Giriş
(4)

Ben bir hata yapıp saçma bir internet sitesinden alışveriş yaptım :(

Özet şöyle: internetten bir ürün satın aldım, iade talebi oluşturup, ürünü kargoya verdim. Ama ürünü satan firma kargoyu teslim almazsa benim iade talebi sürecim nasıl işler? Ayrıntısı: İnternet sitesinde yer alan görsel ile bana gönderilen ürün farklı olduğu için iade talebi başlattım. Firmanın kar
Özet şöyle: internetten bir ürün satın aldım, iade talebi oluşturup, ürünü kargoya verdim. Ama ürünü satan firma kargoyu teslim almazsa benim iade talebi sürecim nasıl işler?

Ayrıntısı: İnternet sitesinde yer alan görsel ile bana gönderilen ürün farklı olduğu için iade talebi başlattım. Firmanın kargo anlaşması yokmuş, bu yüzden ürünü bireysel gönderi olarak gönderdim. Ama anladığım kadarıyla firma yetkilisi ürünü kargodan bilerek almıyor. güya "Bu ara kargolarda sıkıntı var"mış. Birde whatsapptan saçma sapan mesajlar attılar. Keşke böyle olmasaydı, iade için bizi bir dinleseydiniz vs vs saçma sapan yazılar yazdı mesajları yazan kişi. Ürünü iade ediyorum diye trip atıyorlar. Belli çirkef tipler. Birde bana laf soktular mesajlarda. Azıcık kaldı telefonu açıp, kavga etmeme.

Trendyol, gittigidiyor, n11'de satışları vardı ama benim almak istediğim ürün sadece kendi sitelerinde satılıyordu. Bu arada ekşisözlük'te internet sitesinin galiba reklamı yapılmış, çünkü ben entrylere bakarak bu internet sitesini güvenilirdir diye alışveriş yaptım. Kendimi böyle enayi gibi hissediyorum. :(
teslim alsa da almasa da iade surecin saticinin insafina kalmis onun sitesinden aldigin icin. en kotu ihtimal chargeback falan yapabilirsin belki bankadan.


Ürün ayıplı mal gibi. Ki ayıplı olmasa bile ürünü açıp kullanmadıysan iade edebilirsin. Onların insafına kalmadı yani.

Onlar ürünü geri almak zorundalar. Sen konuşmalarında bunun farkında ol.
İade kargo ücreti de aslında onların ödemesi geteken bir ücret. Bununda farkında ol.
Tüketici hakem heyetine başvurup paranı geri alabilirsin. Hatta ürünü teslim almazlarsa ürün sana geri gelir, sana geri geldiği halde bile paranı geri alabilirsin.
Haklarının farkında olarak konuş onlar zaten farkındadır iade hakkının olduğunun vs.


zimbirik
(8 saat)
banka ile görüşüp chargeback deneyebilirsin belki


elorelia
(8 saat)
Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için.


(4)

Üniversitenin ders kayıt tarihini habersiz değiştirmesi, napabilirim?

Yaz okulu için ders kayıtlarının son günü 31 temmuz 2021, gün sonuna kadar bilgisi verilmişti. Yayınlanan akademik takvimde bu bilgi resmi olarak yer alıyor. Ama sistem dün gece kapatılmış. Ders kaydı yapmam gereken 3 dersim vardı, sistem habersiz şekilde erken kapatıldığı için kayıt yapamadım. Ben
Yaz okulu için ders kayıtlarının son günü 31 temmuz 2021, gün sonuna kadar bilgisi verilmişti. Yayınlanan akademik takvimde bu bilgi resmi olarak yer alıyor. Ama sistem dün gece kapatılmış. Ders kaydı yapmam gereken 3 dersim vardı, sistem habersiz şekilde erken kapatıldığı için kayıt yapamadım. Benim sadece yaz okulu için para ödeyip, dersi kesinleştirmem lazım. Bugün cumartesi, yarın pazar.

Pazartesi ders başlangıcı ama pazartesi sabah erken saatte okula gitsem öğrenci işleri bu sorunu düzeltebilir mi?
Hangi üni bilmiyorum ama ben YTÜ mezunuyum, ders kayıt tarihleri içinde tüm dersleri alabildiğim sadece okulun 1. dönemindeydi. Sonra hep en az 1 dersimi danışmanıma giderek eklettirmiştim. Dersler başladıktan sonra 1 ay gibi ekle-çıkar süresi de vardı...


malheiros
(31.07.21)
Yaz okulu için aynı durum söz konusu olabilir mi bilginiz var mı?


Dilekçeyle olabilir ama sistemin kapatıldığını ve mağdur olduğunuzu yazın. Pazartesiye kadar beklemeden önce bölüm sekreterini, öğrenci işlerini, dekanlığı arayabilirsiniz. Cumartesi olsa da birileri olabilir.


dissendium
(31.07.21)
@dissendium teşekkür ederim yanıt için. Telefonla ulaşmaya çalıştım ama okulda kimse yok anladığım kadarıyla sadece mail gönderebildim.


Evde bezilya fönü yapan oldu mu? Bu ürün kullanılır mı?

Brezilya fönü, saçların yaklaşık 3 ay boyunca kalıcı olarak düz, fönlü kalmasını sağlayan bir uygulama. Ben bir internet sitesinden ürünü satın aldım. İnternet sitesinde yer alan görsel ile bana gönderilen 2 üründen birinin şişesi farklı -internetteki ürün beyaz mat bir şişedeyken bana gönderilen ür
Brezilya fönü, saçların yaklaşık 3 ay boyunca kalıcı olarak düz, fönlü kalmasını sağlayan bir uygulama.

Ben bir internet sitesinden ürünü satın aldım. İnternet sitesinde yer alan görsel ile bana gönderilen 2 üründen birinin şişesi farklı -internetteki ürün beyaz mat bir şişedeyken bana gönderilen ürün şeffaf şişede, buna ek olarak şişeler üzerindeki etiketler farklı, şişeleri koydukları kutu alakasız bir ürünün kutusu, şişelerde koruma bantları yok. Sanki şişeler öylesine doldurulmuş gibi. Benim hiç içime sinmedi, bu yüzden iade etmeye karar verdim. Ürünü, ekşisözlük'teki brezilya fönü başlığındaki ürün tavsiyesine göre almıştım. İnternetten bu ürünü alma nedenim bu ürün içersinde formaldehit olmadığı iddiasıydı.

Bu ürün kullanılmaz öyle değil mi? Bana hiç güvenilir gelmedi. Belki buradan aynı ürünü alıp, kullanan çıkar diye sormak istedim.
(5)

Hesap numara bilgisine aşağıdakilerden hangisi yazılmalı?

Şube kodumuz:111 olsun.Banka uygulamasındaki hesap numaramın başında şube kodu var ve şu şekilde: 111-123456.Para gönderdiğim dekontlardaki masraf hesap bilgisi şu şekilde: 00111 / 123456Dekontun üstünde yer alan kutucuktaki hesap numarası ise şu şekilde: 111/123456Bu bilgilerden hangisini hesap num
Şube kodumuz:111 olsun.

Banka uygulamasındaki hesap numaramın başında şube kodu var ve şu şekilde: 111-123456.

Para gönderdiğim dekontlardaki masraf hesap bilgisi şu şekilde: 00111 / 123456

Dekontun üstünde yer alan kutucuktaki hesap numarası ise şu şekilde: 111/123456

Bu bilgilerden hangisini hesap numarası olarak yazabilirim? Üniversitemin bilgi sistemine hesap numarası bilgisi yazmam gerekiyor ve sonradan düzeltme şansım olmayacak.
hesapno.com


alp9900
(30.07.21)
iban yazsanız?

hesap numarası yazmak istiyorsanız 00111 de yazsanız 111'de yazsanız o 1 adet şubeyi karşıyalayacağı için problem olmaz yani 00111 kadıköy şubesi iken 00111 aksaray şubesi olmaz. sanki size verilmiş gibi her iki seçeneği de deneme yapın uygulamadan. sonuç değişmez.


ykyt
(30.07.21)
Benim yaygın olarak gördüğüm birincisi 111-123456


mikro patlama
(30.07.21)
teşekkür ederim yanıtlar için. Bilgi sistemi şube kodu, hesap numarası ve iban bilgisini ayrı ayrı istiyor. Bu yüzden kafam karıştı. Birde düzeltme şansı olmadığı için buraya sormak istedim.


Şube kodu için ayrı giriş varsa hesap noya şube kodunu dahil etmeyin tabiki.


mikro patlama
(30.07.21)
(8)

Bizdeki bu torpil durumlarının geleceği ne olacak?

Başlıkta torpilden kastım gerçekten torpili, bir yerde tanıdığı-akrabası olmasa bir baltaya sap olamayacak kişiler. Eğitimleri, iş tecrübeleri yetersiz olanlar. Bu insanlar hiç utanmıyorlar mı? Tamam torpille bir yere geldiler ama neden hiç kendilerini geliştirmiyorlar? Bu insanların ahlaki değerler
Başlıkta torpilden kastım gerçekten torpili, bir yerde tanıdığı-akrabası olmasa bir baltaya sap olamayacak kişiler. Eğitimleri, iş tecrübeleri yetersiz olanlar. Bu insanlar hiç utanmıyorlar mı? Tamam torpille bir yere geldiler ama neden hiç kendilerini geliştirmiyorlar? Bu insanların ahlaki değerleri neden bu kadar düşük? Üstelik torpille bir yere geldikleri halde neden altında çalışanlara bu kadar kötüler? Hiç mi yazık bu ülkenin geleceğine demiyorlar? Sürekli olarak bu torpil durumu devam ederse, ülkede çok ciddi bir kalitesizlik ortaya çıkmayacak mı?

İç dökme gibi bir duyuru oldu ama çok doluyum bu konuda.
Bahsettiğin gelecek yıllardır yaşanıyor zaten. "Kalitesizlik ortaya çıkmayacak mı?" Sence ortada kalitesizlik yok mu? Üniversitelerden büyük şirketlere kadar hepsinde torpil var. Birkaç yüz yıl daha devam eder diye düşünüyorum. Osmanlı'nın gerileme nedenlerinden biri de budur. Yüz yıllardır bu topraklarda olan şeyler kolay kolay değişmez. Torpilin yok olması için Almanya, ABD düzeyine yaklaşmamız lazım ya da Japonya gibi bir ülkeye dönüşmemiz lazım.


dissendium
(16.07.21)
ulkenin her biriminden kalitesizlik, kokusmusluk akiyor. artik isini duzgun yapan tuhaf ve anormal karsilaniyor. cunku her sey gibi torpil isleri de hizla normallesti ulkede. torpille bir yere gelip ulan bulundugum yeri hak edeyim de yarin bur gun yuzum kizarmasin diyen tek tuk insan vardir belki ama cogunlugu zaten piskin ve yuzsuz oldugundan utanmiyor, utanmayi bilmiyor. o yuzden zaten her gun birileri adina biz utaniyoruz cok sukur.


in vino veritas
(16.07.21)
Torpille kendine kadro açtırmış yerleşmiş birinin ( akademik kadro) şu an torpil eleştirdiğini gördüğüm için artık yorumsuzum bu durumlara. İlk başta trde işler böyle yürüyor yoksa biz de istemezdik elbette diye kendilerini savunurlarken şimdi bir iki yıl sonra canhıraş şekilde torpil eleştiriyor aynı kişi ve kişiler :)

Ne denebilir ki.


tuborg yesili
(16.07.21)
türkiye'de yaşamanın altın kuralı: sana kim yardımcı oluyorsa onun yanında olacaksın.


mj23
(16.07.21)
Kısa sürede gececegini sanmıyorum. Gençler sosyal medyada bunu görüyor. Kısa yoldan zengin olma pesindeler.


howfaristhesky
(16.07.21)
Parti adı vermek istemiyorum ama onlar gitse de bizim desteklediklerimiz de gelse, biz de tanıdıklara torpil yaptırsak diye bekleyen bir kesim var. Bana bile teklif geliyor, onlar gitsin falan tanıdık var, sana iş buluruz gibisinden. Vicdan olmadıkça böyle devam edecek.


gelmeistemem
(16.07.21)
bende yandım bu konudan, yaklaşık 7-8 iş görüşmesine gidip red almış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki devran döndükten sonra ülkede liyakat bakanlığı kurulup en alt memurdan en üst kademeye kadar torpille gelenler ifşa edilmeli.

inanmıyorum tabi bunun olacağına. çok beğendiğim mansur başkan bile torpille gelen belediye çalışanları listesini slaytta gösterdikten sonra "işlerini yaptıktan sonra çalışmaya devam edebilirler" tarzı konuşup sadece bunlara gözdağı vermekle yetindi.

artık bu durum o kadar yaygınlaşmış ki düzgün insanlar dahi umutlarını kaybedince bu yola başvurmaya başlıyor. tanıdık aramaya başlıyor yani kanser hücresi gibi her yere yayılıyor bu durum. en az 20 sene düzeleceğini sanmıyorum


egokalp
(16.07.21)
1- Utanmıyorlar, neden utansınlar? hırsız hırsızlığından utanır mı ? Utansa zaten o yola girmez, onlar için normal bir durum.

2- Neden geliştirsin ? Geliştirse bile üst kademelerde kendilerinden daha torpilli olan insanların olduklarını biliyorlar, kariyer basamaklarını çıkmak kendini geliştirmekle değil daha sağlam torpil bulmakla oluyor.

3- Ahlaksızlar çünkü, yok yani , kiminde nasıl inanç olmaz ya hani sorgulamazsın inanmıyor der geçersin bunlarda ahlaksız.

4- Torpille geldikleri ve vasıfsız oldukları için, emek sarfedip gelseler zaten empati yaparlar, altında çalışanlar kendilerinden daha vasıflı oldukları için onlara bir şekilde güçlü görünmek zorundalar e bu güçte hayt huyt ile oluyor.

5- Ülkenin geleceğini biz oluşturuyoruz diyorlar, ülkenin geleceği bizim düşüncemizin altında yatıyor diyorlar

6- Çıkmayacak, çünkü çıkalı çok oldu

Ha birde bu işin parti ile vs ilgisi yok, biz severiz bizimle aynı takımı tutan, aynı yemeği seven, aynı memleketli olanları yanımızda tutmayı. Tüm partilerde var bu durum, Sadece şuan AKP başta olduğu için onlar daha görünür, CHP belediyelerinde de kendi imkanları dahilinde yapıyorlar bu işi. Birde bu işi yapanlar ''network'' kelimesini öğrenmişler artık, uzun zamandır torpil değil network diyorlar, eskiden referans diyorlardı.


paramolacak
(16.07.21)
(3)

İstanbul'da sürücü kursu tavsiyesi, ehliyet var ama trafik tecrübesi yok.

Merhaba, ben 6 sene önce sorunsuz bir şekilde ehliyetimi aldım. Ama ehliyetimi aldıktan sonra bir daha trafiğe çıkmadım. Tecrübesiz halde trafiğe çıkmaya çekiniyorum. Bu yüzden bir sürücü kursundan ders almak istiyorum. Sizin İstanbul-Kozyatağı tarafında tavsiye edebileceğiniz sürücü kursu var mı? A
Merhaba, ben 6 sene önce sorunsuz bir şekilde ehliyetimi aldım. Ama ehliyetimi aldıktan sonra bir daha trafiğe çıkmadım. Tecrübesiz halde trafiğe çıkmaya çekiniyorum. Bu yüzden bir sürücü kursundan ders almak istiyorum. Sizin İstanbul-Kozyatağı tarafında tavsiye edebileceğiniz sürücü kursu var mı? Araba kiralayıp trafiğe çıkabilirim ama cesaret edemiyorum. Birde daha önce böyle ders alıp ne kadar ücret ödemesi yaptınız?
seninle aynı durumdaydım tamamen. hatta benim 10 sene önceydi ehliyeti alış tarihim. geçen sene armuttan bir hoca buldum, ders başına 100 lira anlaştık. yaklaşık 4-5 derste kendim trafiğe çıkabilecek duruma geldim. yalnız kendi aracım var onunla çalıştık. onun arabasıyla çalışılırsa bir 50 lira fark alırlar herhalde. istersen numarasını verebilirim. ben de sana yakın bir yerlerde oturuyorum bu arada.


cokponcik
(10.07.21)
tanıdığınız biri yok mu hiç? biz böyle durumlarda tanıdığa başvururuz mutlaka biri çıkar.


Sarıyer tarafında bir yerle yeni anlaştım. Ben de 6-7 yıldır araba kullanmadım (ve İstanbul'da hiç kullanmadım)

Ders saati(40-45dk) 140tl, 10 ders saati 1200 tl'ye anlaştık. Her sürücü kursu bu hizmeti veriyordur ya gidin birine kaydolun.


nhk ni youkosu
(10.07.21)
(7)

ALES için dershaneye gitmek mantıklı olur mu?

Daha önce ALES'e girmedim. Birkaç gündür konuların içeriklerine bakıyorum. Üniversite sınavının konuları ile Ales konuları benzer, aynı konulsr var -hepsi aynı değil-. Şimdi Ales için üniversite sınavına hazırlayan dershanelere gitmek yararlı olur mu? Kendi kendime hazırlanabilirim ama dershaneye gi
Daha önce ALES'e girmedim. Birkaç gündür konuların içeriklerine bakıyorum. Üniversite sınavının konuları ile Ales konuları benzer, aynı konulsr var -hepsi aynı değil-. Şimdi Ales için üniversite sınavına hazırlayan dershanelere gitmek yararlı olur mu? Kendi kendime hazırlanabilirim ama dershaneye gidersem ya da ek ders alırsam daha yüksek not alabilirim diye düşünüyorum. Ama konuyla ilgili tecrübem yok, çevremde henüz ales sınavına hazırlanan arkadaşım yok, bu nedenle buraya sormak istedim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

Birde bir sorum daha var. Şimdi yılda 2-3 kere Ales var. Ben bu 3 sınadan ikisine girsem. Yükseklisans için sınavlardan yüksek not aldığım sınavı mı kullanacağım yoksa en son girdiğim sınav sonucunu mu kullanacağım?
Ales için dershaneye gitmek çok gereksiz. Türkçe için konuşacak olursak birçoğu zaten paragraf sorusu. Zorlayıcı olabilecek tek konu sözel mantık, o da youtube'da 3-5 video izleyerek halledilebilir. Matematikten ise hiç anlamıyorum ve Aleste matematik çözmeme pek gerek olmadı ama benim gibi rezalet bir matematik öğrencisi için bile sınavda çok çok kolay birkaç matematik sorusu mutlaka oluyor.

Geçerlilik süresi devam ettiği sürece istediğiniz sınavın puanını kullanabilirsiniz. Son sınavın puanını kullanmaya mecbur değilsiniz.


stronzo
(27.06.21)
Gerek yok bence. ALES daha çok hızlı çözüme yönelik bir sınav oluyor, dolayısıyla en iyi hazırlanma biçimi bol bol soru çözme.


Artık her şey youtube’ta var. Takıldığınız yerde kolaylıkla cevabını bulabilirsiniz. Ales gibi bir sınav için çok gereksiz olur.


