Giriş
(8)

Yurt dışından gelen hediyeye vergi verilmesi sorunsalı

Arkadaşlar merhabalar. Eşimin arkadaşı Amerikadan 1 hafta önce Ups ile iki çocuğumuza yılbaşında giymeleri için elbise yollamıştı . Gönderildikten 2 gün sonra havayolu aracılığıyla Türkiye'ye geldiğini öğrendik . Sonra baktık kargo bir türlü gelmiyor. Sonradan öğrendik gümrüğe takılmış. Ups bize onl
Arkadaşlar merhabalar. Eşimin arkadaşı Amerikadan 1 hafta önce Ups ile iki çocuğumuza yılbaşında giymeleri için elbise yollamıştı . Gönderildikten 2 gün sonra havayolu aracılığıyla Türkiye'ye geldiğini öğrendik . Sonra baktık kargo bir türlü gelmiyor. Sonradan öğrendik gümrüğe takılmış. Ups bize online yoldan göndermek üzere bir pdf gönderdi. Şimdi merak ettiğim şey şu : Hediye olduğu için etiket falan yok şimdi devlet bize hediye için de vergi mi kitleyecek? Eğer vergi ödeyeceksek (ödersek bize bu vergiyi ödetenlerin ta 7 ceddini) ne kadar olacak bu miktar?

Teşekkürler şimdiden.
maschinengewehr
(24.12.20)
Gümrüğe tabi ürünler yurtdışına girerken vergilendirilir. Gümrük kanununda yazar. Hediye olması farketmiyor. hatta sembolik olarak 1-2 dolar gibi fiyatla faturalansa bile, açıp rayiçini belirleyip öyle vergilendiriyorlar.

Dışarı döviz çıkmasın diye son 2-3 yıldır çok sıktılar.


efruz
(24.12.20)
evet hediye olunca da vergi veriliyor. yurtdışı ile bağlantısı olan bir çok insan oradaki tanıdıklarına hediye kabul etmediğini söylemek zorunda kalıyor hatta benim bildiğim.


jamiro
(24.12.20)
Gecmis olsun, depoda bekledigi gun icin de sizden para talep edecekler.


Hediyeye yurtdisinda da vergi var, sacma ama boyle. Hediye ayagina millet vergi kaciriyor diye muhtemelen.


cooperr
(24.12.20)
Amazon.com dan yakın miktar ve tutarda sipariş oluşturun. Size yaklaşık gümrük vergisi hakkında fikir verir.

Hediye ayağına vergi kaçırmak çok ayıp. Dostunuz size hediye gönderdiği için kamu mağdur oluyor. Zaten bir şeyin yasal ile hukuki olması arasında da zerre fark yok.
Türk öğün çalış öde


r evolution
(24.12.20)
Arkadaşlar hepinize minnettarım güzide yanıtlarınız için . Belki de vereceğim vergi ile Türkiye'de elbisenin tutarı kadar para vereceğim muhtemelen . Bizi bu hale sokan yayında ve yapımda emeği geçen herkesin tek tek abv.


maschinengewehr
(24.12.20)
Üzerinde hediye diye beyan edilmesi bir şeyi değiştirmez önemli olan gümrüğe tabii olup olmamasıdır her ürüne hediye diye yazılabilir. Etiketinin olup olmaması da bir şeyi değiştirmez sonuçta etikete isteilen fiyat yazılabilir gümrüklerin her ürün için kendi tarifesi var. Aslında hiçde saçma değil gümrük politikaları son derece mantıklı ve bütün dünyada üç aşağı beş yukarı aynı (dönemsel olarak değişebilir) hem hizmet isteyeceksin, hem cari açıktan şikayet edeceksin hem de vergiden şikayet edeceksin asıl tuhaf olan bu. Ayrıca 2018'de bir çok ithal ürüne gümrük vergisi getirildi öncesinde alibaba, ebay vesaire gibi sitelerden ne kadar çerçöp varsa alınıyordu dövizimiz yurtdışına akıyordu devlet uluslararası anlaşmaların izin verdiği ölçüde kısıtlama getirdi hem yerli üretici korundu hem de bu kadar yüksek cari açığı olan bir ülkenin dövizinin yurtdışına akması azaltıldı.


berkan11
(24.12.20)
Üzerinde "hediyedir" yazıp yazmaması bence de bir şeyi değiştirmez. Ama insan yerine konulsaydık da beyanımız yeterli olsaydı mesela?
Çözüm isteyene çözüm var. Senelik toplamda farz-ı misal "bir asgari ücret tutarını geçen hediyeler vergilendirilir" dersin olur biter.

Yetişkin bir vatandaşın vergisi ödenmiş alın teri karşılığını nereye harcayacağı yasal değil eğitsel bir mevzudur. 12 yıllık zorunlu eğitimin olduğu bir ülkede bu konuya ilişkin tek satır bir kazanım planı olmaması konunun ne kadar ciddiye alındığı hakkında yeterlidir diye düşünüyorum


r evolution
(24.12.20)
(3)

Ps5 hakkında birkaç soru

Ps5te geriye dönük PS4 oyunları oynanacağı söylendi. Malumunuz PSN plus'ta PS4 e dair oyunlar var acaba ps5 buradaki oyunları mı destekleyecek yoksa ayriyetten ps5 sistemine satın alınacak PS4 oyunları mı desteklenecek ? Bir de varsayalım hazır PSN plus abonesiyiz ps5 çıktığında kütüphanemize konsol
Ps5te geriye dönük PS4 oyunları oynanacağı söylendi. Malumunuz PSN plus'ta PS4 e dair oyunlar var acaba ps5 buradaki oyunları mı destekleyecek yoksa ayriyetten ps5 sistemine satın alınacak PS4 oyunları mı desteklenecek ?

Bir de varsayalım hazır PSN plus abonesiyiz ps5 çıktığında kütüphanemize konsolu almadan oyunları ekleyebilecek miyiz ? Ben daha kararı bir donanım çıkana kadar konsolu alma işini ertelemeyi düşünüyorum (6 ay kadar) ve beleşe PSN + oyunlarını da ufaktan eklemeyi planlıyorum da :)


Yanıt veren tüm iyi yürekli arkadaşlara benden teşekkürler şimdiden .
maschinengewehr
(20.10.20)
Ayrica ps5 sistemine almana gerek olmayacak. Birkac oyunda iste ps4 oyununu updgrade etmek istersen ayrica upgrade alman gerekecek ama ucuz ps4 oyunu alip oynayabileceksin yani.

6 kadar bir sure icin o oyunlari eklemene degmez o psn+ parasi


Ha gerci unuttum 29 ekimde zam gelecek ps+'a hesabini yap belki avantajli olabilir


Teşekkürler zaman uyarısı ve bilgiler için :) 29 Ekim gelmeden alayım o zaman ben en azından bir sene kurtarılmış olur.


maschinengewehr
(21.10.20)
(2)

İstanbul ingilizce kursu

İstanbul avrupa yakasında (beşiktaş, mecidiyeköy civarları) gidip memnun kaldığınız ya da iyi olduğunu bildiğiniz bir ingilizce kursu var mı? %30 ingilizce bir bölümden mezunum seviyem çok kötü değil
İstanbul avrupa yakasında (beşiktaş, mecidiyeköy civarları) gidip memnun kaldığınız ya da iyi olduğunu bildiğiniz bir ingilizce kursu var mı?
%30 ingilizce bir bölümden mezunum seviyem çok kötü değil
sanquis
(23.10.19)
Kursa girmektense evde kendinizi geliştirebileceğiniz kadar geliştirip, daha sonra özel ders almak daha doğru gibi. Kursların geneli verimsiz geçiyor.


Evinizinkedisi
(23.10.19)
en son 2003 yılında ingilizce dersi görmüş birisi olarak Mecidiyeköy Dilko kursuna yazıldım. Pre Int'den başladım Intermediate sonunda (takriben 6 ay süresi sonucunda) ielts sınavından overall 6 aldım. Birikiminiz var ise siz daha kolay becerirsiniz. Bir Türk bir de yabancı hoca derse geliyor. Yabancı hocalar farklılık gösteriyor. İranlı hocalar falan var ama neredeyse bir native gibi kapasiteye sahipler. Bbc Speak Out yayınını kullanıyorlar ama ek ders aktivite derslerini kaçırmazsanız bence 6 ayda çok iyi kademelere gelebilirsiniz.


maschinengewehr
(23.10.19)
(1)

Bir İskandinav drama filmi

Merhaba arkadaşlar. 3-4 sene önce izlemiştim rastgele ama ismini unuttum anahtar kelimeler falan girdim ama bulamadım. Kentten izole edilmiş ada vari bir yerde bir okul var. Orta okul lise düzeylerinde eğitim veren ama sert kuralları olan bir okul. Aklımda tek kalan köylü şapkası gibi bir şapkası ol
Merhaba arkadaşlar. 3-4 sene önce izlemiştim rastgele ama ismini unuttum anahtar kelimeler falan girdim ama bulamadım.
Kentten izole edilmiş ada vari bir yerde bir okul var. Orta okul lise düzeylerinde eğitim veren ama sert kuralları olan bir okul. Aklımda tek kalan köylü şapkası gibi bir şapkası olan sübyancı bir öğretmen vardı . Drama ve gerilim içeriyordu yani okulun tutumu bazen sövecek kadar kötüydü.Tahminime göre İsveç filmiydi.

Yardım edin de bir daha izleyeyim. Eğer bu tür izleyenler var ise Ondskan'ı da izlesinler.
maschinengewehr
(26.11.18)
Film Norveç filmiymiş arkadaşlar
Kings of the devil's Island adı da Kongen av Bastøy
Spoiler olmasın diye açtığım başlığı yalın hale getiriyorum.


maschinengewehr
(26.11.18)
(4)

Usb Wireless adaptör hakkında

Merhaba arkadaşlar. Kısa zaman önce dizüstü bilgisayarım ethernet kartı tamamen görmemeye başladı. Ne kadar driver güncellesem de yeniden hepsini silip geri yüklesem de işe yaramadı. Bir arkadaşım harici USB ile bağlanan bir alıcıdan bahsetti. 20-30 liraya bile varmış. Şimdi bu USB alet benim derdim
Merhaba arkadaşlar. Kısa zaman önce dizüstü bilgisayarım ethernet kartı tamamen görmemeye başladı. Ne kadar driver güncellesem de yeniden hepsini silip geri yüklesem de işe yaramadı. Bir arkadaşım harici USB ile bağlanan bir alıcıdan bahsetti. 20-30 liraya bile varmış. Şimdi bu USB alet benim derdime çözüm olur mu? Yoksa bu alet pcdeki mevcut donanıma ihtiyaç duyan bir alet mi? Pahalı modelleri de gördüm ama pc ile modem arası 3 metreyi aşmadığı için geniş alan desteğine ihtiyacım yok + 16mbit İnternet var evde.

PC 6 senelik çok beklentim yok zaten 1-2 sene idare edecek ucuz önerilere açığım

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim :)
maschinengewehr
(16.11.18)
bende şundan var kısa bi sürelik gerekliydi tr.aliexpress.com

dell laptopun intel wifi kartından daha iyi çekiyor şaka gibi... ben 2 tanesini 1 dolara almıştım şimdi de daha ucuz satan vardır herhalde ürünü göstermelik link :D buradan al demiyorum yani 3 dolar çok buna.

online oyun vs. oynamıyorsan o kadar kısa mesafede ne alsan iş görür derim.


konetsu
(16.11.18)
Lafacukur hocam pc de internet namına şu an bir şey yok wifi alıcısı da ethernet kart gülmeyince gitti. Yani bana tavsiyeleriniz gibi aletler lazımdı kafamdaki sorun oem aygıt olmadan bu aparatları kullanabilme ihtimalim idi ki şunu görüyorum oluyormus. Teşekkür ederim :)


maschinengewehr
(16.11.18)
cloud.mail.ru buradan bunu ( Samdrivers_18.10 ) indir. driverları kur. bakalım ne olacak. 500 mb boyutu.


illegalstar
(16.11.18)
Tamam üstad deneyeceğim


maschinengewehr
(26.11.18)
(3)

Alfabeden Almanca kaynak yardımı

Arkadaşlar selamlar . Ev ortamında Almanca öğrenmeye karar verdim. İngilizce kaynak var ama Türkçe daha iyi olur diye düşündüm böyle bir talebim var bana Alfabeden itibaren konu ilerleyişine sadık bir kitap önerir misiniz? Her yönüyle modern almanca kitabını sipariş ettim ama geliştirici her türlü ö
Arkadaşlar selamlar . Ev ortamında Almanca öğrenmeye karar verdim. İngilizce kaynak var ama Türkçe daha iyi olur diye düşündüm böyle bir talebim var bana Alfabeden itibaren konu ilerleyişine sadık bir kitap önerir misiniz?

Her yönüyle modern almanca kitabını sipariş ettim ama geliştirici her türlü öneriye açığım . Teşekkürler şimdiden

Edit: Dalgaya alan arkadaşlar olabilir evde öğrenme üstüne onlar için de Rusça ve İngilizce'yi evde öğrendim. Rusçam C2 seviyesinde İngilizce B1
maschinengewehr
(09.09.18)
Kaynak harici iki şey önereceğim
Duolingo
Diğeri pimsluer


fasulyek
(10.09.18)
Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgilere erişimi sağladım kendimi geliştiriyorum :)


maschinengewehr
(03.10.18)
(5)

kahve & espresso

selam kahve guruları,boyut olarak büyük olmayan tek veya 2 kişilik bir makina arıyorum. uygun fiyatlı olursa sevinirim. kapsüllü makina olmaması tercihimdir.
selam kahve guruları,
boyut olarak büyük olmayan tek veya 2 kişilik bir makina arıyorum. uygun fiyatlı olursa sevinirim. kapsüllü makina olmaması tercihimdir.
fukka
(26.05.17)
Fiyat sınırın var mı? Tam otomatik mi istiyorsun? Kahve ve espresso demişin , kahve derken filtreyi mi kastettin?


