Giriş
(3)

telefon imei kaydı

E devlet üzerinden telefon imei kaydı yaptım ödeme kısmında pasaport bilgileri kısmında isim soy isim kısmında sadece bir harfi yanlış olarak yazmışım başka bütün bilgiler doğru ama halen daha telefonum açılmadı. btk yı aradığımda gelir idaresi başkanlığı ile görüşmem gerektiğini söylediler ama onla
E devlet üzerinden telefon imei kaydı yaptım ödeme kısmında pasaport bilgileri kısmında isim soy isim kısmında sadece bir harfi yanlış olarak yazmışım başka bütün bilgiler doğru ama halen daha telefonum açılmadı. btk yı aradığımda gelir idaresi başkanlığı ile görüşmem gerektiğini söylediler ama onlarda 2 saattir telefona cevap vermiyorlar. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
atcapar
(27.11.20)
edevlet ile pasaport sahibi aynı mı?
vergi pasaport sahibi adına ve tc kimlik numarasına mı yatırıldı?
telefondaki sim kart pasaport sahibinin üzerine mi kayıtlı?
pasaport sahibi son 120 gün içinde yurda giriş yaptı mı?

yukarıdaki soruların cevapları nedir?


mr.goodcat
(27.11.20)
bütün soruların cevabı evettir. kayıt işlemi oldu. sistemde kayıtlı diye gözüküyor şimdi ancak telefon halen daha açılmadı. 8 saat geçti


atcapar
(27.11.20)
operatör üzerinden güncellenmesi lazım 24 saat falan sürer sanırım. telefona farklı bir hat takıp deneyin. sonra tekrar kendi hattınızı takıp deneyin belki bir ihtimal olabilir.


mr.goodcat
(27.11.20)

kobo auro h20 e readaer

Geçen sene dr den almıştım. Herhangi bir çiziği sıkıntısı yok fazla kullanmadım zaten. Satılıktır. Fiyatı 1.000 TL istanbuldayım
Geçen sene dr den almıştım. Herhangi bir çiziği sıkıntısı yok fazla kullanmadım zaten. Satılıktır. Fiyatı 1.000 TL istanbuldayım
atcapar
(25.11.20)
(6)

kasislerden geçerken arka tekerlekten ses gelmesi

Merhabalar,Kasislerden geçince arka tekerlekten değişik bir ses geliyor, bunun nedeni ne olabilir?
Merhabalar,

Kasislerden geçince arka tekerlekten değişik bir ses geliyor, bunun nedeni ne olabilir?
atcapar
(22.11.20)
Gıcırtı gibi mi?

Amörtisörlerde problem olabilir?


Amortisör ya da


Amortisör patlamıştır, aks körüğü yıpranmıştır vb vb... Lift'e alıp bakmak lazım.


msb
(22.11.20)
Aynısı gecen on tekerleklerde basima geldi. Gıcırtı gibi bir ses. Amortisorleri degistirdiler. Duzeldi.


ruby elixir
(22.11.20)
Gıcırtı sesi geliyorsa sorun amortisörlerde değil salıncak takozlarındandır. Maliyeti düşüktür. Kışın ve kuru havalarda gelir bu ses. Amortisör değiştirenler kazık yemiştir. Takozların fiyatı cüzidir. Sanayi esnafına güvenilmez.


pass
(22.11.20)
tıkır tıkır sanki içine taş kaçmış gibi ses geliyordu benimkinden, ustaya gösterdik amortisör patlak çıktı. öyle bir ses ise belki seninki de patlamıştır.


theseachange
(22.11.20)
(3)

Elektrik güç artırımı

Süpermarket açacağım markete alacağım soğutucu dolaplar ( şarküteri, içecek dolabı, soğuk oda ) 4 adet 48.000 btu kaset tipi klima, aydınlatmalar, 3 adet market kasiyer bölümü... vs ürünler için yaklaşık 85-90 kw elektrik gücüne ihtiyaç olduğu ön görülüyor. Ancak dükkanda kurulu güç ihtiyacımızı kar
Süpermarket açacağım markete alacağım soğutucu dolaplar ( şarküteri, içecek dolabı, soğuk oda ) 4 adet 48.000 btu kaset tipi klima, aydınlatmalar, 3 adet market kasiyer bölümü... vs ürünler için yaklaşık 85-90 kw elektrik gücüne ihtiyaç olduğu ön görülüyor. Ancak dükkanda kurulu güç ihtiyacımızı karşılamıyor ve dolayısıyla güç artırımına gidilmesi gerekiyor. Sormak istediğim soruya gelince; Daha önce güç artırımı yapan arkadaşlar var mıdır? Süreç ne şekilde işliyor? Elektrik mühendisi ile anlaştık diyelim, proje çizildi güç artırım talebi başvurusu yapıldı ondan sonra ne şekilde devam ediyor? Sanırım binanın komple elektrik tesisatının değişmesi gerekiyor. Peki bunun için binada yaşayanlardan yazılı onay alınması gerekir mi? Komple binankn elektrik tesisatı degisince binadakiler belirli bir zaman elektriksiz kalmazlar mi? Elektrik tesisat işi bitirinceye kadar. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız bu konu ile ilgili. Teşekkürler
atcapar
(10.11.20)
Bende ayni sorunu kendi evimde yasamistim, cok fazla elektrik gucune ihtiyacim var idi fakat evimdeki sistem yetersizdi, simdi disardan gelen bir elektrik var size, o elektrik direkt sizin sigorta kutunuzdan isyerinize dagiliyor, sadece kablolar ve sigorta kutusu degistirilmeli, bunun icin illaki izin alinmasi gerekiyor mu bilmiyorum fakat hic kimseye soylemeden de yapilabilecek bir islem, bunu yapan sirketler var, arastirin googleda.


nosmoke
(10.11.20)
elektrikci tutacaksiniz o tum resmi isler dahil hepsini halleder. surecleri onlar biliyordur. mumkunse merdiven alti olmayan bir elektrik muhendislik firmasi ile gorusun. ama ucuza cikmayacaktir bu is


oscar
(10.11.20)
güç artışı mevcut gücün %20sine kadar yapılabiliyor, en son böyleydi. bu işi takip edenler sizi yönlendirecektir. ama muhtemelen size yeni proje ile yeni abonelik daha uygun gibi. bina ana hattını değiştirmek yerine direkt sizin markete yeni hat gelir orda panoyu düzer. iç tesisatı da oraya bağlarsınız. markette yer yoksa. bina pano odasına.


kapti
(11.11.20)
(2)

alarm güvenlik sistemleri

Evinizde, iş yerinizde hangi alarm sistemini kullanıyorsunuz? Ne derece memnunsunuz? iş yeri için hangi alarm sistemi şirketini önerirsiniz?
Evinizde, iş yerinizde hangi alarm sistemini kullanıyorsunuz? Ne derece memnunsunuz? iş yeri için hangi alarm sistemi şirketini önerirsiniz?
atcapar
(09.11.20)
Ev için kale kullanıyorum. Gayet memnunum.


silah taciri
(09.11.20)
Bizim dükkanda da kale var. Nispeten ucuz. Bir yamuklarini da görmedim.


(3)

Kat irtifakı olan dükkan kiralanır mı

Dükkân kiralayacağım ancak tapuya baktığımda kat irtifakı yazıyor. Bildiğim kadarıyla ile iskanı alınmamış dükkana kat irtifakı tapusu veriliyor. Bu dükkanı kiralarsam ilerde başım ağırir mi? Belediye ruhsat izni veriyor mu böyle dükkanlara? Sahibinin kiralama hakkı var mı?
Dükkân kiralayacağım ancak tapuya baktığımda kat irtifakı yazıyor. Bildiğim kadarıyla ile iskanı alınmamış dükkana kat irtifakı tapusu veriliyor. Bu dükkanı kiralarsam ilerde başım ağırir mi? Belediye ruhsat izni veriyor mu böyle dükkanlara? Sahibinin kiralama hakkı var mı?
atcapar
(06.11.20)
sorun olmaz.
www.yuvako.com


ankara06
(06.11.20)
Siz kiralıyorsunuz almıyorsunuz ki, size niye sıkıntı olsun asıl sahibine olur. Olursa tabii. Sizinle alakası yok onun.


İnşaat yeni bittiyse iskan alınma aşamasında olabilir, hatta bir sene ya da daha fazla olduysa iskan alınmış ama tapu değişmemiş olabilir.

Dikkat etmeniz gereken şey bazı belediyeler belli bir yıl sonrası yapılan inşaatlarda, iskansız dükkanlara işyeri açma ruhsatı vermiyor.


John Bloor
(07.11.20)
(11)

araba kiralama ve boş senete imza olayı

Geçen sene merdiven altı diye tabir edilen bir oto kiralamacıdan araba kiralamıştım 5 günlük. Sözleşmede boş senete imza attırmışlardı ve parmak izimi almışlardı bir cihazı vardı bilgisayara bağlanan. Sonra arabayı teslim ettiğimde seneti 40 gün sonra vereceklerini söylemişlerdi, bazı trafik cezalar
Geçen sene merdiven altı diye tabir edilen bir oto kiralamacıdan araba kiralamıştım 5 günlük. Sözleşmede boş senete imza attırmışlardı ve parmak izimi almışlardı bir cihazı vardı bilgisayara bağlanan. Sonra arabayı teslim ettiğimde seneti 40 gün sonra vereceklerini söylemişlerdi, bazı trafik cezalarının 40 gün sonra bile geleceğini söylemişti herif. Bende 40 gün sonra gidip te uğraşmadım aradan da 1 sene geçti şimdi düşünüyorum acaba adamlar o senedi başkasına verir mi acaba diye? Bana ne gibi zararı olabilir? Adıma dava falan açılmaz değil mi? orada imzalattıkları senet aracın değeri kadar mı oluyordur? Tecrübeleriniz nelerdir? ileride başımı ağırtır mı?
atcapar
(03.11.20)
boş senetin altında fiyat yazmaz ne kadar yazmak isterse onu yazar, bence git al


nahtoderfahrung
(03.11.20)
bu nasıl rahatlık ?

dava açılmaz icra takibi başlatılır. senet boş adam oraya 500 bin tl yazar. önümüzdeki 10 sene boyunca bankadaki parandan, maaşının bir kısmına, sana kalan miraslara, evine, arabana kadar haciz koyarak elinde ne varsa alabilir. neden yapsın dersen gün gelir başı sıkışır senedi doldurur birine verir aradan sıyrılır. boş senet eşittir saatli bomba.


orpheus
(03.11.20)
Nasıl böyle şeylere güvenip imza atabiliyorsunuz aklım almıyor. Bence yarından itibaren adamı aramaya başlayın.


mg3929
(03.11.20)
korkutmak gibi olmasın ama
şu hayatta yapılacak en yanlış şeyi yapmışsın. bir daha yapma.


Şu anda başın ağrıyor aslında.google a yazsana araba kiralama senet imzalama diye kaç tane haber goreceksin.buradaki kimseye guvenmeyen bol evhamlı arkadaslardan değilim ama bu senin evhamlanman gereken bir konu.muhtemelen oraya gitsen biz onu yırttık attık diyecekler ama bu tahmin edeceğin üzere yalan olacak.birde özel bir yerde parmak izi alınması nedir,muhtemelen yasak bir işlem bu,hatta suç bile olabilir.bence bu adamlara gitmeden önce bir avukata git.


duptıs
(03.11.20)
yaptığın yanlış ama bir imza ile adamın her şeyini almak bu kadar kolay mı? Hukuksal boyunu bilmiyorum ama var ise böyle bir şey, o zaman insanları içirip sarhoş edip boş senet imzalatsın herkes.


yanqoue
(03.11.20)
1 hafta oldu olmadı bi haber vardı bi emekli albay böyle bi yerden araba kiralıyor imza atıyor sizinki gibi, hayatı kararmıştı.


Cebrikkuş
(03.11.20)
Yapmışsınız bir hata, vah vah etmeye gerek yok şimdi. Gidip senetinizi isteyin, eğer duruyorsa.

Boş senete imza atmak nedir allasen, bari araç tutarı kadar yazdırın.

Kısa bir süre önce böyle bir haber vardı ve sanırım sözlükte görmüştüm, gencin biri böyle bir senet imzalıyor ve araç kiralıyor. Sonra da oto kiralamacılar bu seneti işleme koyuyorlardı.

Mağdur genç ve babası borca itiraz ediyor olay mahkemelik oluyor, oto kiracılar gencin (ya da babasının) onlara borcu olduğu için senet aldıklarını iddia ediyorlar ama ispat edemiyorlardı bu iddiayı sanırım.

Mahkeme de güzel bir karara imza atıyor "olay örgüsünün hayatın olağan akışına aykırı olduğuna" karar verip borcu kabul etmiyordu mahkeme.

@yanqoue'nin dediğini ben de merak ediyorum, bir cahillikle ya da tehtitle ya da akli melekelerimiz yerinde değilken bi imza attık diye insanın hayatı kararır mı?

Hukuk buna ne diyor bu konuda? Yani elinde senet olan kişi bu seneti borçludan neden aldığını ispat etmek zorunda değil mi?


John Bloor
(04.11.20)
Çok geçmiş olsun, umarım doğru seneti alabilirsiniz, bende diyorum bu insanlar nasıl zengin oluyorlar, sizin gibi 10 kişi bulsalar köşeler zaten.


paramolacak
(04.11.20)
abi bos senede imza atip, geri de almadan nasil rahat edebiliyor ve uyuyorsunuz, cok garip gercekten.

