Giriş
(2)

3 adet kıyafet sorusu

1- beyaz gömlek giyesim tuttu. daha önce giyiyordum ancak bir iş gezisinde yırtılınca 1.5 senedir giyemiyorum. bugün biraz gezindim ama gördüğüm tüm beyaz gömleklerde(mağazalarda) böyle tüy birikintileri olmuş. fazla beklemekten mi yoksa genel olarak mı böyle olacak diye tırstım. gömleğin kumaşı mı
1- beyaz gömlek giyesim tuttu. daha önce giyiyordum ancak bir iş gezisinde yırtılınca 1.5 senedir giyemiyorum. bugün biraz gezindim ama gördüğüm tüm beyaz gömleklerde(mağazalarda) böyle tüy birikintileri olmuş. fazla beklemekten mi yoksa genel olarak mı böyle olacak diye tırstım. gömleğin kumaşı mı etkiliyor sadece. ( polyester vb. ürünlü klasik gömlek değil, sportif kot üzerine giyeceğimiz türden) pamuk olması tercih meselesi. aşırı terleyebilen bir insanım o sebeple pamuk ya da keten arıyorum.

2- akşamları üzerimize giymelik sweatshirt arıyorum ancak bunlarda da en uyuz olduğum konu, kolların genişlemesi birkaç gez giydikten sonra. yıkayınca eski normal halini alıyor ama daha sonra yine aynı. çözüm öneriniz var mıdır? ( yaşanılan şehir soğuk bir şehir olunca uzun kol giymek zorunlu oluyor.)

3- kazak alalım diyoruz ama (bir tane kazak var aldığımda bakmamıştım bir tane daha alayım dediğimde içerisinde akrilik var. bu da kısmi olarak terletme yapıyor sanki.) tam olarak pamuk aldığımızda da salaş moda girmesinden korkuyorum. korkmalı mıyım?


1. soru 40 puan
2. soru 25 puan
3. soru 35 puan :)
eskimesinden neden bu kadar çekiniyorsunuz giysilerin? kazaklar her türlü makinede yıkanınca eskime yapıyor ya yumuşaklığı gider ya pamuklanır. %100 pamuk bulamayıp akrilik karışımlı kazakların içine kısa kollu atlet önerisi yapayım terleme ihtimaline karşı.

sweatshirt için manşetleri dümdüz olmayanlardan seçerseniz belki farkeder ben çook eski puma, adidas hoodieler kullanıyorum hiç yıpranmamış şimdi bakınca. dümdüz olmayanı örneklendiremedim de çizgili sanki kalın lastikler var

ibb.co


ala09
(28.11.20)
1 için Mudo, ikincisi için imnotbasic ürünlerine bakın. www.iamnotbasic.com

Akrilik kesinlikle yapıyor, organik pamuklara bakabilirsiniz, yıkama ile de alakalı, etiketlere uyun. Bunların hepsi biraz daha pahalıya gelebilir ama şu an her yer indirimde.

www.tchibo.com.tr
www.massimodutti.com


kaset
(28.11.20)
(5)

kadife pantolon giyen erkek

çocukluğumdan beri giymediğim kadife pantolon kışın da etkisiyle alıp giyem dedim ama zaten çok da markada yok. beden olayına kafam gitti. en son 31 beden giydiğim bir kot var yeni aldım. ancak bu kadifelerde beden olayı nasıl ilerliyor? mağazada yok, internete mahkumum gibi. varsa elinde bir örnek.
çocukluğumdan beri giymediğim kadife pantolon kışın da etkisiyle alıp giyem dedim ama zaten çok da markada yok. beden olayına kafam gitti.

en son 31 beden giydiğim bir kot var yeni aldım. ancak bu kadifelerde beden olayı nasıl ilerliyor? mağazada yok, internete mahkumum gibi.

varsa elinde bir örnek. kot ile kıyaslamama yardımcı da olabilir.
Kot kesim ksdifeler kot bedeni, kumaş kesim kadifeler kumas bedeni.
Ben kotta 31, kumaşta 48 giyerim. Kadife de aynıdır.


fempusay
(24.11.20)
Ama mesuliyet kabul etmem bro. Sonna neden şöyle dedin de öyle olmadı demeyesin. Not. Cepten takılıyom düzeltme şansım yoktur.


fempusay
(24.11.20)
Sahip olduğum son kadife pantolonu levisten 5 sene önce almıştım. Beden numaraları jeanleri ile aynıydı.


geven kafa
(24.11.20)
Pantolonda spor ayakkabi-deri ayakkabı gibi numara farkı olayı yok. Pantolonlar hep aynı, markadan markaya kalıptan kalıba değişir sadece.


Ben sadece kadife pantalon giyiyorum 5-6 yıldır. Her sene bulmak daha da zorlaşıyor. Kotla ya da herhangi pantalonla aynı beden alıyorum. Her markanın kesimi farklı. Mağazanın sitesinde kalıp ölçüleri yazması lazım. O ölçüleri elindeki pantalonlarla kıyasla.


mirafiori
(25.11.20)
(6)

nevresimden anlarım diyenler

bekar adamım. ben pamuklu seviyorum bu tip şeyleri. içerinde gram naylonumsu şeyler oldu mu kullanamıyorum. internetten alayım diyorum ama bunun bir de biraz inceleyince, ince olanları, öbür tarafı görünenleri falan oluyormuş. bunu anlayabilir miyiz? bir ölçüsü falan var mı? o ince olanları da dandi
bekar adamım. ben pamuklu seviyorum bu tip şeyleri. içerinde gram naylonumsu şeyler oldu mu kullanamıyorum. internetten alayım diyorum ama bunun bir de biraz inceleyince, ince olanları, öbür tarafı görünenleri falan oluyormuş. bunu anlayabilir miyiz? bir ölçüsü falan var mı? o ince olanları da dandik oluyor. daha önce aldığım için biliyorum.
Bir santimdeki çözgü ipliği adedini belirten tel sayısına bakın. Bazı markalarda xx tel diye yazıyor. Tek başına yeterli değil ama görmeden anlayabileceğiniz tek yöntem bu.


Depik
(23.11.20)
Genel olarak marka-fiyat da bakabilirsiniz. 50-60 liralik nevresim %100 pamuk olsa bile kiytirik olur genel olarak.
Depik’in dediginin ingilizcesi thread count (belki ing yazan paket olur vs)

Pamuk saten cok guzel olur mesela.


kuehles blondes
(23.11.20)
H&M'den 3 takım kullanıyorum 3 yıldır değiştire değiştire, eskimedi bile çok memnunum.


gmzo
(23.11.20)
Us polo assn çok güzel. Evlenirsem çeyizime koyarım


Unde bach canim
(23.11.20)
internetten alacaksanız indirimde madame coco veya english homedan alabilirsiniz. ben aldım memnunum. internette çok ince dedikleri çarşaflardan da aldım, pamuklu ve ince evet ama ince olmasından kaynaklı bir sıkıntı da yaşamadım.


curukturpkokusu
(23.11.20)
tac'ın pahalı nevresimleri bayağı iyi oluyor. Tavsiye ederim.


(15)

yaşı 27'den büyük olup eğitim sistemini az biraz hatırlayanlar

küçük olanlar olaya gayet uzak olabilecek tipler olduğu için onları es geçiyorum. çünkü onlar geçmişteki sistemi bilmiyor olabilirler. diploma notuna göre değildi başarı okul başarısı da bir etkendi.sözlükte obp kalksın başlığını görünce birisi yazmış. ''iyi okullardan düz liselere son sınıfta geçiy
küçük olanlar olaya gayet uzak olabilecek tipler olduğu için onları es geçiyorum. çünkü onlar geçmişteki sistemi bilmiyor olabilirler. diploma notuna göre değildi başarı okul başarısı da bir etkendi.

sözlükte obp kalksın başlığını görünce birisi yazmış.

''iyi okullardan düz liselere son sınıfta geçiyorlardı.''

şimdi bu olayı hatırlıyorum ancak şu an zihnimde canlandıradım bir türlü.

okul birincileri her halükarda 100*0,8=80 alırken kötü okullarda okuyan sonuncular 50*0,8=40 puan iyi okullarda okuyanlar( fen liseleri ve adı sanı bilinen anadolu liseleri) belki 90*0,8=72 alırdı. okul birincileri açısından sorun yoktu ancak sondaki öğrenciler için bu durum kötüydü.

neyse sorum şu; istanbul fen lisesi ya da istanbul erkek lisesindeki bir öğrenci neden son senesinde kötü bir liseye geçsin ki? o zamanlarda okul başarısı bir faktördü. kendisi okulunda sonuncu da olsa okul başarısı yüzünden yine iyi bir puan alacakken kötü bir okula geçtiğinde ne gibi bir avantajı olacak ki düz liseye geçsin?
Genelde meslek liselerinde veya imam hatip liselerinde okuyanlar düz liselere geçerlerdi katsayı durumundan dolayı. Yani atıyorum imam hatip lisesinde okuyan üniversitede ilahiyat hedefliyorsa avantajına oluyordu ama mühendislik vs isterse dezavantajlı oluyordu.


Kahir ekseriyet
(22.11.20)
Okul basarisinin herhangi bir katsayi olayi yoktu bildigim kadariyla. Gecislerin sebebi de okul birinciligi kontenjanlari oluyordu genelde. O iyi okullardan gecenler genelde kendi okullarinda iyi ortalamalari olan ancak birinci olmayanlar oluyordu. Duz liselere gectiklerinde egitim kalitesi gorece dusuk oldugundan son sinifta derslere cok asilmadan yuksek derece yapabilirlerdi hem de sinava daha cok verebilirlerdi kendilerini.

Okul birincisi kontenjanlari da oldukca buyuk bir avantaj sagliyordu uniye yerlesmelerde.


Çünkü düz liselerde okul birincisi olmak daha kolaydı iyi lisede okuyan için. Mesela ben anadolu öğretmen lisesi çıkışlıyım bizde de son sene daha kolay bi anadolu öğretmen lisesine geçerlerdi hem okul birinciliği kontenjanını zorlamak için hem de öğretmenlik tercihinde ek puan avantajını kaçırmamak için


hindistan cevizi
(22.11.20)
@dissendium söylediğinin hiçbir mantıklı yanı yok. ilk iki sene kötü geçirip üçüncü senende nasıl bir başarı elde edebilirsin? öbür tarafta kalsa zaten daha fazla puan alırdı.

@kahir ekseriyet, söylediğiniz şey doğru ama onu sormadım. onu yapan arkadaşlarım vardı.

@j r r tolkien, yanlış biliyorsunuz.

''50 ve 100 arasında değişen bir değer olan AOBP, öğrencinin OBP’sinin mezun olduğu yılda, okulunun ÖSS’deki puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmış şeklidir. ÖSYM, öğrencilerin OBP’lerini ağırlıklandırabilmek için önce okulların her üç puan türündeki ortalamalarını bulur. Bunun için bir okulun tüm lise son öğrencilerinin o yıl yapılan ÖSS sonrasında SÖZ-1, SAY-1 ve EA-1’den aldıkları puanlar ayrı ayrı toplanıp öğrenci sayısına bölünür. Böylece her okul için ÖSS-SAY, ÖSS-EA ve ÖSS-SÖZ hesaplanmış olur.
Daha sonra her öğrencinin OBP’si okulunun ÖSS puan ortalamaları gözönünde bulundurularak ÖSYM tarafından bir formül aracılığıyla ağırlıklandırılır.''

www.sg.k12.tr
St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu

Diploma Notuna Göre Okul Sonuncusu Olan Öğrencinin 2007 ÖSS-AOBP DeğerleriAOBP-SÖZ : 87,009
AOBP-SAY : 81,593
AOBP-EA : 87,037

ben okulumda ortalama bir öğrenciydim ve 0.8 ile çarpılmış puan olarak 61 puan geldi. aynı yıldan bahsediyorum ayrıca. benim diploma 3.4 ile aobp 76 idi. düşün bu okul daha başarılı olduğu için en sonuncu öğrenci yani 2 ile mezun olsa alacağı okul puanı 65,2. düşün yani bu durum istanbul fen lisesi gibi okullarda daha yüksek oluyor. okul sonuncusu 0.8 ile çarpılan puanı 72ler oluyor. okulun sonuncusu olsan bile 72 alıyordun.


yaşım 27 ve bu sistemi hatırlıyorum. okul başarısı vardı. fakat bu biz mezun olmadan bir kaç yıl önce kaldırıldı. yani yaşı 27 den de daha büyük olması lazım bu etken ile üniversite kazananları yakalamak için.

şu konuyu da çok net hatırlıyorum lise okurken okuduğum ilin kaliteli liselerinden birisinde idim fakat diploma notumda çokta iyi değildi. nasıl olsa okul kaliteli çok problem olmayacak diye düşünürken bu sistem değişti benim için çok şey değişti idi :D

okul birincileri fazla puan almak için değil okul 1. leri için açılan ekstra kontejanlarla yerleşebilmek için önemli idi.


belkider
(22.11.20)
Sistem ve puanlarin hesaplanma yontemi hemen her sene degistigi icin kesin bir sey soylemek zor. Ama ben ve sinifimdaki pek cok kisi anadolu lisesinden duz liseye gecmistik, cunku bizim sinava girecegimiz sene okul ortalamasi ile arandaki fark ne kadar yuksekse sinavda o kadar avantajli oluyordun.

Anadolu lisesinde hemen her ogrenci basarili oldugu icin ortalama yuksekti, sen basarili bir ogrenci bile olsan ortalama da yuksek oldugu icin alacagin ek puan limitliydi. Ama ayni ortalama ile genel ortalamasi daha dusuk bir okula gectigin an, okul ortalamasi ile arandaki fark acildigi icin universite sinavinda da otomatikman daha yuksek avantaj elde ediyordun.


sertac akin
(22.11.20)
AOBP hesabında okulun ortalaması da önemliydi.

