Giriş
(2)

Huawei P20 pro yedekleme (ekran açılmıyor)

Ekranım kırıldı ve açılmıyor telefonu bilgisayara nasıl yedekleyebilirim? Huawei’ in Hisuite programını indirdim ama telefonun ekranını açıp bazı yerleri açmamı istiyor, ekran hiç açılmadığından yapamıyorum
Ekranım kırıldı ve açılmıyor telefonu bilgisayara nasıl yedekleyebilirim?

Huawei’ in Hisuite programını indirdim ama telefonun ekranını açıp bazı yerleri açmamı istiyor, ekran hiç açılmadığından yapamıyorum
gokhanbulut
(19.01.21)
Ben de uğraşmıştım baya ama çözemedim bir türlü. Ekranı yapmak da çok pahalı malesef. Çakma ekranlar da çöp.


valarmurgulis
(19.01.21)
ücretli uygulamalar var sadece bu işi halledebileceğiniz, zamanında telefonda usb debug ( hata ayıklama modu) açılmadıysa ekranı açmadan olmuyor diye biliyorum. o ücretli uygulamalar da dolar üzerinden olduğu için çakma bir ekran taktırıp kurtarmak en mantıklısı


amugochi
(19.01.21)
(20)

rezil olduğunuz anları paylaşır mısınız?

hadi herkes en rezil anısını anlatsın ve yeni rezil olmuş olanlar utanmaktan biraz olsun kurtulsun. hadi anlatın :)
hadi herkes en rezil anısını anlatsın ve yeni rezil olmuş olanlar utanmaktan biraz olsun kurtulsun. hadi anlatın :)
sankibirazsey
(18.01.21)
Geçenlerde kendi kendime konuşurken sürekli gördüğüm ama hiç sohbetim olmayan birine yakalandım. Bi başkasına da kendi kendime gülerken yakalanmıştım. Deli zannetmişlerdir muhtemelen. Halbuki kendi içimde çok tutarlıyım.


IncredibleMau
(18.01.21)
Baştan aşağı rezilliklerle dolu bir hayatım var. Çok düğün, halay vs sevmem. Bir düğünde ısrarla çağırıldım halaya ama gitmedim kenarda bekliyordum. Sonra hadi giriveriyim demiştim. Tam giderken kablolara takılıp müziği kesmiştim tüm halay ahalisi bana dönmüştü. Bu sadece bir tanesi. Teşekkür ederim.


Ortaokulda yanlış malzeme getirdiğim için şirret bi hocamız beni getirmeyenlerle tahtaya çıkarttı. Kendimi açıklamaya çalışacakken sinirimden ağlamıştım. Platonik aşkım olan kız benimle dalga geçmişti:) bir daha da benimle muhatap olmamıştı. 1 ay boyunca moralim bozuk gezmiştim herkese rezil olduğum için.

Bir kere de üniversiteye giderken yarım otobüse binmiştim. Otobüs bizim duraktan o kadar dolu geçiyordu ki içeri doğru açılan arka kapıdan bindiğimde sırtımdan çıkartmak için dahi yer olmayan konservelik otobüsün kapısına çantam sıkışmıştı. Arka tarafta oturanlar garip garip bana bakıyordu. Üniye kadar o vaziyette gittim nasıl olsa sesimi ön tarafa duyuramam ve ilgiyi üstüme çekmeyeyim diye. Sırtımdan çıkartmak için mesafe de olmadığından yarısı içeride yarısı dışarıda o vaziyette gittim.


Unde bach canim
(18.01.21)
Geçenlerde sakal saldim biraz . Bir aksam vakti zannedersem market alışverişi için dışarı çıkıyordum. Esmer biriyim sakal da olunca hırsıza benziyorum galiba :). Maske sakal esmer ten kafada takke altta Nike eşofman yan komsum olan cocuk bayağı tirsmisti :))


opitseri
(18.01.21)
Çok var ama aklıma ilk bu geldi: Akraba düğünü. Yaş 15-16. Hayatımda ilk kez takım elbise giymişim. Dansöz geldi başıma, para istiyor. Elimi cebime attım para yok. Param yok diyorum, gitmiyor. Babam yetişti, parayı bana vermeye çalışıyor. Bana niye veriyorsun, sen taksana diyorum ama dinletemiyorum. En sonunda parayı aldım ve göğüs kısmına sokuşturdum parayı. Sonra başım önümde öyle takıldım düğün boyunca.


silah taciri
(18.01.21)
Ya bu anıyı anlatayım mı bilmiyorum hala utanıyorum ama sokağa çıkma yasağına çok az kala bir AVM otoparkindaydim. Sevgilim terk etti tam orda. sonra taksi aradım ben de ama ufak bir panik atak geçirdiğim için "taksi" yazmayı unuttum ve Googlea yazıp taksi cagiramadim. Sonra beni terk etmiş olan sevgilim baktı ki taksi bulup gidemiyorum arabasıyla beni eve kadar götürdü. Ahah:D Çok cringe.


Benyinegulerim
(18.01.21)
Küçüktüm ,ilk defa dışarıdan yemek siparişi verecektim.Pizza alıyordum adam telefonda ödeme şekliniz nedir diye sorduğunda kapıda ödeme demiştim.Bana göre söylediğim normaldi ama adam kahkaha atınca anladım.


Fiyu
(18.01.21)
en rezilini yazamam zira burası yeri değil.

kendisinden iyilikten dostluktan, güler yüzden başka bir şey görmediğim bir arkadaşımla konuşurken ağzımdan çıkan bir cümlenin eşiyle ilgili iğrenç bir ima içermesi.
bunu fark edip susmam, onun da susması. başka konu açmaya çalışır gibi yapıp beceremeyerek 5, 10 dakika sonra evlere dağılmamız.

ertesi gün onu arayıp konuyla ilgili konuşmak için (ama bunu onu söylemeyerek) parka çağırmam. gelmemesi. bir daha onu asla görmemem.

bazen gece uykuya dalar gibi olacakken aklıma gelir de inilteye benzer sesler çıkararak uyanırım. nasıl, nereden, hangi güdüyle çıktı o laf ağzımdan hala anlayamıyorum.


filteria
(18.01.21)
Sabah 7:00 civarı, dolmuşa bindim(10dk önce yataktaydım koşarak yetişmişim, yığınla duruşma olan bir gün)
Arka koltuğa oturdum ve baktım stajdan tanıştığım arada ayaküstü muhabbet ettiğim bir arkadaş solumda, yanında da kocası.
-Günaydın :)
-Günaydın :)
Dolmuş kalabalık.
İşe mi gidiyosun? Ben de öyle, tanıştırayım eşim-megalo hehheh diyip önüne döndü. O sırada adamla dolmuşa verecek bozuk para ayarlıyolarmış(ben nerden bileyim!). Aradan 1-2 dakika zaman geçti adamın sağa doğru uzanan elini görmemle tokalaşma hamlesi yapmam bir oldu. Ben de anlamadım, tokalaşmayı pek sevmem hele ki dolmuşta... ama o anda içgüdüsel olarak tokalaştım. Adam tuhafça baktı, yalandan elimi sıktı kız da bi saniyeliğine değişik değişik baktı. Ben içimden diyorum ulan bunlar dindar mıydı, hiç öyle de görünmüyolar vs.
Meğer o karısının(arkadaşımın) uzattığı parayı almak için uzatmış elini, kalkıp dolmuşçuya verecek :(( mal gibi tokalaştım, görgüsüz gibi atladım... o an öyle bişey ki özür de dileyemezsin, buna gülüşecek samimiyetimiz de yok.
Kızın fotolarına bakarken bile kıpkırmızı oluyorum hala.


megalomaniac
(18.01.21)
Üsküdardan Ümraniyeye taşınıyordum. Öğrenci olduğum için taşınmaya para vermek istemedim. Valizin birini kitapla doldurup metroya doğru gitmeye başladım. Bilen bilir bağlarbaşı metroya giderken çok dik bir yokuş var. O yokuşta valizin tekerlegi parçalandı. Çok ağırdı ve yerde sürünüyordu resmen. Gacır gucur sesler de çıkıyor tabii. Karakolun önünden geçerken nöbetçi polis bomba var sandı herhalde. Silahını sıkıca kavrayıp, dikkatlice beni izlemeye başladı. Ben de karakolun uzak tarafından yoluma devam ettim.


bir etkinlikte microsoft türkiye ceo'sunun ayağına hayvan gibi basmıştım. karşılıklı konuşuyorduk ve tanışalı 5 dakika olmamıştı.

birlikte iş yaptığımız bir şirkette çalışan, tanışıklığımız hatta muhabbetimiz olan güzel kıza, oturduğu yerden kalkınca eteği hafiften sıyrıldığı için uyarmak amacıyla fazla abartmadan dikkatini çekmek istedim. kız hariç salonda bulunan herkes bana baktı.

türkiye'nin en büyük gıda firmasının genel müdürlüğündeki toplantıya pantolonumun fermuarı açık girmem. marka müdürelerinin bakıp bakıp gülmeleri.

taşeronu olduğumuz bir saha çalışmasında, bir personelin saçmalığı hakkında
aslını onların bildiğini az sonra öğreneceğim bir konu hakkında, çatır çatır yalan söylemem ve bir dakika sonra yüzüme karşı yalan söylüyorsun ama denmesi.

hatırladığımdan daha fazla unuttuğum var. pek çoğunu bölük pörçük hatırlıyorum. ama genel olarak hep işle alakalı.


scudman1
(18.01.21)
Gel vatandaş gel, rezilliğe gel

Biiir

Samsun’da Anadolu lisesi ilkokuldan sonra gidilen hazırlık sınıfındayım. Okula otobüsle gidiyorum. Son dersi beden olan bir gün, okuldan sonra eşofmanlarımla otobüse bindim. Benimle birlikte onlarca çocuk var, bir sürü de kız. Birbirine bakan koltuklardan birinde oturuyorum. Her nedense ayağa kalktım. O sırada sınıfın en piç çocuğu, eşofmanımı dizlerime indirdi. Tüm otobüs yerlerde, çok güldüler, çoook :(( Benim fındık kadar fındık en az bir hafta okulda malzeme olmuştu.

İkiii
Aynı sınıfta, tuvaletin kapısı açık olduğunda pisuvarlar göz hizasında, bir gün tuvalete gittim ve ilk defa pisuvar kullanmaya niyetlendim. Boyum kısa olduğu için daha önce kullanmıyordum. Benim fındık pisuvara yetişmedi. Çareyi havan topu gibi açıyla işemekte buldum. Derken kapı açıldı. Üst sınıflardan iki kız benim halimi gördü. Birbirlerine beni göstererek katıla katıla güldüler. Ağlayana kadar. Çok güldüler abey.

:(((


gabe h coud
(18.01.21)
rezil oldugumu düsünmüyorum ama rezil bi durum gibi.

13 yasımdayken dershanede bi sınav esnasında çok sert osurmustum. öncesinde sınıfta cıt yok. duvar kenarında en onde iki kisi oturuyoruz ve nedendir hatırlamıyorum yanımdakiyle deli gibi gülesimiz var. birbirimizi dürtüp kıs kıs sesler cıkartıyoruz falan. en son kahkaha atmamak icin kendimi iyice sıktım ve zort diye dümdüz osurdum. ama modum hic düsmedi, aksine daha cok gülmek icin motive oldum. osurur osurmaz arkamı döndüm ve arkamdaki cocuga -ismi hasan- "hasan napıyosun ya" diye topu attım. halihazırda deliler gibi gülmekte olan sınıf bu sefer daha feci gülmeye basladı. ben ve yanımdaki arkadasımın kıs kısları kahkahaya döndü zaten. hasan belli ki böyle bi hamle beklemiyordu, o da saskoloza döndü. hoca yüzünde kocaman bi tebessümle (kendini zor tutuyordu o da) kalktı sınıfın kapısını actı, camları actı. hatta sınıftan cıkıp parfüm bile getirdi. olayın üstünden 10 yıl gecti ama hala cevreme anlatıp gülerim, muhtesem bi gündü..


isveperver
(18.01.21)
Eskiden bulunduğum bir şehirde sıklıkla kullandığım bir genel ve MÜŞTEREK tuvalet vardı.
Sonra o şehirden ayrıldım. Bir yıl kadar sonra geri döndüğümde bir acil tuvalet ihtiyacında o tuvalete girdim.
İçerdeyken kapıya iki kadın gelip laflamaya başladılar. Biri diğerine anlatıyor.
'Ah şekerim, sen bilmezsin eskiden bu tuvalet müşterekti. Kadın erkek hep burada. Ay ne rezillikti o? Şimdi alt kata erkek tuvaleti yaptılar da rahatladık. Ay şu içerideki de çıkamadı bir. Pedimi değiştirmem lazım.'


Mirket
(18.01.21)
Montumun arkasina kus s.cmis, bahar donemiydi isitmayan gunes falan vardi sicak oldu elime aliyim su montu dedim cikardim o zaman gordum, civik, kurumamis bi de. 1 saat falan oyle dolasmisim insan icinde caddede, kalabalikta. Bi Allahin kulu da uyarmaz mi ya? Ben de kizlar niye kikirdiyor, guluyor, cilveleniyor mu naapiyorlar bana diyorum:)


rezil oldugumu hatirlamiyorum. illaki olmusumdur ama hatirlamiyorum. benim onumde de rezil olanlar olmustur ama onlari da hatirlamiyorum.

yani ustunden zaman gecince her sey unutuluyor. kimse durup durup ay x ne malca davrandi ya ahahha diye dusunmuyor.

o yuzden iciniz rahat olsun. en fazla komik ani olur ileride.


batlegolas
(18.01.21)
Üniversite zamanı fakültenin bekleme alanında arkadaşımla oturmuş, bilgisayardan Game of thronesu hiç izlememiş arkadaşıma kısa kısa sahneleri gösteriyorum. Tam +18 sahnenin nirvanasının yaşandığı bölümde sessizde olan bilgisayar birden son ses açıldı. Tüm salon inleme sesleriyle inliyor ve herkes bize bakıyor. Sesi bildiğin tüm tuşlara basarak kapatmaya çalışıyorum
ama panikten bir türlü kapatamıyorum aksine bilgisayar donuyor ve hiç bir komutuma tepki vermiyor. En son güç tuşuyla kapatmak aklıma geldi de salondaki herkes boşalmadan kapatabildim.


valarmurgulis
(19.01.21)
Hastaneden elimde reçete kağıdı ile çıkıp karşısındaki eczaneye girdim. İçerde 3-4 çalışan ayakta, müşterilerle ilgileniyorlar. Patron masası gibi bi masada da bi kadınla göz göze geldik o sırada, elindeki telefonu kapatıp masaya bıraktı ve müthiş bir tebessümle bana doğru hızlı adımlarla gelmeye başladı. Ben herhalde daha önceden tanışıyoruz diye düşündüm ama çıkartamadım. Hoşgeldiniz dedi ve elini üç metre geriden uzatarak üstüme doğru gelmeye devam etti. Ben de ayıp olmasın diye kadınla tokalaştım. Kadın bi an hayatının şokunu yaşadı. Imh ıh ehe diye sesler çıkartmasıyla, kadının reçeteyi almak için elini uzattığını, yüzündeki gülümsemenin sebebinin az önce kapattığı telefonda konuştuğu konu olduğunu, bana hızlıca gelmesinin sebebi de müşteri ile ilgilenmek olduğunu anlamam bir oldu.


Kahir ekseriyet
(19.01.21)
farklı çift ayakkabı giyip ofise gitmişim. benzer modelde ayakkabılardı ama topuk boyları hafif farklıydı ve biri kahve biri bordo renkti. sabah karanlığında ayakkabılıktan alırken fark etmemişim. işin kötüsü ofiste biri söyleyinceye kadar da fark etmedim. tüm gün yerimde oturmaya çalıştım


yurtta banyolar ayrı bir yerdeydi. dişlerimi fırçaladıktan sonra başka işlerimi yaparken diş fırçamı kotumun arka cebime dik şekilde sıkıştırırdım fırça sağa sola değmesin diye sonra odama dönerdim
.
bigün okulda yemekhaneden sınıfa dönerken diş fırçamın hala arka cebimde olduğunu farkettim. tüm gün, dolmuşta, derslerde, yemekhanede arka cebimde yarısı görünür şekilde fırçayla gezmişim.


rewlack
(23 saat)
(3)

Banka kredi

Kredi puanım çok düşük olduğu için kredi çıkmıyor bana, ama ihtiyacım var, şubeye gitsem oluru var mı , 10 bin tl falan zateb fazla değil. Maaşım iyi .
Kredi puanım çok düşük olduğu için kredi çıkmıyor bana, ama ihtiyacım var, şubeye gitsem oluru var mı , 10 bin tl falan zateb fazla değil. Maaşım iyi .
docrivers
(18.01.21)
Maaşının olduğu bankayı dene, olursa orda olur.


valarmurgulis
(18.01.21)
mail atmak da olabilir şubeden bir tanıdık varsa. kredi çektirince onlar da prim kazanıyor sanırım.bayağı uğraştılar bana


ShadowOfMoon
(18.01.21)
maaşınızı aldığınız bankanın 10bin lira verirken çok da tantana yapmaması lazım. vermek için normalde can atarlar!! kaç ki sizin kredi puanınız?


co2s2
(18.01.21)
(13)

Asya mı daha güzel Zeynep mi?

4,5 ay sonra bir kızımız olacak inşallah. bu iki isim arasında çok kararsız kaldım. Asya çok klas asil bir isim. selvi boylum al yazmalım’dan da sempatim var. Zeynep de zamandan dönemden bağımsız çok güzel, söylemesi de çok hoş ama çok fazla kullanılıyor. 3 kişiden biri Zeynep neredeyse. Çok kararsı
4,5 ay sonra bir kızımız olacak inşallah. bu iki isim arasında çok kararsız kaldım. Asya çok klas asil bir isim. selvi boylum al yazmalım’dan da sempatim var. Zeynep de zamandan dönemden bağımsız çok güzel, söylemesi de çok hoş ama çok fazla kullanılıyor. 3 kişiden biri Zeynep neredeyse. Çok kararsızım sizce hangisi?
anksiyetik pia
(17.01.21)
Ikisi de çok güzel kanka. Adı ile büyüsün inşallah. Manitanım adı Zeynep. Adı ile hitap etmeyi çok seviyorum. Zeynep e +1 veriyorum ama Asya ya da göz kırpmıyor değilim.


zeynep ve özlem favorilerim benim.


Zeynep güzel isim ama gerçekten üç kişiden biri Zeynep. O yüzden Asya.


kobuzchu kiz
(17.01.21)
ikisi de çok güzel. bence ikisini birlikte verin çünkü ikisine de kıyamadım. tek dezavantajı güney amerikalılar gibi uzun bir ismi olur. zeynep asya öztürk yılmaz mesela.


anarsika
(17.01.21)
ikisi de çok kötü isimler üzgünüm ama. Zeynep köylü kız ismi, Asya da malum bi kesmin çok kullandığı bi isim. Bi de koca kıtayı niye kıza isim olarak veriyolar hiç anlamıyorum :(

Ben olsam ikisini de vermem dediğim gibi ama cidden niye bu kadar popüler olduklarını anlamadığım iki isim bu. Yine de illa bi tanesi olsun derseniz Asya bi tık daha iyi yani, Zeynep koyarsanız Zeyno falan derler okulda isminden soğur kızcağız.


nundu
(17.01.21)
Zeynep+1


kisa
(17.01.21)
İkisi de gayet güzel isimler. İkisini de verebilirsiniz ama tek bir seçeneğimiz varsa oyum Asya dan yana.


valarmurgulis
(17.01.21)
Zeynep, arapca oldugu icin Türkiye'deki en yaygin kız ismi. Ayrica Ortadoğu, Afganistan, Pakistan'da filan da gayet yaygın.Zaynab, also spelled as Zainab, Zayneb, Zeinab, Zineb, Zinab (Arabic: زينب‎ ) is an Arabic female given name meaning "fragrant flower".


cay sigara
(17.01.21)
zeynep ismine bir sürü şarkı bile yazılmış, asya öyle mi?


etna
(17.01.21)
Asya tabi ki. Bi kere Selvi Boylum Al Yazmalım'ın hatırı var (gerçi hikayenin orijinalinde kadın karakterin adı Asya değil ama olsun).


buff
(17.01.21)
asya.. başka isim verirsiniz sonra içinizde ukde kalır (kendimden biliyorum :) )


evanka
(17.01.21)
zeynep +1


marul hirsizi
(17.01.21)
Asya + 1


the end of time
(17.01.21)
(12)

evlilere soru- karı koca arasında çay doldurmak kimin işi

ufak bir anketim var, yargılama yasak, maksat farkındalık(karı/ koca kaba oldu ama bulamadım baska kelime idare edin)1.evde çayı kim doldurur?karı/koca/ikiside2. evde kim para kazanır?hem karı hem koca/ sadece karı/ sadece koca3. bu görevin netliği nedir? bu görev konuşulmaz ama nettir hayatta kalkm
ufak bir anketim var, yargılama yasak, maksat farkındalık
(karı/ koca kaba oldu ama bulamadım baska kelime idare edin)

1.evde çayı kim doldurur?
karı/koca/ikiside

2. evde kim para kazanır?
hem karı hem koca/ sadece karı/ sadece koca

3. bu görevin netliği nedir?
bu görev konuşulmaz ama nettir hayatta kalkmam- kesinlikle ben kalkarım/ kim yakınsa o doldurur mevzu bile olmaz neredeyse eşittir çay doldurmalarımız / çay doldurmak sorun değil ama karımın/ kocamın görevi olduğundan doldurmak aklıma bile gelmez
hopp
(16.01.21)
1-karı/koca
2-hem karı hem koca
3-kim yakınsa o doldurur mevzu bile olmaz neredeyse eşittir çay doldurmalarımız


pccopath
(16.01.21)
1. Hizmetçi
2. Ben
3. Hizmetçi onun için var.


kisa
(16.01.21)
1- ikisi de
2- ikisi de
3- mevzu bahis olmaz. saatlerce oyun oynasam bile sağolsun hanım sürekli çay, aburcubur servisi yapar. ben de o evden çalıştığı zaman ayağa kalkmasına müsade etmem. görev ya da hedef haline gelmemeli böyle şeyler.


hemsta
(16.01.21)
Boyle seyleri kurala sokmak icin IQ'nun 20 falan olması lazım.


pass
(16.01.21)
Annemle babam kaç yıllık evli böyle bir konu geçmedi hiç. Geçen aile de görmedim. Babam emekli ama annem de on yıldır çalışıyor, rastgele kim çaydanlığa yakınsa ya da kim kendi çayını doldurursa herkesin çayını da doldurur. Ama evin küçük kızı olarak imtina ile çay doldurmaktan kaçınırım. Hatta birisi çay doldurmaya kalktığında hemen hızlıca çayımı içer bardağımı uzatırım. Bir de çaydanlığımız çok büyük ve ağır onu taşıyamıyorum diyorum genelde, eve misafir gelse bile çayı dolduran kişi ben değilimdir. Yani kısaca herkes çay doldurur bizde ama en çok sanırım babam dolduruyor.

