Giriş
(4)

gece dişlerimi sıkıyorum sanırım

uyandığımda arka taraflarda hafif ağrı oluyor.belki en son diş dolgu seansından kalan bi yükselti var, ondan oluyo.kendim bunu nasıl anlarım?
uyandığımda arka taraflarda hafif ağrı oluyor.belki en son diş dolgu seansından kalan bi yükselti var, ondan oluyo.kendim bunu nasıl anlarım?
ShadowOfMoon
(15.11.20)
yanağın iç kısmında beyazımsı bir çizgi oluyor demişti doktor ki bende var.
bi de çeneni sağa sola oynattığında çıtlama gibi bi ses oluyor bende arada.
kahveyi, sakızı bırak.stresi çıkar diyeceğim de onu yapmak biraz zor :)


Ön dişlerde aşınma başlar. Diş hekimine gidin size dişlerinizi sürtmenizi engelleyecek bir gece plağı yapsın. İyi bir durum değil bu. Psikiyatrik bir durum olabilir. Bruksizm diye geçiyor, araştırın.


@high hopes of the sozluk, kahve nedenmiş :(
sağa sola oynattım ses gelmedi.yanağımda da göremedim.ama bişiler hissediyorum dişlerimde yorgunluk gibi.diş eti çekinmelerim de çoğalıyor


ShadowOfMoon
(15.11.20)
@ShadowOfMoon
my.clevelandclinic.org çünkü kafein var :)
ben diş eti ile bi alası olduğunu bilmiyorum.başka bişeyden olabilir.


calisthenics işe yarıyor mu gerçekten

https://www.macrofit.co/project-calisthenics/?utm_source=ig&utm_medium=Instagram_Feed&utm_campaign=ACQ&utm_content=20200611_simon_rmk_ad_LAL_1%25_ig_spoa_90d_acq&Ad+Set=LAL1%25_IG_SPOA_90D&fbclid=PAAaYj193_aHg51j-nVCFc68I14x6CMFw2uz3XJRzFGa7hJAx1SM5mF63S9Bwhabire bu tarz reklamlar çıkıyor instagramd
www.macrofit.co

habire bu tarz reklamlar çıkıyor instagramda karşıma ve olumlu yorumlar görüyorum altında da.

hedefe göre değişir tabi. benim istediğim esnek olmak çevik olmak hips.hearstapps.com
burdaki gibi çift elle kendimi havada tutabilmek amuda kalkarken de.o şekilde uzun süre tutabilmek de yani dayanıklıklık da lazım.
ShadowOfMoon
(13.11.20)
(3)

izole proteinler zararlımı

https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/izole-protein-nedir`` mesela bu var. bu doğal sayılmaz.şu biraz daha doğal geldi:https://www.yesilmarka.com/dogal-protein-tozu/https://www.trendyol.com/fuwell/izole-bitkisel-protein-p-48307608Fuwell izole bitkisel protein laktoz gibi alerjenler içermez, ko
www.supplementler.com mesela bu var.
bu doğal sayılmaz.şu biraz daha doğal geldi:
www.yesilmarka.com

www.trendyol.com

Fuwell izole bitkisel protein laktoz gibi alerjenler içermez, kolay sindirilir, içeriğinde gdo bulunmaz, yapay karbonhidrat ya da tatlandırıcı barındırmaz. Bu özellikleriyle temiz etikete sahiptir. Temiz etikete sahip ürünler günümüzde az olmakla birlikte giderek yaygınlaşmaktadır.


yani izoleler daha mı az zararlı?hergün kullanmanın böbreklere nasıl zararı olur çok almazsak günlük 1.5 x vücut ağırlığı geçmezsek
ShadowOfMoon
(12.11.20)
Çok yüzeysel anlatayım, izole protein 3 ayrı filtreden geçiyor whey tek filtreden geçiyor, ekstra izole olanının bu yolla yağ ve karb. oranı düşüyor o kadar, onun dışında içerik olarak bir farkı yok. Doğal whey dediği de tamamen PR. Hatta kalitesiz bi PR. Zira "Hormonal ham maddeler, serum katkıları YOK" diye tanıtım yapan bi firmadan 1 kuruşluk alışveriş yapmazdım ben.


angelus
(12.11.20)
içindekiler listesinde ilk sırada "Whey Protein İzolatı" var görebilirsin zaten. wpi wpc karışık o üründe. izole demek doğal değil demek anlamına gelmiyor.

angelus hangi firmalardan yapıyorsun alışverişini peki? marka önerisi alalım. optimumun fiyatları uçtu daha uygun kalanların neredeyse hepsi de güven vermeyen türk markaları


konetsu
(12.11.20)
Hiç fark etmez hepsi hamaddeyi aynı fabrikadan alıp kendi tesislerinde işlemesini yapıyor, birçoğunun sırf markasına para ödeniyor, Optimum kendi hammadde tesisini daha yeni açtı düşünün yani. Bu anlamda Bigjoy olur supplemenetler.com’un kendi whey’i olur hepsi f/p ürünü, diğerleri zaten ithal ürünler vergisi kılı yünü derken fiyatları uçuyor. Ben genelde yemeklerden gerekli proteini alıyorum ama almasaydım ve f/p ürünü arasaydım bunları alırdım muhtemelen. Bi protein tozuna 450 lira vermezdim.


angelus
(12.11.20)
(2)

siyahi rapçilerin beyazlarla düet yapmaması

amerikadan bahsediyorum. bildiğim arada kliplerine baktığım rapçiler 50 cent future dre snoop drake gibi bilindik kişiler. kliplerinde beyaz bir kişi bile yok mesela yan oyuncu olarakgenelde birbirleriyle düet yapıyorlar. tek istisna gördüğüm eminemle 50 cent 1-2 kez yapmış. akon da yapmış eminemle.
amerikadan bahsediyorum. bildiğim arada kliplerine baktığım rapçiler 50 cent future dre snoop drake gibi bilindik kişiler. kliplerinde beyaz bir kişi bile yok mesela yan oyuncu olarak

genelde birbirleriyle düet yapıyorlar. tek istisna gördüğüm eminemle 50 cent 1-2 kez yapmış. akon da yapmış eminemle. 50 cent de justin timberlake ile ayo technology yapmış.

beyaz rapçiler de var lil dicky gibi. onları pek bilmiyorum siyahiler onları rapçi sayıyor mu mesela bilmiyorum. snoop mesela eminem için ilk 10umda değil demiş
www.complex.com


sorularıma gelecek olursak, siyahilerin bir bakıma siyahileri desteklemesi mi beyaz kişileri klipte oynatmaması düet yapmaması bu durum yoksa ben mi genelleme yaptım?

snoop dre gibi kişiler still not loving police gibi arada polise laf atan kişiler şarkılarda ve instagramda. bunlara karşı bir şey yapmıyorlarmı ırkçı beyazlar saldırı gibi ya da yasa?

şarkı önerisi de gelirse güzel olur. ben de şu akonun eski şarkısını bırakayım:
www.youtube.com ghetto
ShadowOfMoon
(04.11.20)
ya beyazlar istemiyorsa?


olaylar olaylar
(04.11.20)
Remember the name


(1)

kırık ayakla yapılabilecek egzersiz

ayak başparmakta kırık var. 21 gün sargıda kalacak.evde 2 dambıl var sadece. dün biceps triceps omuz için de yanlara yapma filan yaptım. bugünse karın çalıştım uzanıp crunch gibi şeyler. ayağa yük binmiyoayakta da durabiliyorum. başparmağa yük vermeden. ama koşma zıplama vs yapamam. yani bacak çalış
ayak başparmakta kırık var. 21 gün sargıda kalacak.

evde 2 dambıl var sadece. dün biceps triceps omuz için de yanlara yapma filan yaptım. bugünse karın çalıştım uzanıp crunch gibi şeyler. ayağa yük binmiyo


ayakta da durabiliyorum. başparmağa yük vermeden. ama koşma zıplama vs yapamam. yani bacak çalışamam gibi ya da sadece sağ bacak çalışabilirim. o da saçma olur sanki.

şınavı denemedim de sol ayağımı sağ ayak üstüne alıp tek ayakla çekmeyi denyebilirim. zor olacak. veya dizden şınav yapılıyor. onu yapabilirim?

21 gün nasıl çalışayım sizce. profesyonel değilim sadece kaybetmemek istiyorum ritmimi. parmak gelişimine de zararı olmayacak çünkü üstüne basmamaya çalışıcam.

bacak olmayacaksa
- 1 gün önkol arkakol,
- diğer gün karın,
- diğer gün sırt omuz,
- diğer gün göğüs (dambıllar çok ağır değil ama yine de çalışılabilir)

böyle bir rutin iyi mi? en az 30 dakika çalışayım istiyorum günlük.
ShadowOfMoon
(02.11.20)
Bacak bacak üstüne şınavda core bölgen de gelişir dengede zorlanacağın için ama ben olsam yine de riske atmayıp göğsü dumbbelllarla çalışırdım. Eğer elindekiler hafifse 1 set şöyle olur;

5 full range 5 kısa 5 full 5 kısa toplam 20. Bu şekilde gayet yakarsın.

Bacağı tek çalışabiliyosan sandığından çok daha fazla faydası var.

Bunlardan en belirgin ikisi:

1 çalışmadığın bölge az da olsa gelişir: youtu.be

2 antrenman yaptığında recovery anlarında vücud iyileşmeyi hızlandırıcı hormonlar ürettiğinden bunun sakatlık bölgesine de faydası olut.


onemoremile
(03.11.20)
(11)

hpv aşısı gardasil hakkında

hesabı olmayan arkadaşım adına soruyorum (kadın 26 yaş)bir doktor arkadaşıma demiş ki gardasilyaptır demiş.diğer doktor hpv geçirdin yaptırma demiş. (doğum kadın doktorları bunlar) ama bir kaç çeşidi varmış bu hpvnin. geçirmedikleri var yani. onları geçirmesin diye aşı olması iyi mi olur. geçirmedi
hesabı olmayan arkadaşım adına soruyorum (kadın 26 yaş)
bir doktor arkadaşıma demiş ki gardasilyaptır demiş.
diğer doktor hpv geçirdin yaptırma demiş. (doğum kadın doktorları bunlar)

ama bir kaç çeşidi varmış bu hpvnin. geçirmedikleri var yani. onları geçirmesin diye aşı olması iyi mi olur. geçirmediklerini geçirecek diye bişi de yok da. belli de olmaz.

tecrübesi olanlar vardır diye sormak istedim veya doktor vs varsa. araştırmalarıma göre ise, olunmalı diyor şurası:

www.chop.edu

If I have had an abnormal Pap test in the past, can I still get the HPV vaccine?
Yes. You should still get the HPV vaccine even if you have had an abnormal Pap test because even if you have been infected with HPV, it is not likely that you have been infected with all of the types that the vaccine protects against. So, you can still benefit from protection afforded by the HPV vaccine.


burda da tam neyi tavsiye etmiş anlamadım.olun demek istiyor sanırım?

www.health.harvard.edu

. HPV-positive women usually aren't infected with all four of the targeted strains. In clinical trials, those infected with one or more of these strains before vaccination were protected against the remaining on


aşı olanlar pozitifken mi yaptırdı acaba, özel değilse yazabilirlerse sevinirim (yazmamış olanlar). arkadaşıma fikir vermesi için. özelden de yazabilirsiniz isterseniz.
ShadowOfMoon
(02.11.20)
Bence olsun, en azından benim güvendiğim 3 farklı doktorun görüşü böyle. Yalnız seneye bu aşının 9’lusu gelecekmiş. İsterse onu beklesin. Zaten şu an gardasil aşırı zor bulunuyor. Ben kardeşim için alacaktım 25 gün falan sürdü yani aşıyı bulabilmemiz.


irene
(02.11.20)
@irene aşıyı siz satın alıp doktora mı yaptırıyorsunuz? o kadar zor mu bulunuyor?

bu sene olup şu an ne varsa olup seneye 9lusunu olma durumu olabilirmi?

2014te de şöyle bir fb postu buldum. aşı öldürmüş bir kadını iddiası: www.facebook.com


ShadowOfMoon
(02.11.20)
Evet aşıyı ecza deposundan aldık, doktorda yaptırıyoruz. Evet cidden zor bulduk hatta doktor bulursan kendine değil kardeşine yaptır demişti. Öyle yaptım ben de. 9’lusu geleceği için sanırım gardasil yok şu an. Ama gardasilin içindekiler yeni gelecek aşıda da olduğu için bunu yaptırma, bekle demişti.


irene
(02.11.20)
Ben yaptirmistim, doktoruma cok guveniyorum ve o da yasima ragmen yaptirmami tavsiye etmisti. Ama 10 yil filan oldu tabi.

O arada Gardasil 9 cikti, hala daha turkiye’ye gelemedi. (birkac yildir)
Pahali bir asi, 3 doz olunmasi gerekiyor. Bence yaptirsin ama gardasil 9 hele de bu kur durumuyla gelir mi bilmem


kuehles blondes
(02.11.20)
24 yaşındayım. Gardasil 3 yaptırdım. Ocak’ta son dozu olacağım. Eczane deposundan getirtmiştim. Bence İmkan varsa yaptırın.

Edit: Hayır pozitif değildim.


aşı olanlar pozitifken mi yaptırdı acaba, özel değilse yazabilirlerse sevinirim (yazmamış olanlar). arkadaşıma fikir vermesi için. özelden de yazabilirsiniz isterseniz.


