Giriş
(4)

anti far gözlüğü

merhabagözlerimle alakalı bir hassaslık söz konusu, birkaç kez doktora göründüm herhangi bir gözlük numarası verilmedi.fakat özellikle geceleri araç kullanırken çok zorlanıyorum. ışık çok rahatsız ediyor. bunun için anti far gözlüğü, filmli numarasız gözlük camı falan önerildi. daha önce böyle bir ş
merhaba

gözlerimle alakalı bir hassaslık söz konusu, birkaç kez doktora göründüm herhangi bir gözlük numarası verilmedi.

fakat özellikle geceleri araç kullanırken çok zorlanıyorum. ışık çok rahatsız ediyor.

bunun için anti far gözlüğü, filmli numarasız gözlük camı falan önerildi.

daha önce böyle bir şey kullanıp memnun kalan var mı? hangisini kullandınız? neye dikkat etmeliyim?
emfuzi
(13.01.21)
Esim kullaniyor. Boyle sari camli bir sey, cok ise yaradigini soylemisti. Nereden kaca aldi bilemiyorum ama ogrenince editlerim burayi.


65 derece
(13.01.21)
www.gittigidiyor.com
Bu sarı camlı gözlüklerden eskiden babam da kullanıyordu ve işe yaradığını söylüyordu.


kobuzchu kiz
(13.01.21)
Dekatlon da var kar güneş gözlüğü


gatherer
(13.01.21)
1500 km yol gittim ışıklardan dolayı çok rahatsız oldum. Hatta buaraya başlık bile açtım. Daha sonra bu 1500 km yolu geri döndüğümde aldığım tavsiyeler şuydu: karşı taraftan gelen araba ne olursa olsun asla bakma. Uzunları mi yakmış sislileri mi açmış sinir olup bakmayın. Olan size oluyor. Bende epey işe yaradı bu. Eğer başka bir rahatsızlıginiz varsa onu bilemem. Ayrıca gözlükçüler gözünüze göre gece gözlüğü yapabiliyor.


kadera bach
(13.01.21)
(1)

Öğrenciye tablet yardımı ama hangi tablet?

Selamlar İlkokul öğrencisi birkaç çocuğa online derslere girebilsinler diye öğretmen bir arkadaşım ile birlikte tablet almak istiyoruz. Çocukların durumu iyi olmadığı için yardım etmek istiyoruz ama bizim bütçemiz de kısıtlı. Bu çocukların ihtiyacını görecek en uygun fiyatlı tablet modeli hangisidi
Selamlar

İlkokul öğrencisi birkaç çocuğa online derslere girebilsinler diye öğretmen bir arkadaşım ile birlikte tablet almak istiyoruz. Çocukların durumu iyi olmadığı için yardım etmek istiyoruz ama bizim bütçemiz de kısıtlı.

Bu çocukların ihtiyacını görecek en uygun fiyatlı tablet modeli hangisidir?

Teşekkürler
emfuzi
(08.12.20)
www.hepsiburada.com

Tabletler 8 inç boyutunda fakat eğitim için ekranıyla kamerasıyla iş görür, youtubedaki inceleme videolarına bakabilirsiniz

Bunun gibi
youtu.be
youtu.be


freebird5406_2
(08.12.20)
(1)

trafik cezası

merhaba,hatalı parktan dolayı 132 tl ceza yemişim. edevlette 1 ay önce görmüştüm. tebligat bu haftasonu ulaştı. interaktif vergi dairesine giriyorum ceza görünmüyor. nasıl ödeyeceğim ben bu cezayı erken ödeme indirimi ile?
merhaba,

hatalı parktan dolayı 132 tl ceza yemişim. edevlette 1 ay önce görmüştüm. tebligat bu haftasonu ulaştı. interaktif vergi dairesine giriyorum ceza görünmüyor. nasıl ödeyeceğim ben bu cezayı erken ödeme indirimi ile?
emfuzi
(07.12.20)
Son sekmeden "beyanlı trafik cezası ödeme" var. Oradan oluyor.


yarin bos musun
(07.12.20)
(5)

iş görüşmesi ve HES kodu

Görüşmeye çağıran firma neden HES kodu ister? bu kod ile ne yapabilir?
Görüşmeye çağıran firma neden HES kodu ister? bu kod ile ne yapabilir?
emfuzi
(25.11.20)
hz google der ki: "HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur."


ercumentcozer
(25.11.20)
Şaka mı bu soru? Adamlar covidseniz veya temasliysaniz bunu bilmek ve görüşmeyi erteleyebilmek için soruyor. Beyaninizi yeterli bulmuyor.


deer hunter
(25.11.20)
İsteme ihtimali var. Ben olsam isterdim. Kamu kurumlarının çoğu istiyor.

Bu kod ile senin covid olup olmadığına, temaslı olup olmadığına daha doğrusu riskli olup olmadığına bakıyorlar. Riskli isen seni almazlar. Kişisel verilerinle ilgili bir korkun varsa pek bişeye ulaşamazlar eğer çok büyük korkuların varsa süreli hes kodu al.


infernalcadre
(25.11.20)
Hes koduyla sadece pozitif ya da riskli olup olmadığınızı öğrenebilirler. İsterseniz sadece bu görüşme tarihine kadar geçerli ayrı bir hes kodu oluşturabilirsiniz. Tarihi geçince kod iptal oluyor.


mikro patlama
(25.11.20)
virüsle alakalı olabilir mi sadece soruyorum.


atacaksinfinke
(25.11.20)
(4)

Düzce de araba çarpan yavru kedi

Arkadaşlar öncelikle merhaba Düzce de annemin evinin önünde bu akşam bir yavru kediye araba çarpmış. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Annem çok üzülmüş ağlayarak beni aradı. Şimdilik bir kutu içinde evde bakıyoruz. Arka ayakları kırılmış sanırım ve poposundan kan gelmiş. Annem ve babam da iki yaşlı insan
Arkadaşlar öncelikle merhaba

Düzce de annemin evinin önünde bu akşam bir yavru kediye araba çarpmış. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Annem çok üzülmüş ağlayarak beni aradı.

Şimdilik bir kutu içinde evde bakıyoruz. Arka ayakları kırılmış sanırım ve poposundan kan gelmiş.

Annem ve babam da iki yaşlı insan veterinere götüremiyorlar. Maddi açıdan da ellerinden bir şey gelmiyor bu akşamlık.

Belediyeyi aradık ama kimse cevap vermiyor. Sokak hayvanları için veteriner vs nasıl yardımcı olabiliyor bu gibi durumlarda? Var mı düzce de olup da yardımcı olabilecek kimse?

edit: belediye ve dernek ile görüştük, kendileri geldiler, tedavi altına almak şartı ile teslim ettik.
emfuzi
(26.07.20)
Düzce hayvan severler derneği dühak derneği olarak geçiyor. Twitter instagram hesapları var onlarla iletişime geçseniz. İnternetten buldum ben de.


Twitter'da bazı hayvanların tedavisini üstlendiklerini yazmışlar. Umarım iyileşir kedi. Siz yazın onlara daha iyi bir ihtimal yoksa.


Derneğe ulaştım onlar da belediyeye yönlendirdiler sağolsunlar.


emfuzi
(26.07.20)
en azından acilen iç kanama önlemi alınması lazım. çok pahalı bir şey değil. yok mu yardım edecek komşu falan. haysev acile yazın facebook'tan, yasam hakkina saygi derneğine yazın instagramdan. bilmiyorum başka dernekler de var illa düzceli olması gerekmiyor. ama acil durum. iç kanamadan kaybedersiniz hayvanı.


not dark yet
(26.07.20)
(3)

izmir tatil için sahil kasabası önerisi

öncelikle merhabaanne baba ve küçük bir çocuktan oluşan çekirdek ailemiz ile izmir'de tatil planlıyoruz. ama şehir merkezinde ya da çok bilinen yerlerde değil de, mümkünse bir sahil kasabasında, plajı denizi güzel olan, nispeten daha sakin bir yer olsun istiyoruz. tarih olarak da bayramdan sonraki h
öncelikle merhaba

anne baba ve küçük bir çocuktan oluşan çekirdek ailemiz ile izmir'de tatil planlıyoruz. ama şehir merkezinde ya da çok bilinen yerlerde değil de, mümkünse bir sahil kasabasında, plajı denizi güzel olan, nispeten daha sakin bir yer olsun istiyoruz. tarih olarak da bayramdan sonraki haftayı ayarladık.

yalnız otel, pansiyon, apart, kamp gibi seçenekleri dışarıda bıraktık. denize yakın olmak kaydıyla mümkünse müstakil, değilse sıkışık bir alanda olmayan günlük kiralık villa tarzı bir şey düşünüyoruz.

bize tavsiye edebileceğiniz bölgeler var mıdır? şuradan bakın falan gibi. izmir'in neresi olabilir?

Teşekkürler
emfuzi
(24.07.20)
özbek


Mordoğan, Karaburun, Urla, Foça, Dikili, Ayvalık.


anumegha
(24.07.20)
özdere, gümüldür veya seferihisar sizin için biçilmiş kaftan.


karsiyakaliyiz
(24.07.20)
(2)

kedi/köpek sahiplenmece

Öncelikle selamlar,15 aylık bir kızım var(insan yavrusu) :) ve hayvanları çok seviyor. hayvan sevgisiyle büyüsün, ona arkadaşlık yapsın diye evimize bir hayvan sahiplenmeyi düşünüyoruz.kedilerden ziyade köpekleri daha yakın hissediyorum kendime. ayrıca müthiş bir hayvan sever olan ve bu konuda çok t
Öncelikle selamlar,

15 aylık bir kızım var(insan yavrusu) :) ve hayvanları çok seviyor. hayvan sevgisiyle büyüsün, ona arkadaşlık yapsın diye evimize bir hayvan sahiplenmeyi düşünüyoruz.

kedilerden ziyade köpekleri daha yakın hissediyorum kendime. ayrıca müthiş bir hayvan sever olan ve bu konuda çok tecrübeli annem de bizimle kalıyor kızımızla ilgilenmek için. annem de çok istiyor evimize bir üye daha almayı.

fakat kafamda bazı sorular var,

evinde hem çocuğu hem de evcil hayvanı olanlardan fikir istiyorum. özellikle olumsuz yanları olmak üzere, evde hem çocuk hem de evcil hayvan olmasının avantaj ve dezavantajları nelerdir? sizin fikirleriniz, tecrübeleriniz çok önemli bizim için. kedi ve/veya köpek için ayrı ayrı tecrübelerinizi yazarsanız harika olur.

ayrıca petshop'tan satın almak istemiyorum. eğer çevremden kimsede bulamazsam, barınakları araştırmayı düşünüyorum.

son olarak, köpek konusunda da golden çok uysal, sevimli ve arkadaş canlısı geliyor. daha önce terrier bakmıştık, çocuktuk o zaman. evimiz kocaman bahçeliydi, hiç sıkıntı yaşamamıştık. tabi sonra bir trafik kazasında kaybetmiştik malesef. şimdiki evimiz de apartman dairesi.

teşekkürler herkese
emfuzi
(21.07.20)
3 kedi 1 köpeğimiz var. Köpek yeni 4 aylık Golden. Kedi ne kadar kolay geliyorsa köpek o kadar zor. Biz birazda kedilerimiz dolayısıyla zorlandık/zorlanıyoruz, kedileri kovalıyor rahatsızlık veriyor sıpa çünkü. Sadece köpek olacaksa daha rahat olabilir.

