Giriş
(14)

İş kurmak 2021

Şu an imkanınız olsa ne alanda bir iş kurarsınız? İş kurmanız için önünüzdeki engel nedir?
Şu an imkanınız olsa ne alanda bir iş kurarsınız? İş kurmanız için önünüzdeki engel nedir?
IncredibleMau
(23.11.20)
şu an satın alımlar durduğu ve firmalar ile iletişim zorlaştığı için firmaların neye ihtiyacı olduğunu bilmek oldukça zor. kaldı ki firma bile bilmiyor olabilir.

iletişimde olduğum, tanıdığım rahat ürün satabileceğimi düşündüğüm 20-25 firma ile görüşür onların ihtiyaçları doğrultusunda bir iş kurardım ki en azından firma dönsün.


Pazar tezgahı alırdım, bir kaç şehirden pazar tezgahı satın alır ya kira getirisi yapardım ya da kendim bir şeyler satardım.


paramolacak
(23.11.20)
Evden calisan, evde kalan cok kisi var.pandemi zamani tuketim ile normal zamandaki tuketim farkli olur bu yuzden su an ise girisemem. su an misal internet alisverisi top yapmisken dukkan mekan acmaya niyet etmem.benim is planim yer acmakla alakaliydi.


ala09
(23.11.20)
imkanım derken mesela 15-20 milyon dolarım olsa sunta-mdf panel fabrikası kurardım.


Madeni yağ.

İçinde bulunduğum konfor alanı.


stewie
(23.11.20)
2021'de aşı ile birlikte normal düzene döneceğimizi kabul edelim. Son haberler biraz bunu gösteriyor.

Ulaşılabilir hedefler üzerinden konuşursak daha hoş olur. @stewie madeni yağ demiş mesela. Nedir abi olay aç biraz :) malı kimden alıyoruz şimdi?


IncredibleMau
(23.11.20)
mal alıp satmam, üretim yaparım.

türkiye'de asgari ücretle çalışan çok ciddi bir kesim var. üretim şirketlerinin aslında diğer ülkelere göre ciddi bir maliyet avantajı var. hammadde her yerde aynı, kendimi işçilik maliyetinde gösterirdim.


stewie
(23.11.20)
İnternet üzerinden bir iş kurardım. Bir site projesi. Engelim değil, engellerim var:

1- işin teknik altyapısını bilmiyorum. Hazır tema olayı üzerinde yoğunlaşmam gerek.
2- Mevcut işim yoğun ve sıkıcı olduğu için vakit ayıramıyorum.


silah taciri
(23.11.20)
Bu belirsizlik döneminde, Türkiye gibi bir ülkede iş kurmak için yatırım falan yapılmaz.


scudman1
(23.11.20)
Online pazarlarda dükkan açardım. Ama ne satardım bilmiyorum.


kismisolungac
(23.11.20)
video içerik üretim ajansı kurardım kesinlikle. ekipmanı, kurgucusu, ışıkçısı, sesçisi ile birlikte video içerik üretmek isteyenlere danışmanlık verirdim.


roket adam
(23.11.20)
İhracatı yapılabilir, şirketlere değil de yurtdışında ki kişilere satılabilecek ürünleri bulup Amazon gibi pazaryerlerinde dükkan açıp satabilirsiniz. Özellikle Avrupa pazarı el yapımı ürünler hususunda bence çok avantajlı (kur farkından dolayı) bir yer. Bir ara bayağı niyetlenip araştırmıştım ama çok zamanımın olmadığını, vakit ayıramayacağım çekincesiyle vazgeçtim.


siyahsekiz
(23.11.20)
Organik tavuk ve yumurta. En az 1000 tavuk lazım. Arsam yok.


luluki
(23.11.20)
organik tavuk yumurta işine girmeyi denemiş biri olarak 1000 tavukla cepten yersiniz.
karlı bir iş kalmadı. iyi araştırın. online hizmetler, program eğitimleri iş yapıyor bu ara


rhan
(24.11.20)
(22)

Evlilik ve boş senede imza

İçanadoluda kızın babası damada boş senede imza attırıyor. "Kızımı üzme"nin bu halini birçoğunuz gibi ben de ilk defa duyuyorum. Kulağa abes gelse de baba öteki damadından senedi mahkemeye taşıyarak para almış. 15 yıl önce boş senede atılmış imzanın ne hükmü var? Ortada alışveriş yok bişey yok. Cidd
İçanadoluda kızın babası damada boş senede imza attırıyor. "Kızımı üzme"nin bu halini birçoğunuz gibi ben de ilk defa duyuyorum. Kulağa abes gelse de baba öteki damadından senedi mahkemeye taşıyarak para almış. 15 yıl önce boş senede atılmış imzanın ne hükmü var? Ortada alışveriş yok bişey yok. Ciddiye alınır mı bu?
IncredibleMau
(09.11.20)
Ne saçmaymış ya. Senet imzalıyorsan tabiki de ciddiye alınmalı. Donuna kadar alırlar.


horowitz
(09.11.20)
babam istese boş kağıda imza atmam. hayatımda duyduğum en buyuk saçmalık. öyle bir şeyi imzalayacak kadar salak adama mı emanet edecekmiş kızını :D


The cat +1 asıl imzalıyorsa ben bu mala kız vermem demesi lazım :D


sekerse tehlike
(09.11.20)
Konuya katkısı şüphesiz cevaplarınız için çok teşekkür ederim ama takdir edersiniz ki işin hukuki boyutunu merak ettiğim için açtım duyuruyu.

Asıl merak ettiğim şey şu: senede tutar yazıldı, tarih atıldı ve tahsil edilmek üzere avukata verildi. 15 yıl önce atılmış imzanın nasıl olur da bir hükmü olabilir? "Ortada alacak verecek yoktur, ben bu adamın kızını almak için attım imzayı" dese adam, olay mahkemede nasıl cereyan eder.


IncredibleMau
(09.11.20)
İnsanlar öyle kolay yalan söylüyor ki aklınız durur. Evet evlenirken veri senedi. eşya ve düğün için borç verdim der ister parasını. Senette sebebi yazmıyor ki..
Benim tek aklıma takılan zaman aşımı oldu


cilekli pasta
(09.11.20)
Senede tarih atılmadığı için zaman aşımı herhalde kağıt üstündeki mürekkebin yıpranma durumuna bakılarak tespit edilir gibi geliyor. Gerçi senet olayı başlı başına bir saçmalık. Kırtasiyeden alınma bir kağıda atılan bir imza ortada gerçek bir alacak verecek yokken insanı nasıl malından mülkünden edebilir aklım almıyor.

Benim duyduğum senetlerin tahsilatı hep avukatın zoruyla yapılıyor. İcra korkusundan borcunu ödüyor diye düşünüyodum ben hep.


IncredibleMau
(09.11.20)
Olay bilirkişide bitiyor. imzanın boş senede atıldığının anlamasını sağlayan 3 durum var.

1- imza ile yazıların başka kalemle atıldığını anlamak, (en kolayı bu ama kayınbaba daha önceden aynı durumda senet tahsil ettiyse buna dikkat edecek kadar işini biliyor demektir)
2- imza sizin el ürününüz olsa bile yazıların size ait olmadığını anlamak,
3- imza ve yazıların farklı tarihlerde atıldığını ispatlamak (bunun bilimsel geçerli bir metodu yok)

Aynı durumda senet ödemek zorunda kalan çok kişi var ne yazık ki. Siz ortada bir alışveriş yok diyorsunuz ancak karşı tarafın avukatı sizin elden borç aldığınızı iddia ediyor. Siz senedin zorla imzalatıldığını iddia ediyorsunuz ancak karşı tarafın avukatı "neden savcılığa gidip şikayetçi olmadın kardeşim" diyor. Diğer arkadaşların dediği bu noktada mantıklı. Böyle insanlarla en baştan muhattap olmamak gerekiyor gerçekten.

Mahkemeler ilk bilirkişi olarak aynı ilden birini atıyorlar. Benim tavsiyem ilk raporu 2. yazdığım maddeyi anlayacak kapasitede olmayan biri hazırladıysa rapora itiraz edip Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesinden rapor talep edin. Gerekirse itirazınıza temel oluşturmak için özel bilirkişiden rapor alın. Eğer imzayı atıp da yazıları yazmadığınızdan eminseniz sonuna kadar itiraz edin.


senette imzanın atıldığı tarih ile imza harici şeylerin yazıldığı tarihin farklı olduğu ispatlanırsa belki bir şeyler çıkar.

"açığa atılan imzanın kötüye kullanılması suçu" diye aratın dünya kadar hukuki bilgi çıkar.

not: hukukçu değilim.
not2: ilk kez böyle bir şey duydum ve şok oldum. ne hayatlar var yahu.


tabudeviren
(09.11.20)
Bu arada benim yazdıklarım senet icraya konduktan sonraki mahkeme aşamasında yapılanlar. Eğer daha icraya konmadıysa karşı taraftan önce davranıp Savcılığa gidip TCK 209/1'den şikayetçi olabilirsiniz.


Oha böyle adamdan kız mı alınır ya. Başlık parası istese bile daha iyiymiş. Ulan ne aileler bunlara enayi olan ne insanlar var.


mobydick
(09.11.20)
İçanadolu Türkiye'nin çukuru. Ben de ilk kez duydum ama belli ki yaygın bişey bu.

Senet gerçek ama ortada ciddi bir hadise yok aslında. Konudan bağımsız senetlerin bu devirde bu kadar geçerli kabul edilmesine hayret ettim ben.

@raist tutar ve tarih yazıya ne kadar uygun olsa da 15 yıllık mürekkep izinin taklidi zannetmiyorum o kadar kolay olsun.

Bi de şu var: imzalayan kişi uzun seneler o şehirde, o bölgede bulunmamış. Alacaklı, alacağını tahsil etmek için hiçbir resmi girişimde bulunmamış. Senet için zaman aşımı 3 4 sene yazıyor internette. Kanıtlanabilir bir durum olmadığı için ortada, zaman aşımını uzatacak bir durum da yaşanmamış. Dolayısıyla kişi imzayı attığını kabul etse dahi senet mantıken zaman aşımına uğramış oluyor bence.


IncredibleMau
(09.11.20)
İmzayı atana "enayi" sıfatını bi noktaya kadar ben de yakıştırırım ama olayın iç yüzü "haa o zaman başka" dedirtiyor insana. Oluyor yani böyle şeyler biz akla mantığa sığdıramasak da.


IncredibleMau
(09.11.20)
Adam senedi tahsil etmeye karar verdikten sonra bir tarih atıyor zaten. Zaman aşımına takılmıyor. 15 yıllık yazı ile 6 aylık yazı arasında ne fark var sizce? aynı kalemle atıldıysa senet kuru bir ortamda birkaç ay hatta hafta bekletildiğinde görsel olarak hiçbir fark olmuyor. Laboratuvar ortamında uçucuların ölçülmesini savunan bir güruh var ama dediğim gibi bilimsel geçerliliği yok. O yüzden yazı yaşı ölçümü, kağıt yaşı ölçümü gibi şeyleri unutun. Ben başka alanda bilirkişilik yapıyorum ama belge incelemeci çok arkadaşımla tartışmışızdır bu mevzuyu. Bence olayı çok küçümsemeyin.


Zaman konusunda bi mantık hatası yapmışım evet. Şirketteki senetlerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ama: şeffaf folyo içinde üstüste yığılmış 2 3 senelik senelerde kesinlike yıpranma oluyor. Kağıtların sürtünmesi midir nedir bilmiyorum artık. Tükenmez kalemle yazılmış şeyler için söylemiyorum bunu ama yazıcı baskısı mürekkep ve kaşeden bahsediyorum. Adam bunu nasıl bir ortamda saklıyor tabi bilemem ama nitelikli bir kalpazan değilse eğer yıpranmaya sebep olacak bir yere mutlaka girmiştir bence o senet. Belki de çöp oldu gitti onu da bilmiyoruz.

Senet kelimesi fonetik olarak yeterince korkunç kazınmış zaten aklımıza. Küçümsemek bi kenara ciddiye aldığım için merak edip sordum.


IncredibleMau
(09.11.20)
Her kağıt tabii ki de eskir. Ancak bunun matematiksel olarak hesaplanması an itibariyle mümkün değil. Ortamın ısısı, nemi, muhafaza içerisinde olup olmadığı gibi çokça değişken var. Ayrıca hukuksal ispatı da mümkün değil çünkü kağıt imzalanmadan önce de beklemiş olabilir. Senetlerin bir son kullanma tarihi yok ne yazık ki.


eskiden neyse de şimdi senedin boş olarak imzalandığını rahatça kanıtlayabilirsin.

renkli fotokopisini çekip bir twitter veya instagram hesabına yüklersin..oralarda zaman değiştirilemiyor nasıl olsa :D

imzanın birebir olduğu anlaşılır zaten.


tabudeviren
(09.11.20)
İmza harici yazıların kendisine ait olmadığını idda etmesi ve bunda diretmesi en mantıklı seçenek o halde. Ki doğrusu da bu zaten.

Cevaplarınız için teşekkürler.


IncredibleMau
(10.11.20)
böyle bir durumda kendi imzandan farklı bir şey karalayarak da paçayı kurtarmak mümkün bence. zamanı geldiğinde sorarlarsa ben imzalamadım bakın benim imzam budur diye kimliğindeki imzayı gösterirsin :D


theseachange
(10.11.20)
sekerse tehlike +1 diyorum :) Babanın boş senedine bile imza atılmaz.


roket adam
(10.11.20)
böyle köylü kurnazı bir tipten kız değil tuz bile alınmaz. kızını üzmesin diye senet alıyormuş bak sen! sen kimsin, üzersem ne yapacaksın milyonluk senet imzalayıp benimle mi uğraşacaksın? ben olsam, o senedi yırtar suratına fırlatırım. aynı tepkiyi kız da vermiyorsa ona da güle güle derim. böyle tiplerle hayatım boyunca uğraşamam.


Çek defteri alıyorsun, bankaya bir güzel imzanı kayıt ettiriyorsun.
hayatının geri kalanında kullanamadığın elinle salak salak yerlere imza gibi bir şey atıyorsun rahat ediyorsun.


aids rakun
(10.11.20)
Bos senede imza olaylarinin %60-70i dava acilirsa magdur lehine cozumleniyor. Ozellikle de hayatin dogal akisina ters bir durum varsa.

Genis spektrumlu goruntuleme kameralari yapan bir firmada calisiyorum. Teorik olarak kalemlerdeki murekkep farkini, ayni murekkep arasindaki yil farkini, kagidin eskimesini vs... uzman biri anlayabilir. Turkiyede bu isle ugrasan kimler var bilmiyorum ama.


cleric
(12.11.20)

Corona uçuş kısıtlamaları

Flypgs ve skyscanner haricinde, kalkış ve varış ülkesini değiştirerek kısıtlamaları görebileceğimiz, mümkünse sürekli güncellenen hangi siteler var?
Flypgs ve skyscanner haricinde, kalkış ve varış ülkesini değiştirerek kısıtlamaları görebileceğimiz, mümkünse sürekli güncellenen hangi siteler var?
IncredibleMau
(08.11.20)
(3)

Kırık monitör ekranı ve garip görüntüler

Geçen 43" monitör aldım ama biraz haşin davrandığım için köşeden kırmışım.10 dakika öncesine kadar kırık alanı kullanamamak dışında sorun yoktu ama şimdi videodaki gibi bir durum var. Neye işaret bu? kırığı sineye çektim idare ediyodum ama yakında kullanılmaz hale gelir mi? Yüzüme falan patlamaz değ
Geçen 43" monitör aldım ama biraz haşin davrandığım için köşeden kırmışım.

10 dakika öncesine kadar kırık alanı kullanamamak dışında sorun yoktu ama şimdi videodaki gibi bir durum var. Neye işaret bu? kırığı sineye çektim idare ediyodum ama yakında kullanılmaz hale gelir mi? Yüzüme falan patlamaz değil mi?


streamable.com
IncredibleMau
(04.11.20)
lcd ekran bu o kırık yayılacak vücuttaki morluk gibi, muhtemelen yayıldıkça kısa devre yapıyor


nahtoderfahrung
(04.11.20)
Aynen, bu mutlaka yayılacaktır. Yüzüne patlamaz ama kullanılmaz hale gelir muhtemelen.


roket adam
(04.11.20)
giderek büyür. o kırık mikro titreşimlerle ilerliyor. ayrıca ekran olarak gördüğün panel aktif bir malzeme yani içinde transistörler vs var. oradaki kısa devrelerden etrafındakileri de boza boza ilerliyor.


orpheus
(05.11.20)
(4)

Laptop - Monitör mini displayport

Laptobumda Mini DisplayPort 1.2a çıkışı var. Alacağım monitörün speclerinde ikisi de 1.2 olmak üzere birisi mini (input mini) diğeri normal displayport girişleri var.Displayport kablolara bakıyorum internetten, 1.2 de var 1.4 de, iki ucu mini olan da var, bir ucu mini diğeri normal olan da..Monitör
Laptobumda Mini DisplayPort 1.2a çıkışı var. Alacağım monitörün speclerinde ikisi de 1.2 olmak üzere birisi mini (input mini) diğeri normal displayport girişleri var.

Displayport kablolara bakıyorum internetten, 1.2 de var 1.4 de, iki ucu mini olan da var, bir ucu mini diğeri normal olan da..

Monitör UHD. Benim hangi kabloya ihtiyacım var?
IncredibleMau
(26.10.20)
alacağın monitöre epey üzerinden bakıp üzerinde dp mi yoksa mini dp olduğunu öğrenebilirsin. 1.2 ve 1.4 sadece versiyon diye biliyorum. hdmi de da versiyonlar var.


belkider
(26.10.20)
Monitörde hem mini hem normal dp girişleri var zaten. Merak ettiğim şey 1.4 kablo alırsam hem laptop hem monitor 1.2 olduğu için uyumsuzluk yaşar mıyım.


IncredibleMau
(26.10.20)
1,4 kablo alsaınız dahi 1.2 deki yeniliklere göre kullanırsınız bir şey farketmemesi lazım. bu işin mantığı böyle. dp dediğinizi denemedim hiç fakat hdmi de 2.0 destekleyen yere eski hdmi kablosunu taktım sorun olmadı.

tek sorun 1.4 de ki özellikleri kullanmazsınız işte.

onlarda şurada gözüküyor. images.evga.com


belkider
(26.10.20)
Tablo yardımcı oldu teşekkürler.

Monitör 60hz olduğu için 1.2 kablo da yeterliymiş.


