Giriş
(5)

Alüminyum içermeyen fakat koruyuculuğu yüksek roll-on tavsiyesi

Sb
Sb
duyurunun bug'ı
(07.11.19)
şimdi tavsiye falan ederler ama öyle bir ürün yok.


sebamed bir ara alüminyum içermiyordu ancak bir halta da yaramıyordu.


teritori
(07.11.19)
Art de Huile


Psychender
(07.11.19)
Yeni keşfettim, sodyum bikarbonat.

Toz halinde ve çok ucuz, saf halde içinde alüminyum falan yok. Parmak ucunu nemlendirip toza batırıp koltuk altına sürüyorsunuz, 24 saat koku falan kalmıyor. Hayatımda denedigim hiçbir deodorant bu kadar performansla işe yaramadı diyebilirim. Hayat boyu yetecek sodyum bikarbonati da 12 liraya falan alabileceğiniz için inanılmaz da ucuza geliyor.


JohnOakley
(07.11.19)
Koruyuculugu aluminyum sagliyormus zaten
Mecbur kullaniyorum ben :(


Flipsflops
(07.11.19)
(9)

günde 2-3 litre su içmek

hani sürekli tavsiye ediliyor ya, günde en az 2 litre su için, 3 litre su için diye.ben günde 2 litre su içtiğim zaman 1.5 litresini işiyorum. 3 litre su içiyorum, 2.5 litre işiyorum.doğrudan yarım litre içsem olmaz mı? hadi toleranslı olsun, 1 litre içeyim. böbrek taşım falan da yok ki böbrekler te
hani sürekli tavsiye ediliyor ya, günde en az 2 litre su için, 3 litre su için diye.

ben günde 2 litre su içtiğim zaman 1.5 litresini işiyorum. 3 litre su içiyorum, 2.5 litre işiyorum.

doğrudan yarım litre içsem olmaz mı? hadi toleranslı olsun, 1 litre içeyim.

böbrek taşım falan da yok ki böbrekler temizlensin diyeyim. temizlenecekse de bulaşık makinesine calgon koymuş gibi ayda yılda bir 3 litre içip temizlik yapayım.

tam tersine olmadık yere böbrekleri yoruyormuşum gibime geliyor. vücutta kalması gereken mineraller falan da fazla suyla gidiyormuş gibime geliyor.

ne zoruma 3 litre içip 2.5 litre işiyorum ki? vücuda lazım değil demek ki. boşu boşuna üstten içip alttan çıkarmanın bana ne faydası var?
kibritsuyu
(06.11.19)
Çok haklısın. Yediklerimizin de çoğunu hoop sıçıyoruz, niye yiyoruz ki?

Cidden yalnız, işediğin şey içtiğin su değil, suyu böbreklerin için değil bütün hücrelerin için içiyorsun, vücut suyu kullanıyor, üre dolu bir sıvı çıkarıyor.


kobuzchu kiz
(06.11.19)
Yukaridan su tutuyorsun gibi dusun, az su dokersen kirler akmaz, saril saril dokeceksin ki kiri pasi pisligi aksin :) O hesap :)


msb
(06.11.19)
son derece yanlış bir mantık.

kimse bana "sağlık için günde 3 kilo yemek ye" demiyor. bunu dese, ben de 3 kilo yemek yiyip 2.5 kilo çıkarsam onu da gelip sorarım. üstelik tokluk hissim fazla yememi engelliyor. o hissi umursamayıp yediklerim de çıkmayıp götümde göbeğimde birikiyor. dolayısıyla sorduğum soruyla eşdeğer bir kıyas değil bu.

tamam su içmeyeyim demiyorum ki. hücrelerim için yarım litresi yetiyor demek ki. üre dolu sıvıyı çıkarmak için de bi yarım daha içeyim.

3 litre su içip geziyorum, yürüdükçe midem lak lok lukur lokur ediyor. prostatlı dede gibi 15 dakikada bi tuvalete gidip dupduru bembeyaz işiyorum.

niye bu eziyet?

lavabo muyum ulan ben? oldu olacak önden bi bardak da kostik içeyim de bari kireci pası da söksün anasını satayım.


kibritsuyu
(06.11.19)
bence bu dediğini yapıp yeterli süre sonunda diyalize başlamalısın. kararını sonuna kadar destekliyorum.


Valla ben susadıkça içiyorum. En fazla 1 litre falan (yaz günü değilse ya da spor yapmıyorsam).


orient blue
(06.11.19)
yahu arkadaşlar, gözünüzü seveyim bi soruyu okuyun, bi anlamaya çalışın bu herif ne diyor diye.

"su içmek istemiyorum, su içmezsem ölür müyüm" falan mı demişim acaba? su içmek istemediğimi nereden çıkarıyorsunuz da "haklısın kanka az su iç de diyalize gir" falan diyorsunuz?

lan sorduğum çok açık be. 3 litre içip 2.5 litresini işiyorsam niye 3 litre içiyorum yahu? ihtiyacım yarım litre ise, 1 litre içeyim, yarım litresi vücudun ihtiyacını karşılasın, öbür yarım litresini de işeyeyim, böbrekleri kanı falan temizlesin. niye fazlasını da içip geri işiyorum? bunun mantığını anlatacak olan varsa mantıklı bir şeyler duymaya ihtiyacım var.


kibritsuyu
(06.11.19)
Günde 8 saat uyudugunu varsayarsak 16 saat ayaktasin demektir. Günde 3 lt suyu da 16 saate yayman gerekir ki faydasi olsun. Saat basi standart bir su bardagi (200 ml) ile su icersen 5 saatte 1 lt su icmis olursun, uyanik kaldigin 16 saat boyunca da 3 lt su icmis olursun.

Hatta dr lar diyor ki o birdak suyu icerken de 4-5 seferde yudumlayarak için. Agaca bir kova suyu birden dokersen cogu akar gider ama damla sulama yaparaan tamamindan yararlanir.


tamam da niye lan niyeeee. niye 3 litre? saat başı da içsem, öyle de etsem, böyle de yapsam fazlasını işiyorum yahu.

al işte sabah 7'de kalktım. kaltığımdan beri de 3 saatte 1.5 litrelik pet şişenin yarısı kadar su içtim. 750 ml. yapar. ve kalktığımdan beri 4 kere tuvalete gidip affedersin at gibi şarıl şarıl işedim. neredeyse içtiğimin tamamı çıkmıştır.

e o zaman ben bu kadar suyu niye içtim?


kibritsuyu
(07.11.19)
Ben nedenini söyleyeyim. Su lobisi. Tamamen daha fazla su satabilmek için yayılan yanlış bir bilgi. Fazla su içmenin hiçbir yararı olmadığı gibi zararı da var, zira mineral kaybı yaşıyorsun. Zaten kimse 2 litre 3 litre gibi bir standart koyamaz, herkesin ihtiyacı boy kilo, terleme oranı ve yediği şeylerdeki su miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Sen bol sebze meyve yersin, yarım litre yeter ama başkasının belki 4 litre içmesi gerekir. Yeterli su içip içmediğini idrarının renginden anlayabilirsin. Şeffaf olması gerek diye bir kanı var, doğru değil. Şeffaf olması fazla içtiğini gösterir. Koyu sarı olması da az içtiğini. Açık sarı olacak. Bu arada sabah kalktığında bir şey yemeden en az 20 dakika önce yarım veya bir limonun suyu ve tuz ekleyerek yarım litre civarı su içmenin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ondan sonra gün içinde yemek saatlerine uzak vakitlerde ara sıra yudum yudum içebilirsin.


Psychender
(07.11.19)
(2)

Android Lollipop veya M Yükleyince Nexus 5'te Sesin Gitmesi

Lollipop'u yükledikten birkaç saat sonra telefonun sesi tamamen gidiyor. Youtube videoları da oynatılmıyor. Telefonu kapayıp açınca sorun düzelebiliyor fakat birkaç saat içinde ses tekrar gidiyor. Wipe data, wipe cache vs. hiçbir çözüm yolu işe yaramadı. Bu yüzden hala Kitkat kullanıyorum. Bugün And
Lollipop'u yükledikten birkaç saat sonra telefonun sesi tamamen gidiyor. Youtube videoları da oynatılmıyor. Telefonu kapayıp açınca sorun düzelebiliyor fakat birkaç saat içinde ses tekrar gidiyor. Wipe data, wipe cache vs. hiçbir çözüm yolu işe yaramadı. Bu yüzden hala Kitkat kullanıyorum. Bugün Android M preview 2 yükledim ve aynı sorun oluştu. forum.xda-developers.com Şurada sorunun donanımsal olduğunu yazmışlar.

