunduğu ülke bu kararı tanır ise size polis operasyonu yetkisi veriyor o ülke sınırlarında sadece o zanlı için. Böylece kendi ekiplerinizi gönderip zanlıyı alabiliyorsunuz.


erty_ksk
(03.07.21)
(1)

Beypazarı’nda ne yapılır?

Selamlar, misafirlerim var, yarın Beypazarı’na götüreceğim kısmetse ama ben de daha evvel hiç gitmedim. Kafamdaki plan orada varsa güzel bir kahvaltı yapıp akabinde de bir gezinti yapmak. Önereceğiniz mekan ve aktiviteler çok makbule geçer.Direkt mekan ismi paylaşırsanız şükela olur. Şurada kahvaltı
Selamlar, misafirlerim var, yarın Beypazarı’na götüreceğim kısmetse ama ben de daha evvel hiç gitmedim. Kafamdaki plan orada varsa güzel bir kahvaltı yapıp akabinde de bir gezinti yapmak. Önereceğiniz mekan ve aktiviteler çok makbule geçer.
Direkt mekan ismi paylaşırsanız şükela olur. Şurada kahvaltı şurada yemek vs. gibi

Danke
giovanne
(03.07.21)
Taş mektepte öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Pilav üstü et diye tarif edebileceğim bir yemek var menüde, efsanedir.


elorelia
(03.07.21)
(5)

Kedim Hayattan Bezmiş Gibi?

Merhabalar, kedim bir haftadır hayattan bezmiş gibi, hareketsiz, sakin. Habire evin içinde bir yerlerde uyuyor ve mır mır mır bir şeyler söyleniyor.. Acaba bir veterinere mi götürsem? Yeri vs. değişmedi. ya da sıcaklıkların artması ile ilgili olabilir mi?Danke,
Merhabalar, kedim bir haftadır hayattan bezmiş gibi, hareketsiz, sakin. Habire evin içinde bir yerlerde uyuyor ve mır mır mır bir şeyler söyleniyor.. Acaba bir veterinere mi götürsem? Yeri vs. değişmedi. ya da sıcaklıkların artması ile ilgili olabilir mi?

Danke,
giovanne
(03.07.21)
valla sıcaktandır. normalde terör estiren kedilerim evde olduğum bütün zaman dilimini (ki günde 4-5 saat anca geçiyor evde) yatar vaziyette geçiriyorlar. vantilatörü açtığım anda odamda bitiyorlar. akşam böylelerse gündüzü düşünemiyorum yani. hayvanların da iflahı kesiliyor sıcaktan ne yapsınlar.

suyunu sık sık değiştirmeyi ihmal etmediğiniz sürece bir şey olmaz.


amugochi
(03.07.21)
Sıcaktan +1

benimkiler de öyle. Klimayı açınca kuduruyorlar. Hele bi tanesi ortalığı birbirine katıyor.


himmet dayi
(03.07.21)
benim kedim de sabah halsizdi, veterinere götürdüm ateşi yüksek çıktı. en iyi siz bilirsiniz ama benim günlük halleri normal mi değil mi anlama yöntemlerim var. kaplarına öğünlük mama koyuyorum. sabah ben uyandığımda acıkmış oluyorlar ve mama koyduğum an hemen gelip yerler. bu sabah gelmedi yemeğe, çok halsizdi. oynatmaya çalıştım oynamadı, hiç gelmedi sallanan ipin peşinden. bir de şuna dikkat edin, yürütmeye çalışın. birkaç adım atıp olduğu yere yatıyorsa sıkıntı. kedilerin yattığı uyuduğu yerler bellidir evin içinde. oradan kaldırın başka yere koyun, orada yürütün ama yürümek istemiyor, sevdiği yere bile gitmiyor bulduğu yere oturuyor ya da yatıyorsa normal değildir.


ofelia
(03.07.21)
yemesinde, suyunda, tuvaletinde sorun var ise vet goturun.


oscar
(03.07.21)
sıcaktan +1

benim kız normalde hareketlidir. bir haftadır resmen enerji tasarrufu modunda. abuk sabuk yerlerde yatıyor.


(4)

Ertesi Gün Hapı - Hangi Marka?

Selamlar, bunun da farklı markaları varmış ve internette bakınca iki marka arasında 50 tl fark olduğunu gördüm. Hangi marka almak gerek acaba fikri olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?Teşekkürler
Selamlar, bunun da farklı markaları varmış ve internette bakınca iki marka arasında 50 tl fark olduğunu gördüm. Hangi marka almak gerek acaba fikri olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?

Teşekkürler
giovanne
(01.07.21)
En acilinden Ella alabilirsiniz


elorelia
(01.07.21)
Ella.

Hem ucuz hem etkili.


Eczacının gazı ile Ertes72 aldık. 80 ₺ idi. İlk 24 saat olduğu için ella yerine tercih edilebilirmiş. Artık işe yaramazsa hoşgeldin bebişim partisine davet ederim hepinizi.


giovanne
(01.07.21)
Endiselenmeyin.

Çocuk sahibi olma ihtimaliniz, olmama ihtimali yaninda çok çok çok dusuk.

Hani isteseniz bile oyle cocuk sahibi olamazsiniz çok zor o isler.


(7)

Soya sütü/Badem sütünün bir olayı var mı?

Selamlar,Alpro falan görüyorum marketlerde 25-30 tl litresi. İçeriğine baktım, protein çok az, şeker var. Badem sütünde mesela badem %2.3. Bunlar neden bu denli pahalı? Ya da pahalı olmasının besin değerleriİle bir ilgisi yok mu acaba?Danke
Selamlar,

Alpro falan görüyorum marketlerde 25-30 tl litresi. İçeriğine baktım, protein çok az, şeker var. Badem sütünde mesela badem %2.3. Bunlar neden bu denli pahalı? Ya da pahalı olmasının besin değerleri
İle bir ilgisi yok mu acaba?

Danke
giovanne
(21.06.21)
Yazdığınız gibi besin degeri açısından hiç bir olayları yok. Bu tür ürünler vegan arkadaşları silkelemek için üretilmiş ürünler olup kısıtlı bir kitle hedeflendigi için fiyat gereksiz derecede yukarıda tutulmakta


limonlu eksi
(21.06.21)
Bitkisel ürün kullanmak isteyen insanlar için üretilmiş

Pahalı olmasının sebebi ithal olmaları, yurt dışında normal sütten bir miktar pahalı olan şey bizim ülkede 10 kat pahalı


freebird5406_2
(21.06.21)
Tesco marka uht inek sütü 2.21 euro, soya sütü 2.79 euro. Bu sabahın kurundan bakınca 29 lira ediyor soya sütü. Bizdeki pahalılık kurdan, lojistikten ve gümrük işlemlerinden kaynaklı. Yoksa normal sütten çok bir farkı yok fiyat olarak. Türkiye’deki inek sütleri burada üretilip paketlendiği için ithal olan ürünler daha pahalı. Bu her ürün için böyle, süte özel değil.


irene
(21.06.21)
üretim miktarı, ve arz taleple ilgili pahalılığı.
besin değeri olayı kişiye göre değişir. veganlar kadar, süte alerjisi olan, laktoz alamayanlar vs bir sürü özel beslenen insan var. badem sütü dediğin şey zaten bademin suda beklemesiyle oluyor, badem oranın azlığı çok tuhaf değil. böyle içeceklerde zaten badelimli içecek vs gibi şeyler de yazar doğrudan "badem sütü" yazmaz.
evde fındık veya bademden süt elde etmeye çalışırsanız maliyetini kestirebilirsiniz.

oysa inekleri hapsedip, antibiyotiği basıp sabah akşam sağmak ne kolay. bi de markete gidene kadar iyice sulandırıp, yağını alıp kimyasallayınca oooh. ay gerçi cam şişe süt 10 lira falan en kötü.


rewlack
(21.06.21)
İthal ürünler ve talep çok az Türkiye’de. Haliyle fiyatı da yüksek oluyor diğer sütlere göre.


ms brownstone
(21.06.21)
soya sutunu damak tadi icin aliyorum. latte'ye muthis gidiyor.


buenosdias
(21.06.21)
Hala Türkiye´de niche ürün bitkisel süt.

Ikincisi, Avrupa menseeili ürün.

Proteini daha yüksek ve sekeri sifir ürünler de var. Tonlarca cesidi var bitkisel sütün.

Türkiye disinda da ya inek sütüyle ayni fiyatta ya da bir tik yuksek genelde. Mesela bio inek sütü de 1.00 euro, en ucuz bio soya sütü de. Yine tüketicisi, inek sütüne göre daha az oldugu icin, ürünler daha pahali olabiliyor. (Avrupa´da en onemli farki, devlet destegi ve devlet politikalari. Soya sütünde %19 kdv varken, inek sütünde %7.)

Pandemi doneminde inanilmaz bir yukselise gecti bitkisel sut ve bitkisel alternatif ürünler. Türkiye´de de bir 6-7 sene icin de Avrupa´daki trend yakalanir.


buf-e kür
(21.06.21)
(4)

Evli ama soyismi farklı insanlar (Uğur Şahin-Özlem Türeci vb.)

Mesela bu iki kahramana ek olarak bir de Hilal Kaplan ve Süheyb Öğüt var. Bu insanlar evli, karı koca ama soyisimleri farklı. Acaba gerçekten birbirlerinin soyisimlerini mi almak istememişler yani kimliklerinde de mi öyle yoksa medyada mı bu şekilde yer buluyor?Uğur ve Özlem hoca gibi iki insanı bu
Mesela bu iki kahramana ek olarak bir de Hilal Kaplan ve Süheyb Öğüt var. Bu insanlar evli, karı koca ama soyisimleri farklı. Acaba gerçekten birbirlerinin soyisimlerini mi almak istememişler yani kimliklerinde de mi öyle yoksa medyada mı bu şekilde yer buluyor?

Uğur ve Özlem hoca gibi iki insanı bu iki kişi ile birlikte andığım için özür dilerim.

Danke.
giovanne
(15.06.21)
Evlenmeden önce isim soy isim olarak hanımlar bir kariyer yaptıysa, evlendikten sonra soyisimden vazgeçmek istemiyorlar.


John Bloor
(15.06.21)
Bircok ulkede evlendiginde ayri soyadlar ile devam edebiliyorsun, basvuru formunda yazman yeterli.

TRde kadinlar basvuru sirasinda belirtirlerse 2 soyadi kullanabiliyor ama tek soyadi kullanabilmek icin dava acip ugrasman gerekiyor. Medyada ayri soyadlari ile gordugumuz insanlarin buyuk kismi resmiyette ayni soyaddalar.

Asil komik olan hala "kutuk" diyee bir kavram olmasi ve evlenen kadinin kendi ailesinin kutugunden cikip erkegin kutugune gecmesi.


cleric
(15.06.21)
Türkiye'de resmen kocalarının soyadını da (ya eskisine ekleyip ya da kendi soyadlarını atıp) almak zorundalar. Bu bir ara değişecekti ama kaldı sanırım. Tabii resmi işler dışında kocasının soyadını kullanmayan çok kadın var.

ABD'de kadın, kocasının soyadını almadan devam edilebiliyor. Almanya'da da belki böyledir.


cosmicstring
(15.06.21)
Almanya´da ciftler kendileri karar veriyor. Degistirebilirler ya degistirmezler, bunlar zorlu bürokratik islemler degil.

Ayrica Ugur Sahin´in Türeci soyadi alma hakki var mesela. Boyle ciftler taniyorum. Erkek de kadinin soyadini kullanabiliyor.

Ayrildiktan sonra da, eski esinizin soyadini kullanabiliyorsunuz. Ornegin Merkel.


buf-e kür
(15.06.21)
(5)

Tabiat Katliamımız Bir Son Bulacak mı Yoksa?

Selamlar. Malumunuz, yıllardır anasını ağlatmışlar canım memleketin. Müsilaj belası da gündeme gelince biraz araştırdım ve gördüm ki bu bize az bile. Resmen tabiata savaş açmışlar. Denizin dalgalar vesilesi ile kusması gereken atığı/pisliği (ki onları da oraya atan biziz), atamaması için duvarlar ör
Selamlar. Malumunuz, yıllardır anasını ağlatmışlar canım memleketin. Müsilaj belası da gündeme gelince biraz araştırdım ve gördüm ki bu bize az bile. Resmen tabiata savaş açmışlar. Denizin dalgalar vesilesi ile kusması gereken atığı/pisliği (ki onları da oraya atan biziz), atamaması için duvarlar örmüşler. Maltepe, Yenibosna... Hoş memleketin her yeri böyle desek yanlış olmaz.