ALES icin kursa gerek yok.kendiniz çalışabilirsiniz. Belki sorularınızu cozdurebilirsiniz yardımcı olabilirim


seyyar satıcı
(27.06.21)
Etrafında mühendis ya da ne bileyim matematik öğretmeni falan varsa çözemediğin matematik sorularını sor, yarım saat anlatsın. Dershanelik zor bir konu yok ALES'te.

En yüksek aldığınız notu kullanabiliyorsunuz.


Çıkmış sorulara bakın, anlamadığınız konuları youtubedan izlersiniz. Hatta youtubeda çözümleri de vardır. Yapamadıklarınızı birine sorarsınız. Sıfır değilseniz dershaneye gitmek çok gereksiz bir hareket bence.


bunu ben de soruşturmuştum duyuruda, benzer "gerek yok" cevaplarını almıştım yanlış hatırlamıyorsam. ki bence de gerek yok, şöyle ki: arkadaşım puanını yükseltmek için dershaneye gitti -direkt ales kursuna gitti- ben gitmedim. aynı sınava girdik, onun puanı düştü, benimki arttı (-_-) cidden youtube ya da iyi bir yayından biraz birşeyler çalışıp, hiç yapamadıklarını birilerinden yardım isteyerek çözdürüp, kendin de bol bol soru çözsen, kurtarırsın bence.


pasp
(27.06.21)
(7)

Gano hesabıyla ilgili sorularım var

Ganosu 1,90 olan ikinci sınıf öğrencisi, okulu 3 ve üzeri not ortalaması ile bitirebilir mi? Alttan 3 dersim var, onları alıp yüksek notla versem, bundan sonraki dönemlere dikkat etsem 3 ve üzeri not ortalaması yapmak kolay mı olur yoksa zor mu?Sırf ortalama için gerekirse kayıt sildirip, yeniden ka
Ganosu 1,90 olan ikinci sınıf öğrencisi, okulu 3 ve üzeri not ortalaması ile bitirebilir mi?

Alttan 3 dersim var, onları alıp yüksek notla versem, bundan sonraki dönemlere dikkat etsem 3 ve üzeri not ortalaması yapmak kolay mı olur yoksa zor mu?

Sırf ortalama için gerekirse kayıt sildirip, yeniden kayıt olup ders saydırmayı bile düşünüyorum.
Bütün dersleri tekrar alıp AA ile verirse 4.00 ile de bitirir. Onun haricinde şimdiye kadar verdiği derslerin kredisi, bundan sonra alacağı derslerin kredisinden fazlaysa ve eski dersleri tekrar almayacaksa 3.00 ve üstünü göremez.


Ohoo. Daha 2 yıl var. 2 yılda 3'ü geçebilir ama daha 2. sınıfta 3 dersten kalmamak lazım. Çünkü hayaller AA, gerçekler CC durumu oluyor.


dissendium
(21.02.21)
İkinci sınıfa yeni geçmişsen kolay ama 2.sınıf bitiyorsa bir an önce toparla. Cc geçtiği dersleri tekrar alabilirsin. Son seneye girmeden 3'ü görmeni tavsiye ederim.


Cc notu ve üzerini tekrar alamıyoruz. Üniversite yönetmeliği izin vermiyor..


O halde bundan sonra cc yapmamaya çalış. Bazı derslerden aa ba alman gerekecek. Yapılır tabi ki ancak çalışman gerek. Alttan aldığın dersleri yüksek geçmeye çalış sana çok faydası olur.


"kolay mı olur yoksa zor mu?" yani bunu bilemeyiz seni ve bolumunu tanimadan ama -asiri duz bir hesapla- ortalamayi 3'e cekmen icin 3. ve 4. sinifta neredeyse butun derslerden AA alman lazim. Bu da cok zor.

"Sırf ortalama için gerekirse kayıt sildirip, yeniden kayıt olup ders saydırmayı bile düşünüyorum."
Bunun icin tekrar sinava girmen lazim. Ugrastirici ama yapilmayacak is degil eger not ortalamasi senin hedeflerin icin asiri onemliyse.


hot potato
(21.02.21)
Matematiksel olarak mümkün olabilirliği kolayca hesaplanır. Tahminen kalan derslerin çoğunu AA ile geçmek gerekir. Ben yapanı görmedim. Ama mantıksal olarak pek mümkün gözükmüyor. Averajla gruptan çıkanın şampiyonlar ligini alması gibi bir şey. Neden 3 ortalama olmak zorunda?


the coon
(21.02.21)
(7)

Özel ders vermiş, öğretmenlik yapan kullanıcılar tavsiye verebilirler mi?

Yarın ilk defa 17 yaşındaki lise öğrencisine özel ders vereceğim, böyle tatlı bir heyecanım var. Daha önce özel ders vermedim, sınıfta ders anlatmadım. 24 yaşında ve yaşımdan küçük gösterdiğim için öğrencim beni ilk başta ciddiye almaz, mecburen sert-ciddi davranmam gerekir diye azda olsa endişem va
Yarın ilk defa 17 yaşındaki lise öğrencisine özel ders vereceğim, böyle tatlı bir heyecanım var. Daha önce özel ders vermedim, sınıfta ders anlatmadım. 24 yaşında ve yaşımdan küçük gösterdiğim için öğrencim beni ilk başta ciddiye almaz, mecburen sert-ciddi davranmam gerekir diye azda olsa endişem var. Sizce derste nasıl davranmak gerekir? Dersimiz sayısal ders, konularımız çok olduğu için ilk günden ders işlememiz gerekecek, ama önce kendimi tanıtıp, ders işleyişini anlatacağım. Herhalde öğrenciye okuduğum okula kadar gerek yoktur dşye düşünüyorum. Böyle mutlaka yap ya da yapma dediğiniz şeyler var mı?

Aramızda öğretmen, özel ders vermiş olan varsa tavsiye verebilirler mi, lütfen?
1- yarın anlatacağın konuya hakim ol
2- yarın çözeceğin soruları bugün çöz
3-nerelerden soru gelebileceğini tahmin et sen olsan ne sorardın
4-çok fazla muhabbet etme ama arada küçük sorular sorarak ciddi havayı kır
5-öğrenciye mutlaka soru çözdür
6-dersi gereksiz uzatma


rodeocu
(19.02.21)
Özel dersi nasıl buldun bilmiyorum ama kendini tanıtmaya pek de gerek yok. Bir test kitabından konu sıralamasına bak. Bütün konuları anlatacaksan mutlaka plan yap. Kaç hafta ders alacak öğrenci ona göre konuları böl. Sınava kadar bitirebilmek açısından. Derse başlamadan planı anlat öğrenciye.Konu anlatma ve soru çözme şeklinde gideceğini ( ya da başka şekil) söyle. Geriye kalan şeyler için rodeocu+1


oyokbuyoknevar
(19.02.21)
Anlatacağın konunun kazanımlarını oku, çok yardımcı oluyor. Okulun klas bir okulsa da söyleyip hava atabilirsin. Kullanacağın yayın önemli, öğrencinin seviyesini öğrenmeye calis ilk derste. Derste kullanacağın kaynakları ona göre seçersin. Bir de çözeceğin soruları önceden çöz, anlık takılmalarda bile surat asıyor bazı öğrenci.


Öğretmenim. Otorite endişesi yaşamanız için bir neden yok. Oraya öğretmen olarak gidiyorsunuz. Konunuza hakimseniz dersiniz çabucak geçecektir zaten. Bir de öğrencinin istediği yerde soru sorabilmesine olanak tanıyın, bunu ona mutlaka söyleyin.


TYT ve AYT hazırlıksa şok olabilirsiniz. Bazı kitaplar bayağı zor. İyi çalışın. Soruyu çözemediyseniz ya da yanlış çözdüyseniz toparlamaya çalışmayın, daha sonra bakın o soruya.


dissendium
(19.02.21)
Öğrenciyle ne kadar iyi bir iletişim kurarsanız derslerinin ilerlemesi o kadar kolay olur.
Çok ciddi durmadan çok da ileriye gitmeden en azından size soru sorabilecek güveni yaratmalısınız. Zamanla olacak şeyler bunlar.

Konu planlaması olarak da o derse ait bir kitabı referans alıp ders verilecek ders saatiyle orantılı olarak bir olan yaparsınız.

Şimdiden kolay gelsin :)


purplee
(19.02.21)
Ah ahh ilk ozel derse gidecegim gunun heyecani geldi aklima :)) konuyu en az bir kere evde kendine anlat :) cozecegin sorulari yala yut. Sen ogrenciyken o konuda nelere takilmistin, veya sen olsan nereyi sorardin gibi gelebilecek sorularin cevaplarina prova yap. Bunlar hep ilk dersin oldugu icin, zamanla alisilacak seylerdir merak etme. :) İlk 3-5 dk havadan sudan muhabbet et, sonra dersini/derslerinizi nasil isleyeceginizin planini acikla. Mesela ne kadar sure ders alacaksa ona gore hangi derste hangi konuyu anlatacaginin planini yapmis ol, ogrenciye de bunu soyle. İlk gun 10 dk filan boyle gecer, sonra kalemi eline alirsin bam bam bam.

İyi dersler hocam! :)


invictae
(19.02.21)
(1)

python numpy kullanamıyorum neden hata veriyor?

ModuleNotFoundError: No module named 'numpy'visual studio'da import numpy as np yazdığımda yukarıdaki hatayı alıyorum. Ama neden?
ModuleNotFoundError: No module named 'numpy'

visual studio'da import numpy as np yazdığımda yukarıdaki hatayı alıyorum. Ama neden?
Module'u bilgisayarınıza kurmanız lazım önce. Terminale girip pip install numpy yazın.


(3)

Mülakat sonrası geri dönüş olmadı. Durumu sormak için ne diyebilirim?

Geçtiğimiz hafta öğretmenlik için bir kurumla mülakat yapmıştım. Mülakatı yaptığım kişi mülakat sırasında ve sonunda hep olumlu şeyler söyledi. Önümüzdeki hafta mutlaka size geri dönüş yapılacak demişti. Sormak istedikleriniz olursa bana yazabilirsiniz demişti. Ama hala geri dönüş yapılmadı. Merak e
Geçtiğimiz hafta öğretmenlik için bir kurumla mülakat yapmıştım. Mülakatı yaptığım kişi mülakat sırasında ve sonunda hep olumlu şeyler söyledi. Önümüzdeki hafta mutlaka size geri dönüş yapılacak demişti. Sormak istedikleriniz olursa bana yazabilirsiniz demişti. Ama hala geri dönüş yapılmadı. Merak ediyorum sonuç olumku mu olumsuz mu, yoksa süreç mi uzadı. Mülakatı yapan kişiye yazmak istiyorum ama ne demem gerekir ondan emin olamadım. İlk defa bir mülakata katıldım. Bu durumda ne yazmam gerekir?
Geri dönmedilerse olumsuz kabul edip, önünüze bakmanızı öneririm. Burada tekrar iletişime geçince olumlu sonuç aldığını söyleyenler var. Ama ben çevremde duymadım, görmedim. Olumsuz sonucu da nadiren bildirirler.


the coon
(14.02.21)
Olumlu olsa sizi bulurlardı herhalde değil mi? Ben öyle düşünüp aramazdım. Ama mesela yalnızca cep telefonu numaranız var ve bi süre telefonunuz ulaşılamaz durumda kaldıysa ancak o zaman aranıp sorulabilir bence.


Kahir ekseriyet
(14.02.21)
daha önce yanlış hareket olduğunu belirttik. eksiduyu.ru


candide
(14.02.21)
(3)

Python hakkında sorularım var, yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba, python öğrenmeye başladım ama anlayamadığım yerler var. Burada sabırla sorularıma yanıt verecek birisi varsa mesaj atabilir mi? Ya da sorularıma cevap alabileceğim bir forum öneriniz var mı? Yardımcı olursanız çok sevaba girersiniz.
Merhaba, python öğrenmeye başladım ama anlayamadığım yerler var. Burada sabırla sorularıma yanıt verecek birisi varsa mesaj atabilir mi? Ya da sorularıma cevap alabileceğim bir forum öneriniz var mı?

Yardımcı olursanız çok sevaba girersiniz.
Stackoverflow'u kullanabilirsiniz, genellikle birisi önceden sormuş oluyor. Ayrıca direkt duyurunun altında sorabilirsiniz. Bilenler yardımcı olacaktır.


reactionic
(12.02.21)
özelden değil de burda sorsan?


sttc
(12.02.21)
Buradan sorsan +1


influx
(12.02.21)
(4)

Bu yanık için ne yapılabilir? Görsel içerir

Kardeşim iki üç gün önce bacağına çay dökmüştü. İlk iki gün deride hiçbir şey yokmuş ama çayın döküldüğü yer kızarıp, kabarmış gün geçtikçe. Sürekli acı ve kaşıntı hissi varmış. Krem, losyon sürmemiş. Bi krem,ilaç vs öneriniz olur mu? Acile gitse bile sadece krem verirler diye düşünüyoruz.https://hi
Kardeşim iki üç gün önce bacağına çay dökmüştü. İlk iki gün deride hiçbir şey yokmuş ama çayın döküldüğü yer kızarıp, kabarmış gün geçtikçe. Sürekli acı ve kaşıntı hissi varmış. Krem, losyon sürmemiş. Bi krem,ilaç vs öneriniz olur mu? Acile gitse bile sadece krem verirler diye düşünüyoruz.

hizliresim.com
Kantaron yağı mis gibi halleder. Acısını da alır.


jalapeno
(08.02.21)
Hametan veya bepanthol. Kantaron gibi alternatif tıp ürünlerini kullanmanızı tavsiye etmem.


hametan+madécassol.
bu ikisini beraber kullanınca hem çok çabuk geçiyor hem iz kalmıyor.


juliette
(08.02.21)
Silverdin ne acı kalıyor ne iz


sacrilegious
(09.02.21)
(4)

Psikiyatri için eğitim araştırma hastanesi mi yoksa özel mi daha faydalı?

Yaşadığım stresle baş edemediğim için psikiyatriye gitmem gerekiyor. Evime en yakım hastane eğitim araştırma hastanesi, randevuları boş, ama randevu süresi 15dk, benden sonra hasta randevusu olmasa bile doktor bu 15 dakikayı uzatıp beni dinler mi emin değilim, 15 dakika pek yeterli değil diye düşünü
Yaşadığım stresle baş edemediğim için psikiyatriye gitmem gerekiyor. Evime en yakım hastane eğitim araştırma hastanesi, randevuları boş, ama randevu süresi 15dk, benden sonra hasta randevusu olmasa bile doktor bu 15 dakikayı uzatıp beni dinler mi emin değilim, 15 dakika pek yeterli değil diye düşünüyorum. Özel hastane değil ama doktorların kendi klinikleri var, oraya gitsem daha mı faydalı olur? İstediğim beni dinlesin, mevcut halime kalıcı bir çözüm bulmaya çalışalım.

Ek olarak İstanbul-Kozyatağı çevresinde daha önce gittiğiniz tavsiye edebileceğiniz ya da iyi olduğunu duyduğunuz bir hekim var mı?
Eğitim araştırma'da da çok iyi doktorlar var ama vakit ister istemez az olabiliyor. Ve maddi durumu olmayan ağır (psikoz, manik vs) gelirse mecburen onlara daha çok vakit ayırıyorlar devlette o kimselerin başka seçeneği olmadığı için. Ama bazen o gün boş olursa ve iyi bir gün geçiyorsa doktor sizinle güzel de ilgilenebilir.

Benim maddi sıkıntım yoksa özele giderdim. Ama özeldeki doktor daha iyi olduğu için değil daha fazla vakit ayırıp dinleyeceği için.


tıp fakültesi hastanesi varsa belki ona da bakabilirsiniz? süre olarak aman aman fark etmese de hocalardan randevu alınabiliyor.

doktorların kendi klinikleri çok pahalı gelebilir. sürdüremeyebilirsiniz yani maddi durumunuz iyi değilse. özel hastanedeki doktorlar da eğitim araştırma vs. ye göre randevuyu biraz daha uzun tutuyorlar bildiğim kadarıyla.

en nihayetinde maddi durum çok iyi değilse diğer hastanelerde bilinen/sevilen bir doktor bulup süreyi çok önemsememek mantıklı olabilir. süre azlığının dezavantajını tecrübe ile kapatabiliyorlar çünkü.


brena
(26.01.21)
Devlet hastanesinede gidebilirsiniz. Özel olarak Prof. DR. Medaim Yanık'ı tavsiye ederim.


acebi
(26.01.21)
endişe etme, devletteki hekimler hemen ilk seansta teşhis koymuyorlar


esref
(26.01.21)
(6)

Ders muafiyetlerinin tamamlanması yaklaşık olarak ne kadar sürüyor?

Daha önce üniversitelerde ders muafiyeti talebinde bulunanlar belki konuya daha hakimlerdir, ders muafiyet işlemlerinin tamamlanması yaklaşık olarak ne kadar sürüyor? Ben gerekli belgeleri yaklaşık 2-2.5 ay önce fakültenin öğrenci işlerine ulaştırdım, hangi derslerden muaf olduğuma dair komisyon kar
Daha önce üniversitelerde ders muafiyeti talebinde bulunanlar belki konuya daha hakimlerdir, ders muafiyet işlemlerinin tamamlanması yaklaşık olarak ne kadar sürüyor?

Ben gerekli belgeleri yaklaşık 2-2.5 ay önce fakültenin öğrenci işlerine ulaştırdım, hangi derslerden muaf olduğuma dair komisyon kararını vermiş, gerekli belge rektörlüğe gönderilmiş ama henüz öğrenci bilgi sistemime bu muaf dersler girilmemiş. Bu muaf dersler sisteme girildikten sonra da fakülte öğrenci işlerine gidip dilekçe vermem lazımmış. O dilekçe onaylanınca asıl almam gereken derslerin seçimi yapılacakmış. Geçen hafta öğrenci işleri ile telefonda görüştüm bu süreci çok normal, sıradan karşılıyor. Bu süreç bu kadar uzadığı içinde asıl almam gereken derslere hala giremedim. Daha bunların sınavı var, notlarını toplaması var.
ben öğrenci işlerine belgelerimi mail ile ilettim ve 2 haftada muafiyetim gerçekleşti. bizim öğrenci işlerin iyiliği midir bilemiyorum ama böyle zorluklar yaşamadım.

komisyon baktı onay verdi ve muaf oldum yani.


wonnka
(14.11.20)
Ders seçimlerinden önce bitmesi gerekir ki derslerinizi alın. Dgs misiniz? Onlar sarkabiliyor ama uzatmak manasız Yoklama olsun geçmiş quizler olsun nasıl hesaplanacak darlayın okulu.
Marmara kapanan Şehir’den gelen öğrencileri bekletiyordu böyle. Sesleri çıkınca iki günde tamamlandı.


cilekli pasta
(14.11.20)
sizin sonuç ne oldu hakkaten ya? asıl istediğiniz okulun sonuç açıklaması daha geç olduğunu için başka yere kayıt yapsam mı diye sormuştunuz.
bizde denkliklerin yapılıp transkriptlerine işlenmesi yaklaşık 1 hafta 10 gün sürüyor. en son dgs ile gelenler için bu dönem 13 kasıma kadar ders kayıtlarını yapmaları için süre verildi.


halanne
(14.11.20)
@halanne

Marmara'ya kayıt yaptırdım :(


Okuldan okula değişiyor, o tamamen öğrenci işleriyle alakalı. Saçma bi özel okulda 2.5 ay sürerken, işinin ehli okullar 10 gün sürdürebilir.