1 sey yapacak olsalar coktan yaparlardi ama yapmayacaklari anlamina da gelmez.

gidin ve alin en kisa zamanda (tabii bulursaniz)


sweetoffice
(04.11.20)
Bundan 5 Sene önce öyle bir hata yapmıştım. Arabayı teslim ettiğim gün adamdan senedi almıştım. Şu anda adam altına 500 bin tl değil de alacak verecek iliskisinden dolayı diye senede 50 bin tl yazar icraya verir çatır çatır da parasını alır. Siz 1 sene iyi dayanmıssınız ben uyku bile uyuyamazdım.


eagle is free
(04.11.20)
(8)

Supermarket elektrik güç artırımı

Yeni bir dükkan kiraladık apartman altında yaklaşık 500 metre karelik bir yer. Dükkan da daha önceden hiç kiracı yokmuş yeni bir yer zaten. Bir kaç firmadan fiyat teklifi aldım market dekorasyonu ve Soğutucu rafları için. Geçen hafta elektrikçi geldi baktı dukkana dedi ki bu makineleri çalıştırmak i
Yeni bir dükkan kiraladık apartman altında yaklaşık 500 metre karelik bir yer. Dükkan da daha önceden hiç kiracı yokmuş yeni bir yer zaten. Bir kaç firmadan fiyat teklifi aldım market dekorasyonu ve Soğutucu rafları için. Geçen hafta elektrikçi geldi baktı dukkana dedi ki bu makineleri çalıştırmak için elektrik gücü yetersiz güç aktarımı yapman gerekli bunun için de önce elektrik projesi çizip ona göre fiyat çalışması yapacağım dedi ve yaklaşık 200 bin TL lik bir masraf çıkardı bana. Elektrik güç artırımı için bu fiyat çok fazla değil midir? Bilen arkadaşlar bi yardımcı olabilir mi bana
atcapar
(11.10.20)
2-3 yerden daha teklif al... karşılaştır.


pass
(11.10.20)
@pass +1

Başka çözümü vardır kesin. Eve tamire gelmeden buzdolabının motoru değişmeli diyen tamircilerle dolu etraf. Meğer timer arızasıymış.

Klasik usta lafıdır bu 'komple değişecek'. Tesisat komple değişecek, duvarı yıkmak lazım, bu ölmüş beyni komple değişecek vs vs. 2-3K ya jeneratör alıp ihtiyaç durumunda çalıştırayım desen, 197K lık benzini harcaman 3-5 yıl sürer. Bu arada uzman görüşü değildir. Evde denemeyin:)


the coon
(11.10.20)
proje çizimiyse sadece yüksek, ama içeriği nedir? teklifi alıp ona göre muadil teklifler alıp karşılaştırmak gerekir.

proje var. sayaç bedeli var. içerideki makinelere gidecek kablolar var. bazı güç artışlarında ek talepler vs oluyor bilmiyorum küçük dükkan için sorun olmaz herhalde. ben 500 bin m2 konut+dükkan için yapmıştım trafo falan almak zorunda kaldım.


ozdek
(11.10.20)
O sadece projenin veya güç arttırımının bedeli değil.eğer öyşeyse yüksek.

Muhtemelen sen daha evvel bir market açmadın,buradan anlaşılan bu.şu aanda ne kadar güce ihtiyacın olduğunuda bilmiyorsun.önce bütün alacağın malzemeyi araştırman gerekiyor.ışıklandırmalar,soğuk hava deposu,soğuk dolaplar,şarküteri,kasapreyonları,dondurucular,içecek dolapları,kasalar velhasılı ne varsa bunun için ihtiyacını belirleyeceksin.ona göre proje çizilecek ve bu malzemler gelmeden trifaze elektriğin,elektrik dolabın vesaire hazırlanacak.

Bunun net ve çok temiz yapılması gerekiyor.öbür türlü marketi açarsın,tam iş yapacaksın sistem çöker,müşteri ve ürün kaybı yaşayabilirsin.yeniden ayağa kalkması süre alabilir allah korusun yangına bile sebep olur.

Bu işlerde uzman sağlam bir elektrik firmasına ihtiyacın var,birde bu yükü kaldırabilecek jeneratöre,


duptıs
(11.10.20)
Selamlar, kurulu güç nedir, kullanmak istediğin dolap vs'nin gücü nedir, nasıl bir aydınlatma istiyorsun. Detay verirsen fiyat vermeye çalışırım ama o paraya yan dükkan dahil elektrik hattı komple yenilenir.

Hadi sayaç değişsin, kompanzasyon panosu yapılsın, elektrik hatları yenilensin, projeyi zaten yeni mezuna çizdiriyorlar, lan hadi sıva altı borular yeni kablo kesiti için ufak gelsin, duvarları kırıp tekrar sıva, boya yapsınlar o ebatta bir dükkan için gene de fazla.


kimlanbu
(12.10.20)
elektrikci sizi fena yemege calisiyor. Baska birisini bulun. Arkadaslarin dedigi gibi once kullanilacak aletleri secin ve katologlarini elektrikciye verin. 3 5 elk fiyat alin zaten anlarsiniz olurunu


oscar
(12.10.20)
Toplam ne kadar güce ihtiyaç var önce onu belirlemek lazım +1

Bunu bildikten sonra buna göre bir çalışma yapılır ve fiyatlandırılır, 500 m2 için bana da fazla geldi o rakam.

Yanlız ucuz olsun diye her önüne gelene yaptırılmaz bu iş, mutlaka bilinçli bir firmaya danışın "abi şurdan şuraya şu kadar kablo çeker 50 bine hallederiz bu işi" diyen herkesten kaçın.


John Bloor
(12.10.20)
2018 yılında ticari 5kw monofaz sözleşme gücü ticari 40kw trifaz sözleşme gücüne geçirme masrafları toplam 120bin lirayı buldu. proje, kompanzasyon panosu, trafodan hat çekimi (bunu gediz elektrik sonradan fatura ediyor), mekan içi monofaze hattı trifazeye çevirme için kablo değişim vs vs irili ufaklı bir sürü masraf çıkıyor. benim pahalı tutmasının sebebi bulunduğum sokakta tek trifaze isteyen ben oldum. bana özel 80 metre trafadon hat çekildi. hali hazırda binaya gelen bina kapasitesinin üstünde trifaze hat olsaydı daha ucuz tutabilirdi. trafadon yer altından gelen iki parmak kalınlığında hat bilek kalınlığında hat ile değişti.

o hat baştan çekilecekse, yeni sözleşme gücünün düşük veya yüksek olması fiyatı o kadar değiştirmiyor. 40kw değilde 20kw olsaydı maksimum 10-15bin tl ucuz olurdu.

en çok masraf trafadon gelen kablo değişmine gidiyor. gediz elektrik dağıtım tüm yol kazı masraflarını (yol parke kaplı ise parke taşı dahil, asfalt ise asfalt ücretleri dahil), kablo ücretlerini, yol kazım izin masraflarını sonradan faturalandırdı.

dediğim gibi, hali hazırda binaya gelen trifaze hat yoksa ve sana trifaze hat lazımsa; çok uzun, zahmetli ve pahalı bir işlemdir.

aynı işlem meskenden meskene güç arttırımı (maksimum 12kw veriliyor) olarak yapılsaydı proje + pano + ev içi hat modifikasyonu dahil maksimum 10-15bin lira tutardı. mesken olunca trafodan hat parası alınmıyor.


krtkartal
(12.10.20)
(2)

market tabelası yaptırmak ve vergi sorusu

ön cephe uzunluğu 30 metre oraya büyükçe ışıklı tabela yaptırsam ne kadar vergi veririm? dükkan cadde üzerinde. totem tabela da yaptıracağım ona ne kadar vergi çıkar ayrıyetten? camlara giydirme yaptırsam onun içinde vergi istiyor mu belediye?
ön cephe uzunluğu 30 metre oraya büyükçe ışıklı tabela yaptırsam ne kadar vergi veririm? dükkan cadde üzerinde. totem tabela da yaptıracağım ona ne kadar vergi çıkar ayrıyetten? camlara giydirme yaptırsam onun içinde vergi istiyor mu belediye?
atcapar
(07.10.20)
hangi belediyeye bağlıysa tabela vergisi tarifesine bakıyorsunuz.

ana arter'de ise büyükşehir belediyesi ilgileniyor. m2 ile ödeniyor bu vergiler.

ışıklı ışıksız hepsinin tarifesi ayrı. belediye ile öncesinde konuşmak lazım çünkü zabıta gelip giydirmeye de reklam derse onun da vergisini ödemeniz gerekir.

bunlar beyanname şeklinde ödeniyor yani zabıta gelip denetliyor. önce yaptırıp sonra zabıtayı da bekleyebilirsiniz onlar hesaplayıp cezasıyla borcu çıkarıyor :)


ozdek
(08.10.20)
Her sene bahar aylarında gezer belediye ekipleri, eskiden işleri zordu ama artık elde bi tabletle kim ödemiş kim ödememiş anında görüyolar sistemden.

@ozdek'in bilgiler doğru, ek olarak cephe ya da cam giydirme de vergiye tabi.

Fakat bir ipucu vereyim, yatay ve dikey iki tabela için vergi verdiyseniz camdakine vermediniz diye uğraşmazlar genelde, hızlıca chek edip geçerler. Bir tüyo daha, tam boyuttan biraz küçük verseniz de genelde patlamaz, yeterki bi vergi ödenmiş olsun.


John Bloor
(08.10.20)
(7)

sermayesiz ortaklık

X ve Y kişisi düşünelim. X kişisinin sermayesi var ama iş konusunda bilgisi, tecrübesi yok. Y kişisinin ise bilgisi ve tecrübesi var ama sermayesi yok. Bu iki kişi kendi aralarında anlaştılar. Sermayesi olan kişi olmayana dedi ki seni yüzde 15 ortak yapacağım, işe beraber başlayalım. Firma sahibi b
X ve Y kişisi düşünelim. X kişisinin sermayesi var ama iş konusunda bilgisi, tecrübesi yok. Y kişisinin ise bilgisi ve tecrübesi var ama sermayesi yok. Bu iki kişi kendi aralarında anlaştılar. Sermayesi olan kişi olmayana dedi ki seni yüzde 15 ortak yapacağım, işe beraber başlayalım. Firma sahibi ben olarak gözükeceğim seni sözde yüzde 15 ortak olarak göstereceğim ama resmiyette göstermeyeceğim istersen kendi aramızda ortaklık sözleşmesi yapabiliriz ama şirket benim adıma kurulacak. Y kişi de arkadaşına güveniyor ve kabul ediyor. Bu durumun artıları ve eksileri neler olabilir sizce? sermayesiz ortaklıklar normalde ne şekilde işliyor? fikirleriniz nelerdir? sermayesiz ortaklıkta yüzde 15 fazla mıdır yoksa normal midir?
atcapar
(20.09.20)
Konuya profesyonelce hakim değil ama bence kesinlikle az ve kesinlikle dostuna güvenmesin.
Benim babam da amcama çok ama çok güveniyordu üstelik %50 ortaklardı ve imza yetkisini kullanarak ağzımıza sıçtı...

Resmiyette ortaklık talep edilmeli...

Ve tüm sorumluluk, iş ve karlılık getirisi tecrübelinin üzerinden olacaksa bence %15 çok az...
(Kar ortağı mı bu arada?)

Bu sektöre, yatırılan sermayeye vb değişebilir gerçi.

Ben olsam sağlam maaş + % 24-40 arası bekleti yapardım.


gadlemler
(20.09.20)
"Firma sahibi ben olarak gözükeceğim seni sözde yüzde 15 ortak olarak göstereceğim ama resmiyette göstermeyeceğim istersen kendi aramızda ortaklık sözleşmesi yapabiliriz ama şirket benim adıma kurulacak"

bunun kabul etmek icin enayi olmak lazim. boyle is yapilmaz.


rm
(20.09.20)
Sermayesi olan kişinin yakın çevresinde para,borç vb. konularda nasıl biri olduğuna dair arama tarama çalışmaları yapmak lazım önce.

Yine sermayesi olan işi öğrendikten bir süre sonra diğerine: al kalan paranı (ya da hiç bir şey vermeyip), buraya kadarmış.. diyerek onu devre dışı bırakabilir.

Bu arada %15 çok az görünüyor.

Y kişisi, arada ciddi güven varsa dahi Her türlü kendisini sağlama almalı. Malum ortam şu sıralar daha çok kaygan

(Bu konularda uzman değilim. Sadece şüpheleri dile getirdim)


Erva
(20.09.20)
1- is baska arkadaslik baska. herseyin kagida dokulmesi lazim yoksa ilerde cok buyuk olasilikla sikinti cikacak.

