Giriş
(4)

Elektrikli Scooter

Her şey Martı kullanmakla başladı. Yani güzeldi ama pahalı olması ve kişisel olmadığı için alan dışına çıkartamama zorlukları vardı. Eskiden, çok eskiden Ginger’ları duymuştum haberlerde. Derken sene 2020 ve tekrar aklıma düştü bu iş.Öncelikle uzun uzun yolları kat etmek yerine belirlediğim alanlard
Her şey Martı kullanmakla başladı.
Yani güzeldi ama pahalı olması ve kişisel olmadığı için alan dışına çıkartamama zorlukları vardı.
Eskiden, çok eskiden Ginger’ları duymuştum haberlerde.

Derken sene 2020 ve tekrar aklıma düştü bu iş.

Öncelikle uzun uzun yolları kat etmek yerine belirlediğim alanlarda gezmek, işim bitince karga tulumba (carga la tromba) poşet taşır gibi ya da sırt çantası benzeri bir aparatla eller serbest ya da hafif bir şekilde olay mahalinden yaka paça götürmeliydim.
Diğer husus, şarj eninde sonunda lazım olacak.
Öyle bir şey olmalı ki pis pis tekerleri evin içine sokmadan şarj edebilmeliydim.
Soksam bile bir poşetin üstüne yayıp da şarj edebilmeliydim.

Her neyse, araştırmalarım beni çok başka noktalara götürdü.
En son elektrikli tek teker incelemek için mağazada buldum kendimi.
Bu baktığım ürünün hoşuma giden en iyi yanı tek parça ve portatif olmasıydı.
Lakin test sürüşlerinde acayip yoruldum, tabanlarım ağrıdı.
Üstelik şarj edip köşeye kaldırma durumu yokmuş bunlarda, yoksa batarya cortlayabiliyormuş.

Neyse başınızı ağrıtmadan sorayım, siz ne yapıyorsunuz?
Var mu ultra hafif ve portatif cihaz?
Öneriniz nedir?
tithousand
(10.09.20)
Benzer yoldan geçtim. Son noktada içimdeki hesaplayan adam ortaya çıktı ve bir scooter aldığımda kaç seferlik martı kullanımımı amorti edeceğini hesapladım. Sonuç 2 sene çıktı. Gerçekçi martı kullanma senaryosunda 2 sene boyunca binsem ancak bir scooter parası ediyor. 2 seneye kime öle kim kala diyip scooter almaktan vazgeçtim.

Senin kullanım şeklin farklıdır, aynı hesabı yapmaya çalış. Beni en çok caydıran tam da o taşıma, nereye sokacağını bilememe sorunuydu. Nereye koydum, çalındı mı, şarjı bitti mi, merdiven indir bla bla bla. Martı ile kafam rahat valla.


Bruce
(10.09.20)
yahu eskiden insanlar yürüyüş yapmak için dışarı çıkardı, şimdi elektrikli araçlar üzerinde tembellik yapmak için çıkıyorlar. bu araçların pahalılığı, nereye koyacağını bilememe, hırsızlık, şarjın bitmesi de cabası. en iyisi bisiklet kullan :)


s0phiesw0rld
(11.09.20)
O scooter’ların tehlike boyutunu da hesaplamanız lazım. 15 km hızla giden küçük tekerli, hafif ve kelimenin tam anlamıyla dengesiz bir aletle yapacağınız ‘basit’ bir kazada kafanızı ya da başka bir yerdeki kemiğinizi kırabilirsiniz.


pass
(11.09.20)
Mi 365 Pro kullanıyoruz, çok memnunum. Amorti etsin diye almadık, yatırımlık değil gezmelik bir cihaz. Ataşehir'den caddebostan - kalamış - maltepe hattında kullanıyoruz çoğunlukla. Evin içinde tutuyor ve evde şarj ediyoruz. Buradaki en önmeli konu şu: gezmeyi planladığınız rotalar bu cihaza uygun mu? Mesela Gop'ta kullanılacak bi cihaz değil yani.


roket adam
(11.09.20)
(4)

Yurtdışından kontakt lens alınır mı?

15 yıldır kontakt lens kullanıyorum. Torik kullandığım için normal lenslerden biraz daha pahalı ve sürekli artıyor fiyatlar. Yabancı markalarla ilgili bilgim yok hiç. AliExpress’ten almayı denesem mi?
15 yıldır kontakt lens kullanıyorum. Torik kullandığım için normal lenslerden biraz daha pahalı ve sürekli artıyor fiyatlar.

Yabancı markalarla ilgili bilgim yok hiç. AliExpress’ten almayı denesem mi?
pass
(10.09.20)
x marka y ulkesindedir, ekstra kargo odeyerek ureticisinden direk getirirsin onu anlarim ama aliexpress'ten medikal, hele ki goz gibi narin bir organ icin, malzeme alinilmaz.


rm
(10.09.20)
15 yıldır da ben kullanıyorum. 2 gün önce lensmarket'ten 260 liraya 2 kutu + lens solüsyonu aldım. ortalama 12 ay gidiyor. aylık 1 paket sigara parası neredeyse.

aliexpress te toric veya göz kusuru düzeltici lens bulabileceğini pek sanmıyorum. Hadi buldun diyelim. ona güvenip kargoyu bekledin kayboldu. takipli istedin diyelim kafadan 40-50 tl de takipe vereceksin. (düzgün takipli). Gümrükten sağlık ürünü olduğu için geçmeme veya 70-80 tl gibi bir vergiye tabi olması mümkün. Etti mi sana 100-120 tl masraf. bunun üzerine bir de eczane veya yine internetten alacağınız 360 ml lens solusyonu da eklersek 40 tl kadar. oldu 140-160 tl

bu kadar zahmete girmek için o lensin en fazla 80-100 lira olduğunu varsaysam bile toplamda 220-260 tl ye gelir ki , aradaki 40 tl fark için bu kadar zahmete ve GÖZ sağlığını tehlikeye atmaya değer mi ? olası bir sorunda muhattabınız kim olacak ?

lensmarketten aldığım ürünün bir tanesinde sorun çıkmıştı. üretici firma kaynaklı sorun deyip aynı üründen 1 tane daha yolladı mesela.


NOT: 12 ay nasıl kullanıyorsun lan diyen olacaktır. 2 göz numaram birbirinden çok farklı. bu sebeple 2 kutu alıyorum (6 lı paket). gece muhakkak yatarken çıkartıyorum. günlük 14-18 saat arası gözümde.


janavarorion
(11.09.20)
amazon'dan falan tuzlu da olsa orijinal ürün alınır da, aliexpress'ten sağlıkla ilgili hiçbir ürün alınmamalı, hele göz için.


s0phiesw0rld
(11.09.20)
Haklısınız. Ben yine yaklaşık 10 yıldır devam ettiğim lensmarket.com’dan devam edeceğim..


pass
(12.09.20)
(5)

Kovid miyim ?

Burnum akıyor.Arada hapşurma var.Ateş ve öksürük yok.Tat ve koku ile ilgili problem yok.
Burnum akıyor.
Arada hapşurma var.

Ateş ve öksürük yok.
Tat ve koku ile ilgili problem yok.
vizivozo
(10.09.20)
Burun akıntısı varsa ve başka belirti yoksa korkmayın demiyorlar mıydı hep? Öyle hatırlıyorum sanki. Ben o yüzden sadece burnum akıyorsa seviniyordum hep :)


jeanne duval
(10.09.20)
kovid olsanız bile telaş yapmayın, kronik rahatsızlığınız yoksa ve yaşlı değilseniz yüzde 99 bir şey olmaz. sadece başkasına bulaştırmamaya dikkat edin.


s0phiesw0rld
(10.09.20)
doktora bagliyorum 1 saniye


hjarteblod
(10.09.20)
net bir şekilde covid'lisin.

evden çıkma, ortalıkta dolaşma. yemekleri sipariş ver, kapıya asmalarını söyle.

geçmiş olsun!


asabi
(10.09.20)
hela da koku almıyorsan değilsin


jamswety
(10.09.20)
(2)

iş bankasından satılan altın fonu ne zaman hesaba geçer?

dün sattım, ancak bugün halen yatırım hesabında gözüküyor. ayrıca dünkü fiyattan mı satmış sayılacağım yoksa hesabıma geçtiği zamanki fiyattan mı, hesabın değeri dün satmama rağmen değişmiş gözüküyor da?
dün sattım, ancak bugün halen yatırım hesabında gözüküyor. ayrıca dünkü fiyattan mı satmış sayılacağım yoksa hesabıma geçtiği zamanki fiyattan mı, hesabın değeri dün satmama rağmen değişmiş gözüküyor da?
s0phiesw0rld
(10.09.20)
satış emrini iş günlerinde saat 13.30'dan önce verdiyseniz t+1'de, 13.30'dan sonra verdiyseniz t+2'de hesabınıza geçer. satış fiyatı da 13.30'dan önceki emirlerde o gün sonundaki fiyata, 13.30'dan sonraki emirlerde ertesi işgünü sonundaki fiyata göre belirlenir. şu an fon satışı gerçekleşmediği için fiyatı güncelliyordur sistem. satış bitince hangi fiyattan bozmuş görürsünüz.

hesaba saat 14-15 arasında geçer.

www.isbank.com.tr


orient blue
(10.09.20)
çok sağolun hocam, amma karışıkmış


s0phiesw0rld
(10.09.20)
(3)

altın almak?

Selam, bir buçuk yıldır çalıştığım şirketten üç ay önce çıkartılmıştım, arabulcu süreciyle birlikte alacağımı aldım. bu alacaktan 12.000 tl gibi bir miktarı kenara ayırabiliyorum, kalanıyla dört beş ay fatura vs ödeyeceğim. öncelikle altın almak kararı doğru mu? başka ne yapılabilir, önerilere açığı
Selam, bir buçuk yıldır çalıştığım şirketten üç ay önce çıkartılmıştım, arabulcu süreciyle birlikte alacağımı aldım. bu alacaktan 12.000 tl gibi bir miktarı kenara ayırabiliyorum, kalanıyla dört beş ay fatura vs ödeyeceğim.

öncelikle altın almak kararı doğru mu? başka ne yapılabilir, önerilere açığım.

ancak altın almak üzerinden gidecek olursak kafamdaki sorular şunlar;

1- 15 adet çeyrek altın (766*15=11.490 tl) almayı düşünüyorum çünkü olur da iş bulamazsam teker teker bozdurması daha mantıklı geliyor. doğru mu yapıyorum? çeyrek almakla yarım ya da tam almak arasında fiyat/ağırlık olarak bir fark yok değil mi?

2-bankadan almakla kuyumcudan almak arasında bir fark var mı güvenlik ya da fiyat olarak.

3- kuyumcudan almaya karar verirsem nelere dikkat etmem gerekir, bir sahtekarlık vs durumu olur mu?

4- şu anda satış 766 tl, alış da 749 tl olarak görünüyor. arada 15 tl fark vra. bilen arkadaşlara soruyorum, ne kadar süre geçmeli ki satarken zarar etmeyeyim. yani altının yükseliş düşüş grafiğini bilmediğıim için soruyorum. üç ay beş ay vs?

teşekürler.
birsorusorayim
(10.09.20)
1- çeyrek yarım tam olarak hesapta fark yok, gram/fiyat orantısı hepsinde aynı. Sadece tam altında biraz karmaşa var isim olarak Ata/Tam/Cumhuriyet isimleri var çok küçük ağırlık farklılıkları var.

2- banka tabiki daha güvenli ama alış satış arasında çok makas var.

3- ben de merak ediyorum bunu, geçen haberde izledim bir kuyumcuya 31 adet sahte yarım satmışlar, hem de kapalı çarşıda.

4- kimse bilemez, bi bakarsın bir haftada 50 tl artmış.


John Bloor
(10.09.20)
1- kuyumcudan alacaksanız en az zararı etmek için cumhuriyet yani ata altın veya gram altın alın derler. altın miktarı küçüldükçe zarar miktarı artar işçilikten dolayı, ancak siz 12 binlik alacağınız için en fazla 150 lira falan zarar edersiniz herhalde. şöyle de yapabilirsiniz, birikiminizle 25 gram kadar altın alırsınız ve bozdururken üstünü altın olarak alırsınız. yani elinizde 1 tane 5 gram 1 tane de 20 gram altın olsun (gram altınlar 1, 5, 10, 20, 50, 100 vs diye satılır). 20 gram verdiniz diyelim. kuyumcu size 1 tane 10, 1 tane 5, 3 tane de 1 gram altın verir ve 2 gramı bozdurmuş olursunuz. işçilik ücretinden dolayı böyle bir alışveriş tam altın verip 1 yarım 1 çeyrek alıp gerisini de bozdurmak şeklinde olur mu bilmiyorum.

2- bankadan her ne kadar kambiyo vergisi alınıyor olsa da banka genelde daha avantajlı oluyor. kuyumcuların da makasını unutmamak lazım. ek olarak gram altında makas farkı, ata altına göre biraz daha fazla, çünkü üretimde sıkıntı var.

3- güvendiğiniz kuyumcudan alın. internette yorumlara bakın. gram altınlarda sahtecilik daha az olur kanaatindeyim, çünkü kodları falan var.

bu arada gram altın alırsanız kılıfından çıkarmayın.


s0phiesw0rld
(10.09.20)
hocam çeyrek cumhuriyet v.s hepsi ziynet altın olarak geçer ve alış satışta baya fark vardır. kuyumcular affetmez kazıklar. siz 24 ayar has altın alın gram olarak. nerden alacağınıza gelirsek bankadan alın en iyi oranlar kuveyt türk, vakıf katılım, türkiye finansta da şu an. hemde çalınma riskiniz olmaz. güvende tutmuş olursunuz altını. sanal gram altından bahsediyorum burada. mevduat hesabınızda altın gram olarak gözükecek.

veya kuyumcukentte nadir gold var oradan alın. 1 gram 5 gram şeklinde sertifikalı satıyorlar.


xrated
(10.09.20)
(46)

Neden intihar etmiyorsunuz?

Ve yaşamaya devam etmeyi seçiyorsunuz?
Ve yaşamaya devam etmeyi seçiyorsunuz?
fragile lady
(09.09.20)
iyi böyle


dafuq
(09.09.20)
Neden sordun bunu?
Felsefi açıdan mi?
Mantık mı?
Yoksa hayatınızda neler güzel diye mi? Yoksa intihar etmeyi düşünüyorsun da etmemek için destek mi arıyorsun?

Yaşamak, durum. Kötü olsa bile umut ve ihtimalleri görmek demektir. Daha iyi olacak inancı devam etmeye sebeptir.
Olmaması bırakmaya yeter değildir.


kisa
(09.09.20)
aklima gelmiyor.


ölüm kesin bir şey, yaşam öyle değil, 1 yılım aynı geçse de 1 gün beni sevindirecek bir şey olabiliyor. öbür dünyaya da inanmayınca intihar etmek hiç mantıklı gelmiyor.


gaza gelen
(09.09.20)
yaşamak her şeye rağmen güzel +1
daha çok güzel günler göreceğim.
ilave: daha çok güzel yerler göreceğim, çok güzel şeyler yiyeceğim


pati
(09.09.20)
olum cozum degil, mucadele degerli.


cooperr
(09.09.20)
bişeylerin değişeceği umudu :=)


şuan ailem dışında kimseye yük olmuyorum(aileme de az, öyle şımarık biri değilim). durumlar gittikçe kötüleşiyor, suriyeli gibi olmaya çok az kalmış gibi hissediyorum. o durumda, hayatta kalmak için ordan oraya koşturup rahat nefes için tırnaklarımla kazıma noktasına gelmeden intihar etmiş olurum. zaten şu sıralar bile ara ara bu düşünce gidip geliyor. dur bakalım :D


MtKrt
(09.09.20)
Belki her şey en azından bazı şeyler iyiye gider diye.


sekiz sene önce denedim. olmadı.

sonra tedavi falan oldum ve gerçekten çok daha iyi hissetmeye başladım. şu an mutlu musun dersen çok ciddi anksiyete & gelecek kaygısı yaşıyorum falan ama geriye dönüp baktığımda "ulan ölsem o sekiz yılı hiç yaşamayacaktım, abooov" diyorum ister istemez.

her şeye rağmen "yaşanabilir" geliyor bana.

bi de eskiden aşırı kırılgandım... üzülmekten, zayıf görünmekten, bir şeyleri yanlış yapmaktan inanılmaz korkuyor ve çekiniyordum. şimdi kimsenin umursamadığı vasat bir oç olduğumun farkındayım. o yüzden daha iyi hissediyorum. cool değil miyim? param mı yok? birisi "salağa bak" deyip güldü mü? varsın gülsün, ne olacak ki diyorum.

bence bazı şeyler hiç gitmiyor. gitse bile sürekli olarak savaşman gerekiyor. kendi adıma konuşacak olursam ben artık "tamam lan öyle olsun, savaş mı istiyorsun kamon" kafasındayım.

korktuğum hemen her şeyi yaşadım. bakıyorum... ölmedim. hala burdayım. aşağı yukarı aynı insanım. o yüzden diyorum ki herhalde gerçekten hiçbi şey için değmiyo, bi şekilde değişiyosun ya da atlatıyosun zaman içinde.

yazdıklarımdan da anlamış olabileceğin üzere derin bir iç sıkıntım, bir iç savaşım falan yok - ben sadece kendimi salak hissediyorum, o yüzden hayata tutunmak o kadar zor olmuyor. içinden çıkılmayacak sıkıntılar, ciddi anlamda depresyon vs. hissediyorsan psikolojik destek almanı tavsiye ederim. ben inanılmaz faydasını görmüştüm.


der meister
(09.09.20)
merak ediyorum.


ateistanbul
(09.09.20)
çünkü otlu peynir diye bir gerçek var.


turbo sadık
(09.09.20)
sevdigim seyler, sevmedigim seylerden fazla.


ateistanbul
(09.09.20)
sen neden etmiyorsun?


ateistanbul
(09.09.20)
Annem, babam ve kardeşim üzülür.


peki madem
(09.09.20)
Ailem üzülür.

En güne yeni umutla bakıyorum.

Sevmeyi ve yemek yemeyi çok seviyorum.

İnançlı bir insanım.


Hallegadola
(09.09.20)
Çünkü yeteri kadar zenginim


zaire elcisi
(09.09.20)
Tatmadığım zevkler var. Yaşamayı istediğim yerler var. Hayat her şeye rağmen güzel değil yani, sürünüyorum bildiğin.


ryhmer
(09.09.20)
bir sürü kitap aldım onları okumam lazım.


clones
(09.09.20)
Son sürat duvara giden bir araba içinde bileklerini kesmek mi?


r evolution
(09.09.20)
Her şey zamanında güzel. Birkaç senem kaldı.


Giovanni Pipitto
(09.09.20)
Henüz o noktaya gelmedim. Uzak değilim ama günü kurtarıyoruz diyelim.


loverdose
(09.09.20)
yasamayi seviyorum daha yapmayi istedigim seyler var. kesin olacagini bildigim bir sey icin herhangi bir caba gostermeme gerek olmadigini dusunuyorum. bebegimi bekliyorum bi de hevesle :)


in vino veritas
(09.09.20)
Ailem üzülür, öbür dünyada yaradana da hesap veremem. Birde üstteki arkadaşın yazdığı gibi ölüm çok kesin bir son, yaşarken mutlu olduğum anlar oluyor.


Topalordek
(09.09.20)
Cesaretim yok o yuzden


Kittie
(09.09.20)
niye devam etmeyelim


fezagezgini_4
(09.09.20)
O dusunce hep var. En buyuk sebep oteki dunya inancim olmasi. Kesinlikle oteki dunya ve ceza/odul kavrami olmasa oglum dahil kimse kalmak icin neden olamaz.


SevdaliBulut
(09.09.20)
E çünkü yemiyo. Bazen senaryoyu kuruyorum, köy evindeki tüfeği dayamışım ağzıma. Parmağım tetikte. O soğuk demiri ağzıma koyduğum düşüncesi bile ürpertiyor beni.

Ölme düşüncesi çok cezbedici, yok olma fikrine uzun zamandır sıcak bakıyorum. Ama yemiyor işte o hamleyi yapmak. Demek ki daha vakti değil diyorum, korkarak intihar edilmez zira. Vakti geldiğinde edeceğim sanırım.


Bruce
(09.09.20)
gelecek güzel günleri bekliyorum


purrp
(09.09.20)
Oğlumun büyüdugunu görmek istiyorum.


ben niye intihar ediyorum pardon da?

etrafımdakiler malsa suç benim mi? değil. e o zaman onlara çektir git diyorum (en son küfürlü yorum yaptığımda duyuru sildiği için mecbur çektir git yazdım şalkdjajdasd)

dahası, ben de çocukluğumdan beri çok sık intiharı düşünmüşümdür, ama kaşınıyorum sanırım daha da zorunu yaşayacağım diye. niyeyse zoru deneyip "challenge accepted!" deme bağımlılığım var XD kaçmayı çok sevsem de kaçmamayı daha çok seviyorum sanırım. bir arkadaşın da yazdığı gibi, savaş mı istiyorsun kamooon!

ha, intihar edene ve etmek isteyene de saygı duyarım, bireysel bir eylem sonuçta. ama yine de herkes hayatın ve dünyanın suyunu çıkarırken ben niye çıkarmıyorum ki? diye düşünerek, etmiyorum. (ha bazen eve geldiğimde aşırı yorgunluktan "keşke ölsem......." dediğim oluyor ama kalkıp savaşmaya devam ediyorum. insan böyle bir varlık işte.)


pasp
(09.09.20)
güzel günler göreceğim umuduna sahip olduğum için. ve bu ölene kadar sürecek.


Tochinoshin
(09.09.20)
daha güzel kız pardon öhöm öhöm sevdiğim işi yapmak için yaşıyorum. bir sonraki leveli merak ediyorum.


lata
(09.09.20)
yarını merak ediyorum, yemek yemeyi seviyorum, 25 yaşımdayım daha seks yapmadım (erkeğim) :) onu merak ediyorum, ayrıca ölünce bilincimiz yitecek hiçbir şey kalmayacak bence zamanı gelince ölmek daha iyi :) bu kötü veya iyi Bi şekilde olacak ama maalesef son böyle, imkanım olsa sonsuza kadar yaşayıp uzayda neler var görmeyi çok isterim.


m orak
(09.09.20)
Hobilerim, hoşlandığım şeyler var. Bir de ailem. Bunlar yeterli.


aristarkos
(09.09.20)
Nefes almak çok güzel.


cok guzel kizlar var. sirf bunun icin yuruyus yapiyorum uahsduahsda


baldur2
(10.09.20)
intiharın doğal bir şey olduğuna inanmıyorum. bu ben bile olsam hayatıma böyle bir müdahale yapılmasını istemiyorum.


biseysorcaktim
(10.09.20)
İnancıma aykırı.


Amaranta ursula
(10.09.20)
yaşamak çok güzel. iyi ki yaşıyorum. çok mutluyum. ölmemi gerektirecek hiçbir sebebim yok.
metrobüste giderken bile dans etme isteği geliyor içime. bağırarak şarkı söylemek istiyorum.
sanırım ben nil karaibrahimgil'im.


matilda
(10.09.20)
1- sağlıklı isen yaşamda mutlu olabileceğin şeyler buluyorsun. ancak belli miktarda para da önemli tabi ki ve türk halkı gittikçe fakirleşiyor.

2- intihar etmeye çalışıp da bunu başaramayan ve sakat kalan veya acı çekerek ölen insanlar var. dolayısı ile ciddi bir karar ve kötü sonuçları olası.

3- annen baban hayatta ise onlar için acımasızlık olur.


s0phiesw0rld
(10.09.20)
Eger cozumu olmayan bir aci ve keder kaynagim olsaydi (Son evrede kanser vs) iyice emin olduktan sonra direk yapardim.

Su anda sevdigim insanlarla cok guzel iliskilerim, dunyaya katkida bulundugum bir isim, eglendigim hobilerim var. Can sikici seyler oluyor mu oluyor ama toplamda intihara gidecek bir durum yok.

Not: Cocuk bir yasama amaci degildir. Hayatinizi karartmayin.


cleric
(10.09.20)
dinamik olmayı, hayattaki devinimleri seviyorum.


