Giriş
(9)

lazerle göz ameliyatı

İstanbul dahilinde lazerle göz ameliyatı (elimizde miyop+astigmat bir göz çifti var) için tavsiye edebileceği yer olan, tecrübelerini paylaşmak isteyen arkadaşlar...
İstanbul dahilinde lazerle göz ameliyatı (elimizde miyop+astigmat bir göz çifti var) için tavsiye edebileceği yer olan, tecrübelerini paylaşmak isteyen arkadaşlar...
anatole
(08.03.07)
gecen haftalarda bir arkadasim lazerla goz ameliyati oldu ve kurtuldu. cok da memnundu sanirsam.
yarin sabah is saatinde msn i actiginda detaylari sorup bu mesaja edit olarak girer veyahut mesaj atarim.


la traviata
(08.03.07)
benim de bi arkadaşım ameliyat oldu bikaç önce istanbul'da. la traviata ile aynı yöntemi uygulayayım.
__________________________
dünya göz hastanesinde olmuş, 550€ imiş, gayet memnunmuş. 4-6 ay oldu o amleliyat olalı tam hatırlamıyorum. miyoptu galiba.


geldiler
(08.03.07)
merhaba,

lazerle göz ameliyatı (lasik) en fazla yapan dünya göz hastanesi, acıbadem göz ve istanbul cerrahi hast. diğerleri de yapıyor ama bu tür ameliyatlarda en önemli şeylerden biri doktorunuzun vaka sayısıdır. Yani nerede ameliyat olursanız olun onlara şu soruları sorun:
- Doktorunuzun kaç vakası var (bu sayı en az 2000-3000 civarında olmalı
- Kullanılan teknoloji nedir (wavelight? technolas ?) Eski teknoloji daha kalın flap kaldırılması (korneanın daha çok kesilmesi) demektir
- Daha önce bu ameliyatı seçtiğiniz doktora olanların izlenimleri nelerdir (etrafınızda böyle biri var mı?

Bunlar fiyattan daha önemli, bu arada doktorunuzla birebir görüşmeniz ve onun da size bu işin risklerini açık açık anlatması gerek. Doktoru ameliyattan önce göremiyorsanız yani muayeneyi başkası ameliyatı başkası yapıyorsa kaçın oradan hemen!

Bu ameliyat kimlere yapılmaz : Kornea kalınlığı belli bir seviyenin altında olanlara (400 mikron ve altı sanırım), Korneası aşırı düz yada aşırı dik (keratokonus) olanlara, aşırı pimpirikli insanlara :-P
Gözün miyop + astiğmat olmasının ekstra bir önemi yok ama bunların dereceleri önemli, -6.00 üzeri miyoplarda numaraları tam sıfırlamak mümkün olmuyor çoğu zaman. Muayeneden önce eğer kontakt lens takıyorsa 1-2 gün çıkartıp ondan sonra muayeneye gitmek gerek.

Bazen ameliyat sonrası kontrastları algılamanız değişebiliyor, geceleri ışıkların parlamasına ve floresan ışığına toleransınız azalabiliyor. Kontakt sporlarda kendinizi sakınmanız gerekiyor. yaş olarak da 18 den büyük hatta tercihan 20 den büyük olmak gerek.
Ben ameliyat olalı 4 yıl oldu, tüm risklerini bilerek ve iyice araştırdıktan sonra oldum, son derece memnunum. Umarım arkadaşınız da memnun olur.


justaddwater
(08.03.07)
birçok insan tanıyorum çok memnun olan ama bir arkadaşımda (onunda sanırım romatizması varmış romatizmal hast.olanlara yapılmıyormuş)korneası zarar gördü ve tamiri mümkün olmayan bir hasar bıraktı.tabi bunları duyunca insan tırsıyor.bir de muayene olmaya gittiğiniz doktoru da gözlüklü görünce daha bi muallakta kalıyosunuz.benimde gözüm 2 derece miyop hiç gözlük kullanmadım sürekli lensle idare ediyorum.bu da sıkıntılı bişey açıkcası ben de olmayı düşündüm ama hep caydırdılar hem numaram çok küçük diye hem de birkaç sene daha sonra bu ameliyat konusu daha iyi oturur falan diye


sonay
(09.03.07)
dünya göz hastanesi bu konuda uzmanlaşmış bir kurum gibi görünüyor. justaddwater da çok güzel yazmış zaten riskleri bilmeden kan bile aldırmamak lazım bu zamanda oktay babuna vakasını hatırlarsınız. ;)


ozdek
(09.03.07)
dunya goz hastanesi
dr tamer fazil yildiz
altunizade subesinde olmus
444 44 69 dan randevu aliniyormus
miyop imis ama su an harikaymis durumu cok mutlu

ve esas guzellik

31 marta kadar kampanya var,
"geldiler" in dedigi 550 euro fiyat bu tarihe kadar yarisina dusmus : ) yani 550/2

