Giriş
(4)

Meme Kanseri için Tedavi Yolu İzleme

Edirne'de yaşayan 60 yaşındaki anneme geçen hafta meme kanseri teşhisi kondu. Şimdi kafamızda şöyle sorular var. İstanbul'da daha iyi tedavi görür diye düşünüyorum ama burada hiç yakınımız yok ve ben de her ay 2-3 kez iş için şehir dışına çıkıyorum. Sanırım kemoterapi alırsa kendisiyle sürekli ilgil
Edirne'de yaşayan 60 yaşındaki anneme geçen hafta meme kanseri teşhisi kondu. Şimdi kafamızda şöyle sorular var.

İstanbul'da daha iyi tedavi görür diye düşünüyorum ama burada hiç yakınımız yok ve ben de her ay 2-3 kez iş için şehir dışına çıkıyorum. Sanırım kemoterapi alırsa kendisiyle sürekli ilgilenecek birine ihtiyaç duyacak. Peki tedavi şeklini buradaki bir hastaneyle kararlaştırıp Edirne'de uygulatmamız mümkün müdür?

Veya özel hastanede tedavi alırsa hastaneye yatırıp sürekli olarak ilgilenirler mi? Gerçi özel hastaneye maddi olarak gücümüz yeter mi bilmiyorum. Annem emekli sandığına bağlı. Yaklaşık ne kadar bir meblağa ihtiyacımız olur bilgisi olan var mıdır?

Alternatif veya tamamlayıcı tıbba başvurup olumlu sonuç alan var mı merak ediyorum. Mecbur kalmadıkça ilaçlardan uzak duran bir aileyiz ve zaten astımı ve alerjileri olan annemin kemoterapi sürecinde yaşayabilecekleri sorunlar gözümüzü korkutuyor.

Raporlarını İstanbul'da bir onkoloğa gösterip öneri almak istiyorum. Önerdiğiniz bir onkolog veya hastane var mıdır?
Psychender
(05.09.17)
Öncelikle geçmiş olsun. Meme kanserinde tanı genelde erken evrede konuyor, metastazdan da bahsetmemişsiniz. Tanı biyopsiyle konmuştur. Primer kitlenin boyutuna göre ameliyatla meme alınır sonrasında kemoterapi verilir ya da önden biraz kemoterapi verilip sonra ameliyat ve ardından kemoterapiye devam edilir. Sizin durumda onkolog önemli ancak cerrah da onun kadar önemli. Trakya ünv. onkoloji bölümü çok da kötü değil. Kemoterapi döneminde istanbula gitmek onu çok yorabilir. İçiniz rahat etsin diye başka onkologlardan görüş alsanız bile tedaviyi kendi ilinizde görün. Nötropeni gibi durumlarla karşılaşacaksınız, bu durumda yolculuk sıkıntı. Hem tedavinin bir kısmı kışa denk gelecek. Alternatif tıp düşünüyorsanız kemoterapi döneminde hiç bulaşmayın,iyi ve doğal beslenme çok daha faydalıdır. Tedavi adına verilen otlar çöpler karaciğeri böbreği etkileyip kemoterapi programınızı aksatabilir.


curukturpkokusu
(05.09.17)
geçmiş olsun. kemoterapi kesin alacak diye bir durum yok; radyoterapi bile almayabilir. siz de ifade etmişsiniz. bence siz mastektomi yada tasiye edilecek operasyon türü ne ise ona odaklanın ve çok hızlı bir şekilde sonuca ulaştırın; operasyon sırasında orada bulunacak olan patoloji uzmanı kol altı nodüllerinden ve diğer gerekli kısımlardan biyopsi alıp cerrahınızla ve heyetle değerlendirme sonucunda yapılacaklara karar verilir. bizim durumda öyle oldu; tüm sonuçlar olumlu çıkınca hastamız kemoterapi de radyoterapi de görmedi.

siz operasyon için güvenilir cerrah / hastane kısmını düşünün. alternatif tıp ile zaman kaybetmeden. iyileşme aşamasında araştırırsınız onları.


kaichi
(05.09.17)
Hocam öncelikle geçmiş olsun,

Bildiğim kadarı ile kanser hastaları özel hastenelerden ücretsi faydalanıyor. Onu bir araştırın isterseniz.

Arkadaşların dediği gibi iyi bir cerrah bulmanızı tavsiye ederim.


canbonomobenseno
(05.09.17)
öncelikle geçmiş olsun. kemoterapi alacağı için yan etkileri olabilir dolayısı ile kendisiyle ilgilenecek biri lazım. ev hastane yakınlığı çok önemli hasta konforu için. eğer çok başınds ise süreci rahat atlatır ama.

babam medicsl park ds tedsvi gördü,2 sene önce kemoterapi için 190 tl ödüyorduk. 3 haftada bir 190 tl. ama hastaneye yatması gerekince geceliği 550 tl gibi birşeydi. medicalpark ds ssk geçtiği için böyle. yoksa fiyatlar daha yukarıda.

evrelemesi yapıldı mı ne çıktı ? maddi durum sorun değil deseniz size kendi kliniği olan sualp tansan öneririm ya da nil molinas mandel. en azındsn kendilerine bir gösterin anneniizn raporlarını ama hastayı ds görmek isteyeceklerdir. pet raporunu ve bitopsi sonucunu da mutlaka almış olun.

acıbadem atakent hastanesini de baya övüyorlar ssk da geçiyor oraya da bakın.

çok geçmiş olsun


oscar
(05.09.17)
(2)

Android Lollipop veya M Yükleyince Nexus 5'te Sesin Gitmesi

Lollipop'u yükledikten birkaç saat sonra telefonun sesi tamamen gidiyor. Youtube videoları da oynatılmıyor. Telefonu kapayıp açınca sorun düzelebiliyor fakat birkaç saat içinde ses tekrar gidiyor. Wipe data, wipe cache vs. hiçbir çözüm yolu işe yaramadı. Bu yüzden hala Kitkat kullanıyorum. Bugün And
Lollipop'u yükledikten birkaç saat sonra telefonun sesi tamamen gidiyor. Youtube videoları da oynatılmıyor. Telefonu kapayıp açınca sorun düzelebiliyor fakat birkaç saat içinde ses tekrar gidiyor. Wipe data, wipe cache vs. hiçbir çözüm yolu işe yaramadı. Bu yüzden hala Kitkat kullanıyorum. Bugün Android M preview 2 yükledim ve aynı sorun oluştu. forum.xda-developers.com Şurada sorunun donanımsal olduğunu yazmışlar.

Şimdi telefona tekrar Lollipop yükleyip relock yaptıktan sonra servise yollamayı düşünüyorum fakat telefonu rootladığım anlaşılabilir mi? Ya da ben sorundan bahsederken Kitkat'ı geri yükleyince sorun olmuyor desem Kitkat'a nasıl geri döndünüz, vay efendim unlock yapmışsınız deyip garantide sorun çıkarırlar mı?
Psychender
(08.08.15)
nexus'larda recovery counter yok. o yuzden anlamazlar. bende boyle bir sorun olmadi. ilgincmis. custom rom'lari denedin mi? onlarda da sorun var mi? Kitkat'ta ses gelip Lollipop'ta gelmiyorsa donanimsal degildir bence. sonucta donanim ayni donanim. driver'lar ile ilgili sorun olabilir belki. lollipop'u sadece system.img'yi yukleyecek sekilde kurmayi denedin mi? radio olarak kitkat'in kiler kalsin bakalim nolcak?


crucio
(08.08.15)
@crucio custom rom'ları hiç denemedim. denememi önerdiğin biri var mı? bir de sadece system.img'yi nasıl yükleyeceğimizi bulamadım :)
donanımsal olması bana da hiç mantıklı gelmedi ama yukarıdaki forumda aynı sorunu yaşayan kişiler konektörlerde bir hata olduğundan bahsetmişler. bir de M'den sonra lollipop'u tekrar denedim. ses sorunu dışında, telefonun ekranı 2 3 saniye geç açılıyor.


Psychender
(09.08.15)
(3)

Bir Gün Arayla İki Kedinin Ölmesi

Dün, aylardır sokakta beslediğimiz, yakın zamanda yavrulayan bir kediyi ölü bulduk. Araba altında kaldığını düşünüyorduk ama bugün aynı yerde bir ölü kedi daha görünce acaba komşulardan biri mi zehirledi diye düşündük. Bu tür olayları takip eden kurum, kuruluş ya da bizim yapabileceğimiz bir şey var
Dün, aylardır sokakta beslediğimiz, yakın zamanda yavrulayan bir kediyi ölü bulduk. Araba altında kaldığını düşünüyorduk ama bugün aynı yerde bir ölü kedi daha görünce acaba komşulardan biri mi zehirledi diye düşündük. Bu tür olayları takip eden kurum, kuruluş ya da bizim yapabileceğimiz bir şey var mıdır?
Psychender
(09.07.15)
Hayvanseverler derneği, belediye vs...

Bunu yapan Allah'ından bulsun şayet böyle bir şey var ise, şu mübarek Ramazan gününde belasını.....


bir kedi araba altında kalsa emin olun anlarsınız...ne ki ufacık bişey lastik izi felan çıkar vücudu ezilir...büyük olasıkla ya istemeden zehirlendiler veya biri kasıtlı yaptı...


gkhT
(09.07.15)
kasıtlı zehirleme de olbilir bilinçsiz besleme de. insanlar iyilik yapıp(!) evde bozulmuş olan yemeği sokak hayvanlarına veriyor. kedilerin öldüğü yeri kolaçan edin yemek brakılıyor mu bir bakın. veren birileri varsa uyarın.


madarch
(10.07.15)
(4)

1 Yıllık Schengen Vizesi Almak

Pasaportumda öğrenim amaçlı alınmış 3 aylık Polonya, 6 aylık da İspanya vizesi var. Şimdi ben bu iki ülkenin veya başka bir ülkenin konsolosluğuna gidip "ben 2-3 haftada bir arkadaşlarımı ziyarete gideceğim" desem bana 1 yıllık vize verirler mi? Öğrenciyim, kendi gelirim yok. Bankada gösterebileceği
Pasaportumda öğrenim amaçlı alınmış 3 aylık Polonya, 6 aylık da İspanya vizesi var. Şimdi ben bu iki ülkenin veya başka bir ülkenin konsolosluğuna gidip "ben 2-3 haftada bir arkadaşlarımı ziyarete gideceğim" desem bana 1 yıllık vize verirler mi? Öğrenciyim, kendi gelirim yok. Bankada gösterebileceğim ufak bir meblağ var.
Psychender
(11.06.15)
vermezler diye tahmin ediyorum. uzunca bir süre 3 ve 6 aylık veriyorlar güvenemedikleri kişilere, sonrasında 1 yıllığa geçiyorlar.


loveinaflipbook
(11.06.15)
italya genelde uzun sureli veriyor.


vermiyorlar
erasmus için avusturya 5-5 aylık vizelerim vardı 3 yıl sonra yunanistan a gidicem dedim 2 aylık verdi
neye göre değişiyor ben de bilmiyorum


croswell
(11.06.15)
geçenlerde bir senelik istedim italyadan. 6 aylık verdiler. bir daha ki sefere bir senelik alırsınız dediler.


(2)

Sinema & TV Yüksek Lisans Tez Konusu

Bir türlü özgün bir tez konusu bulabilmiş değilim. İlgi alanlarım: Aydınlatma, senaryo, göstergebilim, mitoloji, bilim kurgu-fantazya, Ingmar Bergman, kültür endüstrisi... Tabii bunlardan bağımsız olarak her türlü öneriye açığım.Bonus: Bir de sizce yabancı televizyon dizileri üzerine tez yazılabilir
Bir türlü özgün bir tez konusu bulabilmiş değilim. İlgi alanlarım: Aydınlatma, senaryo, göstergebilim, mitoloji, bilim kurgu-fantazya, Ingmar Bergman, kültür endüstrisi... Tabii bunlardan bağımsız olarak her türlü öneriye açığım.

Bonus: Bir de sizce yabancı televizyon dizileri üzerine tez yazılabilir mi? Hangileri tez konusu olmaya değer? Mesela Breaking Bad üzerine ne gibi bir çalışma yapılabilir?
Psychender
(14.03.15)
büyük bir kitleye hitap eden bir dizi sosyal yansıması üzerine bir şey yazabilirsin belki bilemedim :)


fasulyek
(14.03.15)
Bb üzerine senaryoda başın sonun belli olması, bütünlük, karakter değişimleri, mutlak iyi kötü olmaması gibi konularda yazılabilir bence.


whimsical
(14.03.15)
(1)

Yüksek Lisans Öğrencileri Fulbright'a Başvurabilir mi?

