Giriş
(5)

Kamerasız telefon fiyatları

Merhaba. Askere gideceğimden dolayı acemi birliğinde kullanmak için kamerasız telefona ihtiyacım var. Letgo, sahibinden sitelerinde ikinci elleri 120 civarına satılıyor. Sizce bu fiyat çok değil mi? 1 ay kullanacağım şeye o kadar para veremem şu an. İstanbul anadolu yakasında uygun fiyata bulabilece
Merhaba. Askere gideceğimden dolayı acemi birliğinde kullanmak için kamerasız telefona ihtiyacım var. Letgo, sahibinden sitelerinde ikinci elleri 120 civarına satılıyor. Sizce bu fiyat çok değil mi? 1 ay kullanacağım şeye o kadar para veremem şu an. İstanbul anadolu yakasında uygun fiyata bulabileceğim telefoncu falan var mıdır?
marowak
(27.10.20)
Normal. 120 lira eskinin 50 lirası


insomniac
(27.10.20)
2 yıl önce yeğene 25-TL ye almıştık. çoook artmışş


ankara06
(27.10.20)
Ben 220'ye aldım 2. El bozuk çıktı. Iade edip üstüne 100 daha koyup sıfır aldım.

Ustaya akıllı telefon nasıl sokacaksın?


materyalist imam
(27.10.20)
@materyalist imam

Hocam bana yedek subaylık çıktı. Subay oldun tuşlu telefon alamıyor musun derseniz şu anlık maddi durumum sıkışık bir de kazık yemek istemiyorum piyasaya hakim değilim.


marowak
(27.10.20)
samsung b310 alabiliyorsan al hocam bi yerlerden. hem şarjı uzun, radyosu iyi hem de hafıza kartı ile mp3 çalıyor. 120den de fazla ama o. 220 falandı. konu komşuya sor. herkesin evinden çıkar çalışan bi eski telefon.


glamdr1ng
(27.10.20)
(2)

Maltepe İlçe Sağlığı Müdürlüğü

Arkadaşlar yarın burada covid testine gireceğim askere gideceğim için. Çok uzun süre sıra bekler miyim? Erken gitmek daha mı iyi? Orada genelde covid şüphesi olanlar teste girdiği için orası virüs kaynıyordur, kendimi nasıl koruyabilirim?
Arkadaşlar yarın burada covid testine gireceğim askere gideceğim için. Çok uzun süre sıra bekler miyim? Erken gitmek daha mı iyi? Orada genelde covid şüphesi olanlar teste girdiği için orası virüs kaynıyordur, kendimi nasıl koruyabilirim?
marowak
(25.10.20)
hocam ben sorunuza tam olarak yanıt olmamakla birlikte ağustos ayında askerlik şubesinde karşılaştığım bir manzarayı aktarmak isterim:
bi evrak için askerlik şubesine yolum düştüğü gün aslında ağustos ayının teslim olma günüymüş, oradayken öğrendim. covid test sonucu sisteme girilmemiş, bu nedenle sevk belgesi alamamış, haliyle teslim olamamış yüzlerce kişi vardı askerlik şubesi önünde. kendileriyle konuştuğumda test için tanınan üç günlük aralıkta ya son güne bıraktıklarını ya da ikincisi gün aldıklarını (ya da ilk gün gittiklerinde çok yoğun olduğunu), e-devlet'te bu süre tanınsa da test sonuçlarının sisteme girilemediğini öğrendim. özellikle yedek subay ve astsubaylar için oldukça yıkıcı olduğuna tanıklık ettim. türkiye'nin dört bi yerinden ankara'ya teslim olucam diye geliyosun, sevk belgeni alamamışsın ama orada hallederim henüz düşmedi sisteme diye düşünüyorsun, kimisinin eline kına yakmışlar kimisine uğurlama yapmışlar kimisi işten ayrılmış vs vs.

Özetle,
şimdi anketi doldurduysan yarın doğruca erkenden git, iki kat maske tak, testini ol. Testi özellikle askerlik için aldığını belirt, tüpün altında ASAL yazdığını kontrol et.

hayırlı tezkereler.


@üşüdüm

Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim. Anlattığın tarz bir durum olabileceğini tahmin ettiğim için 1. gün yani yarın testi yaptırmaya gideceğim.


marowak
(25.10.20)
(8)

Mavi ekran hatası

Arkadaşlar bugün çoook eski bilgisayarım dondu ve ne yaptıysam kendine gelmedi. Power tuşuna basınca kapandı. Az önce tekrar açmaya çalışınca asla açılmıyor ve mavi ekran çıkıyor. Ekran görüntüsünü telefonla çektim. Sizce sorun ne olabilir? Kendim halledebilir miyim? Yaptırmaya değmez ama yenisini a
Arkadaşlar bugün çoook eski bilgisayarım dondu ve ne yaptıysam kendine gelmedi. Power tuşuna basınca kapandı. Az önce tekrar açmaya çalışınca asla açılmıyor ve mavi ekran çıkıyor. Ekran görüntüsünü telefonla çektim. Sizce sorun ne olabilir? Kendim halledebilir miyim? Yaptırmaya değmez ama yenisini alamam ve acil bir şekilde kullanmalıyım. Ekran görüntüsü:

hizliresim.com
marowak
(21.10.20)
Sadece güvenli modda açabiliyorum. Format cd'si varsa format atarak kurtarabilir miyim?


marowak
(21.10.20)
Sorunun ati driverlariyla ilgili, guvenli modda sistem geri yukleme deneyin. Butun ati suruculerini kaldirip sitesinden guncel suruculeri indirmeniz sorunu cozecektir.


rockinside
(21.10.20)
O sys dosyasından farklı versiyonda bir kaç çeşidini bulun internette. Güvenli modda açın sistemi . Düzelene kadar Eskisiyle değiştirin bakalım o dosyayı.


Erva
(21.10.20)
@rockinside Hocam sistem geri yükleme yapılmıyor. Ati sürücülerini silip güncelleme işi nasıl yapılır, zor mudur?

@erva teşekkürler deneyeceğim


marowak
(22.10.20)
güvenli modda açın
program ekle kaldırdan ati ile ilgili programları kaldırın.
"bilgisayarım" üzerine sağ tıklayıp "yönet" e girin.
"aygıt yöneticisi" seçeneğinde "görüntü bağdaştırıcı" altındakilari sağ tıklayıp kaldırın"

yeniden başlatın


janavarorion
(22.10.20)
hocam
kavacıktayım getir yapalım
makinada ssd var mı?


kingcyrax
(22.10.20)
@janavarorion teşekkürler deneyeceğim.

@kingcyrax sağolun hocam, kendim biraz uğraşayım olmazsa zamanım olursa getiririm askere gideceğim de halletmem gereken işler var. Ssd yok hdd var


marowak
(22.10.20)
Ekran kartı sökülüp takılacak.


excespeace
(22.10.20)
(3)

Dersaneler yasak değil miydi? (Covid 19)

8. sınıf ve 12. sınıf öğrencileri hariç dersane ve kurslar yasak diye açıklama yapılmıştı bakan Ziya Selçuk tarafından. Biz bu açıklama üzerine dersaneye kayıt yaptırmadık kardeşim için. Ancak herkes gidiyor dersanelere. Nedir bu işin aslı?https://www.google.com/amp/s/m.haber7.com/amphtml/egitim/hab
8. sınıf ve 12. sınıf öğrencileri hariç dersane ve kurslar yasak diye açıklama yapılmıştı bakan Ziya Selçuk tarafından. Biz bu açıklama üzerine dersaneye kayıt yaptırmadık kardeşim için. Ancak herkes gidiyor dersanelere. Nedir bu işin aslı?

www.google.com
marowak
(13.09.20)
Temel lise adı altında devam etti hepsi ya da etüt merkezi. Hiç kapanmadılar.


@goodmorning

Haklısınız ancak belirtmeyi unuttum. Benim bahsettiğim durum dersanelerin covid sebebi ile kapanması. Yani covid sebebi ile dersaneler 12. ve 8. sınıflar hariç yasak diye açıklama yapılmıştı şu anki süreç için.


marowak
(13.09.20)
Özel kurumlar hiç kapatmadı. Yasağa uymuyorlar.


Deathrow
(13.09.20)
(7)

Yazıcı tavsiyesi(uzaktan eğitim)

Arkadaşlar uzaktan eğitim gören lise öğrencisi kardeşim için yazıcı ihtiyacımız var. Hiç anlamadığım bir konu ama internetten araştırdım lazer yazıcılar alırken pahalı ama çıktı maliyeti düşükmüş. Mürekkep yazıcıların ise fiyatı ucuzken kartuşu pahalı olduğu için çıktı maliyeti yüksekmiş. Hatta yeni
Arkadaşlar uzaktan eğitim gören lise öğrencisi kardeşim için yazıcı ihtiyacımız var. Hiç anlamadığım bir konu ama internetten araştırdım lazer yazıcılar alırken pahalı ama çıktı maliyeti düşükmüş. Mürekkep yazıcıların ise fiyatı ucuzken kartuşu pahalı olduğu için çıktı maliyeti yüksekmiş. Hatta yeni kartuş alacağına yeni yazıcı al diyen bile var. Biz siyah beyaz çıktı alacağız, belki çok nadiren de renkli. Bu durumda mürekkep yazıcı alsak sıkıntı yaşar mıyız? Bir sayfanın maliyeti ortalama ne kadar olur? Sürekli kartuş değiştirmek de çok mantıksız. Tavsiye ettiğiniz model var mı?
marowak
(13.09.20)
www.vatanbilgisayar.com

Mesela şu yazıcıyı alsam sıkıntı yaşar mıyım? Kartuşu bitince yeni kartuşu kendim takabilir miyim, sayfa başı maliyet ne olur?


marowak
(13.09.20)
Linkteki yazıcının internette "dolan kartuş"ları satılıyor, fiyatlarına bakarsınız (bunların içi dolu olarak geliyor, direk takıp kullanıyorsunuz). Kartuş değiştirmek kolay bir iş, youtubeda videoları var. Dolan kartuşlar genellikle 3-4 defa doldurulduktan sonra bozuluyor, yenisini almak gerekiyor. Kartuş doldurmak için kartuşun üstündeki tıpayı açıp yazıcıya uyumlu mürekkep doldurmak gerekiyor (dolmakalem mürekkebi değil), o mürekkep de internette satılıyor. Bu mürekkepler çok dikkatli olunsa bile ele bulaşıyor ve bir türlü çıkmıyor, bu yüzden eldiven kullanmak lazım doldururken.

Dolu bir ile kartuş 150-200 sayfa çıktı alınır. Baskı kalitesini düşük tutarsanız (yani draft modunda kullanırsanız) bir kartuşla alınacak çıktı sayısını artırabilirsiniz. Draft modunda birazcık daha silik yazdırıyor, ben hep o şekilde kullanmıştım. Kartuş kullanılmadığında ağzı kuruyup tıkanıyor. Bu yüzden en azından birkaç günde bir çıktı almak gerekli, yoksa kartuş muhtemelen çöpe gider (gerçi sıcak suya azıcık batırıp kuruyan mürekkebi açmak bazen mümkün olabiliyormuş).

Bir de tanklı yazıcı diye bir şey var, bu dolan kartuşun tıpasına hortum bağlamışlar, serum gibi yan taraftaki depodan mürekkep çekiyor. Orada ise depoyu dolu tutmak çok önemli, çünkü depo boşalınca boruya ve kartuşa hava doluyor, bir sürü problem. Tanklı yazıcıların da fiyatı ben görmeyeli artmış, eskiden daha ucuzdu.

Yine de, çok sık çıktı almayacaksanız, kartuşun ağzı yanlışlıkla kuruyacaksa lazer almak en iyisi sanırım.


kanepeee
(13.09.20)
Sahibindenden 300-400 arası HP lazer yazıcı al. 20 liraya dolduruyorsunuz toneri. Muadil toner 40 lira zaten. Girme başka işe


westblack
(13.09.20)
Lazer yazıcı en basitinden öneriyorum ben de. Diğer türlü kafayı yersiniz.


ozdek
(13.09.20)
Kartuşlu değil, piyasada çakmasını rahatça bulabileceğiniz ya da defalarca doldurulabilir tonerli yazıcı alın


Unde bach canim
(13.09.20)
Kolay toner dolumu yapılabilen lazer yazıcı al. Diğerleri ile uğraşmak istemezsin.


cursor
(13.09.20)
muadil toner ya da dolum yapan firmaları ara, hangi kartuşun sürümü çoksa f/p si iyiyse onu kullanan yazıcıdan al. yazıcı biraz pahalı olabilir ama tonerin pahalısı daha masraflı olur. önemli olan ihtiyaç olan baskı sayısı.


transall
(13.09.20)
(4)

4000 liraya kadar notebook tavsiyesi

Merhabalar. Kardeşime acil bir şekilde notebook lazım oldu. Bütçe 4000 lira. Belki çok az aşabiliriz bütçeyi. Kullanım amacı internetten canlı derslere katılmak, office uygulamaları kullanmak, internette gezinmek, film izlemek. Gücü de yeterse The sims 3 veya 4 oynamak. Ancak sadece mediamarkt, tekn
Merhabalar. Kardeşime acil bir şekilde notebook lazım oldu. Bütçe 4000 lira. Belki çok az aşabiliriz bütçeyi. Kullanım amacı internetten canlı derslere katılmak, office uygulamaları kullanmak, internette gezinmek, film izlemek. Gücü de yeterse The sims 3 veya 4 oynamak. Ancak sadece mediamarkt, teknosa gibi yerlerden elden alabiliriz. Çok küçük bir ihtimalle de amazon tr'den amazon satıcılı bir ürünü alabiliriz. Anlattıklarıma uygun bir notebook tavsiyeniz var mı? Ek olarak şu ikisinden birisi alınır mı?

1-) www.mediamarkt.com.tr

2-)www.amazon.com.tr
marowak
(11.09.20)
işlemcisi i5 ve üzeri modeller bile artık yetmiyor yeni dünyaya en az i5 işlemcili olmasına dikkat edelim ve ram i 8 ve yukarı olmalı..markalara siz karar verin.

www.hepsiburada.com


jamswety
(11.09.20)
@jamswety
Çok haklısınız ama bu bütçe ile o dedikleriniz mümkün değil maalesef.


marowak
(11.09.20)
14eylulde hepsiburada indirim yapcaz diye bildirmis bence o tarihte bi bakinin. HP veya lenovo her turlu guven veriyor kendi adima


ala09
(11.09.20)
Elden almak mümkün değil ama değerlendirmenizi tavsiye ederim.

www.hepsiburada.com


crostata
(11.09.20)
(6)

Yedek subay olmak istiyorum ama

Yıllar önce hastanede bana yanlış bir teşhis kondu. Baş ağrısı yaşamamdan dolayı nöroloji doktoru bana ekg sonucu epilepsi teşhisi koydu ve 2 yıl civarı ilaç kullandım. Bu doktora arada bir gittim kontrol için. Doktorun tayini çıkınca başka doktor ilgilendi ve epilepsi olmadığımı söyledi ve ilaçlar
Yıllar önce hastanede bana yanlış bir teşhis kondu. Baş ağrısı yaşamamdan dolayı nöroloji doktoru bana ekg sonucu epilepsi teşhisi koydu ve 2 yıl civarı ilaç kullandım. Bu doktora arada bir gittim kontrol için. Doktorun tayini çıkınca başka doktor ilgilendi ve epilepsi olmadığımı söyledi ve ilaçları kesti. Başka doktorlar da onayladı. Ama epilepsi olmadığıma dair bir raporum yok. E nabız sitesinde hastalıklarım kısmında epilepsi görünüyor. Yıllardır ilaç kullanmıyorum ve kontrole gitmiyorum, herhangi bir şikayetim de yok. Şimdi okulum bitti ve askerliği aradan çıkartmak istiyorum. Askerliği yedek subay olarak yapmak istiyorum ama bu durum yedek subaylığa engel mi? Sanırım tek muayene aile hekiminde oluyormuş, orada aile hekimi bana yedek subaylığa uygundur gibisinden bir belge, rapor falan veriyor mu?
marowak
(19.07.20)
Aile hekimi hastaneye sevk ediyor. Epilepsi ile hangi bölüm ilgileniyorsa o bölüme sevk edebilir.


dissendium
(19.07.20)
Yedek subaylık artık pek isteğe bağlı değil. Günümüde mühendislik fakültesi mezunlarını, doktorları filan zorunlu olarak yedek subay yapıyorlar. Ola ki ihtiyaç var, bahsettiğim mesleklerden yeteri kadar asker yok, o zaman isteyenleri düşünüyor devlet baba.

Sağlık olayına gelecek olursak, aile hekiminden başlayabilirsin. Yanlış teşhis nedeniyle epilepsi tedavisi olduğunu ama sonrasındaki tetkiklerde böyle bir şeyin olmadığını belirt. Gerekirse bunun için sağlık raporu almak istediğini söyle. O gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Hatta iş başvurularında sıkıntı yaşadığını da söylersin. Epilepsi olarak tam olarak ne tanısı koyuldu? Yani hangi tür epilepsi? Bir de kullandığın ilaç yada ilaçlar neydi?


silah taciri
(19.07.20)
@silah taciri

Teşekkür ederim öncelikle. Sadece epilepsi yazıyordu diye hatırlıyorum. Raporları atmışımdır ama bulursam yazarım. Epixx 500 mg kullanıyordum günde 2 kereydi yanlış hatırlamıyorsam.


marowak
(19.07.20)
Aile hekimine bir şey söylememe gerek yok, zaten sadece bir şeyin var mi, boy, kilo vs soruyor. Yazdığına göre bir sağlık problemin yok. Aile hekimine hastalık söyleyip, hastaneye sevk alanlar genelde askerden yırtmak isteyenler. Bir de bu dönemde hastaneye gidilmez. İstersen e-nabizdan gizleyebilirsin eski kontrolleri.

Ayrıca hangi bölümden mezunsun bilmiyorum ama yedek subaylık düşük bir ihtimal oluyor, 6 aylık asker olabilirsin. Eğer ileriye dönük bir plan yapacaksan bunu göz önünde bulundur.


austra
(19.07.20)
Yedek subaylık ihtiyaç ile alakalı varsa alırlar yoksa normal yaparsın ayrıca istediğini belirtmen sonucu etkilemez.