@bir ileti paylastim : evet kahve derken filtre, fiyat sınırı yok. otomatik de olur.


fukka
(26.05.17)
şu modelin eski versiyonunu aldım ben 3-4 ay önce birebir aynı sadece dizaynı farklı.

bu sürede her gün 2 adet double espresso yapıyorum sabahları, hiç bir sıkıntı etc yok. oldukça lezzetli.

filtre ve espresso makineleri farklıdır ama. filtre kahve makineler çok ucuz. espressolar ise 60-70€dan başlar.

www.amazon.de


kurnaz
(26.05.17)
Gerçek espresso için,

www.lamarzoccoturkey.com

www.morhipo.com

Saeco markasının tam otomatiği var o da çok iyi. Philips satın aldı onu da.

Daha ekonomik için delonghilere yöneleceksin.

En ekonomik, ortalama kalitede için delonghi bco264 öneririm.


Kapsüllülerin akıbeti belli değil düşünmemekte haklısın dostum. Ben Delonghi EC221 kullanıyorum 2 senedir. Şu an Vatan bilgisayarda 200 liraya satılıyor. Fiyatına göre çok iyi iş çıkarıyor. Zaten bu fiyata mükemmel kalite beklemek zor. Espresso'dan türeme bütün kahveleri yapıyorum macchiato,mocha vs. Tek seferde 2 kişilik tek espresso shot alabiliyorsun. İstersen tek kişiye double espresso çıkarabilirsin. 15 bar basıncı var. Kahve soslarıyla çok güzel Starbucks vari kahveler yapabilirsin.

Alet giriş seviyesi türünde olduğu için ömürlük bir şey değil ama seni 4-5 yıl çok iyi idare eder.
www.vatanbilgisayar.com

Kahve ile ilgili (espresso vari) bana mesaj atabilirsin her türlü bilgimi sana iletmekten memnun olurum.


maschinengewehr
(26.05.17)
(10)

hangi gazeteyi okuyorsunuz neden

hangi gazeteyi okuyorsunuz neden
hangi gazeteyi okuyorsunuz neden
sonsuz88
(25.05.17)
sözcü gerçekçi dürüst


sonsuz88
(25.05.17)
duyuruda bi dayımız eksikti o da tamam :) hg dayı


hiçbiri.
gazete mi kaldı a.q. 3/4'ü reklam onların.

t24 takip ettiğim


rhan
(26.05.17)
okumuyorum


rentts
(26.05.17)
en son askerdeyken posta alırdım bulmacası için. onun dışında gazete almıyorum.
hiçbiri ama hiçbiri bana dürüst gelmiyor.


teritori
(26.05.17)
gazete okumuyorum, sanal gündem hepsi.

the guardian ve independent takip ediyorum arada, dünya gündeminden haberim olsun diyerekten.


nucleon
(26.05.17)
Hurriyet, sozcu, cumhuriyet. Tabiiki internetten okuyorum.
Arada destek olsun diye cumhuriyet ve sozcu alıyorum.


runagain
(26.05.17)
Sözcü, yazarlarına ne yapacağı konusunda baskı yapmayan bir gazete olduğu için.


İnternetten muhalif haber sitelerini takip ediyorum.


sfteses
(26.05.17)
Birgün gazetesi. Ülkenin günlük kafasına değil ülkenin gerçek yüzüne ayna tutan bir gazete.


maschinengewehr
(26.05.17)
(5)

barış manço plakları

barış manço'nun yeni baskı 33'lük plaklarından guerssen baskısı olanları türkiye'de neresi satıyor?müzik mağazalarındakilerin hiçbiri guerssen değil.şunları mesela:http://www.guerssen.com/catalogue.php?lang=en&ide=13639http://www.guerssen.com/catalogue.php?lang=en&ide=14051(bkz: guerssen records)
barış manço'nun yeni baskı 33'lük plaklarından guerssen baskısı olanları türkiye'de neresi satıyor?

müzik mağazalarındakilerin hiçbiri guerssen değil.

şunları mesela:
www.guerssen.com
www.guerssen.com

(bkz: guerssen records)
kibritsuyu
(29.04.17)
pöff. peki kendi sitesinden sipariş etsek gelir mi dersiniz? 30 euro gümrük şeysinin altında kalıyor. 16 euro plak, 6 euro da şiping, 22 euro, yani yaklaşık 90 lira tutuyor. oraya buraya takılmadan, kırılıp dökülmeden gelir mi, sıkıntı çıkar mı?


kibritsuyu
(29.04.17)
www.facebook.com şu grubu takip et sık sık Manço plakları çıkıyor yeni basım eski basım olmak üzere. Umarım bulursun.

En güzeli yurt dışında bir tanıdığın varsa Discogs'tan ona aldırıp sonunda getirtmek derim.


maschinengewehr
(29.04.17)
orijinal basımlar dehşet fiyatlara satılıyor, 400-800 arası satan var. o kadar para veremem. d&r falan gibi yerler dediğiniz gibi emre grafson'un plakları. aradığım daha çok aynen böyle feysbuk grubu, hususi plakçı dükkanı falan gibi yerler.

şehir ankara, ama en bilinen plak dükkanlarına baktım, bulamadım.


kibritsuyu
(29.04.17)
İspanyol baskılarını Kadıköy’de Rainbow 45'lik ve Zihni satıyor. Mephisto'da da bulunabilir. Web üzerinden satış da yapıyorlar.

Mesela:
www.rainbow45records.com


rare
(29.04.17)
kendi soruma cevap vereyim, ankara'da dost kitabevi'nde var. türküola baskısı olan lp'ler de var ama guerssen baskıları da mevcut. 105 liraya (guerssen'in sitesinde de zaten 20 euro + 6 euro shipping ile 26 euroya geliyor) yeni bir gün lp'si aldım gün itibariyle. akşama deneyeceğim.

edit: denedim, nefis.


kibritsuyu
(03.05.17)
(8)

İhracatta nakliye prosedürleri nelerdir?

Merhabalar arkadaşlar ben yaklaşık 50 bin lira sermayeyle Ukrayna'ya tekstil ihraç edeceğim kısa bir sürede. Numuneler yollandı müşteriler ayarlandı ama tek bir sıkıntı var o da nakliyenin brütal derecede pahalı olması. Nakliye firmalarını gezdim adamlar ağız birliği yapmış gibisine adrese teslim ki
Merhabalar arkadaşlar ben yaklaşık 50 bin lira sermayeyle Ukrayna'ya tekstil ihraç edeceğim kısa bir sürede. Numuneler yollandı müşteriler ayarlandı ama tek bir sıkıntı var o da nakliyenin brütal derecede pahalı olması. Nakliye firmalarını gezdim adamlar ağız birliği yapmış gibisine adrese teslim kilo başı 4 usd çektiler. Benim de ortalama ilk yollayacağım sefer 1,5 tona tekavvül ediyor (bu da ortalama 4500 dolar 12-13 bin lira demek. Şimdi ben ilk seferde diyelim ki bu firmalarla yolladım sonrasında bir kamyonet alsam şöyle 3-4 ton kapasiteli düşsem yollara.Bunda herhangi bir engel var mı transit vize ve uluslararası ticari araç ehliyetten başka? Çünkü bu tip araçlar km de ortalama 1 lira yakıyor ve Türkiye dışından sonra her şey yakıt olarak daha kelepir (mesafe ise toplam git gel 3000 km)

Prosedürleri bilen bir arkadaştan yanıt bekliyorum. Teşekkürler
maschinengewehr
(02.08.16)
12 -13 bin mi!!! Biz profil ihraç ediyorduk bu ülkelere ve 3 - 4 tonluk malzemeleri 2 -3 bin eur civarında gönderiyorduk. tabi firma büyük olduğu için uygun teklif veriyorlardı ancak yine de bu kadar büyük fark olması ilginç. diğer konuyla ilgili çok bilgim yok direkt mevzuata giriyor detaylı bir konu. Gümrük müşavirliklerinden danışmanlık alabiliriz en kötü ihtimalle.


ukraynalı nakliye firmaları ile de iletişime geçebilirsiniz. buraya mal getiren, ama sonrasında boş gitmek istemeyen araçlar biraz indirime gidebilir. fakat, yine de nakliye firmalarının fiyatları çok değişmiyor ne yazık ki.

kendinin taşıması ile alakalı bilgi sahibi değilim ne yazık ki. ama bu nakliyeci abiler bile yapıyorsa, hayli hayli yaparsın diye düşünüyorum :)


tavukbanalop
(02.08.16)
www.nakliyerehberim.com

google'a yazınca ilk çıkan sayfa sıralı tam liste.


babilbaligi
(02.08.16)
sayın hocam
öncelikle adrese teslim derken musterilere tek tek gidemez bu mal sanırım oyle demek istemediniz.
size tavsiyem fiyat alırken

en x boy x yukseklik kg
ustune mal konulur mu konulmaz mı
paketler ust uste konur mu

bunları yazıp, örn kiev depo teslim olarak fiyat almanız.
örn www.orionlojistik.com

buraya sorun.
orada alıcı firmanız gumruk islemlerini yapacak.
birden fazla firmaya gonderiyorsanız her alıcı icin ayrı paket ayrı beyanname acilacak


kingcyrax
(02.08.16)
Abi simdi kavram kargasalarini giderelim.birincisi seninkisi ihracat degil bavul ticaretinin bir tik ustu.ikincisi karsindaki adamlar kargocu.eger karsinda normal transportcular olsa kilo basi 1.10-1.20 eurodan gidersin,parsiyel oluncada az ustu olur ama ukrayna,risya icin durum farkli.o kargocu senden mali alip oraya kapiya teslim ediyor ve sen hocbirseyle ugrasmiyorsun.gumruk vesaire hersey ona ait.

Kamyonet alip bu isi yapabilirmisin.evet yaparsin,ozellikle avrupada 3,5 ton alti araclarla speedy transport hizlica artiyor,yukselen yol ucretleri,dozvololar gibi sebeplerden .ukrayna icin nasil olur konusunda bilgilerim cok eski,gayriresmi proseduru oldukca fazla olan bir islem olur sadece.


duptıs
(02.08.16)
Arkadaşlar öncelikle hepinize tek tek teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

duptıs arkadaşımızın söylemine gelmek istiyorum. Evet başta büyük bir sermaye olmayacak ama kar marjı tüm masrafları çıkardıktan sonra %60 diye düşündüm . Git gel çoğaldıkça bavulun iki tık üstünü de aşmayı hedefliyorum

kingcyrax arkadaşımıza yanıtım da : ben orda kendime depo sağlayacağım yani Türkiye'den gelecek olan araç benim orda oluşturacağım depoda yer alacaklar ben minivan bir araçla müşterilere ulaştıracağım.


maschinengewehr
(02.08.16)
Arkadasim hayirli olsun.kotu bir anlamda bundan bahsetmedim,nakliyenin iceriginin anlasilmasi adina soyledim.yuksekliginin sebebi butun islemleri kargocunun yapmasi anlaminda.umariz bir gun kendi tirinida yaparsin,hayirli olsun.


duptıs
(02.08.16)
Teşekkürler duptıs dostum.
Buradan girişim yapmak isteyen arkadaşlara duyurulur. Kilosu 2$ a bir kaç yer buldum. Faturalı faturasız fark etmeden yollayabiliyorsunuz. Ödemeyi karşı taraf kargoyu aldığında yapıyorsunuz. Hatta güvence olsun diye 5-10 kilo gönderim de yapabiliyorsunuz. Benim gittiğim yerdeki kargocuları tüm laleli tanıyor ve de adamlar hayvan paralar dönderiyorlar. Ben gittiğimde bir sevkiyattan adamlar 16bin usd kazanmışlar yani sizin yollayacağınız mal onlar için çerez gibi kalır bilginize. Daha kapsamlı bilgi isteyen olursa mail atın bilgilendireyim
fatihyildirims@yandex.com


maschinengewehr
(29.04.17)
(16)

Kaç adet piyango bileti aldınız?

ben 14 adet satın aldım hepsi de çeyrek.bir dostum yaklaşık 60 tane aldı.zengin bir müşterim 400 küsür tane satın aldığını söyledi.siz kaç tane aldınız ya da alacak mısınız?geçen sene 8 tane almıştım amortiler sayesinde verdiğim parayı kar etmeden geri almıştım.
ben 14 adet satın aldım hepsi de çeyrek.bir dostum yaklaşık 60 tane aldı.zengin bir müşterim 400 küsür tane satın aldığını söyledi.siz kaç tane aldınız ya da alacak mısınız?

geçen sene 8 tane almıştım amortiler sayesinde verdiğim parayı kar etmeden geri almıştım.
nadalforever86
(28.12.15)
sıfır


neferkitty
(28.12.15)
almadım almıcam. gider o paraya kendime yemek ısmarlar daha mutlu olurum. sayısalda ömrümde 3 tutturamamış adamım. amorti bile zaten çıkmıyo :p


rayde
(28.12.15)
2 ben 2 annem. anneme çıkarsa çoğu benim, bana çıkarsa hepsi benim... ama çıkmayacak ki işte :( alışkanlık oldu diye alıyorum işte. yıllık aptallık vergisi ödemesi.