Marmara Üni bu sene Şehir Üniversitesi’ni de aldığı için iş yükü fazladır bence ve uzun sürer gibime geliyor. Geçmiş olsun :( Daha beklersiniz yani.


@kırmızıayakkabılıgargamel

Bekleyeceğimin farkındayım :( ama beklerken başım yanacak diye endişe ediyorum.

Şehir'deki öğrencilerin çok büyük bir kısmı yatay geçişle yazın Marmara'dan ayrıldı. Hatta rektörlük onlara ayrı belge hazırlatmıştı, gidenlerin evrak işleri çabuk bitsin diye. Şehrin tamamı bizim Marmara'ya geçmedi. İş yükleri de öğrenci işlerinin sürekli evrakta yanlış iş yapmasından kaynaklı. Şehir'den gelen 1. sınıfları 3. sınıf diye, 4.sınıfları 1.sınıf diye sisteme girmişler.


(2)

Şeker hastalığı testi nasıl, hangi bölümde yapılıyor?

Bir kişinin şeker hastasu olup olmadığımı hangi testle tespit ediyorlar? Hastanenin hangi bölümünden randevu almak gerekiyor? Aile hekimine gitsem ieker testi yapar mı? Şeker ölçüm çubukları satılıyor ama bunlar ne işe yarıyor?
Bir kişinin şeker hastasu olup olmadığımı hangi testle tespit ediyorlar? Hastanenin hangi bölümünden randevu almak gerekiyor? Aile hekimine gitsem ieker testi yapar mı? Şeker ölçüm çubukları satılıyor ama bunlar ne işe yarıyor?
Aile hekimine bahsedin, o tahlilleri ister ve neden seker hastaligi suphesini dusundugunuzu dinler. Ilk sonuclara kendisi baktiktab sonra gerek gorurse dahiliye ya da endokrinolojiye gitmenizi soyler zaten.


kuehles blondes
(12.11.20)
Şeker ölçümünü eczaneler de yapıyor ama kendi başınıza şeker ölçüm cihazı almanız değerler hakkında fikir sahibi olmadan işe yaramaz. Aile hekimi veya dahiliye de basit kalabilir. Üniversite hastanelerinde "endokrinoloji" bölümüne gitmeniz lazım. Sandığınız belirtiler direk şeker hastalığı olmayabilir.


wermillion
(13.11.20)
(2)

Elektronik ürünlerin satış sonrası iade ve değişimi nasıl gerçekleşiyor?

https://www.rossmann.com.tr/ideenwelt-sicak-hava-sac-fircasi-1-adet-p-si19050297?ins_sr=eyJwcm9kdWN0SWQiOiJTSTE5MDUwMjk3In0=Bu yukarıdaki ürünü satın almak için mağazasına gittim, ürünün satış sonrası iade ve değişiminin nasıl gerçekleştiğine dair kasada soru sordum, personel mağazada ürünün kutusun
www.rossmann.com.tr

Bu yukarıdaki ürünü satın almak için mağazasına gittim, ürünün satış sonrası iade ve değişiminin nasıl gerçekleştiğine dair kasada soru sordum, personel mağazada ürünün kutusunu açıp, mağazada denendiğini söyledi. Ürünün kutusu açıldıktan sonra ürünün değeri düştüğü için iade ve değişim yapmıyorlarmış. Bu arada diğer personel ben ürünü deneyelim demediğim ve ödemesini henüz yapmadığım halde ürünün kutusunu açmaya başladı. Bu yaptıkları mantıksız geldiği için ürünün kutusunu açmalarına engel olup, ürünü satın almadım.

Ben bu ürünü satın aldıktan sonra, kullanıp, eğer memmun kalmazsam 15 gün içersinde -elbette ürüne ve kutusuna zarar vermeden- iade etme hakkım yok mu?
mağazadan alırsanız öyle bir hakkınız yok. mağaza kendisi inisiyatif kullanıp iade alırsa alır. bozuk çıkarsa servise götürürsünüz, servisten ayıplı olduğuna dair bir rapor çıkarsa o zaman iade veya değişim hakkınız olur.


hadsafhada
(22.10.20)
(2)

Modem kurulumundan sonra internete bağlanamıyorum.

Modem kurmaya çalışıyorum ama galiba bir şeyleri yanlış/eksik yaptım. Telefondan ağa bağlanmaya çalışıyorum, ağda oturum açmanız gerekli uyarısı alıyorum. Ondan sonra zaten bağlanamıyorum. Modemin markası Asus, zaten bilgisayara kabloyu bağlayınca kurulum sayfası açıldı, sırasıyla hepsini yaptım. Sa
Modem kurmaya çalışıyorum ama galiba bir şeyleri yanlış/eksik yaptım. Telefondan ağa bağlanmaya çalışıyorum, ağda oturum açmanız gerekli uyarısı alıyorum. Ondan sonra zaten bağlanamıyorum. Modemin markası Asus, zaten bilgisayara kabloyu bağlayınca kurulum sayfası açıldı, sırasıyla hepsini yaptım. Sadece turktelekom'dan verilen kullanıcı adı-sifreyi girmek lazımmış sanırım,ben sadece bunu yapmadım. Bundan dolayı mı ağa bağlanamıyorum?

:( Bu sorunu nasıl çözebilirim?
En önemli kısmı yapmamışsınız. TT'yi arayıp şifre alın.


dissendium
(16.10.20)
@dissendium, teşekkür ederim eksik buymuş, hallettim.


(1)

Bir linke tıkladım ama bir şey olur mu?

Bölümün whatsapp grubuna bir link atılmıştı dersle ilgidir diye sanıp telefondan linki açtım, aşağıda linkte yer alan sayfa açıldı. Mesajı atan kişi 1-2 dakika geçmeden linki silmiş. Hiç anlamıyorum böyle güvenlik açıklarından :( bir şey olur mu acaba linkten dolayı?https://hizliresim.com/hBF7YD
Bölümün whatsapp grubuna bir link atılmıştı dersle ilgidir diye sanıp telefondan linki açtım, aşağıda linkte yer alan sayfa açıldı. Mesajı atan kişi 1-2 dakika geçmeden linki silmiş. Hiç anlamıyorum böyle güvenlik açıklarından :( bir şey olur mu acaba linkten dolayı?

hizliresim.com
referans linki atmış birşey olmaz büyük ihtimalle


false pretension
(15.10.20)
(1)

Hangi modemi satın almalı?

Yeni bir modem almam gerekiyor. Vatan, Teknosa gibi mağazalara baktım. Çok çeşit yok. Ama her ürün/marka için hem çok iyi hem çok kötü yorumlar yapılmış. Aşağıda linkini verdiğim ürünlerden hangisi iyidir ya da sizin son zamanlarda satın alıp memmun kaldığınız bir modem var mı? Ek olarak modemi satı
Yeni bir modem almam gerekiyor. Vatan, Teknosa gibi mağazalara baktım. Çok çeşit yok. Ama her ürün/marka için hem çok iyi hem çok kötü yorumlar yapılmış. Aşağıda linkini verdiğim ürünlerden hangisi iyidir ya da sizin son zamanlarda satın alıp memmun kaldığınız bir modem var mı? Ek olarak modemi satın alırken kurulumu için, bilgisayara bağlamak için kablo satın almam gerekir mi? Yardımcı olabilirseniz çok iyi olur, teşekkür ederim.www.vatanbilgisayar.com

www.vatanbilgisayar.com

www.vatanbilgisayar.com
kablo lazım değil. wifi üzerinden ayarları yapabilirsiniz. lazım olsa da olmasa da kutudan kablo çıkar büyük ihtimalle.


sutlu nescafe
(13.10.20)
(5)

Dedemden nasıl para isteyebilirim?

Bizimkilerin maddi durumu hiç iyi değil şu sıralar, bu yıl kardeşim üniversiteye başladı, ilk haftadan ders notları ve kitaplarla çok fazla ek masrafımız çıktı. Benim daha derslerim başlamadı, ama başlayınca bu masraflar artacak haliyle. Dedemi -babamın babası- hayatımda 3-4 kere gördüm, tek evladı
Bizimkilerin maddi durumu hiç iyi değil şu sıralar, bu yıl kardeşim üniversiteye başladı, ilk haftadan ders notları ve kitaplarla çok fazla ek masrafımız çıktı. Benim daha derslerim başlamadı, ama başlayınca bu masraflar artacak haliyle. Dedemi -babamın babası- hayatımda 3-4 kere gördüm, tek evladı babam ama babama hiç hayrı dokunmuş birisi değil, paralarını daha çok aynı şehirde yaşadığı akrabalarına harcıyor ma aramız kötü değil, babam işsiz kaldığı dönemde para gönderdiği olmuştu, ben bazen arayıp halini hatrını soruyorum, nasılsın bir şeye ihtiyacın var mı, diye. Kendi evi, bankada parası birde emekli maaşı var, maddi sorunu yok. Ben şimdi bu adama bizimkilerin maddi sıkıntısından bahsedip, en azından kardeşimle bana harçlık gibi az da olsa para göndermesini nasıl sağlayabilirim? Nasıl bir tavırla konuşmam, ne demem gerekir? Direkt para ya da bir şey istemek yerine bizimkilerin durumunu kulağına çınlatmak istiyorum ama nasıl desem bilemiyorum. :(

Kız çocuğu, sempatik ve konuşkan olduğum için avantajım var. Ama sonuçta pekte tanıdığım birisi değil.
Ailenizin durumundan bahsetmeden direkt kendiniz ve kardesin icin istemelisiniz eger istemek zorundaysaniz.


kuehles blondes
(05.10.20)
babanızdan habersiz yapmayın bence, önce izni alınmalı ilişkiler çok sıkı fıkı olmadığı için. sizin bilmediğiniz başka durumlar olabilir.


anarsika
(05.10.20)
babadan habersiz olmaz oyle seyler. babani atlayip babasindan para isteyemezsin yani. istersin de baya bir uygunsuz olur. yoksa baban da bilir babasini arayip destek istemeyi, aklina gelmemis degildir.


robokot
(05.10.20)
babadan habersiz yapmayin. baba ok verirse arayip egitiminiz icin destek isteyebilirsiniz


oscar
(05.10.20)
babanızdan habersiz yapmanız babanızı güçsüz gösterir ve üzer yani o konuda diğer yazanlara katılıyorum.
dedenize gidip "dede aramızda kalsın, bana ve kardeşime eğitim dönemimizde biraz yardımcı ol, bu sana benim borcum olsun, işe başladığımda sana ödeyeyim" de. yani sonrasında bişeyler değişmeli bence.


baharat
(06.10.20)
(1)

Konuşulanları yazıya döküp, çevirecek bir uygulama var mı?

Online derslerde hocaların dediklerini yazıya döküp, Türkçe'den İngilizce'ye çevirecek bir uygulamaya/programa ihtiyacım var. Google çeviri kullanıyorum ama 4-5 saat ders molası olmadan süren derslerim olduğu için daha kullanışlı bir uygulamaya ihtiyacım var. :(
Online derslerde hocaların dediklerini yazıya döküp, Türkçe'den İngilizce'ye çevirecek bir uygulamaya/programa ihtiyacım var. Google çeviri kullanıyorum ama 4-5 saat ders molası olmadan süren derslerim olduğu için daha kullanışlı bir uygulamaya ihtiyacım var. :(
word ün böyle bi özelliği var. ama hiç kullanmadım:
sesi upload ediyorsunuz, dikte edip yazıya döküyor
tinyurl.com


sttc
(04.10.20)
(2)

İkinci üniversite mezunlarının yurtdışında yüksek lisans yapma şansı var mı

İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nin ikinci üniversite programları var, auzef ve aöf. Buradan lisans mezunu olan birisi aldığı diploma ile yurtdışında çalışma ya da burs kazanıp yüksek lisans imkanı bulabilir mi?İkinci üniversitdieden kastım, https://ikinciuniversite.istanbul.edu.tr/tr
İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nin ikinci üniversite programları var, auzef ve aöf. Buradan lisans mezunu olan birisi aldığı diploma ile yurtdışında çalışma ya da burs kazanıp yüksek lisans imkanı bulabilir mi?

İkinci üniversitdieden kastım, ikinciuniversite.istanbul.edu.tr bu şekilde bir lisans/önlisans programına kayıtlıyken, açık ve uzaktan olarak okunan bölümler.
başlık ve içerik uyuşmuyor.
buralardan 2.diplomayı mı alacak yoksa 1. diplomayı mı?
yurt dışında burs kazanmanız için iyi not ortalaması, iyi referanslar, iyi bir niyet mektubu lazım. sadece aöf'le imkansız değil ama imkansıza yakın. ekstra aöf de pek birşey katmaz en fazla hmm çalışkan/ilgili bir çocuk derler. ona harcanan emekle 2.bir diploama yerine 2. bir yabancı dil edinilirse daha kıymetlidir ama.


rewlack
(29.09.20)
ikinci universiteye girebilmeniz icin hali hazirda lisans diplomanizin olmasi gerekiyor zaten.


(14)

Üniversitenin öğrenci işleri personelini şikayet edebileceğim birim var mı?

Fakültemin öğrenci işleri hakkında şikayette bulunabileceğim bir birim var mı? Öğrencisi olduğum fen edebiyat fakültesinin öğrenci işleri çalışanları aylardır cidden işlerini yapmıyorlar. Öğrenci işlerinde 6 kişi çalışıyorlar. Evraklarla ilgili sorun çıktığında üniversitenin bir başka fakültesi olan
Fakültemin öğrenci işleri hakkında şikayette bulunabileceğim bir birim var mı?


Öğrencisi olduğum fen edebiyat fakültesinin öğrenci işleri çalışanları aylardır cidden işlerini yapmıyorlar. Öğrenci işlerinde 6 kişi çalışıyorlar. Evraklarla ilgili sorun çıktığında üniversitenin bir başka fakültesi olan iletişim fakültesinin öğrenci işlerinden ricalarla yardım dilendim resmen. İletişim fakültesinin fakülte sekreteri de fen edebiyatın öğrenci işlerine ulaşamadığı için cep telefonundan fen edebiyatın fakülte sekreterini arayıp bana yardımcı olabildi.
Fakültenin öğrenci işleri telefonları açmıyor, bölüm sekreterinin odasını arayıp ondan rica edip öğrenci işlerine bağlanabildim. Telefonla aldığım yanıtlar ve mail ile aldığım yanıtlar birbirine çok zıt, çok alakasız. Üstelik perşembe günü bana yanlış verdikleri bilgi yüzünden en az 1 dönem okulumun uzama durumu var sorunu düzeltemezsem.
Anlattığınız öğrenci işleri, benim okuduğum fakülte ve enstitülerin öğrenci işleri ile aynı şekilde davranıyor. Yıllar da geçse bazı şeyler değişmiyor galiba.
Devlet Üniversitesinde okuyorsanız, rektörlük makamına yazılı olarak, dilekçe ile şikayet edebilirsiniz.
Vakıf Üniversitesindeyseniz mutlaka bir İnsan Kaynakları bölümü vardır. Oraya şikayet edin.
Ancak şikayetin de işleri değiştireceğini, elemanların doğru düzgün çalışmaya başlayacağını sanmıyorum.
Yine de sizin durumunuzda, okulu uzatmanın önüne geçebilir.


ucanokuz
(29.09.20)
@ucanokuz

Teşekkür ederim yanıtınız için. Devlet üniversitesinde okuyorum. Ama kampüsteki 7-8 fakülteden sadece bu fakültenin öğrenci işleri böyle. Sürekli ne olsa öğrenci işleri daire başkanlığına gidiyorum, onlar bunlara telefon açıp ne yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Perşembe günü yanlış verdikleri bilgiden sonra iyice sabrım kalmadı.


böyle olmayan öğrenci işleri yok. bu ülkede her şeyi düzeltebilirsiniz ama öğrenci işlerinde çalışan memurları düzeltemezsiniz. rektörlüğe, dekanlığa falan şikayet edebilirsiniz teknik olarak ama bir sonuç çıkmaz.

işlerinizi halletmek için mümkünse bizzat giderek görüşün. içlerinden bir tanesi diğerlerine göre daha bilgili ve insancıldır mutlaka. ona denk gelmeye çalışacaksınız.


nrmnm
(29.09.20)
@nrmnm

Ne yazıkki bizzat kendim gidip, yüz yüze görüştüğümde bile aynı sorunu yaşıyorum. Asla bilgi alamıyorum. Ofise öğrenci girince 6 kişilik personel resmen kaçıyor. Ya telefonla konuşmaya başlıyor ya ofis dışına çıkıyor. Ne sorsam biz bilmiyorum bunlara hocalar bakıyor diye başlarından atıyorlar. Zaten en son gittiğimde de bir öğrenci ile tartışıyorlardı.


çirkeflik yapmaktan başka çaren yok, ısrarcı olacaksın, sıkıştıracaksın. aşırıya kaçarsan ters teper ama mazlum öğrenci olmayacaksın kesinlikle, yapışman lazım yakalarına. bıkıp senden kurtulmak istemeleri lazım.


Bruce
(29.09.20)
çok naif birisiniz. türkiye'deki bütün öğrenci işleri öyle zaten.


etmeyin şikayet falan başınıza bela alırsınız, sabırla gidin çözün sorununuzu. mailde yalan söyleyemezler, telefonu sallayın. yönetmeliği inceleyin. kanun kural memur ona bakar.


kveldulv
(29.09.20)
Naiflikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Sadece bana doğru bilgiyi vermelerini bekliyorum. Bu arada belge talebim yok. Yani yerledinden kalkmayacaklar, kalem oynatmayacaklar, sadece aradığımda telefonda gerekli bilgiyi versinler.


Mail ile verdikleri bilgi ne yazıkki yanlış. Az önce telefonla konuştum başka fakülte böyle yapmış bizim fakültede de böyle olması lazım değil mi, ne yapmak lazım diye, benimle kavga ettiler. Telefonun arkasından resmen 3 çalışan bana laf yetiştirdiler. "Çok biliyorsa o fakülteye inansın, onların dediğini yapsın" diye bağıra bağıra bir sürü şey dediler. En son aklı başında olduğunu düşündüğüm bir çalışan telefonu alıp, sorularıma cevap verdi, başka fakültenin yaptığı doğruymuş. Aynı odadalar birbirlerinin dediklerinden haberleri yok.


sorun öğrenci işleri değil. ülkedeki insan kalitesi. devletteki bu tarz tüm memurlar aynı kafada zaten. başka bir yere de gitsen aynı insanlarla karşılaşacaksın. o yüzden bu bir alıştırma oluyor işte.


black mamba
(29.09.20)
ben de ders saydırmıştım, iki dersi otomasyona girmeyi unuttukları için az kalsın ders seçimini kaçıracaktım. bir de muafiyet tablosunu kaybetmişler, adamı inandırmak için iki gün uğraştım. herif muafiyet tablosunu görmeden inanmam dedi. ders seçimi bitimine saatler kala yapabildim. herif gayet rahat dalga geçmişti bir de benle. adamlar dünyaya yatmaya gelmiş. böyle mal mal işler işte. bence şikayet etmeyi dene. sonuç alacağını pek sanmasam da.