--

lakin kisisel fikrim, her turlu ameliyat isinde risk vardir, 1,5 ay once bademcik ameliyati oldum. ameliyattan bir hafta onceki diyalogumu aktarmak isterim bir doktorla..

ben : peki bunun riski var mi?
doktor : hayatta her seyde risk var, evde bile riskin var sonucta
ben : ne guzel moral oldu

: )) iste boyle. gecmis olsun


la traviata
(09.03.07)
En önemlisi doktoru seçmektir. Bunun yöntemi de bir kaç doktorluk bir short list yapıp hepsiyle görüşmektir. Size şu sebepten dolayı lasik uygulanamaz diyen birisi varsa zaten vazgeçin. Herkes yapılır diye hemfikir ise o zaman doktorunuzu seçin.

Doktoru seçerken en önemli şeylerden birisi de doktorun yaklaşımıdır. Piyasadaki "Sosyetik" isimlerin çoğu maalesef hastayı nakde çevirmeye yönelik yaklaşımlar sergileyebiliyor. O nedenle doktorla görüşme çok önemli. Tüm sorularınıza layıkıyla cevap vermeyen bir doktorla işiniz olmasın sakın.

Her ne kadar 5-10 dakika da sürse bu bir ameliyattır ve komplikasyon riskleri her zaman vardır. Sizi bunlardan kurumun tecrübe ve özeni, doktorun yetenek ve etiği, kullanılan teknolojinin imkanları korur.

En ciddi komplikasyonu korneal ektazi dir ve kornea nakli gerektirecek kadar ağır olabilir. Operasyonel olarak ise cerrahi hataya bağlı free flap (kaldırılan kapağın tamamen kopması) , button hole flap (kaldırılan kapağın donut biçiminde ortası delik olması)gerçekleşebilir.
Hesap hatasına bağlı olarak da aşırı veya az düzeltme meydana gelebilir.

Bu komplikasyonlar sıklıkla laser endikasyonu olmayan hastalara uygulandığında görülebilir (en basitinden keratokonus hastası bir kişinin dik korneasından flap kaldırırsanız sonu free flap, buttonhole yada daha kötü olabilir)

Doktorunuz size ilk muayene sonrasında lasik uygulanıp uygulanamayacağını söyleyecektir. Riskleri anlatacak ve muhtemel sonuçları da söyleyecektir. Ameliyat öncesi korneanın yükseklik ve eğimini belirleyen bir topoğrafik haritası çıkarılır. Bu harita üzerinde çalışılarak doktor uygulanacak laser miktarını ve düzeltmeyi belirler. Komplikasyonların çoğunun ameliyat öncesi önlemler yada sonrası müdahalelerle çözümü vardır.

Velhasılı kelam önemli bir karardır bu, iyice araştırmadan balıklama atlanmamasını ve gökyüzündeki yıldızları vaadedenlere inanılmamasını salık veririm naçizane.


ekşi duyuru
(09.03.07)
dünya göz veya istanbul cerrahiyi tercih edin.1-2 gün önce haberlerde vardı lasik sırasında doktorun ihmalinden dolayı hasta yüzde 90 oranında görme yeteneğini kaybetmiş.bunları da göz ardı etmek lazım.


devourthedamned
(09.03.07)
veni vidi tek geçerim


morkedi
(12.03.07)
(6)

45likler

şarkılar arıyorum bissürü, anadolu rock eksik mesela benim arşivimde.bunalımlar olur, 21. peron olur olur da olur yani. hatta fikret hakan süper olur.
şarkılar arıyorum bissürü, anadolu rock eksik mesela benim arşivimde.