2- bence herkesin bir miktar para koymasi lazim, birisi "benim param yok ama tecrubemi koyuyorum" seklinde ortakliga girince benim tecrubem %99 is patliyor. parayi olcu olarak kullanmak kolay, tecrubeyi nasil olceceksin? Neden %25 yada %5 degil de %15, bunu nasil belirledin? bir suru sikinti..


cooperr
(21.09.20)
Tecrübe yokken para beş para etmez. Yüzde 15 i kim teklif ediyorsa baya kurnazmış. İşler iyi giderse kendi sermayesi sayesinde oldugunu iddia eder kötü giderse diğeri yüzünden. Aynı şekilde bir ortaklık kurdum. Ben sıfır sermaye ortagım 250 bin TL koydu. Ben yüzde 60 o yüzde 40 alıyor. Altı sene parası bankada üç kuruş faiz kazanıyordu şimdi 600 bin TL değerinde özsermayemiz ve aylık 30 benim 20 bin onun net geliri var.hem işi bilen hem güveneceğin biri varsa sen taviz vereceksin. Çok biliyorsan da tek başına yapacaksın nasıls paran var. Yok karşındakinin tecrübesinden ve karakterinden çok emin değilsen de hiç yola çıkmayacaksın . Sonra hiçbir sözleşme ve yüzde hesabı bir işe yaramaz. Tecrübe en büyük sermayedir.


deer hunter
(21.09.20)
ortaklık birbirini öpme sanatıdır. parası olan kazanır.

kredi çeksin %50 ortak olsun.


kveldulv
(21.09.20)
tecrubelerim ile sabit olarak,

1-ortak bir ise yapmayin; es-sevgili, arkadas, aile ya da baskasi ile yurumesi cok ama cok zor oluyor

2-istediginiz her sey resmi olarak gorunsun. 3 ay sonra her seyi ogrenip size de bay bay dememesi icin bir sebebi yok, yasal olarak ortak bile gorunmeyeceksiniz cunku

3-sermayesiz ortalikta yuzdesel olarak bir oran karsiligi yoktur, sektore, rakama vb. olarak degisir. kimi sozlesmelerde onbinde 1 bile cok kiymetliyken kimilerinde %25 bir ise yaramaz bile


sweetoffice
(21.09.20)
(3)

macbook açılırken soru işaretli klasör hatası veriyor

Bunun çözümü nedir acaba?
Bunun çözümü nedir acaba?
atcapar
(20.09.20)
Ekran görüntüsü var mı ya da hata verdiğinde çıkan bir metin var mı?

İşletim sistemi güncel değilse güncellemeyi dene.


himmet dayi
(20.09.20)
aynı sorunu yaşadım. hdd'yi görmediği için boot edemiyor ve ondan dolayı bu klasör resmi çıkıyordu. hdd'nin bağlantı kablosunu değiştirince düzelmişti.


false pretension
(20.09.20)
(2)

hgs ceza ödeme

geçen senelerden kalan borçlar var hgs de. kgm nin sitesine girince hata veriyor oradan ödeyemiyorum 2 gündür. Başka ne şekilde ödeyebilirim?
geçen senelerden kalan borçlar var hgs de. kgm nin sitesine girince hata veriyor oradan ödeyemiyorum 2 gündür. Başka ne şekilde ödeyebilirim?
atcapar
(18.09.20)
ptt, edevlet veya mobil banka uygulamalarını deneyebilirsin.


GreyFever
(18.09.20)
kgm gecis ihlal sorgulama mi denediginiz sayfa? degilse oradan deneyin.


sparkle kiddle
(18.09.20)
(5)

Corona geçirmiş birisi ile görüşmek

12 gün önce bi arkadaşım koronaya yakalanmıştı, evde ilaçlarını kullanıp sanırım artık 10 günlük zorunlu karantina uygulaniyormus dediğine göre. Bugün Karantinasi bitmiş ancak test yaptırmamış. Arkadaş ile en az 3 mmetre mesafe vardı aramızda, ikimizde maskeliydik hafta ben 2 tane maske taktım açı
12 gün önce bi arkadaşım koronaya yakalanmıştı, evde ilaçlarını kullanıp sanırım artık 10 günlük zorunlu karantina uygulaniyormus dediğine göre. Bugün Karantinasi bitmiş ancak test yaptırmamış. Arkadaş ile en az 3 mmetre mesafe vardı aramızda, ikimizde maskeliydik hafta ben 2 tane maske taktım açık alanda yaklaşık 15 dk konuştuk. Bu şekilde virüs bulaşır mi? Daha doğru su korona olan birisi 10 günde iyileşir mi?
atcapar
(15.09.20)
Benim yirmi küsür gün sürmüştü iyileşmem.


nhtzmc
(15.09.20)
İyileşmiş olma ihtimali var. Ama kesin değil. Test yapılmadığı için bir şey demek güç. Umarım arkadaşınız keyfi olarak dışarı çıkıp, sizinle ayaküstü sohbet etmemiştir.


kapıp kapmadığınız bilemem ama bir Rus doktor iyileşenlerin, iyileştikten sonra 90 güne kadar virüsü yaydığını söylemişti birkaç gün önce


Semptom gösterip testi negatif çıkan adam biraz düzelmişti, üşütmüştür dedik yola çıktık. Beraber kaldık, yemek yedik arabada maske yok vs. birkaç gün sonra test yaptırdı ve pozitif çıktı ama bende hiçbir şey yok.

Yani kolay kolay bulaşmıyor meret. Maskeyle konuştuğun adamdan geçmemeli ki hasta olalı 12 gün olmuş.


Novice
(16.09.20)
iki kişi de maskeliyse bulaşma ihtimali %1,5 diye biliyorum. siz açık havada ve 3 metre mesafeyle konuşmuşsunuz. daha da düşürür bu ihtimali üstelik 2 maske üst üste. arkadaşınız iyileşmemiş olsa bile size bulaştırma ihtimali %1'in altındadır. bu ihtimalle de bulaştıysa artık helal olsun deyin ve kendinizi virüsün kollarına bırakın.

şaka bir yana, bulaşmış olsa dahi virüs yükü denilen nane sayesinde maskesiz olacağından daha az vşrüs yükü edinmiş olacaksınız. bu da hafif atlatmanızı sağlar yazılıp çizilenlere göre.


pilavmaker
(16.09.20)
(4)

Bilgisayar açılmıyor

Merhabalar, n11 üzerinden geçen hafta bir adet oyun bilgisayarı aldım. Bugün bilgisayar da internet sayfasına girmeye çalışınca bilgisayar kendi kendine kapandı Ben elektrikler gitti zannettim ilk başta ancak elektrik kesintisi yoktu sonra bilgisayarı açmak için kasa power tuşuna basınca bilgisayar
Merhabalar, n11 üzerinden geçen hafta bir adet oyun bilgisayarı aldım. Bugün bilgisayar da internet sayfasına girmeye çalışınca bilgisayar kendi kendine kapandı Ben elektrikler gitti zannettim ilk başta ancak elektrik kesintisi yoktu sonra bilgisayarı açmak için kasa power tuşuna basınca bilgisayar açılmadı. Bir çok defa denedim ancak açılmıyor. Yeni bilgisayarda böyle bir sorun olması normalmidir? Problem ne olabilir?
atcapar
(04.09.20)
Muhtemelen dandik bir psu takmışlardır. Hayır normal değil.


denizgonen
(04.09.20)
Masaüstü mü ?


fezagezgini_4
(04.09.20)
yeni bilgisayar olduğuna emin misin peki? düz oyun bilgisayarı diyip geçmişsin ama piyasada çok fazla çöp satılıyor oyun bilgisayarı diye. turbox vs. markalar var mesela şu
urun.n11.com

i5 işlemci diyor i5-650, 2. el 1. nesil işlemci koyuyorlar bunlara. h55m anakart belirtilmiş zaten eski chipset. 10 yılı geçiyor bunlar çıkalı.

ekran kartı desen gt730 low power 2014 model alt seviye çöp.
ssd markasız kendi logosunu koymuş dramless çin malı, kalite kontrolden geçmeyen modüllerden üretilmiştir. psu desen yine eski belki ikinci el kesinlikle çöp.
bu oyun bilgisayarı filan değil. böyle bişey aldıysan ilk geldiğinde çalışması asıl şaşırtıcı olan :D

yok gerçekten düzgün bişeyse, donanımlar kaliteliyse aç bak kablolarda çıkma vs. olabilir. düzgün takmadılarsa kargoda da sarsılınca çıkabilir, düşük ihtimal ama bi ihtimal.


konetsu
(04.09.20)
kasanın elektriğini tamamen kesip, fişleri çıkarıp power tuşuna bir kaç kez basın daha sonra tekrar deneyin. psu'dan olabilir evet ya da basit bi kısa devre olabilir.


(3)

windows deneme sürümü

yeni bir bilgisayar aldım windows 30 günlük deneme sürümü yüklü gelmiş. merak ettiğim 30 gün bittikten sonra ne olacağı? bilgisayarda hiç bir şey yapamaz mıyım? eskiden cd olarak satılıyordu windows sistemi halen o şekilde midir? nasıl windows tam sürümünü yüklerim?
yeni bir bilgisayar aldım windows 30 günlük deneme sürümü yüklü gelmiş. merak ettiğim 30 gün bittikten sonra ne olacağı? bilgisayarda hiç bir şey yapamaz mıyım? eskiden cd olarak satılıyordu windows sistemi halen o şekilde midir? nasıl windows tam sürümünü yüklerim?
atcapar
(02.09.20)
süre bittikten sonra arka plan özelleştirme, tema rengi değiştirme gibi bireysel özelleştirme bazlı fonksiyonlar erişilmez hale gelir, sağ alt köşede "windows'u etkinleştirin" yazısı kalıcı olarak hep durur. film filan izlerken bile görürsünüz, can sıkıcıdır.
anladığım kadarıyla tam sürümü yüklemek için www.microsoft.com adresinden orjinal windows 10 satın alıp bilgisayara indirmeniz ve sıfırdan kurulum yapmanız gerekiyor. çok fazla beklentiniz yoksa home versiyonunu yükleyebilirsiniz.
microsoft dışında ürün etkinleştirme anahtarı satan siteler var ama pek güvenilir görünmüyorlar açıkçası.


paradoxical
(02.09.20)
Gittigidiyor, hepsiburada gibi sitelerde "etiket" ile satan ve size etiketi fiziksel olarak kargolayan satıcılar var. Güvenilir birinden alın geçin, orijinal Windows'unuz olur.

Ancak ofiste kullanacaksanız bu Windows lisansları bazen sıkıntı çıkarabiliyor, ofiste kalacak bir demirbaş bilgisayar için kullanacaksanız Microsoft'un kendi sitesinden lisans alıp e-faturayı saklayın.


susamli cubuk
(02.09.20)
benim eski bilgisayarıma ait bir win10 keyi var. istiyorsanız bir deneyin olursa kullanırsınız. mesaj atarsanız vereyim, olup olmadığını da bana bildirirsiniz.


filipis
(02.09.20)
(1)

Kira ön sözleşme

Dükkan sahibi ile kira fiyatında anlaşıldı ancak dükkanın içinde ve dışında yapılacak ufak tefek şeyler var. Dükkân sahibi bunları yaptıktan sonra kira sözleşmesi yaparız önden bana kapora verin dedi, verdik kapora bir miktar ve ön sözleşme yaptık. Emlakçı dükkândaki kiralıktır yazısını kaldırdı. D
Dükkan sahibi ile kira fiyatında anlaşıldı ancak dükkanın içinde ve dışında yapılacak ufak tefek şeyler var. Dükkân sahibi bunları yaptıktan sonra kira sözleşmesi yaparız önden bana kapora verin dedi, verdik kapora bir miktar ve ön sözleşme yaptık. Emlakçı dükkândaki kiralıktır yazısını kaldırdı. Dükkanın ön kısmını dükkana ilave edeceklerdi belediyeden onay bekliyorlardı dediklerine göre ancak süreç çok uzadı ( 1 ay kadar ) ve sorduğumuzda bizde haber bekliyoruz diyorlar ancak çok zaman geçti. Sormak istediğim soru ise ön sözleşmeyi iptal edip dükkan sahibinden parayı alma şansım nedir? Ön sözleşmede şu kadar sürede yapılacak diye bir madde yoktu, adam bekletiyor bizi. Belediye işi de olmayacak gibi görünüyor. Ne yapmamız lazım?
atcapar
(23.08.20)
sanirim daha once de sormustunuz bu kira olayini. belediye isi baya uzun surer oyle 1 ayda fln cikmaz.

bu arada neden cekinoyorsunuz hocam arayin sorun skistirin mal sahibini. pare vermissiniz ticaret bu.


oscar
(24.08.20)
(4)

Klima sorusu

Merhabalar, arçelik ekolojik inverter 18.000 btu klima aldim 3 hafta önce. Klima çalışırken dış unitedeki motordan çok ses geliyor sanki böyle içerde demirler birbine çarpıyormuş gibi sesler geliyor ve titreme yapıyor. Ses rahatsız etmeye başladı. Bu arada dış ünite balkonda zeminde duruyor duvara m
Merhabalar, arçelik ekolojik inverter 18.000 btu klima aldim 3 hafta önce. Klima çalışırken dış unitedeki motordan çok ses geliyor sanki böyle içerde demirler birbine çarpıyormuş gibi sesler geliyor ve titreme yapıyor. Ses rahatsız etmeye başladı. Bu arada dış ünite balkonda zeminde duruyor duvara monte edilmedi bunun ile bir alakası olabilir mi? Servisi arasam duvara montaj ederler mi ücretsiz olarak?
atcapar
(14.08.20)
Klima çalışırken o diş ünitenin üzerine oturmayı çıkmayı denediniz mi hiç.
Altında lastik pabuç var mı?
Ayrıca kimse ücretsiz bir şey yapmaz gibi geliyor.


kisa
(14.08.20)
Dış ünitenin montajı yanlış yapılmış. Servisi arayıp şikayetinizi bildirin. Ücretsiz çözmeleri lazım. Ama neden 3 hafta beklediniz.


ozdek
(14.08.20)
Monte edildiği yere titreşimi absorbe edecek plastik montaj papuçları kullanmaları gerekirdi.


