Giriş
(13)

Elektrik kablo sorusu

Selam karavanda kullanmak için aldığım 12v filtre kahve makinası çok yavaş çalışıyor ve çakmaktan laptop şarj aletim de çalışmıyor. Araçta 240a x 3 tane akü var. Ama sorun aküyle alakalı değil. Çünkü her iki aleti de aracın “kendi çakmak çıkışına” takınca çalışıyor. Kahve makinası hızlanıyor fakat a
Selam karavanda kullanmak için aldığım 12v filtre kahve makinası çok yavaş çalışıyor ve çakmaktan laptop şarj aletim de çalışmıyor. Araçta 240a x 3 tane akü var. Ama sorun aküyle alakalı değil. Çünkü her iki aleti de aracın “kendi çakmak çıkışına” takınca çalışıyor. Kahve makinası hızlanıyor fakat aracın orjinal çakmaklığına giden kablo ısınıyor. Laptop şarjı ise sorunsuz çalışıyor. Sorun muhtemelen yaşam akülerinden içeriye çekilen hatta. Kahve makinası 170w yani 14.5 - 15 amper güç istiyor. Laptop şarjı da 90w. Aklıma tesisattaki kabloların ince olması ve çok sağa sola dağılması geldiği için bugün n11 den 180w destekleyen 12v çakmak soketi aldım çünkü bendeki soketler de 120w mış. Bunu aküden tek kabloyla çıkarıp bağlayacağım ancak kablo konusunda kararsız kaldım. Ev için üretilen 2x2.5 mm kablolar iş görür mü yoksa daha kalın kablo mu almalıyım bilemedim. İçinden 12 volt 170 watt akım geçecek saatlerce. Ve karavan kapalı sistem olduğu için sağlam olması şart. Isındı mı ısınmadı mı diye düşünmeden kullanabilmem lazım. Aklıma solar kablolar geldi ama inanılmaz pahalı. Yardımınızı bekliyorum.


Okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(23.03.20)
Mobilim editleyemedim, aracın kendi aküsü 120a. Bu aküyle ve aracın kendi çakmak çıkışıyla çalışıyor aletler. Benim sonradan eklediğim 720a akü seti ve tesisatımla çalışmıyorlar, ama kablo da ısınmıyor. Laptop şarjı bi gidiyor bi geliyor Her saniye. Kahve makinası ise fişe taktıktan 12 14 dakika sonra su vermeye başlıyor. Halbuki aracın kendi çakmak çıkışıyla kahve makinası 2 dakikada su vermeye başlıyor (ama çakmak tesisatının kablosu ısınıyor, orjinal tesisat ince çünkü) laptop şarjı ise sorunsuz çalışıyor.


Tears of Devil
(23.03.20)
hiç kayıpsız 170w ile de su ısıtsa gene yavaş olacak. standart kettlelar 1200-1500w onlar bile 1 litre suyu 1 dakikadan hızlı kaynatamaz. 170w alet 1 litre suyu en az 7-8 dakikada kaynatabilir. çünkü ısıtma esnasında daha fazla süre geçiyor daha fazla ısı ortama geçiyor.

karavan için bence en uygun ısıtma-yemek pişirme gazlı sistemler kalorisi (ısı enerjisi) çok daha yüksek.

2 x 2.5mm kesit kablo o akımlar içi zayıf kalır ısınabilir ve yangın çıkarabilir. kablo kadar kablonun geçiş yaptığı konnektörler de önemli. en çok ısı ve yangın riski gevşek konnektörlerde olur. benim görüşüm yüksek enerjili sistemler kurulacaksa 24-48 volt olarak yapılması gerekir.

solar kablo şart değil oto elektrikçiden alacağınız çok telli ve iç iletken alanı yeterli bir kablo da iş görür.

hesap olarak 2X2.5mm kabloda her bir amper/metre için 18mv gerilim düşümü olur. yani eğer 20 amper çekerseniz her metre için 0.36 volt düşer 10 metre kablo varsa 3.6 volt düşer ve 12 yerine 8.5 volt gelir cihaza. (4lük kabloda 11mv gerilim düşümü olur)

12 volt 15 amper (180 watt) cihazın iç direnci 0.8 ohm olur. 8.5 volt ulaşan uçta cihaz
yaklaşık 10 amper çeker. 8.5x10 = 85 watt güç ile çalışacaktır.

bu esnada üzerinde 3.6 volt kalan kablo 3.6x10 amper = 36 watt kadar enerjiyi ısı olarak kendi üzerinden atmaya çalışacak. kablonun loop yaptığı ortalıkta fazla gezmesin ama sonra lazım olur kısaltmayalım mantığında toplandığı bir alan varsa epey ısınacaktır.

hesapta bi hata var 15 değil 20 ampere göre gerilim düşümü hesaplamışım. ama çok önemli değil temel mantık bu.


orpheus
(23.03.20)
@orpheus ne yazıkki sistem 12v olarak kurulu. Bunu 24 e çeviremem artık :/ kahve makinası da piyasadaki en iyi ürün. Kendi randımanıyla çalışsa yeter. Şu an tam 1 saatte 2 bardak kahve veriyor. Halbuki 15 dk da vermesi lazım. Çok büyük kayıp var yani :/ mümkün olan en kalın kabloyu takmam gerekecek o zaman değil mi? 2.5 ince gelir dediğine göre daha kalınını bulmam lazım. 4mm 6mm veya 8mm gibi? Yardımcı olduğun için sağol bu arada.


Tears of Devil
(24.03.20)
Bu arada aslında 1500w tam sinüs inverter’im var. Tüm bu cihazların 220v olanını kullanabilirm aslında. Ama inverter aküyü çok zorluyor. Ve hali hazırda 12v kullanabilen cihazlarım varken boşu boşuna aküleri bitirmek istemiyorum. İnverter aküyü anında bitiriyor.


Tears of Devil
(24.03.20)
Benim anlamadığım, aracın orj aküsü ve çakmaklığıyla sorunsuz çalışıyor ama yedek aküler ve sonradan takılan çakmak soketiyle problemli çalışıyor olması.

Sonradak takılan soketin hattının orjinal tesisattan ince olması pek olası gelmiyor bana, gözden kaçan başka bir şey mi var acaba?


John Bloor
(24.03.20)
@john.. arabanın kendi tesisatıyla çalışıyor evet. Ama kendi çakmak girişi aküye çok yakın, 1 metre var yok...Ancak ne yazıkki çok ince kablolu, adamlar 14 15 amper akım çekilebileceğine ihtimal vermediler muhtemelen bu yüzden ısınıyor. Bizim çektiğimiz tesisatın kabloları daha kalın. Isınma vb yok. Ama akülerden çok uzak, 4 metre falan ileride çalıştırmaya çalıştığım çakmak. Aslında akünün hemen üstünde bir çakmak var ama salak elektrikçi onuda ana kablodan çektiği için 6 metre civarı dolaşıyor kablo. Sanki bu kalınlıktaki kablo o kadar uzağa o enerjiyi verimsiz taşıyor gibi. Ben diyorum ki çok daha kalın kabloyu sadece bu iş için kullanmak adına çekeyim gitsin. Yine 4 metre çekeceğim ama kablo kalın olacak... sorunu böyle çözerim diye düşündüm ama benim elektrik bilgim burada bitti :/


Tears of Devil
(24.03.20)
kablolardan olabilir tabii de, o kadar yüksek amperlerde araç içi kadar kısa bir mesafede dağılımın verimi dörtte bire düşürmesi çok verimsiz, sadece kablo olacağını sanmıyorum.
-yaşam akülerinden gelen kabloların (kahve makinesi veya laptop şarjının değil) ısınıp ısınmadığını kontrol etme şansınız var mı?
-yaşam akülerinin şarj/deşarjını kontrol eden bir devre vardır muhtemelen, bunun aşırı hızlı deşarjı engelleme adına bir önlemi olmasın?


gkhncnzdgn
(24.03.20)
hocalar şimdi voltmetre aldım gittim arabaya. aldığım veriler şöyle;

aracın kendi çakmak çıkışı: 11.99v
benim yaşam aküsü tesisatı: 13.44v

yani benim tesisat daha yüksek voltaj veriyor aslında. ama amper düşük muhtemelen. yaşam aküsü tesisatını 2x1mm çekmiş. muhtemelen 1mm olduğu için taşıyamıyor olabilir mi? 1mm bu akımlar için ince gibi geldi.şarj vb çalıştırır da 15 amper taşıyamaz muhtemelen.


Tears of Devil
(24.03.20)
1 gerçekten inceymiş. o çapta yüksek amper taşıyabilecek kablolar da var fakat o kalitede malzeme kullanıldığından emin olamayız tabii.
emin olmak için siz daha geniş çaplı kaliteli bir kablo kullanın yüksek akım çekecek işler için bence de.


gkhncnzdgn
(24.03.20)
bu iş için almam gereken kablo

urun.n11.com

bu olabilir mi? 2x2.5 seçeneği var. bundan alıp yaşam aküsünden direk hat alsam, hiç bölmeden çakmak soketine bağlasam sorun olur mu acaba?


Tears of Devil
(24.03.20)
12 volt 15-20 amperde, ortalama uzunlu 5 metre olsa 4 mm kablo kesiti yapar aşağı yukarı.


John Bloor
(24.03.20)
aslında bir deneme daha yapabilirsin. yaşam aküsüne ısıtıcıyı taktığında, ısıtıcının bağlı olduğu uçta akım çekerken kaç volt oluyor ? boştaki voltaja göre 1 volttan fazla ise kablon incedir.

4mm ve üzeri kablo tavsiye ederim. pahalı özel bir kabloya gerek yok. oto elektrikçide vardır. anfi kablosu olarak satılıyor. bagajdaki ses anfisine elektrik çekerler genelde.

tekrar edeyim kablo kadar kablonun uçlarına doğru crimp-perçin yapılması bağlantıların sıkı olması da önemli. elektrik işi karavanda şakaya gelmez.

kişisel tercih tabi ama sürekli 15-20 amper çekerek aküleri deşarj etmek ve 1 sene içinde epey pahalı jel aküleri filtre kahve keyfi için pert etmek masraflı olur diye düşünüyorum. ayrıca solar sistem bir noktadan sonra bu kadar sabit akımı karşılamayacak. sabit noktada konaklarken de 220 volt kahve makinası çok daha pratik olur.


orpheus
(24.03.20)
16mm yeni hat çekerek sorunu çözdüm. ilgilenen herkese minnettarım. şimdi kahve makinası tam 35 saniye sonra ilk damlayı vermeye başlıyor. demleme kaç dakikada bitecek göreceğiz :) elinize sağlık brolar ^^


Tears of Devil
(25.03.20)
(5)

18. Yaş günü hediyesi (kadın)

18 yaşına giren kadına ne hediye alınır? Son yıllarda bu yaşlardaki kadınlar nelerden hoşlanıyor hiç bilmiyorum. Kuzene hediye almam lazım, öneri verebilirseniz sevinirim.
18 yaşına giren kadına ne hediye alınır? Son yıllarda bu yaşlardaki kadınlar nelerden hoşlanıyor hiç bilmiyorum. Kuzene hediye almam lazım, öneri verebilirseniz sevinirim.
Tears of Devil
(07.03.20)
Saat
Cuzdan


all girls dream
(07.03.20)
böyle durumlarda çözümü hediye çekinde buluyorum. zara, hm, mango hediye çeklerinden olabilir kesinlikle ona hitap edecektir.


anarsika
(07.03.20)
Bizim ailede 18 yas hediyeleri biraz daha kalici olacak sekilde seciliyor. Kuzenlerimden bana gelen hediyeler incecik bir altin bilezik, minik nokta sekilde yine altin kupe vs. seylerdi. Ben de simdi yeni nesle beyaz altindab, daha modern seyler seciyorum; zarif bir minik kolye gibi.


mocha
(08.03.20)
Halamın çocuğu, bütçe neka az oka iyi ;)


Tears of Devil
(08.03.20)
Zevkli bi kadin arkadasiniz varsa onunla stradivarius, bershka ya da pull and bear’den bluz, sweatshirt vs bakin. En kolayi


fingers of fury
(09.03.20)
(17)

Çalıntı eşya almışım :/

Hollanda malı biraz da pahalıcana bir ürünü biraz daha uyguna türkiyedeki bir arkadaşımdan satın aldım. Arkadaşım da başkasından alıp bana sattı kar koymadan. Arkadaşla şu an görüşmüyoruz. Bu hafta garanti işlemleri için siteye ürünü kayıt ettim, ardından ürünün hollandadaki satıcısı bir mail attı d
Hollanda malı biraz da pahalıcana bir ürünü biraz daha uyguna türkiyedeki bir arkadaşımdan satın aldım. Arkadaşım da başkasından alıp bana sattı kar koymadan. Arkadaşla şu an görüşmüyoruz. Bu hafta garanti işlemleri için siteye ürünü kayıt ettim, ardından ürünün hollandadaki satıcısı bir mail attı direk. Bu ürünü kimden aldınız vb diye. Ben de arkadaşımdan şu şu paraya aldım yazdım. Adamlar da bu ürün şu tarihte mağazamızdan çalınmıştı dediler. Israrla arkadaşımın adını istiyorlar fakat arkadaşımın çalmadığına da eminim elemanın pasaportu bile yok yani. Böyle bir çalıntı ürün çetesine katılabilecek kadar zeki de değil. Yani klasik bir al-sat’çı adam. Muhtemelen aracılık yaptığı adamlar çalıp getirmiştir hollandadan türkiyeye. Bu hollandadaki firma ne yapabilir? Ürünü benim çalmadığım çok açık, bu sene hollandaya hiç gitmedim. Alışverişi yaparken banka kullanmadık, elden verdim ben parayı arkadaşa. Benim elimdeki malzemeyi bir şekilde alabilirler mi? Veya başıma bir iş gelir mi sizce? Çalıntı ürün kullandığım için zaten çok rahatsız oldum ama bir dünya para verdim ürüne de.
Tears of Devil
(05.03.20)
Arkadaşına durumu anlat, kimden aldığını söylesin ve durumu mağazaya iletin. Böylece hırsızlığın kaynağına inmiş olursunuz.


shadra
(05.03.20)
@shadra, arkadaşla görüşmüyoruz hocam. Kavga edip dostluğumuzu bitirme kararı aldık. Böyle mesaj aramam veya arayamam muhtemelen. Çünkü ben bitirdim konuşarak dostluğumuzu.


Tears of Devil
(05.03.20)
Bu ürünün çalıntı olduğuna dair delil isteyin önce. Polise vs başvurmuşlar mı o tarihte. Belki yalan söylüyorlar. Düşük ihtimal de olsa bu olasılığı da hesaba katmanı isterim. Ondan sonra hamleni yaparsın.