Galatasaray Lisesi gibi okullarda atıyorum bir yılda 100 mezun veriliyor olsun.

4.5/5.0 gibi bir not ortalamasına sahip biri o 100 kişi içinde 60. falan oluyordu. okul ortalaması da 4.65/5.0 oluyordu. Okul ortalamasının altında kalmak obp'yi çok düşürüyordu. galatasaray lisesi'nde 4.5 ortalamayla obp 85/100 gibi bir şey oluyordu (salladım).

fakat son senenizde düz liseye gittiğinizde 4.5 ortalama ile mezun olan 100 kişi arasından 10. falan oluyorsunuz. okulun ortalaması da 4.1 falan. okul ortalamasının çok üstünde olduğunuz için obp 95 gibi bir şey geliyordu.


levpontryagin
(22.11.20)
@levpontryagin +1, aslında hindistan cevizi'nin demek istediği şeyi daha ayrıntılı söylemiş. bir de ek olarak şöyle bir şey de vardı benim arkadaşlarımdan hatırladığım, düz lisede bu başarılı öğrenciler sınava yönelik dershanede çalışmak, eksiklerini kapatmak için daha fazla zaman buluyordu.


fen lisesinden duz liseye gecmek cok yaygindi cunku sistem okul birincisi (ki 5.0 olurdu ortalamsi) 80 puan alacak sekildeydi. Dagilima gore 4.95'le 75 puan alma, 4.86'yla 67 puan almak falan soz konusuydu. Haliyle bu elemanlar duz liseye gecip 79-80 puan falan alirdi.

"okul başarısı bir faktördü" - degildi iste sorun burada.

yasim 27'nin uzerinde.


hot potato
(22.11.20)
belkider +1. Okul birincileri için açılan kontenjanlardan yararlananlar vardı 430 taban puanla kapatan bölümlere 400 puanla girenler oldu çünkü lisede en iyi puan 400 çıkaran kişiydi. "2011 de üniversiteye başlayanlar"


Arkadaslara ek olarak bir de: ozel liselere, kolejlere gecisler vardi, kolejler teklif gecis teklif ediyorlardi. Bu sayede kolejler bu ogrencileri sanki bizzat kendi yetistirdikleri ogrenciymiscesine reklam yapiyorlardi. Ustune ogrenciye ciddi paralar veriliyordu. Bir arkadasim yapmisti, son sene kolejden teklif aldi, koleje gecmisti. Kolej buna diyor ki biz senin onunu aciyoruz okula gelmene gerek yok, devamsizlik yok, dersleri kafana takma biz sana tum derslerde 5i basacaz sene sonunda. Sen dersanene git sadece sinavina calis. Biz okul dersane kostururken adam ne guzel dersanesinde sabahtan aksama kadar sirf sinava yonelik kasiyordu. Ulan ne serefsizlik var ya. Biri gider sorulari calar, biri sistemin aciklarini kullanir bizim gibiler de sistemin carklarinda ogutulur.


speedy
(22.11.20)
Siralama okul puanindan daha onemliydi. Misal benim 29 puanim vardi siralamam baya kotuydu hatirladigim 100 kiside 50. Filan civarinda oldugum okul puani da 4 mu neydi. Anadolu lisesiydik. Daha iyi bi anadolu lisesindeyse okul puani 6 olsun, duz lise de 2 olsun. Yani siralama cok daha onemliydi o yuzden daha dandik bi okula gecip ortalama olarak daha yuksek olmak avantaj sagliyordu


red g
(22.11.20)
80 üzerinden 45 puan almıştım fen lisesinde olduğum için 4.70 ortalamayla, düz liseye geçiş yapmamıştım mal gibi. Aradaki farkla odtü ye gidecekken Marmara ünv gibi bir fark oluşmuştu


yeahbutso
(22.11.20)
Okul Başarısının bir faktör olması sonradan geldi, düz liseye geçme olayı ondan önce vardı. Tam yılını hatırlamıyorum ama 2000'li yılların başlarında olması lazım.

Ben 2005 fen lisesi mezunuyum mesela, bizim zamanımızda o düz liseye geçme olayı tamamen bitmişt, benim mezun olduğum sene okul birincisi 80 puan alırken yanlış hatırlamıyorsam okul sonuncusu da 72 (0.8 ile çarpılmış hali 72) puan almıştı.


talasas
(22.11.20)
Okulun basarisi onemliydi bizim zamanimizda duz liseye son sene gecmek mantiksizdi.


eksimeksi
(22.11.20)
(2)

ince telli, dalgalı ve çabuk yağlanabilen saça sahip erkekler

merhaba arkadaşlar, nasılsınız? saçlarınızı ne yapıyorsunuz? cidden merak ediyorum vallahi. uzatabiliyor musunuz? uzatıyorsanız nasıl bir tip veriyorsunuz? fön ve saç bakım malzemeleri kullanmayanların cevabını daha çok önemsiyorum:)bu bir sağlık sorusuysa yönetim taşıyabilir ama herhalde değil.
merhaba arkadaşlar, nasılsınız?

saçlarınızı ne yapıyorsunuz? cidden merak ediyorum vallahi. uzatabiliyor musunuz? uzatıyorsanız nasıl bir tip veriyorsunuz?

fön ve saç bakım malzemeleri kullanmayanların cevabını daha çok önemsiyorum:)

bu bir sağlık sorusuysa yönetim taşıyabilir ama herhalde değil.
Bir ara uzattım çabuk yağlanıyordu bakımı çok uğraştırıyor diye kestirdim rahatım. Kısa da yakışıyor o yüzden şampuan fark etmiyor yıkayıp geçiyorum


olaylar olaylar
(21.11.20)
aaa bu ben vallahi:)
Bir yıldan biraz daha uzun süredir saçlarım uzun, tüm bu dediğin özelliklere sahip lanet bir saçım var fakat uzatma işini çok sevdiğim için direttim ve kesmedim hala.
Yağlanma konusunda önlem olarak her gün yıkıyorum, istisnasız her gün kalkar kalkmaz. Çünkü bir gün bile yıkamasam saçlarım sanki on gündür yıkanmamış gibi inanılmaz kirli, yağlı duruyor ve dalgalı, ince telli olduğu için de çok dağınık bir görünümü oluyor. Sadece tarakla falan olacak gibi değil benimkiler mesela. Yıkamadan asla rahat tarayamıyor, düzene sokamıyorum.

Uzatmaya başladığımdan beri argan yağlı şampuan ve krem kullanıyorum. Çok faydasını gördüm. Saçlar gerçekten fark ediliyor. Canlı, sağlıklı bir görünüm oluyor. Normalde psikolojik herhalde der geçerdim ama çevremden bile sıkça “saçların için ne kullanıyorsun?” sorusunu çok duydum. Gerçi saç bakım malzemesi kullanmayanların cevabını merak etmişsiniz ama bu özelliklerde bir saçla ekstra bakım malzemesi kullanmadan başa çıkabilmek mümkün mü bilmiyorum :)


(9)

blazer ceket giyen erkeklere

1- https://www.hepsiburada.com/altinyildiz-classics-slim-fit-dar-kesim-mono-yaka-blazer-ceket-p-HBV00000ZJHP4?magaza=ALTINYILDIZ%20CLASSICS2- https://www.hepsiburada.com/hatemoglu-siyah-slim-fit-ceket-p-HBV00000K4NPW?magaza=HATEMO%C4%9ELUneden 1 veya neden 2. tüm her şeyin aynı, sadece ceplerin fark
1- www.hepsiburada.com

2- www.hepsiburada.com

neden 1 veya neden 2.

tüm her şeyin aynı, sadece ceplerin farklı olduğunu düşünerek cevap verelim.

kısaca; açık cep mi yoksa takım elbise cebi gibi kapalı mı?


ek soru!!!

bir de bu arkadaşları, siyah kot pantolon üzerine giyebiliriz değil mi ya? illaha kumaş olma zorunluluğu yok?
2 daha güzel görünüyor. Kotun üstüne giyilir.

Bence bu paralar verilmez. Trendyol'dan 100 lira civarına birsürü almıştım orayı takip etmelisin.


Tochinoshin
(20.10.20)
Çok para +1
İkisi de bence alınmaz zira kot duzdur renk olarak. E bunlar da düz. O halde kareli veya desenli bir ceket daha çok işe yarar kanaati oluştu bende.


fempusay
(20.10.20)
Blazer bence kot üzerine çok yakışıyor. Ben 1.sini beğendim. İş için de gayet uygun. İçine ister t-shirt ister boğazlı...


SiyamkedisiZorro
(21.10.20)
Blazer ceket giymeyen kadınlar da cevap versin mi?
1 daha güzelmiş, 2'nin cebini komple dışarı dikmeseler daha iyiymiş (www.hepsiburada.com şuradaki gibi cepler de güzel, onu demek istiyorum.)
Siyah değil koyuya yakın mavi kot üzerine daha da güzel olabilir.


kobuzchu kiz
(21.10.20)
kot ile giyeceksen 2 daha spor. 1 kotla garip durabilir.

Cep detayında 1 daha klasik geliyor. genelde 2yi tercih ediyorum veya bu kadar büyük olmayıp flato cep tarzı olanlar var. onlar da güzel. kapaklılar klasik geliyor.


PoscheN
(21.10.20)
İlla bunlardan biriyse kesin 1 ama ikisi de değil.


ir10
(21.10.20)
1 güzel, ama giyecek kişi kiloluysa olmaz o iş. Yıllardır ceket giyerim. O yakanın kıvrılan, önden görünen kısmı dar ise giyecek kişi zayıf, fit bi insan olmalı. Bi de internetten almak sıkıntı, bedenini bilsen bile düğmeyi iliklediğin kısmın da ayrı bi ölçüsü var. Denemeden alma yani.


antihero
(21.10.20)
Hepinize teşekkür ediyorum ben daha çok ceple ilgili sormuştum. Şu şununla giyilmez deniyor mu?

Öyle çok giymeyi seven biri değilim. Bir adet olsun, düzgün olsun, adam akıllı bir şey olsun diye bu markalardan bakıyorum. Dolabimda bir adet ikincideki gibi cebi olan lacivert ceketim var. Bir tane de siyah olsun dedim ama ceplere takıldım ben sadece.

@antihero'nun söylediğine dikkat ederim çünkü azıcık göbeğim var. Yaka olayı aklımda.


Koysa, cebi dışarda almalısın. Spora spor...


fempusay
(21.10.20)
(3)

seçili notebooklardan hangisi sizce

dün biraz kurcaladım da şöyle bir liste yapabildim.aslına bakarsanız bir dünya laptop var ama alan kişi ben olmadığım için trendyol gibi yerleri öneremiyorum. güven vermiyorlar sonuçta. biz de mecburen teknoloji firmalarından almak zorundayız.huawei'ler önerilmişti fiyat olarak ucuz görünüyorlar ama
dün biraz kurcaladım da şöyle bir liste yapabildim.

aslına bakarsanız bir dünya laptop var ama alan kişi ben olmadığım için trendyol gibi yerleri öneremiyorum. güven vermiyorlar sonuçta. biz de mecburen teknoloji firmalarından almak zorundayız.huawei'ler önerilmişti fiyat olarak ucuz görünüyorlar ama ya ekran ufak ya da hiç ekran kartı yok. evet kullanacak kişi her ne kadar öğrenci olsa da biraz daha fazla parayla iyi bir şey alıp ömrünü uzatabiliriz.

hizliresim.com
laptop seçiyoruz, tabloda olmayanlar:
- pil ömrü gibi en önemli şeylerden biri
- ağırlık gibi laptop'larda önemli bişey
- dokunmatik ekran, parmak izi okuyucu gibi laptop'lara özgü şeyler

şu haliyle tipini beğendiğini al zaten ama di mi?


celeron 300a
(14.10.20)
önceki duyurunuzu hatırlıyorum.
bunların hepsi düşük bütçeli oyun bilgisayarı. alacak kişi gerçekten oyun oynamaya meraklı değilse şu kurda bu bilgisayarlara o kadar para dökmeye hiç gerek yok. oyun oynamaya aşırı düşkün ya da online oyunlarda vs ligde değilse 1650ti ile 1650'nin farkını aman aman hissedeceğini düşünmüyorum.

ben de bir süre bilgisayar bakıyordum 7999 tllik olanı almaya ramak kalmıştım elimdekini modifiyeledim sonra. alsam onu alırdım yani.


Tuf gaming serilerinde ısınma problemi var bilginize. Monster bakın, çok fark etmez fiyatı da.


simbolmina
(15.10.20)
(7)

notebook alacağız ama nasıl bir şey olmalı

kullanıcı bir kız çocuğu, 20 yaşında. oyun falan oynayacak birisi değil daha çok öğrenim için. sosyal bilimler tarzında bir şey okuyor. öyle eksantrik bir program falan kullanmayacak.ben bir şeyler yaparak işi daraltmaya çalışıyorum ama iş bir noktada sanki oyun bilgisayarlarına kayıyor. bilindik ye
kullanıcı bir kız çocuğu, 20 yaşında. oyun falan oynayacak birisi değil daha çok öğrenim için. sosyal bilimler tarzında bir şey okuyor. öyle eksantrik bir program falan kullanmayacak.

ben bir şeyler yaparak işi daraltmaya çalışıyorum ama iş bir noktada sanki oyun bilgisayarlarına kayıyor.

bilindik yerlerde arama yapıyorum bazı yerlerde yok bir vatan bu konuda geniş gibi görünüyor. en uygun bilgisayar(i3, i5, i7 ve 15.6'' filtrelemesiyle) bunu buluyorum.