0


sutlu nescafe
(28.12.15)
bir insan neden 400 bilet alır amk?

o 400 bileti tek tek kontrol edecek kadar işsiz değildir heralde zengin olduğuna göre. bi elemana verse kontrol etsin diye adamın para çıkan bileti götürüp patrona vereceğini pek sanmıyorum.. bu ne lan?

soruya cevap: biri beleş olmak üzere iki çeyreğim var.


loser blueser
(28.12.15)
geçen sene bir çeyrek almıştım, amorti çıkmıştı. onu bu sene verdim yeni bir çeyrek aldım :)


[silinmiş]
(28.12.15)
1 çeyrek sadece.


toua tokuchi
(28.12.15)
1 çeyrek, ailecek ortak.


Lim5
(28.12.15)
6 adet aldım.


merena
(28.12.15)
2 çeyrek aldım çıkarsa bi taneye de çıkar biz yeni yıl geleneği diye aldık çift amorti çıksa bile tatmin oluruz gibi swh


maschinengewehr
(28.12.15)
2 çeyrek


elektr10
(28.12.15)
İki kişi bir çeyrek


kibrit
(28.12.15)
bir tane almakla 1000 tane almak açısından, olasılık açısından büyük bir fark yok.

Kaç tane aldım: sıfır.


yeldas
(28.12.15)
3 çeyrek

(bkz: peron 9 ³/4 )


nawar
(28.12.15)
@loser blueser dediğini bende düşündüm kardeşim,ben bakarken sıkılırım valla.ama senelerdir 10-15 adet alırım her Zaman'da verdiğim parayı aldım.14 adet aldım 3 tane Konya'dan 2 tane İstanbul'dan gibi her biri farklı şehirden.bu yıl 20 ye tamamlayacağım.10-15 bin çıksa razıyım :)


nadalforever86
(29.12.15)
2 tane.
biri eşimin diğeri benim son rakamına göre her sene en alırız o rakamları.


mantarliborek
(29.12.15)
(4)

bu televizyonu alayım mı?

http://www.kliksa.com/urun/samsung-40ju6070-dvb-s-ultra-hd-smart-tizen-led-tv/902545059?OM.zn=CategoryTopSellersListPage-w21&OM.zpc=902545059diğer sitelerde 2000 tlden aşağı değil genelde. en ucuz burada. limitim maksimum 1500 idi ama değer derseniz bunu da zorlayıp alabilirim. değer mi sizce?
www.kliksa.com

diğer sitelerde 2000 tlden aşağı değil genelde. en ucuz burada. limitim maksimum 1500 idi ama değer derseniz bunu da zorlayıp alabilirim. değer mi sizce?
nemo problemo
(28.12.15)
Ne ki bu kliksa. Hep baya ucuz satış yapıyolar ama güvenilir mi bilinmez.

özellikle KlikSA seçmişler heralde bi de.


ssiradanbirigibi
(28.12.15)
Ben bunu aldim 2 ay once. Gayet memnunum. Smarti falan cok iyi. Sreen mirror ile telefonu da bagliyorum. Tavsiye ederim. Samsung servisine 120 lira verince arti 3 yil daha garanti veriyorlar. Ben bimeksten 1799'a aldim. 180 lira da hediye ceki vermislerdi. Servisten arti garanti yerine 105 liraya da kasko yaptirdim bimeksten.


isott
(28.12.15)
kesinlikle alınır...

ayrıca kliksa ortamlardaki en güvenilir site bence...


2 tostos turan
(28.12.15)
Kliksa sabancıya ait sorunsuz alışveriş yapılır


maschinengewehr
(28.12.15)
(1)

eski tip samsung telefonlara evde imei atılabiliyor mu?

şu 80-90 liraya satılanlar var ya, yurtdışından geldikten sonra kendi imkanlarımızla atabilir miyiz?mesela android samsung'lara atılıyor ama nexus'lara atılamıyor, buna benzer bir durum var mı bu eski telefonlar için?
şu 80-90 liraya satılanlar var ya, yurtdışından geldikten sonra kendi imkanlarımızla atabilir miyiz?

mesela android samsung'lara atılıyor ama nexus'lara atılamıyor, buna benzer bir durum var mı bu eski telefonlar için?
tolga asp
(28.12.15)
Evde imei atmak için Mtk işlemcili telefonlar anca işini görür. Samsung ise synapdragon işlemcili. Bir kutu var 200$ civarında ve birçok telefoncular var.Onu edinirsen neredeyse tüm telefonlara imei atabiliyorsun.Ama makinayı bulmak biraz külfetli


maschinengewehr
(28.12.15)
(3)

Kpds / yds Rusça iş olanakları

Merhaba arkadaşlar. Yurt dışında Rusça Havacılık ve Uzay Sistemleri Mühendisliği bitiren birisi olarak torpil olmadığından bir işe giremedim mağlesef. Düşündüm en azından Rusça dilini kullanarak birşeyler yapma telaşındayım. Baktım böyle bir dil sınavı imkanı varmış ve Rusça bilgime de güvenim tam.
Merhaba arkadaşlar. Yurt dışında Rusça Havacılık ve Uzay Sistemleri Mühendisliği bitiren birisi olarak torpil olmadığından bir işe giremedim mağlesef. Düşündüm en azından Rusça dilini kullanarak birşeyler yapma telaşındayım. Baktım böyle bir dil sınavı imkanı varmış ve Rusça bilgime de güvenim tam. Acaba bilen birisi varsa sınavdan iyi sonuç halinde nerelere girebilirim bilen varsa ve yazabilirim minnettar olurum

Teşekkürler şimdiden :)
maschinengewehr
(15.08.15)
çeviri yapabilirsin diyecektim ama "mağlesef" yazmışsın :(


cek
(15.08.15)
Türkiye'de iş yapmaz o meslek aselsan'a falan başvur. Odtüden mezun arkadaşım var 1 sene boyunca aselsan'ı kovaladı sonunda girdi. He işsiz kalmazsın ama branşını yapmak istiyosan roketsan ve aselsan' mecbursun gibi.


Mcfly
(15.08.15)
Teşekkürler arkadaşlar bilgi için yds bana pek de mantıklı gelmiyor gibi


maschinengewehr
(04.09.15)
(3)

Restorasyondan geçen Yeşilçam filmlerinin orijinallierini bulma

İyi etmişler güzel etmişler de Turkmax kanalında falan güzel görüntüleriyle izliyoruz da arkadaş Kemal Sunal'ın eşşoğuleşek demesini bile sansürlemelerine ayar oldum.Siz sayın dostlarımdan restorasyona uğramış lakin sansüre uğramamış yeşilçam filmlerini bulmamda bana yardımcı olmanız. Arşivlemek ist
İyi etmişler güzel etmişler de Turkmax kanalında falan güzel görüntüleriyle izliyoruz da arkadaş Kemal Sunal'ın eşşoğuleşek demesini bile sansürlemelerine ayar oldum.

Siz sayın dostlarımdan restorasyona uğramış lakin sansüre uğramamış yeşilçam filmlerini bulmamda bana yardımcı olmanız. Arşivlemek istiyorum gelecek nesil için

Siz var olun şimdiden teşekkürler ilgilenseniz bile benim için şeref olur
maschinengewehr
(11.12.13)
Çok ama çok fazla araştırdım. Şöyle ki, bu filmler ciddi rakamlar harcanarak temizletildi ve sadece birer kopya olarak özel kanallara teslim edildi. Sanal aleme düşme şansına yok gözüyle bakıyorum, siz de çok ümitlenmeyin.


Valla ne yalan söyleyeyim ben de çok aradım ama yoktu.Eğer durum böyleyse bence de haklısınız ümidi yitirmek gerek.

Sağolun bilgi için :)


maschinengewehr
(11.12.13)
sansür olayını bilmiyorum ama filmizle isminde bir sitede çoğunluk kemal sunal ve ilyas salman türü yeşilçam filmleri var (restorasyonlu).


puc
(11.12.13)
(9)

yeni doğmuş bebeğe ne hediye alınır?

Hiçte anlamam bu hediye işlerinden. 1 haftalık erkek bebek. Biberon geliyor aklıma bi tek. Üst baş almayayım diyorum, şimdi küçük gelir büyük gelir uğraşamam değiştirmekle.Bu arada çocuk bezi alınıyor mu? Var mı öyle bir adet? Alınıyorsa en büyüğünden bi prima alim kaliteli kaliteli sıçsın.
Hiçte anlamam bu hediye işlerinden. 1 haftalık erkek bebek. Biberon geliyor aklıma bi tek. Üst baş almayayım diyorum, şimdi küçük gelir büyük gelir uğraşamam değiştirmekle.

Bu arada çocuk bezi alınıyor mu? Var mı öyle bir adet? Alınıyorsa en büyüğünden bi prima alim kaliteli kaliteli sıçsın.
eyyor
(07.12.13)
çocuk bezi eski adet olmamakla beraber yeni yeni yayılıyor, yeni doğana en çok gereken şey sanırım o. Daha şık olsun isterseniz bez pastaları falan var. Ne alacağınızı bilmiyorsanız çeyrek altın da iyidir.


whoosie
(07.12.13)
Bebek bezi azıcık riskli olabilir çünkü sizin kaliteli diye cüzdanı boşalttığınız bez alerji yapabiliyor. Eğer bez alınacaksa, en azından hangi markayı kullandıklarını öğrenip ona göre almak lazım.


istinyede bekle
(07.12.13)
kesinlikle çocuk bezi al. zaten herkes giyecek getirecek. kimse bezi düşünmeyecek. elbise alsan bebek ilk birkaç ay giyecek, sonra üstüne olmayacak. boşuna alıyorlar o kadar çok elbiseyi.

bir paket alma ayrıca. şöyle en büyüğünden iki tane, üç tane falan. emin ol mutlu olacaklardır.


doğu toplumlarında çeyrek altın flan takarlar çengelli iğneyle hatta bunla beraber nazar boncuğu da ilave takılabilir


maschinengewehr
(07.12.13)
Altin takildigini bende biliyom param yok amk


eyyor
(07.12.13)
bez +1000

www.akakce.com


hmm
(07.12.13)
bez, gram altın, çeyrek artık maddi durumunuza göre.


kyha
(07.12.13)
(bkz: krem sera)


compadrito
(07.12.13)
ocam butceniz kisitliysa şu olabilir: www.joker.com.tr
emin olun bayaa islerini gorecek biseydir.


lebbanen
(08.12.13)
(11)

bir mağaza adı uydursanıza?

her şeyin satıldığı bir mağaza. her şey var. bildiğin evkur boyner karışımı:)adı ne olabilirdi? ne olsun ya da?
her şeyin satıldığı bir mağaza. her şey var. bildiğin evkur boyner karışımı:)
adı ne olabilirdi? ne olsun ya da?
aklimdakisorular
(07.12.13)
semt pazarı


halanne
(07.12.13)
vırrık


ganyotçu
(07.12.13)
evboy

kurner


her şey


ermanen
(07.12.13)
mixstore


hasanli
(07.12.13)
vırrık güzelmiş :)

DEPO
DÜKKAN
BAZUKA

bunlar da benden olsun :P


neyleyim
(07.12.13)
ardiye


cecilia
(07.12.13)
zerzevat


yoğartık


japon askeri
(07.12.13)
çıfıt çarşısı


kül
(07.12.13)
(bkz: Ananza)

Amk diye gazete oluyosa neden olmasın


maschinengewehr
(07.12.13)
(1)

Denklik nedir, ne değildir?

Efendiler, şimdi gidip denkliği olmayan bir okulda okusam, okul yök tarafından tanınmadığı için askeriye bana meyleder mi, diyelim ki bana meylettiler, ben burada bir okula kaydolsam ve askeriyenin bana meyline set çeksem bu denkliği olmayan okulda okumama bu durum bir engel teşkil eder mi?teşekkürl
Efendiler, şimdi gidip denkliği olmayan bir okulda okusam, okul yök tarafından tanınmadığı için askeriye bana meyleder mi, diyelim ki bana meylettiler, ben burada bir okula kaydolsam ve askeriyenin bana meyline set çeksem bu denkliği olmayan okulda okumama bu durum bir engel teşkil eder mi?

teşekkürler.
hewit
(20.08.13)
Okula kaydolduktan sonra okulun olduğu ülke konsolosluğundan öğrenci dosyası açılır( hazırlık değil sadece lisans-master gibi konumlarda) öğrenci dosyası senelik açılan bir döküman olmakla birlikte konsolosluk aracılığıyla durumunuzu Tsk ya iletir ve askerliğiniz ertelenir

Denklik dediğiniz olay o ilişkin okuldan aldığınız diplomanın yökün kriterleri içinde onaylanmasıdır.Onaylanmazsa askerlik tam zaman yapılır , onaylanırsa askerlik kısa duruma düşer

Saygılar


maschinengewehr
(20.08.13)
(7)

korku filmi onerisi istiyorum

hemen başlıyacam izlemeye. katilli filmlerden korkmam paranormalleri severim rec ve paranormal activity turude sevmiyorum.edit: the exorcist başladım şans dileyin
hemen başlıyacam izlemeye. katilli filmlerden korkmam paranormalleri severim rec ve paranormal activity turude sevmiyorum.

edit: the exorcist başladım şans dileyin
evil genius
(23.04.13)
cabin in the woods, skeleton key, the caller...


ohtararan
(23.04.13)
eger exorcist'i begenirsen, "Devil Inside" izlemeni oneririm. yanilmiyorsam 2011 veya 2012 yapimi.


emfuzi
(23.04.13)
Shutter (2004)


jacque
(23.04.13)
jacque +1

Shutter uzakdoğu yapımı mükemmel bir film.spoiler vermek güzel olmaz sonundaki bağlanan kısım ve son odadaki görüntü adamı geriyor cidden


maschinengewehr
(23.04.13)
(bkz: pet sematary)


historien
(24.04.13)
cannibal holocaust..

korku+yamyam karışık bişey. iğrençtir az buçuk.


sener sen
(24.04.13)
(3)

Kariyer yapılabilecek havacılık üstüne firmalar

Arkadaşlar yurt dışında havacılık ve uzay sistemleri üzerine eğitim almaktayım. Bu son senem ve kısmetse 1 seneye denkliğimi alıp askerlik görevimi yapıp Türkiyede özellikle merkezi şehirlerin herhangi bir yerinde yükselebileceğim bir firma bakınıyorum da sizce nerelere başvurmam gerek? Bilgisi olan
Arkadaşlar yurt dışında havacılık ve uzay sistemleri üzerine eğitim almaktayım. Bu son senem ve kısmetse 1 seneye denkliğimi alıp askerlik görevimi yapıp Türkiyede özellikle merkezi şehirlerin herhangi bir yerinde yükselebileceğim bir firma bakınıyorum da sizce nerelere başvurmam gerek? Bilgisi olan yada öneri sunacak herkese şimdiden minnettarım

Bir de hangi detaylara dikkat etmem gerek neleri öğreneyim nelerle meşgul olayım kabulu garantilemeye yaklaşmak için (örn : meslek dilinin ingilizce olması gibi )

Başta toy bir mühendis olacağım için ilk 1-2 sene kadar düşük maaş falan olabilir yani öğreneceğiz sonuçta işi :)
maschinengewehr
(22.04.13)
aselsan - tai - tubitak uzay


mazungu
(22.04.13)
Almanya'da gibi gördüm seni. Raum - Luftfahrtechnik'çilere aşırı özenmiştim EADS'e teknik geziye gittiğimizde :) Git EADS'e başvur dostum. Alman-Fransız-İspanyol olmayanlara 2. sınıf muamele ettiklerini duymuştum bizzat ama en azından bir staj verirler gibi geliyor. EADS'te stajdan sonra alır başını yürürsün hacıt. -BENCE-.