IncredibleMau
(26.10.20)
(17)

rica ederim - önemli değil - bir şey değil

Teşekkürün karşılığında hangisini daha çok kullanıyosunuz?"Bir şey değil" bunu duymak garip gelmeye başladı bana. Az evvel kurumsal olması gereken bir ağızdan duyunca özellikle garipsedim. Kullanıyo musunuz bunu?
Teşekkürün karşılığında hangisini daha çok kullanıyosunuz?

"Bir şey değil" bunu duymak garip gelmeye başladı bana. Az evvel kurumsal olması gereken bir ağızdan duyunca özellikle garipsedim. Kullanıyo musunuz bunu?
IncredibleMau
(20.10.20)
"Rica ederim, ne demek" kombinasyonu. "Bir şey değil" saçma geldi.


angelus
(20.10.20)
rica ederim.


eileengray
(20.10.20)
Rica ederim+1.
Bazen de 'ne demek, lafi olmaz' falan derim.


Resmiyette rica ederim, sokakta bir şey değil. Semtine göre de değişir tabi. Nişantaşı'nda bir şey değil demek garip olurken Bağcılar'da da rica ederim demek garip olur.


Cesario
(20.10.20)
rica ederim +1


dedim ben sana
(20.10.20)
Önemli değil derim.


dissendium
(20.10.20)
Estağfirullah derim.


r evolution
(20.10.20)
cogunlukla rica ederim derim. ama bazen (ozellikle is hayatinda) yaptigim cok basit bir islem karsidaki kisiye cok buyuk iyilik veya yardim olarak yansiyabiliyor o durumda tesekkur edene hic onemli degil derim genelde. simdi fark ettim mi ben bir sey degil demiyorum hic.


in vino veritas
(20.10.20)
lafı olmaz diyorum ben .


bbb_1
(20.10.20)
"Bir şey değil" bana da saçma geliyor şu an ama bir dönem gayet normaldi sanki bunu söylemek. "yaptığım bir şey değil ki, ne teşekkürü" bağlama da uygun. halbuki sık kullandığımız "ne demek" daha kopuk. "yaptığım ne ki, teşekkür ne demek!" abartı da biraz. Yarın aynı kaderi paylaşacak belki bu da.

evet, derdimi seveyim.


IncredibleMau
(20.10.20)
Kasmayın hepsi aynı anlamdan türemiş cevaplar,
Rica ederim
Ne demek
Lafı olmaz
Önemli değil
Vs
İçten söyleyin yeter


erty_ksk
(20.10.20)
rica ederim


basond
(20.10.20)
Eski cevabim hep bisey diil idi. Sonra bunun avam bulunduğunu fark ettim ben de rica ederim'e geçtim..


ElfElf
(20.10.20)
Önceden bir şey değil derdim sonra herkesin rica ederimi kullandığını görünce rica ederime evrildim. Son durum; iş hayatında rica ederim, eş-dostla bir şey değil şeklinde.


halitkin
(20.10.20)
hepsini kullanıyorum ama kişi ile olan samimiyetime göre değişiyor. samimi değilsem rica ederim derim, arada samimiyet varsa önemli/mühim değil, bir şey değil derim.


tabirimekruh
(20.10.20)
Rica ederim. Diğerleri fazla kibirli geliyor bana.


balik kraker
(20.10.20)
Önemli değil dersem karşımdakine değersiz hissettirmiş olmaktan korkuyorum. Bir şey değil dersem de böyle kibirleniyormuşum gibi geliyor, rahatsız oluyorum. Ya rica ederim diyorum ya da estağfirullah diyorum.


muhayyer divan
(20.10.20)
(5)

Patreon kanalları

Ücretli ve Türkçe içerik üreten kişileri, kanalları nasıl bulabilirim? Şu ana kadar sadece bir kez abone oldum. Biraz cahiliyim.
Ücretli ve Türkçe içerik üreten kişileri, kanalları nasıl bulabilirim? Şu ana kadar sadece bir kez abone oldum. Biraz cahiliyim.
IncredibleMau
(03.10.20)
evrım agacı patreon destegı kabul edıyordu sankı.


komorebice
(03.10.20)
Konunun cahili olunca ifadeyi de yanlış kullanmışım galiba :) destek olabileceğim oluşumlardan ziyade ücretli abonelere içerik üreten kanalları kastetmiştim. Bu kanal hiç bilmeyene kimya eğitimi veriyor olabilir mesela. Mutlaka herhangi bir şeyin eğitimini veriyor olmasına gerek yok ama iyi içerik üretiyor olması lazım mesela.


IncredibleMau
(03.10.20)
udemy'ye bakın dediğiniz tanıma daha uygun.


www.patreon.com tavsiye ederim. kendi portföyünü paylaşıyor ve işin niye, nasılını öğretiyor. konu: fon yatırımı.


marlonbranda
(03.10.20)
KALT


sttc
(03.10.20)
(3)

Kavuk

Şevket Çoruh başlığı altında 14 sayfa boyunca kavuk yukarı kavuk aşağı entryler yazmışlar. Neyi sembolize ediyor bilmiyorum. "Tiyatroya ilgim olmadığı için anlayamadım açıkçası". Ekşide herkes tiyatro camiasından mı?
Şevket Çoruh başlığı altında 14 sayfa boyunca kavuk yukarı kavuk aşağı entryler yazmışlar. Neyi sembolize ediyor bilmiyorum. "Tiyatroya ilgim olmadığı için anlayamadım açıkçası". Ekşide herkes tiyatro camiasından mı?
IncredibleMau
(27.08.20)
İsmail Dümbüllü'nün tiyatro yaparken (tuluat) sürekli taktığı bir kavuğu varmış, bunu yaşlanınca Münir Özkül'a vermiş.

Münir Özkül da Ferhan Şensoy'a vermişti, o da Rasim Öztekin'e.

Rasim Öztekin de Şevket Çoruh'a bırakacakmış, aslen bi numarası yok da bi gelenek işte.

Edit: Ben de tiyatroyla ilgilenmem ama kavuk meselesini olarak biliyordum, internet kullanıp da bu bilgiye rastlamamak zor. En azından Ferhan Şensoy'un "ben kavuğu kime vereyim Münir abi" videosuna denk gelirsiniz.


John Bloor
(27.08.20)
herkesin tiyatro camiasında olması gerek yok. tiyatroya bir tık ilgisi olan herkes bilir bu kavuk mevzusunu zaten. bu duyurunun amacını da anlamadım.

ekşide biri bu linki bırakmış. okumakta fayda var. aslında kavuğun dümbüllü'nün ailesinde olduğunu ifade ediyor. twitter.com

edit: @invictae +1


fezagezgini_4
(27.08.20)
genel olarak "kuşak bağlama", "taç giydirme" törenleri sanat/zanaat erbanının/teşkilatlarının geleneğinde en önemli ritüellerinden biri. sembolize ettiği şey inisiyasyon, yani mensubun bir sonraki evreye, aşamaya geçişi, mertebe atlaması. tarikatlerde ve ahilerde ekstra tarikatin taşıyıcı, götürücüsü olacağa (postnişin) taç giydirilir törenle. kavuk olayı bunun bugüne yansıması gibi.


ensar
(27.08.20)
(4)

Türkiye il ilçe koordinat datası

Açık kaynak olarak en geniş dataya nereden ulaşabilirim? Github'dan birkaçına baktım, biri işime yarıyor ama daha geniş bir data vardır belki diyerek sorayım dedim.
Açık kaynak olarak en geniş dataya nereden ulaşabilirim? Github'dan birkaçına baktım, biri işime yarıyor ama daha geniş bir data vardır belki diyerek sorayım dedim.
IncredibleMau
(25.08.20)
open street map veriyor muydu o bilgiyi? ona bi bakabilirsin


fakyoras
(25.08.20)
Openstreet'e baktım ama çok karmaşık geldi bana. osm olarak indirdiğim zaman bütün layerlarıyla birlikte geliyor. Mongodb'de kullanabileceğim bir formata çevirmem ayrı dert. Benim sadece il ilçe mahalle sınırlarını gösteren bir dataya ihtiyacım var.


IncredibleMau
(25.08.20)
www.youtube.com

şöyle mi?


Hayır aradığım şey tamamen json'a çevirebileceğim ya da halihazırda json olan bir data. Koordinat bilgisi harita üzerinde marker koyabilmem için lazım.


IncredibleMau
(25.08.20)
(9)

Erken seçim ihtimali

Az evvel bi araştırma şirketi yerel yönetimlerle ilgili bir anket yapmak için aradı. Normalde vakit ayırmam buna ama sorular ne yönde olacak merak ettiğim için kabul ettim. 10 sorunun yerel yönetimden memnun muyum vs. şeklindeyken 2 soru genel seçim eğilimimle ilgiliydi.Doğalgaz açıklamasının hemen
Az evvel bi araştırma şirketi yerel yönetimlerle ilgili bir anket yapmak için aradı. Normalde vakit ayırmam buna ama sorular ne yönde olacak merak ettiğim için kabul ettim. 10 sorunun yerel yönetimden memnun muyum vs. şeklindeyken 2 soru genel seçim eğilimimle ilgiliydi.

Doğalgaz açıklamasının hemen ertesinde bunun olması tesadüf mü? Daha önce hiç seçim anketi için aranmamıştım o yüzden erken seçimin bir işareti mi yoksa yşne açıklamanın ardından bir kamuoyu yoklaması mı yaptılar emin olamadım.

Aranan var mı başka?
IncredibleMau
(21.08.20)
aranmadım ama petrol bulduk doğalgaz çıktı söylemlerinin genelde erken seçim önesinde ortaya çıktığı dolanıyor internette.


sutlu nescafe
(21.08.20)
3 kere arandim simdiye dek ki nedenini bilmiyorum, parti uyeligim vs yok hic.. (ilki 2010, sonuncusu 2019 yilindaydi ) Sanmam, daha dogrusu bu soylediginin erken secim gostergesi oldugunu sanmam. Zaten telefonla yapilan(secim) arastirmalarinin gercegi yansitmadigi bilinir.


bahele
(21.08.20)
AKP kazanabilecegini dusundugu ilk anda erken secim yapacak, o yuzden de anket sikligini arttirdilar ve surekli yarin secim var gibi kasiyorlar.

CHPnin Ankara ve Istanbul belediye performansi cok belirleyici olacak secimde. O yuzden o tarafa surekli algi kasiyorlar ve kastiklari algi tutmus mu diye kontrol etmeye calisiyorlar.

Dogalgaz sonrasi aranman sans olmus. Ozellikle su dakkada anketleri arttirmis degiller.


cleric
(21.08.20)
beni arayan olmadı ama erkenden ziyade baskın seçim bekliyorum.
aramaları tesadüf olmuş olabilir.


blatta hiberna
(21.08.20)
Hemen ardından olması tesadüften ziyade şey gibi geldi bana; bulunan gazın heyecanı henüz sönmemişken, olay sıcakken nasıl bir etki bıraktı görmek istiyorlar gibi düşündüm. İşin garibi yüzyüze yapılan anketlere de hiç denk gelmedim bu güne kadar. Haliyle nası çıkarım yapayım bilemedim.


IncredibleMau
(21.08.20)
Düzenli anket yaptırılıyor zaten. Erken seçim ihtimali yok denecek kadar az....


mayıs 2015 tarihinde mhp'den akşener, özdağ'ın başını çektiği başkanlık sistemine evet/hayır referandumuna karşıt olarak çıkan hareket ekim 2017'de iyi parti'ye dönüştü. gelecek aralık 2019 deva mart 2020'de kuruldu. sadece pandemi döneminde 10-11 kadar yeni parti kuruldu. (bkz: yargıtay cumhuriyet başsavcılığı siyasi partiler bürosu)

bölünmeyi azaltmak için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. seçim kanununda birkaç değişiklik söz konusu olmuştu hayata geçirmeye karar verirlerse pandemi falan demezler erken seçime giderler. maksat koltuk korumak. şurda fazla değil 3 seneleri kaldı. işler daha da boka sarmadan +2 ilâ +3 sene peşine düşerler mi düşerler.


phonex
(21.08.20)
Bir partiden sandıkta durmam için arandım. Daha önce görev almıştım, sanırım kulislerde konuşuluyor.


habarbey
(21.08.20)
Parti, sandık?? Bu kadar hızlı olmaz ki ya. Başka bişeyin sandığı olmasın bu?


IncredibleMau
(21.08.20)
(3)

Market çalışanlarını şikayet etmek

Zincir marketlerden biri dibimize bir şube açtı. Bu şube açıldığından beri çok nezih olan sokak bir anda her gün birilerinin tartıştığı, yüksek konuşmaların yapıldığı bir yer oldu. Şimdi baktım yine sesler geliyor. Şube çalışanı kızlar bağır çağır sokakta tartışıyor. Küfür yok, çirkeflik yok ama bağ
Zincir marketlerden biri dibimize bir şube açtı. Bu şube açıldığından beri çok nezih olan sokak bir anda her gün birilerinin tartıştığı, yüksek konuşmaların yapıldığı bir yer oldu. Şimdi baktım yine sesler geliyor. Şube çalışanı kızlar bağır çağır sokakta tartışıyor. Küfür yok, çirkeflik yok ama bağır çağır işte..

Gidip tatlı dille uyarmak çözüm olmayacak biliyorum o yüzden bunu pas geçtim.

Şimdi ben istiyorum ki bu arkadaşlar kendilerine bi çeki düzen versinler. Genel merkezine bi mail atabilirim. Hiç sallamayabilirler ya da çok ciddiye alıp işinden edebilirler elemanları. Ben tabii ki kimsenin işinden olmasını istemem. Marketçilikte nasıl oluyor bu işler bilmiyorum. Ne yapayım?
IncredibleMau
(08.08.20)
Tabii ki öncelikle gidip tatlı dille uyarmanız daha doğru olur. Tehdit olmadan, sadece durumun rahatsız edici olduğunu uygun bir dille ifade etmeniz gerekir.

Tekrarlanması durumunda şube yetkilisine veya genel merkeze telefon, mail ile ulaşıp durumu izah edebilirsiniz.

Daha önce başıma geldiğinde ben bu şekilde yaptım, sesleri azaldı. Farkında olmuyorlar iş yoğunluğu ve yorgunluk sırasında. O yüzden sırayla gitmekte fayda var. Orada çalışanlar da bu işi sevdikleri için yapmıyorlardır eminim.


desdenova34
(08.08.20)
Markette kasiyerler dışında kimseyi görmüyorum. Yetkili olduğunu tahmin ettiğim biri olsa ilk iş oradan başlarım ama yok malesef.

Uyarmak şu yüzden işe yaramayacak: marketle birlikte hemen yanına bir de kafe açıldı. Kafeden gelen müzik ve kahkaha sesi bunların tartışma sesinden daha yüksek. Kafedeki müzik sesini de belediyeye şikayet edecem zaten çünkü uyuyamıyorum.

Kızlar bana diyebilir ki "sokak zaten cümbüş yeri. Niye sadece bizden rahatsız oldun?" E haklı. O yüzden gidip uyarmak beni haklıyken haksız duruma düşürebilir


IncredibleMau
(08.08.20)
Bu zincir ucuzluk marketlerinde, aklınıza gelen tipte bir şube müdürü olmaz. Çalışan gençlerden sivri olan bir tanesini müdür yaparlar. Hem kasaya bakar, hem yeri süpürür, mal dizer, hem müdürlük yapar. Gençlikten dolayı sizin şikayetinizi yarım kulakla dinlerler ama genel mwrkeze yapacağınız bildirim daha etkili olur


rezilrusfaadam
(09.08.20)
(5)

Termal macun ve beyaz ekran

Çok dikkat ettiğim halde termal macun devrenin üstüne taşmış biraz. Laptopu açınca sadece beyaz ekran geliyor. Ekran kartıyla alakalıymış. Tertemiz silip tekrar macunladım. Yine beyaz ekran.. yine taştı muhtemelen. bu bir kalıcı hasar olabilir mi?
Çok dikkat ettiğim halde termal macun devrenin üstüne taşmış biraz. Laptopu açınca sadece beyaz ekran geliyor. Ekran kartıyla alakalıymış. Tertemiz silip tekrar macunladım. Yine beyaz ekran.. yine taştı muhtemelen. bu bir kalıcı hasar olabilir mi?
IncredibleMau
(06.08.20)
bazı macunlar elektrik iletiyor. bu da kart üzerinde kısa devre yaptıysa entregreler zarar görmüş olabilir.


sttc
(06.08.20)
Marka cooler master. Ürün açıklamada özellikle belirtmişler "diğer markalar gibi elektrik iletkenliği yoktur, kısa devre yapmaz" diye. Entegre arızasını eleyebiliyorum o zaman.


IncredibleMau
(06.08.20)
bambaska bir seydendir macunla alakali oldugunu sanmiyorum.


turbo sadık
(06.08.20)
macun aktığı için ısınmadan dolayı beyaz ekran veriyor olabilir mi? ekran kartının sıcaklığını takip et derim. 80- 85 derecenin üstüne çıkıyor mu?


sttc
(06.08.20)
Ben de geçen sene yaptım aynı işlemi(fan değişimi+macun). Ya soketleri takarken tam oturmadı veya bir yeri bağlamayı/takmayı unuttun, ya da bir yere zarar verdin. Ben de macundan olduğunu düşünmüyorum. Youtube'dan yardım almıştım. Adım adım takip ederek yaptım. Bu şekilde bir video bulursan tekrar söküp deneyebilirsin.


the coon
(06.08.20)
(4)

Yurtdışından araba getirmek

Gümrük kanununda baya açık yazıyor: araç sahibi ve çekirdek ailesi dışında kimse kullanamaz. Gürcistan'dan getirenler nası kullanıyor? Ya da diğer ülkelerden.. Galericinin biri vekalet verince kullanılıyor sorun olmuyor dedi. İyi de gümrük kanununda vekalet verip kullandırma olayı bu durum için geçe
Gümrük kanununda baya açık yazıyor: araç sahibi ve çekirdek ailesi dışında kimse kullanamaz. Gürcistan'dan getirenler nası kullanıyor? Ya da diğer ülkelerden.. Galericinin biri vekalet verince kullanılıyor sorun olmuyor dedi. İyi de gümrük kanununda vekalet verip kullandırma olayı bu durum için geçerli değilmiş ki.

Polis mi mevzuatı bilmiyor? Ya da biliyor ama idare mi ediyor? Nedir bu işin aslı? Kanunda yazanı sormuyorum. Bu insanlar nası bu arabaları kullanıyorlar?
IncredibleMau
(27.07.20)
Yurtdışından getirilen aracı sadece yurtdışı ikameti olan 1. derece akrabalar (anne,baba,eş,çocuk) kullanabilir ya da bir rahatsızlığınız vardır acil bir durum vardır siz araç içindeyken sizi hastaneye götürmek için kullanabilir.