Ancak kesinlikle inanılmaz vakit alan uğraştıran bir süreç. Yavru almayacaksanız ki bize de önermişlerdi yetişkin alın diye dinlememiştik, kedilerimiz alışamaz diye düşünerek. Ancak hata etmişiz, yetişkin köpekler çok daha uysal oluyorlar. Yavru köpek çok hareketli oluyor ve alışma/tuvalet süreci çok yıpratabiliyor. Sevimli gelmelerine de bakmayın, dünyanın en hızlı büyüyen canlısı köpek olabilir. Hiçbirşey anlamadan inanılmaz bir hızda büyüyor. 2 ay yavruluk halini sevmek için cazip geliyorsa hiç düşünmeyin yavrudan ziyade yetişkine yönelin.

Köpeklerin iletişimi birazdaha interaktif olduğu için cazip geliyor olabilir çocuk için ama hayvanın her türlüsünün iyi geldiğine inanıyorum.

Golden yetişkin olana kadar pek uysal değil gördüğüm ve duyduğum kadarıyla 1-2 yaşına gelmiş köpekler azıcık ilgiyle çok uysal oluyorlar gördüğüm. Çevremizde 8 aylık 1-2 yaşında agresif bilinen cane corso, newfoundland, danua cinsi iri köpekler bile inanılmaz uysallar. Bizim sıpa üzerlerine atlıyor gık demiyorlar. Dolayısıyla yavru alacaksanız sokakta etrafta gördüğünüz gibi sürekli gülen uysal birşey beklemeyin, zamanla alışıyor ve duruluyorlar. Apartmanda biraz daha sıkılabilir ama sabah akşam biraz enerjisini atmanız lazım. Biz sabah 6 da kalkıp tuvaletini yaptırıp sonra hazırlanıp işe gidiyoruz. Akşam yine eve gelince 1 saat çıkarıyoruz, son olarakda yatmadan 11 gibi çıkarıyoruz. Uzunca bir süre dışarıya tuvaleti alıştırsanız bile özellikle çişi tutamadığı için gece sabaha kadar pedine yada parkeye yapıyor. Köpekle ilgilenmeniz, eğitmeniz, ihtiyaçlarıyla haşır neşir olmanız lazım. Goldenlar büyüyünce de cüsselerinin farkında değiller, şuanda 12 kg olan sıpamız koşup pat diye kanepede üstünüze atlayabiliyor. 40 kg olunca da bunu yapıyorlarmış, öğretip bu huydan vazgeçirmezseniz.

Özetle köpek sizi uğraştırır, vakit ayırıp ilgilenirseniz eğitirseniz güzel ama yoksa inanın çok yoruyor. Bunu yıllardır kedi bakan biri olarak söylüyorum.

Kediye gelince mamasını suyunu verin, arada o size kendini sevdirir. Çocuklarlada anlaşıyorlar. Ben olsam yeni de çocuk varken kedi alırdım :). Kedinin zor yada olumsuz bir tarafı pek yok bence.

Tek olabilecek şey perdelere biraz dadanabilir, koltukların kumaşı tırtıklı ise tırmalayabilir (bu köpek içinde biraz geçerli, oda ısırabiliyor) bazı kediler çiçeklere dadanabiliyor, bizimkiler oralı olmadı. Köpeğimiz 6 yıllık çiçekleri komple parçaladı. Tırmalama tahtası alır, kaliteli mama ile beslerseniz sorun yaşamazsınız gibi.


FAtE
(21.07.20)
biz de 6 yas ve 8 yasla apt dairesindeyiz. önce köpek almak vardı aklımda, arkadaşım tatile çıktığında misafir ettik 1 hafta, jack russel. kızları hareketliliğini ve çok sevgi arsızı olmasından hoşlanmadılar. sabah akşam tuvalet konusu ise benim için tam bir işkenceydi.
kedi sahiplendik bir evden 2 yaşında dişi. yaklasık 2,5 senedir bizde. çok sevdiren bir hayvan değil , kucağa falan pek gelmiyor o yüzden onu da çok çok sevemediler ama sıfır bakım sorunu ile beni aşırı memnun ediyor. bu arada hiç tırnaklama huyu yok, ısırması yok bu sebeple çok içim rahat. evde bir kedi olması da genel olarak bizi memnun ediyor. yani iyi huylu bir kedi tavsiye edebilirim köpek yerine


delidiyorum
(21.07.20)
(10)

covid 19 şüphesi

arkadaşlar merhababiraz önce işyerinden farklı departmanda çalışan bir arkadaşta covid 19 testi pozitif çıktığını öğrendim.bu pozitif arkadaş ile 3 gün önce aynı masada oturup birlikte birkaç mail yazmıştım, kendisi çok heyecanlı bir şekilde bağırarak konuşan ağzından tükürük saçan birisiydi.ikimizd
arkadaşlar merhaba

biraz önce işyerinden farklı departmanda çalışan bir arkadaşta covid 19 testi pozitif çıktığını öğrendim.

bu pozitif arkadaş ile 3 gün önce aynı masada oturup birlikte birkaç mail yazmıştım, kendisi çok heyecanlı bir şekilde bağırarak konuşan ağzından tükürük saçan birisiydi.

ikimizde de maske yoktu.

bende şu an herhangi bir belirti yok. bugün ben de test yaptırmak istiyorum akşam eve gitmeden önce. ama merak ettiğim birkaç husus var.

kuluçka süresi denen bir şey var mı? yani benim şu an negatif çıkıp sonradan pozitife dönme ihtimalim var mı?
yukarıda anlattıklarım gidip test yaptırmam için yeterli mi?
test yaptırabilirsem bugün, sonuç çıkana kadar eve gitmeyi düşünmüyorum. evde ailemi de riske etmek istemiyorum.

ne dersiniz?

haha, ayrıca dün de arabayı bıraktım metrobüs ile gidip gelmiştim işe. maske falan taktım tabi ama, bilemiyorum.

bu arada öyle kalabalıkta rezillik çekmeden, daha fazla risk almadan gidip parasını vererek düzgün bir ortamda test yaptırmak istesem istanbul avrupa yakasında nerede yaptırabilirim? ücretleri konusunda falan bilgisi olan var mıdır?
emfuzi
(16.07.20)
sonuç negatif çıksa bile izole bir şekilde karantinada kalman gerektiğini söyleyeceklerdir. Yani sonradan pozitif olma ihtimali de olabilir. Bu yüzden aileni de riske etmiş olursun.


clones
(16.07.20)
bu arada öyle kalabalıkta rezillik çekmeden, daha fazla risk almadan gidip parasını vererek düzgün bir ortamda test yaptırmak istesem istanbul avrupa yakasında nerede yaptırabilirim? ücretleri konusunda falan bilgisi olan var mıdır?


emfuzi
(16.07.20)
semptom yoksa o arkadaşla öpüşsen bile test yapmazlar.


jelly bear
(16.07.20)
1- kuluçka süresi diye bişey yok abi, bi 14 gün diolar bi 28 diolar çok tehlikeli bi meret, mesela bana 43 gün vücudunuzda kalmış şimdi açığa çıkmış olabilir dedi doktor.
2- Özel i bilmem ama devlette belirtin yoksa test yapmıyorlar
3-Valla eve gıtmıcen de nerede kalıcan o da onmalı tabı ama gitmemek en doğrusu.


paramolacak
(16.07.20)
Semptom yoksa test yok. Tecrübeyle sabit. Yalandan koku-tat kaybım var dersen belki yaparlar ama gerek yok. Test için Özel hastaneye gitmeni tavsiye etmem, pozitif çıkarsan hafif semptomun olsa dahi yatış veriyorlar.

Pozitif çıkan adamı yerden yerden vurmuşsun maşallah."bağırarak konuşan ağzından tükürük saçan birisiydi." Belki sen gizli taşıyıcısın ve o senden kaptı. Bu kadar emin ve aşağılayıcı cümleler kurmayın.


@kanlakarisikyagmur, who tespitlerine göre gizli taşıyıcıların bulaştırma riski yok bu arada bilgin olsun.

arkadaşı yerden yere vurmak da değil amacım, sadece riskin boyutunu göstermekti. hatta biraz önce aldığım bilgiye göre bu arkadaş dün test yaptırmış sonuç bekliyor olmasına rağmen bu sabah ofisten birkaç arkadaşa sarılmış öpmüş şakalaşırken falan. durumun vehametini sen düşün. :)


emfuzi
(16.07.20)
@emfuzi
Virüsün nasıl bulaştığı bile henüz bilimsel olarak kesinlik kazanmadı. Senin Who tespitlerine öpücük atarlar. 14 gün sakin sakin otur evinde semptomun olursa hastaneye gidersin. Bu virüs ingiltere başbakanından tut futbolculara kadar bir çok insana bulaştı. Pozitif çıktı diye insanların arkasından şöyle böyle konuşmalar yapma. Test sonucunu beklerken iş yerine gelmesine izin veren patrona ya da iş hekimine sitem et.