Ev kredisi var
Telefon Kredisi var
bi iş yaptım oradan alacağım var

Ondan etmiyorum ben


paramolacak
(10.09.20)
En son bunu düşündüğümde; ulan madem intihar edecek kadar kaybedecek bir şey bulamıyorum, giderim dünyanın öbür ucuna, ordan diğerine, ordan diğerine, biraz oralarda takılırım, nasılsa kaybedecek bir şeyim yok, geberirsem orda geberirim diye düşünmüştüm.
İlerde bu seviyeye geldiğimde intihar etmek yerine böyle bir maceraya atılırım sanırım.


kismisolungac
(10.09.20)
(4)

Aliexpress den logitech klavye alsam sorun olur mu?

40 dolarlik klavye icin satici fiyati dusuk yazsa sorun olur mu? Ek vergi odeyeceksem ne kadar odemem gerekir ve eve gelir mi siparis, yoksa kargodan mi doner?Gumruk siniri en son 27 dolardan sifirlanmis. Her seye vergi var ama ekstra odeme durumum olur mu onu merak ediyorum veya dogrudan cin e mi g
40 dolarlik klavye icin satici fiyati dusuk yazsa sorun olur mu? Ek vergi odeyeceksem ne kadar odemem gerekir ve eve gelir mi siparis, yoksa kargodan mi doner?

Gumruk siniri en son 27 dolardan sifirlanmis. Her seye vergi var ama ekstra odeme durumum olur mu onu merak ediyorum veya dogrudan cin e mi gider?
s0phiesw0rld
(26.06.20)
artık vergiyi kapıda ödüyorsun ve vergiyi her türlü ödüyorsun 1 dolarlık bir ürün alsan bile 10-15 lira ekstra ücret çıkıyor yanında.


marlonbranda
(26.06.20)
Peki 100 lira gibi bir ucret odemem gerekebilir aldigim urun 40 dolar diye? Veya daha da kotusu elime hic ulasmadan cin e geri donus yapmasi mumkun mu?


s0phiesw0rld
(26.06.20)
hocam
satıcıya söyle
5 usd yazsın invoice a
5 usd nin vergisini ödersin


kingcyrax
(26.06.20)
7 küsür tl ptt hizmet bedeli, %20 vergi diye hatırlıyorum. kargo takipli olursa kapıya her şekilde gelir, gelmezse ptt sorumlu.


marlonbranda
(26.06.20)
(3)

microsoft all-in-one klavye android smart phoneda calısıyor mu?

bir de logitech k400 mü microsoft mu önerirsiniz?
bir de logitech k400 mü microsoft mu önerirsiniz?
s0phiesw0rld
(17.06.20)
ben alırken logitech öneriyorlardı. aldım 2 senedir kullanıyorum, baya da hırpalamışımdır kucakta düşe kalka, sorunsuz çalışıyor.
bu arada plus'ı var güncellenmiş hali, onu almaya dikkat et logi'ye karar verirsen.


Bruce
(17.06.20)
sağolun, peki tablete otg kablosu ile bağlamak mümkün mü bluetooth'un yanısıra?

microsoft'u olan biri de yorum yaparsa sevineceğim :)


edit: şimdi anladığım kadarıyla bu 2 klavye de bluetooth değilmiş ve eşleşecek cihaza usb takmak zorunluymuş, doğru muyum millet?


s0phiesw0rld
(17.06.20)
doğrusunuz millet. bluetooth ile bağlanan başka portable modeli var logitech'in, k375. o işinizi görecektir, aynı anda birden fazla cihazla bağlantı kuruyor.


Bruce
(17.06.20)
(6)

acil - kargoyu teslim almama hakkımız var mı?

bazı sebeplerden ürünü almaktan vazgeçtim ama kargo yola çıkmış. kargoyu almama ve vazgeçtim deme hakkımız var mı? yoksa teslim alıp benim mi kargolamam lazım? teşekkürler. site n11.com
bazı sebeplerden ürünü almaktan vazgeçtim ama kargo yola çıkmış. kargoyu almama ve vazgeçtim deme hakkımız var mı? yoksa teslim alıp benim mi kargolamam lazım? teşekkürler. site n11.com
s0phiesw0rld
(13.02.20)
Teslim almazsan geri döner, teslim alsan da iade edilebilen bir ürünse paketi açmadan iade edebilirsin.


John Bloor
(13.02.20)
peki teslim almazsam kredi kartıma ödeme yapılır mı? bir de n11.com sitesinde simdiden iade et secenegine tıklayayım mı?

edit: n11.com sitesinde iade ete urun elime ulasmadan tıkladım ve iade talebim olusturuldu deniyor


s0phiesw0rld
(13.02.20)
Birkaç güne iade gerçekleşir, kargo yola çıkmadan satış iptal et butonu var, kargo yola çıktıktan sonra iade et butonu.


John Bloor
(13.02.20)
Teslim almazsan iade olur. Ama satıcıya teslim almayacağını iletsen, onların da takibini yapabilmesi için iyi olurdu.

Bir sıkıntı durumunda n11 iade kodu falan sorar onlar olmadığı için uğraştırıcı bir süreç olabilir.


baal
(13.02.20)
satıcı iadeyi kabul etmemis. iadesi kabul olmayan urun demis. halbuki kılıf almıstım ve teslim almamıstım. ne yapayım, n11'i devreye sokabilir miyim?


s0phiesw0rld
(13.02.20)
kargo şirketini ara sabah. ürünü kabul etmediğini geri yollamaları gerektiğini söyle. sonra ürün tarafıma ulaşmamıştır diyip iade alırsın


argent dawn
(13.02.20)
(2)

binanın sarsılması

işhanı tarzı bi binanın en üst katında çalışıyorum. sokağa açılan en alt katta da bu aralar yenileme çalışması gibi bir şey var. arada bi bam güm ses geliyor ve bina deprem oluyormuş gibi sarsılıyor. az önce baktım böyle kamyonumsu bir şeyi içeri sokmaya çalışıyorlardı, bi ihtimal onu duvara çarptıl
işhanı tarzı bi binanın en üst katında çalışıyorum. sokağa açılan en alt katta da bu aralar yenileme çalışması gibi bir şey var. arada bi bam güm ses geliyor ve bina deprem oluyormuş gibi sarsılıyor. az önce baktım böyle kamyonumsu bir şeyi içeri sokmaya çalışıyorlardı, bi ihtimal onu duvara çarptılar. bilmiyorum başka ne olabilir. tam da bizim ofisin altına denk geliyor çalışma ve hepimizi bi gün aşağı indireceklermiş gibi geliyor valla bi kolona falan zarar verip. haftada en az 10 kez oluyor bu olay son haftalarda öyle diyeyim.
az önce kagıthane belediyesine sikayet ettim. baska yapabilecegim bir şey var mı gelsin kontrol etsin bu insanları binayı çökertmeden? yoksa tüm bu olanlar normal mi?

deprem sanıp aşırı korktuğum için şu an sinirli ve ürkek moda gectim, bir şey yapmak istiyorum.
turk kizi
(27.11.19)
yani tam cevap değil ama alışmak lazım. ben de 2 ay önce yeni işe başladım, iş yerinin 1-2 km ötesinde haftada 2-3 kere dinamit patlatıyorlar. camlar zangır zangır sallanıyor ben alıştım. :D


datnet
(27.11.19)
bu calısmaları yapanlara kibar bir dille daha dikkatli olmaları gerektigini de soyleyebilirsiniz.


s0phiesw0rld
(27.11.19)
(10)

Ankara Antlasması ile ilgili birkaç soru...

1-ingiltere yerine iskoçya, irlanda veya galler daha mantıklı olur mu?2-danışman firmayı kesinlikle onerir misiniz, yoksa kendim halledebilir miyim?3-basvuracagım isle ilgili hic tecrubem ve referansım olmasa red mi yerim?4-mutlaka kendi isimi kurmak zorunda mıyım, bir firmada calısamaz mıyım?tesekk
1-ingiltere yerine iskoçya, irlanda veya galler daha mantıklı olur mu?
2-danışman firmayı kesinlikle onerir misiniz, yoksa kendim halledebilir miyim?
3-basvuracagım isle ilgili hic tecrubem ve referansım olmasa red mi yerim?
4-mutlaka kendi isimi kurmak zorunda mıyım, bir firmada calısamaz mıyım?

tesekkurler
s0phiesw0rld
(26.11.19)
irlanda dahil degil
ise basvurmuyorsun is kuruyorsun
aa ile bir firmada calismadan once 1 yil ukde calisiyor olman gerekiyor


joelskellington
(26.11.19)
bu anlasmayla gidip, baska bir firmada calisamazsin. onun vizesi ayri, tier 2 olmasi lazim. iscilik yapacaksan, belki kendi firman uzerinden calistigin yere fatura kesersin o kadar. boyle yapanlar var ve geneli donerci, duvar ustasi vs vs. ingilizcen varsa, baska ankara anlasmasiyla gitmis birinin basvuru evraklarina, dilekcelere vs bakabilirsin. yeterli duzeyde ingilizcen yoksa, yardim almak zorundasin.


Geçenlerde kanada ile ilgili bir duyuru açmıştınız sanırım. Kafanız normalden fazla karışık. Bence biraz durulup yavaş yavaş araştırma yapın.


fxinturevi
(26.11.19)
@tangoalfa veya @ubi dubium ibi libertas

baska yerde calısıp kendi sirketine fatura kesme olayı nasıl oluyor? ek olarak sadece contractor statusunde mi calısabiliyoruz?


@fxinturevi

onumdeki en mantıklı secenegi bulmaya calısıyorum :)


s0phiesw0rld
(27.11.19)
@s0phiesw0rld, kendi sirketin uzerinden hizmet veriyorsun. meslegin nedir bilmiyorum, bu yuzden birkac ornek vereyim. mesela, insaat sirketini kurarsin ve bir sirketin bina onarimi isini alirsin. Onlara fatura kesersin sirketin uzerinden. Adamlar sana is verirler, ama onlarin elemani olmazsin yani. Cok kucukler isler yapsan dahi, bununla ilgili firma acabilirsin. Duvar ustasi olarak ingiltere'ye gidemezsin ya da orada programci olarak calisamazsin baskasinin firmasinda bu vizeyle, lakin kendi sirketini kurup kendi firman uzerinden birilerine hizmet verebilirsin.


ingiltere iskocya ve galler ayni ulkenin parcalari. irlanda alakasiz, baska bir ulke.


hot potato
(27.11.19)
su antlasmanin olayini anlamadim gitti. burada anlatildigi gibi kolay olsa (dandik bir sirket ac, saga sola fatura kes o arada donercide calis, vs.) her sene onbinlerce insan bu yolla ingiltere'ye uzar onunu alamazlar, bir bit yenigi vardir kesin…


cooperr
(27.11.19)
@tangoalfa ve @ubi dubium ibi libertas

cok tesekkurler detaylı anlatım icin. o zaman uk'de isimiz tutmazsa ve mesela bulasıkcılıga basladıysak firmamız neyin ustuneyse o alanda fatura kesiyoruz calıstıgımız yere. peki bu miktarın senelik bir alt limiti var mı ve banka hareketlerini humuket takip etmiyor mu?

@hot potato

kuzey irlanda'da uk'in parcası oldugu icin ankara antlasması dahilinde olmalı

@cooperr

herseyden once uk'de is kurmak sermaye, is tecrubesi ve referans gerektirdigi icin cogu kisinin gozu korkuyor bence


s0phiesw0rld
(27.11.19)
kuzey irlanda tamam da irlanda dersen 100% republic of ireland anlasilir.


hot potato
(27.11.19)
@tangoalfa burda 4000 pound kazanip surunuyorsun gibi seyler yazma sonra saati saatine 15 avro yapip kendini Bill Gates sananlar bosuna kafa utuluyor. ayda 4000 pound yapip luks icinde sessiz sakin yasayacagin bir hayat londra'da size bekliyor demen lazim. komisyonu da 1000 pound yap zira arkadaslar zenginlige bolluga gidiyor, elini korkak alistirma :)


cooperr
(27.11.19)
(18)

kanada'da hemşirelik alanında lisans yapmak mantıklı mı?

2 senelik bir program buldum:https://www.bachelorsportal.com/studies/286359/practical-nursing.html30 yaşındayım ve işsiz bir mühendisim. kanada'da bölümümle ilgili yüksek lisans yapsam iş bulamam düşüncesi var (çevre mühendisiyim). acaba hemşireliğe orada sıfırdan başlasam mantıklı olur mu? iş imkan
2 senelik bir program buldum:

www.bachelorsportal.com

30 yaşındayım ve işsiz bir mühendisim. kanada'da bölümümle ilgili yüksek lisans yapsam iş bulamam düşüncesi var (çevre mühendisiyim). acaba hemşireliğe orada sıfırdan başlasam mantıklı olur mu? iş imkanı bildiğim kadarıyla daha fazla çevre mühendisliğine göre. türkiye'de hemşireliğe başlasam ve yüksek için kanada'ya gitsem ömrümün 4 senesini daha yemiş olurum gibi geliyor.

fikriniz nedir? alternatif bir bölüm de söyleyebilirsiniz...
s0phiesw0rld
(24.11.19)
Torpilin, referansın yoksa yüksek yapsan da iş bulamama ihtimalin yüksek. Ama hemşirelerde atanamıyor artık. Başka bir bölüm düşünsen daha iyi gibi.


insomniac
(24.11.19)
@ insomniac
garip bir yorum olmuş, neye dayanarak yazdınız acaba?

şu anda hatırlamıyorum ama british columbia ya da manitoba'da hemşire in-demand occupation listesinde bulunuyor evet. mantıklı gibi duruyor.


fxinturevi
(24.11.19)
Humber College'da okumak size bir şey getirmez. bu arada fiyat international öğrenciler için genelde x2 x3 oluyor. onu da iyi araştırın.


fxinturevi
(24.11.19)
Türkiye için yazdım. Eskisi gibi kpss ile atanamıyorlar. Özel sektörde bitik


insomniac
(24.11.19)
ise giris sistemi varsa, yerlestirme, calisma izinleri sorun olmayip kolayca olabiliyorsa bu mantikli aslinda. ömrünüzün 4 senesini yemek filan cok sacma bakis acisi, büyük ihtimal 65 yasina kadar minimum calisacaksiniz. 30 sene aktif olarak yapacaginiz meslek bu olacak yani.


duygusuzromantik
(24.11.19)
@fxinturevi

Neden Humber College'de okumak bir sey kazandirmaz? fiyat 15k cad international student icin.


@duygusuzromantik

Valla yurt disinda bir an once calisma imkanim olacaksa turkiyede 4 sene harcamayayim dedim.


s0phiesw0rld
(24.11.19)
hemşireliği uzun vadede benimseyerek yapabileceğini düşünüyor musun, tek atımlık kurşunun var. bence forklift ehliyeti al veya kaynakçılık öğren.


carisch
(24.11.19)
yaban ellerde napacaksın hemşireliği? gazaltı kaynak falan öğren.
afrikanın 16 kişilik köyünde de iş bulursun torontoda da.
trde hemşirelikten atanamamak için özel çaba sarf etmek lazım. 3bin kişi 5bin kişi alıyorlar, 75 yapsan atanıyorsun.


denek hayatım
(24.11.19)
Hemsirelik sevebilecegim bir meslek, yazilim gibi zor ve bilgisayar basinda da degil, daha sosyal ve aranan bir meslek gibi. Ama 2 senelik Humber kolej ile meslek edinebilir miyim, orasi muamma tabi.

Alternatifleri de degerlendiricem, tesekkurler cok.


s0phiesw0rld
(24.11.19)
durum1: önerim şu, eğer dilin iyi durumda ise, yani ielts ortalama 7,5 üstü ise;

okumakla uğraşma ve express entry'e başvur, çıkar ise kanadaya gider çevre mühendisliği ile ilgili bir işe başlarsın fakat her halükarda çevre mühendisliği gibi bilgi odaklı ve üst seviye bir iş için iyi ingilizce gerekecektir.

durum2: eğer dilin ortalama (b1-b2 seviyeleri) ise ve express entry ile uğraşmayayım, yaban ellerde çevre mühendisliği yapacak kadar yetkin hissetmiyorum diyorsan,önce bir bir college'nin dil okuluna yazılıp git. oraya gittiğinde şehri ve okulu da gözlemlersin istersen aynı okulun ya da başka bir okulun 1 yada 2 yıllık olan meslek okuluna yazılıp kanada'da devam et. eğer bir bölümün ön hazırlık sınıfında isen dil okulundayken öğrenci statüsünde oluyorsun yani part time çalışma iznin oluyor. taksi şoförlüğünden, pizza kuryeliğine, bulaşıkçılıktan, kasiyerliğe zırtapoz bir işe girip hem yeni mesleki bölümünün için dil okuluna gider hem de çalışırsın. meslek okulunu bitirmen akabinde 2 veya 3 yıl oturum ve çalışma izni veriliyor. iş buldukça ebediyete kadar uzatırsın.

her durumda cebinde en az, 60-70 bin tl (10-15k can. dol.) olması gerekiyor. hatta hiç bir bok yapamayıp ühühü ühü diye ülkeye geri de dönebilme durumun olmalı ki bunu da göze almalısın.

kanadaya gitmedim, gidip dönen, orada kalan ve internetten araştırdıklarımı yazdım. bir ara ben de düşünüyordum.


erteler
(24.11.19)
@erteler

çok teşekkürler detaylı bilgi için. maalesef ielts'ten 7.5 alacak kadar ingilizce bilmiyorum. dil kursu için gitmek daha mantıklı. meslek okulu diyerek lisanstan farklı bir eğitim türünü mü kastettiniz?


s0phiesw0rld
(24.11.19)
@erteler
verdiğiniz bilgiler tam doğru değil. 1. seçenek tamamen yanlış, 2. seçenek kısmen doğru.

7.5 değil 9 bile alsanız Express Entry için puannız yetmez şu anda. Extra bir şeyler yapmanız lazım, ki o da Canadian Work Experience şu an için. Hatta 2 sene çalışsanız bile yetmeyebilir puanınız.

2. seçenek için de her college programından sonra çalışma izni alamıyorsunuz. Designated olması gerekiyor. Ardından okulun uzunluğuna göre 8 ay ila 3 yıl arasında Post Graduation Work Permit veriliyor. İş buldukça ebediyete uzatmak gibi bir durum yok, zira PGWP'nin uzaması gibi bir durum yok. İş verenin size sponsor olması gerekir ki statünüzü değiştirebilesiniz.


Şimdi hemşirelik kampüsünün nerede olduğuna baktım, North Campus'teymiş havalimanının yanı. Neden işinize yaramaz çünkü iki gün sonra ben Kanada'da kalayım derseniz, herkes Ontario'ya geldiği için burada immigration şartları çok daha zor. O yüzden daha kenar bir yerlere gidin. Atlantik kıyıları olabilir, kuzey olabilir. Kaldı ki yaş 30. Karar verme, gelip okuma falan derken 33. 34-35'e kadar immigration başvurularınızı yapsanız iyi olur çünkü yaş geçtikçe aldığınız puan da düşüyor.

Ve tabi gelirken cebinizde para olsun. Hiç olmazsa 1 senelik kiranızı ödeyecek kadar paranız + 5,000 CAD koyun. Diğer türlü de yaşarsınız ama çile çekersiniz.


fxinturevi
(24.11.19)
1. humber college'da (ve diger hemen hemen her yerde) nursing 4 yil, 2 degil: healthsciences.humber.ca
2. kabul almak icin bazi akademik sartlari var, lise seviyesinde su sekilde kimya, biyoloji, matematik vs almis olmalisin gibi.
3. ingilizce gerekli zaten, bilmiyorsunuz gene kabul alamazsiniz.
4. senelik $18K tuition fee var yabancilara. gene yukaridaki linkte mevcut bir bilgi.
5. Hangi universitelerin college'larin mevcut oldugu belli zaten. Direk universitelerin sitelerini acarak yapin arastirmanizi. bachelorsportal.com gibi dandik sitelerden gelen bilgi yarim olur.


hot potato
(24.11.19)
kanada'da tip her turlu muhendisligi dover. ama, senin durumunda bir an once sisteme girmek icin eger meslegimi seviyorsam ben olsam meslegini seviyorsan cevre muhendisliginden devam ederim. hemsireligin yolu uzun, sana pahaliya patlar.


cooperr
(24.11.19)
@fxinturevi

benim üstte yazdığım 2 durumdan 1.'sine tamamen yanlış, .2sine kısmen doğru demiş.

ben ielts ortalama 7,5 üst alan kişi kesin express entry kazanır demedim. başvurur ve yaşı itibariyle eğer büyük handikapları yoksa express entry kazanma olasılığı yüksek olduğunu söylemek istedim. kaldı ki kanada bu yıl bile yabancı işçi ve genç nufus arzı ile ilgili açıklamalar yaptı. kısa bir bilgilendirme olsun diye yazayım, alanında lisans eğitimi, iş tecrübesi, evli olma, 35 yaş altı olma durumları ciddi avantaj oluşturuyor express entry kazanmak için.

2.durumda ise college bitirdikten sonra verilen Post Graduation Work Permit ile kişi iş bulur, anormal sorunlu bir insan değilse PGWP süresi içinde çalışırken ya mevcut iş yeri ile, ya da ayrılıp başka bir yer ile tekrar kontrat yapar ve yeni çalışma izni ile devam eder.Yani uzun vadede vatandaşlık almak için bir sürece girmiş olur. Burada en kritik olay zaten bir şekilde 5-6 ay bile olsa Kanada'da iş tecrübesi edinmiş olmak. Ne kadar iş potansiyelini olduğunu görmek için de ca.indeed'e bile girmek yetiyor. Ayrıca işverenler çoğunlukla aşırı şeffaf olduklarından çalışma saatine, alacağın maaşa, neredeyse giyeceğin donun rengine kadar iş ilanına yazıyorlar. Başvurmak için gerekli olan meslek kodunu da yazıyorlar.


erteler
(27.11.19)
@erteler

Express entry'i kazanır demediğini biliyorum, neden böyle bir şeyi yazma gereği duydun anlamadım. 7.5 deği 9 bile alsa puanı yetmez şu an için demişim zaten. Neresini anlamadın yazdığımın?

Kanada'nın neresinde ne kadardır yaşıyorsun bilmiyorum ama yazdıkların internetten okuyup bildiğini sandıkların gibi görünüyor buradan. CRS sitesine gir, buraya yazdıklarına göre formu doldur sonra git son draw'da kaç puan ile almışlar ona bak. Bilmiyorsan üstelemenin alemi yok.

İlk cevapta yazdım, tekrardan kendimi yormayacağım. Zamanımızı çalmayalım daha fazla. Öğrenmek için bir şeyler soracaksan buyur, yoksa boşuna iddia etme.


fxinturevi
(27.11.19)
@fxinturevi

Konuyu uzatmayacağım, şu an için ielts 9 alsa bile exp.ent. kazanması için yetmez diyorsan, açar mısın?

Şu an express entry kazanmak imkansız değil, belli şartları var ve puanlamaya göre listeye giriyorsun, adamlar alırsa alıyorlar. Ben başvur, hemen kazanacaksın da demiyorum. Resmi göcmenlik sitesinde her bir ayrıntısı yeterince yazıyor. Kanadada oturuyor olabilirsin fakat ielts 9 alsa bile express entry kazanamaz demek için gerekçen nedir yazar mısın?


erteler
(15.12.19)
@erteler
Uzatmayacagim dedikten sonra 1 paragraf yazmissin.

CRS web sitesine gir, oradaki anketi kendine gore doldur. Dili de IELTS 9 yap. Sonra bir onceki draw'da kac kisi alinmis ona bak. Daha sonra puan dilimlerinin oldugu sayfaya git ve en ustten kac kisinin alindigi kadar puani cikart.

1000-900 puan arasinda 1200 kisi basvuru yapmis
899-700 puan arasinda 2500 kisi basvuru yapmis
699-500 puan arasinda 6000 kisi basvuru yapmis

gibi...

Bu draw'da alinan kisi sayisi atiyorum 4500. Ustten -universite tercihi gibi- bu sayiyi geriye dogru dus. 1200'un tamami + 2500'un tamami + 6000 kisiden de 800 alinmis.

Burada onemli olan dilden ziyade work experience ve canadian work experience. ayrica burada okumus olman vs. bunlar puan getiriyorlar. noc 0'da 10 sene tecruben vardir, ielts'in 9'dur, job offer almissindir her seyin hazirdir express entry tabiki yuksek ihtimalle olumlu olur ama sadece ielts'den 9 alayim 90% gecerim gibi bir durum yok.