bunalımlar olur, 21. peron olur olur da olur yani. hatta fikret hakan süper olur.
Şurada az bi şey var gibi (Barış Manço, Kazım Koyuncu);

boran07.tripod.com

Şurada Cem Karaca'nın 45lik'leri de dahil bisrü albümü var;

www.dostunsayfasi.net

Şurada var 45likler de bilmiyorum işe yarar mı;

www.erguner.net

Şurada deliler gibi albüm var ama hepsine bakamadım;

ytuforum.com

Belki buradan da bi şeyler çıkar;

www.musicawhora.com

Şimdilik bu kadar bulabildim.


ekşi duyuru
(01.03.07)
Şurada az bi şey var gibi (Barış Manço, Kazım Koyuncu);

boran07.tripod.com

Şurada Cem Karaca'nın 45lik'leri de dahil bisrü albümü var;

www.dostunsayfasi.net

Şurada var 45likler de bilmiyorum işe yarar mı;

www.erguner.net

Şurada deliler gibi albüm var ama hepsine bakamadım;

ytuforum.com

Belki buradan da bi şeyler çıkar;

www.musicawhora.com

Şimdilik bu kadar bulabildim.

Tribal enfexion'un dediği gibi Pyro'ya da bi danış: )


colonizer
(01.03.07)
Binlerce saat harcayarak, el emeği göz nuru oluşturduğum, iddialı bir arşivim var ( ukalaca bi ifade oldu farkındayım ).Bunları p2p'lardan ya da forumlardaki linklerden indirdim. Dinleyicilere, isteyenlere şarkı mail atıyorum ya da arkadaşlarıma ilgileri dahilinde cd yazıyorum... Neyse mesajın kalanını sözlükten yazayım sana.


plak mı arıyorsunuz , mp3 mü?
plaksa ,www.gittigidiyor.com 'a bakabilirsiniz.


marcelorios
(01.03.07)
bir de şu adrese bakmak yerinde olur, ecnebiler iyi arşiv yapmislar.

chocoreve.blogspot.com


atmacaged
(01.03.07)
www.birzamanlar.net sitesinde de vardi eski sarkilar.


prdeay
(03.03.07)
(3)

deneme 1 ki 3

meraktan kendi kullancı adımı aldım, siteye giriş yaptım ama ekşi sözlük yazarlarının verdiği ilanları bu hesapla göremiyorum doğal mıdır ?
meraktan kendi kullancı adımı aldım, siteye giriş yaptım ama ekşi sözlük yazarlarının verdiği ilanları bu hesapla göremiyorum doğal mıdır ?
kimlanbu
(06.02.07)
''ekşi duyurunun 2 yüzü var.
1. yüzü sadece ekşi duyuruya gözüküyor. ileride seçilen bazı duyurular internetten de gözüküyor olacak.
2. yüzü ise sadece internete gözüküyor. şu anda internette nerdeyse kimse siteyi kullanmadığı için yazı yok. o yüzden site boş gözüküyor.

ekşi sözlük yazarı değilseniz ekşi sözlük içi duyurular da olabileceğinden internet yüzünü göremezsiniz. ''


bana boyle bi cevap geldi.benim anlamadigim su durkİ madem boyle bisey yapiliyo cumle aleme aciliyo neden insanlar herseyi goremiyo? sorun galiba yine bizim siradan t.c. vatandaŞi olmamiz :)


isott
(06.02.07)
eksi sozlukteki duyurulari su anda gorememenizin tek nedeni eksi sozlukteki duyurular ilk girildiginde disariya gozukmeyecegi biliniyordu, cok yakinda sozlukteki duyurularin da disaridan gozukmesini saglayacagim.


ekşi duyuru
(07.02.07)
yakinda eksi sozluk yazarlarinin yazdigi duyurular burada gozukecek, merak etmeyin..


compumaster
(07.02.07)
(11)

film ticareti legal midir?