@emfuzi

1. Bulaştırma riski yok diye bir şey demiyor who. Açın tekrar okuyun o haberi.
2. Aynı who insandan insana bulaşmıyor da demişti.


catch the arrow
(16.07.20)
ama sonra who açıklama yaptı yanlış anlaşıldık diye, asıl tehlike gizli bulaşıcılar aslında.


clones
(16.07.20)
merak eden olursa diye, muayeneye gittim birkaç semptom söyledim. (uydurdum) sonra hem akciğer tomografisi çekildi hem de covid-19 testi yapıldı. sonuçlar negatif çıktı.


emfuzi
(21.07.20)
(6)

ne olmuş bu gözlüğe?

eşimin çantasında kendi kılıfı içindeyken bu hale gelmiş, geçenlerde dezenfektan şişesi açık kalmış dökülmüştü çantaya, onla alakası olabilir mi?markası rayban bu arada, yıllar önce atasun'dan almıştık. herhangi bir çözüm önerisi olan var mı?https://hizliresim.com/2F9vlmhttps://hizliresim.com/aAnsXf
eşimin çantasında kendi kılıfı içindeyken bu hale gelmiş, geçenlerde dezenfektan şişesi açık kalmış dökülmüştü çantaya, onla alakası olabilir mi?

markası rayban bu arada, yıllar önce atasun'dan almıştık. herhangi bir çözüm önerisi olan var mı?

hizliresim.com
hizliresim.com
emfuzi
(03.07.20)
numarali gunes gozlugu muydu?

bildigim kadariyla numaralilarda film gibi bir seyle sagliyorlardi gunes gozlugune cevirme seyini. atasun'a gotururseniz yapilacak bir sey varsa yaparlar ama cok umitlenmeyin derim.


fakyoras
(03.07.20)
numaralı değil, güneş gözlüğü.


emfuzi
(03.07.20)
Sıcakta kalmış gibi ama dezenfektandan da kaynaklı olabilir.


pass
(03.07.20)
Çok yüksel ihtimal Polarize bir gözlük. Daha önce Oakley marka gözlüğümün başına da aynı şey geldi. polarizasyon için bir film tabakası mevcut. o tabaka alkol ile temasında yanıyor bildiğiniz. Eriyip gidiyor. geriye böyle çatlak görüntü kalıyor. küçük bir ihtimal UV film de olabilir. onunda aynı şey başına gelmiştir.

gözlük modeli çok güzel, herhangi bir gözlükçüden marka olmayan cam kestirebilirsiniz, veya ortalama 400-500 tl ye rayban cam şipariş edebilirsiniz.


janavarorion
(03.07.20)
polarize +1

alkolle temasta soyulmuş olması muhtemel. zaten cam üzerinde bir tabaka şeklinde oluyor.

benim polarize gözülüğüm hiç alkol, deniz suyu, ter vb şeylere maruz kalmadığı halde 3 sene sonra soyulmaya başlamıştı. gidip optikçiden yeni cam siparişi verdim.

orta kaliteler 200-250 tl, iyi kaliteler 400-500 tl aralığında.

gözlükten memnunsanız cam taktırın ve kullanın.


eeb
(03.07.20)
dezenfektanın içerisindeki alkolden dolayı kaplamaları deforme olmuş. çerçevede bir sorun görünmüyor gibi. atasun'a götürürseniz camları değiştirirler diye düşünüyorum.


isyankar tosbaga
(03.07.20)
(2)

Yıkama talimatı sembolü sorusu

Merhaba Fotoğraftaki yıkama talimatı sembolü ne anlama geliyor?Teşekkürler.
Merhaba

Fotoğraftaki yıkama talimatı sembolü ne anlama geliyor?

Teşekkürler.
emfuzi
(18.06.20)
Saf yün anlamına geliyor sanırım. Woolmark olarak geçiyor.


pass
(18.06.20)
Yukarıda yazılan doğru, "pure new wool" diye de aratabilirsiniz. Makinede yıkanmaması önerilir.


fotrsapka
(18.06.20)
(1)

Instagram mavi tik onayı alma

Instagram da isimsoyisim şeklinde açılmış hesapla 40k takipçi. Aynı şekilde youtube da 15k takipçi falan olsa. Mavi tik onayı alınabilir mi ne dersiniz?
Instagram da isimsoyisim şeklinde açılmış hesapla 40k takipçi. Aynı şekilde youtube da 15k takipçi falan olsa. Mavi tik onayı alınabilir mi ne dersiniz?
emfuzi
(17.03.20)
instagram bu konuda çok uyuz. defalarca denedim, henüz vermedi. facebook ve twitter'da aynı kullanıcı adı ile mavi tik olmasına rağmen.


(3)

7 aylık bebek için hangi bölüme gitmeli

öncelikle selamlar saygılar sunuyorum7 aylık bebeğimizi normalde takip eden bir çocuk doktorumuz var tabi ama şu anki sıkıntımız biraz daha dermatoloji ile alakalı. egzema olduğundan şüphelendiğimiz şeyler var, annesinde de egzema var çünkü, dayısında, anneannesinde de var. kalıtsal bir şey anladığı
öncelikle selamlar saygılar sunuyorum

7 aylık bebeğimizi normalde takip eden bir çocuk doktorumuz var tabi ama şu anki sıkıntımız biraz daha dermatoloji ile alakalı. egzema olduğundan şüphelendiğimiz şeyler var, annesinde de egzema var çünkü, dayısında, anneannesinde de var. kalıtsal bir şey anladığım kadarıyla.

neyse, bu sorun için her zamanki doktoruna mı götürsek, normal cildiyeye götürsek bebek için bakarlar mı? yoksa çocuk cildiye uzmanı mı araştırmalıyız?

istanbul avrupa yakasında doktor tavsiyesine de açığız bu arada.

teşekkürler
emfuzi
(09.01.20)
@kingcyrax, çocuk doktorundan memnunuz yalnız dermatoloji uzmanına görünmek mi gerekir diye düşünüyoruz, eğer dermatoloji uzmanı tavsiyesi varsa değerlendirmek isteriz. teşekkürler yine de.


emfuzi
(09.01.20)
anasında var, dayısında var, egzama olduğunu düşünüyoruz diye kendi kendinize düşünmeyin. kendi doktorunuzdan memnunsanız önce kendi doktorunuza gösterin. cildiyeye yönlendirecek kadar ciddi, çocuk doktorunu aşan bir durum varsa zaten yönlendirir.


kibritsuyu
(09.01.20)
böyle durumlarda kendi doktoruna götürün ve durumu aciklayin.
o zaten yönlendiriyor ya da merak etmeyin diyor.


cedex
(09.01.20)
(4)

ofis için profesyonel yazıcı tavsiyesi

öncelikle merhabaofisimiz için bir yazıcı alacağız ama öncesinde konunun ehli arkadaşlardan fikir almak istedim.birbiriyle bitişik 3 farklı odadaki toplam yaklaşık 8 kişi günlük çıktılarımız için kullanacağız.*renkli ve renksiz çıktı özelliği*sorunsuz çalışan ve herkesin bilgisayarına/mailine tarama
öncelikle merhaba

ofisimiz için bir yazıcı alacağız ama öncesinde konunun ehli arkadaşlardan fikir almak istedim.

birbiriyle bitişik 3 farklı odadaki toplam yaklaşık 8 kişi günlük çıktılarımız için kullanacağız.
*renkli ve renksiz çıktı özelliği
*sorunsuz çalışan ve herkesin bilgisayarına/mailine tarama yapabileceği bir scanner özelliği. tanımlayacağımız adreslere mail atacak taranan dosyaları
*zırt pırt bitmeyecek toner/kartuş
*önlü arkalı çıktı özelliği
*a4 boyutu yeterli

şu da olsun diyebileceğiniz bir özellik var mıdır?
bu özelliklerde marka model öneriniz nedir?

Teşekkürler
emfuzi
(09.01.20)
google'dan yakininizdaki toner dolumcusunu bulup ona en kolay dolan ve en uzun giden toneri sorun. modeli ogrenince onu destekleyen cihazlardan birini ihtiyaciniza gore alin. en iyi ve ucuz cozum bu bence.


mayeskuel
(09.01.20)
bizde ricoh var, pek bi yamuğunu görmedik.


mg3929
(09.01.20)
ofis printerları için kiralama genelde mantıklı bir çözüm oluyor


argent dawn
(09.01.20)
(1)

çince tercüman

arkadaşlar selamlar,çince birebir tercüme yapabilecek birisi var mıdır? önümüzdeki hafta istanbul avrupa yakasında birkaç günlük bir iş var, çin'den gelen bir misafire çeviri konusunda destek olmamız gerekiyor. ödeme de yapabiliriz ama tutup da günlük 1000 lira falan isteyecek birisi olmasın lütfen.
arkadaşlar selamlar,
çince birebir tercüme yapabilecek birisi var mıdır? önümüzdeki hafta istanbul avrupa yakasında birkaç günlük bir iş var, çin'den gelen bir misafire çeviri konusunda destek olmamız gerekiyor. ödeme de yapabiliriz ama tutup da günlük 1000 lira falan isteyecek birisi olmasın lütfen. :)

Teşekkürler
emfuzi
(13.11.19)
Selamlar,

Ben size tercumanlik yapabilirim :) ! Hemen yesillendiriniz!


cossecant
(13.11.19)
(1)

Soruluk ps4 oyunu

Aslında sanırım ps2 veya ps3 te oynamıştım. Bir tür capture the flag tarzı bayrak kapma oyunuydu. Araba yarışı tarzı iki kişilikti. Yerden füze alıp diğer oyuncuya füze atıyorduk. Yerden bir şeyler alıp yere yağ bırakıyorduk falan. Neydi bu oyun? Bir de pa4 versiyonu lazım.
Aslında sanırım ps2 veya ps3 te oynamıştım. Bir tür capture the flag tarzı bayrak kapma oyunuydu. Araba yarışı tarzı iki kişilikti. Yerden füze alıp diğer oyuncuya füze atıyorduk. Yerden bir şeyler alıp yere yağ bırakıyorduk falan. Neydi bu oyun? Bir de pa4 versiyonu lazım.
emfuzi
(11.11.19)
Blur. Ps4 versiyonu yok


belki lazim olur
(11.11.19)
(2)

yurtdışı araç kiralama provizyon problemi

Öncelikle selamlargeçtiğimiz hafta avis'ten araç kiraladım Polonya'da. kiralama esnasında kredi kartımdan ödeme yaptım. ödeme olarak hem kiralama bedelini hem de depozitoyu aynı anda ödedim ve bu açık provizyon işlemlerinde bekliyordu.3 günlük kiralama sonrası arabayı teslim ettikten sonra, kartımda
Öncelikle selamlar

geçtiğimiz hafta avis'ten araç kiraladım Polonya'da. kiralama esnasında kredi kartımdan ödeme yaptım. ödeme olarak hem kiralama bedelini hem de depozitoyu aynı anda ödedim ve bu açık provizyon işlemlerinde bekliyordu.