Uncle Sam
(19.07.20)
@silah taciri'nin ilk söylediği doğru değil. Ben mühendisim, başvuruda yedek subaylık istemediğimi söyledim ve çıkmadı. Zorunluluk söz konusu değil. Mühendisler için çıkma şansı daha yüksek denebilir ama kesinlikle çıkar denemez.


dissendium
(19.07.20)
(5)

Diploma notum e-devlet'te yanlış gözüküyor

Ben bu dönem mezun oldum 3.01 ortalama ile. E devlet'te mezuniyet belgelerimiz düzenlenmiş. Diploma notum 82.6 / 100 olarak gözüküyor. 4'lük sistemi 100'lük sisteme çevirince 75 civarı olması lazım. Notum neden daha yüksek gözüküyor? KPSS'ye gireceğim bir sıkıntı çıkar mı?
Ben bu dönem mezun oldum 3.01 ortalama ile. E devlet'te mezuniyet belgelerimiz düzenlenmiş. Diploma notum 82.6 / 100 olarak gözüküyor. 4'lük sistemi 100'lük sisteme çevirince 75 civarı olması lazım. Notum neden daha yüksek gözüküyor? KPSS'ye gireceğim bir sıkıntı çıkar mı?
marowak
(13.07.20)
YÖK'ün dönüşüm tablosuna mı bakıyorsunuz kendi okulunuzunkine mi?


ted
(13.07.20)
Biraz sitem edeceğim nasıl böyle mezun oldunuz diye.
Hiç mi merak edip bakmadınız üniv.notlandırmaları nasıl diye.

Neyse, cevap;
3.01 le mezun olduysanız 100 lük sistemde 75 falan olmaz bakkal hesabı gibi. Kendi üniversitesinizin 100 lük sistemde not karşılıkları neyse o girilmiştir, okulunuzun 100’lük sistemi yoksa yök tablosundaki karşılığı girilmiştir.
Yök not dönüşümü diye aratırsanız internette çıkar.

Kpss de sorun olmaz. Gerçeği budur/


jimjim
(13.07.20)
yök'te 3.01 yaklaşık olarak 77 falan yapıyor.

fakat e devlette gözüken sizin üniversitenin ortalaması olarak gözüküyor. Herhangi bir dönüşüm yapılmamış. Diploma notunuz ne ise o işlenmiş. KPSS de yok dönüşüm tablosuna göre hesap yapılır zaten.


janavarorion
(13.07.20)
Zaten YÖK'ün dönüşüm tablosuna baktım, 76 küsür bir şeye denk geliyordu. Her üniversitenin kendi dönüşümü olduğunu bilmiyordum.


marowak
(13.07.20)
Bu arada cevap yazanlara teşekkürler


marowak
(13.07.20)
(3)

Amazon 3d secure olmadığı için alışveriş yapamıyorum

İyi akşamlar herkese. Amazondan telefon almak istiyorum. Öğrenci kartı olduğu için limiti düşük ben de banka kartına para yatırdım. Ürünü satın alıyorum sipariş oluşturuldu deniyor ama parayı çekemiyorlar. Ziraat bankasını aradığımda yüksek miktarlı alışverişlerde 3d secure kullanmak zorundasınız de
İyi akşamlar herkese. Amazondan telefon almak istiyorum. Öğrenci kartı olduğu için limiti düşük ben de banka kartına para yatırdım. Ürünü satın alıyorum sipariş oluşturuldu deniyor ama parayı çekemiyorlar. Ziraat bankasını aradığımda yüksek miktarlı alışverişlerde 3d secure kullanmak zorundasınız dedi müşteri hizmetleri. Amazon da 3d secure kullanmıyor. Sonuç olarak bu kartla amazondan alışveriş yapamayacak mıyım?
marowak
(09.07.20)
Banka kartındaki parayı borç öder gibi kredi kartına yatır, o zaman limit yatırdığın para kadar artıyor, ör. boşta duran 500 lira kart limitinin üstüne 500 nakit yatırıp 1000 liralık telefon alabilirsin. Ben öyle yapıyordum zamanında.


malaika
(09.07.20)
@malaika
Kredi kartına zaten borcum var oraya para yükleyince borçtan çeker sanırım. Zaten sorunun kaynağı ziraatin 3d secure'yi zorunlu tutması ancak amazonu'un kullanmaması


marowak
(09.07.20)
başka siteden al geç. uğraştığına değmez. 3d zorunlu tutmayan bi bankayı kullanan arkadaşına gönderebilirsin parayı vs istiyorsan


glamdr1ng
(09.07.20)
(9)

Amazon'dan alınan ürün indirime girerse farkı iade eder mi?

Anneme telefon almam lazım. Birkaç gün önce 1900 lira olan telefon 1980 lira olmuş. Hepsiburada'da 1900 lira. Telefonu acil almam gerek. Amazon belki fiyatı indirebilir diye düşünüyorum. Ürün indirime girerse farkı iade ederler mi? Hepsiburadadan almaya pek sıcak bakmıyorum açıkcası.
Anneme telefon almam lazım. Birkaç gün önce 1900 lira olan telefon 1980 lira olmuş. Hepsiburada'da 1900 lira. Telefonu acil almam gerek. Amazon belki fiyatı indirebilir diye düşünüyorum. Ürün indirime girerse farkı iade ederler mi? Hepsiburadadan almaya pek sıcak bakmıyorum açıkcası.
marowak
(09.07.20)
Hayır. Neden etsinler ki?


Satıcı hepsiburada olduktan sonra hiç sıkıntı olmaz.


aynabugusu
(09.07.20)
@feykhesap haklısınız ama benzer durumlarda farklı sitelerde müşteri hizmetleri ile iletişime geçip farkı almaya çalışan arkadaşlarım olmuştu(tabii sonucu ne oldu bilmiyorum).


marowak
(09.07.20)
@aynabugusu
Evet satıcı hepsiburada. Aslında bana da sorun olmaz gibi geliyor ama amazon kendi kargo şirketi ile yolluyor ve çok kaliteli bir hizmeti var. Sanırım hepsiburada normal kargo şirketlerinden birisi ile yolluyor


marowak
(09.07.20)
Telefonu sigortalı bir şekilde özenle taşıyorlar merak etmeyin.


aynabugusu
(09.07.20)
Bu tür durumlarda hiç "farkı iade etme" yapmıyorlar. İptal edin geri gönderin sonra tekrar satın alın diyorlar. Onlara 2 kat kargo parası giriyor ama sistem öyle.


nhk ni youkosu
(09.07.20)
Ben olsam 80 lira için bu kadar uğraşmam, Amazon'dan alirdim. Hatta şimdi bu duyururuyu yazdığım telefonu da Amazon'dan aldım.

Kötü bir şey olursa keşke 200 lira fazla olsaydı da Amazon'dan alsaydım derdiniz.


howfaristhesky
(09.07.20)
Amazon.com da 4 sene önce bana etmişlerdi. Türkiyede hiç bir site etmiyor. @nhk nın dediğini söylüyorlar.

Amazon.com.tr nasıl davranır bilemiyorum.


ruzgar1
(10.07.20)
Türkiye'de böyle bir uygulama duymadım. Yurtdışında birçok sitede (north face, Saturn, Amazon.de) indirim farkını aldığım oldu.


burya
(10.07.20)
(9)

İntenet kablosunu uzun olması problem olur mu?

Cat6 tipi kablo sipariş ettim 20 metre. Metre arttıkça sinyal kalitesi düşer mi? 20 metre fazla mı uzun kalır? Gerçi başka çarem de pek yol gibi. İntenet kesilmesi probleminden bıktım da.
Cat6 tipi kablo sipariş ettim 20 metre. Metre arttıkça sinyal kalitesi düşer mi? 20 metre fazla mı uzun kalır? Gerçi başka çarem de pek yol gibi. İntenet kesilmesi probleminden bıktım da.
marowak
(14.06.20)
100 metreye kadar sorun yok.


10032007
(14.06.20)
evet, düşer. sorun yok kısmına katılıyorum, bağlantınız kopmaz. ama bağlantının desibel değerinde düşme olur. packet loss ya da ping olarak yansıyabilir.


@kiyiya vuran

Peki 20 metre uzun mu sayılır yoksa makul mü?


marowak
(14.06.20)
teorik olarak 100 metreye kadar sorun olmaz
pratik olarak 50 metre üstünü tercih etmeyin.

2 Metre ile 20 Metre arasındaki farkı siz anlamazsınız bile. Ping ve hız konusunda hiç sorun olmaz


ycaycayca
(14.06.20)
20 metre oldukça makul.


metre arttıkça sinyal düşer evet ama (150 metrede sinyal yok olur, 100 metrede bir sinyal güçlendirici cihaz gerekir) o senin hissedeceğin bir şey değil, 20 metre de hiç değil.

internetin kesilmesinin bilgisayarın ile modem arasındaki iletişimden kaynaklandığını nasıl tespit ettin? belki sorunun modemden sonrası?


selam
(14.06.20)
@selam
Sorunun kablo olduğunu tespit etmedim aslında. Cat6 kablo tavsiye edildiği için alıyorum. Sorunun kablo olduğunu sanmıyorum ama firma her seferinde bunu bahane olarak öne sürüyor


marowak
(14.06.20)
tam sana göre bu video: www.youtube.com


ya ben lan neyse
(14.06.20)
Eskiden vdsl kullanırken denemek için hes marka kaliteli bir cat6 kablo almıştım, 305 metre idi. Direkt site girişindeki Telekom kutusundaki bakır kabloya bağlamıştım. O zaman 24 mbit vdsl kullanıyordum, sorunsuz bağlanmıştı. Hatta site içindeki mevcut hatta kıyasla ulaşılabilir hız artmış, Ping düşmüştü. Paket kaybı da sıfırdı. Kaliteli kablo ile 20 metrede hiçbir şey hissetmezsiniz.


orient blue
(14.06.20)
(9)

Elektrikçi bana yanlış kablo mu verdi? (İnternet kablosu)

İnternet kablomuz koptu. Cat6 kablo tavsiye ediliyor diye elektrikçiye gittim adama durumu anlattım kopan kablomuzu gösterdim adam bana cat6 senin için gereksiz olur diyip telefon kablosu verdi. Bu da aynı işi görür boş yere fazla para verme dedi. Böyle bir şey olabilir mi?
İnternet kablomuz koptu. Cat6 kablo tavsiye ediliyor diye elektrikçiye gittim adama durumu anlattım kopan kablomuzu gösterdim adam bana cat6 senin için gereksiz olur diyip telefon kablosu verdi. Bu da aynı işi görür boş yere fazla para verme dedi. Böyle bir şey olabilir mi?
marowak
(05.06.20)
olamaz


ismailbüyük
(05.06.20)
Olur. Telefon kablonuz kopmuş. Adam da size 2 damar kablo vermiş. Eskiden kablolar böyle çekiliyordu fakat artık CAT6 çekiyorlar, 8 damar var kabloda ve siz eğer eve 2. bir hat çektirmek, yalın internet + telefon almak vb. işler yapcaksanız aynı kablonun damarlarından hallediyorlar. O yüzden size CAT6 demişlerdir.


malheiros
(05.06.20)
@malheiros

İnternetim zaten yalın vdsl internet. Yine de aynı işi görür mü?


marowak
(05.06.20)
modeme gelen kablodan bahsediyorsun sanırım, evet telefon kablosu onun için kullanılabiliyor. 2 damar elektrik kablosuyla çeken bile var ama ben eski evimde vdsl kullanırken hat değerleri kötü olduğundan cat6 çekip yeniledim ve 20 küsürlerde bol crc veren kopan dandik internet 40-45mbps stabil alabileceğim hale geldi. her kablo aynı değil yani. cat6 ile muhtemelen hat değerlerin daha iyi olurdu. boşa para diye bişey yok... zaten çooook pahalı bir kablo da değil.

modem ile pc arasındaki kablo ise telefon kablosu olmaz ona cat gerekiyor. 100mbps'e kadar 4 damar yetebiliyor hatta çok eski ethernet kabloları 4 damardı benim 2006'da ama standart artık 8 damar cat


konetsu
(05.06.20)
benim de modeme telefon kablosu giriyor. 35 mbps alıyorum sıkıntısız.

adam zaten pahalıyı satmak isterdi diye düşünüyorum kötü niyetli olsa.


fezagezgini
(05.06.20)
Kac m kablo kullanacaksiniz? Sorun olabilir de olmayabilir de. Yukarida yanlis ve eksik bilgiler verilmis. Her ne kadar 2 damar kullanilsa da siz o kablodan ses sinyali tasimayacaksiniz. Genis bantta isler biraz degisiyor. Kablonun empedansi, dengesi hatta o iki damarin bir biri üstüne duzgun sarilarak gelmesi bile etkiliyor. Noise margin (sinyal-gurultu orani) parametresi sizin hissedeceginiz kadar etkilenmeyebilir ama bi isi iki defa yapmak istemiyorsaniz elinizdeki kabloyu goturup cat6 veya cat5 alin derim.


Kirmizibavul
(05.06.20)
bonus bilgiler:

cat5 100Mbit
cat5e 1Gbit
cat6 10Gbit destekliyor

bu örneğin "her cat6 10Gbit taşır" demek değil, sebepleri diğer cevaplarda var. eve gigabit internet gelmiyorsa cat6 da şart değil.


celeron 300a
(05.06.20)
celeron o değer switch(router modem vs... de dahil işte) ile cihazlar arasındaki bağlantı için geçerli. dsl sinyali için değil. eve gigabit gelmese de yerel ağda farklı cihazlar arası veri aktarımı olacaksa(nas vs.) ve cihazlar destekliyorsa cat6 yine daha iyi bir tercih olur. ben cat7 aldım hatta. fiyat farkı yok gibiydi fark hissetmesem de iyisi olsun dedim :D bunda her çift de ayrıca yalıtımlı. tek kabloyla birden çok internet hattı bağlanacaksa cat6 yerine daha iyi bir tercih olur bu da...

dslde cat6'nın normal 2 damar elektrik kablosu veya telefon kablosuna göre avantajı parazite karşı daha iyi koruma sağlaması. dışta aluminyum folyo tarzı bi katman var dış etkenleri engellemek için. çevresindeki diğer kablolardan dolayı oluşacak parazitlere karşı koruduğundan da hat değerlerinde iyileşme sağlayabiliyor. etkileyen benim de detaylı bilemediğim başka şeyler de vardır elbette ama data transferi için geliştirilmiş bir kablo bence ilk tercih olmalı. kendi deneyimimde de 2 kat daha yüksek hızı daha stabil şekilde almıştım. şimdi taşındım gerçek fiber altyapı var rahatım...


konetsu
(05.06.20)
Biliyorsunuz ama yanlis biliyorsunuz. Gerci yanlis bilmek bilmemek oluyor en nihayetinde. Yapmayin gozunuzu seveyim bahsedilen kablodan analog sinyal tasinacak. Modem de zaten analog ve dijital sinyali hem MOdule, hem de DEModule eden cihaz demek degil midir? Kaliteli cat5 kafi. Empedsnsi, dengesi uygun tel kablosu bile yeter aslinda. Cat7 gereksiz ve uygunsuz. Çünkü esnek degil. Ayrica cat6'dan 10Git tasiyan gelsin bi de beni tasisin. Saygilar.


Kirmizibavul
(06.06.20)
(4)

Çok eski telefondaki fotoğrafları ve videoları kurtarma

İlk çıktığı zamanlarda aldığımız bir 6600 telefonumuz var. İçinde çok önemli fotoğraflarımız var. Bluetooth ile atmaya çalışırken yeterli hafıza yok gibi bir hata veriyordu ancak bazılarını atabiliyorduk. İçinde kalan videolar ve fotoğraflar var(hata veren ve vermeyen). Ancak yıllardır köşede bekley
İlk çıktığı zamanlarda aldığımız bir 6600 telefonumuz var. İçinde çok önemli fotoğraflarımız var. Bluetooth ile atmaya çalışırken yeterli hafıza yok gibi bir hata veriyordu ancak bazılarını atabiliyorduk. İçinde kalan videolar ve fotoğraflar var(hata veren ve vermeyen). Ancak yıllardır köşede bekleyen telefonun bataryası şişmiş ve başka batarya olmadığı için açamadık. Acaba bir telefoncuya versek içindeki bütün fotoğraf ve videoları kurtarabilir mi? Veya ne yapmak lazım? Bir de bu işin maliyeti ne kadar olur?
marowak
(10.05.20)
internette vardır bence bataryası. alıp bilgisayar atmayı vs deneyebilirsin.


ayin yazari
(10.05.20)
@ayin yazarı

Teşekkür ederim batarya bir şekilde bulunur dediğin gibi ancak açılmama, fotoğrafları atmaya çalışırken hata vermesi gibi durumları göz önünde alarak neler yapabilirim?


marowak
(10.05.20)
Fotoğrafları gönderememesinin sebebi muhtemelen hafızada o fotoğraftan daha az yer olması olabilir. . Fotoğraflardan gönderdiklerinizi silin ve cihazda biraz yer açın belki böylece hepsini göndermeniz mümkün olabilir.


o cihazların içinde eski tip mmc yuvası vardı. bir mmc bulup dosyaları ona atın ordan da bilgisayara taşırsınız. hatta belki de resimler zaten mmc içinde olabilir.


orpheus
(10.05.20)
(4)

Playstation 4 nat tipi sorunu

İyi akşamlar. Playstation'ı kablo ile internete bağlayınca nat tipi 3 oluyor. Ancak nat tipinin 2 olması lazım çünkü 3 olunca internette kopmalar oluyor ve online oynarken problem oluyor. Acaba bu durum internet sağlayıcısı ile mi ilgili? Pek anlamasam da port açma, dmz ayarı falan yaptım ama değişe
İyi akşamlar. Playstation'ı kablo ile internete bağlayınca nat tipi 3 oluyor. Ancak nat tipinin 2 olması lazım çünkü 3 olunca internette kopmalar oluyor ve online oynarken problem oluyor. Acaba bu durum internet sağlayıcısı ile mi ilgili? Pek anlamasam da port açma, dmz ayarı falan yaptım ama değişen bir şey olmadı. Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.
marowak
(26.04.20)
ps4 ün ip'yi dmz tanımlarsan nat type 1 olur.
port falan da açtıysan sıkıntı olmamalı ama bence bir şey yanlış yapılmış..
ya ip ya mac adresi ya da ikisi birden sıkıntılı.

bunları kontrol edin düzelir.


ozdek
(26.04.20)
Onları yaptım elimden geldiğince ama hiç değişmedi. Acaba internet sağlayıcısı ile alakalı olabilir mi? Aynı sorunu yaşayan bir arkadaş sağlayıcıyı değiştirdi ve modemde hiçbir ayar yapmadan sorunu çözüldü.


marowak
(26.04.20)
hmm bir dakika.. eğer eminseniz ve ne yaptığınızı biliyorsanız bir ihtimal daha var.

hangi iss?

bu statik ip havuzu denen bir nane var. sizi proxy arkasına alıyorlar. sanıyorum o aktifse de bu sıkıntı olabilir.

kesin çözümü statik ip satın almak. ya da bazen arayınca bu havuzdan çıkarıyorlarmış. tamamen şans.


ozdek
(26.04.20)
Netgalaksi diye bir firma. Türk telekom altyapısı kullanıyorlar. Sorunu çözülen bahsettiğim arkadaş da netgalaksi kullanıyordu:( Ucuz diye geçtim ama böyle olacağını da bilemedim. Statik ip de aylık 20 küsür lira. Bu firma için çok yüksek bence. Sanırım iss değiştireceğim veya dediğiniz şeyleri müşteri temsilcisine söyleyip havuzdan çıkarırlar mı diye soracağım.


marowak
(26.04.20)
(4)

İnternet kampanyası var mı bildiğiniz?