Lisansım farklı alanda olduğundan lisans üzerinden başvuramam. Yüksek lisans puanımla başvurabilir miyim?
Lisansım farklı alanda olduğundan lisans üzerinden başvuramam. Yüksek lisans puanımla başvurabilir miyim?
Psychender
(26.02.15)
şimdi fulbright seminerinden geliyorum, ortalaman 3,50 olduğu sürece sorun yok başvurursun. lisans ortalamanla ilgilenmiyorlar.


tuborg yesili
(26.02.15)
(4)

Pegasus Kabin Bagajı Hakkı

Şimdi kabin bagajı olarak bir 55x40x20 valiz, bir Laptop çantası, bir de kamera çantası var. Çantalardan birini valize koyabilirim ama ikisi sığmaz. Kabin bagajı olarak iki parça taşıyabiliyor muyuz? Ya da kamerayı boynuma taksam falan? Bir de sınır 8 kilo fakat benim valiz 10 kilo. Limit aşımına mü
Şimdi kabin bagajı olarak bir 55x40x20 valiz, bir Laptop çantası, bir de kamera çantası var. Çantalardan birini valize koyabilirim ama ikisi sığmaz. Kabin bagajı olarak iki parça taşıyabiliyor muyuz? Ya da kamerayı boynuma taksam falan? Bir de sınır 8 kilo fakat benim valiz 10 kilo. Limit aşımına müsamaha gösteriyorlar mı?

Aynı soruyu Check-in bagajı için de sorayım. 20+5 kilo hak satın aldım fakat valiz 26 kilo civarı. Sorun olur mu? (Barcelona'dan biniyorum)
Psychender
(14.02.15)
ben fotoğraf makinemi boynumdayken yapmıştım söylediğinizi. sorun olmamıştı İstanbul ve Antalya'da.
Check-inde bık bık ederlerse tatlılık yapın. Karşı cinsten bir memur seçin ki tatlış tatlış rica edebilesiniz laf ederse. Normalde bir bok olduğu yok.


quanche
(14.02.15)
subjektif uygulamalar var gibi, daha bugun havaalaninda cok sik seyahat ettigini iddia eden bir vatandas, her zaman kabine aldigi cantasi kabine kabul edilmeyince isyan etti. olay thy ucusunda oldu. (havaalani paris cdg bu arada) vatandastan o kabin bagajinin boyunu olcmek icin kullanilan demir kafese koymasi istendi cantayi.o da bi sekilde sigdirdi. sonra o haliyle fotograf cekti. gitti thy yetkilisine gosterdi. bagaj kabul edildi.
ikinci soru icin: lufthansa ile 2 dev valiz bir buyuk boy kabin bagaj+ sirt cantasi seyahat etmisligim var. kimse ses etmedi. thy ile 5 kilo fazla yuzunden para odemisligim var. bazen de 2-3 kilo fazlaya ses etmiyorlar.
objektif kriteri yok gibi kisaca.


manimani
(14.02.15)
Kabin bagajları tartmayabiliyorlar bile. Bence çok önemli olmayan şeylerden ayrıca bi çanta yapın eğer tartmazlarsa direk geçirirsiniz, tartarlarsa da önemli olmayan şeyleri bırakıverirsiniz


pegasusla yurt dışına giderken 2 farklı olay yaşadım

laptop çantası omuzda fotoğraf makinesi boyunda normal çanta da elimde sorunsuz girdim
sadece 9 kilo çanta elde sorun yaşadım

yani işin standardı yok.

bence uçağa binişte bekleme alanının az dışında bekleyin, herkes bindikten sonra böyle ucu ucuna yetişmiş gibi gidin bileti pasaportu verin o sırada kimse ölçün tartım işiyle uğraşmaz siz de sorunsuz binersiniz


azizakin
(15.02.15)
(2)

Schengen Vizesi ile Bulgaristan'a Girmek

6 aylık D tipi İspanya vizemin bitimine bir gün kala havayolu ile Bulgaristan'a girerken sorun yaşama ihtimalim var mıdır? Direkt otobüsle Türkiye'ye geçeceğim. Sorun olmaz derseniz hemen uçak biletimi alacağım. Bir de önemi var mı bilmiyorum ama İspanya vize başlangıç tarihinden önce Polonya vizeml
6 aylık D tipi İspanya vizemin bitimine bir gün kala havayolu ile Bulgaristan'a girerken sorun yaşama ihtimalim var mıdır? Direkt otobüsle Türkiye'ye geçeceğim. Sorun olmaz derseniz hemen uçak biletimi alacağım.

Bir de önemi var mı bilmiyorum ama İspanya vize başlangıç tarihinden önce Polonya vizemle schengen bölgesinde olduğum için İspanya'ya girişte pasaporta mühür basılmadı. Giriş mühürün nerede ulen senin diye sorun çıkarırlar mı?
Psychender
(23.01.15)
ben bulgaristan üzerine türkiyeye giriş yapacaktım,
romanya sınırında vizemin bitmesine 3 gün kaldığı için almak istemediler, min 1 hafta vize gerekiyor dediler transit geçiş için.


facebook
(23.01.15)
sorun olmaz


sta
(24.01.15)
(1)

Türkiye'ye Dönerken Sofya'ya Uçup Edirne'ye Geçmek

Erasmus'tan dönerken memleketim olan Edirne'ye otobüsle gireyim diye Sofia'ya uçup oradan Türkiye'ye geçmeyi planlıyorum ama iyi bir fikir mi şu soruların cevabını alınca karar vereceğim. 1. D tipi İspanya vizesiyle vize bitimine birkaç gün kala Bulgaristan'a hava yoluyla girerken sorun yaşar mıyım?
Erasmus'tan dönerken memleketim olan Edirne'ye otobüsle gireyim diye Sofia'ya uçup oradan Türkiye'ye geçmeyi planlıyorum ama iyi bir fikir mi şu soruların cevabını alınca karar vereceğim.
1. D tipi İspanya vizesiyle vize bitimine birkaç gün kala Bulgaristan'a hava yoluyla girerken sorun yaşar mıyım?
2. Havalimanı 24 saat açık mı? Çünkü uçak gece 1'de varıyor. Havalimanının sitesinde bilgi bulamadım.
3. Hangi otobüs şirketini kullanayım ve bileti internetten alabiliyor muyuz? Metronun seferleri olduğunu okudum fakat sitesinde Sofya Edirne ya da Sofya istanbul seçince sefer çıkmıyor.
4. Direkt İstanbul'a uçsam vereceğim para neredeyse aynı. Sizce bu küçük fantezi için uğraşmaya değer mi?
Psychender
(21.01.15)
1. oturum vizesinin detaylarını bilmiyorum. eğer herhangi bir avrupa ülkesine girebiliyorsanız d tipi vizeyle bulgaristan'a da girersiniz. bir kaç gün kalmasından ötürü sıkıntı çıkarmazlar. bulgarlar rahat.

2. açık

3. alpar ve metro sefer yapıyor. alpar daha hızlıdır. metro gümrükte oyalanır.

4. bence değmez. bulgaristan'da göreceğiniz bir şey olmayacak.


(4)

Avrupa Turu Önerileri

Hacılar, acilen önerilerinize ihtiyacım var. Şu an erasmustan arda kalan 40 günlük vizem var. Bu 40 günün 32 gününde otobüsle şu rotayı gezmeyi planlıyordum: Paris - Brüksel - Amsterdam - Hamburg - Berlin - Dresden - Prag - Bratislava - Budapeşte - Krakow. Bu Cuma Paris'e uçuyorum, Krakow'da da arka
Hacılar, acilen önerilerinize ihtiyacım var. Şu an erasmustan arda kalan 40 günlük vizem var. Bu 40 günün 32 gününde otobüsle şu rotayı gezmeyi planlıyordum: Paris - Brüksel - Amsterdam - Hamburg - Berlin - Dresden - Prag - Bratislava - Budapeşte - Krakow. Bu Cuma Paris'e uçuyorum, Krakow'da da arkadaşlarım olduğu için bir hafta kadar kalıcam. Onun dışında rota tamamen değişebilir. Bu ülkeleri gezmiş görmüş İspanyol bir arkadaşım bu şehirlerden Paris, Budapeşte ve Krakow dışında hepsini eleyip İtalya'ya gitmemi önerdi. Kışın yağmur çamurda 2 3 günde bir şehir değiştireceğine ryanairle uçup Paris, Budapeşte ve Roma'da birer hafta kalsan daha iyi diyor. Siz ne dersiniz? Bir hafta olmasa da beş altışar gün bu şehirlerde tek başına sıkılmadan geçirilir mi? Bu iki seçenek dışında önerilere de açığım.

Not: Şu ana dek sadece Polonya, İspanya ve Portekiz'i gezdim. Bütçe 1200 euro. Yaş 26 olduğundan interrail seçenekler arasında değil.

Bonus soru: Memleket Edirne olduğundan ülkeye karayolu üzerinden girme gibi bir fantezim var. Budapeşte'den sonra bir Balkan turu yaparak ülkeye dönmek mantıklı mıdır?
Psychender
(06.01.15)
bu yukarıda saydığın şehirler için fikir belirtemeyeceğim 2 şehir var, biri krakow ki görmek istediğim bir yer diğeri de dresden. amsterdam, brüksel, prag, budapeşte maksimum 1.5 günlük şehirler bence. akşamdan şehre gel ertesi gün gez öbür gün check out yapıp diğer şehire git. hatta bratislava için 4 5 saat bile yeter derim. berlin'e ise en az 3 gün gider.

balkan kısmına gelince balkanlarda hangi ülkelere gitmeyi planlıyorsun? ben mesela oraya tek başıma gitmeyi göze alamadım bu yüzden turla gittim.

balkan kültürüne aşırı bir bağım olmadığından orada sevdiğim yerler dubrovnik, zagreb ve üsküp oldu. yanlış hatırlamıyorsam belgrad için vize almıştık. o yüzden oradaki ülkelerin vize işlerine bir bak derim.

eğer balkanlardan vazgeçersen bence de italyaya gidilebilir, italya'dan yunanistan'a feribotla falan geçip oradan da direk edirne'ye bir rota çizebilirsin.


760 gr
(06.01.15)
bahsettigin sehirlerden 1 hafta kaldiginda sikilmayacagin tek yer roma. arkadasin dedigi gibi diger yerlere birkac gun yeter. sirbistanla vize olayi kalkti diye hatirliyorum ben, o olayi netlestirirsen yeniden arastirirsin tabi ama yoktu sanki. ben olsam birer hafta kalmaktansa hepsini gezerim kar kis demeden. bi de orta avrupada otobus diye zorlamasan da olur, trenler genelde hem oldukca ucuz hem de sıklıgı yeterli. ozel bi bayram seyran olmadikca hostellerde de gayet uygun fiyata yer bulursun.

dedigim gibi ben olsam hepsini gezerim ama diger yandan hayatinin ilerleyen donemlerinde hepsine teker teker gidip vakit de gecirebilirsin hepsini gezince sonraki tatillerde ya cift dikise geciyorsun ya da gidecek yer bulamiyorsun :)

balkanlardan turkiyeye giris de mantikli bence.

mobildeyim sacma sapan hatalar yapmis olabilirim sori simdiden.


in vino veritas
(06.01.15)
bi de o kadar budapesteye kadar gitmisken viyana da eklenebilir o listeye :)


in vino veritas
(06.01.15)
@760 gr Zagreb, Belgrad, Podgorica, Tiran, Üsküp ve Sofya'yı düşünüyorum fakat ilk rotaya yoğunlaştığım için hiç araştırma yapmadım.


Psychender
(07.01.15)
(6)

Erasmus'ta Ders Başarı Oranı

Hibenin %20lik kısmının kesilmemesi için gereken ders başarı oranı nedir? Alınan ders kredisinin %60'ı diye hatırlıyorum ama emin değilim.
Hibenin %20lik kısmının kesilmemesi için gereken ders başarı oranı nedir? Alınan ders kredisinin %60'ı diye hatırlıyorum ama emin değilim.
Psychender
(18.12.14)
%70 . ama bu sene acıdılar herkese verdiler. kesinti olmadı.


justinial
(18.12.14)
%70 evet. kesinti oldu. 30 kredide 15 gectim, para mara gelmedi bu sene


jedilance
(18.12.14)
7 sene once erasmus yaptigimda da bu muhabbet vardi, dondugumuzde aldigimiz derslerin yarini verebildigimiz halde aldik geri kalan hibeyi.


nawres
(18.12.14)
benim zamanımda aldığın kredilerin 2/3'ünü vermen gerekiyordu ( bize int. office söylemişti.) geçen dönem almanyaya erasmus'a giden arkadaşlar ise öyle bi şeyin olmadığını söylediler. hatta bi tanesi ilk dönem 0 kredi verdi ve sadece hibenin geri kalanını alamadı.

edit: az önce arayıp sordum. kesin bilgi =)


Kreuzberg
(18.12.14)
normalde %70 ama ellerinde para kalırsa %70i geçemeyenlere de dağıtıyorlar. 5 kredi geçen arkadaşıma vermişlerdi.


