Giriş
(9)

The wire mı The sopranos mu ?

İkisinden birisine başlayacağım, hangisini tavsiye edersiniz ? Sürükleyici ve merak uyandıran dizileri seviyorum, diğer bölümü bir an önce başlatma dürtüsü uyandıran dizileri yani. İkisi hakkında da pek bilgim yok spoiler yerim diye okumadım.ek olarak sırf finalinden dolayı six feet under'ı da çok m
İkisinden birisine başlayacağım, hangisini tavsiye edersiniz ? Sürükleyici ve merak uyandıran dizileri seviyorum, diğer bölümü bir an önce başlatma dürtüsü uyandıran dizileri yani.

İkisi hakkında da pek bilgim yok spoiler yerim diye okumadım.

ek olarak sırf finalinden dolayı six feet under'ı da çok merak ediyorum ama bir tanıdığım izleme psikolojin bozulur sana göre değil vs dediği için pek yanaşamıyorum. puanı da diğerlerine göre bir tık düşük.
garavel
(16.01.21)
The wire izlemiştim oldu baya. Öyle inanılmaz sürükleyici akıcı gitmiyor. Ama Amerikayı anlatış tarzı sokaklar vs çok hoşuma gitmişti. Karakter analizlerini de sevmiştim ancak dediğim gibi başlayınca sıkılabilirsin ilerledikçe seni içine çekiyor.


solenkol
(16.01.21)
The Wire'ı bilmiyorum ama The Sopranos da Six Feet Under da çok güzel diziler. Sopranos biraz yavaş gelebilir ama.


heritage
(16.01.21)
ikisi de efsane diziler de sopranos daha iyi bence. ikisini de bitirdikten sonra da oz'u izle.


spirit crusher
(16.01.21)
The wire güzel ama herkese hitap etmiyor. The sopranos ve six feet under harika. Ama olay sürükleyicilikse the missing,the fall, night of ve fargo birinci sezon da mükemmel.


deer hunter
(16.01.21)
ben de bu 3 diziye takmıştım. önce six feet under'ı izledim. dram severim dertler benim ilacım dersen hiç durma. daha yeni sopranos'u izledim. öyle çok akıcı başlamıyor biraz sabır istiyor bence. ama kesinlikle güzel. the wire kaldı izleyeceğim yakında. onun da önceden 2 3 bölüm izlemiştim. o da akıcı başlamıyordu diyebilirim. sabır isteyecek ve pişman ettirmeyecek o da eminim. gerçekci yanları insan ilişkilerini işleyişi de çok güzel bu dizilerin. iyi seyirler.


caydak
(16.01.21)
Kesinlikle Sopranos. Sanki dizi değil de uzunca bir film gibi. Müthiş.


lüzumsuz adam
(16.01.21)
2sinde de ganster teması var ama sopranosta önplanda olan gangster-mafya çeteler. wirede ise fbi.sopranos godfathere benziyor biraz.zaten habire atıf var.duygusal tarafı da var ama aile çocuk vs.
wire daha iyi olabilir.özellikle ilk sezon sonrası.


ShadowOfMoon
(16.01.21)
The wire. Çok fazla karakterle başlıyor, 3-4 bölüm sabredin.


zihua
(16.01.21)
wire izlemedim ama sopranos bence kült, çok iyi dizi.


mikahakkinen
(16.01.21)
(11)

Vize ile girilen ülkede iltica edilebiliyor mu ?

Sb, Facebook’da dolaşırken iltica grubuna denk geldim ve inanılmaz paylaşımlar var kanım dondu. Gerçekten millet beraber iltica etmek için örgütleniyor kader arkadaşı arıyor falan baya zorlu yollardan geçiyor. Benim merak ettiğim tüm bunlar yerine tur vs bi şekilde vize çıkartıp gidip iltica edilemi
Sb, Facebook’da dolaşırken iltica grubuna denk geldim ve inanılmaz paylaşımlar var kanım dondu. Gerçekten millet beraber iltica etmek için örgütleniyor kader arkadaşı arıyor falan baya zorlu yollardan geçiyor. Benim merak ettiğim tüm bunlar yerine tur vs bi şekilde vize çıkartıp gidip iltica edilemiyor mu avrupaya ? 2019’da italya seyahatimizde bir arkadaş 2. gün turu terkedip ben iltica ediyorum hakkınızı helal edin diyip kaçmıştı, amcaoğulları geldi almanya’ya götürdü falan.

Kaçak girmek iltica için daha mı avantajlı yani ? Harbiden merak ettim.
garavel
(08.01.21)
Evet, vize ile gidip herşeyi yakmak en kolayı
İster bireysel git ister turla farketmrz
Ancak İltica etmek dünyanın en saçma işi


otopsicocugu
(08.01.21)
iltica etmenin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?
tr.wikipedia.org
help.unhcr.org

iltica statüsü, sadece belirli şartlar altında verilir ve başvuru yaptığınız ülke makamlarınca hak edip etmediğinizin ciddi bir araştırması yapılır. sizin iltica hakkınızın olduğunu ispatlayamamanız durumunda ilk uçakla türkiye'ye geri postalanırsınız, size bir para cezası çıkartılır, varsa vizeleriniz iptal edilir ve sittin sene bir daha hiç bir kuzey yarımküre ülkesinden vize alamazsınız.

yani nasıl gittiğiniz, turla mı bireysel mi, vizeli mi vizesiz mi, uçakla mı yüzerek mi çok fark etmiyor. aslolan iltica hakkınızın olup olmaması.

ha ben gideyim de iltica etmesem de olur diyorsanız o zaman kaçak durumuna düşersiniz o zaman da saklana saklana artık ne kadar yaşayabilirseniz, yakalandığınız anda ülkeye nasıl girdiğinize bakılmaz, vizeniz yoksa ya da bittiyse bakınız yukarıdaki geri gönderme prosedürü.


halanne
(08.01.21)
@halanne benim için değil, benim ihtiyacım yok zaten vatandaşlığım var. sorum sadece vize ile girilen yerde böyle bir hakkın olup olmaması, yani bu hakkın tanınıp tanınmadığı. merak yani. teşekkürler ama uyarınız için.


garavel
(08.01.21)
o zaman şöyle diyeyim. iltica etmek, vizeden bağımsız bir olay olmakla birlikte koşul iltica etmek istediğiniz ülke sınırları içinde bulunmaktır, fakat nasıl girdiğinizin önemi yoktur. yani vizeli ya da vizesiz olarak girilen/bulunulan ülkede yetkili makamlara iltica için başvurulabilir, yeter ki yakalanmadan başvuru yapılabilsin.

bunun bir istisnası latin amerikadır. latin amerika ülkelerinde bulunduğunuz ülkedeki, başvuruda bulunmak istediğiniz diğer bir latin amerika ülkesinin elçiliğine de iltica başvurusunda bulunulabilir. o ülkenin vatandaşı olmak ya da gene aynı şekilde vizeli ya da vizesiz olarak o ülkede bulunan bir yabancı olmak fark etmez, yeter ki yakalanmadan başvuru yapılabilsin.


halanne
(08.01.21)
o zaman bu insanlar 2-3 bin euro verip hatta bazıları 5 bin euroya kadar çıkıyor çok çok zor şartlarla gitmek yerine, vize alıp o ülkeye gitse daha mantıklı değil mi? yani bu geleneksel olan tır dorsesinde yurtdışına kaçma, gemiye gizlenme vs olayı saçma geliyor.

tabii vize alamamaları da çok muhtemel ama italya mesela kolay veriyor, ordan da ver elini almanya vs tarzı yapabilirler gayet aslında.


garavel
(08.01.21)
Resmi olarak girip iltica etmek daha mantikli tabii.

Iltica etmek yerine niye vize basvurusunda bulunmuyorlar ki sorusuna ise diyecek bir sey bulamadim.

Nusret varken niye mcdonalds'ta hamburger yiyorsunuz ki gibi bir soru olmus.


baldur2
(08.01.21)
hangi ülke olduğunu unuttum ama Avrupa'da bir ülkede, pasaport kuyruğunda beklerken duvarda bir uyarı vardı "Eğer iltica edecekseniz şu anda söylemeniz gereklidir, pasaport kontrolünden geçtikten sonra yapacağınız iltica talepleri kesinlikle kabul edilmeyecektir" gibisinden

bununla alakalı olabilir. bir de 3-5bin euro verip bu işleri yapanlar, vize alamamaları kesin olan insanlar.


co2s2
(08.01.21)
@co2s2 demek ki varmış öyle bir şey :) bi yerde okumuştum bende 2021 den sonra vize ile girilen ülkede iltica kabul edilmeyecek falan, asparagastır muhtemelen ama bilmiyorum karışık işler.


garavel
(08.01.21)
neden iltica etmek için önceden vize başvurusunda bulunmuyorlar: çünkü vize ülkenize geri döneceğiniz garantiyse verilir. o yüzden banka hesabından iş yeri yazısına kadar belge istiyorlar. bu adam-kadın gelip başımıza bela olmasın, işi/tatili bitince tıpış tıpış geri dönsün derler. geri dönmeye niyeti yoksa bile, geri döneceğini vize başvurusunda ispatlama şansına sahip olanlar vize alır da gider ilticaya başvurur, ispatlayamayacak olan vizeye başvursa bile zaten vize alamaz, kaçak gitmek zorunda kalır.

ayrıca belki pasaportu da yoktur, vizeye başvuramıyordur ya da yurt dışı çıkış yasağı vardır; fetöcüler, haklarında mahkumiyet kararı olanlar, arananlar gibi. o zaman da mecbur dorseye saklanarak gider.


halanne
(08.01.21)
Bu duruyu ben açacaktım nerdeyse. Şu geçen gün gemiyle Norveçe giden arkadaştan sonra o gruba girdim 17 yaşındaki adam kaçmak için arkadaş arıyor kendine acayip şaşırdım. Gelecek adına umudumu iyice yitirdim.


olaylar olaylar
(08.01.21)
hocam iltica etmek genelde keyfine değil de çaresizlikten yapılan bi şey olduğu için vize mize şartlarını sağlaması çok zor o insanların, öyle olunca da kaçak gidiliyor tabi. ha belki siyasi iltica durumlarında yaşanabilir normal vizeyle falan gidip iltica başvurusunda bulunmak ama onun dışında zaten vize şartlarını yerine getirebilip uçağa binicek adamın kim niye iltica başvurusunu kabul etsin? (bu arada sinemayla ilgiliyseniz ve bir iltica sürecini baştan sonra görmek isterseniz konuyla ilgili şu filmi izleyebilirsiniz www.imdb.com )


(4)

Bugün eft var mı ?

Sb
Sb
garavel
(01.01.21)
bugün resmi tatil normalde yok

ama şu 7/24 eft sistemi başladıysa tam olarak yapıladabilir.


NightBringer
(01.01.21)
ben az önce denedim bugün tatil yapamazsın dedi.


X bankadan paparaya
Paparadan y bankaya

Bu şekilde yapabilirsiniz. Masraf vs yok.


Arthur Dayne
(01.01.21)
EFT bugün olmaz.

alternatif para transferi yöntemleri mümkündür tabi.


benevolent sun
(01.01.21)
(7)

Trafik cezası hk

Şu an e devlette 15 gün önce yediğim bir trafik cezası görünüyor ( hemen e-devlete eklemişlerdi ) fakat eve gelen bir kağıt yok, bunu indirimli ödemek için eve kağıt gelmesini mi beklemeliyim ? Gelmiş de muhtara gitmiş olabilir mi ? E devlette ibraz edildiği zaman güncelleniyor mu ibraz tarihi şu di
Şu an e devlette 15 gün önce yediğim bir trafik cezası görünüyor ( hemen e-devlete eklemişlerdi ) fakat eve gelen bir kağıt yok, bunu indirimli ödemek için eve kağıt gelmesini mi beklemeliyim ? Gelmiş de muhtara gitmiş olabilir mi ? E devlette ibraz edildiği zaman güncelleniyor mu ibraz tarihi şu diye?

Teşekkürler.
garavel
(30.12.20)
Şimdi beyanla ödeyebilirsin, sistem cezayı kesince hemen e devlette görünüyor. Ama postaya verilmesi ve tebliğ edilmesi daha uzun sürüyor. Bu yüzden vergi dairesinde görünmez, beyanla öde.


John Bloor
(30.12.20)
eve tebliğ gelmesini bekleyeceksin sonra tebligat zarfıyla gidiyorsun. ben salak gibi 18 gün sonra gittim sanırım zarfın üzerindeki tebliğ tarihini dikkate alıyorlar.


reanarchy
(30.12.20)
ya benim amacım indirimli ödemek, beyanla ödeyince indirim olmuyor maalesef.

o tebliğ zarfı işte hep tribe sokuyor, bir kere son gün muhtardan gidip almıştım onu, şimdi de geldi mi yoksa gelicek mi düşüncesi var salak saçma bir iş ya.


garavel
(30.12.20)
Kim diyor beyanlı ödeyince indirimli olmadığını ?

Bir kaç ay önce ben indirimli olarak ödedim, tebliğ tarihi olarak bugünü seçin


infernalcadre
(30.12.20)
beyanla ödediğin zaman indirimli ödüyorsun işte. nasıl olmuyor? www.gib.gov.tr


Improbable
(30.12.20)
Beyanla indirimli ödeniyor +1


armagan abanuz
(30.12.20)
Daha yeni ödedim beyanlı ödeyince 120 küsür değil de 90 küsür ödüyorsunuz işte


mantarsevmem
(30.12.20)
(3)

Android Tv hk.

Merhaba, android tv almayı düşünüyorum ama bunların olayını çok bilmiyorum. Smart tv gibi mi? Yani içinde netflix, youtube, blue tv vs var mı ? https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-box-s-4k-android-tv-box-media-player-hdr-dolby-dts-chromecast-p-HBV00000EUG10?magaza=HepsiburadaBahsettiğim cihaz bu,
Merhaba, android tv almayı düşünüyorum ama bunların olayını çok bilmiyorum. Smart tv gibi mi? Yani içinde netflix, youtube, blue tv vs var mı ?

www.hepsiburada.com

Bahsettiğim cihaz bu, aylık bir abonelik ücreti vs var mı ? Gerçekten bilmediğim için çok cahilim bu konuda, ek olarak zaten turkcell tv kullanıyoruz ne netflix ne youtube hiçbir şey yok, bunu Turkcell tv’ye ek olarak takıp istediğimiz zaman bu cihaza geçiş yapabiliyor muyuz ? Yoksa turkcell tv’nin yerini mi alıyor ?
garavel
(04.12.20)
zaten netflix için ortaya çıktı bunlar. ama türlü türlü de özellikleri var. televizyonunu bir android cihaza çeviriyor. ip tv de yükleyebiliyorsun.


iddaaci
(04.12.20)
@idaaci peki her televizyona uyar mı acaba ? bizimkisi en az 10 senelik bi lg 107 ekran tv. 1080p falan tabi, bir de dediğim gibi turkcell tv yerine geçmiyor dimi öyle bi olay değil bu ?


garavel
(04.12.20)
uyar. usb hdmi girişi kesin vardır sizin televizyonun.


iddaaci
(04.12.20)
(2)

Bu videodaki olay ne ? ( F1 )

https://www.youtube.com/watch?v=j6_opV3ZRNQneden bu kadar beğenilmiş, neden aniden duruyor ? bottas'a mı dur diyor bir de ?
www.youtube.com

neden bu kadar beğenilmiş, neden aniden duruyor ? bottas'a mı dur diyor bir de ?
garavel
(26.11.20)
Avusturya 2018 yarışı. O yarışta her iki mercedes de mekanik arıza nedeniyle yarış dışı kalmıştı. Stop stop stop diyen yarış mühendisi Bono. Mekanik arıza olduğu için aracın diğer aksamları zarar görmesin diye hemen durduruyorlar. 8 tur kala yakın basıncında bir problem yaşanıyor. Bu kadar ilginç olmasının sebebi de Turbo-hibrit çağ denen 2014'te başlayan dönemde Mercedes'lerin çok nadiren problem yaşaması. Eskiden çok fazla dayanıklılık problemi yaşıyordu araçlar. Ancak 2014'ten sonra Mercedes dominasyonunun bir sebebi de inanılmaz problemsiz araçlar ile yarışmaları. O yarışta her iki mercedes de yarış dışı kalınca (mekanik arıza sebebiyle) epey olay olmuştu.


himmet dayi
(26.11.20)
himmet dayı işin teknik kısmını anlatmış, ben de bu olay özelinde 2018 f1 sezonu genel durumundan bahsedeyim.
2018, her tifosinin "acaba?" dediği bir yıl olarak başladı. herkesin 3 senedir devam eden mercedes dominasyonu bu sene kırılacak galiba dediği bir yıldı. İlk iki yarıştan sonra Vettel her ne kadar uzunca bir süre yarış kazanamamış olsa da takibi sürdürdü. Liderlik birkaç sefer el değiştirdi.
Vettel için kırılma noktası hockenheim'de pole'den başlayıp lider götürdüğü yarışı çok çok çok basit bir hatayla bariyerlerde bitirmesi oldu. O anki telsiz konuşmasındaki o ağlamaklı sesi hala aklımda.
Ondan sonra Hamilton puan farkını ufak ufak açtı ve Meksika GP'sinde de şampiyonluğunu ilan etti.

Olaya gelirsek, bu yarışı anlatan italyan spikerin bu kadar coşmasının sebebi şu,
bu yarıştan önce Hamilton 145 puanla sürücüler klasmanında, mercedes ise 237 puanla takımlar klasmanında lider. Her iki mercedes de yarış dışı kalınca, vettel ve ferrari'ye yarış kazanma daha da önemlisi klasmanlarda öne geçme fırsatı doğdu. Her ne kadar yarışı Max kazanmış olsa da günün sonunda vettel ve ferrari az farkla da öne geçti.


battal gemalmaz
(26.11.20)
(4)

Makale araştırmak

Aradığım bir konu ile ilgili makale bulmanın kolay bir yolu var mı? Yani belli başlı siteler, ararken anahtar kelimeler vs. Yani google araştırması yapıyorum tabii ki ama daha çok içeriğe ulaşılacak bir şey varsa diye soruyorum.Türkçe ve ingilizce. İkisi de lazım.
Aradığım bir konu ile ilgili makale bulmanın kolay bir yolu var mı? Yani belli başlı siteler, ararken anahtar kelimeler vs. Yani google araştırması yapıyorum tabii ki ama daha çok içeriğe ulaşılacak bir şey varsa diye soruyorum.

Türkçe ve ingilizce. İkisi de lazım.
garavel
(18.11.20)
scholar.google.com


evrim halkasi
(18.11.20)
researchgate'ten de bakabilirsiniz. ayrica ögrenci veya üniversite calisani iseniz kurumunuzun kütüphane sayfasi üzerinden online arama yapabilirsiniz. okullar üzerinden genellikle ücretsiz ulasim saglaniyor makalelere.


ben de
(18.11.20)
tıbbi işler için pubmed

genel olarak google scholar

yerli işler için ulakbim

bunlar benim işimin tamamını görüyor.


gibicibicis
(18.11.20)
Okulun veritabanı


westblack
(18.11.20)
(5)

Bu durumda mac’e geçmek mantıklı olur mu ?

Selamlar, bu sene nisan ayında 5,700 e Acer laptop aldım, şu ana kadar son derece memnunum laptoptan her anlamda ve işimi görüyor, fakat bu son çıkan m1 işlemcili air kafamı çok karıştırdı, benim laptopa da baktım fiyatı 7.100 olmuş sıfırı, 6’ya falan satarım diye koydum ilana bugün 5,5 teklif geldi
Selamlar, bu sene nisan ayında 5,700 e Acer laptop aldım, şu ana kadar son derece memnunum laptoptan her anlamda ve işimi görüyor, fakat bu son çıkan m1 işlemcili air kafamı çok karıştırdı, benim laptopa da baktım fiyatı 7.100 olmuş sıfırı, 6’ya falan satarım diye koydum ilana bugün 5,5 teklif geldi. Bilgisayarım aşırı temiz 0 ayarında diyebilirim, satma sebeplerim şunlar

1) şuan için çok memnunum ama win10 olduğu için 1-2 sene sonra yavaşlar, arızalar verir vs diye çekiniyorum, ve şuan iyi para ediyorken ikinci eli düşer tarzı da bi çekincem var.

2) son air baya uzun kullanım ömrü sunar diyorum ( 4-5 sene en az ) ve ikinci elini korur elden çabuk çıkar diyorum bir yandan.

3) tasarımı va acayip hoşuma gidiyor. çok yükseldim macbooka :) arada 5 bin lira fiyat farkı olucam üzerine eklemem gereken. şuan için çok bir şey farketmeyecek benim için ama uzun vadede iyi ki yapmışım derim diye düşünüyorum.

sizce ? geçeyim mi? sıfırı 7 bin tl olan cihaz için 7 aylık kullanım sonucunda 5,5 bin fiyat normal mi ? macos’a alışılabilir mi?

ek: iphone ve airpodsum var. onlarla da uyumlu olur diyorum baya.
garavel
(14.11.20)
m1 için herkes biraz bekleyin diyor. ama bence ps vb pro programlar kullanmıyorsan (ki air demişsin zaten) alınabilir. diğer apple ürünleri de varsa gayet kullanışlı oluyor. 2017den beri air kullanıyorum ve çok memnunum. ama keşke o zaman 3-5 daha fazla verip pro alsaydım diyorum sürekli.


scudman1
(14.11.20)
ps, render, edit hiçbirisini kullanmıyorum. günlük işler tamamen.


garavel
(14.11.20)
yani akla dustuyse alinacak bence o zaten :)

4-5 seneden daha uzun sure gider fiziksel hasar gibi bir olay olmadigi surece. yani bilgisayarda ne yaptiginizi bilmiyorum ama macOS'un temel seyler acisindan alisilmayacak bir yani yok. hatta cogu sey windows'tan daha pratik.
bazi programlar vardir macOS'ta calismiyordur derseniz onun icin de boot camp ile windows yuklemenize olanak veriyor. (M1 chiplilerde bootcamp yokmus, pardon duzelteyim istedim, fever sag olsun)

pil omru tatmin eder. satmak isterseniz satarsiniz. (su an 5 senelik macler hala satiliyor)

tasarimi bilemeyecegim ama klavyesi cidden rahat oluyor maclerin.

mac almak icin windowslu aceri gommeye gerek yok bence. hazir isteyen de varsa bu tam sizlik bi firsat. (5500 guzel bi fiyat mi, fikrim yok)

bir de iphone ve airpods varmis, daha ne! (iphone'da muzik dinlerken mac'te dinleyeceginiz bir seyi ekstra pair etmeden kulakliga gonderebileceksiniz)


yoggi
(14.11.20)
Günlük işler için kullanacaksan bence çok mantıklı olur.

4-5 sene değil 7-8 sene çok rahat kullanırsın.

mid-2014 macbook pro var bende. 6. yılındayım. Hala canavar gibi.

M1 işlemci ile Macbook Air artık Pro ayarında performans da veriyor. O yüzden bence kafadan 8 sene çok rahat kullanılır. 18 saat şarj süresi bile tek başına çok yeterli bir sebep.


himmet dayi
(14.11.20)
2014 Eylül'de aldığım Macbook Air'i hâlâ sorunsuz kullanıyorum, çok az bir yavaşlama var.


hayirsiz
(14.11.20)
(5)

Yurtdışı telefonu imei hakkında

Selamlar, geçen duyuruda bahsettiğim yurtdışından vodafone uk kilitli telefonumun kilidini açtım, türk sim kartını taktım okudu ve çalıştırdı. Araştırdığım kadarıyla 90 güne kadar imei kayıtsız 1800 tl vermeden yani kullanabiliyormuşuz, bunun için ekstra bir kayıta gerek var mı yoksa simi takıp kull
Selamlar, geçen duyuruda bahsettiğim yurtdışından vodafone uk kilitli telefonumun kilidini açtım, türk sim kartını taktım okudu ve çalıştırdı. Araştırdığım kadarıyla 90 güne kadar imei kayıtsız 1800 tl vermeden yani kullanabiliyormuşuz, bunun için ekstra bir kayıta gerek var mı yoksa simi takıp kullandığım andan itibaren başlıyor mu 90 gün ? Teşekkür ederim.
garavel
(13.11.20)
sim takılıp operatör ismi göründüğü anda başlar.


iddaaci
(13.11.20)
Otomatik basliyor, bir kayit ya da isleme gerek yok.


sertac akin
(13.11.20)
Süper o halde tamam


garavel
(13.11.20)
aaa sevindim.