John Bloor
(15.08.20)
dış ünitenin yerdeki fotosunu atsanız daha iyi yardımcı olunabilirdi. 6 yıl boyunca 2 tane dış ünitemiz yerde durdu bir problem yaşamadık. altında kauçuk pabuçlar var mı? arçelik kolay kolay yanlış montaj yapmaz ama yaz yoğunluğundan olabilir de,
siz servisi arayın bence.


tukenmez adam
(15.08.20)
(12)

Firmadan halı siparişi

Diyelim ki bir dükkandan halı almak istedik, gittik dükkana dedik ki benim yerimin ölçüsü şu kadar metre buraya uyacak bir hali, kilim vs istiyoruz. Dükkan sahibide diyor ki bizde siparişe göre çalışıyoruz elimizde hazır ürün yok sizin siparişinize göre fabrikalardan o boyutta halı kestirip getirec
Diyelim ki bir dükkandan halı almak istedik, gittik dükkana dedik ki benim yerimin ölçüsü şu kadar metre buraya uyacak bir hali, kilim vs istiyoruz. Dükkan sahibide diyor ki bizde siparişe göre çalışıyoruz elimizde hazır ürün yok sizin siparişinize göre fabrikalardan o boyutta halı kestirip getireceğiz. Sizde tamam diyorsunuz aradan 2 gün geçiyor dükkan sizi arıyor abi ürünlerin geldi, ustamız gelip ürünü teslim edecek. Sizde diyorsunuz ki yok ben vaz geçtim almak istemiyorum. Sonra satıcı da telefonda 2 saat sizin ile tartışıyor yok iptal edemezsin bu ürün size özel kesim olarak fabrikadan getirildi fabrika ürünü geri iade almaz ben zarar ederim vs gibi cümleler kuruyor. Sizde yok istemiyorum deyince satıcı tehdit eder gibi yok senden şikayetçi olacağım whatsapp mesajlarını göstereceğim vs gibi cümleler kurup telefonu yüzünüze kapatıyor. Bu durumda haklı olan taraf kimdir? Sonuçta sözleşme falan yapılmadı, kapora ödenmedi sadece telefonda konuşuldu.
atcapar
(02.08.20)
Satıcı haklı. Milleti keyfi zarara uğratmanın bedeli olmalı.

Şikayet edeceğini bildirmek de tehdit kapsamına girmiyor.


armagan abanuz
(02.08.20)
Satıcı net haklı


mg3929
(02.08.20)
Halici hakli. Kapora almasi gerekirken musteriye guvenip almamis, hata etmis.


brkylmz
(02.08.20)
Satıcı kesin haklı


epitaf
(02.08.20)
Satici hakli, adam soze guvenmis kapora bile almamis belli, ona gore kesim yaptirmis.


oscar
(02.08.20)
Satıcı (halıcı) haklı. Bu örnekteki müşteriye keşke toplumun birbirine güvenini sarsmaktan ceza verilse, taksim meydanında işlem yapılsa.


sekerse tehlike
(02.08.20)
Satıcı haklı. Borçlar kanununda akit, sözlü de olabilir. Hatalı olduğu taraf Kapora ya da ödemenin tamamını (kendini zarar ettirmeyecek şey neyse) almamak olmuş.


balik kraker
(03.08.20)
Vazgeçme sebebi nedir? Satıcının kusurlu yada orijinal olmayan bir ürün satması falan mı yoksa keyfi mi?


ykyt
(03.08.20)
Satıcı hatalı; ancak haklı.
Kapora almalı, fatura vermeliydi.


derleme
(03.08.20)
Kisiye ozel ebat ayarlanmis, desen degil.
Oyle bi satiyorlar ki o parcalari hic de zarar etmeden.
Kagit alsaymis madem oncesinde.
Hali ne kadar bilmiyorum da paranin beste birini ver direkt susar o dakka


Kittie
(03.08.20)
Satıcı haklı. Özel kesim ürün için ödemeyi alıp fatura kesmesi gerekirdi ama size güvenmiş ve ne yazık ki güvenini suistimal etmişsiniz.


cilekli pasta
(03.08.20)
Sözleşme yazılı dışında sözlü olarak da yapılabilir. Sözleşme yapmışsınız ve sözleşmeye uymamışsınız o yüzden satıcı haklı. WhatsApp mesajları varsa iddiasını da ispat edebilir belki. Bundan sonra kapora alıp fatura verir artık.


bayc
(03.08.20)
(4)

Sol lastikten gelen ses

Merhabalar, arabamın sol ön ve ya arka tekerleginden tam anlayamadım bir ses geliyor. Tik tik diye sanki bişey dönüp duruyor gibi ses geliyor. Bunun sebebi ne olabilir Acaba?
Merhabalar, arabamın sol ön ve ya arka tekerleginden tam anlayamadım bir ses geliyor. Tik tik diye sanki bişey dönüp duruyor gibi ses geliyor. Bunun sebebi ne olabilir Acaba?
atcapar
(01.08.20)
1-Fren kaliperi ile disk arasına taş girmiş olabilir.
2-Tekerdeki bilyalar dağılmış olabilir.
İyi niyetli bir ustaya giderek durum netleştirilir.


creedwar
(01.08.20)
Lastigin disleri arasina tas veya benzeri bir cisim girmis, ondan dolayi da ses yapiyor olma ihtimali yüksek. Bi kendiniz kontrol edin dilerseniz önce.


bosver nicki
(01.08.20)
lastik arasına taş ve ya vida girmiştir.


jamswety
(01.08.20)
aynı ses benim araçta da vardı. bundan önceki aracımda da vardı. başta korkuttu acaba bir problem olabilir mi diye ama hiçbir şey çıkmadı. bu yeni aracımda da duyduğumda gülüp geçtim :D


bussuru1
(02.08.20)
(3)

Klima borusundan gelen gaz sesi

Merhabalar, geçen hafta odaya arçelik inverter klima taktırdım servis gelip kurup gitti. Klima çalışınca odanın içindeki klima borusundan gaz sesi geliyor. Korkmaya başladım bu neden dolayı olabilir? Servisi arayıp tekrardan gelmesini isteyeceğim
Merhabalar, geçen hafta odaya arçelik inverter klima taktırdım servis gelip kurup gitti. Klima çalışınca odanın içindeki klima borusundan gaz sesi geliyor. Korkmaya başladım bu neden dolayı olabilir? Servisi arayıp tekrardan gelmesini isteyeceğim
atcapar
(01.08.20)
Arada geliyor gaz sesi. İşyerinde de, evde de aynı. E dış üniteden çekiyor gazı iç üniteye. Soğutup odaya hava salınımı yapıyor.


elitoangelito
(01.08.20)
anlattığınızdan nasıl gaz olduğunu anlayamadım ama siz yine de bi servis çağırın çünkü bakır borularda vs kaçak varsa patlar. 410 da olabilir azot da olabilir.


turbo sadık
(01.08.20)
borudan gelmiyor o ses yüksek basınçla sıvılaştırılmış gazı evoporatöre basarken çıkıyor ve normal. sprey deodorant sesine benzer.


orpheus
(01.08.20)
(4)

4 dükkanın birleştirilmesi

Bir birine bitişik olan 4 dükkanı satın alıp aradaki duvarları yıkarak birleştirip tek bir dükkan haline getirip kiraya vermenin yasal olarak bir sıkıntısı oluyor mu? Tapuda 4 farkli dükkan olarak gözüküyor, elektrik, su, doğalgaz faturası ne şekilde ödenir? Belediye oraya market açmaya izin verir m
Bir birine bitişik olan 4 dükkanı satın alıp aradaki duvarları yıkarak birleştirip tek bir dükkan haline getirip kiraya vermenin yasal olarak bir sıkıntısı oluyor mu? Tapuda 4 farkli dükkan olarak gözüküyor, elektrik, su, doğalgaz faturası ne şekilde ödenir? Belediye oraya market açmaya izin verir mi ? Böyle bir dükkana talibiz o sebepten soruyorum. Mülk sahibi kat karşılığı almış bu 4 dükkanı üstüne. Böyle bişey yapma hakkı var mıdır?
atcapar
(26.07.20)
belediyeye gidip sorun, izin almaniz lazim. belediyeye sormadan sakin sakin almayin mal sahibine inanip.


oscar
(27.07.20)
Bir kere yikacaginiz duvarların ve kolonların taşıyıcı olmaması lazım. Taşıyıcı kolonları yıkmak yasaktır.

Tapuda ayrı ayrı ise hepsinin abonelikleri ayrı olur. Tek abonelikte toplamak istiyorsanız tapuda birleştirme işlemi yapmanız gerekir bence. Onu da mal sahibi yapabilir. Sürecin ayrıntısını bilmiyorum.

Belediyeye danışmak en doğrusu.


elorelia
(27.07.20)
O iş belediyeden çözülür. Duvarları yıkmak da bi sorun yaratmaz


izmitcan
(27.07.20)
Eğer bu işi büyük marketler gibi yasal yapmak istiyorsan yapı tadilat ruhsatı alman gerekli.

Bu dört dükkan apartman altında ise, yıkmak istediğin duvarlar kat maliki alanlarına giriyorsa (apartman girişine bitişik duvar , ortak alanlara bitişik duvar, binanın ana duvarı, ana taşıyıcı kolon bitişiği duvarlar vs) aparman kat maliklerinin (kiracılar değil, bina arsa payına ortak olanlar) en az yüzde sekseninden ayrı ayrı izin verdiklerine dair dilekçe alman gerekli. Topladığın dilekçeler ile bağlı bulunduğun belediyeye gidip yapı tadilat ruhsatı alman gerekli. Bu ruhsat için gerekli çok fazla evrak var (tapu,yapı nizamı, imar çap belgesi vs) belediyeden öğrenebilirsin. Eğer yıkacağın duvarlarda buat hattı var ise iş daha da çetrefilli hale gelir.

Yok ben hiç bunlarla uğraşmayacağım dersen, firmanın ilk açılışı için denetlemeye gelen itfaiye veya zabıta bu durumun farkına varabilir senden tadilat belgesini isteyebilir. Önce tek dükkanda firma açlışını yapıp daha sonra duvar kırarak dükkanı büyültüp denetlemeden kaçarak bunuda atlattın diyelim, ileride kat maliklerinden birisi seni şikayet edebilir. Kaldırdığın duvarların kat maliki alanına girip girmemesine göre veya binanın statiğini etkileyip etkelimediğine göre mahkemede lehine veya/aleyhine bir karar çıkabilir.

Yapı tadilat ruhsatı ile işini halledeceksen, işe başlamadan önce mal sahibi ile bir avukat aracılığıyla sözleşme yap. İleride dükkandan çıktığında eski haline getirecekmisin getirmeyecekmisin başta bu konuda sözleşme yapın.

Abonelikler sana kalmış. İster açık tut ister diğer üçünü kapat.


krtkartal
(27.07.20)
(3)

Yeni dükkan kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Arsa sahibi mutahite kat karşılığı bina yaptırmış. Bina tamamlandı, alt katındaki dükkanları mülk sahibi adına alıp kiraya koymuş. Emlakçının pankartı dükkan girişine asılmış. Emlakçıyı arayıp dükkan kira fiyatını sordum, emlakçı ofisine gidip konuşuldu, mülk sahibide geldi anlaşıldı herşey tamam. B
Arsa sahibi mutahite kat karşılığı bina yaptırmış. Bina tamamlandı, alt katındaki dükkanları mülk sahibi adına alıp kiraya koymuş. Emlakçının pankartı dükkan girişine asılmış. Emlakçıyı arayıp dükkan kira fiyatını sordum, emlakçı ofisine gidip konuşuldu, mülk sahibide geldi anlaşıldı herşey tamam. Bina ve dükkan sıfır durumda. Benim burada dikkat etmem gereken neler vardır dükkanı kiralarken? Dükkanın ön cephesini de dükkana ilave edeceğini söyledi dükkan sahibi daha genis dükkan olur dedi tamam dedik ondan sonra mutahiti arayıp söyledi ön cephedeki yeri de içeriye katalım diye, mutahit dedi ki belediyeye gidip izin almamız gerekiyor dedi. Kafama soru işareti takıldı, o yerin iskanı olmadığı için mi mutahit böyle bişey söyledi? Ilk defa dükkan kiralayacağım için presudurleri tam olarak bilmiyorum. Iskan ı olmasa daha emlakçı dükkana kiralıktır diye pankart asabilir mi? Benim mülk sahibinden hangi belgeleri sormam gerekiyor bu yerin yasal bir dükkan olduğu ile ilgili?
atcapar
(26.07.20)
Dükkan sahipinin klasik köylü kurnazlığı. Planda orası dükkanın içinde değil. Proje onaylatilip öyle yapılması gerekir. Sizi doğrudan ilgilendiren bir durum değil.


Öncelikle müteahhit.