International office'in inisiyatif kullanma hakkı var yani? Bu arada sınır 2/3 ise geçiyorum, %70 ise geçemiyorum :) 19.5 / 29.5


Psychender
(18.12.14)
(1)

Avrupa İçinde En Ucuz Voip uygulaması

İspanya'dan Polonya'yı arayacağız. Hangi android uygulamasını önerirsiniz?
İspanya'dan Polonya'yı arayacağız. Hangi android uygulamasını önerirsiniz?
Psychender
(09.12.14)
skype.... 5 euro yukle sonra da kullanırsın.


anonymice
(09.12.14)
(1)

Ryanair Ölçülerine Uygun Sırt Çantası

Ryanair'in kıstaslarına uygun ölçülerde valiz ararken şu linkteki çantayı buldum. http://www.cabinzero.com/collections/cabin-bags/products/classic-44-litre-ultra-light-cabin-bag-absolute-black Hem hafif hem de sırt çantası olduğundan taşıması kolay fakat bayağı pahalı. Sizce bu çantaya 55 euro veril
Ryanair'in kıstaslarına uygun ölçülerde valiz ararken şu linkteki çantayı buldum. www.cabinzero.com Hem hafif hem de sırt çantası olduğundan taşıması kolay fakat bayağı pahalı. Sizce bu çantaya 55 euro verilir mi? Ya da bildiğiniz ryanair'e uygun bu tip çantalar var mı?
Psychender
(22.11.14)
bel kemeri var mı yok mu anlayamadım eğer yok ise verilmez, gerçi 55 euro'ya kadar bir sürü güzel sırt çantası bulunabilir, bir de rynair'de yanlış hatırlamıyorsam el çantalarını da tartıyorlardı, yani 10-12 kiloyu geçerse yine sıkıntı olma durumu var.


(3)

Bugune Kadar Kac Turk Filmi Cekilmistir?

Arastirdim, bulamadim. Bir de devlet sinema icin yilda kac para harciyor? Ya da bugune kadar ne kadar harcamis?
Arastirdim, bulamadim. Bir de devlet sinema icin yilda kac para harciyor? Ya da bugune kadar ne kadar harcamis?
Psychender
(19.11.14)
dunyada bir yilda toplam 4-5 bin film cekiliyor. oradan pay cikar iste. benim tahminimce de 10.000 civaridir.


bohr atom modeli
(19.11.14)
yeşilçam'ın en coşkun olduğu dönemde (60 ve 70'ler) yılda 200-250 arasıydı sanırım, ama bunun yanında 100'ün çok altında olan dönemler de var, ama yıllık ortalama 100 diyebiliriz muhtemelen, 100 yılla çarparsan 10 bin civarıdır.


yalnux
(19.11.14)
Soruna tam cevap olmayacak ama son 10 yilda 500 civari turk filmi vizyona girdi. Bunu 100 yila genellersek 5000 falan yapar ama desteksiz genelleme tabi.


sckxyss
(19.11.14)
(8)

Şu Şehirleri Gezmek Ne Kadar Tutar?

Paris, Brüksel, Rotterdam, Amsterdam, Gröningen, Bremen, Hamburg, Berlin, Leipzig, Dresden, Prag, Wroclaw, Krakow. Kendime böyle bir rota yaptım. Her şehirde 2 ya da 3 gece kalmayı planlıyorum. Blablacar'da her şehir arasını tek tek hesapladığımda 150 euro civarı bir rakam çıktı. Couchsurfing yapmay
Paris, Brüksel, Rotterdam, Amsterdam, Gröningen, Bremen, Hamburg, Berlin, Leipzig, Dresden, Prag, Wroclaw, Krakow. Kendime böyle bir rota yaptım. Her şehirde 2 ya da 3 gece kalmayı planlıyorum. Blablacar'da her şehir arasını tek tek hesapladığımda 150 euro civarı bir rakam çıktı. Couchsurfing yapmayı planlıyorum ama şehirlerin kaçında host bulurum hiçbir fikrim yok. Yemeğe çok para harcamam. Yol, konaklama, yemek dışında bir müzelere para harcarım. Kaça patlar sizce bu rota?
Bir de şehirler çok mu fazla? Başlangıç ve bitiş değişmeyecek şekilde birkaç şehri eleyebilirim.
Psychender
(18.11.14)
tek erkeksen her şehirde kolay host bulamıyorsun ondan haberin olsun. günlük yemek harcırahı en az 10 euro ki süpermarketten domates marul ton balığı ekmek alıp yersen bu kadar tutar. fransa böyle tabi diğer ülkeler doğuya gittikçe ucuzlayacaktır atıyorum almanya 8 euro çek 6 euro polonya 5 euro falan (atıyorum dedim). toplam parayı gün sayısı ile çarp. müzeleri 8 euro ile çarp. kalacak yer için 20-30 euro arasını gün sayısı ile çarp. sonra bunları topla. yıldırım düşüp yanan eski meşe ağacının kovuğuna ezan okuyarak ayışığında göm.


ayrıca her şehirde 2 3 gün biraz fazla bence. yolun ortasında sıkılıp bayma derim


mistreated
(18.11.14)
yukardaki 13 şehirden 9unu gezdim, senin rotan gibi bir rotaya çıkacak olsam cebimde 1500 euro'dan az parayla çıkmazdım.


10032007
(18.11.14)
Leipzig'de görmek istediğin özel bir müze filan var mı bilemiyorum özel bir amacın yoksa Leipzig'e gerek yok bu rotada. sanırsam hollanda için aynısını rotterdam'a diyeceklerdir ama ben görmedim ona bişey diyemem.
Couchsurfing + blabla car çalışırsa fazla bişey ödemezsin ama doğu almanyadan o kadar emin olma :) belli olmaz.
almanya için mitfahr deneyebilirsin bi de bu rotada en ucuz meinferienbus bakabilirsin, berlin-dresden 6 euroya gittim ben geçen hafta.


niye ama
(18.11.14)
beslenmen en ucuz şekliyle günde ortalama 7 euro. (ekmek nutella su falan diye düşünürsek) 200 euro yemeğe gider. erkeksen CS de couch bulabilme ihtimalin %20 desek,20 kere dışarda yatarsın ortalama 15 eurodan 300 euro da hostellere verirsin. şehirler fazla değil bence ama gereksiz bir rota. koca rotada paris dışında 3 gün geçirmeye değecek tek bir şehir yok. bana sorarsan al bi uyku tulumu yat tren garlarında. olay ekonomiyse.


Avrupada minimum beslenmenin formulü mcdonaldslardan geçer. Tekli hamburger 90 cent ortalama. Günde üç dört tane ile gün geçiriliyor. Ulaşım için trenler mantıklı olabilir interrail bileti ile. Blabla car a güvenip yola çıkınca günler tam tutmayabilir. Konaklama için iyi bir cs hesabın yoksa ve tek erkeksen çok couch bulamazsın. Airbnb ve hostellere bak. Çok ucuz hosteller bulunur. Günlük herşey dahil 40 euro ideal bütçe. Minimumlara indirince 25 lere kadarda düştüğü oluyor. Ulaşımda gece treni, dışarda uyku tulumu ve mat ile uyuma (tren garları uygun olabiliyor) ile.


mrmlq
(18.11.14)
abi otostop'u düşünmeye başla hemen.yakın ve işlek yollar bunlar hep, her türlü bulursun.hitchwiki'den de bi akıl al istersen.parayı falan boşversen bile acayip macera olur.hamburg-berlin arası yarım saatte araba bulmuş,süper bir yaşlı çiftle tanışmış üstüne indikten sonra çantamın arasına 50 euro koyduklarını farketmiştim.düşük bütçede eğlence şansını arttırdığını düşünür insanlar,ben tam tersini düşünüyorum.Couchsurfing'i de biraz referansın ve vaktin varsa her türlü bulursun.tek problem bu muhteşem planınla,dün itibariyle yeşil pasaportu bitmiş bu çocuğu çok üzdün. :-)
bol şans!


xasuo
(18.11.14)
+yemek için supermarketleri tavsiye ederim(aldi vs ayarındakiler özellikle).ben param az olduğunda sandviç falan yapıyodum genelde.supermarketlerde 8li 10lu hamurişi benzeri şeyler oluyor onlar da olabilir.domates-meyve vs. yerine göre ucuzsa olabilir.Bak yazdıkça aklıma geliyor,CS'de genelde evde yemek pişirmeye çok bişey demezler.Hatta azcık elin yatkınsa yemek falan pişirebilirsin,türk usulü pilava hayır demezler mesela.


xasuo
(18.11.14)
valla avrupa pahalı ya. amsterdam filan özellikle. alışveriş zaten etme de yemek de pahalı, suyu yıllar önce 2 euro'ya aldığımı hatırlıyorum. istasyondaki cornerlar (adını unuttum, otomatik makinalar) ve mcdonalds mantıklı yemek için. pahalı ama yine de yani.


bradshaw
(19.11.14)
(2)

Nexus 5 ve Lollipop Sonrası Sorunlar

3 gün önce lollipop güncellemesi geldi. Yüklendikten sonra telefondan ses çıkmıyordu ve youtube'da videoyu oynatmayı denediğimde kapandı. Açabilmek için güç tuşuna 30 saniye kadar basılı tutmam gerekti. Tekrar açıldığında sorun yoktu. Fakat aynı gün yine ses gitti ve düzelmesi için telefonu açıp kap
3 gün önce lollipop güncellemesi geldi. Yüklendikten sonra telefondan ses çıkmıyordu ve youtube'da videoyu oynatmayı denediğimde kapandı. Açabilmek için güç tuşuna 30 saniye kadar basılı tutmam gerekti. Tekrar açıldığında sorun yoktu. Fakat aynı gün yine ses gitti ve düzelmesi için telefonu açıp kapamam gerekti. Dün telefon şarjı varken kendi kendine kapanmış ve açtığımda ses yoktu, birkaç kez kapatıp açtım fakat hala ses yok. N'abacaz?
Not: Önemli mi bilmiyorum ama telefon hiç root edilmedi.
Psychender
(17.11.14)
Wipe data her şeyi siler.
Wipe cache
Wipe dalvik cache önerecegim de dalvik kalktı artık art var.


pavlis
(17.11.14)
ota ile yüklediysen direkt zip rom indirip kur. daha kararlı olabilir.


cetoxim
(17.11.14)
(2)

Yurtdışına Para Transferi

ispanya'da La Caixa'da hesabım var. Ziraat Bankası euro hesabımdaki 2500 euroyu en masrafsız nasıl yollarım? 1. Ziraat'in internet bankacılığından buradaki hesabıma swift yapmak.2. Euro hesabımdaki parayı TL'ye çevirip ziraat kartımla buradan çekmek.3. Babamın parayı çekip başka banka ya da firstrem
ispanya'da La Caixa'da hesabım var. Ziraat Bankası euro hesabımdaki 2500 euroyu en masrafsız nasıl yollarım?

1. Ziraat'in internet bankacılığından buradaki hesabıma swift yapmak.
2. Euro hesabımdaki parayı TL'ye çevirip ziraat kartımla buradan çekmek.
3. Babamın parayı çekip başka banka ya da firstremit gibi aracı kurumlarla göndermesi.
4. Diğer?

Not: Erasmus forumlarını hatmettim; kimse bir yöntemde hemfikir değil.
Psychender
(15.11.14)
western union olabilir


false pretension
(15.11.14)
darknum_ + 1. Swift ile çok bir şey kesilmez.


aychovsky
(15.11.14)
(1)

Vize Süresi Hesaplama

Şimdi benim 23.06.14-23.09.14 tarihlerine 93 günlük Polonya vizem vardı. Üstüne bir de 01.09.14-02.03.15 tarihlerine İspanya vizesi aldım. Yalnız vizede kalış süresi iki tarih arası olan 183 gün değil, 168 gün yazıyor. Polonya'dan direkt İspanya'ya geçtiğim için pasaportta mühür falan yok. Polonya'd
Şimdi benim 23.06.14-23.09.14 tarihlerine 93 günlük Polonya vizem vardı. Üstüne bir de 01.09.14-02.03.15 tarihlerine İspanya vizesi aldım. Yalnız vizede kalış süresi iki tarih arası olan 183 gün değil, 168 gün yazıyor. Polonya'dan direkt İspanya'ya geçtiğim için pasaportta mühür falan yok. Polonya'daki şirketten 22 Eylülde ayrıldığıma, İspanya'daki okula da 23 Eylülde başladığıma dair belgelerim var. Şimdi ben 2 Marta kadar Schengen bölgesinde kalabilir miyim, yoksa 15 gün önce ayrılmam mı gerekir? Uzun lafın kısası iki vizedeki 23 günlük çakışma işime yarıyor mu?
Not: Önemi var mı bilmiyorum ama Türkiye'ye İspanya'dan uçmayacağım.
Psychender
(24.10.14)
bulunduğunuz ülkenin yabancılar şubesine varsa turk konsolosluguna da olur gidin Sakata gelmesin


rubiks cube
(24.10.14)
(4)

Ryanair'de Bagaj Ağırlığı

http://www.amazon.es/Cabin-Max-Barcelona-50x40x20cm-Garantizado/dp/B00K1AAYZK/ref=sr_1_7?s=luggage&ie=UTF8&qid=1413646624&sr=1-7&keywords=cabina+55x40x20 Linkte gördüğünüz valizlerden alıp check-in bagajına para vermeden ryanair'le birkaç yere uçmayı planlıyorum fakat çanta muhtemelen 20 kilo civarı
www.amazon.es Linkte gördüğünüz valizlerden alıp check-in bagajına para vermeden ryanair'le birkaç yere uçmayı planlıyorum fakat çanta muhtemelen 20 kilo civarı olacak. Eğer boyut sınırını aşmazsak valizin ağırlığına bakıyorlar mı? Daha önce daha küçük bir çantayla Krakow ve Brüksel'de bindim ve ne boyutuna ne ağırlığına baktılar. Her yerde böyle mi, ne diyorsunuz?
Psychender
(21.10.14)
Agirliga bakan yok. Dusuk bir ihtimal.


delifaruk
(21.10.14)
stansted'de bakıyorlar 8kg'ye düşene kadar içindekileri çıkarttırıp elinde taşı diyorlar.


il padrino
(21.10.14)
@il padrino Nasıl yani, laptopı, birkaç kıyafeti çıkarıp elimde taşısam tamam diyecekler mi yani?