Ha girişte pasaportunu teslim ettiğin bi tesiste çalışmak kasar dersen buraya geleceksin mecburen TAI falan kasacaksın.


roket adam
(22.04.13)
Yok dostum Kievden Ntuu Kpi mezunu gibi bişeyim :)Ama dile yatkınlığım var olmadı bir yere idareten girip kendimi geliştirerek yurt dışına tekrar çıkmak aklımın hep bir kenarında


maschinengewehr
(22.04.13)
(14)

içecem biraz

büfeye gitcem en ucuz ne kafa yapar (hafif döndürse yeter) ? 33 lük efes demeyin.
büfeye gitcem en ucuz ne kafa yapar (hafif döndürse yeter) ? 33 lük efes demeyin.
jacobbbbb
(22.04.13)
3 kırmızı tuborg


kargn
(22.04.13)
dostum onun tadı berbat diyolar?


jacobbbbb
(22.04.13)
kirmizi sarap al bir de dark bira. :)


Argaeos
(22.04.13)
15-20 liraya şarap bulursun marketlerde.


tuborger.blogspot.com

müdür bu buna itiraz et


kargn
(22.04.13)
efes filtresiz


[silinmiş]
(22.04.13)
15 öğrenci adama çok :)


jacobbbbb
(22.04.13)
efes filtresiz ne oluyo? Tadı ve fiyatı nasıl?


jacobbbbb
(22.04.13)
eksisozluk.com

harika.


[silinmiş]
(22.04.13)
kirmizi tuborg'un tadi berabet degil, bardaga doldurup icerseniz o bahsedilen metalik tadi almazsiniz.


en küçüğü kaç cl ve fiyatı ne kadar? Bide her efeste bulunur demi?


jacobbbbb
(22.04.13)
33'lüğü var.

fiyatını bilmiyorum, bar, restoran dışında marketten alıp içmedim. carrefourlarda var diye biliyorum.


[silinmiş]
(22.04.13)
bu arada, kolay kolay kafa yapmıyor :(


[silinmiş]
(22.04.13)
+1 kargn

burnunu tıka da iç mazot gibi ama güzel kafa yapar yanında da tatlı bişeyler ye ki kana karışsın


maschinengewehr
(22.04.13)
(3)

E - Kitap Okuyucu Öneriniz ?

MerhabaE - book reader almak istiyorum. Teknolojik ürün alırken de ince eler sık dokurum bu yüzden bir de size danışmak istedim.E - book reader'ın tablet olmadığını biliyorum. E - ink teknolojisi ile çalışıyor, gayet mantıklı. Benim satın alma amacım da tamamen kitap okumak. Şimdi temelde isteklerim
Merhaba

E - book reader almak istiyorum. Teknolojik ürün alırken de ince eler sık dokurum bu yüzden bir de size danışmak istedim.

E - book reader'ın tablet olmadığını biliyorum. E - ink teknolojisi ile çalışıyor, gayet mantıklı. Benim satın alma amacım da tamamen kitap okumak. Şimdi temelde isteklerimi ve sorularımı listelemek istiyorum.

1. Dokunmatik ekranlı olanı tercih edeceğim sanırım ama sayfa çevirme, parlaklık vb sık kullanılan pratik işler için de tuşları olmasını isterim. Dokunmatik - tuşlu, hangisi olmalı ?

2. İnternete erişim amaçlı kullanmayacağım ama kablosuz erişim özelliğini tercih ederim. Ayrıca merak ediyorum, siz eğer kullanıyorsanız reader ile internet erişimini hangi amaçla kullanıyorsunuz ?

3. Sözlük gibi uygulamaları varmış, başka ne tür programlar kullanılabiliyor ? Sudoku gibi basit oyunlar var mı mesela ? Oynanabilirliği nasıl, e-ink yeterli mi bu tarz şeyler için ?

4. Ön plana çıkan iki marka kindle ve nook gördüğüm kadarıyla. Hangisini ve neden önerirsiniz ? Başka markalar var mı değerlendirebileceğim ?

Teşekkür ederim
burka
(22.04.13)
Bir Kindle Paperwhite sahibi olarak:

1 - Tercih meselesi. Dokunmatik daha rahat bence.
2 - Haber sitelerine girmek için kullanıyorum. Twitter vs. de var ama bu meretten de girmeyiverelim.
3 - Hiç uygulama yüklemedim, yüklemeye çalışmadım daha doğrusu.
4 - Nook konusunda bilgim yok. Kindle bu işin öncüsüdür ama. Şarj, ekran kalitesi vs. baya iyi.


megafon
(22.04.13)
kobo kullanıyorum ben, çok memnunum.


quasiromantic
(22.04.13)
Eğer okuyacağın ortamda parlak ışık olayı yoksa ev ortamı gibi biryerde okuyacaksan yada toplum taşım aracında falan ben tablet öneririm. Ucuz da olablir film/müzik gibi özellikler de güzeldir. Ben Dell Streak 7 aldım herbişey var mübarek işte parlak ekran olması direkt gün ışığı altında okumaya engel.


maschinengewehr
(22.04.13)
(5)

Sırt çantası tavsiyesi

Merhaba duyurucularPratik sağlam kullanışlı bir çanta arıyorum. İçine laptop, defter, kitap, spor kıyafeti v.b koyabilmeliyim. Tabi aynı anda değil. Çantayı her şey için kullanmak istiyorum. Hatta gerekirse outdoor gezisine de götürmek isterim. Mat siyah v.b koyu bi renkte düşünüyorum. Var mı aklını
Merhaba duyurucular

Pratik sağlam kullanışlı bir çanta arıyorum. İçine laptop, defter, kitap, spor kıyafeti v.b koyabilmeliyim. Tabi aynı anda değil. Çantayı her şey için kullanmak istiyorum. Hatta gerekirse outdoor gezisine de götürmek isterim. Mat siyah v.b koyu bi renkte düşünüyorum. Var mı aklınıza gelen? Yada bi çantadan çok mu beklentim var?
Mr. ?
(22.04.13)
Nikein sirt cantasi var bi tane siyah baya uzun bi canta muadillerine gore,outdoor filana girersen jack wolfskin yapmis guzel boynerde gordum gecen caps veremedim ama bulursam koyarim


tikican
(22.04.13)
Eminönü kapalı çarşının oralara bak. çok sağlam çantalar var. 1 yıl önce 40 tlye sırt çantası almıştım hala taş gibi.
Markası nedir bilmiyorum ancak çok memnunun.


sifirin altinda
(22.04.13)
PADDED PAK'R BARISTA BROWN - BLACK eastpak


pembegurba
(22.04.13)
www.fashiolista.com
www.fashiolista.com

içine laptop sığar mı ama bilemedim


feykalade
(22.04.13)
Kralların markası Wenger derim taşıyorum çok mutluyum
Ahanda bundan var bende 50€ ya almıştım
i00.i.aliimg.com


maschinengewehr
(22.04.13)
(6)

Çif monitörde tek monitöre dönüş

Merhaba,Ofiste işimiz gereği çift monitörle çalışıyoruz. Ama bazen laptopu eve götürdüğümde, 2. monitörde açtığım bazı programlar 2. monitör olmamasına rağmen sanki varmış gibi orada açılıyor. Ne yaparsam yapayım bir türlü laptop ekranına getiremiyorum. Eskiden XP'de falan programın görev çubuğundak
Merhaba,

Ofiste işimiz gereği çift monitörle çalışıyoruz. Ama bazen laptopu eve götürdüğümde, 2. monitörde açtığım bazı programlar 2. monitör olmamasına rağmen sanki varmış gibi orada açılıyor. Ne yaparsam yapayım bir türlü laptop ekranına getiremiyorum. Eskiden XP'de falan programın görev çubuğundaki yerine sağ tıkladığımda "taşı" diye bir seçenek çıkardı. Şimdi kullandığım Win7'de böyle bir seçenekte yok.

Yok mu bunun bir çözümü ?
arnatuile
(22.04.13)
taşı vs. için shift + sağ tık yapabilirsiniz. kalıcı bir çözüm gelmiyor ama aklıma.


talemon
(22.04.13)
tasimak istedigin pencerede iken:
windows tusu + shift + sol veya sag tus combinasyonunu deneyebilirsin.


tonakai
(22.04.13)
fn+ f1 tuş kombinasyonunu denediniz mi ?


normalde tek monitore dustugunde tum pencereleri oraya tasimasi lazim. tek monitor oldugunu anlamiyor sanirim. windos tusu + P kombinasyonu ile sadece bilgisayar dersen, tum pencereleri toplamasi lazim


crucio
(22.04.13)
@crucio, olmuyor malesef. Aslında OS tek monitörde olduğunu anlıyor. Şöyle ki: ofiste çif monitör çalışırken bazı dosyalar, kısayollar vs. diğer monitörde. Eve gelince hepsini laptop ekranına ptopluyor. Olması gerektiği gibi yani.

Ama Ofiste sürekli 2. ekranda kullandığım programları evde açınca sanki 2. ekran varmışcasına orda açıyor salak şey :).


arnatuile
(22.04.13)
Benim lenovoda FN+F3 tuş ekran geçişleri bir bakın isterseniz


maschinengewehr
(22.04.13)
(5)

Sizce Canon 40D almak mı yoksa 50D için sabır mı çekmek ?

Sevgili fotoğrafsever arkadaşlar elimde şu an 40D alcak para var gövde yapısı olarak 50D nin neredeyse aynısı ama aklımı kurcalayan sorulardan birisi 'biraz daha dişini sık 50D al daha yeni teknoloji 40D'ye göre' falan diyorSizce ne yapmalı? Büyük bir bütçe ayırmak istemiyorum kendi çapımda fotoğraf
Sevgili fotoğrafsever arkadaşlar elimde şu an 40D alcak para var gövde yapısı olarak 50D nin neredeyse aynısı ama aklımı kurcalayan sorulardan birisi 'biraz daha dişini sık 50D al daha yeni teknoloji 40D'ye göre' falan diyor
Sizce ne yapmalı? Büyük bir bütçe ayırmak istemiyorum kendi çapımda fotoğraf çekeceğim (550D kullandım 2 yıl çok basit makina bana göre çok basit yapısı var tatmin etmedi gövde, sattım kısa süre önce)

Arada çok fark yoksa 40D ile 50D arasındaki fiyat farkına lens için uğraşmak mı sizce?
Tamamen bunlarla alakasız kafamda Nikon'un D90 modeli de var
Yardımcı olup beni orta seviye makinalarla bi tanıştırırsanız çok sevinirim :)
maschinengewehr
(05.04.13)
birader o kadar 550D kullandim 2 yil diyorsun da acip bakmamissin anlasilan 40D ile 50D karsilastirmasina. 10 megapixellik DSLR alinir mi ya?

Havada karada eline veriyor 50D. Lensle falan kapanmaz o acik.

edit: 550'den bile daha kotuymus makina. hey yavrum hey.


she was my baby
(05.04.13)
Fakat şöyle birşey var Mp bir gövdeyi aklamıyor ki bilboard için fotoğraf çekmeyeceğim.Megapiksel onun için pek anlam ifade etmiyor.1D Mark III(ff) de 10mp ama 18mp lik 550d yi sekize katlar

550D kullandım oyuncak gibi yüksek isoda at çöpe gitsin yani harici flaş da paklamıyor karanlıkta.Ben de kendime her türlü koşulda iyi fotoğraf çekecek bir fotoğraf makinesi arıyorum.2-3 tane kafamda tanımadığım tanımak istediğim adayım var kullananlarla ortak bir yol bulmak istiyorum.Plastik peynir kutusu gibi bir giriş seviyesine karşı oluğum için destek bekliyorum.Yaptığım bir hatayı daha tekrarlamamak için
Sırf ayarları tek tek lcd ekrandan ayarlamamak için o güzelim display ekranı için bile alınır orta seviye makinalar
Saygılar


maschinengewehr
(05.04.13)
1D de 10mp ama dersen olmaz yani. ona guvenip gelip bu seviyede 10mp bi kamera alirsan parana yazik etmis olursun. ayrica mp'in buyuklugu her zaman daha fazla ozgurluk sunar. yani fotograf icinden fotograf cikarmak istediginde 10mp ile en basitinden 15mp kalitesi ayni olmaz. o yuzden 10mp coook ciddi bi zayiflik. ha ben alcam diyosan ona bir sey diyemem. senin kararin.