Şimdi telefona tekrar Lollipop yükleyip relock yaptıktan sonra servise yollamayı düşünüyorum fakat telefonu rootladığım anlaşılabilir mi? Ya da ben sorundan bahsederken Kitkat'ı geri yükleyince sorun olmuyor desem Kitkat'a nasıl geri döndünüz, vay efendim unlock yapmışsınız deyip garantide sorun çıkarırlar mı?
Psychender
(08.08.15)
nexus'larda recovery counter yok. o yuzden anlamazlar. bende boyle bir sorun olmadi. ilgincmis. custom rom'lari denedin mi? onlarda da sorun var mi? Kitkat'ta ses gelip Lollipop'ta gelmiyorsa donanimsal degildir bence. sonucta donanim ayni donanim. driver'lar ile ilgili sorun olabilir belki. lollipop'u sadece system.img'yi yukleyecek sekilde kurmayi denedin mi? radio olarak kitkat'in kiler kalsin bakalim nolcak?


crucio
(08.08.15)
@crucio custom rom'ları hiç denemedim. denememi önerdiğin biri var mı? bir de sadece system.img'yi nasıl yükleyeceğimizi bulamadım :)
donanımsal olması bana da hiç mantıklı gelmedi ama yukarıdaki forumda aynı sorunu yaşayan kişiler konektörlerde bir hata olduğundan bahsetmişler. bir de M'den sonra lollipop'u tekrar denedim. ses sorunu dışında, telefonun ekranı 2 3 saniye geç açılıyor.


Psychender
(09.08.15)
(4)

Avrupa Turu Önerileri

Hacılar, acilen önerilerinize ihtiyacım var. Şu an erasmustan arda kalan 40 günlük vizem var. Bu 40 günün 32 gününde otobüsle şu rotayı gezmeyi planlıyordum: Paris - Brüksel - Amsterdam - Hamburg - Berlin - Dresden - Prag - Bratislava - Budapeşte - Krakow. Bu Cuma Paris'e uçuyorum, Krakow'da da arka
Hacılar, acilen önerilerinize ihtiyacım var. Şu an erasmustan arda kalan 40 günlük vizem var. Bu 40 günün 32 gününde otobüsle şu rotayı gezmeyi planlıyordum: Paris - Brüksel - Amsterdam - Hamburg - Berlin - Dresden - Prag - Bratislava - Budapeşte - Krakow. Bu Cuma Paris'e uçuyorum, Krakow'da da arkadaşlarım olduğu için bir hafta kadar kalıcam. Onun dışında rota tamamen değişebilir. Bu ülkeleri gezmiş görmüş İspanyol bir arkadaşım bu şehirlerden Paris, Budapeşte ve Krakow dışında hepsini eleyip İtalya'ya gitmemi önerdi. Kışın yağmur çamurda 2 3 günde bir şehir değiştireceğine ryanairle uçup Paris, Budapeşte ve Roma'da birer hafta kalsan daha iyi diyor. Siz ne dersiniz? Bir hafta olmasa da beş altışar gün bu şehirlerde tek başına sıkılmadan geçirilir mi? Bu iki seçenek dışında önerilere de açığım.

Not: Şu ana dek sadece Polonya, İspanya ve Portekiz'i gezdim. Bütçe 1200 euro. Yaş 26 olduğundan interrail seçenekler arasında değil.

Bonus soru: Memleket Edirne olduğundan ülkeye karayolu üzerinden girme gibi bir fantezim var. Budapeşte'den sonra bir Balkan turu yaparak ülkeye dönmek mantıklı mıdır?
Psychender
(06.01.15)
bu yukarıda saydığın şehirler için fikir belirtemeyeceğim 2 şehir var, biri krakow ki görmek istediğim bir yer diğeri de dresden. amsterdam, brüksel, prag, budapeşte maksimum 1.5 günlük şehirler bence. akşamdan şehre gel ertesi gün gez öbür gün check out yapıp diğer şehire git. hatta bratislava için 4 5 saat bile yeter derim. berlin'e ise en az 3 gün gider.

balkan kısmına gelince balkanlarda hangi ülkelere gitmeyi planlıyorsun? ben mesela oraya tek başıma gitmeyi göze alamadım bu yüzden turla gittim.

balkan kültürüne aşırı bir bağım olmadığından orada sevdiğim yerler dubrovnik, zagreb ve üsküp oldu. yanlış hatırlamıyorsam belgrad için vize almıştık. o yüzden oradaki ülkelerin vize işlerine bir bak derim.

eğer balkanlardan vazgeçersen bence de italyaya gidilebilir, italya'dan yunanistan'a feribotla falan geçip oradan da direk edirne'ye bir rota çizebilirsin.


760 gr
(06.01.15)
bahsettigin sehirlerden 1 hafta kaldiginda sikilmayacagin tek yer roma. arkadasin dedigi gibi diger yerlere birkac gun yeter. sirbistanla vize olayi kalkti diye hatirliyorum ben, o olayi netlestirirsen yeniden arastirirsin tabi ama yoktu sanki. ben olsam birer hafta kalmaktansa hepsini gezerim kar kis demeden. bi de orta avrupada otobus diye zorlamasan da olur, trenler genelde hem oldukca ucuz hem de sıklıgı yeterli. ozel bi bayram seyran olmadikca hostellerde de gayet uygun fiyata yer bulursun.

dedigim gibi ben olsam hepsini gezerim ama diger yandan hayatinin ilerleyen donemlerinde hepsine teker teker gidip vakit de gecirebilirsin hepsini gezince sonraki tatillerde ya cift dikise geciyorsun ya da gidecek yer bulamiyorsun :)

balkanlardan turkiyeye giris de mantikli bence.

mobildeyim sacma sapan hatalar yapmis olabilirim sori simdiden.


in vino veritas
(06.01.15)
bi de o kadar budapesteye kadar gitmisken viyana da eklenebilir o listeye :)


in vino veritas
(06.01.15)
@760 gr Zagreb, Belgrad, Podgorica, Tiran, Üsküp ve Sofya'yı düşünüyorum fakat ilk rotaya yoğunlaştığım için hiç araştırma yapmadım.


Psychender
(07.01.15)
(6)

Erasmus'ta Ders Başarı Oranı

Hibenin %20lik kısmının kesilmemesi için gereken ders başarı oranı nedir? Alınan ders kredisinin %60'ı diye hatırlıyorum ama emin değilim.
Hibenin %20lik kısmının kesilmemesi için gereken ders başarı oranı nedir? Alınan ders kredisinin %60'ı diye hatırlıyorum ama emin değilim.
Psychender
(18.12.14)
%70 . ama bu sene acıdılar herkese verdiler. kesinti olmadı.


justinial
(18.12.14)
%70 evet. kesinti oldu. 30 kredide 15 gectim, para mara gelmedi bu sene


jedilance
(18.12.14)
7 sene once erasmus yaptigimda da bu muhabbet vardi, dondugumuzde aldigimiz derslerin yarini verebildigimiz halde aldik geri kalan hibeyi.


nawres
(18.12.14)
benim zamanımda aldığın kredilerin 2/3'ünü vermen gerekiyordu ( bize int. office söylemişti.) geçen dönem almanyaya erasmus'a giden arkadaşlar ise öyle bi şeyin olmadığını söylediler. hatta bi tanesi ilk dönem 0 kredi verdi ve sadece hibenin geri kalanını alamadı.

edit: az önce arayıp sordum. kesin bilgi =)


Kreuzberg
(18.12.14)
normalde %70 ama ellerinde para kalırsa %70i geçemeyenlere de dağıtıyorlar. 5 kredi geçen arkadaşıma vermişlerdi.


International office'in inisiyatif kullanma hakkı var yani? Bu arada sınır 2/3 ise geçiyorum, %70 ise geçemiyorum :) 19.5 / 29.5


Psychender
(18.12.14)
(4)

Ryanair'de Bagaj Ağırlığı

http://www.amazon.es/Cabin-Max-Barcelona-50x40x20cm-Garantizado/dp/B00K1AAYZK/ref=sr_1_7?s=luggage&ie=UTF8&qid=1413646624&sr=1-7&keywords=cabina+55x40x20 Linkte gördüğünüz valizlerden alıp check-in bagajına para vermeden ryanair'le birkaç yere uçmayı planlıyorum fakat çanta muhtemelen 20 kilo civarı
www.amazon.es Linkte gördüğünüz valizlerden alıp check-in bagajına para vermeden ryanair'le birkaç yere uçmayı planlıyorum fakat çanta muhtemelen 20 kilo civarı olacak. Eğer boyut sınırını aşmazsak valizin ağırlığına bakıyorlar mı? Daha önce daha küçük bir çantayla Krakow ve Brüksel'de bindim ve ne boyutuna ne ağırlığına baktılar. Her yerde böyle mi, ne diyorsunuz?
Psychender
(21.10.14)
Agirliga bakan yok. Dusuk bir ihtimal.


delifaruk
(21.10.14)
stansted'de bakıyorlar 8kg'ye düşene kadar içindekileri çıkarttırıp elinde taşı diyorlar.


il padrino
(21.10.14)
@il padrino Nasıl yani, laptopı, birkaç kıyafeti çıkarıp elimde taşısam tamam diyecekler mi yani?


Psychender
(21.10.14)
ryanair artık ufak bir çantanın da elde taşınmasına izin veriyor. ama 20 kg'lik ağırlık başınıza iş açabilir. alta vermenizi isteyebilirler.


(8)

Fas Seyahati Ucuz mu Sizce?