Psychender
(21.10.14)
ryanair artık ufak bir çantanın da elde taşınmasına izin veriyor. ama 20 kg'lik ağırlık başınıza iş açabilir. alta vermenizi isteyebilirler.


(3)

İspanya'dan Türkiye'ye Kargo

İspanya'dan Türkiye'ye valiz ya da kutu yollanır mı? Yollanırsa 15 kilo ne civarda tutar? Bir de içinde laptop olsa gümrükte kaybolma riski falan var mıdır?
İspanya'dan Türkiye'ye valiz ya da kutu yollanır mı? Yollanırsa 15 kilo ne civarda tutar? Bir de içinde laptop olsa gümrükte kaybolma riski falan var mıdır?
Psychender
(14.10.14)
havaalanına git, birinden rica et, istanbulda biri karşılasın......


2 tostos turan
(14.10.14)
15 kilo için canını isterler muhtemelen. 2 kilo paket için yunanistan'a 112 yuro istemişlerdi.


freekara
(14.10.14)
türkiyeden filipinlere 2 kg paketi ptt yoluyla 80 lira civarına yolladım. 15 kiloya anasının nikahını isterler. en mantıklısı güvenilir birine verip göndermek.


papitheclown
(14.10.14)
(8)

Fas Seyahati Ucuz mu Sizce?

Erasmus öğrencileri için Valencia'dan Fas'a 5 günlük tur var. Yurt dışına ilk defa çıkan bir memur çocuğu olan şahsım için 300 euro çok para ama eğer çok ucuz, kaçırma falan derseniz gideceğim. Fakat bir de erasmus'ta ilk 3 ay ülkeden ayrılırsak hibenin geri isteneceğini duydum. Bu doğru mudur? Doğr
Erasmus öğrencileri için Valencia'dan Fas'a 5 günlük tur var. Yurt dışına ilk defa çıkan bir memur çocuğu olan şahsım için 300 euro çok para ama eğer çok ucuz, kaçırma falan derseniz gideceğim. Fakat bir de erasmus'ta ilk 3 ay ülkeden ayrılırsak hibenin geri isteneceğini duydum. Bu doğru mudur? Doğruysa gitme şansım yok herhalde, değil mi?
Tur detayları şurada: www.erasmus-valencia.com
Psychender
(05.10.14)
Yok öyle bir şey. Ben gittikten 1 ay kadar sonra oturum kartım çıkmıştı. O kardı aldıktan sonra çıktım ülkeden. Hiç de bir şey olmamıştı.


secilmis uye
(05.10.14)
git çatır çutur gez çok ucuz yerdir.


e a p
(05.10.14)
ucuz ülke. 2 sene rabat'da okumuş biri olarak konuşuyorum. de açıkçası marrakech dışında pek gezilecek bir ülke değil.


@secilmis uye peki gittiğin yer Schengen bölgesi dışında mıydı? Schengen bölgesi içinde pasaporta mühür basılmadığından okulun bilme imkanı yok ama burada mühür basılacak.


Psychender
(05.10.14)
kuzeye git amsterdama filan ne isin var fasta


seljax
(05.10.14)
Kesinlikle git.


sayns
(05.10.14)
seljax gibi cahilleri dinleme nitekim afrika ya da arap ülkesi dedin mi çok fena cahile bağlıyorlar. mesela bilmiyorlar ki amsterdam diye övdükleri şehrin insanı cirit atıyor fas'ta. bilmiyorlar ki fas gezmesi, rahatlığı, ucuzluğu, güzellikleri ve atmosferi açısından süper bir ülke. bu tiplere he amsterdam he de geç...sonra git fas'ı gez.


e a p
(05.10.14)
@e a p cahil kardesim amsterdamda yasayan adam amsterdama mi gitsin tatilde? tabiki diger yerleri gezecek. o ulkede gordugun turistlere sor bi bakalim daha once gittigi ulkeler neresiymis.

sanki tek insanin hayatta tek kullanimlik seyahat hakki var amk :) ne dingiller var


seljax
(15.10.14)
(4)

Erasmusta Nexus 5'im Bozuldu

Ocaktan önce Türkiye'ye dönmeyeceğim. Telefon bu gece durup dururken kapandı ve açılmıyor. Ne yapayım şimdi ben? Garanti Avrupa'da geçerli mi? Türkiye'ye mi yollayayım? Postada bir şey olur diye de korkarım. Hiç hoş olmadı bu :/
Ocaktan önce Türkiye'ye dönmeyeceğim. Telefon bu gece durup dururken kapandı ve açılmıyor. Ne yapayım şimdi ben? Garanti Avrupa'da geçerli mi? Türkiye'ye mi yollayayım? Postada bir şey olur diye de korkarım. Hiç hoş olmadı bu :/
Psychender
(12.09.14)
polonyadan nexus 7 almıştım, türkiyede 1 yıl garantisi geçerliydi. tersi durum da olabilir yani. bulunduğunuz şehirdeki yetkili servisini araştırın derim, ya da türkiyedeki yetkili servise mail atın.


anil
(12.09.14)
Türkiyeye yollamakla falan uğraşma oradaki yetkili servisi bul göster, lg mağazası falan da ziyaret edebilirsin bence. Bir de google'nin avrupa desteği iyi olabilir bir şekilde iletişime geçmeye dene nexus sayfasından bence.


Acma kapama dugmesine uzun sure bas aciliyor. Nerdeyse 30 saniye,

Android 4.4.2 ye donmeye calis. Donanim hatasi degilse bu cozuyor. Nexus 7 manyak gibi durmadan kapaniyordu. 4.4.4 un sorunu sanirim


@yazar sair fikiradami'nın da dediği gibi uzun süre basılı tutunca açıldı. başta birkaç dakika kasılmalar oldu fakat şu an normal gibi duruyor.


Psychender
(13.09.14)
(2)

Türk Kültürü Temalı Parti için Müzik Önerisi

Polonya'da bir kültür merkezinde Türk filmleri gösterimleri, ardından da parti düzenleyeceğiz. Ben parti için günümüz alternatif gruplarından playlist yapıyorum fakat Lehler geleneksel Türk müziği de olmasını istiyorlar haliyle. Türk halk müziği ya da Türk sanat müziğinden yabancıların beğenebileceğ
Polonya'da bir kültür merkezinde Türk filmleri gösterimleri, ardından da parti düzenleyeceğiz. Ben parti için günümüz alternatif gruplarından playlist yapıyorum fakat Lehler geleneksel Türk müziği de olmasını istiyorlar haliyle. Türk halk müziği ya da Türk sanat müziğinden yabancıların beğenebileceği neler önerirsiniz? Ya da Birsen Tezer, Hüsnü Arkan tarzı sanatçılar da olur. Ha bir de Dolapdere Big Gang çok hoşlarına gitti; o tarz bir şey de olur.

Lütfen parti ortamına uymayacak şarkı türkü paylaşmayalım.
Psychender
(21.08.14)
(bkz: mercan dede)
(bkz: ilhan erşahin)


microfiction
(21.08.14)
Dolapdere hoşlarına gittiyse Luxus'u da severler. Çalgılı çengili acayip eğlenceli gruptur: www.youtube.com

Athena'nın Türkçeye uyarladığı şarkılar, Palavra, Senden Benden Bizden de hoşlarına gidebilir.

Güncel pop adına Gökçe, Mabel Matiz falan. Nostaljik pop isterseniz de Barış Mançolar, MFÖ'ler, Ajda Pekkanlar, Sezen Aksular iyi gider.

Çağdaş sanat müziği yapan İncesaz grubunu da öneririm. Biraz duygusal kalır ama.

Sözlükten bi arkadaşın listesi: Bi de şuraya göz atın: 8tracks.com


bizkid
(21.08.14)
(13)

Schengen Bölgesinde Dolaşırken Pasaporta Mühür Basıyorlar mı?

Uçakla bir ülkeden diğerine giriş çıkışta mühür, damga vs. basıyorlar mı?
Uçakla bir ülkeden diğerine giriş çıkışta mühür, damga vs. basıyorlar mı?
Psychender
(18.08.14)
hayır. aralarda gümrük/sınır kapısı yok. Sadece sorabilirler. Schengen bölgesine giriş ve çıkışta damgalanırsınız. Bölge içerisinde kontrol yok.


kobretti
(18.08.14)
girdiğin de çıktığın da şengen ülkesiyse hayır.


in vino veritas
(18.08.14)
schengen bölgesinin içindeyken mühür basmıyorlar. mesela fransadan almanyaya giderken basmazlar.

bir schengen ülkesinden bir diğer schengen ülkesine hangi yolla gidersen git basmazlar bir şey pasaporta. vizeni kontrol ederler uçakla giderken ama bir şey basmazlar.


fakyoras
(18.08.14)
Uçakla geçilirken basılıyor, karayolunda problem yok.


yatagants
(18.08.14)
defalarca bir şengen ülkesinden diğerine uçtum, kimse ne pasaport sordu ne damga bastı ne de herhangi bir kontrol yapıldı giriş çıkışlarda.

aynı şey tren, otobüs ve araba için de geçerli. bir tek deniz yolunu kullanmadım iki şengen ülkesi arasında, o konuda yorum yapamıyorum.


in vino veritas
(18.08.14)
iç hatlar gibi oluyor zaten, yani schengen ülkeleri arasında sınır polisi olmuyor, direkt inip bavulunu alıyorsun.


lily briscoe
(18.08.14)
arkadaş şöyle duyuruların altındaki yorunlara hastayım. kesin cevabı olan sorularda bile 2 zıt cevaplar dönüyor.

mühür basılıyor diyenler neye dayanarak diyor bunu. paris'ten berlin'e gitmekle paris'ten marsilya'ya gitmek arasında fark yok. uçağın kalkacağı kapı bile yanyana olabilir. pasaport kontrolü yapılan kapılardan ne geçiyorsun ne çıkıyorsun? hangi ara kim basacak mühür.

tek girişlik pasaport nedir allasen? şengen dediğin şey çok girişlidir ve sürelidir. o süre zarfındaki bütün şengen ülkelerinde sınırsız dolaşım sağlar. kısacası mühür falan basmıyorlar.

milano'dan frankfurt'a, frankfurt'tan berlin'e, berlin'den budapeşte'ye uçtum. bi allahın kulu pasaportuma bir şey basmadı.


spatzle
(18.08.14)
pasaporta giriş çıkış mührü basma işi ülkenin prosedürüne bağlı olarak değişebiliyor. dolayısı ile ülke bazında sorarsanız daha net cevap alırsınız.

ayrıca; tek girişli schengen vizesi ile schengen bölgesi içerisinde dilediğinizce giriş çıkış yapabilirsiniz. (cevaplarda yanlış anlaşılabilecek bir yorum vardı, onun üzerine yazdım bunu)


icemint
(18.08.14)
multi yani çok girişli schengen, schengenden dışarı çıkıp girmenizi sağlıyor, ayrı bir konu yani.


icemint
(18.08.14)
tek girişli şengenin ülke dışına değil şengen bölgesi dışına çıktığında tekrar işe yaramayacağını söyleyelim önce. sonra da sevgili kalte sterne'nin neye dayanarak bu bilgileri verdiğini merak edebiliriz bence.

ha bir de, adam damga soruyor, tek girişlik şengenim var demiyor. kaldı ki beni dinleyip uçağa binse en fazla çıkışta damga basılır, başka sorun yaşamaz, dolayısıyla olacakları izleyebileceği bir durum sözkonusu değil vize süresi yeterliyse.


in vino veritas
(18.08.14)
@yatagants hangi ülkeler arasında oldu bu dediğin?

@icemint Polonya'dan İspanya'ya.

Vize süresi ile ilgili sıkıntım yok.


Psychender
(18.08.14)
Sorunun kesin cevabı: Hayır.

