Giriş
(8)

İş piyasası ne durumda? (tr/dünya)

Turkiyede ve dünyada(avrupa/k.amerika vs) iş piyasasının şuan ki durumuyla ilgili bilginiz geçen senelerle kıyaslama şansınız var mı ? iş bulmada, değiştirmede sorunyasıyor musunuz? Pandemi büyük anlamda etki ediyor mu?
Turkiyede ve dünyada(avrupa/k.amerika vs) iş piyasasının şuan ki durumuyla ilgili bilginiz geçen senelerle kıyaslama şansınız var mı ? iş bulmada, değiştirmede sorunyasıyor musunuz? Pandemi büyük anlamda etki ediyor mu?
bluewhale
(24.11.20)
Avrupa'da kendi kısıtlı çevreme (arkadaşlar, ofis ortamı ve uzaktan tanıdıklarım) bakarak pek bir değişiklik olmadığını söyleyebilirim. Maaşlar ve bonuslar aşağı yukarı aynı. Ben başta bu dönemde iş değiştirmeyi riskli buluyordum ama yılbaşından sonra alternatiflere bakmayı düşünüyorum.


bruce mclaren
(24.11.20)
Ingiltere berbat. Zaten Brexit muhabbeti vardi anlasamadilar senelerdir, firmalar onumuzu goremiyoruz hard brexit gelecek bilmemne diye alim yapmiyordu bir de ustune virus cikti. Is degistirmek falan cok buyuk luks herkes isini koruma derdindee, hizmet sektoru coktu zaten.


neck_and_neck
(24.11.20)
ben burdan hareketle görüşümü söyleyeyim. sürekli iş değiştirme ile ilgili sorular soruluyor. tam sene sonu, bütçeler bitti/bitiyor, şirketler yeni eleman alımlarına başlıyor ocak ayı için. bence gayet canlı sadece süreçler çok uzun anladığım kadarıyla.


regina phalange
(24.11.20)
Ben hukuk camiası için söyleyeyim işler kesat. Millette o kadar para yok ki avukata da para vermiyolar. Çok iyi yerde bürosu olan pandemiden önce çok kazanan bi arkadaşım hiç iş yok diye ağlıyor başka bi arkadaşım kapattı bürosunu memleketine döndü. Bi arkadaşımın geçen sene 2250 lirayla stajyer avukat olarak girdiği şirkete bu sene başka bi arkadaşımı 1500 e aldılar piyasa durgun demişler.


hindistan cevizi
(24.11.20)
Pandemi sürecinde 3 kez iş değiştirdim, bu tabi benim salaklığım ama it tarafında piyasa hareketli diyebilirim burdan yola çıkarak :)


anneboleyn
(24.11.20)
IT'de piyasa epey hareketli. Türkiye'de bile bir sürü pozisyon açıldı bu yıl.


roket adam
(25.11.20)
Ben IT'de terfi aldım. İşe giren çıkan vb. derken bu fırsatı öngörüyordum zaten, beklediğim gibi de oldu. Yurtdışına bağlı bir şirkette çalışıyorum.


burka
(25.11.20)
(Avrupa) Teknoloji, muhendislik vb... alanlarda mart nisan civari bir panik hali vardi, herkes durmus veya yavaslamis onunu gormeye calisiyordu, ise alimlar da azalmisti. Su an cogu firma sistemlerini oturttu calismaya devam ediyor. Ise alimlar da normale donmeye basladi.

Hizmet vb... sektorler devletlerin aldigi kararlardan cok etkilendiler. Ozellikle part time islerle gecinen ogrenci ve gocmen kesim issiz kaldi, bazi devletler bu kesimler icin yardim programi yapiyorlar.


cleric
(25.11.20)
(5)

Kitap tavsiyesi

okuyup beğendiğim Bozkırkurdu ve zorba gibi kitaplara benzer tarzda tavsiyeleriniz nelerdir?
okuyup beğendiğim Bozkırkurdu ve zorba gibi kitaplara benzer tarzda tavsiyeleriniz nelerdir?
bluewhale
(13.11.20)
bu kitaplarla ilgili neyi beğendiğinizi de yazarsanız daha iyi tavsiye gelebilir.

üslup? hikaye kurgusu? karakterler? dönem?


levpontryagin
(13.11.20)
Bu kitaplardaki karakterler kendi hayatlarıyla ilgili bir arayış içindeler. yani felsefi bir yönü var bu iki kitabın diger romanlara gore biraz daha içe dönük eserler. bu açıdan beğendim.


bluewhale
(13.11.20)
Yahudi Efendi ve Beşpeşe

romanı aradığınız kitaplar.


Agota Kristof: Büyük Defter-Kanıt-Üçüncü Yalan


adivar
(13.11.20)
Erland Loe - Doppler

Buradan) bakabilirsiniz : www.idefix.com


levpontryagin
(13.11.20)
(6)

Doktorlar anti depresan çeşidine neye göre karar veriyorlar?

Misal 3 farklı markanın antidepresanlarının 3 de major depresyon ve anksiyete için kullanılıyor. Benim Turkiyede gördüğüm psikiyatristler saatlerce terapi de yapmıyor sorunu anlamak için, yani 2 soru şak diye yazıyor belirli bir ilacı, bu durumda kararlarını ne etkiliyor?
Misal 3 farklı markanın antidepresanlarının 3 de major depresyon ve anksiyete için kullanılıyor. Benim Turkiyede gördüğüm psikiyatristler saatlerce terapi de yapmıyor sorunu anlamak için, yani 2 soru şak diye yazıyor belirli bir ilacı, bu durumda kararlarını ne etkiliyor?
bluewhale
(20.10.20)
Benim gördüğüm kadarıyla o 2 soru ve şak diye ilaç yazanların olayı deneme-yanılma.

Önce birini veriyor, 1 ay sonra gel diyor. Memnun kaldıysan devam, kalmadıysan bir de şunu deneyelim.


buff
(20.10.20)
benim doktor terapi de yapıyordu, ilacı verirken asistan doktoruyla konuştu. bir ara kitap açtılar :D o kısım komikti.. ama dedi ki doğru ilacı vermek önemli çünkü hepsi farklı hormonlara etki ediyor.. dolayısıyla senin rahatsız olduğun konuları karşılayan ilacı bulmaları gerekiyor... bana yazdıkları cidden doğru çıktı değiştirmek zorunda kalmadık...


omonia
(20.10.20)
psikiyatristin işi terapi yapmak değil zaten, ilaç tedavisi uygulamak.

kararlarını neyin etkilediğini bilmiyorum da bana yazdıkları bir ilacı iki hafta kullanmış ve intiharı düşünmeye başlamıştım. psikiyatriste gitmeden önce aklımda öyle bir fikir yoktu - sadece çok bunalmış ve kötü hissediyordum. ben intihar etmek istediğimi söyleyince verdiği tepki gerçekten ciddiydi, bayağı önemsemişti bu durumu. değiştirdi ilacımı. o ilacı da bir sene falan kullandım ve inanılmaz iyi gelmişti bana, tam olarak kafadaki eksik tahtayı yerine çaktığını hissetmiştim, nefisti.

omonia'nın dediği gibi hormonlarla ilgili olsa gerek.


der meister
(20.10.20)
çok doktor ve ilaç değiştirdim: bence seçim kriteri falan yok. en iyi ihtimalle deneme yanılma, en kötü ihtimalle ilaç firmalarının bonusları vs.

çok doktor ve ilaç değiştirdiğim için fikrimi ciddiye almayabilirsiniz ama 5 yıl süren bu "tedavi"lerden sonra gerçekten işe yarayan tek şey farklı bir şehre taşınıp (ilaçları da bırakıp) kariyer değiştirmek oldu. şuan o dönemin aksine gayet başarılı ve kazançlı aynı zamanda mutlu ve huzurluyum. bu sırada psikoterapi(ler) de yapılıyordu, o da %100 karavana yani.


vizdilva
(20.10.20)
Kişinin yaşı, eğitimi (daha doğrusu öğrencilik durumu vs),işi vs gibi ihtiyaçlarına ve de rahatsızlığının boyutuna göre ilaç seçiliyor denebilir sanırım. Öğrenciye veya makine kullanan birine yazacağı ilaç ile emekli olmuş ve bilişsel efor gerektirecek aktivite yapmayan birine yazacağı ilaç bir olmayabilir. Bazı ilaçlar bilişsel fonksiyonları geliştirebilir bazıları uyku hali yapabilir. Kişinin durumuna göre seçebilir doktor. İlk denemede tutturmak her zaman kolay olmayabilir tabi sonuçta beyindeki kimyasal dengesi çok karmaşık ve her neutransmitter'ın birden fazla görevi var.


Tecrübe ettiği güvendiği ilacı kullanıyor. Yeni bi ilaç çıkmış mucize olsa bizim doktorlarımız bekler görür 6 ay sonra yazmaya başlar. Psikiyatri de sandığımız kadar çok ilaç yok. 3-5 ilaçla idare ediyorlar


gatherer
(21.10.20)
(12)

Turkiye insanında komedi algısı..

Herkes herseye gülmüyor; misal çalgı çengiye gülenin bir kısmı, cem yılmaz filmlerine bazıları kolpaçino tarzı filmlere gülmüyor.kısaca ben kolpacino 1-2 ve kutsal damacanaya guldum, diger yazdığım filmlere 10 dakika dayanamadım.Bu tercih bizim kişisel algımızla mı, toplumsal yerimizle mi, yaşadığım
Herkes herseye gülmüyor; misal çalgı çengiye gülenin bir kısmı, cem yılmaz filmlerine bazıları kolpaçino tarzı filmlere gülmüyor.
kısaca ben kolpacino 1-2 ve kutsal damacanaya guldum, diger yazdığım filmlere 10 dakika dayanamadım.Bu tercih bizim kişisel algımızla mı, toplumsal yerimizle mi, yaşadığımız şehirle mi yada ne ile ilgili?
bluewhale
(19.10.20)
Gulunecek seyler, onceden guldurme amaciyla yazilmis, cizilmis seyler olmamali cunku.

Ben kara mizah turune daha cok guluyorum misal.

Youtube'da Arnold'ın meshur catchphrase'leri var, onlara yapilan yorumlara dakikalarca guldugumu bilirim.