Tamam?


fxinturevi
(16.12.19)
(4)

Kan şekeri insülin ölçümü

Merhaba,Kafama takıldı, kan şekeri ölçen cihazlar insülini mi ölçüyor yoksa başka bir şeyi mi? Kandaki şeker dediği insülin hormonu miktarı mı yani?
Merhaba,
Kafama takıldı, kan şekeri ölçen cihazlar insülini mi ölçüyor yoksa başka bir şeyi mi?
Kandaki şeker dediği insülin hormonu miktarı mı yani?
kisa
(19.10.19)
Kandaki şekeri yani glukozu ölçüyor.


Lim5
(19.10.19)
Sanırım insülini ölçen bir cihaz yoktur.
Teşekkürler.


kisa
(19.10.19)
sağlıklı bir insanın vücudu kan şekerinin miktarına göre otomatik olarak insulin ve glukagon hormonlarını aktif eder. kan şekeri yüksekse insülin, düşükse glukagon salgılanır diye biliyorum.


s0phiesw0rld
(19.10.19)
kandaki şeker dediği insülin hormonu miktarı değil. miligram cinsinden desilitredeki glukoz miktarı.

kandaki insülini laboratuvar ölçüyor. kast ettiğiniz lansetle parmak delinerek alınan kandan ölçen ev tipi cihazlar is, insülin ölçen öyle bir cihaz yok.


kibritsuyu
(19.10.19)
(8)

kira ve depozito sorusu?

eve iki tane erasmus öğrencisi almıştım. bunlar gelmeden önce fotoğrafları gönderdim, kirada depozitoda falan anlaştık. sonra türk bir arkadaşları geldi eve baktı, fotoğraflarını çekti gönderdi falan. yani evi olduğu gibi biliyorlardı gelmeden.Geldiklerinde gittim havaalanından aldım, şehri gösterdi
eve iki tane erasmus öğrencisi almıştım. bunlar gelmeden önce fotoğrafları gönderdim, kirada depozitoda falan anlaştık. sonra türk bir arkadaşları geldi eve baktı, fotoğraflarını çekti gönderdi falan. yani evi olduğu gibi biliyorlardı gelmeden.

Geldiklerinde gittim havaalanından aldım, şehri gösterdim gezdirdim falan. yardımcı oldum baya bütün ihtiyaçları için.

1 haftadan fazladır evdeler. dün biriyle tanışımışlar, daha uygun fiyata oda varmış falan. taşınmak istiyoruz diyorlar. benim bu saatten sonra yeni birini bulmam imkansız gibi bi şey, zamanım da yok zaten bunun için.

Kızlar iyi insanlar. biri bi tık köylü kurnazı ama diğeri iyi biri. ben bunlar eve gelmeden önce internet bağlattım, harcama yaptım falan.

şimdi bu arkadaşlara geri ödeme yapmalı mıyım? bana yapmamalıymışım gibi geliyor. yaparsam da ufak bir kısmını (%20) gibi vermem gerekiyormuşum gibi geliyor çünkü enayi olmamak bunu gerektirir. siz ne düşünüyorsunuz?
mg3929
(10.10.19)
kirayı geri vermem. depozitodan da masrafların bi kısmını alırdım dediğiniz gibi.


kablelvuku
(10.10.19)
ben olsam ne kirayı ne depozitoyu vermezdim. madem ki seni ekmişler, ugrasmıssın o kadar ve kiracı bulman zor bu saatten sonra o zaman verme.


s0phiesw0rld
(10.10.19)
Paramı vermiyor derse ne yapacak?


banacevaplazım
(10.10.19)
Kiradan kes. Depozito sana kalmış bunları banka uzerindnenver


all girls dream
(10.10.19)
Paramı vermiyor diyemezler. İş mahkemeye giderse kaybederler ve depozitodan fazlasını alırsınız. Depozitoyu tutmak hem yasal hem vicdani hakkınız.


mikro patlama
(10.10.19)
1 aylik kirayi al, ama depozitoyu geri vermelisin. hakkin degil.


ebabil curnatasi
(10.10.19)
simdi empati yapmaya calisiyorum bir kiraci olarak, her zaman daha uygun ihtimaller vardir, fakat kira kontratim 1 senelik, ben bu kontrattan caymak istesem belli yaptirimlari olacak, ornegin sebebim hakli bulunursa eve yeni birini bulmam gerekecek, bulmazsam bazi maddi yaptirimlari olabilir.
siz kontrat yaptiniz mi, sure belirttiniz mi, kontrat veya anlasma bisey yoksa legal olarak yukumlulukleri yok orada kalmaya.
kirayi vermeyebilirsiniz, depozito sizde kalamaz gibime geliyor eger eve zarar vermedilerse.


Depozitoyu ne hakla geri vermiyorsun anlamadım. Aylık kirayı vermemeni anlarım. Sonuçta anlaşma aylık. Ama depozitoyu vereceksin kardeşim. Keriz olmayım derken insanları dolandırıyorsun. Şu hacı amcalar bile bu kadarını yapmaz. Madem bu kadar masraf yaptın, kirayı yıllık almayı akıl etseydin. Hayır kardeşim sen o ev tutulsun diye masraf yaptın.


the coon
(10.10.19)
(5)

30 yaşına gelmiş biri için lisans mı, yüksek lisans mı?

işletme/endüstri müh/ekonomi yüksek lisans veya bilgisayar mühendisliği, psikoloji gibi alakasız bölümlerde lisans. hangisi daha mantıklı olur? lisans olursa bölümle ilgili çalışma yaşamına geç başlayacağım ama bilgisyar mühendisi olarak aç kalmam gibi geliyor. psikolojiden emin değilim tabii, yine
işletme/endüstri müh/ekonomi yüksek lisans veya bilgisayar mühendisliği, psikoloji gibi alakasız bölümlerde lisans. hangisi daha mantıklı olur? lisans olursa bölümle ilgili çalışma yaşamına geç başlayacağım ama bilgisyar mühendisi olarak aç kalmam gibi geliyor. psikolojiden emin değilim tabii, yine de ilgimi çeken bir konu.

bu arada bilgisayar müh yüksek lisans yapma şansım var mı? lisansım alakasız bir mühendislikten. almazlar diye tahmin ediyorum

aklınıza gelen başka bir bölüm varsa yazabilirsiniz. bir de hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz yüksek için. ytü, istanbul üniversitesi, marmara üniversitesi vs yüksek yapmaya değer mi? profilim odtü, itü, boğaziçi gibi üniler için düşük, başvuru bile yapmam bu ünilere.

evet, işsizlikten yüksek yapacağım da.
s0phiesw0rld
(26.09.19)
hobi olarak lisans, iş için yüksek lisans.


silver apple
(26.09.19)
Bence önce meslek edinin, eğer gerekirse lisans vs. yapılır. Meslek de hem ilgi alanı hem koşullara göre sizin seçmeniz gereken bir şey.


r evolution
(26.09.19)
psikoloji lisans için geç kalmıssın.


mikahakkinen
(26.09.19)
sonuçta insan isterse 60'ında da okur ama önemli olan yaşımdan dolayı parasız kalır mıyım psikoloji okursam. bir de yüksek gerekecek ve 36'da en erken mezun olurum.


s0phiesw0rld
(26.09.19)
önce ne istediğine karar vermelisin bence. asıl sıkıntının yaş olduğunu düşünmüyorum.
35 yaşından sonra insanlar mesleklerini bırakıp birkaç aylık kurslarla nefes terapisti, eğitim koçu vs. oluyorlar. eğer nasıl ilerleyeceğini belirlersen psikoloide de sağlam şekilde 5 senede ilerleyebilirsin.


not dark yet
(26.09.19)
(18)

yokus asagı hafif frene basarken debriyajdan cekince stoplar mı?

arkadaslar yokus asagı hareketli araçta frene hafif basarsak ve vitesi 1'e veya 2'ye getirip debriyajdan cekersek araba stoplar mı stoplamaz mı? debriyajdan cekerken frene bastıgımızı varsayıyorum ama arac yokustan dolayı hareketli. mantıken araba hareketli oldugu icin frene bassak da stoplamaz gibi
arkadaslar yokus asagı hareketli araçta frene hafif basarsak ve vitesi 1'e veya 2'ye getirip debriyajdan cekersek araba stoplar mı stoplamaz mı? debriyajdan cekerken frene bastıgımızı varsayıyorum ama arac yokustan dolayı hareketli. mantıken araba hareketli oldugu icin frene bassak da stoplamaz gibi gelmisti, ama bugun denedigimde stopladı. deneyeniniz veya fikriniz var mı?
s0phiesw0rld
(17.09.19)
gazdan da çektiniz mi ayağınızı?


Tears of Devil
(17.09.19)
evet gaza basmıyodum hafif frene basıyodum


s0phiesw0rld
(17.09.19)
Viteste olduğu icin stoplar. Yokuş asagi yukarı saga sola farketmez


billythefridge
(17.09.19)
hızınıza bağlı çok yavaş iniyorsanız araç stop eder ama 5 ile falan ya da 10 ile iniyorsanız araç stop etmez.


turbo sadık
(17.09.19)
@billythefridge

frende oldugu icin demek istediniz herhalde

@turbo sadık ile farklı dusunuyorsunuz o zaman


s0phiesw0rld
(17.09.19)
stoplar. ayağınızı gazdan çektiğiniz anda araba rölantiye inmeye çabalar, ama yokuş onu yüksek devire zorlar. e gaza basmadığınız için yüksek devre yeterli benzin gitmiyor pistonlara? motora durmaktan başka çare kalmıyor...


Tears of Devil
(17.09.19)
Düz yolda 1. Viteste arabayı normal kaldır sonra bırak rölantide ilerlesin. Diyelim 8km/h ile gidiyor bu şekilde. 1. Viteste bu hızın altına düşmedikçe araç stop etmez. Ya da aracın rölanti devri 800 ise herhangi bir viteste 800ün altına düşürmezsen motor devrini araç stop etmez.


reactionic
(17.09.19)
@Tears of Devil

tesekkurler, peki yokus asagı giderken gaza ve frene basmazsam ve vitesi 1'den 2'ye alırsam debriyajdan cekince stoplamıyor. bu durumda da gaz vermedigim icin rölantiye gitmis olmuyor mu?


s0phiesw0rld
(17.09.19)
Araç vitesteyken motor tekerlekleri çevirebildiği gibi tekerler de motoru çevirebilir. Bu yüzden yokuş aşağı gaza basmadan araba hızlandıkça vites büyütebilirsin.


reactionic
(17.09.19)
@reactionic

sagolun, anladıgım kadarıyla onceki mesajda da yokusta frene hafif basarsam dahi aracın stop etmeyecegini belirtmissiniz?

@cooperr

siz de frene basarsam dahi stop etmez diyorsunuz yokusta


s0phiesw0rld
(17.09.19)
yokus asagi 1. veye 2. viteste stop ettiremezsin eger aracta bir ariza yok ise. 3'de bile zor eger arac asiri yavas bir sekilde ilerlemiyorsan. stop eder diyenlerin duz vites kullanabildiklerinden supheliyim..


cooperr
(17.09.19)
Motorun devrini çok düşürmezsen stop etmez. Beşiktaş, Şişli'de frensiz inemeyeceğin yokuşlar var. Freni bıraktığın anda 1. Viteste dahi araç birden hızlanır buralardaki yokuşlarda. Yokuş her zaman viteste inilir. Araç stop eder diye sakın boşta inmeye çalışma.


reactionic
(17.09.19)
@s0phiesw0rld

tekerlekler donuyorsa 1. ve 2. viteste stop etmez yokus asagi eger rolantide bir sikinti yok ise, stop ediyorsa aracin rolantisinde problem vardir. frene basiyor olman fark etmez. zaten yokus asagi viteste inmek lazim, o yuzden anayollarda dik bir yokus ciktiktan sonra "ciktiginiz viteste inin" tarzi tabelalar vardir.

benzin tasarrufu icin kamyoncular falan inerken bosa alir, ona da peygamber vitesi denir, butun yuku frenlere bindirisin o da tavsiye edilmez. bu muhabbet uzar gider..:)


cooperr
(17.09.19)
benzin tasarrufu ve boş vites diye kafalarda yanlış algı oluşmasın arabalarda siz viteste giderken daha az yakarsınız. yani boşa almanın hiçbir faydası yoktur. bir örnek daha araç camlar açıkken camların kapalı olup klimanın açık olmasından sürtünme sebebiyle daha fazla yakar.

daha önce söyledim yine söylüyorum hareket eden araç 1300 devir ortamanın altına düşmez ise stop etmez. hele ki dizey ya da yüksek motor hacimli ise hiç hiç stop etmez.


turbo sadık
(17.09.19)
yokus asagi/yukari/duz farketmez. frene basip basmaman da fark etmez. eger arac belirlir bir hizin ustundeyse vitesteyken arac stop etmez. onemli olan aracin hici ve hangi viteste oldugu. tekerlerin donme hizi ve vites orani, motorun krank milinin donus hizina yetisiyorsa arac stop etmez, eger tekerlekler daha yavas donuyorsa arac stop eder.


crucio
(17.09.19)
hafif frene basili giderken stop etmez,

ama her vitesin bir hiz araligi var, ve o araliklarin araligin altinda kalirsa stop edebiliyor

mesela, 2. vitesle yokus iniyorum ayagim frende ve hafif basiyorum, araba stop etmiyor
ama ayni sekilde 3 ile inerken ayni baskiyla fren yaparsam stop edebilir

o ince cizgiyi zamanla anliyorsunuz


exlibris
(17.09.19)
Stoplamaz. Ayagini lap diye kaldirmissindir debriyajdan, o yuzden stop etmistir.
Ya da cok asiri yavassindir 2 ye atip debriyajdan cekmissindir.
Ya da frene fazla basmissindir, yani araci durma noktasına getirecek kadar.
Yani stoplamaz normalde arac hareket ediyorsa. O kadar yavasken frene basılı tutarak vitese gecmemen lazim zaten.

Ayagini frenden cekip akabinde debriyajdan cekersen daha yumusak bir geçiş olur, o kadar dusuk hizda ayagini frenden bir an icin çekebilirsin zaten rampa asagi da olsa.
Bos bir rampadan asagi denemeler yap, alisirsin o ayara kolayca.
Birden kaydirip hemen önündeki araca vurmamis olursun.


stavro
(17.09.19)
buna genel geçer bir cevap vermek mümkün değil. frene "hafifçe" bastığında hiç etkisi de olmayabilir, bütün fren gücünün yarısı da uygulanabilir - araçtan araca değişir.

"yokuş aşağı" - ne kadar yokuş aşağı? el freninin kesmediği yokuşlar var, stop etmeyi geçtim duran arabayı çalıştırırsın istersen.

ki üstüne hareketli demişsin, ne kadar hareketli olduğu da önemli.

crucio'nun cevabı en doğrusu. kalan herkes bir şeyleri varsayarak cevaplamış bana göre.


celeron 300a
(17.09.19)
(24)

Trans biriyle sevgili olur musunuz?

Biriyle tanıştınız ve o kişiden çok hoşlandınız, flörte başladınız diyelim. Birkaç gün sonra o kişinin trans bir birey olduğunu öğreniyorsunuz. Ona olan duygularınız değişir mi? Böyle biriyle sevgili olur musunuz ya da evlenir misiniz? Cevapları merak ettiğim için soruyorum.Edit: Konunun benimle ala
Biriyle tanıştınız ve o kişiden çok hoşlandınız, flörte başladınız diyelim. Birkaç gün sonra o kişinin trans bir birey olduğunu öğreniyorsunuz. Ona olan duygularınız değişir mi? Böyle biriyle sevgili olur musunuz ya da evlenir misiniz?

Cevapları merak ettiğim için soruyorum.

Edit: Konunun benimle alakası yok, sadece merak ettiğim için soruyorum demiştim.
wmeh
(16.09.19)
Olmam


twelfth
(16.09.19)
Eğer kadinsan ki belirtmemişsin neden sevgili olasın ki. Adam trans sana bir şey hissedecek mı anca dostça bir sevgi olur.
Ama eğer erkeksen ol gitsin bı zaman takilirsiniz ya o seni bırakır ya sen onu.

Bu arada olmazdim.


Bulunduğu mahalleden transit geçiş bile yapmam ne sevgilisi!


'
(16.09.19)
Homofobi mıknatısı bir başlık açmışsın kardeş, sayende mallara eklenecek hesaplar bir bir düşüyor.

Valla başıma gelmedi, gelirse o zaman düşünürüm. Boş boş yorumlamak kolay.


lcha
(16.09.19)
olmam. homofobiyle alakası yok, olmam.


carabelli
(16.09.19)
mehmed resad +1

Olmam, bunun da homofobiyle uzaktan yakından alakası yok.


hatun
(16.09.19)
@kirmizipilot kalem, trans birey trans kadın da olabilir trans erkek de olabilir, trans bir eşcinsel de olabilir, trans bir hetero da olabilir.

olurum, duygularım değişmez. hoşlanmışım bir kere olduğu gibi, neden değişsin, ben öğrenmeden önce de aynıydı. sadece ne kadar sıkıntılı zamanlar geçirdiğini-böyle bir toplumda her daim geçireceğini düşünüp onun derdini kendi derdim edinirdim, yanında olduğumu ve onun hakkında düşünce ve duygularımın değişmediğini ona söyler/hissettirmeye çalışırdım.


nonik
(16.09.19)
transfobikler dökülüyor pıt pıt diye. Ben olurdum sonuçta birbirine karşı güçlü şeyler hissediyorsan cinsiyetlerin bir önemi yok. Yaşasın gender fluid bireyler!


everythingship
(16.09.19)
olurdum.


tabirimekruh
(16.09.19)
Arada güzel iletişim varsa, cinsel yaşamda da sıkıntı yoksa olurum tabi ki neden olmayayım. Bunu da sosyal sorumluluk projesi gibi değil, onu sevdiğim ve ona ihtiyaç duyduğum için yapardım.


megalomaniac
(16.09.19)
Olurum


night train
(16.09.19)
Olmam


lan olmak istemeyince niye hemen fobik olunuyor ben anlamadım.

ben heteroseksüel erkeğim, diyelim ki en yakın arkadaşım da heteroseksüel erkek.

ama en yakın arkadaşımla sevgili olur muyum? olmam. homofobik olmadığım gibi, homoseksüel de değilim çünkü.

en yakın arkadaşım homoseksüel olsaydı da arkadaşımdan uzaklaşmazdım. yine aynı şekilde görüşürdüm. arkadaşım "ben homoseksüelim" dediği zaman "hööyyt defol git la ibne bi daha da karşıma çıkma" dersem o zaman homofobik olurum. homoseksüel arkadaşımla sevgili olmayınca homofobik mi olmuş oluyorum?

aynı şekilde transseksüel birinden kaçmam, arkadaş olabilirim, sohbet edebilirim, ama sevgili olmam. tercih etmiyorum diye niye fobik oluyorum ki?

siz "fobi" nedir onu biliyor musunuz?


kibritsuyu
(16.09.19)
Kesinlikle ve kesinlikle olmam. Cunku kadinlardan hoslaniyorum translardan degil.

Cinsel tercihlerimiz yuzunden bilmemnefobik oluyorsak yandik. Karsi cinsiyle sevgili falan olmayi tercih etmeyen gayler de heterofobik oluyor bu mantikla. Guzel kafaymis.

Cinsel tercihler konusunda ozgurluk savunuyoruz, ama soz konusu hetero olunca isler degisiyor nedense. Samimiyetsizlik ve tutarsizlik diz boyu SJW komununde.

Trans partner istemeyen biri zartfobik zurtfobik falan olmuyor. Bu net bir gercek.

Nasil ki bir homoseksuel birey toplumun standart kabul ettigi cinsel yonelim normuna uymak zorunda degilim diyip tercih ettigi sekilde yoneliyor ve bu ozgurluge sahip olmasini da destekliyor isek hetero birey de konvansiyonel cinsel yonelimin disina cikmamakta ozgurdur ve ozgur olmalidir. Sirf bu yuzden yaftalanamamalidir. Aksini savunmak icin ya gerizekali olunmali ya da art niyetli ve samimiyetsiz.

Bu aptallikta bu hizda ilerlenirse bir 10 yila toplumda hetero oldugumuzu gizlemek zorunda falan kalacagiz.


stavro
(16.09.19)
kadın icin transla sevgili olma durumu translar bildigim kadarıyla genelde penis sahibi oldugundan dolayı daha kolay ama erkek ile transta seks olayı yurumez


s0phiesw0rld
(16.09.19)
değişir ve sevgili olmam, evlenmem. bu kadar basit, kimse kendini kandırmasın.


Jesus Christ
(16.09.19)
Asla! Bikac defa erkek olup da kadin gorunumune burunenlerle tanistim. O zamana kadar ayrimci degildim ama konusurken bi fikir ayricaligina dusseniz ustunuze yuruyolar, durum boyle olunca fikrim degisti. Bu tur insanlarla birak sevgili olmayi arkadas bile olmam.


superfluid
(16.09.19)
Hoşlanıyoruz birbirimizden ve iyi anlaşıyoruz. Çocuk sahibi olamayacak olmak düşündürür sadece, onun dışında etkilemez. Ki seviyorsam o da önemli değil.


runagain
(16.09.19)
Ben olurdum. Bence her şey transfobi değil yhaa diyenlerin soruda kaçırdığı önemli bir nokta var. Random bir trans bireyle sevgili olur musunuz sorusu değil. Hoşlandığınız, çekici bulduğunuz birinin trans olduğunu öğrenince duygularınız değişir mi sorusu. Yani zaten karşı tarafı çekici bulmuşsunuz bu bilgiyi öğrenmeden önce.


Haldamir
(16.09.19)
"Translar genelde penis sahibi oluyorlar" cevabından sonra cevapları okumayı bıraktım. Kadınların trans birey olamayaciğı varsayılmış galiba# yani geçis sadece erkekten kadına olabilir. Cinsiyet değistirme ameliyatını da gercekleştirdiyse karşınızda tamamen bir kadın bedenine sahip biri vardır, unutmayın. Hem kadın ruhuna hem bedenine. Bu durumda erkekle sevgili oluyor değilsiniz. Bu yüzden olmayanların, neden sevgili olmadığını diymak isterim. Bir de aşağıya penisin nasıl vajinaya dönüştüğünü anlatan bir animasyon video koyuyorum. Amme hizmeti.

vimeo.com

Cevap: Olurum.


velvetmorning
(16.09.19)
ben bu konuyu çok düşündüm kendi adıma, erkekten kadın olan translarla gerek ayaküstü geyik, gerekse oturup ciddili muhabbetim de oldu. bu tür "sıradan" ilişkilerde karşımdaki bir kadın diye düşünüyorum ama aşık olur muyum bilemiyorum. kesin konuşmamak lazım bu tür düşüncelerde zira başına gelir işin içinden çıkamazsın. yukarılarda biri demiş, başıma gelirse düşünürüm diye, en temiz cevap o bence.


selam
(16.09.19)
Olmam.


johny guitar
(16.09.19)
olmam


inekadam
(17.09.19)
Hayir hicbir noktayi kacirmis degilim, trans oldugunu "ogrendikten sonra" fikrim degisir. Bu da en dogal hakkim.
Bu, bu senrayoda insanlarin %99.9'unda olacak olan sey. Fikri degismeyecek cok cok az insan vardir. Benim icin farketmez diyenlerin de cogunlugu dahil.
Humanizm akimi insan dogasini degistirmiyor, sadece soylemleri degistiriyor.


stavro
(17.09.19)
(14)

Hindi Füme

Sağlıklı beslenmeye çalışan biri için önerir misiniz?Önerirseniz hangi marka ?
Sağlıklı beslenmeye çalışan biri için önerir misiniz?
Önerirseniz hangi marka ?
Maverick
(14.09.19)
polonez'inkileri aliyordum ben, surekli tuketilecek bir sey degil ama ogleden sonra ara ogun olarak 2 dilim yenebilir haftada 1-2 kez filan.


in vino veritas
(14.09.19)
a101de ucuza bulabilirsin demeye geldim.


sutlu nescafe
(14.09.19)
en ucuzu namet'inkini baya yiyodum bi dönem


nahtoderfahrung
(14.09.19)
real süpermarkette kekiklisi vardı,löp löp etli böyle fiyatı da baya ucuzdu. hala var mı bilemiyorum


sameidiot solo
(14.09.19)
füme et dumanda piştiği ve islendiği için kanserojendir


s0phiesw0rld
(14.09.19)
Sağlıklı deyince dile getirmek istedim. Google'a işlenmiş et kanser yazınca çok şey çıkıyor.
Bir de Namet'in 150 ve 200 gramlık iki farklı ambalajı var ki uzaktan bakınca aynı gibi duruyor. @sutlu nescafe 'ye A101 ile Migros taki fiyatları gramajlarına bakarak bir daha karşılaştırmasını öneririm.