Ttnet kullanıyorduk, taahhüt bitti, 73 lira olan paketin aynısı için 100 lira istediler. Biz de zaten pek memnun değildik. Bildiğiniz bir internet sağlayıcı vr paket var mı? Konum İstanbul/Maltepe
Ttnet kullanıyorduk, taahhüt bitti, 73 lira olan paketin aynısı için 100 lira istediler. Biz de zaten pek memnun değildik. Bildiğiniz bir internet sağlayıcı vr paket var mı? Konum İstanbul/Maltepe
marowak
(18.02.20)
Türknet, taahhütsüz 75 lira aylık. Hatta sana referans kodu vereyim bir ay bedava kullan, bu sayede ben de bir ay fatura ödemem :)


John Bloor
(18.02.20)
@John

Teşekkürler. Taahhüt 1 ay sonra bitiyormuş, o zaman sizin referans kodunuzla üye olayım, zaten Turknet'in iyi olduğunu duymuştum.


marowak
(18.02.20)
kablonet kampanyalarına bakın, fiberi gerçekten çok iyi ve görece uygun oluyor.


awlmi
(18.02.20)
kablonet fiber müşterisiyim ve oldukça memnunum. verilen modem çok dandik netmaster ile ilgili yazıları okuyabilirsiniz :) ancak yine de taahhüt derdi vs olmadığı için turknete bir şans verin, memnun kalmazsanız kablonete bakın derin.


(9)

GTA Vice City rc helikopter görevi

hala anlatılıyor ama bana çok basit geliyordu. neredeyse 2-3 dakika artıyordu bitirdiğimde.öyle el becerisi yüksek, oyun manyağı bir tip değilim ha. cs'de hep sonuncu olurum, en son cup head'i 1000 küsür ölmeyle bitirdim.var mıydı takır takır yapabilen bu görevi?fon: https://www.youtube.com/watch?v=
hala anlatılıyor ama bana çok basit geliyordu. neredeyse 2-3 dakika artıyordu bitirdiğimde.

öyle el becerisi yüksek, oyun manyağı bir tip değilim ha. cs'de hep sonuncu olurum, en son cup head'i 1000 küsür ölmeyle bitirdim.

var mıydı takır takır yapabilen bu görevi?

fon: www.youtube.com
ya ben lan neyse
(04.02.20)
Çocukken hiç beceremezdim ancak nostalji yapmak amaçlı birkaç kez indirip yeniden oynadım ve hiç zorlanmadım. Tekniği bilince bence zor değildi. Ama mayınları bırakırken inşaat işçilerinin saldırısına uğramak çok can sıkıyordu.


marowak
(04.02.20)
25 yaşındayım, hala ara ara aklıma düştükçe bu bölüme kadar oynarım oyunu. buraya gelince de ağlaya zırlaya bırakır, küfrederim. ben geçemiyorum abi. ha ben gerçekten kötü bir oyuncuyum orası ayrı mesele ama olsun yani 94 doğumlu adamım, bilgisayarla büyüdüm, gta 3 oynarken kör olduydum neredeyse, öyle bu işlerden hiç anlamayan biri de değilim yani. yok, olmuyor. asla geçemiyorum. bi de gurur yaptım, o bölümün geçildiği save dosyası falan da indirmedim hiç. gta vice city en sevdiğim oyunlardan biridir, hala ara ara talatpaşa bulvarı'nda kulaklığımı takıp self control dinleyerek yürür ve yalıkent night club'ın önünden geçerken ışıltılı vice city günlerimi yad edip sessizce ağlarım ama ben o rc helikopter bölümünün ötesini göremedim bu oyunda. bence laura branigan da o şarkıyı zaten oyunu öngörerek yazmış... you take my self control diyor, yani ben seni kontrol edemiyorum helikopter kardeş, allah belanı versin.


der meister
(04.02.20)
Hiç geçemezdim, oyunu 2 3 kere baştan oynadım. Hep kuzenime oynatırdım o bölümü


kablelvuku
(04.02.20)
cuphead i nasıl bitiriyorsunuz ya. ilk bölümü bile geçemedim.


chavezding
(04.02.20)
Helikopter yönlendirme tuşlarını ok tuşlarına ayarlarsanız çok kolaylaşıor. Bana getir 2 dk fazlayla bitireyim sana görevi.


Küçükken hiç yapamazdım. O görevi hep pas geçtim. 4 5 yıl önce kardeşimi oynarken gördüm o da benim gibi o bölümü pas geçmişti. Aldım ben yaparım diye yine geçemedim.


valarmurgulis
(04.02.20)
numpad ile dan diye bitirirdim.

call of gibi oyunlarda hep invert mouse oynaardim


vhs kaseti
(04.02.20)
görevi bitiremeyenler numpad tuşları ile manevra yapıldığından bi haber olanlar genelde.


nahtoderfahrung
(05.02.20)
bu görev çok basit bir görevdi. asıl mesele haiti'lileri rc uçağı ile hava bombalaması sureti ile avladığımız bölüm (bombs away) ve film stüdyosunun reklam dağıtma görevleriydi.


(9)

Şöyle bir tatlı yapsam nasıl olur?

Öncelikle söyleyeyim mutfaktan hiç anlamam. Metroda yolculuk ederken reklamlarda gördüğüm bir tarifi değiştirerek yapmaya karar verdim. Negro bisküviyi, kremayı ve nutellayı blenderdan geçireceğim. Sonra bunları top haline getirip soğuması için dolaba koyacağım. Daha sonra bu topları benmari usulü e
Öncelikle söyleyeyim mutfaktan hiç anlamam. Metroda yolculuk ederken reklamlarda gördüğüm bir tarifi değiştirerek yapmaya karar verdim. Negro bisküviyi, kremayı ve nutellayı blenderdan geçireceğim. Sonra bunları top haline getirip soğuması için dolaba koyacağım. Daha sonra bu topları benmari usulü erittiğim beyaz çikolataya bulayıp tekrar dolapta soğumaya bırakacağım. Bence ağır olur ama lezzetli de olur. Ama kıvam tutar mı, blenderdan geçireceğim malzemelerin ölçüsü sizce nasıl olmalı?
marowak
(07.01.20)
lokmacılar işte tam bu yüzden patladı:)

Orjinali olan oreo ile ilgili daha hafif tarifler var nette,bu şekilde çok ağır olur.


duptıs
(07.01.20)
@duptıs

Evet orjinali oreo tabii ki. Ancak negro bana göre oreo'dan daha iyi, oreo bana hafif acımsı geliyor. Ve de negro daha ucuz:)


marowak
(07.01.20)
Oreo dedigin %50 mısır şurubu, negro daha iyi olacaktır.


JohnOakley
(07.01.20)
şeker eşiğiniz yüksekse seversiniz. ama bence tatlar dengeli olmaz salt mısır/glikoz şurubu tadı hissedilir şu boğazı yakan.


@muslu

Haklısınız nutellanın boğaz yakıcı etkisini unuttum. Nutella yerine Fiskobirlik Nuga kullanırım belki, onun için iyi deniyordu.


marowak
(07.01.20)
of bomba :( çooook tatlı olur..

Onun yerine şunlar daha iyi oluyo (bence) www.hurriyet.com.tr bunu değiştirerek yapılırsa daha iyi olur gibi geldi geldi.


lcha
(07.01.20)
eti burçak la yap


jamswety
(07.01.20)
denilmiş zaten, eti Burçak daha farklı bir tat verecektir.
bir de, içine seviyorsanız ceviz atmanızı öneririm. ufalanmış olacak tabi. çikolataya bulamayacak olsanız kuş üzümü de atın derdim. ama böyle bilemedim..
birkaç tanesini de kremşanti ile kaplamayı deneyebilirsiniz. onların içine rendelenmiş ve biraz haşlanmış havuç da koyarsanız nefis olur. söylediğiniz tadı farklılaştırır ama söyleyeyim de içimde kalmasın dedim :)


lovemyself
(07.01.20)
yenmez ve çok kötü olur. blenderin halini düşünmek bile istemiyorum.


beretta beretta
(07.01.20)
(2)

Siyah beyaz çıktı fiyatı

Son fiyatlardan haberim yok. Yaklaşık 1000 sayfa çıktı almam lazım siyah beyaz. Sayfa başı ne kadar öderim?Teşekkürler
Son fiyatlardan haberim yok.
Yaklaşık 1000 sayfa çıktı almam lazım siyah beyaz.

Sayfa başı ne kadar öderim?

Teşekkürler
lambada
(03.11.19)
10-15 kuruş olur. o kadar çok çıktıyı düzgün bir yerde sayfa başı 10 kuruşa çıkartırlar tahminim.


avianthem
(03.11.19)
Marmara üniversitesi göztepe kampüsünün karşısındaki ara sokakta viva copy isimli bir yer var, arka önlü bir sayfa çıktı 8 kuruştu en son. Üniversite civarındaki fotokopicilerde fiyat genel olarak böyle.


marowak
(03.11.19)
(4)

Bir hafta sonra halı saha maçı var ama...

Arkadaşlar ısrar edince kıramadım. Ama yıllardır futbol oynamıyorum ki eskiden de hiç iyi oynayamazdım, sadece fiziğimi kullanarak defans yapardım. Bu maçta da defans olacağım, aldığım topu ileri dikmeyi veya hemen pas vermeyi düşünüyorum. Ama kondisyon olarak çok eksiğim. Şu 1 haftada yapabileceğim
Arkadaşlar ısrar edince kıramadım. Ama yıllardır futbol oynamıyorum ki eskiden de hiç iyi oynayamazdım, sadece fiziğimi kullanarak defans yapardım. Bu maçta da defans olacağım, aldığım topu ileri dikmeyi veya hemen pas vermeyi düşünüyorum. Ama kondisyon olarak çok eksiğim. Şu 1 haftada yapabileceğim bir şey var mı? Maçtan önce veya maç sırasında yemem/yememem gereken bir şey var mı? 60 dakika boyunca defansta kalacağım, ama rakip takımda hızlı ve yorulmak bilmeyen adamlar var o yüzden kondisyon çok önemli.
marowak
(22.10.19)
Bol bol dinamik-statik esneme yap, performansına bi etkisi olmaz ama en azından ani bir harekette kaslarının bağlarının tendonlarının kopmasını engeller sağlık daha önemli.


angelus
(22.10.19)
Bence gün aşırı ya da her gün. kendin bilirsin en iyisini 15-20 dakikalık hafif koşu yapabilirsin.


dün benim yasadigimi yasamaman icin bir tawsiye; mactan önce mutlaka ısın, ama laftan ısinma degil, bilenlere sor ya da biliyosan nasil yapacagini mutlaka yap, adeleni kasini gerdir/isit..
cok da zorlama.. sonra kopuyo/yirtiliyo/kasiliyo ve uc dakikalik mac icin sonrasi kabusa dönüyor..
aman dikkat!


alttaraf
(22.10.19)
Peki maçtan hemen önce fındık, cevizli sucuk gibi enerji veren şeyler yiyeyim mi? Fındığı kale arkasına koyup top rakip kalede iken de yiyebilirim. Isınma hareketlerini yapacağım kesinlikle.


marowak
(22.10.19)
(3)

Ders seçimini yapmazsam ne olur?

Marmara üniversitesinde okuyorum. Sistem hata verdiği için ders seçimi aksadı. Ben ders seçene kadar saniyeler içerisinde istediğim hocaları doldurdular. İsteyip de seçemediğim derslerden birisi(seçmeli) çok kritik bir ders. Eğer bu dersi alamaz isem çakışmalardan dolayı 2 tane aynı havayı bile solu
Marmara üniversitesinde okuyorum. Sistem hata verdiği için ders seçimi aksadı. Ben ders seçene kadar saniyeler içerisinde istediğim hocaları doldurdular. İsteyip de seçemediğim derslerden birisi(seçmeli) çok kritik bir ders. Eğer bu dersi alamaz isem çakışmalardan dolayı 2 tane aynı havayı bile solumak istemediğim hocadan ders almam gerekecek. Ekle çıkar dönemi de var ama ben bu işi halledene kadar kadayı yerim. Üstelik ekle çıkar dönemine 1 aya yakın bir zaman var. Dersleri şimdi seçmeyip ekle çıkar döneminde yapsam benim için önemli olan derste kontenjan açarlar mı? Sinirlerim çok bozuk anlatamadı isem kusuruma bakmayın.
marowak
(09.09.19)
Merhaba ben de Marmara da öğrenciyim.
Dilekçe verip durumunu anlatırsan,bu dersin senin için çok önemli olduğunu vs. istediğin dersi alabilirsin.


pink ja
(10.09.19)
pink +1 danışman hocanızla konuşun böyle böyle diye. ekle/çıkar için sizi sisteme dahil etsin. sonra da kontejyanla ilgilenen kişiyle görüşün yüz yüze bana kontejyan açar mısınız diye. biraz ısrarcı olun bu konuda.


kitik
(10.09.19)
Bölümde kontenjan açma işlerine bakan hoca ile konuştum, ben senin için kontenjan açarım dedi. Ama danışman hocanın da yapması gereken bir işlem var ve danışman olacak insan en basit mesajı bile atmaktan aciz, baya peşinden koşturacak.


marowak
(10.09.19)
(5)

Egzaması olanlar salça ve domates yiyor musunuz?

Özellikle kollarında ve ellerinde "Atopik Dermatit" türünde egzaması olanlar? Doktorun söylemesi üzerine salçayı bıraktım ve yemeklerden tat alamaz oldum.
Özellikle kollarında ve ellerinde "Atopik Dermatit" türünde egzaması olanlar? Doktorun söylemesi üzerine salçayı bıraktım ve yemeklerden tat alamaz oldum.
marowak
(01.03.19)
Egzamanin nedenlerinden biri bagirsak florasinin kotu olmasidir. Gluteni kesip probiyotik agirlikli beslenme denediniz mi? Salca ve domates turevleri bildigim kadariyla dogrudan cildinizle temas ederse tahribat yapabilir.


kassiopeia
(01.03.19)
valla bende direkt stresle baglantılı. bi ara çok rahattım hiçbir şey yoktu aylarca sonra biraz sinir stres gerginlik hooop eller kaşınmaya başladı tekrar. ki o rahat zamanlarımda ne kadar çer çöp beslendim allah bilir


@kassiopeia

Hayır, gluteni hiç kesmedim hayatım boyunca. Hatta gluteni fazla alıyorum denilebilir.


marowak
(01.03.19)
Bence bir sure deneyin. Ben yaklasik iki ay sonunda otoimmun hastaliktan kurtuldum. Egzama da boyle. Ekmek princ bulgur tahil yemeyeceksiniz. Paketli gida da yok. Arastirmanizi oneririm. Umarim ise yarar.


kassiopeia
(01.03.19)
bana doktor şekeri biraz azaltmamı söyledi sadece ama ben tedavinin baya bi başındayım.