Mal sahibi kullan der,kullanılabilirde ama oradaki başka bir hisse sahibi,misal müteahhitin sattığı daireyi alan kişide buna müsade etmelidir.ben orayı cafe yapacağım diyorsan misal tüm hisselerden izin almalısın.sonrasında belediyeye gidip ben buraya bunu yapacağım diye bildireceksin.genel toprak sahibi kafası buralar hep benim şeklinde çalışır ama oralar belediyeye terkedilmiş olabilir.kısaca kapının önüyle alakalı bir planın varsa önce belediyeye git.de ki ben şurayı tutup şu işi yapacağım,burayıda kullanıma katacağım.onlardan okeyini al,sonra bütün hisselerin onayını al,ondan sonra planını yap.


duptıs
(26.07.20)
dukkan onu binanin tumune aittir ve binadan izin almak gerekir. siz simdi orayi kapatir kiralar dukkaninizi acarsiniz ama binaya tasinanlar olur ve izin vermezler ise belediye gelir orayi yikar. yikilacak bir sey yok ise de siz orayi kullanamazsiniz. ya da bina sizden orasi icin isgaliye isteyebilir.

oyle kafasina gore gidip kapatamaz, belediyeden izin almak gerekir ki belediye izin de vermeyebilir.

aynisi basimiza geldi, belediyeye sormadan onu de kullaniriz diye dukkan tuttuk. bina tek kisiye ait kendi sirketi var, o izin verdi sorun yok ama belediye izib vermedi! biz ic 30 m2 dis 20 m2 toplam 50m2 isimizi gorur doye tuttuk ama elimizde 30m2 dukkan kaldi.

yan binadaki dukkan onu kullaniyordu bina rahatsiz oldu isletmeden ya bize kira ver ya da kullanma dediler.

siz kardesim on tarafi iceri alin, belediyeden de izinleri alin ben oyle tutari diyin


oscar
(27.07.20)
(3)

LG televizyon iadesi

Trendyoldan X firmadan LG marka 70 inç lik bir televizyon aldim. Ürün horoz lojistik firması ile kargolandi. Televizyonu teslim alırken kutuda herhangi bir ezik kırık durumu yoktu. LG servisini aradım kurulum için servis talep ettim. Servis gelip kutuyu açınca ekranın sağ üst köşesi kırık çıktı. LG
Trendyoldan X firmadan LG marka 70 inç lik bir televizyon aldim. Ürün horoz lojistik firması ile kargolandi. Televizyonu teslim alırken kutuda herhangi bir ezik kırık durumu yoktu. LG servisini aradım kurulum için servis talep ettim. Servis gelip kutuyu açınca ekranın sağ üst köşesi kırık çıktı. LG servisindekiler rapor yazıp resim çektiler dediler ki durumu LG ye mail olarak atacağız tahmini 2-3 günde dönüş sağlanır sonra size raporu getiririz televizyonunuzu aldığınız yerden değiştirirsiniz dediler. 1 hafta sonra raporu getirdiler,raporda şu yazı yazılıydı;

Koli hasarlıdır, değişimi uygun değildir. Lütfen bayinize başvurunuz.

Kutuda herhangi bir ezik görmedim ben arkadaş. Hemen satın aldığım yeri aradım durumu anlattım, telefondaki arkadaş çok yardımcı oldu. Dedi ki horoz lojistik ile irtibata geçebilirsin tutanak tutsunlar ama tutanak ile ugrasacaklarini sanmıyorum dedi en iyisi LG merkezi arayıp durumu tekrardan anlat dedi. Sonrasında LG yi aradım durumu tekrar anlattım dediler ki gelen servis resimlerinden kutuda hasar olduğuna karar verdik o yüzden değişim iade yapılmayacaktır vs. Benim şimdi ne yapmam gerekiyor? Kimse üstüne almıyor hatayı.
atcapar
(20.07.20)
geçtiğimiz günlerde benzer sorun yaşayan bir ekşisözlük yazarı vardı. kutu gayet nizami fakat kutuyu açınca ekran plastiği üst köşeden kırıktı. onunki sanırım 65" bir tv idi. aynı süreçleri farklı sırayla yaşadığını anlatmıştı. sonuç aldımı bilemiyorum. bilen arkadaşlar paylaşırsa güzel olur. sizin için de yol haritası olacaktır


janavarorion
(20.07.20)
Peki televizyonu bu şekilde iade et secenegi ile trendyoldan iade edebilir miyim ? 15 gün içinde iade etme hakkım var diye biliyorum


atcapar
(20.07.20)
İade Koşulları:

İade edeceğiniz ürünün, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış ve kullanım hatası sonucu zarar görmemiş olması gerekmektedir.

Beyaz eşya (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırınlar [gaz, elektrik, mikrodalga], set üstü ocaklar, aspiratörler, ütüler, vantilatör, ısıtıcılar, soğutucular), televizyon vb. kurulum gerektiren ürünlerin kutuları ürün tarafınıza teslim edildikten sonra yalnızca yetkili servis çalışanları tarafından açılmalıdır. Yetkili servis çalışanlarından önce ürünün kutusunun tarafınızca açılması halinde ürün garanti kapsamı dışında kalabilir.

Ürün yetkili servis çalışanları tarafından açıldıktan sonra üründe herhangi bir hasar/kusur/ayıp tespit edilmesi halinde yetkili servis çalışanlarına detaylı olarak sorunun not edildiği bir durum tespit tutanağı/servis formu/servis raporu doldurtmanız gerekir. Bu belgeyi aldıktan sonra ürünü iade etmek istemeniz halinde www.trendyol.com internet sitesi üzerinden iade kodu alarak ürünü kargo görevlisine teslim ederek ürünü iade edebilirsiniz.

NOT : Sizi ilgilendiren kısım. servisin kutuyu açtığında tutmuş olduğu tutanaktır.


janavarorion
(20.07.20)
(2)

Bedaş elektriği meskene çevirmek

Yaşadığımız yazlık evimizin elektriği faturada ticarethane diye geçiyor o sebepten faturalar 2 katı yüksek geliyordu. Bedaşi aradım durumu izah ettim. Bedaş müdürlüklerine gidip meskene geçebilirsiniz dediler. Bedaş a gittim hiç ilgilenmediler karşı tarafta elektrik mühendisliği ofisi var oraya gidi
Yaşadığımız yazlık evimizin elektriği faturada ticarethane diye geçiyor o sebepten faturalar 2 katı yüksek geliyordu. Bedaşi aradım durumu izah ettim. Bedaş müdürlüklerine gidip meskene geçebilirsiniz dediler. Bedaş a gittim hiç ilgilenmediler karşı tarafta elektrik mühendisliği ofisi var oraya gidip plan proje cizidirip halletmeniz lazım dediler.gittim elektrik mühendisi ofisine benden bu işlemi yapmam için 2.600 TL para istediler ve 1 ay içinde hissedeceklerini söylediler. Bunu bedaş 'ın ücretsiz olarak yapması gerekmiyormuydu? Acaba ben mi kendimi yanlış anlattım oradaki çalışana. Gerçi çalışanlarda pek ilgilenmediler, güvenlik ile muhattap oldum. Sorunu nasıl çözebilirim?
atcapar
(15.07.20)
Proje çizdirmeden olmaz.


lancelot du lac
(16.07.20)
annemin yasadigi binada da oyleydi (istanbul). normalde mutahitin yapmasi gerekiyomus, fakat adam yapmamis. detaylarini unuttum ama baya masrafli ve uzun suren bir surec sonunda cevirebildiler.


lamartin
(16.07.20)
(2)

İnternetten sipariş ettiğim TV

merhabalar, trendyoldan lg marka bir tv sipariş etmiştim ürün cuma günü geldi ardından müşteri hizmetlerini arayıp kurulum talep ettim. Bugün lg servisten arkadaşlar gelip televizyonu açtılar ekranın sağ üst köşesi kırık çıktı. Rapor tuttular ardından da imzalattilar. 2 gün içinde lg den yanıt gelir
merhabalar, trendyoldan lg marka bir tv sipariş etmiştim ürün cuma günü geldi ardından müşteri hizmetlerini arayıp kurulum talep ettim. Bugün lg servisten arkadaşlar gelip televizyonu açtılar ekranın sağ üst köşesi kırık çıktı. Rapor tuttular ardından da imzalattilar. 2 gün içinde lg den yanıt gelir o zaman size ürün iadesi için bir kağıt getircez dediler ve gittiler. Daha önce benzer şey başına gelmiş olan arkadaşlar sorununu nasıl çözdüler acaba? Lg markası bu konularda müşteri nin yanında mı yer alır? Benim bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
atcapar
(13.07.20)
Sizin beklemeniz gerekiyor, kutu hasarli degilmis ki almissiniz, kurulum ekibi acmis ve kirik oldugunu gormus. Sizden kaynaklanan bir sikinti yok, tv iade olacak ve size yenisi gelecek. 2 gun icinde yanit gelmezse hizlandirma amacli arayabilirsiniz.


balpolen
(13.07.20)
benzer olay bir arkadaşımın başına gelmişti. hangi marka bilmiyorum. lg/samsung/philips'den biri. servis televizyonu alıp götürmüş 3 gün sonra yenisini getirdik diye yeni bi tv kurmuşlar. ama sonradan arkadaş yeni diye gelen cihazın refurbished olduğunu anlamıştı. sonra noldu bilmiyorum. yani dikkatli olun kısaca.


onurrrrr
(13.07.20)
(2)

Hidrofor arızası

Bahçe sulamak için bir adet hidroforumuz var. Depoda su bitmişti dün, bugün doldurduk depoyu su ile. herhalde o sırada hidroforumuz boş çalışmaya devam etti bugün bahçeyi sulamak için çeşmeye açtığımda 1-2 dakika su geldi sonra su kesildi. Hidrofor da kafasına göre 10 saniye çalışıp kapandı.su depo
Bahçe sulamak için bir adet hidroforumuz var. Depoda su bitmişti dün, bugün doldurduk depoyu su ile. herhalde o sırada hidroforumuz boş çalışmaya devam etti bugün bahçeyi sulamak için çeşmeye açtığımda 1-2 dakika su geldi sonra su kesildi. Hidrofor da kafasına göre 10 saniye çalışıp kapandı.su deposunda flatör müz de vardı normalde böyle olmaması lazımdı. En son hidrofor pano sununun tuşunu stop start yaptım çalıştı tekrardan kapandı sonra tekrar start butonuna basınca pano nun içerisinden duman çıkmaya başladı yanık kokusu geldi, korktum hemen şalteri indirdim kapattım. Sizce sorun ne olabilir? Yarın servis çağıracağım. Tahmini ne kadar masraf tutar bu ariza? Teşekkürler
atcapar
(05.07.20)
Tam yanmıştır diyecektim ki koku falan yazmışsınız zaten. Yanmıştır yani. Depoda su olmadan çalıştırmak yapabileceğiniz en kötü şey. Çok pahalı bir model değilse yenisini alacaksınız muhtemelen. Servis belki tamir eder ama garanti kapsamına girmez, tamiri de sıfırından pahalı tutabilir. Flatör konusunda da şamandıralar düzgün çalışan aletler değiller, ona güvenmeyin, depoyu kendiniz kontrol edin.


Panonun içerisinden duman geldiğine göre hidrafor motoru yanmamıştır, termik röle yanmış olabilir, kontaktör olabilir, motor trifaze ise faz koruma rölesi vs bile yanmış olabilir.

Yani motor yansa panodan niye duman gelsin? Motordan gelir duman gelir, susuz çalıştırmak su pompaları için ölüm demek gibi birşey. Ama yine elektrik motoru yanmaz, suyu pompalayan pompa kısmı arızalanır.

Servis çağırmadan önce bir elektrikçi çağırıp panoda herşeyin yolunda olduğuna emin olun.


John Bloor
(06.07.20)
(1)

Sokağa çıkma kısıtlaması ve sınav

Yarın kardeşim sınava girecek ev ile okul arası mesafe takriben 10 km. Kardeşimi sabah okula bıraksam sonra eve dönsem sınavı bittikten sonra tekrar gidip alsam sorun olur mu? Ceza yermiyim yoksa? 3 saat dışarda beklemek istemiyorum
Yarın kardeşim sınava girecek ev ile okul arası mesafe takriben 10 km. Kardeşimi sabah okula bıraksam sonra eve dönsem sınavı bittikten sonra tekrar gidip alsam sorun olur mu? Ceza yermiyim yoksa? 3 saat dışarda beklemek istemiyorum
atcapar
(26.06.20)
güzel soru.

bunu suistimal edenler olabileceği için, size niye inansınlar diye düşünüyorum.
kardeşinizin sınav belgesinin fotokopisini alabilirsiniz. aynı soy isim vs ama riskli gibi hala.

belki de hiç umursamazlar bilemiyoruz. turistleri kısıtlamadan muaf tuttular. türsab belgesi bir araçla gidenler turist muamelesi görecek.


fezagezgini
(26.06.20)
(1)

türk telekom taahhüt iptali

istanbul büyükçekmece de ikamet ediyorum. Bulunduğumuz bölgede fiber yok ne turkcelin ne de türk telekomun. Türk telekomun dsl 16 mps ye kadar olan internet paketini kullanıyorum. Evde 7 kişiyiz. internet hızından hiç memnun değiliz. bulunduğumuz bölge en fazla 16 mps yi destekliyormuş. Şimdi diyoru
istanbul büyükçekmece de ikamet ediyorum. Bulunduğumuz bölgede fiber yok ne turkcelin ne de türk telekomun. Türk telekomun dsl 16 mps ye kadar olan internet paketini kullanıyorum. Evde 7 kişiyiz. internet hızından hiç memnun değiliz. bulunduğumuz bölge en fazla 16 mps yi destekliyormuş. Şimdi diyorum türk telekomu iptal edip uydu internete geçsem istediğim hızı ve paketi seçebiliyor muyum? uydu internette konum fark ediyor mu hızda? Diğer soruma gelince türk telekom ile olan internet taahhütüm 7 temmuz 2021 de bitiyor iptal ettirsem tahmini ne kadar ceza öderim?
atcapar
(18.06.20)
uydu internet dediğiniz kablo tv üstünden internet herhalde. binada kablo tv altyapısı varsa geçersiniz tabii.


orient blue
(18.06.20)
(2)

Sondaj kuyu sorunu

2 sene önce yazlığa sondaj vurdurduk yanlış hatırlamıyorsam 170 metre de su bulunmuştu. Bahçe sulaması için kullancaktik. 26 tonluk su depomuza kuyu suyu basıyorduk ancak pompa ariza verdi bir kaç ay sonra. Tekrardan pompayi değiştirdik çalışmaya başladı sonra bir daha bozuldu. Bozulmadan önce şöyl
2 sene önce yazlığa sondaj vurdurduk yanlış hatırlamıyorsam 170 metre de su bulunmuştu. Bahçe sulaması için kullancaktik. 26 tonluk su depomuza kuyu suyu basıyorduk ancak pompa ariza verdi bir kaç ay sonra. Tekrardan pompayi değiştirdik çalışmaya başladı sonra bir daha bozuldu. Bozulmadan önce şöyle bir hata veriyordu; depoya su basmak için çalıştırma düğmesine basınca Bütün evin elektrikleri gidiyordu. Kaçak akım vardı sanırım elektrikte. Malum yaz ayı geldi bahçede ağaçlar bir hayli fazla tekrardan pompayi degistirsek pompa yanabilir mi? Siz ne öneriyorsunuz? Bir de yaz boyunca kuyudan su gelmeye devam eder mi yoksa belli bir müddet sonra kuyu suyu bitebilir mi? Biliyorsunuz maliyetli bir is bu. Yer istanbul büyükçekmece
atcapar
(05.06.20)
öncelikle, sigorta panelindeki sigorta (amper yetersiz) kaldırmıyor olabilir mi? kaçak akım varsa röle de attırıyor olabilir sigortaları. kaçak akım kontrolü yaptırın. ayrıca 170 mt. sondaj atılmış olabilir ancak dalgıç pompa kaç metrede bırakıldı? örn; 130 mt.dir. kuraklık olursa 20-30 mt. daha indirilebilir dalgıç pompa.

dalgıç pompanın marka modelini beygir gücünü söylememişsiniz. 26 ton su basmak tahminen saatler alıyordur. dalgıç pompanız 170 metreden bu gücü basacak kapasiteyi kaldırmıyor olabilir. bazı dalgıç pompalar saatlerce çalışacak kapasiteye sahip olmayabilir.


phonex
(05.06.20)
Düğmeye bastığınızda sigorta atıyorsa pompaya giden hatta bir kaçak vardır. Pompa sağlamdır belki kumanda hattında sıkıntı olabilir.