Öğrenci isleri her yerde aynı ya :) onlar artık otopark çetesi gibi olmuşlar. Çoğu işini doğru yapmıyor ama kimse de işinden olmuyor :)


superfluid
(29.09.20)
herkes yazmış zaten, bütün öğrenci işleri böyle +1.

yaz başında beni de delirttiler, twitter'dan hem rektörü hem enstitüyü etiketleyip tweet attım, rektörlük dönüş yaptı ilgileneceğiz diye, ondan bile sonuç çıkmadı.

bir de lisansta fakültenin öğrenci işleri yüzünden okulum uzayacaktı, bağırıp çağırınca fakülte sekteri ya da yardımcısı gelmişti de o beni dinleyip hallettirmişti.


mrtkp1234
(29.09.20)
Dekanlığa şikayet edebilirsiniz.


fezagezgini_4
(29.09.20)
Fakulte yonetmeligini al oku. Ezberle. Kredilerini vs ona gore ayarla. Ogrenci islerini arayarak ogrendigin bilgileri yonetmelikle kontrol et. Sozlu beyanlarin bir yaptirimi yok. Bu yuzden eger bir sorununun cozulmesini istiyorsan mutlaka dilekce yaz ve dilekcenin kopyasini al. Mumkunse evrak numarasini da al. Yarin oburgun okulun uzarsa ve dava acarsan lazim olur.


nax
(29.09.20)
(4)

Vefat eden birinin evindeki eşyalara ne oluyor?

Mesela tek başına yaşayan birisi vefat ettiğinde, evindeki eşyalar için tutanak tutulup satışı mı yapılıyor? Yoksa tanıdıkaları, akrabaları evden dilediği eşyayı alıp çıkabiliyor mu?
Mesela tek başına yaşayan birisi vefat ettiğinde, evindeki eşyalar için tutanak tutulup satışı mı yapılıyor? Yoksa tanıdıkaları, akrabaları evden dilediği eşyayı alıp çıkabiliyor mu?
akrabalara kalır.


jelly bear
(27.09.20)
anahtari olan varsa zaten sinsilik edip degerli ne varsa alir. ama kanunen mal 1. dereceden kan bagindan olanlara kalir. mesela senin cocugun yok ama yegenlerin var; yegenlerine kalir mal. kardesin varsa kardesine kalir vs.


Kimsesi yoksa hazineye kalıyor ve defterdarlık satıyor.kimsesi varsa mirası hakedenlerin oluyor.


duptıs
(27.09.20)
miras olarak önce alt soya kalır.
alt soy yok ise üst soya.


ankarakecisi
(27.09.20)
(7)

Kombi bacasını evin penceresine yerleştiren komşu için ne yapılabilir?

Başlıkta durumu tam anlatamadım. Oturduğumuz yerde binalar bitişik olarak inşa edilmiş halde. Bizim yanımızdaki binada oturan yan komşu doğalgaz/kombi bacasını tam bizim pencerenin önüne yerleştirmiş. Bacadan gelen tüm duman, koku bizim pencereden eve doluyor. Dairede oturanlarla konuştuk, düzeltmel
Başlıkta durumu tam anlatamadım. Oturduğumuz yerde binalar bitişik olarak inşa edilmiş halde. Bizim yanımızdaki binada oturan yan komşu doğalgaz/kombi bacasını tam bizim pencerenin önüne yerleştirmiş. Bacadan gelen tüm duman, koku bizim pencereden eve doluyor. Dairede oturanlarla konuştuk, düzeltmeleri için rica ettik ama hiç umurlarında olmadı. Hatta bizimkileri baya terslediler. Pencere açamıyoruz, balkonda oturamıyoruz. Zıbataya mı ulaşmak gerekir yoksa çevre ve şehircilik bakanlığına mı? Galiba işletmelerin baca şikayetlerine bakanlık bakıyor internette bakındım ama benzer duruma denk gelemedim. Bu şekilde apartman dairesindeki sorunu nasıl çözebiliriz?
Tam penceremin önündeki klima motoru yüzünden aynı durumdaydım, ilk önce komşuyu uyardım, baktım sallamıyor. Aynı gün belediyeye dilekçe ile (e-dilekçe) başvurdum. Belediyeden de şikayet kaydına ilişkin bildirim geldi, 14 gün içinde gerekli işlem yapılacaktır yapılmazsa şu şu numaraya bilgi verebilirsiniz dedi. Baktım ceza gelecek diye 2 gün sonra başka yere taşımış motoru daha da muhatap olmadım. İlk önce belediyeyi deneyin derim, zaten onlarlık bir şey olmayınca sizi yönlendiriyorlar şuraya şikayet edin buraya şikayet edin diye.


koskoca kirpi
(26.09.20)
@koskoca kirpi,çok teşekkürler yanıtınız için.


gaz dağıtım şirketine de şikayet edebilirsiniz, belli bir metre kuralı var yönetmelikte , ancak bazı şehirlerde eksik uyguluyorlar maalesef.


Motoruna atlet tıkayıp bu hayin düzene son verebilirsiniz.
Baca da olur tabi.


neymis
(27.09.20)
hocam yasal durumu ve mesafeyi falan bilmiyorum ama mutfağın camı tamamen bakıyorsa çaresiz oralardan bir yerden çıkacak gene. baştan proje çizilecek, kontrol edilecek, gaz açılacak vs. hem uzun hem de maliyetli olduğu için yanaşmıyorlardır muhtemelen.


Teşekkür ederim yanıtlarınız için. Komşu tesisatçılara bacanın yerini özellikle belirterek yaptırmış. Tesisatçı uyarmış komşuyu bu şekilde yapılmaz diye, ama komşunun isteği ile tam bizim pencere ve balkonun bitişiğine yapılmış. Pencereyi açınca burun burunayız baca ile. Yer açısından aslında sorunları yok. Başka yere koyabilirlermiş.


Bacadan gelen karbonmonoksit ters bir rüzgarda boğabilir sizi.


renegade
(27.09.20)
(12)

Doğum haritası hakkındaki düşünceniz nedir?

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada astrologlar kişilerin doğum haritalarına bakarak geçmişlerini ve geleceklerini yorumluyorlarmış. Hatta bir astorloğun 2021 mart ayına kadar randevuları dolmuş. Randevu ücreti de 400 küsür liradan aşlıyormuş. Galiba oldukça fazla ilgi görüyor. Yakın çevremde i
Son zamanlarda özellikle sosyal medyada astrologlar kişilerin doğum haritalarına bakarak geçmişlerini ve geleceklerini yorumluyorlarmış. Hatta bir astorloğun 2021 mart ayına kadar randevuları dolmuş. Randevu ücreti de 400 küsür liradan aşlıyormuş. Galiba oldukça fazla ilgi görüyor. Yakın çevremde ilgilenen olmadığı için buraya sormak istedim. Doğum haritası hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Bana biraz fal baktırmak gibi geldi. Ayrıntı vermeden, gelişi güzel genellemelerle yorum yaptıklarını düşünüyorum.
dünya 4,5 milyar, evren 13.5 milyar yaşında. ve evren genişliyor. bizim milkway de öyle.
ya da başka bir deyişle 8.5 milyar insanız şu dünyada. 12 ay var. her burca denk gelen 800 milyon insan.
bin yıl önce yıldızların yerleri de farklı konumlardaydı. yarın da öyle olacak.
o şarlatanlara söyle, ben hepsinin xxx:HNDOCÇTKMLYŞX
son söz. doğum haritanız bi işe yaramaz. "coğrafya kaderdir"


ankara06
(19.09.20)
linç gelecek şimdi :D


rose parks
(19.09.20)
buna inanan,ciddiye alan kişileri ciddiye alamıyorum


basond
(19.09.20)
Herkes ekmeginin pesinde, o yuzden pek kizamiyorum da ama aslinda bildigin dolandiricilik.

Ekleme: Dolandiricilik olmasinin yaninda 677 numarali kanuna gore suc (kanun maddesi: www.mevzuat.gov.tr). Bunun ustune eger vergisini odemiyorsa duble suc.


crown
(19.09.20)
Burçlara, ritüellere ihtiyaç duyanlar bana manipüle edilebilecek zayıf insanlar olarak geliyor. Parayla ders veren ve yorumlayanlara helal olsun diyorum. Silkelenmek isteyeni silkeleyeceksin.

Çalıştığım yerde herkes inanıyor. Az çok bilgi sahibiyim ben de meraktan çok baktım. Haritalarda zaten çok fazla bilgi var. Yok güneş burcu yok ay burcu yok hangi evde ne ne konumda vs illa bazı bilgiler uyuyor ama bu bilimsel olmadığını değiştirmez. 100 tane bilgiden zaten 10-15 tanesi tutar her türlü. Beni inandırmak için çok çabaladılar böyle sonra cahil ilan edildim lol.


jazzabel
(19.09.20)
Zamanında çalıştığım bir tv kanalında, bir astrolog hanım program yapıyordu.

Bana da doğum haritamı çıkarıp epey detaylı bakmıştı.

Nokta atış yapmasa da, şu tarihte bu olacak vs diye, genel hatlarıyla gayet de doğru anlatmıştı her şeyi.

Mesela eğitim hayatında çok fazla gelgitler görünüyor demişti. O yıl babam iflas edince, özel üni öğrencisi ben epey zor zamanlar yaşamıştım.

Kariyer hayatım için de aynısını söylemişti. Çok işe girip çıktım.

Sağlık için mesela gayet seyrinde demişti, soğuk algınlığım dışında hiç hastalık yaşamadım.

Hatırladıklarım bunlar.

Bence makul ama 400 lira vermeye değer mi, değmez. Çok inanıp, aşırı hayatınızı buna göre yönlendirmiyorsanız gerek yok.

Bir de herkes doğru okuyamıyor. Orada da iyi birini seçmeniz gerek.


makarnacanavari
(19.09.20)
buna inanan, ciddiye alan kişileri ciddiye alamıyorum +1

evrimagaci.org


kobuzchu kiz
(19.09.20)
Bir bitmedi burç muhabbetiydi, doğum haritasıydı vs. vs.

Bu işlere bu kadar fazla inanan olduğunu görünce çok hayret ediyorum. Bir de ciddi ciddi burç muhabbeti yapmıyorlar mı.


ahm1
(19.09.20)
Zaten astroloji muhabbeti yapan insandan uzaklaşırım, bir de bu işlere para veriyorsa (fal falan da dahil) tarikatlara para verenlerden, akp'ye oy verenlerden, telefon dolandırıcılarına para verenlerden, komunistlerden, düz dünyacılardan, no vaxçılardan vs... bir farkı yok benim için.


mirafiori
(19.09.20)
Şu corona döneminde bir astroloğun 2021 mart ayına kadar bütün randevularının dolu olduğuna inanmak astroloji'ye inanmaktan daha kötü.


Hicbir sey dusunmuyorum. Buna inanan arkadaslarim, yilin belli aylarinin gelmesinden korkar duruma dusuyorlar. Koca koca, diplomali, doktorali insanlarin bunlarin pesinden kosmasi beni korkutuyor.

Dogum haritasidir, astrolojidir bunlar hakkinda hicbir sey dusunmuyorum. Dusunup, bos yere vaktimi almasini istemem.


buf-e kür
(19.09.20)
Yalandir.


karlmarx
(19.09.20)
(6)

Korona hastaları tat, koku kaybını yavaş yavaş mı kaybediyor?

Hastalığı geçirmiş ya da çevresinde hastalığı geçirmiş olanların böyle bir gözlemi var mı? Sabahtan beri çok belirgin, ağır kokuları daha hafif, daha az hissetmeye başladım. Uzun süredir kullanmadığım parfümünü sıkınca kokusunu çok az hissettim acaba bozulmuş mu diye düşündüm, kahvaltıda masada haşl
Hastalığı geçirmiş ya da çevresinde hastalığı geçirmiş olanların böyle bir gözlemi var mı?

Sabahtan beri çok belirgin, ağır kokuları daha hafif, daha az hissetmeye başladım. Uzun süredir kullanmadığım parfümünü sıkınca kokusunu çok az hissettim acaba bozulmuş mu diye düşündüm, kahvaltıda masada haşlanmış yumurta vardı, normalde kokusuna asla dayanamam masada bırak oturmayı, aynı odada bulunamam, bugün kesik kesik ve çok daha hafif hissettim kokuyu, hiç rahatsız etmedi. Yani koku kaybımda tam kayıp yok ama azalma var. Yakın zamanda birkaç kez evrak işleri için üniversitede kapalı, nispeten kalabalık ortamda bulunmam gerekmişti ama bildiğim bir hasta temasım yok.

:(
Hayır en erken semptomlardan biriymiş, geçen bir doktor kendi covid pozitif sürecini anlatmıştı bulursam paylaşırım

Bir kalıp sabun kokladım ama koku hissetmedim demişti

Edit: twitter.com

"Koku duyusu çok erken kayboluyor. Ben test edince dehşete düştüm. Kocaman bir sabun kalıbından hiç koku gelmedi. Bunun dışında allodini (normal dokunma ile ağrı hissi) gibi birçok duyusal semptom gelişiyor." Şeklinde tweet


freebird5406_2
(06.09.20)
Sanırım bu durum farklı seyredebilir. Ben covit nedeni ile hastaneye yatirildigimda henüz bu duyular yerindeydi. Ertesi gün bir anda odanın iğrenç kokusunu almamaya başladım. Üstelik karşımda yatan amca yatağa bağlı yarı kendinde degil, altı bağlı ve sürekli bakım olamadığı için oda hep iğrenç kokuyordu


primetime
(06.09.20)
korona icin yorumum yok baska bir sey demeye geldim. alerji durumu varsa da olabiliyor koku ve tat kaybi bu arada. alerjik ataklarim costugunda ben ayni dedigin gibi yogun sıkmama ragmen parfumum dahil hicbir seyin kokusunu alamiyorum. alerjim yatistiginda ise koku hissim normale donuyor. tedbirli ol tabii ama hemen panige de kapilma derim.


in vino veritas
(06.09.20)
@in vino veritas

Haklısınız. Benim de aklımda alerjiden kaynaklı olabilir düşüncesi geldi. zaten alerjik bir yapım var ama daha önce bu şekilde koku hissimde azalma olmadı. Bu yüzden ister istemez endişelendim.


Yavaş yavaş kaybettim, 8 gün tamamen koku-tat alamadım. Koku ve tatın geri geldiği gün tekrar test yaptırmaya gittim negatife dönmüştüm. Kahve kokusunu alamıyorsanız bilin ki pozitif durumunuz devam ediyor.


Covid 19 tecrübemi yazayım ben de. temmuzda kas (özellikle bacak kasları), boğaz ve baş ağrılarım başladı. bu belirtilere üçüncü gün bir belirti daha eklendi. bir doktordan tıptaki adının allodini olduğunu öğrendiğim normal dokunma ile ağrı hissi...kızım omzuma dokunduğunda hissetmiştim ilk olarak. birkaç kez aynadan sırtıma, omuzlarıma bakma ihtiyacı hissetmiştim vücudumda yaralar mı çıktı acaba diye... ama görünürde hiç birşey yoktu. bu allodini 1-2 gün sürdü.şikayetlerimin arasında zaman zaman ishal olduğunu da eklemeliyim. şikayetlerimin üçüncü günü gecesi gittiğim hastanede tomografi çekildi ve temiz olduğu söylendi. mevcut şikayetler için serum verildi ve eve gönderildim. o gece rahat uyudum, sabah gayet dinç uyandım. ama covidin bana yeni bir sürprizi vardı. koku almıyordum. sirke, kahve, tütün, kedi maması, çamaşır suyu....koku duyumda sıfır algı...serumun bir yan etkisi mi acaba diyerek 2 gün bekledim. 2 gün sonra hastaneye giderek koku alamama şikayetimi beyan edince pcr testi yapıldı. sonraki gün öğle vakti ilçe sağlık müdürlüğünden aranıp sonucumun pozitif olduğu, karantina tebligatı, eve getirilecek ilaç v.s. konularda tarafıma bilgilendirme yapıldı. eve bırakılan plaquanil adlı ilaca başlayıp karantinaya girdim. ilaç haricinde c,d vitaminleri, propolis, pekmez, elma sirkesi gibi şeyler aldım. 14 gün sonra koku almama ve hafif baş ağrısı gibi şikayetlerimin devam ettiği gerekçesi ile kontrol testi talebinde bulundum. (normalde 14 günlük karantina sonrası bir şikayet yoksa tekrar test yapılmıyormuş) bu testin sonucu negatif olarak çıktı.
koku alamama şikayetim hala devam etmektedir. (45 gün oldu) bulaşması konusunda da şunu ifade edeyim. bu salgının ilk başından itibaren maske, temizlik ve diğer dikkat edilecekler hususunda azami dikkat gösterdim. ihmalkar davrandığım bir durum olmadı diye düşünüyorum. eve dışarıdan gelen market ürünleri, kargolar v.s. de dikkatlice temizlendi, bekletildi. bu süreçte toplu taşıma kullanmadım. ama kaynağını bilemediğim bir bulaşma oldu.


rukayka
(06.09.20)
(3)

Kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışan, çalışmış olan var mı?

Üniversite öğrencisi olarak, 2019 Eylül'den beri part time ya da tam zamanlı iş arıyorum ama başvurularımın hiçbirine geri dönüş olmadı. İş deneyimim yok. Part time iş bulabilsem aslında çok iyi olur. Maaş, sigorta, yemek açısından avantajı var. Üniversitemin kısmi zamanlı öğrencilere iş imkanı var.
Üniversite öğrencisi olarak, 2019 Eylül'den beri part time ya da tam zamanlı iş arıyorum ama başvurularımın hiçbirine geri dönüş olmadı. İş deneyimim yok. Part time iş bulabilsem aslında çok iyi olur. Maaş, sigorta, yemek açısından avantajı var.