Yurtdışından getirdiğiniz aracı eğer anne, baba veya eşinizin yurtdışı yerleşkesi yoksa kullanma hakkı da yok. Eşiniz sizinle birlikte daha önce yurt dışında yaşamış yerleşkesi varken sizinle birlikte dönmüş ise kullanabilir noter üzerinden vekalet verilmiş ise.

Ben aracımı yurt dışından getirdim mesela, 2 yıldır eşim de ben de bu aracı kullanıyoruz eşimin de benim de vizem vardı aracı getirdiğimiz dönemde Türkiye'ye gelir gelmez noter'e gidip eşimin kullanabileceğine yönelik vekalet çıkardım pasaport ve bu vekalet her zaman araçta duruyor.


solo
(27.07.20)
Polis çevirmesinde sorular sorular nedir? Vekaleti, pasaportu ne sıklıkla kontrol ediyorlar?


IncredibleMau
(27.07.20)
Şimdiye kadar 2 kez ben aracı kullanırken kontrol edildi, durdurulunca pasaport ve ehliyeti veriyorum bakıp tekrar geri veriyorlar, eşim de aynı şekilde benim pasaportumu ve ehliyetini göstermiş ben araçta yokken vekaletnameyi sormamışlar bile.


solo
(27.07.20)
Galericiler biraz haklı galiba. Polis mevzuatı çok da uygulamıyor. Tabi hangi ülkenin plakası olduğu, sürücünün profili de önemlidir mutlaka.

Teşekkürler cevap için.


IncredibleMau
(27.07.20)
(5)

Airbnb/Booking'de evi kiraya vermek

Kimler var bunu yapan? Merak edip baktım uzun dönem normal kira getirisi ile airbnb gibi kısa dönem kira getirisi arasında yanlış hesaplamadıysam eğer 3-4 kat fark var. Merkezi konumda, yurtdışından veya başka şehirlerden gelecek konukların tercih edebileceği 1+1 ya da 2+1 küçük bir dairenin uzun dö
Kimler var bunu yapan? Merak edip baktım uzun dönem normal kira getirisi ile airbnb gibi kısa dönem kira getirisi arasında yanlış hesaplamadıysam eğer 3-4 kat fark var. Merkezi konumda, yurtdışından veya başka şehirlerden gelecek konukların tercih edebileceği 1+1 ya da 2+1 küçük bir dairenin uzun dönem kira getirisi 2,500 diyelim. İçi iyi döşenmişse eğer günlük 25$-35$ getirisi olabiliyor kısa dönem kirada. Bu tamamen basit bir gözleme dayanan bir hesap. Ben asıl evini kısa dönem kiraya verenlerin tecrübelerini merak ediyorum.
IncredibleMau
(23.07.20)
ev türkiyede mi? ne kadar turist geliyor, yerli turist ne kadar ilgi gösteriyor? 1 ayda kaç gün kiraya verebileceksin evi?

bunları da hesap etmişsindir umarım.


reanarchy
(23.07.20)
bu şey hesabı değil mi, her gün 50 araba gelse, maliyeti 10 olsa 10 kâr etsem
500 liradan ayda 15bin kazanırım vay be.

tek sorun günde 50 aracın geleceğine bu kadar güvenebiliyor musun?


KaraSakall
(23.07.20)
elbette daha karli, pandemi donemi patladilar resmen. borcla filan ev alip bu ise girenler vardi, onlar cok kotu etkilendi


sweetoffice
(23.07.20)
Yatırım öncesi tavsiye alayım diye sormuyorum. Ortada ev bile yok :)

Evin İstanbul kadıköy, üsküdar, beşiktaş beyoğlu karaköy gibi merkezi ve turistik bir yerde olduğunu varsayıyorum.

@reanarchy ben de bunu merak ediyorum işte.

Airbnb'de incelediğim ilanlarda dolu görünen tarihlerde rezervasyon mu yapılmış yoksa o tarihlerde daire kiraya mı verilmeyecek anlaşılmıyor. Rezerve edildiğini bilsem net bir fikir oluşurdu mesela.


IncredibleMau
(23.07.20)
Kısa süreli kiralama işi çok daha kârlı tahmin ettiğiniz gibi, bu yüzden insanlar sadece kiraya verme amacıyla popüler konumlarda kredi/borç/harç ile birçok konut alıyorlar. Bunun sonucu olarak hem kira piyasası yükseliyor, hem de "gerçek kiracılar" oturacak ev bulamıyorlar. Sonuç olarak da airbnb yapanlara karşı bir antipati doğuyor çoğu şehirde. Ama şu an o evler airbnb'cilerin dötünde patladı, pandemi nedeniyle rezervasyon gelmeyince adamlar bankaya kredisini ödeyemez oldu. Airbnb maille ev sahiplerini uzun dönem konaklamalar için aylık/haftalık ciddi indirimler sunmaya teşvik ediyor sırf evler boş kalmasın diye.


malaika
(23.07.20)
(2)

Turistler için internet

Yurtdışından gelecek biri kendi hattını telefonundan çıkarmak istemiyor. Taşınabilir bir wifi ve 1 aylık, 1 haftalık internet paketi/sim card ile internete bağlanmak istiyor.Ben hiç bunları kullanmadım. Bu vazifeyi görecek ne gibi cihazlar/paketler var?
Yurtdışından gelecek biri kendi hattını telefonundan çıkarmak istemiyor. Taşınabilir bir wifi ve 1 aylık, 1 haftalık internet paketi/sim card ile internete bağlanmak istiyor.

Ben hiç bunları kullanmadım. Bu vazifeyi görecek ne gibi cihazlar/paketler var?
IncredibleMau
(20.07.20)
hot spot özelliği olan ucuz bir ikinci el telefona yeni sim alıp takabilir. onun üzerinden bağlanabilir.


the last
(20.07.20)
ucuz bir telefon bul + başvuru yapıp yeni bir hat al

Pratik bir çözüm değil bu.


IncredibleMau
(20.07.20)
(3)

Kids are growing up way too fast these days

Bu cümlede kırpılmış herhangi bir şey var mı? "Way too fast" çok yabancı geldi bana. Başka hangi şekillerde kurulabilirdi cümle?
Bu cümlede kırpılmış herhangi bir şey var mı? "Way too fast" çok yabancı geldi bana. Başka hangi şekillerde kurulabilirdi cümle?
IncredibleMau
(14.07.20)
way too fast şöyle düşün "bu araba da çok fena yakıyor yaw". "bu araba çok yakıyor yaw" da diyebilirsin mesela. way too, fast'i güçlendiriyor yani.

cümle bence olması gerektiği gibi kullanılmış.


O "way", "too"yu vurgulamak için kullanılıyor. Too ile fast'e vurgu yapılmış, daha da abartmak için way ile de too fast'e vurgu yapılmış.


"way" cümleye "hızlı büyüyorlar" yerine "hızlı bir şekilde büyüyorlar" anlamını katıyor zannetmiştim ben.


IncredibleMau
(14.07.20)
(15)

Evde bench yapmak

Delta, dynamic gibi birkaç markaya baktım ama yorumlarda çok dandik malzeme kullandıklarını, açının dar olduğunu söylüyorlar.Evde küçük bir alana koyacağım için büyük olanlar işimi görmüyor. Hem pahalı da.Bir çözüm öneriniz var mı?
Delta, dynamic gibi birkaç markaya baktım ama yorumlarda çok dandik malzeme kullandıklarını, açının dar olduğunu söylüyorlar.

Evde küçük bir alana koyacağım için büyük olanlar işimi görmüyor. Hem pahalı da.

Bir çözüm öneriniz var mı?
IncredibleMau
(24.06.20)
Sadece büyük kas grubu çalışıp kalori yakmak istiyorum. Sehpadan vazgeçip bar ve ağırlıkla squat çalışsam nasıl olur? Minimum yer işgaliyle ağırlık çalışmak için tavsiyeniz ne olur?


IncredibleMau
(24.06.20)
belki pilates topu alabilirsin?


Bench işi zor ama açı alabilen bir sehpa alıp incline ve normal dumbell bench yapabilirsin.

Tabi öyle hayvani ağırlıklar zor bench'te ama ev şartlarında gideri var.


msb
(24.06.20)
@proletarier Pilates topu hiç hoş olmaz :/

@msb madem sehpa alıyorum, yer işgal ediyorum barı tutacak demirleri de olsun madem.. derim. ama malzeme dandik. Başa dönüyoruz yani. Öte yandan sehpa olmayınca baya bi kas grubunu da çalıştıramıyorum.


IncredibleMau
(24.06.20)
ben evdeki kerestelerle, terasa şu videodaki gibi bir rack yaptım. yine boştaki tahtalarla bench yaptım. tek para verdiğim şey ağırlıklar oldu. onları da letgo'dan buldum. letgo'ya bakarsanız uygun bir şeyler çıkar belki.

www.youtube.com


mariposa
(24.06.20)
amaç kalori yakmak olsa da benchin alternatifi squat değildir :) programınzda zaten squat olsun. size sandalye ile full rom push up. (ayağınız yatakta kollar iki sandalyede göğüsünüz sandalyede oturulan kısmı geçecek kadar şınav) ve floor press öneririm.


Barbell
(24.06.20)
hocam ben de power rack var. Çok iyi ama boyutu büyük.
Half rack diye aratırsanız ihtiyacınızı görecek ekipmanlar çıkar.


chaoslord
(24.06.20)
@Barbell squat programda zaten olacak, sadece squat yapsam çok mu yetersiz olur demek istedim ama yanlış ifade etmişim :)

Floor press güzel fikir bunu yaparım. aşağıda yazdığım modelde bir half rack ekipmanı bulursam çok daha iyi olur.

@chaoslord half rack'e baktım. Ekipman tek parça halinde baya büyük. Ayrı parçalar halinde ve küçük bir modelini bulabilirsem eğer bu işimi görüyor aslında.


IncredibleMau
(24.06.20)
Floor press denedin mi?

www.youtube.com


Mirket
(24.06.20)
Daha önce hiç yapmamıştım, öğrenmiş oldum floor pressi


IncredibleMau
(24.06.20)
eğer salon geçmişin varsa bir kere o delta, dynamic vs o tip sehpaların hiçbiriyle çalışamazsın. yıllar önce aynen senin gibi heves etmiştim, eminönü'ne gittim amacım bir tane alıp gelmekti eve. fakat yerinde görüp deneyince direkt vazgeçtim.

@chaoslord dediği gibi ya half rack ya da power rack alacaksın.

bu arada temel amaç göğüs kası ise, tanesi 30-40 kg lara çıkabilen ayarlı dambıllarla bench'ten daha iyi performans alırsın.

yani bir tane düzgün, min 200 kg kaldırabilen ayarlanabilir açılı bir sehpa al. ilerde half rack alırsan sehpa da elinin altında olur:)


makbur
(24.06.20)
Niyetim salona gitmekti eskisi gibi ama vıcık vıcık ortam.. riske girmek istemiyorum.

Half rack mutlaka bakacağım. Sehpa'dan hala şüpheliyim. Açılı sağlam ve çok yer işgal etmeyecek bir tane bulabilirsem daha iyi olur.

Teşekkürler tavsiyeler için.


IncredibleMau
(24.06.20)
Half rack ya da wall rack+basit bir sehpa iş görür.Bu ekipmanlar biraz bütçeyle alakalı şu anda fiyatlar uçtu ama bütçe varsa Rack,sehpa,dumbell,bar baya iş görür


shredd
(24.06.20)
Google'da aratınca amfi sehpasını half rack zannettim. Baya devasa bişey bu aslında. Fiyatlar saçma sapan. Dumbell, basit bir sehpa, ağırlık ve bara karar verdim.


IncredibleMau
(24.06.20)
Şu anda fiyatlar 3 ay öncesine nazaran 2-3 kat zamlandı ikinci el kovalayabilirsin


shredd
(24.06.20)
(4)

aslen vs esasen

"bu iguana türü vahşi görünümlüdür ama aslen|esasen barışçıl hayvanlardır."Bu cümlede aslen mi esasen mi kullanılmalıdır ve neden?
"bu iguana türü vahşi görünümlüdür ama aslen|esasen barışçıl hayvanlardır."

Bu cümlede aslen mi esasen mi kullanılmalıdır ve neden?
IncredibleMau
(06.06.20)
Esasen kullanılmalıdır. Aslen derken bir şeyin kökenini belirtirsiniz. Mesela "Biz aslen Artvinliyiz” dersiniz. Çoğu kişi aslen’i aslında anlamında kullanıyor ki yanlış. Mesela kişi üniversite bölümüyle alakasız bir iş yapıyor ve “Ben aslen siyaset bilimciyim” diyor. Bu kullanım yanlış. Oraya gelebilecek kelime esasen veya aslında olmalı.

Dolayısıyla yineleyecek olursam, sorunuzun yanıtı esasen olmalı.


microfiction
(06.06.20)
TDK der ki
aslen: Kök veya soy bakımından.

esasen
1. Başından, temelinden, kökeninden
2. Zaten
3. Nasıl olsa, gene
4. Aslında

Yani, esasen. Ama "iguanalar aslen kayserilidir" diyebilirsiniz mesela.


kobuzchu kiz
(06.06.20)
Ben de aynen öyle düşünmüştüm. Natgeo wild'da aslen kelimesini kullanmışlar. Enteresan.


IncredibleMau
(06.06.20)
aslında

zarf

Asıl olarak, esasen, esasta, haddizatında:


otopsicocugu
(06.06.20)
(2)

E-Ticaret ürün analizi

Belirlediğim markanın, ürünün, ürüne ait belirli bir modelin satış raporlarını sunan bir çözüm var mıdır bildiğiniz? ideasoft twentify gibi firmalar işin pek analiz kısmıyla ilgilenmiyorlar gibi geldi. Twentify'ın ne yaptığını tam çözemedim gerçi. Bir de nesatilir var. Bu yine aradığıma en yakını am
Belirlediğim markanın, ürünün, ürüne ait belirli bir modelin satış raporlarını sunan bir çözüm var mıdır bildiğiniz? ideasoft twentify gibi firmalar işin pek analiz kısmıyla ilgilenmiyorlar gibi geldi. Twentify'ın ne yaptığını tam çözemedim gerçi. Bir de nesatilir var. Bu yine aradığıma en yakını ama baya bi cacık hizmet. Gerçekten ürün analizi yapmak isteyene net fikir sunduğunu sanmıyorum. Benim aradığım çok parametre kabul edecek, bir ürünün ortalama satış hızını dahi raporlayabilecek bir çözüm.

Aklınıza gelen, duyduğunuz bildiğiniz yerli veya yabancı çözümler var mı?
IncredibleMau
(29.05.20)
Bu tarz hizmetleri satan sayfaların çoğunluğu tiktok gurusu.ben bu tarz araştırmaları bizim adwordsleri falan yoneten şirkete veriyorum,a dan z ye inceleyip raporluyorlar.


duptıs
(29.05.20)
Birileri tarafından incelendiğine göre belirli sayıda ürünün raporundan bahsediyosun diye tahmin ediyorum. Ben bunun datasını halihazırda tutan ve kendi arayüzünde yukarıda bahsettiğim çeşitli parametrelerde bana arama imkanı sunan bir şey arıyorum.

Merak ettim ama raporda ne tür bilgiler var? Tiktok olayını da anlamadım? Ne alaka? :D


IncredibleMau
(29.05.20)
(5)

4k laptop

Laptopumu satıp yeni bir tane almak istiyorum. Şu anki full hd. 15" 4k almak istiyorum ama yanlış mı yapıyorum emin değilim. Baktığım markalar belli, model önerisinden ziyade full hd'den 4k'ya yada 2k'dan 4k'ya geçenlerin deneyimlerini merak ediyorum.Tavsiye eder misiniz? Sorun yaşadınız mı?
Laptopumu satıp yeni bir tane almak istiyorum. Şu anki full hd. 15" 4k almak istiyorum ama yanlış mı yapıyorum emin değilim. Baktığım markalar belli, model önerisinden ziyade full hd'den 4k'ya yada 2k'dan 4k'ya geçenlerin deneyimlerini merak ediyorum.

Tavsiye eder misiniz? Sorun yaşadınız mı?
IncredibleMau
(27.05.20)
2k demeyi bırakamadı millet ya... 2k değil wqhd veya 1440p. 2k yanlış bir kullanım ve 1440p ile bir alakası yok. en yakın olduğu çözünürlük de 1080p.

laptop gibi küçük ekranlarda yüksek çözünürlük çok önemli değil çünkü önemli olan toplam kaç piksel olduğu değil piksel yoğunluğu. ppi olarak bakarsan
15.6" fhd ekran 141ppi
15.6" 768p ekran 100ppi
27" 1440p ekran 109ppi
27" 4k ekran 163ppi

yani fhd laptop ekranı neredeyse 27" 4k monitör kadar yüksek piksel yoğunluğuna sahip zaten. fazlasıyla yeterli çoğu kişi için.
ben asıl sistemim masaüstü olduğundan yıllar önce ucuz 768p bi laptop almıştım nadiren kullanıyorum. onda bile tek tek pikselleri ayırt edemiyorsun dibine girmedikçe normal mesafeden. zaten ppi olarak da biraz daha düşük olsa da asıl monitörüme yakın (27" 1440p)

yüksek çözünürlük demek daha düşük performans demek. oyun oynayacaksan özellikle daha düşük fps demek.

bir noktadan sonra iş sadece marketing meselesi. yararından çok zararı var. ben 1080p'den yüksek çözünürlükte laptop tercih etmem şahsen. birebir aynı donanım ve fiyatta bile olsa tercihim 1080p olur. tabi artık yüksek seviye donanıma sahip cihazlarda 1080p bulmak zorlaşmaya başladığından mecbur kalabilirim yeni bir laptop alırken. o yüzden asla almam da diyemem.

ha profesyonel olarak iş için kullanacaksan. aynı anda ekranda çok fazla pencere üzerinde çalışacaksan, bir sürü araç yer kaplayacaksa vs. daha geniş çalışma alanı sunduğundan o durumda tercih edebilirsin. onun dışında kullanıcıların 99%'u için gereksiz.


konetsu
(27.05.20)
wqhd aklıma gelmedi ve çözünürlüğü kaçtı unuttuğum için 2k dedim :)

Oyun hiç oynanmayacak. Yazılım geliştirme - excel - film/dizi

Hazır monitörden bahsetmişken hala anlayamadığım (biraz da utanarak) bir şeyi sorayım. 27" wqhd monitörüm var diyelim. Monitörden alacağım çözünürlük ve kaliteyi laptopun hangi çözünürlükte olduğu etkiliyor mu?