Peki bu hep böyle mi gidecek? Hani artık ne tip felaketler gerekiyor düzgün bir çevre bilincine kavuşabilmek için? Cidden soruyorum bunun bir sonu var mı yoksa gittiği yere kadar mı?
giovanne
(13.06.21)
Sonu yok. Hep böyle gidecek.


ergenpezeveng
(13.06.21)
Katliamımız diye bir şey yok. Ben doğa katliamı yapmıyorum. Katliamı yapanlara izin verenler bunu düşünecek. Akılları varsa buna son verirler.

Ek olarak zoghurt kullanıcısına katılmıyorum. Ben evde mouse'un biten pillerini biriktiriyorum pilleri çöpe atmamak için. Bu pilleri atabileceğim bir atık kutusu bile yok. Buna ben nasıl çözüm bulabilirim? Önce devletin bunu düşünmesi gerekiyor. Türkiye'de atık ayırma diye bir şey yok. Buna uygun alt yapı yok. Türkiye'de bazı belediyeler neredeyse birkaç gün çöp toplamıyor. Ağaç dikmek de planlama yapılmadan olmaz. Ağacın plansız ve fazla olanı da zararlı olabilir.


dissendium
(13.06.21)
Valla boşuna "bir musibet bin nasihatten iyidir" denemişler. Bişeyler yaşanmadan, büyük felaketler insanların başına gelip yaşamı direkt etkilemeden çok bişey değişmez. Şu an yaşanan çevre felaketleri yaşamlarımızı etkilese de öyle direkt ve çok şiddetli bir etki yaratmadığı için rahatlıkla görmezden gelinebiliyor.

O yüzden bunun son bulması ancak hepimizin hayatını direkt birsekilde etkilemeye başladığında olacaktır bence. O gün ne zaman olur, etkisi nasil olur o ise bilinmez.


Türkiye Endonezya, Bangladeş gibi bir ülke olma yolunda. Bahsettiğim ülkelerde nehirlerden su değil plastik şişe akıyor. Yalnız Türkiye’nin problemi sadece halkta değil siyasi destekle doğanın yağmalanması. Bu yağma uzun zamana yayıldığı için millet yavaş yavaş sahili beton dolmuş, dağı eşilmiş, çorak iklimi olan ortamı normal zannediyor. Müsilaj sorunu da tamamen bile bile lades durumu.


rm
(13.06.21)
Musilaj dışında zaten her yerin Beton olması başlıca bir sorun. Ayrıca ikonik tarihi doku korunamıyor. Plazalaşma had safhada. Ben özellikle İstanbul'un bütün turistik değerini kaybettiğini düşünüyorum.

Ancak entropi diye bir şey de var, yani her düzgün şey bir gün bozulacak. Evrenin tamamen kendisi de dahil.


dekart
(13.06.21)
(9)

Öğrencileri Aşılamadan Üni. Açmak ??

Malumunuz akademisyenler aşılanmaya başlandı okullar açılacak. Benim anlamadığım milyonlarca öğrenci aşılanmadan, akademisyenleri aşılayıp okulları açmanın tam olarak mantığı ne? Danke
Malumunuz akademisyenler aşılanmaya başlandı okullar açılacak. Benim anlamadığım milyonlarca öğrenci aşılanmadan, akademisyenleri aşılayıp okulları açmanın tam olarak mantığı ne?

Danke
giovanne
(10.06.21)
Aşının ilk ortaya çıktığı zamandan beri söylüyorum. Eğer herhangi (sputnik/biontech/sinovac/yerli aşı) bir aşı tedariğinde sıkıntı olmazsa çok hızlı bir aşılama olur.


1917
(10.06.21)
okullar eylülde açılacak dediler. herhalde o tarihe kadar tamamlamayı planlıyorlardır.


sutlu nescafe
(10.06.21)
elde yeterli aşı olursa hızlıca aşılama yapılır düşüncesindeyim. müzisyen ve akademisyen tanıdıklarımın neredeyse tamamı dün aşı oldu hızlı bir şekilde, tedarikte sıkıntı olmazsa sıra çok yakında öğrencilere de gelir.


kedimedi
(10.06.21)
Bence öğrenciler de aşılanacak artık bu hızla gidersek, umarım aksama olmaz.


gmzo
(10.06.21)
Genç olup da covid'den ölen yok çünkü. Almanya verisine bakmıştım, 10-20 yaş arası 7,5 milyon insan var, covid'den ölen 4 kişi. Bu sebepten yaşlılar aşılanmışken ne okulları kapatmanın, ne de üni öğrencisi yaş grubunu aşılamanın hiçbir mantığı yok zaten.

Ha 50 yaşında adam da üniversiteye gidebilir diyorsanız... o da gitmesin artık.


Bence mantığı yok. Akademisyenlerin neden öncelikli olarak aşılandığını anlamadım. Zaten uzaktan çalışıyorlar, 3-4 ay da kafadan tatildeler zaten üniversitelere gittikleri yok. Öncelikli olarak her gün kapalı ortamda kalabalık şekilde çalışan özel sektördekilerin aşılanması lazım.


ashleybon
(10.06.21)
Öğrencilerin aşılamasına da geçilecek. Çok büyük bir aksilik olmazsa. planlamayı yüz yüze eğitime göre yapıyoruz.

@ashley benim bütün akademisyen çevrem, birbirinden farklı üniversitedeler ama hepsi bölümde, laboratuvarda çalışıyor. Bazı üniversitelerde doçent olanlar bile iki kişiler odada. 3-4 ay kafadan tatil de yok. Çalışan yoğun şekilde çalışıyor.


her şey bir süreç. önce daha yaşlıları aşılamalarından daha doğal bir şey yok. öğrenciler daha yaşlı hocalar daha genç olsaydı bu sefer de önce öğrencileri aşılayacaklardı.

bundan doğal bir şey yok. zaten eylül'e daha var 3 ay. öğrencileri aşılamaya başlarlar. sırayla aşı hakkı tanınıyor sektörlere. bir süre sonra herkese açılacak.


ilgeru
(10.06.21)
Lab ortamında uygulamalı olarak çalışan akademisyenler aşılansın bence de. Ama sosyal bilimcilerin aşılanmasında hiç bir mantık yok. Aşıyı geçtim aldıkları maaşı hakettikleri de tartışılır.


ashleybon
(10.06.21)
(8)

Yönetimin <evcil hayvan> kararı?

Merhaba, apartman yönetimi apartmanda evcil hayvan bakılmasını/bulundurulmasını yasaklayan bir karar almak istiyor. Bir kedicik sahibi olarak elbette buna karşı çıkacağım ancak olur da yönetim böyle bir karar alırsa, bunun bağlayıclığı/hukuki yaptırımı tam olarak nedir? Bunu nasıl öğrenebilirim. Kim
Merhaba, apartman yönetimi apartmanda evcil hayvan bakılmasını/bulundurulmasını yasaklayan bir karar almak istiyor. Bir kedicik sahibi olarak elbette buna karşı çıkacağım ancak olur da yönetim böyle bir karar alırsa, bunun bağlayıclığı/hukuki yaptırımı tam olarak nedir? Bunu nasıl öğrenebilirim. Kimse ile kötü bir ilişkim olsun istemiyorum.

Bu arada apartman henüz 1 yıllık ve biz 1 yıldır buradayız. Bu sürecin tamamında da evden çalıştığımız için kediciğin rahatsız edici hiç sesi soluğu çıkmadığına eminiz.

Danke.
giovanne
(07.06.21)
Acaba karar çokluğu mu yoksa karar birliği mi gerektiriyor. Ne saçma şey...


SiyamkedisiZorro
(07.06.21)
www.erdemirozmen.com

avukatcerenyanik.com

iki farklı görüş, yani karışık konu gibi geliyor bana. Böyle bir karar olursa, kedinizin evde kalmasını sağlayabilseniz de bunun için biraz uğraşmanız gerekecek gibi görünüyor.


cursor
(07.06.21)
ben yöneticilik yaptığım zamanlardan şöyle bir şey hatırlıyorum : eğer yönetim evcil hayvan beslenilmemesi yönünde karar alırsa, bu durum karar tarihinden sonrayı kapsar. öncesini kapsamaz. sizin şu anda varsa evcil hayvanınız, bundan sonra sahiplenmek isteyenleri etkiliyor, diye hatırlıyorum. yanlış da olabilirim.


lostys
(07.06.21)
toplantı yaparken oy verirler, oy çokluğu ile karar alabilirler. ancak diretin, kararı aldırtmayın toplantıda. bizim gerizekalı site sakinleri yaptılar bunu, köpek beslenmesin dediler, oy verildi, oy çokluğu çıktı. dedim köpekle oturan bir sürü insan var onları ne yapacaksınız? köpekler barınaklara gitsin dediler vicdan yoksunları. yarım saat kavga ettik. sonuç olarak kararı alamadılar, bundan sonra gelecek kiracıları evcil hayvansız seçeriz falan deyip kapattılar konuyu. baştan alsalardı, 1 yıldır oturan insana bu süreden sonra senin kedin varmış ama biz evcil hayvan istemiyoruz artık gidin mi diyecekler utanmadan? ya da kediyi gönderin... ne büyük saçmalık?


ofelia
(07.06.21)
hiçbir şekilde geriye yönelik geçerli olmaması gerekir. karardan sonra taşınacaklar ya da evine hayvan alacakları bağlar.


reanarchy
(07.06.21)
bunun kazanılmış hak gibi bir durumu olmadığından geçmişe yönelik olmaz gibi bir durumu da olmaz gibi geliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken durum şu, bu tür bir yasak için yönetim kurulu kararı vs. yetmiyor, apartman/site yönetim planına bu yasağın işlenmesi gerekiyor. Eğer işlenirse, sizden evcil hayvanınızın tahliyesini isteyebilirler, siz de buna karşı çıkabilirsiniz ve mahkemede hakkınızı savunabilirsiniz ve belki de kazanabilirsiniz. Ama şuan için bu karar biz sahiplendikten daha sonra oldu beni bağlamaz gibi bir durumun oluşması oldukça zor. Bu nedenle gerekirse ev sahibiniz ile konuşun, zira kendisinin yönetim kurulu toplantısında oy hakkı var.


cursor
(07.06.21)
5199/ madde 5e bir bakın.

Siz aşılarını yaptırıp karnesine işlettiğiniz ve çip taktırdığı ız sürece apartman yönetimi isterse Allah’a şikayet etsin hiçbir şey yapamazlar. Hayvanların götünü yesin onlar.


sonrasıyla ilgili napabilirler bilmiyorum. hani kararı alıp, site kurallarına uymuyor vs denip bir şekilde size tahliye kararı aldırabilirler. hani hayvanınızı atma hakları olmasa bile sizi atma hakları var.

onun haricinde bir yasa, kural geriye dönük işlemez. karar tarihinden sonrasını kapsar. bu yüzden atamamaları gerekiyor hayvanı.


(6)

Reis’in doların artmasından kârı ne?

Reis kendisi de biliyor açıklama yapınca dolar artacağını, hele faiz komusunda bir açıklama yapınca %100 artacağından emindir ama yine de geri kalmıyor açıklama yapmaktan. Soru 2: mb başkanı da reisin adamı, hangi kafayla reisin hemen peşine reisin tam zıttı bir açıklama yapıyor? Danke
Reis kendisi de biliyor açıklama yapınca dolar artacağını, hele faiz komusunda bir açıklama yapınca %100 artacağından emindir ama yine de geri kalmıyor açıklama yapmaktan.

Soru 2: mb başkanı da reisin adamı, hangi kafayla reisin hemen peşine reisin tam zıttı bir açıklama yapıyor?

Danke
giovanne
(04.06.21)
yatırımcı tl nin dahada değersiz olmasını istiyor, başkanımda yatırımcının yüzünü güldürüyor.


allahinadiylaoku
(04.06.21)
Erdogan'in hedef kitlesi ile TCMB'nin hedef kitlesi farkli. Ikisi de kitlelerinin duymasi gerekenleri soyluyor.


sertac akin
(04.06.21)
Reisin derdi doların artması düşmesi değil, onun derdi faizin düşmesi. Faiz yükselirse makarna kömür oy kitlesi kolay kredi çekemez, işte o zaman indirirler onu :))


cokmedinamigi
(04.06.21)
Dolar yükselince ithalat azalıyor, turist getirmek kolaylaşıyor, emlak satmak kolaylaşıyor (ki emlak ve turizmden başka gelirimiz kalmadı gibi)


vizivozo
(04.06.21)
Reisi bilmemde yakınları büyük kar yapar o işten. %1 lik dolar artışı sana bana yaramaz ama büyük oyuncular için büyük kar demek.