Kahir ekseriyet
(05.03.20)
nasıl bi ürün ki. kaydolurken ad soyad adres telefon yazmıyorsundur herhalde? seni takip edebilecekleri bir alet mi elektronikfalan? mail yazmışsın gerçi. pek bir şey yapabileceklerini sanmam


glamdr1ng
(05.03.20)
konuşmuyorsanız ver gitsin adını;aksi halde hırsızlık senin üzerine olacak.

yani ben şöyle düşünürüm: ürünü kendisi çalmış, sonra arkadaştan aldım diye sallıyor.


lcha
(05.03.20)
Yanlız şöyle de bir durum var. Atladığınız nokta şu; ben mağdur konumundayım şu an :d dünya para verdiğim malzeme çalıntı çıktı. Yani arkadaş ben iade alamam derse yapacak bir şeyim yok. Bunu soruyorum zaten. Ki muhtemelen alamam diyecektir. Bu durumda ne yapmalıyım, polise mi gideyim? Hollandadaki adamlara ne diyeyim? Ortada bir gram evrak yok alım satımla veya para alışverişiyle alakalı...


Tears of Devil
(05.03.20)
@icha kendim çalma ihtimalim yok, hollandaya giriş çıkışım yok ürünün çalındığını söyledikleri tarihte. Ürün Zaten ocakta üretilmiş, şubatta çalındı diyorlar. Ben şubatta ülke dışına çıkmadım hiç. Benim çaldığımı iddia edemezler.


Tears of Devil
(05.03.20)
Philips mr cihazı falan mı aldın naptın:D ürünü çok merak ettim haha

Yani uluslararası hukuk vs bu tür şeylere bakıyor mu ne oluyor bilmiyorum ama bir Türk polisine sorabilirsin bence. Bizimkiler öyle hemen seni enseleyip karşı tarafa haber vermezler sanmıyorum. Küçük ev elektroniği falan olduğunu düşünüyorum bu arada, şirket tipi veya medikal bir şeyse peşine düşmeleri daha olası.


nhk ni youkosu
(05.03.20)
Arkadaşımla görüşmüyorum diye kestirip atacaksan kaderine razı ol. Arayıp söylemen lazım.


Agalar tik atamıyorum kusura bakmayın mobildeyim :/ spor ekipmanı aldığım şey. Çok pahalı değil 4 5 bin euro. Duyuruda polis var mı diye duyuru açıcam şimdi :d


Tears of Devil
(05.03.20)
arkadaşının adını ver gitsin, ne acıyorsun


windows95
(05.03.20)
devlet çalıntı tarihi eserleri bile alıp getirene kadar göbeği çatlıyor. öyle hollanda'da bir firmanın türkiye'deki adama sen ürünümüzü çalmışsın diye bir şey yapma ihtimali yok. hollanda'ya ya da başka bir ab ülkesine gidip gitmediğin zaten belli. sizin muhattabınız ben değilim de geç boşver.

çalıntı olduğu kesin mi ayrıca?


hadsafhada
(05.03.20)
maden siz suçsuzsunuz ve işin üzerinize kalmasını istemiyorsunuz ve arkadaşınız da aynen sizin gibi suçsuzsa ismini verin gitsin. hollandalıların ne yapacağı bırakın onların ve arkadaşınızın problemi olsun. arkadaşınız dediğiniz gibi suçsuzsa o da sizin gibi kimden almışsa onun ismini cismini söyler. yoksa ihale size kalabilir.


yemrem
(05.03.20)
Çalındığı tarihlerde siz Hollanda'da olmadığınız için siz ekimse hırsız muamelesi yapamaz, rahat olun. Arkadaşınızın adını verseniz ona da birşey olmaz, nolacak bir alet için interpol mü devreye girecek?

Mağazadan ürün çalınmış ve gümrükten/havaalanından geçip ülke değiştirmiş, sizin bir suçunuz yok aksine mağdursunuz.

"Ben o tarihlerde Hollanda da değildim, muhatabınız ben değilim. Ürünü 2. el olarak aldığım şahsa da ulaşamıyorum" de gitsin.


John Bloor
(05.03.20)
bu bir cete isi belli ki ve cete sucu cok buyuktur. bence elinizdeki mala konmaktansa, ceteyi yakalama derdindeler.


ya salla ahmet yılmaz, mehmet demir. arasın bulsunlar. arkadaşımın her kimlik bilgisine sahip olmak zorunda değilim. iyi niyetli üçüncü kişisin sana bi şey olmaz.


Wasking
(05.03.20)
şimdi olayı daha net anlatabilirim. o an şokta olduğumdan saçma sapan yazmışım kusura bakmayın. 2018'in 2. ayında aldım ben bu ürünü. aldığım gün de üretici firmanın web sitesine girip kendi adıma kayıt ettim. ürün üstünde seri numarası olan bir ürün. yanlız o tarihten beri kimse birşey sormadı etmedi kayıt ederken de bir sorunla karşılaşmadım. elimde kayıt ettiğime dair mail falan var. garantiyle alakalı birkaç sorun olunca türkiyedeki distribütörle konuştum, faturan yoksa garanti kapsamında değildir dedikleri için ürünün satın alındığı yerle (kayıttan sonra bana gelen mailde yazıyordu satın alındığı yer oradan buldum firmayı) görüştüm direk. yani kaşınan benim, adamlar beni bulmadı ben adamlara gittim. işte fatura lazım falan filan deyince adamlar bunu kimden aldın ne zaman aldın vb dediler. ben de işte bir arkadaş getirdi benim için falan dedim buna istinaden ürünün 2018 yılında çalındığını söylediler. yanlız ben ürünü 2018 in 2. ayının hemen başında aldım. yani çalındıysa ancak ocak ayında çalınmış olabilir. bilemiyorum ben de işkillendim... arkadaşın adını da vereceğim mecburen önce bir konuşup.


Tears of Devil
(05.03.20)
(1)

Bir bulmaca vardı ios

Telefonumda kuruluydu ama apple store geçmişinde de bulamadım. Doodle gibi çizimler arasından muz maymun kadın çocuk top vb buluyorduk. Müziklerini oyunun sahibi ağzıyla yapmış çok komikti. Bulduruverin gurban olduklarım :(
Telefonumda kuruluydu ama apple store geçmişinde de bulamadım. Doodle gibi çizimler arasından muz maymun kadın çocuk top vb buluyorduk. Müziklerini oyunun sahibi ağzıyla yapmış çok komikti. Bulduruverin gurban olduklarım :(
Tears of Devil
(01.03.20)
Hidden folks imiş. Eskiden bedavaydı şimdi 27 lira olduğu için eski satın alınanlarda görünmüyor.


Tears of Devil
(01.03.20)
(6)

çine satacağız ayağına maske?

ilanı açanlara inanıyor musunuz? çin dediğimiz ülke bugün her ürünü en az 10 20 30 kat ucuza imal edebilen bir ülke iken. her şeyle alakalı merdiven altı binlerce üretim tesisi varken ve bu tesisler hala çalışırken neden çindeki adamlar türkiye gibi bu ekipmanı çinden çok daha pahalıya imal edebilen
ilanı açanlara inanıyor musunuz? çin dediğimiz ülke bugün her ürünü en az 10 20 30 kat ucuza imal edebilen bir ülke iken. her şeyle alakalı merdiven altı binlerce üretim tesisi varken ve bu tesisler hala çalışırken neden çindeki adamlar türkiye gibi bu ekipmanı çinden çok daha pahalıya imal edebilen bir ülkeden ithal etsin ki? şu an aliexpresste bile adedi 1 liradan çok daha ucuza maske satılıyor. adam onu çinden türkiyeye gönderebiliyorsa iç piyasada neden satmasın. insanları çok ağır kazıklıyorlar gibi geliyor. normalde biz bu tip ürünleri çinden alıyoruz ucuz diye. şu an çinde hayat olduğu gibi devam ediyorken nasıl çine bunları satabileceğimize inanıyorlar anlamıyorum. forumları gezdim tozdum, r10 a baktım. herkes sadece sipariş ilanı açıyor, talebi karşılanan kimseyi görmedim. adamın biri 2 milyar tane sipariş var, acil fiyat teklif edin diye konu açmış hatta... sanki üreticiler böyle bir lafı ortaya attı, şimdi satıp köşeyi döndüler, alıp çine gönderme niyetindekilerin ellerinde patladı gibi hissediyorum.

sizin fikriniz nedir?
Tears of Devil
(21.02.20)
Dostum virüs daha yayilmadi ve o maskeler 1 2 kullanımlık , aylarca süreceğini düşünürsek , ortalama dünyaya yayıldığında 1 milyar kişi etkilenecek desek ortalama 7 ay sürecek desek ve her insan 2 günde bir değiştirse, kabaca önümüzdeki günlerde 100 milyar maskeye ihtiyac var


kleider
(21.02.20)
şu sıralar Çin'de düşündüğünüz gibi bir üretim yok hatta çoğu kobi de şuanda üretim yok fena halde nakit sıkıntısı yaşamaya doğru gidiyorlar. Virüs düşünüldüğünün çok üzerinde bir etki ile ekonomilerini etkiliyor. Çoğu kişi işe gitmiyor nasıl üretim olsun. Beraber iş yaptığımız bir kaç fabrika da üretim tamamıyla durdu. Sizin söyledikleriniz normal durum için geçerli şuanda Çin ve bazı asya ülkelerinde olağanüstü durum var.


mysql34
(21.02.20)
Çin'de hayatın pek olduğu gibi ya da eskisi gibi devam ettiğini söyleyemeyiz. Bazı okullar ikinci dönemleri başlatmadı, hatta bahar dönemini iptal eden okullar vardı. Yer sokağa çıkma yasağı, ve sokağa çıkışa sınır getirilen kentler mevcut. 10-15 gün önce Instagram'da Çin'de yaşayan bir Çinlinin ülkede yeterli maske kalmadığına dair bir paylaşımını görmüştüm. Ek olarak 1-2 gün önceydi galiba, Çin'de yaşayan bir youtuber videosunda vatandaşlara sınırlı sayıda maske verilebildiğinden bahsetmişti.

Eğer Çin yurtdışından maske satın almazsa yakın zamanda değil ama bir süre sonra maske konusunda ciddi sorun yaşayamaya başlayacaktır. Çin'de özellikle büyükşehirlerde maske kullanımı bu salgın hastalığının öncesinde havakirliliğinden dolayı yaygındı diyebiliriz. Bir de salgına tedbiren halkın daha fazla maske talep etmesiyle bu maske konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

Ülke içersindeki maskelerin satışı konusunda da endişeleri olabilir. Sonuçta hastalıkla ilgili yeterli veriye tam anlamıyla sahip değiller. Henüz hastalığın görülmediği ya da yaygın olmadığı bir ülkeden tıbbi maske almak ülkedeki mevcut maskeleri kullanmaktan daha güvenli.

Türkiye'den Çin'e maske satışı ile ilgili düzgün kaynak bulamadım. Haber sitelerinde Türkiye'den Çin'in yanı sıra birçok Avrupa ülkesine de maske satışı yapıldığı/yapılacağı yazıyor. Dünya Çin ile ticareti neredeyse kestiği için Çin'den maske alamayacakları için başka ülke/ülkelerden maske alacaklardır.

Birde Türkiye'de piyasadaki maskeleri stokluyor olabilirler. Sadece bir iki gün ile bizdeki maske satışları ve fiyatları katlandı.


Abi millet deli gibi alışveriş yapıyor çinli alışveriş sitelerinden. Geliyor da. Demekki üretim var. Milyar adet maske dediğin bir konteyner eder etmez. Koca çin bunu üretemiyorda bizden adedi “en az” 1.5 liraya satın mı alacak yani? Çünkü üretici adedi 1 liraya veriyor şu an. Alan adam da en az %50 kar koyar çine 1.5 a verir. Bunun nakliyesi ıvır zıvırı var... çindeki üretim tesisleri de bu açığın farkındadır harıl harıl çalışıp adedi 0.2 cent e üretiyorlardır kendi kendilerine? En kötü hükümet el atar çalıştırır fabrikayı. Arada mali olarak dağlar kadar fark var çünkü, makas açılacaktır da.. hatta geçen youtube ta bir video izledim adam çinden bilmem kaç bin dolarlık ürün sipariş etmiş daha yeni onları inceliyordu. Virüs var ama kargoyla bulaşmıyor vb diye goygoyunu yaptı hatta. Ki bu en tırt örneği. Ben de çinli bir siteyle muhattabım bu ara, adamlar virüsten hiç bahsetmiyor, nasıl alıcan kaç tane yapalım vb soruyorlar.


Tears of Devil
(22.02.20)
Bir toz maskesi satıcısı olarak söylüyorum, tüm maskeler Çin'e gitmiyor. Dünyanın her ülkesi için ihtiyaç şu an. Türkiye'de bile kullanmak isteyen çok.


etna
(22.02.20)
Babam Çince rehber ve bu virüs ilk duyulmaya başladığında Çinlilerle tura çıktı. Turistler de tur lideri de bulabildikleri her yerde maske pahalı da olsa stokları bitirmişler. Çin'de ihtiyaç çok olduğu için çok pahalıya satıyorlar sanırım. Bu maskelerin günlük olarak değiştirilmesi gerekiyor, insanlar panikle stokluyor ve üretim de Çin'in birçok yerinde durmuş durumda. Aliexpress'teki ilanlardan gerçekten alabiliyor musunuz bilmiyorum, belki bu yüksek korumalı olanlardan değildir.


slow like honey
(22.02.20)
(8)

ne kadar elektrik yakar?

https://urun.n11.com/serit-led/serit-led-trafo-adaptor-23566810125165203040-amper-P233257144linkteki trafonun 8.5 amperliğini aldım şerit led için kullanıyorum. saatte ne kadar tükettiğiyle alakalı hiç bir bilgi yok :( eğer cidden n11 teki seçenklerde çıkan gibi 8.5 amper (100 watt) ise bu fazla değ
urun.n11.com

linkteki trafonun 8.5 amperliğini aldım şerit led için kullanıyorum. saatte ne kadar tükettiğiyle alakalı hiç bir bilgi yok :( eğer cidden n11 teki seçenklerde çıkan gibi 8.5 amper (100 watt) ise bu fazla değil mi ya alt tarafı 5 metre şerit led var 20 liralıklardan... 100w bana hiç gerçekçi gelmediği için soruyorum. bunun yakarı kaçtır?
Tears of Devil
(18.02.20)
8.5 amper maksimum verebileceği akım, o kadar güç verebiliyor diye devamlı o kadar güç harcamayacak. bi wattmetreyle ölçüp tam değeri görebilirsin çok istiyorsan. ne kadar yakacağı hem sendeki ledlere hem bunun verimliliğine bağlı değişebilir.


konetsu
(18.02.20)
Bu güç kaynakları belli bir standartta üretiliyor o güç kaynağının maksimum değeri istersen sen 10 tane led yak onun harcadığı yazılır bu100watt potansiyel güçü ifade ediyor tabi di de smps verimi var o da yüzde 80 o yuzden ledler çok yakmasa da yine de yakar zamanla ışık şiddeti düşer vs. Kısace sen o adapötü3 aldığında 12v ile çalısan maksimum akımı 8.5 a olan herhangi bir dc cihazı calıstırabilirsin.


yeliz adeley
(18.02.20)
tamam agalar. sonuç olarak ne kadar yakar :) 5 metre 3 çipli rgb şerit led. saatte 100w yakmaz değil mi? istese de yakamaz yani led bu sonuçta?