120 gun sure. tuketici.btk.gov.tr


yoggi
(13.11.20)
Süre 120 gün ve pandemi nedeniyle de 1 ay uzatma hakkınız var e devlet üzerinden


(9)

Yurtdışından gelen telefon hakkında soru

Selamlar, yurtdışından bir telefon getirdim, orada sadece vodafone'u çalışıtıyordu, diğer operatörleri çalıştırmıyordu. Sanırım vodafone'dan alındığı için sebebini tam bilmiyorum, benim sorum bu cihaza pasaport kayıdı yaptırsak burada herhangi bir operatörü takıp çalıştırır mı ? Bilgisi olan var mı
Selamlar, yurtdışından bir telefon getirdim, orada sadece vodafone'u çalışıtıyordu, diğer operatörleri çalıştırmıyordu. Sanırım vodafone'dan alındığı için sebebini tam bilmiyorum, benim sorum bu cihaza pasaport kayıdı yaptırsak burada herhangi bir operatörü takıp çalıştırır mı ? Bilgisi olan var mı bu konu hakkında ? Satmayı düşünüyorum, o yüzden böyle bir şey varsa sattığım kişiye bunu belirterek satarım ya da sadece pasaport kaydı yeterli vs derim.

Teşekkürler.
garavel
(11.11.20)
Duyuruda açılan "telefon" sorularında neden marka model yazılmaz bir türlü anlamıyorum.

Model nedir?

Sim kilitli ise muhtemelen çalışmayacaktır ama ilgili operatöre (bu durumda Vodafone (yurtdışı olanına)), temelli olarak Türkiye'ye döndüğünüzü belirtirseniz telefonun sim kilidini kaldıracaktır. En azından apple ürünlerinde böyle oluyor.


himmet dayi
(11.11.20)
iPhone X modeli, bu a ile başlayan bişeyler vardı appleda ona bakılabiliyorsa ona bakabilirim. Apple ile iletişime geçsem apple yapabilir mi bunu ?


garavel
(11.11.20)
ingiltere'den aldıysan vodafone'a kilitlidir, daha yeni yasa çıktı orda bu mevzuyu kaldırmak için

vodafone ile iletişime geç


ingiltere evet, şuan tr’deyim ve müşteri hizmetleri ile konuşacak kadar da ing’m yok esasen. ne yapmalı ? :/


garavel
(11.11.20)
ilk aktivasyonu o sim karti ile yapmasi gerekir. ama kontrat bittiyse vodafone UK soru cikarmayacaktir.


ayrica bu sim kilidini bir sekilde kaldiran telefoncular da mevcut.

pasaport kaydi filan epey masraf. ona ragmen karli bir satis olacagini dusunuyorsaniz bu yola basvurabilirsiniz.

Apple bir sey yapamaz. Soyleyecegi Vodafone UK ile iletisime gecin olacaktir


yoggi
(11.11.20)
Sim kilidi denen şey var telefonda. Cihazın belli şebekenin belli telefon numarası ile kontratı var yani. Bu durumda çözüm Vodafone üzerinden mümkün olabilir. Beki belli ücret karşılığı kilidi kaldırıyorlardır. Yine de Apple ile görüşmek isterseniz bence Türkiye’deki destek hattına danışabilirsiniz. Cihazın seri veya IMEI numarasından kilit durumunu görebilirler çünkü.
Pasaport kaydı yapmadan önce kilit sorununu çözmeniz mantıklı olan.


sevenay
(11.11.20)
@yoggi telefonu bana veren kişi 2 sene kullanmış muhtemelen yeni kontrat ile 11 pro almıştı, ben teli aldığımda uk'deyken başka sim çalıştırmadı vodafone ile kullandım 3 ay, şimdi tr'ye dönünce bu kilidi açtırıp 1.5-2 neyse satıcam işte, 12 siparişi verene kadar da beni idare etsin diyorum. bakalım mail attım vodafone uk'ye sonucu bekliyorum. imei ve tel no sordu, verdiğim tel no ilk açıldığı tel no değildi telefonun ama olsun sıkıntı olmaz sanırım.


garavel
(11.11.20)
telefonu hangi numaranın kontratı ile aldıysanız o numarayı istiyor olabilirler.

cevap dönerlerse o numarayı verirsin artık.


himmet dayi
(11.11.20)
(4)

Şu tarz yiyecekler migrosta var mı ?

Selamlar, İngiltere’de müptelası olduğum 1-2 ürün vardı. Aynı bu tarz türkiyede marketlerde bulabilir miyim ?1) https://groceries.morrisons.com/products/morrisons-breaded-haddock-fillets-529294011https://www.lidl.ie/en/p/product-recommendation/breaded-cod-haddock-fillets/p155162) https://encrypted-t
Selamlar, İngiltere’de müptelası olduğum 1-2 ürün vardı. Aynı bu tarz türkiyede marketlerde bulabilir miyim ?

1)

groceries.morrisons.com

www.lidl.ie

2)

encrypted-tbn0.gstatic.com

Bu ikisinin hastasıydım. Türkiye’de böyle hazır olarak burger köftesi şeklinde ve balık fileto şeklinde hangi markette bulabilirim ? Ve özellikle sizin tükettiğiniz marka vs varsa belirtirseniz çok sevinirim.

2 köfte 2,7 pound civarıydı mesela 360 gram falandı yanılmıyorsam toplam ikisi, burada 30 falan mı olur yani bir de tahminen ? Teşekkürler
garavel
(09.11.20)
metro grossmarkette angus burger var. ama öyle iki köfte yok. 180grlık 10 burger 131 lira.
kataloglar.metro-tr.com
balık için de metroya bakabilirsin.


sutlu nescafe
(09.11.20)
@sutlu nescafe daha önce hiç metro'dan alışveriş yapmadım. kalite olarak nasıldır sizce ?


garavel
(09.11.20)
macroya bakın, onlineı da var şimdi o şekilde inceleyebilirsiniz fiyatlarını vs.


red g
(09.11.20)
Bundan almadım ama kalitelidir metro.


sutlu nescafe
(09.11.20)
(6)

Bilgisayarda bir tuşu iptal etme

Selam, esc'nin sağında f1 tuşu var ve kaç defa yanlışlıkla basıp bilgisayarı uyku moduna soktuğumu hatırlamıyorum bile. Bunu işlevsiz yapmanın yolu var mı ? Teşekkürler.
Selam, esc'nin sağında f1 tuşu var ve kaç defa yanlışlıkla basıp bilgisayarı uyku moduna soktuğumu hatırlamıyorum bile. Bunu işlevsiz yapmanın yolu var mı ?

Teşekkürler.
garavel
(06.11.20)
f1 tuşu genelde uyutmaz bilgisayarı.
fn lock yapmış olabilir misiniz?


teritori
(06.11.20)
@teritori, fn lock dediginiz nedir ? yani bilmiyorum diğer f tuşlarına da basarken fn e basmama gerek kalmadan hepsi işlevini yapıyor, f1 de öyle.


garavel
(06.11.20)
Google: disable f1 sleep mode

İlk sonuç: techdows.com

Diyor ki: "Denetim masası" - "Donanım ve ses" - "güç seçenekleri"; sol tarafta "bilgisayarın ne zaman uyuyacağını seçin", sonra "gelişmiş güç seçenekleri"

Sonrası da linkteki resim gibi.


benaaymi
(06.11.20)
Güç seçeneklerine gir. Orada kapak kapatıldığında, güç tuşuna basıldığında vs. gibi seçenekler var. Uyku tuşuna basıldığında seçeneğini "hiçbir şey yapma" olarak değiştir.

şunun uyku tuşu için olanı.

i.imgur.com


himmet dayi
(06.11.20)
@benaaymi çok teşekkürler :)


garavel
(06.11.20)
"yani bilmiyorum diğer f tuşlarına da basarken fn e basmama gerek kalmadan hepsi işlevini yapıyor, f1 de öyle."

Ek olarak bios ayarlarından Fn tuşlarını ters çevirebilirsiniz. Ya da laptop'un kendi yazılımı varsa oradan da değiştirilebiliyor. Lenovo'da "klavye üst sırası işlevi" diye geçiyor mesela.


dr doofenshmirtz
(06.11.20)
(4)

Bu iphone x ne kadar eder ?

Yurtdışından gelme, pasaport kayıtsız, arka tarafındaki cam yüzey komple çatlak , ön yüzeyinde hiçbr şey yok, ( kırık olarak ) ekranda çizik var baya ama. kamera, face id vs her şey sorunsuz, çizikler de sadece kilitliyken görünüyor tel. yani baya baya kullanılır halde, kap takınca sıfır oluyor zate
Yurtdışından gelme, pasaport kayıtsız, arka tarafındaki cam yüzey komple çatlak , ön yüzeyinde hiçbr şey yok, ( kırık olarak ) ekranda çizik var baya ama. kamera, face id vs her şey sorunsuz, çizikler de sadece kilitliyken görünüyor tel. yani baya baya kullanılır halde, kap takınca sıfır oluyor zaten.

ne kadara koyayım bunu sizce ?
garavel
(27.10.20)
pil sağlığı %88 bu arada.


garavel
(27.10.20)
Yedek parça olarak telefoncuya verirsin ancak. Sırf arka camın değişmesi için TÜM kasanın değişmesi gerekiyor, öyle leş bir çatlak o.


roket adam
(27.10.20)
1-2 saymazlar mı ?


garavel
(27.10.20)
1-2 ye falan verme ya bu şekilde kılıfla vs kullanacak birini illa ki bulursun koy sahibindene 5 ten


bisorumolacaktı
(27.10.20)
(8)

Gurbetçi muhabbeti

Sizce çok ama çok aşırı şekilde artmadı mı son 1-2 ayda ? Kafamı nereye çevirsem şurda şu kadar bizde bu kadar muhabbeti var, istisnasız günde 10 tane görüyorum almanya ile ilgili espriler ( ja enistche bura çok kötü et yemekten gut olduk ) gibi gibi, yine gurbetçi röportajları, milyon tane kıyaslam
Sizce çok ama çok aşırı şekilde artmadı mı son 1-2 ayda ? Kafamı nereye çevirsem şurda şu kadar bizde bu kadar muhabbeti var, istisnasız günde 10 tane görüyorum almanya ile ilgili espriler ( ja enistche bura çok kötü et yemekten gut olduk ) gibi gibi, yine gurbetçi röportajları, milyon tane kıyaslama, araba, elektronik vs her şey. Tamam hep vardı inkar etmiyorum ama şuan sanki herkes aşırı bi isyan modunda gibi değil mi sürekli aynı şeyler sonuç olarak bir şey değişmiyor yani gülüyor geçiyoruz.

Bana mı öyle geliyor aynı durumu siz de farkettiniz mi?
garavel
(14.10.20)
çünkü bu aralar dolar ve euro coştu.


rose parks
(14.10.20)
Adamlar gelip 100 Euro’ya Türkiye’de ortalama birinin asla alamayacağı şeyleri alıyorlar, tatilleri yapıyorlar ve hala neredeyse tamamı Türkiye ekonomisini güzelleyip Erdoğan övüyor. Haliyle dalga da geçiliyor.

Euro 3-4 lirayken bu kadar uçurum yoktu ama şu an 10 olacak neredeyse.


patronaj1
(14.10.20)
bilerek yapıyor olabilir mi bi kısmı ? Yani ciddi ciddi troll olabilir mi acaba daha fazla türk gelmesin de bozulmasın diye ?


garavel
(14.10.20)
Benim bir tarafım almancı. Onlar bile almanyadaki türklere sövüyorlar :D


jazzabel
(14.10.20)
Belki de iyi bir şey. Bu sayede sevgili halkımız o Avrupa'dan gelip burada her şey cok guzel diyen kisilere agzinin payini verir. Çünkü bunlara kanip Avrupa'da hayat cok zor, buralar cennet goygoyuna inanıyor bazıları.
Bir kisimin amaci aslinda bu sekilde halki biraz aydınlatmak diyelim.

Bu arada herkesin isyan modunda zaten olmasi lazim. Ben gecen yaz Türkiye'ye geldim 2 seneden sonra oha nolmus lan bu fiyatlara dedim. Yüzde 10u olsa burada isyan çıkar.


logisticsmanager
(14.10.20)
Almanyada yasadigim icin o gurbetcileri cok iyi biliyorum. Hic uzatmadan yazayim. Bir tafata gurbetcilerin cehaleti diger tarafta gurbetcileri kiskandigi icin gozunun ustunde kasin var diye bunlara carlayanlarin fesatligi. Iki taraf kafayi bozmus.


turkuaz
(14.10.20)
Iyi de fark inanilmaz boyutlara cikti.

Adamin 1 gun calisip aldigi urun icin sen 1 ay calismak zorundasin bazen.

Buna isyan etmeyen insan salaktir bence.


baldur2
(15.10.20)
@baldur2 fikir doğru, metot yanlış bence. klasik her şeyi mizaha vurup aşırı şekilde abartmamız sonucu konunun değeri kalmadı, espri yapmaktan kimse konuya odaklanmıyor ( siyasiler dahil )


garavel
(15.10.20)
(8)

Sorum ingilizceyi çok ileri düzey konuşanlara

Doğduğundan beri değil de, ortalama türk genci 11-12 yaşında ingiliizce öğrenmeye başlayıp daha sonra çok ileri düzeye taşıyanlar tamamen türkçede olduğu gibi kendinizi rahat ifade edebiliyor musunuz ? yani böyle 5-10 sene aralıksız yurtdışında kaldıktan sonra şuan kendiniz için hiç zorlanmadan sek
Doğduğundan beri değil de, ortalama türk genci 11-12 yaşında ingiliizce öğrenmeye başlayıp daha sonra çok ileri düzeye taşıyanlar tamamen türkçede olduğu gibi kendinizi rahat ifade edebiliyor musunuz ? yani böyle 5-10 sene aralıksız yurtdışında kaldıktan sonra şuan kendiniz için hiç zorlanmadan sekmeden böyle takır takır türkçe konuşur gibi konuşuyorum diyebiliyor musunuz ? yoksa ulan şunu türkçe anlatmak vardı diyip çok zorlandığınız %100 ifade edemediğiniz oluyor mu kendinizi ?

özetle anadil gibi oluyor mu bi yerden sonra ? gerçek anlamda ama. ( aksan hariç tutulabilir bir nebze )
garavel
(03.10.20)
bazen o can alici kelime akla gelmiyor. donuyorsun falan. yuzde 100 degil de yuzde 95-96 daha gercekci.

mesela he-she'yi halen karistirirsin, cunku turkcede bunu ayirmayiz sadece o deriz.


baldur2
(03.10.20)
Benim için evet. Türkçe kadar akıcı konuşabiliyorum, he/she karıştırmıyorum. Hatta kelime bilgisi olarak İngilizcem Türkçeyi geçmiş bile olabilir. Yalnız kriterlerinize tam uymuyor olabilirim. Küçükken ABD’de yaşadık ama sonra hayatımı Türkiye’de geçirdim (okulum ingilizceydi). 2008’den beri de abd’deyim. Akademisyenim burada, mesleğimde etrafımda Türk yok. Bu arada 2 kelime haricinde aksansız konuşuyorum.

Benimle aynı anda ABD’ye taşınan birçok arkadaşım da anadili akıcılığında konuşuyor bu arada. Ancak baldur’un cevabını görünce kişiden kişiye değişir sorunuzun cevabı diye düşündüm. Belki tek fark kolejde okumuş olmamızdır.


eileengray
(03.10.20)
Çocukluktan beri ilgim vardı. Kurslar, hazırlık derken öğrendim. İki sene de Amerikan bir kızla çıkınca anadilim gibi oldu. Yani oluyor, evet. Şimdi bile düşünürken genelde İngilizce düşünüyorum.


catch the arrow
(03.10.20)
Gayet akıcı konuşabiliyorum. Anadil gibi diyebilirim. Ben kelime dağarcığım geliştikçe aksanlı konuşma konusunda özgüven elde etmeye başladım. Bu konuda baldur2'ye katılıyorum.

Ek olarak; herkeste böyle mi bilmiyorum ama stres altında aksan bozuluyor, kelimeleri unutmaya meyilli oluyorum. Kafa rahatken akıyorum neredeyse.


aristarkos
(03.10.20)
Yani umut var o halde ? 2-3 sene kalsam ben de konuşurum rahat şekilde 5 sene içerisinde de baya ileri taşırım o halde. umarım ya.


garavel
(03.10.20)
Insanlarla konusurken "Derdimi anlatiyorum nasil olsa yaa" diye dusunmeyip (bunu yapan cok var, anliyorlar ne de olsa diye) eksikliklerinizin surekli farkinda olursaniz, insanlarin telafuzlarina, kendilerini ifade edis bicimlerine dikkat ederseniz gelisirsiniz. Ama kendinizi salar ve bunu umursamazsaniz, etrafinizda 62910 tane BBC spikeri olsa yine gelisemez, he/she yi karistirir, can alici kelimeleri hatirlayamazsiniz.

Ilkokul 6. Sinifta basladim ingilizce ogrenmeye, sarkilarin sozlerini okuyup soylenislerini taklit ederek telafuzumu gelistirdim, hala daha dizi/film izlerken daha az kullandigim sozcuklerin telafuzlarina dikkat eder, kendi icimden tekrarlarim. Gecen sene Kanada'ya tasindim, takir takir konusuyor, ust yonetimlere sunum neyin yapiyorum.

Bir diger gozlemim de ingilizcesi yetersiz olan insanlarin, duzgun ingilizce konusanlarin karsisinda cabalamasi, ama duzgun konusmayanlarin karsisinda kendilerini salmasi. Bu da onemli bir farkindalik, cevrenizde konusanlar duzgun konusunca daha cabuk gelisiyor, oteki turlu yerinde sayiyorsunuz.

Sonuc: umut, tabii ki var, siz isteyin yeter.


taurina
(03.10.20)
"ulan şunu türkçe anlatmak vardı" demiyorsun zira turkce dusunmuyorsun, dusunme sureci ingilizce gelisiyor.

etrafinda turk olmamasi (yukarida yazildigi gibi) ve gunluk hayatinda devamli konustugun, dinledigin insanlarin oranin egitimli yerlileri olmasi vb gibi unsurlar onemli. tabi biraz da yatkinlik faktoru var


hot potato
(04.10.20)
He/she’yi karıştıran ileri düzey bir speaker görmedim ben. Aradığınız kriterlere uyan çok fazla örnek var emin olun.


(7)

Pratik yemek önerileri

Merhaba, oda paylaşımlı bir evde kalıyorum mutfak ortak alan. Bir tost makinesi, bir de tava alıcam kendime fırın da var ama kullanımına çok hakim değilim. Pratik olarak ne yapabilirim? Hiç bilmiyorum yemek yapmayı çok malzeme gerektirmeden hızlı şekilde olanları soruyorum Aklıma gelenler hazır şek
Merhaba, oda paylaşımlı bir evde kalıyorum mutfak ortak alan. Bir tost makinesi, bir de tava alıcam kendime fırın da var ama kullanımına çok hakim değilim. Pratik olarak ne yapabilirim? Hiç bilmiyorum yemek yapmayı çok malzeme gerektirmeden hızlı şekilde olanları soruyorum

Aklıma gelenler hazır şekilde 150-200 gram satılan beef ve chicken ları alıp kızartıp yanında makarna veya ekmek
Menemen
Yine öyle et vs alıp ısıtmak
Tavuk- pilav( haşlama tarzı )

Başka ne önerirsiniz basit şekilde olacak ?
garavel
(10.09.20)
soğanı yağda kavur, sonra belki biber, sonra belki domates, üstüne biraz et, sonra bir sebze, ve tabii ki biraz salça. bunların 1-2 parmak üstüne çıkacak kadar da su. kaynasın. al sana yemek.

kimse sana dolma yap demiyor ama üstte verdiğim sıra ile (en sertten en yumuşağa doğru gibi düşünebilirsin) sınırsız yemek yaparsın

tabii arada kafana göre tuz, karabiber, kimyon, pulbiber vs koyabilirsin.


co2s2
(10.09.20)
En uğraşsızı bulaşıksızı fırında tavuk. Tavuk kanat, soğan,domates, patates ne seviyorsan yağlı kağıtlı tepsiye ver. 30 dk 250 derecede pişir ye.


glamdr1ng
(10.09.20)
teşekkür ederim öneriler için, önce tepsi, tencere vs de almam gerekicek tabi. bulaşık çok dert değil bi kendime yemek yapıcam zaten :)


garavel
(10.09.20)
fırın poşeti al, içine tavuk patates soğan havuç, kekik, tuz at, koy poşeti bağlayıp fırına. miss gibi yemek.


reanarchy
(10.09.20)
Hazır haşlanmış olan fasülye barbunya ile falan yemek yapmak çok kolay. Soğan salça tuz biraz baharat kombosuyla pişiyor.
Acemiler için pirinç pilavı biraz dengesini tutturmak zor o yüzden bulgur öneririm suyunu falan ayarlamak çok daha kolay, gaza gelip mantarlısını falan bile yaparsın.
Patlıcan yemeği de kolaydır aslında ama ileriki seviyelerde de yapabilirsiniz.
Tarhana falan da kolay zaten ana malzemesi hazır alınıyor sonuçta.
Patates haşlaması yapılır. Eğer kızartmasını seviyorsan ama kızartmak istemezsen haşlanmış patatesleri tavada az yağda tekrar pişirerek hemen hemen aynı kıvamı yakalayabilirsin.
Bir de ilk başlarda aşırı tuz atarım diye korkuyorsan az atıp sonra yerken tuzlarsın alıştıkça tuzunu ayarlarsın.
Menemenle uğraşmayıp domatesleri yuvarlak dilimleyip tavaya atabilirsin üstüne yumurta kırarsın ama dikkat et domates ağzı yakar mutlaka soğumasını bekle :D.
Aklıma bunlar geldi sucuk türevi şeyler falan yapılır, ton balıklı makarna vs çok kolay aslında çoğu yemek. Sadece analarımızın yaptıklarına başlarda lezzeti benzemiyor öğrendikçe yaklaşıyoruz.


bahoho
(10.09.20)
Patates+ soğan+domates+biberi tepside küp küp doğruyorsun. Üzerine kiyma+ salça+tuz baharat +1 su bardağı su ekliyorsun. Yağlı kağıdı ıslatıp sıktıktan sonra tepsinin üzerini örtecek şekilde kapatıp fırına veriyorsun. 40 dk sonra kağıdı alıp pişirmeye devam ediyorsun. Üzeri kızarinca alıyorsun fırından.

Edit: tarif de burada. youtu.be


Amaranta ursula
(10.09.20)
Fırının varsa hiç korkma, her şeyi fırında yapabilirsin.
Bi borcam alman lazım dikdörtgen.
Benim favorim fırında somon. Somon dilimlerini öylece yıkayıp diborcama diz. Üzerine biraz tuz biraz limon sık. 200 derecede önceden ısıttığın fırına koy, 13-15 dk sonra çıkar. Mis. Yanına bişey olsun diyosan patates püresi.(haşlanmış patates-üçgen peynir-süt-tuz-zeytinyağı-tereyağı-limon ve iyice karıştır ez)
Aynı şekilde fırın torbasına köfte-patates-domates-salçalı su koyup fırında pişirebilirsin. Köfte torbada çok güzel oluyor, daha yumuşak ve sulu. Hem de hafif ve ortalık da batmamış oluyor.
Biraz zahmetli görünsün diyosan patlıcan-domates
-köfte-ince dilimlenmiş patatesi sıra sıra dizip üzerine 2 su bardağı suyla 1 tepeleme yemek kaşığı salçayı karıştırıp dök. 200 derecede önceden ısıtılmış fırına koy. Mis gibi yemek.


megalomaniac
(10.09.20)
(5)

İstanbul havalimanında aktarma süresi ( yeterli mi )

Merhaba, burayı ilk kez kullanacağım 10.30- 11.45 izmir- ist uçuşum var, ardından 13.55 londra uçağı var. Aradaki süre 2 saat 10 dakika. Sizce yeterli olur mu ? Daha önce sürekli sabiha'yı kullandım, bunu ilk kez kullanacağım genelde hep esprisi dönüyor dış gitmek taksiyle 30 tl yazar falan diye. Ne
Merhaba, burayı ilk kez kullanacağım 10.30- 11.45 izmir- ist uçuşum var, ardından 13.55 londra uçağı var. Aradaki süre 2 saat 10 dakika. Sizce yeterli olur mu ? Daha önce sürekli sabiha'yı kullandım, bunu ilk kez kullanacağım genelde hep esprisi dönüyor dış gitmek taksiyle 30 tl yazar falan diye. Nedir durum? Bu arada farkeder mi bilmiyorum ama çıkışta türk tarafı genelde daha kalabalık oluyordu saw'da, yabancılar tarafını kullanacağım.