Mirket
(14.09.19)
Hindi füme İkea'da market bölümünde de olmalı. Gayet büyük paketlerdedir.

Sağlıklı beslenmenin hile kodu gibi bir üründür. alınız ve tüketiniz. daha sağlıklı ve daha verimli bir ürün yok bence.
kalorisi az bir kere ve doyurur da.


ozdek
(14.09.19)
Zararlı olduğunu düşünenler kaynak verebilir mi zira 1 senedir yiyorum


olaylar olaylar
(14.09.19)
Migros'ta kampanyasi oluyor sik sik. Polonez marka.


stavro
(14.09.19)
sağlıklı gıda diyorsunuz, paketli gıda diyorsunuz, işlenmiş et diyorsunuz. Bilemedim açıkçası. paketli gıdaların hepsi ölü yatırım. İşlenmiş et de dahil olmak üzere paketli pirinç, mercimek de sıkıntı zaten. Tuz bile. E! naylon pakette çünkü.

Evde kendiniz haşlayın götürün. yanınızda. Tavuktan uzak durun dememe gerek yok sanırım.


Kazmapolitan
(14.09.19)
1 yıldır her gün 2şer paket yiyorum. Bim stokçusuyum. Ölmedim, zararını da görmedim


empty man
(14.09.19)
Şarküteri önceliğin Pastırma olsun bilinen markalardan pahalı biliyorum ama a101 de falan indirim olabiliyor. Hindi fümede ise piyasada bildiğim kadarıyla görece içeriği iyi üç marka var:polonez. Yayla ve namet. Diğerlerinden artısı patates nişastası içermemesi. Diğer katkıları göz önünde tutarak haftada 1-2 öğünden fazla tüketmemek daha iyi olabilir.


candanag
(14.09.19)
yaylatürk but füme


renegade
(14.09.19)
Icindeki koruyucu madde hakkinda
Hic iyi bilgiler yok. Duzenli yemektense 1-2 ay ara vererek yenebilir.E250

Ben her sabah bir paket yiyordum. Protein orani yuksek diye. Artik yemiyorum haslanmis yumurta yemeye basladim.


eksisozluk.com


kaiserr76
(15.09.19)
(5)

tavşanlar kulaklarından kaldırılır mı?

yakında 1 yaşına gircek bir lop tavşanımız var. bu zamana kadar kulaklarından asla kaldırmadık (acı çekceğini düşünerek) sırtından kavrayarak tutmaya çalışırdık --her ne kadar panik yapsa da...-- geçen gün muayane için veterinere götürdüğümüzde kulaklarından tutup kaldırarak muayane ettiler ve bunun
yakında 1 yaşına gircek bir lop tavşanımız var. bu zamana kadar kulaklarından asla kaldırmadık (acı çekceğini düşünerek) sırtından kavrayarak tutmaya çalışırdık --her ne kadar panik yapsa da...-- geçen gün muayane için veterinere götürdüğümüzde kulaklarından tutup kaldırarak muayane ettiler ve bunun olması gereken yöntem olduğunu defalarca belirttiler.

gerçekten bu konuda bilgisi olan var mı?
pembefil
(11.09.19)
o cahil veterineri bir daha ziyaret etmemenizi oneriyorum, hatta hakkında sikayet bile yazabilirsiniz google'da.

"The first and most important rule of handling your rabbit correctly is to never pick him/her up by the ears, the scruff, legs or tail. It is painful and can cause serious damage."

"tavsanınızı elinize almanın en onemli kuralı asla onu kulagından, kuyrugundan, bacagından veya ensesinden kaldırmamaktır. bu acı verir ve ciddi zarara neden olabilir"

myhouserabbit.com


s0phiesw0rld
(11.09.19)
Kulaklarından kaldırmak nedir allaşkına:/ Bu doğru olsa bile karnından nazikçe tutup muayene etmek zor mu yani. Siz de sakın sırt derisinden çekerek kaldırmayın ne olur. Avucunuzla göbüşünden sırtından yumuşak yumuşak kavrayıp kaldırabilirsiniz.

Ne güzel tutup kaldırmış:encrypted-tbn0.gstatic.com


Uygun bir yöntem midir bilmiyorum. Ama boynundan tutup kaldırdığındaki rahatsızlığı kulaklarından tutup kaldırınca duymuyor.


Mirket
(11.09.19)
Bir elle poposuna yakın sırtından, diğer elle göğsünden (karnından değil) tutarak kaldırın. Doğru ve dengeli tutarsanız zaten rahatsızlık belirtisi vermeyecektir. Tavşanı bebek değilse tek elle tutmaya çalışmayın.


mikro patlama
(11.09.19)
Tavşan kulaktan tutulur, yani ilk kulaktan kavranır sonra diğer eller ile alttan yandan desteklenir. Kulaktan tutulur tabi ama gidip de dakikalarca kulağından tutup havada ayer çekimine karşı tutulmaz. Kulaktan kavrayıp kucağına alırsın, 3-4 saniyelik bir şey bu, bunda bir şey yok.


freedonia
(11.09.19)
(7)

Psikolog önerisi

Merhaba arkadaşlar. Ablam için İstanbul'da iyi bir psikolog arıyoruz. Daha önce giden, memnun kalan ya da iyi olduğunu bildiğiniz bir psikolog var mıdır? yardımcı olursanız çok sevinirim.Not: yaşamaktan zevk almadığını, kendisini sevmediğini, bir nefes daha almak istemediğini söyleyip durdu bugün. B
Merhaba arkadaşlar. Ablam için İstanbul'da iyi bir psikolog arıyoruz. Daha önce giden, memnun kalan ya da iyi olduğunu bildiğiniz bir psikolog var mıdır? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: yaşamaktan zevk almadığını, kendisini sevmediğini, bir nefes daha almak istemediğini söyleyip durdu bugün. Bunları yaşmış, üstesinden gelmiş kişilerin önerilerine de açığım.
tavsiyeyle olacak bir iş değil bu. ablanın nasıl bir tedaviye ihtiyacı olduğunu biz bilemeyiz. Bu dişçi değil ki şu diyelim


guitarissimo
(05.08.19)
genel olarak şu şekilde diyeyim o zaman fazlasıyla hastası olan, yoğun, esnaf tabiriyle doymuş bir psikologtan randevu almak istiyorum. şarlatandan değil. birine iyi gelen diğerine iyi gelmeyebilir tabii ki de bunu biliyorum :) ama mantık sahibi birisi birinin memnun kaldığından diğerinin memnun kalma ihtimalinin daha fazla olduğunu kabul edecektir :) pasif agresif tavırlarınızı neye sinirlendiyseniz ona saklayın, ya da ne bileyim okey uygulamalarında sohbetten küfredip enerjinizi atın :) buraya başkasıyla uğraşmaya değil kendi derdime çare bulmaya geldim.


önceki duyurular isinize yarayabilir:

www.google.com


s0phiesw0rld
(05.08.19)
Herkesin tavsiyesi size uymayabilir.

Fazla reklam yapanlardan uzak durum. Gideceğiniz kişinin mutlaka yüksek lisans eğitimi olsun.

Cv'de yazan terapi eğitimlerine çok itibar etmeyin. Onlar 2 günlük eğitimler. 8000 lirayi veren sertifikayı alıyor.

Bir de bu camiadan biri olarak şunu söyleyeyim; piyasanın yarısı şarlatan.


integrative
(05.08.19)
Psikolog seçimlerinde integrative'e katılıyorum ama önce psikiyatriye gitmesini öneririm hocam, psikolog böyle bir durumda ikinci planda olsa daha doğru gibi.


mor bembombom
(05.08.19)
Önce psikiyatra gitmenizi tavsiye ederim. Sorunun biyolojik olmadığı anlaşılınca terapiye yönelirsiniz. Özel bşr hasteneden randevu alırsanız hem sigorta önemli bir kısmını ödüyor hem de doktor size yeterince vakit ayırıyor.


özelden psikolog tavsiyemi yaptım. buna ek olarak önce psikiyatriste gitmesi fikrini saçma bulduğumu söylemek istiyorum. önce konuşma ve terapi denenmelidir; gerçek ve iyi bir psikolog eğer psikiyatriste ihtiyaç varsa bunu danışanına söyler ve gerekli yönlendirmeyi gerçekleştirir. ablanızın psikiyatristlik bir durumu yok bence. iyi bir terapi yeterli gelecektir.


fragile lady
(05.08.19)
(10)

AKP doğu sınırlarını niye açtı?

Bir türlü anlayamıyorum, mesele ucuz işçiyse zaten ülkede 5 milyon suriyeli var ve bunlar gelmeden önce de sigortasız çalışmak zorunda kalan bir ton insan vardı. Ümmet yaratmaksa al idlib'te bekleyen 2-3 milyon suriyeliyi, ıraklılar zaten akıyor; afgan, pakistanlı ve bangladeşli merakı niye? Ben anl
Bir türlü anlayamıyorum, mesele ucuz işçiyse zaten ülkede 5 milyon suriyeli var ve bunlar gelmeden önce de sigortasız çalışmak zorunda kalan bir ton insan vardı. Ümmet yaratmaksa al idlib'te bekleyen 2-3 milyon suriyeliyi, ıraklılar zaten akıyor; afgan, pakistanlı ve bangladeşli merakı niye? Ben anlamadım yani, siz ne dersiniz? Acaba bir tür sosyal deney mi yapıyorlar?

Not: Engel olamıyorlar demeyin,bizzat bölgede yaşayanlar söylüyor göstere göstere polis jandarmanın önünden geçtiklerini ve onların da bu tipleri ellemediğini... Sorunca da yukarıdan emir var diyorlar.
turk dusmani arap sevici olduklari icin.


baldur2
(27.07.19)
Türkiye'de degografik yapının yeniden dizaynı maksatlı bir çalışma.


Mirket
(27.07.19)
akp'nin politikası bir gocmen muslumansa, ozellikle de arap ırkından geliyor ise turkiye'de agırlanıp vatandas yapılması yonunde. karsılıgında da oy bekliyorlardır, ama ileriki yıllarda ic savas cıkması kuvvetle muhtemel haberleri yok


s0phiesw0rld
(27.07.19)
arap sevici ne abicim? Erdoğan gibi pragmatik bi adamin herhangi birine duygusal bakma imkanı var mı? yok Türk düşmanıymis falan.. adamın ne turkluk umrunda ne de araplar.

birincisi oy beklentisi vatandaş olduktan sonra var. bunların dışında kendisini islami coğrafyada öncü bi yere konumlandirmak istiyor. bunun için arap dünyasında yapılan propagandadan, akan paralardan haberiniz var mi? ve şu an ciddi manada araplar seviyor kendisini. ornegin Mısır ile su an düşman da olsa, mısır halkına Türkiye dediğiniz zaman Erdoğan ataturkun yasakladığı ezanı okuttu, tr Müslümansa onun sayesinde musluman gibi şeyler düşünüyorlar, tamamen propaganda ürünü. şu an suriyelileri ülkeye toplaması da takdir görüyor tabi ki insanlar tarafından. gidip orta doğu araplarina sorun, suriyelilere karşı kimsenin bi öfkesi yok. mazlum görünüyorlar.

öte yanda 2-3 milyonu alamaz. bu adam lider olmaya devam etmek istiyorsa ülkenin dinamiklerini de düşünerek hareket etmek zorunda. Fırsat buldukça, zemin yarattikca alıyor zaten. en başında birden alsa şu an kendi de zor durumda olur, inşa etmeye çalıştığı şey de yerle bir olurdu.


mehmed resad
(27.07.19)
herkes arap arap demiş de gelenler arap değil tekrar edelim: afgan, pakistanlı ve bangladeşli.


demek ki sınırların yolgeçen hanına dönmesini beka sorunu olarak görmüyorlar. istanbul seçimlerine verdikleri ehemmiyetin (osmanlıcasını kullandım ki daha iyi anlar bunlar) 1/10'unu verselerdi bu sınırlara keşke.


burya
(27.07.19)
Sınır açma olayı 2003-2004 sınırdaki mayınların toplanması imha edilmesi olayına kadar gidiyor. Yani bayağı planlanmış bir şey. Yeni değil


westblack
(27.07.19)
@evet arap degil ama daha da kotuleri. zaten turkiye'ye gelecek arap mi kaldi ki daha.
anladin iste ana temayi. arap ile afgan arasinda da cok fark yok zaten.


baldur2
(27.07.19)
@baldur2: maalesef afganlar araplardan da beter (genelleme oldu biraz ama) bakın burada mesele sınırların neden açıldığı değil, sınırlar açık değil zaten. devlet istese oradan bir kişiyi bile geçirmez ya da en azından şöyle diyeyim batıya gitmelerine izin vermez, hemen deport eder ama izin veriyorlar işte, öncelik başka şeyler herhalde.


burya
(27.07.19)
Iraktan kacan müslüman Türklerin sınırdan geçmesine izin verilmemişti diye hatırlıyorum. Yunanistan ve Çinde ezilen müslüman Türkler de pek sallanmiyor. Yani dertleri müslümanlık değil Ülkedeki türk oranı azaltılmaya çalışılıyor sanırım.

evet pr için büyük paralar harcandı ama katar, filistin ve mısırın bir kısmı dışında rte'yi seven arap kalmadı.


prizmatik
(27.07.19)
(4)

Fast food dükkanı açmak için gerekli ekipmanlar

Ufak bir fast food dükkanı açmak için neler gerekir, işin ticari boyutunu hiç bilmeyen biri olarak nerelere bakmam lazım bir bunun bir rehberi var mıdır? Aranızda daha önce açan varsa nasıl yaptı ufak da olsa yardımlarınızı bekliyorum.
Ufak bir fast food dükkanı açmak için neler gerekir, işin ticari boyutunu hiç bilmeyen biri olarak nerelere bakmam lazım bir bunun bir rehberi var mıdır? Aranızda daha önce açan varsa nasıl yaptı ufak da olsa yardımlarınızı bekliyorum.
congratulations
(26.07.19)
Yani fast food derken nasıl bir fast food soruyorsunuz onu anlamadım?
Sonuçta çiğ köfte de fastfood kategorisinde


Hamburger, taco, hotdog vs. gibi sokak lezzetleri olan urunler dusunuyoruz.


congratulations
(26.07.19)
altın değeri bir tavsiyem var sana apartmanın altına açıyorsan kat maliklerinden buna dair sıkıntı olmayacağına dair imzalı kağıt al mutlaka


ZetaStar1903
(26.07.19)
(35)

bölümü bırakıyorum gaz verin lütfen. mimarlıktan tesisatçılığa....

ben yeni nesildeki okuma aşkını anlamıyorum. en başta ben olmak üzere herkes üniversite okuma derdinde. halbuki en güzel yıllar bu yüzden boş beleş akıp gidiyor.itü mimarlık 2. sınıf öğrencisiyim. 20 ye yakın ders görüp sadece 6 sından geçtim. bu rezil geçen 2 yıla dönüp baktığımda tek tesellim 11 a
ben yeni nesildeki okuma aşkını anlamıyorum. en başta ben olmak üzere herkes üniversite okuma derdinde. halbuki en güzel yıllar bu yüzden boş beleş akıp gidiyor.

itü mimarlık 2. sınıf öğrencisiyim. 20 ye yakın ders görüp sadece 6 sından geçtim. bu rezil geçen 2 yıla dönüp baktığımda tek tesellim 11 aylık ilişkim oldu. o da akıllı kızmış, tatlı tatlı ayrıldık. sonsuz sıkıcı dersler, aptalca sabahladığım geceler ve amaçsızlık...

bu okul sittin sene bitmeyecek, bitse ne sanki iş mi var? bu amaçsızlık beni bitiren şey oldu. tekrar sınava girip yine salak bi bölümde yılları heba etmek istemiyorum. geçen yıla kadar bi yüklensem tıp kazanırım diyodum artık doktor olmak ta istemiyorum.

18 yaşıma geldiğimde artık kitap defter işinden sıkılmış biriydim. geçer dediler geçmedi. sabah okula giderken otobüs şöförünü görüp özeniyorum. ulan adam bi işe yarıyor ben ancak kitap defter taşıyorum. durakta iniyorum inşaatçıları çöpçüleri görüp gurur duyuyorum. adamların bi gayesi var.

ben neye yarıyorum?

derdim para kazanmak değil, işe yaramak. arkadaş sen derece yapıp bu bölümü kazanmışsın lafı o kadar manasız ki. eee diyor uzaklara bakıyorum.

neyse... bölümden hayır gelmeyecek. ben bi tanıdık yoluyla su elektrik tesisatçılığı işine girmek istiyorum. irfan abi dedi ki: 1 aya işi çözersin 6 aya pratiklik kazanırsın. en beceriksiz adam bile evlere tamire gidip yolunu buluyor. sen inşaat işi de kaparsın. iş te para da çok.

sertifika, kurs işini de o ara halledip bürokrasiyi aşmak istiyorum. en basidinden sabahı kör vakti burda takılmak yerine arabaya bakır kablo yüklemek bana mantıklı geliyor.

ustalık: hem işe yarama duygusu hem hedefin olması hem para.
öğrencilik: amaçsızlık, başarı yok, okul bitmeyecek. bitse de iş yok.

son bi gaz istiyorum duyuru. bu soruyu yazmadan önce 1 yıldan fazladır düşünüyorum. çıkış maalesef yok. gerçi maalesef değil. ben gönüllüyüm bu işte.

okuyanlara teşekkürler, yardımcı olanlara şimdiden sevgilerle...
luluki
(25.07.19)
şöyle bir gaz vereyim ben de. fayans ustası 2 gün sürecek küçük bir iş için maaşımın yarısı kadar ücret istedi ve malzemeyi siz alırsınız dedi. 5 sene gurbette okul okuduğuma mı yanayım, ustanın 1 haftada kazandığı parayı 1 ayda kazanamadığıma mı?


arkadaşlar ne kadar iyisiniz. içim bi enerjiyle doldu nerdeyse evin içinde koşturmaya başlayacağım. küfrediyorum şu anda. niye koskoca 2 seneyi berbat etmişim diye.

evet bitiyor bu iş. arkama bile bakmaycağım artık.


luluki
(25.07.19)
mimarlik eger hakkini vereceksen zorla olacak is degil. 20 ders alip 14unden caktiysan birakmak dogru karar.
eger gelecegi olabilecek ve severek yapabilecegin bir bolume gecis yapma olasiligin var ise bir dene derim zira okul itu, dandik bir kurum degil. yok eger seni acmiyor ise, bende usta ol derim. hem ise yararsin, hem de bir suru mimarin kazanamadigi parayi kazanirsin. bir tanidik var itu maden mezunu, babasi demir ustasiydi. okuli bitirdi babasinin yanina girdi, isi sirtladi simdi babasi emekli oldu cocuk devam ediyor. ustaligin iyi ise, fayansci ol, kaportaci ol fark etmez, hayal edemeyecegin paralari kazanirsin.


cooperr
(26.07.19)
İtü mimarlıkta olduğuna göre ilk 10.000'e girdin, merkezi puanınla bir tıp fakültesine geçiş yapabilirsin. Bir değişiklik olmazsa iş garantin de olur, işe yaradığını da hissedersin hastalarla iç içe olup.


signore
(26.07.19)
evet "biz ara eleman ülkesiyiz" diyerek ülke yöneten devlet büyüklerinin bir sonucu maalesef içinde bulunduğun durum. iş sektörünü yüksek öğrenimin varolamayacağı bir düzene çeviriyorlar ki üniversite anlamını yitirsin. suç senin değil yani.

bundan 10 yıl sonra fayans döşerken, "ulan almanya'da mimar olmak varmış anasını satayım, keşke 2-3 sene daha sıksaydık dişimizi" demeyeceğine eminsen bırak tabi ki okulu.


sagesen
(26.07.19)
@signore: ilk 15000 deyim. doktorluk güzel ama memleket şartlarında istemiyorum.
@sagasen: artık yurtdışına gitmek epey zorlaştı. doktorsan belki ama mimarsan çok çok zor.


luluki
(26.07.19)
Merkezi yatay geçişle başka bir bölüme geç kesinlikle.

Istersen yine bahsettiğin işlere başla ama okumayı da arkanda bırakma. Her zaman yani basında olsun.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Senin de fikirlerin değişebilir yarın bir gün. Bugün vermiş olduğum kararın pişmanlığını yaşayabilirsin.

Belli ki mimarlık sana göre değil, olabilir. Sevebileceğin bir bölüm arayışına gir.

Okuduktan sonra yurtdışına gitmek hiç de zor değil. Daha yolun çok başındasın.

Not:sana göre yolun biraz daha ilerisinde olan birisiyim. Gelecekten konuşuyorum sana.


Senin başka problemlerin var, buraya yazmamışsın. İTÜ mimarlık kolay girilen bir bölüm değil. Orayı kazanacaksın ve sonra da ilkokul mezunu Cemal ustanın tavsiyesiyle tesisatçı olacaksın. Olacaksan da, bence bölümünü bitir ve sonra ol.

Ülkede mimara mühendise iş yok doğru, fakat bu gelip geçecek. Sen mezun olduğunda şartlar çok değişmiş, mimarların çok iyi kazanmaya başladıkları dönem olabilir. O zaman kafanı duvarlara vurursun, çünkü 23-24 yaşında tekrar itü'ye girme şansım yoktur ve hayatının geri kalanını tesisatçılığı yaparak geçireceksindir.

Eğer ailenin durumu kötü değilse okulunu bitir. Ailenden daha fazla destek al, gidip de ustanın formenin söyledikleriyle hayatına yön verme.

Burada sana "çok doğru yoldasınız" diyenler sana büyük kötülük yapıyorlar.


malheiros
(26.07.19)
ben sana gaz veremem ama burada bu yazıyı okuyan gençler ve ebeveynlere, seni örnek olarak kullanacağım. eminim tesisatçı olsan çok iyi bir tesisatçı olursun zaten ülkenin ihtiyacı da bu(işini severek yapabilecek, vizyon sahibi insan). sırf sıralama ile tercih yapıp, bir yere yerleşip, hayatını mutsuz (belki paralı - belki parasız) geçirmektense herkesin doğru seçim için tek parametreye bakmaması gerektiğinin örneği olursun, okulunu bırakırsan. Şu tercih dönemi gösteriyor ki, ilk bir kaç binde olup, ösym kılavuzundan, seçmek istediği bölümden, üniversiteden, kısacası sıralama dışında hiçbir şeyden haberdar olmayan tonla adam var.


jenasinans
(26.07.19)
Tesisatçılığı seveceğinin garantisi var mı? Fiziksel olarak zorlanmaya ne kadar açıksın? Arkadaş çevren, yapacağın evlilik vs bundan etkilenecek buna hazır mısın?


mobildeyim
(26.07.19)
Bu kadar insanın gaz vermesine çok şaşırdım... Hayatımda duyduğum en saçma fikirlerden biri bu çünkü.

İTÜ Mimarlık gibi bir bölümü bırakıp tesisatçı olmak istemek?! Okul, üniversite vakit kaybı değildir. Bu dönemlerde öğrendiklerin, tecrübelerin ufkunu genişletir ve karakterini biçimlendirir, seni sen yapan şeylerin çoğu bu dönemde edinilir. Tesisat ustası olarak insanların gözünde bir ameleden öteye gidemezsin ve hayatın da bu doğrultuda ilerler. Statü, paradan çok daha önemlidir.

