Giriş
(4)

Myprotein'i nasıl bilirsiniz?

Ben bu arkadaşı gurbet ellerde denedim, ahım şahım bir tadı yoktu ama fena değildi. Orada millet bayılıyor buna bir de. Şimdi burada baktım, fiyatı oldukça iyi. 2.5 kg almaya yöneldim ama ekşi'de <buraya gönderdikleri ürünler 3. sınıf> falan yazmışlar. satıcısı protein7, siz denediniz mi? memnun kal
Ben bu arkadaşı gurbet ellerde denedim, ahım şahım bir tadı yoktu ama fena değildi. Orada millet bayılıyor buna bir de. Şimdi burada baktım, fiyatı oldukça iyi. 2.5 kg almaya yöneldim ama ekşi'de <buraya gönderdikleri ürünler 3. sınıf> falan yazmışlar. satıcısı protein7, siz denediniz mi? memnun kaldınız mı?

Danke
giovanne
(27.11.20)
Cok iyi.

labdoor.com

Bu sitede urunleri hep ust siralarda.


baldur2
(27.11.20)
ingiltere'de en cok satilan markalardan biri. en ucuzu ayni zamanda


hiç kullanmadım. almayı düşünüyordum ama aynı eleştirileri ben de okudum. 25 gramında 18 gram proteine düşürmüşler falan.

protein tozu karşılaştırma sitelerine bakarsan her biri ayrı bir sıralama yapıyor:

top10supps.com

www.mensjournal.com

bodynutrition.org

al, tadına bak. beğenirsen devam edersin.
ben optimum gold standart whey kullandım, tadını hiç beğenmedim ama.


tabudeviren
(27.11.20)
Hiçbir dayanağım yok şimdi söyleyeceklerimin ama zamanında türkiye’den de ingiltere’den de alma fırsatı bulmuştum, türkiye’de satılan myproteinlerin sahte olduğunu düşünüyorum.


Deathrow
(27.11.20)
(11)

Tuvalette Sigara İçen Komşu

Selamlar. Komşumuz tuvalette/banyoda sigara içiyor, havalandırmadan dolayı tüm koku bizim eve de doluyor, artık öyle oldu ki sabah resmen sigara kokusuna uyanıyorum. Biz içmediğimiz için belki biraz daha hassasız ama sanki ben evde sigara içiyorum. Aşırı rahatsız ediyor bizi. Şimdi gidip kendisi ile
Selamlar. Komşumuz tuvalette/banyoda sigara içiyor, havalandırmadan dolayı tüm koku bizim eve de doluyor, artık öyle oldu ki sabah resmen sigara kokusuna uyanıyorum. Biz içmediğimiz için belki biraz daha hassasız ama sanki ben evde sigara içiyorum. Aşırı rahatsız ediyor bizi.

Şimdi gidip kendisi ile konuşmayı düşünüyorum ama merak ediyorum bunun sınırı nedir? Yani adam bana “ev benim, istediğim yerde içerim” dese haklı olur mu?

Danke
giovanne
(26.11.20)
evet, haklı olur. dışarda içmesinler evde içmesinler nerede içsin bu insanlar sigaralarını? bence komşunuzun kendi evindeki özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmadan önce, ki bunu hiçbir koşulda yapmamalısınız, bu rahatsızlığınızı başka hangi yollardan çözebilirsiniz onu düşünün.


hazen
(26.11.20)
E tabi mantıklı olarak haklı olur, eğer komşu garip bir kişilik ise bence gitme hoş olmayan sonuçlar ile karşılaşabilirsin


paramolacak
(26.11.20)
Havalandırma giderine fan taktırmak sorunu çözer


kisa
(26.11.20)
Adam haklı bir şey diyemezsiniz. @kısa' nın dediği gibi fan falan çözün.
Benim komşu da her sabah balkonda içiyor ben de sigara içmediğim için anında alıyorum kokuyu. Ama ne yapabilirim, adamın balkonu.


ykyt
(26.11.20)
Maalesef günün em güzel sigaralarını tuvalette içiyorum ve biri kapıma gelip uyarsa olabildiğince kibar davranmaya çalışsam da kabalaşmaktan kendimi alamam.


jalapeno
(26.11.20)
ben olsam "haklısınız, içmeye devam edebilirsiniz, ama koku tamamen bizim eve geliyor, ben de içmediğim için epey kalıyor koku evde,sadece belirtmek istedim" derim. şikayet gibi giderseniz adam da tersleşebilir. normal biriyse ve tuvalette içmek vazgeçilmezi değilse, "dikkat etmeye çalışayım" der. haberdar etmelisiniz.


lovemyself
(26.11.20)
kötü bir durum. sabah uyanınca burna dolan o leş sigara kokusu kadar rahatsız edici bir şey yok ama komşuya da bunu demek çok zor. bence söylemeyin. ya komple havalandırmayı kapatın ya da girmeden önce tuvaletin kapısını açıp, 5-10 dakika sonra girin.


anarsika
(26.11.20)
havalandırma bacasına çalışmadığı zaman kapağı kapanan fan taktırın.
birde zaman ayarlı priz alın.
her sabah 4-6 arası fan çalışsın. bu tüm gün havalanmasına yeterde artar.
yada 2 saatte bir 15 dakika çalışsın. fan çalışırken içeri sigara dumanı kokusu giremez.
camı açtığınız zaman zaten fanın 20'de biri kadar hava değişimi ancak sağlanıyor.
komşuyla konuşmayın bence.
laftan anlayacak biri olsa banyoda içmezdi.


Sigarayı evinde istediği yerde içer. Ama sizi rahatsız edemez. Havalandırma boşlukları da ortak kullanim alanlarıdır. Kapatsın havalandırma penceresini içsin.


fikox
(26.11.20)
sigara içenler hak vermiş hep. üst kattaki de 24 saat tepinsin o zaman kendi evi nasılsa başka nerede tepinecek?

sizi rahatsız edemez, kendiyle ilk başta düzgünce konuşun olmazsa yöneticiye söyleyin, en son çirkeflik yapıp olayı bitirin.


Tochinoshin
(26.11.20)
ben sigara içiyorum, annem içmiyor.

aynen dediğiniz gibi küçük tuvalette, banyoda alt katımızdaki insanlar sigara içiyordu. hatta öyle bir boyut alıyor ki, tuvalet banyodan sürekli müzik sesleri geliyor çünkü teyp kurmuşlar banyoya. sürekli muhabbet sesleri falan karı koca hatta bazen 2 çocukları ile beraber takılıyolardı. öyle böyle takılmak değil ama adamlar salon ya da oturma odası yerinde 7 24 banyoda takılıyorlardı. taşındılar da kurtulduk, deli gibi gürültü yapıyolardı ben hep üst kattan şüphelenmiştim ama alt katmış meğerse, aynı şekilde benim üstümdekiler de benden şüphelenmiş, onlar da anladılar neyin ne olduğunu hehe.

dediğiniz gibi bütün sigara dumanı içeri doluyordu. biz etkilendiğimiz kadar bizim 10 kat üstümüze kadar da gider o duman.

tuvalet ile banyonun havalandırma pencerelerinin olduğu alan taş çatlasın 1 metrekaredir. yani büyükçene bir baca.

fan taktırın kurtulun öteki türlü zor. siz zaten konuşmayın gidin yöneticiyle konuşun. böyle insan gibi dert anlatmak falan herkeste işe yaramıyor. ayrıca sigara dumanı geliyorsa korona kapma ihtimaliniz bile var.

yani abi bak şimdi, kombi yakıyosun iyi güzel, hadi içerisi soğumasın diyorsun, milletin evini duman altı yapmanın manası nedir, sen ısınıyon bu sefer adam donuyor evi havalandıracak diye.


killerbee
(26.11.20)
(1)

Şişme Yastık Önerisi Olan Var mı?

Toplamda 30 (15+15) saat sürecek bir yolculukta kullanmak üzere şişme yastığa ihtiyacım var. Şişme seçmemin sebebi çantamda yer kaplamamasını istemem. Yani benzer şekilde yer kaplamayan yastık tavsiyeleriniz de alınır.Teşekkürler.
Toplamda 30 (15+15) saat sürecek bir yolculukta kullanmak üzere şişme yastığa ihtiyacım var. Şişme seçmemin sebebi çantamda yer kaplamamasını istemem. Yani benzer şekilde yer kaplamayan yastık tavsiyeleriniz de alınır.

Teşekkürler.
giovanne
(26.11.20)
www.decathlon.com.tr
Ben bunu kullanıyorum birkaç aydır gayet rahat.


(7)

Balatadan Ses Geliyorsa Artık Değişmenin Zamanı Gelmiş midir?

Disklerde sorun yoksa, Balatayı değişiminin de üzerinden en az 15 bin km geçtiyse ve frene bastığında o sesi duyuyorsan, artık zamanı mı?
Disklerde sorun yoksa, Balatayı değişiminin de üzerinden en az 15 bin km geçtiyse ve frene bastığında o sesi duyuyorsan, artık zamanı mı?
giovanne
(24.11.20)
Araba ne bilmiyorum ama fren ışığı yandı mı? Sensörlü mü balata? Eğer jant arasından bakabilirseniz fener ile balata gözükebilir yine arabaya bağlı olarak. Ama değişme zamanının geldiğini düşünüyorsanız vakit geçirmeyin. Aynalar zarar görmesin sonra taşlıyorlar inceliyor, o da tehlikeli.


ykyt
(24.11.20)
kendiniz cevaplamışsınız zaten "frene bastığında o sesi duyuyorsan, artık zamanı"


ankarakecisi
(24.11.20)
Yanlış mı anladım 15bin km de Balata mı değişir? Ayağınız hep frendeyse belki.


catch the arrow
(24.11.20)
Bazı balatalar yeni takıldığında dahi ses yapar.Piyasada taksici balatası diye geçer.
15 bin km biraz erken gibi balata değişimine.Kendiniz ya da güvendiğiniz tamirciye kontrol ettirin bence.


arenas
(24.11.20)
Ben balata değişim süresini 15bin geçtiniz sandım. 15-20binde balata değişmez. Ses sürekli geliyorsa balata kalitesiz olabilir.


ykyt
(24.11.20)
buyuk SUV tarzi araclarda bile balatalar 40-50bin gidiyor, 15-20bin balata icin hicbirsey. eger ses yapiyorsa toz/tas sikismis olabilir, ya da balatalar dandiktir ses yapiyordur.


cooperr
(24.11.20)
balata spreyi ile bir temizle. 10-15 dakika uzun yol yaptığında araçtan inince balatada bir koku oluyor mu ?

kaliperleri söktürüp balataları hafif törpüleyebilir ve sistemi sağlıklı çalışması için yağlatabilirsin. sıkışıp hafif hafifi sürtüyorsa da ses yapar ve ısıdan dolayı sertleşir.


orpheus
(25.11.20)
(4)

Protein Tozu... Nerden, Hangi Marka Almalı?

1 kg alacağım, ne tavsiye ederisiniz?Danke
1 kg alacağım, ne tavsiye ederisiniz?

Danke
giovanne
(23.11.20)
para sıkıntın yoksa hardline 3matrix iyidir. güzel karışıyor. her yerde fiyatı aynı. belki trendyolda indirime girmiştir bi bak


olaylar olaylar
(23.11.20)
weider tabii ki para sıkıntısı yoksa.


garavel
(23.11.20)
optimum whey. fiyat performans olarak ideal bence.
bir tık ucuza kaçayım dersen hardline.
denizde kum bende para diyorsan weider.


benevolent sun
(23.11.20)
1 kg alacaksan zaten weider alamazsın. 2300 gramlık tek kutuda satılıyor :)

optimum gold standard whey alabilirsin. veya myprotein... bunlar ithal ve iyi olarak bilinen markalar...

ben son zamanlarda migros'tan big whey go alıyorum. 30 gramlık tek paket. adına aldanma, yerli marka bu.. :)

hard line da yerli.

tabi ithal ve yerli arasında ne kadar kalite farkı var, neler fark ediyor ve değişiyor, onu bilmem anlamam. sporcu arkadaşlar ithal ürünleri daha çok tercih ediyorlar. ben çok profesyonel değilim.


tabudeviren
(23.11.20)
(4)

Polyester/Akrilik/Poliamid Karışım Ürünler Kullanıyor musunuz?

Biliyorum ki birçoğunuz bu sentetik maddeleri kullanmamayı tercih ediyorsunuz. Ama son zamanlarda farkettiğim bir şey var; bunları %100 bile olmasa karışımlarda kullanıyorlar. Mesela kazak bakıyorum, %20 polyester vs. var içinde. Ya da pijama, aynı. Bu durumlarda siz “aman canım, %20 dediğin nedir”
Biliyorum ki birçoğunuz bu sentetik maddeleri kullanmamayı tercih ediyorsunuz. Ama son zamanlarda farkettiğim bir şey var; bunları %100 bile olmasa karışımlarda kullanıyorlar. Mesela kazak bakıyorum, %20 polyester vs. var içinde. Ya da pijama, aynı. Bu durumlarda siz “aman canım, %20 dediğin nedir” deyip alıyor musunuz yoksa hiç olmasın mı istiyorsunuz?
giovanne
(23.11.20)
hic olmasin diyorum.


ala09
(23.11.20)
hiç olmasın istiyorum ama maalesef %100 pamuk, %100 yün vb. doğal tekstil ürünleri bulmak hem çok zor oldu hem de çok pahalı artık.
ama en azından özellikle iç çamaşırı, pijama, çorap gibi uzun süre tene direkt temas eden ürünlerde kesinlikle doğalını tercih etmeye çalışıyorum.
aynı mantık ile yeni kot aldığım zaman günlerce suyunu değiştire değiştire bir kova suda bekletiyorum, nasıl renk çıkıyor, bunu yapmasam o boya tenime işleyecek.
kuru temizlemeden gelen birşeyi hemen giymemeye, en azından 1 hafta havalandırmaya çalışıyorum.
maalesef çok kimyasal var hayatımızda, hepsini kontrol etmek de ciddi efor istiyor ama en azından bazı küçük önlemler olabilir diye düşünüyorum.


la lykia
(23.11.20)
öncelikle tüketilmiyor kullanılıyor.

pamuk, yün arasam da sentetiksiz ürün yok denecek kadar az artık. poliamid içlerinde nispeten daha iyisi. %100 yapaysa asla almıyorum ama %20-30 poliamide razı olduk artık.


jimjim
(23.11.20)
yün giymem çünkü hayvansal ürün.
pamuk olmasına dikkat ediyorum ama kazakta öyle bir şans yok tabii.


sonsuz
(23.11.20)
(7)

Fatih Artman iyi mi oynamış ? (Bir Başkadır)

Bana her sahnesi Behzat’taki Harun’u hatırlattı. Bildiğimiz Harun yani. Ama herkes çok övmüş, beğenmiş. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bana her sahnesi Behzat’taki Harun’u hatırlattı. Bildiğimiz Harun yani. Ama herkes çok övmüş, beğenmiş. Siz ne düşünüyorsunuz?
giovanne
(22.11.20)
İlk bölümler bana da öyle geldi ama sonradan iyi toparladı.


potsdamer
(22.11.20)
Ben gayet iyi oynadığını düşünüyorum. Aklıma harun gelmedi açıkçası


Harun sinanoglu ile yakından uzaktan alakası yoktu


all girls dream
(22.11.20)
harun'u izledim. kardeşiyle ilişkisini de görünce bire birdi neredeyse, yorumları okumadan başladım bu arada.


anarsika
(22.11.20)
izlemedim ama fatih artman ne oynarsa iyi oynar.


mikahakkinen
(22.11.20)
Behzat c'yi izlemedim ve bu dizideki oyunculugunu cok beğendim ama kendini tekrar ediyorsa ve ilk seferine rastlayip begendiysem bilemeyecegim, Menajerimi Ara'dakinden oldukca farkli ama.


(22.11.20)
behzat c'yi izlemedim, bir baskadir'da super oynamis.


cooperr
(22.11.20)
(7)

Mozzarella Peyniri Tavsiyesi

Arkadaşlar selam. Bahçıvan marka var marketler, nasıldır? Ya da sizin deneyip beğendiğiniz bir marka var mı?Danke
Arkadaşlar selam. Bahçıvan marka var marketler, nasıldır? Ya da sizin deneyip beğendiğiniz bir marka var mı?

Danke
giovanne
(19.11.20)
Bahçıvan'ınki lastik gibi. Buffa'nınki lezzetli: buffa.com.tr


fotrsapka
(19.11.20)
pizzada kullanıyorum fena değil


karsiyakaliyiz
(19.11.20)
biraz pahalı ama buffa'nınkiler çok lezzetli oluyor. özellikle burrata favorim.


gokyuzu gibi
(19.11.20)
Buffa +1


SiyamkedisiZorro
(19.11.20)
Buffa.