ShadowOfMoon
(02.11.20)
kuehles blondes +1. benim de uzun süre geçti.
diğer sorunuza cevap olarak, ben cinsel olarak aktif olmadan önce annemin yönlendirmesiyle yaptırmıştım. booster olarak yapılabiliyorsa tekrar yaptırırım.


eileengray
(02.11.20)
Kardeşim de cinsel olarak aktif değil, 18 yaşından küçük.


irene
(02.11.20)
bir sürü kötü şeyler de yazılmış. ölenler var. kanser olasığı arttırdığı da söyleyenler de var www.sgtreport.com
bunlara baktınız mı hiç. çok moralimi bozdu


ShadowOfMoon
(02.11.20)
ben 5 yıl önce yaptırmıştım. o dönemde gittiğim doktor yaptırmanın iyi olduğunu söylemişti. hatta cinsel olarak aktif olmadan önce yaptırmanın daha iyi olacağını belirtmişti.
fazlaca farklı görüş var, benim doktorlarım hep olunması yönünde kalmışlardı.
dokuzlusu geliyorsa tr'ye beklenebilir muhtemelen (eğer çok uzun sürmeyecekse gelmesi tabii).


ananotherlife
(03.11.20)
@ananotherlife koruması 5 yıl civarı sürüyor sanırım.


ShadowOfMoon
(03.11.20)
(5)

ayda uzaylılar üs kurduğu iddiası

https://www.express.co.uk/news/weird/1341236/alien-city-moon-nasa-space-ufo-sighting-aliens-news-conspiracy-theorynasıl olabiliyor böyle bir şey. ayı zaten biz de teleskopla görebiliyoruz. insanlar bunca zamandır görmedi mi?aya gidilmeme sebebi de bu deniliyor zaten 1960lardan sonra. siz ne düşünüyo
www.express.co.uk

nasıl olabiliyor böyle bir şey. ayı zaten biz de teleskopla görebiliyoruz. insanlar bunca zamandır görmedi mi?

aya gidilmeme sebebi de bu deniliyor zaten 1960lardan sonra. siz ne düşünüyorsunuz
ShadowOfMoon
(01.11.20)
Bana göre asparagas bir haber yani ben inanmıyorum yani. Aya gidilmeme kısmında ise bence de bir boşluk mevcut. Şuanda bildiğim kadarı ile NASA ve ESA'nın Artemis programı var. Bir yandan Japonya'nın çalışmaları var. Aynı şekilde ISRU'da çalışmalar yapıyor. Birde hatırladığım geçen yıl galiba Rover indirmeye çalışmıştı fakat başaramamıştı. Yani bu kadar program içi neden yaklaşık 40- 50 sene beklenmiş muamma? Çünkü bir çok gezegen için araştırmalar yapılıyorken Merkür, Jupiter Mars için bu kadar program varken Ay için ay için neden bu kadar beklendiği şaşırtıcı.


spacevan
(01.11.20)
aya gitmek bi işe yaramıyo diye gidilmiyor deniliyor. yani insanın gitmesi.gidip napacakki mesela.


ShadowOfMoon
(01.11.20)
express bana adımı söylese önce açar kimlikten sonra pasaporttan kontrol ederim. sonra da anamı ararım doğru mu adım diye. kendisi trnin güneşine takvime denk düşen bir gazete aşağı yukarı.

ay'a da gidildi. bir kere de değil. en son nasa dellendi ekibi toplayın tekrar gidiyoruz dedi
(bkz: nasa artemis programı 2024)
ay'a da bi halt yok gitmenin bugün için kimseye bir faydası yok.


Whily
(01.11.20)
@shadow of moon: Hocam neden gitmenin bir faydası olmasın, bir çok bilimsel araştırmaya ön kaynaklık edebilir. Yani başka programlara da önayaklık edebilir. En kötü tam bir güç göstergesi. Ama bu prgramlar öyle 2 3 yıllık bir planla yapılmıyor. En az 10 15 yıl sürüyor. Örneğin juice misyonu başlangıcı 1999 diye biliyorum ve uzay aracı daha fırlatımadı bile. Yani uzay ajansları olsun özel şirketler olsun şuana kadar ay programı değerlendirip uygun olmadığı için bir program başlatmamış olabilir.


spacevan
(01.11.20)
express dediğin yer magazin haberi yapan tabloid gazete, güvenilirliği sıfır.


hayirsiz
(01.11.20)
(5)

yeni binaların hepsi depreme dayanıklı mıdır?

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-kiralik-mecidiyekoyde-metroya-5-dk-yeni-binada-kiralik-daire-719806131/detay/mesela böyle 3-4 yaşında binalar var. dere üzerinde filansa bina sağlam olsa da zemin kötü olduğundan sıkıntı olmaz mı?japonyada raylı temeller varmış, sürekli onu gösteriyorlar.
www.sahibinden.com
mesela böyle 3-4 yaşında binalar var. dere üzerinde filansa bina sağlam olsa da zemin kötü olduğundan sıkıntı olmaz mı?

japonyada raylı temeller varmış, sürekli onu gösteriyorlar. o temeller dere üzerine yapılmış binalarda olsa da işe yararmı?

ev kiralarken evi nasıl anlarız depreme dayanıklı mı mesela sahibindende öyle bir filtre yok
ShadowOfMoon
(01.11.20)
Sahibinden'de oyle filtre olsa herkes 'dayanikli' diye isaretlemez mi sence de?

Bilemezsin. Binanin o tarz seylerini anca satin aliyorsan soylerler. Kiraciyla ugrasmazlar.

2007 sonrasi mi ne hic sorun olmaz diyorlar ama ben guvenmiyorum.
Oyle 1500-2500 arasi ev bakiyorsan tamamen sans.


Kittie
(01.11.20)
yeni yapılan binaların bence hepsi sağlam değil. maliyetler çok yükseldi, kesin çalıp çırpacaklar. ayrıca yönetmelik ve mevzuatların değişmesi ile ilgili tarihleri bi göz önüne alırsanız iyi olur. 99 dan sonra yapılan her bina aynı değil. 99 ve 2012 arası yapılanlar da eski yönetmeliğe uygun yapılan çok bina var.


seyduna6687
(01.11.20)
dayanıklı değildir.


faaip de oiad
(01.11.20)
sismik izolatörlü demek istiyorsunuz galiba. en son türkiyede böyle konut yapan yoktu diye biliyorum. başka bir ülkede de yapıldığınk zannetmiyorum.

sağdan soldan alınan bilgiyle, ufak bir internet araştırmasıyla öğrenemezsiniz doğrusu mühendis arkadaşınızdan rica edip evi göstermektir. kaldı ki inşaatı bitmiş eve güvenlidir i kimse bakarak söyleyemez sadece düzensizliğe bakabilir. ancak günümüze yaklaşıkça güvenli olma ihtimali artıyoe ama genç binaların hepsi güvenlidir demek de yanlıştır.


paco de lucia
(01.11.20)
Küçük, orta ölçekli müteahhitlerin zayıf zeminli yerdeki projelerine güvenmezdim.


sarcophagus
(01.11.20)
(2)

ayak başparmağındaki ödem şişlik nasıl gider

internette adaçayı ıhlamur gibi şeyler önerilmiş .bunları içmek ayaktaki şişliğe nasıl etki eder anlamasam da. dolgit krem ve reparil gel n kremleri de var. öneriniz var mı?detay okumak isterseniz:bir yere vurmuştum 3 gün önce. çok acıdı ve kızardı.48 saati geçti. 48 saat boyu 2-3 saatte bir buz ya
internette adaçayı ıhlamur gibi şeyler önerilmiş .bunları içmek ayaktaki şişliğe nasıl etki eder anlamasam da. dolgit krem ve reparil gel n kremleri de var. öneriniz var mı?

detay okumak isterseniz:

bir yere vurmuştum 3 gün önce. çok acıdı ve kızardı.

48 saati geçti. 48 saat boyu 2-3 saatte bir buz yaptım uyanıkken.
ilk başta kırık sanmıştım: www.eksiduyuru.com
hatta soru açtım.

kırık olmadığını düşünüyorum artık çünkü kırık gibi ağrı yok ve oynatabiliyorum artık az da olsa. yukarı sıkıntısız. aşağı pek değil. çünkü şişlik var aşağı tarafta. burdaki fotolara benzemiyor zaten: www.google.com

bu şişlik nasıl gider ve niye şişlik oldu sizce, kemiği korumak için kıkırdak mı görev gördü?

tırnak civarnda hafif morluk var ve alt tarafı ise şişlik yüzünden büyümüş gözüküyor. su toplamış gibi. parmağın altının topuğa doğru olan kısmında da hafif şişlik var.
ShadowOfMoon
(01.11.20)
Zedelenen dokulardaki sıvı dışarı çıktığı için ödem oluyor. Doktora gitseniz anti-enflamatuar bir ilaç verir. Bildiğimiz ağrı kesiciler de bu işi yapıyor ama tavsiye veremem tabi doktor olmadığım için.


curukturpkokusu
(01.11.20)
ben hafif kırdım geçen, doktor bir yan parmağa sarıp 20 gün böyle tut dedi. Ağrı kesici de pek ağrı yoksa yazmayayım çünkü iyileşmeyi yavaşlatır dedi.

Günde birkaç kere 10-15dk buz tut demişti.

benim de şiş ve mor, zamanla geçecek gibi... yukarıda tutmaya çalışıyorum bir de. Pilates topuna uzatıyorum genelde.


nhk ni youkosu
(01.11.20)
(6)

fatih altaylı devlet kimin öleceğini biliyor ama bişi yapmıyor

https://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/2854437-devlet-hanginizin-enkaz-altinda-kalacagini-biliyordemiş.bu adamı sevmem de direk suçlamış hükümeti.nasıl cesaret edebildi
www.haberturk.com

demiş.bu adamı sevmem de direk suçlamış hükümeti.nasıl cesaret edebildi
ShadowOfMoon
(01.11.20)
Nasıl yapabildi derken, göte göt diyordu zaten.


olaylar olaylar
(01.11.20)
hükümet belli başlı kişilerin bu tarz söylemlerine izin verir ki ortada bir muhalefet olduğu hissi yaratılsın. Danışıklı dönüş bunlar, çok anlam yüklemeyin.


plastic_angel
(01.11.20)
fatih muhalefeletliği 1-2 yıldır yapmıyomu önceden hep hükümetçiydi diye hatırlıyorum


ShadowOfMoon
(01.11.20)
Direkt bir suçlama yok çünkü.(bize net gelse de hedefi muğlak) Bu yazıya halk da hükümet de tepki vermez.* Ama otoyol yapılırken şu kadar para şunun cebine gitti derse anında davalar havada uçuşur.

Adamın görüşleri ne olursa olsun yıllardır Teke Tek ile yararlı şeyler yapmaya çalıştığını görüyorum ben. Gazete yazılarını pek okumuyorum ama bir yazının başına iş açıp açmayacağını da en iyi tartıp biçecek adamlardan biri kendisi.

* daha geçen konuştuk, apartmanına deprem testi gibi bir şey yaptırırsan ve tehlikeli çıkarsa yıkılıp yeniden yapılması gerekiyormuş.(veya güçlendirme vs.) Bu nedenle, sırf apartman gitmesin "uğraşmayalım" diye tahmini çürük olan apartmanına bir şey yaptırmıyor kimse. Türkiye'de çoook büyük kaderci bir kitle var.


nhk ni youkosu
(01.11.20)
O verdiği yayın linkindeki üç hoca Türkiye deki yapılarla ilgili ne söylerse dinleyicin derim. Ne söylerlerse


sarcophagus
(01.11.20)
fatih altaylı çok eskiden de hükümetin her adımını destekleyen bir adam değildi zaten. konumu gereği hükümetin iyi işlerine öven yayınlar yapmıştır ama bu onu akp'li yapmaz.

söylediği cümleye gelince, burada korkacak pek bir şey yok. hangi şehirlerin ve ilçelerin riskli olduğu belediyeler ve ilgili bakanlıklar tarafından bilinmesine rağmen adım atılmıyorsa bunun adı bile bile insanları öldürmektir.


jepa
(01.11.20)
(3)

ayak baş parmağımı kırdım galiba

dün gece oldu. ilk 24 saat buz uygulayın saatte bir 10 dakikalığına internette deniliyor. onu yapıyorum.3-4 saat boyu uyguladım uyudum gece. saat 9 şu an.yine uyguladım.dün gece aşağı yukarı oynatabiliyordum şimdi daha acı veriyor.elle deneyince aşağı indirebiliyorum yukarı kaldırırken acıtıyonorma
dün gece oldu. ilk 24 saat buz uygulayın saatte bir 10 dakikalığına internette deniliyor. onu yapıyorum.

3-4 saat boyu uyguladım uyudum gece. saat 9 şu an.yine uyguladım.

dün gece aşağı yukarı oynatabiliyordum şimdi daha acı veriyor.elle deneyince aşağı indirebiliyorum yukarı kaldırırken acıtıyo

normal dururken zonklama gibi bi sızı var. şişlik dokununca hissediliyor. tırnak gerisindeki yerde. sanki ödem var gibi. görünüşte yok gibi.biraz renk değişimi var çok az.