3 günlük kiralama sonrası arabayı teslim ettikten sonra, kartımdan tekrar ödeme alındı. ve bu sefer yalnızca kiralama bedeli alındı, depozito alınmadı. fakat diğer ödeme hala açık provizyonda bekliyor. ama ikinci kez alınan ödeme (depozito içermeyen) doğrudan eksteye yansıdı, açık provizyon olarak beklemiyor.

tahmin ediyorum, en azından öyle olmasını umuyorum ki açık provizyonda bekleyen ödemenin tamamı, yalnzıca depozitosu değil, tamamı iptal edilecek birkaç gün içinde.

ne dersiniz?

firmayı arıyorum cevap vermiyor bu arada varşova havalimanı şubesi çok yoğun. mail atacağım birazdan.
emfuzi
(11.11.19)
Depozito iade olur 5-10 gün içinde.
Araçta hasar yoksa paniğe gerek yok.


cakabo
(11.11.19)
20 isgunu suruyor dostum avis. Acele etme 1 aya hallolur mail atmana gerek yok


skyangel
(11.11.19)
(2)

işyerindeki iki bilgisayar arasında ortak takvim kullanmak

öncelikle selamlar saygılar sunuyorum,işyerinde ortak bir takvim kullanmak istiyoruz. 2 bilgisayar arasında ilgili tarihler için yaptığımız notları görebileceğimiz, ikimizin de takvime ekleme çıkarma yapabileceği bir ihtiyaç söz konusu.elde ne var? 2 adet windows 10 yüklü bilgisayaraynı modem üzerin
öncelikle selamlar saygılar sunuyorum,

işyerinde ortak bir takvim kullanmak istiyoruz. 2 bilgisayar arasında ilgili tarihler için yaptığımız notları görebileceğimiz, ikimizin de takvime ekleme çıkarma yapabileceği bir ihtiyaç söz konusu.

elde ne var? 2 adet windows 10 yüklü bilgisayar
aynı modem üzerinden aynı ağ
aynı mail serveri üzerinden outlook kurulu (IMAP)

babanneye anlatır gibi anlatırsanız çok sevinirim gerçekten. :)

gerekirse google ile falan da çözebiliriz.

teşekkürler
emfuzi
(28.10.19)
trello


nahtoderfahrung
(28.10.19)
Google Calendar ustunde birinci hesapta yeni bir takvim olusturun, onu ikinci hesapla paylasin. Su 2 makale adim adim anlatiyor:

1. support.google.com
2. support.google.com

G Suite kullanirsaniz da benzer cozum alternatifi:

support.google.com


crown
(28.10.19)
(1)

5 aylık kızımın ilk dişi köpek dişi?

Öncelikle merhaba5 aylık kızım diş çıkarmaya başladı ama sağ alttaki köpek dişi patlak verdi ilk olarak. normal midir bu durum? endişelenmemizi gerektirecek bir durum var mıdır?teşekkürler
Öncelikle merhaba

5 aylık kızım diş çıkarmaya başladı ama sağ alttaki köpek dişi patlak verdi ilk olarak. normal midir bu durum? endişelenmemizi gerektirecek bir durum var mıdır?

teşekkürler
emfuzi
(28.10.19)
Bazen ön dişlerden önce bunlar çıkabiliyormuş, önemli olan doğru yerde düzgün çıkmaları, dişlerin birbirini itmemeleri vs sanırım.

Yine de bir doktora gösterip yamukluk, diş itme vs olup olmadığına baktırın. Hiç bir problem olmaz ama merak etmeyin.


John Bloor
(28.10.19)
(6)

arabama lastik bulamıyorum

öncelikle selamlar, saygılar herkese.arabamın üzerinde fabrika çıkışı orjinal lastikleri var, ama bu ölçülerde lastik bulamıyorum. yazlık olarak yalnızca michelin var. kışlık olarak birkaç seçenek var ama ben özellikle yazlık veya dört mevsim istiyorum.ölçüler 205/55/r19michelin almak istemiyorum çü
öncelikle selamlar, saygılar herkese.

arabamın üzerinde fabrika çıkışı orjinal lastikleri var, ama bu ölçülerde lastik bulamıyorum. yazlık olarak yalnızca michelin var. kışlık olarak birkaç seçenek var ama ben özellikle yazlık veya dört mevsim istiyorum.

ölçüler 205/55/r19

michelin almak istemiyorum çünkü orjinal fabrika çıkışı lastiklerinden hiç memnun değilim. ama diğer markalarda da hiç yok garip bir şekilde, ki türkiye'de şu an kendi sınıfında en çok satan arabalardan birisi bu yani, peugeot 3008.

nasıl lastik bulacağım ben?
bulamazsam michelin fabrika çıkışı orjinal lastikleri kötü olup da yeni aldığım lastik daha iyi performans verir mi? not: ıslak yol tutuşu berbat şu an, kuruyken dahi fren mesafesi inanılmaz uzun.
uygun fiyata lastik nerden nasıl bulurum? 1000 lira yahu 1 lastik, x 4 çok para hakikaten.
emfuzi
(25.10.19)
Aynı ölçüye (çapa) denk gelen farklı kombinasyonlar dene ararken, internette hesaplama siteleri var. %3 değişime kadar onay veriliyor.

Atıyorum mesela 210/60 da yakın çaptır sana, anlatamadıysam müsait olunca bulurum senin için.


John Bloor
(25.10.19)
Lastik çapı konusunda bilgilenilse bile ne ne anlama geliyor bir süre unutuluyor yine araştırma yapıyorsun internetten vs. diyerek adamlar artık pazaryeri sitelerinde "araba model adı lastiği" şeklinde aratınca sonuçlara çıkacak şekilde keywordsler koyuyorlar ilana.

Ben öyle aratıyorum. Bir de n11'de falan lastikçiler ve yağcılar satış yapabilmek için soruları hızlıca yanıtlıyor. 3008'e olur mu diye sorun, olmazsa iade ederim ha diye de zopayı gösterin aba altından. En ucuz ve en sağlam yöntem bu :) Yoksa lastikçiye gidip taktırsan en az 5-5.5 çıkar cepten.


www.belli.com.tr

toplam çapı max %2.5 değişikliğe kadar jant değişimi ile farklı ebatları kullanabilirsiniz.


Bence bir kaç büyük lastikçiyi ziyaret et ve sikintini paylaşıp fikirlerini al.

3008 hakkında hiç bir fikrim yok ama bir kere 5008 e binmiştim.o boyutta bir arabaysa neden 19 jant takmışlar anlam veremedim.19 jant ince yanak olunca hem bulmanız zorlaşıyor,hem fiyat yükseliyor hem de konfor sıkıntısı yaratıyor.jant ebatını düşürüp lastik et kalınlığını yükseitirseniz sorunlarınızın düzeleceğini düşünüyorum.tabi bunu iyi bir rot balansıçı ve lastikçi ile tartışmak lazım.

Benim wk jeepte sanıyorum ebat olarak 3008 den daha iricedir fabrika standart 18 jant var.bazen kış için bunu 17 ye düşürsem mi diye düşünüyorum.


duptıs
(25.10.19)
19'lik jant oldugu icin performans lastigi ister, ucuza iyi kalite lastik bulman zor bence, bu lastiklerin yurtdisi fiyati $200-$250 civari oluyor o yuzden tanesine 1000tl normal.

continental, michelin, pirelli falan bakacaksin. test sonuclarina bak oyle karar ver. dort mevsim bence turkiye icin ideal, pirelli cinturato p7 var bende fena degil.


cooperr
(25.10.19)
215 55 alsanız %1,5 fark yapıyor önemsiz, 225 50 alırsanız çap hiç farketmiyor, yanak yüksekliği de hiç değişmiyor.


John Bloor
(26.10.19)
(1)

Bu hangi para birimi

https://eksiup.com/p/5k2638044t97Selamlar saygılar Bu hangi para birimi acaba? Yaklaşık 500 birim var. Teşekkürler
eksiup.com

Selamlar saygılar

Bu hangi para birimi acaba? Yaklaşık 500 birim var.

Teşekkürler
emfuzi
(13.10.19)
Ukrayna grivnasi. 20 grivna=4.78 tl


kaptan memo
(13.10.19)
(3)

Lipo piller konusunda bilgili elektrik-elektronik mühendisi var mıdır?

Öncelikle merhabaLipo piller konusunda bir problemim var, rc arabam için aldığım piller, traxxas marka ve bu pillerin şarj çıkışları kendi içinden balans sistemli.ama elimde standart bir balanslı lipo şarj aleti var. şarj aletinin çıkışı artı eksi ve balans. yani şarjın dışında balans için ayrı bir
Öncelikle merhaba

Lipo piller konusunda bir problemim var, rc arabam için aldığım piller, traxxas marka ve bu pillerin şarj çıkışları kendi içinden balans sistemli.

ama elimde standart bir balanslı lipo şarj aleti var. şarj aletinin çıkışı artı eksi ve balans. yani şarjın dışında balans için ayrı bir şey var.

ama bu pilde balans ve şarj kısmı beraber.

konuyla ilgili birileri varsa fotoğraflarını falan da gönderebilirim.

teşekkürler
emfuzi
(10.10.19)
"Traxxas id" isimli dönüştürücü gibi bir aparat var sanırım. Bir bakın sizdeki pille uyumlu mu diye


reactionic
(10.10.19)
abi var da türkiye'de bulamadım bunu. varsa bildiğin bir yer önerir misin. :)


emfuzi
(11.10.19)
Cikisin fotografini atsana bi? Bendeki lipo'larin ucu uymmadigi icin kendim uygun konnektor lehimlemistim mesela.


stavro
(11.10.19)
(2)

Polonya'da yaşayanlara! ne giysek

öncelikle selamlar, 7-9 ekim tarihleri arasında warşova ve lodz'da olacağım. hava durumu da 9-10 derece falan gösteriyor.araba kiraladım, ulaşımı tamamen arabayla yapacağım yani. ama yine de soğuk gibi, yanımda atkı bere alsam mı? kalın kaz tüyü mont alsam mı?teşekkürler
öncelikle selamlar, 7-9 ekim tarihleri arasında warşova ve lodz'da olacağım. hava durumu da 9-10 derece falan gösteriyor.

araba kiraladım, ulaşımı tamamen arabayla yapacağım yani. ama yine de soğuk gibi, yanımda atkı bere alsam mı? kalın kaz tüyü mont alsam mı?

teşekkürler
emfuzi
(03.10.19)
9-10 derece icin kaztuyu mont almak cilginlik. Kaztuyu mont -10 ve asagisi icin en iyi ihtimalle.


hot potato
(03.10.19)
9-10 derece için kazağa gerek yok. yanına mont al ama.
arabayla gezeceksen sıkıntı yapmaya değmez.


facebook
(03.10.19)
(1)

ps4 oyun paylaşma

Arkadaşlar selamlar,ps4 konusunda yeniyim biraz. şimdi benim kendi psn hesabımda bir oyun var. yakın bir arkadaşımın da psn hesabında birkaç oyun var.ben kendi şifremi arkadaşıma versem o benim şifremle giriş yapsa,o da kendi şifresini bana verse, ben onun şifresiyle giriş yapsam falan.bendeki veya
Arkadaşlar selamlar,

ps4 konusunda yeniyim biraz.