Kendim evlendiğim adamın bu hesapları yapacak olduğunu bilsem boşanırım bu arada.


Hallegadola
(16.01.21)
1. beraber (kim yakınsa, kim daha az sakarsa)
2. beraber
3. sorusu bile garip.


gabe h coud
(16.01.21)
bence cevaplayanlar yas gruplarini da yazsin. zira yas arttikca cay dolduranin kadin olma orani da artacak diye düşünüyorum.


hazen
(16.01.21)
1) karı
2) karı + koca
3) dokuz aylık hamile iken bile günde belki 4 bardak çay üç bardak su taşımışlığı vardır kadının
Sonuç: bir kavgada kocanın hamile karısına sen bana çayı bile sallama yapıyorsun demesi
Nihai sonuç: bu davara daha katlanamayan kadının boşanma davası açması


cilekli pasta
(16.01.21)
Kendim evli değilim ama güneydoğuda yaşıyorum. Etrafımda gördüğüm ailelere bakarak cevap vereceğim çünkü burda yazılanlar buralarda hayal gibi.

1-karı doldurur. Kocanın doldurduğu bir aileye denk gelmedim neredeyse.

2-genelde koca ama nadir de olsa kadının kazandığı da oluyor ama bu durum 1.sorunun cevabını değiştirmiyor.

3-görev baya nettir, bu konuda sorun çıkaran kadın ya da ben de bir kere doldurayım diyen bir erkek görmedim. Sadece yeni nesilde çalışan kadınlarda söylenmeler duyuyorum ama çok nadir.


valarmurgulis
(16.01.21)
1. ikisi de
2. hem karı hem koca
3. bizde çayı en çok tüketen koca olduğu için kendi çayını kendi alır, karı etrafta ayaktaysa, kocanın çayının bittiğini görürse ya da koca bir işle meşgulse, rica ederse vs karı kocasının seve seve çayını tazeler.


nonik
(16.01.21)
bunun iq ile alakası yok bence, aile yetiştirme kodları ile alakası var. bir çok insan konuşmadan kurallar koyuyor ve o kurallar birilerini yıpratıyor. arkadaş güneydogu demiş karadenizde de böyle mesela. hatta çay koy, çay koysana gibi emrivaki cümleler söyleniyor genelde. bu çok doğal sıradan bir cümle aslında, kırıcı ya da travmatik demiyorum ama kadın erkek ilişkilerindeki bir şifre gibi. özellikle erkekseniz karılarınıza arada bir çay doldurmanız bile emin olun mutlu edecektir.


hopp
(17.01.21)
Hakikaten hayretler içindeyim soruya.
1- dikkat ettim, genelde ben dolduruyorum. Haftasonu kahvaltılarının büyük kısmını kocam hazırlıyor, mütfağa daha yakın oturduğum için çayı genellikle ben koyuyorum. Kahvaltı sonrasında keyif çayını kocam koyuyor.
2- ikimiz de
3- bu görev değildir. Kim yakınsa, kim o sırada ayaktaysa, kim ötekinden rica etmişse...

Allah Allah, çay doldurmaya görev diyeni de gördüm...


SiyamkedisiZorro
(18.01.21)
(13)

Arabayı satıp banka borcunu kapatsam mı? Ekonomi 101

Sevgili Lidya’lılar, Robert Solow’un yol arkadaşları!Şu durumda olsanız siz ne yapardınız? (Tikler bilahare gelecek)2019 yılının son aylarında annemin rahatsızlığı nedeniyle araba ihtiyacım olmuştu buna istinaden gözümü karartıp kredi çekip bir araba aldım. Ne yazıktır ki annem hastalığı yenemedi. G
Sevgili Lidya’lılar, Robert Solow’un yol arkadaşları!

Şu durumda olsanız siz ne yapardınız? (Tikler bilahare gelecek)

2019 yılının son aylarında annemin rahatsızlığı nedeniyle araba ihtiyacım olmuştu buna istinaden gözümü karartıp kredi çekip bir araba aldım. Ne yazıktır ki annem hastalığı yenemedi. Geçtiğimiz Kasım ayında kaybettim :(

Araba kredi taksidi olarak maaşımın yaklaşık %40’ına tekabül ediyor. (Sigorta, kasko, vergi vb masraflar hariç) bununla birlikte ikinci el araba fiyatlarındaki mantıksız artışı hayretle izliyorum buna rağmen piyasaya göre çok daha uygun bir fiyat versem (mesela 30k daha ucuz) bankaya olan kredi borcumu kapatıyorum hatta elimde bir miktar para kalıyor.

Ancak bu durumda karşı karşıya olduğum soru/nlar

1- yeniden araba almak istesem piyasa uçmuş durumda, bankalara güncel faizler üzerinden gerdan kırmak durumunda kalacağım.

2- iş yerimin servisi var işe gelip giderken sıkıntım yok (servisin kaldırılması durumu da yok, 1 kişi olsa bile geliyor) ancak anneannem ile benim evimin arası 30km haftada 2-3 defa ziyaretine gidiyorum (toplu taşıma kullansam metro-otobüs) yapacağım ve pandemi döneminde toplu taşıma bir miktar korkutuyor yalan yok. (Bu arada toplu taşımayı ücretsiz kullanabiliyorum) ve arabanın rahatlığına alıştım :/

3- her hafta annemin mezarına gidiyorum oraya toplu taşıma ile gitme biraz sıkıntılı (kiralık araç veya taksi alternatifi var)

Kredi, faturalar, sair harcamalar üst üste gelince ay sonu ya kafa kafaya geliyor veya KMH’a dalıyorum.

Siz olsanız ne yaparsınız? Arabayı satıp bankaya olan krediyi kapatayım kullandığım yanıma kar kalsın ama arabasız bir hayat mı süreyim, kredinin bitmesine 3 sene var biraz dişimi sıkıp çok gerekirse arabanın direksiyonunu filan mı kemireyim :)

Bankayla konuştum bugün krediyi kapatsam kaç lira lazım dedim, bana söyledikleri rakamın 30-40k üzerine arabayı satabiliyorum.

Ne yapardınız?
avarel dalton
(15.01.21)
Turkiye ve buyuk sehirdeyseniz, isinizin de servisi varsa araba kolayliktan cok dert. Krediyi kapatip para biriktirmeye ve birikmis paranizin degerini korumaya calisin.


cleric
(15.01.21)
Anlattıklarına bakarsam bence araba senin için Bi ihtiyaç ve arabaya alıştığını görüyorum, satarsan pişman olursun bence.


valarmurgulis
(15.01.21)
arabayı satsanız da krediyi kapamayın. faize koyun en kötü. yine taksitleri düzenli ödeyin tabi. daha çok kar edersiniz.


jelly bear
(15.01.21)
kredi sizi maddi olarak çok zorluyor mu? asıl mesele bu bence. hayat kalitenizi düşürüyor mu ciddi manada? arabasızlık berbat bir şey. parasal anlamda ne kadar etkilendiğime göre kararımı veririm.


anarsika
(15.01.21)
Ben satmazdım. Krediyi bugüne kadar bir şekilde ödediysem bundan sonra da öderim diye düşünüyorum.


dissendium
(15.01.21)
Anladığım kadarıyla arabayı satmak için aceleniz yok. Haliyle piyasanın 30-40 bin altına satmanıza da gerek yok ve araba size şart. Aslında günümüzde hemen herkese şart.

Şöyle de yapabilirsiniz; arabayı satıp yerine "ayağı yerden kessin yeter" şeklinde bir araba alıp, kalanını bankaya öder, ister taksit, ister toplam tutar isterseniz de ikisini birden azaltabilirsiniz. Böylece hem ödemeler düşer, hem de arabasız kalmamış olursunuz.

Borç 100 bin ise 140 bine satsanız, 60 bine bir araba alsanız 80 bin ödeme yapıp, aylık taksitlerde ciddi bir düşüş sağlayabilirsiniz.


sumuklurakun
(15.01.21)
Sumuklurakun+1

Arabaniz nedir bilmiyorum ama üçüncü seçenek bu. Eğer salliyorum 200binlik arabaysa bunu yapabilirsiniz kesinlikle. Yok zaten 60binlik arabaysa daha düdüğünü almak riskli bulmak da zor zaten.

Bu arada basiniz sağolsun.


logisticsmanager
(15.01.21)
Öncelikle başınız sagolsun. Kesinlikle aracı satmam. Satarsan da borcu kapatmam.o kredinin maliyeti güncel e gore baya düşük


primetime
(15.01.21)
Basiniz sag olsun. krediyi odersiniz birden krediyi kapatmayin +1

70-80-100 bin civari bi aracsa satmayin.


ala09
(15.01.21)
arabayı sat, eline geçen paradan ucuz ve sadece iş görecek bir araba al. 40-50 bine günü kurtaracak araçlar mevcut. ucuz arabanın kaskosu,vergisi bakımı-masrafı da ucuz olacak.

kalan parayı kredi maliyetini düşünerek bir yatırımda değerlendir. karlı oluyorsa krediyi kapatmana gerek yok.


orpheus
(15.01.21)
model düşmen en anlamlısı gibi duruyo. hem aracın olur hem de masrafları düşer hem de nefes almalık bi alan kalır sana. model düş dedim diye de gidip ilk gördüğün pert arabaya girip kendini dert sahibi yapma. düzgün ve bakımlı bi araç alabiliyosan düş yoksa sorunlu arabanın arızasıyla uğraşmaktansa taksi tutmak daha uyguna gelir.


johnnie w lker
(15.01.21)
bobregimi satarim yine arabami satmam.


rm
(15.01.21)
Öncelikle başınız sağolsun, Allahrahmet eylesin.

Yerinizde olsam kesinlikle model, sınıf vb düşürürüm.

arabanız 250 bin ediyorsa satar örneğin 150 binlik bişey alırsınız ya da 100 bin nsyse.

Ayağımı yerden kessin+1


kumandanim
(16.01.21)
(3)

Trafik cezası

E devlette sorguladığımda gördüm. 51/2-a’dan 288 lira ceza yemişim. Tarih olarak 31.12 gözüküyor. Eve herhangi bir tebligat gelmedi. Ben gelmesini bekleyim mi yoksa yarın gidip yatırayım mı?
E devlette sorguladığımda gördüm. 51/2-a’dan 288 lira ceza yemişim. Tarih olarak 31.12 gözüküyor. Eve herhangi bir tebligat gelmedi. Ben gelmesini bekleyim mi yoksa yarın gidip yatırayım mı?
hede hodo
(13.01.21)
muhtara bırakmış olabilirler. cezanın normal olduğunu düşünüyorsanız ödeyin direkt indirimden yararlanırsınız.


hadsafhada
(13.01.21)
Ödeyin bazen geç tebliğ ediliyor. Ek olarak Bi yere gitmenize gerek yok ivd sitesi ve hgs uygulamasından ödeyebilirsiniz.


valarmurgulis
(13.01.21)
Bekle gelsin tebliğ etsinler. Böyle bir cezayı beyanlı trafik cezası şeklinde ödedim sonra farklı makbuz no ile tekrar sisteme düştü. Uğraştım yok yere.


zoghurt
(13.01.21)
(8)

Binance'a komisyonsuz nasıl para yatırabilirim?

papara yüzde 1 yazıyor. kredi kartı ya da nakit olarak yatırsam kaç kesiliyor göremedim. paribu'dan btc alıp binance'a atsam kesinti oluyor mu? bilgisi olan ya da en komisyonsuz yöntemi bilen var mı?
papara yüzde 1 yazıyor. kredi kartı ya da nakit olarak yatırsam kaç kesiliyor göremedim. paribu'dan btc alıp binance'a atsam kesinti oluyor mu? bilgisi olan ya da en komisyonsuz yöntemi bilen var mı?
ayseee
(13.01.21)
btcturk/paribu -> binance.

Tabii tl ile bitcoin/ether vb aldığın yer belli bi komisyon kesecek ama deposit ücreti değil o, borsa komisyonu. Paribu sanırım btc gönderirken para kesiyordu, ether usdt falan bedava ise onları alıp aktarmanı tavsiye ederim. Zaten alacağın coinin ether veya usdt pair'i de vardır herhalde.

edit: usdt'nin farklı türleri var. Artık çoğu erc20 sanırım ama iyi kontrol et.


rodriguez2
(13.01.21)
Soruna kaynak olacak ama kredi kartı ile para yatırabiliyor muyuz?


valarmurgulis
(13.01.21)
Btcturk e EFT yap. Trc20 ile usdt gönder.


zoghurt
(13.01.21)
hepsi aynı kapıya çıkar. papara dan yolla. yerli borsaların komisyonu fazla. ayrıca makas daha açık. değmez.


alicandan
(13.01.21)
3 sene önce paribudan binance e gönderince 90 TL kesiyordu diye hatırlıyorum.simdi de kesiyordur.
Ordan oraya uğraşmaya değmez .papara en iyisi.


8832ch78
(13.01.21)
Paribu'dan binanceye kesinlikle ama kesinlikle btc göndermeyin. btc gönderme komisyonu 0,0005 btc. bu da 140 tl civarına denk geliyor. ama diğer coin'leri gönderirsen komisyon almyıyor. mesela xrp, xlm. tabii bunları gönderirken kendi cüzdanlarına göndermelisin.


kzeaks
(14.01.21)
trbinance.com a ücretsiz havale yapabilirsiniz. Oradan da binance hesabına ücretsiz kripto transferi yapabilirsiniz


trbinance binance'a ait ordan yapabilirsin


tahtakafa
(14.01.21)
(3)

Gaziantep karsiyaka tehlikelimidir?

Antepte ögretmenlik yapan bir akrabam var. Karsiyaka söyle tehlikeli, böyle tehlikeli diye ballandira ballandira anlatti. Gezmek icin gitmenin bile tehlikeli oldugunu söyledi.Bilen var mi? Gercekten bu kadar tehlikeli mi?
Antepte ögretmenlik yapan bir akrabam var. Karsiyaka söyle tehlikeli, böyle tehlikeli diye ballandira ballandira anlatti. Gezmek icin gitmenin bile tehlikeli oldugunu söyledi.

Bilen var mi? Gercekten bu kadar tehlikeli mi?
VIPCH
(08.01.21)
Yolda yürürken bıçaklamazlar ama genele göre sıkıntılı. Zaten sık sık uyuşturucu, terör baskınları oluyor.

Gezmek için de gidilecek bir yer değil. Binalar gecekondu şeklinde, sokaklar dar. Bi estetiği yok. Yalnızca girişinde Zeugma müzesi var orada da bir şey olmaz.


sumuklurakun
(08.01.21)
abartmış. o ilçenin kendi merkezi çarşısı vs bile var. Antebin en meşhur kebapçılarından çorbacılarından vs orada olanlar var. yine aynı yerde öğretmenlik yapan kız arkadaşlarım var gayet mutlular.


skyangel
(08.01.21)
Çok tekin bir yer değil ama gündüz saatlerinde gezerken bişey olmaz ama gece geç saatler için bişey diyemem. Eğer zeugma için gidiliyorda müze zaten ana yol üzerinde mahalle aralarına girmenize gerek kalmaz.
@skyangel bu arada Karşıyaka ilçe değil mahalle.


valarmurgulis
(08.01.21)
(3)

direksiyon sınavına hazırlanırken farklı bir araçla pratik yapmak

direksiyon dersi alıyorum. 3 ders aldım, 4 dersim kaldı. ancak kendimi yeterli hissedemiyorum. direksiyon hocam başka araba ile çalışma diyor parklar dahil her şeyi kurs arabasına göre öğrendiğimiz ve sınava da o araba ile gireceğimiz için. belki özel ders verebilmek için diyodur şüphesi var içimde
direksiyon dersi alıyorum. 3 ders aldım, 4 dersim kaldı. ancak kendimi yeterli hissedemiyorum. direksiyon hocam başka araba ile çalışma diyor parklar dahil her şeyi kurs arabasına göre öğrendiğimiz ve sınava da o araba ile gireceğimiz için. belki özel ders verebilmek için diyodur şüphesi var içimde.

sizce farklı model, kendi aracımızla pratik yapmalı mıyım? ikisi de manuel.
elorelia
(07.01.21)
yap yap.. manuel-otomatik farkı yoksa hiçbir etkisi olmasa bile rahatlamanı sağlar ki o bile çok önemli.


lcha
(07.01.21)
Aslında her arabayı kullanabiliyor olman lazım. Ama her farklı arabaya da önce bir alışmak gerekiyor. Şu an alışma süresi daha uzundur senin için. İstersen bir deneyip kendin karar ver. Ben sınava gireceğim araçtan başkasıyla pratik yapmayı tercih etmezdim. Hatta derslerde kullandığım araba yoktu başka bir arabayla yapmıştık dersi bir kere, bayağı kullanamamıştım onu. Hoca kızmıştı, ehliyet alınca gelip bana bu arabayı sat mı diyeceksin demişti. Sınava gireceğim zaman da kurstan rica etmiştim derslerde kullandığımdan başka araba vermemelerini.

Ben olsam önce bir ehliyeti alır, kendi kullanacağım araçla pratiği sonra yapardım (ki öyle yaptım). Öncelik o sınavı geçmek yani.


pati
(07.01.21)
Pratik yapmalısın bence. Unutma ne kadar araba sürersen o kadar faydana.araba sürdükçe kötüye doğru istesen de gidemezsin.


valarmurgulis
(07.01.21)
(10)

flört işleri

merhabalar,biriyle flört ederken diyelim sınav haftanız ya da işte çok yoğunsunuz, bu yoğunlukta flörtle iletişimi kesmek normal midir?şahsen hiçbir zaman bu denli aşırı yoğun olmayı anlamadım. benim hem okuyup hem çalıştığım zamanlar oldu ama karşındakine de zaman ayırdım. düşününce 24 saatte bir y
merhabalar,

biriyle flört ederken diyelim sınav haftanız ya da işte çok yoğunsunuz, bu yoğunlukta flörtle iletişimi kesmek normal midir?

şahsen hiçbir zaman bu denli aşırı yoğun olmayı anlamadım. benim hem okuyup hem çalıştığım zamanlar oldu ama karşındakine de zaman ayırdım. düşününce 24 saatte bir yarım saat ayıramamak komik geliyor bana. eminim Instagram'da bolca harcanıyor o zaman.

şimdi bir şey desem, sürekli ders çalışıyorum bir de trip mi atıyorsun olacak. bir şey diyeceğimden değil de merak ediyorum normal mi Böyle bir durum yoksa ben mi hayal aleminde yaşıyorum. ben K o e bu arada.
Ben buna inanmıyorum. 24 saatte bi on dakika da mı arayamaz/yazamaz insan?
En kötü ihtimalle yemek yerken ulaşır, yine ulaşır isteyen.


Bana da böyle yaptılar ve kısa süre içinde terkedildim. Kesinlikle sevmiyor.


Valla seven insan çalıştığı kitabı okurken bile kelimelerde sevdiğine ait bir şeyler bulur, en kötü foto çeker yollar, altına çalışmaya devam yazar. Ama bu demek değil ki herkes bunu tercih eder. Kafasını veremiyordur, kendince bir disiplini vardır. Bu işlerin “bana göre”si olmaz. Uymuyorsa devam...


Normal değil. Palavra. Şu dünyada "meşgul" kelimesini kullanma hakkı en fazla 2-3 kişide bana kalırsa. Bunlardan biri ABD başkanı. Herkesin boş zamanı var.


ryhmer
(05.01.21)
Erkeğim kendimden biliyorum sana ayıracak zamanı vardır lakin sana ayırmıyordur.


valarmurgulis
(05.01.21)
Tuvalete gitse 5 dakikalığına yine alır eline yazar. Normal değil


olaylar olaylar
(06.01.21)
Olmasa da olur gözüyle bakıyordur.


normal değil. öncelik verdiği bir flört değilsin. seni iyi ve boş günleri için düşünüyor olması yüksek muhtemel.


amandil
(07.01.21)
yemek yemeği bile unuttuğum zamanlardayım, flört etmek zül gelebiliyor bu günlerde. not: er kişiyisim.


selam
(07.01.21)
Kişiye bağlı. durumdan haberdar edip de mi kesiyor? Belki aranızdaki bir şey aklına takılacak falan diye konuşmayı kesmiş olabilir. Flörtten sevgililiğe evrilmesini düşünmüyordur şu an sınav yüzünden.

eğer tus, kpss vs gibi sınavlarsa evet anlayabilirim. ben kpss için sevgilisinden ayrılanı gördüm, flörtle konuşmayı kesmekten ne olacak ki?