üzerine basınca ağrıyor. parmak mı ayak altı mı ağrıyor yapıyor bunu tam anlayamadım.topuk üstü bassam da parmak ağrıyo onu anlayamadım

yamulma morarma yok gördüğüm.

kalp üstünde tutup yatıyorum.

sizce gideyim mi doktora veya acile bugün öğlen yoksa cumartesiyi veya pazartesiyi mi bekleyeyim. belki kırık yok. hastaneye gitmek de zor olacak benim için. düzgün adım atamıyorum. topuk üstünde bile yürürken

kırık varsa pazartesiye kadar yanlış kaynar mı?kırık değil çıkık burkulma filansa zaten yanlış kaynama gibi bişi olamaz?

üstüne basmıyorum dokunmuyorum oynatmaya da çalışmıyorum.

arada kan akışı hızlanıyor ayağıma. onu hissediyorum. damarlarım şişiyor serçe parmak tarafından gelen. o korkutuyor. sanki ayak uyuşmuş kan akışı durmuş da başlamış gibi hücum ediyor kan arada. bu niye olabilir?
ShadowOfMoon
(30.10.20)
kesinlikle doktora gidin. ayağım burkuldu diye yürüyerek gittiğim doktordan alçıyla çıkmıştım.

bileğimde hafif şişlik, biraz morarma, zonklama, kısıtlı hareket ettirme, damarlarda aşırı belirginleşme.

basit bir burkulmadır yine de gidim dedim, çatlak çıktı. kırık değilse de çatlak çıkabilir.


burty
(30.10.20)
Ben de iki hafta önce çok kötü serçe parmağımı vurdum. 3 gün ayağın üzerine zor bastım. Çok hafif şişti. İkinci gün morardı, üçüncü gün şişi indi, dördüncü gün morluk gitti. Yani ilk gün öyle olur, gitmek istemiyorsan hafta sonunu ayağına dikkat ederek geçir. Kötüye giderse buz falan koyarsın. İyileşmiiyor gibiyse pazartesi de gidersin.


malheiros
(30.10.20)
saatte bir buz uygulamaya çalışıyorum hala. üzerine basmıyorum. ayağımın yanıyla basarak gidiyorum tuvalete.sanırım kırık değil. ayağın rengi biraz değişti buzdan olabilir
yarın sabah her yer kalabalık olacak ama en kötü yarın sabah öğlen gideceğim özele çok ağrırsa.umarım gitmeyerek kötü yapmıyorumdur


ShadowOfMoon
(30.10.20)
(4)

zengin kadını aşık edip parasını almaya çalıştığı film

adam çapkın ve yakışıklı. mafya adam bu adamı tutuyor ve kadını aşık ettirip parasını almaya çalışıyordu.vurgun filmi var cüneyt arkının gönül yazar ile. ona benziyor ama o film değil.böyle başka yerli film var mıydı?ayhan ışık olabilir mi?
adam çapkın ve yakışıklı. mafya adam bu adamı tutuyor ve kadını aşık ettirip parasını almaya çalışıyordu.
vurgun filmi var cüneyt arkının gönül yazar ile. ona benziyor ama o film değil.

böyle başka yerli film var mıydı?ayhan ışık olabilir mi?
ShadowOfMoon
(29.10.20)
tarık akanın öyle olsun filmi var
www.youtube.com


gaza gelen
(29.10.20)
Tanrı Misafiri. Ediz Hun & Hülya Koçyiğit.


auroraaurora
(29.10.20)
@gaza gelen alakasi yok hocam orda gazeteci Tarik Akan, sansasyonel haber yapmak icin yaklasiyor kadina. Mafya, paraya konma cabasi vs yok orada


cingöz recai ayhan ışık sanırım


ShadowOfMoon
(01.11.20)
(2)

diş eti çekilmesi niye olur

alt dişlerimi fırçalarken fırçanın değdiği bi dişte sızı farkettim. diş eti çekilmiş ve ordaki diş yüzeyine değdiğinden oluyor1-2 dişte daha farkettim ama onlarda sızı yok.günde 2 kez fırçalıyorum.sert fırçalıyorum galiba.başka sebep bulamadım. hafif bastırdığımı düşünüyodum.çekilen diş geri gelmice
alt dişlerimi fırçalarken fırçanın değdiği bi dişte sızı farkettim. diş eti çekilmiş ve ordaki diş yüzeyine değdiğinden oluyor
1-2 dişte daha farkettim ama onlarda sızı yok.

günde 2 kez fırçalıyorum.sert fırçalıyorum galiba.başka sebep bulamadım. hafif bastırdığımı düşünüyodum.
çekilen diş geri gelmicek değilmi naparsam yapayım?
bi de her gün soda içiyorum en az 1.etkisi varmıdır?

1 ay önce tartar temizliği yaptırmıştım.her taraf kan içinde kalmıştı. onla ilgisi var mıdır.
ShadowOfMoon
(25.10.20)
(bkz: diş taşı) ilk şüpheli sanırım.


alperz
(26.10.20)
Bir dişçi bana geceleri uyurken dişimi sıktığım için bunun olduğunu söylemişti. Kaplamaların dibinde bu sebeple oluşan boşluklar yeni kaplamayla / kaplamayı labda büyütmekle çözüldü. Ama kendi dişimin dibinde olsa ne yapılabilirdi bilemiyorum.


karabasun
(26.10.20)
(1)

okçuluğa nerden başlamalı

önce tabi kursa gidicem de şu an pandemi vs var diye evde bişiler yapim diyorumhangi çeşit ok yayı istediğimi de anlayamadım.kurslarda geleneksel yay oluyo bildiğim kadarıyla.https://www.trendyol.com/ek-archery/crusader-15-lbs-51-genc-ok-yay-seti-p-39490162?boutiqueId=495095&merchantId=124486böyle i
önce tabi kursa gidicem de şu an pandemi vs var diye evde bişiler yapim diyorum

hangi çeşit ok yayı istediğimi de anlayamadım.kurslarda geleneksel yay oluyo bildiğim kadarıyla.
www.trendyol.com
böyle işi eve alırsam nasıl olur mesela?evde farklı kursta farklı olursa ne sıkıntı yaşarım
ShadowOfMoon
(24.10.20)
ilk günlerde yay çekiorsun.. bence kursla başlasan iyi olur. kolların okçuluğa uygun mu bir hocalar baksın. ondan sonra alırsın yay falan ama bence şuan gereksiz. kurslar baya çoğaldı


omonia
(24.10.20)
(1)

gürcistana giriş yasakmı

https://agenda.ge/en/news/2020/2368bilgi bulamıyorum.uçuşlar var thy ile.gürcü vatandaşları içinmi o konuda da bilgi yok
agenda.ge
bilgi bulamıyorum.uçuşlar var thy ile.gürcü vatandaşları içinmi o konuda da bilgi yok
ShadowOfMoon
(16.10.20)
(2)

2. telefonda aktif ettiğim whatsapp 1de açılırmı

1. telefonda yedek aldım.drivea yükledi ve sd carda koydum.interneti kapattım ve diğer telefona geçtimyükleyemiyo ama diğer telefon.hata veriyo %24 %31 gibi yerlerde. veri 1.5 gb diye belki. ya da dosya düzgün değil.o yüzden ilk telefona tekrar gidip interneti açsam whatsapp ordan çıkış yapar mı?şu
1. telefonda yedek aldım.drivea yükledi ve sd carda koydum.interneti kapattım ve diğer telefona geçtim
yükleyemiyo ama diğer telefon.hata veriyo %24 %31 gibi yerlerde. veri 1.5 gb diye belki. ya da dosya düzgün değil.o yüzden ilk telefona tekrar gidip interneti açsam whatsapp ordan çıkış yapar mı?
şu an internet olmadığından çevrimdışı whatsapptaki tüm mesajlarım gözüküyor.ama backup alamıyo

2.de zaten açmadım.yedeği alamadı çünkü.kod girdim restore etmeye çalıştı %24lerde hata veriyor burdaki gibi: forums.androidcentral.com

korkum, 1.de interneti açınca orda da restore edemeyip tüm datayı kaybetme
ShadowOfMoon
(12.10.20)
ikinci telefonda aktifleştirdiysen 1. telefonda internete bağlanınca onay isteyecek.onay verirsen ikinciden çıkmış olur


efruz
(12.10.20)
2.de zaten açmadım.yedeği alamadı çünkü.kod girdim restore etmeye çalıştı %24lerde hata veriyor burdaki gibi: forums.androidcentral.com

korkum, 1.de interneti açınca orda da restore edemeyip tüm datayı kaybetme


ShadowOfMoon
(12.10.20)
(5)

faizler artmadan kredi çekip dolara yatırılırmı

mesela 100bin.faizler artınca kredi faizleri de artacak.şimdi 1.29 civarı çünkü.
mesela 100bin.faizler artınca kredi faizleri de artacak.şimdi 1.29 civarı çünkü.
ShadowOfMoon
(11.10.20)
yapacağımdan değil ama benimde aklıma ilk bu gelmişti. muhtemelen artacak. ama geçen katar'a gidildi bi swap işi patlayabilir. kafamda deli sorular


hunharca ben
(11.10.20)
Ne kadar artacak ki. En fazla 200 baz birim. Onu da fiyatlarlar zaten bu hafta


baldur2
(11.10.20)
Onu dolar 6 civariyken kredi musluklari acildiginda yapanlar yapti. Su noktada verimsiz.


cleric
(11.10.20)
Dolar da yüksek, faiz de yüksek. Yapılmaz.


fever
(12.10.20)
borç parayla yatırım yapılmaz.


co2s2
(12.10.20)
(3)

evde dövüş sporu öğrenilirmi

krav maga isterdim de evde tek başına olması zor.https://www.youtube.com/watch?v=eWrYe8UZSsso yüzden çeviklik estetik gölge dövüş gibi şeyler yapayım diyorum.ilerde pandemi sonrası kursa başlarsam sıkıntı olmasın diye.hangi sporu önerirsiniz ve egzersizleri?bi yandan da ters takla normal takla atabi
krav maga isterdim de evde tek başına olması zor.

www.youtube.com

o yüzden çeviklik estetik gölge dövüş gibi şeyler yapayım diyorum.ilerde pandemi sonrası kursa başlarsam sıkıntı olmasın diye.
hangi sporu önerirsiniz ve egzersizleri?

bi yandan da ters takla normal takla atabilmek istiyorum burdaki gibi:
www.youtube.com

hergün 1 saat de normal spor yapmaya çalışıyorum evde karın kol vs

ne önerirsiniz?
ShadowOfMoon
(11.10.20)
evet.
ama tavsiye etmem, adam dovup de basima is almadigim hic olmadi aksine keske bi tokat ya da yumruk yeseydim de olaylar bu kadar buyumeseydi dedigim cok oldu.


turbo sadık
(11.10.20)
mi ayri yalniz, once onu ogren , krav maga bilmiyorsun diye dislanmazsin ama o tarz yazim hatasi yapinca lise terk zannederler adami twitter.com


Tek başına dövüş öğrenilmez. Temas olmadan jimnastik yapmış olursun sadece.


kimlanbu
(12.10.20)
(4)

visa sponsorship ihtiyacım yok desem kendim haledebilirmiyim

mesela uk için.soruyorlar lazım mı hayır desem ankara anlaşması dışında nasıl halederim.kaça patlarücret ödemesi gibi mi?çünkü ben çalışma vizesi alırken o şirketten belge vs almam gerekecek.bunların ücretini mi ödememek için bunu soruyor.firma ürkmesin diye gerek yok desem karşılayabilirmiyim ki ne
mesela uk için.soruyorlar lazım mı hayır desem ankara anlaşması dışında nasıl halederim.kaça patlar

ücret ödemesi gibi mi?çünkü ben çalışma vizesi alırken o şirketten belge vs almam gerekecek.bunların ücretini mi ödememek için bunu soruyor.firma ürkmesin diye gerek yok desem karşılayabilirmiyim ki ne kadardır bu vize

sponsor olurlarsa o şirketten ayrılırsam sınırdışı edilme durumu oluyormuş bir de diye duydum
ShadowOfMoon
(08.10.20)
O soruyu "size sponsor olmamiz gerekecek mi" diye algilayin. Sizin yapabileceginiz bir sey degil, basvurdugunuz firma size sponsor oluyor.


kif
(08.10.20)
ücret ödemesi gibi mi?çünkü ben çalışma vizesi alırken o şirketten belge vs almam gerekecek.bunların ücretini mi ödememek için bunu soruyor.firma ürkmesin diye gerek yok desem karşılayabilirmiyim ki ne kadardır bu vize

sponsor olurlarsa o şirketten ayrılırsam sınırdışı edilme durumu oluyormuş bir de diye duydum


ShadowOfMoon
(08.10.20)
şirkette çalışma vizesi sadece parayla olmuyor. şirketin de buna hevesli olması lazım.

yani vizeniz yoksa zaten gerek de yok derseniz sizin vizenizi kontrol ettiklerinde sizinle çalışayamayız diyeceklerdir. vize ihtiyacım var derseniz de zaten işsiz ve vizesi olanlarla çalışacaklardır. aa ile geleyim derseniz de aa vizesiyle eleman olarak çalışayamacağınızdan yine işe alınamayacaksınız.

bu bilgilere göre karar verin.


ozdek
(08.10.20)
Isin icine sponsorluk girdigi zaman evet hem maliyet hem de sure artiyor. O surece girip girmeyeceklerini anlamak icin soruyorlar. Eger buyuk bir firma degilse daha once NON-EU calistirmamis bile olabilirler, o durumda 5-6 ay surebiliyor..