şimdi benim kendi psn hesabımda bir oyun var. yakın bir arkadaşımın da psn hesabında birkaç oyun var.

ben kendi şifremi arkadaşıma versem o benim şifremle giriş yapsa,
o da kendi şifresini bana verse, ben onun şifresiyle giriş yapsam falan.

bendeki veya ondaki oyunları aynı anda farklı ps4'lerde oynayabilir miyiz?

bu arada güveniyoruz arkadaşımla birbirimize problem yok yani.

eğer mümkünse, nasıldır ne yapmak lazım birinci hesap ikinci hesap falan, babanneye anlatır gibi anlatır mısınız lütfen. bakın babanne kısmı çok önemli istirham ediyorum.
emfuzi
(03.10.19)
Bu bahsettiğiniz PSN Kardeşliği. Şimdi şöyle yapıyorsunuz; siz arkadaşınızın hesabını, arkadaşınız da sizin hesabınızı makineye Primary olarak ekleyecek. Bunun için arkadaşınızın hesabıyla giriş yapın. Sonra kendi hesabınızı açıp ayarlar>hesap yönetimi>bu hesabı ps4 sisteminde ana hesap olarak etkinleştir kısmından devre dışı bırakıp arkadaşınızın hesabını da yine bu kısma girip ana hesap olarak etkinleştirin. Arkadaşınız da sizin hesabınız için aynısını yapsın. Ondan sonra kendi hesaplarınıza girip iki hesaptaki oyunları da normal bir şekilde oynayabilirsiniz.


captainimsi
(03.10.19)
(2)

Digiturk play ortak kullanım

Selamlar Farklı takım taraftarı bir arkadaşım ile digiturkplay almayı düşünüyorum. Herkes kendi takımının maçlarını kendi evinden izleyecek. Daha önce burada yapanlar vardı sanıyorum. Digiturk uyanır mi mevzuya? Fb maçları hep bir ip den. Gs maçları hep başka bir ip den izlenince kıllanır mi adamlar
Selamlar

Farklı takım taraftarı bir arkadaşım ile digiturkplay almayı düşünüyorum. Herkes kendi takımının maçlarını kendi evinden izleyecek.

Daha önce burada yapanlar vardı sanıyorum. Digiturk uyanır mi mevzuya? Fb maçları hep bir ip den. Gs maçları hep başka bir ip den izlenince kıllanır mi adamlar? Bir yaptırım olur mu?

Teşekkürler
emfuzi
(20.08.19)
aynı anda açmaya çalışmaz ya da başka ülkeden girmeye çalışmazsanız bir şey olmaz.


denek hayatım
(20.08.19)
Forumlarda bir hesaba 4 kisi giriyorlar bir sey olmaz.


eipcack
(21.08.19)
(3)

Dünya üzerindeki en iyi köpek çiftlikleri

Arkadaşlar merhaba Anlayan birileri olsun lütfen. Patronum hayvanları çok seviyor. Özellikle köpekleri. köpek bulalım istiyor. Ama cinsi de özel. American pitbull terrier veya American Staffordshire terrier Bu iki cinsten biri olacak ama çok ciddi bir eğitim almış, olabilecek tüm eğitimleri almış ol
Arkadaşlar merhaba

Anlayan birileri olsun lütfen. Patronum hayvanları çok seviyor. Özellikle köpekleri. köpek bulalım istiyor. Ama cinsi de özel.

American pitbull terrier veya American Staffordshire terrier

Bu iki cinsten biri olacak ama çok ciddi bir eğitim almış, olabilecek tüm eğitimleri almış olacak. Kaç gündür Slovakya senin Macaristan benim çiftlik arıyorum. Yok arkadaş.

Zaten şirketin bahçesinde bir sürü özel cins eğitimli köpek var. Ortam çok müsait köpeklere çocukları gibi bakıyor. Hayatı kurtulacak hayvanın.

Bilen anlayan biri yönlendirme yapsın ne olur. Neresi olursa kaç para olursa olsun sorun değil o köpeği bulmamız lazım.
emfuzi
(01.08.19)
ben olsaydım herhangi bir barınaktan sahiplenip ileri düzey itaat eğitimi verdirirdim.
istediğiniz cinsler türkiyede yasak ırk olduğu için yurt dışından getirtemezsiniz. gümrükte el koyulur ve uyutulur muhtemelen.


elphantgun
(01.08.19)
daha önce benzer cins birkaç tane getirdik hiçbir problem olmadı bu arada. öyle sandığınız gibi bir denetim yok. ayrıca pitbull da aynı şekilde yasak bir cins ama sokaklar pitbull dolu.


emfuzi
(01.08.19)
Kopek ciftlikleri kopek egitmiyor ki. Aradiginiz kopek egitimi veren kurumlar. Onlarin da aslinda ideal olani, egitimin bir kismina kopekle yasayacak kisi-kisilerin katilmasi.

Ozellikle de Dogu Avrupa uzak durulmasi gereken noktalardan. Kotu sartlari yuzunden kurtarma operasyonlari yapiliyor orada siklikla ve hayvanlar genellikle Bati Avrupa´daki kuruluslar tarafindan sahiplendiriliyor.

Terrier kolay bir kopek ailesi degil, ortam musait olsa da, bu hayvanlarin tek bir alanda degil, disarida da olmasi, dolastirilmasi gerekir. Benim de buyuk terrier cinsi kopegim var, Airedale. Bahsettiginiz irklar kangalin benimseyebilecegi yasam sartlarina cok uyumlu degiller. Onlar buyuk arazilerde, o arazilerin disina cok cikmadan mutlu mesut yasiyorlar. Terrierler oyle degiller.

Bence patronunuzun bu konularda yeterli bilgisi yok. Kopege yazik olmasin, sevgi maalesef yeterli degil bu kadar buyuk bir sorumlulugu almakta. Onu bu isten vazgecirin. Ya da gercekten bilgi sahibi olmasini saglayin.

Ben kopek alim-satimi isine karsiyim. Kendi kopegimi, bu cinse sahip cikan; ev degistirmek zorunda kalan Airedalelere yeni aile bulan yasal bir kurumdan sahiplendim. Ancak bu tip ciddi yerler evinize gelmeden, sartlarinizi denetlemeden asla kopegi size emanet etmezler. Sizin durumunuzdakilere egitimli bir hayvani vermezler, cunku sizin kopegin cinsi ve egitimi hakkinizda yeterli bilginiz yoktur. Biz polis egitimi almis ama k-9 testini basariyla tamamlayamamis bir Alman kurdunu sahiplenecektik mesela, ama hic uyusamadik deneme suresinde. Boyle durumlarda o kurumlar devreye girerler. Cunku onemli olan sizin pasa keyfiniz degil hayvanin refahidir. Sizi kim denetleyecek? Sizin aradiginiz sey hayvan üreticileri.

Bu durumda sizin izleyeceginiz yol sudur: Avrupa´daki cok ciddi "üretici"lerden kopek bulmak. Bulunan kopek show line mi work line mi olacak mesela, bunlara bakmak. Gitmeden, etmeden asla olmaz. Sonrasinda o hayvani egitime yollamak. Cesit cesit egitim var bu arada, oyle sabit bir konu degil. Oyle farkli bir ulkeden bu surec nasil yonetilir, hic bilmiyorum ama.

Bakin hic para konusunda bir sey yazmadim. Para ve "hayvan sevgisi" uzerinde konusulacak son konular cunku. Sevgi ile hicbir yanlis dogru olmuyor. Profesyonel yardim gerekiyor. Sirketin bahcesinde -büyüklügü önemsiz- terrier cinsi kopek beslenmek isteyen bir insanin kesinlikle boyle bir yardima ihtiyaci var.


buf-e kür
(01.08.19)
(6)

Hasan mezarcı ziyareti

Merhabalar Sohbet etmek amacıyla hasan mezarcıyı ziyaret etmek istiyorum. Aydınpınar köyünde bildiğim kadarıyla. Yerini yurdunu bilen tarif edebilecek var mıdır?Teşekkürler
Merhabalar

Sohbet etmek amacıyla hasan mezarcıyı ziyaret etmek istiyorum. Aydınpınar köyünde bildiğim kadarıyla. Yerini yurdunu bilen tarif edebilecek var mıdır?

Teşekkürler
emfuzi
(29.06.19)
su an yurtdisinda yasiyor diye biliyorum ama emin degilim. eger duzcedeyse, aydinpinar koyu merkeze yurume mesafesinde. kendisinin daha detayli konumunu bilmiyorum ama.


pide
(29.06.19)
Köyün yerini biliyorum da köyün içinde nerde acaba. Kahveye gidip sorsam da ne derler bilmiyorum. :)


emfuzi
(29.06.19)
Koy meydaninda 13. Havari benim diye bagirsaniz bence o sizi bulur.


Gecen tesaduf ugur mumcu ile olan trt tartismasini izledim.
Adamin bu hal gelmesi cook gizemli bir olay. Hayat cok ilginc. Gider gorursen izlenimlerini yaz buraya.


tunaktunaktun
(29.06.19)
Yurtdısında bu aralar


000000
(29.06.19)
eksisozluk.com

Buldum evi. :)


emfuzi
(29.06.19)
(3)

Bebek doğum tarihi 1 gün erken yazdırılabilir mi?

Öncelikle merhaba Bebek doğum tarihini doğum belgesinde yazanın 1 gün öncesine veya sonrasına yazdırmak mümkün mü?Rica olur Bağış olur rüşvet olur. :)Yakın zamanda bebeği için kimlik alan birileri varsa eğer tecrübe ve önerilerine açığım.Teşekkürler
Öncelikle merhaba

Bebek doğum tarihini doğum belgesinde yazanın 1 gün öncesine veya sonrasına yazdırmak mümkün mü?

Rica olur Bağış olur rüşvet olur. :)

Yakın zamanda bebeği için kimlik alan birileri varsa eğer tecrübe ve önerilerine açığım.