(5)

Netflix de izlediğiniz en iyi filmler

Buraya yazarsanız çok iyi olur.Netflix yapımı olmasına gerek yok netflix de olması yeterli.
Buraya yazarsanız çok iyi olur.
Netflix yapımı olmasına gerek yok netflix de olması yeterli.
valarmurgulis
(01.01.21)
Rüzgarı dizinleyen çocuk muydu ismi, oyle bir film var. Netflix yapımı. O filmin hatrina "netflix kötü bir içerik üretici" yargim kırıldı.


biseysorcaktim
(01.01.21)
The Matrix, LOTR, Shawshank Redemption, Forrest Gump gibi klasiklerin alayı.

Ama fazla bilindikler olmasın dersen The Invisible Guest öneririm.


himmet dayi
(01.01.21)
@himmet dayı The Invisible Guest harikaydı, teşekkürler.


valarmurgulis
(01.01.21)
The Hater


adivar
(02.01.21)
Cube.

Çok iyi bir film mi, hayır ama izlemeye değer bence. İnsanın evrendeki anlam arayışıyla ilgili felsefi motifleri de olan, gerilimli, merak uyandırıcı bir film. Oyunculuklar biraz amatörce yalnız.


huçi kuçi
(02.01.21)
(26)

32 yaşındayım hiç alkollü içecek içmedim

Çok şey kaçırıyor muyum?
Çok şey kaçırıyor muyum?
Evet.


buff
(31.12.20)
Bence hayır.


himmet dayi
(31.12.20)
Hayır. Ilgın ve merakın varsa iç.
Ben de hiç içmedim ve açıkçası hiç merak etmiyorum. Aksine kokusundan rahatsız oluyorum. Işin sağlık boyutuna hiç girmiyorum bile.


Amaranta ursula
(31.12.20)
İçinde başka Bi güzel oluyor ama içmeyince de kötü olmuyor.


valarmurgulis
(31.12.20)
Bol bol eğlenceyi, normalde yapmayacağın şeyleri yapmayı, arkadaşlarınla bol bol duygusallaşmayı gülmeyi falan kaçırıyorsun.


eazy
(31.12.20)
niye denemiyorsun?


jepa
(31.12.20)
yeryüzünde başkalarının yaşayıp deneyimlediği bazı şeyleri yaşamamış oluyorsun.

bu yaşanmamışlığı eksiklik olarak görmüyorsan bir şey kaçırmamışsındır.


tabudeviren
(31.12.20)
Hayir hic bir sey kaybetmiyorsun. Ama deneyebilirsin. Zaten deneyimce begenmeyeceksiN. Alkol tadi guzel oldugu icin icilen bir sey degil.


exlibris
(31.12.20)
sanmam...iste karacigerin kullanim omrunu bi 10 sene uzatmissindir iste. yoksa su icen de hep ayni yere


hay sikfuck
(31.12.20)
Bana göre evet.
Güzel viskinin, romun, sıcak ve spor yapildiktan/is yapildiktan sonra icilen soğuk biranin, bazi kokteyllerin hepsinin yeri baska.

Kişiden kisiye değişir, bana göre alkol hic almayan kisi cok sey kacirir.


logisticsmanager
(31.12.20)
bir şey kaçırdığın yok hocam. tamamiyle senin tercihin.

alkol ortama göre güzel giden bir içecek. belki 10 kere içiyorsun birinde keyif alıyorsun öyle bir şey. kebapla aynı yani.

o sebeple kaçırdığın bir şey yok.


hiç içmediğin için evet.


Piukh
(31.12.20)
Bence çok şey kaçırıyorsunuz. Her şey kararında güzel, her şey yaşında güzel.


r evolution
(31.12.20)
Hiç de bir şey kacirmiyorsun.
Iğrenç. Sadece şekil yapmak için içiliyor.


yarey
(31.12.20)
Kaçırdıkların; içmeye başladıktan yaklaşık bir saat sonra söylemek isteyipte söylemediklerini söyleyipte rahatlamak, içinden geldiği gibi kendini kasmadan eğlenebilmek, deşarj olmak, yaşamayı-arkadaşlarını-sevgilini-karını o an yanında kim varsa işte daha çok sevdiğini anlayıp ona sevgi cümleleri kurmak. Üç saat sonra daha çok içme isteğiyle masadaki bütün alkollere saldırmak. Dört saat sonra mide bulantısıyla uyumaya çalışmak, kusmak yada sızmak. Sabah kalktığında deli gibi baş ağrısıyla kendine sövüp geceyi düşünmek, gecenin yarısını hatırlamayıp kötü birşey yapmadım yada saçmalamadım umarım diye paranoyaya girmek. Muhtemelen ilk içtiğinde başına gelecekler bunlar tabi ortamına da bağlı. Düzenli içmeye başladıktan sonra nerede durup nerede devam edeceğini öğrendikten sonra bunları nadir yaşayacaksın. Sonuç olarak dene tabiki pişman da olsan bir tecrübe olur.


IcedFlames
(31.12.20)
Hicbir sey kacirmiyorsun! Alkol cok abartiliyor. Bence bunun sebebi de kendini gerceklestiremeyen insanlar.


nesterov
(31.12.20)
hmm yani çok şey kaçırıyorsun diyemem ama bazen çok hoş oluyor insan sevdiklerinle beraber içerken böyle bir mutluluk geliyor, harika bir his :D bir kere bile olsa deneyimlemeni tavsiye ederim.


theseachange
(31.12.20)
ben de hiç içmedim. içen çok arkadaşım var ama içmek hiç aklıma gelmedi. 17-18 yaşıma kadar içen kimseyi görmediğim için olabilir belki. bir şey kaçırdığını sanmıyorum


avatar is back
(31.12.20)
kaçırmıyorsun. zaten kaçırmışsın.


evet ve hayır. neden hoşlandığına bağlı


argent dawn
(31.12.20)
Neden içmediniz? Dini nedenlerden ötürü mü? Ben de sevmem. Midem kaldırmıyor.


gelmeistemem
(31.12.20)
hiç içmediysen iki bira bile yeterli olabilir hafif bir sarhoşluk yaşamak için. yani tam olarak en yakın tekele gidip 25-30 lira vererek yaşayabileceğin bir tecrübeden söz ediyoruz. haliyle çok şey kaçırdığını zannetmiyorum ama sarhoşluk ŞAHSİ FİKRİMCE herkesin en azından bir kere tecrübe etmesi gereken değişik bir his. yaşamayan çok şey mi kaçırmıştır? hayır. küçük bir şey yani, üzerinde düşünmeye değmez.

ben ilk kez 18 yaşımdayken içmiştim. arkadaş kadıköy'de bir mekana götürmüştü. buz gibiydi bira. tadını beğenmemiştim (ilk içişte alkolü seven kimse yoktur herhalde) ama hem dışarıda oturuyorduk hem de arkadaşımlaydım, haliyle güzel bir ortam vardı. çerezle fındıkla fıstıkla iki tane içiverdim. çok tatlı bir sarhoşluk yaşamıştım o gün. hafif gevşeme, rahatlama, her şeyin göze daha güzel görünmesi vs...

ama bu da biraz uyuşturucu gibi elbette, açıkçası alıştıktan sonra hem sarhoş olmak zorlaşıyor hem de sarhoş olsan bile ilk seferki gibi tatlı gelmiyor.

bence bi ara kap iki tane bira, al yanına çerezini, otur iç yavaş yavaş. hiçbir şey kaybetmezsin.


der meister
(31.12.20)
Zamanında alkol kullanıp bırakmış biri olarak söylüyorum kesinlikle bir şey kaçırmıyorsunuz ve doğru olanı yapıyorsunuz. Tekel ürünleri sağlığa zararlıdır zehirdir. Siroz, diyabet, obezite gibi hastalıkların en büyük sebeplerinden biridir. Alkol kana karıştığı andan itibaren iç organlarda tahribata sebep olabilir. Ayrıca suç oranları alkol kullanımıyla paralel olarak artış göstermektir.


acebi
(31.12.20)
Kesinlikle bişi kaçırmıyorsun
Matah bişi değil


photo85
(31.12.20)
Sırası geldiğinde kafayı bulamayanlar kesinlikle bir şeyler kaçırıyor. Sizin adınıza sizden rica ediyorum, şu hayatınızda bir kez olsun kafanız güzel olacak kadar için.


huçi kuçi
(31.12.20)
çeşitli sebeplerin vardır sanırım ama hiçbiri hiç içmemek için yeterince makul değildir. bence böyle düşünmek yerine yanında tuzlu atıştırmalıklarını da hazır ederek hemen koş bi şeyler iç. yavaş yavaş, güzellerinden başlayıp deneye deneye kaçırdığın şeylere yetişebilirsin. sevmezsen ya da kötü deneyim yaşarsan vazgeçip kaçma, ağırdan da al o yüzden. hadi inş.


(8)

Araba sürememek (ehliyet)

Süremedigimi dusunuyorum. Kurstayim ilk kez arac suruyorum. Ama vites gecisi ya da dönüşler vs bana zor gibi geliyor. Sabit hızda da gidemiyorum. Baya mal gibi hissediyorum hiç yapamıyorum sanki. Zor geliyor. Pratik yapacagim bi durum da yok. Bugun hele hele baya vasat hissettim kendimi.
Süremedigimi dusunuyorum. Kurstayim ilk kez arac suruyorum. Ama vites gecisi ya da dönüşler vs bana zor gibi geliyor. Sabit hızda da gidemiyorum. Baya mal gibi hissediyorum hiç yapamıyorum sanki. Zor geliyor. Pratik yapacagim bi durum da yok. Bugun hele hele baya vasat hissettim kendimi.
optimistbakunin
(29.12.20)
Soru "Yapabilir miyim?" ise evet gayet de yapabilirsiniz.

Soru "Ekstra ne yapmalıyım" ise, bol bol pratik maalesef. Ama pratikten önce işin mantığını anladığınızdan emin olun. (Vites ne zaman arttırılır-azaltılır, debriyaja ne zaman basılır ve neden var, hangi zamanda debriyajdan ayak çekilmez, kaçıncı viteste kalkılır, boşa almak ne demektir, dönerken gaza ne yapılmalıdır, nasıl park edilir. Bunların mantığını kavradıktan sonra biraz pratik yapmanız gerekecek.) Türkiye en kolay ehliyet alınan ülkelerden birisidir herhalde.

Önemli olan ehliyeti aldıktan sonra da başkalarının sağlığını etkileyecek bilgisizlik ve pratiksizlikle trafiğe çıkmamanız.

İki tekerlekli bisiklete de ilk seferinde binememiş, düşmüştünüz hatırlarsanız.


la traviata
(29.12.20)
Ben de yarın ilk dersimi alacağım. Daha önce eşimle denedim ama bence ben de bu konuda berbatim. Çok komplike geliyor, kendime hiç güvenmiyorum. Ya alıp cüzdana koyarım ya da alamam dosyayı yakarım gibi düşünüyorum. Neyse. Pek motive edici olmadı ama herkes ehliyet sahibi olmak zorunda değil zaten :))))))))))))))


elorelia
(29.12.20)
insanlar araba kullanmayı matematiği olan bir şey sanıyor, bir noktada doğru ama sonuç olarak insanlar "hissederek" araba kullanıyor. çok acele etmeyin, bol bol pratik yapmaya çalışın. mümkünse ekstra direksiyon dersi alın.


co2s2
(29.12.20)
kadınsan eğer mutlaka ekstra ders almalısın.bi araalr profesyonel eğitim veriyordum.erkeksi (kaba) sürüş tekniğini bilmezsen zorlanırsın her zaman.


jamswety
(29.12.20)
Motor becerileri ileri yaşlarda edinmek biraz daha uzun sürebilir. Yaşın çok genç değilse belki de ondandır. Sabırlı ol.


Bol bol araba sürersen kısa sürede acemiliği atlatırsın. Araba sürmeyi hiç bilmeyen arkadaşıma 2 3 haftada trafiğe yalnız çıkacak kadar öğrettim. Püf nokta bol bol araba sürmek ve yanında bilen birinin olması. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.


valarmurgulis
(29.12.20)
özel iyi bir hoca +1

2015 yılında ehliyet almıştım. sonra hiç araba kullanmadım. 4 saat ders aldım, son bir aydır her gün rahatlıkla trafiğe çıkıyor, gidip geliyorum.


hayaletimsi
(29.12.20)
Egitim+pratikle yapamayacağın bir şey degil.


pass
(29.12.20)
(4)

komik aşk mesajları

Var mı böyle güzel site sayfa yada blog şunun gibi mesaj paylaşanhttps://prnt.sc/wblr6o
Var mı böyle güzel site sayfa yada blog şunun gibi mesaj paylaşan


prnt.sc
karamgri
(28.12.20)
Memet ali var Twitter da


valarmurgulis
(28.12.20)
@valarmurgulis adresi?


karamgri
(28.12.20)
twitter.com

doğrusu ve günceli bu.


(6)

şu videolardaki numara nedir

https://twitter.com/lanbiisus/status/1262809728880697345"kesin ip var" şeklinde yaklaşıyorum ama ip yok, ne olabilir
twitter.com

"kesin ip var" şeklinde yaklaşıyorum ama ip yok, ne olabilir
owaki
(27.12.20)
bu videolarda numara yok, gerçek bunlar. Bunlardan ölenler var


momento
(27.12.20)
ne olmasını bekliyorsun ki?
adamlar ölüme meydan okuyor, bazıları da okuyamıyor, geçenlerde haberi vardı bu tarz bişi yapmaya çalışan rus bi genç ölmüş düşüp.
bu herifin instagramı var bunlardan çok daha fena şeyler de yapıyor.
gerçek yani ip yok.


rentts
(27.12.20)
numara yok gercek bunlar, daha cok ruslarda boyle bir akim var sanirim, youtube'da benzer yuzlerce video var, bazilarini izlerken nefes almadigimi ve elimin icinin terledigini hissettim. gercek...


exlibris
(27.12.20)
nasıl kimisi yanağından şiş geçiriyor kimisi ateş üstünde yürüyorsa bunlar da o çeşit bir deli. evrimin bir sonucu bu.. tek tip değiliz.


plastic_angel
(27.12.20)
İzlerken düştüm.
Aslında düşerim korkusu olmasa yaptığı hareketlerde bişey yok. 1 metre yüksekten hepimiz yapabiliriz ama o kadar yüksekten nasıl beyinleri dönmüyor anlamadım.


valarmurgulis
(27.12.20)
ben de inanmiyordum ama bu tarz korkmayan adamlar var cidden. Erasmus'ta Misir kokenli bir Italyan cocuk vardi, insan gibi binanin terasinda gunesleniyoruz biz bu manyak terasin korkuluk duvarinda yatiyordu artist. Ulan bir anlik dikkatsizlik olsa pisine pisine gidecen oteki tarafa. Hatirladim gene icim gitti, hala yasiyor mu acaba:)


(23)

en iyi film

izlediğiniz en iyi film denince aklınıza gelen ilk filmi yazar mısınız? ama düşünmeden yazın.
izlediğiniz en iyi film denince aklınıza gelen ilk filmi yazar mısınız? ama düşünmeden yazın.
Tochinoshin
(26.12.20)
8 bucuk, citizen kane


hot potato
(27.12.20)
The Prestige


elon
(27.12.20)
The Shawshank Redemption


The Godfather I


exlibris
(27.12.20)
Braveheart ve The Shawshank Redemption arasında gidip gelirim.


etna
(27.12.20)
Once Upon a Time in America


heritage
(27.12.20)
schindler's list


1 numaram hep Gladyatör oldu


alttaraf
(27.12.20)
Rumble Fish.


huçi kuçi
(27.12.20)
The Godfather


ryhmer
(27.12.20)
The Godfather


deer hunter
(27.12.20)
interstellar


jelly bear
(27.12.20)
goodfellas sanki


nimberjack
(27.12.20)
Buz Devri 3


bu soruya dogville, kingdom of heaven ve lord of the rings derdim. ucunden 1'ini soylerdim ne zaman sorulsam.


baldur2
(27.12.20)
The departed


silah taciri
(27.12.20)
The Matrix


rodriguez2
(27.12.20)
the godfather


jamswety
(27.12.20)
Lord of the rings, interstellar, intouchables


Life is beatiful ve
yeşil rehber(İngilizcesi unuttum)


valarmurgulis
(27.12.20)
The Matrix


basingse
(27.12.20)
Heat


ghostinthemech
(29.12.20)
Gazap Ateşi


Efespilsen
(29.12.20)
(13)

Konuşanlar' ın Exxen' e geçmesi

Üstelik Youtube' taki videolarını da kaldırmış. Genel olarak böyle tutup daha sonra paralı platformlara geçen projeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben İlkin vay **** demiştim. Ama daha sonra insanlar da para kazanmasın mı diye hak verdim.
Üstelik Youtube' taki videolarını da kaldırmış. Genel olarak böyle tutup daha sonra paralı platformlara geçen projeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben İlkin vay **** demiştim. Ama daha sonra insanlar da para kazanmasın mı diye hak verdim.
Youtube geliri programı devam ettirmeye yetmediği için olması gereken oldu. Exxen değil de başka platform olsa daha mı iyi olurdu orası tartışmaya açık ama Hasan Can Kaya bununla ilgili bir soru cevap videosu çekip gerekçelerini açıkladı. Bence mantıklı gerekçelerdi. Zaten televizyonda/platformda yayınlanmak üzere planlanmış bir programmış. Eski bölümlerin kaldırılması nahoş bence ama ben haksız bulmuyorum bu durumu.


himmet dayi
(26.12.20)
Eleştirenlerin istisnasız hepsi bu fırsatı en iyi ihtimalle aynı şekilde değerlendirirdi. İnsanlar kendi kazanmadı mı başkasının para kazanmasına karşı hatta düşmanlık ilan edebilecek kadar haset sahibi.

Hasancan yıllardır sektörde. Yıllardır bu işi 8-10 kişiye yaparak belki de hakettiğinin altında kazanırken kimse tanımıyordu bile doğru düzgün.

Sanki kamusal bir görev olarak mizah yapıyormuş da rüşvet alıp kendini satmış gibi davranılması çok çirkin bir davranış. Profesyonel olarak yapıyor işini adam. Gayet de yerinde. Dün YouTube’tu bugün exen yarın başka bir şey.

Bence konuya odaklanmak lazım. Konu da gülüp eğleniyor muyum eğlenmiyor muyumdur.


pass
(26.12.20)
Gayet mantıklı bi hareket yapmış. Adamın para kazanması gerekiyor, tr'nin en büyük medyacılarının birinden teklif gelmiş, hazır rüzgar arkasından esiyorken parayı kırması lazım. Ben olsam ben de öyle yapardım. Ayrıca, youtube'daki videoları çekim ve ses olarak gerçekten çok kötü durumdaydı. Acun'a geçişiyle daha profesyonel bir ekiple de çalışıyor olur.


roket adam
(26.12.20)
açıklamaları ikna edici fakat youtube geliri + bilet fiyatları nasıl bu organizasyonu devam ettirtemiyor anlamıyorum. Hasan Can Kaya özelinde tek sıkıntı yaratan şey Acun Ilıcalı. Şeytanla el sıkışmış gibi hissediyorum.


guitarissimo
(26.12.20)
Yeni platforma geçmesinde sorun yok ama birden ve haber vermeden kendisinin ünlü olmasını sağlayan youtube videoları kaldırması seyirciye saygısızlık bence.


valarmurgulis
(26.12.20)
niye herkes adam açlıktan lastik kemiriyormuş modunda. biletli standup programıdır konuşanlar ve geliri oradan gelir youtube'dan değil.

youtube ise kendisinin reklam bölümüdür. tutan programı başka bir platforma taşımasında hiçbir beis görmüyorum ancak kalkıp eski bölümleri silmesi şık bir hareket olmadı. hele hele halk edebiyatı, güngören edebiyatı yapan biri tarafından.


antikadimag
(26.12.20)
Hasan Can'ın uzun vadede pişman olacağı bir mevzu ancak onun yerinde kim olsa aynı şeyi yapardı herhalde. Kim bilir kaç para teklif geldi?


halitkin
(26.12.20)
@guitarissimo

abi kabaca bi hesap yapalım, gelirler ne düzeyde görelim. youtube'da haftada 1 video yayınlanıyor. 2 milyon izlense bir video 2 bin dolar getirir (en son 1M izlenme = $1000 şeklindeydi). Ayda 8 bin dolar.
Bir gösteriye ortalama 50 kişi geliyordu pandemi nedeniyle. Biletler 100 lira. Bölüm başına 5.000 TL bilet geliri var. Ayda 20 bin de bu yapıyor.