Schengen bölgesini tek bir ülke gibi düşün. Hangi ülkeden giriş yaptıysan o ülkeden giriş yaptığına dair damga basılır. Bölge içinde istediğin kadar uç, iç hat uçuşu yapıyorsun, dolayısıyla sınır polisi pasaport kontrolü yapmaz. En son Türkiye'ye dönerken Schengen bölgesi dışına çıktığın için çıkış damgası basılır havaalanı polisi tarafından.

kalte sterne; ifaden kesin olarak yanlış. Ben de İtalya'dan giriş yapıp İtalya-Çek Cum. (uçakla), Çek Cum. - Avusturya (otobüsle), en son Avusturya-İtalya (uçakla) yaptım, oradan da Almanya aktarmalı Türkiye uçuşu yaptım, en son Almanya'da çıkış yaptığıma dair damga bastılar pasaporta, onun dışında pasaport kontrolü falan yok, damga basma da yok. (Tüm bunlar tek girişli Schengen vizesi ile yapıldı) Yalan yanlış yönlendirmeyelim insanları..


Lethe
(18.08.14)
kesinlikle basmıyorlar diye bir şey yok. karayolu ve trende hiç denk gelmedim ama danimarka'dan almanya'ya uçarken pasaportuma damga basıldı.

ülkesine, hatta pasaport memuruna göre bile değişiyor yani.


slackerbitch
(18.08.14)
(3)

Otostopla Berlin, Prag, Bratislava, Budapeşte

Yarın Kostrzyn'e Woodstock festivaline gideceğim. Oradan da otostopla bu 4 şehri gezeyim diyorum. Couchsurfing'den kalacak yer bulursam hepsinde 3er gün civarı kalmayı düşünüyorum. Yer bulamama ihtimaline karşılık da çadır alayım diyorum ama bu şehirlerde şehir merkezine yakın kamp alanı var mı bilm
Yarın Kostrzyn'e Woodstock festivaline gideceğim. Oradan da otostopla bu 4 şehri gezeyim diyorum. Couchsurfing'den kalacak yer bulursam hepsinde 3er gün civarı kalmayı düşünüyorum. Yer bulamama ihtimaline karşılık da çadır alayım diyorum ama bu şehirlerde şehir merkezine yakın kamp alanı var mı bilmiyorum. Ne dersiniz, yapılır mı? Yoksa sonu hüsranla mı biter? Bu şehirlerde otostop, kamp, couchsurfing yapmış arkadaşların deneyimlerini bekliyorum.

Rota böyle:
www.google.com!4m44!4m43!1m5!1m1!1s0x471644c0354e18d1:0xb46bb6b576478abf!2m2!1d19.9449799!2d50.0646501!1m5!1m1!1s0x47077256a90d5537:0x42bce61e954c8035!2m2!1d14.6494467!2d52.5871889!1m5!1m1!1s0x47a84e373f035901:0x42120465b5e3b70!2m2!1d13.404954!2d52.5200066!1m5!1m1!1s0x470b939c0970798b:0x400af0f66164090!2m2!1d14.4378005!2d50.0755381!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1071373!2d48.1458923!1m5!1m1!1s0x4741c334d1d4cfc9:0x400c4290c1e1160!2m2!1d19.040235!2d47.497912!1m5!1m1!1s0x471644c0354e18d1:0xb46bb6b576478abf!2m2!1d19.9449799!2d50.0646501!3e0
Psychender
(31.07.14)
link :(


in vino veritas
(31.07.14)
campingler şehir merkezine yakın olmazlar pek, çoğunlukla araba ile min 30dk lık mesafelerde olurlar. lakin merkezden oralara giden araç bulunabilir.
couchsurfing olmaması durumunda hostellere bakabilirsin, saydığın şehirlerde camping bilmiyorum ama internetten yerlerini ve ulaşım imkanlarını bulabilirsin.

yapılır, zor şartlara hazırlıklıysan hüsranla da sonuçlanmaz, tanımadığın insanlarla iletişim halinde olmaya açık ol derim ben. bu arada ola ki otostopta sıkıntı oldu, blablacar ve carpooling sitelerine bak. insanlar uygun fiyatlara arabalarına yolcu alıyorlar.

şimdiden iyi şanslar ve eğlenceler.
üstünde yüklü nakit taşıma bence, varsa kredikartın bankanla görüş ve yurtdışı harcamalarını euro olarak ekstrelenmesini isteç boylelikle yaptığın harcamalar banka kurundan bir tarafına kaçmaz. döndüşünde normal kurdan ödersin.


nwnd
(31.07.14)
Rota uzun ve karmaşık olmuş biraz.


compadrito
(01.08.14)
(11)

Aynı Gün İçin İki Ayrı Uçak Bileti Almak Riskli mi?

Polonya'dan İspanya'ya gideceğim. En ucuz rota şöyle: Krakow 15:25 - Brüksel Charleroi 17:25 Brüksel Charleroi 21:30 - Valencia 23:50İki uçuş arasında 4 saat var. Sizce herhangi bir risk var mı?
Polonya'dan İspanya'ya gideceğim. En ucuz rota şöyle:

Krakow 15:25 - Brüksel Charleroi 17:25
Brüksel Charleroi 21:30 - Valencia 23:50

İki uçuş arasında 4 saat var. Sizce herhangi bir risk var mı?
Psychender
(31.07.14)
uçağın rötar yapması dışında bir problem olmaz. iyi kaliteli bir firmaysa bu rötarihtimali de düşük olur


rasputinufuk
(31.07.14)
sanmam pek olacağını


freekara
(31.07.14)
@rasputinufuk ryanair ikisi de.


Psychender
(31.07.14)
4 saat gayet makul. yaz aylarında hava muhalefeti de olmaz, sorun çıkacağını zannetmiyorum.


redwolf
(31.07.14)
ikisi de aynı firmaysa raad ol


freekara
(31.07.14)
Çok büyük bi şanssızlık yaşamazsan bi şey olmaz. Zaten ryanair en az rötar yapan şirketlerden biridir. 4 saatlik bir rötar yaz aylarında imkansıza yakın.


4 saat çok iyi. 3 saat de öyle. 2 deseniz ehh derdim.

90 dk ve altı patlamaya çok müsait. ama bir defa risk aldım, çok ucuz bilet yüzünden. (istanbul'dan paris'e roma aktarmalı uçuş) deparlar ve dirseklerle uçağa sonuncu olarak kapılar kapanmadan hemen önce binmeyi başardık.


ezeriko
(31.07.14)
transit yolcu olmasan bile rötar nedeniyle uçak kaçırırsan hak iddia edebiliyormuşsun. çok uçan bir arkadaşım söyledi. özel bir adı varmış ama şimdi hatırlayamadım.


siradisi00
(31.07.14)
Bir de az önce şöyle bir şey okudum: www.ihateryanair.org Avrupa içinde dolaşırken pasaporta mühür basıyorlar mıydı ki?


Psychender
(31.07.14)
Charleroi kucuk bi yer zaten rotar olsa vakit kaybetmezsin. Ryanair dakiktir karkasondan sarleruaya gitmistim vaktiyle. Yazin serin olabiliyordu.


@psychender pasaporta değil, boarding pass'e mühür vurdurman lazım uçağa binmeden. ryanair'in check-in counter'ına gidip söyle ben eu vatandaşı değilim mühür vurun biletime diye.


(3)

Polonya'dan İspanya'ya En Ucuz Nasıl Gidilir?

Eylülün ilk haftası Krakow'dan Gandia'ya (Valencia-Alicante arasında) gideceğim. Skyscanner'da 1-7 Eylül tarihleri arasında 400 liradan aşağı uçuş bulamadım. 200 küsür liraya Ryanair ve Vueling çıkıyor ama valizi ekleyince onlar da 400ü buluyor. Şimdi ben bu Gandia'ya nasıl gideyim? Aslında otostop
Eylülün ilk haftası Krakow'dan Gandia'ya (Valencia-Alicante arasında) gideceğim. Skyscanner'da 1-7 Eylül tarihleri arasında 400 liradan aşağı uçuş bulamadım. 200 küsür liraya Ryanair ve Vueling çıkıyor ama valizi ekleyince onlar da 400ü buluyor. Şimdi ben bu Gandia'ya nasıl gideyim? Aslında otostop çekerek geze geze gitmek isterim ama valizim var. Onun yerine bi sırt çantası alsam otostopla gidebilir miyim sizce? Ya da otobüs falan?
Psychender
(09.07.14)
Dzeindobry hacım! Bence küçük bi sırt çantasıyla gidersin otostopla.Tabi yolda yeri gelir 6-7 saat beklersin.Otostopun zorluklarıda var eğlencesinin yanında.Sıkıntı olmaz diyorsan hiç bekleme.


cancan
(09.07.14)
@cancan valizim 20 kg kadar yalnız :) sırt çantasının pek küçük olma ihtimali yok.


Psychender
(09.07.14)
ryanairle git, valizini de kargolat? polonyada ptt gibi şirket var. ben polonyadan 20 kglık koliyi 70 lira gibi bir fiyata türkiyeye göndermiştim. ispanya için bir sor istersen


anil
(09.07.14)
(8)

Festivalde Gösterilecek Yeşilçam Filmleri

Krakow'daki bir kültür merkezi olarak Polonya'nın çeşitli şehirlerinde klasik Türk filmleri gösterimleri yapacağız. 7-10 arası film olacak. Filmleri henüz belirlemedik. Benim aklıma henüz Vesikalı Yarim ve Arabesk geldi. Bir de Kemal Sunal filmi seçeceğim fakat hangisi bilemedim. Haydi siz de yeşilç
Krakow'daki bir kültür merkezi olarak Polonya'nın çeşitli şehirlerinde klasik Türk filmleri gösterimleri yapacağız. 7-10 arası film olacak. Filmleri henüz belirlemedik. Benim aklıma henüz Vesikalı Yarim ve Arabesk geldi. Bir de Kemal Sunal filmi seçeceğim fakat hangisi bilemedim. Haydi siz de yeşilçamdan film önerilerinizi yazın da listeyi oluşturalım.

Bu arada telif haklarıyla ilgili bize Türkiye'de kim yardımcı olabilir bilen var mı?
Psychender
(02.07.14)
telif hakları için hak sahibi yapımcı firmalara mail atıp izin alacaksınız tek tek.


lily briscoe
(02.07.14)
*Gülen Gözler
*Neşeli Günler
*Kara Gözlüm


a perfect lie
(02.07.14)
sevmek zamanı
hindistan cevizi


*Ah Nerede Vah Nerede


a perfect lie
(02.07.14)
selvi boylum al yazmalım

canım kardeşim

kemal sunal filmi olarak gülen adam. bence filmin final sahnesinde çok büyük oynadı kemal sunal.

şaka ile karışık. ofsayt osman'ın mahkeme sahnesi için bile izletilmeye değer bence.


montauq
(02.07.14)
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı.


amelie poulain
(02.07.14)
susuz yaz
kapıcılar kralı


kesinlikle evlidir ne yapsa yeridir.


c p
(02.07.14)
(3)

Krakow Çevresinde Nereleri Gezeyim?

Eylül ortasına kadar Krakow'dayım. Çok param yok. Ağustosta iki haftalık tatilim olacak. O iki haftada Krakow'a dönmeden gezersem daha ucuza gelir herhalde. Onun dışında haftasonlarım var. Nereleri gezeyim? Nasıl ucuza getireyim?
Eylül ortasına kadar Krakow'dayım. Çok param yok. Ağustosta iki haftalık tatilim olacak. O iki haftada Krakow'a dönmeden gezersem daha ucuza gelir herhalde. Onun dışında haftasonlarım var. Nereleri gezeyim? Nasıl ucuza getireyim?
Psychender
(01.07.14)
krakow'da gezilecek bir auschwitz toplama kampı var (otobüsle gidebilirsin) bir de tuz madenleri dedikleri yer ama oraya gitmedim. ben çok uzun kalamamıştım o yüzden bu ikisi kalmış aklımda.


dust in the wind
(01.07.14)
nasıl ucuza getirirsin bilemem ama wieliczka tuz madenleri, auschwitz ve zakopane krakow'a yakın olup görülmesi gereken yerler. buralara muhtemelen carsharing bulabilirsin carpooling.co.uk'den.

bunların dışında wroclaw'a da gidebilirsin, çok sevimli ve krakowla yarışabilecek bir şehir. yine oraya da carsharing var bol bol.


hocam cık old town'a dal sokaklara.
banialuka var cok guzel pub orda zaman gecir, ambasaladze var orada takıl coco'ya gir gece.
gezmek ıcın wawel'e git, visla'nın oralarda yürü.
visla'nın öteki tarafında schindler'in fabrika var oraya gidebilirsin.
getto bölgesinde takıl ucuza muhteşem zapikankalardan ye.

wroclaw - gdansk - poznan bunlardan birine muhakkak git bence wroclaw.
ardından wroclaw - prag yapabılırsın 5 saat yol ve ucuz baya.
hatta wroclaw prag budapest bratislava katowice krakow gibi bir yol yapabilirsin örnek olarak verdım bu tarz bı plan yapabılırsın.

couchsurfing'e bakarsan 1 2 gecelık cok rahat kalıcak yer de bulabılırsın.


brkwashere
(01.07.14)
(1)

Krakow'da Bedava Lehçe Öğrenmek

3 ay Krakow'da yaşayacağım. Jagiellonian üniversitesinin lehçe kursu varmış ama 3000 küsür zloti!? Bedava nasıl Lehçe öğrenebilirim? (Bu arada dilciyim, kolay öğrenirim)
3 ay Krakow'da yaşayacağım. Jagiellonian üniversitesinin lehçe kursu varmış ama 3000 küsür zloti!? Bedava nasıl Lehçe öğrenebilirim? (Bu arada dilciyim, kolay öğrenirim)
Psychender
(27.06.14)
Krakowun Couchsurfing language tandem gruplarina bak.