IncredibleMau
(27.05.20)
harici monitörün çözünürlüğünü laptop ekranı etkilemez. istersen laptopa 4k monitör bağlarsın 4k olarak kullanırsın. dediğin gibi iş amaçlı kullanacaksan işine yarayabilir yüksek çözünürlük. ama gidip yazılar çok küçük geldi diye zoom yapacaksan ekranda yine 1080p ekranda göreceğin kadarını göreceksen bir anlamı kalmaz. yine de hiç oyun oynanmayacaksa oyun performansını negatif etkileme sorunu da yok. enazından yararını görmesen de zararı olmaz sana.


konetsu
(27.05.20)
Coding ve excel için geniş alan ihtiyacım var zaten ama bu kez dediğin gibi yazılar küçük kalacağı için ne kadar zoom yapma gereği duyacağım önemli. Çevremde full hd üzerinde laptop kullanan kimse olmadığı için test etme şansım olmadı.

Peki son bir soru. Bluray film var elimde ve yine aynı harici monitör. Filmden alacağım görüntü kalitesi işlemci veya ekran kartı tarafından işleneceği için laptop'tan etkilenecek değil mi? Harici monitör laptoptan ne kadar rol çalıyor hala netleştiremediğim için soruyorum.


IncredibleMau
(27.05.20)
dahili ekranla harici monitör birbirinden bağımsız. sen ekranı kopyalamayı seçip iki ekranda da aynı görüntüyü almadığın monitörü native çözünürlük dışında çalıştırmadığın sürece sorun olmaz. zaten native değilse anlarsın bi sorun olduğunu yazılar vs. özellikle net görünmez. laptopa bağladın diye masaüstünden daha kötü bir görüntü vermez monitörler.

2k diye pazarlanma olayına da gelirsek kabullenildiği benimsendiği için hala devam ediyor zaten. yanlışa yanlış diyip karşısında durmak lazım. yıllarca amd fx serisi işlemciler de 8 çekirdek diye satıldı ama yıllar sonra dava açıldı bazı şeyler çekirdekler arası ortak kullanılıyor tam 8 çekirdek değil diye para iadeleri yapıldı milyonlarca dolarlık... pazarlamada söylenen her şeye gözü kapalı atlamamalı insanlar bilinçli olmalı. ha 2k özellikle türkiyede kanıksanan bir yanlışlık yabancı kaynaklarda çok yok zaten. resmi sayfalarda da o şekilde kullanılıyor mu bilmiyorum. satış yapanların ve inceleme yapanların bilgisizliğiyle yayıldı daha çok bu kullanım. bir de 2k 1440pden daha kötü olduğundan ürünü olduğundan iyi gösterme çabası da yok haliyle dava vs. açılmaz. neyse tldr: 2k yanlış bir kullanım, kim ne derse desin o ürünün üreticisi de dese yanlış. kabullenmeyin kullanmayın kullananı uyarın ki bitsin şu saçmalık.


konetsu
(27.05.20)
(3)

tutorial için video player - windows

İzlemek istediğim tutoriallar var. Her kategori kendi klasöründe, mp4 formatında videolar. Solda video, sağda playlist olacak şekilde, ilerleme durumunu görebileceğim, gerekirse notlar alabileceğim bir media player programına ihtiyacım var. VLC'de playlist var ama hangi videoda kaldığımı kayıt etmiy
İzlemek istediğim tutoriallar var. Her kategori kendi klasöründe, mp4 formatında videolar. Solda video, sağda playlist olacak şekilde, ilerleme durumunu görebileceğim, gerekirse notlar alabileceğim bir media player programına ihtiyacım var. VLC'de playlist var ama hangi videoda kaldığımı kayıt etmiyor.

Öneriniz var mı?
IncredibleMau
(23.05.20)
VLC bu dediğinizi yapar. Kaldığım yerden devam et derseniz.

Ama GOM player daha basit. GOM player deneyin.
Ayrıca playlist penceresinde "playlistimi kaydet" derseniz her seferinde yeniden açmak zorunda kalmazsınız otomatik gelir. "Son kaldığım yerden oynat" seçerseniz, playlisti yükler hangi videoda kaldıysanız oradan devam eder


elestirman
(23.05.20)
Gom player'a da baktım ama fark etmemiştim çalma listesini kaydet özelliğini. Vlc'de de varmış. Kaldığın yerden devam etme özelliği Gom'da var ama sadece. Arayüzü biraz daha iyi yapmış olsalar, not alma gibi imkanımız olsa muhteşem olurmuş.

Teşekkürler.


IncredibleMau
(23.05.20)
Pot player denedim. Kesinlikle çok daha iyi.


IncredibleMau
(24.05.20)
(6)

Darbe söylentileri

15 temmuzdan sonra ilk kez 6 ay evvel bunun konusu açıldı tekrar. akpnin kamuoyuna oyalanacak şey olsun diye haberler verdiği ibresiz bi gazeteci var hani, o söylemişti. şimdi yine darbe ve ihtimallerini konuşur olduk. 15 temmuzdan sonra darbenin ihtimalleri üzerine konuşmak normal şartlarda vatan h
15 temmuzdan sonra ilk kez 6 ay evvel bunun konusu açıldı tekrar. akpnin kamuoyuna oyalanacak şey olsun diye haberler verdiği ibresiz bi gazeteci var hani, o söylemişti. şimdi yine darbe ve ihtimallerini konuşur olduk. 15 temmuzdan sonra darbenin ihtimalleri üzerine konuşmak normal şartlarda vatan hainliği, darbe sevicilikle suçlanarak sonuçlanır ama bu kez öyle değil. Belli ki akpden alınan cüretle konuşuluyor bunlar, akp biz bunu konuşalım istiyor.

Ama neden? Tabanına nefret besleyecek şeyi hatırlatmak, yeniden kenetlemek.. akla ilk bunun gibi şeyler geliyor ama sanki bunun ötesinde başka şeyler var.

Ne olup bittiğini anlayan var mı?
IncredibleMau
(18.05.20)
Düşman kalmadı.


Deathrow
(18.05.20)
15 Temmuz'dan sonra kaç kez aynı şey yapıldı, bu kez farklı bir durum göremiyorum. akp'ye yakın yerlerden çıktı bu tür söylentiler. neyin değiştiğini söylediğinizi anlamadım. tabii ki güdük yardım paketlerini, işsizliği, sığınmacıları, muhalif belediyelerin kampanyalarını konuşturmayacaklar.


not dark yet
(18.05.20)
bu ülkenin ekonomisi hep kötü ve belirli aralıklarla darbe olmuş. tarihimizde bu var. geleceğimizden de aynı şeyleri yaparak başka bir şeyi beklemek çok üzücü.

iç siyasette gündemi meşgul etmeleri lazım. para yok.
millet olarak konuya odaklanmadan sen öylesin sen böylesin diye diye çözümsüzce günleri harcamaya devam ediyoruz.
erol mütercimlerin bir konuşması vardı. 2020 yılında türkiye'de iç savaş çıkarmaya çalışacaklar diye. kendisi komplo teorisyeni olduğu için çok sevilmez ama şu an olanları görünce mantıksız gelmiyor.

devlet bir parti ideolojisinden ibaret oldu ve ne yazık ki bu durumun karşısında bir çoğumuzun istediği şeyleri sunabilecek bir siyasi parti ortada yok.


hippokondriyak
(18.05.20)
Mağdur mevzusu üzerine kuruldu bu siyasi anlayış.


silah taciri
(18.05.20)
@not dark yet, 15 temmuz edebiyatı hiç bitmedi zaten ama benim bahsettiğim orduda sanki böyle bir hareketlilik varmış algısı. Bu çok fazla olan bir şey değil. Haliyle bunların konuşulması garip geliyor.


IncredibleMau
(18.05.20)
dengeler değişiyor seçimlerden beri, orduda da yansımaları vardır. ama kendi aralarındaki hesapları darbe beklentisi olarak dışarıya taşıyanların niyeti belli. o yüzden tedirgin olmamak lazım diye düşünüyorum.


not dark yet
(18.05.20)
(7)

baba olmak istemek

Son birkaç haftadır yoğun şekilde çocuk sahibi olup bütün hayatımı buna endekslemek istediğimi fark ettim. Çocukları öyle aşırı seven biri değilim. 0-2 yaş arası bebekleri çok severim gerçi ama yaramazlık yapacak, kafa şişirecek yaşa geldikleri zaman muhabbeti kesiyorum.Merak ettiğim iki şey var1- U
Son birkaç haftadır yoğun şekilde çocuk sahibi olup bütün hayatımı buna endekslemek istediğimi fark ettim. Çocukları öyle aşırı seven biri değilim. 0-2 yaş arası bebekleri çok severim gerçi ama yaramazlık yapacak, kafa şişirecek yaşa geldikleri zaman muhabbeti kesiyorum.

Merak ettiğim iki şey var

1- Ulaşmaya çalıştığım hedeflerin bazen psikolojik ağırlığı, bazen maddi manevi gerektirdikleri altında eziliyorum uzun süredir. Acaba diyorum çocuk sahibi olmak, bütün bunlar bana ağır geldiği için, sorumluluk bilincini tek bir merkeze toplayıp diğer her şeyden kaçmak için icat ettiğim bir fikir olabilir mi?

2- Yoksa bu içgüdüsel mi? Belli bir olgunluğa erişiyor, bir şeyleri eksik hissediyor ve tamamlanmak için mi yapıyoruz bu gen aktarımını?

Evet veya hayır gibi kesin cevaplar beklemiyorum tabi ama merak ettim, ne düşünüyorsunuz bu konuda? Kafa yoruyo musunuz böyle şeylere?
IncredibleMau
(09.05.20)
baba figürünün senin için ne anlama geldiğini irdele derim bence. çocuk üzerinden ''baba''lığa geliyorsun. baba kavramı sana bir şeyler ifade ediyor olmalı bir erkeğin hayatı, yaşam döngüsü vb. için.


son zamanlarda yoruyorum. bertrand russell okuduktan sonra kendimi sorgular oldum. bu hayat bizi ne hale getirdi de hayatta kalmaktan sonraki en temel içgüdümüzü, üreme isteğimizi köreltti ve çocuk istemeyen, asla çocuk sahibi olmayacağını söyleyen genç kadınlar, genç adamlar haline geldik? bencillikten, sorumluluk korkusundan daha fazlası bu, sanki içten çürüyoruz.

podcastlerini takip ettiğim biri var, ev satın alıp kendi halinde bir avrupa ülkesine yerleşti, işi gücü bıraktı erken emekli oldu ve bir tane çocuk istiyormuş. aklını fikrini beğendiğim biri olduğundan onun bu kararı beni etkiledi. ateist kendisi, belki de çocuk yoluyla ölümsüzlüğe ulaşma isteğidir bu, o kadarını irdelemedim.

çocuk konusundaki bu isteksizliğim gözüme batıyor, bana hayat canlılığı olmayan, içgüdüleri bile zayıflamış, eksik biriymişim gibi hissettiriyor. o yüzden öyle büyük büyük, asla istemem demiyorum artık. düzgün şartlar oluştuğunda çocuk düşünebilecek kadar sağlıklı bir insan olmayı diliyorum...


Eğer 1 deki anlattığın durum var ise çocuk yapmak buna çözüm değil.o hedefler hep akılda olacak sonuçta. Herkes çocuk sahibi olacak diye bir kural yok bence ama niye önyargı ile bakılıyor bilemiyorum. İyi bir baba olabileceğine inanıyorsan neden olmasın. bu kadar sadece seninle ilgili bir şeymis gibi düşünmek sağlıklı mi bilemiyorum. o yüzden insan bencilce düşünmeden karar vermeli. Bence de hayatın evreleri var buna direnmemek gerekiyor bence.


coca cola
(09.05.20)
@fyodor, çocuk üzerinden babalığa.. yaptığım tam olarak bu. kafamdaki baba figürünün irdelediğim şeyle aslında pek ilgisi yok. duyuruyu yazarken "babalık" üzerinden gitmişim, cinsiyete atıf var ama aslında temel üreme içgüdüsünü sorguluyorum biraz. @cola biraz belcilce mi? tartışılır. aklı başında herkesin çocuk sahibi olduktan sonra seve seve üstleneceği bir sorumluluk var zaten. ben biraz daha "sağlıklı" düşünüp bu istediğin altında yatan nedenleri arıyorum :)

@the cat, evi arabayı satıp, emekli olup avrupaya yerleşmek.. ben belki de bunlara ulaşamayacağım için çocuk sahibi olmak kafamı meşgul ediyor. örneğini verdiğin kişi bişeylere zaten ulaşabilmiş. zaman harcamış, emek harcamış, para kazanmış, biriktirmiş ve hayatında büyük bir dönüşüm isteyip, hepsini satıp uzaklaşmış. burada büyük bir emek var. bu dönüşüm için ciddi bir maliyet var. halbuki çocuk yapmak böyle değil. emekli olman gerekmiyor, paran olması gerekmiyor, mal mülk sahibi olman ya da bunları satman gerekmiyor. iki sağlıklı beden yetiyor ve buna rağmen daha büyük bir dönüşüm sağlıyor.

Bu biraz bana joker hakkını kullanmak gibi geliyor. Çevresinin biraz farkında birinin derdi bütün dünya iken, çocuk sahibi olunca tek derdi bir anda o oluyor. Halihazırda çocuk sahibi olanın dönüşüm tarifi bu olmaz mutlaka, hatta biraz kof bir edebiyat gibi de gelebilir bu söylediklerim kulağa :) ama ortada ciddi bir değişim mutlaka var.


IncredibleMau
(09.05.20)
Ben sadece hoşuma gitmeyen bir noktada cevap vermek için bencillik ifadesini kullanmıştım. Bir kaçış planı olarak cocuk yapmak bana doğru gelmemişti. Belki de sorumluluğunu gerçekten çok iyi üstlenirsin önünü ardını iyice düşünmussundur ve senin cocuk isteme sebebin budur bilemem tabi ki. Soruna cevap vermiş olamadım bu noktaya takıldığım icin. Bence cocuk istemenin arkasında istememe kadar net sebepler yok sanki. ama belki içgüdüsel olabilir, belki de basit sıradan bir yaşantıyı arzulama ya da sadece heves, belki de çok sevdiği biri ile mutluluğunu genişletme arzusu ya da bir topluluğa ait olma isteği. Bu yüzden hayatın bazı evreleri var diye düşündüğümü belirtmiştim.


coca cola
(09.05.20)
Çocuktan sonra hayatım tamamıyla değişti.


Farklı bir tecrübe. Yürüdüğü ilk an baba demesi ilk ateşlendiği gece. Uykusuz gecelerimiz 3 kere isyan etmem. Normalde çok sabirliyimdir. Kokusu ile huzur bulmam. Yaşamadan anlaşılmaz


Bir insanın sevdiği bir kadın veya erkek karşısına çıktığında onunla çocuk sahibi olmak istemesi doğal. Bekar birinin durup dururken çocuk istemesi, boşluktan gelecek vaadeden bir proje istemek gibi.
Benim kardeşim benden 10 yaş küçük. Küçük anne gibiydim o yüzden. Ebeveyn olmayı yaşça küçük kardeşi olanlar anlar aslında. Tamamen sana bağlı, sana muhtaç küçük bir varlık. Onunla ne kadar ilgilenirsen o kadar sağlıklı, o kadar başarılı bir erişkin olacak, öte yandan tatlı bir uyku, keyifli bir yemek, keyifli bir sohbet etmene engel. Ama o gülünce de hayat güzel.
Benim şahsi görüşüm herkesin çocuk sahibi olması gerekmediği, bunun bir yetersizlik değil tercih olduğu yönünde.
Senin soruna gelince bir kadını sevmiş ondan çocuk isteyen biri değilsen, yani proje olarak baba olmak istiyorsan boşver.


sumuklu asilzade
(09.05.20)
(4)

yaşanılmak

Ekşide başlık gördüm şimdi "2020'de yaşanılan güzel olaylar" şeklinde."Yaşanılmak" ne demek? Kim uydurdu? "Yaşanan" kelimesi tek başına aynı anlamı karşılıyoken, telaffuzu de çok daha kolayken bu arkadaşlar neden bunu tercih ediyor? Çok keko bir kelime değil mi sizce de?
Ekşide başlık gördüm şimdi "2020'de yaşanılan güzel olaylar" şeklinde.

"Yaşanılmak" ne demek? Kim uydurdu? "Yaşanan" kelimesi tek başına aynı anlamı karşılıyoken, telaffuzu de çok daha kolayken bu arkadaşlar neden bunu tercih ediyor? Çok keko bir kelime değil mi sizce de?
IncredibleMau
(02.05.20)
2020de yaşanan üzücü olay=korona, herkesi etkiledi

2020de yaşanılan üzücü olay=benim için şu olay, öbürüsü için bu olay vs, farklı kişiler farklı olaylar.

Anlaşılmasını etkileyebileceğini düşüneyazdığın kısımları tam olarak anlayamadım


masseter
(02.05.20)
yaşanılan = belirli bir kimse tarafından yaşanan


candide
(02.05.20)
turkoloji.cu.edu.tr

"Çifte edilgenlik" deniyor o duruma ve istisnalar dışında kullanımı yanlış. "yaşanılan = belirli bir kimse tarafından yaşanan" da yanlış aslında.

Necmiye Alpay'dan örnek vereyim:
Bir de o pantolonu deniyor.
Benzine zam gelecek deniyor.
Bu cümlelerdeki "demek" ve "denemek" fiillerini ayırmak için ikincisinde "deniliyor" kullanılıyor olabilir. Benzerleri yemek-yenmek (galip gelmek) katlamak-katlanmak, toplamak-toplanmak gibi eylemler için de geçerli.

Ama sizin örneğinizdeki "yaşanan/yaşanılan" yanlış ve Necmiye Alpay buna "gereksiz anlamsal yineleme" diyor.

Not: Fakat son iki sorunuzun "çok keko bir kelime" üzerine olmasına güldüm.


kobuzchu kiz
(02.05.20)
Necmiye alpay hanımefendinin ismini ilk kez duyuyorum ama çok saygıdeğer biri olduğuna eminim. Teşekkürler.


IncredibleMau
(02.05.20)
(5)

sanırsam

Çok keko bi kelime değil mi bu? Her profilden insan kullanıyor bunu. Kulağımı tırmalıyor. "Sanırım" demenin nesi var?
Çok keko bi kelime değil mi bu? Her profilden insan kullanıyor bunu. Kulağımı tırmalıyor. "Sanırım" demenin nesi var?
IncredibleMau
(11.04.20)
değil sen o ortamlarda görmüş olabilirsin ama gayet temiz ve kibar kelime


madurumdamadurum
(11.04.20)
Evet sana katiliyorum.
Neden her kesimin kullandigina gelince etkilesim yuzunden..