Tears of Devil
(18.02.20)
Bir metrede kaç tane led var density değişir bulunduğu ortam nem sıcaklık gibi değerleri de etkili harcamayı hesaplamak için


yeliz adeley
(18.02.20)
metrede 1.2 amper cekiyormus, 12v ile calisiyor.
5x 1.2 = 6 amper
6 x 12 = 72 watt


cooperr
(18.02.20)
Yüzde yirmi de kayıp var etti mi sana 100w led bu yakmıyo yaa diyip açık bırakma


yeliz adeley
(18.02.20)
agalar çok ilginç yav... yani bendeki ledlere bakıyorum. 7 w güç tüketen e27 duylu led ampulden az ışık veriyorlar. ama biri işte 7w tüketiyor. birine 72 diyosunuz. çok garip. birde @cooper'ın yaptığı hesabı ben de yaptım. 72 w veriyor ama bu 12 volt için 72w ben direk 12 besleyemediğim için 220 den 12 ye trafoyla düşürüyorum. muhtemelen orada da eşek gibi kayıp oluyordur cidden etti mi sana 100w. bu ne lan...


Tears of Devil
(18.02.20)
100w normal hocam, ankara'da elektrik kw/s 53 kuruşmuş, yani saatlik 5 kuruş elektrik yakacak demektir.


(3)

not alabileceğim yeme içme takip uygulaması.

vücudumun bazı bölgelerinde (sırt ve ense gibi) yeme içmeyle anlık çıkabilen sivilceler var. 6 sene roaccutane tedavisi gördüm geçmediler. alerji testi oldum bir şeye alerjim çıkmadı. ama var belliki. 10 seneyi aşkın süredir devam ediyor. bu durumu takip etmek amacıyla yeme içme takip uygulaması arı
vücudumun bazı bölgelerinde (sırt ve ense gibi) yeme içmeyle anlık çıkabilen sivilceler var. 6 sene roaccutane tedavisi gördüm geçmediler. alerji testi oldum bir şeye alerjim çıkmadı. ama var belliki. 10 seneyi aşkın süredir devam ediyor. bu durumu takip etmek amacıyla yeme içme takip uygulaması arıyorum, onlarcasını denedim fakat aradığımı bulamadım. istediğim şey tam olarak şu;

02.02.2020;

mercimek çorbası, filtre kahve, ceviz, ev yapımı kek, kahve, xxx, xxx ,xxx
durum: normal

03.02.2020;
tarhana çorbası, sütlü kahve, xxx ,xxxx ,xxxxx
durum: sivilcelenme başladı.

yukarıdaki gibi notlar alabileceğim bir uygulama lazım ki bu sivilceleri yaratan kaynağı bulabileyim.


yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Tears of Devil
(02.02.20)
fittingo.com ayrıca yazdıklarınızın kalorilerini de hesaplıyor.


Cookie
(02.02.20)
Hocam 20 yıldır bende de var. Belliki zaten rocatun kullanacak kadar sorunun varmış. Ben hiç kullanmadım. Ergenlikte gibi sivilcelerim yüzümde çıkmıyor artık ama tek tük hala çıkar.

Omuz ense ve sırt hiç bir zaman tamamen geçmedi. Bazen hiç çıkmadığı dönemler oldu bazen arttığı dönemler. Bunun yedigin o yazdığın yemeklerle ilgisi yok. Yemeklerle ilgisi olması için istisnasız hergün cips kola çikolata vs Yemen gerek.

Ben sarışınım. Omuzlarımda kırkızı kırmızı benekler vae mesela şu an. Geçmiyor. Alıştım. Doktorlara bende gittim senin gibi.


Myfitnesspal var kalorilerini de hesaplayabilirsin yag oranlarini vs de.


hindistan cevizi
(02.02.20)
(4)

parti çalışanları maaş alıyor mu? alıyorsa ne kadar?

örneğin x partinin fatih gençlik kolları başkanı. yardımcısı vb. böyle adamlar var vasıfsız. gelirleri nedir? asgari ücret mi alıyorlar? parti yöneticilerinden bahsetmiyorum. işte gençlik kolları, spor kolları vb vb kıl yün kollar var. bunların maaşlarını merak ediyorum. siyaset oldum olası çok para
örneğin x partinin fatih gençlik kolları başkanı. yardımcısı vb. böyle adamlar var vasıfsız. gelirleri nedir? asgari ücret mi alıyorlar? parti yöneticilerinden bahsetmiyorum. işte gençlik kolları, spor kolları vb vb kıl yün kollar var. bunların maaşlarını merak ediyorum. siyaset oldum olası çok para kazandıran ve vasıfsızların bile kolay yapabildiği bir meslek olarak görünüyor gözüme.
Tears of Devil
(02.02.20)
düşük kıdem:iş bulma
orta kıdem: özel sektörde yöneticilik vb.
üst kıdem: ihale


iddaaci
(02.02.20)
maaş almaz ama yarattığı çevreden faydalanabilir.


doğrudan maaş almaz ama alan açarlar. mesela gel şurda şu işi yap derler, destek atarlar, bağlantı bulurlar vs..


Bi kere işsiz, sapsız, çulsuz kimseler bahsettiğin parti pozisyonlarında filan yer almaz, oraya yükselemez durduk yerde. Mutlaka esnaf tüccar takımından birisi, eski bir üst düzey memur veya eğitimci ya da çok sağlam bir "dayı" torpilli kimseler oluyor o dediklerin (en alt tabaka ayak takımı hariç).

E dolayısıyla o tarz kişilerin yapacağı tek şey de paralarına para katmak olabiliyor doğal olarak. Hayatları o pozisyonlara bağlı olmuyor.


(12)

İstanbul depremi...

Hissettiniz mi? Uykudan kaldırdı lan. En son 99 da böyle korkmuştum :/
Hissettiniz mi? Uykudan kaldırdı lan. En son 99 da böyle korkmuştum :/
Tears of Devil
(01.02.20)
Ruhum bile duymadı, zaten 3.6 olmuş. 99’dan sonra en büyük olan deprem 2019 Eylülün son haftasında 5.8 şiddetinde 5-10 saniye süren deprem değil miydi? O halde o gün İstanbul’da bulunmuyordunuz? Aksi taktirde 99’dan sonra nasıl olur da 5.8’lik değil de 3.6’lık olan bu kadar etkiledi ki? Gerçi gece olmasını göz ardı etmemek gerek. :/


siyah giyen adam
(01.02.20)
haha uyanıkken hissetmedim. lokasyon bakırkoy.
şaka maka yavaştab geliyor mu nedir istanbul depremi
ag partiyi seçmedik. allah verdi belamızı :)


prizmatik
(01.02.20)
Kendimi bildim bileli istanbuldayım. Şu an silivrideyim. Depremin merkez üssü benim evin az ilerisi. Bir de 3.6 ama gardolabın çatırtısına uyandım. Diğer depremlerde böyle olmamıştı.


Tears of Devil
(01.02.20)
Avcılardayım uyanıktım hissetmedim. Şu an aşırı gerginim ama.


Goldstein
(01.02.20)
bana ilginç gelen tam 2 saattir tek bir tane artçısının olmaması


2020.02.02 03:57:43 40.8578 28.1903 16.1 -.- 3.9 3.6 SILIVRI ACIKLARI-ISTANBUL (MARMARA DENIZI) İlksel

eğer bu deprem ise sorduğun ben 3 den 5 e kadar ayaktaydm, istanbul'da yaşıyorum avcılar tarafları ben hissetmedim.


Hissetmedim. Uyuyordum.


biseysorcaktim
(02.02.20)
Hissetmedim,

Konum: 1. Derece Deprem bölgesi


paramolacak
(02.02.20)
3.6'yı hissetmeniz bir garip olmuş. demek ki derinlik/şiddet kombosu tam sizin hissedeceğiniz orandaymış.


ozdek
(02.02.20)
2020.02.02 03:23:47 39.0007 27.8528 12.6 -.- 4.8 4.7 GOKCEAHMET-AKHISAR (MANISA) İlksel


bunu mu hissettin? ben bunda uyuyordum ama birkaç gün önceki manisa depremini hissetmiştim.


ahm1
(02.02.20)
Psikolojiktir


kreatin
(02.02.20)
@kreatin: aynen. Depremden cok korkarim, bazen anksiyeteden dolayi, kalp atisimdan hafif sallaninca deprem oluyor saniyorum.


ahm1
(02.02.20)
(3)

girdiğim sayfanın css i hep istediğim gibi olsun?

takip ettiğim birkaç sayfanın css i sinir bozucu derecede kayık. bunu düzeltmenin bir yolu varmı? ben düzenleyeyim, benim css'imle gireyim o sayfaya...
takip ettiğim birkaç sayfanın css i sinir bozucu derecede kayık. bunu düzeltmenin bir yolu varmı? ben düzenleyeyim, benim css'imle gireyim o sayfaya...
Tears of Devil
(01.02.20)
evet var.

bunun için yapılan bazı eklentiler var. bir tanesi ve en bilineni stylish.

sizin yazdığın sitiller belirttiğiniz siteye uygulanaıyor.

bunun script versiyonu da var isterseniz.


biseysorcaktim
(01.02.20)
Su Chrome eklentisi isinizi gorur sanirim:

chrome.google.com


crown
(01.02.20)
Css'e ek olarak Javascripti düzenlemek veya eklemek istersen şuna da bakabilirsin.

chrome.google.com


samil
(01.02.20)
(4)

siyah fon kartonu arıyorum

ama bulamıyorum. eni 2 veya 3 metre, boyu ise 3 veya 4 metre olan fon kartonu bulamıyorum. fotoğraf çekimi için lazım fakat internette bulduklarım hep kumaş. kumaşları da ne yaparsan yap kırışıyor. bir de 600 700 liralık olanları var, onlar plastik. niye bu kadar pahalı yav, alt tarafı 6m2 lik bombo
ama bulamıyorum. eni 2 veya 3 metre, boyu ise 3 veya 4 metre olan fon kartonu bulamıyorum. fotoğraf çekimi için lazım fakat internette bulduklarım hep kumaş. kumaşları da ne yaparsan yap kırışıyor. bir de 600 700 liralık olanları var, onlar plastik. niye bu kadar pahalı yav, alt tarafı 6m2 lik bomboş siyah bir kağıt parçası. spesifik bir özelliği yok vb vb... ucuza nasıl temin edebilirim bunu?
Tears of Devil
(31.01.20)
Bahsettigin boyutlar cok buyuk. Standart kagitlarda iso a0dan buyugunu bulamazsin. Fotobloklardan al yanyana koyup photoshoplarsin?


nax
(31.01.20)
eni 2.72 buldum ben boyu 11 metre

www.ekincifotograf.com.tr

ikincisi fonların en kötü özelliği kirlenebiliyor olması, karton fonların da geri dönüşü olmuyor onlar da kirleniyor kırışıyor.. bez alırsın, zaten özel bir kumaşı var, parlamaz, gözenekleri gözükmez, çoğu yıkanabilir e yıkadıktan sonra da ütülenir.

ayrıca fon standın yoksa, gerekli gerdirme ekipmanların yoksa fon istediğin gibi durmaz hiç bi zaman. aliexpress de 15li 20li fon gerdirme kıskaçları boşuna satılmıyor.

fiyatlar niye pahalı? eksiz üretilmesi gerekiyor çünkü, bez fonlar eksizdir o boyutta dokunur, kartonlar da tek parça üretiliyor. haliyle üretirken verilen fire ufak boyutlardan daha çok, karton için konuşursak nakliyesi de dert.

son olarak fotoğraf ile alakalı kibrit çöpü bile alsan kesinlikle 3 veya 5 katı fiyata alacaksın, olay fotoğrafçılığın süper kazık bir olay olması.

yıllardan beri fon standı almak istiyorm, bakıyorum bakıyorum bakıyorum, taa avustralyasına kadar baktım, kafama göre bulamadım, kafama göre bulamama etkenikm fiyatların gözüme 10 katı yüksek gelmesi.

mesela benim torna, freze, kaynak kullanma gibi imkanlarım var, alıcam abi bi tane oerlikon çanta kaynak, alet ekipman zaten var, kesicem kesicem yapıcam istediğim standı, bağlantı ekipmanı lazımsa gidicem arkadaşın dükkana tornada kendim yapıcam, maliyeti kaynağa vereceğim parayı geç(başka şeylerde kullanmak için de istiyorum tabi) toplasan 300 lira, bunun boyası da dahil.

urun.n11.com

bak bu fiyata olması imkansız ve bu fiyata olacaksa emin ol rezil iş görmeyen bişeydir 3 yıl evvel kaliteli markaların kartonları 2000tllere kadar çıkıyordu.

bir de kargoyla gelecekse bil ki onun anasını ağlatacaklar, tam kullanacak kısımlarının kırık, ezik, buruşuk olduğunu düşünürsen işine de yaramayabilir yani. bir de ıslatırlarsa at çöpe gitsin

ben senin yerinde olsam gider boyarım o duvarı eğer sonsuz fon şart değilse.


Karton bulamazsin o kadar buyuk. Mat kumas al, kirissa da pek farketmez.


stavro
(01.02.20)
Duvarı boyayın en kötü tahliye ederken boya parası verirsiniz o da her türlü daha ucuza gelir. Ayrıca bir duvarı siyah ev/ ofis gayet havalı oluyor bence.