İnsanlar 30 yaşında sektör değiştiriyor, sen daha yolun başındasın. Bölümünü sevmiyorsan, değiştir. Ama sakın üniversiteyi bırakıp milletin evine kıç çatalını göstermeye gitme.


jacque
(26.07.19)
bu ne sacmalik birakma sakin okulu


pgup
(26.07.19)
12 yıllık mimar bi abin olarak söyleyeyim, dünyada mimarlık, mekan üretme işi artık fsrklı bir tabana kayıyor. Kodlama, BIM sistemleri, akıllı yapılar, yeni nesil materyaller derken klasik mimarlık eğtimi, en azından Türkiyedekinin pek bir anlamı kalmadı artık. Han Tümertekinden, Cengiz Bektaştan sıtkı sıyrıldı insanların. senden ricam Branko Kolarevic, Elizabeth Diller okumaları yap, BIM ile üretilmiş binaları incele, özellikle Zaha Hadid, Morphoisis, Mario Cuccinella, Sanaa, Kengo Kuma ekibinin ürettiği işlere bak. Hala içerisinde yer alamayacağını düşünüyorsan bırak.Ha bu arada benim de çok arkadaşım mesleğini yapmıypr.Pilot olan bile var. sektör sıçtı 2015ten sonra. bence de meslek değiştirebilecek yaştasın, ama mimarlığın da çokyönlülüğünü unutma.


same idiot
(26.07.19)
tesisatçılık işinden iyi para kazanırsın. ancak bizim ülkemizdeki vizyonsuz insanlar seni yıldırmasın. göreceğin saygı o anki üstün başının ne kadar janti olduğuyla paralellik gösteriyor.

eski bir komşumuz senin heveslendiğin işi yapıp cidden iyi para kazanıyordu (kızı özel okulda okuyordu). bir gün kızını okuldan almaya gidiyor iş kıyafetiyle. ertesi gün arkadaşları soruyorlar, dün seni okuldan almaya gelen kimdi diye. kız babasından utandığı için "şoförümüz.." diye cevap veriyor assdafdsf yani düşün.

ama güzel iş, teyzemin eşi de tesisatçı, başka bir şehirde. ama şuan oturdukları evi, hemen yanındaki evi, bahçesini, çardağını vsvs herşeyi kendisi yaptı, içini dışını. acayip zevk alıyor. bize misafirliğe gelip, boya badanaya kalkışmışlığı vardır. çok severiz, çoook sevilir etrafındaki insanlar tarafından.

muhtemelen bir süre sonra sen de elinden her iş gelen kişi olucaksın. gaz vermek istemiyorum. bu tarz şeyler gaz vererek yürümez çünkü. iyi düşünüp karar vermelisin. keskin dönüşler yapmadan önce birkaç ustanın yanına girip çalış.


füt
(26.07.19)
hayatımda duyduğum en saçma fikirlerden biri +1
bu kadar insanın gaz vermesine çok şaşırdım +1
kısaca jacque +1

okulu bitir sonra tesisatçı ol. bakalım onu sevicek misin. ayrıca hepimiz ders bırakıyoruz, bıraktık. son yıllarda toparlanıyor onlar. bitirirsin, umutsuzluğa kapılma. ne saçma konuşmuş bırak, okuma diyenler ya. iş yoksa yok, yine bir yolunu bulursun. eğitim önemli.


xvyz
(26.07.19)
valla bu ulkedeki ustaların buyuk kısmı ac gozlu ve beceriksiz kisiler. eger ben milleti dolandırmadan daha iyisini yaparım diyorsan ve bu isi seveceksen git usta ol derim. ama gozun yurt dısında ise sevecegin bir muhendisligi bitirip yurt dısında master yapmanı tavsiye ederim. bildigim kadarıyla yurt dısında tesisatcı olarak calısma imkanın da var onu da bir arastır derim. yasını dert etme, daha gencsin.


s0phiesw0rld
(26.07.19)
Çok saçma bir fikir. Muhtemelen şu an 20-23 yaşlarındasın. 40 yıl tesisatçılık yapma ve kazancının değişmemesi işi sana mantıklı geliyorsa bilemem. ben ilk cevaptaki arkadaşın tariflediği "5/6 yıldır sanat tarihi gibi saçma salak bölüm okuyan" biri de değilim. mühendisim. 8 yıldır otomotiv sektöründe çalışıyorum. Açıkçası bazen nefret ediyorum bu işten. Kazancım sınırlı (yine de terfi vs. alınca artış imkanı oluyor. şu an 10k civarı kazanıyorum, yaşım 30, müdür değilim). Ama tesisatçılık, operatörlük vb. gibi operasyonel işlerde çalışmayı asla istemem. Her gün rutin aynı şeyleri 50 yıl boyunca yapmak bana hiç de çekici gelmiyor açıkçası.

İş hayatında hırsları, büyük idealleri olan biri değilim. Hatta şu an kazandığım parayı bana havadan verseler asla çalışmam. Ama yaptığım işin zevkli tarafları da oldukça fazla. Yurtdışında çıkıyorum sürekli iş için. Cebimden 5 kuruş para çıkmıyor bu seyahatler için mesela. Tamam uzun uzun tatil yapamıyorum belki bu seyahatler sırasında ama seviyorum yine de. Yabancı insanlarla tanışmak, birlikte güzel bir akşam yemeği yemek vs. bunlar tesisatçı olunca yapılabilecek şeyler değil. Kusura bakma.

Okumanın abartıldığını düşünmen normal. Çünkü iş hayatını görmedin. Okumamış olanlarla bir konuş bence istersen.


himmet dayi
(26.07.19)
kuaförlüğü düşün derim.
Ha ben okulu bırakmazdım orası ayrı.


liberal
(26.07.19)
yasin coktan gecti ama cirak olarak bir yere gir, 6 ay calis bakalim.
6 ay sonra ayni fikirdeysen tam gaz devam.


rm
(26.07.19)
baskan bi bolumunu bitir de ne yaparsan yap.ben de insaatciyim. yakin sayiliriz. sektor durumunu biliyorum. herkesin okumasini herkese bunu dayatmalarini yanlis bulmusumdur. herkese doktor ol denilirse orada da issizlik yasanir. herkes ayni yere yonlendirilmez.

evet su an kaynakcilar 5000 tl formenler 4000 tl falan aliyor. en azindan is oldugu zaman.
senin dedigin isi biz insaatta mekanik diye yapiyoruz. sen mimar olacaksin kismetse isinde bu zaten olacak.
o isin icinde olacaksin zaten. sen diplomani alirsan o para diye dusundugun seyin iki katini kazanirsin hatta 3 katini. kesinlikle birakma hocam. ke sin lik le. evet benimle yasit olup liseden sonra mezun olan calisan arkadaslar su an araba ev sahibi cocugu vs var ama, bu isler boyle dumduz dusunulmuyor.

sana suser tavsiyesi para calisarak kazanilmaz hocam. ben bunu cok aci tecrubelerle ogrendim. 5 sene esek gibi calistim esek gibi. pazar gunleri dahil yilbasi dahil. sabah sekiz aksam 10-11, sadece ramazan ve kurban bayraminda calismadim
para kazandim ama sonra benden olmayan bir sebeple tum para ucup gitti. calisicam para kazanacam degil o olay.
bizde ustalar var bilgileri muhendislerden de fazla. sadece diplomasi yok diye daha az kazanip milletten emir aliyor.
sen ustalik isini sevebilirsin ben de severim. ama diplomali usta bambaska oluyor diyim.
diplomasiz olmaz hocam. ol maz. diplomani al da sonra ne istersen yap. 6 ay falan da surmez. sana yaptiracagi sey pprc dosemek sprink atmak havalandirma kanali yapmak genlesme tanki kaynak geberit montasi musluk klozet. bunlar icin 6 aya gerek yok. 5 yilda 11 tane hastane yaptim anahtar teslim. simdi elimde usta da muhendis de olmasin, tek basima mekanik isini kimseye tasere etmeden yaparim. ki son santiyemi kendim yaptim batinca. hastanenin mekanigi zordur oyle yapsatlardakine benzemez.
ustalik yapabilirsin sorumluluk yap istedigin zaman ise gitmezsin istedigin zaman istedigin yerde calisirsin kafan eserse cikmazsin sorumluluk yok. dogrudur ama bunu diplomali sekilde yapman senin faydana.
ha para kazanman icin diplomana da gerek yok. sadece dil bilerek 7000 8000 alanlar var diplomasi olmayip program bildigi icin ama senin kazanmis oldugun bir sey var kaybetme. okulunu birakma ustaliga da giris. hem paran olur hem santiye tecruben sonra kendi yerini acarsin. projeni de cizersin. cevren de olur.
ben santiyede is yetismeyecegi zaman kalip cakiyorum demir de baglarim. genelde betonu da ben dokerim. duyurudan bazilari beni tanir bilirler yaparim da. operator olmayinca kulevinc kullanirim, jcb kullaniyorum, tira cikarim hepsinin belgesini aldim altindan da kalkiyorum, ama hepsi hobi gibi. diplomandan vazgecme. ustaliga da yonel derim. ama okulu birakma.

edit: demeyeyim demeyeyim diyorum da yapamıyorum. ben başlığı ilk okuduğumda mesela troll falan sanmıştım. arkadaşlar siz divane misiniz adama ciddi ciddi okulu bırak ustalık yap diyorsunuz. sizi mahkemeye veririm bak taksirle adamın hayatını karartmaktan. :P. arkadaş belli ki vizyon sahibi değil. küçük düşünen bi kardeşimiz. okul bırakmak nedir. bunu ailesine nasıl diyecek. derken hastane önünde falan söyle bari çünkü sıkıntı yaşanabilir.
o ki 4000 5000 e hatta ne bileyim 3000 e fitsin. sen 15000 e girmiş insansın. okuldan ayrıl. gir abicim kpss'ye lise mezunlarının girdiği kpss vardı benim zamanımda. sen oradan ilk 1000'e çok rahat girersin 15000 e girmiş birisi olarak. giremezsen gel suratıma tükür. cumartesi pazarın tatil oh yeşil pasaportun var. sabah sekiz akşam 5.
usta olacam ne yav. abi tuvalet taşı yapıyorsun orada başka çalışan kara kuru eleman ne konuştuğu belli değil. senin yaptığın tuvaletten çıkıyor ana bitmemiş tuvalete sıçmış. onu sen temizliyorsun. hadi ben dokunmam dedin.
şantiyelerde çalışacaksan başka işçilerle kalacan kimi horluyor kiminin ayağı kokuyor. ortam leş yemekler leş.

gir kpss'ye hatta ikinci sınıfta iken de kpss;'ye giriliyordu galiba. gir. oradan da mimarlığı bitirirsin geçersin mimarlık kadrosuna. ya da tapu bölümü var açık var. 70 alan giriyordu. böyle basit şeyler varken yaşın gençken usta olacam okulu bırakcem ben. nedir allah aşkına.

benim arkadaşım kimya müh okurken gitti dediğim kpssye girdi lise mezunu için olanlara. sonra memur oldu. oradan kimyayı bitirdi. kurumlar arası geçiş falan derken bir de yüksek patlattı şimdi 7000 alıyor. haftada 4 gün de işe gitmiyor. senin bunları araştırman lazım.
işe yaramak falan. bi sen mi düşüneceksin bunu. kalemi masadan aşağı düşünce eğilip almak yerine yenisi sipariş eden memurlar var. bu düşünce geride kaldı. mimar ol bakalım bi. bi firma kur. taşeron ol. 150 kişiyi çalıştır. insanlara ekmek kapısı aç. her birisi 3 kişi olsa aileden. 450 kişi ekmek yer senden. bundan büyük mutluluk mu var.
ben de işe başlarken cebimde cebimizde 1 kuruş yoktu bir kuruş. anamızdan babamızdan destek göremedik onlar da bitmişti çünkü.
çok çalıştık güzel paralar kazandık ha kaybettik battık. batabiliriz. insanlar sanıyor mu ki, bir daha kazanamayacağz o paraları. yooo yine kazanacağız.

bunları yaparken çok iyi insanlar tanıyorsun. güzel yerlere gidiyorsun. usta iken olabileceğin sosyal ortam belli. sen belirli seviyeye gelmişsin görmüşsün. ustalarla işçilerle yapamazsın,ya ben 2.5 litrelik pet şişe içine sıçan usta gordum. okulu bırakacam diyorsun.
kimle evleneceksin allah aşkına köyünden kız mı bulacaksın. seni tatmin edecek mi?

çok ustalığa meraksan ben seni bizim arkadaşların şantiyeyesinden bir tanesine yollayayım akşama kadar 300'lük yangın borularını taşı da aklın başına gelir.

sakın kardeşim sakın, öyle okulu bırakacağım usta olacağım falan. onlar öngörüsüz işler allah daş eder adamı daaaş.

dediğim şeyleri kovala kontenjanlara bak. ilk 1000'e girip de atanamam diye korkma torpile gerek yok.

yıkarlar valla orayı. ekşide başlık düşünsene ilk 1000 e girip atanamayan diye. sonrasında olanları düşün. örnekleri var çünkü.

bitir okulu pilot ol. bitir okulu isg uzmanı ol. deli gibi iş var hocam. program bil dil bil yeter.

senin kafan acayip dağılmış umitsizsın suç sende değil ama sistemde gençliği böyle böyle bitirdiler.

aman hocam aman. okulu bıraktım usta oldum falan. aman diyim aman. gelirim ıslak odunla dalarım sana :) lulukinin annesi babası bak oğlunuz böyle diyor diye şikayet ederim seni.

millet o diplomayı almak için ilkokuldan beri para ve zaman harcıyor, özel üniversitelere gidiyor 100 150 bin harcıyor bizimki istemiyorum diyor.


dionisis
(26.07.19)
Bence başka bir bölüm için tekrar uğraşın.

İtü mimarlığa giren insan kafası çalışan insandır ilk 15 bindeyim demişsiniz de. Yani isterseniz topluma faydalı bir alanda en azından üretecek bir şeyler yapsanız?

Tesisat sizi nasıl mutlu edebilir ki onu kapasitesi daha sınırlı insanlar da yapabilir en azından. Siz fayans döşerken nasıl bir işe yaradığınızı düşüneceksiniz? Sırf bir işle meşgul olmak mı yoksa bir işe yaradığınızı düşünmek mi istiyorsunuz. Mesela ben de muhasebe yapıyorum patrona sorsan onun çok işine yarıyorum ya da diğer müşterilere sorsam öyle ama bu kadar. düzene hizmet sadece bu da beni her gün yiyip bitiriyor neden daha işe yarar bir şeyler yapmadım diye.


Kediyi üzdün
(26.07.19)
İdris usta'nın abdde çim biçme işinden kazandığı parayı duyunca böyle düşünmüştüm ben de, o gemide çalışırken denize atlayıp yüzerek Amerikaya gidip yıllarca kaçak yaşayıp çim biçtikten sonra vatandaş olmuş birisi.
Kaçak veya legal, tesisat gibi bi iş yapacaksanız İdris ustanın yolundan gidin


owaki
(26.07.19)
Avrupada amerikada olsan eyvallah da bu kadar simif farki olan bir ulkede cevreyle iletisim anlaminda ciddi sikinti yasayacagin bir is olur. Faydali olmak istiyorsan, İngilizcen iyidir diye tahmin ediyorum stklara gir once gonullu, sonra o ise dair raporlama, planlama ogren hem para kazanirsin hem de gercekten ise yararsin.
Bi de tabii su an tatildeyiz 2-3 ay söylediğin isi dene sonra karar ver, seversen ne ala.


red g
(26.07.19)
Yukardakilerin gazına gelme, okulu falan bırakma, pişman olursun, geri dönmek istersin 40 yaşında af çıkar, senden 20 yaş küçüklerle daha azalmış hafızan ve öğrenme yeteneğinle sınıf geçmeye çalışırsın.
Türkiye'de işsizlik var doğru, lakin diploman yoksa da bir hiçsin. Aşağılanırsın, pişman olursun. O diplomayı al eline. Majör dillerden bir ikisini öğren. Mesleğinle ilgili programlara hakim ol. Bir şekilde yolunu bulursun.
Diğer bahsettiğin şeyler tükenmişlik sendromu, depresyon gibi psikolojik durumlara benziyor. İşe yarama isteği ne demek? İşe yarıyorsun şu an öğrenci olarak zaten. Mezun olunca daha da yarayacaksın.
Senin yerinde olmak isteyip olamayan milyon kişi var.


yazdıklarımı sildim. diyeceğim şeylerin özü aslında şu: "ne de olsa atanamam" ya da "ders çalışmak bana göre değil" diye okumaktan vazgeçme. sadece "parası bol" diye bir işe de girme. sadece şu anda zorlanmamayı, sadece dersleri düşünme.

asıl sorun, senin ne istediğin. ne olmak istiyorsun? tamirci olmak isteyip ailesi tarafından zorla okutulan bir arkadaşım vardı. balerin olmak isteyeni memur yapamazsın. ama memur kafasını da alıp sanatçı yapamazsın. "memur kafası" tanımı bende hakaret değil. düzgün iş ve düzgün gelir istemek, iş yerinde sürprizlere açık olmamak kötü bir şey değil.

insan istediği amaç uğruna dünyanın en kazık derslerine de girer. o derslerin zorluğunu geç. çok mu para kazanacakmışsın, onu da geç. enes batur kazandıklarını sayamıyor. işe yaramak duygunu da 4 yıl erteleyemeyecek kadar yoğun mu yaşıyorsun, bu senin bileceğin iş.

şahsen ben eğer apartman görevlisi olmak isteseydim, işten anında istifa eder, gider başvuru yapardım. para her zaman kazanılır. okurken bir yandan sokak çocukları için karton toplarsın, işe yine yaranılır. birkaç seneyi değil, hayatını düşün. genel karar ver bence. sevgiler.


lovemyself
(26.07.19)
okulların açılmasına 2 ay var, bir ustanın yanında çalış öyle karar ver
elin yatkın mı öğrenmiş olursun


bir soru sorcam
(26.07.19)
Sevdiğin işi bulmak çok zor. Çalışanların çoğu mutsuz. Sokakta 5 kişiyi çevir, 4'ü yapmadıklarına pişman.
Sen sevebilme ihtimalinin olduğu dair bir şey bulmuşsun. Kesinlikle peşinden gitmelisin bunun.
Ne kaybedersin ki? İleride fikrin değişirse tekrar girersin üniversiteye, yapamayacağın şey mi sanki. Okul okumanın yaşı yok, üstelik daha çok gençsin.


anx
(26.07.19)
insanların okumak, üniversiteye gitmek istemesinin bu kadar eleştirildiği ve hor görüldüğü başka bir ülke yoktur sanırım. evet sistem bozuk, çoğu okul işsizliği erteliyor ve çoğu öğrenci bomboş teneke olarak derse gidip geliyor ama itü mimarlık okuyan adama bari bunu demeyin. ülkedeki herkes otobüs şoförü, çöpçü, tesisatçı mı olsun? diplomanın, üniversite eğitiminin hâlâ işe yaradığı ve hatta gerekli olduğu bir sürü alan var.

inanamıyorum şurada okuduklarıma. "okumak boş" diyen adamlar hayatlarında ne başarmış, ne yapmış da nereye gelmiş, bunları da göz önünde bulundurmanı öneririm. ben çok görüyorum çünkü. kendisi iki üniversite bitirmiş, iyi şirkette iş bulmuş, adam internette soranlara "okuyup napcaksınız" diyor. haydaa.

bir de öyle anlatıyorlar ki sanki türkiye'de işçi hakları çok iyi, meslek okulları muazzam kaliteli, üniversiteye gitmeyip de fayans döşemeyi öğrenen adam bir eli yağda bir eli balda çalışıyor. tamam belki senden daha fazla para kazanıyordur da sabahtan akşama bokun püsürün içinde fiziksel güç kullanarak iş yapıyor adam. omzu sakatlansa, bi' şey olsa belki işsiz kalacak.

insan okurken kendini gerçekten çok boş hissediyor, "hiçbi halta yaramıyorum, keşke iş bilsem" diyor ama baktığın zaman fayans döşeyen adamın olayı da fayans döşemek abi. okulu bitirince sen de iş bulacaksın zaten, alanınla alakalı ya da alakasız... çok ekstrem durumlar dışında hiçbirimiz özel değiliz. herkesin işini bir başkası öğrenebilir ve yapabilir. senin sorunun bence psikolojik bu açıdan. bölümü sevmiyorsun ya da. öyleyse bölüm değiştirmeyi düşün mesela, niye okumaktan vazgeçiyorsun tamamen?

kaldı ki burada şimdi sikik kapitalist hikayeleri anlatmak istemiyorum ama fayans döşeyen adamın başka bir şey yapması belli bir yaştan sonra çok zorlaşır. okumuş adamın sektör değiştirme ya da çalıştığı yerde terfi alma/başka alanlara kayma açısından şansı daha fazladır.

şu an otobüs şoförüne özeniyorsun, ki seni çok iyi anlıyorum ben de özendiğim için ama bundan 6 sene sonra sen itü mezunu çatır çatır iş yapan bir mimar olabilir veya belki bağlantıların/cv'n sayesinde oradan tırıs tırıs başka alanlara kayabilirsin. otobüs şoförü adam ne yapacak? 42 yaşında "ulan sıkıldım ben, her allahın günü direksiyon sallıyorum" dese ne yapabilecek? sektör değiştirip savaş pilotu mu olacak adam?

kaldı ki bu kadar faydasız hissediyorsan okurken çalışıp paranı kazanabilirsin. 20 dersin 6'sını verdim diyorsun. çalışsan daha kötü olmazdı bence. garsonluk yap, başka bi' şey yap, senin tabirinle "işe yaramış ol", paranı kazan. 3-4 sene sonra da al diplomanı, istiyorsan yine tesisatçı ol.

abi çok tuhaf ya. gerçi neyse bana hava hoş, sanki üniversite okumayan herkes milyoner oluyormuş gibi "okuma ya okuyup ne yapcan" deyip duruyorlar. okumayın da üniversite okumuş olmanın büyüsü geri gelsin hehe.


der meister
(26.07.19)
okulu bırakmadan bir dene istersen sonra geri döneceksin zaten. dondur okulu 1 yıl dene. işin zorluğu değil mevzu ama hamurunda yok. sertifika mertifika demenden belli. bu işler biraz çıraklıktan gelinerek yapılır. o sosyal çevreye bile ait değilsin.

ayrıca işe yaramak istiyorsan git bir mimarlık ofisinde şimdiden çalışmaya başla. 3d modelleme falan yap. işe yararsın. ya da git part time iş bul.

onun dışında belki yanlış bir alandasındır. şu fikre katılıyorum. üniversite okumak zorunda değilsin. alaksız bir alana da yönelebilirsin. ama senin gerekçelerin pek yere sağlam basmıyor.


black mamba
(26.07.19)
Itu mimarlik mezunuyum. Itude fazlasiyla tasarim odakli bir egitim var, su kafa yapisindan cikman gerekli devam etmek icin basta. Kendi adamalisin, cunku seni yontacak baska birine donusturecek, dunyaya daha farkli bakman gerekecek. muhendislik istiyormus da zorla mimarlik yazdirmislar gibi geldi okuyunca. Oyleyse merkezi gecisle muhendislik bolumlerine gecmeyi dusunebilirsin. Tasarim dersleri gereksiz sacma geliyorsa simdiden yap bunu. Muhtemelen 4. yilin sonunda da ayni seyi dusuneceksin. 1. Sinif zahmetlidir alışma sureci gerektirir ve ders programi belirli oldugundan yorucu gecer. Ilk siniflarda ozellikle kasman saglam gitmen gerekir. Sende hic hırs olmadigi icin derslerden kalman normal gorunuyor. Ozellikle herkes projelerde hocayla iletisim gelistirmeye calisir ve ust uste ayni hocadan 4 kez proje alanlari biliyorum, önleri de açık oluyor. Hocalara kendini sevdirmek icin oncelikle hevesli olman gerekiyor. Calismayan veya bir ders de dahi gelmeyen ogrenciye tutum degisiyor. Proje harici derslerle zaten kimse ugrasmadigi icin vermesen de olur ama projeleri vermeye bak. Yeniden hevesle baslayip kaldigin dersleri ver, her donem kaldirabilecegin kadar ders al. 8-9 ders alip 2sinden kalmaktan iyidir. Bolume genelde hevesli insanlar geliyor, taskisla hevesi, mimarligi bilmeyenler icin mimarlık hevesi. Kampüs icinde kal. Arkadasliklar kur, okul hayati boyunca okuldan arkadaslarinla sosyallesecek ve sorunlarini paylasacaksin. Projeler haric tek basina okumaya calisma surekli birlikte calisacak birilerini bulmaya calis, dersler konusunda iletisimde kal. Isini kolaylastir. Zaten yipratici bir surec, kolaylastirmadan ders gecilmiyor.