Erasmus öğrencileri için Valencia'dan Fas'a 5 günlük tur var. Yurt dışına ilk defa çıkan bir memur çocuğu olan şahsım için 300 euro çok para ama eğer çok ucuz, kaçırma falan derseniz gideceğim. Fakat bir de erasmus'ta ilk 3 ay ülkeden ayrılırsak hibenin geri isteneceğini duydum. Bu doğru mudur? Doğr
Erasmus öğrencileri için Valencia'dan Fas'a 5 günlük tur var. Yurt dışına ilk defa çıkan bir memur çocuğu olan şahsım için 300 euro çok para ama eğer çok ucuz, kaçırma falan derseniz gideceğim. Fakat bir de erasmus'ta ilk 3 ay ülkeden ayrılırsak hibenin geri isteneceğini duydum. Bu doğru mudur? Doğruysa gitme şansım yok herhalde, değil mi?
Tur detayları şurada: www.erasmus-valencia.com
Psychender
(05.10.14)
Yok öyle bir şey. Ben gittikten 1 ay kadar sonra oturum kartım çıkmıştı. O kardı aldıktan sonra çıktım ülkeden. Hiç de bir şey olmamıştı.


secilmis uye
(05.10.14)
git çatır çutur gez çok ucuz yerdir.


e a p
(05.10.14)
ucuz ülke. 2 sene rabat'da okumuş biri olarak konuşuyorum. de açıkçası marrakech dışında pek gezilecek bir ülke değil.


@secilmis uye peki gittiğin yer Schengen bölgesi dışında mıydı? Schengen bölgesi içinde pasaporta mühür basılmadığından okulun bilme imkanı yok ama burada mühür basılacak.


Psychender
(05.10.14)
kuzeye git amsterdama filan ne isin var fasta


seljax
(05.10.14)
Kesinlikle git.


sayns
(05.10.14)
seljax gibi cahilleri dinleme nitekim afrika ya da arap ülkesi dedin mi çok fena cahile bağlıyorlar. mesela bilmiyorlar ki amsterdam diye övdükleri şehrin insanı cirit atıyor fas'ta. bilmiyorlar ki fas gezmesi, rahatlığı, ucuzluğu, güzellikleri ve atmosferi açısından süper bir ülke. bu tiplere he amsterdam he de geç...sonra git fas'ı gez.


e a p
(05.10.14)
@e a p cahil kardesim amsterdamda yasayan adam amsterdama mi gitsin tatilde? tabiki diger yerleri gezecek. o ulkede gordugun turistlere sor bi bakalim daha once gittigi ulkeler neresiymis.

sanki tek insanin hayatta tek kullanimlik seyahat hakki var amk :) ne dingiller var


seljax
(15.10.14)
(4)

Erasmusta Nexus 5'im Bozuldu

Ocaktan önce Türkiye'ye dönmeyeceğim. Telefon bu gece durup dururken kapandı ve açılmıyor. Ne yapayım şimdi ben? Garanti Avrupa'da geçerli mi? Türkiye'ye mi yollayayım? Postada bir şey olur diye de korkarım. Hiç hoş olmadı bu :/
Ocaktan önce Türkiye'ye dönmeyeceğim. Telefon bu gece durup dururken kapandı ve açılmıyor. Ne yapayım şimdi ben? Garanti Avrupa'da geçerli mi? Türkiye'ye mi yollayayım? Postada bir şey olur diye de korkarım. Hiç hoş olmadı bu :/
Psychender
(12.09.14)
polonyadan nexus 7 almıştım, türkiyede 1 yıl garantisi geçerliydi. tersi durum da olabilir yani. bulunduğunuz şehirdeki yetkili servisini araştırın derim, ya da türkiyedeki yetkili servise mail atın.


anil
(12.09.14)
Türkiyeye yollamakla falan uğraşma oradaki yetkili servisi bul göster, lg mağazası falan da ziyaret edebilirsin bence. Bir de google'nin avrupa desteği iyi olabilir bir şekilde iletişime geçmeye dene nexus sayfasından bence.


Acma kapama dugmesine uzun sure bas aciliyor. Nerdeyse 30 saniye,

Android 4.4.2 ye donmeye calis. Donanim hatasi degilse bu cozuyor. Nexus 7 manyak gibi durmadan kapaniyordu. 4.4.4 un sorunu sanirim


@yazar sair fikiradami'nın da dediği gibi uzun süre basılı tutunca açıldı. başta birkaç dakika kasılmalar oldu fakat şu an normal gibi duruyor.


Psychender
(13.09.14)
(13)

Schengen Bölgesinde Dolaşırken Pasaporta Mühür Basıyorlar mı?

Uçakla bir ülkeden diğerine giriş çıkışta mühür, damga vs. basıyorlar mı?
Uçakla bir ülkeden diğerine giriş çıkışta mühür, damga vs. basıyorlar mı?
Psychender
(18.08.14)
hayır. aralarda gümrük/sınır kapısı yok. Sadece sorabilirler. Schengen bölgesine giriş ve çıkışta damgalanırsınız. Bölge içerisinde kontrol yok.


kobretti
(18.08.14)
girdiğin de çıktığın da şengen ülkesiyse hayır.


in vino veritas
(18.08.14)
schengen bölgesinin içindeyken mühür basmıyorlar. mesela fransadan almanyaya giderken basmazlar.

bir schengen ülkesinden bir diğer schengen ülkesine hangi yolla gidersen git basmazlar bir şey pasaporta. vizeni kontrol ederler uçakla giderken ama bir şey basmazlar.


fakyoras
(18.08.14)
Uçakla geçilirken basılıyor, karayolunda problem yok.


yatagants
(18.08.14)
defalarca bir şengen ülkesinden diğerine uçtum, kimse ne pasaport sordu ne damga bastı ne de herhangi bir kontrol yapıldı giriş çıkışlarda.

aynı şey tren, otobüs ve araba için de geçerli. bir tek deniz yolunu kullanmadım iki şengen ülkesi arasında, o konuda yorum yapamıyorum.


in vino veritas
(18.08.14)
iç hatlar gibi oluyor zaten, yani schengen ülkeleri arasında sınır polisi olmuyor, direkt inip bavulunu alıyorsun.


lily briscoe
(18.08.14)
arkadaş şöyle duyuruların altındaki yorunlara hastayım. kesin cevabı olan sorularda bile 2 zıt cevaplar dönüyor.

mühür basılıyor diyenler neye dayanarak diyor bunu. paris'ten berlin'e gitmekle paris'ten marsilya'ya gitmek arasında fark yok. uçağın kalkacağı kapı bile yanyana olabilir. pasaport kontrolü yapılan kapılardan ne geçiyorsun ne çıkıyorsun? hangi ara kim basacak mühür.

tek girişlik pasaport nedir allasen? şengen dediğin şey çok girişlidir ve sürelidir. o süre zarfındaki bütün şengen ülkelerinde sınırsız dolaşım sağlar. kısacası mühür falan basmıyorlar.

milano'dan frankfurt'a, frankfurt'tan berlin'e, berlin'den budapeşte'ye uçtum. bi allahın kulu pasaportuma bir şey basmadı.


spatzle
(18.08.14)
pasaporta giriş çıkış mührü basma işi ülkenin prosedürüne bağlı olarak değişebiliyor. dolayısı ile ülke bazında sorarsanız daha net cevap alırsınız.

ayrıca; tek girişli schengen vizesi ile schengen bölgesi içerisinde dilediğinizce giriş çıkış yapabilirsiniz. (cevaplarda yanlış anlaşılabilecek bir yorum vardı, onun üzerine yazdım bunu)


icemint
(18.08.14)
multi yani çok girişli schengen, schengenden dışarı çıkıp girmenizi sağlıyor, ayrı bir konu yani.


icemint
(18.08.14)
tek girişli şengenin ülke dışına değil şengen bölgesi dışına çıktığında tekrar işe yaramayacağını söyleyelim önce. sonra da sevgili kalte sterne'nin neye dayanarak bu bilgileri verdiğini merak edebiliriz bence.

ha bir de, adam damga soruyor, tek girişlik şengenim var demiyor. kaldı ki beni dinleyip uçağa binse en fazla çıkışta damga basılır, başka sorun yaşamaz, dolayısıyla olacakları izleyebileceği bir durum sözkonusu değil vize süresi yeterliyse.


in vino veritas
(18.08.14)
@yatagants hangi ülkeler arasında oldu bu dediğin?

@icemint Polonya'dan İspanya'ya.

Vize süresi ile ilgili sıkıntım yok.


Psychender
(18.08.14)
Sorunun kesin cevabı: Hayır.

Schengen bölgesini tek bir ülke gibi düşün. Hangi ülkeden giriş yaptıysan o ülkeden giriş yaptığına dair damga basılır. Bölge içinde istediğin kadar uç, iç hat uçuşu yapıyorsun, dolayısıyla sınır polisi pasaport kontrolü yapmaz. En son Türkiye'ye dönerken Schengen bölgesi dışına çıktığın için çıkış damgası basılır havaalanı polisi tarafından.

kalte sterne; ifaden kesin olarak yanlış. Ben de İtalya'dan giriş yapıp İtalya-Çek Cum. (uçakla), Çek Cum. - Avusturya (otobüsle), en son Avusturya-İtalya (uçakla) yaptım, oradan da Almanya aktarmalı Türkiye uçuşu yaptım, en son Almanya'da çıkış yaptığıma dair damga bastılar pasaporta, onun dışında pasaport kontrolü falan yok, damga basma da yok. (Tüm bunlar tek girişli Schengen vizesi ile yapıldı) Yalan yanlış yönlendirmeyelim insanları..


Lethe
(18.08.14)
kesinlikle basmıyorlar diye bir şey yok. karayolu ve trende hiç denk gelmedim ama danimarka'dan almanya'ya uçarken pasaportuma damga basıldı.