(9)

ssd önerisi olan var mı?

aşağı yukarı hepsi aynı biliyorum ama. mesela ben kingston v300 ü 6 7 senedir zerre performans kaybı olmadan kullanıyorum. şimdi ikinci bir ssd daha almak istiyorum ama 480-500-512 gb gibi bir kapasitede almak istiyorum. james donkey öneriliyordu ama herkes bozulduğu için iade etmiş, yenisini yollam
aşağı yukarı hepsi aynı biliyorum ama. mesela ben kingston v300 ü 6 7 senedir zerre performans kaybı olmadan kullanıyorum. şimdi ikinci bir ssd daha almak istiyorum ama 480-500-512 gb gibi bir kapasitede almak istiyorum. james donkey öneriliyordu ama herkes bozulduğu için iade etmiş, yenisini yollamışlar falan ama o süreç sıkıntılı bir süreç veri kaybı oluyor vb...

pc thinkpad t440p i7 4900mq - 16gb - 128gb ssd + 64mb sd + 256gb m.2 ssd. buraya 4. olacak ssd. tavsiyelerinizi bekliyorum.

okuduğunuz için teşşekürler.

not: eklemeyi unutmuşum, bütçe ne kadar az olursa o kadar iyi, zaten sata3 arabirime bağlayacağım için alacağım hız belli, nvme ler ıvırlar zıvırlar bana gelmiyor dolsayısıyla. 500 550 mb's okuma yazma hızı sabit kalsa yeter. işletim sistemini de bu diske kurmayı düşünüyorum.
Tears of Devil
(19.01.20)
Eğer bütçe problemi yoksa SSD işinin piri Samsung'dur. Onun dışında Kingston A400, WD Blue veya Green öneririm. James Donkey'e bulaşmayın. Crucial markasında ise ısınma sorunu yaşayan da var memnun olan da. Uzak duracağınız modeller Toshiba TR200, Adata SU modelleri, James Donkey. Sandisk alanlar da sorun yaşamıyor bildiğim kadarıyla ama diğerlerine göre yavaş kalıyor hız konusunda.


bluedad
(19.01.20)
Ideapadim için Samsung evo aldım efsane bi şey. Eskiden 3dakikada açılıp kendine gelen bilgisayar 5 saniyede açılıyor ve kullanıma hazır hale geliyor


mg3929
(19.01.20)
tlc (tripple layer) qlc (quad layer) olayı var. 1tb olup ucuz olanlar hep qlc yani 4 katmanlı mesela. Katman arttıkça narinliği de artıyor diye biliyorum yani yeterince dayanıklı oluyor mu net olarak bilen biri varsa yazarsa sevinirim.

sata3 alacaksan samsung almana gerek yok, wd/sandisk, crucial (yıllardır kullanıyorum), vb. bilinen markaların 530mb/s okuma yazma hızlı disklerini alacaksın zaten.

pciexpress m2 destekliyorsa, samsung nvme evo (970) dışında pek bir şey bakma bence. WD Black falan da var ama cidden bu disklerde samsung ömür ve kalite olarak kendisini fazlasıyla kanıtladı. Yalnız her m2 tipli olan şey pciexpress olacak 3000mb/s'yi destekleyecek diye bir şey yok. Sata m2 de var. Ona dikkat etmen lazım.


nhk ni youkosu
(19.01.20)
2-3 aydır kullanıyorum bayağı rahatlattı memnunum. Ama başka ssd tecrubem yok, belki diğerleri on kat hızlıdır orasına bişey diyemem. Yorumlar da bayağı iyiydi ben alırken:

www.amazon.com.tr


Kahir ekseriyet
(19.01.20)
Bütçe nedir?


aristarkos
(19.01.20)
yazıya not olarak ekledim hocam.


Tears of Devil
(19.01.20)
Bütçe yoksa bence güncele yönel, en iyi f/p oranı Samsung 860 QVO 1TB'de. 800 lira fiyatı var. 1TB siksen almam dersen 860 EVO modelleri 450 lira civarında, 500GB kapasite.


aristarkos
(19.01.20)
samsung, intel falan al geç. james donkey, adata falan hiç bulaşma dert alırsın yok yere başına. (aldım oradan biliyorum)


denek hayatım
(19.01.20)
(1)

dealextreme (dx) ten iade talep eden oldu mu?

aldığım ürün 2 ayda gelip bozuk çıktı. bozuk çıkmasıyla alakalı detaylı video çekip dispute açtım. önce videoyu "biz o attığınız videoyu izlemek istemiyoruz, bize mail ile video atın" diyerek reddettiler. mail ile video ise maksimum 5mb kabul ediyormuş mailleri. burada anlamıştım zaten para iadesi y
aldığım ürün 2 ayda gelip bozuk çıktı. bozuk çıkmasıyla alakalı detaylı video çekip dispute açtım. önce videoyu "biz o attığınız videoyu izlemek istemiyoruz, bize mail ile video atın" diyerek reddettiler. mail ile video ise maksimum 5mb kabul ediyormuş mailleri. burada anlamıştım zaten para iadesi yapmayacaklarını. neyse 5 mb a sıkıştırıp video atabildim sonunda geçen hafta. bu sefer de videonuzu izlememiz için bize 2 hafta müsade verin, 2 hafta sonra size döneceğiz diyorlar asufhdsaf (video zaten 7 saniyelik). sistem aliexpress'teki gibi olmadığı için, yani site direk satıcı olduğu için param havuzda değil zaten onlarda. ben bu parayı nasıl iade alabilirim, ürün ücreti 12 dolar. 12 dolarında değilim ama bu kadar uğraştırmaları ve çok belli ederek yokuş yapmaları çok üzdü. harcama itirazı yapamam sanırım artık dediğin gibi siparişin üstünden epey süre geçti...
Tears of Devil
(14.01.20)
harcama itirazı yapabilirsin halen bankan ile görüş.


(7)

yeni şirket kuran arkadaşa hediye önerisi

çok yakın bir arkadaşım (erkek) mice (organizasyon) şirketi kurdu. hediye almam lazım ancak bütçem en çok 1000 tl müsade ediyor. daha uyguna bir şey bulabilirsem efsane olur tabi^^ ama ne alacağımı bulamadım. kulaklık, imza kalemi vb alınmış. sizce alternatiflerim ne olabilir?okuduğunuz için teşekkü
çok yakın bir arkadaşım (erkek) mice (organizasyon) şirketi kurdu. hediye almam lazım ancak bütçem en çok 1000 tl müsade ediyor. daha uyguna bir şey bulabilirsem efsane olur tabi^^ ama ne alacağımı bulamadım. kulaklık, imza kalemi vb alınmış. sizce alternatiflerim ne olabilir?

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(09.01.20)
Hobaa, 1000 tl çok değil mi ya? Düğünde bile takılmıyor o kadar.


firez
(09.01.20)
1000tl çok 200tl iyi


@dedim dedim... tamam 200 liraya ne alabilirim

@firez bana balık tutmayı öğretme abi, bana balık ver :)


Tears of Devil
(09.01.20)
Ben biraz eski kafa olduğum için paşabahçe tarzı dekoratif ofis ürünü alırdım herhalde.


firez
(09.01.20)
Paşabahçeden süslü bir ayna alabilirsiniz ofise. 400 500 civarına çok güzel aynalar var. Ya da mudodan ofis için saat,dekoratif ürün tarzı birşeyler olabilir.


curukturpkokusu
(09.01.20)
Madem bütçe bu, bence çok güzel bir tıraş takımı ile dolmakalem alın.
Hem günlük hayat kalitesi artsın, daha özenli, bakımlı görünsün hem de evladiyelik birşey olsun. Dolmakalem de işine gösterdiği özenin ince detaylarından birisi olsun.
Kısacası arkadaşınızın nasıl derler "prezentabl" görünümüne katkınız olur, değerini bilene anlamlı ve güzel hediyelerdir bunlar.


burka
(09.01.20)
Ofisi müsaitse ikeadan dinlenme koltuğu ya da ofis içine salincak


seyyar satıcı
(09.01.20)
(1)

kickstarter gibi bir platform. ama hangisi?

kickstarter usa vatandaşı olmayanı kabul etmiyor, indiegogo yeterince popüler değil. bu ikisinin arasında başka popüler fon kuruluşu var mı? sergileyelim patentini aldığımız ürünü?
kickstarter usa vatandaşı olmayanı kabul etmiyor, indiegogo yeterince popüler değil. bu ikisinin arasında başka popüler fon kuruluşu var mı? sergileyelim patentini aldığımız ürünü?
Tears of Devil
(29.12.19)
arikovani.com

atsana patenti buraya bi


(4)

lol uzmanlarına soru.

cidden oyunu trollemeyen kaliteli oyuncuların olduğu sunucu hangisi? iyi bir destek ve adc oyuncusuyum fakat oyun trollemeler ve stışlardan dolayı 4. hesabım ban yedi az önce. çünkü dayanamıyorum. 15 yaşında velet derecelide benim aldığım heroyu banlayıp trolliycem oyunu diyor, en az 20 25 dakika bu
cidden oyunu trollemeyen kaliteli oyuncuların olduğu sunucu hangisi? iyi bir destek ve adc oyuncusuyum fakat oyun trollemeler ve stışlardan dolayı 4. hesabım ban yedi az önce. çünkü dayanamıyorum. 15 yaşında velet derecelide benim aldığım heroyu banlayıp trolliycem oyunu diyor, en az 20 25 dakika bu oyunu oynamak zorunda kalıyoruz, bunun bir çaresi de yok, sur versen elemanlar kabul etmiyor, e oynamaya kalksan oynayamıyorsun feedliyor sövüyor vb... 168 level hesabım böyle gitti. diğer hesaplarım da yine aynı sebepten ötürü ban yedi hep. hatta bir keresinde hiç küfür etmememe rağmen kendi takımımdan 4 kişinin arkadaş olup ortada hiç küfür yokken küfürden reportlamaları sonucu perma ban yedim, konuyu destek bölümünden yazdım, cevap olarak evet küfür etmemişsin, kötü birşey de yazmamışsın ama kurallar gereği ban kaldıramıyoruz diye cevap aldım. tr sunucusunu allah kahretsin, nereye geçmek lazım?
Tears of Devil
(28.12.19)
westte ranked oyna ilerle. sup oynayarak zaten golda gelirsin kısa seviyede. ondan sonra da troller azalır. chati direkt kapat. pinglerle takıl


glamdr1ng
(28.12.19)
Normal oynuyorsan her yerde yaparlar trollük. West sunucusunun aklı başındaki insanlarına denk gelmek için dereceli oynayıpi plat yada yukarısı olman lazım. West tarafında da aklı başında adam yok yani.

glamdr1ng in dediği gibi chati kapatacaksın.


eazy
(28.12.19)
başkan chat kapatıyoruz da o değil ki dert... adamlar feedliyor, saçma sapan heroları banlıyorlar. adc adam ben jung olucam diyor adc yi bırakıyor sup ile botta kalıyon, veya jung adam ben adc olcam diyor adc de 2 kişi oluyor oyun hiç oluyor... platta da böyle. abisinin hesabıyla zed alıp oyun trolleyen mi dersin, "aqla xdxd" yazan mı dersin. bu ney lan :(


Tears of Devil
(28.12.19)
ahahah :DD Abi lol işte, bu oyunun kitlesi böyle yapacak bir şey yok :D Ben de eskiden senin gibiydim. Sinirlenirdim, küfür ederdim, oyun sonu ekler özelden sövüşürdük falan. Ama geçti sonra takmıyorum. O kadar küfür kıyamet hırs yapa yapa en fazla plat 1 olabilmiştim. Şimdi sadece geceleri girip 2-3 el aram atıp çıkıyorum. Aram oynarken bile söven oluyor, q tutturamayınca üst üste ping atıyorlar mesela :DD En son sihirdar vadisi oyunum 1 sene öncedir herhalde.


eazy
(28.12.19)
(5)

letgo'da aradığınızı bulabiliyor musunuz?

ben hiç bulamıyorum çünkü ne arasam saçma sapan şeyler çıkarıyor. örneğin "bianchi katlanır bisiklet" araması yapıyorum.içinde bianchi geçen tüm ilanlar geliyorkatlanır geçen tüm ilanlar da geliyor bisiklet olmasadabisiklet geçen tüm ilanlar da geliyor bianchi ve katlanır olmasa bile.bu ne lan?az ön
ben hiç bulamıyorum çünkü ne arasam saçma sapan şeyler çıkarıyor.

örneğin "bianchi katlanır bisiklet" araması yapıyorum.
içinde bianchi geçen tüm ilanlar geliyor
katlanır geçen tüm ilanlar da geliyor bisiklet olmasada
bisiklet geçen tüm ilanlar da geliyor bianchi ve katlanır olmasa bile.

bu ne lan?

az önce ben mi salağım diye "mavi bisiklet" yazıp aradım. içinde mavi geçen dildodan tut, epilatöre arabadan parkeye her şeyi getirdi. lan bisiklet diyorum işte mavi bisiklet... bu şekilde buradan hiç bir şey bulunmaz ki? aradığını bulabilen var mı?
Tears of Devil
(25.12.19)
evet buluyorum. tırnak içine alarak "bianchi katlanır bisiklet" yazarak denediniz mi? bölgeden dolayı da olabilir, bana onlarca sonuç çıkardı hepsi de katlanır bisiklet.
yine aynı şekilde "mavi bisiklet" aratınca da sadece mavi bisiklet ilanları geldi.


gkhncnzdgn
(25.12.19)
hocam direk "bianchi katlanır bisiklet" diye aradım şu an. katlanır masa, katlanır tabure, yol bisikleti, bianchi mtb vb her şey çıktı yine.


Tears of Devil
(25.12.19)
belki bulunduğunuz bölgede satan yoktur diyeceğim de. arama ekranında sağ üstteki ayar zımbırtısından mesafeyi genişletip bir de öyle deneyin, belki işe yarar.


gkhncnzdgn
(25.12.19)
Hicbir halt bulamıyorum cunku aptal bir arama sistemi var. Asiri derecdde kullanissiz bir sistemi var, aramasi, listemesi aklina ne gelirsi hepsi ayri berbat. Tamamen cop bir site.
Sahibinden comdan sasmam sahsen.


stavro
(25.12.19)
ben de simdi merak edip dildo diye arattim, bir sey cikmadi.

bana göre de sacma sapan bir site, cöplük icinde bir sey ariyorsunuz, bulabilene aşk olsun.


proteus
(25.12.19)
(2)

360 aksiyon kamerası olanlara bir soru.

360 derece çekim yapabilen kamerası olanlara bir soru. kameranın takılı olduğu uzun çubuğu gizleme özelliği nasıl oluyor? sadece 360 derece çekim yapabilen kameralarda görüyorum bu özelliği. peki 360 derece çekim yapmayan kameralarda da çekilen videoda çubuğu yok etme imkanı yok mu?
360 derece çekim yapabilen kamerası olanlara bir soru. kameranın takılı olduğu uzun çubuğu gizleme özelliği nasıl oluyor? sadece 360 derece çekim yapabilen kameralarda görüyorum bu özelliği. peki 360 derece çekim yapmayan kameralarda da çekilen videoda çubuğu yok etme imkanı yok mu?
Tears of Devil
(23.12.19)
gizleme işi özellik değil aslında ama o işe yarıyor :D iki lens (aksiyon kameraları 2 lensli, daha profesyonel şeyler 4-6-8 vb. lensli) 190-200 derece çekiyor ve bir kısmı üst üste geliyor. Bu şekilde birleşip komple görüntüyü oluşturuyor. O birleşme yeri yanlarda da küçük bir kısmı götürüyor fakat manzara vs. olursa hiç fark etmiyorsun (bir de kameradan kameraya kalitesi değişiyor). Altta olan birleşme noktası da ince monopodu gizliyor işte.