Teşekkürler.
garavel
(24.08.20)
Fazlası ile yeter ortalama hızda yürüyen biri 15 dakkada ulaşır istediği yer , millet abartıyor bakma sen


paramolacak
(24.08.20)
Vaktinde inerseniz! Online checkin de yaparsınız yetişirsiniz.
Ben 1 kere kullandım o havalimanini.. Mesafe uzun olmakle beraber rahatça ulaştım gideceğim yere.


kisa
(24.08.20)
Yanıtlar için teşekkür ederim, daha önce aktarmalı uçmamıştım sanırım bağlantılı uçuşlarda bagajı hiç ellemiyorum ben, onlar hallediyo diye biliyorum. Geriye de online check-in yapmak kalıyor. O halde rahat yeter diye düşünüyorum ben de.


garavel
(24.08.20)
sure azsa sen kosturup yetissen bile valizin londra ucagina binemeyebilir. arakadan gelir o durumda.


hot potato
(24.08.20)
sıkıntı olmaz


antikadimag
(24.08.20)
(1)

Instagram’dan satış yapmak

Merhabalar, soruyu bir yakınım için soruyorum.“ Merhabalar, instagramda el yapımı takı ve de bazı hazır ürünler ile birlikte bir sayfa açıp, satış yapmayı düşünüyorum. Sanırım shopier de kendi sayfanızdaki ürünleri satışa sunabiliyoruz. Bu tarz şeylere yani takı yapma ve uğraşmaya yatkınlığım var il
Merhabalar, soruyu bir yakınım için soruyorum.

“ Merhabalar, instagramda el yapımı takı ve de bazı hazır ürünler ile birlikte bir sayfa açıp, satış yapmayı düşünüyorum. Sanırım shopier de kendi sayfanızdaki ürünleri satışa sunabiliyoruz. Bu tarz şeylere yani takı yapma ve uğraşmaya yatkınlığım var ilgilenmeyi seviyorum, instagramı da aktif kullanıyorum. Bunu nasıl başlatıp, nasıl bir yol izlenebilir? Malzeme, ürün temini, satışı vs çevresinde böyle bir yakını olan veya kendisi ilgilenen biri nasıl olduğunu paylaşırsa çok sevinirim ”.

Kendisi iyi bir şekilde reklam yapabilir, belki ilk aşamada fenomenlerle de anlaşabilir. Giriş için 15 bin bütçe sizce iyi mi ? Tavsiyeleriniz, tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.
garavel
(18.08.20)
vergisini ödemeden bir iş yapamazsınız. fatura matura işlerini öncelikle araştırın. muhasebe vs. ancak kadınsa yıllık 30bin mi ne, o civarda ciroyu geçmiyorsa müsaade ediliyor diye biliyorum. yine de vergi, muhasebe uzmanı ile görüşsün. sonra başı ağrımasın vergi dairesi ile.

tedarik her daim önemlidir. iyi tedarikçiler bulsun.


phonex
(18.08.20)
(9)

Son 1 haftada yurtdışına çıkan var mı ?

Covid testi zorunlu diyorlardı 250 tl hem çıkarken hem girerken öyle bir şey var mı ? İki gün önce arkadaşım gitti ingiltere pasaportuyla ama öyle bir şey yok dedi, haberini de gördüm ama vatandaşlık farketmeden diyor, nedir doğrusu ?
Covid testi zorunlu diyorlardı 250 tl hem çıkarken hem girerken öyle bir şey var mı ? İki gün önce arkadaşım gitti ingiltere pasaportuyla ama öyle bir şey yok dedi, haberini de gördüm ama vatandaşlık farketmeden diyor, nedir doğrusu ?
garavel
(16.08.20)
çok fazla değişken var, orda oturumun var mı, turistik amaçlı mı gidiyorsun vs.

almanya'da oturma izni olan arkadaşım almanya'ya giderken, gittiğinde 14 gün karantinaya girmek zorunda kalmamak için test olup gitti. aksi halde orda karantinada olacaktı.


king lizard
(16.08.20)
250 tl değil halk bankasına 110 tl yatırıp dekontla en yakın şehir hastanesinden yaptırıyorsun

veya 150 lira vererek bazı özel hastanelerden, özel hastaneler senden bilet ibraz etmeni istiyor yurtdışı için.

daha önce yazdığım entryden kopy paste yapayım dur.


duyuruyu açan arkadaş yabancı birisi için sormuştu tr vatandaşı değil, ona istinaden yazmıştım ama sistem aynı.

ilk önce halk bankasına 110tl para yatırılıyormuş, o dekontla şehir hastanesinin aciline gidip yurtdışı için covid testi diye söylenip yapılıyormuş. pasaportu yanında olacakmış. test 3 gün geçerliymiş kıbrısa. almanya 2 gün.

test yapıldıktan sonra enabızdan covid testi sonucu diye girilip bakılıyormuş ama aşırı yoğunluk olmasından dolayı 3 gün bile sürüyormuş sonuçların enbıza girilmesi. arkadaşım aynı gün çıkıyor test orada beklesinler bırakıp da enabızdan bakalım demesinler sisteme çok geç giriyolar , sonucu enabıza girene kadar testin süresi dolar dedi.

ayrıca medicana hastanesi yapıyormuş 150 liraymış ama uçak ya da otobüs bileti ibraz etmeni istiyolarmış.

yabancı vatandaş dekont mekont, enabız, tc kimlik numarası lazım olmaz mı dedim, yok yok alakası yok sistemleri ona göre düzenlemişler enabızdan bankadan falan dedi. pasaportu yanında olsun mutlaka dedi.

sigortanın olup olmaması bişey değiştirmiyormuş fiyat konusunda.


şimdi o 110 geçenlerde 250 oldu, benim bahsettiğim o. ben de türk pasaportuyla çıkmayacağım, o ingiltere pasaportuyla gitti ingiltereye ben de bulgaristan pasaportuyla gideceğim yine de net bilgi bulamadım kendisi ücret ödemediğini ve karantinaya girmediğini söyledi.


garavel
(16.08.20)
Ülkeden ülkeye değişiyor. İngiltere 14 gün karantina istiyor dönüş üzerine, o da belli ülkelerden dönen yolculara.

Ben 1 Ağustos'ta Almanya'dan giriş yaptım. Girişte test olmadım, ama o uçuşta sonradan pozitif vaka çıkar ve filiasyon sonucu ulaşmaları gerekir diye iletişim bilgilerimizi girdiğimiz bir form doldurduk. O hafta Almanya Türkiye de dahil riskli sayılan ülkelerden dönenlere kendi havaalanlarında ücretsiz test yapılacağını duyurdu. Ben kendimi ona hazırlıyordum ki, 8 Ağustos itibariyle topu Türkiye'ye atıp aslında siz Almanya'ya dönenlere uçağa binmeden test yaptırmalarını isteyin dedi. Bu haftaiçinde Almanya'ya geri döneceğim. Birkaç tane özel hastaneyi aradım test için. Bankaya yatırılacak 250 TL'ye ek olarak kendileri de test ücreti istiyorlar. 250 tl devlete gidiyor, özel hastaneler de kafalarına göre bir ücret belirliyor yani. Ben muhtemelen devlet hastanesinde yaptıracağım. Şu listedeki hastanelerde yapılabiliyor: covid19bilgi.saglik.gov.tr


fapple
(16.08.20)
bu bilgileri öğrenmek için arkadaşımı aramıştım(3 4 gün önce)

bulgaristana gidecekti, eğer pcr testi yaptırmazsam 14 gün zorunlu karantina var demişti.

yani 2 hafta önce gidip geldi bulgaristana ondan sonra ne değiştiyse bilmiyorum.

fiyat konusunda türk ya da yabancı ülke vatandaşı olmak birşey değiştirmiyor, sigorta ile alakalı bir olay değil demişti.

ayrıca her ülkenin pcr tesnini geçerli kıldığı süre farklıymış bulgaristan 3 gün, almanya 2 gün gibi.


www.eksiduyuru.com
Öncelikle buraya bir bakarsanız fikir edinebilirsiniz.
Tam bir hafta evvel geçen pazar sabahı avrupaya geldim. Fransada havaalanında test mecburi ve ucretsiz. Tabii eger geldiginiz ulkede son 48 saatte test yapılmamışsa.
Turkiyeden cıkısta bir sey istemediler, sadece ateş kontrolü yapıldı.


manimani
(16.08.20)
250 tl oldu test ucreti.
Gideceginiz ulke test talep ediyorsa. Trden gelenler icin (vatandaslikla baglantisiz oluyor genelde) o zaman test yaptirmaniz lazim.

Tr gelenlerden test talep etmiyor, cikanlardan da talep etmiyor. Yaptirilan test karsi ulkenin istegi oluyor.


kuehles blondes
(16.08.20)
@kuehles aradığım cevap buydu, teşekkür ederim. ingiltere talep etmiyormuş, e zaten dediğinize göre türkiye'de gelirken talep etmiyor. çok güzel.


garavel
(16.08.20)
(5)

Staj görüşmesinde pot mu kırdım?

Merhaba, bugün başvuru yaptığım şirketlerden birisi ön görüşme adı altında aradı beni ve telefondaki hanımefendiyle bir süre konuştuk sorular, cevaplar vs 5-6 dakika sürdü konuşma. Bunun yalnızca bir ön görüşme olduğunu, departman müdürünün cvleri inceleyeceğini ve uygun gördüğü taktirde online görü
Merhaba, bugün başvuru yaptığım şirketlerden birisi ön görüşme adı altında aradı beni ve telefondaki hanımefendiyle bir süre konuştuk sorular, cevaplar vs 5-6 dakika sürdü konuşma. Bunun yalnızca bir ön görüşme olduğunu, departman müdürünün cvleri inceleyeceğini ve uygun gördüğü taktirde online görüşüleceği vs söylendi, ben konuşmanın bir yerinde “ başvurduğum yerler arasında en çok istediğim sizdiniz, global bir şirket olmanızdan dolayı ileride çift vatandaşlığımdan dolayı Avrupa’da yaşamayı düşündüğümden büyük katkı sağlayacaktır bana “ dedim telefonda. Söylediğim şey yalan değil ve içtendi, ama boşuna yetiştirmeyelim gözüyle bakıp elemişler midir beni :/ o an telefonda heyecanlandım ilk kez bir ön görüşme de olsa birisiyle görüştüğüm için saçmaladım. Sonra zaten bunun bir kesinliği olmadığı, dediğim gibi müdür x hanım inceleyecek vs dendi. Çok istediğim bir stajdı, bundan gitmişse çok üzülürüm.

Sizce ?
garavel
(06.08.20)
stajmis zaten salla, ama is gorusmesinde baska hedeflerim var, baska sirket, baska ulke falan bu tarz laflar acemicedir. Karsiya guvenilir, saglam adam imaji vermek lazim, uzun vadeli kariyer hedefliyorum sirketinizde falan. Duymak istedigi laflari soyleyeceksin. Gozu disarda calisani kim ister


kesin gitmiş midir bu? cidden üzüldüm ya, bu dönemde zar zor birisi aramıştı zaten. çok haklısınız bir anlık boşluğuma geldi bu.


garavel
(06.08.20)
Bişey olmaz bence. Takma kafana.


elorelia
(06.08.20)
hemen yurtdisinda firsat oldu ve gideceksiniz gibi bir durum yok. Sadece samimi olarak dusuncenizi belirttiniz. Bence boyle bir nedenden elenmek adil olmaz. Yakin zamanda ben de benzer bir pot kirdim. Pazartesi gunu bu potun isi almamda/almamamda onemi var mi gorecegim:) bence de kafaya takmayin.


walser
(06.08.20)
Bir şey olmaz ya, şirkete ceo aramiyorlar neticede. Çay götürüp fotokopi çekeceksin.


(1)

Mobilden ödenen kk borcu

17.30’dan sonra, resmi tatillerde vs oluyor mu?X bankasının borcunu y bankasındaki hesaptan ödemeyi kastediyorum. Aynı bankanın kk borcu değil.
17.30’dan sonra, resmi tatillerde vs oluyor mu?

X bankasının borcunu y bankasındaki hesaptan ödemeyi kastediyorum. Aynı bankanın kk borcu değil.
garavel
(29.07.20)
eft gibi sayılıyor. bankanın eft saati geçtiyse sonraki ilk iş gününe düşer. zaten anlarsınız. para hesaptan düştüyse o gün ödenir. düşmeyip talimat olduysa sonraki iş günü


efruz
(29.07.20)
(24)

Ekrem imamoğlu’ndan memnun musunuz?

Sorum İstanbullulara, özellikle çevrenizde akpli olup imamoğluna verenler, ya da direkt chp’li olup verenler. Nedir şu an durum, memnun musunuz?
Sorum İstanbullulara, özellikle çevrenizde akpli olup imamoğluna verenler, ya da direkt chp’li olup verenler. Nedir şu an durum, memnun musunuz?
garavel
(14.07.20)
istanbulluyum ama yurt dışında yaşıyorum. icraatlarını takip ettiğim kadarıyla bence şu ana kadar başarılı. vaad ettiği çoğu şeyi yaptı (süt dağıtımı, atlar, şeffaflık, yağmur sularının tahliyesi, istihdam, aylık öğrenci akbilin fiyatını düşürmesi vs...). bence mecliste çoğunluk kendisinde olsaydı daha da iyi işler yapardı bu zamana kadar.

benim gözlemim bunlar tabii. istanbul'da yaşayanlar daha iyi anlatırlar.


elektr10
(14.07.20)
elektr10 +1


blatta hiberna
(14.07.20)
Yolları yaptığı zaman memnun olurum. Şu anda her çukurdan geçişimde kendisini anıyorum.


catch the arrow
(14.07.20)
Açıkçası nötrüm. Mansur Yavaş'ı kendisine tercih ederim.


ascendant
(14.07.20)
Memnunum, hizmet babında hayatıma dokunan iki hizmeti oldu, biri haftasonu 24 saat ulaşım, muazzam bir hizmet oldu, biri de metro entegre hatlarında metrodan aktarmanın ücretsiz olması küçük görünse de ince düşünülmüş bir güzellik bence.

Bunun dışında vakıflara paranın kesilmesi ve daha şeffaf bir yönetim anlayışı güzel bir şey, sosyal medyada gördüğüm kadarıyla yıllardır çözülmesi beklenen bazı sorunları çözüyor gibi görünüyor bu ona en büyük artı olacaktır.

Yol konusu heralde bu ülkede çözülemeyecek en büyük sorun :)
Memleketim çatalcanın bir köyü, köy yolları yanlış olmasın 1999 yada 2000 yılında köy hizmetleri tarafından asfaltlandı, çok küçüktüm ama nasıl bir iş yapıldığını hatırlıyorum, sonra yıllar boyunca bir çok yol kazıldı edildi, neredeyse tamamı gitmişti, sonra belediye tekrar asfaltladı yama yapmadan, belediyenin asfaltladığı yollar 2 sene çöktü çatladı bozuldu ama bir yol vardı 17-18 senedir duran köy hizmetleri tarafından yapılan, tek bir çukur bile yoktu desem abartmış olmam, yani yapılan iş kalitesiz, kalitelisi de muhtemelen çok maliyetli.

not: Bence Kadir Topbaş da kötü bir yönetici değildi ama AKP himayesi altında idi ve yolsuzluğa her türlü bulaşmak zorunda birisiydi, bağımsız bir yönetici olabilseydi kendisi istanbulu iyi bir noktaya taşıyabilirdi diye düşünüyorum.


memnunum. cuma ve cumartesi metroyu 24 saate çıkarması, yaz günlerinde deniz ulaşımını 5 kuruşla teşvik etme şekli, belediye meclisi oturumlarında gösterdiği şeffaflık, süt dağıtımı, kreşleri yapması, öğrencilere burs dağıtması, istihdam ofislerini kurması ve mülakatla değil liyakatla iş dağıtması çok güzel şeyler.

aslında bahsettiğim şeyler de öyle çok matah şeyler değil bu arada, uçar kaçar hizmetler sağlamıyor kendisi. her belediyede olması gereken, standart şeyler bunlar. ama 20 yıl artık nasıl hizmet göremediysek, bu hizmetleri ayakta alkışlar olduk. sürekliliği olsun da, alkışlarız elbet.


Memnun olmamamız için adaletli bir şekilde değerlendirme yapmamız lazım.

Gelir kaynaklarının, toplanan yardım paralarının, yatırım kredilerinin yasal bir şekilde gasp edildiği,

Bazı yandaşların belediyenin icraatlerini kâh yağmur kanalizasyonuna kum torbası doldurarak, kâh otobüs seferleriyle ilgili mağduriyet yaratacak manipülasyonlar yaparak sabote ettiği (ki bunlar yakalananlar),

Medyanın desteğinin kesildiği ve tam tersine işi gücü bırakıp belediyeyle muhalefet ettikleri,

İlçe belediye başkanlarının bile tekere çomak soktuğu,

Geçmiş dönemlerden kalan kronik sorunların dalga geçerek sorumlusu olarak ilan edilen bir belediye yönetiminden bahsediyoruz.

Mansur Yavaş'la kıyaslama konusuna gelince... İmamoğlu, Mansur Yavaş gibi kendi başına bir 'güç' değil. Ayrıca Mansur Yavaş İmamoğlu gibi hükümetin hedefinde değil. İktidar en üstten en alta kadar direkt İmamoğlu'nu yıpratmaya çalışıyor.

İstanbul'u yönetmek Ankara'yı yönetmek gibi değil. 39 tane ilçe var. Elinizdeki kısıtlı kaynaklarla, sürekli zarar vermeye çalışanlarla ve devlet desteği olmadan, mafyatik güçler kullanmadan belediye yönetmeye çalışıyorsunuz.

Taksilerden şikayetçiyiz İstanbul'da ve bu konuda bin yıldır bir şey yapılamıyor. Belediye birazcık yetki kullanıp terbiye etmeye çalıştı, anında belediyenin elinden yetkilerini almaya çalışıyorlar. Bunu yapanlar taksi şoförünün çıkarıp cinsel organını göstermesine kadar gelen ileri giden şoförlerin taksicilik yapmasında sakınca görmeyen tipler. Yani çok detaya girmek istemiyorum ama olayların altında yatan başka şeyler var.

Belediye yanlışlıkla bir icraat, yenileme, değişiklik yapmaya kalksın anında yetkisi alınıyor, ödenekleri kesiliyor. Yani bu şartlarda kimseyi savunmadan ya da eleştirmeden, yorum yaparken adaletli olmak lazım.


pass
(14.07.20)
cok memnunum. daha buyuk mevkiilere gelmesini diliyorum.


ehti
(14.07.20)
cok memnunum umarim firsati olur da daha cok isler yapar.


in vino veritas
(14.07.20)
valla benim işime yarayan bir hizmeti olmadı açıkçası ama sadece vakıflara giden paraları kesmesi bile yeterli benim için. ama 65 yaş kartlarını ücretlendirebilirse hayatımın sonuna kadar oy veririm valla.

not: oyvermeyenspor


topladığı paralara, çektiği kredilere el koymalar, kum çuvalları, iett şoförlerinin yaptıkları olmasa daha da memnun olurduk.


nahtoderfahrung
(14.07.20)
sürekli engellenmesine rağmen çok iyi şu ana kadar. etrafındaki iş bilmezleride ayıklarsa daha iyi yerlere gelebilir.


ayseee
(14.07.20)
Beylikduzu belediye başkanı olduğu dönemden beri memnunum; Büyükşehir Belediye Başkanı oldu, yine memnunum.

O kadar engellemeye rağmen elinden geleni hatta fazlasını yapıyor.


fraise
(14.07.20)
Her sabah metrobüs beklerken duraklardaki ekranlarda RTE'yi seyretmemek yaşam kalitemi arttırdı.


kadir topbaş'dan kesinlikle iyi.

daha iyi şeyler yapabilir ama adamla çok uğraşıyorlar.


eskisinden iyi. vapurları 5 kuruş yapması, öğrenci indirimi çok güzeldi. onun dışında bana dokunan bir faydası olmadı. akp dışında kendisine rakip çıkacak, daha iyi vaatlerde bulunan biri olursa oy veririm ama. süper değil.


mehmed resad
(14.07.20)
son zamanlarda daha az konuşup daha çok iş yapıyor. medyatik değil eskisi kadar, güzel bir şey bence. böyle devam ederse daha çok oy alacaktır.


avianthem
(14.07.20)
En sevdiğim işi 24 saat ulaşımı açması oldu. Gerçekten gece eve dönerken çok zor ve sıkıntılı oluyordu. tek metroyla 20 dakikaya evdeyim. Taksilere 3 bira parası vermekten kurtulduk.

onun dışında bana başka yararlı şeyi olmadı ama malum partiye para aklamak için kurulan yandaş yerleri falan ortadan kaldırmasına ise koca bir kalp. Bu özel şehri baştan yaratacak hali yok adamın, bence o kadar engele, haine, trolle göre elinden geleni yapıyor. Ve yukarıda bir arkadaşın dediği gibi eskisi kadar medyatik değil, göze batmıyor. Bu medyatiklikten elini ayağını çekmesi iyi oldu.


eazy
(14.07.20)
Şu son metro parasına el koymaları büyük rezillikti, en büyük planladığı proje metro çünkü anladığım kadarıyla. hem görünür kısa vadeli hem de uzun vadeli planları iyi, en az 2 dönem kalır umarım ve bir sonraki dönem daha çok anlaşabileceği bir hükümetle çalışır. mevcut olan mafyanın yapmayacağı işler yapıyor.

Mansur Yavaş'la karşılaştırmayı da çok doğru bulmuyorum, aynı şartlarda değiller. İkisi de değerimiz, ikisine de ihtiyacımız var. Hükümet çevreleri sağolsun ikisini kapıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar, düşersek hata etmiş oluruz.


montreal
(14.07.20)
Mansur yavaş bu süreçte daha başarılı oldu bence.Seçim olsa İmamoğlunun aynı seviyede oy alabileceğini düşünmüyorum.Daha çok ses getiren işler yapmasını bekliyorum.Otogar olayı çok iyiydi ama metrolar konusunda plan ve projeler akp döneminde başlandığı için hazıra kondu algısı var ve bu algıyı kırmak kolay değil.Belki halk ekmeği 500 kuruş yapmak,akbili 1 tl seviyesine indirmek özellikle ekonomik düzeyi düşük sağ ağırlıklı partilerin hakim olduğu yerlerde daha çok katkı sağlar.


essoist
(14.07.20)
gayet memnunum. pişman değilim.


istanbul gecesi
(14.07.20)
"hak yemem, hakkimi da yedirtmem"


ozellikle cumlenin ikinci kisminin hakkini verdi su ana kadar.


baldur2
(14.07.20)
herşeyden önce samimi bir insan. genç, enerjik, hassas.
iyi bir insan.
seviyorum kendisini. başarılı da buluyorum.


alicandan
(14.07.20)
Ben İstanbullu değilim ama hemen yanıbaşında biri olarak kendisini, çizgisini fevkalade düzgün buluyorum. En çok da o kadar engellenmesine rağmen çabasına hayranım. Allah sağlık sıhhat versin kendisine.

Ayrıca Mansur Yavaş ile kıyası doğru bulmuyorum. Zira ikisine aynı derecede yaklaşmıyor hükümet.
İmamoğlundan ciddi korkuyorlar.

Hala o ceketi, kravatı çıkardığı sahneyi izliyorum. Bana ilk kez böyle bir kazanma duygusu yaşattı. Galiba çok seviyorum ya :)


Kediyi üzdün
(14.07.20)
(7)

Konut projesi hakkında soru

Bu hayallerini erteleme türkiye kapsamında izmir’de bir projeden ev almayı düşünüyoruz, allsancak projesi. Reklamlarını görmüşsünüzdür belki, emlak konut&toki güvencesinde malum bu projeler ama az para da değil, ( 1+1 900 bin tl ) yatırım için düşünüyoruz. Şimdi sorum şu, yapan şirket pekintaş&bura
Bu hayallerini erteleme türkiye kapsamında izmir’de bir projeden ev almayı düşünüyoruz, allsancak projesi. Reklamlarını görmüşsünüzdür belki, emlak konut&toki güvencesinde malum bu projeler ama az para da değil, ( 1+1 900 bin tl ) yatırım için düşünüyoruz. Şimdi sorum şu, yapan şirket pekintaş&burakcan inşaat ortak girişim ( daha önce ankara ağırlıklıymış sanırım belki ankaralı varsa aramızda bilgisi vs bilgilendirebilir ) bu şirket bu projeyi sorunsuz bitirebilir mi ? Yani bunlar hükümet destekli tamam eyvallah bilsem 5 sene bu hükümetin kalacağını kesin alırım, ama 1-2 sene sonra hükümet gitse erken seçimle olan bu evleri alanlara olur mu ? ( emlak konutun batması vs )

Evet en kötü senaryoyu düşünüyoruz ama yine de düşünüyoruz az para değil. Sizce ?
garavel
(12.07.20)
Pekintaş iyidir.emlak konutta batmaz ama izmirde 1+1 daireye 900k verilmez.900 k verdiğin 1+1 den kaç para kira almayı planlıyorsun,ne kadar prim yapar diye düşünüyorsun.bunlar öemli.


duptıs
(12.07.20)
kira amaçlı değil, proje bitince alsancak’da olacağı için proje ( yanına evora falan da gelecek gibi ) 1.3-1.4 olur diye tahmin ediliyor. 2012 de 250 den satılan park yaşam mavişehir 1+1 leri şuan 850 sahibindende.


amaç kira olsa evet haklısınız çok saçma.

pekintaşı ilk kez duyduk izmir’de ondan biraz da.


garavel
(12.07.20)
Abi 2012 seferihisarda 30 bine aldığımız 200m arsalara şimdi 300 isteniyor.izmir neden yukseldi önce buna bakman lazım.evet bittiğinde kaydi değeri yükselecektir ama izmirde bunu alabilecek insan zaten almış olacak,izmir bu tarz projelere istanbul ve ankaradan sonra başlandı ama yanyana bir sürü proje yükseliyor.arz çok fazla.