Diğerleri mozzarella değil. Atanamamış mozzarella.


faith no more
(19.11.20)
rani çiftliğinden alıyorum ben. buffalo almak istiyorum ama maalesef bulunduğum semte yollamıyor hiçbir firma. metro'ya gitmeye de üşeniyorum


burya
(19.11.20)
Bahcevan kesinlikle degil. Sikistirilmis lor peyniri adeta.


balpolen
(19.11.20)
(1)

Kaft İndirim Yapıyor mu?

Sitesine baktım, çantası 180 tl. Acaba indirim yaptığı dönemler oluyor mu hiç? İndirim dediysem de öyle %10 değil, en azından bir %40 gibi.
Sitesine baktım, çantası 180 tl. Acaba indirim yaptığı dönemler oluyor mu hiç? İndirim dediysem de öyle %10 değil, en azından bir %40 gibi.
giovanne
(18.11.20)
o sekilde degilde, ikincisi %50 gibi indirimleri oluyor takip edersen.


Zima Blue
(19.11.20)
(4)

Ankara Piknik Alanı

Selam fellas. Sevdiğim biri mangalı çok seviyor, söz vermiştim ona. Ankara’da mangal yakılabilecek temiz alanlar var mı? Alacaatlı’da bir yeri aradım ama kamelyası, sobası derken ik kişi için sadece orada bulunma ücreti 145 tl çıktı.
Selam fellas. Sevdiğim biri mangalı çok seviyor, söz vermiştim ona. Ankara’da mangal yakılabilecek temiz alanlar var mı? Alacaatlı’da bir yeri aradım ama kamelyası, sobası derken ik kişi için sadece orada bulunma ücreti 145 tl çıktı.
giovanne
(08.11.20)
Beynam'ı araştırın birde. Hava güzel tabi bugün herkes son mangalı yapma peşinde. Biz de mangala gideceğiz bugün gölbaşı taraflarına.


spacevan
(08.11.20)
Araç varsa çamlıdere tarafına çıkın ama soğuk olur


1917
(08.11.20)
Yakacık var Yenimahallede. Agaclik küçük bir alan. Araçla giriş 12 tl. Kamelyalar ve mangallari var


aslil
(08.11.20)
Ankara'da mangal yakılabilecek piknik alanları (güncel) : drive.google.com

Bunun dışında yasak. Ha gizli gizli yakar da yakalanmayabilirsiniz, o da sizin riskiniz.


kibritsuyu
(08.11.20)
(8)

GTA V alayım mı? Yoksa "too late" mi?

Selam fellas. PSN'de GTA V köpekbalığı kartları ile birlikte 87 tl'ye düşmüş. Geçmişte 60 tl'yi görmüşken almamıştım. Tam alacak gibi oluyorum ama hep "ulan 7 yıllık oyun, şimdiye dek oynamamışsın, bundan sonra oynasan ne oynamasan ne" diyorum ve kalıyor öyle. bir de tabi grafik mevzuu var, bu da un
Selam fellas. PSN'de GTA V köpekbalığı kartları ile birlikte 87 tl'ye düşmüş. Geçmişte 60 tl'yi görmüşken almamıştım. Tam alacak gibi oluyorum ama hep "ulan 7 yıllık oyun, şimdiye dek oynamamışsın, bundan sonra oynasan ne oynamasan ne" diyorum ve kalıyor öyle.

bir de tabi grafik mevzuu var, bu da uncharted serisi gibi eski oyunlarda piksel saydırır mı bilemedim. Siz ne dersiniz?

Danke.
giovanne
(06.11.20)
60 liraya ineceği günler bu saatten sonra gelmez diye düşünüyorum.

oynamadıysanız bence alınır.

ama bence bir gta iv değil.


barabas
(06.11.20)
çok güzel oyun. ben bitirince çok üzüldüm. grafikleri bayağı iyi. ben aldım 1 hafta sonra epic bedava dağıttı. biraz üzüldüm ama o paraya değiyor be dedim. Bir gün satarım çakallığıyla epic'den de indirdim tabii :D duruyor öyle kıyamadım.


matilda
(06.11.20)
senin gibi gaza gelip temmuz'da 80 liraya premium edition aldım. yaklaşık 10 saatten sonra sıkılıp bıraktım. oyun "ilginç araçlar kullanma" simülasyonuna dönmüş, devamlı abuk sabuk taşıtlar (denizaltı, yolcu uçağı, iş makinesi vs.) kullanıp duruyorsun. bir de zamanın ruhunun gerisinde kalmış, herkesin yıllar önce oynayıp geçtiği bir oyun için heyecan duymuyorsun. takıldığın bir yeri internette aratıyorsun, millet 6 sene önce halletmiş gitmiş o bölümü. bunlar ister istemez motivasyonu bozuyor. en azından bende öyle oldu. ama grafikler ps4'te hala sırıtmıyor.


sir gawain
(06.11.20)
ocak'ta psn'de 49'a almıştım sanırım. haziran gibi de oynadım. gayet keyifliydi, oyunu rushladım ona rağmen iyiydi.


Oyun gayet keyifli ben epic ten beleş aldım ama çok beğendim. Fiyat olarak yorum yapmayım.


Topalordek
(06.11.20)
Tosla ile alırsan %25 iade olur


baal
(06.11.20)
bazı oyunlar vardır zamandan bağımsız olur.
mesela heroes of might and magic 3, mesela cm 01 vs..

bu da öyle bir oyun.
öyle araç simulasyonu filan değil, verdiğin paranın karşılığını verecek bir oyun.
özellikle rush yapmadan, hikayeyi yaşayarak oynarsan tadından yenmez.

ayrıca oyunun adı grand theft "auto". tabi ki araç yoğunluklu olacak oyun :)


teritori
(06.11.20)
alınır bence. uzun süre meşgul eder. steam'e ilk geldiğinde 160 tl civarı paraya almıştım hey gidi


false pretension
(06.11.20)
(6)

Neden herkes Trump kazanmış gibi davranıyor?

Sonuçlara bakıyorum, Biden önde götürüyor. Yanlış anlamadıysam 7 delege fazlası var Trump’tan. Ama nedense herkes Trump kazanmış gibi davranmaya başladı bile.
Sonuçlara bakıyorum, Biden önde götürüyor. Yanlış anlamadıysam 7 delege fazlası var Trump’tan. Ama nedense herkes Trump kazanmış gibi davranmaya başladı bile.
giovanne
(04.11.20)
edition.cnn.com

henüz kesinleşmeyen eyaletlerde trump önde ve rahatlıkla kazanacak gibi görünüyor.


dafuq
(04.11.20)
henüz sonucu bilinmeyen eyaletlerde trump biraz daha önde, son dakika degisikligi olmazsa kazanan kim olursa olsun burun farki ile kazanacak. georgia, nc ve pennsylvania'dan ikisini trump alirsa trump kazanir gibi görünüyor.


proteus
(04.11.20)
Daha posta oyları açılmadı, oradan biden'a çok oy gelicek diyorlar demokratlar postayı tercih ettiği için. Gerçi bilmiyorum ne kadar etkiler mevcut sonucu.


Bruce
(04.11.20)
Bizde de öyle oluyor ya...


megalomaniac
(04.11.20)
sonuçlanmayan yerleri trump aldığında en az 80 fark atıcak biden'e

usa'da kazanan hepsini alır mantığı var. önde götürmesi önemli değil.


(2)

PSN Kart Sorununu Çözebilen Oldu mu?

Maalesef yine sıkışıp kaldık. Ne kadar kart denediysem hata verdi. Son zamanlarda bir şekilde bu sorunu çözebilenimiz var mı?
Maalesef yine sıkışıp kaldık. Ne kadar kart denediysem hata verdi. Son zamanlarda bir şekilde bu sorunu çözebilenimiz var mı?
giovanne
(03.11.20)
Saçma ama 2 gün kadar bekleyip sanal olmayan bir kart ile deneyin.


John Bloor
(04.11.20)
Bankacı arkadaşla ortaktık. Bikaç denemede olmayınca açtı karta ait hesabı iş yerinden, noktasına virgülüne kadar doğru yazdık ve oldu. aslında sokağın adı ekşi sokağı ama ''1.eksi sokak'' yazıyor mesela, içinde nokta olacak, ş olmayacak gibi.


onemoremile
(04.11.20)
(4)

5 mbit upload hızı nasıl? 10 mbit'e geçmeye değer mi?

Selam fellas. Yeni bir tarifeye geçeceğim. Önümde iki seçenek var:1- 100 mbit download ve 5 mbit upload2- 18.00 - 06.00 arası 100 mbit, geri kalan zamanlarda 25 mbit hız ve 10 mbit upload. evde iki kişiyiz, sık sık zoom toplantıları oluyor ve arada da online oyun oynanıyor.Danke
Selam fellas. Yeni bir tarifeye geçeceğim. Önümde iki seçenek var:

1- 100 mbit download ve 5 mbit upload

2- 18.00 - 06.00 arası 100 mbit, geri kalan zamanlarda 25 mbit hız ve 10 mbit upload.

evde iki kişiyiz, sık sık zoom toplantıları oluyor ve arada da online oyun oynanıyor.

Danke
giovanne
(03.11.20)
Eğer indirme yapılırsa online oyun esnasında sıkıntı yaşamazsın ama diyelimki sen arkadaşın whatsapptan bi yere foto ya da video gönderiyor (yani upload kullanıyor) o zaman sıkıntı yaşarsın benim 7 mbit ancak annem bir şey yüklerken saniyelik olarak fifada bile ping giriyor sanırım 10 da olsa bu sıkıntıyı yaşarsın ama denemek lazım.


KendineAteist
(03.11.20)
benim kullandığım tarife:

18.00 - 06.00 arası 100 mbit, geri kalan zamanlarda 25 mbit hız ve sürekli 5 mbit upload.

Bahsettiğin durumlarda sıkıntı yaşamıyorum.


burfak
(03.11.20)
Upload hızı önemli ya. Superonline pandeminin ilk başlarında 3 ay kadar upload hızını 5'ten 20'ye çıkardığında harika olmuştu. Evden ve çoğu zaman da yüklü dosyalarla çalışan insanlar için gerçekten fark ediyor. Şu an 10 20 lira farkla 5ten 20ye çıkarmayı isterdim açıkçası ama sunmuyorlar öyle birşey.

Senin durumuna gelirsek, 18-06 harici saatlerde 25mbit sıkıntı olmayacaksa 2. seçenek daha mantıklı.


battal gemalmaz
(03.11.20)
kablonet'te upload hızı artırılabiliyor ücreti mukabili.


fever
(03.11.20)
(9)

Neden Şeyma Subaşı’ndan Bu Kadar Beklenti İçerisinde Halk?

Dünya kadının umrunda değil. Hanımefendi hayatını yaşıyor. Şeyma miami’de kendini partiden partiye atarken 20 liraya hokkabaz gibi sahne alanlar Şeyma’nın İzmir depreminden dolayı bu partilere katılmasını eleştiriyor, paylaşım yapmasına kızıyor. Şeyma neden yas tutmalı ya da paylaşım yapmamalı?
Dünya kadının umrunda değil. Hanımefendi hayatını yaşıyor. Şeyma miami’de kendini partiden partiye atarken 20 liraya hokkabaz gibi sahne alanlar Şeyma’nın İzmir depreminden dolayı bu partilere katılmasını eleştiriyor, paylaşım yapmasına kızıyor. Şeyma neden yas tutmalı ya da paylaşım yapmamalı?
giovanne
(02.11.20)
çekememezlik. hayatını yaşadığı için. uğraşmadan bir sürü imkana sahip olduğu için.


jelly bear
(02.11.20)
yas tutup tutmaması umrumda değil. istediği kadar eğlenebilir. politik doğrucu bir yaklaşım yapmıyorum ama biz neysek o da aynısı.tek sıkıntı takipçi sayısı çok o yüzden dikkat çekiyor.


olaylar olaylar
(02.11.20)
güçleri o mimarlara müteahhitlere yetmiyor. suçlu sanki o kadın gibi


ShadowOfMoon
(02.11.20)
Takipçilerinin çok büyük kısmı Türkiye'de yaşıyor. Türkiye böylesine bir felaketle mücadele ederken bu tarz paylaşımlar yapması bence de hoş değil.


Bence de hoş değil.

Evet dünyada şuanda bile bir sürü çocuk istismara uğruyor, bir sürü kadın şiddete maruz kalıyor. Bir açıdan bakarsan her zaman üzülemeyecegimize göre bizi bağlamadan yaşamamız lazım.

Ama şöyle de bir dünya gerçeği var insan yaşadığı topluma göre şekilleniyor vs vs.. Ve insan benzer dili kültürü paylaştığı insanların acısını daha bir içselleştiriyor. Çoğu insan Afrikada olan bir depremle vanda olan bir depreme eşit derecede üzülemiyor, insan doğası. Soma maden kazası olduğunda da sabaha kadar uyumamıştım ve ağlamıştım. Bu sanırım yaşadığın toplumun acısına duyarlı olmakla alakalı birşey.

Yarın izmire gidip story atacak olan yine kendisi. Bence bu hayatını yaşamak değil duyarsızlık, umursamamazlık, saygısızlık..

Hayatını yaşamak çok daha başka bir kavram nezdimde, bir insandan bahsediyorsak.


mobydick
(02.11.20)
Valla bence bu öyle bir konu ki çok fazla sayıda sebebi bir çırpıda sayabilirsin. Herkesin kendi gerekçesi oldukça farklı olabilir.

Misal, kimisi sosyal medyadaki en klasik 'bakin ben ne kadar duyarlıyim' gizli alt metni için kendi istediği gibi davranmayani eleştirebilir. Kimisi, direkt çocukken bize dayatılan 'x olduğunda y yapılmaz' şeklinde düşünceden hareketle eleştirebilir. İşte X=birisinin ölümü ise Y=Televizyon izlememek, gülmemek falan gibi. Kimisi ise birini kendince aşağılamaya çalışıp prim toplamaya çalışır. Kimisi milleti eleştirmek için pusuya yatıp ilk gördüğünü eleştirebilir vs var oğlu var yani.

Haa bana sorarsan böyle çok bir vasfı olmayan kişilerin bu derece haber niteliği taşıması oldukça saçma o ayri.


Bu halk oldum olası birbirinin karısının kızının, parasının pulunun, eşinin dostunun dedikodusunu yapmaya meraklıdır.


pass
(02.11.20)
valla ben de kıskanıldığını düşünüyorum. sanki enkaz varken paylaşım yapan tek fani bu. acunla evliyken ses çıkaramayan magazinciler ısrarla haberini yapıyor, bazı insanlar da ona saydırarak rahatlıyor. bir magazin figüründen beklentimiz olacağına, o binaları yapan, denetlemeyen sorumlulardan beklentimiz olsun.


asteriks
(02.11.20)
Danla bilic, şeyma falan nispeten kolay yollardan voliyi vuran ve sürekli göz önünde olan tipler olduğu için bugün karın tokluğuna ter döken insanların zoruna gidiyor. Zengin hep var ama bunlar sürekli göz önünde.

Yaşayan yaşasın. Kimse içi boş duyar kasarak milleti memnun etmek zorunda değil ama olaydan bağımsız olarak bu insanların ne kadar niteliksiz fakat bir o kadar imkan sahibi olduğunu görmek bana çok salak hissettiriyor. Salyası akan bir çocuğa oyun kaybetmiş gibi hissediyorum ama dünya bizim algıladığımızdan farklı işliyor maalesef.


Novice
(03.11.20)
(23)

Bir monta 900 TL vermek üzereyim

Bir mont alayım dedim, montlarımı da genelde 5 seneden fazla giyerim. Biraz bakındım, "bu polyester buna 400 tl vereceğime üzerine xxx tl daha koyar güzel bir şey alırım" ile başlayıp soluğu 900 tl'ye kaz tüyü yağmur geçirmez bir montta aldım. Ama şimdi düşününce de 900 tl çok para bir giysi için. e
Bir mont alayım dedim, montlarımı da genelde 5 seneden fazla giyerim. Biraz bakındım, "bu polyester buna 400 tl vereceğime üzerine xxx tl daha koyar güzel bir şey alırım" ile başlayıp soluğu 900 tl'ye kaz tüyü yağmur geçirmez bir montta aldım.

Ama şimdi düşününce de 900 tl çok para bir giysi için. e diğer taraftan da içi elyaf dolu naylon şeylere 400 500 lira veresim yok. Sizce bir monta verilir mi o kadar para?
giovanne
(02.11.20)
ben o parayı veriyorsam biraz prestij katsayısına bakarım.

mesela iş ve ev çevrem kapalı mekanlarda geçiyor ve öyle çokda insanlara kendimi beğendirme derdim yoksa vermem.

ama sürekli toplantılara gidiyor yeni insanlar ile tanışıyorsam veririm.