Teşekkürler
emfuzi
(06.05.19)
Kimlik eve geliyor zaten. Müdürlüğe bildiriyi hastane yapıyor galiba.


sutlu nescafe
(06.05.19)
Tanıdığın varsa oluyor hacı.


all girls dream
(06.05.19)
Gerçi 3 sene oldu ama biz nüfus müdürlüğüne gittiğimizde memur hastane raporu var mı yok mu diye sormuştu. Eğer var derseniz oradaki bilgileri aynen yazmak zorundayım da demişti :) yani yok diyerek farklı bilgi verebilirsiniz. Tabi değişti ise bilmiyorum.


shotcrete
(06.05.19)
(2)

Araba ile İşe gidip gelirken yolcu almak

Arkadaşlar merhaba Her sabah beylikdüzünden yola çıkıp yenibosna daki is yerime gidiyorum. Akşamları da aynı guzergahi dönüyorum kendi aracım ile. Yolda aynı guzergahi kullanan insanlarla birlikte gidebilecegim yolcu bulabilecegimi bir site uygulama falan var mıdır?Teşekkürler
Arkadaşlar merhaba

Her sabah beylikdüzünden yola çıkıp yenibosna daki is yerime gidiyorum. Akşamları da aynı guzergahi dönüyorum kendi aracım ile.

Yolda aynı guzergahi kullanan insanlarla birlikte gidebilecegim yolcu bulabilecegimi bir site uygulama falan var mıdır?

Teşekkürler
emfuzi
(16.12.18)
TAG diye uygulama var, uzun adını unuttum
Tek araba gidelim olabilir


Tek Araba Gidelim +1


babilbaligi
(16.12.18)
(8)

Galeriden ikinci el araba alırken ödeme

Arkadaşlar merhaba Yarın sabah galeriden ikinci el araba alacağım. Bugün baktık ettik servis bayi falan notere yetişemedim. Yarın sabah Noter işlerini yapacağız.Bu akşam galerici arkadaş ile konuşurken ödeme olayında iki farklı hesaba böleceğini söyledi. Biri şirket hesabı diğeri şahsi hesap. Aracı
Arkadaşlar merhaba

Yarın sabah galeriden ikinci el araba alacağım. Bugün baktık ettik servis bayi falan notere yetişemedim. Yarın sabah Noter işlerini yapacağız.

Bu akşam galerici arkadaş ile konuşurken ödeme olayında iki farklı hesaba böleceğini söyledi. Biri şirket hesabı diğeri şahsi hesap. Aracı kendileri alırken gösterdikleri fiyatın üzerine fark koymamak ve vergiden kaçınmak için diye düşündüm.

157 ye anlaştık 145 şirket hesabına ve 12 şahsi hesaba gönderirsin dedi. Ben her iki ödemede de açıklama kısmına XXX plakalı araç satışı içindir diye not düşeceğim.

Galericinin bu isteğinde bir kıllık var mı sizce? Neye dikkat edeyim?

Bu arada galeri Mustang Mercedes bmw range Rover vs tarzı lüks arabalar satıyor daha çok.
emfuzi
(29.11.18)
sana o kadar 145k fatura keseceklerdir, üzerini de açıktan alacaklar. o yüzden satış yapılırken de noterde satış bedelini 145 olarak yazdıracaksın veya yazdıracaklar. ona dikkat et.


malheiros
(29.11.18)
Satıyosa adam gibi satsın. Kıvırtarak iş yapmasın


Delay Fuze
(29.11.18)
büyük ihtimalle bu araba galerinin değil orada konsinye duruyor. Dolayısıyla araç sahibi 145 alacak kalanıda kendi komisyonları. Galericilerde para işlerinde sıkıntı çıkmaz kolay kolay.


goodman
(29.11.18)
Araba galeri adına kayıtlı ruhsat görüntüsü var bende :)


emfuzi
(29.11.18)
Kdv muhabbeti. Noterde sstis bedelini de 145 yazdiracaklar belli. Senlik bir sikinti yok. Olsa olsa bir sorun kaynakli mahkemelik olsaniz ve iade karari ciksa eb fazla basina gelecek sey 145 bin iade alman olur.


Ben bu ise alet olmam, etik degil diyorsaniz tabii ki yapmayin. Yaptirmayin.


senin açından risk: aracı iade etmen gerekirse 145 alabilirsin.

devlet açısından: vergi kaçırılma durumu var ama 12 bin az geldi, normalde 157yi 100 filan gösterirler.

galerici açısından risk: yok


cedex
(30.11.18)
Bir sıkıntı çıkmaz, oto alım satımda pek olmasa da memleketteki bütün evler bu şekilde satılıyor. Hatta iki hesap değil de tapu değerini bankadan kalanını elden yapıyor bütün piyasa.

"Devlet vergi kaybına uğruyor, ben tam ödeme yapacağım" dersen satıcı da oluşacak maliyeti satış fiyatına ekler.


John Bloor
(30.11.18)
(4)

2. El araç uzmanlarına bir soru

Merhaba arkadaşlar Almayı düşündüğüm araç 2015 Nissan qashqai 1.6 dizel otomatik.Km 65.000 de. Fiyat emsallerine göre piyasa ortalaması bir tık altında. Araç sahibi inşaat içi yapıyor daire karşılığı almış arabayı. Ruhsat görüntüsü bende. Sadece yan kapılarda boya var. Hasar kaydı miktar yazmıyor..N
Merhaba arkadaşlar

Almayı düşündüğüm araç 2015 Nissan qashqai 1.6 dizel otomatik.

Km 65.000 de. Fiyat emsallerine göre piyasa ortalaması bir tık altında.

Araç sahibi inşaat içi yapıyor daire karşılığı almış arabayı.

Ruhsat görüntüsü bende. Sadece yan kapılarda boya var. Hasar kaydı miktar yazmıyor.
.
Nissan bayiinde serviste çalışan bir yakınım şase numarası ile kontrol etti aracın 10,20,30 bin bakımları serviste yapılmış. 40 ve 50 bin bakımları serviste görünmüyor ve 60 bin bakımı yine serviste yapılmış. Servisteki yakınım eksik olan iki bakıma ait fatura görüntüsü bulursam teyit edebileceğini söyledi. Servis bakım kaydı sisteme girilmemiş olabilirmiş.

Eğer öyleyse fatura görüntüsü veya hangi serviste yapıldığı bilgisi teyit etmek için yeterli. Araç sahibi eski sahibine ulaşıp yarın bu konuyu çözmeye çalışacak bak.

İlk tescil tarihi 29.12.2015. Yani 2018 sonuna kadar garanti devam ediyor olması lazım.

Gelelim sorulara;

Garanti devam ediyorsa ben garantiyi uzatabilir miyim? Sizce değer mi?
Araç nasıl sizce. Yani demek istediğim bu servis kaydı mevzusu sıkıntı yaratır mı?
emfuzi
(29.10.18)
Garanti uzatma hemen aldığında kısıtlı bir zaman veya kmde yapabileceğin birşey

Bir de uzatma garantisi servisin verdiği nir garanti değil. Sigorta firmasının yaptığı bir poliçe. Yani servis gibi değil.


efruz
(29.10.18)
şase numarası veya plaka ile yapılan kontroller bir işe yaramaz, hepsi yalan dolan. geçen ay hayatı kaymış minibüsleri toplayıp hasarsız diye satan bir yerden araba aldık. adam da kimseye güvenmeyin dedi. sanayide kaportacıda şase numarasına bakım işleyecek makine yok. servisteki yakınınız eğer cidden güvenilir bir yakınınızsa düzgün bir expertiz numarası versin size, didik didik baktırın.


Tears of Devil
(29.10.18)
Belli ki garantisi bitene kadar servise gitmiş, 10-20-30 bin km bakımları serviste yapılmış. Sonra 40 ve 50 bin bakımları özel servisde yapılmış, haklı da insan yetkili servise niye gitsin ki garanti yoksa?

60 bin bakımını da size aracı satmak isteyen kişi yetkili servise gidip yaptırmıştır herhalde.

Tam bir ekspertiz yaptırın, değişen parçası yok sadece iki kapıda boya varsa fiyat da uygunsa alın.

Değişen parça varsa ön ve arkadan büyük bir darbeden değilse düşünülebilir, fiyatı da ona göre olmalı.


John Bloor
(30.10.18)
hasar kaydını mesaj atarak öğren eğer çıkmıyorsa cebinden yaptırmıştır. araç piyasanın ne kadar altında oda önemli. bende garantim bitince özel serviste yaptırıyorum.2. el araçta dikkat edilmesi gerek 2 3 şey vardır. 1.cisi ön kaputtan araç darbe almış mı 2.cisi kmsi ve şanzımanı(otomatiklerde şanzıman önemli) 3.aracın pert kaydı var mı? aracın hasar kaydı yüksekse al satı zor olur.


mikahakkinen
(30.10.18)
(14)

Komşudan gelen çocuk çığlık sesleri

Yeni taşındığım evde özellikle geceleri komşudan çocuk çığlıkları duyuyoruz. Komşu kimdir necidir çocuk veya çocuklar kaç yaşındadır hiçbir bilgim yok. Duyduğumuz sesler de inanılmaz derecede ürkütücü. Ara ara çığlığa dönüp sürekli bir ağlama. Ama böyle periyodik olarak can havli ile acı ile yüksele
Yeni taşındığım evde özellikle geceleri komşudan çocuk çığlıkları duyuyoruz. Komşu kimdir necidir çocuk veya çocuklar kaç yaşındadır hiçbir bilgim yok.

Duyduğumuz sesler de inanılmaz derecede ürkütücü. Ara ara çığlığa dönüp sürekli bir ağlama. Ama böyle periyodik olarak can havli ile acı ile yükselen çığlıklar.

Kötü kötü şeyler geliyor aklıma. Bu saatte gidip kapısını çalmak da istemiyorum. Eğer sandığım gibi bir şey Yoksa Polis falan arayıp daha 2-3 haftadır oturduğum evde insanlarla kötü ilişki kurmak da istemiyorum. Ama birkaç günde bir duyduğum bu sesler gerçekten ürkütüyor ve düşündürüyor.

Ne önerirsiniz?

Edit: eklemeyi unuttum. Çocuk sanki arada dur yapma der gibi geliyor %100 emin olmamakla birlikte.
emfuzi
(21.10.18)
senin aradığını nereden bilecekler ki? isimsiz ara.


khufu
(21.10.18)
Adresi karşı bina, ismide sallama yaparsın işte. Ara gitsin aksiyon olur.


zxcd
(21.10.18)
bebek vardır, gazı vardır, acıkıyordur.
dur yapma kısmı olmasa böyledir muhtemelen.


cedex
(21.10.18)
Bizim binada zihinsel engelli bir çocuk var. Bazen inliyor, bağırıyor, ağlıyor. Aynı şekilde alzheimer hastası bir de teyzemiz var. Can havliyle bağırdığı oluyor. Bu tarz bir durum olabilir mi? Apartman görevlisi falan varsa sohbet edip sorabilirsiniz.