Şöyle düşünelim bugün bitti ve 900 fiyatı.kira çarpanınıda 300 ay de.kirası 3000 olacak.mavişehirde ortalama 1+1 2000 lira abart 3000 de bu oranlara ben yatırım gözüyle bakmam.


duptıs
(12.07.20)
Emlak Konut projenin yarım kalmasına izin vermez, gerekirse projeyi müteahhitten alıp kendisi başka bir müteahhite tamamlatıyor.


@okumakserbest yani emlak konutun batma, yeni hükümetle vs güçsüzleşme durumu olmaz diyorsunuz.

@duptıs abi orası öyle de izmir daha da göç alacak, yeni iş imkanları vs olacak uzun süre göç durmayacak yani. yani alabilcek insan zaten almış olur diye düşünmemek lazım şuan ne fiyatlara ne evler gidiyor.


garavel
(12.07.20)
Projenin Alsancak’ta değil Umurbey’de olduğunu biliyorsunuz değil mi? Ben almazdım, o paraya o mahallede ev kiralamak da istemezdim. Mavişehir ile kıyas kabul edecek bir yer değil.


orient blue
(12.07.20)
@orient blue şuan için haklısınız da, mavişehirin de 20 sene önceki hali malumdu, park yaşam mavişehir'in arkası çingene mahallesi zaten hala hali hazırda, atlarla takılıyorlar. gel gelelim 4 bin liraya 1+1 kiralanıyor, 850'ye gidiyor.

bahsettiğiniz durum şuan için umurbey'de geçerli olabilir ama 5 sene sonra nasıl olacağını allah bilir, alsancakta daha önce benim bildiğim böyle site tarzı bir yapı yok çünkü.


garavel
(12.07.20)
(3)

Staj için cv hazırlama

Merhaba arkadaşlar, staj için cv hazırlıyorum da vakıf üniversitesinde burslu okuyorum şuan, bölümümü ve lisansı belirttim cv'de fakat burslu yazılıyor mu ? nedir bunun adabı ?ek olarak 3 farklı lise değiştirmiştim, onları da yazıyor muyuz ? yani lise gerekli bir şey mi ? son lisemde ( 1 sene okuduğ
Merhaba arkadaşlar, staj için cv hazırlıyorum da vakıf üniversitesinde burslu okuyorum şuan, bölümümü ve lisansı belirttim cv'de fakat burslu yazılıyor mu ? nedir bunun adabı ?

ek olarak 3 farklı lise değiştirmiştim, onları da yazıyor muyuz ? yani lise gerekli bir şey mi ? son lisemde ( 1 sene okuduğum ) ben mezun olduktan sonra fetö meselelerine kapandı okul. onu da yazmıştım da lise kısmını komple silsem mi yoksa önemli mi bilemedim.

ayrıca iş tecrübelerim kısmı var, ilk stajım olacak ve daha önce hiçbir şekilde çalışmadım, tamamen boş mu bırakayım ? valla birisi yardımcı olsa çok sevinirim ya.
garavel
(09.07.20)
Lise önemli değil, eğer ilk liseleriniz büyük, adı değer taşıyan liselerden biri değilse (fl, galatasaray vs.) sadece sonuncuyu yazın.

Burslu yazın bence önemli.

Staj için olduğu için onlar da biliyor zaten. CVniz boş olacak :) Dil ya da alanınızla ilgili yeteneklerinizi listeleyebilirsiniz.


aguen
(09.07.20)
@aguen teşekkür ederim :) mesela yetenek derken, ingilizce işletme okuyorum şuan pazarlama, satın alma ya da supply chain'den gitmek istiyorum. insanlarla iletişimim iyidir vs tarzında mı yazmmalı ? vallahi çok boş olduğundan tribe giriyorum ya:)


garavel
(09.07.20)
burslu olduğunu yaz. etkili oluyor.

okul içi_dışı aktivitelerini yazabilirsin, kulüp falan. yaptığın projeleri yazabilirsin.


jelly bear
(09.07.20)
(4)

iOS son sürüme dönme

Selamlar, an itibariyle 13.5.1 sürümündeyim, bir önceki ne bilmiyorum belki 13.5 dir ona dönmek istiyorum bu mümkün mü? Apple car playi mahvetti bu güncelleme, nasıl dönebilirim?
Selamlar, an itibariyle 13.5.1 sürümündeyim, bir önceki ne bilmiyorum belki 13.5 dir ona dönmek istiyorum bu mümkün mü? Apple car playi mahvetti bu güncelleme, nasıl dönebilirim?
garavel
(24.06.20)
aslında apple'ın önerdiği bir yöntem yok eğer güncellemeden önce backup aldıysan ona dönebilirsin. fakat ipsw dosyasıyla itunes üzerinden güncelleme yapılabiliyor. tabii veri kaybı vs. oluyordur muhtemelen.

ipsw.me

how to install ipsw filan diye aratabilirsin youtube'da.


aziz dostum jack
(24.06.20)
Önermiyorum ama: www.iphonehacks.com

Verilerin kaybolabilir. İşlem tamamlanamayabilir.


himmet dayi
(24.06.20)
o zaman hiç yapmayayım ya, gerek yok.


garavel
(24.06.20)
imzalanmış bir sürümden imzalanmamışa dönmenin hiçbir yolu yok.
ipsw.me


sting
(24.06.20)
(3)

Çeşme’de koy önerisi

İki sandalye bi masa koyup arada denize girebileceğimiz apaçilerden uzak bi koy, deniz öneriniz var mı? Yarın gideceğiz yani muhtemelen boş olur şöyle güzel bi yer söyleseniz ne harika olur.
İki sandalye bi masa koyup arada denize girebileceğimiz apaçilerden uzak bi koy, deniz öneriniz var mı? Yarın gideceğiz yani muhtemelen boş olur şöyle güzel bi yer söyleseniz ne harika olur.
garavel
(16.06.20)
Dharma beach var bi kismi ucretsiz yer ordan denize girebilirsiniz.

Tabii ucretsiz kisma giris dharma beach tarafindan olmuyor. Aslinda dharma’da kalsaniz daha iyi olur 50-100 lira verin kafaniz rahat olsun otoparki da var...


Boris
(16.06.20)
Delikli koy olabilir, kimi zaman kalabalık oluyor düğün çekimleri falan yapıyorlar ancak bu dönemde sakindir diye düşünüyorum.


Altınkum ve ilerisi tarafındaki koylar çok güzeldir ama hafif soğuktur. Buralarda bir çok beach club var ama siz bunlarsan yararlanmak istemiyoraanız genellikle yanından sağından solundan denize açılan yol oluyor halk plajı kısmı oluyor, çoğu zaman kimse de bir şey demez yani tesisten biri gelip rahatsız etmez sizi. Fun beach, dharma vs bunlara örnek. Deliklikoy nispeten daha kalabalık olur. Sakin ve daha sıcak bir yerler arıyorsanız şifne reisdere taraflarına bakın derim. Paşalimanı da çok güzeldir bu dönem.


likorlu cikolata
(17.06.20)
(4)

Amsterdam bu mevsimde nasıldır

Baktım 13 derece gösteriyor, ocak ayında gittiğimde de 13 gösteriyordu ama gittiğimde korkunç soğuktu. Şuan hala montla mı geziliyor uzun kollu kazak vs?
Baktım 13 derece gösteriyor, ocak ayında gittiğimde de 13 gösteriyordu ama gittiğimde korkunç soğuktu. Şuan hala montla mı geziliyor uzun kollu kazak vs?
garavel
(10.06.20)
Pantolon, t-shirt ya da ince sweatshirt ve yagmurluk/ruzgarlik giyip cikiyoruz biz. Zaten birkac gün yagmur yagar, bir hafta sicak yapar, sonra yine yagmur gelir, oyle gecer yaz kuzeyde. Hala demeyin, gecen haftalarda cok sicakti hava.

13-15 derecede zaten kimse titreyerek gezmiyor eger cok sicak bir iklimden gelmiyorsaniz.


buf-e kür
(10.06.20)
kisiye gore degisiyor, cok daha soguklarda tshirt ve yagmurluk tarzi ile usumuyordum ben mesela ama esim donuyordu :)


sweetoffice
(10.06.20)
" Amsterdam bu mevsimde nasıldır" in cevabi yok aslinda. ayni hafta icinde hem klima kullanacak kadar sicak, hem de kalorifer kullanacak kadar serin olabiliyo.

genel olarak haziranda hala daha yorganla ortunuyo olmak ve mont giyiyo olmak (kislik mont olmasa da) cok anormal degil.


lamartin
(10.06.20)
burada asil sikinti ruzgar. kis aylari cok ruzgarli oldugu icin normal sicaklik 10derece civarinda olsa bile hissedilen cok daha dusuk oluyor. bu siralar cok fazla ruzgar yok o yuzden bildigin alisik oldugun 13derece. t-shirt ustune ruzgarlik tarzi birseyle gezinebilirsin.


crucio
(10.06.20)
(26)

Sevgili ile ilerisi için plan yapmak- yapamamak

Bir ilişkim var, kendisi bu sene üniden mezun oldu ben de seneye olacağım, benim gelecek planlarım arasında mezuniyetten sonra çift vatandaşlığım olduğu için avrupa'ya yerleşme düşüncesi var. Kız arkadaşım ise mezun olduktan sonra bu yurtdışında yaşama düşünceme bozuluyor bunu bırakıp gitmek olarak
Bir ilişkim var, kendisi bu sene üniden mezun oldu ben de seneye olacağım, benim gelecek planlarım arasında mezuniyetten sonra çift vatandaşlığım olduğu için avrupa'ya yerleşme düşüncesi var. Kız arkadaşım ise mezun olduktan sonra bu yurtdışında yaşama düşünceme bozuluyor bunu bırakıp gitmek olarak görüyor ve onu planlarıma dahil etmediğim için, beraber hayal kurmadığım için suçluyor. Benim düşünceme göre, eğer türkiye içerisinde yaşamayı düşünürsem ben, beraber planlar yapılıp ona göre yaşanılabilir tabii ki ( evlilik için ikimiz de erken olduğunu düşünüyoruz ).

Fakat yurtdışı hayalim devreye girince onun gelmesi bana göre gelmesi çok çok zor olacacağı için, planlarımı bir yerde tek başıma kuruyorum ve mezun olduktan sonra direkt gitmek istediğimi ona söyledim, evlilik hariç de yurtdışında onunla birlikte yaşamamızın bir yolu yok gibi. Mezun olur olmaz evlenmek de istemiyorum kesinlikle, orda sonuçta bilmediğim bir hayata sıfırdan başlayacağım vs. Kendimi Türkiye’de de süründürmek istemiyorum. Sonuçta bunlar 1-2 sene sonrası, bunları konuşmayalım diyorum fakat yine de bozuluyor. İlişki içerisindeyken onu da dahil ettiğim bir gelecek planı yapmıyorum, o hayaller kuruyor mesela ama ben kuramıyorum o da bu yüzden bana sürekli ilişki bitecekmiş gibi davranıyorsun diyor. Çıkmaza girdik. Birlikte plan yapmamakla, hayatıma onu dahil etmemekle suçlanıyorum, siz ne düşünüyorsunuz ?
garavel
(31.05.20)
Dostum sen mantıklı düşünüyorsun düşüncelerin konusunda yüzde yüz haklısın.İkinci olarak darılmaca gücenmece korkusu olmadan kız arkadaşına direkt bunları söyle çünkü seni suçluyor.Yani burada yazdıklarını ve düşündüğün gerçekleri kendisine söyle.Gelecek hakkında evlilik yolunda uyuşmazsanız zaten yollarınız ayrılır.


shredd
(31.05.20)
çok ilişkilerden anlayan bi tip değilim ama sen haklısın ama kız da haklı abi


Üniversite biter bitmez evlilik düşünmesi, kız arkadaşının çok da mantıklı biri olmadığını gösteriyor. Sen de dürüst davranmışsın. Kendini evlenmek zorunda hissetmemelisin. Burada doğru olan yolların ayrılması.


Gerçekten de planlarınıza o kişi dahil değil. Gelecek de yok bu durumda.
Hiç kimsenin karşısındaki kişinin zamanını çalmaya hakkı yok. Yolları ayırmak en doğrusu.


pro9it9is9
(31.05.20)
@ruhen hastayim ben kendisi de düşünmediğini, erken olduğunu vs söylüyor. ama yurtdışında yaşama isteğine de böyle bi şansım varken engel olamıyorum, gönül ister ki tabii ki oda gelebilsin birlikte yaşayalım ama evlilik hariç yolu yok. böyle bir şeyi de mantıken şuan düşünmüyoruz. şuan için zaten 2-3 sene sonrasını konuşmak çok çok saçma diyorum, birlikte hayal kurulmadığı için suçlanıyorum. geriye bir ihtimal kalıyor türkiye’de yaşamam o senaryoda işte.


garavel
(31.05.20)
hiç bir kadın hatta erkek, bu şekilde hayatına dahil edilmediği bir yerde durmak istemez kusura bakmayın. kız arkadaşınız haklı


kisalafinuzunu
(31.05.20)
@shredd zaten her zaman %100 açık sözlü oldum. bugün taparsın çok seversin istersin, yarin öyle bir hata yapılır ki buz gibi soğursun dün verilen tüm sözler laflar yalan olmuş olur. kaldı ki, bana göre büyük kararlar bunlar, o yüzden her şeyi vakti gelince konuşmak doğrusu ama sonuçta bir şeyi gizlemiyorum.


garavel
(31.05.20)
peki siz avrupa'ya yerleşme düşüncesi içerisinde kız arkadaşınızı nereye koyuyorsunuz ? avrupa'ya giderken ayrılmayı mı düşünüyorsunuz. zamanı gelince bakarız mı diyorsunuz, kız arkadaşınıza dediğiniz gibi. e bu senaryonun sonunda ayrılık olması gerekiyor zaten.

kız arkadaşınız da haklı siz de haklısınız. yolları ayırmak gerekebilir.


fezagezgini
(31.05.20)
@feragezgini bunları şimdiden konuşmak yerine evet dediğiniz gibi zamanı gelince bakarız düşüncesindeyim. az bir zaman değil çünkü min 2 seneden bahsediyoruz bu 2 sene çok uzun değil mi? insanların düşünceleri değişebilir, o gün gelmeden böyle şeyleri bugünden konuşmak bana saçma geliyor. ama ben ilişkinin en başından beri bu düşüncemden bahsetmiştim zaten uzun süredir olan bir şey. kaldı ki tr’de çalışıp 1-2 sene deneyim kazandıktan sonra gitmek istiyorum daha buradayız yani.


garavel
(31.05.20)
İlişki evlilik yolunda mı gidiyor yoksa maksat günümüz mutlu olsun mu?
Eğer evlilik yolundaysa plan yaparken iki tarafı da düşünmek gerekir. O gün gelince belki fikrim değişir demekle olmaz. Ya değişmezse? Günü kurtarmaksa zaten kız fazla alıngan.
Şahsi fikrim kariyerinize odaklanın o yıllar geri gelmiyor. Kızı da kırmadan ilişkiyi bitirmek en mantıklısı. Ama gönül işi mantık da dinlemez Allah kolaylık versin..


cilekli pasta
(31.05.20)
"Birlikte plan yapmamakla, hayatıma onu dahil etmemekle suçlanıyorum, siz ne düşünüyorsunuz ?"

suçlanmamışsınız ki durum bu zaten. 1 sene sonra yurtdışına yerleşmeyi düşünüyorsunuz ve kız gelemeyecekse, bu ilişki değil kısa dönem takılmaca oluyor. sizin yapabileceğiniz bir şey yok, kız ya bunu hazmedip bir iki sene daha sizinle birlikte olacak ya da şimdiden terk edecek, top onda şu an.


aklıma sevgilisi için erasmusa gitmeyenler geldi. aman abi sakın planlarından ve hayallerinden vazgeçme. gelirse gelir. istiyorsa planlarına kendini de dahil eder. dediklerinin arkasında dur, aynen devam et.


MtKrt
(31.05.20)
@the cat
niye, uzak olunca ilişki devam etmiyor mu ? ben orada düzenimi kursam mesela ayaklarım üzerinde dursam sonra kendimi bişeyler için hazır ettiğimde onu yanıma alsam? ha bir de gelince hiç sevmeme mevzusu var, alışamaz vs bir sürü şey. ya da direkt ben alışamam, dönerim. bu da ihtimaller dahilinde neticede. hayat abi bu, bilebilir miyiz? peki benim isteklerim, düşüncelerim? çok güzel bir teklif alsam mesela gitmesem? ya da direkt hiç bilmediğimiz yere sıfırdan evlenip gittik diyelim çok çok büyük risk ceğil mi?


garavel
(31.05.20)
yok sizi suçlamadım zaten. sadece gelecek planınıza onun dahil edilmediği ortada. neden dahil etmiyorsunuz da diyemez kimse, muhtemelen yaşlar genç, sırf birlikte olmak için paldır küldür evlenecek haliniz yok. bu durumda yollarınız ayrılacak gibi gözüküyor. o da bunu hissetmiş ve bozuk atmaya başlamış işte.


bence konu kapanmis. sirf sevgili istiyor diye turkiye'de kalinmaz. gercekci olursak zaten hayatinda daha bir suru sevgilin olacak. daha iyisini bulursun. git avrupaya.

"ben orada düzenimi kursam mesela ayaklarım üzerinde dursam sonra kendimi bişeyler için hazır ettiğimde onu yanıma alsam?" kesinlikle oyle bir sey olmaz, cocuk mu kandiriyorsun derler. "olme esegim olme" deyimi bu gibi durumlar icin turetilmis. zaten kizi yeterince begeniyor olsan evlenip yaninda gotururdun. ben gideyim sonra gelirim = cayma hakkim olsun istiyorum, sen beni bekle bu sure icinde.


hot potato
(31.05.20)
Kız haklı... Gelecekte de beraber olmak isteyen insanlar birlikte gitmenin yollarını arar. Ayrıca beraber gitmek için illa evlenmek gerekmiyor. En basitinden eğitim alabileceği master programı, dil okulu vs bulunur. Ama bunun için hem sen hem o fedakarlık yapacak, tek taraflı olmaz.

Ayrıca kız şu an niye ayrılacağı kesin olanbir ilişkiye devam ediyor senin anlattıklarına göre. Böyle bir ilişkide mutlu olmak imkansız neredeyse.


Zaten önünüzde bu kararları düşünmeniz için kocaman bir yıl daha var mezuniyete kadar, bir yıl içinde kim öle kim kala. Belki de ilişki, yurtdışı meselesine kalmadan, başka bir sebepten ötürü bitecek. O yüzden şimdiden düşünüp fazla da sıkmayın canınızı.

Bir de, bu tarz konularda genelde karşı tarafı hayal kırıklığına uğratan şey sizin yaptığınız plandan ziyade, bu planı aktarış biçiminizdir. Yani elbette eğitiminiz gereğince yurtdışına gitmeyi düşünmenizden daha normal ve daha mantıklı bir şey olamaz, fakat bunu "ben giderim, ben ederim" vs. gibi tamamen birinci tekil şahısta konuşarak söylüyorsanız elbette karşı tarafta düşüncelere yol açabilir. Ben giderim demek başka, acaba beraber gidebilir miyiz ya da gitsem nasıl oluruz diye sorular sormak başka.

Bir de, bu konuda çevremizde çok örnek var ve bu tarz ayrılık yaşayan neredeyse herkes ayrılıyor sonunda. (Ben de dahilim buna) Bu yüzden, böyle bir kararı bu kadar açık bir şekilde iletebiliyor oluşunuz, ona kıyasla ayrılık ihtimalini çok daha cesur karşıladığınız anlamına geliyor. Belki de buna bozulmuştur.


lolita
(31.05.20)
aynı durumu yaşayan, kadın tarafıyım. bu sene mezun oldum ve yurt dışına çıkma planım bir süre erteledim. bunun sebepleri arasında erkek arkadaşımla daha cok vakit geçirmek istemem de var. 1 sene içinde her şey değişebilir, bunu yaşayarak göreceğiz.
mantıklı düşünüyorsun, bunu kaybetme. öte yandan, fırsatlar karşımıza tekrar çıkabilir, çok şey değişebilir ama bir insan bir kez karşımıza çıkar ve bir kez kaybedilir.
eğer geleceğinde hiç bir şekilde göremediğin birisi ve er geç zaten ayrılacağınızı düşünüyorsan, erkenden bitmesi ikiniz için de daha iyi olur. kız arkadaşına “senin için gitmedim bak. kötü oldu” deme tabi eğer gitmeyeceksen. kararların sorumluluklarıyla beraber sana aittir. karşındaki insanı da üzmemen lazım, enine boyuna düşünün derim.
ikiniz için de en iyisi olsun.


milord
(31.05.20)
bence kız haklı. bir yere kadar tamam, sonrası yok diyorsun. kız arkadaşın için geleceğinden vazgeçme tabi ama isteseydin geleceği de birlikte planlardın.


anais
(31.05.20)
sen yurtdışında yaşamak isteme hakkına tabii ki sahipsin fakat kız haklı kusura bakma. sen onsuz bir gelecek planlıyorsun ve bundan duygusal bir rahatsızlık duymuyorsun ama kız senin yurtdışına gitmenle ayrılığın aynı şey olduğunu bildiği için rahatsız oluyor. derdi yurtdışına gitmen değil yani. ilişkinin son kullanma tarihi var gibi bir şey. seni sevdiği için bırakamıyor da öyle gitmeni bekliyor. ne üzücü değil mi? beni suçluyor demişsin ama ne yapsın?


sanguine mcqaer
(31.05.20)
dostum biraz empati kursan aslında mevzuyu daha iyi anlayabilirsin, sen çok rahat eyvallahı çekip arkana bakmadan gidecek imajı veriyorsun. tc de buna fuckbuudylikten bi tık sonrası gözüyle bakılır. faruk biz şimdi neyiz sorusunu sorması doğal. ilişki kavramına farklı baktığınız yol ayrımına gelmişsiniz. ben avrupaya gideyim sonra seni alırım gibi bir sonuca da varmayacaksanız. devam etmenizin bir anlamı kalmamış gibi duruyor. 1 sene daha ilişkiyi sürdürmek atlayacağınız yüksekliği arttırmaktan farksız.


Golgi
(31.05.20)
O kadar istiyorsa seni, o zaman o kendinden feragat etsin, sonuçta sen gelecek için seni hesaba katmiyorum demiyorsun ona, o bu durumu öyle yorumluyor. Ha gerçekten katmiyorsan ya da katsan mi katmasan mi kararsizsan, yanlışlık sende.

Ha böyle değilse,

Yani sevgilin, darılma da, böyle seni aşağı çeken insanları pek umursamamak lazım bana kalırsa.

Ancak bu bir tarafı, kilit nokta bana kalırsa demin de yazdığım feragat meselesi.

Çünkü sizin durumda, sanki sen yapılmasa da olur olan bir şey yapıyorsun gibi bir durum oluşmuş, ve bu yüzden senin vazgecmen gerekiyor, suçlusun.

Onun ilişki anlayışında öyle bir şey var madem, fedakarlık yapan, feragat eden o olsun.

Mesela o da aynı ülkede yüksek lisans araştırsın, başvurular yapsın. Ayda, iki ayda bir yanına gelsin...

Ama sen söyler misin bilmem de hayatım pahasına bahse girerim teklif etmek değil sözü bile geçse kabul etmez ve lafı karıştırıp yine seni suçlar.


Kendi hayatına yatırım yap
Bas git avrupada master yap


photo85
(31.05.20)
@photo85 ben master için değil direkt çalışmak için düşünüyorum orayı. 1-2 sene türkiye'de alanımda deneyim kazandıktan sonra şirketlere başvuru yapıp illa bir iş bulurum düşüncesinedyim gitmek için master vs yapmam şart değil yani, onun gelme durumu benim gibi çalışma- oturma izni olmadığından rahat olmuyor.