8.000 $ yaklaşık 60 bin lira. 20 de biletler var 80 bin lira.
Bu programın ekibi yaklaşık 20 kişi.
Programın yapıldığı salona ne kadar veriyorlar bilmiyorum. Ancak onu saymasak bile kişi başı aylık 4 bin lira gibi bir para yapıyor. Kimse bu para için youtube'da kalmayı kabul etmez.


himmet dayi
(27.12.20)
@himmet dayi Cem Yılmaz'ın hesap yapan seyirci konusundaki seyirci sen misin dayı? Eheheheh


Basta kizdim ama adamin da basarili olmasini istiyorum. Herkes Cem Yilmaz'a tanri muamelesi cekiyor, ovuyor talkshow denince ama Cem Yilmaz bir is yapiyor 10 yil kuluckaya yatiyor sonra (talk showdan bahsediyorum sinemaci kimligi falan diye gelmeyin). Bir Tat Bir Doku yapmis , Fundamentals yapmis, soru cevap yapmis 30 yilda talk show namina. Bu adam cikti arka arkaya 30 bolum cekti, hic yuzum eskir, esprim biter falan diye gocunmadi yani. Adama verelim destegi gidebildigi kadar gitsin, uretsin.


freedonia
(27.12.20)
"Youtube geliri programı devam ettirmeye yetmediği için" gerçekten bu yalanı yediniz mi? napıyor programda özel efektler, milyon dolarlık oyuncular falan mı var? kendi meslektaşları aynı işi sadece bilet geliri karşılığında yapıyor zaten, adam bir de ekstradan youtube'a yükleyip ordan gelir elde ediyor nasıl programı devam ettirmeye yetmiyor bunlar? efendice daha fazla kazanmak istedim dese o ayrı bi tartışma konusu olur ama şimdi yaptığı gibi yalan söylemesi, insanları salak yerine koyması fazlaca nahoş.

not: programı 2 bölüm izledim. pek benlik değildi o yüzden bıraktım, umrumda değil yani programına ne olduğu. burada yazdığınız açıklamaları görünce şaşkınlığımı belirtmek istedim.


youtubedaki gelir yetmedi olayına ben inanmıyorum. mesut sürenin hem abone sayısı hem izlenmesi daha düşük olduğu halde 2-3 yıldır yayınlıyor. normalde yaptığı şovu youtube a koyuyorlar sadece.

bu konuda dürüst olmadığı için irrite oldum. kendi tercihi ama keşke bölümleri kaldırmasaydı veya kaldırmalarına izin vermeselerdi. soru cevap videosu da bence samimi değildi.


ruby elixir
(27.12.20)
geçen gün aynı tartışmayı ablamın eşiyle (eniştem işte) yaptık. kendisi de "niye abi youtube gelirleri yetmiyor mu?" diye sorunca birlikte hesaplamıştık. burada soruyu görünce yazayım dedim :)


himmet dayi
(27.12.20)
(7)

Pandemide sigarayı bırakan var mı?

Pandemide sigarayı bırakan var mı merak ediyorum. Hep bırakmak istiyordum tabi de pandemi döneminde bırakmak için daha çok sebep oluştu. Ama covid-19 u şu kadar kişi öldü şuna buna bulaştıyı falan düşündükçe tedirgin olup yakıyorum bir tane... Paketim bitti şu an gidip yeni paket almam umarım...
Pandemide sigarayı bırakan var mı merak ediyorum. Hep bırakmak istiyordum tabi de pandemi döneminde bırakmak için daha çok sebep oluştu. Ama covid-19 u şu kadar kişi öldü şuna buna bulaştıyı falan düşündükçe tedirgin olup yakıyorum bir tane... Paketim bitti şu an gidip yeni paket almam umarım...
sorucu
(25.12.20)
ben düşündüm, yeltendim. elektronik sigaraya başlayacaktım tekrar. onun daha riskli olacağını düşündüm vazgeçtim. sonra ilaç falan araştırdım. tam karar verdim yakın çevremden hep bırakacaksın zaten yine bırakamazsın dediler. kızdım yine vazgeçtim. şu an püfür püfür devam.


reanarchy
(25.12.20)
Bırakmadım ama azalttım. Sebebi sağlık değil sadece eskisi kadar dışarı çıkamıyorum.


valarmurgulis
(25.12.20)
arkadasim birakti.


bay b
(25.12.20)
bırakan arkadaşlarım var.
--
bense tam aksine başladım gibi.
bir buçuk iki ay önce bir paket almıştım, bir haftadır son sigaram duruyor. sabah akşam aklıma geliyor. tedirginlik yüzünden değil, çoğunlukla evde olmak ve sosyal olarak fazla bir şey yapmamak yüzünden içiyorum.

bence almayın.
bağımlısı olmayan biri olduğum halde paket alınca içiyorum ben. tedirgin olup bir tane yakmanız o tedirginliğinizi almayacak ya da endişe ettiğiniz şeyi yok etmeyecek.


biseysorcaktim
(25.12.20)
ben 7 sene içmedim bu sene başında covidden önce başladım salak gibi 8-9 ay içtim, 2+ aydır içmiyorum, benim için sigarayı bırakma kıstası en az 6 ay içmemek olduğu için bıraktım değilde bırakmaya çalışıyorum hala.


nahtoderfahrung
(25.12.20)
ben bıraktım, 5 ay filan oluyor. zaten bırakacaktım pandemi olmasa da.


Arkadaşım (32,K) günde bir paketten sıfıra indi. Covid geçirdi altı ay önce, iki defa oksijensiz kalıp acilde oksijen bastılar, biraz ölüm korkusu sardı ve sonra bıraktı.
Altı aydır içmiyor. Öncesinde de 1-2 denemesi oldu ama hiç bu kadar net bırakmamıştı.


mor bembombom
(25.12.20)
(1)

Askerlik için gerekli covid testi?

Merhabalar,Bu hafta evraklarını tamamlaması gereken birinin teslimden önce covid testi alması gerekiyormuş ve bu e-devlette sizin yönlendirildiğiniz hastanede yapılması gerekiyormuş.Sabahtan beri e-devlette arıyoruz bulamadık askerlik şubesi aranıyor ve oradaki adam turkiye.gov tr ye gir kardeşim or
Merhabalar,

Bu hafta evraklarını tamamlaması gereken birinin teslimden önce covid testi alması gerekiyormuş ve bu e-devlette sizin yönlendirildiğiniz hastanede yapılması gerekiyormuş.

Sabahtan beri e-devlette arıyoruz bulamadık askerlik şubesi aranıyor ve oradaki adam turkiye.gov tr ye gir kardeşim orası seni yönlendiriyor benim önümde ekranım açık senin işinle uğraşamam gibi bir cevap veriyor.

Yakın zamanda askere gideni burada bulamam da yakınına yardımcı olanlar varsa bana bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen.

Şimdiden teşekkürler.
mutekebbir
(22.12.20)
Askerlik işlemlerinin olduğu kısımdan yapılıyor. Ordan bakın bulursunuz mutlaka.


valarmurgulis
(22.12.20)
(3)

Doktorun yazısını okuyamadım, ne yazmış acaba?

Kadın hastalıkları doktoru rahim ağzında şöyle bir kitle olduğunu, zararsız olduğunu, istersem internette aratabileceğimi söyledi ama ben yazıyı okuyamadım. Okuyabildiğim yazıları da arattım öyle bir şey yok diyor. Aramızda bunun ne olduğunu söyleyebilecek bir doktor var mı acaba? Veyahut siz fotoğr
Kadın hastalıkları doktoru rahim ağzında şöyle bir kitle olduğunu, zararsız olduğunu, istersem internette aratabileceğimi söyledi ama ben yazıyı okuyamadım. Okuyabildiğim yazıları da arattım öyle bir şey yok diyor. Aramızda bunun ne olduğunu söyleyebilecek bir doktor var mı acaba? Veyahut siz fotoğrafta hangi yazıyı görüyorsunuz?

Benim aratıp da bulamadıklarım:
Eveniyen
Ewniyen
Euiniyen

Sizce ne yazıyor? Doktora şu an için ulaşabilmem maalesef mümkün değil. O yüzden burada sormak zorunda kaldım. İyi akşamlar diliyorum.

i.hizliresim.com
serviks eversiyonu sanırım.


aseton
(21.12.20)
@aseton doğru

kitle değil, serviksin hücresel yapılanmasında değişim.


qaram
(21.12.20)
@aseton aklıma direk bu geldi.
m.youtube.com


valarmurgulis
(21.12.20)
(2)

Yolda otostop çeken insanlar

zamanında çok otostop çekmiş biri olarak şu an insanların otostop çekmesini pek anlayamıyorum.pandemi döneminde kim kimi arabasına alır ki? siz alıyor musunuz? bir tek bana mı anormal geliyor bu durum?her gün görüyorum.
zamanında çok otostop çekmiş biri olarak şu an insanların otostop çekmesini pek anlayamıyorum.

pandemi döneminde kim kimi arabasına alır ki? siz alıyor musunuz? bir tek bana mı anormal geliyor bu durum?

her gün görüyorum.
momento
(21.12.20)
Yazın bir kere denk geldim ve aldım. İki üniversite öğrencisiydi. Arabada bırakıp benzin bile aldım. Yine görsem yine bir tipine bakıp alırım. Tipi/tipleri bir güven hissi uyandırıyorsa alırım yani.
Orta doğuda tek başına araba kullanan bir kadın olarak çok daha farklı şeylerden korkarım. Korona aklıma bile gelmez.


pati
(21.12.20)
Bugün şehirlerarası yolda 2 yaşlı kadını aldık arabaya. Kadınlar öyle şeyler anlattı ki üstüne bir de para verdik. Şimdi geldi aklıma umarım dolandırmaışlardır bizi.


valarmurgulis
(21.12.20)
(15)

6 ay askerlik

geçer mi 6 ay ?
geçer mi 6 ay ?
global pandemic
(18.12.20)
Oradaki arkadaşlarına bağlı. Her türlü adam var askerde. Düştüğün koğuş, bölük falan önemli. Bunlar iyise geçer.


Andrew
(18.12.20)
sabah 5'te otomattan kahve alıp soğukta kimseler yokken içmeyi izledim. geçer bence.


Tochinoshin
(18.12.20)
geçer geçer. ilk 4-5 gün zordur. sonra alışıyorsun.


elektr10
(18.12.20)
Sayılı gün çabuk geçer.


berkan11
(18.12.20)
Geçmez. Kaç. Biter mi ya.


pass
(18.12.20)
1 sene yaptım, geçiyor valla.


trajikomix
(18.12.20)
Ben de 1 sene yaptım. Rutin bir hayat olduğu için hızlı geçiyor. Şubat’ta askerden geldim. 1 seneyi yemişiz de üstüne 1 tane daha yiyeceğiz neredeyse.


le jeune turc
(18.12.20)
Askerden geleli 3 ay olmuş, askerden sonraki zaman baya hızlı geçiyor ama askerlikte 1 gün 1 hafta gibi. İlk gittiğim zamanlar sabah askerlik yapıyordum akşam oluyor uyuyorum bu sefer rüyamda askerlik yapıyorum. Çok kısa bir dönem askerlik yapmama rağmen oradayken bazen sanki daha önce bir hayatım yokmuş gibi oluyordu. Orda doğmuşum, orda büyümüşüm gibi geliyordu. Askerlik çok kötü ya bence 6 ay geçmez.


valarmurgulis
(18.12.20)
İlk ay geçmez, sonrası çok hızlı, son hafta da sürünür biraz ondan sonra sadece iyi kötü anılar kalır, 307kd den selamlar


tangoalfa
(19.12.20)
bitmeyen askerlik, havadan inmeyen ucak yok.


duster
(19.12.20)
belli bir süre sonra alışıyorsun hocam. alışma süreci biraz zor geçecek, ona hazırlıklı ol.

alışma sürecini gittiğin yer de belirleyecek açıkçası...

yukarıda bir arkadaş, "otomattan kahve almaktan" falan bahsetmiş. düşün yani otomattan kahve alınabilen birlikler bile varmış. benim bulunduğum kışlada otomattan kahve almak, çok büyük bir hayaldi :))


istististist
(19.12.20)
geçmiyor. ne olursa olsun geçmez. ben askerde vay be 100 gün olmuş diyeni hiç görmedim çünkü günleri tek tek saymayan bir kişi bile yok.

eninde sonunda bitiyor tabii, kimse oyun bug'ı gibi askerde takılı kalmıyor ama o 168 günün her saniyesini hissediyorsun. en iyi dostun uyku.


bohr atom modeli
(19.12.20)
geçmez. benim 6 ay geçmedi en azından XD


glamdr1ng
(19.12.20)
6 ay geçer de 180 gün geçmez. öyle bir yer. 7 yıl olmuş biteli ama o zaman geçmemişti. :(


Benim gibi 18 ay yapanlar bitirdi, 6 ay mı bitmeyecek? İlk ve son günler zor geçer, bir tavsiye boş kalacak bir bölüme sokma kendini, arazi olan adamın askerliği bitmez, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağın birşeylerle meşgul ol, en azından gündüzleri.


John Bloor
(21.12.20)
(17)

Bunlar kurgu mu?

Yoksa ben çok fazla türk erkeğine maruz kalıp normal insan tepkilerini mi yadirgiyorum? https://onedio.com/haber/sakalastigi-sevgilisine-baska-bir-erkegin-ismi-ile-hitap-eden-kadindan-efsane-troll-947314 mesela burada aşırı sakin tepki veriyor sinirlenmiyor veya küsmüyor sadece anlamaya çalışıyor il
Yoksa ben çok fazla türk erkeğine maruz kalıp normal insan tepkilerini mi yadirgiyorum?

onedio.com mesela burada aşırı sakin tepki veriyor sinirlenmiyor veya küsmüyor sadece anlamaya çalışıyor iletişim kuruyor sakin sakin. Çok ilginç.

www.instagram.com burada da aynı şekilde gayet normal karşılıyor bu isteği. "Benim hayatıma müdahale edemezsin !!birbir!!" Şeklinde çemkirmiyor.
Acaba kurgu mu yoksa kurgu olsa bile böyle insanlar var mı gerçekten?
Benyinegulerim
(17.12.20)
Böyle insanlar var.


sta
(17.12.20)
biz türk erkeklerine çok maruz kalıyoruz.


rose parks
(17.12.20)
Böyle erkekler var tabiki öte yandan ilk videodaki kız Türk kızı olsaydı ve erkek aynı tepkiyi verseydi, sen beni sevmiyorsun diye Bi tepki verebilirdi.


valarmurgulis
(17.12.20)
Hep aynı tip Türk erkeklerine maruz kalıyor olabilirsiniz, değiştirmekte fayda var.


fezagezgini
(17.12.20)
Ben olayi anlamadim sanirim, sakin tepki veriyor ne demek? ilk videoda zaten olmasi gerektigi gibi tepki veriyor.
Illa bogaz yirtilana kadar bagirip, siddet uygulamak mi lazim? :)


VIPCH
(17.12.20)
tam tersini yaşadım. eski sevgilimin adını söylemiştim. şaka falan değil. normal bir şey, alışkanlıktan olabilir. uzun süreli ilişkiden sonraki ilişkinin başında. türk erkeği ne yaparsa, türk kadını da onu yaptı, hiç merak etmeyin. bizim kültürümüzde bu var.


stewie
(17.12.20)
İkinci videoyu izledim de, çok normal bir istek. Nişanlısından her zaman bu tür isteklerde bulunmadığı belli, bir seferlik rahatsız olduğu birinden bahsetmiş. Çocuğun aksi yönde tepki vermesini garip karşılardım ben.


kojonotsuki
(17.12.20)
Ikinci video konusunda yorum yapacagim.

Izole bir istek olsa ve sadece o durum olsa cok laf etmeyip uyumlu davranirim ama genelde bunu diyen insanlar onlara alan tanidikca daha da ileri gidip sacmaliyorlar.


cleric
(17.12.20)
9gag'de böyle videolar var demekki buradan çıkıyormuş

şöyle bir durum var mesela kamera açıkken noah ile yattığını biliyorum falan diyor kız diğer kızın tepkisini ölçmeye çalışıyor falan

o anda kız nasıl biliyorsun falan diyor mevzu kopuyor.

sanırım böyle bir dalga var.


İlk video için pek yorumum yok arada karıştırdım karıştırıldım olur öyle.

2. video için, benden istese mevzu çıkaracağım şeyi başkasına yapmam. Herkes nerede durması gerektiğini bilmeli. (bu talep asla 1 kerelik olmaz)


lcha
(17.12.20)
bence erkeklerin tepkisi incelenirken kadınların tavırları gözden kaçmış.

özellikle ikinci videoda kız trip yapmıyor, "o kızı silceksin tımam mıa?" demiyor, "o kız senin listende napıyo?" demiyor, "ne işi var o kızın orda?" demiyor, "o kız kim?" demiyor, adamı suçlayıcı ya da yargılayıcı hiçbir şey söylemiyor.

"bana bir iyilik yapar mısın?" gibi bir tonda başlıyor ve kızdan rahatsız oluşunu belirtiyor, şikayet etmiyor, yargılamıyor, suçlamıyor, şüphe duymuyor.
sadece neden rahatsız olduğunu ve bu rahatsızlığın kızla ilgili olduğunu açıklıyor.
sonra da "would you be able to..." diye cümle kuruyor.
yani, "rica etsem o kızı takip etmeyi bırakabilir misin?" gibi bir şey diyor.

yani mesele çok da türk erkeği değil aslında.
neticede insani diyaloglar bunlar.
"kız ne derse desin, adamın verdiği tepkiye bakın" gibi bir şey yok ortada.
bu davranışlar ortak ve karşılıklı gerçekleşiyor.


blatta hiberna
(17.12.20)
Birincide normal bir tepki vermiş.
İkinci video’da da “i dont need them” demesi dışında şirin bir şey göremedim.


Yahu dalga mı geçiyorsunuz ne yapacak dövecek mi bir de, bıçak mı çekecek? Şok olmuş insan gibi sormuş. Gerçek olsaydı da bir süre darılır geçerdi. İki tepkide de tuhaflık görmüyorum.


ananiyimioguz
(17.12.20)
Bir şey diyeceğim ama sonra tartışma başlatıcı cevap diye silinecek. Neyse.

Şu videoların gerçek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir tanesi tiktok diğeri skeç tarzı saçma sapan bir şey. Ha böyle insanlar var mı? Var.

Kadınlarımız böyle de erkeklerimiz normal değil di mi ya..


bitchesaintshit
(17.12.20)
bu iki video da fake.
ayrıca ben de böyle davranırdım sanırım.
aslında bu biraz da karşındakine bağlı. her erkek ilk videodaki gibi olmak ister ama böyle olsa karşısındaki türk kızı "beni kıskanmıyor, sevmiyor" diye düşünüp kızar. hatta bu ne biçim erkek bile der.
ikinci videodaki çift çok ideal. imrendim. isteğini bu şekilde kibar ve sorgulamadan, suçlayıcı olmadan açık şekilde paylaşan türk kadını azdır.


dafuq
(18.12.20)
bunlar yüksek ihtimal sahte ama ben de aslında böyle biriyim. acaba değil miyim şüphesinde olduğum zamanlar hep bir türkle çıkıyordum. ilişkiye hep böyle başlıyorum sonra bana böyle kezo gibi hareketler yapılınca "ulan bu bana böyle yaptı ben niye enayilik yapayım ki" oluyor.

bunu ne zaman anladım? ilk defa bir batı avrupalıyla çıkınca. bu ülkenin büyük bir kısmı gerçekten insanın içindeki her türlü potansiyeli öldürüyor. aydın görünenin bile içinde büyük bir orta doğulu mentalitesi yatıyor. başka bir şey görmemiş çünkü çoğu.


bohr atom modeli
(18.12.20)
Ben dediklerinin kadın versiyonunu çok gördüm. Telefonu korsanın hazinesini sakladığı gibi saklayanını bile gördüm. Kız tinder indirmiş telefonuna meğersem falan filan...

He evet bir de benim hayatıma müdahale edemezsin var. O daha da beter her bir boku yerler sonra da müdahale edemezsin ahahahah.

Türk erkeği olarak bende de yok böyle şeyler kız arkadaşım istediğini de silebilir rahatsız ediyorsa. Ondan önemli değil kıçı kırık sosyal medya uygulamaları falan.

Böyle türk erkeğinden fazla türk kızı var bence...


wacot
(19.12.20)
(21)

Sarman erkek kedi ismi önerisi?

Teşekkürler..
Teşekkürler..
sonhakan
(16.12.20)
Tütün, tütü diye kısaltılabilir.


habarbey
(16.12.20)
Sansa ya da Tarçın.


Amaranta ursula
(16.12.20)
Bal


valarmurgulis
(16.12.20)
Toni


heritage
(16.12.20)
Aslan


battal gemalmaz
(16.12.20)
toprak, topiş


Muz, Köri, Hardal


sanfransister
(16.12.20)
Azman


friedrich


nebukadnezar


ala09
(16.12.20)
çamur


Jux
(16.12.20)
Cemşit


ryhmer
(16.12.20)
orhan

sasha

mila


bugisme
(16.12.20)
teyzemin vardı rahmetli kedisi portakal :,)


pasp
(16.12.20)
Kimyon


aziz


fezagezgini
(16.12.20)
kedi


turbo sadık
(16.12.20)
Lazanya (söylemesi yorucu tabii, olmaz sanırım)


Ural


turbo sadık
(13.01.21)
Osman


hot potato
(13.01.21)
Hüsmen (benim favorim)
Saruman


SiyamkedisiZorro
(13.01.21)
(7)

Esra Erol çıkanlar

Esra Erola çıkanlar gerçek mi yoksa millet izlesin diye sallamayın olaylar mı?1 saat kadar izledim neler varmış dedim.
Esra Erola çıkanlar gerçek mi yoksa millet izlesin diye sallamayın olaylar mı?
1 saat kadar izledim neler varmış dedim.
valarmurgulis
(15.12.20)
Anadolu köylerinde veya büyükşehir varoşlarında biraz takılıp dedikodu dinleme fırsatınız olsaydı daha iğrençlerini bile duyardınız.


dr doofenshmirtz
(15.12.20)
Ajanslardan, tiyatrolardan vs de temin ediliyor. Hepsi gerçek değil.


mahone
(15.12.20)
Bu benim bilgim olan bir konu, açılın.