öyle bir kriterim var.

bir fiyat skalasından sonra zaten teknik performansı bitiyor ürün ne olursa olsun. prestij dizayn kısmına para veriyorsun.


Yırtılır, leke olur mont çöp olur. Ben vermezdim.


Tochinoshin
(02.11.20)
hayir abi ne yapıyorsun
al lc waikikiden ici tuylu mont
zehir gibi sıcak tutuyor
dursun paran
zaten tenine degmiyor


kingcyrax
(02.11.20)
monta o para verilir, orta kalite bir mont aşağı yukarı o civarda zaten; ama kaz tüyü mont giymiyorum, bu konuya hassasiyet gösterilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

montun polyester olmasında bir sakınca yok ayrıca, columbia north face'in polyester ya da benzeri malzeme montları var. dolgunun kaz tüyü alternatifleri de var. amacın sadece fonksiyonsa decathlon'dan hem gerçekten sıcak tutma-rüzgar kesme-su geçirmeme konularında çok başarılı bir mont alabilirsin mesela. 400-500'e eli yüzü düzgün ve işini iyi yapan montlar var.


Bruce
(02.11.20)
güncel deyimle "duyar kasan" biri sayılmam, ama kaz tüyü olayı insanlıkta bambaşka bir boyut. tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.
para kısmına gelirsek artık 900tl çok bir şey sayılmaz. en az 5 sene kullanım için senede 180 tl eder.


r evolution
(02.11.20)
Bruce +1 (özellikle ilk paragrafına)
R evolution ise beni benim sürekli yaptığım bir hesabı yapmış. 900 tl öyle büyük bir para değil mont için.


irene
(02.11.20)
900tl hiçbir şey. O paraya artın eşofman üstü falan alıyoruz.


catch the arrow
(02.11.20)
Benim böyle iki montum var yurtdışından almıştım 250euroya ama kara kışta içine tişört giyip çıkıyorum böyle rahatlık mükemmellik yok. Kesinlikle değiyor.

Kaz tüyü olmasına gerek yok. Eksi bilmem kaç dereceye kadar sıcak tutar gibi ibare oluyor onlar da gayet iyi.


jazzabel
(02.11.20)
evet, kaz tüyü muhabbetine baktım, almayı düşündüğüm montta RDS sertifikası varmış yani tüyler sadece besin amaçlı tüketilen ördeklerden toplanıyormuş. Danke @Bruce


giovanne
(02.11.20)
Açıkçası bu tartışmayı yurtdışında yaptim ve cok arastirinca anladim ki yapacagin aktiviteye gore; verilir. Hatta verdiğin para az bile (100eurodan az demek su an).

Ama insanlarin dediği günlük çok soğuk olan bir yerde değilsen, dışarıda vakit geçirmeyeceksen, dağ yürüyüşü vs isler yapmayacaksan gerekliligi tartisilir.
Ama 2012-2013 gibi timberlanda 400 lira vermistim galiba, 7 sene sonra bugun ufak tefek kol ucunda sokulmeler disinda sorun yok. Içinde gelen polari hala giyiyorum.
Yani gereksiz demek fazla olur.
Yalniz Decathlon olayina katiliyorum, misal icine kalin giyip üstüne su gecirmez decathlon almak daha mantikli olabilir. Havanin sicakligina göre icine giydigini inceltir/kalinlastirirsin. Ama kaz tüyü vs alirsan malesef çoğu zaman cok sicak olacak.


logisticsmanager
(02.11.20)
Alınır. Kıyafete para harcayacaksın abi. Bu dönemde artık üst baş ve ayakkabılar çok önemli oldu. 900 lira mont için bir şey değil ayrıca. Eşofman altı alıyoruz artık 400-500 liralaraaq


eazy
(02.11.20)
dolar 8'i geçmişken bir mont için 900 lira cok düşük. geçen sene yagmurluklar o fiyata satılıyordu. 900 lira verebilecek durumun varsa ver gitsin. ama 900'e çok diyen 300-400 e de çok der.


koela
(02.11.20)
dandik mal alip 1-2 sene giyecegini, iyi mal al uzun sure giy, ayrica her seye zam gelecek; tam zamani al gitsin

not: marka/model ne ?


sweetoffice
(02.11.20)
900 lira mont için uygun fiyat. 2000 üstü desen çok derdim.


insomniac
(02.11.20)
Verilir. Mont prestij işi.

+1 duyurukullanıcısı na katılıyorum.


mobydick
(02.11.20)
Hak ediyorsa verilir hatta linki at güzelse ben de alabilirim.


respect
(02.11.20)
Kaz tuyu yastik vardi. Kuru temizlemeye verdim. Bir daha kullanamadim.

Temizlik konusunu bir düşün. Zor oluyor. Bir de boyle seyler yagmur camurda zor oluyor. Bana kullanissiz gelir.

Ha dersin yagmur camur isim yok. Bilemem.

Mesela yillar once dunya para verip kasmir bir mont palto gibi bisi almistim. Kataloglarda cok guzel gorunuyordu. Ben de cok severek kullandim. Lakin mont diye ne karda ne yagmurda giyemedim. Islanirsa leş oluyor.


Filinta61
(02.11.20)
kaliteli mont çok önemli. 7 sene önce nike'tan 400 liraya aldığım montta en ufak eskime belirtisi yok ve kışın en soğuk zamanı dağda ormanda gez bana mısın demiyor. 900tl çok yüksek bir fiyat değil mont için.


mg3929
(02.11.20)
her şeyi kendi içinde değerlendiriyoruz. bir kitaba 20-30 lirayı verirken 3-5 lira ucuzu var mı diye düşünen insan ayakkabıya 2-3 bin verirken düşünmeyebiliyor. sana olan yararına bak. ben olsam veririm. geçen hafta bir monta 3 bin lira verdim. yakışıyor, bedenime göre, tam oturuyor. rengi de kül rengi gibi, çok şeker. mont benim için önemli bir kıyafet.


stewie
(02.11.20)
Link var mı? Ben de kaztüyü bir mont arıyorum. O para verilir bence


PoscheN
(02.11.20)
Tommy Hilfiger Tjm Essential Down Jacket Erkek Ceket www.amazon.com.tr

900 tl idi fiyatı


giovanne
(02.11.20)
İşin farklı boyutundan bahsedeyim ben de :)

sezon sonunda aynı montu 400-500 tl civarına yine satıyorlar. Siz yanlış zamanda mont alıyorsunuz . asıl sıkıntı o.


janavarorion
(02.11.20)
Verilmez.
Para vereceğiniz sey marka. Tommy mont üzerine uzmanlasmis bir marka değil.
Para verecekseniz isi bu tarz ürünler olan yerlerden almanizi tavsiye ederim. Alacaginiz urun bildiğimiz düz kaban, isim dışında özelliği yok.


logisticsmanager
(02.11.20)
(4)

15 m2 Balkonu Isıtalım mı?

Elimizde saat 11.00’dan sonra güneş alan, 15 m^2 ve cam balkonla kapatılmış bir balkon var. Burayı her gün 1-2 saatliğine içersinde bir kişi oturacak kadar ısıtmak istiyoruz. Önerileriniz nelerdir?Danke
Elimizde saat 11.00’dan sonra güneş alan, 15 m^2 ve cam balkonla kapatılmış bir balkon var. Burayı her gün 1-2 saatliğine içersinde bir kişi oturacak kadar ısıtmak istiyoruz. Önerileriniz nelerdir?

Danke
giovanne
(01.11.20)
ufo, adi fanlı ısıtıcı, yağlı radyatör.

ufo ve adi fanlı ısıtıcılar tek kişiyi ısıtmak için

yağlı radyatörler de gördüğüm en etkili elektrikli mekan ısıtıcılardan.


killerbee
(01.11.20)
Eger 1-2 saatligine ve tek kisilik ise, sonrasinda hic isitilmayacaksa, odanin yalitimi da iyi degilse uzun sure isitmaya gerek yok. Infrared isitici ile hizli ve bolgesel olarak isitip isiniz bitince kapatip cikabilirsiniz.


icim urperiyor
(01.11.20)
Battaniye ve kalin kiyafetle oturmak?


kuehles blondes
(01.11.20)
@kuehls denedim, hatta normalde üşümem ama işe yaramıyor.


giovanne
(01.11.20)
(6)

Apple Batarya ve Garanti İşleri ?

Selamlar. Bir iphone’um var. Pil sağlığı %83’te. Garantisi 1 ay sonra bitiyor. Genel olarak pil performansından memnun değilim. Apple’ın sitesine baktım, bataryalarımızı %80 yetecek şekilde tasarladık yazmışlar. Bu, 2 yılın sonunda pil sağlığınız %80’in üzerindeyse telefonunuza garanti kapsamında bi
Selamlar. Bir iphone’um var. Pil sağlığı %83’te. Garantisi 1 ay sonra bitiyor. Genel olarak pil performansından memnun değilim. Apple’ın sitesine baktım, bataryalarımızı %80 yetecek şekilde tasarladık yazmışlar. Bu, 2 yılın sonunda pil sağlığınız %80’in üzerindeyse telefonunuza garanti kapsamında bir işlem yapamayız mı demek? Daha önce bir deneyimi olan oldu mu acaba?
giovanne
(30.10.20)
Son durumu bilmiyorum ama bundan 2 yıl önce %85 altını ücretsiz değiştiriyorlardı


Unde bach canim
(30.10.20)
Pilin bitmesi zaten garanti kapsaminda degil. servise gidersen pil fiyati odemeni isteyeceklerdir. (ekran mekran catlaksa onun da parasini alirlar)

2 sene once de ucretsiz degistirmiyorlardi sadece indirim yapmislardi.


yoggi
(31.10.20)
@yoggi kuzenim ücretsiz değiştirdi, bilmeden emin bir şekilde konuşmayın.


Unde bach canim
(31.10.20)
@yoggi pilin beklenmedik şekilde bitmesi garanti kapsamında. Kendi web sitelerinde de yazıyor.


giovanne
(31.10.20)
pilin bitmesi garanti kapsaminda degil arkadaslar, pilin ariza vermesi garanti kapsaminda sadece. oyle 85 olmus hadi degisitirn diyemiyorsunuz kafaniza gore. servis karar verirse degistirir.

yoksa butun oluculer her ay pil degistirirdi.

@giovanne; pilin 2 senede %83'e gelmesi pilin beklenmedik şekilde bitmesi demek degil. oyle anlamak istemeni anliyorum, ama degil.

3 sene apple'da calistim. kuzeninizden daha guvenilir bir kaynagim, emin olun.


yoggi
(31.10.20)
Kuzenime tekrar sordum, %85 değil, %80 olduğu için değiştirmişler. Biraz yuvarlak cümle kullanmışlar ama evet, garanti süresi içinde %80 altına düşünce bu bir değişim garantisi oluyor. Yoggi’nin yanıldığına eminim, son kararım.

@yoggi çakallık olmasın diye de maksimum 500 döngü şartını koymuşlar işte.


Unde bach canim
(01.11.20)
(19)

Uzaktan Eğitim ve “Hocam internetim koptu” sorusu?

Selam ahali. Bir ders veriyorum, derse katılımı ve etkileşimi biraz da olsa yükseltebilmek için dersin sonunda quiz tarzı bir sınav yapıyorum her hafta. 15 dk, test tarzı ve derste bahsettiğim şeylerden. Ama her hafta aynı/farklı 3-5 kişi “hocam internetim gitti, quize giremedim” diye mesaj atıyor.
Selam ahali. Bir ders veriyorum, derse katılımı ve etkileşimi biraz da olsa yükseltebilmek için dersin sonunda quiz tarzı bir sınav yapıyorum her hafta. 15 dk, test tarzı ve derste bahsettiğim şeylerden. Ama her hafta aynı/farklı 3-5 kişi “hocam internetim gitti, quize giremedim” diye mesaj atıyor. İlk başlarda bu arkadaşlara ayrıca bir quiz ayarladım ama onda da yok saati öğrencilere uygun olmadı yok soruları ayarlamasıydı falan biraz yordu beni. Ayrıca bu sefer de “hoca nasıl olsa ayrı bir quiz yapıyor” deyip 10 kişi quize katılmadı.

Bu arada üni. dersi bu. Ne yapmak gerek bu gibi durumlarda sizce? Kararlı olup, quize ne sebeple olursa olsun katılamayanları o şekilde değerlendirmek gaddarca mı olur?
giovanne
(27.10.20)
evet gaddarca olur. çünkü söylenenler doğru evin her yerinden internetten eşit çekmiyor maalesef sürekli kopuyor. sistem hatasını falan geçiyorum. bence siz quizi ya kaldırın ya da notları etkilemeyecek biçimde yapın.


anarsika
(27.10.20)
Kısa sınavın nota yansıması nasıl olacak? Her hafta kısa sınav yapıyorsanız, kısa sınav yüzdesi sistemde 10 ise 10 hafta boyunca yapılan her bir kısa sınav 1 puan demektir. 1 puan için tekrar kısa sınav yapmaya gerek yok. Direkt o kısa sınava 0 verilebilir.


dissendium
(27.10.20)
Gaddarca. Zaten bu şekilde ders sonrası sınırlı sürede quiz koymanız bile pek doğru değil. Ödev vererek değerledirme yapmanız daha doğru olur. Üniversite yönetimleride aınav yerine ödevlerle öğrencileri değerlendirin demişti. En mantıklısı dersle ilgili haftalık ödev vermeniz. Ödeve süre verebilirsiniz 2 gün içersinde teslim edeceksiniz dersiniz.

İnternet aslında bu online eğitim açısından yaşanan sorunlardaki en basit şeylerden biri. İnternet bağlantısının dışında ev içersinde sorunlar olabiliyor. Kimi o kadar saat bilgisayar/telefonda başında kalamıyor ailesinden dolayı. Bilgisayarı-telefonu sorun çıkartan var. Online derslere devamlı katılabilmek bile lüks. Birde bu şartlarda hadi dersi zamanında aralıksız izleyip, 15 dakikada cevap vereceksiniz demek hoş değil. Derse katılım bu şekilde sağlanmaz.


verdiğiniz ders hali hazırda zor sayılan derslerden birisi ise kısa sınavınızdaki notları vize ve final e(100'ün üzerine ekleme) şeklinde yapabilirsiniz. girmeyenler çok fazla bir şey kaybetmez. girenlerinde avantajına olur. bu durumdan sonra. ne sebeple olursa olsun quize girmeyenlere gönül rahatlığı ile 0 verebilirsiniz. nasıl olsa vize ve final yerli yerinde ve tam puan olarak duruyor.


belkider
(27.10.20)
interneti gerçekten kopan, evde çalışma ortamı olmayan binlerce öğrenci var. bunun yanında sizin bu make-up quizlerine girmek isteyen üşengeç arkadaşlar da oluyordur mutlaka. fakat bu ilk saydığım arkadaşların durumu hakkında sizin yapabilecekleriniz kısıtlı. onları mağdur etmeyecek şekilde bir notlandırma sistemi yapmanız daha iyi olur diye düşünüyorum. quiz için bir deadline tarihi oluşturabilirsiniz.(gün sonuna kadar mesela)

@dissendium a katılmıyorum. not nottur. yüzdesi düşük gibi gözükse bile çok önemli oynamalar yapabiliyor. direkt 0 vermek çok acımasızca olurdu hocam.


bu arkadaşların interneti spesifik olarak sınavda kopuyorsa direk 0. ya da 10 sınav varsa 3'üne girmeme hakkı falan olabilir.


Gaddarca olmaz çünkü en ufak olayı direkt suistimal etmeye hazır bir toplumuz. O yüzden büyük olasılık bir kesim bahane olarak kullanıyor.

Tabii online dersin sonuna quiz koymak da özellikle yıl sonu puanına katkısı varsa çok mantıklı bir olay değil bence. Quiz vs yapılacaksa direkt ders bitimi değil de ders sonrası herhangi bir platformda belli bir deadline olacak şekilde eklemek daha mantıklı olur.