@encokbenisevin katmama gibi bir durum zaten yok ki,sadece mantıken hiç bilmediğim bir yere gidip orada sıfırdan başlarken buradan birisiyle beraber gitmemin tek yolunun evlilik olması ağır bir sıkıntıyı doğuruyor, yoksa mesela kendisinde de ab'de oturum- çalışma bulunsa ben zaten tamamım beraber gidip bir şeyler denemeye, işi bozan kısım işte o ciddileşme, şimdiden konuşmak onları fazlasıyla geriyor beni ve çok çok ilerisi.


garavel
(31.05.20)
Yani senin durumda anladığım öyleyse, evlenmek ya da evlenmemek değil, bunun hemen olup olmaması ile ilgili.

Bir de, evlenir evlenmez yurtdışına ya da başka şehire gitmek, intihara teşebbüs gibi evlilik adına, çünkü bir süreniz çok yapışık geçecek, birbirinize mecbur hatta mahkum konumda olacaksınız.

Bilemiyorum, belki "bizim için daha iyi bir gelecek için yapiyorum bunu" şeklinde sunmak öyleyse işleri bir ihtimal değiştirebilir


E arkadaş hayatına dahil etmiyorsun ki arkadaşını zaten. 2 senelik bir ilişki vaad ediyorsun an itibarıyla, o da buna bozuluyordur. İkiniz de haklısınız bu arada. Sadece sen hem çorbam dursun hem karnım doysun derdindesin (Hem 2 sene sonra kuşlar gibi özgür Avrupa'ya yerleşeyim, ama o zamana kadar da mevcut kız arkadaşımla takılayım). Kız da böyle istemiyor. Hemen evlenmeyelim ama 3-4 sene beraber olursak, işe girdikten sonra beraber yaşarız belki sonra da evleniriz vs. Bu yola girin demiyorum. Ama uzak mesafe ilişkisine güvenmeyen biriyse karşınızdaki oldurmaya çalışmak nafile çaba...


SiyamkedisiZorro
(01.06.20)
(18)

Hangi Avrupa ülkesinde yaşamak isterdiniz ?

Sb. Genelde malum almanya, hollanda, fransa veya belçika tercih ediliyor ekonomik sebeplerden dolayı, ispanya neredeyse hiç yok italya çok az, bir de iskandinav ülkeleri var. Siz nereyi seçerdiniz ve neden? Açıkcası iki ağır basan ülke almanya ve hollanda ama hollanda dil avantajından dolayı ( ingil
Sb. Genelde malum almanya, hollanda, fransa veya belçika tercih ediliyor ekonomik sebeplerden dolayı, ispanya neredeyse hiç yok italya çok az, bir de iskandinav ülkeleri var. Siz nereyi seçerdiniz ve neden? Açıkcası iki ağır basan ülke almanya ve hollanda ama hollanda dil avantajından dolayı ( ingilizcenin her yerde geçmesi ) ve daha canlı olması öne çıkıyor gibi. Sizce? Yaşayanlar varsa onların yorumlarını özellikle merak ediyorum .
garavel
(30.05.20)
Yasadigim icin diyorum; fransa güzel yer. Ozellikle paris ve civarinda yasamiyorsan.
Lyon isterim, bir kaç kere gittim. Çok ideal şehir. Rhone nehrinin etrafinda çok güzel oturabilecek, kosulabilecek yerler var. Havalimani güzel, ulaşım güzel, ne soğuk ne sicak. Cenevre yakini oldugundan is olanaklari da cok. Nufus da ideal (2m).

Onun dışında daha bir sürü var sehir de taniyacak kadar zaman gecirdigim cok fazla yok.


logisticsmanager
(30.05.20)
çocukluğumdan beri yurtdışı hastasıyım ben. sadece ekonomik sebepler değil. kültürel merak, farklı kültürleri görme/tanıma isteği vs. de etkili. yaş ilerledikçe tabii ki ekonomi, ırkçılık, yaşam standardı vb. şeyleri daha çok dikkate almaya başlıyorsun. ben sanırım 12 yaşımdan beri alman & rus sapığıyım. almanya'da yaşamayı çok istiyorum. hâlâ okuduğum için önümüzdeki beş yıl adına pek ümidim yok ama 32-33 yaş veya sonrasında gitme şansım olur belki.

senin de söylediğin gibi çoğu kişi almanya-hollanda diyor. alternatif olarak hırvatistan'ı sunacağım. zaten kız arkadaşım hırvat olduğu için gtüme tekmeyi yemediğim sürece istemesem de oraya gitmem gerekecek o türkiye'de yaşamak istemediği için. orada da mutlu olurum diye düşünüyorum, balkan memleketlerini severim ve hem onun hem de osmanlı'nın (hehe) sayesinde kültüre de bayağı aşinayım sayılır. tabii yugonostaljik bir bey olmamın da payı var ama bunu ortalık yerde pek söylemiyorum, hırvatlar genelde sevmiyor. "olm yugoslavya'yı yine kuralım ama sırpları almayalım bu sefer" diyorum, gülmüyorlar. imkânım olsa, bugün yerleşebilecek olsak giderdim.


der meister
(30.05.20)
Kuzey İtalya'nın kırlarında gezenti bir hayat yaşamak güzel olurdu. Alpler ile Po Nehri arasında bir yerlerde köy köy dolaşıp şarap içer suya girerdim.


@logisticsmanager fransa'yı nedense ihtimallere koymamıştım hiç. dil çok büyük engel gibi, sıfırdan komple bir dile başlamak gözümü korkutuyor ve genelde fransızlar için çok milliyetçi derler malum. ve niyeyse iş olanakları olarak sanki diğer ülkelerde daha basit bulunabilir gibime geliyor. tabii ki tamamen öngörü, sallamasyon. fakat bi gerçek var ki ülke olarak müthiş güzel ve lyon cidden enfes.


@der meister, durumlarımız çok benzer, senin kadar olmasa da benim de çok fazla derecede yurtdışı merakım var, hele gidip de 2-3 ülke gezdikten sonra iyice büyüdü diyebilirim. hollanda'da genel olarak ırkçılıktan söz ediliyor sözlükte özellikle son entrylerde, hiç duymamıştım mesela daha önce. amsterdam çok kozmopolit bir yer orada yoktur gibi ama diğer yerlerinde illa ki vardır. bir de elini sallasan türk, rahatça konuşamadık bile o derece. almanya daha bi alışkın sanki yabancıya, bilemiyorum tabii. vatandaşlık var ama sonuçta kütük belli onun bi önemi yok gibi :)


garavel
(30.05.20)
@xportant amacım kalıcı olmak, ve ilk tercihim tabii ki ekonomik. siz hangi ülkedesiniz? dil’den kastım şu, hollanda’ya gitsem mesela felemenkçe öğrenene kadar 2-3 yıl ingilizce götürür beni ama mesela almanya için aynısını diyemiyorum. yoksa tabii ki öğrenilir. ırkçılık önemli konu, onu da güzel açıklamışsınız. en çok hollanda’yı istiyordum ama bilemiyorum gerçekten çok sevmiştim orayı.


garavel
(30.05.20)
3 seneyi aşkın fransa geçmişim var, doktorayı burada yaptım. 3 sene türkiye'ye dönüp tübitak projesinde çalışıp geri geldim, şu anda da burada yaşıyorum.

kuzey avrupa'yı tercih etmezdim, hem maddi, hem de manevi açıdan soğuk geliyor. hava da soğuk, insanlar da soğukmuş gibi. saçma olabilir, neyse.

almanya'da çok fazla türk var, muhatap olmak istemiyorum pek. polonya, çekya, macaristan, ispanya, italya; bunlar da akademik imkanlar bakımında biraz fakirmiş ya, maaşlar nispeten düşükmüş.

isviçre'de yaşamak isterdim açıkçası. masraflar fazla ama maaşlar da güzel. belki kalıcı bir pozisyon bulmak için isviçre'yi zorlayabilirim; hiç olmadı fransa artık.


chezidek
(30.05.20)
@chezidek fransa’yı avantaj ve dezavantaj yönünden değerlendirebilir misiniz? Sevdiğiniz, sevmediğiniz/ en zorlandığınız yönleri vs.


garavel
(30.05.20)
İtalya ama köy fantezim falan yok. Direkt Roma'da yaşamak isterdim. Ya da İspanya, Barselona olabilir. Sebebi iklim, kültür, yaşayış, dil...

Almanya'da ya da Fransa'da yaşamak pek çekici gelmedi şu ana kadar.


dissendium
(30.05.20)
@garavel; Fransa güzel bir ülke. Eger uluslararasi bir sektordeysen (misal komsum magazalarin ic dizayni isinde ama Fransızca bilmiyor ve calisacagi kisiler normal fransiz dukkan sahibi) fransizca bilme zorunlulugun yok ki cok ilan gordum fransizca aramayan, ben kendi iki isimi de fransizca konusmadan aldim zaten.

Irkcilik, milliyetcilik gibi şeyler yasamadim. Bir kere bir ermeni spor salonunda gelip "talat paşayi biliyor musun dedelerimi oldurmus" falan dedi. Bunun disinda daha fransa'da noluyo lan dedigim olay yasamadim. Cogu kisi oldukca nazik ve kibar hatta. Tabi ben mizac olarak Türk'e benzemiyorum, isim olarak da ispanyol cagristiriyorum o yüzden etkili olabilir.

Calisan haklari konusunda kimse ellerine su dokemez. 7 hafta tatil, normal calisana 35 saat (benim gibi müdürler sinirsiz saat), isten atilmak imkansiza yakin gibi, kisa sureli issizlik olsa bana %100 maas ve normal calisana da %80 maaş veriliyor. Sağlık sistemi maliyet acisindan iyi ama randevu vs turkiye gibi değil. Ama Türkiyede yer gok ozel hastane ve fransa gibi cebimden para cikmasin dersen turkiyede de beklersin devletten randevu için. Ama disci, goz doktoru vs gibi şeyler hepsi odeniyor (ek sigortan varsa %100 ki sirket veriyor bu sigortalari ya da sen kendin de alabilirsin).

En büyük sikinti bana göre belgeye dayali islemin coklugu. 25 yillik Türkiye hayatimdaki belgenin 10 kati belge edindim Fransa'da.

Devlet isleri sikintili ama eninde sonunda çözülüyor.

Almanya'da araba, teknoloji daha ucuz. Ama orada daha cok calisip daha az tatil yapiliyor o da var.

Fransa güzel ülke, hele akdeniz insaniysan bizlere daha uygun. Isvec'e norvec'e oranla buraları tercih ederim.


logisticsmanager
(30.05.20)
Bahsettiğiniz ülkeleri görmüş daha önce Almanya ve Fransa’da yaşamış ve Eylül ayı itibariyle Hollanda’ya yerleşecek birisi olarak ben de düşüncelerimi paylaşmak isterim.

Almanya: Fransa’da yaşarken hep özenirdim burada yaşayanlara. Alman şehirlerini gezmek, orada bulunmak çok iyi gelirdi. Biraz davulun sesi uzaktan hoş gelir hesabı Düsseldorf’a gelince anladım ki çok kalabalık olmamızın yol açtığı bazı onarılamaz sorunlar var. Türklerin çok olması kültürel olarak bir çok şey ulaşılabilir kılmakla birlikte başa çıkmanız gereken bir dolu önyargı ve ayrımcılık sorunlarını da beraberinde getirmiş. Kimse sizin hakkınızda bir şey merak etmiyor bu çok acı. Doğrudan bir olay deneyimlemesem de bir özgüvensizlik hissediyordum genel olarak. Ekonomik olarak çok rahat, marketler çok ucuz kiralar hariç ger şey ucuz. Hayat genel olarak çok rahat diyebilirim. Bir de Fransa ile kıyasladığımda daha az yeşil daha az temiz hava var idi. Bu tabii şehre göre değişir. Güney Almanya daha sempatik gelmiştir hep.

Fransa: 5 ay kaldım ve zor geçti. Dil büyük bir problem. Almanya’da Türkler ne ise burada da Kuzey Afrikalılar öyle. Kalabalık bir müslüman nüfusu söz konusu. Almanlara göre daha kibirli davranışlar gözlemlemiştim. Almanların daha rahat olduklarını düşünüyorum. En önemlisi sosyal hayat sahiden çok kötüydü. Saat 6’da her yer kapanıyor, sokaklar bomboş, panjurlar çekiliyor. Pazar günleri de aynı. Fransızca zor ve güzel bir dil. Genel olarak marketler vs ucuz olsa da kiralar aynı şekilde pahalı. Lyon tarafları güzel. Burada yaşayan Türklerin genel anlamda mutsuz olduklarını gözlemlemiştim.

İsviçre: Çok defa gidiş gelişlerle yaklaşık 2 ay geçirdim Zürih ve Bern’de. 20’ye yakın şehir gezmiş birisi olarak içimi bu kadar daraltan başka bir ülkede hiç bulunmadım. Hayat pahalılığı bir tarafa katı kurallar ve sürekli ceza yeme korkusu hayatı zorlaştırıyor. İnsanlarla yakın ilişkiler kurmak çok zor. Türk nüfus az değil ve önemli ölçüde bir Kürt diasporası var. Pkk terör örgütü olarak tanınmadığı için Kürtler sürekli eylem yapıyorlar. Gezmek için güzel ama asla yaşamak istemezdim.

Hollanda: 5-6 şehir gezmiştim daha önce. Ekonomik olarak Almanya’ya nispeten pahalı bir yer. İnsanlar çok mutlu görünüyorlar. Liberal politikaların ve bu politikaların genel tutarsızlığının çok fazla yaşandığı bir yer sanırım. Açıkçası orada yaşayacak olmaktan ötürü bazı çekincelerim var önyargı ayrımcılık noktasında. Fakat yine de mutluyum.


cok net soyluyorum, avrupa'da hollanda disinda bir yerde yasanmaz. hem dil, hem is imkanlari, hem genel olarak gelismislik hem de yabancilara bakis acisi acisindan hollanda'dan daha iyi olan bir yer yok. dogasi ve ekonomik sebepleri ile Isvicre de iyi ama Isvicre Almancasi disinda dil bilmezler. almani, fransizi italyani dahil isvicreli olmayan kimseyi sevmezler ve istemezler bunu da gayet belli ederler. evli, cocuklu ve 45+ yasinda degilsen sehirlerinde yapacak hic bir sosyal aktivite bulamazsin.

5 yil Hollanda 1,5 yil Isvicre'de yasadim. Almanya, Belcika, Italya Fransa hepsini gezdim. Iyiki hollandaya yerlesmisim diyorum.


crucio
(30.05.20)
@crucio hollanda’da hangi şehirdesiniz? açıkcası gönlüm amsterdam dışında sessiz sakin bir yer istiyor. arkadaşım 5 ay arnhem’de yaşadı ve öve öve bitiremiyor fotoğraflardan gördüğüm gerçekten muhteşem bir yer ama iş imkanları nasıldır bilemiyorum tabi.

@but that was just a dream dediğiniz durum gerçekten can sıkıcı, 3-3,5 milyonun üzerinde türk var ve artık sizi ezberlenmişler mutlak bir önyargı var ve belki yabancı gözü ile bile bakılmıyor. ama yine de yazınızdan anladığım en yaşanılabilir yer almanya gibi. merak ettğim, fransa’da hayat bitiyor demişsiniz belli bi saatten sonra almanya farklı mı ?


garavel
(30.05.20)
Açıkçası Türklerin çok olmasından kaynaklı sorunları (ki bu durumun epey bir getirileri de var) bir kenara koyarsak ben Almanya tercih ederdim. Aslında geçen sene benzer bir tercih yapmak durumunda kalmış birisi olarak Almanya’yı seçmiştim fakat eşimin eğitim durumundan ötürü Hollanda’ya yerleşmek durumundayız şu an.

Şöyle söyleyim Fransa’da 130 binlik küçük bir şehirde yaşadım. Herhangi bir insanla konuşmadan geçirdiğim bir sürü gün olmuştur. 6-7 gibi tüm marketler, mağazalar kapanıyor sokaklarda da kimseler kalmıyordu. Benzer bir duruma Hollanda’nın Venlo şehrinde ve İsviçre’nin Zürih hariç bir çok şehrinde de rastladım. Paris’te de sokaklar hiç hareketli değildi 9-10 gibi saatlerde. Aksine Düsseldorf her saat hareketliydi. Sadece şehir merkezi değil kenar mahallerinde bile büyük süpermarketler gece 12’ye kadar açıktı ve sabaha kadar toplu taşıma vardı. Hala da öyledir diye düşünüyorum. Fakat Düsseldorf’un Almanya’nın en büyük şehirlerinden birisi olduğunu unutmamak lazım.


Budapeşte'ye aşığım. Gördüğüm şehirler arasında net en güzeliydi.
O yüzden Macaristan hayalimdir :(


havadan para geldigi ve oturma izni vs gibi konseptlerin olmadigi bir utopyadan bahsetmiyorsak (yani budapeste falan...) ingiltere.

neden? cunku ingilizce biliyorum ve bu yuzden kulturel olarak gorece az izole olacagimi ve kariyer olanaklarimin gorece olarak genis olacagini dusunuyorum.

"sunlar bunlar tercih ediliyor, italya ispanya tercih edilmiyor" derken... kimsenin "tercih" ettigi yok ki. herkes gidebildigi yere gidiyor. ispanya italya zaten issizligin yuksek, ekonominin kotu oldugu yerler. bunun ustune dil bariyeri, calisma dilinin cogunlukla ingilizce olmamasi gibi seyleri ekle. haliyle turkiye'den birinin is bulup gitmesi zor.

onun haricinde avrupa'da yasamiyorum ve yasamayi dusunmuyorum zaten.


hot potato
(31.05.20)
"@chezidek fransa’yı avantaj ve dezavantaj yönünden değerlendirebilir misiniz? Sevdiğiniz, sevmediğiniz/ en zorlandığınız yönleri vs."

@garavel: bürokrasi/kağıt kürek işleri biraz bunaltıyor insanı, ama gerekli belgeleri toparlayınca işlemler sorunsuz halloluyor.

dil problemi yaşanabilir, ilk geldiğimde işleri ingilizce halletmeye çalışmıştım. o zamanlar öğrenci olduğum ve baştaki işlemler hep yabancıların yaptığı şeyler olunca ingilizceyle yırttık, eğer işyeri yabancı ağırlıklı bir şirket/üniversite/kurum ise ingilizce geçerli olur ama sağda solda milletle muhabbet etmek için temel düzeyde fransızca şart.

yaşanılan şehre göre yaşam kalitesi değişebiliyor. büyük ve tarihi şehirlerde mimari çok güzel. daha önce doğuda, almanya sınırına çok yakın ve tarihi önemi olan bir şehirdeydim. binaları incelemekten kendimi alamazdım. insanları güzeldi.

şu anda paris'in 30 km güneyinde bir şehirdeyim. aradaki fark o kadar açık ki. burası paris'teki yüksek kiralardan kaçmak için sonradan yapılmış bir şehir. paris istanbul'sa burası sakarya gibi bir yani. sosyal imkanlar biraz kısıtlı, ama trenle 45 dakikada paris'in göbeğine ulaşmak mümkün.

ben akademik ortamdayım, çalışma şartları çok güzel. haftalık 35 saat, 55 gün iznim var. izin süresine haftasonlarını dahil etmiyorlar, teknik olarak 77 gün oluyor yani. şirkette olsam da şartlar benzer olurdu herhalde. kuzenim de 15 senedir gıda mühendisi olarak fransa'da, onun demesine göre çok abuk bir şey yapmadığın sürece işten çıkarılma gibi bir durum söz konusu da olmuyormuş sanırım.

başka da aklıma bir şey gelmiyor. özellikle sormak istediğin bir şeyler olursa mesaj atarsın hocam.


chezidek
(31.05.20)
bence bu tarz ülkelerde sosyal yaşama girmek zor. türk olmamızdan dolayı bir ön yargı var. sosyal hayat benim için önemsiz, yaşam şartları daha önemli diye düşünüyorsanız. hollanda iyi seçim olur. ancak hafta içi her yer 6dan sonra kapanıyor, iskandinav yaşamına benzer sakin bir yaşam bizim gibi akdeniz insanına sıkıcı geliyor.(amsterdam hariç) kuzey fransa hoşuma gitmişti, kuzey italya da öyle. almanya da çok türk olması dezavantaj. hollanda da türk çok. beklentiye göre değişir.


mikahakkinen
(31.05.20)
İsvicre'de büyümüş ve İsviçre vatandaşı biri olarak gözüm kapalı İsviçre derim bu soruya. Diğer Avrupa ülkelerinde uzun uzadıya kalmadım hiç; tatillerde vs gittim ama benim için Avrupa ülkesinde yaşayacaksam o ülke İsviçre olur ve çoğu konuda diğer ülkelerden fersah fersah ilerdedir bence. Öyle ırkçılık, kimseyi sevmeme vs gibi durumlarla da bir kere bile karşılaşmadım; aksine fazla mozaik bir ulke. Ha düzeni, kuralları sonradan gelen insanlara zor geliyorsa bilemiyorum; aksine benim İsviçre'de en sevdiğim şey bu düzendir. Şu anda Türkiye'de bu konuda çok zorlanıyorum.

Bir de belki Londra; gittiğimde bayağı sevmiştim.


fraise
(31.05.20)
(20)

Türkler olarak neden hiçbir spor dalında başarımız yok?

Cidden merak ediyorum, aklıma ilk gelenler mesela futbol, basketbol ( hadi yine burda iyi takımlarımız var ama milli takım olarak bir şeyimiz yok) , f1. ya yanlış biliyorsam düzeltin bizim ülkede arabalar vs sevilir ama 1 tane f1’e pilot gönderip başarılı olan birisi var mı? Tenis, yüzme, olimpiyatl
Cidden merak ediyorum, aklıma ilk gelenler mesela futbol, basketbol ( hadi yine burda iyi takımlarımız var ama milli takım olarak bir şeyimiz yok) , f1. ya yanlış biliyorsam düzeltin bizim ülkede arabalar vs sevilir ama 1 tane f1’e pilot gönderip başarılı olan birisi var mı? Tenis, yüzme, olimpiyatlar vs. Şimdi illa ki örnek verenler olacaktır ama benim kastım mesela nadal gibi top class teniscimiz, sporcumuz yok. Bakıyorum İspanya’ya baskette müthiş başarılı, futbol desen zaten öyle, tour de france’da üst üste 3 şampiyonluk vs. Almanya ya da futbol müthiş, f1’e dünyanın en iyi pilotlarını yarıştırmış, dirk nowitkzki gibi bir adam dallas’ta nba’de şampiyonluk yaşamış vs. Brezilya futbol, f1 ( ilk aklıma gelenler bunlar ) Bi halter vardı mesela naim süleymanoğlu onu da bulgarlar yetiştirdi çocukluktan eğitti ekmeğini türkiye yedi, şuan yine halterde sıfırız adama üst düzey görev bile verilmedi.

Yani neredeyse her ülkenin öne çıktığı yerler var ama türkiyeden dünyada uzun süre başarılı olmuş kimse yok. Arda diyeceğim mesela tamam iyiydi ama 3-4 sene ortasaha olarak oynadı o kadar. Yeteneksiz miyiz yoksa eğitmeyi mi bilmiyoruz.
garavel
(18.05.20)
bu tabi ki ülkede spora verilen önemle alakalı bir şey bence. sporcu dediğin ufak yaştan yetişir ki başarılı olduğumuz branşlarda (güreş halter) hepsi ufak yaştan yetiştirilmeye başlanmış. ama bizde beden derslerinin bile saati azaltılıyor bir cacık işlemedikleri için. diğer ülkelerdeki gibi her çocuğu başarılı olabileceği branşa yöneltsek bu işi başarırız. sonuçta bizim nufusun yüzde onuna sahip ülkelerde bile ne sporcular çıkıyor.


carpenic
(18.05.20)
hem bireysel hem takım sporlarında profesyonellikten çok uzak ve duygusal sporcu yetiştiriyoruz. bu yüzden her dalda grafiğimiz çok dalgalı oluyor.


@carpenic bende ondan bahsediyorum, balkan ülkeleri mesela inanılmaz basket kültürü var. sırbistan 7 milyon nüfusu var baskette çok iyi, yunanlar da öyle. novak djokovic yine sırp mesela. şaka gibi 80 milyonluk ülke ama hiçbir alanda o seviyede sporcumuz yok :)


garavel
(18.05.20)
Hangi alanda başarımız var ki? Her şey pahalı. Bir hobimiz var mı? Enstrümanlar pahalı. %30 vergi daha gelecek. Kimse müzikle ilgilenemiyor. Spor yapayım dese insanlar doğru düzgün beslenemiyor. Kırmızı et 60 lira. Protein almadan sporcu mu olunur? Yazılımcı, start up çıkarsak desek teknolojik ürünler pahalı. Öğrenciler İngilizce öğrenemiyor. Ne çıkarıyoruz ki bu ülkede sporcu çıkaralım. En büyük takımlar bile avrupada rezil olup dönüyor. Hala gs nin 2000deki başarısının üzerine çıkılmadı. 20 yıl geçti.


black mamba
(18.05.20)
Kendi gözlemlerimi söyleyeyim. Çocukların belli bir yaşa kadar aileleri tarafından spor salonuna düzenli olarak götürülmesi gerekiyor. Ben antrenmana gittiğim zaman yaklaşık 3 saatim gidiyordu. 30 dakika gidiş, 1 saat antrenman, 30 dakika dönüş, 30 dakika temizlik. Çocukları bu süre boyunca takip etmek gerekiyor. Aileler çocukları bekliyor. Bu da anne ya da baba için antrenman günlerinde 3 saati ayırmak demek. Anne ya da baba çalışıyorsa bunu yapmak çok zor. Eğitim sistemimizde ödev denen bir şey olduğu için çocuklar derslerine daha fazla zaman ayırma eğilimindeler. Kendilerini bekleyen onlarca sınav var.