ASUS X509JB CORE İ5 1035G1 1.0GHZ-4GB RAM-256GB SSD-15.6"-MX110 2GB-W10

1.0 ghz işlemci hızı çok yavaş değil mi ya? yoksa atladığım bir nokta mı var? gerçi bu bilgisayar bile 6600 lira.

asus, dell, msi veya en azından lenova ya da acer olsun istiyorum. kışları ısınmaya yarayan hp'yi hiç istemiyorum.(belki bunu çözmüştür ancak akılda bu şekilde kalıyor.) ve casper da olmasın.
8gb ram altına bakmamanızı öneririm.


sutlu nescafe
(13.10.20)
f/P= www.hepsiburada.com

dell olsun derseniz (sanırım bu modellerde ısınma problemi vardı) www.hepsiburada.com

dell öğrenci bilgisayarı diye bunu pazarlıyor
www.hepsiburada.com


Hocam bütçenizi bilmiyorum ama macbook air alsanız 7-8 yıl götürür. Yani bu tarz günlük kullanım + ekrandan bir şeyler okumak için (retina ekran güzel bişey) epey uygun bir alet. Çok övmek istemiyorum çünkü bende de biraz fanboy'luk var ama pişman olacağınızı sanmam.


Freedos laptoplara bakabilirsiniz çünkü daha uygun oluyorlar, işletim sistemini kendiniz veya bir tanıdığınıza yükletirsiniz. Mühendislik öğrencisi de olmadığı için muhtemelen güçlü sistemlere gerek yok. İşlemci de 3. nesil i7 yerine son nesil i3 olması daha hayırlı. AMD işlemciler bir tık daha hesaplı ama kullanıcı yorumlarını okumadan almayınız. Şimdiden hayırlı olsun.


bedava bira
(13.10.20)
Huawei nin laptopları süper çıktı bence. Tavsiye ederim.


erty_ksk
(14.10.20)
Huawei demeye geldim bende geçen ay müthiş indirimleri vardı. tahminimden çok daha iyi karşıladı beklentimi ve ben adobe'de kullanıyorum tasarımlar için hiç sıkıntı çıkartmadı.


IcedFlames
(14.10.20)
Bak yeni düştü bu model

www.mediamarkt.com.tr


simbolmina
(15.10.20)
(3)

kış geldi biraz da beyaz gömlek giyelim dedik

demesine dedik de şöyle de bir durum var.beyaz gömlek var, beyaz gömlek var. ceplisi var, cepsizi var. kot pantolon giyiyorum. ne kanvas ne de kumaş giyiyorum. kanvas giymeyeli yıllar oluyor. kumaş da desen ancak takım elbise giydiğimde.şimdi bu klasik beyaz gömleği kot pantolon içine sokarak giysek
demesine dedik de şöyle de bir durum var.

beyaz gömlek var, beyaz gömlek var. ceplisi var, cepsizi var. kot pantolon giyiyorum. ne kanvas ne de kumaş giyiyorum. kanvas giymeyeli yıllar oluyor. kumaş da desen ancak takım elbise giydiğimde.

şimdi bu klasik beyaz gömleği kot pantolon içine sokarak giysek ne yapmış lan bu derler mi? belki ara sıra mavi bir adet tek ceketim var onu da giyerim.

ayakkabı da artık outdoor giymeye karar verdim ve bir adet siyah aldım.

örneğin bu(kot pantolon üzerine): www.trendyol.com

örneği bu(kumaş pantolon üzerine): www.trendyol.com

normalde çok da takılmazdım ama yine de sizlere bir sorayım dedim.
ty.gl

ty.gl

Böyle takım elbisenin içine giymelik bir düz beyaz kumaş gömlek kot pantolonla olmaz. İlk gönderdiğin linkteki de uymamış zaten.
Şu yukarıdaki attıklarım gibi dokusu biraz daha spor olan kumaşlar ve daha slimfit bir kalıp olmalı(göbeğin olmadığını düşünüyorum, göbek varsa biraz daha bol kesim olabilir slimfit direkt göbeği çıkartır çünkü genelde)


megalomaniac
(04.10.20)
Giy gitsin hocam ne olacak. Eleştirmek isteyen her türlü eleştirir zaten.


Bunlar klasik sanki, olmaz bence.

Kumaş olarak @meganin verdiği ilk linkteki gibi ya da şu gibi
ty.gl olmali


elorelia
(05.10.20)
(5)

adsoyad.net domainim var ve mail adresi almak istiyorum

parayla hosting alarak bunu yapabilir miyim? evet.ancak bunun farklı, bedava olan kısmı var mı? bedava hosting veren var mı cpanel'li. açıkçası 100 mb hostinge bile razıyım yeter ki mail adresini kullanabileyim.en azından yıllar sonra adsoyad.net domainimi alabilmişken mail adresini kaçırmayayım.bir
parayla hosting alarak bunu yapabilir miyim? evet.

ancak bunun farklı, bedava olan kısmı var mı? bedava hosting veren var mı cpanel'li. açıkçası 100 mb hostinge bile razıyım yeter ki mail adresini kullanabileyim.

en azından yıllar sonra adsoyad.net domainimi alabilmişken mail adresini kaçırmayayım.

birçok şeye para verdiğim doğru hostinge de verebilirim ama kullanmıyorum doğru düzgün.
Hosting üzerinden mail adresi kullanmaya kendinizi yormayın boşuna, adam gibi bir hizmet alma şansınız zaten yoka yakın.

Onun yerine ya kullanıcı başına aylık 5 dolar verip G-Suite satın alın, yada bedavaya yandex üzerinden kullanın maillerinizi.

(git: www.google.com


talasas
(29.09.20)
yandex tavsiye ederim. bedava sorunsuz.


ozdek
(29.09.20)
benim amacım, mail kullanmak falan değil. zaten kişisel mailim var. gayet de memnunum. sadece domaini bir şekilde kullanabilmek istiyorum.

isim@adsoyad.net mail adresine sahip olma şerefine nail olma zırvalığını yakalamak istiyorum.


aslında demek istedikleri de bu. Sadece e-mail kullanmak için bir hosting almanıza gerek yok. Domaini aldığınız sağlayıcının düzgün bir dns yönetim sistemi var ise, rahatlıkla e-posta işini çözebilirsiniz. Domaini de park'a alın gitsin.
G-Suite veya Yandex e bakarsanız sizi yönlendirir zaten.


cursor
(29.09.20)
Yanlış mı anladım? "Mail adresimi alayım da kayıt edeyim, elimde dursun" mu demek istediniz?

Şu cümleden onu anladım;

"en azından yıllar sonra adsoyad.net domainimi alabilmişken mail adresini kaçırmayayım."

adsoyad.net domaini side olduğu sürece istediğiniz zaman istediğiniz kadar mail adresi oluşturabilirsinz, gerekli hosting özellikleri ile.

Yani www.blueeyes.net adresi sizdeyken ne zaman isterseniz bir host ayarlayıp bir sürü mail ve dub domain üretebilirsiniz.

dragon@blueeyes.net
info@blueeyes.net
bilgi@blueeyes.net

veya dragon.blueeyes.net gibi

Yani bu domain sizde olduğu sürece bu mail adreslerini başkası oluşturamaz.


John Bloor
(30.09.20)
(7)

31 beden pantolon giyen erkek duyurucular

75 kg civarında bir bireyim. En son iç çamaşırı almamdan 1 sene geçti kiloda değişiklik yok. Hangi beden giydiğimi unuttum. Malum denemesi de yok bu meretlerin.Nedir sizde beden ölçüsü.Aldığımda hemen kesiyorum kağıtlarını:)
75 kg civarında bir bireyim. En son iç çamaşırı almamdan 1 sene geçti kiloda değişiklik yok. Hangi beden giydiğimi unuttum. Malum denemesi de yok bu meretlerin.

Nedir sizde beden ölçüsü.

Aldığımda hemen kesiyorum kağıtlarını:)
31 zor gibi 32 daha iyi olur


freebird5406_2
(23.09.20)
boy kaç? boy 1.70, ve 75 kiloysanız başka olur. boy 1.80 ve 75 kiloysanız başka olur.


fever
(23.09.20)
ben 1,80 boyum var 79 kilo olduğumda 33 beden giyiyordum


nahtoderfahrung
(23.09.20)
kac beden giyecegin boya gore degisir.

20 sene once 72-73kg dolaylarinda gezinirken iken 32 giyiyordum, boy 1.80.


cooperr
(23.09.20)
Ölçü her marka ve modelde değişiyor. Sabit bir cevabı yok.


pass
(23.09.20)
Boy 170 kilo 75 olan mavinin jake-30 beden kotunu giyen birisi olarak iç çamaşırında; alt giyimde L beden alıyorum, üst giyimde M beden alıyorum. Bir sorun yaşamıyorum. Yalnız üst giyimde m bedene de temkinli yaklaşmak gerek etek boyu bazen kısa olabiliyor atletlerde. Görerek almakta fayda var üst giyimi.


creedwar
(23.09.20)
186 boy 90 kiloyum 31bel 32bacak kot pantolon aldım geçen hafta.


alperz
(23.09.20)
(1)

sağ baş parmak kesiği

dün bir salaklık yapıp sağ baş parmağımı kestim hatta biraz derin oldu. ilk başta çok önemsemedim. önce özel acile gittim malzemesi olmadığı için sadece pansuman yapıp sargı beziyle devlete yolladı. devlete gittim tendon mendon bir şeylerden bahsetti pratisyen. önce sadece tetanoz yaptı. daha sonra
dün bir salaklık yapıp sağ baş parmağımı kestim hatta biraz derin oldu. ilk başta çok önemsemedim. önce özel acile gittim malzemesi olmadığı için sadece pansuman yapıp sargı beziyle devlete yolladı.

devlete gittim tendon mendon bir şeylerden bahsetti pratisyen. önce sadece tetanoz yaptı. daha sonra doktor geldi o da öyle şeylerden bahsetti. istediği parmak hareketlerini yaptım tendonlar zarar gördü mü görmedi diye.istediği hareketleri yaptım. dikiş attılar ancak en kısa sürede ortopediye görünmemi istedi bir şey var mı yok mu diye. ( üç gün sonra da pansuman yapıp sargıyı değiştirtmemi söyledi.)

şimdi ben ortopediste gidip ne diyeyim ki bu tendon olayına baksın? dikiş de attılar ama. dikişi sökecekler mi yoksa röntgen mr benzeri bir şey mi yaşayacağım?
normal şartlar altında acil servise başvurduğunda senin tedavini ücretsiz olarak yapmak zorunda özel hastaneler.. ancak ne yazık ki hastane değil ticarethane işlettikleri için gazlıbezle sarıp devlet hastanesine gönderiyorlar masraf olmasın diye..

sizin durumunuzda en doğru hareket gerçekten bir ortopediste görünmektir.. büyük hastanelerin acil servisinde ortopedist mutlaka bulunur.. yakınlarda üniversite hastanesi falan varsa pandemi tedbirlerinizi üst düzeyde alarak acile bir uğrayın, vakit kaybetmeyin.. bağlarda hasar var mı yok mu bilmiyoruz ama iş işten geçtikten sonra kalıcı hasar oluşabilir.. elinizin röntgenini çekip bakar gerekeni yaparlar..


sahlanankoc
(22.09.20)
(4)

kot gömlek giyenler

bunun yazlığı kışlığı var mı? vardır diyesim geliyor da yoktur da belki bilemedim şimdi. bu gömleği severek giyenler varsa onlar söylesinler bir zahmet. şimdi beğendiğim bir gömlek var alsam kışın giyerken çok mu üşürüm. not: kışları eksi derecelerde olan bir yerdeyim. gerçi iş yerim sıcak, dışarıda
bunun yazlığı kışlığı var mı? vardır diyesim geliyor da yoktur da belki bilemedim şimdi. bu gömleği severek giyenler varsa onlar söylesinler bir zahmet. şimdi beğendiğim bir gömlek var alsam kışın giyerken çok mu üşürüm.

not: kışları eksi derecelerde olan bir yerdeyim. gerçi iş yerim sıcak, dışarıda da mont giyiyorum ama yine de bir cevap verin.
daha ince kot kumaşlardan yapılırsa yazlıktır diyebiliriz.

yıllar önce kotlar hep kalındı gerçi şimdi maliyetten dolayı kumaşlar hep ince. elinle hissedince anlıyorsun zaten. eskiden kotlar kaban kumaşı gibiydi neredeyse.


ozdek
(13.09.20)
yazlığı ve mevsimliği var. kışlık olarak niteleyemem.


kışlık olanı içi genelde polar veya yünlü oluyor.

tr.aliexpress.com


janavarorion
(13.09.20)
www.mavi.com

www.hepsiburada.com

şunlardan bahsediyorum.


Mavi Rio bende var. Yazın giyilmiyor. Nispeten kalın kalıyor.akşam vakti İstanbul, Ankara için olabilir

Yer: mersin


janavarorion
(13.09.20)
(2)

anonim şekilde kitap sitesinden kitap hediye etmek

şimdi bir adak/hayalimiz var diyelim. tanımadığım birilerine kitap hediye edeceğim ancak onlar benim kim olduğumu hiçbir zaman bilmeyecekler.var mı böyle bir şey?
şimdi bir adak/hayalimiz var diyelim. tanımadığım birilerine kitap hediye edeceğim ancak onlar benim kim olduğumu hiçbir zaman bilmeyecekler.

var mı böyle bir şey?
bana et kim olduğunu bilmeyeceğim :))
şaka bi yana buradan falan öğrenci arkadaşlar vardır onlar da olabilir


Evet tabi ki. Adres kısmında tamamen gönderdiğiniz kişinin bilgilerini verin. Hediye şeklinde kargolarsanız fatura onlara gitmiyor zaten. Kitap sitesindeki isminizi değiştiririn her ihtimale karşı.