Bence elinde çokça dolar var, başka açıklaması yok.

Böyle bir konuşma yapıp da doların ateşini çıkaracağını bilmediğini sanmıyorum, malum kendisinin alanı ekonomi :)


chicha_v2
(05.06.21)
(2)

Ankara Meyhane/Balık Lokantası Tavsiyesi

Selamlar, malumunuz uzun bir aradan sonra açıldı mekanlar. Biz de hatunla bir çıkalım dedik. Müziksiz, masaları dip dibe olmayan bir restoran arıyoruz. Rakı ve meze takılacağız. Lokasyon farketmez. (Trilye tercihler dışında)Danke.
Selamlar, malumunuz uzun bir aradan sonra açıldı mekanlar. Biz de hatunla bir çıkalım dedik. Müziksiz, masaları dip dibe olmayan bir restoran arıyoruz. Rakı ve meze takılacağız. Lokasyon farketmez. (Trilye tercihler dışında)

Danke.
giovanne
(03.06.21)
O zaman bizim favorimiz Beysukent'teki Tavukçu Lokantası:
www.google.com

İkincil olarak -kapanmadıysa- Bahçeli 4. Caddedeki Zarif Meyhane:
www.google.com


mor bembombom
(03.06.21)
İncek taraflarında güzel yerler var bir bakın isterseniz


spacevan
(03.06.21)
(12)

Nuri Bilge Ceylan Çok Büyük Adam Değil mi?

Selamlar, pandemide tüm filmlerini izledim. Hatta birkaçını 2 defa izledim. Çok başarılı işler geldi bana. Tahmin ettiğiniz gibi gişede en fazla izlenen filmi 300 bin izlenmiş. Kıymeti bilinmeyenlerden mi?
Selamlar, pandemide tüm filmlerini izledim. Hatta birkaçını 2 defa izledim. Çok başarılı işler geldi bana. Tahmin ettiğiniz gibi gişede en fazla izlenen filmi 300 bin izlenmiş. Kıymeti bilinmeyenlerden mi?
giovanne
(24.05.21)
kıymeti gayet biliniyor. 300.000 izlenmesi de çok iyi bence. herkese hitap etmiyor zaten çektiği filmler. yurtiçi/yurtdışı defalarca ödül aldı.


uluslararası alanda altın palmiye dâhil onlarca ödül almış biri için kıymeti bilinmedi diyemeyiz tabii. türkiye'de az bilinmesi normal zaten.

büyük bir yönetmen olması yanı sıra kimsenin torpillisi olmadan, tamamen kendi imkân ve imkânsızlıklarıyla olduğu yere gelmiş bir insan.


filteria
(24.05.21)
Sanat niteliği fazla olan şeyler hep öyle değil mi? Popüler kültürle kıyaslanamaz bu konuda. Cannes ödülleri alıyor esasen.


neysene
(24.05.21)
çok değişik bir tarzı var. ben de çok seviyorum. yeni filmini de merakla bekliyorum.


alicandan
(24.05.21)
Kıymeti bilinmeyen nedir yahu? (: Sadece diğer türlere göre büyük ilgi görmüyor, bu kadar. İndie sinemanın özü bu zaten. Sanatçılar sanki fakir doyuruyor gibi "kıymet" lafıyla aynı cümlede anılınca gülüyorum.

Zevk.


ryhmer
(24.05.21)
otoriteler kıymetini biliyor, gişeden daha önemli bence.

ben de büyük hayranıyım. iyi ki var.


juninho77
(24.05.21)
kıymeti gayet biliniyor, öyle ki son filmi için bakanlıktan 2 milyon lira teşvik aldı.
filmloverss.com
böyle de olması gerek zaten, açtığı yolda yürüyüp türk sinemasını yukarı taşıyacak başkaları olması açısından önemli.


Jux
(24.05.21)
Kiymeyi bilinmiyor diyemem ama ever gercekten cok saglam filmleri.


chavezding
(24.05.21)
Kıymeti daha iyi nasıl bilebilir yaa :D
Bu filmlerin zaten (neredeyse maksimum) bu kadar seyredilmesi gerek zaten..
Evet, başarılı çünkü kendi dilini bulabilmiş biri.


rewlack
(24.05.21)
O kadar da "büyük" değil.


bigbadabum
(24.05.21)
Çok büyük değil, takipçi diyelim.
tr.wikipedia.org


rastinon
(24.05.21)
çok iyi bir yönetmen. bende tümünü izledim filmlerinin. bence yaptığı en iyi işleri bir zamanlar anadolu'da, kış uykusu ve üç maymun. diğerleri de görece iyi elbette ama bu üçü başyapıtları. ben yeni filminde(kuru otlar üstüne) bunlarında ötesinde bir başarı elde ederek oscar alacağını düşünüyorum. gerçekten bunu hissediyorum uzun zamandır. bakalım...


pardus
(24.05.21)
(5)

Polonez Sosisler Nasıl?

Selam millet. Migros'ta kg 100 tl'ye düşmüş bugün. Frankfurter sade ve peynirli/karabiberli tatları var. Deneyen var mı aramızda acep?Danke
Selam millet. Migros'ta kg 100 tl'ye düşmüş bugün. Frankfurter sade ve peynirli/karabiberli tatları var. Deneyen var mı aramızda acep?

Danke
giovanne
(20.05.21)
Sosisli makarna yaparken kullanıyorum genelde Frankfurter'i. Bence gayet iyi.


msb
(20.05.21)
Bir Alman frankfurter kalitesi beklemezseniz hiç fena değil. Ucuz market sosislerinden iyi, butik kasap sosisleri kadar iyi değil.


kobuzchu kiz
(20.05.21)
Frankfurterini bir ara tükettim, güzeldir.


Çok güzel soyulmadan pişirilenleri var doğal. Onları tercih et, bradwuerst frankfurter


gatherer
(21.05.21)
Beğenmedim. İkbal füme beğendim.


Mistyimage
(21.05.21)
(4)

Apple M1 çipli Macbooklar Nasıl?

Selamlar,Macbook pro modelini düşünüyorum, 16 gb ramli modeli 15 bin lira civarında. Günde 5-6 saat kullanacağım, office vb. programların yanısıra Matlab gibi programlar da kullanacağım. Yani anlayacağınız biraz performansa da ihtiyacım var. Gerek siz kullanıcıların yorumu, gerek de “şurayı oku, şun
Selamlar,

Macbook pro modelini düşünüyorum, 16 gb ramli modeli 15 bin lira civarında. Günde 5-6 saat kullanacağım, office vb. programların yanısıra Matlab gibi programlar da kullanacağım. Yani anlayacağınız biraz performansa da ihtiyacım var.

Gerek siz kullanıcıların yorumu, gerek de “şurayı oku, şunu izle” dediğiniz linkler de faydalı olacaktır.

Danke.
giovanne
(19.05.21)
2 aydır MBA kullanıyorum. Mükemmel.

Şu kanalı öneririm: www.youtube.com


himmet dayi
(19.05.21)
Çip olarak çok başarılı ve hızlı. Fakat serinin ilk ürünü olduğu için bug var mı veya optimizasyon eskiye dönük her şeye gelir mi bilemiyoruz.

Bootcamp ile windows kurmak veya arada torrentten oyun veya program yüklerim, sorun çıkmazsın diyorsan son seri bir intel alman daha doğru olur bence.

Ama matlab için işlemci mimarisi ile ilgili bir sorun varsa bile düzeltilir büyük ihtimalle. Gündelik şeyler ve popüler uygulamalar kullanacağım diyorsanız, m1 alın geçin.

Bu arada M1 çıktıktan sonra sıfıra yakın intel işlemcili macbooklar sarı siteye düştü bile. Uyguna getirme şansınız da var güzel bir pazarlıkla.


ananiyimioguz
(19.05.21)
Tamamen performans için konuşuyorum, gördüğüm en kusursuz cihaz. Günde yaklaşık 10-12 saatim geçiyor PC karşısında.


ilgeru
(19.05.21)
Sizin workflow'unuz için bence yeterli olur. Matlab kullanırken RAM tüketiminize bakın, 16GB'ı geçmiyorsanız çok sorun yaşamazsınız.

Ama hem 16GB'tan fazla ram kullanıyorsanız, hem de çok fazla paralel işlem yapıyorsanız i9 daha iyi bir tercih. Tabi onun fiyatı da en az 2 katı, ona değer mi? Değmeyebilir.


(8)

Starbucks'ın Hazır Kahveleri Nasıl ?

Bahsettiğim şu Nescafe 3ü1aradalar gibi satılan 10-14 grlık paketler. Deneyeniniz var mı?Teşekkürler
Bahsettiğim şu Nescafe 3ü1aradalar gibi satılan 10-14 grlık paketler. Deneyeniniz var mı?

Teşekkürler
giovanne
(19.05.21)
Ben denedim o kadar da güzel değil, neticede 3ü1 arada tarzı

Fakat başka marka latte ve starbucksın lattesini karşılaştırınca starbucksta kahve tadı bir miktar daha hissediliyor

Denemek için al


freebird5406_2
(19.05.21)
Onlari sanirim ya bestle ya da kraft foods urtiyor. O yuzden nescafe 3-1 den farki yok. Basiyorlar kimyasali. Kahve ile alakasi yok. Bir iki kez denedim. Yoklukta icilir cok matah degil yani


exlibris
(19.05.21)
*nestle


exlibris
(19.05.21)
olsa içerim ama aramam. öyle bi şey.


deartheodosia
(19.05.21)
Ben içiyorum, beğeniyorum.


hayirsiz
(19.05.21)
Denedim, oldukça başarısız buldum. Bir daha da almadım.


kojonotsuki
(19.05.21)
Denedim (latte ve cappuccino'su) berbattı, bir daha almam


Kötü


adivar
(19.05.21)
(2)

Bizim Lig Nasıl/Neden Diğer Liglerden Erken Bitti?

Selam ahali. Bizim ligimizde tüm Avrupa liglerinden daha fazla maç oynandı ancak neredeyse tümünden de önce bitti. Hani biraz daha yaysaydılar sıkıştırmak yerine daha iyi olmaz mıydı? Neden böyle yaptılar?Danke
Selam ahali. Bizim ligimizde tüm Avrupa liglerinden daha fazla maç oynandı ancak neredeyse tümünden de önce bitti. Hani biraz daha yaysaydılar sıkıştırmak yerine daha iyi olmaz mıydı? Neden böyle yaptılar?

Danke
giovanne
(17.05.21)
Avrupa sampiyonasi icin erken toplanilsin kampa diye yapmis olabilirler, malum 10 yilda bir iki kere katiliyoruz, oyuncular da is ahlaki, profesyonellik olarak bir tik gerideler hazirlamak zor olur. Noel tatili de yok bizde ordan hafta kazanmisizdir, Avrupa kupalarinda da hemen elendi takimlar zaten hafta icleri de bosaldi, oralari doldurdular herhalde.


Şenol Güneş, takımı erkenden toplamak istemiş, bizimkiler de bir hafta erken bitirdiler ligi. Bir tek biz akıllıyız ya.

Takımın yarısı Avrupa'da oynuyor zaten, onlar yine bir hafta sonra katılacak kampa.


hlot
(17.05.21)
(8)

Ekşiciler Neden İsrail’i Destekliyor?

Selamlar, son yaşanan olaylarda ekşi’de “israil destekçisi olmak”, “israil saldırısı” vb. başlıkların altınca çok ciddi sayıda bir israil desteği var. Tıpkı sağ/islamcı ya da adına ne dersiniz bilmediğim kesimin filistin desteği gibi. Ne var ki, onların ki biraz daha anlaşılabilir, neticede filistin
Selamlar, son yaşanan olaylarda ekşi’de “israil destekçisi olmak”, “israil saldırısı” vb. başlıkların altınca çok ciddi sayıda bir israil desteği var. Tıpkı sağ/islamcı ya da adına ne dersiniz bilmediğim kesimin filistin desteği gibi. Ne var ki, onların ki biraz daha anlaşılabilir, neticede filistin müslüman bir devlet, halkı müslüman vs. Ancak israil ile ekşici destekçilerinin kesiştiği noktayı çözemiyorum. Mesela son atakta 9 çocuk ölmüş, sivil yerler bombalanmış vs. ben bunda desteklenecek bir şey bulamıyorum, sorun bende mi?