Normal videoda tripodu görmezsin ki :D niye öyle bir durum olsun? Selfie tarzı çekim diyorsan, yine istersen videoyu büzüştürüp oraya işlem yaparsın fakat elin kolun da çekilir. 360 derece kamerada alt kısmın pek bi işe yaramaması da işi kurtarıyor.

www.threesixtycameras.com

Bu arada 360 derece kamerayı da yanlış kullanıp monopodu gösteren var. Kamerayı nasıl tutarsan tut "her yeri" çektiğini unutmamak lazım.(linkteki 2 pozisyonda da çektiğin şey aynı, sadece birinde stick var diğerinde yok) Sadece birleşim noktalarına yüzün gelirse komik durumlar oluşur (tez göz vs.)


nhk ni youkosu
(23.12.19)
İnsta360


kambek
(23.12.19)
(6)

iphone link paylaşma

iphone da beğendiğim bir link veya yazıyı kopyalayıp paylaş deyip direk pc ye yollayabileceğim bir platform arıyorum. dosya halinde yollamak veya ayrı ayrı yollamak istemiyorum. kopyalayıp pc ye gönder diyeyim, pc de bir pencerede belirsin mesela... var mı böyle bir uygulama bilen?okuduğunuz için te
iphone da beğendiğim bir link veya yazıyı kopyalayıp paylaş deyip direk pc ye yollayabileceğim bir platform arıyorum. dosya halinde yollamak veya ayrı ayrı yollamak istemiyorum. kopyalayıp pc ye gönder diyeyim, pc de bir pencerede belirsin mesela... var mı böyle bir uygulama bilen?

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(21.12.19)
yanlış anlamış olabilirim ama ben whatsapp web kullanıyorum. kendi numarama msj atıp whatsapp'ta açıyorum.


anarsika
(21.12.19)
Mac'te direkt gonderebiliyorsunuz ama PC icin Google Keep ya da Google Docs gibi platformdan bagimsiz bir cozum kullanabilirsiniz.

iPhone'da kopyaladiginiz seyi Google Docs ya da Keep'e yapistirin. Sonra bilgisayardan Docs ya da Keep'te ayni dosyayi acin.


crown
(21.12.19)
simplenote.com
ben tüm cihazlarda kullanıyorum. birinden kaydettiğim bilgi diğerlerine de yansıyor. iphone da paylaş menüsünde yer alıyor kurulduğunda


faithless
(21.12.19)
İki tarayıcı da chrome ise yollayabiliyorsun.


pc'de ve telefonda tarayıcı opera kullanıyorsan, my flow özelliği de işini görür.


pushbullet


scudman1
(21.12.19)
(1)

işsizlik maaşı sonradan düzenlenebiliyor mu?

çalıştığım yerden ayrılıp işsizlik maaşı almaya hak kazanmıştım, fakat sgk, gerçek maaş üzerinden değil asgari ücret olarak yattığı için en düşük ücreti almıştım işsizlik maaşı olarak. işten ayrıldıktan sonra bu konunun üstüne düştüm ve 2 senenin sonunda nihayet sgk mın düzeltilmesi hususunda işvere
çalıştığım yerden ayrılıp işsizlik maaşı almaya hak kazanmıştım, fakat sgk, gerçek maaş üzerinden değil asgari ücret olarak yattığı için en düşük ücreti almıştım işsizlik maaşı olarak. işten ayrıldıktan sonra bu konunun üstüne düştüm ve 2 senenin sonunda nihayet sgk mın düzeltilmesi hususunda işverenle anlaştık ve düzeltme beyannameleri gönderilmeye başladı bile. sorum ise şu: ben geçmişe dair aldığım işsizlik maaşı ile aradaki farkı alabilir miyim? nihayetinde maaşım asgari ücret değildi ve bu artık hukuken kanıtlandı. emsal çalışma var mı bu konuda? nette herhangi bir bilgi bulamadım.


okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(18.12.19)
güzel soru. takipteyim. cevabı duyuru dışında öğrenirseniz mesajla bilgi verirseniz minnettar olurum :)


benaslinda
(18.12.19)
(2)

koşu ayakkabısı seçerken...

dikkat edilmesi gerekenleri değilde. şu şurası için iyidir, bu ise şurası için diyen bir site var mı? asfalt koşusu için ayakkabı bakıyorum. google'daki 12 sayfayı inceledim. kaliteli veri yok.
dikkat edilmesi gerekenleri değilde. şu şurası için iyidir, bu ise şurası için diyen bir site var mı? asfalt koşusu için ayakkabı bakıyorum. google'daki 12 sayfayı inceledim. kaliteli veri yok.
Tears of Devil
(14.12.19)
Vallahi ben de pek bilemeyeceğim ama Asics her yerde iyi diye biliyorum :)


prole
(14.12.19)
Mizuno, koşu ile ilgilenenlerin en beğendiği markadır. Japon malı diye biliyorum. Ayrıca koşu ayakkabısı alırken gündelik ayak numaranızın 1 numara büyüğünü almanız gerekir.


waryemez
(14.12.19)
(5)

anıtkabirin içine girmek

içine dediğim bayağı içine, şu törenlerin yapıldığı, önüne toprak bırakılan bölüme girmek mümkün mü sıradan birisi olarak?
içine dediğim bayağı içine, şu törenlerin yapıldığı, önüne toprak bırakılan bölüme girmek mümkün mü sıradan birisi olarak?
Tears of Devil
(12.12.19)
önüne toprak bırakılan mı? toprak ne alaka


jelly bear
(12.12.19)
media-cdn.tripadvisor.com
şuraya kadar gidersin.


sutlu nescafe
(12.12.19)
@jelly abi orda toprak bittiği için toprak istiyolar. çiçek ekiceklermiş, ben bir çuval toprak alıp gidicem işte bakalım.

@sutlu tenkyu^^ tam da istediğim yer. yarın gideyim ben ankaraya.


Tears of Devil
(12.12.19)
Yok hayır. sadece o odanın kapısını önüne kadar gidebiliyorsun.
Orada bir görevli var hatta bir sunum yapıyor, ekranda da içerinin görüntüsü akıyor.
o dediğiniz kısmın da altı varmış diye biliyorum.
şuraya kadar; img-s1.onedio.com
buraya özel izinle giriliyor ama normal vatandaşa izin vereceklerini düşünmüyorum. img-s2.onedio.com


livaneli kadir
(12.12.19)
çelenk bırakılan kısım sembolik. naaş anıtkabirin alt kısmında. sadece kapısına kadar gelebiliyorsun. kocaman bir kapısı kapıda görevli var. içerisi kamera ile gösteriliyor sadece. oraya devlet başkanları bile girmiyor. anca görevliler temizlik bakım için vs giriyodur.


jelly bear
(12.12.19)
(2)

butikbira alternatifi?

butik bira gibi hazır bira kiti satan site kalmadı mı? bulamadım ben. biraburada vb gibi yerler var ama butik bira gibi hazır kit satmıyorlar, maltı veriyor sen kendin hazırlıyorsun bira kitini. zor ve riskli iş... bu elemanlara para kazandırmadan bira yapamayacak mıyız şimdi, illa butikbira mı?
butik bira gibi hazır bira kiti satan site kalmadı mı? bulamadım ben. biraburada vb gibi yerler var ama butik bira gibi hazır kit satmıyorlar, maltı veriyor sen kendin hazırlıyorsun bira kitini. zor ve riskli iş... bu elemanlara para kazandırmadan bira yapamayacak mıyız şimdi, illa butikbira mı?
Tears of Devil
(10.12.19)
şu aralar kit bulabileceğin tek yer biramarket. onlar da 10 litrelik 1-2 hafta içinde kurulması gereken kitler satıyorlar. sitede çok uzun kalmıyor stoklar hemen bitiyor.

www.facebook.com

fb grubuna üye olursan stoğa ne zaman girdiğini yazıyor dükkan sahibi.


n62
(10.12.19)
Vinomarket


kablelvuku
(10.12.19)
(2)

strese bağlı bacak kasılması çözümü

ne olabilir. herhangi bir zorlama vb olmadı, dün ölümle sonuçlanması muhtemel bir trafik kazasından 1 2 cm ile kurtuldum, stresten bacaklarım kasıldı ve şu an sanki maraton koşmuşum gibi ağrıyor baldırlarım. sıcak su torbası iyi gelmedi, masaj yaptım o da rahatlatmadı...
ne olabilir. herhangi bir zorlama vb olmadı, dün ölümle sonuçlanması muhtemel bir trafik kazasından 1 2 cm ile kurtuldum, stresten bacaklarım kasıldı ve şu an sanki maraton koşmuşum gibi ağrıyor baldırlarım. sıcak su torbası iyi gelmedi, masaj yaptım o da rahatlatmadı...
Tears of Devil
(09.12.19)
Düşünmemeye çalış, 1 haftaya kadar geçer.. Başkası masaj yapsın.


Hakan1980
(09.12.19)
Hocam muhtemel potasyum eksikliği olabilir. Tablet al. Veya muzun kanugunu yıka bir bardak suda kaynat sogut iç


gatherer
(09.12.19)
(1)

Bialetti moka pot

Yakınlarda 3 cup olanından alan var mı? Nette 179 liradan ucuza bulamadım. Birde italya bayrağı desenli olanı nette yok :/ sağda solda gören varsa çok makbule geçer^^Okuduğunuz için teşekkürler.
Yakınlarda 3 cup olanından alan var mı? Nette 179 liradan ucuza bulamadım. Birde italya bayrağı desenli olanı nette yok :/ sağda solda gören varsa çok makbule geçer^^

Okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(23.11.19)
Ben gecen hafta tchibo da gordum ama italyan bayraklisi degildi ve fiyati da hatirlamiyorum. Ama tchiboya bi bakabilirsiniz.


hindistan cevizi
(23.11.19)
(1)

eski film müziklerine benzeyen bir müzik

vardı. duyuruda birisi gün boyu dinleidğiniz şarkılar sorusuna yanıt olarak vermişti uzun süre muhabbet etmiştik kendisiyle. eski polisiye filmlerinin müziklerine benziyordu. aşağı yukarı 45 dakika ila 1 saat arası birşeydi. youtube'tan hatırladığım tek şey mavi bir görsel vardı, belki görselde bir
vardı. duyuruda birisi gün boyu dinleidğiniz şarkılar sorusuna yanıt olarak vermişti uzun süre muhabbet etmiştik kendisiyle. eski polisiye filmlerinin müziklerine benziyordu. aşağı yukarı 45 dakika ila 1 saat arası birşeydi. youtube'tan hatırladığım tek şey mavi bir görsel vardı, belki görselde bir baline veya lunapark olabilir. eğer o arkadaş buradaysa yazabilirse sevinirim.

genel olarak herbie hancock - fill your hand gibi birşeydi ama arada afro da çalıyordu bu kayıtta. eski filmlerde kullanılan müziklere çok benziyordu.

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(09.11.19)
youtu.be

Buldum geçmişten, 4 yıl önce dinlemişim.


Tears of Devil
(09.11.19)
(2)

unutulmaz bir film müziği arıyorum.

çünkü unuttum... yeşilçamda çok kullanıldı. polisiye ve aksiyon filmlerinde kaçış veya kovalamacalı sahnelerde çalıyordu hep. gitarlı mitarlı distortion'lu bir müzik vıkıçu vıkıçu diye gitar sesi çıkıp duruyordu eleman koşarken :(
çünkü unuttum...

yeşilçamda çok kullanıldı. polisiye ve aksiyon filmlerinde kaçış veya kovalamacalı sahnelerde çalıyordu hep. gitarlı mitarlı distortion'lu bir müzik vıkıçu vıkıçu diye gitar sesi çıkıp duruyordu eleman koşarken :(
Tears of Devil
(09.11.19)
www.youtube.com
şaft theme


freebird5406_2
(09.11.19)
www.youtube.com
tam buna benziyor diyecektim^^


Tears of Devil
(09.11.19)
(4)

slither.io neden kasıyor?

i7 işlemcili 16 gb ram'li makinada bile kasıyor bu oyun. sizde de böyle mi? lolde pingim 18 ms burada 120 130 ms ve işlemci %100 ile başlıyor oyun. birde 10000 puanı geçtiğim zamn takılmaya başlıyor birinciyken saçma sapan bir şekilde ölüyorum ne olduğunu görmeden. oyun 2 saniye sonra geliyor kendin
i7 işlemcili 16 gb ram'li makinada bile kasıyor bu oyun. sizde de böyle mi? lolde pingim 18 ms burada 120 130 ms ve işlemci %100 ile başlıyor oyun. birde 10000 puanı geçtiğim zamn takılmaya başlıyor birinciyken saçma sapan bir şekilde ölüyorum ne olduğunu görmeden. oyun 2 saniye sonra geliyor kendine...
Tears of Devil
(08.11.19)
agar.io'da da bence feci kasıyor. normalde fanı çalışmayan laptobun fanı cayır cayır dönüyor. bu oyunlarda arka planda bi işler dönüyor kesin. bu kadar enerji ram harcaması mantıklı değil.


jelly bear
(08.11.19)
mining yapıyodur belki :D


theseachange
(08.11.19)
mining yapamaz ublock origin var. ama ben bu oyunlarda kasmayan pc hayatımda görmedim. kim kasmadan oynuyor anlamış değilim. arkadaşın gaming pc de kasıyor bu agar ve slither'da... e kim oynuyor o zaman bunları kasmadan?


Tears of Devil
(08.11.19)
İlk çıktığı zamanlar ya da benim öğrendiğim zaman diyelim yani 4 sene önce falan kasmadan oynamıştım biraz. Ama daha sonra hiç kasmadan oynayabilmisligim yok


westblack
(08.11.19)
(3)

wordpress kullananlar..