Saydığın her şeyden biraz vardır bence. Hepsi zaten birbiriyle ilgili.


j r r tolkien hayrani ben kolpaçino 1-2 ve kutsal damacananın cen yılmaz fimleriyle yada çalgı çendi tarzı filmlerle ayı franksiyona ?hitap etmadigini düşünüyorum. bence çok dramatik/keskin bir fark var? söyleyin o fark nedir?


bluewhale
(19.10.20)
Gülmek, saçma olana verilen tepkidir. "Saçma"da kendi hayatlarımızda oluşturduğumuz ya da bize dayatılan "normlar" ile belirlenen kendi norm'alimize aykırı olandır. Misvak diye bir "mizah" dergisi var mesela.


olivia
(19.10.20)
algı seviyesiyle alakalı. bebekler mesela yüzünü gizleyip birden ortaya çıkarınca gülüyorlar çünkü zeka seviyeleri düşük. bir iki yıl sonra da recep ivedik'e kutsal damacana'ya gülüyorlar. öyle bi şey.


bohr atom modeli
(19.10.20)
gulmek tamamen oznel bisey, recep ivedigi izlerken koltuktan dusen ben, safak sezere tek kare katlanamiyorum mesela..
peker acikalini izlemek icin ciddi para isterim lakin nejat uygur cem yilmaz icin geceden bilet sirasina girerim...


alttaraf
(19.10.20)
çok yazılıp çiziliyor bu konuda. net bir şey söylemek güç çünkü sorduğun zaman "ya ben louis ck dan aşağısına gülmem" gibi kompleksli cevaplarla karşılaşıyorsun. yani izlediği filmle övünüyor millet :)) tabii bu evrensel, kısmen. sadece film de değil kitap,dizi,ülke herhangi bir şey. popülizm tavan yapıyor. işin özeti ben recep ivedik e gülmem diyen ben recep ivedik e gülecek kadar aşağılık bir yaratık değilim diyor :)) bence asıl komedi bu. bunu çözersen kendi soruna da cevap bulursun, grafik falan çizerek.

not: şahan fanı değilim.


paco de lucia
(19.10.20)
paco de lucia onların egosunu lego yapıp oynarım rahat ol sen. evet hala bekliyoruzzz.buyroooon.


bluewhale
(19.10.20)
yani blue arkadas tam olarak ne aradigini anlatamadin bencez "oznel" kelimesi bircok seyi aciklarz bunun icine tahsilinde girer, yetistigin ve şu an bulundugun ortam da girer, okudugun kitap dinledigin muzikte girer.. illa tam cevap istiyorsan "kultur" meselesi diyebiliriz..


alttaraf
(19.10.20)
Tamamen deneyimle alakalı. Tam olarak neden birine gülerken birine neden gülmeyiz.
Ego, aşağılamak veya kendini ifade etmek gibi nedenler dışsal nedenlerdir. Bunu sormuyorsunuz galiba.
İçsel olarak nedenini soruyorsunuz anladığım kadarıyla.
Mesela ben de Cem Yılmaz’a pek gülmem veya Ata Demirer’e bayılırım.
Oyuncunun/ senaristin anlatıklarının hayatımızda karşılığı vardır. Tam da bu yüzden. Eğer anlattığı hikayeyle benzer hiç bi deneyiminiz yoksa ne diyo la bu moduna geçiriyor insanı. Bu deneyim illa kendi yaşadığınız değil çevreden, arkadaşlardan, aileden birinde görmeniz yeterli.


coca cola
(20.10.20)
Yetiştiği çevre ve algı meselesi ile ilgili.
Mesela ben, varoşta yetiştiğim için gora’yı abartıldığı kadar komik bulmam ama kolpaçino’yu 5 guy Ritchie filmine değişmem. Ya da deep Turkish web in dava açılmadan önceki karakterlerine büyük kahkaha atardım. Bu iki film ve kanaldaki karakterlerin hepsini, karikatürize edilmemiş halde, günlük hayatta tanıyorum çünkü.


akp'nin ayristirici politikasinin urunu bence. bir taraf recep ivedik mi iykk derken diger taraf'da sirf inadina cem yilmaz mi iyk deme geregi duyuyor. karsi cenahi gomme telasi onyargiyi yaratiyor. yoksa kolpacino'da cem yilmaz'da cok komik.


buenosdias
(20.10.20)
(3)

Felsefe ile ilgili kitap(stoisizm)

Ben simdi bu marcus antonius,seneca nin birer kitabını okudum ama format özdeyişler yani biribirinden bağımsız kısa düşünceler gibiydi .sorum su bahsettiğim stoik felsefede yada yakın frekansta olup deneme tadında; bir düşünceyi uzun uzun irdeleyen(hikâye makale gibi) kitaplar nelerdir?
Ben simdi bu marcus antonius,seneca nin birer kitabını okudum ama format özdeyişler yani biribirinden bağımsız kısa düşünceler gibiydi .sorum su bahsettiğim stoik felsefede yada yakın frekansta olup deneme tadında; bir düşünceyi uzun uzun irdeleyen(hikâye makale gibi) kitaplar nelerdir?
bluewhale
(09.10.20)
marcus aurelius-düşünceler
epiktetos-düşünceler ve sohbetler


Fiyu
(09.10.20)
Yanlış yazmışım marcus aurelius olacak zaten. O yazdiklarin dedigim gibi kisa kisa ozdeyis formatinda, ben uzun uzadiya bir sorgulama denemw istiyorum, sanirim anlatamadim.


bluewhale
(09.10.20)
Ahmet arslan ilkçağ felsefesi serisinden ilgili cilde bakabilrisiniz.


ykyt
(09.10.20)
(6)

Hangi meslekler evden çalışma olacağına sahip?

Duyduğunuz bildiğiniz home office çalışan sektör ve meslekler hangileri?
Duyduğunuz bildiğiniz home office çalışan sektör ve meslekler hangileri?
bluewhale
(04.10.20)
yazılım. (aylardır evden çalışıyorum.)
grafik tasarım.
sosyal medya yönetimi/reklamcılığı
iş analistliği.
vs vs


haydudd
(04.10.20)
her türlü öğretme işi.


alperz
(04.10.20)
üretim ve hizmet sektörü hariç hemen hemen her sektör evden çalışabilir.

tabi günümüzde en büyük öncelik IT de, full remote çalışmaya hazırlık yapan şirketler var.


benaslinda
(04.10.20)
bütçe-raporlama/mali işler. mart ortasından beri evdeyim, ofise geri dönüş için kısa-uzun vadede herhangi bir planlama yok.

aslında gıda sektöründe üretim yapan bir fabrikada çalışıyorum fakat işim tamamen excel üzerinden olduğu için şirket networküne bağlanan bir laptop ve internet bağlantısı olduğu sürece evden ya da ofisten çalışmamın hiç bir farkı yok.


zikardo
(04.10.20)
11 mart'tan beri evden çalışıyorum.

sektör: dijital reklamcılık
meslek: veri analisti


makarnavodka
(04.10.20)
işe alımcılar da uzaktan çalışıyor, mülakatlar uzaktan genelde.


Bruce
(04.10.20)
(9)

Sosyal medya otoritenin işine yarayan bir afyon mu?

Şu ara ısrarla youtube da önüme çıkan jared Lanier in 10 arguments for deleting social media kitabını birazda youtube'un ısrarıyala okumuş bulundum.Herneyse başlıktaki argumanım bu adamın kitabından ileri geliyor intihal yapmış olmayayım, ben sadece mevzuyu turkiyeye uyarlıyacagim acaba gerçekten in
Şu ara ısrarla youtube da önüme çıkan jared Lanier in 10 arguments for deleting social media kitabını birazda youtube'un ısrarıyala okumuş bulundum.Herneyse başlıktaki argumanım bu adamın kitabından ileri geliyor intihal yapmış olmayayım, ben sadece mevzuyu turkiyeye uyarlıyacagim acaba gerçekten insanlar bitmek uzere olan hayat kalitelerini korumak adına birşeyler yapmayıp ekşisözlükte, twitterda ağlayarak günü geçiriyor ve rahatlıyorlar mı? toplu bir ağlama mastürbasyonu ve sonunda çöküş.. bu sosyal medyanın suçu olabilir mi?
bluewhale
(24.09.20)
Bunu ben de çok düşündüm ancak olay daha çok kişilerin kullanım amaçlarına bağlı olarak değişiyor. Etkili kullanıldığında aksine iktidar için büyük bir sorun teşkil edebilecek bir araç.

Bu biraz şuna benziyor aslında, diyelim birisi bir kişiyi çocukluktan itibaren alıp yetiştirdi. Ona neyin iyi neyin kötü olduğunu söyledi, ne yapması gerektiğini hep o söyledi. Çocuğun neyi istediğine ve ne olmak istediğine vs direkt olmasa da dolaylı olarak hep o sebep oldu. Sürekli manipüle etti o çocuğu yani. Sonra günün birinde bir şekilde bir kılıç görüldü ve kişi o kılıcın işlevini görür görmez anladi. Ancak çocuğu tekrar manipule edip kılıcı atıyorum ayna niyetine kullandı ya da evin baş köşesine süs niyetine asti. Böyle olunca çocuk da kilicin esas işlevini onlar sanıp ona göre kullanır.

İşte yukarıdaki örnekteki çocuğun yerine genel toplumu, o manipüle eden tarafin yerine iktidarı, kılıcın yerine de sosyal medyayı koyarsak bence günümüzün durumunu çok daha iyi anlayabiliriz.


Kesinlikle bu dediğine katılıyorum. Sosyal medya ilginç bir şekilde bizim arabesk dünyamıza entegre oldu, ağlama duvarına çevirdik bu dünyayı.


roket adam
(24.09.20)
Aslında tam anlatamamışta olabilirim birşeyleri değiştirebilecekken(misal yazar kasa atmak) sosyal medyada beğeni almak uğruna en ağlak,içli,edebi vs twitt/entry bende diyip o gece huzurla başımızı yastığa mı koyuyoruz acaba?


bluewhale
(24.09.20)
bahsettiğin kitabın e-book halini buldum. okuyup öyle yorum yapacağım.


İşte diyorum ya hocam olay onu kullanım biçimine göre değişiyor. Misal Türkiye örneğini verirsek eğer günümüzde sosyal medya olmasaydı gerçekten gündem olan konular gündem olacak mıydı?

Somut bir eylem ortaya çıkarmayı zorlaştırmasinin sebebi dediğim gibi bizim onu farklı şekilde kullanmamizla alakalı. Yani evet, dediğin çıkıp eylem yapma yerine birkaç şey yazma ile kişi tepki verdiğini sanabiliyor. Ancak bu sosyal medyanın suçu değil ki. Onu öyle kullanan ve onu normalleştiren bizlerin suçu. Sadece konuşmak isteyen insan eski dönemlerde de onu yapıyordu. Gidip kahvede konuşur, arkadaşları arasında konuşur kendini deşarj ederdi. Şimdi tek fark aynı adam gidip sosyal medyayı kullanıyor.

Sosyal medya şu an otoritenin gerçekten korktuğu bir olay esasen. Doğrudan kontrol edemedikleri için onu engelleme girişimlerinde bulunuyorlar sürekli.

Eski klasik medya ile kendi propagandalarını yapmak çok daha kolay onlar icin çünkü yayıncılar kısıtlı ve iletişim tek taraflı. Sosyal medya ise direkt çift taraflı bir iletişim olanağı sunuyor.


Bence sosyal medyanın çift taraflı iletişim imkanı sağladığı görüşü tamamen bir yanılgı. Bu sistemin içinde doğmuş bir mekanizma asla karşıt düşünce için tehlike arz etmez, ettiği anda tak fişini çekerler geçmişte olduğu gibi. Yani bir silah evet ama tamamen ideoloji çemberi içinde var olabilecek bir silah. Kısaca sosyal medya da devletin ideolojik bir aygıtı


olaylar olaylar
(24.09.20)
Çift taraflı iletişim olayı nasıl bir yanılgı olabiliyor orasını anlamadım. Eski medya kanalları ve siradan kişiler arasındaki ilişki sadece bir tarafın yayin yaptığı ötekinin ise sadece alıcı konumunda olduğu bir ilişkiydi. Yani sıradan bir vatandaş gidip muhabirlik yapamıyor, çevresinde meydana gelen bir olayı çok geniş çapta olacak biçimde başkalarına aktaramıyordu. Şimdi sosyal medya sayesinde hem tüm olaylardan haberdar olabiliyor hem de aynı şekilde başkalarını haberdar etme imkanı var.