Acaba desteğin nedeni arap nefreti mi? Şükela modunda baktım, hep araplara giydirmişler. -sözde- ermeni katliamını ilk kabullenen devlet olduklarından (ki bu yalan/yanlış) tutun da tee pkk’ya destek verdiklerine kadar.

Teşekkürler,
giovanne
(11.05.21)
Tarafı olmadığımız bir savaşta yıllardır taraflardan fazla taraftar olmamız ve bunun tek dayanak noktasının ümmetçilik olması ve dahi bunun pahasına her türlü ilişkimizin olduğu israilin halk gözünde düşman addedilmesinin bıkkınlık vermesi olabilir bence.

Yoksa tek çocuğun saçının tek teli bile herseyden önemlidir elbette.


aslil
(11.05.21)
@e bana nick +15000

Fakat herkes öyle değil elbette. Ekşi'de muazzam bir paralı asker(maaşlı troll) populasyonu olduğunu da unutmamak lazım.


1bir1bir1
(11.05.21)
@e bana nick birakmamissiniz zalimler'in dediği çok da doğru değil aslında.

Türkiye'de tarihsel olarak Filistin davasını savunan iki grup var, biri İslamcı kesim diğeri de solcular. Deniz Gezmişlerden beri (daha da eskidir hatta belki) Türk solu Filistin meselesinde en çok ses çıkartan grup. Tüm dünyadaki solcular İsrail'i sevmez genelde zaten. Yani sözlükte İsrail'i destekleyenlere solcu demek çok yanlış.

Ayrıca zaten Türkiye'de İsrail yanlısı olanlar genelde liberal, amerikan hayranı tayfa. Twitter'da biraz dolansanız görürsünüz bunları. Kullanıcı adlarının yanında ABD ve İsrail bayrağı emojisi olur, hep İsrail'i savunurlar. Bi de son yıllarda ülkücü, milliyetçi kesimde de İsrail'e bir yakınlık var. Azerbaycan-Ermenistan savaşında İsrail Azerbaycan'a yardım etti ki zaten genel olarak yıllardır müttefik iki devlet. O yüzden özellikle günümüzdeki İyi Parti ve DEVA Partisi seçmeni gençlerde İsrail yakınlığı çok fazla.

Yani kısacası; solcular değil sağcılar İsrail'i tutuyor Türkiye'de.


nundu
(11.05.21)
Sorun sizde değil.
Burada temel mesele inançtır .
Bir şeye uzak olan, diğerine yakındır sonuçta.
Arap nefreti, yani ırkçılıkta .
bir de güçlü olan haklıdır, müslüman değilse daha çok haklıdır anlayışı da cabası.
Böyle anlarda, ay ben aradayım, hümanistim, tarafsızım, objektifim gibi sözler nitelik veya duruş ifade eden şeyler değil.
Hiç değilse aç ve net olarak haklının/zulme uğrayanın yanında olmak gerek.
Belirli aralıkla her daim bu saldırıları yapılıyor .
Tamamen planlı hepsi.

Oradaki olaylara Arap ülkelerinden ses seda çıkmıyor. Çıkamaz da başlarına gelecekleri bilirler. Geçen haftalardaki İsrail'le normalleşme sürecine katılanları da oldu malum.
İsrail bu şekilde planladığı vahşetin getireceği sesi biraz olsun kıstı ama böyle gitmez. Kan üzere bir devletin sürekli devamı olmaz.
Abd'de öyle.

Yine son olarak Filistin'deki vahşete üzülmeyen, yine İsrail'in kendi menfaati için desteklediği terör örgütlerinin şehit ettiği "arap olmayan" askerlerimize de üzülmez. Bu imkansız.


Erva
(11.05.21)
bir muhalif olarak belirteyim, israil ortadoğu'nun ortasında cennet denilebilecek bir ülke. hem bilim ve teknolojide, hem de güvenlikte en yakın komşularından inanılmaz ilerideler, israil'e çevresinde yaklaşabilen bir tek türkiye var ancak biz maalesef bir çok bakımdan çok çok gerideyiz onlara göre. ayrıca "kendi vatandaşına değer verme" noktasında müthiş bir özverileri var, bir tane israilliyi kurtarmak için yüzlerce tutsağı feda etmeye açıklar. gerekirse bi tane adam için operasyon yapıp binlerce kişi öldürebilecek bir korumacılığı var ülkenin. bu türk insanının özendiği, beklediği, istediği bir şey ama bizim devletimiz bu kadar önemsemiyor kendi vatandaşını. ortadoğuda türkiye dışında kendinizden ödün vermeden rahatlıkla yaşayabileceğiniz "tek" ülke israildir net bir şekilde belirtebilirim bunu.

yahudi cemaati ile türklerin hem osmanlı'dan, hem de atatürk döneminden kalan ciddi dostlukları var, bunu da işin içine kattığımızda, zaten bize göre geri kalmış olan, bize para dışında bir şey katma şansı olmayan, tarihsel olarak ve politik olarak da sürekli kazık yediğimiz araplardansa israillilerin desteklenmesini ben de mantıklı görüyorum. son dönemdeki azerbaycan - ermenistan savaşında da israil dışında bir batı bloğu ülkesinden zerre yardım gelmedi azerilere.

bunun dışında filistin meselesi için tr yapılabilecek max. yatırımı rte ile şimdiye kadar maalesef yaptı. başlarda israil karşıtı bir insandım, ama bence artık bu kaybedilmiş bir savaştır, peşinden koşmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. zaten araplara da sorsanız size ne diyeceklerdir, çünkü osmanlı/türk bayrağı altında yaşamaktansa israillilerle sefalet içinde tükenmeyi tercih ederler emin olabilirsiniz. sivil yerlerin bombalanması, şöyle böyle bunların hepsi net hikaye. tüm olay adamların anahtarı israil'e teslim etmesiyle, israillilerin daha zeki ve çalışkan olmasıyla başlıyor. o zamandan beri böyle ara ara didişiyorlar sonra susuyorlar.


roket adam
(11.05.21)
@roket adam hocam anladım da, bizimkiler niye bunu destekliyor? Yani bu durumdan bize ne?


giovanne
(11.05.21)
arap nefretinden ziyade oradaki filistin halkı tarih boyunca hiçbir zaman dostumuz veya müttefikimiz olmadı. Açıkçası sivil insanların ölümü üzücü ancak filistin gibi Türkiye karşıtlığını devlet politikası belirlemiş, asırlardan beri bizi sırtımızdan vurup, farklı terör örgütlerini destekleyen bir ülkeyi desteklemeyi anlamıyorum.

eksisozluk.com

ayrıca İsrail'de çeşitli zamanlarda gemi ile Ashdod ve Haifa Limanlarında bulunup şehirlerde gezme fırsatı yakaladım. Şimdi bir taraf çölde yuvarlanırken diğer taraf parasıyla sıfırdan Avrupai şehir yapmış. Yukarıda linki verdim, toprakları satıp seneler sonra geri istiyorlar kısaca..
Roket adam yukarıda epey güzel özetlemiş.

Ashdod veya Haifa'da herhangi bir kafeye oturduğumda İngilizce konuştuğumdan hemen soruyorlardı nereli olduğumu. Türk olduğumu söyleyince kahveden tut tatlıya kadar ikramlar yapıyorlardı.Tabiki bu bizdeki gibi hesaba sokma kazıklama maksatlı değil. Hatta çoğu Yahudi ailesinin illaki bir Türkiye bağı olduğunu öğrendim, mesela bir kafede garson kız dedelerinin bir zaman Konya'da yaşadığından bahsetmişti. O nedenle de Türkiye'den gidenlere sıcak davranıyorlar diye düşünüyorum.

Dünyanın en büyük denizcilik firmalarından birisinde çalıştım, sahibi Yahudi kökenli idi. Bizim Din, iman diyerek cumayı kaçırmayan firmalar aylarca maaş vermezken o firmada evden yola çıktığın saatte maaşın başlar eve geri dönene kadar devam ederdi. Maaş ayın 1'ini kesinlikle geçmezdi, hatta Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi tatillerde maaş önceden yatardı.


Northern Mariner
(11.05.21)
bir kısmı israil'i laik/seküler sanıyor. işte dine bulaşmazsak biz de böyle olabilirdik lanet olası çöl arapların mitosları falan diye dolaşıyor. müslümanlar, özellikle müslüman araplar aşağı ırk gibi bir şey onların gözünde ve bu aşağı ırk yüce türk ulusunu da aşağıya çekmeye çalışıyor. kim bu bununla mücadele ediyorsa iyidir hoştur. öyle bakıyorlar.

yaşı biraz geçkinler ise orta doğu'da israilden başka dostumuzun olmadığı günleri hatırlıyor. bu gerçekten öyleydi. mısır'ın götü yana yana israil'e yanlamaya çalıştığı günlere kadar hatta daha sonrasında bile israil'in orta doğu'daki tek -devlet düzeyinde- iyi anlaştığı ülkeydi türkiye.

bir kısmı da ülke içindeki mevcutta var olan veya doğabilecek ayrılıkçı hareketlerden dolayı olsa gerek israil muhibi gibi takılıyor.

bütün bunların üstüne 20 yıl akp tecrübesini de eklemek lazım.


Efoody
(12.05.21)
(7)

Turşu Tavsiyesi

Selamlar, çok para ve malzeme israf ettim bu uğurda. Alıyorum, beğenmeyince devam etmiyorum ve hem param gitmiş oluyor, hem aldığım şey çöp oluyor. Ev turşusuna en yakın turşuyu arıyorum. Mümkünse az tuzlu. Çeşit olarak hiç farketmez. Lokasyon: AnkaraDanke.
Selamlar, çok para ve malzeme israf ettim bu uğurda. Alıyorum, beğenmeyince devam etmiyorum ve hem param gitmiş oluyor, hem aldığım şey çöp oluyor.

Ev turşusuna en yakın turşuyu arıyorum. Mümkünse az tuzlu. Çeşit olarak hiç farketmez. Lokasyon: Ankara

Danke.
giovanne
(09.05.21)
Mahalle aralarında ziraat satış noktası vb benzeri yerler oluyor. Oralardan çubuk turşusu.


hayaletimsi
(09.05.21)
@hayalet çubuk turşusu diye aldıkşarım da güzel çıkmadı maalesef. Direkt bir marka vs. varsa süper olur


giovanne
(09.05.21)
yıllardır şurdan alırız, memnunuz.

www.tursucuzadem.com


trajikomix
(09.05.21)
Sakarya caddesinde turşucu husmenaga


primetime
(09.05.21)
www.hurriyet.com.tr
izmirde ama kargo yaptırabilirsiniz.
Listeye 9. sıradan girmiş ama bence hakkı yenmiş. www.hurriyet.com.tr


halanne
(09.05.21)
mahalle pazarlarında satılan turşu :)


Eskişehir'de özgem turşu var yıllardır, biz seviyoruz. Hele turşu suları süper. İnstagramlarında il dışına gönderim yaptıkları yazıyor ama bi dm atıp sorun bence
www.instagram.com


eatpraylaw
(09.05.21)
(2)

Sokağa Çıkma iznim vardı, tekrar almama gerek var mı?

Selamlar, bie önceki kısıtlamadan sokağa çıkma iznim vardı, şimdi tekrar almama gerek var mı yoksa o hala geçerli mi? Genelgede buna dair bir şey görmedim sanki
Selamlar, bie önceki kısıtlamadan sokağa çıkma iznim vardı, şimdi tekrar almama gerek var mı yoksa o hala geçerli mi? Genelgede buna dair bir şey görmedim sanki
giovanne
(28.04.21)
Yenilemek gerekebilir. Benim de şirket tarafından verilen bir iznim vardı, fakat şimdi yeni bir izin çıkartıcaklar.


clones
(28.04.21)
evet var


jamswety
(28.04.21)
(4)

Mezunların Nerede Çalıştığını Öğrenmece (Linkedn üzerinden)

Selamlar, mesela koç üni. bilgisayar müh. Mezunlarının nerlerde çalıştığı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bunu linkedn üzerinden öğrenmenin bir yolu var mı?Danke
Selamlar, mesela koç üni. bilgisayar müh. Mezunlarının nerlerde çalıştığı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bunu linkedn üzerinden öğrenmenin bir yolu var mı?