Phoebe
(21.10.18)
Önce bir ağız arayın. Olağandışı bir durum varsa muhtemelen etrafta insanlar biliyordur. Bilinen bir durum yoksa (yeni bebek, engelli, hasta vb.) polisi aramanız iyi olur.

yoksa çocuğuna ilaç yapmaya çalışan anne-babayı polisle uğraştırmış olma ihtimaliniz yok değil.


babilbaligi
(22.10.18)
Bir tanıdığın 6 yaşında kızı var, neredeyse doğduğundan beri gece çığlık çığlığa ağlıyor. Anne baba çaresiz. Sebepsiz yere gece sanki parçalıyorlaşmış gibi ağlıyor çocuk. Ortalığı kaldırıyor. Söyledim o kadar bir pedagoğa gidin diye. Çocuğun dikkat çekme yönteöi sanırım. Ama yine de konu komşuya bir sormakta fayda var. Gerekirse ailesiyle görüşülmeli sizin durumunuzda. Her türlü ihtimal değerlendirilmeli.


insomnia
(22.10.18)
alt komşumuzda var böyle bir çocuk.
anne baba artık psikolojilerini kaybetmek üzereyken destek almaya başladılar da durum düzeldi.
bazı çocuk ne yazık ki böyle ağlıyor, etinden et kopartılıyormuş gibi. yüksek ihtimal böyle bir vakadır.
bir diğer ihtimal de çocuğun içmesi gereken ilaç, vurulması gereken bir iğne vardır ve bunun tantanası oluyordur. ne yazık ki çok can sıkıcı bir durum. bizim komşulara biz kahroluyorduk.
farklı bir ihtimal aklıma getirmek istemiyorum bile.

ancak yine de yöneticiyi arayıp sorabilirsin durumu.


teritori
(22.10.18)
her ihtimale karşı komşulara sorun. Engelli vs bir bilgi yoksa direkt polisi arayın. Normal bulmadım ben bunu.


alaimisema
(22.10.18)
Bizim üst katımızdaki çocuk böyle. Ben inanılmaz gerildim ve dinledim. Anladığım kadarıyla çocuğa akşam banyosu yapıp yatırıyorlar ve çocuk yıkanmayı istemiyor. Bu tür bağrıntılara bir gürültü eşlik ediyorsa polise ihbarda bulunabilirsiniz. Diğer komşuların bir ağzını arayın.


SiyamkedisiZorro
(22.10.18)
O kadar sey duyuyoruz ki haberlerde falan. Ben olsam riske girmez arardim polisi.

Karsi apartmandan duymus gibi isimsiz arayin polisi. Siz oldugunuzu anlamazlar.
Polis ilgilenmezse siz gidip kapisini calin, "Yardim edebilecegimiz birsey var mi?" diye.

Cocugun "Dur, yapma!" deme ihtimali hic öyle yabana atilacak birsey gibi degil.


chitosan
(22.10.18)
çocuk polisleri ayrı oluyor. ihbar et gelir bakarlar.


hasmetizm 2046
(22.10.18)
Arayacaksan tam cigliklarin basladigi sirada ara.


stavro
(22.10.18)
benzeri bir çocuk benim alt katımda var. ilk başlarda akıl hastası sandım ama değil. artık anne babayı da delirtti çocuk. ağlamasını duysan ölürüyorlar sanırsın ama ortada bir şey yok. dayanılır gibi değil.


orpheus
(22.10.18)
Öncelikle sizin aradığınızı %100 anlayacaklar. Apartmana yeni biri taşınıyor ve evlerine şikayet üzerine polis geliyor. Hatta şöyle söyleyeyim arayan siz olmasanız bile sizin olduğunuzu düşünürlerdi muhtemelen.

Ayrıca fevri karar vermeyin. Aynı komşudan bende de var. Okumuş cahil tipler. Avaz avaz anne çocuğa çocuk anneye kıçlarını yırtarcasına bağırıyorlar. Dışarıya entelektüel gözükmeye çalışan içeride ise bok gibi çocuk yetiştiren bir ana baba bozuntusu. Çocuklar hatta öyle bir bağırıyor ki şiddet uygulanıyor sanırsınız halbuki tamamen şımarıklıktan. Senelerdir alıştım artık.


testis agrisi
(22.10.18)
(5)

notebook tavsiyesi

merhaba arkadaslarsimdi soyle bir problemimiz var, 17-18 yaslarinda bir kardesimiz var, universiteye baslayacak kiz kardesimiz. annesi de hediye olarak notebook alacak. kardesimiz de ince olsun ve uzunca bir sure idare etsin istiyor. tek sartimiz ince olmasi. zaten kiz cocugu oldugu icin oyle oyunla
merhaba arkadaslar

simdi soyle bir problemimiz var, 17-18 yaslarinda bir kardesimiz var, universiteye baslayacak kiz kardesimiz. annesi de hediye olarak notebook alacak. kardesimiz de ince olsun ve uzunca bir sure idare etsin istiyor. tek sartimiz ince olmasi. zaten kiz cocugu oldugu icin oyle oyunla gta ile cs ile falan da isi olmayacak. film izler muzik dinler facebook youtube girer falan diye tahmin ediyorum

gecenlerde asagidaki modeli gormus begenmis bana sordu. ben de sadece 128 gb ssd oldugu icin alma dedim. tamam performans iyi olacak da depolamasi yetmeyecek. yaninda ayrica harici hdd falan ugrasacak. ssd cok elzem degil yani ama hafiza onemli.
www.teknosa.com

butcemiz de 2500 tl civarinda. ince olmasi kriterimiz, islemcisi vs de hizli bir sey olursa tadindan yenmez. bunun disinda her markadan oneriye acigiz. ama ultabook, zenbook, ideapad vs tarzi ince bir cihaz olmasi lazim.

tavsiyeleriniz nedir?

tesekkurler
emfuzi
(28.09.18)
Sadece bunları yapacaksa iPad.


sta
(28.09.18)
Word excel lazım olur illa, tablet almayın bence. Sizinki biraz pahalı sanki o özelliklere göre :/ hem uzun süre gitmez gibi duruyor.

Bu nasıl? Freedos olduğunu baştan belirtiyim.

www.hepsiburada.com


mor.inek
(28.09.18)
oyun oynamayacak internette gezinecekse 128 gb gayet de yeterli bu arada.


lifeframe
(28.09.18)
harddisk kapasiteleri onemini yitireli cok oldu. download donemi bitti artik. cogu kisiye sorsan en son ne indirdigini hatirlamiyordur bile.

ssd olsun ama ozellikleri bi tik arttirin.

tablet verimli degil bu arada


brkylmz
(29.09.18)
Hp stream 14. 64 gb emmc disk 1.6 ghz işlemci var üzerinde. Gittigidiyor da 1299 lira.


Telcontarin
(29.09.18)
(2)

xcode da hesap makinasi yapmaca :)

merhaba arkadaslar, daha once xcode'da app yazmayi ogrenmek istedigimi sormustum size, birkac arkadas da yon verdi sagolsun.su an deneme amacli ilk aplikasyonumu yazmaya calisiyorum ama bir yerde tikandim. bana kalsa youtube da izledigim videonun aynisini yapiyorum ama eksik bir nokta var.hesap maki
merhaba arkadaslar,

daha once xcode'da app yazmayi ogrenmek istedigimi sormustum size, birkac arkadas da yon verdi sagolsun.

su an deneme amacli ilk aplikasyonumu yazmaya calisiyorum ama bir yerde tikandim. bana kalsa youtube da izledigim videonun aynisini yapiyorum ama eksik bir nokta var.

hesap makinasi yaziyorum ve rakamlarin sonuc ekranina atamasini gerceklestirdim su an, fakat rakama tikladigimda sonuc ekranina herhangi bir hareket gelmiyor. unlem isaretli bolumde de soyle bir cumle var:

direk ekran goruntusu atiyorum :)

bana bir yol yordan gosterin kurban olayim. daha ilk gunden pes etmeyim.

eksiup.com
emfuzi
(21.09.18)
araştırdım birisi, "For me what worked was the reposition the elements: Drag them again into position and drag their height and width to the desired size again. Then click on "Resolve Auto Layout Issues" and click on "Reset to Suggested Constraints"." demiş.


kahoan
(21.09.18)
çok zevkli iş xcode, pes etme.

şimdi öncelikle senin tasarımda gösterdiğimn ünlenm işareti ve uyarılar layout ile ilgili, yani xcode diyor ki sen bunları elinle koydun iyi güzel de bunların içindeki text'ler değişirse olaylar değişir ben ne yapacağım.

tasarımlarda autolayout kullanabilirsin, işlerin çok daha kolaylaştığını göreceksin, istersen autolayout ile ilgili youtube videolarına filan bakabilirsin,

temel 4-5 şey var onları kaptın mı her cihaza uygun şekil alan uygulama yapabilirsin.

sen bu tasarımı gördüğüm kadarıyla 4s ile yapıp xr simulator ile test ediyorsun yüksek ihtimal xr'da o butonlar küçük kalıyor, autolayout dediğimiz şey bu sorunun çözümü aslında.

soruna ve hataya dönecek olursak tasarımda verdiği şey hata değil uyarı.ama console'da görüğüm kadarıyla invalid argument exception vermiş programın

"terminating app due to uncaught exception .......

diye başlayan cümle aslında hatayı gösteriyor. layout hatası uygulamayı sonlandırmaz tasarım kötü çıkar veya butonu textbox'ı görmezsin vs.

eğer uygulama çalışırken birden kapanıyorsa kod tarafında bir hata yapmışsın demektir, kapandığı anda da zaten sağ altta console'da hatayı görebilirsin.

tam olarak neler döndüğünü anlamak istiyorsan kod tarafında breakpoint koyup satır satır kodu çalıştırıp nerede neden hata aldığını irdeleyebilirsin.

kolaylıklar.


ocanal
(22.09.18)
(3)

program yazma hakkinda

evet sevgili arkadaslar, belki cok sacma olabilir ama program yazmayi ogrenme gibi bir amacim var bir suredir.program nedir, sql nedir, java nedir. ne icin hangisini kullanmak gerekir vs. tamamen sifirim bu konuda.bir adet macbook ve xcode var elimde. tum aksiyonu bu platformlardan yurutmek istiyoru
evet sevgili arkadaslar, belki cok sacma olabilir ama program yazmayi ogrenme gibi bir amacim var bir suredir.