@goodmorning üniversite senatosu uygulama şeklini bölümlere bırakmış, bölümde 3 seçenek sundu bende quizi seçtim ama derse katılımı gerçekten de 2 katına çıkardı :!


giovanne
(27.10.20)
@tolkien zaten quiz de moodle üzerinden süresi belirli şekilde bir sınav gibi ekleniyor. Yani çocuklara video konferans yöntemi ile sormuyorum. Hatta quizin bir hafta öncesinden saati vs. ayarlanıyor.


giovanne
(27.10.20)
üniversitede hocayım. adam sırf kıçını kaldırmaya üşendiği için sabah 9:00'daki sınava gelmiyor ve internetim koptu diye mazeret sınavına başvuruyor. işte bu lavukları elemek için gaddar olmak gerekiyor, çünkü iyi niyeti suistimal ediyorlar ve bunlar yüzünden kurunun yanında yaş da yanıyor. ve ne yazık ki kuru ile yaşı ayırabilecek bir sistem yok.

ben şunu yapıyorum, dönemin en başından söyledim, eğer internetiniz yoksa, bilgisayarınız şuyunuz buyunuz yoksa bana şimdiden bilgi verin, ona göre sizin için bir hal çaresi düşünelim. ama diğerleri için kuralları baştan koydum, hiç bir şekilde de mazeret kabul etmeyeceğimi söyledim.

evet burası türkiye, her yerde internet çekmiyor, her an elektrik ya da internet kesilebiliyor. türkiyenin her yerinden öğrencileriniz olsa bile, bunun hep sizin dersinize denk gelme ihtimali bence çok çok küçük bir olasılık. nisan ayından beri karı-koca farklı gün ve saatlerde yüzlerce saat ders verdik, şu ana kadar hiç tam da ders saatimize denk gelecek şekilde ne elektriğimiz kesildi ne de internetimiz koptu mesela. (bunu dedim ve yarım saat sonra dersim var, kesin bir şey olacak.)

demem odur ki, kuralları baştan koyduysanız, ve her dersin sonunda quiz olacağını biliyorsa o saatte güvenli(!) bir yerde hazır olmak da öğrencinin sorumluluğu olmalı. bunu sağlayamıyorsa da sonuçlarına katlanmalı. eşşşek kadar adamlar, sorumluluk almayı almıyorsa da sonuçlarına katlanmayı öğrenmeli. bu da bence üniversite eğitiminin bir parçası olmalı.


halanne
(27.10.20)
@giovanne
Quizin nasıl yapıldığı ile ilgili herhangi bir şey söylemedim. Sadece süre kıstası biraz sıkıntılı, yani direkt dersin sonunda olmasi yerine atıyorum dersin bitimini takip eden iki gün içerisinde erişime açık olabilir. Bu sayede bir sebeple erişemeyenler için ulaşım kolaylığı olur.

Illa katılım olsun diyorsan puanlamayi da artık zaman arttıkça not belli bir miktar düşecek biçimde kendin ayarlayabilirsin ya da hiç girmezsin sana kalmış.


quiz ile ödev farklı skill setleri geliştirir, bu yüzden öncelikle bilip bilmeden quiz yapmayın diyenlere katılmıyorum ve üsluplarını üstenci buluyorum. abd'de akademideyim; bizdeki çözüm quizleri 24 saat açmak oldu. öğrenci sistemden açtığında sınav süresi yine 1 saat oluyor ama o 24 saat içinde istediği saatte yapabiliyor. bu yüzden quizi esnetmek +1. bir başka yöntem de geçerli mazaret olmadan 4 quiz kaçırınca participation puanı düşecek (ya da notunuz yarım harf düşecek) gibi hafif ciddi bir kural getirmek olabilir. ancak bu durum mağdur olanı nasıl korur, bilmiyorum.


eileengray
(27.10.20)
Valla bizim memlekette çok taviz vermeyeceksin ama şöyle yapsan, iki farklı gün/saatte yapsan sınavı. Mesela pazartesi 14:00 da yapıp, katılamayanlar için çarşamba 11:00 da yapsan?

İkisine de katılamayan şansına küssün artık yapacak bişey yok


infernalcadre
(27.10.20)
@halanne "nisan ayından beri karı-koca farklı gün ve saatlerde yüzlerce saat ders verdik, şu ana kadar hiç tam da ders saatimize denk gelecek şekilde ne elektriğimiz kesildi ne de internetimiz koptu mesela" demiş. Geçenlerde bi hocamın interneti kesildi yarım saat uğraştı adam. Konum ankara


owaki
(27.10.20)
programlama dersine giren hocalar bile altyapı-internet sorunları nedeniyle bağlanamıyor, ders yapamıyor bazen. düşünün adamlar yazılımcı.

benim arkadaşımın okul çağında iki kardeşi var ve evlerinde tek bilgisayar var, kız o yüzden bazı online derslere katılamıyor, bilgisayar sırayla kullanılıyor. böyle durumları da göz önünde bulundurmak lazım...


Gaddtarca olur. Ben asistanken her ders sonu quiz yapar 25 puan uzerinden degerlendirirdim. En yuksek 4 tanesinu alir quiz notu olarak hocaya teslim ederdim. Bu gibi bir yol izlemek daha mantikli bence


cilekli pasta
(27.10.20)
Hocam, biraz saçma olabilir ama şöyle bir yöntem deneyip, öğrencilerin internetlerinin gerçekten kopup kopmadığını anlayabilirsiniz belki: Bu hafta quiz yapmayacağım, onun yerine dersin sonunda vize ile ilgili önemli bilgiler vereceğim diye yem atarsanız, kaç kişinin internetinin gerçekten koptuğunu bulabilirsiniz ama ne kadar sağlıklı olur orasını bilemem.


vhdl
(27.10.20)
@vhdl
Hocam senin yonteminle 'gercekten' baglantisi kopan insanlari tespit edebilmek icin tum ogrencilerinin tum sartlarinin her zaman ayni olmasi ve degisme ihtimalinin olmayacagi gibi bir on kabule ihtiyac var. Yani x ogrencisinin her hafta pazartesi gunu tamamen ayni sartlar altinda ayni hayati ayni kesinlikle yasamasi gerekir. Bu da mumkun degil.

X ogrencisinin belirttigin haftada derse gelebilmesi gecen haftalarda dersi kacirmasini yalanlayamadigi gibi gelmeyen kisinin de internetinde onceki haftalarda gercekten bir sikinti oldugunu gostermez.


Çilekli pasta mantıklı öneri sunmuş. Atıyorum 10 quiz yapın en yüksek 8-9'unu seçin. Böylece arada bir internet koparsa çok sıkıntı olmaz. Ayrıca herkesin telefonunda İnternet var oradan yapamıyorlar mı? Mobil uyumlu bir site değil mi platform? Ben evdeki nette sıkıntı olsa telefondan yapardım böyle şeyleri.


(2)

Gerçek İran Safran’ı Nereden Alabilirim?

Vaktiyle iranlı bir arkadaşım 3-4 gr vermişti, ben de çok beğenerek kullanmıştım. Şimdi malum pandemi, gelen giden yok. Nereden temin edebilirim? Lokasyon Ankara, ama kargo aracılığıyla da alabilirim.
Vaktiyle iranlı bir arkadaşım 3-4 gr vermişti, ben de çok beğenerek kullanmıştım. Şimdi malum pandemi, gelen giden yok. Nereden temin edebilirim?

Lokasyon Ankara, ama kargo aracılığıyla da alabilirim.
giovanne
(24.10.20)
büklüm sokakta, akay hastanesi 2 bina ötesinde bir iran lokantası var. onlarda var sanırım :-)


ankara06
(24.10.20)
Gerçek iran safranını iran'da bile zor bulursun. Piyasadaki safranın %99,99'un sahte olduğunu okumuştum. Gerçek safran çok çok nadir bulunur ve fiyatı akil almazdir


yarey
(24.10.20)
(3)

Abdullah Avcı Neden Yorumcu Oldu?

Tamam, bir şeyler yolunda gitmedi de, külliyen bırakıp yorumcu olacak ne oldu?Danke
Tamam, bir şeyler yolunda gitmedi de, külliyen bırakıp yorumcu olacak ne oldu?

Danke
giovanne
(18.10.20)
Beşiktaş maaş ödüyor herhalde.


baal
(18.10.20)
istanbul'da yaşayıp yorumcu olarak nerdeyse hiçbir şey yapmadan para kazanmak varken ve şu anda gidebileceği kalburüstü bir takım yokken niye bir anadolu şehrine gidip kassın ki? neticede paraya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum, kaldı ki yorumcu olarak da iyi para alıyordur bein'den.


Bildiğim kadarıyla Beşiktaş'tan para alıyor. Başka takıma giderse alamayacak. Bedava para almak varken ben olsam ben de gidip kasmam.


hitokiri kenshin
(18.10.20)
(7)

Youtube Premium Şart Olmadı mı?

Sıklıkla takip ettiğim 3-5 kanal var. 10 dk’lık videoda bile 2 reklam çıkıyor. sırf bu reklamlardan kurtulmak için aldım ama indirme ve arka planda oynatma da cabası. Öğrenci fiyatı 10 tl olduğu için yapıştırdım geçtim ama premium kullandığımı öğrenen 2-3 arkadaşım “keriz” muamelesi yaptı. Sizce de
Sıklıkla takip ettiğim 3-5 kanal var. 10 dk’lık videoda bile 2 reklam çıkıyor. sırf bu reklamlardan kurtulmak için aldım ama indirme ve arka planda oynatma da cabası. Öğrenci fiyatı 10 tl olduğu için yapıştırdım geçtim ama premium kullandığımı öğrenen 2-3 arkadaşım “keriz” muamelesi yaptı.

Sizce de bu bir çeşit kerizlik/parayı savurmamı yoksa?
giovanne
(16.10.20)
Takip ettiğin kanalları destekliyormuş gibi düşün. Ben almadım. Reklamsız izliyorum ama.


sutlu nescafe
(16.10.20)
Android kullanicisi isen cok az kerizlik. İphonecuysan degil. Ben de iphonecu olarak mecbur kullaniyorum yoksa cekilmez belki toplam her ay 30 dk vaktimi calacak o reklamlar 30 dakikam 10 liradan daha degerli


papara kullan yarısı iade olsun, daha az keriz ol. hatta aile hesabı al 5 kişi daha bul onlardan parasını al, sana karlı bile gelir.


jelly bear
(16.10.20)
kerizlik değil, harbiden çok reklam çıkmaya başladı ve kazanacağın vakte değer aylık 10 tl.
androiddeysen de pek değil bence. hepi topu 2 tane falan var reklamsız resmi uygulama alternatifi onları da kurması ayrı dert güncellemesi ayrı dert, her şeyi dert bi ton işlem. ayrıca hiçbiri resmi uygulama kadar kullanışlı değil.


kim bilir
(16.10.20)
Bilgisayarımda Adblock kullanmayan bir insanım ben.
Durumun kerizlik falan değil, evet bu abonelik sistemleri benim de çok hoşuma gitmese de dünyanın geldiği son durum bu, ben aile üyeliği aldım, çalışan bir arkadaşımın spotify aile üyeliğinden yararlanıyorum, birbirimize para vermiyoruz, geri kalanından da para almıyoruz öğrenci var, benimkinde babam var ki youtube'u sever.
Aldıktan sonra almamak kerizlik gibi geldi bana, telefonda, tablette, pc'de bastığın gibi videonun oynaması bana çok rahat geliyor ve buna verdiğim paraya oranla elde ettiğim rahatlık daha yüksek bence, F/P olarak bu hizmetler kadar iyi bir şey bulmak çok zor ülkede bence. Sana bu lafı edenler parayı muazzam iyi harcıyorsa evet savurganlık gibi durabilir ama sigara içen adamın demeye hakkı yoktur bence, keyfi olarak midpoint gibi mekanlara gidenin de, dışarıda alkol alanında, sonuçta bunların her birinin alternatif durumu var.

Hayat bu hesapları yapacak kadar uzun değil kısaca.

edit: Adblock kullanmamın sebebini yazmamışım, mesele şu ki içerik üreticilerin kesinlikle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum, evet reklamlar rahatsız edici ama yaklaşık 4 senedir reklam engelleyici kullanmıyorum ve ülkemiz haber siteleri dışında reklamlarından rahatsız olduğum bir site yok diyebilirim, bir de forum donanımhaber diyebilirim


bkz:NewPipe


Appollonia
(16.10.20)
Ben uye olmadim, ama kerizlik olarak da gormuyorum acikcasi.

Limewire, winamp vs'de tek tek mp3 indirip telefona aktardigimiz donemleri hatirliyorum. Uzerine fizy, spotify gibi platformlara gecisi... ki simdi yazarken aklima geldi, onceden telefonlarimiz sadece aramak ve sms atmak icin vardi. Dolayisiyla muzik dinlemek icin ayri aletler tasiyorduk. Discman, mp3 calar gibi. Dunya gelisiyor, bizim de rahatlik veya normallik algilarimiz degisiyor.

Bu gecisler buyuk konfor bence. Ki discmandan mp3 calara gecis de buyuk konfordu :D hahah olayi da amma saptirdim, ozetle keriz degilsin, yaptiginin da kerizlik olmadigini dusunuyorum. Kerizlik olarak goren abone olmaz olur biter.


invictae
(16.10.20)
(4)

Instagram’da gönderi başına xxxx TL para alıyor (insta-trendyol)??

1- a kişisi instagram’da gönderi başına 60-70 bin tl alıyor. Bu, haberlerde sık sık gördüğüm bir şey. Bu parayı instagram mı ödüyor? Yani kişi bir gönderi paylaşıyor (ki bu çoğunlukla kişisel bir resim) ve instagram da bunun için o kişiye bir ücret mi ödüyor?2- Trendyol hemen herkese reklam vermiş..
1- a kişisi instagram’da gönderi başına 60-70 bin tl alıyor. Bu, haberlerde sık sık gördüğüm bir şey. Bu parayı instagram mı ödüyor? Yani kişi bir gönderi paylaşıyor (ki bu çoğunlukla kişisel bir resim) ve instagram da bunun için o kişiye bir ücret mi ödüyor?

2- Trendyol hemen herkese reklam vermiş... aşçı mutfak ürünü, kadınlar makyaj şeyleri, sinemacı tv, oyuncu vs. derken hemen her kategoride yüzlerce insana reklam veriyor. Bu rekları yapanlar (linki aşağı bıraktım tayfası) tahmini ne kadar para kazanıyordur bu reklamlardan?

Danke.
giovanne
(11.10.20)
1- Gönderi başınadan kastı, reklam gönderisi başınadır. Instagram paylaştığınız fotoğraf başına para ödemez. Kiminle reklam anlaşması yaptıysanız parayı o öder.

2- Senin dediğinden yola çıkarsak 60-70 bin TL alıyorlarmış demek ki. Herkesin takipçi sayısına göre, takipçilerin gerçek olup olmamasına göre değişir herhâlde.


hitokiri kenshin
(11.10.20)
2- Trendyol reklam vermiyor aslında genel olarak, trendyol'dan link paylaşınca ve insanlar oradan alışveriş yapınca o link sahibine komisyon veriliyor, o yüzden bu kadar çok trendyol linki görüyoruz her yerde.


roket adam
(11.10.20)
1. reklamveren ödüyor.

2. ne kadar tanındığına, kaç takipçisinin olduğuna vs bağlı. ünlü fenomenler hikaye başı 10 bin civarı alıyorlar.


tabirimekruh
(11.10.20)
2- burda 2 tip kazanc var aslinda. birincisi standart kazanc ortakligi, bicok buyuk e-ticaret sitesinde var. sana ozel olusturulan link'i paylasirsin, satistan %3 %5 pay alirsin aliexpress'te amazon'da falan var hatta. trendyol'da buna ek olarak influencer marketing diye bir sey var basvurabiliyorsun (img-trendyol.mncdn.com). ayrica bir diger olay da trendyol gibi markalarin kisiyle dogrudan iletisim kurup sponosorlu story, post vs. attirmasi. ilk ikisinde alinan komisyon orani belli yaziyor sitede ama ucuncusunde sabit bi miktar yok kisiye gore degisir. yine de attigim siteden alinan komisyon oranini gorebilirsin, kafana gore hesapla istersen X milyon kisi takip ediyor, Y kisi story'i izlese %10'u tiklasa %5'i satin alsa falan diye.


hjarteblod
(11.10.20)
(7)

10 MBit internet iş görüyor mu?

Selamlar. Evimizde altyapı yok henüz. Görünen o ki 4-5 ay da olmayacak. Uzak eğitimde ders veriyorum ve data paketleri ile olacak gibi değil. Mecburen Turkcell Superbox’ı düşünmeye başladık ama o da çok pahalı. Sınırsız olarak 2 tarifesi var; 10 mbit 200 tl, 20 mbit 300 tl.Evde 2 kişiyiz. Sıklıkla Y
Selamlar. Evimizde altyapı yok henüz. Görünen o ki 4-5 ay da olmayacak. Uzak eğitimde ders veriyorum ve data paketleri ile olacak gibi değil. Mecburen Turkcell Superbox’ı düşünmeye başladık ama o da çok pahalı. Sınırsız olarak 2 tarifesi var; 10 mbit 200 tl, 20 mbit 300 tl.