ülkesine, hatta pasaport memuruna göre bile değişiyor yani.


slackerbitch
(18.08.14)
(11)

Aynı Gün İçin İki Ayrı Uçak Bileti Almak Riskli mi?

Polonya'dan İspanya'ya gideceğim. En ucuz rota şöyle: Krakow 15:25 - Brüksel Charleroi 17:25 Brüksel Charleroi 21:30 - Valencia 23:50İki uçuş arasında 4 saat var. Sizce herhangi bir risk var mı?
Polonya'dan İspanya'ya gideceğim. En ucuz rota şöyle:

Krakow 15:25 - Brüksel Charleroi 17:25
Brüksel Charleroi 21:30 - Valencia 23:50

İki uçuş arasında 4 saat var. Sizce herhangi bir risk var mı?
Psychender
(31.07.14)
uçağın rötar yapması dışında bir problem olmaz. iyi kaliteli bir firmaysa bu rötarihtimali de düşük olur


rasputinufuk
(31.07.14)
sanmam pek olacağını


freekara
(31.07.14)
@rasputinufuk ryanair ikisi de.


Psychender
(31.07.14)
4 saat gayet makul. yaz aylarında hava muhalefeti de olmaz, sorun çıkacağını zannetmiyorum.


redwolf
(31.07.14)
ikisi de aynı firmaysa raad ol


freekara
(31.07.14)
Çok büyük bi şanssızlık yaşamazsan bi şey olmaz. Zaten ryanair en az rötar yapan şirketlerden biridir. 4 saatlik bir rötar yaz aylarında imkansıza yakın.


4 saat çok iyi. 3 saat de öyle. 2 deseniz ehh derdim.

90 dk ve altı patlamaya çok müsait. ama bir defa risk aldım, çok ucuz bilet yüzünden. (istanbul'dan paris'e roma aktarmalı uçuş) deparlar ve dirseklerle uçağa sonuncu olarak kapılar kapanmadan hemen önce binmeyi başardık.


ezeriko
(31.07.14)
transit yolcu olmasan bile rötar nedeniyle uçak kaçırırsan hak iddia edebiliyormuşsun. çok uçan bir arkadaşım söyledi. özel bir adı varmış ama şimdi hatırlayamadım.


siradisi00
(31.07.14)
Bir de az önce şöyle bir şey okudum: www.ihateryanair.org Avrupa içinde dolaşırken pasaporta mühür basıyorlar mıydı ki?


Psychender
(31.07.14)
Charleroi kucuk bi yer zaten rotar olsa vakit kaybetmezsin. Ryanair dakiktir karkasondan sarleruaya gitmistim vaktiyle. Yazin serin olabiliyordu.


@psychender pasaporta değil, boarding pass'e mühür vurdurman lazım uçağa binmeden. ryanair'in check-in counter'ına gidip söyle ben eu vatandaşı değilim mühür vurun biletime diye.


(3)

Polonya'dan İspanya'ya En Ucuz Nasıl Gidilir?

Eylülün ilk haftası Krakow'dan Gandia'ya (Valencia-Alicante arasında) gideceğim. Skyscanner'da 1-7 Eylül tarihleri arasında 400 liradan aşağı uçuş bulamadım. 200 küsür liraya Ryanair ve Vueling çıkıyor ama valizi ekleyince onlar da 400ü buluyor. Şimdi ben bu Gandia'ya nasıl gideyim? Aslında otostop
Eylülün ilk haftası Krakow'dan Gandia'ya (Valencia-Alicante arasında) gideceğim. Skyscanner'da 1-7 Eylül tarihleri arasında 400 liradan aşağı uçuş bulamadım. 200 küsür liraya Ryanair ve Vueling çıkıyor ama valizi ekleyince onlar da 400ü buluyor. Şimdi ben bu Gandia'ya nasıl gideyim? Aslında otostop çekerek geze geze gitmek isterim ama valizim var. Onun yerine bi sırt çantası alsam otostopla gidebilir miyim sizce? Ya da otobüs falan?
Psychender
(09.07.14)
Dzeindobry hacım! Bence küçük bi sırt çantasıyla gidersin otostopla.Tabi yolda yeri gelir 6-7 saat beklersin.Otostopun zorluklarıda var eğlencesinin yanında.Sıkıntı olmaz diyorsan hiç bekleme.


cancan
(09.07.14)
@cancan valizim 20 kg kadar yalnız :) sırt çantasının pek küçük olma ihtimali yok.


Psychender
(09.07.14)
ryanairle git, valizini de kargolat? polonyada ptt gibi şirket var. ben polonyadan 20 kglık koliyi 70 lira gibi bir fiyata türkiyeye göndermiştim. ispanya için bir sor istersen


anil
(09.07.14)
(6)

Fiş Dönüştürücü

Yarın 3 aylığına Polonya'ya gidiyorum ve bu aklıma şimdi geldi. Elektrikçiden falan mı alıcaz bunu? Değerlerine dikkat edicez mi? Sağlıklı mı bi de bunlar uzun vadeli kullanımda? Orada ucuzsa direkt şarj aleti mi almalı?
Yarın 3 aylığına Polonya'ya gidiyorum ve bu aklıma şimdi geldi. Elektrikçiden falan mı alıcaz bunu? Değerlerine dikkat edicez mi? Sağlıklı mı bi de bunlar uzun vadeli kullanımda? Orada ucuzsa direkt şarj aleti mi almalı?
Psychender
(21.06.14)
Türkiye'den Polonya'ya gidiyorsanız sorun yok, dönüştürcüye gerek yok;) ama illa gerekiyorsa çok basit bir alet ve hiçbir problem yaşatmıyor. Mercan'da 1 tl filan Mediamarkt'ta 5 tl..


carradine
(21.06.14)
@carradine nasıl yani? dönüştürücüye gerek yoksa bahsettiğiniz alet nedir? iki standart mı var?


Psychender
(21.06.14)
polonya'da gerek yok bizimkiler oluyor orda da


ack3000
(21.06.14)
herhangi bir sey goturmenize gerek yok. fislerin tipi ve sebeke voltaji bizimkilerle ayni.


osuruklu
(21.06.14)
İngiltere hariç Avrupa ülkeleri bizimle aynı. Rusya da aynı diye biliyorum. İngiltere özel 3 lü kullanıyor. ABD ise 110 volt, gene farklı bir giriş sistemi. Galiba ABD haricinde farklı ülkeler de var bu sistemi kullanan.


carradine
(21.06.14)
Polonya için almaya gerek yok ama almak isterseniz ben bikaç gün önce 2 liraya aldım. Elektrikçilerde var


pandispanya
(21.06.14)
(5)

Erasmusta Para Yönetimi

Merhabayın. Ben haftaya Polonya'ya 3 aylığına staja gidiyorum. Oradan da 5 aylığına İspanya'ya Erasmusa gideceğim. Hibeler henüz yatmadı. Elimde 6bin TL para var. Bunun bir kısmıyla zloti, bir kısmıyla da euro alacağım. Şimdi konuyla ilgili zilyon tane sorum olacak.1. Orada her para çekildiğinde kom
Merhabayın. Ben haftaya Polonya'ya 3 aylığına staja gidiyorum. Oradan da 5 aylığına İspanya'ya Erasmusa gideceğim. Hibeler henüz yatmadı. Elimde 6bin TL para var. Bunun bir kısmıyla zloti, bir kısmıyla da euro alacağım. Şimdi konuyla ilgili zilyon tane sorum olacak.
1. Orada her para çekildiğinde komisyon alındığı için önceki gidenlerin önerileri üzerine hibenin yatacağı hesabı babamla ortak açtırdık. Kendisi benim parayı çekip İspanya'da açtıracağım hesaba swift yapacak. Daha ucuza geliyormuş. İyi mi yapmışız? Bir de ziraat buradan çeksek de hibeyi euro olarak verecek dimi?
2. Şimdi ben elimdeki 6bin liranın ne kadarını zloti ne kadarını euro yapacağım? Polonya'da ne kadar harcayacağımı bilmiyorum. İki kere çevrilince kayıp olacak. Bir kısmını lira olarak bıraksam orada kazık yemeden çevirebilir miyim? N'apayım?
3. www.turkishcards.com Nakito diye bir şey varmış. 1 numaralı sorudaki planda sorun yoksa buna gerek yok aslında ama yine de alsam mı bundan nolur nolmaz diye?
4. Swiftten daha ucuz olduğunu iddia eden şu arkadaşlar var. Bilginiz var mıdır? www.firstremit.com
Bonus: 2000küsür euro da hibe var. Yeter mi bu meblağ 8 ay?

Bu planlar dışında parada minimum kayıp yaşamak için her türlü öneriye açığım. Fakiriz abi :/
Psychender
(18.06.14)
4000 euro ile hayatta sekiz ay geçinemezsin. Ailende bi o kadar verecek anca.


yatagants
(18.06.14)
nakito kesinlikle al.çünkü çok az para kesiyolar hiçbi şekilde daha ucuza gelicek bi yöntem yok gibi.