Pompa dalgıç di mi? Pompayı kablosunda değil de ip ile salmak gerekli mutlaka, kabloda ek varsa yalıtıma çok dikkat edilmeli.

Pompaya giden hat ayırılıp kumanda butonuna basılıp denenmeli, pompadan ayrılan hatta bir cihaz bağlayarak kumandanın ve hattın çalıştığı kontrol edilmeli.

Pompaya giden hat kumandadan ayrılıp ayrı bir hattan elektrik verilip pompa kontrol edilmeli.

Suyun içinde çalışan pompa kolay kolay bozulmaz, kuru çalıştırıldıysa yanar.


John Bloor
(06.06.20)
(2)

Fayans üzerindeki demir pas izi lekeleri

Demirci demirlerini bizim bahçe fayansinin üstüne bırakmıştı.1 ay falan durmuştu öylece geçen gün kaldırdık demirleri ama hep pas izi lekesi yapmış. Ne yaptıysak gideremedik pas lekesini. Çözümü nedir acaba?
Demirci demirlerini bizim bahçe fayansinin üstüne bırakmıştı.1 ay falan durmuştu öylece geçen gün kaldırdık demirleri ama hep pas izi lekesi yapmış. Ne yaptıysak gideremedik pas lekesini. Çözümü nedir acaba?
atcapar
(21.05.20)
denemediyseniz wd-40'la bir deneyin.


Improbable
(21.05.20)
çıkmıyor namussuz, tuz ruhu denediniz mi?


John Bloor
(21.05.20)
(3)

Green card sonuçları

Normalde mayıs ayında açıklanacakti son durum nedir acaba? Korona yüzünden sistem durdu mu ?
Normalde mayıs ayında açıklanacakti son durum nedir acaba? Korona yüzünden sistem durdu mu ?
atcapar
(26.04.20)
normalde nayısta ama trump corona sebebiyle amerikalilar işsiz kalırken yabancıları almayız gibi bir şey demişti. green card da gecikebilir veya askıya alınabilir.


tabudeviren
(26.04.20)
haziranın ilk haftasına ertelendi açıklama zamanı. twitterdan duyurdular


mr.goodcat
(26.04.20)
Kasım'da ABD başkanlık seçimleri var. Bu yılın talihlileri önümüzdeki yıl kartı almaya hak kazanacağı için o zamana kadar Trump Mrump kalmaz. Joe Biden'ın testislerini yalarız artık.


himmet dayi
(26.04.20)
(2)

Franke marka dokunmatikli buzdolabı

Dokunmatik ekranlı franke buzdolabım üst bölümü çalışmıyor dokunmatiklere basiyorum ekranda dakika ayarı çıkıyor 5 dk dan 30 dk ya kadar zaman veriyor bitince alarm çalmaya başlıyor. Alt kısım çalışıyor üst kısım çalışmıyor. Sorunu nasıl çözebilirim?
Dokunmatik ekranlı franke buzdolabım üst bölümü çalışmıyor dokunmatiklere basiyorum ekranda dakika ayarı çıkıyor 5 dk dan 30 dk ya kadar zaman veriyor bitince alarm çalmaya başlıyor. Alt kısım çalışıyor üst kısım çalışmıyor. Sorunu nasıl çözebilirim?
atcapar
(18.04.20)
servis çağırarak


h264
(18.04.20)
fişi çek 5 dakika bekle-sonra tak


jamswety
(18.04.20)
(5)

Uyuz kapmışım

2 hafta önce sağ üst meme altı karın bölgeme üç dört tane kırmızı renkte sivilceye benzer yara çıkmıştı. Alerjiden kaynaklıdır diye bekledim geçmeyince eczaneye gittim uyuz olduğunu söylediler, deride tünel kazarak bu şekilde ilerliyor dediler. Eczaneden wilkinson pomad isimli bir pis kokulu merhem
2 hafta önce sağ üst meme altı karın bölgeme üç dört tane kırmızı renkte sivilceye benzer yara çıkmıştı. Alerjiden kaynaklıdır diye bekledim geçmeyince eczaneye gittim uyuz olduğunu söylediler, deride tünel kazarak bu şekilde ilerliyor dediler. Eczaneden wilkinson pomad isimli bir pis kokulu merhem aldim 3 gün boyunca Bütün vücuda sürmemi 4.gün de banyo yapmamı söylediler. Daha önce aramızda uyuz olmuş arkadaşlar var mıdır? Tedaviniz nasıl geçti? Ne şekilde iyilesmistiniz?
atcapar
(08.04.20)
merhaba,

coronadan önce uyuz salgını vardı hiç mi duymadınız? ekşi sözlüğe bir bakın isterseniz. eczaneye giderek olmaz. muhtemelen ailenize de bulaştıracaksınız. malesef kolay geçmiyor.


kenarortay
(08.04.20)
Bence Dermatoloji uzmanı bakmalı.
Sadece gövdede olması pek uyuzla uyumlu değil. Başka bir rahatsızlık da olabilir.


pro9it9is9
(08.04.20)
açılın uzmanı geldi. haha. parmaklarının arasında tüneller oluştuysa ve göbeğinde kızarıklıklar çoksa dahası gece yatağa girdiğinde çıldırırcasına kaşınıyor ve uykundan uyandırıyorsa tebrikler uyuzsun. aksi halde uyuz değilsin.

ben teşhisi cildiye de aldım. doktorun karnıma ve elime bakmasıyla 10 sn sürdü. tek çaresi de wilkinson pomad'dır. 2019 uyuz salgını başlığına ve wilkinson pomad başlığına bakabilirsin.


anarsika
(08.04.20)
@anarsika bu merhemi kullandıktan sonra kırmızı renkli yaralar geçtimi?


atcapar
(08.04.20)
evet her şey geçti ama bir anda olmasını beklemek yersiz. tüm kaşıntıların son bulması bile 1-2 haftayı buluyor ilaçtan sonra.


anarsika
(08.04.20)
(13)

Ellerin kuruması, çatlaması

1 haftadır ellerim de kuruluk, çatlaklık var. Dün de hafif kanama oldu. Vaselin sürüyorum ama geçmiyor bi türlü. Az önce youtubeden video izledim corona virüsüne yakalanan birisi video da Demiş ki ilk önce ellerimde çatlaklar kanamalar meydana geldi ve vücudumun çeşitli yerlerine kirmizi lekeler cik
1 haftadır ellerim de kuruluk, çatlaklık var. Dün de hafif kanama oldu. Vaselin sürüyorum ama geçmiyor bi türlü. Az önce youtubeden video izledim corona virüsüne yakalanan birisi video da Demiş ki ilk önce ellerimde çatlaklar kanamalar meydana geldi ve vücudumun çeşitli yerlerine kirmizi lekeler cikti diye. Bu bir virus belirtisi mıdır?
atcapar
(01.04.20)
Coronaya yakalananlarda olduğunu duydum ama dezenfektan kullanımı vs de buna sebep olabilir. Eğer varsa ya da alabilirseniz aloe veralı el kremleri iyi gelebilir.


matilda
(01.04.20)
Sanmıyorum. Büyük ihtimal ellerinizi sık sık yıkadığınız için olmuştur. Şuan dünya genelinde herkesin sorunu sık el yıkama yüzünden ellerin kuruyup çatlaması.

Varsa zeytinyağı, hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Bana kalırsa kremlerden daha işe yarıyor yağlar. Birde eğer evinizde varsa ellerine krem/yağ sürdükten sonra eldiven takın, iyice nemlensin.


benim öyle oluyor ama coronayla alakalı değil çünkü yıllar önce de çok sıkıntılı bir dönemden geçerken aynısı olmuştu.

o zaman da bu sefer ki gibi ellerimi kimyasal temizlik malzemesine değdirmiştim bi kaç defa, sonra da arkası gelmişti 6 7 ay sürmüştü geçmesi.

yani o zaman da şimdi de tamamen aynı şeyler olduğu için hem psikolojik hem de temizlik malzemelerinin alerji yapması olarak görüyorum, mesela çamaşır suyu ve yağ sökücü


Benim ellerimi gorsen aglarsin ya zimpara gibi oldu pamuk ellerim. Günde 94397539 kere yikamaktan kolonyalamaktan:/ gun icinde kac kere krem suruyorum belli degil yine de dogru duzgun toparlanmiyor.


hindistan cevizi
(01.04.20)
Gliserini direkt sürebilirsin ben öyle yapıyorum.

Coronadan önce de çocuktan dolayı sudan çıkmayan ellerimde geçmeyen kızarıklıklar oluştuğu zamanlarda iyi gelmiştir.


makarnacanavari
(01.04.20)
Eli sık yıkamaktan oluyor benim ellerim 1 yıldır hep çatlak ve hep kanama oluyor. Elimde küçük küçük nokta halinde de hep kan görüyorum. Elimin rengi bile soldu :D Koronayla alakası yok yani bence


Kediye yalat hemen iyileşiyor


yeliz adeley
(01.04.20)
bende de oldu geçen hafta. sıvı sabundan kalıp sabuna geçin, geçecek. aktardan zeytinyağı sabunu alabilirsiniz 3-5 liradır. hacı şakir falan almayın onların da sıvı sabunlardan farkı yok artık.


bisorumvargaliba
(01.04.20)
Sıcak suda yıkamak da ekstra tahriş eder bu arada


le jeune turc
(02.04.20)
dezenfektan fln ele değiyor ondan oluyor. Bepanten losyon iyi gelir, vazelin geçirmedi bende.


kaset
(02.04.20)
Mavi, klasik Nivea kremlerden alın, çok işe yarıyor.


chitosan
(02.04.20)
Akşamları yatarken elinize krem sürüp pamuk eldiven giyerek yatın. Malum sebepten ellerimi günde kaç kere yıkıyorum, sayamam. Üzerine kolonya, dezenfektan... Yine de yumuşacık.


SiyamkedisiZorro
(02.04.20)
Covid olup bu sekilde olanlar var. Bagisiklik sisteminin zorlanmasi yoluyla olabilecegi yorumlaniyor. Virus belirtisi olmak zorunda degil ama temkinli olup bu ara dikkat etmeni oneririm.


dunal
(02.04.20)
(1)

Online bankacılık döviz bozdurma

X bankanın internet şubesinden dolar bozdurmak istesem binde 2 kombiyo vergisi alıyorlar mi ?
X bankanın internet şubesinden dolar bozdurmak istesem binde 2 kombiyo vergisi alıyorlar mi ?
atcapar
(31.03.20)
satarken vergi vermiyorsun, alırken veriyorsun


monicapp
(31.03.20)
(4)

Köpekten corona virüsü bulaşır mi

İtalyan cinsi cane corso köpegim var, bahçe de besliyorum. Köpekten insana geçme riski var mıdır virüsün?
İtalyan cinsi cane corso köpegim var, bahçe de besliyorum. Köpekten insana geçme riski var mıdır virüsün?
atcapar
(10.03.20)
Hayır. Bunu defalarca söylediler.


fraise
(10.03.20)
Kim defalarca söyledi bilmiyorum ama Dünya Sağlık Örgütü bu konuda açıklama yapmış. Böyle bir risk var ve doğrudan temastan kaçının diyor:

Coronaviruses are a large family of viruses that are common in animals. Occasionally, people get infected with these viruses which may then spread to other people. For example, SARS-CoV was associated with civet cats and MERS-CoV is transmitted by dromedary camels. Possible animal sources of COVID-19 have not yet been confirmed.

To protect yourself, such as when visiting live animal markets, avoid direct contact with animals and surfaces in contact with animals. Ensure good food safety practices at all times. Handle raw meat, milk or animal organs with care to avoid contamination of uncooked foods and avoid consuming raw or undercooked animal products.

www.who.int


microfiction
(10.03.20)
Microfiction, aynı sayfadaki alt başlığa bakarsanız evcil hayvanlardan gecmedigini yazmışlar. Duyuru sahibi de kendi kopeginden bahsediyor.