Son sürüme güncellediniz mi? anasını bellemişler yav, yazı bölümü perişan olmuş. bir sürü eklentiyle uyumsuzluk çıktı, para verip satın aldığım yoast seo eklentisinin bir sürü özelliği çalışmamaya başladı. eski yazı editörüne dönmenin bir yolu var mı?
Son sürüme güncellediniz mi? anasını bellemişler yav, yazı bölümü perişan olmuş. bir sürü eklentiyle uyumsuzluk çıktı, para verip satın aldığım yoast seo eklentisinin bir sürü özelliği çalışmamaya başladı. eski yazı editörüne dönmenin bir yolu var mı?
Tears of Devil
(05.11.19)
Uygulama ile: wordpress.org ya da kod ekleyerek kaldırabilirsiniz: www.blogizma.org


teknikekip
(05.11.19)
Yeni editör aslında mükemmel. Sadece birkaç yazı ekleyip alışmanız ve keşfetmeniz gerekiyor. Acayip pratik. Tavsiye ederim


mg3929
(05.11.19)
Gutenberg'ten bahsediyorsan bence rezalet. Beğenen adam yok diyordum burada gördüm şimdi. Wordpress daima son sürüme güncelliyorum yoksa güvenlik açıklarını affetmiyor bebeler bile indeks atma derdine düşüyor.


rosencruz
(05.11.19)
(10)

Türk bir kuklacıyı arıyorum, eskilerden...

eskiden televizyona falan çıkardı, bayramlarda seyranlarda meydanlarda gösteri yapardı bir adam. sağ dizine kuklasını oynatır konuştururdu (vantrolog) sermet erkin gibi hatırlıyorum ama sermet abide vantrologluk yok, ayrıca hiç bir kaydını da bulamadım kuklayla... kimdi bu kuklacı abi?edit: ben 20 2
eskiden televizyona falan çıkardı, bayramlarda seyranlarda meydanlarda gösteri yapardı bir adam. sağ dizine kuklasını oynatır konuştururdu (vantrolog) sermet erkin gibi hatırlıyorum ama sermet abide vantrologluk yok, ayrıca hiç bir kaydını da bulamadım kuklayla... kimdi bu kuklacı abi?

edit: ben 20 25 sene önce sultanahmette izlemiştim mesela meydanda panayır gibi bişey kurulmuştu orda sahneye çıkmıştı bu abi ve mandrake. daha bir çok gösteri yapılmıştı. ama aynı adam tv'lere de çıkıyordu hep.
Tears of Devil
(29.10.19)
hangi kanallarda?
hangi yıllarda? biraz daha daraltır mısın seçenekleri. ben de merak ettim şimdi.

kerem atabeyoğlu diyesim geliyor, ama yıldız asyalı'nın programındaki kuklalar nedeniyle aklıma geldi. yoksa aslında tam da o değil gibi hissediyorum.


jimjim
(29.10.19)
Adamın tipi o kadar gözümün önünde ki, yuvarlak ve sevimli yüzlü, siyah saçlı adam, o di mi?


kobuzchu kiz
(29.10.19)
@jimjim daraltabilsem bulucam zaten :) yok çıkaramıyorum kanalları. orta yaşlı bir adamdı. kuklası kumaştan değildi, ahşap veya plastikten bir kuklaydı sadece ağzı ve gözleri oynuyordu galiba. veya sadece ağzı da olabilir. siyah takım elbisesi vardı gibi de aklımda kalmış.


Tears of Devil
(29.10.19)
@kobuzchu evet :( sermet erkine benziyor ama sermet erkin değil. tv lerde panayırlarda falan çıkardı hep. sağ dizine oturturdu kuklayı. kuklada papyon vb de vardı diye hatırlıyorum. ama siyah elbise vardı kesin. youtube'ta ne kadar arama yaptıysam çıkmadı, hep yeni şeyler çıkıyor eskiler çıkmıyor ne yazıkki :(


Tears of Devil
(29.10.19)
80'lerde celal sahin ve bebekleri diye bir program vardi. bahsettigin muhtemelen bu kisi. kukla oynatirdi
ama youtube da kuklali videosunu bulamadim


exlibris
(29.10.19)
bir de orhan boran vardi

o da kuki ile radyo programi yapardi


exlibris
(29.10.19)
@exlibris celal beyin kuklası benim anlattığım kuklanın tipinde ama bahsettiğim kişi o değil ne yazıkki :( orhan boran da değil.


Tears of Devil
(29.10.19)
20-25 yıl çok eski ama Vural Arısoy diye bi adam vardı. Fetöcü çıkmıştı falan.


godless frog
(29.10.19)
kukla sermet erkin'e çok benziyor olabilir mi?
o yüzden kuklacıyı öyle kodlamış olabilir misin kafanda?

benim de aklımdan direkt kuklanın sermet erkin'e çok benzediği bilgisi fırladı bunu okuyunca.


teritori
(30.10.19)
@teritori evet kukla direk sermet erkin'i zati. bulamadım nette görselini. yurt dışında da aynı kuklayı kullanan adam var çünkü... ama o kuklayı kullanan türk bulamadım :/


Tears of Devil
(30.10.19)
(6)

Sahibinden.com get ile satış sorusu.

bir ürün satıyorum, alıcı illa get ile sat bunu farkı karşılarım dedi. önceden get ile çok satış yaptım ama bu sefer işkillendim bu yüzden aklıma aşağıdaki senaryo geldi.get ilanını açtım,alıcı get ile alışverişi yaptı,kargoyu yolladım, para sahibinden.com havuzuna geçtialıcı ürünü teslim aldı, 3 gü
bir ürün satıyorum, alıcı illa get ile sat bunu farkı karşılarım dedi. önceden get ile çok satış yaptım ama bu sefer işkillendim bu yüzden aklıma aşağıdaki senaryo geldi.

get ilanını açtım,
alıcı get ile alışverişi yaptı,
kargoyu yolladım, para sahibinden.com havuzuna geçti
alıcı ürünü teslim aldı, 3 gün boyunca denedi,
bozdu kırdı vb ürünün başına bir iş getirip, onay süresi dolmadan iade talebi açıp ürünü kargoya verdi
ben kargoyu teslim aldım
para sahibinden.com havuzundan alıcının hesabına iade edildi
benim elimde bozuk, kırık vb bir ürün kaldı. ve belki alıcı boş kutu bile yollamış olabilir.


bu durumda ne yapıyoruz? nedir bu işin prosedürü?
Tears of Devil
(26.10.19)
Sahibinden alıcıya parayı geri aktarmadan önce senden onay alıyor bildiğim kadarıyla, malı sağlam geri aldın mı diye.

Yoksa her satıcı dolandırılır bu sistemde.


John Bloor
(26.10.19)
ben satıcıdan iade onayı istediğini hatırlamıyorum. velev ki istedi ben de onay vermedim, alıcı da onay vermedi... sonuç çıkmıyor bu durumda. savcılığa gidip 1000 lira için 5 ay beklenmesi gerekir.


Tears of Devil
(26.10.19)
evet satıcı tarafında anlattığın gibi bir noksan var. eğer alıcı kötü niyetliyse istediğini yapabiliyor. bundan kurtulmak için ne satıyorsanız paketlemeden önce ürünün çalıştığına dair video ve fotoğraf alın. eğer alıcı kötü niyetliyse elinde kanıtın olur. o zaman parasını geri almasına imkân yok..


@tabii lan manyak mısın ama bu kanıt yine sahibinden.com için bir şey ifade etmez. savcılıkta ararsın hakkını. yani alıcı ürünü beğenmedim veya bana uymadı diye de iade edebilir. senin çektiğin video sadece çalıştığına dair yani. büyük açık varmış la ben yıllardır nasıl güvenip satmışım millete bir sürü şeyi...


Tears of Devil
(26.10.19)
ben de ürün satıyorum bazen o sitede. malesef bu konuda satıcıyı pek fazla korumuyor bu site. ikinci el bile satıyor olsan kanundan dolayı alıcıya 14 gün içinde mazeretsiz iade hakkı veriyor. ama alıcı da ürünü aldığı gibi iade etmeli. bu durumda yukarda söylendiği gibi ürünün sağlamlığını gösteren foto veya video eklemelisin. ürün hasarlı iade edilmişse site size bu konuda yardımcı olabiliyor. site ile iletişime geçmekten çekinmeyin.


izole
(26.10.19)
Ben satıcıdan yana şanslıydım, şu ana kadar başıma birşey gelmedi. Ama evet, satıcınını insafındasın.

Sahibniden.com'un en büyük dilemması bu. parayı kargo ile isteyenlere de müşteri olarak güvenmek çok zor.


(2)

google drive'daki dosyaları office 365 onedrive'a yüklemek

için bir otomatik yöntem var mı? bilgisayarı aradan çıkartmak istiyorum çok dosya var, otomatik olarak çektirebiliyor muyuz? internette bilgi bulamadım, yanlış aramış olabilirim.okuduğunuz için teşekkürler.
için bir otomatik yöntem var mı? bilgisayarı aradan çıkartmak istiyorum çok dosya var, otomatik olarak çektirebiliyor muyuz? internette bilgi bulamadım, yanlış aramış olabilirim.

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(25.10.19)
@Northern Mariner "bilgisayarı aradan çıkartmak istiyorum" kısmını atlamışsın hocam. bu yöntem için içerik yazmaları bile ahmakça olmuş. dosyaları indir, one drive a at diyor. bunu herkes biliyor. ben dosyaları indirip yüklemeden, upload etmeden direk çekecek bir yöntem arıyordum. transfer değil migrate yani. yokmuş zaten böyle bir yöntem. ekstradan başka cloud servislerini araya sokmak gerekiyor onlar ise ne kadar güvenilir belli değil hepsi free servisler.


Tears of Devil
(25.10.19)
(4)

Hackintosh kullanan

var mı? kurulum için sanırım yardıma ihtiyacım var. ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorum. yardımcı olan çıkarsa çok memnun olurum.okuduğunuz için teşekkürler.
var mı? kurulum için sanırım yardıma ihtiyacım var. ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorum. yardımcı olan çıkarsa çok memnun olurum.

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(24.10.19)
zamaninda baya bir sure ugrasip, kullanmistim. cektigin cileye degmiyor. her guncellemede hersey bozuluyor tekrar saatlerce ugrasmak gerekiyor. hobi olarak degilde ciddi ciddi kullanmayi planliyorsan degmez. ikinci el mac-mini al cok daha rahat ve performansli olur


crucio
(24.10.19)
anında vaz geçtim @crucio teşekkürler :)


Tears of Devil
(24.10.19)
şu videoyu izlemeni öneririm www.youtube.com


En başta uyumlu donamımları kontrol etmeniz gerek yoksa zaten bi çok şey eksik kalıyor. İntel'in wi-fi kartları asla desteklenmiyor mesela. Kaldı ki kurdunuz diyelim en basit ıvır zıvırlarla bile saatlerce uğraşırsınız. Batarya'nın yüzdesini göstermenin sorun haline gelmesi gibi. Ayrıca üstte söylendiği gibi her güncelleme de herşey yenibaştan


philiptraum
(24.10.19)
(7)

spotify yerel dosyalar başka cihazda...

çalınamıyor mu? destekten baktığımda yerel dosyayı bir çalma listesine ekleyip o çalma listesini telefonda çevrimdışı çalmak için ayarlarsanız o dosya telefona da gelir diyor. aynısını yaptım olmadı... bahsettiğim çalma listesi tüm cihazlarımda çevrimdışı çalınabilir durumda (indirilmiş) fakat yerel
çalınamıyor mu? destekten baktığımda yerel dosyayı bir çalma listesine ekleyip o çalma listesini telefonda çevrimdışı çalmak için ayarlarsanız o dosya telefona da gelir diyor. aynısını yaptım olmadı... bahsettiğim çalma listesi tüm cihazlarımda çevrimdışı çalınabilir durumda (indirilmiş) fakat yerel dosya çalınamıyor diyor :(
Tears of Devil
(22.09.19)
Namümkün.


kablelvuku
(23.09.19)
Dostlar çalar diyor spoti :( bu yüzden sordum zaten :/ başka cihazda şarkıya tıklayınca direk başka pc deki dosyan sihir gibi telefonuna gelir falan diyor :(


Tears of Devil
(23.09.19)
Çalıyor. Ancak telefon ile pc yi aynı ağa bağlayıp eşitlemen gerek. Aynı ağdayken telefondan çalma listesine gelirsen o dosyaları da indirecek.

Bazen şirket ağında falan yapmıyor ama normal ağ olursa problem olmaz. En kötü ihtimal ikinci bir telefonun internetini paylaşarak pc ve kendi telefonunu o internete bağlayarak dene.


pcden yüklediğin dosyalar telefonda da çalıyor zaten. telefonda da indireceksin spotify'a girip. ama nerden yaptın desen hayatta anlatamam şu an bayağı bir uğraşmıştım.


@içerden çıkan adam, acab dosya boyutu yüksek olduğu için mi kabul etmiyor. şu an eşitlemek istediğim müzik 2 saatlik bir set.


Tears of Devil
(23.09.19)
@Tears of Devil

pek sanmıyorum. Normal bir mp3 eşitleyebildin mi? önce onu bi dene istersen denemediysen


tam bu cevabı verirken başka bir dosya daha attım içeri (küçük boyutlu) onunla birlikte diğer 2 saatlik dosyayı da eşitledi attı telefona ve diğer tüm cihazlara.


Tears of Devil
(23.09.19)
(6)

kullanılan hdd'yi yazılımsal olarak kapatmak.

dizüstü bilgisayarımda 1'i ssd, biri m2 ssd, biri sd kart ve sonuncusu klasik hdd olmak üzere 4 disk kullanıyorum. bunlardan klasik hdd olanını pc bağlantısını çıkarmadan kapatmanın bir yolu var mı? hep kullanmıyorum çünkü, boşuna pil harcıyor ve haliyle çalışıyor. bu çalışma ise hdd nin ömründen yi
dizüstü bilgisayarımda 1'i ssd, biri m2 ssd, biri sd kart ve sonuncusu klasik hdd olmak üzere 4 disk kullanıyorum. bunlardan klasik hdd olanını pc bağlantısını çıkarmadan kapatmanın bir yolu var mı? hep kullanmıyorum çünkü, boşuna pil harcıyor ve haliyle çalışıyor. bu çalışma ise hdd nin ömründen yiyor ve indirip kaldırırken hasar görmesine sebep olabilir. ben bir yöntem bulamadım ama bildiği bir yöntem olan varsa paylaşırsa sevinirim.

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(03.09.19)
başlat menüsüne sağ tık-aygıt yöneticisi-disk sürücüleri-söz konusu diske sağ tık-cihazı kaldır
(geri dönüşü kolay mı zor mu bilmiyorum aratmak lazım googleda)


war of the world
(03.09.19)
@war of the world, hocam bu şekilde olmuyor :) bunu denedim yazmadan önce söylemeyi unutmuşum :) ve hatta usb safely remove ile de yapmayı denedim, tekrar kendine gelmiyor kolayca.


Tears of Devil
(03.09.19)
bios üzerinden hddyi disable etmeyi denediniz mi?


war of the world
(03.09.19)
@war of the world hocam ben windows açıkken gerçekleştirmek istiyorum bunu.


Tears of Devil
(03.09.19)
windows üzerinden olmaz sanırım. bios üzerinden kapatcaksınız ki elaktiriği kessin :)


war of the world
(03.09.19)
Mobildeyim bakamıyorum ama aygıt özelliklerinde güç yönetimi gibi birşey yok muydu, okuma yazma yapmayınca uyku moduna girme gibi birşey vardı sanki


prizmatik
(03.09.19)
(6)

sadece köpeklerin duyabileceği ve onları havlatacak

bir ses arıyorum komşunun köpeği için. 4 tane köpekleri var, 1 tanesi kimseyi uyutmuyor sabaha kadar havlayarak. rahatsız oldukları için yatak odalarını evin diğer tarafına taşıdılar, köpek bizim sokağa bakıyor. ben de böyle bir ses kaydı varsa açıp hepsini havlatayım onlar da uyumasın diye düşündüm
bir ses arıyorum komşunun köpeği için. 4 tane köpekleri var, 1 tanesi kimseyi uyutmuyor sabaha kadar havlayarak. rahatsız oldukları için yatak odalarını evin diğer tarafına taşıdılar, köpek bizim sokağa bakıyor. ben de böyle bir ses kaydı varsa açıp hepsini havlatayım onlar da uyumasın diye düşündüm. bilen eden varsa sevinirim. zira malum parti üyesi oldukları için, zabıta vb çözüm getiremiyor, el sıkışıp çay içip gidiyorlar.