merhaba,elimde çok fazla sayıda (aşşağı yukarı 500 tane) düzgün kalitede divx film mevcut ve bu kadar arşiv için emek harcadıktan sonra bunlar üzerinden para kazanmak istiyorum. bu dğru bir davranış mıdır? türk ceza kanununda yeri nedir? takibi ne kadar yapılıyor?bi de cigabaytlarca müzik var aynı m
merhaba,
elimde çok fazla sayıda (aşşağı yukarı 500 tane) düzgün kalitede divx film mevcut ve bu kadar arşiv için emek harcadıktan sonra bunlar üzerinden para kazanmak istiyorum. bu dğru bir davranış mıdır? türk ceza kanununda yeri nedir? takibi ne kadar yapılıyor?
bi de cigabaytlarca müzik var aynı mantıkta arşiv tadında full diskografiler olaraktan. onların sırtından da para kazanmak güzel olabilir :))
purgatory
(30.01.07)
tam bu noktada kultur bakanliginda korsan cd satilmasi hadisesini anımsatmak ister deli gönül :)


cr
(30.01.07)
Hayvanlar gibi korsan "şey" kullanıyorum ben de. Bunu yaparken de çoğunlukla fiyatlardan şikayetçiyim. İşi ticarete vurunca geçerli bi mazeret kalmaz bence. Satmak yerine takas edin derim.


colonizer
(30.01.07)
zamanında divx aldığım arkadaşlardan bildiğim kadarıyla elinde birden fazla kopya bulundurursan suç işlemiş olursun. ama gelene cd.ye yazıp verirsen, baskın yapan polisleri de iyi ağırlarsan pek bir şey olmuyor.

ha yasa? o ne kine:P


ashh
(31.01.07)
teoride ; alınan dvd'nin şahsınıza özel kopyasının çıkarılması yasalken bunun paylaşılması illegaldir.

pratikte ise bununla uğraşacak yargı organı yoktur. her yer korsan cd'ci kaynarken hele.


colg fusion
(31.01.07)
yapmayı düşündüğünüz iş hukuka aykırıdır;ancak tabi bunu el altından, kimseye belli etmeden yüzlerce kişi yapıyor.


devourthedamned
(31.01.07)
dükkanın yoksa ve tanidiklara satiyosan bisey olmaz.


nihilanth
(31.01.07)
yamulmuyorsam bu kanuna aykırı oluyor:
(bkz: fikir ve sanat eserleri kanunu)

ha el altından yapılıyor mu, evet ve çok da başedilebilen bir durum değil. içeriğinin de yasadışı olmaması halinde (bu aralar en popüleri olan çocuk pornosu gibi) yapıp yapmamak sizin vicdanınıza kalmış demeli...


ekşi duyuru
(31.01.07)
zaten divx yasal bir format değil, hiç bir filmin divx formatının çıktığını görmedim.


sathaner
(31.01.07)
Sakın girmeyin der ve bunu tavsiye etmem. Yakalanırsanız başınız çok ağrır. Hatta sadece arşiv tutsanız bile satmadığınızı ispat diye bir şey olmadığı için yine başınız ağrır. Hatta bunları siz yazdırıyorsanız üretici konumuna girer acayip cezalar alabilirsiniz. Hepsi bir şikayete bakar açıkçası.. Kanunlarımız bu konularda hiç sizden yana olmuyorlar. ha bir de sözlükte tck 426/1 e yazdıklarımı okuyun derim.


ozdek
(31.01.07)
benim de divx satin aldigim bir arkadas polise film satmaya calisirken yakalandi. elinde 4000 civarinda master cd bulundu. bir sure hapiste yatti. sonra asker kacagi oldugu icin askere gonderdiler. askerde tuberkuloz olup geri geldi. simdi yapimci sirketlerin xx.bin ytl lik mahkemeleri ile ugrasiyor. ilyas salman cekmedi hic bir filminde bu kadar aciyi. ticarete dokmenizi pek tavsiye etmem acikcasi.


mat couthon
(31.01.07)
hatırlatma
mp3 ve divx ve avi ve bütün bu formatların yasallıkla suçla alakası yoktur.

olay filmin müziğin kopyalanmasıdır. suç olan budur.

yoksa kendi çektiğin görüntü olsun, satın aldığın albümün olsun istediğin formatta şahsi kullanımı yasaldır.

ha pardon çektiğin görüntünün hakkı sana aittir nasıl kullanırsan kullan.

yani senin 300 tane orjinal cd albümün var ve bunları bilgisayarında mp3 olarak dinleyecem diye ripleyip saklarsan dur adaletten kaçılmaz demez.

not:pardon şerefsiz film ve müzik endüstrisi laf ediyormuş bu olaya. en yakın örneği de amazonun satmaya çalıştığı netten indirilen filmler.


darknum
(31.01.07)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.