4.000 euro yapıyo sanırım toplam paran.eğer konaklama dahil değilse çok ama çok rahat yeter.polonya'ya da ispanya'ya da gittim ben polonya gerçekten çok ucuz.erkek arkadasım sürekli dışarıda yemesine sık sık gece çıkmasına rağmen 350 euro civarı bişey harcıyodu polonyada.gerçi polonyada yurtta kalıcaksan konaklama da çok ucuzdur.

ispanya tabi pahalı.ama 3 öğün restaurantta yemeyeceğine göre pahalılık seni inanılmaz etkilemez.sürekli gece kulüplerinde takılmazsan gece dısarı çıkıp eğlenmen için de gayet yeterli olur.ben ingilterede aylık 500 euroya rahat geçinebiliyorum, ayrıca geziyorum da.tabi 1 kere dısarıda yiyosam 3 kere evde yapıyorum.

konaklama dahil bu kadar paran varsa yine bi şekilde geçinirsin, tabi çok dikkat etmen gerekir :/ o parayla geçinemezsin ben su kadar harcıyorum falan diyenlere bakma.eger bi denge oturtursan hiçbişeyden mahrum kalmadan yaşar gidersin.


lampetia
(18.06.14)
@lampetia Nakito da her çekimde 7 TL kesiyormuş. Alışverişte de kesinti oluyor mu peki? Ben orada açtıracağım hesabın kartını kullanırım diyordum.

Konaklama dahil maalesef :/ Polonya'da aylık 100-150, İspanya'da da 150-200 euro tutacak. Konaklama hariç mi 350 harcıyordu?

Yemeği evde yerim ya. Bir de sanırım Gandia İspanya'nın diğer şehirlerine göre daha ucuzmuş.


Psychender
(18.06.14)
Polonyada unicredit veya ingbank varsa buradan yapikres veya vb ingbank hesabi actirin. Atm kartiniz ile orada komisyonsuz para cekebilirsiniz. Swifte gerek kalmaz. Tl hesabinizdaki paranin o ulke para birimi karsiligini cekersiniz.
Internet bankaciligini kullanmak icin telefonunuzu uluslarasasi dolasima actirin ki sms sifre gelsin, avea sorunluydu, turkcell sorunsuzdu


gogu delen adam
(19.06.14)
@gogu delen adam yapıkredi de dövizi pahalı sattığı için komisyon alanlardan farkı kalmıyor diyorlar.

Bu arada ben en hesaplı yöntem swift sanıyordum. Kaç lira tutar ki swift?


Psychender
(19.06.14)
(2)

En Uygun TTnet Tarifesi/Kampanyası

Şu an netlimitsiz paketindeyiz. Haziranda 7 aylığına yurt dışına çıkacağım. Annem babam skype'ta benle görüşmek dışında interneti kullanmayacak. Akıllı evim paketine geçeyim diyordum ama onu kaldırmışlar sanırım. Şimdi en ucuz neye geçelim biz? Telefon, tivibu da var.
Şu an netlimitsiz paketindeyiz. Haziranda 7 aylığına yurt dışına çıkacağım. Annem babam skype'ta benle görüşmek dışında interneti kullanmayacak. Akıllı evim paketine geçeyim diyordum ama onu kaldırmışlar sanırım. Şimdi en ucuz neye geçelim biz? Telefon, tivibu da var.
Psychender
(31.05.14)
sadece skype kullanılacaksa al bi tane 3g modem ve hat en ucuz internet paketinle kullansınlar. 7 ay boyunca minimum 45 lira verirsin.


mr.goodcat
(31.05.14)
@mr.goodcat 3g modemi n'apacağız anlamadım. :)


Psychender
(31.05.14)
(5)

İspanya için Seyahat Sigortası

Eylülde kısmetse erasmusa gideceğim. HDI'dan sigorta yaptırmıştım ama okuduğum birkaç şeyden sonra emin olamadım. http://ankaravisa.es/turco/ogrenci_vizesi_90_fazla.html Şurada geniş kapsamlı seyahat sigortası diyor. Benim bildiğim geniş kapsamlı olanı bir tek Axa yapıyor. Fiyatı da bayağı yüksek. O
Eylülde kısmetse erasmusa gideceğim. HDI'dan sigorta yaptırmıştım ama okuduğum birkaç şeyden sonra emin olamadım. ankaravisa.es Şurada geniş kapsamlı seyahat sigortası diyor. Benim bildiğim geniş kapsamlı olanı bir tek Axa yapıyor. Fiyatı da bayağı yüksek. Onu mu kastediyor? Yok herhangi bir firma olur diyorsanız başka bir sorum da şu 92 gün olayı. Bu ibare benim poliçenin de 2. sayfasında var. Şimdi ben bunu iptal ettirip bu ibarenin olmadığı şirketlerden birinde mi sigorta yaptırayım? Sözlükte biri 2. sayfayı götürmeye gerek yok demiş. İlk sayfada "1. sayfa" diye belirtilmiş. Hani bunun 2. sayfası demesin adamlar? Şirketin kaşesi de 2. sayfada. Patlamayalım büyükelçiliğe gidince. Herkesi evrak eksik diye geri gönderiyorlarmış; başka şehirden gideceğim için öyle bir lüksüm yok. o yüzden kesin bilgi lazım.
Psychender
(22.05.14)
kalış süresinin tamamını kapsayan diyor zaten oheyy o baya tuzlu olur galiba.


freekara
(22.05.14)
Geniş kapsamlı seyehate sigortası diye bir şey yoktur.
Bütün firmalar aynı sigortayı yaaor. Sadece bir iki firmaya bir kaç yüz Euro ödersin ve dişçini bile karşılarlar. Seyehat sigortaları genelde 15 ila 18 Euro arası olur 30 günlük.

Zaten seyehate sigorları kaç gün kalacağınız üzerinden yapılır. 5 günlük yaptırmanızın hiç bir anlamı olmamaktadır.


@colorwithnotexist Geniş kapsamlı sağlık sigortası diye bir şey var. Sadece Axa yapıyor. Mesela erasmus stajı için sadece bunu kabul ediyorlar. Acaba İspanyol Büyükelçiliği de bunu mu istiyor diye sormuştum.

Yok mu uleyn yakın zamanda İspanya'ya vize alan?


Psychender
(23.05.14)
geniş kapsamlı seyahat sigortası diye bir şey tabii ki var. ben de prag'a erasmusa giderken yaptırmıştım. istanbul'daki konsolosluk dar kapsamlıyı da kabul ederken ankara'daki sadece geniş kapsamlıyı kabul ediyordu mesela. bunu da şu siteden öğrendim, sen de orda biraz dolanarak rahat rahat bulursun cevabını: erasmusum.cum


ack3000
(23.05.14)
Ben İspanya'ya gitmiştim 7 ay. Trek Turizm'den bayağı ucuz bir fiayata yaptırmıştım 6 aylık olanı. 100 küsur lira idi bir yıllık olan o zaman.


aychovsky
(23.05.14)
(4)

Polonya'da İspanya Vizesine Başvurmak

Mümkün müdür? Erasmus öğrencisiyim. 23 Haziranda Polonya'ya staja gideceğim. O yüzden burada başvurup uçak biletini riske atmak istemiyorum.Edit: Polonya'ya vizem stajla aynı gün bitiyor. Staj/vize bitmeden bir hafta önce falan İspanya'ya gidip direkt orada vizeye başvursam?
Mümkün müdür? Erasmus öğrencisiyim. 23 Haziranda Polonya'ya staja gideceğim. O yüzden burada başvurup uçak biletini riske atmak istemiyorum.

Edit: Polonya'ya vizem stajla aynı gün bitiyor. Staj/vize bitmeden bir hafta önce falan İspanya'ya gidip direkt orada vizeye başvursam?
Psychender
(19.05.14)
İkisi de şengen? Polonyaya girdikten sonra ispanya'ya vizeye ihtiyacınız olmaması gerekiyor.


ay nov kung fu
(19.05.14)
mümkündür, ama başvuru süreci oldukça sıkıntılıdır. vizeyi buradan alıp ispanya seyahati için otobüs kullanılması çok daha kolay, sıkıntısız, eğlenceli ve ekonomik olacak dır.


gecicidovme
(19.05.14)
@ay nov kung fu Staj bittiği gün Polonya vizem de bitiyor. :)


Psychender
(19.05.14)
@gecicidovme 23 Haziranda kesinlikle Türkiye'den ayrılmış olmam gerekiyor. Yoksa sadece uçak bileti değil hibem falan da yanıyor. Bir de 4 ay öncesinde vizeye başvuruluyor mu zaten?


Psychender
(19.05.14)
(2)

İspanyolca A1 Belgesi

Bir hafta içinde alınabilir mi? Kaça patlar? Netten ücretli/ücretsiz alma gibi bir durum var mıdır? Çıktısını alabileceğim her şey olur.
Bir hafta içinde alınabilir mi? Kaça patlar? Netten ücretli/ücretsiz alma gibi bir durum var mıdır? Çıktısını alabileceğim her şey olur.
Psychender
(16.05.14)
Dostum dedigin DELE mi?

Dele ise tarihleri var. Netten al gibi birsey yok. Sinavdan sonra 1-2 ay icinde belli oluyor.

Ayrica A1 neden? En temel seviyedir isine yarayacak olan en asagi B1 seviyesidir genelde.


@sana guluyorum sadece A1 seviyesinde İspanyolca bildiğimi gösteren herhangi bir belge olurmuş. Nereden alındığı farketmiyormuş.