Gerek yok diyemezsiniz dedigim gibi, cunku olay sadece ucret odemek degil, uzun bir basvuru sureci. Maliyeti ben karsilarim derseniz farkli yaklasirlar mi bilmiyorum ama kurumsal firmalarin da ona cok yanasacagini dusunmuyorum.

Son paragraf da dogru evet. Aldiginiz sponsorluk sadece o firmada calismanizi saglar, baska yere gecis icin yine ayni sponsorluk sureci gerekir (indefinite leave to remain alana kadar).


kif
(08.10.20)
(6)

çürük diş tedavisi sonucu kanal tedavisi gerekiyosa dişçi mi hatalı

dişte çürük var, dolgu yapacaz dedi. tamam dedim. çürük dolgusu yapıldı. 2 hafta sonra "kanal yapılmalı" derse napmak gerekiyo? olması gereken bu mu? eğer çürük derindeyse ağrır ve kanal tedavisi gerekebilir ve tekrar para ödemen gerekir, bu tedavi gereksiz olur demedi dolgu yaparken ilk başta.olayı
dişte çürük var, dolgu yapacaz dedi. tamam dedim. çürük dolgusu yapıldı. 2 hafta sonra "kanal yapılmalı" derse napmak gerekiyo? olması gereken bu mu? eğer çürük derindeyse ağrır ve kanal tedavisi gerekebilir ve tekrar para ödemen gerekir, bu tedavi gereksiz olur demedi dolgu yaparken ilk başta.olayın geniş özeti şöyle. küçük bir çürük vardı rahatsız etmeyen sol arka altta. bu dişimi yaptırırken çürük olan,onun yanındaki dişte de çürük varmış yapalım mı dedi. tamam dedim.daha ucuz fiyat çıkardı çünkü.1 kere daha uyuşturucu iğne vs kullanmicam çünkü dedi.inandım ben de. bilmiyorum ne kadar doğru.250 lira aldı bu arada. diğerine 400 aldı. yılda 1 zor gittiğimden gelmişken yaptırim dedim. ama hata ettim aynı anda 2 diş yaptırarak. hem de yanayana.

bu 2 doglu yapılan dişten biri bir şey yerken bazen ağrıyo. 2 hafta anca oldu. yükseklik mi kaldı, çürük derinde mi çürük kaldı. onu ayırt edemiyorum. daha gitmedim de tekrar muayeneye. konuştum yükseklik kalmış olabilir gel bakalım dedi.yükseklik kalmış olsa kahve içtiğimde oraya sıcak gelince sızlar mı.sanmıyorum. önceden çürük varken orayla rahat rahat her şeyi yerdim içerdim.
ShadowOfMoon
(07.10.20)
Sıcakta ağrıyorsa sıkıntı var demektir.


fezagezgini
(07.10.20)
Gittiğiniz kişinin kötü niyetli olup olmadığını bilemem ama şunu diyebilirim, bazen çürük derinse kanal tedavisi sınırında oluyor, eğer dolgunun yeterli olma şansı varsa kanal yapmaktan kaçınıp dolgu yapmayı tercih ediyorlar çünkü kanal tedavisi diş ömrünü çok azaltıyor. Ama sonradan ağrı devam ediyorsa dolgunun kurtarmayacağı anlaşılıp kanal tedavisi yapılması gerekiyor. Tabi diş hekiminin bu süreç hakkında baştan bilgi vermesi gerekirdi. Bunlar kendi tanıdık diş hekimlerinden öğrendiklerim.
Bence şiddetli bir ağrınız yoksa biraz daha bekleyin. Güvenmiyorsanız da başkasına gidin.


mikro patlama
(07.10.20)
senin isini ucuza getirmeye calismis ama daha pahaliya gelmis olay bu. buyuk ihtimalle ilk seferinde kanal lazimdi.

eskiden agrimamasinin sebebi de onceden curuk kismin bir nevi izolasyon gorevi gormesi. simdi dolgu dedin madde oldugu gibi verir sicagi sogugu.


rm
(07.10.20)
öncelikle dişi kurtarmak için dolgu tercihi doğrudur. kanal tedavisi demek dişi öldürmek ama fiziki olarak ağızda tutmak demek. bu yüzden dişi kurtarmak için çalışmış gibi doktorunuz.


antikadimag
(07.10.20)
şu an kanala ihtiyaç varmı bilmiyorum daha gitmedim.tahmin ettim sadece.
"dişi şu an kurtarmaya çalışıyorum dolguyla ama kanala gidebilir." demesi gerekmez miydi.
"dolgu yaptıktan sonra sıcak soğuğu anında verir çürüğe" gibi şeyler demedi


ShadowOfMoon
(08.10.20)
Ayni haltı bana da yaptılar. Sağlam dişimden oldum. Neyse geçmiş olsun size belki bundan 5 sene 10sene sonra patlayacakti bir yerden ama yapacak bir sey yok yaptirin gitsin


optimistbakunin
(08.10.20)
(2)

yanlış tedavi yaptığını iddia edip özel hastane ve doktora dava

parmak kırığını ameliyat etmedi.etseydi düzelebilirdi. https://i0.wp.com/post.healthline.com/wp-content/uploads/2018/12/Mallet_Finger-1296x728-header-1024x575.jpg?w=1155&h=1528şu an bu durumda kaldı.2-3 sene geçti ve dava açma araştırmalarına girdim. hasta haklarına yazdım, araştırtmış. hastane adı
parmak kırığını ameliyat etmedi.etseydi düzelebilirdi.
i0.wp.com
şu an bu durumda kaldı.

2-3 sene geçti ve dava açma araştırmalarına girdim. hasta haklarına yazdım, araştırtmış. hastane adı vermim sıkıntı olmasın ama medic... gibi bi ismi var.

incelemişler raporlarımı ve yapılabilecek her şeyi yapmış o zamanki doktor.şimdiki doktorsa yine de gelsin görüşelim demiş. hatta para da almayacaklarmış :)

bense kaybedecek pek bişi yok.hem manevi hem maddi olarak kaybettirdi.boş boş fizik tedaviye gittim elektrik verildi koluma parmağıma.boşuna umutlandım

hastaneye ihtar çektir dedi bir avukat önce maille sorduğum. masraflarmı karşılasınlar diye.bir sürü avukatı vs olan bir şirket sonuçta. sizce önce ihtar mı?
ShadowOfMoon
(06.10.20)
Lütfen önce sakin olun. Avukatın dediği gibi ihtar çektirmeniz daha mantıklı. Ancak ameliyat etse düzeleceğinden nasıl emin oldunuz? Doktorunuz bunu düşünse etmez miydi zaten?


helena
(06.10.20)
dediğim gibi son 1-2 ayda çok doktor dolaştım.direk söylemiyo hiçbiri ama ameliyat ilk başta yapılmalı, şu an ameliyat yapılmaz 3 sene sonra diyorlar ve bu tür vakaları da araştırdım.ameliyatla düzelen çok var. ilk 2 ayda.beni ise 3 ay atele mahkum etti


ShadowOfMoon
(07.10.20)
(1)

şirkete söylemeden yurtdışı gidiş?

vizesiz yerlere gitmek için şirketten belge vs almaya gerek yok.vizeli yerler için çalışan formu lazımdı.şirkete şehir dışına nasıl gideceğimizi bildirmiyosak veya şehir içinde de şurdan şuraya gideceğim demiyosak bunu demeli miyiz?sonuçta sgk var,yurtdışında sgk karşılamıyo bir şey olsa. o durumda
vizesiz yerlere gitmek için şirketten belge vs almaya gerek yok.vizeli yerler için çalışan formu lazımdı.
şirkete şehir dışına nasıl gideceğimizi bildirmiyosak veya şehir içinde de şurdan şuraya gideceğim demiyosak bunu demeli miyiz?sonuçta sgk var,yurtdışında sgk karşılamıyo bir şey olsa. o durumda ne olur söylememişsek, tazminat davası filan mı?
ShadowOfMoon
(05.10.20)
yıllık izin esnasında söylemek zorunda değilsin


retiredcolonel
(05.10.20)
(5)

tekerlek yanda mouse önerisi

yurtiçi veya aliexpress ne önerirsiniz. başparmakla kullanabileyimhttps://content.hwigroup.net/images/articles/mxrev_011047_550_01.jpgbu tarz.kendiniz kullandığı varsa kaç saat kullandığınızı ve ayrıntı verirseniz güzel olur
yurtiçi veya aliexpress ne önerirsiniz. başparmakla kullanabileyim

content.hwigroup.net

bu tarz.

kendiniz kullandığı varsa kaç saat kullandığınızı ve ayrıntı verirseniz güzel olur
ShadowOfMoon
(22.09.20)
şunlara da bakın. kendim kullanıyorum Çok rahat

urun.n11.com


Kazmapolitan
(22.09.20)
teşekkürler kaç saat kullanıyorsunuz günde


ShadowOfMoon
(22.09.20)
Sabah 9- akşam 6


Kazmapolitan
(22.09.20)
www.amazon.com.tr

geçen bu prime indiriminde 169 liraydı :/ ben de bunu alacaktım ama bu markayı önermediler.


qobel
(22.09.20)
Valla 79 liraya almıştım ben. Kablolu olanlarından. Diğerlerinde pil derdi, frekans derdi sıkıntı. Diz üstü kullanıyorum. fotoşop filan da kullanıyorum. 2,5-3 yıldır. sıkıntısız kullanıyorum.


Kazmapolitan
(22.09.20)
(5)

buzluktan çıkarılan şeyi geri koyma zararlı mı

mesela ekmek simit çıkarmıştım sabah. yiyemedim geri koydum. çözülmüştü. arada yapıyorum bunu. ne zararı olur
mesela ekmek simit çıkarmıştım sabah. yiyemedim geri koydum. çözülmüştü. arada yapıyorum bunu. ne zararı olur
ShadowOfMoon
(20.09.20)
Et ve tavuk için söylenir bu. Diğer gıdalar için olduğunu sanmıyorum ya.


elorelia
(20.09.20)
Etler dışında bir zararını ben görmedim.
Ekmek türü yiyecekler için sıklıkla yapıyorum.


pro9it9is9
(20.09.20)
tavuk asla ama bir iki kere çözdüğüm kıymayı buzluğa geri koyduğum oldu.


aslında et taze olarak buzluğa atıldıysa ve çözdürülürken de buzdolabında çözdürüldüyse yine risk yok gibi bir şey ama kimse o riski almak istemiyor haklı olarak. diğer konularda risk yok desek yalan olmaz herhalde ama bir sürü etken var tabii yine de yine de en kötü mideni falan bozmayı başarabilirsin.


Hiçbir şey için yapılmaz


makarnacanavari
(20.09.20)
(1)

acil - sarıyerde maslakta kırık kanatlı martı bulmuş arkadaş,napabilir?

güvenlik olarak çalışıyor ayrılamıyo iş yerinden. belediye veterinerleri ibb ambulans napılabilir?
güvenlik olarak çalışıyor ayrılamıyo iş yerinden. belediye veterinerleri ibb ambulans napılabilir?
ShadowOfMoon
(19.09.20)
Belediye çağrı merkezini ararlarsa, sanıyorum veteriner gönderebilir ya da getirmelerini isteyebilirler. Ama h.sonu çalışırlar mı emin değilim.


makarnacanavari
(19.09.20)
(4)

istanbula turist gelen yabancı akbil almalı mı

istanbu kart uygulaması var artık online. kart satın almaya gerek var mı.uygulama ne yapıyor tam bilmiyorum
istanbu kart uygulaması var artık online. kart satın almaya gerek var mı.uygulama ne yapıyor tam bilmiyorum
ShadowOfMoon
(14.09.20)
Uygulama online kart yükleme yapıyor sanıyorum ki.
Kart almak çok kolay. Otomatlarda bile var. Bence alınmalı


kisa
(14.09.20)
Alsın bir kart. Hatıra da kalır.


pass
(14.09.20)
uygulama ne işe yarıyor bilmiyorum ama kart almakta bir şey yok ki, çoğu istasyonda alınabiliyor. direkt makine veriyor yani önceden bir şey yapmaya da gerek yok, çok rahat ve kolay bir işlem.


der meister
(14.09.20)
Uygulama karta para yüklüyor sadece ama kartı yine gidip bir otomata okutman gerekiyor yüklemenin tamamlanması için. Yani kart almak şart.


himmet dayi
(15.09.20)
(3)

erkek kol epilasyon?