Hani sosyal medyaya karşısındir eyvallah. Verilerin gizliliği, trafiğin izlenmesi, trafiğin kontrolü, kişilerle ilgili birçok veriye erişim imkanı, veri bombardımanı vs gibi konular üzerinden dezavantajlı taraflarından dem vurur o şekilde ilerlersin ona da eyvallah. Ancak "çift taraflı iletişim bir yanılgı", "işlerine gelmezse hemen kapatırlar" gibi argümanlar da çok yüzeysel ve klişe argümanlar.

Olay öyle bir noktaya ulaştı ki adamlar artık bunu kapatamiyor. Ellerinden geldiğince manipüle edip, kendi amaçları için kullanmaya çalışıyorlar. Yukarda saydığım senaryolar gibi birçok dezavantajlı tarafı var ki hepsi ile ilgili oturup sabaha kadar sohbet edilebilir ve tehlikelerinden konuşulur.

Yalnız bunlar medyayı bambaşka bir boyuta taşıdığı gerçeğini de değiştirmez.


Liberal bakış açısıyla bakarsak sosyal medya bir devrim zaten, işin teknik boyutu aldatıyor bizi. Herkesin her bilgiye ulaştığını düşünmesi insanları eylemde bulunma noktasında özgürlüğe ulaştırıyor gibi gözükebilir fakat ideolojik olarak pek de işe yaradığı söylenemez. Tüm iletişim araçlarının nasıl, ne amaçla doğduğunu düşünmek bile bu ideolojik aygıt kavramını açıklıyor zaten. TV neyse sosyal medya da odur. Kitleler sosyal medya ile uyutuluyor. Aksinin olduğunu pratik olarak henüz görmedik. Filmini izledik o ayrı.

youtu.be


olaylar olaylar
(25.09.20)
Abi ilk kahve İstanbul'da kuruldu millet kahvede siyaset konuştu gıybet yaptı.

Aynı konsept Londra'da kuruldu adamlar ticaret konuştu. Borsaya çevirdiler ortamı .
Durum biraz bu. İşi gücü hava atmak olan insan hava atacak . Siyaset olan insan siyaset yapacak. İnternet olmasa da insanlar farklı olmazdı .


ycaycayca
(25.09.20)
(1)

Jose saramago dan bir alinti soruyorum

Kotu kader diye birsey yoktur. 21. yuzyil vardir. Ve bu yuzyil,yavrucugum bir kelebegi bile intihar ettirebilirYukaridaki soz hangi kitabindan?
Kotu kader diye birsey yoktur. 21. yuzyil vardir. Ve bu yuzyil,yavrucugum bir kelebegi bile intihar ettirebilir

Yukaridaki soz hangi kitabindan?
bluewhale
(17.09.20)
filin yolculuğu.


tabirimekruh
(17.09.20)
(3)

Crossover isimli şirketi bilen..

Merhaba bu it şirketi piyasadaki diğer şirketlere göre oldukça yüksek ücretler teklif ettiği için dikkatimi çekti bilgisi olan var mı?
Merhaba bu it şirketi piyasadaki diğer şirketlere göre oldukça yüksek ücretler teklif ettiği için dikkatimi çekti bilgisi olan var mı?
bluewhale
(11.09.20)
Ben biliyorum, spesifik bir sorunuz varsa cevaplayayım.


Hocam selamlar, ben de mulakat surecine baslamistim. Glassdoor'da, Quora'da okudugum kadariyla cok rahat sartlar altında calismiyorsunuz. Is garantiniz yok, x sayida calisan icin 2x kisiyi ise alıp yarisini kovuyorlar, hasta oldugunuzda izin alamiyorsunuz ve gunde 8 saat bilfiil bilgisayar basinda olmaniz gerekiyor, isleri bitirmek icin haftasonlari ve aksamlari da calisiyorum gibi seyler yazilip cizilmis.

Parasi guzel, remote olmasi cok guzel ama cekilecek derde degmez gibi.


Acream
(11.09.20)
burada çalışan bir tanıdığım var. dendiği gibi döviz ile çok iyi paralar kazanıyorlar. ancak iş koşulları çok ağır. her an pc karşısında ne yaptığınız, kaç dakika aktif çalıştığınız, iş durumunuzun süreci gibi her şeyden anlık haberdarlar. hiçbir sosyal hakkınız için bir şeyleri yok. yalnızca bahsedilen ücreti veriyorlar. bu şirket zaten aracı. yurtdışındaki iş yerlerine "ucuza" çalışan ayarlıyorlar. o yüzden iş garantiniz vs hiçbiri yok. ha derseniz ki yurtdışına remote çalışmak istiyorum hem de network geliştiririm gibi düşünüyorsanız başlangıç için iyi olabilir.


siyahliadam
(11.09.20)
(3)

Plak nereden satılır?

selamlar, elimde sistemi satmadan önceden kalan 3 adet plağım var. esnafın değil de alıcıların rağbet ettiği hangi platformdan satabilirim?
selamlar, elimde sistemi satmadan önceden kalan 3 adet plağım var. esnafın değil de alıcıların rağbet ettiği hangi platformdan satabilirim?
bluewhale
(03.09.20)
burası, letgo, facebook plak pazarı hatta bu grupta mezat da yapılıyor


kablelvuku
(03.09.20)
Facebook plak pazarı grubundan satabilirsiniz. İlgimi çekerse ben de alabilirim bu arada. Bana gönderebilir misiniz?


teutonic-terror
(03.09.20)
ben de bakabilirim.


(9)

Online satranc

Online Satranc oynamak icin ne tercih ediyorsunuz ve neden? Thx
Online Satranc oynamak icin ne tercih ediyorsunuz ve neden? Thx
bluewhale
(25.08.20)
flyordie
renkler, sesler, site kullanim acisindan harika, 10 yil oldu galiba benim orda, cizgisini hic bozmadi


Lichess. İlk başta sistemi çözmek için kardeşim göstermişti. Kullanışlı geliyor. Belki de başka uygulama denemediğim için de olabilir.

Edit: Şimdi aklıma geldi, güzel bir özelliği daha var, uygulamayı indirip profil oluşturduktan sonra uygulama sizi 1500 puandan başlatıyor. Oynamaya başladıktan sonra yendiğini/yenildiğiniz oyunlar derecesinde bu puan yükselip düşüyor. Ama sonrasında uygulama, tamam bu kullanıcının seviyesi atiyorum 600 civarındadir diye kodluyor. Ve yeni oyunlarinizda genelde sizin puaniniza yakın kişiler karşınıza çıkarıyor. Tabii yendikçe puanınız ve karşılaştığınız rakiplerin puanları yükseliyor.


Amaranta ursula
(25.08.20)
chess.com kullaniyorum arayuzu cok guzel

ios icin uygulamasi da var. android de vardir herhalde essek degilseler yapmislardir

www.chess.com


exlibris
(25.08.20)
Plato diye bir mobil uygulama var. İçinde envai çeşit oyun var satranç da dahil. Online olarak oynuyorsun, sıralamaya da giriyorsun istersen.


havadakarada
(25.08.20)
Ben LiChess kullaniyorum.


invictae
(25.08.20)
Nedeni de varmis:d hem tek basina oynanabiliyor hem de telefon ekranini direkt tahta olarak kullandiriyor. 2 arkadas karsi karsiya oturup bormal satranc tahtasinda oynar gibi ayni ekrandan oynuyorsunuz. Onu seviyorum.


invictae
(25.08.20)
Lichess. Pratik, tum site/uygulama ozellikleri bedava ve online oyuncu sayisi cok fazla.

Cok iddiali degilim. 5+3 oynamak isteyen kullanici adini mesaj atabilir.


Kirmizibavul
(25.08.20)
Lichees reklamsız, arayüzü çok güzel. Yeni kullanıcılar için öğrenme ve alıştırma ayrıca bulmaca özellikleri var. Oyunların analiz bölümünde ustaların ve yüksek puanlıların yaptığı oyunları görüntüleyip hamle karşılaştırması yapılabiliyor. Yayıncıları grupları komuniteleri var. Tavsiye ederim.


Ufuk
(25.08.20)
Lichess +1
tv'sinden dolayı.


halanne
(25.08.20)
(3)

Şampanya/şarap mayası

Merhabalar piyasada turbo diye satılan hızlı fermente eden ürünlerden almak istiyorum, elma şarabı yapacağım.Acaba sadece bu maya, şeker ve elma suyu yeterli olur mu yoksa piyasada maya besini diye geçen ürünler de gerekli mi?
Merhabalar piyasada turbo diye satılan hızlı fermente eden ürünlerden almak istiyorum, elma şarabı yapacağım.Acaba sadece bu maya, şeker ve elma suyu yeterli olur mu yoksa piyasada maya besini diye geçen ürünler de gerekli mi?
bluewhale
(18.08.20)
hazır elma suyundan yapacaksan şarap mayası yeterli olur.
maya besini fermantasyonu hızlandırmak bakterileri hızlı çalıştırmak içindir.
+ zamandan kazanırsırız.
kendin elmayı püre haline getirip yapacaksan ekstra maya kullanmana gerek yok. elmanın üzerindeki bakteriler kendi işlerini görür.


ankarakecisi
(18.08.20)
Standart maya da iş görür.


conta
(18.08.20)
fermantasyona dışardan maya eklemek metil alkol riski falan doğurmaz değil mi? bu turbo denilen maya 5 gunde yüzde 20 ye kadar alkol çıkarabiliyormuş, o yüzden kullanmak istiyorum.


bluewhale
(18.08.20)
(4)

Reklamsız malum ortam tavsiyeleri

Evet arkadaşlar şu pandemic döneminde her yekinden reklam pop up fışkırmayan sitelerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyorum. mesaj yoluyla dahi olsa önerilere açığım.
Evet arkadaşlar şu pandemic döneminde her yekinden reklam pop up fışkırmayan sitelerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyorum. mesaj yoluyla dahi olsa önerilere açığım.
bluewhale
(29.07.20)
Dizi mi porno mu ?


fezagezgini_4
(29.07.20)
film/sinema.


bluewhale
(29.07.20)
Stremio


IncredibleMau
(29.07.20)
Stremio +1


awareim
(30.07.20)
(5)

Amerikaya acilmak(mission mursel)

Hani yapacagimdan degilde :), tlc deki mursel gibi amerikadan bir iliski yakalamak icin hangi kanaldan yurumeli? Cunku sosyal medya degisiyor, myspace, friendfinder, Facebook, insta derken hepsi demode oldu yavas yavas.Not: akademik calisma icin lazim dermisim.
Hani yapacagimdan degilde :), tlc deki mursel gibi amerikadan bir iliski yakalamak icin hangi kanaldan yurumeli? Cunku sosyal medya degisiyor, myspace, friendfinder, Facebook, insta derken hepsi demode oldu yavas yavas.

Not: akademik calisma icin lazim dermisim.
bluewhale
(12.07.20)
Okcupid hesabı aç, location i bir Amerikan eyaleti olarak ayarla. Çok düşük bir ihtimal ama bir Mürsel olmak kolay değil.


Location i da öyle New York, Los Angeles falan yapma tabii, Texas, Minnesota, Alaska falan yap. Orta alt sınıf tipleri tavlayabilirsin bu şekilde ancak.


abd'de facebook hala yaygın.


antikadimag
(12.07.20)
epistemic + 1

Nette cocuk sahibi olmak / aile kurmak isteyenlerin cesitli yerlerde gruplari var. Bunlarin personals tarzi kisimlarina bak.