(6)

İlk Uçuşta Bilinmesi Gerekenler

Sabah 6'da Kiev aktarmalı Varşova'ya uçuyorum. İlk uçuşum olacağı için tavsiyelerinize açığım. Bir de birkaç şey soracağım. 1. Biletin bilgilerinde baggage: 1 piece yazıyor. Buna el çantası dahil değil dimi?2. Valizde 20 kg sınır varmış. Boyutunun bir önemi var mı?3. Erasmus stajına gidiyorum. Yurtd
Sabah 6'da Kiev aktarmalı Varşova'ya uçuyorum. İlk uçuşum olacağı için tavsiyelerinize açığım. Bir de birkaç şey soracağım.
1. Biletin bilgilerinde baggage: 1 piece yazıyor. Buna el çantası dahil değil dimi?
2. Valizde 20 kg sınır varmış. Boyutunun bir önemi var mı?
3. Erasmus stajına gidiyorum. Yurtdışı çıkış harcı ödeyecek miyim?
4. Polonya'da euroyla ödemeye kalktığında fena kazıklıyorlarmış. Havaalanında zloti almaya kalkarsan da ayrı kazıklıyorlarmış. Nabayım?
5. Varşova'dan Krakow'a otobüsle mi trenle mi gideyim?
Psychender
(22.06.14)
20 kg kabin alti icin, 8 kg kabin icerisi icin birer tane bagaj hakkin var. laptopu genelde kabine 8kglik cantanin yanina alabilirsin, ikinci bir parca olarak sayilmaz. ikinci parca olarak suana kadar bir tek easyjet oldu benim uctugum firmalar arasinda(thy, pegasus, germanwings, germania, sunexpress, easyjet arasindan). yurtdisi oturumun olmadigi icin, ilk yurtdisi cikis pulu alman lazim. sonraki giris cikislarinda, oturumundan dolayi almana gerek yok. havaalaninda para degisimi yapma, bulursan en yakin bankamatikten bir miktar para cekebilirsin. bankalar arasi kurdan kayip fazla olmuyor. otobus-tren olayini bilmiyorum.


1) degil
2) yok
3) evet
4) euro ile ode.
5) trenle git.


yigitovic
(22.06.14)
1- Evet, dahil değil.
2- Yok.
3- Evet.
4- Merkez Bankası'nın İstanbul'daki iki şubesinden birine gidip zloti al.
5- Tren ile git, 3 saat sürüyor.


hiko seijuro
(22.06.14)
1. Dahil değil. Aşağıya yollayacagin bir parça.
2. Boyut için bir yere oturtup olcuyorlar. Biletin arkasında yazması lazım. Üstteki arkadaşlar yok demiş emin olamadım yine de.
3. Oduyorsun diye biliyorum.
4. Burdan iş bankası aracılığıyla işini halledecek kadar alabilirsen bir dene. Bazı paraları ertesi gün getirtiyorlardi.
5. Bilmiyorum.


Lim5
(22.06.14)
3-Havaalanında küçük bir miktar yani şehir merkezine gidecek kadar bozdur. Sonra merkezde 2,3 farklı yere sorarak en iyi hangisi veriyorsa ordan alırsın. Ben öyle yapmıştım.


secilmis uye
(22.06.14)
5. net otobüsle git. çok daha ucuza gelir. (yarı fiyatından daha ucuz) polskibus diye bir firma var. tavsiye ederim. az daha hızlı gideyim parası önemli değil dersen trenle git ama.


spanglish
(22.06.14)
(6)

Fiş Dönüştürücü

Yarın 3 aylığına Polonya'ya gidiyorum ve bu aklıma şimdi geldi. Elektrikçiden falan mı alıcaz bunu? Değerlerine dikkat edicez mi? Sağlıklı mı bi de bunlar uzun vadeli kullanımda? Orada ucuzsa direkt şarj aleti mi almalı?
Yarın 3 aylığına Polonya'ya gidiyorum ve bu aklıma şimdi geldi. Elektrikçiden falan mı alıcaz bunu? Değerlerine dikkat edicez mi? Sağlıklı mı bi de bunlar uzun vadeli kullanımda? Orada ucuzsa direkt şarj aleti mi almalı?
Psychender
(21.06.14)
Türkiye'den Polonya'ya gidiyorsanız sorun yok, dönüştürcüye gerek yok;) ama illa gerekiyorsa çok basit bir alet ve hiçbir problem yaşatmıyor. Mercan'da 1 tl filan Mediamarkt'ta 5 tl..


carradine
(21.06.14)
@carradine nasıl yani? dönüştürücüye gerek yoksa bahsettiğiniz alet nedir? iki standart mı var?


Psychender
(21.06.14)
polonya'da gerek yok bizimkiler oluyor orda da


ack3000
(21.06.14)
herhangi bir sey goturmenize gerek yok. fislerin tipi ve sebeke voltaji bizimkilerle ayni.


osuruklu
(21.06.14)
İngiltere hariç Avrupa ülkeleri bizimle aynı. Rusya da aynı diye biliyorum. İngiltere özel 3 lü kullanıyor. ABD ise 110 volt, gene farklı bir giriş sistemi. Galiba ABD haricinde farklı ülkeler de var bu sistemi kullanan.


carradine
(21.06.14)
Polonya için almaya gerek yok ama almak isterseniz ben bikaç gün önce 2 liraya aldım. Elektrikçilerde var


pandispanya
(21.06.14)
(1)

Esenler Otogardan Atatürk Havalimanına

Gece yarısından sonra taksi dışında araç var mı? Taksi ne kadar tutar? Kaç dakika sürer? İstanbul'a geliş saatimi ona göre ayarlayacağım. Uçağım sabah 6'da.
Gece yarısından sonra taksi dışında araç var mı? Taksi ne kadar tutar? Kaç dakika sürer? İstanbul'a geliş saatimi ona göre ayarlayacağım. Uçağım sabah 6'da.
Psychender
(20.06.14)
Geceyarısından sonra havalimanı çalışmıyor, aslında son metroya denk getirsen, orogarın içinden direkt havalimanının içine metroyla gidersin. Taksi 30-35 falan yazar, taksimetre uygulamasından kontrol etmekte fayda var tabii.


histercumani
(20.06.14)
(5)

Erasmusta Para Yönetimi

Merhabayın. Ben haftaya Polonya'ya 3 aylığına staja gidiyorum. Oradan da 5 aylığına İspanya'ya Erasmusa gideceğim. Hibeler henüz yatmadı. Elimde 6bin TL para var. Bunun bir kısmıyla zloti, bir kısmıyla da euro alacağım. Şimdi konuyla ilgili zilyon tane sorum olacak.1. Orada her para çekildiğinde kom
Merhabayın. Ben haftaya Polonya'ya 3 aylığına staja gidiyorum. Oradan da 5 aylığına İspanya'ya Erasmusa gideceğim. Hibeler henüz yatmadı. Elimde 6bin TL para var. Bunun bir kısmıyla zloti, bir kısmıyla da euro alacağım. Şimdi konuyla ilgili zilyon tane sorum olacak.
1. Orada her para çekildiğinde komisyon alındığı için önceki gidenlerin önerileri üzerine hibenin yatacağı hesabı babamla ortak açtırdık. Kendisi benim parayı çekip İspanya'da açtıracağım hesaba swift yapacak. Daha ucuza geliyormuş. İyi mi yapmışız? Bir de ziraat buradan çeksek de hibeyi euro olarak verecek dimi?
2. Şimdi ben elimdeki 6bin liranın ne kadarını zloti ne kadarını euro yapacağım? Polonya'da ne kadar harcayacağımı bilmiyorum. İki kere çevrilince kayıp olacak. Bir kısmını lira olarak bıraksam orada kazık yemeden çevirebilir miyim? N'apayım?
3. www.turkishcards.com Nakito diye bir şey varmış. 1 numaralı sorudaki planda sorun yoksa buna gerek yok aslında ama yine de alsam mı bundan nolur nolmaz diye?
4. Swiftten daha ucuz olduğunu iddia eden şu arkadaşlar var. Bilginiz var mıdır? www.firstremit.com
Bonus: 2000küsür euro da hibe var. Yeter mi bu meblağ 8 ay?

Bu planlar dışında parada minimum kayıp yaşamak için her türlü öneriye açığım. Fakiriz abi :/
Psychender
(18.06.14)
4000 euro ile hayatta sekiz ay geçinemezsin. Ailende bi o kadar verecek anca.


yatagants
(18.06.14)
nakito kesinlikle al.çünkü çok az para kesiyolar hiçbi şekilde daha ucuza gelicek bi yöntem yok gibi.

4.000 euro yapıyo sanırım toplam paran.eğer konaklama dahil değilse çok ama çok rahat yeter.polonya'ya da ispanya'ya da gittim ben polonya gerçekten çok ucuz.erkek arkadasım sürekli dışarıda yemesine sık sık gece çıkmasına rağmen 350 euro civarı bişey harcıyodu polonyada.gerçi polonyada yurtta kalıcaksan konaklama da çok ucuzdur.

ispanya tabi pahalı.ama 3 öğün restaurantta yemeyeceğine göre pahalılık seni inanılmaz etkilemez.sürekli gece kulüplerinde takılmazsan gece dısarı çıkıp eğlenmen için de gayet yeterli olur.ben ingilterede aylık 500 euroya rahat geçinebiliyorum, ayrıca geziyorum da.tabi 1 kere dısarıda yiyosam 3 kere evde yapıyorum.

konaklama dahil bu kadar paran varsa yine bi şekilde geçinirsin, tabi çok dikkat etmen gerekir :/ o parayla geçinemezsin ben su kadar harcıyorum falan diyenlere bakma.eger bi denge oturtursan hiçbişeyden mahrum kalmadan yaşar gidersin.


lampetia
(18.06.14)
@lampetia Nakito da her çekimde 7 TL kesiyormuş. Alışverişte de kesinti oluyor mu peki? Ben orada açtıracağım hesabın kartını kullanırım diyordum.

Konaklama dahil maalesef :/ Polonya'da aylık 100-150, İspanya'da da 150-200 euro tutacak. Konaklama hariç mi 350 harcıyordu?

Yemeği evde yerim ya. Bir de sanırım Gandia İspanya'nın diğer şehirlerine göre daha ucuzmuş.


Psychender
(18.06.14)
Polonyada unicredit veya ingbank varsa buradan yapikres veya vb ingbank hesabi actirin. Atm kartiniz ile orada komisyonsuz para cekebilirsiniz. Swifte gerek kalmaz. Tl hesabinizdaki paranin o ulke para birimi karsiligini cekersiniz.
Internet bankaciligini kullanmak icin telefonunuzu uluslarasasi dolasima actirin ki sms sifre gelsin, avea sorunluydu, turkcell sorunsuzdu


gogu delen adam
(19.06.14)
@gogu delen adam yapıkredi de dövizi pahalı sattığı için komisyon alanlardan farkı kalmıyor diyorlar.

Bu arada ben en hesaplı yöntem swift sanıyordum. Kaç lira tutar ki swift?


Psychender
(19.06.14)
(2)

En Uygun TTnet Tarifesi/Kampanyası

Şu an netlimitsiz paketindeyiz. Haziranda 7 aylığına yurt dışına çıkacağım. Annem babam skype'ta benle görüşmek dışında interneti kullanmayacak. Akıllı evim paketine geçeyim diyordum ama onu kaldırmışlar sanırım. Şimdi en ucuz neye geçelim biz? Telefon, tivibu da var.
Şu an netlimitsiz paketindeyiz. Haziranda 7 aylığına yurt dışına çıkacağım. Annem babam skype'ta benle görüşmek dışında interneti kullanmayacak. Akıllı evim paketine geçeyim diyordum ama onu kaldırmışlar sanırım. Şimdi en ucuz neye geçelim biz? Telefon, tivibu da var.
Psychender
(31.05.14)
sadece skype kullanılacaksa al bi tane 3g modem ve hat en ucuz internet paketinle kullansınlar. 7 ay boyunca minimum 45 lira verirsin.


mr.goodcat
(31.05.14)
@mr.goodcat 3g modemi n'apacağız anlamadım. :)


Psychender
(31.05.14)
(1)

Büyükelçilikten Pasaportu Geri Almak

Polonya vizesine başvururken bu cuma gel al demişlerdi ama ben gidemedim. Şimdi gidip istediğim zaman alabilir miyim yoksa başvuruyu sadece salı günleri almaları gibi pasaportu geri vermek için de belirli günleri var mıdır? Ankara büyükelçiliği için soruyorum.
Polonya vizesine başvururken bu cuma gel al demişlerdi ama ben gidemedim. Şimdi gidip istediğim zaman alabilir miyim yoksa başvuruyu sadece salı günleri almaları gibi pasaportu geri vermek için de belirli günleri var mıdır? Ankara büyükelçiliği için soruyorum.
Psychender
(27.05.14)
ne zaman istersen git al


freekara
(27.05.14)
(1)

Ödeme Yapmadan Uçak ve Otel Rezervasyonu

Vize başvurusunda göstermelik uçak rezervasyonunu ödemesiz yapabiliyor muyuz ve nereden? Otel rezervasyonu booking.com'da en fazla 15 günlük oluyor. Ben erasmus için gidiyorum. Ankara'daki İspanya Büyükelçiliği 4 aylık kalış süresinin tamamı için kalacağım yeri görmek ister mi?
Vize başvurusunda göstermelik uçak rezervasyonunu ödemesiz yapabiliyor muyuz ve nereden?
Otel rezervasyonu booking.com'da en fazla 15 günlük oluyor. Ben erasmus için gidiyorum. Ankara'daki İspanya Büyükelçiliği 4 aylık kalış süresinin tamamı için kalacağım yeri görmek ister mi?
Psychender
(25.05.14)
www.ekobilet.com üzerinden göstermelik rezervasyon yapabilirsin.