Boyle dusunmenin tek sebebinin istediğin kadar basarili olmaman oldugunu dusunuyorum. Su anda piyasa cok kotu ama ben baslarken iyiydi, bitirdim isim yok. Staj donemimde kotulesmisti, tek kisilik calisani olan ofisteydim, sonra duzeldi. Yine bu hale geldi. Bu durgunluk uzun surecek gibi gorunuyor ama sen mezun olana kadar duzelir, dusunmen gereken bu degil. Onceligini belirle, calismak istiyosan calis bir yandan. Ama bu kadar kolay vazgecme daha yolun basindasin. Bırakıp calisan ve basarili olan arkadaslarim da oldu ama senelerce kalip gercekten yapamayanlar ve bunlar da tesisatci olmak icin birakmadilar. Yillar sonra geri dönen olan arkadaslarim oldu, cok pisman olduklarını soylediler. Kolay degil ama derste kalabildigin surece en kotu projeyle de gecebilirsin derslerinden. Oteki derslerden gecmek de 1 gece calismaya bakar.

Tesisatcilik icin meslek lisesinde okuyup universiteye hazirlanmayabilirdin. Buraya kadar da azimsanmayacak emeklerin var. Senin yaptigindan azini yapip da seni kucumseyecek insanlarla muhatap olmaktansa devam etmen veya kendine uygun bir bolum bulman daha mantikli. Oyle ortamlara ve insanlara dayanamazsin muhtemelen.


cilekesgargi
(26.07.19)
Tesisatciligi bilemiyorum ama isletme mezunuyum,bankada gun geciriyorum. Sektor nankor. Yani bana mantikli geliyor dedigin sey dahasi aptal bir ekrana bakip durmassin.. genc olsam alternatif seceneklere daha acik olurdum ama mumkunse okulunu da bitir, canin isterse o isi yaparsin...


chezsoi
(26.07.19)
o sektördeki insanlarla anlaşamazsın büyük ihtimalle. Ama iyi para kazanırsın evet. Madem böyle radikal bir şey yapacaksın, daha radikalini yap bu işi öğrenip Kanada'ya vb. bu tür çalışan arayan ülkeye git. Onlar da tesisatçı, marangoz vs. arıyor ve hayvan gibi para ödüyorlardı bildiğim kadarıyla.


nhk ni youkosu
(26.07.19)
bırak diyenler itü mimarlığı kazanamayacak ve seni kıskanan kişiler bence. internette çok rastladım bu tiplere, şaşırıyorum. sözlükte bir başlık var mesela, e5'te eds yok, hiç ceza almıyorsunuz basın gaza diyor adam. olmaz olur mu? keyif alıyorlar, umursamıyorlar. trollük. çok var örneği. burada sana bırak diyor hatta direkt ilişiğini kes diyor bak dondur, dene, olmazsa dönersin demiyor. ilişiğini kes, akıllı adam olmuşsun sen, olgunlaşmışsın diyor. asla dinleme. senin aldığın kararları üstlenmeyecek ki bu adam. 10 yıl sonra kafanı duvarlara vururken o sana verdiği bu tavsiyeyi hatırlamayacak bile, tavsiye aldığın, sözüyle hayatını şekillendireceğin insanın kim olduğunu bilmiyorsun bile. yazıyor geçiyor "bırak". ne bırakması ya? türkiye burası! abd, kanada değil.

al diplomanı, sonra denersin. diplomalı da tesisatçı olabilirsin ama diplomasız tersini yapamazsın. seçeneklerini açık tut. sık dişini, derslerini geç.


deartheodosia
(26.07.19)
Ayrıca diğer konu,
İtü mimarlıktasın, anadolunun ücra bir köşesindeki tabela üniversitesinde değilsin. Öyle olsa da okulu bitir derdim ama şu an daha da diyorum bitir diye.


Eğer okuduğunuz bölümü sevmiyorsanız, bunun da ötesinde çoğu dersten kalıyorsanız,o bölümü olabildiğince hızlı bir şekilde bırakın. Kaybettiğiniz her yıl zarar. Fakat eğer içinizde o bölümü bitirebilme enerjisi bulabiliyorsanız,derslerinizde ite kaka da olsa başarılı olup bölümü bitirebilecekseniz zorlayıp bitirmeyi de deneyebilirsiniz. Ama notlarınız facia ise, devamsızlıklarınız had safhada ise kesinlikle ama kesinlikle bırakın.

Fakat, kesinliklikle bir üniversite diplomanız olsun. Ülkede malesef ön yargıları aşamazsınız, gidin iş imkanı olmayan bir alan da olsa, sevdiğiniz bir bölümde okuyun, bir yandan da çalışırsınız. Sevdiğiniz bir bölüm olduğu için kısmen keyifle okur, kafanıza göre insanlarla tanışırsınız. Sevmediğiniz ve başarısız olduğunuz bir üniversite hayatının ömrünüzü yemesine izin vermeyin.


(5)

Suriyelilerin sınır dışı edilmesi

Bu olay gerçek mi yoksa kolpa mı ? Ben inanmıyorum tabii katiyyen de.https://eksisozluk.com/suriyelilerin-sinir-disi-edilmeye-baslanmasi--6114745?day=2019-07-20
Bu olay gerçek mi yoksa kolpa mı ? Ben inanmıyorum tabii katiyyen de.

eksisozluk.com
Psycho Mantis
(20.07.19)
Suriyelilere bir tür kimlik kartı veriliyor. Bununla misafir statüsünde kalabiliyorlar Türkiye'de. Bu operasyonlar belki o kartı henüz almamış olanlara yönelik olabilir. AKP seçim yenilgisini biraz da Suriyelilere olan tepkiye bağlıyor. Bu sebeple de böyle bir yola gitmiş olabilirler.


ekside bir yazar sunu yazmıs:

haberi size okutayım:

"göç idaresi yetkilileri: kayıtsız göçmenler ve suça karışanlar gönderiliyor
savaştan kaçarak türkiye’ye sığınan suriyeli sığınmacıların yüzde 90’ı kayıtlı"

şimdi okudunuz mu haberi. her 10 suriyeliden 9'unun bir yere gittiği yok, buradalar.


s0phiesw0rld
(20.07.19)
bir yere gittikleri yok.


denek hayatım
(20.07.19)
Bir yere gitmiyorlar. Konuyu arastirin anlarsiniz sebebini.


baldan kaymak
(20.07.19)
1.9 milyon kadar vatandaşlık müracaatını kabul etmiş adamlardan bahsediyorsunuz...


e haliyle
(20.07.19)
(4)

meetup etkinlikleri paralı mı ve kalite nasıl?

sb bir de genel olarak couchsurfing etkinliklerinden daha iyi midir?
sb bir de genel olarak couchsurfing etkinliklerinden daha iyi midir?
s0phiesw0rld
(14.07.19)
Meetupta normal görüşmeler var ücretsiz ama bazen de bir etkinliği koyuyorlar, etkimlik reklamı gibi oluyor yani o zaman onlara bilet gerekiyor. Hiç CS etkinliğine katılmadım. Kaliteyi değerlendirmek de zor bence, çok farklı organizatörler ve konular var. Benim katıldıklarım eğlenceliydi ama belki kalitesiz olan da çok vardır.


senolll
(14.07.19)
tesekkurler, gordugum kadarıyla cs eventlerine kıyasla daha az katılımcı var ve daha kaliteli insanlar gibi duruyor. cs eventlerine seneler once katılmıstım gerci, simdi sadece ne etkinligi duzenleniyor diye bakıyorum arada.

bedava etkinliklerde bile, misal linkteki moda'da bulusup dil gelistirme etkinliginde (www.meetup.com) 50 lira gider herhalde yiyip içme, değil mi?

peki antisosyal bir insan (yani ben) bu kalabalık ortamdan zevk alabilir mi, yoksa sacma mı olur katılmam? cunku 15-20 kisilik masalardaki bulusmaları hic sevmemisimdir ve konusacak kisi bulmak da zorlanmısımdır.

tesekkurler


s0phiesw0rld
(14.07.19)
Ben genelde bir konusu olan etkinliklere katıldım daha çok, masada kutu oyunları oynama veya doğaçlama yapma şeklinde. Direkt tanışma ve konuşma amaçlı bir etkinliğe katılmadım henüz.

Yani muhtemelen çay kahve derken biraz para gider ama sanmıyorum ki birisi yargılasın bir çay içip oturdu saatlerce diye.

Siz konuşma başlatmasanız bile birileri mutlaka başlatır oradan sa devamı gelir. Zaten önemli olan ortama girebilmek, asosyal biri oraya gitmeyi düşünmez bile belki. Komfor alanı sınırlarını kırıp dışarı çıkıp denemek şans vermek lazım. Etkinliğin konusu da iyi dil geliştirme, güzel olur yani, iyi eğlenceler :)


senolll
(14.07.19)
cs etkinliklerine çok fazla katıldım gelen tiplerin çoğu karı-kız düşürürüm diye gelen garip tipler.arada düzgün insanlar çıkıyor ama düşük olasılık.meetup'ı ben de merak ediyorum ama hiç katılmadım.


(2)

2003 yılındaki paranın bugünkü karşılığı

2003 yılındaki 767.800.000 tl bugünün parasıyla ne kadar eder? Bu nasıl hesaplanır?
2003 yılındaki 767.800.000 tl bugünün parasıyla ne kadar eder? Bu nasıl hesaplanır?
naylonlee
(13.07.19)
3519 tl enflasyona gore.


K1773R_QU3NN
(13.07.19)
dolar bazında hesaplarsan,

767.8/1.45*5.72 = 3028

amerikan dolarının da her sene yuzde 2 değer kaybettiğini hesaba katarsan 4000 lira civarı eder


s0phiesw0rld
(13.07.19)
(3)

insanlar al-satta kar yapınca banka mı zarar ediyor?

ya da diğer bir deyişle müşterinin zarar etmesi bankanın işine mi geliyor, müşteri zarar ederse kaybettiği para bankaya mı kalıyor? zira ne zaman volatilite fazla olsa bankalar makasları açıyor. eğer musterisinin doviz islemlerinde bankanın karı veya zararı olmuyorsa neden makasları acıyor?
ya da diğer bir deyişle müşterinin zarar etmesi bankanın işine mi geliyor, müşteri zarar ederse kaybettiği para bankaya mı kalıyor? zira ne zaman volatilite fazla olsa bankalar makasları açıyor. eğer musterisinin doviz islemlerinde bankanın karı veya zararı olmuyorsa neden makasları acıyor?
s0phiesw0rld
(11.07.19)
bankanın karı 5.60'lık kuru sana 5.70'e çakmasından kaynaklanıyor. Çakması derken tabiki banka da bir pay koyacak yani sana. oturduğun yerden döviz alıp satıyorsun sonuçta. aradaki 10 kuruş da bankaya kalıyor.


mutantking
(11.07.19)
sagolun, o zaman bizim kar veya zarar yapmamızın banka acısından onemi yok. banka her turlu uyguladıgı makaslarla kar etmis oluyor. biz ne kadar cok al sat yaparsak banka icin o kadar iyi diye anladım.


s0phiesw0rld
(11.07.19)
aynen öyle.


mutantking
(11.07.19)
(4)

dolar vs euro ???

şimdi malum son 1 senedir döviz hayatmızın her alanında. o gündem beri az çok euro almaya çalışıyorum. şimdi bakıyorum da euro da aynı dolar gibi bazen artıyor ve bazen düşüyor. neden herkes dolar ne olur, dolar tahmini galan gibi sorular soruyor da euro için sormuyor? yoksa euro dolara mı endeksli?
şimdi malum son 1 senedir döviz hayatmızın her alanında. o gündem beri az çok euro almaya çalışıyorum. şimdi bakıyorum da euro da aynı dolar gibi bazen artıyor ve bazen düşüyor. neden herkes dolar ne olur, dolar tahmini galan gibi sorular soruyor da euro için sormuyor? yoksa euro dolara mı endeksli?
everythingok
(11.07.19)
dolar euro paritesi çok değişken bir parite değil ki. birisi dolar artar diyorsa aslında orda söylenmek istenen tl değer kaybediyordur. dolayısıyla euro da artacaktır. sadece tl değer kaybedecek yerine dolar artar kullanılıyor o kadar.

Ha son fed'in faiz olaylarından dolayı dolar da değer kaybedecek gibi görünüyor bir miktar. bu durumda da tl yükseliyor değil de dolar değer kaybediyor demek daha doğru çünkü dolar euro karşısında da değer kaybedecek.


ayin yazari
(11.07.19)
euro'nun dolar'dan çok büyük bir farkı yok. major para birimleri birbirlerine göre genelde yüzde 1-2 değerleniyolar sonra bu değeri genelde kaybediyorlar. türk halkı biraz cahilliğinden dolara endekslenmiş durumda. aslında önemli olan tl'nin değer kazanıp kazanmadığı.

ek olarak şunu söyleyeyim her ne kadar fed faiz indirecek diye dolar değer kaybedecek gibi görünse de avrupa merkez bankası da para politikasını gevşeteceği için ve avrupa'daki ekonomik sıkıntılardan dolayı euro'nun dolara göre inanılmaz bir artış kaydedeceğini sanmıyorum. ancak bunlar benim öngörüm tabii.


s0phiesw0rld
(11.07.19)
birincisi, evet major para birimleri birbirine endeksli. gene de piyasada dolara daha cok referans yapilmasinin sebebi doviz piyasasinda dolar en cok degisimi yapilan para birimi. forex piyasalarinda yapilan al-satlarin %200 uzerinden (her islemde pair oldugu icin hacim %200 uzerinden hesaplaniyor) %90'i dolar ile yapilmis gectigimiz sene. %30'u da euro ile yapilmis. bunun en azindan bretton woodsa kadar giden bir teamulu de var bugun formal olarak gecerli olmasa da. oyle yani kisaca, ekonomi dedigin sey bazen fibonacci ile bile calisan bir sey oldugu icin bir para biriminin neden daha populer oldugu pek cok veriyle de aciklanabilir, biz insanlar oyle istedik diye de.


xfestos
(11.07.19)
Petrolün ve petrol gibi dışarı bağımlı olduğumuz biçok ürünün fiyatı dolar endeksli. Dolayısıyla Türk ekonomisi dolara daha çok bağımlı. Doların fiyatı sabitken Euro uçsa, doların uçmasına göre görece daha az etkileniriz.


himmet dayi
(11.07.19)
(7)

Çalışmayan Arkadaşa Bebek Hediyesi

Herkese selamlar,Sevdiğim bir arkadaşımın bebeği oldu. Kendisi bir süredir çalışmıyor. Hediye olarak bebeğe kıyafet alacaktım ama sonra düşündüm herkes alıyor onu.İhtiyacı olan bir eşyayı öğrenip onu almak istiyorum mesela bebek bezi falan. ama nasıl sorulur hiç bilmiyorum. Ne demek gerekir acaba?Ti
Herkese selamlar,

Sevdiğim bir arkadaşımın bebeği oldu. Kendisi bir süredir çalışmıyor. Hediye olarak bebeğe kıyafet alacaktım ama sonra düşündüm herkes alıyor onu.

İhtiyacı olan bir eşyayı öğrenip onu almak istiyorum mesela bebek bezi falan. ama nasıl sorulur hiç bilmiyorum. Ne demek gerekir acaba?

Tikler gelecek,
Teşekkürler
bokmuhendisi
(16.06.19)
Bence doğrudan para vermek daha mantıklı. para da tabii çeyrek altın olarak veriliyor, malum.


osuran imam
(16.06.19)
İmam+1

Altın alman çok makbule geçer. Şimdi gider bez alırsın,bebeğin cildine bir marka iyi gelmiyordur ziyanlık olur vs. En temizi bütçenin el verdiği şekilde bir altın al nazarlıkl birlikte tak.


ManikD
(16.06.19)
sormadan butcene gore sayida alabilirsin ama tabi ceyrek/yarim/tam altin en kibarcasi olur


alttaraf
(16.06.19)
hediye çeki de verebilirsin ya da dolar veya euro verebilirsin, al-sat farkı daha az olur altına gore.


s0phiesw0rld
(16.06.19)
Çeyrek çok gelirse gram altın da alabilirsin


mobydick
(16.06.19)
Butcene gore dolar tak. (Altin al sattan zarar etmesin az da olsa)


brkylmz
(16.06.19)
Ebebek gibi bir yerden bütçeye göre bir hediye çeki veya çeyrek altın en makbul olanı bence.

Nerdeyse 1 ay önce baba oldum ve en çok işimize bu şekilde gelen hediyeler yaradı. Kıyafet oyuncak falan herkes alıyor zaten. Mantıklı olan neye ne zaman ihtiyaç duyarlarsa o zaman kullanabilecekleri bir hediye.

Altın döviz hediye çeki.


emfuzi
(16.06.19)
(10)

film izlemek abartılmıyor mu?

godfather ve fight club gibi kült filmleri hariç tutuyorum. bazı nostaljik filmler de hosuma gidiyor. ama onun dısında film izlemekten pek keyif almıyorum. en iyi aksiyon filmi veya en iyi oyuncuların oynadıgı filmler bile anlamsız geliyor cogu zaman. korku filmleri zaten aptalca. romantik komediler
godfather ve fight club gibi kült filmleri hariç tutuyorum. bazı nostaljik filmler de hosuma gidiyor. ama onun dısında film izlemekten pek keyif almıyorum.

en iyi aksiyon filmi veya en iyi oyuncuların oynadıgı filmler bile anlamsız geliyor cogu zaman. korku filmleri zaten aptalca. romantik komediler de sıradan. iyi filmler bile sadece vakit gecirmelik izlenir diye hissettiriyor. kitap okumak gibi bir film izleyip de inanılmaz etkilendigimi hatırlamıyorum, hatta bir sure sonra hangi filmi bile izledigimi unutuyorum. o zaman da niye film izliyoruz sorusu aklıma geliyor. neyse iyi felsefe yaptım. =)

sizin fikriniz nedir?
s0phiesw0rld
(16.06.19)
Ben de sadece kulak dolgunluğu olması açısından yabancı dilde izliyorum. Bu amacım olmasa asla izlemem.


Tequciqalpa13
(16.06.19)
şeyma subaşı okuyup edebiyat sıkıcı demekten bir farkını göremedim bu duyurunun ve altındaki yanıtların.

stand-up falan yapsanıza siz. bayağı komik insanlarsınız.


bohr atom modeli
(16.06.19)
abartılmıyor. bu tamamen bir hobi. her hobi gibi bazı insanların daha fazla ilgisini çekiyor, bazılarını da sarmıyor. ben mesela çok film izlerim, yakın arkadaşlarımdan biri çok kitap okur, diğer yakın arkadaşım çok belgesel izler. üçümüz de kitap, belgesel, film tüketiyoruz ama bunu sevme eşiğimiz farklı dozajlarda. ben albert camus okuyorum, kitap okuyan arkadaşım alternatif tüm fransız yazarların kitaplarını okumuştur. yakın arkadaşım cannes’dan altın palmiye kazanan filmi izler, ben o yıl cannes’da, yan bölümlerin öne çıkan tüm alternatif filmleri izlerim. dediğimi gibi sevme eşiği tamamen. yayınlanan tüm hit albümleri dinleyen, oyun oynayanlar, nba, futbol takip eden çok insan var. onların da film izlemek yerine tercih ettiği aktivite bunlar. senin için film izlemek öylesine bir hobi. belki daha çok önemsediğin bir şey vardır.


steve rogers
(16.06.19)
steverogers'ın da dediği gibi bu bir hobi. nasıl herkes pul koleksiyonu yapmaktan zevk almıyorsa herkes film izlemekten zevk alıcak diye bir şey de yok. tabii film işi biraz daha farklı herkesin sevebileceği filmler elbet vardır ama bunu hobi seviyesine çıkarıcak kadar sevmek de herkeste olan bir özellik değil, sizde de öyle değilmiş işte.


Sacma sapan romantik komedi ya da teen slasher izlersen zevk alamazsin tabi.. Iyi filmlerden(?) senin etkilenmemen, baskalarinin da etkilenmeyecegi anlamina gelmiyor; muhtemelen alt yapinin saglam olmadiginin gostergesi.

El cevap: Abartilmiyor.


twq
(16.06.19)
doğru düzgün film izlememişsin hayatında.


bu kisisel bir bakis acisi.

film izlemek balik tutmak, yürümek, gezmek gibi bir eglence. seven sever, sevmeyen sevmez.

abartildigini düsünmüyorum cünkü apayri bir sanat. ben son 1 senedir teorisi ile ilgileniyorum bu isin, inanilmaz bir dünya. mesela duygunun karsi tarafa gecirilmesi icin yapilan trickler var, karsilikli durumlarda sag ya da sol omuz üzerinden cekim güclü biri, kafa arkasi cekim objektif bir konusma gibi etki yaratiyor. müzik bambaska bir etki bu konuda.

kisaca bunun üzerinden okuma yapabiliyorsaniz apayri bir zevk haline geliyor.

film secimleri cok önemli, iyi film seyretmek cok büyük bir lezzet.

mesela hic seyretmemis olsamda bilmeden tekrar izleyebilsem diyorum bazen the prestige, the dark knight, interstellar, cloverfield lane, signs, inglorious basterds gibi filmleri.


iyi filmler izledim arkadaşlar, zaten imdb puanı yuksek olan filmleri izliyorum sadece. ama fark ettigim sey filmlerin cogunun balon oldugu ve izlendikten sonra unutulup gittigi. bir de sinemaya o kadar para vermeye degmez sevgiliyle gidilmiyorsa sayet. bedava izleniyorsa da vakit gecirmelik izlenir. herhalde asıl sorun filmin kitap gibi insanın hayal gucunu calıstırmaması.

tabii dediginiz gibi film izlemek de zevk meselesi, o yuzden fikrinizi sordum soruda.


s0phiesw0rld
(16.06.19)
İnsanlar genel olarak kendi ilgi alanlarını abartmayı seviyorlar buna ben dahil.Onun için abartıldığını düşünüyor olabilirsin.Ben de gezmenin çok abartıldığını düşünüyorum mesela.


imumax
(16.06.19)
Bir kere soruyu sorus seklin problemli benim gibi film izlemeyi degersiz goren var mi diye sormak yerine insanlarin hobilerine balon demek ofansif. Ben de mesela roman okunulan zamanda 3-4 iyi film izlemenin daha ufuk açıcı olduğunu dusunuyorum. Ama roman okumak balondur demem.


pofudukayi
(16.06.19)
(18)

Klozetin kapağı açık mı kapalı mı bırakılır

Tuvaletten çıktıktan sonra klozetin (alafranga) kapağı açık mı bırakılmalı yoksa kapalı mı bırakılmalıdır? Bu bir görgü kuralı mıdır? Bence havalanması için açık bırakmak lazım ama arkadaş ısrarla kapalı bırakmak lazım diyor.Not: Yapılan tuvalete göre belirtirseniz iyi olur. Büyük abdest/kapalı gibi
Tuvaletten çıktıktan sonra klozetin (alafranga) kapağı açık mı bırakılmalı yoksa kapalı mı bırakılmalıdır? Bu bir görgü kuralı mıdır? Bence havalanması için açık bırakmak lazım ama arkadaş ısrarla kapalı bırakmak lazım diyor.

Not: Yapılan tuvalete göre belirtirseniz iyi olur. Büyük abdest/kapalı gibi.
Kahir ekseriyet
(01.06.19)
Her şekilde kapalı. Mikropların bulaşmasını önlemek için.


hatun
(01.06.19)
@hatun açık olmasıyla mikrop bulaşması arasındaki ilişkiyi açıklayabilir misin?


@hatun

Klozet fırçasını napıcaz o zaman her zaman açık?


Kahir ekseriyet
(01.06.19)
Kapali bence ya. Elini yikamaya, aynaya bakmaya vs giren neden tuvalet deligini gorsun ki?

Edit: @hatun un linki +1


Linkte sifon çekildiği anda kapalı olması gerektiğini savunuyor. Sonrasında açık olmasıyla alakası yok.

Yapılan tuvaletten bağımsız olarak bence de açık bırakılmalı.