Psychender
(16.05.14)
(9)

Pasaport fotografi sorusu

Merhaba!Yarin pasaport icin fotograf cektirmeye gidecegim ama ne giyilir siyah/beyaz duz v yaka tshirt mu yoksa beyaz gomlek mi? Yoksa hic farketmez canim ne isterse onu mu? Ilk pasaportum olacak da o yuzden bir sey bilmiyorum. Tesekkurler simdiden^^
Merhaba!
Yarin pasaport icin fotograf cektirmeye gidecegim ama ne giyilir siyah/beyaz duz v yaka tshirt mu yoksa beyaz gomlek mi? Yoksa hic farketmez canim ne isterse onu mu? Ilk pasaportum olacak da o yuzden bir sey bilmiyorum.
Tesekkurler simdiden^^
duzsac
(06.05.14)
kulakların göründüğü sürece hiç fark etmez canın ne isterse. bir de makyaj yapma.


+1 ne giyindiğinin bir önemi yok, kulakların görünsün, beyaz fon, fotoğrafçı halleder gerisini.


patiska
(06.05.14)
@legolasin son oku
Ince bir eyeliner, bir rimel bir allik da mi surmeyelim?

@patiska
Beyaz fonla beyaz gomlek cok beyaz olmaz mi sanki ya?


duzsac
(06.05.14)
arka fon beyaz olacağı için beyaz giyme. onun dışında her şey serbest.


Psychender
(06.05.14)
hafif bir makyaj yapabilirsin, ben 1,5 ay önce çektirdim en yakın pudra+allık+eyeliner+rimel+dogal tonlarda bir ruj vardı. fotografta oynama olmayacagı ve 10 yıl o pasaporta bakacagım için yaptım valla makyaj.

küpe takma, boynun ve kulakların açıkta olsun yeterli.


çok hafif bir makyaj olabilir tabi.


farketmez.


varg
(06.05.14)
v yaka pek hos durmuyor, bisiklet yaka pudra renklerde bir tshirt giyin yeterli. turbanli iseniz, turbani bir degisik baglamaniz gerekiyor sanirim. gozluk varsa parlamamasi gerekiyor. saclarinizi topuz yaparsaniz daha derli toplu olur fotografiniz, eger basiniz acik cektirecekseniz fotografi.


dnznc
(06.05.14)
Hiç dikkat etmedim bu fotoğraf olayına. Her zamanki gibiydim. Sakallı gömlekli sadece eni boyu orantılı bu biyometrik fotoğrafları sevmiyorum... Hiç bir zamanda sorun olmadı. O kadar gerekli değil bence.


cunupkral
(06.05.14)
(4)

Polonya için Sağlık Sigortası

Nereden yaptıralım?Ek: SGK oluyor falan diyorlar. Genel sağlık sigortası oluyor mu?
Nereden yaptıralım?
Ek: SGK oluyor falan diyorlar. Genel sağlık sigortası oluyor mu?
Psychender
(06.05.14)
Bankalar yapıyor. Schengen di mi bu? 30.000€ değerinde istiyorlar, seyahat süresini kapsayan. 15 günlüğü 20TL fln sanırım, bankadan bankaya değişebilir.


@trachemys scripta elegans 3 aylık ulusal D.


Psychender
(06.05.14)
vize için gerekeni diyorsan her sigortacıda yaparlar.


lanc
(06.05.14)
axa sigorta, HDI gibi yerlerden yaptırabilirsin. axa sigortadan yanlış hatırlamıyorsam 40-50tl gibi bir şeye yaptırmıştım. 30bin euroluk tüm shengen ülkelerinde geçerli sigorta isteyeceksin. ulusal d vizesi için farketmiyor bu şekilde olacak.
bir de kaç günlük sigorta yaptıracaksan, vizeni o kadar günlük verecekler, onun hesaplamasını iyi yap.
yani hangi tarihler arasında polonyada kalacaksın onu belirle,
örneğin örneğin 1 haziran-20 kasım tarihleri arasında kalacaksan polonyada, o tarihleri kapsayan sigorta yaptır. hatta sigortanı giriş tarihinden bir hafta önce, çıkış tarihinden bir hafta sonra olacak şekilde ayarla (örnekteki tarihleri baz alırsak 23mayıs-27kasım şeklinde olacak)
EDİT:
Ek: SGK ile falan ilgili bir durum değil. dediğim sigorta şirketlerinden ya da daha onlarcasından birinde yaptırabilirsin


anil
(06.05.14)
(9)

Ne Yapayım?

Şimdi ben erasmus için Avrupa'nın en iyi film okulu olan FAMU'ya gitmeye hak kazandım, fakat okul portfolyo istiyor ve herkesi kabul etmiyor. Benim de yolladığım işler çok iyi değil. Eğer orası kabul etmezse Valencia'ya gitme hakkım var. Ama şöyle boktan bir durum var ki Valencia'ya başvuru tarihi 1
Şimdi ben erasmus için Avrupa'nın en iyi film okulu olan FAMU'ya gitmeye hak kazandım, fakat okul portfolyo istiyor ve herkesi kabul etmiyor. Benim de yolladığım işler çok iyi değil. Eğer orası kabul etmezse Valencia'ya gitme hakkım var. Ama şöyle boktan bir durum var ki Valencia'ya başvuru tarihi 15 mayısta bitiyor ve FAMU'nun sonuçları muhtemelen 15 mayıstan sonra açıklanacak. Yani diğer tarafı da elimden kaçırmış olacağım. Ayriyeten 22 haziranda da Polonya'ya staja gidiyorum ve Çek Cumhuriyeti ya da İspanya için vize çıkmasına zaman yetmeyebilir. (Polonya'dayken oralara vize alınabilir mi bilmiyorum) Şimdi istersem FAMU'dan vazgeçip Valencia'yı kesinleştirebilirim ama böyle önemli bir şansı tepmek istemiyorum. Aynı zamanda açıkta da kalmak istemiyorum. Ne yapıcam lan ben?
Psychender
(04.05.14)
FransaAndoraMacaristanUruguay


Valencia'ya her halukarda başvur. bir b planın olsun.


mea maxima culpa
(04.05.14)
FAMU'dan vazgeçmeden Valencia'ya başvuramıyoruz maalesef.


Psychender
(04.05.14)
erasmus ofisinle konuş. valencia'yı kazanmışsın gibi üniversiteye bilgi versinler. Famunun başvurularını bekle, famuyu kazanırsan oraya alsınlar. erasmus ofisinin elinde böyle şeyler, isteseler yapıyorlar, şahitlerim var. son dk başvuruları değiştirebiliyorlar istediklerinde. şansını denemeye değer.


anil
(04.05.14)
@anil Ben de aynı şeyi düşünmüştüm ama kabul etmediler. Etik olmazmış. Ki Valencia'nın kontenjanı boş duruyor.


Psychender
(04.05.14)
başkasının hakkını yeseydin etik olmazdı, bence bir daha konuşmayı dene. bu yıl olmazsa gelecek yıl gidebilme şansın var mı peki?


@hayley williams ile evlenecek genc Yok :/ son yılım.


Psychender
(04.05.14)
hacı merak ettim şu anda hangi üniversitede radyo,tv sinema okuyorsun hangi okulun anlaşması var famu'yla?

kesin gitmem lazım diyorsan ve showreel'ine güvenmiyorsan vazgeç madem Valencia'Yı seç, ama diğer türlü famuyu zorla derim.


rodriguez2
(04.05.14)
@rodriguez2 Anadolu Üniversitesi

Kesin gitmem lazım diyorum ama vazgeçtikten sonra FAMU'dan kabul gelirse ömür boyu pişmanlık yaşarım herhalde. Çünkü ben vazgeçsem de adamlar bana bir cevap yollayacak.


Psychender
(04.05.14)
(9)

Altyazı Oluşturmak İçin Program

Sıfırdan srt dosyası oluşturacağım. En kolay hangi programla yapabilirim?
Sıfırdan srt dosyası oluşturacağım. En kolay hangi programla yapabilirim?
Psychender
(01.05.14)
metin var mı?


ben smyrna
(01.05.14)
subtitle workshop 4


megafon
(01.05.14)
@ben smyrna Birazdan çevireceğim. :) neden?


Psychender
(01.05.14)
Subtitle edit
www.nikse.dk


edip
(01.05.14)
subtitle workshop 4 olmaz. gerçi 4 sürmünü kullanmadım. ama spotting için doğrusu subtitle edit.daha önce yapmadıysan veya video işlerinden anlamıyorsan götün çıkar yapana kadar ama.


ben smyrna
(01.05.14)
@ben smyrna after effects ya da premierede gömülü yapacaktım ama zor geldi. böyle videoyu da oynatsa, durdurup durdurup istediğimiz zaman aralığına yerleştirsek işte yazıyı? öyle mi subtitle edit?