Evde 2 kişiyiz. Sıklıkla Youtube kullanıyorum, diğer arkadaş da netflix’den dizi film vs. izliyor. Mesela, birimiz youtube’den 1080p video izlerken, diğeri de aynı anda netflix’de donmadan yüksek kalite video izleyebilir mi? 2 kişide zoom kullanırken bir donma/takılma yaşar mı?

Danke.
giovanne
(05.10.20)
www.reviews.org
buraya göre biraz pay bırakarak 5mbps ile kaliteli zoom görüşmesi yapabileceğin gözüküyor ama arkadaşın video izlerken biraz etkilenir. modem kaliteliyse qos ayarıyla 2 ye bölebilirsiniz böylece 5er 5er kullanırsınız.


nahtoderfahrung
(05.10.20)
Bahsettiğiniz 10 mbit ve 20 mbit download hızları oluyor herhalde. Upload hızlarınız da önemli, sizden gideceği için görüntü ve ses. Alacağınız pakette bunu da göz önünde bulundurun derim.


kodadiirem
(05.10.20)
Upload da 5mbit


giovanne
(05.10.20)
Zoom yapabilirsiniz.

Ama 1080p izlerken bir de dizi izleyemezsiniz. Bir tanesi olur anca. 10mbit demek saniyede 1megabyte Download demek.


biseysorcaktim
(05.10.20)
Superbox 4g altyapısını kullanıyor. Normal kablolu internet gibi değil yani. O yüzden sürekli net 10 mbit alamama ihtimaliniz var. En temizi zoom yaparken arkadaşa rica edip yutuba falan girmemesini sağlamak.


roket adam
(05.10.20)
zoom olur, youtube+netlix olmaz.

hızınız, roket adam'ın bahsettiği gibi, bağlı olacağınız baz istasyonu ile ilgili olacak, interneti kullandığınız baz istasyonunda yoğunluk olduğu saatlerde hızınız düşebilir.

en düşük hali ADSL'den iyi olacaktır, Teknoseyir'den Levent Pekcan'ın deneyimleri vardı bu hususta. Kanalda paylaşmıştı.


late viper
(05.10.20)
Video konferans yazılımları için 2mbps UPLOAD tavsiye ediliyor. Buna göre planınızı yapın.


buck rogers
(05.10.20)
(5)

Bahçeden Gelen Meyvelerin Kötü Olması??

Bu aralar komşularım, ofisteki arkadaşlarım falan meyve ikram ettiler. Hepsi de bahçelerinden toplamış. üzüm elma kavun armut ne ararsan var. ama nerdeyse hepsinin tadı kötü. kötü derken, pazardana aldığım güzel meyveler daha lezzetli.benim mi damak tadım bozuldu yoksa?
Bu aralar komşularım, ofisteki arkadaşlarım falan meyve ikram ettiler. Hepsi de bahçelerinden toplamış. üzüm elma kavun armut ne ararsan var. ama nerdeyse hepsinin tadı kötü. kötü derken, pazardana aldığım güzel meyveler daha lezzetli.

benim mi damak tadım bozuldu yoksa?
giovanne
(05.10.20)
Ağaçları bahçede kendi haline bırakmışlardır, bakımını yapmazsan, iyi sulanmazsa vs meyvesi güzel olmaz

Bizim bahçedeki incirler susuzluktan döküldü, narlar sıcak rüzgar ve susuzluktan kavruldu fakat siyah üzümler tatlıydı


freebird5406_2
(05.10.20)
meyve agaçlarının çoğunu tadi güzel olsun diye aşılıyorlar. bahçeden gelenler vahşi ağaçlardan geliyorsa tadlarının farklı olması normal.


orpheus
(05.10.20)
Kaliteli ağaçlar değillerdir, kendi kendine büyümüş yabani ağaçlar olabilir. Ya da meyve çekirdeğinden büyüdüğü için meyve kalitesi düşüktür. Ya da tozlayıcıları yoktur, kalitesizdir.

Satın aldığımız ürünler melezlenerek, aşılanarak, özenle seçilen ağaçlarda yetiştiriliyor.


John Bloor
(05.10.20)
(bkz: aşı)

tarımı iş olarak görürsek verimlilik ve kalite önemlidir. başka cinslerden aşılama yapılarak hem miktar hem de kalite anlamında artış olur. komşularının getirdikleri piyasadakilere göre biraz düşüktür ama sağlıklıdır.


silah taciri
(05.10.20)
Hocam şöyle düşün. Senin parayla aldıkların ticari ürünler. Belki üretici yıllardır işin içinde, tecrübeli. Başka ürünlerle rekabetten sıyırılıp sana ulaşıyor. Lezzetli olması için bakımı yapılıyor vs. Diğer yanda iddiasız bahçe ürünü var. Tabii ki arada fark olacaktır.


(5)

Macron’un Olayı Ne? TR ile ilgili nedn?

Söylemlerinde haklı/haksız tartışmasına girmiyorum. Ama sık sık TR ile ilgili bir gündemi var adamın. Hep de aleyhimize. Bu, kendi ülkesinde oy/prim mi kazandırıyor ona? Ya da EU’da? Amacı ne?
Söylemlerinde haklı/haksız tartışmasına girmiyorum. Ama sık sık TR ile ilgili bir gündemi var adamın. Hep de aleyhimize. Bu, kendi ülkesinde oy/prim mi kazandırıyor ona? Ya da EU’da? Amacı ne?
giovanne
(01.10.20)
Fransa sonraki emperyalistlerden. Emperyalite olduğu ülkeler de bizim Osmanlı günümüz TR ile kesişiyor. O yüzden eski emperyal bölgelerini koruma siyaseti yapıyor. bizim hükümetin yaptığı gibi :-)


ankarakecisi
(01.10.20)
Fransa’daki ermeni lobisi, o yuzden ic politkada elbette oy kazandiriyordur. Ayrica libya’da da cikar catismasi var.


kuehles blondes
(01.10.20)
Böyle şeylerin düz bir Fransız vatandaşı açısından fazla bir önemi yok. Daha hayatımda konuşulduğunu bile duymadim insanlar arasında. Redditte falan da cok umursamiyorlar acikcasi.
Daha cok ab vatandaşları seviyor onu böyle atarli oldugu için. Türkiye dünyada sevilen bir yer değil artik, o sebepten Türkiye'nin lehine bir ülke görmek de oldukça zor. Fransa tek değil bu konuda.


logisticsmanager
(01.10.20)
Yunan’ı gazladılar aslanım koçum diye, olaylar sertlesince de milyar dolarlık silah sattılar.

Libya’da Kaddafi dönemindeki çıkarlarını yeni dönemde de sürdürmek istiyorlar.

Dış politika çıkarlardan ibaret.


fever
(01.10.20)
ic siyasete yonelik daha cok. Avrupada zaten kime atarlanacak. Atarlanacak ulke yok, hepsi birlik icinde, ayni kulturun adamlari. En yakinda biz variz iste cikarlarin catistigi. Macronun bir de eski gunlerdeki gibi emperyal hayalleri var anladigim kadariyla olmasa da varmis gibi yapiyor en azindan. Eski somurgeleri falan cok ziyaret ediyor. Beyrut patlamasindan sonra halkin arasina karisti dert dinledi adam. Ummetin reisi kimmis alin bakin: youtu.be Kurtar bizi Macron diye bagiriyor adamlar


(5)

Pirinç Tavsiyesi

Selamlar ahali. Ambalajlı ürün olması şartı ile pilavlık pirinç tavsiyenizi istiyorum. Baldo candır. Migros’un kendi baldo pirincini kullanıyordum ama sanki son zamanlarda hoşuma gitmedi çok.Danke
Selamlar ahali. Ambalajlı ürün olması şartı ile pilavlık pirinç tavsiyenizi istiyorum. Baldo candır. Migros’un kendi baldo pirincini kullanıyordum ama sanki son zamanlarda hoşuma gitmedi çok.

Danke
giovanne
(01.10.20)
yayla baldo


sutlu nescafe
(01.10.20)
Migros da yayla'ya yaptiriyor, ambalajin arkasina bakiniz.


veritaslibertas
(01.10.20)
Migros baldo bozuldu son zamanlarda.
Artık Migros jasmin alıyoruz. Lapa olmuyor.


pro9it9is9
(01.10.20)
Bu sorunun tam ve sürekli bir cevabı olma ihtimali yok.

Özellikle lüks pirinç sınıflarında aralıksız temin pek mümkün değil.baldo pirinç ağırlıklı yerli ğretimden karşılanır ve çıkan rekolteler migros gibi bir kurumun bir yıllık satışını karşılayamaz,bu yüzden tat ve boyut değişimleri kaçınılmaz olur.şu anda geçen sene üretilen pirinçlerin sonuna geldiğimizi düşünürsek eski aldığınız tadı alamamanız doğal.bu aralar yeni hasat başlıyor.kasım aralık gibi yeni sezon mamüllerini o paketlerde bulabileceksiniz.o dönemde gönen baldo denk gelirseniz alıp deneyin,bunun dışında ortası hafif kırmızılı baldoya denk gelirseniz ,kaçırmayın alın hem bembeyaz hem de çok lezzetli bir pilav elde edersiniz,pakete değil iç tanelerine bakın alırken.

Bunun dışında yeni ürün trakya baldosu,kızılırmak çevresi baldoları,şanslıysanız hatay derviş pirinçlerini deneyin.

Paket ve marka olarak standartı ancak calrose,lido,osmancık diye gömülen luna,yine baldo diye gömülen cameo da yakalayabilirsiniz.bunlar yüksek üretimli pirinçlerdir,devamlılık mümkündür.


duptıs
(01.10.20)
zeki gıda gönen baldo


lostys
(01.10.20)
(2)

Kurutulmuş Domates'i Nereden Alalım?

Selamlar. Daha evvel Antep'ten aldım ama uzun süre kalınca güvelendi Marketlerde az miktarda alabileceğimiz paketli versiyonlar var mı? Alıp deneyen oldu mu acaba?Teşekkürler.
Selamlar. Daha evvel Antep'ten aldım ama uzun süre kalınca güvelendi Marketlerde az miktarda alabileceğimiz paketli versiyonlar var mı? Alıp deneyen oldu mu acaba?

Teşekkürler.
giovanne
(30.09.20)
geçen sene metro gross marketten bu ürünü almıştık, çok beğendik.
www.nefisgurme.com


cell_in
(30.09.20)
biz normalde datça pehlivan dan kuru domates salatasını alıyorduk ama bu yıl yapmadılar sanırım.
cell_in in cevabından sonra markayı araştırdım, sadece kuru domates ürünleri var, sitesine de bakabilirsiniz.

www.galenfoods.com


benaslinda
(30.09.20)
(3)

Sineklere Hayatı Zindan Etmek İstiyorum ama Nasıl?

Artık bıkkınlık geldi. Balkonda, odada, yatarken... asla rahat vermiyor karasinekler. Yok mudur bu işin kesin bir çözümü? Uzay çağında bunun da bir çözümü olsa gerek diye umuyorum.Sineklik diyecekler için, seneye yazın başında onu da yaptıracağız inşallah. Danke.
Artık bıkkınlık geldi. Balkonda, odada, yatarken... asla rahat vermiyor karasinekler. Yok mudur bu işin kesin bir çözümü? Uzay çağında bunun da bir çözümü olsa gerek diye umuyorum.

Sineklik diyecekler için, seneye yazın başında onu da yaptıracağız inşallah.

Danke.
giovanne
(25.09.20)
www.milliyet.com.tr

buradaki yöntemleri deneyip işe yaradığını söyleyen bir iki arkadaşım olmuştu. denemekten zarar gelmez sanırım.


uuth
(25.09.20)
www.hepsiburada.com

Balkon için böyle birşey düşünülebilir.


(1)

Ercan Taner - Fatih Altaylı kavgası

Bu kavganın sebebi nedir? Fatih Altaylı Ersin Düzen’e salladı biraz, çok para alıyor falan dedi. Programın tamamını izleyemedim ama Ercan Taner’e bir şey demedi sanırım. Ercan Taner neden coştu?
Bu kavganın sebebi nedir? Fatih Altaylı Ersin Düzen’e salladı biraz, çok para alıyor falan dedi. Programın tamamını izleyemedim ama Ercan Taner’e bir şey demedi sanırım. Ercan Taner neden coştu?
giovanne
(23.09.20)
Ercan Taner zaten hesabim heklenmis dedi, fatih altaylinin telefonundan numarasi gozukmus ekranda, o da sonra f. altaylinin numarasini paylasmis o kadar seyler.eksisozluk.com


(10)

Asitte Pişirme Olayı

Selam ahali. Bizim versiyon Masterchef’te et ürünleri de dahil olmak üzere habire bir şeyleri asidik sıvıların (ki çoğu zaman limon suyu oluyor) atıp pişirdiklerini söylüyorlar. Yani adam kıymanın/etin üzerine limon sıkıyor ya da içine bırakıyor ve piştiğini söylüyor.Hakikaten böyle bir şey var mı?
Selam ahali. Bizim versiyon Masterchef’te et ürünleri de dahil olmak üzere habire bir şeyleri asidik sıvıların (ki çoğu zaman limon suyu oluyor) atıp pişirdiklerini söylüyorlar. Yani adam kıymanın/etin üzerine limon sıkıyor ya da içine bırakıyor ve piştiğini söylüyor.

Hakikaten böyle bir şey var mı? Siz hiç denediniz mi?
giovanne
(15.09.20)
Programı izlemedim ve tam olarak neden bahsediyor bilmiyorum ama bildiğimiz manada pişirme değildir o. kimyasal reaksiyon sonrası doku değişiminden bahsediliyordur. Kimyacılar açıklasın reaksiyon kısmını ama işin özünde asiditenin temas ettiği dokuyu değiştirmesi konusu. İş mutfakta cereyan ettiği için pişirme terimi kullanılıyor.


Bruce
(15.09.20)
Ben sadece balıkta biliyorum bu durumu somon, levrek gibi balıklar limon suyunda bekletince pişmiş gibi oluyor. Denedim gayet başarılı. Levrek marin mesela meze olarak harika.
Et ile hiç denemedim. Direkt asitle bir işlem yapmıyorlar galiba kırmızı ete ama mantıken eti soslamak bile bir nevi asitle ön pişirmek oluyor.


strangerinhere
(15.09.20)
Ben de programı izlemiyorum ama birkaç kez deniz ürünlerinde bu işlemi yaptım. Bruce un dediği gibi aslında. Tam bir pişirme söz konusu değil çok ince kesilmiş balıkta o beyazlamayı görüyorsun ama. Tat olarak da farklı güzel bir şey. Kırmızı ette denemedim sanki olmazmış gibi geliyor ama bilemedim.

Allahım ne kadar kötü anlatmışım özür. Öğrendiğim videoda baya detaylı anlatıyordu işlemi o reaksiyonu falan. Bulursam editlerim.


Giovanni Pipitto
(15.09.20)
Kimyasal bir "pişme" söz konusu ama 2-3 günlük ete limon sıkıp yersen hastalanırsın herhalde :) Asitler etteki proteinlerin yapısını değiştiriyor. Daha çok deniz ürünleri için kullanılan bir teknik bu, mesela latinoların (peru) ceviche yemeği var, çiğ balıklı soğuk bir yemek, sadece lime suyu kullanılıyor. Limon suyu eti biraz "pişirse" bile, ısıyla pişirmenin öldürdüğü kadar mikrop öldürücü bir teknik değil.


mirafiori
(15.09.20)
Pişirmenin yöntemlerinden birisi bu.bizim mutfak alışkanlığı genel olarak çok kızartma,çok pişirme,çok kavurma kısaca ürünün anasını ağlatma üzerine kurulu olduğu için genel olarak çok bilinmeyen yöntemlerdir.

Bir dönem çok popüler olan steak tartare vardı,hala yapan bazı yerler var.restorana gittiğinde şef gelir senin masanda steak i alır güzelce iri kıyma kıvamına getirir ve çiğ gözüken bu arkadaş muhteşem bir lezzete dönüşür.

Asitle pişirme sadece limonla değil,limon,beyaz sirke,tuzla asit ortamında yenecek kıvama getirme olayı.misal karadenizde hamsiyi limona yatırıp bir gün bekletip yerler,güzel yerel örneğidir.

Gerçek çiğköfteyi düşünürsen kıyma çiğ olarak girer,yoğurdukça yenecek hale gelir.

Birde bazda pişirme vardır,bu da kireçle külle yapılır.bizim hatay bölgesi bunu çok kullanır.bıçakla kesilmeyen kabağı kirece yatırdığında bildiğin cam gibi görünüm alır,harika kabak tatlısı olur,dışı çıtır,mika gibi iç kısmı yumuşak.


duptıs
(15.09.20)
Carpaccio şeklinde yediğin ürünlerde bu şekilde pişenler.dana carpacccio,ahtapot carpaccio harikadır,somonda yaparlar ama ben çok halliyim somona karşı,bir ürüne zorla iyi deniyorsa kesin bir filmi vardır diye düşünürüm ama bu benim problemim diğer türlü somon normalde de carpaccio da da lezzetlidir.