(2)

Bir kitap arıyorum

Bernard Cornwell'in Savaş Lordu Yıllıkları serisinin Kış Kralı isimli birinci kitabını arıyorum. Nadirkitaba falan baktım ancak bulamadım. Çevirmene dahi yazdım facebook üzerinden ancak yine de bir gelişme kat edemedim. Yardımcı olmak adına sözlükteki ''aranıp da bulunamayan kitaplar'' başlığına yaz
Bernard Cornwell'in Savaş Lordu Yıllıkları serisinin Kış Kralı isimli birinci kitabını arıyorum. Nadirkitaba falan baktım ancak bulamadım. Çevirmene dahi yazdım facebook üzerinden ancak yine de bir gelişme kat edemedim. Yardımcı olmak adına sözlükteki ''aranıp da bulunamayan kitaplar'' başlığına yazabilir misiniz?
marowak
(28.10.18)
Belki stokta yok diye güncellenmemiştir ama şurada varmış gibi duruyor.

www.kulturtv.com.tr


hitokiri kenshin
(28.10.18)
@hitokiri

Muhtemelen dediğiniz gibi stoğu güncellemediler, yarın bir arayacağım o sitenin müşteri hizmetlerini.


marowak
(28.10.18)
(3)

Yatay geçiş hakkında karışık bir soru

İyi geceler herkese. YTÜ'ye yatay geçiş yapmaya çalışan bir arkadaşım var. Bölümün hem %100 ingilizcesine, hem de %30 ingilizcesine başvurdu. %30 ingilizce 3 asil 3 yedek alıyor, %100 ingilizce de 2 asil 2 yedek alıyor. Arkadaşım %30 ingilizcede 3. yedek. Doğal olarak hiç umudu yok, depresyona girdi
İyi geceler herkese. YTÜ'ye yatay geçiş yapmaya çalışan bir arkadaşım var. Bölümün hem %100 ingilizcesine, hem de %30 ingilizcesine başvurdu. %30 ingilizce 3 asil 3 yedek alıyor, %100 ingilizce de 2 asil 2 yedek alıyor. Arkadaşım %30 ingilizcede 3. yedek. Doğal olarak hiç umudu yok, depresyona girdi çocuk. Şöyle karışık bir durum var. %30 ingilizceyi asil olarak kazanan 3 kişinin ikisi %100 ingilizce'nin de asil 1 ve 2.si. %30’un 3. asili de %100 ingilizce de 1. yedek. Yani bu 3 kişi de %30 ingilizceye kayıt yaparsa %100 ingilizce için 2 tane boş kontejan kalıyor ama yedek listede de 1 kişi kalıyor. Doğal olarak kontejan dolmuyor. Eğer %100 ingilizcenin 3 yedeği olsaydı 3. yedek kesin olarak benim arkadaşım olacaktı ve okula girebilecekti. Eğer dediğim durum gerçekleşir de 1 kişilik boş kontejan kalırsa arkadaşımın bölüme girebilmek için dilekçe vs. ile şansı var mı?

Karışık olduysa kusura bakmayın, isteyene özelden listeyi atarım tablodan durumu anlarsınız zaten.
marowak
(08.08.18)
teorik olarak olabilir. ama;
1. okul ilan ettiği kontenjanı doldurmak zorunda değil. yani kontenjan 3 açıklandı, kazananlar ve yedekler kayıt yaptığı halde 3 kişi dolmadı. illa tamamlayacak diye bir durum yok.
2. listede asil ve yedek olarak ilan edilmemiş olsalar da illa ki başvuran başkaları da vardır. sizin arkadaşınızın puanlarının diğer başvuranlardan yüksek olması lazım ki boş kalan kontenjana farklı listede olsa bile onu kaydedebilsinler. çünkü bu sonuçlar ilan ediliyor ve hiç bi okul "aa benim yerime daha düşük puanlı bir torpilliyi almışlar" dedirtmek riskine girmez.
3. bence arkadaşınızın şansı %100 için değil, %30 için daha fazla. ikisini birden kazananlar bence %100'e kayıt yaptırırlar ve arkadaşınız %30'da asil listeye çıkar.


halanne
(08.08.18)
@halanne

Öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim. Eğer %100 ingilizceye 3. bir yedek alınacaksa bu çok büyük ihtimalle benim arkadaşım olacak çünkü arkadaşımın 3. yedek olduğu listede hemen bir üstündeki kişi ingilizcenin son yedeği. Arada başka kişi yok. Eğer sizi doğru anladıysam eğer ingilizcenin kontenjanı dolmaz ise bir şansımız var sanırım. Dilekçe mi yazmamız gerekir bu durumda?


marowak
(08.08.18)
asil kayıtları bitip yedek kayıtları başladığında, dilekçe ile fakülte dekanlığına başvurun. ama bunun öncesinde gidip dekanlıkla ve ilgili bölüm başkanlığıyla görüşün, durumu açıklayın. çünkü dilekçeler fakülte kurulunda görüşülür. eğer ayak divanı yapılmıyorsa ki yaz döneminde yapılsa bile uzun sürer dönmesi, dilekçenin görüşülüp karara bağlanması geç olur sizin için. o yüzden önceden görüşmüş olmanız sizin için daha iyi olacaktır.


halanne
(08.08.18)
(2)

İstanbul'da indirimli kitap satan yer

Merhaba arkadaşlar, internetten kitap almayı sevmiyorum ama çoğu kitapçı da etiket fiyatından satıyor. Mümkünse anadolu yakasında etiket fiyatından indirimli kitap satan ve aradığımız çoğu kitabı bulabileceğimiz bir kitapçı var mı? Kadıköy'de iş bankası yayınlarının yeri var orası çok iyi ama sadece
Merhaba arkadaşlar, internetten kitap almayı sevmiyorum ama çoğu kitapçı da etiket fiyatından satıyor. Mümkünse anadolu yakasında etiket fiyatından indirimli kitap satan ve aradığımız çoğu kitabı bulabileceğimiz bir kitapçı var mı? Kadıköy'de iş bankası yayınlarının yeri var orası çok iyi ama sadece iş bankası yayınları satması işi bozuyor. Sizin bildiğiniz böyle kitapçı var mı?

Not: Akmar pasajı gibi satmak için insana yapışıp bunaltan yerler olmazsa iyi olur
marowak
(30.07.18)
Hepsini bir arada etiket fiyatının altında bulmak zor (varsa ben de bu duyurudan öğrenmiş olurum).Aradığınız kitabın kendi satış yerine gidebilirsiniz mesela İmge Kitabevi var (kapanmadıysa) kendi kitapları daha indirimli ya da Legal Kitabevi,Tarihçi Kitabevi.Diğer bir tavsiyem kitapları çok temiz satan sahaflar var Moda tarafında ya da Bahariye'de Kafkas Pasajı var (Moda sahnesinin olduğu pasaj).Bookshelf var (Akmar'ın önünden yolun sağına doğru yokuşu çıkınca sağ tarafta). Sahafta en fazla baskısı olmayan kitaba normalden daha farklı fiyat biçilebilir onun dışında çoğunluğu 5-10-15 TL bazında kitapları var.Sahafların büyük bir çoğunluğu www.nadirkitap.com 'da kayıtlı satıcılardır.Oradan da satın alabilirsin, kargoyla eve gelsin dersen.


çılgındünya
(30.07.18)
@çılgındünya

teşekkür ederim yorumunuz için, sahaflar da olabilir aslında evet. bu arada bir yer de ben söyliyeyim kadıköy rıhtımda hemen kitap isimli bir kitabevi var, her yayın %20 indirimli. Ancak maalesef her kitap bulunmuyor


marowak
(30.07.18)
(24)

Cesur mu davranayım korkakça mı?

İyi geceler herkese. Biraz uzun olacak. Başlığı cevap gelsin diye ilgi çekici yapmaya çalıştım onu söyleyeyim. Malumunuz seçimler yaklaşıyor. Ben 21 yaşında ailesinin yanında okuyan bir üniversite öğrencisiyim. Babam ise koyu reisçi. A haber izleyip izlediği her şeye inanıyor diye özetliyim kısaca k
İyi geceler herkese. Biraz uzun olacak. Başlığı cevap gelsin diye ilgi çekici yapmaya çalıştım onu söyleyeyim. Malumunuz seçimler yaklaşıyor. Ben 21 yaşında ailesinin yanında okuyan bir üniversite öğrencisiyim. Babam ise koyu reisçi. A haber izleyip izlediği her şeye inanıyor diye özetliyim kısaca kafanızda genel profil oluşsun. Babam bana kime oy vereceğimi soracak. Ak parti dışında bir parti söylersem direk öz oğlu olan bana vatan haini damgası vuracak(Referandumda aynen böyle yapmıştı ben de konu uzamasın diye haklısın evete vericem diyip konuyu kapatmıştım). Ama artık yalan söylemek istemiyorum. Korkakça davranmak hem sinirimi bozuyor hem de babam bütün akrabalara hepimiz ailecek Ak partiye oy verdik diyerek çok matah bir şeymiş gibi anlatıyor(bu durum da acayip sinirimi bozuyor çünkü ileride Ak partiye oy veren birisi olarak hatırlanmak istemiyorum). Babam evdeki bir kişiye bile sinirlendiği zaman herkese sataşan birisi olduğu için babama karşı gel(e)miyorum. Ama artık yetti diye düşünüyorum. O yüzden bu sefer adam gibi vereceğim oyu dürüstçe söylemeyi düşünüyorum. Konuyu anneme açtım istediğini yap ama her şeye hazırlıklı ol dedi. En fazla evden kovar, onu da sorun etmem annanemin evi boş orada idare ederim yaz için iş bulabilirsem, yaz sonunda annanem gelince de duruma bakarım. Uzun vadeli düşünüyorum çünkü babamı tanıyorum asla geri adım atmaz, karşı gelirsem ondan özür dileyene kadar konuşmaz benimle. Bundan eminim, çünkü kendisi öz kardeşiyle 20 yıl, babasıyla 3 yıl konuşmamış birisi. Basit bir konu görünebilir ama benim için önemli bir konu. Sizce ne yapayım? Tek endişem bu yaptığım için anneme sataşacak olması.
marowak
(24.05.18)
Bekara karı boşamak kolay minvalinden akıl verecekler olacaktır.

Peşinen söyleyeyim, yapma. En azından ekonomik bağımsızlığını kazanana, kalıcı bir evin olana kadar ailenle ters düşme. Hayırlısı neyse o olsun de geç. Ne kadar zor olduğunu tahmin edemiyorum böyle bir şeyi yaşamadığım için; ama en fazla birkaç ay daha dayanacaksın ve şu seçim gündemi tamamen bitecek. Birkaç ay için babanla 20 yıl küs kalmaya, onun nazını, işkencesini çekmeye değer mi?

Haddimi aşmak istemem; ama zaten bu kesim insanların genel davranışı bu şekilde. Kendileri gibi olmayana tahammülleri yok. Hani sadece kayıtsız kalmak da değil, onu yok etmek istiyorlar. O yüzden olayları alevlendirmemekte fayda var bence.


g man
(24.05.18)
Önce evden ayril sonra ne istiyorsan yap. Şu an için idare etmen daha mantıklı.


chavezding
(24.05.18)
Soyleyeceksen hak verecegi bir damari bulabilirsin. "Denge lazim", "artik yoruldular", "baskan reis ama parti xyz", "ekonomi kotu" gibi ona yakin gelebilecek basit bir sey. Anahtar nokta kendine guven. Cekinerek soylersen daha cok ustune gelir. Son olarak aile faciasi cikarmana gerek yok. Kolay gelsin.


dunal
(24.05.18)
2 paralık siyasetçiler için evinin huzurunu bozmaya değer mi kardeşim? Bak evinin diyorum, sadece kendi huzurun değil evinin huzuru bozulacak o salak tartışmalar yüzünden. Bencil olma.
Sen büyüdükçe zaten şekilleneceksin ve insanlar seni konuşmalarından tartıp anlayacaklar. Mantıklı bi insan, aile "reisi" öyle dedi diye herkesin o partiye oy verdiğini düşünmez zaten. Bireyleri teker teker değerlendirir mantıklı insanlar.
Sen sessiz kal, boşver. Ben siyasi kimliğimi üniversite bitene kadar kaçamak cevaplarla gizledim. O aşamada herkes sessiz kalmamdan, olayları(siyasi olmayan olaylar dahil) yorumlayış şeklimden benim ne tarz düşündüğümü anladılar. Problem oldu mu? Hayır. Kimsenin huzurunu bozmadım, kimsenin kalbi kırılmadı, annemin tansiyonunu da yükseltmedim ve huzurluyum.
Yaşın genç, bekleyeceksin, sabredeceksin seni sayacakları yaşa ve itibara sahip olana kadar.


megalomaniac
(24.05.18)
Bunun korkak davranmakla alakasi olmamasi lazim.babanin kime ne soyleyecegini de onemi yok.aoylesede kime ne.evet evet haklisin baba sen cok yasa de istedigin yere at oyunu.su an size hukmedebildigi icin istedigini yapmaya zorluyor,ekonomik ozgurlugunu kazanana kadar sabretmeni oneririm.


duptıs
(24.05.18)
@megalomaniac
Haklısınız ama mevzu zaten siyasetçiler değil. Düşüncemi saklamak zorunda kalmak sinirimi bozuyor. Geçen sene bana hain dediği zaman yaşadığım şoku halen unutamadım.


marowak
(24.05.18)
ya Allah aşkına kıçıkırık bir siyaset meselesi için anne babayı kaybetmeye değer mi? hee akp'ye verdim de gitsin, öteki türlü babanı kaybedeceğini, iyi ihtimalle aranızın açılacağını söylüyorsun. tüm samimiyetimle söylüyorum akp'si de aynı chp'si mhp'si de, ortada babanı karşına alacağın bir dava yok emin olabilirsin.

baban da bizim milletin %80'i gibi fena halde doldurulmuş işte. sağlıklı düşünemiyor olabilir, he deyip geçmek bi şey kaybettirmez sana. yine istediğin partiye ver oyunu, ama git, milli iradeye sahip çıktım baba büyük oyunu bozdum de, siyasilerin ülkeye kattığı bi şey yok, bari baban mutlu olsun gözleri parlasın.

korkakça değil akıllıca davranmış olursun bu şekilde.


ssiradanbirigibi
(24.05.18)
hayatta herkese gider yapamazsın. bazı şeyleri alttan almak, politik dsvranmak gerekiyor. senin durumuna da korkaklık diyemeyiz. sen şu an durum itibariyle avantajlı konumda değilsin. o yüzden politik davran. bu korkaklık olmaz. he he, de senin dediğine oy veeceğim de sonra git istediğine ver oyunu. kafaya takılacak konu değil, salla.


Neill
(24.05.18)
Neill +1


mysql34
(24.05.18)
sana değil annene de sataşacaksa hiç bulaşma her dediğine he de geç kendi bildiğini yap. sormazsa bu konuyu hiç açma. millet de ne düşünürse düşünsün boş ver.


hayatta kimi insanlar vardır bunlara laf anlatmak zordur. zihinlerinin önüne bir set çekmişlerdir sen ne dersen de en bir gerçek doğru onlarınkidir. abi tavsiyesi böyle insanlarla tartışma sakın. he de, tamam sensin de geç. zaten seni burada rahatsız eden şey birey olarak kendini ifade edememen. acelesi yok. ekonomik özgürlüğünü eline al ondan sonra ben buyum de. hiç bir şey kaybetmezsin. babanın davranışlarına da gül geç, çocukça davranıyor çünkü. sen olgun olan taraf ol.


issiz karga
(24.05.18)
playing star again + 1
Seni evden atması sorun değil de, anneni üzecekse bu yüzden söyleme. Sadece ortalığı karıştırıp, onu başını yakıp gitmiş olacaksın.

Annene kızmasa “İstediğini yap” tarafına geçerdim de, şu haliyle bencillik olur.


aychovsky
(24.05.18)
Aynı benim aile ortamı, benim eski sorunlar. Ben yavaş yavaş aşar oldum. Çok iyi anlıyorum seni. İnsan belli bir yaştan sonra kendi kimliğini yaşayabilmeli.
Öncelikle alevli tartışmalara , düşüncemi söyleyeceğim diye ateşli konuşmalara hiç girme. Baştan kötü olur. Siyasi muhabbet açıldığında yorum yapma. Ne rte’ciymiş gibi görün, kendini rahatsız et ne de muhalifliğini belli edip aileni karşına al. Aşama aşama hep bunlar.

İleride akp’ye oy veren biri olarak anılmak istemiyorum yazmışsın, çok doğru. Dediğim gibi kademe kademe, samimi olduğun akrabalarına, ortamda muhalif olduğunu çıtlatabilirsin, bizimkilere söyleyemiyorum üzülmesinler diye falan dersin. Zamanla bu hareketlerinden baban da şüphelenir, muhalif olduğunu düşünmeye başlar. Fakat sen açık açık tartışmaya da girmediğin için olay alevlenmez, bir şey diyemez.

Bende mesela ablamlar, birçok yakın akraba biliyor görüşümü. Babamla tartışmasak da biliyor artık, bildiğini biliyorum. Alıştı. Annem çok sorun eder, onunla da açık açık tartışmaya girmiyorum, hissediyor zaten bir yerden sonra, anlıyor o taraklarda bezim olmadığını.

Yani diyeceğim o ki, ne eğil ne de hararetli tartışmalara gir. Birkaç seçime kalmadan rayına girer.


Cesur ol, içten içe sana daha saygın yaklaşacaktır. Seni kazanmaya çalışacaktır. Daha kötü davranacağını falan sanmıyorum. Bilincinde de bir kırılma yaşatacaksın ona.