(7)

Tuzsuz şekersiz abur cubur

Kuruyemiş dışında yenebilecek hazır bir şey var mı? Bir arkadaşım diyette ve bahsettiğim şeyleri yiyemiyor. Ne önerirsiniz?Galete var bir başka ne var.
Kuruyemiş dışında yenebilecek hazır bir şey var mı? Bir arkadaşım diyette ve bahsettiğim şeyleri yiyemiyor. Ne önerirsiniz?

Galete var bir başka ne var.
salatalık ve domates. yıka ye.


alperz
(14.08.20)
www.migros.com.tr şu olabilir, tadı da çok güzel.


signore
(14.08.20)
Ben şunun tadını beğeniyorum epey: www.migros.com.tr


signore, plutongezegendegilmi teşekkür ederim ama içeriklerinde tuz var. tuz ve şeker kesinlikle olmaması lazım.


Çıtırelma vardı, seveni çok.


megalomaniac
(14.08.20)
Yulaf kepeği gevreği. Çikolata aromalısı da, tarçınlısı da şeker tüketmeyen biri için lezzetli ve yeterli tatta. Yanına çay veya kahve.


gayda
(14.08.20)
Tarhana cipsi.


halitkin
(15.08.20)
(1)

mekanda hazır suşi yiyenler

iyi geceler arkadaşlar;bir arkadaşım için suşi getirtmek istiyorum ama arkadaşım tuz yiyemiyor kullandığı bir ilaçtan ötürü. 2 aylık bir süresi kaldı. bu suşi dediğimiz şey tuzlu bir şey mi? kendisine de sormak istemiyorum süprizi bozulmasın diye. tuzlu ise biraz daha bekleyeceğim.
iyi geceler arkadaşlar;

bir arkadaşım için suşi getirtmek istiyorum ama arkadaşım tuz yiyemiyor kullandığı bir ilaçtan ötürü. 2 aylık bir süresi kaldı. bu suşi dediğimiz şey tuzlu bir şey mi? kendisine de sormak istemiyorum süprizi bozulmasın diye. tuzlu ise biraz daha bekleyeceğim.
Valla bence kendi de tuzlu oluyor da, yanında soya sosu oluyor, o baya tuzlu bişey zaten.


(1)

domain satan siteleri tek sayfada gösteren site

atıyorum eksiduyuru.com yazıyordunuz bu domaini en ucuz satan kim varsa onu gösteriyordu. bunu bilen duyan var mı?torrent bilenler için örnek olarak torrentz.eu gibi.
atıyorum eksiduyuru.com yazıyordunuz bu domaini en ucuz satan kim varsa onu gösteriyordu. bunu bilen duyan var mı?

torrent bilenler için örnek olarak torrentz.eu gibi.
domain price list

tld-list.com

www.domcomp.com


sivrisinek
(25.07.20)
(2)

ilişki guruları

çok uzun( doların 1.40 olduğu zamanlar hahahah) zamandır bir ilişkim yok. gerek başka sebepler gerek de istemediğim için hiçbir işleme girişmedim. bir arkadaşım, eşi aracılığıyla biriyle tanışmamı istedi. ben de kabul ettim. ben dört kişilik bir buluşma olacak zannederken telefon numarasını verdi. i
çok uzun( doların 1.40 olduğu zamanlar hahahah) zamandır bir ilişkim yok. gerek başka sebepler gerek de istemediğim için hiçbir işleme girişmedim. bir arkadaşım, eşi aracılığıyla biriyle tanışmamı istedi. ben de kabul ettim. ben dört kişilik bir buluşma olacak zannederken telefon numarasını verdi.

ilk mesajı bile saatlerce sonra attım. ( alt tarafı selam merhaba yazacaktım amk) kafamda diyalog kurmaya çalışıyorum ne yazabilirim diye. neyse spontane olsun dedim attım mesajı. bir yerden ortak bir şey yakalamaya çalışıyorum. neyse bir ara anime konusu yakaladım oradan yürüdüm. sonrası yok. cevaplar kesin ve kısa. geri dönüşler hiç yok karşı tarafı merak etme olayı falan.

bir şeyleri mi yanlış yapıyorum lan? aradan çok uzun zaman geçti de bu kadar öküzleşmiş olamam herhalde. ki kızın kendisi de neredeyse akranım, hepi topu 2 yaş küçük.

direkt buluşma teklif mi etmeliydim? bu da öküzlük olmaz mı amk ya?

şimdiye kadar olan ilişkilerimde hep arkadaşım olanlarla bir ilişkim oldu. direkt gidip benimle çıkar mısın diye bir soru soramadım.

kız istemiyor olsaydı neden telefonunu vermesini istedi? sırf ayıp olmasın diye birinin isteğini ( hem de böyle bir şey) yerine getirmek saçma olmaz mı la?
İlk konuşmalar, ilk karışlaşmalar falan hep bir garip olur zaten. O yüzden hemen bende mi sorun var sorgulamasına girmene gerek yok.

Ben şunu söyleyebilirim sadece. Benim kişisel görüşüm bu tabi ama bazen muhabbeti çok uzatmak sıkıntı olabiliyor, bayabiliyor. Yani ilk kez muhabbet ettiğin bir insanla internet/telefon üzerinden en fazla ne konuşabilirsin, ne yazışabilirsin? Ben bu noktada güzel güzel üç beş kelam ettikten, biraz ısındıktan sonra buluşma teklif edilmesi gerektiğini düşünen taraftayım. Karşı tarafın niyeti varsa tamam der zaten, kalan muhabbeti buluştuğunuzda yaparsınız. Niyeti yoksa da yok der o durumda zaten saatlerce yazışmaya uğraşmaya da gerek yok, zamandan kazanmış olursun her türlü. O yüzden bence bu kadına tekrar yazar mısın bilmem ama yazarsan bi görüşelim falan de, başka bir örnekte yine biriyle bu yolla tanışırsan çok uzatmadan görüşme teklif et. Yani bi de öyle dene bakalım en azından.


buff
(21.07.20)
haci cok kasiyorsun. biraz rahat ol. sen rahat ol ki onu da germe. bazen muhabbet bayar. belki de bi isi cikti. vesveseye gerek yok.


rm
(21.07.20)
(1)

tiroit iltihabı olan birine ilaç

gittim tiroitlere baktırdım, hormonlar normal çıktı. ultrasonda ise iltihaplı dendi. boğazda şişlik var yani.ilaç yazmayacak mısınız dedim, ritm bozukluğu var mı dedi çok çok nadir oluyor dedim. o zaman kendiliğinden geçer dedi. dedi de demesine bu öyle kendiliğinden geçen bir şey mi ya? uzun bir sü
gittim tiroitlere baktırdım, hormonlar normal çıktı. ultrasonda ise iltihaplı dendi. boğazda şişlik var yani.

ilaç yazmayacak mısınız dedim, ritm bozukluğu var mı dedi çok çok nadir oluyor dedim. o zaman kendiliğinden geçer dedi.

dedi de demesine bu öyle kendiliğinden geçen bir şey mi ya? uzun bir süredir şiş tiroit bezim?
Endokrinologa mı gitmiştiniz? Tiroit iltihabı hashimato da olabilir tiroidit de olabilir sanırım. Tiroit bezindeki iltihap antibiyotikle tedavi olmuyor fakat kendi haline de bırakılmıyor diye biliyorum. Hormonlarda bir şey yoksa belki durum farklıdır bilemiyorum ama mutlaka endokrinolog görmeli sizi.


(3)

5 temmuz 2020 gs-ts maçındaki feghouli'nin benzeri hareket

https://twitter.com/yeaminogli/status/1279850837041393667bu pozisyonun benzeri bir pozisyon vardı ya. taç çizgisi kenarında adamın göğsüne vuruyordu o da. baya bir gündem olmuştu.
twitter.com

bu pozisyonun benzeri bir pozisyon vardı ya. taç çizgisi kenarında adamın göğsüne vuruyordu o da.

baya bir gündem olmuştu.
hocam evet doğrudur ama bu hareket net kırmızı kart. başkasına gösterilmedi diye buna da göstermemek olmaz.

bu sene evet özellikle pandemi sonrası maçlarda gs aleyhine kararlar daha çok çıktı. gaziantep maçında da ayyuka çıktı zaten son dakika verilen kararlar nedeniyle.

bu sene ts şampiyon yaptırılıp, şampiyonlar ligi'ne başakşehir gider trabzon'un cezasından dolayı. başakşehir de katarlılara satılır. herkes mutlu olur.


elektr10
(05.07.20)
Yahu ben tartışmak için değil bir pozisyonu hatırlamaya çalıştığım için sordum.

Taç çizgisi kenarında benzer poziston olmuştu. Hangisiydi o?


Mehmet topal bir ya da iki sene onceki fb-gs macinda yapti kirmizi gormedi.


logisticsmanager
(06.07.20)
(3)

ortopedi mi beyin sinir cerrahi mi

öncelikle belimle ama son birkaç gündür de boynumda başlayan ağrılarım var. derdimi anlattıktan sonra bir adet mr çekilmeyi bekleyeceğim. eğitim ve araştırma hastanesine gitmeyi planlıyorum.bu bizim alanımız deyip bir daha başa dönmemek için hangisine gideyim?
öncelikle belimle ama son birkaç gündür de boynumda başlayan ağrılarım var. derdimi anlattıktan sonra bir adet mr çekilmeyi bekleyeceğim. eğitim ve araştırma hastanesine gitmeyi planlıyorum.

bu bizim alanımız deyip bir daha başa dönmemek için hangisine gideyim?
beyin cerrahi iyidir.


lazpalle
(04.07.20)
beyin ve sinir cerrahi +1


janavarorion
(04.07.20)
beyin&sinir +1 ama benim deneyimlerime dayanarak arkasından fıtık da çıkabilir o nedenle fizik tedavi&rehabilitasyon da diyorum.


superfluid
(04.07.20)
(5)

eski tip telefondan yeni telefona numara taşımak hat yenilemeli

merhaba duyurunun güzel ve nadide insanları.babam eski bir tip telefon kullanıyor. yeni tip telefona geçiyoruz. numaralar, hatta telefonda değil. daha önce numara taşırken( x firmadan - turkcell) tüm numaraları gidince acayip sinirlenmişti. :)büyük hat, küçük hatta dönecek ve numaralar yeni ( küçük
merhaba duyurunun güzel ve nadide insanları.

babam eski bir tip telefon kullanıyor. yeni tip telefona geçiyoruz. numaralar, hatta telefonda değil. daha önce numara taşırken( x firmadan - turkcell) tüm numaraları gidince acayip sinirlenmişti. :)

büyük hat, küçük hatta dönecek ve numaralar yeni ( küçük olan) hatta geçecek. bunu nasıl yapacağız?

turkcell'in internet sitesinde bakıyorum ama bulamıyorum bir türlü.
oturup numaraları tek tek yazacaksınız


ismailbüyük
(05.06.20)
Eger hatti sadece kirip gecirecekseniz numaralar zaten simde kalir. Yeni telefona taktiginizda sim kart numaralarini tasima diye bir secenek mutlaka vardir. Eger bayiden yeni bir yedek hat alacaksaniz numaralar gider. En iyisi eski sim karti kirdirmak


zaxurani
(05.06.20)
eski tip telefonlarda da numaralar telefona tasinabiliyor telefona gore. telefona tasiyip, ardindan yeni alacaginiz hatti eski telefona takarak tekrar sime alabilirsiniz.

diger turlu turkcell'e goturdugunuzde onlar da bir seyler yapabiliyordu diye aklimda kalmis.


fakyoras
(05.06.20)
eski tip telefonun hafızasına kaydedeceksiniz, sonra yeni sim alıp adaptörle eski telefona takıp sime geçireceksiniz. sonra akıllı telefona takıp google hesabınıza geçireceksiniz.