Not: Bu sekilde bulacagin insanlar genelde hafif sikintili cikacaklardir. Ben cok spesifik bir ilgi alanimin +18 sitesinde Californiali biriyle tanismistim ama sonra kadin zir deli cikti. Ucuz kurtarmisim.


cleric
(14.07.20)
hakikaten bende merak ediyorum bu olayı. new yorkta evlilik ajansları olduğunu duymuştum doğru mu bu ? dominikliler falan var demişlerdi.:))


(3)

bir hobi olarak video editing

hobi olarak başlamak istiyorum ama kendi videolarım yok, ben başka videoları yapıp öyle uğraşmak istiyorum. tavsiyelere, önerilere ve paylaşacağınız deneyimlere açığım.
hobi olarak başlamak istiyorum ama kendi videolarım yok, ben başka videoları yapıp öyle uğraşmak istiyorum. tavsiyelere, önerilere ve paylaşacağınız deneyimlere açığım.
bluewhale
(07.07.20)
kolaydan zora git.

1. mantıki anlamak icin telefondan basit uygulamaları karistir.
2. sonra pcde daha basit programlari karistir.
3. bu surecte timeline, animasyon, paneller, terminoloji vs ogren.
4. premiere basla
5. after effectse gec


buenosdias
(07.07.20)
bol bol tutorial izleyip, izlenilen video'lardan akilda kalanlari uygulama testi yararli olabilir.

telefondansa, direkt pc'de premiere/final cut benzeri bir programi kavramaya calisin, eliniz & gozunuz alisir bir yandan.


ateistanbul
(07.07.20)
Teaser ile başla fragman falan yapa yapa kendini gelistirirsin


all girls dream
(07.07.20)
(10)

kiralık evde pazarlık payı olur mu?

selamlar kiralık konusunda çok deneyim sahibi değilim, emlakçı ilanlarında genelde pazarlık payı oluyor mu? deneyimleriniz nelerdir?not: site içi
selamlar kiralık konusunda çok deneyim sahibi değilim, emlakçı ilanlarında genelde pazarlık payı oluyor mu? deneyimleriniz nelerdir?

not: site içi
bluewhale
(20.06.20)
Olabilir şansını dene .


dunyatuhaf
(20.06.20)
pazarlıksız limon alınmıyor :)

cevap: olur en kötü 75 lira kırarsın. küsürat varsa onu kır. tam sayı ise bir küsürat belirler.

örn: 780 ise 700 de.

örn: 1000 925 de


helenart
(20.06.20)
Kesinlikle yap


retarder
(20.06.20)
olur tabii.
küsuratı kır +1

ayrıca "kirayı x yapalım, y aylık kirayı peşin vereyim" gibi yöntemler de işe yarıyor.


blatta hiberna
(20.06.20)
Olur.
Biz oturduğumuz sene için alamamıştık ama sonraki sene icin almıştık : d


elorelia
(20.06.20)
oluyor. pazarlık sünnettir


fezagezgini
(20.06.20)
Pazarlık tabii ki olur. Ama bir arkadaşın dediği gibi 1000 liraya 925 teklif etse birisi ben o adama ev mev vermem. 25li 75li rakam teklif eden adam ufakçıdır. 900 desin diyecekse de 925 ne?


Kahir ekseriyet
(20.06.20)
oluyor ben 100 lira indirmiştim fiyatı


nahtoderfahrung
(20.06.20)
Kira ne kadar ne kadar muhit neresi ne kadar kirayı kıracağını söyleyelim. Hatta bırak kirayı kırdırmayı şimdiden gelecek sene ki zammı da konuş herkes bunu atlıyor bir sene sonra Efe TÜFE bir çakıyorlar kiraya karalar bağlarsın :))


monkey
(20.06.20)
kira + emlakçı parasında pazarlık ettim. emlakçıdan %50 indirdim, kiradan 100 lira . kimse kimseye 4 fotoğraf çekti diye 2000 lira vermez, vermesin de zaten.


x571
(20.06.20)
(2)

iki haftalık internet

selamlar iki hafta internet bağlı olmayan bir evde kalacağım, geçici çözüm ne olabilir. not: telefonumda sadece 4gb limitim var, ve film youtube videoları vs izlemek istiyorum.
selamlar iki hafta internet bağlı olmayan bir evde kalacağım, geçici çözüm ne olabilir. not: telefonumda sadece 4gb limitim var, ve film youtube videoları vs izlemek istiyorum.
bluewhale
(13.06.20)
2 hafta için makulu telefona ek pakettir. youtube için, turkcellde youtube ek paketi var. vodafoneda bu skala biraz daha geniş diye biliyorum sosyal medyalar için vs. ama pc ile paylaştığınızda faydalanamıyorsunuz galiba araştırmak lazım.


fezagezgini
(13.06.20)
Ben aynı durumda aylık ek paketler alıyorum. Vodafone'da bi ara 15gb 15tl idi. Şimdi 15gb 29tl sanırım. Bide youtube'da sınırsız olan paketler oluyor. Günde 1gb falan anca gidiyor bende. Netflix youtube kullanımına rağmen.


the coon
(13.06.20)
(9)

4x2 aracı hafiften offroad yapmak

simdi aynı model iki araç var diyelim 4x4 olanı 4x2 olanının iki katı fiyata satılıyor, acaba 4 x 2 yi yükseltip arazi lastiği takarsak, hatta dahada abartıp önüne vinç falan takılsa, çok hardcore olmasada dagda bayırda gezebilir miyiz?
simdi aynı model iki araç var diyelim 4x4 olanı 4x2 olanının iki katı fiyata satılıyor, acaba 4 x 2 yi yükseltip arazi lastiği takarsak, hatta dahada abartıp önüne vinç falan takılsa, çok hardcore olmasada dagda bayırda gezebilir miyiz?
bluewhale
(28.04.20)
parkur ornegi yok suan kafamda ama şöyle dusun; çok fazla insanın gelemedigi yada bilmediği, dağ başı diye tabir edilen yerlerde kamp yapacağım. olay bu.


bluewhale
(28.04.20)
Yol olan yerlerde ilk engele kadar gidersin.gezersin etrafı guzelce ama bir gun gecer ulan buradan dersin ama gecmez dahası geriyede gelmez.işte o zaman gokyuzune bakar kalırsın.jandarmayı ara,koyluyu ara,traktör bulmaya çalış.kayık işinde keyifçi kayığı deriz,sakin suda kıyıdan 100-200 metre gider uzanıp balık tutarsın,onun gibi işte keyifçi olur.temiz tepeye sürer çıkarsın.

Olmaz mı olur tabi bir yerden başlamak lazım.


duptıs
(28.04.20)
duptıs geçmezse de önüne vinç koyayım diyorum, hani en kotu ihtimalde onunla kurtarırım :)


bluewhale
(28.04.20)
arkadan itisli (ya da cekisli) araclar ile lastik takarak araziye girmen zor, 4x4 sart onu da 4x4'e cevirmen pek olasi degil astari yuzunden pahaliya gelir. onden cekisli bir aracin cikabilecegi camura bile girmeni tavsiye etmem, batman olasi.


cooperr
(28.04.20)
Bunu diyeceğini biliyordum,onunla alakalı bir şeylerde yazmıştım ama göndermeden sildim.

Ekonomine göre veya o kadarda değer mi ya mantığıyla 4*2 ye giriyorsan muhtemelen o vinçte aynı mantıkla alınacaktır.öyle oluncada o vinç o arabayı çekmez,çekmeye çalışır,elinden geleni yapar ama allah korusun gerilip kopar giyotin gibi çalışır.vinçle beraber ağırlık örtüsü falanda edinmen lazım.

Dediğim gibi keyifçi piknikçi modunda bir başla gerisi gelir.bayağıdır program eklemiyor ama youtube da izciteam okan tuzun videolarını seyret.karantina günlerinde keyifli olur hem de okan teknik anlamda çok iyi anlatır.

Bana sorarsan asla güçlü olmayan bir motor,iyi lastikler ve gerekli teçhizat olmadan araziye çıkmam,geceyi arazide geçirmem.ben bunun için 3.0 dizel bir araç kullanıyorum.bundan önceki aracımda 5.9 benzinliydi.kesin iri diş çamur lastiklerini takarım.gece arazide kaldığım için webasto kullanıyorum,arka koltukları yatırıp yatak koyuyorum içerisine iki kişi rahat rahat uyuyor.

Senin anlatımından anladığım bir pick up düşünüyorsun.pick uplar hafif dengesiz araçlardır.ani virajlarda,eğimli zeminde yatma ihtimali vardır.eğer öyleyse modeli düşür ama 4*4 olanını al derim.


duptıs
(28.04.20)
duptıs düşündüğüm araç transporter t4, olay donanımhaberforuma dönmesin diye marka model uzerinden yürümedim :) arkasini karavan gibi kullanmak istiyorum, o yüzden bunu tercih ettim yoksa bir lada nisa alıp çatısına çadır yaptırabilirim ama sevmiyorum, çadırı konforsuz oluyor.


bluewhale
(28.04.20)
üğpoıuy :) ya ne sandıydın chevy van mı alayım, açıkçası bu sınıfta başka alternatif aklama gelmiyor, hafif arazide gidebilecek panelvan karavandan bahsediyoruz hatırlatırım yoksa truck, pick up, suv vs alternatifler var, ayrıca t4 synchro yu (4motion) bir arat googledan.


bluewhale
(28.04.20)
Hocam transporterla bu iş olmaz.karavan olur o.makul yerlerde takılırsın.hiç bir şekilde suya,çamura,kara vs girmeyi düşünme bile patinajı ustası olursun.zaten bu arkadaşların arka kısım boş olduğu için tırmanmakta ve tutunma problemleri vardır..boyle bir hevesin varsa kesinlikle 4 çeker bir jip almalısın


duptıs
(30.04.20)
bizim sanayide bir arkadaş var.

adamın özelliği zengin olması, iki üç ayrı dükkanı, parçacısı + ömrü boyunca satıp satıp yese bile bitiremeyeceği kadar arazisi var.

neyse, bu adam offroad manyağı tamam mı, kendi arabalarını yapmaktan tut, mevcut arabalarla offroad yapmaya kadar bin çeşit şeyler uğraşıyor.

neyse, abi ne ladası kaldı, ne range - land rover, ne wrangler, neler neler, bin çeşit arabayla offroad yaptı, hep yurtdışından ordan burdan özel amortisörler, takımlar ıvırlar zıvırlar. adamın parçalamadığı / bozmadığı araba olmadı.

benim arkadaş bunun yanında çalışıyordu, range rover'ı toplattı buna 1 hafta uğraştı kızan, arabanın da motor valan büyük 4500 mü 5000cc mi çok eski de değil, bayağı güzel bişey, neyse bizimki zar zor topladı. akşamı sanayide gezerken bi baktık, adam boş arazinin tekine moloz, toprak falan dökmüşler, onlara inip inip çıkıyor, ertesi gün bi geldi ön takım gitmiş hahahah

bu vatandaşın bozmadığı ne araba kaldı, ne aksı kald,ı ne arka ön takım, ne de motor şanzıman.

yani bu offroad olayı sana anca görüntüde iş yapar. araziye girdiğin an, hele hafiften zorlu bir araziyse, piyasada offroad, 4x4 diye satılan fabrika çıkışlı araçların alayının orasının burasının patlayacağına emin ol.

ikincisi yüksek lastik, dişli lastik, öne ağırlık, al işte ön takımın anasını ağlattın, rot balansı bozdun, vibrasyona sebep oldun, uzun vadede zarar yazar.

aç bak dakar yarışlarının eski senelerini izle, ne arabaların nereleri çatlıyo patlıyo kırılıyo.