Danke
giovanne
(27.04.21)
koç üniversitesi LinkedIn sayfasına girince orada yazıyor zaten? alumni kısmındaydı sanırım.


roket adam
(27.04.21)
Alumni gibi bir seçenek bulamadım :/ eski çalışanlar diye bir seçenek var ama orası da tam olarak istediğim gibi değil


giovanne
(27.04.21)
alumni, sonra da next'e tiklayacaksiniz. turkcesini bilmiyorum.

ibb.co


hot potato
(27.04.21)
link: www.linkedin.com


hot potato
(27.04.21)
(1)

İkea Döküm Tava (Vardagen) Kullanan Var mı? (Kızartma Tavası)

Selam ahali. Kızartma için bir bir tava alayım dedim, teflon kısa ömürlü oluyor bu sebeple çeliğe yöneldim. Bugün ikea’da vardagen diye bir tava gördüm, baktım sağlam ve karbon çelik. Yapıştırdım geçtim. Sanırım bu tava dökümmüş şimdi anladım; kızartmadan kastı da et/tavukmuş bende bildiğimiz patate
Selam ahali. Kızartma için bir bir tava alayım dedim, teflon kısa ömürlü oluyor bu sebeple çeliğe yöneldim. Bugün ikea’da vardagen diye bir tava gördüm, baktım sağlam ve karbon çelik. Yapıştırdım geçtim.

Sanırım bu tava dökümmüş şimdi anladım; kızartmadan kastı da et/tavukmuş bende bildiğimiz patates/patlıcan kızartma için kullanmayı düşünüyordum. Sanırım kızartma olayını yanlış anladım :) sorum şu ki bu tavada derin yağda kızartma yapılır mı?
giovanne
(26.04.21)
merhaba

söz konusu tava ile derin yağda kızartma yapabilirsiniz tabi, ancak çok verimli olacağını düşünmüyorum. döküm tavalar diğerlerine göre daha geç ısınır, daha geç soğur. yağın kızması için biraz fazla beklemeniz gerekebilir. ayrıca yan çeperlerinin alçak olmasından dolayı kızartma yağının ocağınıza sıçramasını engellemeyecek ve ocağın daha çok kirlenmesine yol açacaktır. ben aynı tavayı et/tavuk pişirmek için kullanıyorum.

patates, patlıcan vs kızartmak için derin, emaye kızartma tencerelerini tercih etmeniz bence daha mantıklı olacaktır.


doubletapper
(26.04.21)
(4)

Balkona Nasıl Perde !?

Selamlar. Cam balkona bir perde almamız gerek, güneşten mütevellit oturulmuyor balkonda. Bir baktım ama tül store, zebra, normal store vs. bir sürü çeşit var. Benim bildiğim tek model zebra ve oradan yürümeyi düşünürken annem de “aralara çok toz girer” deyip beni düz stor perdeye yöneltti. Hakkaten
Selamlar. Cam balkona bir perde almamız gerek, güneşten mütevellit oturulmuyor balkonda. Bir baktım ama tül store, zebra, normal store vs. bir sürü çeşit var. Benim bildiğim tek model zebra ve oradan yürümeyi düşünürken annem de “aralara çok toz girer” deyip beni düz stor perdeye yöneltti. Hakkaten de toz alacak bir yerde balkon.

Sizin bir tecrübeniz var mı?
giovanne
(19.04.21)
Hasır ya da bambu jaluzi de düşünebilirsiniz, balkon için perde ağır olur gibi geldi.


whoosie
(19.04.21)
Biz de 1 ay önce falan takdırdık ancak şöyle bir durum var, ne takdıracağınızı balkonun yapısı da etkileyebiliyor zira bizde öyle oldu. Bizim balkonun üst kısmında bir kiriş var yani düz değil, gelen arkadaş buraya stor olmaz yoksa cam açılmaz dedi! bakınca öyle olduğunu anladık ve mecburen normal anam babam düz perde aldık kumaş.

Bunu paylaşmak istedim.


va
(19.04.21)
Jaluzi


ala09
(19.04.21)
Plise perde


cilekli krep
(19.04.21)
(7)

Enginarın iyisi kötüsü oluyor mu?

Selam. Malumunuz enginar mevsimi. Ben de kışın tüketmek üzere 50 tane falan alayım diyorum. Zaten çoğu yerde soyulmuş satılıyor ama kimi yerde 7 tl kimi yerde 5 tl vs. Ben herhangi bir yerden alayım mı yoksa bunun da iyisi kötüsü olur mu? Evetse de nasıl anlarız :)?Danke
Selam. Malumunuz enginar mevsimi. Ben de kışın tüketmek üzere 50 tane falan alayım diyorum. Zaten çoğu yerde soyulmuş satılıyor ama kimi yerde 7 tl kimi yerde 5 tl vs. Ben herhangi bir yerden alayım mı yoksa bunun da iyisi kötüsü olur mu? Evetse de nasıl anlarız :)?

Danke
giovanne
(15.04.21)
Oluyor. Kötü olanlar daha kılçıklı. Balıktaki kılçık gibi.
İyi olanlarda daha az ya da hiç olmuyor.


pudra
(15.04.21)
Olmaz mı? En büyük sıkıntı kılçıklı olması olabilir, sonrasında çok küçük gelebilir. Çevrenizde satan varsa alıp deneyip sonra toplu alabilirsiniz ya da mahalle facebook grubu varsa oralarda sorabilirsiniz. Referans önemli.


whoosie
(15.04.21)
Reklam gibi olacak ama değil vallahi. Geçenlerde Germencik organik den aldım mükemmeldiler


kisa
(15.04.21)
Oluyor ya olmaz mı ben geçen aldım kılçıklı çıktı çöp oldu:(


Şurdan aldım. Memnunum.

www.metroyatservis.com


Mirket
(15.04.21)
@mirket çok ucuz değil mi


giovanne
(15.04.21)
Evet ucuz. İthal olmasıyla ilgili sanırım. Yerlisi de vardı ve biraz daha pahalıydı ama o da piyasadan ucuzdu.
Karaciğer için iyi geldiği iddia ediliyor. Onun için günde 1 tane, buharlı pişiricide pişirip yiyorum. Paketi yarıladım henüz bir kılçık problemiyle karşılaşmadım.


Mirket
(15.04.21)
(6)

Yurtdışı Hesaba Para Göndermek??

Selam. Bir hesaba 100 euro kadar bir para göndermem lazım ama daha önce böyle bir şeyi hiç denemedim. Hesap Almanya’da birine ait. Ben bu işlemi en az maliyetle (en az maliyetli hali bile ne kadar bilmiyorum) nasıl yaparım ve paranın ulaşması ne kadar sürer?Danke
Selam. Bir hesaba 100 euro kadar bir para göndermem lazım ama daha önce böyle bir şeyi hiç denemedim. Hesap Almanya’da birine ait. Ben bu işlemi en az maliyetle (en az maliyetli hali bile ne kadar bilmiyorum) nasıl yaparım ve paranın ulaşması ne kadar sürer?

Danke
giovanne
(14.04.21)
Burada transferwise falan tavsiye ederler muhtemelen, çözüm mü bilmiyorum, Pep çözer bu ihtiyacınızı muhtemelen


cepteteb'de hesabım var, 600 euro'yu 30 tl'ye göndermiştim.


@elvan abi çok aşırı iyimiş hemen bakayım


giovanne
(14.04.21)
transferwise tabiki. toplamda odeyecegin komisyon 1 euro'dan az olur. referansli link ile kayit olursan ilk 500euroluk islemlerinde komisyon hic odemezsin


crucio
(14.04.21)
Pep diye bir uygulama var ona da bakın. Bedavaya gönderim sağlıyor neredeyse.


feel the blanks
(14.04.21)
Duzenli olarak transferwise kullaniyorum, turkiyeden tl gonderim, oraya euro gitsin diyebiliyorsan en temizi. Deneigi gibi referansla giris yaparsan 500 (affiliated hesap referansiyla 2500) dolara kadar ucretsiz gonderim oluyor. Kuru da google'da yazan makassiz kur.


fakyoras
(14.04.21)
(9)

Telefonu Nereden Almalı (iPhone)

Az önceki problemi çözdüğümüze göre yeni bir soru ile karşınızdayım :)Kayınpedere bir iPhone alacağız internet üzerinden ve "sen bu işlerden anlarsın" denilerek ihale bana yıkıldı. Ne var ki ben 5 yıldır cep telefonu almadım ve bihaberim gelişmelerden. Hanımın ailesi de çok kıldır bu konularda, bir
Az önceki problemi çözdüğümüze göre yeni bir soru ile karşınızdayım :)

Kayınpedere bir iPhone alacağız internet üzerinden ve "sen bu işlerden anlarsın" denilerek ihale bana yıkıldı. Ne var ki ben 5 yıldır cep telefonu almadım ve bihaberim gelişmelerden. Hanımın ailesi de çok kıldır bu konularda, bir bok olsa olay direkt "sen sebep oldun" seviyesine gelecek. Amazon geldi aklıma ama orada da aradığımız model yok. Seçenekler şu şekilde:


Vatan, Teknosa vs. - 14.500 TL

Hepsiburada (satıcı da Hepsiburada) - 14.000

Gittigidiyor, n11 vs: 13500 TL

Nasıl yapsak?
giovanne
(14.04.21)
öncelikle kayınpedere 15 binlik iphone almaya emin misiniz?

ikincisi, madem bir şey olursa size kalır, Apple'ın sitesi veya Zorlu/Akasya'ya gidip elden Apple'dan alın geçin. (ben Amazon'dan almıştım ama orada yok demişsiniz)


nhk ni youkosu
(14.04.21)
@nhk ben almıyorum ya, o kendine alacak da internet üzerinden, anlamadığı için bana "aha kart bilgileri sen halledersin" dediler :)


giovanne
(14.04.21)
apple üzerinden sipariş verseniz olmuyor mu?


teritori
(14.04.21)
apple ticari kartlara taksit yapmıyor web sitesinden maalesef.


giovanne
(14.04.21)
HB'de ve Gittigidiyorda satıcısı Troy, Vatan, Medimarkt, Teknosa olan ilanlar varsa onlardan alabilirsiniz daha ucuz ise, ben PT ve Troy'un da sitesine de bakardım,
Pazaryerlerinde saçma sapan satıcı olmamasına dikkat edin yeter.


biraz pimpirikli dediniz diye apple demiştim ama madem taksit meselesi var, mesela hepsiburada (satıcı hepsiburada) ve trendyol(satıcı troy) şeklinde sorunsuz alan arkadaşlarım oldu. Bir sorun çıkarsa ne olur orasını bilemiyorum ama.


nhk ni youkosu
(14.04.21)
Tavsiye değil de kendi tecrübemi paylaşayım.
Sanırım on yıldır filan 4-5 telefon aldık Hepsiburada sitesinden. Yalnız sıradan rastgele satıcılardan değil.


epitaf
(14.04.21)
soruya kaynak yapayım. her ticarete karta telefon alımında taksit var mı? bende 12 pro almak istiyorum ama taksitle alabiliyorum sadece. şirket üstüne ticaret kart çıkartmadım ihtiyacım olmadığı için ama çıkartabilirim.


scudman1
(14.04.21)
hepsiburada apple ın resmi distribütörü, apple ın sitesinden almakla hb’dan almak arasında fark yok. o yüzden hb’dan alırdım ben olsam.


rentts
(14.04.21)
(5)

Çıkma Lastiğe Ne Kadar verilir?

Selamlar. En yaygın ölçülerde (185 65 15) bir lastiğe ihtiyacım var, yazlık. Beni bir yaz götürmesi kâfi zira önümüzdeki sene dördünü de değişeceğim.Nedir bunun ortası?Danke
Selamlar. En yaygın ölçülerde (185 65 15) bir lastiğe ihtiyacım var, yazlık. Beni bir yaz götürmesi kâfi zira önümüzdeki sene dördünü de değişeceğim.

Nedir bunun ortası?

Danke
giovanne
(08.04.21)
Sahibinden'de bak max 300-400e alabilirsin.