Temizlik yapan abla surekli bu kelimeyi kullanirdi is yerinde. Patron da oyle cok kimsede olmayan bi egitim ve is gecmisine sahip cok kibar bi kadin. Bi baktim kullanmaya baslamis. Bi gun konusurken temizlikciden kaptigini diline dolandigini soylemisti

Gayet varos bi kelime. Ilk kim cikardi acaba. Gulse birselin karakterlerinden biri olabilir


Flipsflops
(11.04.20)
Hayır ben de kelimelerine müthiş dikkat eden biri değilim ama cidden çok varoş geliyor kulağa.


IncredibleMau
(11.04.20)
Naapsin, zannedersem dese daha kotu, zannedersem tek eksiginiz diye devam edip yarilalim mi:)


freedonia
(11.04.20)
bu kelimeyi söyleyene karşı bastırılmış duygular gün yüzüne çıkmış. kelime işte varoşluğu mu olur? sabahtan akşama kadar sanırsam,sanırım,zannedersem diye fersah fersah dolaşıp bir ml bile varoş olmayan tanıdıklarım var. her şeye rağmen infinite halinin sanıyorum ya da sandım olmalı diye düşünüyorum.


paco de lucia
(11.04.20)
(7)

Lviv ucuz uçak bileti

Nisan ortası Lviv'e gidiyorum. İstediğim tarih aralığında aktarmasız gidiş-dönüş 1,100TL. Şubat ortası uçuşlara bakıyorum 680TL. Ciddi fark var arada. Şubat uçuşu yakın tarih ve biletleri satmak istiyorlar diye mi böyle ucuz (Nisan'a kıyasla) yoksa genel olarak Şubat-Nisan bu kadar fark olması norma
Nisan ortası Lviv'e gidiyorum. İstediğim tarih aralığında aktarmasız gidiş-dönüş 1,100TL. Şubat ortası uçuşlara bakıyorum 680TL. Ciddi fark var arada. Şubat uçuşu yakın tarih ve biletleri satmak istiyorlar diye mi böyle ucuz (Nisan'a kıyasla) yoksa genel olarak Şubat-Nisan bu kadar fark olması normal mi?

Daha ucuza getirmek için bileti ne zaman alsam iyidir?
IncredibleMau
(29.01.20)
şubat ayında lviv'in nisan ayına kıyasla daha soğuk olacağı düşünüldüğünde talebin az olduğunu hesaba katarsak şubat ayında daha ucuz olmasının nedenini bulabiliriz.

ayrıca wuhan (korona) virüsü sebebiyle insanlar mümkün olduğunca uluslararası seyahatlere çıkmıyor. yakın tarihte böyle bir risk varken uçuşların talep görmemesi sebebiyle ucuz olması da etkileyen faktörlerden biri.


eeb
(29.01.20)
Kieve git kievden trenle lyviv e geç derim. Cok daha ucuza gelir 2 sehir bir tren yolcugu görmüş olursun.


erty_ksk
(29.01.20)
Şimdi baktım Kiev'e gidiş 800TL (dönüş saati biraz ters olsa da), kiev'den lviv'e 18 euro tren biletiyle uyguna geliyor. Türkiyeden gelenlere problem çıkardıklarını duymuştum. Lviv'de daire tutup kiev'e gidince kıllık yapmasınlar?


IncredibleMau
(29.01.20)
Skyscanner'dan spesifik tarih belirtmeden arama yapacaksiniz bu kadar basit. Nasil ucuz bulurum diye tirmalamaya gerek yok. Skyscanner'a bakacaksiniz.


stavro
(29.01.20)
@stavro en ucuz bilet hangi tarihlerde var nasıl bakılır ben de biliyorum arkadaşım. Benim gidiş dönüş planım spesifik. Sorumu anlamamışsın.


IncredibleMau
(29.01.20)
google flights veya skyscanner'dan çeşitli tarihlere fiyat alarmı kurup bekleyeceksin. nisan'da bahar geliyor, gönül yayları gevşiyor, ortam cıvıl cıvıl. pahalı olması normal. şubat'ta ukrayna buz kesiyor ondan ucuz. wuhan virüsü ile alakalı olduğunu sanmıyorum.

uia'nın ankara'dan ucuz uçuşları oluyordu onlara da bakılabilir kiev için. promosyon zamanları millet git gel 200-400 arası ukrayna biletleri aldı pegasus'tan. bu paralar çok fazla. ama bir daha ne zaman promosyon olur bilemem. pegasus'a üye olun ara ara bülten atıyorlar.


rosencruz
(29.01.20)
yine skyscanner'a bakacaksin. Net tarih verdiginde de secenekeleri listeliyior, fiyat dususunu bildiriyor istersen. Belirli donem pahali belirli donem ucuz. Kisin ortasinda ucuz olur havalar isindikca pahali olur oralara bilet. Ayni fiyati yakalamanin yolu yok. Talebin az oldugu donem ucuz.
Yani sorunun cevabi, evet fark olmasi normal ve subat yakin tarih oldugu icin degil. Ayrica nisan biletlerinin dusecegini sanmiyorum beklesen de.


stavro
(29.01.20)
(7)

Panik atak başlangıcı - psikiyatri

30'una randevum var psikiyatriden. Çarpıntı, sürekli derin nefes alma ihtiyacı gibi sebeplerle önce kardiyolojiye, sonra da göğüs hastalıklarına gittim. Turp gibi çıktım.İlk kez gidiyorum psikiyatriye. Nolacak içeride? Ne soracak bana? Haklı gerekçelerle ilaç yazmasını talep edeyim diyorum. Yazar mı
30'una randevum var psikiyatriden. Çarpıntı, sürekli derin nefes alma ihtiyacı gibi sebeplerle önce kardiyolojiye, sonra da göğüs hastalıklarına gittim. Turp gibi çıktım.

İlk kez gidiyorum psikiyatriye. Nolacak içeride? Ne soracak bana? Haklı gerekçelerle ilaç yazmasını talep edeyim diyorum. Yazar mı?
IncredibleMau
(27.01.20)
Yeni baslayan bir durumsa terapiye basvurmaniz cogunlukla ilactan cok daha etkili olacaktir


red g
(27.01.20)
Bana ilaç yazmanızı istiyorum, haklı gerekçelerim şunlar deyip açıklayın. Gerisini o halleder :)


yani, bu biraz da size bağlı.
şöyle, işyerinde patronla, çalışma arkadaşlarımla vaziyeti idare edeyim gibi semptoma yönelik bir tedavi isterseniz ona göre bir yöntem uygulanır; yok, ben daha ayrıntılı bir bilgi sahibi olmak istiyorum derseniz de daha uzun soluklu bir tedavi uygulanır.


pangea
(28.01.20)
Odaklanmam gereken şeyler var mesela. 20 dakikadan sonra bulunduğum ortamda durmak zor oluyor. İşime odaklanamıyorum. Diğer hepsini geçtim, sadece bunun için bile ilaç tedavisi isteyebilirim.


IncredibleMau
(28.01.20)
Hocam bu belirtilere "eyvah ölücem/çıldırıyorum/bayılıcam/yardımsız kalıcam/kalp krizi geçiriyorum" gibi düşünceler eşlik ediyor mu?
Yoksa sadece yetiştirememekten, tepki görme kaygısından gelen bir kaygı tepkisi mi?
Gerçi doktorun sorması gerekiyor bunları ama redg'ye katılıyorum, hemen ilaca sarılıp çözümü ötelemek yerine iyi bir psikoeğitim veren bir uzmandan da yardım almanızı öneririm.


mor bembombom
(28.01.20)
Kalp krizi geçiriyorum zannı 1 kez oldu şu ana kadar. Ölüyorum bitiyorum raddesinde değildi. Tepki görme kaygısı değil ama yapmam gereken işlerin odaklanma problemi yüzünden yavaş ilerlemesi benim canımı sıkan bişey. Terapinin mutlaka faydası olur. Ben yine de kendini kontrol eden, kendinin farkında biri olarak müthiş bi çözüm sunacağını sanmıyorum. Daha ziyade hemen etki edecek şeylere ihtiyacım var çünkü gerçekten bitirmem gereken şeyler var.


IncredibleMau
(28.01.20)
Sizin olayınızı psikolog çözer .


(7)

Airbnb vs Booking

10 gündür tatil yapacağım şehirde daire arıyorum. Gözlemlerime göre booking yanıltıcı, daha pahalı ve daha küçük daireler gösteriyor. Airbnb'de ise daha büyük ve daha ucuz daireler bulabildim.Siz hangisi hangi sebeple tercih ediyorsunuz?
10 gündür tatil yapacağım şehirde daire arıyorum. Gözlemlerime göre booking yanıltıcı, daha pahalı ve daha küçük daireler gösteriyor. Airbnb'de ise daha büyük ve daha ucuz daireler bulabildim.

Siz hangisi hangi sebeple tercih ediyorsunuz?
IncredibleMau
(31.10.19)
booking zaten aslında daire değil, apart/hostel/otel bulmak için kullanılıyor genelde.
airbnb kısa süreli daire kiralamak için.


ayin yazari
(31.10.19)
iki uygulama ile farklı şehirlerde konaklamalar yaptım.
booking benim daha çok hoşuma gidiyor, airbnb evlerinde dolapta salçalar falan oluyor atmosfer olarak çok tuhaf.


hollandada airbnb ile bir evde kaldim. guzel bir deneyimdi. tertemiz bir evdi, her sey vardi. cok rahatti. italya'da da airbnb ile kaldim. tekrar bir yere gidecek olsam yine airbnb kullanirim.


batlegolas
(31.10.19)
daire bakıyorsan zaten airbnbye bakmalısın. bookingte daha çok otel hostel tarzı var.


mikahakkinen
(31.10.19)
hotels.com dene, orada da artik airbnb gibi daireler var. ustelik 10 gece toplarsan 1 gece bedava


@try
Tüh. Tam 10 gün kalacaktım. Birkaç saat evvel daireyi de, uçak biletini de aldım. Şimdi bakıp pişman olacağım daha iyi daireler görmek istemiyorum :)

Booking'de daire ve adres seçeneği çok olan bazı işletmeler "geldiğinizde müsaitlik duruma göre daire verebiliriz" şeklinde enteresan şeyler söyleyebiliyorlar. Airbnb'de böyle bir saçmalık yok. Öte yandan adreste ödeme, m2 bilgisi bakımından booking daha mantıklı.


IncredibleMau
(31.10.19)
booking kullanıyorum ev değil otel bakıyorum hep. ev bana göre değil kıyaslama yapamıyorum kendi baktıklarım arasında ancak aynı şehre gittiğimiz başka arkadaşlara konaklama giderlerimiz genelde hep aynı oluyor.


basond
(31.10.19)
(1)

Built with React

İşi bilenler react'te nasıl yapı kuruyor, nasıl proje geliştirmiş görmek istiyorum ama github'da arama yapınca pluginler içi boş forklar vs. çıkıyor. Koca bir açık kaynak projesi de içerdiği kompleks yapı sebebiyle yine işime yaramıyor.Nasıl bulabilir aradığım şeyi?
İşi bilenler react'te nasıl yapı kuruyor, nasıl proje geliştirmiş görmek istiyorum ama github'da arama yapınca pluginler içi boş forklar vs. çıkıyor. Koca bir açık kaynak projesi de içerdiği kompleks yapı sebebiyle yine işime yaramıyor.

Nasıl bulabilir aradığım şeyi?
IncredibleMau
(20.10.19)
(4)

Flexbox vs Bootstrap

Karşılaştırma pek mantıklı değil gerçi ama merak ettiğim, flexbox'la konumlandırmayı gayet kolay yapabiliyomuşuz. Butonları vs kendim oluşturacaksam bootstrap'i neden kullanayım?Bi soru daha; ie7-8 desteği veriliyor mu hala?
Karşılaştırma pek mantıklı değil gerçi ama merak ettiğim, flexbox'la konumlandırmayı gayet kolay yapabiliyomuşuz. Butonları vs kendim oluşturacaksam bootstrap'i neden kullanayım?

Bi soru daha; ie7-8 desteği veriliyor mu hala?
IncredibleMau
(11.10.19)
bootstrap sadece konumlandırma değil ki.

hazır butonları, selecboxları, dropdownları, toastr'ları vsvs
ihtiyacın olabilecek çoğu ufak tefek şeyi de barındırıyor.

ben de kullanmamayı tercih ederim ama büyük kolaylık.

bootstrap dahil edip col-md vs classları kullanmadan konumlandırmayı flexboxla yapabilirsin.

ama açılır menü, iconlar ve yukarda bahsettiğim şeyler vs bootstrap ile cok kolay olur.


ayin yazari
(11.10.19)
Grid kapsamında sormuştum aslında. İş çıktı, hemen göndereyim dedim soruyu. Bootstrap componentleri mutlaka büyük kolaylıktır, ona sözüm yok.

Peki bi soru daha; yeni bir projeye başlarken taslağı çıkarmak, planlamak gibi aşamalarda kullandığınız araçlar var mı? Herhangi bir konuda kolaylık sağlıyor olabilir.


IncredibleMau
(11.10.19)
gelen projenin tasarımları psd şeklindeyse zepline yükleyebilirsin ekranları.

zeplinde tüm renk kodları pixel boyutları ve element boyutları çok kolay şekilde takip edilebiliyor.

taslağı çıkarma işi biraz tarz meselesi. sayfalar büyük ölçüde birbirine benziyorsa bir tane shared layout çıkarıp sonra her sayfaya bunu basıp diğer elementler üzerine sırasıyla eklenebilir. sayfalar çok bağımsızsa veya tek sayfa uygulamasıysa böyle bir şeye gerek yok tabi ki.


ayin yazari
(11.10.19)
Bootstrap grid kullanıyordu en son. Layout'unuza göre bazen grid bazen flex, bazen de ikisini birden kullanmak daha rahat olabilir.

Taslak değil de figma kullanıyoruz biz. Pixel perfect çalışmak gerekmiyorsa güzel.

Bir de genel olarak SPA yapıyorsam Bootstrap kullanmamaya çalışıyorum. Bootstrap JS'i araya girip duruyor, deli ediyor bazen. CSS framework'ü arıyorsanız Bulma'yı seviyorum son zamanlarda.


(11)

Örgütlü sigara bırakma

Önümüzdeki hafta pazar akşamı son sigaramızı içip organize şekilde sigara bıraksak nasıl olur? Evet, önümüzdeki hafta. Komik mi? Benim gibiler için değil :)WhatsApp grubu kurulur; sabah, öğlen ve akşam olmak üzere grup üyeleri gelişme raporu verir. Motive ederiz, kendine hakim olamayıp içeni kınarız
Önümüzdeki hafta pazar akşamı son sigaramızı içip organize şekilde sigara bıraksak nasıl olur? Evet, önümüzdeki hafta. Komik mi? Benim gibiler için değil :)

WhatsApp grubu kurulur; sabah, öğlen ve akşam olmak üzere grup üyeleri gelişme raporu verir. Motive ederiz, kendine hakim olamayıp içeni kınarız falan.

Daha önce yapılmışı var ama dağılanlar olmuş galiba.

Nihai amacın sigara bırakmak olacağı ciddi bir organizasyon olursa eğer kimler katılmak ister?
IncredibleMau
(13.09.19)
Ben katılırım bırakabilir miyim bilmiyorum ama her 18,5 da biraz daha eriyorum


benbirbenibulup
(13.09.19)
dostum şimdi sigarayı bırakmadığınız için şu an size aşırı zor bişeymiş gibi gözüküyor.

işte bak tam olarak sigaranın en büyük psikolojik etkisi sigara bırakmanın acayip zor bişeymiş gibi düşünülmesi.

alakası bile yok, yani sigarayı bırakma sürecine başlayınca farkedeceksin bunu. yani diyeceksin ulan tahmin ettiğimin yüzde 10 u kadar bile sıkıntı çekmedim, amma çok kafamda büyütmüşüm diye.

ben 15 küsür sene günde 2 paket içtim, sonra bırakmaya karar verip önüme bir tarih hedefi koydum, o gün gelince bildiğin kırdım paketi attım ve hiç zorlanmadan bıraktım yaklaşık 50 gün falan oldu. ne nikotin sakızı kullandım, ne saçma sapan aktarların yaptığı şeylerden, ne bu sigara bıraktıran ilaçlardan, karar verdikten sonra hiç bir şeye ihtiyacın yok.

bu bırakma sürecinde de böyle bi enerji geliyor insana. neyse ilk önce beslenmeme dikkat etmeye başladım kilo almamak için kaldı ki 35 kilo fazlam vardı. derken beslenmeye ayar çekince düzenli spora , hareket etmeye falan başladım. ağustos 1 gibi başladığım bu sağlıklı beslenme ve hafif spor sürecinde şu an 13 kilo vermiş durumdayım.(halen devam ediyorum tabi)

sigara içmediğin her sabah ekstradan bir enerji, bir mutluluk geliyor insana.

ilk 3 gün ila 1 hafta arası kısa süreli sebepsiz mutsuzluk krizleri gelip geçebiliyor ama 1 haftadan sonra hiç bişey kalmıyor merak etme.

eğer gerçekten karar veremezsen, kendini hazır hissetmezsen bırakma sürecine başlama. olası bir başarısızlık ileride gözünü korkutabilir.

ikincisi azaltarak bırakılır mı bilmiyorum ama ben ilk adım olarak ev dışında sigara içmeme kararı almıştım ve sigara içme aralığımı ciddi oranda arrtırmıştı bu. yani ben sigara bırakıcam lay lay loy deyip de 2 paketten 1 pakete düşmek diye bir sistem yok.

ama ben 20 gün sonra bırakıcam, o zamana kadar da azaltıcam demek bence oldukça olumlu ve işi kolaylaştıran bişey.

bir de şu geyik var ki ben yalan olduğuna kesin olarak kanaat getirdim, işte sigarayı bıraktıktan 10 sene sonra bile acayip canın isteyecek diiyenler var.

benim sadece ama sadece 15 ve 16. gün aşırı bir sigara isteğim oldu. alla alla niye böyle oldu ki falan derken farkettim ki rejimi aşırı abartıp kendimi cidden çok çok aç bırakmışım. dikkat et insanın karnı acıkınca hemen sigara yakar. ondan sonra buradaki arkadaşların da desteğiyle güzel bir beslenme programı oluşturunca hiç bir sıkıntım kalmadı.

eğer evdeysem şekersiz sakız çiğniyorum ki ben sakız çiğnemeye pek sıcak bakan bir insan değilim.

bunun dışında yaklaşık 10 adet karanfil çiğniyorum bir günde. evet bildiğin karanfil.

ilk başlarda nane şekeri kullandım. her canım istediğinde bi tane nane şekeri attım ağzıma naneli olipsin kilosu 19-20 lira şekercilerde.

sonra şeker kullanmak pek hoş gelmedi ama kullanmayınca da ağzım boş kaldı çünkü aynı zamanda rejim de yapıyorum öte yandan insan ağzı boş kalsın da istemiyor, aklıma karanfil geldi o gün bu gün çok mesudum.