10032007
(25.05.14)
(5)

İspanya için Seyahat Sigortası

Eylülde kısmetse erasmusa gideceğim. HDI'dan sigorta yaptırmıştım ama okuduğum birkaç şeyden sonra emin olamadım. http://ankaravisa.es/turco/ogrenci_vizesi_90_fazla.html Şurada geniş kapsamlı seyahat sigortası diyor. Benim bildiğim geniş kapsamlı olanı bir tek Axa yapıyor. Fiyatı da bayağı yüksek. O
Eylülde kısmetse erasmusa gideceğim. HDI'dan sigorta yaptırmıştım ama okuduğum birkaç şeyden sonra emin olamadım. ankaravisa.es Şurada geniş kapsamlı seyahat sigortası diyor. Benim bildiğim geniş kapsamlı olanı bir tek Axa yapıyor. Fiyatı da bayağı yüksek. Onu mu kastediyor? Yok herhangi bir firma olur diyorsanız başka bir sorum da şu 92 gün olayı. Bu ibare benim poliçenin de 2. sayfasında var. Şimdi ben bunu iptal ettirip bu ibarenin olmadığı şirketlerden birinde mi sigorta yaptırayım? Sözlükte biri 2. sayfayı götürmeye gerek yok demiş. İlk sayfada "1. sayfa" diye belirtilmiş. Hani bunun 2. sayfası demesin adamlar? Şirketin kaşesi de 2. sayfada. Patlamayalım büyükelçiliğe gidince. Herkesi evrak eksik diye geri gönderiyorlarmış; başka şehirden gideceğim için öyle bir lüksüm yok. o yüzden kesin bilgi lazım.
Psychender
(22.05.14)
kalış süresinin tamamını kapsayan diyor zaten oheyy o baya tuzlu olur galiba.


freekara
(22.05.14)
Geniş kapsamlı seyehate sigortası diye bir şey yoktur.
Bütün firmalar aynı sigortayı yaaor. Sadece bir iki firmaya bir kaç yüz Euro ödersin ve dişçini bile karşılarlar. Seyehat sigortaları genelde 15 ila 18 Euro arası olur 30 günlük.

Zaten seyehate sigorları kaç gün kalacağınız üzerinden yapılır. 5 günlük yaptırmanızın hiç bir anlamı olmamaktadır.


@colorwithnotexist Geniş kapsamlı sağlık sigortası diye bir şey var. Sadece Axa yapıyor. Mesela erasmus stajı için sadece bunu kabul ediyorlar. Acaba İspanyol Büyükelçiliği de bunu mu istiyor diye sormuştum.

Yok mu uleyn yakın zamanda İspanya'ya vize alan?


Psychender
(23.05.14)
geniş kapsamlı seyahat sigortası diye bir şey tabii ki var. ben de prag'a erasmusa giderken yaptırmıştım. istanbul'daki konsolosluk dar kapsamlıyı da kabul ederken ankara'daki sadece geniş kapsamlıyı kabul ediyordu mesela. bunu da şu siteden öğrendim, sen de orda biraz dolanarak rahat rahat bulursun cevabını: erasmusum.cum


ack3000
(23.05.14)
Ben İspanya'ya gitmiştim 7 ay. Trek Turizm'den bayağı ucuz bir fiayata yaptırmıştım 6 aylık olanı. 100 küsur lira idi bir yıllık olan o zaman.


aychovsky
(23.05.14)
(4)

Polonya'da İspanya Vizesine Başvurmak

Mümkün müdür? Erasmus öğrencisiyim. 23 Haziranda Polonya'ya staja gideceğim. O yüzden burada başvurup uçak biletini riske atmak istemiyorum.Edit: Polonya'ya vizem stajla aynı gün bitiyor. Staj/vize bitmeden bir hafta önce falan İspanya'ya gidip direkt orada vizeye başvursam?
Mümkün müdür? Erasmus öğrencisiyim. 23 Haziranda Polonya'ya staja gideceğim. O yüzden burada başvurup uçak biletini riske atmak istemiyorum.

Edit: Polonya'ya vizem stajla aynı gün bitiyor. Staj/vize bitmeden bir hafta önce falan İspanya'ya gidip direkt orada vizeye başvursam?
Psychender
(19.05.14)
İkisi de şengen? Polonyaya girdikten sonra ispanya'ya vizeye ihtiyacınız olmaması gerekiyor.


ay nov kung fu
(19.05.14)
mümkündür, ama başvuru süreci oldukça sıkıntılıdır. vizeyi buradan alıp ispanya seyahati için otobüs kullanılması çok daha kolay, sıkıntısız, eğlenceli ve ekonomik olacak dır.


gecicidovme
(19.05.14)
@ay nov kung fu Staj bittiği gün Polonya vizem de bitiyor. :)


Psychender
(19.05.14)
@gecicidovme 23 Haziranda kesinlikle Türkiye'den ayrılmış olmam gerekiyor. Yoksa sadece uçak bileti değil hibem falan da yanıyor. Bir de 4 ay öncesinde vizeye başvuruluyor mu zaten?


Psychender
(19.05.14)
(2)

İspanyolca A1 Belgesi

Bir hafta içinde alınabilir mi? Kaça patlar? Netten ücretli/ücretsiz alma gibi bir durum var mıdır? Çıktısını alabileceğim her şey olur.
Bir hafta içinde alınabilir mi? Kaça patlar? Netten ücretli/ücretsiz alma gibi bir durum var mıdır? Çıktısını alabileceğim her şey olur.
Psychender
(16.05.14)
Dostum dedigin DELE mi?

Dele ise tarihleri var. Netten al gibi birsey yok. Sinavdan sonra 1-2 ay icinde belli oluyor.

Ayrica A1 neden? En temel seviyedir isine yarayacak olan en asagi B1 seviyesidir genelde.


@sana guluyorum sadece A1 seviyesinde İspanyolca bildiğimi gösteren herhangi bir belge olurmuş. Nereden alındığı farketmiyormuş.


Psychender
(16.05.14)
(1)

Büyükelçilikten Pasaportu Zamanında Almamak

Salı günü Polonya vizesine başvurmuştum. Pasaportu cuma gel al dediler. Yarın değil de bir hafta sonra gitsem sorun olur mu?
Salı günü Polonya vizesine başvurmuştum. Pasaportu cuma gel al dediler. Yarın değil de bir hafta sonra gitsem sorun olur mu?
Psychender
(15.05.14)
olmaz.


fayfim
(15.05.14)
(1)

İlk Giriş Yapılacak Ülke Seçeneği

Uçak biletim Ukrayna aktarmalı tek bilet. Vize müracaat formunda ilk giriş yapılacak ülke seçeneğinde Ukrayna'yı seçeyim mi; ülkeye giriş yapmış sayılıyor muyum?
Uçak biletim Ukrayna aktarmalı tek bilet. Vize müracaat formunda ilk giriş yapılacak ülke seçeneğinde Ukrayna'yı seçeyim mi; ülkeye giriş yapmış sayılıyor muyum?
Psychender
(09.05.14)
Transit yolcu olduğun için hayır, giriş yapmış sayılmıyorsun.


dumurzade
(09.05.14)
(4)

Polonya için Sağlık Sigortası

Nereden yaptıralım?Ek: SGK oluyor falan diyorlar. Genel sağlık sigortası oluyor mu?
Nereden yaptıralım?
Ek: SGK oluyor falan diyorlar. Genel sağlık sigortası oluyor mu?
Psychender
(06.05.14)
Bankalar yapıyor. Schengen di mi bu? 30.000€ değerinde istiyorlar, seyahat süresini kapsayan. 15 günlüğü 20TL fln sanırım, bankadan bankaya değişebilir.


@trachemys scripta elegans 3 aylık ulusal D.


Psychender
(06.05.14)
vize için gerekeni diyorsan her sigortacıda yaparlar.


lanc
(06.05.14)
axa sigorta, HDI gibi yerlerden yaptırabilirsin. axa sigortadan yanlış hatırlamıyorsam 40-50tl gibi bir şeye yaptırmıştım. 30bin euroluk tüm shengen ülkelerinde geçerli sigorta isteyeceksin. ulusal d vizesi için farketmiyor bu şekilde olacak.
bir de kaç günlük sigorta yaptıracaksan, vizeni o kadar günlük verecekler, onun hesaplamasını iyi yap.
yani hangi tarihler arasında polonyada kalacaksın onu belirle,
örneğin örneğin 1 haziran-20 kasım tarihleri arasında kalacaksan polonyada, o tarihleri kapsayan sigorta yaptır. hatta sigortanı giriş tarihinden bir hafta önce, çıkış tarihinden bir hafta sonra olacak şekilde ayarla (örnekteki tarihleri baz alırsak 23mayıs-27kasım şeklinde olacak)
EDİT:
Ek: SGK ile falan ilgili bir durum değil. dediğim sigorta şirketlerinden ya da daha onlarcasından birinde yaptırabilirsin


anil
(06.05.14)
(2)

Uçak Bileti Hakkında Her Şey

http://www.skyscanner.com.tr/tasima/ucak-bileti/ista/wars/140623/ucus_ucretleri-kalkis-istanbul-varis-varsova-icinde-haziran-2014.html?rtn=0 Şu aramada en üstte çıkan Ukraine International'ın seferinden bilet alacağım fakat bileti satan Geziko'da uçuşla ilgili neredeyse hiç detay yok. Mesela bavulla
www.skyscanner.com.tr Şu aramada en üstte çıkan Ukraine International'ın seferinden bilet alacağım fakat bileti satan Geziko'da uçuşla ilgili neredeyse hiç detay yok. Mesela bavulla ilgili bir şey yazmamışlar. Bazı uçuşlarda bavul ek ücrete tabii oluyor. Bu tür detayların yazması gerekmez mi, yoksa bavul konusunda bir standart mı var? İlk sayfada bilet fiyatı 296 lira iken satın alma sayfasında herhangi bir şey eklenmediği halde 318 liraya çıkıyor. Bunun nedeni nedir? Ve son sorum skyscanner'da çıkan tüm hava yolu ya da aracı satış şirketleri güvenli midir yoksa araştırmak gerekir mi?
Psychender
(05.05.14)
ben genelde skyscanner'dan aratıp sonrasında hangi havayolu ucuz çıktıysa onun sitesinden girip alıyorum. senin durumunda da ukraine international'ın sitesine girip bakman faydalı olacaktır.


10032007
(05.05.14)
madem skyscanner'dan bakiyorsunuz oradaki linki takip edip alin bileti de adamlar da ekmek yesin. internet alemindeki en faydali hizmetlerden birini veriyor adamlar.

ayrica arama sayfasinin ustunde
"Bagajınız var mı?
Ek ücret uygulanabilir" linki var, o linke ttikladiginda butun havayollarinin bagaj kurallari ve ucretleri sayfalari cikar. oradan Ukraine International'a tiklarsan ilk checked in bagajin ucretsiz oldugu yaziyor. 20 kg'a kadar.

senin aramandan devam edince de geziko sitesi 296 TL'ye satiyor istedigin bileti, ilerleyen sayfada teklif ettikleri ekstralari reddedersen tabi.

genelde guvenilir siteleri ekliyorlar ama hic duymadigin bi siteyse onceden bi arastirmak iyidir, ucak biletini aldiktan sonra havayolunu arayip biletini onaylatirsan sikinti olmaz.


ocaan
(05.05.14)
(9)

Ne Yapayım?