Anneni üzmeye degmez... kim ne isterse dusunsun...


chezsoi
(24.05.18)
Benim babam da böyle. Kardeşine küsmesi, biz hata yaptığımızda hep anneme yüklenmesi falan çok benzer karakterler olduğunu düşünüyorum. Babamın bu huyları yüzünden onunla asla bu konulara girmedim. O anlattı durdu, çoğuna cevap bile vermedim. Çünkü ne onu ikna edebilirim ne de o benim söylediklerime kulak asar. Hiç kendimi yormadım. Çünkü sonu mutlaka kavgayla biterdi biliyorum. Başka konularda öyle oldu kavga ettik, küstü, konuşmadı, sonra zamanla düzelttik.
Senin yaptığın da korkaklık değil, uzlaşamayacağın insanla neden münakaşaya giripte kendini yorasın. Ne olursa olsun baban işte. Yaşlandıkça sana ihtiyacı olacak, şu an çok kızıyorsun ama araya ölüm girerse bu kırgınlıklar pişmanlığa dönüşecek. Bizim yine de çok mükemmel bir ilişkimiz yok babamla. O yüzden huzurunu bozmaya değmez.


titanyum
(24.05.18)
ailemde akp'li yok çok şükür. birinci derece akrabalarım içerisinde de akp'ye oy verecek yok. ilk dönemlerinde oy verenler oldu ama onlar da sonradan vazgeçti. mhp'ye oy verdiriyordum bizimkilere, bu seçim akşener'e verecekler. ince ikinci tura kalırsa cehape'ye oy verdirebilir miyim bilmiyorum :)

birkaç arkadaşımla muhabbeti kestim bu sebepten. bir partiye oy verdikleri için değil, o akp olsa da, hakkı tutup söylemedikleri için. zaten esasında uyuşmamamızın sebebi de bu.

aile; anne baba işin içine girince iş değişir. keşke babana bir şeyler anlatabilsen, fikirleri değişebilse ama bu çok mümkün değil gibi. bir tarafta süper kahraman, süper müslümanlar; diğer tarafta da hainlerin olduğu bir bakış kolay değişmez. sürekli bir arada olmaktan dolayı kaçmak zor olsa da, sen yine de çok muhabbete girme bence.

cesaret ve korkaklık diye tanımlama bu durumu. sen kendini biliyorsun ve biz seni biliyoruz artık. hiç kimseye, hiçbir şeyi kanıtlamak zorunda değilsin.

anne babanı karşına alacak şeylerden kaçın, sadece babanı karşına aldığında da olan sana ve daha çok annene olacak. her şeyi konuşmana, her şeyi bilmelerine gerek yok.

sıkma canını. az kaldı inşallah. kurtulacağız.


runagain
(24.05.18)
Boşver ya korkak olarak görme kendini.
Böyle meseleler yüzünden aile ortamını germeye gerek yok bence. He de geç.
Kendi düzenini kurduğunda daha rahat davranabilirsin bu konuda.
Az da olsa anlayışlı ve konuşunca kendi dönmese bile en azından sana hak verebilecek biri değilse ki öyle görünüyor anlattıklarından kendini yok yere yorar ve gerersin. Hiç lüzum yok.


mutekebbir
(25.05.18)
Ya bence bir fincan kahve+1
Ben bir seçimde kesinlikle karşı çıkacakları bir partiye oy verdiğimde her sorduklarında başka başka cevaplar veriyordum. "ANAP'a oy verdim." "İşçi Partisi'ne verdim." "DYP'ye tabii. Aa yok muydu seçimde?" "SHP'ye!" falan dedikçe saldılar.


kobuzchu kiz
(25.05.18)
boşuna babanla tartışmaya girme. ileride zaten kimse ben vermedim diyecek. hatta en önde o götünü yırtanlar diyecek bunu emin ol!!!


gameofannen
(25.05.18)
Benim babam da benzer modeli seninkinin. Gezi sirasinda ne laflar ettik birbirimize. Ama ben babami seviyorum. Babam da beni seviyor. O yuzden beraberken bu konulari hic acmiyoruz. Oturduk konustuk. Gelip gecici siyasiler yuzunden birbirimizi kirmayalim, biz baba-kiziz, goruslerimiz farkli ve birbirimizi ne kadar kirsak da asla ayni goruste bulusmayacagiz o yuzden bu konulari kapatalim artik dedik.

O zamandan beri huzurluyuz, iliskimiz duzeldi. Babam etrafta “benim cok protest bi kizim var eheh” diye dolaniyomus soranlar oldugunda filan :D
Diyecegim odur ki, babani seviyorsan eger bu yuzden onu kirma, konus onunla. Sevmiyosan baska tabi, o zaman belki kopruleri yakabilirsin.


kuehles blondes
(25.05.18)
siyaset için arayı bozmaya gerek yok he de geç gitsin.


dieselsingle2
(25.05.18)
Oy konusunda kararsız olduğunu soyle ve akpnin basiretsiz davrandığı konulardan ilerleyip suphelerin olduğundan gelecegin hakkinda karamsar olduğundan sık sık sikayet et, hatta o kadar dramatik hale getir ve sık yap ki bunu baban da senin geleceğin hakkinda kaygıya kapılsın. Bakarsın kendi oyunu açıklamaya cesaret edemezken babani da yanina cekersin. Annene karsi da kendini cok acik etme ki o da seni açık etmesin. Mesele politika sen de politik ol. Bu söylediklerim de farazi degil gercekte de gençlerin geleceği sıkıntılı.


mabesa
(25.05.18)
Çok benzer bir durumdayım, yaş da aynı. Yapma.


haykorsamdunyaya
(26.05.18)
(3)

Eskiden okuduğum masal kitabını arıyorum

Merhabalar. Biraz saçma bir başlık oldu farkındayım. En az 10 sene önce okuduğum bir masal kitabını alıyorum. Basım tarihi daha eski de olabilir çünkü kitabın abimden kalmış olma ihtimali de var. Kitabın içinde birbirinden farklı masallar vardı. Bunun dışında bayağı kalın(belki çocuk olduğum için ak
Merhabalar. Biraz saçma bir başlık oldu farkındayım. En az 10 sene önce okuduğum bir masal kitabını alıyorum. Basım tarihi daha eski de olabilir çünkü kitabın abimden kalmış olma ihtimali de var. Kitabın içinde birbirinden farklı masallar vardı. Bunun dışında bayağı kalın(belki çocuk olduğum için aklımda öyle kalmıştır), kalın ciltli, kapağı beyazdı. Bu beyaz kapağın üstünde yeşil desenler(muhtemelen çim) vardı ve kapakta muhtemelen kırmızı renk(kırmızı kısım yazı olabilir) de vardı. İsmi de çocuklara masallar gibi bir şey olabilir emin değilim. Biliyorum ayrıntılar çok az ve belirsiz oldu ama bulmayı çok istiyorum.
marowak
(26.04.18)
Her güne bir masal olabilir mi?


buff
(26.04.18)
@buff

Çok teşekkür ederim sanırım o evet. Bulamasam kafayı yiyecektim yaa gerçekten çok teşekkür ederim:)
www.google.com


marowak
(26.04.18)
Rica ederim

Benim dediğim kitap şu bu arada www.dr.com.tr


buff
(26.04.18)
(9)

Ön dişlerin sallanması normal mi?

İyi geceler öncelikle. Ön alt kısımdaki 3 dişimde tartar vardı ve temizlettim. Tartar temizlenince dişlerin arasında boşluk oluştu. Ve bu alt dişler kuvvet uygulayınca sallanmaya başladı. Devlette peridontoloji uzmanına gittim ama bir şey olmadığını söyledi. Ama pek güvenmiyorum çünkü takıntılıyım.
İyi geceler öncelikle. Ön alt kısımdaki 3 dişimde tartar vardı ve temizlettim. Tartar temizlenince dişlerin arasında boşluk oluştu. Ve bu alt dişler kuvvet uygulayınca sallanmaya başladı. Devlette peridontoloji uzmanına gittim ama bir şey olmadığını söyledi. Ama pek güvenmiyorum çünkü takıntılıyım. Dişlerimin sallanması normal mi? Devlet hastanesinden fayda göremiyceğim(en azından 1 ay içinde) belli. Öğrenciyim gelirim de yok. Sağdan soldan bulup özele gitsem kaça patlar?
marowak
(19.04.18)
sanmiyorum, fakat sallamaya devam edersen elinde kalabilir. hic dokunma. bazi sabahlar ben de dislerimde hafif milimetrik hassasiyet hissediyorum ama geciyor.


icim urperiyor
(19.04.18)
benimkilerde sallanıyordu. dişeti çekilmiş tartar nedeniyle. boşluk oluşmuştu. çektirdim ve oraya diş yaptırdım. dişin tanesine 500 ödedim.


sutlu nescafe
(19.04.18)
Değil be yavru.


[GODDARD]
(19.04.18)
İstanbuldaysan unkapanı medipol diş hastanesine git. Sgk anlaşmaları var. Muayene 50 liraydi yanlış hatırlamıyorsam.


cloudybloody
(19.04.18)
açık konuşmak gerekirse sallanması bana pek hayra alemet gelmedi. üniversite hastanelerini deneyin. ankaradaysanız başkent diş te falan makul ücretlerle hocaya görünebilirsiniz.


iwillsee
(20.04.18)
Herkese teşekkürler. İstanbuldayım. Dokunmayınca sallanmıyor, sert şeyler yesem dahi sallanmıyor. Hafif sert ileri-geri yapınca sallanıyor


marowak
(20.04.18)
ben diş taşlarını temizlettikten sonra elimle bi yoklamıştım, sallanıyorlardı. sıkıntı yaşamadım daha sonrasında. 3 seneye yakın oluyor.


turk kelekom
(20.04.18)
Diş taşı temizliğinden sonra bir süre hafif mobilite olması normaldir.


goriandrey
(20.04.18)
yorumlara ilaveten, sürekli elle sallamak zarar verebilir. bakiym hala sallanıyo mu deyip hergün oynamayın. bu şekilde dişini kaybeden birini duydum. saçma olaiblir ama riske atmamak lazım


sttc
(20.04.18)
(19)

Spoiler İçerir!!! Harry Potter spoiler yedim yine de okuyayim mi?

Merhaba arkadaşlar. Sözlükte dolaşırken Harry Potter serisinden spoiler yedim. Sınavlar bitince ilk kitaba başlicaktım. Ama Dumbledore isimli karakterin 6. kitapta öleceğini öğrendim. Sizce yine de okuyayim mi? Zevk alır mıyım? 2. olarak da ufak tefek başka spoiler falan da yemiştim. Bir de genel b
Merhaba arkadaşlar. Sözlükte dolaşırken Harry Potter serisinden spoiler yedim. Sınavlar bitince ilk kitaba başlicaktım. Ama Dumbledore isimli karakterin 6. kitapta öleceğini öğrendim. Sizce yine de okuyayim mi? Zevk alır mıyım? 2. olarak da ufak tefek başka spoiler falan da yemiştim. Bir de genel bir soru sorayım. Mesela sizce bir karakterin 5. kitaba(örnek veriyorum sadece) kadar ölmeyeceğini kesin olarak bilmek de spoiler mıdır?
marowak
(26.03.18)
Sadece oldugunu mu duydun? Olaylari duymadiysan oku bisey olmaz.


@eksi sozlukte
Evet sadece öldüğünü


marowak
(26.03.18)
Okuyabilirsin.


AlsterWasser
(26.03.18)
Bir karakterin ölmeyeceğini kesin olarak bilmek türk dizilerinde başrolün ölmeyeceğini bilmek gibi bir heyecansızlık, büyüsüne kapılmama durumu yaratabilir.


onemoremile
(26.03.18)
kaç kere okudum ben niye öldüğünü duymadım? ilginç...

öyle bir şey olduysa dahi olduğunu duymak bir şey kaybettirmez, bence yine de oku :)


air
(26.03.18)
spoiler yemişsin bir kere. ama oku yine de, hp candır.


eindaclub
(26.03.18)
etkilemez. ron da ölüyor mesela ne olacak.

oops. ;)


ozdek
(26.03.18)
şöyle düşün: spoiler vermemek için söylemiyorum ama, belki de 7. kitapta yeniden canlanıyor ? büyücüler dünyası. game of thrones'ta da herkes ölüp diriliyor.

ama daha fazla spoiler almadan, bir an önce okumaya başlaman gerek :D


güneyli çocuk
(26.03.18)
Oku oku bir şey olmaz. Yani önemli bi olay HP'de Dambi'nin ölmesi ama sırf onu biliyorum okumayayımlık bir şey değil. Ben 6. kitabı okurken öğrenmiştim onu, hatta nası öldüğünü, melez prensin(6. kitabın adı) kim olduğunu falan her şeyi öğrenmiştim. Aldığım zevki azalttı tabi en nihayetinde, ama yine de okudum.


noluyo yaa
(26.03.18)
Sen de spoiler vermiş oldun şuan


lapris
(26.03.18)
@lapris
Ben başlığa spoiler içerdiğini yazdım ama


marowak
(26.03.18)
Yaş kaç, liseye gitmiyorsan okuma Harry Potter falan.


bu güne kadar nasıl duymadın ben ona şaşırdım aslında :D gönül rahatlığıyla okuyabilirsin.


@ i was
Yaşım 21. Çocuk kitabı değil dediler ama bilemiyorum


marowak
(26.03.18)
Oku mutlaka. Sinemada ilk izlediğimde 9 yaşındaydım. Neredeyse 25 oldum ama hala okuyorum. Hem İngilizcesini hem de Türkçesini. Hafızamı kaybetsem ilk okuyacağım kitap.


dissendium
(26.03.18)
bütün seriyi ikinci defa baştan okumuştum ilki kadar zevk aldım başla bence.


nrn
(26.03.18)
yanlış spoiler yemişsin.


Annenin 45 yaşında okumuş olması bir şey ifade etmiyor. Benim edebiyat anlayışıma göre bu yaşa gelmiş bir insan vaktini Harry Potter'dan daha değerli eserlerle değerlendirebilir. Buna katılmayabilirsin ama bu benim cevabımı saçma sapan yapmaz.


Okuyabilirsin, ve hatta okumalısın. Bir naçizane tavsiyem, kitapları bitirmeden filmlere başlamaman olacaktır.


(4)

Ortaokul bilemedin en fazla lise olasılık sorusu

1. Torbada 2 sari 3 kirmizi top var2. Torbada 3 sari 4 kirmizi top var.Torbalarin birinden 1 tane top cekiliyor ve top kirmizi oldugu biliniyor, bu durumda 1. Torbadan cekilmis olma ihtimali nedir
1. Torbada 2 sari 3 kirmizi top var
2. Torbada 3 sari 4 kirmizi top var.

Torbalarin birinden 1 tane top cekiliyor ve top kirmizi oldugu biliniyor, bu durumda 1. Torbadan cekilmis olma ihtimali nedir
mete kudur
(05.11.17)
1/2 gibi bir cevap olamaz mı? sırf torba sayısı oranı olarak. işin içine rengin kesinliliği girmeseydi daha farklı olurdu.


41/70 mi? Öyle ise anlatayım


marowak
(05.11.17)
Soruyu eksik okumuşum cevap 41/70 değil kusura bakma hocam.


marowak
(05.11.17)
cevap 21/41 .

ne ortaokul, ne lise ve hatta ne de siradan universite olasiligi bu.

bayesian olasilikla cozuluyor.

p(x = 1|k) i soruyorsun. torbalarin p(x = 1) = P(x = 2) = 0.5 kabul edilirse, sonuca ulasabilirsin.


midilli35
(05.11.17)
(1)

TWD s08e02 (dikkat ağır spoiler içerir) izleyenler

Spoiler Spoiler SpoilerSpoiler Spoiler SpoilerSpoiler Spoiler SpoilerSpoiler Spoiler SpoilerKim la bu Morales? Hatırlamıyorum ben. Neremle izledim ki ben bu diziyi. Shane'in ekibinde miydi ki Atlanta zamanlarından? Siz hatırladınız mı?
Spoiler Spoiler Spoiler

Spoiler Spoiler Spoiler

Spoiler Spoiler Spoiler

Spoiler Spoiler Spoiler

Kim la bu Morales? Hatırlamıyorum ben. Neremle izledim ki ben bu diziyi. Shane'in ekibinde miydi ki Atlanta zamanlarından? Siz hatırladınız mı?
old possum
(30.10.17)
Önemli bir karakter değildi. Shane ve Lori'nin ekibi vardı ormanda Morales de ordaydı. Rick ve ekibi oradan ayrılınca Morales ailesini alıp Rick ile yollarını barışçıl bir şekilde ayırmıştı


marowak
(30.10.17)
(13)

Derdiniz nedir ?

Yaşınızı ve dertlerinizi alayım ..
Yaşınızı ve dertlerinizi alayım ..
sorunvar
(26.10.17)
"tükeniyorum, tükeniyorum, yüzümü karanlıklar basıyor." i.

yorulmadım da sıkıldım.


rahip janick
(26.10.17)
Yas 29
Dert, 30'a geliyorum:D


stavro
(26.10.17)
Yaş 20
Derdim istemediğim bölümde okumak, gelecek kaygısı, meslek kaygısı ve yakın arkadaşımın olmaması


marowak
(26.10.17)
27, para lazım :(


matilda
(26.10.17)
yaş 33
2 aydır işsizim...


late viper
(26.10.17)
23 www.eksiduyuru.com

-işsizim
-burayı sevmiyorum
-ailemle anlaşamıyorum
-param yok
-burada yaşamak istemiyorum ama dışarıda da iş bulamıyorum TECRÜBE altın kelime ama ne burada ne orada bulamıyorum
-hayat kesinlikle istediğim gibi gitmiyor
-belirsizlikten nefret ediyorum ve her şey belirsiz
-bu kadar stres cildimin ve vücudumun ağzına sıçıyor


dedi ayca
(26.10.17)
- eski sevgilimi özlüyorum. çok fazla.

- param yok. gerçi ona alıştım sayılır, hiç olmuyor.

- türkiye'de yaşamak istemiyorum.


der meister
(26.10.17)
selam, hiçbir derdim yok artisliği için geldim.


bruceandwayne
(26.10.17)
Uzayan okul gençliğimi ipoteklemiş vaziyette.

Bi de artık normal huzurlu bir ilişkim olsun istiyorum.

Allahım asker kaçağı olmadan salak sulak insanlara da zamam harcamadan beni düze çıkart yarebbim.

Yas 27.


klar
(26.10.17)
Yaş 34
Kendime ayıracak vaktim olmaması, sürekli stres.


hybridus
(26.10.17)
yas 24
para lazim


qazwsx
(26.10.17)
36, bıkkınım, amaçsızım, insanlara tahammülüm çok azaldı, her şey yapmacık ya da saçma geliyor.


tiny penny
(27.10.17)
30.
akşama pizza mu yesem yoksa mantı mı yesem ikilemindeyim.
iki cazip alternatifin arasında kalmanın bünyemde yol açtığı stresle baş etme yollarını araştıyorum...
hey! dert dedik. "büyük dert demedik".


pangea
(27.10.17)
(23)

Fabrikalar gerçekten çalışacak adam bulamıyor mu?

Haberlerde sık sık görüyorum. İşveren olduğu söylenen biri çıkıyor "çalıştıracak adam bulamıyoruz" diyor. %60 kapasite ile çalışıyoruz, vasıfsız işçi bile bulamıyoruz diyorlar. Bunlar doğru mu? Bana hiç mantıklı gelmiyor da. Özellikle bu kriz ortamında en sıradan işe bile yüzlerce başvuru geliyor. M
Haberlerde sık sık görüyorum. İşveren olduğu söylenen biri çıkıyor "çalıştıracak adam bulamıyoruz" diyor. %60 kapasite ile çalışıyoruz, vasıfsız işçi bile bulamıyoruz diyorlar. Bunlar doğru mu? Bana hiç mantıklı gelmiyor da. Özellikle bu kriz ortamında en sıradan işe bile yüzlerce başvuru geliyor. Merak ettim.
marowak
(08.10.17)
Bu Allah'a inandıklarını söyleyen insanların bu kadar yalan söyleyebilme mahirliğinin olması Allah'larının adaleti öbür dünyaya bırakmış olması;

yoksa bu dünyada da yalancıyı *pseler böyle çıkıp aval aval konuşamazlar.