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQjl419WUTwMNXQLGz-LXh48a2Et53t3tsErA&usqp=CAUkol kıllarım bu tarz. yoğunluk o iç bölgeye giden sınırda. sırf orası için yaptıracaktım ama epilasyon uzmanı korkuttu beni. şekli bozulur daha çoğalır vs dedi.göğüs koltuk altı için gidiyorum. oral
encrypted-tbn0.gstatic.com

kol kıllarım bu tarz. yoğunluk o iç bölgeye giden sınırda. sırf orası için yaptıracaktım ama epilasyon uzmanı korkuttu beni. şekli bozulur daha çoğalır vs dedi.

göğüs koltuk altı için gidiyorum. oralar da azaldı. kol kadar az değildi tabi oralar.

ama kol için niye durum farklı onu anlatamadı tam. ben de korktum yaptırmadım.oysa bedava hakkım vardı. hata mı ettim sizce?bir daha gidersem yaptırayım mı

bakınca kol derimi görebiliyorum yani boşluk çok var
uzaktan kızıl ışın atılan . alexander sanırım tür olarak da
ShadowOfMoon
(14.09.20)
Devam ettirmezden şekli bozulur kesin de o yoğunluktaki bir kıl için gerek yok bence.


pass
(14.09.20)
ne epilasyonu abi baska bir seyi dert edin kendine.


cooperr
(14.09.20)
Linke tıklarken ne göreceğiz acaba dedim normal bir kol cıktı. Sal kendini hocam.


dre mithatoğlu
(15.09.20)
(4)

brüt çalışılan yerden sene ortasında ayrılınca borç mu oluyor devlete

edevlete girdim göremedim. nerde bu borç varsa
edevlete girdim göremedim. nerde bu borç varsa
ShadowOfMoon
(12.09.20)
öyle bir şey yok. ayrıca devlet için tüm ücretler brüttür.


ayaklibalik
(12.09.20)
Ayrılıp başka bir yere geçerseniz ve yeni şirket maaşınızı hesaplarken, başladığınız ayda kadarki kümülatif geliriniz sıfır gibi hesaplarsa sonrasınsa vergi borcu çıkabilir.


efx
(12.09.20)
brütten ayrılıp nete geçtim.o yüzden hesap yapmamıştır yeni şirket


ShadowOfMoon
(13.09.20)
Brüt ve net ile bir alakası yok, kaldı ki devlet zaten sizin brüt veya net aldığınızı bilmez veya ilgilenmez.

Ama velakin, sene içerisinde 2 veya daha fazla iş veren ile çalıştıysanız. Yani iş değiştirdiyseniz veya aynı anda birden fazla işte çalışıyorsanız. Yıl içerisinde bu işlerden edindiğiniz brüt kazanç en az ikisi için 2. vergi diliminden yüksek ise (2020 yılı için 49binTL sanırım.) Takip eden yılın mart ayına kadar gelir vergisi beyanında bulunmanız gerekir.

Sonuç olarak, ilk işinizden toplam brüt 49bin'den fazla kazandıysanız ve yeni başladığınız işten de yıl sonuna kadar brüt 49bin'den fazla kazanırsanız, ayrıca vergi ödemeniz gerekecektir. Siz net de alsanız hesap brüt üzerinden yapılır.

Yeni başladığınız işyeri @efx'in dediği gibi yıl içerisindeki mevcut kümülatif geliriniz ile beyan etmeye devam ederse sizin de yıl sonunda büyük ihtimalle vergi sorununuz kalmayacaktır. Ancak sınırı geçerseniz yine de beyanda bulunmanız gerekiyor.


cursor
(13.09.20)
(1)

note 9 pro unlock sonrası işlemler

Note 9 proda unlock yaptım. sonraki adımlar ne olmalı. root atma, trwp kurma? buralar pek güvenemiyorum eksik bilgi var gibi. linkler yok. her telefon için adımlar değişebiliiyor. brick olan çok var. temkinli olmam lazım. nihai amacım imeihttps://www.youtube.com/watch?v=pyKr5kpv-ig
Note 9 proda unlock yaptım. sonraki adımlar ne olmalı. root atma, trwp kurma?

buralar pek güvenemiyorum eksik bilgi var gibi. linkler yok. her telefon için adımlar değişebiliiyor. brick olan çok var. temkinli olmam lazım. nihai amacım imei

www.youtube.com
ShadowOfMoon
(12.09.20)
basarirsan bana yaz dostum. ben de yakin zamanda bir telefon getirmeyi dusunuyorum turkiye'ye. 2bin tl'lik telefona, 1500tl ekstra vermek istemiyorum..


(2)

android app yaptım arkadaşa ismimi nereye yazayım

arkadaş kendi adıyla koydu google play storea. kendi adı maili yazıyor. açıklama kısmı da çok dar. adımı yazabilir ama saçmamı olurben ayrı google play hesabı açsam 2mizin adı geçebilirmi?cv ye uygulamayı ekleyeceğim.uygulamada adım yazmazsa güvenilir olur mu?uygulama benim değil arkadaşa yardımcı o
arkadaş kendi adıyla koydu google play storea. kendi adı maili yazıyor. açıklama kısmı da çok dar. adımı yazabilir ama saçmamı olur
ben ayrı google play hesabı açsam 2mizin adı geçebilirmi?
cv ye uygulamayı ekleyeceğim.uygulamada adım yazmazsa güvenilir olur mu?
uygulama benim değil arkadaşa yardımcı olmak için yaptım.tamamen üstümem alamam
ShadowOfMoon
(12.09.20)
Uygulamaya bir tane easter egg koy. Uygulamanin bir yerinde ekranın bir kısmına şu kadar saniye içinde tiklaninca uygulama hakkında gibi bir ekran çıksın. Oraya istediğini yazarsın. Uygulamaya tanıtırken gösteritirsin bu hileyi.


biseysorcaktim
(13.09.20)
Ben biseyi anlamadim. Yazdigimiz uygulamaların hepsini kendimize yapmiyoruz ki. Tabii ki disariya da yapiyoruz. Ve baskalarina yaptigimizda adimizi yazmiyoruz ki. Github a veya bilgisayardaki, buluttaki projelerimde duruyor. Cv ne şu kisiye şu uygulamayi yaptim diyorsun, sorarsa acikliyorsun. Inanmazsa kod uzerinde gosterirsin sen yazmadin mi sonucta ne korkuyorsun yahu anlatir ispatlarsin her türlü :)

Google play e o atti dersin inanmayacaklar mi sonucta şizofren misin kafana gore marketten bir uygulama secip bakin onu ben yazdim diyecek kadar :D


ananiyimioguz
(13.09.20)
(14)

pandemi yalan diyenler var?

aslında korona yok bunlar uydurmaaslında maske işe yaramıyor gereksizaslında doğal bağışıklık olsun ne gerek var karantinayagibi çok şey görüyorum.insanların pandemi olmadığını düşünme sebebi ne olabilir.komplo teorilerine çok kaptırmaları mı kendilerini?
aslında korona yok bunlar uydurma
aslında maske işe yaramıyor gereksiz
aslında doğal bağışıklık olsun ne gerek var karantinaya

gibi çok şey görüyorum.insanların pandemi olmadığını düşünme sebebi ne olabilir.komplo teorilerine çok kaptırmaları mı kendilerini?
ShadowOfMoon
(12.09.20)
Gerizekalı olmaları.


bahoho
(12.09.20)
gerizekalı olmaları


basond
(12.09.20)
Gerizekalı olmaları.


hayaletimsi
(12.09.20)
Valla ben direkt geri zekali diye niteleyemem. Her seye supheci yaklasmak bence cok da garip degil. Yasadigimiz dunyada oldukca normal cunku gorundugu gibi olan cok az sey var.

Pandemiye inanmayabilirler saygi duyarim ancak esas sikinti neye inandiklari degil. Sikinti kendi bildiklerini, dusuncelerini direkt dogru ilan etmeleri. Bu noktada yasadiklari suphecilikle bir tezatlik olusuyor. Zaten 'benim bildigim kesin dogru, millet bilmiyor' diyen kisi hangi dusuncede olursa olsun tehlikelidir.


Bilgi kirliliği, çelişkili açıklamalar ve eylemler, gizlenen veriler, plansızlık, belirsizlik, keyfi olarak gelip giden yasaklar, medyadaki aşı ilaç haberleri. Daha devam edip bu başlıkları açabilirim. Gerek var mı?

Edit: Ben yalan demiyorum elbette, hastalığı atlatmış tanıdıklarım var. Ama insanların neden inanmadığını veya abartıldığını düşündüğünü gayet iyi anlıyorum.


the coon
(12.09.20)
Çember bu kadar daralırken ve günden güne sayılar artkarken pandemi olduğu gün gibi ortada. şüpheyle yaklaşmak enteresan..

iki kere iki dört yani..

gerizekalı olmaları + 1


foolrules
(12.09.20)
gerizekalı olmaları +2 -diğer 1'i benim muhabbet kuşu verdi, o da aynı fikirdeymiş-

bu inançsızlık sevdikleri biri hatalanıncaya kadar sürer ondan sonra zırlamaya başlarlar kimse kurallara dikkat etmiyor diye.


issiz karga
(12.09.20)
Gerçeği sadece senin bildiğin hissi bence çok tatmin edici. Grup içinde yalanın doğrusunu sadece sizin bildiğinizi düşünün. Öyle bir haz.
Bana sorarsanız ise; çok da geri zekalı görmüyorum.
Corona yok bunlar uydurma tezini hiç canlı kanlı görmedim. Bu biraz fantastik olmuş.
Maskenin ise yaradığını düşünmüyorum. Ama doktorların dediğini yapmayı uygun buluyorum.
Aslında karantina uygulamasının da ise yaradığını düşünmüyorum. Daha doğrusu zararının yararından fazla oldugunu düşünüyorum.


Koronanın varlığından ziyade önlemlerin işe yaramazlığına sarılıp aman sendecilik görüyorum. Mesela;
-Dışarıdan hava alan bir klima yasak fakat sirkülasyon sağlayan camlar açık ne farkı var diyor.
-Doktorlar korona olanların yanına tam techizat gidiyor, maske taktığı halde iş yerinden korona kapan adamı duyup ne anladım bu işten diyor.
-Toplu alanlarda tuvalet kullanımı serbest ama şampuan gibi temizlik maddelerinin kullandığı duşlar yasak deyip ne anladım bu işten diyor.
Bu tutarsız davranışlar umursamazlığa neden oluyor haliyle.

Ama bunu çin üretmiş, amariganin oyunu bunlar klasik komplo teorileri ve gerizekalılık unsuru. Tüm dünya ülkelerinin ekonomisini yerle bir etti, üretilmiş olsa üretene yılın malı ödülünü vermek lazım


Unde bach canim
(12.09.20)
Etrafımda totalde 4 kişi öldü, gerizekalılar


mirty
(12.09.20)
Ben konuyla ilgili dusuncelerimi daha once ekside yazmistim.

Garip olan tek sey bunun bir grip oldugunun unutulmasi. Evet cok kisa surede cok fazla kisiye bulasabiliyor ve cok agir seyrediyor lakin olduruculugu hala %20'yi gecebilmis degil.


Size absurd gelen herhangi bir sava inanabilmek icin organize ve kurumsal soylenen yalanlarin buyuklugunu bir kere fark etmek yeterli. Gerisi odaginizi nereye verdiginizle ilgili. Koronavirus salgini konusunda da sorulacak soru cok aslinda fakat sorumlu bir muhattap bulmak zaten zorken korku ve panik bazi seylerin konusulmasini hepten engelliyor.


dunal
(12.09.20)
"Hastalık yoktur, hasta vardır"
Corona virüslerini duymuştum. Rhinovirus gibi, influenza gibi bir virüs ailesi. İnfluenza da öldürücüdür, corona ailesi influenzaya göre hangi koşullarda ve ne kadar ölümcüldür bilmiyorum. Virüsler çok hızlı değişebilen varlıklar, genelde bulaşıcılığı artıyorsa öldürücülüğü azalır ve tam tersi. Şimdiki durumu da bilmiyoruz. Yani virüs kaç virüse evrildi, bunların şimdiki eğilimi ne belli değil.

Bütün medya beni bir şeye iknaya çalışıyorsa "lan acaba" sorusunu sormak ve şüphe duymak oldukça makuldur. Gelelim işin tedbir kısmına; yanılma ihtimalim benim ve sevdiklerimin hayatına mal olabileceğinden basının söyledikleri doğruymuş gibi hareket ediyorum. Ki kendim de zatürre geçmişi olan bir astım hastasıyım.
Yine de tm bunlar benim "anlatılanlar doğrudur" diye düşünmeme yol açmadığı gibi; en hafif tabirle bu hastalığın abartıldığını düşünmem de beni gerizekalı yapmaz.


r evolution
(12.09.20)
Okumadan herşeyı biliyor olmaları ve iki uyduruk internet yazısını " bilgi " zannetmeleri


photo85
(12.09.20)
(1)

araç kiralama nasıl oluyor

zipcar, mov, mobil yolcu gibi siteler var.araç alma yerlerine baktığımda evime uzak yerler.diyelim gidip aldım 1 saat kullandım.istediğim yere bırakabilirmiyim martı gibi.mesela içerenköyde oturuyorum yakında sabihada var.ta oraya gitmem lazım
zipcar, mov, mobil yolcu gibi siteler var.araç alma yerlerine baktığımda evime uzak yerler.diyelim gidip aldım 1 saat kullandım.istediğim yere bırakabilirmiyim martı gibi.
mesela içerenköyde oturuyorum yakında sabihada var.ta oraya gitmem lazım
ShadowOfMoon
(12.09.20)
Uygulamalarını indirirseniz (Tiktak ve Moov için konuşuyorum) tanımlı hizmet bölgeleri var. Haritada gösteriyor nerelere bırakabileceğiniz. Ek olarak isparklar ücretsiz. Direkt olarak gidip arabayı bir isparka bırakıp çıkabilirsiniz. Aynen dediğiniz gibi martıya benziyor o konularda. İstediğiniz kadar da kullanabiliyorsunuz. Ücretlendirme Tiktak için dakika başı Moov için de 15dk'lık aralıklarla. Belli bir saati aşınca da (5 saat gibi) fiyat daha fazla artmıyor o gün içinde, günlük ücret sınırı var yani.


bartman
(12.09.20)
(1)

yazılımcı ankara anlaşması

burda halihazırda çalışan yani türkiyede bir yazılımcı şirket kurmadan,potansiyel müşteri bulmadan ankaradan yararlanabiliyor mu
burda halihazırda çalışan yani türkiyede bir yazılımcı şirket kurmadan,potansiyel müşteri bulmadan ankaradan yararlanabiliyor mu
ShadowOfMoon
(02.09.20)
evet. tr'de şirket sahibi olmadan ve henüz müşteri bulmadan başvurabiliyorsunuz.


archmage mahmut
(02.09.20)
(3)

2. dünya savaşı midway pearl harbor

filme göre japonya durup dururken abd pearl harboru bombalıyor. gerçekmi bu olayabd japonyayı saf dışı etmese nazilerle dünyanın sonunu getirebilirlermiydi
filme göre japonya durup dururken abd pearl harboru bombalıyor. gerçekmi bu olay

abd japonyayı saf dışı etmese nazilerle dünyanın sonunu getirebilirlermiydi
ShadowOfMoon
(25.08.20)
Durup dururken degil. Abd, japonya arasinda zaten gerilim var. Pearl harbor'daki filolari da japonya'ya karsi kullanacak yani buyuk ihtimal. Japonya da diyor ki, adamlarin filolarini onlar limandayken bitireyim, hic bulasamasinlar bana. Boylece bombaliyorlar.