Sonra lakerda var misal,basarsın tuza,sardalya var keza.

Tabi seninde mutlaka sevdiğin pastırma var en sonunda.


duptıs
(15.09.20)
Son olarak eti marine ettim demekte bir önpişirim yapmak demek.marinasyonda kullandığın soda,zeytinyağı,süt,şarap ya da son yılların olmazsa olmazı döküm tavaya atmadan evvel kalın tuzla ovmak.yemeden evvel babayı önce tuzla ovuyorsun,sonra ikinci pişirme yöntemi mühğrleme yapıyorsun,sonra bir süre normal pişiriyorsun,en sonda fırınlıyorsun.4 kademeli bir pişirme uygulanıyor.

Final olarak ben deniz ürünlerinde çok severim,yerken denizin kokusuda beraberinde gelir,bayılırım.


duptıs
(15.09.20)
Tavuk etiyle limon suyu iyi gidiyor. Tavugu yumusacik yapiyor.
Benzer sekilde kirmizi ete biraz sirke katinca yumusuyor.
Limon veya sirkenin ete katilmasi eti hizli bir sekilde yumusatiyor. Aslinda buradaki olay asitin proteinleri parcalamasindan ibaret. Dolayisiyla etler yumusak oluyor boylr yapinca.


nax
(15.09.20)
öyle löp ete değil de balık ya da aşırı ince kesilmiş et gibi kolay pişen ürünlere uygulanan bi teknik asitte pişirme

yemek.com


yuto
(16.09.20)
Limon suyunun eti "pişirecek" kadar kuvvetli asidik etkisi yok tabi. Öyle olsa limonu elinize sıkınca elinizi de pişirmesi gerekirdi, et sonuçta.


archmage mahmut
(16.09.20)
(10)

MİT Neden PR Yapmıyor?

Selamlar. İstihbarat olanından bahsediyorum. Birçok belgesel/dizide MOSSAD/CIA/MI6 vs. ülkelerin istihbarat örgütlerini görüyoruz. Özellikle mossad son yıllarda netflix’de belgeseller ekledi PR için. CIA’den bahsetmeye gerek yok sanırım. Diğerleri için de durum çok farklı değil.Gel gör ki MİT’in böy
Selamlar. İstihbarat olanından bahsediyorum. Birçok belgesel/dizide MOSSAD/CIA/MI6 vs. ülkelerin istihbarat örgütlerini görüyoruz. Özellikle mossad son yıllarda netflix’de belgeseller ekledi PR için. CIA’den bahsetmeye gerek yok sanırım. Diğerleri için de durum çok farklı değil.

Gel gör ki MİT’in böyle bir PR’ı yok. Yani bir belgesel/dizi olabilir. Geçtim PR’ı Biz anca 32.gün’den ve Soner Yalçın’dan falan MİT’in elemanlarına sahip çıkmayan, fail-imeçhullerin mimarı, çetelerle mafyalarla işbirliği yapan bir kurum olduğunu anlıyoruz.

Neden böyle?
giovanne
(09.09.20)
neyin pr'ini yapacak?


Efoody
(09.09.20)
Tarihte yaptığı başarılı işlerin


giovanne
(09.09.20)
İstihbarat örgütlerinin başarı ölçütlerinden biri, varlıklarını belli etmemek bence.


prizmatik
(09.09.20)
Daha 3-4 sene once ilkokul mezunu hocefendi dedikleri adam darbe yapiyordu az kalsin. Kim takar senin pr'ini. Ulkenin lideri diyor zaten enistemden ogrendim ilk diyor. O pr'i akp secmeni disinda yiyen olmaz rahat ol, geri kalani bir tarafiyla guler o pr'a:)


speedy
(09.09.20)
devletin gizli örgütü / ajanı kendini belli etmez ki. bunu ancak filmler, özel haberler aracılığıyla lanse edilir.


ankarakecisi
(09.09.20)
CIA'in çalışan sayısı daha fazla. Daha fazla çalışana ihtiyaç duyuyor. Yetenekli kişileri kendine çekmek zorunda. MİT'in CIA kadar iddialı bir kuruluş olduğunu düşünmüyorum.


dissendium
(09.09.20)
cemal kaşıkçı olayında çok ciddi boy gösterdik dünya çapında.

mit midir, polis midir, mobese midir bilmem ama ses kayıtlarına kadar ulaşılması, an an saniye saniye görüntülenmesi, hava alanına gelenlerin kimliklerinin çok kısa sürede tespit edilmesi vb.

cia fiyaskolarla doludur, youtubedan izle bak körfez savaşını para sızdırmak için uğraşan saddamın eski generallerinin birisinin yalan beyanı çıkardı. bunu da alenen itiraf ediyolar belgeselde.

mossad'ın işi sadece pr yapmak zaten. ülke içine de korku salmak.


Valla Türk dizilerinden ala PR mı olur? Her 10 diziden birinde bir istihbarat mutlaka oluyor. Dandik aşk dizilerinde bile yer buluyor kendine. Onun dışında Kurtlar Vadisi, Behzat Ç., Reaksiyon gibi dizilerde falan bayağı işlendi. Bu tarzda PR çalışmalarının başarılı olması için Türk dizilerinin Orta Doğu ve Güney Amerika ülkelerine satılmaktan öteye gidebilecek kaliteye sahip olması lazım. Netflix için falan dizi yapılabilir daha başarılı olması için.


Kurtlar vadisi ilk 97 bölüm yeterli +1


Hallegadola
(09.09.20)
Tarihle övünmek kadar gerizekalica bir hayat durusu yok.


pass
(09.09.20)
(5)

Ucuza Bisiklet Yok mu?

Selam ahali. Birkaç yıldır hevesleniyordum bir bisiklet alayım diye, daha yeni karar verebildim. Şöyle sokakta, mahallede kullanabileceğim, max. 1000 tl civarı, vitesi, aksamları vs. sağlam bir bisiklet var mıdır? Tıpkı otomobilde olduğu gibi beklentim bana tamirci yüzü vs. göstermesin 2-3 sene. Haa
Selam ahali. Birkaç yıldır hevesleniyordum bir bisiklet alayım diye, daha yeni karar verebildim. Şöyle sokakta, mahallede kullanabileceğim, max. 1000 tl civarı, vitesi, aksamları vs. sağlam bir bisiklet var mıdır? Tıpkı otomobilde olduğu gibi beklentim bana tamirci yüzü vs. göstermesin 2-3 sene. Haa “3 kuruşa 5 köfte yok” derseniz de dandik bir şey alacağıma hiç almayacağım.

Danke.
giovanne
(05.09.20)
Let go da milyon tane bisiklet var. 4 te 1 fiyata alırsın.


luluki
(05.09.20)
Evet ben de ikinci el öneririm. Alacağınız en kral bisiklet bile 2-3 sene tamirci yüzü görmesin denecek bi bisiklet olmaz zaten, bunun da bakımını yapmak lazım ara ara.


roket adam
(05.09.20)
benden sana tavsiye boyun normal boyutlardaysa, hani çok kısa ya da çok uzun olabilir.

mutlaka 27 jantlı, aluminyum kadrolu, şasesinde kırık yamuk olmayan bir marka model seç. (aluminyumda kırılmalar olabiliyor mesela ben fren pabucunu ayarlıyayım derken yamuk duruyordu azcık penseyle düzelteyim dedim elimde kaldı, kaynağının da argon kaynağıyla yapılması lazım argon kaynağı yapan yer de bulmak kolay olmuyor, argon ve gazaltı kaynak makinası ve aluminyum tel lazım.)

şase dışında geri kalan herşey önemsiz.

şu gün en dandik ama şasesi güzel olan bisikleti alsam, istediğim herşeyini kendim değiştiririm, sen de değiştirirsin atla deve değil. o yüzden vitesi şuymuş, jantları buymuş triplerine girmenin manası yok.

salcano city sport bisikletin şase direksiyon ve selesi dışında herşeyinii kendim değiştirmiştim, jant göbeklerine, tellemesine akorduna kadar, oldukça basit olaylar ve youtube da bir sürü bilgi var. sonuç olarak 10 binliralık bisikletten çok daha iyi olmuştu, çünkü herşeyini kendim seçmiştim. mesela shimano deore xt dağ bisikleti göbeği takmıştım tekerleklere, 5 metreden zıpla yine gram sorun yaşamıyor, öncesinde kaldırımdan insem mili yamuluyordu.


Hem şişko hem deli nin söylediklerine uzun vadede katılmakla birlikte tam tersini söyleyeceğim :)

Öncelikle ikinci el bisiklet bulma şansın varsa şahane

Onun dışında mahallede turlamak markete gitmek gibi 4-5 kilometrelik uzaklıklar için, alüminyum yerine çelik kadrolu, deore parçalar yerine giriş seviyesi tourney parçaları olan bisiklet hayli hayli iş görür

Çelik kadro dayanıklıdır kömürlüğe koy ertesi sene çıkar sürmeye devam et,sağına soluna bir şey oldu mu, yamuldu mu derdin olmaz, çalınsa pahalı bisikletler kadar için cız etmez, alüminyum kadro için biraz daha dikkatli olmak gerekiyor


freebird5406_2
(05.09.20)
Bende var bir tane btwin decatchlon sehir bisikleti

6 vitesli zevkli kullanmadık pek

imgyukle.com


topkapiaksaray
(05.09.20)
(6)

Güney Cephe Evin Olayı Ne?

Selam arkadaşlar, şu an güney cephe bir evde kalıyoruz. Odalarda sıcaktan durulmuyor. Eski evimiz kuzey cepheydi ve yazları çok güzel olurdu. Kışın güney cepheden 100-200 tl fazla öderdik hepsi bu.İnsanların güney cephedeki ısrarı kışın ısınma giderini düşürmek mi? Yoksa başka sebepleri de var mı?Da
Selam arkadaşlar, şu an güney cephe bir evde kalıyoruz. Odalarda sıcaktan durulmuyor. Eski evimiz kuzey cepheydi ve yazları çok güzel olurdu. Kışın güney cepheden 100-200 tl fazla öderdik hepsi bu.

İnsanların güney cephedeki ısrarı kışın ısınma giderini düşürmek mi? Yoksa başka sebepleri de var mı?

Danke.
giovanne
(04.09.20)
Güneş giren eve dr girmez diye bir atasözümüz bile var, sadece ısınma gideri değil konu. Güneş insan sağlığı ve psikolojisi için lazım, ama yazın cidden çekilmez oluyor.


John Bloor
(04.09.20)
Evleri ısıtmak eskiden bu kadar kolay değildi. Şimdi kombinin derece anahtarını çeviriyorsun ev yarım saat içinde 23-24 dereceye çıkıyor. Eskide tek göz odada kömürlü soba yakma derdi vardı. Sobayı kurması ayrı dert, her gün doldurup yakması, kömür alması, sobayı temizlemesi, vs. vs.


himmet dayi
(04.09.20)
Tercih meselesi. Bence en onemli ve guze yani daha fazla gunes isigi almasi ha tabii o zaman da yazin cehennem oluyor. 7 senedir ankarada yasiyorum ilk kez guney cephe bir de en ust kat bir evde oturuyorum ve ilk gece cam acik ve ciplak uyuyorum. Eskiden yorgani bile kaldirmazdim en azindan sarilirim diye. Abv guney cephe evin.


Tuberkuloza yakalanan biriyle ayni odada 8 saat kalan birinin hastalanma ihtimali cok yuksek. Fakat havaya salinan tuberkuloz bakterisi gunes isiginda cok dayaniksiz. Konuyu asla hafife almayin. Yani sirf gunes girmedigi icin eve doktor girebilir.


Kirmizibavul
(04.09.20)
güneş avantajını herkes yazmış. en üst katlar olmadıkça şu zamanda yalıtımlar aşırı ısınmayı engeller. kuzey taraflar, rüzgar ve yağmur açısından da dezavantajlı. ne kadar yalıtım olsa da cepheden vuran yağmur veya kar pencere ve duvarları yıpratıyor ve su alma sorunları olabiliyor. güneyin de dezavantajları var ama kuzeyin ki daha fazladır.


surprise
(04.09.20)
Bende hep neymiş bu güney cephe yeea diyip durur, hep te Kuzey cephe evlerde otururdum. Geçen sene zorunluluktan güney cephe bir eve geçmek zorunda kaldım. Bariz fark varmış hocam. Evet yazın biraz zor, ama börtü böcek bile yaşam alanı olarak güneyi seçiyor. Kışın herkes daha az hasta oldu, doğalgaz ekonomisi de oldu. Velhasıl artıları varmış.


primetime
(05.09.20)
(6)

Araç Hareket Halindeysen Vites P'ye gelse (otomatik)

Selam ahali. Araç yarı otomatik Pejo 208. Elim genelde vites topuzunda oluyor. Geçen hareket halinde iken büyük bir çukura girdim, o arada nasıl oldu anlamadım vites birden P'ye (aslında P değil de ona eşdeğer bir şey) geçti. Ben hemen tekrar frene basarak olması gereken konuma aldım. Sorum şu ki; b
Selam ahali. Araç yarı otomatik Pejo 208. Elim genelde vites topuzunda oluyor. Geçen hareket halinde iken büyük bir çukura girdim, o arada nasıl oldu anlamadım vites birden P'ye (aslında P değil de ona eşdeğer bir şey) geçti. Ben hemen tekrar frene basarak olması gereken konuma aldım.

Sorum şu ki; bu durumlar araca zarar verir mi? Mesela 90la giderken birden vitesi R'ye alsam sonra hemen D'ye alsam. Ne olur?

Danke.
giovanne
(02.09.20)
60-70 civarı gaza basarken boşa aldım. sıkıntı olmadı. r'ye alamayabilirsin bile alırsan da dişliler vs. zarar görür bence.


sutlu nescafe
(02.09.20)
Yarı otomatik demek aslında robot şanzıman demek, yani bir iki tane motor ve birkaç sensör vs ile gerektiği zaman gerektiği vitese elektronik olarak dişlilerin geçirilmesi demek (debriyaj da var)

Genel olarak o vites kolları manueller gibi bir halat veya çubuk ile şanzımanı kontrol etmiyor, o kolun her aşaması birer elektrik butonu gibi.

Yani yanlışlıkla kol P'ye gelse ya da R'ye sistem bu komudu göz ardı eder.

Eski tam otomatik şanzımanlarda ise zaten manuel olarak hareket halindeyken bu hareketleri yapmana izin vermeyen kilit mekanizmaları var.


John Bloor
(02.09.20)
Eski tam otomatiklerde kilitli zaten yapamazsiniz. Bende vardi oradan kesin bilgi.

Sistem siz onu atsaniz dahi goz ardi eder bilgisi dogru. R ye alip gaza dokunursaniz o zaman problem olur.

Manuelde ise bosa almakta sikinti yok ama R de yine sikinti.


baldan kaymak
(02.09.20)
alamazsin istesen de. alirsan zaten hapi yuttun demektir.


turbo sadık
(02.09.20)
Soruyla ilgili gerekli bilgi verilmiş. Ben de 'araç otomatik de olsa ellerimizi vitese koymayalım' kamu spotunu vereyim buradan. Eskiden ben de otomatik vites kullanırken bir elin viteste durmasının zarar verebileceğini düşünmezdim. Manuelden alışkanlık elimi oraya koyuyordum. Fakat dişlilere zarar verebiliyormuş. Bu dediğim vites değişiminden farklı bir olay tabi.


the coon
(02.09.20)
@the coon
vites kolu kalkmalı artık. bazı araçlarda yok. zaten el freni düğmeye döndü. bazı araçlarda zaten düğme şekline getirilmiş. sinyal kolu haline getirilebilir. amerikan arabaları gibi uzun koltuk konsa çok güzel olur.


sutlu nescafe
(03.09.20)
(6)

Tereyağını Yakmadan Şehriyeli Pirinç Pilavı Yapmak

Selam ahali. Tavaya tereyağını ekliyoruz, eritip üzerine şehriyemizi ekliyoruz. Ne var ki daha şehriyeler tam kavrulmamışken yağ yanmaya başlıyor. Sonra pirincin rengi kararıyor vs. Sadece tereyağı kullanarak (zeytinyağı, sade yağ vs. karıştırmadan) yağı yakmadan şehriyeleri kavurmak mümkün mü?
Selam ahali. Tavaya tereyağını ekliyoruz, eritip üzerine şehriyemizi ekliyoruz. Ne var ki daha şehriyeler tam kavrulmamışken yağ yanmaya başlıyor. Sonra pirincin rengi kararıyor vs. Sadece tereyağı kullanarak (zeytinyağı, sade yağ vs. karıştırmadan) yağı yakmadan şehriyeleri kavurmak mümkün mü?
giovanne
(01.09.20)
altını kısık yapıp sabrederek veya ayçiçek yağı da ekleyeceksin bir miktar. zaten pilavın daha parlak görünmesi için sıvı yağ katılır genelde terayağına ek olarak.


xrated
(01.09.20)
Önce şehriyeyi sonra da pirinci ekleyerek çiçek yağında kavuruyorum. Suyunu ilave etmeden önce tereyağını koyup bir iki karıştırıyorum. Sonra suyunu ilave ediyorum.


onune3012
(01.09.20)
olmamasi lazim. sehriyeleri cok gec koyuyor olabilirsin yada alti cok acik. ben tereyag erimeye baslarken atiyorum sehriyeleri, altini maksimumda degil, orta ile maksimum arasina getiriyorum. yag yanmadan sehriyeler kavrulmus oluyor. tereyagini cok az koyuyor da olabilirsin biraz daha tereyagi ekle.


crucio
(01.09.20)
tereyağına birazcık zeytinyağı eklersen hem hem pirinçler daha parlak görünür hem de tereyağı yanmaz.


etna
(01.09.20)
Sadeyag dediginiz sey tereyaginin icinde kalmis sut parcalarini alarak kavrulma sirasinda artik kahverelengismeyen bir yag elde etme yontemidir. Illa siviyag katmayacagim diyorsaniz sadeyag katabilir veya kullandiginiz tereyagini kendiniz sadeyaga cevirebilirsiniz. Basit bir islem.