Hepsi wutsap üzerinden dertlerini yazıyorlar. Reyting olur bu dediklerini çağırıyorlar. Ortalama 1 hafta ağırlıyorlar otelde. Dedikleri doğru mu? Hikayesi gerçek mi? Reyting çıkar mı? gibisinden araştırmaya başlıyorlar kişi otelde kalırken. Olur verdikleri haliyle otelde kalmaya devam ediyor, olmaz dedikleri ise anında yolcu ediliyor. Sonra tv'ye çıkarıyolar.
Ajans veya tiyatro kesinlikle yok. Bu kişiler gerçek ve gerçekten berbat insanlar. Neler neler dönüyor. Ceplerinde 5 liraları yok. Bağıra bağıra konuşurlar. Kavgacıdırlar. Tipik Anadolu insanı işte.


Amory Lorch
(15.12.20)
Bu insanların tiyatrocu oyuncu olduğunu sanan naif insanlarla arkadaş olmak isterdim :)

Ya hu oyuncu olsalar oscar'lık oynuyolar, bu kadar yetenekli oyuncuları ne ara yetiştidik biz?

Yanlız rezil olacaklarını bile bile ekrana çıkmaları için bir teşvik olmalı, başvuran için demiyorum. Şikayet edilen, suçlanılan kişiyi ekrana çıkmak için nasıl ikna ediyolar çözemedim.


John Bloor
(16.12.20)
esra erolun şu anki programındakilerin hepsi gerçek

evlilik programında cast vardı ama şu anki programda yok. ihtiyaç da yok zaten. anadolu insanı sağolsun program konuk bulmakta zorluk çekmiyor


dafuq
(16.12.20)
Gerçekse ben arada izleyeyim, filmlerde bu kadar fantastik olaylar yok.


valarmurgulis
(16.12.20)
Çıkanların figüranlık yaptıklarını sanmıyorum öyle olsa belli olurdu


kasapsevenkoyun
(16.12.20)
(7)

takıldığınız siteler

Instagram ve twitter kapattım.ekşisözlük artık eskisi kadar sarmıyor.kendimi boşlukta buldum :)siz gün içinde hangi sitelerde zaman geçiriyorsunuz?
Instagram ve twitter kapattım.

ekşisözlük artık eskisi kadar sarmıyor.

kendimi boşlukta buldum :)

siz gün içinde hangi sitelerde zaman geçiriyorsunuz?
parcaliham
(15.12.20)
Ekşi duyuru, ekşi şeyler


valarmurgulis
(15.12.20)
reddit :)


lcha
(15.12.20)
eksi chat
donanim arsivi
sci-news.com
youtube
quantumtechhd
hornbach


turbo sadık
(15.12.20)
boardgamearena


aziz dostum jack
(15.12.20)
face+twi+insta+ekşi yok bende de. gün içinde baktıklarım:
youtube (özellikle kexp, tiny concert gibi kanallar)
1000kitap, goodreads
amazon.com.tr
ekşi duyuru


her şey
(15.12.20)
Quora. Nası bir algoritması varsa artık müthiş alakalı şeyler çıkarıyor karşıma. Redditte ilgi çekecek şeyler bulmakta zorlanıyorum.


IncredibleMau
(15.12.20)
twitter, reddit, hackernews, linkedin, ekşi, paticik. özellikle twitter çok vaktimi alıyor çok kişi takip ediyorum.


roket adam
(15.12.20)
(5)

Arabadan anlar mısınız?

Aramızda anlayan varsa diye sormak istedim, arabamın altından şöyle bi şey çıkmış. https://ibb.co/rygchbP Nedir bu, nereye göstermek gerekir? Acil midir ve maliyeti ne olur?İmza: arabadan anlamayan bir kadınTeşekkürler
Aramızda anlayan varsa diye sormak istedim, arabamın altından şöyle bi şey çıkmış. ibb.co Nedir bu, nereye göstermek gerekir? Acil midir ve maliyeti ne olur?

İmza: arabadan anlamayan bir kadın

Teşekkürler
sacrilegious
(15.12.20)
Koruma kapağına benziyor. Vidaları düşmüş. Oto sanayiye giderseniz yerine takarlar. Para alacaklarını sanmıyorum. Taş çatlasın 50 lira.


himmet dayi
(15.12.20)
Tam belli olmuyor ama koruma kapağı ise tamirciye kadar bile gitmenize gerek yok. Yol üstünde göreceğiniz bir lastikçiden rica etseniz yaparlar.


valarmurgulis
(15.12.20)
Acil, bir yere takılıp düşmesin, sonra yenisini bulmanız zor veya biraz daha pahalı olabilir.

Sanayiye giderseniz çırak arabanın altına girip yerine takacak. Normalde para bile istemezler de yapan çocuğa 10-20 lira verirsiniz.


Yağ tahliye borusunun kapagi dlye düşünüyorum.


habarbey
(15.12.20)
Bir lastikçide 20liraya yaptırdım. Dediğiniz gibi vidaları çıkmış. Bu arada lastik basıncım da 22’ye düşmüş... girmişken onu da hallettim. Teşekkürler yanıt veren herkese.


sacrilegious
(15.12.20)
(2)

Araç hasarı

Park halindeki aracıma çarptılar. Tutanak ehliyet ve sigorta poliçesinin örneğini aldım ama araç ruhsatını almayı unutmuşum, karşı taraf şuan hiçbir şekilde telefonlarıma cevap vermiyor. Karşı tarafın ruhsatı gerekli mi? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?
Park halindeki aracıma çarptılar. Tutanak ehliyet ve sigorta poliçesinin örneğini aldım ama araç ruhsatını almayı unutmuşum, karşı taraf şuan hiçbir şekilde telefonlarıma cevap vermiyor. Karşı tarafın ruhsatı gerekli mi? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?
dosya açtırmanız için karşı aracın ruhsatı da gerekli. tanıdık bir polis varsa temin edebilir. böyle durumlarda olay yerinin de fotoğraflarını bol bol çekin mutlaka.


lonelycowboy
(14.12.20)
Benzer bişey başıma geldi. Ben gerçi her şeyi unutmuştum. Tutanağa imza atmadık, ruhsatı çekmedik sadece adamın numarasını aldım ve bol bol fotoğraf çektim. Diğer gün buluştuğumuzda evraklar eksik verebilir misiniz dediğimde hatalı sensin demeye başladı. Ben nasıl hatalı oluyorum arkadan siz çarptınız dememe rağmen o yolda duramazsınız demeye başladı. Ben durmasam öndekine çarparım dediğimde o da senin sorunun dedi. Peki ben hatalıysam sizin masrafınıza da ödemek istiyorum dedim. Tutanağı dolduralım nasıl olduysa gidip işlemleri yapalım dedim. Olmaz arkadan çarptığım için ben suçlu olucam dedi. Nasıl yapalım o zaman dedim,nasıl yapıyorsan yap ben kendiminkini kendi cebimden yapıyorum sende napıyorsan yap dedi. Tartıştık, kavga edecektik araya girdiler. Polise gittim gidin şikayet edin dediler. Şikayet edecektim uzun sürer uğraşmana değmez dediler. Bende gidip kendim yaptım. 1 kaç hafta sonra aradı, araya bazı tanıdıklar koymuş özür filan diledi. Ne masraf yaptıysanız verelim dedi. Ben kabul etmedim.
Böyle şerefsizler çok malesef, geçmiş olsun. Malesef akıl veremiyorum.


valarmurgulis
(14.12.20)
(6)

Ceza yemiş miyimdir?

Az önce başıma gelen olayı anlatayım. Arkadaşımın iş yerine ara sıra gitmek için izin belgesi çıkardı arkadaşım. Çalışmaya gitmiyorum ama oraya gidip zaman kalmamız gerekebilir. Az önce yola çıktık polisler kesti yolumuzu. Gbt filan baktılar. Ne iş yapıyorsun dediler öğretmenim dedim. İzin belgesi n
Az önce başıma gelen olayı anlatayım. Arkadaşımın iş yerine ara sıra gitmek için izin belgesi çıkardı arkadaşım. Çalışmaya gitmiyorum ama oraya gidip zaman kalmamız gerekebilir. Az önce yola çıktık polisler kesti yolumuzu. Gbt filan baktılar. Ne iş yapıyorsun dediler öğretmenim dedim. İzin belgesi ne alaka dediler. Yardım etmeye gidiyorum dedim. Bu yaptığın bizi kandırmak oluyor biliyorsun Di mi dediler. Cevap veremedim. Sizce ceza yemiş miyimdir?
valarmurgulis
(13.12.20)
Yememişsindir.


paramolacak
(13.12.20)
Yemezsin.


eurhka
(13.12.20)
"yaptığını yemedik ama iznin olduğu için de bişey yapmıyoruz, yoksa kanını emmeyi çok isterdik" demişler meali.


la traviata
(13.12.20)
yemeliydin ancak yemedin. ceza kesmeleri durumunda tebligat verirlerdi. ya daha inandırıcı yalan söylemeyi öğren veya şansını zorlama.


johnnie w lker
(13.12.20)
ben de izin belgesi ile geziyorum, bakıyorlar ama ne ettin ne yaptın diye kimse sormuyor, doğrudan geç diyorlar.


co2s2
(14.12.20)
@co2s2 bizde de normalde öyle oluyordu ama bu sefer baya şüphekendiler bizden. Arabayı aradılar, bizi aradılar 2 araba dolusu polis geldi baya detaylı baktılar bize. Birine vursak bu kadar polis toplanmazdı herhalde.


valarmurgulis
(14.12.20)
(10)

Superbox nasil? Alinir mi? artisi eksisi?

internetim berbat. tasinacagim diye dsmart taahhutumu yenilemedim.herkes superbox'i cok ovuyor; alinir mi?artisi eksisi nelerdir?
internetim berbat. tasinacagim diye dsmart taahhutumu yenilemedim.

herkes superbox'i cok ovuyor; alinir mi?

artisi eksisi nelerdir?
nefertarii
(13.12.20)
Kendim kullanmadım ama çevremde alıp da memnun kalan kimse görmedim.


valarmurgulis
(13.12.20)
memnunum diyen duymadım.


goodman
(13.12.20)
Bağlamadan önce adresinizde destekleniyor mu diye bakıyorlar. Mesela şu anda oturduğumuz için hizmet yok dediler. Ben de annemin evine aldım ve şu anda oturduğumuz eve getirdim.
Çok nadir yavaşlıyor. Türk Telekom'dan sonra inanılmaz memnunuz. Biraz pahalı ama.


pro9it9is9
(13.12.20)
oturduğunuz yere ve yoğunluğa göre çok değişken. özellikle son zamanlarda herkes internete yığıldığı için benim paketim 10mpbs olmasına rağmen akşamları genelde 3mbps civarında oluyor. ping'te de zaman zaman artışlar oluyor.

en iyisi turkcell hatla günün çeşitli ve en yoğun zamanlarında birkaç test yapıp ön bilgiye sahip olmak. tabi turkcell, önceliği superbox kullanıcılarına vermediği için cep telefonuyla 10mbps hız gördüğünüz yerde superbox'ta en fazla 3-4 mbps görebileceksiniz.


sanal uyku
(13.12.20)
taşınacağın yer için mi düşünüyorsun taşınana kadar mı?
taşındığın yerin altyapısı daha iyidir belki. superbox tamamen kablosuz olduğundan ping sorun olacaktır tahminimce.
10mbps 200tl, 20mbps 300tl, stabil hız ve ping garantisi yok... çok daha ucuza vdsl veya fiberde 100mbps hız alınabiliyor altyapı iyiyse, pingi de daha düşük olur.

superbox ancak tatile gidiyorsan, köyde filansan altyapı yoksa veya öğrenciysen yurtta kalıyorsan vs. işe yarar bence.


konetsu
(13.12.20)
@konetsu aslinda su anki evim icin ve sonra tasinacagim yerde de kullanirim diye dusundum.


nefertarii
(13.12.20)
sanal uyku güzel yazmış, bulunduğun yerin altyapısı çok fark ettiriyor. yerinde kesin test yapmadan 24 ay taahhüte kesinlikle girmezdim.


roket adam
(14.12.20)
Bunu kullanan sadece bir tanıdığım var. O da dağ başında köy evinde kullanıyor. Turkcell şebekesinin iyi çektiği ama civarda yaşayan çok çok az insan olan bir yer. Herhangi bir şikayeti yoktu.


battal gemalmaz
(14.12.20)
Katarda aynı cihazla 5g veriyorlar, 450-500mbit görmüştüm
Ama o bile stabil değildi, zaten koptuğu oluyordu.

Türkiyede superbox çok meşakatli iş.
1- Sınırsız tarifelerinde hız düşüyor, fiyat artıyor
2- Küçük harfle yazıyorlar ama 2 adresten fazla kullanamazsın diyor, yani aldım, yazlık, kışlık, araba, otel, tekne kullanayım yok.


ara ara ping'inin yükselmesi haricinde güzel bir ürün ama yer seçiyor. evin neresinde durduğuna göre ve asıl olarak da evin nerede olduğuna göre yer seçiyor. yeni evinizde turkcell iyi çekmiyorsa berbat bir hız verecektir. az buz da para değil.


co2s2
(14.12.20)
(29)

bir evi fakir gösteren ufak detaylar

öyle gelip de sunta tezgah lamine parke falan yazmayın buraya daha ufak şeyler arıyorum. ben başlıyorum. evin herhangi bir yerinde şu aletten-aletlerden varsa benim için fakir evidir:https://n11scdn.akamaized.net/a1/450/ev-yasam/vitrifiye-urunler/seramik-siva-alti-ve-siva-ustu-delikli-porselen-sabun
öyle gelip de sunta tezgah lamine parke falan yazmayın buraya daha ufak şeyler arıyorum.

ben başlıyorum. evin herhangi bir yerinde şu aletten-aletlerden varsa benim için fakir evidir:

n11scdn.akamaized.net

www.eykayapi.com

hayati not: linç etmeyin evimde bu seramik zımbırtıdan da var parkelerim de lamine tezgahım da sunta.
musluğa asılı sarı bez
elektrikli ısıtıcı (bimden alınma 100 liralık olanlardan)
tuvalet için ayrı terlik olması
tuzluğun içinde pirinç
dolaplı divan :(


theseachange
(13.12.20)
oha bunlar fakfakirlik belirtileri. evde tezgahı kemiren insan eşyaları. hatta bi kademe arttırıp katalitik de ekleyebilirim bunlara.


Hasır efekti verilmiş plastik sepet, sebzelik.

Dış kapının önünde çıkmış ayakkabılar.

Kültür fakirliğini gösteren detay ise zorunluluktan alınmışlar ve çok satarlar dışında kitap bulunmaması.


cosmicstring
(13.12.20)
store.donanimhaber.com

Nedenini bilmiyorum ama öyle bir izlenim oluşturuyor.


dissendium
(13.12.20)
arttırıyorum;

içinde deniz kabukları, pullar vs. olan şeffaf jel mum
ortalıkta gezen iskambil destesi
kirli cam kül tablası (sekizgen olandan)
kapaklı ekmek dolabı (ekmeğin niye özel dolabı olsun ya ööööff:D)
herşeyin içine gazete sermek


theseachange
(13.12.20)
Musluklarin ucundaki plastik zimbirti: cdn.yemek.com


sertac akin
(13.12.20)
yukarıdaki cevaplara baktığımda fasfakirin önde gideni, bayrak tutanı olduğumu görüyorum.
:)

* kapı arkasında askılık ve o askıya kılık kıyafet asmak.

* keten ipten yapılma duvar süsleri
* plastik çiçekler
* dantel
* rükuş alçı fotoğraf çerçevesi
* kare desenleri olan yaylı çekyat


biseysorcaktim
(13.12.20)
üzülme ya hepimiz öyleyiz bu kriterlere göre. ki bu kriterleri boşver zaten öyleyiz. neyse sonuçta verdiğin örnek çok iyiydi, ben ufak detay isteyince böyle şeyler arıyordum. ernet ve musluk ucu borusu pek ufak detay değil aslında.


Muhtelif yerlere dikey yaslanmış halılar.


IncredibleMau
(13.12.20)
Şu tür bir masanın evin en önemli masası olması: productimages.hepsiburada.net

Zencilerin birbirine rahat rahat nigger demesi gibi yazıyoruz, hepimiz fakiriz, darılma yok :)


cosmicstring
(13.12.20)
Plastik cicek.


(13.12.20)
Banyoda doğrudan duvara yapıştırılmış ayna veya bu aynanın bebe mavisi-pembe ucuz ve sert plastikten çerçevesinin olması
Çamaşır makinası örtüsü
Bürümcüklü koltuk örtüsü : everyg.com


irene
(13.12.20)
Üzerinde renkli plastiği olan sürahi.
Marketten alınmış, üzerinde kabartma beneklerin olduğu su bardağı.
Plastik tabure.


Banyoda legen ve kova.


(13.12.20)
kimse yazmamış;

- yoğurt kabına konan saksı çiçekleri


condom kurşunu
(13.12.20)
abiler ablalar iyi güzel de çok bariz şeyler yazıyorsunuz olmuyor ki böyle. ufak detay diyordum :((

edit: hadi bir iki şey daha ekleyeyim. metal evye, çıplak ampul, geniş alanları komple kapatan halı-yolluk ve son olarak tezgah üstündeki şu karolar:

encrypted-tbn0.gstatic.com

edit 2: valarmurgulis çünkü banyoda yerler ıslanıyorsa ortamda bir fakirlik var demektir.


Hepsini anladım da tuvalet için farklı bir terlik olması niye fakirlik oluyor onu anlamadım.

Kendi cevabım gelirsem de işyerlerinin reklam için yaptığı saatler, takvimler vs.
www.google.com


valarmurgulis
(13.12.20)
çünkü alaturka tuvaletlerde olur ve taharet alırken yerler falan ıslanır :D o suyu öbür odalara taşımamak için tuvalet terliği olur.

hatta tuvalette plastik maşrapa olur. sifon vanasına yapma çiçekler falan asılır.

ek olarak:
fayanslara sticker yapıştırmak
üzerlik denilen nohutumsu kuru tohumların ipe dizilerek yapıldığı süs eşyası


theseachange
(13.12.20)
Gırgır süpürge
Çöp kovasına geçirilmiş market poşeti
El örgüsü çarkı felek paspas
Düz elektrik anahtarları ve prizler, görsel olmadan anlatmak zor ama bilenler hatırlamıştır.
Plastik su ısıtıcı (sapsız cezve gibi olanlardan olacak)
Sapı plastik meyve bıçağı (ucu 5 cm falçata gibi olanlar)


Proletarier kardeşim ufak detay dediğin çıplak ampul mü? Benim evde bile 3 tane çıplak ampul var. İlla maaşımızı mı yazalım buraya...


irene
(13.12.20)
mutfaktaki sarı bez en zengin evde bile olur fakat siz görmezsiniz. yardımcı onu kullanır gerekirse atar veya bir yere saklar.


nuisance
(13.12.20)
@irene insanı-evi fakir yapan detaylar değil bu arada sorum aslında bir evi fakir gösteren ufak detaylar.


O zaman ütü masasının ortalıkta olması ve üzerine atılmış kot pantolon, hatta pantolonun kemeri eskimiş sarkıyor böyle. Kot da kotluktan çıkmış, bollaşmış ve de allı güllü nevresimler yatak odasında.


irene
(13.12.20)
İçinde x seyahat falan yazan promosyon duvar saati, promosyon takvim.


@theseachange şimdi alaturka tuvaleti olmayan evlerde tuvalete nasıl gidiliyor bana açıklayabilir misin?orası ne olursa olsun ıslanıyor Bi şekilde.


valarmurgulis
(13.12.20)
fırfırlı tüylü tığ işli damacana örtüleri olabilir. şöyle mesela:
2.bp.blogspot.com

şu tür renk, malzeme ve estetiğe sahip her item:
www.altuntasgrup.com.tr

şu tür plastik ve özellikle bu kahverengi renge sahip ayakkabılıklar:
n11scdn.akamaized.net

dantel görünümlüsünden muşamba masa örtüsü:
www.ortucum.com

böyle dokulu, hafif parlaklı muşamba gibi duvar kağıtları oluyor, onlar da olur. böyle bir kenarı kalkmış ya da yırtılmış olur falan.


nimberjack
(13.12.20)
Bunlar fakirlik degil de milletce ne kadar da zevksiz oldugumuzun gostergeleri..

Yurtdisinda, kirasinin, cocougun ozel okulunun sirket tarafindan odendigi bir expat olarak Turkiye'de calisip gelmis birinin yaptirdigi Gulbag'a bir gece vakti tasiyip birakiverseniz asla siritmayacak denli Turk mimarisine sahip bir apartmanda oturuyorum. Evin icinde merinos cekyatlar, merinos salon takimlari, mutfakta o katlanabilen masa, hatta kaplamasi kalkmis sokulmus ama 3. kalite muteahit isi mutfak dolap kapaklari falan olan bir evde oturuyorum. Herkes sinif atladigimi falan dusunuyor. Oyle de bir ironi var.