1917
(08.04.21)
Markasına ve durumuna göre değişir. sıfırının tanesi 800TL olan continental lastiğin çıkma setini alırsan 500-600 istiyorlar. Arkadaşın araca 2 hafta önce aldık.

Tanesi 100tl ye de bulursun ama sadece orada lastik var dersin.


kimlanbu
(08.04.21)
150-250 arası makul.


xrated
(08.04.21)
300-400 0 lastik parasi zaten yani conti veya brisgestone almiyosaniz. goodyear eagle serisi sifiri su an 350 lira adeti. ikinci el piyasasini bilmiyorum ama 300-400 çok fazla bence. sanirim en fazla 200 verirdim. Piyasadaki en ucuz 0 lastik dayton marka 275 liraya bulunabiliyor


Bunun için kim sabit fiyat verirse yalan söyler. Bin tane markanın biner tane modelinin biner farklı kondüsyonda çıkma lastiği var. Almak istediğiniz marka model lastiğin sıfır fiyatını öğrenin, sonra karşınıza çıkan çıkma lastiğin kaç yılı üretimi ona bakın, lastiklerde hasar var mı, dişleri ne durumda, buna göre bir fiyatı siz tahmin edebilir hale gelirsiniz.

Mesela ben yakın zamanda tam da sizin ölçülerde premium bir markanın en üst model lastiklerini sattım, sıfırdan farksızdılar. Az km yapmışlardı, 2020 üretimiydi. Takım halinde sattım ama tanesi 180₺‘ye gitti.

2009 üretimi eriyip gitmiş lastiği 50₺’ye de alabilirsin, 2017 üretimi 30-40bin kilometre gitmiş premium marka bir lastiği 200₺’ye de bulabilirsin, ikinci üçüncü sınıf bir markanın sıfır lastiğini 250₺-300₺’ye de alabilirsin. Seçenekler, olasılıklar çok.


deneme
(08.04.21)
(7)

Apple Watch SE alınır mı?

Malumunuz fakir Apple Watch’u diye geçiyor. 6 ile arasında 1000 tl fark var. Bütçe de anca buna uygun. Ne dersiniz a dostlar? Eksileri artıları nelerdir? Aktif olarak spor yapıyorum, yüzüyorum.
Malumunuz fakir Apple Watch’u diye geçiyor. 6 ile arasında 1000 tl fark var. Bütçe de anca buna uygun. Ne dersiniz a dostlar? Eksileri artıları nelerdir? Aktif olarak spor yapıyorum, yüzüyorum.
giovanne
(07.04.21)
Ekg dışında kayda değer bir farkı yok, Apple’ın sitesinden tam karşılaştırma yapabilirsiniz, gayet güzel bir cihaz. 1000 lira ucuz olunca fakir saati mi oluyormuş? 2.5 veren 3.5 da verir vermesine ama ekg’ye ihtiyacı yoksa neden versin ki? Hayret doğrusu.


orient blue
(07.04.21)
orient blue'ya ilaveten 'always on display' yok bir de. 6'da ekranda sürekli bir görüntü mevcutken SE'de sadece bileğini yukarı kaldırınca ekran açılıyor. Bu farka değecek özellikler değil. Ben de almayı düşünüyorum. Direkt SE alırım alırsam.


himmet dayi
(07.04.21)
Ben 4 kullanıyorum, eşimde SE var. Çok iyi bir cihaz. SE'den aşağı inmeyin kesinlikle, ama SE işini fazlasıyla görür.

4'te EKG var, birkaç kere ancak kullandım. Always on display de pili çabuk bitirdiği için sıkıntı.

Fakir aw'si diye geçen seri 3. Seri 3'ün ekranı kasası falan da eski, o yüzden baya demode bi model oldu artık.


roket adam
(07.04.21)
Ha bu arada eşim de 3. Seri kullanıyor, pratikte hemen hemen hiç fark yok diyebilirim estetik farklar dışında. Aynı işi aynı güzellikte yapıyor. Aklıma gelen ilginç bir fark; bendeki se ile gelen mesajlara (whatsapp vb.) parmakla çizerek yanıt yazmak mümkün ama 3’te olmuyor. Doğal olarak insanlar yenisini alsın diye yazılımsal olarak kısmışlar bazı ufak tefek şeyleri, önemsiz bir fark. Bildirim, konuşma gibi asıl amaçlarını layığıyla yerine getiriyor. Bütçe çok önemliyse hala alınır bence 3. Seri.

Düzeltme: 3. seride de elle çizerek yazma varmış :)


orient blue
(07.04.21)
fakir apple watch'u tabiri çok komik. zengin adam gidip 50.000$'lık saat takıyor zaten.

alınır gayet. çizilirse, bozulursa da daha az üzülürsün. yapıştır gitsin bence.


sinek kral
(07.04.21)
zengin insanlar 100-200 bin dolarlık saat takar 3-5 bin liralık saat değil o konuda herkes gibi düşünüyorum. SE alıp geçin bence, ihtiyaçlarını yeterince karşılar.


golgi aygıtı
(07.04.21)
alinir. daha once sormuslardi onlara da soyledim. 6 alacagima SE alirim ben sahsen.


yoggi
(07.04.21)
(6)

Şu böcekler neyin nesi? Delirdim.

Birkaç gündür tek tük denk geliyordum ama bugün mutfakta camın dibinde bunlardan 20-30 tane peyda oldu. Başka yerde de yok. Bunlar nedir acaba?https://ibb.co/d4G5FnM
Birkaç gündür tek tük denk geliyordum ama bugün mutfakta camın dibinde bunlardan 20-30 tane peyda oldu. Başka yerde de yok. Bunlar nedir acaba?

ibb.co
giovanne
(07.04.21)
www.google.com , ortadaki böcekten dolayı kene diyebilirim.


synax
(07.04.21)
kene değil ki bunlar. tam cismini bilmiyorum ama true bug büyük ihtimalle. camdan falan girmişlerdir.


malheiros
(07.04.21)
böceklerin üstünü de görebilir miyiz?
halı böceğine benzettim.


ibb.co
ibb.co

Buyrun bunlar da üstten fotoğrafları


giovanne
(07.04.21)
patates böceği gibi son attığınız fotoğraflar ama net değil fotoğraflarınız.


söylediğiniz tüm böceklere baktım ancak hiçbiri değil.


giovanne
(07.04.21)
(8)

HGS olmadan geçiş yaptık ama?

Selamlar, araçta hgs yok ama anadolu otoyolunda ücretli geçişleri kullandım. Şimdi bu ücretleri benim plakaya mı yazıyorlar? Ben bunu nasıl ödeyeceğim?Bir de HGS almanın bir avantajı var mı? Ben dönüşte de o yolu kullanacağım. Online alabilir miyim?Danke
Selamlar, araçta hgs yok ama anadolu otoyolunda ücretli geçişleri kullandım. Şimdi bu ücretleri benim plakaya mı yazıyorlar? Ben bunu nasıl ödeyeceğim?

Bir de HGS almanın bir avantajı var mı? Ben dönüşte de o yolu kullanacağım. Online alabilir miyim?

Danke
giovanne
(03.04.21)
Bankalardan online alabilirsin. Etiket gelmez hemen ama HGS hesabından ödersin direkt geçişleri. Cezaya düşmemesi için 14 gün içinde ödemen lazım. HGS olmasının bir avantajı var mı? Bence yok. Benim araçta var. Doğru dürüst okuduğuna şahit olmadım. Sadece bariyerli gişelerde bekleyince okuyup geçiyor. Gerçek hızlı geçişlerde 25 km/s hızla geçsem bile yeşil yanmıyor ve sonradan kendisi plakadan bulup otomatik düşüyor.

Hiç HGS almadan geçiş yapıp ödeme yapabilir misin onu bilmiyorum.


himmet dayi
(03.04.21)
webihlaltakip.kgm.gov.tr
şuradan ödeme yapılıyor galiba.
gün içinde ödersen ceza işlemiyor.


sutlu nescafe
(03.04.21)
@sutlu nescafe eyvallah, 35 tl çıkmış ücret. Çok değil mi ya :)


giovanne
(03.04.21)
Nerden nereye 35?


himmet dayi
(03.04.21)
Abi akıncılardan girdim bartın’a gittim ama sorgu ekranında giriş kısmında (-) var, isim görünmüyor, sadece çıkış görünüyor o da dörtdivan. 35,75 tl de ücret görünüyor


giovanne
(03.04.21)
35 fazla muhtemelen cezali gecis. Akincilar bolu dogu arasi 7.5tl. Sizinki de en fazla 7.5 olur 5-6 lira da olabilir


dream
(03.04.21)
Evet, giriş görünmediği için maksimum değeri yazmış. Biraz bekle o değer olması gerekene inince ödersin. Eğer 1 hafta içinde inmezse karayollarını arayıp durumu belirt. Onlar asıl ödemeyi görüyor direkt.


himmet dayi
(03.04.21)
Evet, bugün 4 tl’ye düştü.


giovanne
(04.04.21)
(20)

Kediyi 1 gün evde bırakmak?

Selam. Acil bir iş çıktı, birazdan şehir dışına çıkıp yarın akşam döneceğim kısmetse. Evde bir kedicik var, pandemiden dolayı sanırım aşırı alıştı bize, 7-24 dibimde. Şimdi 36 saat bırakıp gitsem acaba sorun olur mu? Komşularımız da huysuz insanlar, gece ağlarsa kedicik sorun çıkarırlar diye endişe
Selam. Acil bir iş çıktı, birazdan şehir dışına çıkıp yarın akşam döneceğim kısmetse. Evde bir kedicik var, pandemiden dolayı sanırım aşırı alıştı bize, 7-24 dibimde. Şimdi 36 saat bırakıp gitsem acaba sorun olur mu? Komşularımız da huysuz insanlar, gece ağlarsa kedicik sorun çıkarırlar diye endişe ettim.

Yoksa şimdi veterinerime götürüp bir gün orada kalmasını mı sağlayayım?

Ne yapmalı?
giovanne
(03.04.21)
Ağlar çok fena olur. Aileden arkadaştan biri sizin eve gelip kalamaz mı 1 güncük?


1bir1bir1
(03.04.21)
Yasak var maalesef, kimse gelemiyor :(


giovanne
(03.04.21)
Şehir içinde kimse yok mu?


1bir1bir1
(03.04.21)
Veteriner de başında durmayacak ki. Aksine kafese tıkıp yalnız bırakacak.


1bir1bir1
(03.04.21)
Maalesef yok. Veterinerde bir oda oluyor, eğer başka bir hayvan yoksa orada tutuyordu daha evvelinden ama tabii bir gün kafeste duracaksa sıkıntı.


giovanne
(03.04.21)
normalde bir şey olmaz ama evde de tek başına ağlayacaksa, veterinerde ağlasın, komşular rahatsız olmaz en azından.

veterineri arayıp doluluk oranını bir sorun isterseniz.

evde bırakacaksanız muhakkak birkaç yere su ve mama koyun.
yanlışlıkla devirebilir, oyun oynarken kapıları kapatıp bir odada mahsur kalabilir vb. gibi şeyleri göz önünde bulundurun.
mutfak, banyo gibi nispeten riskli odaların kapılarını kapatın.


blatta hiberna
(03.04.21)
Çıktınız mı, ne yaptınız?

Kedicik dediğiniz kaç aylık? Çok ufak değilse bir şey olmaz. Bol bol su bırakın, kombi açıksa kapatmayın, açık pencere olmasın, bir de açık kapıların önüne kapı tutacağı, ağır bir şeyler koyun ki kendini bir odaya kapatmasın yanlışlıkla.


kobuzchu kiz
(03.04.21)
Çıkmadım. Aylık değil 2 yaşında ama aslında ama işte ağlaması muhtemel oldukça.


giovanne
(03.04.21)
Kocaman kediymiş ya, bir şey olmaz. Bence bir gün için yerini değiştirmek daha çok stres yapar hayvanda.


kobuzchu kiz
(03.04.21)
Bence de bişey olmaz. Mama su temiz kum ve güvenlik biraz da oynayacak bişeyler yeter. Ama ağlar o kesin.