çok meraklıysan al bi 4x4 lada takıl onla, hem ucuz hem nispeten her tarafı manuel olduğu için arıza vermesi zor. patlar çatlarsa da şahin parasına yaptırırsın hahaha


(6)

corona sonrası evden çalışma dönüşümü

şirketler temelli olarak boyle bir döşüme gidebilirler mi? özellikle istanbul gibi bir şehirde bu şekilde daha insanca yaşamak mümkün olmaz mı?
şirketler temelli olarak boyle bir döşüme gidebilirler mi? özellikle istanbul gibi bir şehirde bu şekilde daha insanca yaşamak mümkün olmaz mı?
bluewhale
(22.04.20)
Üretim sektöründe nasıl mümkün olacak bu?


kablelvuku
(22.04.20)
keşke olsa ama türk insanın zihniyeti hiç değişmiyor. bir aydan fazla süredir evden çalışıyorum. günde 654646 kez görüntülü toplantı yapıyoruz. Yöneticim haber vermeden görüntülü arama hakkını (genellikle mesai saatleri dışında) kendinde görüyor. Evden çalıştığımız için çalışma saatleri de esnedi, akşamın bir köründe alakasız bişey isteme hakkını da kendinde görüyor.

Sanki çalışmıyormuşuz gibi sürekli bir kontrol durumu var ki, yapmamız gereken işler ortada çalışmasak o işler yürümeyecek zaten. Bu kafa yapısıyla zor diyorum.


tuborg yesili
(22.04.20)
bizde işleyiş ve bu tür değişimler anladığım kadarıyla hep yukarıdan, tepeden arz ediliyor. yani patronun, işverenin bunun hesabını yapıp firma ve kendisi için faydalı&kârlı olduğuna kanaat getirmesi şart.

Mesai kavramı iş hukukunun esas konularından biri ve öyle veya böyle işe gidip gelinen sistemde açık-seçik-yerleşik bir düzeni var. Evden çalışmaya geçildiğinde saat ve iş kavramının yeniden ele alınması gerekebilir.


sürekli bir kontrol durumu var +1
ben şu an dönüşümlü çalışıyorum mesela.


aynenbencede
(22.04.20)
cesitli araclarla insanlarin ne kadar calisip calismadigini anlamak mumkun. ille de surekli sormaya gerek yok.

bu sabah bir webinar'a katilmistim, olcum yaptiklarini soyleyen kisiler bt'de 3-4 puanlik verimlilik artisindan bahsettiler. bizim sirkette de en ust yonetim daha once cekimser baktiklari uzaktan calismaya artik daha sicak baktiklarini belirtti. normalde haftada bir evden calisiyorduk, 2-3 olma ihtimali olabilir ilerde.

benim de ciktilarim daha cok bu surecte ama evden cikamamaktan biktim. ofiste olsam asagi inerim bir seyler yaparim. evdeyken durup dururken disari cikip bi volta atayim denmiyor. haftada 1-2 evde olmak iyi ama her gun evden calismayi bir calisan olarak ben istemezdim.


fakyoras
(22.04.20)
Yurtdisi; zaten haftada 1-2 gun evden calisiyorduk. O yuzden acayip bir fark olmadi ki hala cogu kisi 4 dedimi bilgisayari kapatiyor (ben turk oldugumdan mi nedir saat vs umursamiyorum).

Burada yoneticilere is dusuyor. Eger yonetici yasalar/sendika gereği aksam 7de senden is istemeye ya da haftasonu bir şeyler istemeye korkarsa, evet güzel.
Yok, zaten mesai vermiyorlar bir de üstüne saat kavrami kayboldu, sikayet edecek yer de yok denilecekse, çalışan icin daha iyi degil.

Ornek; yurtdisi calismaya basladim, calisan izinde ama önemli bir konu var. Beni arayabilirsin dediydi, arayacaktim. Bu sirada beyaz yaka sendika temsilcisi (ben de yeniyim) simdi ararsan ve seni sikayet ederse basin belaya girer, izindeki adami aramak ciddi sikinti dediydi.

Turkiye'yim, çalışan yakinini kaybetti izinde. Bir konu var, mudur ara sor diyor, ariyorum. Adam lan cenaze evindeyiz ne raporu diyor.

Neyse iste kısacası ikinci ornek gibi olacaksa evden calismak calisan icin uygun degil çünkü sinirlar ortadan kalkacak.


logisticsmanager
(22.04.20)
(5)

KYK yurdunda karantina deneyimi yaşayan var mı?

y.dışından gelip 14 günlük yurt karantinası deneyimi yaşayan var mı? ortam güvenilir mi? tek kişi mi kalınıyor?
y.dışından gelip 14 günlük yurt karantinası deneyimi yaşayan var mı? ortam güvenilir mi? tek kişi mi kalınıyor?
bluewhale
(15.04.20)
youtube'da erasmustan gelen bir öğrenci çekmişti, oradan izledim. tek kişi kalıyorlar, o meşhur beyaz giysiyle yemek dağıtıyorlar.


anarsika
(15.04.20)
teşekkürler, adı nedir kanalının?


bluewhale
(15.04.20)
youtu.be


austra
(15.04.20)
ben bıldıklerımı yazayım.
tek kişi.
yemekler, ihtiyaç olan herşey catring firmasından geliyor.
kaçmak mümkün değilmiş her katta görevliler (polis galiba) varmış.
odadan çıkmak yok.
doğum günün varsa polis memuru pasta getiriyor.
doktor da varmış.


durgunfoton
(15.04.20)
Kardeşim Antep te kaldı , bakım çok iyiydi .


dunyatuhaf
(15.04.20)
(2)

Yurtdisidan tr ye ucus kaldi mi?

Yada avrupadan ucuslar ne zaman acilacak?
Yada avrupadan ucuslar ne zaman acilacak?
bluewhale
(01.04.20)
hayır yasaklı.
sadece tr'den dışarı uçuşlar yapılabiliyor onun da belli şartları var. uçan firma yok mesela bu aralar. zaten tr vatandaşıysanız tr den kalkacak uçağa binemezsiniz.

eğer dışarıda kaldıysanız:
tr vatandaşıysanız devlet eliyle getiriyorlar ve karantinaya alıyorlar. ama sadece turist ve öğrencileri. muhtemelen bu ay da 1-2 uçuş düzenlenir talep olursa.


ozdek
(01.04.20)
Belavia var. İran’dan boş gelip dolu dönenler var. Qatar Airways ve Iraqi var. Bunlardan katar galiba sadece dolu geliyor. Türkleri getirmek için.


catch the arrow
(01.04.20)
(5)

this war of mine tarsi oyun tavsiyesi

özelikle nu oyunu yazdım birincisi çok basit ama hoş bir oynanışa sahip ikincisi şu günlerin psikolojisine uyan bir konusu var. buna benzer tavsiyelerinize acigim "platform: mac yada android tablet"
özelikle nu oyunu yazdım birincisi çok basit ama hoş bir oynanışa sahip ikincisi şu günlerin psikolojisine uyan bir konusu var. buna benzer tavsiyelerinize acigim "platform: mac yada android tablet"
bluewhale
(26.03.20)
frostpunk var şehir bazlı bir hayatta kalma oyunu


freebird5406_2
(26.03.20)
beholder


Hayatta kalma değil ama Machinarium'u bir deneyin derim. Çok güzel tasarlanmış, tatlı, keyifli bir oyundur. Demosunu machinarium.net adresinden deneyebilirsiniz, tablet versiyonu da bulunmaktadır.


burka
(26.03.20)
tavsiye edilenler oyunlar dışında ilk aklıma gelen : inside.


mimetorg
(26.03.20)
(2)

Bir entry okudum hayatım değişti..

tabi hayatım değişti abartı ama boyle baslıklar vardır ya sözlükte bir film izledim hayatım değişti, bir kitap okudum hayatım değişti vs, sizin de vardır eminim ekşisozluk'te çok etkilendiğinizi favorilere ekleyip tekrar tekrar okuduğunuz entariler. paylaşalım lütfen.Hatta belki abartı olacak ama mo
tabi hayatım değişti abartı ama boyle baslıklar vardır ya sözlükte bir film izledim hayatım değişti, bir kitap okudum hayatım değişti vs, sizin de vardır eminim ekşisozluk'te çok etkilendiğinizi favorilere ekleyip tekrar tekrar okuduğunuz entariler. paylaşalım lütfen.Hatta belki abartı olacak ama moderatorlerden ricam bir sure üstte kalırsa güzel bir database oluşturabiliriz.
bluewhale
(05.03.20)
(2)

kendi kendine yazılım öğrenip, iş bulmak

misal web development alanında html javascript ögrenilse verimli bir sekilde iş yapabilinecek duzeye gelinebilir mi? iş bulma konusunda sorun yasanir mi?Bir de şu son zamanların populer dili python kafami kurcalıyor: herkes kariyer imkanlarinin çoklugundan bahsediyor fakat, iş ilanlarinda istatist
misal web development alanında html javascript ögrenilse verimli bir sekilde iş yapabilinecek duzeye gelinebilir mi?
iş bulma konusunda sorun yasanir mi?
Bir de şu son zamanların populer dili python kafami kurcalıyor: herkes kariyer imkanlarinin çoklugundan bahsediyor fakat, iş ilanlarinda istatistik gibi alanlarda master yada phd yapmış olmak gibi sartlar istiyorlar,yani bu yazilim dilini bilmek sadece kucuk bir etken, bu durumda insanlara python ogren kariyer yap demek biraz sacma degil mi?
bluewhale
(04.02.20)
Bir yazılım dilini iyi seviyede öğrenmek ilk adımınız. Eğer eğitim alanınız bu değilse, bir şeyler yapabildiğinizi kanıtlamak için örnek bir proje hazırlamanızı öneririm. Alanınız buysa iyi bir programcı olduktan sonra iş bulmakta çok zorluk yaşanmıyor.

Ek olarak; iyi bir programcı olmak elbette yalnızca programlama dili öğrenmek değildir. Fakat bu adımı gerçekleştirdikten sonra iş hayatına girip diğer gereklilikleri çalışırken de tamamlayabilirsiniz.


alaimisema
(05.02.20)
yazılım öğrenmek tek başına pek bir fayda sağlamayabilir (sektöre göre değişir elbet), ancak misalen html javascript öğrendikten sonra kullanabilirlik, erişebilirlik vb. konularda kendini geliştirirsen aranan adamlardan olabilirsin, tek başına python öğrenirsen anca kendine oyun yazarsın falan ama bu bilgiyi yukarıda da belirttiğin gibi farklı disiplinlerle birleştirirsen aranan adam olursun.

yani saçma değil. bu senin hayatınla ne yapmak istediğin ile ilgili, biz bunu bilemeyiz, senin hayatın senin sorumluluğun.