Ellerinden gelse köle ticaretini yasallaştırır bu adamlar(-ki yarı yasal bir durum söz konusu; suriyeli garibanlara temizlik işlerini günlük 20 liradan yaptırıyorlar, inşaatta suriyeliler 50-70 lira arasına çalışıyor)


mete kudur
(08.10.17)
Yalan. Bedavaya çalışacak adam bulamıyor şerefsizler.


bulamasın şerefsizler. 3 kuruşa çalıştırıyorlar odom bolomoyoroz. keşke kimse çalışmasa bunların iş yerlerinde.


black mamba
(08.10.17)
fabrikatör tanıdığım yok ama OSTİM için konuşursak doğru
en çalıştırabildikleri kişiler meslek liseli stajerler onlara da karne harçlığı, yol parası (normalde vermek zorunda değil)bayram harçlığı, ekstra bi dolu para veriyorlar çocuklar gelsin diye.
ya da başka bir örnek : (iç anadolu için) bizim köylerde beden işçisi kalmadı. başka köylerden adam/kadın toplanıyor. insanları evlerinden alıyorsun, kapıya bırakıyorsun 9-5 çalışıyorlar, yemek veriyorsun vs. hayvan çiftliklerinde çalışanların neredeyse tamamı yabancı uyruklu afgan özbek vs.
elbette işsiz çok ama insanlar masabaşı, üstü başı kirlenmeyecek, önünde bilgisayar olacak, telefonla konuşacak şekilde iş istiyor.
hatta AVMler popüler olduğunda varoş kesimin çocukları için sanayide çalışacağıma AVMde tezgahtar olurum kafası vardı, şimdi ondan bile yıldılar çok uzun ayakta kalıyoruz diyorlar (bunu diyen bi de evlendi bi de çocuk yaptı bu sürede) bilmiyorum şimdi ne iş yapacak merak ediyorum.


niye ama
(08.10.17)
valla suriyeli çalıştırıyorlar diyenler bana çalışan suriyeli gösterse de ben de dünya gözüyle görsem
çalışmayı bilen, iş becerebilen, elinden iş gelen suriyeli ben daha göremedim.
adamlar hele kadınlar ömürlerinde çalışmamışlar. ne kürek tutabileni var ne temizlikten anlayanı -ruhları pis.
ve iş yapan kadına kulaklarımda duyduğum şu lafları ediyorlar "siz salaksınız hem okuyorsunuz hem ev işi yapıyorsunuz/çocuk büyütüyorsunuz. biz bunların hiç birini yapmayız. sadece çocuk doğururuz"


niye ama
(08.10.17)
500 kişilik fabrikada çalışıyorum durum şu:

Çoğu fabrika ilk önce meslek lisesi mezunu arıyor ama meslek lisesi mezunu adam da asgari ücrete günde 9 saat ağır iş yapmak istemiyor. Geriye ilkokul düz lise mezunları kalıyor bunların arasından da kalifiyeli eleman bulmak çok zor.

Bulamama işi yalan bizim iş yeri mavi yakaya dışarıdan bi tık üstü para veriyor millet çalışmak için can atıyo.


Mcfly
(08.10.17)
Vasıflı bulamazlar tahmin ediyorum da düz işçi bulamıyoruz diyorlar. Ya ekonomi çok iyi işsizlik yok mesajı vermeye çalışıyorlar ya da asgari ücrete 6 gün 12 saat çalışacak adam arıyorlar. Yoksa vasıfsız işçi çok kolay bulunur bence


marowak
(08.10.17)
İnsan sömürenleri saymazsak doğruluk payı var. Bu yaz kurumsal bir şirkette staj yaptım. Mühendis adayıyım. Benim fabrikada staja başladığım gün 15 kişi işe alındı. Bir ayda bu adamların yarısı işi bırakmış. Bu şirketin servis hizmeti var, gayet kaliteli bir yemek hizmeti var, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına tamamen uyuluyor, mesai ücretleri bile fazla ama adamların beklentileri çok yüksek. Birçoğu genç ve 3 bin lira ile işe başlayacağını düşünüyor. Gerçek hayatla yüzleşince hemen işi bırakıyorlar. Patronları sevmem ama işe özen gösteren adam bulmak gerçekten zor. Herkes kolay yoldan zengin olma peşinde.


dissendium
(08.10.17)
Beden işi yaptıracak genç bulmak gerçekten zor. Suriyeliler de gerçekten çalışmıyor. Çalıştırabilen bir yer gördüm orada da adam çalıştıracak işçi bulamadığından Suriyelileri çalıştırıyordu ama adamlar çalışsın diye baya nazlarını çekiyordu.


Depik
(08.10.17)
arkadaşlar tabi ki fabrika çalışacak adam bulamaz.

fabrikada çalışıp daha sonra bize işe giren 2 abla var.
orada insan değil, hayvan muamelesi bile göremiyorsunuz.

kadının bahsettiği bazı şeyler; girişte telefonları toplatıyorlarmış, acil durumlar için şefe telefon açılıyormuş dışarıdan (kadınla konuşabilmek için) daha sonra onu da kaldırmışlar.

üretim esnasında sağa sola bakman kesinlikle yasak. zaten at gözlüğü gibi sağı solu kapalı alanlarda çalışıyorlar başka yere bakamamaları için.

dirseklerin masaya değmesi yasak. dirsek havadayken daha iyi çalışılıyormuş.

köle bile değil bu.


tchuck
(08.10.17)
@diss yahu üniversite mezunu adam da min 3-4 bin ile işe başlamazsa diğerleri ne kazansın? şirket her yıl ne kadar kar yapıyor mühendise bile 3 kuruş vermiyor. 3-5 bin lira kimseyi zengin yapmaz. ama lisans mezunları bile zor kazanıyor. mühendis yeterlidir, yetersiz bu başka bir konu. yetersiz buluyorsa almasın. ama 3 bin lira da bir lisans mezunu için az.


black mamba
(08.10.17)
@black mamba, işe alınanlar mühendis değildi ki. İşçiydi. Birçoğu meslek lisesi mezunu bile değildi. 3 bin lirayı o açıdan örnek verdim.


dissendium
(08.10.17)
@thuck gerçekten oha. bu şerefsizler batsın işte. hangi fabrika?


black mamba
(08.10.17)
Allah'ım sanırım hayatlarında iş aramamış adamlar yine gelip ahkam kesmişler sayende.

işçi bulamıyorlarmış buldukları çalışmıyormuş, yan köyden alıyorlarmış(çıkarma işlemi gibi, komşudan gidip bi' 10'luk alıp geliyoruz), kapısına bırakıyorlarmış. V.s analiz edeceği veri grubunun seçilmesinden bi' haber.

Size hemen deneyebileceğiniz kabaca bi' örneklendirme yapayım; aklınız açılsın
Kariyer.net yenibiris v.s gibi sitelerden vasfınıza göre ya da yetiştirilmek üzere vasıfsız eleman ilanlarına çakma bi' Cv ile başvuru gerçekleştirin ve aynı anda yine çakma bi' facebook hesabı açın ve rastgele tinder'da milleti beğenin; tinderdan daha fazla dönüş alırsınız. Hani şu başlığında milletin ağladığı tinder varya ondan.

millet dalgasını geçmeye başlamış artık kariyer.net'ten 130 ilana başvurdum 2 kişi aradı; birisi de yanlışlıkla aramış diye.


Daha dün bi' sohbete şahitlik ettim; adamın karşısındakine şikayeti normalde 8-17 anlaştığı mesaisinin(temizlik görevlisi bu) akşam 20:00'dan önce bitmemesi.

Bu adamların aradığı ya da bulamadığı işçi yok; bu adamlar düzenli kölemen insanlar arıyorlar -ki normalde onu da buluyorlar sadece düzenli olmuyor kölemen arkadaşlarım sürekli iş değiştirmeye çalışıyor firmalar arasında-

yine dün az önce anlattığım ortamda bi' mimar arkadaşımız gösterdi; hatta iş ilanını bulabilirsem buraya da atayım 1,5 yıl söz vermek kaydıyla mimar arıyorlar yol v.s ücreti yok; ödenecek ücret kısmında 1500 türk lirası yazıyor. Bu ilanı gösteren arkadaşımız, istanbuldaki patronunu dava etmiş, 9 ay çalıştığı iş yerinde 4 aya yakın maaşını ödememişler(1850 lira alıyor) patronu mahkemede bu kişiyi tanırım ancak aramızda herhangi bir alacak verecek ilişkisi hiç olmadı demiş; çocuk maillerin ve arama-aranma kayıtlarının incelenmesi için talepte bulunmuş.

Piyasada iş yok, vasıflı vasıfsız hiçkimseye iş yok patronlar hala işçi bulamıyoruz diyorlar. Bunun 2 sebebi olabilir, ilk mesajda da anlattığım gibi; ya şovmendir, kamera görünce coşuyordur ve yalanlarla kendi hayatını renklendiriyordur. ya da birilerine yaranma çabası içinde yalan söylüyordur.

Sizce bulabiliyor mu bulamıyor mu olayına hiç gerek yok; açın hemen bi' tane online cv ya da bakın iş ilanlarına ve başvuru sayısına oradan deneysel sonuçlara ulaşın. Yahut varsa akşam 6 dan sonra 1 saatiniz; arayın bu otobüs duraklarına v.s asılan ilanları da 6'dan sonra bi' 10 dakika görüşmeye gidin, davet edilirseniz.

Zara grubundaki bi' mağaza yöneticiliği personeli ilanına sanırım 7000'e yakın başvuru vardı;
Yine hatırımda kaldığı kadarıyla benim de vakti zamanında birlikte çalıştığım bir grubun call center ilanına 6000'den fazla başvuru vardı -ki ilan çok yeni.


mete kudur
(08.10.17)
Duzce'de bilinmiş markaların fasonunu ureten firma vardı tekstil uzerine eleman sıkıntısından tasıdı fabrikayı istanbula karadeniz de fındık bahce vs işlerinde çalışacak sezonluk işci bulunmuyor gunluk fındık toplama ucreti 100 tl odedik sabah 8 aksam 530 yemek bize aitti


steward
(08.10.17)
Dogrudur. Calisma sartlarindan bagimsiz.


dunal
(08.10.17)
kardeş meyve sebze halleri hamalı, tarla sahipleri rençberi, mevsimlik işçiyi, hatta inşaatçılar formen hariç düz işçiyi, hatta balıkçılar miçoyu (sahil kasabasında yaşıyorum), buradaki işletmeler bulaşıkçıyı vs. kariyerden aldıkları gün dediğini yapacaz. söz.

mimarı, mağaza yöneticisi filan da vasıfsız işçi başlığında tartışarak sen gerçekten çok hedefe yönelik bir istatistiksel yöntem izledin. örneklemin bi harika. tebrik ederim.


niye ama
(08.10.17)
öncelikle babamla ya da annemle bağlantılı bir hukukumuz olduğunu düşünmüyorum. Ama varsa da canımız sağolsun.

Bunun dışında vasıflı vasıfsız tanımını ben yapmıyorum, ilanların ilgili yerlerinde firma yetkilileri yapıyor. Zaten üstüme vazife olmayan şeylerde tanımlamaları genelde ben yapmam, açarım teknik kitabını oradan bakar öğrenirim.

İddiana dair 2. mesele de, okuma yaparken sistemli değil de taraflı okuma yaptığından kaynaklanıyor, yani işçi , bulaşıkçı, hamal, benzinlikte çalışacak ön eleman,bilmemne çaycısı v.s gibi internet üzerinde ilanı bulunmadığını zannettiğin(bu kısmı da önceden görüp küçük bi' detay iliştirmişim Allah'tan) ilanları da ''otobüs duraklarında asılı ilanlar'' örneklemiyle piyasaya sürmüşüm.

İşin özü ikili diyalog değil esasında, çok basit bir test edebilme yöntemi olarak verdiğim detay bir yaklaşımdı. Ve uygulunabilirliği çok kolay. bunun dışında miço'yu bırak gemide çalışacak vasıfsız elemanın bile(alınırsın diye tekrardan belirteyim vasıfsız kısmı benim eklemem değil, ilan detaylarında yazdığı için) birçok(benim saymaya üşendiğim kadar) ilanı mevcut.

Yine bi' önlem olarak; şunu belirteyim bu ilanların çokluğu aklınızı bulandırmasın lütfen. Çok ilan olması çok personele ihtiyaç olduğunu göstermiyor. Yine yukarıda anlattığım üzere ilanlara geri dönüşler zaten neredeyse yaşanmıyor, hatta yine bu iş sitelerinde bu çok sık karşılaşıldığı için ''ilanı şikayet et'' portalı altında, ilan gerçek değil gibi bir şikayet sebebi de bulunuyor.
Keza halkın genelinde(bkz: genel) hiç görmediği bir yaradana inanıp, gördüğü işsizliğe inanmamak da çok şaşılacak bir mevzu da değil esasında.

Ama, bunun inançtan çıkıp savunulan kısmı analitik mantığa aykırı.

Yani, sen ''hayır ülkede işsizlik yok fabrikalar çalışacak adam bulamıyor'' u destekleyen tek fikrin '' insanımız iş beğenmiyor'' seviyesinde ısrar ettiğinde, aslında görmemek/bilmemek(cehalet)den ziyade bilinçli ya da refleksi bir şekilde konuyu saptırdığını ve yanlışta ısrar ettiğini düşünmekteyim.

Yani bu o kadar da düşünsel birşey değil, devletin bu alanda görevli kurumları var açıp oradan bile bakılabilir; hakikaten fabrikalar çalışacak işçi bulamıyor ülke de işsizlik yok(?) ya da yine tek tutar dalınız olan; milletin çalışmaya ihtiyacı/gönlü yok güllük gülüstanlık(en azından insanlar çalışmadıklarında da içinde bulundukları duruma razı?) mı memlekette yoksa işler tam tersi(-ki özellikle şu dönemde) mi görülebilir.

bir de insanların tercih etme mekanizmasını da göz önüne almak gerekiyor; yani arz-talep olayına biraz daha yakınlaşmak.

Uyarılar üzerine edit: bazı ''kavramları'' yanlış kullanmış ve -de -da'ları kuralın uygun ayıramamışım. Bu yüzden yazıyı anlamadığını iddia edecek arkadaşlarımız varsa ve illa anlamak için ısrar da ederlerse 2.3. hatta ve hatta 4. kez okumalarını tavsiye etmekten başka bi' çarem yok; aklım ve dilim en fazla bu kadar çalışıyor, ne yapalım. bir de şunu ekleyeyim; yazarken dinledim; youtu.be


mete kudur
(08.10.17)
benim gördüğüm kadarıyla doğru. ofis ortamı avm gibi yerlerde çalışmak istiyor insanlar, atöyleler çırak, vasıfsız işçi bulamıyor.

Ben 1250 kişinin çalıştığı bir fabrikanın işlerini yapıyorum. Burada sabah 8 akşam 5, yemekler düzgün, sosyal imkanlar iyi. isteyene kaynak eğitimi veriliyor, bayramda falan paketi hazır, servisi var. Ama kaynak yapacak adam bulamıyorlar.

gelen bütün tedarikçiler aynı konudan şikayetçi; masa başı işlerde binlerce başvuru alıyorlar, ama tezgahta çalışmaya kimse yanaşmıyor.

neden anlamıyorum, ama düşününce işim masabaşı olduğundan anlamıyor olabilirim.


babilbaligi
(09.10.17)
istanbul'da 250 kişilik bir fabrikada çalışıyorum.

verilen ücretler asgari ücretin biraz daha üzerinde. buralarda aşağı yukarı vasıfsız(vasıfsız da değil aslında talaşlı imalatçı ise işten az çok anlaması gerekiyor mesela) her işçi bu paraları alabiliyor. dolayıyla işe giren eleman işten çok rahat ayrılabiliyor. girip 2 gün çalışıp canı isterse 1 gün içerisnde baska yere yine aynı fiyata başlayabildiği için sirkülasyon fazla. işe başlayacağım diyor gelmiyor, yapacağı işi işe girdikten sonra beğenmiyor ayrılıyor vs. bunun kriz ortamı ile ilgisi yok bence genel olarak fabrikalarda operatör olarak çalışacak insan bulmak veya çalışan elemanı uzun süre tutabilmek çok zor.


t joe
(09.10.17)
şöyle anlatayım sağlam bir kalıp ustası müthiş paralar kazanabilir.


Apocalypse
(09.10.17)
zamanında vasıflı halimle teknik eleman olarak gittim, vasıfsız pozisyona başvurdum, almadılar, birden fazla fabrikaya gitmiştim. yoldan geçerken de uğramadım, görüşmeye çağırdılar falan. kafası çalışmayan ama verilen komutu eksiksiz yapacak köle arıyorlar hep. verdikleri paraya bişey demiyorum zaten hiç.


hasmetizm 2046
(09.10.17)
Evet bulamıyorlar. Vasıfsız işçi çok, işsiz de çok ama iş beğenen yok aralarında. Çok büyük çoğunluğunun beklentileri mantık sınırlarının dışında olduğu için işverenler için büyük sıkıntı bu konu. Maaşları günü gününe ödeyen, çalışanlarının primlerini eksiksiz yatıran, arada çay ve sigara molalarına izin veren, acil bir durum veya hastalık olduğunda anlayış gösteren, resmi günlerde ve hafta sonları çalıştırmayan, gerekli bütün çalışma ve iş güvenliği koşullarını sağlamış, en kaliteli yemek ve servis hizmetini sunan fabrikaları bile beğenmeyen sayısız işçi gördüğüm için artık bu duruma şaşırmıyorum.