1bir1bir1
(03.04.21)
Bişey olmaz. Mama ve su koyun bol bol. Perdeleri de açın.


elorelia
(03.04.21)
Açık pencere bırakma düşer. Ev girişteyse sokak kedilerine parti verebilir. Başımıza gelmişliği var. :)


1bir1bir1
(03.04.21)
2 yaşındaki bir kedi pek sıkıntı çıkarmaz. Sizin eve yaklaşacağınızı bildiği saatler biraz miyavlar, sonrasında uyumaya devam eder. Mamasını muhakkak yeterince hatta belki yeterin biraz üstünde koyun. Suyu ise bol bol koyun. Bunları evin farklı noktalarına koymanız iyi olur, hepsi yan yana olunca bazen gaza gelip anında bitiriyor nomıssızlar.

Kobuzchu kız+1 yer değiştirmek stres yaratır. Güvenli evinden ayırmayın hiç. Takip edilmesi gereken bi durum varsa (ilaç verilmesi, idrar kontrolü gibi) veterinerde kalsın derdim ama öyle bi durum yokken hiç götürmeyin veterinere.

Döndüğünüzde size çok sırnaşabilir veya trip atıp uzak durabilir. Her iki durum da gayet normal. Endişelenmeyin ^-^


Webcam açmak için teamviwer kurun pc varsa, merak edince bakarsınız.


ykyt
(03.04.21)
Kediler için yaşadığı mekan çok önemli. Yerini değiştirmek yanlız bırakmaktan daha çok stres yaratacaktır. Yeterince mama, su koyarsanız bir şey olmaz evde.


chavezding
(03.04.21)
ne olacak yahu herkes neler yazmış sanki çocuk bırakılıyor. bizim de kedi bize çok düşkün ama bırakıyoruz 1-2 gün hiçbir şey olmuyor.
ağlamaz gece, oyuncak falan verin, televizyonu açık bırakın ses olsun. uyur zaten bi köşede o kimse yokken.


matilda
(03.04.21)
ben 1-2 aylık sandım. kocaman kediymiş ya. hiçbir şey olmaz. etrafa oyuncaklarını koyun, perdeleri açın, normal yeri dışında 1-2 yere daha mama ve su koyun 2-3 gün de olsa sorun olmaz. veterinerde kalması çok daha kötü bir seçenek asla böyle bir şey yapmayın bence.


golgi aygıtı
(03.04.21)
Arkadaşlar size güvendim bıraktım, bakalım neler olacak :)


giovanne
(03.04.21)
noldu geri döndün mü?


ykyt
(06.04.21)
@ykyt bir duyuru yazmıştım aslında ama yok olmuş. Herkese teşekkür ederim, dediğiniz gibi 3 farklı yere mama ve su koymuştum döndüğümde 2 si bitmişti. kedicik de iyi görünüyordu, komşulardan da bir ses çıkmadığına göre rahat geçirmiş geceyi :). iyi ki götürmemişim ya.


giovanne
(07.04.21)
(1)

Neden herkes müzik/şarkı yapma peşinde?

Survivorcular, youtuberlar, futbolcusu aşçısı twitch yayıncısı herkes hemen bir şarkı yapma telaşı içinde. En son Taha Duymaz bile şarkı yapmış.Peki neden? Müzik işinde çok mu iyi para var? Ya da şöyle mi oluyor mesela “zaten survivor’a katıldın, bir de şarkı yaptın mı gelsin spor arabalar gitsin ha
Survivorcular, youtuberlar, futbolcusu aşçısı twitch yayıncısı herkes hemen bir şarkı yapma telaşı içinde. En son Taha Duymaz bile şarkı yapmış.

Peki neden? Müzik işinde çok mu iyi para var? Ya da şöyle mi oluyor mesela “zaten survivor’a katıldın, bir de şarkı yaptın mı gelsin spor arabalar gitsin havuzlu villalar” ?
giovanne
(01.04.21)
Eskiden arabeskçiler film patlatırdı şimdi de müzik yapıyorlar. Sanırım popüler kalmanın kolay ve ucuz yolu.


olaylar olaylar
(01.04.21)
(6)

Hizmet Pasaportu ile yurtdışına gitsem?

Selamlar. Resmi hizmet pasaportum var, 2 ay daha geçerlilik süresi var. Pandemiden dolayı gideceğim görev iptal olmuştu, kaldı öyle. Şimdi bu pasaportla bir EU ülkesine gitsem, döndüğümde beni neler bekliyor :)? Bu konudaki yönetmeliği vs. bilenimiz var mı?Teşekkürlee
Selamlar. Resmi hizmet pasaportum var, 2 ay daha geçerlilik süresi var. Pandemiden dolayı gideceğim görev iptal olmuştu, kaldı öyle. Şimdi bu pasaportla bir EU ülkesine gitsem, döndüğümde beni neler bekliyor :)?

Bu konudaki yönetmeliği vs. bilenimiz var mı?

Teşekkürlee
giovanne
(30.03.21)
Hocam çıkamazsın ki Türkiye'den, hizmet pasportunu görevin bittkten sonra kuruma teslim etmen lazım hadi etmedin bu sefer görev yazısı ibraz etmen lazım çıkışta, gri pasaport için özel sorgulama oluyor çünkü havaliamnında.


spacevan
(30.03.21)
Daha önce çıktım, görev yazısı ibraz etmedim Almanya için. Zaten görev yazısı olmadan o pasaportu alamıyoruz ki. Teslim etme kısmı da karışık, geçen defa istemişlerdi, bu defa sordum durabilir dediler zaten zamanı geçiyor deyip.


giovanne
(30.03.21)
Ben hizmet pasaportu ile Çin'e gittim. Zaten Çin'e gidecektim ama çıkarken ne burda ne orda bir belge istemediler. Sadece pasaport ile çıktım. Sonra da iade etmedim. Süresi doldu gitti.


prole
(30.03.21)
sorabilirler de sormayabilir de, iki türlü de duydum şans işi sanırım.

Yalnız 3 aydan az kaldıysa sıkıntı olabilir o. Benim de bu sene bitiyor arayan soran yok kalsın hatıra.


Eğer ki pasaport 2 ay sonra bitiyorsa bir çok ülke kabul etmeyecektir bu konuya ayrıca bakın.


defalarca hizmet pasaportu kullandım. eskiden süresini az verip, yurtdışı hizmet yaklaştığında uzatıyorlardı şimdi pasaportu yeniliyorlar. bize söylenen, bir görev kağıdı ile birlikte yurtdışına çıkabildiğimiz. gümrükte pasaportun yanında o kağıdın da bizden bağımsız veya bizimle birlikte oraya ulaştırılıyor oluşu idi. şu ana değin, hiç aksi bir hareket etmediğim için doğru olup olmadığını bilmiyorum. ayrıca iptal olan bir görevin yazısının gümrüğe ulaştırılacağını da sanmıyorum. deneyen ve çıkan arkadaşların belki görev kağıtları hali hazırda gümrükte olduğundan çıkışlarını izin verilmiştir, bilemiyorum.. riske edeceğiniz şey memuriyetiniz arkadaşlar.. bence değmez... teslim hususunda her seferinde aylar ve hatta seneler sonra teslim ettim. karşılığında emniyette sivil pasaportum olduğu için zaten sorun çıkmadı hiç bir zaman..


jeanluc
(30.03.21)
(3)

Oto Koltuğu (çocuk) Tavsiyesi

Selamlar arkadaşlar, yiğenim için bir oto koltuğu alacağız, şu an 8 aylık. Bu işlerden hiç anlamıyoruz, nasıl bir şey almak gerek? Mesela kg seçenekleri var, 15-36 kg alsak şu an kullanamaz mıyız? Malum pahalı olduğu için uzun vadeli bir şey almak bizim için daha makul geliyor :) Bunun dışında marka
Selamlar arkadaşlar, yiğenim için bir oto koltuğu alacağız, şu an 8 aylık. Bu işlerden hiç anlamıyoruz, nasıl bir şey almak gerek? Mesela kg seçenekleri var, 15-36 kg alsak şu an kullanamaz mıyız? Malum pahalı olduğu için uzun vadeli bir şey almak bizim için daha makul geliyor :)

Bunun dışında marka, model tavsiyesi, dikkat edilecek şeyler vs. çok makbule geçer.
giovanne
(27.03.21)
15-36 değil de 0-36 kg olan modeller alınabilir. Cybex, britax romer kallavi markalar.


fikox
(27.03.21)
Biz recaro (9-36) young sport hero isofixli aldık, bmw ferrari vs koltuklarını üreten firma olduğu için ilk etapta dikkatimizi çekmişti bir de Adax güvenlik sertifikası mı ne varmış bu koltuklarda, ona sahip olan bir marka-model alın mutlaka, bunda vardı.
1 yıldır kullanıyoruz, oğlum araca bindikten on dk sonra misler gibi uyuyor, çok seviyor koltuğunu :)
İsofixli alın, bizimki dönüyor bu çok rahat ettirdi. Çocuğu indirip bindirirken uzanmak Zorunda kalmıyoruz, zaten kemer işi falan zahmetli bu yüzden çok faydası var dönebilir olmasının.


biz be safe 9-18 aldık çok memnunuz maşallah diyeyim.hem isofixli hem de emniyet kemeri ile bağlanan vardı, isofix 1000 tll daha pahalıydı o yüzden kemerle bağlananı aldık çünkü ikisi de adax çarpışma testlerinden geçmişti yani güvenliydi. besafe i kesinlikle tavsiye etmemin bir sebebi de şu: diğer koltuklara göre oldukça yüksek çocuk dışarıyı seyredebiliyor. bizimki eskiden kolukta oturmak hiç istemezdi çünkü çukurda kaldığı için göremezdi. ama bu be safe ile maksimum oturacağı kadar oturuyor, yatış pozisyonu falan da güzel .


iwillsee
(28.03.21)
(2)

Neden “cumhuriyet savcısı” deniyor?

Neden sadece savcı denmiyor? ya da adli bir terim yerine yönetim biçiminin adı var içersinde? Mesela bir de sayıştay savcısı var, o alanı ile ilgili çalışmalar yapıyor anladığım kadarıyla.Danke
Neden sadece savcı denmiyor? ya da adli bir terim yerine yönetim biçiminin adı var içersinde? Mesela bir de sayıştay savcısı var, o alanı ile ilgili çalışmalar yapıyor anladığım kadarıyla.

Danke
giovanne
(26.03.21)
eksisozluk.com doğru bilgi burada.


alperz
(26.03.21)
(7)

Merkezi Sistem (payölçer) hk. Resmi Bilgi?

Merhaba, bu sistemin işleyişi/kullanımı hakkında resmi/hukuksal bilgiyi nereden öğrenebilirim? Mesela birisi diyor ki evdeki radyatör vanalarını min. de yakmak zorundasınız, bir başkası da diyor ki ev benim, ben kullanmadığımı komple kapatırım. Bu durumda da min. de tutanlar kendilerine olması gerek
Merhaba, bu sistemin işleyişi/kullanımı hakkında resmi/hukuksal bilgiyi nereden öğrenebilirim? Mesela birisi diyor ki evdeki radyatör vanalarını min. de yakmak zorundasınız, bir başkası da diyor ki ev benim, ben kullanmadığımı komple kapatırım. Bu durumda da min. de tutanlar kendilerine olması gerekenden daha fazla fatura geldiğini iddia ediyor. Bu tip sorunlar nasıl çözülüyor? Neticede milletin evine girip vana kontrol edilecek değil.
giovanne
(23.03.21)
Komple kapatılamayarak çözülüyor, vanalar tam kapanmıyor böylece herkes azıcık da olsa yakmış oluyor ve minimum da olsa bir şey ödüyor.

Hukuki veri nerededir bilemiyorum.


whoosie
(23.03.21)
işte bu konutta istenirse vanalar komple kapatılınabiliyor ve problem de buradan doğuyor.


giovanne
(23.03.21)
Muhteşemmiş, payölçer uygulayan firmayı darlayın bence, değiştirsinler sistemi yoksa o kavga asla bitmez.


whoosie
(23.03.21)
Yanlış hatırlamıyorsam hesap şöyle yapılıyordu:
Normal şartlar altında vanalar tamamen kapanmıyor, dolayısıyla herkes az da olsa bir miktar ödüyor, olması gereken de bu.
Vanaları müdahale edip tamamen kapattıranların sayacı ortalamanın altında geliyor, onlara da bir hesap yapılarak ortalama bir rakam çıkartılıyor diye hatırlıyorum. Yoksa dendiği gibi vana olmasa bile daire girişindeki vanayı kapatırsın, yine 0 çıkar tüketim. Özellikle dairesi boş olanlar bu çakallığı yapıyor ama bina yönetimleri bu dediğim yöntemle adil dağıtımı sağlamış oluyor.