Zevksiziz zevksizligimizi bir de ihrac etmisiz yani.

Ama eve girince gurbetten memlekete donmus gibi oluyor :)


SevdaliBulut
(13.12.20)
(9)

Tek başına bir kadın için Kilis nasıl bir yer?

Kilis’i tek başına bir kadının yaşayacağı yer olarak değerlendirirsek, nasıl bir yer dersiniz? Güvenli mi? Karanlık çökünce tek başıma eve gidebilir miyim mesela? Mahallesine göre değişirse sorun değil o mahalleden ev tutarım tabii ama bu zamana kadar hep İstanbul’daydım ve karanlık olmadan evde olm
Kilis’i tek başına bir kadının yaşayacağı yer olarak değerlendirirsek, nasıl bir yer dersiniz? Güvenli mi?

Karanlık çökünce tek başıma eve gidebilir miyim mesela? Mahallesine göre değişirse sorun değil o mahalleden ev tutarım tabii ama bu zamana kadar hep İstanbul’daydım ve karanlık olmadan evde olmalıyım gibi bir endişem olmadı. Sözlük’te artık şehrin neredeyse tamamının göçmenlerden oluştuğu söylenmiş, nasıl bir formatta anlayamadım.
Kilis'e hiç gitmedim ancak nüfusunun %80'i suriyelilerden oluşuyor. İstanbul'da yaşadığınız hayatı bilmiyorum ancak küçük bir şehirde yaşamaya başlamak için çok uygun bi yer mi dersen bence bi durup düşünmek lazım.


roket adam
(13.12.20)
Ben de gitmedim ama bir kadın olarak asla tercih edeceğim bir şehir olmazdı. Özellikle sınıra yakın şehirlerden uzak durmak lazım. Başka seçeneğiniz varsa değerlendirin.


rose parks
(13.12.20)
İlin büyük çoğunluğu suriyeli. Değişik değişik tipler var. Zorunluluk değilse tavsiye etmem. Ne için gidiyorsunuz oraya? Eğer çalışacaksınız ve hafasınunuz boş ise antepte yaşayıp git gel yapabilirsiniz bence.


valarmurgulis
(13.12.20)
@valarmurgulis stk’lara başvuru yapıyorum, epey bi kısmı Kilis’te, olabilecek yerler de Kilis’te. Tecrübesiz olduğum için İstanbul çok olası gibi değil maalesef.


Kilis'te görev yapan birçok kadın öğretmen, hemşire var. Niye çekiniyorsunuz? Ev arkadaşı bulursunuz. Doğu'da memurlar arkadaşlarıyla takılır.


Arkadaşlar yapmayın etmeyin. Nüfusu 150 bini geçmiş bir şehirden bahsediyoruz. Ön yargılı olmayın. Kendinize güvenin. Çok güzel arkadaşlıklar kuracağınıza eminim. Bu değerlendirmeniz orada yaşayan insanlara büyük haksızlık olur. Hadi oranın insanıyla kolay iletişime geçemediniz, bir çok yabancı insan da var. Tek başına kaldığınız evde komşularınıza selam verirseniz, etraftaki kadınlara teyzelere neden geldiğinizi anlatır biraz iletişim kurmaya çalışırsanız size sahip de çıkarlar göz kulak da olurlar.


tek yaşayacağın sıkıntı 50 yaşından sonra kardiyovasküler hastalıklarla boğuşmak olur. kilis=yemek.


esref
(13.12.20)
Nüfusu yüzde 80 suriyeli oldu evet. Normalde düzgün bir şehirdi düzgün insanlar da vardı. Ama son zamanlarda suriyeli gençlerin artması biraz şey yaptı. Yani şöyle düşün bağcılar da acayip kafada gençler olur ya onlardan bolca var gibi düşün etrafta. Bir yakınımız kendi kızını karısını çarşıya tek bırakmak istemediğini söylemişti. Ama tabiki bir sürü insan yaşıyor. evden işe gidip gelirseniz bir sorun olmaz muhtemelen.

Şuan doktor eczacı tanıdıklarım var. Ne için gidecekseniz onu da söylerseniz daha net fikir verebilirim. Öğretmen mi öğrenci mi normal devlet dairesinde memur mu, yani hepsi arasında farklar var.


mobydick
(13.12.20)
Suriyeliler yıllardır orda yaşadığı için o küçük çocuklar büyüyüp genç oldu. Sokakta çok fazla suriyeli genç var gruplar halinde gezerler. yani suriyeli gençler var bir tek gibi birşey demek istemedim yani. Oraya aciklik getireyim.


mobydick
(13.12.20)
(18)

Asgari ücret ne olur?

Net ücret tahminlerini alabilir miyim
Net ücret tahminlerini alabilir miyim
havadakarada
(11.12.20)
2.700 küsür civarı bence.


scudman1
(11.12.20)
2900


valarmurgulis
(11.12.20)
ben de 2.700 civarı olur diyorum


balllooon
(11.12.20)
2680


NightBringer
(11.12.20)
bu krizde firmalar asgari ücret artışının altından kalkamazlar.

asgari ücret artarsa 3 kişinin işini 1 kişiye verirler 2 kişi daha işsiz olur.

o sebeple artmaz.


2700'ün üstü işsizliği patlatır. 2580 gibi bir rakam bekliyorum. psikolojik sınırın da altında olur işverenler için.


avatar is back
(11.12.20)
2021'de erken seçim planlanıyorsa yüksek aksi durumda düşük.


nuisance
(11.12.20)
Olmasi gereken max 2500 yapacaklarini korkarak dusundugum 2700


2900tl net.


geçen seneki tahminim tutmuştu, 2650 civarı olur diye düşünüyorum.


candide
(11.12.20)
Net 2500'den fazla olmaz bence.


battal gemalmaz
(11.12.20)
2.700


2.450 filan bence


sweetoffice
(11.12.20)
2665 TL olacak


sivrisinek
(11.12.20)
agi dahil 2500 diyorum


naksidil
(11.12.20)
2526 TL


Ven
(11.12.20)
Son 2 senede 400 ve 325 olarak zamlandı, değeri düşen TL’ye istinaden 2700-2800 arası olur diyorum. 2700’den aşağı olmaz bence.


2750 net


cooperr
(11.12.20)
(5)

Sizin de 23 ile 01 arası internetiniz kesiliyor mu?

Son zamanlarda genelde bu saatlerde internet ya kesiliyor ya da hız çok düşüyor. Sizde de oluyor mu?
Son zamanlarda genelde bu saatlerde internet ya kesiliyor ya da hız çok düşüyor. Sizde de oluyor mu?
silver apple
(11.12.20)
2 gün önce akşam ciddi seviyede oldu bu. dün akşam dikkat etmedim ama düzgündü


avatar is back
(11.12.20)
Hayır.


battal gemalmaz
(11.12.20)
Evet tam aynı saatler olmayabilir ama gece 11 12 den sonra İnternet kesiliyor ya da çok yavaşlıyor. En az 1 haftadır devam ediyor bu sorun.


valarmurgulis
(11.12.20)
Kuzenim 19-24 arası çok yavaşlıyor diyor kendi hattı için çözülebilmiş değil.


Bir kaç aydır süperonline fiber öyle bizde


tangoalfa
(11.12.20)
(4)

android telefonda bluetooth kapanmıyor

Ben kapıyorum o açılıyor kendi kendine. Dikkat ettimeskiden konumu açınca o da açılmaya başlamıştı.Simdi hep açık kalmaya zorluyir kendini.Var mı hiç başına gelen? İnternette de benzer sorun bulamadım forumlarda
Ben kapıyorum o açılıyor kendi kendine. Dikkat ettim
eskiden konumu açınca o da açılmaya başlamıştı.Simdi hep açık kalmaya zorluyir kendini.Var mı hiç başına gelen? İnternette de benzer sorun bulamadım forumlarda
çılgındünya
(10.12.20)
Bir uygulama illa Bluetooth a bağlanmak istiyor olabilir mi? Bluetooth a erişim izni kimin var ona baksanız.


Telefon xiaomi mi? MIUI 12 kurduktan sonra bende de oluyor, her seferinde kulaklığa disconnect diyorum ki otomatik bağlanıp durmasın.


aguen
(11.12.20)
Hayat eve sığar uygulaması da açıyor olabilir emin değilim ama.


valarmurgulis
(11.12.20)
hayat eve sigar uygulamasi aciyor. ya sil ya da ayarlardan kafasina gore acilmasini engelle.


lata
(11.12.20)
(33)

Gitmeli miyim?

Eşim benden 1500 km uzakta yaşıyor ve covid olmuş olabilir (temaslıyla temaslıydı). Baya hasta hissediyor kendini. Dün gece nefessiz kalmış ve öleceğini düşünmüş. Ateşi olmadığı İçin hastaneye gitmedi. Yalnız yaşıyor, ailesi de (benim kadar olmasa da) uzakta. Arkadaşları termometre ve ilaç götürdü a
Eşim benden 1500 km uzakta yaşıyor ve covid olmuş olabilir (temaslıyla temaslıydı). Baya hasta hissediyor kendini. Dün gece nefessiz kalmış ve öleceğini düşünmüş. Ateşi olmadığı İçin hastaneye gitmedi. Yalnız yaşıyor, ailesi de (benim kadar olmasa da) uzakta. Arkadaşları termometre ve ilaç götürdü ama yemeğini falan kendisi yapmak zorunda. Onunla ilgilenmek için yanına gitmeli miyim?

Risk grubunda değilim. Oraya gitmek işlerimi aksatır ama mahvetmez. Gitmeyerek kendimi berbat hissediyorum ve o da gitmeyişime çok bozuldu. Ama korkuyorum.
mezzosprite
(08.12.20)
risk grubunda değilseniz ve eşinizin izole olabileceği ayrı bir oda varsa; işinizi oradan da yapabiliyorsanız bence gidin. olay kötü günde de yanında olmak değil mi :/ (evli değilim). bilemedim, uzaktan konuşuyoruz burada. bence cevabı en iyi siz bilirsiniz.


nickie
(08.12.20)
nickie +1 ama şartlar önemli sizi ve sağlık durumunuzu bilemiyoruz


top_secret
(08.12.20)
Nein. Ne kadar ayrı oda da olsa, size de geçme ihtimali çok yüksek. Siz hasta olursanız da eminim kendisi daha çok üzülür, onun yüzünden olduğu için Bol bol teelfonla konuşun. Gece nefessiz kaldigınsa gorüntülü bir şekilde uzaktan yanında olun, arasin sizi. Telkin edin. Ama gitmeyin.


velvetmorning
(08.12.20)
Bunu soruyor olman bile garip bence. ben bulaşacak olsa bile giderdim.


catch the arrow
(08.12.20)
Hayır tabi ki. Sana da bulaşırsa ve sen ölürsen mesela o zaman eşini o vicdan azabından kim kurtaracak? Sen teklif etsen bile onun gelme sakın demesi lazım.

Şu bulaş işini allah rızası için ciddiye alınız. Evet sevdiklerimizden uzak kalmak, zor zamanlarında yanlarında olamamak kötü ama bu da olağanüstü bir durum. Herkesin kendi sağlığı söz konusu, herkesin görevi öncelikle kendisini korumak ve etrafı için risk yaratmamak. Her türlü giderim, ağzından bile öperim falan diyenleri anlayamıyorum.


buff
(08.12.20)
Çevremde 14-84 yaş aralığında 20’den fazla enfekte oldu. Kimsenin öldüğünü görmedim. Evet korkutucu olabilir ama abartmaya gerek yok. Her türlü giderim. Bana gelmeyen eşime de artık başka gözle bakardım. Hastalıkta sağlıktaydı hani?


catch the arrow
(08.12.20)
Durman hata.
Sen hasta olsan eşin 1500 km öteden çıkıp gelse sana moral vermez mi? Eğer hasta olmuşsa da bunu moralle yenebilirsiniz. ayrıca en başta "iyi günde kötü günde" diye söz vermediniz mi?
Sabah ilk iş yola çıkıyorsun.


etna
(08.12.20)
Ben giderdim. Gitmezsem içim hiç rahat etmez oldukça da huzursuz olurdum. Evet riskli evet bulaşıcı evet kimi insan rahat atlatabiliyor ancak güçten düşen ihtiyacini gideremeyecek kadar kötü olan da var. Eşiniz de nefessiz kaldığını söylemiş üstelik.


Amaranta ursula
(08.12.20)
Normal şartlarda sen gitmek istiyor olmalıydın o ise gelmenin riskli olacağını söyleyerek buna karşı çıkıyor olmalıydı. Burada durum tam tersi olmuş. Eşin bozulmuş, sen doğal olarak korkuyorsun. Bence topu eşine at, korktuğunu da söyle gerisini biraz da o düşünsün.


sormanız bile tuhaf, gitmelisiniz tabii ki.
aynı evin içinde disiplinli şekilde izole olan çok var tanıdığım ve bildiğim, evdekilere bulaştıran hiç olmadı şimdiye kadar.

ama aşırı dikkatli olmanız lazım.
evi sürekli havalandıracaksınız ve o bir odada izole şekilde yaşayacak, neredeyse birbirinizi görmeyeceksiniz.
kapısına tepsiyle yemeğini falan bırakacaksınız.
kullandığı tabağı, çanağı da o kapıya bırakacak, siz eldiven ve maskeyle alacaksınız.
kontaminasyona dikkat edip eldivenle her yere dokunmayacaksınız.

evde iki tuvalet varsa tuvaletleri ayıracaksınız, yoksa da peş peşe tuvaleti kullanmayacak, havalandıracak ve sürekli dezenfekte edeceksiniz.

çok bozulmakta haklı.


blatta hiberna
(08.12.20)
Mantıksız duygusallık mı yapıyorum bilmiyorum ama aynı durumda bulaşacağını da bilsem (risk grubunda değilsem elbette) giderdim. Eşim aynısını yapmazsa da bozulurdum. Hele kişisel korkudan dolayıysa... Şöyle düşünün, sizin size bulaşacak diye bu kadar korktuğunuz şeyi eşiniz yalnız geçiriyor? Bu nasıl hastalıkta sağlıkta?

edit: aynı şeyi catch the arrow yazmış, biraz göz ucuyla okumuştum cevapları sadece, ayıp olmasın diye şöyle iliştireyim bunu.


love my way
(08.12.20)
istege bagli sigortasiz +1


all girls dream
(08.12.20)
Çocuk varsa gitmem de çağırmam da. Çocuk yoksa pandemi bitişi başka şeylerin de bitişi olurdu. Böylesi daha hayırlı. Herkes sevilmeyi hak eder.


r evolution
(08.12.20)
Hastalikta ve saglikta,

Isterse super bulastirici olsun girer yanina yatarim.dunyanin obur ucunda olsa kalkar giderim.

Kendi acimdan dusunursem hastalansam bile soylemem,geliyorum dese direk gelme derim.bu konularda sifir kapris birisiyim hatta yanimda birileri oldunda simaracagimi bildigim icin kimseyi istemem.


duptıs
(08.12.20)
Giderim ama aynı evde kalmam korkuyorsam. (Ben korkmazdım çünkü ben aynı evde annemle babama bulaştırmamayı başardım mesela kendi odamda kalarak ama korkulmasını da anlıyorum.) Otelde, akrabada, tanıdıkta birinde kalırım bir hafta. Her gün sabah akşam yemeğini, vitaminini, ilacını götürürüm. Çiçek böcek alırım, dergi götürürüm. Böyle hoşluklar güzel olur bence.


inawen
(08.12.20)
hanımcılık önemlidir.gitmezsen yıllarca konuşur.


mikahakkinen
(08.12.20)
Kendimi düşünüyorum, kalkar giderim, eşim de gittim diye kızar. Ama bir odada izole edip ihtiyaçlarıyla ilgilenmek isterim, hatta @inawen'in dediğini yaparım odada izole etmek mümkün değilse.

Ben hasta olsam, gelmese diye düşünüyorum, bozulurum ama anlarım. Ama keşke gelseydi derim çünkü tek başına hasta olmak, öleceğini düşünmek korkutucu. O halde kalkıp yemek yapmakla uğraşmak da cidden zor.


kobuzchu kiz
(08.12.20)
aynı evde farklı odalarda izole olup bulaştırmayan örnekler çok.

ben giderdim. Öleceğini düşünmüş diyorsunuz bir de.

en kötü inawen +1 farklı bir yerde kalırsınız.


fezagezgini
(08.12.20)
gönlünü kırmadan önce gitmen lazımdı şimdi kırılan vazoyu tamire gidersin ancak

burada kriter iş olmalı, ayarlayabiliyorsan hafta sonuna doğru daha az aksar herhalde
gidemiyorsan da bahanen iş olsun
seviyorsan git, o da seni daha çok sevsin


bir soru sorcam
(08.12.20)
Size "git" ya da "gitme" diyemem ama ben olsam kesinlikle giderdim. Aksini düşünemiyorum bile.


himmet dayi
(08.12.20)
ilk otobüse ya da uçağa atlayıp giderdim ona bakmak ilgilenmek için.
ben hasta olsam o gelmese de bozulurdum. insanlar birbirinden izole olarak birbirine bakıyor, yemeği vs için.

arkadaşım hasta olmuştu, kız izole oldu, anasına babasına kardeşine bulaşmadı.

o an yanınızda olmanız uzaktan bile olsa yeter.


Hallegadola
(09.12.20)
Arkadaşımın 18 yaşındaki kuzeni risk grubunda değildi. Kısa sürede durumu ağırlaştı ve kaybettiler. Cenazesinde de bütün mahalleye yaymışlar.

Arabeksleşmenin anlamı yok. Ben gitmem. Gitmediğim için surat yapanın da derdinin ilgi çekmek olduğunu düşünürüm. Boş yatak bulma ihtimalimin şansa bağlı olduğu bir durumda bile bile gitmek intihardan farksız olur.


bruce mclaren
(09.12.20)
himmet dayi+1


turkuaz
(09.12.20)
Ben olsam kesin giderdim, bazı durumlarda sadece duygusal olarak düşünürüm.


valarmurgulis
(09.12.20)
bahsettiğiniz şartlar altında ben olsam kesinlikle giderdim. sormazdım bile. burdan gitme size de bulaşır diyen insanlar bence fazla bencil düşünüyorlar. sonuç olarak o sizin eşiniz ve "hastalıkta sağlıkta" beraber olacağınızın sözünü verdiniz. ayrıca böyle bir durumda siz olsanız onun gelmesi sizi daha iyi hissettirmez miydi?

mümkünse beklemeyin gidin. risk grubunda değilseniz en fazla 1 hafta hasta yatarsınız


oekuklu
(09.12.20)
şu saatte kadar gitmemen boşanma sebebi ben olsam boşardım


ben
(09.12.20)
hani kuzenin, dayın, arkadaşın, sevgilin falan olsa neyse de, eşim diyorsun. insan bunu sormamalı bile bence.

yani gerekli önlemler alınır elbette de öleceksek de beraber ölelim denmez mi böyle durumda? ben de evliyim şimdi eşim hasta olsa evi terk edip otelde mi kalayım?

ben hasta olsam aileme de bulaşmasın diye kendimi ayırırım, bu başka konu ama yardıma ihtiyacı olan ve tek başına da yapamayacağını açık açık söyleyen eşine de böyle davranmaz ki insan. tuhaf yani.


emfuzi
(09.12.20)
yani ölümcül bir şey olsa neyse de böyle bir durumda eşim ben korkuyorum gelmem dese duruma göre boşanırdım bile.


KaraSakall
(09.12.20)
bilimsel olmasa da, ben duramazdım.


hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde diye edilen yemin işte bu yüzden hocam. bize sorman bile garip. git gitme senin bileceğin iş tabii. ama ben olsam muhtemelen böyle bir zamanda yanımda olmayan biriyle devam edemezdim.


lcha
(09.12.20)
ben bunu sormanıza bile şaşırdım açıkçası. hayat arkadaşı olmak böyle bir şey değil mi zaten? risk grubunda da değilmişsiniz üstelik.


covidim ateş yok öksürük yok boğazda yanma yok vs vs şeklinde sırt ağrısı ile doktora gittim tomogrofiler vsler salı günü bir yatağa düştüm(02.12.2020) hala yataktan çıkamıyorum(9.12.2020) eşim olmasa çoktan açlıktan ilaçsızlıktan falan ölmüştüm kesinlikle gitmelisin
öyle ayakta atlattım ben kesin yeaaaa diyen salaklara da inanma.


basond
(09.12.20)
Böyle soru mu olur yahu? Covid bu alt tarafı, grip. Birisi de siz ölürseniz falan yazmış.


ikikerekac
(10.12.20)
(2)

vanced'a gmail ile giremiyorum

SelamNote 4 telefona büyük çabalar sonucu youtube vanced kurmayı başardım, microg de dahil. Fakat gmail hesabımı girdiğimde sürekli bekletiyor ve 15-20 dk sonunda hiçbir işlem yapmadınız diyerek işlemi iptal ediyor yani gmail hesabımı kullandırmıyor.Gmail'e de vanced uygulamasına da ayarlar uygulama
Selam

Note 4 telefona büyük çabalar sonucu youtube vanced kurmayı başardım, microg de dahil. Fakat gmail hesabımı girdiğimde sürekli bekletiyor ve 15-20 dk sonunda hiçbir işlem yapmadınız diyerek işlemi iptal ediyor yani gmail hesabımı kullandırmıyor.