Kısaca ailelerin çocukları yönlendirmesi, zaman ayırması, özen göstermesi, okul ve spor dengesinin iyi kurulması, yaşanılan şehrin spor olanakları, iyi ve yeterli sayıda antrenörlerin olması etkili.


dissendium
(18.05.20)
spor ciddi emek isteyen bir olay. benim diyen aile bunu başaramıyor.

ben kızımı 3 sene haftada 3 gün günde 2 saat sürekli bir sporu yapması için götürdüm. hocaları sevdi, sporu da sevdi. yeteneği de varmış. ilk birinciliğini ilk yarışında aldı ve türkiye'de ikinci istanbul'da birinci oldu. ikinci sene yine türkiye ikincisi oldu. üçüncü sene takım olarak üçüncülüğü aldılar. bireyselde yaşının en küçüğü olmasına rağmen 4. oldu. (yani 11-12-13 yaş yarışabiliyorsa bizimki 11 yıl 0 aylık olarak katıldı-13 yaş 11 aylık olanlar işi götürdü tabi)

yani bu sporda bizden daha fazla emek harcayıp çok iyi yere gelecek olan çocuklarla tanıştım. bir tanesi çok ünlü hatta. babası da antrenör tabi.

o yüzden yetenek ve emek bir araya gelince oluyor olmuyor değil. sıkıntı bu emeği verebilecek kaç kişi tanıyorsunuz? ne yazık ki 3 senede çok gözlemledim en fazla 1 sene çekiyor insanlar. biz yaz tatiline bile gidemedik yarışma yüzünden..


ozdek
(18.05.20)
Güreş var, Hamza Yerlikaya Taha Akgül var birçok olimpiyat şampiyonu var. Totalde güreş de 39 olimpiyat şampiyonumuz var.

Avrupa ve dünya şampiyonları fazlasıyla var rıza Kayaalp gibi.

Halter bir rüzgardı devamı gelmedi ama güreş için ciddi altyapımız var.

Malesef ülkemizde spor ile meşgul olmak çocuklar gençler için ciddi mesele. Çocuk okul sınav test dershane üniversite sınav arasında spora önem veremiyor. Hepimizin en güzel yolları dershane sınav stresi ile geçmedi mi? Sorun bu


Fritz-X
(18.05.20)
Diğer arkadaşların söylediklerine ek olarak. Biz Türklerin duygusal olup eleştiriye tahammülü olmaması. Advocaat'ın geçen bir söyleşisi paylaşılmıştı. Hatta debe'ye girmişti. Orada söylüyordu adam. Türk halkı olumsuz şeylere dayanamıyor sonuçları ağır oluyor diye.


bu soruyu ben de çok soruyorum. 2012'de de 2016da da nedensiz çok ümitlenmiştim bu sefer parlarız belki diye ama olmadı olmuyor. ömrü hayatım şu 80 milyonluk ülkede olimpiyat görmeden geçecek galiba.

bana göre şöyle şeyler sebep olabilir:

1. yeteneğin ve bazı fiziksel özelliklerin rolünü abartıyor "star ışığı" arıyoruz, azimle çalışan bize göre düz bir sporcuya hakettiği değeri vermiyoruz, o çocuk star olabilecekken kırılıyor. onun kolu 3 cm uzun, bunun refleksleri yay gibi diye gerçek başarıyı getirecek olan çalışmayı, sıkı fundamental eğitimi azımsıyoruz.

2. yakın çevrede hep çok fazla dikkat dağıtıcı etmen (eğlence, drama, entrika trajedi) var ve biz de çok şükür buna yenilerini eklemekte başarılıyız.

3. başarısızlıkta da başarıda da gerçek sorunlarla yüzleşmekten kaçıyoruz sistematik, yapısal çözümler yerine hep o günkü basit talihsizliklere odaklanıyoruz. bir tür toplu safsata, histeri durumu. eğitimsizlikten veya edinilmiş yanlış tecrübelerden ötürü objektif düşünememe, sanırım doğu toplumlarının genelinde var bu durum.


ama basketbolda milli takım bazında 163 ülke arasında onbeşinciyiz. Kuzey Avrupa ülkeleri, Almanya vb gerilerde. www.fiba.basketball elbette daha iyi olabilir ama bu bir şeyleri doğru yaptığımız bir branş. diğer bazı branşlarda da (yüzme, jimnastik vb) 2010 ve sonrası doğumlulardan ümitliyim ben. metodolojiyi bilen, yurtdışı örnekleriyle kendini yetiştiren eğitmenlerle daha sık karşılaşıyorum. en azından eğitim verecek tesisleri ve tavsiyelere kulak asacak ana babaları daha kolay bulabildiklerini düşünüyorum... zaman gösterecek tabi.


Kendimizi geliştirme alışkanlığımız yok. Verilen şey neyse o. Üstüne koyma, devamını getirmekte çok büyük problemimiz var. Futbolcu olsun, basketçi olsun ya da başka sektörde bir noktaya kadar gelip, ötesine geçmeye gerek duymuyor. O noktada genelde vasatlığın bir basamak ötesi oluyor.

Babam Güldür Güldür'ü izliyor. Bir skeçte İngilizce konuşma geçiyor. Ali Sunal, bunun devamını getirmesini talep ediyor oyuncundan. Oyuncuda diyor ki; İngilizcem bu kadar, dahası yok. Zahmet edip, birkaç kelime cümle öğrenmeye tenezzül etmemiş.


E-spor ve erkekler güreşte başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Diğer açılardan yukarıdaki yorumlara katılıyorum.


uzun yillar basketbol oynadim, oglum 7 yasinda lisansli oynamaya başladi 9 yildir lisansli oynuyor, diger oglum 5 yildir banvitin altyapisinda oynuyor.

basketbol icin konusmak gerekirse (diger tüm sporlar icin de gecerli) altyapiya maddi kaynak ayirmiyor hicbir takim ve altyapi kültürü ne takimlarda ne ailelerde var. osuruktan takimda koçluk yapan yeni yetme antrenör kendini obradovic saniyor, 10 yasinda oyuncusuna ana avrak küfreden mi ararsin, oyun board'ini oyuncusunun kafasinda parcalayan mi ararsin, antrenörler ne oyuncu psikolojisinden ne de fizyolojisinden anliyor. teknik bilgi zaten sıfır. velilerin her birisi cocugunun birinci ligde oynayacak kapasitede oldugunu düsünüyor, bir kismi evde yaramazlik yapmasin ben ugrasmayayim diye kulübe oradan satranc kursuna oradan drama kursuna taşıyor cocugu. mac sırasında sayi atamayan 9 yasindaki cocuguna "gerizekali, bir sayi atamiyorsan siktir git oynama" diyen baba var. ilkokul cocuklarının oynadigi maçta veliler birbirine giriyor, hakeme sataşmıyor diye antrenöre bagiriyor tribündekiler. maçtan cikarken rakip takimin oyuncusu ufacik cocuga "nasıl koyduk" diyen yetiskinler var. kimsenin spor ahlakindan, sporcunun bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarından haberi yok umurmsamiyorlar, herkes her macta en kazanan olmak istiyor, cocuklarını ona göre güdülüyor, bir sporcunun yetismesinin en önce sabir ışı oldugunu görmezden geliyor.

izmirde 100'den fazla altyaş grubu basketbol takimi var, bunlar icinde banvit -simdi teksüt oldu- ve belki bir iki takim -belediye destekli bornova, bergama, urla belediyesi mesela- altyapiya dikkat ediyor (bu belediye takimlari da ne yazik ki garibanliktan ve oyuncu havuzlarının darligindan başarılı olamıyor), oyuncu yetistirmeye calisiyor. digerleri oyuncudan aldigi para ve özel ders parasi ile yolunu bulma derdinde, basketboldan kazandıgını basketbola yatiran kimseyi görmedim ben.

böyle bir kültürde bir bok olmaz.


proteus
(18.05.20)
Genelde takım sporlarından söz edilmiş ama bireysel sporlarda da çok kötüyüz. Ufak tefek ülkelerden bile x sporunu domine eden adam varken bizde yok. Yani ispanyanın hem basketinin hem futbolunun dünya çapında şampiyonluk yaşaması anormal geliyor iki katıyız ya, tenis desen yine en iyiler onda.

Şimdi baktım Marc Marquez diye bir adam var mesela İspanyol sekiz kere grand prix şampiyonu olmuş adam. Kenan sofuoğlu diyolardı bi ara adam 3. lig şampiyonuymuş. Yine triatlon falan. Liste uzar gider, hiçbir yerde yokuz ya :)

Ya mesela fildişi sahilinden bile dünya çapında topçular çıktı, drogba, pepe vs. Senegal = sadio mane , mısır = salah. Yok abi türklerin bu derece top class hiçbir alanda hiçbir sporcusu yok. Senegal, mısır çok mu iyi? Örnekler uzar gider ya..


garavel
(18.05.20)
Motosiklet okçuluk e-spor arada jimnastik voleybol güreş var aslinda


optimistbakunin
(18.05.20)
okçuluk mu kaldı abi :) motosiklette kim var saydığım gibi top class?


garavel
(18.05.20)
@garavel

hocam ispanya örneğinden konuşayım, valencia'da şehrin içinden geçen eski geniş bir nehir yatağı var, yedi kilometre uzunluğunda hayranlık verici bir park.

valencia.for91days.com

sabah burada koşmak, bisiklete binmek, köpeğini gezdirmek, hiçbir şey yapamasa yürüyüş yaparken oradaki sahalarda rugby, futbol oynayanları izlemek istemeyen herhalde ya ölmüştür ya inceden o yola girmiştir. şehrin yarısı sabah yarısı akşam buralarda. insanlar sporu yaşamın bir parçası olarak gördükleri için zaman ayırmakta zorluk çekmiyorlar, sabah akşam rutini olsun diye değil doğallıkla ve severek bunu yapıyorlar, yaptıkları için iyi hissediyorlar, gelişim de zorlama değil nesilden nesile doğal yollarla oluyor, çevredeki çoğu kişi spora saygı duyan kişiler olunca çocuklar da ben profesyonel olmak istiyorum dediğinde doğru yönlendirilebiliyor. içinde yaşadığımız şehirlerin, ortamın, spora bakış açısı ve kültürünün da insana bir şeyleri çocukluktan itibaren aşılıyor olması gerekir.


Küçüklüğümden beri çevrem nedeniyle sporun içerinde sürekli bulunduğumdan gözlemlerim;

Öncelikle spor kültürü diye bir şey yok. Spor hala bizde boş vakit öldürülen bir şey olarak görünüyor ve aman ne yapacağım, başka bir işim mi yok, ben zaten taş gibiyim anlayışı var. Bu mantık değişmedikçe ne yaparsan yap olmuyor.

Ülkemizde sporun maddi getirisi olmadığından insanlar çocuklarının spor yapmasını belirli bir yerden sonra; sen sporunu yap ama okulunu da ihmal etme, iyi bir yeri kazan orada devam edersin diyerek destekliyor. (Bu seçim zamanında önüme geldi.)

Sporu özellikle de amatör takımlar ve branşlarda en büyük destekci hala devlet bugün devlet çekilse çoğu branş kapanma noktasına gelir.(belediye, il özel idare, vb kulüpleri)

Yukarıda belirtildiği gibi yoğun bir çaba, disiplin, maddiyat gerektiriyor.


murtiii
(18.05.20)
Disiplin eksiği ve imkan darlığı adam 12 saat jimlastik mi çalışsın evine ekmek mi götürsün


basond
(19.05.20)
Tek cümlelik cevap;
Liyakata önem verilmemesi.


Mirket
(19.05.20)
alt yapımızın olmaması. hollandaya gittiğimde bunu gördüm. eindhoven şehrinde ki nüfusu 200 binli bir şehir, şehirde her yerin çim beton toprak futbol sahası olduğunu gördüm. yani insanları küçük yaştan itibaren spora başlatmak lazım. dershaneye değil özel derslere değil. altyapı her şeydir.


mikahakkinen
(19.05.20)
(5)

Polen alerjisi

Selamlar, kendimi bildim bileli yılın bu aylarında anlamsız burun akıntısı, üst üste 6-7 kere hapşırma, gözlerde yaş vs oluyor ve 1-2 hafta içerisinde yazın başlangıcı ile bitiyor fakat bu sürede gerçekten hayatı zindan ediyor, bunun için hiç doktora gitmedim ama neredeyse tüm belirtilerin uymasıyla
Selamlar, kendimi bildim bileli yılın bu aylarında anlamsız burun akıntısı, üst üste 6-7 kere hapşırma, gözlerde yaş vs oluyor ve 1-2 hafta içerisinde yazın başlangıcı ile bitiyor fakat bu sürede gerçekten hayatı zindan ediyor, bunun için hiç doktora gitmedim ama neredeyse tüm belirtilerin uymasıyla polen alerjisi olduğunu düşünüyorum.

Sorum şu: ciddi bir şey mi ? şuan doktora gitmek istemiyorum malum, ama gitmek gerekiyorsa da giderim. buna sahip olup halleden var mı ? geçiyor mu yani tamamen ? teşekkürler. özellikle gündüzleri oluyor bu arada.
garavel
(13.05.20)
annem de vardı, bu zamanlar ağız yüz birbirine girerdi. sonra onda bir daha olmamaya başladı fakat son 10 senedir bende başladı bu sefer. hiç doktora gitmedim alerjimi bu diye. belkide annemde var olduğu için gerek duymadım. ben tam bu zamanlar alerji ilacı almaya başlıyorum, bir ay alıyorum sonra bırakıyorum. sabah aldığın bir ilaç ertesi güne kadar yetiyor. doktor size o ilaçları yazacaktır.


uncle fyodor
(13.05.20)
Doktor değil kronik polen alerjisi olan insan olarak söylüyorum:

Nasonex veya muadili bir burun spreyi + aerius kullanmanız gerek günlük olarak. Bu şekilde kontrol altında tutabilir, şiddetini azaltabilirsiniz.


duseyazar
(13.05.20)
Benim ilk ve orta okul zamanları gözler kapanıyordu artık. O boyuttaydı. Epey bir doktor gezdik. Ne üniversite hastaneleri kaldı ne özel muayenehaneler. Sonra kendiliğinden geçti. Etkisi var mu bilmiyorum ama çam ağacının çok olduğu bölgeden taşınınca kesildi diyebilirim.


mekaniker
(13.05.20)
bende de belli bir yaştan sonra başladı. hatta şu anda da var. sabah genzimdeki yanma nedeniyle uyanmak zorunda kaldım. hapşırık min. 4-5 oluyor. gözlerde feci bir kaşıntı. askerdeyken ot biçiyorduk, gözüm öyle bir kaşındı ki.. kaşıdıkça bu sefer yanmaya, batmaya başlamıştı. revire ambulansla götürmüşlerdi :) ben doktora gitmedim. sabretmeye çalışıyorum


silah taciri
(13.05.20)
Alerjik rinit işte. Her ilaç herkese iyi gelmeyebilir. Genelde üniversite araştırma hastanelerinde alerji bölümleri olur. Onlar neye alerjin olduğunu test ederler. İlla polen olacak değil bir sürü şey var. Eğer belli bir şey çıkarsa 1 yıla yakın sanırım iğne tedavisi (immunoterapi) uygulanıyor.

Corona aşısı çıkıp yaygınlaştıktan sonra hastanenin bu bölümüne giderdim.


(8)

İsviçre, norveç hk.

Bu iki ülke bildiğim kadarıyla tam avrupa birliği üyesi değil, tam olarak detayına hakim değilim olayın. Sorum şu, bir ab vatandaşı bu iki ülkede oturum ve çalışma iznine sahio mi diğer birlik ülkeleri gibi? Yoksa kafasına göre gidip burda çalışamıyor mu? Olayın detayı nedir ?
Bu iki ülke bildiğim kadarıyla tam avrupa birliği üyesi değil, tam olarak detayına hakim değilim olayın. Sorum şu, bir ab vatandaşı bu iki ülkede oturum ve çalışma iznine sahio mi diğer birlik ülkeleri gibi? Yoksa kafasına göre gidip burda çalışamıyor mu? Olayın detayı nedir ?
garavel
(03.05.20)
Her AB vatandasi bir degil. Eger yeni uye olan ulkelerdense (Romanya, Bulgaristan vb) calisma izni gerekiyor. Onun disinda daha "kidemli" AB uyesi ulke vatandaslari gidip calisabiliyor ama kaydolmalari gerekiyor emniyete.

www.expatica.com


crown
(03.05.20)
NIL (Norvec, Izlanda., Liechtenstayn) ulkelerinde bir sorun yok. Bunlar Ab uyesi olmasalar da ayni zamanda EEA Avrupa Ekonomik toplulugu ulkesi. Bunlar da normal EU ulkesi gibi git tasin, calis, yasa sikinti yok.

Isvicre eea'de uye degil. Isvicre'nin eu gocmeni kotasi vardi bildigim kadariyla. Gene sorunsuz girip cikiyorsun, tasinip calisabiliyorsun ama fazladan kagit, kurek isleri, oturum izni falan muhabbetleri var. Non-eu vatandas kadar olmasa da bir takim burokratik islemlere maruz kaliyorlar (baska hic bir eu ulkesinde kalmadiklari kadar)

Arti bir de yeni uye icin ekstra kurallar olabilir. Isvicre'ye gocmenlik cok gereksiz bir sey zaten ya, hayvan gibi pahali zaten, adamlar hangi ulke yakinsa ordan alisverise gidiyor, kim hangi ulkeye yakinsa o dili konusuyorlar italyanca, Almanca, fransizca. Avrupa kodamanlari kayak tatili ve para aklamak icin zamaninda bir heyecanla kurmuslar, zaten hic bir dunya savasina da katilmadi bunlar, en sevmedigim ulke


freedonia
(03.05.20)
teşekkürler bilgiler için.

“ There are special rules for Bulgarian, Romanian and Croatian citizens. They are free to enter Switzerland but Bulgarians and Romanian are subject to work-related restrictions up until 31 May 2016. Croatians must have a passport (not an ID card) to enter Switzerland and there are an extremely limited number of work permits “

atılan linkte şöyle bir şey yazıyor. 31 mayıs 2016’da sanırım bu 3 ülke de ( belki hırvatlar hariçtir ) diğerleriyle eşit konuma gelmiş olabilir İsviçre için ya da ben yanlış anladım.

@freedonia hollanda’dan şaşmam gibi :)


garavel
(03.05.20)
@garavel Isvicre'nin bulgaristan, romanyaya uygulanan sinirlamalar da kalkmis, Hirvatistan'in 30 haziranda kalkacakmis bu arada


freedonia
(03.05.20)
@freedonia

şu dikkatimi çekti, hırvatistan için pasaport gerekiyormuş kimlik yetersizmiş. seyahat amaçlı herhangi bir ab ülkesi vatandaşı diğerine giderken kimliğiyle gidebiliyor mu sadece? mesela burdan kalktım hollanda’ya ya da fransa’ya sadece kimlik kart ile gidebiliyor muyum pasaportsuz bilginiz var mı?


garavel
(03.05.20)
@garavel tabiiki. eu id karti ile seyahat edebiliyorlar, pasaporta gerek yok. Pasaportlar 5 yillik, kimlik kartlari 10 yilliktir genelde. Onun da avantaji var, pasaportum suresi gecti, uzatayim muhabbeti ile daha az zaman kaybediyorlar bu sayede ab icinde. Bir cok havalimani da turnikeli sisteme geciyor, id ya da pasaportu okutup turnikeden geciyorsun aninda yag gibi, ab vatandasi isen


freedonia
(04.05.20)
"seyahat amaçlı herhangi bir ab ülkesi vatandaşı diğerine giderken kimliğiyle gidebiliyor mu sadece?"

sadece seyahat amacli degil, her sey icin kimlik yeterli; calisma, hesap actirma, ev alma, okula kayit olma. aklina gelebilecek her sey icin kimlik yeterli.

fakat soyle bir durum var, butun AB ulkelerinde ulusal kimlik karti diye bir kavram yok (sanirim danimarka ve isvecte yok, irlandada da yok, ama passport card diye bi sey cikardilar bunun icin) kimlik karti olmayanlarin pasaport kullanmalari gerekli.
Bi de eski italyan kimlikleri baya parcalanan kagit kimliklerdi. onlar da kabul ediliyo ama italyan arkadaslardan biliyorum, bazen gercek olup olmadigini anlamak icin baya inceliyolarmis, o yuzden pasaportla seyahat ediyolar.


lamartin
(04.05.20)
@freedonia indiğim bir havalimanı hariç ( rotterdam ) diğerlerinde turnike sistemi vardı ve dediğiniz gibi pasaportu okutup geçtim, zorunlu diye biliyordum bunca zaman boşuna taşımışım :) o turnike sisteminde de pasaportun fotoğrafı tam oturuyor. tam onu düşünüyordum şimdi kimliği oraya mı tutucaz diyordum sanırım dediğiniz gibiymiş. teşekkürler.


garavel
(04.05.20)
(3)

Bluetooth hoparlör kıyaslaması

Selamlar, bt hoparlör almayı düşünüyorum iki cihaz arasında kaldım, genellikle piyasada en çok kullanılan sanırım bu iki marka ve ürünleri bu yüzden bu ikisine yoğunlaştım. Aralarında 300-350 tl yaklaşık fiyat farkı var benim merak ettiğim aslında aradaki farkı vermeye değer mi yoksa muhakkak pahalı
Selamlar, bt hoparlör almayı düşünüyorum iki cihaz arasında kaldım, genellikle piyasada en çok kullanılan sanırım bu iki marka ve ürünleri bu yüzden bu ikisine yoğunlaştım. Aralarında 300-350 tl yaklaşık fiyat farkı var benim merak ettiğim aslında aradaki farkı vermeye değer mi yoksa muhakkak pahalı olan daha iyidir

1 www.teknosa.com

2 www.teknosa.com
garavel
(28.04.20)
www.hepsiburada.com

wonderboom ayarında daha ucuz.


nahtoderfahrung
(28.04.20)
@nahto wonderboom cidden çok mu iyi ya ? herkes inanılmaz övüyor.


garavel
(28.04.20)
Ses kalitesi olarak fark nedir bilmem ama 1 numarayı kullanıyorum ve memnunum.


dedi ve gitti
(28.04.20)
(4)

Sözlükte borsa başlığı

Böyle borsanın, finansın, yatırımın konuşulduğu bir başlık vs bir şey var mı? Elimde 100 bin tl civarı bir para var bişeyler almak istiyorum ama fikir lazım yorumları vs okumak istiyorum.Altın, dolar değil oralara zaten yatırımım var maliyeti yukarı çıkarmak istemiyorum o yüzden tlde de durmak istem
Böyle borsanın, finansın, yatırımın konuşulduğu bir başlık vs bir şey var mı? Elimde 100 bin tl civarı bir para var bişeyler almak istiyorum ama fikir lazım yorumları vs okumak istiyorum.

Altın, dolar değil oralara zaten yatırımım var maliyeti yukarı çıkarmak istemiyorum o yüzden tlde de durmak istemiyorum.
garavel
(28.04.20)
hisse.net diye bir forum var hocam bu tip işler için, sürekli hisseler hakkında muhabbet döner, gelişmeler vs. konuşulur. sözlükte güncel olarak sürekli dönen bir başlık yok diye biliyorum.

www.hisse.net


mesa
(28.04.20)
yatırım yaparken çoğunluğun yaptığını yaparsan çoğunlukla kaybedersin. kendi hislerine ve bilgine güvenip girmek en mantıklısı.


ekşi sözlükte okuduklarının tersi şekilde yatırım yaparsan kazanırsın. Bir de ekşide bu tür başlıklarda hep hayali sidik yarıştıran boş beleş tipler var. Eskidendi o nokta atışı tavsiye verenler.


catch the arrow
(28.04.20)
Sözlükte çok avel var 1
Xu030 yada imkb 30 hisselerinden dışarı çıkma düdüklerler 2
Kaç yıl oldu şu bist lafına alışamadım Nalet olsun 3


x571
(28.04.20)
(1)

Teknik servisler kapalı mı?