Edit: istatistik mezunu arıyorlar ama yazılım bilmesini de istiyorlar, çünkü kişiden bu iki bilgiyi birleştirerek sorunları çözmesini bekliyorlar. motor üreten mühendisin biraz malzeme bilgisine sahip olmasını beklemek ile aynı şey, evet motor tasarlarsın da plastikten mi yapacaksın motoru.


selam
(05.02.20)
(8)

sap erp programlarini öğrenmek

bazi iş ilanlarinda karsima cikiyor, acaba bu yazilimlari ögrenmek fayda saglar mi? farkli modulleri var sanırım nasıl oluyor bilen var mı? yada iş hayatında işe yarayabilecek baska programlar nelerdir?
bazi iş ilanlarinda karsima cikiyor, acaba bu yazilimlari ögrenmek fayda saglar mi? farkli modulleri var sanırım nasıl oluyor bilen var mı? yada iş hayatında işe yarayabilecek baska programlar nelerdir?
bluewhale
(02.02.20)
Evde öğrenmek zor. Ama videosunu izlemek ve online kiralık sistemlerde deneme yapmak cv ye yazmak iyi olur


seyyar satıcı
(02.02.20)
Meslek nedir bilmiyorum ama tableau powerbi qlikview öğrenmek daha kolay iş imkanı daha çok


seyyar satıcı
(02.02.20)
ben sap danışmanıyım, bu yazılımı öğrenmek kolay değil, aktif kullanıyor olmanız gerekli.


nahtoderfahrung
(02.02.20)
sap'ı iş sırasında kullanmadığın sürece öğrenemezsin. python'da kod yazmak gibi bir şey değil.


kullanici olarak mi yoksa danismani olacak sekilde mi ogrenmek istiyorsunuz oncelikle buna karar verin. danismanlik icin kendi kendinize ogrenemezsiniz.
kullanicilik icin de bir takim videolardan siparis acma, raporlama, mal giris/cikisi gibi seylerin mantigini cozebilirsiniz ama tam anlamiyla bir ogrenme saglamaz.


65 derece
(03.02.20)
evde çalışarak öğrenebileceğiniz bir şey değil.

sap öğrenmeniz yeterli.

çünkü sap>diğer tüm erpler.


kablelvuku
(03.02.20)
konsept olarak anlamanız iyi olur
anca kevde öğrenmek çok mümkün değil

genel işleyişi, hangi konuda kime danışmak gerekli, modüller genel olarak neye hizmet ediyor vs gibi


superb
(03.02.20)
peki sap firmasinin kendi verdigi sertifikalar da mi bir ise yaramaz? tamam ogrendik diyemeyiz belki ama en azindan ilgimiz oldugunu gostermez mi?


baldur2
(03.02.20)
(3)

ekşi duyuru'nun ingilizce versiyonu var mı?

Merhabalar, yani tam olarak ekşi duyurunun ingilizcesi degil ama bu tarzda soru sorabileceginiz veya derdimiz paylasabilecegimiz vs bir dayanışma platformu var mı?
Merhabalar, yani tam olarak ekşi duyurunun ingilizcesi degil ama bu tarzda soru sorabileceginiz veya derdimiz paylasabilecegimiz vs bir dayanışma platformu var mı?
bluewhale
(08.11.19)
bu işin tillahı stackexchange, soruna uygun kanalı bulup sorabilirsin.

bir iki örnek vermek gerekirse,

mesela şu kıza nasıl açılabilirim soruları için buraya,

interpersonal.stackexchange.com

patron paramı vermiyor, yöneticim beni sıkıştırıyor gibi sorular,

workplace.stackexchange.com


bir de quora var benzer,

www.quora.com


aziz dostum jack
(08.11.19)
quora


edgenabby
(08.11.19)
reddit'de de uygun sub-redditler vardır bu konuda.


necron
(08.11.19)
(1)

istanbul havalimanı xray de unutulan telefon

merhaba arkadaslar yabanci bir arkadasım hollandaya gelirken istanbulda aktarma yapmıs ve telefonunu xrayde bırakmıs, guvenlik gumruge vermiş. bu telefonu bir sekilde hollandaya gondermek mumkun mu dhl kurye falan elden alıp y.dısına teslim eder mi?
merhaba arkadaslar yabanci bir arkadasım hollandaya gelirken istanbulda aktarma yapmıs ve telefonunu xrayde bırakmıs, guvenlik gumruge vermiş. bu telefonu bir sekilde hollandaya gondermek mumkun mu dhl kurye falan elden alıp y.dısına teslim eder mi?
bluewhale
(18.10.19)
kimse uğraşmaz sanmıyorum, ama eğer bir yakınınız falan teslim alırsa o alıp kargo yapar.


reanarchy
(18.10.19)
(1)

İlaçtan anlayan " Dynexan"

Merhaba arkadaslar, yurtdisinda yasiyorum 8-10 gundur diş etimde sislik vardı herhangi bir yara acı sızı yada çuruk yok ama dişimin ust kısmı sisik durumda. eczaciya gidip derdimi anlattım ve bana Dynexan isimli bir kıram verdi etken maddesi lidocainhydrochloroid . Acaba bu krem tedavi edicimi yoksa
Merhaba arkadaslar, yurtdisinda yasiyorum 8-10 gundur diş etimde sislik vardı herhangi bir yara acı sızı yada çuruk yok ama dişimin ust kısmı sisik durumda. eczaciya gidip derdimi anlattım ve bana Dynexan isimli bir kıram verdi etken maddesi lidocainhydrochloroid . Acaba bu krem tedavi edicimi yoksa agrı kesisci mi, eger tedavii ozelligi yoksa kullanmıyacagim agrı sızım yok cunku.
bluewhale
(13.09.19)
bu krem sürülen dişetini 15 dakika kadar uyuşturur, o kadar.


hap var ot var
(13.09.19)
(2)

2 haftalik internet orucu tavsiyeleri..

arkadaslar tavsiyelere acigim, biliyorsunuz bu internet bagimliligi sigaradan beter, tez yazmam gerekiyor mecburen oturuyorum laptop ın başina ve mecburen interentte bazi sitelere ersebilmem gerek " o yuzden modemi sok bir secenek degil" sadece benimle aynı sorundan muzderip olan insanlarla fikir al
arkadaslar tavsiyelere acigim, biliyorsunuz bu internet bagimliligi sigaradan beter, tez yazmam gerekiyor mecburen oturuyorum laptop ın başina ve mecburen interentte bazi sitelere ersebilmem gerek " o yuzden modemi sok bir secenek degil" sadece benimle aynı sorundan muzderip olan insanlarla fikir alışverisi yapmak istiyorum. 2 hafta instagram, sosyal medya youtube porno ne dersiniz zor degil mi?
bluewhale
(16.06.19)
porno kolay da diğerleri zor. Bir günde kaç kez mastürbasyon yapacaksınız ? 2 ? 3 ?, yapın gitsin. 1 günde 3 postadan sonra canınız çekmez heralde. Ama diğerleri zor. Neyse en azından pornoyu hallettiniz diye düşünüyorum :)


fezagezgini
(16.06.19)
bence bi aracı kullanın, kanlı canlı
sizin yerinize internete o girsin; sizin istediğiniz bilgiler onun vasıtasıyla gitsin

porno kısmı için de e-book falan al, okuyarak çöz sorununu


sameidiot
(16.06.19)
(7)

Macbook harddisk degisimi sonrasi internete baglanmiyor

Selam arkadaslar bendeki 2012 model macbook un harddiskini degistirdim. Daha onceden yeni hard diske backup yaptigim icin tum dosyalar yuklenmis, alet sorunsuz calisiyor fakat internete baglanmiyor. Networka baglaniyor ama sayfayi acmoyor, baglantiyi unut yaptim, yeniden baglandim dns si google dns
Selam arkadaslar bendeki 2012 model macbook un harddiskini degistirdim. Daha onceden yeni hard diske backup yaptigim icin tum dosyalar yuklenmis, alet sorunsuz calisiyor fakat internete baglanmiyor. Networka baglaniyor ama sayfayi acmoyor, baglantiyi unut yaptim, yeniden baglandim dns si google dns yaptim bana misin demedi, nedir bilen var mi?
bluewhale
(09.05.19)
saat tarih dogru mu?

baska aga baglaniyor mu?


supergirl
(09.05.19)
Baska ag yok deneyebilecegim, ama agda sorun yok telefonla denedim.


bluewhale
(09.05.19)
Ağ ayarlarından dns’i sıfırla, sistemin dns ini dene bi


giovanne
(09.05.19)
Sistemin dns ine tekrar nasil ceviririm onu bilmiyorum bak.


bluewhale
(09.05.19)
baska cihazin baglanmasi mac'in de kesinlikle internete girebilecegini gostermez.

telefonu hotspot yapin oyle deneyin gerekirse.

bu sadece durumu anlamak icin. daha bircok adim var.

support.apple.com


supergirl
(09.05.19)
Hotspota baglandi ama yine sayfa acmiyor internet ayarlarinda bi numara var


bluewhale
(09.05.19)
çözüldü teşekkürler


bluewhale
(09.05.19)
(2)

Döviz alış

selamlar döviz almak istiyorum ama bankalar alış satış arası aşırı fark koyuyor. uygun fiyata nereden alırım?
selamlar döviz almak istiyorum ama bankalar alış satış arası aşırı fark koyuyor. uygun fiyata nereden alırım?
bluewhale
(13.12.18)
Enpara'da 4 kuruş, iyi gibi.

Ekleme: Ziraat'te €'da 2,5, $'da 2 kuruş imiş. Bundan iyisi Şam'da kayısı.


apdulera
(13.12.18)
(3)

y.dışından interneti nasıl iptal ederim.

superonline fiber vardı ayrılmadan once son gun aklıma geldi. icagrı merkezi kem kum ptal için arıycaklar dedi kapattı kimse de aramadı. ben de modemi arkadasıma verdim geldim. iptal için nasıl bir yol izlemek gerek?
superonline fiber vardı ayrılmadan once son gun aklıma geldi. icagrı merkezi kem kum ptal için arıycaklar dedi kapattı kimse de aramadı. ben de modemi arkadasıma verdim geldim. iptal için nasıl bir yol izlemek gerek?
bluewhale
(30.09.18)
iptal bir seçenek- diğeri senede 6 ay dondurabilme seçeneği, eğer tr ye geleceksen ilerde.

kesinlikle fatura odemıyorsun donukken.

Geldiginde actırabiliyorsun.


binder dandet
(30.09.18)
Arkadaşına kimlik fotonu at arkalı önlü. Çıktısını alsın. Dilekçe ve senin imzan ile birlikte fax çekecek. Modemi isterlerse gider verir. Genelde iptaller böyle oluyor. Müşteri hizmetlerini arayınız. modemi vermem gerekiyor mu? Fax no vs bilgisi için.