Psychender
(01.05.14)
bir ara aegisub diye bir program kullanmıştım. sesi dalga olarak çekip gösterdiği için spotting kolay oluyordu ama kısayolları kullanışlı mıydı hatırlayamadım.


kül
(01.05.14)
@psychender

subtitle workshop tam dediğin şekilde çalışıyor. boyutu çok küçük zaten, kurup deneyebilirsin.


megafon
(01.05.14)
subtitile workshop'un son sürümü spotting yapıyor muy bilmiyorum
hayır o iş ae ile falan yapımaz.
subtitle edit düz metne time code eklemene yarıyor. spotting deniyor. yani eski sürümünde subtitle workshop spotting yapmıyordu. in ve out zamanlarını "manuel" girmek gerekiyordu filan. sworkshop bence sadece sıbtitile çeviri ve ufak düzenlemeler için uygun. 4 sürümünde yoksa spotting için değil.


ben smyrna
(01.05.14)
(7)

krakow'a ucuz yollu gidiş

yaz vakti katowice'ye gitmem lazım. krakow da olur. biraz biletlere baktım da pegasus zaten gitmiyor. thy varşova'ya var o da pahalı gibi. başka nasıl gidilir? vize filan ona göre başvurayım dedim de.
yaz vakti katowice'ye gitmem lazım. krakow da olur. biraz biletlere baktım da pegasus zaten gitmiyor. thy varşova'ya var o da pahalı gibi. başka nasıl gidilir? vize filan ona göre başvurayım dedim de.
-aktarmalı uçaklara bakabilirsin başka şehirlerden.
-lot polish airlines var polonyanın havayolu şirketi istanbuldan uçakları oluyor thy'nin yarı fiyatı kadar bulabilirsin, vaşovaya iniyor oradan trenle gidebilirsin.
-ya da bir diğer opsiyon berline pegasus ile gidip, berlinden otobüsle polskibus ile katowice ya da krakowa gidebilirsiniz. polskibus normalde de ucuz zaten ama erken alımlarda da ucuzluk olabiliyor. sitesi şu: www.polskibus.com


anil
(29.04.14)
Skyscanner'da aratınca şöyle bişi çıktı. Germanwings ile Dortmund'a oradan da Ryanair ile Krakow'a 343 lira. www.skyscanner.com.tr


Psychender
(29.04.14)
peki berlin ya da almanya dışında diğer ülkelerdeki şehirlerden sorun olmadan (yani otobüs, tren, uçak vs. bulmada sorun olmadan) geçebileceğim bi şehir var mı bildiğiniz. mesela lviv daha yakın. ya da belki prag olabilir. baktım berlin'le hemen heme yakın uzaklıkta. ya da brno hatta belki budapeşte bile olabilir.


pegasusla berlin ordan da polskibus veya simple express ile krakow


yuto
(29.04.14)
lvivden de gidenler olduğunu biliyorum. aktarmalı uçakla gidiyorlar sanırım.
pragtan da yine polskibus var, oradan da gidebilirsiniz o şekilde


anil
(29.04.14)
trenle belgrag ordan otostop


matematik koyu
(30.04.14)
WizzAir ile Budapeşte'ye(WizzAir), ordan da OrangeWays ile Krakow'a gidebilirsin.(www.orangeways.com) wizzairde tarihine göre fiyat değişir. şu sıralarda 60 70 euro'ya bilet görmüşlüğüm vardı gidiş geliş. orangeways genelde sabit oluyor, gün yaklaştıkça az artar fiyat, ortalama 80 90 zl(20 22 euro). veya car sharing deneyebilirsin budapeşte'den(www.blablacar.com) o da ucuz. bide gelirken zubrowka ya da soplica getirirsen oh mis :)


koline
(30.04.14)
(6)

Prag'a Posta Ne Kadar Sürede Gider?

Ne kadar?
Ne kadar?
Psychender
(29.04.14)
uçak yada kara yolu ile ise farkeder en fazla 10 gün sürer diye tahmin ediyorum Almanyaya kara yolu ile 1 haftada gitmişti.


basond
(29.04.14)
@Sour Ücretler ne civarda? 3 sayfalık belge ve bir cd gidecek.


Psychender
(29.04.14)
eğer belge gidecekse mutlaka kargo ile gönder ben ptt ile göndermiştim
dhl ups zarf şeklinde bir evrağı 100 tlye hızlıca gönderir.


basond
(29.04.14)
@basond PTT'nin şuradaki hesaplayıcısında 6,50 lira çıkıyor. Eski falan mı bu? www.ptt.gov.tr


Psychender
(29.04.14)
Mobilim linke bakmadım ama ben 30 tl ödedim dergi için ve yavaş gönderim yapmıştım kara yolu ile gitti


basond
(29.04.14)
tnt ile 1 günde 58tl'ye ulaştırırsın.


(12)

sevdiğiniz şarkıları yazsanız ya!

türü falan da fark etmez. hep aynı hep aynı sıkıldık !
türü falan da fark etmez. hep aynı hep aynı sıkıldık !
darkinsideyou
(24.04.14)
al sana her tür şarkı;

kodaline - high hopes
modestep - sunlight
karmin - acapella

seç beğen al.


ozzpwnz
(24.04.14)
şu an bu çaıyor Emily Loizeau – Le Coeur D'Un Géant

bence güzel. Emily Loizeau tavsiye ederim.


mayhemdemon
(24.04.14)
son indirdiklerimi yazayım;

Grimes - Genesis
www.youtube.com
Point Point - Life in Grey
www.youtube.com
Oliver Koletzki feat. Juli Holz - Zuckerwatte (David August Remix)
www.youtube.com
Mark Knight - The Return Of Wolfy
www.youtube.com
Dido - Everything To Lose (Armin van Buuren Remix)
www.youtube.com


MtKrt
(24.04.14)
al bak burada hep farklı hep farklı var: www.facebook.com


Psychender
(24.04.14)
martin-animals
stromae papaoutai
duman-içerim ben bu akşam


clever
(24.04.14)
hakan altun- telefon


camiroquay
(24.04.14)
Denizde akşam


marcelorios
(24.04.14)
ciara,justin timberlake- love sex magic
kanye west- paranoid
justin timberlake- sexyback
lil wayne- lollipop
drake- find your love


madeleine elster
(24.04.14)
mor ve ötesi - bisiklet
www.youtube.com


(7)

Üzerine Makale Yazılacak Belgesel

Hacılar, üzerine makale yazılabilecek belgesel arıyorum. Tek bir belgesel olmak zorunda değil. Bir belgeselcinin çeşitli belgeselleri olabilir, ortak bir noktası olan çeşitli belgeseller ya da belgesel türü olabilir. Her şeye açığım.
Hacılar, üzerine makale yazılabilecek belgesel arıyorum. Tek bir belgesel olmak zorunda değil. Bir belgeselcinin çeşitli belgeselleri olabilir, ortak bir noktası olan çeşitli belgeseller ya da belgesel türü olabilir. Her şeye açığım.
Psychender
(23.04.14)
şu olur mu ki?
www.imdb.com


akatreil
(23.04.14)
National Geographic, Türkiye'de yaban hayatı ile bir belgesel çekti. Hatta Türkiye'de, bir ayının boynuna ilk kamera da o belgesel ile takıldı.

natgeotv.com


black gold -afrika'daki kahve üreticileri ile ilgili

www.imdb.com

Last Train Home -göçmen işçiler

www.imdb.com


patiska
(23.04.14)
Arkadaşlar bilim ve doğa belgesellerinden çok toplumsal konularla ilgili belgesellere ihtiyacım var.

edit: patiska'nın verdiği örneklerdeki gibi :)


Psychender
(23.04.14)
Michael Moore'un Sicko'su ve Amerikan sağlık endüstrisi.
Darwin's Nightmare'de doğa katliamı ve küresel piyasaların afrika'ya etkisi vesaire.


sanal hayvan
(23.04.14)
darwin's nightmare +1 deli bakisli bir abi vardi, savasla ilgili soyledikleri hala aklimda

bunun basligi anlatiyor olayi:
www.imdb.com

daha politik'e kacanlar (gerci bence her sey politik):
bolivya secimleri ozelinden halkin algisinin nasil manipule edilebilecegi falan filan
www.imdb.com

korkulacak bir dusman yaratilarak devletin otoritesini guclendirmesi ve saire
www.imdb.com


John Finn
(23.04.14)
(3)

Yüksek Lisansta CC Kalıyor mu?

CC ile geçince başarısız mı sayılıyoruz? Ortalamayla geçme gibi bişey yok mu? Cc kalır mı ya yuh be
CC ile geçince başarısız mı sayılıyoruz? Ortalamayla geçme gibi bişey yok mu? Cc kalır mı ya yuh be
Okuluna bagli olarak degisir. Yuksek lisansta 3.0 ortalama sarti aranir, bu nedenle gecme notu minimum bb'dir. Ama lisansta oldugu gibi sartli gecme vardir. Itu icin konusursak cb ve cc sartli gecerdir, fakat yildizda sadece cb sartli gecerdir.


lord andurien
(01.03.14)
CC kalmıyor. CD kalıyor. En azından Anadolu Üniversitesi'nde böyle.


Psychender
(01.03.14)
lord+1. yuksek lisansta mezuniyet notu 3.0'dır. cc ile geçersin ama GPA 3.0 altındaysa cc ve cb dersleri tekrar edersin


crucio
(01.03.14)
(10)

Prag'da Erasmus - Alternatif olarak Valencia ve Paris

Prag'da erasmus yapayım diyorum. Fakat okul yurt ayarlamıyor. Duyduğuma göre ev kiraları da uçuyormuş. Öğrenci bütçesiyle burada 4 5 ay yaşanabilir mi? Ucuza nerede kalınır, kaça patlar? Bunun dışında aylık masrafım ne kadar olur?Bir de gelen yanıtlara göre şu iki şehri tercihlerime ekleyip eklemeye
Prag'da erasmus yapayım diyorum. Fakat okul yurt ayarlamıyor. Duyduğuma göre ev kiraları da uçuyormuş. Öğrenci bütçesiyle burada 4 5 ay yaşanabilir mi? Ucuza nerede kalınır, kaça patlar? Bunun dışında aylık masrafım ne kadar olur?