"ben kendime her turlu iyi kosulda iyi fotograf cekecek bir fotograf makinesi ariyorum" demissin. www.dpreview.com asagida 50d-40d karsilastirmasi var. oraya bakip neden 40d almaman gerektigini rahatlikla anlayabilirsin. 50d'den daha iyi bi makine varsa aklinda onu da tartisiriz elbette.


she was my baby
(05.04.13)
Gerçekten de benim çektiğim fotoğraflar bir bilgisayarın ekran çözünürlüğünden büyük olmasa da olur.Ben güzel anlarımı compacttan daha iyi bir şekilde saklamak istiyorum.işte gövde takıntısı yaptı bende giriş seviyeleri

Ben işte 40D, 50D ve Nikon D90 arasında kalmıştım.Artık olmadı bütçeye uygun bişeyler yapıcam gibi


maschinengewehr
(05.04.13)
bence hiç boşa masraf etmeyin. 550d'ye bir battery grip alıp gövdeyi büyütün. hem pil performansınız da artar. sizin amacınıza (ekran boyutunu bile geçmeyecek anı fotoğrafı, o kadar ki ekran boyutunu geçmeyecek demek 2 megapiksel falan oluyor en fazla, dandik cep telefonu kamerası) kompakt bile yeter ama siz özelliği değil, 550d'den vazgeçip 40d alacak kadar gövde yapısını takıntı haline getirmişsiniz. hem 550d'nin iso performansı çok şahanedir nesini beğenmediniz, 50d'den falan daha üstün performans beklemeyin loş ışıkta (25 watt'lık tungsten ampul, gece lambası) 50mm f1.8 ile 6400 iso'da şahane fotoğraflar çekebiliyorum ben. 18 megapiksel çekip ekran boyutunda izleyince gren falan hiç belli olmuyor. ekranda köküne kadar zumlayınca grenleri parmakla sayarsınız ama öyle de fotoğraf izlenmez. 13x18 normal bir baskıda da neredeyse hiç belli olmuyor.

dslr makinelerin harici flaşları çiğ beyaz bir ışık verir. tam amatör işi. 550d de de aynıdır, 50d'de de. illa flaş kullanacaksanız harici flaş düşünün. hem daha doğal bir renkte ışık verir, hem de tavandan sektirme, difüzor kullanma gibi fonksiyonlar da kazanırsınız.

özetle amacınıza ulaşmak için gövde değiştirmek yersiz. sadece büyük olsun ele otursun, bi de tepede hesap makinesi ekranından hallice bir lcd gösterge daha olsun diye o kadar para verilmez bence.


kibritsuyu
(06.04.13)
(3)

Yırtıcı Kuş Beslemek

İyi akşamlar sevgili kuşçular,Bir doğan'ım olsun istiyorum, onu besleyeyim büyüteyim istiyorum. Ama bu sonuçta yırtıcı bir hayvan, internette de genelde avcılıkla ilgili olarak beslenmesinden bahsediliyor. Avcılıkla hiç ilgim yok, sadece bir doğanım olsun istiyorum. Nasıl oluyor bu işler?
İyi akşamlar sevgili kuşçular,
Bir doğan'ım olsun istiyorum, onu besleyeyim büyüteyim istiyorum. Ama bu sonuçta yırtıcı bir hayvan, internette de genelde avcılıkla ilgili olarak beslenmesinden bahsediliyor. Avcılıkla hiç ilgim yok, sadece bir doğanım olsun istiyorum. Nasıl oluyor bu işler?
dampire
(05.04.13)
dogan senin olmak istiyor mu bakalim? bu ne curet :O


bohr atom modeli
(05.04.13)
kaniş beslemek istemiyorsun, yırtıcı kuş diyorsun ki yaralı yavru atmaca bile bir yetişkine çok rahat zarar verir. hayvanı iyileştirip doğaya salmak için neler çektik Allah bilir. atom modelinin dediği gibi o kuş senin olmak istiyor mu acaba?


vito andolini
(05.04.13)
ben de baykuş arıyorum senelerdir bulamadım


maschinengewehr
(05.04.13)
(5)

azıcık rusça bilen bakabilir mi?

http://www.apple.com/ru/iphone/ buradan iphone 5 ve 4s fiyatını söyleyebilir misiniz acaba?
www.apple.com buradan iphone 5 ve 4s fiyatını söyleyebilir misiniz acaba?
fosforlu cevriye
(05.04.13)
bu sitede yazacağını sanmıyorum, azıcık kurcaladım fakat fiyat göremedim. rusya'da iPhone 5'ler 1500-2000 civarı.


lesmiserables
(05.04.13)
orada iphone fiyatlarını göremedim ama şu sitede ruble cinsinden fiyatları görebilirsiniz.
www.apple-house.ru
www.apple-house.ru

dipnot: 31 ruble yaklasık olarak 1 dolar yapıyor.


borschtang
(05.04.13)
buradan degil de store.apple.com/ru'dan gorebilirdin ama rusya'ya satisi yokmus apple'in.

hangi ulkelerde oldugunu suradan gorebilirsin: store.apple.com

rusya'da satis olmadigindan fiyat da ogrenemezsin.


entrapmen
(05.04.13)
Burada (Rusyada) yaklaşık 1000 dolar gibi fiyatı vardı 5'in. 4s 16 gb ise 1500 lira idi 3 ay önce. şuan fiyat 100 ile 300 lira civarında bir miktar düştü.


kallesnikof
(05.04.13)
daha geçen hafta arkadaşa 1600 lira değerinde iphone 5 White 64gb aldık.Şehir Kiev


maschinengewehr
(05.04.13)
(3)

rusça / latin alfabesi çeviri / yardım !

selamlar,rusça'yı kiril alfabesi olarak değil de latin alfabesi olarak (örn : spasibo, vmeste) çevirebilen bir site var mı ? google translate kiril olarak çeviriyor.
selamlar,

rusça'yı kiril alfabesi olarak değil de latin alfabesi olarak (örn : spasibo, vmeste) çevirebilen bir site var mı ?

google translate kiril olarak çeviriyor.
sabirstone
(28.03.13)
google translate, çevirisini kiril alfabesiyle çeviri yapıp, yazdırdığı kutucuk var ya. işte o kutucuğun altında transliterasyonu da yazıyor.

привет


privet


diye...


uu1
(28.03.13)
dikkatsizlik başa bela. evet dediğiniz gibi yazıyor.

teşekkür ederim.


sabirstone
(28.03.13)
translit.ru sitesi de aynı işlevi yapmakta.Google translateden çok daha önce Kirilce yazmak için kurulmuştu


maschinengewehr
(05.04.13)
(5)

yurtdışına çıkarken nelere dikkat etmeli

yani çıkmadan akla gelmeyip orda düşünmek icap eden detaylarla ilgili, mesele taharet musluğu sorunsalını aşmak için bol miktarda ıslak mendil bulundurmak gibi, ya da havaalanında vakit kaybetmemek için çıkış harcını önceden yatırmak gibi vs vs. tecrübelerinizden edindiğiniz her türlü tavsiyeyi bekl
yani çıkmadan akla gelmeyip orda düşünmek icap eden detaylarla ilgili, mesele taharet musluğu sorunsalını aşmak için bol miktarda ıslak mendil bulundurmak gibi, ya da havaalanında vakit kaybetmemek için çıkış harcını önceden yatırmak gibi vs vs. tecrübelerinizden edindiğiniz her türlü tavsiyeyi bekliyorum. tşk.
denizzz
(28.03.13)
bavula tırnak makası koy (yanına değil)


la noix
(28.03.13)
ilk önce dökümanlarına sahip çık yoksa felaket şeyler olabiliyor.insan ilk tecrübe edindiği zamanlarda evraklarını heyecandan düşürme, kaybetme gibi eylemlerde istemdışı bulunabiliyorlar.Emin ol bu konuda.Çünkü ben kaybetmiştim sağolsunlar anonsla anında bana bildirdiler (O zaman da göt korkusu uçağı kaçırırım diye 3 saat önceden gitmiştim yani endişe yapılcak kadar kısıtlı zaman olmadı) :)

Aynen la noix'in dediği gibi kesici,yanıcı kısaca sıvı alma el bagajına yada sırt çantana falan.Check'e vereceğin bavulunda bulunsun


maschinengewehr
(28.03.13)
uluslararasi elektrik adaptörü


ermanen
(28.03.13)
Ryanair kullanacaksan liste genişler.


70x100
(28.03.13)
(3)

full frame fotoğraf makinelerine lens uyumu

arkadaşlar full frame makinelere bildiğim kadarıyla her lens uyumlu olmuyor. hangi lensin uyumlu olduğunu nasıl anlarız? lenslerin üzerinde bununla ilgili bir şey yazıyor mu?
arkadaşlar full frame makinelere bildiğim kadarıyla her lens uyumlu olmuyor. hangi lensin uyumlu olduğunu nasıl anlarız? lenslerin üzerinde bununla ilgili bir şey yazıyor mu?
safcocuk
(23.03.13)
canon için konuşayım, EF serisi lensler uyumludur. EF-S serisi lensler full frame makinelere uymaz.

yine canon için konuşayım. lensin model adından anlayabileceğiniz gibi, hani lensi gövdeye takarken lens ile gövdede hizalamanız gereken bir noktacık vardır ya, EF-S serisi lenslerde o noktacık beyaz karedir. EF serisi lenslerde kırmızı yuvarlaktır.

her iki tip lensi de kullanabilen FF olmayan makinelerin gövdesinden hem kırmızı hem beyaz noktacık vardır. www.bedavashop.com hangi lensi takıyorsanız ona hizalayıp takarsınız. FF makinelerin gövdesinde beyaz noktacık yoktur. 2.bp.blogspot.com


kibritsuyu
(23.03.13)
Full frameler için mountlar var Ef-s çalıştırması için ama sen o kadar para verip ff makina almışsın çapul lenslerle ne işin olur der insan haliyle. kibritsuyu olayı çok şekilde detaylandırmış zaten


maschinengewehr
(23.03.13)
ef-s lensler uymasın da kullanamasınlar diye gıcıklığına farklı mount yapmıyorlar. ef-s lensleri mount ile uydurarak makineye takarsınız ama full frame sensörde köşelerde kararma yapar, mis gibi ff makineyle çamur gibi fotoğraf çekersiniz.

ha kimileri buna sanat deri efekt der ama ben bunu kabul etmem. bayat filmi yanlış banyo edip ortaya çıkan çamur gibi fotoğraflara sanat diyip, teknik diyip iteleme çabalarını da kabul etmem. yeri gelmişken söyleyeyim :)


kibritsuyu
(24.03.13)
(6)

bu vodka neyle içilir?

nemiroff honey pepperhttp://farm5.static.flickr.com/4023/4581174363_916efef039.jpg
nemiroff honey pepper
farm5.static.flickr.com
sanal uyku
(23.03.13)
Sat içilir. Baya guzel olur. Veya salgam, acılı tursu ıkılısıyle.*


gorgusuz
(23.03.13)
fotoğrafını açmamla mideme kramp girmesi bir oldu. yerin dibine batsın, boyu devrilsin,olmaz olsun böyle bi içki. yaklaşık 8 ay önce bi arkadaşım getirmişti hediye olarak. 3 arkadaş giriştik 3'er shot attık zar zor. sonra ki 3 gün boyunca midemiz bozuk gezdik. çok sağlam mide istiyor bro, dikkat et derim. hala evde yarım şişe duruyor, kıl olduğum arkadaşlarım için saklıyorum.


veeeys
(23.03.13)
Nemiroff ukrayna vodkası, ben karbüratör suyu derim, insanlar güler ama maalesef öyle.

Ben de bu mereti içtim, sek olarak içmek akıl karı değil. Zaten bütün nemirofflar gayet kötü bence.

İçeceksen kolayla falan iç, sek içmek için sağlam mide gerek.

Biz alıp da içemedik dolapta duruyordu en son


bonjurkes
(23.03.13)
Anavatanından sesleniyorum biberli Nemiroff hiç birşeyle karıştırılmaz içimi zor ve her mide hazmetmez
ek bilgi : Biberli vodkanın yaralarda tedavi olarak kullanıldığı gerçeği vardır


maschinengewehr
(23.03.13)
şat + yeşil zeytin yaptık ya. zaten üç shottan sonra bıraktık. teşekkürler bilgiler için.


sanal uyku
(24.03.13)
votka'nın her türlüsü sek içilir. votka kokteylde de kullanılabilir ama kolayla, portakal suyuyla içilmez. En azından anavatanında öyle içen göremezsiniz.

honey pepper hot şeklinde güzel gider ama fazlası mide bulantısı yapabilir.
şişenin yarısı içildikten sonra çok bekletmeyin.


spankenstein
(24.03.13)
(3)

Ucuz lap-top önermece...

Selam insanoğlu, elimdeki netbook'dan yakındım artık bugün. ubuntu'dan da kurtulmak istedim resmen çünkü bir ton kod ile uğraşıyorum birşeyler kurmak için.. her neyse..şöyle 700 tl'ye kadar ulaşan win yüklü -olmasa da olur, sonradan yüklenir- pc istiyorum. şunu biliyorum ki o paraya alınan bilgisaya
Selam insanoğlu, elimdeki netbook'dan yakındım artık bugün. ubuntu'dan da kurtulmak istedim resmen çünkü bir ton kod ile uğraşıyorum birşeyler kurmak için.. her neyse..