2018 yılında maalesef hala iptaller fax ile yapılıyor.


westblack
(30.09.18)
Ayni durumu mail uzerinden halletmistim, hizmet@superonlinedan bir yazin isterseniz. (Yurtdisina tasindiginiz icin ayni hizmeti saglayamadiklari icin sorunsuz taahhutsuz vs iptal ediyolar)

Değerli Müşterimiz,
Kampanya iptal bedeli tutarının yansıtılmaması ve abonelik iptal işlemlerinizin tamamlanabilmesi için;
• İptal dilekçesi,
• Kimlik fotokopisi (önlü -arkalı),
• Yeni taşındığınız ülkede oturduğunuza dair oturma izni veya çalışma izni evraklarınızdan herhangi birini,

08505026149 numaralı hatta fax ya da hizmet@superonline.net adresine mail ile gönderebilirsiniz. İptal dilekçenizin içeriğinde iptal sebebi, müşteri numaranız, ad-soyad, irtibat bilgileriniz, iptal ettirmek isteğiniz hizmetin adı, güncel tarih ve imza zorunludur.Vize ile işlem yapılamayacağını hatırlatmak isteriz.
Saygılarımızla
Turkcell Superonline


kolonyaa
(30.09.18)
(3)

Damar beni ?

selam arkadaslar kafamda saclı derinin içinde yaklasık 0,3 cm kadar bir çıkıntılı ben var. ben bunu et beni sanıyordum ama kızılay tıp merkezindeki doktor damar beni bu dedi. aldırmak istedigim de kanama yapabilir diye hastaneye gitmemi soyledi. nasıl alınır, sıkıntılı bir sey midir bilgisi olan var
selam arkadaslar kafamda saclı derinin içinde yaklasık 0,3 cm kadar bir çıkıntılı ben var. ben bunu et beni sanıyordum ama kızılay tıp merkezindeki doktor damar beni bu dedi. aldırmak istedigim de kanama yapabilir diye hastaneye gitmemi soyledi. nasıl alınır, sıkıntılı bir sey midir bilgisi olan var mı?
bluewhale
(05.09.18)
niye aldırmak istiyorsun?


slhmlr
(05.09.18)
tras olurken berberde sıkıntı cıkıyor, taraga talılıyo acıyor falan.


bluewhale
(05.09.18)
3-4 sene once aldirdim kafamdakini uyurken ve berberde rahatsiz ediyordu. damar beni mi bilmiyorum ama kirmiziydi. hastanede tanidik bir doktor halletti, lokal anestezi ile kesip aliyorlar, 10dk falan suruyor, 2-3 dikis atti. sikinti yok.


cooperr
(05.09.18)
(2)

F.makinesinden telefona foto aktarmak

selam arkadaşlar sony rx100m3 ten iphone wifi dan attıgım fotolar ufak boyutta alttan usten siyah seritli cıkıyor. telefonda cekilmis gibi ful ekran çıkmıyor. nasıl düzenleyebilirim?
selam arkadaşlar sony rx100m3 ten iphone wifi dan attıgım fotolar ufak boyutta alttan usten siyah seritli cıkıyor. telefonda cekilmis gibi ful ekran çıkmıyor. nasıl düzenleyebilirim?
bluewhale
(06.07.18)
play memories mobile app yükleyin
ayarlar > kopyalanan görüntü boyutu > orjinal


Northern Mariner
(06.07.18)
valla onu zaten en basta tukledim de got kadar gozukor yine fotolar.


bluewhale
(06.07.18)
(1)

airbnb hakkında bilgisi olanlar

selam arkadaslar. dun aksam yurtdısında bir eve rezervasyon istegi gonderdik, rezervasyon kabul edilmis simdi odemeyi almak için benden onay vermemi bekliyor. yaklasik 11 saat kadar odemeyegi saglamazsam rsv istegi gecersiz olacaktır diyor. eger odemeyi yapmassam herhangi bir para kesintisi oluyor m
selam arkadaslar. dun aksam yurtdısında bir eve rezervasyon istegi gonderdik, rezervasyon kabul edilmis simdi odemeyi almak için benden onay vermemi bekliyor. yaklasik 11 saat kadar odemeyegi saglamazsam rsv istegi gecersiz olacaktır diyor. eger odemeyi yapmassam herhangi bir para kesintisi oluyor mu?
bluewhale
(27.09.17)
Olmuyor


(2)

udemy ve coursera ise yariyor mu?

ise yaramaktan kasit; alacaginiz sertifikalar is haytinda adamdan sayilir mi?
ise yaramaktan kasit; alacaginiz sertifikalar is haytinda adamdan sayilir mi?
bluewhale
(19.08.17)
is hayatinda sertifika cogu zaman bir ise yaramaz. ise yarar diyebilecegimiz(o da neye yarayacaksa..) sertifikalar genelde en az 300-400 dolares. kodlamayla falan da pek ilgileri olmaz genelde.

onun yerine adam akili ogrenip bir seyler uretirseniz cok isinize yarar.


fakyoras
(19.08.17)
Gerçekten öğrenip o yeteneğinizi kullanabileceğinizi göstermeniz önemli, sertifika fasa fiso.


Mcfly
(19.08.17)
(14)

hayvanlik ediyor muyum?

selam arkadaslar, baslik konsepte aykiri mi bilemiyorum, eger oyleyse simdiden ozur dilerim. sorum su issiz oldugum 2 aydan beri her gun 4-5-6 birayi boguyorum. hava sicak bunu yapmasamda gun gecmiyor. bu bir hayvanlik gostergesi midir?
selam arkadaslar, baslik konsepte aykiri mi bilemiyorum, eger oyleyse simdiden ozur dilerim. sorum su issiz oldugum 2 aydan beri her gun 4-5-6 birayi boguyorum. hava sicak bunu yapmasamda gun gecmiyor. bu bir hayvanlik gostergesi midir?
bluewhale
(07.07.17)
öyle biraz. sonra bağımlı olursun hacı. o kadar içince gece uyunmuyor zaten.


Dışarı çık, temiz hava al, yürü, kendini fiziksel olarak yor falan. Eve tıkılıp kalma. Kafanı dağıtacak şeylerle meşgul ol.


razvan rat
(07.07.17)
işsizsin ama masrafın fazla demek.


since1907
(07.07.17)
Evet, işsiz halinle günde en az 40 lira cepten yiyorsun. Sade maden suyunu kullan onun yerine.


austra
(07.07.17)
Bu hayvanlık değil de alkolik olma yolunda dört nala ilerliyorsun.

Bira da ucuz bir içki değil zaten bir süredir, evde kendin yap illa da içeceğim diyorsan :)


chicha
(07.07.17)
Soruya cevap : evet

www.youtube.com

sağlıksız, masraflı, gereksiz bir hayvanlık göstergesi.

iyi günler dilerim.


qazaqwsx
(07.07.17)
Başkasına yük oluyorsan bu anlamda ediyorsundur.


angelus
(07.07.17)
durumum dramatik degil aslinda onceki islerimden yuksek maas aliyordum. spor yapiyordum onada devam, gunde bir saat yuruyorum en az. ev bana ait, para suan sorun degil. kisisel tercih olarak bu yazi bos gecirmeyi istedim, ama tahmin ettigimden bayici oldu. asil ogrenmek istedigim ulke kosullarindan bagimsiz( bira parasi vs) hayvanlik edip etmedigim, bazi ulkelerde su yerine bira iciyorlarmis diyolla :)


bluewhale
(07.07.17)
Günde 5 bira cok tabi ayrıca ekonomik olarak bakarsan da oyle


all girls dream
(07.07.17)
yalnız ne tatlıdır ha. maddi anlamda sıkıntısı yoksa yapıştır gelsin ya. yoğun çalışmaya başlarsan zaten yapamicaksın.


baal
(07.07.17)
Göm be abi, yarasın.


Apocalypse
(07.07.17)
ben issiz degilim ama her gece iki uc bira goturuyorum, sicak havadan.


beriberi
(07.07.17)
Evet


mor oje
(07.07.17)
her manasız içişimde aklıma bu başlık geliyor. umarım içiyorsundur karşim.


baal
(19.07.17)
(2)

işten ayrıldım, kafa dinleyebilecegim yerler

geçtiğimiz hafta işten ayrıldım. şöyle 3-4 hafta kafa dinliyebilecegim mumkunse çadır kurabilecegim nereleri tavsiye edersiniz.
geçtiğimiz hafta işten ayrıldım. şöyle 3-4 hafta kafa dinliyebilecegim mumkunse çadır kurabilecegim nereleri tavsiye edersiniz.
bluewhale
(14.05.17)
Gitmediyseniz salda gölü veya likya yolu.


ihlara vadisi ve kapadokya bolgesi. cadirini kurup uzun uzun doga yuruyuslerine cikarsin. bu ara haftaici cok sakin, genelde hep yabanci turist var. haftasonlari turk turist akinina ugruyor.


feedback
(14.05.17)
(2)

amazon yada ebayden siparis?

rocksmith cable almak istiyorum, 30 dolar civarina geliyor, ortalama ne kadar zamanda gelir?
rocksmith cable almak istiyorum, 30 dolar civarina geliyor, ortalama ne kadar zamanda gelir?
bluewhale
(12.04.17)
Amazondan aliyorsan gelecegi tarih odeme ekraninda kesin olarak gosteriyor, erken gelir gec gelmez.


amazon alışverişlerim 10-14 gün arasında geldi.

ebay ise 14-30 arasında değişiyor.


(1)

saat 7 de besiktas havaalani trafigi

selam arabayla cikicam saat 9 da orda olmam gerek e5 yada sahil hangisi daha az isgence olur. not arabayla gitmem gerek not2 ibb uygulamasi var fakat guven olmuyor.
selam arabayla cikicam saat 9 da orda olmam gerek e5 yada sahil hangisi daha az isgence olur. not arabayla gitmem gerek not2 ibb uygulamasi var fakat guven olmuyor.
bluewhale
(17.03.17)
Doğrusu "işkence". Sahil yolu E5'e göre daha sakin oluyor genelde.

Bir de, yandex navi varken ibb uygulaması kullanmak da farklı bir işkence türü.


feedback
(17.03.17)
(6)

besiktas cevresi spor salonu tavsiyesi

selemlar aylik 250 tl ye kadar saunasi hamami falan olan besiktas/sisli yakinlarinda tavsiye edebileceginiz nereler var? ayrica zone zorluyu tavsiye eder misinz?
selemlar aylik 250 tl ye kadar saunasi hamami falan olan besiktas/sisli yakinlarinda tavsiye edebileceginiz nereler var? ayrica zone zorluyu tavsiye eder misinz?
bluewhale
(08.03.17)
Avantgarde Levent Hotel


veys zimmer
(08.03.17)
Levent metrocity içinde essporto var, sauna, hamam, buhar odası vs bulunuyor. Ama yıllık üyelik alıyorlar.


peggy
(08.03.17)
macka, mac fit


balpolen
(08.03.17)
Zone zorluyu tavsiye ederim çok güzel ve sakin. 250 tl vereceksen oraya git bence. Mac fit'lerden uzak dur, ölçümlerini bile kendin yapıyorsun bu kadar sallamazlık olur ancak.


fulya mac fit yillik uye olursan aylik 80tl. su, havlu, sampuan, olcum yok. ama temiz duzgun bir yer. hocalarin umrunda degilsin o ayri. sadece ozel ders alma ihtimalin var gibiyse ilgileniyorlar. grup dersleri var, dus var, soyunma odasi temiz, derli toplu, buhar odasi var bir de. aletlerde pek sira yok.


jimicik
(08.03.17)
Ortaköy Dereboyu'ndaki Macfit'in aylık üyeliği 235 TL civarı ve saunası, hamamı, havuzu var, alt katında da masaj salonu var.


sopiro
(08.03.17)
(2)

ps4 fps tavsiyesi

doom, farcry, wolfhistein disinda single player oynayabilecegim fps tavsiyeniz var mi?
doom, farcry, wolfhistein disinda single player oynayabilecegim fps tavsiyeniz var mi?
bluewhale
(26.02.17)
titanfall 2'nin çok iyi oldugunu duydum deneme firsati bulamasamda videolari fln bi inceleyebilirsin


berginyonbaenre
(26.02.17)
fallout 4


ontheroad
(26.02.17)
(4)

izmirin bir semtini sorucam

selamlar, izmirli degilim bir kac kere arabayla gectim. bir yer vardi ufak siteler, dagin, tepenin eteginde, ortalik baya yesillik.orman.. manisa yolu guzergahindaydi sanirim, neresi olabilir bilen? eden?
selamlar, izmirli degilim bir kac kere arabayla gectim. bir yer vardi ufak siteler, dagin, tepenin eteginde, ortalik baya yesillik.orman.. manisa yolu guzergahindaydi sanirim, neresi olabilir bilen? eden?
bluewhale
(16.02.17)
bornova manisa yolu üzerinde, o gördüğünüz evler de evka'lar olabilir gibi geldi.