Can I catch COVID-19 from my pet?

No. There is no evidence that companion animals or pets such as cats and dogs have been infected or could spread the virus that causes COVID-19.


fraise
(10.03.20)
@fraise

Haklısınız, görmemişim. İyi ki düzelttiniz. Teşekkür ederim.


microfiction
(10.03.20)
(8)

Dolar tahmini

1 hafta 10 gün içerisinde dolar düşmeye başlar mi? 6 TL olur mu?
1 hafta 10 gün içerisinde dolar düşmeye başlar mi? 6 TL olur mu?
atcapar
(27.02.20)
Bunu bilsek zengin oluruz.


himmet dayi
(27.02.20)
Bence imkansiz. Belki biraz daha artar.
@himmet dayi nasil zengin olursunuz bi anlatsana. 6.15ten, 6'ya indi diyelim.


Kirmizibavul
(27.02.20)
@kirmizibavul short açar kaldıraçlı öyle zengin olur


sta
(27.02.20)
@Kirmizibavul

ara: viop usdtry kısa pozisyon, 1:13 kaldıraçlı 490 tl'ye $1000'lık kontratla kısa pozisyon açarsın, 6.17 tl kurdan 6.00 tl'ye düşerse 17 * 13 = 221 tl, 490 tl koyup 221 tl kâr tek kontrattan. 49.000 tl koyarsan 22.000 tl.


Kaldirac konusunda bilgim yok. Ama diyelim ki bi sekilde 490bin tl koyup 220 bin tl kazansam zengin oldum demem. Cok iyi kâr orasi ayri. Bi de en nihayetinde vioptur, varyantir falan dupeduz kumar abi. Kumar da haramdir.


Kirmizibavul
(27.02.20)
Viop kumar değildir, teknik analizle işlem yapıyorsun. Bunun nesi kumar.


sta
(27.02.20)
Arkadaşlar detaylı bilgi vermiş sağ olsunlar. Dolar sadece artarken kâr etmezsin. Düşerken de edersin. Ben spesifik olara 6.17'den 6'ya düşmesini kast etmedim tabii. 10 gün içerisinde böyle bir değer kaybını bilen biri varsa her türlü dalgalanmadan para kazabilir. Zengin olur yani. Bu kadar az bir inişe de (az da denilmez ama) yüklü miktarda girersen zenginliğine zenginlik katarsın.


himmet dayi
(27.02.20)
Dedigim gibi viopu bilmiyorum. Iddiaya girmek gibi geldi bana. Ama buradan cikardigim sonuca gore zenginsen biraz daha zengin olursun ama fakirsen zengine donusemezsin. Eyvallah.


Kirmizibavul
(28.02.20)
(6)

Islak nemli duvar

Koridordaki duvar 4 aydır kötü durumdaydı. Boyaları şişmiş, dökülmüş rutubet içerisindeydi. Tamir ettirmeye karar verdik usta gelip baktı duvara dedi ki banyo suyu temas etmiş duvara o yüzden yapmış dedi. Banyo fayanslarına derz vurcam duvarı da kazıyıp alçı çekicem dedi ancak duvarın ne zaman kuruy
Koridordaki duvar 4 aydır kötü durumdaydı. Boyaları şişmiş, dökülmüş rutubet içerisindeydi. Tamir ettirmeye karar verdik usta gelip baktı duvara dedi ki banyo suyu temas etmiş duvara o yüzden yapmış dedi. Banyo fayanslarına derz vurcam duvarı da kazıyıp alçı çekicem dedi ancak duvarın ne zaman kuruyacagini bilemem dedi o yüzden şimdilik boya yapmayalım dedi Siz gene de ufo ısıtıcı ile duvari kurutmaya çalışın dedi. Bu şekilde duvar mi kurutulurmus? Ustanın söylediği bana garip geldi. Böyle bir durumda ne yapılmalıdır acaba?
atcapar
(24.02.20)
O duvarin arkasinda bir tesisat var mi,arkasina gelen duvara su neeeden geliyor bunllar onemli,sadece derz cozum olmayabilit


duptıs
(24.02.20)
Ustanın teşhisi yanlış olabilir ki doğru olma ihtimali çok yüksek.
Teşhiş doğru ise tedavisi tam da dediği şekilde olur.
Çağırdığınız usta kesinlikle piyasada bol miktarda bulunan, günü kurtaran yarım yamalak işler yapan ahlak yoksunu adamlardan değil. Saygı duydum kendisine.


Mirket
(24.02.20)
tesisat kacagi yok ise, evet, oyle yapilabilir.


ebabil curnatasi
(24.02.20)
Gelismis ulkelerde sirf 2-3 hafta duvarlari-zeminleri kurutmak icin nem alici cihazlarla bekliyorlar. O duvar kurumadan islem yapilirsa kuf yapar, sagliginiza zarari buyuk olur. Usta dogru soylemis yani.


Duvarı kurutma ve sonra işlem yapma konusunda haklı, ama diğer konuda yanlışı var.

Banyonun duvarındaki derz aralarından buharı emip de duvarı bu kadar rutubetli hale getiremez.

O duvarın içinde bir tesisat patlağı/çatlağı olmalı, ya da üst kattan da alıyor olabilir. Sıkıntı olan duvarın arkasında, banyo tarafında bir musluk gider vs var mı?


John Bloor
(25.02.20)
banyomda musluğun etrafında 1 tl boyutunda derzsiz kısım var. ordan giren su arkadaki duvarda nem yaptı, boyayı döktü seneler içinde. ustadın tüm dediklerine katılıyorum.


duster
(25.02.20)
(4)

Araba sensörü geç tepki veriyor

Bunun sebebi ne olabilir? Bazen hiç çalışmıyor bazende geç tepki veriyor ayni şekilde arka kamera da öyle
Bunun sebebi ne olabilir? Bazen hiç çalışmıyor bazende geç tepki veriyor ayni şekilde arka kamera da öyle
atcapar
(11.02.20)
aldığından beri öyle ise bilgi eğlence ekranının güncellemesi var mı sordur bayiye.


rain when i die
(11.02.20)
Sensör değişikliği gerekirse garanti kapsamina alinir mi ? Daha 5 ay oldu aracı alali


atcapar
(11.02.20)
alınır ama bunun için sensör değişikliğine gerek yok.

sensör dediğin ultrasonik dalga gönderiyor mu, göndermiyor mu, dokununca titreşiyorsa anlarsın zaten devredeyken.


rain when i die
(11.02.20)
"aynı şekilde kamera da öyle" o zaman büyük ihtimal ile geri vites müşürü/sivicinde bir temassızlık var.


John Bloor
(12.02.20)
(3)

All in one pc

3.000 TL ye kadar bütçem var. Ev için alacağım. Internet, film, video ve ofis programları kullanacağım. Hangi bilgisayarı önerirsiniz?
3.000 TL ye kadar bütçem var. Ev için alacağım. Internet, film, video ve ofis programları kullanacağım. Hangi bilgisayarı önerirsiniz?
atcapar
(31.01.20)
Bence ikinci el çok iyi bilgisayar bulursunuz bu fiyattan daha aza. Sonra bir ssd ve w10 takviyesiyle süper iş çıkar.


iddaaci
(31.01.20)
kasa var düşünürsen www.sahibinden.com

biraz büyükçe ama iyidir


all in one olmasının özel bir sebebi var mı?

benim laptop'ı önerecektim. www.incehesap.com bütçeni bir tık aşıyor ama bayağı memnunum.


(2)

Döviz bürosu açmak

En son bildiğim kadarıyla sıfırdan döviz bürosu açılamiyordu. Ya mevcut olan bir döviz bürosunu ruhsatiyla birlikte devir alınmalıydı ya da ortak olunuyordu. Sanırım geçen sene bu uygulamayı kaldırdılar. Elinde belirli bir sermayesi ve nakiti olan herkes açabiliyor. A ve B grubu diye 2 ye ayırdılar
En son bildiğim kadarıyla sıfırdan döviz bürosu açılamiyordu. Ya mevcut olan bir döviz bürosunu ruhsatiyla birlikte devir alınmalıydı ya da ortak olunuyordu. Sanırım geçen sene bu uygulamayı kaldırdılar. Elinde belirli bir sermayesi ve nakiti olan herkes açabiliyor. A ve B grubu diye 2 ye ayırdılar büroları bildiğim kadarı ile. Internetten araştırdım ama güncel bilgileri bulamadım, herkes farkli şeyler yazmış. Kafami karıştırmaktan baska bir seye yaramadı internetten okuduklarım. Dün de döviz bürosunda çalışan bir tanıdık ile görüştüm o bana dedi ki sıfırdan açamıyorsun, devren ruhsat alman gerekiyor dedi ve ya yardımcı olmamak için böyle bişey deyip geçiştirdi beni. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mıdır? Sermayesi olan herkes şu anda döviz burosu açabiliyor mu? Teşekkürler
atcapar
(27.01.20)
lisans almanın ağır koşulları var ve binlerce lisanssız büro var. sıfırdan açılamaması saçmalık olur:

www.hmb.gov.tr


507
(27.01.20)
Açamazsınız. Taksi plakası gibi düşünün döviz ruhsatları da öyle. Sınırlı sayıda var. O yüzden değeri yüksek. Ama dendiği gibi ruhsatsız bir çok döviz bürosu var. Denetleme iyi yapılmıyor.


messor
(28.01.20)
(2)

Garantili 2.el araç alımı

Dod sitesine baktim 101 nokta kontrolu yapip veriyormuş araçlarını ve firma garantili oluyormuş 2.el araçları. Gidip güvenip expere sokmadan araç alabilir miyiz? Daha önce bu şekilde araç satın alan varmıdır?
Dod sitesine baktim 101 nokta kontrolu yapip veriyormuş araçlarını ve firma garantili oluyormuş 2.el araçları. Gidip güvenip expere sokmadan araç alabilir miyiz? Daha önce bu şekilde araç satın alan varmıdır?
atcapar
(13.01.20)
Motor mekanik için belirli bir süre ya da km garantisi veriyorlarsa eyvallah, ama "kaportaya ekspertiz yaptık biz zaten sadece şu şu var" demeleri bana yeterli olmaz.

Sıfır aracı taşırken ya da mağazada vurup boyatıp satılan bir ülke burası, kaporta ekspertizi yaptırın ya da sizin yanınızda boya kalınlık ihazı ile parçaları tek tek beraber kontrol edin.


John Bloor
(13.01.20)
taa 2010 yilinda DOD'dan arac almistim. garanti veriyorlar ama tabi bakimlari dogusoto'da yaptirman gerekiyor. ben arac aldiktan 6 ay sonra rutin bakimlar icin dogusoto'ya goturmustum, servisten sonra 1 hafta icinde motor yatak sardi(karter kapagi acilmis ve tum yag bosalmis). hic zorluk cikarmadan garanti kapsaminda motoru yenilediler ve hic ucret talep etmediler. tabi bunda olayin tamamen servisin hatasi olmasi da etken, ama yine de surecten memnun kaldim.


crucio
(13.01.20)
(3)

Araba kiralama

Kurumsal firmadan 2-3 haftalık araba kiralamak istiyorum ama kredi karti limitim 750 TL. Acaba kredi kartına 3 haftalık kirayi karşılayacak miktar kadar para koysam o şekilde araç kiralayabilir miyim? Mesela 2.500 TL kadar bir miktarı yatırsam karta olur mu o şekilde?
Kurumsal firmadan 2-3 haftalık araba kiralamak istiyorum ama kredi karti limitim 750 TL. Acaba kredi kartına 3 haftalık kirayi karşılayacak miktar kadar para koysam o şekilde araç kiralayabilir miyim? Mesela 2.500 TL kadar bir miktarı yatırsam karta olur mu o şekilde?
atcapar
(08.01.20)
Kredi kartı limiti para yükleyerek limitin belli bir katına kadar arttırılıyordu. Müşteri hizmetlerine sorarsan daha net bi bilgi alırsın. Ayrıca ücretten farklı olarak bi de bloke miktar oluyor araba kiralamada.


jelly bear
(08.01.20)
miktarı değişmekle birlikte 500 TL civarında provizyon alıyorlar. araç iade edildikten sonra kaldırılıyor bu provizyon/bloke.
bu da limitinizi kapatıyor doğal olarak. bunu da hesaba katın.


han20
(08.01.20)
kredi kartına fazla para yatırarak limit artırma işlemi her bankada olmuyor. sormak lazım.


elorelia
(09.01.20)
(2)

Araba tavsiyesi

Bütçem 72 bin TL ile 74 bin TL arası. Suv ve ya normal otomobil olabilir. Otomatik vites olsun. Km fazla olmasın. Km takintim yok ama genede korkuyorum uzun km yapmissa sıkıntı çıkabilir diye. istanbulda güvenilir hangi ekspertizi tavsiye edersiniz? Teşekkürler
Bütçem 72 bin TL ile 74 bin TL arası. Suv ve ya normal otomobil olabilir. Otomatik vites olsun. Km fazla olmasın. Km takintim yok ama genede korkuyorum uzun km yapmissa sıkıntı çıkabilir diye. istanbulda güvenilir hangi ekspertizi tavsiye edersiniz? Teşekkürler
atcapar
(07.01.20)
c5
yeşiloto ya da otorapor


turbo sadık
(08.01.20)
suzuki vitara.
mitsubishi asx.
fiat 500x.


mikahakkinen
(08.01.20)
(3)

Toyoto corolla

Ilandaki corolla alinir mi ? Fiyatı neden düşürmüş olabilir adam?https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-83-bin-orjinal-km-765656297/detay
Ilandaki corolla alinir mi ? Fiyatı neden düşürmüş olabilir adam?


www.sahibinden.com
atcapar
(07.01.20)
" tavan kaput ve bagaj hariç boyalıdır" yazmış amca.

sebebi bu olabilir mi?