SevdaliBulut
(01.09.20)
Hafif ayçiçek yağında şehriyeleri kavur, şehriyeler kavrulmaya yakın pirinç ekle o da biraz kavrulsun. Sonra suyu ekle. Sonra tereyağını 2 kalıp olarak tencereye at suyun içine. Tereyağı eridiğinde tencereyi karıştır alt üst yap ve pişmenin bitmesini bekle.

Bu pilavımda insanlar parmaklarını yiyor.


mg3929
(01.09.20)
(5)

Kuyruk Yağı Hakkında Bilgi

Selamlar. Mutfakta çok vakit geçiririm ancak şu ana dek hiç kuyruk yağı kullanmadım. Merak etim nasıl bir şey diye de. Baktım kuzu ve büyük olmak üzere 2 çeşidi var. Bunların hangisi makbuldür? Migros'tan vs. alınır mı, her yerde aynı mı tad olarak? Kullanırken nelere dikkat edilmeli?Teşekkürler
Selamlar. Mutfakta çok vakit geçiririm ancak şu ana dek hiç kuyruk yağı kullanmadım. Merak etim nasıl bir şey diye de. Baktım kuzu ve büyük olmak üzere 2 çeşidi var. Bunların hangisi makbuldür? Migros'tan vs. alınır mı, her yerde aynı mı tad olarak? Kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Teşekkürler
giovanne
(31.08.20)
Eritirkenki kokusu geldi de aklıma.
Evlerden ırak.


Mirket
(31.08.20)
damak tadı ile alakalı, yani doğuda bir çok yemekte kullanılır ama ben çok defa denedim bana hitap etmedi.

ızgaralarda falan pek sorun olmaz da tencere yemeklerinde fena hakkaten.

çocukken misafirliğe gitmiştim bir defa orada zeytinyağlı dolma vardı, mesela onun içinde parça parça kuyruk yağı vardı. ben etin yağını bile yemezken benim için büyük bi travma olmuştu.


Kuyruk yağıyla iç yağı farklı şeylerdir. Kokan genelde iç yağı olur. Ben tadını ve yumuşaklığını sevmediğim için sulu yemeklerde kuyruk yağı yemem ama mangalda ufak ufak efsane oluyor.


pass
(31.08.20)
doğulu değilsen anca şöyle yenir: yağsız et alırsın mesela yaban domuzu eti. sonra onu kuşbaşı yapıp kuyruk yağıyla kavurursun süper olur.


alperz
(31.08.20)
onu alıp tencerede kısık ateşte eriteceksin. sonra kavanoza doldurup buzdolabına atacaksın. yemeklere 1 kaşık yarım kaşık falan atcaksın. her yemek kebap lezzetinde oluyor. ev lahmacunu harcına veya köfte hamburger köftesinde efsane oluyor. ama kuzu mu büyük mü olayını ilk kez duydum . belli bir tür koyundan çıkıyor sadece kuyruk yağı.


xrated
(31.08.20)
(4)

Belediyeler habire yerleri/havayı neden dezenfekte ediyor?

Bulunduğum bögelde belediye hem püskürtmeki bir araçla havaya dezenfekte edici bir gaz püskürtüyor hem de ekipler asfaltı yıkıyor (dezenfekte bir sıvı ile). Bilim kurulunun ya da bu konuda otoritelerin böyle bir tavsiyesi var mı. Kullandıları sıvı da pahalıymış. Yani anladığım bu ciddi bir masraf. A
Bulunduğum bögelde belediye hem püskürtmeki bir araçla havaya dezenfekte edici bir gaz püskürtüyor hem de ekipler asfaltı yıkıyor (dezenfekte bir sıvı ile). Bilim kurulunun ya da bu konuda otoritelerin böyle bir tavsiyesi var mı. Kullandıları sıvı da pahalıymış. Yani anladığım bu ciddi bir masraf. Asfaltla virüsün ne ilgisi var? Kaldı ki bu sıvı/gazlar doğaya da zarar veriyor olsa gerek.
giovanne
(30.08.20)
Bir şey yapıyor görünmek için yapılıyor çoğu.


temasettin
(30.08.20)
Asfaltı laf olsun diye yıkıyor olabilirler. Panddminin ilk günlerinde fosur fosur şehri yıkama akımı çıkmıştı.

Bir çok belediye temizlik olsun diye sabunlu ya da sabunsuz suyla yolları yıkıyorlar.

Havaya sivri sinek ya da benzeri böcekler için sprey sıkıyorlar. Bahsettiğiniz durum Korona ile ilgili olmayabilir.


biseysorcaktim
(30.08.20)
Boş beleş belediyecilik halkın parasını hiç etmek işte toplumda karşılık buluyor sanırım


olaylar olaylar
(30.08.20)
Salgından önce de yaz aylarında ilaçlama rutin bir uygulamaydı.


joker hakki
(30.08.20)
(6)

Alttan Isıtma İyi Bir Şey mi?

10 katlı bir bina, sistem alttan ısıtma. Bu konuda tecrübeniz var mı? Normal petekli sisteme göre inşaa etmesi daha mı masraflı? Kullanıcılar için + ve - yönleri neler?Danke
10 katlı bir bina, sistem alttan ısıtma. Bu konuda tecrübeniz var mı? Normal petekli sisteme göre inşaa etmesi daha mı masraflı? Kullanıcılar için + ve - yönleri neler?

Danke
giovanne
(24.08.20)
Sabah kalktığında yerler sıcacık olur. Kış bile olsa çorap giymeden gezersin evde. Ben öğrenciyken 1 yıl yerden ısıtmalı evde oturdum. Gayet memnundum. Bence petekten daha iyi zemin ısıtması.


tek yaprak havlu
(24.08.20)
Varis yapiyor diyolar ama emin degilim


ptolemaios
(24.08.20)
Benim için eksisi enstrumanların anasını ağlatıyor :) Hele şaş kaza akustik piano varsa amanın diyorum.


hedep
(24.08.20)
ben yerden ısıtmalı evdeydim 2 ay öncesine kadar. 1 yıllık bina 12 katlı, ev 8. Kattı ve kışın 200 liraya sıcacık oluyordu. Duvarlarda petek olmaması daha şık ek olarak.


mg3929
(24.08.20)
Petekli sisteme göre çok daha kullanışlı,estetik ve komforlu ama daha masraflı. İnşaat halindeyken döşenmezse sonradan yaptırmak bir ton masraf ister.


Arıza çıkarsa çok büyük sıkıntıydı eski sistemlerde. Mesela boruda damlama varsa tespiti ve tamiri tam bir rezillikti. Şimdi teknik ilerlemiştir umarım. Bu söylediğim dışında sistemin ilk çalışıp evin istenen ısıya gelmesi de zaman alıyordu. Bunlar dışında güzel bir sistem


r evolution
(24.08.20)
(2)

Hesabıma “Maaş Farkı” yatmış, nedir bu?

Temmuz ayının sonuna doğru böyle bir para yatmış. Nedir bu acaba? Bir yere bildirmeme gerek var mı?
Temmuz ayının sonuna doğru böyle bir para yatmış. Nedir bu acaba? Bir yere bildirmeme gerek var mı?
giovanne
(23.08.20)
Önceden eksik yatırmışlarsa ondandır. Çoğunlukla maaşlara zam geldiğinde falan oluyor. Zamlı almanız gereken ayda uygulanmadıysa zam sonraki ay onun farkı yatıyor. Bir yere bildirmeye gerek yok.


:))

Maaşları ayın 15inde alıyoruz. O sebeple zamlı maaşı 15 temmuzda aldığımızda 1-15 temmuz arasındaki maaşımız eski hesaba göre yatmış oluyor. Ama zammı 1 temmuz itibariyle haketmiş oluyoruz. Yarım aylık maaş farkı da bu şekilde yatırılıyor. Ocak ayı için de aynı şey geçerli.


armagan abanuz
(23.08.20)
(11)

Ülkede Naif Biri Olarak Kalabiliyor musunuz?

Mesela trafikte kimse yol vermiyor. Bu, çok uzun bir süredir böyle. bugün farkettim ki artık yol/izin beklemek yerine arabanın burnunu öne çıkarıp kendim bir şekilde yolu almaya çalışıyorum.Bir süre önce insanları yanlış davranışlar için uyarırdım (yerlere çöp atmak, kütüphanede yüksek sesle konuşm
Mesela trafikte kimse yol vermiyor. Bu, çok uzun bir süredir böyle. bugün farkettim ki artık yol/izin beklemek yerine arabanın burnunu öne çıkarıp kendim bir şekilde yolu almaya çalışıyorum.

Bir süre önce insanları yanlış davranışlar için uyarırdım (yerlere çöp atmak, kütüphanede yüksek sesle konuşmak vs.) ama en son az kaldı dayak yiyiyordum, artık bundan da vazgeçtim.

Bunlar gibi tonla örnek var. Artık yavaş yavaş ben de öyle oluyorum sanırım. Bunlara rağmen olması gerektiği gibi olanlar, bana biraz akıl verirler mi?
giovanne
(22.08.20)
Herkese naif olanlar steril bir ortamda olmadıkları sürece zor hayatta kalır. Ben ise medeni insana naif, barbara yavuz olmaya çalışıyorum. Aksi taktirde zor.


prole
(22.08.20)
Recep tayyip erdoğan+1
Men dakka dukka.
Canınızı sıkmayın, bu işler sorumluluk meselesi. Gücünüz ölçüsünde bir denge kurmaya bakın.


r evolution
(22.08.20)
Insanları uyarmak naif bir davranış değil ki. Yani bunu kurallara bağlılık ya da belki örnek vatandaş olarak niteleyip övebilirsin ancak naiflik değil bu.

Genel olarak adamına göre muamele olayı benim de uyguladığım bir yöntem.


Soruyu okuyunca ben de nahiflik kavramını biraz yanlış anladığınızı düşündüm. Ben çok höt zöt olmayan biri olarak sanırım nahif olarak görülüyorum, görünüşümle de alakası olabilir. Can sağlığımı korumak için kimseye ilişmiyorum. Doğrudan bana yapılan bir durum olmadığı sürece mümkün olduğunca tepkisiz kalıyorum, bana karşı bir hareket olursa karşımdakine göre kibarca çemkiriyorum veya kibarca sadece uyarıyorum.


whyamy
(22.08.20)
aynı fikirdeyim.

uzun uzun şeyler yazıyordum da vazgeçtim. medeni olmak, düşünceli ve ince olmak, başkalarının hakkını gözeten olmak çok zor. nezaket sahibi olmak hakkının yeneceği anlamına geliyor bir çok konuda.

yanlış yapanları yakınım ya da tanıdığım değilse uyarmıyorum. çünkü kimden nasıl bir tepki geleceği belli değil.

ben sürekli hizaya çekiyorum kendimi. verdiğim ya da vereceğim tepkilerde başka insanların hareketlerinden etkilenip de olumsuz bir duygusallık taşımamak, tamamen mantıklı davranmak üzerine kendimi tartıyorum.


biseysorcaktim
(22.08.20)
işte bunlar hep hukuksuzluktan. amerika'da insanlar en ufak bir sorun için 911'i arıyor. bizde devlet işlevsiz olduğu için her şeyi kendimiz çözmemiz gerekiyor. bu da naif insanlara göre değil. kavga etmeye korkuyorsak tahammül etmek zorunda kalıyoruz.


Naif değilim, kendimi kurtarmaya bakıyorum artık.


jazzabel
(22.08.20)
hangi birini uyaracaksın hangi birini düzelteceksin. geçen gün en nezih dediğim bir semtte bir teyze ekmek almış evine dönerken şak diye balgamını yere laps diye atıverdi.

hadi kavga etme ihtmalini bir kenara koysak bile öyle insanları uyararak düzelecek bir şey değil bu.


morcivert
(22.08.20)
kalabiliyorum ama içimden söverim kimi zaman. yol/izin konusunda ne yaptığımı hiç düşünmemiştim bunu düşünmemi sağladığın için teşekkürler galiba biraz o andaki ruh halimle alakalı bekleyip beklememem. ayrıca çok uç bir durum olmadıkça kimseyi de uyarmam naiflikle alakalı bir şey değil ki bu.


gornezoglu
(23.08.20)
www.eksiduyuru.com

al bak kalinca ne oluyor?


baldur2
(23.08.20)
Kalabiliyorum. Çünkü yol vermeyen 3 kişiye karşılık, benim gibi normal hayatını sürdürmeye çalışan 300 araba var. Sadece algıda seçicilik yapıp o 3'e odaklandığımız için sinirleniyoruz. Bu 3 kişiyi düzeltmek için de uğraşmaya değmiyor. Dolayısıyla ben, bizim gibi insanlara odaklanmaya çalışıyorum.


roket adam
(23.08.20)
(3)

Kontratsız ve Altyapı Gerektirmeyen İnternet??

Selam ahali. 1-2 aylığına, internet altyapısı olmayan bir yerde yaşayacağım. Dolayısı ile altyapı vs. gerektirmeyen ve kontrat istemeyen bir internet sağlayıcıya ihtiyacım var. öyle aylık 300 liralar ne yazık ki ödeyemem. Var mı öneriniz?
Selam ahali. 1-2 aylığına, internet altyapısı olmayan bir yerde yaşayacağım. Dolayısı ile altyapı vs. gerektirmeyen ve kontrat istemeyen bir internet sağlayıcıya ihtiyacım var. öyle aylık 300 liralar ne yazık ki ödeyemem. Var mı öneriniz?
giovanne
(19.08.20)
Data hattı alıp kullanabilirsin ama hem kotalı olur hem de her yerde çekmeyebilir.


altyapı gerektirmeyen sadece gsm operatörlerinin sağladığı internetler var. boru olmadan su, kablo olmadan elektrik olmaz.


argent dawn
(19.08.20)
data hattı +1

m.turkcell.com.tr


Northern Mariner
(19.08.20)
(12)

Göçmen Çalıştıran Restoranlara Bakışınız??

Sevdiğim 3-5 yer vardı. Yemekleri fena olmamasına rağmen afgan/türkmen/özbek vs. çalıştırdıkları için soğuyorum. Bu arkadaşların çalışma stilleri, yaklaşımları, servisleri genel olarak hoşuma gitmiyor.Sizin düşünceleriniz neler? Yoksa benim ırkçılık damarım mı tutmuş?
Sevdiğim 3-5 yer vardı. Yemekleri fena olmamasına rağmen afgan/türkmen/özbek vs. çalıştırdıkları için soğuyorum. Bu arkadaşların çalışma stilleri, yaklaşımları, servisleri genel olarak hoşuma gitmiyor.

Sizin düşünceleriniz neler? Yoksa benim ırkçılık damarım mı tutmuş?
giovanne
(16.08.20)
"Sigorta da ödemiyorum, az paraya da çalışıyorlar" diye çakallık peşindeyse restoran ya da değil öyle işletmelere bakışım gayet olumsuz.