Sb, telefon veya kulaklık için. Farkeder mi bilmiyorum ama cihaz apple, haftaiçinden bahsediyorum tabi.
Sb, telefon veya kulaklık için. Farkeder mi bilmiyorum ama cihaz apple, haftaiçinden bahsediyorum tabi.
garavel
(25.04.20)
genpa'ya kargoyla gonderebiliyorsun. oncesinde arayip kayit mi ne actirman gerekiyordu. gectigimiz hafta telefonu gonderdik bu sekilde.


fakyoras
(25.04.20)
(8)

Sizce bu mouselardan hangisi?

Selamlar, genellikle mimari çizim için kullanılacak, o yüzden ergonomi ve tutuş önemli ama görüntü de güzel olsun istiyorum, sizce bunlardan hangisi?https://www.teknosa.com/hp-v0l79aa-kablosuz-mouse-siyah-p-125194022https://www.teknosa.com/hp-x7q44aa-z3700-gumus-kablosuz-mouse-p-125194027https://www
Selamlar, genellikle mimari çizim için kullanılacak, o yüzden ergonomi ve tutuş önemli ama görüntü de güzel olsun istiyorum, sizce bunlardan hangisi?

www.teknosa.com

www.teknosa.com

www.teknosa.com
garavel
(25.04.20)
ergonomi onemliyse kesinlikle 1 ve 2 degil. avucun ici dolmadigi icin elimi agritan bir mouse'um vardi boyle.

benim icin baska etkenler var sahsen, tiklama sesi onemli, scroll'un tiklanma kolayligi onemli, isiksiz olmasi onemli. en guzeli gidip gormek ama mouselar da maalesef hep kapali kutu oluyor.


yoggi
(25.04.20)
1 ve 2 hiç ergonomik görünmüyor. 3 işini görür.


chavezding
(25.04.20)
1 ve 2'deki mouse tarzı benim elimi ağrıtıyor. 3 diyorum.


pearson
(25.04.20)
dikey farelere bir bakabilirsiniz. burdaki farelerine aksine, koldaki/bilekteki rotasyona sebep olmadigi icin daha koruyucu oldugu soyleniyor.


jnlbnnn
(25.04.20)
dikey mouse güzel bu arada. Çok rahat geliyor bana, fakat bir süre mask yaparken normal mouse'a döndüm :) sonra alıştım. siz de çizim için kullanacaksanız garip gelebilir. Ama normal kullanımda gayet iyi.

www.amazon.com.tr
şu var bende ama yıllar önce Amazon Abd'den 20 dolara almıştım. Bu kadar para vermeyin.

Normal ve ergonomik olarak, eli dolduran oyuncu mouse'ları var, ama pahalı oluyorlar tabii.


nhk ni youkosu
(25.04.20)
3 numarada da avcunun içi değmeyecek ki. zaten değmesine de gerek yok. üsttekilerden hiç kullanmadım ama belki vardır bir numarası.


bohr atom modeli
(25.04.20)
ergonomi filan yok bunlarda :D 3 de küçük öyle düz olmadığı için yine bi tık daha iyidir 1 ve 2'ye göre ama kötü. ergonomik mouse dediğin deathadder gibi mouselar. ne kadar hassasiyet gerekecek bilemiyorum ama kaliteli sensörün de doğru takip etmesi avantaj sağlayabilir çizimlerde. kötü ofis sensörleri atlama yapabiliyor. şuan ergonomi olarak da performans olarak da en iyileri oyuncu ekipmanları. tabi fiyatları da biraz daha yüksek. sadece ergonomi olsun dersen benzer büyük kalıplı mouselara bak yine.


konetsu
(25.04.20)
bunlar "ergonomi ve tutuş" faresi değil, bunlar dizüstü çantana atıp gittiğin yerde çalışmak için kullanılan ufak fareler. hele 1 ve 2 neden burada anlamış değilim. "ergonomi ve tutuş" için büyük fare alman gerek, onlar da bu fiyatlara bulunmuyor.

www.mediamarkt.com.tr
bu giriş model denilebilir.


late viper
(25.04.20)
(6)

Kırık mutfak tezgahı tamiri

Merhaba arkadaşlar başıma dün talihsiz bir olay geldi ve maalesef mutfak tezgahım fotoğrafta görüldüğü şekilde kırıldı, şimdi bana umut veren kısım ocakla bağlı olan kısmın kare şeklinde kırılması, daha doğrusu kırılma değil de aşağı göçtü diyebiliriz. Bir tarafı göçtü bu arada diğerinde sorun yok.h
Merhaba arkadaşlar başıma dün talihsiz bir olay geldi ve maalesef mutfak tezgahım fotoğrafta görüldüğü şekilde kırıldı, şimdi bana umut veren kısım ocakla bağlı olan kısmın kare şeklinde kırılması, daha doğrusu kırılma değil de aşağı göçtü diyebiliriz. Bir tarafı göçtü bu arada diğerinde sorun yok.

eksiup.com ( göçen taraf )

eksiup.com ( düzgün kalan taraf )Şimdi benim sorum, bu arabalardaki göçük düzeltme gibi vakum gibi bişeyle çekilip yapıştırılamaz mı? Çünkü çatlak vs yok direkt olarak alta gitti gibi.

İkinci sorum, ilk yöntemle olmuyorsa eğer komple fırını ve ocağı sökmek ki gerekiyor? Biraz meşakatli bir iş gibi, tahminen ne kadara patlar? Ve bu iş için mermerci mi bulmak gerekiyor?

Tahmini masraf merak ediyorum açıkcası ve ne şekilde yapılacağını. Hiç bilmediğim için fikir almak adına soruyorum kazıklanmamak için. Teşekkürler.
garavel
(24.04.20)
Malzemenin ne olduğunu anlamadım. Mermer gibi bir malzeme ise altına destek konur kaldırılır ve yapıştırılır. Fırını sökmek falan da zor bir iş değil


kisa
(24.04.20)
Bir daha baktım da
Onun altında ankastre fırın var değil mi?
Fırının kapağını açınca sağda solda vidalar ile sabitlenmiş olur. Bazen de bunu yapmazlar :) vidaları sokunce fırını çekerseniz gelir.
Sonda o aşağı inen kısmı kaldırıp mermer yapıştırıcısı ile yaoistirmaniz gerekir. Siz yaparsanız zor bir işlem değil.
Ama dedigim gibi malzemenin ne olduğunu tam anlayamadım.


kisa
(24.04.20)
@kisa malzeme mermer hocam, evet altında fırın var.


garavel
(24.04.20)
www.tekzen.com.tr

Bu ve buna benzer ürünler var. Yakın yerde mermer atölyesi varsa rica etseniz verirler bile.
Bir beyazı bir de sarı gibi olan rengi var bildiğim. İki komoonentliydi. Karıştırıp sonra alın kısmına sürün, alttan destekleyip hizaya getirin ve hiç ellemeyin. Kurusun.
Kururken üstten spatula gibi bir şeyle taşan kısmı alırsınız bir de bezle silip iyice kurusun diye bırakırsınız taş gibi olur.


kisa
(24.04.20)
@kisa hocam çok çok teşekkürler yardımınız için, tanıdık birisini aradım uygun bir fiyat söyleyince hiç uğraşmayayım dedim sizin dediklerinizin aynısını dedi zaten o şekilde hallolcak gibi.


garavel
(24.04.20)
Makul fiyata tanıdık birine yaptırmak her şekilde. Daha mantıklı olacaktır. Geçmiş olsun


kisa
(24.04.20)
(1)

Windows sifirlama

Merhabalar, hali hazırda kullandığım laptopu kardeşime devredeceğim 2 farklı oturumdan kullanıyorduk şimdiye kadar bundan sonra tek oturum olacak, benim oturumu komple silmemin bir yolu var mı? Yani formatlanmış gibi yapabiliyor muyuz tek tuşla silip içindeki herşeyi vs kardeşim kendi oturumundan de
Merhabalar, hali hazırda kullandığım laptopu kardeşime devredeceğim 2 farklı oturumdan kullanıyorduk şimdiye kadar bundan sonra tek oturum olacak, benim oturumu komple silmemin bir yolu var mı? Yani formatlanmış gibi yapabiliyor muyuz tek tuşla silip içindeki herşeyi vs kardeşim kendi oturumundan devam edicek şekilde? Teşekkürler şimdiden
garavel
(16.04.20)
Önce manuel olarak kişisel dosyalarını sil. Ardından kullanıcı hesaplarından kendi kullanıcı adını kaldır.

İlk manuel işlem "ne olur ne olmaz" amacıyla.


himmet dayi
(16.04.20)
(8)

Laptop kıyaslaması

Merhaba, laptop alacağım yakın zamanda, amacım günlük işlerimi idare etsin, kasası kaliteli olsun, kasmasın ve uzun süre kullanabileyim ( min 5 yıl ) ve ekranı da kaliteli olsun kesinlikle. Laptopta oyun kesinlikle oynamıyorum.Bütçeme 6 diyebiliriz, bunun üzerine çıktığım zaman 8.300 gibi bir rakama
Merhaba, laptop alacağım yakın zamanda, amacım günlük işlerimi idare etsin, kasası kaliteli olsun, kasmasın ve uzun süre kullanabileyim ( min 5 yıl ) ve ekranı da kaliteli olsun kesinlikle. Laptopta oyun kesinlikle oynamıyorum.

Bütçeme 6 diyebiliriz, bunun üzerine çıktığım zaman 8.300 gibi bir rakama macbook air 2020 i5 işlemcili alabiliyorum, o mantıklı geliyor öyle bakınca. o yüzden en fazla 6-6,5 arasında bir cihaz bakıyorum. Hangi marka en iyisidir bilmiyorum ama asustan şaşmak istemiyorum.

Şu üçü nasıl sizce ?

1) www.hepsiburada.com

2) www.hepsiburada.com

3) www.hepsiburada.com

Freedos almak daha mantıklı aslında, 1000 tl ucuza gelir windowsu kendim hallederim freedos önerilerde de bulunabilirsiniz, teşekkür ederim şimdiden.
garavel
(14.04.20)
Burada çok bilgisayar yorumu okudum. On kişiden yedisi macbook air al diyecektir. Hakikaten macbook'un iyi bir laptop olduğunu hissedeceksiniz. macbook almadıktan sonra ikisinin de uzun yıllar birkaç modelini kullandığım için biliyorum asus ve lenovo ikisi de aynı düzeyde bilgisayarlar. asus burun farkıyla daha iyi. gönderdiğiniz modellerden vivo book hem tasarımıyla daha cazip hem de bir tık daha ucuz. çok farkalrı olmadığından ben olsam onu tercih ederdim.


Açıkcası çok kararsızım, zaten 5 bin liraya kadar adam akıllı laptop kalmamış 10 gün önce yorum atan birisinin 4300 e aldım dediği cihaz şuan 5300, fırsatçı kaynıyor etraf. 6’ya kadar da gerçekten içe sinen bir şeyi bulmak zor. O kadar çıkınca da ama 5-6 sene kullanılacağı için minimum şeytan diyor 2 daha ver macbook air al ama, bilemiyorum. Sonuçta sistem de yabancı, daha önce hiç mac kullanmadım.i


garavel
(14.04.20)
aynı fiyatlara ryzen5+gtx1650'li laptop da alabiliyorsun. oyun oynamayacaksan ve gpu ağırlıklı render alma tarzı işlerin olmayacaksa çok bi yararı olmayacak evet ama gidip de objektif olarak daha kötü laptop almanın anlamı yok bence kullanmasan da o imkanın olması güzel. ileride nakit gerekir satarsın ederi de daha fazla olur. 3 seçenekten biri 15.6" olduğuna göre bu boyutlar da uygun demekki. ille de asus olsun dersen şu var mesela www.hepsiburada.com

lenovoda tn panel var ekran önemli diyorsan uzak durmak lazım mesela. ips ekrandan şaşmamak lazım. sağlam kasa diyorsan o da var bu tuf serisinde. arkadaş aynı donanımda 17.3" olanı aldı ısınma kasma yok fanlar sessiz vs. dedi o memnun. ben kendim masaüstü kullanıcısıyım ama laptop alacak olsam düşüneceğim modellerden olurdu.

daha ucuz olsun dersen ekran kartı farkıyla biraz düşük seviyede şu var aynı işlemci ve kasayla www.hepsiburada.com

ayrıca 1tb de hdd var 1650li modelde. sadece ssd var senin seçeneklerinde. depolama sıkıntısı çekmen daha olası. tabi harici diskle filan çözülür bi şekilde çok büyük dert değil.


konetsu
(14.04.20)
@konetsu evet o ips ekranı şimdi farkettim ona yöneleceğim. Tam olarak farkı nedir bu arada ? Attığınız laptop baya güçlü ama tasarım olarak pek beğenenedim.


garavel
(14.04.20)
www.hepsiburada.com

şu nasıl duruyor acaba? 10. nesil işlemci vs fena durmuyor amd ekran kartını bilmiyorum ama iyi midir acaba?


garavel
(14.04.20)
amd 620 ekran kartı diğer yazılan modellerdeki kartlarla karşılaştırılabilecek bir model değil (gtx1650 vs). harici ekran kartı koymuş olmak için koymuşlar diyebiliriz :)


savidan
(14.04.20)
oyun yok, her işi görsün uzun vadeli olsun dersen yeni macbook air veya macbook pro 13 güzel cidden. Ama performans gerektiren şeylerde -pek- işe yaramazlar.

Ben Huawei Matebook 13 aldım geçen blackfriday. (13" ekranda: 2160×1440, IPS. 16:9 değil ama 3:2 ve yukarı doğru uzun olması işime yaradı benim. Çerçevesi de çok ince. Tek sıkıntılı denebilecek yanı parlak ekran olması, ama macbooklar da öyle. Asus genelde mat ekran kullanıyor o yanını seviyorum)

Yani ultrabook bakıyorsan Matebook 13 önerebilirim. Küçük, ince, 1.3kg, metal kasa. Ekranı güzel, 5-6 saat şarjı gidiyor. MacOs işletim sistemli ve 10-12 saat bataryası giden dersen yeni Macbook air işte.

Asus vivobook da hiç fena değil. Ben plastik olduğu için çok sevmemiştim ama klavyesi falan güzel. Mat ekranlıydı benim gördüğüm, o yanı güzel. MX230 görüntü işlemcisi varmış, hiç yoktan iyidir. Üretim kalitesi nasıl bilmiyorum ama benim 2014'te aldığım Asus Rog laptopum hala çalışıyor ve hala video render yaptığım oluyor.

edit: vivobook yine hafifçe bir bilgisayar. Ama dersen ki 15.6" olur, biraz daha ağır olsun ama performanslı olsun, konetsu'nun dediği gibi laptoplara da bakabilirsin tabii.


nhk ni youkosu
(14.04.20)
çok teşekkür ediyorum yorumlar için, amd ekran kartının o kadar kötü olduğunu bilmiyordum direkt eledim.

2 numaralı laptop ile 1 numaralı laptop arasındaki farkı tam olarak anlayamadım yalnız. hangisi daha güçlü, neden vivobook öneriyorsunuz? 2 nin pahalı olma sebebi ne mesela ?


garavel
(14.04.20)
(4)

Cerrahi maske almak

Merhaba 50 veya 100 adet cerrahi maske almak için hangi siteyi kullaniyorsunuz? Hepsiburada’da çok satıcı var ama güvenemiyorum satıcı hepsiburada olmadığı için uyduruk ( yazan markadan bağımsız) maske yollayabilirler gibime geliyor. Bildiğiniz iyi bir satıcı veya site varsa söylerseniz sevinirim, t
Merhaba 50 veya 100 adet cerrahi maske almak için hangi siteyi kullaniyorsunuz? Hepsiburada’da çok satıcı var ama güvenemiyorum satıcı hepsiburada olmadığı için uyduruk ( yazan markadan bağımsız) maske yollayabilirler gibime geliyor. Bildiğiniz iyi bir satıcı veya site varsa söylerseniz sevinirim, teşekkürler.
garavel
(04.04.20)
cidden arkadaslar, alan,memnun kalan, burunluklu, üç katlı ,kalın vs diye önerenler yok mu?
ya da al-alma,şu markadan uzak dur, şunu al fln
eksi tayfasının reklam ve vizdansızlık yapacağını düşünmüyorum
samimi sekilde yok mudur tavsiye verecek?


isimmisimyok00
(04.04.20)
güvenilir olmayan kimseden maske alamazsınız şu aralar. her koşulda maske üretiliyor. en pis yerlerde bile... gereken temel şeyler kumaş, iplik ve dikiş makinesi çünkü.

devlet de bana göre ne yaptığını fazla bilmiyor. hem maske üreticilerinin fabrikalarında fiili olarak el koyup hem de maskeyi zorunlu kılmak çok mantıklı değil.

bir kere minimum ffp2 (n95) maske dışındaki maskelerin koruması fazla olmayacaktır. maskeye de güvenmeyin. bu maskeleri ucuza bulma şansınız da yok.

gerçek anlamda en iyi yol evden çıkmamaktır. ama hepimiz mecburiyetten çıkıyoruz. apartman dış kapı kolu gibi herkesin dokunduğu yerlere dokunuyoruz. böyle yerlere dokunduktan sonra elleri dezenfekte etmek belki işe yarar.

kapalı mekanlarda konuştuğunuz ettiğiniz insanlardan virüs bulaşma ihtimali aşırı yüksek. bu anlarda herhangi bir maske hiç yoktan iyi olabilir. gene de bu maskeleri ffp2/ffp3 değise sık sık değiştirmek zorundasınız. cerrahi maskeleri de ucuza satmıyorlar zaten.

alınacak yer tavsiyesi veremiyorum. çünkü tavsiye verem minimum 10000 adet gibi bir şey almak durumunda kalırsınız. saçma bir yatırım olur bence. P3 filtreli yarım yüz maskesi düşünebilirsiniz. bu filtreler daha uzun dayanır. dezavantajı kaba bir görünüm. ki işler daha ciddileşirse kimse umursamaz. diğer dezavantajı ise o maskeyi hasta birisi kullanamaz ventilli (valfli) olduğu için. direkt bulaştırır. aynı şekilde tek kullanımlık maskelerde de ventilli modeller var, bunları da hasta kişiler takmasın bir zahmet.


echoplex
(04.04.20)
en guzel maske kendi yaptiginiz, makinede yikayip tekrar kullanabileceginiz maske. kare seklinde pamuklu bir kumas yeterli, internette videolari da var kivir katla lastikle, bu kadar.


kukuleta
(04.04.20)
buff alın arkadaşlar. iki kat yapar kulaklarınıza kadar çeker kullanırsınız. eve gelince de yıkarsınız, anında kuruyor zaten. salgından sonra da kullanırsınız hem.


orient blue
(04.04.20)
(10)

Her gün jiletle traş olmak

Sakalı gürleştirir mi, sertleştirir mi? Köse değilim sadece yapı olarak aşırı sık ve sert sakalım yok, hazır bu süreçte evdeyiz 1,5 ay her gün vurayım diyorum. Sizce?
Sakalı gürleştirir mi, sertleştirir mi? Köse değilim sadece yapı olarak aşırı sık ve sert sakalım yok, hazır bu süreçte evdeyiz 1,5 ay her gün vurayım diyorum. Sizce?
garavel
(27.03.20)
öyşe bir şey olsa herkes saçını jiletleyip gür gür dolaşırdı. yok yani.


1 yıl askerlik yaptım. 300 gün jilet vurmuşumdur ama öyle bir etki görmedim.


le jeune turc
(27.03.20)
sorum sakal hocam saç değil. e bu askere köse gidip sakallı dönenlere bi türlü kafam basmıyor benim ya :) dediğiniz mantıklı da saç ile sakalın yapısı belki farklıdır ?


garavel
(27.03.20)
Ben de tam köse sayılmam ama hızlı uzamaz mesela. Artmadı galiba ya sjdjd


le jeune turc
(27.03.20)
@le jeune peki eskisine göre yapisi değişti mi?


garavel
(27.03.20)
Değişmedi hatta ben de hayal kırıklığına uğradım


le jeune turc
(27.03.20)
bu olay haftada bir falan açıklanıyor burda. Böyle bir şey yok. Jilet vurmakla herhangi bir kıl gürleşmez.


nundu
(27.03.20)
bu bir şehir efsanesi ya ne yazık ki, istersen hatta bilimsel makaleler paylaşabilirim böyle bir şey olmadığına dair. iki şey bu efsaneyi doğurdu sanırım:

1- kıl dediğimiz şey uca doğru sivrilen bir yapıda, dümdüz silindirik değil. jiletle kestiğin zaman ama tekrar ucu sivrilmiyor, en son kestiğin yerin kesiti kıl ucun olmuş oluyor. bu muhtemelen az da olsa daha gür görünmesini sağlıyor kılların.

2- her gün jiletle tıraş olmak bir şekilde yüzdeki kan dolaşımının artmasına neden oluyor olabilir masaj etkisi ile, bu da bazı bireylerde belki fayda sağlayabilir. saç dökülmesini önleyen şampuanlar falan da saçlı derideki kan dolaşımını tetikleyici maddeler içeriyor çünkü hep.

kısacası boş ver, jilet milet uğraşma. ya da uğraş yani iyi hissedeceksen, sonuçta bir şey kaybetmezsin.


yaş ilerledikçe sertleşir. yapacak bişey yok. hatta kadınlar için bu bir seçim kriteridir. hint niteliğinde bilgi. neyse bu parametrelere dair çok sır vermeyelim. şşş.


belirsizlik
(27.03.20)
jiletle tıraş olunca kılların ucu mızrak gibi çıkar. bu da insana sanki sert ve gür çıkıyormuş hissi verir. makine kılı parçaladığı için aynı hissi yaratmaz.

ama sonuçta hayır jiletle sakal gürleşmez.


antikadimag
(28.03.20)
(3)

Otomobil lastiği hakkında soru

Bu lastiğin yanağının incelik kalınlığını neyi ifade ettiği, hangi durumlarda yol tutuşu artırdığını/ konforu artırdığını 225-30-17 gibi terimlerin neyi ifade ettiğini detaylı açıklayan bi site var mıdır acaba? Bulamadım da, saygılar.
Bu lastiğin yanağının incelik kalınlığını neyi ifade ettiği, hangi durumlarda yol tutuşu artırdığını/ konforu artırdığını 225-30-17 gibi terimlerin neyi ifade ettiğini detaylı açıklayan bi site var mıdır acaba? Bulamadım da, saygılar.
garavel
(25.03.20)
Detaylı video var: www.youtube.com


crown
(25.03.20)
@dumbest teşekkürler hocam. aracımın üzerinde şuan fabrika çıkışlı var fena değil ama belki yanakları bir tık inceltsem iyi olur diye düşünüyorum


garavel
(25.03.20)
düşünme o lastik ölçülerini rastgele seçmiyorlar
jant opsiyonu varsa onları incele ona göre değiştir


bir soru sorcam
(25.03.20)
(13)

SSD nedir ? Laptopuma taktırmak istiyorum.

Merhaba, ssd denen şey tam olarak nedir ? Tek bildiğim hdd gibi bir depolama alanı sanırım. Elimde 4-5 yıllık lenovo laptop var, bu mereti takabiliyor muyuz? Her şey hızlanıyor mu ? (int’de gezinme, YouTube vs ). 1 tb şuan halihazırda ama 200 gb’i bile kullanmıyorumdur. Ne yapmak lazım? Maliyeti ne
Merhaba, ssd denen şey tam olarak nedir ? Tek bildiğim hdd gibi bir depolama alanı sanırım. Elimde 4-5 yıllık lenovo laptop var, bu mereti takabiliyor muyuz? Her şey hızlanıyor mu ? (int’de gezinme, YouTube vs ). 1 tb şuan halihazırda ama 200 gb’i bile kullanmıyorumdur. Ne yapmak lazım? Maliyeti nedir ? Neresi halleder bunu İzmir’de ? Ek olarak hdd işlevini yitiriyor mu yani windows falan olduğu gibi ssd’ye mi taşınıyor system32 vs. Teşekkürler.
garavel
(29.01.20)
Ssd hdd ile aynı ama daha hızlı.
Evet takılır.
Windows u baştan kurmak gerekir.
Eski hdd işlevini yitirmesin dersen 20 TL lik bir aparat alıp dvd rom u söküp onun yerine takılabilir (böylece dvdrom iptal olur)
Diskler 200 TL civarı ve kesinlikle tavsiye ederim


kisa
(29.01.20)
yani bunu alıp evde kendim takamıyorum, intten sipariş etsem bilgisayarcıya götürsem o şekilde mi oluyor? 250 gb da depolama alanı sanırım, herşey ona mı atılıyor?


garavel
(29.01.20)
Eliniz tornavida tutuyorsa bir alışkanlığınız varsa takabilirsiniz ama soruyorsaniz. Muhtemelen takamazsiniz.
Bilgisayarından da ssd yi alıp taktirabilirsiniz dışarıdan alıp takma ücreti vererek de.
Ve doğru, ssd şu anki hdd yerine geçiyor (şayet şu anki hdd yi de cdrom yerine takarsaniz iki diskiniz olur)


kisa
(29.01.20)
int’den kendim alıp dışarda taktırabilirim, hdd yi cdrom yerine takmazsam 250 gb alanım mı oluyor yani ? Yakarsam 1 tb + 250 gb mi ? ( 250 gb aldığımı varsayarak ) ek olarak, takıldıktan sonra herşey siliniyor mu pc’de yoksa devam mı aynı şekilde?


garavel
(29.01.20)
iki yöntem var hocam.