2. Sorun gecersiz bana gore. Cunku abd, japonya ve almanya'ya karsi savasiyor. Dunya yanarken niye sessiz kalsinlar, gittiler japonya'yi bitirdiler iste. Zaten almanya, japonlardan once teslim oldu.

Yani "ya saf disi edemeseydi?" diye de bir soru olmaz, gucleri yetti, ettiler iste.


ahm1
(25.08.20)
İlk olarak filmi sinemada izledim. İçi bomboş bir filmdi, bence tarih filmi değil. Görsel şölen filmi, uçaklar, aldığı manevralar falan güzel.

Onun haricinde getiremezlerdi. Almanlar kara gücü olmanın avantaj ve dezavantajlarını iki savaşta da yaşadılar. Avantaj: kısa süre içinde kendilerinden görece güçsüz tüm ülkeleri yutma. Dezavantaj: diğer bir kara gücü olan ve geniş topraklara sahip olan SSCB ve deniz ötesi ülkeler İngiltere ve ABD ile baş edememe. Almanya her iki büyük savaşta da Avrupa'nın içine sıkıştılar. Bir anda Afrika'da buldular kendilerini, İngiliz sömürgeleriyle kapıştılar. Okyanuslarda denizaltılarla ABD ile savaştılar. Karada sonsuz asker sayısı olan General Kış'ın ülkesi SSCB ile savaştılar. Görece güçsüz Mussolini İtalyası ne Arnavutluk da ne de Yunanistan'da ilerleyebildi. Almanlar gitti Balkanların içerisine kadar ilerledi. Hem asker hem de mühimmat bakımından çok zayiat verdi Almanlar. Dolayısıyla Almanya'ya karşı tüm dünya savaştı. Japonlar sadece Pasifik'de vardı. Çin, Hindistan, Avustralya ve diğer uzak komşusu ABD'ye sataşabilirdi sadece ki Çin'e girdi. ABD'de de Pearl Harbor'ı bombaladı. Zaten roma-berlin-tokyo axis'i kurulmasına rağmen Almanya tek başınaydı.

Pearl Harbor'ın bu kadar Holywood'da pazarlanmasının en büyük nedeni 11 eylüle kadar kendi ana kara be ülkelerine dışarıdan doğrudan gelen tek saldırı olmasıdır. Devamında da ABD savaşa girdi zaten.

Not: Nazi hayranı değilim. Bayern Münih hayranıyım. Kahrolsun Arap sermayedarların takımı PSG, yaşasın Rammstein.


Hallegadola
(25.08.20)
Dünyanın sonu, alternatif tarih hikayesi: the man in the high castle
www.imdb.com


archmage mahmut
(25.08.20)
(4)

pc faresi yüzünden işaret parmağı acıması yüzünden mouse önerisi

yazılımla uğraşıyorum.tekerlek çok kaydırıyorum faredeki. 1 haftadır işaret parmağı prolsimal falanks kısmında (alttaki linkteki fotoda yazıyor) yani yumruk yapılan yerin üstünde bir gariplik var. acıma değil aslında.ama zorlarsam daha da kötü olacak gibi.doktora tabi gideceğim de mouse olarak nasıl
yazılımla uğraşıyorum.tekerlek çok kaydırıyorum faredeki. 1 haftadır işaret parmağı prolsimal falanks kısmında (alttaki linkteki fotoda yazıyor) yani yumruk yapılan yerin üstünde bir gariplik var. acıma değil aslında.

ama zorlarsam daha da kötü olacak gibi.

doktora tabi gideceğim de mouse olarak nasıl bişi alayım ki teker işaret parmağına yük olmasın.laptop pad kullanamıyoeum ona mı alışayım. arada orta parmakla teker kullanıyorum işaret rahatlasın diye de. korkuyorum bayağı :(


lh3.googleusercontent.com
ShadowOfMoon
(25.08.20)
www.hepsiburada.com

Yandaki tekerliği orta tekerlek olarak kullanabilirsni muhtemelen, baş parmağını kullanmış olursun, baş barmak daha dayanıklı gibi.
Touchpade alışmak da fena olmayabilir ben laptop kullandığım dönemde mouse'dan daha rahat edebiliyordum neredeyse.


yazılımcıların derdi de bir başka oluyor ya, mouse tekerleği kullanırken parmak sakatlamak falan.

hidrolik direksiyonlu mouse lazım size.


logitech mx master serisi +1

ben ilk modeli kullanıyorum 4-5 senedir falan, kesinlikle tavsiye ederim. Eğer ayarlayabilirsem zaten 3. versiyona terfi ettireceğim kendimi :D


susamli cubuk
(25.08.20)
benim mouseda tekerlek yok, o kismi dokunmatik. cok da rahat bence. ben de grafik tasarimciyim yani cok kullandim hala kullaniyorum. logitech benimki de. oyle bir seye bakabilirsiniz isterseniz.

www.vatanbilgisayar.com


batlegolas
(25.08.20)
(5)

şehir dışı ziyareti sonrası 14 gün karantina mı evde

izmirde 20 gün kalıp istanbula uçakla geldim diyelim direk işe gidemezmiyim eğer ateşim yoksa
izmirde 20 gün kalıp istanbula uçakla geldim diyelim direk işe gidemezmiyim eğer ateşim yoksa
ShadowOfMoon
(17.08.20)
Gidilir , temasta olduğun kişilerde pozitif varsa gidilmez. uçakta çıktı diyelim pozitif biri zaten seni ararlar. 2 hafta karantinada kalman lazım diye


bnmzz
(17.08.20)
işin prosedürel tarafını mı soruyorsun ahlaki tarafını mı?

herkes ülke içi fıldır fıldır geziyor şu an. kimsenin umurunda değil, şirketler de salmış durumda. istersen tüm ülkeyi dolaş, ertesi gün gidersin işe.


sir gawain
(17.08.20)
Bizde koronanın popüler zamanları sürekli karantinaaa diye böğürüp sonradan memleket içinde fıldır fıldır gezen çok oldu. Kimse de gelmeyin filan demedi. Konusu bile geçmedi hatta. Şirketim toplamda 15000 civarı kişinin çalıştığı bir uluslararası şirketin 200 kişilik Türkiye ofisi. Gayet kurumsal.


trixi
(17.08.20)
iş yerine kalmış.
bizim iş yerinde millet memleketine gitti geldi aynen devam. Başka bir yerdeki arkadaşa "işyerine gelme, 14 gün uzaktan çalış" demişler.


late viper
(17.08.20)
Bizde izinden gelenlere bir hafta evden çalışın demişler. Normalde iki hafta dönüşümlü çalışılıyor.


inheritance
(17.08.20)
(5)

izmirde napılır

istanbuldan karantidan kaçıp buraya geldim yıllık izinde.şimdi uzaktan çalışıyorum ve uzattıkça uzatıyorum istanbula o kaosa geri dönmemek için.5-6ya kadar kafelerde çalışıyorum laptopla.alsancakta starbucks tarzı yerlerde.önerileriniz varmı kafeler olarak mesela?sonrasında 2-3 arkadaşım var.hangisi
istanbuldan karantidan kaçıp buraya geldim yıllık izinde.şimdi uzaktan çalışıyorum ve uzattıkça uzatıyorum istanbula o kaosa geri dönmemek için.
5-6ya kadar kafelerde çalışıyorum laptopla.alsancakta starbucks tarzı yerlerde.

önerileriniz varmı kafeler olarak mesela?

sonrasında 2-3 arkadaşım var.hangisi müsaitse onla görüşüyorum da bu da canımı sıkmaya başladı.onlara muhtaç gibi hissetmeye başladım. onlar olmayınca bir yere gidemiyorum sadece karaca sinemaya gitmek gibi şeyler yapıyorum.

kafeye oturup kafe sahibiyle saatlerce samimiyet kurma gibi şeyler de yapıyorum.istanbulda pek yapmadığım şeyler.

hem mesaide çalışılacak kafe hem mesai sonrası yapılacak aktivite önerisi bekliyorum
ShadowOfMoon
(14.08.20)
bi vapura atlayıp karşıyakaya geçersen tam senlik bir kafe önerebilirim. bütüngün oturur çalışırsın bir yandan da gelen kafe sakinleriyle hoş muhabbet edip oyunlar oynayıp goygoy yapabilirisin. akşam mesai sonrası birileri illaki seni bostanlıya bira içmeye vs çağırır takılırsınız. çok kısa sürede onlarca kişiyle kaynaşabilirsin. ilgilenirsen yeşillendirebilirsin.


erty_ksk
(14.08.20)
olur geçerim internet ve elektrik varsa. öğle ara vaktimi kullanırım


ShadowOfMoon
(14.08.20)
karşıyaka philia cafe veya pan kitabevi cafe önerebileceğim yerler şayet bilmiyorsanız.


Phoebe
(14.08.20)
Çalışmak için alsancak kabuk kitabevi, karşıyaka kafe bengisu, philia olabilir.

Mesai sonrası yapılabilecek çok bir şey yok aslında, izmiri bilmiyorsan gezilecek belli başlı yerlere gidip görebilirsin en fazla.


aquarium
(14.08.20)
hoşgeldiniz.

çalışmalık yer olarak;

alsancak'ta doğa kafe, yakın kitabevi, kabuk kitapevi'ni önerebilirim. hepsi de sakin ve çalışmaya uygun yerler. yine hepsinin hem açık hem de kapalı alanı mevcut.

mesai sonrası aktivite olarak;

aracınız varsa;

- karaburun'da dolungaz, iskele, incirli koy, boyabağ gibi koylara deniz için gidebilirsiniz. bir çok pansiyon ve kamp alanı var, isterseniz haftasonu için kalabilirsiniz de eğer imkanınız varsa. yine karaburun'da nergis kafe benim çok sevdiğim yerlerden. hem çalışma hem de serin havada keyifli vakit geçirmek için birebir. fiyatları da uygundur.

ayrıca karaburun'da tüplü dalış eğitimi veren yerler de var, ilginiz varsa en azından bir deneme dalışı yapmanızı tavsiye ederim.

- şirince'de nesin matematik köyü diye bir yer var; nesin vakfı tarafından kurulan muazzam bir yer. orada bazen kursiyer dışındaki misafirlere de konaklama şansı veriliyor eğer müsaitse. bir arayıp öncesinde sorabilirsiniz. bence insanın 2-3 gün kafa dinlemesi için daha güzel bir yer bulunmaz. günübirlik de gidip gelebilirsiniz elbette ama biraz mesafe uzak, ona göre kendinizi ayarların. şirince'yi ben pek sevmem ama seviyorsanız oraya da gidebilirsiniz.

- eski foça'yı da görmediyseniz görmenizi tavsiye ederim. çok fazla aktivitesi yok ama rakı balık yapabilir bir günü geçirebilirsiniz.

yukarıda saydıklarım şehre görece uzak yerler. aşağıdakiler ise şehir merkezi için önerilerim;

- kemeraltı'na girip aynı istanbul'da tahtakale sirkeci'de gezer gibi gezebilirsinizç her köşesi ayrı bir tarihle doludur. gastronomik anlamda bence şahane bir yer bu arada. çok güzel hanları var. bunlardan biri de abacıoğlu han , benim çok sevdiğim ve aslında çok da bilinmesini istemediğim bir yer. hanın içinde çeşitli mekanlar var ama hepsi güzel ve keyifli. her taraf taş olduğu için de oldukça serin. çalışmak için de müsait bir yer.

- karşıyaka bostanlı sahili de haftasonları çok kalabalık olsa da haftaiçi akşamları çok keyifli oluyor. biranızı/kahvenizi sandalyenizi alıp keyifle vakit geçirebilirsiniz. kordon'u maalesef artık önermiyorum. haddinden fazla kalabalık ve bence artık bir miktar tekinsiz bir yer.