Gmail'e de vanced uygulamasına da ayarlar uygulamalar kısmından veriyi sil önbelleği sil yaptım olmadı. Mobil veriyle denedim olmadı. Başka ne yapmam lazım niye böyle olur? Anneme telefon alamayacağız şimdi nolur bununla idare etsin...
1bir1bir1
(06.12.20)
aynı sorun bende de var. sırf bu yüzden kullanmıyorum düzgün. reserved


gizemli dede
(06.12.20)
Uygulamaları silin bu siteden yükleyin.
www.vividapk.com


valarmurgulis
(06.12.20)
(6)

Çocuğun lego yutması

2.5 yaş. Minik lego parçası.Yuttu.Doktorlar kakadan çıkar diyor ama başına gelen var mı?Çocukta bir sıkıntı yok. Hemen paldır küldür hastaneye de götürmek istemedim şu dönemde.Ne yapsak bilemedim.
2.5 yaş.

Minik lego parçası.

Yuttu.

Doktorlar kakadan çıkar diyor ama başına gelen var mı?

Çocukta bir sıkıntı yok. Hemen paldır küldür hastaneye de götürmek istemedim şu dönemde.

Ne yapsak bilemedim.
makarnacanavari
(05.12.20)
Ben eski metal 50.000 lira yutmuştum. Ki o para da şimdiki 1tl' den büyüktü bence. Doktorun dediği gibi olmuştu.
Şunu kastediyorum:images.app.goo.gl


Amaranta ursula
(05.12.20)
Yani karnı şiş. Hiç yapmazdı. Oyun oynarken ona şeker rolü vermiş! Kaka da zor yapıyor aksi gibi.


makarnacanavari
(05.12.20)
Belki kakayı yumuşatacak bişeyler yedirmek içirmek faydalı olur. Kayısı gibi.


1bir1bir1
(05.12.20)
Zeytinyağı falan verin kabız yapacak şeyler vermeyin, çorba, kabak, pırasa gibi kakayı yumuşatacak şeyler verin çıkana kadar.


curukturpkokusu
(05.12.20)
Bende minikken 250bin yutmuştum, ilaçsız Bir Şekilde çıkarmıştım.


valarmurgulis
(05.12.20)
Yani kakasını rahat yapsın diye halihazırda içtiği bir ilaç var zaten. Teşekkürler


makarnacanavari
(05.12.20)
(9)

Uzun Zaman Sonra Mesajlaşma

2 sene sonra gelen bir mesaj vardı karşı taraftan, eski sevdicekten. 1 haftadır umursamaz bir tavırla konuşmayı akıtmıyordu. Tam yine ''Lan madem konuşmayacaksın ne diye yazdın be vicdansız'' diye düşünürken bu gece yazdı ve biraz konuştuk.Anlatmak, dertleşmek istediğim çok şey var ama hiç uzatmayay
2 sene sonra gelen bir mesaj vardı karşı taraftan, eski sevdicekten. 1 haftadır umursamaz bir tavırla konuşmayı akıtmıyordu. Tam yine ''Lan madem konuşmayacaksın ne diye yazdın be vicdansız'' diye düşünürken bu gece yazdı ve biraz konuştuk.

Anlatmak, dertleşmek istediğim çok şey var ama hiç uzatmayayım. Ben salak gibi ''Biri var mı?'' diye sordum. O da ''Evet, belki. Bilmiyorum, emin değilim'' dedi. Moralim bozuldu ne yalan söyleyeyim. Büyük ihtimalle anlamıştır. Belki beni kendince ''fazla umutlanma olmasın aramızda'' diye susturmuş olabilir. Neyse artık. Mutlu olmana sevindim vs dedim.

Biraz muhabbet bile ettik telefonda arayarak. Bazı durumlarına azıcık üzülmedim de değil. Sesi ruhsuz ruhsuz geliyordu. Gerçi ruhu olsa... Neyse. Arada dengesizce bir öyle yazdı bir böyle yazdı(iyi-kötü) Klasik ruh hali bu olduğu için takmıyorum şimdi.

Muhabbeti devam ettirmek istiyorum ama bir yandan da her devam ettiğinde üzülebilirim diye düşünüyorum(Bilmiyorum. Belki yanlış bir düşünce) Nasıl devam ettireyim onu bile bilmiyorum. Siz de böyle uzun zaman sonra iletişime geçip konuştuğunuz oldu mu? Nasıl hissettiniz, ne yaptınız? vs Ben şu anda ne hissettiğimi açıklayamıyorum tam olarak. Garip ya.
bitchesaintshit
(03.12.20)
Daha düzgün bir iletişim seviyesine gelmeden enerjinizi nasıl da düşürmüş, sizi etkilemiş. Konuşmaya devam ederseniz üzüleceksiniz. Umutlar, hayal kırıklıkları yaşatacak. En iyisi ondan uzak durmak, mümkünse başkalarıyla sosyalleşmek.


uzak dur bitchesaintshit


stewie
(03.12.20)
Bu durumda yapılacak en iyi şey konuşmayı hiç uzatmadan bitirmek. Ergence gelebilir ama engelle gitsin.


valarmurgulis
(03.12.20)
insanı geçmişe gömer böyle durumlar, önüne bak. nasıl ayrıldığınızı, o anki hislerini getir aklına. yedek sevgili olma.

konuyla alakalı olacağını düşündüğüm ve bir aralar sevdiğim bir yazar olan Cezmi Ersöz'ün "Derinliğine Kimse Sevgili Olamadı" kitabının arka kapağında bulunan şiirimsisi geldi aklıma.

"kimi sevsem, onun hep uzakta bir sevdiği vardı, unutamadığı ilk aşkı ya da onu terk edip giden sevgilisi... kimi derinden sevsem, o da bir başkasını derinden hatırlardı. öylesine çok sevdim ki onları. başkalarına duydukları sevgiyi anlatmalarını, sessizce, içim acıyla kanayarak dinledim. beni yitirmekten hiç korkmadılar: çünkü onlara göre fazla iyiydim; bu yüzden ilk anda vazgeçilebilirdi benden. beni terk edenlerden tek bir isteğim olurdu. "ne olur, bir daha beni aramayın! çünkü ben kolay unutamıyorum. çünkü ben size duyduğum o akıl dışı aşk yüzünden keder bahçemi dağıtıyorum. çocukluğumun o güzel bahçesini." böyle derdim onlara ama yine de ararlardı beni... soluksuz ve umutsuz kaldıkları bir gece mutlaka akıllarına ben gelirdim... o yedek sevgili..!"


Improbable
(03.12.20)
hepbiarayisicinde +1500
çok güzel ifade etmiş, ekliycek bişey bulamadım.


Jux
(03.12.20)
Zaten 2 senedir hayatınızda yokmuş, neden bir anda enerjinizi düşürecek ve hiçbir şey olmayacağı en başından belli olan duruma girdiniz ki? Biri var mı diye sorduğunda acaba sizi mi kastetti? Yoksa başka birisi mi? Eğer öyleyse, hiçbir şey olmaz. Muhtemelen böyle bir konuşur bir konuşmaz şekilde devam edersiniz. yok yete enerji kaybı ve mod düşüklüğü de ekstrası olur size.


@j r r tolkien hayrani

Ya belki öneri istemedim ama veren olursa da hayır demem. Şu anda ne yapmak istiyorsam, olduğum gibi hareket ediyorum. Belki yanlış belki doğru bilemiyorum. Eğer sürekli böyle soğuk olursa, uzatmanın bir anlamı kalmayacak tabii ki.

@e bana nick birakmamissiniz zalimler

Biri var dediğinde belki beni kastetmiştir. Bilemeyeceğim ama bunu öyle düşünerek kendimi yormak istemiyorum. Diğer dediklerinizin hepsine katılıyorum(Böyle bir kişiliğe sahip olmayı gerçekten istemezdim)


bitchesaintshit
(03.12.20)
Hayatında yolunda gitmeyen işler var. Biraz moral motivasyon lazım. Bir nevi pit stop alanı oluyorsun. Muhtemelen bu eski sevdicek geçmişte terk eden taraf. Biz de tadilattayız kapalıyız de ve gönder.


@istege bagli sigortasiz

Siz de haklısınız. Hem de kelimesi kelimesine belki de. Duyuruda herkese hak veriyorum. Bu ne ya :)

Mesela bu gece normalde mesajlaşacağız diye düşünüyordum çünkü ben işten çıkmadan önce bana ''Fotoğrafını atacaktın, ne oldu?'' dedi ve bende evde olduğum zaman göndereceğimi söyledim ve anlaştık. Gece yarısı bir mesaj attım ve daha şimdi ''Uyandım'' diye cevap atmış. Bu insan en az 10 saat uyuyan biri değil. Yok öyle bir şey. Biliyorum. Belki de o bahsettiği 'kişi' ile bir şeyler yaptı. Bilemem. Neyse ne artık. Bende burada içimi döküyorum işte.


bitchesaintshit
(04.12.20)
(10)

ocak çakmaklarından biri çalışmıyor normal çakmak kullansam mı?

ocaklarımdan birinin çakmağı çalışmıyor. gaz gidiyor ama çakmak işlevsiz. annem benim eve geldiğinde normal çakmak kullanıyordu yakmak için. ancak ben normal çakmakla o kadar yakından ateş yakmaktan açıkçası korkuyorum. ayrıca güvenilir bir durum mu kazaya yol açar mı o çakmakla yanmasını sağlamak o
ocaklarımdan birinin çakmağı çalışmıyor. gaz gidiyor ama çakmak işlevsiz. annem benim eve geldiğinde normal çakmak kullanıyordu yakmak için. ancak ben normal çakmakla o kadar yakından ateş yakmaktan açıkçası korkuyorum. ayrıca güvenilir bir durum mu kazaya yol açar mı o çakmakla yanmasını sağlamak onu da bilmiyorum.

bu yanmayan göz en küçük gözü, özellikle çay demlerken falan ihtiyacım oluyor. bu ocakları yakmak için kullanılan çakmaklardan alsam mı diye düşünüyorum. ne dersiniz? çakmakla yakmanın bir zararı olur mu?
amandil
(02.12.20)
yakarsın. tehlikeli birşey yok. az açıp yak. sonra istediğin seviyeye getir.


sutlu nescafe
(02.12.20)
bir sey olmaz kardes, sadece biraz guven kendine yaparsin.

uzun ocak cakmaklarindan var, onlardan al www.n11.com


exlibris
(02.12.20)
olmaz hocam, korkma bir şey olmaz.


hayaletimsi
(02.12.20)
Bir şey olmaz. Kısıkta yak elini çek hemen :D ucuz modellerdense çakmağı kirlenince çalışmıyor. Temizle oraları. Youtubeda videosu vardır


glamdr1ng
(02.12.20)
Ben çakmağımın gazı bitince ocağı yakıp sigara ağzımda yakıyorum. Biraz yanıyorum sadece. Korkacak Bi şey yok rahat ol :)


valarmurgulis
(02.12.20)
Küçük ocağın gazını açın. Yakındaki başka ocağı yüksek gazda açıp yakın. Onun ateşi belki küçüğü de tutuşturur. Yalnız korkmayın hızlı bir şekilde tutuşur.


curukturpkokusu
(02.12.20)
bir şey olmaz.
uzun uçlu çakmak al +1


tabudeviren
(02.12.20)
ben sürekli kullanıyorum, bir şey olmaz.


candide
(02.12.20)
Şuan uzun çakmağınız yoksa ve normal çakmakla yakamıyorsanız spagettinin ucunu yakıp ocağınızı yakabilirsiniz


önce çakmağı yakın sonra gazı açın çok daha kolay olur. gazı bir süre açıp çakmağı sonra çaktığınızda az da olsa gaz birikiyor. ama önce çakmağı yakarsanız gaz birikmeden hemen yanar ocak. tertemiz.


tukenmez adam
(02.12.20)
(2)

Spotify wrapped

Açamadım bir türlü, 2020 listem var ama sayfa sayfa geçen, ilk 5i filan veren wrapped’i ortaya çıkaramıyorum, nasıl bakarım?
Açamadım bir türlü, 2020 listem var ama sayfa sayfa geçen, ilk 5i filan veren wrapped’i ortaya çıkaramıyorum, nasıl bakarım?
sydney
(02.12.20)
Uygulamayı güncelleyince çıktı bende.


valarmurgulis
(02.12.20)
ozetini kesfet var tiklayinca app e yonlendiriyor ordan gorebilirsiniz

www.spotify.com


ala09
(02.12.20)
(1)

Köy öğretmeni olan var mı?

Merhaba köy öğretmeni olan var mı aramızda? Veya düşük gelirli bir çevrede öğretmenlik yapan?
Merhaba köy öğretmeni olan var mı aramızda? Veya düşük gelirli bir çevrede öğretmenlik yapan?
lampetia
(02.12.20)
Merhaba, doğuda bir köy okulunda öğretmenim.


valarmurgulis
(02.12.20)
(4)

Askeri öğretmenlik nasıldır?

Muvazzaf olarak askeri öğretmenlik nasıldır? Hangi şehirlere atarlar?
Muvazzaf olarak askeri öğretmenlik nasıldır? Hangi şehirlere atarlar?
Cruyff
(01.12.20)
Bursa, İstanbul ve Ankara askeri okulların olduğu iller. Ama sizi tutup Hakkari'de bir eğitim işi için de görevlendirebilirler.


iddaaci
(01.12.20)
Askeri okulların olduğu illere atarlar yüksek ihtimalle.(Sınıfına göre değişir. Havacıysan İzmir İstanbul , Karacıysan Balıkesir,Ankara gibi) Ancak şu da var ki herhangi bir yerde de görevlendirebirler. Tamamen ordunun insiyatifinde. Normal akademisyenlikten farkı asker olman. Dolayısıyla daha disipline bir ortam. Bu durum akademik yükümlülüklerinin yanı sıra askeri yükümlülükleride beraberinde getiriyor.


oldumubeabi
(01.12.20)
harp okulları, astsubay meslek yüksekokulları falan gidebileceğiniz yerler.


Asker öğretmenlikten mi bahsediyorsunuz tam anlamadım cevabınız evet ise dm atabilirsiniz.


valarmurgulis
(01.12.20)
(9)

ALES’e arabanın kumandasız anahtarını sokabilir miyim?

Araba anahtarı yasak demiş açıklamada ama ben bunu kumandasız yaptırsam, sade anahtar yaptırsam sokamıyor muyum içeri? Anahtarı ayakkabın altına soksam ne olur?
Araba anahtarı yasak demiş açıklamada ama ben bunu kumandasız yaptırsam, sade anahtar yaptırsam sokamıyor muyum içeri? Anahtarı ayakkabın altına soksam ne olur?
damba
(30.11.20)
Aracın logosu yer almıyorsa bence ev anahtarı diye yutturulabilir. Benim ev anahtarım araba anahtarını andırıyor mesela (kumandasız).

Eğer almazlarsa ayakkabının içine sok direkt yan taraftan. Altına sokarsan yürümekte sıkıntı yaşarsın.


himmet dayi
(30.11.20)
aykkabinin altina sokun, tuvalete gidin cikarip cebinize atin

veya 5 liraya emanet aliyorlar her osym sinavinda oraya da birakabilirsiniz


egokalp
(30.11.20)
kesin bilgi vereyim, basit ev anahtarı diye tabir edilen anahtarlıksız anahtarları sokabilirsiniz. yani ucunda plastik bir aksam olsa bile almazlar. siz ayakkabının altına sokun kumandasızsa dedektörde de ötmez üstelik.


giovanne
(30.11.20)
Emanet yerleri artık olmuyor sınavlarda, kantinler kapalı. Anahtarı ayakkabınıza saklayın en mantıklı çözüm bu.


valarmurgulis
(30.11.20)
ayakkabının altında 2-3 kere girdim sıkıntı yaşamadım.


jelly bear
(30.11.20)
@giovanne nasıl dedektörle ötmüyor anahtarlık hocam?


damba
(30.11.20)
Arabanın kumandasız anahtarlığı yok ama yaptırayım o zaman, çorabın içine sokarım madem. Umarım yakalanmam, teşekkür ederim (:


damba
(30.11.20)
Ayakkabının içinde ötmez yani


giovanne
(30.11.20)
Ayakkabının içinde ötüyor. Ben anahtar yasak döneminden sonra klavuzu okumadan son tyt sınavına girerken ev anahtarını ayakkabımın içine bantlamıştım (normalde serbestmiş zaten:)). Cihazı tuttu ve iki ayakkabıma koyduğum ayakkabı da öttü. Bağacık yerlerindeki demirlerdir dedim polise ama güvenmedi sen yinede çıkart dedi. Polis ayakkabımı çıkarttırıp bana sallattı, düşse mal gibi rezil olacaktım. Neyse öyle atlattım ama ötüyor yani bilginiz olsun. Dedektörlerde hassasiyet ayarı yapılabiliyor. Ayrıca diğer ayakkabınıza da bir anahtar koyup bantlayın eğer bu işe girişecekseniz. Simetrik olsun:)


Unde bach canim
(30.11.20)
(10)

medeni ülkelerde maske yasağı cezaları nasıl uygulanıyor ?

maske takmamanın para cezası olduğunu varsayıyorum, varmı yokmu bilmiyorum.eğer varsa sokakta maske takmayan herkese ceza kesiyormu polis ?bugün mesela şehrin merkezinde maske takmayan (maskesi çenesinde yada hiç yok) onlarca kişiye denk geldim. bizim polis sanki sırf akşam haberlerine malzeme olsun
maske takmamanın para cezası olduğunu varsayıyorum, varmı yokmu bilmiyorum.
eğer varsa sokakta maske takmayan herkese ceza kesiyormu polis ?

bugün mesela şehrin merkezinde maske takmayan (maskesi çenesinde yada hiç yok) onlarca kişiye denk geldim.
bizim polis sanki sırf akşam haberlerine malzeme olsun diye 3-5 kişiye ceza kesip dönüyor karakola.

almanyada mesela polis size maske takmadığınız için ceza keserken, karşıdan gelen maskesiz bir vatandaşı gösterip "ona neden kesmiyorsun" desen polisin tepkisi ne oluyor ?
Almanya’da maske takmayanlara ceza mı? ahahaha. Almanya’da maske takan yok sen cezadan bahsediyorsun. Ekşi sözlük algılarınızı fena bozmuş.


catch the arrow
(28.11.20)
Yani o kadar da farkli degil aslinda, Almanya icin konusuyorum, burada sokakta maske zorunlu degil ama sehir merkezi haric. Orada zorunlu. Gecen hafta gittigimde, insanlarin yarisi ya maskesiz ya cenede geziyorlardi. Sokaklarda takilan uc bes polis gordum onlarda bile bazilarinin maske cenedeydi.

Edit: bir onceki cevapla ilgili, dedigim cevaba ilave olarak kapali alanlarda ve toplu tasimada maske ciddiye aliniyor. Herkes takiyor ve takmayanlara gayet toplum baskisi + ceza uygulaniyor. Zaten cogu magaza/market maskesiz iceri almiyor da.


Haldamir
(28.11.20)
Almanya'da bulunduğum şehirde (orta büyüklükte) bazı sokak ve caddelerde maske takma zorunluluğu var, girişte tabela ile belirtiliyor. O alanlarda takmayan görmüyorum neredeyse. Ordnungsamt görevlileri dolaşıyor ara ara o alanlarda. Muhtemelen maskesiz gezenleri de uyarıyorlardır. Onun dışında kapalı mekanlarda zorunlu zaten maskesiz almıyorlar bile.


reactionic
(28.11.20)
Avusturya’da yasiyorum, acik alanlarda, sokakta maske zorunlu degil. (Acikhavada pazara gidince zorunlu ama ve genelde uyuluyor)

Restoranlar su anda kapali ama birkac kez al-gotur yaptim, maske takan calisan gormedim icerilerde.

Metro-kapali alanlar vs %80 maskeli, %15 burnu acik maskeli, 5% maskesiz ya da cenede. Metroda filan maskesiz yakalanirsan cezasi 50€.

Marketlerde mesafeye, kisi sayisina vs hic dikkat edilmiyor. Diger dukkanlar acilinca nasil olur bilmem.


kuehles blondes
(28.11.20)
İngiltere'den yazıyorum. Sokakta maske takma zorunluluğu yok, market içinde de takmayana hiçbir şey demiyorlar. Hatta geçen gün markette maskesiz 2-3 insan vardı. Gittim güvenliğe şikayet ettim "maske takmayan insanlar var içeride" diye. bana "evet biliyorum" dedi. Ben daha ne diyeyim. Toplu taşımada maske takmama cezası £200muş ama 14 gün içinde ödersen £100'a düşürüyorlarmış. Ama otobüste maske takmayanını da gördüm.


martini girl
(28.11.20)
şaka maka şu maske olayını en ciddiye alan ülke olabiliriz :d


Maskeyi en ciddiye alan ülke bizsek bu vaka sayısını nasıl açıklıyoruz?


valarmurgulis
(28.11.20)
Fransa; nmaske her yerde zorunlu, polis de ceza yazıyor, insanlar hep maskeli


hewit
(28.11.20)
hangi vaka sayıcı hocam ? vaka sayısını ankarada 5-10 kişi biliyor sadece.
tamam yüksek tabiki ama gerçek sayıyı bilmiyoruzki yorumlayalım.
yoğun bakımlar dolu deniyor ama yoğun bakımı baştan sona gezerek boş yatak olmadığını gösteren 1 tane video yok.
bende dolu olduğuna inanıyorum ama bu çağda hiç video sızmaması ilginç.
birisi hayrına vatandaş farkına varsın diye sızdırır.


sanırım "bir ülke ne kadar medeni ve özgürse o ülke maske konusunda o kadar rahat" algısı var.

bu çok saçma. bunun özgürlüklerle falan alakası yok. italya'da onlarca gün sokağa çıkmak yasaktı. sonra sokağa ordu indi. ordu ya, italya gibi gelişmiş bir yerde sokağa ordu iniyor, düşünün.

new york'ta toplanma yasağına uymayıp evinde parti verenlerin suyunu kesiyorlardı en son.

başka örnek aklıma gelmedi ama ben 5-6 aydır korona haberlerini takip etmiyorum. takip etsem kim bilir daha ne örnekler görürdüm.

yani demem o ki sağlık konusunda bu işin medenisi geri kalmışı vs. olmaz. sanki suudi arabistan, katar, somali (gerçi bunların takacak maskesi de olmayabilir de konu bu değil) "maske maske" diye bağırıyor da almanya, abd, italya "ne maskesi yaa koy götüne" diyor.

cidden garip bir bakış açısı.


ahm1
(28.11.20)
(10)

Kimler kovid kimler değil şu an br istatistik yapalım mı?