Üniversitemin kısmi zamanlı öğrencilere iş imkanı var. Haftalık max 15 saat çalışıp, ders programlarına göre çalışma saatleri belirleniyormuş. Sadece sigorta, yemek gibi artıları yok. Açıkçası daha önce çalışan birini bulamadığımdan işleyiş nasıl bilmiyorum. birde kampüsler kapalı olduğu için çalışma alanı tenha olacaktır bu da beni ister istemez tedirgin ediyor. Aylık galiba 400-500 arası ücret veriliyor. Harçlığımı çıkarabilecek bir iş bulabilsem yeterli benim için. Ama okulu aksatmamam lazım. Bu yüzden aranızda kısmi zamanlı olarak çalışmış ya da çalışmış tanıdığınız varsa nasıldı işleyiş?
Umarım soruyu doğru anladım. Üniversiteler dönem dönem ihtiyaç ya da hocalardan gelen talepler doğrultusunda açar. Benim gördüklerim de çalışılacak yer belirtiliyor zaten. ( siz detay vermemişsiniz diye yazdım belki görmüşsünüzdür ilanlarda)

Ben çalışmadım (okurken başvurmuştum bitanesine ama olmadı) ancak gördüklerim şöyle. Bir tanesi üniversite öğrenci işlerinde çağrı merkezinde idi. Arayan öğrencilerin sorularını cevaplıyorsunuz ekipte 8-10 öğrenci başlarında da bir memur. Bilmediğiniz şeyleri de memura soruyordunuz.

Gördüğüm başka bir iş üniversitenin bir araştırma merkezinde oradaki hocalara asistanlara yardım ediyordunuz daha teknik bir şeydi en azından mesleki olarak katkısı var.

Bir diğer gördüğüm bi bölümde bölüm başkanı talep etmişti, evrak işi, sektereter yoktu o ara bölümde onun yerine evrak işlerine öğrenci bakıyordu yardım ediyordu.

Bazen de yine hocalar talep ediyor labda yardım için.

Tenha olması daha iyi değil mi ? pek yoğun olmaz.

Bazı hocalar tam gelmesenizde haftalık max saati doldurmuş gibi imzalıyorlar bazıları gittiğin geldiğin saate dikkat ediyorlardı.


fezagezgini_4
(05.09.20)
@fezagezgini_4

Biz de okul danışmada, kütüphanede, evrak işlerinde çalıştırıyor. Hocalarla hiç alakamız yok.


Ben erasmus ofisinde çalışmıştım. Okul belirli dönemlerde şu alanlarda ihtiyaç var diye bir liste paylaşıyordu sitesinde. O birimle direkt konuşup, form doldurup başlamıştım.

Sınav zamanları ve derslerime göre çalışma zaman ve saatlerini ayarlıyordum yardımcı oluyorlardı. Benim için gayet güzel ve eğlenceliydi. Okula gitmeye bahanem oluyordu normalde gitmezdim.


jazzabel
(05.09.20)
(8)

Suriyeliler'in çok çocuk sahibi olmalarının nedenleri ne?

Az önce Dw Türkçe'de bir video izledim, savaş nedeniyle Suriye'den Almanya'ya göç eden üç çocuklu bir aile, Almanya'daki ilk yıllarında tekrar çocuk sahibi olmuşlar. Şimdi dört çocuklarıyla, anne baba çalışmadan devlet destekleri sayesinde yaşıyorlarmış. Videoda konuşan baba hala savaş psikolojisi y
Az önce Dw Türkçe'de bir video izledim, savaş nedeniyle Suriye'den Almanya'ya göç eden üç çocuklu bir aile, Almanya'daki ilk yıllarında tekrar çocuk sahibi olmuşlar. Şimdi dört çocuklarıyla, anne baba çalışmadan devlet destekleri sayesinde yaşıyorlarmış. Videoda konuşan baba hala savaş psikolojisi yüzünden tedavi gördüğünü, Almanya'ya gelene kadar ne kadar zorluk çektiğinden bahsetmiş. Bu şartlarda Almanya'daki ilk yıllarında çocuk sahibi olmalarını çok garipsedim. :/ Bana kalırsa çok büyük bir risk, evet maddi açıdan devletin desteği var ama çocuk yetiştirmenin zorluğu, anne baba olarak çocuğa yetebilmenin sınırı var. Şuan için Almanya'da mülteci olarak bulunuyorlar ama her an her şey olabilir tedirginliği yaşamıyorlar mı? Ya da daha az çocukla, daha iyi şartlarda çocuk yetiştirmeyi düşünmüyorlar mı?

youtu.be
orta doğu kültüründe -islam'ın da etkisiyle- çocuk sahibi olmak bir yük değil bir nimet olarak görülüyor. çocuk rızkıyla gelir gibi sözler var, duymuşsundur. bu adam için çocuk sahibi olmak çocuğun ve kalanların yaşayacağı zorluklara değer, çok eşelersen bunu söyler. ama eşelemezsen bunlar arasında bağlantı dahi kurmaz, ne alaka yav çocuk olmasa kıral gibi mi olcaz der.
suriye'ye gitmeye gerek yok bunun için aslında, anadolu'da sıradan bir aile de bu şekilde düşünüyor.


Jux
(31.08.20)
Cinsiyetçi bir atasözü ama;
Zengin parasıyla fakir karısıyla oynar.

Ayrıca ortadoğu kültürü


Hallegadola
(31.08.20)
savaş psikolojisi. ayakta kalmak, görünür olmak için çoğalmak istiyorlar. bu sadece suriyelilere özgü değil, travma altında bir çok toplumda nüfus artışı olurmuş.


nzessia
(01.09.20)
İkinci dünya savaşı sırasında da doğum oranları hayvan gibi artmış diye okumuştum. Muhtemelen "ulan ölücez, soyumuz tükenmesin" tarzı bir içgüdü devreye giriyor.


Ne Icgudusu, ya bir sey olmaz kondomluyken bir zevk almiyorum, geri cekme yontemi akar seklindeki dusunce. Sonuc: icine akiyor.


baldur2
(01.09.20)
Hayatında insan içine çıkmamış tipler gelmiş sallıyor yine.

Tamamen kültürel. anadoluda herhangi bir insanın en fazla 3-4 kuşak öncesine gidin yine boy boy çocuk görürsünüz.

bu olay hala feodal çağdan falan da kalsa kültürel. nasıl anlatayım bilmiyorum da çocuk yapsam şöyle olur yapmasam böyle olur gibi bir düşünce yok. yetişkin olduğun günden elden ayaktan düştüğün güne kadar sağlıklı kaldıkça çocuk yapılıyor.

yani bu neden orta doğulu insanlar 20'li yaşlarının başında evleniyor? demek gibi bir şey. sorgulanamaz bir olay.

videodaki aile ise bu geri kültürü aşmaya çalışıyor gibi geldi. durumları düzeliyor, zaten sosyal devlet içinde kendine asgari ücretli iş alsa çocuk yardımlarıyla Türkiye'den 10 kat daha iyi yaşayacaklar.


patronaj
(01.09.20)
1 korunmuyorlar
2 ölüm riski artınca daha da çok çocuk yapılır evrimsel olarak.


turbo sadık
(01.09.20)
kondomun varlığından 28 yaşında haberdar olan bir arkadaş vardı.

ikincisi de sigortanız yoksa çocuklar sizin yaşam teminatınız oluyor.

üçüncüsü siyasi ajandalarının olması.

dördüncüsü biraz psikolojik. türkiye'de her darbenin arkasından nüfus patlaması yaşanmış.


beretta beretta
(01.09.20)
(3)

Merkezi yatay geçiş kayıt hakkından vazgeçme nasıl gerçekleşiyor?

İktisat bölümünün birinci sınıfını bitirdim. Ama bu bir sene bana çok zor geldi, kesinlikle yapabileceğim bir alan, bölüm değilmiş. Bu yüzden bu sene sayısal puanımla üç ayrı üniversiteye merkezi yatay geçiş başvurusunda bulundum. Başvuru yaptığım Gebze Teknik Üniversitesi'ne kayıt hakkı kazandım am
İktisat bölümünün birinci sınıfını bitirdim. Ama bu bir sene bana çok zor geldi, kesinlikle yapabileceğim bir alan, bölüm değilmiş. Bu yüzden bu sene sayısal puanımla üç ayrı üniversiteye merkezi yatay geçiş başvurusunda bulundum. Başvuru yaptığım Gebze Teknik Üniversitesi'ne kayıt hakkı kazandım ama asıl geçiş yapmak istediğim üniversite henüz sonuçlarını açıklamadı. Ben iktisatta asla devam etmek istemediğim için Gebze Teknik Üniversitesi'ne kayıt yaptıracağım. Üniversire kayıt yaptırdıktan sonra güz yarıyılı başlamadan önce kayıt hakkından vazgeçebilebileceğine, bu şekilde yatay geçişte kayıt hakkı kazanılan bir başka üniversiteye sorunsuz kayıt yapıldığına dair bilgi paylaşmış.

www.gtu.edu.tr

Gebze Teknik'e kayıt olduktan sonra, asıl istediğim üniversitede kayıt hakkı kazanırsam ve Gebze'de kayıt hakkımı iptal ettirip, asıl istediğim üniversiteye kayıt yaptırırken sorun yaşar mıyım? Bu iptal hakkının belli bir süresi var mı? Gebze Teknik kayıtları 4 eylül tarihinde bitirecek. Asıl istediğim üniversite ise sonuçları 15 eylül gibi açıklayacaktır.
Ek madde 1 kapsamında sadece bir yere geçiş yapabilir, oradan da eski okulunuza geri dönebilirsiniz. O dediğiniz senaryo mümkün değil.


armagan abanuz
(29.08.20)
@armagan abanuz

Teşekkür ederim yanıt için, peki aşağıdaki durum söz konusu olmuyor mu? Ben bu açıklamayı sadece Gebze Teknik'in sayfasında gördüm. Yani diyor ki eski okuluna dönünce kazandığın başka okula kayıt yaptırabilirsin. :/

MADDE 8 

(4) Bu Yönetmelik kapsamında geçiş yapan öğrencilerin yeni durumları, kayıt işlemi tamamlanıp, geçiş ve intibak işlemleri kesinleştikten sonra en geç 15 gün içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yükseköğretim öğrenci veritabanına (YÖKSİS) işlenir. (Ek cümleler:RG-21/12/2019-30985) İlgili yılda/dönemde yatay geçiş başvurusu kabul edilerek kayıt yaptıran ancak eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce yatay geçiş hakkından vazgeçen öğrencilerin yatay geçiş işlemleri iptal edilir. Bu öğrenciler yatay geçiş yapmış öğrenci kabul edilmez ve yatay geçiş başvurusu yaptıkları yükseköğretim kurumuna geri dönerler. Bu öğrenciler yatay geçiş kaydını iptal ettirdikleri yıl/dönemde başka bir yükseköğretim kurumuna yatay geçiş hakkı elde etmeleri durumunda yatay geçiş yapabilirler. Bu durumdaki öğrenciler de bu madde hükümlerine göre yükseköğretim öğrenci veri tabanına (YÖKSİS) işlenir.


Kafam karıştı. Böyle bir madde eskiden yoktu sanırsam. Siz güncel merkezi yatay geçiş yönetmeliğine bir bakın. Ben de müsait olunca bakayım bi.


armagan abanuz
(29.08.20)
(1)

İstanbul'da uygun fiyata böğürtlen satan market biliyor musunuz?

Ahududu/frambuaz, yaban mersini, böğürtlen çok pahalıya satılıyor. :( 100 gramlık kutularının fiyatı 10 liradan başlıyor. Bunları daha uygun fiyatlara satan marketleri biliyor musunuz?
Ahududu/frambuaz, yaban mersini, böğürtlen çok pahalıya satılıyor. :( 100 gramlık kutularının fiyatı 10 liradan başlıyor. Bunları daha uygun fiyatlara satan marketleri biliyor musunuz?
Onların hepsi bi hâlden geliyor bence, o yüzden ucuza satılamıyor :(

Ormanlarda şimdi böğürtlen mevsimi, gidip toplayabilirsiniz :)


damba
(25.08.20)
(7)

Sıfırdan yazılım öğrenen birisi yazılım üzerine iş yapabilir mi?

Sıfırdan, internetteki eğitim videolarıyla yazılım öğrenen kişiler yazılım üzerine iş yapabilir mi? Burada bazen görüyorum, sıfırdan yazılım öğrenmek isteyenler nasış öğrenebileceklerini soruyorlar. Sıfırdan başlayıp ne kadar ileri gidebilirler?
Sıfırdan, internetteki eğitim videolarıyla yazılım öğrenen kişiler yazılım üzerine iş yapabilir mi? Burada bazen görüyorum, sıfırdan yazılım öğrenmek isteyenler nasış öğrenebileceklerini soruyorlar. Sıfırdan başlayıp ne kadar ileri gidebilirler?
herkes sifirdan basliyor zaten. hicbirimiz yazilim bilerek dogmadik :)


crucio
(20.08.20)
Yapar. İlk başta çok kazanamaz belki ama yapar. Github’ını zenginleştirse yeter.


pass
(20.08.20)
Öğrenip yapabilir ama göründüğü kadar kolay bir iş değil ne yazık ki.

Başta bir 1000 saat falan harcarsa, belki junior seviyesinde iş bulabilecek kadar öğrenir. Junior seviyesinde maaşlar pek yüksek değil.

Ondan sonra 2-3 yıl hem iş yapacak, hem iş sonrası kendini geliştirecek, hem de iyi bir mentor bulacak. Ancak ondan sonra iyi bir iş bulabilir.

Piyasası güzel, iş var, imkanlar iyi. İşin kendisi de keyifli bence. Ama "internetten 3-5 video izler girerim ben bu işe" kadar kolay değil.


meslekte mektepli kadar alaylıda çok. benim eski patron 83-84'de mi ne üniversite turizmden mezun olmuş. yıllarca turdan otellere kadar bir çok yerde çalışmış. otel önmuhasebeye bakarken 92-93 gibi qbasic ile tanışıyor. 99'da internet sitesi ve basit programlar yaparken bir şirket kuruyor. hosting domain işi de yapıyor. (2004'de 19 yaşında ben başlamıştım yanında. anadolu teknik lisesi, yazılım çıkışlıyım. vbscript, klasik asp kodluyordum yanında) o sırada visual basic'de bir tur otomasyon yazılımı yapmıştı ve sürekli geliştiriyordu. o dönemlerde tur şirketinden euro cinsinden güzel aylık ödeme alıyordu. güzel bir evidir, arabasıdır krediye girip aldı. kızını özel üniversitede pilotajda okuttu (uçuş eğitimleri ciddi pahalı) yeni oğlu olmuştu sanırım onu da şimdi özel okulda okutuyor.

bu gördüğüm onlarca örnekten sadece biri. buna benzer çok hikaye var. unutmaman gereken değişime ayak uydurman artık ne visual basic ne de klasik asp kaldı. şimdi bildiğim kadarıyla c#, objective c, java, php falan yazıyor şimdilerde. ben 5 yıl yanında çalştım. 1 senede onun yanında öğrendiğimi okulda 4 senede öğrenememiştim. okul sadece temel atar. üstüne çıkmak senin elindedir.


phonex
(20.08.20)
olay tamamen potansiyel ile alakalı bence.

yeni bir dil yeni bir iş öğreniyorsun. elbet zorluk süreçleri olacak. bu işe devam etmek, sorun çözmek ve en önemlisi fikir üretebilmek önemli olan bence.

yatkınlığın yoksa bişi diyemem ama sıfırdan başlayıp bir yere gelemezsin, hele ki iyi olamazsın demek bence çok zalimce.


qxgviper
(20.08.20)
yazilim degil tasarim olarak soyliyim. sifirdan basladim. satis elemaniyken isi birakip bir kursa gitmistim. simdi uluslarasi bir sirkette tasarimciyim. tabi bu biraz sana bagli. benle beraber ayni kursa giden cogu kisi kari, kiz, muhabbet icin geldigi icin hala ayni isleri yapiyorlar. ben surekli hocalari darliyor, eve gelip tutorial izliyordum.


buenosdias
(21.08.20)
Teoride evet, pratikte binde bir falan çıkıyor böyle insanlar. Gerçekten kendini ispatlaması lazım çünkü birkaç adım geriden geliyorlar. Ciddi motivasyon, araştırma, istek, sabır, algoritma kurgulayabilme ve teknik seviyede İngilizce bilgisi gerektiriyor. Bu yeteneklere ve motivasyona sahip kişiler diplomasını alıp Türkiye, Avrupa, ABD vb. istediği yerde çalışır/çalışıyor. Alaylı ve çok yetenekli yazılımcılar evet var ama öyle abartıldığı kadar değil.

Kendi adıma 10 yıldır sektördeyim, bu tanıma uyan 2 yazılımcı biliyorum (gerçekten yetenekli ve becerikli arkadaşlar idi)


Lethe
(21.08.20)
(2)

İkinci üniversite ile işletme bitirmiş birisi yüksek lisans yapabilir mi?

İkinci üniversite programlarıyla işletme bitirmiş birisi, İstanbul ya da Ankara'da iyi bir devlet üniversitesinde yüksek lisans ardından doktora yapabilir mi? Hatta yurtdışında yüksek lisans için burs kazanma şansı olur mu? B vakıf üniversitesinde ücretli yüksek lisans yapmayı deneyebilir mi?Ben 201
İkinci üniversite programlarıyla işletme bitirmiş birisi, İstanbul ya da Ankara'da iyi bir devlet üniversitesinde yüksek lisans ardından doktora yapabilir mi? Hatta yurtdışında yüksek lisans için burs kazanma şansı olur mu? B vakıf üniversitesinde ücretli yüksek lisans yapmayı deneyebilir mi?

Ben 2018'de İstanbul üniversitesinin ikinci üniversite programına kayıt yaptırmıştım. 1 dönem okuduktan sonra kayıt yenilemedim. Acaba bitirmeye kalksam ileride bana avantajı olur mu diye düşünüyorum.

Ekleme yaparak bir soru daha sormak istiyorum, yüksek lisans için bu bölümü 6 senede bitirmiş olmam bir olumsuzluk yaratır mı?
-bitirir neden bitiremesin? ne alaka yani? okul sınırı mı var? kabul şartlarına ve puanlarına baksın gitmek istediği okulun.
-ne konuda avantaj? yüksekte bi avantajı olmaz. bıraksın. yükseğe giderken boşuna harç parası öder iki yerde kaydı var diye.
-olumsuzluk yaratmaz. kaç ortalamayla bitirdiği falan önemli. süreye pek kimse bakmıyor.

ben de ekleme yapayım, hala daha tr'de ne yüksek lisansı. gidin avrupada master bedava yerlere, deli misiniz? part time çalışır geçinirsiniz.


jimjim
(17.08.20)
iki örneğim var yanıbaşımda. ikisi de açık öğretim işletmeye ikinci üniversite olarak başladı ve sonra odtü'deki ilk lisans programlarını bitiremediler.
Sonra birisi kings college'da burslu yüksek yaptı ve ardından odtü'de doktora'ya başladı.
Diğeri de ardından endüstri mühendisliği yüksek lisansı yaptı ve doktora düşünüyor.


cursor
(17.08.20)
(6)

Daha önce grip aşısı oldunuz mu, bu sene olacak mısınız?