- bisiklet sürmeyi seviyorsanız izmir bu anlamda çok iyi imkanlara sahip. inciraltı kent ormanı'ndan başlayıp sasalı doğal yaşam parkı'na kadar neredeyse kesintisiz ve büyük kısmı sahilden ilerleyen bisiklet yolu mevcut. bisikletiniz yoksa bisim'den kiralayıp gayet keyifli vakit geçirebilirsiniz.

bunlar şimdilik aklıma gelenler, yine sormak istediğiniz şeyler olursa yazmaktan çekinmeyin.


dahili meddah
(14.08.20)
(5)

sırt çantasını uçuşta kabine koyamıyormuyuz

oturduğumuz yerin üstüne?thyde.içinde laptop da olursa mecbur bagaja mı vereceğiz?ben online checkin yaptım bagajsız.tekrar mı yapmalıyım eğer almıyorlarsa
oturduğumuz yerin üstüne?thyde.
içinde laptop da olursa mecbur bagaja mı vereceğiz?
ben online checkin yaptım bagajsız.tekrar mı yapmalıyım eğer almıyorlarsa
ShadowOfMoon
(28.07.20)
yanınıza alabilirsiniz, üst kabin bagajını da kullanabilirsiniz. içinde sıvı, kesici delici alet vs olmadığı sürece ve izin verilen ağırlık ve ölçü limiti aşılmadığı sürece problem yok.

size tavsiyem bilet aldığınız firmanın internet sitesi üzerinden kabin bagajı kurallarına göz atmanız.


reanarchy
(28.07.20)
evet laptop varsa kabine alıyor, laptop yoksa almıyor.
en azından sabihada 2 defa böyle oldu.


aynenbencede
(28.07.20)
daha önce çok soruldu burada, yanınıza 4kg'yi aşmayacak çanta(laptop, kişisel eşya ıvır zıvır) alabiliyorsunuz.

(git: 1434520)
(git: 1435594)
(git: 1435005) (aynenbencede'nin dediğine benzer bir hikaye içeriyor)
(git: 1434248)

www.turkishairlines.com


aziz dostum jack
(28.07.20)
kabin derken oturduğumuz yer değilmi?laptop yoksa niye almasın oraya anlamadım.laptop yokkende koydum oraya

şu ana kadar hiç ağırlık ölçmediler yanıma aldığım.sakata gelirmiyim?laptop zaten 3kg yapıyor.aşarsa ne olur vakit yetermi bagaja vermeye


ShadowOfMoon
(28.07.20)
4 hafta önce Sabiha dan yurtdisina cikarken deli kadinin teki (sözde güvenlik) pasaport kontrolünden önce tutturdu sirtcantanizi yaniniza alamazsiniz diye. Cantamda bom bos ve incecik. Pasaport kotrolünden sonra atilacagini söyledi ve ucak firmasinin bagajina teslim etmemi tembihledi. O kadar sinirlendim ki, kadinlarin cantalarindan bile daha az kütlesi olan cantaya sorun cikardilar diye. Bende sorumumlulugu aldigimi ve gerekirse cantami cöpe atacagimi söyleyip gectim kontrolü. Kontroldeki güvenlikciler sagolsunlar hic bir sey demediler, hatta yarim litrelik suyumu bile yanima almama izin verdiler.

O kadin orda neciydi bende anlamadim.


VIPCH
(28.07.20)
(1)

2016da pilot ufo görmüştü

sonra noldu hasıraltımı ettiler?ondan sonra büyük olay oldumu böyle?
sonra noldu hasıraltımı ettiler?ondan sonra büyük olay oldumu böyle?
ShadowOfMoon
(18.07.20)
gerçek değil bu tür olaylar. zaten buraya kadar geliyorsa görünmeden de gözlemleyebilir muhtemelen. eğer görünmek istiyorsa da bir pilota görünüp geri kaçmazdı herhalde. dayanaksız safsatalar ya da göz yanılgıları. hikayeler heyecanlı diye millet çok ilgi gösteriyor hepsi bu.


bohr atom modeli
(18.07.20)
(2)

kanadada ırkçılık nasıl

abd 1900lerde yoğun bir ırkçılığa sahipti.bir kaç eyalet hariç her yerde 2.sınıf olarak davranılıyordu.kanadada meksikada da siyahiler vardı o yıllarda. oralarda durum neydi o yıllarda ve şu an daha mı farklı.ingilterede mesela aynı sanırım
abd 1900lerde yoğun bir ırkçılığa sahipti.bir kaç eyalet hariç her yerde 2.sınıf olarak davranılıyordu.kanadada meksikada da siyahiler vardı o yıllarda. oralarda durum neydi o yıllarda ve şu an daha mı farklı.
ingilterede mesela aynı sanırım
ShadowOfMoon
(15.07.20)
İngiltere doğumlu, vatandaşlığı olan Kıbrıslı bir arkadaşım var. Ne sürünüyorsun lan burada gidip orada paşa paşa yaşasana dedim. Çok sıkıştırıyorlar, rahat bırakmıyorlar demişti. Tabii bu genellenebilir bir durum olmasa gerek.


Başkalaşım
(15.07.20)
Amerika'dan daha iyi durumda tabi ama hala sikintilar var. Daha 20 yil once polislerin yerlileri (first nations diye geciyor, kolonilerden once burada olan insanlar) -40 derecede arabayla kasabanin disina goturup birakma hikayeleri filan var: thisiscriminal.com

Polis her yerde polis iste.

Kanada'nin gecmisinde tabi ki bir cok irkci olaylar mevcut ama amerika'dan biraz daha hizli gelistigi soylenebilir. (bkz: the underground railroad)
diye bir sey var mesela, koleler ya koleligin yasaklandigi eyaletlere ya da kanada'ya kaciyorlardi bu network ile.

Ote yandan 8 yil Toronto civarinda yasadiktan sonra bize istanbul'u kozmopolit diye yutturmalarina cok guluyorum. Nereye kozmopolit lan?


fortisvita
(15.07.20)
(3)

sanat akımları nasıl yayıldı eskiden

mesela antikyunan romada herkes aynı tip heykel yapıyo mermer.yuvarlak üstüne insan heykeli var.1700lerde çeşitli akımlar geliyo sonra yine farklı ülkelerdeki insanlar mesela antik roma sanatına geri dönüyo.haberleşiyolar mı bir şekilde nasıl oluyo
mesela antikyunan romada herkes aynı tip heykel yapıyo mermer.yuvarlak üstüne insan heykeli var.
1700lerde çeşitli akımlar geliyo sonra yine farklı ülkelerdeki insanlar mesela antik roma sanatına geri dönüyo.haberleşiyolar mı bir şekilde nasıl oluyo
ShadowOfMoon
(11.07.20)
Antik yunan heykellerine ilgili ise. afrodisias Gidip görmeni tavsiye ederim. Aydın- karacasu


paudi
(11.07.20)
antik yunan için şöyle oldu:

MÖ 750'lerden itibaren karanlık çağlardan çıkmaya başladılar. Doğu ile ticarete başladılar. Bunun etkisi ilk olarak çömlekçilikte görüldü. Çömlekler üzerine doğuluların hoşlanacağı ya da yunan düşüncesindeki oriental bakış açısına uygun resimler çizmeye başladılar. (Googla “Orientalizan pottery” yazarak görselleri inceleyebilirsiniz.) Demek ki ilk olarak, bugün bizim batıya özendiğimiz gibi onlar da doğuya özendiler ve bu etki kendisini çömlekçilik snatında gösterdi.

Bu etkinin kendini gösterdiği ikinci alan heykelcilik oldu. Bu dönemlerde Mısırdan devasa heykel yapmayı öğrendiler. Heykeller başlangıçta son derece basitti, baston yutmuş gibi duran kasıntı heykeller yapabiliyorlardı. (googla "arkaik heykel" yazarak görsellee bakabilirsiniz.).

Yunan kültürünün "ben daha iyisini yapabilirim" inancı nedeniyle bundan sonra her alanda hızlı bir gelişme var. Bu gelişmenin heykeldeki karşılığı "hareket arayışı". yani kazık yutmuş heykelden hareket halindeki heykele geçiş için arayışlar. Büyük heykeller yapmaya yunanlılardan 1000 sene önce başlayan mısırlılar hala aynı tarz hareketsiz heykeller yapadursun, yunanlılar MÖ 450'lere gelindiğinde hemen her türlü hareket ve duyguyu taşa yansıtabilmeye başlamışlardı. (googla "Discobolus")

Bundan sonraki sanatsal akımın adı "idealizm"dir. Çünkü yine yunan düşüncesine göre olimpos tanrıları evrendeki kaosa son vererek başa geçmişlerdir. O yuzden insanın da araması gereken "düzen"dir. Mimaride "dor düzeni" "korint düzeni" "ion düzeni" gibi stillerin düzen adıyla anılması bu yüzdendir. İşte böylesi bir anlayış içinde heykeller de idealize edilerek yapılırdı. İdealize heykellerde kusur bulunmaz, olduğu gibi değil, olması gerektiği gibi yapılırdı.

İdealizm anlayışı kabaca Hadriana (MS 2. Yy’a) kadar sürdü. Hadrian heykelinin aslına uygun biçimde tasvirini yaptıran ilk roma imparatordudur. Ondan sonra başlayan akım ise realizm olarak anılır. Artık güzelliğine çirkinliğine bakılmaksızın herkes olduğu gibi tasvir edilmeye başlanmıştır.

Özetle, toplumları etkileyen önemli olaylar ve kişiler sanatsal akımlara yön verir.


halanne
(11.07.20)
Savaşlar, ganimetler, ticaret. Şimdiki kadar olmasa da dünya globaldi yine kısmen.


antihero
(11.07.20)
(5)

maaşın bikısmını dövize yatırim diyorum artık

şu an altın dışında tl harici birikimim yok. altın da 10bin lirayı geçmez.hep türk lirası faize koyuyorum parayı %10 civarı faiz geliyo ve mutlu oluyorum o %10la.uzun zaman harcamam zor o yüzden dövize yatirim diyorum hem yurtdışına gidersem de kullanırımsterlin veya euro düşündüm.enpara ve kuveyt o
şu an altın dışında tl harici birikimim yok. altın da 10bin lirayı geçmez.
hep türk lirası faize koyuyorum parayı %10 civarı faiz geliyo ve mutlu oluyorum o %10la.
uzun zaman harcamam zor o yüzden dövize yatirim diyorum hem yurtdışına gidersem de kullanırım

sterlin veya euro düşündüm.enpara ve kuveyt olurmu mesela?onları faize koysam değermi çok az getirir faiz.

türk lirasında beklese %10 faizden daha çok getirir değilmi uzun vadede
ShadowOfMoon
(07.07.20)
Döviz almak artık mantıksız %1ini kesiyorlar aldigin dövizin


ir mania
(07.07.20)
Türk parasında beklemesi parayı çöpe atman ile birebir.. Altın da alsan döviz de %1 gidecek. 25 bin tl lik altın aldım geçen 250 liramı Cupsss diye yedi ama uzunn vadede yine de TL'den gelecek faizden fazla getirir bence.


denizmaniaherif
(07.07.20)
yatırım fonu al 1 haftada nerdeyse getiriyor o yüzde 10 unu


rentts
(07.07.20)
kuyumcudan gram altın al? fiziksel alırsan vergi yok.


yatırım fonu önerileri varmı


ShadowOfMoon
(07.07.20)
(2)

ankara anlaşması için aracı firmaya para vermek işe yararmı

500 600 euro verenler var. değer mi kesin garanti ediyorlarmı
500 600 euro verenler var. değer mi kesin garanti ediyorlarmı
ShadowOfMoon
(06.07.20)
kendin basvur. kimse yaptigin isi senden daha iyi anlatamaz/plan yapamaz. copy paste bi plan verecekler eline.

hic biseyin garantisi yok


Başvuru dosyasını aracı firmaya hazırlatıp kabul alan ve giden bir tanıdığım var ama o 1000 pound ödemiş.

Başka bir arkadaşımız da danışmanlık yapıyor ve çok fazla kişiye kabul almışlar.

Ben kontrol manyağı olarak başkasına güvenmez, her şeyi kendim yapmak isterdim, o ayrı.


kobuzchu kiz
(06.07.20)
(8)

evde altın dolar tutmak güvenlimi

depremi var hırsızı var.bankaya yatırınca da %1 civarı vergi var.napmak lazım illa hissemi alalım :D
depremi var hırsızı var.
bankaya yatırınca da %1 civarı vergi var.
napmak lazım illa hissemi alalım :D
ShadowOfMoon
(02.07.20)
önceden alınmış dövizin vergisi yok. yeni olarak tl'den yada başka bir para biriminden döviz alırken vergi var. fiziki altını kiralık kasaya koyabilirsin.


silah taciri
(02.07.20)
www.eksiduyuru.com
şuradaki cevabım geçerli


rentts
(02.07.20)
bankadan kasa kiralayın. küçük kasalar yıllık 200 tl civarı.