+ edit olarak merkezi sistemle ısınılan dairelerde termostatik vanalar kullanılır. o vana oda sıcaklığına duyarlı, yani mesela rüzgar değil güneş alan bi bölgede sürekli 2'de yanan bir daire ile, sürekli soğuk tarafta kalan ama yine vanası 2'ye ayarlı bir daire arasında kullanım farkı oluyor, olması da normal.

Yani işin özeti çok ihtilaf olursa bi tane bina yönetim şirketi ile anlaşın, onlar çözsün. Uğraşılmaz böyle insanlarla, milletimizde herkes çakal. Terslik yapan olursa verin avukata gitsin.


roket adam
(23.03.21)
eğer vanayı kapattılarsa minimum bir sıcaklıkta yakılmış gibi faturaya ekleme yapılmak zorunda. diyelim 15 derece.


burya
(23.03.21)
Yönetmelikle düzenlenen bir konu bu.

www.mevzuat.gov.tr


redskull
(23.03.21)
Kıyasa girmek diyorlar burada. En alt yakman bile kurtarmayabiliyor. Kıyasa girersen ortalama tutardan ödeme yapman isteniyor.


baal
(23.03.21)
(6)

Ketçap Tavsiyesi

Arkadaşlar selam. Öyle sık kullanan biri değilim ama arada güzel oluyor. Belçika’dan bir marka almıştım bitince Tat marka aldım buradan bir tane ama 2-3 kullanımdan sonra bir kenara atmak durumunda kaldım. Sizin beğendiğiniz bir marka var mı acaba?Teşekkürler
Arkadaşlar selam. Öyle sık kullanan biri değilim ama arada güzel oluyor. Belçika’dan bir marka almıştım bitince Tat marka aldım buradan bir tane ama 2-3 kullanımdan sonra bir kenara atmak durumunda kaldım. Sizin beğendiğiniz bir marka var mı acaba?

Teşekkürler
giovanne
(17.03.21)
Heinz iyi değil. Hellmann's nispeten iyi bence


nucleon
(17.03.21)
Mayonezde heinz ketçapta hellmanns tercih ederim. Gerçi heinz'ın camda bi ketçapı vardı bir ara, ekşi ekşi çok iyiydi ama görmüyorum ne zamandır.


Jux
(17.03.21)
Ketçap oldukça şekerli bir sos. O yüzden ben heinzin yüzde 50 daha az şekerli ketçabını alıyorum, memnunum


kojonotsuki
(17.03.21)
Bir ara calve'yi cok severdim. Sonra heinz'e gectik. Alirsak onu aliyoruz.


fakyoras
(17.03.21)
A101'deki Çokça ketçap. Gurmeler bilir.


ryhmer
(17.03.21)
heinz acılı ketçap.not:acılı değil.ama düz ketçaptan daha iyi bence.


(4)

Bakım Birazcık Gecikince Arabanın Saçmalaması??

Selamlar. Arabanın bakımı 2 bin km kadar gecikti, araç saçmalamaya başladı. Çekişten düştü ses çıkarmaya başladı... bakıma götürdüm, filtreler vs. değişti, egzos temizliği yapıldı da rahatladı biraz. Araç pejo 308 dizel, 2014 model.Lakin amcamın araba focus, dizel, manuel. Bakım makım hak getire, 3-
Selamlar. Arabanın bakımı 2 bin km kadar gecikti, araç saçmalamaya başladı. Çekişten düştü ses çıkarmaya başladı... bakıma götürdüm, filtreler vs. değişti, egzos temizliği yapıldı da rahatladı biraz. Araç pejo 308 dizel, 2014 model.

Lakin amcamın araba focus, dizel, manuel. Bakım makım hak getire, 3-5 yılda bir anca. Adamın arabada hiç sorun yok gibi. Bizim araç mı dandik?
giovanne
(08.03.21)
Denk gelmistir veya psikolojiktir. Bakimi 2bin geciktirmek arabada gozle gorulur bi sey yapmaz. Uzun vadede aracin sagligi icin bakimlari aksatmamak en iyisi.

Bana da depoyu fulleyince araba daha guzel geliyodu :d


fakyoras
(08.03.21)
Yağ bakımı çok önemli. Yağ bakımı sonrası araç performansı hatrı sayılır derecede yükseliyor.


westblack
(08.03.21)
"suyunu eksik etme, yağını değiştir" derdi eski bir ustam.


ankara06
(08.03.21)
Hava veya mazot filtresi etki etmiştir, 2 bin km geçmesi yağ kalitesinde büyük bir farklılık oluşturmaz, oluştursa da bunu çekiş olarak hissetmezsiniz.


John Bloor
(09.03.21)
(1)

Güntekin Onay Nerede?

Kaç maçtır yok ekranda, hayırdır?
Kaç maçtır yok ekranda, hayırdır?
giovanne
(07.03.21)
Covid-19 olmuş sanıyorum.


scholes
(07.03.21)
(5)

İnsanları Yüzünden Bulan Bir Sistem Var mı?

Merhaba, başlıkta tam anlatamadıysam özür dilerim. Mesela bazı suçlular güvenlik kamerasından yola çıkarak bulunuyor ya, bu nasıl oluyor tam olarak? Amerikan filmlerinde olduğu gibi resmi netleştirip bir database den o resimle eşleşen resimleri mi buluyorlar? Yoksa başka bir şey mi?Ya da mesela olay
Merhaba, başlıkta tam anlatamadıysam özür dilerim. Mesela bazı suçlular güvenlik kamerasından yola çıkarak bulunuyor ya, bu nasıl oluyor tam olarak? Amerikan filmlerinde olduğu gibi resmi netleştirip bir database den o resimle eşleşen resimleri mi buluyorlar? Yoksa başka bir şey mi?

Ya da mesela olay Samsun’da geçiyorsa örneğin, olay yerine ekip gidip soruşturarak mı buluyor? Özellikle son zamanlardaki twitter’da gündem olan olaylar çevresinde soruyorum.

Teşekkürler
giovanne
(07.03.21)
evet söylediğin gibi oluyor. mesela şuradaki python kütüphanesine bakarsan daha fazla fikir sahibi olabilirsin.

pypi.org

kişileri bulmak için de devletlerin ayrı bir database vardır. Oradan tarayıp bulmaya çalışabilir.

public olarak ise opencv gibi kütüphanelerle bu işler yapılıyor.


bagcivan
(07.03.21)
Eyds sınavı girişinde yüzümden kimliğimi sistemden buldular. Aç karnına aşırı şaşırmıştım.


Hallegadola
(07.03.21)
çin'de var, bu sayede vatandaşları puanlıyorlar. düşük puanlılara bazı kısıtlamalar falan getiriyorlar. google'dan araştırabilirsiniz.


rose parks
(07.03.21)
Kumar sektöründe de kullanılıyor bu sistemler. Bazı casinolar hile yapan kriminal tipleri databaseinde saklıyor.


old possum
(07.03.21)
Asiri yayginlasti bu. Gittikce de ucuzluyor sistem. Kurumlarda, sirketlerde normal güvenlik kamerasi ile personel takip sistemi olarak kullaniyorlar. Cin bu konuda cok uc uygulamalari hayata gecirdi.
P aranin ucunu gosterin gelip istediginiz yere kurayim sistemi :)


Kirmizibavul
(07.03.21)
(4)

Lavazza’nın Kahvesi Çok mu iyi ??

Kahveden pek anlamıyorum dostlar. Aylar evvel Almanya’dan Lavazza kahve aldım, 1 kg. Şimdi kendim evde öğütüp filtre kahve yapıyorum ve çok beğeniyorum. Burada Starbucks, tchibo (neredeyse tüm çeşitleri) vs. bir çok marka denedim ama hiçbirini bu kadar beğenmedim. Ben mi abarttım acaba? Biri ile pay
Kahveden pek anlamıyorum dostlar. Aylar evvel Almanya’dan Lavazza kahve aldım, 1 kg. Şimdi kendim evde öğütüp filtre kahve yapıyorum ve çok beğeniyorum. Burada Starbucks, tchibo (neredeyse tüm çeşitleri) vs. bir çok marka denedim ama hiçbirini bu kadar beğenmedim.

Ben mi abarttım acaba? Biri ile paylaştım bu düşüncemi, bana ‘o ne ki sen 3. Dalgacılardan alsan bir daha onu içmezsin” falan dedi :(.
giovanne
(04.03.21)
Değil.
Ulasilamaz olduğu icin aklinizda takilmis olabilir?


logisticsmanager
(04.03.21)
"o ne ki sen 3. Dalgacılardan alsan bir daha onu içmezsin" +1
3. dalgacıların kaliteli olanları kendi kavurdukları çekirdekleri satıyor, lavazza ya da tchibo ya da starbucks ise kim bilir kaç ay önce kavuruyor. raf ömür için yoğun kavuruyorlar ve bu da kahvenin lezzetinin sığlaşmasına sebep oluyor. taze kavrulmuş çekirdeğin farkı zincirlerde satılanlarla kıyasalanamaz bile. zift gibi siyah kahve sevmiyorsan yerel kavurucuları denemeni öneririm.


Jux
(04.03.21)
Lavazza çok kötü yav. Taze kavrulmuş alıyorum ama evet.


ben de taze kavrulmuş alıyordum, ancak lavazzanın tadına alıştım. paketli kahvelerde en iyi lavazza bence. ağız tadıyla alakalı. iyi çekirdekleri iyi kavurduklarını düşünüyorum. benim için şu an en iyisi.


mikahakkinen
(04.03.21)
(10)

Kaskoyu Nereden Yaptırıyorsunuz?

3 yıldır Aksigorta kullanıyorduk, hiç kaskoluk iş olmadı. Bu defa hiç güzel fiyat vermediler, normalde onlardan yenilemeye devam edince uygun fiyatlar vermeleri gerekiyordu. Her neyse, Seçenekler şöyle;Aksigorta’dan 150 tl ucuz Grupama ve AXAAksigorta’dan 400 TL pahalı Anadolu, 500 TL pahalı Allianz
3 yıldır Aksigorta kullanıyorduk, hiç kaskoluk iş olmadı. Bu defa hiç güzel fiyat vermediler, normalde onlardan yenilemeye devam edince uygun fiyatlar vermeleri gerekiyordu. Her neyse, Seçenekler şöyle;

Aksigorta’dan 150 tl ucuz Grupama ve AXA
Aksigorta’dan 400 TL pahalı Anadolu, 500 TL pahalı Allianz

Türkiye, doğa, nippon vs. düşünmedim hiç.

Ne diyorsunuz?
giovanne
(03.03.21)
Bizim çalıştığımız sigorta şirketi var, onlar bizim yerimize en avantajlı olanı belirleyip gönderiyorlar. Bu arada 400 liraya kasko hangi araç yav?


malheiros
(03.03.21)
Aksigorta benim. Memnunum.


mor oje
(03.03.21)
@malheiros hocam 400 tl değil, 1800 tl :)


giovanne
(03.03.21)
benim eureko senelerdir.


Groupama'dan memnunum 5-6 senedir. Acenta sigortam.net kullanıyorum, mutlaka fiyat alın derim.


tss
(03.03.21)
sigortam.net


oekuklu
(03.03.21)
doğadan cok sikayet okuyunca basıma iş almamak için gene aksigortadan yaptırdım. sigortam.net in 1600 verdiği kaskoyu acente 990a yaptı.


sigortam.net'den kasko yaptırırken kapsamına çok dikkat edin. evet ucuz ama limitler ve koruma epey düşük olabiliyor. müşterinin konuyu iyi bilmiyor olmasından faydalanıyorlar.


orpheus
(03.03.21)
Sigortacım her sene her firmanın fiyatını liste halinde atar ben de içinden seçerim.

Türkiye doğa ve nippon'a karşı neden önyargılısınız?

Her firma reasürans birliğine bağlı ve devlet güvencesi altında, aralarında ufak tefek hizmet farkları olur sadece.


John Bloor
(04.03.21)
@john bloor doğa ve nippon ile çalışan arkadaşlar ve yazılanlar hiç iyi değil. Mesele x birim parayı almak değil, dediğiniz gibi o bir şekilde alınır ancak uğraşmadan, rahat bir şekilde almak zor diye düşünüyorum bu sigorta şirketlerinden.


giovanne
(04.03.21)
Allianz.


since1907
(04.03.21)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.