*soruya gelince hayır alınmaz.


foolrules
(07.01.20)
ek bilgi olarak yazayım corollanın bu modelleri mmt şanzıman yüzünden sevilmedi. bende sevmedim bu arabayı. corolla bakıyor olsam direk elerdim.


1917
(07.01.20)
ilan açılmıyor. avantajları arıza yapmaz, sanayi sevmez, dağa daşa çıkar, şanzımanı ortalama üzeridir.
dezavantajları konforu, motor gücü.


mikahakkinen
(07.01.20)
(4)

Araba tavsiyesi

80.000 TL ye kadar otomatik vites suv ve ya normal araba ne önerirsiniz 2.el? Istanbulda ikamet ediyorum.
80.000 TL ye kadar otomatik vites suv ve ya normal araba ne önerirsiniz 2.el? Istanbulda ikamet ediyorum.
atcapar
(04.01.20)
Juke. Otomatik olmayabilir ama.


stavro
(04.01.20)
alfa guilettta. suv suzukilerde bulunur.


mikahakkinen
(04.01.20)
Başka kriter varsa onu da belirtin bence. Juke iç hacmi dar ama adı suv. Alfada sorunları çok diye biliyorum birde ustasını bulmak filan mesele. Model yılı önemli değilse 2011 jetta olabilir otomatik


Topalordek
(04.01.20)
Polo son çıkan kasa. Biraz pazarlık yaparak 80 tl'ye bulursun.


(4)

Peugeot 5008

2016 model peugeot 5008 im var. Araç hararet yapmıştı 2 hafta önce peugeot servisine çekici ile bırakmıştım, bugün aradılar motor bloğunda ve silindir kapağında çatlak var dediler ve cok yüksek bir rakam söylediler tamiri için. 58 bin TL bende hayır dedim ve yarin araci gidip çekici ile alacağım. Mu
2016 model peugeot 5008 im var. Araç hararet yapmıştı 2 hafta önce peugeot servisine çekici ile bırakmıştım, bugün aradılar motor bloğunda ve silindir kapağında çatlak var dediler ve cok yüksek bir rakam söylediler tamiri için. 58 bin TL bende hayır dedim ve yarin araci gidip çekici ile alacağım. Muhtemelen sanayide 10-15 bin tl arasi yaptırırım diyorum eger yaptirmak istemezsem arabayi motorsuz bir şekilde satabilir miyim? Kime nasıl satabilirim ?
atcapar
(27.12.19)
Ancak Tarcanlar gibi bir ekspertize götürüp çok iyi rapor alacaksın, sonra da arızası ile ilana falan koyacaksın. Servise gidince servis raporu ve proforma fatura da iste, belki size getiririm yine dersin. Sonra sanayiden de aynısına teklif alırsın.


malheiros
(27.12.19)
ilk önce bi pejo parçacısı bul, aracın ruhsatını eline al ara, son 4-5 hanesini soracak sana model doğrulamak için.

ondan sonra orjinal sıfır motor bloğu ve silindir kapağı fiyatı sor. daha buna bi ton şey daha eklenecek.

15 e parçaları belki alırsın.

tabii ki yansanayi olmayacak. motor parçalarında yan sanayi iş görmez.

58 binlira muhtemelen sandık motor içindir. sen bile sandık motor almak durumunda kalabilirsin.

onlar da çeşit çeşit, yağı konmuş olanına kadar da var, motor blok kapak toplu, sadece üstüne yağ soğutucusu, devir daim , kayışlar, enjektörlerin takılıp çalışacak halde olanı da var.


kimse yazmamış ama geçmiş olsun.

ben de düşünüyodum vazgeçtim şu an.


baldan kaymak
(27.12.19)
Aracı almadan evvel,nereye gotureceğine karar ver.birde arkadaşın dediği gibi detaylı rapor iste bozuk araçla servis servis dolaşmak zorunda kalma.bir kaç yerden fiyat alıp aklına yana yere yaptır.istanbul avrupa yakasındaysan tanıdık servisler var,mesaj at,soralım.

Araç her şekilde satılır.önce tamir seçeneklerine bak aklına yatmazsa o kısmına bakarsın.ben bazı özel araçları hasarlı bulduğumda alıp yaptırıyorum.bırak motoru arabanın yarısı olmuyor bazen.


duptıs
(27.12.19)
(1)

Rent a car

Dün 4 günlük araç kiralamıştım bugün gitsem arabayi versem paramı iade ederler mi kalan gunlerin?
Dün 4 günlük araç kiralamıştım bugün gitsem arabayi versem paramı iade ederler mi kalan gunlerin?
atcapar
(17.12.19)
1 gün daha alabilirler ceza olarak, 2 günü iade edebilirler, tabi yapmama hakları da vardır muhtemelen.


(10)

Peugeot 5008 motor söküp takma

Dün araba ile seyir halinde iken araç hararet yapmıştı, kaputu açıp baktım duman çıkmaya başladı suyu kaynayıp tükendi araç teklemeye başladı ve arkadan beyaz duman attı. Arabayi sağa çekip durdurdum motorun soğumasını bekledim sonra su ve yağın birbine karıştığını fark ettim arabanin altından damla
Dün araba ile seyir halinde iken araç hararet yapmıştı, kaputu açıp baktım duman çıkmaya başladı suyu kaynayıp tükendi araç teklemeye başladı ve arkadan beyaz duman attı. Arabayi sağa çekip durdurdum motorun soğumasını bekledim sonra su ve yağın birbine karıştığını fark ettim arabanin altından damladı hepsi. Çekici ile peugeot servisine bıraktık, bugün gittim servistekiler ile görüştüm dediler ki conta yakmış araba ve teklemede var motoru komple söküp açıp bakacağız motorun hangi parçalarında sorun varmış diye ona göre size fiyat için dönüş yapacağız dediler. Sadece motoru söküp bakmaya 1.500 TL fiyat çektiler eğer bizde yaptirmazsaniz çekici ile tekrardan aracı götürmeniz gerekli dediler. Bende 1.500 TL yi kabul ettim motoru sökün bakın dedim. Daha önce ki duyuruda da aracın sorunlu olduğundan bahsetmiştim. Aracın garantisi de bitti 5 ay önce. Bunlar motoru söküp baksalar tahmini ne kadar masraf tutar arabayi yaptırmak? Sizce sanayi ye mi götürmeliydim arabayi? Siz olsaydınız ne yapardınız?
atcapar
(16.12.19)
isleme basladilarsa sanayi kismini simdilik dusunme hocam. olan olmus.

ariza tespitinden sonra ucuk bi fiyat isterlerse sanayiye goturebilirsiniz. hem arizayi da bilmis olursunuz.

garanti 5 ay once bittiyse iyi niyet garantisini zorlayin derim.


brkylmz
(16.12.19)
Çok güvenilen, adı ve işi bilinen bir usta yoksa yaşadığım şehirde servisten çıkarmazdım. Servis garantili yapar en azından ellerinde yazılım da var. Sanayide çok sürünmüş kazikta yemiş biri olarak birkaç usta hariç tavsiye etmiyorum.


Topalordek
(16.12.19)
Sanayi tanıdık içindir, tanıdığın yoksa dükkan dükkan usta usta gezersin. Yetkili servis olsun %50 pahalı olsun kafasındayım ben.


roket adam
(16.12.19)
garantiye zorlamaya çalışın.

tahmini birşey söylemek güç ama 4-5bin tl'den aşağı olmaz. iç aksamda piston ve yataklarda bi sıkıntı yoktur inşallah. sadece conta değişikliği ve işçilik ile halledilir umarım. ha bide soğutma sistemi değişikliği isteyecektir. bunlar ucuz şeyler değil.


false pretension
(16.12.19)
8-10 bini var rahat.


goodman
(16.12.19)
O is 4-5bine hallolmaz derim ben. Kendinizi yuksek rakamlara hazırlayın.


stavro
(16.12.19)
Özel servis için konuşuyorum;
Sadece üst kapak ve conta ile kurtarırsa 2000-3000 tl arası.
Motor bloğuna inilirse, rektefe (ya da rektefiye hangisi doğru bilmiyorum) gerekirse min.6000tl

Yetkili serviste bu iş en iyi ihtimal 2 katıyla çarpılır. iyimser olursak tabi.

Bence yetkili servise değil, özel servise çekilmeli idi. Facebook peugeot 3008 gruplarında, bulunduğunuz şehir için özel servis tavsiyesi alınabilirdi hızlı bir şekilde.

Can sıkıcı bir durum. Umarım en az maliyet ile çözülür.


han20
(16.12.19)
valla komple motor yapılacaksa, en az 15 - 20 arası tutar. servislerde tamir falan yok, herşeyi orjinal ve sıfır takarlar. yağ pompasına hatta belki yeni turboya kadar gidebilir iş.

motor tamiri iki şekilde oluyor, üst motor dedikleri silindir kapağı, kapak contası, valfler ve turbo. hararet yapınca turbo da zarar görüyormuş onun da sökülüp kontrol edilmesi lazım.

alt motor dedikleri piston yatakları, pistonlar, piston kolları sekmanlar, haliyle piston değişeceği için piston yatakları taşlanacak. belki egzantirik milini kırdı sıkışmadan. belki blokta çatlak veya patlak var. araç altına damlıyorsa blok çatlamış.

geçen bi kia sorento geldi arkadaşların dükkana, radyatör delinmiş farketmemiş adam, su kalmayınca hararet yapmış.

alt + üst motor + turbo kontrol gerekiyorsa tamir, sadece malzeme parası 14 binlira tuttu. tabi blok çatlamış sıfır blok, sıfır silindir kapağı.


araçtan araca ve durumdan duruma fark oluyor. mesela sadece silindir kapağı değiştirecekleri zaman bile motoru ayırdıkları araçlar oluyor. tasarımına bağlı, el kol girmeyen araçlar var mesela pejolar.

senin araçta eğer radyatörde delik yoksa, bir boru falan tıkanmadıysa, ya devir daim pompasında sıkıntı vardır ya da yağ pompasında.

zaten anlık bir olan bunlardan birisi çalşmayı bıraksın giderken 15 20 saniye bile sürmüyor hararet yapması, hararet yaptı mı da sakat.

bazı araçlarda çelik conta var. conta yanmıyor ama motor yanıyor.

yeni silindir kapağı, yeni blok, pistonlar, sekmanlar, e o kadar yapmışken triger falan bir de servis olduğunu hiç bir şeyin tamir edilmediğini düşünürsek 30 - 40 a bile varabilir.


Keşke servise açın demeseydiniz, servis motoru açtığında kendi tamir etmiyor ki.

Her usta gibi motor ya da kapak sökülüp bu işte uzmanlaşmış olan bir rektefiyeciye gönderilir. Kapak ya da motor yenilenir ve geri gelip toplanır.

Servis bünyesinde bu işi yapacak alet ekipman uzman olamaz zaten. En büyük oto servisler bile kendi yapamaz bunu, bir "motor yenileme" firmasıyla çözer işi.

İşleme başlamadılarsa hemen vazgeçin ve referanslı bir usta bulup oraya götürün.


John Bloor
(17.12.19)
sanayide söktürseydin, 1500 yerine 500 lira sökme parası alırlardı, rektefiyeciler ölçüme para almıyor.

sanayiciye yaptırsaydın sökme parasını da ekstradan almazdı hani, sadece söktürüp başkasına yaptırırım dersen diye dedim.

öte yandın bak eğri oturup doğru konuşmak lazım. benim aracım olsa şu gün arkadaşlarımın işlettiği tamirhaneye götürmem. hiç işçilik almasalar bile götürmem yani. temmuz ayından beri 4 defa sıfır motor yaplan ama her seferinde yine motor yakan arabanın olduğunu biliyorum. bazı araçları ya kimse ellemek istemez. ya da yaparım der böyle olur. iyi usta seçimi çok önemli.

bir de parayı tamamlayana kadar araç sanayide ya da serviste yatacak bunu da göz önünde bulundur. az buz paralar değil.


(2)

Araba kiralama

1 saat önce araba kiraladım 4 günlüğüne tanındık bir firma değil, iki şey sormak istiyorum; - masada parmak izini okuyucu bir cihaz vardı orada parmak izini okuttular bunu neden yapmış olabilirler?- araçta hgs ve ta ogs etiketi yok sorduğumda plakaya tanımlı dediler böyle bişey var mıdır? Teşekkürle
1 saat önce araba kiraladım 4 günlüğüne tanındık bir firma değil, iki şey sormak istiyorum;

- masada parmak izini okuyucu bir cihaz vardı orada parmak izini okuttular bunu neden yapmış olabilirler?

- araçta hgs ve ta ogs etiketi yok sorduğumda plakaya tanımlı dediler böyle bişey var mıdır?

Teşekkürler
atcapar
(16.12.19)
Plakaya tanimlaniyor, dogru. Normalde aracta bulunmasi lazim etiket veya ogs cihazi ama plakaya tanimli oldugu icin bakiyeden duser sistem. Sen gecerken kacak gecis gosterecek, adamlarin hesabindan cekecek.


stavro
(16.12.19)
Emniyetle berbaer çalışılan bir sistem vardı odur parmak izi, terör olayları içindi sanırım.


John Bloor
(16.12.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.