Kovidler + olmayanlar - koysa yeter...
Kovidler + olmayanlar - koysa yeter...
sonhakan
(26.11.20)
-


valarmurgulis
(26.11.20)
-


sonhakan
(26.11.20)
-


msb
(26.11.20)
Ben birkaç kere kapmışımdır. o yüzden + + diyorum


kickboxer
(26.11.20)
-


sutlu nescafe
(26.11.20)
- ama yakında + olur...


Hallegadola
(26.11.20)
-


vhdl
(26.11.20)
+ idim şu an - oldum.


himmet dayi
(27.11.20)
-


belkider
(27.11.20)
- olduğumu umuyorum.


hair freak
(27.11.20)
(19)

Hiç Anlaşmalı Evlilik Teklifi Aldınız mı?

Merhaba, 35 yaşında er kişiyim. Daha önce Ankara'da memurken 1 kişi tayin için evlilik teklif etmiş, hatta üzerine para da teklif etmiş fakat haliyle kabul etmemiştim. Artık kamuda çalışmıyorum. Yalnız son 5 senede bugün 3. kez (totalde 4 oldu) kıdem tazminatı almak isteyen bir arkadaşım daha "Kirpi
Merhaba, 35 yaşında er kişiyim. Daha önce Ankara'da memurken 1 kişi tayin için evlilik teklif etmiş, hatta üzerine para da teklif etmiş fakat haliyle kabul etmemiştim.

Artık kamuda çalışmıyorum. Yalnız son 5 senede bugün 3. kez (totalde 4 oldu) kıdem tazminatı almak isteyen bir arkadaşım daha "Kirpi nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum diye başladı" direkt anlaşmalı evlilik teklif etti. Artık tipimden gereksiz bir güven mi veriyorum karşı tarafa, yoksa enayi mi belliyorlar anlamadım. Hiç sizin başınıza geldi mi? Bir insan biriyle niye anlaşmalı evlensin, her iki taraf için de çok riskli değil mi? Bu son teklif eden de tee üniversiteden 15 yıllık arkadaşım.
koskoca kirpi
(26.11.20)
kıdem tazminatı için de evlenmezsin ya:)


@şifresini unutan adam ben de onu diyorum alsan alsan kaç para kıdem alacaksın 10 sene desen 100 bin aldın aldın, yani bunun için anlaşmalı evlenilir mi saçma sapan ben de onu merak ediyorum. Yani ondan soruyorum ben de bilmediğim bir şey mi var, yoksa çok mu olağan bu durum da bana mı denk gelmedi başkasından.


koskoca kirpi
(26.11.20)
ilk kez bu tür bir şey duyuyorum, belki benim çevremde hiç olmadığındandır bilemiyorum ama evlenmek kolay boşanmak zor. evlenmenin ve boşanmanın türlü yükümlülükleri var, hayatın hiç ummadığın şekilde zindan olabilir. karşındaki fikrini değiştirdiği anda yıllarca uğraşman gerekebilir. punduna getirirse belki nafaka bile ödersin:) gerek var mı?


heueheu, bu erkek milleti tuhaf :) anlasmali diyerek size oltayi atiyorlar, kidem tazminati, tayin vb. isimlerle... sonra nafaka odeyerek geciyor hayatiniz; yeni bir gelir kapisi'dir; dikkat edin


sweetoffice
(26.11.20)
Müthiş olaymis. hayatımda ilk kez duydum ve çok güldüm.

Herhalde cidden çok güven veren, etliye tuzluya karışmayan, kendi halinde bir adamsın.

Tabii Nafaka işi de olabilir.


westblack
(26.11.20)
Nafaka işi boş iş. Bu tarz evlenen insan sizden nafaka istemezler. İsteyemezler. Öyle uzun davaları falan kaldıramazlar. Anlaşmalı evlilik çokta yasal bir şey değil.

Benim kafama şu takıldı.Bu yaşınıza kadar niye evlenmediniz ? 35 yaşındasınız. 20 yaşınızdan beri sizi tanıyan kadın sizinle neden evlenmek istiyor ? Bu kadınların hepsiyle arkadaş mısınız ? Yoksa görücü usulü bir evlilik mi söz konusu olacaktı ?


ycaycayca
(26.11.20)
Şakasına da olsa 2 kere aldım bende, kendim zaten iyi Bi yerde değilim ama arkadaşlarım nasıl kötü Bi yerdeyse böyle Bi şeyi akıllarından geçirdiler.


valarmurgulis
(26.11.20)
Ben almadım da, bir arkadaşımın babası (evet babası, lise çağında çocuğu olan evli adam) almıştı yıllar önce. Paraya ihtiyaçları vardı, kadın da türkiye'de kalmak isteyen bir rus'tu, iyi para teklif etmişti. Adam ve eşi ciddi ciddi düşünmüştü, tabi önce adamın eşinden boşanması lazımdı, işin ilginci eşi de olumlu bakmıştı ilk başta. Sonra reddettiler.


pati
(26.11.20)
@ycaycayca Vallahi yazdığım gibi kıdem tazminatı dedi, işten ayrılacağım hakkımı yedirmek istemiyorum istifa etsem komple alacağım kalacak falan dedi. Zaten evlenmek gibi bir niyetim yok şu an için ne kendisiyle ne de başka biriyle.

@valarmurgulis Ben de yani kendi yağımızda kavruluyoruz modundayım, bir de dediğiniz gibi zaten içlerinden biri zamanında şaka ya falan dedi girdi konuya, "hiç olmasa benim akraba geniş bir sürü altın gelir falan" dedi yokladı. Olur mu öyle saçma şey konusuna getirince ben, iyice şakaya falan vurdu fakat sonra biriyle evlendi 2 sene sonra da boşandı. Şu an yurt dışında master yapıyor misal o hala aklımdadır. Acaba o evliliği öylemiydi diye.


koskoca kirpi
(26.11.20)
bir kere aldım. 4 kere iyiymiş yalnız. en çok para edeni kabul et bence :)


prizmatik
(26.11.20)
Öğretmen çocuğu olarak böyle evlilikler olduğunu biliyorum. Evlilik sözleşmesi yapıyorlar zaten boşanmak da kolay oluyor.
Bana eşim evlendikten sonra mal ayrımı sözleşmesi teklif etmişti. Olmayan malın neyini paylaşıyoruz diyip kapatmıştım konuyu.


cilekli pasta
(26.11.20)
Sizin durum cidden ilginç.
Ben başlığı görünce vatandaşlık veya tayin işini düşündüm. Tayin icin görücü usulü sevgisiz evlilik oluyor.
Ama sizin durumda 15 sene boyunca bu kadın / kadınlar. Sizinle birlikte oldular mı ? Birliktelik oldu mu ?
Cevap hayir ise . Neden sizi tercih ediyorlar . Kadın milleti bizden daha akıllıdır. Sizde birşey görmeseler istemezler.


ycaycayca
(26.11.20)
Herkes niye bu kadar şaşırmış anlamadım. 4 fazla olmuş tabii de etrafınızda fazla memur varsa bu da olabilir bir şey. Yakın bir arkadaşım da tazminat alabilmek için anlaşmalı evlilik teklifi almıştı. Evlenmekte boşanmakta kolay anlaşmalı olduktan sonra bir dilekçeye imzaya bakıyor. İki tarafında çıkarı varsa yapılabilir bence.


anarsika
(26.11.20)
Nafaka için olabilir. Aldığın mallara ortak olmak için olabilir. Bu teklifi kabul edecek adam süzme olmalı. Kadın zararlı çıkmaz, olan erkeğe olur.


kickboxer
(26.11.20)
Yok, öyle bir teklif almadım. Teklif etmeyi düşündüğüm olmuştur, ama ciddi ciddi düşündüğüm hiç olmamıştır. Biraz vizyon ya hu! Hani Kanada vatandaşlığı, iyi bir ülkede oturum izni vs. anlarım da...


Olaylar Ankara’da mı geçiyor? Çok merak ettim.


buf-e kür
(26.11.20)
doktorlar öğretmenler o kadar çok yapıyordu ki, kimsenin başına bir şey geldiğini de duymadım. kıdem için yapanları da duydum. ben hiç almadım da böyle şeyler olabiliyor. yani 100 bin lira için evlenir bi çok insan bana tuhaf gelmiyor. sonuçta aynı eve filan çıkmayacaksın, düğün vs yapmayacaksın. gidip 2 şahitle bir imza atıp, iş bittikten sonra da bir dilekçeyle 2 dakikada boşanabiliyorsun, pek bir riski yok. çalışan iki taraf varken nafaka vs de çıkmaz. ancak karşı tarafın ciddi deli olması lazım olayı uzatması için.


red g
(26.11.20)
Şaşılacak bişey yok hakkariye Şırnak'a tanıyor kimsenin yolunu bilmediği bir köye. En az 4 yıl orda kalması gerekiyor. Bundan kurtulmak da batıdan Bi meslektaşla evlilik yapmaktan geçiyor. Çok basit Bi nikah sonra da boşanıyorsun. Öyle Bi yerde olsam ben de denerdim.


valarmurgulis
(26.11.20)
"Artık tipimden gereksiz bir güven mi veriyorum karşı tarafa, yoksa enayi mi belliyorlar anlamadım"

güven derken, işler halledildikten sonra çamura yatmayacak, sorun çıkarmayacak bir insan olduğunu düşünmüşlerdir. sonuçta gerçekten evlenmek için bir evlenmek değil bu. enayi olarak görülmeyi nasıl bağdaştırdığını ise anlamadım. sonuçta bir süre evli kalıp boşanacaksın. kaybedecek bir şeyin yok, hatta sana da kazandıran şeyler (üzerine para verme) varmış yazdığın kadarıyla.

tayin için evliliği duymuştum da kıdem tazminatı için duymamıştım. çok mantıklı olay.
@red g +1 "sonuçta aynı eve filan çıkmayacaksın, düğün vs yapmayacaksın"

askerde insanların (subay, astsubay) elli liralık yol ödeneğinin bile peşinde ne kadar kendini paraladığını görmüştüm. burada çok daha ciddi kazanımlar elde edilebiliyor. neden olmasın. bana gelse evlenirim :D


tabudeviren
(26.11.20)
Geçenlerde yaşadım böyle bir şey. Tamamen benim yararıma bir olaydı ama. Arkadaşımın kuzeni avusturalyada yaşıyor. Evleniyim götüreyim dedi ciddi ciddi. Oturumu alınca boşanırız falan dedi işte. Bir an aklıma yattı yani çok da güzel olurdu. Birkaç gün sonra kız kenara çekip oğlum saçmalama boşanmaz bu uğraşırsın saçma sapan deyince cesaret edemedim.


Giovanni Pipitto
(27.11.20)
(5)

Lens kullananlar

Uzun zamandır gözlük kullanıyorum ancak kışın gelmesi ve gözlüğün maskeyle buğulanması sebebiyle lense geçmeyi düşünüyorum.Tavsiyeleriniz nedir ?.
Uzun zamandır gözlük kullanıyorum ancak kışın gelmesi ve gözlüğün maskeyle buğulanması sebebiyle lense geçmeyi düşünüyorum.

Tavsiyeleriniz nedir ?.
sumuklurakun
(25.11.20)
göz doktoruna muayene olduktan sonra geçmeni öneririm. elindeki numune lenslerden birkaç marka model bakıp en uygununu önrerecektir. İdeal çağını belirleyecektir. Sonra sen istersen başka lensler de denersin. ama göz doktoruyla başla mutlaka.

Not: Eve geldiğinde çıkarmanı öneririm. Yani çok rahat diyip günlerce takanlar var yapma.


sarcophagus
(25.11.20)
Gözlük camını bebek şampuanı ile yıkayınca buğulanmıyor diyorlardı. Bence bir deneyin. Pandemi sırasında lens kullanımı pek güvenilir değil.

Ben lensmarketten, günlük lens satın alıyorum. Gayet kullanışlı.


lens muayenesinde göz yapısı ile ilgili de kontrol yapıyorlar ve lens ölçüsü için gerekli. zaten her marka/model lenste her ölçü olmuyor. bu nedenle önce muayene olmak ve sonra deneme lensi talep etmek en mantıklısı.


sanal uyku
(25.11.20)
lens iyi bir şey. ben 2013'ten beri kullanıyorum. öncelikle lens için muayene olmak gerekiyor çünkü lens ve gözlüğün numarası farklı oluyor. ayrıca dia,bc bişeyler ölçülüyor ona göre lens kullanılıyor. benimki 8,60 mesela biofinity'den çok memnunum. aylık ya da günlük lens alabilirsiniz ama aylık denince gözünüzde 1 ay kalacak demek değil. 1 ay aynı lensi kullanacaksınız. işten eve gelince lensi hemen çıkartın ve gözlük kullanın evde. uzun vadede göz kuruluğu yapar. ne olursa olsun sakız lensle uyumayın.
lens 1 aylık diye günü gününe değiştirmek zorunda değilsiniz zaten vadesi dolunca batma yapmaya başlar. temiz kullanılırsa 45 güne kadar kullanılabiliyor.
lensi çıkartırken ve takarken elleriniz mutlaka temiz olsun. elde hav bırakmayan havluyla kurulayın ellerinizi. hav bırakınca onlar lense yapışıp rahatsızlık verebiliyor. lens solüsyonunuzu her gün mutlaka değiştirin. 1 günlük falan bir yere gidecekseniz benim ilk başlarda yaptığım gibi koca şişeyi yanınızda taşımayın, sabahtan solüsyonu yenileyin akşam koyarsınız kutuya uyursunuz. cinsiyetinizi bilemedim ama makyaj yaparken, makyaja başlamadan lensi takın, makyajı silerken de önce lensi çıkartıp öyle silin. ha aklıma gelmişken; gözünüz kaşınırsa eğer lens yok gibi haşır huşur ovalamayın. oval hareketlerle yavaşça göz kapağınızı ovalayarak kaşıyın. başta lens takmak-çıkartmak zor gelebilir, şule karaok'un lens nasıl kullanılır mı ne öyle bir videosu var çok işinize yarar. başka sorunuz varsa dm'den yazabilirsiniz.


matilda
(25.11.20)
5 yıl kadar lens kullandım, bilimin bana sağladığı en büyük kolaylıklardan biri oldu. Sabah uyanıyorsun 10 snye de takıyorsun akşam yatana kadar full HD görüyorsun. Gözünde olduğunu ne sen ne de başkası kolay kolay anlamıyor. Halı sahaya git, denize havuza gir hiç bişey olmuyor. Lens Bi Ferrari ise gözlük at arabasıdır. 2 yıl önce de gözlerimi çizdirdim. Bu da lensten daha iyi. Hiç tak temizle derdi yok. Hayat kalitem 2 kat daha arttı.


valarmurgulis
(25.11.20)
(6)

araç kullanmayı öğrenme ile ilgili birkaç soru

selamlar.araç fiat punto 2007 model manuel vites. benzinli.pandemi var diye köye geldim. burda yatıp duran haşat bir araba var. prtaik yapıyorum onunla.aracı kaldırdıktan sonra sakin ara yollarda tur atıuyorum. 2. vitesten yukarı çıkmadım henüz.amma mesela aracı kaldırırken zorlanıyorum bşiraz. bugğ
selamlar.

araç fiat punto 2007 model manuel vites. benzinli.

pandemi var diye köye geldim. burda yatıp duran haşat bir araba var. prtaik yapıyorum onunla.

aracı kaldırdıktan sonra sakin ara yollarda tur atıuyorum. 2. vitesten yukarı çıkmadım henüz.

amma mesela aracı kaldırırken zorlanıyorum bşiraz. bugğün iki üç kere stop ettirdim. dördüncüde kaldırabildim.
şu şekilde kaldırıyorum: vites boşta. debriyaja basıp kontağı çevirdim. vitesi 1 e taktım. çok hafif gaz verdim. sonra yavaşça debriyajı bırakıyorum. ama ya araba tekliyor ya sönüyor. sonra bi şekilde tekrar tekrar deneyip kaldırıyorum.
millet nasıl çat diye kalkıyor anlamıyorum.

diğer mevzu da hareket halindeyken vite değiştirme. 1 den iki ye atacağım. gazdan çekip debriyaja basıyorum. 2 ye attım. sonra debriyajdan çekip geri hafşfçe gaza basıyorum. ama araç bazen boşluğa düşüyormuş gibi oluyor. dün sürerken böyle olmadı mesela ama bugün oldu.

diğer konu da debriyaj pedalı. daha önce nissan micra bi araç kullanmıştım. debrijayı çok kolaydı. basmak için çok efor sarfetmiyordum. ama bu fiat araçta deprijay pedalı mesafesi çok uzun sanki. e bide en dibe kadar basmak gerekiyor diye biliyorum. mesela pesalın en sonra temas ettiği yerde yukarlar metal bir plaka var. sonuna kadar basıp oraya temnas ettriiyorum. bu doğpru mu?

madde madde ya da genel de cvp vefebilirsiniz. tikler gelecek.
tşk ederiz.
saturn
(23.11.20)
gaza neden hafifçe basıyorsunuz ki? benim önerim boş bir arazide/yolda (özellikle önünüzün boş olması anlamında) deneyin. gaza daha kuvvetli basın. yeni araç öğrenenlerdeki en büyük hata debriyajı bırakırken gaza yeterince basmamalarıdır. korkacak bir şey yok, ayağınız debriyajda olduğu sürece gaza ne kadar basarsanız basın araç bir yere gidemez. debriyajdan ayağınızı çekerken gaza basıyor olmanız lazım, yeterli miktarda basıyor olmanız lazım. bu öğrenmesi biraz zaman alabilen bir şey.

araçların debriyajları farklı farklıdır, bazısı daha hafiftir vs vs vs ama hepsinde sonuna kadar basmanız gerekmektedir. ne kadar gidiyorsa basın.


co2s2
(23.11.20)
Kavrama noktasında aracın sesi değişecek. O noktaya alışana kadar dur kalk yap. Biraz gaz ver ve ayağını kavrama noktasında tut araba askıda kalmış gibi olacak o an bir aydınlanma yaşayacaksın. Ayağın o noktaya alışsın. Pedal mesafesi araçtan araca değişir. 2-3 denemede alışırsınız ona.


debirayaja gittiği yere kadar basacaksın

yeteri kadar gaza basmıyorsundur ve boğuluğ stop ediyordur. aracın bagırarak kalkması kalkmamasından iyidir. gaza fazla basarak pratik yap bir süre sonra anlarsın.

debriyaj noktası her aracın farklı. usta sofor de olsan hiç kullanmadıgın aracı kullanınca ilk bes dakika debriyaja alısmakla gecer. titremeye basladığı noktayı baz alacaksın. durdugun yerde hareket etmeden gaza basmadan sadece debriyajdan ayagını cekerek o noktayı bulmaya alısaiblirsin.


Gaza az basiyorsun. Kaldirirken stop etmemesi icin yeterince gaz vermen lazim arabasina motorun gucune gore degisiyor. Kalkar kalkmaz debriyajdan ayağını cekme biraz gitmis olman lazim. Kökleme tabi ama yuklen gaza. Vites degistirirken de ayagini gazdan cek debriyaja bas degistir 1deki kadar olmasa da sarsilmamasi için yavas cekerken gaza bas. Bosluga dusuyi gibi dedigin yine gaza az bastigini gösteriyor sanirim. Zamanla alisilan bir sey. Bol bol dur kalk.


ruby elixir
(23.11.20)
YouTuba yaz bunları videolarla öğrenirsin mantığını da anlarsın. Örneğin araba nasıl kaldırılır, vites geçişleri nasıl yapılır, debriajdan ayak nasıl kaldırılır gibi.


valarmurgulis
(23.11.20)
Kalkışlarda az gaz veriyorsun. Araç yeterince devirlenene kadar gaza basmaktan çekinme. Ama bu esnada da debriyajı birden bırakma, hafif hafif çek ayağını. Zaten pratik yaptıkça pedalların ideal kavrama noktalarını çözeceksin.
Viteş değişimlerinde 2ye attıktan sonra gaza basana kadar biraz fazla bekliyorsun sanki, sen gaza basana kadar aracın devri tekrar düşüyor, gaza basınca da gaz yemiyor araç. Vites geçişlerinde el-ayak koordinasyonunu bol pratik yaparak zamanla geliştirirsin.
Araç yeterince devirlendi, debriyaja bastın, vitesi değiştirdin, debriyajdan ayağını çekerken gaz vermeye başladın. Devir ibresi aşağı doğru düşmeden gaza basmaya başlamış olman lazım.

Debriyaja sonun kadar basman lazım, doğru.


battal gemalmaz
(23.11.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.