şöyle 700 tl'ye kadar ulaşan win yüklü -olmasa da olur, sonradan yüklenir- pc istiyorum.

şunu biliyorum ki o paraya alınan bilgisayardan çok şey beklemeyeceğim. zaten işim internette oluyor. arada sırada da yuri gibi eski nadide oyunları oynayayım isterim lakin.

bu paraya işlemci ram ekran kartı gibi özelliklere bakmadan hangi marka olur?

1-hp compaq
2-casper
3-samsung
4-dell
5-exper
6-lenovo
siz ce hangi marka olmalı? ve ekran kartı dahili mi olsun harici mi? hı ne diyorsunuz? bu arada elimde ddr3 ram vardı onu takabilirim ekran kartı yorumunda belki fikir sunar sizlere..

teşekkür ederim..
qari
(14.03.13)
casper, exper, acer filan kurtarır anca o paraya. diğerlerinin netbooklarını alabilirsin sadece.


@yeni dunya, istanbul bilişimde çıkıyor ama sağlıklı değil midir?


qari
(14.03.13)
Yoğun grafik programları veyahutta oyun falan oynamıyorsan Intel Graphics 4000(dahili) olan bir pc seni idare eder ama elindeki tüm parayı ön ödeme yapıp gerisini taksite bölüp iyi bir pc alabilirsin bence
Kasası metal olanı seç ben Lenovo aldım 1 hafta önce canavar gibi


maschinengewehr
(14.03.13)
(3)

Airbus A380 hakkında döküman

Arkadaşlar havacılık ve uzay sistemlerinde okumaktayım proje ödevim A380 lakin ben bunun hakkında sayılı döküman ve resme sahibim.Construction üzerine en az 70 sayfa bilgi hazırlamam gerek acaba görsel bilgi bulabileceğim bir kaynak gösterebilir misiniz? (eskiz çizimler , hangar görüntüleri eğer şan
Arkadaşlar havacılık ve uzay sistemlerinde okumaktayım proje ödevim A380 lakin ben bunun hakkında sayılı döküman ve resme sahibim.Construction üzerine en az 70 sayfa bilgi hazırlamam gerek acaba görsel bilgi bulabileceğim bir kaynak gösterebilir misiniz? (eskiz çizimler , hangar görüntüleri eğer şansım yaver giderse proje çizimleri de olsa tadından yenmez)

Şimdiden teşekkürler
maschinengewehr
(12.03.13)
En mantıklı adres havacılık forumları. "Aviation forum" şeklinde arama yap google'da.


cakabo
(13.03.13)
en iyi tavsiye şu olur, bende var ama sana nasıl ulaştırabilirim bilmiyorum (bendeki hd) internette kesin bulursun, national geographic airbus a380 belgeseli var, senin istediğin herşeyi mükemmel anlatıyor, yanlış hatırlamıyorsam muhteşem yapılar setinde yer almakta. İşine yaradıysa ne mutlu. :)


.sosyolog.
(13.03.13)
Aslında o belgelerin hepsinin üstünden geçtim ama detaylı bir şekilde izleyip notlar tutsam çok güzel olur.Sağolun yardımlarınız için :)


maschinengewehr
(13.03.13)
(12)

Beyler sevgiliniz var mı?

Soru başlıkta.
Soru başlıkta.
xsades
(12.03.13)
yok :,(


gorki
(12.03.13)
nerdeeeeeee :(((


erdok
(12.03.13)
yok bro çok da mutluyum


KingDagos
(12.03.13)
var ama vermem.


in vino veritas
(12.03.13)
daha dün basladım sayılır mı?


TheEconomist
(12.03.13)
Var ve çok mutluyum.


piotr
(12.03.13)
yok.


xenophobe
(12.03.13)
yok nokta net


late viper
(12.03.13)
benim sevdiğim kız yok


Thunderbirds
(12.03.13)
yok


tirt star
(12.03.13)
var valla 3 senedir takılıyorum.Slav dünyasından Türkiye nüfusuna +1 yaptırcam az kaldı


maschinengewehr
(12.03.13)
esra erol programına dönmüş burası yok da sen mi bulacaksın? :)


.sosyolog.
(13.03.13)
(3)

ekteki projemiz için öneriler, fikirler, eklemeler?

yarışmaya katılıyoruz çevre temalı bir yarışma. ne diyorsunuz slogan ve görsel olarak neler değiştirsek?slogan ab yolunda daha temiz bir çevre daha temiz bir türkiye olsa nasıl olur çok mu uzun olur?http://img822.imageshack.us/img822/5213/abprojesi.jpghttp://img19.imageshack.us/img19/9384/abprojesi2
yarışmaya katılıyoruz çevre temalı bir yarışma. ne diyorsunuz slogan ve görsel olarak neler değiştirsek?


slogan ab yolunda daha temiz bir çevre daha temiz bir türkiye olsa nasıl olur çok mu uzun olur?

img822.imageshack.us

img19.imageshack.us
Eureka
(12.03.13)
fondaki mavi biraz daha açık tonlu olabilir.


elalemin derdi
(12.03.13)
okların içindeki resimler yanlış bence, bu haliyle avrupa birliğine girince temiz olacak gibi bi algı yaratıyor, sıralama türkiye bayrağı, yeşil dünya, ab bayrağı olmalı sanki ve renkler dikkati dağıttığından anlam vurgusunu bozuyor.


Türk bayrağındaki hilali biraz daha en attaki mini logodaki ab yıldızlarına oranla yukarda da benzetirsen hem alana sığar güzel görünür hem de oran sağlanır gibime geliyor.Yukarda hilal Ab yıldızlarından daha irice ama altta denk olduğunu görebilirsin


maschinengewehr
(12.03.13)
(7)

hangi ayakkabı daha iyi?

spor salonunda koşu vs yaparken kullanabileceğim aşağıdaki ayakkabılardan hangisi daha iyi/hoş gibi? geçen sefer aldığım düz tabanlı ayakkabı ayaklarımın altını perişan etti:/http://goo.gl/csiYG 1http://goo.gl/pPG7P 2http://goo.gl/Vd1kN 3
spor salonunda koşu vs yaparken kullanabileceğim aşağıdaki ayakkabılardan hangisi daha iyi/hoş gibi? geçen sefer aldığım düz tabanlı ayakkabı ayaklarımın altını perişan etti:/

goo.gl 1

goo.gl 2

goo.gl 3
sheeper
(10.03.13)
2 bence, eğer 1.nin tabanı iyiyse o da kazanabilir şekil bakımından


jedilance
(10.03.13)
Görünüş itibariyle çok çirkin ama bir o kadar da rahat ettiren ayakkabılar bunlar. Özellikle beyaz ve gri daha bir çirkinlik katıyor bunlara, o nedenle 3 diyorum.


Lethe
(10.03.13)
3


gunes123
(10.03.13)
3


dieselsingle2
(10.03.13)
2. iyi hem hava alan bi yapısı var gibi koşarken daha iyi olur


rurouni
(10.03.13)
tabanının topuk kısmı iç ve dış kısma kadar hangisinin uzunsa, çıkıntılıysa, genişse onu tercih et. topup tabanı özellikle geniş olsun. ben 1 diyorum.

bir de başka bir tavsiyem olacak. dekatlonda kalenji diye koşu ayakkabıları var, üstü bez ve bu sayede maksimum hava alıyor. tabanı ise sert yumuşak arası bir şey. fiyatı çok ucuz üstelik. mükemmel bi koşu ayakkabısı. kullanıyoruz tavsiye ederim.


karlmarx
(10.03.13)
Bence 1.Seçenek 2 çok pazar malı duruyor

Ama spor için kullandığın eşorfmanlar koyu renk ise 3 açık veya gri tarzındaysa bence 1


maschinengewehr
(10.03.13)
(2)

ördekli video klip

deli olacam bulamıyorum. rapçi kılığında ördekler var(ya da kaz neyse) boyunlarında hip hop takıları limuzinden filan iniyor bu ördek, eğlenceli de bir şarkı, tek hatırladığım bunlar. bilen gelsin, tikler akşama.
deli olacam bulamıyorum. rapçi kılığında ördekler var(ya da kaz neyse) boyunlarında hip hop takıları limuzinden filan iniyor bu ördek, eğlenceli de bir şarkı, tek hatırladığım bunlar. bilen gelsin, tikler akşama.
Aradığın şey tam olarak bu
www.youtube.com


maschinengewehr
(10.03.13)
ehe ehe, aynen yaa, ne aradım şunu, çok sağol.


(6)

koliyle tadelle çikolata nereden alabilirim?

istanbul'da...
istanbul'da...
juninho77
(10.03.13)
Tahtakale
Metro


orange coffee
(10.03.13)
rami hal
metro (uyelere)
bizim market(uyelere)


kadıköyde, haydarpaşa tren garının yakınında bir cami var. vapur iskelesinin biraz ilerisinde. caminin bitişiğindeki büfede olabileceğini sanıyorum. orada koliyle pek çok çeşit çikolata satıldığını görmüştüm.


okur
(10.03.13)
Ben marketten de alıyorum da tabi toptan alınan paraya eş değil.Nescafeyi de öyle kutu kutu alıyorum kimse bişey demiyor bilakis yardımcı da oluyorlar.Satan marketlere de sorabilirsin ta toptancılarına gidip harcayacağın para da neredeyse miktarı eşitliyor (yani toptan alınca edeceğin kar miktarı yoldan yine gidiyor)


maschinengewehr
(10.03.13)
tadelleciden.


farrytikki2
(10.03.13)
mahalle bakkalına git toptancısından senin için de bir koli sipariş etsin. bi iki güne elinde olur.


karlmarx
(10.03.13)
(1)

Ekşifotocular Sigma 24-70mm F:2.8 mi Tamron 28-75 mi ?

Eos 5d mark II makinem var ama canon 24-70 objektif alacak param şu an için yok.. Bu sebepten alternatiflere yöneliyorum bunlar arasında da sigma ve tamron ön plana çıkıyor..Bu lenslerden herhangi birini tecrübe eden, kullanan birileri yorumda bulunabilir mi acaba ? Hangisi iyidir tavsiye eder misin
Eos 5d mark II makinem var ama canon 24-70 objektif alacak param şu an için yok.. Bu sebepten alternatiflere yöneliyorum bunlar arasında da sigma ve tamron ön plana çıkıyor..Bu lenslerden herhangi birini tecrübe eden, kullanan birileri yorumda bulunabilir mi acaba ? Hangisi iyidir tavsiye eder misiniz ? Mesela sigma nın sıfırı 2000 tl civarıyken ikinci eli 800 tl ye bile bulunuyor ancak tamron un ikinci eli yok sıfırı ise 1150 tl civarı..
joehigashi
(04.03.13)
Senin olay son model telefonu olup kontörsüz gezmeye benzemiş.bence 500px ten ve pixel peeper den senin makinanla ve bu lenslerle çekilmiş fotoğraflara bakman yararına olur.ne tür çalıştığını bilmiyorum ama iki lensin de f değeri 2.8 olsa gerek. Tamron piyasada çok fazla var ama image stablizer olmayan versiyonu sanırsam.en güzeli bu sitelere bir göz gezdirip çekmek istediğin türe göre seçimini yaparsın


maschinengewehr
(04.03.13)
(14)

PC Oyun Tavsiyesi?

biliyorum günde milyonlarca geliyor bu tarz sorulardan ama ne yapayım sıkılıyorum.halihazırda çok bilinen tüm serileri oynadım.(hl, gta, nfs, cod, hitman, dirt, doom vs.)al oyna bunu ipne diyebileciğiniz bir oyun var mı?
biliyorum günde milyonlarca geliyor bu tarz sorulardan ama ne yapayım sıkılıyorum.

halihazırda çok bilinen tüm serileri oynadım.(hl, gta, nfs, cod, hitman, dirt, doom vs.)

al oyna bunu ipne diyebileciğiniz bir oyun var mı?
mattiadestro
(02.03.13)
@johnricksen oynadım :(


mattiadestro
(02.03.13)
stalker serisi


eleutheiros
(02.03.13)
(bkz: bulletstorm)


halitkin
(02.03.13)
just cause 2
borderlands 2
bu da şuan bende yüklü oyunların capsi b1303.hizliresim.com


hasmetizm
(02.03.13)
rpg seviyorsan diablo 3 veya guild wars 2. oynamadıysan skyrim.


nxtrls
(02.03.13)
bulletstorm, team fortress 2 hepsini oynadım.

stalker'a bakacağım.

@hasmetizm sniper elite zombie nasıl?

@nxtrls elder scrolls serisi de bitti :) diablo 3 pek olmamış diyorlar önceki oyunlara göre ama bir gözatacağım.


mattiadestro
(02.03.13)
zombi muhabbeti güzel olmuş bayaa. hiç de öle zombi gibi değiller. ilk bölümü bitiremedim medium ayarda akın akın geliyolar. çok keyifli oyun. bullet cam muhabbeti süper zati oyunda. dene derim.
(bkz: #32396468)


hasmetizm
(02.03.13)
far cry 3 kadar underrated oyun görmedim, sürekli bir devamlılık sürekli bir heyecan başından kalkamıyorsun. ac ve elder scrools'u karıştırıp günümüzdeki bir afrika adasına getir işte bu oyun. amma övdüm ama sanki babamın oyunu ama güzel cidden.