038576
(01.06.19)
kapalı bırakılmalı çünkü klozetin içinde yılan felan olursa açıkken dışarı kaçabilir. sıçarken götü ısırmasından iyidir yani.


dismainpula
(01.06.19)
@dismainpula

Açık bırakalım da çıkacaksa biz klozetin üstündeyken çıkmasın öyleyse:)


Kahir ekseriyet
(01.06.19)
Sadece sifonla alakalı değil aslında. Yıllar önce konuyla ilgili bir yazı okumuştum fakat şu an bulmam mümkün değil. Dilini bile hatırlamıyorum açıkçası.


hatun
(01.06.19)
Kapali.
Neyi havalandiriyorsun ki acik birakasin? Aksine... pisligini yaptigin ve idrarini sicrattigin yuzeylere temas eden su buharlasip banyodaki havaya karisacak... belki de gidip lavabonun yanindaki taragina, disfircana konacak. Dusunmesi bile mide bulandirici.


nax
(01.06.19)
kapalı olmalı çünkü mikroplar hava ile karışıyor, özellikle de duş aldığınız zaman.


candide
(01.06.19)
asıl sifona basılmadan önce kapatmak lazım. en büyük türbülans suyla geliyor.


sttc
(01.06.19)
Açıktı. Kedi olunca mecburen kapalı sürüyor duruyor artık.


baal
(01.06.19)
kapatılacak bir kapak yaptıklarına göre kapatılsın diye yapmışlardır. kapatılmayacak olsaydı kaka yaparken üstüne oturduğumuz, ayakta işerken kaldırdığımız o halka gibi kısmını yaparlardı sadece, kapak olmazdı. klozet de hep açık dururdu.

demek ki kapatılması lazım ki bir kapak var.


kibritsuyu
(02.06.19)
kapalı olmasının hiç bir oneminin olmadıgını dusunuyorum. hayatımda bir tane bile klozet kapagını kapatmadan sifon cekti diye hastalanan insan gormedim. diger taraftan umumi tuvalletten hepatit kapan insanları konu alan haberleri cok duydum.


s0phiesw0rld
(02.06.19)
Kapalı tabiki


all girls dream
(02.06.19)
Ben de bu tarz bi soru soracaktım insanlar genelde nasıl bırakıyor diye ki iyi oldu bunu gördüğüm.

Kesinlikle kapalı bence. Sifondan bağımsız şekilde tuvaletin içindeki mikroplar havaya saçılıp etrafa bulaşabilir. Ayrıca kapalı olması estetik açıdan çok daha uygun. Bi de kapalı olması gerekmese kapak koymazlardı +1

Ben gittiğim misafirliklerde açıksa bile kapatarak çıkıyorum tuvaletten. Ha umumi tuvaletlerde ellemiyorum tabi..


nundu
(02.06.19)
(7)

Direksiyon sınavından kaldım :(

Çok moralim bozuk, bu sabah bir anda bastıran yağmur esnasında sınavdaydım. silecekler yetişmiyor, dikiz aynalar görünmüyor, önüm buğu yapmış, bütün sınav araçları önümde tırlarla beraber trafikte kalmış, dur-kalk dur-kalk yapa yapa bir süre idare ettim. İki araç arası park vs.aynaları düzgün göreme
Çok moralim bozuk, bu sabah bir anda bastıran yağmur esnasında sınavdaydım. silecekler yetişmiyor, dikiz aynalar görünmüyor, önüm buğu yapmış, bütün sınav araçları önümde tırlarla beraber trafikte kalmış, dur-kalk dur-kalk yapa yapa bir süre idare ettim. İki araç arası park vs.aynaları düzgün göremesem de yaptım. Gel gör ki L parkta direksiyonu tam sağ yapmam gerekirken 2 3 sn. geciktim, gerginlikten azcık düz geri geldim. Sonra hemen farkettim tam sağ yaptım ama kurtarmayacağını anlayıp komisyon hocasından "bu beni kurtarmayacak, 1 hamle verirseniz azıcık ileri alıp kurtarayım" dedim. Kabul etmedi. Mecbur o şekil geri geldim ve tekerin biri dışarda kaldı haliyle. Derslerin hiçbirinde burada hata yapmamıştım. Sabahki o 30 dk'yı kabus gibi hatırlıyorum. Halbuki derslerde epey iyiydim, ama yağmur ve komisyon hocası beni çok gerdi.

Not:Komisyoncu tam bir kekoydu. Sürekli beni tersledi, üslubu çok sertti. Yakıt göstergesini sordu, cevap verdim. Devir göstergesini gösterip "bu ne bu da mı yakıt göstergesi" diyor.

Soru: Bir sonraki sınav için önerilerinize açığım :((
PearlJam
(25.05.19)
üzülme, bunlar sonradan gülerek hatırlayacağın anılar olacak. sonraki komisyoncu bu kadar sert olmaz büyük ihtimal.


s0phiesw0rld
(25.05.19)
geçmiş olsun, çok kafaya takma, tabi hoş olmamış kalman ama elinden geleni yapmışsın, öyle çok öküz var maalesef.

benim de başıma benzer bişey gelmişti tabi çok sene evvel o zaman bu kadar detaylı değildi.

neyse, arabaya bindim, geri geri 2 metre önüme bir kamyon yanaştı, sınav sahası sanayinin yolu. neyse tam kırdım direksiyonu, veriyorum gazı yok, veriyorum gazı yok, araba milim yerinden kıpırdamadı, stop etti. döndüm hocaya, hocam araba gitmiyor dedim.

yaa kusura bakma sol amortisör patlak biraz geri çık, direksiyonu çok kırmadan kalk o zaman kalkar demişti hoca.

demesem kaldıramıyorsun deyip bırakacaklardı, yani böyle bin tane aksilik oluyor, çok kafaya takmamak lazım.


Fodera
(25.05.19)
İkincide geçiyorsun :)
bende de öyle oldu maalesef. İki araç arasına parkta hiç takılmazdım ama sınavda benden önceki arkadaşın orada kaldığını söyledi hoca, öyle bir heyecan geldi ki bacağımı zapt edemedim:/ bildiğim ne varsa saniyede unuttum ve kaldım. İkincide gayet sakin, sürece hakim vs geçtim.


Hiç kafanıza takmayın, ilkinde ehliyetini elde edene altın kaplama teslim edilmiyor bu meret.

Şöyle de bir anım var, aynı durumu yaşamış biri olarak, duyuruyu görünce aklıma geldi hâliyle: (bkz: #52713994)


Gerçekten dert etmeyin. Ben de son anda yaptığım bir hata yüzünden kalmıştım. Ama ikinci sefer biraz dikkat ederek geçmiştim. O zamanlar hiç geçemeyeceğimi düşünüyordum. Şimdi iki senedir araba kullanıyorum. Geçeceksiniz endişe etmeyin. Sadece sakin olmaya çalışın.


clones
(26.05.19)
direksiyondan kalmak cok yaygin. sadece paraya uzulebilirsiniz :)

4 arkadasla beraber girdik bi tek ben gectim. oyle olunca sevinemedim bile.

madalya takip eve ugurladilar...


supergirl
(26.05.19)
Tekrar öne gidip düzeltme hakkınız vardı. Komisyon hata yapmış. (Komisyon üyesiyim)


insomnia
(27.05.19)
(6)

Online telefon satın almak

Şimdi galaxy s10e bakıyorum da, yurtdışındayım, dükkanlarda 700 750 euro olan telefon amazonda ebayde 490 550 euro arası. eBayde satan dükkanların onbinlerce oydan yüzde 99 üstünde pozitif puanı da var. Adamlar avrupada geçerli 2 yıl garantisi olduğunu falan da söylüyor, uluslararası versiyon falan
Şimdi galaxy s10e bakıyorum da, yurtdışındayım, dükkanlarda 700 750 euro olan telefon amazonda ebayde 490 550 euro arası. eBayde satan dükkanların onbinlerce oydan yüzde 99 üstünde pozitif puanı da var. Adamlar avrupada geçerli 2 yıl garantisi olduğunu falan da söylüyor, uluslararası versiyon falan filan.

Bunlar nasıl böyle daha ucuza satabiliyor, güvenilirler mi sorayım dedim.
mirafiori
(25.05.19)
türkiye'de de var o olay.

mesela samsung firması kendi mağazasında ya da kendi ithal ettiği cihazları satıyor örnek olarak 10 lira diyelim

ama bizim abizittin telekom da paralel ithalat yapıp, kendi ithal ettiği telefonları kendi garantisini vererek satıyor 8 lira oluyor.

bazı durumlarda samsung garantisini kullanabiliyorsun ama bazı durumlarda da kullanamıyorsun.

apple de var bu mesela. detayını çok bilmiyorum ama bilen arkadaşlar yazar.

belki orada telefona dahil paket falan vardır, görüşme, şu kadar internet dahil falan.


Fodera
(25.05.19)
Operatörler kontratlı satıyor da kontrat yapmam 2 yıla kim öle kim kala. Zaten daha pahalıya geliyor.


mirafiori
(25.05.19)
konratlı satıyorsa zaten pahalıya gelmesi normal değil mi, sonuçta içinde sms paket, internet paketi ve konuşma paketi olacak.


Fodera
(25.05.19)
Bazıları refurbished de olabiliyor. Açıklamaları dikkatli okumanı tavsiye ederim. Orijinal kutu ya da aksesuarlar olmayabiliyor bazen. indirim yakaladığında mağaza ile internet sitesi arasında 100 euroya yakın indirim olabiliyor. Kontratlı için şu an kullandığın hattınla hesaplama yapman gerek. Genellikle daha pahalı olsa da verdiği data bakımından kontratlılar çok daha cömert oluyor ama yine de ben de kontratlı almadım.


nickfury
(25.05.19)
Kullanım ücretleri haricinde ekstra aylık atıyorum 10 20 bişey oluyor telefon ücreti. Kaldı ki, 9 euroluk paketi 20euroya veriyor zaten. Numaraları attım ama o şekilde.


mirafiori
(25.05.19)
bu fiyat farkının oluşmasının en onemli nedeni amazon'un fiziksel dukkan gibi vergi vermemesi, daha ucuza personel çalıştırması falandır. türkiye'de de gittigidiyor daha ucuzdur ama teknomarketler daha pahalıdır. bir de ithalatçı garantisi ile alınırsa fiyat daha da ucuzlar.


s0phiesw0rld
(25.05.19)
(3)

samsung galaxy m20 vs a20

bu iki telefon arasında kalsanız hangisini seçerdiniz? bana m20 daha makul gibi geliyor ama bir sormak istedim yine de.ya da başka öneriniz olur muydu bu fiyatlar civarında?
bu iki telefon arasında kalsanız hangisini seçerdiniz? bana m20 daha makul gibi geliyor ama bir sormak istedim yine de.
ya da başka öneriniz olur muydu bu fiyatlar civarında?
nickalangeronimo
(25.05.19)
Babus m20 den cok memnunum. Rahat birbucuk gun gidiyor. Yogun gunlerde 2 gunu cikariyor. Telefondan baska beklentim yok.


M20 daha populer, ekrani biraz daha ufak ve en onemlisi bataryasi daha uzun gidiyo. Telefon alirken saticinin guvenilirligini de arastırın sikayetvar ile. Alternatif olarak asus zenfone max pro alınabilir, ki onun bataryası daha da iyi.


s0phiesw0rld
(25.05.19)
Rami de daha iyiymis


s0phiesw0rld
(25.05.19)
(6)

dolandırıldım mı, garantisi erken başlayan ürünün garantisi ne zaman biter?

ısmarladığım telefon bugün elime ulaştı, ancak websitesinde seri numarasından aratınca 2020 nisan'ında garantisinin bittiğini görüyorum. satıcıya durumu bildirdim, dedi ki ürünün garantisi fatura tarihinden itibaren 2 senedir ve websitesinde yazan tahmini bitiş tarihidir. doğru mu diyor yoksa doland
ısmarladığım telefon bugün elime ulaştı, ancak websitesinde seri numarasından aratınca 2020 nisan'ında garantisinin bittiğini görüyorum. satıcıya durumu bildirdim, dedi ki ürünün garantisi fatura tarihinden itibaren 2 senedir ve websitesinde yazan tahmini bitiş tarihidir.

doğru mu diyor yoksa dolandırıldım mı? teşekkürler
s0phiesw0rld
(23.05.19)
Marka ne?
Nerden aldiniz?
Nerden sorgulattiniz?


brkylmz
(23.05.19)
marka asus, gittigidiyor'dan, şu adresten sorgulattım:

rma.asus-europe.eu


s0phiesw0rld
(23.05.19)
Faturadaki tarihten itibaren sayacaksin


mariposa
(23.05.19)
benim asus laptop'ta da öyleydi.


Web sitesi asus'un ise asus'a mail atın. Faturayı ürünün seri numarasını da gösterecek biçimde taratıp gönderin. Sitedeki bilgi düzeltilir.

fatura tarihi +2 sene yorumuna katılıyorum.

Bende de benzer durum iphone için vardı. Garanti durumu görünmüyordu sistemde. İletişime geçtim. Düzelttiler.


himmet dayi
(23.05.19)
garantiye ihtiyacın olma olasılıgı yüzde 3-4 gibi. o yüzden takma kafana.


Techsavvy
(23.05.19)
(4)

sinüzit

sinüzit oldum. doktora gidemicem. cuma zaten. eczaneye gitsem bir şeyler verir mi? ne alayım?
sinüzit oldum. doktora gidemicem. cuma zaten. eczaneye gitsem bir şeyler verir mi? ne alayım?
black mamba
(17.05.19)
rinse kit al ve duzenli tuzlu su yap, c vit ve cinko al her gun, su buharı iyi gelebilir, bol sıcak seyler icin. eczacıya da sorabilirsiniz


s0phiesw0rld
(17.05.19)
İlaçlarınızı tabii ki alın ama bir akrata girip çörek otu yağı alın damlalıkla beraber. Başınızı arkaya doğru olabildiğince sarkıtıp burun içine 3-4 damla damlatın , bir kaç gün tekrar edin büyük ihtimalle uzunca bir süre sinüzit ağrısı çekmeyeceksiniz. Zira ben senelerdir çekmiyorum.


synax
(17.05.19)
Sinüs rinse kit.
+
Burunda çok dolgunluk ya da akıntı var ise cold/flu yazan grip ilaçlarından herhangi biri.


Bu arada ritim bozukluğunuz, hipertansiyon hastalığınız vs varsa kullanmayın grip ilacı.


(9)

Neden Laiklik’e Laf Söylenince Herkes Köpürüyor?

Aslında sormak istediğim neden diğer ilkeler önemsiz gibi? Yani Devletçilik ya da Halkçılık ilkesine karşı abuk sabuk laflar söyleyince kimsenin umrunda olmuyor ancak laikiğe bir laf edince ortalık ayaklanıyor.Neden?
Aslında sormak istediğim neden diğer ilkeler önemsiz gibi? Yani Devletçilik ya da Halkçılık ilkesine karşı abuk sabuk laflar söyleyince kimsenin umrunda olmuyor ancak laikiğe bir laf edince ortalık ayaklanıyor.

Neden?
giovanne
(16.05.19)
din işlerini devlet işlerinden ayırınca adamların anasına sövüyorsunda ondan.


mikahakkinen
(16.05.19)
laiklik olmadigi icin sokakta dayak yiyorsun veya ici insan dolu otel yakiliyor mesela ama halkcilik ihlal edilince o kadar asiri goze batan bir sey degil. zaten 2019'da devletcilik ne alaka.


hot potato
(16.05.19)
İnsanoglunun yasam haklarini kazanmak icin senelerce surdurdukleri mucadelenin sonuclarindandir laiklik. Laiklik insanin özgürleşmesidir. İslami geleneklere alışık itaatkar bir halk icin laiklik onemli degildir. Bizim gibi insan haklarina ve sosyal barisa inanan insanlar icin laiklik olmazsa olmazdir. Laf soyletmeyeceksin ki yuz bulamasinlar. O hastalikli beyinleriyle kendi icsel catismalarina mahkum edeceksin laiklige karsi cikan insanlari.


laiklik yok edilmeye calisilan sistemin demirbasi bence, o cokunce ki bayagi zarar gordu zaten, komple cokuyor.


ha laiklik bize uygun mu dersen, bence bol dikilmis kaliteli bir gomlek gibi, ustumuze bir turlu oturmadi gitti.


cooperr
(16.05.19)
Laiklik modern cumhuriyetin temelidir. Laiklik olmadan diğerlerinin hiçbir önemi yok.


caletti
(16.05.19)
Çünkü Türkiye'de din ve özellikle İslam düşmanlığının ve bunun savunuculuğunun kılıfıdır laiklik.


cunku islam sekuler bir din degil ve hristiyanlık gibi zamana uydurulamadı. laikligi de musluman ulkelerden alırsan suudi arabistan'dan farkın olmaz, ki turkiye'de su anda uygulanan sistem tam laiklik degil (kastettigim uniye basortusuyle gitme yasagı degil ama devlet kurumlarında siyasal islamın kullanılmasıyla ilgili). yoksa turkiye avrupa gibi hristiyan bir ulke olsaydı ve toplum dinle arasına mesafe koymus olsaydı laikligin cok onemli bir islevi olmazdı.


s0phiesw0rld
(16.05.19)
Laiklik ve hukuk devleti asgari insani yasam icin olmazsa olmaz iki sart, olmayinca ne olduguna dair cok ornek var. hepimizin son nefesimize kadar bikmadan usanmadan onemini anlatmamiz lazim.


songforsomeone
(16.05.19)
kadın hemşirenin erkeğe müdahale etmemesinin, ramazanda yemek yiyene dayağın, dini eleştirenlerin infazı/yakılmasının devlet tarafından yasalarla korunmaması için laiklik.
diğerlerinin böyle kesin sonuçları olmuyor bir de bu kadar net sınırları yok.

islam hayranı yerleri merak edenler bir kaç yüz km güneyde yaşayabilirler çok meraklılarsa. ya da bunun benzeri olan doğu avrupa ve slav ülkeleri de aynı bok genelde.


logisticsmanager
(16.05.19)
(6)

Parmağımı kestim

İşaret parmağımı eklem bölgesinden kestim. Biraz derin. Parmağı kullanınca kanıyor. Yara bandı yeterli olur mu?
İşaret parmağımı eklem bölgesinden kestim. Biraz derin. Parmağı kullanınca kanıyor. Yara bandı yeterli olur mu?
Pertev nail
(16.05.19)
foto atarmısın?

başka bir yer olsaydı yarım santimden derinse dikişsiz kapanmaz derdim fakat bunda öyle bişey diyemiyorum.

yerinde olsam acile giderdim muhtemelen dikiş atacaklardır.

ayrıca derinse rontgen çekilmesi ve belki tetanoz yapılması da gerekir.

ben elimi deldiğimde öyle yapılmıştı.

ne kadar kısa sürede gidersen o kadar kolay iyileşir zaman kaybetme.


Fodera
(16.05.19)
doktor gorseniz iyi olur. dikis atılması gerekebilir, maddi imkanınız varsa ozele gidin (ozel acil para alıyor mu bilmiyorum). devlette ince dikis olmayabilir. sonrasında baticon + sargı bezine saracaklardır diye tahmin ediyorum

su haber var ama guncel durum nedir bilmiyorum:

www.haberturk.com

sanırsam özellerin acilinden halen para alınıyormuş:

eksisozluk.com


s0phiesw0rld
(16.05.19)
devlet hastanelerinin attığı dikişler son derece güzel.

eğer plastik ve rek. cerrahi bakmayacaksa özel hastanede aynen devlet hastanelerinde olduğu gibi acil tıp teknisyenleri atacaktır. devlet hastanesi de gerek duyarsa seni plastik cerrahiye yönlendirir zaten ya da ciddiyse icapçı bile çağırabilirler.

özel hastaneye 100 hasta geliyorsa devlet hastanesine bunun 10 katı fazlası gelir ve tecrübe konusunda bu çok iyi bişey.

sağlık güvencen yoksa bile acil gideceğin için tamamen ücretsiz tedavi olacaksın.


Fodera
(16.05.19)
Tendonda sıkıntı var mı? Parmağını hareket ettirebiliyosun değil mi?


(s)AINT
(16.05.19)
Benim de baş parmağım eklem yerinden camla kesilmişti. "Bu kadarcık kesi için dikiş mi atılır?" diyip acile gitmemiştim. Steril striple kapattığım, düzenli pansuman yaptığım ve parmağımı çok kullanmamaya çalıştığım halde iyileşmesi uzun sürdü. Bence acile git, ne yapılması gerektiğine hekim karar versin.


İlginiz için teşekkürler arkadaşlar kanama geçti ve parmağımı hareket ettirebiliyorum sadece biraz ağrı oluyor. Yarın bi doktora göstericem.


Pertev nail
(16.05.19)
(6)

Alman otelden kaçtı

sokakta yatan Alman adamı boktan bir otele götürdük. baştan da dedik ki "bak otel kötü haberin olsun." "dışarıda yatmaktan iyidir". dedi.tabii biz ısmarlıyoruz. 2 gecelik parasını verdik ayrıldık.ertesi gün gidip bakayım ne halde, dedim. gittim ki adam bir gece bile kalmadan ayrılmış otelden.arkadaş
sokakta yatan Alman adamı boktan bir otele götürdük. baştan da dedik ki "bak otel kötü haberin olsun." "dışarıda yatmaktan iyidir". dedi.

tabii biz ısmarlıyoruz. 2 gecelik parasını verdik ayrıldık.

ertesi gün gidip bakayım ne halde, dedim. gittim ki adam bir gece bile kalmadan ayrılmış otelden.

arkadaşla adamı otele götürürken yolda "böbreeek" diye espri yapmıştım arkadaşa. ona mı takıldı ki? Türkçe bilmiyordu.

yer: anadolu'nun orta büyüklükte bir ili.
bonanza
(15.05.19)
Belki aldılar böbreği hakkaten.


Aerdem
(15.05.19)
anadolu’nun orta büyüklükteki bir şehrinde -turistik bile olsa şehir- sokakta yatan alman adamdan her şey beklenir bence.
gezgin gibi bir adam mıydı?
türkçe bilmediğine göre uzun yıllar türkiye’de yaşamıyor herhalde.
almanlar hesap kitap adamıdır yani sokakta yatacagını hesaplamıştk büyük ihtimal
ve de almanlar karşılıksız iyiliğe anlam veremezler. bunlar dönüp benden parayı isteyebilirler, karşılık bekleyebilirler, böbreğimi çalabilirler veyahut da gebe kalmayayım diye (deyim anlamıyla) sıvışmıştır ortadan.


maq
(15.05.19)
@maq +1

almanlarda olduğu gibi kuzey avrupalılarda da var bu. içinden geliyor bir ikramda bulunuyorsun kendini borçlu hissediyorlar.


heidi'nin dedesi
(15.05.19)
Ajan da olabilir, ulkemiz ajan kayniyor malum

Ikinci ihtimal olarak da otel o kadar boktandi ki disarida kalmayi tercih etti


s0phiesw0rld
(15.05.19)
bu arada vur patlasın çal oynasın eglenen bir japon’un başına gelmiş:
adamın koluna girerek kandırıp taksiye bindirmişler, bir otele götürüp cüzdanını falan çalmışlar. siz yine insaflı çıkmışsınız yani.
belki almanın aklına bu tip hikayeler geldi.:/


maq
(15.05.19)
Tanimadigim biri bana durduk yere bir otel ismarlasa isterse 10 yildizli otel olsun kalmam. Sokakta yatarim daha guvenli.


dunal
(16.05.19)
(3)

Semtte bir sürü kapanan dükkan olması

Dün akşam bir tur atayım dedim semtte, dolaşırken yaklaşık 35 kiralık gördüm. Bu dükkanların çoğu birkaç ay öncesine kadar iş yapıyordu. Kriz dediğimiz şey bu mudur?
Dün akşam bir tur atayım dedim semtte, dolaşırken yaklaşık 35 kiralık gördüm. Bu dükkanların çoğu birkaç ay öncesine kadar iş yapıyordu. Kriz dediğimiz şey bu mudur?
insomniac
(15.05.19)
kriz artı fahiş kira. emlak sektörü öldürmeye oynuyor.


mikahakkinen
(15.05.19)
Bu daha baslangic bence, hele secim de gecsin...


s0phiesw0rld
(15.05.19)
Benim sokakta da pazar saydik 5 kiralik dukkan var bos


steward
(15.05.19)
(15)

Dolandırıcı mı sizce? (Couchsurfing)

Dün cs’den bi mesaj geldi. Adam diyor ki profilin çok hoş, kafa birine benziyorsun. Pariste iş imkanı ararsan bana watsaptan yaz. Profiline baktım. 13 kişiyi ağırlamış evinde. Yorumlar güzel. 9 tane de kişisel referansı var.Watsaptan yazdım. Nerden buldun beni diye. Rastgele bulmuş. İşin ilginci be
Dün cs’den bi mesaj geldi. Adam diyor ki profilin çok hoş, kafa birine benziyorsun. Pariste iş imkanı ararsan bana watsaptan yaz.
Profiline baktım. 13 kişiyi ağırlamış evinde. Yorumlar güzel. 9 tane de kişisel referansı var.
Watsaptan yazdım. Nerden buldun beni diye. Rastgele bulmuş. İşin ilginci ben cs’de çok aktif de değilim.
Neyse merak ettim yazmaya devam ettim, öğrenciyim yazın gelsem bana iş bulur musun dedim.
Neler yapabileceğimi sordu, cv’mi istedi falan.
Sonra arkadaşlarına da haber verdiğini söyledi.
Adam Ciddi ciddi benm için iş bakıyor, yapabileceğim işlere göre. Personal trainerlıktan tut bodyguard’lığa kadar.