Sonbahar aylarına az kalmışken doktorlar grip aşısı yapılmasını tavsiye etmeye başladılar. Hem gripten korunmak hem de bu koronavirüse yakalanınca grip aşısı sayesinde hastalığın daha hafif etki edeceğini iddia ediyorlar. Anladığım kadarıyla kesin bir bilgi yok. Doğrusu bana pekte mantıklı gelmedi.
Sonbahar aylarına az kalmışken doktorlar grip aşısı yapılmasını tavsiye etmeye başladılar. Hem gripten korunmak hem de bu koronavirüse yakalanınca grip aşısı sayesinde hastalığın daha hafif etki edeceğini iddia ediyorlar. Anladığım kadarıyla kesin bir bilgi yok. Doğrusu bana pekte mantıklı gelmedi.


Ben daha önce grip aşısı olmadım, işe yarıyor mu bilmiyorum. Ama Koronavirüs için gerçekten işe yarıyor olabilir mi? Siz bu sene koronavirüs için grip aşısı olmayı düşünüyor musunuz? Ya da önceki yıllarda grip aşısı olmuş yararını görmüş, gribe yakalanmadım, grip olsamda etkisi çok hafif geçti diyeniniz var mı?

Ekleme: Zatürre aşısı içinde aynı şekilde yapılması öneriliyormuş. Zatürre aşısı olmuş, olmayı düşünenlerde duyuruya cevap yazarsa çok iyi olur. Teşekkürler.
25y sağlıkçıyım, normalde sağlık çalışanlarına öneriliyordu grip aşısı, olmuyordum. Geçirsem bile hafif geçerdi.

Bu sene işi şansa bırakmak istemiyorum, covid riskini grip ile artırmak istemiyorum, olacağım.


masseter
(16.08.20)
Çalıştığım şirkette her sene isteyenlere yapıyorlar, ben de bedava diye 10 senedir yaptırıyorum. Hiç hasta olmuyorum ama aşıdan mı, ben mi çok sağlamım bilmiyorum. Koronadan bağımsız olarak, bu sene yaparlarsa yine olacağım.


pati
(16.08.20)
Ben hic olmadim ama bu sene dusunuyorum zira bagisikligi zayiflatan herseyden kacinmak mantikli geliyor. Bu arada zatürre asisi da oneriliyor ama ondan cekindim biraz.


red g
(16.08.20)
toplamda 2 kez grip asisi oldum bu zamana kadar ve en agir gripleri de o iki sene gecirdim. o zamandan beridir grip asisi olmuyorum bu sene de olmayi dusunmuyorum zira hamileyim, asinin bebege en ufak bir etki yapma riskini goze alamam. zaten evden calisiyorum hatta evden cikmiyorum. grip mikrobu bulasamayacagindan sorun olmaz diye dusunuyorum.


in vino veritas
(16.08.20)
hiç yaptırmadım.
en son ne zaman grip olduğumu da hatırlamıyorum.
sanırım yaptırmayacağım.
hiç denenmemişi denemek için uygun bir süreç olduğunu düşünmüyorum.


blatta hiberna
(16.08.20)
Genelde hep yaptiririm (unutmazsam vs)
Asi yaptirdigimda agir grip/solunum yolu rahatsizliklari gecirmiyorum.


kuehles blondes
(16.08.20)
(5)

Toplumda şiddetin arttığını, artacağını düşünüyor musunuz?

Son yıllarda sıkça kadınlara, çocuklara, hayvanlara şiddet olaylarını duyuyoruz bunlara ek olarak trafikteki en ufak tartışmalar bile silahla yaralanmalarla hatta ölümle sonuçlanabiliyor, aynı durum komşular arasında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddette de geçerli. Şiddet olaylarının eskiye göre ç
Son yıllarda sıkça kadınlara, çocuklara, hayvanlara şiddet olaylarını duyuyoruz bunlara ek olarak trafikteki en ufak tartışmalar bile silahla yaralanmalarla hatta ölümle sonuçlanabiliyor, aynı durum komşular arasında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddette de geçerli. Şiddet olaylarının eskiye göre çok daha fazla olduğunu hatta artacağını düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce önceden yaşadığımız toplumda şiddet olayları bu kadar çok muydu, yoksa hep böyleydi de sosyal medya sayesinde mi haberdar oluyoruz? Ek olarak, siz şiddet olaylarının artacağını düşünüyor musunuz?
Şiddet=Yoksulluk

Yoksulluk arttıkça şiddet de artar. Her geçen gün yoksullaşan bir ülkede şiddetin yaygınlaşması normal. Bu ülkede insanları iyiliğe sevk edecek "dışarıdan" hiçbir sebep göremiyorum.


alfred
(09.08.20)
Hep böyle miydi, bilmiyorum ama insanların birbirine sistematik bir şekilde uyguladıkları psikolojik şiddet son zamanlarda dikkatimi çekmeye başladı. İnsanlar genel olarak kaba, bencil, konforuna düşkün olmayı yegliyorlar gozlemledigim kadarıyla. Bu süreçleri doğuran nedenleri bilemiyorum, herkesin keskin bir tarafı var ve bunu göstermeye eskisi kadar çekinmiyor gibiler. Erkeğin kadına, kadinin erkeğe, bizden olmayana, farklı olana karşı koşulsuz bir yadsima söz konusu. Ben bu konuda büyük hayalkirikliklari yaşıyorum son zamanlarda. Zihinsel denetimin ortadan kalktığı durumlarda da iş fiziksel şiddete kadar varıyor olabilir. Trafikte ve internette insanların icinde birikmiş digerlerine duyulan emsalsiz öfkeyi ve horgoruyu çok net görebiliyorum. Yan yanayken, birbirlerimizin yüzlerine bakarken medeni olmak zorunluluğundan bu öfkeyi baskiliyoruz fakat kimsenin bize ulaşamadığını düşündüğümüz zamanlarda hiçbir kontrol mekanizmasina, filtreye başvurmadan olduğu gibi saliyoruz. Bu beni ciddi anlamda korkutuyor ve insanlarla iliskilerime etki ediyor.


Cocuklugumda yasadigim ilk travma evimize 15-20 dakika uzalikta olan bir evde yasanan tecavuz olayiydi. 5 kisi 15 yasinda bir kizi kaciirip 2 hafta boyunca tecavuz etmisti. ya 94 sonu,ya 95 basi). Bunu da aksam haberlerinde, ucuncu sayfa haberi verir gibi sunup gecmislerdi sadece. Su an boyle bir sey yasansa(benzerlerinde gordugumuz gibi) sosyal medya yikilir. Tahmin edeceginiz uzere boktan bir yerde gecti yani cocuklugum; neden yan baktin diye islenen cinayetler, adam kacirmalar, hirsizliklar vs bir ton olay var hafizamda.. Eskiden sadece yerel halk bilip, konusurken bunlari simdi sosyal medya sayesinde herkesin haber oluyor..

Kadinlarin bilinclenmesi sayesinde siddet haberlerini daha cok duyuyoruz., Yani eskiden oldugu gibi kocamdir, babamdir, ne yapsa yeridir demiyorlar neyse ki. Twitterdan vsden de olsa duyuruyorlar..

Ayrica 30 sene onceki nufusla simdiki arasinda daglar kadar fark var mesela. Ulke silme insan doldu, duze cikmadigimiz surece(yakin gelecekte pek mumkun degil gibi) artmaya devam edecegini gormek zor degil.

Eskiden hic boyle degildi, huzurlu bir ulkeydik diyenlerin korunakli bir cocukluk gecirdiklerini, sadece kendi cevrelerine bakip yakip genelleme yaptiklarini dusunuyorum..


bahele
(09.08.20)
bahele +1

Şiddet olaylari eskiden de vardi ama sosyal medya vb gibi mecralar yoktu ve kucuk bi gazete kosesinde yitip gidiyordu cogu.

Arti olarak nufus oranindan bahsetmis arkadas. Evet nufus artis orani ve sosyal medya birlesince su anki tablo cok daha karamsar gorunuyor ama bu her zamanki tablonun gorunur hali sadece.


msb
(09.08.20)
Duymuyoruz, medya onları gözümüze sokuyor. Bir artış ya da azalma olduğunu zannetmiyorum, sadce daha fazla sık ve kolay haberimiz oluyor


(2)

Puan ile alışveriş sonrası iade nasıl gerçekleşiyor?

Garanti bankasının banka kartındaki bonuslarla gittigidiyor üzerinden alışveriş yapmıştım. Ben alışveriş yaptığımda puanların son kullanma tarihi 9 ağustostu. Bir masa lambası satın almıştım. Ürünün vidaları birbirinden farklı, ışık vermiyor, iade edeceğim. Ama bu iade tam olarak nasıl gerçekleşecek
Garanti bankasının banka kartındaki bonuslarla gittigidiyor üzerinden alışveriş yapmıştım. Ben alışveriş yaptığımda puanların son kullanma tarihi 9 ağustostu. Bir masa lambası satın almıştım. Ürünün vidaları birbirinden farklı, ışık vermiyor, iade edeceğim. Ama bu iade tam olarak nasıl gerçekleşecek? Alışverişin büyük kısmını puanlarla ödemiştim. Puanları iade mi ederler?

İnternette çok aradım ama net bir bilgi bulamadım. Bilen birisi yanıtlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Puanlar da iade oluyor. Nasıl ödediysen o iade olur yani.


ozdek
(07.08.20)
Valla migros sanal markette basima geldi gecenlerde puanli alisveristen bi kalem iade ettim tam urun tutari yatti bana geri puan falan yatmadi.


(2)

Bu sorunlu akraba ile nasıl baş edilir?

Teyzem, anneme ve diğer kardeşlerine karşı aşırı kıskanç birisi. Tüm akrabaları ile arası kötü. Hepsiyle kavga çıkardığı, bu kavgalar sırasında çok ağır hakaretler ettiği -hakaret ettiği kişinin eşine, çocuklarına da hakaret ediyor- için kimse onunla görüşmüyor. Annem de kendisiyle haliyle görüşmüyo
Teyzem, anneme ve diğer kardeşlerine karşı aşırı kıskanç birisi. Tüm akrabaları ile arası kötü. Hepsiyle kavga çıkardığı, bu kavgalar sırasında çok ağır hakaretler ettiği -hakaret ettiği kişinin eşine, çocuklarına da hakaret ediyor- için kimse onunla görüşmüyor. Annem de kendisiyle haliyle görüşmüyor. Bu kadının numarasını biz ailecek engelledik ama yakın zamanda eşinin numarasından hem anneme, hem bize hakaretler ettiği bir mesajı 'durduk yere' gönderdi. Annem teyzemin bu yaptıklarına alışkın olduğu için umursamıyor. Ama mesajlarda bana ve aileme ettiği laflardan, hakaretlerden ben çok rahatsızım. Aynı davranışı 6 ay öncede yapmıştı. Zaten sürekli numara değiştiren birisi,kendi numarasından olmasa eşinden ulaşabiliyor. Herhalde yakında çocuklarından ulaşabilir.

Ben cidden rahatsızlık duyduğum için olayı savcılığa taşımayı düşünüyorum. Bıktım çünkü. Artık uzaklaştırma mı verirler naparlar bilmiyorum. Ama laftan anlamıyor kadın. Bir tek yaşça büyük kızı var çekindiği, onunla konuşmayı düşünüyorum, 'annen bizi rahatsız etmeye devam ederse hakkında suç duyurusunda bulunacağım' diye.

Siz olsanız napardınız, ne tavsiye edersiniz?
Ver savcılığa gitsn. Hele içinde ölümle tehdit varsa tadından yenmez. Ama öyle uğraşamam filan deme, bir de cevap verme/sende hakaret etme.

Ceza davasını kazandıktan sonra bir de tazminat davası açarsın mis gibi parasını yersin.

Sakın unutma, her yeni mesaj yeni bir şans pardon suç.

Ama akıl hastası ayaklarına yatmasın bişey kazanamazsın sonra.

Edit: Burada; uğraşma, adalet şöyle böyle, takım elbise giyer ceza almaz filan diyecekler gelir birazdan onlara uyma.
Uzun sürer sonuç alman evet ama bi masrafın olmaz ceza davası için. Bi dilekçe (derdini yaz yeter ayrıntıya yardıma gerek yok) ekine de mesaj çıktıları.
Sonra max 3 kere ifade verirsin hepsi bu. Avukata filan gerek yok.

Tazminat davası için harç yatırman gerekir ama kazanılmış bir ceza davasıyla gidersen o tazminat davasını da kazanırsın. Ama tazminat davası için bi avukattan yardım almanı tavsiye ederim.


infernalcadre
(02.08.20)
Bir tek yaşça büyük kızı var çekindiği, onunla konuşmayı düşünüyorum, 'annen bizi rahatsız etmeye devam ederse hakkında suç duyurusunda bulunacağım' diye.

bu çok mantıklı hareket olur. köprüden önce son çıkış gibi...
bu işe yaramazsa şikayetçi olursunuz.


alicandan
(02.08.20)
(4)

Merkezi yatay geçiş üzerine ayrıntılı bir soru

Arkadaşım 2017-2018 yılında marmara üniversitesi gazeteceilik bölümüne kayıt olmuştu, burada iki sene boyunca hazırlığı geçemediği için ösym'nin yerleştirmesiile gazetecilikten kaydını sildirerek, marmara üniversitesinde sanat tarihi bölümüne kayıt oldu. Kendisine yeni öğrenci numarası verilmiş. Mer
Arkadaşım 2017-2018 yılında marmara üniversitesi gazeteceilik bölümüne kayıt olmuştu, burada iki sene boyunca hazırlığı geçemediği için ösym'nin yerleştirmesiile gazetecilikten kaydını sildirerek, marmara üniversitesinde sanat tarihi bölümüne kayıt oldu. Kendisine yeni öğrenci numarası verilmiş. Merkezi puanla-ek madde 1 ile daha önce yatay geçiş yapmadı.

Şimdi bu kişi merkezi puanla yatay geçiş yaparak marmara üniversitesi gazetecilik bölümüne kayıt olmak istiyor. Üniversitelerin yatay geçiş yönergesinde eğitim dili ingilizce olan bir bölüme kayıt olamaz diye bir bilgi yokmuş. Henüz marmara üniversitesinin öğrenci işlerine ulaşamadık ama gebze teknik üniversitesinin öğrenci işlerinden hazırlıkta başarısız olduğu için tekrar eğitim dili ingilizce olan bölüme kayıt yaptıramaz diye bilgi verdi.

Sizlerin bu konuda bilginiz var mı?
"burada iki sene boyunca hazırlığı geçemediği için ösym'nin yerleştirmesiile gazetecilikten kaydını sildirerek, marmara üniversitesinde sanat tarihi bölümüne kayıt oldu."

Ösym'nin yerleştirmesi ile kısmı önemli. Ösym'nin tek bir yerleştirme türü yok. Yeniden sınava girerek mi yerleştirildi yoksa hazırlık sınıfında başarısız olanların yeniden yerleştirilmesi ile mi? İlkiyse olur, ikincisinden emin değilim ama olmaması gerek.

Edit: Hatırladığım kadarıyla kardeşinizin ek madde 1 ile yerleştirilebilmesi için doğrudan YKS puanı ile kayıt olmuş olması gerekiyor. Yani daha önce de belirttiğim bölüm değiştirme yöntemine göre işler değişir. Ama merkezi puanla yatay geçiş (ek madde-1) üzerinden sadece 1 (bir) kez geçiş yapma hakkı var öğrencinin. Durum farklıysa yönergeye de bir bakayım.


armagan abanuz
(30.07.20)
Hayır, yeniden sınava girerek yerleşmedi. hazırlık sınıfında başarısız olanların yeniden yerleştirilmesi ile şuan mevcut bölümüne kayıtlı.

Marmara üniversitesi'ne mail göndermiş ama henüz cevap gelmemiş. Aynı konuyla ilgili gebze teknik üniversitesi, yatay geçiş yapabilir ama eğitim dili türkçe olan bölümlere kayıt olabilir demiş. Ama üniversite yönergesinde böyle bir koşul yok. :/


Üniversite yönergesi değil de ek madde 1 üzerinden işlem yapılıyor. Oradaki koşulları bir inceleyip yarın döneyim size.


armagan abanuz
(30.07.20)
kaydı silinen yere tekrar kayıt yaptırmak mı istiyor yani?

merkezi puanla yatay geçişin kuralları, üniversitelerin kendi yatay geçiş yönergelerinden bağımsızdır. merkezi puanla yatay geçişin her türlü kural, tarih ve kontenjanını yök belirliyor. üniversitelerin bunda değişiklik yapma şansı yok.
sizin açınızdan yök'ün kuralları belli:

madde 18: Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerektiğine, hazırlık sınıfında veya birinci sınıfta geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerektiğine,


bir de 19. madde var, o sizin için işi biraz bozuyor:
madde 19: Hazırlık sınıfında başarısız olan ve halen yükseköğretim programında kayıtlı olan öğrencilerin de söz konusu madde kapsamında şartları sağlamaları halinde diğer yükseköğretim kurumlarının programlarına başvuru yapabileceklerine, ancak öğretim dili yabancı dil olan programlarda öğrencilerin tekrar hazırlık sınıfı eğitimi alamayacağına, öğretim dili yabancı dil olan programlara başvuran öğrencilerin başvurdukları yükseköğretim kurumunun yabancı dil muafiyeti için aradığı TOEFL vb. belgelere sahip olması veya yükseköğretim kurumunun yapacağı yabancı dil sınavından başarılı olması gerektiğine, yabancı dil şartını sağlayamayan öğrencilerin sadece öğretim dili Türkçe programlara başvuru yapabileceklerine, öğretim dili yabancı dil olan programların hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin kayıtlarının silinmesi durumunda ise şartları sağlamaları halinde Ölçme, Seçme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan yabancı dille eğitim yapan yükseköğretim kurumlarında Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısızlık nedeniyle başarısız olan öğrencilerin, öğretim dili Türkçe olan programlara yerleştirilmelerine ilişkin esaslardan yararlanabileceklerine,

www.yok.gov.tr

eğer arkadaşınız sanat tarihi bölümüne kayıt olduysa, numarası olduğuna göre olmuş, siz artık marmara hazırlık kısmını hiç karıştırmayacaksınız. başvuru sıırasında teslim edeceğiniz belgeler arasında gazetecili transkripti vs vermeyin. yerleştirme puanının olduğu belgede gazetecilik görünecek ama o belgede sadece puan koşulunu karşılayıp karşılamadığına bakılıyor, nereye yerleşmiş olduğuna bakılmıyor. vereceğiniz öğrenci belgeleri sanat tarihi böümünden olacağı için kimse hazırlıktan kalmış geçmiş kısmını göremez. dolayısıyla başvuru yapabilir.

not: sanat tarihinden alacağı belgede mutlaka "Merkezi puanla daha önce yatay geçiş yapmadı." ibaresi olsun.


halanne
(31.07.20)
(12)

Kyk kredisi almak mantıklı mı?