Tantuni +1. Belki 200 tl den biraz daha pahalı ama fiziki altın için kiralık banka kasası en iyisi bence. Döviz, saklayacaginiz yere çok güveniyorsanız riskli de olsa evde saklanabilir belki ama altın için durum farklı. Dedektör vs ile giren hırsız 5 dakikada patlatır zulanizi.


ratso rizzo
(02.07.20)
Evde altin saklamak deprem/hirsiz olayi yasanmasa bile sikinti. Uzun sureli bi yere gidince bir sey olacak dusuncesi insani rahatsiz eder. Isi borsa olmayanlarin disinda altin yatirimina kiyasla borsadan parasini artiran istisna sayilacak kadar azdir bence. Kiralik kasa mantikli.


Kirmizibavul
(02.07.20)
bankaya dolar yatırınca vergi yok.

bence bir kısım evde, bir kısım bankada tutulabilir.


effa
(02.07.20)
dedektörlen girip götürüyorlar.


beretta beretta
(02.07.20)
gittgidiyordan altın alırsam vergi koyulmuş halimi o fiyat yani mesela çeyrek altın


ShadowOfMoon
(03.07.20)
(3)

hashas ezmesi niye kalorisi az

fıstık ezmesi gibi tatlı.fıstığın kendisi zaten kalorili aldığım haşhaş ezmesinde ise 100 gr için 100 kalori yazmış.fıstık ezmesi gibi tadı var.kaşık kaşık yesem de az kalori.yanlış mı yazıyolar yoksa?araştırdığımda tohum hali de az kalorili olduğunu gördüm.ondan mı yoksa?
fıstık ezmesi gibi tatlı.fıstığın kendisi zaten kalorili
aldığım haşhaş ezmesinde ise 100 gr için 100 kalori yazmış.fıstık ezmesi gibi tadı var.kaşık kaşık yesem de az kalori.
yanlış mı yazıyolar yoksa?araştırdığımda tohum hali de az kalorili olduğunu gördüm.ondan mı yoksa?
ShadowOfMoon
(27.06.20)
Onun en az 400-500 kalorisi vardır, ya sende bi yanlışlık var ya da yediğin haşhaş ezmesi değil.


angelus
(27.06.20)
Fıstık ezmesinde şekeri dayıyorlar fakat haşhaş ezmesinin 100 gramı da 100 kalori değil, daha yüksektir.


antihero
(27.06.20)
internette haşhaş ezmesinin 100 gramı 325 kaloridir yazıyor


nundu
(27.06.20)
(3)

teketek hakkında ne düşünüyorsunuz

işle birlikte bikaç gündür arkada açıp dinliyorum ilber celal şengör olan programları genelde.https://www.milligazete.com.tr/haber/4852563/altaylinin-teke-tek-programinda-kavga-halki-boyle-kandiriyorsunuzhala devam ediyormuş kaç yıl oldu çok şaşırdımbenim seyrettiğim celal şengörün katıldığı program
işle birlikte bikaç gündür arkada açıp dinliyorum ilber celal şengör olan programları genelde.
www.milligazete.com.tr
hala devam ediyormuş kaç yıl oldu çok şaşırdım

benim seyrettiğim celal şengörün katıldığı programlar bayağı bilgi verici.koskoca profesörler bilgililer ama fatih altaylıyla araları iyi. bu adam nasıl böyle olabildi

ne düşünüyosunuz bu program hakkında ve fatih altaylı hakkında
ShadowOfMoon
(25.06.20)
bilim washing

ekolojide greenwashing diye bir kavram var, yeşil yıkama/yeşil badana, örneğin shell petrol firması yaptığı petrol sızıntısını doğadan temizleme maaliyeti yüksek diye bunun sorumluluğunu alıp masrafını üstlenmek yerine çok daha az masrafla bir ağaç dikme kampanyası düzenleyip bunu da reklamlarla, pr ile köpürtüyor, kendisine çevreci bir imaj yaratıyor

bir çok şirketin verdikleri zararı örtmek için kullandığı yöntem, işte bu neyse habertürk, fatih altaylı, teketek programı da odur, bilim washing

bunun yanında her şeyi biz biliriz şeklindeki içeriği de sorunlu, her şeyi hep aynı insanlar biliyor


freebird5406_2
(25.06.20)
"Alo Fatih" olayında, söz konusu Fatih kendisi olmasa bile itibarı bir miktar zedelendi. Ben kendisini ne severim, ne sevmem ama illa sevip sevmemekten birini seçecek olsam seviyorum derim. Bence iyi bir gazeteci. Bazı şeylere çok dokunmasa da özellikle son dönemdeki çıkışlarını yerinde buluyorum. Depremde GSM operatörlerine giydirmesi çok fazla insanın yapamayacağı bir şey. Kendisi muhalif olmadığı için biraz sevilmiyor sanırım. Muhalif olmayan tayfadan dinlenebilecek nadir kişilerden bence. Çünkü bu tayfanın büyük bölümü aşırı yalaka.


himmet dayi
(25.06.20)
fatih altaylı, murat bardakçı gibi kişiler istanbul'un köklülerindendir ve çevreleri de geniştir. fransız okulundan mezundurlar, o okulun mezunları hep okumuş adam olmuşlardır. ayrıca gazetecilik mesleği ile birlikte de pek çok önemli isimle yakın ilişki kurmaları daha da kolaylaşıyor.

fatih altaylı fransa'yı da avucunun içi gibi bilir. severim kendisini. sapına kadar muhaliftir, ama particilik yapmaz. particilik yapmadığı için de hiçbir parti seçmeni kendisini muhalif diye sahiplenmez. ama doğruya doğru der, yanlışa yanlış der. vatansever olduğundan şüphem yok. vatansever olmasaydı zaten gider fransa'da bir gazete kurardı, ama habertürk'ün kurucularından diye biliyorum. ilk zamanlar habertürk çok kaliteliydi, artık bozdu.

ama programlarında bilgili kişileri konuk eder ve olayları her yönüyle konuşmaya gayret eder; tartışma programlarında her gün görünen, bağırp çağırmaktan başka bir şey yapmayan zıpçıktıları değil. türkiye'deki en iyi birkaç programdan biri teke tek'tir, yıllardır. oturma düzeni bile kendine hastır programın, herkes böyle oturtmaz konuklarını.


(2)

hangi kalori hesabı doğru?

önce bilgileri verim 31 e 173 cm 64 kgburaya göre hiç egzersi yapmıyorsam 1894 çıktıhttps://www.calculator.net/calorie-calculator.html?ctype=metric&cage=31&csex=m&cheightfeet=5&cheightinch=10&cpound=165&cheightmeter=174&ckg=64&cactivity=1.2&cmop=0&coutunit=c&cformula=m&cfatpct=20&printit=0&x=96&y=23
önce bilgileri verim 31 e 173 cm 64 kg

buraya göre hiç egzersi yapmıyorsam 1894 çıktı
www.calculator.net


buraya gör 1950
www.mayoclinic.org
başka yerlerde 1500 ve 2250 çıkıyor. hangisi doğru.

spor yapmıyo işaretledim.karşılaştırmak için. aslında her gün en az 65 dakika yapıyorum 20 -30 dakika dambıllarla , kalanı ise kardiyo gibi. ordan da 200 300 kalori arttırırım diye düşünüyorum?

diyelim 2200 kalori almam gerekiyor.ben bayağıdır 1500 1600 civarı alıyorum.bunun ne gibi zararı olmuştur 1 ayda?
haftalık 0.5 kg versem fena olmaz ama şart da değil

diğer sorumsa 65 dakika fitness için
darebee.com

burası 600 kalori demiş. 600 kalori harcıyormuyumdur gerçekten?mesela 300 jumgping jacks 50 şınav 20 biceps gibi
ShadowOfMoon
(15.06.20)
zararı olduysa şayet sadece yağlardan değil vücudundaki kaslardan da hacim kaybetmişdindir. ama 1 ay çok uzun bir süre değil. sorun olmaz.

bu ölçümleri ve tartıyı çok önemseme. aynadan kendine baktığında nasıl değişim gördüğün önemli. ben kalori hesabı ve tartıyı bıraktığımdan beri çok daha hızlı ilerliyorum. tavsiye ederim.


ada meltemi
(15.06.20)
ben bu hesaba başladığımdan beri kilo verdim.öbür türlü 3000 kalorilik bile yiyebiliyordum.1500 ile 2500 arasında bayağı fark var.hangisi doğru anlayabilsem keşke

var mı bilgisi olan


ShadowOfMoon
(16.06.20)
(2)

ev için twister alınır mı fitness için?

https://www.hepsiburada.com/cosfer-csf-1434-p-twister-disc-pembe-p-HBV00000DWUBW?magaza=CosferShop&wt_gl=cpc.6810.shop.nelk.spor-ssc&gclid=CjwKCAjw8pH3BRAXEiwA1pvMsRuJKge7mdTKId6pypS6aNYFZ4rBC9dDMhhjvek3oPAxpzxSC4iuvRoCU7gQAvD_BwEbunun gibi?workout sonrasında hazır kan dolaşımı hızlıyken yanları da
www.hepsiburada.com
bunun gibi?workout sonrasında hazır kan dolaşımı hızlıyken yanları da çalıştırim diye?
ShadowOfMoon
(13.06.20)
Çöp,alınmaz


shredd
(13.06.20)
Bu tarz ne alınabilir


ShadowOfMoon
(13.06.20)
(6)

bu anakartla hangi ekran kartı olmalı

dota 2 oynayabileyimga-g31m-es2lbiliyorum eski bayağıhttps://www.pc-specs.com/mobo/GigaByte/Gigabyte_GA-G31M-ES2L/648/Compatible_GPUsOburdaki ekran kartları da eskiminimum özellikleri burda belirtmişhttps://store.steampowered.com/app/570/Dota_2/benim anakarta takılabilirmi bu ekran kartları? işlemci
dota 2 oynayabileyim
ga-g31m-es2l
biliyorum eski bayağı
www.pc-specs.com

burdaki ekran kartları da eski

minimum özellikleri burda belirtmiş
store.steampowered.com

benim anakarta takılabilirmi bu ekran kartları? işlemcimse intelcore 2 quad 8200. kaldırır mı ekran kartını?
en düşük modda da olsa oynayim istiyorum :(
ShadowOfMoon
(12.06.20)
pcpartpicker.com

bu sayfadan en sağda edit this part list'e tıkla ve sonra video card ekleye tıkla. açılan listede senin anakart ile uyumlu ekran katları çıkacak. ama rtx2080 dahil hepsini destekiyor görünüyor...


malheiros
(12.06.20)
Sağdan soldan liste falan bakınmana gerek yok. Pci-e 16 anakart. Artık agp ekran kartı kalmadı. İstediğin ekran kartını al sıkıntı olmaz. İşlemcin eski ama 4 çekirdek. Dota oynarsın elbet.


denizgonen
(13.06.20)
işlemci kaldırır mı onla ilgili bilgi bulamıyorum.ben bu pcyi aldığımda asus monster kartları yoktu şimdi var.uyar mı?

sıfır alsam olur mu şunlardan biri mesela www.hepsiburada.com


ShadowOfMoon
(13.06.20)
Olur. Fakat onlar oyun kartı falan değil. Google'a almak istediğin kartın modeli+dota fps yaz. Youtube'da videoları bile vardır genel bir izlenim edinirsin performansı hakkında.


denizgonen
(13.06.20)
yazayım da işlemci ve anakarta uyup uymadığını anlamam gerekecek.Pci-e 16 dota fps mi yazim


ShadowOfMoon
(13.06.20)
Canım kardeşim sana ne demişiz anakart pci-e 16. Artık agp ekran kartı da yok. BÜTÜN EKRAN KARTLARI OLUYOR. Bunun nesinde anlaşamadık anlamıyorum ki. İşlemci eski ama 4 çekirdek demişiz. Hala ne anakart uyumu arıyorsun? Attığın linkte en düşük özellik olarak çift çekirdek intel işlemci demişler e sende 4 çekirdek var.

Hayır bir de ekran kartlarını fiyatına göre sırala yapıp atmışsın. Orada 50 tane model var gt bilmem kaç. Model+fps.

Neden bu kadar sıkıntı yaptın anlamıyorum.


denizgonen
(13.06.20)
(3)

karnımda kat kat oluyo deri

11 saat oturduğum için iş başında dik duramıyorum çok.unutuyorum dik durmayı.o yüzden mesela şu an karnımda üstüsteşöyle bişi benim karınhttps://img.huffingtonpost.com/asset/5b9cb41c2000003100fdadfd.jpeg?ops=scalefit_720_noupscaleayakta dümdüz karnım. oturunca kat kat oluyo.yağ var evet ama üstüste
11 saat oturduğum için iş başında dik duramıyorum çok.unutuyorum dik durmayı.o yüzden mesela şu an karnımda üstüste

şöyle bişi benim karın
img.huffingtonpost.com

ayakta dümdüz karnım. oturunca kat kat oluyo.yağ var evet ama üstüste gelmesinin sorunu alışkanlık gibi.normalde otobüste oturunca da aynı oturuyorum.

çözümü varmıdır.yağlar gitmiyo gitse de kat kat olmayacak şekilde bırakırmı karnı bilmiyorum.

bu üstüste gelmesi sonucu hafif bi iz de kalıyor
ShadowOfMoon
(08.06.20)
spor yapman lazım


fragile lady
(08.06.20)
Bunlar işte hep dayatılan güzellik ıvır zıvırları. Ayaktayken dümdüz diyorsan, sen normalsin.


conta
(08.06.20)
algı malgı yok. kırmızı iz oluyor oturunca çok. o izden kurtulmak istiyorum


ShadowOfMoon
(08.06.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.