Herkesten aynı dirayeti beklemek çok yanlış olur. Belli bir süre bırakabilmiş biri için güzel tabi kolay olduğundan bahsetmek ama benim için malesef geçerli değil :) 3 gün içmemiş olmak dahi benim için muhteşem başarı olurdu. Kendimi sigarayı bırakmış bile sayardım.


IncredibleMau
(13.09.19)
dostum bak sigarayı bırakma sürecinde üstelik ilk 3 gün. kesinlikle sigaranın s sini bile duymak istemeyeceksin.

gruba girdiğinde ne olacak biliyor musun? ortada dönen muhabbet sadece sigara olacak, sen ilk 3 gün aşırı yoğun ondan sonraki 3-21 gün arası orta şiddette, 21gün sonrası bitti gitti(insan beyni en ağır alışkanlıkları bile 21 günde değiştirmeye çok meyilli. total olarak çekeceğin sıkıntı 21 gün , isterse başka bir alışkanlık olsun bu. ayrıca ortalama 6 ay ila 9 ay arasında da insan beyni daha önce hiç sigara/uyuşturucu kullanmamış gibi bir hale gelebiliyor, bak uyuşturucu diyorum, sigara nedir ki yanında.)

neyse ilk 3 gün kesinlikle sigarayı aklından uzaklaştırmak isteyeceksin, kesinlikle sigaranın s sini bile duymak istemeyeceksin,
3. günden 21. güne kadar git gide azalacak bu durum.

hatta ben sigarayı bıraktığımın 4. 5. gününde yanımda, karşımda sigara içen insanlardan etkilenmemeye başlamıştım.

çünkü dedim ya ben kendim istedim bırakmayı, bana bişey bıraktırmadı, tiksindim, bunca zaman içtim, sağlıksız bir hayat sürdüm, üstüm başım hep sigara koktu, eeee eytere beee deyip bıraktım.

o yüzden çok şeyapmamak lazım.


illa böyle bişey yapacaksan kendi çevrenden organize et bari , iş yeri olabilir. başka sosyal ortamlar olabilir.

belki sigarayla savaşanlar derneği gibi bi yer bile olabilir.

sigara fiyatları uçtu gitti ya çok insan eminim aklından geçiriyordur sırf maddiyatından bile olsa.

ben maddiyattan bırakmadım bu arada.

şey de çok enteresan, sigarayı bırakan insan bi böyle delleniyor zam olayı gelince. vay efendim yok 50 lira olsunmuş kimse içemesinmiş falan hahaa, ulan sanki sen hiç içmedin daha önce aksjdsahkjhasdj


Ben de bahsettiğin şekilde denedim çok kez. Evden çıkınca bi sigara, sabahları, işyerine gelince kahveyle bir sigara. 30-40 dakika sonra bir sigara daha.. 2 sigara arası 1.5 saat kuralı da koymuştum. Hiçbirini sürdüremedim.

Bağımlı biri için sigara ilk etapta hep akılda olacak zaten. Şu an hiç kısmadığım halde 30 dakikada bir kendini hatırlatıyor zaten. Bırakmaya yeltenirsem bu aralık muhtemelen daralacak. Böyle bir grup olursa, grupta sigara muhabbetinin dönmesi kötü etkiler mi çok emin değilim.


IncredibleMau
(13.09.19)
ben şu motive edici sigara applarından kurdum telefona.

işte şu kadar zamandır sigara içmiyorsun, şu kadar sigara içmedin, şu kadar para tasarruf ettin vb falan.

ulan bildirim koymuşlar, ben zaten kendimi nasıl oyalasam diye cebelleşiyom ilk 3 gün, ikide birde zırt şu kadar sigara içmedin, zırt şu kadar para tasarruf ettin diye bildirim geldikçe canım daha çok istemişti o yüzden dedim.

bildirimleri kapatınca güzel oldu ama

bakıyorum şimdi 1 ay 21 gündür içmiyormuşum. 2053 sigara içmemişim bıraktığımdan beri, 1642 lira da param cebimde kalmış hehe


ilaçla bıraktım 1 ayı fazla fazla geçti. bu hafta bir kaç defa ince puro? aldım sadece. wp grubu olursa beni de alın ya.


scudman1
(13.09.19)
Yeter sayıya ulaşamıyoruz :/


IncredibleMau
(14.09.19)
Beni de alsanıza


dulcinea
(23.09.19)
Bıraktınız mı :):):):)


benbirbenibulup
(01.11.19)
(2)

Belarus kadınları

Nasıl bilirsiniz? Evli ya da birlikteliği olan, duyan, gözlemi olan var mı?
Nasıl bilirsiniz? Evli ya da birlikteliği olan, duyan, gözlemi olan var mı?
IncredibleMau
(01.09.19)
Bir tanesi dört yıllık arkadaşım. Samimi biri, kendisiyle kafa dengiyim dünya görüşü olarak. Oturup genelleyemeyiz Belarus kadınlarını. Cevap olarak Rus kadınlarının daha aristokrat versiyonu diyebilirim.


heidi'nin dedesi
(01.09.19)
belarusta okudum. ukrayna'da yaşıyorum şuan.
belarus kızlarının değerini kiev'e gelince daha iyi anladım. genel oranla ukraynalılara göre daha aklı başındalar. okul biter bitmez evlenen çok kız gördük. erkek aldatmadığı sürece her koşulda sahiplenir kocasını veya sevgilisini ama ihanet durumunda kesinlikle afları yok. direk bitirirler. yine ukrayna'ya kıyasla maddiyatı çok önemsemezler.


ada meltemi
(02.09.19)
(3)

Yeniden front-end development

1 - Senelerdir oturup 2 satır css yazdığım ettiğim yok sektör değiştirdikten sonra. En son ie6 için css hack yapıyoduk, orada bıraktım. Js bi kenara, flexbox vs. css tarafında öğrenecek çok şey çıktı mı? Gündemde ne var şimdi front endcinin mutlaka bilmesi gereken?2 - Referans gösterebileceğim web s
1 - Senelerdir oturup 2 satır css yazdığım ettiğim yok sektör değiştirdikten sonra. En son ie6 için css hack yapıyoduk, orada bıraktım. Js bi kenara, flexbox vs. css tarafında öğrenecek çok şey çıktı mı? Gündemde ne var şimdi front endcinin mutlaka bilmesi gereken?

2 - Referans gösterebileceğim web sitesi kalmamış front end tarafını yaptığım. Ya kapanmış, ya tasarım değişmiş. Yeni bişeyler yapayım diyorum, ne tür bişeyler yapmalıyım sizce bu alanda tekrar iş bulmak için? Node/express mongodb aws/serverless docker konularına hakimim biraz. Arka tarafı da kodlayabilirim.
IncredibleMau
(28.08.19)
css yazmayı çok sevmem ama flexbox'dan sonra grid çıktı şimdi genelde o moda yeni sayfalarda.

ha tabi css olduğu gibi kalmadı onun da renderingi var artık LESS ve SASS'da araştırmalısınız.

gulp, webpack gibi toollarda bayağı gerekli ve iş görüyor modern teknoloji kullanan yerlerde.


ama css'den ziyade react, vue tarzı bir framework öğrenirseniz iş bulma şansınız çok daha fazla olur.


ayin yazari
(28.08.19)
Kendi dönemimde tarayıcı uyumlu iş çıkarabilmek yeterliydi ama css şimdi bambaşka kavramlar kazanmış. Webpack backend'de de kullanıldığj için yeterince biliyorum aslında. Angular henüz 2. versiyondayken baya vaktimi harcayıp öğrenmiştim. Türkiye'de react daha revaçta benim gördüğüm.


IncredibleMau
(28.08.19)
CSS rahat hocam, milyon tane şey çıktı ama çok karmaşık değiller, 1-2 aya çoğunu halledersin muhtemelen. Özellikle grid-flex falan çok rahatlatıyor bence, severek kullanıyorum.

Öte yandan webpack falan korkunç, mutlaka bilmek gerekiyor ama konfigürasyonu falan beni öldürüyor. Starter template kullanmayı sevmiyorsanız sıkıntı büyük.

Ben Vue kullanıyorum FE için, TR'de React ve Angular sanırım daha çok kullanılıyor ama bu SPA olaylarına falan yeni girecekseniz bence Vue daha rahat bir giriş olur. Zaten asıl olay state management, modülarizasyon falan konularını kavramakta, konseptleri bildikten sonra çok zorlanmazsınız frameworkler arası geçiş yapmakta.


(5)

Ankara Antlaşması ve sonrası

Buna benzer bi soruyu sanki daha önce sormuştum ama duyurularımda bulamadım. Demek ki sormamışım.Onay alıp gidenler geçimini gerçekten başvuru döneminde gösterdikleri birikimlerinden mi karşılıyorlar? Bildiğim kadarıyla onay alınan proje alanında çalışma izinleri oluyor. Sadece çalışma izni için hay
Buna benzer bi soruyu sanki daha önce sormuştum ama duyurularımda bulamadım. Demek ki sormamışım.

Onay alıp gidenler geçimini gerçekten başvuru döneminde gösterdikleri birikimlerinden mi karşılıyorlar? Bildiğim kadarıyla onay alınan proje alanında çalışma izinleri oluyor. Sadece çalışma izni için hayata geçiremeyecekleri projeleri sunanlar vardır değil mi? İş bulup kontrat imzaladıktan sonra proje yürümese de olur diye tahmin ediyorum. Sonuçta iş sebebiyle oturum izinleri olacaktır.
IncredibleMau
(14.08.19)
giden bir çift tanıyorum. erkek mühendis, kadın ingilizce öğretmeniydi türkiye'de. şimdi maaşlı çalışıyorlar orada. proje kağıt üstünde. ingilizler de biliyor zaten durumu.


lancelot du lac
(14.08.19)
Peki işveren açısından zorlayıcı bi süreci oluyor mu ankara antlaşmasıyla oraya gitmiş olmanın? Çalışma izni olan herhangi birini işe alır gibi mi alıyor acaba


IncredibleMau
(14.08.19)
bildiğim kadarıyla bir sıkıntı yaşamadılar. yalnız işi önceden ayarlamışlardı.


lancelot du lac
(14.08.19)
ikinci sorunu anlamadim tam ama eger gitti alaninda is bulamadi veya kovuldu diyelim baska alanlarda calismasi sorun olmaz. ingiltere'nin de isine gelmez bu adami hem ulkende tut hem de calisma izni verme, e adami hirsizliga tesvik ediyorsun. bu tip vizelerde meslek formalitedir, calisma iznin olursa da istedigin isi yaparsin.


baldur2
(14.08.19)
Sorum şuydu aslında. Ankara antlaşmasıyla vizemi ve 1 senelik çalışma iznimi aldım diyelim. Vize alırken sunduğum iş fikriyle hiç ilgilenmedim ve direkt iş aramaya başladım. İşveren için nasıl işliyor süreç? Çalışma iznim var ama 1 senelik. Demek istediğim, işveren açısından problem teşkil etmiyor mu bu durum?

Bir soru daha; 1 sene boyunca tek fatura dahi kesmemiş olmamı ilgili kurumlar nasıl karşılıyor? Mevcut bir işte çalışıyorum sonuçta, hadi dön ülkene diyebilirler mi?


IncredibleMau
(14.08.19)
(7)

Opted in for

"We actually opted in for the third option."Neden sadece "We actually opted the third option" denmemiş? "in for" cümleye nasıl bir anlam katıyor? Chose kullanırken yanına bir şey gelmiyor da opted'de neden "in for" geliyor?
"We actually opted in for the third option."

Neden sadece "We actually opted the third option" denmemiş? "in for" cümleye nasıl bir anlam katıyor? Chose kullanırken yanına bir şey gelmiyor da opted'de neden "in for" geliyor?
IncredibleMau
(09.08.19)
Opt in Tam kullanim.
Opt kullanirsin herkes anlar.

Figure out veya figure gibi.

For ise opt in den bagimsiz. Ucuncu secenek "icin". Edat Yani. Kullanmak zorundasin.

In for diye bir kalip yok anlayacagin.


baldur2
(09.08.19)
Cümle sanki "we opted the third option" şeklinde de kurulurmuş gibi geldiği için aradakiler gereksiz bi kalıp oldu benim için :)

"in for" mantıksız olmuş evet.


IncredibleMau
(09.08.19)
Mantiksiz degil de opt in vurgulanmis opt out yerine.


baldur2
(09.08.19)
opt in olarak kullanınca biraz daha ek bir çaba sarf edilerek, başvuru yaparak vs. yapılan bir seçim olur. Opt tercih etmek, opt in bir seçeneğe dahil olmak, katılmak.


mikro patlama
(09.08.19)
Cümle opt ile "üçüncü seçeneği seçtik"
Opt in ile "üçüncü seçenek -için- basvurduk/işlem yaptık"
gibi olur, in den sonraki for u bu şekilde anlayabilirsin.


mikro patlama
(09.08.19)
@mikro

Yazı üçüncü seçeneği ele alıp bunun üzerinden devam ettiği için "in" ayrımı sanki daha anlamlı oldu şimdi.

Teşekkürler.


IncredibleMau
(09.08.19)
in gereksiz bence opted for yeterli.


hot potato
(09.08.19)
(5)

İngilizce makale okumak

Uzun zamandır -tahminen-b1 seviyesinde ingilizcemle makale okuyorum. Amacım dili geliştirmek değil, tamamen anlatılan şeyi kavramak. Anlamadığım kelimeleri mutlaka çeviriyorum. Kelime çevirisiyle cümleyi anlamaya çalışıyorum. Yine anlamlı gelmediyse cümlenin bütününü çeviriyorum. En kötü senaryoda c
Uzun zamandır -tahminen-b1 seviyesinde ingilizcemle makale okuyorum. Amacım dili geliştirmek değil, tamamen anlatılan şeyi kavramak. Anlamadığım kelimeleri mutlaka çeviriyorum. Kelime çevirisiyle cümleyi anlamaya çalışıyorum. Yine anlamlı gelmediyse cümlenin bütününü çeviriyorum. En kötü senaryoda cümleyi parçalara bölüp o şekilde çeviriyorum. Nihayetinde anlıyorum ama odağım kayboluyor, yoruluyorum, keyifle başladığım bu iş eziyete dönüşüyor.

Problem sadece bilmediğim kelimeler olsa bu yönde ağırlık verip çözecem işi ama aşağıdaki gibi cümleleri hala anlayamıyor olmak acayip koyuyor bana. Daha ne yapayım şu cümleyi akıcı şekilde okuyup anlamak için? Nerde bu cümlenin virgülleri!?

"I started to document here the insights and repeating errors I observe at the field and suddenly it piled-up into 30 testing best practices."
IncredibleMau
(06.08.19)
Soyle anlayabilecegini dusunuyorum:

"I started to document here the insights and repeating errors (that) I observe at the field, and suddenly it piled-up into 30 testings best practices."
orda omit edilebilen bir THAT mevcut, akabinde Ozne geldigi icin kullanmaya gerek yok, and den once de bir virgul gelmesi iyi olabilir. Ozet olarak 2 cumle birbirine baglanmis and ile, saniyorum kafani karistiran kisim THAT li relative clause kismi.


skulldragon
(06.08.19)
Dizi film izleyince vurgulari nerde yaptiklari anlasiliyor. Mesela bunu okurken biri konusuyomus gibi okuyorum. Ingilizce'de Turkce'deki gibi virgul kullanimi yok cunku virgulsuzluk anlam karmasasi yaratmiyor. Baglaclari gorup cumleyi parcalara ayirmali ve parcalari anlamaya calismalisiniz, sonra da aradaki iliskileri.

> I started to document **here** the insights and repeating errors I observe **at** the field **and** suddenly it piled-up into 30 testing best practices.

Dokumana, bu alanda gozlemledigim ongoru ve tekrarlayan hatalarla basladim ve birdenbire 30 deneylik bi seye donustu diyor galiba. 30 testing best practices'le ne demek istedigini anlamadim. Yani kucuk parcalarla basladim ve ortaya uzun bi calisma cikti (yazari cesitli deneyler yapmaya iten?) demek istiyor.

Bi de anlasilmayan yerlerde cok fazla takilmamak lazim. %80'ini anlamak hedefi koyabilirsiniz. Burda makalenin devamini ve ilerde ayni kelimeleri farkli baglamlarda gordukce daha iyi anlasilacak. Bunun icin de surekli okumak lazim.

Bi sey daha mesela burdaki here *iste* ya da *boylece* anlaminda kullanilmis muhtemelen (ya da ilk bolumde en basta yaptigi calismalardan bahsediyor, devamina bakmak lazim). Anlamini bildigini dusundugunuz kelimeler de yaniltabilir. Farkli alanlarda, farkli yazim tarzlarinda dil farkli sekilde kullanilir.


Estate
(06.08.19)
Peki nedir bu işin özü? Pratik yapmakla belli ki olmuyor. İlk başta bazı kuralları mı ezberlemeliydim? Oturup kelime ezberlemeye, ingilizce öğrenmenin nihai amaç olduğu herhangi bir şeye çaba harcamadım. Böyle söyleyince de sanki ingilizce öğrenmeden, öğrenmek istemeden okuduğumu anlamak istiyormuşum gibi oluyor. Kastettiğim şu aslında: anlamadığım her şeyi çeviriyorum. Bu kadar çok okuma-çevirinin bana neden faydası olmuyor? :)


IncredibleMau
(06.08.19)
Ceviri google translate'se yarardan cok zarari olabilir. Ceviri ikinci elden bilgidir. B1 seviyesinde biri tamamen ingilizce - ingilizce sozluk kullanimi ve cok cok kafa yorup yine anlasilmayan yerlerde de forumlara basvurabilir (ingilizce dilinde bu dili ogrenmeye yonelik yerler daha iyi). Ama bence daha iyisi, bunlar cok bunaltiyorsa daha kolay materyallere bakmak. Youtube videolari, gunluk dilin kullanildigi diziler vb. Cumleyi kafada duyabilince vurgular parcalar anlasiliyor. Bi de tabii ki relative clause gibi cok temel konulari bilmek.

Sadece makaleyse, baska bi sey yapmak istemiyorsaniz, %100'unu anlamak icin zorlamayip kelimelerle cumlelerle asinalik saglamak icin okumak. Okudukca kolaylasacak.

> anlamadığım her şeyi çeviriyorum. Bu kadar çok okuma-çevirinin bana neden faydası olmuyor? :)

Makaleyi anlamak icin makaleyi anlamaya calismak ve kafa yormak gerekir, ceviri yapmak kopyala yapistir demekse bunun hic bi faydasi olmaz tabii ki.