The_Lollok
(05.06.20)
Ben de aynı şeyi demeye geldim. Diğer telefonlarda da telefon hafızasına kaydetme özelliği mevcut. Simden telefonun hafızasına kopyalayın. Emin olmak için simi çıkarıp telefonun simsiz açın ve numaralar kopyalanmış mı bir bakın. Daha sonra yeni simi takıp telden sime aktarın.


cemallamec
(05.06.20)
(1)

tedarik edilemeyen ürünün satış iptali ancak başka yerde satılması

x adında kurumsal bir firmanın bir ürününü popüler satış sitelerinden birinden alıyoruz. biraz ucuza alıyoruz. para falan tahsil ediliyor. günler geçiyor x adındaki kurumsal firmamız ürünü tedarik edemediğini söyleyip satışı iptal ediyor ve parayı iade ediyor.ancan ne hikmettir ki bu x adındaki kuru
x adında kurumsal bir firmanın bir ürününü popüler satış sitelerinden birinden alıyoruz. biraz ucuza alıyoruz. para falan tahsil ediliyor. günler geçiyor x adındaki kurumsal firmamız ürünü tedarik edemediğini söyleyip satışı iptal ediyor ve parayı iade ediyor.

ancan ne hikmettir ki bu x adındaki kurumsal firmamımız aynı ürünü kendi internet sitesinde satmaya devam ediyor. ( yüksek fiyattan)

şimdi biz alıcı olarak burada yapabileceğimiz ne gibi işlemler var? buradan bize ekmek çıkar mı?
İlgili durumu belgelendirerek, tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. Ürünü size o fiyattan vermek durumundalar.


tss
(30.05.20)
(1)

type c tek çıkışlı telefon kullanıp kablolu kulaklık kullanan arkadaşlar

bu ara aparatınızı nerden alıyorsunuz. orijinal ürünü kaybettim ardından da ikici kez aldım ve bu da kablo gitti.
bu ara aparatınızı nerden alıyorsunuz. orijinal ürünü kaybettim ardından da ikici kez aldım ve bu da kablo gitti.
İnternetten aldim ben hep.yani iki kere kaybettim ama en son xiaomi mi storelar acildi onlarda da vardir.


red g
(29.05.20)
(3)

duyurunun bankacı ya da kredi işinden anlayan suserlerı

https://hizliresim.com/waL6WJelimizde şöyle bir ödeme planı olsa3. taksiti de ödedikten sonra 4. taksitin günü gelmeden ödemek istersem bana maliyet ilk üç taksit : 961,32*3= 2883,96 ödedikten sonradiğer ayların anaparaları mı olmuş olur? yoksa karşıma daha garip ödemeler çıkar mı? erken kapatma cez
hizliresim.com

elimizde şöyle bir ödeme planı olsa

3. taksiti de ödedikten sonra 4. taksitin günü gelmeden ödemek istersem bana maliyet

ilk üç taksit : 961,32*3= 2883,96 ödedikten sonra

diğer ayların anaparaları mı olmuş olur?

yoksa karşıma daha garip ödemeler çıkar mı? erken kapatma cezası diye bir şeyler vardı.
2. Taksidi yeni ödenmiş kredime krediyi kapat seçeneğiyle baktım şimdi. Yanlış hesaplamadıysam tam dediğiniz gibi kalan ana para oluyor istenen tutar. Enparasa erken kaoatma cezası yok. Sizinki de enpara galiba zaten.


senolll
(24.05.20)
bildiğim kadarıyla konut kredisinde var erken kapatma cezası. ödeme tutarınız dediğiniz gibi olur. kalan ayların anaparası.


alicandan
(24.05.20)
+hayat sigorta tutarının bir kısmını geri alırsın.


rastinon
(24.05.20)
(3)

ağır ceza mahkemesinde yargılanırken sürekli susan sanık

susma hakkını bu şekilde kullanan birisi için olabilecek şey nedir? hak mıdır değil midir bilmem ama susma hakkı dedim.
susma hakkını bu şekilde kullanan birisi için olabilecek şey nedir?

hak mıdır değil midir bilmem ama susma hakkı dedim.
susma hakkını kullanmak haktır. ancak aynı zamanda kullanılması büyük risktir. ağır ceza mahkemesinde hele "susma hakkımı kullanayım nasıl olsa savcının davayı kanıtlaması gerek" diye düşünmek özellikle Türkiye'de pek işlemez.


limon rengi
(16.05.20)
Sanığın kimliğine ilişkin sorular haricinde kullanabileceği haktır. Özellike çapraz sorguya tabi tutulan veya kendini ifade etmekte zorluk çeken sanıklar, suçsuz bile olsalar kendilerini ifade etmekte zorlanabileceğinden bu yola başvurabilirler. Hakimlerin bakış açısı negatif olur haliyle ancak kimse de kendi aleyhine ifade vermeye zorlanamaz.


gypsy punk
(16.05.20)
dava ne kadar sürecek peki bu durumda? hmk'yı bilmiyorum ama bir yerlerde yazıyordur herhalde sanığı dinlemeden mahkemenin vereceği kararın doğru olmadığına dair?


(2)

Burs vermek ama nasıl

Arkadaşlar daha önce iki kisiye veriyordum ancak araya covid girince arkadaşlar okula gitmediği için bitirdik. Şimdi ise sınava girecek kisiye vereceğim ama nasıl yapmak gerek. (Kpss)Bir abimizi aracı kullanıyorum. Onun tanıdığı kişiler.Neyse şimdi ne yapam. Her ay para mı göndermek, gerçekten ihtiy
Arkadaşlar daha önce iki kisiye veriyordum ancak araya covid girince arkadaşlar okula gitmediği için bitirdik. Şimdi ise sınava girecek kisiye vereceğim ama nasıl yapmak gerek. (Kpss)

Bir abimizi aracı kullanıyorum. Onun tanıdığı kişiler.

Neyse şimdi ne yapam. Her ay para mı göndermek, gerçekten ihtiyaci için kullanması adına kitap listesi mı isteyemm yoksa kitap çeki mı alsak herhangi bir kitap sitesinden.
işyerinden 15 kişi, 3 kişiye toplayıp bölüp para veriyoruz. üniversiteler kapandığı içi evlerine döndüler ancak şöyle düşündük; okulda paraya ihtiyaçları varsa normalde de vardır. hazirana kadar toplayıp vereceğiz.
bence para daha mantıklı. kitabı yayını zorlarsa internetten bulur, fotokopiciden çoğaltır, ya da almayı tercih eder. kendi kararı. daha acil bir ihtiyacı da olabilir. kararı ona bırakabilirsiniz.


cliquot
(05.05.20)
ben de katılıyorum. gerçekten ihtiyacı varsa zaten bu sadece kitapla da bitmez ki. okula dersaneye kursa vs. gidiyorsa yol parası olur, yolda acıksa en kötü bir simit için bile para lazım. direkt parayı verin gitsin, mesele sadece kitap değil.


mehmed resad
(05.05.20)
(2)

doktor arkadaşlar bu görüntüden neyi anlıyorsunuz sırt-bel röntgeni

belim, sırtım ağrıyor diye ortopediye gittim doktor röntgene yönlendirdi ve dorsol lomberimin çekilmesini istedi. https://hizliresim.com/79zA0Wbuna bakıp bir şey yok dedi. daha sonra midemden olabilir diye dahiliye gittim bir şey çıkmadı, üroloi bir şey çıkmadı. genel cerrahide gastrit var dedi. dah
belim, sırtım ağrıyor diye ortopediye gittim doktor röntgene yönlendirdi ve dorsol lomberimin çekilmesini istedi.

hizliresim.com

buna bakıp bir şey yok dedi. daha sonra midemden olabilir diye dahiliye gittim bir şey çıkmadı, üroloi bir şey çıkmadı. genel cerrahide gastrit var dedi. daha sonra göğüs falan gittim orada da bir şey çıkmadı. ancak akciğer röntgeninde bel için bir şeyler demişti ama tam görünmüyor dedi. belinde eğik, yamuk tarzı hatırlamdığım bir şey dedi. mr çekil demişti.

şu sıralar yine bir ağrı var.

aslında demek istediğim şu görseldeki röntgenden siz neyi görüyorsunuz? ne görünür bundan? ortopedist neden mr istememiş olabilir? göğüscünün akciğer röntgeninde grüp ortopedistin bundan görememesi normal mi?

özelden de yazabilirsiniz.

şimdiden hepinize teşekkür ederim.
Ortopedistin istediği yandan çekim, akciğer filmi önden. Önden bakınca skolyoz denen omurga eğriliği gözükür yandan anlaşılmaz o pek. Muhtemelen onu gördü. Ortopedist değilim, neden istediğini bilemem ama kırıklık yamukluk var mı diye bakmış sanırım, kendisi yok demiş; öyle gibi de duruyor.


glutamin
(02.05.20)
nasıl bir ağrı hareketle artıyor mu,künt mü bıçak saplanır gibi mi devamlı mı arada mı ,uykudan uyandırma,uyutmama gibi özellikleri var mı??


guliss
(28.05.20)
(4)

aşermek tıp biliminde ve ecnebi ülkelerde var mı

yıllarca bu olayı bir şımarıklık olarak gördüm ki bana kalsa hala da aynı da gerçekten varsa kendimi update edeyim.yabancı filmlerde gördüğümü de hiç hatırlamıyorum.
yıllarca bu olayı bir şımarıklık olarak gördüm ki bana kalsa hala da aynı da gerçekten varsa kendimi update edeyim.

yabancı filmlerde gördüğümü de hiç hatırlamıyorum.
google'lamak bu kadar zor olmamalı...

pregnancy cravings diye aratabilirsiniz


www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.endocrine.org
www.ncbi.nlm.nih.gov


aguen
(02.05.20)
Bizdeki hali abartılı kültürel bir olay. Ama "cravings" var tabii ve gerçek.


Sahikaa
(02.05.20)
sahika +1 ilgi çekmek için abartıldığını düşünüyorum ama haksız da görmüyorum. baş dönmeleri, mide bulantılarıyla başlayan ve başka semptomlarla devam eden 9 aylık bir süreç zaten, aşersin, eşinden ilgi istesin ne olucak. ben daha çok tanımadığı kişilere bile hamileyim hamileyim diyerek şımaranları ve kendini biricik kar tanesi sananları sevmiyorum ama onların hamile olmayan halleri de farklı olmuyor zaten.


deartheodosia
(02.05.20)
tabii var. ama bizim senaristlerimiz hamilelik takıntılarından ve beceriksizliklerinden gözümüze sokuyorlar. doğal görünmüyor.
hamilelerin beslenme alışkanlıklarında başka değişiklikler de olabilir. örneğin pika sendromu.


not dark yet
(02.05.20)
(3)

narcos 4. sezon

spoiler yememek için fazla kurcalayamıyorum ama escobar bir şekilde ölecek bunu genel kültür oalrak biliyoruz. ilk üç sezonda ölüyor mu? üçüncü sezon son mu? dört var mı? gelecek mi?
spoiler yememek için fazla kurcalayamıyorum ama escobar bir şekilde ölecek bunu genel kültür oalrak biliyoruz. ilk üç sezonda ölüyor mu? üçüncü sezon son mu? dört var mı? gelecek mi?
Dizi escobar’ın uyuşturucu işini girmeden öncesi - girdikten sonrası ve öldükten sonrası diye gidiyor. 3 sezona paylaşımı tam olarak böyle değil ancak genel olarak durum bu.


4 yok. 3. sezonda kali karteli var o da izlenesi.


jelly bear
(26.04.20)
---Spoiler---

İkinci sezon sonunda veya sonuna doğru ölüyor.


burfak
(27.04.20)
(11)

kel babanın saçlı oğlu veya saçlı babanın kel oğlu

+25 veya +30 yaş üstü erkeklere soruyorum. ( daha altındaki insanlarda saç olayı daha başlamamış olabilir.)var mı böyle biri aramızda.genetikten kaçışımız var mı merak ediyorum.
+25 veya +30 yaş üstü erkeklere soruyorum. ( daha altındaki insanlarda saç olayı daha başlamamış olabilir.)

var mı böyle biri aramızda.

genetikten kaçışımız var mı merak ediyorum.
genler bu konuda cok sakaci. illa anne babada olmasina gerek yok.

uzun ve harika saclariyla ünlü ailenizde 1700 lerdeki dedenizden kalmis resesif bir gen size selam verebilir :)


duygusuzromantik
(19.04.20)
saçlı babanın kafası açık oğluyum. (bu yıl saç ektirdim)

Dedemin kafası açıktı, ondan geçmiştir herhalde. Üstteki arkadaşın dediği gibi, uzak bir gen de bizde ortaya çıkmış olabilir.

genetikten kaçış yok, ama artık kozmetik müdahale şansı var. Hatta bu işi en iyi yapan doktorların/ekiplerin olduğu ülkedeyiz.


nhk ni youkosu
(19.04.20)
sacli babanin kel oglu ornekleri cevremde cok var. Dunyada islerin kotuye gittiginin kaniti, babalarimiza gore yeni nesil daha stresli, yedikleri dogal degil, kirli hava falan filan gider bu


freedonia
(19.04.20)
dedemin saçları benden fazla. babamın bayağı açık.


bohr atom modeli
(19.04.20)
Anne tarafını incele bence


yeliz adeley
(19.04.20)
Dedem saçlıydı, 2 amcam saçlı ama babam kendimi bildim bileli kel.


megalomaniac
(19.04.20)
kellik geni X kromozomu ile taşındığından anne tarafından geçtiği söylenir. iki taraftan da geliyor ise çok zor, yaklaşık sonuç için ise babadan çok anne tarafındaki erkeklere (dede dayı vb) bakman lazım.


benim ailede sacli erkek yok. dedeler, babam, dayim alayi komple kel.
benim 28 yasinda beyazlamaya basladi, onden hafif iceri giriyor artik ama tepeden acma yok. %50 beyazlamis vaziyette. simdiye kadar ben coktan kel kalirim diyordum. yas 38, maci bir sekilde goturuyoruz. kardesim de 30'u gecti benim gibi seyrediyor.


cooperr
(19.04.20)
Babam saçlı ama benim saçlar seyrek.Babamın da erken beyazlamış baya 20 lerinde ama bende de beyazlama yok


bbb_1
(20.04.20)
Baba tarafının saçlar gür, anne tarafının saçlar dökülüyor, seyrek. Dayımın saçlar döküldü. Benimkiler de yavaş yavaş dökülüyor. Yaş zaten 35 olduz artık çok sallamıyorum :)


silah taciri
(20.04.20)
Var.. Baba fırça, oğlu kel. Dayısına çekmiş :)


lcha
(20.04.20)
(6)

ihaleye tek kişinin girip yaklaşık maliyeti teklif atması normal bir şey mi

dün twitter'da baya bir gündem olmuş bir tweeti incelerken fark ettim. x kurumu, bir iş yaptırmak için ihaleye çıkıyor. ve ihale öncesi bir yaklaşık maliyet belirliyor. bu maliyet de A lira olsun. ihale günü gelip çatıyor, ihaleye tek Y firması giriyor ve bu Y firması ihaleye A lira teklif atıyor. i
dün twitter'da baya bir gündem olmuş bir tweeti incelerken fark ettim.

x kurumu, bir iş yaptırmak için ihaleye çıkıyor. ve ihale öncesi bir yaklaşık maliyet belirliyor. bu maliyet de A lira olsun. ihale günü gelip çatıyor, ihaleye tek Y firması giriyor ve bu Y firması ihaleye A lira teklif atıyor.

ihale bedeli bundan 3-4 yıl önce 6 haneli bir değer.
Yapılan ihale usulüyle ilgili bir durum. Yaklaşık maliyet şudur: idare alacağı hizmete kdv ve kar payı ekler bunu açıklamaz. Teklifkerle, teklif zarflarıyla beraber açılır.

edit: ötv yazacaktım yukarıya kdv yazmışım. şimdi 3 ihale usulü var 1) açık ihale usulünde mesea asgari teklif sayısı öngörülmez. 2) belli istekliler arasında ihale usulü burada ihaleye davet edilebilecek aday sayısı 5 veya teklif veren sayısı 3'ten az olursa ihale iptal edilir. 3 pazarlık usulü: buna kik md 21'de belli hallerde başvurulabiliryor. idare md 21/b'ye göre doğal afet var ben pazarlık usulüyle ihaleye çıkıcam diyor, seni yekten çağıırp ihale yapıyor.

yaklaşık maliyete ötv dahil kdv hariçtir. kdv haiç turara 0.25 yüklenici karı ve genel giderler karşılığı eklenir.

ben kanunun lafzını size açıkladım. lafız bu, uygulamada farklılıklar olabilir.


elitoangelito
(18.04.20)
idare, yaklaşık maliyete eklemek isterse ( teklif alırken nasıl yaptıysa artık) ekler yoksa eklemez. ayrıca yaklaşık maliyete kdv eklenmez.

iş A olsun.

teklif alırken X firmasına müteahhit karlı diye sorarsa ihaleye bir daha kar bedeli eklemez. müteahhit karsız derse burada da üzerine koyacağı kar payını idare kendi belirler. genel olarak %25 gibi bir rakam yazılsa da değişkenlik gösterebilen bir şey.

sorun kapalı zarf olup olmaması değil ki. ihale komisyonu, oğlum tek başına ihaleye giriyorsun yaklaşık maliyet ile aynı teklifi atıyorsun bu ne saçma sapan bir durum demiyor mu?