(18)

Maksimum 200 sayfalık mükemmel kitaplar

Merhaba duyuru sakinleri,Son aylarda çokça kitap okumaya başladım. Bana çok iyi geldi. Yeni kitaplar arayışı içindeyim.Tercihen bir ya da iki gecede bitirebileceğim çoğunlukla kişisel gelişime yönelik akıcı kitaplar arayışı içindeyim. İlham verici, bilgilendirici, ufuk açıcı ve benim hayatımda öneml
Merhaba duyuru sakinleri,

Son aylarda çokça kitap okumaya başladım. Bana çok iyi geldi. Yeni kitaplar arayışı içindeyim.

Tercihen bir ya da iki gecede bitirebileceğim çoğunlukla kişisel gelişime yönelik akıcı kitaplar arayışı içindeyim. İlham verici, bilgilendirici, ufuk açıcı ve benim hayatımda önemli ölçüde yer edindi diyebileceğiniz kitapları paylaşmanızı rica ederim. Bu kıstasları karşılayan edebi bir eser de olabilir...

Benim gibi diğer üyeler de faydalanır umuyorum. Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
i need dolar
(05.10.17)
Knut Hamsun-Açlık


angelus
(05.10.17)
machiavelli prens
guy debord - gösteri toplumu


isvicre rakisi
(05.10.17)
Tembellik Hakkı


kobuzchu kiz
(05.10.17)
yusuf atılgan - aylak adam
edip cansever - ben ruhi bey nasılım
steinbeck - fareler ve insanlar
ferenc molnar - pal sokağı çocukları
camus - yabancı


otonomo
(05.10.17)
-efendi ile uşağı/tolstoy
-beyaz geceler/dostoyevski
-yüzbaşının kızı/puşkin
-kaosun kutsal kitabı/caraco
-anarşist ahlak/kropotkin (başucu kitabım <3)
-tormesli lazarillo /anonim
-kral oidipus/sophokles
-polikuşka/ tolstoy
-açlık/knut hamsun
-ilk aşk/turgenyev
-tersi ve yüzü/camus
-schopenhauer/ölümün anlamı
-schopenhauer/seçkinlik ve sıradanlık üzerine
-tolstoy/kreutzer sonat (evlenmeden önce mutlaka okunması gereken bir kitap)


lafıolmaz
(05.10.17)
illa maksimum 200 sayfa olacaksa saatleri ayalama enstitüsü'nün ilk 200 sayfası (çok ciddiyim)

ya da çok daha çerezlik olsun diyorsanız da emre yılmazın yekten kişisel gelişim eseri(!) şeytanın fısıldadıkları. (ben yarısında çıkmıştım)


mete kudur
(05.10.17)
Hayatıma en büyük katkıyı sağlayan kitaplar;

Epiktetos - Düşünceler ve Sohbetler
Marcus Aurelius - Kendime Notlar

ikisi de stoacı filozoflardır. Bilhassa epiktetos'un kitabı tam bir başucu kitabı. Düştüğünüzde okuyunuz, kalktığınızda da.

Wilhelm Reich - Dinle Küçük Adam;
Küçük adamların da küçük "büyük adamların" da okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Çok iyi bir pencere.

Filibeli Ahmet Hilmi - Amak'ı Hayal.
Bu yazarı tanımamak, kitaplarınının tozlu raflarda kaybolmasına sebep olmak bir ayıp, bir suç! Aynı yazarın "Üniversiteli Gençlerle Bir Konuşma" adında bir kitabı daha var. PDF haline getirip internette bir kaç yere yükledim. Bulunabilir, bulamazsanız mail size iletirim. Bir saatte okunabilecek bir şey.


dahinnotha
(05.10.17)
martin eden sanırım 550 civarı, elimde şu an max. 200 sayfalık kitap arıyosanız sıkabilir. ama bence güzel, akıcı.
fareler ve insanlar
ölümcül kimlikler
yeraltından notlar
diyorum ben de. içinde kişisel gelişime veya varoluşa dair en az fayda verici olan fareler ve insanlardır ama yine de güzeldir.


cabiday
(05.10.17)
bertrand russel - evlilik ve ahlak.

oldukca bilgilendirici ve doyurucuydu


rahip janick
(05.10.17)
Hayvan Çiftliği
Fareler ve insanlar


marowak
(05.10.17)
İnsan ne ile yaşar ? - Tolstoy


EasyTiger
(05.10.17)
boris vian - mezarlarınıza tüküreceğim


bohr atom modeli
(05.10.17)
Ben de kişisel gelişim kitaplarını seviyorum ve mümin sekman ın çoğu kitabını okudum ve hoşuma gitti. Sen de okuduğun kitapları yazar mısın yada mesaj atar mısın merak ettim


keep out
(05.10.17)
Antabus


Sanırım bir sene boyunca okuyabileceğim bir kaynak oluştu burada. Katkılarınız için çok teşekkürler. Sağolun, varolun :)


i need dolar
(05.10.17)
veronika ölmek istiyor

250 sayfa da olabilir ama iki gecede rahat bitirirsin


isimsiz uye
(05.10.17)
tekrar teşekkürler


i need dolar
(06.10.17)
(2)

Önlisans programın'da yatay geçiş

Önlisans programlarının 1.sınıfın 1. Döneminin sonunda farklı bi üniversiteye yatay geçiş yapılabiliyor mu?
Önlisans programlarının 1.sınıfın 1. Döneminin sonunda farklı bi üniversiteye yatay geçiş yapılabiliyor mu?
4 yaprakli yonca
(01.10.17)
Merkezi yatay geçiş yapılıyor diye biliyorum. Marmara üniversitesi 1. dönemin sonunda sadece önlisans bölümlerine kontenjan açmıştı. Ama bu dediğim merkezi yatay geçiş için. Ortalamaya bağlı yatay geçişi bilemiyorum maalesef


marowak
(01.10.17)
Geçişler
MADDE 6 – (1) (Değişik:RG-18/3/2016-29657) Önlisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına; önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

www.mevzuat.gov.tr

2. ve 3. döneme geçiş var demektir.

bu tabiki de not ortalama bazlı yatay geçiş.

merkezi yatay geçiş-----------

İlgili yılda ÖSYS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına kayıt olan öğrencilerin
başvuru yapamamasına, (Öğrencilerin tercihleri doğrultusunda yerleştikleri yükseköğretim
kurumlarında eğitime başlayarak, ilgili yükseköğretim programına ve yükseköğretim kurumuna intibak
sürecini geçirdikten sonra, yatay geçiş sürecinin mantığına uygun olarak diğer yükseköğretim
programlarına geçiş için başvuruda bulunmalarının daha faydalı olacağı hususu göz önüne alınarak,
ilgili yılda ÖSYS'de yerleşerek kayıt yaptıran öğrencilerin bir sonraki dönem/yılda yapılacak işlemler
sırasında başvuru hakkı bulunmaktadır.)

bu da var demek oluyor.


(7)

Sokakta gürültü yapanları nereye şikayet edebiliriz

İstanbulda varoş sayılabilecek bi mahallede yaşıyoruz. Apartmanımızın hemen bitişiğinde ufak bir alan var. Bir süredir civardaki kekoların uğrak yeri olmuş durumda. Bağıra bağıra gülüyorlar, çok ses çıkarıyorlar. Laftan anlayacak tipler değiller kesinlikle, laftan anlayacak olsalar zaten bu yaptıkla
İstanbulda varoş sayılabilecek bi mahallede yaşıyoruz. Apartmanımızın hemen bitişiğinde ufak bir alan var. Bir süredir civardaki kekoların uğrak yeri olmuş durumda. Bağıra bağıra gülüyorlar, çok ses çıkarıyorlar. Laftan anlayacak tipler değiller kesinlikle, laftan anlayacak olsalar zaten bu yaptıklarını yapmazlar. Yani gidip konuşsam hem bir faydası olmaz hem de muhtemelen kavga çıkar. Bunları nereye şikayet edebilirim? Polis ilgilenir mi? İlgilense bile ertesi gün yeniden gelmezler mi?
marowak
(19.09.17)
beyaz masa + bimer

kesin çözüm bulunur
biz bulduk


liriamer
(19.09.17)
biz aynı böyle bir durumda polisi arıyorduk. 10 15 dakika sonra geliyorlardı. devriyelerden biri uğrar gençler ses etmeyin der. bi daha gelirlerse bi daha ararsınız yine gelir devriye. ama başka biri gibi ararsanız daha iyi olur. biz apartman sakinleri olarak sırayla arıyorduk. polis gelip burda durmayın diyordu. kekolar da bi süre sonra rahat edemiyorlar orda diye ayaklarını kestiler. polisin ağzına göre konuşun, abi çekin, aile var diyin çoluk çocuk her akşam bunların küfürlerini dinliyoruz falan gibisine.

eğer toplandıkları yerde ışık yoksa bir başka çözüm belediyeye başvurup ışıklandırma istemek. işte geliyorlar içiyorlar bağırıyorlar gibi bir dilekçe hazırlayıp başvurursunuz sıra gelirse ışıklandırırlar o da belki işe yarar.

bir diğer çözüm; eğer ev sahibiniz sizden memnunsa onların yüzünden taşınmak zorunda kalacağınızı uygun bir dille anlatmaya çalışın. gitmenizi istemezse ev sahibi gece açık olan esnaf falan varsa onlardan asayişi sağlamalarını rica eder.

biz sadece ilkini yapıyorduk çünkü ışıklandırılabilecek bir yer değildi ve gece açık olan esnaf yoktu.


@duyduk

Evin karşısına yeni bir kahve açıldı. Ne kadar it kopuk varsa oraya doldu. Bu kekolar da ondan sonra mesken bellediler. O saate açık tek esnaf da onlardan :( Ev de bizim olduğu için ev sahibine şikayet etmek gibi bir seçeneğimiz yok. Ama madem polisler ilgileniyor ben de şikayet ederim, bimere falan da yazarım ilk fırsatta. Teşekkür ederim


marowak
(19.09.17)
camı kapatın ses geliyorsa. yine geliyorsa yalıtım yaptırın. evinizin dışında insanların toplaşmasına karışamazsınız.


goodman
(19.09.17)
kimsenin gürültü yaparak bir başkasını rahatsız etmeye hakkı yok. asayiş için polisi arayabilirsiniz. gelip bakacaklar. yine yapınca yine arayın. devlet örgütü bu yüzden var. öyle 13 yaşında internete bir şekilde bağlanıp size gürültü için cam, pencere kapatmanızı tavsiye edenleri ciddiye almayın. bir yetişkin için daha akıllıca çözümler var.


karlmarx
(19.09.17)
fetöcü olduğundan şüphelendiğim bir grup toplaşıyor diyerek bimere şikayet et. olmadı balkona çıkıp benim adım sedat peker ulan diyerek ana bacı söv. sonra onların karşılık verdiği videoyu çekip youtube'a yükle. gerisi paket servis hallediliyor.


shinigami ryuk
(19.09.17)
(8)

Se7en tarzı film önerisi

Kafa yormayan, akıcı, sonu net bir şekilde belli olan se7en, kuzuların sessizliği tarzı cinayet filmleri önerebilir misiniz? çok eski olmazsa, en azından 2000 sonrası olursa sevinirim
Kafa yormayan, akıcı, sonu net bir şekilde belli olan se7en, kuzuların sessizliği tarzı cinayet filmleri önerebilir misiniz? çok eski olmazsa, en azından 2000 sonrası olursa sevinirim
marowak
(07.09.17)
A perfect murder.
Hodejegerne.
Arlington road.


a r a m i s
(07.09.17)
El Cuerpo
The Bone Collector


@aramis
Teşekkürler, Hodejegerne'yi kesin izlerim


marowak
(07.09.17)
Rica ederim.
The game.
Kurt russel in oynadigi turkceye tuzak diye cevrilen bir film var.oldukca gerilimli bir film.


a r a m i s
(07.09.17)
lucky number slevin var tavsiye ederim.


sealth
(07.09.17)
Mystic river. Baya saglam.
Hem kurgusu hem dramasi hem merak unsuru. Oyuncu kadrosu zaten efsane.


a r a m i s
(07.09.17)
Zodiac
Insomnia


(7)

Hangi animeyi önerirsiniz?

izlediğim sadece Death Note var ama onu da takdir edersiniz ki çok beğendim. o tarza benzer veya yakın tarzda izlenebilecek anime ne var?
izlediğim sadece Death Note var ama onu da takdir edersiniz ki çok beğendim.

o tarza benzer veya yakın tarzda izlenebilecek anime ne var?
Wolfware
(06.09.17)
code geass


sta
(06.09.17)
Full Metal Alchemist


o tarza benzer diye bakarsaniz cok az istediginiz gibi sey bulursunuz. cunku begenilen bir seyde konudan ziyade detaylar hosumuza gidiyor.

yine de, size hayli guzel buldugum bir anime onermek isterim; zankyou no terror. death note'daki kuresel izlenim, akil oyunlari, olumler, detaycilik, dedektiflik vs. bunda da var hatta bence bu cok daha guzel. kisa zaten hemen bitirirsiniz.


91 Days / 12 ölümdür, mafya olaylarını anlatmaktadır.
Afro Samurai / 4 bölümdür, hemen olayların içine dalarsınız sürükleyicidir.
Cowboy Bebop / 12 bölümdür, güneş sisteminde ödül avcılığı yapan elemanları anlatır. Müzikleri çok iyidir, en sevdiğim animelerden birisidir.

İyi seyirler dilerim :)


burka
(06.09.17)
Shingeki no kyojin


marowak
(06.09.17)
Boku dake ga inai machi.

bir kediyim ' in önerdiği animeyi kesinlikle izle.

one piece diyeceğim. (sebebi popülerliği falan değil. olayların uzun vadede günümüz dünyasında dönen dolaplara benzemesi.) (en azından benim için öyle. dünyadan gizlenen gerçekler, ezilen insanlar, özgürce yaşamaya çalışanlar falan)


canbaz3453
(06.09.17)
claymore çok güzel


dedimmidemedimmi
(07.09.17)
(1)

bi film arıyorum

sanırım bir uzakdoğu filmiydiadam savaş yüzünden bir şekilde esir düşüyor. başka bir ülke safında savaşıyor vstek hatırladığım bu kadar
sanırım bir uzakdoğu filmiydi

adam savaş yüzünden bir şekilde esir düşüyor. başka bir ülke safında savaşıyor vs

tek hatırladığım bu kadar
May way- mei wei


marowak
(26.08.17)
(7)

Belgesel tavsiyesi

Konu fark etmez. Zaman geçirmek için izleyeceğim. Akıcı olsun, çok teorik olmasın ve biraz da şaşırtıcı olsun yeter. İnternetten izleyeceğim ona göre tasviye verirseniz iyi olur. Şimdiden teşekkürler
Konu fark etmez. Zaman geçirmek için izleyeceğim. Akıcı olsun, çok teorik olmasın ve biraz da şaşırtıcı olsun yeter. İnternetten izleyeceğim ona göre tasviye verirseniz iyi olur. Şimdiden teşekkürler
marowak
(22.08.17)
Selam,

Spontane bi kaç tane aklıma gelen var ;

-Shin Bet (İsrail'in mossad öncesi kurulan istihbarat teşkilatının ilk müdürlerinin verdiği resmi demeçlerden oluşan bi belgesel)

-The Internet's Own Boy (Aaron Swart'ın hayatı. Bir İnternet aktivisti)

-Zero Day (İran'daki nükleer santrallere yapılan sanal saldırılar ve Stuxnet virüsü konulu)


allegrezi
(22.08.17)
Where to invade next. Zevkli bir michael moore belgeseli.


apolitikherif
(22.08.17)
Teşekkürler, hepsini inceleyip hoşuma gideni izleyeceğim


marowak
(22.08.17)
soyle bir listem var benim, konular ilginizi cekerse: trakt.tv teknoloji, startup, isletme vs. konulari hakkinda.


hjarteblod
(22.08.17)
30 for 30 once brothers. divac petrovic hikayesi

two escobar.


mikahakkinen
(23.08.17)
The Bridge
Waste Land


RedGoldGreen
(23.08.17)
life after people.
cosmos.


alabamaclarence
(24.08.17)
(6)

2. El PS4 (fiyt iyi mi)

1tb,1 yıllık garantisi var,2 kolu var,pes 2017, titanfall 2 ,mad max ve rocket league sanal mağaza,gta 5, the last of us remastered, the second son, uncharted collection, uncharted 4 kutulu olarak bir de psn plus oyunları varmış aktif edersem.söylediğine göre sınavlar vs yüzünden doğru düzgün oynaya
1tb,
1 yıllık garantisi var,
2 kolu var,
pes 2017, titanfall 2 ,mad max ve rocket league sanal mağaza,
gta 5, the last of us remastered, the second son, uncharted collection, uncharted 4 kutulu olarak bir de psn plus oyunları varmış aktif edersem.

söylediğine göre sınavlar vs yüzünden doğru düzgün oynayamamış hasarı vurdusu kırdısı yok diyor, yüzyüze alıcam eğer alırsam.

1400tl söyled. sizce iyi mi alayım mı ne dersiniz?
tchuck
(12.08.17)
Yapılan zamla beraber psn plus üyeliği alacaksanız kaçırmayın derim.


leontocephaline
(12.08.17)
kutulu oyunları satarsın toplamda hepsini 150'ye filan.


xu
(12.08.17)
o kutuluların hiçbirini oynamadım daha önce muhtemelen satmam o yüzden. onun dışında mantıklı mı sizce?


tchuck
(12.08.17)
Garantisi sony garantisi ise alınır kesinlikle. Sony değil de mağaza garantili ise biraz fiyat düşürmeye çalışın


marowak
(12.08.17)
vatan bilgisayardan almış cihazı, garanti vatan'dadır sanırım sony'de değildir diye düşünüyorum emin olmayarak.


tchuck
(12.08.17)
Vatan bilgisayardan alınanlar sony garantili diye biliyorum. Gerçekten temiz ise bu fiyat gayet uygun. Kol zaten 250 lira. Oyunlar da 400 lira falan ediyor. Garantisi de var. Bütçeniz uyuyorsa alın bence


marowak
(12.08.17)
(17)

Friends dizisi hakkında

İlk 7 bölümü izledim. Ortalama gidiyor ama şu ana kadar hiç güldürmedi. Başlarda olduğum için mi böyle sonradan daha iyi oluyor mu?
İlk 7 bölümü izledim. Ortalama gidiyor ama şu ana kadar hiç güldürmedi. Başlarda olduğum için mi böyle sonradan daha iyi oluyor mu?
marowak
(23.07.17)
Ilk 1.5 sezonda cok az guldugumu hatirliyorum. Daha sonra acayip sardi, kalan 8 sezonu 2 ay gibi bir surede bitirmistim :)
Tabi isinamadiysan devam etme ama bende de durum oyle baslamisti


aioniotita
(23.07.17)
Isındım diziye karakterleri sevdim. Devam edeyim o zaman :) HIMYM olmasını beklemiyorum tabi esprileri eskimiştir doğal olarak


marowak
(23.07.17)
birkac defa basladim, gulmedigim ve sevmedigim icin biraktim. dunyanin en overrated seylerinden biri olabilir bana kalirsa.


fragile lady
(23.07.17)
"HIMYM olmasını beklemiyorum tabi esprileri eskimiştir doğal olarak".