@ziplayan meksika bamyasi far cry 2 dışında seriyi bitirdim yine de sağol :) gerçekten hoş bir oyun olmuş.


mattiadestro
(02.03.13)
Orcs must die 1-2
Walking Dead the Game


cakabo
(02.03.13)
@cakabo walking dead'de bitti :( orcs'a bir bakayım.


mattiadestro
(02.03.13)
kötülüğünü düşünerek söylüyorum;

Dota 2


pluto the planet
(02.03.13)
@pluto the planet dota oynuyorum :)


mattiadestro
(03.03.13)
Battlefield 3 (online olursa çok daha iyi olur) , skyrim , call of juarez


maschinengewehr
(04.03.13)
(4)

Canon eos 30d düşünüyorum ama

Aklımda bir kaç soru var arkadaşlar umarım kullanan arkadaşlar bana yardımcı olurlarBende geçen seneye kadar 550D vardı ve performansını ve gövdenin verdiği tatminsizlikten dolayı sattım ve orta seviye ve sadece fonksiyonu fotoğraf çekmek olan bir makineye karar verdim.f/p olarak kendime yaptığım li
Aklımda bir kaç soru var arkadaşlar umarım kullanan arkadaşlar bana yardımcı olurlar

Bende geçen seneye kadar 550D vardı ve performansını ve gövdenin verdiği tatminsizlikten dolayı sattım ve orta seviye ve sadece fonksiyonu fotoğraf çekmek olan bir makineye karar verdim.f/p olarak kendime yaptığım listede 30d / 40d ve 50D yi çıkardım.Elbet bunlar birbirinden farklı cihazlar ve sayı yükseldikçe kalitenin de arttığı aşikar ama ben portre,manzara ve sokak çekimleri yapmak istiyorum sizce 30D bana her ortamda yeter mi yoksa biraz daha katıp 40 yada 50D mi almalı?

Bana yardımcı olabilirsiniz diye düşünüyorum.Teşekkürler şimdiden
maschinengewehr
(26.02.13)
40d fiyatlari oldukca uygun hale gelmeye basladi. 30 yerine 40 alman daha mantikli..ama soyle alayim da sikisirsam satar nakte ceviririm diye dusunuyorsan 50d'den asagiya dusme..cunku 40d nin pazar payi satim yonunde oldukca dustu..Ben su andaki dslrimden once 40d kullaniyordum ve beni her yonu ile tatmin ediyordu. gerek govde gerek imaj kalitesi..Lenslerini de ona gore ayarlarsan tadindan yenmez hale gelir..


oligomer
(26.02.13)
Teşekkür ederim ben satmayı düşünmüyorum yani teknolojik olsun diye bir kaygım yok yani olsa bile bende var olacak kadim bir dost arıyorum gibi bişey :) Sanırsam 30d de sensör manuel temizleniyor bir de live view olayı yok ben ona göre kendimi en az 40D ye ayarlayayım madem kullanan birisinden onay geldiğine göre
Teşekkürlerimle :)


maschinengewehr
(26.02.13)
özelden yazdım.burdan da yazayım dedim.satılık 50D var elimde. 30d düşünüyorsan 20d'de düşünebilirsin burdan da söyliym dedim :)


rnks
(26.02.13)
Neticede 40D aldım herkese teşekkür ederim :)


maschinengewehr
(22.04.13)
(5)

rusça en iyi nerede öğrenilir?

almanca öğrenmek için en iyi yer goethe institu.fransızca için institut français.bu iki yerde alınan belgeler dünya çapında kabul ediliyor ve bu yerlerin birçok ülkede şubeleri var yani uluslararası kurumlar. bu kurumların rusça için olanı var mı?russian institute? (güldüm.) soru ciddi.türkiye de va
almanca öğrenmek için en iyi yer goethe institu.
fransızca için institut français.
bu iki yerde alınan belgeler dünya çapında kabul ediliyor ve bu yerlerin birçok ülkede şubeleri var yani uluslararası kurumlar. bu kurumların rusça için olanı var mı?
russian institute? (güldüm.)
soru ciddi.

türkiye de var mı?
belki türkiyede olmayan daha kapsamlı bir kuruluş var mı?
pardonnez
(14.07.12)
ben ahıska türküyüm, hayatımın çoğunu rusya, ukrayna ve kazakistan'da geçirdim. buradaki kurslar gerçekten çok dandik. türklerin çoğunda zaten aksan yok. bu aksan sonradan olmaz zaten ama hani türkler rusça konuştuğunda bildiğin kulak tırmalayacı oluyor.

şöyle de bir örnek vereyim. mesela kazakistan'a yazın türkiye'deki ünilerde rus dili, edebiyatı okuyan 3.-4. sınıf öğrenciler gelirdi rusça öğrenmeye. herifler 3.-4. sınıfa gelmiş ama bakkaldan ekmek alamaz, o kadar kötü. bence 5-6 aylık programla yerinde bir dil okulunda öğrenmen en güzeli. türkiye'de öğreneceğin rusça'nın bi hayrı olacağını sanmıyorum. zaten rusça dünyanın en zor, en eski ve en geniş dillerinden biri. yerine göre esnek de. konuşarak öğrenilmezse hiç öğrenilmez.


bugunneetsem
(14.07.12)
bugunnetsem +1
Imkan varsa yurtdisina gidin.
Ille belge diyosaniz rus kultur merkezine gidip torfl sinavina hazirlanin.


kakoy
(14.07.12)
Öncelikle, dil dile değmeden dil öğrenilmez :)
0 km kursa gitmek yerine, pimsleur'in rusçasını bulursanız işinize yarayabilir.


spankenstein
(14.07.12)
online olarak görsel ve işitsel materyal kullanılan bir web sitesi hizmete giren dildir. web sitesi yeni açılmış olup her gün en az 1 ders görsel ve işitsel içerik sağlanarak güncellenmeye devam edecektir. kiril alfabesinden başlayarak kelime, dil bilgisi, testler, işitsel telafuz örnekleri, işitsel ve görsel diyaloglarla devam ederek rusçaya dair en geniş konu anlatımlı bir web site olmayı amaç edinerek tarafımca yapılmıştır :)

girin, kullanın, kullandırın :) eleştirilerinizi yeşillendirerek bana iletebilirsiniz. şimdiden teşekkürler :)


Genelde millet rusya ukrayna gibi ülkelerde üniversitelerin hazırlık sınıflarını okuyorlar. 1 sene tam randımanlı çalışmak Türkiye'ye göre hem ucuz ve kaliteli olur. Rusça biraz zor bir dil. Yapısı gereği İngilizce'den daha fazla detay içeriyor. Kelime kapasitenin de iyi olması gerek. Türkiye sınırları içinde öğrenmesi bir hayli zor açıkçası. Türkiye'deki Rus dili edebiyatı bile çok pasif.


maschinengewehr
(26.05.17)
(13)

dil önerisi

bu aralar çok boş vaktim var, hali hazırda da ingilizce biliyorum, başka bir dil öğrenmek istiyorum. İnşaat mühendisliği okuyorum.1) hangi dili öğrensem daha iyi olur benim için?2) kendi başıma öğrenmem pek söz konusu değil, hiç bilmediğim için çabalarken sıkılıp bırakıyorum, emin olamıyorum falan.
bu aralar çok boş vaktim var, hali hazırda da ingilizce biliyorum, başka bir dil öğrenmek istiyorum. İnşaat mühendisliği okuyorum.
1) hangi dili öğrensem daha iyi olur benim için?
2) kendi başıma öğrenmem pek söz konusu değil, hiç bilmediğim için çabalarken sıkılıp bırakıyorum, emin olamıyorum falan. İyi bir kurs önerebilir misiniz? (İstanbul)
ekaterina
(08.03.11)
panpa sizin işler rusya'da libya'da ortadoğu'da oluyor genelde. rusça olur ortadoğuda konuşulan başka bir dil olur sen seç. nerde çalışmak istiyorsan ona göre.


ayiadam
(08.03.11)
rusça bence. ayiadam haklı.


@ayiadam, @sen git ben geliyorum, işin aslı türkiye'den pek dışarı gidesim yok. Kurumsal bir şirkette çalışmak istiyorum, kısaca iş başvurularında fark yaratacak hoşlarına gidecek bir dil olsun asıl amacım, yurtdışında çalışmak değil yani.


ekaterina
(08.03.11)
o zaman da girmek istediğin şirketin ağırlıklı olarak kimler ile iş yaptığına bak. enka benim bildiğim ruslarla çok sıkı fıkıydı eskiden. ama ben olsam yine de yurtdışına giderdim. deli gibi para kazanıyor sizin iş yurtdışında. bir beş sene çalışıp parayı vurup gelip kendi şirketimi kurardım.


ayiadam
(08.03.11)
o halde almanca diyorum ben. bir mühendis almanca bilirse türkiye'de, faydalı olur.


@ayiadam haklısın, ama kadınım benim için çok zor olur Libya'da falan çalışmak, orta doğuda zaten bir dubai kabul ediyor heralde kadın inşaat mühendisini. Suudi Arabistan'da falan yasak.


ekaterina
(08.03.11)
Ben Ukraynadayım Türk İnşaat firmalarının elinde yürüyor burda İnşaat sektörü.İşi bilen Rusçayı da iyi bilen bir İnşaat Mühendisi her zaman kazanır diye düşünüyorum dostum.Sektör olarak Rusçayı seçebilirsin zevk istersen İspanyolca,Almanca dillerini öneririm.Geçerli dillerdir yani


maschinengewehr
(08.03.11)
fransızca.


eskili
(08.03.11)
Suudi Arabistan da avrupalı- kadın pek çok çalışan var, tabii yabancı şirketlerde .burada sadece Arap kadınlar çalışmıyor.ancak şartlar Dubai ile kıyaslanamaz bile,ben imkanım/ vaktim/ yatkınlığım olsa ispanyolca seçerdim, konuşulan pek çok ülke var çünki .. meksikalıyla da anlaşabiliyorlar,portekizliyle de.. çok özeniyorum ben :/


@The Pleasure of Pain, babam suudi arabistan'da çalışıyor, ordan biliyorum kadın inşaat mühendisi olamadığını. Evet kadınlar çalışıyor ama bilgisayar mühendisliği, doktorluk ve öğretmenlik vb. gibi işler yapıyorlar. Bizzat arap arkadaşlarım da var emin olmasam öyle demezdim.
peki kurs önerisi demiştim bir de, rusça ve ispanyolca, kafama yattı gibi birisine bakıcam artık bunlar için kurs önerileriniz olursa sevinirim.


ekaterina
(08.03.11)
rusça +9


ronaldo17
(08.03.11)
İngilizceyi ne düzeyde biliyorsunuz? Sektörünüzde yazılmış bir dergiyi ve mesela Newsweek'te bir makaleyi okuyunca tamamen anlayabiliyor, karşınıza biri geldiğinde bunlar hakkında konuşabiliyor musunuz? Eğer İngilizceniz bunlara yeterliyse Almanca diyorum ben de.


sourlemonade
(08.03.11)
@cosmicstring, ingilizcem iyi ama mesleki ingilizce olarak kelime bilgim kısıtlı, bazı kelimelerin anlamına baktığım takdirde anlayabiliyorum.almancayı da aslında lisede gördüm ama şimdi neredeyse hiç bir şey hatırlamıyorum (das ist eine telephone seviyesindeyim şimdi) bir de o zaman da hiç sevmezdim, almancaya karşı içimde çok fena bir isteksizlik var.
@delphin'in söyledikleri daha çok yattı ama kafama, kolay öğrenebileceğim bir dili öğreneyim falan beni zorlamasın şimdilik.


ekaterina
(08.03.11)
(5)

Canon 500D ile Canon 550D arasında kararsızım da

Arkadaşlar cidden beni stüdyo ve normal çekimlerde idare edebilecek sağlam lenslerle profesyonelleşme aşamasında da bırakmayacak bi fotoaparat almak istiyorum.Öğrenci bütçesine de uygun bişey olsun diyorum Elemelerim sonucu benim bütçeme uygun 2 makina arasında kaldımBu iki cihazın arasındaki farkla
Arkadaşlar cidden beni stüdyo ve normal çekimlerde idare edebilecek sağlam lenslerle profesyonelleşme aşamasında da bırakmayacak bi fotoaparat almak istiyorum.Öğrenci bütçesine de uygun bişey olsun diyorum
Elemelerim sonucu benim bütçeme uygun 2 makina arasında kaldım
Bu iki cihazın arasındaki farklar nedir acaba?Hangisi caziptir
maschinengewehr
(02.01.11)
tabi ki 550d. çok daha üstün bir makine. bir kere ben onun 1080p 30fps video kaydına vuruldum. ama 500d de gideri olan bir makine. her türlü işinizi görür. aradaki fark ile güzel bir ya da bir kaç lens alabilirsiniz.

nikon d7000 e paranız yetiyorsa çok güzel bir makine, bunun haricinde nikon d3100 de gönülleri fetedecek bir alet.

bütün bu saydıklarım yüksek iso da iyi performans veriyor ve iyi makineler. ben param olsa ya d7000 ya da 550d alırdım.

ayrıca bahsettiğiniz bu iki makinenin bütün özelliklerini ve karşılaştırmasını dpreview den yapabilirsiniz.


bir de şu açıdan bakın 500d nikon d5000 ile karşılaştırılırken (raw çekimlerinde keskinlik olarak hiç bir farkı yok sadece daha yüksek çözünürlük sunuyor), 550d gerçekten fersah fersah ilerlemiş bir makine. 550d nin rakipleri de yazdığım gibi d3100 ve d7000. video kalitesi olarak 550d bu ikisinin de eline verirken bence d7000 video dışıdna her açından inanılmaz bir makine (magnezyum alaşım gövde, af motoru, non cpu lensleri desteklemesi vs...). düşünsenize 350 tl ye alınan hayvani iyi mf lensleri çatır çutur kullanıyorsunuz bu makinede.