program nedir, sql nedir, java nedir. ne icin hangisini kullanmak gerekir vs. tamamen sifirim bu konuda.

bir adet macbook ve xcode var elimde. tum aksiyonu bu platformlardan yurutmek istiyorum simdilik.

mobil app de yazmayi ogrensem fena olmaz. guzel de olur hatta.

matematiksel zekam iyidir, ingilizcem iyidir, en sevdigim matematik konusu logaritma ve fonksiyonlardi mesela. fonksiyonlar burda isime yarayabilir belki.

bilgisayardan az cok anlarim. format atarim, zamanlanmis gorev yaparim. excel de formul yazarim. mevzuya cok da uzak degilim yani, kodlama veya programlama konusunda tamamen sifir olsam da kendime guveniyorum gercekten ogrenme konusunda.

konunun erbabi arkadaslarin her turlu tavsiyelerine acigim.

bu arada disardan kursa gidecek kadar vaktim ve naktim yok malesef. en azindan simdilik.

seviyorum sizi, saglicakla kalin.
emfuzi
(19.09.18)
Çok basit olabilir belki ama sıfırım dediğin için, www.code.org
Programlamanın temel yapıtaşlarını öğrenirsin buradan, sonra da bir dil seçip devam edersin.


diyanet takvimi
(19.09.18)
Öncelikle 20 yıllık yazılımcı olarak belirtmeliyim ki kitaplar ve kurslar sana programlamayı öğretemez en fazla fikir verir. Google varken kursa gitmek ya da kitap almak gereksiz hemen her konuda örnek kod ve soru cevap Google'da zaten var. XCode ile hem mobil uygulama hem de Mac için masa üstü uygulama geliştirebilirsin. Bence XCode'u aç ve yavaş yavaş basit uygulamalar geliştirerek öğrenmeye başla, mesela önce hesap makinesi yap bununla ilgili Youtube videoları var adım adım anlatan sonra web servislerinden veri çekerek bunları parse etmeyi öğren sonrası gelir zaten.

Not : XCode ile programlamaya gireceksen mutlaka bir Web servisi yazmayı da öğrenmek zorundasın.


solo
(20.09.18)
udemy'de murat hocanın python eğitimini satın aldım 25 tl ye. gayet güzel anlatıyor. başlangıç için python gerçekten kolay ve anlaşılır bir dil. bu arada sadece eğitimde yok github da yaptığı alıştırmaları paylaşıyor slack uygulamasında sorularını cevaplıyor. youtubeda da bir sürü video var ama derli toplu değil.


grunge
(20.09.18)
(3)

MacBook icin harici hdd tavsiyesi

oncelikle herkese merhabalarMacBook hafizasi yeterli gelmiyor, bunun icin kendime bir adet harici depolama birimi almam gerekiyor. kafamda aslinda 3.0 wd elements marka harici hdd var, 2,5" olmasi ve Uygun fiyatindan dolayi ilk tercihim gibi.video edit yaptigim ve kullandigim dosyalar cok buyuk oyut
oncelikle herkese merhabalar

MacBook hafizasi yeterli gelmiyor, bunun icin kendime bir adet harici depolama birimi almam gerekiyor. kafamda aslinda 3.0 wd elements marka harici hdd var, 2,5" olmasi ve Uygun fiyatindan dolayi ilk tercihim gibi.

video edit yaptigim ve kullandigim dosyalar cok buyuk oyutta oldugu icin acaba 3.0 hizi yeter mi diyorum. macbook 128 gb ssd'll bu arada.

Ayrica Bir arkadasim da ssd disk alip onu usb donusturucu ole kullanabilecegimi soyledi ama bu da hem masrafli olacak hem de ssd den daha eaves olacak. acaba hizli veri transferi icin arada cok fark olur mu?

farkli marks model vela topyekun degisik onerilere de acigim bu arada.

tesekkurler
emfuzi
(18.08.18)
ssd disk+dönüştürücü mekaniğe göre daha hızlı olur.

ben macos'u usb'ye takılı ssd'den boot ediyorum mesela. içindeki mekanik.


Usb 3.0 kutuya Ssd disk mekanik diski tokat manyağı yapacaktır. Usb 3.0'ın veri hızı epey iyi video edit varsa işin içinde mekanik disk uyanasıya kadar verem eder hiç girmeyin o topa bence. benim macbook'ta iki disk var bir ssd bir mekanik (ikisi de sata ile içeriden bağlı) mekanik disk canımı sıkmakta onu da ssd mi yapsam diye düşünmekteyim.
(Pro müzik amatör video prodüksiyon)


hedep
(18.08.18)
www.akakce.com
bende bu var, 5 aydır falan depolama için kullanıyorum. bir sıkıntı ile karşılaşmadım.


neverlose
(18.08.18)
(1)

Sözlük avukatları / kiracı tahliyesi

Öncelikle herkese merhaba Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.8 aydır kira ödemeyen bir Kiracımız var. Sağlık, işsizlik, falanca alacak, filanca iş derken bugüne kadar geldik. Bugünden tam olarak 30 gün önce Noter aracılığıyla birikmiş borcun ödenmesi ve konutun tahliye edilmesi i
Öncelikle herkese merhaba

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

8 aydır kira ödemeyen bir Kiracımız var. Sağlık, işsizlik, falanca alacak, filanca iş derken bugüne kadar geldik. Bugünden tam olarak 30 gün önce Noter aracılığıyla birikmiş borcun ödenmesi ve konutun tahliye edilmesi için ihtar gönderdik. Herhangi bir itiraz gelmedi.

Bu arada şimdiye kadarki kira ödemelerinin tamamını banka üzerinden aldık. Herhangi bir şekilde elden ödeme almadık.

Şimdi soruma geliyorum. Birikmiş borcun icra yolu ile tahsil edilmesi ve konutun tahliyesi için nasıl bir yol izlemek gerekir? Avukata ayıracak bütçemiz olmadığı için işlemleri kendim takip etmek istiyorum. Adım adım ne yapmak gerekir?

Şimdiden teşekkürler.
emfuzi
(10.07.18)
Nöbetçi icra dairesine gidip örnek no 13 ile hazırlanacak takip yapmak istediğinizi söyleyin. Onlar sizi takip talebi ve ödeme emri hazırlanması konusunda yönlendireceklerdir veya kendileri hazırlayacaklardır. Bunun yanında dayanak belge olması açısından banka üzerinden aldığınız ödemelerin dekontunu çıkarın ve takibe ekleyin. Dekontta yer almayan geri kalan kiralar için tahliye talepli ödeme emri ve hazırlanmasını isteyin. Ayrıca elinizde varsa kiracıyla yaptığınız sözleşmeyi de ekleyin. Kiraladığınız taşınmaz iş yeriyse damga vergisini yatırın.


principlei
(10.07.18)
(2)

Göztepe galatasaray maçı deplasman bileti

Evet arkadaşlar istanbuldan kalkıp bu maça gitmek istiyorum. Merak ettiğim deplasman fiyatları Size kaç kuruş olur? Ben 200-250 diye tahmin ediyorum.
Evet arkadaşlar istanbuldan kalkıp bu maça gitmek istiyorum. Merak ettiğim deplasman fiyatları Size kaç kuruş olur? Ben 200-250 diye tahmin ediyorum.
emfuzi
(10.05.18)
Ultraslan ile iletişime geç bence, bu maça bireysel bilet alıp gidilir mi emin değilim. gs sözlük, ua forum'da tecrübeliler vardır.


sanquis
(10.05.18)
Ua üstünden de zor olur. Hatta o biletler çoktan kapatılmıştır. 600 bilet diyorlardı çünkü. Sana bana kalmaz onlar bence.


akatreil
(11.05.18)
(2)

Çevre Kirliliği - Doğal Yaşam Temalı Fotoğraf Paylaşımı

merhabalar,geçtiğimiz haftalarda drone ile çekim yaparken bir caminin kubbesinde leylek yuvasına denk geldim. 5 tane yumurtası olan iki leylekli bir aileydi. :)yalnız yuvanın içi, eldiven, karton kutu, plastik çöpler, poşetler vs ne ararsanız onla doluydu. Vahşi/doğal yaşama insanların bu denli sald
merhabalar,

geçtiğimiz haftalarda drone ile çekim yaparken bir caminin kubbesinde leylek yuvasına denk geldim. 5 tane yumurtası olan iki leylekli bir aileydi. :)

yalnız yuvanın içi, eldiven, karton kutu, plastik çöpler, poşetler vs ne ararsanız onla doluydu. Vahşi/doğal yaşama insanların bu denli saldırgan bir şekilde zarar vermesine dikkat çekmek adına, yüksek çözünürlükte çektiğim birkaç fotoğrafın kitlelere ulaşmasını istiyorum. Bunun için Tema, Natgeto, WWF gibi birçok oluşumun facebook hesaplarından ve internet sitelerinin iletişim kanallarından mesaj ve fotoğraf gönderdim.

bunun dışında önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır? benzer konularda yayın yapan bir dergi olabilir, yazılı veya görsel yayın araçlarına iletmek olabilir. hem fikir istiyorum, hem de ulaşabilecek varsa destek istiyorum.

örnek: scontent.fbtz1-8.fna.fbcdn.net
emfuzi
(28.04.18)
çmo
ibb çevre koruma ve kontrol daire başkanlığı
çöpüne sahip çık vakfi
deniz temiz

aklıma gelenler.


renegade
(29.04.18)
dji türkiye facebook grubunda görmüştüm bu fotoğrafı, tebrikler hocam :)


Northern Mariner
(29.04.18)
(1)

Theories of International Politics and Zombies

Başlıktaki kitabı almak istiyorum da, öncelikli tercihim varsa Türkçe çevirisi. Araştırdım lakin ben bulamadım.İngilizce'sini alayım bari diyorum, D&R'a ve İnkılap Yayınevi'ne sordum yokmuş. Var mıdır sağda solda gören duyan?İnternet'ten de alabilirim.yazarı: Daniel W. Drezner
Başlıktaki kitabı almak istiyorum da, öncelikli tercihim varsa Türkçe çevirisi. Araştırdım lakin ben bulamadım.

İngilizce'sini alayım bari diyorum, D&R'a ve İnkılap Yayınevi'ne sordum yokmuş. Var mıdır sağda solda gören duyan?

İnternet'ten de alabilirim.

yazarı: Daniel W. Drezner
emfuzi
(16.01.14)
en.bookfi.org burada var. indirmen yeterli.


botamaniaensis
(16.01.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.