Bismillah! Aman diyim carpilirsin!


yetersiz veri
(23.07.17)
Valla bizde izledik tebessüm bile etmedik başlarda sonralarda da etmedik, sonra bıraktık diziyi.


basond
(23.07.17)
4un sonlarinda sarmisti beni oyle diyeyim :) ama sevdikten sonra da onlarca kez izlemisimdir.


pide
(23.07.17)
İyi de friends daha eski himym'den nasıl esprileri eskimiş oluyor firends'in? olsa olsa himym friendsin çakması olur.


Yetersiz veri +1

İlk ondan sonra alisiyosun. Devam et.


elorelia
(23.07.17)
yetersiz veri + 1
Seinfeld Friends'i, Friends HIMYM'ı döver. :)
İlk sezonlar daha durağan ama sonradan daha da açılıyor. O zaman beğenmezseniz bırakın tabii, zorla izlemeyin.


aychovsky
(23.07.17)
Ben de ilk sezondan sonra sevenlerdenim,bırakma bence izlemeye devam :)


archery
(23.07.17)
Ben daha 2. Bolumde birakmistim dayanamayip. Hic gulmedim. Seinfeld ustune tanimam <3


loveisallaround
(23.07.17)
bu tür sitcomların atası seinfeld. ona kesinlikle gülersin diye düşünüyorum. george costanza tek başına yeter:)


Ben ilk sezondan sonra alışmıştım. Karakterleri tanımak, ısınmak gerekebilir. İlk izlediğinizde gülmediğiniz bir sahneye karakterleri tanıdıktan sonra yarıla yarıla gülebilirsiniz yani. Bir de ben günde 1-2 bölüm izlerdim. Öyle güzel oluyor.


opethian
(23.07.17)
@yetersiz veri+1 demeye geldim.

Bence bu gayet yeterli.


qazaqwsx
(23.07.17)
Sonradan sarıyor, alıştıkça karakterleri özlüyorsun, arkadaşların gibi oluyor resmen. Biz eşimle geçen yazı Friendsle geçirdik, bittiğinde baya bi üzülmüştük. Ah Chandler ah.


medre
(23.07.17)
"HIMYM olmasını beklemiyorum tabi esprileri eskimiştir doğal olarak"
Aman diyeyim duymamış olayım. Azimle izlemeye devam 2. sezonla beraber dizi de açılıyor, kendisine geliyor.


fengari
(23.07.17)
himiyim ilmisini biklimiyirim tibi ispiriliri iskimiştir diğil ilirik.

sen HIMYM'i tekrar izle bence, bırak Friends'i filan.


cezzar dede
(07.08.17)
(3)

pokemon yeni oyunlarını pc'de oynamak

bu eski oyunlarını gba emülatör ile oynuyorduk red/gold/ruby falan. bu son senelerde çıkan yeni oyunları hakkında bir bilgim yok bunları, mesela şu omega ruby'yi oynamak istesem yine aynı şekilde emülatör yükleyip rom dosyasını mı bulmam gerekiyor? sistem hala aynı mı? şimdi gameboylar da paso deği
bu eski oyunlarını gba emülatör ile oynuyorduk red/gold/ruby falan. bu son senelerde çıkan yeni oyunları hakkında bir bilgim yok bunları, mesela şu omega ruby'yi oynamak istesem yine aynı şekilde emülatör yükleyip rom dosyasını mı bulmam gerekiyor? sistem hala aynı mı?

şimdi gameboylar da paso değiştiği için bunların emülatörleri de değişmiştir herhalde. hangi emülatörler kullanılıyor? bir yandan bakınırken buradan da bilen biri çıkıp işimi kolaylaştırırsa mutlu olurum. iyi geceler herkese, teşekkürler
neseranni
(22.07.17)
Emülatör falan bilmiyorum ama eğer pokemon savaşlarını seviyorsanız pokemon showdown oynayabilirsiniz tarayıcı üzerinden. Hiç pokemon yakalamaya gerek kalmadan istediğimiz pokemonlar ile savaşabildiğimiz bir oyun


marowak
(23.07.17)
Emülatör ile uğraşma hocam. Roblox üzerinden Pokemon Brick Bronze diye bir oyun var. Onu oyna aynı hazzı belki fazlasını alırsın.


nebilim
(23.07.17)
nintendo 3ds hariç olanları düzgün çalıştıracak emulatörler var. Nintendo ds emulatorleri. 5. jenerasyona kadar oynayabilirsiniz. Sonrası sıkıntı. Düzgün çalışmıyor emulatorler.

desmume.org

bunla nitendo ds oyunları oynanıyor. Düzgün oyun rom'u bulmak gerek. Ama onda da bayağı bir bug olabiliyor. Oyuna göre bugu çözecek kodlar var ayarlardan emulatöre kaydetmek gerekiyor. Google'dan bir araştırın oyuna başlamadan.


(4)

Lisans okurken aöf

Fakülte okurken artı olarak sınavsız aöf de okunabilir gibi bişi duymuştum. Var mı aslı bunun? Ve bunun tercihleri ne zaman yapılıyor?
Fakülte okurken artı olarak sınavsız aöf de okunabilir gibi bişi duymuştum. Var mı aslı bunun? Ve bunun tercihleri ne zaman yapılıyor?
sorubankasi
(21.07.17)
Yapabiliyorsunuz kucuk bir ayrinti vereyim. Aof harcinin yanind orgun lisansa da harc yatirman gerekecek.


ykyt
(22.07.17)
@ykyt

Örgün lisansın harç ücreti ne kadar peki?


marowak
(22.07.17)
@ykyt bu bilgi yanlış. @sorubank sadece aöf için ücret ödeeceksin.


westblack
(22.07.17)
(4)

Anadolu yakası sürücü kursu tavsiyesi

Daha önce şoför koltuğuna oturmadım desem yeridir. 0'dan öğretecek, uygun fiyatlı, mümkünse kadıköy maltepe civarı bir sürücü kursu öneriniz var mı? Ücreti ile yazarsanız çok sevinirim. Bir de ehliyet bana toplamda ne kadara patlar? 2000 tl gibi benim için korkunç bir rakam duydum doğru değildir uma
Daha önce şoför koltuğuna oturmadım desem yeridir. 0'dan öğretecek, uygun fiyatlı, mümkünse kadıköy maltepe civarı bir sürücü kursu öneriniz var mı? Ücreti ile yazarsanız çok sevinirim. Bir de ehliyet bana toplamda ne kadara patlar? 2000 tl gibi benim için korkunç bir rakam duydum doğru değildir umarım :(
marowak
(07.07.17)
Aralık 2016da ehliyeti aldım.
Çamlıca sürücü kursuna gittim. Tabi kadıköye uzak ama çok memnun kaldım.
Ben de hiç bilmiyordum tek seferde aldım baya iyi öğretti hatta :) tek başıma ilk trafiğime falan bile çıktım nasıl bir özgüvense..
Tam olarak 2000₺ ayırmıştım ehliyeti almak için gittiğin polis şeysinden alına dosya parasına kadar tam 2000₺ tuttu. Tabi bu fiyat ilk seferde alanlar için. Ekstra sınava girersen fiyat artıyor malesef ve fiyat fix eskisi gibi değiştirmiyorlar ya da indirim yok.


powerpufgirl
(07.07.17)
Yazılı sınavı geçersek direksiyon sınavına 2 defa girme hakkımız var doğru mu? (Ek ücret ödemeden


marowak
(07.07.17)
"2017 Yılında her bir sürücü adayı toplamda 4 defa teorik sınava , 4 defa uygulama sınavı(direksiyon sınavı) girme hakkı vardır."


powerpufgirl
(07.07.17)
Fenerbahce en iyisi diyorlar


Traveller
(08.07.17)
(7)

ps4 oyun tavsiyesi

selamlarhaftasonu kız arkadaşımın grima wormtoung misali konuşmaları sonrası ps4 almış bulundum. yanında last of us ve o oynasın diye rachetı aldım. division'ın sürekli online modda oynandığı bilgisini alıp yıkılmış biri olarak oyun tavsiyelerinize açığım. futbol araba yarışı gibi oyunları hiç oyna
selamlar

haftasonu kız arkadaşımın grima wormtoung misali konuşmaları sonrası ps4 almış bulundum. yanında last of us ve o oynasın diye rachetı aldım. division'ın sürekli online modda oynandığı bilgisini alıp yıkılmış biri olarak oyun tavsiyelerinize açığım.

futbol araba yarışı gibi oyunları hiç oynamam. survival severim ya da story mode'da oynayabileceğim oyunlar.
KidLazer
(07.07.17)
Horizon zero dawn
Uncharted serisi
The last guardian


glamdr1ng
(07.07.17)
Rise of The Tomb Raider
Witcher 3
The Order 1886


marowak
(07.07.17)
Until Dawn.
Personas 5.


pangea
(07.07.17)
Oynamadıysanız Bioshock Collection alın direk, Ps storeda indirimdeydi.


nopnog
(07.07.17)
far cry 3
far cry 4
far cry primal
far cry 5

bir oyunlar vardır bir de far cry vardır.


lara croft and the temple of osiris
until dawn
uncharted serisi


bir garip melek
(07.07.17)
(11)

Omzum yandı ve soyuldu (midesi hassas olan bakmasın)

Arkadaşlar 3-4 gün güneş kremi sür(e)meden denize girdim. Fazla bi zarar gelmez diye düşündüm ama beklediğim gibi olmadı. Derim soyuldu ve soyulan yerin bir kısmında(omzun üst tarafı oluyor) kabarcık oluştu. Neyse ki bu 1 günde geçti. Ama şimdiki hali eklediğim fotoğraftaki gibi. Doktora gitme şansı
Arkadaşlar 3-4 gün güneş kremi sür(e)meden denize girdim. Fazla bi zarar gelmez diye düşündüm ama beklediğim gibi olmadı. Derim soyuldu ve soyulan yerin bir kısmında(omzun üst tarafı oluyor) kabarcık oluştu. Neyse ki bu 1 günde geçti. Ama şimdiki hali eklediğim fotoğraftaki gibi. Doktora gitme şansım maalesef yok. Bu yanık geçer mi? Geçmesi için ne yapmalıyım? Soğuk duş iyi gelir mi? Hametan isimli bir yanık kremi buldum süreyim mi?

edit: siyah kısımlara dokunsam hemen dökülüyor

i.hizliresim.com
i.hizliresim.com
marowak
(06.07.17)
Geçmiş olsun daha kötü bir görüntü bekliyordum. (annem baya ciddi yanık olur, o kadar değil senin omzun)

Öncelikle ders olmuştur bir dahakine krem sürme imkanın yoksa güneşe çıkmazsın. Yanık geçer, yanık kremi acısını alır. Renk dengelemesi için malesef cildinin toparlanma hızına göre birkaç ay beklemen gerekir.


lcha
(06.07.17)
hametan sürebilirsin. geçer bir iki haftaya. ancak geçene kadar güneş altında (güneş kremi sürsen dahi) pek kalmamanı öneririm.


fazla bir yanık yokmuş. geçen sene tatilde başıma gelenleri görseydin daha kötü durumdaydım ben.
soyulma, kaşınma olacaktır. kaşımak isteyeceksin ama fazla oynamamanı tavsiye ederim.
annem nivea nemlendirici krem sürmüştü. daha sonra vazelin kullanmaya başladık. kaşıntıyı geçirip daha hızlı soyulmasını ve yanmasını geçirdi. vazelin varsa kullan derim.
test edildi, onaylandı :)


piratepedia
(06.07.17)
Hametanı sürebilirsin çok fazla yan etkisi olan bir ilaç değil zaten. Ben dudaklarım kuruduğunda bile sürerdim. İhtiyacın olduğunda, sabah öğle akşam ne zaman istersen sür yani.


glutamin
(06.07.17)
Hametan olur. Eczane varsa silverdin alınabilir.


boyalı kuş
(06.07.17)
Bepanthol de iyi gelir, cildi yeniler, aciyi alir.


loveisallaround
(06.07.17)
Silverdin +1
4-5 sene önce abim çok fena yanmıştı denizde, yatamıyordu, uyuyamıyordu. 1 hafta kadar Silverdin ve anestol kullandık, doktor yazmıştı. Biri yanmayı kesiyor biri iyileştiriyor. İmkanın yoksa da olduğun yere gelecek gidecek birilerinden istersen süper olur.


apartman teyze
(06.07.17)
Birinci derece yanık bu. Geçer bir şey olmaz. Hametan sürebilirsin. Güneşten koru yeni ortaya çıkan deriyi. Silverdin'e gerek yok, güneşte leke yapar o. Kabarcık göremedim ben resimde. Su toplarsa sürebilirsin.


Lim5
(06.07.17)
Hepinize çok teşekkür ederim. Ama çok pis bir huyum var ki el alışkanlığından dolayı elim sürekli omzuma gidiyor ve tekrar soyuyorum, kendime engel olamıyorum. Bu konuda tavsiyeniz var mı?


marowak
(06.07.17)
Tırnaklarını kısa kes. Hala yoluyorsan parmaklarına yara bandı sar. Bir şey tutamazsın zaten.


Lim5
(06.07.17)
Yanıga iyi gelen kremler: hametan silverdin madecassol. Birde rossmanda aynısefa merhemi var o çok iyi. Acısını da alır kısmen analjezik etkisi var.


curukturpkokusu
(06.07.17)
(1)

Kadıköy Ahmet Sani Gezici Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine nasıl gidilir?

Maltepe Zümrütevlerden bu okula nasıl gidebilirim? Kadıköy kartal metrosu üzerinden gidiliyor mu? Veya kadıköyde otobüslerin kalktığı yerden de binebilirim. Teşekkürler
Maltepe Zümrütevlerden bu okula nasıl gidebilirim? Kadıköy kartal metrosu üzerinden gidiliyor mu? Veya kadıköyde otobüslerin kalktığı yerden de binebilirim. Teşekkürler
marowak
(16.06.17)
Emin misiniz? Ünalan metro durağına uzak kalıyor haritadan baktım da


marowak
(16.06.17)
(2)

Yatay geçişte koşullu dersler

Merhabalar. üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. ortalamam 2.25. aynı bölüme farklı bir üniversitede yatay geçiş yapmak istiyorum. ancak bazı sorularım var1-) benim burada dc ve dd ile geçtiğim dersleri sayıyorlar mı? (yönetmeliği resim olarak attım.)2.00 ortalama dedikleri geleceğim üniversitedeki ort
Merhabalar. üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. ortalamam 2.25. aynı bölüme farklı bir üniversitede yatay geçiş yapmak istiyorum. ancak bazı sorularım var
1-) benim burada dc ve dd ile geçtiğim dersleri sayıyorlar mı? (yönetmeliği resim olarak attım.)
2.00 ortalama dedikleri geleceğim üniversitedeki ortalamam mı oluyor?

2-) ders saydırmada temel koşul nedir? AKTS'lerin tutması, ders saatlerinin tutması vs.

3-) ders isimleri sıkıntı oluyor mu? mesela biz sosyoloji dersi aldık ancak gitmek istediğim yerde sosyolojiye giriş dersi var.

4-) Merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapacağım ama küçük de olsa kurumlararası geçiş imkanım da var. hangisi daha avantajlı?

5-) Eğer derslerim sayılmazsa yatay geçişi iptal edip aynı dönem içerisinde geri dönme şansım var mı? (bir dönem dahi orda okumak zorunda kalmadan)


biliyorum fazla soru oldu ama sene kaybım olsun istemiyorum.
marowak
(12.05.17)
1. Yatay geçiş ile kabul edildiğinde verdiğin transkriptteki genel not ortalaması -eski üniversitenden gelen- 2 veya üzeri ise DD ve DC ile geçilenlerden de muaf sayılacaksın. Şu anda 2.25 olan ortalama ilk dönemin ortalaması sanırım, bu dönemin sonunda o ortalama değişecektir, hala 2'nin üzerinde olursa sorun yok.

2. Ders saydırmada temel koşul ders içeriklerinin ve AKTS'nin, AKTS tutmuyorsa ders saatinin tutup tutmaması. Dersin adı birebir aynı olsa bile içeriği ve AKTS/ders saati tutmazsa sayamazlar. Eski üniversiteden transkript ile birlikte mutlaka ders içeriklerini de alın.

3. Ders isimleri normalde sıkıntı olmuyor (2. madde) ancak yatay geçiş komisyonundaki hocalar çok kılı kırk yarıyorsa her şey mümkün.

4. MY ile reddetme ihtimalleri çok düşük, başarıya dayalı yatay geçişte ise 2.25 veya civarı ortalamayla şansın düşük. Ders saydırma açısından hiç fark yok.

5. Eğer kaydını yaptırdıysan hiç okumadan geri dönemezsin. O yüzden en güzeli önceden gidip hangi derslerin sayılır, hangileri sayılmaz, yüzyüze konuşmak, dönem kaybın olup olmayacağını sormak. Sadece 2-3 dersini saymazlarsa dönem kaybın olmadan bitirirsin.


opucuk baligi
(12.05.17)
Teşekkürler. Başka bilen?


marowak
(13.05.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.