500d kullanıyorum, yerinde olsam 550d alırdım. gerçi ben daha ziyade video açısından konuşuyorum.


edgenabby
(02.01.11)
Bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar 550D yakın gibi :)Matris 22.3 x 14.9 мм, 18 Мp...
D7000 1600$ çok aşar beni en azından kendimi profesyonel bi seviyeye getirene kadar böyle bişey alamam gibi geliyor
D3100'ü de bir denesem fena olmaz Matrisi 23,1 x 15,4 мм, 14,2 Мp


maschinengewehr
(02.01.11)
(2)

fizy'de kiril alfabesiyle arama yapmak :/

ne zaman ki fizik yasaklandı ve türlü yöntemlerle girmeye başladım, o andan beridir kiril alfabesiyle arama yapamamaktaydım :/ oysa yasaklanmadan önce böyle bir problemim yoktu :/ bir önerisi olan var mı? yok mu şöyle bir кино dinleyicisi?
ne zaman ki fizik yasaklandı ve türlü yöntemlerle girmeye başladım, o andan beridir kiril alfabesiyle arama yapamamaktaydım :/ oysa yasaklanmadan önce böyle bir problemim yoktu :/ bir önerisi olan var mı? yok mu şöyle bir кино dinleyicisi?
farabi
(02.01.11)
Виктор Цой mükemmel bir müzisyendir.Ben yurt dışından kullanma imkanı bulabiliyorum.Sorun yok ama istersen diskografisini elde edebilirsin.Çünkü Fizy'nin akıbeti gerçekten de belli değil


maschinengewehr
(02.01.11)
@maschinengewehr Виктор Цой zaten кино'nun vokali ve gitaristi :) diskografisi formattan önce vardı :/


farabi
(02.01.11)
(7)

Pegasus Para Var Bilet Yok!

Selam ahali,Az önce pegasus'tan toplamdaq 392.94 TL'lik bir bilet alımı yapayım dedim ancak ödeme kısmında sorun verdi ve tekrar deneyin dedi siteleri. Karta baktım para çekilmiş.Aradım müşteri hizmetlerini kart numarası ad soyad telefon falan aldılar 7 gün içinde iade olur dediler.Sıfırdan bilet al
Selam ahali,

Az önce pegasus'tan toplamdaq 392.94 TL'lik bir bilet alımı yapayım dedim ancak ödeme kısmında sorun verdi ve tekrar deneyin dedi siteleri. Karta baktım para çekilmiş.

Aradım müşteri hizmetlerini kart numarası ad soyad telefon falan aldılar 7 gün içinde iade olur dediler.

Sıfırdan bilet alın dediler.

Şimdi ben bileti tekrar almayı denedim ve aldım sorunsuzca.

Sorum şu..Şikayet siteleri bu çift çekim ve iade şikayetleriyle dolu. Aylarca sürünenlerin şikayetleri var. Burdan başına gelen var mı? Ne kadar sürede gelir ödeme?
İnşallah öyle olur..Netteki şikayetleri okuyunca korktum baya..Kartın limiti lazım :(


Ayni durum basima geldi, korkutmak istemiyorum seni ama 14 martta cekilen parayi ekimde geri aldim. Ekim ayinda da surekli telefonla taciz ettim adamlari, sonunda iade ettiler.

Telefonda bankanizla gorusun derlerse, bankayla gorusun, lakin banka ile pek alakasi yok, yine Pegasus'u aramaniz gerekiyor sonunda.


lightblue
(29.12.10)
Ben taciz işlemine gelecek hafta başlamayı düşünüyorum iade gelmezse. Bankayı da hemen arayacam haftaya sonuçlanmazsa.


Bu arada,

Mart-Ekim arasında hiç arayıp sormadınız mı? Ne bahaneyle bu kadar geç yaptılar iadeyi?


Mart- arasinda ayda en az iki kere aradim. Mart ve Nisanda cok aradim, zamanla seyreldi haliyle. Bir de alacagim para 70 tl olunca, motivasyonum kalmadi. En sonunda delirdim, bagirdim cagirdim, o gun yatirdilar parayi.


lightblue
(30.12.10)
arkadaşlar pegasus sorunlu bir firma zorunlu olmadığınız müddetçe almayın derim.İşadamlarını bile kasıtlı rötara sürükleyen bir firma.Haberlerde çıktı yani


maschinengewehr
(02.01.11)
Pegasus ile daha önce 10 dan fazla bilet alımım ve 7-8 uçuşum oldu. Hiç sorun yaşamadım. Hepsinden de memnuniyetle ayrıldım. Sorun şu kredi kartından fazla çekilen tutar :(


(6)

ukraynaca ile rusça arasındaki fark nedir aga?

biriyle tartışıyorum da deli oldum ben az fark diyorum o çok fark var diyor.bu diller:1- türkçe ile azerice kadar birbirlerine benziyorlar2- türkçe ile macarca'nın birbirlerine benzediklerine kadar benziyorlar.3- türkçe ile ispanyolca'nın birbirlerine benzedikleri kadar benziyorlar.hangisi en doğru
biriyle tartışıyorum da deli oldum ben az fark diyorum o çok fark var diyor.
bu diller:
1- türkçe ile azerice kadar birbirlerine benziyorlar
2- türkçe ile macarca'nın birbirlerine benzediklerine kadar benziyorlar.
3- türkçe ile ispanyolca'nın birbirlerine benzedikleri kadar benziyorlar.

hangisi en doğru seçenek?
baldur
(03.12.10)
1- türkçe ile azerice kadar birbirlerine benziyorlar


groove salad
(03.12.10)
türkçe ile türkmence (ırak türkmencesi değil, türkmenistan türkmencesi) kadar birbirine benziyor da olabilirler. ama macarca veya ispanyolca kadar fark olmadığı muhakkak.


microfiction
(03.12.10)
ukraynaca bilen rusça konuşabilir ancak rusça bilen ukraynacayı zor konuşur.


keller
(03.12.10)
konusurken ruslar cuvallayabilir ama okurken su gibi okurlar ukraynacayi


elcucu
(03.12.10)
çatır çatır rusça bilen biri olarak diyebilirim ki rusça bilen biri ukraynacayı -özellikle yazılı bir şeyse- anlar çünkü cümle yapısı, mantığı aynı, kelimeler de aynı değilse bile aynı kökten geliyor, aynı olan bir sürü de kelime var. konuşmak içinse kelime bilgisine ihtiyaç duyacağı için biraz zaman alır. türkçe ile azerice gibi.


kayranin kedisi
(04.12.10)
Ukraynaca'nın biraz daha batı ülesi olan Polonca'ya biraz yakınlığı var.Daha kibar rusçaya göre mesela sıkça kullanılan konuşmak
En basitinden Rusçada evet hayır - Да(Da)-Нет(nyet) ama Ukraynacada Так(Tak)-Ні(Ni,Nye olarak ifade ederler)

Ben Rusça biliyorum lakin Ukraynacada zorluk çekiyorum nedense
+ bilgi Ukrayna padej sisteminde 7 durum vardır Rusçada 6


maschinengewehr
(08.03.11)
(6)

En iyi rusça şarkılar nelerdir?

rusça dinleyen varsa yazsın en iyileri...Saygılar...Rusça öğrenimine fayda sağlayacak...
rusça dinleyen varsa yazsın en iyileri...
Saygılar...

Rusça öğrenimine fayda sağlayacak...
privetik
(14.02.10)
aquarium dinleneybil... bir de ücretsiz zaten!


ucan sincap
(14.02.10)
www.youtube.com

cok motive eder bu seni. muzigi pek dinlemedim gerci.


erich
(14.02.10)
direkman rus radyosu dinle hacı.. hem müzikler güzel, hem de konuşmalar dilini geliştirmene yardımcı olur..

www.rusradio.ru


selo0072002
(14.02.10)
ben oooçiçearniiyaaa diye giden şarkıyı çok beğenirim. dark eyes diye bir şarkı. sözleri de güzel. wiki linki yutub linki aşağıda.
en.wikipedia.org
video.google.com
hemi de rus kızı söylüyo. :)


kediebesi
(14.02.10)
101.ru yu dene olmadı vkontakte.ru sitesine üye ol radio eklentisini bul çok iyi radyolar var orda.Radyo pratik için idealdir


maschinengewehr
(08.03.11)
(4)

Rusça Link

merhaba duyuru sakinleri. elimde rusça bir link var, download linki, yalnız sayfa açılınca hiçbir şey anlamıyorum ve gerekli dökümanı indiremiyorum. bir yardımcı olsanız...http://ifolder.ru/8588978
merhaba duyuru sakinleri. elimde rusça bir link var, download linki, yalnız sayfa açılınca hiçbir şey anlamıyorum ve gerekli dökümanı indiremiyorum. bir yardımcı olsanız...

ifolder.ru
stg698.ifolder.ru

tıklayın,indirin.


idja
(08.12.09)
(bkz: #10576650)


ansitu
(08.12.09)
@terliks download linkini buldum ama indiremiyorum.
@idja maalesef sayfa açılıyor ama indirme gibi bir şey başlamıyor.

edit: ok, çekiyorum dosyayı. hell fuel bitirmiş olayı =) yardımlarınız için teşekkürler.


Dostum dil bilmemenin ne kadar güç olduğunu biliyorum ifolderden nasıl dosya indirileceğini 6 resimde herkesin anlayabileceği şekilde izah ettim.Benim yazdığım mavi yazıları baza alırsan sorunsuz bu iş

Kolay gelsin

i236.photobucket.com
i236.photobucket.com
i236.photobucket.com
i236.photobucket.com
i236.photobucket.com
i236.photobucket.com


maschinengewehr
(08.03.11)
(5)

kendi kendine rusca ogrenmek

mumkun mudur? gun gecmesin ki kutuphanede kiril alfabesiyle yazilmis bir seyler gormeyeyim, icim ciz etmesin. oyle catir catir konusmam sart degil, ama okudugumu anlamak, ve bir seyler yazabilmek istiyorum. illa `tomer` filan mi gerekir? yoksa `rosetta stone` filan yeterli olur mu? diger imkanlar ne
mumkun mudur? gun gecmesin ki kutuphanede kiril alfabesiyle yazilmis bir seyler gormeyeyim, icim ciz etmesin. oyle catir catir konusmam sart degil, ama okudugumu anlamak, ve bir seyler yazabilmek istiyorum.
illa tomer filan mi gerekir? yoksa rosetta stone filan yeterli olur mu? diger imkanlar nelerdir.
papado
(21.05.07)
oncelikle sunu kavramalisin ki rusca kendi kendine ogenilecek en son dillerden biridir. rusca mantik kurarak ogrenilemez cunku istisnalar ustune kurulmustur. sen kitaptan okurken bi fiilin nasil cekildigini gordugunde, her fillin bambaska cekilip kendine has kurallari oldugunu da idrak ettiginde isin icinden cikamaycaksin.sana tavsiyem ;

-kursa git
-hoca mutlaka rus olsun
-mumkunse derste ruscadan baska bir sey konusulmasin zira kavramlari ve anlamlari baska rusca kelimelerle iliskilendirmeden kavrayamazsin
-bol bol pratik yapman gerekecek ki turkiyede yasiyorsan cok zor

kitaptan ogrenilmez cunku dinamik bir dil, unique ozellikleri var.


sanborn
(21.05.07)
adam biliyo da konuşuyo. ahahaha şaka maka bi gittin gelmedin be arkadaş ne rusyaymış... çoluk çocuk nası bu arada iyiler inşallah hanım felan???


yersen
(21.05.07)
Birincisi kendi kendine yazacak okuaycak kadar falan bir seviye bekleme. Ancak konuşabilirsin. Rosetta stone çok iyi bir şekilde belletiyor. Düzgün çalışırsan bir seviyeye gelebilirsin. Ayrıca pimsleur denen setler var bunlar belli kalıpları telaffuzları falan pekiştirmek için ideal. Rosetta stonedan farkı tamamen ses dayalı bir eğitim ve ingilizce de gerektiriyor. Rosetta stone ise bir yabancı dili başka bir dil karıştırtmadan görsel işitsel bir şekilde öğretiyor. Pimsleur çok hızlı bir yöntem. 45 saatini verebilirsen moskova'ya gittiğinde yolunu kaybetmez ve aç kalmazsın diye düşünüyorum.
Fakat okuduğunu anlamak falan hatta bir de kendi kendine resmi yazacak duruma gelmek çok çok zor. Çoğu Kazak vatandaşının bile Rusça düzgün yazamadığını da bilen biriyim.


ozdek
(22.05.07)
Kitaptan çalışarak alfabeyi ve okunuşları öğrenebilirsiniz. Ancak iş yazılanları anlamaya gelince, neredeyse imkansız. Denildiği gibi, neredeyse tamamı istisnalar üzerine kurulmuş bir dil. Latin dilleri ile karşılaştırıldığında zor değil, çok zor! :) Şöyle bir örnek vereyim, gerçi beni düzeltecek birileri de çıkabilir:
"Benim kitabım" ile "Benim kitabımı" (ismin -i hali yani) diyecekken "Benim" kelimesi bile değişiyor. Tabi kitap yerine erkek ya da nötr cinste bir kelime kullanılıyorsa yine değişiyor..
(Daha 2 gün önce Rusça sınavına girdim de, epey sıkıntılıyım bu konuda:) )


indeed
(23.05.07)
Kursa gidip türkiyede öğrenemeyen çok kişi tanıyorum dostum bilmiyorum herkesin yatkınlığı farklıdır yani olur mu olur.Ama rusçayı ben her yaz türkiyeye geldiğimde bira biraz unutuyorum yani.Kahpe dil mübarek


maschinengewehr
(08.03.11)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.