1. yöntem şu anda takılı olan hdd'yi söküp yerine ssd takmak. önceki hdd'yi kullanmamak.
Bu durumda her şey ssd'nin içine atmanız gerekiyor kullanacağınız.

2. yöntem de hdd'yi söküp yerine ssd takmak, laptopun içindeki cdrom'u söküp yukarıdaki arkadaşın söylediği kutuyla birlikte cdrom yuvasından bağlamak. bu durumda hdd'nizi de kullanabilirsiniz. biraz gürültülü çalışıyor bu şekilde hdd ama çalışıyor yani sonuç olarak.


her iki yöntemde de windows'u ssd'ye kurmanız gerekiyor hızlı çalışması için.

Kendiniz kolaylıkla takabilirsiniz ama sorduğunuz sorulardan bilgisayarla alakalı bilginizin zayıf olduğunu görüyorum dolayısıyla herhangi bir bilgisayarcıya götürürseniz 5-10 dakikada her şeyini yapıp size teslim eder.


kısacası internetten sipariş edeceksiniz, sonra götürüp birine taktıracaksınız. hdd'yi kullanıp kullanmamak opsiyonel. dvd romdan vazgeçerim ben derseniz kullanmaya devam edebilirsiniz. takma işini youtube'a laptopunuzun modelini yazıp ssd takma vs. yazarak izleyerek kendiniz de yapabilirsiniz. ardından format atıp windows kurmanız gerekir ayrıca.


tavsiyem aşırı bir alan ihtiyacınız yoksa ssd fiyatları bu kadar düşmüşken 480 gb'lık bir ssd alıp takmanız. cdrom yuva girişini sökmemeniz. o bölgeye tam oturmadığı için beni rahatsız eden bir sesle çalışıyor eski harddiskler.


edit: ssd takınca windows'u onun üzerine kuracağınızdan hdd'nin içindeki windows ve ona bağlı çalışan programlar çalışmayacaktır. ama fotoğraftır filmdir o tarz şeylerse kaybolmasını istemediğiniz şeyler onlar sil silmedikçe durur.


edit 2 : evet 250 gb veya 250 gb + 1 tb alanınız olur sorduğunuz soruya karşılık olarak.


syozkn
(29.01.20)
çok teşekkür ederim hocam çok güzel açıklamışsınız, 250 gb samsung bulmuştum 300 tl’ye gürültülü çalışma durumu varsa 500 gb alayım fiyatı çok uçuk değilse hdd iptal olsun. evet en merak ettiğim fotoğraftır filmdir chromedaki şifrelerdir onlar kaybolmasın onlarla uğraşmak istemiyorum. windows kurabileceğimi sanmıyorum bilgisayarcıya götüreyim hepsini halletsin kafasındayım ne kadar isterler tahmini kazık yemeyeyim.


garavel
(29.01.20)
ek olarak 500 gb lik ürün tavsiyeniz var mıdır? Samsung önerilmiş genelde. 8 gb ram var i5 işlemci aşırı yavaş değil ama açılması 30 saniye kendine gelmesi de bi 30-40 saniyeyi buluyor her şey farkediyor mu ? youtube falan arada kasıyor mesela ( int hızı değil ) onlarda da fark var mı?


garavel
(29.01.20)
eğer hdd'yi takmayacaksanız fotoğraf ve videolar silinmeyecek ama laptopa bağlamadığınız için erişemeyeceksiniz de. dolayısıyla bir yere yedeklemeniz sonra ssd'ye aktarmanız gerekecek aman onu atlamayın da.

kayıtlı şifreler vs. eğer google chrome tabanıyla kayıtlıysa diğer bilgisayarda gmail adresinizle giriş yaptığınızda oraya gelir. şifreyle login olunan herhangi bir programdan bahsediyorsanız onlar ssd'ye windows kurduğunuzda tekrar girmeniz gerekecektir. yani şifre olayında bilgisayarınıza kayıtlı bilgiler diğer hdd'de kalacağı için ssd'ye geçmeyecek aman onu da atlamayın.

keza yüklü programları da tekrar kurmanız gerekecek. (office ıvır zıvır...) gerçi işlemi yaptırdığınız bilgisayarcıya söylerseniz bu temel programları kurar eşek değilse.

ssd'de samsung 'un ürünleri (860 evo vb.) piyasanın en iyisidir ama pahalıdır da. fiyat önemli değilse alabilirsiniz. ancak fiyat önemli ise www.amazon.com.tr

şu ssd bile bilgisayarınızı uçurmaya yetecektir. milisaniyelere takık biri değilseniz fazla fazla işinizi görür.

sorunuza cevap olarak evet her şey farkedecek. açılış hızından, chrome'a tıkladığınızda önünüze gelme hızına, youtube'daki internet hızı kaynaklı olmayan takılmalara kadar...


syozkn
(29.01.20)
Bu arada yazılmış mı göremedim ama çıkan hdd'yi cd rom yerine takmak istemezseniz de alıp çöpe atmanız gerekmiyor. Bir harici harddisk kutusu alıp. Eski hdd'yi içine takıp, usb'den bağlanan bir harici harddisk haline getirebilirsiniz.

Yukarıda eski hdd'yi ya söküp atacaksın, ya da cd rom yerine takıp çift diskli kullanacaksın dışında alternetif yazmamış arkadaşlar.


kibritsuyu
(30.01.20)
Ssd alınca mevcut diskinizi yeni diske klonlarsanız veri kaybı olmaz.
samsung'un smart yazılımı ile klonlama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.
Ssd alırken yanına bir de disk kutusu alın, hem klonlama işleminde kullanırsınız hem de sonrasında eski diskinizi ona takıp harici disk olarak kullanırsınız.


kambek
(30.01.20)
ben hiç anlamıyorum bu işlerden, bilgisayarcı dediğiniz her şeyi halleder sanırım?


garavel
(30.01.20)
İnan bilgisayardan anlamana gerek yok.
SSD siparişi verirken bir tane de harici harddisk kutusu sipariş vereceksin, aha şöyle bişey;
urun.n11.com

Aldığın yeni diski bu harici disk kutusuna takacaksın ki takmakta hiçbir şey yok, nasıl ki klavyenin farenin usb zımbırtısını kendin takıyor çalıştırıyorsun bu da aynı hesap, diskin ağzı ve bu kutunun girişi birbirine uyumlu, istesen de ters hatalı takamazsın.

diski kutuya takıp bilgisayara bağladıktan sonra bilgisayarını açıyorsun ve aldığın disk ile çalışan klonlama yazılımını indirip kuruyorsun ve sonrasında program seni yönlendiriyor.

Birebir görerek yapmak istersen technopat'ın güzel videoları var.
Mesela bu videoda ssd harici diske nasıl takılır, klonlamadan sonra mevcut disk ile yeni disk nasıl değiştirilir gösteriyorlar;
www.youtube.com
Video biraz eski olduğu için klonlama yazılımı yok vs diyorlar ama şu anda sandisk için çalışan düzgün bir program var;
Acronis;
support.wdc.com
www.youtube.com

Samsung için smart yazmışım ama yanlış olmuş, doğrusu data migration;
www.samsung.com

Bilgisayarcılara güvenmiyorum, bilgisayarı götürünce muhtemelen direkt yeni diski takıp sıfırdan windows kurup verirler ve sen de sonra eski diskindeki verileri yeniye almakla uğraşırsın.

Halbuki elin tornavida tutuyorsa, bilgisayara klavye fare bağlayacak kadar becerikliysen ve daha önce bir bilgisayara oyun vs kurduysan bu işi tek başına çok daha güvenli ve dertsiz şekilde yapabilirsin.

En kötü şunu yap, klonlama işlemini kendin yap ve bilgisayarcıya gidip eski disk ile yeni diskin değişimini iste, max. 10dk sürer gözünün önünde yapar verirler.


kambek
(30.01.20)
çok teşekkür ederim


garavel
(30.01.20)
(2)

Bornova’dan havalimanına ulaşım

Havaş vasıtası ile gece 5’de bineceğim uçak 7.05’de neresinden geçiyor bornovanın bilen var mı ? Bölge tarafındayım ben ( yaşar üniversitesi ) yakın mı geçtiği yer acaba buraya?
Havaş vasıtası ile gece 5’de bineceğim uçak 7.05’de neresinden geçiyor bornovanın bilen var mı ? Bölge tarafındayım ben ( yaşar üniversitesi ) yakın mı geçtiği yer acaba buraya?
garavel
(19.01.20)
Yazdıklarınızdan çıkardığım kadarıyla (biraz karmaşık bir türkçe olmuş) 7.05'de Adnan Menderesten kalkan uçağa binmek istiyorsunuz. Ancak havaş otobüsleri bornovadan yolcu almıyor. Bir taksi ile Efes Oteli'nin önüne gidip oradan binebilirsiniz. Normal şartlarda 5.30 da kalkan havaş 6.00 gibi havaalanında olur, online checkin yaptıysanız uçağa yetişebilirsiniz (yurtiçi uçuş ise).
www.havas.net

Alternatif olarak 204 - BORNOVA METRO - HAVALİMANI belediye otobüsü var 4.40 ve 5.40 da ama 5.40 biraz zaman açısından riskli olur.

www.eshot.gov.tr


faithless
(19.01.20)
çok teşekkürler, evet biraz karmaşık yazmışım fakat doğru anlaşılmış. bornovadan geçmemesi kötü oldu.


garavel
(19.01.20)
(5)

İzmir’de en iyi çorbacılar

Selam, mümkünse karşıyaka bostanlı, bornova, alsancak taraflarında , paçasıyla beyranıyla ünlü çorbacı tavsiyesi alabilir miyim?Alakasız olcak ama dönerci tavsiyesi de alabilirim. Dönerci Vedat var bildiğim fakat fena kazık.
Selam, mümkünse karşıyaka bostanlı, bornova, alsancak taraflarında , paçasıyla beyranıyla ünlü çorbacı tavsiyesi alabilir miyim?

Alakasız olcak ama dönerci tavsiyesi de alabilirim. Dönerci Vedat var bildiğim fakat fena kazık.
garavel
(02.01.20)
Yıllar önce Konyalı Ahmet'e gidiyorduk. Kocaman bir tabak tereyağlı mercimek çorbası ve yanında çeşit çeşit meze geliyordu. Her şey çok lezzetliydi. Şimdilerde nasıldır bilmiyorum. Lokasyon: Özkanlar


chihirovekohaku
(02.01.20)
hakan çorba balçova

en iyi dönerleri yemiş biri olarak söylemeliyimki izmirde çok iyi dönerci yok. yiyecekseniz kemeraltına gidebilirsiniz.


false pretension
(02.01.20)
bornova merkezde yaylacık var efsane çorbaları oluyor


GiderGelemes
(02.01.20)
Köfteci remzi, bostanlı cami yanı. Kelle paçası iyidir. Yani o civara göre. Bir de adını unuttum. Köfteci remziyi arkana alıp sağa dönüp ışıklardan tekrar sağa dönüp, dümdüz devam edip çöp kutularını geçtikten sonra karşına çıkan hırdavatçıyı da geçip, yanındaki tavukcunun yanında bi kelleci var, orası da iyidir ama kazıktır bayağı.


denizgonen
(02.01.20)
Gaziantep 42 atakent


(6)

Arabamda arka sağ cam değişik

Selam arkadaşlar, nisan ayında bi araç almıştım iyi bir ekspertize soktum en ufak şekilde hata, kusur, boya , değişen vs yok ekspertiz sağolsun iyi bakmıştı fakat dediği tek şey arka sağ camın değişmiş olduğu, satıcı da şok oldu orda ( her eksper bakmaz ) ve biz iyi niyetli düşünüp belki üretimdendi
Selam arkadaşlar, nisan ayında bi araç almıştım iyi bir ekspertize soktum en ufak şekilde hata, kusur, boya , değişen vs yok ekspertiz sağolsun iyi bakmıştı fakat dediği tek şey arka sağ camın değişmiş olduğu, satıcı da şok oldu orda ( her eksper bakmaz ) ve biz iyi niyetli düşünüp belki üretimdendir belki çatlamıştır diye nasıl olsa boya değişen yok diye aldık tabii.

Sizce bu satarken sıkıntı olur mu ? Açıkcası belirtmeyi düşünüyorum satmaya karar versem bunu ilanda, ama çoğu eksper 4 camın teker teker tarihine bakmaz bile.

Benim asıl merak ettiğim bunun sebebi ne olabilir? Direkt dümdüz kırılmış, çatlamış diyebilir miyiz?
garavel
(24.12.19)
3-4 ay once arkadsim, evinin kapali otoparkina parkederken bi anlik dalginlikla cikintiya carpti. sadece cam hasar aldi ve degisti, kaportaya en ufak bi cizik bile olmadi. o yuzden bence sorun degil.


1917
(24.12.19)
Ya nolacak... benim için çoı değersiz bir bilgi. En kotü hırsız kırmıştır. Arabanın motoru şasesi tertemizse öp başına koy derim.

Mesela benim arabanın şuan enjektorleri arızalı ve yatıyor günlerdir. Dizel Enjektorun tanesi 4000lira. Demem o ki bahse bile değmez bi şey cam


ssiradanbirigibi
(24.12.19)
Aldığınız araca bu kadar anlam yüklemeyin. Kandırılmak vs. elbette bunlar ayrı mevzular ama sonuçta kullanılan ve her gün sokakta duran vasıtalar bunlar yani. Kazalar geliyor başına başımıza, yoksa hiç mevzu değil bunlar.


benlik zaten sıkıntı yok, pazarlığını bile yapmadım. ama satarken ben eminim şunu yazsam kıllanıp altında anlam arayan bir sürü adam olcak.


garavel
(24.12.19)
yazma bence çok önemli bir bilgi değil.


jelly bear
(24.12.19)
Yuh be, hayatımda ilk defa duydum, buna mı dikkat etmiş eksper. Valla helal olsun.

Hiç bir şey olmaz, kimse umursamaz hatta "ne diyi la bu" diye bakarlar adamın suratına.

Tamponun değişmesi bile önemsiz araba piyasasında ve kimse bahsetmez alıp satarken.


John Bloor
(25.12.19)
(9)

Çift vatandaşlık askerlik durumu

Selam, hem türkiye hem bulgaristan vatandaşıyım, bu durumda herhangi birisinden askerlik yapsam sayılıyor mu ? Türkiye’de yaptım diyelim bulgaristanda hop hemşerim derler mi?( orda zorunlu mu bilmiyorum tek kelime dahi konuşamıyorum ) ya da orda bedelli varsa ordan yapıp tr’de yapmayacağım. Teşekkür
Selam, hem türkiye hem bulgaristan vatandaşıyım, bu durumda herhangi birisinden askerlik yapsam sayılıyor mu ? Türkiye’de yaptım diyelim bulgaristanda hop hemşerim derler mi?( orda zorunlu mu bilmiyorum tek kelime dahi konuşamıyorum ) ya da orda bedelli varsa ordan yapıp tr’de yapmayacağım. Teşekkürler. Belki yakını olan yaşamıştır diye sorıyorum.
garavel
(20.12.19)
Turkiye icin sayilmiyor. Yani orada askerlik varsa ve yaptiysaniz yine de Turkiye'de de yapmak durumundasiniz.


Acream
(20.12.19)
www.konsolosluk.gov.tr editleyemiyorum mesajimi.


Acream
(20.12.19)
Turk vatandasligindan cikabilir ve turkiyede askerlik yapmak zorunda kalmazsin. Bulgaristan’da zorunlu degil.


eksimeksi
(20.12.19)
Bulgaristanda askerlik yok.


duptıs
(20.12.19)
Türk vatandaşlığından çıkarsam Türkiye’de yaşamaya devam ettiğim için bir çok hakkımdan mahrum kalırım, üzerime mal mülk edinebilecek miyim ayrıca bu durumda ? Banka hesapları, hastane vs uğraşılmaz gibi onla prosedürü bilmiyorum tabi.

işçi vizesiyle ölene kadar erteleyebilir miyim yani? tabi bunun için orda yaşamam gerekiyor sanırım :/


garavel
(20.12.19)
vatandasliktan cikarken iyi dusun. 20 gun askere gitmemek icin hayatin boyunca sacma sapan burokrasi ile ugrasmak zorunda kalma sonra.


baldur2
(20.12.19)
yurtdisinda legal calisip vergi verdiysen (en son minimum 3 sene idi) bedelli hakki kazanip dovizli yapiyorsun zaten. bir de yurtdisinda oturumun var ise zaten 37 yasina kadar tecil alabiliyordun en son kanun degismedi ise. yani yurtdisinda oturumun var ise her turlu bir sekilde bedelli yaparsin. yurtdisinda yaptigin askerligin tr'de gececegini ise hic zannetmiyorum.


cooperr
(20.12.19)
yani mantıken direkt olarak vatandaşlık sahibi olup avrupada yaşamak > oturum oluyor bu durumda. almanya’da vs herhangi bi yerde süresiz oturumum var sonuçta otomatikman. mesele 20 gün değil de 35 bin olmuştu sanırım en son bana kadar 50 olur diye ondan kafaya takıyorum. 50 bin az para mı, senden bunu devlet afedersin s*ke s*ke alıyor bu da benim ağrıma gidiyor.

bir de bir yerde vatandaşlıktan çıkmak için erkeklerde askerlik şartının yerine getirilmiş olması gerektiğini okumuştum. öyle birşey yok o zaman ?


garavel
(20.12.19)
valla benim anladığım yurtdışında da yaşasam, türkiye’ye hiç dönmesem de vatandaşlıktan çıkmadığım takdirde bu para benden kesin olarak gidecek :) Ya 6 ay, ya 40 bin lira seç diyorlar..


garavel
(20.12.19)
(23)

Saçınızda beyaz var mı?

Selamlar, cinsiyetinizi ve yaşınızı belirtip saçınızda beyaz var mı yok mu söyler misiniz?22e çok gür ve sık saçım var arada 15-20 tel beyazlamış görünce tribe girdim 30’da tamamı beyaz olur diye :) sizde durum ne ?
Selamlar, cinsiyetinizi ve yaşınızı belirtip saçınızda beyaz var mı yok mu söyler misiniz?

22e çok gür ve sık saçım var arada 15-20 tel beyazlamış görünce tribe girdim 30’da tamamı beyaz olur diye :) sizde durum ne ?
garavel
(30.11.19)
26 yaşındayım erkeğim yarışmaya ankaradan katılıyorum beyazlarım var. yaklaşık lise2den beri beyazlarım var.

ama kellik daha büyük problem.


kablelvuku
(30.11.19)
24 e, az da olsa var + tepemde açıklık var.


25/k, beyazım yok, gür saçlarım var.


Amaranta ursula
(30.11.19)
erken yaşta beyazlaması da büyük dert kellik de ayrı büyük dert :/


garavel
(30.11.19)
32 k, var tabi :) ilk beyaz telim üniversite 3.sınıftayken çıkmıştı, 3 tel beyazla mezun olmuştum. sonra hızla arttılar. bembeyaz değil tabi şu an, o kadar fazla değil beyazlar. kına yakıyorum güzel oluyor, aralarda turuncu teller parlıyor :)


pati
(30.11.19)
35e,
Saçlarımın neredeyse yarısı beyaz. Lisede tek tük başlamıştı. Sonra üniversitede hızla dökülmeye başladı. Neyse ki o fazla ilerlemeden bir beyazlama dalgası geldi ve dökülme durdu. Beyazlarim olmasa muhtemelen tepem tamamen açılmıştı şimdiye.


chavezding
(30.11.19)
33/e beyaz yok ama önlerden açılmaya başladı.


spirit crusher
(30.11.19)
28/E. 18 yaşından beri saçımda beyaz var, göğüs kıllarım bile beyazlamaya başladı dfgsdfg. lakin saçlarım gürdür.


nahtoderfahrung
(30.11.19)
36 e var tabi ilk olarak üniversite son zamanlarında çıktı beyazlar.


basond
(30.11.19)
31e beyaz yok tamami siyah, oldukca gur, kenarlarda koselede acilma falan yok.


stavro
(30.11.19)
Birkaç tel anca var, saçlarım gür, 22k.


tabirimekruh
(30.11.19)
30 erkek. 3-5 tane var. sanirim ilk 26-27 yasinda cikti.


baldur2
(30.11.19)
31/e alsancak tarafında bira içebiliriz.

(azcık beyaz var.)


32e saçımda sakalımda belirgin beyazlar var 25-26 yaş civarı saçımda birkaç telle başlamıştı


freebird5406_2
(30.11.19)
23 erkek
gür saç, beyazlar git gide artıyor
annem, dayımlar, dedem falan bembeyazdır, biraz ırsi bendeki
seviyorum ben ara ara çıkan beyazları


tamamhosdiyonda
(30.11.19)
24e orta kısımlarda beyazlar var. az da diyemeyiz cok da diyemeyiz. gür saçlar, açılma konusunda emin degilim.
yarışmacılara başarılar dilerim.


dre mithatoğlu
(30.11.19)
Benim ilk beyazlarım ilkokul 2. ya da 3. sınıfta falan çıkmaya başlamıştı. Yani 8-9 yaşındayken. Şimdi 26 yaşındayım. Çok beyazım var ve garip bir şekilde zamanla sevmeye bile başladım beyaz saçlarımı. Çok küçüklüğümden beri alışkın olduğum için hiç rahatsız olmuyorum onlardan.


ms brownstone
(30.11.19)
37 hatta şubat'ta 38 olacağım buna rağmen tek tük var..


asabi
(30.11.19)
34e, yığınla.


antihero
(30.11.19)
24e, sol şakakta açıklık hafiften, ön kısımda fazlaca beyaz.
yarışmacı arkadaslara başarılar dilerim


dre mithatoğlu
(02.02.20)
33e beyaz tek tük var.


Tears of Devil
(02.02.20)
28 / e

23 yaşından beri saçımda beyaz var. özellikle yanlarda, azıcık kızıla kaçan yerlerim beyazlıyor. burun kılları ve sakalda da beyazlıklar var. saçlar da seyrekleşiyor.

saçım dökülmesin ama komple beyazlasın isterim.


rain when i die
(02.02.20)
31 yaşındayım, 20’li yaşlardan beri 2 tel beyaz saçım var onları da dipten kesiyorum bir daha görmüyorum.


(4)

Amsterdam’ en yakın havalimanı

En ucuza istanbula gelmek için başka hangi havayoluna bakalım? Almanya’ya belçika’ya geçebiliriz. Rotterdam da pahalı.
En ucuza istanbula gelmek için başka hangi havayoluna bakalım? Almanya’ya belçika’ya geçebiliriz. Rotterdam da pahalı.
garavel
(25.11.19)
Türkiye'ye direkt uçuş var mı emin değilim ama eindhoven havaalanındaki uçuşlar çok ucuz. zaten wizz, ryanair gibi havayolları var sadece. ben ordan budapesteye gitmiştim, sonra da istanbula dönmüştüm. İstersen oradan bak.


amuzende
(25.11.19)
otobus ile koln'e gidip koln'den binebilirsiniz. flixbus ile koln'e 10-15€ya gitmek mumkun. genel olarak koln'den ucuslar daha ucuz olur.


crucio
(25.11.19)
Uzerinden baya bir vakit gecmis olmasiyla birlikte, Amsterdam'dan donusumu Dusseldorf'a trenle gecip oradan Istanbul'a ucarak gerceklestirmistim. Amsterdam-Dusseldorf arasi tren ile yaklasik olarak 1 bucuk saat olmasi lazim. Kontrol edilebilir.


Acream
(25.11.19)
en ucuz kölnden buldum, diğerleri çok pahalı.


garavel
(25.11.19)
(1)

Lightining girişli iphone kulaklığı

Selam, sorum şu iphone 7 ile gelen kulaklıklarla ilgili hani şarj yerine giren, bu kulaklıkları bi şekilde android cihazlarda kullanıp müzik dinleyebiliyor muyuz? Teşekkürler
Selam, sorum şu iphone 7 ile gelen kulaklıklarla ilgili hani şarj yerine giren, bu kulaklıkları bi şekilde android cihazlarda kullanıp müzik dinleyebiliyor muyuz? Teşekkürler
garavel
(11.11.19)
3.5 mm kulaklık jakına dönüştüremezsiniz ama android telefon usb-c ise olabilir.


nahtoderfahrung
(11.11.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.