Neyse en son dedi ki arkadaşlarıma haber verdim cv’ni yolladım, haber gelince yazarım. Eğer iş bulamazsak sen yine de gel bana 1 ay personal trainerlık yap.

Sonrası sohbet muhabbet.

Sizce bu işin gerçek olma ihtimali nedir? Benzer şeyler yaşayan veya Reddit’te falan benzer hikayelere denk gelen var mı. Bi yandan insan işkilleniyor organ mafyası çıkar mı diye. Ama referansları baya iyi gibi.
adwokat
(12.05.19)
daha önce hiç böyle bir şey görmedim. Profilini o kadar hoş yapan nedir acaba.
Adamın ciddiyetini anlamak için uçak bileti/1 aylık personal trainerlık ücretinin peşin alınması teklifinde bulun bakalım ne diyecek.
organ mafyası o kadar uzaktan uğraşmaz, senden para koparmaya çalışmasın da.


senolll
(12.05.19)
aynı şekilde benim arkadaşıma da böyle bir muhabbet denk geldi, çocuk biraz saf ve gitti eşcinsel çıktı adam falan fişman uğraştı baya. romanya bükreşte yaşanmıştı bu olay da.


dismainpula
(12.05.19)
Eşcinsellerin böyle bir taktiği var. Bana da chat programında denk gelmişti.


olaylar olaylar
(12.05.19)
Sorayım mı adama direkt, eşcinsel misin diye? Veya eşcinsel olsa bile beni ne ilgilendirir ki ben gider işime bakarım, ters bi şey yaparsa sümsüğü yer. Doğru mu düşünüyorum?


adwokat
(12.05.19)
Escinseldir.


fransız abi seni emiklemek istiyor.

bana da geliyor böyle üstü kapalı ılık teklifler couchsurfing ve diğer sosyal medya sitelerinden. gülüp geçiyorum cevap vermiyorum.


heidi'nin dedesi
(12.05.19)
Lann bi baktım da 12 surfer erkek sadece 1 tanesi kadın :)


adwokat
(12.05.19)
ooo ılık meltemler...

"kafa birine benziyorsun." demesi işkillendirdi beni. kafa ama neyin kafası?


bonanza
(12.05.19)
Ilık olsa bile ben gitsem bana napabilir ki? Bi dokunmaya kalksa üflesem uçar öyle biri. Büzüğü yemez yani.


adwokat
(12.05.19)
çok güvenme yine de adamları vardır belki. pulp fictionda yeşil yol zencisi adama bile neler yaptılar.


bonanza
(12.05.19)
adam gay işte. ama seni iyi bulmuş valla saflığa bakılırsa.
foto var mı gönder bakayım yazın londra'da iş bulayım sana.

bu arada bu tip şeylere inanmayın kanmayın çünkü çalışma izni olmadan avrupa'da çalışamazsınız. adamın iliğini emiklerler. öyle turist vizesiyle falan çalışamazsınız.


ozdek
(12.05.19)
Gidesin var gibi sanki :)
Adamın çöplüğüne gidiyorsun, üflemenin kuvveti sağlam olmalı


karşılıksız iyilik olmaz bu dunyada. organ mafyası olabilir, gay olabilir bilemezsin. adam sana iş bulacaksa ve sen adamın isteklerine karşılık vermeyeceksen seni işten attırır en basit örnek olarak. zaten çalışma vizen olmadan iş de bulamazsın.


s0phiesw0rld
(12.05.19)
Bence siz bu saflikla kapi disina cikmayin.


oscar
(12.05.19)
@heidi'nin dedesi :D haklı bence.


piremses
(13.05.19)
(2)

reddit de türkçe açılmış posta ingilizce yorum

yazma ne oluyor tam olarak?yani reddit de /r/turkey e giderseniz görürsünüz.bazı başlıklar ingilizce içerisinde türkçe yorumlar karışık. hadi buna eyvallah datürkçe başlıklara ingilizce yorumların sebebi nedir?buradakilerin %99 u türk zaten yabancı biri bi post açmadıkça(turisttir, öğrencidir vs.) b
yazma ne oluyor tam olarak?
yani reddit de /r/turkey e giderseniz görürsünüz.
bazı başlıklar ingilizce içerisinde türkçe yorumlar karışık. hadi buna eyvallah da
türkçe başlıklara ingilizce yorumların sebebi nedir?
buradakilerin %99 u türk zaten yabancı biri bi post açmadıkça(turisttir, öğrencidir vs.) böyle ortaya karışık takılmak da ne bileyim.
melancholia
(12.05.19)
Ingilizcesini gelistirmek istiyordur belki :D ya da turke anlayip yazamayan bir yabanci ingilizce yazabilir.


s0phiesw0rld
(12.05.19)
zannediyorsun ki r/turkey i sadece turkler okuyor. birsürü yabancı takip ediyor. amaç yabancıların ülkede olup bitenden, userların yorumlarından haberdar olması.


sttc
(12.05.19)
(9)

Dolandırılan Boğaziçi öğrencisi olayı

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hizira-mat-oldu-41211093Bir insan nasıl bu kadar saf olabilir? Tuhaf bir olay değil mi?
www.hurriyet.com.tr

Bir insan nasıl bu kadar saf olabilir? Tuhaf bir olay değil mi?
horowitz
(12.05.19)
tuhaf değil. boğaziçi öğrencisi de olsa insan, insandır. ben kanmam diyen adamdan korkmak lazım bence. herkes kandırılabilir. kimi polisten savcıdan korkup kanar, kimi bulgar kıza kanar, kimi falcıya, kimi hacı hocaya... örnekler arttırılabilir.


sutlu nescafe
(12.05.19)
haberi o çocuk okusa o da aynı soruyu sorar muhtemelen. dolandırıcıların insanın ağzından girip burnundan çıkması artı karşı tarafın saflığı ve dalgınlığı falan bir araya geldiği zaman @sutlu nescafe'nin de bir kaçını saydığı bir sürü örnek ortaya çıkıyor.


nrmnm
(12.05.19)
Aynı tipler hep karşıma çıkıyor. Önce para ister yok dersen yemek al der falan.. yolda rastladığımız "selamın aleyküm bişey sorabilir miyim" ciler bunlar.


horowitz
(12.05.19)
Bence öngörülebilir bir sonuç. İnsanlara daha çocukluklarından itibaren deneyimledikleri (afedersiniz) boktan dünyadan çok daha iyi dünyanın olduğunu kabul ettirirseniz realiteden kopar. Cin- evliya vs hep o anlatılan hipergerçekliği arar. Fetö tarafından zihni yıkananlar da böyle, "god has a plan for you" diyen evanjelist(ya da neyse) müminler de öyle.
Ha, dindar olmayan kanmaz mı? O da kanar ama başka şeylere; mesela titan saadet zinciri, mesela çiflikbank vs. Onlar hipergerçeklik değil, para ararlar


r evolution
(12.05.19)
Boğaziçi öğrencisi olması onu zeki yapmıyor. EE veya Bilgisayar okusa şaşırırdım.


Elduinnnn
(12.05.19)
Satranc turnuvasi kazandigina gore zeki bir cocuk aslinda ama din ile cinsellik insanlarin kolay kanabildigi konular.


s0phiesw0rld
(12.05.19)
İşin içine para, altın gibi şeyler girdikten sonra durup bir düşünmek için normal bir zekaya sahip olmak yeterli bence. Ne kadar kafası bir şeylerle doldurulmuş, ne kadar din konusunda hassas olursa olsun hiçbir mantıklı tarafı yok bu olayın. Çocuk gerizekalı gibi davranmış.


aquarium
(12.05.19)
Cemaatler ve tarikatlar boşu boşuna çalışmıyor işte. Onların yarısı kadar atatürkçüler! çalışsaydı marsta mangal yapıyor olurduk. Bu kadar çalışmanın sonucunda insanlar bu hale geliyorlar. Normal.


sndy
(12.05.19)
bir dolandırma olayında dolandıran mı daha zekidir, dolandırılan mı? bunun cevabını ver kendi kendine önce sonra boğaziçili mi, canan karatay mı, einstein mi bulursun.


dismainpula
(12.05.19)
(4)

5000 liranızı 1-2 aylık süre içerisine nasıl değerlendirirsiniz?

5-10bin aralığındaki senaryolar da düşünülebilir.
5-10bin aralığındaki senaryolar da düşünülebilir.
nıç
(10.05.19)
1-2 ay içerisinde kesin lazımsa dolar almak riskli olur bence. doların çıkma ihtimali seçim gerilimiyle birlikte yüksek ihtimal olsa da yine de diken üstünde duracaksınız. vadeli daha garanti, döviz daha riskli ama getirisi daha fazla olabilir. eğer mutlaka döviz alacağım, yükselir diyorsanız da hepsiyle almayın.


s0phiesw0rld
(10.05.19)
çok bi miktar olmadığından döviz faiz getirisi falan da pek bi şey olmaz. durur öyle.


yuzo
(10.05.19)
fenerbahce hisse hedetleri 3 hafta içinde 10.000'tl ye 2.500 kazanç verdi.

beşiktaş'lıyım hiç affetmem:)


Geçen hafta 4.000 liraya dolar aldım. Bugün itibariyle 150 lira arttı. Bu trendi korumaz ama 2 ayda 500 lira falan getirisi olabilir.


himmet dayi
(10.05.19)
(4)

ötv indirimlerinin kalkması telefonlara ne zaman yansır?

çoktan yansıdı mı yoksa?
çoktan yansıdı mı yoksa?
s0phiesw0rld
(01.05.19)
ötv indirimi yoktu, tüm telefonlar için %25 olan ötv bazı telefonlar için %40 bazıları için %50'ye çıktı. hepsiburada yansıtmak için stok yok yazdı çoğu telefonuna, yansımıştır muhtemelen.


signore
(01.05.19)
daha net olayım:

aşağıdaki telefonlar dün daha mı ucuzdu, ya da hala aynı mı?

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com


s0phiesw0rld
(01.05.19)
gönderdiğin linktekiler alt orta segment,
ortalama 150 ila 300 TL arası zam geldi


technicalte
(01.05.19)
teşekkürler, almak için acele etmeye gerek yok o zaman.


s0phiesw0rld
(01.05.19)
(3)

Ziraat mobil döviz talimatı

Ziraat mobilden döviz kuru şu kadar olunca sat diye talimat verebiliyor muyuz? Veriyorsak nasıl oluyor?
Ziraat mobilden döviz kuru şu kadar olunca sat diye talimat verebiliyor muyuz? Veriyorsak nasıl oluyor?
Pertev nail
(11.04.19)
Hiçbir banka uygulamasında böyle bir özellik yok.


mg3929
(11.04.19)
tfx target'ten verebiliyorsun ama tavsiye etmem, şikayet çok.


s0phiesw0rld
(11.04.19)
Garanti'de var.


(7)

Mobilden rahat hisse alınacak banka/app önerisi

Şu anki maaş hesabım işbankta. Oradaki hesabım maaş birikim vbb olduğundan çok bu işte kullanmak istemiyorum.Belli bir miktar 5-6k tutarında birikimle sürekli al sat yapacak bir banka hesabı kazım. Fakat bu işi mobilden yapacağımdan uygulamasının da iyi olması gerekiyor. Enpara, Cepte Teb filan var.
Şu anki maaş hesabım işbankta. Oradaki hesabım maaş birikim vbb olduğundan çok bu işte kullanmak istemiyorum.

Belli bir miktar 5-6k tutarında birikimle sürekli al sat yapacak bir banka hesabı kazım. Fakat bu işi mobilden yapacağımdan uygulamasının da iyi olması gerekiyor. Enpara, Cepte Teb filan var. Siz hangisini tavsiye edersiniz?
KaraSakall
(06.04.19)
enparada hisse/borsa yok.

Yapıkrediyi öneririm.


tinky winky
(06.04.19)
Ben de yapıkrediyi duymuştum, bir de ziraat’ı övüyorlardı.


alcatraz
(06.04.19)
Ceptetebde hisse var bildigim kadariyla.

Borsada islem yapmanizi da pek tavsiye etmem acikcasi. Ky tuzagidir.


s0phiesw0rld
(06.04.19)
Cepteteb ve Vakıfbank olabilir ikisi de iyi.


Topalordek
(06.04.19)
cepteteb'de hisse al/sat var ama ayrica "teb pratik borsa" adinda ayri uygulamasi daha var. ayni sekilde isbankasinin ve garanti'nin de borsa icin ayri uygulamalari var diye biliyorum. sorudan bagimsiz olarak, surekli al/sat yapmak istiyorsaniz bankadan ziyade brokerlara yonelmeniz komisyon, esneklik vs acisindan daha rahat olur.


crucio
(06.04.19)
cepteteb'de hisse al/sat var ama ayrica "teb pratik borsa" adinda ayri uygulamasi daha var. ayni sekilde isbankasinin ve garanti'nin de borsa icin ayri uygulamalari var diye biliyorum. sorudan bagimsiz olarak, surekli al/sat yapmak istiyorsaniz bankadan ziyade brokerlara yonelmeniz komisyon, esneklik vs acisindan daha rahat olur.


crucio
(06.04.19)
ziraat hesabın varsa ziraat yatırım'ın web arayüzünü çok beğendim, zborsa uygulaması var fena değil, komisyon oranları güzel, diğerlerini bilmiyorum ama işbank'la kıyaslanamaz.

uygulama şu: www.youtube.com


(4)

Kumarbaz biri nasıl durdurulur ???

evde bir adet kumarbazımız var,internetten slot makinalarına giriyor oynuyor genelde kazanıyor tamam ama kazandığını kaybediyor durmasını bilmiyor. Kaybedince de sinirli oluyor tabi. Teknolojiden pek anlamıyor, bir ara ücretsiz oynatan sitelerde oyun açıyordum (yoksa başımın etini yiyordu) oraları
evde bir adet kumarbazımız var,internetten slot makinalarına giriyor oynuyor genelde kazanıyor tamam ama kazandığını kaybediyor durmasını bilmiyor. Kaybedince de sinirli oluyor tabi.

Teknolojiden pek anlamıyor, bir ara ücretsiz oynatan sitelerde oyun açıyordum (yoksa başımın etini yiyordu) oraları çözdü hemen. Gerçek sitelerde oynuyor artık ben de yanında durup biraz kazanınca kesiyordum modemin WİFİ bağlantısını.

örneğin: 250 tl varken 1000 yapayım kaçıcam diyor, 1400 oluyor 2500 yapayım dur diyor! yapma etme diyince de kalayı basıyor. Ondan böyle bir çözüm bulmuştum. geçen 1500 varken kestim interneti,bu ara çok oluyor ben de bağlanamıyorum dedim.

Artık ya hotspot yapmayı mı öğrendi diğer arkadaşlarından yoksa direk telefondan girip mi oynadı bilmiyorum sabaha kadar kaybetmiş yine...

eve jammer almak dışında aklınıza gelen bir yöntem var mı?

söz konusu kişi kadın,pek farkeder mi bilmiyorum ama süper bir teknoloji bilgisi yok. belki benim düşünemediğim bir şey kalmıştır diye soruyorum.
bialo czerwoni
(06.04.19)
geçmiş olsun, mobilden giriyordur diye tahmin ediyorum.

maddi durumunuz el veriyorsa psikoterapi yardımcı olabilir belki.

eğer uslanmazsa ve kendine bir sınır koymazsa ilişkiyi kesmekle vs tehdit edin. kumarbazlık çekilir dert değil.


s0phiesw0rld
(06.04.19)
aileden biriyse hukukçu birinden yardım alın. kredi çekmesi, banka hesabı açması, menkul - gayrimenkul alım satımı yapması imkansız hale gelsin. psikoterapiye başlatın.

aileden değilse direkt hayatınızdan çıkarın.


zgrydn
(06.04.19)
Siz bir şey yapamazsınız, belki bir psikolog, psikiyatrist veya AMaTEm. O durumda bilr garanti olmayabilir. Maddesel desteği kesmek en önemli durum. Bir de dikakt edin kendi batağına sizi de çekmesin.


KaraSakall
(06.04.19)
bunu kişiyi kandırmakla yapamazsınız, öncelikle karşınızdakinin bu hareketinin bir sorun olduğunun farkına varması ve kumar problemi olduğunu kabul etmesi gerekli ki bu durumu düzeltmek istesin. modemi kapatarak sorunu çözmez, ertelemiş olursunuz sadece. ayrıca bu durumu kendisi düzeltmek istemediği sürece siz bişey yapamazsınız.

sizin yapabileceğiniz şey bu işler için kendisine kattiyen maddi destek sağlamamak, sağlayan varsa engel olmak ve bundan rahatsız olduğunuzu kişiye açık açık belirtmek, gerekirse ilişkinizi kesmek. sizin kimliğinize telefonunuzla filan adınıza kredi çekemeyeceğinden emin olun, kendinizi güvenceye alın. gerisini bırakın kendi düşünsün, parasız kalınca aklı başına gelir. aile bile olsa her koyun kendi bacağından asılıyor.


taurina
(06.04.19)
(7)

Kararında az alkol tüketmenin sağlığa zararları

https://m.ensonhaber.com/az-alkol-tuketimi-bile-felc-riskini-artiriyor.htmlEğer Çin’deki araştırmadaki gibi az ve kararında alkol tüketimi bile felç riskini artırıp tansiyona kalbe ciddi zararları oluyorsa; niçin Avrupa insanının ortalama ömrü Türk ve Ortadoğu insanından daha uzun? İsveç’te Almanya’
m.ensonhaber.com

Eğer Çin’deki araştırmadaki gibi az ve kararında alkol tüketimi bile felç riskini artırıp tansiyona kalbe ciddi zararları oluyorsa; niçin Avrupa insanının ortalama ömrü Türk ve Ortadoğu insanından daha uzun? İsveç’te Almanya’da Danimarka’da bizim burada çay kahve tükettiğimiz gibi tüketmiyorlar mı alkoller? Ama ortalama ömürleri 80-82 den başlıyor
siyah giyen adam
(05.04.19)
2. soruya cevap: hayır.

yaşam süresine etki eden çok faktör var. beslenme, hava, spor, genetik gibi. sadece alkolle bu konuda bir ilişki kuramazsın.


Araştırma doğru bulgulara sahip gibi duruyor. Alkolün azı da zararlı bence.
Ama uzun yaşamak ayrı bir olay. Bir de ortalama ömür bambaşka bi olay... burada mesela binlerce genç insan trafik kazasında askerde iş kazasında ölüyor; bu da bizim ortalam ömrümüzü azaltıyor istatistiki olarak. Aynı şekilde şehri hayatımız stresimiz öldürüyor bizi genç yaşlarda...Anadolu da köylere bi git bakalım 70 yaşın altında insan var mı?
Bir de Avrupa da da sıfır alkol tüketen insanlar tanıdım.


trgydl
(05.04.19)
turkiye'de ortalama bir insan gunde muhtemelen 2-3litre cay kahve tuketiyordur. gunluk 5 yildir yurtdisinda yasayan biri olarak gunde bu kadar alkol tuketen hic gormedim. gencler ergenligin verdi gazla biraz fazla bira tuketiyor o kadar. yetiskinler arasinda cilginlar gibi alkol alan cok nadir. hatta hic alkol tuketmeyen yada sadece ozel gunlerde 1 bardak sarap icen kesim cok fazla. ayrica ortalama yasam omrunu sadece alkol tuketimine baglaman komik olmus. avrupalilarin uzun yasamasinin bence en buyuk sebebi duzenli spor yapiyor olmalari ve saglikli beslenmeleri.


crucio
(06.04.19)
Az alkolle yaşam süresi arasında bir korelasyon olduğunu düşünmüyorum. Avrupalıların çok yaşamasının sebebi sağlık hizmetlerinin gelişkinliği çalışma koşulları ve çevre şartları olabilir tahminim.


un
(06.04.19)
Avrupalılar daha az stresli yasiyor. Stres oldurucu bir sey gercekten.

Bu arada dedem (annemin babasj) ve yakin birkac arkadasi 45-50 yasina kadar agir alkolikti. Kendilerini sonradan dine adayip bıraktılar. Valla su an zimba gibi. Babami dedem, dedemi babam zannederler. 80 kusur yasinds. Hala yasini soranlara espirisine 55 diyor ve insanlar ciddi ciddi inaniyor.


Geçen gün çay içmenin kanse riskini arttırdığı bukundu diye yazıyordu bir yerlerde. Her şeyin yararı yanında zararı da var. Az tuketirsen ciddi bir zararı olacağını sanmıyorum.


prizmatik
(06.04.19)
az alkol tüketmek bile zararlı olabilir ve ben alkol kullanmam ama türkiye'de gereksiz stresle yaşayarak, hormonlu sebze, meyve ve et yiyerek, kanserojen havayı koklayarak, ağır metalli suyu içerek bunun bin beterini sağlığımıza yapıyoruz ve kanser vakaları hızla artıyor.

tabii, bu saydıklarımı dinci haber kanalları dikkate almaz.


s0phiesw0rld
(06.04.19)
(6)

şeker hastalığının göze vurması

2 hafta önce babamın durduk yere kilo vermeleri başladı. 1 haftada 7 kilo verdi çok yediği halde. gözlük kullanıyordu, bulanık görmeye başladı. numarası yükselmiş. sonrasında dahiliyeye gittik ve şekeri 500 küsürlerde çıktı. gözü, kilo vermesi şekere bağlıymış yani. ilaçlar diyetler derken kilo aldı
2 hafta önce babamın durduk yere kilo vermeleri başladı. 1 haftada 7 kilo verdi çok yediği halde. gözlük kullanıyordu, bulanık görmeye başladı. numarası yükselmiş. sonrasında dahiliyeye gittik ve şekeri 500 küsürlerde çıktı. gözü, kilo vermesi şekere bağlıymış yani. ilaçlar diyetler derken kilo aldı, şekerini düşürdük vs. hatta şekeri fazla düştü. bu sefer de gözlükle görememeye başladı. gözlüğünü takmıyor 3-4 gündür. 20 yıldır gözlüksüz göremeyen adam şimdi "iyi ki şeker çıkmış yav, gözlüğü attım işte" diye seviniyor. ama bu durum normal mi diye endişeleniyorum. birden bire görme yetisini kaybetmesinden korkuyorum. böyle bir durum yaşayan var mı?
benim de babam yıllardır şeker hastası ve belli aralıklarla gözlerini kontrol ettirmesi gerektiğini biliyorum ondan. göz diplerinde birikme mi oluyormuş, o tarz bir şey diyordu.

sizin bahsettiğiniz tarzda bir şey hiç duymadım, görmedim. bizimki gözlük takmıyor, o yüzden de olabilir tabii ki ama bi göz doktoruna görünmesinde fayda var gibi babanızın.


telaşlandırmak istemem ama şeker hastalığında gözler çok risklidir. gözlerin o durumda olması normal. gözü besleyen kan damarları genelde yıpranıyor zamanla. bu da gözde kanamalar yapabilir. göz de görme kaybı olabilir.
şekerine dikkat etmeye çalışın.


kitik
(04.04.19)
Babanizin sekeri cok yukseldiginde hiperglisemi miyopu yuzunden gozluk derecesi gecici olarak artmistir. Sekeri normale inince de gozluk derecesi azalmistir. Doktor degilim, yorumum.


s0phiesw0rld
(04.04.19)
annem şekerden sağ gözünü tamamen kaybetti. göz damarları kurumuş. yapılacak hiçbir şey yok. ama sizinki biraz değişik geldi. şekere dikkat! hep kontrol altında olması gerekiyor şeker hastalarının. geçmiş olsun.


naksidil
(04.04.19)
@naksidil size de çok geçmiş olsun, çok üzüldüm :(


ben de 22 yaşındayım, optik sinir hipoplazisi var gözümde. doktorların ilk sorusu annen şeker hastası mı olmuştu. o yüzden dikkat etmek ve kontrol altında tutmak lazım sürekli.


tabirimekruh
(04.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.