Estate
(06.08.19)
işin özü yaptığınız gibi üzerine gitmeniz bence
quizlet'i de kullanabilirsiniz kelime öğrenmek için


superb
(06.08.19)
(7)

Amazon'dan laptop almak

Bu cumartesi sahibinden 5 bin civarı değerinde bir laptop almayı planlıyorum. Aşağıda amazon.de sorusu görünce aklıma geldi. Çok aşina değilim, amazon'da ikinci el ürün var mı? Yüzde 18 gümrük vergisi eklenince muadil bir cihaz daha ucuza gelir değil mi? Mantıklı bir hareket olur mu bu?
Bu cumartesi sahibinden 5 bin civarı değerinde bir laptop almayı planlıyorum. Aşağıda amazon.de sorusu görünce aklıma geldi. Çok aşina değilim, amazon'da ikinci el ürün var mı? Yüzde 18 gümrük vergisi eklenince muadil bir cihaz daha ucuza gelir değil mi? Mantıklı bir hareket olur mu bu?
IncredibleMau
(01.08.19)
Amazon.com' da dediğiniz gibi kullanılmış laptoplar oluyor. Bazıları used iken bazıları
refurbished yani yenilenmiş, elden geçirilmiş ürünler oluyor. Hatta bazıları yeni gibi oluyor. O yüzden fiyatları bayağı uygun oluyor. Yani uzun zamandır oradan bilgisayarlara bakmıyorum, o yüzden aralarındaki fiyat farkına hakim olmadığım için bir şey diyemeyeceğim mantıklı olup olmadığı konusunda.


Teşekkürler. Usa'dan sipariş edeceğim şey AliExpress teki gibi aylar sonra gelme durumu olur mu sizce? Dikkat edilecek hususlar, kazıklanma durumu oluyor mu?


IncredibleMau
(01.08.19)
Bence görmeden ikinci el alınmaz.

İlla ucuza olsun istiyorsanız mümkünse yurtdışına giden bir arkadaşınıza refurbished kutulu ürün getirtin.

Ben telefon, bilgisayar veya tablette her zaman sıfır ürün aldığımdan ya direk amazondan ya da türkiye’deki mağazalardan almayı tercih ediyorum.


marsargo
(01.08.19)
Türkiye'de olmaz kesinlikle ama amazon.de'ye güvenirim sanki ben. Sıfırı çok pahalı alma imkanım yok malesef.

Biraz geç kaldım, tatilini yapan döndü memleketine :)


IncredibleMau
(01.08.19)
UPS/DHL gibi ozel, takip edilebilen posta servisi ile al mutlaka, ptt sistemine girerse eline ulassa bile saglam gelmez. onun disinda amazon'dan cok alisveris yaptim, hic sikinti yasamadim.


cooperr
(01.08.19)
Tavsiyeler için teşekkürler. Kullanılmış en ucuz cihaz dahi kargo ve gümrük ücreti hariç 5.500 tutuyor. En azından kendi aradığım ürün için cazibesi yok.


IncredibleMau
(01.08.19)
Hayır, Aliexpress' deki gibi aylar sonra gelme durumu yok. En kısa sürede kargoya veriliyor. Kazıklanma durumu olacağını sanmıyorum. Bu ihtimal için de bildiğiniz üzere puanı yüksek satıcılardan almalısınız veya Amazon' un kendi sattığı ürünlere bakmalısınız. Bu arada ucuza getirmek için eğer aceleniz yoksa Halloween ya da Black Friday dönemini bekleyin. Güzel indirimler oluyor. Buradaki gibi fiyatları önce şişirip sonra üfürükten indirim yapmıyorlar. Esaslı indirim yapıyorlar.

Bu arada Newegg' i de deneyebilirsiniz. O da Amazon kadar güzel bir site. Türkçe dil desteği de mevcut.


(11)

kanser vakaları ölüm oranı

Çevrenizde bildiğiniz duyduğunuz, kanseri yenebilmiş kaç kişi var? Yüzde kaçı kurtulabildi?
Çevrenizde bildiğiniz duyduğunuz, kanseri yenebilmiş kaç kişi var? Yüzde kaçı kurtulabildi?
IncredibleMau
(27.07.19)
0


sutlu nescafe
(27.07.19)
Hastalık öncesi hayat kalitesine ulaşabilen kimse yok sanırım. Yaşayanları 1 sene ve 5 sene olarak gruplandırıyorlar. İlerlemiş akciğer kanseri vakalarında 5 yıllık yaşam oranı %1 diye okumuştum.


0 :(


pati
(27.07.19)
şimdi aklıma gelen 4 kişi. göğüs, pankreas, testis ve bağırsak kanserleri. hepsi de 5 seneyi aşalı çook oldu. hatta biri bebekti kanserken, şu an 27 yaşında.


pide
(27.07.19)
Asker arkadaşım yendi. Şu an dünya turu yapıyor.


Babam.
İlki 4.evre akciğer kanseri beyine ve kemiğe metastaz. Üstüne sporuyla yüzmesiyle 16 yıl yaşadı. Her yıl kontrollerde temz çıkıyordu.

Bu sene kontrolde eski hastalığı değil ama yine akciğerde ayrı bir kanser teşhis edildi . Daha kaçıncı evrede olduğunu bile anlayamadan 3. Kemo sonrası kaybettik.


balik kraker
(27.07.19)
Yakın çevremde 3 ayrı kanser türünü (metastaz değil) aynı anda barındırıp yenen babamın arkadaşı
18 yaşında hodgkin lenfoma geçiren yakın bir arkadaşım (şimdi 2 çocuğu ve sıradan bir hayatı var)
Hasta olup da kurtulanlar arasında ilk aklıma gelenler.

18 yaşındaki kuzenimi lösemiden
Komşumuzu akciğer kanserinden kaybettik. Bunlar da ilk aklıma gelen kayıplar...


balik kraker
(27.07.19)
Kanser bir hastalık değildir, pek çok hastalığın altında toplandığı genel bir terimdir. Hangi dokunun, hangi tip kansere yakalandığına göre iyileşme oranları değişir.

Tiroid fol. ve papiller kanseri hipertansiyondan bile daha iyi bir hastalıkken, aynı dokunun anaplastik kanseri ölümcüldür. Bu yüzden aradığınız cevabı bulamazsınız.


derleme
(27.07.19)
@derleme
Ben ve tıbbi bilgisi en azından doktor seviyesinde olmayan, yanıt yazan yukarıdaki arkadaşlar için "kanser hastalığı" tabirinin bizim için benzer şeyleri ifade etmesi, aradığım cevabı tam olarak bulmam tesadüf olmuş o zaman :) Teşekkürler yine de.

@balik kraker
Başınız sağolsun. Son 1.5 senede, tanıdığım görüştüğüm 3 kişiyi kaybettim. Duyduğum 6-7 kişi de yenemedi kanseri. İlk evrede teşhis edilmiş tedavisine hemen başlanmış hala hayatta tek bir kişiyi tanıyorum. Bende oran bu.


IncredibleMau
(27.07.19)
var en az 4 kişi. 3 ü meme ve 1 i rahim kanseriydi. meme kanserinden ölen varsa bile çevremden duymadım.


anarsika
(27.07.19)
kuzenim lenf kanseriydi yendi. bir komşumuz kan kanseri fakat her geçen gün kötüleşiyor maalesef.


bohr atom modeli
(27.07.19)
(4)

Almanya yeni göç yasası

Diyelim almanya'daki işveren benimle kontrat imzaladı. Yeni yasa işverene "bu işi yapabilecek almanya'da kimseyi bulamadın mı? Avrupada da mı bakmadın?" şeklinde sormuyor mu? İş arayana 6 ay iş arama vizesi dışında işverene ne tür kolaylık sağlıyor?
Diyelim almanya'daki işveren benimle kontrat imzaladı. Yeni yasa işverene "bu işi yapabilecek almanya'da kimseyi bulamadın mı? Avrupada da mı bakmadın?" şeklinde sormuyor mu? İş arayana 6 ay iş arama vizesi dışında işverene ne tür kolaylık sağlıyor?
IncredibleMau
(13.07.19)
sadece oraya gidebilmenize olanak sagliyor. yoksa diger her sey ayni. calisma izni vs.


Eskiden sorarlardı ab’de almanyda bul işçi diye yeni yasada yok öyle bir şey. İşi ayarladıysan gerisi tırı vırı. Sektör ne bu arada? Her sektörde geçerli değil bu yasa


avatar is back
(13.07.19)
Hayır bu işi yapacak önce Alman sonra Ab vatandaşı bul devri kapanıyor. Tabi Ocak' ta yürürlüğe girecek yeni yasa. Fakat sana teklif edilmesi gereken minimum bir maaş tutarı var. Tam hatırlamıyorum, araştırarak bulabilirsin.


mekaniker
(13.07.19)
@mekaniker +1 . adamlar sana brüt 4460 euro maaş önermeli. takribi 2000-2500 euro arası. nitelikliysen zaten verirler bunu zaten


avatar is back
(13.07.19)
(5)

Deadlift ve bel ağrısı

Yaklaşık 1.5 aydır stronglift 5x5 yapıyorum. İzlediğim program aşağıdaki gibi..1. fazSquat, bench press, bentover row,2. fazSquat, overhead press, deadliftAsistan hareketler yapmıyorum. Her çalışmada 2.5kg(deadlift 5kg) artacak şekilde kitabına uygun olarak ilerliyorum.Geçen hafta belimde ciddi ağrı
Yaklaşık 1.5 aydır stronglift 5x5 yapıyorum. İzlediğim program aşağıdaki gibi..

1. faz
Squat, bench press, bentover row,
2. faz
Squat, overhead press, deadlift

Asistan hareketler yapmıyorum. Her çalışmada 2.5kg(deadlift 5kg) artacak şekilde kitabına uygun olarak ilerliyorum.

Geçen hafta belimde ciddi ağrılar hissettim. 1 hafta ara verdim ağırlığa. Bugün nihayet tekrar başlıyorum kaldığım yerden.

Hareketleri doğru yaptığını düşünen biri için bu bel ağrısı neye işarettir? Normalse eğer ağrıya rağmen ağırlığı artırmak mı gerekir?

Not : Bar ağırlığı hariç deadlift'te en son 70kg kaldırdım. Zorlasam 7-8 tekrar da çıkardı.

Teşekkürler.
IncredibleMau
(27.05.19)
bence zorlama. kalçanı dışarı doğru iyi çıkardığından emin ol. kemer takıyor musun ?


kitik
(27.05.19)
Kemer kullanmıyorum. Aynadan gördüğüm kadarıyla hareketi doğru yapıyorum. Bugün tekrar başlıyorum. 75kg'dan mı devam etmeliyim yoksa düşürmek mi gerekir onu bilemedim.


IncredibleMau
(27.05.19)
spordan sonra esneme germe hareketleri yapman lazım. ben yapmadığım için 1 senedir ağrısını çekiyorum sırtımın omurga kürek kemiği bölgesinde.


dismainpula
(27.05.19)
Kemer kullanmak bel ağrılarını azaltır. Ağrıyan yere baskı uygulayarak hafifletmek gibi düşün.

Sürekli ağırlık artırımında ısrar etmek manasız. Sikletin artmıyorsa belirli bir süre sonra ne güç ne kas kütlesi artar. Israrında da vücut bu şekilde tepkiler verir. Ayrıca hareketi yaparken sağ veya sol bölgeye tek taraflı yük yüklemediğinizden, kalçaya verilmesi gereken ağırlığın çoğunlukla bele verilmesi de buna sebep olabilir.


filipis
(27.05.19)
kaldırırken nefesini tutman gerek. deadlift'te formun çok iyi olmalı. hep kontrol ettir birilerine. bel yerine bacaklarının arkası ağrıyorsa doğru yoldasın. en çok oraya vurmalı.


alperz
(27.05.19)
(10)

Ekşisözlük reklamları

Neredeyse istisnasız her tıkladığım linkte popup reklam çıkıyor. Bazen dışarıya verilen linklerde kısır döngüye giriyor, çarpıdan kapatmak mümkün olmuyor.Ekşide vakit geçirmek için siteye girince en az 3,5 entry gezer öyle çıkardım. İlgimi çeken bişeye denk geldiğimde çok daha fazla vaktim geçerdi.Ş
Neredeyse istisnasız her tıkladığım linkte popup reklam çıkıyor. Bazen dışarıya verilen linklerde kısır döngüye giriyor, çarpıdan kapatmak mümkün olmuyor.

Ekşide vakit geçirmek için siteye girince en az 3,5 entry gezer öyle çıkardım. İlgimi çeken bişeye denk geldiğimde çok daha fazla vaktim geçerdi.

Şu an tek yapabildiğim sol framede gündeme bakmak. Reklam penceresi çıkınca sayfayı kapatıp o gün belki bi daha bakmıyorum.

Sözlük yönetimi bunların farkında değil mi? Tamam bi gelir kapısı şart anlıyorum da, bariz şekilde ziyaretçi kaybediyosun be arkadaş, bunu nasıl göremiyorlar?
IncredibleMau
(19.05.19)
iyice zivanadan ciktilar ozellikle mobilde. dizi sitelerine rahmet okutuyor su an eksi mobil.

kapanmayan/carpiya tiklayinca link acan, reklami gostermek icin bir yere tiklamanizi bekleyen bahis sitesi kafasinda bir sisteme gectiler ozellike son 2-3 aydir.


bambaleyo
(19.05.19)
adblocker ?


melancholia
(19.05.19)
@melancoli Sadece mobilden giriyorum. Mobil için çözüm var mı bakmadım ama sonuçta reklam engelleyici kullanmayan insanlar da var.


IncredibleMau
(19.05.19)
@IncredibleMau haklısın ama yönetime sorsan daha fazla nasıl ve nerelere reklam alabiliriz diye beyin fırtınası yapıyorlardır.
kendileri zaten sözlüğü o haliyle kullanmadıkları için reklamlı kullananları da fazla umursayacaklarını zannetmiyorum. reklamsız üyelik modeli getirirler, ordan ayrı cukkalarlar.
@her şeyi söylemek mümkün + 1 ; ek olarak mobil uygulamalarını kullanmayın abi. zaten düzgün bir şeye benzemediğinden eminim. Iphone,ipad için safari den giriyorsanız 1Blocker uygulaması var appstore'da. misler gibi 0 reklam. pop-up olduğunu yeni duyuyorum ben.


melancholia
(19.05.19)
Pardon popup değil. Şu içeride açılan küçük pencere var, onu kastettim.

Reklam görmekle ilgili sorunum yok aslında. Entryler arasına giren reklamlardan şikayetçi değilim zaten. Tarayıcı değiştirmek, reklam engelleyici kullanmak.. ne gerek var ki bunlara? Biraz akıllı yönetse reklam işini yeter.


IncredibleMau
(19.05.19)
eksiup.com

Buyur burdan yak. Twitterı açar açmaz karşıma çıkan reklam. Google telefonuma keylogger yerleştirmiş diyecem nerdeyse.


IncredibleMau
(19.05.19)
kesinlikle katılıyorum. elbette reklam yayınlayacaklar ama her tıkta da yayınlanmaz ki. ben de sırf bu yüzden artık daha az vakit geçiriyorum. reklam engellemek için opera mobili kullanınca da bu sefer ekşi duyuruda yazdığım yanıtlar gönderilmiyor, mecbur chrome'a dönüyorum yine.


tabirimekruh
(19.05.19)
mobilde birsürü adblock browser var yahu, bu devirde böyle şeylerden şikayet etmeyin bari.


Tochinoshin
(19.05.19)
sözlük yönetiminin reklamlar konusunda aşırı hassas olduğunu biliyorum. inanın reklamcılara kalsa ne tip reklamlara maruz kalırız. bu yine çok iyi. ben sadece mobilde şikayetçiyim o kadar.
adam para kazanacak tabi ve kazansın. sedat henüz para kazanmıyor amerika'da cepten mi yesin. twitlerini beğeniyorum ama sözlükten gelen para yaratıcılığı engelliyor sanki. yine de oraya yaratmaya gitti inşallah bir gün yaratır da biz kazanırız.


ozdek
(19.05.19)
her seferinde "kanzuk bırak da iki entry okuyalım" diyorum kendi kendime. zaten afiş panosu gibi artık, iğrenç propagandalardan bişey okunmuyor. koca sözlüğü seçim arabasına çevirdiler.


hasmetizm
(20.05.19)
(4)

Kredi kartı kapatma

Nasıl bir halt yedim tam olarak bilmiyorum ama, amazon web service kredi kartımdan 70 dolar çekti, ay sonunda da muhtemelen 400 dolar çekecek. 70 dolar şu an provizyonda. Harcama itirazında bulundum ama muhtemelen ödemek zorunda kalacağım.400 dolar ödemesi henüz kredi kartıma yansımamışken kartımı b
Nasıl bir halt yedim tam olarak bilmiyorum ama, amazon web service kredi kartımdan 70 dolar çekti, ay sonunda da muhtemelen 400 dolar çekecek. 70 dolar şu an provizyonda. Harcama itirazında bulundum ama muhtemelen ödemek zorunda kalacağım.

400 dolar ödemesi henüz kredi kartıma yansımamışken kartımı bloke ettirdim. Amazon bu durumda beni kara listeye eklemek dışında ne yapabilir?
IncredibleMau
(03.05.19)
amazon'un musteri hizmetleri onlara yazarsaniz geri oduyor parayi genelde. bi deneyin bende.


aws parayı geri öder. büyük ihtimalle free tierden faydalandınız fakat free tier kapsamında olmayan ürünleri kullandınız. aws üzerinden ticket aç düzgün ve dürüst şekilde yazarsan amazon parayı öder geri büyük ihtimalle.

bu senaryoda en kötü ihtimal o email adresi üzerinden aws hesabı kullanamazsınız. amazon hesabı ile aws hesabı farklı.

cloud servislerini kullanmak istiyorsan google cloud'u tavsiye ederim free tier açısından. 300 dolar bakiye veriyor 1 yıllık ve tüm ürünleri kullanabiliyorsun. aws ise en işe yarayan ürünleri free tier kapsamında tutmuyor.


veri
(03.05.19)
Aynen öyle, free tier olarak kullanıyordum. Certificate manager ücretlendirmesiymiş bu. Tam hatırlayamadım şu an ne olduğunu ama domain yapılandırmasıyla alakası bişey diye hatırlıyorum. Ticket açtım, bakalım ne olacak.