Şimdi ben erasmus için Avrupa'nın en iyi film okulu olan FAMU'ya gitmeye hak kazandım, fakat okul portfolyo istiyor ve herkesi kabul etmiyor. Benim de yolladığım işler çok iyi değil. Eğer orası kabul etmezse Valencia'ya gitme hakkım var. Ama şöyle boktan bir durum var ki Valencia'ya başvuru tarihi 1
Şimdi ben erasmus için Avrupa'nın en iyi film okulu olan FAMU'ya gitmeye hak kazandım, fakat okul portfolyo istiyor ve herkesi kabul etmiyor. Benim de yolladığım işler çok iyi değil. Eğer orası kabul etmezse Valencia'ya gitme hakkım var. Ama şöyle boktan bir durum var ki Valencia'ya başvuru tarihi 15 mayısta bitiyor ve FAMU'nun sonuçları muhtemelen 15 mayıstan sonra açıklanacak. Yani diğer tarafı da elimden kaçırmış olacağım. Ayriyeten 22 haziranda da Polonya'ya staja gidiyorum ve Çek Cumhuriyeti ya da İspanya için vize çıkmasına zaman yetmeyebilir. (Polonya'dayken oralara vize alınabilir mi bilmiyorum) Şimdi istersem FAMU'dan vazgeçip Valencia'yı kesinleştirebilirim ama böyle önemli bir şansı tepmek istemiyorum. Aynı zamanda açıkta da kalmak istemiyorum. Ne yapıcam lan ben?
Psychender
(04.05.14)
FransaAndoraMacaristanUruguay


Valencia'ya her halukarda başvur. bir b planın olsun.


mea maxima culpa
(04.05.14)
FAMU'dan vazgeçmeden Valencia'ya başvuramıyoruz maalesef.


Psychender
(04.05.14)
erasmus ofisinle konuş. valencia'yı kazanmışsın gibi üniversiteye bilgi versinler. Famunun başvurularını bekle, famuyu kazanırsan oraya alsınlar. erasmus ofisinin elinde böyle şeyler, isteseler yapıyorlar, şahitlerim var. son dk başvuruları değiştirebiliyorlar istediklerinde. şansını denemeye değer.


anil
(04.05.14)
@anil Ben de aynı şeyi düşünmüştüm ama kabul etmediler. Etik olmazmış. Ki Valencia'nın kontenjanı boş duruyor.


Psychender
(04.05.14)
başkasının hakkını yeseydin etik olmazdı, bence bir daha konuşmayı dene. bu yıl olmazsa gelecek yıl gidebilme şansın var mı peki?


@hayley williams ile evlenecek genc Yok :/ son yılım.


Psychender
(04.05.14)
hacı merak ettim şu anda hangi üniversitede radyo,tv sinema okuyorsun hangi okulun anlaşması var famu'yla?

kesin gitmem lazım diyorsan ve showreel'ine güvenmiyorsan vazgeç madem Valencia'Yı seç, ama diğer türlü famuyu zorla derim.


rodriguez2
(04.05.14)
@rodriguez2 Anadolu Üniversitesi

Kesin gitmem lazım diyorum ama vazgeçtikten sonra FAMU'dan kabul gelirse ömür boyu pişmanlık yaşarım herhalde. Çünkü ben vazgeçsem de adamlar bana bir cevap yollayacak.


Psychender
(04.05.14)
(2)

Polonya Vizesi

Polonya vizesine VFS Global adlı aracı şirketten başvuruluyormuş. 53 lira da ücreti varmış. Bu ücreti vermemek için direkt olarak Ankara'daki Konsolosluğa başvursak olur mu? Peki VFS Globale göre herhangi bir zorluğu var mıdır? Bir de gerekli evrakların hepsi bunlar mı? http://www.vfsglobal.com/pola
Polonya vizesine VFS Global adlı aracı şirketten başvuruluyormuş. 53 lira da ücreti varmış. Bu ücreti vermemek için direkt olarak Ankara'daki Konsolosluğa başvursak olur mu? Peki VFS Globale göre herhangi bir zorluğu var mıdır? Bir de gerekli evrakların hepsi bunlar mı? www.vfsglobal.com
Psychender
(04.05.14)
yanlış olmasın ama ben de vfsden aldım ve bildiğim kadarı ile konsolosluktan da alınmıyor polonya için vize. vfs tek yol diye biliyorum. oldukça da kolaydır, 5dkda başvurunuzu yaparsınız. bahsettiğiniz meblayı da alıyorlar, daha sonra vizenizi de adresinize yolluyorlar başka şehirdeyseniz.
evraklar orada yazanlar.


anil
(04.05.14)
secure.e-konsulat.gov.pl istanbul için. ankara'yı bilemiyorum.

konsolosluktan doğrudan randevu alınabiliyor online olarak.


madyb
(04.05.14)
(3)

Polonya Vizesi ile Almanya'ya Giriş

Skyscanner'da Krakow'a en ucuz bilet olarak Almanya aktarmalı çok-parçalı rezervasyon çıkıyor. https://www.germanwings.com/skysales/Select.aspx https://www.bookryanair.com/SkySales/booking.aspx?culture=en-gb&lc=en-gb#Select1. Krakow'a erasmus stajı için gideceğim. Alacağım vizeyle ilk olarak Almanya
Skyscanner'da Krakow'a en ucuz bilet olarak Almanya aktarmalı çok-parçalı rezervasyon çıkıyor. www.germanwings.com www.bookryanair.com
1. Krakow'a erasmus stajı için gideceğim. Alacağım vizeyle ilk olarak Almanya'ya girebilir miyim?
2. İki uçuş birbirinden bağımsız olduğu için herhangi bir sorun çıkar mı? (arasında 8 saat var)
3. Para birimi euro olduğu için kredi kartında ayriyeten masraf çıkacak mı?
Bonus: Önereceğiniz bundan daha mantıklı bir rota var mıdır?
Psychender
(04.05.14)
ilk girisini almanyadan yapma derim ben, sorun yasama ihtimalin yuksek. istanbul->varsova yap direk 300 tl civarina bulabiliyorsun cok rahat. varsovada hava alanindan tramvay ya da otobusle tren istasyonu (warszawa centralna), tren istasyonundan ilk trenle krakow yap derim. tren 30 tl civari diye hatirliyorum.


eksimtrak
(04.05.14)
1-bir sorun çıkmaz. ama havaalanında başını ağrıtabilirler. görevliler güvenlik polis başına toplanıp sana sorular sorup azarlayıp canını sıkabilirler. biraz şans meselesi, hiç bir sorun yaşamadan geçen de var, böyle insanlarla uğraşarak geçen de. ama aktarma yapamayanı daha görmedim, illaki gidersin.

bir de vizeni henüz almadıysan başvuru esnasında ilk hangi ülkeden giriş yapacağını belirten bir ibare var, onu almanya yaparsan hiç sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

ekstra bir de berlinden polskibus ile krakowa gidebilirsin çok ucuz bir şekilde. polonyanın otobüs firması.

2-birbirinden bağımsız olduğu için sorun çıkmaz diye düşünüyorum bilet yanınızda olacaktır zaten görevlilere gösterirsiniz.

3-kredi kartından ayrı bir masraf çıkmaz, sadece banka kendi kurunu uyguladığı için belki biraz daha fazla para gider. kur farkından kaynaklı bir şey yani çok fark olmaz

bonus: lviv üzerinden gidenlerin olduğunu biliyorum polonyaya. onun dışında bildiğim en ucuz gidiş yöntemi, pegasus ile berline gidip, oradan polskibus kullanmak


anil
(04.05.14)
1. sansa bagli. almanlar madem once buraya gelicen neden bizden vize almadan veya polonya'ya gidicen neden bizden giris yapiyorsun diyebilirler. o nedenle sans faktoru onemli biraz sinir stres bir mevzu.

2. birinci asamayi gecmende faydasi olabilir o biletin. eger birinci asama sorunsuz olursa 2. bilete hic bakmazlar.

3. euro para birimi almanya'da var. banka harcama yaptigin gunku kurdan cevirip tl olarak borc kaydeder. ama polonya para birimi doğrudan tl ye ceviremiyorsa once onu euro yapip sonra tl yapar. bu da size kur farkı olarak donebilir ona dikkat etmek lazim. bunun disinda herhangi bir ek ucret olmaz. y. disinda kampanyasi olan kartlar 100 tl uzeri 5 taksit gibi gitmeden once kartınız bu ozelligi varsa aktif hale getirin. diger turlu herseyi tek cekim almis olursunuz.


helenart
(04.05.14)
(9)

Altyazı Oluşturmak İçin Program

Sıfırdan srt dosyası oluşturacağım. En kolay hangi programla yapabilirim?
Sıfırdan srt dosyası oluşturacağım. En kolay hangi programla yapabilirim?
Psychender
(01.05.14)
metin var mı?


ben smyrna
(01.05.14)
subtitle workshop 4


megafon
(01.05.14)
@ben smyrna Birazdan çevireceğim. :) neden?


Psychender
(01.05.14)
Subtitle edit
www.nikse.dk


edip
(01.05.14)
subtitle workshop 4 olmaz. gerçi 4 sürmünü kullanmadım. ama spotting için doğrusu subtitle edit.daha önce yapmadıysan veya video işlerinden anlamıyorsan götün çıkar yapana kadar ama.


ben smyrna
(01.05.14)
@ben smyrna after effects ya da premierede gömülü yapacaktım ama zor geldi. böyle videoyu da oynatsa, durdurup durdurup istediğimiz zaman aralığına yerleştirsek işte yazıyı? öyle mi subtitle edit?


Psychender
(01.05.14)
bir ara aegisub diye bir program kullanmıştım. sesi dalga olarak çekip gösterdiği için spotting kolay oluyordu ama kısayolları kullanışlı mıydı hatırlayamadım.


kül
(01.05.14)
@psychender

subtitle workshop tam dediğin şekilde çalışıyor. boyutu çok küçük zaten, kurup deneyebilirsin.


megafon
(01.05.14)
subtitile workshop'un son sürümü spotting yapıyor muy bilmiyorum
hayır o iş ae ile falan yapımaz.
subtitle edit düz metne time code eklemene yarıyor. spotting deniyor. yani eski sürümünde subtitle workshop spotting yapmıyordu. in ve out zamanlarını "manuel" girmek gerekiyordu filan. sworkshop bence sadece sıbtitile çeviri ve ufak düzenlemeler için uygun. 4 sürümünde yoksa spotting için değil.


ben smyrna
(01.05.14)
(6)

Prag'a Posta Ne Kadar Sürede Gider?

Ne kadar?
Ne kadar?
Psychender
(29.04.14)
uçak yada kara yolu ile ise farkeder en fazla 10 gün sürer diye tahmin ediyorum Almanyaya kara yolu ile 1 haftada gitmişti.


basond
(29.04.14)
@Sour Ücretler ne civarda? 3 sayfalık belge ve bir cd gidecek.


Psychender
(29.04.14)
eğer belge gidecekse mutlaka kargo ile gönder ben ptt ile göndermiştim
dhl ups zarf şeklinde bir evrağı 100 tlye hızlıca gönderir.


basond
(29.04.14)
@basond PTT'nin şuradaki hesaplayıcısında 6,50 lira çıkıyor. Eski falan mı bu? www.ptt.gov.tr


Psychender
(29.04.14)
Mobilim linke bakmadım ama ben 30 tl ödedim dergi için ve yavaş gönderim yapmıştım kara yolu ile gitti


basond
(29.04.14)
tnt ile 1 günde 58tl'ye ulaştırırsın.


(7)

Üzerine Makale Yazılacak Belgesel

Hacılar, üzerine makale yazılabilecek belgesel arıyorum. Tek bir belgesel olmak zorunda değil. Bir belgeselcinin çeşitli belgeselleri olabilir, ortak bir noktası olan çeşitli belgeseller ya da belgesel türü olabilir. Her şeye açığım.
Hacılar, üzerine makale yazılabilecek belgesel arıyorum. Tek bir belgesel olmak zorunda değil. Bir belgeselcinin çeşitli belgeselleri olabilir, ortak bir noktası olan çeşitli belgeseller ya da belgesel türü olabilir. Her şeye açığım.
Psychender
(23.04.14)
şu olur mu ki?
www.imdb.com


akatreil
(23.04.14)
National Geographic, Türkiye'de yaban hayatı ile bir belgesel çekti. Hatta Türkiye'de, bir ayının boynuna ilk kamera da o belgesel ile takıldı.

natgeotv.com


black gold -afrika'daki kahve üreticileri ile ilgili

www.imdb.com

Last Train Home -göçmen işçiler

www.imdb.com


patiska
(23.04.14)
Arkadaşlar bilim ve doğa belgesellerinden çok toplumsal konularla ilgili belgesellere ihtiyacım var.

edit: patiska'nın verdiği örneklerdeki gibi :)


Psychender
(23.04.14)
Michael Moore'un Sicko'su ve Amerikan sağlık endüstrisi.
Darwin's Nightmare'de doğa katliamı ve küresel piyasaların afrika'ya etkisi vesaire.


sanal hayvan
(23.04.14)
darwin's nightmare +1 deli bakisli bir abi vardi, savasla ilgili soyledikleri hala aklimda

bunun basligi anlatiyor olayi:
www.imdb.com

daha politik'e kacanlar (gerci bence her sey politik):
bolivya secimleri ozelinden halkin algisinin nasil manipule edilebilecegi falan filan
www.imdb.com

korkulacak bir dusman yaratilarak devletin otoritesini guclendirmesi ve saire
www.imdb.com


John Finn
(23.04.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.