Birebir yaklaşık maaliyet fiyatı vermek için kurum içinden bilgi almış olmak lazım. Bu da imkansız değil maalesef.

Ama tek firmanın girdiği ihale nasıl iptal olmamış anlamadım.

İhale numarası nedir?


elorelia
(18.04.20)
ben kamu projeleri yapan bir firmada uzun süre çalıştım ve bir bölümü de ihale hazırlıkta geçti. öncelikle 2000'lerin başında olduğu gibi yaklaşık maliyetler öyle kamu birim fiyatlarla yani %25 müteahhit karı ve genel gider eklenmiş fiyatlarla yapılmıyor. bir çok idare özel birim fiyat hazırlıyor, piyasadan fiyat alıp aynısını ekliyor. bunu da şöyle düşünün 2009 ortasında hazırlıyorlar, 2010 ilk çeyreğinde ihale yapılıyor. o zamana kadar zaten enflasyondan, hazırladıkları yaklaşık maliyet işin yapılacağı dönemdeki neredeyse karsız fiyata dönüyor. yaklaşık maliyetten elbette düşüğe gidiyor işler ama onunla birlite kalite de düşüyor. fiyat farkı alıyor müteahhit ama tefe/tüfe ile yani tuvalet terliğine gelen zamdan, inşaatta yaptığı imalatlara "güya" fark alıyor.

ben olsam bu ihaleyi şu şekilde incelerim: açık ihale yapılmış ve olması gerektiği gibi duyurulmuş mu? eğer sınırlı-davet usülü yapıldıysa neden öyle yapılmış veya kimler davet edilmiş? yaklaşık maliyet düzgün çıkartılmış mı (teknik personeli olmayan idareler bazen metrajları ve yaklaşık maliyetleri müteahhitlere hazırlatıyorlar)? işin şartnamesi nasıl, yani o fiyata yapılması gereken işler belirtiliyor mu, yok loophole'lar mı var? işi alan firmanın belgeleri yetkinlikleri vb. tam mı?

eğer bir sıkıntı yoksa yaklaşık maliyet fiyatına almış olsun, yeter ki işi düzgün yapıp kamuyu ayrıca zarar sokmasın. ne işler var ki, güya çok ucuza yapılıyor ama iş teslim edildikten sonra, işletmeci bir o kadar daha arkasından masraf yapmak zorunda kalıyor ve imlatların ömürleri kısa oluyor.


malheiros
(18.04.20)
abi adam ne sormuş siz ne anlatmışsınız :)

yaklaşık maliyette kdv yoktur genelde. en azından yapım işi ise. hizmet ihalelerine çok hakim değilim. mantıken onlarda da eklenmemesi gerekir diye düşünüyorum çünkü kdv şirkete bağlı bir olaydır. kimisi kdv ödemez, kimisinin tabi olduğu tevkifat oranında farklılıklar vardır. vs. vs.

neyse soru bu değil. yer türkiye olduğu için tabi ki ilk fikrim ısmarlama ihale olduğu yönünde ancak teknik olarak da pratikte de yaklaşık maliyeti tam tutturmak mümkündür?

nasıl?

kurumlar açık ihale yaparken kanunen yaklaşık maliyeti saklı tutmak durumundadır ama aynı zorunluluk pursantaj oranlarında yoktur. teknik yönden zayıf bir çok kurum hala ihale dökümanlarına pursantaj koymaya devam ediyor çünkü bu dökümandan yaklaşık maliyetin nokta atışı çıkarabileceğinden habersiz . kimisi de özellikle yüklenicilerin yaklaşık maliyeti bilip ona göre konum almasını istedikleri için bilerek yapıyor bunu.

detaylı pursantajı içerisinde bulunan yüzlerce ihale gördüm ekapta. her birinin teker teker yaklaşık maliyetini hesaplayabilirim :) hem de kuruşuna kadar doğru şekilde.

söz konusu firma da ihaleye başka kimsenin girmediğini görüp alacağı garanti olunca para kaybetmemek adına hesapladığı yaklaşık maliyetten herhangi bir iskonto uygulamamış olabilir.


syozkn
(18.04.20)
Yukarıda yazar bahsetmiş belli istekliler arasında yapılmış bir ihale olabilir. Ama aklımda tek firmanın katıldığı ihalelerin yapılmadığı şeklinde bir şey hatırlıyor gibiyim yanılıyor da olabilirim.


opitseri
(18.04.20)
(2)

sicil gazetesinden firma sorgulamak

buradan bir firmayı sorgulamak istiyorum. sicil gazetesinde şirkete ait bilgiler oluyor ya, onu merak ediyorum. arayınca bulamadım da. yapmayı bilen, eden biri olursa bir mesaj çaksın ne olur.
buradan bir firmayı sorgulamak istiyorum. sicil gazetesinde şirkete ait bilgiler oluyor ya, onu merak ediyorum. arayınca bulamadım da.

yapmayı bilen, eden biri olursa bir mesaj çaksın ne olur.
ito.gov.tr sitesine girip sorgulama kısmından ünvan ile sorgulamayı seçin, tabi firma itoya kayıtlıysa, yoksa diğer odalara bakın.


John Bloor
(16.04.20)
Eğer firma İstanbul'da ise John'un dediği gibi ito dan bakabilirsin,
Farklı şehir ise
(git: )www.ticaretsicil.gov.tr buradan üye olduktan sonra sorgulama yapıp gazete görüntüleyebilirsin, yapamazsan haber ver bakıp atarım gazeteleri


birbilsem
(17.04.20)
(3)

sözlük ve duyurunun coder'larına captcha sorusu

sitelere üye olurken ya da giriş yaparken güvenlik sorusu neden sorarsınız? başlık: e-devlette maske siparişinde sorulan sorubu başlığa şöyle cevap vermiştim.siteye ddos atak ile süreklilik arz eden girisleri engellemek için koyulan sorudur. yoksa kimsenin sizin iq'unuzu falan ölçtüğü falan yok.arka
sitelere üye olurken ya da giriş yaparken güvenlik sorusu neden sorarsınız?

başlık: e-devlette maske siparişinde sorulan soru

bu başlığa şöyle cevap vermiştim.

siteye ddos atak ile süreklilik arz eden girisleri engellemek için koyulan sorudur. yoksa kimsenin sizin iq'unuzu falan ölçtüğü falan yok.

arkadaşın birisi de şöyle sordu;

''bu guvenlik sorusunu web developerlar kodlarla olusturmuyor mu ? bu bildigimiz yalin bir kod degil mi? nasil ddosa karsi guvenligi sagliyor o kod? ''

cevabım da şuydu:

devolaper falan değilim. düz mantık kurcalasak,

karşında iki sonsuz uzunlukta bir ardı ardına kapılardan oluşan koridor var. bir tarafında bar kapısı var diğer tarafta çelik kapı var.

bar kapısını da geçmek için elini kullanacaksın çelik kapı için de. ancak çelik kapıyı açmak isterken bir de elindeki sonsuz anahtardan doğru olanı bulacaksın ki kapı açılsın.

ddos ile ilk sayfaya yine engel getirirsiniz. ancak onay sayfasına sürekli saldırı yapmak isteseniz sonsuz anahtarlıktan doğru olanı her seferinde bulmanız gerekir.

not: sonsuz burada afaki bir değer. o soruları da belirleyen bir yazılımcı.


burada yanlış bir şey var mı? eklemek isteyeceğiniz bir şey var mı?

ilkokul birinci sınıfa giden birine anlatır gibi anlatın. işin içine bilgisayar terimi yazdınız mı anlamıyoruz malasef:)
Uzman değilim ancak bilgim kadarıyla ekleme yapayım. Asıl olay veritabanı sorgulamasında yatıyor. Anasayfaya yüklenmek sadece bandwith etkisi yaparken login olmaya çalışmak her denemede arkaplanda sorgu yaptırıyor. Peşpeşe istekler sunucuyu işlem yaptıramaz konuma getirebilir, ya da şifre kombinasyonları vs. deneyebilir.

Captcha da bunu engelliyor. Google captcha örneğin sizin doğrulamanızı google sunucusuna yolluyor, onay gelirse bu arkadaş OK diye, işleme devam ediyorsunuz o sitede.


influx
(11.04.20)
msn kullanığımız zamanlarda ergenliğin de verdiği şeyle hackleme işlerine merak salmıştık. bunu da brute force ile yapılabiliyordu. hackleme işlemi gerçekleşmezse eğer mail adresi msn tarafından geçici süreyle kilitleniyordu.

brute force mantığını da maske siparişi verirken gördüğümüz 2+5 doğrulama sorusuna uygulamasak, bir kötü(ahlaki olarak) yazılımcı, üreteceği milyonlarca kimlik no, isim soy isim gibi kavramlarla sürekli birer form gönderip sistemi bozamaz mı?


ilk olarak sözlükte yazdığını söylediğin entry yanlış. sistemi inceledim. o sayfadaki güvenlik sorusunun amacı vatandaşların kimlik bilgilerine toplu bir biçimde sahip kişilerin otomatize araçlar kullanarak sipariş oluşturmasını engellemek. örnek:

eksisozluk.com

bu database sayesinde normalde en basitinden burp kullanarak kişi sayısı kadar sipariş verebilirsin. fakat güvenlik sorusu sabit bir cevap olmadığı için bunu engelliyor. sabit bir cevap olsaydı saldırı başarılı olurdu.

yasal sebeplerden ötürü test etmedim fakat ilgili site şu an ddos'a elverişli gözüküyor.

ikinci olarak arkadaşa yazdığın örnekten hiçbir şey anlamadım.

duyurudaki cevabın: bruteforce ile hiçbir alakası yok durumun.


(4)

Full HD ekranlı notebooklarda 4k video izlemek

Monitörlerin yerel çözünürlükleri belli. 1920x1080 falan genel olarak. Şimdi biz malum ortamdan 4k 2160p video formatında indirdiğim videoları aynı keyifle izleyemeyecek miyim?
Monitörlerin yerel çözünürlükleri belli. 1920x1080 falan genel olarak. Şimdi biz malum ortamdan 4k 2160p video formatında indirdiğim videoları aynı keyifle izleyemeyecek miyim?
Teknik bilgim sıfır ama mantıken evet aynı keyifle izleyemezsiniz. Hatta illa ki full hd panelde 4k video izlemeye çalışırsanız donma, görüntü atlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.


skzr
(08.04.20)
ekran kartın görüntüyü downscale yaparak gösterecek yani 4K olmasının pek bir anlamı kalmayacak.


nabrukk
(08.04.20)
Aynı keyifle değil ama genelde fhd kayıttan daha iyi bir kalite alacaksınızdır muhtemelen.


eger 4k izleyecek monitorunuz yoksa 4k indirmeyin.
hem bant genisligi israfi hem de ayni sey degil.

downscale ediyor gosteriyor yani sonucta ama israf..


ozdek
(08.04.20)
(5)

infaz yasası düzenlemesi meclisten nasıl geçecek

3/5 oranı aranıyor da ak parti: 291mhp: 49toplam 340 diğer 20 nereden gelecek?
3/5 oranı aranıyor da

ak parti: 291
mhp: 49

toplam 340

diğer 20 nereden gelecek?
chp el atar. savaşa giderken falan el atmıştı akp ye.


ala09
(05.04.20)
orası biraz tartışmalı. infaz süresi değişikliği olduğu için şekli olarak af kanunu değil ve 3/5 gerekmez, görüşü var. maddi anlamda af olduğu için 3/5 gerekir görüşü var. ilki kabul edilirse sorun yok. bu sorun aym'nin önüne gitti mi, ne yönde karar verdi bilmiyorum.


signore
(05.04.20)
aym denen üst mahkeme yürütme erkinden bağımsız hareket eden bir kurum değil. hangi formül akp işine yararsa o formül uygulanır yani.


ala09
(05.04.20)
aym geçmişte onlarca emsal karar vermiş olsa da ak partiye hangisi uygunsa ondan gidecektir.