(13 senedir izmir'e gitmedim, emin olamıyorum)


filteria
(16.02.17)
evka 3 veya evka 4tür


evka 3


İzyuva mı acaba


denef
(16.02.17)
(1)

bebek starbucks civari otopark

slmlar. bebek starbucks civarinda sotede kalmis uygun fiyat otopark nerde vardir. valeler acaip tokatliyorlar, yol kenari ispark desen hep dolu.
slmlar. bebek starbucks civarinda sotede kalmis uygun fiyat otopark nerde vardir. valeler acaip tokatliyorlar, yol kenari ispark desen hep dolu.
bluewhale
(09.12.16)
starbuckstan sarıyer yönüne doğru ilerlerken soldaki sokaktan (taksi durağının olduğu) yukarı çık. sağda bir yer göreceksin. apartmanların arasını otopark yapmışlar. cüzi bir miktardı.


bohr atom modeli
(09.12.16)
(7)

kasim kira artisi

kasim ayinda kira artısı yapıcam. internette artis orani %4 olarak gozukuyor. ev sahibi %8 falan biseyler diyor. bu orani ev sahibine gosterebilecegim resmi bir internet sitesi vs var midir?
kasim ayinda kira artısı yapıcam. internette artis orani %4 olarak gozukuyor. ev sahibi %8 falan biseyler diyor. bu orani ev sahibine gosterebilecegim resmi bir internet sitesi vs var midir?
bluewhale
(14.11.16)
tuik.gov.tr adresine bak


nrmnm
(14.11.16)
yıllık 7,89 gözüküyor, bu orandan gitmen gerek.


hosein
(14.11.16)
düzeltme:

Eğer sözleşmede özellikle TÜFE diye belirtilmediyse standart olarak ÜFE'ye bakılır.

TÜFE yazıyorsa: 12 aylık son gelen TÜFE %7,16.


507
(14.11.16)
kira artislarinda yapilan sozlesmeye bakmak gerekir, ona gore oran ve yeni tutar hesaplanir


kamyonsans
(14.11.16)
sozlesme 3 sene once yapildi. nerde mechul. bu durumda tufe mi y ufe mi?


bluewhale
(14.11.16)
daha onceki seneler nasil olduysa ayni devam eder o zaman


kamyonsans
(14.11.16)
cevabımı düzelttim. standardı ÜFE.


507
(14.11.16)
(4)

motosikleti evin onune birakmak

yani sokaga. ne yazik ki kapali garaj yok. sizler nereye birakiyorsunuz? aldiginiz tedbirler neler? calinmaya karsi kasko yaptirsam 30 bin liralik motor icin kasko ne tutar? yer ist/besiktas
yani sokaga. ne yazik ki kapali garaj yok. sizler nereye birakiyorsunuz? aldiginiz tedbirler neler? calinmaya karsi kasko yaptirsam 30 bin liralik motor icin kasko ne tutar? yer ist/besiktas
bluewhale
(11.11.16)
Ben apartmanın arkasına kilitliyorum ama çalacak olan 5 dakikada çalar. :) abus kilit falan al, alarm ve gps taktır.


yirmisantim
(11.11.16)
kasko mecburen 1000 civarı tutar. imkanın varsa yakındaki bi 7/24 otoparka bırakmanı öneririm.


prezarlatif
(11.11.16)
*besiktas hirsizlarin sevdigi bolgelerden biri.
*kasko sadece motorun fiyatiyla degil, senin yasin, ehliyetin yasi, motorun plakasi, kaza gecmisin, mtrun buyuklugu vs. ile de ilgili.
*sair sigortadan fiyat alabilirsin.
*30bin liralik motor kaskolansa iyi olur.
*iyi bir zincir kilit, disk kilidi, alarm, gps takip cihazi da diger yontemler.
*usenmez uzerini de ortersen fena olmaz. en azindan yoldan gecene bas bas bagirmasin ben 30bin liralik motorum diye.


jimicik
(11.11.16)
www.eksiduyuru.com

burada bahsettiğim motoru aldım. şimdilik otoparkta duruyor. abus zincir+alarmlı disk kilidi+branda ile korumayı planlıyorum. Kasko için de teklif alacağım ama çok yüksek çıkarsa yapar mıyım bilmiyorum.


chavezding
(11.11.16)
(3)

garantisi devam eden mac book tamiri

selamlar 11 ay kadar once teknosa dan aldigim mac book pro bilgisayarim bilinmeyen bir nedenle calismiyor. acaba teknosa ya mi yoksa apple in kendisine mi bilgisayari goturmeliyim. bu arada suanda makbuzu baska bir yerde garantisi 1 m 2 sene miydi bilen var mi?
selamlar 11 ay kadar once teknosa dan aldigim mac book pro bilgisayarim bilinmeyen bir nedenle calismiyor. acaba teknosa ya mi yoksa apple in kendisine mi bilgisayari goturmeliyim. bu arada suanda makbuzu baska bir yerde garantisi 1 m 2 sene miydi bilen var mi?
bluewhale
(27.10.16)
Türkiye'den alınan elektronik cihazların en az 2 yıl garantisi olmak zorunda.

Mac'inizi istediğiniz herhangi bir yetkili apple servisine götürebilirsiniz.

detaylı bilgi için: support.apple.com


himmet dayi
(27.10.16)
Ben TeknoSA'dan aldığım SE'yi götürdüm onlar bizde kargo ile Apple'a gönderiyoruz isterseniz direkt yetkili servise teslim edin dedi Lydia'ya teslim ettim 18 gün sonra yenisini verdiler.


appledan randevu alabilirseniz 18 gun degil muhtemelen 2-3 gun icinde alirsiniz cihazi.


(4)

club tarzi apaci bi sarki

bu ara power fm de falan baya populer, boyle dım tıs bi muzik. once bi herif garip anlasilmaz bi nakarat tekrarliyor, sonra bir cocuk sesi gibi bir ses ayni nakarati tekrarliyor. sonra sarki patliyor falan. ismini ogrenemedim dj golos mu dedi dj varoş m dedi. bilen var mi?
bu ara power fm de falan baya populer, boyle dım tıs bi muzik. once bi herif garip anlasilmaz bi nakarat tekrarliyor, sonra bir cocuk sesi gibi bir ses ayni nakarati tekrarliyor. sonra sarki patliyor falan. ismini ogrenemedim dj golos mu dedi dj varoş m dedi. bilen var mi?
bluewhale
(11.06.16)
şu listede olma ihtimali var mı?
palstation106.com


basond
(11.06.16)
aynen acaip apaci bi liste 10. sarki waka;)


bluewhale
(11.06.16)
Ya gece gece yabancı şarkı nakaratı falan diye düşünp son günlerin popi şarkıları top 40 falandadır diye düşündüm :))


basond
(12.06.16)
Hiiii,basond apaciymisss!!!


duptıs
(12.06.16)
(3)

rapor almak icin ne yapmali

merhaba.bir suredir isle ilgili sikintilar yasiyorum. isim cok yogun ve stresli, benim bi sure uzaklasmam gerek. izin alma sansim yok, rapor almak istiyorum ama ne demek lazim bilemiyorum.doktora gidip psikolojim bozuldu rapor ver demek nasil olur bilmiyorum.
merhaba.bir suredir isle ilgili sikintilar yasiyorum. isim cok yogun ve stresli, benim bi sure uzaklasmam gerek. izin alma sansim yok, rapor almak istiyorum ama ne demek lazim bilemiyorum.doktora gidip psikolojim bozuldu rapor ver demek nasil olur bilmiyorum.
bluewhale
(24.05.16)
doktordan doktora değişiyor, aile hekimine söyle vermezse aile hekimini değiştirirsin.


brakgn
(24.05.16)
direk psikolojim bozuk de anlat kısaca
3-4 gün dinlenmek istiyorum de.
yoksa da psikoloğa sevketsin.


kingcyrax
(24.05.16)
aldığın raporda nedeni yazıyor olacak. psikolojik raporlar - kişinin önceden bilinen bir rahatsızlığı yoksa, işveren tarafından "hah işten kaçmak için almış, aman mesaj vermek için almış" şeklinde yorumlanıyor. bana ne ben sırf rapor alacağım naparlarsa yapsınlar dersen ok ama senin için de problem olacaksa buna dikkat et. onun dışında çarşamba perşembe cuma rapor almak istersen git aile hekimine ishal oldum geceden beri tuvaletten çıkamıyorum çok fenayım de iki gün verir zaten, cuma bi daha git geçmedi ölüyorum antibiyotik de bi gün daha verir vs.


freya
(24.05.16)
(7)

insanlardan tanrılara sapiens

kitap acaip hosuma gitti hem antropoloji hemde gelicege dair bir seyler anlatiyor. heralde baya akıcı yazmıs serefsiz o yuzden sevdim bilmiyorum ama ufkum genisledi. bunun gibi baska ne okuyabilirim?
kitap acaip hosuma gitti hem antropoloji hemde gelicege dair bir seyler anlatiyor. heralde baya akıcı yazmıs serefsiz o yuzden sevdim bilmiyorum ama ufkum genisledi. bunun gibi baska ne okuyabilirim?
bluewhale
(17.04.16)
bunu okumadım ama işte tüfek mikrop ve çelik var meşhur. ona benzer bişey anladığım kadarıyla.


ya ona basladim zaten sapiens in arkasındada jared diamond un ovgusu var. 3 sene once once almıstım onu. bi turlu elim gitmiyor. bilmiyorum sıkıntı bende olabilir. jared disinda ne var?


bluewhale
(17.04.16)
richard dawkinsten birkac kitap (gen bencildir, kor saatci) olabilir.

insan icgudusu var robert winston'in. desmond morris'in ciplak maymun ciplak adam ciplak kadin kitaplari olabilir.

yine jared diamond'in seks neden keyiflidir kitabi olabilir. bunlara ek olarak insanin en guzel tarihi adli bir kitap var o da olabilir.


bohr atom modeli
(17.04.16)
Metin Özbek'in "Dünden Bugüne İnsan" ve "Irklara Veda" kitabını öneririm. İlk kitap biraz terimsel kaçabilir aşina değilseniz; ancak gene akıcı ve güzel anlatmış.


mor bembombom
(17.04.16)
Richar dawkins den the magic of reality. İngilizce biliyorsan ingilizxesini oku


scars dont fade
(17.04.16)
Bu kitabi bana oneren kişi (ki ege universitesi muhendislik fakultesi eski dekani beno kuryel baya kültürlü bi insan) son binyılın lineer olmayan tarihi kitabini da önermisti. Konulari ne kadar benzer hatirlamiyorum ama ikisini de baya begendigini soylemisti


nundu
(17.04.16)
Desmond Morris - Çıplak Erkek, Çıplak Kadın (hatta tüm kitapları) Hem akıcı hem inanılmaz bilgilendirici eserler.

Daniel E. Lieberman - İnsan Vücudunun Öyküsü Sağlık, Hastalık ve Evrim (antropoloji)

Elmar Holenstein - Felsefe Atlası Düşünmenin Mekanları ve Yolları (felsefe)

Michael Shermer - İnanan Beyin İnançları Doğru Gibi Kurgulama ve Pekiştirme Süreci (din-bilim)

Cordelia Fine, Lewis Wolpert, Mary Roach, Paul Bloom, Ian Leslie gibi yazarları da kesinlikle öneririm.


buzbebek
(17.04.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.