IncredibleMau
(03.05.19)
Google aramasından duyuruya denk gelenler için not: açtığım ticket 3 gün boyunca incelenmedi. Aws forum'dan durumu izah ettim ve müşteri hizmetleri gayet ılımlı şekilde ilgilendi. Bu ödemeye neyin sebep olduğunu, tekrar yaşanmaması için ne tür önlemler aldığımı sordu ve kendi söylemiyle bir sefere mahsus geri ödemeyi yaptı.


IncredibleMau
(17.05.19)
(1)

Nodejs async await

Mongodb'de bir sorgu yapıp sonucu beklemeden herhangi bir değeri/şeyi response etmek istiyorum. Sorgudan çıkan sonucu da console.log ile yazdırmak istediğimi kabul edelim.Bugün onlarca deneme yapmama rağmen bir türlü başaramadım. Async handler içinde sorguyu await ifadesiyle yaparsam sorgu sonucunu
Mongodb'de bir sorgu yapıp sonucu beklemeden herhangi bir değeri/şeyi response etmek istiyorum. Sorgudan çıkan sonucu da console.log ile yazdırmak istediğimi kabul edelim.

Bugün onlarca deneme yapmama rağmen bir türlü başaramadım. Async handler içinde sorguyu await ifadesiyle yaparsam sorgu sonucunu bekliyor, kullanmazsam sorgu çalışmıyor.

Örnek bir kod nasıl bulabilirim? Aramalarım sonuç vermedi.
IncredibleMau
(05.03.19)
(5)

Şu araç alınır mı

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-fiyat-dustu-temiz-2012-model-sahibinden-satilik-149000-km-639913624/detayMuadillerine baktım, km'si, hasar durumu modeli vs. diğerlerine nazaran daha iyi duruyor. Siz alır mıydınız?
www.sahibinden.com

Muadillerine baktım, km'si, hasar durumu modeli vs. diğerlerine nazaran daha iyi duruyor. Siz alır mıydınız?
IncredibleMau
(25.01.19)
Rakamsız kazaları var, aracın geçmişini doğrulayabiliyorsanız fena değil.


creepy
(25.01.19)
Boya, değişen sormanız gerekiyor. 149000 çok yüksek bir km değil ama siz satarken yüksek km sorun olacaktır. Ayrıca, şanzıman, turbo vs de problem var mı onlara da baktırmak gerek.


kemalettintugcu
(25.01.19)
dizel de 120bin üzeri sık sık sanayi ziyaret ettirir.


mikahakkinen
(25.01.19)
Dizel'de 120bin üstü sık sık sanayi ziyaret ettirmez aslında, dizel araçların en büyük avantajı yoğun kullanmaya dayanıklı olmasıdır bu yüzden şirket araçları dizel seçilir ki sık sık sanayiye uğramak zorunda kalınmasın, dizel araçların en büyük dezavantajı arızası benzinli kadar kolay onarılamaması. 150 bin kilometre bir dizel araç için ortalama bir rakam bu gözler 500 bin km yol yapmış hala saat gibi tıkır tıkır çalışan dizel araçlar gördü.


solo
(26.01.19)
500 bine kadar al kulkan çok iyi bilen arkadaşlar var. ama deftere de yaz bakalım sanayiye kaç kere gitmişsin. ayrıca şirket arabaları az yaktığı için dizel alınır. şirkete arzasından ne adam leasingten kiralıyor. arıza olursa kiralayan firma karşılıyor. dizel motorlar sıkıntılı motorlar, evet az yakar ancak öle dayanıklılık vs yok yani.


mikahakkinen
(27.01.19)
(5)

yazılım için thinkpad

İkinci el olarak max 1500tl'ye yazılım geliştirme amaçlı(nodejs) kullanmak üzere hangi thinkpad modelini önerirsiniz? Harici ekran kartı olmasa da olur, ssd mutlaka olmalı.Teşekkürler.
İkinci el olarak max 1500tl'ye yazılım geliştirme amaçlı(nodejs) kullanmak üzere hangi thinkpad modelini önerirsiniz? Harici ekran kartı olmasa da olur, ssd mutlaka olmalı.

Teşekkürler.
IncredibleMau
(28.10.18)
800-900 tl'ye x230 ya da t430, kalan parayla da ssd alınabilir.


signore
(28.10.18)
Peki donanımdan çok anlamayan biri olarak sorayım, işlemci ne olmalı? İ5 mi i7 mi? En az kaçıncı nesil olmalı?


IncredibleMau
(28.10.18)
x230 +1

ben de bu aralar bu modellere bakıyorum, i7 daha göremedim x230 ilanlarında. işlemci nesli sabit i5 3. nesil.


mattiadestro
(28.10.18)
Az daha koy t440p verim :)


Tears of Devil
(29.10.18)
urun.gittigidiyor.com

kulaklık soketi kırık ama rüya gibi alet. i7, 8gb ram,180 ssd, ips dokunmatik ekran, full hd...... Ben buradan bir x230 aldım, çok memnunum. Ayrıca şu da var, adamların dükkanlarına gidip gittigidiyor payını vermeden görerek alabilirsiniz. 200 250 lira oynar.


binder dandet
(29.10.18)
(4)

her şey güzel olacak

Bu şahane hisse benden başka kim kapılıyor? İş boğucu, arkadaşlıklar ilişkiler hep sektede, filmleri tekrar izlemek keyif vermiyor, yeni şeylere heves yok, adım atmaya takat yok ama buna rağmen sanki tam şu an muhteşem zamanın başlangıcı olacakmış gibi. Sanki ben mevcut formumdan çıkıp farklı bir şe
Bu şahane hisse benden başka kim kapılıyor? İş boğucu, arkadaşlıklar ilişkiler hep sektede, filmleri tekrar izlemek keyif vermiyor, yeni şeylere heves yok, adım atmaya takat yok ama buna rağmen sanki tam şu an muhteşem zamanın başlangıcı olacakmış gibi. Sanki ben mevcut formumdan çıkıp farklı bir şeye dönüşecekmişim, ya da diğer her şey bunca zaman hep farklıymış da artık uyum sağlayabileceğim bi şekle bürünecekmiş gibi geliyor. Şu an o uyumu yakalamış gibiyim yani anlıyo musun? Noluyor bana?
IncredibleMau
(23.07.18)
ben de uzun süredir o moddayım ve işin tuhaf tarafı her şey daha kötüye gittiği halde!

acayip umutlu ve çoğu zaman da hiçbir şey olmamış gibi iyimserim. normalde, ayağıma taş bağlayıp kendimi denize atsam yeridir, öyle de bir hayatım var.


runagain
(23.07.18)
Ben hep boyleyim. Ama saydigin seyler bende yok. Işim bogucu degil, her şeye hevesim var, adim atmaya da hep takatim olur. Altı dolu bir her sey guzel olacak hissi bendeki yani.


aquarium
(23.07.18)
Bi arkadaşım var aynen böyle,anlayamıyorum benim durum tam aksi.en güzel anlar bile benim için gelecek adına umut vaadetmiyor.


bokmuhendisi
(23.07.18)
Valla bu his uzunca bir suredir sadece Beşiktaş'ın şu marşini dinlerken geliyor bana. Ama birkaç dakika sonra geçiyor.
m.youtube.com


Amaranta ursula
(23.07.18)
(1)

Tyt sınavı yazım yanlışları

Sınava girenlerin dikkatini çekti mi bilmiyorum. Yazım yanlışını soran sorunun kendisinde bile yazım yanlışı vardı sanki. Birçok soruda virgül olması gereken yerde kullanılmamış. Baya sorunun veya verdiği örneğin anlamını bozmuş hatta. Genel olarak sorular çok iyi hazırlanmış ama uzun zamandan beri
Sınava girenlerin dikkatini çekti mi bilmiyorum. Yazım yanlışını soran sorunun kendisinde bile yazım yanlışı vardı sanki. Birçok soruda virgül olması gereken yerde kullanılmamış. Baya sorunun veya verdiği örneğin anlamını bozmuş hatta. Genel olarak sorular çok iyi hazırlanmış ama uzun zamandan beri ilk defa girdiğim için mi yoksa editör hatası mı denir ne denirse artık, çok hata vardı sanki.

Size de öyle geldi mi?
IncredibleMau
(30.06.18)
Bir soruda virgül eksikliğinden kaynaklanan anlam karışıklığı vardı. Tercih yapmak için girdim bu yüzden diğer sorularda var mı diye dikkatli şekilde bakmadım.


sapere aude
(30.06.18)
(7)

Üniversite okumak size ne kazandırdı

Okumamış olsaydınız eğer "şunlara sahip olamazdım" dediğiniz neler var? Mesleğiniz, gelir kapınız haricinde soruyorum. Ne kaçırdım merak ediyorum.
Okumamış olsaydınız eğer "şunlara sahip olamazdım" dediğiniz neler var? Mesleğiniz, gelir kapınız haricinde soruyorum. Ne kaçırdım merak ediyorum.
IncredibleMau
(22.06.18)
@acemi bu çok genelgeçer ifade. Daha şahsi şeyleri soruyorum. Bu ortalamayı görmeni sağlayacak ne kazandırdı sana gibi..


IncredibleMau
(22.06.18)
Sayısal bir bölümde okuyorum. Matematiğin, fiziğin, kimyanın içinde olmak insana güven veriyor. Olaylara, durumlara farklı bir gözle bakıyorsun.

Newton'un çok sevdiğim bir sözü var.

"Plato arkadaşım, Aristoteles arkadaşım, ama en iyi arkadaşım gerçek."

Ben de kendi alanımda "gerçeği" görüyorum, öğrenmeye çalışıyorum.

Üniversite bana bunu nasıl yapacağımı öğretti.


dissendium
(22.06.18)
Sadece o beş senelik özgürlük, üniversite sonrası bile devam eden arkadaşlık ve okul dönemi arkadaşlarla yapılan onca güzel şeyler. Bunun haricinde kesinlikle hiçbir şey kazandırmadı bana. Zaten bölüm de okul da dandikti.

Aynı arkadaşlarımla karşılaşacağımı bilsem Şırnak'a bile giderdim.


m e b
(22.06.18)
tüm hayata bakış açımı değiştirdi. sosyoloji, psikoloji, felsefe, tarih gibi bilim dalları ve birçok sanat dalında çağdaş bir insanın bilmesi gereken çoğu şeyi-ve belki de daha fazlasını- öğrenmemi sağladı. tüm bunlar sayesinde hayatı algılayış biçimim, insanlara davranış biçimim, kendi hayatımı şekillendirme biçimim değişti. insanın içinde olucak klişesine bir noktada katılıyorum, değil üniversite, okuduğum bölümü okumasam bile bunların çoğuna dair bir şey öğretilmezdi ama kendi kendime bir noktaya kadar gelebilirdim diye düşünüyorum.


Bruce
(22.06.18)
Kazandırmadı kaybettirdi.


gölgede aynı
(22.06.18)
Bilgiyi sistemli işlemeyi öğrenmiş insanlardan birbirinden farklı disiplinlerde içeriklere sahip kronolojik bilgiler öğrendim. Bunu dışarıdan da öğrenebilirim diyen herkes yanılır. Dışarıda bu bilgiler bütününün pratiğe dökülmüş halini dört yıllık bir öğrenim sürecinin içine sıkıştırarak aldığım gibi alabilecek kimse yok. Einstein olsa alamazdı.
Bilimsel düşünmenin yöntemlerini, bilginin nasıl bir şey olduğunu ve birbirinden farklı alanlarda da olsa belli disiplinleri nasıl işleyeceğimi öğrendim.
Akademik makale yazmayı öğrendim. Bu makaleleri nasıl değerlendirmem gerektiğini,nasıl bilim yapıldığını öğrendim.
Deney yapmanın önemini ve yöntemlerini, bunları nasıl kayıt altına almam gerektiğini ve başkalarının da kullanabilmesi için nasıl sınıflandırmam gerektiğini öğrendim.

İki yabancı dilde okuyabilmeyi ve dünya hakkında beni sınırlayan bir duvarı aşmayı öğrendim.
Vaktimin bir saniyesini bile değersiz geçirmeyeceğim sürekli bir bilgi akışı içinde kalmam için neler yapmam gerektiğini öğrendim.

İnsanların çoğunun üniversite okumak denilince bir binaya gidip ders görmek ve diploma almak aklına geliyor. Gerçekten üniversite okumak zihninizin çalışma modelinin diğer insanlarınki gibi olmamasını sağlıyor.
Bir ekolü olan okullardan birinden mezunsanız üniversite okumuş sayılıyorsunuz çünkü alanınızda yetkin insanlarla alanınızdaki önemli kurumların nasıl işlediğini de öğreniyor buralarda ürün vermeye hazır hale geliyorsunuz. Toplumu ileri taşıyan çarklardan biri oluyorsunuz.
Yok, yüksek lise gibi bir üniversite okuyorsanız, zeka pırıltısı yoksa diplomanız oluyor yalnızca.
Okumamış olsaydım bugün olduğum kişi gibi nesnel değerlendirme yapamaz, pratik olamaz ve çok yönlü düşünemezdim.

Örnek vereyim.
Okumamış biri çamura saplanmış bir tekerlek gördüğünde çoğunlukla sadece çamura saplanmış bir tekerlek gördüğünü düşünür. Okumuş biri bunu gördüğünde onun lokasyonunu, çamurun yoğunluğunu (akışkanlar mekaniği konusunu hatırlayalım) diğer dış şartları düşünür. Bernoulli'nin prensiplerini düşünür, o tekerleği saplandığı çamurdan çıkarıp çıkartmaması gerektiğine dair bir algılamada bulunur ve bunu yaparken iklimden güneşin konumuna, insanların fiziki konumundan bir saat sonraki olası sonuçlarına kadar birbirinden farklı şeyleri de hesaba katar. Tarihte benzer olaylar varsa bunların sonuçlarını da istatistik olarak bilir ve hesaplarken kullanabilir.
Okumamış bir insan için iki olasılık vardır. Tekerleği çamurdan çıkarır ya da çıkarmaz.
Okumuş bir insan bu iki olasılığın da alt olasılıklarını görür. Bu neye yarar diyeceksiniz. Eğer bu olasılıklar dizgesini görebiliyorsa minimum zararla maksimum fayda elde eder.

Özetle, gerçekten üniversite okumamış bir insanın kafası okumuş bir insanınki gibi çalışmaz.

Ülkedeki onlarca üniversite aslında yüksek lise gibi ancak hala gerçek üniversitelerimiz var.

Üniversite bizim zekamızın türü ve düzeyi üzerinde doğru bir bölüm seçmişsek bizi olabileceğimiz kişinin en üst versiyonuna taşır. Yani potansiyelimizi açığa çıkarır.

Eğer bir hayat yaşamak ve mutlu olmak istiyorsanız hiçbir şey kaçırmış sayılmazsınız, eğer bilim- sanat üretmek ve bilgiyle ilişki kurmak istiyorsanız kendi kendinize alabileceğiniz mesafeden fazlasını verir üniversite. Ölümlü olduğumuz için zamanımız az olduğundan bu disiplinler faydalı.


kalemdefter
(22.06.18)
Askerliği kısa dönem yaptım. Bir de cv’de güzel duruyor.

Ben çalışırken dışarıdan mezun olduğum için bana hiçbir şey kaybettirmedi.


kaptan memo
(23.06.18)
(7)

fury'deki kız

https://assets.cdn.moviepilot.de/files/53b141ee47b03afb6d083da94f4b82b44b111aa3be714a97e0ba00e4a81b/limit/1920/1200/alicia-von-rittberg.jpgYarım saattir etkisinden çıkamadım. 93'lü, 1.68 boyunda. Tiyatro, müzikal falan kovalıyor. Ailesi ve kankalarıyla takılıyor daha çok. Instagramında sevgilisi den
assets.cdn.moviepilot.de

Yarım saattir etkisinden çıkamadım. 93'lü, 1.68 boyunda. Tiyatro, müzikal falan kovalıyor. Ailesi ve kankalarıyla takılıyor daha çok. Instagramında sevgilisi denecek tipte birileri yok. Boşta olabilir.

www.instagram.com

Mimiklerinde acayip bişeyler var. Gözlerini kısıp bakınca bi hoş ediyor insanı.

Organize olup tavlayabilir miyiz bunu? Yeteneklerimizi birleştirip..?
IncredibleMau
(21.06.18)
Organizze olup yapabiliyorsak sana bu kızı yaptıktan sonra bana bunu yapak:

www.instagram.com

Teşekkürler şimdiden.


eazy
(21.06.18)
doğru söylüyorsun, tek insana fazla.


niceliksiz
(21.06.18)
@eazy seninki zor değil. Sivri sakal, boyna dövme, bikaç model foto, bikaç yüzbin takipçi ve lumberjack bi tarzla düşürürsün. Benimki zor çünkü çirkin, sivri hatlı, oscar ödüllü ve 40 yaş üstü olman lazım.


IncredibleMau
(21.06.18)
www.youtube.com

Organize olursak birbirmizi engelleriz.


kendisi üstün alman teknolojisi olup oldukça disiplinli olursak belki ufak bir şansımız olabilir.

fakat şunu da unutmamak gerekli. birimiz yenilirse hepimiz yenilmiş sayılırız.


eeb
(22.06.18)
hollanda, belçika falan dolu bunlarla. gayet sıradan bir tip bence.


pitjantjatjara
(22.06.18)
Avrupa'da bundan cok var panpa. Metroda, tramwvayda, caddede falan. Git kovala cok var.
Kiz guzel omaya guzel, hem de harika ama Avrupa'da standart bu.


stavro
(22.06.18)
(4)

Whatsapp'ta beklenen özellik

Seçilen mesajları silmeden gizleyebilme, istendiğinde tekrar görünür hale getirebilme özelliğini kaç kişi bekliyor? Bence geç bile kaldı.Ek olarak; böyle klişe haber başlığı görünce editörün kafasına tekme atma isteği oluyor mu sizde de?
Seçilen mesajları silmeden gizleyebilme, istendiğinde tekrar görünür hale getirebilme özelliğini kaç kişi bekliyor? Bence geç bile kaldı.

Ek olarak; böyle klişe haber başlığı görünce editörün kafasına tekme atma isteği oluyor mu sizde de?
IncredibleMau
(07.06.18)
arsive alma var aslinda. sola cekince archive diye bir sey cikiyor. listede gozukmuyorlar. ekrani asagi cekince archived chats diye bir yerden ulasilabiliyor.

bu tarz basliklarin atildigi yerlerde takilmiyorum, o yuzden bir sey hissetmedim.


ruhi mucerret
(07.06.18)
Aktif bi yazışma içindeysen mantıklı olmuyor ama arşive alma.


IncredibleMau
(07.06.18)
gelmez o. kimse beklemiyo zaten. ilk gelecek şey dark mode ve telegramdaki saved messages.


pgup
(07.06.18)
gruplara anket ozelligi eklesinler bence.


brkylmz
(07.06.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.