3/5 ten ziyade geçmişteki tüm düzenlemelerde eşitlik aykırı diye affı genişlettiler. ben normalde hükümetten göstermelik te olsa kapsam dışında tuttukları düzenlemeleri kapsama dahil etmelerini beklerdim yani çok cüzi olsa da indirim gibi.

ancak o kadar rahatlar ki aym içtihadı bize göre düzeltir görüşündeler.


fistikthecat
(05.04.20)
her zaman olduğu gibi yasanın etrafından dolandıkları için ''af'' olarak değil infaz düzenlemesi olarak meclise getiriyorlar. salt çoğunluk yeterli olacak. aym den ses çıkmaz. danışıklı dövüş.


ada meltemi
(05.04.20)
(1)

istanbul'un kalabalık noktalarını izleyebileceğim kameralar?

kimse var mı yok mu merak ediyorum aradım ama bulamadım
kimse var mı yok mu merak ediyorum aradım ama bulamadım
Soldaki menuden istediginiz lokasyonu secin: istanbuluseyret.ibb.istanbul


crown
(28.03.20)
(3)

Bu devirde telefon alınır mı yoksa bekle biraz daha düşer mi

Malum gündemimizden dolayı satışların düştüğünü düşünüyorum. Bundan dolayı da firmaların fiyat indireceği gibi bir kanı var içimde. Ancak beklemek gerek mi sizce de? telefon hepsiburada'dan alınacak satıcı da kendisi. telefonun aciliyeti falan da yok.
Malum gündemimizden dolayı satışların düştüğünü düşünüyorum.

Bundan dolayı da firmaların fiyat indireceği gibi bir kanı var içimde.

Ancak beklemek gerek mi sizce de?

telefon hepsiburada'dan alınacak satıcı da kendisi. telefonun aciliyeti falan da yok.
sadece e-ticaret yapan talep düşerse fiyatı indirebilir, onun harici etkilenmez bence. fiziki mağazası var çoğunun onlar ciddi etkilenmiştir, eticarete yansıtır mı bilemiyorum. döviz kuruna da bağlı döviz artarsa fiyatlar da artar. 1 ay önce mi 9t almıştım 3200 e, şimdi 2900 bandına inmiş. ben mağazadan pahalı aldım bu arada.


surprise
(27.03.20)
beklemeden alin, su aralar pek millet ayik degil ama stoklar tükendi ya da tükenecek cok yakinda. 2-3 aydir cinden ürün gelmiyor. belirsizlik var.

cogu firma yeni ürün lansmani yaparken tarih veremedi bundan dolayi.


duygusuzromantik
(27.03.20)
bence çok da doğru bir kanı değil bu. bazı sektörler nasıl deli gibi satış yapıyorsa şu an koronaya rağmen, hatta sayesinde, elektronik sektörü de kesin etkilenir diyemeyiz. ki bu ülkede hiçbir şeyin fiyatı düşmez. adam şimdi 500 lira aza satacağına, 3-4 ay bekler 500 lira fazlaya satar. onların parası vardır dayanacak.


mehmed resad
(27.03.20)
(7)

kadavranın neyi mahrem sayılır

geçen instagramda zaplarken bir fotoğraf grdüm. taze bir doktor adayı( öğrenci), bir kadavranın kolundan kan alırken( öyle tahmin ediyorum) fotoğraf çektirmiş. ben de bunu şikayet ettim ama bir bok yapmadı instagram? mahremiyete girmiyor mu bu durum? hayır, şikayet edeceğim öğrenciyi başı falan ağrı
geçen instagramda zaplarken bir fotoğraf grdüm. taze bir doktor adayı( öğrenci), bir kadavranın kolundan kan alırken( öyle tahmin ediyorum) fotoğraf çektirmiş. ben de bunu şikayet ettim ama bir bok yapmadı instagram?

mahremiyete girmiyor mu bu durum? hayır, şikayet edeceğim öğrenciyi başı falan ağrıyacak?

eğer bu etik dışı/mahrem ise bu çocuklar kadavra mahremiyeti üzerine bir şeyler görmüyor mu?
Fotoğrafta görülen sadecw kol mu? Kadavra olduğunu nasıl tahmin ettiniz?

Türkiye'de işliyor tam bilmiyorum ama tıp okuyan bir arkadaş öğrencilerin birbirlerinden kan alarak pratik yaptıklarından bahsetmişti. Yani o gördüğünüz kol kadavraya ait olmayabilir.
Normal bir insanın neresi mahremse kadavranın da orası mahremdir. Her gün binlerce kol görüyoruz etrafta.


senolll
(21.03.20)
Kadavra olduğunu tahmin ediyorsunuz, emin değilsiniz? Kolay kolay yapmazlar öyle bir şey, gerçekten şuursuz bir öğrenci olması lazım ki o zaman bile arkadaşlarından/hocalarından tepki görür.


kobuzchu kiz
(21.03.20)
Yüzü ve bedeni gözükğyor muydu...
Uyuz oldum o fotoğraf konur mu ya


gadlemler
(21.03.20)
Ya bu arada, kadavradan kan almak ne demek? Cansız bedenin damarından kan alınmaz ki, çok boşuna gaza gelmişsiniz.

"Blood is not generally drawn from a corpse unless it is done by the medical examiner and that is usually a direct cardiac draw. Peripheral blood draws won't be easily done." diyor google da.


kobuzchu kiz
(21.03.20)
Kadavradan kan alınmaz hocam. Aşırı gerçekçi kol maketlerinden ve gerçek hastalardan alınır. Boşuna gaza gelmişsiniz. Tıp öğrencisiyim ondan biliyorum.


helena
(21.03.20)
rahatsız olduysanız üniversitenin rektörlüğüne dilekçe yazabilirsiniz, kaydı olacağı için resmi bir cevap alırsınız, öğrenciye yapılan yaptırımı öğrenirsiniz.

soruya cevap, kadavranın yüzü mahremdir, fotoğraf paylaşılsa bile yüzünü kapsamıyorsa, kim olduğu belli değilse sıkıntı yok etik olarak.

fotoğraftaki gibi paylaşılabilir, sıkıntı yok etik olarak: scontent.fesb3-1.fna.fbcdn.net


masseter
(21.03.20)
tüm cevaplar için teşekkür ederim. Bazı arkadaşların dediği gibi de olabilir, kadavra olmayabilir ama olduğunu düşünüyordum. düşünüyordum çünkü fotoğraf, instagram tarafından değil kendisi tarafından kaldırılmış. ( kan alma olayını ben söyledim, öğrencinin elinde şırınga vardı)

kadavranın yüzü değil sadece kolu görünüyordu.

bir daha böyle bir şey olursa, üniversiteye şikayet ederim.

tüm cevaplar için sağ olun.


(5)

tahhhüt bitmeden operatör değişikliği hk

arkadaşlar 6 gün sonra bitecek bir taahhüt varım ancak sıkıldım bu operatörden hem düzgün çekmemesi hem de kazıklanıyorum hissi canıma tak etti.şimdi, hatta şu an başvursam bu arkadaşlar bana cayma bedeli ödetirler mi? taahhüt sonrasına kalmak istemiyorum çünkü yeni fatura yollamalarından da korkuyo
arkadaşlar 6 gün sonra bitecek bir taahhüt varım ancak sıkıldım bu operatörden hem düzgün çekmemesi hem de kazıklanıyorum hissi canıma tak etti.

şimdi, hatta şu an başvursam bu arkadaşlar bana cayma bedeli ödetirler mi? taahhüt sonrasına kalmak istemiyorum çünkü yeni fatura yollamalarından da korkuyorum.

böyle bir durum yaşayan?

türk telekom >> vodafone yapılacak.
mesela her 100 liralık fatura geliyomuş da sen taahhüüt yaptığın için 75 lira ödemişsin gibi. geçmişe yönelik kaç aysa mesela 12 ay x 100-25 = 300 lira daha girer.


ycm
(18.03.20)
taahhütler öyle değil ycm. ya şimdiye dek yararlanılmış indirimler toplamı ya geleceğe dönük kalacak süreçteki faturalar toplamı. 6 gün kaldıysa o 6 günü de kullanmış gibi son faturasını tam öder sadece. iki tutardan düşük olan işleme alınır.


konetsu
(18.03.20)
Off mis gibi yanlış bilgi bayılırım.

Bak şimdi işin doğrusu şu. Taahhüttün 6 gün sonra bitiyorsa 25 martta bitiyor demektir. 25 Şubat 25 Mart arası senin taahhütünün son ayı yani. İşte bu ay içinde istediğin zaman değiştirebilirsin. Zaten o ay ücretini 26 şubatta taşısanda 24 Mart’ta taşısanda tam olarak ödersin.

Ama 25 marttan sonra taşırsan yada numara taşıma işlemi 4-6 gün sürüyor sen 24 Mart’ta başvurdun ama hat 28 Mart’ta taşındı. O zaman bir sonraki ayı taahhütsüz fiyattan ödersin.

Umarım anlatabilmişimdir. Soru varsa alabilirim


infernalcadre
(18.03.20)
bu başlıkta bilgi kirliliği çok fazla. Kesin bilgi söylüyorum, şu an hat taşıdığında herhangi bir cayma bedeli ödemeyeceksin, son faturan hat taşıdıktan sonra gelecek ve normal bir şekilde onu ödeyeceksin.

diyelim taahhütün bitti ama hattın daha taşınmadı. hattın taahhüt bittikten 6 gün sonra taşındı diyelim, kullanım miktarına bağlı olarak ya 6 günlük fatura çıkarırlar ya tam ayın faturasını çıkarırlar. bunun koşulları sözleşmende net olarak yazar.


nabrukk
(18.03.20)
Son ayın içinde cayma bedeli çıkmıyor, mantığını anlatmış üstteki arkadaşlar. Son fatura dönemine girdiğin için zaten kesilecek fatura tutarın belli, erken caydığın için ödemeyeceğin bir fatura olamayacak mantıken.

İçin rahat etmek istiyorsa ara müşteri hizmetlerini "şimdi hat taşısam cayma bedeli çıar mı" diye sor.


John Bloor
(19.03.20)
(1)

dizideki şu karakterin tiroit bezi şişmiş diyebilir miyiz

https://puhutv.com/cukur-90-bolum-izle?t=36321.00.33 ile 1.01.00 saniyeleri arası. 27 saniyelik bir konuşma. tiroit bezi orası herhalde ve kafasını geriye doğru kaldırdıkça belirginleşiyor halbuki bazı insanlarda hiç olmuyor, görünmüyor.özel mesaj da atabilirsiniz.
puhutv.com

1.00.33 ile 1.01.00 saniyeleri arası.

27 saniyelik bir konuşma.

tiroit bezi orası herhalde ve kafasını geriye doğru kaldırdıkça belirginleşiyor halbuki bazı insanlarda hiç olmuyor, görünmüyor.

özel mesaj da atabilirsiniz.
Muayenenin bir aşaması yutkunurken incelemek, ama önemli kısmı dokunmak hissetmek.

Dokunmadan bakarak belki tek taraflı asimetrik büyüme olsa gözükürdü. Daha da önemlisi şikayetleri, kişi dese ki boynum böyle değildi, 1 haftada böyle oldu vs.


masseter
(11.03.20)
(4)

Yüksek lisans danışman hocanın farklı anabilim dalından olması

Girdik bir yola ve yüksek lisansa başvurduk, kazandık ,kayıt olduk falan şimdi de ders seçimi sırası. Bana verdikleri danışmanin alanı benim en sevmediğim anabilim dalı. Ders secimimi onaylamış ama bir gariplik olmuyor mu bu durumda? Bu adamın bana vereceği ne olabilir ki?Aslinda adam ODTÜ mezunu bi
Girdik bir yola ve yüksek lisansa başvurduk, kazandık ,kayıt olduk falan şimdi de ders seçimi sırası. Bana verdikleri danışmanin alanı benim en sevmediğim anabilim dalı. Ders secimimi onaylamış ama bir gariplik olmuyor mu bu durumda? Bu adamın bana vereceği ne olabilir ki?

Aslinda adam ODTÜ mezunu bir profesor. Diğer kısımlar da hep yurt dışı ama lisans okurken alani benim en zorlandığım dersler olmuştur.

Ortada anormal bir durum yok değil mi?
sen tezinde ne calismak istedigine karar verince danisman hocana git, sunu sunu calismak istiyorum de. eger o hocanin alani degilse zaten seni hangi ogretim uyesinin alaniysa ona yonlendirir. danisman bir dilekceyle degisebilen bir sey ama isin adabi geregi ben sizinle calismak istemiyorum denmez.


xfestos
(14.02.20)
Akademik danışmanın tez danışmanın da olmak zorunda değil. En azından ilk dönem için. Tez da olması atamaları daha sonra yapılıyor.


Tez danışmanı atamaları*

Mobildeyim hata olmuş.


O sizin tez danışmanınız değil, akademik danışmanınız. Alanının farklı olmasının hiçbir ilgisi ve faydası yok. Ders seçimi dışında herhangi bir ilişkiniz bile olmayabilir.


grafimani
(14.02.20)
(4)

Apple TV ya da Android TV kullananlar

Bu cihazlar sadece içindeki uygulamaları kullanmak için mi yoksa aynı zamanda USB takıp tüm dosya formatlarını destekleyen bir Media oynatıcı olarak kullanabilir miyiz?
Bu cihazlar sadece içindeki uygulamaları kullanmak için mi yoksa aynı zamanda USB takıp tüm dosya formatlarını destekleyen bir Media oynatıcı olarak kullanabilir miyiz?
Android için, evet kullanabilirsiniz. Appletv yi bilmiyorum.


kisa
(12.02.20)
Apple TV'nin yeni versiyonlarını bilmiyorum ama eski versiyonlarında, medya oynatıcı vs olarak kullanamıyorsunuz. Çok kısıtlı imkanlar sunuyor. Android tv kutuları ise derya deniz.


suppermaster
(12.02.20)
Sony Android TV kullanıyorum, google play'e girip neredeyse telefon için kullanabildiğin tüm uygulamaları yükleyebilirsin.