Okuduğunuz için teşekkürler.

edit: linç etmeyin diye yazıyorum. benim de köpeğim var dost canlısı havlamayan bir bekçi köpeği. bahsettiğim komşular köpekten korkuyor hayvanları kafese hapsettiler yıllardır orda yaşıyorlar. belediye zabıta vb bir şey yapmıyor karnesi var aşıları tam diye...
Tears of Devil
(22.08.19)
başka yabancı bir köpek getirin.


gölgede aynı
(22.08.19)
kopek kaciran diye bir sey vardi, nette gormustum elemanin teki kendi pitbullunda deniyordu ise yaramiyordu.

ya bu sehirlerde kopek besleme isi valla sikinti. hayvan beslemek basli basina sikinti. kanun manun gelse de kokunden yasaklansa da rahat etsek.


turbo sadık
(22.08.19)
Şunu dene

www.youtube.com


Mirket
(22.08.19)
@gölgede aynı; benim de köpeğim var, çağdaş yaşayabilmek adına havlamamayı öğrettik. adamların sikinde değil. kedi görüp havlıyor ben ne yapayım diyorlar. benim kavgam aslında köpekle değil, şerefsizlikle :)

@turbo sadık; benim de köpeğim var havlamıyor. bir tane olsa sıkıntı değil tam 4 tane köpekleri var, sözde hayvanseverler ama köpekler 1 m2 kafesin içinde hapisler asfalta adım atmadılar daha ve korkudan yanlarına kendileri bile yaklaşamıyorlar. buna rağmen buldukları her canlıyı eve getiriyorlar. önceki duyurularımda da 50 tavuk 50 ördek getirdiklerini yazmıştım. tavşan keçi vb...

@mirket; denedim dün bunu :( youtube'dakilerin bir çoğunu denedim havlamıyorlar :(


Tears of Devil
(22.08.19)
@bonanza, önceden başka bir komşu cimer'e şikayet etti bilgilerinin gizli kalacağını düşünüp. gelen zabıta abiler (yine partililer) sizi şu şikayet etmiş gidin onla konuşun diye direk isim verdiler. adamın başına musallat oldular bide...


Tears of Devil
(22.08.19)
bence cimere paso yaz duruyorsa bimere de yaz. belediyeye dilekce de yolla. beyaz masa falan.


turbo sadık
(22.08.19)
(4)

Telegram a geldi mesajı hakkında

Telegram’ı ilk defa yükledim kişilere erişim istiyor. Daha vermedim çünkü şeyden korkuyorum “rehberinizdeki xxx telegram’a katıldı, ona merhaba deyin” gibi bir mesaj yolluyor bazı uygulamalar... telegram da böyle yapıyor mu? Yani ben kişilere erişim verdiğimde insanlara bildirim gider mi? İnstagram
Telegram’ı ilk defa yükledim kişilere erişim istiyor. Daha vermedim çünkü şeyden korkuyorum “rehberinizdeki xxx telegram’a katıldı, ona merhaba deyin” gibi bir mesaj yolluyor bazı uygulamalar... telegram da böyle yapıyor mu? Yani ben kişilere erişim verdiğimde insanlara bildirim gider mi? İnstagram snapchat vb yapıyordu böyle çünkü...

Okuduğunuz için teşekkürler...
Tears of Devil
(21.08.19)
aynen yapıyor bu işi. bende uzun süre erişim vermedim. ama sonra eeh diyip izin verdim. telegram güzel bi alternatif gerçekten


HasanK
(21.08.19)
Evet yapıyor.


artcilly
(21.08.19)
kişilere erişim vermesen de yapıyor bunu. başıma geldi oradan biliyorum. Ben de numara gözükmeden kanallara üye olmak için falan açmıştım. kişi listemde olanlar kullanıcı adımı göremediği için sorun olmadı.


windows95
(21.08.19)
Erişim vermeden kimseyi ekleyemiyoruz galiba sohbet etmek için? İzin vermeyince hiçbişey yaptırmıyor iosta... bu arada tikleriniz yarına :( mobildeyim tiklenmiyor ama süpersiniz ^^


Tears of Devil
(21.08.19)
(2)

bu hangi vh1 kanalı

https://www.youtube.com/watch?v=zk2IjwpxKv8otellerin hepsinde bu vh1 kanalı var, yukarıdaki reklamdaki kanal yani. netten beinconnect, acestream vb tüm vh1'leri denedim bu kanalı bulamadım. bu hangi vh1? linki var mı?
www.youtube.com

otellerin hepsinde bu vh1 kanalı var, yukarıdaki reklamdaki kanal yani. netten beinconnect, acestream vb tüm vh1'leri denedim bu kanalı bulamadım. bu hangi vh1? linki var mı?
Tears of Devil
(01.08.19)
bu düz vh1 ama vh1 izlemeyeli bin yıl oldu, yukarıdaki logosu da 2011 den kalma, şu an logosu değişmiş olabilir

encrypted-tbn0.gstatic.com

yeni logosu sağdakine dönüşmüş


freebird5406_2
(01.08.19)
şu an beinconnect ve diğer servis sağlayıcılardaki vh1, attığım linkteki müzik tarzından çok uzaklar.


Tears of Devil
(02.08.19)
(9)

Sağlıklı ekmek?

En sağlıklı ve en ucuz maliyetle hangi ekmek yapılabilir? İnternette keten tohumlu bir tarif buldum ama bazı ülkeler yasaklamış vb içime sinmedi. Badem unlu tarifler var bu sefer de tek bir ekmeğin maliyeti ıvırı zıvırıyla (500 gr hesabıyla) 60 lirayı geçiyor. İçine beyaz un koymadan yapılabilecek “
En sağlıklı ve en ucuz maliyetle hangi ekmek yapılabilir? İnternette keten tohumlu bir tarif buldum ama bazı ülkeler yasaklamış vb içime sinmedi. Badem unlu tarifler var bu sefer de tek bir ekmeğin maliyeti ıvırı zıvırıyla (500 gr hesabıyla) 60 lirayı geçiyor. İçine beyaz un koymadan yapılabilecek “nispeten” sağlıklı bir ekmek tarifi bilen varsa sevinirim. Ekmek makinem var veya elde de yapabilirim. Hiç yememek en iyisi ama arada sucuklu yumurta yiyesim geliyor ekmeksiz eksik hissediyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(30.06.19)
(bkz: mamalika)
Veya
(bkz: katlama)

Bu ikisini yiyen insanların önür ortalaması +85 demekki sağlıklı :)


masseter
(30.06.19)
Kepekli un veya tam buğday unu satılıyor marketlerde, onlardan alıp deneyebilirsiniz. Ancak tabi ne derece hakiki falan bilemiyorum, beyaz undan daha sağlıklı diye revaçtalar ama satılan kepekli ekmek/ tam buğday ekmeğinin içine kakao tozu vs konuldugunu duydum sadece. Gene de deneyebilirsiniz makineniz varsa.

İçine yulaf, ayçiçeği çekirdeği falan da koyuyorlar; hatta chia, kinoa falan koyan da vardır sanırım.


sağlıksız ekmek diye bir şey yok ki sağlıklı ekmek olsun. ekmeğin içinde buğday kabuğu ya da 2 tane keten tohumu olunca o yiyecek seni enstein yapmayacak ki, buğday kabuklu 2 keren tohumlu ekmek olacak.

tüm yiyecekler sağlıklıdır, onlar olmasa yaşayamazdık. senin öğrenmen gereken hangi yiyecekten ne kadar yemen gerektiği.


valla sucuklu yumurtanın yumurtasını patlatmak ve lokmayı ağza götürmek kadar zevkli şu hayatta ne var dersen bir duraksarım. Benzer düşüncelerle daha dün yani Pazar sucuklu yumurtanın yanına keto ekmeği yaptım badem unundan. İnternette kilo olarak görece daha uygun fiyatlarla satılanları mevcut badem ununun tavsiye ederim ben öyle yapıyorum, yine normal ekmeğe göre baya pahalı ama ne bileyim piyasada sağlıklı diye karşılaştığımız dinkel ekmeği ya da siyez ekmeklerinden daha ucuza geliyor evde bence. deneyecek olursan Diet doctor keto tarifi en iyilerinden ve görece yapımı basit, fırında baya iyi oluyor.


candanag
(01.07.19)
ben şöyle yapıyorum

halk ekmek organik buğday unu
zeytinyağı
su
tuz
süt
yoğurt
sirke
kekik
karabiber
zerdaçal
keten tohumu
çörek otu
2 paket instant maya

20 dk yoğuruyorum, hamur baya ıslak olacak (suyu bol olacak)
1 saat sonra kabarıyor
8 parçaya bölüyorum
30 dk 200C de pişirince 1 haftalık ekmek çıkıyor
tuzu fazla kaçırma yeter


bir soru sorcam
(01.07.19)
illa kendim yapacagim demezseniz ve o kadar az yiyecekseniz halk ekmek organik tam bugdayli ekmek alabilirsiniz, 'saglikli' ve ucuz.


jimicik
(01.07.19)
Söyle bir tarif var, fakat ben hiç yapmadım o yüzden nasıldır bilmiyorum.
www.instagram.com


carmenta
(01.07.19)
Daha da pratik bir tarif buldum,
www.instagram.com


carmenta
(01.07.19)
Mercimek, nohut, fasulye, pirinc, misir, badem, teff, keten tohumu, yulaf unu... gibi birsuru un cesidinden istediklerinizi secerek/deneyerek ekmek yapabilirsiniz aslinda. (Unlari da kahve ogucude yapabilirsiniz). Ben mesela:
1.5 su bardagi un+ 1 cay kasigi kabartma tozu+2 cay kasigi limonsuyu+tuz+ 1 su bardagi su.
Zeytin yaglanmis tavada kapakli 6 dk bir tarafi 6dk diger tarafı ceviriyorum.
Firin ekmekleri gibi pufuduk olmuyor (firinda yapilirsa daha benzerleri yapilabilir tabii) ama yuksek besin degerli, doyurucu, katki maddesiz, glutensiz, vegan, mayasiz, pratik... ben bile usenmiyorum:)


(1)

webmaster'lara bir soru

kafam o kadar dolu ki algılamakta zorluk çekiyorum. windows server üstünde çalışan panel.websitemizbudur.com domaini altında bir yazılımım var. webi ise linux sunucuda kullanmamız gerekecek. panel.websitemizbudur.com windowsta kalsa ben sadece websitemizbudur.com'u başka bir linux sunucuya alsam? am
kafam o kadar dolu ki algılamakta zorluk çekiyorum. windows server üstünde çalışan panel.websitemizbudur.com domaini altında bir yazılımım var. webi ise linux sunucuda kullanmamız gerekecek. panel.websitemizbudur.com windowsta kalsa ben sadece websitemizbudur.com'u başka bir linux sunucuya alsam? ama nasıl? soru kendini imha edecek. şimdiden teşekkür ederim.
Tears of Devil
(12.03.19)
Bu soru sanki sadece 1-2 gün önce sorulmuştu. Sorunun cevabı A kaydı açmakta yatıyor.

websitenin olduğu websitemizbudur.com domainine ait dns ayarlarında bir A record açacaksın ve panel.websitemizbudur.com subdomainin bulunduğu hosting'in bilgilerini gireceksin. Aslında kolay bir olay internette yukarıdaki yazıdan kapacağın anahtar kelimeler ile bir anlatım bulabilmen çok olası.


cursor
(12.03.19)
(3)

spotify ile mail veya başka bir yolla iletişim

bunu yapabilen oldu mu? öğrenci hesabım normale dönmüş, normal ücret kesiyormuş 1 senedir. birde app'te premium olmama rağmen sitede hala free kullanıcı yazıyor.
bunu yapabilen oldu mu? öğrenci hesabım normale dönmüş, normal ücret kesiyormuş 1 senedir. birde app'te premium olmama rağmen sitede hala free kullanıcı yazıyor.
Tears of Devil
(06.03.19)
evet ben iletişime geçmiştim, mail yolu ile halletmiştik sorunu. şu linkte iletişim formu var, onu bi deneyin.
support.spotify.com


kronik
(06.03.19)
ellerine sağlık. bu ekrana erişmeyi bir türlü başaramamıştım.


Tears of Devil
(06.03.19)
twitter'dan erişmiştim, çok yardımcı olmuşlardı.

twitter.com


(1)

ev yapımı sosis tarifi olan

var mı? nette en iyisi bizimki diye sunulan 398457394 tarif var. daha önce denenmiş ızgaralık bir sosis tarifi arıyorum. google da aradığımda çıkan sonuçlardan memnun değilim hepsinin içerikleri farklı çünkü. tariflerinizi paylaşırsanız sevinirim.Okuduğunuz için teşekkürler.
var mı? nette en iyisi bizimki diye sunulan 398457394 tarif var. daha önce denenmiş ızgaralık bir sosis tarifi arıyorum. google da aradığımda çıkan sonuçlardan memnun değilim hepsinin içerikleri farklı çünkü. tariflerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(28.02.19)
www.facebook.com

çok çılgın insanlar var burada aradığını bulursun yemeğe dair her şey için

edit: Kielbasa Sosisi
1TK ESMER ŞEKER
1TK TOZ SARMISAK
1TK TOZ SOĞAN
1,5TK HARDAL TOZU
1TK KARABİBER
100gr SÜTTOZU

ETLER
700 GR yağsız kıyma
300 GR İÇ YAĞ KIYMASI

1 TAKIM KUZU BAĞIRSAĞI MUMBARLIK

scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net


(3)

hafif ve eksiksiz linux önerisi

eski laptopuma kurmak için linux arayışı içerisindeyim. 4 gb ram'im var artırabilirim ama amacım artırmadan kullanmak. 500 gb hdd var (ssd de var ama takmak istemiyorum) core 2 duo mobil işlemciye sahip bu bilgisayarın pil ömrünü en uzun şekilde kullanarak nasıl kullanabilirim. kurulum işleminden ku
eski laptopuma kurmak için linux arayışı içerisindeyim. 4 gb ram'im var artırabilirim ama amacım artırmadan kullanmak. 500 gb hdd var (ssd de var ama takmak istemiyorum) core 2 duo mobil işlemciye sahip bu bilgisayarın pil ömrünü en uzun şekilde kullanarak nasıl kullanabilirim. kurulum işleminden kullanım kısmına kadar sadece gui üstünde işlem yapmak istiyorum. şu kodu kopyala şunu batch et, sonra şunu yaz sonuna - koy şu kurulsun falan işleriyle ilgilenmek istemiyorum. next next deyip kurup, düğmeye basıp açıp, masaüstüneki word'e tıklayıp yazı yazmalık linux yok mu? yapacaklarım sadece ofis kullanmak. belki arada nete de girebilirim.