Bir de gelen yanıtlara göre şu iki şehri tercihlerime ekleyip eklemeyeceğime karar vereceğim.

1. Valencia: Burada yurt imkanı olduğunu göz önünde bulundurursak Prag'a göre daha ucuz olur mu?
2. Paris: Burada da kalacak yerim var. Kira dışında masrafım ne civarda olur?
Psychender
(28.02.14)
paris pahalı, prag türkiye standartlarında aslında ama kira falan vereceğin için tuzlu olabilr, bence git valencia'da sıcak sıcak takıl.


imkanlar el veriyorsa kesinlikle prag'a git. erasmus için dünyanın en ideal şehri olabilir.

gece hayatı olarak da turistik olarak da harika bi şehir.


giderbey
(28.02.14)
praha.


blossom
(28.02.14)
Hanımlar beyler, çok teşekkürler de hangisine gideyim diye sormuyorum. Yaşam şartlarını soruyorum, hangisinde ne kadar bütçe gerekir onu soruyorum.


Psychender
(28.02.14)
paris çok pahalı her türlü. valencia ve pragta istediğin gibi lüksü de ucuzu da bulursun ikisini de tr gibi düşün


blossom
(28.02.14)
Yeme-içme ve market fiyatlarını göz önünde bulundurursan, şöyle bir tabl var.
Paris: Burada 1 lira olan şey orada 3-4 euro.
Valencia: Burada 1 lira olan şey orada 1 euro. Yani kur farkı zorluyor ama şu var, etin kilosu 5 euro. Dolayısı ile etobursan bu iyi.
Praha: Burada 1 lira olan şey oralarda da genelde 1 lira.


aychovsky
(01.03.14)
prag +1, yeme içme vb giderler de TR ile aynıdır. Gece hayatı da bir o kadar güzel.


exbono
(01.03.14)
Benim en çok kafama takılan kalacak yer. Okul kendi başının çaresine bak diyor. Bizdeki özel yurt tarzı yerler var mıdır? Yanına çıkabileceğim öğrenci falan bulabilir miyim? Kiralar ne durumdadır?


Psychender
(01.03.14)
okul kendi ayarlamıyordur sadece sen istesen bir dolu yurt bulup kalabilirsin bence, evi boş ver yurt araştırmaya başla kesin bulursun.


superapple
(01.03.14)
Herkese "Başının çaresine bak" diyorlar genelde. YUrtlarda da belirli bir süre kalmaya izin veriyorlar, "İlk 1 ay kal ama sonra kendi yerini kendin bul" gibi. İstisnalar da mevcut. Valencia'ya gitmeden önce internetten oda kiralamalara bakmış, yazışmış ve gittiğimde doğrudan eve gitmiştim. Sonra da 7 küsur ay aynı odada kaldım oda ve evdekiler iyi çıkınca.Avrupa'da oda kiralama çok yaygın, zaten üniversite ve çevresinde her yerde ilanlar olur. Bazıları ilk bir hafta hostelde kalır, o arada kendine ev bulur.


aychovsky
(01.03.14)
(6)

80'li Yıllarda TRT Gece Saat Kaçta Kapanıyordu?

Kaçta?
Kaçta?
Psychender
(02.12.13)
12 olmalı


rn
(02.12.13)
Ben de 10la 12 arasında kaldım. Kesin bilgi lazım.


Psychender
(02.12.13)
Saatin 12olduğunu, kapanıştan, saatten ve istiklal marşından anlardık


rn
(02.12.13)
saat 2'de olmasın? www.youtube.com

vay be çocukluğumu hatırlattı bu duyuru:)


candanag
(02.12.13)
85 öncesindeki yıllar 22:00 da 1985 ten sonra 02:00 da kapandığını da hatırlıyorum. o zamanlar trt2 yayına başlamıştı onu hatırlayamadım.mavi ay vardı sonra bir dizi vardı kevin spacey oynuyordu wise guy dı sanırım adı. ne günlerdi be.


illegalstar
(02.12.13)
02:00 olmali. 12 gibi zaten alfred hitchcok ve twilight zone filan baslardi.


comptrol
(05.12.13)
(21)

playlist yapalım mı

şöyle güzel akustik şarkılardan bi playlist yapsak ne güzel olurdu akşam dinlemelik soft şarkılar olsa, herkes bir tane eklese buralar sel olur http://www.youtube.com/watch?v=qldZxBSBjRo
şöyle güzel akustik şarkılardan bi playlist yapsak ne güzel olurdu akşam dinlemelik soft şarkılar olsa, herkes bir tane eklese buralar sel olur
www.youtube.com
fuerteventura
(11.11.13)
youtu.be


rentts
(11.11.13)
www.youtube.com

ayrıca bu duyurudaki her linki playliste ekliyorum, link atıcam durulunca.


MouseP
(11.11.13)
bu da tatli kontenjanindan :)
www.youtube.com


rentts
(11.11.13)
bunu siz istediniz aq

www.youtube.com


fuerteventura
(11.11.13)
burada hazır yapılmışı var :) 8tracks.com


Psychender
(11.11.13)
playlist, şarkılar paylaşılma sırasına göre eklendi.
www.youtube.com
last updated 00.46-13.11.13 anteelope_ ile.


MouseP
(11.11.13)
(3)

Sinema TV Alanında Erasmus Stajı Yapılabilecek Şirket ya da Okul

Bildiğiniz staj yapabileceğim herhangi bir yapım şirketi, tv kanalı, üniversite vs. var mıdır? Başka bir sorum da bu verilen hibeler her ülkede tek başına yeterli midir? Örneğin Polonya ve Macaristan için aylık 350 euro veriliyor. Almanya, Estonya ve İspanya için 430 euro. Fransa için 520 euro. İngi
Bildiğiniz staj yapabileceğim herhangi bir yapım şirketi, tv kanalı, üniversite vs. var mıdır? Başka bir sorum da bu verilen hibeler her ülkede tek başına yeterli midir? Örneğin Polonya ve Macaristan için aylık 350 euro veriliyor. Almanya, Estonya ve İspanya için 430 euro. Fransa için 520 euro. İngiltere için 600 euro vs. Yeter mi ki bu paralar, yetmez derseniz cebimizden takriben ne kadar koymamız gerekir?
Psychender
(09.11.13)
Yatakhanede kalirsan ve yemekhanede yemegini yersen ingiltere'de yasamak icin 600 euro yeterli olur hemen hemen. Ama 150-200 euro daha sen uzerine koyarsan rahat edersin obur turlu cok kemer sikman gerekir.


kegums
(09.11.13)
@kegums Yatakhane dediğiniz üniversitenin mi yoksa özel mi? Çünkü staj üniversitede olmazsa o tür bir imkanım da olmaz.


Psychender
(09.11.13)
Universitenin yatakhanesinde ve yemekhanesinde olursa oyle olur. Euro pound paritesinin de etkisi var biraz kayip yasaniyor o sekilde de.


kegums
(09.11.13)
(1)

balık yediğim zaman boğazımda rahatsızlık oluyor

adem elması denilen bölge civarında bir şişlik oluyor sanki.Acaba troidle ilgili bişey olabilir mi ?
adem elması denilen bölge civarında bir şişlik oluyor sanki.Acaba troidle ilgili bişey olabilir mi ?
sunset
(09.11.13)
Ağzında ya da midende (evet mide de kaşınabiliyor) kaşıntı oluyor mu? Ya da yutak borunda acıma hissi? öyleyse balığa alerjin var.


Psychender
(09.11.13)
(5)

ACİL Premiere CS6'da proje dosyası açılmıyor.

Premiere'de (korsan tabii) sorunsuz kaydedilen proje dosyası tekrar açılmaya çalışıldığında "this project contained a sequence that cannot be opened. No sequence preview preset or codec could be associated with this sequence type" diye hata veriyor. Projeyi Digital SLR presetiyle açmıştık, yeni dosy
Premiere'de (korsan tabii) sorunsuz kaydedilen proje dosyası tekrar açılmaya çalışıldığında "this project contained a sequence that cannot be opened. No sequence preview preset or codec could be associated with this sequence type" diye hata veriyor. Projeyi Digital SLR presetiyle açmıştık, yeni dosya ekranında da Digital SLR preseti çıkmıyor. Bu preseti nasıl geri getirebiliriz ya da dosyayı başka yolla nasıl açabiliriz?
Psychender
(30.04.13)
dosyayi nerde acmaya calisiyosunuz? En son actiginiz bilgisayarda mi yoksa baska bir pc ye mi tasidiniz?


rentts
(30.04.13)
aynı sorunu dün de yaşadık. aynı bilgisayarda açamayınca başka bilgisayarda açmayı denedik. proje açılmadı ama autosave dosyası açıldı. bu bilgisayarda da dosyayı kapayıp tekrar açmayı denediğimizde tekrar aynı hatayla karşılaştık. Şu an bişi yapamıyoruz.


Psychender
(30.04.13)
Digital SLR preseti olmadığı için bu çözüm işe yaramıyor.


Psychender
(30.04.13)
pc nizde .prproj diye aratin eger autosave dosyalari varsa onlardan acmayi deneyin bir de.


rentts
(30.04.13)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.