Öte yandan sizin ırkçılık damarınız tutmuş, evet.


kobuzchu kiz
(16.08.20)
Sigorta cakalligi vs ye girmiyorlarsa calisanlarin nereli oldugu ilgilendirmiyor beni. irkcilik alert tabii ki..


pbs.twimg.com


bahele
(16.08.20)
Irkçılık yapmakta haklısınız bence eğer ırkçılıksa bu. Ben de sizinle aynı düşüncedeyim. Temiz, özenli olduklarını falan düşünmüyorum. Herkesin bu tarz yeme/içmeli mekanlarda çalışmasına izin verilmemeli diye düşünüyorum. Sonuçta insan yiyecek/içecek onları. Ama kimin umrunda!


Kobuzchu kız +1 kelimesi kelimesine katiliyorum.

Bu arada sürekli gittiğimiz, orta/üst sayılan bir corbacinin tüm garsonlari Özbek/ Türkmen asılli, hayatımda gördüğüm en kibar garsonlar olabilirler. Her gittiğimizde ozellikle fazla bahşiş bırakırız. İnsanlara karşı onyargili olmaktan hiç hoşlanmam; hele de bu din, dil, ırk vs gibi bir şey yüzündense.


fraise
(16.08.20)
gariban insanlar yabancı ülkede namuslarıyla çalışıp para kazanıyorlar, nesinden rahatsız olayım? ama kendini beğenmiş ekşici beyaz türkler rahatsız olurlar doğal olarak evet.


rose parks
(16.08.20)
böyle sorular ve duyurular okuduğumda ben almanya'da büyürken türk işçilerin evlerini yakan, babamları, abimleri kuytu köşelerde sıkıştıran ve benzer argümanlarla (siz geldiniz devletimizin parasını yiyorsunuz, işlerimizi çaldınız, kendi ülkenizde açlıktan ölseydiniz bize ne, zaten çok ilkelsiniz vesaire vesare) saldıran dazlaklar geliyor aklıma. neyse ki dazlaklar türk çocuklarını kaçırıyor diye beni ana sınıfı ve birinci sınıf boyunca kendi çocuğuyla okula bırakan alman ev sahibimizde vardı da hümanist kalabildim. sene 80'ler, bugüne bir şey değişmediyse demek...

edit: soruya yanıt vermemişim. hayır beni hiç bir şekilde etkilemiyor.


Phoebe
(16.08.20)
Irkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı konusunda kendinizi sorgulaybilirsiniz. Bir insanın servis yapma biçimini etnisitesinin etkilediğini sanmıyorum.


ankarada bütün garsonlar özbek. bi sorunum yok. hızlı çalışıyorlar.


glamdr1ng
(16.08.20)
Milletleriyle bir sıkıntım yok, sigortasız çalıştıran işletmeler kötü.


howfaristhesky
(16.08.20)
Daha bugün siparişi türkmen kurye getirdi. Ne umutla geliyorlar türkiye'ye bilmiyorum ama en azından aç kalmadıkları için mutluyum.


IncredibleMau
(16.08.20)
garson kısmını bilmiyorum ama komilerin çoğu özbek veya türkmen. lokantacı esnaf bir arkadaşım var. türk komi alıyor, 2 hafta sonra kaçıyor. özbek veya türkmen alıyor, her türlü işi yaptırıyor. paket servis, silme süpürme, komilik ne gerektiriyorsa. adamlar şikayet etmeden 1-2 yıl çalışıp memleketine gidiyor. giderken de yerlerine başka bir hemşehrisini bırakıyor.
eskiden liseden sonra okumayanı böyle işlere koyarlardı. şimdi aileler çocuklarının cebinden harçlıklarını eksik etmediği için çocuklar bu işlerde çalışmıyor. alternatif meslekleri de tercih edebiliyorlar. güvenlikçilik, avm de tezgahtarlık gibi. dolayısı ile bu tür işlerde alttan gelen türk olmayınca meydan özbeklere, türkmenlere kaldı.


Sigortasız çalıştırıp kötü davranıyorlarsa soğurum ama başka türlü soğumam sırf bu sebepten. Gittiğim bazı yerlerde görüyorum @fraise'nin dediği gibi aşırı kibar davranıyorlar.


(1)

Tanzimat Sonrası-Cumhuriyet Dönemi Tarihini Kimden Okumalı?

Selam arkadaşlar. Mesela Osmanlı Tarihini Halil İnalcık’tan, Feridun Emecan’dan vs. okuyoruz. Peki 1830’lardan 1950’lere kadar olan tarihi kimlerden okumalıyız? Teşekkürler
Selam arkadaşlar. Mesela Osmanlı Tarihini Halil İnalcık’tan, Feridun Emecan’dan vs. okuyoruz. Peki 1830’lardan 1950’lere kadar olan tarihi kimlerden okumalıyız?

Teşekkürler
giovanne
(15.08.20)
Zafer Toprak
Feroz Ahmad
Kadınsız Inkilap ve o döneme ilişkin İletişim Yayınları'nın kadın araştırmaları kitapları
Şerif Mardin


kaset
(15.08.20)
(4)

Crocs Terlikleri Büyütmenin Yolu??

Selamlar. Normalde 41 numara giyen adamım. Gavur ellerde ucuza görünce dayanamadım 41-42 numara Crocs aldım. Hatta yetmezmiş gibi iki tane aldım aç gözlülük yapıp, birini daha açmadım bile. Şimdi bu arkadaşları az bir şey de olsa büyütmenin bir yolu var mı?
Selamlar. Normalde 41 numara giyen adamım. Gavur ellerde ucuza görünce dayanamadım 41-42 numara Crocs aldım. Hatta yetmezmiş gibi iki tane aldım aç gözlülük yapıp, birini daha açmadım bile. Şimdi bu arkadaşları az bir şey de olsa büyütmenin bir yolu var mı?
giovanne
(14.08.20)
Sat buradan büyüğünü al. Deri değil ki kalıba sokasın...


chicha_v2
(14.08.20)
Yok abi,yanında beyaz bantlı olanlardan mı aldın,onlar biraz daha dar oluyorlar normalden.


duptıs
(14.08.20)
@duptıs he ya onlardan aldım. Tüh.


giovanne
(14.08.20)
Bir de söyle bir sorun var ben büyük almıştım normalden dar kalıpları zaten kabul de bahçede güneşte kaldı terlikler daracık oldu daha ne kadar büyük alacaktık:) crocs benim icin pişmanlık resmen :) satmak en mantıklısı


monkey
(14.08.20)
(4)

Ankara’da Bakır Ürünleri Nerede Satılıyor?

Selam ahali. Kayınvalidem bakır ürünler almak istiyor. Bardak/kupa vs. ama Ankara’da bakır ürünler nerede satılıyor bilemedim. AVM’lerde bir kaç yer gördüm ama onlarda da bir tane bardak 100 tl falan. Hadi bir el atın bakalım.
Selam ahali. Kayınvalidem bakır ürünler almak istiyor. Bardak/kupa vs. ama Ankara’da bakır ürünler nerede satılıyor bilemedim. AVM’lerde bir kaç yer gördüm ama onlarda da bir tane bardak 100 tl falan.

Hadi bir el atın bakalım.
giovanne
(14.08.20)
Ulus, Samanpazarı ya da Salman Sokak'ta Bakırcılar Çarşısı.


Ulus demeye geldim. Samanpazarı, Kale civarı


Ven
(14.08.20)
Ulus’ta tam nerede arkadaşlar?


giovanne
(14.08.20)
Rahmi Koç Müzesi'nden aşağıya doğru 100-150 metre in. sağ tarafta bakırcılar çarşısı var.


ankarakecisi
(14.08.20)
(4)

Covid Test Ücreti (GSS’si Olmayan Biri İçin)

Arkadaşlar selam. Kıbrıslı biri var. Memleketine dönecek ama PCR covid testi istiyorlar. Kendisinin GSS’si yok. Ankara’da birkaç hastaneye ulaşmaya çalıştım ama muvaffak olamadım. Bu testi devlette ücret karşılığı yaptırabilir miyiz? Veya özelde yaptıran arkadaşlar ne kadar ücret alındı sizlerden?Te
Arkadaşlar selam. Kıbrıslı biri var. Memleketine dönecek ama PCR covid testi istiyorlar. Kendisinin GSS’si yok. Ankara’da birkaç hastaneye ulaşmaya çalıştım ama muvaffak olamadım. Bu testi devlette ücret karşılığı yaptırabilir miyiz? Veya özelde yaptıran arkadaşlar ne kadar ücret alındı sizlerden?

Teşekkürler
giovanne
(10.08.20)
Yurtdisina cikacak kisilere 220 tlye filan yapiyolardi.

Covid hattini arayin.


kuehles blondes
(10.08.20)
paralı yaptırdı iki üç arkadaşım sırf yurtdışına giderken istiyolar diye

140 lira demişti.

bir daha bi sorayım.


arkadaşı aradım sordum,

ilk önce halk bankasına 110tl para yatırılıyormuş, o dekontla şehir hastanesinin aciline gidip yurtdışı için covid testi diye söylenip yapılıyormuş. pasaportu yanında olacakmış. test 3 gün geçerliymiş kıbrısa. almanya 2 gün.

test yapıldıktan sonra enabızdan covid testi sonucu diye girilip bakılıyormuş ama aşırı yoğunluk olmasından dolayı 3 gün bile sürüyormuş sonuçların enbıza girilmesi. arkadaşım aynı gün çıkıyor test orada beklesinler bırakıp da enabızdan bakalım demesinler sisteme çok geç giriyolar , sonucu enabıza girene kadar testin süresi dolar dedi.

ayrıca medicana hastanesi yapıyormuş 150 liraymış ama uçak ya da otobüs bileti ibraz etmeni istiyolarmış.

yabancı vatandaş dekont mekont, enabız, tc kimlik numarası lazım olmaz mı dedim, yok yok alakası yok sistemleri ona göre düzenlemişler enabızdan bankadan falan dedi. pasaportu yanında olsun mutlaka dedi.

sigortanın olup olmaması bişey değiştirmiyormuş fiyat konusunda.


@şişko teşekkür ederim


giovanne
(11.08.20)
(7)

Sarımsağı Nasıl Muhafaza Etmek Gerek??

Arkadaşlar selamlar. Metro market’ten soyulmuş sarımsak aldım. Oldukça da güzel sarımsaklar. Ağzı kilitli bir poşette buzdolabında ve maalesef bozulmaya başladı. Bunu nasıl muhafaza etmek gerek?
Arkadaşlar selamlar. Metro market’ten soyulmuş sarımsak aldım. Oldukça da güzel sarımsaklar. Ağzı kilitli bir poşette buzdolabında ve maalesef bozulmaya başladı. Bunu nasıl muhafaza etmek gerek?
giovanne
(08.08.20)
Buzluga at, lazim oldukca cikar


bradshaw
(08.08.20)
zeytinyağlı olmasının sakıncası olmayacaksa zeytinyağının içine de koyabilirsin. hatta defne yaprağı, kekik, biberiye fln da eklersin, hem aromalı bir zeytinyağın olur, hem de sarımsak lazım oldukça çıkarır kullanırsın.


pati
(08.08.20)
Oldukça güzel dediğiniz sarımsaklar oldukça güzel değil. Sorun orada.

Sarımsak gibi sarımsaklar yavaş yavaş çıkmaya başladılar(Ağustos-Eylül gibi) Muhtemelen o aldığınız sarımsak kaju'dan daha tatlı. Öyle olmasa bile kim bilir nasıl bir ortamda yetişmiştir.


bitchesaintshit
(08.08.20)
sarimsak serin ve kuru ortamda saklanmali. buzdolabi posetinin icinde nemlendigi icin kuflenmeye basliyor. kagit peceteye sararsan daha uzun sure dayanir. agzi acik bir sekilde kiler gibi bir yerde tutarsan bozulmaz.


crucio
(08.08.20)
@bitchesaint coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağı aslında i


giovanne
(08.08.20)
buzluk


@giovanne

Normalde Şubat'a doğru sarımsakların içi boşalır, sararmaya başlar. Böyle olmadan buzdolabı poşetine konup atılır buzluğa ama sizinki neden böyle oldu bilmiyorum. Eğer yeni dönem sarımsağı ise dolaba koymasanız da olur. Normalde dediğim gibi en azından Ocağa kadar taze durur. Gerçi o aldığınız sarımsak ne kadar kaliteli, nasıl bir ortamda yetişti bilemem. Her köyün sarımsağı farklıdır hemen hemen. Dediğim gibi aldığınız ürün ne kadar 'kaliteli' tartışılır.


bitchesaintshit
(08.08.20)
(2)

PÖH arıza dolu malum bordo bereli değiliz—— Börü???

Börü dizisinde böyle bir replik vardı, Şef börü timine uyarıcı bir konuşma yapıyordu ve konuşmanın bir kısmında “Tamam anladık, PÖH arıza dolu malum bordo bereli değiliz” diyordu. Burada ne demek istiyor tam olarak? Arızadan kastı ne? Bordo bereliler muazzam mı?
Börü dizisinde böyle bir replik vardı, Şef börü timine uyarıcı bir konuşma yapıyordu ve konuşmanın bir kısmında “Tamam anladık, PÖH arıza dolu malum bordo bereli değiliz” diyordu. Burada ne demek istiyor tam olarak? Arızadan kastı ne? Bordo bereliler muazzam mı?
giovanne
(07.08.20)
Bordo bereli değilde özel kuvvetler personeli seçkin personeldir. Koç başını kullanmayanlarla bir tutamazsın, zorlu eğitimlerden geçenler arızalı değil aklıselim olur. Bu adamlar işkence gördüklerinde iyi şeyleri düşünmeleri için eğitildiler.(kurtlar vadisinden çaldım)


protrek
(07.08.20)
izlemedim ama " çatlak bunlar yeaa, manyak herifler" gibi bir algı var 100 yıllardır. "hani biz pöh üz çatlağız çılgınız yeah bombalar ama bir bordobereli değiliz paşam yookk"

bence komik değil ve yanlış. eğer yanlış anlayıp da bu yorumu yazıyorsam tüm dünya beni affetsin.


paco de lucia
(07.08.20)
(4)

Balkona Bahçe Mobilyası??

Selamlar. Kapalı bir balkonumuz var, buraya birkaç mobilya alacağız. Balkon mobilyaları genelde şu şekilde oluyor: https://ibb.co/yfjH664 Kabaca; 1 masa ve 2 koltuk (veya daha fazla). Oysa bahçe mobilyaları daha konforlu duruyor. Onlar da şu şekilde genelde: https://ibb.co/VxX3TYG . Bu arkadaşlar
Selamlar. Kapalı bir balkonumuz var, buraya birkaç mobilya alacağız. Balkon mobilyaları genelde şu şekilde oluyor: ibb.co Kabaca; 1 masa ve 2 koltuk (veya daha fazla). Oysa bahçe mobilyaları daha konforlu duruyor. Onlar da şu şekilde genelde: ibb.co . Bu arkadaşlar biraz daha rahat gibi. Balkona böyle bir mobilya kullanmak saçma mı olur?

Danke.
giovanne
(05.08.20)
Niye sacma olsun sigdiktan sonra.


hot potato
(05.08.20)
balkon mobilyası ile bahçe mobilyası arasındaki asıl farkın boyut olduğunu düşünüyorum.

yeterli yeriniz varsa, bahçe için kullanılacak her mobilya balkonda da kullanılır.

ayrıca kullanacak olan sizsiniz, sizin içinize sindikten sonra kim ne diyebilir?


co2s2
(05.08.20)
bahçe mobilyası sudan falan etkilenmiyor ve biraz daha keyif yapmaya dayalı tasarımlara sahip oluyor genel olarak.
balkona koyulur tabii ki, neden saçma olsun?
hatta bence normal mobilya koymak daha mantıksız ve saçma olur.
sonuçta balkon da yıkanıyor ya da direkt güneş alıyor.


blatta hiberna
(05.08.20)
benim balkonum çok küçük olduğu için ilk linktekinin ikea takımını aldım, çok da tatlı duruyor ve rahat. ama balkonun genişse tabi ki ikincisi çok daha iyi.

ek olarak ben her ne kadar görsel olarak pek sevmesem de balkona ev mobilyası -kanepe, koltuk vs- atan da var, sonuçta senin balkonun, kim ne diyebilir ki? yeri geri balkonda uyunur bile. (ha bazılarının kanepeleri çok güzel renklerde, spor model falan oluyor, onlar tatlış duruyor mesela. istersen öyle de yapabilirsin. hem çok sıcak günlerde uyuyacak yer alternatifi oluyor :) )

bir de, eğer cidden ikinci resimdekiler sığacak kadar genişse balkonun, bahçe salıncakları oluyor ya, onlardan da alabilirsin. teyzem mesela öyle yapmıştı balkonuna, hiç de büyük durmamıştı, aksine baya yakışmıştı. üstelik aşırı büyük de değildi balkonu.


pasp
(05.08.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.