TV'lerin dahili oynatıcıları dandik oluyor genelde, vlc player yükleyip istediğin formatı açabilirsin. İster mkv film izle, ister mp3 oynat, istersen ofis dosyalarını aç, istersen ip tv izle.


kimlanbu
(12.02.20)
apple tv kullanıcısıyım. plex gibi programlarla bilgisayardan ağ üzerinden izliyorum. usb üzerinden izleme vs. yok ne yazık ki. bu konuda android tv daha kullanışlı olabilir.


(4)

istinabe mahkemede tanık olarak dinlenmek

arkadaşı çağırmış mahkeme gel bildiklerini anlat diye.bu arkadaş şimdi mahkeme heyeti( 1 başkan, 2 üye ve 1 savcı) önüne mi çıkacak? ayrıca başka yerdeki mahkemeye dahil mi olacak nedir olay?
arkadaşı çağırmış mahkeme gel bildiklerini anlat diye.

bu arkadaş şimdi mahkeme heyeti( 1 başkan, 2 üye ve 1 savcı) önüne mi çıkacak? ayrıca başka yerdeki mahkemeye dahil mi olacak nedir olay?
hangi mahkeme olduğunu belirtsen keşke kardeş. iş mahkemesi mi ağır ceza mı ne sorduğun belli değil.


trajikomix
(10.02.20)
ağır ceza mahkemesi


duruşma günündeyse 3 hakim karşısına çıkar, savcı bazen olmuyor. duruşma günü değilse ifadesi kalemde bile alınabilir. yada yalnız tek hakim tarafından alınabilir.

özetle her şey olabilir. istinabe yada talimat dosyalarına üvey evlat muamelesi yapar mahkemeler. dinleyim geçsin benim dosyam değil banane derler.


trajikomix
(10.02.20)
Mahkeme, sanık/lar ve avukat/ların da önüne çıkma durumu olabilir.
Avukatlar ve sanıklar soru soracak. Hakim de soru soracak.
Muhtemelen fetö davası çok da önemli değil. Nerede gördün? Ne iş yapıyordu(örgütte)? Hakkında ne biliyorsun? Bahsettiğin kişi bu şahıs mı(teşhis ettirecek)?
Ama fiziki olarak veya segbis ile duruşmaya çıkmazsa soru listesine de cevap isteyebilirler.


cahs
(10.02.20)
(1)

eczacı bir arkadaş var mı? bildiğiniz ticarethaneci

arkadaşlar bir ilaçla ile ilgili bilgi almak için soru sormam gerek.soru bir ilacın varlığı yokluğu ile ilgili. hiçbir yerde bulamıyorum. doktorun bunu bilmemesi normal olabilir mi? yoksa başka yerlerde bulabilir miyim diye.
arkadaşlar bir ilaçla ile ilgili bilgi almak için soru sormam gerek.

soru bir ilacın varlığı yokluğu ile ilgili. hiçbir yerde bulamıyorum. doktorun bunu bilmemesi normal olabilir mi? yoksa başka yerlerde bulabilir miyim diye.
Eczacılar ortak depodan alıyor, orayı aratıp sorduracaksınız. Yoksa eczanelere soracaksınız


kaset
(23.01.20)
(1)

Avukat arkadaşlara bir soru

İfade verdikten sonra kovuşturmaya yer olmadigina dair karar almış biri aylar sonra mahkeme hakimi tarafından adresi istenmesi amacıyla karakola çağrılması ve adres bilgisi vermesi neye işarettir? Ki bu süre zarfında GBT tarzı şeye de girmesine rağmen herhangi bir şey olmamasıdi var. Tanık mı olur y
İfade verdikten sonra kovuşturmaya yer olmadigina dair karar almış biri aylar sonra mahkeme hakimi tarafından adresi istenmesi amacıyla karakola çağrılması ve adres bilgisi vermesi neye işarettir?

Ki bu süre zarfında GBT tarzı şeye de girmesine rağmen herhangi bir şey olmamasıdi var. Tanık mı olur yoksa karar mı şahsa yollanır?

Ayrıca bunun sebebini o şahıs öğrenebilir mı? Mahkeme özel kalemini arasa falan?
Savcılık ön büroya gidip hakkınızda soruşturma kovuşturma var mı öğrenin derim k.y.o. kararına itiraz edilmiş olabilir.


apocalipy
(17.01.20)
(4)

Bilurubin yüksekliği tek başına ne anlam ifade eder

https://eksiup.com/p/iy318648qc23Referans aralığı dışında ama sistem normal diyor. Yüksek olmaai da bir sey ifade eder mi
eksiup.com

Referans aralığı dışında ama sistem normal diyor. Yüksek olmaai da bir sey ifade eder mi
anlamlandırılacak bir yükseklik değil.


sutlu nescafe
(01.01.20)
Öncelikle doktor değilim, dolayısıyla değerin yüksek olup olmaması ile ilgili vs. bir şey diyemem. Ancak indirekt biluribinin yüksek olması (bkz: gilbert sendromu)'nun göstergesi de olabilir.


semyasa
(01.01.20)
yenidoğan sarılıkta limit 20 idi sanırım. ki 0.20 den 0.25 gibi bir rakam üzerinde. birşey ifade edecek kadar yüksek olmamalı bu fark. alanında uzman bir doktora gösterin tabi ama evham yapmaya değecek bir olay değil bence hocam


HasanK
(01.01.20)
bende de genel bilurubin yüksekliği var. (bkz: gilbert sendromu) teşhisi tek tahlille anlaşılabilecek kadar kolay değil. Uzun takip ve inceleme gerekiyor. Zaten seninkisi çok yüksek değil normale çok yakın. Sorun etme, bir kaç ay sonra yeniden kan ver normal olduğunu göreceksin.


(2)

hukuk kitabı ama ders kitabı değil

müzikal filmler olur. bohemian rhapsody mesela. müzik ile ilgili birini, bir şeyi anlatır. ( izlemedim ya neyse)ben de hukukla ilgili birini, bir şeyi anlatmasını istiyorum. burada çakal karlos, slobodan miloseviç'i savunan bir avukat olan jacques verges'in savunma saldırıyor isimli kitabını gördüm.
müzikal filmler olur. bohemian rhapsody mesela.


müzik ile ilgili birini, bir şeyi anlatır. ( izlemedim ya neyse)

ben de hukukla ilgili birini, bir şeyi anlatmasını istiyorum.

burada çakal karlos, slobodan miloseviç'i savunan bir avukat olan jacques verges'in savunma saldırıyor isimli kitabını gördüm. adam tam bir şeytanın avukatıymış. çok merak etmiştim ama okuduğum yorumlar neticesinde çok ağır olduğu, ancak hukukçuların anlayacağı bir dille yazıldığı( tercümesinin de kötü olduğu) söyleniyordu.

hukuk bilmeyen birine böyle zevk kazandıracak kitap önerilerinizi alırım.

google'a hukuk ile ilgili okunması gereken kitap yazmasını emin olun biliyorum.
Microfiction'ın yolladığı listedeki kitaplar hakkında bir iki söz söyleyeyim:

- Ernst Hirsch'in anılarını pek severim. Nazilerden kaçıp Türkiye'ye gelen bir hukuk profesörünün hem mesleğine, hem de dönem Türkiye'sine bakışını çok güzel anlatan bir hatırat. Nasıl hoca olunacağını, ülkemizde uzun yıllar uygulanan temel kanunların ortaya çıkışını ve o dönemin hukuk fakültelerindeki atmosferi birinci ağızdan anlatıyor. Bence aradığınız şey bu olabilir.

- Osmanlı-Türk Anayasal Gelişmeleri: Tarih derslerinde defalarca okuduğumuz 19. ve 20. yüzyıl tarihimizi, anayasa hukuku perspektifinden değerlendiriyor. Bu bakış açısı benim ufkumu bayağı genişletmişti. Hatta Tanör Hocamın Türkiye'de Kongre İktidarları ve Anayasal Gelişme Tezleri kitapları da muhteşemdir. Şiddetle tavsiye ederim.

- Vergès'in kitabı da aslında aradığınız şey. Kitap o kadar da ağır değil. Mesela listedeki Hart ve Dworkin kitapları hukuk felsefesi kitapları olduğu için çok daha ağır kitaplar. Vergès bence çerez niteliğinde, kısa da bir kitap.

- von Schirach'ın kitapları (Suç I ve II) tam dizi bölümü kıvamında, kısa kısa ceza davalarını anlatan bir kitaptır. Hikaye kısmı hukuk kısmından çok daha öndedir. Hatta kitaplardan hukuki hiçbir şey hatırlamıyorum.

- Cemal Bâli Hoca'nın kitapları (İktidarın Üç Yüzü, Varolma Direnci ve Özerklik) birinci sınıfta okurken bana aşırı ağır gelmişti. Felsefe temelimin zayıf olmasının da bunda katkısı olmuş olabilir. Listede olmayan Modern Düşüncenin Doğuşu-İspanyol Altın Çağı kitabı tarih soslu, bugün kullandığımız temel hukuki kavramları oluşturan düşünürleri ele alan çok hoş bir kitaptır, onu tavsiye edebilirim.

- Bonus: Birkaç yıl evvel Özkan Agtaş'ın Ceza ve Adalet kitabını okuyup beğenmiştim. Devletin cezalandırma yetkisinin kökenini tartışıyordu, daha önce hiç üzerine düşünmediğim bir konuyu okumak hoşuma gitti.

- Bonus 2: Sevtap Metin-Altan Heper'in Ceza Hukuku Felsefesine Katkı-Radbruch Formülü kitabı da biraz felsefi olmakla birlikte tartıştığı konular (hukuk ve doğru olan ikiliği) bakımından keyifle okunabilir.


(1)

Huawei telefon sahipleri

Huawei mate serilerinde ekrana parmakla m yazınca mesaj y yazınca YouTube açılıyor ya ona hangi ayarlardan giriyoruz.
Huawei mate serilerinde ekrana parmakla m yazınca mesaj y yazınca YouTube açılıyor ya ona hangi ayarlardan giriyoruz.
ayarlar>akıllı yardım>hareketle kontrol>çizim


amugochi
(31.08.19)
(4)

fi tarihinde mezun olup yeniden üniversite okumak ancak diplomaya ulaşamamk

merhaba arkadaşlar;size çok güzel bir soru ile geldim.üniversite kayıtlarında; e-devlet'te 2008 sonrası lise mezunları için sorun yok. ama bizim gibiler için var. bizlerin üniversiteye gidip kayıt yaptırması lazımmış(?)peki tamam dedik ama biz bu lise diplomasını nasıl ulaşacağız? zevkine sınava gir
merhaba arkadaşlar;

size çok güzel bir soru ile geldim.

üniversite kayıtlarında; e-devlet'te 2008 sonrası lise mezunları için sorun yok. ama bizim gibiler için var. bizlerin üniversiteye gidip kayıt yaptırması lazımmış(?)

peki tamam dedik ama biz bu lise diplomasını nasıl ulaşacağız? zevkine sınava girdim, iyi bir puanla sevebileceğim bir bölüm kazandım, eee şimdi diploma yok diye kayıt mı olamayacağız?
mezun olduğunuz lisede kayıtlar yok mudur? diploma değil ama mezun olduğunuza dair bir belge veremezler mi? benzerini 80'lerde üniversiteden mezun olan annem yapmıştı yine 80'lerin sonunda, üniversite diploması için. ama lisenize uzaksanız bilemedim. ya da liseniz değiştiyse?


pasp
(16.08.19)
diploma var da 1100 km uzaklarda bir yerde. ayrıca sorun şu; orada kimse yok diplomaya ulaşacak. okulda ben çalıştığım yerde okumak istedim bir bölüm.

ulan elimde lisans diplomam var, aynı okulda yüksek lisans okuyabilirim ama lisans okuyamıyorum.

bu ne saçma yaşam tarzı?


e lisans okuduysanız okula kayıt olurken diplomanızın onaylı kopyasını okula vermiş olmanız lazım? bir dakika ya ben de başlığı anlamamışım ki, yeniden üniversite okumak diyorsunuz, pardon. üniversitenize sorun sizin dosyanız vardır zaten onlarda, o dosyalardan lise diplomamın kopyasını alabilir miyim diye sorun. bence sıkıntı çıkarmazlar. ben de eski belgelerimi almıştım yüksek yaptığım okuldan, lisans belgelerimi falan. yani en fazla onlara iş çıkardığınız için laf ederler herhalde :)) ki yapmaları gereken birşey zaten. öğrenci işlerine sorabilirsiniz sanıyorum, onlarda oluyor genelde belgeler.


pasp
(16.08.19)
Öğrenci işleri üniversite diploması ile geçici olarak "eksik evrakla" kaydınızı yapabilir. benim yapmıştı. bir hafta içinde lise diplomanı getir demişlerdi. ben de arkadaşın arkadaşının arkadaşına ulaştım, mezun olduğum üniversite sağolsun çok yardımcı oldu, onlara "şu şu kimlik numaralı şahıs lise diplomamı benim adıma alabilir" diye el yazısı ile fax çektim. diploma bir kaç gün sonra bendeydi.
buradan duyuru açın şu şehirden şu liseden diplomamı alabilecek olan var mı diye. en kötü vekaletname vermeniz gerekir. gene de otobüsten yoldan ucuza gelir.


r evolution
(17.08.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.