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(28.01.19)
Linux Mint veya Manjaro'ya bakın derim.


reactionic
(28.01.19)
WinXP kursanız? Linux kurunca bahsettiğiniz şeylerle er ya da geç uğraşıyorsunuz çünkü.


synesthesia
(28.01.19)
Mint ideal sizin için.


Abdurrahman
(28.01.19)
(2)

excel acil

seçili 3 veya 2 hücreyi (kaç tane seçildiyse, hepsi alt alta olmak koşuluyla) tek bir tuşa basarak birleştirme yapmak mümkün mü? yani ahmetmehmethüseyinbu 3 hücreyi seçip bir şeye basıp en üstteki hüceyi "ahmet mehmet hüseyin" yapacak.
seçili 3 veya 2 hücreyi (kaç tane seçildiyse, hepsi alt alta olmak koşuluyla) tek bir tuşa basarak birleştirme yapmak mümkün mü? yani

ahmet
mehmet
hüseyin

bu 3 hücreyi seçip bir şeye basıp en üstteki hüceyi "ahmet mehmet hüseyin" yapacak.
Tears of Devil
(23.01.19)
Option Explicit

Sub Concatenate_Options()

Call Concatenate_Formula(True, True)
End Sub

Sub Concatenate_Formula(bConcat As Boolean, bOptions As Boolean)

Dim rSelected As Range
Dim c As Range
Dim sArgs As String
Dim bCol As Boolean
Dim bRow As Boolean
Dim sArgSep As String
Dim sSeparator As String
Dim rOutput As Range
Dim vbAnswer As VbMsgBoxResult
Dim lTrim As Long
Dim sTitle As String


Set rOutput = ActiveCell
bCol = False
bRow = False
sSeparator = ""
sTitle = IIf(bConcat, "CONCATENATE", "Ampersand")


On Error Resume Next
Set rSelected = Application.InputBox(Prompt:= _
"Birlestirelecek hucreleri secin", _
Title:=sTitle & " Creator", Type:=8)
On Error GoTo 0


If Not rSelected Is Nothing Then


sArgSep = IIf(bConcat, ",", "&")

If bOptions ThensSeparator = Application.InputBox(Prompt:= _
"Bir ayirac secin (bu alan bos da birakilabilir)", _
Title:=sTitle & " separator", Type:=2)

End If


For Each c In rSelected.Cells
sArgs = sArgs & c.Address(bRow, bCol) & sArgSep
If sSeparator <> "" Then
sArgs = sArgs & Chr(34) & sSeparator & Chr(34) & sArgSep
End If
Next


lTrim = IIf(sSeparator <> "", 4 + Len(sSeparator), 1)
sArgs = Left(sArgs, Len(sArgs) - lTrim)

If bConcat Then
rOutput.Formula = "=CONCATENATE(" & sArgs & ")"
Else
rOutput.Formula = "=" & sArgs
End If

End IfEnd Sub

bu makroyu personal.xlsb icine yerlestirip bos bir excel dosyasinda ribona bir simge koyup o butonu yapabilirsiniz.


lifeframe
(23.01.19)
Tek tuşla oluyor mu bilmiyorum ama sorunu yanlış anlamadıysam birleştir formülüyle kolayca yapabilirsin.

=birleştir(A1;A2;A3)

fx’i kullanarak daha da rahat yapabilirsin.


hatcherman
(23.01.19)
(8)

bisiklete sigorta

neden yapılamıyor? 5 binlik arabaya yapılan sigortayı 70 binlik bisiklete yaptıramıyorum. genele bakınca diğer arkadaşlar da aynı konudan muzdarip. hangi sebepten yapılamıyor bu sigorta olayı? veya yaptırmak için nasıl bir yol izlenmeli, bilenler yazarsa sevinirim.okuduğunuz için teşekkürler.
neden yapılamıyor? 5 binlik arabaya yapılan sigortayı 70 binlik bisiklete yaptıramıyorum. genele bakınca diğer arkadaşlar da aynı konudan muzdarip. hangi sebepten yapılamıyor bu sigorta olayı? veya yaptırmak için nasıl bir yol izlenmeli, bilenler yazarsa sevinirim.

okuduğunuz için teşekkürler.
Tears of Devil
(21.12.18)
Çalınması kolay olduğu için, bu yüzden belirli boyutta ve cc'ye kadar motosikletler de kasko yapılmıyor. Ya da kapalı alan şartı konuyor.

Çalınmayı karşılamasın sadece kaza için isterseniz değerlendirebilirler.

Ya da eve eşya sigortası yaptırıp, bisikleti özellikle fiyatını belirtip poliçeye eşya olarak ekletebilirsiniz. Bunu bir sorun.


John Bloor
(21.12.18)
aslında doğru ama sigorta bilincinin gelişmemesinden.hatta depozito/hava parası verileceğine konut hasar sigortası bile yaygınlaşabilir mesela.örnekler çoğaltılabilir.


jactantia
(21.12.18)
@john evde eşya olarak poliçeye ekliyorlar ama kaza vb durumunda işe yaramıyor. halbuki bir çok insan tanıyorum bisikleti 50k ve üstünde fiyata sahip olan. hepimiz korkuyoruz açıkçası. geçenlerde bir fiat uno ile merida markalı bisiklet çarpıştı, arabada hasar yok ama bisikletin ön jantı kırılmış, tek ön jant fiyatı 6k. adam arabayı mı bırakayım ne yapayım demiş haliyle. dava açıldı uzadıkça uzuyor bu işler. karşı tarafın sigortası yokmuş. yurt dışında var mı yok mu bilmiyorum bile. muhtemelen vardır diye düşünüyorum. çünkü bizde bile yüksek fiyatlı bisikletler kullanan varken avrupa tam bir bike porn cenneti.


Tears of Devil
(21.12.18)
çalınmaya karşı yapılmamasını bir nebze anlarım da kazaya karşı sigorta kapsamına alınmaması haksızlık. tem hariç tüm yollarda kullanılabilen bir ulaşım aracı neticede.
benim bisikletin sıfırı 4000 civarında ki bu bile çok para benim için. sokakta bir yere bırakmayı geç merdiven boşluğuna bile bırakmıyorum.


lazpalle
(21.12.18)
Onu sigortalamak icin adamin ona gore eksper calistirmasi lazim. Senede gelen 2 bisiklet icin uzman tutmak istemez kimse.


acemi
(21.12.18)
Bisiklet için ayrı eksper gerekmez. Konut eksperine de baktırabilir. Ne var sanki iki pedal iki tekerlek ya.


Delay Fuze
(21.12.18)
çalınma için yapılamıyor ancak aracın müdahil olduğu kaza durumunda araç sigortası zararınızı karşılıyor. hayatta kalırsanız tabi.


habarbey
(21.12.18)
70 bin liralık bisiklet için ziynet eşyalarının sigortasına bakın, anca o kurtarıt.


insomnia
(24.12.18)
(3)

Bursa otogarı - mudanya budo nasıl gidilir?

Soru başlıkta, en kolay nasıl giderim? Saat 18:00 da orada olmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.
Soru başlıkta, en kolay nasıl giderim? Saat 18:00 da orada olmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.
Tears of Devil
(07.12.18)
otogardan minibüs/otobüs ile kent meydanı. oradan metro ile organize sanayi istasyonuna gelip son olarak mudanya minibüsüne binerek ulaşabilirsiniz.


naksidil
(07.12.18)
naksidil'e ek olarak diyelim ki trene kullan at kartla değil de bukart (akbil gibi) denen karttan alıp bindiniz, bu kart organize sanayi istasyonu'ndan bir sonraki istasyon olan emek'ten kalkan mudanya otobüslerinde indirimli bir şekilde aktarma yapmanıza olanak veriyor. indirim miktarını bilmiyorum. Tren 2,3 liraysa, indikten sonra yarım saat için geçerli otobüs 35 kuruş gibi yaklaşık, tam bilmiyorum.

Bunun dışında direk otogardan kalkan sarı otobüsler de var. Çevre yolundan gittiği için daha çabuk gidecektir. Geçenlerde aynı duyurudan vardı, orada süreler de yazıyor, aratırsanız çıkar.


onemoremile
(07.12.18)
(7)

youtube to mp3

programı arıyorum bulduklarım videoyu önce komple indirip, bilgisayarda convert işlemi uyguluyor. bu da haliyle gereksiz işlemci gücü ve bant genişliği demek. direk mp3 olarak indiren uygulama var mı bildiğiniz?
programı arıyorum bulduklarım videoyu önce komple indirip, bilgisayarda convert işlemi uyguluyor. bu da haliyle gereksiz işlemci gücü ve bant genişliği demek. direk mp3 olarak indiren uygulama var mı bildiğiniz?
Tears of Devil
(13.11.18)
Telefon androyidse videoder
PC için bilmiyorum


zxcd
(13.11.18)
@zxcd bilgisayarda lazım :(


Tears of Devil
(13.11.18)
UmmyVideoDownloader


birdenbire
(13.11.18)
www.flvto.biz

320'lik mp3'e ceviriyor.


cooperr
(13.11.18)
(3)

aliexpress - Aras kargo... Deneyen var mı?

Aliexpress.com'dan bir ürün aldım, alırken 3.17 dolar farkla ürünün 3 ila 7 gün arası aras kargoyla gelmesi seçeneğini farkettim ve bu şekilde satın alımı gerçekleştirdim. şimdi bu elemanlar yurt içi kargoları bile 3 5 günde anca getirirken çin'den nasıl gelecek merak içerisindeyim. daha önce aliexp
Aliexpress.com'dan bir ürün aldım, alırken 3.17 dolar farkla ürünün 3 ila 7 gün arası aras kargoyla gelmesi seçeneğini farkettim ve bu şekilde satın alımı gerçekleştirdim. şimdi bu elemanlar yurt içi kargoları bile 3 5 günde anca getirirken çin'den nasıl gelecek merak içerisindeyim. daha önce aliexpress siparişini aras ile isteyen var mı? deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Okuduğunu için teşekkürler.
Tears of Devil
(11.11.18)
bazı satıcıların türkiye'de depoları var. ordan geliyor. kargoya verildikten sonra 2 gün içinde gelir muhtemelen.


mr.goodcat
(11.11.18)
denemedim; ancak, bir kargo istenirse 24 saatte bile teslim edilebiliyor dünyada :)


helenart
(11.11.18)
editlemiyor, özellikle cevap olarak yazıyorum. @mr.goodcat'in dediği gibi türkiyede deposu olan bir satıcıdan satın almışım. yarın öğlene kalmadan teslim edilecekmiş :)


Tears of Devil
(12.11.18)
(8)

unsuz kek/kurabiye tarifleriniz...

önceden hep fındık, dut kurusu, kakao ve yumurta kullanarak unsuz ve şekersiz kurabiye yapıyordum ama artık daha başka tarifler istiyorum. internette bulduğum tarifler çok tırt.
önceden hep fındık, dut kurusu, kakao ve yumurta kullanarak unsuz ve şekersiz kurabiye yapıyordum ama artık daha başka tarifler istiyorum. internette bulduğum tarifler çok tırt.
Tears of Devil
(01.11.18)
www.youtube.com
bunu denedim, arkadaşlara komşulara da ikram ettim, biraz fazla yumurta kokusu geliyor demişlerdi ama benim hoşuma gitti.


MtKrt
(01.11.18)
Öğütülmüş kuru fasülyeyi un olarak kullanabilirsin.


Tristarkan
(01.11.18)
Ben de yulaf kullanıyorum.


farabi
(01.11.18)
Kuru ffasülye keki demeye geldim. İnternette tatifi var. Ben çok beğendim


mithrilfender
(02.11.18)
instagramdan @cenkozyilmaz in tariflerine bakın baya güzel şeyler var


yulaf kepeği ile yapılan tarifler var onlara da bakabilirsiniz.


isyankar tosbaga
(02.11.18)
nohut unu veya kurufasulye unu f/p oranı en makul olanlar. buların dışında badem, kaju, hindistan cevizi unu vs. çeşit çeşit var. her brinin aroması farklı oluyor. tavsiyem nohut unuyla yapman. içine trabzon/cennet hurması da katabilirsin, kakao da ekleyince nefis bir ıslak kek oluyor.

büyük kek yaparken 3 taneye kadar kullanıyorum, şeker ihtiyacı da çok az oluyor, tadına baka baka keçiboynuzu özü katıyorum 4-6 yk falan değişiyor. iki yumurta ve kıvamı normala göre bi tık sıvı olacak şekilde nohut unu ekliyorum. geri kalanı bildik kek içerikleri. yalnız bu kek ertesi gün daha güzel oluyor, fazla ıslaklığı gidiyor, lokum gibi oluyor.

bir örnek: www.nefisyemektarifleri.com


ruz
(02.11.18)
hepinize teşekkür ederim :)


Tears of Devil
(02.11.18)
(6)

ptt kargoyu geri çekme

yolladığımız kargoyu teslim edilmeden geri çekme imkanımız var mı? nette hiç bilgi bulamadım konuyla alakalı. bir ürün sattım, alıcı vadettiği parayı ödemedi, ödeyeceğini de düşünmüyorum, kargo ise teslim edilmiş değil. ptt ye gitsem başvursam geri aldırabilir miyim?
yolladığımız kargoyu teslim edilmeden geri çekme imkanımız var mı? nette hiç bilgi bulamadım konuyla alakalı. bir ürün sattım, alıcı vadettiği parayı ödemedi, ödeyeceğini de düşünmüyorum, kargo ise teslim edilmiş değil. ptt ye gitsem başvursam geri aldırabilir miyim?
Tears of Devil
(26.10.18)
ara hemen sor? aciliyeti varken burada vakit kaybetme bence. kuryenin cep telefonuna kadar da veriyolar.


killerbee
(26.10.18)
Biz güç bela kargoyu dağıtım merkezinden geri çekmiştik. Ama bunu yaparken ptt'de çalışan birilerini soktuk araya. Dağıtıma çıkmadan hemen ar ptt'yi


kablelvuku
(26.10.18)
aradım geri çekemiyormuşuz. yine dolandırıldık aw. bisiklet camiası resmen oç.


Tears of Devil
(26.10.18)
para almadan kargolama yapmamak lazım. bisiklet camiası için değil günümüzde türk insanı ne yazık ki böyle.


ozdek
(26.10.18)
80 liralık malzeme için kimse oçluk yapmaz diye düşünüyoz ama yapıyor abi...


Tears of Devil
(26.10.18)
bence pttdeki daigitima cikacak asil kisiye ulas, ceptelefonundan pttden telefon isterken de geri cekicem deme, adreste bir hata olmus, tam acik adres vericem falan diyebilirsin, sonra karsina cikan kisiye yalvar yakar durumu anlat, gerekirse bu parayi vermeyen kisiyle olan konusma ekran goruntulerini whatsapptan at, ama insaniyet namina yardimci olacak birine denk gelebilirsin. allah buyuk, umudu kesmemek lazim.


mavicorap
(26.10.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.