Çevremdeki çoğu arkadaşım ihtiyaçları olmadığı halde kyk kredisi alıyorlar. Parayıda keyfi şeylere harcıyorlar. Geri ödemesi içinde "Ne olacak öderiz." diyerek sanki çok küçük bir miktar ödeyeceklermiş gibi davranıyorlar. Kyk kredisini geri öderken taksitleri mi çok avantajlı? Bu rahatlık nereden g
Çevremdeki çoğu arkadaşım ihtiyaçları olmadığı halde kyk kredisi alıyorlar. Parayıda keyfi şeylere harcıyorlar. Geri ödemesi içinde "Ne olacak öderiz." diyerek sanki çok küçük bir miktar ödeyeceklermiş gibi davranıyorlar. Kyk kredisini geri öderken taksitleri mi çok avantajlı? Bu rahatlık nereden geliyor?
ögrenciyken insan biraz daha rahat olmak istiyor. tiyatroya sinemaya gitmek,akşam dışarı çıkmak. her türlü durum için aileden para istemekte olmuyor. dolayısıyla kredi bu tarz durumlarda rahatlık sağlıyor.

ben ögrenciyken almıştım kredi. daha geri ödemeye başlamadım ama pişman da değilim çektiğim için. Şu an çalışıyorum kazanıyorum paşa paşa da ödeyeceğiz sorun yok.

Ailen yeterince para gönderiyorsa gerek duymayabilirsin o ayrı.

geri ödeme için çok avantajlı bir şey yok. yine çektiğin şekle yakın bir düzende ödeyebiliyorsun aylık 300-400tl taksitlerle.


ayin yazari
(30.07.20)
Aileden her ay eğlence için 500 lira alamayacakları için mantıklı gelip alıyorlardır. Benim ihtiyacım vardı o para olmasa okumam zordu aldım. 17 almışım 28 geri ödemesi duruyor aldığımdan fazla faiz ödeyeceğim neredeyse.


bahoho
(30.07.20)
ben son iki yil almistim. odemesi daha kolay oldu. aslinda ise girsen odersin ama ise girmek zor.


durgunfoton
(30.07.20)
kesinlikle mantıklı değil. bankadan kredi alsan daha insani ödeme planı çıkartırlar.
eğer çok ciddi anlamda maddi sıkıntı yaşamıyorsan hiç bulaşma.

bu işin kadını erkeği yok. aksini söyleyen arkadaşları dikkate almayınız.


foolrules
(30.07.20)
mantıklı.

2011 Yılı: 240 TL

2012 Yılı: 280 TL

2013 Yılı: 280 TL

2014 Yılı: 300 TL

2015 Yılı: 330 TL

yıllarında aldım. şuan 319 ödüyorum. bu 5 yılın kabaca ortalaması 286 TL. mezun olduktan 2 yıl sonra başlıyorsunuz ödemeye. hatta y.lisans yaparsanız vs erteleyebiliyorsunuz. bu ülkede bu enflasyon olduğu sürece mantıklı. o zamanki 300 tl ile şimdiki 300 tl'nin değeri aynı değil. bu şekilde düşünmek lazım.


fezagezgini_4
(30.07.20)
İhtiyacın var ise mantıklı falan demiyeceğim ihtiyaç ise konu mecbur alıncak zaten, mecburiyette pek mantığa bakılmaz.
Eğer gezmek tozmak içinse Alınmamalı, haftada 1 canlı müziğe gidilcek diye o paranın altına yatılmaz, he ben aldığım parayla evropayı gezeceğim dersin ( tabi gezebilirsen) o ayrı


paramolacak
(30.07.20)
ak parti oncesi karanlik donemde kyk kredilerinin faizleri zirt pirt affediliyordu ve yuksek enflasyon yuzunden bir krediden cok bir burs gibi algilaniyordu. Bu yuzden toplumda bu konuda hala kirilamayan garip bir algi olstu.

Senin arkadaslarina gelirsek: Klasik 10 dakika sonrasindan otesini goremeyen anlik yasayan insanlarmis. Sonra gelip kyk borclari affedilsin diye ekside agliyorlar bir kismi.

Zorunluluktan kredi alan gariban ogrencileri disarida tutarim. Keske ulkedeki burs sistemi daha iyi olsa da okumak isteyen fakir ogrenclier rahat rahat okusa.


cleric
(30.07.20)
Zamanında ödemeye başlamazsan eğer faizi epey yüksek oluyor. Ben kendi kedimi issizlik sebebi ile bir yıl ertelemeye çalıştığımda %25 faiz hesaplamıştı.


Haldamir
(30.07.20)
çok ihtiyacın varsa al. tiyatroya gitmek için ben almazdım. (ailemin durumu vardı ama ailemden de çok kısıtlı para aldım) 18den sonra aldığım her para bana zul gibi geldi zaten. bir an önce çalışıp kendi paramı kazansam diye baktım olaya. bi de genel olarak krediyi faizinden çok getiri elde edeceksem almak lazım diye düşünüyorum.

sözün özü, eğlence için alıyosan borcun artıyor değmez, ihtiyacın varsa zaten kredi almaktan başka çaren yok inşallah ileride işe girer ödersin diye sözü bitireyim.


lycoxin
(30.07.20)
kyk almadan okumaya devam edemeyecek durumda isen al, aksi takdirde hiç kimseye kyk almasını tavsiye etmem. ben 2010da aldım 2017'de vergi faizi affından yararlanıp aldığım parayı geri faizsiz ödedim. 7 senede faizi aldığım paranın 2 katına çıkmıştı.


nahtoderfahrung
(30.07.20)
2010 da başladım. e-devlette 2011 gözüküyor. ama elden para almıştık şubeye gidip. 2-3 aylık onu hatırlıyorum.

bana 5 senede toplam 15.270,00 TL ödenmiş devlet tarafından. prnt.sc

şimdi geri ödemelere baktığım zaman ( 2 ay üst üste ödemeyi geciktirdiğim için vergi dairesine düştü).

son taksiti ocak 2022de ödeyeceğim. prnt.sc

46 taksit gözüküyor ama 46dan daha fazla, 46 muhtemelen vergi dairesine düştüğü zamandan itibaren. (çünkü ilk ödemeye başladığım 2017 yazından sonra 2018 kışı gibi ödemeyi unututm şubat-marttı) neyse.

ödemeye başladığım tarih ilk ekran görüntüsünde gördüğünüz temmuz 2017.
son taksit ocak 2022. kaç ay var. 4 sene + 6 ay = 54 taksit. (319*53)+350= 17.250

aldığım toplam 15.270
ödeyeceğim=17.250

hesap hatası ya da atladığım bir şey yoksa durum böyle. taksitler hep sabitti ondan eminim.

ya benim zamanımda faiz azdı. ya da şimdi arkadaşlar matematik bilmiyorlar.

2014de aldığım 300 tl ile 2017de ödemeye başladığım 300tl aynı değildi. Ülkemizde ki enflasyondan dolayı. benim ifade etmek istediğim budur.

edit: tabii şu da var, fakirleşiyoruz yıldan yıla. 5 sene önceki gibi değil hayat. şuan alıp ödemek daha zor olabilir. onu da göz önünde bulundurmak lazım. ve dediğim gibi şuan faiz hesaplamaları nasıl bilmiyorum. ben kendi aldığım zamanın yorumunu yaptım. gayet mantıklı bir hareket yapmışım.

edit2: galiba benim aldığım zaman faizler daha azdı.

www.hesapkurdu.com şu site aracılığı ile hesapladım. e-devletteki veriler doğrultusunda. aynı hesabı çıkardı.

prnt.sc

hesaplamak isterseniz bu site doğru hesaplıyor.


fezagezgini_4
(30.07.20)
Ben okurken 400 lira üniversite bursu, 350 lira özel bir kurumdan başarı bursu bir de kyk aliyordum (2010-2015 arasi).
Hayat bana güzeldi vallaha, catir catir partilerde gezmede tozmada harcadim. Aileme de yük olmadim.

Simdi sapina gelirsek; ben yurtdisinda calistigimdan bana koymuyor ayda 47 euro mu ne yolluyorum babama. Ama siz o acilan dandik universitelerden mezun olup sonra bim'de ise girmeye calisacaksaniz o zaman size kesin zor gelecek ödemesi.
Kısacası geri ödeme kismi göreceli, benim maasimin yüzde 1.8'i, bir çok düz mezun kişinin yüzde 14 maaşı.


logisticsmanager
(30.07.20)
(1)

Daad yaz okulu bursu hakkında bilgisi olanlar var mı?

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://cdt.bilkent.edu.tr/ondaf/yazokulu.pdf&ved=2ahUKEwjcxp_Xi-7qAhVJ6RoKHdPfD8YQFjAJegQIBhAB&usg=AOvVaw0Jp7ay-Yo-Bret2DdZoeTg Kısıtlama : o Lisans : 2. ve 3. sınıf Yukarıdaki broşürde üstte yazdığım kısıtlama var. Bunu tam olarak anlayamadım. Li
www.google.com

Kısıtlama :
o Lisans : 2. ve 3. sınıf

Yukarıdaki broşürde üstte yazdığım kısıtlama var. Bunu tam olarak anlayamadım. Lisans 2. ve 3. sınıf öğrencileri başvuramıyor mu? Yoksa sadece 2. ve 3. sınıf öğrencileri mi başvurabiliyor?

Ek olarak bu programa katılan varsa, artılarını ve eksilerini benimle paylaşabilirse çok sevinirim. Teşekkürler.
Brosürü acmadim ama ben 2. siniftayken basvurmustum, 2. siniftan 3. sinifa gectigim yaz da 1 aylik dil kursuna gitmistim. (Yil 2016)

1 aylik program oldugu icin cok buyuk bir artisi ya da eksisi yok. Bir ay boyunca Almanca pratik yapabileceksin, verdikleri para dil kursu, sigorta ve cogunlukla da kalacak yeri karsiliyor. Bunlar guzel seyler. Eksisi iste cep harcligi masrafi olur heralde.


dusunemedim
(27.07.20)
(8)

Pandemi sürecinde yalnızlaştınız mı?

Pandeminin özellikle evden çalışmaya başlayanları, üniversiteleri online eğitime geçen gençleri yalnızlaştırdığını düşünüyorum. Sonuçta ne iş ne de okul arkadaşlarımızı göremiyoruz. Kendi adıma konuşmam gerekirse, ben çok yalnızlaştım. Mart ayında okullar kapatılana kadar güzel güzel zaman geçiriyor
Pandeminin özellikle evden çalışmaya başlayanları, üniversiteleri online eğitime geçen gençleri yalnızlaştırdığını düşünüyorum. Sonuçta ne iş ne de okul arkadaşlarımızı göremiyoruz.

Kendi adıma konuşmam gerekirse, ben çok yalnızlaştım. Mart ayında okullar kapatılana kadar güzel güzel zaman geçiriyordum. Şimdi ise hiçbir arkadaşımla görüşemiyorum. Hepsi memleketlerine döndüler. Böyle sanki aramıza yıllar girmiş gibi hiçbiriyle telefonla konuşasım, mesaj yazasım gelmiyor. Çok kötü hissediyorum kendimi.

Sizin durumunuz nasıl, kendinizin ya da çevrenizdekilerin pandemi sürecinde yalnızlaştığını düşünüyor musunuz?
Hep yalnızdım. Değişen bir şey olmadı. İlk zamanlar çalışamamak, evde oturmak zor geliyordu. Şimdi onu da kabullendim.


Ben yalnızlaştığımı düşünüyorum. Kurslarım devam ediyordu, pandemi çıktı yarım kaldılar. O üzdü beni mesela çünkü iyi kötü sosyalleşme ortamı oluyordu. Yakın arkadaşlarımla da sadece parka çıktık birkaç kez. Şu virüs çıktı çıkalı eski tadı yok çoğu şeyin benim için..


Ben tek başına da arkadaşlarıyla da bakir geçirmeyi seven bir insanım. Tek başıma bile çıkıp gezemememek bile olumsuz bir etki yarattı bende. Sürekli konuştuğum insanlar var ama kimsenin hayatında bir şey olmuyor, bir süre sonra konuşacak konular da kısır döngüye girecek diye sıkça konuşamıyorum.


vakit*


Yoo yalnızlaşmadım(k), zerre değişen bir şey olmadı.


akmina
(20.07.20)
sanırım ben yalnızlaştım.

haleti ruhiyem çok değişti. insanlarla birlikte olmaktan, arkadaşlarımla zaman geçirmekten keyif alsam da, insanların hemen gidebileceğini ve onlar olmadan da var olmaya devam edeceğimi kabullendim. bu lafları hep diyoruz, hep bildiğimiz şeyler ama bu süreçte tecrübe etmiş oldum.

arkadaşlarımda da benzer şeyler olduğunu düşünüyorum. yalnızlaşmak doğru bir ifade mi emin değilim ama kendimle daha iyi anlaşmaya ya da başkalarının nazını eskisi kadar çekememeye başladım. elbette bunda yaşın getirdiği bir şey de olabilir ama 4-5 aylık süreçte olduğu için yaştan ziyade virüs sürecine bağlıyorum.


biseysorcaktim
(20.07.20)
Mecburi bir yalnızlık yasadim tabii ki herkes gibi ama bu süreç içinde biz arkadaşlarımızla iletisimimizi hiç koparmadik; bol bol konuştuk, yazıstık. Zaten bu bağların koparilmamasi sayesinde biraz daha rahat atlatabildim.

Ama en çok özlediğim sey bir cafede ya da yeşil bir alanda arkadaşlarımla oturup saatlerce konuşmak, gülmek, eğlenmek. 3 aya yakın süre erkek arkadaşımdan başka kimseyi görmedim. İlk arkadaşımızi gördüğümüzde bir an için 'sonunda gerçekten yaşanıyor mu bu?' diye düşünmüştüm.

Velhasıl bireylerin yalnız kalabilme kapasitesi önemli olsa da sosyal çevremiz ile birlikte varoldugumuzu, gelistigimizi bir kez daha öğrenmiş oldum. İyi ki varlarmis diyorum.


fraise
(20.07.20)
bana hiç koymadı. tek canımı sıkan her yerin kapanması oldu.


tavish11
(20.07.20)
(5)

Ağızda uyuşukluk hissi yaratan bir gargara vardı adı neydi?

Gargara yapıldığında böyle ağızda uyuşukluk hissi yaratan bir ilaç/gargara vardı. Ama ismini hatırlayamadım. Hatırlayan ya da bilen varsa gargaranın ismini yazabilirse çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.
Gargara yapıldığında böyle ağızda uyuşukluk hissi yaratan bir ilaç/gargara vardı. Ama ismini hatırlayamadım. Hatırlayan ya da bilen varsa gargaranın ismini yazabilirse çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.
kloroben? listerin?


angina pektoris
(19.07.20)
listerin


freebird5406_2
(19.07.20)
Kloroben veya andorex


Farhex'i diyorsun bence. Geçen diş doktorum yazdı, benzer bi etki yaratıtor.


nhk ni youkosu
(19.07.20)
Tantum Verde


megalomaniac
(19.07.20)
(1)

İkinci üniversite progranlarını erken bitirme imkanımız var mı?

İstanbu Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin ikinci üniversite programları var. Önlisans bölümleriyle alakalı aklıma takılan bir şey var. Sanırım burada ders saydırabiliyoruz ve yaz okulu var. Buna göre iki senelik önlisans bölümlerini bir sene içersinde bitirme imkanımız oluyor mu?Yani
İstanbu Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin ikinci üniversite programları var. Önlisans bölümleriyle alakalı aklıma takılan bir şey var. Sanırım burada ders saydırabiliyoruz ve yaz okulu var. Buna göre iki senelik önlisans bölümlerini bir sene içersinde bitirme imkanımız oluyor mu?

Yani merak ettiğim tam olarak şu,2020 Eylül'de kayıt olup, ders saydırıp, yaz okulu ve güz ve bahar döneminde alınan derslerin hepsinin verilmesi ile Ağustos-Eylül 2021'de mezun olunabilir mi?
1 değil de 1buçuk senede bitebilir. ilk dönem sadece verilen dersleri alabiliyorsun çünkü. ikinci dönem kredi yeterse üstten birkaç ders alabilirsin. yaz okulunda da 2. yıl 2. dönemin kalan derslerini alıp ilk dönemi okuyarak mezun olunabilir.


hadsafhada
(15.07.20)
(9)

İtalya'da üniversite okuyabilme imkanı yakalamak bu kadar kolay mı?

https://youtu.be/q5O7mQ957TYBugün üstteki videoyu izledim. Bir genç Türkiye'deki üniversitesini yarıda bırakıp, İtalya'da til-i denilen, bizdeki üniversite sınavına benzer bir sınava girip, ardından burs kazanarak İtalya'da okumaya ve yaşamaya başlamış. Maddi sıkıntı yaşamamak için ara ara bileklik
youtu.be

Bugün üstteki videoyu izledim. Bir genç Türkiye'deki üniversitesini yarıda bırakıp, İtalya'da til-i denilen, bizdeki üniversite sınavına benzer bir sınava girip, ardından burs kazanarak İtalya'da okumaya ve yaşamaya başlamış. Maddi sıkıntı yaşamamak için ara ara bileklik sattığından bahsetmiş.

Belki ben yanlış düşündüm, ama bu kadar kolay mı Avrupa'da üniversite okuma şansı bulmak?
Evet, hatta normalde oraların üniversite sınavına girmene bile gerek yok. Burda herhangi bir üniversitede ilgili bölüme yerleşince Almanya'da aynı bölümlere başvurabiliyorsun mesela. top 10 harici okulları neredeyse 100% kabul oranıyla şartları sağlayan herkesi alıyor başvuran.


king lizard
(11.07.20)
isvicre icin konusayim; turkiye'de universitenin ilk iki yilini okuduktan sonra, fransizca/almanca/ italyanca dillerinden birini de b2 seviyesinde biliyorsaniz (universiteye gore) , finansman da saglayabildiginizi kanitlarsaniz bir dosya ile basvuru yapiyorsunuz. Kabul alirsaniz egitime orda devam ediyorsunuz ki boyle baslayip gelen cok insan gordum.


fraise
(11.07.20)
"bu kadar kolay mı Avrupa'da üniversite okuma şansı bulmak?" diye sormussun, cevabi kesinlikle hayir. Avrupa'daki butun ulkelerde durum boyle degil. Bu italya'ya ozel bir durum olabilir en iyi ihtimalle. Ornegin isvicre orneginde muhtemelen senelik 15bin euro eslenigi civarinda sadece universite harci odemek gerekir, ulkenin pahaliligini gectim.


hot potato
(11.07.20)
evet.

avusturya ile almanya turk yuksek lisans ogrencisi mezarligi gibidir. uauhdusahda.


baldur2
(11.07.20)
Gitmesi cok kolay, ozellikle finansman gosterebiliyorsaniz.

Cogu kisi bitirmeden hatta bazilari dil kursu kismini gecip baslayamadan baba parasi ezip 3-4 seneye geri doner, trde bir vakif unide bitirir.


kuehles blondes
(11.07.20)
Hot patato, İsviçre'de devlet üniversitesi ise o harç yıllık 2000 frankı geçmiyor. Ama yaşam standartlarını karşılayacak ve sağlık sigortanı odeyecek bir finansman gerekli. Bunu da belirttim zaten. Gitmek kolay mı diye sormuşlar duyuruda, e bu iki üç kriter varsa zor değil.

Tanıştığım bazı öğrenciler de aşırı zengin aileleri olan öğrenciler vs değildi bu arada; türkiye'de standart özel bir üniversiteye gidebilecek, orta gelirli ailelerin öğrencileriydi. Part time çalisan da oluyordu.


fraise
(12.07.20)
italya en kolay ülkelerden biri. dandik masterların çoğu italya.


anais
(12.07.20)
Şunu da belirtmek istedim: Üniversiteye girmek kolay, ama mezun olmak zordur. Biz burada bir fakülteye yerleşince bir şekilde diploma alacağımızı garanti etmiş olduğumuzu düşünüyoruz. Fransa'yı biraz biliyorum; bir programın birinci sınıfında 1000 öğrenci varsa son sınıfta 300 öğrenci kalması normal kabul ediliyor. Yapamayan, bölümü sevmeyen okulu bırakıyor. Girmek zor olmadığı için insanlar mezun olmak için zorlamıyor diye yorumluyorum.

(Bir de Fransa'da yabancı öğrencilerden yüksek harç alınması olayı vardı da onu pek takip etmedim.)


para olduğu sürece okursun sıkıntı değil.

bütçe meselesi istanbul'da 2000TL bile çok neredeyse öğrenci için.

italya'da 250euro ediyor.


(9)

Annem kulağına bu şekilde nasıl zarar vermiş olabilir?

Annem bir hafta kadar önce sol kulağına su kaçtığı gerekçesiyle, kulak çubuklarını kulağına sokup, epey uğraşmış. Son bir iki gündür de sol kulağı gittikçe az duymaya başlamış. Bize bunu bugün söyledi. Bugün doktora gitmek için ikna etmeye çalıştık ama kabul etmedi. En son benim de doktora gözükmem
Annem bir hafta kadar önce sol kulağına su kaçtığı gerekçesiyle, kulak çubuklarını kulağına sokup, epey uğraşmış. Son bir iki gündür de sol kulağı gittikçe az duymaya başlamış. Bize bunu bugün söyledi. Bugün doktora gitmek için ikna etmeye çalıştık ama kabul etmedi. En son benim de doktora gözükmem lazım, beraber gidelim deyince kabul etti. Yarın sabah doktora gideceğiz. Ama ister istemez endişe ettim. Alçak sesle konuşulanları neredeyse hiç duymuyor. Kendi de konuşurken yüksek sesle konuşuyor. Ama dün böyle bir sorunu yoktu, ben fark etmesem bile en azından kardeşim ya da babam fark ederdi diye düşünüyorum.


Bir hafta önce kulağına su kaçtı diye kulak çubuklarıyla kulağını karıştırıp, bugün böyle bir işitme sorunu yaşaması garip geldi. Cidden mümkün mü bunu yapması? Birde bu şekilde yaşadığı sorun geçicidir değil mi?
ben de temizlerken kirleri daha içeri itmiştim bir keresinde ve kulağımda az duyma başlamıştı. kbb doktoru kulağı temizleyince normale dönmüştü.


pide
(08.07.20)
Kulak cubugu aslinda cok tehlikeli bir sey. Zarina zarar vermis olabilir. Doktora gitmeye ikna ettiginiz iyi olmus.
Bu arada annenizin kacan suyu kulak cubukla cikarmaya calismasi garipmis. Ya tek ayak ustunde tikali kulak yere bakar sekilde ziplanir ya da havluya utu basilip tikali kulakla o havluya yatilir.


kuehles blondes
(08.07.20)
@pide
Kulak temizleme işlemi nasıl bir işlem? Uzun süren ya da acısı olan bir işlem mi?


Benim de kirden tikanmisti ve duyum azalmıştı. Kulak temizlemek basit ve kısa süre bir işlem. Ancak az da olsa açısı var. Kulağın içine metal çubuk sokup süpürge gibi çekiyorlar nihayetinde.


elorelia
(08.07.20)
hayır kısa bi işlem. çok sene oldu ama acısa hatırlardım ya. öncesinde gliserin sür diyenler olmuştu ama doktor, "gliserin sürmemen iyi olmuş, yoksa kir çok dağılırdı" demişti. ama yöntemini hiç hatırlayamadım.


pide
(08.07.20)
Kulağını şişle karıştıran ve bu yüzden işitme kaybı ve yüz felci gelişen bir hasta tanımlamıştı arkadaşlar.
Umarım sadece kirler ileri itilmiştir.


pro9it9is9
(08.07.20)
Öncelikle hekim değilim ama bence anneniz temizlemeye çalışırken kulak kirini içeri itmiştir, duyması azalmıştır.


boyalı kuş
(08.07.20)
annen büyük ihtimalle orta kulak iltihabı oldu. başlangıçta kulağa su kaçmış gibi bir his duyulur. daha sonra iltihabın ilerlemesi ile duyma azalır ve sürekli artan bir ağrı başlar. hiç ağrısız atlatanlar da vardır.


sinek kral
(08.07.20)
banyoda su kaçtıysa kirleri birbirine yapıştırmış o da kulakta su var hissi oluşturmuştur.
normalde kulak onu dışarı doğru iter. kulak çöpüyle de kirleri iyice yerleştirmiştir.
kulak temizleme basit, ağrısız acısız bir operasyon.
ince bir vakumla kulağın kirlerini çekiyorlar.
kulak zarına zarar vermiş olma ihtimalini düşük görüyorum, temizlenince eskisinden daha iyi duyar.
geçmiş olsun.


oz suser
(08.07.20)
(10)

Reçel yaparken şekeri az koymak gibi şansımız yok mu?

Youtube üzerinde izlediğim tüm tariflerde sanki çok fazla şeker kullanılmış. Reçeli az şekerle yapsak olmaz mı? Sizin reçel tarifleriniz nasıl?
Youtube üzerinde izlediğim tüm tariflerde sanki çok fazla şeker kullanılmış. Reçeli az şekerle yapsak olmaz mı? Sizin reçel tarifleriniz nasıl?
olur tadı o kadar güzel olmaz ama.. acı olabilir


jelly bear
(02.07.20)
Olur tabii. Sadece şunu bil, sıcakken baktığında şekerli gelebilir ancak soğuduğunda daha az şekerli gelecektir.


giovanne
(02.07.20)
internetteki reçel tarifleri inanılmaz fazla şekerli yapılıyor. çilek için falan 1-1 ölçü kullanıyorlar ama bence çok çok fazla. tabii meyvenin tatlılığına da bağlı.annem yaparken tencereye 1 kilo meyve koyuyorsa onun üzerini kapatacak kadar şeker serpiyor sonra tekrar meyve ve tekrar şeker şeklinde katmanlar yapıyor. çok az koyarsanız da meyve su salamaz.


rusalka
(02.07.20)
Annem tariflerde söylenenin yarisi kadar koyuyor genelde. Sekerden baymadigi ve meyvenin tadini alabildigimiz icin biz seviyoruz. Istersen sen de bir defa az miktarda yapip dene.


chitosan
(02.07.20)
Halam komple şekersiz yapıyor ama çok çabuk bozuluyor öyle; o yüzden konserve yapmak gerek.

Ben de daha denemedim ama yakın zamanda deneyeceğim. Şeker yerine meyve oranına göre bal ve chia tohumu kullanıyorlar.

Az şekerli de olur tabii damak zevkinize göre.

Bir de haftada yediğiniz 1-2 tatlı kaşığı ev yapımı recelle ölmezsiniz sonuçta. Ben bazı yiyecekler için alternatif aramak yerine nadiren tuketme taraftarıyım.


fraise
(02.07.20)
şeker sadece tat için konulmuyor, sıvıya jelimsi özellik de kazandırıyor. Şekeri az koyarsan marmelat yapmış olursun.


plastic_angel
(02.07.20)
Ben de az şekerli yapıyorum. Ölçüler fazla geliyor bana meyvenin üzerini örtecek kadar şekerle yapıyorum. Damak tadı ama hem jöle kıvamı veriyor hem de bana tadı yeterli geliyor.


balik kraker
(02.07.20)
Küflenir. Az miktarda yapıp hemen tüketeceksiniz. Bir süre buzdolabında durur. Aşırı şeker koymanın amacı da zaten mikroorganizmaları engellemek.


pro9it9is9
(02.07.20)
internetteki her tarif inanılmaz şekerli yapılıyor. hiç bir zaman tariflerdeki kadar şeker ve yağ koymuyorum. gayet de güzel oluyor.


hushhush
(02.07.20)
valla onu bunu bilmem de. bence reçel vs. bu tarz aşırı şekerli şeyler bağırsak florasını ve genel sağlığı bozmaktan başka bir şeye yaramıyor. sizde sağlığınız yerindeyken bunlardan uzak durun derim. yarın birgün benim gibi genel sağlığınız bozulduğunda pişman olmayın geri dönüşü yok malesef.


soru icin geldim
(02.07.20)
(18)

Hangi marka içme suyunu satın alıyorsunuz?

Bir ara sularla ilgili incelemeler gazetelerde yer almıştı. En bilinen su markalarının puanının eksilerde olduğu açıklanmıştı. Gerçekten bu bilgiler doğru mudur? Siz hangi marka su satın alıyorsunuz?https://www.yenisafak.com/amphtml/hayat/icilmesi-tehlikeli-olan-su-markalari-aciklandi-3431439
Bir ara sularla ilgili incelemeler gazetelerde yer almıştı. En bilinen su markalarının puanının eksilerde olduğu açıklanmıştı. Gerçekten bu bilgiler doğru mudur? Siz hangi marka su satın alıyorsunuz?

www.yenisafak.com
link yenişafak olunca dikkatimi çeken tek şey "Hamidiye – eksi 224 bin" puan almış olması.

araştırmayı yapanların şöyle bir şey söylediği ifade ediliyor; www.birgun.net

sırf şu bile inandırıcılığını sorgulatır çalışmanın.

ben kuzeyden içiyorum memnunum.

edit akbayram: AKP zamanında gerçekleşmiş ve hamidiye eksi puan almış. insan gerçekten hayret ediyor. @ya ben lan neyse teşekkür ediyorum bilgilendirme için.


@kırmızı: haber zamanı ibb akpdeydi.

bim ya da a101'de ne varsa onu. çünkü taze oluyor. varsa buzdağı. araştırmayı biliyordum.


ya ben lan neyse
(29.06.20)
korusu ya da buzdağı


sir gawain
(29.06.20)
fuska


nahtoderfahrung
(29.06.20)
özkaynak, erikli alıyorum.

hamidiye aldım geçen tadı bariz derece acıydı.


haberin ertesi gününde araştırmayı yapanlar tarafından şöyle bir düzeltme gelmiş. bilmiyorum yenişafak bunu haber yaptı mı
www.btu.edu.tr

ben muhtelif aralıklarla suyumu değiştiriyorum. dışarıda da farklı markaları içiyorum.
hayat, damla, pınar, nestle hatta erikli gibi markaları içmiyorum.

fuska ve çenesuyu çok lezzetli geliyor. fuska alıyordum önceden ama artık pahalı. o yüzden almıyorum. önceden dikkat ediyordum bu raporlara ama artık ister istemez maliyet düşünüyorum.

hamidiye- eksi 224 bin gerçekten çok enteresan. ondan bir önceki eksi 2bin iken tam yüz katı olması ilginç.

buzdağı, akp'li bir vekile ait. sakarya'da her yerde ondan vardı. sanırım vekil de sakarya vekili idi. o yüzden o markaya da hiç güvenmiyorum. ilk çıktığında lezzetini de beğenmiyordum.


biseysorcaktim
(29.06.20)
Buzdağı kullanıyorum.

Fuska ve Buzdağı her yeni raporda ilk 2 sırayı değiş tokuş paylaşıyorlar paketli sular analiz listesinde.

Hamidiye geçmiş yıllarda sıkıntılı bir suydu. Su kaynağı olan yerin çok yakınlarda çöp depolama sahası var ve yeraltı suyuyla bu atıkların karışma durumu vardı. Güncel halini bilemiyorum. Her ne kadar İBB'ye destek olmak istesem de su benim için bu konuda bir yönelim olamaz :)

Musluk suyu hepsinden daha steril İstanbul özelinde yorumlarsam. Binanızın tesisatının temizliğine güveniyorsanız musluk suyundaki kloru uçurmak için bir gece ağzı açık şekilde şişeleyip bekletin, ben bazen böyle yapıyorum. Bir sorun da yaşamadım şimdiye kadar.


desdenova34
(29.06.20)
Munzur su


eazy
(29.06.20)
javsu, ucuza bulursam saka.


jelly bear
(29.06.20)
Akdağ


chemnil
(29.06.20)
nazillide yaşıyorum. bu bölgede 6 taneye yakın kaynak var. nazlısu pirsu şırlan bozdoğanda ise pınar ve sırma var. hepsinide öneririm.


mikahakkinen
(29.06.20)
Buzdağı kullanıyorum yıllardır.


auroraaurora
(29.06.20)
Buzdağı cam damacana.


pass
(29.06.20)
ev arıtma


cptxxx
(29.06.20)
abant


blatta hiberna
(29.06.20)
Kipa su, 19 lt
Degerleri en iyi oydu son iki tahlilde. Sadece migroslarda satiliyor.


Taşdelen cam damacana


(2)

Bilanço ve gelir tablosuna göre en önemli üç hesap hangileri oluyor?

Muhasebeden ya da ekonomiden anlayanlar daha doğru bilecektir, bilanço ve gelir tablosunu göz önünde bulundurursak işletmelerin dönemsonu işlemlerindeki en önemli üç hesabı hangileridir?
Muhasebeden ya da ekonomiden anlayanlar daha doğru bilecektir, bilanço ve gelir tablosunu göz önünde bulundurursak işletmelerin dönemsonu işlemlerindeki en önemli üç hesabı hangileridir?
Neye göre, kime göre en önemli?


kibritsuyu
(28.06.20)
bankalar nezdinde konuşacak olursam bir firmanın kredibilitesini ölçerken dikkat edilen unsurlar en basit tabirle şunlar:
1) ciro
2) faaliyet karı
3) özkaynaklar
4) banka borçluluğu
5) alacaklar ve stoklar

bunlar dışında başka parametreler de var tabi ancak bir bankacının önünde rastgele bir bilanço ve gelir tablosu koyarsan ilk bunlara ve bunların birbirleri olan ilişkisine bakar.


(3)

Bağımlılığı nedeniyle ailesini darlığa düşüren kişi nasıl kısıtlanır?

Babam 10 seneden fazladır sürekli çok yüksek paralarla şans oyunları oynuyor. Yiyecek ekmeği olmadığı zamanlarda bile saatlerce şans oyunlarına kafa yorup, son parasını bu lanet şeye yatırmış birisi. Ne eve gerektiği kadar para harcıyor, ne ailesinin masraflarını karşılıyor. Bu ay neredeyse asgari ü
Babam 10 seneden fazladır sürekli çok yüksek paralarla şans oyunları oynuyor. Yiyecek ekmeği olmadığı zamanlarda bile saatlerce şans oyunlarına kafa yorup, son parasını bu lanet şeye yatırmış birisi. Ne eve gerektiği kadar para harcıyor, ne ailesinin masraflarını karşılıyor. Bu ay neredeyse asgari ücret kadar bir parayı şans oyunları için kullanmış, üstelik kriz nedeniyle maaşı yarıya düşürüldü, kredi borcu var.

Hukuki açıdan böyle bir kısıtlama yapılıyor. Ama bunu nasıl gerçekleştirebiliriz? Savcılığa gidip dilekçe mi vermem lazım? Bu yaptıklarını nasıl kanıtlayabilirim kısıtlama için?
Hukuki açıdan kısıtlama yapılması kolay değil. Mümkün ama sanıldığı gibi mahkemeye başvurdumla bitmiyor birinci göz olarak biliyorum. İmza yetkisinin alınması vs gibi şeyler ileride daha büyük sıkıntılar çıkarıyor. Kaldı ki kendisi istemedikten sonra siz aldırtamazsınız zaten.

Kendisi tedavi olmak istemedikten sonra zor. En kesin çözümü paraya ulaşamaması. Bunun için kredi kartlarını kapatması, kara listeye girmesi, bir daha kredi çekecek, kredi kartı alacak duruma gelememesi lazım.

Bu arada tedavi yöntemleri var bağımlılıktan kullanılan naltrexone implant takılması gibi, genelde madde ve alkolde kullanılıyor ama kumar için de uygulanmaya başladı. asgari ücreti 1 ayda yatırmak pek büyük sayılmıyor yanlış anlamayın. Millet onu tek maça basıyor. Tabii ki bu gelirden gelire değişir. Şundan söylüyorum, bu meblalar size göre büyük ise Bu implantlara o kadar para harcamak gerekiyor çünkü ve kaldı ki kesin çözüm de değil.


@ihanet kac kisilik

Teşekkür ederim yanıtınız için. Bu şans oynlarına olan bağımlılığının yanında deli gibi savurgan yanı var. Yemek konusunda alışveriş konusunda her şeyde. Gereksiz olan her şeye kendi bütçesini aşacak şekilde harcama yapıyor. Hele bu kriz döneminde yaptığı savurganlık, harcamaları, bağımlılığı gerçekten ciddi sorunlar yaratmaya başladı.

Bu yaptığı harcamalar sırasında faturalarını geç ödemesi, ailesinin maddi sıkıntısı yaşaması kısıtlanması için yeterli olmaz mı? :(


İlişkinizi, durumu bilmeden yorum yapmak zor ama dediğim gibi önce kendisinin buna ikna olması gerekiyor. Savurganlık başka bir şey kumar bağımlılığı farklı. Konu sadece kumar bağımlılığı olmadığına göre en mantıklı iş kendisi ile ciddi bir şekilde konuşup kendisinin ekonomisi dahil aldığı maaşı size verip sizden birisinin ev ekonomisini idare ettirmesi. ( muhtemelen kabul etmeyecektir)

Yani bir nevi siz ona harçlık vereceksiniz. Kredi kartı kullanmayacak, kredi çekmeyecek. Yakın ailemde çözümü böyle bulanlar oldu ama kumar bağımlılığı olduğunu tedavi olarak kabul etti o kişi zaten. Her 3 ayda 1 implant takılıyor ( ufak bir Operasyon gibi bir ilaç koyuyorlar deri altına) bağımlılığa karşı.

Siz kimseye çok savruk diye para konusunda kısıtlama getiremezsiniz kanuni olarak. Tek yolu boşanma davası ile tehdit edebilir anneniz.

Kısıtlamada tedavi gören kendi istese bile devlet hastanesinin psikayatri bölümünden raporlar gerekiyor. Bir daha iş bulma konusunda büyük sıkıntılar çekiyor o kişi imza yetkisi elinden alındığı için.

İlk başta dostane şekilde durumu konuşup çözülmüyorsa daha sonra annenizin özellikle biraz sert çıkması biraz toparlanması in bir ihtimal görünüyor.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.